Page 1

B EYL İK DÜ ZÜ ’NE ÖZEL AYLIK ALIŞVE RİŞ, YAŞAM , ETKiNL iK, SA N AT VE MEKAN DERGiNiZ

k d ü z

ü

www.woow.com.tr

e y l

i

b

magazine

02

eylül 2012

Hoşlanan Erkek Nasıl Davranır?

röportaj

BEKİR AKSOY

Modanın Ötesi

Siyah & Beyaz Okula Başlarken

BUNLARA DİKKAT! İstanbul’un Arka Bahçeleri


Yeni B-Serisi.

Önüne ne çıkacak sürpriz değil. Standart güvenlik sistemi, Çarpışma Önleme Yardımcısı ve daha 10 farklı yardımcı sistemiyle yeni B-Serisi her şeye hazır.


Zigana Panora 365; İstanbul Boğazı’ndan sonraki en güzel manzara olan Büyükçekmece Körfezi’ni ve gölünü panoramik bir şekilde balkonunuza taşıyan sıradışı bir manzaraya sahiptir.

Zigana Panora 365; sahip olduğu muhteşem manzaraya hayat katmak için titizlikle tasarlandı. Mavi ve yeşilin bütünleştiği 10 bin metrekare yeşil alana konumlandırılmış 48 ultra lüks dairede, 365 derece hayat var...

www.ziganapanora.com 0212 856 25 25 pbx. Proje : Pınartepe Mah. İzci Sk. Büyükçekmece | İST. Satış Ofisi : Adnan Kahveci Mah. Yavuz Sultan Selim Blv. Midpoint No:2 Beylikdüzü | İST.

www.imamogluinsaat.com.tr 1


SEVİNÇ

2

EYLÜL ‘12 | WOOW


AVİZE

3


ÇOK AVA NT LANSMA AJLI FIRSATL N KAÇIRM ARINI AYIN!

4

EYLÜL ‘12 | WOOW


bu ay... Beylikdüzü’ne 10 Yeni Park Daha Geliyor [6]

Alperen KARA

Genel Yayın Yönetmeni alperen@woow.com.tr

İlk izlenimler... İlk izlenimler insan hayatındaki karar verme sürecinde çok büyük bir rol oynar. Bir kişi, durum ya da olayla ilgili düşünceleriniz ilk birkaç saniyede gelişir. Geçen ay ilk sayısını yayınladığımız Woow Magazine Beylikdüzü ile ilgili aldığımız tepkiler bize ilk izlenimler açısından büyük bir cesaret verdi. Öyle ki; dergimizin ücretsiz yayınlandığına inanmayanlar, beğenilerini ve devamına yönelik temennilerini iletenler, hatta sitelerine gelmediği için sitem edip bize kızanlar... Tüm bunlar; yaptığımız işin iyi yapıldığına ve Beylikdüzü halkı tarafından takdir gördüğüne yönelik işaretler ve ilginiz ve alakanızdan dolayı hepinize müteşekkiriz. Dergimiz dağıtıldıktan sonra yoğun olarak gelen sorulara kısaca yanıt vererek, okuyucularımızın aklına takılan konuları aydınlatmakta fayda görüyorum. Soru: Derginiz ücretsiz mi, ücretsizse bu maliyeti nasıl finanse ediyorsunuz? Evet, dergimiz okuyucuyla tamamen ücretsiz buluşuyor. Yayın hazırlığından dağıtımına kadar tüm masraflar elinizdeki dergiye reklam veren firmalar tarafından finanse ediliyor. Soru: Herhangi bir siyasi ya da idari kurumdan destek alıyor musunuz? Kesinlikle hayır. İlk soruda da belirttiğimiz üzere bu derginin hazırlanmasındaki tek desteğimiz reklamverenlerimizdir ve bunun dışında hiçbir kurumla bağlantımız yoktur. Soru: Derginiz her ay dağıtlacak mı? Woow Magazine Beylikdüzü, bundan böyle her ay kapınıza kadar ücretsiz gelecek. Sizin ilginiz ve desteğiniz bu şekilde devam ettiği sürece biz bu hizmeti size kesintisiz ve artarak devam ettireceğiz. Önümüzdeki ay görüşmek üzere Beylikdüzü...

ARCMedya Reklam Tan. Yay. Org. Tic. Ltd. Şti. Adına İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü R. Alperen Kara alperen@woow.com.tr

Yayın Türü Süreli, Aylık, Yerel Yayın

Editörler Cüneyit Şahin Burcu Önder Emre Kalkan Emel Örsoğlu

Yayına Hazırlık ARCMedya Reklam Tanıtım Yayıncılık ve Org. Tic. Ltd. Şti. www.arcmedya.com t: 0212 853 72 80 f: 0212 853 13 29 info@arcmedya.com

Görsel Yönetmen Serdar Koçer Grafik Tasarım Esin Durmaz Dağıtım Sorumlusu Süleyman Ceylan

Baskı İhlas Matbaacılık

İstanbullulara Ücretsiz Psikolojik Destek [10] Röportaj Bekir Aksoy [14]

İstanbul’un Arka Bahçeleri [18]

Modası Geçmeyen Şıklık: Siyah & Beyaz [24] Okula Başlarken [36]

Sayın Okurlarımızın Dikkatine: Woow Magazine, Beylikdüzü ilçe halkına, küçük ve orta ölçekli işletmelere ayda bir ücretsiz olarak dağıtılır. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazı sahiplerine, reklamların sorumluluğu ise reklamverenlere aittir. Yayınlanan haberler kaynak gösterilerek kullanılabilir.

5


Beylikdüzü’ne 10 Yeni Park Daha Geliyor… Çalışmalarına ara vermeden devam eden Beylikdüzü Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, bu yıl içerisinde 10 yeni parkı daha ilçe halkının hizmetine sunacak… Kişi başına düşen yaklaşık 10 metrekarelik yeşil alan ile AB standartlarını yakalayan Beylikdüzü’nde yeşillendirme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. İlçeye 3 yıl içerisinde 51 adet yeni park kazandıran Park ve Bahçeler Müdürlüğü, yeni parkları halkın hizmetine sunmak için çalışıyor. Hummalı bir çalışma içerisinde olan ekipler tarafından Adnan Kahveci, Dere Ağzı ve Gürpınar Mahallelerinde 4 adet park yapımına başlandı. Siteler arasında boş ve atıl kalan alanların değerlendirilmesi ve halkın dinlenebilecekleri yerlerin çoğaltılması amacını taşıyan çalışmalar, modern bir park dokusu ile halkın memnuniyetini hedefliyor. İlçenin görselliğini de ön plana çıkaracak yeni park çalışmalarının 2012 yılı içerisinde bitmesi planlanıyor.

Yapımına başlanan parklarla birlikte bu yıl içerisinde 10 adet parkın, vatandaşların hizmetine açılması hedefleniyor. Yeşile doymayacak bir Beylikdüzü için… Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, “Her geçen yıl ilçemizdeki yeşil alan miktarı artıyor. Yeşile doymayan ilçemizin her noktasını bir parkmış gibi düşünüp, bu hassasiyetle çalışmaktayız’’ şeklinde konuştu. Park çalışmaları yanında, vatandaşların beğenisini kazanan sahil çalışmaları da hızla devam ediyor. Beylikdüzü Belediyesi, yeşil doğasıyla dikkat çeken ilçeyi denizin güzellikleri ile birleştirerek vatandaşlara, ‘daha yaşanılabilir bir Beylikdüzü’ sunmayı amaçlıyor.

Engelliler İçin “Rampa” Düzenlemesi… Beylikdüzü Belediyesi, engellilerin erişimini kolaylaştırmak amacıyla kaldırımlarda “rampa” uygulaması başlattı. Engelli vatandaşların zorlanmadan daha kolay ve daha güvenli bir şekilde istedikleri yerlere varabilecekleri bir Beylikdüzü oluşturuluyor. Bu kapsamda Beylikdüzü Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nce Avrupa standartlarına uygun engelli rampası yapımına başlandı. Cumhuriyet Mahallesi Enver Adakan Caddesi’nde başlatılan engelli rampası uygulamasının kısa süre içerisinde Beylikdüzü genelinde gerçekleştirileceği belirtildi. “Amaç, daha yaşanabilir bir Beylikdüzü” Yol ve kaldırım çalışmalarının ara vermeden sürdürüldüğünü söylen Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, “Özellikle engelli vatandaşlarımızın yaşam kalite ve standartlarını daha da yükseltmeyi amaçlıyoruz. Onlara daha yaşanılabilir bir Beylikdüzü sunmayı hedefliyoruz” dedi.

112`yi arayanların yeri tespit edilecek ! Hastalık, kaza ve doğal afet gibi durumlarda 112 acil yardım çağrı hattını arayanların yerinin kolaylıkla bulunabilmesi için yürütülen çalışmada büyük ilerleme kaydedildi. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri ayından bugüne kadar yürütülen çalışGenel Müdürü Prof. Dr. Ali Coşkun, 112 acil yardım hattını sabit ya da cep telefonundan arayanların yerinin tespitine yönelik çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Bütün illere birer genelge göndererek operatörlerle işbirliğine gittiklerini bildiren Coşkun, çalışmalarla ilgili şu bilgiyi aktardı: “Operatörlerden, 112 acil yardım çağrı kayıt ve otomasyon sistemine her ilde entegre olmalarını istedik. Temmuz

malara ait sonuçlar yavaş yavaş elimize ulaşmaya başladı. Bu süreçte tüm operatörlerden gelen çağrıların yüzde 70-80`inin konum bilgisinin artık bütün illerin 112 çağrı karşılama ekranlarında görülebildiğini tespit ettik. Operatörlere ait illerdeki baz istasyonu sayılarının artmasıyla lokasyon bilgilerinin çok daha dar alanda ve daha güvenilir bir şekilde alınabileceğini düşünüyoruz.”

Sarı Sayfalara İlan Vermek Ücretsiz! www.woow.com.tr

6

EYLÜL ‘12 | WOOW

woowmagazin

woowmagazin


Saraylarımıza Turistlerden Artarak Devam Eden Yoğun İlgi Bu yıl toplam 903 bin 624 kişinin gezdiği Dolmabahçe Sarayı`nda yabancı turistlerin en çok görmek istediği bölüm harem oldu. Milli Saraylar İletişim Koordinatörlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, İstanbul`daki saraylar arasında en çok gezilen Dolmabahçe Sarayı`nı bu yıl 903 bin 624 kişi ziyaret etti. Saraya en çok yabancı turistlerin ilgi gösterdiğini ifade eden yetkililer, bunların yüzde 61`inin yani 554 bin 737`sinin yabancı turist olduğunu bildirdi. 83 bin 688 yerli turist ile 71 bin 860 öğrencinin ziyaret ettiği sarayı özel izinle ziyaret edenlerin sayısının da 93 bin 339 olduğunu belirten yetkililer, sarayda, rehber eşliğinde gezilebildiğini söyledi. Bir günde en fazla 3 bin kişinin saraya girmesine izin verildiğini dile getiren yetkililer, yabancı turistlerin Dolmabahçe Sarayı`na geldiklerinde ilk olarak en çok görmek harem bölümünü gezdiklerini bildirdi. Haremden sonra en çok ilgi görülen bölümün de sarayın büyük bahçeleri olduğunu ifade eden yetkililer, bunun nedeninin kış manolyalarının Türkiye`de sadece Dolmabahçe Sarayı`nın bahçesinde yetişmesi olduğunu söyledi.

Küçüksu Kasrı, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı bulunuyor. Dünyadaki saraylar içerisinde en büyük balo salonuna sahip Dolmabahçe Sarayı`nda, batı etkisiyle Avrupa`dan örnek alınarak yapılmış olmasına rağmen haremin ayrı bir bölüm olarak kurulmasına özen gösterilmişti. Deniz tarafından görünüşünü batılı olan saray, bahçesinin yüksek duvarlarla çevrili ve ayrı ayrı birimlerden oluşması nedeniyle de doğulu olarak nitelendiriliyor. Dolmabahçe Sarayı, hizmete açıldığı 1856`ten halifeliğin kaldırıldığı 1924`e kadar aralıklarla 6 padişaha ve son Osmanlı Halifesi Abdülmecid Efendi`ye ev sahipliği yaptı. 600 metre uzunluğunda mermer bir rıhtım üzerine inşa edilen saray, 1927-1949 arasında Cumhurbaşkanlığı makamı olarak da kullanıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1927-1938 yılları arasında İstanbul`daki çalışmalarında Dolmabahçe Sarayı`nı kullandı ve burada vefat etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın da çalışma ofisinin bulunduğu saray, bugün müze-saray olarak hizmet veriyor.

Dünyanın en büyük balo salonu İstanbul`daki saraylar, tarihi dokusuyla her geçen gün ziyaretçi akınına uğruyor. Saray, dış görünüşü, ihtişamlı yapıları, tarihi eşyaları ve büyük bahçeleriyle hem yabancı hem de yerli turistler tarafından ilgi görüyor. İstanbul`da TBMM Milli Saraylara bağlı Aynalıkavak Kasrı, Beykoz Kasrı, Florya Atatürk Deniz Köşkü, Ihlamur Kasırları,

BEYLİKDÜZÜ ZABITASI YENİ YERİNDE

Daha Çok Kitap Okuyoruz Türkiye`deki ekonomik ve kültürel gelişmeye paralel olarak her geçen yıl, kitap basım oranında önemli büyüme kaydediliyor. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Gözüm, Türkiye`deki kitabevi sayısının 6 bin, dağıtım şirketi sayısının da 150 olduğunu bildirdi. Gözüm, ``ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) verilerine göre 2011`de 43 bin 190 ayrı başlıkta kitap yayınlanmış. Üretilen kitap adedi 289 milyon 193 bin 982, ücretsiz dağıtılan ders kitabı sayısı yaklaşık 205 milyon, üretilen toplam kitap sayısına bakıldığında da bu rakam yaklaşık 500 milyon`` diye konuştu. Pazardaki en büyük payın ders kitaplarında ve kültürel yayınlarda olduğunu belirten Gözüm, telif haklarına ilişkin alınan önlemlerin ve korsanla mücadeledeki etkin yöntemlerin pazardaki hareketliliği etkilediğine işaret etti.

Beylikdüzü Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Gürpınar’daki belediye ek binasından Barış Mahallesi’ndeki Eğitim Vadisi Bulvarı’nda bulunan yeni yerine taşındı. 9 Temmuz 2012 tarihinde yeni yerine taşınan zabıta personeli yeni bir heyecanla vatandaşa hizmet etmeye devam ediyor. Zabıtadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Zeki Çanakçı, müdürlüğün artık ilçenin daha merkezi yerinde olduğunu, hemen hemen her yere aynı mesafe ve hızda hizmet sunabileceklerini söyledi. Başkan Uzun’a teşekkür Vatandaşların da yürüyerek müdürlüğe

gelip isteklerini bildirebileceklerini belirten Başkan Yardımcısı Çanakçı, kendilerine böylesine modern bir çalışma imkanı verdiği için Belediye Başkanı Yusuf Uzun’a teşekkür etti. Zabıta Müdürlüğü’nün yeni yerine farklı bir heyecanla ilçe halkına hizmet sunmaya devam edeceğini ifade eden, Çanakçı daha sonra Beylikdüzü Belediyesi Zabıta Müdürü Üzeyir Çöl ve personele başarılar diledi.

7


ARAP TURİSTLER İSTANBUL’A AKIN ETTİ İstanbul`u yılın ilk 7 ayında ziyaret eden turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artışla 5 milyon 197 bin 756 oldu.

İstanbul`u yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artışla 5 milyon 197 bin 756 turist ziyaret etti. İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü`nden yapılan açıklamaya göre, kente, ocak ayında 451 bin 662, şubat ayında 494 bin 124, mart ayında 659 bin 826, nisan ayında 818 bin 788, mayıs ayında 867 bin 511, haziran ayında 939 bin 508, temmuz ayında 966 bin 337 olmak üzere toplam 5 milyon 197 bin 756 turist geldi. Geçen yılın ilk 7 ayında kenti 4 milyon 440 bin 371 turist gezmişti. Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile Haydarpaşa, Pendik ve Karaköy limanlarını kullanarak kente gelen yabancı ziyaretçi sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış oldu. Haziran sonu itibarıyla Türkiye`ye giriş yapan yabancıların yüzde 33,3`ü İstanbul`a geldi.

İstanbul`a gelen turistlerin 4 milyon 938 bin 108`i havayolunu, 259 bin 648`i denizyolunu tercih etti. Geçen yılın ocaktemmuz dönemine göre havayolu ile geliş yüzde 17, denizyolu ile geliş yüzde 6 artış gösterdi. Bu dönemdeki turistlerin 228 bin 129`unu, Karaköy Limanı`na gelen günübirlik ziyaretçiler oluştururken, havayolu ile gelen yabancıların yüzde 14`ü Sabiha Gökçen Havalimanı`nı kullandı. Arap ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısında yüzde 44,5`lik artış Yılın ilk yarısında kente gelenlerin ülkelerine bakıldığında, ilk sırayı yüzde 11,6 ile Almanlar aldı. Almanlar`ı yüzde 5,8 ile Ruslar, yüzde 5,3 ile Amerikalılar, yüzde 4,7 ile Fransızlar, yüzde 4,6 ile İngilizler,

Diş sigorta kapsamına giriyor Sosyal Güvenlik Kurumu, özel muayenelerde yapılan diş tedavi masraflarını da karşılayacak. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, konuyla ilgili açıklama yaptı. Kılıç şunları söyledi: “Çalışma Bakanı Faruk Çelik bir talimat verdi. SGK`nın dişle ilgili yeni uygulaması EKK kararından sonra gelecek yıl uygulanabilir. Maliye Bakanlığı ve Hazine`nin görüşleri alınarak karar verilecek. Olumlu bir karar çıkacağını düşünüyorum. 14 bin muayenehane var. Bunlara diş tedavi hizmeti bağlamında vatandaşın başvurması sağlanacak. Bugüne kadar yoktu. 1 Ocak`tan itibaren herkes genel sağlık sigortası kapsamında. Sağlık hizmetine diş tedavi hizmetlerinin de konulması durumunda her şey devlet eliyle karşılanmış olacak.”

8

EYLÜL ‘12 | WOOW

yüzde 4,4 ile İranlılar ve İtalyanlar, yüzde 3 ile Hollandalılar, yüzde 2,2 ile Libyalılar, yüzde 2,1 ile Iraklılar ve Ukraynalılar, yüzde 2 ile İspanyollar ve Japonlar, yüzde 1,9 ile Azerbaycanlılar ve Suudi Arabistanlılar takip etti. Aynı dönemde toplam 195 ülkeden turisti ağırlayan İstanbul`u, Burma, Faroe Adaları, Marshall Adaları, Mikronezya, Antarktika, Madagaskar ve Cook Adaları`ndan birer kişi ziyaret etti. Geçen yılın ilk 7 ayı ile kıyaslandığında, İsrail`den gelen ziyaretçi sayısında 2,5, Türkmenistan`dan gelen ziyaretçi sayısında yüzde 1,1, Yunanistan gelen ziyaretçi sayısında ise yüzde 0,6 oranında azalma görüldü. Ziyaretçi sayısında en fazla artışın olduğu ülkeler ise yüzde 665,8 ile Libya, yüzde 47,7 ile Tunus ve yüzde 34,4 ile Mısır oldu.

Beylikdüzü’nün

Yeni Haber Portalı www.woow.com.tr Bizi Sosyal Platformlardan da takip edin, hiçbir şeyi kaçırmayın: /woowmagazin /woowmagazin


“Merkezi projelere güç mü yeter?” diyenlere...

BU SARTLARDA SiZiN DE

EViNiZ OLACAK!

855 5525 5525 856

Ev sahibi yapan numara

9


İstanbullulara Ücretsiz Psikolojik Destek... İstanbul Büyükşehir Belediyesi Psikoloji Danışmanlık ve Eğitim Merkezleri, İstanbullulara ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti veriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri projesi kapsamında ‘Ücretsiz Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim’ hizmetlerinden bugüne kadar on binlerce İstanbullu yararlandı. İstanbul genelinde 12 Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde 49 Psikolog tarafından verilen “Çocuk danışmanlığı, Ergen danışmanlığı, Yetişkin danışmanlığı, Grup terapisi, Aile terapisi” danışmanlık hizmetlerine başvuran 72 bin 934 kişiye 386 bin 466 seans psikolojik danışmanlık hizmeti verildi. Akçağıl: İstanbulluların sorunlarına çare oluyoruz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürü Uzm. Dr. Ömer Akçağıl, Psikolojik Danışmanlık hizmetlerine

bugüne kadar 38 bin 248 çocuk, 27 bin 233 kadın ve 7 bin 453 erkeğin başvurduğunu belirterek, danışmanlık hizmetlerine başvuran kişilerin sorunlarında, Büyükşehir psikologlarının uyguladığı çeşitli teknikler sonucunda önemli ölçüde iyileşmeler görüldüğünü söyledi. Depresyon belirtilerine dikkat! Gaziosmanpaşa Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde görev yapan Psikolog Seda Kökçü merkeze gelen İstanbulluların genel sorunları içerisinde; öfke kontrolü, stresli yaşam olaylarına (deprem, trafik kazası v.b.) bağlı travmalar, depresif belirtiler, cinsel problemler ve eş sorunlarının öne çıktığını belirtti. Çocukların ise daha çok yaşadıkları psi-

‘Cep’te Avrupa şampiyonuyuz Türkiye, aylık 299 dakika konuşma süresiyle, cep telefonu kullanımında Avrupa birincisi durumunda. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bilişim sektöründe yılın ikinci çeyreğine ilişkin pazar verilerini değerlendirdi. Türkiye`de bilişim alanındaki büyüme ve gelişmelerin 2012 yılında da hızla devam ettiğini belirten Yıldırım, bilgi teknolojileri ve iletişim sektöründe, 2012 yılının ilk altı ayında özellikle geniş bant erişim hizmetleri başta olmak üzere, birçok alanda önemli artışlar gerçekleştiğini vurguladı. Yıldırım, mobil telefon kullanımında "Avrupa birincisi" olduğunu ifade ederek, "Türkiye, 299 dakika ortalama aylık mobil telefonla konuşma süresiyle Avrupa`da ilk sıraya yükseldi`` dedi. Genişbant erişim abone sayısının 19 milyonu geçtiğini belirten Yıldırım, bunun yaklaşık 11 milyonunun mobil internet kullanan aboneler olduğunu kaydetti. Cep telefonu abone sayısının 67 milyona ulaştığını bildiren Yıldırım, mobil trafik hacminin sürekli artma eğiliminde olduğunu, bu yıl ikinci çeyrekte de toplam mobil trafik hacminin 43,5 milyar dakika seviyelerine çıktığını anlattı.

10

EYLÜL ‘12 | WOOW

GSM operatörlerinin yatırımı Öte yandan, Türkiye`de 2012 yılının ilk çeyreğinde mobil işletmecilerin, diğer adıyla GSM operatörlerinin yaptığı yatırım tutarı 527 milyon lirayı buldu. ``Mobil İşletmecilerden Altyapı ve Şebeke Paylaşımı: Ülke Uygulamaları ve Türkiye İçin Öneriler`` raporuna göre, 2012`nin ilk çeyreğinde Turkcell`in yatırım miktarı 160 milyon lira, Avea`nın 135 milyon lira, Vodafone`un yatırımı ise 232 milyon lira oldu.

kolojik sorunların başında disiplin sorunları, okul-öğretmen sorunları, ergenlik depresyonu sorunları, sınav kaygısı, okul başarısızlığı, yaşadıklarını belirten Kökçü “Çocuklar bu sorunlar dışında internet-tv oyun bağımlılığı, beslenme-yeme bozuklukları, kaygı problemleri, özgüven eksiklikleri v.b farklı problemlerle karşılaşıyoruz” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tüm İstanbullulara ücretsiz olarak sunduğu Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim hizmetlerinden yararlanmak için ise ALO 153’e başvurabiliyor.

4 Firmanın Suları Temizlendi... İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, daha önce üretimlerini durduğu 4 su firmasına yeniden üretim izni verdi. Bir su firması ise faaliyetlerinden men edildi. Damacanalardaki suların kirli olduğunun ortaya çıkmasının ardından Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan denetimler tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda İstanbul’da denetimler sıklaştırılırken alınan numuneler sonucunda bazı firmaların üretimleri askıya alınmıştı. İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, daha önce üretimlerini askıya aldığı su firmalarından almış olduğu ikinci numunelerin sonuçlarını da açıkladı. İkinci numuneleri temiz çıkan 5 firmadan 4’ünün yeniden üretimlerine izin verildi. Bir firma ise ikinci numunesinde yönetmeliğe aykırılığa devam ettiği için faaliyetlerden men edildi. Analizler sonunda; Alps Su, Erpınar, Kervansaray ve Yalı Su markalarına ait numuneler yönetmeliğe uygun bulunarak üretime tekrar başladı.


Beylikdüzü metrobüs hattı 50 bin yolcu taşıdı... İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beylikdüzü - Avcılar metrobüs hattının test aşamasında 50 bin yolcu taşıdığını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen iftar organizasyonuna katıldı. Başkan Topbaş, iftar organizasyonuna gelen vatandaşlarla tokalaşarak fotoğraf çektirdi. İftar organizasyonunun ardından konuşan Başkan Topbaş, Beylikdüzü metrobüs hattının resmi açılışını Ramazan Bayramı`nın hemen ardından gerçekleştireceklerini söyledi. Başkan Topbaş, "Şuan Beylikdüzü metrobüs hattında yürüyen merdivenlerin montajları yapılıyor. Üst geçitler tamamen bitmedi. Ramazan bayramı sonrası resmi açılış gerçekleşecek. O hatta bazı çalışmalar devam ediyor. Herşey mükemmel olduğunda resmi açılışını gerçekleştireceğiz. Beylikdüzü - Avcılar hattı

50 bin yolcu taşımaya başladı. Bu aksın tamamı 800 bin yolcu taşıyor. Bu hat üzerinde bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntıları biliyoruz. Zamanla hepsini çözeceğiz." dedi.

Beylikdüzü Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü; Yakuplu Mahallesi’nde hayata geçirdiği Haramidere yolu yeni kavşak projesi ile bölgeyi trafik sorunundan kurtarıyor. Yıllardır trafik sıkıntısıyla karşı karşıya kalan bölge, hem tır garajının olması hem de ana güzergah olması nedeniyle birçok sorun yaşıyordu.

En çok harcamayı ‘konut’a yapıyoruz... Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye’de geçen yıl en çok harcama konut ve kiraya yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, geçen yıl Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar

YENİ KAVŞAKLA BEYLİKDÜZÜ TRAFİĞİNE ÇÖZÜM

içinde en yüksek payı yüzde 25,8 ile konut ve kira harcamaları aldı. Harcamaların yüzde 20,7`si gıda ve alkolsüz içeceklerden oluştu. Verilere göre, Türkiye`de geçen yıl hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması 2 bin 120 lira oldu. Borsa kazandırdı Buna göre, Temmuz ayında en yüksek reel getiri, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,47, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 7,39 ile İMKB 100 Endeksi`nde gerçekleşti. İMKB 100 Endeksi üç aylık değerlendirmede ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,28, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,34 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı. Finansal yatırım araçları, yıllık olarak ÜFE ile indirgendiğinde külçe altın yüzde 4,37, dolar yüzde 3,05 ve mevduat faizi yüzde 1,02 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı. Yıllık bazda, İMKB 100 Endeksi yüzde 5,36 ve avro yüzde 11,24 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Trafik karmaşasına son Bölgenin yeni kavşakla rahatlayacağını ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, “Yakuplu Mahallesi sakinleri Haramidere yoluna yapılacak yeni kavşakla artık trafik sorunu yaşamayacak. Vatandaşlarımızın bu konudaki sıkıntıları son bulacak” dedi.

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılacak kavşak ile son bulması hedeflenen trafik karmaşası yanında, Beysan Birlik Sanayi giriş çıkışları ve tır garajının giriş çıkışlarının daha düzenli, daha kontrollü olması hedefleniyor. Beylikdüzü Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü çalışmalarına hızla başlayarak, en kısa zamanda kavşak yapımının tamamlanacağını bildirdi.

11


Cep’ler Artık İnternette Kaydolacak... Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yurtdışından getirilen telefonların kayıt işlemlerinin artık internet üzerinden yapılacağını söyledi. İnternetin, teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanılması gerektiğini kaydeden Yıldırım, “Vatandaşa gereksiz yük olan iş ve işlemleri internet ortamından sağlamak görevimiz” dedi. E-devlet şifresi gerek “Bireysel yolla getirilen cep telefonlarının Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne kayıt ettirilme işlemleri, Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan 6322 Sayılı Kanun gereğince, 2012 yılı için 100 TL harç bedelinin yatırılması akabinde GSM Operatörlerine bağlı abone kayıt merkezlerine verilen bilgi ve belgeler ile yapılıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Maliye Bakanlığı’nca birlikte yapılması planlanan çalışma sonucu bireysel yolla getirilen cep telefonlarının kayıt işlemleri, GSM Operatörlerine

bağlı abone kayıt merkezlerine ek olarak vatandaşların PTT şubelerinden alacakları e-devlet şifreleri ile www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden kendilerine açılacak pencere sayesinde aracısız olarak gerçekleştirilebilecek. Beyan edilen bilgilerin ilgili kurumlar tarafından elektronik ortamda doğrulanması ile kayıt işlemi tamamlanacak.” Sorunlar bitecek İnternet üzerinden kayıt uygulamasının hayata geçirilmesi ile yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kayıt işlemlerinde yaşanan

Yazılı medya istatistikleri açıklandı! Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), 2011 yılı Yazılı Medya istatistiklerini açıkladı.

Verilere göre, gazetelerin yüzde 90,1’i yerel yayın yapıyor. 2011 yılında gazete ve dergilerin sayısı 2010 yılına göre yüzde 4,9 arttı. 2011 yılında 6778 gazete ve dergi yayımlandı. Bu yayınların yüzde 57,1’ini dergiler oluşturdu. Türkiye’de 2011 yılında yayımlanan gazetelerin yüzde 90,1’i yerel, yüzde 3,1’i bölgesel ve yüzde 6,8’i ulusal yayın yaptı. Dergilerin ise yüzde 35,5’i yerel, yüzde 6,7’si bölgesel iken, yüzde 57,8’i ulusal yayın yaptı. Genel olarak bakıldığında gazete ve dergilerin yüzde 58,9’u yerel,

yüzde 5,2’si bölgesel ve yüzde 35,9’u ulusal yayın yapıyor. 2011 yılında gazete ve dergilerin tirajı 2010 yılına göre yüzde 11,9 azaldı. 2011 yılında Türkiye’de yayımlanan gazete ve dergilerin yıllık toplam tirajı 2 milyar 265 milyon 538 bin 153 olurken, bunun yüzde 94’ünü gazeteler oluşturdu. 2011 yılında toplam tirajın yüzde 17,4’ünü yerel, yüzde 2’sini bölgesel, yüzde 80,6’sını ulusal gazete ve dergiler oluşturdu. Gazetelerin yıllık toplam tirajının yüzde 88,2‘sini günlük gazeteler oluşturdu. Dergilerin ise yıllık toplam tirajın yüzde 55,5’i aylık, yüzde 12,4’ü ise haftalık. Gazetelerin yüzde 14,2’si günlük, yüzde 31’i haftalık olarak yayımlanırken yüzde 86,3’ü siyasi haber, güncel içerikli yayın yaptı. Yüzde 10’u ise ek verdi .

Sarı Sayfalara İlan Vermek Ücretsiz! www.woow.com.tr

12

EYLÜL ‘12 | WOOW

woowmagazin

woowmagazin

sorunlar asgariye indirilecek. Vatandaşlarımızın daha kısa zamanda ve daha kolay bir şekilde cihazlarını kaydettirmesine imkan sağlayacak. Böylece hem vatandaşın işleri kolaylaşacak, bir angaryadan daha ortadan kalkacak, hem de e-devlet uygulaması ve internet kullanımı daha da yaygınlaşmış olacak.”

Hangi hattın abonesi ne kadar konuşuyor? GSM şirketlerinin 2012 Nisan, Mayıs ve Haziran ayı performansları açıklandı. Buna gore abone başı aylık ortalama 353 dakika ile en fazla konuşturan GSM şirketi Vodafone oldu. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2012 yılı İkinci Çeyrek Pazar Verileri’ne göre (Nisan, Mayıs, Haziran ayları) GSM şirketlerinin performansları şöyle: -Abone başı aylık ortalama 353 dakika ile en fazla konuşturan GSM şirketi Vodafone oldu. Avea aboneleri 350 dakikada kaldı. Türkiye ortalaması ise 299 dakika... (Avrupa’da birinci) -Vodafone, abone başı 818 kısa mesajla (SMS) en fazla mesajlaştıran şirket hanesine de ismini yazdırdı. -En fazla yatırımı 166 milyon 500 bin lira ile Turkcell yaptı. -Avea ortalama 21.30 lira ile abone başına en fazla geliri elde eden şirket oldu. -En yüksek ciro da Turkcell’de: 2 milyar 149 milyon lira net satış geliri.


www.arcmedya.com | info@arcmedya.com

Kurumsal Kimlik Web / İnteraktif Medya Basılı Kreatif Tasarımlar

Katalog / Basılı İşler 3D Görselleştirme Fuar / Stand Çözümleri

Kurumsal Dergi ve Gazeteler

Fotoğraf Çekimi Tanıtım Filmleri

0212 853 72 80 0212 853 13 29 Cumhuriyet Mah. Nazım Hikmet Blv. Semerkand Plaza No:76 A Blok D:26 Beylikdüzü | İST. [PK 34517]

13


BEKİR AKSOY Onu önce Doktorlar ve Çiçek Taksi dizileriyle tanıdık, sonrasında “Türk Malı”ndaki performansıyla onu sevdik… Şimdilerde onu Hayatımın rolü adlı dizide izliyoruz. Tiyatro sanatçısı, oyuncu ve sunucu Bekir Aksoy’u daha yakından tanımaya çalıştık… 14

EYLÜL ‘12 | WOOW


‘Hayatı biraz tenis maçı gibi görüyorum top nerden gelirse karşılamaya hazırım’ Sizi TV projelerinizden ve Tiyatro oyunlarınızdan tanıyor ve takip ediyoruz. Bekir Aksoy’u bir de siz bizlere tanıtır mısınız? Anneme, babama, kardeşlerime, bağlıyımdır ve çok düşkünümdür. İnsanların da zaten böyle olması gerektiğini düşünüyorum. Dürüstlüğü, samimi olmayı, iyi niyeti, yalan söylememeyi, meziyet olarak görmem. Bunların zaten olması gereklidir. Meziyet benim için akıllı olmak, yetenekli olmak, entelektüel olmaktır. Hayat görüşüm ve beni Bekir yapan şey tamamen samimiyetten geçiyor ve gerçekten inandığım şeylere bağlanmaktan geçiyor. Onun dışında kendimi, hayatımı ve insanları harcayacak, hırsın içinde, gece hayatının içinde söndürecek biri olarak değil, değerli vakit geçirebilecek, birilerine faydalı olabilecek biri olarak görüyorum. Bana ya da özellikle bir başkasına haksızlık yapıldığına inandığım zaman olaya müdahale eder, tepkimi gösteririm, bu konuda gerçekten çok hassasım.

Dizilerde derinliği olmayan roller oynuyoruz ama tiyatroda öyle değil. Ankara’da yaşıyorken, İstanbul’da konservatuar ve oyunculuk serüveniniz de başlamış oldu, bu süreçten biraz bahseder misiniz? Aslında ben bir polis çocuğuyum. Babam emniyet müdürüydü ve Türkiye’de birçok il dolaştık. Okul sürecim de çok sıkıntılıydı. Birçok yerde okul değiştirmek durumunda kaldım. Bu sebepten dolayı çok uzun, sıkı arkadaşlıklar yaşayabileceğim çocukluk arkadaşlarım olamadı. Ama çok insan tanıdığım için daha girişken oldum. Fakat çok garip; bazen de arkadaşlarınız olmadığı için de girişken olamıyorsunuz. Böyle tuhaf bir ikilemi vardı hayatımın o anlamda. Ankara’da uzun bir süre yaşadık. Ablam konservatuarda kontrbas bölümünde okuyordu ve ben sürekli konservatua-

ra ablamın yanına gidiyordum. Tiyatro bölümünde okuyan ablamın arkadaşları bana tirat okuttururlardı, kendi aralarında eğlenirlerdi. Sonrasında konservatuara girmemi istediler ve destek oldular. Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar Tiyatro Bölümünü kazandım. Böylelikle adım atmış oldum ve her şey sonrasında kendiliğinden gelişmeye başladı. Konservatuar yıllarında birçok değerli hocalarınız ile çalışma fırsatı buldunuz. Değeri ve önemi sizde büyük hocalarınızdan bahseder misiniz? Bu anlamda da çok şanslıyım. Gerçekten çok özel, değerli, kıymetli üstatlarımız, hocalarımız ile çalışma fırsatı bulabildim. Değerli hocalarımızdan rahmetli Müşvik Kenter, Yıldız Kenter, Kadriye Kenter, Şükran Güngör, Kenter Tiyatrosu’nda çalışma şansım oldu. Yine Devlet Tiyatrosu’nda Cüneyt Gökçer ile çalışma şansım oldu. Konservatuara yeni girdiğim dönemde, Damdaki Kemancı’da oynamıştım. Figürasyon yapıyordum; hatta diyalogluydu. Birkaç tane repliğim vardı ve bu benim için çok büyük bir heyecandı. Tiyatroda özellikle oynadığın kişiler oyuncu için de önemli. Televizyon projelerine başlamış yeni mezun gençlerin, arkadaşlarımızın kulis hayatları olmuyor. Kulis aslında hayatı, oyunculuğu da öğreten, geliştiren önemli bir unsur. Dizilerde derinliği olmayan roller oynuyoruz ama tiyatroda öyle değil. Daha sonrasında Haluk Kurtoğlu ile Zafer Ergin ile çalıştım. Dormen Tiyatrosunda Haldun Dormen ile Kamuran Usluer, Sevil Öztekin, Nevra Serezli, Gülriz Sururi ve rahmetli Yaman Okay, Meral Okay, yine Prodüksiyon Tiyatrosu’nda Cüneyt Türel... Hepsini sevgi ve saygıyla anıyorum. Zaten onlarla tanışıp, sahnede çalışmış olmak ayrı bir şans benim için ve bu şansı sana hem hayat hem kendin de sağlıyorsun, yeteneğinle samimiyetin, inancınla birlikte de bu şans sana geliyor. Hala vakit buldukça görüştüğüm hocalarım var fakat bu hayat koşuşturmacasında bazen kendimize bile zaman ayıramazken, önemi büyük insanları da unutabiliyoruz. Bu da üzücü oluyor. Zaman ve fırsat buldukça, değeri ve sevgisi bende büyük dostlarımla, ar-

kadaşlarımla, hocalarımla görüşmeye çalışıyorum. Ağırlıklı olarak Sinema, Tiyatro oyunculuğundan ziyade sizi daha çok dizi projelerinde görmeye başladık bunun özel bir sebebi var mı? Aslında tam tersiydi, genelde tiyatrodan dolayı dizi projelerine zaman ayıramıyordum. En son iki sene önce Duru Tiyatrosu’nda Ay Tedirginliği isminde bir oyun oynadım. Özen Yula ve Sezin Akbaşoğulları ile beraber oynadık. Sonrasında benim yazdığım Fidyeci adlı oyunda oynanacaktık. Işıl Kasapoğlu yönetecekti bu oyunu. Ama kastla ilgili sorun çıktı ve proje gerçekleşemedi. Tiyatro oyunu da yazıyor musunuz? Herkesin içinde büyük yetenekler olduğunu düşünüyorum, sadece bir şeyler yapabileceklerine inansınlar ve bir adım atıp ona yönelsinler. İnanıyorum ki şarkı sözü de yazılabilinir, şiir de, sinema filmi de, tiyatro da... Bu potansiyelin herkesin içinde olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de çok fazla oyun yazarı olmadığını bilerek ve yazabileceğime inanarak, ilk kez Duru Tiyatrosu’nda iki sene önce iki tane oyun yazdım. Işıl Kasapoğlu çok beğendi ve sahneye koymak, yönetmek istedi. Bu oyun hala düşünülüyor ve Devlet Tiyatrosu’nda oynanabilir. Hiç istemeyip, beğenmediğiniz ve oynamak zorunda olduğunuz bir projede yer aldınız mı? Her şeyden keyif almaya bakıyorum. Zaten deneyim denen şey kötü tecrübedir. Kötü şeyleri yaşamadan deneyim, tecrübe sahibi olamıyorsunuz. Pişman olduğum bir şey olmadı ama içinde olup da ya neden insanlar bu şekilde davranıyorlar dediğim, keşke şuan burada olmasam dediğim işler oldu. Eğlendirmek, insanları mutlu etmek doğru olanı sunabilmek adına bir iş yapıyoruz. İşimizin zorlukları var ama para da kazanmak için yapıyoruz bu işi ve keyif de almalıyım. Yeni insanlarla arkadaş olmak da beni çok mutlu ediyor.

15


Bir oyuncu olarak tiyatroların özelleştirilmesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? İnsanlar, sanatçılar aslında özel olmalı, kendilerini özgür kılmalılar. Yani bir kuruma bağlı sanat olmamalı. Bir kurum özerk olabilir, seni sahiplenebilir ama seni özgür bırakmalıdır. Türk yönetim sistemi şu şekilde “eğer parayı ben veriyorsam düdüğü ben çalarım” durumu gibi bir şey var. Başbakan yanlış bir şey söylemiyor, evet özel olmalı, insanlar özelleştirilmeli ama sen kontrol altında tutmaya çalışırsan kimse özgür olamaz. Devletin ya da belediyenin futbol takımı da olmamalı, televizyonu da olmamalı. Yani sen birine maaş vererek kendine uygun haber de yaptırmamalısın. O yüzden eğer gerçekten özelleştirme yapılacak ise bu özerklik anlamında özel kılınmalı yoksa yanlış bir şey söylenmiyor. Başbakanın dediğine katılıyorum. Bende balık burcuyum, başbakan da balık burcu ve adaletli olduğunu düşünüyorum. Yani hemen asıp kesmemek lazım. Dediği şey doğru fakat söyleyiş biçimi sert gelebilir insanlara. Ben de devletin memuru olmadım, olmak istemem de; çünkü devlet memurluğunun üretimi engellediğini düşünüyorum ve özgür olabilmek için de hep özel tiyatrolarla çalıştım. Türkiye’de iyi yönetilmeye başlansa da hantallaşmış kurumlar var. Kişiler değişse de hantallaşmış kurumlar ne yazık ki değişemiyor. Devlet ve

16

EYLÜL ‘12 | WOOW

şehir tiyatrolarında çalışan oyuncuların çoğu da iyi işler yapmak istiyorlar fakat ya maddi anlamda imkânları olmuyor ya da kurumlarından izin alamıyorlar. Milletvekili olup da ek iş yapan insanlar da var. Örneğin Hakan Şükür yorumunu da yapıyor, aynı şekilde milletvekilliği de yapıyor. Yani bizler birini taşlarken önce çuvaldızı kendimize batırmalıyız. Bunun için Taksim’de yapılan şehir tiyatrosu protestosunu da çok samimi ve

Eğer şöhreti hazmedemezsen zaten o şöhret inanılmaz bir yük haline dönüşüyor ve kişiliğin de garip bir şekilde değişmeye başlıyor. doğru bulmuyorum. Soğukta insanların toplanıp, ellerine bir kahve, bir içki alarak sabahlara kadar oturup beklemeleri de doğru değil. Sesini duyurabilmekse amaç, kalıcı bir şeyler yaparak, kendi farkınla ya da sanatınla dikkat çekip protestonu yapabilirsin. Mesela Müjdat Gezen, Afife Jale Tiyatro ödüllerinde belediyede çalışan bir karakter olup sahneye çıktı ve tepkisini güzel bir şekilde gösterdi. Hayranlarınızın ve sevenlerinizin size olan ilgisi özel hayatınızı etkiliyor mu?

