Page 1

www.polishadvertiser.uk

ISSN 2398-6824

www.katalogfirm.london

POLISH FORTNIGHTLY MAGAZINE

LIPIEC 2018 10 WT.-24 WT.

Wydanie 136

KULT W LONDYNIE 2018-09-22 THE FORUM GODZINA: 18:00 LONDON NW5 1JY HIGHGATE ROAD 9-17

BEZPŁATNY DWUTYGODNIK - PORTAL OGŁOSZENIOWY www.polishadvertiser.uk / 020 8166 9928 Polish fortnightly magazine


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

2|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Uber z nową licencją na działalność na 15 miesięcy Nowiczokiem budzi głęboki niepokój w Londynie, ale tylko Uber odzyskał licencję na dzia-

Premier May: nowe zatrucie

Premier W. Brytanii Theresa May powiedziała w czwartek podczas pobytu w Niemczech, że doniesienia o zatruciu dwóch osób rosyjskim środkiem chemicznym Nowiczok w Amesbury „budzą głęboki niepokój”. Zapewniła, że policja szczegółowo zbada okoliczności zdarzenia.

Towarzyszący szefowej rządu rzecznik Downing Street zapowiedział, że Wielka Brytania poinformowała Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) o ostatnim incydencie z udziałem dwojga osób, które w sobotę trafiły do szpitala w stanie krytycznym po kontakcie z nieznaną substancją. W środę wieczorem potwierdzono, że oboje zetknęli się z Nowiczokiem. Z kolei minister spraw wewnętrznych Sajid Javid powiedział w parlamencie po posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA, że wykryty w ciele poszkodowanych Nowiczok to środek tego samego typu, co wykryty w marcu u byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala oraz jego córki Julii. „Nie chcemy wyciągać przedwczesnych wniosków, ale jeśli ustalimy, że państwo rosyjskie jest w całości odpowiedzialne za to (zajście w Amesbury), to z pewnością rozważymy, jakie dalsze działania możemy podjąć” - zapowiedział szef brytyjskiego MSW.

łalność w Londynie, ale tylko na okres 15 miesięcy. Firma ma w tym czasie udowodnić władzom stolicy Wielkiej Brytanii, że wprowadziła zmiany w swojej działalności, określanej przez Londyn jako zbyt agresywna - podała w środę agencja Associated Press.

Kobieta i mężczyzna z Amesbury - oboje w wieku czterdziestu kilku lat - zostali znalezieni nieprzytomni w sobotę. Początkowo przypuszczano, że mogli stracić przytomność po zażyciu zanieczyszczonej heroiny lub cracku (kokainy do palenia), ale wstępne badania nie przyniosły jednoznacznych konkluzji i zdecydowano, że konieczne są dalsze testy. W środę wieczorem policja potwierdziła, że para z Amesbury zatruła się rosyjskim silnie toksycznym bojowym środkiem chemicznym Nowiczok, którego użyto w marcu br. w Salisbury, niedaleko Amesbury w południowej Anglii, do próby zabójstwa Skripalów. Po długim leczeniu w lokalnym szpitalu Skripal i jego córka zostali wypisani do domu i są pod opieką brytyjskich służb, które oskarżyły o atak władze Rosji. W reakcji na ten atak doszło do największej serii wydaleń rosyjskich dyplomatów z krajów Europy Zachodniej od czasu zakończenia zimnej wojny. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Przyznana przez londyński sąd licencja jest krótsza od tej, którą chciał uzyskać Uber. Według AP, firma żywiła nadzieję, że zezwolenie na działalność w Londynie zostanie przedłużone o pięć lat. Skrócenie tego okresu, zdaniem agencji, wskazuje na to, że firma będzie uważnie obserwowana przez władze miasta oraz zarząd transportu miejskiego w Londynie (Transport for London, TfL), a także rozliczana z wprowadzanych zmian w kulturze biznesowej, mających na celu przystosowanie się do wymogów stawianych przez londyńskie władze. We wrześniu ubiegłego roku TfL odebrał Uberowi licencję na działalność w Londynie. Powodem były m.in. problemy firmy z informowaniem o sprawach kryminalnych z udziałem współpracujących z Uberem kierowców, a także rzekome wykorzystanie technologii po to, by unikać nadzoru ze strony brytyjskich organów ścigania. Burmistrz Londynu Sadiq Khan ocenił, że działania TfL były uzasadnione. „Uber został zmuszony do zmiany sposobu prowadzenia biznesu nie tylko w Londynie, ale na całym świecie - w tym do całkowitego przekształcenia struktur zarządzających fir-

mą i wprowadzenia nowego systemu informowania o przestępstwach z udziałem kierowców” - powiedział Khan. „Jako burmistrz, skupiam się przede wszystkim na zapewnieniu Londynowi miejsca na czele wyścigu innowacyjnego, co jest możliwe również dzięki temu, że w mieście działają nowe i interesujące firmy. Nieistotne jest jednak, jak wielkie i potężne to przedsiębiorstwa - wszystkie muszą bowiem przestrzegać tych samych reguł” - dodał. Według analityków rynkowych, Uber potrzebuje działalności w Londynie, by utrzymać się na powierzchni. Firma wycofała się z rynków w Rosji, Chinach, niektórych krajach Azji Południowo-Wschodniej, najprawdopodobniej wycofa się również z Indii po to, aby zahamować straty finansowe na rynkach, gdzie i tak nie jest w stanie wygrać z konkurencją oceniają. Zdaniem związanego z Warwick Business School Johna Colleya, właśnie dlatego prezes Ubera Dara Khosrowshahi tak zabiega o możliwość prowadzenia działalności w Londynie. „Jeśli przegra, inne miasta w Wielkiej Brytanii mogą poczuć się na tyle pewnie, by usunąć Ubera ze swoich ulic” - zauważa Colley. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|3


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

4|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

W muzeum RAF nowe wystawy z polskimi wątkami

Wlk. Brytania: Służby ostrzegają przed

nową falą ataków phishingowych

Brytyjskie służby ostrzegają przed nową falą ataków phishingowych. Cyberprzestępcy wykorzystują w nich jako przynętę wirusa szyfrującego WannaCry, który w maju 2017 r. przyczynił się do poważnych szkód w wielu instytucjach - podał serwis Infosecurity Magazine. Narodowe centrum do walki z cyberprzestępczością i defraudacjami w internecie Action Fraud wydało oficjalny komunikat o nowej, zmasowanej kampanii hakerów w brytyjskim internecie. Według informacji podanych przez Action Fraud, w piątek brytyjskie organy ścigania dysponowały już doniesieniami o trzystu próbach ataku w ciągu zaledwie dwóch dni. Wszystkie polegały na próbie skłonienia użytkowników do kliknięcia w złośliwy link zawarty w nadanym przez hakerów e-mailu. „Fałszywe e-maile ostrzegające przed WannaCry zaprojektowane są tak, by powodowały panikę i skłaniały użytkowników komputerów do uwierzenia, że ich urządzenia są zainfekowane tym wirusem szyfrującym” - napisano w na stronie intrnetowej Action Fraud w komunikacie ostrzegawczym. „W rzeczywistości e-maile te mają na celu wyłudzenie pieniędzy poprzez wmówienie użytkownikom, że wszystkie ich urządzenia są

zainfekowane wirusem, który będzie usuwał pliki tak długo, jak nie uregulują żądanej przez hakerów opłaty w bitcoinach” - poinformowało Action Fraud. Od ataków z wykorzystaniem wirusa szyfrującego WannaCry minął ponad rok. Podczas zmasowanego ataku cyberprzestępców z użyciem tego robaka, zainfekowano ponad 250 tys. komputerów na całym świecie, w ponad 150 krajach. W Wielkiej Brytanii wskutek działania wirusa zakłócone zostało działanie służby zdrowia (ponad 600 gabinetów lekarskich), co doprowadziło do przełożenia bądź odwołania ponad 19 tys. zaplanowanych wcześniej zabiegów medycznych. Brytyjskie Action Fraud już kilkakrotnie w ciągu minionego roku ostrzegało przed atakami hakerskimi wykorzystującymi strach użytkowników internetu przed tym wirusem, jednakże w ostatnich dniach natężenie fałszywych e-maili wyłudzających dane Brytyjczyków uległo znacznemu zwiększeniu. (PAP)

