Page 1

www.polishadvertiser.uk

ISSN 2398-6824

www.katalogfirm.london

POLISH FORTNIGHTLY MAGAZINE

LISTOPAD 2019 / 05 WT.- 19 WT.

Wydanie 169

Więcej na str. 24-25

BEZPŁATNY DWUTYGODNIK - PORTAL OGŁOSZENIOWY

www.polishadvertiser.uk / 020 8166 9928 / 020 3519 1048 (english)

Polish fortnightly magazine


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

2|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

"Telegraph": Partia Brexitu może

w wyborach pomóc konserwatystom Partia Brexitu - nowe ugrupowanie Nigela Farage'a - rozważa rezygnację z wystawienia kilkuset kandydatów w zaplanowanych na 12 grudnia wyborach do Izby Gmin, by nie dopuścić do zwycięstwa opozycyjnej Partii Pracy, pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph". Według gazety, wewnątrz Partii Brexitu istnieją podziały odnośnie tego, jaką strategię wyborczą przyjąć. Część kierownictwa opowiada się za wersją, by skoncentrować się na niewielkiej liczbie okręgów, które są obecnie w posiadaniu Partii Pracy i w których poparto wyjście z UE, gdyż tam są realne szanse na zwycięstwo. Jak ujawnił eurodeputowany Partii Brexitu John Longworth, może ona wystawić zaledwie 20-30 kandydatów, choć zastrzegł, że strategia jest jeszcze płynna. Inne źródła sugerują, że ta liczba może być bliższa stu. Jak pisze "Daily Telegraph", w kierownictwie Partii Brexitu istnieje obawa, że rozproszenie głosów wyborców popierających wyjście z UE pomiędzy tę partię a konserwatystów w okręgach, gdzie nikt nie ma wyraźnej przewagi, da w nich wygraną Partii Pracy. Gazeta zauważa, że jeśli lider laburzystów Jeremy Corbyn objąłby urząd premiera, mogłoby w ogóle nie dojść do brexitu. Według wysokiego rangą źródła w Partii Brexitu, niektórzy członkowie z całych sił próbują przekonać kierownictwo, by nie stawać do walki z kandydatami konserwatystów, lecz skoncentrować się na laburzy-

p i e r w s z e

Kilkunastopunktowa przewaga konserwatystów w sondażach

Londyn 01 XII 2019

Forum Pasjonatów Dziennikarstwa

Dorota Zychlinska-Tymieniecka

Dokąd zmierza dziennikarstwo polonijne ? zaproszeni prelegenci

Magdalena Małgorzata Karolina Piekarska Grzymkowska

Sebastian Wopiński

Piotr Apolinarski

Zofia Czernicka

Arek Tylza

Dariusz Szyndelarz

Prosimy o zglaszanie uczestnictwa pod tym adresem: http://pasjonacidziennikarstwa.co.uk/rejestracja Wydarzenie odbędzie się w godzinach 12.00-19.00 w Forest School, E17 3PY London patronat medialny

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona ma 15-17 punktów proc. przewagi nad opozycyjną Partią Pracy - wynika z dwóch opublikowanych w czwartek sondaży przed zaplanowanymi na 12 grudnia przedterminowymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii.

Maria Pyż

Zgłoszenia przyjmujemy do 25 listopada 2019. Decyduje kolejność zgłoszeń, liczba miejsc ograniczona!

patron wydarzenia sponsor

stowskich okręgach z dużym poparciem dla brexitu. "Największym niebezpieczeństwem jest to, że będziemy grać w partyjne gry po to, by zniszczyć Partię Konserwatywną i w tym procesie zmarnujemy szansę na brexit" - mówi cytowane źródło. Także część z donatorów Partii Brexitu nie chce ryzykować odsunięciem od władzy premiera Borisa Johnsona, bo wie, że jedyną alternatywą dla niego nie jest Farage, lecz Jeremy Corbyn, pisze "Daily Telegraph". Partia Brexitu ma przedstawić swoją strategię wyborczą w piątek. Według sondaży poparcie dla tego ugrupowania utrzymuje się w ostatnich tygodniach na dość stałym poziomie 11-13 proc. W brytyjskim systemie jednomandatowych okręgów wyborczych nie przekłada się to jednak na miejsca w Izbie Gmin i w najlepszym wypadku mogłaby ona uzyskać kilka mandatów. Natomiast odbierając głosy konserwatystom Partia Brexitu może spowodować, że część okręgów przypadnie zamiast tego Partii Pracy. Boris Johnson odrzucał do tej pory możliwość zawarcia jakiegoś paktu wyborczego z Partią Brexitu. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

zeskanuj kod QR

Według badania IpsosMORI konserwatystów popiera obecnie 41 proc. ankietowanych, Partię Pracy - 24 proc., Liberalnych Demokratów - 20 proc., Partię Brexitu - 7 proc., a Zielonych - 3 proc. Z kolei w sondażu YouGov na zamiar głosowania na Partię Konserwatywną wskazało 36 proc. pytanych, na laburzystów - 21 proc., na Liberalnych Demokratów - 18 proc., na Partię Brexitu - 13 proc., a na Zielonych - 6 proc. Oba sondaże były, wraz z opublikowanym dzień wcześniej badaniem Survation, pierwszymi przeprowadzonymi po przegłosowaniu we wtorek wieczorem przez Izbę Gmin projektu ustawy o rozpisaniu przedterminowych wyborów 12 grudnia. W badaniu Survation konserwatyści też wygrywali, lecz ich przewaga wyniosła 8 punktów proc.

Od czasu, gdy pod koniec lipca Boris Johnson stanął na czele Partii Konserwatywnej i na czele rządu, ugrupowanie to wygrywa niemal we wszystkich sondażach wyborczych. Trzeba jednak pamiętać, że gdy jego poprzedniczka Theresa May zdecydowała się na rozpisanie wcześniejszych wyborów, by zwiększyć przewagę, którą miała w Izbie Gmin, sondaże dawały konserwatystom jeszcze wyraźniejsze prowadzenie. Skończyło się na tym, że konserwatyści zajęli pierwsze miejsce, ale stracili bezwzględną większość w parlamencie. Poza tym w brytyjskim systemie jednomandatowych okręgów wyborczych odsetek uzyskanych głosów w skali kraju nie przekłada się bezpośrednio na mandaty, na czym cierpią zwłaszcza mniejsze ugrupowania. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|3


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

4|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Media o wyborach: szansa na

przełamanie pata i ryzyko dla Johnsona

Szansa na wyjście z politycznego pata wokół brexitu oraz ryzyko, jakie podjął premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, to wątki dominujące w środowych komentarzach brytyjskiej prasy na temat rozpisania na 12 grudnia przedterminowych wyborów do Izby Gmin.

"Choć zmęczenie (z powodu trzech wyborów w ciągu czterech lat) jest zrozumiałe, te wybory są konieczne. Od kilku tygodni podkreślamy, że brak większości (rządzących obecnie) konserwatystów nie tylko utrudniał doprowadzenie do brexitu, ale także zagrażał dobremu zarządzaniu krajem. Gdyby (przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy) Jeremy Corbyn mógł działać po swojemu, ten parlamentarny paraliż trwałby do nowego roku" - pisze w komentarzu redakcyjnym konserwatywny "Daily Telegraph". "Ta przedłużająca się niepewność zaszkodziła krajowi, wpływając na decyzje inwestycyjne, i sprawiła, że planowanie stało się ryzykowne lub niemożliwe. Johnson ma jasny przekaz dla kraju: głosujcie na niego, dając mu wyraźną większością głosów, a brexit zakończy się na warunkach uzgodnionych wcześniej w tym miesiącu z UE. Wówczas kraj będzie mógł pójść naprzód" pisze "Daily Telegraph", dość jasno wskazując, komu udzieli swojego poparcia. "The Times" w komentarzu redakcyjnym ocenia, że Johnson po raz kolejny pokazał swoją naturę hazardzisty, bo zamiast forsować w parlamencie ustawę o porozumieniu w sprawie wycofania Wielkiej Brytanii z UE, zażądał przedterminowych wyborów. "Zagrywka Johnsona zakłada, że kiedy wyborcy za sześć tygodni będą oddawać swoje głosy, będą obwiniać opozycję za to, iż brexit nie został zrealizowany. (...) Zakłada, że opinia publiczna, a przynajmniej ci, których musi przekonać do głosowania na konserwatystów, za niewywiązanie się z tej obietnicy będzie obwiniać parlament, a nie rząd bądź jego samego, choć wiele osób ostrzegało go, że składa obietnicę, której zapewne nie

będzie można dotrzymać" - pisze "The Times". "Premier z pewnością ma rację, że niewiele osób będzie rozpaczać z powodu odejścia tego sklinczowanego parlamentu. Tym niemniej jego wyborcza zagrywka niesie za sobą wysokie ryzyko" - podkreśla gazeta. Jak przewiduje, wyborcza strategia Johnsona zakładać będzie przejęcie z rąk laburzystów tylu okręgów, gdzie jest duże poparcie dla brexitu, by zrównoważyło to nieuniknione straty w takich bastionach zwolenników pozostania w UE jak Szkocja czy Londyn. Jednak samo poparcie dla brexitu w docelowych grupach wyborców może nie wystarczyć, by przełamać ich długotrwałą niechęć do konserwatystów - wskazuje "The Times". O potencjalnym ryzyku dla Johnsona pisze też w komentarzu redakcyjnym lewicowy "The Guardian". "Politycy często przeceniają swoją zdolność do kształtowania warunków debaty politycznej. (Poprzednia premier) Theresa May uważała, że brexit będzie główną kwestią w rozpisanych przez nią przedterminowych wyborach w 2017 roku. To zdominowało myśli wyborców, ale jej nie pomogło. Boris Johnson może być na granicy popełnienia podobnego błędu" - ocenia dziennik. "Chce grać na wyczerpanie, które wyborcy odczuwają po pierwszym etapie brexitu, i przerzucić winę za opóźnienie na parlament +pozostających (w UE)+. Ma nadzieję, że uda mu się wywołać apatię w obozie przeciwników" - pisze "The Guardian", podkreślając, że demokracja powinna być czymś więcej niż cyniczną kalkulacją, którą uprawia Johnson. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|5


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

6|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Johnson i Corbyn

rozpoczęli kampanię wyborczą W czwartek, w dniu, w którym Wielka Brytania miała wyjść z Unii Europejskiej, premier Boris Johnson i lider opozycji Jeremy Corbyn rozpoczęli kampanię przed zaplanowanymi na 12 grudnia wyborami parlamentarnymi, mającymi przełamać impas wokół brexitu.

Lider opozycyjnej Partii Pracy przekonywał w Londynie, że nadchodzące wybory to "szansa jedyna na pokolenie, by zmienić nasz kraj". "Razem możemy zniszczyć skorumpowany system i zbudować sprawiedliwszy kraj, który troszczy się o wszystkich" - mówił Corbyn. Powtórzył wcześniejsze zapowiedzi, że w przypadku zwycięstwa Partia Pracy upaństwowi koleje, pocztę, wodociągi i sieci energetyczne, a także nałoży wyższe podatki na sektor finansowy. "Wiecie, co naprawdę przeraża elity? W rzeczywistości obawiają się płacenia podatków. Więc w tych wyborach będą walczyć ciężej i w sposób bardziej brudny niż kiedykolwiek wcześniej. Rzucą w nas wszystkim, bo wiedzą, że nie boimy się wziąć za nich. Idziemy więc po oszustów podatkowych. Idziemy po szemranych właścicieli domów. Idziemy po złych szefów. Idziemy po wielkich trucicieli" - zapowiadał Corbyn.

Ponieważ Partia Pracy nie ma sprecyzowanego stosunku do brexitu, Corbyn chciał skoncentrować uwagę wyborców na innych sprawach. Zapowiedział jednak, że jeśli zostanie premierem, "otworzy negocjacje z UE na temat rozsądnych relacji z Europą". Do niedoszłego terminu brexitu nawiązywał natomiast Boris Johnson, który odwiedził jeden ze szpitali w Cambridge. "Jestem niezmiernie sfrustrowany, że nie udało nam się dzisiaj doprowadzić do brexitu. Mieliśmy fantastyczną umowę na stole" - mówił Johnson, obarczając winą za to Corbyna. Zapowiedział, że doprowadzi brexit do końca - najpóźniej w styczniu przyszłego roku - co pozwoli przezwyciężyć podziały kraju. Według dwóch opublikowanych w czwartek sondaży wyborczych kierowana przez Johnsona Partia Konserwatywna ma przewagę 15-17 punktów proc. nad laburzystami. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Facebook zgodził się zapłacić karę za aferę Cambridge Analytica Facebook zgodził się zapłacić orzeczoną przez brytyjskie Biuro Komisarza ds. Informacji (ICO) karę w wysokości 644 tys. dolarów w związku z naruszeniem prawa ochrony danych osobowych w aferze związanej z firmą Cambridge Analytica - podały w środę krajowe media. W ubiegłym roku ICO oceniło, że w wyniku nieuprawnionego pozyskania danych przez Cambridge Analytica pokrzywdzonych zostało co najmniej milion użytkowników z Wielkiej Brytanii - przypomina agencja Reutera. Firma pozyskała z Facebooka informacje o 87 mln użytkowników tego serwisu z całego świata, a następnie wykorzystała zgromadzone z naruszeniem prawa dane do celów marketingu politycznego. W środę brytyjski organ ochrony danych zaznaczył, że choć Facebook zgodził się zapłacić karę, nie oznacza to, że koncern wziął na siebie winę za zarzucane mu naruszenia prawa.Dziennik "Guardian" zwraca uwagę, że według postanowień ugody zawartej z brytyjskim organem Facebook zachował możliwość zatrzymania dokumentów, które były przedmiotem postępowania ICO, gdyż mogą one posłużyć firmie do prowadzenia własnego dochodzenia ws. naruszeń związanych z Cambridge Analytica (postępowanie wyjaśniające firmy zostało wstrzymane na życzenie ICO na czas dochodzenia prowadzonego przez organ). "Guardian" przypomina, że orzeczona przez ICO

kwota grzywny w wysokości 644 tys. dolarów (500 tys. funtów) to maksymalny wymiar kary, którą organ ochrony danych osobowych mógł nałożyć na podmiot naruszający przepisy prawa przed wdrożeniem przepisów obowiązującego w Wielkiej Brytanii unijnego Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Cytowany przez "Guardiana" prawnik reprezentujący Facebooka Harry Kinmonth stwierdził, że firma "jest bardzo zadowolona z wypracowanej z ICO ugody". "Jak deklarowaliśmy wcześniej, chcielibyśmy mieć możliwość uczynienia więcej celem wyjaśnienia spraw związanych z Cambridge Analytica jeszcze w roku 2015. Wprowadziliśmy wiele zmian na platformie, a także ograniczyliśmy informacje, do których dane mogą mieć twórcy zewnętrznych aplikacji. Ochrona danych użytkowników to priorytetowy cel Facebooka. Kontynuujemy też prace nad budową nowych narzędzi kontroli dla użytkowników, które pozwolą im lepiej zarządzać własnymi danymi" - powiedział Kinmonth. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|7


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

8|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

- darmowa aplikacja -

miesięcznik budowlany

Spotkanie dla Polaków

w sprawie statusu osoby osiedlonej Kilkadziesiąt osób wzięło udział w poniedziałek wieczorem w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie w spotkaniu informacyjnym na temat aplikowania o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii po brexicie. "Aplikacja o Status Osoby Osiedlonej to temat, który dla wielu Polaków mieszkających na Wyspach nie jest zupełnie jasny. Aby pomóc rodakom w procesie aplikacji i odpowiedzieć na wszelkie nurtujące ich pytania, zdecydowaliśmy się wspólnie z naszymi brytyjskimi partnerami, zorganizować to właśnie spotkanie informacyjne” – powiedział otwierając je ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Współorganizatorami spotkania, oprócz ambasady RP i POSK, były brytyjskie ministerstwa spraw wewnętrznych oraz ds. wyjścia z Unii Europejskiej. Ambasada już kilkakrotnie w ostatnim czasie wyrażała zaniepokojenie tym, że stosunkowo niewielki odsetek Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii złożył wniosek o status osoby osiedlonej (settled status), który pozwoli na pozostanie w Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Według ostatnich danych, jak do tej pory taki wniosek złożyło 1,5 miliona obywateli UE, czyli około połowa mieszkających w Wielkiej Brytanii. W przypadku Polaków, których na koniec 2018 roku było w tym kraju

"FT": weto Macrona w sprawie

rozszerzenia UE jest historycznym błędem nieco ponad 900 tys., liczba złożonych wniosków wynosi obecnie 347,3 tys. W czasie spotkania urzędnicy polscy i brytyjscy krok po kroku zaprezentowali proces aplikacji o status osoby osiedlonej, po czym odpowiadali na pytania publiczności. Większość pytań dotyczyła nie tego, jak wypełnić taki wniosek, gdyż ta procedura jest stosunkowo prosta, lecz indywidualnych, bardziej skomplikowanych przypadków. Np. czy czasowe długie wyjazdy z Wielkiej Brytanii przerywają ciągłość pobytu, czy jak aplikować o status dla dzieci, których rodzice się rozstali. Ambasador Rzegocki zachęcał do składania wniosków i przekazywania wiedzy, by informacje o tej procedurze dotarły do wszystkich zainteresowanych, ale mówił też o możliwości powrotu do Polski. "Ja ze swej strony jako ambasador Rzeczypospolitej nie mogę nie wspomnieć o tym, że zawsze jesteście państwo mile widziani, zapraszani do ojczyzny. Jeśli ktoś z państwa nie zamierza się rejestrować, to z całą pewnością warto rozważyć powrót do naszej ojczyzny" - powiedział. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Weto prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie rozpoczęcia negocjacji o przystąpieniu Albanii i Macedonii Północnej do UE może być zapamiętane jako historyczny błąd i osłabić Wspólnotę - twierdzi we wtorek w artykule redakcyjnym "Financial Times". Na ubiegłotygodniowym szczycie UE "francuski prezydent storpedował unijną politykę rozszerzenia, pozbawił blok jednego z jego najważniejszych narzędzi polityki zagranicznej, podważył wiarygodność unijnych obietnic i zdestabilizował sąsiednie Bałkany" - czytamy na łamach brytyjskiego dziennika. A wszystko to ze strony przywódcy, który uważa siebie za polityka pełnego europejskiego ducha solidarności i współpracy - dodaje gazeta. Zdaniem "FT" decyzja Rady Europejskiej o nierozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną może "osłabić UE i zrujnować jej aspiracje do pełnienia roli geopolitycznej potęgi". Jak przypomina gazeta, w czerwcu 2018 roku kraje UE potwierdziły perspektywę członkostwa dla tych dwóch krajów bałkańskich, jednak możliwość rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych uzależniono od wdrażanych reform i przesunięto na czerwiec 2019 roku. W czerwcu br. UE ponownie odłożyła tę decyzję, "obiecując wydanie zgody" na październikowym szczycie, "tylko po to, by dwaj niedoszli kandydaci zderzyli się z francuskim +Non+" - zauważa dziennik. "FT" podkreśla, że oba te kraje dołożyły w tym czasie "wszelkich starań". "Albania uległa unijnej presji, by niezależny zespół zweryfikował wszystkich albańskich sędziów oraz dała unijnej agencji ochrony granic zewnętrznych Frontex dostęp do operacji własnej policji. Macedonia Północna poszła znacznie dalej, zmieniając nawet nazwę państwa w celu zakończeniu trwającego dwie dekady sporu z Grecją i otwarcia sobie drogi do UE. Premier Zoran Zaew, prawdziwy reformator, zgadzając się na to porozumienie, wykazał się wielką odwagą i zainwestował w nie wiele swojego politycznego kapitału. Teraz, kiedy UE nie dotrzymała słowa, może zostać odsunięty od władzy" - czytamy w komentarzu.