Şöhretli bir insan olmanın en zor tarafı nedir? Özel hayata maalesef saygı duymuyoruz. Dünyada artık bu böyle değil hatta Amerika’da bir yasa çıktı ve özel hayatında kimse seni rahatsız edemiyor. Bizde şöyle bir sıkıntı oluşuyor; insanın özgür olmak istediği zamanlar, mekânlar olabiliyor. Mesela tatile gitmişsin, biriyle yemek yiyorsun, yemek yerken fotoğrafının çekilmeye çalışılması, sorular sorulması bazen sıkıntıya sokabiliyor bizleri. Gazetecilerin, muhabirlerin işlerine saygım var. İnsanların da beni sevmesi, ilgisi, değerli gördüğü için yaklaşması beni tabii ki mutlu ediyor. Fakat bazen haddini aşan insanlar da olabiliyor. Şöhretli bir insanın ise en zor tarafı şöhreti hazmedememesidir. Eğer şöhreti hazmedemezsen zaten o şöhret inanılmaz bir yük haline dönüşüyor ve kişiliğin de garip bir şekilde değişmeye başlıyor. Hazmedersen ve herkes tarafından sevilip, sayılıyorsan da dünyanın en güzel şeyi olabiliyor. Gelecek planlarınız ve hedefleriniz nelerdir? Ne zaman plan yaptıysam mutsuz oldum, artık tatile giderken bile plan yapmıyorum. Gelecekle ilgili büyük planlarım yok. Biraz tenis maçı gibi görüyorum top nerden gelirse karşılamaya hazırım. Sinema projeleri teklifleri çok geliyor.


ÖZGÜN VE KALICI

ÇÖZÜMLER ÜRETMEK BİZİM İŞİMİZ... • • • • •

Mimarlık İç mimarlık İnşaat Danışmanlık Maliyet hesaplama Fizibilite

• • • • •

Mühendislik hizmetleri Makina elektrik ve statik proje çizimleri Restorasyon ve Restitüsyon Uygulama ve avan projeler 3D max görselleştirme projeleri

• • •

Harita kadastro işlemleri Taahhüt hizmetleri Kamu kuruluşlarında iş takibi ve sonuçlandırılması

17


İstanbul’un Arka ŞİLE Hafta sonu kaçamaklarının tatlı duraklarından biri olan Şile, doğal güzelliğinin yanı sıra sizlere tarihi sürprizler de sunuyor. Eğlenceli tatilinizin kültürel bir geziye dönüşmesini isterseniz Şile ve Şile’nin harika otelleri sizleri bekliyor. Nasıl gidilir? İstanbul’a 70 km uzakta bulunan Şile’ye özel araçlarınız ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçecek Ümraniye-Şile çıkış bağlantısından yola devam ederek Ömerli istikametinden yeni Şile yoluna girerek 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Toplu taşımayı tercih edenler için Üsküdar Belediyesi otobüs terminalinden her saat başı Şile’ye sefer düzenleniyor. Ne yapılır? Şile tarihsel dokusuyla hem tatil hem de kültürel geziler yapabileceğimiz bir belde. Kumbaba, Kabakoz ve Göksu Köyü’nde bulunan tarihi yapılan gezmeden Şile’den ayrılmayın. İlçe sınırları içinde üç ayrı kale bulunuyor; Şile Kalesi, Heciz Kalesi ve Sarıkavak Kalesi. Bizanslılar tarafından kullanılmış. Ayrıca fenerler, kiliseler, çeşmeler ve hamamlar da diğer tarihi dokular arasında sayılabilir. Ne yenir? Balık, et, tavuk ve fast food olarak her damağa uygun sayısız restoran ve kafe bulunuyor. Şile’de hafta sonları limandaki balıkçıların önü her daim kalabalık. Şile yerlileri ‘tuzlu balık’ denilen salamura çeşidini evlerinde yapıyor ve bazı restoranlar da bu lezzetli turistlere servis ediyor. Ayrıca Babamın Yeri’nde işkembe çorbası içebilir, Karadeniz Pide Cafe’nin harika pidelerinin tadına bakabilirsiniz.

POLONEZKÖY Doğanın tüm güzelliğini sunan bir cennet Polonezköy! İstanbul’a en yakın tatil beldelerinden biri olmasına rağmen henüz güzelliğinden bir şey yitirmiş değil. Nasıl gidilir? Eğer Avrupa yakasından yola çıkıyorsanız TEM yolunu takip ederek Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne ulaşmalısınız. Daha sonra Beykoz-Kavacık ayrımından, Çavuşbaşı-Polonezköy tabelalarını takip ederek Polonezköy’e ulaşabilirsiniz. Polonezköy’e, Kavacık mevkiini geçtikten 1 km. sonra sola, Acarkent Sitesi’nden de sağa dönerek gidebilirsiniz. TEM’in ÜmraniyeSarıgazi çıkışından eski Şile yolu yönünde Alemdağ’dan Cumhuriyet Köyü’ne geldiğinde sola dönerek de varabilirsiniz. Ne yapılır? 1912 senesinde inşa edilen köy kilisesi Polonezköy’de görülmesi gerekenler listenizde bir numarada olmalı. Kilise, Birinci Dünya Savaşı sırasında Türk ordusu tarafından karargah olarak kullanılmış. Polonezköy’ün tipik evlerini merak ediyorsanız Leonard Dohoda’nın köy evini ziyaret edebilirsiniz. Bir başka alternatifiniz ise Polonezköy’ün biraz ilerisinde bulunan ‘kendi pişir kendin ye’ restoranları bulunuyor. Ayrıca biniciliğe merakınız varsa Polonezköy, bu konuda pek çok farklı seçenek sunuyor.

18

EYLÜL ‘12 | WOOW

Ne yenir? Meyve ağaçları ve salkım söğütler altında keyifli bir yemek için rotanızı Gren Anzer’e çevirin. Üç tarafı çam ormanlarıyla çevrili restoranın çocuk oyun parkı, ağaçlara gerili hamaklar altında yer minderleri, balıklı şelalesi yanında piknik alanları bulunuyor. Mekanın en ünlü yemeği eşkıya kebabı. Bunun dışında mevsim balıkları, et ve tavuk çeşitleri de bulabilirsiniz.


Bahçeleri

2.

Bölüm AĞVA

Tatil hayalleriyle yanıp tutuşan şehir insanlarının yüzünü güldüren Ağva, eşsiz doğası ve konforlu konaklama adresleriyle sizleri bekliyor.

Nasıl gidilir? Anadolu yakası Ümraniye- Şile otobanı takiben Şile, oradan da Kabakoz, İmrenli ve Kurfallı güzergahının izleyerek direkt olarak bir saat 45 dakikada Ağva’ya ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gitmek isteyenler de Üsküdar’dan her saat başı kalkan Şile-Ağva otobüslerine binebilir. Ne yapılır? Ağva, Göksu Dresi ile doğanın en güzel manzaralarından birini sizlere sunuyor. Karadeniz’e uzanan denizinde serinleyebilir ve kumsalın tadını çıkarabilirsiniz. Dere üzerinde deniz bisikleti, kano, sandal veya motor ile nehir gezilerine katılabilir, arkadaş ve ailenizle harika vakit geçirebilirsiniz. Ne yenir? Ağva’nın muhteşem manzarası iştahları da açıyor. Balıkçı teknelerinden alınan taze ve lezzetli balıklar, sahil kıyısındaki lokantalarda sizlere servis ediliyor. İster Kimene, Liman, Tahir gibi teraslı sahil lokantalarını tercih edebilir isterseniz de otellerin restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Mavi-Yeşil Tekne Restaurant da aklınızda olsun.

ADALAR İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan, hatta onu seyrederek kafanızı dinlemek, birkaç gün dinlenmek ve kendinize gelmek istiyorsanız Adalar en doğru rota. Nasıl gidilir? Tarifeli şehir hatları vapurlarının Sirkeci, Kadıköy ve Bostancı iskelelerinden sürekli seferleri ile Adalar’a ulaşmak mümkün. Yaz sezonunda Kabataş İskelesi’nden kalkan deniz otobüsü seferleri veya Maltepe, Kartal, Bostancı’dan kalkan gezi tekneleri de diğer alternatifleri oluşturuyor. Ne yapılır? Motorlu araç kullanmanın yasak olduğu Adalar’da fayton ya da bisikletle gezintiye çıkmanız gerekiyor. Tarihi eser niteliğindeki köşkler, dini yapılar ve çam ormanlarıyla kaplı olan Adalar’da görülecek çok yer var. Kiliseler, manastırlar, köşkler, müzeler, plajlar ve piknik alanlarına sahip olan Adalar’ın tarihi ve kültürel dokusuna doyum olmuyor. Ne yenir? Adalar’da iskele çevresindeki sayısız restoranı deneyebilirsiniz. Deniz ürünlerini açıkta sergileyen ve bir kısmı hafta sonları canlı müzik yapan restoranların yanı sıra çok miktarda midye tava yapan kafeler, dönerciler, lokmacılar, çay bahçeleri ve dondurmacılar uğrak yeriniz olabilir.

19


Merve Boluğur Ekranların son yıllarda hızla yükselen güzel yıldızı Merve Boluğur, bilinmeyen yönleriyle bu satırlarda... 16 Eylül 1987 yılında İstanbul’da doğan Merve Boluğur Nişantaşı’nda büyüdü. İlköğretim ve lise eğitimini tamamladıktan sonra fotomodellik yapmaya başladı. Asıl hayali sunucu olmak olan Boluğur bir reklam filmi çekiminde keşfedilerek Acemi Cadı adlı dizi için teklif aldı ve oyunculuğa adım attı. Oyunculuktan büyük zevk alan Merve Boluğur bu konuda eğitim almanın ona büyük bir destek olacağını düşünerek Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro bölümü sınavlarına girdi ve kazandı. Aynı yıl Keloğlan Kara Prense Karşı adlı sinema filminde rol aldı. Acemi Cadı dizisinin son bulmasının ardından başrollerin de Türkan Şoray ve Cihan Ünal’ın oynadığı Aşk Yeniden adlı dizinin kadrosuna girmeyi başardı. Sonrasında Kül ve Ateş, Küçük Sırlar dizilerinde karşımızda olan Merve Boluğur’u bu sezon tv ekranlarımızda devam eden Kuzey Güney adlı dizide Zeynep karakteriyle izlemekteyiz. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitimine devam eden oyuncu kendini geliştirmek ve yenilemek için oyunculukla ilgili kitaplar okuyor, bol bol sinema filmi izliyor ve oyuncu koçlarından faydalanıyor. Oyunculuğunun yanı sıra özel hayatında sevdikleri iyi olsunlar diye onları uyaran, eleştiri yapan bir karakteri olduğunu, bir de olumsuz elektrik aldığı insanlar konusunda hiç yanılmadığını söyleyen genç oyuncu tüm bu özelliklerini başak burcu olmasına bağlıyor. Oldukça yoğun olan dizi çekimlerinden arta ka-

Hangi dizilerde oynadı? Acemi Cadı Aşk Yeniden Kül ve Ateş Küçük Sırlar Kuzey Güney 20

EYLÜL ‘12 | WOOW

lan zamanlarında sauna ve havuzdan faydalanarak bedenini dinlendirmeye çalışıyor, ailesi ve arkadaşları ile vakit geçirerek sosyalleşiyor. Cildinin güzelliğinin genetik olduğunu söyleyen Merve Boluğur güneşlenmeyi sevmiyor çünkü kendini beyaz tenli olarak daha çok beğeniyor. Alışveriş yapmayı çok seviyor ve genelde alışverişlerini kendi başına yapıyor. En çok kullandığı kıyafet olan taytlardan dolabında çok fazla sayıda olduğunu ifade eden güzel oyuncunun vazgeçemediği aksesuarı ise güneş gözlükleri.

Ne zaman doğdu? 16 Eylül 1987 Kaç yaşında? 25 Nerede doğdu? İstanbul Burcu ne? Başak Boyu kaç? 1,70 Kilosu kaç? 50 Vücut ölçüleri nedir? 36 beden Saç rengi ne? Kahverengi


www.deryaakvaryum.net İnfo@deryaakvaryum.net

Siz Hayal Edin

Biz Yapalım

Mustafa Kemal Paşa Mah. Mahir Sok. No:61 Parseller - Avcılar / İSTANBUL

0 (212) 428 65 41

- 0 (536) 428 65 40

21


Sizden Hoşlanıyor Mu? Hoşlandığınız erkek sizden hoşlanıyor mu? Erkeklerin hoşlanma belirtileri ilginizi çekecek türden. Erkekleri biraz daha tanımak için güzel bir fırsat. Belki de sizden hoşlanmıyordur. Bunu anlamanın en güzel yolu, onun hareketlerini analiz etmek.

D

ikkat! Kadınları nasıl etkileyeceğini çok iyi bildiğini düşünen bu erkek tipinin tuzağına düşmemenizi tavsiye ederiz. Bu erkek tipi bariz uzun bakışlarını gözlerinize sabitler, üstüne bir de jest ve mimikleriyle romantik erkek rolü oynar. Oysa gerçekten hoşlanan erkek, çekingen bakışlar fırlatan erkektir. Bakışlarınızı uzun süre gözlerine dikin ve test edin, ne kadar sürede çekiyor gözlerini sizden? Eğer karşılıklı olarak bir şey konuşmadığınız anlarda beş saniyeden daha uzun süre gözlerinizin içine bakamıyor, bakışlarını nereye çevireceği konusunda tereddüt yaşıyorsa, bilin ki sizden hoşlanıyor! Hoşlanan erkekler Erkeklerin gözleri söz konusu olduğunda kadınlar için durum biraz daha zor gibi. Zira kadınlarla fazla sıkı fıkı olan,

belki ‘çapkın’ diyebileceğimiz erkek tipinin bakışlarındaki gerçekliği ölçmek epey güç. • Sizinle konuşurken işinizle, ailenizle, arkadaşlarınızla, gittiğiniz yerlerle, sevdiğiniz filmlerle ilgili sorular soruyorsa sizin hakkınızda bir şeyler öğrenmek istediği apaçıktır. • Hoşlanan erkek, karşısındaki kadını sözleriyle, anlattıklarıyla etkilemeye çalışır. Espri yeteneği olan erkekler bu konuda daha şanslılar. Çünkü kadınlar gerçekten de hoş sohbet ve esprili hikayeler anlatabilen erkeklerden hoşlanırlar. • Dışa dönük erkekler sözlerinin arasına iltifat cümleleri sıkıştırmayı ihmal etmezler. Ancak içe dönük yapılı olanlar kolay kolay iltifat edemez, sadece sözlerinin içine sizi sahiplendikleri fikrini veren imalar yerleştirirler. Keyfinizin yerinde olmasını önemserler. Kalabalık ortamlarda canınızı sıkan bir durum olduğunu fark ettiklerinde sizden önce söze girerek birilerini uyarmayı görev bilirler. • Hoşlanan erkek, sözleriyle olduğu kadar jest ve mimikleriyle de kibar görünmeye çabalar. Fiziksel olarak kadına yakın durmaya çalışır. • “Tesadüfen” sık sık hoşlandığı kadının karşısına çıkar. Muhtemelen arkadaş çevresi sayesinde sizin nerede olacağınızı öğrenip tatlı tesadüfler

22

EYLÜL ‘12 | WOOW

yaratır. Yüzünde, size karşı hakim olamadığı gülümseme ifadesi, konuşurken hata yapmamaya çalışması, en bildik hoşlanma belirtileridir.

Gerçekten hoşlanan erkek, çekingen bakışlar fırlatan erkektir. • Enstrüman çalma yeteneği olan bir erkekse, size bir gün enstrüman çalmak istediğini söylemesi ya da ilginizi çekeceğini düşündüğü bir etkinliğe özel olarak sizi davet etmesi de kolay anlaşılır belirtilerdendir. • İçe dönük erkekler, diğer arkadaşlarıyla gayet iyi sohbet edebilirken siz geldiğinizde süt dökmüş kediye dönebilirler. Eğer arkadaşlarından, onun içe dönük, utangaç bir kişi olduğunu öğrendiyseniz, bu davranışı sizin için bir mesajdır. • Cep telefonlarının bu kadar popülerleşmesi, flört şekillerini de ciddi oranda etkiledi şüphesiz. Birinin yüzüne bakarak bir şey söylemektense, mesaj yazmak çok daha kolay geliyor tabi insanlara… Eğer sizin de telefonunuz ondan gelen mesajlardan susmak bilmiyorsa, emin olun yakında bir itiraf gelecek demektir!


Aldatan Erkekler Nasıl Hareket Eder?

İhanete uğrayıp uğramadığınızı saptamak aslında zordur. Öncelikle kesinlikle bir şeylerden emin olmanız gerekir. Eşinizi suçlamadan önce bir takım delillere ulaşmanız ve emin olmanız gerekir. Eşinizin sizi aldattığından şüpheleniyorsanız o güne kadar ki bütün davranışlarını gözden geçirmeniz gerekir. Aldatan kocalar bir anda değişir ve bambaşka bir erkeğe dönüşebilir. Telefonuyla Hiç İlgilenmez! İhanet eden erkekler eskiden ortalık yere koydukları cep telefonunu, eve geldiklerinde göz önünden kaldırır ve evde mümkün olduğunca az kullanır. Telefonunda artık tuş kilidi vardır. Zil sesi kapatılmış olabilir. Telefonunu kurcalamanıza müsade etmez. Olur da telefon eğer elinize geçerse diye, sürekli mesaj kutusunu boş tutabilir. Son aramalar da genellikle temizdir.

Bir Anda Gençleşir ! Aldatan erkek, ihanete başladığı günden itibaren kendine bakmaya başlar. Seks hayatınız kötü gittiği halde onun bu bakımlı halleri sizin de dikkatinizi çekebilir. Parfüm kullanmaya başlayabilir. Giyim tarzı değişir. Eve yeni kıyafetlerle gelebilir. Eğer orta yaş üzeriyse genç görünme çabalarına da girişebilir. Ve tabi ki bu konuda sizin fikrinizi alma gereği bile duymaz ! Çünkü ona fikir veren bir kadın zaten vardır..

Yakınlaşmaktan Kaçar !

sık sık tekrarlanmaya başlar.

Eskiden sizinle yakınlaşmak için her fırsatı değerlendiren kocanız artık eskisi gibi ateşli değildir ya da enerjik.. Ne de olsa artık enerjisini harcayacağı başka bir kadın vardır hayatında. Sizinle sade-

Oldukça Asabidir !

Aldatan erkek, ihanete başladığı günden itibaren kendine bakmaya başlar. ce sevişmiş olmak adına sevişir. Bunu fark etmemeniz imkansız hanımlar. Hızlıdır ve olsun da nasıl olursa olsun havasındadır. Sevişmek sadece sizin şüphelenmemeniz için olan bir eylemdir. Sevişir ve böylece size kocalık görevini yaptığını düşünüp, alal acele olayı bitirip, duşunu alıp gidebilir. Kocanızın öpmelerine ve dokunmalarına dikkat edin. Başkasına aşık erkek size istekli dokunmayacak ve sizi ateşli bir şekilde öpmeyecektir..

Eskiden kızmadığı şeylere kızmaya başlayan aldatan erkek, son derece huzursuz bir profil çizer. Sık sık olmadık konulardan tartışma çıkarır ve sizi bastırır. Bu onun psikolojik olarak rahat olmadığının da bir göstergesidir. Eğer sizi aldatıyorsa, genellikle vicdan yapar ve hemen sonra size aşırı ilgi gösterebilir. Bu durumda sizi aldattığını sakladığını sanar. Sizinle ilgilenerek hiçbir şey yokmuş havası yaratmak isteyebilir. Aslında bütün bu belirtiler ayrılmak isteyen erkeklere de uymaktadır. Eşiniz ya da sevgiliniz size böyle davranıyorsa üzgünüm ama yolun sonuna gelmiş gibi görünüyorsunuz..

Telefonlarınıza Cevap Vermez ! Aradığınızda hemen bulamazsınız. Ya geç açar ya da açmaz ve size daha sonra isteksiz bir biçimde döner. Bu durum

23


HM 49.95 TL

MANGO 69.99 TL

MANGO 99.99 TL HM 49.95 TL

MANGO 49.90 TL

ZARA 89.95 TL

HM 199 TL

DİOR 305 TL

MANGO 26.99 TL

MANGO 129 TL

MANGO 109 TL

HM 19.95 TL

24

EYLÜL ‘12 | WOOW


MANGO 169.99 TL

Modası geçmeyen şıklık; Siyah & Beyaz

ZARA 199 TL

MANGO 26.90 TL

MANGO 26.90 TL

MANGO 79.99 TL

MANGO 59 TL

MANGO 26.99 TL

MANGO 29.99 TL

MUDO 59.95 TL

MANGO 169 TL

25


Şu an

100 bin göz reklamınızı inceliyor

sizin

olabilirdi

(100 bin göz 50 bin insan yapar ve bu rakam Woow dergisinin her ay ulaştığı okuyucu sayısıdır.)

26

EYLÜL ‘12 | WOOW


hemen ilan vermek için 853 72 80 Neden Woow Beylikdüzü? • • • • • • • • •

Bölgemizde evlerin yalnızca %5’ine bir dergi girerken Woow her eve girer. Bölgedeki seçkin sitelerin tamamında dağıtılacak olması sayesinde gelir seviyesi A-B grubu olan hanelerde mutlaka Woow vardır. Alışverişe kadınlar yön verir. Woow’da ağırlıklı olarak kadınların ilgiyle takip edeceği haberler bulunur. Sadece hanelerde değil, Beylikdüzü’nde tüm iş yerlerinde, kafelerde, restoranlarda kısacası insanların olduğu her yerde Woow vardır. Woow siyasetten ve sıradanlıktan uzak bir içeriğe sahiptir. İmajı iyi olan bir dergi reklamı, yalnızca satışlara pozitif etki etmekle kalmaz, reklam verene prestij katar. Bunu Beylikdüzü’nde sadece Woow sağlar. 8 bin tirajı olan Woow, Beylikdüzü’nde satılan ulusal yayınlardan 3 kat daha fazla okuyucuyla buluşur. Woow’da reklam vermek ekonomiktir. Billboardlar, durak reklamları, insörtler, radyo reklamları... Hiç birisi Beylikdüzü’nde sizi Woow kadar iyi anlatmaz. Hem de onlardan çok daha uygun bir bedelle...

