Page 1

№1-2 (39-40) ‘2015


від редколегії

Чи були у вашому житті ситуації, з якими ви думали, що не впораєтесь? А ви — впорались. Чи виникали проблеми, в яких ви не бачили розв’язання? Але ви їх вирішили. Були втрати, які, вважали, ви не переживете? Все ж таки пережили. Шлях здавався надто складним? Проте ви успішно пройшли його і наразі зустрічаєте новий день сильнішим, міцнішим, розумнішим, з великим досвідом і набутими знаннями. Звичайно, складнощі можуть чекати і попереду. І насправді, так воно і буде. Тому варто час від часу озиратися в минуле і згадувати — навіть, коли думали, що не зможете, змогли! А отже, немає підстав сумніватися в собі. Тільки ми, власне ми, відповідаємо за секрети успіху, досягти якого можливо лише через наполегливу працю. Ви, наприклад, знаєте, що Томасу Едісону довелось здійснити понад 10 000 невдалих дослідів і зазнати численних провалів, ніж зробити своє надзвичайне відкриття? А про команду Генрі Форда, яка працювала, не покладаючи рук, майже цілодобово протягом цілого року, аби розробити свою революційну модель автомобіля? На щастя, лежачи у ліжку, досягти успіху нереально. Life-story успішних людей доводять це. І прикладів таких настільки багато, що й не будемо намагатися їх наводити. Головне — вміти визначати, що важливіше саме тут і зараз. Вміти призупинятися, аби почути себе і визначити, чи це той шлях, про який мріяли. Вміти відчути щиро власні почуття і пристрасті. Вміти насолоджуватися і результатами власної праці, і кожною хвилиною щастя. Вміти досягати гармонії і не помилятися, порушуючи головні закони всесвіту. З побажаннями успіхів ваша редколегія

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

вітаємо всіх з днем народження рідного банку і Днем банківськОГО працівникА України! Ми пережили з вами нелегкий рік, який став для нашої країни жорстким випробуванням на державну міць, справжній патріотизм і велике бажання кращого для майбутнього українського суспільства. У такі непрості часи, коли наша Батьківщина нарешті обрала цивілізований шлях розвитку і в стані воєнних дій та анексії прямує за обраним європейським вектором, стабільність фінансової системи має бути особливо міцною основою всіх перетворень і реформувань. Тому важливість і соціальна значущість нашої з вами роботи не піддаються сумнівам, а є джерелом життєвої енергії і сприятливих умов для розквіту української держави. Наші здобутки — це результат ефективного управління, постійної і послідовної розбудови наших стратегічних планів і тактичних завдань, високого професіоналізму і наполегливої праці на кожному робочому місці. Щиро дякуємо вам за це! І нехай підґрунтям щасливого життя та плідної професійної діяльності для вас буде міцне здоров`я, серце, сповнене любові та добра, натхненна думка й щирі почуття! Нехай ваша праця на фінансових теренах держави додасть українській банківській системі життєвої наснаги, а людська шана буде подякою за плідну і нелегку роботу! Нехай кожен ваш день повниться добрими справами, гарними новинами і радісними подіями! Нехай наш новий «хрещатицький» рік стане роком нових можливостей та успішних починань, фінансових звершень і стабільного зростання! Зі святом! Голова Спостережної ради Андрій Герасименко

2

Вітаємо!

Голова Правління Дмитро Гриджук


СВЯТО

о р и Щ куємо! дя

Завжди приємно чути добрі й щирі слова вдячності, особливо коли витрачаєш задля цього власні знання, час, уподобання і думки, коли ставиш собі за мету не тільки тактичні завдання прибутковості, рентабельності, ліквідності, а й стратегічні цілі – приносити суспільству в цілому і кожному клієнту зокрема вигоду, корисну у всіх аспектах, та задоволення від успішної справи і спілкування. Адже «Хрещатик» – це банк, який з турботою ставиться і до своїх клієнтів, і до співробітників, це банк, що вирішує не лише фінансові питання, а робить життя багатьох людей спокійнішим і комфортнішим.

м є а з Нав

Корнило Крушельницький Ірина Семененко

Заслужена артистка України, солістка Національної опери, Київ Добре, що є такі меценати, як мої старі друзі — банк «Хрещатик». Зі святом, любі!

Віктор Падалка

член Спостережної ради банку, перший заступник директора департаменту фінансів КМДА Банку та нам, його акціонерам, є чим пишатися, та особливо клієнтами банку, які йому довіряють свій бізнес і власні заощадження навіть за часів гострих суспільно-політичних й економічних криз. Банку бажаю впевненості і стабільності, ще більшої довіри на ринку. Колективу — здоров’я, творчих успіхів, натхнення і родинного затишку! У майбутнє дивитися лише з оптимізмом!

лікар міської лікарні, Бучач Тернопільської обл.

Одержую у «Хрещатику» зарплату і пенсію. Хоча й заганяють до іншого банку, але вас, любі мої, не проміняю. Зі святом!

Віталій Майко

народний депутат Верховної Ради IV-V скликань, президент Асоціації «Київ» Завдяки своєму професіоналізму і відповідальному ставленню до справи банк «Хрещатик» зміг побудувати конструктивні відносини з клієнтами і партнерами, у нелегкі часи економічної кризи продемонструвати стабільність і надійність. Зичу Спостережній раді банку, Правлінню і всім працівникам міцного здоров’я, щедрого людського щастя, родинного затишку і достатку, бадьорого настрою та оптимізму, творчих успіхів у банківській діяльності! Нехай ця 22-а річниця стане не лише визнанням ваших заслуг, а й точкою відліку нових добрих справ!

Ігор Олійник

Заслужений будівельник України, депутат Івано-Франківської облради Банк «Хрещатик» за роки свого існування переконливо підтвердив свій ефективний розвиток, зваженість управлінських рішень, високу довіру клієнтів! Бажаю своїм друзям — всім працівникам банку — щастя і фінансових гараздів!

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

3


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Анатолій Степанюк,

акціонер банку у 2002-2012 рр., екс-голова Правління КП «Київспецтранс», Київ Вже самим фактом свого 22-річчя банк «Хрещатик» засвідчив обґрунтованість і вірність обраній стратегії, ключовими принципами якої є універсальність і клієнтоорієнтованість та яка адекватно відтворює місію банку, котрий вже багато років поспіль успішно співпрацює з комунальними підприємствами. За такий незначний термін з погляду історичних анналів акціонери і працівники банки зробили дуже багато, але я впевнений, що головні досягнення попереду! Бажаю всьому колективу розвиватися і процвітати, зміцнюючи і нарощуючи лідерські позиції на фінансовому ринку країни!

Олександр Бойко

президент групи компаній «Ду Візу», Київ Для мене банк «Хрещатик» вже понад 12 років — надійна допомога в особистих і бізнесових справах. Якісний сервіс, прийнятні умови співпраці і гарні стосунки з менеджментом банку залишили без сумнівів моє бажання співпрацювати з «Хрещатиком». Завжди приємно мати справу з професіоналами.

Людмила Віднянська

власник пенсійного рахунку, Київ

Світлана Брукман

адвокат, громадський діяч, волонтер, Запоріжжя Потрапила до «Хрещатика» з перших днів відкриття Запорізької філії. З банком стосунки маю чесні, порядні, неупереджені. Хочу зізнатися, що у критичних ситуаціях у фінансовій сфері ми завжди дослухаємося Дмитра Гриджука. Його аргументи і пояснення завжди логічні, толерантні і високопрофесіональні. А побажати банку хочу уникнути будь-якого фінансового цунамі, всім нам — миру і спокою! 4

СВЯТО

Стала клієнтом банку у 2010 році. Вирішальними при виборі банку стали надійність і відповідальність «Хрещатика» за своїми зобов’язаннями, репутація банку, що успішно вистояв у кризові часи.

Володимир Курило

керівник мережі будівельних організацій, Харків 10 років тому ми почали співпрацю на основі довіри. Відтоді усі фінансові питання вирішую у «Хрещатику», якому бажаю наснаги і гараздів у будь-яких сенсах.

Світлана Ватаманюк актриса Національного драматичного академічного театру ім. І.Франка, Київ

У банку «Хрещатик» приваблюють порядність і серйозність, моральні засади, яким керівництво банку не зраджує за будь-яких обставин, особлива духовність цієї фінустанови. Побажати всім клієнтам і працівникам банку хочу душевного тепла і комфорту, радості, найтепліших сімейних стосунків. Це — найважливіше. А все решта — просто в необмеженій кількості. Щасти вам!


СВЯТО

Микола Подгребельний директор Серійного заводу «Антонов» — філії ДП «Антонов», Київ

Веніамін Білошевський вкладник, Одеса

З перших днів роботи банк «Хрещатик» обрав чесний, правдивий і головне діловий шлях. Цим ви заслужили довіру своїх вкладників. Як ваш вірний клієнт бажаю всім працівникам банку міцного здоров’я, вдачі і миру в країні.

Побажати колективу «Хрещатика» хочу подальших успіхів у забезпеченні потреб кожного свого клієнта, всім працівникам банку — щастя, здоров’я, світлого неба над головою.

Олег Матвієнко

директор, один із засновників НВП «Мітек», Миколаїв Бажаю «Хрещатику» не зважати на конкурентні коловороти, а постійно вдосконалюватися й рухатися вперед, не втрачаючи головних традицій в обслуговуванні — ввічливості, порядності та акуратності.

Євген Гришин

Галина Гикава

директор фірми DBB group, Дніпропетровськ

власниця кав’ярень «Каффа» і «Бісквіт», Чернівці

Знаєте, маю сьогодні щодня 2-3 дзвінки з пропозиціями зустрічі з банкірами — впливовими і знаними у нашому регіоні людьми. Але... у нас є «Хрещатик», і цим все сказано. Зі святом, дорогі друзі!

Вячеслав Брижатий

генеральний директор ПАТ «Факел», одного з провідних машинобудівних підприємств для газотранспортної системи, м. Фастів Київської обл. Я дуже вдячний банку, який свого часу повірив нам і підтримав фінансово. Тепер, коли завод став фінансово стійким підприємством, за нами розпочалося справжнє полювання. Але партнерські відносини з «Хрещатиком», його підтримка і розуміння дорогого вартують.

Хочу зазначити високу порядність і рівень відповідальності, які у банку «Хрещатик» зведені у ранг корпоративної філософії. Неймовірно! Тож, бажаю всім працівникам банку успіхів і щастя, нам усім — довгоочікуваного миру!

Леокадія Герасименко

генеральний директор туристичної компанії «Руада», голова Спілки жінок України, Київ У сучасному світі гроші — це неминуча необхідність. Правильно розпоряджатися ними — справжнє мистецтво, підвладне професіоналам, які можуть навчити цінним навичкам. Ось так стисло можна описати мої стосунки з банком «Хрещатик», якому я щиро дякую за порядність, впевненість у завтрашньому дні і втілення багатьох мрій. Щасти вам, друзі!

Яна Коваленко

головний бухгалтер ДП «Сумський агролісгосп», Суми При виборі фінустанови звертаю увагу насамперед на культуру обслуговування, оперативність, наявність готівкових ресурсів і звичайно бажання передбачити всі можливі потреби і запити клієнтів. Так тримати, банк «Хрещатик», і надалі нести статус лідера у багатьох рейтингах. ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

5


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Пильний погляд Думки і формулювання голови Правління нашого «Хрещатика» Дмитра Гриджука завжди непересічні, прогностичні і повчальні. А головне – спонукають до мотивації власних дій, адже багатьох команди в цілому і кожного з нас зокрема протягом багатьох років існування рідного банку – це насправді результат великої праці і ретельної підготовки. Тож, вчимося у нашого СЕО, і насамперед бачити у повсякденні те, що приносить мудрість, успіх і стабільність. Просимо, Дмитре Миколайовичу!

6

Авторитет-а-тет


Авторитет-а-тет

Нам виповнилося 22. Складні роки, протягом яких довелося пережити не одну фінансово-економічну і суспільно-політичну революції, кризу довіри до банківського сектора країни і споживацький бум бездумних кредитів, що, наче кайдани, згодом пригнули додолу багатьох колег. Повз нас і крізь нас проходили цунамі волатильності валютного ринку, суворі обмеження регулятора і гучні «реформи» кількох урядів. І ще багато чого сталося у нульові — на початку другого десятиріччя у фінансовому сегменті українського ринку. Але ми встояли і вистояли, дедалі активніше нарощуючи інноваційний та інтелектуальний потенціал, капіталізуючись і не втрачаючи позицій у жодному бізнес-напрямі. Коли розпочинали, гучна назва «Хрещатик» зобов’язувала до високого професіоналізму, ефективної діяльності і глибинної відповідальності. Тим паче, що нашими акціонерами, крім підприємств Міністерства оборони, стала ще й столична влада. Перспективи — цікаві, креативні, найширші! Формула ж успіху могла бути лише одна: чесність, порядність і постійне пізнання нового. І довіра — головна основа найприбутковішої економіки, як казав американський підприємець та освітянин Стівен Кові-молодший. Ми зробили за ці роки неймовірно багато — інколи перебираєш подумки всі новації у банківництві, що мали і мають місце у «Хрещатику», і розумієш, що найбільший дефіцит наразі — нестача часу, аби викласти весь накопичений досвід на папері чи у подкастах. А варто було б! При цьому розуміємо, що можемо стати ще кращими, бо є куди вдосконалюватися. Тому ми не зупинилися і не будемо цього робити. Ми активно розвиваємось, хоча й розуміємо, що живемо в епоху перемін і через років 20-30-40 цей період вважатиметься у новітній історії України переламним, інакше кажучи, надскладним. Тому й прагнемо збирати кожну намистинку думок, ідей, творчих проривів. Я особисто намагався не втрачати жодної думки стосовно ситуації у країні в цілому і на банківському ринку зокрема. Деякими з них хочу поділитися. ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

7


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

2014 рік став особливим для кожного українця, для кожного з нас. І знаменність прожитих днів полягала не тільки у революційності і трагічності подій, що сталися протягом року, а й у проявах неймовірного героїзму і благодійності, доброти й мужності нації, яку визнано найпатріотичнішою в світі. А ще цей рік запам’ятався складними катаклізмами на вітчизняному фінансовому ринку, втратами, і не лише матеріальними. І так хочеться, щоб подібні періоди в історії України залишалися тільки на сторінках підручників. Проте ми з вами продемонстрували, що наш «Хрещатик» насправді є надійним партнером. Що в нас насправді високопрофесіональна команда, що ми по-особливому соціально та клієнтоорієнтовані, що наші технології та інноваційні розробки вже давно перевершили очікування ринку.

Мабуть, тільки лінивий не говорить вже про те, що на Україну у разі відсутності нагальних реформ очікує катастрофа. Навіть американський посол Джеффрі Пайєтт надав їм статусу справи національного виживання, наймогутнішої зброї в неоголошеній війні. А життя, в якому справжні й такі очікувані реформи замінюються на пусті розмови, триває далі, хоча часу стає дедалі менше й менше. Відсутність чітких принципів першочергового реформування банківської, енергетичної та інвестиційної сфер, неузгодженість дій між творцями і виконавцями Стратегії розвитку України’2020 можуть звести нанівець всі набутки революції гідності і сподівання української громади. І якщо з грошима, які потрібні для реформування, нам допоможуть і вже допомагають, то політична воля та пріоритетність суспільного над приватним — 100% особиста справа вітчизняних політиків, урядовців і всіх, від кого, бодай трохи, залежить майбутнє нашої країни. Як і 100% відповідальність конкретних людей і за державні справи, і за реформи.