Londyńskie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych zostało w sobotę, po kosztownym remoncie, otwarte dla zwiedzających. Nowe wystawy opowiadają historię obchodzącego w tym roku stulecie istnienia RAF, w tym polskich pilotów walczących w drugiej wojnie światowej. W muzeum można m.in. zapoznać się szczegółowo z historią RAF, obserwując, jak siły powietrzne na przestrzeni lat zmieniały się i stały na straży bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii - od 1918 roku przez drugą wojnę światową, wojnę o Falklandy, zimną wojnę i współczesne konflikty np. w Iraku czy Afganistanie. Na ekspozycji znalazło się wiele autentycznych samolotów, w tym legendarny myśliwiec Spitfire, bombowiec Lancaster i helikopter medyczny Sea King, którym latał w trakcie swojej służby książę Cambridge William; są także elementy wyposażenia lotników na przestrzeni lat. W ramach wystawy omawiana jest również przyszłość lotnictwa wojskowego, autorzy zastanawiają się nad kluczowymi wyzwaniami oraz rozwiązaniami technologicznymi, które będą prawdopodobnie kształtowały siły powietrzne w najbliższych dekadach. Osoby, które przyjdą do muzeum, mogą także wziąć udział w szeregu interaktywnych gier, w tym m.in. podejmując się zaprojektowania samolotu lub ochrony RAF przed atakiem cybernetycznym, a nawet pilotowania jednego z myśliwców w stworzonym przy wykorzystaniu najnowszych technologii symulatorze. „Wykorzystaliśmy setną rocznicę jako okazję do przekształcenia całego muzeum. (...) Chcemy opowiedzieć historię RAF przyszłym pokoleniom, angażując je w sposób, który jest dla nich naturalny: stąd mamy na ekspozycji wiele interaktywnych elementów” - tłumaczyła w rozmowie z polskimi mediami kierowniczka działu wystaw, Angela Vinci. Jak tłumaczyła, kluczem do opowieści o RAF są „duch oraz wartości” towarzyszące służbie, które łączą pilotów i obsługę naziemną zarówno w przeszłości, jak i obecnie. „To duża zmiana: nowe muzeum RAF nie obejmuje jedynie samolotów - choć oczywiście je mamy i są wspaniałymi eksponatami (...) - ale chcieliśmy przede wszystkim powiedzieć o samej organizacji i ludziach, którzy ją tworzą. Mamy nadzieję, że ich historie będą inspirujące (dla zwiedzających) i sprawią, że będą chcieli się jeszcze bardziej zaangażować” - powiedziała. Pytana o cechy, które łączą wszystkich służących w RAF, wymieniła „odwagę, miłość do kraju i służby, może trochę brawury, żeby latać, ale też uczciwości dotyczącej swoich ograniczeń”. Na wystawie znajdują się także polskie akcenty, w tym figura pułkownika Polskich Sił Powietrznych Franciszka Kornickiego, który we wrześniu 2017 roku - tuż przed swoją śmiercią w listopadzie - został wybrany przez internautów i czytelników dziennika „The Daily Telegraph” na bohatera wystawy w stulecie RAF. Dzięki mobilizacji wśród Polaków, Kornicki zdobył 325 tys. głosów - szesnaście razy więcej niż wszyscy pozostali rywale łącznie - wyprzedzając Sir Douglasa Badera (6,3. tys.) i Jackie Moggridge (2,6 tys. głosów). Kurator wystawy Peter Devitt, który był współorganizatorem plebiscytu, tłumaczył w rozmowie z polskimi mediami, że nowe muzeum ma „interesować, angażować, zachwycać, zmuszać do myślenia, a może i wzruszać”. Jak podkreślił, internetowe głosowanie na bohatera sekcji dotyczącej Spitfire’a, którego określił „najsłynniejszym brytyjskim myśliwcem w historii”, zostało zorganizowane, bo kuratorzy „nie mogli się zdecydować, kto powinien stanąć koło tej kultowej maszyny”. „Nie chodziło koniecznie o najlepszego pilota w historii - nim byłby Johnny Johnson, który osiągał największe sukcesy - ale chcieliśmy historii, która będzie zaskakująca i poruszająca ludzi” - tłumaczył, wskazując na jedenastoosobową listę kandydatów, na której znalazł się pochodzący z Trinidadu czarnoskóry Collins Joseph, kanadyjski as George Beurling i będący homoseksualistą - pomimo ówczesnego zakazu służ-

by - Ian Gleed. „Od początku wiedzieliśmy, że musimy mieć (w tym gronie) Polaka i pozostało jedynie pytanie, kto powinien nim zostać. Rozmawialiśmy z naszymi przyjaciółmi w polskiej społeczności i oni wskazali na Franciszka Kornickiego - ostatniego żyjącego (w trakcie plebiscytu - PAP) dowódcy polskiego dywizjonu (w trakcie drugiej wojny światowej), który właśnie skończył 100 lat” - wyjaśniał Devitt. Kurator Muzeum RAF podkreślił, że po rozpoczęciu głosowania „wydarzyło się coś niesamowitego, robiliśmy wielkie oczy”, setki tysięcy ludzi zagłosowały na Polaka. „Nie spodziewaliśmy się tego i nie mieliśmy pojęcia, że to się wydarzy. Ewidentnie jego historia poruszyła ludzi w Polsce, Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków, którzy też głosowali na Polaka. Wielu z nich pisało do nas, że to najwyższa pora (aby uczcić polski wkład w historię RAF)!” - powiedział. Urodzony 18 grudnia 1916 roku w Wereszynie Kornicki był absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, z której dołączył do 162. Eskadry Myśliwskiej w III Dywizjonie Myśliwskim 6. Pułku Lotniczego Wojska Polskiego. Po wybuchu drugiej wojny światowej ewakuował się do Rumunii, skąd przedostał się do Marsylii. We Francji przeszedł dalsze szkolenia na maszynach bojowych, a w czerwcu 1940 roku odpłynął do Wielkiej Brytanii, gdzie latał m.in. w legendarnym Dywizjonie 303 i w Dywizjonie Myśliwskim Nocnym 307 - „Lwowskich Puchaczy”. W 1943 roku został najmłodszym dowódcą w Polskich Siłach Powietrznych, obejmując Dywizjon 308, a później także 317. Po wojnie Kornicki nadal służył w RAF aż do przejścia na emeryturę w 1972 roku. Zmarł 17 listopada 2017 roku, na tydzień przed swoimi 101. urodzinami i dwa miesiące po ogłoszeniu wyników plebiscytu Muzeum RAF. Devitt dodał, że „liczby mówią same za siebie”, wskazując na istotną rolę Polaków w czasie wojny, w tym w trakcie kluczowej Bitwy o Anglię, w której w ciągu zaledwie 42 dni 145 polskich pilotów zestrzeliło 126 wrogich samolotów. „Później tylko umacniali swoją reputację, a do czasu zakończenia wojny latało aż 15 polskich dywizjonów: wszystkie wyjątkowej jakości, z mężczyznami i kobietami, którzy wyróżniali się odwagą, lojalnością i oddaniem służbie. Bardzo wiele im zawdzięczamy” ocenił, dodając, że Polacy charakteryzowali się „twardą odmową ugięcia się wobec tyranii i poddania się w obliczu trudności, realizując na świecie swoje motto: +Za naszą wolność i waszą+”. „Wielu z tych młodych mężczyzn, później także kobiet, zostało w tym kraju, który stał się ich drugim domem. Nawet w latach 70. zdarzały się historie starszych już pilotów, którzy mieli tyle odznaczeń na swoim mundurze, że zasłaniały im widok skrzydeł samolotu, ale i tak pokonaliby w powietrzu każdego młodego mężczyznę” - żartował Devitt. Nowe Muzeum RAF położone jest w Colindale na północy Londynu. Wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny. Jego otwarcie dla publiczności w sobotę - Dzień Sił Zbrojnych - zostało poprzedzone oficjalną ceremonią, w której wziął udział hrabia Wessex Edward. Wśród zaproszonych gości był także ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, który zaznaczył, że obecność polskiego wątku na wystawie jest „wspaniałym symbolem polsko-brytyjskich więzi, w tym polskiego wkładu we wspólną walkę o wolność Wielkiej Brytanii i Polski podczas II wojny światowej, ale także dowodem uznania dla Polaków na Wyspach i ich wkładu w życie w tym kraju”. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Z R A K E L i k ols

