Page 1

www.polishadvertiser.uk

ISSN 2398-6824

www.katalogfirm.london

POLISH FORTNIGHTLY MAGAZINE

PAŹDZIERNIK 2018 16 WT.-30 WT.

Wydanie 143

BEZPŁATNY DWUTYGODNIK - PORTAL OGŁOSZENIOWY www.polishadvertiser.uk / 020 8166 9928 Polish fortnightly magazine


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

2|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK 2018

16 WT. - 30 WT.

|3


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

4|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Minister obrony: wyślemy

800 żołnierzy w region Arktyki

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson zapowiedział w niedzielę wzmocnienie obecności wojskowej w regionie Arktyki z związku z obawami dotyczącymi możliwej agresji ze strony Rosji. W przyszłym roku do Norwegii zostanie wysłanych 800 brytyjskich żołnierzy.

W rozmowie z "Sunday Telegraph" Williamson powiedział, że rząd pracuje nad "strategią obrony Arktyki", której częścią ma być m.in. założenie bazy wojskowej na północy Norwegii. Szef resortu obrony ostrzegł, że rząd w Londynie zauważył podejmowane przez władze Rosji decyzje o ponownym otwieraniu baz wojskowych z czasów ZSRR oraz "zwiększone tempo" działań rosyjskich okrętów podwodnych. Jak dodał, w odpowiedzi na takie zachowanie ze strony Rosji Wielka Brytania powinna "zademonstrować, że jest tam obecna" i zamierza "chronić swoje interesy". "Gdybyśmy spojrzeli 10 lat wstecz, (to zauważymy, że) wiele osób myślało, iż używanie okrętów podwodnych na Dalekiej Północy, na północnym Atlantyku i zagrożenie, jakie z tego wynika, zniknęło wraz z upadkiem muru berlińskiego. Teraz jednak to naprawdę powróciło na pierwszy plan" - tłumaczył w rozmowie z gazetą Williamson. Szczegóły strategii, która ma być przedstawiona pod-

czas rozpoczynającej się w niedzielę konwencji programowej rządzącej Partii Konserwatywnej, zakłada bliższe monitorowanie rosyjskich działań w regionie i gotowość do szybkiej odpowiedzi na pojawiające się zagrożenia. W ramach tych planów przez następne dziesięć lat co roku zimą do Norwegii kierowanych będzie 800 brytyjskich komandosów, którzy mają tam stacjonować wraz z amerykańskimi, holenderskimi i norweskimi żołnierzami. Z kolei jeszcze w listopadzie Wielka Brytania skieruje do Norwegii ponad 3 tys. żołnierzy, którzy wezmą udział w największych od zakończenia zimnej wojny ćwiczeniach NATO. Wielu ekspertów obawia się, że wraz z zachodzącymi zmianami klimatu region Arktyki może stać się polem międzynarodowego konfliktu między Rosją a państwami Zachodu w związku z rywalizacją o kontrolę nad tą częścią świata, w tym nad bogatymi złożami surowców naturalnych. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Minister transportu: autonomiczne samochody na drogach za 3-4 lata Prawdziwie autonomiczne samochody pojawią się na brytyjskich drogach za trzy do czterech lat - ocenił w poniedziałek minister transportu Wielkiej Brytanii Chris Grayling. Jednocześnie uznał, że silniki Diesla mają nadal przed sobą przyszłość. "Szybko zbliżamy się do ery samochodów samojezdnych" - mówił podczas konferencji Partii Konserwatywnej w Birmingham. "Spodziewam się, że pierwsze, prawdziwie autonomiczne samochody pojawią się na naszych drogach za trzy do czterech lat" - ocenił Grayling. Dodał jednocześnie, że podtrzymuje stanowisko rządu o zakończeniu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi do 2040 roku. Jednak napędy wysokoprężne mają w najbliższych latach rolę do spełnienia - podkreślił. "Nowsze samochody z silnikami Diesla są czystsze niż kiedykolwiek i oczywiście będą mieć rolę do spełnienia w najbliższych latach w związku z tym, że technologia nadal się zmienia" - podsumował. W lipcu 2017 roku brytyjski minister środowiska Michael Gove zapowiedział w środę, że od 2040 roku w Wielkiej Brytanii będzie obowiązywał zakaz sprze-

daży nowych silników spalinowych. To element rządowej strategii na rzecz zwalczania zanieczyszczenia powietrza. Nowy zakaz obejmie samochody na paliwo i olej napędowy, a także pojazdy hybrydowe z elektrycznym motorem i silnikiem spalinowym. Grayling tłumaczy wtedy, że "jest zdeterminowany, aby doprowadzić do zielonej rewolucji w transporcie", podkreślając, że rząd wydaje m.in. ok. 600 mln funtów na rozwój i przygotowanie ultraniskoemisyjnych pojazdów, które mogłyby być używane już od 2020 roku. Oprócz 255 mln funtów, które zostaną przekazane na współpracę z władzami lokalnymi, dodatkowe 100 mln funtów zostanie wydanych na modernizację autobusów w celu obniżenia emisji związanych z transportem publicznym - zapowiadano. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK 2018

16 WT. - 30 WT.

|5


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

6|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

- darmowa aplikacja -

miesięcznik budowlany

.co.uk

Premier May broni rządowego planu wyjścia z UE

Brytyjska premier Theresa May przekonywała w niedzielę, że plan wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej służy interesom narodowym kraju. Odrzuciła krytykę byłego szefa MSZ Borisa Johnsona, który nazwał ten plan "szalonym".

W serii wywiadów udzielonych przy okazji rozpoczynającej się tego dnia konwencji programowej Partii Konserwatywnej w Birmingham szefowa rządu broniła tzw. planu z Chequers, zapewniając, że "realizuje on wolę Brytyjczyków" wyrażoną w referendum z czerwca 2016 roku. W ramach tego planu, odrzuconego przez Brukselę, po Brexicie zachowany miałby być swobodny przepływ towarów między UE a Wielką Brytanią, ale już nie swobodny ruch osobowy. May oskarżyła jednocześnie swoich krytyków, że nieodpowiedzialnie używają przyszłości Wielkiej Brytanii jako narzędzia w rozgrywce politycznej i podważają interesy narodowe, sprzeciwiając się rządowej propozycji dotyczącej Brexitu. Odpowiadając na atak Johnsona - który w wywiadzie dla "Sunday Times" nazwał ten plan "szalonym" i kwestionował wiarygodność May w procesie implementacji wyjścia ze Wspólnoty, czemu ta sprzeciwiała się w 2016 roku - brytyjska premier przekonywała, że "wierzy w Brexit". "Co jest jednak kluczowe, wierzę w Brexit przeprowadzony w taki sposób, który jednocześnie szanuje wynik głosowania i decyzję Brytyjczyków, ale także chroni naszą unię (Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Płn.), miejsca pracy i zapewnia, że możemy dobrze na tym wyjść w przyszłości" - tłumaczyła. Pytana przez BBC, czy jest gotowa wykluczyć dalsze ustępstwa wobec UE w negocjacjach, May odmówiła jednoznacznej odpowiedzi. May zapowiedziała także m.in. wprowadzenie podatku od zakupu nieruchomości przez osoby, które nie są brytyjskimi rezydentami podatkowymi. Uzyskane w ten sposób środki będą wykorzystywane do zaostrzenia walki z bezdomnością. Premier wyraziła nadzieję na pozostanie na czele rządu, pomimo spekulacji medialnych o jej słabej pozycji politycznej i zakusów ze strony eurosceptycznych rywali wewnątrz partii i opozycyjnej Partii Pracy. May zapewniła, że "ma do wykonania długoterminowe zadanie".

Głównym kandydatem do zastąpienia jej na Downing Street jest eurosceptyczny Johnson, który ocenił w rozmowie z "Sunday Times", że "to, co się teraz dzieje, nie jest tym, co obiecano ludziom w 2016 roku". Polityk w szczególności atakował propozycje dotyczące przyszłych relacji handlowych, w tym współpracy celnej pomiędzy Wielką Brytanią a UE; jego zdaniem byłoby to "oddanie kontroli" nad granicą celną. Johnson wezwał również rząd do "dumnego realizowania" konserwatywnych propozycji, a także skupienia się w szczególności na zwiększeniu liczby nowych domów oraz rozwoju kluczowej infrastruktury. Powtórzył m.in. kontrowersyjną propozycję budowy mostu drogowego i kolejowego pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią, a także wezwał do porzucenia planów budowy kolei dużych prędkości (HS2) na rzecz rozwoju sieci kolejowej w północnej Anglii. Pytany wprost o to, czy May powinna poprowadzić Partię Konserwatywną do kolejnych planowanych na rok 2022 wyborów, Johnson odparł jedynie, że "premier słusznie mówiła, iż będzie służyła tak długo, jak struktury ugrupowania będą jej chciały". Wśród innych potencjalnych następców szefowej rządu media wymieniają m.in. obecnego szefa dyplomacji Jeremy'ego Hunta, a także ministrów: spraw wewnętrznych Sajida Javida, rozwoju międzynarodowego Penny Mordaunt, pracy i emerytur Esther McVey oraz środowiska Michael'a Gove'a. Początek konwencji programowej torysów został przyćmiony przez aferę związaną z niewystarczającym zabezpieczeniem aplikacji skierowanej do uczestników wydarzenia. Dzięki odkrytym błędom, każdy internauta mógł uzyskać dane osobowe, w tym prywatne numery telefonów komórkowych ministrów, posłów i innych delegatów, w tym dyplomatów z państw UE. Kluczowe przemówienie premier May zaplanowane jest na środę, ostatni dzień konwencji. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

PROFESJONALNE KURSY ¸ gazu, elektrycznosci, ´ dotyczace ¸ oleju, klimatyzacji, lpg, wody, wegla, solarów, biomass, pomp ciepła i bhp do Gas Safe, NICEIC, OFTEC, ACRIB itp. · w waznym brytyjskim centrum szkoleniowym. n Ponad 400 Polaków zdało egzaminy np. ACS, 18ed, F-gas, i potem zarejestrowało sie¸ ¸ do pracy w domach lub biurach, sklepach, restauracjach, n Szkolenia przygotowujace fabrykach itp ¸ n Nauka technicznego jezyka angielskiego ´ n Zawodowy trening prowadzony przez doswiadczonych wykwalifikowanych instruktorów · n UZNANE NIEPODWAZALNE KWALIFIKACJE! · n Takze kursy w weekendy

¸

·

¸

´ i rozwinac´ swój biznes! Zdaj egzaminy i zarejestruj sie, aby zalegalizowac Współpraca z dr Markiem Laskiewiczem,

pod numerem telefonu 07969

Zainteresowanych prosimy o kontakt 408335 lub emailem marek.laskiez@pwwb.co.uk lub zaloguj na www.pwwb.co.uk CEng, MIET, Eur Ing

www.logic4training.co.uk enquiries@logic4training.co.uk


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK 2018

16 WT. - 30 WT.

|7


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

8|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Szef MSZ krytykuje liderów UE w sprawie Brexitu Szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt skrytykował w niedzielę liderów UE za - jego zdaniem - próbę ukarania Wielkiej Brytanii za decyzję o wyjściu ze Wspólnoty. "UE powstała, aby chronić wolność; to ZSRR powstrzymywało ludzi przed wyjazdem" - kpił minister. Hunt, który jest wymieniany jako potencjalny kandydat na następcę premier Theresy May na stanowisku szefa Partii Konserwatywnej, był jednym z głównych mówców występujących pierwszego dnia konwencji programowej tego ugrupowania w Birmingham. Szef dyplomacji zapowiedział, że Wielka Brytania nie ustąpi w trwających negocjacjach w sprawie warunków wyjścia ze Wspólnoty i relacji z UE po Brexicie. "Chciałbym powiedzieć jedną rzecz na temat tych rozmów: nigdy nie należy mylić brytyjskiej grzeczności ze słabością. Jeśli postawi się Wielką Brytanię pod presją, nie uginamy się, ale walczymy" - tłumaczył. Hunt ostrzegł, że "ukaranie Wielkiej Brytanii za Brexit jest reagowaniem na symptomy problemu, a nie ich przyczyny, jakim jest porażka elit politycznych w Europie, w tym ludzi takich jak ja, w sprawie obaw ludzi dotyczącymi migracji". "To sedno problemu, a dla tych, którzy są również zaniepokojeni przyszłością UE, to także rozwiązanie" - dodał. Zwracając się bezpośrednio do unijnych liderów, szef MSZ skrytykował państwa, "którym wydaje się, że jedynym sposobem na utrzymanie tego klubu jest ukaranie członka, który z niego wychodzi - nie tylko przez utrudnienia gospodarcze, ale nawet (doprowadzenie do) pęknięcia Zjednoczonego Królestwa przez wprowadzenie granicy na Morzu Irlandzkim". Odnosił się w ten sposób do trwających dyskusji na temat przyszłego statusu prawnego Irlandii Północnej i koniecznych działań, które pozwolą na uniknięcie powrotu tzw. twardej granicy z będącą w UE Irlandią. "Co stało się z pewnością siebie i ideałami europejskiego marzenia? UE została stworzona po to, by chronić wolność - to ZSRR powstrzymywał ludzi przed wyjazdem" - powiedział. Hunt dodał, że "wnioski z historii są jasne: jeśli zmieni się Unię Europejską w więzienie, to chęć jego opuszczenia nie zmniejszy się, ale wzrośnie". "A my nie będziemy jedynym więźniem, który

chce uciec" - przestrzegł. "Jeśli odrzucicie przyjacielsko wyciągniętą rękę naszej premier, to odwrócicie się plecami do partnerstwa, które sprawiło, że Europa jest bardziej bezpieczna, wolna i oferująca więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej. Konsekwencje dla UE staną się tragedią dla Europy, której można było uniknąć" - podkreślił. Minister wykorzystał również swoje przemówienie do powtórzenia wygłoszonego wcześniej w wywiadzie dla telewizji Sky News ostrzeżenia pod adresem Rosji, że za kolejne naruszenie prawa międzynarodowego, takie jak marcowa próba zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, Rosja zapłaci wysoką ceną. "Za rządów konserwatystów Wielka Brytania ma jasny przekaz dla Kremla: jeśli będziecie próbowali nas zastraszyć, używać broni chemicznej i nie będziecie grali zgodnie z międzynarodowymi przepisami, to cena tych działań będzie zawsze bardzo wysoka" - powiedział, zapowiadając, że brytyjski rząd będzie "zaciskać krąg" wokół działań rosyjskiego wywiadu wojskowego. Słowa Hunta porównujące UE do ZSRR wywołały zdenerwowanie części eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej. Były minister ds. wyjścia z UE i jeden z najbardziej wpływowych polityków tej frakcji Steve Baker ironizował w rozmowie z serwisem Huffington Post UK, że wypowiedź Hunta jest dowodem na to, że "ludzie, którzy wcześniej opowiadali się za pozostaniem w Unii Europejskiej, próbują zdobyć sympatię zwolenników Brexitu i idą o krok za daleko". "Raz za razem mówią rzeczy, które są po prostu zbyt wojownicze i sprawiają, że cierpnie mi skóra" - dodał Baker. Konwencja programowa Partii Konserwatywnej potrwa do środy i zakończy się przemówieniem premier May. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Juncker: chcemy porozumienia ws. Brexitu,

jego brak to poważne trudności Komisja Europejska chce porozumienia w sprawie Brexitu, jego brak to poważne trudności - mówił we wtorek w Parlamencie Europejskim przewodniczący KE Jean-Claude Juncker. W przemówieniu podczas sesji plenarnej europarlamentu w Strasburgu Juncker podtrzymał jednocześnie stanowisko Unii Europejskiej w sprawie granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Sprawa ta jest obecnie największą przeszkodą na drodze do porozumienia. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK 2018

16 WT. - 30 WT.

|9


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

10|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

NIEPEWNY BREXIT N a życzenie jednej z naszych klientek poruszamy temat “Brexit” w kontekście imigracji osób z obszaru Europejskiej Strefy Ekonomicznej (EEA) będących obywatelami państw Unii Europejskiej. Zgodnie z koncepcją jednolitego rynku unijnego, jedną z obowiązujących zasad jest swoboda przepływu osób. Oznacza to miedzy innymi, iż nie jest wymagana zgoda na wjazd do i pobyt w Wielkiej Brytanii. Dnia 19 marca 2018 r. doszło do zawarcia pomiędzy UK i UE wstępnego porozumienia w sprawie wzajemnego uznania i ochrony praw pobytu obywateli UE zamieszkujących w Wielkiej Brytanii (i odpowiednio obywateli Wielkiej Brytanii zamieszkujących w innych krajach UE). Obejmuje to zasadniczo okres przed upływem okresu przejściowego, to jest do 31 grudnia 2020, jeśli dojdzie do ostatecznego porozumienia i jego ratyfikacji. Niemniej już wiadomo, iż jednym z podstawowych założeń rządu brytyjskiego jest zakończenie swobodnego przepływu osób. Obywatele UE nie objęci zakresem w/w porozumienia (to jest niespełniający warunków prawa stałego pobytu), na dzień 29 marca 2019 (w przypadku tzw. „no deal”) lub 31 grudnia 2020 odpowiednio, będą musieli uzyskać pozwolenie na wjazd lub pobyt w UK. Jeśli chodzi o krótkie wizyty do UK, jest prawdopodobne, iż zastosowany będzie system bezwizowy, natomiast nie wiadomo jaki system zostanie przyjęty wobec osób zamierzających pozostać w tym kraju na dłużej, np. w celach zarobkowych czy edukacyjnych. Jednym z zasadniczych pytań jest, czy podjęta zostanie decyzja o wprowadzeniu swego rodzaju „preferencyjnego” systemu imigracyjnego wobec obywateli EEA. Tu pojawia się kwestia ekonomiczno-socjalna w sprawie wkładu obywateli UE w gospodarkę UK. Jak wynika z Raportu sporządzonego na zlecenie rządu, wprowadzenie systemu preferencyjnego dla obywateli EEA nie jest zalecane, niemniej ta kwestia wciąż pozostaje do negocjacji. Obywatele UE i ich rodziny mieszkające na terenie UK zgodnie z zasadami prawa Unii Europejskiej są niewątpliwie zaniepokojeni tym, jak będzie wyglądała ich przyszłość po wyjściu UK z UE. Mimo zapewnień rządu, nie jest jasne a tym bardziej pewne w jaki sposób prawa nabyte pod rządami prawa Unii Europejskiej bedą respektowane w UK, w nowej rzeczywistości i pod rządami prawa brytyjskiego. Jako punkt wyjścia, mowa tu zwłaszcza o koncepcji prawnego ulokowania i nabycia statusu tymczasowego (pobyt do 5 lat) czy statusu osiedleńczego

(pobyt powyżej 5 lat). Prawa te nie będą, jak dotychczas, nabyte i uznane „automatycznie”; trzeba będzie w odpowiednim czasie wnioskować o nadanie statusu (obecnie mówi się o terminie do 29 marca 2021) należycie wykazując swe uprawnienie. Oznacza to, iż niezwykle istotne jest posiadanie odpowiednich dowodów w tym zakresie. Zakłada się, iż osoby, które nabędą prawo stałego pobytu, zachowają co do zasady pewne prawa, jak na przykład uprawnienie do środków publicznych, podstawowej opieki zdrowotnej czy systemu zabezpieczenia społecznego. Niektóre prawa nabyte pod rządami prawa UE nie będą kontynuowane, jak na przykład prawo do udziału w wyborach lokalnych. Ci, którym przedmiotowy status nie zostanie nadany, z uwagi na brak spełnienia kryteriów lub spóźnioną aplikację, będą przebywać w UK bezprawnie. Dlatego poza koniecznością gromadzenia dowodów stałego pobytu, niezwykle ważna jest świadomość obowiązku rejestracji w odpowiednim czasie, niezależnie jak długo przebywamy w UK i nawet jeśli posiadamy już kartę stałego pobytu. Negatywne skutki nielegalnej imigracji są wyjątkowo dotkliwe, i obejmują przykładowo przymusową eksmisję, zamknięcie kont bankowych, utratę prawa jazdy i ostatecznie wydalenie z kraju. Wbrew pozorom, kwestia nabycia prawa do stałego pobytu w UK nie jest prosta. Oto przykłady: Adrian jest obywatelem Polski, który mieszka w Wielkiej Brytanii od ponad 20 lat. Jego żona jest Brytyjką, oboje mają

dwójkę dorosłych już dzieci. Adrian nigdy nie pracował nieprzerwanie przez 5 lat, nie ma on prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego lub Europejskiej Karty Ubezpieczeniowej ponieważ był uprawniony do podstawowej opieki medycznej w ramach NHS. Tym samym, Adrian nie nabył prawa stałego pobytu w UK. Barbara jest obywatelką Polski i mieszka w UK ponad 10 lat. Jej mąż jest Brytyjczykiem. Przez pierwsze 6 lat pracowała z przerwami, zawsze w niepełnym wymiarze etatu. Jej zarobki nigdy nie przekroczyły £8,000 rocznie. W końcu przestała pracować chcąc poświęcić się macierzyństwu. W tych okolicznościach, zgodnie z obowiązującymi zasadami, Barbara podobnie jak Adrian, nie nabyła prawa stałego pobytu. Prawo do pobytu można uznać jako wyjściowe pośród innych praw zagwarantowanych mocą prawa UE i obecnie objętych procesem negocjacji. Nie mniej ważne są jednak prawa związane z jakością pobytu, m.in. w przedmiocie dostępu do zasiłków socjalnych, równego traktowania na rynku pracy czy wzajemnego rozpoznania kwalifikacji zawodowych. Na obecnym etapie procesu „Brexit”, z uwagi na brak ostatecznych w kształcie i wzajemnie wiążących porozumień, nie można udzielić konkretnej informacji na temat sytuacji i praw obywateli UE w UK po jej wyjściu ze struktur. Niewątpliwie wzmaga to poczucie niepewności i braku stabilizacji. Istotne pytanie o przyszłość na chwilę obecną pozostaje bez pełnej odpowiedzi.


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK 2018

16 WT. - 30 WT.

|11


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

12|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Szef brytyjskiego MSZ w ogniu krytyki

w PE za porównanie UE do ZSSR

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt znalazł się w ogniu krytyki podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim za wypowiedź, w której porównał Unię Europejską do Związku Radzieckiego. Europosłowie żądają od Brytyjczyka przeprosin.

Hunt naraził się unijnym politykom swoim weekendowym wystąpieniem podczas konwencji rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej. "Co stało się z pewnością siebie i ideałami europejskiego marzenia? UE została stworzona po to, by chronić wolność - to ZSRR powstrzymywał ludzi przed wyjazdem" - mówił potencjalny kandydat na następcę premier Theresy May, krytykując twarde podejście "27" dotyczące warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. "Wnioski z historii są jasne: jeśli zmieni się UE w więzienie, to chęć opuszczenia jej nie zmniejszy się, ale wzrośnie", "a my nie będziemy jedynym więźniem, który chce uciec" - dodał. Szef największej frakcji w PE, Europejskiej Partii Ludowej (EPL), Manfred Weber mówił, że takie słowa to nowa odsłona populizmu. "Nie chcę na to nawet odpowiadać. Chciałbym zacytować byłego polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który powiedział: +Panie Hunt, proszę nam pokazać gułag, proszę nam pokazać oddziały Armii Czerwonej w swoim kraju, proszę nam pokazać system represji+" - mówił Weber. Jak ocenił, Brytyjczyk powinien przeprosić za swoje słowa. Jak tłumaczył, Brexit oznacza dla Wielkiej Brytanii wyjście z UE i utratę przywilejów związanych z przynależnością do Wspólnoty. Jego zdaniem najwięk-

szym wyzwaniem dla probrexitowych polityków takich jak Hunt czy jego poprzednik Boris Johnson jest konieczność wyjaśnienia obywatelom, co zrobili i jakie popełnili błędy. "Nie mogą oskarżać Brukseli za to, co się dzieje" - ocenił europoseł. Również szef frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D) Udo Bullmann krytykował "pozbawione odpowiedzialności przywództwo w Wielkiej Brytanii". "Wspieramy (głównego negocjatora UE ds. Brexitu) Michela Barniera w jego wspaniałej pracy, bo on wyraźnie pokazuje, że Europa musi zwierać szeregi, że Europa ma koncepcję wspólnych praw, ale i wspólnych obowiązków. Myślę, że większość mieszkańców Wielkiej Brytanii zrozumiała, że jest na złej drodze, że zostali sprowadzeni na złą drogę. Decyzja o Brexicie była ogromnym błędem, za który trzeba będzie zapłacić bardzo wysoką cenę, jeśli nie dojdzie do żadnej korekty" - ostrzegał. Wypowiedź szefa brytyjskiej dyplomacji skrytykował również lider liberałów w PE (ALDE) Guy Verhofstadt. "Takie słowa pana Hunta to poważny grzech. Jego słowa są obraźliwe dla milionów ludzi, którzy przez dziesiątki lat żyli w systemie sowieckim. Pan Hunt powinien przeprosić" - oświadczył były premier Belgii.(PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK 2018

16 WT. - 30 WT.

|13


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

14|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Ministrowie wzywają do jedności;

krytykują UE i opozycję Brytyjscy ministrowie ds. wyjścia z Unii Europejskiej Dominic Raab i finansów Philip Hammond wezwali w poniedziałek członków Partii Konserwatywnej do poparcia rządowej strategii negocjacji z UE, krytykując jednocześnie opozycyjną Partię Pracy i liderów Unii.

