Page 1

www.gazetawroclawska.pl

Polska Gazeta Wrocławska | 3 lutego 2012 | 25

Magazyn Brak prądu przez wiele miesięcy, brak żywności. Do tego mogą doprowadzić erupcje na Słońcu. Ich szczyt jest zapowiadany na przyszły rok. Z inż. Jerzym Dorą, specjalistą od plazmy, wynalazcą, rozmawia o tym Maciej Sas

Jerzy Dora

Wybuchy na Słońcu pojawiają się cyklicznie, zwykle mniej więcej co 11 lat. Właśnie w ciągu ostatnich tygodni mocno się nasiliły. Tak, ale w przeszłości były o wiele silniejsze – trudno powiedzieć, czego teraz się spodziewać. Na pewno pojawią się znów, bo Słońce od dłuższego czasu zachowywało się spokojnie. To tak, jakbyśmy mieli do czynienia z balonem napompowanym za bardzo – nagromadzona energia będzie chciała znaleźć ujście. Na pewno dojdzie do protuberancji, a więc wybuchów plazmy na powierzchni Słońca. To może wywołać zaburzenia pola magnetycznego ziemskiego. Zorze polarne będą bardziej intensywne, ze względu na to,

że wiatr słoneczny przynosi więcej cząstek wysokoenergetycznych, które wzbudzają gaz w atmosferze nad biegunami.

ludzi, którzy potrafiliby to naprawić. W 1989 roku burza magnetyczna dała się we znaki Kanadzie. Około 6 milionów ludzi nie miało prądu... Tamto zdarzenie było 1000 razy słabsze niż to, czego się spodziewamy tym razem!

Czy burze elektromagnetyczne mogą nam zagrozić? Część cząstek wysokoenergetycznych może dotrzeć do Ziemi, powodując uszkodzenia skóry. Mogą pojawić się czarne plamki o średnicy około 0,2 mm. Taka cząstka może wypalić wierzchnią warstwę naskórka. Później to się złuszcza i znika. Miałem 2 lata temu 10 takich plamek. Jak sądzę, to mogło mieć związek właśnie z aktywnością Słońca. Ale burze magnetyczne mogą zaszkodzić urządzeniom technicznym. Jeśli amplituda takiej fali będzie wysoka, a zmiana szybka, to wywoła u nas efekty elektryczne w odbiornikach, czyli we wszystkich dużych rzeczach – liniach energetycznych, wodociągowych, telefonicznych. W nich wywoływane jest wtedy napięcie, które może powodować wyładowania elektryczne. To prowadzi do niszczenia obwodów

FOT.AP

FOT.ARCHIWUMPRYWATNE

LepiejSłońceniewybuchaj

Wybuchy na Słońcu mogą zaszkodzić przede wszystkim elektronice

– przepalają się linie energetyczne i telekomunikacyjne, systemy alarmowe, izolatory, zabezpieczenia. Przede wszystkim spaliłyby się satelity. Ucierpią urządzenia, w których działają półprzewodniki. Przepaliłoby się nawet 80 procent izolatorów w kraju. Przez rok, dwa nie mielibyśmy prądu.

Aż tak długo mogłoby to trwać? Tak, bo jeżeli mielibyśmy nagle wyprodukować kilka milionów izolatorów, trzeba by najpierw wybudować odpowiednie fabryki. To, co było robione przez 50 lat, my musielibyśmy zrobić w ciągu roku. Nie byłoby nawet tylu

Jesteśmy w stanie się bronić? Z przeszłości widać, że zmiany na Słońcu nie prowadziły do wymierania ludzi. W naszym przypadku mogłoby się tak stać, bo jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej. Może zabraknąć żywności. Jej produkcja jest zależna od prądu, jeśli więc go zabraknie na rok czy dwa, to okaże się, że żywność zniknie i nie będzie jej gdzie produkować. Ale podkreślam – to jest prawdopodobieństwo. Nie wiemy, czy i kiedy to się stanie. Ale warto wiedzieć, jak się przygotować na taką możliwość. Pan się na to szykuje? Na wszelki wypadek zrobiłem większy zapas konserw. Leżą w piwnicy. Najwyżej ugotuję sobie bigos i będę świętował,

