Page 1

İ

S

T

A

AYLIK ALIŞVERİŞ VE YAŞAM DERGİSİ | YIL:7

N SAYI:86

B

U

30 EKİM - 30 KASIM

Cumhuriyetimizin 87. yılında; Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürümeye devam ediyoruz... Saygılarımızla, Uğur Barış Karabulut Bahçeşehirliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Bahçeşehir, Ardıçlı, Ispartakule, Esenkent, Boğazköy halkına dağıtılır. Alabilirsiniz.

L 2010


Ak t u e l

4 Yelpaze Bahçeşehir | Aralık ‘08


Bayram Setur’la Yaşanır. 0212 852

53 53

Nazım Hikmet Bulv. Concepta Plaza 79/81 B Blok Zemin Kat No:25 Beylikdüzü | İstanbul

13


azizbeb


T: 0212

Tüm Marka Lensler Bulunmaktadır.

422 0 444

SGK Anlaşmamız Bulunmaktadır.

En iyiler, En iyi yerde buluştu...

“Düzey Göz Merkezi”Yanı E5 Yan Yol Üzeri, Cihangir Mah. No: 285 Avcılar-İST.

3


Ak t u e l

Topkapı’dan Taksim’e Özel Otobüs Yolu’ ile 20 Dakikada Gidilecek İstanbul’un trafik problemine çözüm için çalışmaları yürütülen özel otobüs yolları projesi hayata geçiriliyor. Mühendislerin belediye tarafından belirlenen 6 güzergahta yaptığı fizibilete çalışmalarının sonucunda proje 5 bölgede uygulanabilir bulundu.

T

oplu ulaşımı cazip hale getirerek vatandaşların İETT otobüsleri ile şehrin merkezi bölgelerine trafiğe takılmadan ulaşmalarını sağlayacak ‘özel otobüs yolları’ çalışması TaksimMillet Caddesi arasında uygulamaya konuyor. 7,5 kilometrelik güzergahta yolun sol şeritleri özel bir boya ve renkli butonlarla ayrıştırılarak belirli saatlerde yalnızca toplu ulaşım araçlarının kullanımına açılacak. İstanbul trafiğinde mesai başlangıcı ve bitimlerinde yaklaşık 1 saatte alınabilen 7,5 kilometrelik Taksim-Millet Caddesi yolu özel otobüs yolu sayesinde 20 dakikada kat edilecek. Güzergah üzerinde bazı bölgelerde oto-

büs normal trafik akışına katılırken hat üzerinde ayrılan özel bölgelere EDS kameraları takılarak yolun özel araçlarca ihlaline izin verilmeyecek. Yapılan fizibilite ve altyapı çalışmalarının ardından Millet Caddesi- Taksim, Kızıltoprak-BostancıTuzla, Beşiktaş-Maslak, Yenikapı- Başakşehir ve Şirinevler- Mahmutbey güzergahları belirlendi. 5 güzergahtan ilk etapta Millet Caddesi- Taksim hattı pilot proje olarak seçildi. Mühendisler güzergahı Millet Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Tarlabaşı Bulvarı olarak üç kısımda inceleyerek çalışmalarını tamamladı.

Ankara-İstanbul Trafik Kâbusuna Son Haber tarif gerekmez; İstanbul’un trafiği malum. Son yıllarda Arası 1,5 Saate İniyor! Arif’e metro ve metrobüs altyapısına yapılan yatırımlar elbette şehre nefes aldırdı ama ortada hâlâ bir sorun olduğu su götürmez.

İ

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Trafik Danışmanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, profesyonel olarak bu soruna kafa yoruyor. Kısa, orta ve uzun vadeli çözüm projelerini Başkan Topbaş’a sunuyor. Çözüm ise sorunun içinde gizli. Ilıcalı, sorunun nedenlerini şöyle sıralıyor:

H

afta içinde Ankara’ya gelen Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Ven Ciabao’nun yankıları sürüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Çin Başbakanı, iki ülke arasındaki ticarette doları devre dışı bırakmış ve yeni bir dönemi başlatmıştı. Yepyeni bir dönem de demiryollarında başlamak üzere. TCDD Genel Müdürü Süleyman Kahraman, beraberindeki Çinli heyetle birlikte Ankara-İstanbul arasını 1.5 saate indirecek hızlı tren projesinin Ayaş-Beypazarı-Çayırhan hattında incelemelerde bulundu. 4 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Plansız kentleşme, etkin toplu taşıma araçlarının birarada kullanılmaması, yetki ve sorumlulukların tek elden yönetilmemesi, bilinçsiz sürücü ve yayalar. Uzun vadede atılacak önemli adımlar olduğunu belirten Ilıcalı, metrobüsün de tam kapasiteyle çalıştığını ve tahmin edilenden çok daha büyük bir talebi karşıladığını söylüyor. Ilıcalı, bu arada trafiği rahatlatacak kısa vadeli bir projeyi de Başkan Topbaş’a sunduğunu ve projenin en kısa zamanda deneneceğini belirtiyor.

Araçta tek başına dönemine son

Ilıcalı’nın projesine göre en az iki şeritli yolların bir şeridi, trafiğin en yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde tercihli yola dönüştürülecek. Bu yolu sadece minibüs, otobüs, taksi ve en az dört yolcusu olan otomobiller kullanabilecek. Ilıcalı, denetimlerin kameralarla sağlanacağı tercihli yolların, sürücüleri araçlarını aynı istikamete gidenlerle paylaşmaya sevk edeceğini belirterek, “Tercihli yolda hızla gitmek isteyen, ya toplu taşımayı kullanacak ya da aracını paylaşacak. Bir araba bile trafikten eksilse kârdır’ diyor. Bireysel olarak bu çözümü çoktan hayata geçiren Ilıcalı, şimdiden uyarıyor: “Trafiğin yoğun olduğu saatlerde tek başına aracını kullananlar, tercihli yol avantajını kullanamayacak.” Ilıcalı, trafikteki boş taksi yükünü azaltmak için de taksilerin tek bir ‘call center’ altında toplanacağını söylüyor.


DERSLERİMİZ İstanbul Amerikan ROBERT LİSESİ ve ABD’de, HARVARD, PENNSYLVANIA, COLUMBIA, NEW YORK Üniversitelerinden mezun uzman eğitimciler tarafından birebir ya da maksimum 5 kişilik gruplarla verilir.

Bahçeşehir

İngilizce ve Bilgisayar Eğitim Danışmanlığı İngilizce Eğitim Programlarımız:

TOEFL / IELTS / KPDS / ÜDS / YDS / SAT / GRE Proficiency (İngilizce Hazırlık Atlama) Genel Amaçlı İngilizce Teknik İngilizce

Microsoft ve Cisco Sertifika Sınavlarına Ön Hazırlık

İngilizce Çeviri Detaylı bilgi ve randevu için:

EĞİTİM SİSTEMİMİZ Seviye belirleme sınavları Konuşma / Diction Dilbilgisi (İngilizce ve Türkçe) Bilgisayar ile destek ve uygulamalar Güncel eğitim programları Uluslararası saygın ders dökümleri

Bahçeşehir Atrium Mavi Çarşı 2. kat, No: 214 Tel:669 52 63–64, 669 77 25 info@bahcesehirenglish.com

Maximum, Axess, Bonus ve World kredi kartlarına 55 taksit imkanı


Ye r e l

Bahçeşehirliler Derneği Bahçeşehirlilerin ortak sesi olmaya devam ediyor Bahçeşehirliler Derneği Yönetim Kurulu yeni dönem çalışmalarına hızlı başladı. Bahçeşehirlilerin ortak sesi olmaya devam eden dernek, Bahçeşehir İETT seferlerinin arttırılması ve Banliyö tren seferlerinin Ispartakule’ye uzatılması ile ilgili olarak başlattığı imza kampanyasında toplanan yüzlerce imzayı yetkili mercilere ulaştırmayı hedefliyor.

B

ahçeşehirliler Derneği’ne yazılı ve sözlü başvurularla taleplerini aktaran Bahçeşehirliler, yetkililerden acil çözüm beklediklerini ilettiler. Taleplerini içeren imza kampanyasında Bahçeşehirliler’in öncelikli sorunlarının başında, son yıllarda uygulamaya konularak Esenkent başlangıç durağından kalkan İETT otobüslerinin Bahçeşehir’e ulaştıklarında yaşanan aşırı doluluğu yer alıyor. İETT otobüslerinin Bahçeşehir’e geldiklerinde neredeyse tam dolu olduğunu belirten Bahçeşehir sakinleri, özelikle sabah ve akşam işe-okula gidiş dönüşlerde saatlerce ayakta kaldıklarını ve yolculuklarının ızdıraba dönüştüğünü belirtiyorlar. Yaşanılan bu ızdıraba bir de İstanbul trafiği-

ni eklersek otobüs yolculuğu bölge yaşayanları için her gün çileye dönüyor. Bahçeşehirliler’in bir diğer talepleri de Banliyö tren seferlerinin Ispartakule’ye uzatılması ile ilgili. Çerkezköy – İstanbul arasında çalışmakta olan yolcu treni seferleri, Tekirdağ Muratlı arasında yapılan yol bağlantısı nedeniyle rötarlı işlemekte. Sabah saatlerinde İstanbul içinde çalışanlar ve okullarına gitmekte olan öğrenciler çalışmalarına geç kalmakta. Bahçeşehir ve çevresinin ulaşım sorunun çözümü için banliyö seferlerinden daha fazla faydalanması gerektiğini ileten bölge yaşayanları, bu kapsamda Sirkeci –Halkalı banliyö tren seferlerinin BahçeşehirIspartakule Tren istasyonuna kadar uzatılmasını talep etmekte.

Bahçeşehir halkı; Sirkeci – Halkalı banliyö tren seferlerinin BahçeşehirIspartakule Tren istasyonuna kadar uzatılmasını istiyor.

Yelpaze Bahçeşehir’den “Bahçeşehir Kart“ Sahiplerine Yeni Ayrıcalıklar

Y

elpaze Yayıncılık ve Organizasyon tarafından Bahçeşehir’de ilk kez uygulamaya başlayan ayrıcalık kartı “BAHÇEŞEHİR KART”’ile bölge halkı aldıkları birçok hizmette birbirinden özel avantajlar elde ediyorlar. BAHÇEŞEHİR KART’ın Avantajları nelerdir?

Kart sahipleri sağlıktan güzelliğe, kültür sanattan eğitime, tüketim ürünlerinden hizmet sektörüne kadar birçok işletmenin sunduğu özel fırsatlar, promosyonlar, indirimlerden faydalanabilecekler. BAHÇEŞEHİR KART dağıtım hedefimiz 20.000 Bahçeşehir, Ispartakule, Eston Şehir, Esenkent, Boğazköy, Ardıçlı, Alkent, Beylikdüzü ve yakın semtlerimizde yaşayan vatandaşlarla, bölge esnafını kaynaştırarak, ekonomik açıdan bölgemizdeki geniş ticari tabandan bölge halkının faydalanmasını sağlamak amacıyla yola çıkmıştır. 6 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Yelpaze İstanbul ile...

BAHÇEŞEHİR KART üyesi vatandaşlar Yelpaze İstanbul’un indirim anlaşması yaptığı işletmelerden %10’dan - % 50’ye varan oranlarda indirimli olarak faydalanabilecekler. BAHÇEŞEHİR KART üyesi vatandaşlar indirim yapan mağazaları Yelpaze İstanbul BAHÇEŞEHİR ve BEYLİKDÜZÜ yayınlarının içerisinde özel olarak ayrılan Üye İşyeri Avantaj Sayfalarından veya üye işyerlerinin camlarına yapıştırılan çıkartmalardan takip edebiliyorlar. Hedefimiz...

Yelpaze İstanbul ayrıca BAHÇEŞEHİR KART için zaman zaman promosyonlar düzenleyerek üyelerinin bazı organizasyonlardan ücretsiz faydalanmasını da sağlayacak. Bölgemize yönelik kültür-sanat, tiyatro, konser, gezi gibi organizasyonlardan BAHÇEŞEHİR KART sahipleri ücret Başvuru ve detaylı bilgi için; (0212) 669 83 86 ödemeksizin faydalanabilecekler.


“Bahçeşehir Kart“ Sahipleri için

PET&AQUARIUM 672 88 39

SEALAND

ÇOK ÖZEL FIRSATLAR Kuş + Kafes + Yem + Tül + Oyuncak + Suluk 50 TL Akvaryum 45-85 TL Arası!

99 TL ve üzeri alışverişlerde Taç El Havlusu Hediye!

SEALAND PET&AQUARIUM Sunflower Life Center Kat:3 No:88

TAÇ Esenkent Kiler Market Altı Kar Center No:1-6 Tel: 0212 605 04 14

Majirel Boyada %20 indirim!

Pastada %10 İndirim!

YUSUF KAHVECİ KUAFÖR Şelale Mevkii Teras Garden No: 14 Tel: 0212 608 23 04

MİE PASTANESİ Akasya 05 Ada K.10 Villa Tel: 0212 669 05 89

Tel: 0212 672 88 39

Bir alana ikincisi %50 İndirimli! NORDDİVA&NEWLİLİY 3.cadde F çarşısı No: 29 Tel: 608 08 85

3 giriş Ücretsiz! B-FİT Çınar 11 Villa 15 Tel: 0212 669 98 32

Öğrenci ve bankacılara fön 5 TL ERDAL GÜRSOY KUAFÖR Mavi Çarşı(Atrium) Kat: 3 No: 303 Bahçeşehir / İST. Tel: 0212 669 51 69

1 kg profiterol alana 2. Kg %20 İndirimli! BİRİNCİ PROFİTEROL Şelale Mevkii Teras Garden Tel: 0212 669 73 45 – 46 7


Ye r e l

Bahçeşehir’de Sonbahar Temizliği Başakşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri sonbaharın gelmesiyle mevsim şartlarına uygun çalışmalarına da başladı.

B

ahçeşehir Mahallesi’nde başlatılan ve Başakşehir’in diğer mahallelerinde de yapılacak olan bu çalışmalarla site içlerindeki yollar temizleniyor, bitkiler budanıyor ve form veriliyor, yabani otlar biçiliyor, bahçelerden sarkarak yürüme yollarını engelleyen dallar bu-

danıyor ve genel olarak sert zemin temizliği yapılıyor. Site veya ada yönetimi oluşmuş yerlerde bu ve benzeri çalışmalar Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün teorik destekleriyle yönetimler tarafından gerçekleştirilirken yönetimi oluşmamış alanlarda yapılan bu çalışmalarla kentin

bütün yerleşimlerinde bütünlük oluşturulmaya çalışılıyor. Çalışmalarını yakından izlediğimiz Park Bahçeler Müdürlüğüne ve emeği geçen tüm çalışanlarına, okuyucularımız adına teşekkür ederiz.

MÜJDAT GEZEN Bahçeşehir’de gençlerle bir araya geldi Kavşak düzenlemeleriyle

TRAFİK AKIŞI daha da rahatlatılıyor

B

aşakşehir Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları; usta oyuncu Müjdat Gezen’i Cumhuriyet Bayramı’nda Yıldızlar Koleji Konferans Salonu’nda “Cumhuriyet ve Sanat” söyleşisiyle misafir etti. Panele yoğun ilgi gösteren Bahçeşehir sakinleri ve Başakşehirliler büyük bir ilgiyle Müjdat Gezen’i dinlediler. Müjdat Gezen konuşmasında; “Gençler Cumhuriyete ve yarınlara sahip çıkmalıdır, yetişen gençleri üniversitelerde ve liselerde görüyorum ve gençlik Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkıyor. Gençlik ilgisiz ve sorumsuz değil.12 Eylül zihniyetini yetişen gençlik kırmaya 8 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürüyen gençlerin üzerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirmek için kafa yormaları ve geleceğe şekil veren seçme hakkını sandıklarda devrim ile sonuçlandırmalıdır” dedi.. Geceye katkı sunan Müjdat Gezen’e Gençlik kolları adına CHP Başakşehir Gençlik Kolu Başkanı Ümit AKSU plaketini sundu. Yine Bu güzel etkinliğin gerçekleşmesine ev sahipliği yapan Yıldızlar Koleji Kurucusuna da CHP Başakşehir Gençlik Kollarından plaket verildi ve kendilerine teşekkür edildi.

TEM Otoyolu’ndan Ispartakule Bahçeşehir’e giriş- çıkışı sağlayan bağlantı yolunun hizmete açılmasıyla birlikte yoğunlaşan trafik akışı, Ispartakule Mesa Nurol Evleri yolu – Avni Akyol Bulvarı buluşmasındaki kavşağın düzenlenmesiyle trafikte sıkışıklık giderilecek.


BAHÇEŞEHİR - ESENKENT

YETKİLİ BAYİ Esenkent Kiler Market Altı Kar Center No: 1/16 Tel: 0212 605 0 414 (Pazar Günleri Açığız.)

5 Yıldır TAÇ Ev Tekstili Mağazası olarak gururla sizlere sunduğumuz hizmetimizi, sizlerden gelen yoğun talep doğrultusunda TAÇ Perde ailesi ile büyütüyoruz. * Ücretsiz Projelendirme Ve Sanal Perde Giydirme. * Ücretsiz Ve Tozsuz Montaj. * Bosch Lazer Teknolojisi İle Hatasız Ölçülendirme. * Kredi Kartı İle 12 Aya Kadar Vade Farksız Taksit Seçeneği.

Türkiye’nin her yerinden online sipariş için nevresimevi.com


Ye r e l

Bahçeşehir’de Yelpaze İstanbul Kültür Sanat Merkezi çalışmalarına hızla devam ediyor... Yerel yayıncılıkta İstanbul’un seçkin semtleri Bahçeşehir’i 8 yıl ve Beylikdüzü’nü 2 yıldır dağıtım ağına alan ve okuyucularıyla buluşturan Yelpaze İstanbul Alışveriş ve Yaşam Dergileri, Ekim ayının ilk haftası Bahçeşehir’de hizmete açtığı Kültür Sanat Merkezi ile bölge yaşayanlarının yeteneklerini öne çıkarmalarının yanı sıra, mutlu ve keyifli anlar yaşamalarına da tanıklık ediyor.

Yetişkin Grubu Dans çalışmalarından

Y

elpaze İstanbul Yayınları Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında bu yıldan itibaren Bahçeşehir’de 7’den 70’e herkesin katılımına açık sanat merkezini hizmete açtı. Katılımcıların profesyonel ya da amatör olma zorunluluğunun aranmadığı, tamamen bağımsız ve özel bir sanat oluşumu olarak tarif edebileceğimiz Yelpaze İstanbul Kültür Sanat Merkezi’nde, Tiyatro, Dans, Müzik (Türk Müziği, Şan, Piyano, Gitar),Resim branşları başta olmak üzere birçok sanatsal eğitimde faaliyet veriliyor. Merkezde ayrıca etkili konuşma, beden dili, web - grafik tasarım ve İngilizce eğitimlerini de içeren workshoplar, kişisel gelişim seminerleri de yer almakta. Her

Şair, Bestekar İbrahim Özoral Şefliğinde Türk Müziği Korosu ve Şan Eğitimleri

10 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

10 yaş altı ve üstü tiyatro kulübü

biri konusunda deneyimli eğitmenlerle hizmet veren merkezin gelecek yıllardaki hedefi, Bahçeşehir’e yakışır bir Sanat ve Eğitim Akademisini yaşama geçirmek. Bahçeşehir’de Yelpaze İstanbul Sanat Merkezi bünyesinde, ULUSLARARASI SPORTİF SALON DANSLARINI tanıtmak, geliştirmek ve lisanslı sporcular yetiştirebilmek adına kurslar verilirken, tiyatro eğitimlerinde asıl hedef, özelikle çocukların kendilerinin hazırladıkları ve yıl içerisinde çalıştıkları tiyatro eserlerini profesyonel bir sahnede dönem sonunda izleyicileri ile buluşturmak oluyor. Çocuklarda kişisel gelişimi ve özgüveni de arttıran bu

10 yaş altı ve üstü dans kulübü çalışmalarımız

faaliyetlerle çocuklar, okul ve sınav stresinden uzaklaşırlarken, kim bilir belki de yeteneklerini keşfederek Türkiye’nin önde gelen tiyatrocuları arasında yer almak adına motivasyon da sağlamış olacaklar. Merkezde Sportif salon dansları dersleri çocuklar ve yetişkinlere, Sportif Latin, Standart Salon Dansları olarak 2 ana kategoride veriliyor. Sportif Latin samba, cha cha cha, rumba, jıve ve pasodoble danslarından oluşurken, standart salon dansları ise vals, viyana valsi, tango, foxtrot ve quikstep danslarını kapsıyor.

Detaylı bilgi ve kayıt için (0212) 669 1650


SEZON ÜRÜNLERDE NAKİT VE TEK ÇEKİME %20 İNİDİRİM

%50 indirimli ürün satışlarımız devam ediyor. Şelale Mevkii Teras Garden No:28 Bahçeşehir | İST. (Onur Market üstü) T: 0 212 669 99 12 Bahçeşehir 3. Cadde E Çarşısı No:21 (Happy Center üstü) T: 0 212 669 99 32


Ye r e l

Dilara Sarıkaya’nın hesabını kim verecek? Bahçeşehir –Esenkent arasında yer alan ve yıllardır tüm uyarılara rağmen ne Esenyurt Belediyesi’nin ne de öncesinde Bahçeşehir sonrasında Başakşehir Belediyesi’nin üstlenmedikleri yolda, geçtiğimiz ay yaşanan elim kaza sonucu gencecik bir fidan Dilara Sarıkaya can verdi.

B

ahçeşehir-Esenkent arasında yer alan yolda, İl Trafik Komisyonu’nun 09.11.2000 tarih ve 2000/96 sayılı kararı gereği “KAMYON GİREMEZ” levhası bulunmasına rağmen, yıllardır bölgede artan şantiyelerden kaynaklanan aşırı kamyon trafiği gözlerden kaçmıyordu. Yayınlarımızda defalarca yetkililere bu ihlalleri aktarmamıza rağmen hiçbir çözüm bulamamışlar, bulmamakla da kalmayıp, her gün yanı başlarından gelip geçen kamyonlara da göz yummuşlardır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz ay başlattığı yol düzenleme çalışmalarıysa ne yazık ki iş işten geçtikten sonra gerçekleşmiştir.

ları söylediler; “ Dilara Sarıkaya’yı burada kurban verdik, evininin sadece yüz metre uzağında! Okuluna gitmesi için bu yoldan karşıya geçmesi gerekiyordu ve Dilara bunu her sabah yapıyordu. Ama nereden bilebilirdi ki bu onun son geçişi olacaktı! Güvenle karşıdan karşıya geçmek yaya olarak en doğal hakkıyken, bu hakkı ona kimse tanımadı. Hatta bırakın tanımayı üstüne üstlük, kendisini yetkili mercii görenler, kanunlarla yasak olan kamyon geçişlerin, yıllarca göz yumdular. Bu kavşakta ışıklı düzenleme gerektiği yolundaki tüm talep ve müracaatlara rağmen! Bahçeşehir’de, Esenkent’te,

Boğazköy’de inşaatlar başlattık ama güvenBahçeşehir-Esenkent arasında yaşanan lik önlemlerini almayı unuttuk! elim kaza sonrası bölge yaşayanları “DİLARA SARIKAYA’nın hesabını kim verecek” dediler İşte böyle Dilara; Seni böyle kurban verdik... ve Dilara’nın yaşamını yitirdiği yolda bir araya Kim bilir belki de senden sonra yöneticiler imageldiler. Yüzlerce Bahçeşehir, Esenkent ve Bo- na gelirler ve başka gençlerimizin, çocuklarığazköy halkı bir araya gelerek basın açıklaması mızın karşıdan karşıya güvenle geçebilecekleri yaptılar. Bölge halkı basın açıklamasında şun- çözümler üretirler. Çok geç olsa da!” 12 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Sarıkaya Ailesine Başsağlığı Mesajları; Sarıkaya Ailesinin acısını paylaşıyor, Dilara’ya Allahtan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyoruz. Bahçeşehirliler Derneği Yönetim Kurulu adına Uğur Barış Karabulut Dilara’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Bahçeşehir Rotary Kulübü adına Aşkın Aydın Sarıkaya Ailesine Allahtan rahmet yakınlarına sabırlar diliyoruz, mekanı cennet olsun... Boğazköylüler Derneği adına Dolunay Dolu Sevgili kardeşimizin elim vefatı bizlerde büyük üzüntü yarattı. Sarıkaya Ailesine Allahtan rahmet ve sabırlar diliyoruz. Yelpaze İstanbul Yayın Grubu


Ye r e l

Cumhuriyetin 87. Yılı Başakşehir’de törenlerle kutlandı Havanın yağışlı olması nedeniyle Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı, Başakşehir Spor Tesisleri’nde (İBB İkitelli Spor Kompleksi) gerçekleştirildi.

2

9 Ekim Cuma günü, saat 09.oo’da Başakşehir Kaymakamlığı’nda, Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın ‘Tebriklerin Kabulü’ ile başlayan programa, bütün okulların ve vatandaşların katılımıyla Başakşehir Spor Tesisleri’nde devam edildi. Törene Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can, Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İlçe Emniyet Müdürü Ekrem Güneyisi, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı ve Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Selim Köroğlu başta olmak üzere ilçedeki siyasi parti ilçe başkan ve yöneticileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Okulların ve bando takımının yerini alması ve resmi protokolün salona girmesinin ardından Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşı’nda ve Cumhuriyetimizin korunması ve yaşatılması yolunda şehit düşenler anısına saygı duruşun-

da bulunuldu, hep bir ağızdan İstik- daşlarımıza teşekkür etmek istiyorum” diyerek başladı. lal Marşı okundu. Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can ve Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın, öğrencilerin ve vatandaşların “En Büyük Bayramımız kutlu olsun’ ifadeleriyle Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Kürsüye davet edilen Cevdet Can: “Öncelikle böyle bir programın yapılmasında emeği geçen öğretmen ve idarecilerimize, bu en büyük bayramımızı ‘Cumhuriyet Mutluluktur’ ifadeleriyle sokaklara taşıyan Başakşehir Belediyesi’ne, törene katılan bütün protokol ve vatan-

Konuşmanın ardından okulların hazırladıkları çeşitli gösterilere geçildi. Öğrencilerin sergiledikleri halk oyunları, okudukları şiirler ve yaptıkları kısa konuşmalar büyük alkışlarla karşılandı. Öğrenci ve okulların gösterilerinden sonra Başakşehir Cumhuriyet Koşusu’nda, Gençler, Yıldızlar ve Küçük Gençler dalında dereceye giren sporculara kupalarının verilmesiyle tören, resmigeçit töreniyle sona erdi.

Ayrıca İnternet üzerinden TC Kimlik veya Sicil Numaranızı (Paydaş numaranızı) girerek hızlı ödeme yapabilirsiniz. Banka Hesap Bilgileri

Iban: Tr 70 0001 0017 6908 6633 3350 01 Vakıflar Bankası/ Bahçeşehir Şubesi Iban: Tr 78 0001 5001 58 00 7290 5197 99 Halk Bankası/ Bahçeşehir Şubesi Iban: Tr 35 0001 2001 2720 0007 0000 01 Halk Bankası/İstoç Şubesi

SÖNÜK GEÇTİ

14 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri ödemelerinde cezalı durumu düşmemek için lütfen vergilerinizi 1-30 Kasım tarihleri arasında ödemeyi unutmayınız. Emlak ve Çevre Temizlik Vergilerinin II. Dönem ödemelerinizi 1-30 Kasım 2010 tarihleri arasında Başakşehir Belediyesi veznelerine yapabilirsiniz. Vergilerinizi veznelerde ödeyebileceğiniz gibi aşağıdaki banka hesap numaralarına ve posta çeki yoluyla yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası/ Bahçeşehir Şubesi

Bahçeşehir’de Cumhuriyet kutlamaları Her yıl Bahçeşehirlilerin yoğun ilgiyle karşıladıkları Cumhuriyet kutlamaları bu yıl sönük geçti. Bahçeşehir’de son 10 yıldır gelenekselleşen belediyenin organizasyonu, sivil toplum kuruluşları ve halkın katılımıyla gerçek-

Cezalı duruma düşmemek için UNUTMAYINIZ!

leşen fener alayı yürüyüşü, bu yıl gerçekleşmedi. Başakşehir Belediyesi konu hakkında yazılı hiçbir açıklama yapmazken, Bahçeşehirliler Derneği ve Boğazköylüler Derneği üyeleri Esenkentlilerin gerçekleştirdiği fener alayı yü-

rüyüşüne katıldılar. Ayrıca her yıl Cumhuriyet Bayramında Bahçeşehir Musiki Cemiyeti’nin Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul sahnesinde Atatürk’ün Sevdiği Şarkılara yer verdikleri konserde, bu yıl gerçekleşmedi.

Iban: Tr 96 0001 2009 8790 0007 0000 03 Posta Çek No Büyükçekmece 5897916 NOT: Havale yapılırken TC. Kimlik No veya Mükellef (Paydaş) No bilgileri girilmesi önemle rica olur.


Özyurtlar Gayrimenkul 8.Bahçeşehir Seniors Open Tenis Turnuvasında kupalar sahiplerini buldu... Bahçeşehir Tenis Kulübü bu yıl 8. kez düzenlediği Bahçeşehir Seniors Open Tenis Turnuvasını Özyurtlar Gayrimenkul ana sponsorluğunda gerçekleştirdi. Özyurtlar Gayrimenkul 8.Bahçeşehir Seniors Open Tenis Turnuvası derece sıralaması ise şöyle;

B

aş Hakemliğini Muharrem Ataç ve Turnuva Direktörlüğünü Burak Kızıltan’nın üstlendiği turnuva, 7 Ekim’de Marmara Bölgesinden 420’ye yakın tenisçinin katılımıyla gerçekleşti. Gece geç saatlere kadar süren turnuvaya Bahçeşehirli tenis severler de büyük ilgi göstererek turnuvanın bir festival havasında geçmesini sağladılar. Kapanış Kokteylinde yaptığı konuşmasında sponsorlara teşekkür eden Bahçeşehir Tenis Kulübü Başkanı Dr. Mehmet Gümüş, sporda tesisleşmenin ne kadar önemli olduğunun da önemini bir kez daha vurguladı. Gümüş konuşmasında şunları söyledi; “ Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle Bahçeşehir’de tam bir tenis festivaline dönüşen ve tenis sporunu severler arasında ayrıcalıklı bir yeri olan turnuvamıza, her zaman ki gibi yoğun ilgi gösteren 400’ün üzerinde yarışmacı katıldı. Bahçeşehir Tenis Kulübü olarak bu katılımdan büyük bir memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim. Değerli dostlarım; Bahçeşehir Tenis Kulübü hepi-

mizin ortak evi, bizler tenis camiası olarak gün geçtikçe çoğalan büyük bir aileyiz. İstanbul’da federe tenis kulüpleri yılda toplam 41 veteran turnuvası düzenlemekte ve bu sayede yüzlerce tenis sever bir araya gelerek bir yandan mücadele dolu tenis maçları oynanmakta, bir yandan da neşeli ve keyifli sohbetler yapılmakta, bu vesile ile yeni arkadaşlık ve dostluklar oluşmakta, içimizdeki tenis ateşi devamlı canlı kalmaktadır. Değerli Tenis severler; Spor tesisi olmadan sporda başarı olamaz. Tesis olarak daha iyi durumda olan kulüplerden başarılı tenisçilerin yetişmesi şansının daha fazla olduğunun bilincindeyiz. Milli tenisçimiz Marsel İlhan’ın uluslararası başarısı ile hepimiz gurur duyuyoruz. Bizler de kendi kulübümüzden başarılı ve ünlü tenisçilerin çıkmasını arzuluyoruz, bu anlamda yenilikler yaparak kulübümüzün altyapısını ve üst yapısını devamlı geliştirmeye çalışıyoruz. Bu çabalarımıza Başakşehir Belediye başkanımızın ve kaymakamımızın büyük destek verdiklerini bilmenizi isterim.” dedi.