Przemawiając podczas drugiego dnia konwencji programowej Partii Konserwatywnej w Birmingham, Raab przekonywał, że tzw. plan z Chequers jest najlepszą propozycją przyszłych relacji z Unią Europejską, gdyż zabezpiecza interesy Wielkiej Brytanii i realizuje główne żądania eurosceptyków. "Podobnym mi eurosceptykom, którzy uważają, że (plan z Chequers) nie jest wystarczająco dobry, mam do powiedzenia tyle: gdybym powiedział wam trzy lata temu, że zakończymy swobodę przepływu osób, przestaniemy co roku wpłacać istotne pieniądze do budżetu (UE), opuścimy wspólny rynek i unię celną oraz będziemy mogli prowadzić niezależną politykę handlową (...) to byście szaleli z ekscytacji" - tłumaczył, zwracając się bezpośrednio do grupy posłów, którzy oczekują zaostrzenia kursu wobec UE. Raab przyznał jednak, że podczas niedawnego nieformalnego szczytu w Salzburgu unijni liderzy "nie dorównali brytyjskiej ambicji i pragmatyzmowi". "Nasza premier była konstruktywna i odnosiła się do nich z szacunkiem, a w zamian znosiła drwiny ze strony przywódców i widzieliśmy skrajnie jednostronne podejście do negocjacji, w którym dogmatyczne podejście UE nie zostawia miejsca na uczciwy kompromis. Jeśli chcą dojść do porozumienia, to muszą zacząć zachowywać się poważnie" - ostrzegł. Dodał też, że brytyjska "skłonność do kompromisu nie jest nieograniczona". "Z Unii Europejskiej wychodzimy nie tylko z nazwy, ale realnie. Jeśli nie uda się uzyskać porozumienia, które realizuje ten cel, jeśli będą podejmowane próby zablokowania nas przez członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub unii celnej, jeśli jedyna oferta ze strony UE będzie zagrażała integralności naszego państwa, to nie będziemy mieli innego wyboru niż wyjść (ze Wspólnoty) bez porozumienia" - zaznaczył. Minister ds. Brexitu ostro skrytykował polityków opozycyjnych partii politycznych próbujących odwrócić decyzję ws. wyjścia kraju z UE poprzez organizację drugiego referendum. Jak tłumaczył, ich działanie "to taktyka mająca na celu osłabienie brytyjskiej pozycji negocjacyjnej dla własnych korzyści politycznych". Jak zaznaczył, gdyby doszło do takiego scenariusza, to "zaufanie do naszej demokracji by praktycznie zniknęło", a "większość ludzi (...) dostrzegłaby w tym (...) bezwstydny wybieg establishmentu, któremu wydaje się, że ma prawo zadawać to samo pytanie tyle razy, aż otrzyma odpowiedź, którą chce usłyszeć". "Kto na tym

skorzysta? W przypadku masowego rozczarowania systemem - populiści, z radykalnej lewicy i alternatywnej prawicy, tak jak w innych krajach, gdzie establishment zignorował obawy ludzi (...) i gdzie ekstremiści zyskują popularność" - tłumaczył. Raab wspomniał w tym kontekście opozycyjną Partii Pracy, nad którą - jego zdaniem - "kontrolę przejęli (...) lewicowi ekstremiści". Polityk odniósł się także do pojawiających się w ostatnich miesiącach zarzutów pod adresem Partii Pracy o tolerowanie antysemickich wypowiedzi jej członków, przywołując historię swojego ojca Petera, który jako sześciolatek z żydowskiej rodziny trafił do Wielkiej Brytanii, uciekając z Czechosłowacji po inwazji nazistowskich Niemiec. "Będę czcił jego pamięć przez walkę z plagą antysemityzmu i rasizmu do ostatniego tchu" - powiedział. Rządowego plan z Chequers bronił także minister finansów Philip Hammond, który żartował, że choć "(szef Rady Europejskiej Donald) Tusk mówi, że to nie może zadziałać, to dokładnie to samo ludzie mówili w 1878 roku o żarówce". "Naszym zadaniem jest udowodnienie mu, że się myli" - dodał, wzywając do jedności ugrupowania w decydujących miesiącach rozmów z UE. Hammond przekonywał, że osiągnięcie porozumienia ze Wspólnotą "wzmocni rozwój gospodarczy" Wielkiej Brytanii, co określił jako "dywidendę z umowy". Polityk tłumaczył, że rządząca Partia Konserwatywna musi jednak skupić się na przyszłości i zdać sobie sprawę z tego, że "Brexit nie wydarzył się w próżni, lecz jest produktem czegoś głębszego i szerszego". Jak argumentował, "zbyt wiele osób czuło, że utraciło kontrolę i pracuje na rzecz systemu, którzy nie działa dla nich". "Naszym wyzwaniem jest zapewnienie, że XXI-wieczny kapitalizm spełni ich oczekiwania" - mówił. W przeciwnym razie wyborcy będą kuszeni "niebezpiecznym populizmem naszych rywali" - dodał. Hammond również zaatakował opozycyjną Partię Pracy, tłumacząc, że "odpowiedzi przedstawiane z perspektywy zdyskredytowanej ideologii nigdy nie rozwiążą realnych problemów". "Jedyne, co robią, to patrzą na socjalistyczną instrukcję: koleje - nacjonalizujemy; majątek - konfiskujemy; brakuje pieniędzy - pożyczamy" - kpił. Konwencja programowa Partii Konserwatywnej potrwa do środy i zakończy się przemówieniem premier Theresy May. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Premier May dystansuje się od porównania UE do ZSRR Brytyjska premier Theresa May zdystansowała się we wtorek od słów ministra spraw zagranicznych Jeremy'ego Hunta, który pośrednio porównał Unię Europejską do Związku Radzieckiego. "Te dwa organizmy nie są takie same" - zapewniła.

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK 2018

16 WT. - 30 WT.

|15

FARROW & FARROW ć

Biuro księgowe t/a Financial Republic

ki,

t

a od

f

in

a

m or

go

się

,k

cje

ś wo

P

- Rejestracja Spółek LTD - Kompleksowa Obsługa Księgowa Spółek LTD - Doradztwo Podatkowe - Rozliczenia Self Assessment - Kupno-sprzedaż Spółek z Aktywnym nr VAT W niedzielnym wystąpieniu na konferencji programowej Partii Konserwatywnej Hunt krytykował liderów Unii Europejskiej za to, że - jego zdaniem - próbują ukarać Wielką Brytanię za podjęcie decyzji o opuszczeniu Wspólnoty. "Co stało się z pewnością siebie i ideałami europejskiego marzenia? UE została stworzona po to, by chronić wolność - to ZSRR powstrzymywał ludzi przed wyjazdem" - powiedział. Jak dodał, "wnioski z historii są jasne: jeśli zmieni się Unię Europejską w więzienie, to chęć jego opuszczenia nie zmniejszy się, ale wzrośnie, a my nie będziemy jedynym więźniem, który będzie chciał uciec". Jego słowa wzbudziły kontrowersje i spotkały się z publiczną krytyką, m.in. ze strony rzecznika Komisji Europejskiej, litewskiego komisarza ds. zdrowia Vytenisa Andriukaitisa, a także ambasadorów Łotwy i Estonii w Wielkiej Brytanii. Jak przekonywali, porównanie Hunta jest obraźliwe dla osób, którym przyszło żyć w ZSRR. Odnosząc się do słów Hunta, premier May powiedziała w środę rano w wywiadzie dla BBC, że "w ramach Unii Europejskiej siedzi przy stole z krajami, które były częścią ZSRR, a teraz są demokratyczne i mogę jasno powiedzieć, że te dwa organizmy nie są takie same". Wcześniej wypowiedź szefa dyplomacji skrytykowali także byli dyrektorzy Foreign Office Lord Ricketts i sir Simon Fraser, którzy określili ją jako "szokująco błędną ocenę sytuacji".

Dziennik "The Times" zauważył w środę, że słowa Hunta wzbudziły również wściekłość niektórych z ministrów z rządu Theresy May, którzy prywatnie ocenili jego słowa jako szkodliwe i świadczące o tym, że przedkłada on prywatne ambicje zastąpienia jej na stanowisku premiera nad interes państwa we wrażliwych negocjacjach politycznych. "Jeremy miał zawsze reputację solidnej osoby. Nie jestem pewien, czy warto ryzykować ją tylko po to, aby teraz przekonać ludzi, że niby zawsze wierzyło się w Brexit" - powiedział anonimowo gazecie jedne z członków rządu, odnosząc się do tego, że w referendum z 2016 roku Hunt opowiedział się za pozostaniem w Unii Europejskiej. Słowa Hunta porównujące UE do ZSRR wywołały również zdenerwowanie części eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej. Jak ironizował w rozmowie z serwisem Huffington Post UK były minister ds. wyjścia z UE i jeden z najbardziej wpływowych polityków tej frakcji Steve Baker, wypowiedź Hunta jest dowodem na to, że "ludzie, którzy wcześniej opowiadali się za pozostaniem w Unii Europejskiej, próbują zdobyć sympatię zwolenników Brexitu i idą o krok za daleko". "Raz za razem mówią rzeczy, które są po prostu zbyt wojownicze i sprawiają, że cierpnie mi skóra" - dodał Baker. Konwencja programowa Partii Konserwatywnej potrwa do środy i zakończy się przemówieniem premier May. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

- Skuteczna Ochrona Majątku: Przed Ezgekucją, Przed Komornikiem

Lokalizacja firmy, to południowy Londyn;

Tooting Broadway, 40 Tooting High Str. SW17 0RG. 020-8682-3950; 020-8767-4088 www.financialrepublic.co.uk www.rejestracjaspolkionline.co.uk www.rozliczenia-online.com


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

16|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

DUP nie wyklucza zmian

w porozumieniu wielkopiątkowym Liderka północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów, koalicyjnego partnera torysów w brytyjskim parlamencie, Arlene Foster nie wykluczyła wprowadzenia zmian w porozumieniu wielkopiątkowym z 1998 roku, aby dostosować je do sytuacji po Brexicie.

W rozmowie z dziennikiem "The Telegraph" Foster powiedziała, że jest dla niej "głęboko frustrujące słuchanie ludzi, którzy głosowali za pozostaniem w UE i opowiadają o (sytuacji) Irlandii Północnej tak, jakbyśmy nie mogli w ogóle jej tknąć". "Rzeczy się zmieniają, nawet w kontekście UE" - dodała. Foster stanowczo sprzeciwia się nadaniu Irlandii Północnej wyjątkowego statusu prawnego w relacjach z Unią Europejską w ramach Wielkiej Brytanii, co pozwoliłoby na utrzymanie sytuacji, w której nawet po opuszczeniu Wspólnoty nie istniałaby tzw. twarda granica z Irlandią. Szefowa ugrupowania argumentowała, że jakiekolwiek rozwiązanie, które by to naruszało - np. wprowadzenie granicy celnej na Morzu Irlandzkim - byłoby naruszeniem integralności terytorialnej Wielkiej Brytanii. Kwestia przyszłych relacji Irlandii Północnej i Irlandii pozostaje głównym nierozwiązanym tematem w negocjacjach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie Brexitu. Rząd w Londynie nie akceptuje proponowanego przez UE rozwiązania awaryjnego (backstop), które wymagałoby pozostania Irlandii Północnej w unii

celnej i części wspólnego rynku, co doprowadziłoby do podziału Zjednoczonego Królestwa pod względem regulacji. Konserwatywna DUP była jedyną znaczącą partią polityczną, która nie poparła w 1998 roku porozumienia wielkopiątkowego i wielokrotnie sugerowała, że treść umowy może ulec zmianie. Rola ugrupowania wzrosła od ubiegłorocznych przedterminowych wyborów parlamentarnych, w których rządząca Wielką Brytanią Partia Konserwatywna utraciła samodzielną większość w Izbie Gmin i musi liczyć na wsparcie 10 deputowanych DUP. Foster zaznaczyła jednocześnie w rozmowie z "Telegraphem", że podpisane między partiami porozumienie o współpracy jest niezależne od osoby zajmującej stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. Pochwaliła głównego rywala Theresy May, byłego ministra spraw zagranicznych w jej rządzie Borisa Johnsona, i jego alternatywny plan na negocjacje dotyczące Brexitu. Jak tłumaczyła Foster, jego propozycje zawierają "pozytywną wizję" dla Brexitu. Zapowiedziała gotowość współpracy z nim, gdyby zastąpił May na stanowisku szefa rządu. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK 2018

16 WT. - 30 WT.

|17


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

18|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Unikatowa wystawa prac Feliksa

Topolskiego w Banku Anglii

Londyńskie Muzeum Banku Anglii otworzyło dla zwiedzających wystawę prac słynnego polsko-brytyjskiego rysownika Feliksa Topolskiego z lat 50. XX wieku, w których artysta przedstawił proces druku banknotów w należących do banku centralnego zakładach w Debden.

Wykorzystując charakterystyczny dla siebie ekspresjonistyczny styl, Topolski pokazał za pomocą powstałych w 1957 roku szkiców i obrazów wszystkie etapy produkcji banknotów. W jego pracach publiczność znajdzie zarówno szerszy widok z galerii inspektorów, jak i szczegółowe, bardziej osobiste ujęcia pracy osób odpowiedzialnych m.in. za poprawną numerację lub kontrolę jakości druku. Feliks Topolski urodził się w Warszawie w 1908 roku i przyjechał do Londynu w połowie lat 30., a w trakcie wojny pracował jako artysta wojenny dla władz Wielkiej Brytanii i polskiego rządu na uchodźstwie. Pod koniec lat 50., kiedy otrzymał zlecenie z Banku Anglii, był już dobrze znany w świecie artystycznym miasta, m.in. dzięki popularnemu dwutygodniowemu magazynowi "Kronik Topolskiego", w których dokumentował historię XX wieku. Polak został dostrzeżony przez władze banku już wcześniej - po tym, jak w trakcie bombardowań Londynu w 1941 roku narysował scenę po eksplozji w pobliżu banku centralnego. Jego praca była na tyle przemawiająca do wyobraźni, że została ocenzurowana i pospiesznie wykupiona przez bank centralny w obawie o to, że Brytyjczyków przerazi widok szkód wyrządzonych wokół jednej z kluczowych instytucji państwowych. Główna kuratorka Muzeum Banku Anglii (Bank of England Museum) Jennifer Adam tłumaczyła w rozmowie z PAP, że pokazane na wystawie prace są nie tylko unikalne ze względu na wyjątkową kreskę Topolskiego i szczegółowość jego obserwacji, ale także dlatego, że to wyjątkowa okazja, aby zajrzeć na zaplecze funkcjonujących do dzisiaj zakładów w Debden. "Oczywiście, nawet współcześnie wypuszczając nowe banknoty do obiegu prezentujemy zdjęcia, ale z troski o bezpieczeństwo praktycznie nigdy nie pokazujemy ludzi lub szerszych ujęć zakładów. Dzisiaj nie bylibyśmy w stanie stworzyć takich prac, na które pozwolono Topolskiemu, bo pokazują nie tylko pracowników, ale też cały budynek i szczegółowe elementy tego procesu" - dodała. Jak jednak zastrzegła, nawet za czasów Topolskiego bezpieczeństwo traktowano bardzo poważnie - na tyle, że choć oryginalnie zamówiono u niego jedynie trzy obrazy to ostatecznie zdecydowano się na zakup całej kolekcji, włącznie ze szkicami. "Topolski był wyjątkowo dobrym obserwatorem, a nigdy nie wiadomo, w czyje ręce mogłyby te prace wpaść" - śmiała się

Adam. Kuratorka cieszyła się, że w trakcie przygotowywania wystawy pracownikom muzeum udało się dowiedzieć więcej na temat sposobu funkcjonowania drukarni i powstawania banknotów pod koniec lat 50. "W hali, w której przeprowadzono ostateczne testy pracowały setki kobiet, które uważnie sprawdzały banknoty, poszukując najmniejszych plam, smug lub niepoprawnych cyferek. (...) Ludzie, którzy pracowali dla banku, kiedy proces sprawdzania banknotów wciąż był przeprowadzany ręcznie - dzisiaj to robią już maszyny - mówili mi, że w trakcie tej pracy wszyscy sobie radośnie rozmawiali, ale jednocześnie byli w stanie błyskawicznie dostrzec każde odstępstwo od wzoru" - tłumaczyła. Jennifer Adam zaznaczyła, że paradoksalnie oryginalnie prace nie cieszyły się zbyt dobrym przyjęciem ze strony pracowników Debden, którzy spodziewali się upiększonej wizji zakładów. "Kiedy spodziewasz się czegoś idealistycznego może być zaskoczeniem zobaczenie siebie w tym stylu rysunku, czytającego gazetę w trakcie przerwy lub jedzącego lunch. Dzisiaj doceniamy te prace znacznie bardziej, skupiając się na ich walorach artystycznych" - dodała. Rok po stworzeniu prac dla Banku Anglii, Topolski otrzymał od księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, zlecenie na przygotowanie muralu poświęconego koronacji monarchini na ścianie w Pałacu Buckingham. Wśród innych znanych osób, które znalazły się na rysunkach Polaka byli m.in. Mahatma Gandhi, Winston Churchill, Martin Luther King i Harold Pinter. Przez lata współpracował także m.in. z telewizją BBC przy programie "Face to Face". W 1974 r. artysta przygotował plakat do "Nocy Listopadowej" w reżyserii Andrzeja Wajdy (Stary Teatr w Krakowie). Był to jeden z rzadkich, bezpośrednich kontaktów artysty z publicznością mieszkającą w zniewolonej przez komunizm Polsce. Feliks Topolski zmarł w Londynie w 1989 roku. Jego praca kontynuowana jest przez jego córkę Teresę w położonym w okolicy Royal Festival Hall na południowym brzegu Tamizy studiu, które do dzisiaj prowadzi warsztaty dla utalentowanych artystów. W pobliżu znajduje się także klubokawiarnia Bar Topolski, w której wciąż znajduje się wiele jego prac. Wystawa przedstawiająca prace rysownika przygotowane na zlecenie Banku Anglii jest dostępna dla zwiedzających do lata przyszłego roku. Wstęp bezpłatny. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK 2018

16 WT. - 30 WT.

|19

Johnson: rządowe plany ws. Brexitu

"politycznie upokarzające"

Były brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson ocenił we wtorek, że rządowy plan porozumienia z Unią Europejską ws. Brexitu jest "politycznie upokarzający", "niedemokratyczny", a jego realizacja byłaby "oddaniem kontroli" nad krajem.

W.Brytania: MSW zezwoliło na używanie

w leczeniu medycznej marihuany Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zdecydowało w czwartek o zmianie przepisów, na mocy których od 1 listopada lekarze specjaliści będą mogli wypisywać pacjentom lekarstwa oparte na medycznej marihuanie. Zmiany zostały zatwierdzone z powołaniem na zakończoną latem analizę prawną, a także rekomendacje przedstawione przez rządową radę doradczą ds. nadużywania narkotyków oraz główną konsultantkę medyczną kraju Dame Sally Davies. Nowe przepisy nie ograniczają liczby przypadłości, które usprawiedliwiają użycie medycznej marihuany, a także usuwają dotychczasowy wymóg zgody specjalnie powołanego panelu medycznego złożonego z zespołu lekarzy. Zmiana prawa ma w szczególności pomóc osobom, które cierpią na poważne przypadki epilepsji. "Biorąc pod uwagę jak poruszyły mnie łamiące serce historie chorych dzieci, było dla mnie szczególnie ważne, abyśmy podjęli szybkie działania, które mogą

Podczas swojego jedynego wystąpienia na konwencji programowej Partii Konserwatywnej w Birmingham Johnson wezwał do porzucenia tzw. planu z Chequers, mówiąc, że jego realizacja - z zachowaniem wspólnego rynku dóbr i bliskiej współpracy celnej - byłaby "niebezpieczna i niestabilna, zarówno politycznie, jak i gospodarczo". "To oznaczałoby, że cokolwiek wymyśli Unia Europejska - sprzedaż jajek po 12 sztuk, zakaz prowadzenia samochodów przez diabetyków, zakaz e-papierosów, cokolwiek - (...) musielibyśmy to implementować bez zdolności wprowadzania zmian lub sprzeciwu" - tłumaczył w przemówieniu, wymierzonym bezpośrednio w premier Theresę May. "To nie jest demokracja, to nie jest to, za czym zagłosowaliśmy - to skandal. To nie jest odzyskiwanie kontroli, ale jej poddawanie" - oznajmił były szef dyplomacji, mówiąc nawet, że na mocy XIV-wiecznego prawa autorzy rządowej propozycji mogliby być ścigani przez prokuraturę za próbę podporządkowania brytyjskiego prawa zewnętrznej instytucji. Johnson odrzucił jednocześnie argumentację części eurosceptycznych polityków, że kluczowe jest najpierw doprowadzenie do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a szczegóły przyszłej relacji ze Wspólnotą mogą być ustalone w przyszłości. "Nie wierzcie w to, że jakoś możemy się zgodzić na coś nieodpowiedniego teraz i naprawić to później, rzeczywiście wychodząc (z UE) za rok czy dwa. To totalna fantazja. Wydarzy się coś dokładnie odwrotnego. Obserwuję (...) Unię Europejską od trzydziestu lat i za każdym razem, kiedy referendum kończy się wynikiem niezgodnym z ruchami federalistów, siły dośrodkowe powoli próbują ustawić taki kraj na swoim miejscu" - tłumaczył. "Jeśli oszukamy wyborców, a Chequers jest oszustwem, to nasilimy poczucie nieufności. Wzmocnimy tych, którzy wrzeszczą o zdradzie i obawiam się, że na Chequers skorzysta radykalna prawica w postaci

UKIP. (...) Nie wolno nam na to pozwolić" - dodał. Jednocześnie polityk stanowczo sprzeciwił się organizacji drugiego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ostrzegając, że byłoby to "katastrofalne dla zaufania wobec polityki". W wystąpieniu polityk wezwał także rząd Partii Konserwatywnej do zwiększenia inwestycji w mieszkalnictwo i wydatków na służbę zdrowia, przywrócenia wyrywkowych przeszukiwań przez policję, obniżania podatków, a także prowadzenia polityki zagranicznej mającej na celu wzmocnienie globalnej - a nie tylko europejskiej - pozycji Wielkiej Brytanii. Jednocześnie ostro zaatakował lidera opozycyjnej Partii Pracy, mówiąc, że "nie wolno dopuścić blisko rządów tej pokrętnej kabały przestarzałych marksistów, uwielbiających Hugo Chaveza, tolerujących antysemityzm apologetów Kremla". "Zamiast naśladować (Jeremy'ego) Corbyna, musimy wrócić do naszych podstawowych konserwatywnych idei i dopasować je do współczesnych problemów" - dodał. Jego przemówienie obserwowało nawet do 1,5 tys. osób, które stały w kolejce do sali przez ponad godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia. Choć Johnson nie zajmuje obecnie żadnego stanowiska w rządzie, to właśnie jego wystąpienie - a nie żadnego z ministrów - wzbudziło największe emocje wśród uczestników konwencji programowej Partii Konserwatywnej, którzy wielokrotnie przerywali mu oklaskami i pożegnali owacją na stojąco. Od miesięcy Johnson jest wymieniany jako główny kandydat eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej do zastąpienia May na stanowisku premiera. Były szef dyplomacji ustąpił ze stanowiska w lipcu br. w proteście wobec rządowej strategii, dotyczącej wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Konwencja programowa Partii Konserwatywnej potrwa do środy i zakończy się przemówieniem premier May. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

pomóc tym, którzy potrzebują medycznej marihuany" - tłumaczył szef brytyjskiego MSW Sajid Javid. Decyzję o przypisaniu pacjentowi lekarstwa opartego o medyczną marihuanę będzie mógł podjąć jedynie lekarz specjalista - np. neurolog lub pediatra - a nie lekarz pierwszego kontaktu i wyłącznie w sytuacji, kiedy na rynku nie ma odpowiedników tych lekarstw. Impulsem do wprowadzenia reformy były szereg głośnych spraw dotyczących użycia olejku z marihuany przez dzieci cierpiące na regularne zapaści epileptyczne. Zmiana w prawie obejmie wszystkie części składowe Wielkiej Brytanii: Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną. Rekreacyjne użycie marihuany pozostanie nielegalne. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

20|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Szef MSW zapowiedział zmianę

przepisów migracyjnych

Szef brytyjskiego MSW Sajid Javid przedstawił we wtorek zarys nowych przepisów migracyjnych. Zapowiedział zerwanie ze swobodą przepływu osób w ramach UE i wprowadzenie systemu opartego na ocenie wartości migrantów, m.in. zależnie od poziomu wykształcenia.