Думки мої повсякчас повертаються до питання, що вже має ознаки одвічності — чому гальмуються реформи у суспільстві, економіці, банківській системі? На перший погляд, є причини, починаючи з того, що кожна зміна у будь-якій сфері потребує правової основи. А це — процедури легітимізації законодавчих і нормативних ініціатив, кожна з яких має свій термін. Це — об’єктивно. А ще найголовніше — втрата довіри народу через невиконання обіцяного, відсутність чіткої позиції, неготовність або невміння, навіть небажання говорити правду, вибудовувати публічну комунікацію реформ з боку всіх гілок влади. А так хочеться сказати, за Уїнстоном Черчиллем, що у нашій країні у керма — справжні держав8

Авторитет-а-тет

ні люди, які, думають, на відміну від політиків, не про наступні перегони, а про наступні покоління.

Знаковими подіями в усіх сенсах стали отримання Україною першого траншу кредиту МВФ та публічний звіт про 100 днів роботи уряду, які пройшли під гаслом «Ми це змогли». Звичайно, можна критикувати нову кредитну програму EFF, за якою позики Міжнародного валютного фонду надаються лише за умови обов’язкового виконання погодженої програми реформ. Ці кошти спрямовуються на вирішення проблем бюджетного дефіциту, зниження напруги на валютному ринку, але жодним чином негайно не поліпшать добробут пересічних громадян. Можна «розкладати по поличках» звіт урядовців на чолі з прем’єром, від яких усі очікують, окрім непопулярного реформування ЖКГ та підвищення тарифів для населення, інтенсивніших реформ у всіх галузях економіки і соціуму. Побажань багато, проте ми маємо розуміти, що країна живе у стані війни з ядерною державою, що вже багато місяців поспіль українські війська втримують озброєних до зубів терористів і професіоналів регулярної армії, що розкручена спіраль інфляції і девальвація гривні «накрили», наче цунамі, багато як малих і середніх, так і великих підприємств, що вітчизняна економіка, за прогнозами світових аналітиків, зможе дістатися докризового рівня лише у 2018 році. Однак зараз не можна зупинятися, а необхідно активізувати реформаторську ходу, оскільки зовнішні чинники і надалі сприятимуть проведенню внутрішніх реформ. Тоді наші витримка і розуміння матимуть сенс майбутнього.

У рейтингу найбільш інноваційних країн світу «The Global Innovation Index», який щорічно складає Bloomberg, Україна піднялася серед 50 країн, які розглядалися в цьому рейтингу, з 49-го на 33-є місце. Можемо, коли хочемо! А скільки змогли б ще, якби менше часу витрачали на всілякі обговорення, суперечки, складання хвалебних постів щодо довіри конкретної особи конкретним командам в уряді, парламенті. Сьогодні відновлення довіри — головне завдання всіх: політиків, влади, реформаторів, пересічних громадян. І починати потрібно кожному з себе.

Сьогодні реальність банківського сектора дає підстави говорити про те, що часто не криза або воєнні умови стають причинами проблем у банку, а насамперед бездіяльність або протиправні дії менеджменту, інсайдерів банку. Тому цілком вчасним вважаю


Авторитет-а-тет прийнятий Закон України про підвищення відповідальності пов’язаних з банком осіб, у тому числі його керівників і навіть кінцевих бенефіціарів. Наразі нагляд за діяльністю банків здійснюють НБУ і Фонд гарантування вкладів, проте вбачається доцільним зробити дійовий банківський нагляд незалежним від будь-яких гравців фінансового ринку. Саме тоді нагляд буде ефективним, неупередженим і своєчасним. І саме таким чином українська банківська система дійсно впровадить міжнародні принципи корпоративного управління в операційну діяльність і комерційних, і державних банків.

Звідусіль чути прогнози: долар буде по 30, по 40, по 50... Так і вбачаються слова аукціоніста: хто більше? Але ж це життя. Життя, яке відбувається поруч і в якому існують твої рідні, колеги, друзі, всі громадяни твоєї країни. Та багато хто з них не розуміє, що коїться в соціально-економічному середовищі, яким чином на ринку формуються вартість іноземної валюти і внаслідок її подорожчання — ціни, чому долар або євро сьогодні коштують так, а завтра інакше. Нерозуміння ситуації завжди породжує чутки. Хтось мудрий сказав: наші знання мають кордони, непоінформованість безмежна у своїй фантазії. Може, вже варто нашим чиновникам, особливо економічного блоку, дослухатися стародавніх розумників і взяти за правило пояснення будь-якої ситуації на фінансовому ринку саме з перших вуст — владних структур, що приймають рішення та ухвалюють закони. І заборонити будь-яким і професіональним, і новоспеченим аналітикам, окрім представників Нацбанку і Мінфіну, коментувати події на валютному ринку, аби не розхитувати човен, який має дістатися берега з усіма, кого рятує — інформаційна політика спілкування з власним народом не повинна бути руйнівною.

Ми полюбляємо шукати винних, тих, на кого можна звалити провину за все, що відбувається. І мало хто починає свій день, як Джон Кеннеді, з фрази «що я можу зробити для своєї країни?». Мало хто аналізує причини ситуацій — великих і дрібних. Мало хто хоче і вміє прогнозувати очікуване, розуміти обставини, в яких перебуває. А найголовніше — знаходити вихід зі становища, в яке потрапив. Причина — в нас самих. Замислимось?

Головними маркерами сьогодні мають бути моральні чесноти — у бізнесі, людському спілкуванні, родинних стосунках. Чесноти, без яких не буває законів загальної пам’яті і правильних вчинків, компенсації та чарівних слів, спільної упряжки і показових дріб-

ниць. Чесноти, які зведуть нанівець навіть думки про підлість і недовіру. Чесноти, у підґрунті яких є поглиблення довіри один до одного та держави, що дасть змогу вибудувати ті реформи, які виведуть і нашу економіку, і наші ділові відносини, і наші людські стосунки на орбіту порядності та об’єктивності.

Болить душа, подих перехоплюють спомини того, що бачив у лютневі дні 2014го з вікна свого кабінету, тужить серце не тільки за Небесною сотнею, а й тисячами наших хлопців, які полягли за Україну. Ну скажіть, що немає в ДНК нашого народу гена незалежності, клітинок супротиву і прагнення відстояти мир на рідній землі?! Скажіть, що це не наш народ сколихнув увесь світ і змусив повстати перед «чумою», якою отруєні голови і серця в інших країнах?! Значить, ви не пережили разом з нами зиму 2013-2014-го. Значить, ваш голос не тремтів, коли темряву над Майданом розкинжалили потоки світла, аби обриси Божої матері з’явилися перед очима мільйонів українців, які прийшли сюди у річницю Революції гідності. Значить, ви не плекали свої сподівання, коли побачили нових європейських лідерів під час Маршу гідності, який пройшов у Києві. Так, колишньою Україна вже не стане ніколи. І всі минулорічні і сьогоденні події лише прискорюють еволюційний рух нашого суспільства за європейським вектором.

Мої роздуми концентруються в координатах чергової 29-ї річниці чорнобильської трагедії і днів пам’яті загиблих і понівечених у ході Другої світової війни, останніх подій на сході країни і нових випробовувань, які, впевнений, на нас ще чекають. Вони й визначають напрям моїх думок у бік одвічних цінностей і парадоксів життя. Запитань багато, і всі вони риторичні. Чому сила і віра краще загартовуються у стражданнях і болях? Чому головна битва з лихом і війною має точитися всередині кожного з нас? Чому історична пам’ять не тільки об’єднує, а й надає сил до життя? Невже жоден біль, від якого страждаємо, жодне випробування, яке переживаємо, не буває даремним? Невже страждання — це щастя зі знаком мінус — обов’язково перетвориться на те насіння віри і сили духу, що проросте живим, мирним і радісним майбутнім? Адже саме у поєднанні болю й страждань, терпіння і смутку, добра й надій ми здобуваємо той досвід, за яким прийшли у цей світ, аби зробити його справедливішим, а наш народ — кращим.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

9


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

У фокусі — вся країна

Знайоме обличчя рідного банку зустрічає нас практично в усіх обласних центрах. Чому практично у всіх? Бо ще донедавна Донецьке і Луганське регіональні відділення могли пишатися сучасними офісами, а ціла адміністративна будівля на вулиці із символічною назвою Київська презентувала у Сімферополі Кримське регіональне відділен-

10

Ми в Україні

ня. Проте новітня історія творить свою справу, але ми впевнені, що славний наш «Хрещатик» ще зазвучить у цих регіонах. Наразі ми презентуємо читачам діючу регіональну команду. Зрозуміло, всі наші установи дуже різні — за масштабами, специфікою регіону, людськими ресурсами. Так само, як і їхні успіхи і невдачі, що залежать від тієї без-

лічі факторів, від яких залежить взагалі економіка країни. Втім, і тут маємо своїх регіональних лідерів — за підсумками І кварталу найкращими стали миколаївці, херсонці та харківчани. Однак які б здобутки ми не мали, у всіх нас єдині цілі та єдині пріоритети, серед яких найголовніший — наші клієнти.


Ми в Україні Наші клієнти знають, що ми цінуємо їх і завжди готові надати будь-яку допомогу. Тому кожен новий співробітник насамперед вчиться будувати з клієнтом довірчі стосунки, адже саме при першому успішному, професійному та оперативному вирішенні потреб клієнта закладаються основи подальшого спілкування з «Хрещатиком». Роман Мельник, директор

Наші клієнти просто вірять нам, у стабільність і перспективність банку «Хрещатик», а звідси — у наш і свій потенціал. Андрій Педоренко, директор

Комерційний центр Київ і Київська область, об’єднує 50 установ різного формату, включаючи цілодобові відділення на території таких клієнтів, як столичні хлібокомбінати. Підтримати своїх клієнтів, особливо за несприятливої економіко-політичної ситуації у країні — завдання, з якими добре справляються столичні відділення. Лише в цьому році надали фінансову допомогу 50 підприємствам малого та середнього бізнесу на суму понад 300 млн грн, запровадили 105 нових карткових зарплатних проектів. Особливий продукт, яким опікуються майже всі київські front-офіси, — Картка киянина, яка набирає популярності не тільки серед пільговиків, а й багатьох людей, які працюють у Києві. Станом на 01 червня 2015 р. їх випущено понад 620 тис. шт. Протягом І півріччя п. р. через ці картки міська влада перерахувала понад 70 млн грн соціальної допомоги пільговій категорії киян, перевипущено безкоштовно понад 4,5 тис. цих карток і понад 22 тис. пін-конвертів для людей похилого віку та інвалідів. Ще один важливий напрям діяльності банку у Києві та області — підтримка соціально-економічних програм, які функціонують з початку 2000-х, — зернова, транспортна, фармацевтична. Наразі за цими програмами банк надав фінансової допомоги столичним комунальним підприємствам понад 1,3 млрд грн.

Вінницьке регіональне відділення Крім регіонального, включає 16 відділень у Вінниці та області. Високі планові показники, обумовлені наявністю такої мережі, не заважають регіональним менеджерам значно знижувати собівартість залучених ресурсів — у Вінниці вона майже найменша по системі, 3,8%, а також виконувати плани майже на 150%. І хоча свої зусилля спрямували на роздрібний бізнес, особливої уваги заслуговує розбудова торговельно-екваєрингової мережі і супроводження зовнішньоекономічної діяльності експортерів та імпортерів, серед яких багато сільськогосподарських та переробних підприємств. В результаті — перевищення запланованих показників з обслуговування валютних контрактів у 5,5 раза!

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

11


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Наша увага при підвищенні ефективності роботи відділення має три складові: зростання обсягів продажів, вартість залучених ресурсів та якість обслуговування клієнтів. На цьому будуємо плани 2015 р. Олег Козік, директор

Волинське регіональне відділення Наразі представлено єдиною установою, команда якої пишається своєю толерантністю до клієнтів. А ще — власним приміщенням біля старовинного замку Любарта, окраси історико-культурного заповідника «Старий Луцьк». До такої ж популярності і впізнаваності прагне і регіональне відділення на Волині — саме такі плани у нового керівництва. Серед намічених завдань — сінергія від взаємодії корпоративного і роздрібного бізнесів. А наразі команда цієї «хрещатицької» установи лише за один місяць отримала гідні результати із залучення ресурсів у корпоративному сегменті, серед яких переважають підприємства освіти і торгівлі.

12

Ми в Україні

Нашою тактикою є не тільки залучення, а й утримання клієнтів, високий рівень не просто якості, а своєчасності обслуговування, неординарна продуктова лінійка, не просто гарні взаємини, а й прозорість і порядність відносин. Валерій Сафонов, директор

Дніпропетровське регіональне відділення Середовище, в якому працює це відділення, відзначається не тільки значною кількістю колег-конкурентів, а передусім присутністю надійних і стабільних клієнтів, понад половину яких складають переробні підприємства. Дніпропетровчани, роблячи ставку на корпоративного клієнта і сталі зв’язки ще з 90-х і нульових років, не прогадали: тільки з початку 2015-го на обслуговування прийшло 17 клієнтів, що стало запорукою стабільного нарощення ресурсної бази — майже у 2,4 раза з початку року.


Ми в Україні

Дуже важливо, що, звернувшись до «Хрещатика» хоча б один раз, наші клієнти залишаються з банком надовго. Чому? Персоніфікація кожної послуги створює привабливі і комфортні умови для обслуговування як бізнесу, так і приватних осіб. Віталій Воробйов, директор

Житомирське регіональне відділення Єдина на Житомирщині «хрещатицька» установа майже рівною мірою опікується роздрібним та корпоративним бізнесом. Вже починаючи з квітня відділення демонструє позитивну динаміку — збільшено залишки на поточних рахунках у 1,5 раза, залучено 22 нових клієнта, серед яких переробні підприємства, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність. Це дало змогу наростити комісійні доходи від операцій на валютному ринку у 10 разів! Житомиряни запевняють: оберти не зменшуватимуть.

Лояльність клієнтів для нас — пріоритет. До речі, 24% нових продажів здійснюється за рахунок рекомендацій вже існуючих клієнтів. Конкуренція у нашому регіоні значна, але маючи таких класних фахівців, продукти і технології банку, ми прагнемо закріпити свої позиції в Ужгороді та області. Віктор Сідак, директор

Закарпатське регіональне відділення Вміння працювати з банківськими продуктами, професійне спілкування з клієнтами, міцний командний дух допомогли менеджерам відділення залучити на обслуговування з початку року 17 нових клієнтів. Особливої уваги відділення приділяє роботі з підприємствами, що належать міській громаді.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

13


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

На кожному етапі свого життя людина оновлюється практично на клітковому рівні і може змінити все у своєму житті. Може поставити за мету таку високу планку, що задля її підкорення потрібно закумулювати всі зусилля і вміння. Ми у Запоріжжі прагнемо цього. Андрій Бугай, в.о. директора

Запорізьке регіональне відділення Ця установа у великому промисловому центрі країни, який до того ж вважається на сьогодні прифронтовим регіоном, разом з підпорядкованим йому Бердянським відділенням зазвичай характеризується клієнтоорієнтованістю та особливим ставленням не лише до роздрібних клієнтів. Так, протягом складного 2014 р. кількість клієнтів зросла у 1,3 раза, обсяги ресурсів корпоративних клієнтів становили 19,1 млн грн, вкладів населення — 31,6 млн грн.

14

Ми в Україні

Сьогодні наша увага прикута до ключових у виробничому розумінні гірських населених пунктів, таких як Яремче, Ворохта, Делятин. Враховуючи їх віддаленість та специфіку виробництва, банківське обслуговування тут повинно відзначатися якістю, доступністю та оперативністю. Адже віддаленість — це не привід відмовлятися від зручного і вигідного банківського обслуговування, а розвиток дистанційних каналів продажів допоможуть нам у цьому. Віктор Данилюк, директор

Івано-Франківське регіональне відділення Позитивна динаміка всіх показників у роботі цього відділення не тільки гідна статусу взірця. Просто варто знати складну історію становлення цієї «хрещатицької» установи. Наразі команда івано-франківців разом з працівниками Коломийського та Яремчанського відділень гідно презентує рідний банк у західному регіоні країни — залучені ресурси зросли з 2,1 млн грн до 3,9 млн грн, залучено 23 нових клієнта. І хоча серед клієнтів переважають роздрібні, свого помічника і порадника в особі «Хрещатика» знайшло чимало медичних закладів області, страхових та фінансових компаній.


Ми в Україні

Наше завдання — зростати швидше за ринок. У цьому сподіваємось на комплексні пропозиції для корпоративного клієнтського сегмента. Неабияку роль відіграватиме і цільовий орієнтир на крос-продажі. Проте за всім цим має стояти справжня клієнтоорієнтованість, і ми розуміємо це. Ольга Нісаїлова, директор

Кіровоградське регіональне відділення На Кировоградщині «Хрещатик» представлений двома установами — регіональним відділенням та Автомобільним. Кліматичні умови та багаті природні ресурси зумовили і «вектор» роботи «Хрещатика» в цьому регіоні, який спрямований більшою мірою на корпоративний сектор, а серед клієнтів понад половини — сільськогосподарські підприємства. У кіровоградців одні з кращих показників із залучення клієнтів — план перевиконано у 2,2 раза, а по зарплатних проектах — у 3,5 раза. Це відповідним чином позначається і на отриманні комісійних доходів: по розрахунково-касовому обслуговуванню — в 1,5 раза, інкасації — в 1,4 раза. Проте працівники відділення розуміють, що є ще багато точок дотику з клієнтами, над якими потрібно працювати й працювати. І в усвідомленні критичних маркерів діяльності — запорука успіху банку на локальному ринку.

Впевнений, що нове приміщення у старому місті, в яке переїхало регіональне відділення, приверне до нас фортуну. Проте більше ґрунтуємось на знаннях і вмінні наших працівників, і не тільки у двох львівських установах, а й славному Миколаєві і курортному Трускавці. Іван Юрчик, директор

Львівське регіональне відділення Відділення, яке певний період, на жаль, «проспало» тенденції розвитку міста старого Лева, нарешті набирає обертів, плекаючи рівною мірою кожного клієнта — і роздрібного, і корпоративного. Тільки за 5 місяців цього року команда цієї установи разом з ще 3 відділеннями області залучили 10 нових корпоративних клієнтів, а ресурсна база львівського «Хрещатика», сформована саме за рахунок місцевого бізнесу, зросла з 3 млн грн до 19,5 млн грн. Суттєво! А ще — досить успішно переймають столичний досвід роботи з комунальним сектором.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

15


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Більшість нашої дружньої команди з 2005-го. Звичайно, життя не стояло на місці: відкривалися нові банки, люди мріяли про кар’єру, може, й більший достаток. Йшли, але повертались, і саме ті, хто сприйняв особливу нашу клієнтоорієнтованість, духовність і душевність.

Наші пріоритети: комфорт клієнтів, взаємна довіра, персональні рішення і максимальний захист заощаджень. Сподіваюсь, що такі прагнення регіонального відділення і ще трьох наших установ в Одеській області збігаються з бажаннями наших клієнтів. Ганна Маслова, директор

Людмила Пархоменко, директор

Миколаївське регіональне відділення Найкращі у системі, миколаївці не зупиняються на досягнутому. Разом із співробітниками Корабельного відділення наростили ресурсну базу з 3 до 30 млн грн, залишки на поточних рахунках досягли 7,6 млн грн, залучили 20 клієнтів! Понад 80% клієнтів — переробні та сільгосппідприємства.

16

Ми в Україні

Одеське регіональне відділення Одеса — вона і в банківському секторі Одеса: з великим почуттям особливого гумору, недовірлива і практична. Тому не лише вистояти на регіональному ринку стільки років, як одеський «Хрещатик», а й довести, що «хрещатинці» вміють працювати за будьяких умов, дорогого вартує. Працюючи переважно з роздрібними клієнтами, одесити не забувають і про бізнес-структури регіону. Тільки з початку року працівники чотирьох відділень, що працюють в регіоні, залучили 22 нових клієнта, серед яких переважають навчальні заклади та фінансові компанії, наростили ресурсну базу у 5 разів — до 38 млн грн, у 2 рази збільшили доходи від РКО населення.


Ми в Україні

Прагнемо лідерських позицій у регіоні, тому ми — за нові підходи у роботі з корпоративними клієнтами, прискорення і спрощення процедур і регламентів, розвиток нових дистанційних каналів обслуговування та інноваційну продуктову лінійку. Тамара Куліговська, директор

Полтавське регіональне відділення Серйозна Полтава і бізнес має амбітний, і бізнесменів статечних, і мешканців поважних. Хоча й молоді багато у популярних медичних, технічних, економічних вишах, які завжди були окрасою обласного центру. Тож, полтавському «Хрещатику» є над чим працювати у цьому аграрно-нафтовому краї, де зібралися ці два «діаманти» української економіки. Тому результати, які має Полтавське і Кременчуцьке відділення, — 33 нових клієнта, 100% виконання плану по впровадженню зарплатних проектів, 8-разове перевищення запланованих показників з розвитку екваєрингової мережі, ще можна перевершувати й перевершувати.

Негаразди обов’язково минуться. І ми, достеменно впевнений, винесемо з цього періоду багато корисного і станемо кращими. Василь Коломис, директор

Рівненське регіональне відділення Рівненський «Хрещатик», який, окрім регіонального відділення, представлений ще й Квітневим, — з тих установ, які ніяк не могли потрапити до рук справжнього господаря. Проте всі корпоративні стандарти і регламенти додержуються, зобов’язання виконуються. Останнім часом відділення демонструє сталу позитивну динаміку в роздрібному бізнесі. Те саме очікується і в бізнес-сегменті, в якому наразі переважають торговельні підприємства.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

17


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Корпоративні стандарти «Хрещатика» та його моральні цінності у всіх напрямах діяльності — це ті орієнтири, які допомагають нам приймати правильні рішення у будь-яких ситуаціях. Андрій Козленко, директор

Сумське регіональне відділення Це відділення разом зі своїми чотирма установами спрямувало всі зусилля на роботу з приватними клієнтами. Сумські — одні з небагатьох відділень, які забезпечили позитивну динаміку гривневого депозитного портфеля усього банку у ІІ кварталі! А ресурсна база, сформована за рахунок коштів населення — одна з найвищих по системі: понад 70 млн грн. Проте команда сумського «Хрещатика» впевнена, що не використала ще промисловий потенціал регіону на всі 100%, адже залучення 32 клієнтів — не межа, і серед клієнтів банку, переважну кількість яких сьогодні складають сільгосппідприємства, з’являться і представники інших галузей.

18

Ми в Україні

Плекаємо власну команду однодумців і створюємо для всіх рівні умови для розвитку. Бо гарний менеджер — не той, хто багато знає, а хто вміє бути допитливим та інноваційним. Микола Крутій, директор

Тернопільське регіональне відділення Перша регіональна установа у системі «Хрещатика», що об’єднує 9 відділень у регіоні і гідно обслуговує місцевий корпоративний сектор, головним чином сільгосппідприємства. Головними відмітними рисами тернопільських менеджерів є знання всіх бізнес-процесів банківської справи, інноваційних технологій і програм, а отже, повна взаємозамінність практично на кожному робочому місці. Звідси — ті результати, які має Тернопільське регіональне: кількість нових клієнтів — 48, залишки на поточних рахунках корпоративних клієнтів зросли майже у 2 рази.


Ми в Україні

Наше кредо — дарувати людям впевненість і надійність, робити їхнє життя кращим, допомагаючи розвиватися бізнесу і реалізуючи їхні бажання і мрії. Роман Костенко, директор

Харківське регіональне відділення Найбільша за обсягом ресурсна база — понад 160 млн грн! Гарна цифра, а ще й тому, що стала результатом виваженої стратегії банку у цьому складному з політичного погляду регіоні і докладання зусиль всіх, без винятку, працівників харківського «Хрещатика», який, окрім регіонального відділення, налічує ще дві установи у місті.

Ми працюємо, аби зберегти найбільшу цінність — довіру клієнтів. Олена Богінська, директор

Херсонське регіональне відділення Демографічний сплеск у херсонському «Хрещатику» не став на заваді виконанню планових завдань — 17 млн грн залучених ресурсів, що у 2,5 раза перевищило запланований показник, 33 нових клієнта, 3-разове збільшення доходів від розрахунково-касового обслуговування. А ще всі херсонські відділення — регіональне, Цюрупинське, Олімпійське і Великокопанське — характеризуються особливою клієнтоорієнтованістю, про що свідчить хоча б обсяг пролонгованих депозитів — 85%! І хоча команда більшою мірою опікується роздрібними клієнтами, серед корпоративних вагому частку займають транспортні та переробні підприємства.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

19


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Своє завдання вбачаємо не тільки в безумовній якості обслуговування, а й забезпеченні нашим клієнтам опори для нових звершень, що надважливо наразі при відновленні економіки країни. Наталія Чорнолуцька, директор

Хмельницьке регіональне відділення Фахівці цього регіонального відділення разом з працівниками Красилівського відділення не лише плекають великих клієнтів-«старожилів», майже половину яких складають агропромислові підприємства, а й активно залучають нових, зробивши ставку на підприємства малого та середнього бізнесу — 15 клієнтів у цьому році, які активно користуються послугами РКО. Тож, і доходи за цією статтею суттєво зросли — у 3,5 раза.

20

Ми в Україні

Ми завжди будуємо з клієнтами тривалі відносини, бо прагнемо допомогти їм на кожній стадії розвитку їхнього бізнесу, на кожному етапі їхнього життя. При цьому важливі не лише умови одержання послуги, а й порядні і доброзичливі стосунки фахівців банку і клієнтів. Ми — за такий діалог. Інна Гібало, директор

Черкаське регіональне відділення «Хрещатицька» команда цього індустріальноаграрного регіону рівною мірою опікується населенням та підприємствами області, зокрема торговельними та переробними. Цього року на обслуговування залучено 49 клієнтів, яким надається максимально повний пакет банківських послуг. Активна робота з корпоративним бізнесом дала змогу суттєво збільшити доходи від операцій з обслуговування платежів — на 30% та РКО — у 3 рази!


Ми в Україні

Принцип наших взаємин з клієнтами дуже буковинський, який характеризує ментальність регіону — «хочу поваги». Досягаємо цього не тільки комплексним високопрофесіональним обслуговуванням, а й комунікаціями з клієнтами по всіх напрямах, включаючи консалтингові послуги, привітання зі знаменними подіями в їхньому житті тощо. Марина Лелет, директор

Чернівецьке регіональне відділення У Чернівцях «Хрещатик» сприймають як особливо соціальний і клієнтоорієнтований, навіть духовний банк. А для буковинців це — надважливо. Тому й довіряють трьом чернівецьким установам банку і власні кошти, і бізнес. Так, 29 нових клієнтів мали змогу наростити залишки на поточних рахунках на 20%. А ще — успішний досвід реалізації проекту «Картка киянина» у столиці спонукало місцеву владу дати «зелене світло» для впровадження в обласному центрі «Картки чернівчанина».

Насправді вірю, що ми зробимо більше, ніж запланували. Головне — аби і клієнти, і працівники банку вірили в його потенціал, стабільність і надійність, бачили перспективи. Олександр Замай, директор

Чернігівське регіональне відділення Це регіональне відділення поки ще веде активний пошук своєї клієнтської бази та власної ніші на локальному ринку, що визначатиме його вплив на банківський сектор регіону. Проте вже є перші успіхи: нарощено у понад 2 рази ресурсну базу, роздрібний бізнес демонструє, хоча й невелику, але сталу позитивну динаміку; менеджери банку проводять активну роботу з корпоративним сектором — 18 залучених клієнтів, серед яких страхові та фінансові компанії.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

21


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

«Хрещатик» зустрічає героїв Чи можливе щастя у країні, яку змусили воювати за власні території? Яка чи не щодня втрачає своїх кращих синів і дочок? Можливе! І не тільки тому, що Україна має таких людей і довела всьому світові: ми — найпатріотичніша нація! Велике щастя — повертатися з поля бою неушкодженим і бачити поряд своїх живих однополчан. Велике щастя — вдихати повітря рідного міста, яке зустрічає зеленими парками, чистими вулицями, спокійними людьми, гарною молоддю і дітлахами на майданчиках і у візочках.

Після року служби в АТО на своє робоче місце повернувся Олександр Шелест, заступник начальника відділу розвитку термінальної мережі управління організації карткових програм. Хлібом-сіллю і теплими посмішками колегу — бійця Збройних сил України зустрічали працівники банку. Дружніх обіймів, квітів і щирих слів для солдата не пошкодували: Сьогодні ж ти прийми нашу подяку За те, що ти наш спокій захищав, Не вимагав за це собі відзнаку, По телефону завжди нас втішав. На таку теплу зустріч наш герой не очікував і був досить розчулений. Адже повернутися саме до рідного банку Олександр мріяв увесь час перебування у донецько-луганських степах, куди лейтенант Шелест потрапив ще під час першої хвилі мобілізації. Як ми вже писали, служив хлопець у першій танковій бригаді — командував взводом зенітної ракетно-артилерійської установки. Побував фактично в 22

Війна

самому пеклі. На щастя, повернувся звідти цілим і неушкодженим. Втім, наразі мобілізовані ще вісім працівників банку «Хрещатик» з різних областей України. Олександре Товщик, Леоніде Мешко, Вікторе Лиховоз, Анатолію Грищук, Вікторе Артеменко, Сергію Конфалія, Миколо Маврієнко, Романе Селецький, родини і колеги чекають на вас не менше. Повертайтеся скоріш! Поки солдати несуть військову службу, банк «Хрещатик» продовжує справно виплачувати їм зарплату в межах середнього заробітку, а керівництво і всі працівники допомагають практично з усім воєнним скарбом — бойовим спорядженням, аптечками, сучасними гаджетами та необхідним приладдям. Волонтерський рух у банку не припиняється ще з часів Майдану. А ще – в банку існує комплексна програма лояльності для мобілізованих до Української армії, яка поширюється і на мобілізованих співробітників.


Війна

Банк «Хрещатик» запровадив спеціальну програму підтримки позичальників на період мобілізації

З 01 серпня 2014 року в банку діють спеціальні умови обслуговування боргу для позичальників, мобілізованих до Української армії. Протягом трьох місяців з моменту звернення позичальника або його довіреної особи до банку таким по-

зичальникам не нараховуватимуться відсотки за користування кредитом і штрафи. До того ж позичальник за бажанням може оформити відстрочку сплати основного боргу на три місяці, що підтверджується відповідними документами. ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

23


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

24

Лаконічно


Лаконічно

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

25


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Традиційно — в лідерах 12-е місце у Репутаційному рейтингу банків’2014, куди увійшло тільки 15 вітчизняних кредитно-фінансових установ. При цьому серед них — лише три банки з суто українським капіталом. Крім того, у загальному репутаційному рейтингу незалежної компанії «NOKS fishes» банк «Хрещатик» посідає 10-е місце, за підсумками 1 кв. 2015 р.

Найвищий рейтинг надійності депозитів — rd.1 (pi), за дослідженням уповноваженого рейтингового агентства «Стандарт-Рейтинг» відповідно до результатів І кварталу 2015 р. Підтвердження цьому — ТОП-20 банків за обсягом залучених у населення депозитів на сайті forbes.ua. Банк «Хрещатик» посів 17-е місце.

6-е місце серед банків за кількістю відкритих рахунків у цінних паперах та 12-е місце за обсягом депозитарних активів у 2014 р., за рейтингом'2014 ПАРД, доводить високий професіоналізм банку як оператора фондового ринку.

26

Наші досягнення

Десятка найкращих прес-служб банківського сектора (за рейтингом незалежної дослідницької компанії NOКs fishes).

Лідер номінації «Банк, що зберіг високий рівень довіри клієнтів» IV Всеукраїнського конкурсу «Банк, якому довіряють’2015».


Наші досягнення

STP Award 2014 — нагорода Commerzbank AG (Німеччина, 2015 р.) за бездоганну якість міжнародних платежів протягом 2014 р.

У загальному рейтингу «50 провідних банків України'2015», за версією Фінансового клубу, банк посів 14-е місце серед усіх українських банків. Успіхи банку були відзначені у ТОП-10 таких номінацій, як «Обслуговування юридичних осіб», «Обслуговування фізичних осіб у відділенні», «Овердрафти», «Private Banking».

Серед 15-ти найвідкритіших банків країни для інвесторів, за дослідженням банківських сайтів у 2014 р.; щорічно проводить компанія Investor Relations Agency.

Переможець спеціальної номінації «Стабільний партнер» щорічного конкурсу «Фінансовий Оскар’2014», яка вручається за здатність забезпечити стабільну та якісну роботу і зберегти відносини з клієнтами в умовах кризової ситуації в економічній і політичній сферах.

У щоквартальному рейтингу стійкості вітчизняних банків, за версією фінансового порталу minfin.ua, за підсумками 2014 р. «Хрещатик» піднявся на вісім сходинок і посів 16-е місце. Результати ще одного щоквартального рейтингу надійності вітчизняних банків за підсумками І кв. 2015 р. оприлюднив щотижневик Dengi.ua. У цьому рейтингу «Хрещатик» посів 13-у сходинку серед найбільш надійних банків І-ІІ груп, за класифікацією НБУ.

Один з кращих українських банків з обслуговування міжнародних розрахунків у доларах США, за відзнакою Deutsche Bank AG, Німеччина, 2014 р.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

27


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Банкіри, які змінили світ Гадаємо, не всі знають цікавинки про тих людей, завдяки яким світ фінансів вийшов таким, яким ми його знаємо. Спільно з порталом minfin.ua до Дня банківського працівника пропонуємо вам своєрідну енциклопедію видатних особистостей

Стародавні греки Стародавні греки в IV столітті до н. е. придумали перші обмінні пункти і навіть саме слово «економіка». Oikos означав будинок, господарство, nomos — закон, правило. Разом ці слова означали «домоведення». 28

Financeпедія

Для дрібних розрахунків греки використовували драхму, а для вимірювання великих грошових мас — талант. Талант дорівнював 26,196 кг срібла і в повсякденному обігу не брав участь — їм вимірювалися державні і річні витрати.

Розміном талантів на драхми і навпаки займалися спеціальні люди — міняйли (трапедзіти). Називалися вони так тому, що на ринку сиділи за столами (грецькою стіл — трапедза). Вони ж знали курси монет і здійснювали операції обміну ва-

люти. З часом трапедзіти стали дуже багатими людьми і перетворилися на лихварів, оскільки з коштів, які їм залишали на зберігання, вони давали позики під високі відсотки.


Financeпедія

Вільям Петті Англійський статистик і економіст Вільям Петті жив у XVII ст. В його коротенькому творі «Різне про гроші» порушується питання: «Чим ми можемо виправити становище, якщо ми маємо надто мало грошей?». Петті сам на нього і відповідає: «Ми повинні створити банк, котрий, якщо це добре розраховано, майже подвоїть ефективність наших грошей у монеті». Завдяки ідеям Петті в 1694 р. був створений Банк Англії, який регулює фінанси країни й досі.

Фома Аквінський Домініканський чернець і філософ Фома Аквінський жив у XIII ст. Засуджуючи лихварство, він вважав необхідними грошові позики на утримання армії і фінансування держави. Філософ виступав проти «псування» грошей (фактичний аналог сучасної інфляції), рекомендував збирати і зберігати грошовий запас.

Ротшильди

Карл Маркс «Капітал» Карла Маркса (1818-1883), який побачив світ у 1867 р., і досі залишається економічною працею, яку видавали найбільше за світову історію. На написання чотирьох томів у Маркса пішло 40 років.

Династію видатних підприємців заснував Майєр Ротшильд. Він народився у Франкфурті-на-Майні в 1743 р. Почавши з роботи у свого батька в міняльній лавці, Майєр потім влаштувався в банк Симона Оппенгеймера в Ганновері, який фінансував міжнародну торгівлю і постачання для королівського двору. Також Ротшильд продовжив батьківську справу, торгуючи монетами та антикваріатом. Серед колекціонерів він користувався повагою, оскільки продавав впорядковані ним самим колекції.

Завдяки своєму розуму і працьовитості Ротшильд швидко ввійшов у коло впливових людей свого часу і завдяки своєму захопленню монетами познайомився з Вільгельмом I, який теж був завзятим колекціонером. Міняльну лавку він переобладнав і зробив так, аби приїжджим купцям було вигідно обмінювати гроші різних земель Німеччини саме в нього. Справа пішла і незабаром з'явився перший банк Ротшильдів. Потім він став особистим банкіром Вільгельма I і брав активну участь в його різних державних проектах.

Ротшильди прекрасно орієнтувалися в інформаційних потоках. Вони зробили все, щоб інформація потрапляла насамперед до них. Природно, Ротшильди нажили чимало ворогів і заздрісників. Недоброзичливці навіть змогли перехопити ділове листування синів старшого Ротшильда. Яке ж було їх здивування, коли в листах виявилися таємничі знаки і безглузді фрази, що не піддавалися розшифровці, на кшталт «сушена риба» (до речі, так позначалися гроші принца Фрідріха Вільгельма). Ротшильди зберігали інформацію як найцінніший скарб.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

29


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Джон Рокфеллер Першим у світі доларовим мільярдером став американський бізнес-магнат і філантроп Джон Рокфеллер (1839-1937). Його дитинство пройшло в бідності, тому Джон працював уже з 12 років. Школі приділяв не дуже багато часу, вивчаючи в основному математику. Отримавши бухгалтерську освіту, Рокфеллер став швидко робити кар'єру і незабаром посів місце керуючого невеликої компанії. Згодом, під час Громадянської війни в США, він успішно зайнявся продажем продовольства. Коли в Пенсільванії почався видобуток нафти, Рокфеллер зрозумів, що це його шанс. Інновації в переробці та доставці нафти привели його до успіху в нафтовому бізнесі. Джон Рокфеллер витрачав величезні гроші на благодійні програми.

Останнє десятиріччя професія банкіра переживає значні соціальні коливання — від майже загального бажання школярів стати фінансистом до не завжди виправданої недовіри пересічних громадян. Проте у будь-який час і за різних обставин гроші і банки були завжди. І завжди активно розвивалися, до того ж досить творчо, акумулюючи новітні технології і в самій банківській справі, і в управлінні як науці керувати. Тому ми вирішили запитати директорів наших установ, чи вважають вони цю професію творчою. На жаль, тільки п’ятеро з 22 «хрещатицьких» керівників регіональних відділень знайшли час поділитися з нами своїми цікавими і неординарними думками (зауважте: у лідерів часу вистачило!), котрі ще раз доводять: дійсно, професія банкіра — на вістрі часу від стародавніх греків до сьогодення. 30

Financeпедія

Віталій Воробйов,

директор Житомирського регіонального відділення Я вважаю, що дійсно фінансист — це творча професія. При цьому фінансисти працюють з найбільш специфічним продуктом — грошима. Не секрет, що залучення коштів сьогодні відбувається виключно крізь призму особистого спілкування з клієнтом. Чи менеджер фронт-офісу, чи керівник відділення, ми щоденно переконуємо, аргументуємо, апелюємо та просто переходимо на зрозумілу для клієнта мову. В останньому, мабуть, найбільше творчості, адже люди різні. Так, у пенсіонера варто поцікавитися його онуками і успіхами на присадибній ділянці, бізнесмена — теперішнім станом справ та ситуацією в конкурентному середовищі, у домогосподарки —життям за нинішнього підвищення комунальних тарифів. Кожен з нас, менеджерів, має пам’ятати, чим живе кожен з наших клієнтів, бо здебільшого нам

довіряють не тільки гроші, а діляться частиною свого повсякденного життя. Більшість з клієнтів не має часу переглянути баланс банку чи його рейтинги, а досить часто і не розуміє мови цифр, тому дуже уважно слухають, чи впевнено ми говоримо, навіть як виглядаємо, і таким чином на інтуїтивному рівні приймають рішення.

Андрій Козленко,

директор Сумського регіонального відділення Наша професія творча настільки, наскільки ми її бажаємо зробити творчою. Можна приходити в банк і працювати з єдиною думкою, щоб день скоріше закінчився, міркуючи лише про виконання планів та підвищення зарплати. А можна мислити по-іншому — завжди намагатися відкрити щось нове. Сьогодні всі банки пропонують на ринку майже однакові продукти. Тож, наразі основною творчістю банкі-


Financeпедія Джон Морган

Джон Кейнс

Американський підприємець і банкір Джон Морган (1837-1913) знаний спекуляціями із золотом. Згодом на зароблені кошти він відкрив банк, а потім активно почав скуповувати акції залізничних компаній Америки. В кінці XIX ст. володіє банками у Філадельфії, Парижі та Лондоні, а «Дрексел, Морган & Кo» стала найбільшою фінансовою компанією в світі. У 1907 р. Морган запобіг великій банківській кризі. Коли вкладники почали масово забирати гроші з банків, Морган заклав великі суми власних коштів і переконав інших банкірів Нью-Йорка зробити те саме для зміцнення банківської системи. Династії Морганів досі належать гіганти Procter & Gamble, Coca-Cola, General Electric і AT & T.

Джон Кейнс (1883-1946), відомий англійський економіст, є основоположником макроекономічної течії — кейнсіанства. На принципи, сформульовані Кейнсом, досі спираються багато економістів. Після Першої світової війни Кейнс кілька разів заробляв значний капітал на валютних операціях, який потім втрачав на них же. Він довів, що розпочата в 1929 р. Велика депресія не зможе закінчитися сама по собі. Держава, стверджував Кейнс, має змусити економіку зростати. Державні інвестиції повинні бути спрямовані на підвищення зайнятості, збільшення попиту на ринку і підйом економіки. Президент США Франклін Рузвельт застосував багато з ідей Кейнса і врятував американську економіку за рахунок інституту «громадських робіт» для поліпшення інфраструктури країни. Головний принцип

рів є брейн-шторм на тему, як зробити так, аби клієнт прийшов саме до вас? Тому і в нашій роботі є місце креативу та новаціям, щоб завжди бути на вістрі часу та відповідати стандартам сучасного комерційного банку.

яльності, без прагнення професійного вдосконалення, вміння працювати в команді, без вміння витримувати емоційні навантаження не можна бути фінансистом. А вміти все це об’єднати, дослухатися до своєї інтуїції, знайти необхідний час для досягнення найкращого результату – хіба це не творчість?

Людмила Пархоменко, директор Миколаївського регіонального відділення

Як відомо, фінансисти — це люди, які знають про гроші більше, ніж ті, хто їх має. Але це ще не все. Фінансист повинен мати аналітичне і стратегічне мислення, вміння передбачувати. Фінансист повинен вміти отримувати інформацію від усіх ринків. На підставі цієї інформації спрогнозувати ситуацію та створити саме ту стратегію, яка буде для клієнта найкращою. Фінансист повинен вміти довести клієнту, аргументовано відстоюючи своє бачення, що саме ця стратегія є виграшною. Фінансист повинен вміти йти на ризик, при цьому цей ризик мінімізуючи. Без схильності до дослідницької ді-

Олена Богінська,

директор Херсонського регіонального відділення Ответить на вопрос, является ли профессия банкира творческой, очень просто: конечно ДА. А на местах мы подчас напоминаем себе выпускников факультетов психологии и парапсихологии, поскольку сотрудник банка должен сразу понять, какой клиент пришел в банк, в каком настроении и что можно и нужно предложить. Я бы нашим девизом выбрала выражение: «Жизнь — это театр, а мы все — актеры».

31

Кейнса — держава допомагає економіці тільки тоді, коли це потрібно, і не втручається в розвиток бізнесу в інший час.

Роман Костенко,

директор Харківського регіонального відділення Однозначно – да! Хотя к таким профессиям, которые в основе своей имеют творческое мышление и индивидуальность мировосприятия, скорее отнесут профессии, связанные с искусством. Однако нестандартность мышления является одним из начал для творчества, а этого во взаимоотношении людей и денег предостаточно. И успешность этих взаимоотношений зависит от нестандартных, иногда творческих решений. К сожалению, современный подход к банковскому делу оставляет все меньше и меньше творческих возможностей для финансовых специалистов, стремясь к устоявшемуся унифицированному единообразию продуктов и соблюдению регламентов. Но пока есть живое общение в финансовой отрасли, пока все услуги не перешли в он-лайн, мы можем говорить о том, что финансист – это творческая профессия.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Крокуймо разом? Безперечно 32

Молодь-guide


Молодь-guide

Наприкінці весни в активну стадію традиційно ввійшла постійно діюча Всеукраїнська фінансово-освітня програма для молоді «Крок у життя». Це відбулося у Київському національному економічному університеті ім. В.Гетьмана. Фахівці банку разом з завідуючим кафедри міжнародних фінансів університету, професором, доктором економічних наук Олегом Мозговим і доцентом цієї кафедри, кандидатом економічних науком Наталією Савчук, представниками міжнародної платіжної системи MasterCard підготували для студентів корисний фінансовий «лікнеп». «Мета програми, яка діє в банку вже дев’ятий рік поспіль, — підтримати молодь, надати їй певних знань у фінансовій галузі та допомогти увійти у доросле життя підготовленими й освіченими, — зазначила присутня в аудиторії Ірина Лемешко, заступник начальника управління організації карткових програм. — За роки її існування у програмі взяли участь понад 2,2 тисячі юнаків і дівчат з усіх регіонів України. Тож, і цього року ми підготували майбутнім економістам гідний подарунок — сертифікати на безкоштовне отримання однойменної платіжної картки «Крок у життя», аби вони могли самостійно оцінити всі переваги сучасних фінансових інструментів. За допомогою цієї картки вони можуть не лише отримувати готівку, розраховуватись у торговельно-сервісній мережі та інтернеті, користуватися всіма перевагами інтернет-банкінгу «Хрещатик-online», отримувати перекази від батьків або стипендію, зручно та безпечно подорожувати за кордоном, а й налагоджувати партнерські взаємовигідні відносини з банком та знайомитися з фінансовою системою країни».

З цікавістю слухали студенти Ігоря Степанова, account-менеджера представництва MasterCard в Україні, який розповів про історію виникнення та розвиток платіжних карток як фінансового інструменту, переваги безготівкових розрахунків та сучасні карткові технології, зокрема безконтактні технології PayPass. Це нові розробки платіжної системи MasterCard, які дозволяють сплачувати за товари і послуги, включаючи транспорт, лише піднесенням карти до платіжного терміналу, розраховуватися за допомогою телефону або здійснювати покупки, маючи лише годинник з відповідним чипом. Не менш привабливою для студентів виявилася тема валютного дилінгу, про всі тонкощі якого розповів Олег Кириченко, колишній випускник КНЕУ, а наразі начальник управління дилінгу. Такий інтерес з боку молоді до цієї теми пояснюється просто: річний обіг коштів на міжбанківському валютному ринку становить майже 4 трлн доларів, а вже за п’ять років може сягнути 10 трлн щороку. Поки що українські навчальні заклади не готують дилерів, але Олег

Отримати картку «Крок у життя» може кожен випускник нашої країни, маючи атестат або диплом навчального закладу III-IV рівнів акредитації. Для цього достатньо лише завітати з атестатом або студентським квитком до будь-якого відділення банку у будь-якому регіоні України. А для випускників, які закінчили навчальні заклади із відзнакою, банк «Хрещатик» безкоштовно надає картки преміум-класу.

Кириченко порадив молодим хлопцям та дівчатам, як опанувати перспективну професію: «По-перше, необхідно мати базову економічну або юридичну вищу освіту. А далі, за бажанням, можна закінчити кваліфікаційні курси дилера, які організовує Національний банк України, та отримати кваліфікаційне посвідчення, яке дає право працювати дилером на банківському міжнародному валютному ринку». ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

33


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Чим більше купуєте, тим більше заробляєте! — неймовірно, на перший погляд. Чи не так? Проте робити це досить просто, і до того ж вигідно! Потрібно лише зареєструватися на спеціальному сайті, куди можна ввійти з сайту банку «Хрещатик» http://www.xcitybank.com.ua і, розраховуючись Карткою киянина будь-де — в Україні, за кордоном, в інтернеті — накопичити бонуси від банку «Хрещатик». Кількість цих бонусів безпосередньо залежить від суми, яку ви сплачуєте безготівково, тобто карткою. Отже, чим більше ви сплачуєте карткою, тим більше бонусів отримуєте.

Ось такі привілеї дарує банк держателям Картки киянина, бо прагне допомогти у складних умовах українського сьогодення. Нова Програма лояльності «Хрещатик-друзі», яка стартувала на початку лііта, допоможе клієнтам накопичувати бонуси та обмінювати їх на подарункові сертифікати для безкоштовного придбання товарів із супермаркетів «Сільпо», «Екомаркет», інтернет-магазинів Rozetka.ua, laModa, Bomond, Sokol.ua, поповнення мобільного зв’язку будь-якого оператора, що працює в Україні, заправки пальним у мережі автозаправок WOG по всій країні та ін. До того ж, власник Картки киянина може мати до 30% на кожну першу покупку, до 20% — на повторні відвідування, до 70% — під час акцій.

34

До ваших активів

Як стати учасником програми

Як накопичити бонуси

Для участі у Програмі держатель Картки киянина має пройти реєстрацію на головній сторінці сайту банку www.xcitybank.com.ua або на сайті www.globalbonus.com.ua. Після реєстрації кожен учасник Програми — держатель Картки киянина отримує на свій спеціальний бонусний рахунок бонусні бали відповідно до Умов нарахування бонусів: за перше поповнення карткового рахунку на суму від 100 грн — одноразово нараховується 50 балів; за кожні 5 грн, витрачених учасником на безготівкові розрахунки Карткою киянина, нараховується 1 бонусний бал.

Поповнити картковий рахунок Картки киянина готівкою в касі банку або безготівковим переказом. Оплатити товар або послугу Карткою киянина. Бонуси накопичуються на рахунку учасника і надалі учасник отримує можливість обміняти накопичені бонуси на спеціальні бонусні товари/послуги пропорційно вартості даних товарів/послуг у бонусах.


До ваших активів

Тетяна Любімова,

директор контакт-центру

дарує бонуси і знижки

Як витратити бонуси і знижки Бонуси можуть бути активовані учасником Програми в особистому кабінеті на сайті www.globalbonus.com.ua. Бонуси/бали не є грошовою одиницею чи платіжним засобом згідно із законодавством України і не підлягають передачі будь-яким способом, в т.ч. у спадщину. Термін дії бонусів – 3 роки. Після закінчення цього терміну невикористані учасниками бонуси/бали скасовуються. Наведемо декілька прикладів використання бонусів. Так, накопичивши на бонусному рахунку 330 бонусів, можна обміняти їх на поповнення мобільного телефону на суму 10 грн. Для цього в особистому кабінеті на сайті необхідно натиснути кнопку «придбати

сертифікат» і набрати номер телефону, після чого рахунок мобільного оператора буде поповнено. Накопичивши на рахунку 1600 бонусів, можна придбати сертифікат на суму 50 грн для придбання товарів у супермаркетах «Сільпо» на території України. Сертифікат необхідно роздрукувати та надати касиру для оплати за товари. Детальніше Правила використання сертифікатів — на сайті банку за адресою: http://www. xcitybank.com.ua/programa-loyalnostikhreshchatik-druzi-/ Накопичивши 3200 бонусів, можна обміняти їх на сертифікат для покупок в інтернет-магазині електроніки та побутової техніки Rozetka. Для цього необхідно натиснути кнопку «отримати сертифікат», перейти в особистий кабінет, скопіювати унікальний промокод і внести його в спеціальне поле при оформленні замовлення на сайті http://rozetka.com.ua/

На мою думку, саме якісний клієнтський сервіс і щирість лояльного ставлення — запорука успіху будь-якого бізнесу. І хоча існує багато корисних порад щодо підвищення рівня обслуговування клієнта, вважаю головними такі з них: Опікуватися потрібно насамперед самим клієнтом, а не маркетингом навколо нього! Прикладом може слугувати молодий лондонський банк, який практично за п’ять років, не витрачаючи на рекламу своїх послуг жодної копійки, але маючи унікальний режим роботи (як, до речі, і банк «Хрещатик»), отримав не просто клієнтів-прихильників, а навіть фанатів. Наразі впізнаваність Metro Bank серед мешканців британської столиці перевищує 80%, а клієнтура додається завдяки «сарафанному радіо». Оперативність понад усе. Ви знаєте, за скільки часу має бути готова замовлена кава у кав’ярнях Starbucks? 17 секунд! Люди не люблять чекати, і це варто враховувати за будьяких обставин. Відповіді на скарги — у пріоритеті. Розглядати будь-яку скаргу варто як імпульс до вдосконалення. І якщо банк вирішує їх швидко та ефективно, при цьому ще й перевищує очікування клієнта своєю емпатією, для клієнта це буде наче WOWефект, яким він обов’язково поділиться з близькими і друзями. Перевершити очікування і неочікування клієнтів не так вже й складно. Цікавий приклад цієї поради від відомої своєю клієнтоорієнтованістю компанії Apple. Якось один чоловік купив через інтернет iPad і відразу повернув його з поміткою «Дружина сказала «ні». Менеджмент компанії прийняв неоднозначне рішення: гроші клієнтові повернули, а до них ще додали новенький iPad з поміткою «Apple говорить «так».

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

35


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Суцільні інновації Гадаєте, у достатньо консервативному банківському бізнесі вже все придумали? Інноваційне сьогодення не дає спокою ані фінансистам, ані програмістам, ані клієнтам, котрі хочуть мати сучасне банківське обслуговування, та ще й не виходячи з дому. Тому всі «Гарні новини» банку «Хрещатик», особливо при формуванні продуктової лінійки, починаються саме з інновацій, спрямованих передусім на задоволення клієнтських побажань, а ще — на забезпечення стабільної дохідності і збалансованого залучення ресурсів.

Нічого зайвого Переказати гроші своїм близьким і рідним стало ще простіше. Зробити це можливо як у системі інтернет-банкінгу «Хрещатик-online», так і у банкоматах власної мережі CashTan. Відтепер не тільки держателі карток, емітованих «Хрещатиком», а й клієнти різних вітчизняних банків можуть зручно та безпечно поповнити карткові рахунки своїм близьким, рідним або знайомим. Для цього лише потрібно зайти за посиланням: https://online. xcitybank.com.ua/ib/pages/ login.jspx або через спеці36

Гарні новини

альну опцію на головній сторінці корпоративного сайту: http://www.xcitybank.com.ua/, або дістатися банкомату банку, яких наразі встановлено понад 320 по всіх регіонах України, в тому числі 44 — на станціях київського метрополітену. Аналогічний сервіс online-платежів з картки на картку будь-якого українського банку функціонує на корпоративному сайті банку (див. головну сторінку). Управляти своїми грошима можливо і через платіжні термінали банку, яких по всій Україні 35. Через такі автоматичні «каси» можна оплатити конкретні послуги

тих клієнтів, де вони встановлені. Щомісячні обов’язкові платежі (мобільний і телефонний зв’язок, інтернет і телебачення, житлово-комунальні послуги та ін.) банк може проводити за дорученням клієнта. Оплачені рахунки і квитанції у паперовому вигляді можна отримати електронною поштою або у найближчому відділенні «Хрещатика». При цьому з рахунку клієнта не перерахують нічого зайвого — тільки підтверджену ним суму у відповідь на SMS-запит.

Віртуальна помічниця Наразі банк опікується тим, аби online-покупки клієнтів були безпечними і комфортними. Тож, пропонує всім клієнтам, підключеним до системи «Хрещатик-online», передоплачену Віртуальну картку, яку можна оформити самостійно і постійно поповнювати. Це спеціальна банківська картка на базі міжнародної платіжної системи Visa для швидкого і безпечного проведення розрахунків за товари і послуги виключно в мережі інтернет. Унікальність цієї пропози-


Гарні новини ції полягає в тому, що такий платіжний інструмент не має фізичного носія, тобто звичного пластику, а являє собою набір реквізитів, достатній для здійснення платежів – номер картки, строк дії та код CVV2. Випуск Віртуальної картки здійснюється у системі «Хрещатик-online» в режимі реального часу.

Європейські стандарти для студентів Комфорт і безпека — саме такими є головні риси загальнодержавного проекту «Електронний студентський квиток», до якого долучився банк «Хрещатик». Відтепер усім студентам вишів, технікумів, коледжів та інших закладів освіти банк пропонує однойменну спеціальну картку встановленого зразку, що випускається на базі міжнародної платіжної чипової картки Visa Classic строком до 5 років. При замовленні навчальним закладом електронного студентського квитка з відповідним функціоналом картку можна використовувати як електронну перепустку в корпуси, лабораторії, гуртожитки вишу, для проїзду у столичному метрополітені. Електронні студентські квитки від банку «Хрещатик» відрізняють на ринку цікаві умови обслуговування — привабливі відсотки на залишок на рахунку, можливість безкоштовного підключення до системи дистанційного обслуговування «Хрещатик-online» та безкоштовного зняття коштів у власній мережі банкоматів CashTan.

Запланований спокій

Особливе ставлення

Комунікаціїінновації

Важлива риса нової картки Visa Platinum з фотографією клієнта — це додатковий візуальний захист персональних фінансів власника рахунку. Адже це дозволяє миттєво ідентифікувати клієнта при розрахунках та знижує ризики шахрайських дій, якщо картку втрачено. Крім того, картка Visa Platinum захищена чипом — наразі ця технологія має найвищий рівень безпеки. Нанесення фотографії не є обов’язковим і здійснюється за бажанням клієнта. При цьому ця послуга не передбачає додаткових витрат держателя картки, оскільки здійснюється на власному процесинговому центрі. Крім того, дана можливість доступна клієнтові при оформленні таких карткових продуктів, як картка «Універсальна», «Платинум плюс» та «Зарплатна картка», а також картки найвищого класу Visa Infinite.

Ще однією серйозною новацією для клієнтів банку «Хрещатик» стала розробка і впровадження алгоритму попередження відправки коштів клієнтами «Хрещатика» на поточні рахунки своїх контрагентів у ті банки, в які введено тимчасову адміністрацію або які перебувають у стані ліквідації. Цей регламент передбачає можливість додаткового зв’язку з клієнтом банку в режимі реального часу для підтвердження або скасування такого платежу.

Основними цілями пропонованих оновлень — модернізації корпоративного сайту та інтеграції в нього унікального проекту, власного телеканалу «Хрещатик-TV» — стали налагодження ефективного взаємозв’язку з клієнтами практично у режимі онлайн, незалежно від місця їхнього перебування. Вперше на українському банківському ринку такий канал комунікацій з клієнтами, як інтернет-сторінка у світовій мережі, набув сучасного адаптивного рішення, тобто сайт не втрачає жодних своїх компонентів на будь-якому сучасному гаджеті, підключеному до інтернету — ноутбуці, планшеті, мобільних пристроях тощо. Логічною складовою модернізованого веб-представництва банку став телевізійний інтернет-канал інформування клієнтів про будь-які новини банку, що передбачає підготовку і транслювання передач власного виробництва. «Хрещатик-TV» дає можливість практично цілодобово «спілкуватися» з клієнтами на основі логічно вибудованої комунікації з унікальним контентом. Крім того, проект спрямований на підвищення фінансової грамотності населення, що наразі необхідно не тільки для підвищення довіри до банків, а й для позиціювання самої фінустанови на активному конкурентному ринку, котрий не відзначається унікальною пропозицією продуктового ряду.

Відкрити депозит із Мексики? Без проблем! Головне — аби був інтернет-зв’язок. Спеціально для користувачів інтернет-банкінгу «Хрещатик-online» банк пропонує новий вид вкладів — вкладonline, який дає змогу брати участь у депозитних програмах банку, не відвідуючи його установу, навіть з будь-якого куточка Земної кулі. Наразі таких вкладів у депозитній лінійці банку вже п’ять.

валютне розмаїття Попри складні політикоекономічні умови, в яких наразі перебуває країна, «Хрещатик» продовжує розширювати свою присутність на світовому фінансовому ринку, підтверджуючи таким чином статус лідера клірингового бізнесу в Україні. Так, перелік валют, в яких відкрито прямий кореспондентський рахунок, поповнився турецькою лірою. Це вже 26 валюта для обслуговування розрахунків клієнтів та банків-кореспондентів за зовнішньоекономічними контрактами. Крім того, відтепер в установах банку можна здійснити купівлю/продаж готівкової турецької ліри і зробити свій відпочинок комфортним уже з перших кроків. Це дасть змогу українцям, які відпочивають у Туреччині, позбутися зайвого пошуку обміну валют відразу по прибутті, уникнути курсових втрат, убезпечить від можливої зустрічі з шахраями і зробить перебування за кордоном дійсно комфортним.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

37


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Темі інновацій як ключовому фактору стабільності та сталого економічного зростання банків з початку року було присвячено чотири міжнародних конференції, учасниками яких стали представники банку «Хрещатик». І це не данина моді на тренінги або публічні обговорення. Фахівці «Хрещатика» розуміють: сьогодні обмін знаннями і досвідом, особливо у сфері новітніх революційних технологій, є наріжним каменем конкурентоспроможності і одним з факторів наших сталих позицій на банківському ринку.

Бути на крок попереду 38

Ми і світ

Наприкінці квітня у Києві відбулася IV Міжнародна конференція «Інноваційні технології у фінансово-кредитних установах: міжнародний досвід впровадження», на якій банківське співтовариство обговорювало шляхи розвитку та ефективні підходи, що сприятимуть подальшому розвитку банківської справи в Україні. Власним досвідом впровадження Програми лояльності «Хрещатик-друзі», яка стала основою нової технологічної платформи ко-брендінгового проекту для власників платіжних карток, поділилися і представники «Хрещатика». Олена Рубашева, начальник управління організації карткових програм, презентуючи цей проект, зазначила: «Для будь-якого банку, незалежно від його розмірів і капіталу, завжди залишається важливим питання, як переко-


Ми і світ

нати клієнта повсюдно використовувати платіжні інструменти. У наш час бонусні програми витіснили дисконтні, оскільки саме вони несуть емоційну складову: чим більше клієнт купує (використовуючи картку при розрахунках), тим більше бонусів він отримує. Принцип «купуй і заробляй» набагато ефективніший за принцип «купуй та економ». Століття цифрових технологій надає широкі можливості для реалізації подібних програм, і банк «Хрещатик» йде в ногу з часом, пропонуючи своїм клієнтам і партнерам таку інноваційну платформу. Активний держатель Картки киянина на основі картки Visa, емітованої банком «Хрещатик», карткові продукти «Універсальна картка для фізичних осіб», «Ощадна картка», «Ліга успіху», Електронний студентський

квиток, Visa Infiniute, Visa Platinum, мають реальну можливість за досить короткий період накопичити стільки балів, скільки достатньо для отримання винагороди, що знижує витрати щомісячного бюджету. У банка ж з'являється можливість побудови власної гнучкої системи нарахування бонусних балів на основі керованої поведінкової моделі клієнта (наприклад, сезонність, конкретні торговельні підприємства, прив'язка до обсягу витрат тощо). Наявність спільної Програми лояльності з Visa дозволяє банку застосовувати диференційований підхід до системи винагороди, мотивувати клієнта звертатися за більш дорогими банківськими продуктами (підвищення класу картки, додаткові бали за інші банківські послуги та ін.).

З початку 2015 р. представники банку стали активними учасниками панельних дискусій ще двох галузевих конференцій: I Міжнародної конференції «Digital банк» і ІV Міжнародної конференції «Безпека фінансово-кредитних установ: нові виклики — нові рішення’2015». Темі пошуку інноваційних підходів у комунікаціях як вагомій складовій для мінімізації репутаційних ризиків була присвячена конференція «МедіаВершки — реформи на банківському ринку та відповідальність СЕО за обрання сценарію реагування на виклики часу», на якій представники регулятора та прес-служб комерційних банків разом з Національним банком України особливу увагу приділили вибору та реалізації антикризових стратегій за умов глобальних змін на ринку.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

39


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Банк на долоні Мобільний телефон вже давно став для сучасної людини значно більшим, ніж просто засобом зв’язку. Він змінює нашу поведінку, звички, уявлення про сучасність. Ще зовсім недавно телевізор, годинник, фотоапарат, музичний програвач займали відповідне місце не лише в нашому житті, а й у квартирах. Наразі з розвитком технологій все це зручно розміщується в одному девайсі розміром з долоню. Банківські послуги йдуть пліч-о-пліч з технологічними новинками і сьогодні вже нікого не здивуєш можливістю здійснити оплату комунальних чи будь-яких інших платежів через канали дистанційного обслуговування, у тому числі за допомогою мобільного телефону. Про мобільний банкінг, його можливості та перспективи — Костянтин Мітченко, директор департаменту інформаційних технологій.

40

ІТ-майданчик


ІТ-майданчик Що таке мобільний банкінг?

Що може мобільний банкінг?

Насамперед це зручний сервіс для власників мобільних пристроїв (телефонів та планшетів), який дозволяє контролювати рух власних коштів та виконувати операції з рахунками, відкритими в банку, – від переказів між власними рахунками до відкриття депозитів та виконання платежів за будь-якими реквізитами.

За допомогою мобільного банкінгу можливе здійснення двох основних типів операцій – отримання /передача інформації та здійснення платежів. До отримання інформації належить, наприклад, SMS-інформування про операції з банківськими картками, перевірку залишку на банківському рахунку або рахунку банківської картки, отримання інформації про залишок заборгованості за кредитом, перегляд курсів валют, пошук найближчого відділення банку та інші подібні послуги. До платіжних послуг можна віднести внутрішньобанківські перекази коштів у різних валютах, погашення кредитів, купівлю/продаж валюти, платежі до податкових і бюджетних організацій, а також оплату мобільного зв’язку, інтернету, телебачення, послуг ЖКГ та ін.

Перші системи мобільного банкінгу з'явилися в світі в 1999 р., коли банки Європи запропонували своїм клієнтам користуватися цією послугою за допомогою SMS-повідомлень. Перші способи реалізації мобільного банкінгу — SMS-банкінг (управління коштами на банківському рахунку за допомогою відправлених на спеціальний номер банку SMS-повідомлень, складених за допомогою типових шаблонів) не дістали масового визнання користувачів через те, що мало хто був готовий робити значну кількість технологічних операцій для управління своїми рахунками. І лише з появою пізніших розробок, наприклад, таких як Java-додаток, які працюють на більшості сучасних телефонів та які дозволили це здійснювати комфортно, мобільний банкінг почав знаходити своїх шанувальників. Сьогодні прогресивні та комфортні для користувача програми створюються для сучасних мобільних телефонів, що працюють в операційних системах Windows Mobile/Windows Phone, Android, Symbian, а також iOS – для iPhone та iPad. Ці програми дозволяють реалізувати всі надані телефонами функції і при цьому максимально комфортні для використання.

За експертними оцінками, понад 50% операцій у мобільному банкінгу припадає на оплату послуг мобільного зв'язку, доступу в інтернет, сплату комунальних послуг. Також користуються попитом перекази між рахунками клієнтів, обмін валют, перекази в системі електронних грошей і за реквізитами в інші банки. Стисло – про можливості різних версій систем мобільного банкінгу. Система для телефонів з підтримкою Java: • переказ коштів між рахунками клієнта, а також переказ між рахунками в різній валюті; • поповнення балансу мобільного телефону; • оплата послуг інтернет-провайдерів; • здійснення платежів по шаблонах, створених в інтернет-банкінгу; • перевірка балансу банківських рахунків; • перегляд виписки по рахунку і переліку останніх операцій; • отримання інформації по кредитах і погашення кредиту. Функції мобільного банкінгу у додатку для Android: • оплата мобільного зв’язку; • оплата послуг інтернет-провайдерів; • перекази між своїми рахунками;

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

41


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

• перекази в інший банк або іншому клієнту банка, оплата комунальних платежів, телебачення тощо (за допомогою шаблонів інтернет-банкінгу); • перегляд доступного балансу рахунків та детальної інформації по рахунках. Також доступні: пошук найближчих банкоматів, відділень, місць погашення кредиту, перегляд детальної інформації стосовно вибраного об'єкта (адреса, режим роботи, можливі сервіси), перегляд актуальних курсів валют тощо. Приблизно таку ж функціональність має додаток для iPhone та iPad. З розвитком сучасних технологій функціональність мобільного банкінгу лише розширюватиметься. Наявність аналітичних систем PFM1 та/ або PFP2 , управління голосом власника пристрою, безконтактні операції за допомогою технології NFC3 , агрегація дисконтних та бонусних карток, інтеграція з соціальними мережами — ось досить неповний перелік можливостей сучасних систем мобільного банкінгу.

Безпека мобільного банкінгу До основних загроз мобільного банкінгу IT-фахівці відносять можливість несанкціонованого доступу до даних за допомогою вірусних програм і збиток при фізичній втраті пристрою, а найдосконалішим вважають захист доступу до банківського додатка за PIN-калькулятором. Антивірусні програми на свої смартфони встановлюють поки що лише ентузіасти, адже кількість і поширеність вірусів для мобільних платформ набагато менша, ніж для персональних комп'ютерів. Крім того, самі мобільні операційні системи непогано захищені. Проблема в тому, що, «взламуючи» ці системи з метою встановлення неліцензійних програм, користувачі часто самі роблять менш ефективним їх захист. Втім, при дотриманні простих правил небезпека використання мобільного банкінгу стає мінімальною. Ми би радили використовувати телефон з ліцензійною операційною системою, 1

42

встановлювати антивірусні програми, бути обережними при установці на телефон програм з сумнівних джерел, зберігати паролі у недоступних для сторонніх людей місцях. Особливо обережним потрібно бути при «серфінгу» з мобільного пристрою в інтернеті, в тому числі при переході по посиланнях, які прийшли в електронних листах і SMS-повідомленнях від невідомих відправників. Не варто давати гратися телефоном з встановленим банківським додатком дітям. Якщо ви віддаєте телефон у ремонт, обов’язково зітріть банківський додаток або заблокуйте роботу з ним через контакт-центр банку.

Безпека при використанні мобільного банкінгу знаходиться на високому рівні і нічим не поступається системам інтернет-банкінгу для персональних комп’ютерів. А в деяких системах навіть застосовують найсучасніші технології автентифікації користувача – сканування відбитку пальця, сітківки ока або контурів обличчя. З часом можливе використання з метою підвищення безпеки, наприклад, систем розпізнавання власника по голосу, зображення камери телефону або сервісів GPS-позиціонування. Не варто без конечної потреби підключати до системи мобільного банкінгу всі банківські рахунки, особливо з великими постійними залишками коштів на них. Для постійних платежів логічніше виділити окремі рахунки, залишки на яких не були б занадто великими. Якщо при використанні мобільного банкінгу виникла загроза доступу зловмисників до ваших рахунків або телефон загублено, необхідно якомога швидше зателефонувати до банку і заблокувати доступ до мобільного банкінгу. Тож, використання мобільного банкінгу є набагато безпечнішим, ніж особистого інтернет-банкінгу з чужого комп'ютера, особливо в місцях загального користування, наприклад, інтернет-салоні чи готелі.

PFM (personal financial management) — персональний фінансовий менеджмент. Надає можливість клієнту класифікувати свої витрати як в автоматичному режимі (засобами розпізнавання торгових кодів при безготівкових операціях), так і в ручному (вносити готівкові витрати власноруч). Інформація відображається в підсумованому вигляді з візуалізацією витрат та з можливістю порівняння бюджету з людьми однієї категорії (рівень доходів, сімейного стану і т. ін.).

ІТ-майданчик

2 3

Перспективи Щодо перспектив попиту на системи мобільного банкінгу погляди банкірів різняться, оскільки точно прорахувати строк окупності витрат на впровадження складних багатоплатформних систем, якими користується поки що незначна кількість клієнтів, дуже важко. Проте жодна фінансова установа в сучасному світі не зможе забезпечити прихильність клієнта, якщо в переліку послуг не буде запропоновано продуктів на базі сучасних технологій. Але сама наявність мобільного банкінгу ще не гарантує прихильність клієнта до фінансової установи. Похвалитися наявністю такого сервісу можуть вже досить багато банків на українському фінансовому ринку і всі вони функціонально схожі. Треба дещо більше. Тому головне завдання фінансових установ – долучення потенціальних клієнтів Generation або Generation MeMeMe (народилися у період 1980-2000 рр.) до власного мобільного сервісу за рахунок розвитку не тільки фінансових послуг, а й сервісних. Сфер застосувань та вимог до сучасного мобільного банкінгу набагато більше, ніж стандартні фінансові послуги. Все це вимагає великих фінансових ресурсів, але банки, які зможуть вдало поєднати та використати ці напрями, можуть бути впевнені у власному майбутньому.

Для банків вкладення в системи мобільного банкінгу зараз можна розглядати як свого роду інвестиції в імідж та майбутнє. І хоча багато експертів сьогодні заявляють про те, що мобільний банкінг – лише доповнення до інтернет-банкінгу і конкурувати з ним він не буде, дехто вважає, що з кожним роком мобільний телефон у більшості випадків побутового використання буде «тіснити» не тільки домашні комп'ютери, але й ноутбуки. Це в найближчі 5-7 років може сильно змінити розміщення сил на ринку банківських додатків.

PFP (personal financial planning) — персональне фінансове планування. На підставі PFM прогнозуються витрати та надаються рекомендації щодо їх накопичення та економії. NFC (Near field communication, «комунікація ближнього поля», «ближній безконтактний зв’язок») — технологія бездротового високочастотного зв’язку малого радіусу дії, яка дає можливість обміну даними між пристроями, що знаходяться на відстані близько 10 см.


На часі

Обережно! Ви в online! Рекомендації з безпеки, або як зробити ваш інтернетбанкінг безпечним? Використання інтернету для отримання банківських послуг цілком відповідає ритму сучасного життя. Дистанційно ми здійснюємо різні розрахункові операції, сплачуємо за послуги, купуємо товари, поповнюємо рахунки собі і своїм близьким тощо. Тобто робимо власне життя комфортним. Проте, на жаль, зростання популярності таких банківських послуг призводить і до посилення активності кіберзлочинців. Аби безпечно користуватися усім переліком послуг у системах дистанційного обслуговування і не стати при цьому жертвою інтернет-шахраїв, необхідно вжити низку запобіжних заходів. Яких саме, розповідає Станіслава Личагина, начальник управління продажів роздрібних продуктів.

Аби захистити своїх клієнтів банки активно використовують відповідні технології, зокрема багатофакторну аутентифікацію. Однак одноразові паролі, код CVV2 і токени (спеціальний пристрій або згенерований засобами програмного забезпечення ключ для забезпечення інформаційної безпеки віддаленого доступу) не завжди

гарантують захист клієнтських операцій. Ці методи необхідно поєднувати з додатковими заходами убезпечення, які значно ускладнюють отримання облікових даних клієнта. Банк «Хрещатик» розробив рекомендації щодо вжиття заходів інформаційної безпеки для клієнтів, які користуються системою «Хрещатик-оnline». Отже:

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

43


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Аби не стати жертвою зловмисників, ніколи не переходьте безпосередньо по посиланнях на сайти банків та інших фінансових організацій. Завжди набирайте адресу сайту вручну — це захід обережності дозволить вам не опинитися на «фейковій» сторінці банку-online, яка виглядає так само, як і оригінал. Уникайте використання інтернет-банкінгу на комп'ютерах у публічних місцях (інтернет-кафе, бібліотеки, магазини, торговельно-розважальні центри), а також комп'ютерах, налаштування яких перебуває поза вашим контролем. При користуванні мережею WiFi впевніться, що вона захищена паролем. Не користуйтеся функцією автозапам'ятовування логіна і пароля у вашому інтернет-браузері. Використовуйте складні паролі. Пароль у жодному разі не має бути пов'язаний з вашою особою: дата вашого народження або дівоче прізвище матері — не найкращий вибір. Пароль повинен містити складні комбінації з літер і цифр з використанням різних регістрів. Безумовно, такі комбінації складно запам'ятати, проте для різних ресурсів краще використовувати різні паролі. Не записуйте ваші авторизаційні дані (логін та пароль тощо) на папері, у незашифрованому вигляді на комп’ютері. КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ повідомляти пароль, логін та будь-яку іншу ідентифікаційну інформацію повністю чи частково третім особам. У разі підозри, що пароль став відомий стороннім особам, негайно змініть його і зверніться до контакт-центру банку для отримання додаткових консультацій. Рекомендуємо якомога частіше змінювати пароль — не рідше одного разу на три місяці. У разі, якщо ви загубили телефон або загублена чи заблокована sim-кар44

на часі

та, з якої відбувається підтвердження операцій в інтернет-банкінгу, необхідно в терміновому порядку зв'язатися з банком для тимчасового блокування доступу або відключитись від сервісу за допомогою банкомату банку.

формацію електронною поштою, не здійснює розсилку електронних листів з проханням надати конфіденційну інформацію, не розсилає програмне забезпечення для встановлення на ваш комп'ютер.

Як необов’язковий, але додатковий спосіб убезпечення доступу до вашого комп’ютера та зберігання паролів використовуйте спеціальні пристрої додаткового контролю аутентифікації користувача, наприклад, токен (фізичний пристрій чи спеціальне програмне забезпечення).

При роботі з електронною поштою та сервісами обміну миттєвими повідомленнями (Skype, ICQ та ін.) звертайте особливу увагу на відправника повідомлення. Якщо відправник вам невідомий та/або здається підозрілим, відкривати вкладені файли або переходити за посиланнями в мережі інтернет вкрай небезпечно.

На комп’ютері повинно бути встановлено і включено антивірусне програмне забезпечення, що постійно оновлюється в автоматичному режимі. Рекомендується використання таких програмних продуктів: Kaspersky Internet Security, BitDefender Internet Security, Panda Internet Security, ESET NOD32, Symantec: Norton Internet Security, AVG Anti-Virus тощо. Використання безкоштовних, умовно платних програм або програм з обмеженою функціональністю категорично не рекомендується. За можливістю антивірусне програмне забезпечення повинно бути налагоджено таким чином, аби забезпечити належний рівень реакції на виникаючі загрози без участі користувача. Вживайте заходи для захисту від фішингу. Фішинг-атака зловмисників здійснюється шляхом проведення масових розсилок електронних листів або повідомлень у соціальних мережах від імені популярних компаній, у т. ч. банків, в яких часто міститься безпосереднє посилання на сайт, електронна адреса якого дуже схожа або навіть повністю збігається із офіційним сайтом. Крім того, адреса відправника (наприклад, petrenko@bank.ua), від імені якого надходять такі фішингові листи, може повністю збігатися зі справжнім доменом або бути дуже схожим на нього. Після того, як користувач потрапляє на фальш-сторінку, шахраї намагаються спонукати користувача ввести свої логін і пароль, що дозволяє їм отримати доступ до облікових записів і банківських рахунків клієнта. Не відповідайте на листи з проханням надіслати будь-які персональні дані, логін і пароль — банк НІКОЛИ не запитує у клієнтів конфіденційну ін-

Все програмне забезпечення, встановлене на комп'ютері, має бути або ліцензійним або отриманим з довіреного джерела. Неприпустиме використання програм-генераторів інсталяційних ключів або програм зняття захисту від несанкціонованого доступу та інших сумнівних програм з ненадійних джерел на комп’ютері, що використовується для доступу до системи інтернет-банкінгу. При передачі конфіденційних даних використовуйте зашифроване з'єднання. Зрозуміти, що з'єднання належним чином захищено, можна, якщо адреса сайту починається з «https», при цьому в адресному рядку відображатиметься спеціальний символ, наприклад, іконка відкритого замка. Використовуйте для операцій в інтернет-банкінгу окрему платіжну картку. Це може бути віртуальна карта або спеціальна карта для використання виключно в інтернет-середовищі. В нашому банку існують обидва види таких карток — картка E-Pay і Віртуальна картка, яка оформлюється в «Хрещатик-online». Встановіть ліміт на платіжну картку. За потреби, використовуючи функціонал інтернет-банкінгу «Хрещатик-online», завжди можна ліміт змінити.