P

istów l a j c e p s d 70

ł o p e i n d o h c przy

Pona

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

zycji

dyspo j e j o w T w do terapeutó

n y d n o L y w o udni

ogów i

atol m o t s , y z lekar

OGŁOSZENIA

Tooting Medical Centre 5 London Rd London, Tooting SW17 9JR Tel: 020-8767-8389 www: polski-lekarz.london

SW11 Medical

45 Lavender Hill London, Clapham Junction SW11 5QW Tel: 020-7223-5114 www:sw11clinic-clapham.co.uk

!!!!! ! ! j e i n a t ysta 30%

Dent

ypełnieniaod £49 - male w ie tk s y z s w na free ) , do £98 - b. duze ( znieczulenie SNA na hasło WIO

ie n y d n o L w i c ś ty n e d i s p e l j a N ji c a z i l a j c e p s h ic k t s y z s a w n e z z c r y t e t Leka s e a n e y n j c y y r y d o n e t z a c M i r g o o b l Badania La ial Gineko Dz

|5


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

6|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

May: poważne różnice pomiędzy

nami a KE ws. Irlandii Płn. Brytyjska premier Theresa May przyznała w poniedziałek w Izbie Gmin, że istnieją poważne różnice między rządem w Londynie a Komisją Europejską ws. przyszłego statusu Irlandii Północnej po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu wystąpiła przed posłami, relacjonując przebieg ubiegłotygodniowego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, w trakcie którego dyskutowano m.in. o kwestiach migracyjnych, bezpieczeństwa i trwających negocjacjach dotyczących Brexitu. May zaznaczyła, że „z wyjątkiem protokołu dotyczącego Irlandii Północnej mamy porozumienie lub jesteśmy blisko”, ale przyznała, że kwestia północnoirlandzka jest wciąż daleka od rozwiązania. „Przedstawiliśmy różne propozycje i przedstawimy kolejne, tak aby - gdyby tymczasowe rozwiązanie było konieczne - nie doszło do powstania twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią. Jesteśmy absolutnie wierni zapowiedzi uniknięcia takiej granicy - podobnie jak uniknięcia twardej granicy między Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii” - tłumaczyła premier. Jak podkreśliła, unijni liderzy zgodzili się co do tego, że „musimy zintensyfikować negocjacje i przyspieszyć ich tempo”. Dodała, że ostrzegła, iż „nie sądzi, aby ten parlament (brytyjski) wyraził zgodę na umowę wyjścia (z UE) na jesieni, jeśli nie będziemy mieli klarowności dotyczącej przyszłych relacji”. Premier zapowiedziała jednocześnie, że jej rząd przedstawi w przyszłym tygodniu tzw. białą księgę zawierającą „szczegółowe propozycje” dotyczące partnerstwa Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po Bre-

xicie. Dokument opisze scenariusz współpracy poza ramami wspólnego rynku i unii celnej UE, ale w formule, która „będzie wspierać nasz wspólny dobrobyt i bezpieczeństwo” - tłumaczyła. Według nieoficjalnych informacji telewizji BBC, rząd przedstawi m.in. nową, trzecią propozycję rozwiązania przyszłego statusu prawnego Irlandii Północnej, który pozwoliłby na uniknięcie twardej granicy z Irlandią. Szczegóły wypracowywanego mechanizmu nie zostały jeszcze podane do wiadomości publicznej. Wcześniej jednak - w najbliższy piątek - członkowie rządu May udadzą się do posiadłości szefowej rządu w Chequers w celu przeprowadzenia dyskusji na temat przyszłości relacji z Unią Europejską i wypracowania jedności gabinetu przed kluczowymi tygodniami negocjacji. Sama premier będzie również podróżowała w tym tygodniu po Europie; spotka się z holenderskim premierem Markiem Rutte (we wtorek) i niemiecką kanclerz Angelą Merkel (w czwartek). Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z dotychczasowym porozumieniem o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady - w tym dotyczące swobody przepływu osób - będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

BMW: Brexit może doprowadzić

do zamknięcia naszych fabryk w Wielkiej Brytanii Jeśli Brexit doprowadzi do poważnego zakłócenia łańcucha dostaw będziemy zmuszeni do zamknięcia naszych fabryk w Wielkiej Brytanii - zapowiedział w rozmowie z dziennikiem „Financial Times” menadżer BWM ds. ceł Stephan Freismuth. Niemiecki koncern motoryzacyjny produkuje w Wielkiej Brytanii m.in. samochody marki Mini i Rolls-Royce. „Zawsze podkreślaliśmy, że szykujemy się na wszelkie scenariusze, jednak jeśli łańcuch dostaw utknie na granicy, wtedy nie będziemy mogli produkować w Wielkiej Brytanii” - mówił „FT”. W zeszłym roku wyprodukowano 378 tys. samochodów marki Mini, z czego ok. 60 proc. opuściło fabrykę w Oxfordzie. BMW ma też zakłady w Swindon i Hams Hall. Brytyjskie fabryki BMW zatrudniają ok. 6,3 tys. osób. Freismuth zapewnia, że koncern chce utrzymać tamtejsze zakłady i opracowuje plany na różne scenariusze. Jednak potencjalne zakłócenie dostaw wpłynie nie tylko na wydłużenie czasu produkcji, ale również na wzrost kosztów - dodaje przedstawiciel bawarskiej firmy. Około 90 proc. materiałów wykorzystywanych w brytyjskich fabrykach pochodzi z Europy kontynentalnej. BMW ostrzegało wcześniej, że brak jasności co do kwestii ceł po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wywołuje niepokój u producentów. Zdaniem firmy obecna sytuacja uniemożliwia planowanie długoterminowe, które jest kluczowe dla dużych podmiotów.

Polityka firmy opierająca się na systemie produkcji na czas (ang. just-in-time production system) wymaga swobodnego przepływu części i dóbr. W marcu br. Parlament Europejski przyjął rezolucję zalecającą zawarcie układu stowarzyszeniowego, który regulowałby przyszłe relacje między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Układ ten mógłby opierać się na czterech filarach. Są to: stosunki handlowe i gospodarcze, bezpieczeństwo wewnętrzne, współpraca w polityce zagranicznej i obronności oraz współpraca w wybranych dziedzinach, na przykład w zakresie transgranicznych projektów badawczych i innowacyjnych. Rezolucja przygotowana przez Grupę Sterującą ds. Brexitu w PE podkreśla wyjątkowość ustroju UE opartego między innymi na wiążących dla wszystkich stron zasadach, wspólnych instytucjach oraz wspólnych mechanizmach nadzoru, egzekwowania prawa i orzekania. Oznacza to, że kraje spoza UE, nawet ustrojowo bardzo zbliżone do Unii, które dysponują identycznym prawodawstwem, nie mogą korzystać z praw, korzyści lub dostępu do rynku w takim samym stopniu jak państwa należące do UE. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|7


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

8|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Premier May spotkała się W.Brytania: Media ostrożnie z szefem RE Donaldem Tuskiem Brytyjska premier Theresa May spotkała się w poniedziałek w Londynie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Liderzy rozmawiali o przygotowaniach do czwartkowego szczytu UE oraz trwających negocjacjach ws. wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. W przekazanym po rozmowach oświadczeniu dla prasy Downing Street podkreśliło, że szefowa rządu „cieszy się na (zaplanowaną podczas szczytu - PAP) dyskusję o ciągłym postępie, który wykonujemy ws. kwestii dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii i pracy nad przyszłym, głębokim partnerstwem” ze Wspólnotą. Jak dodano, rząd w Londynie „przedstawi więcej szczegółów dotyczących brytyjskiej wizji przyszłego partnerstwa w Białej Księdze po czerwcowym posiedzeniu Rady Europejskiej”. Według informacji PAP dokument zostanie opublikowany w drugim tygodniu lipca i ma zawierać nowe propozycje dotyczące m.in. przyszłej relacji celnej między Wielką Brytanią a Unią Europejską - w tym pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią - co było dotychczas jednym z najważniejszych nierozwiązanych tematów w trwających negocjacjach.