Wśród najważniejszych zmian znalazła się zapowiedź całkowitego zerwania ze swobodą przepływu osób w ramach UE i preferencyjnym traktowaniem migrantów z państw Wspólnoty na rzecz systemu opartego na ocenie wartości migrantów, m.in. według kryterium poziomu wykształcenia i zarobków. "Nie powinniśmy odrzucać uzasadnionych obaw, które wiele osób (...) wyrażało na temat tego, jak zarządzano imigracją, w szczególności niepokoju tych, którzy pracują za najniższe stawki lub w wykonują prace niewymagające kwalifikacji zawodowych" - tłumaczył na konwencji programowej Partii Konserwatywnej Javid. Mówił, że "nieodpowiedzialne podniesienie (kwestii) imigracji przez Partię Pracy (która m.in. podjęła decyzję o otwarciu granic dla osób z nowych państw UE w 2004 roku - PAP) podkopało zaufanie opinii publicznej". Zwracając się bezpośrednio do ponad 3,3 mln obywateli UE, w tym ok. miliona Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, Javid zapewnił: "niezależnie od porozumienia z Unią Europejską chcemy, żebyście zostali". Polityk, który jest wymieniany wśród potencjalnych następców premier Theresy May, przypomniał słuchaczom historię swojej rodziny. Jego ojciec przyjechał do Wielkiej Brytanii z Pakistanu, rozpoczynając pracę w przędzalni wełny, a siedmioosobowa rodzina mieszkała w dwupokojowym mieszkaniu nad lokalnym sklepem spożywczym. "Co Partia Konserwatywna oferuje wywodzącemu się z klasy pracującej w Rochdale dziecku imigranta? Sprawiliście, że został ministrem spraw wewnętrznych" - powiedział. Odnosząc się do społeczności migranckich w Wielkiej Brytanii, szef MSW zapowiedział jednak podniesienie wymogów dotyczących uzyskania brytyjskiego obywatelstwa, w tym wprowadzenie trudniejszych testów

językowych oraz kompleksowego "testu wartości". Miałby on zastąpić dotychczasowy sprawdzian wiedzy o historii i zwyczajach Wielkiej Brytanii. Javid zapewniał także o tym, że pomimo wywodzenia się z mniejszości etnicznej nie zamierza tolerować tego, aby poprawność polityczna wpływała na skuteczność działań państwa. Odnosząc się do serii skandali dotyczących molestowania seksualnego przez mężczyzn mających azjatyckie korzenie, w tym m.in. - podobnie jak jego rodzina - z Pakistanu, zapewniał, że "ich zachowanie jest obelgą dla ich dziedzictwa". Sugerował m.in. odebranie brytyjskiego obywatelstwa osobom skazanym za terroryzm lub przestępstwa na tle seksualnym. Javid poruszył także kwestię trwających negocjacji ws. Brexitu, stanowczo wypowiadając się przeciwko drugiemu referendum w tej sprawie. "(...) Spróbujcie sobie tylko wyobrazić, co stałoby się, gdybyśmy nie zrealizowali wyniku referendum" - tłumaczył. Minister spraw wewnętrznych ostro zaatakował również lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna, ostrzegając, że - jego zdaniem - szef laburzystów byłby jako premier "zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego". "Wyobraźmy sobie, że na Downing Street będzie rezydował ktoś, kto głosował przeciwko kluczowym ustawom antyterrorystycznym, kto odmawia potępienia Kremla za atak na naszej ziemi, kto na poważnie sugerował wysłanie próbki środka paralityczno-drgawkowego do (prezydenta Rosji) Władimira Putina, żeby Rosjanie powiedzieli nam, co to jest, kto porównywał działania naszego najbliższego sojusznika, amerykańskiego wojska, do Państwa Islamskiego" - wyliczał szef MSW. Konwencja programowa Partii Konserwatywnej potrwa do środy i zakończy się przemówieniem May. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK 2018

16 WT. - 30 WT.

|21


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

22|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

May: nie sprzeniewierzymy się

wynikowi referendum Wielka Brytania zamierza

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała w środę, że jej rząd "nie sprzeniewierzy się wynikowi referendum" ws. Brexitu, akceptując porozumienie z UE, które nie spełniałoby wymogów dotyczących odzyskania kontroli nad wydatkami, prawem i granicami.

opodatkować usługi cyfrowe Jeżeli wkrótce nie dojdzie do międzynarodowego porozumienia w sprawie opodatkowania firm technologicznych, Wielka Brytania wprowadzi własny podatek od usług cyfrowych - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na przemowę ministra finansów. Według agencji brytyjski minister finansów Philip Hammond ogłosi zamiar wprowadzenia nowego podatku podczas kongresu Partii Konserwatywnej w Birmingham w środkowej Anglii. Zgodnie z tekstem przemówienia, do którego dotarł Reuters, "najlepszym sposobem na opodatkowanie międzynarodowych koncernów są międzynarodowe porozumienia, jednak czas na rozmowy dobiega końca i nie można dłużej zwlekać". Firmy internetowe są w stanie unikać opodatkowania ze względu na rozliczanie sprzedaży i zysków w wybranych przez siebie jurysdykcjach. Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej

postanowili z tego powodu wypracować nowe zasady opodatkowania działalności tego rodzaju spółek. Wsparcie dla regulacji w tym zakresie wyraziły m.in. Włochy, Niemcy i Hiszpania. W opozycji pozostaje jednak Irlandia, która przez wiele lat była centrum inwestycyjnym dla firm technologicznych. Rząd Wielkiej Brytanii już wcześniej rozważał opodatkowanie dochodów firm internetowych do czasu uchwalenia odpowiednich przepisów międzynarodowych. Według Reutera ze względu na pozycję gigantów takich jak Facebook i Google oprócz zmian w prawie podatkowym brytyjski rząd planuje również reformę przepisów o ochronie konkurencji. (PAP)

"Nikt nie chce dobrego porozumienia z Unią Europejską bardziej niż ja, ale to nigdy nie oznaczało gotowości do wypracowania umowy za wszelką cenę" - mówiła May. Odwołując się do niepowodzenia niedawnego nieformalnego szczytu UE w Salzburgu, dodała, że "traktowała UE wyłącznie z szacunkiem i Wielka Brytania oczekuje tego samego". Szefowa rządu broniła jednocześnie swojej wizji wyjścia z UE, tzw. planu z Chequers, i przestrzegła posłów i aktywistów podzielonej w tej sprawie Partii Konserwatywnej, aby nie dali się wciągnąć w "gonitwę za własnymi wizjami perfekcyjnego Brexitu", a zamiast tego dbali o jedność ugrupowania w kluczowych miesiącach negocjacji z UE. "Ludzi nie interesują teoretyczne debaty, bo ich życie zależy od tego, abyśmy wypracowali korzystne rozwiązanie w praktyce. Brexit, który sprawi, że Wielka Brytania będzie silniejsza, za 50 lat na nic się nie przyda, jeśli utrudni nasze życie teraz" - przestrzegła, krytykując w ten sposób eurosceptyczne skrzydło swej partii, które domaga się zerwania negocjacji ze Wspólnotą i zastąpienia ich w przyszłości porozumieniami handlowymi z krajami trzecimi. Jednocześnie zastrzegła, że rząd nie wyklucza zakończenia negocjacji w sprawie przyszłych relacji z UE bez osiągnięcia porozumienia. Jak tłumaczyła, taki scenariusz byłby możliwy w szczególności w sytuacji, gdyby proponowany model przyszłych stosunków z Unią zagrażał jedności Zjednoczonego Królestwa przez nadanie specjalnego statusu prawnego Irlandii Północnej lub sprowadzał się do "wyjścia (Wielkiej Brytanii) z UE jedynie z nazwy", zmuszając rząd w Londynie do utrzymania członkostwa we wspólnym rynku i unii celnej, a także dalszego uznawania jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE. "Nie sprzeniewierzymy się wynikowi referendum, nie dopuścimy do rozerwania naszego kraju" - zapowiedziała, oceniając jednocześnie, że "wyjście bez umowy, przywrócenie ceł i kosztownych kontroli granicznych byłoby złym wynikiem (rozmów) zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i Unii Europejskiej". May wykluczyła zorganizowanie drugiego referendum w sprawie opuszczenia Wspólnoty, mówiąc, że taki ruch podkopałby zaufanie wyborców do brytyjskiej demokracji i zostałby odebrany jako próba pouczania ich przez niezadowolonych z ich pierwszej decyzji polityków. "Posłowie zwrócili się do Brytyjczyków z prośbą o podjęcie decyzji, ufając ich ocenie sytuacji. Oni z kolei zaufali nam, że zrealizujemy ich

wybór, i ja ich nie zawiodę" - zapewniła. W wystąpieniu kończącym konwencję programową Partii Konserwatywnej w Birmingham szefowa rządu zadeklarowała także zakończenie wieloletniej polityki zaciskania pasa oraz nowe inwestycje w służbę zdrowia (w tym program wczesnego wykrywania raka, który opowiedziała przedstawiając historię swojej zmarłej córki chrzestnej i ministra Jamesa Brokenshire'a, który odszedł z rządu na kilka miesięcy walcząc z chorobą) oraz mieszkalnictwo. "Dekadę po kryzysie finansowym ludzie powinni wiedzieć, że nadszedł koniec polityki oszczędności (...), a ich ciężka praca się opłaciła" - tłumaczyła May, podkreślając, że Partia Konserwatywna "wierzy w siłę dobrze uregulowanego wolnego rynku - największego w historii narzędzia rozwoju ludzkości". Odwołała się przy tym do historycznych przykładów, które jej zdaniem potwierdzały instynktowne dążenie ludzi do wolności, przypominając, że zamknięte gospodarki były "obalane nie przez wpływowe elity, lecz zwykłych ludzi", i wspominając m.in. Solidarność w Stoczni Gdańskiej, aksamitną rewolucję w Czechosłowacji i upadek muru berlińskiego. Odnosząc się do czołowych polityków torysów, wywodzących się z różnych środowisk społecznych, w tym mniejszości etnicznych i seksualnych, premier tłumaczyła, że kluczowa jest "możliwość brania przyszłości w swoje ręce". "To świadomość, że jeśli twój ojciec przyleciał z Pakistanu, ty możesz zostać ministrem spraw wewnętrznych (tak jak obecny szef tego resortu Sajid Javid - PAP); jeśli spędziłeś czas w domu dziecka, możesz być w rządzie; jeśli twoi dziadkowie przyjechali w ramach pokolenia Windrush (z Karaibów - PAP), możesz być następnym burmistrzem Londynu (jak kandydat torysów na to stanowisko Shaun Bailey - PAP); a jeśli jesteś w ciąży, oczekując pierwszego dziecka, i zaręczona ze swoją dziewczyną, możesz być przyszłą pierwszą minister Szkocji (jak Ruth Davidson - PAP)" - wyliczała. Liderka Partii Konserwatywnej wykorzystała swoje przemówienie także do skrytykowania lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna, którego oskarżyła o próbę wykorzystania negocjacji w sprawie Brexitu do "realizowania interesów partyjnych, a nie interesu narodowego". Zarzuciła mu też brak zbilansowanych planów budżetowych, przychylność wobec Rosji i tolerowanie antysemityzmu w swoim ugrupowaniu. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|23

Hunt oskarża rosyjski wywiad Brak obowiązku szczepień, o cyberataki na całym świecie ale wsparcie ze strony państwa Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt oskarżył rosyjski Szczepienie dzieci nie jest w Wielkiej Brytanii obowiązkowe, ale wspieGłówny Zarząd Wywiadowczy (GRU) o przeprowadzanie od wielu lat cy- rane przez publiczną służbę zdrowia (NHS) i dostępne bezpłatnie u lekaberataków na rożne instytucje na całym świecie - poinformowały agencje. rza rodzinnego. Eksperci ostrzegają, że mity na temat szczepionek wciąż wymagają edukowania opinii publicznej.

"Tego typu zachowania świadczą o działaniu bez względu na międzynarodowe prawo lub ustanowione normy, a także działaniu z poczuciem bezkarności i bez uwzględnienia konsekwencji" - oświadczył szef brytyjskiego MSZ w komunikacie. Jego zdaniem cyberataki były przeprowadzane na instytucje polityczne, sportowe, na przedsiębiorstwa i na środki masowego przekazu. "Nasze przesłanie jest jasne - dodał minister - Wraz z naszymi sojusznikami ujawnimy i odpowiemy na próby GRU podważenia międzynarodowej stabilności." Według Hunta Brytyjskie Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) było w stanie ustalić, że GRU ukrywa się za co najmniej kilkoma atakami dokonanymi na całym świecie. Te "ryzykowne i bezprawne" cyberataki "dotknęły obywateli w wielu krajach, w tym w Rosji, i kosztowa-

ły gospodarki krajowe miliony" - stwierdził Hunt. Wyjaśnił, że wśród akcji zidentyfikowanych przez NCSC są m.in. ataki na amerykańską Partię Demokratyczną, będące elementem rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r. Według brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Rosja włamała się m.in. do bazy danych Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), przez co doszło do wycieku wielu poufnych informacji. GRU przeprowadziło także, jak stwierdzono w komunikacie, atak komputerowy na ukraińskie lotnisko w Odessie. Jeremy Hunt wyjaśnił, że GRU jest powiązany ze znanymi grupami hakerskimi, takimi jak APT 28, Fancy Bear, Sofacy, Pawnstorm, Sednit, CyberCalifate, Cyber Berkut, Voodoo Bear i BlackEnergy Actors. "Uważamy, że rosyjski rząd jest odpowiedzialny za ten proceder" - stwerdził Hunt. (PAP)

Nissan ostrzega przed negatywnymi skutkami Brexitu, apeluje o dialog Brak odpowiedniego porozumienia ws. Brexitu będzie mieć "poważne konsekwencje" dla brytyjskiego przemysłu - ostrzegł w czwartek japoński koncern motoryzacyjny Nissan. Jednocześnie zaapelował do Londynu i UE aby uzgodniły kształt przyszłych relacji handlowych. "Jesteśmy wśród tych firm, które poczyniły duże inwestycje w Wielkiej Brytanii i nadal czekają na wyklarowanie się kształtu przyszłych relacji handlowych UE ze Zjednoczonym Królestwem" - podkreślił Nissan w oświadczeniu. "Nagła zmiana reguł w porównaniu z tymi jakimi posługuje się Światowa Organizacja Handlu (WTO) będzie mieć poważne konsekwencje dla krajowego przemysłu, dlatego apelujemy do brytyjskich i unijnych negocjatorów, aby razem wypracowali wyważony Brexit, który będzie zachęcał do korzystnego handlu" - dodała firma w dokumencie. Producenci motoryzacyjni obawiają się, że ich działalność może zostać zakłócona przez opóźnienie w dostawach części zamiennych i wyprodukowanych samochodów. Taka sytuacja zmniejszy produkcję, a także zwiększy koszty. Swoje obawy w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE wyraziły m.in. BMW, PSA, czy Jaguar. Nissan ma fabrykę w Sunderlandzie w północno-wschodniej Anglii. Powstają tam m.in. takie modele

jak X-Trail czy Qashqai. Firma zatrudnia w zakładach 7 tys. osób. W zeszłą niedzielę premier Theresa May przekonywała, że plan wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej służy interesom narodowym kraju. W serii wywiadów udzielonych przy okazji rozpoczynającej się tego dnia konwencji programowej Partii Konserwatywnej w Birmingham szefowa rządu broniła tzw. planu z Chequers, zapewniając, że "realizuje on wolę Brytyjczyków" wyrażoną w referendum z czerwca 2016 roku. W ramach tego planu, odrzuconego przez Brukselę, po Brexicie zachowany miałby być swobodny przepływ towarów między UE a Wielką Brytanią, ale już nie swobodny ruch osobowy. Tymczasem z dokumentów unijnych, do których dotarł Reuters wynika, że negocjatorzy Unii Europejskiej są gotowi zaoferować brytyjskiej premier strefę wolnego handlu po Brexicie, ale podkreślają, że w przeciwieństwie do jej planu musi istnieć granica celna, która sprawi, że handel nie będzie całkowicie płynny. (PAP)

Rekomendowane jest, by w pierwszych miesiącach życia dzieci otrzymały szczepionkę "sześć w jednym" (m.in. przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, chorobie Heinego-Medina), a także zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych typu B, pneumokokom i rotawirusom. Tuż po ukończeniu roku dochodzi do tego szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR), a następnie - od tego roku po raz pierwszy - pomiędzy drugim a piątym rokiem życia także na grypę. Dziewczynkom pomiędzy 12 a 13 rokiem życia rekomenduje się także zaszczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną raka szyjki macicy. W miarę rozwoju dziecka proponowane są również dawki wspomagające szczepienia przeciwko głównym chorobom. Inaczej niż w Polsce rekomendowana lista szczepionek nie obejmuje gruźlicy - poza regionami kraju, w których ryzyko zachorowania jest wyższe od przeciętnego. Największe kontrowersje w debacie publicznej wywołuje szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce. Według statystyk NHS w ciągu ostatnich 12 miesięcy poziom zaszczepienia czwarty rok z rzędu spadł, osiągając 91,2 proc. - poniżej rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia progu odporności zbiorowiskowej (95 proc.). Profesor pediatrii z Uniwersytetu w Bristolu Adam Finn tłumaczył w sierpniu br. w rozmowie z "Telegraphem", że częściową odpowiedzialność za ten problem ponoszą opublikowane 20 lat temu badania Andrew Wakefielda, który w artykule dla czasopisma naukowego "The Lancet" sugerował na podstawie 12-osobowej grupy badawczej związek MMR z autyzmem, co wywołało dramatyczny spadek liczby szczepień przeciw tym chorobom. Choć Wakefield został później wykreślony z rejestru lekarzy, dziennikarze ujawnili jego konflikt interesów w związku ze współpracą z grupą chcącą udowodnić szkodliwość szczepionek, oryginalny artykuł został wycofany przez magazyn, a jego wnioski wielokrotnie zakwestionowane przez serię nowszych badań na większych próbach, to skutki tamtych kontrowersji wciąż są odczuwalne w brytyjskiej debacie publicznej. "Wiele osób postrzega tę szczepionkę jako kontrower-

syjną; (...) istnieje ten element wątpliwości, którego wcześniej nie było" - wyjaśniał Finn, dodając, że w pokoleniu urodzonym w trakcie trwania skandalu wiele osób nie otrzymało niezbędnego szczepienia, a teraz, gdy wchodzą w wiek studencki, łatwiej mogą wejść w kontakt z tymi chorobami. "Odra jest niezwykle zaraźliwa i jeśli ktoś nigdy jej nie przeszedł oraz nie przyjął szczepionki, można to trochę porównać do bycia w suchym lesie i czekania na kogoś, kto przyjdzie z zapałką" - powiedział akademik. Dr Joanna Bagniewska z Uniwersytetu Oksfordzkiego tłumaczyła w rozmowie z PAP, że "Wakefield doskonale wykorzystał sytuację, w której wzrosła diagnozowalność autyzmu, ale opinii publicznej nie podano żadnych przyczyn, które do tego doprowadziły". "W mediach pojawiała się wręcz błędna hipoteza, że autyzm rozwija się u dzieci ze względu na matki, które stosują zimny chów, więc za mało dbają i przytulają swoje pociechy. Tłumaczenie Wakefielda, że to nie ich wina, ale koncernów farmaceutycznych i szczepień choć równie nieprawdziwa - była znacznie atrakcyjniejsza, przenosząc fałszywą odpowiedzialność z rodziców na korporacje" - powiedziała. Bagniewska, która zajmuje się popularyzacją nauki, na podstawie prowadzonych na uniwersytecie badań oceniła, że twarda grupa antyszczepionkowców to zaledwie kilka procent brytyjskiej populacji. "Większym problemem są ludzie, którzy się wahają lub spóźniają ze szczepionkami: oni niekoniecznie są jednoznacznie przeciwko nim, ale mają wątpliwości i zwlekają z podjęciem decyzji, co naraża na ryzyko całą populację przez spadającą odporność zbiorową" - wyjaśniła. W 2018 roku na terenie Anglii i Walii odnotowano 760 podejrzewanych przypadków odry - ponad dwa razy więcej niż w całym roku 2017 - które zidentyfikowano m.in. w dużych miastach: Londynie, Birmingham, Liverpoolu, Leeds i Cardiff. Choć formalnie choroba została uznana za zwalczoną, to uważa się, że za wzrost odpowiedzialne są głównie podróże niezaszczepionych dzieci i dorosłych do państw, w których istnieje większe ryzyko zarażenia, np. do Włoch i Rumunii. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

24|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Rząd rozszerzy pilotażową

rejestrację obywateli UE

Brytyjski minister obrony: nie będziemy tolerować agresywnego zachowania Rosji

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson ostrzegł, że próba ataku Około 250 tys. obywateli Unii Europejskiej pracujących w Wielkiej Bry- rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU na Organizację ds. Zakazu Broni tanii w służbie zdrowia i szkolnictwie wyższym będzie mogło od listopa- Chemicznej (OPCW) "nie jest odizolowanym przypadkiem", i oświadda aplikować o status osoby osiedlonej, który będzie podstawą do prawa czył, że W. Brytania "nie będzie tolerować" takiego zachowania Rosji. rezydencji po Brexicie.

Po wcześniejszych testach obejmujących kilkaset osób zatrudnionych w rejonie Liverpoolu sześciotygodniowa faza pilotażowa obejmie ok. 250 tys. z 3,3 miliona obywateli UE w Wielkiej Brytanii pracujących głównie w sektorze publicznym: publicznej służbie zdrowia, przy opiece nad osobami starszymi oraz w instytucjach szkolnictwa wyższego, w tym na uniwersytetach. Brytyjski rząd zastrzegł, że pozostali obywatele UE mieszkający w Zjednoczonym Królestwie nie powinni na tym etapie składać swoich aplikacji, lecz poczekać na pełne otwarcie systemu, którego uruchomienie planowane jest najpóźniej na marzec 2019 roku. Nabór wniosków o otrzymanie statusu osoby osiedlonej dla unijnych pracowników akademickich i administracyjnych zatrudnionych przez instytucje szkolnictwa wyższego zostanie otwarty 15 listopada br. Ambasadorka Fundacji Polonium, wspierającej polskich naukowców poza granicami Polski, dr Joanna Bagniewska oceniła w rozmowie z PAP, że to "dobre posunięcie, bo zagwarantowanie statusu migracyjnego może pomóc w przekonaniu wysoko wykwalifikowanych akademików do pozostania w Wielkiej Brytanii", a także uspokoi obawy oraz "wprowadzi więcej stabilności". Jak dodała, nowy status osoby osiedlonej zakłada szereg korzystnych zmian w prawie, w tym m.in. wliczanie okresu studiów doktoranckich do rezydentury, co często było problemem dla badaczy próbujących ubiegać się o stałą rezydencję lub podwójne obywatelstwo. "Pamiętajmy, że środowisko akademickie było stanowczo przeciwko Brexitowi i to wpłynęło na wielu naukowców, którzy decydowali się na przeprowadzkę do innych państw członkowskich UE lub nawet Stanów Zjednoczonych. Dzisiejsza informacja jest pozytywna i sugeruje, że rząd próbuje zatrzymać nas w kraju, ale wciąż pozostają obawy dotyczące szerszego wpływu wyjścia z Unii Europejskiej na szkolnictwo wyższe, w tym dostępu do grantów i finansowania, a także ryzyka ograniczenia napływu studentów ze Wspólnoty, co może mieć negatywne konsekwencje" - tłumaczyła Bagniewska. Również od 15 listopada będą mogły się rejestrować także wybrane osoby zaliczane do tzw. grup wysokiego ryzyka, które korzystają z pomocy jednej z siedmiu organizacji społecznych wspierających migrantów. Wśród wybranych przez brytyjski rząd podmiotów, które będą mogły przetestować procedurę, znalazło się m.in. pracujące z migrantami z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polakami, East European Resource Centre (EERC) z Londynu. "Wybór naszej organizacji jest szansą na przystosowanie systemu do wyjątkowych potrzeb części Polaków; w szczególności tych, którzy są zagrożeni wyklucze-

niem społecznym, ekonomicznym lub borykają się ze złym stanem zdrowia, co może utrudniać dostęp do systemów państwowych" - tłumaczyła w rozmowie z PAP szefowa EERC Barbara Drozdowicz. Jak podkreśliła, organizacji szczególnie zależy na "zadbaniu o to, aby proces rejestracji - który po Brexicie obejmie wszystkich obywateli UE - był zrozumiały dla wszystkich Polaków na Wyspach, bez względu na ich zdolności komputerowe, poziom znajomości języka angielskiego czy wiek". "Nasza analiza skupi się na zbadaniu tego, czy nasi beneficjenci mają jakiekolwiek problemy z obsługą aplikacji przez internet i na telefonach, a także z przedstawieniem wymaganych dokumentów. Sprawdzimy też, jak przetwarzane będą wnioski od osób, które mogą mieć bardziej skomplikowane historie migracyjne, np. często zmieniały pracę lub pobierały zasiłki" - dodała Drozdowicz. Z kolei 28 listopada br. rejestracja zostanie rozszerzona o osoby zatrudnione w najważniejszych instytucjach publicznej służby zdrowia i opieki nad osobami starszymi na terenie Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej, m.in. NHS Foundation Trust, NHS Trust, Care Quality Commission i Public Health England. Według rządowych szacunków w samej Anglii pracuje w nich co najmniej dziewięć tysięcy Polaków. Zgłoszenia od osób, które spełniają powyższe warunki i kwalifikują się do udziału w pilotażu, będą zbierane do 21 grudnia br., a wydane decyzje administracyjne o nadaniu statusu osoby osiedlonej (przy rezydencji powyżej pięciu lat) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (poniżej pięciu lat) będą od razu wiążące - nawet pomimo tego, że w okresie testów Wielka Brytania nadal będzie jeszcze członkiem UE. Osoby chcące wziąć udział w teście będą musiały mieć ważny paszport biometryczny oraz telefon lub tablet z systemem operacyjnym Android, który będzie konieczny do potwierdzenia tożsamości (aplikacja nie działa na urządzeniach marki Apple, np. iPhone, iPad). Koszt złożenia wniosku - podobnie jak w docelowej wersji systemu, która obejmie wszystkich 3,3 miliona obywateli UE - to 65 funtów dla osoby dorosłej i 32,5 funta dla dziecka poniżej 18 roku życia. Pełne uruchomienie systemu dla wszystkich obywateli UE, w tym ok. miliona Polaków, planowane jest przed końcem marca 2019 roku. Brak uzyskania statusu osoby osiedlonej w terminie przed końcem czerwca 2021 roku - może skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Williamson podkreślił, że ujawnione wcześniej w czwartek działania Rosji dotyczą "kampanii zuchwałych ataków na instytucje polityczne, firmy, media i agencje sportowe". "Zidentyfikowaliśmy, że za tymi atakami stało GRU, a nie służyły im żadne uzasadnione kwestie bezpieczeństwa narodowego. Zamiast tego atakowano zwykłych ludzi i organizacje międzynarodowe, takie jak OPCW, których praca odpowiada wspólnym wartościom globalnej społeczności" - powiedział. Williamson jednoznacznie ocenił, że "rosyjskie państwo ponosi całkowitą odpowiedzialność za działania GRU". "Nie możemy dłużej pozwalać GRU na to, aby podejmowało agresywne działania na całym świecie z poczuciem bezkarności. Nie będziemy tolerowali agresywnego zachowania i wraz z naszymi sojusznikami będziemy ujawniać wszelkie próby podkopania międzynarodowej solidarności i odpowiadać na nie" - zapewnił. Wcześniej minister obrony Holandii Ank Bijleveld poinformowała, że służbom wywiadowczym jej kraju udało się zapobiec w kwietniu atakowi hakerskiemu ze strony Rosji na Organizację ds. Zakazu Broni Che-

micznej z siedzibą w Hadze. Bijleveld przekazała, że próby ataku dokonano 13 kwietnia i że jeszcze tego samego dnia z Holandii wydalono czterech rosyjskich agentów podejrzanych o udział w tej akcji. Zgodnie z informacjami holenderskiego wywiadu wojskowego czterej Rosjanie przyjechali do Holandii 10 kwietnia i zostali przyłapani ze sprzętem szpiegowskim w hotelu nieopodal siedziby OPCW. Organizacja pracowała w tym czasie m.in. nad zidentyfikowaniem substancji użytej w marcu w ataku w Salisbury na południu Anglii podczas próby zabójstwa byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki. Zamach na Skripalów na terytorium Wielkiej Brytanii wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym USA i większości krajów UE. Również w czwartek poinformowano, że GRU próbowało przeprowadzić ataki na brytyjskie MSZ i brytyjskie wojskowe laboratorium chemiczne w Porton Down, które także zajmowało się sprawą Skripala. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Premier powołała wiceministra

ds. zdrowia psychicznego Brytyjska premier Theresa May utworzyła w środę w resorcie zdrowia stanowisko wiceministra, który będzie odpowiedzialny za zdrowie psychiczne obywateli, walkę z nierównościami w dostępie do służby zdrowia i przeciwdziałanie samobójstwom. May tłumaczyła, że chce złamać tabu dotyczące zdrowia psychicznego i poprawić jakość opieki zdrowotnej w tym zakresie. Nowa minister Jackie Doyle-Price ma zająć się m.in. walką ze stygmatyzowaniem osób poszukujących wsparcia psychologicznego i otwarciem debaty publicznej na ten temat. Według brytyjskich statystyk ok. 4,5 tys. osób popełnia co roku samobójstwa na terenie Anglii. To wiodąca przyczyna śmierci wśród mężczyzn poniżej 45. roku życia. "Wszyscy możemy zakończyć strach przed reakcją społeczną, która zmusiła zbyt wiele osób do cierpienia w milczeniu i powstrzymać w ten sposób tragedię, która pozbawiła zbyt wiele osób życia" - tłumaczyła May.