Detaylı bilgi için: 0212 853 72 80 www.woow.com.tr | info@woow.com.tr

Nazım Hikmet Blv. Cumhuriyet Mah. No:76 A Bl. D26 Beylikdüzü | İST.

27


EL ve AYAK

BAKIMI

Kışın soğukla, yazın da sıcakla her an temas halinde olan eller ve tırnaklar, yaşınızı, yüzünüzden daha çabuk ele veriyor.

Kışın soğukla, yazın da sıcakla her an temas halinde olan eller ve tırnaklar, yaşınızı, yüzünüzden daha çabuk ele veriyor. Bunun yanı sıra, sürekli yapılan diyet kürleri de vücuttaki albümin ve mineralleri yok ederek, tırnaklarınızın kolayca kırılmasına ve yumuşamasına sebep oluyor. Ellerin ve tırnakların ültraviyole ışınlarına ve serbest radikallere karşı dayanıklı olmaları için bakımlarına özen gösterilmesi gerekiyor. Yazın sık sık giyilen sandaletlerin içinde bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak için, pediküre de ayrı bir önem verilmeli. Normal şartlarda dört hafta boyunca yeterli olan pedikür, yazın en fazla üç haftada bir yapılmalı.

Uzmanlar, manikür yapmanın en iyi zamanının, alınacak uzun ve ılık bir duş sonrası olduğunu bildiriyor. Tırnak etlerinin yumuşaması ve manikürden iyi bir sonuç alabilmek için, ellerin sabunlu suda bir müddet bekletilmesi gerektiğini belirten uzmanların diğer önerileri ise şöyle:

"Ojenizi temizledikten sonra yumuşaklık ve parlaklık kazanmaları için, tırnaklarınızı limonla ovun. Tırnak etlerinizi kesmek yerine, tırnak çubuğu ile dibe doğru itin ve temizleyin. Yumuşak ve sterilize edilmiş bir törpü ile tırnaklarınızı düzeltin. Ellerinize nemlendirici sürmeyi unutmayın. Ellerinizi son kez ılık suda duruladıktan sonra tekrar nemlendirici sürün. Tırnaklarınıza önce sertleştirici sürün. Böylece tırnaklarınız hem güçlenecek hem de

28

EYLÜL ‘12 | WOOW

kalıcı parlaklık kazanmış olacak. Ojenizi sürdükten sonra, çabuk kurumasını istiyorsanız, ellerinizi buzlu suda bir müddet bekletin.

ŞIMARIK AYAKLAR Uzmanlar, yazın sık sık giyilen sandaletlerin içinde bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak için, pediküre ayrı bir önem verilmesi gerektiğini de kaydediyor. Uzmanlar, deniz, kumsal gibi faktörlerden ayakların mikrop kapıp enfeksiyonlara maruz kalmaması için, tırnakların etlerin dibinden kesilmemesi gerektiğini hatırlatarak şu önerilerde bulunuyor: "Tırnaklarınızı yuvarlak değil, düz kesmeye dikkat edin. Çabuk uzamaması için etlerinizi kesinlikle kesmeyin. Ayaklarınıza ponza taşı ile masaj yapın. Ağrıyan ve şişen ayak bileklerinizi, ılık suda dinlendirin. Kan dolaşımını düzene sokmak için ise ayak masajınızı ayaklardan dizlerinize doğru yapın. Ayaklarınızı suda bir müddet bekletin ve havluyla nemini alın. Daha sonra da dilediğiniz renkte bir oje sürün. Pedikürünüz bittikten sonra, ayaklarınıza bakım kremi sürün ve sprey sıkın." Uzmanlar, çok yürüyen kişilerin ayaklarını mutlaka dinlendirmesi gerektiğini de ifade ederek, bunun için yapılacak işlemin çok basit olduğunu anlatıyor: "Orta boy bir leğenin içine sıcak su doldu-

run, içine antiseptik veya deniz tuzu katarak erimesini bekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu suyun içinde dinlendirin. Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkarın, iyice kurulayın ve yorgunluk alıcı bir jel veya krem ile bir süre masaj yapın." El ve ayak bakımınız ve için evde yapabileceğiniz, basit, kısa süreli ve etkili öneriler... * Gece yatmadan önce ellerinizi bir kabın içine koyduğunuz zeytinyağına batırın. Yaklaşık 10 dakika kadar tutun. Çıkarın, kurulayın ve pamuklu bir eldiven giyerek yatın, sabah kalktığınızda yumuşacık olduğunu göreceksiniz. * Bir kabın içine bir miktar susam yağı koyun ve bir limonun yarısını sıkın. İyice karıştırdıktan sonra tırnaklarınıza sürün, beslendiklerini, güçlendiklerinigöreceksiniz. * Ilık suyun içine nane yapı, susam yağı ve bir miktar pudra dökün. Ayaklarınızı, bacaklarınızı bu karışımla ovun. Kuru ciltler için harika bir karışım.


2012 Yaz Saç Saçlarınızı kestirmek istediğinizde sürekli kararsız kaldığınızı biliyoruz. Bu yüzden size yaz sezonunun en güzel saç kesimlerini seçerek yardım etmek istedik...

Modelleri...

2

1 Cameron Diaz

4

3 Michelle Williams

5 Viola Davis

7

6 Olivia Wilde

8 Jennifer Aniston

Rose Byrne

Nicole Richie

9 Ali Larter

Vanessa Hudgens

29


Op. Dr. Gökhan Işıldak

İdrar yolu enfeksiyonlarında bir takım belirtiler duruma eşlik eder; idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, karın alt bölgesinde ağrı ve bel bölgesinde ağrı en sık belirtilerdir.

(212)424 6724 30

EYLÜL ‘12 | WOOW

Kadınlarda İdrar Kaçırma... Kadınlarda idrar kaçırma sağlık yönünden olduğu kadar sosyal ve psikolojik açılardan da çok önemli bir problemdir. Kişi hangi sosyoekonomik seviyeden olursa olsun bu durum oldukça sıkıntılı ve can sıkıcıdır. Bu durum kişinin toplum içinde rahat hareket etmesini engelliyorsa tıbbi yaklaşım gerekliliği doğmuş demektir. İdrar kaçırma çok çeşitli nedenlerle olabilir. Bunlardan bazıları; Doğumda oluşan gevşemeler ve yırtıklar, bazı rahim operasyonlarından sonra, idrar yolu enfeksiyonları, nörojenik nedenler (sinirsel ileti ile ilgili) bunların çok büyük bir kısmını teşkil eder. Bu durumun neden oluştuğunun saptanması tedavinin ne yönde şekilleneceğini belirler. İdrar kaçırmaların en sık nedenlerinden biri idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarında bir takım belirtiler duruma eşlik eder; idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, karın alt bölgesinde ağrı ve bel bölgesinde ağrı en sık belirtilerdir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde antibiyotikler, idrar yolu antiseptikleri kullanımı, dozaj ve süre hastanın durumuna ve enfeksiyonun şiddetine göre hekim tarafından ayarlanır. Hasta bol miktarda sıvı tüketmelidir Doğum sonrası oluşan gevşeme ve yırtıklar, doğum yapan kadının bağ dokusu esnekliğine ve sağlamlığına, doğum kanalının yapısına, bebeğin büyüklüğü ve doğum kanalındaki duruş şekline bağlıdır. Bazı annelerde 5 kilogramlık bir bebek yırtığa yol açmazken; bazı annelerde 2,5 kilogramlık bebek ciddi yırtıklar oluşturabilir. Genellikle öksürme koşma, gülme, merdiven çıkma gibi karın içi basınç artışı yapan durumlarda idrar kaçırma olur. Bu tip yırtıklar ve gevşemeler, idrar kaçırmaya neden olduğu gibi, cinsel fonksiyon bozukluklarına ve vajinal estetik problemlerine de neden olabilir ve bu durumun tedavisi genellikle cerrahi yöntemlerle olur. Yırtıklar ve gevşemeler sonrası oluşan idrar kaçırmalarda tedavi genellikle cerrahi yöntemle olur. Bu durumda uygulanabilecek çok çeşitli ameliyatlar mevcuttur. Hastaya en uygun tedavi ayrıntılı bir muayene sonra-

sında belirlenir. Ameliyat şekli belirlenirken anatomik durum, hastanın diğer beklentileri (genital estetik, vajinal genişlik…) göz önüne alınarak karar verilir. İdrar kaçırma ameliyatlarından önce ve sonra doğum kanalı çıkım bölgesindeki (pelvik taban) kasların güçlendirilmesi için bazı egzersizlerin yapılması da son derece önemlidir. Bu egzersizler herhangi bir yardımcı aparat olmadan kişinin kendi başına uygulayabileceği egzersizler olduğu gibi; bazı teknolojik cihazlar yardımı ile pasif olarak da uygulanabilmektedir. (Düşük voltajlı elektriksel uyarı ile) Bazı hastalarda bu kasların yeterince güçlenmesi idrar kaçağını önemli ölçüde azaltabilmektedir. Bu egzersizler ameliyat başarısını da iyi yönde etkiler. Günümüzde uygulanan cerrahi tedaviler oldukça çeşitlidir. Bu ameliyatlardan en çok tercih edilen TVT ve TOT olarak isimlendirilen; basit bir anlatımla mesane boynunun çevresine özel bir aparat yardımı ile özellikli bir bant yerleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Başarı oranları oldukça yüksektir. Hasta kısa sürede kendini toparlar. Hastanın başka sağlık sorunu olup olmamasına göre, diğer tedavi yöntemleri ile birlikte de bu ameliyatlar ya da diğer idrar kaçırma operasyonları uygulanabilir. Yine bir diğer önemli husus hastanın aşırı kilolu olma durumudur. Hemen her konuda olduğu gibi ameliyat başarısını da olumsuz yönde etkileyebilir. Operasyondan önce kilonun ideal seviyelere çekilmesi ve operasyon sonrası kilonun korunması ameliyat başarısını iyi yönde etkiler. Kilo aldığımız zaman sadece cilt altımızda yağ birikmez. İç organlarımızda da yağlanma olur ve ağırlıkları artar. Pelvis kemiklerinin (kalça kemikleri) geniş ağzını karın boşluğuna bakan, dar ağzını ise aşağı bakan bir kanal olarak düşünürsek; bu bölgedeki bağlar ve kasların iç organlarımızın ağırlığını taşıdığını ve ne kadar kilo alırsak bu durumun o kadar zor olacağını anlayabiliriz. Sağlık sorunlarınızı ertelemeden çözümlemenizi diler sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim.


SAĞLIKLI VE KOLAY ZAYIFLAMAK Zayıflamak için bir yerden başlamalı ve başladığınız noktada güçlü durmalı, yere sağlam basmalısınız. Zayıflamak zor bir durum değildir. Bunun için size ilk adımı atmanız noktasında yardımcı birkaç tavsiye vermek istedik.

SOĞAN SUYU İÇMEK

Zayıflamak için iradenizi kuvvetlendirmelisiniz. Böylece şişman gövdelerin zayıf iradesi olur tezini yıkmış ve bu tür genellemelerden sıyrılmış olursunuz. Bir düşünsenize, sizi diğer insanlardan ayıran ne? İradesiz olmanız mı, ya da yemek yemeye dur diyememeniz mi, aşırı yemeniz ve tembel olmanız mı? Siz bunu kendinize layık görüyor musunuz? Siz, hayatınız boyunca fazla kilolu biri olarak sıfatlandırılmayı kendinize yakıştırıyor musunuz? Kolay zayıflama yolları adını verdiğim bu yazıda size, zayıflamayı hızlandıracak birkaç yoldan söz edeceğim. ELMA SİRKESİ İÇMEK Elma sirkesi zayıflama konusunda sizin yeni trendiniz olacak.Uzmanların da desteklediği elma sirkesi ile hızla ve kararlılıkla yağ yakmak ve yakılan yağları vücuttan atmak mümkün. Peki zayıflama içeceği ile kullanılan elma sirkesi nasıl hazırlanılır ve kullanılır ?

Her sabah ya da tercihen akşam uyumadan evvel 1 su bardağı ılık suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırıyorsunuz.Bu içeceği yavaş yavaş ve sektirmeden hergün

Soğan suyunu içmek zayıflatır mı ,soğan suyu nasıl hazırlanmalı ve içilmeli ? Ve gerçekten zayıflatıp kilo verdirme gibi bir etkisi var mı ? Soğan suyu içmek iştah kesmesi bakımından önemli.Hergün taze olarak hazırlanan ve 1 bardak içilen soğan suyu iştahı kontrol altına alıyor ve zayıflamanıza yardımcı oluyor. Zayıflamak adına soğan suyu : Hergün hazırlayacağınız bu içecek için 1 soğanı 1.5 bardak suda haşlayın,posasını süzün ve suyunu ılık olarak için.Tercihen içine limon sıkarak tatlandırın. Yemenize de dikkat etmelisiniz bu süre zarfında.Beyaz ekmek tüketimini sınırlandırın. Rafine şekerden kesinlikle uzak durun.

içiyorsunuz. Eğer midenizde rahatsızlık varsa tavsiye etmiyoruz.Öncelikle doktorunuza danışın ve daha sonra uygulayın. Elma sirkesi zayıflatır mı sorunuzun cevabı umarız tatmin edici bir yanıt almıştır.


Emel ÖRSOĞLU

Her şey iyi giderken mutluluğu “perçinleyen” çocukların, anne-baba ayrıldığında mutsuzluklarıyla nasıl başa çıkmaya çalıştığını, çocukların hiç büyümeyen yüreklerine dokunarak anlayabiliriz ancak…

Kadın ve … En güzeli kadınlarla ilgili köşe yazıları yazmak olur diye karar verdiğimde fark ettim, çok geniş bir konuyu bir köşeye sığdırabilmenin zorluğunu... Ayda bir kez bu sayfaya uğrayıp, sağlıklı kilo vermek için ipuçları mı sıralasam, brokolinin kan akışı üzerine yararlarını mı anlatsam, şimdiye kadar uzmanların göklere çıkardığı yumurtanın, yine aynı uzmanlarca yerle bir olmasının nedenlerinden mi söz etsem? Yoksa eski kocasının barışma teklifini kabul etmedi diye çocuklarının gözü önünde 11 yerinden bıçaklanan Semal'in, Semal kadar şanslı olamayıp, ölümden dönemeyen Eylem'in, Ayten'in, Neşe'nin, Güldünya’nın ve nicelerinin kısacık ve talihsiz yaşam öykülerinden mi söz etsem... Yoksa bir adamı cinnet haline götüren, sosyal, kültürel, toplumsal ve psikolojik nedenlerden mi? Madem bir kadın köşesi bu, o halde, çalışan, ürettikleriyle topluma katkıda bulunan kadınlardan, çalışma hayatında karşılaştıkları güçlüklerden, “mobbing”den, “taciz”den ya da mutlu mesut çalışanlardan, özgür, bağımsız kadınlardan, girişimci kadınlardan söz etmeli. Pek tabi, tek bir güne dünyanın sayısız işini sığdırmayı başardıktan sonra topukları ağrıyan, ev halkı arasında, gece yatağa en geç “devrilen” , şikayet edip, şikayetlerinin sonunda hiçbir değişiklik olmadığını gördüğünden durumu “kabullenmeyi” seçen, başarılarından dolayı her ay plaket hak eden ev hanımlarını unutmamalı… Belki onlar için hayatı çekilir hale getiren, kolaylaştıran küçük ipuçları, püf noktaları vermek lazımdır? Ama bu dergiyi Erkeklerin de okuyacağını düşünürsek, onlara haksızlık etmiş olmaz mıyım? Madem köşemiz bir “Kadın Köşesi” , o halde kadınların üzerinden giderek, her iki dünyanın bakış açışlarını değiştirmek adına minik de olsa birkaç adım atabiliriz… Zira, sayıları kadınlara göre az olsa bile, eşleri tarafından şiddete maruz kalan erkekler var. Kadınlar tarafından psikolojik şiddetle, aile içinde aşağılanmayla karşı karşıya kalanlar… Konu iş hayatında olmaya, para kazanmanın zorluklarıyla akşama kadar baş etmeye gelince “hayat müşterektir” lafının, kadın tarafından havada asılı bırakıldığı

32

EYLÜL ‘12 | WOOW

durumlar hiç de azımsanacak kadar değil… Oysa çocukluğumuzdan başlayan “Erkek çalışır, kadın evde oturup çocuk bakar” dayatması, erkeğin de kadının da omuzlarına ömür boyu süren, bireylerin kişiliğini baskılayan bir yük bırakmakta… Kadının çocuk “üreten” bir makine olmadığı gibi, erkek de “para” üreten bir makine değildir. Her iki cinsin de bir arada veya yalnız ağlayabildiğini aklımızın köşesinde bulundurmak, birbirimize makine olarak bakmaktan vazgeçmenin ilk adımı olabilir. Hayatın herkese eşit fırsatlar tanımadığı doğru. Hepimiz mutlu aileler içinde doğmuyor, sorunsuz, sağlıklı bir yaşam sürmüyoruz. Mutsuz evliliklerini sonlandıran insanların sayısı ne kadar da çok. İnsanlar en iyi, yollarını ayırdıklarında tanıyor birbirlerini belki. Türkiye’de boşanmış kadın olmak, şehirde boşanmış kadın, Anadolu’da boşanmış kadın olmak ile ilgili de konuşacak çok şey var. Ve her şey iyi giderken mutluluğu “perçinleyen” çocukların, anne-baba ayrıldığında mutsuzluklarıyla nasıl başa çıkmaya çalıştığını, çocukların hiç büyümeyen yüreklerine dokunarak anlayabiliriz ancak… Çocuklar demişken, Engelli olanlardan söz etmeden olmaz. Adını daha önce hiç işitmediğim hastalıkların var olduğunu, bir engelli çocuk annesi ile tanıştığımda öğrendim. Engelli bir çocuk büyütmenin, eğer fiziki şartlarınız uygun değilse ne kadar zor olduğunun ayırımına daha çok, Aydın’da yaşayan Cerebral Palsy hastası olan “Lale” ile vardım… Hepimizin bir engelli adayı ya da engelli bir çocuğun anne-baba adayı olduğumuz gerçeği, uzun uzadıya konuşulması gerekenler listemin başlarında yer almakta… Sonbahar’ın yüzünü yavaş yavaş gösterdiği yazın şu son günlerinde, sizi melankoliden kurtaracak ve kalbinizin daha hızlı atmasına neden olacak minik güzel heyecanlar, daha az dert, sorunlarınızla baş edecek kadar güç, sıfır noktasına indiğinizi hissettiğinizde gücünüzü toplayacak kadar akıl, aklınızı kullanabilecek kadar “engelsiz” günler dilerim


HER YATIRIMCININ GÜVENİLİR BİR DANIŞMANA İHTİYACI VARDIR

GAYRİMENKULLERİNİZ İÇİN DOĞRU DANIŞMANI SEÇİN

Süleyman Ceylan

Aydoğan Yücel

0532 789 17 95

0533 201 83 16

Uzmanlık Alanları: Konut Projeleri - Konut Arsası Ticaret Arsası - Sanayi Arsası Fabrika Binası

Uzmanlık Alanları: Lüks Konut Projeleri Rezidanslar

Uzmanlık Bölgesi: Beylikdüzü - Hadımköy - Esenyurt Çatalca - Büyükçekmece - Silivri

Uzmanlık Bölgesi: Beylikdüzü - Esenyurt Büyükçekmece

YATIRIM DANIŞMANINIZ

suleyman@gentaemlak.net

YATIRIM DANIŞMANINIZ

aydogan@gentaemlak.net

PORTFÖYÜMÜZDEKİ KONUT PROJELERİ OTURUMA HAZIR PROJELER İsthanbul Evleri - Önay Garden Residence - Crown Residence - Story Residence - Papatya Residence Innovia - Ayışığı Evleri - Günışığı Sitesi - Stüdyo Life DEVAM EDEN PROJELER Bey Kasrı Konakları - Saklıhan Konakları - Beymahall - Beyhill Konakları Ayışığı Vadi Evleri - Rüya Yaşam Evleri

33


VARİS

DEYİP GEÇMEYİN! Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Güven Erdoğ

Varis, tehlikeli bir toplardamar hastalığı. Sadece fiziksel estetiği bozmakla kalmıyor, tedavi edilmediğinde ciddi hayati risklere de neden olabiliyor. Medicana Beylikdüzü Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Güven Erdoğ, kimlerin varise yatkın olduğundan hastalığın tedavi yöntemlerine kadar bilgiler verdi. Özellikle hamileliğin son üç ayında, varis oluşumuna karşı kontrole gitmek gerekiyor. VARİS NEDIR? Varis, toplardamar genişlemesinin genel adıdır. Ancak varis dediğimiz zaman genellikle bacak toplardamarlarının genişlemesini anlarız. Makattaki toplardamar genişlemeleri de varisin bir türüdür, ancak bunlara hemoroid denmektedir. Varikosel de erkeklerde testislerde rastlanan bir diğer varis şeklidir. NASIL ORTAYA ÇIKIYOR? Her organın, kullandığı kanı kalbe taşıyan toplardamarı vardır. Bu damarların içindeki kapakçıkların çeşitli nedenlerle bozulması, damar çevresindeki kasların yetersiz kalması varislerin oluşmasına neden olan başlıca faktörlerdir. HAMİLELER KONTROLE GİTMELİ Ailedeki kılcal ve orta büyüklükteki varisler de genetik yapı kusuru olarak çocuklarda ortaya çıkabilmektedir.

34

EYLÜL ‘12 | WOOW

Gebelik de önemli etkenlerdendir. Gebelerde bacak damarları içinde artmış olan basınç nedeniyle toplardamarların genişlemesi sıklıkla görülebilmektedir. Bu hastalık annenin sağlığını tehdit eder. Toplardamar pıhtısı oluşabilir ve bu pıhtı kopup uzak yerlere giderek daha ciddi hastalıklara neden olabilir. Varisi olan tüm hastalarda bu pıhtı

“Variste koruyucu tedavi ilk adımdır.

oluşumu tehdidi söz konusudur. Bilhassa varisi olan hamilelerin, en geç gebeliğin son üç ayında damar dokto-

runa başvurması gereklidir. BELİRTİLERİ NELER? Görsel belirtiler ortaya çıkmadan önce, kişi bacaklarında huzursuzluk hisseder. Uzun süre ayakta kaldığında bacaklarda sıkıntı, dolgunluk hissi ve ağrı ortaya çıkar. Bu ağrı, genellikle dinlenince geçer. Sonra geceleri daha hakim olan kramplar başlar. Varisin ilk ortaya çıkan belirtisi, ayak sırtında görülen ödemdir. Varisler, sıklıkla kaşıntıya da neden olur. Daha sonra bacaklarda, ciltten rahatça görülebilen mavi-mor renkteki şişlikler ile kendini belli eder. Hastalığın ilerlemesiyle bacağın alt bölgesinde renk koyulaşmaları olur. İleri aşamada yaraların açılması da varis komplikasyonları arasında yer alır. Varis ülseri de dediğimiz bu yaralar tedavisi en zor ve uzun olan hastalıkları teşkil eder.