May i Tusk odnotowali, że szczyt, zaplanowany na czwartek i piątek, „będzie okazją do przedyskutowania wielu istotnych kwestii, w tym migracji, a także bezpieczeństwa i obrony przez szczytem NATO”. Jednocześnie zaznaczono, że premier May i przewodniczący Tusk „cieszą się na szczyt procesu berlińskiego dotyczący Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Londynie w przyszłym miesiącu”. Wezmą w nich udział politycy wielu europejskich państw. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z dotychczasowym porozumieniem o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady - w tym dotyczące swobody przepływu osób - będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

o niemieckim kompromisie ws. migracji Brytyjskie media ostrożnie oceniły nocne porozumienie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel z ministrem spraw wewnętrznych i szefem CSU Horsten Seehoferem ws. migracji, podkreślając, że nie rozwiązuje ono głębszego podziału między obojgiem liderów.

Zgodnie z zawartym kompromisem migranci zarejestrowani w innych krajach UE będą zatrzymywani w przygranicznych centrach tranzytowych, gdzie negocjowany będzie ich powrót do krajów frontowych Unii, czyli tych, gdzie migranci trafili najpierw. W ten sposób niemieckie władze planują powstrzymać tzw. migrację wtórną, czyli swobodne przemieszczenie się migrantów wewnątrz Wspólnoty. Centrowy „The Times” ocenił, że wypracowane rozwiązanie pozwoliło na razie na „rozbrojenie kryzysu w rządzie” i wymagało ustępstw z obu stron: jest łagodniejsze od proponowanego przez Seehofera całkowitego zakazu wjazdu migrantów do Niemiec, ale zwiastuje zmianę polityki Merkel, która ugięła się w obliczu groźby rezygnacji szefa MSW i pogłębienia kryzysu politycznego. „Times” dodał jednak, że porozumienie będzie musiał jeszcze zaakceptować koalicyjny partner Merkel, socjaldemokratyczne SPD, które w przeszłości wykluczało stworzenie stref tranzytowych, powołując się na prawa człowieka. „Ubiegłonocna umowa została wypracowana po całym dniu gorączkowych rozmów i spekulacji na temat możliwości upadku rządu zaledwie trzy miesiące po jego powstaniu. Gdyby Seehofer podjął jednostronne działania, (Merkel) musiałaby go zwolnić, co prawdopodobnie doprowadziłoby do upadku 70-letniego sojuszu parlamentarnego między CDU a jej bawarską siostrzaną partią, CSU, pozbawiając (kanclerz) większości w parlamencie” - zaznaczyła gazeta. Jak podkreślono, poniedziałkowy kompromis może pomóc CSU w kampanii wyborczej przed październikowymi wyborami regionalnymi, w których ugrupowanie będzie mierzyło się z konkurencją ze strony radykalnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). „Teraz będziemy mieli przez jakiś czas spokój, (...) ale wiele zależy od tego, co się wydarzy w tych wyborach. Jeśli pójdą one źle, to CSU może znów stać się skłonne do buntu” - ocenił Gero Neugebauer z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego. Z kolei komentator konserwatywnego „Telegrapha” Matthew Lynn ostrzegł, że „Merkel mogła doprowadzić do porozumienia ws. migracji, które utrzyma jej kruchy rząd przez jeszcze kilka miesięcy, (...) ale problem polega na tym, że jej prawdziwym problemem nie jest migracja, ale gospodarka”. Dziennikarz zwrócił uwagę na niezadowalające wyniki handlu detalicznego oraz produkcji przemysłowej, oceniając, że „Niemcy są o krok od recesji”, za co jego

zdaniem odpowiedzialność ponosi kanclerz, która „stworzyła niebezpiecznie niezrównoważony model oparty na olbrzymich nadwyżkach handlowych i taniej sile roboczej”. „Jeśli ten mechanizm się zatnie, to będzie jej upadek” - napisał. Lynn zaznaczył, że dodatkowym wyzwaniem mogą być groźby dotyczące wojny handlowej z USA pod wodzą prezydenta Donalda Trumpa oraz scenariusz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez nowego porozumienia handlowego, co szczególnie uderzyłoby m.in. w niemiecki przemysł motoryzacyjny. Jak ocenił, 13-letnie rządy Merkel „sprawiły, że kraj nie jest przygotowany na wyzwania XXI wieku”, a „migracja może być głównym tematem tego tygodnia, ale to spowolnienie niemieckiej gospodarki w końcu doprowadzi do upadku Merkel i nie jesteśmy daleko od tego momentu”. Krytyczny wobec poniedziałkowego porozumienia był także analityk Wolfgang Munchau, który na łamach „Financial Timesa” napisał, że wypracowane ustalenia ignorują głębsze problemy w niemieckiej polityce i sprowadzają się jedynie do opóźnienia sporu z CSU do czasu po październikowych wyborach lokalnych w Bawarii. „Pozostawię innym ocenę tego, kto jest relatywnym zwycięzcą tej dyskusji. Ważniejsze jest to, jak rozwiązanie (tej kwestii) wpłynie na niemiecką politykę w najbliższych tygodniach i miesiącach. Czysta niekompetencja, z jaką obie strony obchodziły się z tą sprawą, i osobisty jad, który wylewały na siebie wzajemnie, mógł spowodować nieodwracalne szkody” - ocenił. Munchau podkreślił, że spór między CDU i CSU, a także poziom emocji w dyskusji wokół tej kwestii „dał radykalnie prawicowej antyimigranckiej AfD idealny temat kampanii na bawarskie wybory samorządowe w październiku”, a „wyborcy CSU będą się zastanawiali, dlaczego sprawa, w której Seehofer był gotów walczyć na śmierć i życie, nagle nie jest już istotna”. „Jeśli CSU wypadnie kiepsko - a to scenariusz, którego nikt nie może wykluczyć - możemy spodziewać się kolejnego kryzysu w koalicji na jesieni. Merkel i Seehofer ledwo ze sobą rozmawiają i żadne z nich nie wydaje się zainteresowane rozwiązaniem leżącego u podstaw problemu migracyjnego. (...) Ten weekend przypomniał nam - jeśli w ogóle tego potrzebowaliśmy - o destrukcyjnej sile nierozwiązanych kryzysów” - posumował komentator. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|9


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

10|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Poza UMOWĄ

U

mowa o pracę zazwyczaj kojarzy się z dokumentem na piśmie określającym podstawowe prawa i obowiązki stron. Jeśli dochodzi do sytuacji niejasnej lub spornej, tam właśnie poszukuje się wyraźnej odpowiedzi czy rozwiązania. Tymczasem warto wspomnieć o sferze poza pisemnym kontraktem, która jednak obowiązuje i ma bezpośrednie zastosowanie do relacji prawnej pracodawca-pracownik. Co to oznacza? Minowicie to, iż analizując całokształt pozycji stron nie należy wyłącznie skupiać się na tym co jest wyraźnie zapisane w tekście dokumentu, choć od tego niewątpliwie należy zacząć. Należy pamiętać, iż poza tym obowiązują również zasady wywowdzące się z prawa zwyczajowego lub ustawy, które stanowią domniemaną część kontraktu. Strony nie muszą ich uzgadniać, one płyną bezpośrednio z mocy prawa. Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia pracownika. Tam bowiem najczęściej może on znaleźć podstawę prawną do ochrony swych praw. Przyjrzyjmy się więc jakie są niektóre obowiązki ciążące na pracodawcy z mocy prawa. W przypadku, gdy dochodzi do rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia, ma on obowiązek powiadomić o tym pracownika. Nie wystarczy praktyka zgodna z zapisem umowy, polegająca na prostym dokonaniu zapłaty równowartości wypowiedzenia bez wymogu świadczenia pracy. Pracodawca winien w sposób czytelny wpierw udzielić pracownikowi informacji o fakcie i trybie zakończenia stosunku pracy. Pracodawca podlega obowiązkowi należytej staranności w przedmiocie zapewnienia pracownikowi szeroko rozumianego bezpieczeństwa pracy i jej warunków. Obowiązek ten wynika między innymi z ustawy Health and Safety at Work 1974. Co ważne, obowiązek ten obejmuje również zdrowie psychiczne pracownika. Tu warto wspomnieć o nieco szerszym przedmiotowo obowiązku zapewnienia właściwego środowiska pracy. W sprawie Moores v Bude-Stratton Town Coucil z roku 2000, Apelacyjny Trybunał Pracy ustalił, iż pracodawca ma obowiązek podjęcia właściwych kroków celem ochrony pracowników przed niedopuszczalnym zachowaniem takim jak nękanie. Wyżej wymienione obowiązki są wyraźnie związane z kwestią prewencji wobec czynników stresotwórczych o różnym pochodzeniu. Dlatego też, jeśli dzieje się cokolwiek niepokojącego w miejscu pracy, należy to niezwłocznie zgłaszać pracodawcy tak by mógł on należycie wypełnić swój obowiązek. Jeśli pracodawca nie wie, że w miejscu pracy dzieją się rzeczy niepożądane, nie można oczekiwać od niego żadnych skutecznych działań. Stąd tak ważne jest