Szefowa rządu zapowiedziała także przekazanie 1,8 mln funtów na wsparcie dla organizacji pozarządowej Samaritans, która zarządza całodobową, anonimową infolinią oferującą wsparcie dla osób zmagających się z trudnościami. Nominacja na nowe stanowisko zbiegła się w czasie z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, a także z organizowanym przez brytyjskie ministerstwo zdrowia pod auspicjami księcia Williama i księżnej Kate pierwszym światowym szczytem ministerialnym ds. zdrowia psychicznego, który odbywa się w Londynie. W wydarzeniu biorą udział ministrowie i inni przedstawiciele władz z ponad 50 państw. Polska nie jest reprezentowana na konferencji. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|25

Posłanka SNP: czy obywateli UE czeka los pokolenia Windrush? Posłanka Szkockiej Partii Narodowej Joanna Cherry spytała w środę w Izbie Gmin premier Theresę May o sytuację mieszkającego w Szkocji Polaka, któremu odmówiono zasiłku, uzasadniając decyzję brakiem statusu rezydenta - choć mieszka tam od 14 lat. Występując w trakcie cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi z udziałem szefowej rządu, edynburska posłanka tłumaczyła, że 20-letni mężczyzna mieszka w Szkocji od szóstego roku życia, ale brytyjskie urzędy uznały, że z jakiegoś powodu nie spełnia wymogu rezydencji, aby otrzymać zasiłek dla osób poszukujących pracy. "Nawet ministerstwo pracy i emerytur nie jest w stanie zrozumieć wyglądającego niczym z powieści Kafki listu, który otrzymał. Czy podobnie jak skandal Windrush to jest zwiastun tego, co spotka obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii?" - pytała Cherry, podkreślając jednocześnie "wartościowy wkład polskiej społeczności w szkockie społeczeństwo". Skandal dotyczący pokolenia Windrush związany był z serią błędów administracyjnych po stronie Wielkiej Brytanii, co skutkowało wątpliwościami dotyczącymi statusu nawet do pół miliona osób, które przyjechały do tego kraju w latach 1948-71 z dawnych brytyjskich kolonii na Karaibach. Dziennik "The Guardian" ujawnił, że wiele z tych osób mogło być w ostatnich latach błędnie pozbawione dostępu do publicznej służby zdrowia, rynku pracy lub nawet prawa rezydencji. W konsekwencji w kwietniu tego roku stanowisko straciła ówczesna szefowa ministerstwa spraw wewnętrznych Amber Rudd. W odpowiedzi na pytanie Joanny Cherry premier May tłumaczyła, że w ramach trwających negocjacji z Unią Europejską brytyjski rząd "doszedł do porozumienia

w sprawie praw dostępnych dla obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii", a także przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące ich statusu w będącym wciąż przedmiotem rozmów tzw. okresie przejściowym (implementacji). Szefowa rządu podkreśliła jednocześnie, że w niedawnym wystąpieniu na Downing Street złożyła jednostronną gwarancję zachowania praw 3,3 mln unijnych obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii - w tym miliona Polaków - nawet w razie załamania się negocjacji z Unią Europejską. "Zadbamy o to, że będą oni otoczeni opieką" - podkreśliła. May odmówiła natomiast komentarza w tej konkretnej sytuacji, zapowiadając jedynie, że "jest pewna, że ministerstwo pracy i emerytur przyjrzy się szczegółowo tej sprawie". W czerwcu brytyjskie MSW przedstawiło szczegóły procesu ubiegania się o tzw. status osoby osiedlonej, który ma być podstawą prawną regulującą pobyt obywateli UE po Brexicie. Rejestracja zostanie uruchomiona w marcu 2019 roku, a osoby ubiegające się o potwierdzenie swoich praw będą musiały wypełnić trzyetapowy wniosek, w którym potwierdzą swoją tożsamość, pobyt w Wielkiej Brytanii oraz niekaralność. Na podstawie przekazanych informacji system w czasie rzeczywistym przeprowadzi wstępną ocenę wniosku i wskaże, czy osoba wypełniająca formularz ma prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlo-

nej (ang. settled status; przyznawany w przypadku pobytu rezydenta w Wielkiej Brytanii przez ponad pięć lat) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (ang. pre-settled status; pobyt krótszy niż pięć lat). Uzyskanie statusu osoby osiedlonej będzie wymagane także przy ubieganiu się o brytyjskie obywatelstwo, do którego konieczny będzie dodatkowy, szósty rok

stałego pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Ta procedura nie zostanie zmieniona. Brak uzyskania statusu osoby osiedlonej w terminie przed końcem czerwca 2021 roku - może skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

NO WIN – NO FEE Nie wygrywasz – Nie płacisz

NAJWYŻSZE ODSZKODOWANIA NA RYNKU!

West Bromwich Office 312-314 High Street West Bromwich B70 8EN

globalaccidentcentre

gacwrexham

0121 553 5455

01978 800 818

www.globalcentre.eu

Godziny otwarcia: Pn-Sb 10:00-20:00

wypadek@globalcentre.eu

www.wrexham.globalcentre.eu

wypadek@wrexham.globalcentre.eu

Wrexham Office 19 Charles Street Wrexham LL13 8BT Godziny otwarcia: Pn-Pt 10:00-18:00 Sobota 10:00-16:00


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

26|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Abe dla "FT": po Brexicie Japonia

chętnie powita Wielką Brytanię w TPP

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym "Financial Timesie", że jego kraj "z otwartymi ramionami" powita w Partnerstwie Transpacyficznym (TPP) Wielką Brytanię po Brexicie. Ostrzegł też przed Brexitem "chaotycznym".

Sturgeon zapowiada dalsze działania

na rzecz niepodległości Szkocji Przewodnicząca Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon oświadczyła w niedzielę, że przedstawi swe plany dalszych działań na rzecz niepodległości Szkocji wkrótce po tym, gdy znane będą wyniki brukselskich rozmów premier Theresy May w sprawie Brexitu. Jak pisze Reuters, podczas rozpoczynającej się w niedzielę w Glasgow trzydniowej corocznej konferencji SNP na Sturgeon będzie wywierany nacisk, by wyjaśniła, w jaki sposób Szkocja może uzyskać niezawisłość, gdy zbliża się Brexit oraz koniec jej kadencji na stanowisku szefowej autonomicznego szkockiego rządu. "Gdy Theresa May wróci i powie +Osiągnęłam porozumienie+, dokonamy jego oceny. Wydaje się, że w listopadzie będę mogła przedstawić moje poglądy na temat dalszych kroków na tym etapie" - powiedziała Sturgeon BBC. Dodała jednocześnie, że Brexit zwiększył zrozumienie dla szkockiego dylematu - być zmuszonym do opuszczenia Unii Europejskiej, choć głosowało się przeciwko temu - i że uzyskanie niepodległości jest

nieuchronne. "Uważam, że niepodległość Szkocji dojdzie do skutku. Brexit bardzo wyraźnie uwidocznił kwestie z tym związane - ten deficyt demokracji, jakiego doświadczaliśmy przez ostatnie dwa lata" - zaznaczyła przywódczyni SNP. Brytyjski rząd uważa problem niepodległości Szkocji za ostatecznie rozstrzygnięty na mocy referendum z 2014 roku, kiedy to jej mieszkańcy większością 55 do 45 proc. głosów opowiedzieli się za pozostaniem w składzie Zjednoczonego Królestwa. W referendum w sprawie Brexitu w 2016 roku przewaga przeciwników wyjścia z UE nad zwolennikami opcji przeciwnej wyniosła w Szkocji 62 do 38 proc., ale nie zdołało to zmienić odwrotnego rezultatu głosowania w skali całej Wielkiej Brytanii. (PAP)

TPP to wielostronna umowa handlowa obejmująca obecnie 11 państw, w tym poza Japonią m.in. Kanadę, Meksyk, Australię, Wietnam i Malezję. Stany Zjednoczone również należały do TPP do czasu decyzji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który wycofał swój kraj z układu. "FT" podkreśla, że dołączenie do TPP byłoby dla Wielkiej Brytanii szansą na zawarcie nowych porozumień o wolnym handlu ze "znaczną i szybko rosnącą częścią światowej gospodarki". Będzie to jednak możliwe tylko wówczas - zaznacza gazeta - gdy Zjednoczone Królestwo opuści unię celną i będzie mogło ustalać własne cła. W rozmowie z "FT" Abe ocenił, że choć po wyjściu z Unii Europejskiej Zjednoczone Królestwo straci swoją rolą "bramy wjazdowej" do Europy, wciąż pozostanie krajem "wyposażonym w globalną siłę". Jednocześnie japoński premier podkreślił, że liczy, iż zarówno Bruksela, jak i Londyn  "wniosą (w proces negocjacji w sprawie Brexitu - PAP) swoją mądrość i przynajmniej unikną tzw. chaotycznego Brexitu".

Abe zauważył, że tzw. okres przejściowy po opuszczeniu przez Wielką Brytanię UE będzie "kluczowy" dla japońskiego biznesu. Jak podkreśla "FT", tacy japońscy producenci jak Toyota czy Nissan w latach 80. XX wieku pomogli w ożywieniu brytyjskiej gospodarki poprzez umiejscowienie w tym kraju swoich europejskich biur, ale obecnie "są sfrustrowani brakiem przejrzystości" co do Brexitu. Brytyjska gazeta przypomina, że m.in. Panasonic właśnie ze względu na Brexit zdecydował się na przeniesienie swojej europejskiej siedziby z Wielkiej Brytanii do Holandii. "Naprawdę mam nadzieję, że negatywny wpływ Brexitu na światową ekonomię, w tym japoński biznes, będzie zminimalizowany" - powiedział w wywiadzie Abe. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku. (PAP)

Londyński sąd odrzucił pozew

dot. zbierania danych z iPhone'ów przez Google Wysoki Trybunał (High Court) w Londynie odrzucił w poniedziałek powództwo zbiorowe przeciwko amerykańskiej firmie Google związane z zarzutem nielegalnego pozyskania wrażliwych danych ponad 4 mln użytkowników iPhone'ów w Anglii i Walii - podała agencja Reutera. Do powództwa zbiorowego przeciwko gigantowi internetowemu będącemu częścią koncernu Alphabet przyłączyło się 20 tys. osób. Skarżący twierdzili, że w okresie od czerwca 2011 roku do lutego 2012 roku Google z ominięciem ustawień prywatności przeglądarki Safari pozyskiwało dane o historii internetowej użytkowników iPhone'ów. Reprezentujący powodów aktywista Richard Lloyd oszacował, że "Obejście Safari" dotknęło łącznie ok. 4,5 mln osób. Domagał się, by Google wypłaciło każdemu poszkodowanemu po kilkaset dolarów zadośćuczynienia. Google utrzymywało, że przedstawione zarzuty są bezpodstawne. Firma z zadowoleniem przyjęła decy-

zję sądu o odrzuceniu pozwu. "Prywatność i bezpieczeństwo użytkowników są dla nas niezwykle ważne" - zapewnił agencję Reutera rzecznik Google po ogłoszeniu decyzji Wysokiego Trybunału w Londynie. Rozczarowania nie krył Richard Lloyd, który już zapowiedział starania o możliwość złożenia apelacji. "Model biznesowy Google'a opiera się na wykorzystywaniu danych osobowych, aby dobierać reklamy do klientów. W tym celu firma musi uzyskać odpowiednią zgodę. Sąd przyznał, że w tym przypadku nie spełniono tego wymogu, a jednak uniemożliwił pociągnięcie firmy do odpowiedzialności" - stwierdził aktywista. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|27

Europejski Trybunał Obrachunkowy

krytykuje propozycje KE w sprawie budżetu Zaproponowana przez KE reforma dochodów unijnych, które mają być podstawą wieloletniego budżetu na lata 2021-2027 nie została przygotowana na solidnych założeniach i wciąż jest zbyt skomplikowana - ocenił w czwartek Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO).

"The Sun": Facebook zaniża podatki Brytyjski tabloid "The Sun" oskarżył we wtorek Facebooka o optymalizację podatkową i zaniżanie opłacanych w kraju podatków. W 2017 r. amerykański gigant internetowy mimo 1,2 mld funtów przychodów wpłacił do brytyjskiego budżetu zaledwie 7,4 mln funtów. Gazeta podała, że początkowo firma miała zapłacić 15,8 mln funtów, ale udało jej się obniżyć tę kwotę o ponad połowę odliczając udziały w firmie, które trafiły do części pracowników. W efekcie wpłacony podatek wyniósł jedyne... 0,62 proc. przychodów. "The Sun" podkreślił, że "wściekli" posłowie do Izby Gmin domagają się reakcji ze strony brytyjskiego rządu, w szczególności, by w ramach przedstawiania planów przyszłorocznego budżetu znalazły się zapowiedzi ostrzejszej walki z unikaniem opodatkowania przez międzynarodowe korporacje. Margaret Hodge, była szefowa komisji ds. finansów publicznych, oceniła, że ministrowie boją się konfrontacji z największymi globalnymi firmami, a tym samym "zawodzą podatników". "Konieczne jest zainwestowanie w HMRC (brytyjski odpowiednik Urzędu Skarbowego - PAP), żeby mogli

Audytorzy, którzy zwykle oceniają wydatkowanie środków i realizację polityk unijnych post factum, tym razem wskazali w swojej opinii problemy w proponowanej przez Komisję Europejską reformie, wzywając do zmian mogących pomóc w lepszym funkcjonowaniu nowego systemu. Od 1988 roku środki zbierane od państw członkowskich na potrzeby budżetu unijnego, określane jako dochody własne, są zgrupowane w trzech głównych kategoriach: cła przywozowe nakładane na produkty pochodzące spoza UE, część oparta na podatku VAT oraz określony procent Dochodu Narodowego Brutto (DNB). KE zaproponowała zmianę tego systemu dla nowych wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Zgodnie z tą propozycją opłaty celne pozostały jedną z części zasobów własnych, ale z niższymi kosztami ich poboru dla państw członkowskich. Reforma utrzymuje również wkład oparty na DNB jako znaczne źródło finansowania oraz upraszcza element oparty na podatku VAT. Te trzy źródła mają odpowiadać za 87 proc. dochodów UE. KE zaproponowała dodatkowo trzy kolejne źródła dochodów. Pierwszy ma być oparty o nowy wspólny system podatkowy dla firm z UE, drugi związany jest z systemem handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych EU-ETS, a trzeci to opłaty za niepoddane recyklingowi odpady plastikowe. Dodatkowo KE chce wycofania obecnego systemu korekt budżetowych, na podstawie których część państw członkowskich mogła liczyć na upusty, czy rabaty od wyliczonych dla nich składek. Zwiększone w ten sposób dochody mają pokryć dziurę po Brexicie. Eksperci ETO po przeanalizowaniu tych pomysłów uznali, że mogłyby one być lepiej skonstruowane. "Część propozycji pomoże uprościć system, na przykład uproszczenie elementu VAT i stopniowe wycofywanie korekt. Jednak ogólnie proponowana struktura pozostaje złożona i - jak się przekonujemy - nie za-

wsze opiera się ona na w pełni solidnych założeniach" - oświadczyła odpowiedzialna za opinię Eva Lindstroem z ETO. Wskazane przez audytorów problemy dotyczą np. propozycji odnoszącej się do dochodów opartych na wspólnym systemie podatku korporacyjnego. Dyrektywa w tej sprawie musi być przyjęta najpierw na poziomie UE, a później zaimplementowana na poziomie krajowym. "W najlepszym razie będzie wprowadzana stopniowo przez kilka lat w nowym okresie budżetowym" - zauważa ETO. Z kolei propozycja dotycząca pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych nie przewiduje dodatkowych zachęt dla państw unijnych, aby ograniczać emisję. Dodatkowo dochody takie byłyby niestabilne, bo jak zauważono w opinii, cena certyfikatów jest bardzo zmienna. Dokument wskazuje też na ułomności koncepcji dotyczącej opieraniu dochodów na opłatach związanych z opakowaniami plastikowymi. W tym przypadku KE wytknięto brak analiz, które wzięłyby pod uwagę zmiany w zachowaniu konsumentów. Zaproponowany przez urzędników z Brukseli uproszczony system VAT zawiera - według audytorów - założenia, które nie są zgodne z niektórymi działaniami KE dotyczącymi sposobu obliczania tego zasobu. Dlatego ETO sugeruje ponowne przeanalizowanie tego projektu. Inne rekomendacje jakie znalazły się w raporcie to np. przeprowadzenie przez KE oceny prawdopodobieństwa wprowadzenia przychodów opartych o podatek od firm w następnej siedmiolatce, czy przeanalizowanie jak dochody z zasobów opartych na odpadach z tworzyw sztucznych mogą spaść ze względu na zmiany w zachowaniu konsumentów. Opinie ETO są wykorzystywane nie tylko przez KE, ale też innych unijnych legislatorów - Parlament Europejski i Radę UE. Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

wziąć się za te firmy. Takie podmioty jak Facebook muszą zdać sobie sprawę z poziomu gniewu pod ich adresem" - tłumaczyła. Z kolei były wiceminister ds. rozwoju umiejętności w rządzie Partii Konserwatywnej Nick Boles powiedział, że "jest całkiem jasne, że Facebook nie płaci sprawiedliwej części" podatków. "To co robią może być legalne, ale nie znaczy, że jest moralne" - dodał. Wiceprezes Facebooka na Europę Północną Steve Hatch tłumaczył w rozmowie z gazetą, że "Wielka Brytania jest siedzibą naszej największej bazy inżynierskiej poza Stanami Zjednoczonymi i wciąż mocno tutaj inwestujemy". Jak zastrzegł, przychody z klientów wspieranych przez zespoły pracujące w Wielkiej Brytanii są rozliczane zgodnie z brytyjskimi regułami podatkowymi. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

28|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Miałeś wypadek drogowy?

Zobacz jak uzyskać odszkodowanie Wielu z nas mieszka i pracuje w UK już od kilku lub kilkunastu lat, a poziom naszej wiedzy na temat brytyjskiego prawa i zwyczajów wzrasta z roku na rok. Jednakże w stresowych sytuacjach ciągle zapominamy o wykonaniu pewnych czynności, które mogą nam pomóc w przyszłości. Dlatego podpowiadamy o czym należy pamiętać od razu po wypadku aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie odszkodowania powypadkowego Anglii i Walii.

- Spisz numer rejestracyjny samochodu sprawcy wypadku. - Poproś sprawcę o podanie swojego imienia i nazwiska. - Jeśli to możliwe zrób zdjęcia pojadów uczestniczących w kolizji oraz zniszczeń tych pojazdów. - Jeżeli są jacyś niezależni swiadkowie poproś ich o numery telefonu. - Jeśli doznałeś poważniejszych dolegliwości bądź potrzebna jest karetka pogotowia lub jeśli sprawca zdarzenia odmawia podania swoich danych warto zadzwonić na policję. Jeśli policja zjawi się na miejscu zdarzenia poproś ich o notatke, która powinna zawierać co najmniej numer referencyjny zgłoszenia, imię i nazwisko sprawcy oraz numer rejestracyjny sprawcy. - Jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe udaj się do lekarza rodzinnego ‘GP’ lub szpitala ‘emergency department’ albo ‘walk-in centre’ i opisz co się stało i opowiedz lekarzowi o wszystkich urazach i dolegliwościach. - Jeżeli nie wiesz jak dalej postepować lub chcesz dowiedzieć się czy istnieje możliwość wystapienia o odszkodowanie powypadkowe skontaktuj się z Adwokatami Sintons i skorzystaj z bezpłatnej i niezobowiązującej konsultacji z polskim prawnikiem. Adwokaci kancelarii Sintons mają ogromne doświadczenie w reprezentowaniu osób, które doznały urazów w wypadkach drogowych. I tak na przykład mecenas

Ian Burns uzyskał £800,000 dla poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym. Klient ten doznał między innymi urazów organów wewnętrznych w tym wątroby, śledziony i nerek, a jego możliwości zarobkowe uległy znacznemu pogorszeniu. Adwokaci Sintons zdają sobie sprawę, że nawet niegroźny wypadek może skomplikować, sytuację zawodową, finansową i osobistą. Dlatego też prawnicy tej renomowanej kancelarii reprezentują także osoby, które doznały mniej poważnych urazów i tak na przykład dla naszego rodaka z Londynu, który doznał urazu tkanek miękkich kilku części ciała i nie mógł pracować przez około miesiąc, co skomplikowało jego sytuację finansową, wywalczyli oni ponad £5000.  Adwokaci Sintons mają także ogromne doświdczenie w reprezentowaniu osób, które doznały urazów głowy. Mecenas Mark Quigley uzyskał 5 milionów funtów dla poszkodowanego, który doznał bardzo poważnego urazu mózgu. Jeżeli miałeś wypadek w pracy lub wypadek drogowy i chcesz skorzystać z pomocy adwokatów mających specjalistyczną wiedzę i wiele lat doświadczenia zadzwoń i porozmawiaj z naszym polskim prawnikiem. 0800 093 3060 – bezpłatne połączenia z telefonów komórkowych. Więcej na stronie www.sintons.co.uk/pl


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|29

Bellingcat ujawnił tożsamość drugiego

z podejrzanych ws. Skripala Brytyjski serwis śledczy Bellingcat ujawnił w poniedziałek tożsamość drugiego podejrzanego ws. marcowej próby zabójstwa Siergieja Skripala. Podał, że za pseudonimem Aleksander Pietrow ukrywa się pracujący dla GRU wojskowy doktor Aleksandr Miszkin.

39-letni Miszkin urodził się we wsi Łojga w rejonie Archangielska na północy Rosji, a następnie ukończył elitarną Wojskową Akademię Medyczną im. Kirowa w Petersburgu ze specjalizacją lekarza marynarki wojennej. Jeszcze w trakcie studiów mężczyzna został zrekrutowany przez rosyjski wywiad wojskowy GRU i przeniósł się do Moskwy. W kolejnych latach - używając już nowej, fałszywej tożsamości - podróżował wielokrotnie na Ukrainę i do nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Nadniestrza. Zdaniem dziennikarzy Miszkin ma prawdopodobnie rangę podpułkownika lub pułkownika rosyjskiego wywiadu. Szczegóły śledztwa ws. Miszkina mają zostać przedstawione we wtorek w brytyjskim parlamencie. Wydarzenie zapowiedział portal we współpracy z posłem Partii Konserwatywnej Bobem Seely. Telewizja Sky News potwierdziła w źródłach zbliżonych do służb bezpieczeństwa, że przeprowadzona przez Bellingcat identyfikacja mężczyzny jest poprawna. Wcześniej pod koniec września Bellingcat ujawnił także prawdziwą tożsamość pierwszego z mężczyzn poszukiwanych w związku z próbą zabójstwa byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w angielskim Salisbury. Napastnik, który posługiwał się pseudonimem Rusłan Boszyrow, to pułkownik GRU Anatolij Czepiga. Według ustaleń dziennikarzy 39-letni Czepiga służył wcześniej na misjach w Czeczenii i na Ukrainie, a w 2014 roku otrzymał nawet nadawany przez prezydenta Rosji Władimira Putina tytuł honorowy Bohatera Federacji Rosyjskiej, prawdopodobnie za działalność na wschodzie Ukrainy. Mężczyzna jest od 17 lat związany z rosyjskimi siłami specjalnymi Specnaz. Przez co najmniej ostatnie dziewięć lat używał swojej drugiej tożsamości: Rusłan

Boszyrow. Na początku września brytyjska premier Theresa May powiedziała, że mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Skripala i jego córki Julii byli zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Jak oceniła, musieli działać za przyzwoleniem władz w Moskwie. Wcześniej brytyjska prokuratura poinformowała o wydaniu nakazów aresztowania dwóch obywateli Rosji: Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszyrowa. Śledczy ujawnili wówczas także szczegóły ich pobytu w Wielkiej Brytanii. Kilka dni później rosyjska telewizja państwowa RT nadała wywiad z dwoma mężczyznami przedstawiającymi się jako Pietrow i Boszyrow. Rozmówcy RT - telewizji uważanej za tubę propagandową Kremla - przekonywali, że byli w Salisbury w celach turystycznych z rekomendacji przyjaciół. "To turystyczne miasto. Jest tam słynna katedra, znana nie tylko w Europie, ale na całym świecie (...) z powodu swojej 123-metrowej wieży i słynnego zegara, pierwszego (tego typu) na świecie, który wciąż działa" - tłumaczył jeden z nich. Marcowy zamach na Skripalów na terytorium Wielkiej Brytanii wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym USA i większości krajów UE. Pod koniec czerwca br. do szpitala w Salisbury zostały przyjęte dwie kolejne osoby, które przypadkowo natrafiły na porzuconą buteleczkę perfum, wykorzystaną przez rosyjskich napastników podczas próby otrucia Skripala. Jedna z nich - 44-letnia Dawn Sturgess - zmarła w wyniku kontaktu z toksycznym środkiem. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

DUP uzależnia poparcie projektu budżetu od Brexitu

Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), która wspiera konserwatywny rząd Wielkiej Brytanii, jest gotowa zagłosować przeciwko projektowi budżetu państwa, jeśli nie będzie zadowolona z wyniku negocjacji z UE ws. Brexitu - podały w środę media. Informację podały telewizje informacyjne BBC i Sky News, powołując się na źródła zbliżone do ugrupowania.