Gazeta przypomina, że Macron miał na poparcie swojej decyzji dwa argumenty: po pierwsze, że zanim do UE dołączą nowi członkowie, musi ona sama wzmocnić już obowiązujące polityki i własne instytucje; po drugie, że sam proces rozszerzenia jest wadliwy, gdyż oferuje nowym członkom pełne korzyści od samego początku, bez możliwości korekty ich ewentualnego późniejszego odejścia od reguł. Choć "FT" ocenia, że argumenty te "są słuszne", podkreśla jednocześnie, że "nie ma powodu, dla którego nie można byłoby zająć się tymi sprawami już po rozpoczęciu formalnych negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, które prawdopodobnie potrwają dekadę". "Pojawiają się jednocześnie głębokie obawy dotyczące przestępczości zorganizowanej, korupcji i rządów prawa, zwłaszcza w Albanii, której mafia zyskała na znaczeniu w niektórych krajach UE. Dania i Holandia również odrzuciły Tiranę. Jednak odmawiając negocjacji też Skopje, Francja pokazała, że nie chce żadnego rozszerzenia" - czytamy w komentarzu. "Zamykając drzwi dla ekspansji, Francja pozostawia UE bez wiarygodnej polityki w kwestii relacji z sąsiadami, nie tylko z całym regionem Bałkanów Zachodnich, lecz także z takimi krajami jak Mołdawia, Ukraina czy Gruzja. (...) Jeśli UE nie będzie potrafiła zbudować na swoich peryferiach stabilnej orbity, na dalszych etapach będzie miała problemy z prowadzeniem autonomicznej polityki zagranicznej, co może być głównym celem Paryża" - ostrzega londyński dziennik. "Jeśli Zaewa w Macedonii Północnej zastąpią twardzi nacjonaliści, którzy sprzeciwią się porozumieniu w sprawie nazwy państwa z Grecją i podburzą w regionie panalbańskie nastroje, Bałkany znów mogą czekać mroczne dni" - przewiduje "Financial Times". (PAP)

PROFESJONALNE KURSY ¸ gazu, elektrycznosci, ´ dotyczace ¸ oleju, klimatyzacji, lpg, wody, wegla, solarów, biomass, pomp ciepła i bhp do Gas Safe, NICEIC, OFTEC, ACRIB itp. · w waznym brytyjskim centrum szkoleniowym. n Ponad 400 Polaków zdało egzaminy np. ACS, 18ed, F-gas, i potem zarejestrowało sie¸ ¸ do pracy w domach lub biurach, sklepach, restauracjach, n Szkolenia przygotowujace fabrykach itp ¸ n Nauka technicznego jezyka angielskiego ´ n Zawodowy trening prowadzony przez doswiadczonych wykwalifikowanych instruktorów · n UZNANE NIEPODWAZALNE KWALIFIKACJE! · n Takze kursy w weekendy

¸

·

¸

´ i rozwinac´ swój biznes! Zdaj egzaminy i zarejestruj sie, aby zalegalizowac Współpraca z dr Markiem Laskiewiczem,

pod numerem telefonu 07969

Zainteresowanych prosimy o kontakt 408335 lub emailem marek.laskiez@pwwb.co.uk lub zaloguj na www.pwwb.co.uk CEng, MIET, Eur Ing

www.logic4training.co.uk enquiries@logic4training.co.uk


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|9


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

10|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Twój status PRACOWNICZY

W

naszej praktyce klienci coraz częściej pytają „kim są”? Brzmi filozoficznie, a jednak pytanie dotyczy statusu prawnego. Wynika to z „jakości” prawa, a bardziej jego nieprzejrzystości w zakresie stosowanych definicji i koncepcji prawnych. Gdzie tkwi źródło wątpliwości, a co za tym idzie sporów? Mianowicie, w koncepcji statusu pracowniczego. Na czym polega problem? Zasadniczo, polega on na tym, iż jeśli chcielibyśmy zdefiniować pojęcie pracownika, to napotykamy na trudność wynikającą z kontekstu nowoczesnych form zatrudnienia. Nie jest trudno zauważyć, iż zmieniają się trendy na rynku pracy, w tym metody zatrudnienia, które można ogólnie nazwać „elastyczne”. Normą nie jest już lub wkrótce nie będzie praca w biurze osiem godzin, pięć dni w tygodniu. Nie zawsze bowiem odpowiada to potrzebom pracodawcy, ani też potrzebom czy możliwościom pracowników. Ich wzajemne interesy stykają się gdzieś w połowie czego efektem jest kompromis. Oznacza to również zmianę pozycji stron. Kiedyś pracownik „podlegał” pracodawcy, jakkolwiek to brzmi. Obecnie, ich pozycja jest bardziej zrównana, na tyle, na ile jest to możliwe biorąc pod uwagę decyzyjność finansową. Niemniej, patrząc z pewnej perspektywy, okazuje się, iż coraz trudniej jest jednoznacznie ocenić, czy osoba wykonująca pracę jest pracownikiem czy też zleceniobiorcą, to jest osobą świadczącą pracę na własny rachunek. Często pojawia się pytanie – jaka to różnica? Czy pracownik to po prostu pracownik? Otóż nie. Istnieje bowiem trójpodział kategorii osób świadczących pracę. I jakkolwiek może się to wydawać sztuczne czy mało praktycznie, ustawodawca, który dostrzegł problem i obecnie pracuje nad wprowadzeniem szeroko zakrojonej reformy, uznał, iż ten trójpodział pozostanie, jako wciąż adekwatny mimo dokonujących się zmian. Zaczynając od pierwszej kategorii, pracownik to osoba, która świadczy pracę osobiście na rzecz pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Przystępując do drugiej kategorii, pojawia się pewna komplikacja i źródło nieporozumień. A mianowicie, mowa tu o osobie, która też świadczy pracę osobiście, ale nie na podstawie umowy o pracę. Wychodzi więc na to, że w praktyce mamy do czynienia z pracownikiem (w rozumieniu potocznym), ale w świetle prawa nie jest to pracownik. A to rozróżnienie ma ogromne znaczenie z punktu widzenia przysługujących

praw i ochrony prawnej. Prosty przykład: tylko pracownik może dochodzić roszczeń z tytułu niesłusznego zwolnienia z pracy. Osoba, która nie jest pracownikiem choć też wykonuje pracę często na bardzo podobnych zasadach jak pracownik, już z takiej ochrony nie korzysta. Dlaczego? Ponieważ w świetle prawa nie jest pracownikiem. Tu często dochodzi do rozczarowań. Padają pytania: ”Dlaczego? Przecież pracowałem i zostałem niesłusznie zwolniony?”. Oczywiście tego rodzaju sytuacje rzadko kiedy są czarno – białe. W praktyce często okazuje się, iż pracodawca celowo wprowadza w błąd co do statusu osoby świadczącej pracę. Dochodzi nawet do sytuacji, w których pracodawca mówi: „nie jesteś moim pracownikiem, jesteś osobą samozatrudnioną, załóż działalność, rozliczaj się sam”, ale w praktyce zachowuje on na przykład pełną kontrolę nad tym na jakich warunkach i jak wykonywana jest praca. Czyli? W rzeczywistości, osoba będącą pod pełną kontrolą pracodawcy jest jej pracownikiem w sensie prawnym mimo tego, jak tę relację określił pracodawca lub na co wskazuje treść zawartej umowy. Co do tego ostatniego dodatkowa trudność polega na tym, iż osoba podpisująca umowę zgadza się na jej warunki. Trzeba bowiem pamiętać, iż podpis stanowi wyraz akceptacji treści i jej zrozumienie. Nie można się potem tłumaczyć, że „umowa była w języku angielskim, nikt mi nie powiedział, co podpisuję”. Nikt nie każe podpisywać dokument od razu, bez przeczytania, a jeśli tak, to działa niewłaściwie. Co

innego oczywiście, jeśli osoba nie jest w pełni świadoma sytuacji z uwagi na i w bezpośrednim związku z bezprawnymi działaniami pracodawcy, które mają właśnie na celu wprowadzenie jej w błąd. Są to sytuacje szczegółowo analizowane przez sąd, jeśli dochodzi do sporu w zakresie przysługujących praw. Ustawodawca na chwilę obecną planuje między innymi wprowadzenie zmiany terminologii dla określenia a tym samym odróżnienia pierwszej i drugiej kategorii (obecnie jest to „employee” i „worker” odpowiednio). A mianowicie, druga kategoria (dawny „worker”) będzie określona mianem zależnego wykonawcy („dependent contractor”) zbliżając nieco tę kategorię do trzeciej, a mianowicie do osób samozatrudnionych („independent contractor”). Czy zmiana ta będzie miała jakieś znaczenie praktyczne? Czy zmniejszy się ilość sporów w omawianym zakresie? Jak już wspominaliśmy, również ta trzecia kategoria może wzbudzać wątpliwości, jeśli będziemy mieć do czynienia z nieuczciwymi praktykami pracodawcy. Kluczowe jest tu słowo „zależny”, tu bowiem według ustawodawcy tkwi punkt odniesienia. Jeśli osoba wykonuje pracę będąc pod kontrolą / zależnym od podmiotu zlecającego pracę, to nie może co do zasady być uważana za osobę działającą na własny rachunek / samozatrudnioną. Wciąż jednak, mimo zmiany nazewnictwa, nie zostaje w sposób systemowy rozwiązany problem faktycznego rozróżnienia pomiędzy kategoriami.


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|11

Nie zanosi się, by UE zrezygnowała

Prezydent podpisał nowelę przeciwdziałającą ze zmiany czasu, większość stolic przeciw praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu Mimo presji opinii publicznej w całej UE nie zanosi się na rezygnację z sezonowej zmiany czasu. Przeciw jest większość państw członkowskich. "Komisja przedstawiła propozycje w tej sprawie na podstawie szerokich konsultacji prowadzonych na życzenie państw członkowskich. Następnie stanowisko KE zostało poparte przez Parlament Europejski (w marcu 2019 PE zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych od roku 2021 - PAP) i teraz piłka jest po stronie państw członkowskich" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Enrico Brivio. Projekt zmiany dyrektywy w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie został przedstawiony już we wrześniu 2018 r., gdy w konsultacjach publicznych (przeprowadzono internetową ankietę)zebrano 4,6 mln głosów, z których zdecydowana większość wskazywała na negatywne efekty związane z przestawieniem zegarków dwa razy do roku. Komisja, która przez lata była dość obojętna na apele w tej sprawie, po tych wynikach postanowiła zrobić z tego jeden ze swoich kluczowych projektów politycznych. Spełniona obietnica tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego miała pokazać obywatelom, że UE jest skuteczna i potrafi szybko podejmować decyzje oczekiwane przez obywateli. Unijne stolice (w tym Warszawa) nie podzieliły jednak tego entuzjazmu. Ostatecznie projekt został zamrożony, mimo że miał on wsparcie Parlamentu Europejskiego. Obecnie projekt jest rozpatrywany na poziomie grup roboczych. Fińska prezydencja nie

wyklucza, że wniesie go pod obrady ministrów transportu w grudniu. Jednak na razie - jak podały źródła dyplomatyczne PAP - nie zanosi się na to. "Państwa członkowskie mają obawy, jak miałoby to wyglądać, jak przebiegałyby różne strefy czasowe. Jest zbyt wcześnie, by przyjąć jakieś stanowisko" wskazuje unijny dyplomata zaznajomiony z pracami. W Radzie UE tylko garstka stolic jest za rezygnacją ze zmiany czasu, zdecydowana większość nie popiera tego pomysłu. Propozycja KE miałaby zapewnić, że wszelkie zmiany byłyby dokonywane w sposób skoordynowany między sąsiadującymi krajami, tak aby czuwać nad odpowiednim funkcjonowaniem rynku wewnętrznego i uniknąć fragmentacji. Jednak - jak przekonywały stolice - przeprowadzenie takiej operacji w ciągu kilku miesięcy jest skomplikowane z punktu widzenia niektórych sektorów gospodarki. Mimo upływu czasu wiele się w tej sprawie nie zmieniło. "Dyskusje pomiędzy państwami członkowskimi się toczą. Chcą one przeprowadzić wewnętrzne konsultacje. Musimy zobaczyć, jaki będzie ich rezultat i czy Rada dojdzie do wspólnego stanowiska" - podkreślił rzecznik KE. W Polsce zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę, z 26 na 27 października 2019. Przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której przepisy mają zapobiegać wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Chodzi o nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Jak wyjaśniono w komunikacie Kancelarii Prezydenta, celem zmian jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Poinformowano, że nowelizacja m.in. otwiera katalog podmiotów uprawnionych do wymiany informacji pomiędzy, wchodzącymi w skład grupy, instytucjami obowiązanymi; zwalnia podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych z tajemnicy dotyczącej przekazania informacji jednostce analityki finansowej lub innym właściwym organom. Zgodnie z nowelą podmioty świadczące usługi we wskazanym w ustawie zakresie (m.in. tworzenie osób prawnych, zasiadanie w organach osób prawnych, zapewnienie siedziby lub adresu) i osoby zajmujące stanowiska kierownicze w tych podmiotach będą mu-

siały spełnić kryteria kompetencji i reputacji. Przewidziano sankcje za niedopełnienie tych obowiązków. Dodano przepisy zapobiegające sytuacjom, w których osoby będące beneficjentami rzeczywistymi pośredników w obrocie nieruchomościami, a także osoby zajmujące kierownicze stanowiska w takich podmiotach, były osobami karanymi. Nowe przepisy mają też zlikwidować lukę związaną z nieuwzględnieniem w dotychczas obowiązującej ustawie organu uprawnionego do nałożenia kary administracyjnej na instytucje obowiązane skontrolowane. Zmiana polega także na wprowadzeniu możliwości wyznaczenia organu Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania zadań związanych z Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych. Jak wskazano, ustawa, co do zasady, ma wejść w życie po upływie 30 dni, z wyjątkiem przepisu, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP) Autor: Marcin Musiał


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

12|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Johnson odrzuca możliwość zawarcia

paktu wyborczego z Partią Brexitu Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odrzucił w piątek możliwość zawarcia przez jego Partię Konser watywną wyborczego paktu z Partią Brexitu, do czego przekonywali go jej lider Nigel Farage oraz prezydent USA Donald Trump. W rozmowie ze stacją BBC Johnson powiedział, że "zawsze jest wdzięczny za rady", ale nie wejdzie w żadne wyborcze pakty. Jak wyjaśnił, problem z zawieraniem porozumień z innymi partiami jest taki, że to oznacza ryzyko wpuszczenia na Downing Street lidera Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna. W czwartek wieczorem Farage przeprowadził na falach londyńskiej stacji radiowej LBC rozmowę z Trumpem, w której amerykański prezydent krytykował uzgodnioną przez Johnsona umowę z Unią Europejską, ale chwalił samego Johnsona i przekonywał, że lider Partii Brexitu wraz z brytyjskim premierem mogą stać się "niepowstrzymaną siłą". W piątek nawiązał do tego sam Farage, który wezwał Johnsona, by ten odrzucił uzgodnioną umowę z UE i zawarł z nim pakt na rzecz brexitu. Zagroził, że w przeciwnym razie jego partia wystawi w wyborach kandydatów we wszystkich okręgach, co wydatnie może zmniejszyć szanse konserwatystów na wygraną. Zapytany przez BBC, czy odrzuca porozumienie z Farage'em, Johnson odparł: "Chcę bardzo, bardzo jasno powiedzieć, że głosowanie na każdą inną partię niż ten rząd, ten konserwatywny rząd jest w zasadzie równoznaczne z wybraniem Jeremy'ego Corbyna". Johnson powiedział także, że Trump nie ma racji

twierdząc, iż porozumienie z UE blokuje możliwość zawarcia przez USA umowy handlowej z Wielką Brytanią. "Zawsze jestem wdzięczny za rady, niezależnie od tego, skąd pochodzą, a my, jak wiadomo, utrzymujemy wspaniałe stosunki z USA i wieloma innymi krajami. Ale jeśli chodzi o techniczne aspekty porozumienia, to każdy, kto mu się przyjrzy, zauważy, że Wielka Brytania ma pełną kontrolę" - mówił Johnson. "Zapewnia ono dokładnie to, czego chcieliśmy, czego ja chciałem, co obiecywałem prowadząc w 2016 roku kampanię, aby wyjść z Unii Europejskiej" - podkreślił. Odniósł się też do zaplanowanych na 12 grudnia przedterminowych wyborów do Izby Gmin, mówiąc, iż nie miał innego wyjścia niż ich forsowanie, gdyż obecny parlament nigdy by nie przyjął porozumienia w sprawie brexitu. "Ten parlament jest w zasadzie pełen posłów, którzy głosowali za pozostaniem. Oni głosowali za pozostaniem i nadal blokowaliby brexit, jeśli mieliby taką szansę - potrzebujemy nowego mandatu, musimy odświeżyć nasz parlament" - wyjaśnił brytyjski premier. Wyraził nadzieję, że jeśli w wyborach uzyska większość, do połowy stycznia jego rząd doprowadzi do końca sprawę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|13


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

14|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Think tank: umowa z UE gorsza

dla gospodarki niż dalsza niepewność

W efekcie uzgodnionego przez rząd Borisa Johnsona porozumienia z UE brytyjska gospodarka będzie do 2029 r. mniejsza o 70 mld funtów, czyli o ok. 3,5 proc., niż gdyby w niej pozostała - wynika z opublikowanej w środę analizy niezależnego think tanku NIESR.