postępowanie skargowe czy dyscyplinarne w miejscu pracy, tak od strony pracodawcy jak i pracownika. I tak przechodzimy do obowiązku pracodawcy w zakresie skarg pracowniczych. W sprawie W A Goold (Pearmark) Ltd v McConnel & another z roku 1995 wskazano, iż pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednią możliwość rozstrzygnięcia ich skarg. Niedopełnienie tego obowiązku może, w danych okolicznościach sprawy, stanowić poważne naruszenie umowy i rezygnację pracownikowi w trybie tzw. wymuszonego zwolnienia. Często spotykamy się z pytaniem, czy pracodawca ma obowiązek wystawienia referencji. Otóż nie, niemniej jednak, jeśli już zdecyduje się on na ich wydanie, musi działać z należytą starannością. W przeciwnym razie może narazić się na odpowiedzialność kontraktową lub deliktową, jeśli mamy do czynienia z byłym pracownikiem. Na koniec o obowiązku wzajemnego zaufania i poufności stron. Pracodawca nie może bez odpowiedniego uzasadnienia, postępować w celu lub akceptując ryzyko zniszczenia lub poważnego naruszenia relacji zaufania i poufności pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Naruszenie tego obowiązku jest najczęściej przywoływane przez pracowników w sprawach o tzw. wymuszone zwolnienie (constructive dismissal) z powodu poważnego naruszenia umowy o pracę. Związek ten podkreślił Trybunał Apelacyjny w sprawie Ahmed v Amnesty International z roku 2009, gdzie stwierdzono, iż jeśli odpowiedź na pytanie czy doszło do naruszenia tego obowiązku jest twierdząca, to jedno-

cześnie uzyskuje się odpowiedź w sprawie jego ciężkości. A fundamentalne naruszenie umowy uprawnia, co do zasady, stronę pokrzywdzoną do odstąpienia od umowy i dochodzenia odszkodowania. Warto zaznaczyć, uznanie naruszenia tego obowiązku ma charakter obiektywny, wobec czego nie jest decydujące jakie były motywy pracodawcy a nawet czy działał w dobrej wierze. Sprawa TSB Bank plc v Harris z roku 2000 łączy dwa omawiane wyżej obowiązki. Mianowicie, uznano, iż pracodawca naruszył zasadę zaufania i poufności jednocześnie poważnie naruszając umowę o pracę porzez wydanie przyszłemu pracodawcy referencji pracowniczych, które były wprawdzie zgodne z faktami, ale wprowadzały w błąd i mogły mieć destrukcyjny charakter na przyszłą karierę pracownika. Wynikało to z tego, iż pracodawca w referencjach odniósł się do pewnych skarg przeciwko pracownikowi. Problem polegał na tym, iż pracodawca wcześniej nie poinformował pracownika o jakichkolwiek skargach, stąd nie mógł on się bronić. Wobec powyższego uznano, iż doszło do wymuszonego i niesłusznego zwolnienia (constructive unfair dismissal). Pracodawca ma ustawowy obowiązek wydania pracownikowi dokumentu określającego jego podstawowe warunki zatrudnienia w terminie do 1 miesiąca od rozpoczęcia pracy. W interesie pracownika jest, by upominać się o ten dokument. Najczęściej jednak pracodawca zawiera z pracownikem umowę o pracę o szerszym zakresie regulacji niż ten, wskazany w ustawie. Niemniej, warto mieć na uwadze jeszcze szerszy kontekst prawny relacji, o której mowa.


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|11


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

12|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Policja: zatrucie pary

w Amesbury wywołane Nowiczokiem Brytyjska policja potwierdziła w środę wieczorem, że dwie osoby, które trafiły w sobotę w stanie krytycznym do szpitala w Salisbury, zatruły się rosyjskim silnie toksycznym bojowym środkiem chemicznym Nowiczok, którego użyto w marcu br. do próby zabójstwa Siergiela Skripala.

44-letnia kobieta i 45-letni mężczyzna z Amesbury, miejscowości położonej kilkanaście kilometrów od Salisbury,- zostali hospitalizowani w sobotę. Początkowo przypuszczano, że mogli stracić przytomność po zażyciu zanieczyszczonej heroiny lub cracku (kokainy do palenia), ale wstępne badania nie przyniosły jednoznacznych konkluzji. Poproszono o więc dalszą analizę materiału chemicznego laboratorium wojskowe w Porton Down. W środę wieczorem odpowiadający za działania policyjnej jednostki ds. zwalczania terroryzmu komisarz Neil Basu potwierdził, że w ciele obojga poszkodowanych wykryto bojowy środek chemiczny rosyjskiej produkcji Nowiczok, który był wykorzystany do próby zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala oraz jego córki Julii. Jak dodał, ofiary mieszkają w okolicy i są obywatelami Wielkiej Brytanii a śledczy próbują ustalić w jaki sposób weszli w kontrakt z groźną substancją. Poszkodowani wciąż pozostają w stanie krytycznym. Basu zaznaczył, że w operacji bierze udział ponad 100 policjantów z sieci antyterrorystycznej, a także lokalne służby policji hrabstwa Wiltshire. W toku śledztwa ogrodzono miejsca, w których oboje przebywali przed zapaścią. „Chcę upewnić jednak opinię publiczną, że nie ma dowodów na to, że mężczyzna lub kobieta odwiedzili ostatnio którekolwiek z miejsc, które były oczyszczane (chemicznie) po próbie zabójstwa Siergieja i Julii Skripal” – powiedział Basu. Jednocześnie zaznaczył, że choć „rozumie, że będzie wiele spekulacji na temat tego, czy to zajście jest po-

łączone z wydarzeniami z Salisbury z marca” to nie jest na tym etapie w stanie potwierdzić, czy środek chemiczny wykryty w organizmie dwójki poszkodowanych z Amesbury pochodzi z tej samej partii, co ten użyty przeciwko Skripalom. „Możliwość tego, że te dwa śledztwa się łączą jest jedną z rzeczy, które badamy” - zapewnił. Przedstawiciel policji podkreśłił jednak, że na podstawie dostępnych informacji i we współpracy z rządową agendą odpowiedzialną za bezpieczeństwo i zdrowie publiczne Public Health England uważa się, że nie istnieje większe zagrożenie dla mieszkańców. Oficjalne potwierdzenie kolejnych dwóch przypadków zatrucia Nowiczokiem na terenie Wielkiej Brytanii może wzbudzić poważne obawy dotyczące skali operacji prowadzonych z wykorzystaniem tego środka i powiązanego z nim poziomu zagrożenia. W środę odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego COBRA w celu wstępnego przedyskutowania sytuacji. Na czwartek zaplanowano kolejne spotkanie w tej formule pod przewodnictwem ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida. W marcu br. w Salisbury przy pomocy Nowiczoka przeprowadzono próbę zabójstwa Siergieja Skripala oraz jego córki Julii. Po długim leczeniu w lokalnym szpitalu oboje zostali wypisani do domu i znajdują się pod opieką brytyjskich służb, które oskarżyły o atak władze Rosji. W reakcji na ten atak doszło do największej serii wydaleń rosyjskich dyplomatów z krajów Europy Zachodniej od czasu zakończenia zimnej wojny. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|13