Partia Konserwatywna, rządząca Wielką Brytanią od 2010 roku (najpierw w koalicji z Liberalnymi Demo-

kratami, a następnie samodzielnie), w ubiegłorocznych przedterminowych wyborach parlamentarnych straciła większość w Izbie Gmin i przy głosowaniach kluczowych dla realizacji programu wyborczego korzysta ze wsparcia 10 posłów konserwatywnej DUP. Ugrupowanie to od miesięcy ostrzegało premier Theresę May, że nie zaakceptuje żadnego porozumienia z Unią Europejską w sprawie wyjścia kraju ze Wspólnoty, które prowadziłoby do powstania utrudnień handlowych między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa. Takie stanowisko DUP wykluczało m.in. poparcie proponowanego przez Brukselę kompromisu zakładającego nadanie Irlandii Północnej specjalnego statusu prawnego, który obejmowałby m.in. jej pozostanie w unii celnej i wspólnym rynku UE. UE argumentowała, że pozwoliłoby to uniknąć powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią Północną i Irlandią oraz respektowałoby postanowienia pokojowego porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku. Jednak zdaniem DUP takie rozwiązanie naruszałoby integralność wspólnego rynku Wielkiej Brytanii i miało katastrofalne konsekwencje dla północnoirlandzkiej gospodarki. Po wtorkowym spotkaniu z głównym negocjatorem UE ds. Brexitu Michelem Barnierem przywódczyni DUP Arlene Foster ostrzegała, że jej partia "musi zobaczyć tekst prawny" porozumienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą. "Musimy zobaczyć, co jest proponowane, i zmierzymy się z tym, co uznajemy za czerwoną linię" - podkreśliła. Gdyby posłowie DUP zagłosowali przeciw projektowi budżetu, prawdopodobnie nie uzyskałby on wymaganej liczby głosów w Izbie Gmin. Wywołałoby to poważny kryzys polityczny w decydujących tygodniach negocjacji z UE. Zwyczajowo taka porażka powinna uruchomić procedurę głosowania nad wotum zaufa-

nia dla rządu. Zdaniem Sky News groźba DUP wzmocni presję na rząd w Londynie, aby zgodził się na tymczasowe pozostanie całego Zjednoczonego Królestwa w jakiejś formie unii celnej z UE do czasu znalezienia innego rozwiązania, które pozwoliłoby uniknąć kontroli regulacyjnych lub celnych na granicy. Jednak taka decyzja prawdopodobnie wywołałaby złość eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, które sprzeciwia się wszelkim tymczasowym rozwiązaniom, wiążącym Wielką Brytanię z UE w przyszłości. Jeden z liderów tej grupy, były wiceminister ds. Brexitu Steve Baker tłumaczył w rozmowie z mediami, że nawet 40 deputowanych byłoby gotowych wypowiedzieć się przeciwko takiemu porozumieniu w decydującym głosowaniu w Izbie Gmin. Brytyjskie media sugerowały jednak w tym tygodniu, że najbliżsi współpracownicy premier May prowadzą tajne rozmowy z proeuropejską grupą posłów w Partii Pracy, którzy mogliby zagłosować w parlamencie za taką propozycją rządu, by uniknąć załamania się negocjacji i Brexitu bez osiągnięcia porozumienia z UE. Według "Timesa" i "Financial Timesa" do takiej decyzji skłania się nawet 30 laburzystowskich deputowanych, którzy tym samym musieliby wystąpić przeciwko linii swojego ugrupowania i ryzykować, że zostaną objęci procedurą dyscyplinarną. Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn wielokrotnie deklarował, że jego ugrupowanie najprawdopodobniej zagłosuje przeciw umowie wypracowanej przez premier May, która jego zdaniem jest nieodpowiednia, by w ten sposób doprowadzić do rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

30|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Raport: obawy biznesu ws.

Brexitu najwyższe od referendum Zaniepokojenie przedsiębiorców w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE osiągnęło najwyższy poziom od referendum w 2016 roku, ostrzegła w poniedziałek firma doradcza Deloitte. Jak podkreślono, wpływa to negatywnie na decyzje o zatrudnieniu i inwestycjach. Regularne badanie przeprowadzone wśród dyrektorów finansowych 95 firm, w tym 18 spółek z prestiżowego indeksu giełdowego FTSE100, wykazało, że aż 79 proc. z nich spodziewa się pogorszenia środowiska biznesowego w wyniku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, o 4 punkty proc. więcej niż w połowie roku. To trzeci kolejny kwartał, w którym odnotowano wzrost obaw. W efekcie tego osiągnęły one najwyższy poziom od początku prowadzenia badania. Jednocześnie spadła wiara menadżerów w poprawę sytuacji w najbliższych miesiącach. W sondażu Deloitte zaledwie 13 proc. z nich powiedziało, że myśli o przyszłości z większym optymizmem niż trzy miesiące temu - o ponad 11 punktów proc. mniej niż w lipcu. Główny ekonomista Deloitte Ian Stewart ocenił, że przedsiębiorcy "stali się większymi pesymistami, jeśli chodzi o długoterminowe skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej". Jak zaznaczył, jedynie 12 proc. z nich deklaruje, że to dobry moment na podejmowanie ryzyka inwestycyjnego, a aż 44 proc. spodziewa się obniżenia wydatków w najbliższych trzech latach. Połowa firm ostrzegła również, że może mieć to negatywny wpływ na rynek pracy. W ostatnich miesiącach wiele brytyjskich firm podkreśliło, że intensyfikuje przygotowania na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia w spra-

wie przyszłych relacji handlowych, m.in. przenosząc część swoich operacji do kontynentalnej Europy lub zakładając spółki-córki w innych krajach członkowskich UE. W weekend taką deklarację złożyła szefowa giganta ubezpieczeniowego Lloyd's of London, która zapowiedziała przeniesienie wielu istniejących zobowiązań do zarejestrowanej w Brukseli spółki zależnej. Wcześniej podobne ruchy zapowiedziała m.in. firma elektroniczna Panasonic, która zdecydowała o stworzeniu nowej europejskiej siedziby w Amsterdamie. Negocjacje w sprawie umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będą głównym tematem przyszłotygodniowego szczytu UE w Brukseli. Obie strony podkreślały, że ostateczne porozumienie w tej sprawie jest konieczne najpóźniej w listopadzie, aby zachować odpowiednio dużo czasu na ratyfikację ustaleń przez Parlament Europejski i brytyjską Izbę Gmin. Brak porozumienia doprowadziłby do tego, że handel pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską byłby regulowany przepisami Światowej Organizacji Handlu, a także powróciłyby m.in. szczegółowe kontrole celne i graniczne, które zdaniem ekspertów będą zagrażały m.in. płynności paneuropejskich łańcuchów dostaw. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Rzecznik May: negocjacje ws.

Brexitu wymagają ruchu UE W negocjacjach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wciąż pozostają do rozstrzygnięcia "duże kwestie, które będą wymagały ruchu ze strony Unii Europejskiej" - oświadczył w poniedziałek rzecznik brytyjskiej premier Theresy May.

www.bilety24.uk

Choć przedstawiciel rządu zapewnił, że brytyjskie władze "pracują ciężko nad wypracowaniem tej jesieni porozumienia", zastrzegł, że "jest różnica między optymistycznymi wypowiedziami ludzi a zasadniczym wypracowaniem porozumienia obejmującym zarówno umowę wyjścia i zarys przyszłych relacji" z Unią Europejską. Rzecznik May stonował tym samym optymistyczne reakcje na informacje brytyjskiej prasy o szansach na przełamanie impasu w dyskusjach pomiędzy Londynem a Brukselą przed przyszłotygodniowym szczytem UE w Brukseli. Obie strony podkreślały, że ostateczne porozumienie w tej sprawie jest konieczne najpóźniej w listopadzie, aby zachować odpowiednio dużo czasu na ratyfikację ustaleń przez Parlament Europejski i brytyjską Izbę Gmin. "Wciąż mamy do przepracowania duże kwestie i - tak jak mówiła premier - będą one wymagały ruchu ze strony Unii Europejskiej" - tłumaczył. Jak zastrzegł, brytyjski rząd oczekuje, że Bruksela przedstawi szczegółową propozycję tekstu deklaracji politycznej o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą. "Nie może być umowy wyjścia (z UE) bez precyzyjnych ram dla przyszłych relacji. Mówiliśmy wielokrotnie, że kiedy posłowie będą brać udział w istotnym głosowaniu (nad ratyfikacją umowy wyjścia - PAP), to muszą

być dobrze poinformowani (co do szczegółów porozumienia - PAP)" - mówił rzecznik. Według informacji brytyjskich mediów wstępna wersja dokumentu jest utrzymana w bardzo ogólnym tonie i ma zaledwie dziesięć stron, co byłoby politycznie nieakceptowalne dla rządu w Londynie. Rząd Wielkiej Brytanii niemal od początku negocjacji sugerował powiązanie negocjacji dotyczących umowy wyjścia z UE z porozumieniem (a później deklaracją polityczną) dotyczącym przyszłych relacji ze Wspólnotą, argumentując, że nie da się ich rozpatrywać w oderwaniu od siebie. Downing Street liczyło na to, że takie rozwiązanie wzmocniłoby jego pozycję negocjacyjną, pozwalając np. na uzależnianie wypłaty zobowiązań budżetowych wobec UE od osiągnięcia kompleksowej umowy dotyczącej przyszłości. Brak porozumienia doprowadziłby do tego, że handel między Wielką Brytanią a Unią Europejską byłby regulowany przepisami Światowej Organizacji Handlu, a także powróciłyby m.in. szczegółowe kontrole celne i graniczne, które zdaniem ekspertów będą zagrażały m.in. płynności paneuropejskich łańcuchów dostaw. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|31

"Daily Mail": Putin planuje

rozmieszczenie wojsk we wschodniej Libii Prezydent Rosji Władimir Putin planuje rozmieszczenie wojsk i rakiet we wschodniej Libii, by mieć kontrolę nad tamtejszym szlakiem migracyjnym do Europy - podaje we wtorek brytyjski tabloid "Daily Mail", powołując się na źródła w brytyjskim wywiadzie. Gazeta na swojej stronie internetowej pisze, że służby wywiadowcze poinformowały premier Wielkiej Brytanii Theresę May o tym, że Putin chce wykorzystać Libię jako "strategiczny bastion" w walce Zachodem, utworzyć z niej swoją "bazę rakietową" oraz że kraj ten ma zostać jego "nową Syrią". Według tabloidu dwie bazy wojskowe - w Bengazi i Tobruku, na północnym wschodzie kraju - już są tworzone, pod przykrywką prywatnej firmy najemniczej, tzw. grupy Wagnera i prawdopodobnie szkolone są tam dziesiątki agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego oraz członków sił specjalnych Specnaz. "Uważa się, że głównym celem Moskwy jest przejęcie kontroli nad tym krajem Afryki Północnej, przez który prowadzi największy nielegalny szlak migracyjny do Europy" - pisze "Daily Mail", powołując się na portal The Sun, według którego Putin ma "odkręcić migracyjny kurek". Ostrzega przed tym również cytowane przez "Daily Mail" anonimowe źródło zbliżone do brytyjskiego rządu. Według tego rozmówcy gazety Putin chce przejąć niekontrolowane obszary, by "wywrzeć maksymalny wpływ na Zachód". "Faktem jest, że jesteśmy niezwykle zależni zarówno od napływu migracyjnego (z Libii), jak

i od kryzysów naftowych" w tym kraju - mówi źródło. Tabloid informuje, że w związku z informacjami brytyjscy deputowani wezwali rząd do działań przeciw tym zagrożeniom. Szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, poseł Partii Konserwatywnej Tom Tugendhat nazwał doniesienia "alarmującymi" i ocenił, że Rosja "bez wątpienia będzie usiłowała wykorzystać szlaki migracyjne". Libia pogrążona jest w chaosie od 2011 roku, od czasu popartego przez NATO powstania, w którym zabity został wieloletni dyktator Muammar Kadafi. Ten bogaty w ropę kraj od 2014 roku jest podzielony na konkurujące ze sobą frakcje polityczne i wojskowe z Trypolisu i ze wschodu kraju. Jak podkreśla "Daily Mail", Kreml wspiera Chalifa Haftara - przywódcę zbuntowanej Libijskiej Armii Narodowej (LNA), będącej zbrojnym ramieniem rządu w Bengazi - "równoległego" wobec uznawanego przez społeczność międzynarodową rządu jedności narodowej w Trypolisie. W poniedziałek, po rozmowach w Moskwie z szefem MSZ Rosji Siergiej Ławrowem, włoski minister spraw zagranicznych Enzo Moavero Milanesi poinformował, że Putin został zaproszony przez władze Włoch do Palermo na listopadową konferencję na temat Libii. (PAP)

Sturgeon: niepodległość Szkocji

rozwiązaniem problemu Brexitu Analiza sondaży: większość

Brytyjczyków za pozostaniem w UE

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon oceniła we wtorek, że w obliczu "chaotycznych" decyzji brytyjskiego rządu "Brexit jest poważnym problemem dla Szkocji", a "jedyne rozwiązanie to stać się niepodległym krajem". Występując na zakończenie konwencji programowej Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w Glasgow, Sturgeon oceniła, że realizacja wieloletniej ambicji stworzenia niepodległego państwa szkockiego jest "ewidentnie w zasięgu wzroku". Pierwsza minister Szkocji ostro zaatakowała rządzącą w Wielkiej Brytanii Partię Konserwatywną, oceniając jej działania jako "absolutny bałagan". "Trudno patrzeć na tę postępującą katastrofę w jakikolwiek inny sposób niż z przerażeniem" - dodała. Parafrazując słynną wypowiedź byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla o lotnikach walczących w Bitwie o Anglię, Sturgeon kpiła, że "kiedy książki historyczne będą opisywały ten rząd Partii Konserwatywnej, samolubnie pchający Wielką Brytanię w stronę twardego Brexitu, żeby zadowolić swoich własnych ideologów, to ocena będzie niezwykle krytyczna: nigdy tak wiele nie zostało stracone tylko po to, aby zadowolić tak niewielu". Polityk oceniła, że prowadzenie przez rząd w Londynie negocjacji ws. wyjścia z Unii Europejskiej było "zdezorganizowane, chaotyczne i absolutnie niekompetentne". "Minęło 838 dni od kiedy odbyło się referendum ws. Brexitu i mamy tylko 171 dni do wyjścia (z UE), a mimo to wciąż nie ma (Partia Konserwatywna) zie-

Gdyby Brytyjczycy ponownie mieli decydować o członkostwie w Unii Europejskiej, to prawdopodobnie opowiedzieliby się za pozostaniem we Wspólnocie - wynika z przeprowadzonej na zlecenie londyńskiej gazety "Evening Standard" analizy sondaży. lonego pojęcia, jak będzie wyglądała przyszła relacja Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. To haniebna klęska przywództwa" - powiedziała. Sturgeon tłumaczyła, że chociaż Brexit stanowi "poważny problem" dla Szkocji, to wynika to "z jeszcze bardziej fundamentalnej kwestii". "Nasza przyszłość nie jest w naszych własnych rękach; przyszłość Szkocji jest w rękach Westminsteru (brytyjskiego parlamentu - PAP). Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zostanie niepodległym krajem" - podkreśliła. Szefowa SNP podkreśliła jednak, że wypowie się szerzej na temat możliwości organizacji drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji dopiero gdy stanie się jasne, na jakich warunkach Wielka Brytania będzie opuszczać Unię Europejską. Brytyjski rząd uważa problem niepodległości Szkocji za ostatecznie rozstrzygnięty na mocy referendum z 2014 roku, kiedy to jej mieszkańcy większością 55 do 45 proc. głosów opowiedzieli się za pozostaniem w składzie Zjednoczonego Królestwa. W referendum w sprawie Brexitu w 2016 roku przewaga przeciwników wyjścia z UE nad zwolennikami opcji przeciwnej wyniosła w Szkocji 62 do 38 proc., ale nie zdołało to zmienić odwrotnego rezultatu głosowania w skali całej Wielkiej Brytanii. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Firma YouGov przygotowała zestawienie blisko 150 sondaży czterech głównych ośrodków badania opinii publicznej. Wynika z niego, że zwolennicy zachowania członkostwa we Wspólnocie mają 4 pkt procentowe przewagi nad opowiadającymi się za wyjściem z niej. Badanie wykazuje, że opinia publiczna zmieniła zdanie w połowie ubiegłego roku, po pierwszych trudnościach w procesie negocjowania opuszczenia UE. W ostatnich sześciu miesiącach 2017 roku zwolennicy pozostania w UE uzyskali dwupunktowe prowadzenie w sondażach, które w tym roku powiększyli do 4 punktów, co jest niemal dokładną odwrotnością wyniku głosowania z 2016 roku. Dyrektor badań politycznych YouGov Anthony Wells podkreślił w rozmowie z "Evening Standard", że zebrane informacje pokazują, że "przynajmniej jeśli chodzi o sondaże, to pozostanie w UE jest na prowadzeniu". Potwierdza to fakt, że pośród 61 sondaży przeprowadzonych w tym roku aż 58 wskazało taki rezultat ewentualnego ponownego głosowania. Gazeta zaznaczyła, że na zmianę opinii wyborców ma wpływ m.in. mobilizacja osób, które nie brały udziału w pierwszym referendum, a także potencjalna zmiana opinii części elektoratu, który poprzednio zagłosował za opuszczeniem Wspólnoty. Najbardziej znany brytyjski psefolog Sir John Curtice ostrzegł jednak przed wyciąganiem nadmiernych wniosków z analizy, podkreślając, że "istnieją wąt-

pliwości co do tego, czy nadal większość wyborców popiera wyjście z Unii Europejskiej, ale jednocześnie można wątpić, czy drugie referendum na pewno pokazałoby większość dla pozostania we Wspólnocie". "Biorąc pod uwagę, że sondaże pokazują tak bliski wynik to żadna ze stron nie mogłaby być pewna rezultatu" - ocenił. Organizacja drugiego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej była wielokrotnie wykluczona przez premier Theresę May, która argumentowała, że byłoby to "poważną zdradą naszej demokracji". W ubiegłotygodniowym wystąpieniu na konwencji programowej Partii Konserwatywnej, szefowa rządu mówiła, że taki ruch podkopałby zaufanie wyborców do brytyjskiej demokracji i zostałby odebrany jako próba pouczania ich przez niezadowolonych z ich pierwszej decyzji polityków. "Posłowie zwrócili się do Brytyjczyków z prośbą o podjęcie decyzji, ufając ich ocenie sytuacji. Oni z kolei zaufali nam, że zrealizujemy ich wybór, i ja ich nie zawiodę" - zapewniła. Ponownego głosowania nie popiera także opozycyjna Partia Pracy, której lider Jeremy Corbyn powtarzał, że ugrupowanie wolałoby doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

32|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

- darmowa aplikacja .co.uk

LIGA ANGIELSKA - MEDIA: MOURINHO WYDAŁ

JUŻ PÓŁ MILIONA FUNTÓW NA HOTEL

Trener piłkarzy Manchesteru United Jose Mourinho od ponad 800 dni mieszka w pięciogwiazdkowym hotelu, w którym doba kosztuje 600 funtów - donosi brytyjski dziennik "Daily Mail". Łącznie Portugalczyk wydał na zakwaterowanie prawie pół miliona funtów od 2016 roku.

"Jeśli Mourinho zostanie zwolniony z Manchesteru United, przynajmniej nie będzie musiał męczyć się ze sprzedażą mieszkania. Od 6 lipca 2016 roku mieszka w Lowry Hotel i wciąż nie zapuścił korzeni w mieście" - napisano na stronie internetowej gazety. Portugalczyk ma kontrakt obowiązujący do 2020 roku, ale jego pozycja w klubie jest zagrożona. Po ośmiu kolejkach "Czerwone Diabły" zajmują ósme miejsce w angielskiej ekstraklasie i mają siedem

miesięcznik budowlany

MŚ SIATKARZY - DRUGI Z RZĘDU TRIUMF POLAKÓW

Polscy siatkarze pokonali w Turynie Brazylijczyków 3:0 (28:26, 25:20, 25:23) w finale mistrzostw świata i obronili tytuł. Te same drużyny zmierzyły się w decydującym spotkaniu w poprzednim turnieju tej rangi w 2014 roku w Katowicach - wówczas biało-czerwoni wygrali 3:1.

punktów straty do prowadzących Manchesteru City, Chelsea Londyn i Liverpoolu. Według "Daily Mail", rodzina Mourinho mieszka w Londynie, a on sam wynajmuje luksusowy apartament, który według cennika kosztuje 600 funtów (ok. 3000 zł) na dobę. To oznacza, że dotychczas pobyt w hotelu kosztował go 495 tysięcy funtów, czyli prawie dwa i pół miliona złotych. (PAP)

ANGIELSKI PIŁKARZ JOHN TERRY

ZAKOŃCZYŁ KARIERĘ

Były kapitan piłkarskiej reprezentacji Anglii John Terry zakończył karierę. Grał na profesjonalnym poziomie przez 23 lata. "Po 23 niesamowitych latach jako piłkarz zdecydowałem, że teraz jest dobry moment, aby zakończyć karierę" - poinformował Terry za pośrednictwem mediów społecznościowych. W minionym sezonie 37-letni piłkarz występował w Aston Villi. Zespół z Birmingham nie zdołał jednak awansować do Premier League - w finale rywalizacji barażowej przegrał na Wembley z Fulham 0:1. Od po-

czątku sezonu pozostawał bez klubu. We wrześniu był bliski podpisania kontraktu ze Spartakiem Moskwa, w którym przeszedł już testy medyczne. Ostatecznie nie zdecydował się na ten krok. Wcześniej przez prawie całą karierę Terry grał w Chelsea Londyn. W reprezentacji Anglii występował do 2012 roku; rozegrał w niej 78 meczów i strzelił sześć goli.(PAP)

MCGREGOR PRZEGRAŁ Z NURMAGOMEDOWEM

NA GALI UFC 229 W LAS VEGAS

Słynny zawodnik mieszanych sztuk walki Irlandczyk Conor McGregor przegrał w czwartej rundzie walkę z mistrzem wagi lekkiej Rosjaninem Chabibem Nurmagomedowem na gali UFC 229 w Las Vegas. Niepokonany w MMA 30-letni Nurmagomedow (27-0) zwyciężył po tzw. duszeniu zza pleców, zmuszając tym samym rówieśnika McGregora (21-4) do "odklepania". Zaraz po pojedynku (reklamowany jako jeden z największych w historii), ale zanim oficjalnie ogłoszono werdykt, doszło do skandalu. Rosjanin przeskoczył przez siatkę i - według amerykańskich mediów - wdał się w bójkę z osobami z ekipy McGregora, z kolei Irlandczyk pozostał w oktagonie, w którym został zaatakowany pięściami przez kilku mężczyzn.

Dopiero po jakimś czasie obaj zawodnicy MMA, w eskorcie policji i ochrony, udali się do szatni. Szef Ultimate Fighting Championship Dana White poinformował w wywiadzie dla "Fox Sports", że aresztowanych zostało trzech członków zespołu Nurmagomedowa. Rok temu McGregor podjął wyzwanie i stanął w ringu ze znakomitym amerykańskim pięściarzem Floydem Mayweatherem Jr. Irlandczyk przegrał walkę bokserską w 10. rundzie, ale zebrał pochlebne opinie.(PAP)

Polacy po raz czwarty wystąpili w finale MŚ. Triumfowali także w 1974 roku, a 12 lat w Japonii temu zajęli drugą lokatę. "Canarinhos" z kolei panowali niepodzielnie w latach 2002-10, gdy trzy razy z rzędu sięgnęli po złoto. Polska - Brazylia 3:0 (28:26, 25:20, 25:23). Polska: Artur Szalpuk, Mateusz Bieniek, Bartosz Kurek, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Piotr Nowakowski - Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Jakub Kochanowski, Grzegorz Łomacz. Brazylia: Isac Santos, Wallace De Souza, Luiz Felipe Fonteles, Douglas Souza, Mauricio Souza, Lucas Saatkamp, Thales Hoss (libero) oraz Bruno Rezende, William Arjona, Lucas Loh, Eder Carbonera, Evandro Guerra. Finał można określić "Bartosz Kurek show". 30-letni atakujący, który już w półfinale potwierdził swoją wartość dla drużyny, był niemal bezbłędny. Kończył ważne piłki i dokładał do tego asy serwisowe oraz skuteczne bloki. Łącznie zdobył 24 punkty, a jego dobra gra została doceniona przez organizatorów, którzy wybrali go najbardziej wartościowym zawodnikiem (MVP) turnieju. Przed niedzielnym spotkaniem pod znakiem zapytania stał występ Piotra Nowakowskiego. Doświadczony środkowy dzień wcześniej nabawił się urazu pleców i zrezygnował z przedpołudniowego treningu. Wieczorem jednak wyszedł w wyjściowym składzie. Brazylijczycy mieli nad biało-czerwonymi przewagę w postaci dłuższego czasu na regenerację - grali swój półfinał jako pierwsi i uporali się z Serbami szybko, wygrywając bez straty seta. Polacy zaś stoczyli emocjonujący, pięciosetowy pojedynek z Amerykanami, który zakończył się kilka minut przed północą. Finał "Canarinhos" co prawda zaczęli od prowadzenia 5:3 po niepewnym początku podopiecznych trenera Vitala Heynena, ale ci szybko się przebudzili i po chwili był już remis. Na boisku brylował Kurek, a po drugiej stronie siatki bardzo dobrze radził sobie Wallace. Brakowało mu jednak wsparcia ze strony kolegów. To miał zaś polski atakujący - obok niego punktowali także Michał Kubiak i Artur Szalpuk. Prowadzenie obrońców tytułu systematycznie rosło, a rywale byli bezradni. Nieco groźniej zrobiło się, gdy dwa asy z rzędu posłał Luiz Felipe Fonteles i przewaga biało-czerwonych stopniała do jednego punktu (21:20). Były zawodnik Zaksy Kędzierzyn-Koźle następnie zepsuł zagrywkę, ale nie był to koniec emocji. Polacy wykorzystali do-

piero trzecią piłkę setową, gdy udało im się wreszcie zatrzymać wreszcie Wallace'a. Wygrali 26:24. W dwóch kolejnych partiach Brazylijczycy nie byli w stanie poważnie zagrozić przeciwnikom, a tym wychodziło niemal wszystko, m.in. kilka razy zablokowali Fontelesa. Koncertowa gra biało-czerwonych trwała w najlepsze. Gdy przy stanie 15:12 Jakub Kochanowski wybił się wysoko i zaliczył efektownego "gwoździa", to uśmiechnięty Kubiak z niedowierzania aż złapał się za głowę. On sam nie był gorszy - wiele razy sprytnie atakował między rękami blokujących rywali. Popisowa była też akcja przy stanie 21:17, gdy Fabian Drzyzga wystawił piłkę, odbijając ją dołem do tyłu przez prawie całe boisko, a akcję skończył Kurek. Tego seta ze stoickim spokojem zamknął atakiem Kubiak. 25:20. Trzeci miał bardzo podobny przebieg. Przez polski blok przedrzeć nie mógł się Douglas. Po dwóch "czapach" na nim było już 9:3. Przy prowadzeniu swojej drużyny 17:12 Heynen zdjął Kurka i Drzyzgę, ale strata dwóch kolejnych punktów sprawiła, że szybko sięgnął po nich znowu. Serca polskich kibiców zadrżały, gdy w końcówce dwie kontry z rzędu skończył Evandro i Polacy prowadzili już tylko 22:21. Reprezentant Brazylii pomylił się jednak chwilę później, dając biało-czerwonym meczbola. Dwóch takich szans jednak biało-czerwoni nie wykorzystali. Dopięli swego, gdy w kolejnej akcji potężnym atakiem popisał się Kurek, po czym wraz z kolegami mógł rozpocząć celebrowanie sukcesu. Kurek odebrał wyróżnienie dla najbardziej wartościowego zawodnika (MVP) imprezy, libero Paweł Zatorski, Nowakowski i Kubiak znaleźli się w Dream Teamie turnieju, a po chwili wszyscy członkowie ekipy z rąk szef światowej federacji (FIVB) Ary'ego Gracy oraz ministra sportu Witolda Bańki odebrali gratulacje i złote medale. Udany występ i złoty medal jest dla Kurka tym cenniejszy, że cztery lata temu trener Stephane Antiga zrezygnował z niego i nie powołał na mundial w ojczyźnie. W ekipie Heynena w wystąpiło pięciu siatkarzy, którzy byli cztery lata temu w "złotej" drużynie. To Nowakowski, Kubiak, Zatorski oraz rozgrywający Fabian Drzyzga i atakujący Dawid Konarski. Biało-czerwoni do kraju wracają w poniedziałek. W Warszawie są spodziewani około godz. 13. Z Turynu - Agnieszka Niedziałek (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|33

POLICJANTKI Z IRLANDII PRZYGLĄDAŁY SIĘ PRACY DOLNOŚLĄSKICH FUNKCJONARIUSZY W ramach międzynarodowej wymiany „Placement Programme” International Police Association, Polskę odwiedziły policjantki z Irlandii - Grace Heffernan i Síobháín Ní Firbhisigh. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z kierownictwem Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz przedstawicielem Dolnośląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA. W ciągu kilkunastu dni funkcjonariuszki miały okazję przyjrzeć się pracy dolnośląskich funkcjonariuszy, poznać strukturę jednostek garnizonu dolnośląskiego i specyfikę służby, a także wymienić się doświadczeniami.

