{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 23

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk .co.uk

INFORMACJE

Policja: 220 ton nielegalnych

odpadów wróci do Wielkiej Brytanii Elbląska policja poinformowała w środę o śledztwie w sprawie 220 ton odpadów z Wielkiej Brytanii, które trafiły do Polski nielegalnie pod pozorem przeznaczenia ich do recyklingu. Według śledczych zostaną one odesłane na koszt strony brytyjskiej.

Jak poinformował PAP Jakub Sawicki z policji w Elblągu, śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu, przy współpracy ze służbą celną oraz służbami ochrony środowiska z Polski i Wielkiej Brytanii. Część tych odpadów odesłano już do Wielkiej Brytanii, na koszt strony brytyjskiej. „Dwa kontenery są już na miejscu, trzeci płynie, a pozostałe 150 ton ma być wysłane w najbliższych miesiącach” - powiedział Sawicki. Sprawa zaczęła się w 2018 roku, kiedy policja z Elbląga otrzymała informacje, że w pobliskim Bogaczewie są prawdopodobne nielegalnie składowane śmieci. Funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą stwierdzili na miejscu 150 ton zmagazynowanych odpadów. Były to zmieszane i sprasowane m.in. pozostałości opakowań po napojach kartonowych, folia aluminiowa, fragmenty nakrętek i papier. Jak ustalono, te pozostałości po recyklingu nie nadawały się do dalszego przetworzenia i odzysku. Jednocześnie policjanci z Elbląga, przy współpracy z funkcjonariuszami służby celnej, zabezpieczyli w gdyńskim porcie dwa kontenery z podobną zawartością, które również miały trafić do Bogaczewa.

Ustalili także, jakie kontenery zostały tam wcześniej rozładowane. Kolejne działania doprowadziły do zatrzymania tira, który wjeżdżał na teren obserwowanej posesji, który również wiózł brytyjskie odpady. „W tej sprawie została zabezpieczona dokumentacja przewozowa. Wiele wskazuje na to, że została ona sporządzona w taki sposób, aby zmylić organy ścigania. W tym celu określano w niej kilka miejsc do złożenia tego samego transportu na terenie Polski” - podał Sawicki. Elbląscy Śledczy podjęli współpracę z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i The Environment Agency (EA) – brytyjską agendą rządową, zajmującą się ochroną środowiska. Odpady z Bogaczewa zostały poddane oględzinom służby obu państw i dzięki tej współpracy wracają tam, skąd pochodzą. W ocenie policji, sprawa jest wielowątkowa. W trakcie śledztwa sprawdzane są wszystkie okoliczności i informacje mogące potwierdzić, bądź wykluczyć udział w tym procederze podmiotów gospodarczych i osób zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i Polski. Za nielegalny przywóz lub wywóz odpadów grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. (PAP)

Najdłuższy w historii Wlk. Brytanii

przejazd w pełni autonomicznym pojazdem W pełni autonomiczny Nissan Leaf ukończył 370-km podróż po Wielkiej Brytanii - podała agencja Reutera. Był to najdłuższy i najbardziej złożony przejazd samochodu bez udziału kierowcy w historii kraju. Autonomiczny pojazd samodzielnie przejechał z europejskiego centrum technicznego Nissana w Cranfield w środkowej Anglii do fabryki w Sunderland w północno-wschodniej Anglii. Jak wskazał serwis Automotive News, trasa przejazdu elektrycznego Nissana Leafa nie została zamknięta dla normalnego ruchu drogowego. Pojazd poruszał się zarówno po autostradach jak i drogach, na których były wyłącznie minimalne oznaczenia lub nie było ich wcale. Samochód musiał również pokonać skrzyżowania i ronda. 370-km podróż została zrealizowana w ramach projektu o nazwie HumanDrive prowadzonego pod kierownictwem Nissana. Projekt ma pozwolić branży odpowiedzieć na wyzwania stojące przed technologią autonomicznej jazdy w Wielkiej Brytanii, unikalne dla tej części świata, w tym skomplikowane ronda czy szybkie drogi krajowe bez żadnych oznaczeń - wskazał Bob Bateman z Nissan Technical Centre.

„Bezpieczne ukończenie najdłużej jazdy autonomicznej w Wielkiej Brytanii jest (...) ogromnym krokiem w kierunku wdrożenia pojazdów autonomicznych na brytyjskich drogach” - ocenił brytyjski minister Nadhim Zahawi. Projekt HumanDrive otrzymał wsparcie finansowe ze strony rządu. Nissan wcześniej podkreślał, że elastyczne podejście Wielkiej Brytanii do testów autonomicznych pojazdów przekonało japoński koncern do wybrania Londynu na miejsce pierwszych europejskich testów w 2017 r. Według przewidywań, globalna wartość branży samochodów autonomicznych w 2035 r. ma wynieść około 1,2 bln dolarów. Rozwój pojazdów autonomicznych na świecie hamują jednak obawy dotyczące bezpieczeństwa, a także problemy związane z odpowiedzialnością prawną. (PAP)

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUTY 2020 11

WT. - 25 WT.

|23

Profile for Anonse Ltd

Anonse w UK. Wydanie (174) 2020.02.10  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london . Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anonse to wielotematycz...

Anonse w UK. Wydanie (174) 2020.02.10  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london . Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anonse to wielotematycz...

Profile for anonse
Advertisement