{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 14

.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

14|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

Szef MSZ: oczekujemy, że UE

wywiąże się ze swoich zobowiązań

Wielka Brytania oczekuje, że UE wywiąże się ze zobowiązań i zaoferuje Londynowi umowę o wolnym handlu w stylu kanadyjskim - powiedział w niedzielę szef MSZ Dominic Raab. Dodał, że nie będzie ona wymagała „wysokiego dostosowania” do unijnych regulacji.

W rozmowie ze stacją BBC Raab określił jako „nieco frustrujący” fakt, że mimo politycznej deklaracji, w której Wielka Brytania i Unia Europejska zadeklarowały zamiar zawarcia umowy handlowej, główny unijny negocjator Michel Barnier mówi, iż jej warunkiem jest dostosowanie się przez Londyn do regulacji. „Trzeba jasno powiedzieć, że umowa stylu tej, którą ma Kanada, nie wymaga dostosowania się do regulacji” - mówił Raab, dodając, że Wielka Brytania oczekuje traktowania na równi z innymi państwami trzecimi. „Nie będziemy się dostosowywać do unijnych regulacji, to nie jest na stole negocjacyjnym, to nie jest wstępną czerwoną linią negocjacyjną, to nawet nie jest w pokoju negocjacyjnym” - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji. Podkreślił, że w wielu obszarach - takich jak kwestie urlopów macierzyńskich, płacy minimalnej czy ograniczenia użycia plastiku jednorazowego użytku

- w których Wielka Brytania wyprzedza unijne regulacje i Londyn nie stawia wymogu dostosowania się do nich jako warunku zawarcia umowy handlowej. W poniedziałek do sprawy ma się odnieść premier Boris Johnson. Jak się oczekuje, zapowie on, że Wielka Brytania nie zgodzi się na dostosowanie się do unijnych regulacji w celu zawarcia umowy o wolnym handlu z Unią Europejską podobnej to tej, która ma Kanada (CETA). Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co nastąpiło w nocy z piątku na sobotę, rozpoczął się trwający do końca 2020 r. okres przejściowy, w którym obie strony powinny zawrzeć umowę o przyszłych relacjach handlowych. Jej brak oznaczać będzie, że od początku 2021 r. handel będzie się odbywał na ogólnych warunkach Światowej Organizacji Handlu, czyli możliwe będą cła i inne bariery. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

„FT”: Nissan przygotował plan awaryjny

na twardy brexit; może zamknąć europejskie fabryki Nissan opracował plan awaryjny na wypadek braku porozumienia handlowego między Wielką Brytanią, a Unią Europejską. Zakłada on koncentrację na produkcji w mieście Sunderland i zamknięcie fabryk na obszarze Wspólnoty - informuje w poniedziałek dziennik „Financia Times”.

Plan przedstawiono dyrektorowi generalnemu Nissana, Makato Uchidzie. Zakłada on zamknięcie zakładów w Barcelonie i we Francji - podają dwa źródła bliskie sprawie. Japoński producent oficjalnie zaprzecza istnieniu tego dokumentu. „Przeanalizowaliśmy wszelkie scenariusze związane z brexitem i podtrzymujemy opinię, że nasza działalność, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Europie, nie jest zrównoważona pod wprowadzenie ceł” - podkreślił rzecznik Nissana w rozmowie z „FT”. Media przewidują, że podczas zaplanowanego na poniedziałek wystąpienia premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosi, iż jest gotów zerwać negocjacje handlowe z UE, jeśli Bruksela nie zgodzi się na jego postulaty.

W sobotę „Daily Telegraph” podawał, że brytyjski rząd planuje objąć od początku 2021 roku wszystkie towary importowane z Unii Europejskiej pełną kontrolą celną i graniczną, co ma wzmóc presję na Brukselę w rozpoczynających się niedługo rozmowach handlowych. Perspektywą pełnych kontroli granicznych zaniepokojeni są jednak brytyjscy przedsiębiorcy, szczególnie w sektorach takich jak motoryzacja, gdzie łańcuchy dostaw podzespołów są bardzo precyzyjnie skoordynowane, czy handel w sklepach wielkopowierzchniowych. Ostrzegają oni, że pełne kontrole oznaczają zwiększenie ryzyka zatorów na granicach, a w konsekwencji przerwanie płynności dostaw, wzrost cen lub zmniejszenie dostępności towarów.(PAP)

Profile for Anonse Ltd

Anonse w UK. Wydanie (174) 2020.02.10  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london . Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anonse to wielotematycz...

Anonse w UK. Wydanie (174) 2020.02.10  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london . Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anonse to wielotematycz...

Profile for anonse
Advertisement