ZATRZYMANI ZA PRZEMYT I SPRZEDAŻ NARKOTYKÓW 13 osób podejrzanych o przemyt oraz sprzedaż znacznych ilości narkotyków to efekt wielu miesięcy śledztwa prowadzonego wspólnie przez CBŚP i Prokuraturę Krajową. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy przez kilka lat mogli wprowadzić do obrotu prawie 450 kg narkotyków, o łącznej „czarnorynkowej” wartości ponad 5,5 mln zł. Policjanci z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Prokuraturą Krajową prowadzą śledztwo dotyczące przemytu oraz sprzedaży w hurtowych ilościach narkotyków. Z ustaleń śledczych wynika, że w latach 2009-2016 z Niemiec do Polski były przemycane różnego rodzaju środki odurzające i substancje psychotropowe, tj.: marihuana, amfetamina, heroina, ecstasy oraz kokaina. Wszystko wskazywało na to, że przemycone narkotyki głównie trafiały na teren województwa mazowieckiego i łódzkiego. Dlatego też policjanci CBŚP skupili się głównie na osobach z tych rejonów. Trop doprowadził ich do Łodzi oraz Płocka. Tam też zostały przeprowadzone działania, podczas których zatrzymano 12 osób. Dodatkowo jedna osoba została doprowadzona z Aresztu Śledczego. Niektórzy z podejrzanych byli w przeszłości karani, m.in.

za przestępstwa narkotykowe, groźby karalne, pobicia. Według śledczych podejrzani mogli wprowadzić do obrotu prawie 450 kilogramów narkotyków, o łącznej „czarnorynkowej” wartości ponad 5,5 miliona złotych. W trakcie czynności zabezpieczono na poczet przyszłych kar między innymi trzy samochody osobowe oraz pieniądze. W oparciu o zgromadzony w toku śledztwa materiał dowodowy prokuratorzy Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej ogłosili zatrzymanym zarzuty. Grozi im odpowiedzialność za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemyt do Polski, a także obrót znacznymi ilościami narkotyków, z czego mogli sobie uczynić stałe źródło dochodu. Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

„SNAJPER” ZATRZYMANY PRZEZ

STOŁECZNYCH POLICJANTÓW

Stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową zatrzymali „Snajpera”. 37-latek jest podejrzany o kierowanie grupą zbrojną oraz postrzelenie mężczyzny. Artur A. ukrywał się już od jakiegoś czasu, ale dzięki funkcjonariuszom odpowie teraz za przestępstwa, których się dopuścił. Może mu grozić kara do 10 lat więzienia. Policjanci ze stołecznego wydziału antynarkotykowego jakiś czas temu rozbili grupę przestępczą. Osoby, które wchodziły w jej skład rozprowadzały na terenie powiatu piaseczyńskiego, głównie w Górze Kalwarii i jej okolicach, znaczne ilości środków odurzających. Poza wprowadzaniem do obrotu narkotyków, grupa miała na swoim koncie wymuszenia rozbójnicze oraz inne przestępstwa. W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono wówczas amfetaminę, marihuanę i mefedron, łącznie 2300 porcji handlowych narkotyków o czarnorynkowej wartości 115 tysięcy złotych. W trakcie przeszukań policjanci znaleźli także broń palną - pistolet P-83, ponad 100 sztuk amunicji 9mm, amunicję myśliwską i granat chemiczny UGŁ200/1. Dla policjantów, którzy zajmowali się tą sprawą priorytetem było zatrzymanie mężczyzny, który kierował grupą przestępczą. Za Arturem A. ps. „Snajper” Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała list gończy. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że 37-latek stał na czele grupy w latach 2013-2018. Poza przestępstwami związanymi z działalnością grupy, miał on na swoim koncie także postrzelenie mężczyzny. Do tego zdarzenia doszło w marcu na terenie powiatu piaseczyńskiego.

Policjanci mieli do czynienia z osobą niebezpieczną , która jak wynikało z ich informacji może mieć przy sobie broń palną. Artur A. od momentu aresztowania wspólników, ukrywał się. Kiedy do funkcjonariuszy dotarła informacja, że może przebywać na terenie Pragi Południe, natychmiast pojawili się w tym miejscu. Mężczyzna wsiadł na motocykl i zaczął jechał w kierunku Wisłostrady, a następnie Konstancina Jeziorny. Funkcjonariusze podejrzewając, że 37-latek będzie próbował uciekać, a tym samym może stanowić zagrożenie dla osób postronnych, postanowili zatrzymać go w takim miejscu, aby nie narażać innych na niebezpieczeństwo. Artur A. trafił w ręce policjantów na terenie miejscowości Solec. Podczas czynności jeden z funkcjonariuszy użył broni, widząc że mężczyzna próbuje wyciągnąć z kieszeni pistolet. Został przy nim zabezpieczony Sig Sauer P230 oraz dwa naładowane magazynki. Mężczyzna, zgodnie z decyzją sądu trafił na 14 dni do aresztu. W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie usłyszał zarzuty za kierowanie grupą zbrojną oraz o spowodowanie obrażeń u innej osoby w postaci ran postrzałowych. Za te przestępstwa może mu grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z kierownictwem Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz przedstawicielem Dolnośląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA (International Police Association - Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji) . Przy okazji goście obejrzeli historyczny budynek komendy oraz poznali strukturę wybranych jednostek dolnośląskiej Policji. W kręgu zainteresowania znalazł się m.in. Sztab Policji, Laboratorium Kryminalistyczne, Zespół ds.  Ochrony Praw Człowieka oraz Komisariat Wodny i Wydział Ochronny. Odwiedzono również Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, aby zaznajomić się z programami realizowanymi przez tę instytucję. W następnych dniach goście z An Garda Síochána zwiedzali stolicę Dolnego Śląska i w charakterze obserwatorów wzięli udział w uroczystej paradzie zorganizowanej z myślą o pomocy dla dzieci chorych na raka, a także w zawodach konnych służb mundurowych na Torze Wyścigów Konnych na wrocławskich Partynicach. Kolejne dni obfitowały w wizyty w różnych jednostkach Policji na terenie miasta, gdzie funkcjonariuszki zapoznawały się z podstawowymi zadaniami m.in. Oddziału Prewencji Policji oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, a także towarzyszyły w wybranych czynnościach Komisariatu Policji Wrocław Fabryczna, m.in. w służbie patrolowej, dyżurnej

i w obchodzie. Niezwykle interesujące dla uczestniczek wymiany z Irlandii było również spotkanie z kierownictwem Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu i przyjrzenie się pracy Wydziału Prewencji i Patrolowego, Wydziału Techniki Kryminalistycznej oraz stanowiska kierowania w Wydziale Sztab Policji. Po opuszczeniu Wrocławia, goście z zagranicy udali się do Jeleniej Góry, gdzie podjął ich Prezydent Miasta. W tym dniu złożyli wizytę także w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, podczas której zapoznali się ze strukturą jednostki, stanowiskiem kierowania, ambulansem wizyjnym oraz salą tradycji IPA Region Jelenia Góra. Następnie irlandzkie funkcjonariuszki z An Garda Síochána zaproszono do Komisariatu Policji w Kowarach, gdzie poznały specyfikę służby w komisariacie podgórskim i nawiązały kontakt z dzielnicowymi. Odwiedziły również policjantów Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze - Cieplicach, jednostki szczególnej ze względu na uzdrowiskowy profil miejscowości. Interesującym doświadczeniem dla gości było także zaznajomienie się ze służbą w komisariacie górskim w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie, gdzie m.in. uczestniczyły w zabezpieczeniu imprezy rekreacyjnej oraz w patrolu pieszym na Polanie Jakuszyckiej. (KWP we Wrocławiu / mw)


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

34|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

APPLE BLOKUJE MOŻLIWOŚĆ ZEWNĘTRZNYCH

NAPRAW DLA NOWYCH KOMPUTERÓW

Apple blokuje możliwość zewnętrznych napraw dla nowych komputerów z serii Mac Book Pro i iMac Pro przez funkcje w narzędziach diagnostycznych. Ograniczenie dotyczy napraw wyświetlaczy i płyty głównej w urządzeniach poinformował w piątek serwis The Verge.

FIAT CHRYSLER PRZYGOTOWUJE SIĘ DO PRODUKCJI HYBRYDY PLUG-IN JEEP RENEGADE Koncern Fiat Chrysler (FCA) ogłosił w poniedziałek rozpoczęcie przygotowań do produkcji samochodów Jeep Renegade w wariancie hybrydowym typu plug-in. Firma chce w pełni zrezygnować z silników Diesla w autach pasażerskich do 2021 roku - podała agencja Reutera. Hybrydowy wariant Jeepa Renegade ma trafić do sprzedaży na początku 2020 roku. Samochody będą powstawać w zakładach FCA w Melfi w południowych Włoszech - tych samych, które obecnie produkują spalinową wersję modelu oraz crossovera Fiat 500x. Pracownicy zostaną przeszkoleni do prac nad nową technologią, a sama fabryka przejdzie modernizację. Łącznie koncern przeznaczy na nowy napęd ponad 200 mln euro. Wcześniej w czerwcu 2018 roku FCA

zapowiedziało, że w ciągu nadchodzących pięciu lat zainwestuje w elektromobilność 9 mld euro. Ma to pozwolić na sprostanie zaostrzanym normom emisji w różnych regionach - podała agencja Reutera. Do 2022 roku FCA ma oferować 12 różnych zelektryfikowanych opcji napędowych, w tym samochody z w pełni elektrycznym napędem (BEV), hybrydy plug-in (PHEV) i pojazdy w pełni hybrydowe. Rozwiązania znajdą zastosowanie w 30 modelach w ofercie koncernu. (PAP)

Firma tłumaczy, że brak wykorzystania nowego oprogramowania diagnostycznego podczas napraw kluczowych komponentów komputerów może zaowocować "niekompletną naprawą oraz niepoprawnym funkcjonowaniem systemu". Informacje te według The Verge zawarte zostały w dokumentach, jakie Apple przesłało do autoryzowanych przez koncern serwisów naprawczych w ubiegłym miesiącu. Zdaniem serwisu, oznacza to, że naprawy dokonywane przez nieautoryzowane, zewnętrzne serwisy bez użycia nowego oprogramowania diagnostycznego nie będą w stanie przywrócić sprawności uszkodzonym komputerom z nowej serii Mac Booków Pro i iMaców Pro, w których wadliwie działają części takie, jak wyświetlacz, klawiatura, gładzik bądź płyta główna. W przypadku iMaców Pro problemy mogą dotyczyć również pamięci flash. W praktyce, według informacji The Verge, komputer naprawiany przez zewnętrzny serwis

pozostanie niesprawny do momentu użycia oprogramowania Apple Service Toolkit 2 w punkcie autoryzowanego dostawcy usług. Serwis podkreślił, że ograniczenia dla zewnętrznych napraw komputerów Apple najprawdopodobniej zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa. Własne czipy Apple wbudowane w komputery tej firmy odpowiedzialne są za kluczowe, z punktu widzenia bezpieczeństwa, funkcje tych komputerów, takie jak kontrola nad wydzieloną, bezpieczną enklawą dla danych czy szyfrowanie dysku. Eksperci z dziedziny technologii oraz przedstawiciele ruchu lobbującego za szerokim prawem do napraw sprzętów elektronicznych argumentują, że firmy produkujące konsumenckie urządzenia celowo utrudniają naprawy, aby mieć większą kontrolę nad rynkiem takich usług i zachęcać klientów do kupna nowych maszyn. (PAP)

TECH RADAR: PIRACTWO ROŚNIE W SIŁĘ; POWODEM DUŻA LICZBA USŁUG NA ŻĄDANIE

Piractwo rośnie w siłę, szczególnie w zakresie wymiany plików peer-to-peer za pomocą torrentów. Powodem takiego stanu rzeczy może być duża liczba usług strumieniowania rozrywki na żądanie, a także ograniczenia w rodzaju geoblokowania - ocenia serwis Tech Radar. W opinii serwisu ekskluzywne treści dostępne jedynie na wybranych platformach strumieniowania treści w wielu przypadkach wiążą się ze zbyt dużymi kosztami dla klientów. Obecnie każda z platform strumieniujących wideo (m.in. Netflix, Hulu, Amazon Prime i HBO GO) chce mieć treści na wyłączność. Wymusza to na widzach opłacanie abonamentu za dwie lub większa liczbę usług. Według Tech Radaru wysokie ceny subskrypcji skłaniają użytkowników do pozyskiwania filmów i seriali z nielegalnych źródeł. Serwis zwrócił również uwagę, że wiele usług strumieniowania treści na żądanie działa głównie na terenie Stanów Zjednoczonych i dostęp do ich programów nie jest możliwy w innych krajach. Użytkownicy, którzy ze

względu na lokalizację nie mogą korzystać z legalnych źródeł, próbują zatem uzyskać dostęp do treści poprzez serwisy pirackie. Według Tech Radaru do rozwiązania problemu piractwa przyczyniłoby się zniesienie ograniczeń związanych z geoblokowaniem treści oraz obniżenie opłat abonamentowych za usługi streamingowe. W 2015 roku w Europie 21 proc. ruchu sieciowego koncentrowało się na pobieraniu plików przez torrenty. Jak podał Tech Radar, obecnie popularność peer-to-peer rośnie. Według serwisu jest całkiem prawdopodobne, że liczba osób korzystających z tej formy wymiany plików powróci do stanu z roku 2011, kiedy to 59 proc. ruchu na stałych łączach internetowych służyło właśnie do obsługi torrentów. (PAP)

FIRMA EBAY OSKARŻYŁA AMAZONA O NIELEGALNE PRZEJMOWANIE SPRZEDAWCÓW

Firma eBay oskarżyła Amazona o nielegalne przejmowanie sprzedawców. Przedstawiciele Amazona mieli do nich wysłać ponad tysiąc wiadomości z wykorzystaniem systemu eBaya. Koncern zapowiedział zbadanie sprawy - poinformował dziennik "Wall Street Journal". Według eBaya około 50 handlowców z Amazona kontaktowało się ze sprzedawcami, by przekonać ich do przejścia na konkurencyjną platformę. Jeden z odbiorców tego typu wiadomości zawiadomił eBaya w pod koniec września. W nadanym w poniedziałek liście firma wezwała koncern Jeffa Bezosa do zaprzestania procederu naruszającego obowiązujące w Kalifornii przepisy o przestępstwach komputerowych. Rzeczniczka Amazona stwierdziła, że koncern zajmie się wyjaśnieniem sprawy. Chociaż koncern Jeffa Bezosa wysunął się na dominującą pozycję w sektorze handlu w USA, eBay w ostatnich latach podejmował wiele działań na rzecz zmodernizowania własnych usług i popra-

wy reputacji firmy. Wielu handlarzy sprzedaje swoje produkty za pośrednictwem obu konkurencyjnych platform. W przeciwieństwie do Amazona eBay nie oferuje w sprzedaży produktów pod własną marką. W ostatnich latach Amazon zmniejszył udział marki własnej w strategii zwiększania sprzedaży na platformie, skupiając się wokół zewnętrznych sprzedawców. Jak informuje "WSJ", transakcje z ich udziałem przynoszą koncernowi więcej zysku, a od każdej z nich Amazon pobiera średnio 15 proc. prowizji, a także opłaty za reklamę, magazynowanie i inne usługi. Na początku września kapitalizacja rynkowa Amazona przekroczyła bilion dolarów. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Darmowy

RAPORT KREDYTOWY Sprawdź co wiedzą o Tobie Banki i czy zostanie przyznany Ci kredyt

Wszystko o Twojej zdolności Kredytowej

Pomoc w poprawie zdolności kredytowej

Planujesz kupić dom, samochód,

Pozytywne i negatywne wskaźniki

sprzęt lub wziąść kredyt?

wpływające na Twój wynik

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|35


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

36|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|37


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

38|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Miejsce na Twoją

REKLAMĘ Zadzwoń

020 3519 1048


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|39


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

40|

OGŁOSZENIA IMPREZY

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

PAŹDZIERNIK 2018

w POSKu

Sobota 20.10 godz. 11:00 & 19:00 SALA TEATRALNA Niedziela 21.10 godz. 16:00 "ZEMSTA" - Aleksandra Fredry w reżyserii Heleny Kaut-Howson wraca na deski Teatru POSKu Org. www.scenapolska.uk info@scenapolska.uk tel 07955389058 Sobota 27.10 godz. 16:00 SALA MALINOWA WIECZÓR PRZYJACIÓŁ LWOWA – Org. Koło Lwowian www.kolo-lwowian.org.uk

GALERIA

Informacje tel 020 8742 6430 we środy godz. 11:00 –14:00) 20.09 – 05.10 Wystawa Laureatów Konkursu Sztuki pt. „Niepodległość” –Tadeusz Murdzeński Fund Org. POSK ( W zw. z Obchodami 100 lecia Niepodległości Polski) 06.10 – 19.10 Nasim Nabazizadeh – artysta z Iranu - malarstwo 20.10 – 02.11 Wasyl Dutka - Obrazy o tematyce lwowskiej, warszawskiej, krakowskiej i huculskiej.

ZAJĘCIA I IMPREZY STAŁE

www.bilety24.uk

Próby zespołu Pieśni i Tańca „TATRY”- w każdy piątek godz. 19:30. Tel: 07811 454432 Także www.tatry.org.uk KAWIARNIA JAZZOWA zaprasza w każdą sobotę od godz. 20:00 do północy Dalsze informacje: www.jazzcafeposk.co.uk oraz email: jazzcafe@posk.org KOLEKCJA POSKu – zwiedzanie i informacje - Kierownik Domu 020 8741 1940 PUNO POLSKI UNIWERSYTET NA OBCZYŹNIE – Wykłady i kursy - www.puno.edu.pl BIBLIOTEKA POLSKA POSK – Godziny otwarcia: Pon. i śr. 10:00–20:00, Piątek 10:00–17:00, sobota 10:00–13:00. PYTAJCIE O POLSKIE KSIĄŻKI W BIBLIOTEKACH LOKALNYCH POSKlub – zabawy taneczne w każdą sobotę od godz. 20:00 – 23:30 Tel 020 8742 6415 Polskie Towarzystwo Filatelistyczne w WB – zebrania kwartalne. Tel 020 8567 7934 Szkoła Tańca U PIOTRA w Londynie Tel 07540473454 także www.naukatanca.co.


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|41


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

42|

ROZRYWKA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

- darmowa aplikacja .co.uk

i k w ó ż y z Kr dla

miesięcznik budowlany

Ciebie!


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

HOROSKOP od 16 paźdiernika do 30 października 2018 Miłość: W uczuciach nic szczególnego dziać się nie będzie, żadnych wzlotów ani upadków, można rzec, monotonia. Zwróć tylko uwagę na to, by nie przytłoczyć kogoś bliskiego swoją nadopiekuńczością. Praca: W pracy możesz odczuć dyskomfort z powodu braku możliwości wykazania się jakąkolwiek inicjatywą. Jednak nie podejmuj żadnych kroków w kierunku zmiany pracy, ponieważ propozycja na którą liczysz, może nie wypalić. Finanse: Trudny okres jest już za Tobą, czeka Cię teraz pełna stabilizacja finansowa i wzrost dochodów. Możliwe, że otrzymasz nagrodę, na którą tak długo czekałeś, lub ktoś odda dług, na który już w ogóle nie liczyłeś. Zdrowie: Wcześniej planowana dieta, lub regularna aktywność fizyczna pozwolą Ci teraz uwierzyć, że to był wspaniały pomysł, gdyż w tym tygodniu zaczniesz swoje plany realizować i oczywiście z pełnym sukcesem. Tak trzymaj.

Skorpion 24.10 - 22.11

o swoją rację. Finanse: Czas przestoju wyprowadza Cię z równowagi, ale lepiej nie skupiać się na stratach, lepiej zastanów się, jak zaplanować kolejne kroki i działać w tym kierunku. Wkrótce sytuacja znacznie się poprawi. Zdrowie: Jeśli planujesz poświęcić czas na głębokie refleksje, to chyba nie jest dobry moment, bo możesz jeszcze bardziej pogrążyć się w smutku. Bardziej przydałoby Ci się przyjemne spotkanie towarzyskie.

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|43

Byk 21.04 - 20.05 Miłość: Tydzień może okazać się dość niefortunny, ponieważ Twoje plany mogą spalić na panewce. Przystąpisz do działania z zapałem, ale ktoś może tego nie docenić i będziesz rozczarowany. Zwolnij tempo. Praca: W tej kwestii zastosujesz taktykę, najpierw myślę, potem działam. I bardzo dobrze, bo dzięki rozważnym planom osiągniesz sukces. Możesz spodziewać się atrakcyjnej propozycji pracy lub awansu. Finanse: Przeinwestowałeś, albo niefortunnie zaryzykowałeś i teraz masz wątpliwości, czy uda Ci się wybrnąć z tej sytuacji. Owszem, poradzisz sobie, ale musisz rozważnie postępować. Zdrowie: Ostatnie, niepomyślne wydarzenia mogą poważnie wyprowadzić Cię z równowagi, więc postaraj się znaleźć czas wolny na porządny relaks, żeby zregenerować siły i odzyskać energię.

Waga 23.09 - 23.10

Miłość: Po trudnych przeżyciach osiągnąłeś stan równowagi wewnętrznej i teraz postanowiłeś zajmować się wyłącznie sprawami biznesowymi. To bardzo dobry pomysł, gdyż na nowy związek w tej chwili i tak raczej nie można liczyć. Praca: W tym tygodniu możesz być narażony na bardzo nieładne i mocno nieuczciwe zachowania swoich współpracowników. Bądź bardzo ostrożny, nie ufaj nikomu i jeśli trzeba, energicznie walcz

IMPREZY

Bliźnięta 21.05 - 21.06 Miłość: Całkiem możliwe, że w tym tygodniu spotkasz się z kimś, kto był dla Ciebie bardzo ważny w przeszłości. Odżyje fascynacja i kto wie, może odżyją również uczucia. Wspaniały tydzień. Praca: Rozkwitnie teraz Twoja wyobraźnia i zaczniesz myśleć o pracy na własny rachunek. Pomysł okaże się trafiony i zakończony sukcesem jeśli bardzo starannie przemyślisz kolejne kroki. Finanse: Mało korzystna sytuacja finansowa doprowadzi Cię do poważnych rozważań, a te z kolei do wniosków, które przyniosą Ci konkretne rozwiązania. Tydzień zakończysz pełen kreatywnych pomysłów. Zdrowie: Jeśli planujesz wyjazd za miasto w ramach relaksu, to świetnie, bo odpoczniesz, skupisz myśli i odzyskasz energię przebywając na łonie natury. Będziesz w bardzo dobrej kondycji.

Wodnik 21.01 - 20.02 Miłość: Zdaje się, że spełnienie marzeń o romantycznej miłości, jest na wyciągnięcie ręki. Jednak Ty, zamiast z optymizmem patrzeć w przyszłość, wolisz wmawiać sobie, że to nie jest możliwe, żeby Ciebie coś dobrego spotkało. Praca: Jeśli myślisz o zmianie pracy, to musisz jeszcze trochę poczekać, na bardziej sprzyjający okres. Na razie nie podejmuj żadnych działań. Spróbuj też nieco bardziej zaangażować się w do-

tychczasowe obowiązki. Finanse: W najbliższych dniach, prawdopodobnie zmienisz swoje podejście do spraw finansowych. Być może otrzymasz propozycję zarobienia dodatkowych pieniędzy. Warto wykorzystać tę szansę. Zdrowie: Jesienny okres sprzyja nostalgicznemu myśleniu, dlatego w tym tygodniu zwróć szczególną uwagę na swoje emocje. Zastanów się też, czy aby na pewno Twoje reakcje są adekwatne do sytuacji.

Rak 22.06 - 22.07

Miłość: To może być trudny tydzień. Mimo rozdrażnienia, spróbujesz naprawić atmosferę w relacji, a i to nie przyniesie spodziewanych efektów. Może wskazana by była bardziej radykalna postawa, więcej konkretnych propozycji. Praca: Cudowny tydzień, pozbędziesz się wszelkich wątpliwości, ponieważ dostaniesz pracę, jeśli jej nie masz, a jeśli nie szukasz, to możliwe, że teraz podpiszesz umowę na stałe. Finanse: Istnieje możliwość, że przez czyjeś sugestie podejmiesz niewłaściwą decyzję dotyczącą pieniędzy. Bądź więc bardzo ostrożny, kieruj się własnym rozumem, wtedy Twoje finanse nie ucierpią. Zdrowie: Jeśli masz możliwość, to koniecznie skorzystaj z zaproszenia i wyjedź na działkę na weekend, bo to bardzo korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Odzyskasz energię i dobry humor.

Strzelec 23.11 - 21.12

Ryby 21.02 - 20.03

Lew 23.07 - 23.08

Miłość: Pewnie uważasz, że bliska osoba za mało poświęca Ci uwagi i stąd to zainteresowanie kimś nowym, z kim wiążesz sobie spore nadzieje. Ale mogą to być złudne przekonania, więc zachowaj ostrożność. Praca: W sprawach zawodowych również przewrotny może okazać się ten tydzień. Sporo wysiłku włożyłeś, a tu zamiast uznania, napotkasz opór i brak zainteresowania ze strony przełożonych. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Finanse: Na szczęście w tej kwestii nie będziesz mieć powodów do narzekań. Możesz liczyć na szczęśliwy los oraz wszelkie inne sukcesy finansowe. Również możliwe są nowe, ciekawe oferty. Zdrowie: Zastanów się, czy przypadkiem nie podchodzisz do bieżących spraw zbyt emocjonalnie, co wytrąca Cię z równowagi i powoduje huśtawkę nastroju. Dobre samopoczucie możesz odzyskać poprzez wyciszenie emocji.