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

14|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Jaguar Land Rover ostrzega rząd W. Brytanii przed „złym porozumieniem” z UE ws. Brexitu Największy producent samochodów w Wielkiej Brytanii, Jaguar Land Rover, ostrzegł rząd Theresy May przed konsekwencjami braku porozumienia z UE w sprawie wolnego handlu po Brexicie. Fiasko negocjacji zmusi firmę do zweryfikowania planów inwestycyjnych w kraju. Dodatkowe koszty i opóźnienia w dostawach części z kontynentalnej części Europy doprowadzą do sytuacji, w której zyski spadną w skali roku o 1,2 mld funtów - powiedział prezes Jaguar Land Rover Ralf Speth. Firma podkreśla, że „złe porozumienie ws. Brexitu”, czyli takie które nie zapewni dostępu do wolnego rynku UE, zagrozi rozpisanym na pięć lat inwestycjom w wysokości 80 mld funtów (106 mld dolarów). „W związku z tym musielibyśmy drastycznie zmienić nasze plany inwestycyjne” - podkreślił. Wcześniej podobne ostrzeżenie wystosowały m.in. koncerny BMW i Airbus. Oba podmioty zagroziły, że jeżeli nie dojdzie do korzystnego dla nich porozumienia Londynu z Brukselą, to rozważą wycofanie swych inwestycji z Wielkiej Brytanii. Na piątek zwołano specjalne posiedzenie gabinetu premier May, na którym omawiane mają być przyszłe relacje handlowe ze Wspólnotą. Niecały miesiąc temu Jaguar Land Rover zapowiadał unowocześnienie fabryki niedaleko miasta Birmingham w środkowej Anglii, aby mogły tam powstawać samochody elektryczne nowej generacji. „Jeżeli brytyjski przemysł motoryzacyjny chce nadal konkurować na światowych rynkach i zachować 300 tys. miejsc pracy w firmie Jaguar Land Rover i jej łańcuchy dostaw, to musi nadal mieć dostęp do bezcłowego handlu i zasobów ludzkich bez zmiany w dotychczasowych regulacjach unijnych” - przekonywał Speth. Pod koniec czerwca Jaguar Land Rover zapowiadał, że zwiększy o ok. jedną czwartą inwestycje w elektryfika-

cję swych samochodów. W ciągu trzech najbliższych lat firma ma przeznaczyć na ten cel 18 mld dolarów. Jaguar Land Rover zwiększy nakłady na rozwój, mimo że sprzedaż i dochody z ostatniego roku (liczonego do marca) „nie rosły tak jak zakładano”. Gorsze wyniki mają związek z obawami klientów co do przyszłości samochodów z silnikami Diesla w Wielkiej Brytanii i Europie. Producent podał, że zyski były „zdecydowanie poniżej” wyznaczonych celów, co prowadziło do negatywnego przepływu gotówki po przeprowadzeniu inwestycji. W marcu br. Parlament Europejski przyjął rezolucję zalecającą zawarcie układu stowarzyszeniowego, który regulowałby przyszłe relacje między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Układ ten mógłby opierać się na czterech filarach. Są to: stosunki handlowe i gospodarcze, bezpieczeństwo wewnętrzne, współpraca w polityce zagranicznej i obronności oraz współpraca w wybranych dziedzinach, na przykład w zakresie transgranicznych projektów badawczych i innowacyjnych. Rezolucja przygotowana przez Grupę Sterującą ds. Brexitu w PE podkreśla wyjątkowość ustroju UE opartego między innymi na wiążących dla wszystkich stron zasadach, wspólnych instytucjach oraz wspólnych mechanizmach nadzoru, egzekwowania prawa i orzekania. Oznacza to, że kraje spoza UE, nawet ustrojowo bardzo zbliżone do Unii, które dysponują identycznym prawodawstwem, nie mogą korzystać z praw, korzyści lub dostępu do rynku w takim samym stopniu jak państwa należące do UE. (PAP)

BBC: Brytyjczycy aplikują o obywatelstwa państw UE Od referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w 2016 roku rośnie liczba Brytyjczyków ubiegających się o obywatelstwa innych państw członkowskich Wspólnoty - ustaliła BBC w oparciu o dane z 17 krajów UE. W 2017 roku drugie obywatelstwo uzyskało blisko 13 tys. osób w porównaniu z 5 tys. w 2016 roku i zaledwie 1,8 tys. w 2015 roku. Najwięcej Brytyjczyków otrzymało obywatelstwo Niemiec (aż 7,5 tys. osób w 2017 roku w porównaniu z zaledwie 594 osobami w roku poprzedzającym referendum), Francji (1518 w porównaniu z 320 w 2015 roku), Belgii (1381 wobec 127) i Szwecji (1203 wobec 453). Według ustaleń BBC 18 osób uzyskało także polski paszport. Uzyskanie obywatelstwa państwa członkowskiego UE pozwoli tym osobom na dalsze korzystanie ze swobo-

dy przepływu osób - w tym prawa do podróży, życia i pracy na terenie całego bloku - pomimo planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty w marcu przyszłego roku. W większości przypadków osoby otrzymujące nowy paszport zachowały także swoje obywatelstwo Wielkiej Brytanii. Dalsze aplikowanie o te dokumenty będzie również możliwe w przyszłości, ale może być nieco bardziej ograniczone, bo np. niemieckie prawo nie dopuszcza podwójnego obywatelstwa z krajami spoza Unii Europejskiej. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|15

Dowódca policji na Hillsborough

odpowie przed sądem

Brytyjski sąd w Preston zdecydował w piątek o zniesieniu 18-letniego zawieszenia procesu karnego przeciwko dowódcy policji podczas katastrofy w 1989 roku na stadionie Hillsborough. Otwiera to drogę do skazania pierwszych osób w związku z tą sprawą.

FARROW & FARROW ć

Biuro księgowe t/a Financial Republic

ki,

t

a od

f

in

a

m or

go

się

,k

cje

ś wo

P

Sędzia Peter Openshaw z sądu w Preston zniósł w piątek zawieszenie nakazu ścigania 73-letniego Davida Duckenfielda, o co apelowała brytyjska prokuratura. Zawieszenie tego nakazu wydano w 2000 r. w związku z innym procesem. W wyniku piątkowej decyzji Duckenfield, który kierował działaniami policji podczas półfinałowego meczu Pucharu Anglii pomiędzy Liverpoolem FC a Nottingham Forest, odpowie za poważne niedopełnienie obowiązków i nieumyślne spowodowanie śmierci 95 kibiców w wieku od 10 do 67 lat. Zdecydowana większość ofiar została zaduszona i zadeptana na jednej z przepełnionych trybun, nie mogąc jej opuścić ze względu na wysokie metalowe ogrodzenie odgradzające boisko. Podczas prób przeskoczenia przez płot kibice byli z powrotem spychani do sektora przez policję, która nie pozwalała także na wjazd karetek pogotowia. W efekcie tylko 14 z ofiar katastrofy zostało zawiezionych do szpitala; aż 82 osoby zmarły na miejscu. Kondolencje złożyli po katastrofie m.in. papież Jan Paweł II, królowa Elżbieta II i amerykański prezydent George H.W. Bush. Ostatnia, 96. ofiara zmarła w szpitalu po czterech latach podtrzymywania przy życiu przez lekarzy. Ze względu na istniejące wówczas prawo jej śmierć nie może być elementem procesu. W momencie podjęcia decyzji przez sędziego na sali było około 10 krewnych ofiar tragedii, a pozostali oglądali transmisję wideo w Liverpoolu. Rodziny zmarłych - zrzeszone w ramach kampanii „Sprawiedliwość dla 96” - od lat domagały się postawienia zarzutów karnych i skazania osób odpowiedzialnych za katastrofę. Proces Duckenfielda rozpocznie się we wrześniu i będzie trwał równolegle do postępowania dotyczącego sekretarza klubu Sheffield Wednesday, 68-letniego Grahama Mackrella, który miał naruszyć zasady bezpieczeństwa na imprezie masowej. Jednocześnie sąd potwierdził, że w styczniu przyszłego roku trzy inne osoby - dwóch byłych oficerów policji, 80-letni Donald Denton i 71-letni Alan Foster, a także 68-letni były prawnik policji hrabstwa South Yorkshire Peter Metcalf - staną przed sądem za próbę utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości przez składanie fałszywych zeznań. Wcześniej rozpoczęła się również sprawa dotycząca ówczesnego inspektora policji i wcześniejszego ko-

