a product message image
{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade

Page 1

A M LO

GAZET

Gazeta Katolickiego LO im. Bł. Ks. Romana Archutowskiego w Warszawie

Album pamięci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

10.04.2010

1


Gazeta LO im. Bł. Ks Romana Archutowskiego

Nikt nie przeżył katastrofy samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką na pokładzie. Według rzecznika polskiego MSZ, maszyną leciało najprawdopodobniej 88 osób. Tu-154 rozbił się w rejonie Pieczerska podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Runął na ziemię około 2 km od pasa startowego.

.: Para prezydencka.

Na lotnisku panowała gęsta mgła. Według naocznych świadków, maszynie nie udało się osiąść na ziemi, więc pilot poderwał ją w górę. W trakcie zawracania samolot zahaczył o drzewa i rozbił się. Później stanął w płomieniach.

.: Samolot Tu-154 na płycie lotniska Okęcie w Warszawie.

2

Lech Kaczyński leciał do Smoleńska na uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni NKWD sprzed 70 lat.


Gazeta LO im. Bł. Ks Romana Archutowskiego

Samolot Tupolew, który rozbił się w Smoleńsku, niedawno wrócił z generalnego remontu. Miał odnowione silniki, skrzydła i wnętrze. Lecieli nim najlepsi piloci. Jednak przed tragicznym stanem Tupolewów przestrzega się od lat. Start i lot przebiegały bez jakichkolwiek problemów, najmniejszych nawet turbulencji. Jednak Tupolewy to maszyny bardzo stare, 20-letnie Nie latają już nigdzie oprócz kilku krajów byłego Bloku Wschodniego.

.: Media o katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Przed tragicznym stanem maszyn przestrzegało już wielu, w tym najlepszy pilot pułku, który w proteście przed używaniem "latającej trumny" - bo tak był nazywany Tupolew wśród załogi - odszedł z pułku. Te ostrzeżenia padały zresztą od lat.

.: Samolot Tu-154 po starcie z lotniska Okęcie w Warszawie.

Wszystko wskazuje na to, że zginęły prawdopodobnie wszystkie osoby, które były na pokładzie . Samolotem na uroczystości katyńskie lecieli: prezydent Kaczyński z żoną, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Jerzy Szmajdziński, prezes NBP Sławomir Skrzypek , szef Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka i wielu innych. 3


Gazeta LO im. Bł. Ks Romana Archutowskiego

Lech Kaczyński

(ur.

18

czerwca

1949

r.

w Warszawie) - od 2005 roku Prezydent Polski, prezydent Warszawy w latach 2002-2005, minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000-2001, prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 1992-1995, Senator I kadencji oraz poseł na Sejm I i IV kadencji. Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, były profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, specjalista w zakresie prawa pracy. Współzałożyciel i pierwszy prezes partii Prawo i Sprawiedliwość.

.: Prezydent RP.

4


Gazeta LO im. Bł. Ks Romana Archutowskiego

Maria Kaczyńska

(ur. 21 sierpnia 1943 r.

w Machowie) - żona Lecha Kaczyńskiego, pierwsza dama Polski od 2005 roku. Magister nauk ekonomicznych, W imieniu prezydenta uczestniczyła w uroczystościach międzynarodowych. Otrzymała wiele odznaczeń i tytułów honorowych między innymi za działalność w akcjach charytatywnych.

.: Pierwsza Dama RP.

5


Gazeta LO im. Bł. Ks Romana Archutowskiego

Janusz Kochanowski

Rzecznik Praw Oby-

watelskich (ur. 18 kwietnia 1940 r. w Częstochowie) Polityk, doktor nauk prawnych. Od 2006 roku pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Były prezes zarządu fundacji "Ius et Lex. W latach 1980 - 1991 należał do Solidarności. Na początku lat 90. pełnił funkcję eksperta senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności oraz sprawował urząd konsula generalnego Polski w Londynie.

.: Rzecznik Praw Obywatelskich.

6


Gazeta LO im. Bł. Ks Romana Archutowskiego

Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W 2009 r. powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na sekretarza i członka Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od 1992 roku pełnił funkcję sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W latach 1994-1998 wiceprzewodniczący i Sekretarz Komisji ds. Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Prezesie Rady Ministrów, członek Rady Muzealnej Muzeum KL Auschwitz-Birkenau, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, wiceprzewodniczący Rady Muzeum Wojska Polskiego, członek Rady Programowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

.: Sekretarz generalny Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

7


Gazeta LO im. Bł. Ks Romana Archutowskiego

Jerzy Szmajdziński,

wicemarszałek Sejmu RP

(ur. 9 kwietnia 1952 we Wrocławiu) - polityk, poseł na Sejm w latach 1985-1989 i ponownie nieprzerwanie od 1991 do 2010 roku, wicemarszałek Sejmu VI kadencji, były minister obrony narodowej. Był kandydatem lewicy w wyborach prezydenckich w 2010 roku.

.: Wicemarszałek sejmu RP.

8


Gazeta LO im. Bł. Ks Romana Archutowskiego

Zbigniew Wassermann Poseł na Sejm

RP,

(ur. 17 września 1949 w Krakowie) - polski polityk, prawnik, prokurator. w latach 2005-2007 pełnił funkcję koordynatora służb specjalnych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Poseł na Sejm IV, V i VI kadencji. Od 2009 roku zasiadał w Komisji śledczej ds. tzw. afery hazardowej.

.: Zbigniew Wassermann.

9


Gazeta LO im. Bł. Ks Romana Archutowskiego

10

.: Szczątki samolot Tu-154 w Smoleńsku.

.: Skrzydło z silnikiem samolotu Tu-154.

Rządowe Tupolewy miewały wcześniej problemy. W styczniu br. Lech Kaczyński musiał polecieć na szczyt ekonomiczny w Davos 30-letnim radzieckim jakiem, gdyż Tu-154 odmówił posłuszeństwa. Również jakiem, tym razem na szczyt UE w Brukseli, leciał premier Donald Tusk w grudniu 2009. W styczniu usterka Tupolewa opóźniła wylot do Haiti grupy ratowników, która rządowym samolotem miała udać się do tego kraju, by pomoc w akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi.

Usterkę tupolewa naprawiano również we wrześniu, gdy prezydent Lech Kaczyński udawał się na sesję Narodów Zjednoczonych do Nowego Jorku. W grudniu 2008 r. samolot, którym prezydent podróżował po Bliskim Wschodzie, miał kłopoty ze sterowaniem klapami. Także tę usterkę stwierdzono na ziemi. Z Mongolii do Japonii prezydent poleciał z kilkugodzinnym opóźnieniem wyczarterowanym samolotem.


Gazeta LO im. Bł. Ks Romana Archutowskiego

W 2004 roku Tu-154M, którym podróżował premier Marek Belka, miał kłopoty na lotnisku w chińskim Kunming - usterkę miał agregat rozruchowy jednego z silników, z którego zaczęły się wydobywać kłęby dymu. By kontynuować podróż wyczarterowano inny samolot. Innym samolotem z Wiednia wracał z kolei Aleksander Kwaśniewski. Tupolew, którym leciał miał problemy z akumulatorami.

O wymianie samolotów rządowych mówiono od lat. Już w 1993 roku wojsko sformułowało listę wymagań wobec nowych maszyn. Trzy lata później nowe samoloty miał wybrać rząd Włodzimierza Cimoszewicza. Nie udało się. Podobnie jak w latach 1998 i 2002, jednak rząd odstępował od przetargu. Ostatnia próba zakupu nowych maszyn miała miejsce w 2006 roku, kiedy rząd rozpisał przetarg na sześć nowych maszyn. Przetarg został odwołany w czerwcu 2007 z powodu błędów w warunkach przetargu.

.: Części kokpitu samolotu rządowego Tu-154.

.: 10.04.2010 w mediach.

11


Gazeta LO im. Bł. Ks Romana Archutowskiego

.: Lista pasażerów znajdujących się na pokładzie -lista ofiar.

12

Profile for Redakcja Archutowski

Album pamięci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku  

Album pamięci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, przygotowany przez Gazetę szolną Katolickiego Liceum Ogólnokształczącego im. Bł. Ks. R...

Album pamięci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku  

Album pamięci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, przygotowany przez Gazetę szolną Katolickiego Liceum Ogólnokształczącego im. Bł. Ks. R...

Advertisement