Miłość: Zdaje się, że osoba, z którą wiązałeś sobie plany na przyszłość, nie spełniła Twoich oczekiwań i czujesz się teraz mocno rozczarowany. Czy przypadkiem za wcześnie nie odpuściłeś, może warto było trochę powalczyć. Praca: Z sprawach zawodowych zanosi się na przestój, ale nie będzie on trwać zbyt długo, więc nie masz się czym przejmować. Wkrótce sprawy nabiorą tempa i zrealizujesz wszystkie swoje plany. Finanse: Twoje sprawy finansowe mają się całkiem dobrze, ale warto by decyzje w tym tygodniu podejmować raczej ostrożnie, żeby nie popełnić błędu. Na poważnie inwestycje przyjdzie jeszcze czas. Zdrowie: Jeśli przygnębia Cię atmosfera w domu, to może zamiast od razu myśleć o rozstaniu, lepiej by było znaleźć złoty środek na porozumienie z bliską osobą. Taka zmiana z pewnością poprawi Twoje samopoczucie.

Miłość: Jeśli spotka Cię jakaś przykrość ze strony bliskiej osoby, to w żadnym wypadku nie odpłacaj pięknym za nadobne. Z doświadczenia wiesz, że to jest stan przejściowy, więc spójrz na to z odpowiednim dystansem. Praca: Możesz mieć wrażenie, że na taką pracę właśnie czekałeś, ale niestety, to jeszcze nie to, o czym możesz się niebawem przekonać. Na szczęście los się odwróci i spełnią się Twoje ma-

Koziorożec 22.12 - 20.01 Miłość: Tydzień do spokojnych na pewno należeć nie będzie, ale jedno jest pewne, cokolwiek nie zrobisz, będzie źle. Tak więc, unikaj konfliktów, zadrażnień i zrywania znajomości. Uspokój emocje i po prostu przeczekaj ten czas. Praca: W pracy natomiast harmonia i spokój, masz szansę wykazać się energią i kreatywną twórczością, co niewątpliwie przysporzy Ci szacunku i chwały, a to zaowocuje kolejnymi, świet-

nymi pomysłami. Finanse: Zwróć szczególną uwagę w tym tygodniu na wszelkie nowe, nieoczekiwane propozycje, gdyż mogę Cię one wyprowadzić na manowce. Stracisz obecną, stabilną sytuację i to bezpowrotnie. Bądź ostrożny. Zdrowie: Chyba Ci nie służy urocze fantazjowanie, bo potem jest spotkanie z twardą rzeczywistością. Dlatego, dla poprawy własnego dobrego samopoczucia, powinieneś w tym tygodniu ściśle trzymać się faktów.

Baran 21.03 - 20.04

Miłość: Przyjąłeś postawę obronną wierząc, że ciągle jesteś atakowany przez wszystko i wszystkich. Może spróbuj wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, czy to nie jest tylko Twoja wyobraźnia. Więcej optymizmu. Praca: Przykry okres oczekiwań masz już za sobą, odzyskana harmonia wewnętrzna pozwoli Ci teraz optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Możesz się także spodziewać nowych, ciekawych

propozycji. Finanse: W tej kwestii tydzień zapowiada się rewelacyjnie. Zbierzesz plony swoich działań, będziesz mógł spokojnie planować następne posunięcia, a nawet możesz zrealizować swoje marzenia, na przykład związane z wyjazdem. Zdrowie: Będziesz w doskonałej formie, tylko postaraj się nie dopuszczać do siebie ponurych myśli. Jesteś człowiekiem czynu więc aktywność fizyczna to jest to, co Ci natychmiast poprawi humor.

rzenia zawodowe. Finanse: Szczęście będzie Ci w tym tygodniu sprzyjać, możesz otrzymać jakąś bardzo ciekawą propozycję, której naprawdę warto się przyjrzeć, nawet jeśli na początku nie wzbudzi ona Twojego zainteresowania. Zdrowie: Chyba za bardzo się bronisz przed aktywnością fizyczną, co może niekorzystnie wpływać na Twoje samopoczucie. Porządny spacer, albo krótki wyjazd za miasto natychmiast poprawią Twoją kondycję. Spróbuj.

Panna 24.08 - 22.09 Miłość: Prawdopodobnie masz za sobą okres lęków i niepewności, teraz odzyskujesz równowagę i bardzo dobrze, ale postaraj się nie roztrząsać problemów zbyt długo. Było, minęło i koniec, pora iść do przodu. Praca: Świetny tydzień, Twoje naukowe przygotowanie pozwoli Ci teraz odnieść sukces, sprawy nabiorą przyspieszenia. Dobre prognozy również dla tych, którzy szukają pracy, zwłaszcza związa-

nej z wyjazdem. Finanse: Niestety, mimo włożonego wysiłku, zwłaszcza w pracę zawodową, możesz nie otrzymać wynagrodzenia, albo kontrahent okaże się nierzetelny i nie wypłaci pieniędzy na czas. Możliwy spory przestój. Zdrowie: Niepotrzebnie masz wątpliwości, co do wypoczynku w czasie weekendu, ponieważ relaks naprawdę Ci się przyda, zwłaszcza na świeżym powietrzu, więc jeśli masz taką możliwość, to jedź bez wahania.


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

44|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk

Mieszkania POKOJE 1 OSOBOWE DUNSTABLE LU5 4GU - DUŻY POJEDYNCZY POKÓJ Z WŁASNĄ ŁAZIENKĄ / Duży pojedynczy pokój z własną łazienką na Dunstable dla spokojnej osoby bez nałogów. 5 min od Asdy, 10 min na pieszo od Amazonu i polskiego sklepu Wędlinka. Czyste, spokojne miejsce dla odpowiedniej osoby WIFI 2 tygodniowy depozyt oraz ID. Tel: 07974208671 WEST DRAYTON UB7 - DUŻY POJEDYNCZY POKÓJ Z ŁAZIENKĄ / Duży pojedynczy pokój z własną łazienką do wynajęcia na West Drayton dla spokojnej osoby bez nałogów, 5-7 min na pieszo do 4 supermarketów. Tesco, Morrison, Aldi & Iceland, a także do polskich sklepów Groszek i Mieszko 7 min na pieszo. Tel: 07974208671 WEST DRAYTON UB7 - DUŻY POJEDYNCZY POKÓJ Z ŁAZIENKĄ / Duży pojedynczy pokój z własną łazienką do wynajęcia na West Drayton dla spokojnej osoby bez nałogów, 5-7 min na pieszo do 4 supermarketów. Tesco, Morrison, Aldi & Iceland, a także do polskich sklepów Groszek i Mieszko 7 min na pieszo. Tel: anulka1939@gmail.com ENFIELD - 140 JEDYNKA BEZ DEPOZYTU / Wynajmę dużą jedynkę dla spokojnej osoby bez nałogów w kwocie 140 bez depozytu + opłaty za prąd. Pokój jest z kuchnią 07539155880 En3. Tel: 07539155880 LONDYN, QUEENSBURY HA8 - POKÓJ JEDYNKA 115£ TYGODNIOWO OD 14.10.18 R. / Pokój jedynka do wynajęcia 2 minuty od stacji metra Queensbury (Jubilee line). Obszerny living room, duży ogród gdzie można rozpalić grilla. 5 minut do supermarketu Morrisons. Pokój dostępny od 14 października. Cena - 115£ tygodniowo. Tel: 07894076058 HIGH WYCOMBE - DUŻY CZYSTY POKÓJ, ODNOWIONY DOM / Duży czysty pokój dla jednej osoby już teraz do wynajęcia z trzema sypialniami w domu, do dzielenia tylko z dwoma osobami. W cenę wliczone wszystkie rachunki. Rent z góry za miesiąc £400 Depozyt £200. Tel: 07389109943 LONDYN - POKÓJ JEDNOOSOBOWY / Przytulny pokój jednoosobowy w bardzo czystym i zadbanym mieszkaniu z ogrodem, z którego jest wyjście do parku. Dom znajduje się niedaleko stacji Northolt, dostępny od teraz, tygodniowy depozyt. Tel: 07851346389

POKOJE 2 OSOBOWE PN LONDYN - WYNAJMĘ DUŻĄ DWÓJKĘ / Wynajmę dużą dwójkę dla jednej osoby lub pary w ładnym nowo wyremontowanym mieszkaniu. Bardzo dobra lokalizacja, trzy minuty do stacji metra,10 minut do kolejki. W domu będą mieszkać tylko trzy lub dwie osoby osoby. Poszukuje osób spokojnych. tel:+44 7887663200 CROYDON - WYNAJMĘ POKÓJ DWUOSOBOWY OD ZARAZ / Witam wynajmę pokój dwuosobowy. Więcej informacji pod numerem telefonu. Tel: 07547690477 LONDYN - DUŻA DWÓJKA DLA PARY / Wynajmę dwuosobowy pokój. Pokój w pełni umeblowany. Dom jest czysty, zadbany, piękny ogród, darmowy Internet, wszystkie rachunki wliczone w czynsz. Zapraszam. tel: 07771151357 HARROW/LONDON/RAYNERS LANE - WYNAJMĘ POKÓJ 2-OSOBOWY / Wynajmę pokój 2-osobowy - cicha okolica - internet - ogród z garażem - dom świeżo po remoncie. tel: 07515003461 LONDYN - POKÓJ DWUOSOBOWY Z ŁAZIENKĄ / Bardzo ładny pokój dwuosobowy z łazienką ( toaleta i umywalka) dostępny od teraz, przy stacji Northolt. Duży dom, czysty, zadbany, salon z jadalnią dostępny dla każdego, ogród z wyjściem do parku, tygodniowy depozyt. tel: 506152887

INNE DZIAŁKA BUDOWLANA / sprzedam działkę budowlaną w Bartoszowie k.Rymanowa 52 ary 07597019411 HIGH WYCOMBE - DOM 2 SYPIALNIE HIGH WYCOMBE / Dom z dwiema sypialniami (dwójka i większa jedynka). Dostępny od 10.10.2018 r. Na parterze jest kuchnia, jadalnia i pokój dzienny, dostęp do własnego podwórka. Łazienka i sypialnie na pierwszym piętrze. Dobry dostęp do komunikacji miejskiej i sklepów. tel: 07462921115 LONDON - 1 POKOJOWE MIESZKANIE NA NORTHOLT / Do wynajęcia przytulne mieszkanie na Northolt. W pełni wyposażona kuchnia, salon, podwójna sypialnia, łazienka z wanną. Podwójne plastikowe okna oraz prywatny ogród. Blisko do stacji Northolt i Northolt Park. Cena £1175 bez rachunków. Mieszkanie dostępne od zaraz. tel: 07597376263 LONDON - 2 POKOJOWE MIESZKANIE NA HAYES / Mieszkanie na pierwszym piętrze, wyposażona kuchnia z jadalnią, salon, podwójna i pojedyncza sypialnia oraz łazienka, mieszkanie nieumeblowane. Najbliższa stacja metra Hayes and Harlington - 10 minut pieszo, £1275 za miesiąc, rachunki nie wliczone. tel: Karolina 07597376263 LONDON - 2 POKOJOWE MIESZKANIE NA WEMBLEY / 2 pokojowe mieszkanie na Wembley/Harrow, HA0. Dwie podwójne sypialnie, salon, osobna kuchnia, łazienka, balkon i parking, 12 minut pieszo do stacji Sudbury Hill i Sudbury Hill Harrow Overground Station. £1400 miesięcznie bez rachunków. tel: Karolina 07597376263 DOM 3 POKOJOWY NA SOUTHALL / Trzy pokojowy dom do wynajęcia w okolicy Southall. Kuchnia, salon, jadalnia, 2 dwójki, jedynka, łazienka. Ogród z patio, garaż i podjazd na 2 auta. Blisko do Lady Margaret Primary School. Dom dostępny od zaraz, £1700 miesięcznie, rachunki nie wliczone. tel: 07597376263

Praca PRACA / przy sprzedaży bezpośredniej produktów „nowość” PHOTOLUMINESCENCE (znaki , cyfry i litery na domy samoświecące. tel: 07817035176 EPSOM - SPRZĄTANIA OD 9.5 F DO 15 F / Witam zatrudnię panią do 35 lat na pełen etat, od 400 f do 500 f w zależności od tygodnia. Teddington kingston twickenham richmond windsor mordem w tych dzielnicach będą sprzątane domy. Tel: 07470044494 PORTSMOUTH, SOUTHSEA - PRACA OD ZARAZ / Agencja pracy fpr group poszukuje osób chętnych do pracy w fabryce ciastek w fareham. Język angielski nie jest wymagany. Zmiany: dzienne - 6:00 -14:00 lub od 14:00 - 22:00, zmiany nocne - 22:00 - 6:00 rano natychmiastowy start. Zadzwoń Tel:07384113407 SOUTHAMPTON - MURARZ STAŁA PRACA W ANGLII / Zatrudnimy doświadczonych murarzy, do pracy na budowach w południowo - środkowej części anglii. Praca polegać będzie na budowie domków jednorodzinnych i ich całych osiedli od podstaw. Materiałami budowlanymi będzie bloczek, cegła i klinkier. Tel:07547743896 LONDON - POMOCNIK / Potrzebny od zaraz pomocnik. Płaca tygodniowa. Gotówka Tel:07725840005 PURFLEET, SOUTHAMPTON, KILLINGHOLME - KIEROWCA C+E KONTENERY / Firma transportowa kbc logistics w purfleet oferuje stałą prace dla kierowców ce znajomość języka angielskiego nie jest wymagana. Oferujemy również zakwaterowanie. Kontakt kl@kbcluk.Com Tel:07715647043 SURREY - OPIEKUNKA DO DWÓJKI DZIECI W HRABSTWIE SURREY / Para poszukuje opiekunki do dzieci w hrabstwie surrey. Praca od stycznia 2019 r. Na 12 -24 miesięcy. Zapewniony własny pokój i posiłki. Dzieci, obecnie w wieku 8 miesięcy i 2 lat. Kontakt przez formularz. Tel:pawel.Wojno@krkdata.Pl COVENTRY - PRACOWNICY MAGAZYNOWI POTRZEBNI OD ZARAZ / Am2pm recruitment pilnie poszukuje pracowników. Praca na terenie coventry zmiany dzienne i nocki, stawki od £7.83 Do £9 za godzinę. Doświadczenie nie jest wymagane. Gwarantujemy szybki start. Zarejestruj się am2pm 48 queens road cv1 3eh lub zadzwoń. Tel:07584 504 867 LONDYN - POSZUKIWANA MASAŻYSTKA OD ZARAZ / Poszukuje miłych i zadbanych dziewczyn do wykonywania masażu profesjonalnego oraz tantrycznego. Nie jest to oferta pracy jako escort girl! Doświadczenie mile widziane, aczkolwiek zapewniam szkolenie. Kontakt anne.Jab@interia.Pl SHEFFIELD - SPRZEDAWCA DORADCA KLIENTA / Mrówka sheffield zatrudni pracownika na stanowisko sprzedawca doradca klienta. Szukamy osób o wysokiej kulturze osobistej z doświadczeniem w branży budowlanej bądź podobnym stanowisku, lecz nie jest to wymagane. Znajomość języka angielskiego wymagana. Mrowka.Sheffield@gmail.Com BIRMINGHAM - POMOCNIK BUDOWLANY ROOFER / Firma dekarska poszukuje pomocników oraz osób z doświadczeniem do pracy na dachach płaskich. Dobre zarobki dla odpowiednich kandydatów. Wymagania: karta cscs, numer utr, konto w banku oraz chęć do pracy Tel:07506311372


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

GREAT BOOKHAM (KT23 3HW) - OGRODNIK POSZUKIWANY / Poszukuje osoby, która oczyści mi niewielki ogród w great bookham, surrey. Sylviap111@wp.Pl LONDYN TOOTING - ROZDAWANIE KOLOROWYCH MAGAZYNÓW NA STACJI / Witam praca polega na rozdawaniu kolorowych małych magazynów w rejonach stacji kolejowych i metra ludziom, którzy wchodzą i wychodzą ze stacji. Poszukiwane osoby aktywne i lubiące pracę na ulicy. Praca tylko 12 godzin tygodniowo. Tel:07721151210 SHEFFIELD - SPRZEDAWCA DORADCA KLIENTA / Mrówka sheffield zatrudni pracownika na stanowisko sprzedawca doradca klienta. Szukamy osób o wysokiej kulturze osobistej z doświadczeniem w branży budowlanej bądź podobnym stanowisku, lecz nie jest to wymagane. Znajomość języka angielskiego wymagana. Mrowka.Sheffield@gmail.Com READING - PRACA DLA FRYZJERKI W WS ACADEMY READING / Jesteś chętna do współpracy? Poszukujemy ambitnych doświadczonych i przygotowanych do ciągłego rozwoju fryzjerów. Jeśli chcesz dołączyć do naszego teamu wyślij nam swoje cv na adres: academy. Ws.Reading@gmail.Com Tel:07769588175 GREAT BOOKHAM (KT23 3HW) - OGRODNIK POSZUKIWANY / Poszukuje osoby, która oczyści mi niewielki ogród w great bookham, surrey. Sylviap111@wp.Pl LEICESTER - PRACA W DOMU / Zatrudnię do pracy w domu od zaraz. Praca dodatkowa, która może stać się pracą stałą. Praca w dowolnych godzinach, zarobek zależny od twojego zaangażowania. Jest to sprzedaż produktów bezpośrednia oraz online. Zainteresowane osoby zapraszam. Kakapl6@wp.Pl LONDON - PRACA W RESTAURACJI-KP/KA / Szukamy do pracy w restauracji kitchen porter. Praca w pełni legalna. Zarobki 7.83£/H + napiwki 50% zniżki w restauracjach naszej kompani. Luźna atmosfera. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu. Adam 07783528719 Chef@ n1.Meatliquor.Com NORTHAMPTON - PRACA PRZY REMONTACH / Poszukujemy osoby chętne do pracy przy prostych pracach remontowych. Jeśli jesteś zainteresowany prosimy o kontakt. Bartoszremontyuk@gmail.Com CAŁA ANGLIA - KONSULTANTKA LUB LIDER SPRZEDAŻY / Zostań konsultantką avon i dołącz do mojej grupy. Jeśli tylko lubisz kosmetyki avon i chciałabyś je kupować taniej lub sprzedawać i zarabiać na prowizji - daj mi znać. Torebka gratis - dla nowych konsultantek w mojej grupie. Myavon511@gmail.Com

HEREFORD - PRACA W DOMU / Dołącz do avon.25% Prowizji dla ciebie.Zacznij teraz by przed świętami być gotową do boju. Jeśli jesteś zdecydowana, wypełnij proszę aplikację pod adresem: prp.Uk.Avon. Com/recruiting-for-me i daj znać. Torebka za free ode mnie.. ania.Lewandowska8433@gmail.Com PORTSMOUTH - PRACA OD ZARAZ / Agencja pracy fpr group w portsmouth poszukuje pilnie osób chętnych do pracy w pełnym wymiarze godzin, w fabryce ciastek w fareham. Oferujemy pracę na dowolnej z trzech zmian: 6-14, 14-22, 22-6. Znajomość języka angielskiego nie jest wymagana. Tel:07384113407 WIELKA BRYTANIA - KONSULTANTKA AVON UK / Tylko teraz świetna oferta dla nowych konsultantek – wpisowe £0. Dodatkowo sama sobie wybierasz swój pakiet startowy – do wyboru aż 4 profesjonalne pakiety. Więcej info na www.Zostankonsultantkauk.Co.Uk Tel:07715523803

Praca-kandydaci GLASGOW - SZUKAM PILNIE PRACY / Witam, szukam pilnie pracy nie zależnie w jakim zawodzie. Posiadam konto w banku i potwierdzenie adresu, na numer ubezpieczenia muszę jeszcze czekać ale to kwestia dni. Mam duże doświadczenie w gastronomii oraz pracowałem jako pracownik fizyczny. adrchy98@gmail.com LONDON - PŁYTKARZ - GLAZURNIK / Płytkarz- Glazurnik, mam doświadczenie, jestem solidny, punktualny, mam swoje narzędzia, CSCS,UTR,NIN.konto, auto, mam 50 lat pochodzę z polski, z zawodu jestem płytkarz-posadzkarz. W Londynie jestem już 12 lat. Szukam stałej roboty, cwaniaczką dziękuje. tel; Adam.077 470 932 61

Motoryzacyjne SAMOCHODY OSOBOWE SOUTH CROYDON - HONDA CIVIC 2.2 I- D.T.E.C SE 5 DR / Witam Sprzedam Honda Civic 2012 r w kolorze czarnym, automatyczna klima, kamera cofania, czujnik deszczu, elek. szyby, mot 20.09.2019, ostatni serwis w Hondzie 2.10.2018 auto gotowe do jazdy bez usterek, idealnie się sprawdza na długich dystansach. tel:07795534468 CHERTSEY - PEUGEOT PARTNER 1.6 HDI / Peugeot Partner 2014 r 1.6 HDI przebieg 129546 mil, elektryczne szyby, lusterka, 2 właścicieli, długi przegląd do 5/9/2019 r, klimatyzacja. Auto gotowe do jazdy.tel:07411280934 MAIDSTONE - FORD FIESTA SALON POLSKA 2017 ROK / ord Fiesta mk7 salon Polska 2017 rok, 1.5 benzyna, 28 tys km. Więcej info chętnie udzielę telefonicznie. Jeśli nie odbieram proszę o sms na pewno oddzwonię. nowakiewiczk@gmail.com CHERTSEY - PEUGEOT PARTNER 1.6 HDI / Peugeot Partner 2014 r 1.6 HDI, przebieg 129546 mil, elektryczne szyby lusterka, 2 właścicieli, przegląd do 5/9/2019 r, klimatyzacja. Auto gotowe do jazdy. tel:07411280934

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|45

LEAMINGTON - 50 P BEATRIX POTTER / Sprzedam 50 pence 2016. Beatrix Potter 1866 -1943. tel: justaszyniec@gmail.com LONDYN - SPRZEDAM / Tanio Samsung Frontier S3 (smartwatch). Świetna kondycja, piękna sztuka, w pudelku, tanio. 07854397776. tel: rafjarema@gmail.com LONDYN - TYTOŃ NAJLEPSZY W UK / Witam. Tytoń na kg super jakości tytoń! Najlepszy w UK. Papierosy Marlboro czerwone. Najniższe ceny na rynku. Możliwość dowozu 99% zadowolonych klientów. Kontakt tylko priv 07459818627 (nie odpowiadam na sms ). Pozdrawiam tel: jarekk195@ interia.pl

LONDON - SPRZEDAM PIĘKNE 8 TYG. MIX MAINE CONN / Witam. Tak jak w opisie mam do sprzedania piękne 8 tyg. Mix Maine Conn. Matka jest rasowym Maine Conn, ojciec to czarny dachowiec. Kocięta umieją samodzielnie korzystać z kuwety, Są odrobaczone. Cena kociaka to 80 f do lekkiej negocjacji tel; matkanadziejka@interia.pl

SLOUGH/ HEATHROW - LD, WINSTON CIENKIE PAPIEROSY MENTOLOWE / Mam kilka wagonów polskich papierosów cienkich marki Winston oraz LD. Dowiozę w rozsądnej odległości. Cena z dowozem £42, przy zakupie 3 kartonów £121. Również dostępna wódka Żubrówka z trawką 0,5 L w cenie 9,5 za sztukę. tel: 07392299070 WINDSOR - ŻUBRÓWKA 0,5 L/£ 9.50 KILKA BUTELEK, PAPIEROSY / Mam do sprzedania wódkę Żubrówkę, kilka butelek w cenie £9.50/sztuka oraz papierosy LD, Winston cienkie zwykle i mentolowe z klikiem £42/karton. tel: 07392299070

MANSFIELD - CZERWONY PUDEL Z RODOWODEM REPRODUKTOR / Witam, posiadam pięknego miniaturowego pudelka, jest sprawdzony I ma wiele DNA testów. Zapraszam suczki każdej rasy. Do tej pory mój piesek pokrywał pudle, spaniele, etc. tel:07746290018. GRAYS - LABRADORY, SZCZENIAKI / Zapraszam do rezerwacji wyjątkowych szczeniąt, biszkoptowe szczeniaki Labrador Retriever. Pieski gotowe do odbioru będą ok. 25 listopada 2018 r. wraz z wyprawką, książeczką zdrowia oraz z mikro czipem. tel; szalonepodworko@ gmail.com RZESZÓW - SZCZENIAKI GOLDEN RETRIEVER PO CHAMPIONACH / Oferuję państwu szczeniaczki że skojarzenia Dop Of Delight Animals Triumph FCI&Trubliss Walking on Sunshine Gate Of East. Pieski ze starannie dobranych rodziców. Więcej informacji pod numerem tel. 884315878 lub 665071376. bkadziolka@wp.pl

Społeczność SLOUGH, NORTHOLT, UNITED KINGDOM - POSZUKUJE CHŁOPAKA / Mariuszku Małolepszy odezwij się do mnie ciągle o tobie myślę, nie wytrzymam bez ciebie, bardzo cie kocham, tęsknie za tobą i to bardzo, dzięki tobie moje życie się zmieni. Dagmara1408@o2.pl LONDON - KIERMASZ KSIĄŻKI / Studium Polski Podziemnej serdecznie zaprasza na kolejny kiermasz książki, który odbędzie się 14 października w POSK (Hammersmith). Tematyka głównie historyczna, ale nie tylko. Dla każdego coś dobrego. Każda książka 50 pensów. tel:+447514944200 GLASGOW - KONSULTANT I NAUCZYCIEL ŚWIADOMOŚCI / Witam serdecznie, jestem konsultantem i nauczycielem świadomości ludzi w procesie przebudzenia. Prowadzę spotkania jeden na jeden jak i również sesje świadomego oddychania i konsultacje odnośnie zmian w nas jak i zmian na planecie Ziemia. tel:07365231947 LONDON - GITARZYSTA POSZUKIWANY / Witam zespół muzyczny poszukuje gitarzysty do projektu. Gramy reege, bluesa, pop, rock, w niedługim czasie chcemy nagrać i wydać płytę. Gramy własne utwory nie gramy cover. Po więcej info proszę dzwonić Zapraszamy zainteresowanych. tel:07936187874