Такі доволі прості, але дуже ефективні поради допоможуть вам зберегти ваші кошти та безпечно отримати послуги інтернет-банкінгу «Хрещатик-оnline» у повному обсязі.


Актуально

Будьте мудримИ замолоду

Кожному з нас доведеться стати пенсіонером. І тоді рівень нашого добробуту багато в чому визначатиметься розміром пенсії. Сьогодні виплати пенсіонерам здійснюються за рахунок внесків, що сплачуються роботодавцями та працівниками в державний Пенсійний фонд України. Чи вистачатиме цих коштів для

здійснення виплат нам, коли ми оформимо пенсії? Чого нам чекати і на що сподіватися у майбутньому? Про все це читачам «Віснику» розповідає Богданна Рябенко, начальник управління кадрів.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

45


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Протягом останніх майже 15 років держава неодноразово намагалася встановити новий порядок грошового забезпечення пенсіонерів. Так, з 2000 р. в Україні почали збирати відомості про те, які пенсійні внески платить за кожного працівника його роботодавець. Так відбувся перехід до персоніфікації участі людини у фінансуванні пенсійної системи. У 2004 р. пенсійна система перейшла на страхові принципи нарахування пенсії: її розмір став залежати від того, хто і скільки внесків сплатив до Пенсійного фонду України (ПФУ). У 2011 р. почали поступово збільшувати пенсійний вік й обмежили розміри деяких спецпенсій. Проте жоден з цих кроків не призвів до реального поліпшення життя пенсіонерів. Аби нове покоління українців отримувало пенсію не менше, ніж європейські пенсіонери, існуюча пенсійна система потребувала кардинальних змін. Тож, до початку травня був розроблений і представлений громадськості черговий проект пенсійної реформи. Він складається з чотирьох законопроектів, які були схвалені Кабінетом Міністрів наприкінці квітня і вже передані до парламенту. Ними пропонується дві головні зміни: 1. Скасування з 1 січня 2016 р. спецпенсій держслужбовцям, співробітникам органів місцевого самоврядування, податківцям, митникам, прокурорам, суддям, науковим і науково-технічним працівникам. Пенсії цим категоріям громадян нараховуватимуться на загальних підставах. Однак залишаться спецпенсії для військовослужбовців, співробітників МВС і СБУ. 2. Створення накопичувальної пенсійної системи з 1 січня 2017 р.

46

Актуально

Впровадження накопичувальної системи в Україні передбачалося ще 11 років тому. Зокрема, прийняті в 2003 р. Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про недержавне пенсійне забезпечення» передбачали перехід саме до трирівневої пенсійної системи. Нагадаємо, що це означає. Перший рівень — це солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Наразі саме вона у нас і працює. Солідарна система передбачає, що всі гроші, які перераховують роботодавці і працівники до Пенсійного фонду, відразу ж виплачуються нинішнім пенсіонерам. Таким чином, працююче покоління фінансує непрацююче. При цьому внески до Пенсійного фонду ніде не накопичуються, не акумулюються, а негайно спрямовуються на виплату пенсій. Другий і третій рівні — це відповідно державна і недержавна накопичувальні системи. На даний час вони не працюють. Щодо державної накопичувальної системи, то спочатку планувалося ввести її після того, як Пенсійний фонд України стане бездефіцитним і протягом двох років ВВП країни буде зростати не менше ніж на 2%. Однак за 10 років держава так і не змогла досягти цих показників — на даний час дотації Пенсійному фонду з держбюджету становлять близько 80 млрд грн на рік. Тому другий рівень пенсійної системи так і не був впроваджений. Що ж зміниться в пенсійній системі України у разі прийняття Радою пенсійних законів? 1. Пенсія українців складатиметься з трьох частин: солідарної, накопичувальної та недержавної.

2. Солідарну частину пенсії нараховуватимуть так само, як і зараз, — залежно від розміру заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, та від страхового стажу. Сьогодні розмір пенсійних виплат становить близько 40-60% заробітної плати. Але з часом розмір цих виплат буде неухильно знижуватися у зв'язку з несприятливою демографічною ситуацією в Україні і, за оцінками експертів, не перевищить 20% середньої зарплати. Тому збільшення розмірів майбутньої пенсії залежатиме від обсягу персональних накопичень людини, сформованих на другому і третьому рівнях нової пенсійної системи протягом усього періоду її трудової діяльності. 3. Накопичувальна частина пенсії складатиметься з внесків, які роботодавці будуть щомісяця відраховувати від зарплати співробітника. Спочатку це буде 2% від заробітної плати. Щороку відрахування збільшуватимуться на 1% і до 2022 р. розмір внеску досягне 7%. Внески матимуть персоніфікований характер і зараховуватимуться на індивідуальні пенсійні рахунки працівників. Виплати з накопичувального пенсійного фонду будуть здійснюватися додатково до солідарної пенсії довічно або одноразово. Найголовніше, що гроші, акумульовані громадянами на індивідуальних накопичувальних пенсійних рахунках, будуть їх власністю і можуть бути успадковані. Гарантувати безпеку цих коштів буде держава. 4. Накопичувальна система буде обов'язковою для всіх людей, яким на момент її «старту», тобто 1 січня 2017 р., не виповниться 35 років, і добровільною для


Актуально громадян віком від 35 до 55 років. До 1 січня 2017 р. ця категорія повинна буде визначитися — чи братиме участь в накопичувальній системі. При цьому треба враховувати, що виплати з накопичувальної системи розпочнуться приблизно через 25 років. 5. Третя, недержавна частина пенсій, буде добровільною і передбачає участь людей у приватних пенсійних фондах виключно за їхнім бажанням. Тут треба сказати, що недержавна накопичувальна система формально функціонує в країні з 2004 р. Але реально не працює. У нас було зроблено декілька спроб ство-

рити пенсійні програми для працівників окремих підприємств чи навіть галузей. Але такі програми не знайшли масової підтримки. Отже, результатом реформ у пенсійній системі країни має стати отримання українцями пенсійних виплат на рівні 60-70% середньої заробітної плати, що відповідатиме світовим стандартам соціального забезпечення. Близько половини цих виплат становитимуть кошти другого та третього рівнів. Виходячи з перспектив пенсійного реформування, роль НПФ в Україні з кожним роком зростатиме. Тож, накопичувати кошти на майбутню пенсію зможуть всі.

Наразі недержавні пенсійні фонди (НПФ) можуть бути трьох видів: • Корпоративний. Такий фонд створюється підприємством і беруть участь у ньому тільки його працівники. • Професійний. Його можуть створювати об'єднання підприємств або професійні спілки. Учасниками такого фонду стають лише представники певної професії. За допомогою подібних фондів у багатьох країнах світу реалізуються програми додаткового професійного пенсійного страхування, що підвищує престижність ряду професій. • Відкритий. Він може створюватися будь-якими юридичними особами, і учасником фонду має право стати будь-яка людина чи підприємство. Часто відкриті пенсійні фонди з'являються при банках та інших фінансових установах як ще одна можливість для вигідного вкладення грошей клієнтами.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

47


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Відпочинок без турбот Час відпусток і подорожей в самому розпалі. Незважаючи на складну економічну ситуацію, багато хто планує відпочинок за кордоном, і основним напрямком традиційно є європейські країни. Тож, вам важливо буде знати це. 48

Мандри-style


Мандри-style

Розглянемо кілька ситуацій на прикладі карток, емітованих українським банком:

Обмеження готівкових розрахунків в Європі

Ваш рахунок у гривні. Ви у Німеччині. Розрахунок за покупку в євро. Visa UAH > USD > EUR M asterCard UAH > EUR

Досвідчені мандрівники знають: навіть якщо в повсякденному житті частіше використовуються готівкові гроші, то в поїздках пластикова картка — незамінний супутник. По-перше, перевозити великі суми грошей в банкнотах небезпечно. По-друге, в деяких європейських країнах діють обмеження на розрахунки готівкою. Мета цих обмежень — попередити приховування податків і нелегальний грошовий обіг. Серед традиційних лідерів туристичних напрямків в Європі такі країни, як Франція, Італія, Великобританія, Греція, Польща, Іспанія. Останнім часом популярними серед мандрівників також стали Болгарія, Португалія, Чехія. Якщо ви запланували поїздку в одну з цих країн (або в декілька), вам корисно буде дізнатися, чи діють обмеження на готівкові розрахунки в цих країнах і в якому розмірі.

MasterCard вигідніше — одна конвертація. Ваш рахунок в євро. Ви у Парижі. Розрахунок за покупку в євро. Visa EUR > USD > EUR M asterCard EUR MasterCard явно вигідніше — немає конвертації. А от з Visa ви явно прогадаєте, тут буде аж подвійна конвертація. Причому, одна конвертація буде зроблена платіжною системою, а друга — вашим банком.

У чому відмінність карток Visa і MasterCard У поїздці за кордон добре мати не готівку, а банківську картку. Очевидними плюсами картки є відсутність необхідності возити з собою готівкову валюту, потреби декларувати її на митниці, легкість при оплаті товарів і послуг та інші комфортні сторони життя. Отже, всім потрібна картка. Але яка? Часте твердження «Visa — американська платіжна система, а MasterCard — європейська» не зовсім вірне. Обидві платіжні системи давно стали інтернаціональними. Подивіться, хоча б, на повну назву платіжних систем — Visa International Service Association і MasterCard WorldWide. Набагато важливіше інше. Для платіжної системи Visa основною валютою є американський долар. Це означає, що операції, пов'язані з конвертацією валют, будуть проходити через долар. Для платіжної системи MasterCard основною валютою може бути як американський долар, так і євро. Ось це дуже важлива особливість! Тобто операції можуть проходити або через євро, або через долар.

Ваш рахунок у доларах. Ви у США. Розрахунок за покупку в доларах США. Visa USD MasterCard USD > EUR > USD У Visa конвертації немає, а з MasterCard ви втратите частину грошей через подвійну конвертацію. Ваш рахунок у гривні. Ви у Швеції. Розрахунок за покупку в шведських кронах (Швеція не входить в зону євро). Visa UAH > USD > EUR > SEK або UAH > USD > SEK MasterCard UAH > EUR > SEK З MasterCard подвійна конвертація. А от з Visa може бути дві, а то й три конвертації! Справа в тому, що в Європі багато операцій проводяться через євро, тому потрійна конвертація можлива. Отже, висновок дуже простий: в Європі краще користуватися MasterCard; у США — карткою Visa; в Україні — без різниці.

Отже, в Італії максимальна сума готівкових розрахунків становить 1000 євро. У цій країні також не можна оплачувати готівкою оренду. В Іспанії, Франції та Польщі іноземці можуть оплачувати готівкою покупки на суму до 15 000 євро. Для резидентів встановлені обмеження в розмірі 3000 євро. У Греції максимальна сума, яку можна сплатити готівкою, становить 1500 євро. Єдиним винятком у цій країні досі є покупка автомобіля. Чехія встановила обмеження на рівні 350 000 крон або близько 14 000 євро на день, а Португалія —1000 євро на одну операцію. У Болгарії готівкові розрахунки обмежені сумою 10 000 левів або близько 5100 євро. Зауважимо, що у Великобританії, як і в Німеччині, Угорщині, Фінляндії відсутні обмеження на готівкові розрахунки.

Гарного і спокійного відпочинку! ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

49


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

У «Конча-Заспу» за здоров’ям 50

Наш гість


Наш гість А чи знаємо ми, скільки гарних місць для відпочинку є в рідній Україні? Насправді підтримати національний туризм, а також непогано заощадити на закордонному відпочинку можна за допомогою прекрасних пляжів в Одеській області або кришталевого повітря Карпат. А ще можна поєднати відпочинок з профілактикою свого здоров’я, адже багато з хвороб можна попередити, а складні — реабілітувати. Треба лише знати, де і як це зробити, запевняє наш давній друг і клієнт банку, спеціальний кореспондент газети «Україна молода» Олена Примак. Правди ніде діти: українці у масі своїй починають лікуватися тоді, коли вже припече. У розвинутих країнах, де рівень медицини високий, працюють на випередження хвороби. Її можуть рано діагностувати і попередити завдяки сучасному обладнанню та новітнім методикам лікування. Чи стане це коли-небудь системою в Україні, покаже реформування медичної галузі. А поки що здоров’я кожного з нас залежить… від власного ставлення до нього. Існує міф, що дозволити собі заздалегідь турбуватися про власне самопочуття можуть лише багаті. Сьогодні отримати висококваліфіковану медичну допомогу за розумні гроші в Україні цілком реально. Одне з таких місць знаходиться за 20 кілометрів від Києва. Це –санаторій «Конча-Заспа». Користуються його послугами люди, які знають про унікальну апаратуру, що постачалася сюди колись для обраних, і про те, що тут працюють фахівці високого ґатунку, які вміють із нею поводитися. Сьогоднішні пацієнти санаторію – представники різних верств населення з кардіологічними, неврологічними, опорно-руховими проблемами та хворобами, що їх супроводжують. Тут вони отримують санаторно-курортне лікування, реабілітаційні програми або ж проводять тури вихідного дня, приймають SPA-процедури. Є можливість амбулаторного лікування. І що важливо — усе це за державними розцінками, які у рази менше, ніж у приватних клініках столиці, де з подібного обладнання представлені лише поодинокі екземпляри.

Удар по хворобі, а не по серцю Ні для кого не є таємницею, що третина населення на планеті помирає від серцево-судинних хвороб. А ті, хто перенесли інфаркт, надовго виходять зі строю. У «Конча-Заспі» є всі можливості для обстеження серця та судин за допомогою європейського й американського устаткування. Якийсь час над Столичним шосе висів рекламний трол із «загрозливим» написом «Ударно-хвильова терапія серця». Насправді в ній тільки назва звучить страшно. Це лікувальна процедура, яка здійснюється на швейцарському апараті Модуліт SLC. Сам апарат за допомогою ультразвукових хвиль при ішемічній хворобі дозволяє «сплячим» капілярам у зоні міокарда відроджуватися до активного стану. Це незамінний рятівник для тих, хто переніс операції на серці. До слова, апаратів з «ударною хвилею» у санаторії декілька, їх призначення різноманітне, проте ефект у всіх надзвичайний. Для «сердечних» хворих тут також пропонують фізичні вправи на німецьких кардіотренажерах, які проходять під контролем артеріального тиску, частоти пульсу та ЕКГ з поступовим збільшенням навантажень. Стимулювання лімфовідтоку для хворих з набряковим синдромом, магнітотерапія для покращення мікроциркуляції, лазеротерапія проти запалень та інші види апаратної фізіотерапії у поєднанні з масажами, душами, ваннами призводять до меншого вживання хворими ліків, а значить змінюють якість життя на краще.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

51


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Таких тренажерів в Україні лише два Платформа з поручнями, між якими вбудовано міні-комп’ютер – так можна описати американський тренажер Balance System SD, що допомагає відновлювати координацію рухів. Він страшенно дорогий, оскільки вирішує складні завдання і виконує безліч функцій. Один такий апарат є в одного з екс-Президентів, другий — у санаторії «Конча-Заспа». А от у лабораторії головокружіння (саме так називається унікальний комплекс, в якому сконцентровано декілька установок) «сховався» більш діагностичний прилад – стабілоплатформа. На ньому виявляють причини запаморочень, головного болю, безсоння. Потім за результатами обстеження підбирають медикаментозне лікування та розробляють реабілітаційну програму. Ця лабораторія надзвичайно цікава і в науковому плані – багато хто з науковців можуть тут назбирати гарні дані для своїх кандидатських та докторських дисертацій. Для пацієнтів же найголовніше те, що за допомогою такої апаратури вони можуть поновити втрачені функції, зменшити больовий синдром та скутість хребта, знизити набряки, зменшити прояви вестибулярних порушень.

