Page 46

MAGAZYN APETYT

TEKST: KAMIL PIASKOWY ZDJĘCIA: KATARZYNA KARUS

DOMOWE

NALEWKI Nalewki to trunki nierozłącznie związane z polską kulturą i tradycją. Od wieki wieków, ludzie zalewali alkoholem rozmaite zioła i owoce, uzyskując w ten sposób trunki o niezwykłych walorach smakowych oraz trunki wspomagające organizm w przeróżnych potrzebach. Znane są nalewki, które wzmacniają odporność, wspierają organizm w walce z chorobami, pomagają na rozmaite dolegliwości i wspomagają trawienie - zwłaszcza po obfitych posiłkach.

Zwyczaj spożywania digestifów po obfitych posiłkach lub spotkaniach przy świątecznym stole został nieco zapomniany, może dlatego, że nie biesiadujemy już tak jak za czasów szlacheckich. Powodem tego może być również to, że z biegiem czasu i zachodzącymi zmianami kulturowo-obyczajowymi zamazała się granica pomiędzy spożywaniem alkoholu w celach mających zadanie wspierania organizmu po posiłku, a spożywaniem alkoholu jako elementu towarzyskiego. Przygotowanie nalewek i likierów domowej roboty nie wymaga specjalnych umiejętności ani wyszukanego sprzętu. Najważniejsze są wysokiej jakości składniki i dobry alkohol. Zależnie od rodzaju surowca na bazie którego wykonujemy nalewkę, będzie to wódka czysta lub spirytus. Kolejną rzeczą, którą będziemy potrzebować jest butelka z ciemnego szkła lub słoik ze szczelnym zamknięciem.

Ostatnią rzeczą konieczną do przygotowania wyśmienitej, domowej nalewki jest czas i cierpliwość. To bardzo ważna, jeśli nawet nie najważniejsza rzecz. W zależności od rodzaju nalewki, ekstrakcja musi trwać od kilku tygodni do nawet dwóch miesięcy i więcej.

Kiedy mamy już wszystkie składniki, pojawia się pytanie: jakiego alkoholu użyć? Wódka czy spirytus? Zasada w tej kwestii jest prosta. Do ekstrakcji świeżych ziół i owoców najlepiej używać  czystego spirytusu, ponieważ większa zawartość alkoholu chroni przed zepsuciem się maceratu i efektywniej adsorbuje związki smakowe i aromatyczne zawarte w użytych przez nas ziołach i owocach.

Do maceracji suchych ziół i przypraw używamy wódki czystej - zawarta w niej woda wspomaga pęcznienie suchej bazy, a alkohol pełni rolę rozpuszczalnika substancji ekstrahowanych. Nalewki z ziół wymagają najdłuższej maceracji czyli okresu przebywania w alkoholu. W tym przypadku, jest to nawet kilka miesięcy. Po fazie maceracji, nalewkę poddajemy pierwszej filtracji i odstawiamy na tydzień, aby mogła się wyklarować. Po tym czasie, dekantujemy nalewkę znad osadu i dodatkowo filtrujemy. W przypadku nalewek owocowych postępujemy analogicznie, z tym że czas maceracji wynosi około 2 miesięcy. Przy pierwszej filtracji odciskamy dodatkowo macerowane owoce.

Nalewki z suchych składników nie potrzebują tak długiego czasu przygotowania i w ich przypadku ekstrakcja trwa średnio kilka tygodni do miesiąca. Przygotowanie nalewek - zwłaszcza tych przygotowywanych na spirytusie - wymaga czasem rozcieńczenia lub dosłodzenia syropem cukrowym. Do rozcieńczania, najlepiej używać wody zdemineralizowanej i zostawić rozcieńczoną nalewkę na kilka dni do odstania. W kwestii dosładzania należy pamiętać, że dodanie syropu cukrowego znacznie zmniejsza trwałość przygotowanego trunku, ograniczając ją do około 2 miesięcy.

Na koniec - przygotujmy trzy nalewki idealne na spotkania przy świątecznym stole. Dwie z nich to typowe digestify, a ostatnia - będzie nalewką deserową.

46

Profile for Małopolski Apetyt

Małopolski Apetyt #1  

Wiosenny numer Małopolskiego Apetytu - magazynu blogerów kulinarnych. www.fb.com/magazyn.apetyt www.magazynapetyt.pl

Małopolski Apetyt #1  

Wiosenny numer Małopolskiego Apetytu - magazynu blogerów kulinarnych. www.fb.com/magazyn.apetyt www.magazynapetyt.pl

Profile for apetyt
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded