Page 1

WHO IS

CARLO SCARPA?


born: 2 June 1906,Venice,ITALY death:28 October 1978,Miyagi,JAPAN

HE IS AN ARCHITECT. AND DESIGNER. heavily influenced by the history of Venetian culture, materials and landscape. In 1926 obtained his diploma of Professor in Architectural Drawing at the Royal Academy of Fine Art


HE POSSESED AN EXCEPTIONAL UNDERSTANDING OF RAW MATERIALS. WAS ARTISTIC DIRECTOR OF VENINI ONE OF THE MOST PROMINENT PRODUCERS OF VENETIAN GLASS In 1956 he won the National Olivetti Award for Architecture and in 1962 the IN-ARCH National Award for Architecture for the Castelvecchio Museum of Verona. In 1972 he became the Director of the Architectural Institute of Venice University.


SCARPA’S DESIGN

Olivetti Showroom Venice


CARLO

SCARPA

La Tomba Brion San Vito d‘Altivole, 1985


Fondazione Querini Stampalia Venice


SCARPA

“If the architecture is any good,a person who looks and listens will feel its good effects without noticing.” Carlo Scarpa

CARLO


CARLO

SCARPA

La Tomba Brion San Vito d‘Altivole, 1985


CARLO

SCARPA

Castelvecchio Museum Verona


IND 336 DIRECTOR SEBNEM YILDIZ

HISTORY OF MODERN DOMESTIC FURNITURE ENDER ARAS


MID CENTURY MODERN 1950’lerin sonlarına doğru tasarım alanında önemli değişiklikler olmaya başladı. Daha önceleri keskin,net kenarlar ve köşelerden oluşan mobilyaların yerlerini, yumuşak hatlara sahip organik formlu ürünler almaya başladı. Bu dönemde kullanıcıların istekleri öncesine kıyasla daha fazla dikkate alınmaya başlandı.”Amerikan Rüyası” da benzer bir düşünce yapısına sahipti.Bu düşünce yapısıyla mobilya tasarımında modernleşmeye kapılar açılmış oldu.

Eero Saarinen

Eero Saarinen’in bu ürününde (Womb Chair,1946) yukarıda bahsedilen düşünce yapısının izlerini görmeye başlıyoruz. Ürünün organik formu, renkli kumaşı ve kullanıcı taleplerini dikkate alan komforu bu izlerin en iyi örnekleri.


1960’s 1960’lı yıllar bir diğer deyişle “Swinging Sixties” modernizmin kurulduğu, savaş sonrası mutsuzluğun ve karamsarlığın kırıldığı yıllardı. Bu yıllarda asıl önemli olan şeylerin başında tasarımın odağının Amerika’dan Londra’ya kaymasıydı. 60’lar tasarım dünyasına Bauhaus soğukluğuna tepki ve soyutlama dönemi olarakta bakabiliriz.

Verner Panton

Verner Panton 1960’ların iyimserliğini yansıtan en önemli sanatçıların başında gelir. Ürünlerini alışıla gelmişin dışında tasarlar, farklı üretim yöntemlerini kullanırdı. Yukarıdaki tasarımında (Heart Chair,1960) sevgiyi, aşkı ve duyguları ifade eden kalbin soyutlamasıyla karşımıza çıkıyor.


1970’s Modernizmin yerini post-modernizmin almaya başladığı yıllar tam da bu yıllardı. Tasarımcılar giderek kullanıcıları yoksaymış durumdaydılar, abes, kullanılması çok zor ürünler ortaya çıkardılar. Bunun sebeplerinin başında ise mobilyalarda gözlenen ölçek-oran bozuklukları gösterilebilir.

Giulio Cappellini

Bu ürün (PC/3 Side One) Shiro Kuramata tarafından tasarlandı ve Cappelini’nin firmasında üretildi. Dönemin ürünlerindeki ölçek bozukluklarını yansıtan bir örnek.


1980’s Bu dönem geçmiş dönemlere kıyasla biraz daha farklı bir dönemdi. “Kendin yap” mottosu belirdi ve ” kitch” denilen yani geçmişteki süslemelerin Art Deco ve 50’lerin ürünleri renkli tasarımlarla ele alınmaya başlandı. Memphis hareketi aslında bu “kitch” anlayışı destekleyen bir hareketti.