Co więcej, obecne porozumienie z punktu widzenia wpływu na gospodarkę jest gorsze nie tylko od tego, które zawarł rząd Theresy May, ale nawet od trwającej niepewności związanej z przesuwaniem terminu brexitu. Analiza Narodowego Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR) jest jedną z pierwszych prób oszacowania wpływu uzgodnionego 17 października porozumienia na brytyjską gospodarkę. Założony w 1938 r. NIESR jest najstarszym brytyjskim think tankiem ekonomicznym i nie ma powiązań z żadną partią polityczną. Według analizy korzyści związane z zakończeniem niepewności wokół brexitu zostaną przeważone przez straty spowodowane luźniejszymi niż do tej pory relacjami gospodarczymi z UE. "Nie spodziewamy, że będzie jakakolwiek +dywidenda z porozumienia+. Porozumienie redukuje ryzyko nieuporządkowanego brexitu, ale eliminuje możliwość bliższych relacji gospodarczych" - wyjaśnił ekonomista NIESR Arno Hantzsche. W przeciwieństwie do umowy zawartej przez Theresę May, ta uzgodniona przez Borisa Johnsona nie przewiduje możliwości pozostania przez Wielką Brytanię w unii celnej z UE. Jak wyjaśnia NIESR, bariery celne i regulacyjne mogą "utrudniać handel towarami

i usługami z kontynentem, w efekcie czego wszystkie regiony Zjednoczonego Królestwa będą w gorszej sytuacji, niż gdyby pozostało ono w UE". NIESR przeanalizował różne scenariusze i według obecnej wersji porozumienia - która musi jeszcze zostać zatwierdzona przez brytyjski parlament - gospodarka kraju będzie do 2029 r. o 3,5 proc. mniejsza, niż gdyby Wielka Brytania pozostała w Unii. Porozumienie Theresy May oznaczałoby, że będzie ona o 3 proc. mniejsza, scenariusz przeciągającej się niepewności o 2 proc. mniejsza, a brexit bez umowy - o 5,6 proc. mniejsza. Trzeba podkreślić, że punktem odniesienia jest szacowana wielkość brytyjskiej gospodarki w 2029 r., gdyby kraj pozostał w UE, a nie jej obecna wielkość. Czyli nie oznacza to, że na skutek umowy Johnsona brytyjski PKB się skurczy, lecz że będzie rósł wolniej niż w przypadku pozostania w Unii. Odnosząc się do analizy NIESR, ministerstwo finansów oświadczyło, że celem rządu jest "wynegocjowanie całościowej umowy o wolnym handlu z Unią Europejską, bardziej ambitnej niż standardowe umowy o wolnym handlu, na których NIESR oparł swoje szacunki". Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Troje zatrzymanych ws. ciężarówki

ze zwłokami zwolniono za kaucją Troje zatrzymanych w Wielkiej Brytanii w ramach śledztwa dotyczącego ciężarówki w Anglii, w której naczepie znaleziono zwłoki 39 osób, zostało wypuszczonych z aresztu za kaucją - poinformowała w niedzielę policja z Essex. Jak podano w oświadczeniu, 38-letni kobieta i mężczyzna z Warrington w hrabstwie Cheshire zostali zwolnieni do 11 listopada, a 48-letni mężczyzna z Irlandii Północnej - do 13 listopada. Byli przesłuchiwani w związku z podejrzeniami o przemyt ludzi i zabójstwo. W sobotę w związku ze sprawą zarzuty postawiono czwartej osobie schwytanej w Wielkiej Brytanii - 25-letniemu Maurice'owi Robinsonowi, kierowcy ciężarówki. Usłyszał 39 zarzutów nieumyślnego spowodowania zabójstwa, zarzut handlu ludźmi, prania pieniędzy i udziału w zmowie w celu ułatwiania nielegalnej imigracji. Piątą osobę, również pochodzącą z Irlandii Północnej i poszukiwaną w tej sprawie przez Brytyjczyków, zatrzymała w sobotę w Dublinie policja irlandzka. Choć początkowo informowano, że 31 mężczyzn

i osiem kobiet, których ciała znaleziono, to Chińczycy, obecnie brytyjska policja nie wyklucza, że mogą wśród nich być Wietnamczycy. Wątpliwości pojawiły się, gdy wiele rodzin z Wietnamu wyraziło obawy, że wśród ofiar są ich bliscy. Policja w Wietnamie pobrała w niedzielę od tych rodzin próbki DNA. Brytyjczycy współpracują w tej sprawie z wietnamską dyplomacją. Szczątki wszystkich 39 zabitych są w kostnicy. Policja podała, że przy ofiarach znaleziono niewiele dokumentów oraz że liczy, iż ofiary uda się zidentyfikować np. dzięki odciskom palców czy próbkom DNA oraz zdjęciom przekazanym przez bliskich. Ciężarówkę ze zwłokami w naczepie znaleziono w nocy z wtorku na środę w parku przemysłowym w południowo-wschodniej Anglii. Na razie nie wyjaśniono, dlaczego ludzie ci znaleźli się w pojeździe. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

PIE: Polska znajdzie się w gronie

państw UE najsilniej dotkniętych brexitem Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych potencjalnym brexitem, bez względu na to, czy byłby to tzw. twardy brexit, czy brexit z umową - ostrzega Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE.

SW11 MEDICAL CLAPHAM 45 Lavender Hill Clapham Junction SW11 5QW

020-7223-5114 TOOTING MEDICAL CENTRE 5 London Rd Tooting SW17 9JR

020-8767-8389 W raporcie napisano, powołując się na szacunki naukowców z londyńskiego National Institute of Economic and Social Research, że w przypadku brexitu z umową, import Wielkiej Brytanii obniży się o 11 proc. W przypadku twardego brexitu, spadek będzie większy – wyniesie 19 proc. "Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych brexitem (niezależnie od wariantu). Spadek eksportu w wyniku brexitu z umową obniży PKB w Polsce o 0,14 proc. (około 3 mld zł). W przypadku twardego brexitu będzie to 0,24 proc. (około 5 mld zł). Liczba miejsc pracy może obniżyć się o 0,13 proc. (20 tys.) w scenariuszu brexitu z umową oraz o 0,23 proc. (35 tys.) w scenariuszu twardego brexitu" - czytamy w raporcie. Według PIE brexit ma szczególne znaczenie dla polskiego sektora rolno-spożywczego. Zauważono, że eksport tego sektora stanowi około 20 proc. całkowitego eksportu Polski do Wielkiej Brytanii. "Niższe obroty handlowe spowodowane brexitem z umową mogą obniżyć wartość dodaną w tym sektorze o około 0,3 mld zł oraz skutkować obniżeniem liczby miejsc pracy o prawie 5 tys. Liczby te wyniosą odpowiednio 0,5 mld zł i ponad 8 tys. miejsc pracy w scenariuszu brexitu bez umowy" - informuje PIE. Wskazano, że we wrześniowym raporcie OECD dotyczącym krótkookresowych skutków brexitu dla wymiany handlowej Wielkiej Brytanii oraz krajów UE napisano, iż całkowite rozmiary brytyjskiego eksportu obniżą się o 8 proc., a całkowite rozmiary unijnego eksportu zmniejszą się o 1,5 proc., najsilniej w odniesieniu do Irlandii, Holandii, Belgii, Niemiec i Hiszpanii. PKB Wielkiej Brytanii obniży się w 2020 r. o 2 proc. w stosunku do projekcji bazowej, głównie z powodu oddziaływania czynników związanych z handlem zagranicznym i wzrostem niepewności. Analitycy PIE zastanawiają się, czy brexit doprowadzi do masowego powrotu Polaków z emigracji. Wyjaśniono, że ci, którzy chcą legalnie przebywać na Wyspach po 2021 r. powinni złożyć wniosek o otrzymanie statusu rezydenta (EU settlement Scheme). W przypadku brexitu bez umowy, imigranci pozostaną formalnie bez gwarancji prawnych. Tymczasem bez legalnego statusu cudzoziemcy nie będą mogli nie tylko legalnie pracować, ale też skorzystać z bezpłatnej służby zdrowia i wynająć mieszkania. Zaznaczono, że z tego względu, mimo zapewnień władz brytyjskich, że obywatele UE zachowają swoje prawa nawet w przypadku bezumownego brexitu, Polska zawarła z Wielką Brytanią dwustronne porozumienie gwarantujące zbliżone do obecnych warunki pobytu polskich obywateli w Wielkiej Brytanii i brytyjskich w Polsce. "Do końca września 2019 r. obywatele UE złożyli prawie 1,8 mln wniosków. Aż 1/5 wszystkich wniosków stanowiły te z Polski, 16 proc. złożyli mieszkańcy Rumunii, a 11 proc. – Włoch. Biorąc pod uwagę ogólną liczbę Polaków na Wyspach wniosek złożyło jedynie

38 proc. Jest to jeden z najniższych wyników, podobnie niskie osiągnęły Finlandia (32 proc.), Dania (34 proc.), Niemcy (38 proc.), Francja (39 proc.) i Litwa (43 proc.). Na drugim biegunie znajdują się Bułgarzy, z których aż 95 proc. złożyło wniosek o pozostanie w Zjednoczonym Królestwie" - informuje PIE. Jak podano, Polacy od 2007 r. stanowią największą grupę obcokrajowców na Wyspach. W 2018 r. w Wielkiej Brytanii przebywało 905 tys. obywateli polskich, czyli ponad dwukrotnie więcej niż Rumunów i prawie trzykrotnie więcej niż obywateli Indii (3. miejsce) i Irlandii (4. miejsce). Osoby z polskim obywatelstwem stanowiły prawie 1/4 wszystkich imigrantów z UE i prawie 15 proc. z całego świata. W raporcie odniesiono się też do wpływu brexitu na wymianę handlową dotyczącą leków i wyrobów medycznych. "(...) oszacować można, że opcja wyjścia bez umowy spowodowałaby w Wielkiej Brytanii przez pierwsze pół roku niedobór leków o łącznej wartości 1,8-2,7 mld funtów. (...). Oszacować można, że opcja +no-deal+ grozi Europie niedoborami leków na poziomie 1,1-1,6 mld funtów w półrocznej perspektywie" - napisano. PIE zauważa, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE niesie konsekwencje dla budżetu wspólnoty, czyli tzw. wieloletnich ram finansowych. Z tych środków finansowane są m.in. dopłaty do rolnictwa, inwestycje infrastrukturalne, ale też badania naukowe oraz mobilność studentów (Erasmus). "Polska jest jednym z największych beneficjentów tych funduszy" - podkreślono. Tymczasem wspólnotę opuszcza państwo, które w ostatnich latach było jednym z trzech największych płatników netto, nawet po uwzględnieniu systemu rabatów. Zwrócono też uwagę na skutki brexitu dla unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), w którym Wielka Brytania odgrywa kluczową rolę (jest drugim w UE emitentem gazów cieplarnianych). "Brexit bez porozumienia oznaczać będzie wyjście Wielkiej Brytanii z EU ETS i brak zobowiązań emisyjnych za 2019 r. Usunięcie z systemu tak istotnego gracza będzie prowadzić do przeorganizowania transakcji i rozproszenia ich pomiędzy inne kraje. (...) Brexit bez porozumienia może skutkować spadkiem cen uprawnień o 5-10 euro/tonę CO2" - napisano. "Brexit z porozumieniem będzie skutkował pozostaniem Wielkiej Brytanii w unijnym systemie handlu emisjami do końca obecnego okresu rozliczeniowego, czyli do 01.01.2021 r." - zaznaczono. W raporcie zauważono też związki brexitu z danymi osobowymi. "Według szacunków PIE, ponad 50 tysięcy firm prowadzi obecnie wymianę handlową z Wielką Brytanią, a bezumowny brexit będzie miał istotne skutki dla wszystkich tych, które przekazują przy tej okazji dane osobowe do partnerów brytyjskich" ostrzeżono. (PAP) Autor: Marcin Musiał

BOTOX: £120 FILLERS: £190

|15


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

16|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

UE oficjalnie przedłużyła brexit do 31 stycznia; Tusk: to może być ostatni raz 27 krajów członkowskich UE formalnie zaakceptowało we wtorek przedłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do końca stycznia 2020 roku. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaznaczył, że to przedłużenie "może być ostatnie". "Do moich brytyjskich przyjaciół: UE27 formalnie zaakceptowała przedłużenie. Może być ono ostatnie. Proszę, wykorzystajcie ten czas jak najlepiej" - napisał Tusk na Twitterze. "Chcę też pożegnać się z wami, jako że moja misja dobiega końca. Będę trzymał za was kciuki" - dodał szef RE, którego kadencja wygasa z końcem listopada. Decyzja unijnej "27" została sformalizowana w procedurze pisemnej za porozumieniem z Wielką Brytanią. Jak podkreślono w komunikacie Rady UE, przedłużenie brexitu ma dać więcej czasu na ratyfikację umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty. Wyjście może nastąpić wcześniej niż koniec stycznia; możliwe daty to 1 grudnia 2019 r. lub 1 stycznia 2020 r., jeżeli obie strony ratyfikują wcześniej porozumienie. 27 państw UE przyjęło również deklarację towarzyszącą decyzji o brexicie, w której podkreśliło, że nie może być mowy o renegocjacji umowy, gdyby takie pomysły pojawiły się na Wyspach. "Rada Europejska stanowczo stwierdza, że wyklucza jakiekolwiek ponowne otwarcie umowy o wystąpieniu w przyszłości, i przypomina, że wszelkie jednostronne zobowiązania, oświadczenia lub inne działania Zjednoczonego Królestwa powinny być zgodne z literą i duchem umowy o wystąpieniu i nie mogą utrudniać jej wdrażania" czytamy w deklaracji. Przypomniano w niej również, że w okresie przedłużenia procesu wyjścia Zjednoczone Królestwo pozo-

Izba Gmin poparła

program legislacyjny rządu staje państwem członkowskim UE z wszystkimi prawami i obowiązkami określonymi w traktatach i tym samym ma obowiązek zaproponowania kandydata na członka nowej Komisji Europejskiej. "27" wskazała na zobowiązanie Wielkiej Brytanii do konstruktywnego i odpowiedzialnego działania przez cały okres przedłużenia, zgodnie z obowiązkiem lojalnej współpracy. UE oczekuje, że Londyn wypełni to zobowiązanie w sposób odzwierciedlający sytuację kraju wychodzącego z UE. Chodzi m.in. o powstrzymanie się od działań, które mogłyby zagrozić realizacji celów Unii, w szczególności utrudniając podejmowanie decyzji. To reakcja na pojawiające się wcześniej groźby ze strony brytyjskich eurosceptyków, że w razie konieczności pozostania w UE Wielka Brytania powinna utrudniać jej działanie. Wśród sugestii, jak to zrobić, pojawiła się np. nie do końca poważnie traktowana propozycja, by kandydatem na komisarza został główny orędownik brexitu Nigel Farage. Pomijając takie akcenty, zobowiązanie do lojalnej współpracy ze strony Wielkiej Brytanii jest bardzo ważne, m.in. w kontekście wypracowywania przez UE decyzji dotyczącej kolejnego wieloletniego budżetu (podejmowana jest ona jednomyślnie). Londyn był zawsze orędownikiem cięć, dlatego uczestnictwo jego przedstawicieli w podejmowaniu decyzji w tej sprawie mogłoby mieć znaczenie dla przebiegu negocjacji. Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek po południu program legislacyjny rządu Borisa Johnsona na obecną sesję parlamentu, który został przedstawiony 14 października w mowie tronowej królowej Elżbiety II. Za przyjęciem programu głosowało 310 posłów, przeciwnych było 294. Taki wynik głosowania jest sporym sukcesem Johnsona, który stoi na czele rządu mniejszościowego i dotychczas przegrał większość parlamentarnych głosowań. W czasie rozpoczętej 14 października nowej sesji parlamentu gabinet Johnsona zamierza przedłożyć 22 nowe projekty ustaw plus cztery, nad którymi prace zaczęły się podczas poprzedniej sesji. Siedem z tych ustaw ma dotyczyć spraw związanych z wyjściem kraju z Unii Europejskiej, kolejne siedem - walki z przestępczością, a dalsze m.in. opieki zdrowotnej, ochrony środowiska i rynku usług kolejowych.

Jednak wątpliwe jest, czy te projekty ustaw w ogóle trafią pod obrady Izby Gmin. Tuż przed głosowaniem nad programem zawartym w mowie tronowej Johnson poinformował, że zaproponuje przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych 12 grudnia, co oznaczałoby, że jeśli posłowie poprą ten wniosek, obecna sesja się zakończy. Jeśli natomiast się nie zgodzą na wcześniejsze wybory - do czego potrzeba poparcia dwóch trzecich głosów - rząd nie mając większości w Izbie Gmin i tak będzie miał bardzo duży problem z przeforsowaniem tych projektów ustaw. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Policja: ciężarówka, w której

odkryto zwłoki, przypłynęła z Belgii Brytyjska policja sądzi, że ciężarówka, w której w nocy znaleziono zwłoki 39 osób, przypłynęła na terytorium Wielkiej Brytanii promem z portu Zeebrugge w Belgii do Purfleet w południowo-wschodniej Anglii - poinformowano w środę po południu w oświadczeniu. Według policji prom przybił do angielskiego portu w środę ok. godz. 0.30 miejscowego czasu (1.30 czasu polskiego), a ok. 1.05 ciężarówka opuściła port. Purfleet znajduje się w niewielkiej odległości od parku przemysłowego Waterglade Industrial Estate, dokąd krótko przed godz. 1.40 policja została wezwana po odkryciu w kontenerze ciężarówki zwłok 39 osób. Wcześniej wysuwano podejrzenia, że ciężarówka dotarła na terytorium Wielkiej Brytanii przez Holyhead w północnej Walii, która jest ważnym portem przeładunkowym w handlu z Irlandią. Podejrzenie to było zapewne spowodowane tym, że kierowca ciężarówki zatrzymany w związku z podejrzeniem o morderstwo - pochodzi z Irlandii Północnej. Zwracano jednak uwagę, że wjeżdżanie z kontynentalnej części Europy do Wielkiej Brytanii przez port w Walii jest nielogicznym wydłużaniem trasy. Natomiast władze Bułgarii potwierdziły wcześniejsze spekulacje, że ciężarówka miała numery rejestracyjne tego kraju. Bułgarskie radio publiczne podało też,

że pojazd zarejestrowano w administracji drogowej w Warnie 19 czerwca 2017 roku, a dwa dni później opuścił on terytorium Bułgarii i od tego czasu tam nie wrócił. Jak przekazała przed południem policja w hrabstwie Essex, wśród ofiar jest 38 osób dorosłych i jeden nastolatek. Nie wiadomo, jakiej byli narodowości, a policja zastrzegła, że ich identyfikacja może potrwać długo. Teren parku przemysłowego został otoczony policyjnym kordonem. Najtragiczniejsze tego typu zderzenie w historii Wielkiej Brytanii miało miejsce w czerwcu 2000 roku, gdy w porcie w Dover w kontenerze ciężarówki znaleziono ciała 58 chińskich nielegalnych imigrantów, którzy zmarli wskutek braku powietrza; dwie osoby przeżyły. Rok później holenderski kierowca ciężarówki został skazany na 14 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem ludzi. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|17


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

18|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Zarzuty zabójstwa dla kierowcy

ciężarówki ze zwłokami 25-letniemu Maurice'owi Robinsonowi, kierowcy ciężarówki, w której naczepie znaleziono w tym tygodniu zwłoki 39 ludzi, postawiono m.in. 39 zarzutów nieumyślnego spowodowania zabójstwa i zarzut handlu ludźmi - poinformowała w sobotę brytyjska policja. Pochodzący z Irlandii Północnej oskarżony usłyszał także zarzuty prania pieniędzy czy udziału w zmowie w celu ułatwiania nielegalnej imigracji. Przed sądem 25-latek ma stanąć w poniedziałek. Pozostałe trzy osoby zatrzymane w tej sprawie przez brytyjską policję, nadal pozostają w areszcie: są to 38-letni kobieta i mężczyzna z Warrington w hrabstwie Cheshire oraz 48-letni mężczyzna z Irlandii Północnej. Wszyscy są podejrzani o przemyt ludzi i zabójstwo. Piątą osobę, również pochodzącą z Irlandii Północnej i poszukiwaną w tej sprawie przez Brytyjczyków, za-

trzymała w sobotę w Dublinie policja irlandzka. Choć początkowo informowano, że wszystkie ofiary to Chińczycy, obecnie brytyjska policja nie wyklucza, że wśród zabitych są też obywatele Wietnamu. Brytyjczycy współpracują w tej kwestii z wietnamską dyplomacją. Szczątki wszystkich 39 zabitych są już w kostnicy i czekają na autopsję oraz identyfikację. Policja podała, że przy ofiarach znaleziono niewiele dokumentów. Ciężarówkę ze zwłokami w naczepie znaleziono w nocy z wtorku na środę w parku przemysłowym w południowo-wschodniej Anglii. (PAP)

Aresztowano czwartą osobę w związku z ciałami w ciężarówce

Brytyjska policja poinformowała w piątek po południu, że aresztowała czwartą osobę w związku ze śmiercią 39 ludzi, których ciała znaleziono w ciężarówce w Anglii. Wcześniej w piątek aresztowano mężczyznę i kobietę, którzy są podejrzani są o przemyt ludzi i zabójstwo.

Zastępca komendanta policji w Essex Pippa Mills przekazała, że 48-letni mężczyzna z Irlandii Północnej został zatrzymany na lotnisku Stansted, również pod zarzutem przemytu ludzi i zabójstwa. Wcześniej aresztowano 25-letniego kierowcę ciężarówki, który też mieszka w Irlandii Północnej. Trwają jego przesłuchania. W czwartek brytyjska policja poinformowała, że wszystkie 39 osób, których zwłoki znaleziono w nocy z wtorku na środę w naczepie ciężarówki w parku przemysłowym w południowo-wschodniej Anglii, były obywatelami Chin. Tego samego dnia funkcjonariusze przeszukali dwie nieruchomości w Irlandii Północnej, aby zbadać, czy w sprawę przemytu ludzi były zaangażowane zorganizowane grupy przestępcze.

W piątek ambasada Wietnamu w Londynie potwierdziła, że skontaktowała się z brytyjską policją w związku z podejrzeniem, że jedna z kobiet, których ciała znaleziono w ciężarówce, jest Wietnamką. 11 ciał przewieziono do szpitala w Chelmsford, gdzie ma rozpocząć się sekcja zwłok. Ofiarami najtragiczniejszego w skutkach zdarzenia tego typu w historii Wielkiej Brytanii byli również Chińczycy. W czerwcu 2000 roku w porcie w Dover w kontenerze ciężarówki znaleziono ciała 58 chińskich nielegalnych imigrantów, którzy się udusili; dwie osoby przeżyły. Rok później holenderski kierowca ciężarówki został skazany na 14 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem ludzi. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|19


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

20|

INFORMACJE

LIGHTING | FURNITURE | DECORATIVE OBJECTS

-10% zniżki z kodem: ANONSE www.upstreamfactory.com

ORIGINAL OLD OBJECTS

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

CBŚP: Dzięki "łowcom cieni" w trzy

dni zatrzymano czterech poszukiwanych Funkcjonariusze z grupy tzw. łowców cieni Centralnego Biura Śledczego Policji doprowadzili do zatrzymania w trzy dni czterech poszukiwanych. Zrobili to w Dubaju, Cheshire, Częstochowie i pod Warszawą – powiedziała w piątek PAP rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. Jednym z zatrzymanych był poszukiwany od 2016 roku Rafał D. "Mężczyzna był poszukiwany listem gończym w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym" – przekazała kom. Jurkiewicz. Dodatkowo w 2017 roku 39-latek był poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Praga-Północ za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Policjanci podejrzewali, że Rafał D. może się ukrywać za granicą, dlatego w 2018 roku wystawiono za nim Europejski Nakaz Aresztowania. W czerwcu bieżącego roku do poszukiwań włączyli się policjanci z grupy tzw. łowców cieni. Ustalili, że poszukiwany przebywa w Wielkiej Brytanii. Jak poinformowała Jurkiewicz, Rafał D. został zatrzymany przy współpracy z  brytyjską policją 17 października w Cheshire. Kolejnym zatrzymanym jest 43-letni Grzegorz K. ps. Małpa, poszukiwany od początku 2019 roku. List gończy za nim wystawiła Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga w związku z podejrzeniem popełnienia przez niego przestępstw narkotykowych. Tą sprawą również zajęli się "łowcy cieni". Ustalili, że poszukiwany często zmieniał miejsca pobytu. Ukrywał się głównie w woj. mazowieckim. "Aby zmylić policjantów, zmienił sposób ubierania oraz swój wygląd - podała Jurkiewicz. "Łowcy cieni" ustalili jednak miejsce jego pobytu. "Małpa" został zatrzymany 18 października na parkingu przy jednym z centrów handlowych w Częstochowie. Natomiast policjanci z Dubaju w Zjednoczonych

Emiratach Arabskich zatrzymali 40-letniego Piotra O., który był poszukiwany od kilku lat na podstawie trzech listów gończych. Wpadł 16 października dzięki informacjom przekazanym przez funkcjonariuszy z grupy "łowców cieni". Jak podkreśliła rzecznik CBŚP, "wśród zarzucanych mu czynów znajduje się również podejrzenie o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą". Czwartym zatrzymanym jest 40-letni obywatel Wietnamu. Od połowy 2018 roku był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez Czechów za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. "Członkowie tej grupy podejrzani są o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków" – wyjaśniła Jurkiewicz. Jego poszukiwaniem również zajęli się "łowcy cieni", którzy wytypowali miejsce, gdzie mógł się ukryć. Jak podała policjantka, "sytuacja była niezwykle trudna, ponieważ środowisko, w którym znalazł azyl, było bardzo hermetyczne". Policjanci zatrzymali 40-latka 18 października pod Warszawą. Znaleźli przy nim i zabezpieczyli sześć dokumentów tożsamości na to samo nazwisko, ale z różnymi danymi, a wydane w Czechach, Wietnamie i Bułgarii. Jurkiewicz poinformowała, że w stosunku do trzech zatrzymanych rozpoczęto już procedurę ekstradycyjną. "Dwóch Polaków w najbliższym czasie zostanie przekonwojowanych do kraju, natomiast obywatel Wietnamu zostanie przekazany stronie czeskiej" – powiedziała.(PAP)

Znicze od ambasady RP na grobach

zasłużonych Polaków w Londynie W przypadającym w piątek dniu Wszystkich Świętych przedstawiciele ambasady RP w Londynie odwiedzili groby zasłużonych Polaków, którzy zostali pochowani na cmentarzach w brytyjskiej stolicy. Ambasador Arkady Rzegocki najpierw udał się na cmentarz Gunnersbury, gdzie m.in. zapalił znicze pod Pomnikiem Katyńskim oraz na grobie Kazimierza Sabbata, prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1986-89, i jego małżonki. Następnie w dzielnicy Hammersmith odwiedził polski kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, gdzie w tamtejszym kolumbarium zapalił znicze przy urnach z prochami pisarza Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Toporskiej-Mackiewicz oraz prof. Woj-

ciecha Fałkowskiego, wieloletniego przewodniczącego Związku Polskich Lekarzy w Wielkiej Brytanii i rektora Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie. Na koniec Rzegocki udał się do Royal Hospital Chelsea, gdzie złożono prochy byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher. Tam zapalił znicz przesłany przez prezydenta i Radę Miasta Krakowa, gdyż Thatcher w 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo tego miasta. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Johnson formalnie zgadza się

na przesunięcie brexitu Brytyjski premier Boris Johnson potwierdził w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, że zgadza się na opóźnienie brexitu, ale podkreślił, że nie będzie dalszego jego opóźniania poza 31 stycznia 2020 r. "Na mocy brytyjskiej ustawy o wystąpieniu z Unii Europejskiej (nr 2) z 2019, która została nałożona na ten rząd wbrew jego woli, nie mam prawa do podejmowania jakichkolwiek innych działań niż potwierdzenie formalnej zgody Wielkiej Brytanii na to przedłużenie" - napisał Johnson. "To niechciane przedłużenie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE jest szkodliwe dla naszej demokracji" - dodał brytyjski premier. Johnson w sobotę 19 października wysłał formalny wniosek - choć się pod nim nie podpisał - do UE o przesunięcie brexitu do 31 stycznia 2020 r. Został do tego zmuszony na mocy wspomnianej w liście ustawy, tzw. ustawy Benna, która nakazywała mu wysłać taki wniosek, jeśli do 19 października parlament nie zaakceptuje porozumienia z UE o warunkach wyjścia albo

nie zgodzi się na brexit bez umowy. Porozumienie z UE zostało uzgodnione w czwartek 17 października i posłowie w zeszłym tygodniu poparli powiązaną z nim ustawę, zgadzając się na skierowanie jej do pracy w komisjach, ale odrzucili wniosek rządu o szybką ścieżkę legislacyjną dla niej. To ostatecznie przesądziło, że powtarzana wielokrotnie obietnica Johnsona o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE 31 października - z umową lub bez - nie zostanie dotrzymana. Wcześniej w poniedziałek Unia Europejska poinformowała, że zgadza się na elastyczne przesunięcie brexitu, tzn., że jeśli Wielka Brytania podejmie odpowiednie decyzje i przyjmie niezbędne ustawy, będzie mogła wystąpić wcześniej niż 31 stycznia 2020 r. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Premier Szkocji zapowiada wniosek

o nowe referendum niepodległościowe Szefowa autonomicznego rządu szkockiego i liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon zapowiedziała w piątek, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem zwróci się do rządu w Londynie o zgodę na przeprowadzenie nowego referendum niepodległościowego.

Zgodnie z obowiązującym prawem, aby legalnie przeprowadzić referendum w sprawie niepodległości, rząd Szkocji musi uzyskać zgodę władz w Londynie. Ponieważ ustawa o Szkocji z 1998 r. precyzuje, jakie kompetencje zostają przekazane rządowi w Edynburgu, a jakie pozostają w gestii Londynu, a kwestie ustrojowe są w tej drugiej grupie, rząd Szkocji musi się zwrócić do Londynu, by na mocy artykułu 30 tej ustawy czasowo przekazał mu uprawnienia do rozpisania referendum niepodległościowego. Na takiej podstawie odbył się w 2014 r. pierwszy plebiscyt w tej sprawie. "Wniosek na mocy artykułu 30 zostanie dostarczony na Downing Street - niezależnie od tego, kto tam wówczas będzie - przed Bożym Narodzeniem. Jest kluczowe, by Szkocja przejęła kontrolę nad swoją przyszłością" - oświadczyła Sturgeon. Jeszcze zanim ruszyła kampania przed zapowiedzianymi na 12 grudnia przedterminowymi wyborami

do Izby Gmin, Sturgeon oświadczyła, że warunkiem poparcia przez SNP jakiegokolwiek kandydata na premiera Wielkiej Brytanii jest jego zgoda na przeprowadzenie w Szkocji nowego referendum. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odrzuca jednak ten postulat argumentując, że głosowanie odbyło się zaledwie pięć lat temu, wszystkie strony zgodziły się wcześniej, że ma to być jedyne referendum w tej sprawie w obecnym pokoleniu, a jego wynik był jednoznaczny. SNP przekonuje, że w związku z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zasadniczo zmieniły się okoliczności, co uzasadnia nowy plebiscyt. W 2014 r. za pozostaniem Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa opowiedziało się 55 proc. głosujących. Według większości ostatnich sondaży przewagę nadal mają przeciwnicy secesji, choć jest ona mniejsza niż była w referendum. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|21


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

22|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Po przesunięciu brexitu

okolicznościowe monety zostaną przetopione Kilka milionów okolicznościowych monet 50-pensowych, które miały upamiętnić wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 października, z powodu przesunięcia tej daty zostanie przetopionych, podała we wtorek stacja BBC. W związku z planowanym na koniec października brexitem minister finansów Sajid Javid zlecił Royal Mint, państwowej mennicy, wybicie 10 milionów pamiątkowych monet w trzech wersjach - ze złota, ze srebra oraz ze stopu miedzi i niklu, przy czym dwie ostatnie miały od 1 listopada zostać wprowadzone do obiegu. Na rewersie wszystkich umieszczono hasło "Pokój, dostatek, przyjaźń ze wszystkimi narodami" oraz datę - 31 października 2019 r. W poniedziałek jednak premier Boris Johnson formalnie zaakceptował zgodę Brukseli na odsunięcie brexitu do 31 stycznia 2020 r., choć wcześniej, od momentu objęcia w lipcu stanowiska zapewniał, że Wielka Brytania wystąpi z UE w planowanym terminie z umową lub bez niej. Nie wiadomo, ile dokładnie monet wybito, bo wobec

narastających wątpliwości co do daty 31 października już pod koniec zeszłego tygodnia ich produkcję wstrzymano. Rzecznik ministerstwa finansów zapewnił jednak, że plan wybicia okolicznościowej monety nie został porzucony i wejdzie ona do obiegu po wystąpieniu kraju z UE. Podobny plan wybicia okolicznościowej monety miał przed pierwotną datą brexitu - 29 marca - poprzednik Javida na stanowisku ministra finansów Philip Hammond. Miały one taki sam nominał oraz wzór, a różniły się one jedynie datą na rewersie. Hammond jednak nie chciał ich wprowadzać do obiegu - planował, że zostanie ich wybitych tylko 10 tysięcy i będą sprzedawane jako moneta kolekcjonerska - po 10 funtów. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Według policji wszyscy zmarli w ciężarówce to Wietnamczycy Brytyjska policja poinformowała w piątek, że obecnie uważa, iż wszystkie osoby, których ciała znaleziono w zeszłym tygodniu w kontenerze ciężarówki w parku przemysłowym w południowo-wschodniej Anglii, pochodziły z Wietnamu.

"W tej chwili uważamy, że ofiary są obywatelami Wietnamu i jesteśmy w kontakcie z rządem wietnamskim. Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z wieloma rodzinami w Wietnamie i Wielkiej Brytanii i sądzimy, że zidentyfikowaliśmy rodziny niektórych ofiar" - napisał na Twitterze Tim Smith z policji w hrabstwie Essex. Jak informowano w dniu, w którym odnaleziono ciała, wśród ofiar jest 31 mężczyzn i osiem kobiet. Z wyjątkiem jednej osoby - nastolatka - wszystkie ofiary to osoby dorosłe. Do makabrycznego odkrycia doszło w nocy z 22 na 23 października w parku przemysłowym Waterglade Industrial Park, ok. 30 km na wschód od Londynu. Ciała znajdowały się w kontenerze-chłodni umieszczonym na naczepie ciężarówki. Kontener przypłynął tej samej nocy z belgijskiego Zeebrugge do angielskiego portu Purfleet, gdzie odebrał go kierowca ciężarówki, która - jak się przypuszcza - przyjechała z Irlandii Północnej.

Początkowo sądzono, że wszystkie ofiary to obywatele Chin i tę wersję wstępnie potwierdzały policja i chińskie władze, później jednak pojawiało się coraz więcej poszlak wskazujących, że przynajmniej część z ofiar mogła być Wietnamczykami. W piątek w Wietnamie aresztowano dwie osoby podejrzane o związek z tą sprawą. Władze brytyjskie na razie postawiły zarzuty dwóm osobom - 25-letniemu kierowcy ciężarówki, który został aresztowany tego samego dnia, kiedy odkryto ciała oraz - w piątek - 23-letniemu mężczyźnie zatrzymanemu w Irlandii. Obaj pochodzą z Irlandii Północnej. Postawiono im zarzuty zabójstwa, uczestnictwa w przemycie ludźmi oraz pomocy w nielegalnym przedostaniu się na terytorium Wielkiej Brytanii. W związku ze sprawą policja poszukuje dwóch innych mężczyzn, braci, którzy również mieszkają w Irlandii Północnej. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|23


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

24|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

PASJA-FOOTBALL-EDUKACJA

czyli COMETS FC

JOIN US TODAY !!!