KiMLER VARiS RiSKi ALTINDADIR? İşi nedeniyle sürekli ayakta durmak zorunda olanlar, fazla kilolular ve ailesinde varis olanlar, hormonları nedeniyle kadınlar, hamileliğin son üç ayındaki kadınlar, bacaklarından travma geçirenler, hormon tedavisi olanlar, varis oluşumu açısından risk altındadır.

VARiS TEDAViSiNDE NASIL BiR YOL iZLENIYOR? Variste koruyucu tedavi ilk adımdır. Uzun süre ayakta sabit kalmamak gerekir. Sabit kalmaktan kaçınılamadığı durumlarda, ayak değiştirmek, ayak parmakları üzerinde hafifçe yaylanmak, çömelir gibi yapmak, birkaç adım atmak, varis oluşumundan kişileri korur. Uzun süre sabit oturulacaksa ayakkabıların içinde ayak parmaklarını oynatmak, ayağın topuk kısmını ve burun kısmını hareket ettirmek kişiyi oldukça koruyacaktır. Başlangıç halindeki varislere tıbbi tedavi, istirahat ve varis çorapları uygula-

nabilir. İlerlemiş varislerin tedavisinde, skleroterapi, sklerozan köpük tedavisi, mikro cerrahi, lazer tedavisi ve cerrahi girişim yöntemleri uygulanır LAZERDE İZ KALMA RİSKİ EN AZ LAZER TEDAViSi HANGi VARiSLERE KARŞI ETKiLiDiR? Lazer cihazları ile 4 milimetreye kadar olan varislere cilt üzerinden müdahale edilebilir. Hemen hemen ağrısız bir yöntemdir. Yaklaşık bir saatlik sürede hastalar varislerinden kurtulur. Erken gelen olgularda, tamama yakın başarı sağlanabiliyor. Hastalar, kalan ya da yeni oluşan varislerinden de kontrollerde kurtulabiliyor. Gelişmiş lazer cihazlarıyla iz kalma riski de en aza indirilebiliyor.

dir. Klasik yöntem de dediğimiz diğer tedavi şekli, varisli damarın, mümkün olan en küçük kesilerle doğrudan açılarak özel aletlerle çıkarılması esasına dayanır. Hangi müdahale şeklinin seçileceğinde doktorun tercihi çok önemlidir. Doktor, hasta damarın yapısına en uygun girişim şeklini seçecektir.

VARiS TEDAViSiNDE CERRAHi YÖNTEMLER HANGiLERiDiR? Lazer kullanılarak yapılan tedavi, varisli damar içine bir iğne deliğinden girilerek kateter kılavuzluğunda lazer fiberi kullanılarak yapılan bir cerrahi yöntem-

Yüksek topuklu ayakkabılar baldır kaslarının sürekli gergin kalmasına neden olarak varis oluşumunu hızlandırır.

Varisten nasıl korunabiliriz? • Uzun süre ayakta durmak zorunda kalırsanız, sık sık ağırlığınızı verdiğiniz bacağınızı değiştirin. • Bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını zorlar. • Fazla kilolar bacakların yükünü artırarak varis oluşumunu kolaylaştırır. • Dar pantolonlar kan dolaşımını zorlaştırarak varislere neden olabilir. • Kronik kabızlıkta, ıkınma sonucunda toplardamar içi basıncın artması varise neden olabilir. • Yüksek topuklu ayakkabılar baldır kaslarının sürekli gerginliği ile toplardamar akımını bozar. • Aşırı güneşte kalmak varis oluşumunu tetiklediği için güneşlenirken bacaklarınızı bir havluyla örterek koruyun. • Deniz kıyısında sıcak kum yerine şezlongları tercih edin. • Sıcak kuma uzanmak zorunda kalırsanız sereceğiniz bir havlu size korunmada yardımcı olacaktır. • Kaplıcalar varisli hastalar için zararlıdır. Mutlaka kaplıcaya gitmek ve sıcak suya girmek istiyorsanız, koruyucu varis çoraplarını suya girerken destek olarak kullanabilirsiniz.

0212 867 75 00 | www.medicana.com.tr 35


OKULA BAŞLARKEN Çoğumuz okula başladığımız ilk günü unutamayız. Heyecan, korku, sevinç, tedirginlik... Şu an bunlar bize geçmiş anıları gibi gelse de çocuklarımız için bu hala büyük bir gün. ALKEV Okulları, Okul Psikoloğu Pınar Şener, bu süreçte çocuklarımızı bekleyen zorlukları ve yapılması gerekenleri sizler için anlattı...

Okula başlamak, çocuğun gelişiminde önemli adımlardan biridir. Birinci sınıf, çocuk için yeni ve karmaşık bir sosyal çevreye girmek, birey olarak toplumda yer almak ve dış dünyaya açılmaktır. Çocuğunuzun bu süreçte kendini güvende ve rahat hissetmesi için öncelikle zamana ihtiyacı olacaktır. Birinci sınıf öğrencisi, sadece yerine getirmek zorunda olduğu akademik sorumlulukları çerçevesinde değerlendirilmemelidir. O “okul çocuğu” kimliğini edinmeye çalışan, aynı zamanda “oyun çocuğu” özelliklerini de taşıyan bir bireydir. Bu yaş grubu çocukları daha iyi anlamak için gelişim özelliklerinin bilinmesi önemlidir.

UYUM GÜÇLÜĞÜ: Okula uyum sağlamada zorlanan çocuklarda korku, aşırı öfke, kusma, mide bulantısı, ateş vb. şikayetlerle ortaya çıkan durum, anne-babanın bilgisi dahilinde evde kalma isteğidir. Ayrıca güçlü bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ya da bu konuda isteksiz görünmesidir. Uyum Problemi Yaşanmasına Neden Olabilecek Düşünceler Şöyle Sıralanabilir: • • •

6 YAŞ ÇOCUĞUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ: * Meraklıdır. * Hayal ve gerçeği artık daha kolay ayırt eder. * Öz bakım ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilir. * Akranları ile sağlam ve kalıcı ilişkiler kurabilir. Daha çok kendi cinsiyetindeki arkadaşlarını tercih eder. * Grup içi yönergeleri rahatlıkla uygulayabilir. * Doğru ve yanlışı ayırt eder, kuralları benimseyip uygulayabilir. * Davranışlarının sorumluluğunu alır. * Soyut kavramları anlamada henüz desteğe ihtiyacı vardır. * Sorun çözme becerileri gelişmektedir. * Başkalarının haklarına saygı gösterir. * Yardımsever ve paylaşımcıdır.

36

EYLÜL ‘12 | WOOW

• •

Anne-babasından ve alıştığı ortamdan ayrı kalma endişesi, Okul içerisinde kaybolma veya okulda unutulma endişesi, Kalabalık sınıf ortamında kendisiyle ilgilenilmeyeceği ve fark edilmeyeceği düşüncesi, Ders süresinin uzun gelmesi veya oynamak istemesi, Kuralları anlama ve uygulamada zorluk çekeceği düşüncesi, başarısızlık düşüncesi, Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacağı (yemek, tuvalet vb.) endişesi.

Okula yeni başlayacak çocuklar için neler yapmalı? •

Güven verin, rahatlatın. Yanında olmadığınızda onun mutlu ve rahat olacağına ilişkin sözler söyleyin. Çocuğunuzu okulla ilgili olarak önceden bilgilendirin. Çocuğunuza önyargısız ve gerçekçi bilgiler vermeye özen gösterin. Bu dönemde bütün sorularına cevap arayışı içinde olan çocuğu-

• • •

nuza her zamankinden daha yakın olun. Olası sorunların uyum sürecinde normal ve geçici davranışlar olduğunu unutmayın. Kaygılarını paylaşın ve anlayışlı olun. Vedalaşmayı uzun sürdürmeyin. Okula düzenli devam etmesi konusunda kararlı olun. Okul çıkışında onu tam zamanında alacağınızı ya da servise bineceğini, evde mutlaka karşılayacak bir kişinin olduğunu ona açıklayın. Eve geldiğinde okulda yaşadıklarıyla ilgili onunla konuşun ve kendi okul anılarınızı onunla paylaşın. “Okulun ilk günü kutlaması” yapın. Okulla işbirliği kurarak, çocuğa paralel yaklaşımlar sergileyin. Bu önemli dönemde onu etkileyecek başka olumsuz yaşantılardan veya büyük değişikliklerden uzak tutmaya çalışın. Çocuğunuzu mutlu edecek ve onurlandıracak ödüllerle teşvik edebilirsiniz. Okul sistemine uyum sağlamaya çalışan çocuğunuzun verimli öğrenebilmesi için, yatış ve kalkış saatlerine dikkat edin. Okulda uygulanan düzenli beslenme eğitimi sayesinde, evde beslenme sorunu olan ve yemek seçen çocukların bu sorunları zamanla ortadan kalkacaktır. Özellikle okulun ilk günlerinde, “Bugün yemeğini bitirdin mi?” gibi baskıcı sorular sormaktan kaçının.


Bahçe Mobilyalarında

BÜYÜK İNDİRİM Başladı...

SA 2006-SA 2010 | Brown-Naturel Q110cm SA 2031| Brown-Naturel 100x160cm

SA 161 - SA 160 | Beyaz - Kahve Masa: Q:90cm H:75 cm | Koltuk : 61x66xh81cm

SA 111 RP | Red Pine İkili : 122x63xh80cm Tekli : 53x63xh80cm - Sehpa : 50x90xh45cm

SA 2006-SA 2010 | Brown-Naturel Q110cm SA 2031| Brown-Naturel 100x160cm

SA 3004 | Beyaz İkili: 137x69xh85cm Tekli: 64x69xh87cm Sehpa: 90x60xh45cm

Hadımköy Yolu Üzeri No:37 Emko Center Binası Büyükçekmece / İstanbul 0212 886 83 55 | www.homelandmobilya.com

HOMELAND® Ev ve Bahçe mobilyaları 37


BEBEĞİNİZE DÜZENLİ JİMNASTİK YAPTIRIN...

Zaman zaman büyüyeceğine dahi inanamadığınız bu süreç göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Bu süreçte bebeğinizin sağlıklı bir duruşa ve ruh sağlığına sahip olabilmesinin bir yolu da düzenli yapılan jimnastiktir. Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım'ın verdiği bilgilere göre, bebeklik döneminde başlanan jimnastik, hem bedensel hem de zihinsel gelişime olumlu etki yapıyor. Egzersiz yapan bebeklerin yaşıtlarına göre oturma, kas gelişimi, el becerileri daha erken ve güçlü oluyor. Jimnastik, oturma ve yürüme arasındaki koordinasyonu da sağlıyor. Oturma, bebeğin ayakta durmasını ve yürümesini de hızlandırdığı için, jimnastik yapan bebekler yaşıtlarına göre daha erken yürüyor. Jimlastiğin Bebeklere Yararları * Bedensel ve zihinsel gelişim hızlanıyor. * Jimnastik sırasında bebeğin eklem ve kasları gelişiyor.    * Anne ile bebek arasındaki psikolojik gelişime olumlu etki yapıyor. * Jimnastik, bebeğin cesaretlendirilmesi sosyal gelişiminin ilerlemesine de yardımcı oluyor. * Bebeğin kendine güveni ve becerileri artıyor. * Bebeklik döneminde başlanan egzersizler kas gücü ve kas gelişimi sağladığı için, çocukluk çağında spora yöneliş ve sporu yaşam biçimi olarak benimseyen bireyler yetişiyor * Spor yapan ya da egzersiz yapan çocukların okul döneminde kendine güvenleri ve okul başarıları artıyor. * Çocukların vücut yapıları daha sağlam ve şekilli oluyor. * Çocukların sırada otururken oturuş po-

38

EYLÜL ‘12 | WOOW

zisyon bozukluğu olmuyor. * Kasları önceden güçlendiği için güçlü olan kaslar, eklemleri ve kemikleri destekliyor. Bu çocuklarda skolyoz ve kifoz (omurga şekil bozuklukları) ya da eklem deformiteleri daha az görülüyor.

Jimnastiği Banyodan ve Uykudan Önce Yaptırın Jimnastiği Banyodan ve Uykudan Önce Yaptırın Jimnastik hareketleri için her gün 5-10 dakika zaman ayırmak çok önemli. Günde 4-5 kez yapıldığında yararlı olur. Bebeği rahatlatmak için banyodan ve uykudan önce yapılan egzersizler, banyodan sonra sağlıklı bir uykuya yardımcı olur. Jimnastiğin yapıldığı zeminin, banyo havlusu ya da battaniye serilmiş düzgün bir alan olması gerekir. Jimnastik sırasında bebeğin çıplak olması ya da üzerinde rahatsızlık vermeyecek hafif bir giysi (zıbın vs..) bulunması çok önemlidir. Ortam ısısı da iyi ayarlanmalı. Sıcaklığın 22 ila 24 derece olması yeterlidir. Egzersiz programına bebeği yoracak, vücudun tüm eklem ve kaslarını çalıştıran, ağır ve zor hareketlerle başlanmamalıdır. Yaklaşık iki hafta hafif hareketlerle devam edilerek, yavaş yavaş kas ve eklemleri çalıştıracak egzersizler yaptırılmalıdır.

2-6 Aylık Bebeklerin Egzersizleri Bebeği ilk kaldırışa dikkat: Bebeği sırt üstü yatırıp, elleriyle baş parmağınızı tutmanızı sağlayın. Bu sırada kendi parmaklarınızı da onun bileklerini kavrayacak şekilde tutun ve bebeğin kollarını önce sağ sonra sol kol olmak üzere tek tek yavaş yavaş geriye yukarı kaldırın. Egzersize bu hareketlerle başlamak uygundur. Bebeği yüzükoyun yatırıp baş kısmı size dönük ve baş parmağınız bebeğin avucunun içinde olacak şekilde bileklerinden kavrayın. Yavaş yavaş çok az olmak üzere ilk kaldırışı yapın. İlk kaldırışın zorlamadan yapılmasına özen gösterilmelidir. Daha sonraki kaldırışlarında bebeğin kasları ve başı, kendi isteği ve hareketi doğrultusunda, yetişkin yardımıyla yapılabilir. Bebeğinizin kas ve eklemlerini çalıştırın: Bebeğin avuç içinden ve el bileğinden tutarak, sağ kolu sol tarafa, sol kolu sağ tarafa çaprazlama şekilde germe hareketi yapın. Bebeklerin boyun ve kol kaslarını çalıştırmak için paraşüt refleksi denilen hareketleri yaptırın. Her kolu kendi tarafında yana ve yukarı doğru açın sonra tam tersi istikamette tekrarlayın. Bebekler için ilk 6 ayda en önemli noktalar, ileride ayakta durma, oturma ve başını tutması için kalça eklemlerinin çalıştırılmasıdır. Bunun için bacaklarını karnına doğru bastırarak aşağı doğru tekrar germe hareketi yaptırın. Bu hareket 5- 10 kez tekrarlanabilir. Diğer hareket de bacakların aynı anda yapılabildiği gibi tek taraflı olarak birinin karna doğru itilmesi diğerinin uzatılmasıdır. Bu hareket de günde 4-5 kez yapılabilir.


arcmedya.com

En kalıcı İngilizce ‘Erken’den öğrenilendir! Amerikan Kültür Derneği’nin çocuklara ve gençlere özel olarak hazırladığı ilk ve tek Erken İngilizce Programı “Early American English” Beylikdüzü’nde... Bizi hemen arayın:

853 80 80 Büyükşehir Mah. Atatürk Cad. White Corner AVM Kat:1 No:49 Beylikdüzü www.erkeningilizce.com/beylikduzu

39


ÇOCUĞUNUZ İNTERNET BAĞIMLISI OLMASIN... Amacına uygun kullanıldığında çocuğun eğitimine ve gelişimine yardımcı olan internet, bazı zamanlarda ise büyük bir risk haline gelebiliyor.

Doktorsitesi.com’un üye uzmanlarından Uzm. Psikolog Emin Dönmez, sıklıkla internette vakit geçiren çocukların kendilerini sağlıklı bir şekilde ifade edemediklerinin, sosyal ortamlarda çabuk sıkıldıklarının ve agresif davranışlarda bulunduklarının gözlendiğini vurgulayarak neler yapılabileceği hakkında bilgiler verdi. Uzm. Psikolog Emin Dönmez, bazı annebabaların, sokağa çıkmasını istemedikleri çocuklarını sosyal ilişkiden mahrum bırakarak bilgisayara ve yalnızlığa ittiğini belirtti. Çocuğa internet kullanımı ile ilgili bilgi verilmediyse çocuğun interneti kötüye kullanma olasılığının yüksek olduğunu vurgulayan Dönmez, öncelikle çocuklarla internetin hangi amaçlarla kullanılacağı hakkında konuşulması, o bilincin verilmesi, bu konuda anne ve babaların çocuklarına iyi birer model olması gerektiğini söyledi. Uzm. Psikolog Emin Dönmez, çocuklarının internet kullanımını kontrol edemeyeceğini düşünen ailelere ise şu önerilerde bulundu: “Bu konuyu kontrol edemeyeceğini düşünen aileler çocuklarıyla bazı anlaşmalar yapmalıdır. Örneğin, haftanın veya günün belirli saatlerinde bilgisayarın kullanıma açık veya kapalı olması gerekir. Öncelikli olanın, dersleri ve okulu olduğu vurgulanmalı ve gereken destek verilmelidir. Mümkün olduğu kadar bilgisayar ortak kullanım alanında bulunmalıdır. Bilgisayar zorunlu durumlar harici çocuğun odasında olmamalıdır.

40

EYLÜL ‘12 | WOOW

Anne - Babalara Tavsiyeler İnternet Bağımlılığının Sonuçları * Öncelikle gerçek dünyadan uzaklaşan kişi sanal âlemin cazibesine kapılarak gerçek olmayan ilişkiler içine girmeye başlar. Bu sanal âlemde geçirilen süre uzadıkça bireyin sosyal ilişkilerinde gerilemeler başlayabilir. * En önemlisi sıklıkla internet kullanan çocukların, kendilerini sağlıklı bir şekilde ifade edemedikleri ve sosyal ortamlarda çabuk sıkıldıkları agresif davranışlarda bulundukları gözlenmektedir. Özellikle bilgisayar oyunları çocukları bağımlı hale getirmektedir. * İnternet ortamından yoksun kaldığı durumlarda bir eksiklik duygusu, sinirlilik hali ve saldırgan davranışlar ortaya çıkabilir. * Zaman içerisinde insanlarla yüz yüze ilişkide bulunmak istemeyebilir bu da sosyalleşmesinin azalmasına neden olur. * Aileyle sorunlar yaşanmaya başlanır ve derslerde gerilemeler başlayabilir. * Zamanının büyük bölümünü internette geçirir.

• Çocuklarınızı sanal ortam yerine doğal ortama yönlendirin. • Spora, sosyal faaliyetlere yönlendirin. • Ev içinde veya başka alanlarda yapacağınız faaliyetlerde veya değişimlerde çocuğunuzun fikrini alın. • Yeni arkadaşlık kurmasına yardımcı olun ve arkadaşlık ilişkilerini destekleyin. • Birçok önlemi almanıza rağmen bu durumu engelleyemiyorsanız ve çocuğunuzun okul başarısı ve sosyal yaşamı olumsuz etkileniyorsa profesyonel yardım alın.


On Mağa line Hizm zamız etiniz de

ONLARCA MARKA

BiNLERCE ÜRÜN arcmedya.com

TEK BiR ADRES www.inegolmobilyasi.com.tr

41


Burcu ÖNDER

EĞİTİM PROGRAMLARI DİREKTÖRÜ EARLY AMERICAN ENGLISH DİL OKULLARI

Bu Yaşta İngilizce Mi Öğrenilir? Evet, öğrenilir. Atalarımız boşuna “Öğrenmenin yaşı yoktur” dememişler. Her yaşta İngilizce öğrenilebilir. Fakat önemli olan kendimizi tanımak ve kendimiz için koyduğumuz hedefte gerçekçi olup, doğru adreste, doğru yöntemlerle eğitim almaktır.

Bu yaşta İngilizce mi öğrenilir? Evet, öğrenilir. İnsanın kendisine yatırım yapması için hiçbir zaman geç değildir. Sadece gerçekçi bir hedef, doğru adres ve doğru yöntemle başarmamanız için hiçbir neden yok.

Peki hedefte gerçekçi olmak ne demek? Bildiğiniz gibi öğrenme hızımız yaşımızla ters orantılıdır. Yaşımız ilerledikçe öğrenme hızımız git gide düşmektedir. Bu nedenle yetişkinlere verilen yabancı dil eğitiminde yaş önemli bir faktördür. İngilizce öğrenmeye karar veren yetişkin bir öğrenci, dil eğitimiyle ilgili hedefini belirlerken öğrenme hızını da hesaba katarak yabancı dil eğitimine ayırması gereken zamanı ve emeği muhakkak dikkate almalıdır. Bildiğiniz üzere sadece kurs zamanlarda derslerde bulunmak yabancı dil öğrenimi için yeterli değildir. Hangi yaşta olursanız olun muhakkak kurs saatleri dışında da İngilizce’ye zaman ayırmalı, verimsiz geçen boş zamanlarınızı (otobüste, metroda, trafikte ...vs) İngilizce ile doldurmalısınız. Cep telefonumuza yükleyeceğimiz bir uygulama, dinleyeceğimiz bir yabancı şarkı ya da okuyacağımız İngilizce bir yazı bile dilimizin gelişmesine yardımcı olacaktır. Bütün yabancı dil kurslarının kendilerine göre bir eğitim programları ve uyguladıkları bir eğitim modeli mevcuttur. Hepsi ünlü uzmanlar tarafından hazırlanmış, kaliteli eğitim programlarıdır ve başarıları öğrenci referansları ile desteklenebilir. Yalnız unutulmamalıdır ki bir öğrencinin tamamen menun kaldığı bir eğitim programının diğer bir öğrenci için aynı etkiyi yartacağı kesin değildir. Aslında önemli olan eğitim almaya gelen öğrenciye özel, onun ihtiyacını karşılayabilecek en verimli eğitim programını ve modelini sunabilmektir. Bilinçli bir tüketici olarak, eğitim hizmeti almadan önce ne istediğimizi bilmek ve ihtiyacımızı belirleyebilmek çok önemlidir. Bunu belirledikten sonra kendimiz için en doğru adresi bulmak çok daha kolaylaşacaktır. Aldığımız eğitim hedefine ulaşacak ve yabancı dil eğitimimiz için ayırmış olduğumuz bütçeyi doğru bir şekilde değerlendirmiş olacağız.