że nic się nie stało. Amerykanie po części zabezpieczyli się przed tym – wysłali satelity, które mają informować o wybuchach na Słońcu. Te przekazują błyskawicznie informacje i jest kilka cennych sekund na to, by system energetyczny w odpowiednim momencie wyłączyć. Polscy energetycy też się na to przygotowują? U nas śmieją się z tego. A to jest tak, jak z wybuchem wulkanów – raz się zatrzęsło, wulkan może wybuchnąć, ale nic się nie stało. Za drugim razem – tak samo. Za trzecim – nie uciekli, bo przecież poprzednio nic się nie stało. I wybuch zniszczył wszystko. Podobnie jest w przypadku epidemii, np. ptasiej grypy. Sens zapobiegania czemuś jest właśnie taki – gdy jest wysokie prawdopodobieństwo katastrofy, trzeba się na nią przygotować. Jeśli się nie wydarzy, będziemy mieli co świętować. Ale nie można śmiać się z tego, zaniechać przygotowań i myśleć, że ochroni nas siła boska. To rozum ma nas chronić. Rozmawiał Maciej Sas

REKLAMA

1298221/01

1

ODA „Firlej”, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław, 11.02.2012, godz. 20.00

A PALE HORSE NAMED DEATH

2

Klub Muzyczny Łykend, Podwale 37/38, Wrocław, 11.02.2012, godz. 20.00

FLIT – folk-punk-rock z Ukrainy

3

Klub ETER, ul. Kazimierza Wielkiego 19, Wrocław, 12.02.2012, godz. 19.00

Koncert zespołu HEY

Czytelniku! Co piątek porcja kulturalnej rozrywki dla Ciebie do zdobycia w naszym konkursie! Cztery kroki dzielą Cię od wygranej: Krok 1: Wybierz koncert/wydarzenie, na którym Ci najbardziej zależy.

Aby zdobyć 1 z 5 podwójnych zaproszeń, wyślij SMS o treści: konkurs1.powod.imię i nazwisko na numer 72355 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT)

4

Klub ETER, ul. Kazimierza Wielkiego 19, Wrocław, 9.02.2012, godz. 20.00

City Sounds LAMB

Aby zdobyć 1 z 5 podwójnych zaproszeń, wyślij SMS o treści: konkurs4.powod.imię i nazwisko na numer 72355 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT)

Aby zdobyć 1 z 5 podwójnych zaproszeń, wyślij SMS o treści: konkurs2.powod.imię i nazwisko na numer 72355 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT)

5

Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław, 14.02.2012, godz. 17.00

Musical „I Love You”

Aby zdobyć 1 z 4 podwójnych zaproszeń, wyślij SMS o treści: konkurs5.powod.imię i nazwisko na numer 72355 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT)

Aby zdobyć 1 z 5 podwójnych zaproszeń, wyślij SMS o treści: konkurs3.powod.imię i nazwisko na numer 72355 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT)

6

Klub Alibi, ul. Grunwaldzka 67, Wrocław, 14.02.2012, godz. 20.00

Koncert zespołu LUXTORPEDA

Aby zdobyć 1 z 5 podwójnych zaproszeń, wyślij SMS o treści: konkurs6.powod.imię i nazwisko na numer 72355 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT)

Krok 2: Wymyśl dobry/oryginalny/zabawny powód, dla którego powinieneś się znaleźć na wybranym wydarzeniu. Krok 3: Wyślij nam swój powód za pomocą systemu SMS, wpisując w treści: konkursX.powód.imię i nazwisko (gdzie X oznacza numer koncertu od 1 do 6), na numer 72355 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Krok 4: Czekaj na SMS z informacją, gdzie możesz odebrać bilet. Na Wasze odpowiedzi czekamy do niedzieli do godziny 20.00. Nagrodzimy autorów najciekawszych SMS-ów, w ilości przysługującej puli na wybrany koncert. Dodatkowo każdy uczestnik konkursu otrzyma kod uprawniający do przeglądania bieżącego e-wydania Gazety Wrocławskiej, na portalu prasa24.pl.

Wywiad_z_inz_Jerzy_Dora  
Wywiad_z_inz_Jerzy_Dora  

Wywiad zawiera ciekawe informacje o słońcu, jego wybuchach i skutkach wybuchów

Advertisement