C

omets FC to w pełni profesjonalna akademia piłkarska która zajmuje się szkoleniem dzieci i i młodzieży w wieku 3 do 12 lat. Trenerzy oraz osoby odpowiedzialne za organizacje zajęć, meczów, turniejów oraz różnego rodzaju imprez piłkarskich są w pełni profesjonalnie przygotowani do wykonywania swoich zadań i obowiązków. Oprócz wiedzy i doświadczenia jakie posiadają biorą czynny udział w szkoleniach i różnego rodzaju kursach po to by ciągle podnosić swoje kwalifikacje, a co za tym idzie jeszcze lepiej opiekować się oraz szkolić młodych adeptów swojej akademii. Akademia Comets FC powstała na bazie działającej juz od 3 lat polskiej szkółki piłkarskiej FC Komety. Zaangażowanie, determinacja oraz chęć rozwoju, działaczy, rodziców i przede wszystkim samych dzieci było tak duże, ze osoby związane z prowadzeniem polskiej szkółki piłkarskiej FC KOMETY postanowiły połączyć siły z doświadczonymi managerami, którzy wspólnymi siłami wyprowadzili FC KOMETY na zupełnie inny poziom. Zmieniło się niemal wszystko! Zaczynajac od nazwy która stała się bardziej zrozumiała w angielskim środowisku, po przez sposób szkolenia od najmłodszych lat, skończywszy na kolorach koszulek, czyniąc z rodzinnej szkółki piłkarskiej prawdziwą profesjonalną bazę treningową z dużymi aspiracjami dla kilkudziesięciu dzieci. Akademia dołączyła rownież do lokalnej ligi w której dzieci z roczników U6 do U12 mogą rywalizować ze swoimi rówieśnikami na poziomie meczów ligowych co daje dodatkową motywacje i wyzwala chęć dalszej pracy na treningach w celu dążenia do bycia najlepszym. Akademia Comets FC nie zamyka się wyłącznie na dzieci polonijne , prowadzi nabór młodych piłkarzy różnych narodowości. To pozwala uczyć dzieci nie tylko sztuki grania w piłkę nożna, ale także szacunku i tolerancji oraz integrowania się z innymi dziećmi, co napewno zaprocentuje w przyszłości,

w nowej szkole, w kontaktach z nowymi kolegami i pozwoli pokazać się z jak najlepszej strony. Osoby które chciałyby dowiedzieć się więcej o Comets FC, zobaczyć jak odbywają się treningi, porozmawiać z trenerami, działaczami czy też rodzicami, którzy juz zaufali i powierzyli im swoje dzieci mogą przyjechać na obiekt Comets FC który znajduje się na Hounslow przy Salisbury Road, TW4 6BE. Treningi odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godzinach 18.00-20:30 oraz soboty 17:00-19:00. Można również odwiedzić stronę internetową: www.cometsfc.co.uk lub Facebook, by przekonać się jak Akademia się rozwija oraz jacy odwiedzają ja goście. A są naprawdę wyjątkowi. Mimo ze Comets FC działają zaledwie od kilku miesięcy zdążyli juz ich odwiedzić byli reprezentanci Polski, Radosław Majdan, Tomasz Kłos czy Piotr Świerczewski, do tego gwiazdy polskiej sceny muzycznej i parkietów tanecznych. W planach są kolejne wizyty znanych i szanowanych piłkarzy, wszystko po to żeby dzieci miały jeszcze większą frajdę i motywacje do rozwijania swojego talentu. Aby cała Akademia mogła działać w standardach jakie zostały określone przed jej powstaniem, potrzebne jest nie tylko zaangażowanie wielu dobrych ludzi, pasja i chęć robienia czegoś wyjątkowego dla dzieci. Potrzebni są też oczywiście sponsorzy którzy to wszystko wspierają i dają możliwość rozwoju wykraczającego poza standardowe oczekiwania i możliwości. Z wielka dumą i radością do rodziny Comets FC dołączają kolejne firmy i organizacje, a sponsorami strategicznymi zostali Polski Sklep “ORLIK” oraz Polski Magazyn “ANONSE”. Każdy Rodzic marzy by jego dziecko robiło coś z pasją, niech tą pasją będzie football, to właśnie i wiele więcej gwarantuje COMETS FC!!! JOIN US TODAY!!! Antoni Bernas


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|25


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

26|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Johnson i Corbyn spierają się

Izba Gmin zdecydowała,

Na ostatniej w tej kadencji Izby Gmin sesji pytań do premiera w środę Boris Johnson i lider opozycji Jeremy Corbyn spierali się o brexit, gospodarkę i służbę zdrowia, co wskazuje, jakie będą główne tematy kampanii przed wyborami parlamentarnymi 12 grudnia.

Wielka Brytania wreszcie ma szansę na wyjście z wielomiesięcznego pata wokół brexitu. Brytyjscy posłowie zdecydowali we wtorek wieczorem, że przedterminowe wybory do Izby Gmin odbędą się w czwartek 12 grudnia.

o brexit, gospodarkę i służbę zdrowia że nowe wybory odbędą się 12 grudnia

"Wybór w tym głosowaniu nie może być wyraźniejszy. Ludzie mogą zagłosować na prawdziwą zmianę po latach oszczędności konserwatystów i Liberalnych Demokratów, prywatyzacji i schronień podatkowych dla najbogatszych" - mówił Corbyn. Lider Partii Pracy przekonywał też, że te wybory to ostatnia szansa na uratowanie publicznego systemu opieki zdrowotnej NHS, któremu grozi "największe niebezpieczeństwo" w jego historii. Jak wyjaśniał, oszczędności budżetowe wprowadzane przez kolejne rządy konserwatystów przyczyniły się do coraz dłuższego oczekiwania na leczenie, a umowa o wolnym handlu, którą rząd chce zawrzeć z USA, umożliwi przejęcie NHS przez amerykańskie firmy. Johnson przyznał z ironią, że wyborcy faktycznie będą mieli trudny wybór - między rządem, który bezkonkurencyjnie dużo przeznacza na NHS, a Partią Pracy, która "zrujnuje gospodarkę". Przekonywał, że pod rządami konserwatystów Wielką Brytanię czeka "wspaniały rok 2020", podczas gdy przejęcie władzy przez niezdecydowanego w kwestii brexitu Corbyna oznaczałoby kolejne referenda w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej oraz niepodległości Szkocji. "To jest przyszłość. Dryfowanie i niezdecydowanie pod rządami Partii Pracy lub pójście kraju naprzód w kierunku jaśniejszej przyszłości pod rządami konserwatystów. To jest wybór, przed którym stoi kraj" -

przekonywał szef rządu. We wtorek wieczorem Izba Gmin poparła zdecydowaną większością głosów złożony przez Johnsona wniosek o przeprowadzenie 12 grudnia przedterminowych wyborów parlamentarnych. Choć formalnie ustawa musi jeszcze zostać zaaprobowana przez Izbę Lordów i uzyskać zgodę królowej, kampania wyborcza już się zaczęła. Według sondaży konserwatyści mają średnio ok. 12 punktów proc. przewagi nad Partią Pracy, ale obserwatorzy podkreślają, by nie wyciągać z tego zbyt daleko idących wniosków. Jak przypominają, przed wyborami w 2017 r. Theresa May miała jeszcze większą przewagę nad laburzystami i wskutek słabej kampanii straciła bezwzględną większość w Izbie Gmin, poza tym trudno przewidzieć, jak na wyniki wpłynie fakt, że głosowanie odbędzie się w bardzo nietypowym dla Wielkiej Brytanii terminie - tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Tymczasem Jo Swinson, liderka Liberalnych Demokratów, którzy opowiadają się za natychmiastowym wycofaniem wniosku o wystąpienie z UE, oświadczyła w środę, że jej ugrupowanie nie wejdzie po wyborach w koalicję ani z Partią Konserwatywną, ani Partią Pracy. "Nie mogę tego wyrazić jaśniej - ani Boris Johnson, ani Jeremy Corbyn nie nadają się do tego, by być premierem" - powiedziała. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Zgłoszony przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów poparło 438 posłów, przeciwnych było zaledwie 20. Formalnie ustawa zostanie skierowana teraz do Izby Lordów, ale wieczorne głosowanie w praktyce przesądza o dacie wyborów. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę opozycyjnej Partii Pracy przyspieszającą proponowaną datę wyborów o trzy dni. Johnsonowi, który stoi na czele rządu mniejszościowego, wreszcie udało się uzyskać zgodę posłów na nowe wybory. Wcześniej trzykrotnie - po raz ostatni w poniedziałek wieczorem - zgłaszał wniosek o skrócenie kadencji, ale ani razu poparcie dla tego wniosku nie zbliżyło się nawet do wymaganej większości dwóch trzecich. Tym razem brytyjski premier zastosował inną metodę - rząd zgłosił projekt ustawy o przeprowadzeniu wyborów, co wymagało zwykłej większości, choć niosło za sobą także ryzyko, że posłowie opozycji zgłoszą poprawki do ustawy zasadniczo zmieniające treść. Tak się faktycznie stało, bo Partia Pracy i Szkocka Partia Narodowa (SNP) chciały rozszerzyć czynne prawo wyborcze na 16- i 17-latków oraz przyznać je obywatelom Unii Europejskiej, którzy mają w Wielkiej Brytanii status osoby osiedlonej. To mogłoby w istotny sposób wpłynąć na wynik, bo obie te grupy w większości zagłosowałyby na opozycję, a nie na Partię Konserwatywną. Rząd dał do zrozumienia nawet, że jeśli ta poprawka zostałaby przyjęta, wycofa cały projekt ustawy. Ostatecznie jednak nie została ona w ogóle dopuszczona do głosowania. "Klimat niepewności podkopuje zaufanie do polityki. Powstrzymuje ludzi przed podejmowaniem ważnych, codziennych decyzji. Wyniki brytyjskiej gospodarki są szczerze mówiąc cudem, biorąc pod uwagę zastój w parlamencie" - mówił Johnson, przekonując w czasie debaty nad ustawą do poparcia wcześniejszych wyborów. Zarzucił też opozycji, że wszelkimi sposobami próbuje zatrzymać wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. "Oni nie chcą doprowadzić do brexitu 31 października, 30 listopada czy nawet 31 stycznia. Oni po prostu chcą go odłożyć na zawsze, do 12 nigdy" - mówił. Pewnym paradoksem jest to, że w głosowaniu, w którym potrzeba było zwykłej większości, zgłoszony przez rząd projekt ustawy uzyskał poparcie nawet więcej niż dwóch trzecich całkowitej liczby posłów.

Zakładając, że Izba Lordów nie zgłosi sprzeciwu, będą to pierwsze wybory w Wielkiej Brytanii przeprowadzone w grudniu od 1923 r. Przyjęta przez Izbę Gmin data oznacza, że ostatnim dniem obecnej kadencji będzie 5 listopada, kiedy zbiegiem okoliczności obchodzony jest dzień Guya Fawkesa, upamiętniający nieudaną próbę wysadzenia w powietrze parlamentu w 1605 r. Z kolei nazwisko nowego premiera prawdopodobnie będzie znane w piątek 13 grudnia, co w niektórych komentarzach już wskazywane jest jako zły omen. Obecne sondaże wskazują, że Partia Konserwatywna powinna wygrać wybory - gdyby było inaczej Johnson nie dążyłby do ich przeprowadzenia. Trzeba jednak pamiętać o dwóch sprawach. Przed rozpisanymi przez jego poprzedniczkę Theresę May przedterminowymi wyborami z czerwca 2017 r. konserwatyści mieli nawet większą przewagę nad laburzystami, lecz wskutek fatalnej kampanii ją roztrwonili i ówczesna premier zamiast zwiększyć stan posiadania w Izbie Gmin musiała kierować rządem mniejszościowym. Po drugie - nie wiadomo w jakim stopniu grudniowy termin wyborów wpłynie na wyniki. A czynników potencjalnego wpływu jest kilka - wcześnie zapadający zmrok i niepewna pogoda może zniechęcić do głosowania starszych wyborców, którzy częściej popierają konserwatystów. Z kolei na trudne warunki atmosferyczne najbardziej narażone są górzyste obszary Szkocji, czyli bastion SNP. Mimo wszystko Johnson liczy, że wybory dadzą mu bezwzględną większość w Izbie Gmin, a w konsekwencji możliwość skutecznego rządzenia. To także mogłoby przełamać trwający od wielu miesięcy pat wokół brexitu, bo w obecnej podzielonej Izbie Gmin nie udało się uzyskać poparcia dla żadnego wyjścia z sytuacji. Jeśli konserwatyści faktycznie będą mieli większość, przyjęcie uzgodnionego 17 października porozumienia z Unią Europejską będzie znacznie łatwiejsze. Mając na uwadze kampanię wyborczą Johnson jeszcze przed ostatecznym głosowaniem we wtorek wykonał gest, który ma wzmocnić partię - do klubu parlamentarnego konserwatystów przyjęto z powrotem 10 spośród 21 posłów wyrzuconych z niego na początku września za poparcie ustawy uniemożliwiającej wyjście z UE bez umowy. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|27


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

28|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Druzgocąca ocena straży pożarnej za akcję w Grenfell Tower Błędy popełnione w czasie akcji i systemowe zaniedbania w londyńskiej straży pożarnej (LFB) przyczyniły się do większej liczby ofiar śmiertelnych pożaru wieżowca Grenfell Tower, w którym zginęły 72 osoby - wynika z raportu opisywanego we wtorek przez brytyjskie media. Pożar, do którego doszło w 24-piętrowym komunalnym wieżowcu 14 czerwca 2017 r., był najtragiczniejszym pod względem liczby ofiar w jakimkolwiek budynku mieszkalnym w Wielkiej Brytanii od czasu drugiej wojny światowej. Większość mieszkańców budynku wywodziła się z mniejszości etnicznych. Śledztwo dotyczące okoliczności pożaru składa się z dwóch części - pierwsza, o której mowa w raporcie, dotyczy samych wydarzeń z nocy z 13 na 14 czerwca 2017 r. Raport zostanie opublikowany dopiero w środę, ale już we wtorek najpierw "Daily Telegraph", a potem inne brytyjskie media przedstawiły zawarte w nim wnioski. Druga część śledztwa dotyczy szerszego kontekstu, np. ewentualnych błędów konstrukcyjnych i użycia łatwopalnych materiałów do ocieplania budynku podczas przeprowadzonego kilkanaście miesięcy wcześniej remontu. Raport potwierdza wcześniejsze informacje, że bezpośrednią przyczyną pożaru było zwarcie elektryczne w lodówce w jednym z mieszkań na czwartym piętrze. Nowością jest natomiast druzgocąca ocena działań London Fire Brigade, czyli londyńskiej straży pożarnej. Podkreślono wprawdzie "nadzwyczajną odwagę" strażaków, którzy przybyli na miejsce i z których część wspinała się na znaczną wysokość, by z płonącego budynku wydobyć ludzi. Zarazem jednak wytknięto,

że co najmniej o godzinę za długo nakazywano mieszkańcom pozostać w budynku, co bezpośrednio przełożyło się na większą liczbę ofiar. (Wieżowce powinny być zaprojektowane tak, by ogień nie przedostawał się pomiędzy kolejnymi kondygnacjami, więc bezpieczniej jest, by mieszkańcy pozostawiali w środku, gdy strażacy gaszą ogień, niż gdyby mieli przedzierać się przez ogień i dym lub skakać z okien. Grenfell Tower został zaprojektowany inaczej). Ponadto zwrócono uwagę, że ekipy pierwszych przybyłych na miejsce wozów strażackich nie miały doświadczenia w walce z pożarami zewnętrznej okładziny ocieplającej, którą położono podczas wspomnianego remontu, ani nie przeszli odpowiedniego szkolenia w tym zakresie. Dalej - dyspozytorzy, którzy odbierali telefoniczne zgłoszenia, nie byli odpowiednio przygotowani i było ich zbyt mało w stosunku do liczby otrzymywanych zgłoszeń. Rzecznika LFB oświadczyła we wtorek, że odnoszenie się do raportu przed jego publikacją byłoby niewłaściwe. Komentarza odmówiła też komendant LFB Dany Cotton, która dotychczas powtarzała, że niczego by nie zmieniła w akcji gaszenia pożaru. W czerwcu tego roku ogłosiła, że na wiosnę 2020 r. odjedzie na emeryturę. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Rzecznik TSUE: Polska, Czechy i Węgry

nie miały prawa odmówić relokacji uchodźców Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji - taką opinię wydał w czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

"Odmawiając zastosowania tymczasowego i ograniczonego w czasie mechanizmu obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, Polska, Węgry i Republika Czeska uchybiły zobowiązaniom, które na nich ciążą na mocy prawa Unii" - oświadczyła rzecznik generalna TSUE Eleanor Sharpston. Zgodnie z decyzją relokacyjną z września 2015 r. państwa członkowskie UE miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 r.) rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. Na Polskę miało przypaść ok. 7 tys. osób.

W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób (ponad 32 tys.), a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które tylko symbolicznie wzięły udział w relokacji. Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że ich decyzje o odmowie przyjęcia uchodźców w ramach relokacji miały podstawy w prawie UE. Odmiennego zdania była KE wskazując, że kraje te nie tylko złamały unijne prawo, ale też zasadę solidarności, na której opiera się UE.(PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|29


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

30|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

EL. ME 2020 - WYJĄTKOWE NUMERY NA KOSZULKACH ANGLIKÓW W JUBILEUSZOWYM MECZU

Angielscy piłkarze 14 listopada zagrają z wyjątkowymi, historycznymi numerami na koszulkach w meczu grupy A eliminacji mistrzostw Europy 2020 z Czarnogórą. To element świętowania jubileuszu - będzie to 1000. spotkanie międzynarodowe "Wyspiarzy". Angielska federacja przypisała chronologicznie numery wszystkim piłkarzom, którzy kiedykolwiek w minionych 147 latach wystąpili w barwach reprezentacji. "Jedynkę" otrzymał bramkarz Robert Baker, który zagrał w pierwszym spotkaniu międzynarodowym, a najnowszemu kadrowiczowi Tyrone'owi Mingsowi przypadła liczba 1244. Obecny trener tej drużyny Gareth Southgate, któremu przypisano numer 1071, ocenił, że to dobre podsumowanie historii angielskiej reprezentacji. "Zawsze rozmawiamy z zawodnikami o tym, jak małą częścią tej historii jesteśmy. Wielu graczy już odeszło, a kolejni się pojawią po nas. Ważne jest, by szanować tę koszulkę, zostawić ją w lepszym miejscu niż ją zasta-

liśmy" - podkreślił szkoleniowiec. Wyjątkowe numery znajdą się na koszulce pod godłem. Zezwoliła na to UEFA. W późniejszych spotkaniach numery te mają zostać zachowane, ale będą się znajdowały w mniej widocznym miejscu - po wewnętrznej stronie kołnierzyka. Na jubileuszowy mecz z Czarnogórą, które odbędzie 14 listopada, zaproszeni zostali m.in. byli kapitanowie angielskiego zespołu oraz członkowie ekipy, która zdobyła mistrzostwo świata w 1966 roku. Obecny ma być również Viv Anderson, pierwszy ciemnoskóry piłkarz w barwach tej reprezentacji. Podopieczni Southgate'a potrzebują remisu, by awansować do przyszłorocznego turnieju finałowego. (PAP)

W NEPALU NA WYSOKOŚCI 4800 M UCZCZONO PAMIĘĆ JERZEGO KUKUCZKI

Kilkudziesięciu Polaków zgromadziło się w czwartek w Nepalu na wysokości 4800 m w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki pod czortenem we wsi Chuckung, upamiętniającym polskich himalaistów, którzy zginęli pod południową ścianą Lhotse (8516 m n.p.m.).

W tym gronie była m.in. Cecylia Kukuczka, żona jednego z najsłynniejszych himalaistów świata, drugiego człowieka globu, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, tj. wszystkie 14 ośmiotysięczników (po Włochu Reinholdzie Messnerze) oraz Tomasz Jagielski. Był on ostatnią osobą, poza członkami wyprawy z 1989 r., która rozmawiała z Kukuczką przed jego decydującym atakiem na południową ścianę Lhotse. Imię wybitnego Polaka otrzymał w czwartek górski hostel Yak Lodge w Dongboche, w którym najczęściej zatrzymywał się himalaista podczas wypraw na ośmiotysięczniki Nepalu. "Mimo upływu 30 lat doskonale pamiętam Kukuczkę. Był bardzo silnym mężczyzną, bardzo zmotywowanym himalaistą. Nie zamawiał nigdy ryżu, tylko ziemniaki, warzywa, jajka i czasami mięso. Wtedy miejsca dla gości było bardzo mało. Przez lata obiekt rozbudowano i obecnie jest 35 pokoi. Od dziś Yak Lodge nosić będzie imię Jerzego Kukuczki" – powiedział 53-letni Tshering Lakpa Sherpa, szef hostelu, w którym zatrzymali się uczestnicy wyprawy Lhotse 2019 Klubu Sportowego Polskie Himalaje.

Urodzony w Katowicach w 1948 r. wspinacz drogę po Koronę Himalajów i Karakorum rozpoczął od zdobycia właśnie Lhotse w 1979 r. Zakończył w 1987 r., wchodząc na najniższy z ośmiotysięczników Sziszapangmę (8013 m). Dziesięć lat później odpadł z niezdobytej wówczas południowej ściany czwartego co do wysokości szczytu globu. Do tragedii doszło na wysokości ok. 8200 m. Wspinał się wówczas z kolegą klubowym (KW Katowice), Ryszardem Pawłowskim. Była to trzecia próba Kukuczki na tej drodze. Czorten z tablicą upamiętniającą Kukuczkę oraz dwóch innych Polaków, którzy zginęli na południowej Lhotse – Rafała Chołdę (1985) i lekarza Czesława Jakiela (1987) znajduje się na szlaku trekkingowym do bazy pod Everestem, u podnóża ekstremalnie trudnej ściany Lhotse, zdobytej po raz pierwszy w 1990 r. przez Rosjan. Miejsce zostało wybrane przez Krzysztofa Wielickiego, piątego człowieka w historii, który wszedł na 14 ośmiotysięczników. Tablicę odsłonili dwaj inni himalaiści Artur Hajzer i Robert Szymczak w dniu 22 marca 2008 roku. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

NEPALSKI HIMALAISTA W CIĄGU ZALEDWIE 7 MIESIĘCY ZDOBYŁ WSZYSTKIE 8-TYSIĘCZNIKI

Nepalski himalaista Nirmal Purja ogłosił we wtorek, że dokonał historycznego rekordu i w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy zdobył wszystkie czternaście 8-tysięczników. Ostatni rekord należał do legendy światowego himalaizmu, polskiego wspinacza Jerzego Kukuczki.

"Misja wykonana!" - napisał Nirmal na swoim koncie na Facebooku ze szczytu Sziszapangma w Tybecie, który był jego ostatnią do zdobycia górą mającą powyżej 8000 m n.p.m. Agencja AFP zwraca uwagę, że Nepalczyk dokonał nadludzkiego wyczynu, zdobywając wszystkie czternaści ośmiotysięczników w tak krótkim czasie, zaczynając od wspięcia się na Annapurnę 23 kwietnia br. Ostatni rekord należał do Kukuczki, który 14 ośmiotysięczników, co najmniej raz używając tlenu, pokonał w ciągu siedmiu lat, jedenastu miesięcy i czternastu dni - informuje AFP. 36-letni Nirmal, nazywany "Nims", były żołnierz brytyjskich sił specjalnych wraz z zespołem wspinaczy wszedł na Sziszapangmę (8027 m), najmniejszy z ośmiotysięczników, we wtorek o godz. 8.58 czasu lokalnego (godz. 1.58 w nocy w Polsce). Ekipa otrzymała specjalne pozwolenie od chińskich

władz, które w tym sezonie nie wpuszczały nikogo na Sziszapangmę. Nieznany dotąd Nims stopniowo przyciągał uwagę swoich rówieśników i mediów w ostatnich miesiącach, wykazując się fenomenalną wytrzymałością i szybkością zdobywania Korony Himalajów i Karakorum podkreśla AFP. I dodaje, że początkowo wiele osób uważało, że przedsięwzięcie jest fizycznie i logistycznie niemożliwe, zważywszy na bardzo wąskie okno czasowe, które nie pozostawiało miejsca na niepewność czy zawrócenie. Przed zdobyciem pierwszych szczytów "wszyscy śmiali mi się prosto w twarz" - powiedział Nims AFP przed wyprawą na Sziszapangmę. Aby dokonać takiego fizycznego wyczynu, "trzeba zaufać swoim umiejętnościom i zawsze mieć pozytywny stan umysłu, ponieważ czasami coś idzie nie tak. (...) ale i tak można sprawić, że niemożliwe stanie się możliwe" - przyznał. (PAP)

LEICESTER CITY STRZELIŁO DZIEWIĘĆ GOLI DRUŻYNIE BEDNARKA

Southampton, w którego barwach cały mecz rozegrał Jan Bednarek, przegrał przed własną publicznością z Leicester City 0:9 w 10. kolejce angielskiej ekstraklasy piłkarskiej. To najwyższe zwycięstwo drużyny gości w 131-letniej historii rozgrywek najwyższego szczebla w tym kraju. "Lisy", które z dorobkiem 20 punktów awansowały na pozycję wicelidera tabeli, nie miały tego dnia litości dla gospodarzy. Strzelanie rozpoczął w 10. minucie Ben Chilwell. We wcześniejszej fazie akcji faulował obrońca "Świętych" Ryan Bertrand, któremu sędzia - po konsultacji z VAR - pokazał czerwoną kartkę. Podopieczni trenera Brendana Rodgersa bez skrupułów wykorzystali przewagę liczebną. Na 2:0 w 18. minucie podwyższył Belg Your Tielemans, hat-trickami popisali się Hiszpan Ayoze Perez (19., 39. i 57.) oraz Jamie Vardy (45., 58. i 90+4.), a jedną bramkę dołożył James Maddison (85.). W Premier League (od 1992 roku) tylko Manchester United może pochwalić się tak wysoką wygraną. W 1995 roku "Czerwone Diabły" rozgromiły Ipswich Town również 9:0, ale u siebie. Do tej pory w 131-letniej

historii najwyższej ligi angielskiej jedynie trzy kluby wygrywały na wyjeździe różnicą ośmiu goli. Trzeciego gola Vardy zdobył z rzutu karnego, który sam wywalczył - faulował go Bednarek. Z kolei Maddison trafił do siatki bezpośrednio z rzutu wolnego również po nieprzepisowym zagraniu Polaka. Vardy ma już dziewięć trafień w lidze w tym sezonie i prowadzi w klasyfikacji strzelców. Wyprzedził Argentyńczyka Sergio Aguero z Manchesteru City i Tammy'ego Abrahama z Chelsea Londyn - po osiem goli. Southampton znalazło się w strefie spadkowej z dorobkiem zaledwie ośmiu punktów w 10 meczach. W sobotę na drugą pozycję może wrócić Manchester City, który ma 19 punktów i podejmie Aston Villę. Lider Liverpool - 25 pkt - zagra w niedzielę u siebie z Tottenhamem Hotspur.(PAP)

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|31


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

32|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

ZAATAKOWAŁ POLICJANTA NOŻEM Wczoraj Sąd Rejonowy w Zawierciu zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 48-letniego mężczyzny, który zaatakował nożem policjanta. W trakcie interwencji złapał za duży kuchenny nóż i usiłował zadać cios w brzuch jednemu z funkcjonariuszy. Na szczęście policjant skutecznie odparł atak i obezwładnił agresora. Napastnik trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu do lat 10 więzienia. Do zdarzenia doszło w jednej z małych miejscowości na terenie gminy Ogrodzieniec. Policjanci zostali tam wezwani na interwencję domową. Z informacji wynikało, że syn zgłaszających po raz kolejny skradł pieniądze i przeznaczył je na alkohol. Po wejściu do mieszkania, na widok mundurowych mężczyzna chwycił w dłoń 30 cm nóż i gwałtownie ruszył z nim w kierunku policjanta, próbując mu zadać cios w brzuch. Zaatakowany funkcjo-

nariusz skutecznie odparł atak i obezwładnił napastnika. Na szczęście nie doznał żadnych obrażeń. Zatrzymany 48-latek trafił do policyjnego aresztu. Następnego dnia usłyszał zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego. Za takie przestępstwo grozi od 1 roku do 10 lat więzienia. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Zawierciu zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt. (KWP w Katowicach/ kp)

OSZUKIWALI FIRMY TRANSPORTOWE. LUBUSKA POLICJA SZUKA POKRZYWDZONYCH

Zorganizowana grupa przestępcza, która z oszukiwania firm transportowych uczyniła sobie stałe źródło dochodu została rozbita przez Lubuska Policję pod koniec września. Łącznie ofiarą przestępczego procederu padło 130 firm. Ustalenia Policji wskazują, że pokrzywdzonych może być dużo więcej. Dlatego prosimy o kontakt ze śledczymi z Gorzowa Wlkp. Lubuska Policja prowadzi śledztwo o nr RSD 32/18, 2Ds. 1375/17 w sprawie oszustw transportowych, w wyniku których pokrzywdzonych zostało co najmniej 130 firm z całej Polski. W tej sprawie Lubuska Policja w wyniku działań operacyjnych wytypowała i ostatecznie zatrzymała pięć osób, które działały w zorganizowanej grupie przestępczej czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. W ten sposób firmy transportowe straciły 0,5 mln zł. Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowa-

ni na najbliższe trzy miesiące. Z poczynionych ustaleń śledczych wynika, że pokrzywdzonych firm transportowych jest dużo więcej. W związku z powyższym prosimy, aby pokrzywdzeni kontaktowali się z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. którzy zwalczając przestępczość gospodarczą zajmują się także tą sprawą. tel. 95 738 25 86 - prowadząca sprawę tel. 95 738 20 90 - sekretariat (KWP w Gorzowie Wlkp./js)

FUNKCJONARIUSZE POLICJI I KAS ZATRZYMALI KOLEJNE OSOBY

PODEJRZANE O ZANIŻANIE WARTOŚCI LUKSUSOWYCH AUT

To już kolejne uderzenie w grupę przestępczą zajmującą się procederem związanym z czerpaniem zysków z handlu luksusowymi samochodami, sprowadzanymi z Niemiec. Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie oraz funkcjonariusze KAS zatrzymali kolejne osoby. Dwóch mężczyzn usłyszało zarzuty. Środki pieniężne pochodzące z korzyści uzyskanych ze sprzedaży tych aut, to ponad 41 milionów złotych. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie, wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, zatrzymali kolejne osoby podejrzane o popełnianie przestępstw skarbowych. Przestępczy proceder polegał na sprowadzaniu na teren naszego kraju, w latach 2014 – 2017, luksusowych samochodów z krajów Unii Europejskiej. W przestępstwa skarbowe zamieszani są mieszkańcy województw podkarpackiego, lubuskiego i dolnośląskiego. W poniedziałek  funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 40 i 37 lat. Obaj to mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Starszy z nich zajmował się m.in. sprowadzaniem samochodów z Niemiec, dalszą ich odsprzedażą, zaniżaniem ich wartości w dokumentacji i praniem brudnych pieniędzy. Natomiast 37-latek odpowie za pomocnictwo w praniu brudnych pieniędzy. Środki uzyskane ze sprzedaży sprowadzonych pojazdów, z naruszeniem przepisów podatkowych, oszacowano na ponad 41 milionów złotych. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Re-

gionalna w Rzeszowie. Na początku tygodnia obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty. Wobec podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe. Ta realizacja to kolejny etap sprawy, która swój początek miała w sierpniu 2016 r. W Urzędzie Celnym w Przemyślu złożono wówczas ponad 30 deklaracji celnych dotyczących zakupionych poza granicami RP luksusowych samochodów. Czterej mieszkańcy województwa lubuskiego, zamieszani w ten proceder, usłyszeli prokuratorskie zarzuty. We wrześniu 2017 roku, policjanci zatrzymali 52-letniego ojca i jego 28-letniego syna. Obaj usłyszeli zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw skarbowych, a także zarzuty wyłudzenia. Wówczas policjanci zabezpieczyli blisko 2 miliony złotych. O tej sprawie można przeczytać na stronie Podkarpackiej Policji. Do tej pory, 14 osób powiązanych z tą sprawę, usłyszało zarzuty. Sprawa ma charakter rozwojowy. (KWP w Rzeszowie / kp)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

ZAATAKOWAŁ NOŻEM BYŁĄ PARTNERKĘ ODPOWIE ZA USIŁOWANIE ZABÓJSTWA Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście zatrzymali 52-latka podejrzanego o usiłowanie zabójstwa i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Mężczyzna, po tym jak pokłócił się z byłą partnerką, chwycił za nóż kuchenny i zadał jej kilka ciosów. Bezpośrednio po zdarzeniu pozostawił ranną kobietę i uciekł. Już po kilku godzinach mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Może mu teraz grozić kara dożywotniego więzienia.

Do zdarzenia doszło nocą, w ubiegłą niedzielę (13 października br.) w jednej z miejscowości na terenie gminy Dobre Miasto. 52-latek odwiedził byłą partnerkę, z którą nie mieszkał od kilku miesięcy. Podczas spotkania wywiązała się między nimi kłótnia, w której trakcie mężczyzna chwycił za kuchenny nóż i kilkukrotnie ranił nim kobietę, po czym uciekł z posesji. Przebywające w domu dzieci poszkodowanej, udzieliły matce pomocy przedmedycznej i wezwały na miejsce służby ratunkowe. Kobieta z licznymi ranami ciętymi i kłutymi została przetransportowana do szpitala. Policjanci natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczęli intensywne poszukiwania za mężczyzną. Na miejsce została wysłana grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki. Funkcjonariusze zabezpieczyli ślady, przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, a do poszukiwań włączono policyjnego psa tropiący z przewodnikiem. Mundurowi przesłuchali świadków oraz przyjęli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa od członków najbliższej rodziny poszkodowanej kobiety. Wszystkie

czynności były nadzorowane przez prokuratora. W poszukiwania zaangażowano kilkudziesięciu policjantów z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście oraz Posterunków Policji w Dywitach i Jonkowie. Funkcjonariusze przeczesali trudno dostępny leśny teren, okoliczne wsie oraz sprawdzili miejsca, gdzie mógł przebywać poszukiwany 52-latek. Policjanci wiedzieli jakim pojazdem mógł się poruszać i gdzie zamieszkuje. Po kilku godzinach intensywnych poszukiwań zauważono go w pobliżu stancji i natychmiast zatrzymano. 52-latek trafił do policyjnego aresztu. Po przesłuchaniu usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa oraz spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zatrzymany przyznał się do zarzucanego mu czynu, a swoje zachowanie próbował tłumaczyć wzburzeniem oraz działaniem alkoholu. Za popełnione przestępstwa grozić mu teraz może kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Śledczy wystąpią z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. (KWP w Olsztynie / ms)

ZATRZYMANY 28-LATEK DO SPRAWY KRADZIEŻY 340 TYS. ZŁOTYCH Z KONTA PRZEDSIĘBIORCY Łukowscy kryminalni przy współpracy z policjantami z KWP w Lublinie i KSP zatrzymali 28-letniego mężczyznę. Funkcjonariusze typowali go do sprawy kradzieży 340 000 złotych z konta łukowskiego przedsiębiorcy. Do przestępstwa doszło kilka dni temu, po tym jak pokrzywdzony dla jednego z portali aukcyjnych, przelał z swojego konta kwotę 1,36 złotych aby uregulować rzekomą zaległość. Dzięki zaangażowaniu i determinacji mundurowych sprawca przestępstwa został zatrzymany. Policjanci odzyskali też część skradzionej gotówki. Do przestępstwa doszło na początku tego tygodnia. Przedsiębiorca z powiatu łukowskiego na swoją pocztę e-mail otrzymał wiadomość, która przypominała korespondencję z jednym z popularnych portali aukcyjnych. Z treści wiadomości wynikało, że mężczyzna musi zapłacić 1,36 zł., które zalega wobec portalu. Do treści wiadomości dołączony był link. Mężczyzna po przekierowaniu z systemu płatności elektronicznej na stronę swego banku, dokonał płatności. Następnego dnia okazało się, że z jego konta dokonano 18 transakcji płatniczych. Zniknęło łącznie 340 tys. zł. Pokrzywdzony o dokonanym przestępstwie powiadomił policjantów z łukowskiej komendy. Dzięki zaangażowaniu i determinacji mundurowych, sprawca przestępstwa został namierzony i zatrzymany. Łukowscy kryminalni, razem z policjantami z Lublina i Warszawy ustalili, że związek z oszustwem i kradzieżą

pieniędzy może mieć 28-latek z województwa mazowieckiego. Wczoraj tj. 17 października, po południu policjanci odnaleźli 28-latka w Warszawie, gdzie w ostatniej chwili chciał się przed nimi ukryć w wynajmowanym mieszkaniu. Tam policjanci znaleźli kilkadziesiąt tysięcy złotych, które mężczyzna miał wypłacić po „wyczyszczeniu” konta przedsiębiorcy. Okazało się, że 28-latek za skradzione pieniądze zdążył już kupić kilkuletniego seata. Auto i odnalezione pieniądze zostały zabezpieczone, a 28-latek zatrzymany i przewieziony do łukowskiej policyjnej celi. Teraz prowadzący postępowanie ustalą jaki był udział 28-latka w oszustwie i kradzieży pieniędzy z konta przedsiębiorcy, sprawdzą także, co stało się z pozostałą kwotą. (KWP w Lublinie / ms)

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|33


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

34|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

SZEF FACEBOOKA ODPIERA ZARZUTY WYCIEKŁY DANE MILIONÓW UŻYTKOWNIKÓW

O PRAKTYKI MONOPOLISTYCZNE USŁUGI ADOBE CREATIVE CLOUD Wyciekły dane około połowy z 15 mln użytkowników usługi Adobe Creative Cloud. Informacje, których bezpieczeństwo naruszono, zostały odnalezione w niezabezpieczonej bazie danych i mogą posłużyć m.in. do ataków phishingowych.

Szef Facebooka Mark Zuckerberg nie zgadza się z zarzutami, że przejęcie przez koncern serwisu Instagram naruszyło zasady konkurencyjności i powinno być zablokowane przez amerykańskie organy antymonopolowe - relacjonuje w czwartek agencja Bloomberga.

Zuckerberg powiedział w środę inwestorom, że w 2012 roku, kiedy doszło do przejęcia Instagrama, serwis ten nie był dla Facebooka konkurencją. Jego zdaniem obecna pozycja serwisu jest zasługą działań Facebooka i korzystania z jego zasobów. Jak podaje Bloomberg tymi argumentami Zuckerberg będzie się starał przekonać Federalną Komisję Handlu (FTC), która prowadzi postępowanie przeciw Facebookowi. Koncern podejrzewany jest o złamanie przepisów antymonopolowych USA. Jednym z wątków postępowania jest kwestia, czy zakup Instagrama nie był w rzeczywistości eliminacją rosnącej w siłę konkurencji na rynku mediów społecznościowych. Niektórzy uważają, że zakup serwisu, który ma obecnie 1 mld aktywnych miesięcznych użytkowników, nie powinien otrzymać zgody amerykańskiego urzędu antymonopolowego. Ich zdaniem Instagram na tamtym etapie stanowił poważne zagrożenie dla serwisu Zuckerberga.

W lutym 2013 roku Instagram osiągnął 100 mln użytkowników. Facebook, który ma blisko 2,5 mld użytkowników, jest obecnie uważnie obserwowany przez ustawodawców i organów kontroli na całym świecie w związku z serią skandali dotyczących prywatności oraz oskarżeniami o wykorzystywanie przewagi rynkowej do ograniczania konkurencji. Amerykański resort sprawiedliwości, Federalna Komisja Handlu (FTC) i Komisja Sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA prowadzą obecnie śledztwa antymonopolowe dotyczące dużych koncernów technologicznych, w tym Facebooka. Ponadto we wrześniu ośmioro stanowych prokuratorów generalnych (w tym reprezentant DC) pod przewodnictwem związanej z Demokratami przedstawicielki Nowego Jorku Letitii James zapoczątkowało odrębne dochodzenie antymonopolowe względem firmy zarządzanej przez Marka Zuckerberga. (PAP)

Według niezależnego badacza cyberbezpieczeństwa Boba Diaczenki, który odkrył bazę zawierającą dane klientów Adobe, znajdowały się w niej m.in. dane lokalizacyjne użytkownika (kraj zamieszkania), adresy e-mail, informacje o statusie płatności za abonament Creative Cloud oraz informacje o wykorzystywanych usługach powiązane z unikalnym numerem identyfikacyjnym konta. "Informacje, które ujawnione zostały w tym wycieku, mogą posłużyć do ataków na użytkowników Creative Cloud m.in. oszustom, którzy będą próbowali podszyć się pod firmę Adobe lub jeden ze związanych z nią podmiotów i wyłudzić od pokrzywdzonych wyciekiem osób dodatkowe dane, np. hasła dostępowe do kont" - uważa związany z firmą Comparitech specjalista ds. prywatności Paul Bischoff cytowany przez serwis Infosecurity Magazine.

Zdaniem eksperta wyciek danych z usługi Adobe nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa danych finansowych, gdyż wśród danych odnalezionych w niezabezpieczonej bazie Elasticsearch nie było informacji takich, jak numery kart kredytowych ani haseł dostępowych. Według serwisu Infosecurity Magazine firma Adobe zabezpieczyła odnalezioną przez Diaczenkę bazę danych w tym samym dniu, w którym została o niej powiadomiona. Specjalista wykrył incydent 19 października i według niego dane pozostawały publicznie dostępne przez około tydzień wcześniej. W ocenie serwisu najnowszy wyciek danych z usługi Adobe jest problemem o wiele mniejszym, niż podobny incydent, do którego doszło w 2013 r. Cyberprzestępcy wykradli wówczas dane nawet 38 mln klientów firmy. (PAP)

RYANAIR URUCHOMIŁ BAZĘ NA LOTNISKU W PYRZOWICACH

Linia Ryanair uruchomiła we wtorek bazę w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” w Pyrzowicach. Na podkatowickim lotnisku będą stacjonowały na razie dwa samoloty tego przewoźnika. Linia chce obsługiwać tam 1,25 mln pasażerów rocznie.

Olga Pawlonka z Ryanair powiedziała podczas uroczystości na lotnisku, że dzięki bazie powstanie 180 bezpośrednich miejsc pracy – dla pilotów i załóg pokładowych - a także 950 dodatkowych w firmach kooperujących z lotnictwem. „Planujemy obsługę w Katowicach 1,25 mln pasażerów rocznie, to jest wzrost aż o 43 proc.” - oświadczyła. Wraz z powstaniem szóstej bazy tej linii w Polsce zostanie uruchomionych 18 tras, z czego 12 nowych. Kolejne, 19. połączenie zostanie uruchomione w czerwcu. Ryanair oferuje z Katowic połączenia m.in. do Goeteborga, Manchesteru, Odessy, Londynu, Dublina i Brindisi. Pawlonka oceniła, że otwarcie bazy to ważna informacja dla regionu, zwłaszcza dla ruchu biznesowego. “Powstanie bazy w danym miejscu pozwala na uruchomienie połączeń, które wylatują z Pyrzowic wcześnie rano i wracają rejsem wieczornym z powrotem do Katowic” – wskazała. W Pyrzowicach będą stacjonowały na razie dwa samoloty Ryanair – Boeing 737-800, które mogą zabrać 189 pasażerów. Ryanair zapowiada, że "to dopiero początek". W sezonie letnim w Pyrzowicach będą bazowały cztery kolejne, obsługujące ruch czarterowy.

Dyrektor Katowice Airport Paweł Wojda przypomniał, że samoloty Ryanair – największej niskokosztowej linii lotniczej w Europie – korzystają z pyrzowickiego lotniska od ponad 10 lat. Jak wskazał, uruchomienie bazy jest kolejnym, ważnym etapem tej współpracy. O jej utworzeniu rozmawiano od chwili, kiedy Ryanair zaczął operować w Pyrzowicach. „W międzyczasie nasz rynek urósł na tyle, że stało się uzasadnione powstanie tu bazy” – wskazał dyrektor. Wyraził zadowolenie z powstania nowych miejsc pracy i nowych, atrakcyjnych kierunków lotów. Dyrektor podkreślił, że powstanie bazy przewoźnika jest dla portu dodatkową korzyścią – poza powstaniem nowych miejsc pracy jest gwarancją stabilności liczby oferowanych tras i szansą na uruchomienie nowych. „Przewoźnik, decydując się na taki ruch, ma świadomość, że te samoloty będą tutaj musiały pracować, w związku z tym łatwiej będzie podejmować decyzje o uruchomieniu np. różnych połączeń sezonowych, a trudniej będzie podejmować decyzję o zamykaniu połączeń” – powiedział dyrektor. Lotnisko Katowice należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2018 roku z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln podróżnych.(PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Darmowy

RAPORT KREDYTOWY Sprawdź co wiedzą o Tobie Banki i czy zostanie przyznany Ci kredyt

Wszystko o Twojej zdolności Kredytowej

Pomoc w poprawie zdolności kredytowej

Planujesz kupić dom, samochód,

Pozytywne i negatywne wskaźniki

sprzęt lub wziąść kredyt?

wpływające na Twój wynik

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|35


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

36|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|37


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

38|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|39


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

40|

OGŁOSZENIA IMPREZY

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

p i e r w s z e

Londyn 01 XII 2019

Forum Pasjonatów Dziennikarstwa

Dorota Zychlinska-Tymieniecka

Dokąd zmierza dziennikarstwo polonijne ? zaproszeni prelegenci

Magdalena Małgorzata Karolina Piekarska Grzymkowska

Sebastian Wopiński

Piotr Apolinarski

Zofia Czernicka

Arek Tylza

Maria Pyż

Dariusz Szyndelarz

Zgłoszenia przyjmujemy do 25 listopada 2019. Decyduje kolejność zgłoszeń, liczba miejsc ograniczona! Prosimy o zglaszanie uczestnictwa pod tym adresem: http://pasjonacidziennikarstwa.co.uk/rejestracja Wydarzenie odbędzie się w godzinach 12.00-19.00 w Forest School, E17 3PY London patron wydarzenia sponsor

patronat medialny

zeskanuj kod QR

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|41


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

42|

IMPREZY

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

ETB MANAGEMENT LTD 346 Lordship Lane, London N17 7QX

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|43

Duzy dom dla rodziny

Tel. 0208 885 1890, Fax. 0208 808 1864

info@etbmanagement.co.uk | www.etbmanagement.co.uk

Five bedroom house

Studio flaty

Pokoje do wynajecia Duzy dom dla rodziny do wynajecia niedaleko stacji Turnpike Lane, sklepow, restauracji parku.(N15 3PR). Nieruchomosc sklada sie z 5 pokoi, 2 lazienek, oddzielnej kuchni, jadalni, ogrodu. Dostepne od zaraz. www.etbmanagement.co.uk, TEL: 0208 8851890

Five bedroom house Five bedroom house na Enfield, Sketty Road,EN1 3SH £2200/miesiac.Dom posiada podwojne sypialnie, 3 lazienki, kuchnie z jadalnia, salon, duzy ogrod. Dostepny od ZARAZ. www.etbmanagement.co.uk, TEL: 02088851890

Studio flaty w tym samym budynku do wynajecia na Bounds Green, niedaleko stacji metra, kolejki, sklepow i parku. £760+ elektryka. Dostepne od konca pazdiernika. www.etbmanagement.co.uk, TEL: 02088851890

Pokoje do wynajecia ( pojedyncze i podwojne) na Wood Green/ Turnpike Lane/ Tottenham Hale.Cena: £95-£140/ tydzien, rachunki wliczone. Dostepne od zaraz. www.etbmanagement. co.uk, TEL: 02088851890

Studio flat do wynajecia

Mieszkanie dwupoziomowe

Mieszkanie jednopokojowe

Studio flat do wynajecia na Bounds Green, niedaleko stacji metra, kolejki, sklepow i parku. £760+ elektryka. Dostepne od konca pazdiernika. www.etbmanagement.co.uk, TEL: 02088851890

Mieszkanie dwupoziomowe z tarasem do wynajecia na Enfield Town, w poblizu sklepow, restauracji. Sklada sie z dwoch podwojnych i jednej pojedynczej sypialni, oddzielnego slaonu, oddzielnej kuchni, lazienki z wanna, duzego tarasu. £1450/ miesiac. www.lokoom.co.uk TEL: 02088851890

Mieszkanie jednopokojowe do wynajecia blisko stacji White Hart Lane. Nieruchomosc usytuowana jest na pierwszym pietrze i sklada sie z podwojnej sypialnii, oddzielnego salon, oddzielnej kuchni i lazienki z prysznicem. £1050+ elektryka. Dostepne od zaraz. www.etbmanagement.co.uk, TEL: 02088851890

Five bedroom house na Enfield, Sketty Road,EN1 3SH £2200/miesiac.Dom posiada podwojne sypialnie, 3 lazienki, kuchnie z jadalnia, salon, duzy ogrod. Dostepny od ZARAZ. www.etbmanagement.co.uk, TEL: 02088851890


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

44|

ROZRYWKA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

i k w ó ż y z Kr dla

Ciebie!

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

HOROSKOP od 05 listopada do 19 listopada 2018 Skorpion 24.10 - 22.11 Miłość: Nastąpi duże zbliżenie emocjonalne z Twoją droga połówką, będziecie w tym tygodniu szczególnie dużo czasu poświęcać na wspólne rozmowy.. Praca: Wokół ciebie zacznie się sporo dziać, przede wszystkim otworzą się różne nowe perspektywy. Finanse: Uwaga na duży i niespodziewany wydatek, musisz się przygotować na zaciśnięcie pasa w tym tygodniu. Zdrowie: Niestety dopadnie Cię fala lekkiego niepokoju, za to nie będziesz narzekać na zdrowie psychiczne.

Strzelec 23.11 - 21.12

Miłość: To będzie tydzień w którym w twej głowie pojawi się pewne nieposłuszeństwo wobec partnera, oby się nie skończyło zdradą lub rozstaniem. Praca: Czas na zmianę miejsca pracy lub stanowiska, w najbliższym czasie pojawią się przed Tobą pewne perspektywy. Finanse: Niestety Twój budżet domowy przeżyje prawdziwy kryzys, możliwe że nawet trzeba będzie się zapożyczyć. Zdrowie: Stan zdrowia zadowalający, jednakże za bardzo da znać o sobie skłonność do popadania w nałogi. To ważne by się pilnować.

Koziorożec 22.12 - 20.01

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|45

Bliźnięta 21.05 - 21.06

Miłość: Dostaniesz propozycje od partnera która może wprowadzić Cię pewną dezorientację a także pojawią się przemyślenia na temat intencji drugiej strony. Praca: Okazuje się że któryś z Twych przyjaciół w pracy gra na własną korzyść i mimo uśmiechów do Ciebie, nie jest godzien zaufania. Finanse: Sfera finansowa będzie w tym okresie Twoją mocną stroną, duże oszczędności i mało wydatków sprawią że będziesz spać spokojnie. Zdrowie: Musisz zwrócić szczególną uwagę na przeziębienia a także staraj się unikać stresu.

Rak 22.06 - 22.07

Miłość: Nadchodzący czas będzie czasem stabilizacji dla twych relacji z partnerem, czas odbudować to co zostało nadwyrężone. Praca: Nadal czeka Cię dużo wytężonej pracy, jednak pod koniec tygodnia sytuacja może lekko się zmienić, nowa znajomość wśród współpracowników. Finanse: Nadchodzi czas oszczędności i liczenia każdego grosza, twój budżet operacyjny nie będzie zbyt mocny w tym tygodniu Zdrowie: Czeka cię duża poprawa zdrowotna, różne choroby przestaną Ci dokuczać.

Ryby 21.02 - 20.03

Miłość: Twój partner zacznie Ci poświęcać zdecydowanie więcej czasu, możliwe też przyjemne niespodzianki ze strony drugiej połówki. Praca: Nie będziesz narzekać na brak obowiązków, wręcz przeciwnie. Może sytuacja trochę Cię nużyć, ale pod koniec tygodnia wszystko się usta-

Lew 23.07 - 23.08 Miłość: Znów partner zacznie Ci wyrzucać nadmierny egoizm. Pora zmienić postępowanie względem Twej drugiej połowy. Praca: Pojawią się nowe opcje dla Twojej ścieżki kariery, będziesz snuć dużo przemyśleń co do przyszłości za-

bilizuje. Finanse: W tym tygodniu nie będzie zmian w twoim budżecie, wydatki w normie a sytuacja w miarę stabilna. Zdrowie: Pewna poprawa względem poprzedniego tygodnia, nadal możliwe przeziębienia.

wodowej. Finanse: Czas trochę zacisnąć pasa i wdrożyć w życie plan oszczędnościowy zdecydowanie to dobrze wpłynie na twą sytuację finansową. Zdrowie: Możliwe choroby zębów, warto udać się do dentysty na profilaktyczny przegląd.

Baran 21.03 - 20.04

Panna 24.08 - 22.09

Miłość: Będziecie się dogadywać z partnerem jak dwa przysłowiowe gołębie, wasz związek niedługo wkroczy na nowy etap. Praca: Mała stagnacja, wszystko będzie się wydawać trochę bardziej monotonne i niestety ciężko będzie Ci przez ten tydzień wytrwać w miejscu pracy. Finanse: Ten tydzień będzie wymagać od Ciebie pewnych oszczędności, nie będzie źle, ale też nie będzie dobrze. Zdrowie: Poprawa zdrowotna względem ostatnich tygodni.

Miłość: To będzie raczej cichy tydzień w twoich relacjach partnerskich, niestety nie zawsze da się uniknąć konfliktów. Praca: Praca będzie wokół Ciebie wrzeć , nastąpią duże zmiany i będzie szansa na awans. Finanse: Dosyć stabilnie w twych finansach, bilans zysków i strat będzie zdecydowanie pozytywnie rokować. Zdrowie: Doskonała forma fizyczna, psychicznie niestety pewne skłonności do awantur.

Miłość: Nadal dobry czas dla Twego związku , w tym tygodniu partner da ci propozycję wspólnego wyjazdu. Praca: Tydzień wytężonej pracy, czeka Cię wiele nowych wyzwań jednak nie przejmuj się tym. Wszystko wyjdzie po Twojej myśli. Finanse: Warto będzie trochę przystopować z wydatkami, w ostatnim okresie przyda Ci się trochę oszczędności. Zdrowie: Nadal będzie Ci dopisywać zdrowie jednak pod koniec tygodnia możesz zacząć odczuwać przemęczenie.

Wodnik 21.01 - 20.02

Byk 21.04 - 20.05

Waga 23.09 - 23.10

Miłość: Nadchodzi polepszenie relacji w związku, możliwe nawet wspólne romantyczne wyjścia do kina lub restauracji. Praca: Twój szef postawi przed Tobą nowe wyzwanie, mimo pewnej dezorientacji wszystko wskazuje na to, że nie będzie to dla ciebie trudność. Finanse: Niestety czeka Cię trochę wydatków, twój budżet może to trochę odczuć, mimo wszystko nie warto się załamywać. Pokonasz trudności i wybrniesz z ciężkiej sytuacji. Zdrowie: Warto sprawdzić w tym tygodniu stan wątroby i trzustki.

Miłość: Partner zacznie Ci wyrzucać, że przez Twoje skupienie na sobie nie widzisz jego potrzeb, warto załagodzić sytuację zanim rozwinie się z tego poważny konflikt. Praca: Będziesz odczuwać rozdrażnienie gdyż spadnie na Ciebie wiele obowiązków związanych z pracą. To nie będzie łatwy tydzień. Finanse: Finansowo całkiem dobrze, oczywiście i tak będziesz wprowadzać różne formy oszczędności. Zdrowie: Bardzo dobry stan zdrowia zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Miłość: Twój partner zacznie Ci poświęcać zdecydowanie więcej czasu, możliwe też przyjemne niespodzianki ze strony drugiej połówki. Praca: Nie będziesz narzekać na brak obowiązków, wręcz przeciwnie. Może sytuacja trochę Cię nużyć, ale pod koniec tygodnia wszystko się ustabilizuje. Finanse: W tym tygodniu nie będzie zmian w twoim budżecie, wydatki w normie a sytuacja w miarę stabilna. Zdrowie: Pewna poprawa względem poprzedniego tygodnia, nadal możliwe przeziębienia.