42

EYLÜL ‘12 | WOOW

Bitirdiğimiz her okul bize nasıl öğrenebildiğimizle ilgili bir ipucu verir. Kimimiz görsel, kimimiz işitesel, kimimiz dokunarak, kimimiz ise yazarak öğrenenlerdendir. Bu önemli bilgiyi keşfetmek yabancı dil eğitimine başlarken bizim için altın bir anahtardır. Nasıl öğrendiğimizi bilirsek, kurs seçimimizde kurumların eğitim metodlarını birbiriyle karşılaştırırken aynı zamanda bizim öğrenme modelimize en uygun programı sunan kurumu da seçebiliriz. Bu neden bu kadar önemli? Örneğin siz işitsel bir insan değilseniz işitme yöntemini temel alan eğitim modelleriyle İngilizce öğreten bir kuruma kayıt olduğunuzda verim almanız çok zor olacaktır. Kurumun vermiş olduğu eğitim ve kullandığı materyaller ne kadar kaliteli olursa olsun siz işitsel öğrenen bir kişi olmadığınız için öğrenme şansınız çok düşük olacaktır. İnanın, hayatta hiçbir şey için geç değildir ve başarmanın yarısı karar vermektir. Küreselleşen dünyada hayata ayak uydurmak ve kendimizi geliştirmek için en az bir yabancı dil bilmek neredeyse bir zorunluluk olmuş durumda. İngilizce bilmenin kariyer yaşamında bize açtığı kapılarla ilgili önümüzdeki sayıda daha detaylı bilgiler vereceğim ama söyleyebilirim ki maddi ve manevi getirisi çok yüksek. Neden bütün işi siz yaparken sadece İngilizce biliyor diye herhangi birisi sizin amiriniz olsun? Ya da ikiniz de aynı işi yaparken diğer arkadaşınız İngilizce biliyor diye sizin iki katınız maaş alsın? Özel sektörde çalışanlar ne demek istediğimi çok daha iyi anlıyorlardır eminim. Bu yaşta İngilizce mi öğrenilir? Evet, öğrenilir. İnsanın kendisine yatırım yapması için hiçbir zaman geç değildir. Sadece gerçekçi bir hedef, doğru adres ve doğru yöntemle başarmamanız için hiçbir neden yok. Biraz zaman ayırıp, emek vererek siz de İngilizce bilenler kervanına katılabilir, sinemada altyazı okumadan orijinal filmelerin tadını çıkarabilirsiniz.


www.bankstreet.org

İngilizce öğrenin! İş İngilizcesi | Sınav İngilizcesi | Kurumsal İngilizce 6-8 Kişilik VIP Sınıflar Kişiye Özel Programlar

Bir Buçuk Ayda Bir Kur ÜDS, KPDS, TOEFL, IELTS

0212 853 46 00 Büyükşehir Mah. Atatürk Cad. White Corner AVM Kat:1 No:49 Beylikdüzü | İST 43

arcmedya.com

6 kişilik sınıflarda


Renklerin Psikolojik Etkileri insanda meydana getirdikleri hislerle ilgilidir. Her renk insanda farklı duygular uyandırır. Kimi renkler insanı sakinleştirirken kimileri heyecanlandırır, bazı renkler kendine güveni arttırırken bazıları da içe kapanıklığı arttırabilmektedir. Birbirine yakın renklerin etkileri de birbirine benzemektedir. SİYAH

Siyah (ya da kara), bir renk değil renksizliktir. Çünkü, aslında siyah renk yoktur. Bundan dolayı doğada siyah renk bulunmaz, fakat ışığı emen ve yok eden yerler siyah olarak algılanır. Işığı emen ve yok eden siyah, hüznü, yalnızlığı, sıkıntıları ve endişeleri hatırlatarak karamsarlığı artıcı etkiler gösterebilir. Ölümü çağrıştıran siyah, genellikle matemin rengi olarak bilinir. Siyah renk aynı zamanda, gücü, soyluluğu, ağırbaşlılığı, hırsı ve tutkuyu ifade eder. Konsantrasyonu arttırır. Siyah rengi seven insanlar genellikle özgüveni yüksek, azimli ve kararlı kimselerdir. Kendi kararlarını kendileri vermek isterler. Bu özellikleri ile iş hayatında başarılı olabilirler, fakat inatçılık ve aşırı hırs gibi olumsuzlukları dengelemeleri gerekir. Ayrıca, siyah giyen insanların ruhsal sorunlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. BEYAZ Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz renk, saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğuk kanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Huzur ve güven verir. Düşünce gücünü arttırır. Aynı zamanda insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanı da vardır. Belki de bu yüzden, Çinliler beyazın matem rengi olduğuna inanırlar. Beyaz renkle boyanan mekanlar daha geniş ve ferah olarak algılanır. Bu etkisinden dolayı, özellikle banyo, mutfak gibi dar mekanlar ile misafir odaları için uygun bir tercih olabilir. Bütün renklerle uyum sağlayan, tamamlayıcı ve dengeleyici bir renk olarak diğer mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Beyaz renk giyenler daha istikrarlı, güvenilir ve temiz olarak algılanırlar.Beyaz rengi seven insanlar genellikle, temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğuk kanlı ve uzlaşmacı kişilerdir. Yeryüzünde en çok karşımıza çıkan

44

EYLÜL ‘12 | WOOW

MAVİ

renklerden biridir. Gökyüzü ve denizler buna en güzel örnektir. Mavi gökyüzü ve deniz; özgürlüğü, huzuru ve sonsuzluğu ifade eder. Mavi renk durağan ve çok göze batmayan bir renk olduğu için özellikle arka fonlarda kullanılabilir. İnsana rahatlık ve huzur veren, dinlendirici bir renktir. Mavi - rengi seven insanlar genellikle sakin, düzenli, güvenilir, sadakat sahibi, barışçıl ve içe dönüktür. İnsanı sakinleştirici etkileri vardır. Bu nedenle, bazı okullarda mavi renk kullanılmaktadır. Dinlenme mekanları ve yatak odası için de uygundur. Mavi renk, gözleri ve sinirleri rahatlatır. Göz hastalıklarına ve stres, sinirsel baş ağrısı ve migrene karşı faydalıdır. Guatr, boğaz ve bademcik ağrısı gibi boğaz hastalıklarında mavi renk tedaviyi destekler. Kızamık, boğmaca gibi çocuk hastalıklarında etkilidir. Diş çıkaran çocukları rahatlatmaya yardımcı olur. Sakinleştirici ve kan akışını yavaşlatıcı etkileri ile tansiyonu düşürür. Bu özelliğinden dolayı yüksek tansiyonda ve ateşli hastalıklarda faydalıdır.

KIRMIZI

En sıcak renk kırmızıdır. Kırmızı renk fiziksel anlamda hareketliliği, dinamizmi ve gençliği; duygusal anlamda ise mutluluğu, azim ve kararlılığı ifade eder. Bir nevi gücün ve azmin simgesidir. İnsanı harekete geçirir. Hareketliliğin ve azmin ihtiyaç duyulduğu yerlerde kırmızı kullanılması uygun olabilir. Çünkü kırmızı renk insana şevk, azim ve hareketlilik kazandırır. Kırmızının, özellikle yakın mesafelerden, fark edilmesi kolaydır. Bu nedenle, uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı renk kullanılır. Fakat uzaklaştıkça kırmızının fark edilmesi zorlaşır. Bundan dolayı, uzak mesafelerden fark edilmesi istenen işaretler için mavi renk daha uygundur. Kırmızı renk iştah açıcı olmasının yanında zaman kavramını da unutturmakta ve uykuyu kaçırmaktadır. Bu nedenle, özellikle yemek odalarında ya da lokantalarda tercih edilebilir. Uzun süre kırmızıya maruz kalmak duyarsızlığa, kabalık, kızgınlık ve saldırganlığa zemin hazırlayabilir. Kırmızı renk tansiyonu ve kan akışını hızlandırır. İnsana hareketlilik kazandırır ve mutluluk verir. SARI Işığın, sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. İnsana sevinç ve coşku verir. İlham vericidir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eder. En parlak renk sarıdır. Sarı renk sıcak bir renk olmakla birlikte, yeşile kaçan tonları soğuk bir renk gibi algılanır. Bu nedenle, sarı canlılık ve neşenin rengi olduğu kadar, hüznün ve sonbaharın da rengidir. Bu iki zıt etkiyi de içinde barındırdığı için insanda duygu ve zihin karışıklığına neden olabilmektedir. Fazla ilham verici olduğu için zihin karışıklığına neden olabileceğinden çalışma odalarında kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca, dinlenme mekanları için de uygun bir renk değildir. Sarı midenin ve sindirim sisteminin de rengidir.


YEŞİL Tabiata hâkim olan renktir. İnsana huzur verir ve rahatlatır. İç açıcı ve güven veren bir renktir. Aynı zamanda umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır. Paylaşım, cömertlik ve uyumun rengidir. Yeşil rengi seven insanlar genellikle üretken, çevresiyle uyumlu, içten ve doğayı seven insanlardır. Aynı zamanda hareketlerinde dengeli ve düzenlidirler. Yeşil renk insanı rahatlatır ve huzur verir. Gözleri dinlendirir. Verem ve kalp hastalıklarına karşı faydalıdır. Mide rahatsızlıklarına karşı direnci arttırır. Zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Olumsuz etkileri olarak, aşırı rahatlama sonucu umursamazlık, yorgunluk hissi ve tembelliğe, ayrıca kıskançlığa neden olabilmesi sayılabilir. Mor, zenginliği, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Özellikle açık tonları rahatlatıcıdır. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Konsantrasyonu arttırır. MOR Mor rengi seven insanlar genellikle, ruhsal dünyası ön planda olan, ağır başlı ve asil ruhlu kişilerdir. Duyarlılıkları fazla olduğu için sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri daha fazladır. Mor renk, açık tonlarda ilham ve güven verici etki gösterirken, özellikle koyu tonlarda, mor rengin insanda meydana getirdiği asalet duygusu, bazı insanlarda küstahlık, kabalık ve hatta kavgacı bir yapıya da neden olabilecek şekilde etki gösterebilir. Hüzün, üzüntü ve depresyonu çağrıştıran etkileri de vardır. Özellikle koyu tonlarda, bilinçaltını etkileyerek insanda korkuya ve hüzne neden olabilen mor renk, belki de bu yüzden, intihar edenlerin en çok sevdiği renklerden biridir.

pembenin rahatlatıcı etkisinden dolayı, müşterilerin pembe giyen kasiyerlere daha rahat ödeme yaptıkları tespit edilmiştir. Bu nedenle, pek çok mağaza ve markette kasiyerler pembe giymektedir. Pembe renk, kişide olumlu duyguların oluşmasına yardımcı olur. İnsanı sakinleştirir ve vücudu rahatlatır. Sinir ve böbrek hastalıkları ile epilepsi (sara) hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. TURUNCU Dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu gösterişin ve şatafatın rengidir, fakat kırmızı kadar rahatsız edici değildir. Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir. Pankreas, böbrek, dalak sorunları, karaciğer hastalıkları ve mide ülserine karşı faydalıdır. Romatizma şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Emziren anneler için de faydalıdır. Turuncu renk, kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık verir. Bundan dolayı, çocuk odalarında, mutfakta ve yemek odasında kullanılabilir. Çalışma odası, dinlenme mekanları ve yatak odası için çok uygun değildir.

LACİVERT Mavinin koyu tonlarından biri olan Lacivert düşüncenin rengidir. Sezgileri güçlendirir ve karar vermeyi kolaylaştırır. Sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği simgeler. Fazla göze batmayan bir renktir. Lacivert insanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır. Bundan dolayı, dünyadaki şirketlerin yarısından fazlası logolarında mavi-lacivert renk kullanmaktadır. Lacivert giyen kişiler de kendilerini daha inandırıcı ve karizmatik hissederler. İnandırıcı ve karizmatik görünmek isteyen iş ve siyaset dünyasındakiler için vazgeçilmez bir renktir. Aynı zamanda, fazla göze batmayan bir renk olduğu için toplum içinde çok göze batmak istemeyenler de laciverti tercih edebilirler. Düşünce gücünü arttırarak karar vermeyi kolaylaştırır. Düşünce gücünü arttırıcı etkilerinin yanında hafızayı da güçlendiricidir. Lacivert renk pijama giyenlerin rüyalarını daha iyi hatırladıkları tespit edilmiştir.

PEMBE Kırmızı ile beyazın birleşmesi ile elde edilen pembe renk, kırmızı gibi canlılık verir ama daha yumuşaktır. Mavi renk erkeklerin, pembe ise bayanların rengi olarak bilinir. Neşe ve mutluluk veren bir renk olan Pembe aynı zamanda hayallerin ve aşkın rengidir. Pembe kız çocuklarının rengidir. Sakinleştirici etkilerinden dolayı hapishane ve uyuşturucu tedavi merkezlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca,

45


Böğürtlen kanseri önlüyor...

Yabani olarak yetişen ve Latince adı ‘’Rubus L.’’ olan böğürtlende, kanseri önleyen maddeler bulunduğu bildirildi. Yabani olarak yetişen ve Latince adı ‘’Rubus L.’’ olan böğürtlende, kanseri önleyen maddeler bulunduğu bildirildi. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlkay Tosun, yaptığı açıklamada, böğürtlende gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını anlattı. İlkay Tosun, bu araştırmaları sırasında, böğürtlende antikanserojen maddelere rastlandığını belirterek, ‘’Böğürtlende, antosiyanin maddesi var. Bu madde, antikanserojen ve antioksidan etkisi olan, yani kanseri engelleyici bir maddedir’’ dedi. Türkiye’de böğürtlen üzerinde bazı bilim adamlarınca araştırmalar yapıldığını ve bu çalışmalar sonucunda böğürtlenin birçok hastalığa iyi geldiğinin belirlendiğini anlatan Tosun, ‘’Böğürtlen, yurtdışında özel kültüre alınarak yetiştiriliyor. Antosiyanin, zenginliğinden dolayı oldukça popüler bir meyve. Üzerinde en çok araştırma yapılan meyvelerden biri. Ülkemizde ise sadece üniversitelerde ıslah çalışmaları yapılıyor’’ diye konuştu.

belirtileri azaltıcıdır *Antioksidan oranı yüksek olan böğürtlen bağışıklık sistemini güçlendiren mucizevi bir besin. *İçeriğindeki antosiyaninlerden dolayı şeker hastalığına da karşı koruyucu, belirtileri azaltıcı özelliği vardır. *Pektin içeriği yine yüksek olan böğürtlen kolesterol seviyesinin de azalmasında faydalıdır. *Potasyumdan zengin olması nedeniyle kan basıncını, tansiyonu düzene sokar. *Yüksek oranda K vitamini içermesi özellikle bayanlarda osteoporoza karşı

Böğürtlenin faydaları Böğürtlen ülkemizde bol miktarda bulunan bir kır meyvesidir. Özellikle yabancı çalışmalar birçok faydası bulunan böğürtlenin diğer meyveler kadar tüketilmesi yönünde.*Yapılan bir araştırma sonucuna göre böğürtlen özefagus kanserine karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Ayrıca kolon kanserine karşı da faydası bilinmektedir. İçeriğinde bulunan siyanidin adlı bir madde tümör gelişimini önlemekte. *Böğürtlen C vitamininden zengin bir meyvedir. Yaşlanmaya karşı koruyucu,

46

EYLÜL ‘12 | WOOW

korumakta. Kalori miktarının da düşük olması, yaklaşık 1 avuç kadarı 60 kalori, diyet yapanların da rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir.

*Kan şekerini dengeleyici özelliğinden dolayı yeme ataklarını azalttığı araştırmalarca desteklenmekte. *Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinden de zengin bir meyve olan böğürtlen sinir sistemini onarıcı, depresyona karşı koruyucu, hafızayı güçlendirici özelliği bulunmaktadır.

Böğürtlen ülkemizde bol miktarda bulunan bir kır meyvesidir.


BÖĞÜRTLEN REÇELİ

BÖĞÜRTLEN MASKESİ

Malzemeler

Böğürtlen dağlarda büyüyen yabani bir bitkinin meyvesidir. İnsan sağlığı için pekçok faydaları olan böğürtlenin güzelliğe etkisi artık bilinen bir gerçektir. Cildin yaşlanmasını önler. Adeta bir gençlik iksiridir. İçerdiğindeki C vitamini ile cildi besler ve güzelleştirir. Böğürtlen meyvesinin yanı sıra yağıda cilde ve saçlara canlılık kazandırıyor. Cildi derinlemesine temizleyip peeling etkisi yapıyor. Vücutta da güzellik sağlamak için kullanılıyor. Saç diplerine parmaklarınızla yedirdiğinizde etkili bir saç bakımı sağlıyor. Böğürtlen Maskesi Tarifi:

* 600 gr böğürtlen * 400 gr toz şeker * ½ çay kaşığı limon tuzu Böğürtlenlerimiz yıkıyoruz. Çelik tencere alıyoruz üzerine şekerimizi ekliyoruz ve 30dk kadar bekletiyoruz. Ara ara salçalı suya ve yağlı yemeğe girmemiş tahta kaşıkla karıştırıyoruz. Önce harlı ateşte, sonra kısık ateşte 20dk kaynatıyoruz. (ben bu işlem için miktar az olduğu için ocağımın en küçük gözünü seçtim) Ateşten indirmeden 1-2 dk önce limon tuzunu ekleyin, karıştırın ve ateşten indirin. Reçeliniz size sulu gelecektir,1-2 gün cam bir kaba boşaltarak; güneşli,tozsuz ve rüzgar alan bir yerde üzerine tülbent kapatarak ,arada bir karıştırarak kıvam elde etmesini sağlayın.

* 5 tane iri böğürtleni ezin. İçine süt koyarak, lapa hale getirin. * Gece yatmadan önce temiz cildinize masaj ile yedirerek sürün. * Böğürtlen maskesini yarım saat beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. * Yağlı ciltlere sahip olanlar ise bu bitkinin yapraklarından da faydalanabilirler. * Cildinize parlak bir görünüm katacaktır, kırışık oluşumunu önler, cildi gençleştirir.

Malzemeler * 5 adet iri böğürtlen, * 2 çorba kaşığı süt. * Hazırlanışı ve Uygulanışı:

BÖĞÜRTLEN ÇAYI NASIL YAPILIR ? Yapraklardan 2 çorba kaşığı 0,5 litre kaynar su ile haşlanır, 1 saat demlendirilerek süzülür. Günde 4 defa yemeklerden evvel 1′er çay bardağı içilir. Kıyılmış köklerden 1 çorbe kaşığı aynı miktar suda 10 dakika kaynatılır aynı ölçüde kullanılır.

47


BİSKÜVİLİ HAVUÇ EZMESİ Malzemeler * 4 adet Havuç * 2 kahve fincanı toz şeker * 1 yemek kaşığı tereyağ * 1 çay kaşığı tarçın * 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi * 1 paket vanilya * 1/2 paket petibör bisküvi * 1 çay bardağı ufalanmış ceviz HAZIRLANIŞI 1) Tereyağında rendelenmiş havuçlarınızı ve şekeri bir güzel soldurun. 2) Bisküvileri rondodan geçirin. 3) Cevizi iri değil iyice küçük doğrayın. 4) Çukur bir kaba, bisküvi tozunu, soldurduğunuz havuçları, tarçını, hindistan cevizini ve vanilyanızı koyup güzelce karıştırın. 5) Küçük bir borcamın veya düz bir tabağın içine kare ve 2 cm kalınlığında şekil verin buzdolabında bir saat kadar soğutun. 6) Buzdolabından çıkartıp parmak parmak kesin. Kahvelerinizin yanında afiyetle servis yapın.

SULTAN LOKUMU Malzemeler * 25-30 gr tereyağ * 1 su bardağı un+ 1 yemek kaşığı nişasta * 4-5 çorba kaşığı toz şeker * 2 su bardağı süt * vanilya HAZIRLANIŞI 1) Bir tencerede tereyağ ve un 1-2 dk. kavrulur.

4) Ocaktan inince vanilya ve 1 kaşık hindistan cevizi eklenir, biraz çırpılır. 5) Oda sıcaklığına geldikten sonra dolapta dinlendirilir. 6) İyice soğuduktan sonra 1 tatlı kaşığı yardımı ile parçalar alınır, el hafif ıslatılarak yuvarlanır.

2) Üzerine şeker eklenir, karıştırılır.

7) Hazırlanan yuvarlaklar hindistan cevizi serpilmiş bir kap içinde sallanarak her tarafının hindistan cevizine bulanması sağlanır.

3) Azar azar üt eklenerek ve sürekli karıştırarak pişirilir.

Servis edene kadar buzdolabında bekletilir.

48

EYLÜL ‘12 | WOOW


LİMONATA

Malzemeler * * * *

3) Kaynamış şerbeti limon suyu ve posalarının olduğu cam kaseye boşaltalım. Soğuyunca naneyi de ilave ederek kasenin ağzını streç folio ile kapatalıp 24 saat bekletelim.

5 tane limon 1.5 su bardağı toz şeker 3 su bardağı su 1 tutam nane

HAZIRLANIŞI

4) 24 saat sonra bir tülbent yardımı ile limonatayı bir sürahiye süzelim. Buzdolabında soğutalım. Servis yapacağımız zaman zevkinize göre soda veya soğuk su ilave edelim. Ayrıca buz, limon dilimi ve bir yaprak nane ile süsleyerek ikram edelim.