SIRA

KATEGORİ DERECE

DERECEYE GİREN

1

YENİ BAŞLAYAN BAYAN İKİNCİSİ BENGÜ BOZKURT BİRİNCİSİ BAHAR KIZILKAYA

2

YENİ BAŞLAYAN ERKEK İKİNCİSİ NECATİ BEYDEMİR BİRİNCİSİ METİN ASLAN

3

18+ TEK BAYAN İKİNCİSİ BİRİNCİSİ

ECE SOYLU ÖZDEN YILMAZ

4

18+ TEK ERKEK İKİNCİSİ BİRİNCİSİ

SERKAN SOYSAL BURAK OKAN

5

35+ TEK BAYAN İKİNCİSİ BİRİNCİSİ

MİNE ERİŞEN SALİHA MOĞOLKOÇ

6

45+ TEK BAYAN İKİNCİSİ BİRİNCİSİ

LEYLA ÇALIŞKAN NİLGÜN TARHAN

7

55+TEK ERKEK İKİNCİSİ BİRİNCİSİ

FUAT YAVUZ AYHAN TUTÇU

8

18+ ÇİFT ERKEK İKİNCİSİ BİRİNCİSİ

OĞUZ DEDEOĞLU-MURAT ÇAKIR ERCAN ZORLU-BURAK OKAN

9

35+ ÇİFT BAYANLAR İKİNCİSİ BİRİNCİSİ

LÜTFİYE MURATOĞLU-MARGARİTA VULVAN GÜL İHTİYAR-FİLİZ AVCI

10

FAIRPLAY ERKEK BAYAN

ENGİN ULU AYLİN DEMİRVURAN

11

35+ TEK ERKEK İKİNCİSİ BİRİNCİSİ

BÜLENT ÇALIŞKAN BÜLENT DURAN

12

45+ TEK ERKEK BİRİNCİSİ

İKİNCİSİ ÖNDER SİMİTÇİ TAMER DEMETGÜL

13

35+ KARIŞIK ÇİFTLER İKİNCİSİ BİRİNCİSİ

SÜLEYMAN SOYSAL -FİKRİYE KARTAL MUZAFFER OKTAY-DERYA KIZILKAN

14

35+ ÇİFT ERKEKLER İKİNCİSİ BİRİNCİSİ

GÜRSEL AKSAÇ-HÜSEYİN SONGÜL DENİZ KIZILTAŞ-HAKAN YILMAZ

15

45+ ÇİFT ERKEKLER İKİNCİSİ BİRİNCİSİ

İHSAN KIZILKAYA-SIRRI DİNÇER TAMER DEMETGÜL-ÖNDER SİMİTÇİ


Ak t u e l

Erkekleri Şaşırtacak Gerçek! Bu haber erkekleri çok şaşırtacak! Anne karnında tüm embriyolar hangi cinsiyette oluşur? Keza atlar da koca kafalı... Ancak altı yaşındaki Erkekleri ve Kadınların Dürtüleri Farklı çocuk gibiler... Kargalar, ufacık beyinlerine rağ- Bir erkek ilk gördüğü kadınla seks yapmak için men hepsinden zekiler... hevesliyken kadın önce aşk ister. Bu farklılığı beyin mi yönetir yoksa hormonlar mı? Hormonlar etkisi altındaki beynin açlık-tokluk, Kişilik Değişebilir cinsel dürtü ve saldırganlık gibi ilkel dürtüleri Kadın ve erkek beyni farklı mı düşünür? Evet, farklı düşünür. Kişiliği oluşturan davra- yöneten merkezi (hipotalamus ve frontal bölnış kalıpları beynin ön tarafı yani ‘frontal’ böl- ge yani kişilikten sorumlu ön beyin bölgesi) bu gede şekillenir. Çünkü açlık-tokluk, agresiflik- farklılığı yaratır. Unutmayalım ki, çevresel faksakinlik gibi ilkel dürtüler, beynin tam orta hat- törler, öğrenilmiş olgular, eğitim seviyesi de tında, içinde ‘hipotalamus’ gibi önemli bir yapı- davranış biçimi ve tercihlerimizi yönlendirir. yı da barındırmak şartı ile beynin bu ön bölge- Erkek Matematikte Kadın Dilde Üstün si ile bağlantı halindedir. Frontal bölgeye baskı yapan bir tümör kişiliğin bu yönlerini değiştire- Kadın ve erkek beyinlerinin yetenekleri bilir. Çok agresif olan sakinleşebilir. Cinsellik- farklı mıdır? te aktif olan pasifleşebilir ya da tam tersi olabi- Kadınlar, soğukkanlılıkta erkekten üstündür. lir. Yeme hastalığına yakalanabilir ya da açlığa Kadın anadilini 10 bin kelimeden fazla kelime rağmen yemekten tiksinebilir. kullanarak konuşur. Çoğu erkek üç bin kelimeyle kullandığı dili sınırlar. Çevresel Faktörler de Önemli

Hormonlar kadar çevresel faktörler de önemli mi? Tabii ki. Cinsiyet hormonlarının yanı sıra kişinin aile terbiyesi, eğitim düzeyi ve çevre faktörlerkek ve kadın beyni arasındaki farklar riyle birlikte ona yüklenen farklı sosyal görevneler? Zeka artırılabilir mi? Renklerin ler de bu ilkel dürtüleri süzgeçten geçirip otobeyne etkisi var mı? Kişilik sonradan de- kontrolü sağlar. ğişir mi? İşte yanıtlar... “Kadın ve erkek beyni arasında fark var mı?” Beynin Cinsiyeti Var mı? sorusuna Doç. Dr. Cahide Topsakal şu yanıtı Her beyin hayata kadın beyni olarak başlar derler? Doğru mu? verdi: “Anne karnında embriyo kadın olarak oluşur. Evet bir bakıma doğru... Cinsiyet de öyledir.. Testosteron hormonu salgılanırsa, duygu ve Anne karnında embriyo ortak bir şablon olarak oluşur. Bu da ‘testosteron’ yani erkeklik hormodüşüncelerde değişiklik görülür.” Beyin, omurilik ve sinir cerrahı Doç. Dr. Cahide nu salgılanmadığı sürece ‘kadın’ olarak kalaTopsakal, kadın ve erkeğin beyin yapısını de- cak demektir. ğerlendirdi:

E

Renklerin Beyne Etkisi

Beynin sevdiği renkler var mı? Tabii ki. Renklerin beyin için anlamı şöyle: Mavi: Beyin, romantik ve dinlendirici olduğu için maviyi sever. Mavi yatak odalarında uykuya yardımcıdır. Yeşil: Yeşil, huzur arayanlar içindir. Ameliyathanede yeşil renk ışığı yansıtmayıp soğurduğu ve ayrıca sakinleştirdiği için tercih edilir. Kırmızı: Kişiyi dinamik yapar. Konsantrasyonu ve dinamizmi arttırır. Turuncu: Sıcak renktir. Dinamiktir, iştah açıcıdır. Mutfaklarda o nedenle turuncu kullanılır. Mor: Gizemin rengidir. Hayata damga vurmayı seven, başarılı ve sanatkar insanların farkında olmadan seçtiği bir renktir. Morun da dinlendirici etkisi vardır.

Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanırız? Beynin Yapısı Cinsiyete Göre Değişiyor

Kadın ve erkek beyni arasında fark var mı? Kadın bedeni, erkek bedeninden daha ufak olduğu için doğal olarak beynin ağırlığı ve büyüklüğü de biraz daha düşüktür. Anatomik olarak, yani beynin kıvrımları bakımından da minik değişiklikler vardır. Ancak bunlar önemli değildir. Önemli olan bu kıvrımlara ve kıvrımlar arasındaki yapılara yüklenen fonksiyonların birbiriyle bağlantısıdır. Beynin Ağırlığı Zekayla Alakasız

Erkek ve kadın zekası beynin kaç gram olduğuyla ölçülebilir mi? Beynin gramajıyla zeka arasında hiç bağlantı yoktur. Öyle olsaydı, filler en zeki hayvanlar olurdu. Ancak filler fazlasıyla sanatçı olabilir. 16 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Erkek ve kadın, beyninin yüzde kaçını kullanır? Tüm insanlar, beyinlerini o andaki faaliyetine göre yüzde 10 ile 90 arasında kullanır. Ancak uyuyan bir kişi, beynini her zamankinden az kullanır. Sudoku çözen ya da piyano çalan bir kişi, beynini yüzde 90 civarında kullanır. Beyni yüzde 100 oranında kullanmak meditasyon becerisi olan kişilerde mümkündür.

Zeka Artırılabilir mi?

Kadın veya erkek, zekası sonradan artırabilir mi? Beyne yüklediğiniz her bilgi ya da yetenek zekayı artırır. Çünkü kaba işleri yürüten merkezler, herkeste hemen hemen aynıdır.Müzik aleti çalan, denge sporları yapan, yabancı dil konuşan, matematikle uğraşan ya da ezberini çok kullanan kişilerde bu kaba merkezler arasında farklı birçok kısa yol vardır. Ve bu kısa yollar ihtiyaç Erkekler Futbolu Sevmeyi Öğreniyor Kadın ve erkeğin tipik davranışlarının arka- haline başka görevler istendiğinde de yardıma koşar ve kişiye zaman kazandırır. Giderek besında beyinsel farklılar mı vardır? Örneğin; erkeğin futbol merakı, kadının titizlik ceri artar. Uzun süre kitap okumayan biri, yıllar sonra eline aldığında okuduğunu anlamakta ve takıntısı vs... Bunların çoğu aslında beynin farklılığından çok hafızasında tutmakta çok zorlanır. Ancak üstüne giderse ve üç ay boyunca azmederse okuöğrenilmiş olgulardır. duğunu kolayca hafızasında tutabilir.


Neden Trambolin? • Vücut sağlığınızı en üst seviyeye çıkarır. • Zıplarken yerçekiminden dolayı tüm bedeninizi ve vücut kaslarınızı harekete geçirir. • Fazla kilolarınızdan ve can sıkan yağlarınızdan eğlenerek kurtulursunuz. • Çocuklarda son yıllarda görülen obeziteyi önler.

TRAMBOLiNDE

10 DAKİKA ZIPLAMAK

45 DAKiKA

YÜRÜYÜŞE EŞDEĞER!

• Lenflerinizi geliştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. • Temiz havada zıplamak, vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını sağlar. • Kan dolaşımını hızlandırır, beyninize oksijen depolar ve bu da daha verimli çalışmanızı sağlar. • Vücut esnekliğinizi arttırır. • Çocuklarımızın yoğun ders ve dershane programları arasında stres atmalarını sağlar. • Fitness merkezleri ve pahalı spor aletlerinden sizi kurtarır ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar..

BERALIS Oyuncakçılık & Dış Ticaret Bahçeşehir 2. Kısım Mah. Turgut Özal Bulv. Kardelen Evleri No:39 Başakşehir| İST. Tel: 0 212 607 34 10 GSM: 0538 854 20 35 www.beralis.com | www.beralis.de | tuelay.akyol@beralis.com

SİPARİŞ HATTI: 0212 607 34 10 - 0538 854 20 35

17


Ya ş a m

Görgü

Kuralları Görgü kurallarına uymak diğer insanlara saygı göstermektir ve onların duygularına önem verdiğiniz mesajını göndermek demektir. Görgü kurallarının ne olduğunu tanımlamak zor ve akıl karıştırıcıdır çünkü kültürden kültüre hatta aileden aileye değişim gösterebilir. Dolayısıyla görgü kuralları üzerine genel bir fikriniz olması doğru adımları atmanız için bir temel oluşturacaktır. yemek yeme kuralları İster 7 aşamalı lüks bir yemek yiyor olun ister bir arkadaşınız ile yerel lokantada olun, görgü kuralları herkesin yemekten keyif almasını sağlar. İşte bazı öneriler: Masa düzeni • Bir kere çatal, bıçak yada kaşığınızı kullandıktan sonra masaya bir daha asla dokunmaması gerekir. Kullanılmış çatal, bıçak ya da kaşık her zaman tabağın içinde tutulmalıdır. • Peçete yada çatal-bıçak konuşma sırasında sallanmaz (örneğin, konuşurken) • Peçete ile ağzınızı silmeyin sadece dokundurarak kurulayın. Yemekte davranışlar • Herkesin yemeği gelene kadar ya da ev sahibi başlamanızı rica etmeden yemeğe başlamayın. İçeceğinizi istediğiniz her zaman içebilirsiniz. • Ağzınız açıkken yemeğinizi çiğnemeyin yada yemek yerken konuşmayın. Ağzınızı fazla doldurmayacak kadar küçük parçalar halinde yiyin.

• Masada dik oturun ve dirseklerinizi masanın üzerine koymayın. • Çok hızlı ya da yavaş yemeyin. Masadakilerin hızına uymaya çalışın. • Masada iken asla dişlerinizi karıştırmayın. Eğer çok gerekli ise tuvalete gidin.

saklamıyor ise yemekten sonra içebilirsiniz. • Sofra takımı ve bardaklar üzerinde ruj izi bırakmamaya özen gösterin. Yemeğe oturmadan önce rujun fazlasını bir peçete ile alın. • Tadına bakmadan önce yemeğe tuz yada biber koymayın . İşyeri Görgü Kuralları İşyerinde ki kurallar birlikte çalıştığınız meslektaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza karşı saygı göstermek demektir. Ayrıca görgü kurallarına uymanız iş görüşmelerinizde yada iş başvurularınızda bırakacağınız etkiyi önemli oranda etkileyecektir..

• Ekmeğinize yağ sürerken her seferinde küçük bir parça almaya özen gösterin ve her zaman önce tabağınıza alın sonra ekmeğin üzerine sürün. • Masadaki yiyecekleri uzatırken, her zaman sağınıza verin. Ekmek verirken kendinize almadan önce başkalarına önerin. • Yemekte sigara içmeyin, eğer masadaki kişiler ve restoran kuralları ya-

• Her zaman takdim edildiğinizde yada tanıştırıldığınızda ayağa kalkın. • Siz insanları tanıştıracağınız zaman daha önemli kişinin ismini önce söyleyin. • Telesekreterinize İsminiz, göreviniz, departmanınız ve ne zaman müsait olduğunuza dair kısa ve profesyonel bir mesaj bırakın. • Mesaj bırakırken isminizi ve soyadınızı, neden aradığınızı ve telefonunuzu bırakın. • Kıyafet kuralına uyun. Eğer belli bir kural yok ise üst düzey yöneticilerden örnek alın. • Bütün toplantılara tam zamanında gelin. • Toplantı sırasında kalemler, ataçlar yada diğer ofis araçları ile oynamayın. • Çok gerekmedikçe toplantı sırasında telefonunuzu kapalı tutun. Eğer kapatamıyorsanız o zaman kapının yakınına oturun böylece telefonunuz çaldığında sessizce dışarı çıkabilirsiniz. • Oturuşunuza ve duruşunuza dikkat edin —koltuğa gömülmeyin, sandalyenizde geriye yaslanmayın, ya da kollarınızı göğsünüzün üzerinde kavuşturmayın. Sosyal iletişim kuralları İster manavda bir yabancı ile konu-

18 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

şurken ister bir arkadaşınız ile kahve içerken bütün insanlar saygı gösterilmesini hak eder. • İletişim hem beden hareketlerini hem de sözlü ifadeyi kapsar. Konuşurken karşınızdaki insana bakın ve kollarınızı kavuşturmayın (kızgınlık ifadesi). • Eğer utangaç biriyseniz bunu kabul etmekten ve söylemekten çekinmeyin. Dürüstlük insanların rahatlamalarını sağlar. • Normal hızda konuşun ne çok hızlı ne çok yavaş. • Karşınızdaki kişi üzerinde bıraktığınız izlenimi fazla düşünmeyin. • Konuşmayı bitirirken geçerli bir neden öne sürün ve kişi ile konuşmaktan keyif aldığınızı belirtin. • Karşınızdakine iltifat ederken içten ve samimi olun. Karşılaştırma yada değerlendirme yapmamaya özen gösterin; örneğin, “Kazağının ne kadar eski olduğu düşünülürse gayet iyi duruyor .” • İltifat aldığınızda fazla alçak gönüllü olmayın ve iltifatın gerekmediğini açıklamaya çalışmayın. Basit bir “teşekkürler” hem yeterli hem de kibarcadır. • Birisini eleştireceğiniz zaman karşınızdaki insanın duygularını göz önünde bulundurun ve kişi ile özel olarak konuşmaya özen gösterin. Yakıştırma yapmaktan kaçının ve sorunu kişiselleştirmeyin • Birisi sizi eleştirdiğinde sakin olun. Savunmaya geçmemeye özen gösterin. Eğer kişi sizi insanların içinde ve kabaca eleştiriyor ise içgüdüsel olarak reaksiyon göstermek isteyebilirsiniz fakat en iyisi basitçe “Düşünceni özel olarak bana iletmeni tercih ederdim” deyin. • Her zaman “Lütfen” ve “Teşekkür ederim” demeyi unutmayın • Öksürürken yada esnerken ağzınızı kapatmayı unutmayın ve hemen elinizi yıkamaya özen gösterin. Bu hem görgü kuralı hem de temizlik kuralıdır.


Pijama takımlarında

1 alana ikincisi

%50

Fiore Marka İthal Çoraplarımız Gelmiştir Siz değerli müşterilerimizin talebi üzerine bu sezon da %50 indirim reyonumuz yıl boyunca hizmetinizde...

Mağazamızda Bulunan Markalar

• Norddiva • Reflection • Suwen • Triumph • Eros • Leg Avenue • Pierre cardin

3.CADDE F ÇARŞISI NO:29 BAHÇEŞEHİR TEL: 0212 608 08 85 www.newliliy.com / www.norddiva.com

• Tuba • Artış • Cicikom • Moyra Caprice • Penti • Fiore

19


Ak t u e l

MİLLETÇE SOSYAL AĞLARA TAKILDIK! Türkiye, sosyal ağlarda geçirilen zaman sıralamasında Malezya ve Rusya’nın ardından dünya üçüncüsü oldu.

T

ürkiye halkı, sosyal ağlarda geçirilen za- olan Malezyalıları, 231 arkadaşla Brezilya, 217 man bakımından dünya üçüncüsü oldu. arkadaşla Norveç izliyor. Listenin sonundaysa, 29 arkadaşla Japonya geliyor. Birinci sıradaysa Malezya yer alıyor. TNS araştırma firmasının raporuna göre, sosyal ağlarda en çok zamanı Malezyalılar geçiriyor. Haftada ortalama 9 saatini Facebook, Twitter, FriendFeed, Netlog gibi sosyal ağlarda geçiren Malezyalıları 8.1 saat ile Rusya izliyor. Türkiye’deki sosyal ağ müdavimleriyse haftada 7.7 saatini sosyal ağlara harcıyor. TNS yöneticisi Matthew Froggatt, hızla büyüyen ülkelerde sosyal ağ kullanımının belirgin şekilde yüksek olduğu, bu ülkelerdeki kullanıcıların yeni iletişim kanallarından çok daha aktif şekilde yararlandığı yorumunu yaptı. Araştırmadan çıkan bir başka ilginç sonuç da, dünyada interneti bir medya aracı olarak televizyon, radyo ve gazetelere tercih eden çevrimiçi kitlenin oranının dünya çapında yüzde 61 gibi büyük bir rakama ulaşması. TNS raporuna göre sosyal ağlarda en çok dijital arkadaş sahibi olanlar da yine Malezyalılar. Kişi başına ortalama 233 dijital arkadaşı

Türkiye’deki sosyal ağ müdavimleriyse haftada 7.7 saatini sosyal ağlara harcıyor.

El Parmaklarınız Kişiliğinizi Yansıtıyor! El parmaklarımız günlük hareketlerimizi gerçekleştirmemizde kilit rol oynar. Onlarla yazarız, onlarla çatal-bıçak utup yemek yeriz, onlarla birinin elini sıkarız.Parmak yapısının, insanın kişilik özelliklerini yansıttığını biliyor muydunuz?

İ

ngiltere’de kısa süre önce piyasaya çıkan ‘The Finger Book’ (Parmak kitabı) adlı kitapta, kişilik özelliklerimizden cinsellik özelliklerimize kadar bilmediğimiz bir çok şeyin parmak yapısı ve parmak uzunluğuna bağlı olduğu ifade ediliyor. İŞARET PARMAĞI İLE YÜZÜK PARMAĞI ÇOK ÖNEMLİ

Kitapta, işaret ve yüzük parmaklarının uzunluklarının, insanın kişiliği, sağlık durumu ve bazı konulardaki kabiliyetine göre değişiklik gösterdiği belirtilmiş. Erkeklerde yüzük parmağının işaret parmağından uzun olması, testosteron (erkeklik hormonu) seviyesinin yüksek olduğu anlamına geliyor. Eğer işaret parmağı, yüzük parmağından uzunsa, bu da Ostrojen (kadınlık hormonu) seviyesinin yüksek olduğunu gösteriyor. Uzmanlar parmak uzunluklarının vücut ölçüleriyle orantılı olduğunu, ancak bu ölçümlerin de yapılan araştırmalar son ucu cinsellik ve kişilik gibi konularda önemli bulgular verdiğini söyledi. Araştırmacılar, çoğu erkekte yüzük parmağının 20 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

işaret parmağından uzun olduğunu belirtirken, bazı erkeklerde de bu parmağın işaret parmağından kısa olduğunu, ancak bunun daha çok kadınlarda görüldüğünü söyledi. İşte kitapta yer alan ifadelerden bazıları; Yüzük parmağı, işaret parmağından kısa olan bir insan;

-Genelde kadın olur -İdari işler, ev dekorasyonu ve sağlık hizmetlerinde başarılı olur -Erken yaşta meme kanseri riski taşır -Potansiyel homoseksüeldir (Erkek ise) -Erken yaşta kalp krizi riski taşır (Erkek ise) - Duygusal ve içine kapanık olur, korkuları ve kaygıları olur (Çocuk ise) -Şizofren olma olasılığı yüksektir -Konuşarak etkileme kabiliyeti yüksek seviyededir Yüzük parmağı, işaret parmağından uzun olan bir insan;

-Hassas ve dışa dönük biridir -Risk almaktan korkmaz -Normal bir insana göre daha agresif olur

-Müzisyenlik kabiliyetine sahip olur -Genelde solak olur -Futbol, Basketbol ve uzun koşu gibi spor dallarında başarılı olur -Hiperaktif ve anti sosyal olma ihtimali yüksek olur (Çocuklar için)


YA-PA Çocuk Kulübü şimdi BAHÇEŞEHİR’de... Artık çocuğunuzu büyütürken yalnız değilsiniz...

Ya-Pa Çocuk Kulübü nedir? Ya-Pa Çocuk Kulübü bir anaokulu veya kreş değildir. Hazırlanan gelişim atölyeleri ile her çocuğun okul öncesi eğitimden yararlanmasını sağlayan ve bu sayede sosyalleşip yaşayarak öğrenmesine katkıda bulunan akademik destekli bir oluşumdur. Ya-Pa Çocuk Kulüpleri, programları akademisyenlerce hazırlanan yaş özelliklerine göre oyun grupları düzenleyip aynı yaştaki çocukları bir araya getirerek (1-2 yaş anneli bebek ve 3-4-5 yaş oyun grupları) uzman öğretmen rehberliğinde güvenli ve eğitici oyuncak ve materyallerle donatılmış atölyelerden oluşan güvenli bir ortamda haftanın belirli günleri eğitim ve sosyalleşme imkanı sunar. Bugünlerde, çocuğunuz müzik, dans, ritm, kukla, drama, sanat içerikli bireysel ve grup aktiviteleri ile çok iyi zaman geçirir.

Ya-Pa Çocuk Kulüplerinde rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini alabileceğiniz gibi eğitici kitap ve materyal desteği de alabilirsiniz.

0212 608

Ya-Pa’ya özel 1-2 yaş anneli-bebek gruplarımızda ise anneler ve bebekleri birlikte kaliteli zaman geçirerek öğrenmenin tadına varıyor.

1-6 yaş çocuklarımızın uzman gözetiminde aylık gelişim takipleri kulübümüzde yapılıyor.

12 64

www.yapacocukkulubu.com bahcesehir.yapacocukkulubu.com bahcesehir@yapacocukkulubu.com

Adres:Bahçeşehir Ispartakule Mevkii Simav Sok. Berit 1 Blok:7 No:14 BAHÇEŞEHİR | İSTANBUL


Bi l i m

Hangi İcat ne zaman bulundu? İcatlar Kronolojisi (1)

• MÖ 4241 Olayların hassas olarak tarihlenebildiği ilk yıl. Bu, Mısırlıların takvimi yapmalarıyla mümkün oldu. • MÖ 3200 Mezopotamyalı Sümerler yazıyı kullanan ve tekerleğin resmini çizen ilk halk oldu. • MÖ 3000 Babilliler ilk toplama makinesi olan abaküsü icat etti. • MÖ 1300 Suriyeliler kendi alfabelerini geliştirdi. • MÖ 700 Lidya’da (bugünkü Türkiye’de) malların alım satımı için ilk kez para kullanıldı. • MÖ 10 Romalı mimar Vitruvius bir vinç tasarladı. • 999 Milattan sonra Bir keşiş tarafından mekanik saat icat edildi • 1000 Çinliler havai fişek yapmak ve işaret göndermek için barut kullandı. • 1045 Çin’de Pi Cheng portatif matbaa harflerini icat etti. • 1280 İlk gözlük İtalya’da yapıldı. • 1450’ler Johannes Gutenberg’in baskı makineleri kitap üretiminde çığır açtı. Bunun sonucunda yeni icatlar hakkındaki bilgilerin yayılması hızlandı. • 1569 Flaman haritacı Mercator, yeni bir harita yapma yöntemi geliştirdi. • 1592 Galileo, cisimleri 30 kez büyüten bir teleskop yaptı. • 1614 İskoçyalı matematikçi John Napier logaritma cetvelini icat etti. • 1642 Blaise Pascal, babasının vergi hesaplarında kullanması için bir toplama makinesi icat etti. • 1643 Evangelista Torricelli, hava basıncını ölçmek için şimdi cıvalı barometre denilen cihaz icat etti. • 1656 Christian Huygens, Galileo’nun fikirlerine dayanan hassas bir sarkaçlı saat tasarladı. • 1665 Robert Hooke’un Küçük Ç’izimler adlı kitabındaki çizimler, yeni mikroskopların gücünü gösteriyordu. • 1668 Isaac Newton ilk aynalı teleskopu yaptı. • 1698 Thomas Savery’nin yaptığı ilk buhar maki22 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

• • • • • • • • • • • •

• • •

nesi, su altında kalan madenlerdeki suyu dışarı pompalamada kullanıldı. 1733 İngiliz bir dokumacı tarafından icat edilen “uçan mekik” adındaki alet bir kişinin bir günde üretebileceği kumaş miktarını ikiye katladı. 1771 Richard Arkwright’ın suyla çalışan çıkrığı eskiye göre çok daha sağlam pamuk ipliği üretiyordu. 1778 Joseph Braham’ın yeni tuvalet sistemini icat etmesiyle ev içi sağlık koşullarında önemli bir gelişme kaydedildi. 1783 Marquis de Jouffroy d’Abbans ilk buharlı gemiyi yüzdürdü. 1783 Montgolfier Kardeşler bir sıcak hava balonunu başarıyla uçurdu. 1797 Bir Fransız, balondan paraşütle atlayarak paraşütün önemini gösterdi. 1801 İlk denizaltılardan olan Nautilus ilk yolculuğunu tamamladı. 1804 Richard Trevithick raylar üzerinde giden ilk buharlı lokomotifi yaptı. 1814 Friedrich König elle çalışan matbaadan çok daha hızlı olan buharlı matbaayı geliştirdi. 1815 Humphry Davy, madenlerde çalışmayı çok daha güvenli hale getiren bir madenci lambası icat etti. 1819 Augustus Siebe basınçlı bir dalgıç elbisesi tasarlayarak insanların daha derinlere dalabilmesini sağladı. 1821 Charles Babbage, karmaşık matematiksel tabloları otomatik olarak hesaplamak için tasarladığı “fark makinesi”nin üzerinde çalışmaya başladı. 1826 Fransız fizikçi Joseph Niepce tarihteki ilk fotoğrafı çekti. 1829 George Stephenson, en iyi buharlı lokomotif tasarlama ve yapma yarışmasını kazandı. Rocket adlı bir lokomotif üretti. 1830 İlk dikiş makinesi Fransız terzi Barthelemy Thimonnier tarafından tasarlandı.


FlasH Ice Buz Pisti

En estetik sporlardan biri olan buz patenini sadece izlemek değil yapmakta çok keyifli, üstelik bu zarif sporun vücut dengesini geliştirmek ve sizi forma sokmak gibi faydaları da var. Yaşınız kaç olursa olsun buz patenini deneyebilir ve mükemmel bir hobi edinebilirsiniz. Boğazköy’de Verde Molino Alışveriş Merkezi’nde faaliyete geçecek olan buz pistinde profesyonel eğitmen kadrosuyla çocuklarınız kayarken siz de onları dev ekranda seyredebilir aynı zamanda renkli ışıklandırmalar baloncuk ve köpüklü kar partilerimize dahil olabilirsiniz.

Seanslarımız Hafta İçi 45 Dk Hafta Sonları ve Tatil Günlerinde 30 Dakikadır. FİYAT LİSTESİ Seans Ücretleri Özel Ders Günlük Limitsiz Kullanım

10 TL 30 TL 50 TL

AYLIK ABONMANLIK 1 Aylık 2 Aylık 3 Aylık

200 TL 300 TL 400 TL

HOBİ KURSLARI Haftada 2 Gün Ayda 8 Ders

180 TL

FLASH ICE BUZ PİSTİ Boğazköy Rumeli Cad. Verde Molino AVM. No:88 Boğazköy / Bahçeşehir Tel Gsm

: 0212 607

11 50 : 0541 817 35 36

KAFEEDO Çocuklarınız buz pistinde eğlenirken sizler de KAFEEDO ve TERAS NARGİLE kafemizin zengin menüsünün tadına varabilir ve nargile içmenin keyfini çıkartabilirsiniz. Üstelik, kafemizde Cuma ve Cumartesi geceleri Canlı Müzik eğlencesi de sizleri bekliyor. Özel davetler, doğum günü organizasyonları için bizi aramayı unutmayın.

17


Ya ş a m

YAŞLILIK KARŞITI VİTAMİN

4

Genç kalmak için kremlerle, maskelerle uğraşmayın. Bu dört vitaminle hem vücudunuz hem de cildiniz zinde kalsın.