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

46|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Mieszkania POKOJE 1 OSOBOWE LUTON - WYNAJMĘ POKÓJ 1 OSOBOWY PRACUJĄCEJ PAN / Wynajmę pracującej Pani ładny pokój jednoosobowy, umeblowany w  2bed.house. W domu będą zamieszkiwać tylko 2 osoby. Dom z ładnym ogrodem, cicha i spokojna okolica. Parking na driveway przed domem na 2 auta.105 funtów na tydzień z opłatami tel:074738609796 HEATHROW - POKOJ DO WYNAJECIA DOSTĘPNY OD 01.12.201 / Mam do wynajęcia pokój 1 osobowy bardzo blisko lotniska Heathrow w bezpłatnej strefie przejazdu w jego obrębie. Pokoj dostepny od 1 grudnia :) chetnych prosze o telefon bądź wiadomość na numer telefonu: 07425890327 LONDYN -  WITAM POKOJ DO WYNAJECIA WSCHODNI LONDYN / Witam pokoj do wynajecia pokoj ladny czysty spokojna okolica blisko polski sklep i metro district line internet i wszystkie rachunki wliczone w czynsz pokój dla jednej osoby cena £110. tel:07472846829

POKOJE 2 OSOBOWE HAYES - POKÓJ DO WYNAJĘCIA NA HAYES TOWN / Witam mam pokój 2 osobowe do wynajęcia na hayes Town blisko shopping w domu cisza i czysto Internet wliczony w czynsz szukam osób nie spożycia alkoholu więcej informacji proszę o kontakt pod numer 07557853895 tel:Klaudia23001@outlook.com HAYES - POKÓJ DO WYNAJĘCIA NA HAYES / Witam mam pokój dwójka do wynajęcia na hayes Town blisko shopping w domu cisza i czysto Internet i gaz lub światło wliczony jest w czynsz więcej informacji proszę o kontakt pod numer 07557853895

LONDYN - SUPER ZAROBEK DLA DZIEWCZYNY OD ZARAZ / witam oferuje miejsce dla jednej spokojnej , punktualnej i zorganizowanej dziewczyny mającej na celu świetny zarobek w niedługim czasie . Pełne info pod numerem tel :07907052036 zapraszam ,ta oferta może być tym czego szukasz . Tel:07907052036 LONDYN -  FOTOMODELKI / szukasz dodatkowej pracy,lubisz pozować do zdjęć? Napisz do nas szukamy dziewczyn do sesji fotograficznych atrakcyjne warunki możliwość długiej współpracy musisz mieć minimum 18 lat pisz na adres joealexphotography@gmail.Com tel:joealexphotography@gmail.Com CAŁE UK - PRACUJ W DOMU ONLINE (BEZ SPRZEDAWANIA / poszukujemy 4 osób do pracy przy rejestracji klientów i obsłudze w witrynie internetowej amerykańskiego sklepu z produktami wellness. Idealna praca dla mam i kobiet zajmujących się domem (ale i nie tylko) tel:07715234326 FLORDON,NORWICH - PRACA W PIECZARKARNI Z ZAMIESZKANIEM / jesteśmy dobrze prosperującą pieczarkarnią położoną niedaleko miasta norwich. Oferujemy pracę pieczarkarni przy zbiorze pieczarek z możliwością zamieszkania. Tel:info@tasvslley.Eclipse.Co.Uk LONDON EDMONTON - OPIEKUNKA PIĄTEK I SOBOTA / pilnie potrzebna pani do opieki nad dziećmi. Wieczorami i nocki z piatku na soboty.Pilne prosze o telefon nie emaila i sms.Nie odpisuje . Tel:07506490432

Praca-kandydaci

HAYES - POKÓJ DO WYNAJĘCIA / Witam mam pokój dwójka do wynajęcia na hayes szukam spokojnych osób w domu czysto i spokój internet wliczony jest w czynsz więcej informacji proszę o kontakt pod numer 07557853895

LONDON - OGOLNOBUDOWLANIEC / Ogolnobudowlaniec szukam pracy swój van i narzędzia 12 lat doświadczenia uk angielski komunikatywny murarz plaster hydraulik elek itp.... punktualny solidny i bez nałogów​.​tel:07398790331

LONDYN. EDMONTON GREEN - WYNAJMĘ POKÒJ / Wynajmę pokòj na Edmonton green. 500£ na miesiąc. 5 min do pętli autobusowej, kolejki i sklepòw. Pokòj wolny od 1-go listopada. Kom 7395 270797 daniel tel:7395 270797

HUNTINGDON - PLASTERING / wykonuje plastrowanie malowanie fixing plasterboard i wiele innych prac ogolnowbudowlanych tel:pmiekiszewski23@gmail.com

PERIVALE-LONDYN - POKÓJ DLA PARY / Do wynajęcia pokój dla pary. Czynsz 130/tydz + depozyt.W pokoju polska TV oraz dostęp do internetu. Zapraszamy osoby spokojne,ceniące domowa atmosfere. Dom cichy bez imprezowania Tel;07424264506 lub 07902721487. tel:07424264506 LONDON -  POKOJ DLA CHLOPAKA LOWER MORDEN £490 / Jedynka do wynajecia dla Pana w domu na Morden. Dom znajduje  sie  na spokojnej ulicy wśród innych domków jednorodzinnych. Dom w pełni wyposażony, obecny Internet oraz mała lodówka w pokoju. tel:07535973831

INNE DZIAŁKA BUDOWLANA / sprzedam działkę budowlaną w Bartoszowie k.Rymanowa 52 ary 07597019411 DZIAŁKA O POW. 0,5733HA / z warunkami zabudowy na 2 domy, w miejscowości Nowy Jasiniec, woj. Kujawsko-Pomorskie, ok. 36km od Bydgoszczy, koło Koronowa. Atrakcyjne położenie przy drodze wiejskiej, dobra komunikacja, sklep, media wzdłuż granicy działki, 2km od ośrodka z kąpieliskiem i ośrodkiem żeglarskim nad Zalewem Koronowskim, spokojna i zalesiona okolica. Kontakt: Adam 07548 791466 LUTON - MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA W LUTON OD £600 / Mieszkania od studio do 3 pokojowe, po całkowitym remoncie. 1 miesiąc rentu i 1 tydzien depozytu na starcie. !! Musisz zobaczyć! tel:klimczakkarolina713@gmail.com SANOK - DO SPRZEDANIA DOM O POWIERZCHNI 260M2 W / Do sprzedania dom o powierzchni 260m2 w Sanoku, woj. podkarpackie. https://www.olx.pl/oferta/ dom-podpiwniczony-260m2-CID3-IDBRZce.html#1c54566fcc tel:07856120152 PURFLEET -  MIESZKANIE DLA MASAŻYSTKI / Część  Wynajem 1 bedroom flat dla masażystki.Wiecej info na  emaila  edyta.bednarska@yahoo.com tel:edyta. bednarska@yahoo.com POKOJE DO WYNAJĘCIA / Pokoje do wynajęcia w 3 bedroom flat dzielnicy islington twickenham świetna lokalizacja do wielu stacji autobusowych oraz stacji metra twickenham wszystkie rachunki są wliczone w cenie wynajmu pokoi proszę o kontakt ze mną tylko spokojnie osoby tel:078 33310 154 LIVERPOOL -  WYNAJMĘ MIESZKANIE NA CAŁYGRUDZIEŃ L / Cześć wynajmę mieszkanie na cały grudzień w samym centrum Liverpoolu.Mieszkanie około 50m2 sypialnia , Łazienka oraz salon z kuchnią . Opcja dzienna80£ albo miesięczna 1400£ rachunki Internet i tv wliczone w cenę. tel:Sesylia07@gmail.com

Praca PRACA DLA FRYZJERKI DAMSKO-MĘSKIEJ! / Praca dla fryzjerki damsko- męskiej! Stabilna , dobrze płatna w milej atmosferze. tel. 02035193343

LIVERPOOL - SZUKAM PRACY NA STAŁE / Witam Szukam stałej pracy na produkcji na zmywaku cokolwiek od zaraz tel:07438343858

Motoryzacyjne LONDON COLNEY - HONDA TRANSALP  650V  XL 2002 R. / Motocykl w bardzo dobrym stanie technicznym i dobrym wizualnym . Nowe opony przód /tył nowe sprzęgło nowy lancuch i zebatki przód/tył nowe siedzenie wymieniony filtr i olej nowe podnóżki po serwisie regulacji zaworów . Dod tel:07747259932 LONDON -  VAUXHALL ASTRA KOMBI  1,7CDTI  2005 / vauxhall astra  combi 1,7tdci manual, stan dobry, mot do 08,2020, nowe opony i serwis zrobione w lipcu, auto ma obcierkę na zderzaku i wgniecenie na pokrywie bagażnika, wszelkie informacje pod nr 07448461863, tel:07944128408 NOTTINGHAM - DOŚWIADCZONY MECHANIK SAMOCHODOWY POSZUK / doświadczony w pełni samodzielny mechanik samochodowy z wieloletnim doświadczeniem pełna diagnostyka komputerowa serwisy paski rozrządu sprzęgła silniki i itp związane z zakresem obsługi pojazdów tel:07771071678 SUTTON SURREY - AUDI A4 1.9 TDI / audi a4 1.9 Tdi  combi  130km jestem 4 właścicielem posiadam auto od 2010r mot do 15.3.2020 Rozrząd wymieniony 2015 komplet amortyzatorów 2017 sprzeglo+dwumasa maj 2019 komplet opon maj 2019 na wszystkie części posiadam   rachunki tel:07553140553 LONDYN, TOTTENHAM - AUDI A4 SE TDI CVT, 1968 DIESEL, 143 BHP / na sprzedaż audi a4 se tdi cvt, 1968 diesel, automat. Biały kolor, szara tapicerka materiałowa. 4 Poprzednich właścicieli, 103 tys mil przebiegu. Bezwypadkowy, jedyna rzecz do zrobienia (bądź nie) tylne drzwi po stronie kierowcy, nieduży wgniot. Tel:07826553336 BOREHAMWOOD -  MERCEDES BENZ CLK 500 AVANTGARDE AUTO / witam, na sprzedaz jest mercedes clk 500  avangarde  auto w srebrnym kolorze, 4966 cc benzyna, 306 bhp, najtańsze v8 w okolicy!! Automatyczna skrzynia, czarna skórzana tapicerka w dobrym stanie, wszystko działa tak jak powinno. Mot 09/20. Tel:07826 553336

Usługi FRYZJERSTWO, KOSMETYKA, TIPSY POLSKI FRYZJER / Zapraszamy w godzinach: Poniedziałek - Sobota 9.00 do 19.00 Niedziela 10.00 do 16.00 Strzyżenie damskie, Strzyżenie męskie, Strzyżenia dziecięce, Kolor, Pasemka. Tel: 0208 166 9749

Part time admin needed in our engineering company based in edgware rd w2 1ed to be familiar with computer packages and cad drawing. PLEASE CALL 02072587701 SOUTHALL - HANDYMAN, MAINTENANCE ASSISTANT / poszukuję  handyman'a ( care home 160 pokoi, 3 osobowy team) na 40hrs pw £10, poniedziałek do piątku. Od 7.30 Do 16.00. Mile widziana podstawowa znajomość elektryki, hydrauliki. Podstawy budowlanki, malowanie, tapetowanie. Tel:maintenance.Thegrange@ gmail.Com ANGLIA - KURIER / mamy świetną okazję dla kurierów z branży dostarczania paczek! Potrzebujesz tylko vana (jeśli nie masz dostępu do vana możemy ci z tym pomóc), telefon i uśmiech. Bądź swoim własnym szefem! Zarabiaj dobre pieniądze, dostarczając pacz tel:08000385446 LUTON - OPIEKUN MEDYCZNY ANGLIA / firma eastgate recruitment, wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia pod numerem 17627, dla swojego angielskiego i irlandzkiego klienta poszukuje osób do pracy w placówkach zdrowia oraz przy opiece nad osobami starszymi. Tel:office@eastgaterecruitment. Com LONDYN -  PIELĘGNIARKA ANGLIA / IRLANDIA / firma eastgate recruitment, wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia pod numerem 17627 poszukuje osób do pracy w angielskich i irlandzkich placówkach zdrowia. Obecnie poszukujemy pracowników na stanowisko: pielęgniarki tel:office@eastgaterecruitment.Com LUTON -  OPIEKUN SENIORA W ANGLII / firma eastgate recruitment, wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia pod numerem 17627, dla swojego angielskiego klienta poszukuje osób do pracy w placówkach zdrowia oraz przy opiece nad osobami starszymi. Tel:office@eastgaterecruitment.Com LUTON - SZEF KUCHNI KUCHARZ ANGLIA / firma eastgate recruitment, wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia pod numerem 17627, dla swojego angielskiego klienta - sieci hoteli - poszukuje kucharza poszukujemy obecnie kandydatów na stanowiska: sous chef oraz tel:office@eastgaterecruitment. Com LUTON -  POSZUKUJEMY LEKARZY / firma eastgate recruitment, wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia pod numerem 17627 poszukuje lekarzy do pracy w angielskich placówkach zdrowia. Poszukujemy obecnie lekarzy do dwóch polskich, renomowanych klinik miesz tel:office@eastgaterecruitment.Com LUTON -  TECHNIK ELEKTRORADIOLOG - ANGLIA / firma eastgate recruitment, wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia pod numerem 17627 poszukuje osób do pracy w angielskich placówkach zdrowia wyjedź już dziś, zarób nawet 12 000 zł miesięcznie jakoelektroradiol tel:office@eastgaterecruitment.Com

WRÓŻKA / Chcesz wiedzieć co Cię czeka, co być musi, a czego możesz uniknąć, pomogę Ci rozwiązać Twoje problemy, 07407068195 TAXI, PRZEWÓZ OSÓB PROFESIONALNE **TAXI** / Zapraszamy do korzystania z naszych usług, jesteśmy profesjonalną firmą z pozwoleniami i ubezpieczeniami. Zawsze przyjedziemy pod umówiony adres. Oferujemy transport na lotniska, dworce i wszystkie lokalne kursy. tel: 02082412661

FINANSE, UBEZPIECZENIA, PRAWNICZE POMOC 24H Miałeś wypadek? Doznałeś obrażeń? Na pewno należy Ci sie odszkodowanie! WYPADKI DROGOWE (pieszo, rowerem, samochodem, jako pasażer) - WYPADKI W PRACY - WYPADKI W SKLEPIE Firma zapewnia pomoc osobie poszkodowanej w wypadku. Tel: 02035190051 / 24h - tel: 08000588807 / 24h Numer Darmowy


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Społeczność LONDON - PRZEBOJOWY DEE JAY I WOKALISTKA / Planujesz wesele, imprezę, zabawę? Nie możesz się zdecydować czy wybrać DJ-a czy zespół muzyczny z wokalem na żywo? Nie musisz wybierać - proponujemy idealne rozwiązanie: profesjonalny duet - DJ i wokalistka! • NAJLEPSZA MUZYKA tel:07405607611 PORTSMOUTH - KOREPETYCJE / LEKCJE Z ANGIELSKIEGO / Korepetycje / Lekcje z Angielskiego dla dzieci i dorosłych Mam na imię Zuzanna Okular, rezyduje w Portsmouth (Fratton) na okres Październik /Listopad. Jestem po studiach na Uniwersytecie Pedagogicznym (kierunek Filologia Angielska ze specja tel:mrssoniamills@gmail.com PORTSMOUTH - INSTRUKTOR JAZDY KAT B / instruktor jazdy samochodem kat B pracuje dla RED Driving School renault clio 2019, manual prywatnie £25 za godz portsmouth i okolice tel:07305536893 LONDON -  KURSY TAŃCA TOWARZYSKIEGO, TANIEC, KURS / Zapraszamy do zapisów na jesienne kursy tańca dla par. Zamiast spędzać długie wieczory na kanapie, zapraszamy na parkiet. Nowe kursy: * Ealing, W13wtorki godz.20:00 od 12.11.19 * Finchley Central, N3- soboty godz.19:30 od 23.11.19. tel:info@voxtadance.co.uk​

MĘŻCZYZNA SZUKA KOBIETY LONDYN - NIE SĄDZĘ ŻE ZNAJDĘ... / Cześć, może pierwsze o sobie, jestem zadbanym ,40, niezależnym facetem który pragnie poznać kobietę by wspólnie spędzać czas, by planować przyszłość by w wolnych chwilach zająć sie swoimi pasjami, a czasami nie robić nic.. tel:079287363647282 LONDON - WYSOKI BRUNET POZNA FAJNA XD / Hejka Wysoki facet, ciemna karnacja, podobno przystojny, pozna fajna zwariowana dziewczyne, najlepiej kolo 20stki :) ktora lubi starszych doświadczonych facetów ( koło 30stki ) w celu.... no wlasnie to zależy od ciebie jestem dość otwarty ;) moż​ e. tel:07878787878787 LONDYN - SZUKAM / Witam szukam fajnej kobiety do normalnych spotkań wypić kawę czy drinka wyjść gdzieś na spacer do parku czy pozwiedzać coś mam na imię Jurek mam 43 lata jestem samotnym facetem z poczuciem humoru otwarty towarzyski bez nałogów tel:7448066192 LONDON -  MEZATKE POZNAM / Żonaty poznam najchętniej mezatke, ktora tak jak ja pomimo związku czuje się samotna. Mam 45 lat 180/82. Dyskretny, zadbany z poczuciem humoru. Prosze o kontakt 07405656851 STRATFORD -  POWAŻNY ZWIĄZEK / Witam serdecznie. Nie wiem od czego zacząć... Uznałem że szczęściu, chyba trzeba pomóc. Więc dodaje to ogłoszenie. Nie zależy mi na jakiś dziwnych układach, spotkaniu się w wiadomym celu czy przelotnych krótkich chwilach.  tel:07756551597 LONDYN - CZEŚĆ POZNAM MIŁA FAJNA DZIEWCZYNĘ : / Cześć :) tak jak w tytule poznam fajna normalna dziewczynę ) mam 34 lata wysoki jestem zadbanym facetem napisz może nawiążemy fajna znajomość pozdrawiam tel:000000000000000 MANSFIELD - 32 LETNI MĘŻCZYZNA POZNA KOBIETĘ W PO / Cześć normalny przystojny niezależny facet pozna dziewczynę.... NORMALNY.... Co tu więcej pisać.... Jeśli szukasz bratniej duszy napisz.... tel:rafb1200@ gmail.com

KOBIETA SZUKA MĘŻCZYZNY

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LISTOPAD 2019

05 WT. - 19 WT.

|47


Advertiser

www.polishadvertiser.uk

ISSN 2398-6824

POLISH

www.katalogfirm.london

POLISH FORTNIGHTLY MAGAZINE

LISTOPAD 2019 / 05 WT.- 19 WT.

BEZPŁATNY DWUTYGODNIK - PORTAL OGŁOSZENIOWY

Wydanie 169

www.polishadvertiser.uk / 020 8166 9928 / 020 3519 1048 (english)

Polish fortnightly magazine

Profile for Anonse Ltd

Anonse w UK. Wydanie (169) 2019.11.05  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london . Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anonse to wielotematycz...

Anonse w UK. Wydanie (169) 2019.11.05  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london . Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anonse to wielotematycz...

Profile for anonse
Advertisement