1) Limonların dışlarını güzelce yıkayıp, kabuklarını rendeleyelim. Sularını sıkalım. Limon suyu ve posalarını derin bir cam kaseye koyalım. 2) Bu arada bir tencereye su, şeker ve rendelediğimiz limon kabuklarının 1/4 ünü koyarak kaynatalım. (Ben kalan limon kabuğu rendesini toz şeker ile karıştırıp bir kavanoza koydum. Keklere, pastalara, bütün vanilya kullanmam gereken yerlere bir tatlı kaşığı kullanıyorum. çok hoş bir aroma veriyor.)

SERİNLETİCİ LEZZETLER...

Yaz sıcağında doğal lezzetlerle serinleyin... Malzemeler * * * *

Yarım su bardağı toz şeker 4 su bardağı karpuz suyu 3 buçuk bardak su Yarım su bardağı limon suyu

HAZIRLANIŞI 1) Üç buçuk bardak suyu ve toz şekeri bir tencereye ilave edip, ocağa koyun. 2) Tencereye kaynayıp, şeker eriyince içine yarım su bardağı sıktığınız limon suyunu ilave edin ve karıştırıp ocaktan alın.

4) Karpuz suyunun içine iri karpuz parçaları kalırsa, evinizdeki ince delikli süzgüden karpuz suyunu geçirin veya bir tencerenin ağzına temiz bir tülbent – bez bağlayıp karpuz suyunu üzerine dökerek süzün.

KARPUZ SUYU

5) Buzdolaptaki limon, su, şeker karışımı soğuduktan sonra içine hazırladığınız 4 su bardağı karpuz suyunu ilave edin ve karıştırın. Ardından tekrar buzdolabına koyarak, servis edeceğiniz zaman çıkarın.

3) Karpuzları büyük büyük dilimleyin ve mutfak robotundan karpuz dilimlerini geçirerek, 4 su bardağı olana kadar karpuz suyu çıkarın.

49


Mudo-Toka 8 TL ENGLİSH HOME-Albüm 6.45 TL

Mudo- Duvar Saati 65 TL

ENGLISH HOME-Çerçeve 12.90 TL

Pembe ve Beyazın büyülü dünyası Kütahya Porselen-Biblo 43 TL

ENGLISH HOME-Halı 99.90 TL IKEA- Puf 199 TL

ENGLISH HOME-Koltuk Şalı 39.90 TL 50

EYLÜL ‘12 | WOOW

Gagva- çanta-kutu 44.90 TL


Mudo- Pembe Çöp Kovası 24 TL

Mudo- Sandalye 325 tl Mudo- Vazoda Pembe Gül 15 TL

ENGLISH HOME-Çerezlik 12.68 TL ENGLISH HOME-Tepsi 24.68 TL Mudo- Masa Lambası 75 TL

ENGLISH HOME-Demlik 14.93 TL

Gagva- puf 124 TL

Gagva- biblo 34.90 TL

IKEA- 2 li Kanepe 379 TL 51


Ev Dekorasyonunda Eskimeyen Moda! Özellikle home ofisler için vazgeçilmez bir unsur olan deri dokusu son dönemde ev dekorasyonu için de trendler arasında yerini aldı. Daha kaliteli ve özellikle kış mevsimi için sıcak bir atmosfer yaratan deriyi birçok alanda kullanabilmek mümkün. Kullanışlı olduğu kadar dayanıklı da olan deri, artık çocuklu ebeveynlerin de tercihleri arasında.

timsah, sığır ya da at derileri tercih edilir. Yapacağınız tercihi kendi zevkiniz ve bütçenize göre gerçekleştirebilirsiniz.

Peki değerli bir doku olan deriyi kullanmanın püf noktaları var mıdır?

Ev dekorasyonunda el yapımı halılar evlerde farklı bir tarz oluşturuyor. Özel olarak işlenmiş deriler ile tamamen sıra dışı halılar üretiliyor. Safari halı modelleri vahşi görünümleriyle ön plana çıkıyor. Bunun dışında deriyle kombine ettiğiniz bu halılar mobilyalarınızla da bir uyum ve işbirliği oluşturabilir.

Deri malzemelerden üretilen, mobilya ve aksesuarlar özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerinden. FAKAT KULLANIRKEN BAZI ÖNERİLERİ DİKKATE ALMAKTA YARAR VAR... Mobilyada, özellikle oturma gruplarından kanepeye, kumaştan deriye doğru bir geçiş söz konusu. Yastıktan, gazeteliğe hatta perdeye kadar her yerde deri kullanıldığını görmek mümkün…

DERİYİ HALINIZA SERİN!

Özel tasarlanan halılar safari halı, kuzu halı, dana halı şeklinde özelliklerine göre üretilip şekillendirilebiliyor. Safari halılar çeşitli deri parçalarının özel bir şekilde birleştirilmesi ile oluşturuluyor.

Deri kumaşın doğal bir malzeme oluşu, organik ürünleri hasretle arayanlar için bir kaçış kapısı olmasını sağlıyor. Ayrıca normal kumaşa göre daha hijyenik ve kolay silinebilme özelliğine sahip olan deri bu yönden oldukça avantajlı ve uzun süre dayanabilen bir ürün. Derinin elastik bir yapıya sahip olması ise dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Kullanılma sıklığına orantılı olarak deride hafif bir bollaşma olabilir. Bunun için kullanım esnasında hassasiyet göstermek gerekebilir. Ayrıca deri ürünler seçecekler için gerçek deride, damar ve kırışıklık olabilir. Bu, derinin natürelliğinin bir göstergesidir. Genellikle mobilyalarda, koyun, keçi, geyik,

52

EYLÜL ‘12 | WOOW

Halıların yanı sıra dana- koyun postları da yer döşemesinde büyük ilgi topluyor. Deri halıların yanı sıra dana postlar birçok renk ve desenlerde olabilir. Alacağınız postlar ev dekorasyonunda ilginç görüntüleriyle farklı bir tarz yaratabilir. Postları özellikle şömineli evlerde şömine önlerinde kullanabilirsiniz.

Mobilya seçmenin altın kuralları… * Bugünkü mobilya ve aksesuar seçeneklerinde her odanın boyutuna göre ergonomik çözümler mümkün… Koltuk takımı almadan önce odanızı ölçün ve kaba bir taslağını çıkartın. Beğendiğiniz oturma grubunu bu taslağa yerleştirerek nasıl göründüğüne bakın. * Koltuğu uzun süre kullanmak istiyorsanız sert ahşap iskelet tercih edin. * Alacağınız koltuk güneş ışığına maruz bir konumda yer alacaksa döşemeliklerde deri ve koyu renk kumaşlardan kaçının, açık renkte kumaşlar tercih etmeye çalışın. * Kanepenize uygun bir koltuk bulamadıysanız, kanepenin kumaşına benzer yastıklarla koltukları var olan konsepte dahil edebilirsiniz. * Kumaşı korumak için koltuk kenarlarına koruyucu kılıf koyabilirsiniz. * Deri döşemelikleri radyatör ve şömine gibi ısı kaynaklarından en az 30 cm uzaklıkta konumlandırın. Ayrıca deri döşemeliklerin kurumasını engellemek için düzenli olarak bakım yaptırmayı ihmal etmeyin. * Koltuğu uzun süre kullanmak istiyorsanız sert ahşap iskelet tercih edin. * Satın alma işlemi sırasında mutlaka koltuğa oturun sırt ve belinizi destekliyor olmasına dikkat edin.


Çekin, katlayın, iç içe geçirin ve bütün eşyaları organize edin. Küçücük odalara kocaman fikirler sığdırabilirsiniz...

10 YIL

GARAN

Evinize Özel Yenilikçi ve Yaratıcı Çözümler * * * * * *

Giysi Odası Raylı Sürgü Dolaplar Yatak Odaları Genç Odaları Çalışma Odaları Kütüphane Mekanları

Ücretsiz Keşif

* * * * * *

Mutfaklar Portmantolar Tv Ünitesi Raf Sistemleri Komidin ve Şifonyerler Çamaşır Odaları

Ücretsiz Montaj

Adnan Kahveci Mah. Yavuz Sultan Selim Bulvari.İstanbul Cad. Kubist AVM No:37 Beykent / Beylikdüzü / İst

Kişiye Özel Tasarım

Ücretsiz Nakliye

www.bydolapistanbul.com info@bydolapistanbul.com

Tel: 0212 855 45 61

53


Tatil Dönüşü Araçlarınıza Şefkat Gösterin... Uzun yolculuklar sonrasında aracınızın belli başlı parçalarının bakım görmesi veya değiştirilmesi gerekir. Bu tür bakımlar sürüş güvenliği açısından büyük önem taşırken aracınızın ömrü için de çok önemlidir. FRENLER: Otomobilde güvenli sürüşün en önemli faktörlerinden biri olan fren bakımında dikkat edilmesi gereken koşullar şunlardır: Hidrolik seviyesi depo ağzından 1,5 santimetre aşağı seviyesi olarak baz alınmalıdır. Eğer bu seviye altında bir görünüm var ise depo ağzından itibaren olan 1,5 santimetre aşağısına kadar hidrolik ilavesi yapınız. Ayrıca Frenlerde yolculuk öncesine göre bir değişiklik hissediliyorsa kesinlikle servise gidilmesi gereklidir. MOTOR YAĞI: Tatile çıkmadan önce motor yağını kontrol etmiş olsanız bile, tatil sonrası mutlaka aracınızla ilgili olarak motorunuzdaki yağı kontrol etmenizde yarar var. Bu nedenle yağ eskimiş yada değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Motor yağının kontrolünü şu şekilde yapabilirsiniz: Motoru çalışma ısısına getirene kadar çalıştırın yada 5 km bir yol kat ettikten sonra düz bir zemin de aracınızı stop edin sonra 1-2 dakika bekleyin. İlk olarak yağ çubuğunu çıkarın ve iyice temizleyin. Yağ çubuğunu yerine tekrar takın ve çıkartın yağ seviye çubuğu üzerinde yağın olduğu en üst seviyeye dikkat edin çubuğun en alt ve en üst seviye ortasında olmasına özen gösterin. Eğer alt bir seviyede ise yağ ilave edebilirsiniz.

Otomobilinizin mekanik bir makine olduğunu unutmayın. Ona gereken özeni göstermezseniz bir gün yolda kalabilirsiniz.

HAVA FİLTRESİ: Az benzinle çok kilometre yapmak için hava filtresinin temiz olması gerekmektedir. Hava filtresi Ülkemizin yollarının tozlu ve çamurlu olmasından dolayı uzun yolculuklar sonrasında mutlaka temizlenmesi veya eskimişse yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Hava filtresinin değiştirilmesi zamana bağlı değildir. Buna göre hava filtresi haftada bir yada ayda bir yada yolun durumuna bağlı olarak 10000 kilometrede bir değiştirilir.

Aracınıza Kasko Yaptırırken Bunlara Dikkat!

Aracınıza kasko yaptırırken aklınızda bulunması gerekenler neler? • Hasarınızı en hızlı şekilde ve eksiksiz ödeyecek firmalar ilk tercihiniz olmalı. Firmanın yaptığı poliçede belirtilen aracın değerinin, aracın piyasa değeri ile aynı olmasına dikkat edin. • Ferdi Kaza Sigortası ve İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasından verilen teminatlara ve ödenecek primler ile primlerin ödeme tarihlerine dikkat etmelisiniz.

54

EYLÜL ‘12 | WOOW

YIKAMA: Tatil süresince genellikle otomobillerin temizliklerine gerekli olan önem gösterilmez. Isınmış Asfalttan kopan parçalar mıcırlar ve öndeki araçtan gelen çamurlar aracınızın kaportasına yapışır. Özellikle tabana yapışan bu tip parçalar aracınızın paslanmasını hızlandırır. Bu nedenden dolayı aracınızın kapsamlı bir temizliğe ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

• Ayrıca yapılan poliçedeki genel ve özel şartların iyice okunması gerekmekte. Grev, lokavt, deprem, sel ve benzeri teminatların bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Hazine müsteşarlığı tarafından her üç ayda bir belirlenen ve şirketlere bildirilen araç kasko değeri esas alınarak, kasko poliçesinin düzenletilmesi gerekiyor.


Yoğun ilginizden dolayı

Bayram kampanyasını uzattık I ALIKL C I R Y A RIN ANLA ViSi Y A R A SER

o dik y i r e P k ım B a 0 TL 50,0

ET HiZM

1

amlı s p a K c k- U p Ch e İZ

ÜCRE

TS

Aracınız tadınızı kaçırmasın diye, EFT Service’te bayram kampanyası devam ediyor... Periyodik bakım ve ücrestiz check-up ile aracınız kışa hazırlansın, size de sevdiklerinizle keyifle geçirilecek anlar kalsın. Bu fırsatı kaçırmayın...

Woow dergisi ile gelen müşterilerimize boya, kaporta, mekanik ve elektrik onarımlarında

Saadetdere Mah. E-5 üzeri ABC Petrol Ofis Girişi Haramidere Avcılar | İST Torium

Otoport

ABC Petrol

Kent Ford

Avcılar

E-5

indirim

www.eftservis.com.tr 0212 690 04 99 pbx.

Parseller

Beylikdüzü Beysan Sanayi Sitesi

20

%

7/24 Acil 0533 814 17 71 55


Ayın Otomobili: Audi A1 Sportback Emre KALKAN

TGRT HABER OTOGUSTO PROGRAMI YAPIMCISI VE SUNUCUSU

Audi’nin klasik güçlü yönlerinden biri olan net kumandalar ve mükemmel işçilik A1 Sportback’te de kendini hemen hissettiriyor.

56

EYLÜL ‘12 | WOOW

2012 yılı başlarında sektör çizgisinde yerini alan Audi A1’in geçtiğimiz günlerde satışa sunulan beş kapılı versiyonu A1 Sportback, şimdi 1,6 litrelik TDI motor ve S tronic şanzıman seçeneğiyle kendinden epey bir söz ettireceğe benziyor. Türkiye’de satışa sunulmasının ardından yoğun ilgi gören A1 Sportback, 1,6 litrelik TDI motoru ve S tronic şanzımanıyla daha da iddialı. Audi’nin A1 model ailesinin beş kapılı seçeneği A1 Sportback, 1,6 litrelik TDI motorlu versiyonla genişledi. Tasarımı, kullanım konforu, boyutları ve ekonomisiyle büyük beğeni toplayan A1 Sportback 1,6 TDI, S tronic şanzımanla alınabiliyor. Her motor seçeneğinde etkileyici ölçüde verimlilik sunan A1 Sportback’in S tronic şanzımanla donatılmış 1.6 litrelik TDI motoru 100 km’ de ortalama olarak sadece 3,8 litre yakıt tüketimi değerine ve km’de 99g CO2 emisyonuna sahip. Gücün tekerleklere aktarımını sağlayan 7 ileri S tronic şanzıman, A1 Sportback’in, sınıfında üstlendiği liderlik rolünün altını çizerken, bu çift kavramalı şanzıman, sarsıntısız, son derece seri bir şekilde vites değişimine ve kesintisiz bir güç akışına olanak tanıyor. Böylelikle size aracı kullanmanın keyfi kalıyor. Eğimli üst köşelere sahip tek çerçeveli ızgaranın hakim olduğu ön kısmıyla hemen dikkat çeken A1 Sportback’te motor kapağı ve bagaj kapağı tüm gövdeyi sarıyor, omuz çizgisi de otomobilin tamamını çevreliyor ve zarif bir akışa sahip olan tavan, bütünleşik spoyleri ile dik eğimli C sütununa geçiş yapıyor.

Kontrast renkli tavan ise üç kontrast renkten biriyle opsiyonel olarak alınabiliyor. Son derece geniş ve aydınlık bir iç mekana sahip Audi A1 Sportback’in kademeli ön kısmı ile gösterge paneli bir uçağın kanadını andırıyor; yuvarlak hava menfezleri jet motorlarının izlerini taşıyor. Orta konsol hafifçe sürücüye eğimliyken; orta tüneldeki konsol ise bir yatın arkasıyla benzer özellikler taşıyor. Böylece hem bir uçak, hem de şık bir yat tasarımını araç içerisinde size sunuyor. Audi’nin klasik güçlü yönlerinden biri olan net kumandalar ve mükemmel işçilik A1 Sportback’te de kendini hemen hissettiriyor. Dikkatle tasarlanmış birçok ayrıntı A1 Sportback’in üst düzey kişiliğini belgelerken, yeni renkler de gençlik dolu özelliğini vurguluyor. İster renkli hava menfezi yuvaları, ister kaliteli deri döşemeler olsun, A1 Sportback, kullanıcılarına bireysel yaşam tarzlarını yansıtacak şekilde kişiselleştirme konusunda sayısız imkân sunuyor. Standart olarak klima ve elektrikli camlarla sunulan A1 Sportback, Attraction ve Ambition donanımın yanı sıra, bir dizi sportif, şık, ayrıcalıklı unsurların yer aldığı paket de mevcut. Üst düzey seçenekler, delüks otomatik klima ve konforlu anahtardan, vites değiştirme kulakçıklarının bulunduğu çok fonksiyonlu deri direksiyona kadar uzanıyor. En üst sırada MMI sisteminin yer aldığı bilgi eğlence ve multimedya sistemleri yelpazesi bu segmentte standartları belirliyor. Bu üst düzey sistem, sabit disk, MMI çalışma ilkesi, DVD sürücü ve akıllı sesli kumandayı içeriyor. Gösterge panelinden çıkan katlanır monitör, yüksek çözünürlükte üç boyutlu grafikleri sergiliyor. 465 watt’lık Bose Surround Ses Sistemi, Audi’nin temin ettiği üst düzey tamamlayıcı modüllerin sadece bir örneği.. Gelecek ay görüşmek üzere…


Orta Segmentin 4 Yakışıklısı... Fotoğraf tutkunlarını uzun süre memnun edecek 4 orta segment DSLR ve öne çıkan özellikleri CANON EOS 7D * * * * * * * * * * * *

18 MP CMOS 22.3 x 14.9 mm (1.6 çarpanı) / 5184 x 3456 Enstantane süresi : 30-1/8000sn Orbütratör (Shutter) Ömrü : 150.000 Canon EOS 7D ISO değerleri: 100-12800 15-85 Kit Lens Çekim hızı: 8 kare/sn 5.720 TL + KDV İşlemci: DIGIC 4 (iki adet) hepsiburada.com LCD / Live View : 3.0'' TFT LCD / Var Dosya formatları: JPEG / RAW Video Kayıt: 1080p - 30fps Depolama: Compact Flash Otomatik Netleme & AF Mikro Ayar : 19 fokus noktası. AF hafızası yok. Bağlantı seçenekleri: HDMI, USB

* * * * * * * * * * * *

Görüntü Sensör Tipi CMOS - 24.3 Megapiksel Lens Tipi 18 - 55 mm Görüntü Çözünürlükleri 4240 × 2832 Beyaz Ayarı Seçenekleri Otomatik Video Formatı MPEG4 (H.264) Hafıza Tipi SD - SDHC - SDXC Görüntü Formatı JPEG ISO Hızları ISO100 - 16000 LCD Panel Ölçüsü 3.0 inch LCD Panel Çözünürlüğü 921.600 Piksel Arabirim Tipi USB Video Arabirim HDMI - Pil Tipi NP-FM500H

* * * * * * * * * * *

1/8,000 sn çekim hızı, 150,000 deklanşör basımı, 16,2 MP 7.5 cm (3 inç) büyüklüğünde 920k TFT LCD ekran Çift SD hafıza kartı kullanımı Saniyede 6 kareye varan yüksek seri çekim hızı Gelişmiş izleme özellikleri Kamera bünyesinde rötuş fonksiyonları Ten tonları ve renk kontrolü Expeed 2 geliştirilmiş görüntü işlemci Ücretsiz Nikon ViewNX 2 yazılımı Zengin Nikkor objektif desteği EN-EL15 şarj edilebilir batarya kullanımı

* * * * * * * * * *

• 16.3 megapiksel yüksek çözünürlüklü CMOS sensör • Saniyede 7 kareye varan seri çekim hızı • ISO 80-12800 ışık hassasiyet değerleri (ISO 51200'e yükseltilebilir) • 1080p HD kalitesinde 25 kare/sn ile video kayıt • dâhili mikrofon ve harici mikrofon desteği Pentax K5 • Geliştirilmiş 11 noktaya SAFOX IX+ otomatik netleme sistemi 18-55 Kit Lens • AF-C esnasında netleme ve çekim hızı önceliği 3.798 TL • Pentax PEF ve Adobe DNG 14 bit RAW dosya formatı desteği fotografium.com • Kamera bünyesinde HDR fotoğraf çekimi • SDXC hafıza kartı desteği

SONY SLT-A65

Sony SLT-A65 18-55 Kit Lens 2.542 TL + KDV hepsiburada.com

NİKON D7000

Nikon D7000 18-105 Kit Lens 3.389 TL + KDV hizlial.com

PENTAX K-5

57


01 Eylül 2012 21:00

19 Eylül 2012 20:30

Konser : Yalın Turkcell Kuruçeşme Arena, İstanbul

Konser : Leonard Cohen Ülker Sports Arena, İstanbul

22 Eylül 2012 20:00 08 Eylül 2012 21:00

Gösteri : Cirque du Soleil: Alegria Ülker Sports Arena, İstanbul

Konser : Emel Sayın Turkcell Kuruçeşme Arena, İstanbul

01 Eylül 2012 23:59

12 Eylül 2012 22:30

Eğlence : Amateurs Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul

Eğlence : Melis Danişmend Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul

02 Eylül 2012 21:00

13 Eylül 2012 21:00

Konser : Serdar Ortaç Turkcell Kuruçeşme Arena, İstanbul

Konser : Nilüfer Turkcell Kuruçeşme Arena, İstanbul

02 Eylül 2012 17:00

14 Eylül 2012 21:00

23 Eylül 2012 21:00

Gösteri : Sema Töreni Galata Mevlevihanesi, İstanbul

Konser : Stevie Wonder KüçükÇiftlik Park, İstanbul

03 Eylül 2012 21:00

Konser : Zuhal Olcay - Halil Sezai Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi, İstanbul

15 Eylül 2012 22:00

Konser : Volkan Konak Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi, İstanbul

Konser : Yaşar Jolly Joker İstanbul

04 Eylül 2012 21:00

17 Eylül 2012 19:00

25 Eylül 2012 20:30

Konser : MFÖ Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi, İstanbul

Eğitim : MSA-İtalyan Mutfagı 2 Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), İstanbul

Tiyatro : Korku Tüneli İkinci Kat, İstanbul

05 Eylül 2012 21:00 Tiyatro : Bir Delinin Hatıra Defteri Metin Zakoğlu Cafe Theatre, İstanbul

06 Eylül 2012 20:30 Müzikal : Linda Kaso Piyano Resitali Yunus Emre Kültür Merkezi (Büyük Salon), İstanbul

07 Eylül 2012 21:00 Tiyatro : Herkes mi Aldatır? Metin Zakoğlu Cafe Theatre, İstanbul

58

EYLÜL ‘12 | WOOW

18 Eylül 2012 22:30 Konser : Bulutsuzluk Özlemi Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul

22 Eylül 2012 20:00 Gösteri : Cirque du Soleil: Alegria Ülker Sports Arena, İstanbul

25 Eylül 2012 20:30 Tiyatro : Korku Tüneli İkinci Kat, İstanbul

28 Eylül 2012 22:30 Konser :Timuçin Esen Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul

29 Eylül 2012 22:00 Konser : Levent Yüksel Jolly Joker İstanbul, İstanbul

30 Eylül 2012 14:00 Konser : Urban Festival Istanbul 2012 KüçükÇiftlik Park, İstanbul


Beylikdüzü’ne duyurmak istediğiniz bir etkinliğiniz mi var? Etkinlik bilgilerinizi içeren metni ve görselleri, haber@woow.com.tr mail adresine ya da aşağıdaki facebook ve twitter hesaplarına gönderdin. Etkinliğiniz bu sayfada ücretsiz bir şekilde yayınlansın. Beylikdüzü etkinliğinizden haberdar olsun...