Lezzetin Kesiştiği Cadde SERVİS NOKTALARIMIZ Esenkent-Bahçeşehir Ardıçlı -Boğazköy Evren Sanayi Sitesi

212

672 15 14

C VİTAMİNİ

NE İŞE YARIYOR? 1- Hava kirliliği, sigara ve güneşin yaydığı zararlı ışınlar serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Bunlarda zamanla cildinizi yaşlandırır. C vitamini, bu tahribatı azaltan bir antioksidandır. 2- Deriye doğrudan uygulandığında güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Kolajen üretimini arttırarak cildinizin genç görünmesini sağlar. 3- Ayrıca yapılan araştırmalar C vitaminin, kanserden korunma noktasında da etkili olduğunu gösteriyor. NEREDE BULUNUR? Taze sebze ve meyveler en iyi C vitamini kaynağıdır.

E VİTAMİNİ

Süleyman Demirel Caddesi Rıfat ILGAZ Kültür 24 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10 Merkezi NO:12 | Esenkent 212 672 15 14

NE İŞE YARIYOR? 1- Yağda çözünen bir vitamin olan E vitamini, kremlerde kullanıldığında kuru ve çatlamış cildi onarır. 2- Cildi UVB tahribatından koruduğu için güneş kremlerinde de sıkça kullanılır. 3- Doğru miktarda alınacak E vitamini, serbest radikallerin verdiği zararların azaltılmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. NEREDE BULUNUR? Fındık, ceviz, tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı, kanola

yağı gibi bitkisel yağlar en iyi E vitamini kaynağıdır. Ayrıca gıda takviyelerinde ve doğrudan cilde uygulanan krem ve losyonlarda da bulunur. A VİTAMİNİ

NE İŞE YARIYOR? 1- Doğrudan deriye uygulandığında güneşin olumsuz etkilerini ve ince çizgilerini azaltır. 2- Doğru miktarda alındığında kemik sağlığını korur. Ancak gereken miktardan fazla alındığında kemik dokuya zarar verebilir. NEREDE BULUNUR? Yumurta, ciğer, yağlı balıklarda bol miktarda bulunur. NİASİN

NE İŞE YARIYOR? 1- Bir B grubu vitamini olan niasin, zamanla nem kaybeden cildinizin nemi tutmasına yardımcı olur. 2- Ölü derinin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. 3- İyi kolesterolün artmasını, trigliseridin düşmesini sağlar. Buda kalp krizi riskini azaltır. NEREDE BULUNUR?

Balık, et, tavuk eti, yumurta ve zenginleştirilmiş ekmek gibi birçok yiyecekte bulunur.


“Bahçeşehir’de Birinciyiz...”

EVLİLİKTE KRİTİK 9 YIL

En Büyük Bayramımız Olan Cumhuriyet Bayramını Kutlarken ,Cumhuriyetimizin Sonsuzluğa Kadar Devamını Diliyoruz..

Evlilikte en kritik 9 yılın hangi yaşlar arasında olduğunu biliyor musunuz? İşte uzman açıklamaları.

KAMPANYA!

A

nadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Dekanı Sosyolog Prof. Dr. Nadir Suğur, Eskişehir’de en fazla boşanmanın 25-34 yaşları arasındaki çiftlerde olduğunu söyledi. Prof. Dr. Nadir Suğur, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) resmi verilerine göre, Eskişehir’deki boşanma oranlarının her geçen yıl arttığını kaydetti. Eskişehir’de 2002-2008 yılları arasında yapılan evliliklerin yüzde 15’inin boşanma ile sonuçlandığını ifade eden Prof. Dr. Suğur, şöyle konuştu: “Boşanma oranı itibarıyla Türkiye ortalamasının zaten çok üstünde olan Eskişehir’de bir yılda boşananların sayısı bin 400’lü rakamlara ulaştı. 2008 yılı itibarıyla Eskişehir’de boşanma oranları Türkiye ortalamasından 1,5 kat daha fazla. Eskişehir’de 2008 yılında 5 bin 909 evliliğe karşın 1378 boşanma gerçekleşti. Bu da yaklaşık her dört evlilikten birinin boşanmayla sonuçlandığı anlamına geliyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Eskişehir’de boşanmanın en önemli nedeni şiddetli geçimsizlik olarak görünmektedir. En fazla boşanma 25-34 yaşları arasındaki çiftlerde oluyor.”

Prof. Dr. Suğur, şöyle devam etti:

“Diğer taraftan ilk 1-2 yılı kazasız atlatan evliliklerde boşanma oranında belli bir azalma görülmektedir. Ancak, Eskişehir için ilginç olan

bir nokta 16 yıl ve daha uzun evliliklerde boşanma oranında ciddi bir artışın yaşanmış olmasıdır. TUİK’in resmi verilerine göre, Eskişehir’de 16 yıl ve daha fazla evli olanların boşanma sayısı 2002 yılında 231 iken bu sayı 2008 yılında 331 çıkıyor. Yaşlı çiftlerde boşanma oranın yüksek çıkmasının şiddetli geçimsizliğin yanı sıra birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların en başında çocuk sahibi oldukları için genç yaşlarda boşanmayan veya boşanmayı erteleyen çiftlerin çocukları büyüyüp belli bir yaşa gelmesi ve çocukların birer yetişkin olarak aileden kopmasıyla birlikte daha rahat boşanma kararı aldıkları görülmektedir. Bu durum Batı Avrupa’daki verilerle benzerlikler göstermektedir.”

1 kg profiterol alana 100 gr Maraş Dondurması hediyemiz!

urması

nd Maraş Do

Kampanya 1 Eylül - 30 Eylül 2010 tarihleri arasında geçerlidir.

Maraş Dondurmalı Profiterol

Ekler

Lütfen toplu siparişlerinizi bir gün önceden veriniz.

7 YILDA 39 BİN ÇİFT EVLENDİ, 8 BİN ÇİFT BOŞANDI

Öte yandan TÜİK verilerine göre, Eskişehir’de 2002-2008 arasındaki 7 yılda 39 bin 659 çift evlendi, bu sürede 8 bin 671 çift boşandı. Boşanmaların 368’i evliliğin ilk yılı tamamlanmadan, 896’sı ilk yıl, 1818’i 6-10 yıl arasında gerçekleşti. Aynı dönemde 70 yaş üzerindeki 190 erkek ile 27 kadın evlendi, 119 erkek ile 20 kadın boşandı. 2002-2008 döneminde 20-24 yaş arasında 17 bin 749 kadın, 12 bin 195 erkek, 25-29 yaş arası 17 bin 33 erkek, 9 bin 334 kadın evlendi. 25-29 yaş arasında 1739 erkek, 2 bin 32 kadın, 30-34 yaş arası da 1849 erkek, 1585 kadın boşandı.

Katkısız Sütlü Tatlılarımız

Profiterol ve Limonata

Terasta ve iç mekanda rahat oturma grupları... Çay, kahve eşliğinde tavla keyfi... Sipariş Hattı: 669 73 45 - 46 Bahçeşehir Profiterol ismiyle Şelale caddesi Terrace Garden’da Onur Hipermarket’in hemen üzerinde yer alan dükkanımız öğlen 11:00’den akşam saat 22:30’a kadar paket servisle de hizmet vermektedir.


Ye r e l

Gül Twitter'ı en etkili kullanan 10. lider

mie

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal paylaşım sitesi Twitter'ıen etkin kullanan devlet liderleri sıralamasında onuncu oldu.

N

EW YORK - "The Digital Policy Council" adlı bir düşünce kuruluşu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'ı etkin olarak kullanan liderlerin listesini çıkardı. Listenin birinci sırasında 3 milyonu aşkın takipçisiyle ABD Başkanı Barack Obama yer alıyor. Listede İngiltere Başbakanı David Cameron ikinci, Ürdün Kraliçesi Rania üçüncü sırada. 100 bini aşkın takipçisi bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise liderler arasında onuncu sırada. Dünya üzerinde milyonlarca kullancısı olan Twitter'ı dünya üzerindeki her 5 liderden biri kullanıyor. Digital Policy Council'in hazırladığı listede şu isimler yer alıyor: 1. ABD Başkanı Barack Obama 2. İngiltere Başbakanı David Cameron 3. Ürdün Kraliçesi Rania 4. Venezuela lideri Hugo Chavez 5. Japonya eski Başbakanı Yukio Hatoyama 6. Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai yöneticisi Şeyh Muhammed bin Raşit el Maktum 7. Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera 8. Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon 9. Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva 10. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

Listenin birinci sırasında 3 milyonu aşkın takipçisiyle ABD Başkanı Barack Obama yer alıyor. 26 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10


İnsan Ömrünü Uzatacak Buluş İtalyan bilimciler, amio asitlerden oluşan bir kokteyl ile farelerin ömrünü uzatmayı başardı.

H

aber, Yıllardır tıpta yaşanan gelişmelere karşın, dış etkenlerin farklılaşan etkileri insan ömrünü kısaltıyor. Fakat İtalyan bilim adamlarının geliştirdiği amino asit kokteyli, yıllardır aranan ‘hayat iksiri’ olabilir. Bir grup İtalyan bilimci, proteinlerin yapı taşları olan amino asitlerden bir karışım hazırlamış. Bu kokteyl ile fareler üzerinde yapılan deneyler oldukça umut vermiş. İtalyan bilimciler farelerin ömrünü %12 uzattıklarını iddia ediyor. İki deney grubu hazırlayan bilimciler, bir grubu normal şekilde beslerken diğer gruba amino asit kokteyli içeren sudan içirdi. Deney sonucunda normal beslenen fareler 774 gün yaşarken, amino asit kokteyli alan farelerin hücrelerine giden enerjide artış ve zararlı mo-

leküllerin verdiği hasarda azalma gözlendi ve bu sayede 869 gün hayatta kaldı. Fareler yapısal olarak insanla benzerlik gösterse de bu yöntemin insanlarla da uzun süre test edilmesi gerekiyor. bilim çevreleri test süreci sonrasında bu yöntemin hasta ve yaşlı insanlar üzerinde oldukça etkili olacağına inanıyor.


Ka d ı n

Türk kadınının Televizyon Gerçekleri

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından gerçekleştirilen araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından gerçekleştirilen “Kadınların Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması- 2” adlı kamuoyu araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

A

raştırma bulgularına göre, kadınların televizyonlarda en çok görmek istedikleri programlar yerli diziler, sağlık programları ve haberler. En beğenmedikleri programlar ise izdivaç, kadın, magazin ve spor programları. RTÜK tarafından 21 ilde, 18 ve daha yukarı yaştaki toplam 2523 kadının katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, kadınların televizyon izleme süreleri, en çok izledikleri kanallar, en beğendikleri program türleri, televizyon programlarıyla ilgili kanaatleri, reklamları ne kadar izledikleri, programlarla ilgili istek ve beklentileri belirlendi. “Neden Kadınlar ayrı bir izleyici kitlesi olarak kabul ediliyor ve bundan dolayı ayrı bir eğilim belirlenmesi amaçlanıyor” gibi bir sorunun akla gelebileceğini ifade eden Dursun, şöyle konuştu: “Cinsiyet ve yaş gibi faktörler değişmez değişkenlerdir. İzlemede tercihleri yönlendiren önemli faktörlerden biridir. Gün boyunca yapılan yayınlar genel olarak gözlemleyebildiğimiz kadarıyla daha çok kadın izleyiciye hitap ediyor. Acaba kadınların eğilimi gerçekten nedir ki bu tür yayınlar yapılıyor ve bu yayınları kadın izleyicilerimiz nasıl değerlendiriyor sorusunun cevaplandırılması sanıyorum Türkiye’deki yayın sektörünün ve televizyon program28 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

larının değerlendirilmesi, tartışılması noktasında önemli bir açılım gerçekleştirecek.” TELEVİZYON İZLEME SÜRESİ İLE İZLEME SAATLERİ

Araştırmada kadınların yüzde 60’ının yaklaşık olarak 2 ile 5 saat arasında televizyon izlediği ortaya çıktı. Hafta içi ve hafta sonu televizyon izlenen saat dilimleri incelendiğinde en yüksek izleme oranının yüzde 67.6 ile 21.01-24.00 saatlerinde gerçekleştiği, bundan sonraki en yüksek izleme oranın yüzde 64.0 ile 18.01-21.00 saatlerini kapsadığı gözlendi. Evli kadınların bekarlardan, ilkokul mezunu kadınların yüksek eğitimlilerden, işsiz kadınların çalışanlardan, metropolde yaşayan kadınların taşrada yaşayanlardan, emeklilerin ve ev hanımlarının çalışan kadınlardan daha çok televizyon izlediği belirlendi.

Kadın izleyiciler tarafından TRT’nin tercih edilme nedeninin ise “aile değerlerine uygun, seviyeli ve ahlaklı, yayın yapması” olarak belirtildi. PROGRAMLARIN İZLENDİĞİ KANALLAR

Kadınların yerli diziler, haberler, sağlık programları, güldürü, talk show programlar, yerli ve yabancı filmler, açık oturum ve tartışma programları ile magazin programları için Kanal D’yi, dini programlar için en fazla Kanal 7’yi, müzik programları için Kral TV’yi ve belgeseller ile kültür, sanat ve tarih programları için TRT’yi tercih ettikleri belirlendi. Yarışma programları Show TV’den, gerçek hayat hikayeleri STV’den iz-

lenirken, izdivaç programları ile kadın kuşak programlarının yoğunluklu izlendiği kanalın ATV olduğu ortaya çıktı. Spor programlarının izlenmesinde tercih edilen kanal ise NTV olarak tespit edildi. EN ÇOK İZLENEN VE İSTENEN PROGRAMLAR

Kadın izleyicilerin program türlerini izleme sıklıklarına bakıldığında, yerli dizi izleyenlerin oranı yaklaşık olarak yüzde 78, haberleri izleyenler yüzde 76, sağlık programlarını izleyenler yüzde 49, dini programları izleyenler yüzde 42, müzik/eğlence programlarını izleyenlerin oranı ise yaklaşık olarak yüzde 36 düzeyinde oldu.

EN ÇOK İZLENEN KANALLAR

Kadınların en fazla izlediği beş kanalın sırasıyla Kanal D, ATV, Show Tv, Star Tv ve STV şeklinde olduğu, Kanal D ile ATV’nin en fazla dizilerinden dolayı tercih edildiği anlaşıldı. En çok izlenen televizyon kanalları sıralamasında 8. sırada olan TRT’nin, “yalnızca bir televizyon kanalı seyredilebilse, tercih edilecek kanallar” sıralamasında 3. sırada olması dikkati çekti.

KADINLAR, KADIN PROGRAMLARINDA NE İSTİYOR

Araştırma sonuçlarına göre, kadınların kendilerine yönelik televizyon programlarında yer almasını istedikleri konuların başında sağlık geliyor. Eğitim, dinle ilgili konular, çocuk bakımı, yemek bilgileri, örgü/el işi ise kadınların programlarda en çok yer almasını istedikleri diğer konular arasında yer alıyor. Kadınlara yönelik programlarda en az yer alması istenen konular ise gerçek hayat, siyaset ve yarışma.


Şaşırtıcı Evlilik Gelenekleri Her ülkenin toplumsal ve kültürel yapısı ile inançlarına göre evlilik gelenekleri, ilginç özellikler taşıyor. Bosna-Hersek’te sade kahve, damat adayının reddedildiği anlamını taşırken, Pakistan’da damat adayı küfür ve hakaretlerle dolu zorlu bir sınavdan geçmek zorunda kalıyor.

AFRİKA

İ

şte bazı ülkelerdeki ilginç evlilik gelenekleri: mişlerden koyuyor. Ailenin küçük çocukları yatağın üzerine oturtuluyor ve meyvelerle oynamalarına izin veriliyor. Yatağın üzerinde ne kaBosna Hersek Bosna-Hersek’te evlenme çağına gelmiş gelin dar çok çocuk olursa o kadar çok doğurganlığı adayını isteyen damat adayı, kız evine yemeğe sembolize edeceğine inanılıyor. Nedimelik yadavet ediliyor ve ailenin büyükleri ile söz konu- pacak bayanlar ise gelinin horoskopuyla uyumsu evlilik hakkında tartışıyorlar. Kızın aile bü- lu doğum yılına sahip kişilerden seçiliyor. Ayrıyükleri damat adayı hakkında bir karara var- ca Ay takviminin 7. ayının son 15 gününde evdıktan sonra kahve ikramına geçiliyor. Şekerli lenmenin uğursuz olduğuna, çünkü o dönemkahve damat adayının evlilik için uygun görül- de cehennemin kapısının açılıp kayıp ruhların düğü, sade olması ise damat adayının redde- serbest kaldığına inanılıyor. dildiği anlamını taşıyor. Pakistan

Pakistan’da damat adayı kızın aile büyükleri tarafından zorlu bir sınavdan geçiriliyor. Bu sınav, aile büyüklerinin damat adayına akla gelebilecek tüm hakaret ve küfürleri etmeleri, damat adayının ise tüm bunlara katlanabilecek kadar soğukkanlı olmasına dayanıyor. Sınavdan başarıyla geçen genç evlilik iznini almış oluyor. İskoçya

İskoçya’da gelin, düğünden bir gece önce aile büyüklerinin ortasına oturarak, onlara ayaklarını yıkatıyor. Bu gelenek, çiftin mutluluk yolunda yürümelerini sembolize ediyor. Düğünde ise gelin iki ayakkabısına da bozuk para koyuyor. Çin

Çin’de de damadın ailesi astroloji uzmanına başvurarak evlenmeyi düşünen çift hakkında yorum istiyor. Eğer astroloji uzmanının hazırladığı horoskopu damadın ailesi uygun bulursa, çocuklarının doğum saatini ve tarihini kızın ailesine göndererek aynı işlemi onların da yapmasını istiyor. Çin’deki evlilik geleneklerine göre, düğünden önce damat evlilik yatağını hazırlayarak üzerine çeşitli meyve ve kuruye30 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

ÇİN

PAKİSTAN Belçika

Belçika’da ise en önemli gelenekler arasında mendile isim işlemek geliyor. Gelinin ailesi, kızlarının adının işlenmiş olduğu mendili düğüne götürerek davetlilere gösteriyor. Bu mendil düğünden sonra kızın ailesinin evine geri getiriliyor ve gelinin kız kardeşi varsa onun adı işlenerek yine evde sergileniyor. İngiltere

İngiliz geleneklerinin en başında kilisede çan çalmak geliyor. Bu şekilde kötü ruhların kovulduğuna inanılıyor. Gelin ve damat kiliseye girerHindistan Hindistan’da damat gelinin kıyafetinden so- ken ve çıkarken çanlar çalınarak yeni evli çifte rumlu oluyor. Gelin, beyaz gelinlik yerine, “sari” çiçek atılıyor. denilen özel bir giysi giyiyor. Törene gündelik kıyafetlerle gelen gelin, daha sonra kocasının Finlandiya kendisine sunduğu kıyafeti giyiyor. Finlandiyalı gelinler düğünde el yapımı altın bir taç takıyorlar. Törenden sonra bekar genç kızlar gelinin etrafında toplanıyor ve gelin genç Kore Kore’de evlilik geleneklerinde ördek ve kaz kızlar arasından seçtiği birine altın tacını veriönemli bir yer tutuyor. Eski geleneklerde da- yor. Seçilen kızın, en kısa zamanda evleneceğimatlar arkalarında kaz taşıyarak beyaz bir atın ne inanılıyor. Öte yandan Vikingler zamanında üstünde gelinin evine giderlerken günümüzde ise evlilikler açık arttırma şeklinde yapılıyordu. sembolik olarak tahta kaz kullanılıyor. Bir baş- Damat adayı, gelin adayı için kızın babasına fika geleneğe göre de düğünden sonra bir çift yat teklif ediyor, bu fiyat üzerinden pazarlık yatahta ördek yeni çiftin evine yerleştiriliyor. Eğer pılıyor ve belirlenen para miktarı çeyiz için kulördekler karşılıklı konursa çiftin iyi geçineceği- lanılıyordu. Ayrıca çiftin evlilik hayatları boyunne, ters konulursa kavga edeceklerine inanılı- ca altın ve gümüş sıkıntısı çekmemeleri için babası gelinin sağ ayağına gümüş, annesi ise yor. sol ayağına altın takıyordu. Afrika

Afrika’nın bazı bölgelerinde damat adayı kızı ailesinden istedikten sonra kızın ailesi teklifi kabul ederse kızlarına para ve fıstık veriyor. Gelin adayı, fıstığı damatla bölüşürken, çiftin birleşmesine yardımcı olan aracıya da bir parça veriliyor. Bu, komşulara ve akrabalara düğün daveti anlamına geliyor.

Fransa

Fransa’da evlenecek çiftlerin törende yer alacak çiçeklerini davetliler getiriyor. Gelin ve damadın, evlilik günlerinde kullanılan ve nesilden nesile aktarılan evlilik kabından şarap içmesi de bu ülkedeki evlilik gelenekleri arasında yer alıyor.


MICHELIN lastikleri mükemmel yol tutuşu, kısa fren mesafesi ve daha az yakıt tüketmenize yardımcı olan teknolojisiyle en zor yol koşullarında bile yanınızda. www.michelin.com.tr

Dünyanın En GElişmiş Rot ayaR SiStEmi Özel Vibrasyon Yol Güç Ölçüm Sistemleri İle Sorunsuz Balans Ayarı Dünyanın En iyi laStik SökmE/takma makinElERi ilE; • Düşük profilli lastiklerde güvenli kullanım • “EMT”, “PAX”, “RFT” ve “CSR” lastikleri için ISO 9001 onaylı SüRüş konfoRunuzu vE EmniyEtinizi makSimum DüzEyE çıkaRıyoRuz AYRICA • Kaliteli güvenli ve temiz akaryakıt • İşyerleri ve evlere motorin servisi • Araçlarınıza özenli iç ve dış temizlik • Yağ ve filitre değişimleri

ALO LASTİK 0212 889 20 08

Hadımköy Yolu Akçaburgaz Mevkii Alkent 2000 yanı Büyükçekmece - İSTANBUL | TÜRKİYE Tel: 0 212 889 20 00 (8 Hat) | Fax: 0 212 889 20 06 | www.ekenlerpetrol.com | ekenlerpetrol@hotmail.com


Ge z i

Zuhal ÜNAL

zuhal.unal@yelpazeistanbul.com

İtalya

Temmuz ayının üçüncü haftasında sıcakların her yeri kasıp kavurduğu günlerde Bologna’ya gittik. Bologna’dan trenle güneye inerek Cattolica, Pesaro, Ascoli Picena, San Benedetto del Tronto gibi küçük şehirleri kapsayan üç günlük hızlı ve yorucu bir iş gezisinden sonra tekrar Bologna’ya döndük. Daha önce görmediğimiz bir şehir olduğu için, 36 derece sıcaklığa aldırmadan iki gün kalıp şehri tanımaya çalıştık.

T

ürk Hava Yolları’nın kısa bir süre önce başlattığı Bologna ve Venedik direkt uçuşları sayesinde, İstanbul’a dönüşümüzü Venedik’den yaparak, bir kaç gün de burada kalma fırsatı bulduk. Bologna izlenimlerimi yazmayı gelecek aylara bırakarak, Venedik’in büyüsünden sıyrılmadan bu şehri anlatmak istedim. Yıllar önce ilk geldiğimde bu şehirden çok etkilenmiştim. Bu sefer de istasyondan çıkıp Grand Canal’ı, kanalın iki tarafında sıralanmış çok özel mimarisiyle rengarenk binaları görmek beni yine çok etkiledi. Kalacağımız otel, istasyona 15 dakika kadar yürüme mesafesinde olduğu için, elde bavullar köprünün üzerinden geçerek, dar kanallar arasında yolumuzu bulmaya çalıştık. Venedik, sokaklarında kolayca kaybolunacak bir şehir. Neyse ki çok zorlanmadan güzel bir köprü ve kanal manzarası ile serin bir bahçesi olan otelimize ulaştık. Bavullarımızı odaya bıraktık. Otelden aldığımız detaylı bir haritanın rehberliğinde anılarımızı tazelemek ve yeni keşifler yapmak üzere kendimizi sokaklara attık. Venedik, konumu itibariyle çok özel bir ada şehir. Ana karaya demiryolu ve kara yolu için düzenlenmiş köprüler ile bağlı, yüzden fazla adacıktan, yaklaşık 170 kanal ve 400 köprüden oluşan dünyada başka örneği olmayan ve ne yazık ki gelecekte sular altında kalma riski taşıyan bir şehir. Bu yüzden şehri gezerken değişik duygulara kapılıyor insan. San Marco Meydanı’na doğru yürümeye başladık. Sokaklarda sık sık karşımıza çıkan ufak pizzacıların önünde ayaküstü karın doyuran insanları görünce acıktığımızı farkedip biz de bir pizza molası verdik. Pizza, bu şehirde ayaküstü sokakta yeniliyor. Ufak fırınlarda, büfe tarzı yerlerde, müthiş lezzetli pizzalar yapı-

32 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

yorlar. Üçgen karton bir tabakta, sokakta atıştıracağınız bir margherita, bence kaçırılmaması gereken bir lezzet. San Marco Meydanı’na yaklaştıkça daracık sokaklarda yürümek, kalabalık yüzünden iyice zorlaşıyor. Ancak kendinizi bir anda meydanda bulduğunuzda gördüğünüz güzellik nefes kesiyor. San Marco Basilica’sı, Dükler Sarayı, Saat Kulesi ve meydanın etrafını saran dükkan ve cafelerin güzelliği ne tarif edilebilir ne de bir fotoğraf karesine sığdırılabilir. Bu gerçeği kavrayınca, en iyisi meydanda bir yerde oturup, bir kadeh içki eşliğinde bu güzellikleri sindirelim dedik ve kendimizi Venedik’in büyülü havasına kaptırdık. Etrafta hummalı bir hazırlık vardı. Meğer o akşam meydanda Norah Jones konseri varmış. Bu hoş fırsatı da kaçırmadık tabii. Ertesi sabah otelin ağaçlar içindeki bahçesinde kahvaltımızı ettik. Resepsiyonda çalışanlar işlerini büyük bir aşkla yapıyorlardı. Her müşteriye şehri daha iyi tanımaları için önerilerde bulunup çok yararlı bilgiler veriyorlardı. Bize de gündüz tekne ile Grand Canal turu yapmamızı ve akşam üzeri Banco Giro’da bir aperatif almamızı tavsiye ettiler. Gerçekten hem kanal turu, hem de Rialto Köprüsü’ne yakın, Grand Canal manzaralı Banco Giro çok çok güzeldi. Açık havada, nefis Venedik manzarası eşliğinde başladığımız akşam içkisinden sonra, akşam yemeğini de burada yemeğe karar verdik. Ertesi sabah Palazzo Ducale’yi (Dükler Sarayı) ziyaret ettik. Sonra Rialto Köprüsü’nün üzerindeki kalabalığa karıştık. Köprünün üzerindeki ve civarındaki dükkanları dolaştık. Yüzlerce hediyelik eşya dükkanı, pastane, lokanta, kitapçı, lüks butikler, aklınıza ne geliyorsa hepsini birarada bulabileceğiniz bir yer. Venedik’in cam işleri çok meşhur. Çok ince ve

zevkli parçalar bulabiliyorsunuz. Ancak dünyanın her yerinde olduğu gibi, burada da ne yazık ki bu işlerin Çin yapımı taklitleri de bol miktarda karşınıza çıkıyor. Murano yapımı elişi kolyelerin cama benzer sentetik taklitlerini yapmışlar, ancak çok dikkatli gözler gerçeğinden ayırabilir. Bu yüzden Murano camı fiyatına, plastik satın almamak için çok dikkat etmek gerekiyor. Bir de gondolcular var dikkat edilmesi gereken. Romantik bir gondol sefası yapmak oldukça pahalı (100150 Euro civarı). Bir de gondolcunun şarkı söylemesi, yolculuk sırasında çeşitli bilgiler vermesi durumunda ekstra bahşiş beklentileri göz önünde bulundurulursa, bir saatten az süren bir gondol gezisi sonunda yüklü bir para ödemek zorunda kalabileceğiniz turistik bir aktivite olabilir. Buna karşılık sürat tekneleriyle, rehber eşliğinde Grand Canal turu yapmak yaklaşık adam başı 20 ve son derece keyifli bir gezi. Kanallar arasında dolaşırken bir polis sürat teknesi gördük. İçinde üniformalı polisler arasında yerde yatan ve polisler tarafından hırpalandığı her halinden belli, elleri arkasından bağlanmış bir adam vardı. Son dakikada fotoğrafını çekmeyi başardım. Bu şehirde bütün hareket kanallar içinde seyreden tekneler, sürat motorları, gondollar, ‘vaporetto’ denilen vapurlar ile sağlanıyor. Bu yüzden başka şehirlerde göremeyeceğiniz türden manzaralara burada çok sık rastlamak mümkün. Bir sabah otel odasındaki balkonda otururken, otelin önüne bir ambulans tekne yanaştı. İki genç görevli karaya çıktı ve az sonra koluna girip, yürümesine yardımcı oldukları yaşlı bir hanım ile tekneye döndüler ve muhtemelen hastaneye götürdüler. Daha sonra üzerinde tüpler ve borular olan başka bir tekne yanaştı ve aşağıdaki lokantaya gaz ikmalinde bulundu. Sonra bir


başkası, çok ilginç bir teknikle ayrıştırdığı çöpleri tekneye yükledi. Daha sonra bir gondol yanaştı, çizgili tişörtü ve geniş kenarlı şapkası ile kendini Romeo sanan gondolcu, ‘Buongiorno Juliet’ diye seslenerek beni selamladı. Gerçekten çok renkli bir şehir Venedik! Her yıl şubat ayında Venedik Festivali yapılıyor. Bu olağanüstü güzel şehirde, muhteşem kostümlü ve maskeli insanlarla bir görsel şölen yaşanıyor. Bu kostümleri ve maskeleri satan pek çok dükkan var. Özellikle maskeler gerçek bir sanat eseri. Tek tek elde boyanarak tüyler ve taşlarla süslenerek özenle yapılı-

yor ve bu yüzden fiyatları çok pahalı. Fakat turistik hatıra eşyası satan dükkanlarda daha fabrikasyon örneklerini makul fiyatlara bulmak mümkün. Venedik yakınlarında Murano, Burano ve Torcello isminde üç ufak ada var. Bu adalara vapurlarla günlük tur yapmak mümkün. Murano’da cam fabrikaları var. Burada camın nasıl işlenip nefesle şekil aldığını izlemek ve bu sanat eserlerini satın almak mümkün. Burano’da balıkçıların yaşadığı çok güzel evler var. Sokaklarda kadınların yaptıkları dantel el işleri sergilenip satılıyor. Çok hoş, sakin, Venedik’in kalabalığın-

dan uzak bir yer. Torcello ise tarihi kalıntılarla dolu. Bana en ilginç gelen Hun İmparatoru Attila’nın tahtı oldu. Hunlar, Macaristan’ı işgal ettikten sonra buralara kadar inmişler ve pek çok tarihi kalıntı bırakmışlar.

Venedik, dünya üzerinde gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Coğrafi yapısıyla, mimarisiyle, doğal güzellikleri ve sanat eserleriyle olağan üstü güzel bir şehir. Bir başka sefer, maskeli ve özel kostümlü insanların kattığı güzellikle, bir masal atmosferi yaşamak için, bu romantik şehri festival zamanı görmek isterim.


Sa ğ l ı k

YOGA VE ESNEKLİK Özgür ÇELEBİ

Voleybol, çok temel yeteneklerin esnek ve çevik bir orkestrasyonu olduğundan kitleleri kendine çeker. Oyun süreli değildir ama hızlıdır, dikkat, atiklik, zeka, çeviklik gerektirir. Sıçrama, uzanma, güç, esneklik ve hatta ince ayar gerektiren voleybol yoganın en faydalı olabileceği sporlardan biridir.

