Page 6

MAGAZYN APETYT

SEZONOWE OWOCE I WARZYWA

TEKST: ANNA MARCINKOWSKA PRZEPISY, ZDJĘCIA I ILUSTRACJE: KATARZYNA KARUS

pomagają organizmowi zwalczać stres oksydacyjny spowodowany przez wolne rodniki, który w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju wielu chorób.

Nadeszło lato, a razem z nim czas na kolejne sezonowe owoce i warzywa. Mrożonki już dawno poszły w odstawkę, by zrobić miejsce świeżym produktom w jakie obfitują place, targi i osiedlowe warzywniaki. Korzystajmy z nich, póki są - jedzmy je na surowo (z wyjątkiem grzybów, oczywiście). Marynujmy, duśmy, gotujmy, róbmy z nich dżemy, konfitury, zamykajmy w słoikach – wszystko to po to, aby w zimie cieszyć się smakami lata.

Choć wszystkie owoce i warzywa zawierają antyoksydanty, to jednak borówki są jednym z najlepszych ich źródeł. Co więcej, owoce te znane są ze swojego regeneracyjnego działania (za sprawą antocyjanów) na ludzki wzrok. Picie soku z borówek zaleca się szczególnie kierowcom, w szczególności tym prowadzącym po zmierzchu, a także pilotom oraz osobom spędzającym wiele godzin przed komputerem, aby zapobiegać zmęczeniu oczu. Z kolei u osób starszych, spożywanie świeżych owoców poprawia pamięć, opóźnia starzenie się organizmu oraz zmniejsza ryzyko występowania chorób przewodu moczowego.

BORÓWKI

Już w lipcu rozpocznie się sezon na długo wyczekiwane borówki. Trwa on jednak stosunkowo krótko, trzeba się więc spieszyć, aby maksymalnie wykorzystać je w naszej kuchni. Są wyśmienite zarówno same, jak i jako dodatek do deserów. W medycynie ludowej, od dawien dawna, znano i doceniano szczególne właściwości zdrowotne tych leśnych owoców. Mogliśmy się o tym przekonać obserwując chociażby niecodzienne korzyści zaledwie kilku łyków kultowego soku z gumi-jagód w bajce „Gumisie”. Dzisiaj już wiemy, że przeciwutleniacze zawarte w jagodach

MORELE

Te żywo pomarańczowo-żółte owoce, wyjątkowo słodkie i soczyste, są jednym z symboli słonecznego lata. Obfitują nie tylko w wyjątkowe walo-

Tekst napisany w oparciu o źródła książkowe i internetowe. Nie stanowi informacji medycznej.

6

Profile for Małopolski Apetyt

Małopolski Apetyt #2  

Letni numer Małopolskiego Apetytu - magazynu blogerów kulinarnych. www.fb.com/magazyn.apetyt www.magazynapetyt.pl

Małopolski Apetyt #2  

Letni numer Małopolskiego Apetytu - magazynu blogerów kulinarnych. www.fb.com/magazyn.apetyt www.magazynapetyt.pl

Profile for apetyt
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded