Page 17

różne konkursy… KR: …tu była wysoka nagroda. [śmiech]

Jak wygrywa się konkurs? Co było Waszym kluczem do sukcesu?

GW: Postawiliśmy na czystą ideę i czysty przekaz. KR: Kiedy konkuruje się z tysiącem prac, trzeba mieć też trochę szczęścia. PK: My w ogóle nie zakładaliśmy, że wygramy. Dlatego projektowaliśmy bez żadnego stresu. Robiliśmy konkurs, żeby się czegoś nauczyć i popracować w drużynie, zobaczyć jak nam wyjdzie wspólne działanie. Mieliśmy „otwartą głowę” – wszystko wymyślaliśmy na luzie i z dużym poczuciem humoru.

A jak wyglądała praca w grupie?

[śmiech] GW: Pożarliśmy się w pewnym momencie. Generalnie było tak, że my z Krzysiem robiliśmy rzuty a Piotrek z Kubą zajmowali się wizualizacjami. PK: Podział był na 2D i 3D.

I był skuteczny?

PK: Nad koncepcją pracowaliśmy razem. KR: Przy oddaniu trzeba było podzielić się pracą. Bez podziału byśmy tego nie skończyli. GW: To był taki etap „produkcji”. Wcześniej spotkaliśmy się kilka razy w grupie.

Wg warunków konkursu mieli-

Budynek nie ma wiele wspólnego z imagem Benettona. Sugerowaliśmy się raczej kontekstem.

ście stworzyć „budynek– wizytówkę” firmy Benetton. Oprócz aspektów marketingowych obiekt oddawać miał też ducha arabskiego miasta. Jak zrealizowaliście te założenia?

KR: Przede wszystkim, staraliśmy się wpisać w kontekst miasta arabskiego. GW: Nasz budynek nie ma wiele wspólnego z imagem Benettona. Sugerowaliśmy się raczej kontekstem. Nawet we wnętrzach sklepu. W ostatnią noc przed oddaniem, jak pisałem opis, wpadłem na taki pomysł, że sklep ma być jak bazar z Bliskiego Wschodu. Byłby tam jakiś system, który sprawiałby, że ludzie ze sobą rozmawiają. Ubrania byłyby ze sobą połączone. Ktoś, przesuwając jedno ubranie, przesuwa też kolejne, co irytuje innych klientów i wywołuje dyskusję. I to okazało się hitem. Wszyscy się tym „bazarem” zachwycali.

Fasada waszego budynku wzbudzała chyba najwięcej emocji na forach internetowych. Jak odpowiecie

na zarzuty, że „to już było”, że ażurowy motyw nie jest oryginalnym pomysłem?

GW: A czy cegła już była? Można jeszcze robić ceglane ściany? KR: Prawda jest taka, że kto by tego konkursu nie wygrał, to pojawiłyby się jakieś zarzuty. Tak jest zawsze. To nie jest zarzut do elewacji, tylko do pracy, która wygrała. GW: Nie inspirowaliśmy się żadnym budynkiem, tylko ornamentem arabskim tj. perskim. PK: Zresztą to wszystko wynikało z zupełnie innej strony. Najpierw myśleliśmy o zigurracie, o jego schodkowej formie, a potem dochodziliśmy do materiałów, które mogłyby to wyrazić. KR: Fasada się stale zmieniała, mieliśmy wiele koncepcji.

I co dalej z projektem konkursowym? Planowana jest realizacja obiektu? Jaki byłby w tym Wasz udział?

GW: Konkurs był tylko na koncepcję. Niedawno mieliśmy jednak rozmowę z inwestorem i okazało się, że Benetton ma już swój własny projekt na tę działkę.

ARCYTEKTURA nR2(14) | ii/2009

15

Profile for Arcytektura

ARCYTEKTURA #2/09  

Arcytektura #2(13) Drugi numer reaktywowanego niecodziennika studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej ---------- Second...

ARCYTEKTURA #2/09  

Arcytektura #2(13) Drugi numer reaktywowanego niecodziennika studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej ---------- Second...

Advertisement