Detaylı bilgi için telefon ve adresi (0212) 669 16 57 Funda 06-03 B Blok-29 D: 3 Bahçeşehir/İstanbul

34 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Yoga’da kendini keşfetme, bizi bütünsel ve dinamik bir yaşama ulaştırır. Bu yazımda, esnekliğin yogamıza olan etkisini ve yogada esnekliğin önemini anlatmak istiyorum.

E

sneklik, özgürce hareket edebilmeyi açıklar ve hareket edebilme oranı ile ifade edilir. İki tip esneklik vardır. Bunlar Statik Esneklik ve Dinamik Esneklik’tir. Statik esneklik, eklemlerin en son sınırına kadar açıldığı ve hareketsiz kaldığı noktadaki esnekliği ifade eder. Öncelik olarak eklemler devreye girer ve yogamızdaki pozlarımızda nefes vererek, kaslarımızı devreye sokarak, esneklik limitlerimizi kaslarımız sayesinde genişletiriz. Dinamik esneklik ise, eklemlerin hareket ederken meydana getirebildiği en büyük açıdır. Yapılan yoga duruşlarında ve foksiyonel hareketlerde çok aza bir acı hissetmeliyiz. Bu acı yada zorlamalar, hiçbir zaman dokulara harabiyet verecek düzeyde olmalıdır. Çünkü ulaşılması gereken bir şampiyonluk yada madalya yoktur. Yoga’da ulaşacağımız yer kendimizdir, varılacak yer bedenimizin ve zihnimizin sevgisidir. Birçok yoga pozunu bazılarımızın kolayca yapması, bazılarımızın ise belki uzun dönemlerde yoga yapmasına rağmen hala pozu yapmakta zorlanması yada yapamayacak olması, kişinin anotomi yapısının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Eklemin tipi ve yapısı ve kemik yapısı esnekliği en fazla etkileyen özelliklerdir. Yoga çalışmalarımız ile zamanla kaslar gelişip boyca uzayaca-

ğı ve eklemlerimiz açılacağı için, zaman içinde esneklik biçimlerimiz form kazanıp, esneklik limitlerimizde gelişme olacaktır. Sağlıklı beden için kaslarımızın esneyip, güç üretip ve dayanıklı olmasına ihtiyacımız vardır. Düzenli yapılan yoga çalışmalarıyla kısa sürede esnekliğe ulaşılır. Yeterki kararlı ve azimli olalım. YOGA VE VOLEYBOL Voleybol, çok temel yeteneklerin esnek ve çevik bir orkestrasyonu olduğundan kitleleri kendine çe-

Sağlıklı beden için kaslarımızın esneyip, güç üretip ve dayanıklı olmasına ihtiyacımız vardır.

ker. Oyun süreli değildir ama hızlıdır, dikkat, atiklik, zeka, çeviklik gerektirir. Sıçrama, uzanma, güç, esneklik ve hatta ince ayar gerektiren voleybol yoganın en faydalı olabileceği sporlardan biridir. Yoga, tüm sporlarda ortak bir endişe yaratan sakatlıklara karşı önleyicidir. Yoga düzenli ve doğru uygulandığında müsabaka sakatlanmalarını oldukça aşağıya çeken bir çalışmadır. Bunda kasların uzaması ve güçlenmesinin yanı sıra, vücut pozisyonlandırmadaki koordinasyon yeteneğinin gelişmesinin rolü büyüktür. AYIN DURUŞU: MATSYASANA(Balık Duruşu) *Duruş, karın bölgesindeki organların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur; kabızlık ve hemoroit problemlerini minimuma indirir. *Akçiğerler için de çok faydalı olan bu duruş astım ve bronşit gibi problemler yaşayanlar için önerilir. *Sırt bölgesindeki kan dolaşımını arttırır, tiroit ve timus bezlerini uyarır ve bağışıklık sistemini destekler. *Adet düzensizliği için de ideal bir duruştur. Not: Kalp, ülser,fıtık,sırt problemi veya ciddi bir rahatsızlığı olan kişiler bu duruştan kaçınmalıdır.


24 Kasım Öğretmenler Günü Özel Eğlence Ve Fiyat

Hicazkar Restaurant EĞLENCE VE LEZZETİN BULUŞMA NOKTASI

Bahçeşehir Göletin Yanı Başında Doğanın Ve Eğlencenin Lezzetle Buluştuğu, Günlük Yaşamın Stresinden Uzakta Nefes Alabileceğiniz, Klasik Meyhane Anlayışından Farklı Yeni Bir Durak.....

• Her Çarşamba Türk Müziği • Cuma Grek Gecesi ( Özden Ve Grup Turkiko ) • Cumartesi Türk Müziği ( Betül ÇAĞLAR ) • 15 Günde Bir Kadınlar Matinesi Haftanın Her Günü Ve Her Saati A la carte Menü

Grup yemekleriniz, parti ve kutlamalarınız.... Düğün, nişan davetleriniz için size özel programlar ve menüler hazırlıyoruz....

Usta şeflerimizin hazırladığı birbirinden lezzetli yemeklerle sizlere ev sahipliği yapan HİCAZKAR şık ve rahat dekorasyonu, kusursuz hizmet anlayışıyla ailenize ve sevdiklerinize keyifli anlar sunuyor.

(0 212) 669 40 41 (0212) 669 00 26 info@hicazkarrestaurant.com

Gölet Park Yaşam Merkezi Prestige AVM yanı Bahçeşehir/İSTANBUL


Ya ş a m

Bahçeşhirimize Iso 22000 ve Haccp Tescilli Gerçek Lezzet Geldi... 1927’den beri değişmeyen lezzetin tarihçesi 1927 yılında Üsküp’ten İstanbul’a gelen işkembeci ustası Hasan Çolakoğlu Aksaray semtinde (Horhor) küçük bir dükkanda Tarihi Rumeli Üsküp İşkembecisi adı altında açar. Kısa sürede lezzetinden ve temizliğinden övgüyle bahsettirir. Hasan usta 1985’te vefat eder ve oğlu Mustafa Çolakoğlu ikinci kuşak olarak aynı kalite ve titizlikle işletmeyi devam ettirir.

Mustafa Çolakoğlu’nun vefatından sonra da üçüncü kuşak torunları Bahçeşehir’i merkez haline getirerek şu anki mekanı açmış bulunmaktadır. En kısa zamanda da şubeler açarak hizmet ağını genişletmeye karar vermişlerdir. Üç kuşak boyunca devama eden kalitemizi ISO 22000 HACCP ve marka tescilimizi de alarak belgelemiş olduk.

MÜSTERİLERİMİZİN İSTEĞİ ÜZERİNE ET, TAVUK VE KEBAP ÇEŞİTLERİMİZİ DE 2010 YILI ŞUBAT AYINDA MENÜMÜZE İLAVE ETMİŞ BULUNUYORUZ

• • • • • • • • • •

Adana –Urfa Kebap Hatay Beytisi Diyarbakır Kuzu Saç Tava Kuzu Şiş – Çöp Şiş Tavuk Şiş Tavuk Kanat Tavuk Pirzola Halep Kebabı (Kuzu Şişten) Ali Nazik Çeşitleri Künefe

Bahçe Kebap Alo Paket

669 43 43 - 44 Saat: 12-02 arası

Her türlü toplantı ve davetleriniz için rezervasyon yapılır 36 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Hafta sonları için lütfen revarzasyon alınız

7 gün 24 saat nefis ve taze menümüzle hizmetinizdeyiz


Tarihi Rumeli İşkembecisi Sımsıcak ALO PAKET

669 66 10 - 11 Saat: 12-02 arası

İşkembemiz tamamen doğal yollarla temizlenir. KOSTİK KİMYASALI KULLANILMAZ!

Müşteri Görüşleri Ahmet Koçak Tarihi Üsküp İşkembecisi’ne tavsiye üzerine geldik. Hem hizmet, hem hijyen hem de lezzet olarak birinci sınıf bir mekan. Herkese tavsiye ederim.

Leyla Safran Tarihi lezzetlerimizi günümüzde de en güzel şekliyle yaşattıkları için Üsküp İşkembecisi’ne teşekkürlerimi sunarım.

Naide Doğukan Son zamanlarda içtiğim en güzel işkembe çorbasıydı. Hem lezzeti hem de titiz servisiyle beklentilerimin çok üstünde bir hizmet aldım. Teşekkürler...

Multinet, Ticket, Sodexho ve kredi kartı geçerlidir.

Tüm İşkembe Çeşitleri

Meşhur Edirne Yaprak Tava Ciğeri

Tandırda Kuzu Kelle

Kömür Ateşinde Kuzu Kokareç

Arnavut Çiğeri (Sıcak-Soğuk)

Zerde (Gerçek Safrandan Yapılır)

24 SAAT AÇIK!

Bahçeşehir Ticaret Merkezi No:2 Ziraat Bankası Yanı Bahçeşehir | İST

37


Gü z e l l i k

Saçı beyazlayanlara saç bakımı Dökülen saçlar için saç bakımı: Dökülen Saçlar İçin – Buğday çimini ezip, suyunu çıkarın. Bu suya zeytinyağı ekleyip, saç diplerinize sürün. Böylece saçınızın kuvvetli çıkmasını sağlamış olursunuz. Dökülen Saçlar İçin – Eşit oranda servi, biberiye, ardıç, zeytinyağını (saçta boya varsa bir yumurta sarısı da) ekleyin. Karışımı saçınıza sürün. Dökülen Saçlar İçin – 20 gram çörek otunu öğütüp, 20 gram susam yağı ve 10 defne yağı ile karıştırın. Saçınıza sürüp, bir havluyla sararak iki saat bekletin. Saçı Beyazlayanlara Saç Bakımı

150 Gr.Sığır İliği 100 Gr.Hindistan cevizi içi Yapılışı :

Kemik iliğini haşlayın içine öğütülmüş hindistan cevizini karıştırın Ilık ılık saç diplerinize yedirerek sü-

rün Haftada 1 kez Saçı Beyazlayanlara Saç Bakımı

Saçları dökülenler, cansız saça sahip olanlar, saçları beyazlayanlar için bitkisel saç bakımı. Malzemeler -Ceviz Cevizin dış kabuklarını kaynatarak, suyuyla saçları yıkamak, Cevizin yeşil yapraklarını kaynatıp suyuyla saçları yıkamak Cevizin dış kabuğunu havanda dövüp onu yapraklarının suyu ile karıştırarak saça sürmek saç dökülmesini yavaşlatır, saça canlılık verir ve beyazlamayı geciktirir.

Evde peeling

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakımı

Bir tutam biberiye ve bir tutam kekiği 250 gram kaynar suda çay gibi demleyip, süzün. Sıvıyı temiz saç diplerine sürün.

2011

Saç Trendi

B

u sezonun en öne çıkan trendi yandan ayrılmış saçlar. Herhangi bir standardı, kural yok. Ne kadar yandan ve nasıl ayıracağınız tamamen size kalmış, kendinize nasıl yakıştırırsanız.

Evde uygulayacağınız bu maskeyi anlatmadan önce dikkat!! Yüzünüzde tahriş, sivilce ya da açık yaralar varsa kesinlikle uygulamayın. Sadece bu değil hiçbir peeling türünü yukarda saydıklarımız varsa yüzünüzde uygulama yapmayın..

T

arif edeceğimiz maskedeki toz şeker, tuz cildinizdeki gözeneklerin açılmasını sağlayacak. Limon suyu temizlenme ve arınma için , zeytin yağı ise nemlenmesine yardımcı olacak.

ğı, 1 tatlı kaşığı süt, 1 çay kaşığı limon suyu’nu temin edin. Uygulanışı: uygun bir kasede karıştırın. Masaj yaparak yüz ve boynunuza sürün. 10 dk beklettikten sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Yumuşak bir havlu ile nazik İçindekiler: 1 çay kaşığı tuz, 1 çay bir şekilde kurulayın. kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı zeytinya- Dilerseniz eğer peelingden sonra cildinize uygun nemlendirici sürebilirsiniz. Yüzünüzde ve boynunuzda olumlu etkisini görürseniz ayaklarınıza da aynı uygulamayı tavsiye ediyoruz.

10 dk beklettikten sonra cildinizi ılık su ile durulayın 38 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Alexander Wang, kulak hizasından ayırdığı saçlarla yenilikçi bir tarz yaratırken Calvin Klein, Rodarte gibi isimler net bir çizgiyle yalın ve klasik bir model yakalamış. Givenchy ve Bottega Veneta’nın saçlarındaki ayrımlar ise tek gözü kapayan, kalın kakül olarak 90’lara gönderme yapıyor.


Y U S U F

K A H V E C İ

B a y - B a y a n

K u a f ö r ü

Şelale Mevkii Teras Garden No:14 - Bahçeşehir Tel: (0212) 608 23 04 - 06 / (0212) 669 79 60

Bırakın saçlarınız özgür renklerle tanışsın.

2010/2011 sonbahar kış inoa renkleri ile tanışma fırsatı 120

90 TL.

Dünyanın İlk Amonyaksız Saç Boyası

39


Sa ğ l ı k

Ayak topuklarınızdaki sertliği gidermek El ve ayak bakımınız ve için evde yapabileceğiniz basit kısa süreli ve etkili öneriler. diğiniz zaman) ayaklarınıza bol vazelin sürün. Yürüyüşünüz bittiğinde ayaklarınızın beslenmiş ve rahatlamış olduğunu fark edeceksiniz. - Ayaklarınız kuruyorsa bol krem sürün (vazelin tavsiye edilir!). Sonra bir çift pamuklu çorap * Ilık suyun içine nane yağı susam yağı ve bir giyerek nemin içeride kalmasını sağlayın. Bu miktar pudra dökün. Ayaklarınızı bacaklarınızı işi yatarken yapmak çok yararlı ancak çorapbu karışımla ovun. Kuru ciltler için harika bir larla uyumakta sıkıntı yaşıyorsanız size bir ipucu: çorabınızın parmak kısmını kesin böylece karışım. ayaklarınız hava alırken yumuşayacak. * Bir kabın içine bir miktar susam yağı koyun ve bir limonun yarısını sıkın. İyice karıştırdıktan sonra tırnaklarınıza sürün beslendiklerini güçlendiklerini göreceksiniz.

Başka bir bakım ise:

- Ayak topuklarınızdaki sertliği gidermek için bir ev reçetesi: ılık su dolu bir leğenin içinde 2 poşet yeşil çayı demleyin. Yarım litre ılık süt ilave edin. Ayaklarınızı 30 dakika bu karışımın içinde tuttuktan sonra ponza taşı ile ovup nemlendiri- Ellerinizin yaşlanmasını geciktirmek istiyorsanız ci bir krem sürün. Özellikle yaz aylarında mutlaka güneşi bloke eden bir kremle koruyun. Böylece ileriki yaşlar- - Nasırlardan kurtulmak için ayaklarınızı birda oluşabilecek lekeleri azaltacak ve genç gö- kaç dakika ılık suda tutun. Eczanelerde reçetesiz olarak hazırlanabilen \%20 Carmol ve \%12 rünmenize neden olacaktır. Amlactin karışımı olan krem veya losyonu ma- Düzenli pedikür yaptıramayacak kadar yoğun- saj yaparak ayaklarınıza iyice yedirin. Bu karışım sanız yürüyüşe çıkmadan önce (spor çorap giy- tabanlardaki sert keratin tabakasını yumuşatır. Daha yumuşak eller için haftada 1 veya 2 kez ellerinizi 5-10 dakika ılık süte batırın. Sütün içinde bulunan laktik asit cildinizi nemlendirir ve ellerinize yumuşaklık kazandırır.

G

ece yatmadan önce ellerinizi bir kabın içine koyduğunuz zeytinyağına batırın. Yaklaşık 10 dakika kadar tutun. Çıkarın kurulayın ve pamuklu bir eldiven giyerek yatın sabah kalktığınızda yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

ÖPÜCÜĞÜN SIRRI Aşkın alevlendiği noktada, karşı konulmaz bir çekimle ortaya çıkan öpüşme sadece romantizmle ilgili değil!

D

udakları başka tene dokundurmak sinir sistemimizi etkileyen içgüdüsel bir durum olsa da, öpüşmek insan sağlığı için de çok yararlı!

bir yandan bakteriye karşı bağışıklık kazanmaya da yarıyor. Uzun süre aynı insanla öpüşüldüğünde sitomegalovirüsün yarattığı etkilere karşı bağışıklık sağlanıyor.

Tarihte saygı ifadesi olarak ortaya çıkan öpüşme, sonraki dönemlerde aşkın bir ifadesi olarak da kabul edilmiştir. Öpüşme anında ağız ve dudaklardaki sinir uçlarının uyarılmasıyla kan dolaşımı hızlanıyor, nabız yükseliyor, adrenalin ve mutluluk hormonları vücuda salgılanıyor.

TÜKÜRÜKTEKİ EVRİM...

Leeds Üniversitesi'nden Dr. Colin Hendrie, 'Medikal Hipotez' dergisinde yayımlanan çalışmasında "Belirli bir erkeğin sitomegalovirüsüne karşı bağışıklık kazanmak yine ağızdan ağıza özellikle de erkeğe göre daha kısa olan kadına tükürük akışı ile gerçekleşir. Altı ay boyunca belli bir insanla öpüşmek bu bakteriye karşı HAMİLELER DİKKAT! İngiltere'deki Leeds Üniversitesi'nde yapılan bağışıklık sağlar" diyor. araştırmaya göre göre, bu alışkanlık özellikle hamilelikte tehlikeli olan bir bakterinin erkekten kadına geçmesine imkân tanıyor. Milliyet'in haberine göre, tükürük içinde saklanan bakteri 'Sitomegalovirüs', normalde çok ciddi bir soruna neden olmuyor. Ancak kadınlarda hamilelik döneminde tehlike oluşturuyor. Doğmamış bebeklerin ölümüne sebep oluyor ya da bebekte sağırlık gibi kalıcı hasarlar bırakıyor. Mikrobun yayılmasına aracı olan öpüşme 40 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Kısa bir öpücük sırasında kadına çok küçük oranda bakteri bulaşıyor. Öpüşme uzayınca kadın vücudu bu mikroba bağışıklık kazanıyor. Araştırmacılar öpüşerek, genlerin ipuçlarını taşıyan tükürükle evrimsel bir kalite kontrol mekanizması oluşturulduğunu söylüyor.


Fön Kesim Dip Boya Röfle Balyaj Organik Boya Manikür Pedikür Komple Ağda Kaş / Bıyık

7 TL 15 TL 30 TL 80 TL 80 TL 50 TL 10 TL 15 TL 50 TL 10 TL

Mehmet ERTUĞRUL TEL:0212 669 18 36 | 669 61 08 BAHÇEŞEHİR GALERIA ÇARŞISI NO/6 Bahçeşehir/İSTANBUL

BAYAN KUAFÖRÜ 41


Ya ş a m

Evlilikler Şekil Değiştiriyor! Türkiye’de geleceğin ailelerinde bireysel yapı daha ön planda olacak, ilişkilerin ortak alanında ise duygusal ve cinsel paylaşımlar bulunacak.

A

cıbadem Adana Hastanesi’nde görevli Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, bir çok kavramın hızla değiştiği günümüz Türkiye’sinde, toplumun temeli olarak nitelendirilen ailenin ve evlilik kurumunun da değişim gösterdiğini kaydetti. Önümüzdeki 20 yıllık sürece bakıldığında, "bireyselleşmenin daha da artacağını vurgulayan Ejder, "Aslında bireyselleşme ihtiyacı ile birliktelik arasında bir denge var. Ancak, insanların kendi ekonomik ihtiyaçlarını karşılama becerisi arttıkça, ivme bireyselleşme lehine gelişecek. Bu anlamda gerek çift ilişkilerinde, gerekse aile ilişkilerinde, birliktelikler iç içe geçmek yerine, belli alanlarda kesişecek. Yani bireysel yapı daha ön planda olacak. İlişkilerin ortak alanında ise duygusal ve cinsel paylaşımlar bulunacak" dedi. Evlilikler Şekil Değiştiriyor!... Evlilik, "Kurum" Özelliğini Yitiriyor Bu ortamda, evliliğin "kurum" özelliği-

nin önemini ve ağırlığını yitirmeye devam edeceğini belirten Ejder, "Ancak, sorunlu ve problemli evliliklerin de tıkanma yerine çözüme ulaşması kolaylaşacak, çünkü artık ilişkiler arasındaki çatışmalara yansız yaklaşan terapistler olacak. Aslında bir nevi farkındalık artışı sağlanacak. Tek ebeveynli olma kavramı, toplumdaki bu hızlı değişime rağmen, çok da tercih edilen bir kavram olmayacak. Çiftler boşanmak yerine, ilişki içi serbestlik isteyecekler" diye konuştu. Ejder, çekirdek aile yapısının doğasının da değişeceğini belirterek, "Artık çocukları için kaygılanan, onları dizi dibinden ayırmayan aileler yerine eşebeveyn-çocuk ilişkisinde daha demokratik ve sorumluluklar yüklenebilen aile yapısı gelişecek" ifadelerini kullandı. Boşanmalardaki Artış Sürecek mi? Kadının sosyal hayata daha çok girmesi ve ekonomik özgürlüğünü kazanmasının, sanıldığı gibi boşanma-

larda bir artışa neden olmayacağını ifade eden Ejder, şunları kaydetti: "Kadının sosyal hayata girmesi, ekonomik özgürlüğünü kazanması, söz konusu olumlu gelişmelerin önemli bir bileşeni ve etkenidir. Bunun doğrudan, evlilik-boşanma ilişkisinde değerlendirilmemesi gerekir. Ancak, bu durum elbette iki taraflı bireyselleşmeye hizmet eder. Kadının ekonomik özgürlüğünü kazanmasıyla, evlilikte ilişkilerin iç içe geçtiği yapı, işlevini yitirmeye devam edecek." Cinsellik Tabu Olmaktan Çıkmalı Ejder, cinsellik konusuna bakışta da değişimler olacağını belirterek, şöyle konuştu: "Aslında bütün çabamız, cinselliğe bakış açısının değiştirilmesi yönünde. İnsanların, cinselliği çok daha doğal, çok daha anlaşılır yaşamasını istiyoruz. Bir tabu halinde olmamalı. Gençler doğru bilgilendirilmeli, ’yasak’ yerine ’sınırlar’ olmalı. Her yaşın özelliklerini iyi bilmeliler ki, bugün karşılaştığımız problemlerden biri olan, ilk cin-

Hangi Benler Tehlikeli?... Vücudumuzda birçok ben bulunur. Bir insanda irili ufaklı ortalama 30-40 ben olabilir. Bu benler kahverengi, siyah tonlarda birden fazla renkte olabilir. Ciltle aynı düzeyde veya ciltten kabarık benler olabilir.

A

ncak benlerin hepsinin alınması gerekli değildir. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi uzmanlarının verdikleri bilgilere göre, belli kriterler benlerin alınması için endikasyon doğurur.

Alınması Gereken Benlerin Özellikleri ● 5 mm den büyük olanlar ● Birden fazla renk içerenler ● Çevresi düzensiz, belirsiz, silik olanlar, bir tarafa akıyor izlenimi verenler ● Üzerinde yara açılan, kanamaya meyilli benler ● Etrafı kızaran benler ● Sıkça tahriş olan (saç içinde, elbise askısı, gömlek yakası bölgesinde) benler Koyu Renkli Benler Risk Taşıyor Koyu renkli benler (melanotik nevüsler) belli oranlarda kansere dönüşme riski taşırlar. Bunlarda korkulan yan deri kanserine dönüştüklerinde kanseri gizlemeleridir.

42 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Hastada riskli görülen benler yukarıdaki bulgular, dermatoskopi ve klinik tecrübeye göre sınıflandırılarak şüpheli olanlar cerrahi olarak alınmaktadır. Bunlar daha sonra patolojik incelemeye gönderilmektedir. Doktor Kontrolünü İhmal Etmeyin Benleri fazla olanlar, güneşe çok sık maruz kalanlar (çiftçi, balıkçı, turizmci), açık tenli olanlar belli aralıklarla doktor kontrolüne (Plastik Cerrahi veya Dermatoloji Uzmanı)gitmelidir. Atmosferdeki ozon tabakası incelmesi ve çevre koşularının bozulması (kanserojen atıklar ve maddelerin artışı) deri kanserlerinin görülme sıklığını oldukça artırmıştır.

sel deneyim yaşı düşmesin. Ülkemizde ensest ilişkiler ve töre cinayetleri hala kanayan bir yara, bunun temelinde cinsel bilgisizlik ve yasaklar yatmakta. İçinde bulunduğumuz iletişim çağında gençleri bir çok yanlış ve sapkın ilişkilerden korumanın tek yolu, cinsellikle ilgili bilgileri ve sınırlılıklarını, arkadaş, internet gibi kaynaklardan değil, anne, baba, psikolog ve hekim gibi daha güvenilir kaynaklardan öğrenmelerini sağlamak."

Uzun Yaşamın Sırrı; Su...

İ

nsan için suyun fizyolojik öneminin bir göstergesi, vücudumuzun yüzde 50 ile 80 arasında su içermesi, başka bir deyişle 'sudan yapılmış' olmasıdır. Yaşlanma belirtilerini azaltmak için bol bol su tüketilmesi gerektiğini açıklayan Prof. Dr. Zeki Karagülle, "Yaşam su ile başlamıştır ve susuz yaşam olanaksızdır. Tüm biyokimyasal olaylar suda oluşur, ayrıca su tüm yaşamsal reaksiyonlara aktif olarak katılır. İnsanın günlük aktiviteleri içinde su veya diğer içeceklerin günlük tüketiminin önemli bir yer tutması, bu yüzden 'olmazsa olmaz' bir durumdur. Su beden sağlığı için de en önemli mineral kaynağıdır ve bedenimizdeki su yaş geçtikçe azalmaya başlar. Bu sebeple sağlıklı bir kişi günde en az 1,5 litre su içmelidir. Ancak bu şekilde kaybedilen su ve bununla birlikte kaybedilen mineralleri bedenimize geri yükleyebilelim" diyor.


Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz? Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt güzelliğin anahtarı. Ergenlik yaşlarından itibaren peşimizi bırakmayan sivilceler (akneler) bu yolda en büyük engellerden biri.

Bahçeşehir’de

Saçınız bizim için degerlidir...

B

ağımsız Araştırma şirketi CEGEDİM’in 2010’da dermatologlar arasında yaptığı araştırmaya göre dermatolojide en önemli problem olarak akne gösteriliyor. Önce aknenin ne olduğunu bilerek işe başlarsak mücadelede büyük koz elde etmiş oluruz. Vichy Ürün Müdürü Görkem Yurtlu bu konuda öne çıkan gelişmeleri aktardı.

Akneden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Yüz günde iki defa, deriyi tahriş etmeyen ve çok fazla kurutmayan bir temizleyici ve ılık su ile yıkanmalıdır. Gün sonunda yapılan makyaj mutlaka temizlenmelidir. Saç spreyi, köpük, jöle gibi birçok saç bakım ürünü de deriye temas ettiğinde akneye neden olabilir. Bu nedenle bu tür ürünlerin deriye temas etmemesine dikkat edilmelidir. Egzersiz yaparken makyaj yaAkne Nedir? Neden Oluşur? Akne derimizdeki yağ bezlerinin bir pılmamalıdır. Terleneceği için makyaj hastalığıdır. Normalde, bu bezlerin malzemeleri gözenekleri daha kolay salgıladığı yağ salgısı yağ bezi ka- tıkayarak akneye neden olabilir. nallarından deri yüzeyine atılır. Aynı kanallardan ölü hücreler de bu yağ Yaşın Bu Sorunla salgısına karışarak atılır. Ancak er- Bağlantısı Nedir? genlik döneminde artan androje- Akne en sık ergenlik dönemi olanik hormonların etkisiyle yağ bez- rak bilinen 12-17 yaşlar arasında leri daha fazla yağ salgılamaya baş- görülür. Ergenlik dönemindekilerin lar. Ölü hücrelerin yapışkanlığı ve yo- yüzde 80-90’ında hafif, orta ya da ğunluğu da artar. Yağ bezi kanalları şiddetli derecelerde akneler vardır. yoğunlaşan bu yağ ve hücre kütlesi Yüzde 40’ında ise tedavi gerektirenedeniyle tıkanır. Aknenin temel ne- cek kadar şiddetli akne izlenir. Akne deni işte bu tıkanmadır. Bu durum- yaklaşık olarak 8-10 yıl devam eder da minik beyaz pütürlükler ve siyah ve 20’li yaşlarda azalarak kendilinoktalar ortaya çıkar. Ayrıca deride ğinden geçer. Ancak aknenin 30’lu doğal olarak bulunan bir bakteri de hatta 40’lı yaşlarda da devam ettitıkanmış olan yağ bezinde daha hız- ği ya da ilk defa erişkin dönemde lı ve kolay çoğalarak bir iltihaba yol akne problemi yaşandığı da görülaçar. Böylece akne lezyonları minik mektedir. 25-40 yaş grubundaki beyaz pütürlükler ve siyah noktalar- kadınların yüzde beşi, erkeklerin ise yüzde birinde tedavi gerektiren şiddan kırmızı şişliklere dönüşür. dette akne görülür.

Alkent 2000’den sonra Bahçeşehir 3. Cadde G Çarşısında yeni bir şube açarak Bahçeşehirli hanımlara hizmet vermeye başlayan MOS Kuaför’ün işletme sahibi Tamer Zencilek ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Öncelikle sizi daha yakından tanıyabilir miyiz? 1969 ADANA doğumluyum. 1980 yılında Nişantaşı’nda başladığım kuaförlük hayatım 30 yıldır MOS ile birlikte muhteşem projelere imza atarak devam ediyor. Şükrediyorum ki bu mesleğe MOS ile başlamışım ve MOS ile devam ediyorum. Çünkü MOS’un kurucuları Muammer Yaprakgül, Orhan Bademli ve rahmetli Sedat Kamaz bana sistemli çalışma, disiplin, dürüstlük, hijyen gibi bir çok şey öğretti ve ben de aynı şekilde çalışma arkadaşlarıma bilgi ve birikimlerimi aktarıyorum. Ayrıca 10 yıldır MOS Akademi’de boya, röfle, bigudi ve balyaj üzerine dersler veriyorum. Alkent 2000’den sonra neden Bahçeşehir? Alkent 2000’de 2 ortak olarak 7 yıldır MOS olarak hizmet veriyorduk. Ancak Bahçeşehir’den Alkent’e gelen müşterilerimden aldığımız ısrarlı talepler üzerine artık burada da olmalıyız diye düşündük. Bahçeşehir de, Alkent gibi çok seçkin insanların bulunduğu harika bir yer. Burada hanımefendilere kuaförlük alanındaki bilgi ve birikimlerimizi uygulamak arzusundayız. Tüm Bahçeşehir ve çevresindeki hanımları yeni şubemize bekliyoruz.

Profesyonel keratinli kaynak,halka kaynak, çıtçıt, postiş ve saç aksesuarları bulunmaktadır. TEL :0212 608 19 79 GSM :0539 307 78 10 Bahçeşehir 3. Cadde G Çarşısı No:23 Bahçeşehir 43| İST.


Sa ğ l ı k

ÖRNEK PROTEİN YUMURTA Gülşen KAYA

Yumurta; binlerce yıldır bilinen, ucuz, dünyanın her yerinde rahatlıkla üretilebilen, çok çeşitli şekillerde ve kolayca pişirilip tüketilebilen, lezzetli ve besleyici değeri çok yüksek bir besindir.