Usługi

WINDSOR - SPRZEDAM CIENKIE PAPIEROSY LD, WINSTON / Papierosy LD, Winston, zwykłe z klikiem, £42/karton oraz Żubrówka 0,5 L £9,5 za sztukę. tel:07392299070

WRÓŻKA / Chcesz wiedzieć co Cię czeka, co być musi, a czego możesz uniknąć, pomogę Ci rozwiązać Twoje problemy, 07407068195 Dzwoń do Polski z Wielkiej Brytanii / Koszt połączenia na stacjonarne Teraz 0.5p MNIEJ NIZ PENS! Na komórkę 1p/min . Na stacjonarny 0843 851 0019. na komórkowy 0843 854 0019. Po usłyszeniu komunikatu wybierz 0048, a następnie numer, pod który chcesz zadzwonić. Naciśnij # poczekaj chwilę i rozmawiaj! RUSZTOWANIA (SCAFFOLD) BLUE MOUNTAINS SCAFFOLDING / Montaż rusztowań na terenie całego Londynu jak i rownież poza Londynem. Profesjonalna załoga zmontuje tobie rusztowanie na którym w bezpieczny sposób wykonasz prace budowlane. -Szybka realizacja zleceń!!! -Bardzo niskie ceny!!! -Darmowe wyceny!!! -10 lat doświadczenia w UK!!! -Posiadamy Public Liability £5 mln!!! Zapraszamy do współpracy Daniel 077 8828 1616 www.bluemscaffolding.co.uk

Sprzedam, kupię LONDYN - MARLBORO GOLD LIGHT £45 / Sprzedam oryginalne papierosy, polskie Marlboro Gold, po £45 za karton. Kontakt tylko przez SMS pod 07885688028. Dojazd po wcześniejszym uzgodnieniu. tel: 21313123213 NORTH LONDON - PAPIEROSY, TYTOŃ / Sprzedam Marlboro Red, Jin Gling, Demi Originał, Queen Menthol Slim. Tytoń na kilogramy w bardzo dobrej jakości. Możliwy dowóz lub wysyłka. Stała współpraca. Więcej w prywatnej korespondencji. tel:07460556616

LONDON - PRODUKCJA / Produkcja kanapek - zmiany dzienne i nocne. Poszukujemy mężczyzn i kobiety. Tel:02036334020

LONDON - PRACUJ SAMA DLA SIEBIE / Witam. Podnajmę pokój do pracy w czystym i zadbanym flacie 5 min piechotą od stacji metra woodside park ( north finchley). Cena za wynajem pokoju to 70 funtów dziennie. Więc twój zarobek zależy od ciebie i ilu klientów przyjmiesz. Katarzynaadult@interia.Pl

IMPREZY

GRUDZIĄDZ - LABRADOR, LABRADORY, SZCZENIAKI / Zapraszam do rezerwacji wyjątkowych szczeniąt, biszkoptowe szczeniaki Labrador Retriever. Gotowe do odbioru wraz z książeczką zdrowia i wyprawką. Pieski będą zaszczepione i odrobaczone, stosownie do wieku. tel:511069347

HERTFORD - PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSOBY STARSZEJ / Możesz dostosować czas pracy do twojej aktualnej sytuacji, elastyczne godziny pracy. Wymagane prawo jazdy ważne minimum rok. Angielski minimum podstawowy. Zapytaj o szczegóły. +4860724316 (Whatsapp) Tel:+48607242316

MIDDLEWICH - KIEROWCA C+E / Potrzebuje kierowce c+e Tel:07716776597

ROZRYWKA

Zwierzaki

LONDYN - CLEANING AUPAIR / Witam serdecznie. Oferuje sprzątanie domów prywatnych, sklepów, biur. Przyjmuję zlecenia na sprzątania stałe oraz sprzątania jednorazowe. Pracuje w strefach londynu 1-5. Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprzątaniu, prasowaniu, zadzwoń lub wyślij sms. Tel:07533589874

LONDYN - MASAŻYSTKA - MASAŻ PROFESJONALNY / Zatrudnię masażystkę do salonu masażu. Lokalizacja. Londyn płd.- Zach. Oczekiwania - znajomość ang. Na poziomie min.Podstawowym - znajomość podstaw masażu swedish, deep tissue, tantric oraz nuru zgłoszenia na adres anne.Jab@interia.Pl

OGŁOSZENIA

LONDON - KIERMASZ KSIĄŻKI / Studium Polski Podziemnej serdecznie zaprasza na kolejny kiermasz książki, który odbędzie się 14 października w POSK (Hammersmith). Tematyka głównie historyczna, ale nie tylko. Dla każdego coś dobrego!!!! Każda książka 50 pensów. tel:+447514944200

NAJTANSZY WYWUZ SMIECI CALY LONDYN!!!07508004532 / Wywozimy smieci : - budowlane - ogrodowe - domowe - inne - Tipper 12yard - Tipper 14yard -Tipper 18yard OFERUJEMY: - elastycznosc - punktualnosc - indywidualne podejscie do klienta - konkurencyjne ceny tel:07508004532. E-mail:pawel920000@hotmail. co.uk 07508004532 KURSY DO GASSAFE / Kursy do GasSafe i odnowienie, 18ed i I&T, F-gas, G3 i legionella, olej, lpg i pompy ciepła: Marek Laskiewicz 07969 408336.

TAXI, PRZEWÓZ OSÓB PROFESIONALNE **TAXI** / Zapraszamy do korzystania z naszych usług, jesteśmy profesjonalną firmą z pozwoleniami i ubezpieczeniami. Zawsze przyjedziemy pod umówiony adres. Oferujemy transport na lotniska, dworce i wszystkie lokalne kursy. tel: 02082412661

FINANSE, UBEZPIECZENIA, PRAWNICZE POMOC 24H Miałeś wypadek? Doznałeś obrażeń? Na pewno należy Ci sie odszkodowanie! WYPADKI DROGOWE (pieszo, rowerem, samochodem, jako pasażer) - WYPADKI W PRACY - WYPADKI W SKLEPIE Firma zapewnia pomoc osobie poszkodowanej w wypadku. Tel: 02035190051 / 24h - tel: 08000588807 / 24h Numer Darmowy

FRYZJERSTWO, KOSMETYKA, TIPSY POLSKI FRYZJER / Zapraszamy w godzinach: Poniedziałek - Sobota 9.00 do 19.00 Niedziela 10.00 do 16.00 Strzyżenie damskie, Strzyżenie męskie, Strzyżenia dziecięce, Kolor, Pasemka. Tel: 0208 166 9749

INNE FIRMY / INNE USŁUGI LAPTOP TABLET KONSOLA GPS TELEFON WWW / Serwis i sklep. Sprzedaż (nowe i używane) Naprawa - Wirusy, wolna praca, wymiana baterii, klawiatur, ekranów, zmiana języka, strony www, zalanie, SIMLOCK, telewizory, GPS, XBOX/PS3 Naprawy u klienta lub w naszym sklepie. www.fixitlondon.co.uk 02088865030

BRADFORD - DO PALENIA / Sprzedam polskie złote M can cena do negocjacji. daniel.gru82@ interia.pl COLINDALE - LM NIEBIESKIE / Sprzedam 2 kartony LM niebieskie 45/karton możliwa dostawa za 5£. tel:07898635501 LONDYN - KUPIĘ PAPIEROSY M BIAŁE I M CZERWONE / Kupię papierosy M Białe i M Czerwone większą ilość. Inne marki też kupię. Proszę o kontakt jeżeli masz do sprzedania. Możliwa długo terminowa współpraca. tel: 07721434662 LONDON - BIAŁKO KULTURYSTYCZNE / Odsprzedam białko kulturystyczne. Mam 6 opakowań D aspartic Acid 250 g 10 f za opakowanie, 1× gas mark 10 250 g vendon power 10 f szt, 1× amino build 250 g 10 f za szt. Odsprzedam stan nowy. tel:07586213957 LONDYN - PAPIEROSY MARLBORO GOLD DO SPRZEDANIA / Papierosy Marlboro Gold do sprzedania - £40 karton. tel:7846284637 LONDYN - M. GOLD BIAŁE I INNE / Jak w tytule. Polskie w twardym opakowaniu. Powyżej 10 szt. tel:+447879125117 NORTH LONDON - PAPIEROSY, TYTOŃ / Sprzedam Marlboro Red ( dobry papieros gatunkowo mocny ) Jin Gling, Demi Originał, Queen Menthol Slim. Tytoń na kilogramy w bardzo dobrej jakości. Możliwy dowóz lub wysyłka. Stała współpraca. Więcej informacji telefonicznie. tel:07460556616 PETERBOROUGH - SPRZEDAM PAPIEROSY / Sprzedam papierosy polskie każdej marki, na zamówienie. Możliwość długoterminowej współpracy. Zapraszam do kontaktu w celu dogadania szczegółów na tomek81@vp.pl lub telefonicznie. tel:07572463530 PETERBOROUGH - PAPIEROSY / Mam do sprzedania polskie papierosy Marlboro & LM Zainteresowanych proszę o kontakt tel:Tomek81@vp.pl LONDYN - STROJE KOMUNIJNE 2019 / Rozpoczynamy sezon na stroje komunijne 2019 r. Sukienki i alby komunijne - szycie na miarę. Szyjemy sukienki (długie, krótkie i 3/4 oraz skromne - alby krótkie, rozszerzane itd. tel:07593732275 LONDYN - SIŁOWNIA NA SPRZEDAŻ / Mam do sprzedania siłownię w dobrym stanie. Cena do negocjacji. tel:07771151357 MANCHESTER - SPRZEDAM PAPIEROSY MARLBORO GOLD / Mam do sprzedania pewną ilość papierosów Marlboro Gold. Odbiór w okolicach Manchester, cena do negocjacji. Proszę o oferty z numerem telefonu na adres polechowski12@gmail.com. Pozdrawiam Piotr tel:polechowski12@ gmail.com LUTON - SPRZEDAM PAPIEROSY / Mam do sprzedania 10 kartonów Marlboro Białe i Czerwone Cena: £45, możliwe stale dostawy. tel:07572463530 MACCLESFIELD - PAPIEROSY ROTHMANS KRÓTKIE NIEBIESKIE / Sprzedam papierosy Rothmans niebieskie krótkie, oryginalne. Wagon lub paczki. Proszę o sms. tel:+44 7383005462 LONDYN - KULTURYSTYKA / Nie sztuka jest nabyć środki, ale żeby były wysokiej jakości, a nie fake. Nasze środki są 100% oryginalne w bardzo konkurencyjnych cenach, sprawdzone. Porady treningowe rozpisywanie. Nasze środki działają raz weźmiesz i nie zamienisz na inne. tel:07459865186 JASTRZĘBIE- LM NIEBIESKIE / Sprzedam Lm niebieskie polskie, nie mam możliwości dowozu. Zapraszam do kontaktu tel:+48 516593251 WŁOCŁAWEK - SPRZEDAM MASZYNY DO PRODUKCJI DONATÓW / Polski producent Royal Stefan Szydłowski oferuje maszyny do produkcji donatów oraz mieszankę, wym 500 x 270 x 810 mm. 230V; 2,7 kw. Więcej informacji na stronie internetowej www.royal-pl.com. tel:793208506 SLOUGH, BASINGSTOKE, READING - NAJTANIEJ PAPIEROSY LD, WINSTON, CIENKIE / Sprzedam cienkie LM, LD, Winston oraz Żubrówkę 0,5 litra za £9,5 tel:07392299070 LONDYN - BIMBER BARDZO DOBRY / Mam bimber na sprzedaż - 0,7 za 11£. tel:07388332041


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

46|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja .co.uk


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Towarzyskie ogłoszenia promowane źródło: www.angolia.co.uk / www.felcia.co.uk / www.anonse.co.uk KOBIETA SZUKA MĘŻCZYZNY

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

MĘŻCZYZNA SZUKA KOBIETY LONDYN - UMIĘŚNIONY DAREK SZUKA KONKRETNEJ KOBIETY / Mam na imię Darek mam 49 lat. Jestem umięśnionym charakternym mężczyzną z zasadami. Od młodości trenuje kulturystykę co sprawia, że moje wymiary są nietuzinkowe. Lubię czytać i gotować. tel: 07587861268 LONDON - POZNAM KOLEŻANKĘ W MOIM WIEKU. MAM 17 LAT / Wspólne wychodzenie itp. Dowiesz się więcej o mnie jak napiszesz. tel: 07732959942 LONDYN - POZNAM KOLEŻANKĘ / Witam mam 19 lat. Szukam koleżanki wiek nie ma znaczenia. tel:+447799052873 LONDON - NORMALNY PAN POZNA KOBIETĘ / Witam mam 30 lat. Jestem normalny, ogarnięty chłopak, który pozna kobietę, by wspólnie spędzać milo czas, a może coś więcej. Pozdrawiam tel: 07459018394 MAIDSTONE - ŻONATY SZUKA MĘŻATKI / Hej. Jestem żonatym 35 latkiem. Szukam kobiety w podobnym wieku najlepiej mężatki, która tak jak ja czuje, że chce zrobić w końcu ten pierwszy skok w bok. Poczuć adrenalinę, gdy dotyka cię inny facet, po prostu razem się kochać. tel: kzysio1983@gmail.com LONDYN - POZNAM KOBIETĘ PO 30 / Witaj nieznajoma ;) Mam na imię Max mam 33 lata, 183 cm wzrostu, normalnej budowy ciała ;), przystojny, kulturalny, pracowity, niepalący. Po nieudanym związku tatuś 4 latki. tel:zareba.1@o2.pl BIRMINGHAM - PRZYJACIÓŁKI, PARTNERKI / Witam drogie panie. Szukam kobiety do wszystkiego do miłego spędzania czasu - kino, spacer, wycieczka, rozmowy lub flirtu. Jestem miłym, wysokim i kulturalnym mężczyzną, z którym nie będziesz się czuła skrępowana podczas rozmowy. tel: pitek26g@gmail.com LONDON - MĘŻATKĘ POZNAM / Poznam mężatkę lub kobietę w związku. Jestem żonaty, mam 45 lat 180/82. Z pełną kulturą, dyskrecją pragnę wnieść do swojego życia więcej barw. Jeśli masz podobne marzenia proszę o kontakt. tel: Paweł 07405635654 HARROW - KIEROWCA / Witam jeżeli szukasz kierowcy na weekend to daj znać jestem wolny od piątku od godz.19.00. Więcej w prywatnej korespondencji.tel: Darek.Gruszczynski@interia.pl

100£/1 H TYLKO DZIŚ / Jeśli chcesz spędzić czas na poziomie, z atrakcyjną, milą dziewczyną, z kimś kto dba o to byś poczuł się swobodnie, dbając o szczegóły, takie jak dobra muzyka, świece, bielizna, szpilki to zadzwoń. Chcesz mieć pewność, że będziemy sami, to tak właśnie będzie. Nie poczujesz się klientem. Zadbam o to. tel; 07443268356

LONDON - MOŻE UDA NAM SIĘ SPOTKAĆ / Nie jest ważne skąd jesteś, nie ważne co posiadasz, nie ważne jak wyglądasz, jeśli potrafisz pójść za rękę w deszczu, jeśli ważny jest dla Ciebie drugi człowiek, jeśli potrafisz odwzajemnić ciepło i uczucia. On 45 lat. tel: smolinski.damian@gmail.com

STRATFORD - ODWIEDŹ MNIE KONIECZNIE KOCHANIE / Robię cały serwis możesz dojść ile razy chcesz w czasie naszego spotkanie Sonia 28 lat. 07570436481

LONDYN - RANDKA W STARYM STYLU / Masz ochotę na kolację i drinka w dobrym towarzystwie? Na miłą konwersację na różne tematy, może spacer? Będę w przyszłym tygodniu w Londynie i chętnie spotkałbym jakąś interesującą kobietę, z którą ciekawie można spędzić czas.tel:adres@email.co.uk

BRACKNELL- SZALONA BRUNETKA ZAPRASZA / Szalona brunetka zaprasza.panów na ciche chwile w swoim prywatnym apartamencie. Szalona pełna fantazji 19 letnia o dużym biuście zaspokoi panów w każdym wieku. 07424259711

LONDON - STAŁA RELACJA / Witam, szukam pani do stałej relacji opartej na szacunku, dyskrecji i dobrej zabawie bez wchodzenia z butami w życie. Wiek bez znaczenia. Liczy się wzajemna aprobata i miło spędzony czas. Ja 44 lata,180 cm.,80 kg. Po więcej informacji zapraszam. tel:devil.73@o2.pl

GREENFORD -O KOBIECYCH KSZTAŁTACH / Drodzy Panowie, zapraszam serdecznie do mojego prywatnego apartamentu. Jeżeli cenisz sobie dyskrecje i milą atmosferę w klimacie jak z kochanką tym bardziej zapraszam. Jestem kobietą zadbaną, miłą, pełną wdzięku i elegancji w towarzystwie, której przeżyjesz niezapomniane chwile. Musisz koniecznie spotkać się ze mną. Zapraszam. Ania. 07466781086 AMANDA - TYLKO WYJAZDY / Blondyneczka Amanda zaprasza panów na erotyczne spotkania pełne rozkoszy. Jeśli lubisz kobiece kształty, duży biuścik i pupę oraz kobiety o ognistym temperamencie, zadzwoń do mnie! Oferuję tylko wyjazdy na terenie Londynu. Czekam na twój telefon. 07907603448 BUCKHURST HILL - NAMIĘTNA I WYUZDANA / Piękna, zgrabna, zmysłowa dziewczyna, czeka na Ciebie w swoim przytulnym mieszkanku. Lubię dobrą zabawę, a nie znoszę rutyny w łóżku x Zadzwoń, czekam x 07376025219 NAJLEPSZY SERWIS, 100£/H / Dobre towarzystwo w atmosferze flirtu - to wszystko proponuję, ja Ola, Szukasz prawdziwej przygody to zadzwoń, a szybko przyjadę do ciebie. Zaczynam od 20.30. 07459491925 WOOD GREEN - DWIE ATRAKCYJNE BLONDYNECZKI / Jeżeli szukasz czegoś więcej? na przykład miłej rozmowy bez pośpiechu, przytulenia, zrozumienia, namiętności to dobrze trafiłeś. W moim towarzystwie będziesz miał okazję przeżyć spotkanie pełne atmosfery i uroku. Postaram się u Ciebie wywołać doznania, których jeszcze nie poznałeś. Mogłabym wiele superlatyw pisać o sobie jak inne dziewczyny, ale najlepiej jak przekonasz się sam. 100/h, 70/30 min, z dwoma na raz stawka razy dwa. Zapraszamy Ola 24 lata i Kasia 29 lat, zdjęcia dodatkowe na whats app - 07534841509 LOLLA NIEZAPOMNIANA PRZYGODA / Cześć panowie, Mam na imię Lolla mam 29 latek. Jestem uśmiechniętą dziewczyną o kobiecych kształtach. Nie jestem kościotrup;)))) Jeśli chcesz sobie milo spędzić czas to zapraszam już dziś na rozkoszną zabawę;) Jestem przy samej stacji metra. 07480517099 DOJAZDY - BLONDYNECZKA / Jestem młodą 24 letnią zgrabną blondynką, rozmiar 6-8 o długich naturalnych blond włosach, ślicznym uśmiechu i namiętnym spojrzeniu. W Londynie jestem od niedawna. Uwielbiam mężczyzn, dobrą zabawę i mile towarzystwo. Jeżeli jesteś zainteresowany spotkaniem ze mną, to bardzo chętnie Cię odwiedzę i postaram się zrobić wszystko żebyś był zadowolony i długo mnie pamiętał. 07498111025 ŚLICZNA BLONDYNKA - TYLKO WYJAZDY / Jestem młodą blondynką o naturalnych kobiecych kształtach, rozmiar 8. Chętnie dotrzymam towarzystwa miłym i kulturalnym panom potrafiącym docenić piękno kobiecego ciała, inteligentnej rozmowy i dobrego towarzystwa na najwyższym poziomie. Jeżeli jesteś zainteresowany takim spotkaniem to jestem do dyspozycji. Mogę też przyjechać z koleżanką. Dzwon po 20-ej i zapytaj o szczegóły. 07402865109 KOCHAM - DOJADĘ DO CIEBIE / Może nie mam figury modelki, ale kocham to co robię i jestem w tym dobra. Zamknij oczy, a zabiorę Cię do krainy rozkoszy. Wprowadzę w świat zmysłowej erotyki. Razem poznamy najskrytsze i najwrażliwsze miejsca Twojego ciała. Chodź do mnie. 07774564632 ANIA ZAPRASZA / Czy zawsze marzyłeś o pięknej, młodej dziewczynie, która jest podziwiana i pożądana, ale nie wiedziałeś gdzie ją znaleźć? W takim razie już znalazłeś. Propozycję moją kieruję do kulturalnych Panów z gestem, którzy szukają towarzystwa młodej damy. 07774239929 DOJAZD GRATIS TYLKO 100£/1H PROMOCJA TYLKO DZIŚ / Zniewalająca swą urodą piękna brunetka, zaprasza na dyskretne spotkanie. Ofertę kieruję do Panów o wysokiej kulturze osobistej, ceniących komfort oraz dyskrecję. Nie będę się rozpisywać po prostu zadzwoń i przekonaj się że warto. Całuję. 07435113382 EDGWARE- ANIA / Cześć Wszystkim :) Zapraszam Panów na chwilę uniesienia z piękną i uroczą Czarnulką :) Jestem młodą i piękną kobietą. Zapraszam do mojego apartamentu na Edgware. Buziaki Ania xx 07404179437 WORCESTER PARK / NORTH CHEAM -ŚLICZNY KOCIAK / Atrakcyjna, seksowna i nieziemsko napalona. Spontaniczna i otwarta na wszystkie nowości. Nie zwlekaj, jeśli chcesz przeżyć przygodę życia. Obiecuję, że wyjdziesz stąd spełniony. Godz 100, pół 70 x Zadzwoń x 07506334959 WRÓCIŁAM :) ZAPRASZAM NA GREENFORD DO OLIWKI / Witam wszystkich Panów xx Mam na imię Oliwia. Młodziutka 23-letnia kobieta o jędrnym ciele i sportowych piersiach. Jeśli szukasz kochanki idealnej to dobrze trafiłeś! Pewnie się teraz zastanawiasz czy warto do mnie przyjść? Warto sprawdź, a się nie zawiedziesz. Zapraszam do prywatnego mieszkanka na Greenford. 07438945525 GREENFORD EALING BROADWAY PERIVALE HARROW - BLONDYNECZKA / Witam wszystkich zdecydowanych spotkaniem mężczyzn. Nazywam się Asia, mam 22 lata, jestem piękną młodą polską dziewczyną. Jeżeli szukasz uśmiechniętej sympatycznej dziewczyny to dobrze trafiłeś. Zadzwoń, a obiecuje że będziesz spełniony i zadowolony. 07448832485 ROKSANA / Witam wszystkich Panów. Mam na imię Roksana, jestem super blondynka o nieziemskim ciałku i uwodzicielskim spojrzeniu. Pracuje w ślicznym małym, czystym mieszkanku w zachodnio-północnym Londynie. Zapraszam wszystkich Panów na niezapomniany czas, poczujesz się jak w niebie i będziesz chciał więcej, Z mojej strony zapewniam pełna dyskrecje i 100% satysfakcji. Dzwoń, a nie pożałujesz. 07719626036 CYCATA WARIATKA ZAPRASZA / Witaj! Jestem młodą blondynką. Gwarantuję pełną dyskrecję i higienę osobistą. Proponuję bardzo przyjemny i wyuzdany seks z możliwością powtórzenia. Nie czekaj zapraszam. 07721724041 ZAWSZE CHĘTNA / Cześć, panowie! Może wyglądam jak aniołek, ale w łóżku jestem prawdziwym diabełkiem. Jestem młodą blondynką, która uwielbia spędzać czas w miłym towarzystwie. Nigdy nie pozwolę ci się zanudzić. Na randce daję z siebie 100 %, dzięki czemu uśmiech nigdy nie zniknie z twojej twarzy i będziesz bardzo zadowolony. 07721724127 NIE POŻAŁUJESZ SKARBIE / Witam serdecznie i zapraszam do siebie gentlemanów niezależnie od wieku. Każdego mężczyznę traktuje indywidualnie, z należytym szacunkiem. Czy zawsze marzyłeś o pięknej kobiecie która jest podziwiana i pożądana, ale nie wiedziałeś gdzie ją znaleźć? W takim razie już znalazłeś. 07918100119 CROYDON - OLIWIA / Witam, poszukuje miłego faceta z gestem, który lubi przebywać w towarzystwie pięknej kobiety i potrafi to docenić. Jestem miłą, uśmiechniętą dziewczyną. Bez niezręcznych pytań pozwolę Ci zapomnieć o szarej rzeczywistości, a moje nastrojowe mieszkanie stanie się miejscem, obok którego nigdy więcej nie przejedziesz obojętnie. Z przyjemnością spędzę w Twoim towarzystwie niezapomniane i zwariowane chwile, o których dowiesz się więcej jeśli zatelefonujesz pod mój numer telefonu podany w ogłoszeniu. 07553645208 WOKING - DWIE GORĄCE BLONDYNY / Śliczne, seksowne i nieziemsko napalone x. Zadzwoń, jeśli chcesz przeżyć przygodę życia. Jesteśmy otwarte na propozycje, możesz mieć nas obie jednocześnie lub osobno x Mieszkamy w centrum Woking 07985214050 GREENFORD - PIĘKNA BLOND / Jeśli sobie cenisz kobiety eleganckie, zmysłowe, zadbane, inteligentne o wybrednym guście, oczekującym spotkania z perfekcyjną kochanką, jeśli chcesz zasmakować nutą namiętności, szczyptą delikatności, posmakować rozkoszy, powiewu luksusu - idealnie trafiłeś. Gwarantuję relaks, dyskrecję a co najważniejsze wspólną satysfakcję ze spotkania. Proszę o kontakt tylko zdecydowanych i konkretnych Panów o wysokiej kulturze osobistej. Całuję 07405177560

DOVERCORT HARWICH - STAŁY ZWIĄZEK / Wolny 50 letni mężczyzna, 174 cm, nie palący szuka kobiety zdecydowanej do spokojnego związku, która zamieszka zemną w Anglii. Mój email - adamkrzysztof22@gmail.com Tel. 07868476986 SOHAM - HEJKA SZUKAM ZDECYDOWANEJ KOBIETY / Witam szukam kobiety do miłych spotkań. tel:07880861027

IMPREZY

PAŹDZIERNIK

2018

16 WT. - 30 WT.

|47


Anonse - Polska gazeta w UK. Wydanie (143) 2018.10.15  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anonse to wielotematyczny...

Anonse - Polska gazeta w UK. Wydanie (143) 2018.10.15  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anonse to wielotematyczny...

Advertisement