Без наркозу і скальпеля Саме тут, у «Конча-Заспі», можна позбавитися від болю, яким так допікають міжхребцеві грижі. При наявності знімків хребта у пацієнтів спеціалісти санаторію встановлюють діагноз та індивідуальну програму лікування на основі сухого витяжіння. Новітня американська установка Triton Traction у лагідному режимі знімає напруження м’язів спини, звільняє нервові корінці від стискання, поліпшує кровообіг у тканинах і зменшує запалення. Апарат з мікропроцесорним управлінням дозволяє робити витяжіння з високою точністю, до того ж на ньому можна лікувати практично всі захворювання хребта та здійснювати реабілітацію кінцівок.

52

Наш гість

Ще зовсім недавно в Україні до медичної реабілітації ставилися не дуже уважно. А ось на Заході давним-давно зрозуміли всю значимість відновної медицини. Саме там з'явилися перші у світі лікарі-реабілітологи, які займаються питанням підбору спеціальних вправ індивідуально для кожного пацієнта. Кваліфіковані реабілітологи працюють і в «Конча-Заспі». У санаторії є потужна база реабілітації для тих, хто переніс інфаркт, інсульт, нейровтручання, складні травми. Наприклад, для пацієнтів після операцій на суглобах застосовують артрологічний американський комплекс Biodex, який дозує навантаження на різноманітні групи м’язів і має зворотній канал зв’язку. Відновлення суг-

лоба відбувається за 5-7 тижнів. У комплексі з апаратами Kinetec (Франція) та Duollith SDI (Швейцарія) можна ще й позбавитися больових синдромів артрозу та артриту.

Усе від нервів. Лікуємось? Напружений ритм сучасного життя, стреси, погана екологія руйнують наш організм. Лікарі констатують зростання захворювань нервової системи і закликають нас відповідально ставитися до власного нервово-ендокринного комплексу. У хворих на цукровий діабет, діабетичну поліней-


Наш гість

Схуднення зі SPA Зайнятим людям, особливо бізнесвумен, яким хочеться мати досконалі форми, припадуть до душі семиденні SPA-тури, що їх пропонують у санаторії. Це програми корекції фігури з антицелюлітним ефектом, зниженням ваги, покращенням обміну речовин та підвищенням еластичності шкіри. Вартість сукні – така ціна однієї з кількох подібних пропозицій. Цікаво, що поки всі маніпуляції називалися бальнеологією, вони не викликали подібного шаленого попиту. Втім, гідропроцедурам у «Конча-Заспі» слід віддати належне: душ Віши та гідролазерний душ, термо-SPA та бішофітні ванни, лікувальна гімнастика у воді, вихорні ванночки для кінцівок — ось далеко неповний їх перелік. Але ефект від них справді феєричний і не тільки для струнких ліній. Для людей з надмірною вагою розроблена програма дієтичного харчування, гідромасажів, ванн, лікувальне плавання, лімфодренаж, інфрачервона і фінська

сауни, ударно-хвильова терапія, що дозволяють позбавити їх від лиха цивілізації – зайвих кілограмів. «Конча-Заспа» працює протягом року, проте тільки-но сонечко пригріє, всі номери заповнюються, оскільки люди традиційно пов’язують відпустки з літом. У холодний період вільніше, проте вже не можна буде попірнати у глибоких озерах Кончи та Заспи, над якими стоїть здравниця. Проте прекрасний сучасний басейн з масажними струменями дає можливість під час запливу спостерігати захід сонця над корабельними соснами. Комфортні номери різноманітних категорій, триразове харчування на замовлення, послуга безпровідного інтернету, затишний бар, культурні заходи та арт-майстерні допомагають оздоровчий процес перетворити на приємний відпочинок. Ціна залежить від того, який з номерів ви оберете (до нього включено базове лікування), та ще від комплексу оплачуваних процедур. Тож, не хворіймо, а оздоровлюємось! Ми цього варті!

ропатію, метаболічний синдром в результаті обмінних порушень насамперед страждають серцево-судинна і нервова системи. При застосуванні новітніх методик лікування цьому можна запобігти. Спеціалісти санаторію досягли дивовижних результатів у поліпшенні мікроциркуляції та обмінних процесів, загоєнні трофічних виразок у хворих, застосовуючи у комплексі масаж в електростатичному полі «Хивамат», програмовану імпульсну магнітотерапію, лазеротерапію на апараті з самонавідною голівкою, «сухі» вуглекислі ванни . Хворі іншого профілю також мають прекрасну нагоду «реабілітуватися»: у санаторії зафіксовано позитивні результати у лікуванні захворювань венозних і лімфатичних судин з використанням стимуляції лімфовідтоку на апараті LYMFOVISION у поєднанні з різноманітною фізіотерапією. Комплекс медичних процедур і наявність бювету «Моршинський» на території «Конча-Заспи» дають можливість поліпшити здоров'я хворих на гастрит, панкреатит, захворювання жовчовивідних шляхів, кишківника.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

53


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Вишивана и н ї а р к я і р істо ти спояке покликане зберег о, ят св е ьк нс аї кр еу вс о вишитого День вишиванки — та носіння етнічног я нн ре во ст ії иц ад тр день у конвічні народні авня. Яким став цей тр 21 на о ал ип пр воно ю хроніодягу. У цьому році , поєднаний зі стисло аж рт по ре то фо ш на банку «Хрещатик» — кою історії свята.

2007

ть учасЗапочаткування свята. Кількіс тів. ден сту ів ників – кілька десятк

54

Золотії ключі

2008-2009

культети Свято розростається на всі фа дентів Сту . ету сит Чернівецького універ з інеги кол ть мую три та викладачів під оли, шк и, тек ліо біб ож так а ших вишів, дитячі садки.

2010

вим коЦей рік ознаменувався особли все мія лос учи лоритом. До акції дол о побул на мож х сто. У вишиванка свята у сил у ійн руш ки тіль бачити не пев, арі лік — молодь, а й таксистів, к ачо шв ів, тор рукарів, пекарів, кондук під то Свя ів. ник ргій і навіть металу , олі роп фе Сім і, жж орі Зап тримали в Львові, Рівному.

2011

ознаменуП'ятирічний ювілей свята івського нес Гін вався встановленням у вишидей лю тю рекорду за кількіс тральЦен На ці. міс ому ванках в одн ося понад ній площі Чернівців зібрал Цього ж х. нка 4000 людей у вишива иванвиш зна иче вел року була пошита пукор ого льн тра цен для ка (4 на 10 м) . су Чернівецького університету


Золотії ключі гає прадавніх Історія вишиванки ся ь мозаїки і фресчасів. Про це свідчат ий іконопис, де ки соборів, народн оздобленому висвяті зображені в віть на віднайдешивкою вбранні. На ких» бабах науних кам’яних «скіфсь атичні малюнки ковці побачили схем , подолі, манжевишивки на вставках браження різтах рукавів. Давні зо зубців, ромбів, номанітних хрестів, сприймаються зигзагів орнаментів ні лінії. Однак сьогодні як абстракт вишивці несе кожен орнамент на мацію, якою інтелектуальну інфор наші предки. вміли користуватися «День украВсеукраїнську акцію було започатїнської вишиванки» культету ісковано студенткою фа міжнародних торії, політології та го національвідносин Чернівецько  Ю.Федьконого університету ім. к у 2007 р. вича Лесею Вороню студенти доВона зауважила, що ь вишивансить часто одягают разу, спілкуки на пари, і одного курсником ючись на перерві з со який також Ігорем Житарюком, ропонувабув у вишиванці, зап рати один ла одногрупникам об ути вишидень і всім разом одягн свята в 2007 р. виванки. У перший рік ька десятків стушиванки одягнули кіл адачів факультету. дентів та кілька викл ступних років свяТа вже протягом на країнського рівня. то розрослося до всеу долучатися украЗгодом до нього почала му ьо світу, а також їнська діаспора по вс , яких незрівнянприхильники України Революції гідності. но побільшало після хроніки нового свяТож, стислі історичні та в історії країни.

2012

увати виЗапочатковано традицію дар одженим нар м, ята шиванки немовл е з цієї поцього дня в Чернівцях. Сам ного накож дії починаються заходи ступного року.

2013

тягнулоДоба вишиванки. Свято роз я унілос ята ам' зап та ся на цілу добу ярмарком верситетським благодійним о зібрасолодощів, на котрому бул перета ь вен но майже 16 тисяч гри лікуютьщо , кам діт м дано онкохвори і. Акція арн лік й ячі дит ій ся в обласн илася інч зак продовжилася і вночі та фотоною ент авторською люмінесц рна«О а чук Тка а ндр виставкою Олекса менти, що світяться».

2014

в — підЗ-поміж найцікавіших заході фотоого ськ аїн укр биття підсумків Все нці», ива виш у ина род оя конкурсу «М денсту а також одночасне виконання Дерх нка ива тами різних вишів у виш і. жавного гімну по всій Україн

2015

затори заУ День вишиванки органі ти вишигну одя у кликають усю Україн тковано оча Зап і. ост єдн к ванку на зна иснизах акцію «Подаруй вишиванку нам у вої им ку», під час якої українськ в пеері онт вол гою зоні АТО за допомо жислу и вон аби , нки редано вишива обе м ика ли нашим хоробрим захисн регом.

ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

55


ВІСНИК БАНКУ «ХРЕЩАТИК» №1-2 (39-40) '2015

Як зробити успішним мозковий штурм, якого конче потребують певні креативні задачі? Які правила оптиміста варто долучити до обговорення? За яким алгоритмом працювати? Ці та інші питання зацікавили нас через необхідність у нинішних умовах приймати рішення оперативно та ефективно.

Мозковий штурм? Лише з оптимізмом! Ваш органайзер


Ваш органайзер

Існує декілька простих кроків до успішного проведення мозкового штурму. Насамперед ясне та чітке формулювання проблеми, що потребує вирішення і має бути зрозумілою для кожного учасника. Тож, варто витратити трохи часу, щоб заздалегідь обговорити, на які питання потрібно буде знайти відповідь. Це значно підвищить якість та кількість згенерованих ідей. Результатом мозкового штурму має стати створення максимально можливої кількості ідей протягом визначеного періоду. Ефективна сесія повинна тривати від 15 до 45 хвилин, а 30 хвилин, як правило, є «золотою серединою». Ефективно і цікаво, коли мозковий штурм має форму гри, мета якої — зрозуміти, скільки ідей може згенерувати група протягом певного часу. Сфокусуйтеся на кількості, а не на якості. Ви ніколи не зможете сказати, яка саме ідея розв’яже вашу проблему. Тому чим більше ідей ви згенеруєте, тим вище ймовірність знайти те рішення, якого ви потребуєте, в правильний час. Оптимальне число учасників мозкового штурму коливається в межах від 4 до 7 осіб. Якщо їх буде менше, ніж четверо, буде важко стимулювати креативне мислення групи. А у разі, якщо учасників більше семи, то існує ймовірність, що не всі зможуть повною мірою взяти участь в обговоренні. Кожна сесія потребує лідера групи. Його роль полягає у створенні умов для вільного потоку ідей та стимуляції креативного мислення. Лідер групи – це

«Вісник банку «Хрещатик» – корпоративне видання ПАТ КБ «Хрещатик», № 1-2 (39-40) ‘2015

той, хто заохочує кожну особу висловлювати свої думки. Також на кожній сесії має бути особа, яка записуватиме кожну ідею. При цьому найважливішим правилом мозкового штурму залишається відсутність оцінки думок, які висловлюють учасники. Оцінювання та дискусія стосовно ідей матиме місце на спеціальній сесії, відокремленій від мозкового штурму. Для оцінки згенерованих ідей після закінчення сесії варто залучити цілком іншу групу людей. Вони будуть розглядати ідеї неупереджено та без емоцій, на відміну від учасників мозкового штурму. А значить – зроблять максимально об’єктивний вибір. Але справжнім секретом успішного мозкового штурму є позитивні емоції, сміх та безглузді ідеї, які висловлюють учасники. Тут і стануть в пригоді п’ять простеньких, але дієвих правил оптиміста.

Правило 1 Щоб зберігати оптимізм, потрібно залишатися прагматичним реалістом. Тримайтесь якомога далі від песимістів і всіх, хто може посіяти зневіру у вашій голові та зарядити негативом. Справжнім другом є той, хто розбереться у ваших проблемах та спробує допомогти, навіть якщо йому самому може бути несолодко. Проте не забувайте: справжня дружба – це не постійне вирішення проблем, а спільні ідеї, цінності та погляди.

Правило 2 Коли вам погано, озирніться. Навколо сотні людей, яким ще гірше. Ви коли-небудь відвідували дитячі будинки, лікарні, будинки престарілих? Якщо ні, то варто це зробити. Саме там ви можете побачити, що не всі проблеми, які трапляються у нашому житті, є критичними або ж такими, на які взагалі варто звертати увагу.

Редакційна колегія: голова – Дмитро Гриджук, Тетяна Зарембо. Над номером працювали Тетяна Зарембо, Тетяна Ярошенко. У номері «Вісника» було використано матеріали з сайтів minfin.ua, interesno.com, uk.wikipedia.org

Правило 3 Слухайте приємну та бадьору музику. Не дивіться ранкових новин. Ви не зможете змінити хід подій національного чи планетарного масштабу, а особливо якщо це стосується політики. Тому не варто дратуватись через це, тим більше в час, коли медіа залюбки транслюють суцільний негатив. Це марна трата часу, який краще використати на приємну музику, корисні подкасти та спілкування з людьми, які справді варті вашої уваги.

Правило 4 Змініть стиль вашого самовираження. Будь-яка фраза повинна нести частку позитиву. Ще одна марна справа, якою всі ми любимо зловживати, – це ниття про те, як все погано, і які навколо всі ідіоти. Намагайтеся знайти частку позитиву у всьому – від людей, що вас оточують, до речей, які ви обговорюєте.

Правило 5 Вивчіть принцип омара. Під час росту тіло омара виростає швидше, ніж його панцир, що робить його вразливим. Тому кожен раз, коли омару загрожує небезпека, він згортається. Це продовжується до тих пір, поки не виросте нова оболонка. Коли ми стикаємось з проблемами, то часто поводимось як омар, згортаючись у своєму панцирі і закриваючись від усього світу. Навпаки, ми повинні мати мужність гідно вистояти негаразди, аби достойно зустрічати подібні ситуації. В цьому вам допоможе відчуття оптимізму, яке потрібно культивувати щодня.

За матеріалами How to Run an Effective Brainstorming Session and Stimulate Creative Thinking

Тираж 2000 прим. Не для продажу

© ПАТ КБ «Хрещатик», 2015. © Дизайн і верстка «Студія графічного дизайну Антона Драженка», 2015.


Visnik xbank 39  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you