U Kişi başına yıllık yumurta tüketimimiz 133 adet olup, bu rakam gelişmiş ülkelerde çok daha yüksektir. Türkiye, yumurta tüketiminde dünyada 189 ülke içinde 97. sıradadır. Bu da yumurta tüketiminin ülkemizde oldukça düşük olduğunun göstergesidir.

3. Yüksek ısıda uzun süre kaynatılan yumurtanın sarısındaki demir, beyazındaki sülfür ile birleşerek yumurta sarısının etrafında yeşil bir halka oluşturur (Demir sülfür halkası). Yumurta kabuklu olarak pişirildiğinde 4 dakikada beyazı, 12 dakikada - Dışındaki kabuğunun yerküreyi ve toprağı; tamı katılaşır. - Beyazının suları; 4. Yumurta pişerken akında bulunan ve B - Sarısının ateşi; - Sonundaki boşluğun havayı temsil ettiği- vitaminlerinden biotinin görevini engelleyen, avidin denilen protein doğal özelliğini ni düşünürler. kaybeder. Böylece biotin, metabolizmadaki Erken dönem Hıristiyanlık inancında, ye- işlevini yerine getirebilir. niden doğuşun sembolü olan yumurta, katı ve sert olarak pişirilip dekore edilerek Pas- Yumurta tüketiminden en çok 2-3 saat kalya Yortusu’nda hediye olarak verilmiştir. sonra mideyi terk eder ve vücut bu besin•Yumurtanın % 65. 6’sı su,% 12.1’i prote- den % 95-98 oranında yararlanır. inli maddeler,% 10.5’i yağlar,% 0. 9’u kar- Kişi başına yıllık yumurta tüketimimiz 133 bonhidratlar ve % 10. 9’u mineral madde- adet olup, bu rakam gelişmiş ülkelerde çok daha yüksektir. Türkiye, yumurta tükelerden oluşur. Yumurta proteini yüksek biyolojik değere timinde dünyada 189 ülke içinde 97. sırasahip olup, biyolojik değeri 94’tür. Yumurta dadır. Bu da yumurta tüketiminin ülkemizproteini diğer proteinlerin kalitesini ölçme- de oldukça düşük olduğunun göstergesidir. Yumurta satın alınırken kabuğunun temiz de standart olarak kullanılır. Yumurta A, D, E ve B grubu vitaminleri ile olmasına dikkat edilmelidir. Çatlak ve kırık diğer vitaminleri önemli oranda içermekte- yumurtalar satın alınmamalıdır. Ev koşulladir. Besin kaynaklı vitamin D olarak da ba- rında yumurta buzdolabında saklanmalıdır. lık karaciğer yağlarından sonra ikinci sıra- Çabuk bozulmasını önlemek için kullanılada yer alır. Yumurta vitamin C’yi içermez. cağı zaman yıkanmalıdır. Taze yumurtalar Yumurta C vitamini kaynağı bir besinle (do- paketleme tarihinden itibaren 4-5 haftada mates, yeşil sebzeler, turunçgiller vb. ) tü- veya satın alma tarihinden itibaren 3-4 hafketilirse yapısındaki demirin emilimini ar- ta içerisinde kullanılmalıdır. tırmış oluruz. Bugüne kadar kolesterolü arttırdığı savunulan yumurtanın, son yapılan araştırmalarda, yumurta ile ilgili bildiğimiz ‘kolesterol arttırma özelliğinin’, doğru bildiğimiz yanlışlar arasında yer aldığı ortaya çıktı. Michigan Üniversitesi’nin 15 bin 633 sağlıklı kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, normalin 4 misli fazla miktarda yumurta alınması halinde bile kan içindeki kolesterol seviyesi yükselmiyor. 1. Yumurtanın proteinleri ısı etkisi ile katılaşır. Yumurtanın akı 60 C’de, sarısı da 70 C’de katılaşır. Isı derecesi arttıkça katılaşma hızı da artar. ygarlığın başlangıcından bu yana yumurta, yaşam sembolü ve verimlilik olarak değerlendirilir. Hatta bazı filozoflar, yumurtayı; dünyanın ve dört elementin sembolü olarak görür.

2. Normal katılaşmış ; fakat fazla pişirilmemiş yumurtanın sindirimi kolaylaşır. 44 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10


ASI Y N A P M A K M A R BAY Eximia İle Bölgesel İncelme 8 Seans Kavitasyon + Pasif Jimnastik 1600 TL Yerine 800 TL Selülit Tedavisi + Sıkılaşma 1000 TL Yerine 500 TL

Acısız Epilasyon (Bayan) Tüm Vücut (8 Seans) 1200 TL Yerine 500 TL

Kuaför Adnan ve ekibi “Sizleri daha güzel ve sağlıklı saçlara kavuşturmak için” yeni yerinde sizlerle...

(Bay) Yanak Üstü, Ense, Boyun (8 Seans) 800 TL Yerine 300 TL (Bay/Bayan) Kolaltı Seansı 50 TL Yerine 10 TL

Saç Boyasında IVOLA ve WELLA markaları, Saç Bakımında SCHWARZKOPF- BC ürünleri kullanılmaktadır.

Profesyonel Cilt Bakımı 100 TL Yerine 50 TL

ASI Y N A P M A K M A R BAY Röfle yaptırana Manikür ve Saç Bakımı ÜCRETSİZ Boya yaptırana kaş-bıyık ÜCRETSİZ Perşembe günleri saç bakımı ÜCRETSİZ Manikür-Pedikür 35 TL yerine 20 TL

Kimyasal Peeling (Neostrata) 80 TL Yerine 30 TL • • • • • • • • • •

Cilt Bakımı Göz Bakımı Vücut Bakımı Yosun Bakımı Kalıcı Makyaj Protez Tırnak Kirpik Kaynak Masaj Aromaterapi İğneli Epilasyon

Life Style Sac Tasarim & [ me 2 ] Güzellik ve Estetik Kemal Sunal Cad. Defne 03 K 09 Villa Bahcesehir- Istanbul www.me2guzellik.com Tel: 0212 669 91 10 / 0212 608 02 50

Kredi Kartına Taksit imkanı NOTER ONAYLI SONUÇLAR VEREN KAVİTASYON CİHAZI EXIMIA

45


Eğ i t i m

Çocuklarda Sorumluluk Duygusu -2 Yaşa Uygun Sorumluluklar Nelerdir? Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, yapabileceği yaşına uygun sorumluluklar bulunabilir. Önemli olan çocuğun becerileri dahilinde sorumlulukları ondan beklemektir.

2 – 3 Yaş: Bu yaş grubundaki çocuklar yeni ka-

zandıkları becerilerini kullanarak her şeyi tek başlarına yapmak için oldukça isteklidirler. Zaman zaman bu istekleri önüne geçilemez inatçılık krizlerine neden olsa da anne-baba olarak hem becerilerin gelişmesine fırsat vermenin, hem de bazı temel sınırlamaların belirlemesinin gelişimleri üzerinde önemli etkisi vardır. özgürlük ve kurallar arasındaki dengeyi kurmak anne-babayı bu dönemde bekleyen en zor görevdir. Becerilerin ve sorumluluk duygusunun gelişmesini desteklemek için anne-baba ve çocuğun birlikte keşfetmesi için fırsatlar yaratmak önemlidir. Basit giyecekleri (yelek gibi) kendi başlarına giymeyi öğrenebilirler. Çatal kaşık kullanmak için kas gelişimleri yavaş yavaş yeterli düzeye geldiğinden biraz acemici de olsa çatal kaşık kullanabilirler. Çatal kaşık kullanmakta olduğu gibi bardaktan su içme denemeleri de bu yaşta gözlemlenebilir. Bu alanların tümünde önemli olan çocuğun ileriki yaşlarda bu becerileri geliştirip kullanabilmesi için mümkün olduğunca fazla pratik yapmasına olanak vermektir. Yemeğini biraz dökerek yediği için annesi tarafından yedirilen bir çocuğun çatal kaşık kullanma becerileri, yemeği kendi başına yemeği denemesine fırsat verilen çocuğa göre daha yavaş gelişecektir.

3 – 4 Yaş: Bu yaşlarda çocuklar oldukça ener-

ji dolu ve hareketlidirler. Anne-baba tarafından konulan sınırları test etmeye meraklıdırlar. Anne-baba olarak hem çocuğun enerji ve hareket ihtiyacını anlamak, hem belli sınırlar çizmek hem de kuralları test etme karşısında esneklik ve yaratıcılığı koruyabilmek önemlidir. Basit ev işlerinde yardımcı olabilirler. Örneğin kendi oyuncaklarını sepetine yerleştirebilir. Öz bakım becerilerini kendi başına yapmak için ilk adımı atabilirler; diş fırçalamak, elini yüzünü yı46 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

kamak gibi. Tabi bu becerileri anne babayı birebir gözlemleyerek ve onların desteği ile deneyerek geliştireceklerdir. Ayrıca bu yaşta ayakkabılarını giyebilirler. Ama bağcıkları bağlamak için hala yardıma ihtiyaçları vardır. 4 – 5 Yaş: Hem bilişsel hem fiziksel hem de

sosyal becerilerin daha da gelişmesi ile sorumluluk kavramı bu yaş döneminden itibaren daha da önem kazanmaya başlar.2-3 yaş döneminin inatçılıkları azaldığı, günlük hayat ile ilgili gözlemlerinin ve ilgilinin arttığı bu dönemde, çocuklar “iş yapmaktan” ve bunu göstermekten büyük bir keyif alırlar. Ev işlerinde anneye yardım etmek, tamirat işlerinde babaya çıraklık etmek gibi yetişkin hayatına yönelik işler çok ilgilerini çeker. Önceki yaş gruplarında gözlemlenen becerilerin yanı sıra bu yaştaki çocuklar eşyalarını toplayıp, ufak tefek işlerde yardım edebililer (toz almak gibi) ayrıca çatal, kaşık ve bıçak kullanma becerileri tam olarak geliştiğinden sofra kurallarına uygun şekilde yemek yiyebilirler. Bu yaştaki çocuğunuzdan odasındaki oyuncakları toplamasını, kendi başına elini yüzünü yıkamasını, yemeğini yemesini, masa hazırlanırken bir şeyleri (örneğin tuzluk) götürmesini bekleyebilirsiniz.

5 – 6 Yaş: okul önce dönemden okul dönemine geçiş yapan bu yaş çocukları artık yavaş yavaş kendi ayakları üzerinde durmaya başlamışlardır. Yuva ve ana hazırlık sınıfı derken ilkokul birinci sınıfa başlayan çocukların dünyasında artık sadece ailesi yoktur. Dış dünyaya ait beceri ve sorumlulukları kazanmaya hazır duruma gelmişlerdir. Artık kendi başlarına giyinip soyuna bilirler. Belki hala bu becerileri anne babanın beklediği kadar çabuk değildir. Ama hızlanmaları için kendi başlarına giyinmeye devam etmeleri gerekir. Eğer anne baba sabre-

demeyip bu seferde “ben giydireyim” derse o zaman bu becerinin gelişmesi gecikecektir. Ayrıca eğer bir yere geç kalınması söz konusu ise çocuğun hazırlaması için yeterli zaman verildikten sonra geç kalmanın sonucunu çocuğun yaşaması da sorumluluk duygusunun gelişmesi için önemlidir.Ev işlerinde yadım edebilirler ( sofrayı hazırlamak gibi). Bu yaş grubundaki çocuklar kendi ile ilgili sorumlukların yanı sıra tüm aileyi ilgilendiren sorumlukları da yerine getirebilirler. 7 – 12 Yaş: Bu yaş döneminde artık okul çocu-

ğun hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla sorumlulukların çoğu da okul ile ilgilidir. Ödev yapmak, okul eşyalarına sahip olmak, gerekli materyalleri unutmamak, okul ve sınıf kurallarına uymak gibi. Tabi ki evdeki sorumluluklar da devam etmektedir; çalışma masalarını düzenlemek, odalarını toplamak, giysilerini dolaba yerleştirmek.

Anne-babalara öneriler Küçük Adımlar: Çocuk yetiştirirken anne-

baba için en heyecanlı anlar çocuğun yeni beceriler edinmesi ve bunları göstermesidir. İlk adımlar, ilk kelimeler… çocuklar öğrendikleri her yeni beceri ile bireyselleşmek için bir adım atarlar. Büyümek, bir birey olarak yetişmek uzun bir yoldur, ve anne-babanın rehberliğine her zaman ihtiyaç vardır. Nasıl çocuğun yeni öğrendiği davranışları bir kerede mükemmel olarak yapmasını bekleyemiyorsak sorumluluk bilinci için de bunu beklememek gerekir. Küçük yaştan itibaren sorumluluk bilincini geliştirmek için fırsatlar yaratmak, çocuğun acemice denemelerini sabır ve sevgi ile desteklemek önemlidir. İleride sorumluluk sahibi bir birey olması için çocuğunuzun 10 yaşına gelip sorumluluk almasını beklemeyin, sorumlulukyaşamın ilk yıllarından itibaren kazanılan ve küçük adımlarla geliştirilen bir beceridir.


47


Eğ i t i m

ABD ve İngiltere'de bilim adamları, ölüm öncesi yaşananları açıklamak için ilginç bir deney başlattı. Deneyle, "ölümden dönen" insanların "ruhum yukarıdan bedenime bakıyordu" diye açıkladıkları durumun bir halüsinasyon olup olmadığı ortaya çıkacak.

A

BD'deki Cornell Üniversitesi'nde görevli İngiliz araştırmacı Dr. Sam Parnia liderliğindeki araştırmacılar, ABD ve İngiltere'deki 18 hastanenin acil servis bölümlerinin tavanına, yalnızca yukarıdan bakınca görülebilecek resimler astı. Sonuçları gelecek yıl açıklanacak olan araştırmada, ölümden dönen insanlar bu resimleri gördüklerini söylerse, insanların "ruhlarının" gerçekten bedenlerinden ay-

öncesi deneyim" yaşadıklarını söyleyenlerin yüzde 21'inin kanındaki karbondiyoksit seviyesinin yüksek olduğu belirlenmişti. ABD'deki Georgetown Üniversitesi'nin ölüm döşeğindeki 7 hastada yaptığı incelemeler de ölümden hemen önce beyinde ani bir elektriksel faaliyet olduğunu göstermişti. Araştırmacılar, bu elektrik akımının zihinBu sene içinde Slovenya'da ya- de görüntüler oluşturabileceğini pılan bir araştırmada da, "ölüm belirtmişti. rılıp yurakıya yükseldiği kanıtlanmış olacak. Bilim adamları bugüne kadar bu tür deneyimleri açıklayabilmek için birçok araştırma yaptı. 1980'lerde İngiliz nörobilimci Susan Blackmore, insanların ölüme yaklaştıklarında oksijensiz kalmalarının bu tür halüsinasyonlara yol açtığını söylemişti.

İLK TEPKİSİ NE OLACAK? Bebeklerin ilk tepkisi anne ve babalar için heyecan verici bir dönemin başladığının habercisidir. İşte detaylar.

B

ebeğin doğduktan sonra çevresine kar- götürerek kendi yemeye başlar. şı verdiği tepkiler yavaş yavaş oluşur. Anne ve babalar için heyecan verici bir DİĞER DAVRANIŞLAR VE KAZANILMA YAŞLARI dönemin başladığının habercisidir bu. Gülümseme: 6.hafta Eşya yakalama: 5. ay Gülümseme: 4-8 haftalıkta bebek annesini Desteksiz oturma: 7. ay görünce bilinçli olarak mutluluğunu gülümse- Kelime söyleme: 11. ay Kısa cümle yapabilme: 22. ay yerek ifade eder. Kendi kendini besleyebilme: 18. ay Yabancılara tepki: Küçük bebekler, alışık ol- Kendi kendine giyinme: 4. yaş madıkları kişilere tepki göstermez. 7-9 aylıkta Başlangıç (yaptıktan sonra söyleme): 15-18. ay yabancıları yadırgama başlar. Oyun: 3-4 aylıkta ellerini hareket ettirerek oy- Gündüz: 2. yaş namaya başlar. 6 aylıkta basit oyunları (el Gündüz ve gece: 3. yaş çarpma, yüzünü saklama, vb) anlamaya baş- Yürüme: 12. ay lar. 18 aylıkta büyükleri taklit eden oyunlar Boy ve tartı ölçümlerinde olduğu gibi bu değer(süpürme, toz almak, vb) yapar. lerin ortalama değerler olduğu ve normal çoYemek: 9 aylıkta katı parçalı besinleri rahat- cukların da bu fonksiyonları daha erken veya ça çiğneyerek yiyebilir. 16 aylıkta kaşığı ağzına daha geç yapabileceği unutulmamalıdır. 48 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

ZEKASI BİLGİSAYARI YENDİ

İngiltere'de yapılan bir araştırma, bilgisayarların birkaç günde çözebildiği problemleri arıların bir çırpıda çözdüğünü ortaya çıkardı. Londra Üniversitesi uzmanları, bir bilgisayar kombinasyon problemi olarak bilinen "seyyar satıcı problemini" hem bilgisayarlara hem de arılara sundu. Tabii problem bilgisayarlara matematiksel olarak, arılara ise çiçeklerden oluşan bir labirent olarak sunuldu. Mümkün olduğunca çok evi dolaşmak isteyen "satıcıya" en kısa yolu sunmak üzerine kurulu olan problemi arılar bilgisayardan çok daha hızlı çözdü. Bilgisayarlar en kısa yolu bulmak için bütün olası yolların uzunluğunu tek tek ölçerken, arılar çiçeklerin yerini tespit ettikten hemen sonra en az zaman ve enerji harcayacakları şekilde uçtular.


Boğaziçi Eğitim “ÖZEL DERSİN MERKEZİ”

Boğaziçi Eğitim ile

Hedeflerinize Ulaşın! • • • • • • •

Tüm branşlardan "ÖZEL DERS" YGS-LYS Hazırlık Programları SBS Hazırlık ve Okul Derslerine Takviye Etüt Çalışmaları Yetişkinler İçin Yabancı Dil Dersleri Eğitim Koçluğu Aile Danışmanlığı ve Veli Müşavirliği

TEL: 669 64 63

www.bogaziciegitim.net B-2 BLOK D-6 K&C BLOKLARI (MİGROS KARŞISI FORTIS BANK YANI) Bakırköy : 0212 571 29 70 Kadıköy : 0216 410 79 43

49 49


Eğ i t i m

HAYAT ÇOCUKLUKTA YAZILIYOR Ege Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Azmi Varan, hayatın senaryosunun çocuklukta yazıldığını belirtti.

D

oç. Dr. Varan, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen "Anne-Babalığın Farkında Olmadığımız Yanları" konulu konferansta, çocuklukta yaşananların tüm yaşama damgasını vurduğunu söyledi. Bir bireyin nasıl arkadaşlar edineceği, nasıl bir işe sahip olacağı gibi birçok konunun çocuk dönemiyle doğrudan bağlantılı olduğunu ifade eden Varan, bu nedenle çocuk yetiştirmenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Varan, her insanın içinde çocuk, yetişkin ve ebeveyn olmak üzere üç farklı yan bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Ebeveyn yan, 0-7 yaş arasında anne ve babalarımızdan gözlediğimiz ve onlara ait olan düşünce, duygu ve davranışlardır. Dolayısıyla anne baba, biz ölene kadar hep içimizde olacak. Yetişkin yan ise akıl, mantık ve sağduyu ile hareket eden yanımızdır. Çocuk yanımız ise 0-7 yaş arasındaki herhangi bir ana ait düşünce duygu ve davranışlardır. Her insanın içindeki bu üç yan, belli olaylara verilen tepkiler-

de kendini gösterir. Bazen çocuğumuza kızarken, aslında kendi babamızın bize kızdığı gibi sesleniriz. Bazen bir olaya tepki verirken, aynı çocukluğumuzda olduğu gibi birine küsebiliriz. Yani, hayatın senaryosu çocuklukta yazılıyor."

Çoğu insanın hayatının senaryosu çocuklukta yazılıyor."

“Geleceği; Düşünen, Akıllı ve Yaratıcı İnsanlar belirleyecek”

! • Satranç 5-6 yaşlarında öğrenilmeye başlanılmalıdır. • 2004-2005 doğumlular Bahçeşehir Satranç Kulübünde buluşalım. 0 212 669 27 26 | 0 542 272 47 54 50 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Bahçeşehir Satranç Kulübü Yaz Okulu Kayıtlarımız Başlamıştır.

www.bahcesatranc.com


İnternet kullanıcısı

2 milyara dayandı BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), dünyada bu yıl internet kullanıcı sayısının 2 milyarı aşacağını bildirdi.

11 yıllık tecrübesiyle Türkiye 5.’si (Belgeli)

Bekir ENLİ’den Matematik ve Fizik Dersleri

“DOĞRU STRATEJİ” İLE BAŞARIYA ULAŞMAK İÇİN...

%100 Başarı Öğrencinin sosyal hayatıyla, psikolojisiyle TÜM YILINI verdiği; Anne-babanın maddi manevi emek harcadığı, 1000 tane ‘KEŞKE’ nin 1 tane ‘ŞİMDİ’ yapmadığı bu maratonda, ‘KEŞKE’ dememek için...

YGS-LYS’de Ders Verilen Öğrenci 13 Kazanan Öğrenci 13 > Başarı %100 SEMİH TUNÇ

ODTÜ İŞLETME LYS MATEMATİK 50 SORUDA 50 DOĞRU 0 YANLIŞ

I

TU'nın raporunda, dünyada internet kullanıcı sayısının son 5 yılda ikiye katladığı, bu yıl internet kullanıcısı sayısının 2 milyarı aşacağı belirtildi. Bu rakam 6,9 milyar olan dünya nüfusunun neredeyse üçte birine denk düşüyor. Bu yıl yeni internet kullanıcısı sayısının 162 milyonu gelişmekte olan ülkelerden olmak üzere 226 milyonu bulacağı belirtilen raporda, bu yıl sonunda gelişmiş ülkelerdeki nüfusun yüzde 71'inin ve gelişmekte olan ülkelerdeki nüfusun yüzde 21'inin internete bağlanacağı kaydedildi. ITU'ye göre, Avrupa'da nüfusun yüzde 65'i internete bağlanırken, bu oran Amerika'da yüzde 55, Asya-Pasifik bölgesinde yüzde 21,9 ve Afrika'da yüzde 9,6 seviyesinde bulunuyor. Gelişmekte olan ülkelerde okullarda, iş yerlerinde ve kamu alanlarında internet bağlantısının kritik

öneme sahip olduğu, gelişmekte olan ülkelerde evlerde internete bağlanma oranı yüzde 13,5 iken bu oranın gelişmiş ülkelerde yüzde 65 olduğuna işaret edildi. ITU, gelişmekte olan ülkelerde yüksek hızlı internet bağlantısını güçlendirmenin özelikle önemli olduğunu vurguladı. Bu arada cep telefonu kullanıcısının doyum noktasına ulaşması nedeniyle yeni cep telefonu abone sayısının yavaşladığı belirtildi. Bu yıl sonunda cep telefonu abonesi sayısının 5,3 milyarı bulacağı, bunun 940 milyonunun yüksek hızlı bağlantıya sahip olduğu ifade edilen raporda, dünya nüfusunun yüzde 90'ından fazlasının cep telefonu şebekeleri kapsama alanında yaşadığı kaydedildi.

Bu sene kazanan öğrencilerimin bazıları: Mehmet Sağlam İTÜ İnşaat Müh.

(LYS Matematikte 50 soruda 49 doğru 1 yanlış) Özlem Alıca Zeynep Demir İsmail Kurumahmut Utku Aydıner Ö. Faruk Enli Merve Soylu Arda Yılmaz Gizem Eryaman Gamze Küçük Berna Avcı Melis Yüzük

İstanbul Ünv. Çevre Mühendisliği Ege Ünv. Eczacılık Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bilgi Ünv. Hukuk (Burslu) İstanbul Ünv. İktisat (İng) Gazi Ünv. Matematik Işık Ünv. Endüstri Müh.(Burslu) Bilgi Ünv. Ekonomi (%50) İst. Ticaret Ünv. Psikoloji (Burslu) Trakya Üniv. Kamu Yönetimi Bahçeşehir Üniversitesi İşletme

Ahmet Işık Mert Ertürk Melis Şahiner

Üsküdar Amerikan Lisesi Kabataş(Erkek)Lisesi Alman Lisesi

*6. SINIFLARDA 3 ÖĞRENCİ, 7. SINIFLARDA 5 ÖĞRENCİ MATEMATİK SORULARINI FİRESİZ CEVAPLAMIŞTIR. Kazanan öğrencilerimle istenildiği takdirde aracılığım vasıtasıyla irtibata geçilebilir. (Ortaya konan başarıdaki katkının belirlenmesi adına)

Ayrıntılı bilgi için

0532 713 71 63

Not: Üniversite eğitimi çift anadal olup akademik manada doktora çalışması devam etmektedir.


Eğ i t i m

Utangaç Öğrenci Bilim Seçiyor Utangaç ve içine kapanık öğrenciler okulda bilimsel konulara yönelirken, daha sosyal öğrenciler bundan kaçınıyor.

N

ewScientist.com sitesinde yer alan habere göre, Groningen Üniversitesinden araştırmacılar, 15 yaşındaki 4 bin öğrenciye ait verileri analiz etti. Buna göre bilimsel konuları seçen öğrencilerin, bilimdışı konuları seçenlerden daha az dışa dönük, ancak daha dikkatli ve duygusal açıdan daha dengeli oldukları ortaya çıktı. Eğitim araştırma uzmanı Hanke Korpershoek, bilimsel konulara yönelen öğrencilerin çok çalışkan, ancak daha az sosyal olduklarına dair bir inanış olduğunu, bunu kendi analizlerinde özellikle 15 yaş gibi erken bir dönemde gör-

menin şaşırtıcı olduğunu söyledi. Kişilik testlerine göre öğrencilere seçecekleri konularda rehberlik tavsiyesinde bulunmadığını, ancak öğretmenlerin, sadece konunun içeriğine değil, verilen işin olası sonuçlarına da odaklanmaları gerektiğini söyleyen Korpershoek, “Örneğin, bir öğrenci düzenli, derli toplu ve dakik ise laboratuarda çalışmaktan zevk alabilir” dedi. Londra’daki Eğitim Enstitüsünden Eğitim Bilimleri Profesörü Michael Reiss ise sonuçlara ve değerlendirmeye karşı çıkarak, “Eğer bir öğrenci-

ÇOCUKLARI OYUN GELİŞTİRİYOR Çocukların zihinsel gelişimine katkı için ebeveynlerin de çocuklarının oyunlarına katılması gerektiği açıklandı.

O

ndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Kumcağız, çocukların zihinsel gelişiminde oyunun önemli rolü olduğunu zihinsel gelişimlerine katkı için ebeveynlerin de çocuklarının oyunlarına katılması gerektiğini söyledi. Kumcağız, çocuk için oyun sürecinin, önemli bir öğrenme aracı olduğunu belirtti. Çocukların oyun aracılığıyla düşünmeyi, kendini tanımayı, ifade etmeyi öğrendiklerini anlatan Kumcağız, oyunun, çocuğun fi-

ziksel, zihinsel, dil, duygusal ve sosyal yönden gelişimini hızlandırdığını kaydetti. Oyun sürecinin özellikle 3 yaş civarındaki çocuklar için önemli olduğunun altını çizen Kumcağız, şu bilgiyi verdi: "Bu dönemde kız çocuklar anneyle, erkek çocuklar ise babayla özdeşim kurmaktadırlar. Çocuklara sağlıklı model olmak için hem annenin hem de babanın çocuğuyla vakit geçirerek oyun oynaması, kaliteli bir paylaşım yaşanmasına neden olacaktır. Bu durum çocuğun öğrenmesini artırdığı gibi çocuğun psikolojisi açısından da çok büyük önem arz etmektedir."

52 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

ye ‘sen dışa dönüksen sadece beden dersi almalısın’ diye tavsiyede bulunursak felaket olur. Tüm öğrencilerin kişilikleri ne olursa olsun bilimsel konuların ilgilerini çekmesini ve onları heyecanlandırmasını istiyoruz” diye konuştu.


Ya ş a m

Başarılı Girişimci İçin Kurallar Yapılan araştırmalara göre Türkiye'deki girişimcilerin sadece yüzde 27'si tam olarak hedeflediği başarıya ulaşıyor. Bu oranı artırmanın yolu ise başarının altın kurallarını bilmek ve uygulamaktan geçiyor. Başarılı girişimcinin not etmesi gereken o altın kurallar... 1.Başarıyı çok çalışmak değil, etkili çalışmak getirir. Ne kadar ürettiğiniz değil, neyi, hangi kalitede ürettiğiniz önemlidir. 2.Sert bir rekabetin yaşanmadığı 'niş' bir alan bulun; o alanda uzmanlaşın ve piyasaya o alanda o güne kadar üretilmiş en iyi ürünleri sunun. 3.Markanızı kalite ve değer sunma ilke-

leri ışığında oluşturun. Müşteri nezdinde bir kere olumsuz bir imaj oluşturduktan sonra, düzeltmek çok zordur. Kaliteden asla taviz vermeyin. 4.Her zaman daha iyisini yapmak mümkündür. Ürünlerinizin kalitesini sürekli geliştirin. 5.Yaratıcı olun. Faaliyet gösterdiğiniz alana ilişkin yeni teknolojileri takip edin ve uygulayın. 6.Müşterileri dinleyin ve ihtiyaçlarına ya-

nıt verin. Başarı, müşterilere istediklerini vermenizle birlikte gelir. Müşterileri sık sık ziyaret edin ve sunduğunuz ürünün kalitesini artırmak için ne yapmanız gerektiğini sorun. Ürün değil, çözüm satın. 7.Başarıyı planlayın. Hedefleriniz ve o hedeflere sizi götürecek bir planınız olsun. Günlük işlerin koşuşturması içinde kaybolmamak için uzun vadeli hedefler belirleyin. Şirketinizin 1 yıl, 3 yıl ve 5 yıl sonra nerede olması gerektiğini düşünün ve

bu hedeflere sizi ulaştıracak yol haritasını çizin. 8.Pazarda değişim kaçınılmazdır; değişim dönemlerini avantaja dönüştürün. Değişimin takipçisi değil, lideri olun. 9.Her zaman büyük vaatlerde bulunun ve vaat ettiğinizden de fazlasını verin. Müşterileriniz, beklediklerinden de fazlasını almış olmalarını unutmayacak ve gelecekte sizi ödüllendirecektir

Kazlardan Organizasyon Dersleri Göç eden yaban kazlarının havada süzülürken “V” şeklinde bir formasyonla uçtuklarını görmüşsünüzdür... Bilim adamları kazların neden bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar ve; 1-) “V” şeklinde uçulduğunda, uçan her kuş, kanat çırptığında arkasındaki kuş için, onu kaldıran bir hava akımı yaratıyormuş. Böylece “V” şeklinde bir formasyonda uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışları sonucu ortaya çıkan hava akimini kullanarak uçuş menzillerini % 70 oranında uzatıyorlarmış. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlarmış. Kıssadan Hisse: Belli bir hedefi olan ve buna ulaşmak için bir araya gelen insanlar, hedeflerine daha kolay ve çabuk erişirler. 2-) Bir kaz, “V” grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü diğer kuşların yarattığı hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonucunda, genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna bu şekilde devam ediyor. Kıssadan Hisse: Eğer kafamız bir 54 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

kaz kadar çalışıyorsa; bizimle aynı yöne gidenlerle bilgi alışverişini ve işbirliğini sürekli kılarız. 3-) “V” grubunun başında giden kaz hiç bir hava akımından yararlanamıyor. Bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. Bu durumda en arkaya geçiyor ve bu defa hemen arkasındaki kaz lider konumuna geçiyor. Bu değişim sürekli yapılıyor; böylece her kaz grubun her noktasında yer almış oluyor. Kıssadan Hisse: Yaptığınız her işi, yeri ve zamanı geldiğinde başkasına bırakmak gerekiyor. 4-) Uçuş hızı yavaşladığında gerideki kuşlar, daha hızlı gitmek üzere öndekileri bağırarak uyarıyorlar. Kıssadan Hisse: İlerlemek ve yol almak için bazen başkalarının uyarılarına gereksinim duyarız. Bundan alınmama-

lıyız; tam aksine, böyle uyarıları sevinç ve takdirle karşılamalıyız. 5-) Gruptaki bir kuş hastalanırsa ya da bir avcı tarafından vurulup uçamayacak duruma gelirse; düşen kuşa yardim etmek üzere gruptan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere hasta yaralı ka-

zın yanına gidiyor. Tekrar uçabilene (ya da eğer ölürse, ölümüne kadar) onunla beraber yaralı kuşu asla terk etmiyorlar. Daha sonra kendilerine başka bir kaz grubu buluyorlar. Hiçbir kaz grubu, kendilerine bu şekilde katılmak isteyen kazları reddetmiyor...


DENİZ N E D N E ÖĞRETM

5 Aşamalı

“Sistemli Özel Dersler” Tam Öğrenme Modeli üzerine kurgulanan eğitimim

5 aşamadan oluşuyor.

22 KASIM PAZARTESİ TARİHİ İTİBARİYLE 5-6-7-8-9. SINIFLAR İÇİN ÜÇ KİŞİLİK GRUPLARLA İNGİLİZCE ÖZEL DERSLERİMİZ BAŞLIYOR!

1. Öğrenciye her konu başında Konu Anlatım Kılavuzu (KAK) veriliyor. 2. Konular ilerlerken Konu Çalışma Soruları (KÇS) birlikte çözülüyor. 3. Konu sonunda Konu Uygulama Testi (KUT) öğrencilere ödev olarak veriliyor. Sonra bu testler geri alınarak ortak çözüm yapılıyor. 4. Kontrollü Ödev dediğimiz bir ödevlendirme ile velinin de sistemin içerisine girmesi sağlanıyor. Bu ödevin cevapları telefon ile veliye veriliyor ve veli kontrolü yaparak bana bildiriyor. 5. Öğrenci her konu sonunda mini sınava alınıyor. Biz buna Konu Geçme Sınavı diyoruz. Yapılan bu sınavdan 100 üzerinden 80 ve üstü alan öğrenci bir sonraki konuya geçme hakkı kazanıyor. Eğer başarılı olamazsa öğrenciye aynı konudan ek ders veriliyor. Konu tekrarı yapılıp öğrenci yine mini sınava sokuluyor. Bu döngü % 100 başarılı oluncaya kadar devam ediyor.

6-7-8. Sınıflar: SBS Hazırlık ve Okula Yardımcı Matematik | Fen | Türkçe | İngilizce 9-10-11-12. Sınıflar: ÖSS Hazırlık ve Okula Yardımcı Matematik | Geometri | Fizik | Kimya | Biyoloji Türkçe | İngilizce

Bilgi için >

Gsm: 0505 656 18 42

e-mail: deniz5552@hotmail.com denizhocaa@hotmail.com

55


Ya ş a m

Zor insanları DİZE GETİRİN Ortak noktaları inat, hırs ve kapris. Ancak unutmayın ki, insanları değil ama davranışlarını değiştirmek elinizde.

İ

letişim kurmakta güçlük çeken • insanları uzmanlar, ‘Zor İnsanlar’ diye adlandırıyor. Onlar, toplumdan topluma,farklı tanımlan- • sa da temelde benzer davranışlar gösteriyor. • Pek çok kişi çevresindeki zor insanlardan şikayet eder. Evde, işte, okulda kısacası her ortamda bir zor insan bulunur. Oysa aslında “zor insan” diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var. Ve maalesef bazı insanlar sürekli bu şekilde bir davranış içinde bulunuyorlar. ‘Coping With Difficult People / Zor İnsanlarla Başa Çıkmak’ kitabının yazarı Robert M. Bramson bazı insanların neden farklı tavırlar sergilediklerini şöyle açıklıyor: “Bazı insanlar karşılarındakinin performansını düşürmek ve onların şevkini kırmak için bilerek ‘zor’ tavırlar sergiler.” DAVRANIŞLARINI ÖĞRENİN

Her zor insan birbiriyle aynı davranışları sergilemez. Bazı zor insanlar sürekli konuşup hiç dinlemezken, diğerleri de hep son sözü söylemeyi tercih eder. Kimisi sürekli sizi eleştirir. Bazısı sessiz, bazısı agresif olabilir. Acıbadem Sağlık Grubu Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Kültegin Ögel zor insanların davranışlarını şu şekilde belirtiyor: 56 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

• • • • • • • • • • •

Eğitimi, bilgisi ve deneyimi yetersiz olmasına rağmen kendisini çok iyi sananlar Öncelikleri belirlemede beceri sahibi olamayanlar Hatasını olgunlukla kabul edemeyen, sürekli açıklama yapıp kendisini temize çıkarmak isteyenler Yavaş düşünen ve hareket edenler İşleri karıştıranlar Yanlış anlamakta ısrar edenler Karşısındakinin söylediklerine önem vermeyenler Konum farklılıkları nedeniyle görüşürken o farkı hissettiren kişiler Karşılarındakine saygı göstermeyenler Yavaş hareket eden ve birçok defa tekrar edilmesi zorunda kalınan insanlar Sadece kendi yaptığı şeyin önemli olduğunu düşünenler Sürekli olaylar ve etrafındakiler üzerinde kontrol oluşturmaya çalışanlar Empati kuramayanlar Her zaman ‘ben haklıyım’ diyenler

YAKLAŞIM NASIL OLMALI?

Zor insanları ve onlara 5 ana başlık altında toplamak mümkün.

İnsanlar: Saldırgan davranışlar içinde bulunana sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve saldırgan tavırlara emin bir şekilde karşılık verin.

Agresif

Mağdurlar: İyi dinleyin ve onu anladığınızı gösterin. Soruna odaklanarak onu değişim için motive edin.

Gizlice Saldıranlar: Bu insanlara karşı ne kadar geri çekilirsemücadele ederken iyi hazırlanmak niz o kadar üstünüze gelmeyi segerekir. Asla meydan okumayın. verler. Geri çekilmeyin. Şakaya vuAksine yeteneklerini övün. Gerek- run. tiğinde hatalarını ortaya çıkaracak sorular sormaktan çekinmeyin.

Her Şeyi Bilenler: Bu kişilerle

Karşılarındakine güvenmezler. Kendilerine olan güvenleri de çok değildir. Bu insanlara ‘Başkalarının göremediklerini görüyorsun’ şeklinde onların güvenlerini arttıracak cümlelerle yaklaşın. Dinleyin ama asla tartışmaya girmeyin. Ona karşı savunmacı davranmayın.

Şikayetçiler:

Bazı insanlar karşılarındakinin performansını düşürmek ve onların şevkini kırmak için bilerek ‘zor’ tavırlar sergiler.


www.taykoleji.com

TA Y K O L E J İ

TAY KOLEJİ ANAOKULU | İLKÖĞRETİM | AKŞAM LİSESİ

2010

Kaliteli yaşam ince ayrıntılarda gizlidir. Tay Akşam Lisesindeki bu ayrıntıyı kaçırmayın. AÇILIŞIM

IZA ÖZE L

%25 İNDİRİM

!

Çalışarak lise diploması alabilirsiniz.

Namık Kemal Mah. Ekin Cad. No:13 Esenyurt | İST.

Tel: 0 212 690 92 07 Faks: 0 212 690 92 08 Gsm: 0 554 534 37 02 info@taykoleji.com

57


ÖZEL DERS

Gü z e l l i k

Baygınlık ve baş dönmelerinde ilk yardım metotları nedir?

a. Hastayı sırt üstü yatırın. Başı vücut seviyesinde veya vücut seviyesinden az daha aşağıda olmalıdır. b. Ayaklarını vücut seviyesinden biraz daha yükseğe kaldırın. c. Sıkı bir yaka veya boyun bağı varsa bunları gevşetin ve hastanın rahat nefes almasını sağlayın.

Kolej ve dersane deneyimli bayan COĞRAFYA öğretmeninden İlköğretim Sosyal Bilgiler, Lise Coğrafya takviye ve Üniversite hazırlık dersleri verilir. 05055979199 Deneyimli Bayan SINIF ÖĞRETMENİNDEN 1.Ve 5. Sınıf Arası Hem Bireysel Hem Grup Olarak Özel Ders Verilir. 05052417937 Deneyimli Bayan Kolej FİZİK Öğretmeninden Lise Fizik Dersleri Bireysel Ve Grup Olarak Verilir. 0533 2661924 - 0505 5938827

d. Nefes alması yetersizse sunî solunum yapmakta çok yarar vardır. Bir hasta bayıldığı zaman veya bir baş dönmesi nöbeti geçirmişse ne kadar süre sırt üstü yatar vaziyette tutulmalıdır?

Tamamen iyileşip kendine gelinceye kadar. Bu birkaç dakika devam ederse de, bazı hallerde yarım, hattâ kırk beş dakika sürebilir. Bir kez baygınlıktan kendine gelen bir kişinin kısa bir süre sonra yeniden baygınlık geçirmesi genel bir durum mudur? Hayır, ancak baygınlık geçirmiş olan bir kişi, kendi haline bırakılmadan bir süre müşahede altında bulundurulmalıdır.

Baygınlık ölümle sonuçlanabilir mi? Bu gibi bir hale aşağı yukarı hiç rastlanmaz. Ancak bayılan kişinin düşerken, başından alabileceği bir yara ölümüne neden olabilir. Bayılmış olan kişilerin üzerine soğuk su dökülmeli mi? Hayır.

Deneyimli Bayan MATEMATİK Öğretmeninden Her Seviye’ye Uygun Özel Ders Verilir. 05072597796

58 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Bayılan veya baş dönmesi geçiren kişiler kendiliklerinden iyileşebilirler mi? Evet, tek gerekli tedavi yöntemi onları birkaç dakika yatar vaziyette bırakmaktır.


ANTREMANLARIMIZ BAHCESEHIR ATATÜRK ANADOLU LİSESİ VE ORHAN GAZİ İ.Ö.O SPOR SALONLARINDA YAPILMAKTADIR.

Spor yapmanız için 25 neden...

1. Yaşam kalitenizi arttırmanıza ve geliştirmenize yardımcı olur. 2. Fiziksel performansınızı geliştirir. 3. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır. 4. Maksimum oksijen kapasitenizi arttırır. 5. Yüksek tansiyon riskini veya ilerlemesini azaltır. 6. Kandaki Triglycerid seviyesinin azaltır. 7. Kandaki iyi kolestrolu (HDL) artırır. 8. Akciğer kapasitenizi arttırarak, oksijenin akciğerlerden kana geçebilme kabiliyetini arttırır. 9. Endişe ve kuruntularınızı azaltır. 10. Stresle başa çıkmanıza yardımcı olur. 11. Bağışıklık sisteminizin iyi şekilde çalışmasını geliştirir. 12. Zihinsel uyanıklılığınızı artırır. 13. Yaratıcılık gücünüzün artmasına yardımcı olur. 14. Fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olur. 15. Yüksek oranda gıda tüketmenizi sağlar, fakat buna rağmen, ka-

lori dengenizin aynı kalmasına yardımcı olur. 16. Denge ve koordinasyonunuzun gelişmesine yardımcı olur. 17. Kassal güç seviyenizi arttırır. 18. Özel hayatınızın istenen doyumda ve düzeyde artmasını sağlar. 19. Vücudunuzun dik durmasının gelişmesini sağlar. 20. Solunum sistemindeki kasların gücünün ve dayanıklılığın artmasını sağlar. 21. İyi bir fiziksel görünüş sağlar. 22. Kendinize olan güven duygunuzu arttırır. 23. Kısa süreli bilgileri hafızanızda tutma kabiliyetini geliştirir. 24. Bol enerji verir. Günlük hayatınızda acil durumlarda ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar ve sonradan ihtiyaç olabilecek daha fazla enerjinizi korumanıza yardımcı olur. 25. Spor yapmak, sıkıntılarınızın azalmasına, eğlenme ve neşelenmenize, kısaca hayattan zevk almanıza yardımcı olur.

Antspor; 1999 yılından bugüne kadar binlerce çocuğumuza spor sevgisini aşılamış, çevresindeki onlarca olumsuz etkenden uzak tutarak, hem derslerinde hem de sosyal yaşantılarında disiplinli ve aktif bireyler olmaları yolunda önemli rol almıştır. •

6-16 YAŞ ARASI HER SEVİYEYE UYGUN ANTREMAN GRUPLARI

TECRÜBELİ VE AKADEMİSYEN KOÇLAR

MAKSİMUM 16 KİŞİLİK GRUPLAR

GÜVENİLİR KURUM, DOĞRU EĞİTİM VE SÜREKLİLİK

KIZ BASKETBOL GRUPLARI

LİSANSLI BASKETBOLCU OLMA ŞANŞLI

PERİYODİK SPORCU TAKİP VE DEĞERLENDİRME SİSTEMİ

Antspor; sistemli program sayesinde onlarca sporcunun profesyonel kulüplere geçişini saglamış, yüzlercesini de kendi bünyesindeki spor kulübü takımlarında lisanslı basketbolcu olarak oynatmıştır. Basketbol eğitimi çocuğun-ergenin gelişiminde ve boyunun uzamasında büyük katkı sağlar. 0212 669 79 82 - 669 80 01 www.antspor.com info@antspor.com


Sa ğ l ı k

HAREKETSİZLİK RUHU ETKİLİYOR Uzun süre hareketsiz kalmanın ruh sağlığını da olumsuz etkilediğini ifade eden uzmanlar, egzersiz yapın dedi.

S

amsun Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Dr. Cevdet Şahin şunları söyledi: "Ofis çalışanları için bedensel hareketlilik ruh ve beden sağlığı yönünden büyük önem arz ediyor. Kalp, dolaşım sisteminin güçlenmesi, kemiklerin sağlam kalması ve doğal yaşlanmanın geciktirilmesi için bedensel aktiviteyi de yemek, uyku gibi yaşam biçimine sokmak gerekir.

Şahin, ayrıca ofis çalışanlarının obezite tehdidi altında olduğunu da söyleyerek, "Çalışanları bekleyen en büyük tehlikelerden biri de obezitedir. Çünkü çalışanlar yediklerini masa başında hareketsizlikten dolayı yakamıyorlar. Bunun sonucunda kilo oluşuyor ve bu kilolar vücudun en büyük problemi oluyor. Vücut taşıması gereken ağırlıktan fazlasını taşıyarak, kişinin dengesi bozuluyor ve hastalıklar ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Günün büyük bölümünü bilgisayar karşısında geçiren kişiler, fiziksel etkinliklere zaman ayıramadıkları için hastalıklara davetiye çıkartmaktadırlar. Ofis dışında fiziksel etkinliklere zaman ayıramayan kişiler, ofis içinde bir takım basit egzersizler yaparak formlarını koruyarak daha sağlıklı hale gelebilir."

Şahin, hareketsizliğin yol açacağı hastalıkların önüne basit egzersizlerle geçilebileceğini yineleyerek, uzun süre ofiste hare- gösterin. Ofiste aynı pozisyonda ketsiz kalanlara şu uyarılarda bu- uzun süre kalmayarak, hareketlundu: li olmaya çalışın. Gözlerinizi bir süre kapatarak dinlendirin, her 45 "Bilgisayar kullanırken ekranı tam dakikada bir gerinme egzersizlekarşınıza alın. Masa ve koltukta ri yaparak, ofis içerisinde bir daboy uyumuna dikkat ederek or- kika gezinin. Doğru ayakkabı tertopedik ürünler kullanmaya özen cih ederek ayak sağlığınıza dik-

kat edin. Asansöre binmek yerine mümkün olduğunca merdiven kullanmayı tercih edin." Ofis hastalıkları sonucu verim düşüklüğü olduğunu da işaret eden Şahin, bu hastalıkların iş verimini azalttığını da vurguladı.

İLKBAHARDA DOĞAN UZUN YAŞIYOR Bilim adamları zihinsel ve fiziksel özelliklerin şekillenmesinde doğulan mevsimin de etkili olduğunu gözlemledi. The Times bu araştırmaları derledi:

F

inlandiyalı bilimadamları sonbahar aylarında doğanların uzun ömürlü ve sağlıklı olduklarını tespit etti. Ayrıca bu aylarda doğanlar güçlü bacak kaslarına sahip oluyorlar. İstatistiklere göre futbolcuların bir çoğu da sonbahar doğumlu.

bahar ve yaz aylarında doğanlara göre daha uzun boylu ve başarılı olduklarını tespit etti. Uzağı görmede herhangi bir sorun yaşamayan kış insanları, diğer insanlara göre daha yüksek oranda obez olma riski taşıyorlar. İLKBAHAR Mart-Nisan-Mayıs

KIŞ Aralık-Ocak -Şubat

Harvard Üniversitesi 21 bin kız ve erkek bebeği gözlemleyerek yaptığı bir araştırmada kış aylarında doğan çocukların,

Bahar aylarında doğanlar uyku bozukluğu sorunu yaşarlarken, intihara eğilimli oluyorlar. Diğer insanlara göre daha az zeki olan bahar insanlarına

Yaz aylarında doğanlar, diğer insanlara göre daha saygılı ve kibarlarken ilgiye daha açlar. 60 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

iyi haber ise, diğer mevsimlerde doğanlardan daha uzun oluyor ve daha çok yaşıyorlar. YAZ Ağustos

Haziran-Temmuz-

Yaz aylarında doğanlar, diğer insanlara göre daha saygılı ve kibarlarken, ilgiye daha açlar. Diğer yandan yaz aylarında doğmuş olan kadınlar daha az çocuk sahibi oluyorlar ve depresyona yakalanma riskleri de daha yüksek oluyor.


ÇEKİCİLİK SİMETRİK

Eğer anne-baba günlük hayat ile zanmak için çok daha fazla emek ilgili sorumlulukları zorla, istek- harcamak gerekir. 5. sınıfa kadar sizce gerçekleştiriyor ya da ak- okul ödevlerinde destek alan bir satıyorlarsa çocuk için de sorum- çocuk 6. sınıfta “artık büyüdün, luluklar kaçınılması gereken du- derslerinin sorumluluğu sana ait” denildiğinde beklenilen sorumlurumlar anlamına gelecektir. Çocuklar “yaşayarak- yaparak” luğu yerine getirmekte zorlanaöğrenirler. Bu nedenle sorumlu- caktır. luk duygusunun gelişmesinde en Bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonuetkili yöntemlerden biri çocuğun Korumacı tutum sergilemenin dicunda çekiciliğin bilimselğerkanunları olduğunu ucunda ise çocuktan sorumdavranışının sonucunu yaşamasıluluklarını yerine getirirken “en naortaya fırsat vermektir. Anne-babalar çıkardı. İşte detaylar: genellikle çocuklarını olumsuz- iyi yapmasını” beklemek bululuklardan koruma içgüdüsüyle ha- nur. Her yeni beceri başta aceyatı çocuklar için kolaylaştırmaya mice olan girişimlerle başlar. Bu çalışırlar. Sabahları okul için giysi- nedenle çocukların sorumlulukleri giydirmek, ayakkabıları bağla- ları öğrenirken zamana ve annemak, ödevini yapmadan okula gi- babanın sabrına ihtiyaçları vardip de öğretmeninden uyarı alma- dır. Yemeğini kendi başına yemesın diye ödev ile ilgili araştırmala- ğe başladığında döküp saçması rı yapmak… tüm bunlar kısa vade- normaldir ya da bardağı taşırken de çocuğu olumsuz sonuçlardan elinden düşürmesi. Bu tip durumkorur gibi görünse de uzun vade- larda anne-babanın eleştirel davde maalesef kişilik gelişimini, öz- ranması “bırak dökeceksin, sen güven oluşumunu olumsuz ola- yapamazsın” gibi geri bildirimler rak etkileme riskini taşırlar. Biri vermesi ya da daha hızlı sonuçlar her gün sizin için işlerinizi yapsa istedikleri için kendilerinin yapsiz işinizi yapmak için çaba gös- maları sorumlulukların kazanılterir miydiniz? Çocuklar da doğal masını engelleyebilir. olarak anne-baba tarafından desteklenen becerilerini geliştirmeye ihtiyaç duymazlar, daha doğrusu duymuyor gibi görünürler ama bir taya çıkıyor. Bu aşırı durumhe Independent gazetesi bu gün anne-baba desteğini azaltlarda kanser gibi hastalıklakonuyu inceleyen bilimsel tığında o zaman büyük zorluklar ra da neden oluyor. Yani kaaraştırmaları derledi da ve çeyaşarlar. Çünkü zamanın gedınlar sağlıklı erkekleri çekici kiciliğin becerileri bilimsel kanunlarını lişmeyen sonradanşöykabuluyorlar. le özetledi:

T •

Hem kadınlar hem de erkek- • ler simetrik fiziğe sahip kişilerin daha çekici olduklarını düşünüyorlar.

Kadınlar, boy/kilo oranı 20.85 olan erkekleri çekici buluyor.

Erkekler ince belli, geniş kalçalı kadınları beğeniyor ve böyle kadınların çocuk bakımında yetenekli olduğunu düşünüyorlar.

New Mexico Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre kadınlar, oksidatif stres seviyesi düşük olan erkekleri fiziksel olarak çekici buluyorlar. Yaşlanmada rol oynayan oksidatif stres, antioksidanlar serbest radikalleri engelleyemediği zaman or-

Erkekler uzun bacaklı kadınları, kadınlar daha kaslı imajı yarattığı için gövdesine oranla daha kısa bacaklı erkekleri tercih ediyor.

Yaşlanmada rol oynayan oksidatif stres, antioksidanlar serbest radikalleri engelleyemediği zaman ortaya çıkıyor.

Tecrübeli İngilizce Öğretmeni ve Öğrenci Koçu

Havva Viuf • Saint Benoît Fransız Lisesi • Saint Michel Fransız Lisesi • Notre Dame de Sion Fransız Lisesi • Özel Şişli Terakki • Bilfen Koleji • Yüzyıl Işıl Koleji • Özel Dr.Natuk Birkan- İTÜ • MEF Koleji • Kültür 2000 Koleji

“Türkiye’nin seçkin okullarının ilk ve orta öğretim öğrencileri ile edindiğim 8 yıllık bilgi birikimimi, sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.“

Kurum Çalışanlarına İngilizce Eğitim Danışmanlığı Çalışmış Olduğum Kurumlardan Birkaçı; • Turkcell • Garanti Bankası • Efes Pilsen • Anadolu Holding “Hayallerden tasarlanmış hedeflere,tasarlanmış hedeflerden, yüz güldüren sonuçlara ulaşmak istiyorum diyorsanız arayın; en kısa zamanda yol almaya başlayalım...”

Eğitim sistemim hakkında detaylı bilgi için 14:30-22:00 saatleri arasında

0533 768 58 95

Gsm numarasından bilgi edinebilirsiniz.

5961


TSea kğ nl ıokl o j i

Evinizi Nasıl Dekore Etmelisiniz? Herkesin hayalidir iç açıcı renklerle boyanmış, renGülşen bir KAYAevde LÜKELoturmak. Fakat kimi zagarenk döşenmiş Diyetisyen - Büyükçekmece Kolan Hst. man eşyaların uyumsuzluğundan ya da yanlış seçimden ötürü koyu renklere mahkum oluruz.

BALIK ve SAĞLIK

Doğum Günleri ve Partileriniz İçin Konsept Parti Salonumuz Hizmetinizde...

Besin bileşenlerinin incelenmesi ve besin maddelerinin sağlığımız üzerindeki etkisinin bilinmesi ile bugün balık, önemli bir protein kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Özellikle biyolojik değeri yüksek proteinleri, doymamış elzem yağ asitleri, demir, selenyum, çinko, iyot gibi mineralleri ve A, B3, B6, B12, E, D gibi vitaminleri içermesinden dolayı balık tüketimi günümüzde sağlık açısından önemli bir yere sahiptir. Kişi baş balık tüketimi ülkemizde 8 kg civarındadır. Bu değer dünya ortalaması olan 16 kg ve AB ortalaması olan 25 kg’ ın çok altındadır. angi rengi, hangi renkle eşleştireceğinizi bilBalık yetiştiği yere göre ve içerdimiyor, ruh uyan ği yağ miktarına görehalinize sınıflandırırengeBalık karardiğer veremiyorsanız bu labilir. etler gibi karyazımız tam size göre... bonhidrat içermezler; bu nedenle de balık etinin enerjisi yağ ve

Günlük 300-600g balık tüketen kadın ve erkeklerde serum leppastel boyanmalıdır. tin düzeyitonlarda düşük bulunmuştur. Böylece farklı renkleptin temaları uyBalık tüketiminin seviyeguladığınız biretkisinden odadan diğerine sini düşürücü dolayı geçerken diyetlerinin etkiyi yumuşatırlar. zayıflama önemli bir • Bir rengi ya da belirtilmiştir. tonu aynı meparçası olduğunu kanda en az 3 kez kullanmanız gözü gezdirerek mekanda renk Sevdiğiniz Objelerden dengesini yakalamanızı sağlaYola Çıkın • Renkleri eşleştirmeye başlar- yacaktır. Beyaz hangi açılışı en sevdiğiniz objesonucu ile • haftada • ken Yapılan çeşitli araştırmalar en azrenkle 2 kez kullanılırbalık tüsa vurgulanıyor. kullanılsın eşleştirildiği rengi yapın. Örneğin ketiminin sağlıkannenizden için önemli kaolduğu lan eski hardal rengi teapotu, odak noktası haline getirir. Bazen • çim Amerikan derneğine da en çiğ az görünüme 300-450g sebep balık süt beyazı yeşili birkalp masa örtüsü vegöre Ak- hafta tüketimi önerilmektedir. deniz mavisi fincanlarla eşleşti- olabilir. Etkisini riske atmamak • rebilirsiniz. Balık tüketirken özellikle yağlı balıklar tercih edilmelidir (n-3 yağ için kırık beyaz kullanabilirsiniz. Böylesi mini kartelaasidi açısından).daha eğlencelar toplamaktan olabilir. Renkleri de Kullanın • liÇeşitli kimyasallar içermesinden Zıt dolayı yaşlı, büyük, yırtıcı balık• rengi duvarlara • Mekanlarda parlak ve vurgular Sevdiğiniz tercih edilmemelidir. öncepişirme dikkat yöntemlerine etme- lu tonları • boyamadan Balık tüketirken dikkatkullanırken edilmelidir.birbirine niz gereken nokta şu: kartela- yakın tonları tercih etmeyin. Örlar çoğu kez uygulandıklarında neğin kırmızı, turuncu ve pemdaha koyu görünürler. Bu se- be çok yorucu bir atmosfer yarabeple bir ton açığını seçmeniz tabilir. Bunun yerine sarı, pemdaha iyi sonuç almanızı sağla- be ve mor gibi birbirinin birebir yabilir. geçiş rengi olmayan renkleri ter• Sevmediğiniz köşeleri, tavan- cih edin. da hoşlanmadığınız alçıpanı ya • Birbirini tonlayan renkleri bir da mekanda sırıtan perde per- arada kullanmanız monotonvazını duvarla aynı renk boyaya- luğu önler. Örneğin uçuk mavi, rak kamufle edebilirsiniz. su yeşili, uçuk pembe ve lila gibi • Antre ve holler geçiş alanla- tonlar geçiş renkleri olduğunrı olduklarından olabildiğince dan ahenkli bir atmosfer yaratır.

H

• • • • • • • • • • • • • •

Nikah Şekerleri Nikah Törenleri Düğünler Evlilik Yıl Dönümleri Kına Geceleri ve Kına Sepetleri Sünnet Düğünleri Doğum Odası Süslemeleri ve İkram Şekerleri Doğum Günleri Arkadaş ve İş Toplantıları Yılbaşı Sepetleri Davetiyeler Açılışlar Catering Hizmetleri Kiralama Hizmetleri

İpekyolu Organizasyon bir Yelpaze Yayıncılık Organizasyon LTD. ŞTİ. markasıdır.

Öneriler

Tamamen size özel hazırlanan;

669 23 39 <

Güvercin Sk. Papağan Çıkmazı Badem 16 Villa 1 Bahçeşehir/İST < (Bahçeşehir Öğrenci Yurdu Karşısı) 62 ‘10 ‘10 42 Yelpaze Bahçeşehir | 30 31 Ekim Ağustos

protein içeriklerinden kaynaklanır. Yağlı balıkların enerji değerleri yağsız balıklara oranla daha yüksektir. Balıkların % 18-20 oranında protein içerirler. Balık türüne göre n-3 miktarı da farklılık göstermektedir. Özellikle derin denizlerde yaşayan ve siyah etli olan balıklarda bu oran daha yüksektir. Somon, sardalya, uskumru, ton balığı gibi balıklar n-3 yönünden oldukça zengin olmalarına rağmen kültür balıklarında n-3 seviyesi biraz daha düşüktür.


İlaç Kullananlara Önemli Uyarı... Yerinde, uygun dozlarda ve sürelerde kullanıldığında hayat kurtarıcı olan ilaçlar bazı durumlarda hayatımızı karartabiliyor. Yanlış gıdalarla alınan ilaçlar, etkileşim göstererek ilacın etkisini azaltabiliyor veya artırabiliyor. Hatta ölüme kadar götürebiliyor.

İ

stanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yağız Üresin, ilaç kullanırken besinlerin tüketimi konusunda uyarılarda bulundu. Üresin, “Eski peynir, fermente edilmemiş sosis, sucuk, incir, bakla, lahana turşusu, soya sosu, tavuk veya dana ciğeri, tiramin proteini zengin besinlerdir. Bu besinler, asla antidepresan ilaçlar kullanılırken tüketilmemelidir. Tiramin, kan basıncını ölümcül seviyeye çıkarabilir. Baş ağrısına, kusmaya hatta ölüme sebep olabilir. Ayrıca göğüs ağrısı, ense sertliği, yüksek ateş, terleme ve taşikardiye (kalbin atım sayısının 100’ün üstünde olması) de neden olabilir” dedi. Zaman’da yer alan habere göre Prof. Dr. Yağız Üresin, ilaç kullanırken besinlerin tüketimi konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. C vitamini ilacı kullanan kişinin, aynı anda süt ve süt ürünleri almaması gerektiğini söyleyen Yağız Üresin, bu besinlerin C vitamini emilimini engellediğini ifade ediyor. Kolesterol düşürücü ilaçlarda greyfurt suyu içilmemesi gerektiğini dile getiren Yağız Üresin, “Greyfurtta bulunan kimyasal maddeler, ilaçların bağırsakta parçalanmasını sağlayan enzimleri baskılayarak ilaçların parçalanmasını geciktirir. Bu da ilaçların kanda daha çok birikmesine sebep olur. Kan düzeyi 2-16 kat artar, bu da doza bağlı yan etki riskini artırır. Bu ilaçları kullananlar, tedavi süresince greyfurttan uzak durmalı” diye konuştu.

