Page 26

współpraca ARCYTEKTURA nR1 (13) | I/2009

nie tylko wapw

szkoły architektury – inaczej Poniższy dział ułatwi studentom Wydziału Architektuty wybór szkoły na wymianę w ramach Programu Erasmus. Przeczytacie tu też jak wygląda nauka na innych wydziałach w mniej lub bardziej odległych miejscach. Opowiada: kraj: Dania Mateusz Bednarz Miasto: Horsens szkoła: Architectural Technology and Construction

24

Managment, VIA Univer

Wymagania Konkurencja co roku jest inna i ciężko powiedzieć czy trudno się tu dostać na wymianę. W poprzednich latach Horsens nie było raczej najbardziej obleganym kierunkiem, z drugiej strony jednak wszystkie miejsca dostępne się zapełniają.

Warunki życia Koszty życia w Danii są bardzo duże. Na początku ceny mogą wydawać się szokujące, ale rozważnie dobierając produkty i pilnując wydatków da się przeżyć. Powinno się przywieść ze sobą trochę gotówki na start – szczególnie, że szkoła wymaga praktycznie od razu opłacenia pierwszego miesiąca w akademiku i wpłacenia depozytu. Razem +/- 3000 koron. Najlepiej jest zakwaterować się w akademikach. Jako student z wymiany płaci się tylko około połowy normalnego czynszu czyli 1200‒1600 koron. CMW PW zapewnia studentom dofinansowanie. Jako że Dania jest droga – znajduje się w najwyższym progu dofinansowania. W tym roku wyniosło ono 398,- Euro miesięcznie. Jest to jednak tylko dodatek i ta kwota nie pokrywa wszystkich kosztów życia. Jeżeli ma się dobre wyniki w nauce i kiepską sytuację finansową (czyli kwalifikujesz się do stypendium socjalnego) – można się ubiegać o dodatkowe dofinansowanie. Jeżeli masz wyższe dochody, ale dobre wyniki w nauce – też możesz się o to stypendium ubiegać, ale trudniej je wtedy dostać.

Szkoła

Studia trwają siedem semestrów i uzyskuje się dyplom Constructing Architect. To coś pomiędzy architektem, konstruktorem a menagerem. Po 7 sem. i uzyskaniu stopnia Bachelor można przystąpić do studiów na poziomie Master. Szkoła jest nieco inna niż WAPW nie tylko dlatego, że ma nowy, a nie historyczny budynek oraz nie kształci typowych architektów – projektantów. 90% studentów stanowią osoby z całego świata, studiujące albo w ramach wymian, albo takie, które przyjechały na cały tok studiów. Z tego powodu atmosfera na Uni jest multikulturowa i codziennie spotyka się ciekawych ludzi z całego świata. Ciężko mówić o jakichś wadach czy zaletach – jest tu po prostu inaczej i ma się możliwość zdobycia nowych ciekawych i, mam wrażenie, przydatnych rzeczy.

Zajęcia Program zmienia się nieco co roku i w zależności od semestru, ale generalne zasady są podobne. Np. na ocenę projektu na semestrze czwartym przypada: 30% – architekture, design; 30% – sustainability; 30% – build ability, project organization; 10% – price, fitting an economic frame. Jak widać wygląda to tak jak na WAPW, gdzie po prostu tworzysz architekturę. Duży nacisk kładzie się tutaj na spełnienie norm energetycznych więc obiekt projektowany powinien być jak najbardziej ekologiczny [sustainable], zarówno w użytkowaniu jak i w budowie i rozbiórce. Jako Constructing Architect musisz umieć oszacować koszty projektu, zaplanować precyzyjne prace od stadium projektu do budowy.

Budynek jest nowy więc jego infrastruktura jest na wysokim poziomie. Na korytarzach są komputery oraz bezprzewodowy Internet. Jest otwarty 24/7, jednak żeby wejść po godzinach, potrzeba karty. Kartę taką wyrabia Ci uniwersytet w ok. 2‒3 tyg. Jest wiele pracowni oraz biblioteka (również z książkami w jez. angielskim i niemieckim). Dostępne są ksera, drukarki i plotery, ale korzystanie z nich nie jest darmowe. Należy doładować sobie konto i można drukować. Opłaty nie są duże, ale plotowanie już trochę kosztuje. Jednak nie jest powiedziane, że projekt trzeba będzie na koniec wydrukować, czasem wymagana jest prezentacja na rzutniku cyfrowym.

Miasto, życie, after school

Miasteczko samo w sobie jest niewielkie i ciężko tu o jakieś muzea, jednak w samym mieście jest parę obiektów godnych obejrzenia. Dużo więcej ciekawych budynków znajduje się w oddalonym o ok. 60km Aarhus. Ale tak naprawdę najlepiej odwiedzić Kopenhagę. W szkole są sami obcokrajowcy, duńskich studentów jest niewielu i rzadko się integrują z ludźmi spoza Danii. Można spokojnie powiedzieć, że w tym niewielkim miasteczku jest ładnych paręset studentów z zagranicy. Ludzie są chyba ze wszystkich krajów świata. Może poza Koreą Północną…

Podsumowanie Horsens jest czymś innym niż WAPW i ciężko o tego typu doświadczenia w Warszawie. Można nauczyć się wielu rzeczy, które potem zaprocentują podczas pracy w zespole w pracowni architektonicznej.

ARCYTEKTURA #1/09  

Nieregularnik studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, wydawany w latach 1989-1995, wznowiony w 2009 r. Zapraszamy do lekt...

ARCYTEKTURA #1/09  

Nieregularnik studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, wydawany w latach 1989-1995, wznowiony w 2009 r. Zapraszamy do lekt...

Advertisement