misarza w dwóch innych jednostkach policyjnych sir Normana Bettisona, który został oskarżony o niewłaściwe zachowanie w trakcie pełnienia funkcji publicznej, w szczególności o rozpowszechnianie „kłamstw na temat jego zaangażowania w Hillsborough oraz rzekomej winy po stronie kibiców”. W kwietniu 2016 roku, 27 lat po katastrofie na Hillsborough sąd w Warrington uznał lokalną policję i służby ratunkowe za winne nieumyślnego zabójstwa przez zaniedbanie, otwierając drogę do postawienia zarzutów kryminalnych pojedynczym osobom. Pierwszy wyrok ogłoszono już w 1991 roku - sąd uznał katastrofę za „przypadkową śmierć”, obarczając winą - podobnie jak brytyjska prasa, w szczególności „The Sun” - niewłaściwie zachowujących się kibiców. Społeczność kibiców uznała to za próbę przykrycia zaniedbań i uniknięcia odpowiedzialności ze strony policji. Rozstrzygnięcie to zostało zmienione przez niezależny panel ekspercki w 2012 roku po wielokrotnych apelacjach ze strony rodzin ofiar. Najpopularniejszy brytyjski tabloid „The Sun” kilka dni po katastrofie zamieścił na okładce tytuł „Taka jest prawda” i oskarżył kibiców m.in. o okradanie ciał oraz oddawanie moczu na policjantów. Gazeta opublikowała przeprosiny dopiero w 2004 roku, pisząc: „popełniliśmy najobrzydliwszą pomyłkę w historii”. Do dzisiaj dziennik jest bojkotowany przez władze i kibiców klubu. Późniejsze postępowanie po tragedii doprowadziło do wypracowania nowych standardów dla działań w zakresie bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich w Wielkiej Brytanii. Opublikowany w styczniu 1990 roku raport Taylora rekomendował m.in. zlikwidowanie miejsc stojących, a także zmiany w systemie kołowrotków przy wchodzeniu na obiekt, ogrodzeniu boiska i organizacji przepływu osób na stadionach. W efekcie większość największych brytyjskich stadionów piłkarskich została znacznie przebudowana. Część drużyn musiała nawet wyburzyć stare obiekty, ponosząc ogromne koszty budowy nowych stadionów. W ramach uczczenia pamięci zmarłych kibiców Liverpool wykluczył rozgrywanie w przyszłości jakiegokolwiek meczu w rocznicę katastrofy, 15 kwietnia. W 2009 roku klub poprosił o przełożenie z tego powodu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

- Rejestracja Spółek LTD - Kompleksowa Obsługa Księgowa Spółek LTD - Doradztwo Podatkowe - Rozliczenia Self Assessment - Kupno-sprzedaż Spółek z Aktywnym nr VAT - Skuteczna Ochrona Majątku: Przed Ezgekucją, Przed Komornikiem

Lokalizacja firmy, to południowy Londyn;

Tooting Broadway, 40 Tooting High Str. SW17 0RG. 020-8682-3950; 020-8767-4088 www.financialrepublic.co.uk www.rejestracjaspolkionline.co.uk www.rozliczenia-online.com


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

16|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Parlament zatwierdził budowę

trzeciego pasa na Heathrow Brytyjski parlament zatwierdził plan rozbudowy londyńskiego lotniska Heathrow o trzeci pas startowy. We wtorek media odnotowały, że na poniedziałkowym głosowaniu zabrakło szefa MSZ Borisa Johnsona, który wielokrotnie zapowiadał sprzeBrytyjska królowa Elżbieta II nie czuje się dobrze i nie wzięła udziału ciw wobec tego projektu. w czwartkowym nabożeństwie w katedrze św. Pawła. Królowa ma 92 lata. Po latach konsultacji i planowania brytyjski rząd za-

Elżbieta II czuje się źle,

odwołała udział w uroczystości Wcześniej Pałac Buckingham wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że „królowa dzisiaj czuje się nie najlepiej i postanowiła nie uczestniczyć w porannym nabożeństwie upamiętniającym 200. rocznicę ustanowienia orderu św. Michała i św. Jerzego”. Użyte w oświadczeniu idiomatyczne sformułowanie „under the weather” nie oznacza poważnych dolegliwości. Królowa Elżbieta II jest najstarszą i najdłużej sprawująca władzę monarchinią na świecie. Jej panowanie trwa już ponad 66 lat. Swoje 92 urodziny obchodziła 21 kwietnia, a na tron wstąpiła w 1952 roku, mając 26 lat. Jest ona z urzędu suwerenem orderu św. Michała i św. Jerzego, przyznawanego za zasługi dla zagranicznych interesów Wielkiej Brytanii. Godność Wielkiego Mistrza Orderu Elżbieta przekazała w 1967 roku swemu bratu stryjecznemu Edwardowi księciu Kentu. Order

został ustanowiony w 1818 roku dla upamiętnienia brytyjskiego protektoratu nad Wyspami Jońskimi, które przeszły pod kontrolę brytyjską w 1814 roku. Na mocy Kongresu wiedeńskiego stanowiły do 1864 roku protektorat Wielkiej Brytanii. W zeszłym miesiącu królowa, która generalnie cieszy się mocnym zdrowiem i wciąż co roku wypełnia wiele obowiązków, przeszła operację zaćmy. W ostatnich tygodniach miała bardzo wypełniony kalendarz, m.in. tradycyjnie pojawiała się w Ascot, gdzie odbywają się słynne wyścigi konne. W 2016 roku Elżbieta II z powodu silnego przeziębienia nie wzięła udziału w nabożeństwie bożonarodzeniowym, w którym uczestniczy zwykle razem z rodziną w posiadłości Sandringham we wschodniej Anglii.(PAP)

rekomendował parlamentowi inwestycję na Heathrow zamiast budowy drugiego pasa startowego na południowolondyńskim lotnisku Gatwick. Głosowanie parlamentu w tej sprawie, które odbyło się w poniedziałek późnym wieczorem, zakończyło się jednoznacznym zwycięstwem gabinetu Theresy May, którego propozycję poparło 415 posłów przy 119 głosach sprzeciwu. Rozbudowa Heathrow ma kosztować ok. 14 mld funtów oraz pozwolić na zwiększenie liczby odprawianych lotów z 480 tys. do nawet 740 tys. rocznie i obsługę 130 mln pasażerów rocznie. Sprzeciw wobec tych planów zapowiedział już burmistrz Londynu Sadiq Khan oraz cztery samorządy sąsiadujące z portem lotniczym - w tym dwa kontrolowane przez rządzącą w kraju Partię Konserwatywną - które sprzeciwiają się inwestycji ze względu na ryzyko zwiększonego hałasu, zanieczyszczenia środowiska i konieczności zburzenia ponad 800 domów. Krótko przed poniedziałkowym głosowaniem grupa 12 osób w proteście przeciw głosowaniu położyła się w holu brytyjskiego parlamentu. Media zwracają uwagę, że w głosowaniu nie wziął udziału minister spraw zagranicznych Boris Johnson, który rozbudowie Heathrow sprzeciwiał się jeszcze jako burmistrz Londynu (2008-2016). Brytyjskie dzienniki zauważają, że szef dyplomacji niespodziewanie udał się w poniedziałek w pilną podróż do Afganistanu, dzięki czemu nie musiał brać udziału w posiedzeniu Izby Gmin. Zgodnie z obowiązującą w tym głosowaniu dyscypliną partyjną Johnson musiałby zrezygnować ze stanowiska w rządzie, gdyby chciał zagłosować przeciwko przedstawionej propozycji. Kilka dni temu z tego powodu ze stanowiska ustąpił poseł z zachodniego Londynu i wiceminister handlu międzynarodowego Greg Hands. „The Times” zauważa, że zaledwie trzy tygodnie przed poniedziałkową wizytą w Afganistanie szef MSZ spotkał się w Londynie z premierem tego kraju Abdulla-