Ron Arad

Ron Arad ve Tom Dixon gibi isimler “kendin yap” anlayışı üzerinden giderek ürünlerinde bir takım kaynak çeşitlerini kullandılar. Ron Arad’ta yukarıdaki ürününde (Rover Chair,1981) metal ile çalışmalarını sergiliyor.


1990’s Bu yıllarda post-modernist anlayış giderek azalmaya başlamıştı. Tasarımcılar ürünleri üzerinde bir takım arayışlar gerçekleştirdiler. Bu arayışlar çoğunlukla anlam, sadelik üzerineydi.Bir yandan da bu dönemde hayatın tek düzeliğini kırmak isteyen serbest tasarımlarda göze çarpmaktaydı.

Phillippe Starck

Phillippe Starck’ta bu tek düzeliği kırmak isteyen, sürreel çalışmaları olan bir tasarımcıydı. W.W Stool adlı ürününde (Yukarıdaki) işlevselliği arka planda bıraktı, serbestliği ise ön plana çıkarmayı amaçladı.


2000’s 2000’lerde yeni üretim teknolojilerinin de artmasıyla çok çeşitli ürünlerin sergilendiği adeta bir şölen haline geldi. Tasarımcılar ürünlerine farklı yönlerden yaklaştılar. Bu dönemde genel bir form anlayışı olmamakla birlikte aslında teknolojinin imkanları ve tasarımcıların hayal güçleri aslında ürünlerin genel şekillerini belirleyen kıstaslardı.

Oki Sato , Nendo

Nendo, üst görseldeki ürününde sehpanın ayaklarını dikey veya yatay konumlandırmasıyla değişebilen iki adet ürün tasarlamış oldu.Nendo ürünlerinde görsel ilüzyonları sergilemeyi sevse de “Chab Table”’ı daha fazla işlevsel bir ilüzyon ile karşımıza çıkmış.


KOMS, U

koms, u

Journey Map of the Service

customer journey map

While taking a tour at sahibinden.com, Gülin sees the logo of Komşu Komşu in an advirtesement. She wonders what it is and clicks on the link.

Gülin Şenyurt “I love dogs.I have been living in Çiçek Apartment for 3 years.”

Link directs her to the app website. She looks over it and decides to check out.

Gülin downloads Komşu Komşu App. She can see the family/single rates, interaction levels for the region and contact with the apartment manager.

Gülin meets with her neighbours, asks for her urgent needs in her new house, leave a question to be answered about neighbourhood like dry cleaning, best restaurant or housekeeper.

ING

E

R EFO

B

MO Gülin decides the flat and move into her new home. On the moving day, new neighbours brings tea and food to her.

V MO

After fiiling her profile info, she can see other people in her apartment and in the 1 km sq.area.

She sees Sevgi’s post offering giving a hand for busy neighbours to walk the dog. Gülin replies it and Sevgi takes Lucky too when going out.

VIN

G

ING

ND

Just after moving in, Gülin scan the badge on the building -which is specific to her apartmentwith Komşu Komşu app.

She can leave a question to be answered about neighbourhood like dry cleaning, best restaurant or housekeeper.

AR

S ER

B

M ME

A HIP

ET ME

AP

TM

EN

T IN

TER

AC

TIO

N

She applies as new neighbour and the apartment manager approves her request.

BO

H EIG

OO

H UR

N

She sees Orçun’s post about sharing his guitar skill and joins the group. Inspiring from this, she starts a ceramic class in her home and she has many neighbours from region now.

Application “Komsu Komsu”

R

TE

N DI

N

IO

T AC

Gülin is wiiling to share her car for common routes and leaves a post by app for several travels. She feels more belonged to this new community when she helps in any way.

User register to the application.

This is the main page. User able to see others posts in her apartment or neighbourhood apartments also.

Habitants can show icons with to the others in an apartment. These post can be about habitants hobbies, sharable gadgets/devices or dislikes.Other

Habitants can see and share posts in instant, daily or longtime mode.

Habitants can add new posts to her apartment and neighbourhood apartments in instant, daily or longtime mode.

When the user moved another apartment to live, applies with symbol reader to his account by the sticker prepared from “Komsu Komsu” app.

Mixed Works  

Some examples about my graphic works. Listed randomly.

Mixed Works  

Some examples about my graphic works. Listed randomly.

Advertisement