Hangi İlaçla Hangi Besini Tüketmemeliyiz? 1- Penisilin türevi antibiyotikleri meyve suları, kafein, domates gibi asitli besinlerle kullanmayın. Asitli besinler mide asidini artırır. Bu da mide hasarına yol açar. Böylece ilacın etkisi azalmış olur. 2- Kalsiyum içeren yiyecek ve vitaminler (süt, yoğurt) ve demir içeren mineralleri, tetrasiklin adlı antibiyotik kullanırken tüketmeyin.

sebep olur.

3- Kansızlık tedavisinde kullanılan demir ilaçları ile kalsiyum zengini süt ve süt ürünleri, pekmez, susam, fındık, fıstık, kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeleri aynı anda kullanmayın. En az 2 saat sonra tüketin. Bu besinler demir emilimini engeller ve tedaviden sonuç alınamamasına

4- İdrar söktürücü diüretik ilaçların triamterene içerenleri, böbreklerden potasyum atımını bloke eder. Potasyum artışı ise düzensiz kalp atımına sebep olur. Bu nedenle triamterene içeren diüretiklerle birlikte potasyum zengini muz, kayısı, turunçgiller, patates gibi besinler tüketilmemeli. 5- İdrar söktürücü kalsiyum kanal blokerleri ile birlikte greyfurt suyu tüketmeyin. Greyfurt suyu ilacın vücutta dağılmasını önler ve kan düzeyini yükseltir. Böylece ilacın etkisi artar ve zehirlenmeler meydana gelir. 6- Ağrı kesiciler, mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Herhangi bir besinle veya özellikle süt ile beraber bu tür ilaçları kullanabilirsiniz. 63


Ye r e l

aquapetcenter kvaryum ve Pet Dünyası] Aqua Pet Center [Akvaryum ve Pet Dünyası] Aqua Pet Center [Akvaryum ve Pet Dünyası] Aqua Pet Center [Akvaryu

Aqua Pet Center [Akvaryum

ve Pet Dünyası] Aqua Pet Center [Akvaryum ve Pet Dünyası] Aqua Pet Center [Akvaryum ve Pet Dünyası] Aqua Pet Center [Akvaryum ve Pet D

ve Pet Dünyası] www.aquapetcenter.com m

AKVARYUM VE PET DÜNYASI

BAHÇEŞEHİR Teras Garden’da Hizmetinize Girmiştir.

Evcil dostlarımızın tüm ihtiyaçları ücretsiz olarak zamanında evlere teslim edilir.

Her ölçüde tatlı ve tuzlu su akvaryum imalatı ücretsiz kurulum ve nakliye yapılmaktadır...

Kalitesiyle, koşulsuz müşteri memnuniyeti ile tüm dünya markaları BEYLİKDÜZÜ ve KADIKÖY şubelerinden sonra şimdi de BAHÇEŞEHİR’de... Direkt ithalatçı firma olarak hizmetinizdeyiz...

ünyası] Aqua Pet Center [Akvaryum ve Pet Dünyası] Aqua Pet Center [A

Alo Mama

669 0 172

Şelale Cad. Terrace Garden No: 15N Bahçeşehir

64 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Akvaryumda Balık Beslemek Stresi Azaltıyor Çukurova Üniver­sitesi Su Ürünleri Fakül­tesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mahmut Yanar, akvaryumun, insanın psikolojisi üzerinde rahatlatıcı etkiler bıraktığını ve bu uğraşının stresi azalttı­ğını söyledi.

M

ahmut Yanar yaptığı açık­ lamada, akvaryum içerisinde balık bakmanın son yıllarda giderek arttığını, ancak va­tandaşların balıkları bilinçsiz­ce aldığını ifade etti. Yanar, akvaryum bakımının çok zor olduğunu belirterek, "Akvar­yum kurmak dışardan görül­düğü gibi kolay bir iş değildir. Akvaryum hobisi, apartmanların ve betonların arasında sıkışıp kalmış hayatımıza do­ğadan bir parçayı sığdırma­mızı sağlıyor. Akvaryumun doğru bilgilerle ve kaliteli bir donanımla ku­rulduğunda sanıldığından da­ha kolay bir uğraş olduğuna dikkat çeken Yanar, şunları kaydetti:

etmeni oluşturur. Ay­rıca atılacak yemin kaliteli ol­masına özen gösterilmeli ve ara sıra da canlı yem verilme­lidir. Bu uğraşının stresi azalttığı bilin­mektedir. Bazı psikiyatristlerin bunalımda olan gençlere ev­lerinde bir hayvana bakmalarını önermeleri boşuna değil­dir. Çoğu şeyin yapay olduğu dünyamızda bizlere kısmen de olsa doğal yaşamı tattırır. Ayrıca boş zamanlarını kahve köşelerinde geçiren gençlerin bu gibi uğraşlarla vaktini de­ğerlendirmeleri daha yararlı olacaktır" diye konuştu. Balık Besleyin Stresiniz Azalsın

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mahmut Yanar, akvaryumun, insanın psikolojisi üzerinde rahatlatıcı "Bakımı çok zaman gerektirmez, etkiler bıraktı­ğını ve bu uğraşının balıklarını­za yem vermek için bir stresi azalttı­ğını söyledi. sabah, bir akşam ikişer dakika, yosunlanan camları silmek ve hız- la atılan yem ak­varyumu kirletelı büyüyen bitkileri buda­mak için rek hastalık etme­ni oluşturur. Ayhaftada 5 daki­kaya ihtiyacımız rıca atılacak ye­min kaliteli olmasıvar. Mümkünse yerli balık tercih na özen gösterilmeli ve arasıra da edilmelidir. Akvar­yumcudan ba- canlı yem verilmeli­dir. Akvaryuma lık alınırken, genel görüntüsüne, kona­cak balık sayısı akvaryumun rengine, yem almasına, hareket ve büyüklü­ğüne göre ayarlanmalıdır. davranışları­na iyi bakılmalıdır. Bu 100’lük bir akvaryuma konacak işe ilk başlayanlar, "Ja­pon" veya balıkların toplam küt­lesi 150 gra"lepistes" gibi bakımı kolay balıkla- mı geç­memelidir. Su değişi­mi hafrı seçmelidir. Balıklara ge­reksinimi tada 1 kez, su­yun yüzde 50’si dekadar yem atılmalıdır. Fazla atılan ğiştirilerek yapılmalı­dır. yem akvaryumu kirleterek hastalık


Eğ i t i m

Vücut Dilimizi İyi Kullanmak için Tüyolar Vücut dilinin gelişim nedeninin hayvanlarla kurulan iletişim ile bağlantılı olup olmadığı uzun yıllardır tartışılıyor.

V

ücut dilini üreten başlıca etmenler arasında genetik eğilimler ve çevresel etkiler de sayılıyor. Hayatında hiç gülümseme görmemiş kör bir çocuk gülümseyebiliyor. Vücut dilinin daha gelişkin biçimi olan jestlerse genellikle fark edilmeden çevresel etkilerle ortaya çıkıyor. Vücut dili bire bir iletişimde son de-

rece önemli ancak grup içi iletişimde vücut dili daha büyük önem kazanıyor. Bir topluluğa karşı konuştuğunuzda siz düşüncelerinizi sözlerle ifade ediyorsunuz. İzleyicilerse daha büyük grubu oluşturmalarına karşın sizinle iletişimlerini vücut diliyle sağlıyorlar. Vücut dili özellikle kur yaparken, potansiyel partnerinizi etkilemek için bilinçsizce ortaya çıkıyor. Pek çok zaman da işe yarıyor. Bu kadar gerekli, gereksiz açıklama yaptıktan sonra şimdi size karşınızdakinin hangi hareketinin ne anlama geldiğini ve de bunlara karşı nasıl pozisyon alma-

nız gerektiğini anlatacağım ki, bu bilgi derhal çevrenizdekileri çözmenize ve de gerekli önlemleri almanıza yardımcı olacak. İnanmıyor musunuz? O halde deneyin görün... • Elleri belinde ayakta duran bir kişi nedensiz de olsa kavga çıkarmaya hazırdır. Aman ondan uzak durun. • Karşınızda bacak bacak üstüne atmış biri varsa ve de üstteki bacağını sallıyorsa, bu onun sıkıntıdan ölmek üzere olduğunu gösterir. Derhal espri patlatmaya başlayın. • Başını iki elinin arasına alma, gözleri aşağıya doğru bakma da sıkılmanın göstergesidir. Hemen konu değiştirin. • Kollarını göğüs hizasında kavuşturmuş kişinin savunmasız halde olduğunu anlayabilirsiniz. Ona kabul ettirmek istediğiniz her ne varsa hemen harekete geçin. • Çenesini tutan bir kişi büyük bir olasılıkla kafasında değişik değerlendirmeler yapıyordur. Bu durumda sizi dikkatle dinleyemeyeceğine göre, ona çok önemli meselelerden söz etmeyin. • Burna hafif dokunma veya hafifçe ovma; geri çevirme, şüphe, yalan söyleme anlamına gelir. Karşınızdakine palavra sıkıyorsanız buna hemen son verin. Eğer konuşan oysa yalancılığını yüzüne rahatlıkla vurabilirsiniz.

Bahçeşehir’deki Yeni Yardımcılarınız... Hizmetlerimiz • Ev, İşyerlerinizdeki İnşaat Sonrası Temizlik Ve Genel Temizlik • Hijyenik Buharla Halı, Koltuk Yıkama • Ütü İşleri • Dekorasyon • Güleryüzlü Elemanlarımızla Ev ve İşyerlerinizde Arzuladığınız Temizlik • İthal Temizlik Ürünleri Ve Ekipmanlarla...

605 10 16 605 10 17 0532 440 26 80 0532 651 48 15 Süleyman Demirel cad. K.Sunal Sok. Semerkand Residence No: 3 Kat: 2 Daire: 215 Esenkent-İSTANBUL Fax: (0212) 605 10 17 e-mail: ystgroup@hotmail.com


Bi l i m

Etkinlikler

Ophelie Gaillard (Çello) 10 Kasım Çarşamba MKM Attila İlhan Salonu - Istanbul

Çilek ve Çırakları Mutfakta / Ailece Pişiriyoruz (4-6 Yaş) 13 Kasım Cumartesi santralistanbul - Istanbul

Medrano Sirki 10 Kasım Çarşamba İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Arı Maya 13 Kasım Cumartesi Halis Kurtça Kültür Merkezi - Istanbul

Denizaltında Altı Tahammülfersa 10 Kasım Çarşamba Profilo Kültür Merkezi Küçük Salon - Istanbul

Enerji Müzesi’nde Resim Avı (4-10 Yaş) 13 Kasım Cumartesi santralistanbul - Istanbul

Koca Bir Aşk Çığlığı 10 Kasım Çarşamba Caddebostan Kültür Merkezi - Istanbul

Sür, Püskürt, Damlat: Kendini Keşfet! (7-12 Yaş) 13 Kasım Cumartesi santralistanbul - Istanbul

Bay J & Geveze 10 Kasım Çarşamba Jolly Joker Balans - Istanbul

Medrano Sirki 13 Kasım Cumartesi İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Lou Rhodes presents One Good Thing 10 Kasım Çarşamba Babylon - Istanbul

Bu da Benim Ailem 13 Kasım Cumartesi TİM Fettah Aytaç Salonu - Istanbul

Terence Blanchard Quintet 10 Kasım Çarşamba Salon İKSV - Istanbul

Küçük Gurme 1 (5-9 yaş) 13 Kasım Cumartesi Mutfak Sanatları Akademisi - Istanbul

Muazzez Abacı Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar 10 Kasım Çarşamba Ghetto - Istanbul

Medrano Sirki 13 Kasım Cumartesi İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Jülide Özçelik 10 Kasım Çarşamba Alt. - Istanbul

Michel Camilo & Chucho Valdes - Piano Masters 13 Kasım Cumartesi İş Sanat Kültür Merkezi - Istanbul

Tapas 11 Kasım Perşembe Mutfak Sanatları Akademisi - Istanbul

Kaygan Zemin 13 Kasım Cumartesi Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi - Istanbul

İstanbul’da İki Avrupalı 11 Kasım Perşembe CRR Konser Salonu - Istanbul Pazar Günkü Cinayet 11 Kasım Perşembe Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi - Istanbul

Punk Rock 13 Kasım Cumartesi Dotmarsta - Istanbul Selen Beytekin 13 Kasım Cumartesi Alt. - Istanbul

Medrano Sirki 11 Kasım Perşembe İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Nev 13 Kasım Cumartesi Jolly Joker Balans - Istanbul

Punk Rock 11 Kasım Perşembe Dotmarsta - Istanbul

Oldies But Goldies 13 Kasım Cumartesi Babylon - Istanbul

Phonem by Miller: The Go Find 11 Kasım Perşembe Salon İKSV - Istanbul

Bluesaint Blues Band 13 Kasım Cumartesi Ghetto - Istanbul

İmer Demirer 11 Kasım Perşembe Alt. - Istanbul

Köpük Robot (4-6 Yaş) 14 Kasım Pazar santralistanbul - Istanbul

Medrano Sirki 12 Kasım Cuma İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Farklı Heykeller/ Yaşamdan Heykeller (7-12 Yaş) 14 Kasım Pazar santralistanbul - Istanbul

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu: Sürre Alayı 12 Kasım Cuma CRR Konser Salonu - Istanbul

Kırmızı Başlıklı Kız 14 Kasım Pazar Halis Kurtça Kültür Merkezi - Istanbul

Medrano Sirki 12 Kasım Cuma İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Arı Maya 14 Kasım Pazar Halis Kurtça Kültür Merkezi - Istanbul

Türkan Işık Yolcusu 12 Kasım Cuma TİM Fettah Aytaç Salonu - Istanbul

Medrano Sirki 14 Kasım Pazar İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Kaygan Zemin 12 Kasım Cuma Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi - Istanbul

Ressam Robot (7-12 Yaş) 14 Kasım Pazar santralistanbul - Istanbul

Punk Rock 12 Kasım Cuma Dotmarsta - Istanbul Label Nights 02: Ninja Tune XX İstanbul 12 Kasım Cuma Babylon - Istanbul Elif Çağlar 12 Kasım Cuma Alt. - Istanbul Jimmy Edgar (Live) 12 Kasım Cuma Ghetto - Istanbul Bayram Çikolataları 13 Kasım Cumartesi Mutfak Sanatları Akademisi - Istanbul

Çelik Manolyalar 14 Kasım Pazar TİM Fettah Aytaç Salonu - Istanbul Pazar Günkü Cinayet 14 Kasım Pazar Caddebostan Kültür Merkezi - Istanbul Medrano Sirki 14 Kasım Pazar İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul Punk Rock 14 Kasım Pazar Dotmarsta - Istanbul WWE - Smackdown! 14 Kasım Pazar Abdi İpekçi Arena - Istanbul

Yaşar 26 Kasım Cuma Jolly Joker Balans - Istanbul 66 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

Medrano Sirki 14 Kasım Pazar İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul Medrano Sirki 16 Kasım Salı İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Denizaltında Altı Tahammülfersa 17 Kasım Çarşamba Profilo Kültür Merkezi Küçük Salon - Istanbul

22 Kasım Pazartesi Mutfak Sanatları Akademisi - Istanbul İtalyan Mutfağı 3 22 Kasım Pazartesi Mutfak Sanatları Akademisi - Istanbul Midlake 22 Kasım Pazartesi Salon İKSV - Istanbul

Tevhid/Oneness 26 Kasım Cuma garajistanbul - Istanbul Koca Bir Aşk Çığlığı 26 Kasım Cuma Kozzy Alışveriş KM Gazanfer Özcan Sahnesi - Istanbul

santralistanbul - Istanbul İstanbul’u Çiziyorum (6-10 Yaş) 28 Kasım Pazar santralistanbul - Istanbul İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu: Segah- Hüzzam- Şedd-i Araban 28 Kasım Pazar CRR Konser Salonu - Istanbul

İncesaz & İstanbul Quartet 23 Kasım Salı CRR Konser Salonu - Istanbul

Kaygan Zemin 26 Kasım Cuma Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi - Istanbul

Medrano Sirki 23 Kasım Salı İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Volkan Konak 26 Kasım Cuma Bostancı Gösteri Merkezi - Istanbul

Arı Maya 28 Kasım Pazar Halis Kurtça Kültür Merkezi - Istanbul

Bu da Benim Ailem 18 Kasım Perşembe Profilo Kültür Merkezi Küçük Salon - Istanbul

İşsizler Cennete Gider 23 Kasım Salı Kozzy Alışveriş KM Gazanfer Özcan Sahnesi - Istanbul

Punk Rock 26 Kasım Cuma Dotmarsta - Istanbul

Medrano Sirki 28 Kasım Pazar İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Medrano Sirki 18 Kasım Perşembe İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Parkway Drive 23 Kasım Salı İstanbul Live - Istanbul

Yaşar 26 Kasım Cuma Jolly Joker Balans - Istanbul

Işıklı Örümcekler (4-6 Yaş) 28 Kasım Pazar santralistanbul - Istanbul

Medrano Sirki 19 Kasım Cuma İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Ed Harcourt Solo 23 Kasım Salı Babylon - Istanbul

Oldies But Goldies 26 Kasım Cuma Babylon - Istanbul

Yaratıcı Eller Seramiğe Dokunuyor (7-12 Yaş) 28 Kasım Pazar santralistanbul - Istanbul

Medrano Sirki 19 Kasım Cuma İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Midlake 23 Kasım Salı Salon İKSV - Istanbul

Baba Zula 26 Kasım Cuma Salon İKSV - Istanbul

Çocuklar İçin Notada Yazmayanlar 28 Kasım Pazar İş Sanat Kültür Merkezi - Istanbul

İstanbul Meydan Sahnesi - Her Yöne 90 Dk. 19 Kasım Cuma Kozzy Alışveriş KM Gazanfer Özcan Sahnesi - Istanbul

Denizaltında Altı Tahammülfersa 24 Kasım Çarşamba Profilo Kültür Merkezi Küçük Salon - Istanbul

Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars 26 Kasım Cuma Ghetto - Istanbul

Leyla’nın Evi 28 Kasım Pazar Caddebostan Kültür Merkezi - Istanbul

Hiroki Takemura ile Sushi 27 Kasım Cumartesi Mutfak Sanatları Akademisi - Istanbul

Punk Rock 28 Kasım Pazar Dotmarsta - Istanbul

Renk Makinesi (7-12 Yaş) 27 Kasım Cumartesi santralistanbul - Istanbul

Leyla’nın Evi 28 Kasım Pazar Caddebostan Kültür Merkezi - Istanbul

Farklı Heykeller/ Telden Heykeller (7-12 Yaş) 27 Kasım Cumartesi santralistanbul - Istanbul

Çelik Manolyalar 28 Kasım Pazar Profilo Kültür Merkezi Büyük Salon - Istanbul

Arı Maya 27 Kasım Cumartesi Halis Kurtça Kültür Merkezi - Istanbul

Medrano Sirki 28 Kasım Pazar İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Medrano Sirki 27 Kasım Cumartesi İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul

Tevhid/Oneness 28 Kasım Pazar garajistanbul - Istanbul

Rüzgar Türbini (7-12 Yaş) 27 Kasım Cumartesi santralistanbul - Istanbul

Şeker Hamuru ile ileri seviye Hayvan ve Çizgi Film Kahramanı Modelleme 29 Kasım Pazartesi Mutfak Sanatları Akademisi - Istanbul

Blek Panters ile Çingeneler Zamanı 17 Kasım Çarşamba Jolly Joker Balans - Istanbul Shantel Dj Set 17 Kasım Çarşamba Babylon - Istanbul

MFÖ 19 Kasım Cuma Jolly Joker Balans - Istanbul Haydi Fotoğraf Çekelim (9-12 Yaş) 20 Kasım Cumartesi santralistanbul - Istanbul Arı Maya 20 Kasım Cumartesi Halis Kurtça Kültür Merkezi - Istanbul Medrano Sirki 20 Kasım Cumartesi İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul Dijital Video Atölyesi (13-16 Yaş) 20 Kasım Cumartesi santralistanbul - Istanbul Bu da Benim Ailem 20 Kasım Cumartesi Profilo Kültür Merkezi Küçük Salon - Istanbul Medrano Sirki 20 Kasım Cumartesi İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul İstanbul Arabesque Project 20 Kasım Cumartesi TaXim Live - Istanbul City Star Nights By Converse No. 29 - The Chap (UK)-Prinzhorn Dance School (UK) 20 Kasım Cumartesi Ghetto - Istanbul Renk Bulmaca (7-12 Yaş) 21 Kasım Pazar santralistanbul - Istanbul İki İnatçı Keçi 21 Kasım Pazar Halis Kurtça Kültür Merkezi - Istanbul Arı Maya 21 Kasım Pazar Halis Kurtça Kültür Merkezi - Istanbul Medrano Sirki 21 Kasım Pazar İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul Ressam Robot (4-6 Yaş) 21 Kasım Pazar santralistanbul - Istanbul The Manhattan Transfer 21 Kasım Pazar CRR Konser Salonu - Istanbul Medrano Sirki 21 Kasım Pazar İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul Şeker Hamuru ile Modelleme ve Pasta Süsleme

İstanbul Meydan Sahnesi - Her Yöne 90 Dk. 24 Kasım Çarşamba Profilo Kültür Merkezi Büyük Salon - Istanbul Medrano Sirki 24 Kasım Çarşamba İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul Tevhid/Oneness 24 Kasım Çarşamba garajistanbul - Istanbul Tanımadığım Adamlar 24 Kasım Çarşamba Caddebostan Kültür Merkezi - Istanbul Chivas Jazz Knights: Stacey Kent 24 Kasım Çarşamba Salon İKSV - Istanbul Ovi Music sunar: Niyaz 24 Kasım Çarşamba Babylon - Istanbul Uzakdoğu Mutfağı 25 Kasım Perşembe Mutfak Sanatları Akademisi - Istanbul Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası 25 Kasım Perşembe Lütfi Kırdar UKSS - Istanbul Akbank Oda Orkestrası: Geçmişe Sığınanlar 25 Kasım Perşembe CRR Konser Salonu - Istanbul Medrano Sirki 25 Kasım Perşembe İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul Bu da Benim Ailem 25 Kasım Perşembe Profilo Kültür Merkezi Küçük Salon - Istanbul Tevhid/Oneness 25 Kasım Perşembe garajistanbul - Istanbul

3 Boyutlu Tasarım Atölyesi (13-16 Yaş) 27 Kasım Cumartesi santralistanbul - Istanbul Bu da Benim Ailem 27 Kasım Cumartesi Profilo Kültür Merkezi Küçük Salon - Istanbul Küçük Gurme 2 (10-14 yaş) 27 Kasım Cumartesi Mutfak Sanatları Akademisi - Istanbul Medrano Sirki 27 Kasım Cumartesi İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul Afro Cubism 27 Kasım Cumartesi CRR Konser Salonu - Istanbul Tevhid/Oneness 27 Kasım Cumartesi garajistanbul - Istanbul

Punk Rock 25 Kasım Perşembe Dotmarsta - Istanbul

Kaygan Zemin 27 Kasım Cumartesi Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi - Istanbul

Uli Jon Roth 25 Kasım Perşembe Ghetto - Istanbul

Punk Rock 27 Kasım Cumartesi Dotmarsta - Istanbul

Ovi Music sunar: Niyaz 25 Kasım Perşembe Babylon - Istanbul

Sertab Erener & Demir Demirkan - Painted on Water 27 Kasım Cumartesi Salon İKSV - Istanbul

Medrano Sirki 26 Kasım Cuma İçerenköy Carrefour AVM Yanı - Istanbul David Sanborn Trio 26 Kasım Cuma İş Sanat Kültür Merkezi - Istanbul

Nev 13 Kasım Cumartesi Jolly Joker Balans - Istanbul

Kukla Show 28 Kasım Pazar Halis Kurtça Kültür Merkezi - Istanbul

İtalyan Mutfağı 4 29 Kasım Pazartesi Mutfak Sanatları Akademisi - Istanbul Bomba (Krek Tiyatro Topluluğu) 29 Kasım Pazartesi Salon İKSV - Istanbul Saraybosna Çok Sesli Korosu - Başçarşı Dans Topluluğu 29 Kasım Pazartesi CRR Konser Salonu - Istanbul Bomba (Krek Tiyatro Topluluğu) 29 Kasım Pazartesi Salon İKSV - Istanbul Mayra - Cabo Verde’nin İncisi 30 Kasım Salı İş Sanat Kültür Merkezi - Istanbul Terem Quartet 30 Kasım Salı CRR Konser Salonu - Istanbul İstanbul Meydan Sahnesi - Her Yöne 90 Dk. 30 Kasım Salı Kadıköy Halk Eğitim Merkezi - Istanbul

Efterklang 27 Kasım Cumartesi Babylon - Istanbul Teneke Robot (7-12 Yaş) 28 Kasım Pazar

Sertab Erener & Demir Demirkan Painted on Water 27 Kasım Cumartesi Salon İKSV - Istanbul


Bilgi İçin: 669 16 50 Latin Oryantal

Bayanlara Özel Latin ve Oryantal Aerobik Dans Kayıtlarımız Başlamıştır

Dans Sportif Salon Dansları

Şair- Bestekar İbrahim Özoral Eğitmenliğinde... Yelpaze İstanbul Türk Müziği Korosu Şan Solfej Bahçeşehir Türk Müziği Korosu Gitar Piyano

10 Yaş Altı ve Üstü Tiyatro Kulübü Çalışmaları Diyafram Teknikleri Beden ve Sahne Duruşu

Güvercin Sk. Papağan Çıkmazı Badem 16 Villa 1 Bahçeşehir İstanbul


U

mehmet@temurbilgisayar.com www.temurbilgisayar.com

GÜVEN KARDEŞLER

HALI YIKAMA FABRİKASI

www.deryayapi.com deryayapi@hotmail.com

• • • • • • • • •

Pimapen Alüminyum doğrama Panjur Sistemleri Kale Çelik Kapı Sineklik Isı Cam arası jaluzi Panelduş Teras kapatma

Makina Halısı : 3 TL HALIFİLEKS, KOLTUK VE ÇEKYATLARINIZIN YIKANMASI El Dokuma Halısı : 5 TL YERİNDE YAPILIR. 30 m2 ve üstüne %10 indirim

Her Türlü Halı, Kilim, Battaniyeleriniz itina ile Yıkanır, Temizlenir, Ambalajlanır, Adrese teslim edilir.

guvenkardeslerhaliyikama.com

Tahtakale mah. İstanbul cad. Bahçeşehir Yanyol Üzeri Gsm: 0532 387 90 95 - 0535 966 07 43 0536 680 26 75 Tel: 0212 648 11 25

Pimaş Cam Oda Katlanır Camlı Sistem

Pimapen’de KAMPANYA! derya yapı

dy

tasarım dekorasyon ltd. şti. Altunizade Tel Fax Bahçeşehir Tel İmalat Tel

8

Taksit

• Her marka televizyon kumandası bulunur • TV, Video, Camera, Audio • Telsiz Telefon yusu Cd. No. o 161/b Altunizade Nuhkuyusu • Servis, onarım, bakım 0• 216 342 86 19 - 342 21 82 Bilgisayar monitör tamiri Garaj kapıları kumanda tamir, bakım ve onarım 0• 216 334 38 42 • Uydu sistemleri satış ve montaj

: : : : Bahçeşehir Ticaret Merkezi Kat 1 No.2 : 0 212 669 61 71 : Ümraniye M. Kemal Mah. 3056 Sk. No.49 : 0 216 315 53 92

www.deryayapi.com

PET&AQUARIUM 672 88 39• Pimapen Siz hayal edin, biz gerçekleştirelim. •

Alüminyum doğrama

• • • •

Sineklik Isı Cam arası jaluzi a Panelduş kartın Kredi itli s k Teras kapatma ta ız

Kedi & Köpekleriniz için mama, tasma çeşitleri • Timsah, Panjur Sistemleri Mama kapları & Oyuncak ve daha birçok aksesuar... iguana, bukalemun, tavşan, papağan, tavuk, horoz, ördek, tatlı•su veKale deniz Çelik balıkları... Kapı

Hemstr Kafes Yem Talaş

Kaplumbağa + Kabı Yem

ım

r Pimaş Cam Oda satışla ... Silika vardırSistem Katlanır Camlı Kedi Kumu 2 paket alana 3. paket

Pimapen’de KAMPANYA!

8

50 TL 40 TL 10 TL Hediye Hiçç Peşinatsız dy derya yapı Akvaryum+Filtre+Bitki+Yem+İlaç+Fon kağıdı+Kepçe

cm tasarım dekorasyon30 cmltd. 40 şti.

eşehir Bahç miz b Şu eAltunizade dı! ıl ç A Tel

50 cm

60 cm

70 cm Taksit

45 55 65 75 85

0212 451 26 22 0533 631 61 93 mehmet@temurbilgisayar.com www.temurbilgisayar.com

vee Keeddii v K k kkööppeek ız ımız larrım ssaatıtışşla ır...... vvaarrddır

deryayapi@hotmail.com

Kuş + Kafes Yem + Tül Oyuncak Suluk

• • Garaj kapıları kumanda tamir, bakım ve onarım Garaj kapıları kumanda tamir, bakım ve onarım • • Uydu sistemleri satış ve montaj Uydu sistemleri satış ve montaj

SEALAND

SEALAND

ve Kedi köpek ız rım satışla ... vardır

Her marka-model bilgisayarlarınızın tamiri • • Her marka televizyon kumandası bulunur Her marka televizyon kumandası bulunur yerinde yapılmaktadır. • • TV, Video, Camera, Audio TV, Video, Camera, Audio • • Telsiz Telefon Telsiz Telefon Servis ücreti • • Servis, onarım, bakım Servis, onarım, bakım • • Bilgisayar monitör tamiri Bilgisayar monitör tamiri sadece 30 TL’dir.