Etkinlik Sayfalarına İlan Vermek Ücretsiz! www.woow.com.tr

woowmagazin

woowmagazin

www.woow.com.tr Not:

Ücretsiz ilanlar sayfa alanıyla sınırlıdır. Sayfa alanı dolduğunda yayınlanamaz. Ücretsiz ilanlar standart punto ve çerçevesiz ilanlar geçerlidir. Woow Magazine ücretsiz ilan hizmetini sebep göstermeksizin iptal etme hakkına sahiptir. İlan gönderenler bu şartları kabul etmiş sayılır.

59


BU AY ViZYONDA

İlk Aşkım Ma Première Fois

Vikingler Efsanesi

Cehennem Melekleri 2

Cosmopolis

First Love

Thor Legends of Valhalla

The Expendables 2

Tür: Romantik Süre: 95 dk

Tür: Animasyon, Çizgi, Süre: 75 dakika

Tür: Aksiyon, Macera, Süre: 102 dakika

Tür: Dram Süre: 108 dakika

En başlarda birbirlerinden hoşlanmayan 18 yaşındaki Sarah ile 20 yaşındaki Zachary birbirlerine aşık olurlar. Ancak farklı iki aileden geliyor olmaları ve Zachary’nin okulda yaşadığı problemler aşklarının önünde bir engel olarak belirir. Engellere rağmen gelişen bu ilk aşk hayatlarında derin bir iz bırakacaktır.

Demirci bir genç olan Thor, yiğitlik, onur ve saygı peşindeyken annesinin kendisi için farklı ve daha kolay yoldan işleyecek planları vardır Efsaneye göre o Tanrıların Kralı Odin’in oğludur ve köylüler de Odin’in tanrısal koruması altında yaşadıklarına inanmaktadırlar.

Bay Church için oldukça basit bir işi aldıktan sonra, Expendables’ın plânları yanlış gider ve içlerinden biri, rakip bir paralı asker olan Jean Vilain tarafından öldürülür. Expendables, yeni üyeleri Billy the Kid ve Maggie ile ölümcül bir silâhı durdurmak ve kardeşlerini öldüren caniden intikam almak için düşman bölgesine doğru yola çıkar.

Manhattan’da limuzininin içinde çeşitli olaylar nedeniyle mahzur kalıp ve 24 saatini arabasında geçirmek zorunda kalan bir adam ve karısının hikayesine odaklanıyor. Multimilyoner kahramanımız Robert Pattinson arabasının içinden hem parçalanan hayatını düzene sokmaya çalışır, hem de işlerini yürütmeye çabalar.

Gerçeğe Çağrı

Tinker Bell: Gizemli Kanatlar

Lanetli Ruh

Vampir Avcısı

Tür: Dram, Gerilim, Süre: 121 dakika

Tür: Animasyon, Fantastik Süre: 92 dakika

Tür: Korku Süre: 80 dakika

Tür: Fantastik, Gerilim, Korku, Süre: 105 dakika

Quaid, güzel bir karısı olan sıradan bir fabrika işçisidir ve Rekall şirketinin sunduğu bu olanaktan yararlanarak sıkıcı hayatından uzaklaşmak ister. Kendisine bir süper ajanın anıları yüklenen Quaid için işler hiç de yolunda gitmez ve kendisini bir anda av durumunda buluverir.

Tinker Bell ve peri arkadaşlarıyla yasaklanmış gizemli Kış Ormanı dünyasına bir yolculuk... Merak ve macera duygusu Tink’i orada inanılmaz bir şeyi keşfetmeye yönlendiriyor ve dünyasını sonsuza dek değiştirebilecek büyülü bir sırrı ortaya çıkarıyor.

Eşinin ölümünden sonra çocuklarıyla yeni bir eve taşınan Alan, evde yalnız olmadıklarına dair işaretler fark eder. Çocuklarının hayatından şüphe duymaya başlayan Alan, evde araştırma yapmaları için eve doğaüstü olaylarla ilgilenen bir ekip çağırır.

Başkan Lincoln’un annesi, doğaüstü bir yaratık tarafından öldürüldü. Ve Başkanın artık tek tutkusu annesinin katillerini ve yardımcılarını yakayıp öldürmektir...

Total Recall

60

EYLÜL ‘12 | WOOW

Tinker Bell: Secret of the Wings [3D]

Emergo

Abraham Lincoln


SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KİTAP

CD

DVD

OYUN 61


İNGİLİZCE KABUS OLMASIN!

Beden eğitimi öğretmeni, pilates ve yüzme eğitmeninden 16 yıllık deneyimle birebir ve grup dersleri Emel Örsoğlu emelpilates@hotmail.com 0539 741 76 51

• • • • •

Uzmanlık alanları;

Okul öncesi 2-6 yaş arası çocuklara oyunlarla, şarkılarla İngilizce Okula takviye ilköğretim ve lise müfredatına uygun konularla İngilizce/ SBS sınavına hazılrık Genel İngilizce KPDS/ÜDS sınavlarına hazırlık İş İngilizcesi

Begüm Caferoğlu | 0532 364 91 44 begumcaferoglu@gmail.com

Sipariş üzerine yağlı boya portre çalışmaları yapılır.

Çiftlikten evlere hijyenik süt

Tüm portfolyo için: www.tulaykara.com

Özel ambalajında günlük sağılmış, hijyenik ve taze süt. istediğiniz gün kapınızda.

İletişim: 0505 592 73 55 62

Yurtdışına gitmeden, saatleri ve günleri kendinize göre ayarlayarak evinizde ingilizce öğrenin! Alanında eğitimli, yurtdışı deneyimli, sektörde 8 yılı aşkın iş tecrübesine sahip İngilizce eğitmeni/ eğitim koçundan özel ders...

EYLÜL ‘12 | WOOW

0505 822 72 89


Panoya ilan vermek ÜCRETSİZ ! Panoya ücretsiz ilan vermek için www.woow.com.tr

Nöbetçi Eczaneler

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Beylikdüzü\MERKEZ

EYLÜL

SELÇUK ECZANESİ TEL: 0-212-876 6961

7

GÜNEY ECZANESİ TEL: 0-212-876 7886

21

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

FATOŞ ECZANESİ TEL: 0-212-853 5157

8

SENA ECZANESİ TEL: 0-212-872 4275

10-22

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

ÖZKAN ECZANESİ TEL: 0-212-876 4579

27

DURU ECZANESİ TEL: 0-212-873 3133

12

NAR ECZANESİ TEL: 0-212-871 0425

13-29

BAŞAK ECZANESİ TEL:0-212-853 2390

14

SEÇKİN ECZANESİ TEL:0-212-873 3338

30

YAĞIZ ECZANESİ TEL:0-212-875 2864

11 2-18

SÖNMEZ ECZANESİ TEL:0-212-875 5593

19

Panoya ilan vermek ücretsiz. woow.com.tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

SOLMAZ ECZANESİ TEL: 0-212-871 2034

ITIR ECZANESİ TEL:0-212-876 1311

17

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

İKSİR ECZANESİ TEL:0-212-853 8397

23

YEŞİM ECZANESİ TEL:0-212-854 0712

20

BEYAZCİTY SERAP ECZANES TEL:0-212-872 2050

24

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

GÖRKEM ECZANESİ TEL :0-212-876 0016

9

YASEMİN ECZANESİ TEL:0-212 852 9940

3-25

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

ADAKENT ECZANESİ TEL:0-212-852 9433

4-26

HAYAT ECZANESİ TEL:0-212-853 2515

5-27

CAN ECZANESİ TEL:0-212 875 6728

6-28

BEYLİK ECZANESİ TEL: 0-212 852 0295

1

Beylikdüzü\GÜRPINAR

EYLÜL 9

ASLI ECZANESİ TEL: 0-212-880 3381

2-18

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

AKOVA ECZANESİ TEL: 0-212-880 0647

ÇINAR ECZANESİ TEL: 0-212-855 9933

11-24

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

DÜNYA ECZANESİ TEL: 0-212-855 6200

13

EKOL ÇARŞI ECZANESİ TEL: 0-212-855 0154

12-29

EVİN ECZANESİ TEL: 0-212-855 1140

2-22

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

GÜRPINAR ECZANESİ TEL: 0-212-880 6415

7-27

GÜVEN ECZANESİ TEL: 0-212-856 0966

14-26

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

MEDİ ECZANESİ TEL: 0-212-880 9224

6-21

MERAL ECZANESİ TEL: 0-212-855 3994

15-28

MERKEZ EFENDİ ECZANESİ TEL: 0-212-880 10 92

10

ÖZDAL ECZANESİ TEL: 0-212-880 2803

1-20

PARK ECZANESİ TEL: 0-212-855 7745

7

PERLAVİSTA ECZANESİ TEL: 0-212-871 1341

5-23 30

REYHAN ECZANESİ TEL:0-212-855 3606

8-25

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

PINAR ECZANESİ TEL:0-212-880 2238

SEDA ECZANESİ TEL:0-212-880 2019

3-19

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

Pano sayfasına kısa ilan vermek ücretsiz. İlan vermek için www.Woow.Com.Tr

TUBA ECZANESİ TEL:0-212-855 7755

16

63


OTOBÜS SAATLERİ BEYKENT-YENİBOSNA 400A BEYKENT KALKIŞ

YENİBOSNA KALKIŞ

İŞ GÜNÜ C.TESİ PAZAR

İŞ GÜNÜ C.TESİ PAZAR

05:15 05:30 05:45 06:00 06:10 06:20 06:30 06:40 06:50 07:00 07:10 07:20 07:30 07:40 07:50 08:00 08:10 08:20 08:30 08:40 08:50 09:00 09:10 09:20 09:30 09:40 09:50 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:40 15:50 16:00 16:10 16:20 16:30 16:40 16:50 17:00 17:10 17:20 17:30 17:40 17:50 18:00 18:10 18:20 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:50 22:10

05:30 05:45 06:00 06:15 06:30 06:45 07:00 07:10 07:20 07:30 07:40 07:50 08:00 08:10 08:20 08:30 08:40 08:50 09:00 09:10 09:20 09:30 09:40 09:50 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:10 16:20 16:30 16:40 16:50 17:00 17:10 17:20 17:30 17:40 17:50 18:00 18:15 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00

64

05:40 06:00 06:20 06:40 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:45 18:00 18:15 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00

06:35 06:50 07:05 07:15 07:25 07:35 07:45 07:55 08:05 08:15 08:25 08:35 08:45 08:55 09:05 09:15 09:25 09:35 09:45 09:55 10:05 10:15 10:25 10:35 10:45 10:55 11:05 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 16:55 17:05 17:15 17:25 17:35 17:45 17:55 18:05 18:15 18:25 18:35 18:45 18:55 19:05 19:15 19:25 19:35 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00 22:15 22:30 22:45 23:00 23:20

06:45 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:15 08:25 08:35 08:45 08:55 09:05 09:15 09:25 09:35 09:45 09:55 10:05 10:15 10:25 10:35 10:45 10:55 11:05 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:25 17:35 17:45 17:55 18:05 18:15 18:25 18:35 18:45 18:55 19:05 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00 22:15 22:30 22:45 23:00 23:20

07:00 07:20 07:40 08:00 08:20 08:35 08:50 09:05 09:20 09:35 09:50 10:05 10:20 10:35 10:50 11:05 11:20 11:35 11:50 12:05 12:20 12:35 12:50 13:05 13:20 13:35 13:50 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:20 18:35 18:50 19:05 19:20 19:35 19:50 20:05 20:20 20:35 20:50 21:05 21:20 21:35 21:50 22:05 22:20 22:35 22:50 23:05 23:20

EYLÜL ‘12 | WOOW

BEYLİKDÜZÜ-AVCILAR HT28 BEYLİKDÜZÜ KALKIŞ İŞ GÜNÜ C.TESİ PAZAR

05:50 06:05 06:20 06:30 06:40 06:50 07:00 07:10 07:20 07:30 07:40 07:50 08:00 08:10 08:20 08:30 08:40 08:55 09:10 09:25 09:45 10:00 10:10 10:20 10:30 10:40 10:50 11:05 11:20 11:35 11:55 12:10 12:25 12:40 12:55 13:10 13:25 13:40 13:55 14:10 14:25 14:40 14:55 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:45 16:55 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:15 18:30 18:45 18:55 19:05 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:20 21:40 22:00 22:30

05:50 06:05 06:20 06:30 06:40 06:50 07:00 07:10 07:20 07:30 07:40 07:50 08:00 08:10 08:20 08:30 08:40 08:55 09:10 09:25 09:45 10:00 10:10 10:20 10:30 10:40 10:50 11:05 11:20 11:35 11:55 12:10 12:25 12:40 12:55 13:10 13:25 13:40 13:55 14:10 14:25 14:40 14:55 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:45 16:55 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:15 18:30 18:45 18:55 19:05 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:20 21:40 22:00 22:30

06:00 06:15 06:25 06:35 06:45 06:55 07:05 07:15 07:25 07:35 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:00 17:15 17:45 18:00 18:15 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:20 20:40 21:00 21:20

BEYLİKDÜZÜ-BAKIRKÖY 76

BEYLİKDÜZÜ-TAKSİM 145T

AVCILAR KALKIŞ

BEYLİKDÜZÜ KALKIŞ

BAKIRKÖY KALKIŞ

BEYLİKDÜZÜ KALKIŞ

İŞ GÜNÜ C.TESİ PAZAR

İŞ GÜNÜ C.TESİ PAZAR

İŞ GÜNÜ C.TESİ PAZAR

06:30 06:45 07:00 07:10 07:20 07:30 07:40 07:50 08:05 08:20 08:40 08:55 09:10 09:20 09:30 09:40 09:50 10:05 10:20 10:35 10:50 11:05 11:20 11:35 11:50 12:00 12:15 12:25 12:40 12:50 13:05 13:20 13:35 13:50 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:15 17:30 17:45 17:55 18:05 18:15 18:30 18:45 19:00 19:10 19:20 19:35 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00 22:15 22:30 22:50 23:10 23:30 23:59

06:30 06:45 07:00 07:10 07:20 07:30 07:40 07:50 08:05 08:20 08:40 08:55 09:10 09:20 09:30 09:40 09:50 10:05 10:20 10:35 10:50 11:05 11:20 11:35 11:50 12:00 12:15 12:25 12:40 12:50 13:05 13:20 13:35 13:50 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:15 17:30 17:45 17:55 18:05 18:15 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00 22:15 22:30 22:50 23:10 23:30 23:59

06:50 07:15 07:25 07:35 07:45 07:55 08:05 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:45 18:00 18:15 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:20 21:40 22:00 22:20 22:40

06:00 06:15 06:30 06:45 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:45 18:00 18:15 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00

06:00 06:15 06:30 06:45 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:45 18:00 18:15 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00

06:00 06:15 06:30 06:45 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:45 18:00 18:15 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00

07:05 07:30 07:50 08:05 08:20 08:35 08:50 09:05 09:20 09:35 09:50 10:05 10:20 10:35 10:50 11:05 11:20 11:35 11:50 12:05 12:20 12:35 12:50 13:05 13:20 13:35 13:50 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:20 18:35 18:50 19:05 19:20 19:35 19:50 20:05 20:20 20:35 20:50 21:05 21:20 21:35 21:50 22:05 22:20 22:35 22:50 23:10 23:30

07:05 07:30 07:50 08:05 08:20 08:35 08:50 09:05 09:20 09:35 09:50 10:05 10:20 10:35 10:50 11:05 11:20 11:35 11:50 12:05 12:20 12:35 12:50 13:05 13:20 13:35 13:50 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:20 18:35 18:50 19:05 19:20 19:35 19:50 20:05 20:20 20:35 20:50 21:05 21:20 21:35 21:50 22:05 22:20 22:35 22:50 23:10 23:30

07:05 07:30 07:50 08:05 08:20 08:35 08:50 09:05 09:20 09:35 09:50 10:05 10:20 10:35 10:50 11:05 11:20 11:35 11:50 12:05 12:20 12:35 12:50 13:05 13:20 13:35 13:50 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:20 18:35 18:50 19:05 19:20 19:35 19:50 20:05 20:20 20:35 20:50 21:05 21:20 21:35 21:50 22:05 22:20 22:35 22:50 23:10 23:30

BEYLİKDÜZÜ-MECİDİYEKÖY 145M BEYLİKDÜZÜ KALKIŞ

MECİDİYEKÖY KALKIŞ

İŞ GÜNÜ C.TESİ PAZAR

İŞ GÜNÜ C.TESİ PAZAR

06:30 06:45 06:50 07:10 07:40

18:05 18:25 18:45 19:20 20:00

06:30 08:00 06:45 09:00 06:50 07:10 07:40

18:05 18:00 18:25 19:00 18:45 19:20 20:00

İŞ GÜNÜ C.TESİ PAZAR

06:00 06:15 06:20 06:25 06:35 06:45 06:55 07:05 07:15 07:25 07:35 07:50 08:05 08:20 08:35 08:50 09:05 09:20 09:35 09:50 10:05 10:20 10:35 10:50 11:05 11:20 11:35 11:50 12:05 12:20 12:35 12:50 13:05 13:20 13:35 13:50 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:10 17:30 17:50 18:10 18:30 18:50 19:10 19:30 19:50 20:10 20:30 20:50 21:10 21:30 21:50 22:10 22:30

06:00 06:15 06:30 06:45 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 15:55 16:10 16:25 16:40 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:20 18:35 18:55 19:15 19:25 19:45 20:05 20:25 20:45 21:05 21:30 21:55 22:20 22:50

06:30 06:50 07:10 07:30 07:50 08:10 08:30 08:50 09:10 09:30 09:50 10:10 10:30 10:50 11:10 11:30 11:50 12:10 12:30 12:50 13:10 13:30 13:50 14:10 14:30 14:50 15:10 15:30 15:50 16:10 16:30 16:50 17:10 17:30 17:50 18:10 18:30 18:50 19:10 19:30 19:50 20:10 20:30 20:50 21:10 21:30 21:50 22:10

TAKSİM KALKIŞ İŞ GÜNÜ C.TESİ PAZAR

07:15 07:35 07:55 08:10 08:25 08:40 08:55 09:10 09:25 09:40 09:55 10:10 10:25 10:40 10:55 11:10 11:25 11:40 11:55 12:10 12:25 12:40 12:55 13:10 13:25 13:40 13:55 14:10 14:25 14:40 14:55 15:10 15:25 15:40 15:55 16:10 16:25 16:40 16:55 17:10 17:25 17:35 17:50 18:05 18:20 18:35 18:50 19:05 19:20 19:35 19:50 20:10 20:30 20:50 21:10 21:30 21:50 22:10 22:30 22:50 23:10 23:30 23:50 00:10

07:20 07:40 08:00 08:20 08:40 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:45 18:00 18:20 18:40 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 21:55 22:15 22:35 22:55 23:15 23:35 23:55 00:10

08:00 08:25 08:50 09:15 09:40 10:00 10:20 10:40 11:00 11:20 11:40 12:00 12:20 12:40 13:00 13:20 13:40 14:00 14:20 14:40 15:00 15:20 15:40 16:00 16:20 16:40 17:00 17:20 17:40 18:00 18:20 18:40 19:00 19:20 19:40 20:00 20:20 20:40 21:00 21:20 21:40 22:00 22:20 22:40 23:00 23:20 23:40 24:00


online alışveriş için:

www.ttafshop.com


www.mediplustipmerkezi.com

SGK anlaşmamız vardır

Beylikdüzü’nün Sağlık Üssü...

7/24

(212)

+DAHİLİYE +GENEL CERRAHİ +ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI +KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM +KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI +GÖZ HASTALIKLARI +CİLDİYE +NÖROLOJİ +AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI +LABORATUAR +RÖNTGEN +DİYETİSYEN +LAZER EPİLASYON +LAZERLE VARİS TEDAVİSİ +KİMYASAL PEELİNG +BOTOX, DOLGU +SAÇ VE CİLT MEZOTERAPİSİ +LAZERLE CİLT GENÇLEŞTİRME +CİLT BAKIMI +LEKE TEDAVİSİ

424 67 24

Cumhuriyet Mh. Nazım Hikmet Bulvarı No:85 Narçiçeği Residence Esenyurt | İSTANBUL

Woow Magazine Beylikdüzü Eylül  

Woow Magazine Beylikdüzü Eylül

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you