Hiç ç Peşinatsız

TL TL TL TL yusu Cd.TL No. o 161/b : Altunizade Nuhkuyusu : 0*Özel 216akvaryum 342 86 19 - 342 21 82 siparişi alınır. Fax : 0 216 334 38 42 Bahçeşehir : Bahçeşehir Ticaret Merkezi Kat 1 No.2 (Bahçeşehir) Kemal Sunal Cad. Galeria Çarşısı No:19/6 Tel: 608 06 92 Tel : 0 212 669 61 71 (Esenkent) Sunflower: Ümraniye Life Center AVM Kat:3 No:88 672Sk. 88 39 İmalat M. Kemal Mah.Tel: 3056 No.49 68 Yelpaze Bahçeşehir | 29 Eylül ‘10 Tel : 0 216 315 53 92 68 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

PET&AQUARIUM 672 88 39

www

derya

BAHÇEŞEHİR

Siz hayal edin, biz gerçekleştirelim. Siz

Kedi & & Köpekleriniz Köpekleriniz için mama, tasma çeşitleri Kedi Mama kapları kapları & & Oyuncak Oyuncak ve ve daha birçok aksesuar... Timsah, iguana, Mama bukalemun, tavşan, tavşan, papağan, papağan, tavuk, tavuk, horoz, ördek, tatlı su ve deniz balıkları... bukalemun,

TURŞUCUSU Kuş++Kafes Kafes Kuş Yem++Tül Tül Yem Oyuncak Oyuncak Suluk Suluk

Hemstr Hemstr Kafes Kafes Yem Yem Talaş Talaş

Kaplumbağa + Kabı Yem

Silika Kedi Kumu 2 paket alana 3. paket

na i kartı Kred sitli tak ız şlarım satı dır... r a v

S. Demirel Cad. SunFlower AVM 50 TL 40 TLNO:98 10 TL Hediye Kat:3 Akvaryum+Filtre+Bitki+Yem+İlaç+Fon kağıdı+Kepçe kağıdı+Kepçe Akvaryum+Filtre+Bitki+Yem+İlaç+Fon Esenkent/Bahçeşehir ir eşehhir Baahhççeşe iz B m iz e m b ŞŞuube dı! Aççılıldı! A

30 cm cm 30

40 cm cm 40

50 cm cm 50

60 cm cm 60

70 70 cm cm

TL TL

TL TL

TL TL

TL TL

TL TL

45 55 65 75 85

0531 310 01 20 *Özel akvaryum akvaryum siparişi siparişi alınır. alınır. *Özel

(Bahçeşehir) Kemal Kemal Sunal Sunal Cad. Cad. Galeria Galeria Çarşısı Çarşısı No:19/6 No:19/6 Tel: Tel: 608 608 06 (Bahçeşehir) 06 92 92 (Esenkent) Sunflower Sunflower Life Life Center Center AVM AVM Kat:3 Kat:3 No:88 No:88 Tel: Tel: 63 672 88 (Esenkent) 672 88 39 39

68 Yelpaze Yelpaze Bahçeşehir Bahçeşehir || 29 29 Eylül Eylül ‘10 ‘10 68

T

Pi

A T F B T İ T


Artık içtiğiniz su takımınızdan ayrı gitmeyecek: “Futbol Kulüpleri’nden bir yenilik daha:

TARAFTAR SU!

Bugüne kadar birçok lisanslı ürünü taraftarlarının beğenisine sunan Futbol Kulüpleri, şimdi de TFS Sağlıklı İçecekler Dağıtım Pazarlama San. ve Tic. A.Ş ile imzaladığı lisans anlaşmasıyla Su sektörüne adım attılar. Futbol Kulüpleri ile TFS A.Ş’nin bu işbirliği sayesinde, hem Türkiye’de sürdürülebilir ekonomi anlamında yeni iş sahaları ve istihdam imkanları yaratılmış oluyor, hem de taraftarların günlük yaşamının her anında taraftarı olduğu takımın suyu olacak. Evde, okulda, işyerinde kısacası hayatın her anında TARAFTAR SU içen taraftarlar, bir yandan susuzluklarını giderirken diğer yandan takımlarına da ömür boyu destek verebilecekler. Üstelik bu coşku, her zaman olduğu gibi en kaliteli ve en güvenilir şekilde hayatlarında olacak. TFS A.Ş. iş birliğiyle piyasaya sürülen lisanslı TARAFTAR suları, Korusu güvencesiyle, Bursa’nın güneydoğusunda, 1.350 m. yükseklikte, Uludağ-Yayla mevkii Yeniceyurt kaynağından çıkarılıyor. TARAFTAR SU, AB standartlarında kaynağa sahip olması, damak tadına uygun olması ve hijyenik tesisleri ile taraftarlarının beğenisine sunuluyor.

Taraftarlar için özel olarak ambalajlanmış BEŞİKTAŞ SU, FENERBAHÇE SU ve TRABZONSPOR SU,19 lt.’lik damacananın yanı sıra; çok yakında 0,33 lt. , 0,5 lt. , 1,5 lt.,, 5 lt. ve 10 lt.’lik pet şişelerde de temin edebilecek. Her zaman olduğu gibi, kulübüne gönülden destek veren tüm taraftarlar, bundan böyle taraftarı olduğu takımın suyunu içecekler! TARAFTAR SU Bahçeşehir-Boğazköy ve Esenkent Bayi hizmetinizde. BEŞİKTAŞ, FENERBAHÇE ve TRABZONSPOR’un 19 litrelik damacana sularını bir telefonla evinize veya işyerinize isteyebileceksiniz. Takımınıza özel damacana kılıfı ve takımınızın logosunu taşıyan pompasını da alabileceksiniz. Takımınıza özel damacana kılıfı ve takımınızın logosunu taşıyan pompa sadece 6 TL. Damacana Su’yun fiyatı ise 6,5 TL. Damacana’nız ücretsiz değiştirilmektedir. Servis Hatları: 0212 607 2707- 607 2708. Arayın, abıne bilgilerinizi bir defaya mahsus kaydettirin. Daha sonra çaldırıp kapatın, su’yunuz kapınıza gelsin.


Eğ i t i m

İlan vermek çok kolay! Hemen arayın: 0212

BAHÇEŞEHİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BADER BAHÇEŞEHİR KÜLTÜR DERNEĞİ BAHÇEŞEHİR MUSİKİ DERNEĞİ BAHÇEŞEHİR A.D.D. BAHÇEŞEHİR ROTARY CLUB BAHÇEŞEHİR SPOR KLÜBÜ Ç.Y.D.D. BAHÇEŞEHİR LİONS 0532 BOĞAZKÖYLÜLER DERNEĞİ YELPAZE İSTANBUL

669 62 09 669 22 78 669 57 51 672 70 16 289 74 04 669 29 50 672 01 05 669 23 33 232 07 31 607 13 77 669 83 86

ESENKENT ESENYURT BELEDİYESİ GÜVENLİK ISI DAĞITIM KENT YÖNETİMİ TAKSİ ESENKENT NAKLİYAT

596 30 00 672 64 11 672 16 13 672 11 62 672 62 72 672 72 04

EĞİTİM ARDA ÇANKAYA BAHÇEŞEHİR KOLEJİ BİLGİSAYAR İNGİLİZCE BEYFEN DENİZ ÖĞRETMEN OKYANUS KOLEJİ BAHÇEŞEHİR SATRANÇ KULÜBÜ TAY SÜRÜCÜ KURSU YELPAZE İSTANBUL SANAT MERKEZİ

0532 777 83 38 669 51 77 669 52 63 852 34 10 672 61 59 605 06 09 669 27 26 669 84 04 669 16 50

VETERİNER KLİNİKLERİ BOĞAZKÖY VETERİNER KLİNİĞİ

607 09 39

KAFE & RESTAURANT & GIDA BAHÇEŞEHİR PROFİTEROL BAHÇE KEBAP ESENKENT PROFİTEROL MİE PASTANESİ ÜSKÜP İŞKEMBECİSİ

669 73 45 669 43 43 0531 310 01 20 669 05 89 669 66 10

İŞLETME REHBERİ AKSİGORTA Gürsoylar Sigorta AJANS YELPAZE

596 41 33 669 83 86

MİMARLIK & DEKORASYON PLATİN

669 86 69

ELEKTRONİK BAHÇEŞEHİR ELEKTRONİK

669 56 14

OTOMOTİV PEUGEOT MEPA AVCILAR OTOMOTİV PEUGEOT MEPA İKİTELLİ

422 55 55 698 44 44

TEMİZLİK GÜVEN HALI YIKAMA HERODRY

0532 387 90 95 607 22 32

SAĞLIK & GÜZELLİK & SPOR B-FIT SPOR MERKEZİ KYBELE YUSUF KAHVECİ KUAFÖR SU SERVİSİ SIRMA SU KARDELEN SU

669 98 32 672 89 85 608 23 04

ALIŞVERİŞ AZİZ BEBE ATASAY BÜCÜRÜK CEYO DAGİ GÖZLÜKS PLAZA İPEKYOLU ORGANİZASYON ONİKS OPTİK OPTİMAXX OPTİK BAHÇEŞEHİR ÖNEMLİ TELEFONLAR AİLE HEKİMLİĞİ (DAHİLİ206) ALO AMBULANS BAHÇEŞEHİR SU-ARITMA GELİŞİM MERKEZİ BAHÇEŞEHİR GAZ DAĞITIM A.Ş BAHÇEŞEHİR GÜVENLİK MERKEZİ 1.KISIM MUHTARLIĞI 2.KISIM MUHTARLIĞI

70 Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

www.deryayapi.com

607 10 55 672 51 56 672 59 18 608 06 82 669 41 28 608 18 30 669 99 12 422 0 444 669 23 39 608 18 39 608 02 82 444 0 669 669 55 66 669 38 62/63 669 97 12 669 00 03 669 76 32 669 62 10 669 80 25

669 83 86

ZABITA KARAKOLU 669 37 07 BARINAK 669 47 29 BELEDİYE 444 0 669 BOĞAZKÖY HİZMET BİNASI 607 19 60 PTT 669 16 00 İTFAİYE 669 31 37 - 669 38 60 ELEKTRİK TEKNİKLERİ 669 68 23 SAĞLIK OCAĞI 669 63 60 TAKSİ 669 86 86 TEB BAHÇEŞEHİR 669 23 00 BAHÇEŞEHİR NAKLİYAT 669 11 34 Telefon rehberi alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir.

Sisli Terakki Lisesi ve Istanbul Üniversitesi mezunu

Bogazici Universitesi ingilizce advanced sertifika sahibi rine Özel derste 8 yıl deneyimli Abladan ncile rkögre ü etim matik t r g ö e ilk e mat . leri... c s iz r il e g in çe d Her seviyeye uygun Sekilde, sevdirilerek ve uygun fiyatla verilir. Telefon: 0212 6696417 0532 7047440

Nöbetçi İlan İlanverEczaneler mek vermek çok çokko-

3. CADDE ECZ. 608 00 26 BUKET ECZ. 672 21 25 GÜNGÖR ECZ. 672 94 01 BAHÇEŞEHİR ECZ. 669 34 34 ARMAĞAN ECZ. 689 93 00 AYDIN ECZ. 669 38 02 SELİN ECZ. 669 30 40 BOĞAZKÖY ECZ. 607 06 06-07 ESENKENT ECZ. 672 11 80 OKSİJEN ECZ. 669 44 66 ELİT ECZ. 669 33 88 DEFNE ECZ. 669 96 59 SU ECZ. 669 97 97 DERMAN ECZ. 605 02 14 MAVİ ECZ. 669 59 51 DİLEK ÖZ ECZ. 669 70 10 YILDIZ ECZ. 607 06 10 ŞELALE ECZ. 610 70 91 MOLİNO ECZ. 607 32 12 iDEAL ECZ. 608 22 95

Sunflower AVM’de Sinema gişesi karşısında ofis ve cafe olmaya müsait 12 m2 dükkan. sahibinden... 0532 405 02 90

Fransa’da eğitimine devam eden 11 yıllık Fransızca deneyimi olan üniversite öğrencisinden her seviyede ders verilir. İletişim Bilgileri Telefon:0532 683 49 65 - Mail: omrcglyn@hotmail.com

İngilizce özel derste İstanbul Üniversitesi mezunu dershane deneyimli öğretmenden her Boğaziçi Matematik öğretmenliğinden mezun, özel okul ve yaşa ve seviyeye dershane deneyimli bayan hocadan ilköğretim matematik ve uygun ders verilir. sbs hazırlık dersleri verilir. Makina Halısı : 3 TL HALIFİLEKS, KOLTUK VE (Üniversite hazırlık Tel: 669 43 39- 0532 454 66 68 ÇEKYATLARINIZIN YIKANMASI El Dokuma Halısı : 5 TL atlama, YDS, Lise 2 hazırlık, konuşma YERİNDE YAPILIR. 30 m ve üstüne %10 indirim Tecrübeli İngilizce Öğretmeninden her seviyeye ingilizce özel ve iş ingilizcesi) ders verilir. 0505 402 80 31 YDS-KPDS-TOEFL-IELTS-TOEIC sınavlarına hazırlandırılır. Her Türlü Halı, Kilim, Battaniyeleriniz itina ile Yıkanır, Temizlenir, Tel: 0532 220 19 96 Ambalajlanır, Adrese teslim edilir.

GÜVEN KARDEŞLER

HALI YIKAMA FABRİKASI

guvenkardeslerhaliyikama.com

Tahtakale mah. İstanbul cad. Bahçeşehir Yanyol Üzeri BAYAN MATEMATİKCIDEN HER SEVIYEDE Gsm: 0532 387 90 95 - 0535 966 07 43 DERS VERİLİR. 0536ÖZEL 680 26 75 Tel: 0212 648 11 25 05358547087

I

S

T

Ekm

Ksm

27

5-26 15 5-25 9-29 4-27 3-17 16 12 13 8-22 19 20 28 1-24 10-21 2-18 14 7-30 23 11

27 29 25

30 31

28

A

N

B

U

Demet Teoman Bingöl

Yavuz Saltık Diyetisyen Gülşen Kaya

Katkıda Bulunanlar Sevda Sunter Türkan Sabit Özlem Yılmaz Serdar Koçer

Onur Gökhan Tüfekçiyaşar

Şan Ofset

Her marka-model bilgisayarlarınızın tamiri yerinde yapılmaktadır. Servis ücreti sadece 30 TL’dir. 0212 451 26 22 0533 631 61 93 mehmet@temurbilgisayar.com www.temurbilgisayar.com

Güvercin Sk. Papağan Çıkmazı Badem 16 Villa 1 Bahçeşehir İstanbul

L


Yüksek Mühendis’ den Uygun Fiyatlarla Garantili Özel Ders • • • • • •

ÖSS ALES Okul Derslerine Destek Matematik Kimya İngilizce

Operational Research ve Endüstri Mühendisliği Bölüm Dersleri... Not: Dersler; kariyer planlama ve yaşam koçluğu desteği ile verilmektedir.

Tel: 0 535 336 92 84

Tecrübeli Müzik Öğretmeninden Solfej ve Akordeon dersleri verilir. Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatarasay Üni, Akatlar Kültür Merkezi, Talimhane Tiyatrosu ve çeşitli okullarda konserler verdim. Öğrencilerimizden bazıları Mimar Sinan Konservatuarında eğitimlerine başarıyla devam etmektedirler. Flamur Bayrak Muço Tel: 672 01 34 - Gsm: 0532 596 91 35 flamur_muco@yahoo.com.tr 71


Eğ i t i m

BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

05:55 06:05 06:20 06:40 07:00 07:15 07:30 07:50 08:10 08:30 08:50 09:10 09:35 10:00 10:20 10:40 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:20 12:40 13:00 13:20 13:40 14:00 14:20 14:40 15:00 15:20 15:40 16:00 16:20 16:40 17:00 17:20 17:40 18:00 18:20 18:40 19:00 19:20 19:40 20:05 20:30 20:50 21:10 21:30

C.TESİ

05:50 06:10 06:30 06:45 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:15 08:45 09:00 09:20 09:40 10:00 10:20 10:40 11:00 11:20 11:40 12:00 12:20 12:35 12:55 13:10 13:30 13:50 14:10 14:35 14:55 15:15 15:35 15:55 16:15 16:35 16:55 17:15 17:40 18:00 18:20 18:40 19:00 19:20 19:40 20:00 20:25 20:50 21:15 21:40

PAZAR

06:00 06:30 06:50 07:15 07:30 07:45 08:00 08:20 08:35 08:50 09:05 09:20 09:35 09:50 10:10 10:30 10:50 11:05 11:20 11:40 11:55 12:10 12:30 12:50 13:10 13:30 13:45 14:00 14:20 14:40 15:00 15:20 15:40 16:00 16:20 16:40 17:00 17:25 17:40 18:00 18:15 18:30 18:45 19:05 19:25 19:45 20:05 20:35 21:00

YENİKAPI KALKIŞ İŞ GÜNÜ

06:35 07:05 07:35 08:10 08:30 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:50 11:10 11:30 11:50 12:05 12:25 12:40 13:00 13:20 13:40 13:55 14:10 14:25 14:50 15:10 15:30 15:50 16:10 16:30 16:55 17:15 17:35 17:55 18:15 18:35 19:00 19:20 19:45 20:00 20:15 20:30 20:50 21:10 21:30 21:45 22:00 22:20 22:45

C.TESİ

06:35 07:05 07:30 07:50 08:10 08:30 08:50 09:05 09:25 09:45 10:00 10:20 10:40 11:00 11:20 11:40 12:00 12:20 12:40 13:00 13:20 13:40 14:00 14:20 14:40 15:00 15:20 15:40 16:00 16:20 16:40 17:00 17:25 17:45 18:00 18:20 18:40 19:00 19:20 19:40 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:20 21:40 22:05 22:30 22:50

PAZAR

07:00 07:30 08:00 08:20 08:35 08:55 09:10 09:30 09:50 10:10 10:25 10:40 10:55 11:10 11:30 11:50 12:10 12:25 12:40 13:00 13:15 13:30 13:50 14:10 14:30 14:50 15:10 15:30 15:50 16:05 16:25 16:40 16:50 17:20 17:40 18:00 18:20 18:40 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:20 20:40 21:00 21:20 21:45 22:10

BAHÇEŞEHİR - BAKIRKÖY E 57 BAKIRKÖY KALKIŞ

BAHÇEŞEHİR KALKIŞ İŞ GÜNÜ

06:00 06:15 06:25 06:35 06:45 06:55 07:05 07:15 07:30 07:40 07:55 08:10 08:25 08:45 09:05 09:25 09:45 10:05 10:20 10:35 10:50 11:05 11:20 11:35 11:50 12:05 12:20 12:35 12:50 13:05 13:25 13:45 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:25 17:45 18:05 18:20 18:35 18:55 19:10 19:30 19:50 20:10 20:30 20:50 21:10 21:30 21:55

C.TESİ

06:10 06:25 06:40 06:55 07:05 07:15 07:30 07:45 07:55 08:10 08:25 08:40 08:55 09:10 09:25 09:40 09:55 10:10 10:25 10:40 10:55 11:10 11:25 11:40 11:55 12:10 12:25 12:40 12:55 13:10 13:25 13:45 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:25 17:45 18:05 18:20 18:35 18:55 19:10 19:30 19:50 20:10 20:30 20:50 21:10 21:30 21:55

PAZAR

07:00 07:20 07:40 08:00 08:20 08:40 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:20 18:35 18:55 19:15 19:35 19:55 20:15 20:35 20:55 21:15 21:40 22:05

TAKSİM KALKIŞ İŞ GÜNÜ

07:35 07:50 08:05 08:20 08:35 08:50 09:05 09:20 09:35 09:50 10:05 10:20 10:35 10:50 11:05 11:25 11:45 12:05 12:20 12:35 12:50 13:05 13:20 13:35 13:50 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:25 15:45 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:20 18:35 18:50 19:05 19:25 19:45 20:05 20:20 20:35 20:50 21:05 21:20 21:40 22:00 22:20 22:35 22:55 23:15 23:45

C.TESİ

PAZAR

07:40 07:55 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:05 12:20 12:35 12:50 13:05 13:20 13:35 13:50 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:25 15:45 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:20 18:35 18:50 19:05 19:20 19:40 20:00 20:15 20:30 20:50 21:10 21:30 21:50 22:10 22:30 22:50 23:10 23:30 23:50

08:30 08:50 09:10 09:30 09:50 10:10 10:30 10:50 11:10 11:30 11:50 12:05 12:20 12:35 12:50 13:10 13:25 13:40 13:55 14:10 14:25 14:40 14:55 15:10 15:25 15:40 15:55 16:10 16:25 16:40 17:00 17:15 17:30 17:45 18:00 18:15 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:50 21:10 21:30 21:50 22:10 22:30 22:50 23:10 23:35 23:59

BOĞAZKÖY - BAKIRKÖY 146 BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

05:55 06:10 06:25 06:40 06:50 07:00 07:10 07:20 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:20 13:40 14:00 14:20 14:35 14:55 15:10 15:30 15:50 16:10 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:00 18:15 18:25 18:35 18:50 19:10 19:30 19:55 20:15 20:35 21:00 21:20 21:40 22:00 22:30 23:00

C.TESİ

05:55 06:10 06:25 06:40 06:50 07:00 07:10 07:20 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:40 09:50 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:40 12:50 13:05 13:25 13:40 13:55 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:05 18:20 18:35 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:50 21:05 21:20 21:40 22:00 22:20 22:40 23:00

BAHÇEŞEHİR - M.KÖY E 58 BAHÇEŞEHİR KALKIŞ

İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

06:30 07:00 07:20 07:40 08:10 08:40 09:30 10:05 10:40 11:20 11:55 12:30 13:05 13:45 14:25 15:00 15:35 16:10 16:40 17:10 17:45 18:20 19:00 19:40 20:20 20:50 21:25 22:00

06:30 07:00 07:20 07:40 08:05 08:35 09:10 09:45 10:20 10:50 11:15 11:40 12:10 12:45 13:10 13:40 14:10 14:50 15:20 15:50 16:20 16:50 17:30 18:05 18:35 19:05 19:35 20:15 20:50 21:45

07:10 07:45 08:20 09:00 09:45 10:30 11:10 11:50 12:35 13:30 14:15 15:00 15:55 16:40 17:25 18:30 19:20 20:00 20:45

07:30 08:10 08:40 09:00 09:40 10:45 11:20 11:55 12:35 13:15 13:45 14:20 14:55 15:20 15:45 16:20 16:55 17:25 17:50 18:20 18:55 19:35 20:10 20:50 21:30 22:00 22:30 23:00

07:30 08:00 08:30 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 12:50 13:25 14:00 14:25 14:50 15:30 16:10 16:40 17:10 17:40 18:10 18:45 19:25 19:50 20:15 20:45 21:15 22:00 22:45

08:00 08:40 09:20 10:05 10:45 11:35 12:20 13:05 13:50 14:45 15:30 16:20 17:10 17:55 18:40 19:35 20:20 21:00 21:40

06:20 06:50 07:15 07:45 08:15 09:25 10:30 12:55 15:00 15:30 16:10 16:40 17:20 17:50 18:50 20:35

07:15 07:45 09:30 09:55 17:40 18:30

İŞ GÜNLERİ ESENKENTTEN 17:00 VE 18:20 SAATLERİNDE EK SEFER DÜZENLENMEKTEDİR.

BAHÇEŞEHİR KALKIŞ

BAHÇEŞEHİR - TAKSİM 76D

MECİDİYEKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

07:10 08:15 08:45 09:25 11:45 14:10 15:00 15:35 16:10 16:45 17:40 18:15 18:45 19:20 20:20 21:50

08:20 08:50 16:30 17:20 18:45 19:40

İŞ GÜNLERİ MECİDİYEKÖYDEN 09:00 VE 09:40 SAATLERİNDE EK SEFER DÜZENLENMEKTEDİR.

BAHÇEŞEHİR - YENİKAPI 146T

PAZAR

06:10 06:30 06:50 07:05 07:20 07:35 07:50 08:05 08:30 08:45 08:55 09:10 09:20 09:35 09:45 09:55 10:10 10:25 10:40 10:55 11:05 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:50 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:35 15:55 16:10 16:25 16:45 17:00 17:15 17:30 17:40 17:55 18:05 18:15 18:30 18:45 19:00 19:20 19:35 19:50 20:00 20:15 20:25 20:40 21:00 21:30 22:00 22:30 23:00

BAKIRKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

06:30 06:45 07:00 07:10 07:25 07:40 08:00 08:20 08:40 09:00 09:15 09:30 09:40 09:50 10:00 10:10 10:25 10:40 10:55 11:10 11:25 11:40 11:55 12:10 12:25 12:40 12:55 13:15 13:35 13:55 14:10 14:25 14:45 15:00 15:20 15:40 15:55 16:10 16:20 16:35 16:45 16:55 17:10 17:30 17:50 18:10 18:25 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:20 21:35 21:55 22:15 22:30 22:50 23:10 23:30 23:59

C.TESİ

06:30 06:45 07:00 07:10 07:25 07:40 07:55 08:05 08:15 08:25 08:40 08:55 09:10 09:25 09:40 09:55 10:10 10:25 10:40 10:55 11:05 11:15 11:25 11:40 11:55 12:10 12:25 12:40 13:00 13:20 13:35 13:55 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:40 15:55 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:45 18:00 18:10 18:25 18:35 18:50 19:00 19:20 19:35 19:50 20:05 20:15 20:25 20:35 20:50 21:05 21:20 21:35 21:50 22:05 22:20 22:35 22:50 23:05 23:20 23:40 23:59

PAZAR

07:20 07:50 08:10 08:25 08:40 08:55 09:10 09:25 09:40 09:55 10:10 10:25 10:40 10:55 11:05 11:15 11:25 11:40 11:50 12:00 12:10 12:25 12:40 12:55 13:10 13:25 13:40 13:55 14:10 14:30 14:45 15:00 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:45 17:00 17:15 17:30 17:45 17:55 18:10 18:25 18:40 18:50 19:00 19:10 19:25 19:35 19:50 20:05 20:20 20:35 20:50 21:05 21:15 21:30 21:40 21:55 22:10 22:30 23:00 23:30 23:55

TREN SEFERLERİ ISPARTAKULE - İST. 08:25 12:03 20:47

NOT: 72 Otobüs saatleri, İETT’nin resmi yayınlarından, dergimiz baskıya girmeden önceki son haliyle alınmaktadır. Yelpaze Bahçeşehir | 30 Ekim ‘10

İST - ISPARTAKULE 08:28 15:47 17:49

ESENKENT - TAKSİM 76 E ESENKENT KALKIŞ İŞ GÜNÜ

06:30 06:45 07:15 07:30 07:45 08:00 08:30 09:00 09:35 10:05 10:35 11:05 11:35 12:10 12:40 13:10 13:40 14:15 14:50 15:20 15:50 16:10 16:35 17:00 17:25 17:55 18:30 19:00 19:35 20:10 21:00

C.TESİ

PAZAR

06:30 06:55 07:20 07:40 08:00 08:30 09:00 09:40 10:20 11:00 11:35 12:10 12:50 13:30 14:10 14:50 15:20 15:50 16:20 16:50 17:20 17:55 18:30 19:10 20:00 21:00

07:10 07:30 07:50 08:15 08:40 09:20 09:40 10:10 10:40 11:10 11:40 12:10 12:40 13:10 13:45 14:20 14:50 15:20 15:50 16:25 17:00 17:30 18:00 18:30 19:05 19:40 20:10 20:40 21:10

TAKSİM KALKIŞ İŞ GÜNÜ

07:40 08:10 08:35 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:05 12:40 13:15 13:50 14:20 14:45 15:05 15:25 15:45 16:15 16:50 17:20 17:50 18:10 18:30 18:50 19:25 20:00 20:30 21:00 21:35 22:10

C.TESİ

PAZAR

07:40 08:10 08:50 09:30 10:00 10:30 11:10 11:55 12:40 13:15 13:50 14:20 14:50 15:20 15:45 16:15 16:50 17:20 17:50 18:20 18:50 19:25 20:00 20:40 21:25 22:10

08:00 08:25 08:55 09:25 09:55 10:25 10:55 11:25 11:55 12:25 13:00 13:30 14:00 14:30 15:05 15:40 16:10 16:40 17:10 17:45 18:20 18:50 19:20 19:50 20:20 20:50 21:20 21:50 22:20

BOĞAZKÖY - AVCILAR KAMPÜS 142 BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

05:40 06:05 06:30 06:50 07:10 07:20 07:35 08:00 08:20 08:30 08:45 09:00 09:20 09:45 10:05 10:25 10:50 11:15 11:35 11:55 12:20 12:45 13:05 13:25 13:50 14:15 14:35 14:55 15:15 15:30 15:45 16:05 16:25 16:40 17:00 17:20 17:45 18:00 18:20 18:40 19:00 19:25 19:55 20:15 20:35 21:10

C.TESİ

PAZAR

06:00 06:35 06:50 07:25 08:00 08:20 09:00 09:30 09:55 10:35 11:10 11:30 12:05 12:35 13:00 13:20 13:40 14:05 14:25 14:50 15:10 15:35 16:00 16:20 16:40 17:05 17:25 17:45 18:10 18:35 19:00 19:20 19:45 20:15 20:40 21:15

06:40 07:30 08:10 09:00 09:40 10:30 11:10 12:10 12:40 13:10 13:40 14:10 14:40 15:10 15:40 16:10 16:40 17:10 17:40 18:10 18:40 19:10 19:40 20:10 21:10

AVCILAR KALKIŞ İŞ GÜNÜ

06:25 06:50 07:15 07:35 07:55 08:10 08:30 08:50 09:05 09:20 09:40 10:05 10:30 10:50 11:10 11:35 12:00 12:20 12:40 13:05 13:30 13:50 14:10 14:35 15:00 15:20 15:35 15:45 16:00 16:15 16:30 16:55 17:15 17:30 17:50 18:10 18:35 18:50 19:05 19:15 19:30 19:50 20:15 20:35 21:00 21:25 21:50

C.TESİ

PAZAR

06:40 07:15 07:35 08:10 08:40 09:05 09:45 10:20 10:40 11:20 11:50 12:10 12:30 12:55 13:20 13:40 14:00 14:20 14:45 15:10 15:30 15:50 16:15 16:40 17:00 17:20 17:40 18:05 18:30 18:55 19:20 19:45 20:05 20:30 20:55 21:20 21:50

07:25 08:15 08:55 09:40 10:25 11:15 11:55 12:25 12:55 13:25 13:55 14:25 14:55 15:25 15:55 16:25 16:55 17:25 17:55 18:25 18:55 19:25 19:55 20:25 21:00 22:00


5


Dünyanın en iyi mesleklerine sahip olun! Bilgisayar teknolojileri alanındaki mesleklerin hayalini kuran pek çok kişi, bugün ya istemediği bir işte çalışıyor ya da okuyor. Başarısı ödüllerle kanıtlanmış bir eğitim kurumu olan Bilge Adam Bilgisayar Teknolojileri Akademisi, size bilgisayar teknolojileri alanında istediğiniz mesleği seçme özgürlüğü sunuyor.

UZMANLIK EĞİTİM PROGRAMI Kariyer Eğitim Programı

Yazılım ve Veritabanı Uzmanlığı Sistem ve Ağ Uzmanlığı Web ve Grafik Tasarımcılığı Teknik Çizim ve 3D Uzmanlığı

Bilgisayarlı Muhasebe ve SAP Finans Uzmanlığı Bilgi Yönetimi ve Raporlama Uzmanlığı Microsoft Office İngilizce

9 TL a 11 11’de d y A 0 ma itle 2 taks ye başla ün e g ödem nda son ı ! t fırsa 0 Kasım 3

Bilge Adam’da Ayın Fırsatları Kariyer Eğitim Programı ile 2 yıl boyunca sınırsız eğitim fırsatı!

Öğrencilere özel %20’ye varan indirim fırsatını yakalayın!

İkinci eğitimde %50 indirim fırsatını kaçırmayın!

Kariyer Eğitim Programı ile 24 ay boyunca Bilge Adam’ın tüm eğitimlerine istediğiniz kadar katılabilirsiniz, üstelik aylık sadece 188 TL den başlayan taksitlerle!

Okuduğunuz bölümü söyleyin, Bilge Adam eğitimlerine %20’ye varan indirim ile kayıt olun!

31 Ekim’e kadar iki eğitime birden kayıt olun, ikinci eğitimde %50 indirim fırsatını kaçırmayın.

444 33 30

www.bilgeadam.com İSTANBUL

ANKARA

İZMİR

BURSA

ANTALYA

ADANA

Bakırköy | Beşiktaş | Fatih | Fulya | Kadıköy | Kozyatağı | Taksim

Bilkent | Kızılay

Çankaya

Çekirge

Merkez

Merkez

yelpaze istanbul ekim 2010  

yelpaze istanbul ekim 2010