hem Abdullahem, co stawia pod znakiem zapytania konieczność ponownej rozmowy w tak krótkim czasie. Komentator „The Times” ocenił, że „uciekając do Afganistanu w dniu głosowania w sprawie Heathrow, szef MSZ obraził wszystkich, nawet swoich gospodarzy”, tj. władze Afganistanu. Sam Johnson argumentował w opublikowanym przez „Evening Standard” liście do lokalnych polityków Partii Konserwatywnej w swoim zachodniolondyńskim okręgu wyborczym Uxbridge, który znajduje się na trasie zniżania samolotów na Heathrow, że „jego rezygnacja do niczego by nie doprowadziła”. Oceniał przy tym, że będzie mógł skuteczniej przekonywać do zmiany decyzji w sprawie trzeciego pasa, pozostając w rządzie. Przeciwnicy Johnsona wskazują jednak, że wielokrotnie obiecywał on głosowanie przeciwko rozbudowie, a nawet deklarował, że położy się przed buldożerami, by powstrzymać inwestycję. W komentarzu redakcyjnym „Times” skrytykował również decyzję posłów w sprawie rozbudowy lotniska, podkreślając, że parlament pogorszył sytuację, „do jednej katastrofalnej decyzji dotyczącej planowania dodając drugą”. W ocenie gazety rozbudowa Heathrow „oznacza utratę wyjątkowej okazji na przywrócenie równowagi w wydatkach na krytycznie ważną infrastrukturę na korzyść regionu Midlands i północnej części kraju”. Konserwatywny „Daily Telegraph” zwrócił uwagę na wypowiedź Johnsona z poniedziałku, w której ocenił on, że „upłynie dużo czasu”, zanim rozpocznie się rozbudowa Heathrow, „jeśli w ogóle trzeci pas kiedykolwiek powstanie”. Dziennik przywołał także wypowiedź byłej minister sprawiedliwości i posłanki Partii Konserwatywnej Justine Greening, która podczas poniedziałkowej debaty kpiła, że „nie chciałaby, by którykolwiek z posłów, którzy przez lata sprzeciwiali się rozbudowie Heathrow, stracił teraz szansę na reprezentowanie swojej społeczności”. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|17


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

18|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Ambasada RP: nie popieramy

antyislamskiej i antyimigranckiej retoryki Polska ambasada w Wielkiej Brytanii podała we wtorek w oświadczeniu, że nie popiera antyislamskiej i antyimigranckiej retoryki. To odpowiedź na poniedziałkowy materiał BBC o finansowaniu przez placówkę targów książki z udziałem kontrowersyjnego dziennikarza Marcina Roli. „Targi książki w Slough w listopadzie 2017 roku (...) otrzymały 1019,39 funtów brytyjskich wsparcia finansowego z funduszu polskiej diaspory ministerstwa spraw zagranicznych Polski (...)” - poinformowano w oświadczeniu. Jak dodano, „środki przyznano po stosownej ocenie i otrzymaniu akceptacji w zgodzie z regulacjami, precyzującymi wykorzystywanie środków budżetowych MSZ dla zadań współpracy z polską diasporą i Polakami poza granicami kraju”. Podkreślono, że targi książki „otrzymały wsparcie w dobrej wierze jako projekt polskiej społeczności, który miał wspierać czytanie w języku polskim oraz promować polską historię w polskiej diasporze”. Według oświadczenia ambasady wydarzenie to było organizowane przez „konserwatywne, prawicowe kręgi, a nie - jak sugeruje program BBC - radykalne grupy”. „Ambasada  nie ma jednak możliwości monitorowania lub odpowiadania na wszystkie stanowiska wygłoszone przez gości zaproszonych przez polską diasporę” - zaznaczono. O sprawie poinformowano w wyemitowanym w poniedziałek materiale BBC Newsnight pt. „Polska ambasada  finansowała radykalnych prawicowych mówców na wydarzeniu w Wielkiej Brytanii”. Jak pokazała BBC, na reklamujących spotkanie ulotkach gospodarza spotkania, narodowej organizacji „Polska Niepodległa” znajdowało się logo polskiej ambasady. Według autorek materiału Nawal Al-Maghafi i Mai Rostow-

skiej, córki byłego ministra finansów Jacka Vincenta Rostowskiego, zaproszeni na targi w podlondyńskim Slough goście „znani są w Polsce z szerzenia mowy nienawiści”. Na ulotce organizatora spotkania widniały m.in. nazwiska Rafała Ziemkiewicza, Piotra Goćka, Tadeusza Płużańskiego oraz Witolda Gadowskiego. Oprócz nich wystąpił na nim znany z kontrowersyjnych wypowiedzi o islamie i migracji dziennikarz Marcin Rola. W materiale BBC cytowane są wypowiedzi Roli, m.in. o tym, że pedofilia w islamie „to chleb powszedni”. Skonfrontowany z niektórymi kontrowersyjnymi opiniami dziennikarz odpowiedział BBC, że są one wyrwane z kontekstu. Przyznał, że „może faktycznie to było troszkę gdzieś mocne”. Autorki materiału BBC ilustrują go licznymi przykładami polskiego prawicowego radykalizmu, nie wiążąc żadnego z nich, poza omówionym wydarzeniem, z aktywnością polskiej ambasady ani innych państwowych instytucji. Liczbę radykałów jako stosunkowo nieliczną ocenił w BBC ekspert zajmujący się polskimi migrantami w Wielkiej Brytanii Michał Garapich. Stwierdził on w materiale, że w Zjednoczonym Królestwie „jest zdecydowanie więcej polskich Świadków Jehowy czy polskich członków grup anonimowych alkoholików niż tych radykalnie prawicowych nacjonalistów (...)”.(PAP)

„The Times”: Minister obrony

domaga się większych wydatków na obronność Brytyjski minister obrony Gavin Williamson oczekuje od premier Theresy May znaczącego zwiększenia wydatków na obronność po tym, jak w zeszłym tygodniu szefowa rządu zapowiedziała przekazanie nowych środków na służbę zdrowia - poinformował w środę „The Times”. Według informacji dziennika na spotkaniu z szefową rządu przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli Williamson będzie domagał się zwiększenia budżetu armii o nawet 4 mld funtów rocznie, podkreślając, że brak inwestycji w obronność może zagrozić statusowi Wielkiej Brytanii jako globalnej potęgi wojskowej i sprowadzić ją na poziom Włoch lub Belgii. Jak zastrzeżono, brak dodatkowych pieniędzy wymusi też dalsze cięcia w wojskach lądowych, marynarce wojennej i siłach powietrznych. Parlamentarna komisja obrony oceniła we wtorek w swoim raporcie, że wydatki na obronność powinny zostać podniesione z wymaganego przez NATO poziomu 2 proc. PKB (ok. 40 mld funtów) do 3 proc. PKB (ok. 60 mld funtów), a dodatkowe środki powinny zostać skierowane na wojska szybkiego reagowania i wzmocnienie systemów obrony przeciwko okrętom podwodnym w kontekście możliwej konfrontacji z Rosją. Generał Nick Houghton, który do 2016 roku stał na czele brytyjskiej armii, ostrzegł w rozmowie z „Ti-

mesem”, że zwiększenie wydatków na służbę zdrowia może pomóc premier May w zwycięstwie wyborczym w 2021 roku, ale w żaden sposób nie wzmacnia globalnej pozycji Wielkiej Brytanii. Jak dodał, brak dodatkowych nakładów może także osłabić relacje Wielkiej Brytanii z USA w obliczu narastających sygnałów, że administracja prezydenta Donalda Trumpa będzie oczekiwała zwiększonych wydatków na obronność ze strony europejskich członków NATO. „W głębi serca oni oczekują od nas, że będziemy robić więcej, będzie ryzykowne (dla tych relacji), jeśli tego nie zrobimy” - zaznaczył. Relacje między Williamsonem a May były w ostatnich tygodniach wyjątkowo napięte; media donosiły, że szef resortu obrony miał grozić, że „złamie” szefową rządu, jeśli ta odmówi jego resortowi dodatkowych środków, i jest gotów podjąć próbę zagłosowania w tej sprawie wraz z opozycją, tj. wbrew stanowisku May. Najbliższy szczyt NATO odbędzie się w Brukseli w dniach 11-12 lipca. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|19


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

20|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Kopcińska: nie ma żadnych nowych umów

w zakresie przejmowania azylantów z krajów UE Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zdementowała na Twitterze informację, jakoby Polska podpisała porozumienie dotyczące przyjmowania azylantów z krajów UE.

W sobotę agencje prasowe podały, że kanclerz Niemiec Angela Merkel wysłała tego dnia list do swoich partnerów koalicyjnych, w którym poinformowała, że 14 państw unijnych, w tym Węgry i Polska, zaoferowało przyjęcie z Niemiec osób ubiegających się o azyl, które złożyły wcześniej wniosek azylowy w innym państwie członkowskim. „Nie ma żadnych nowych umów w zakresie przejmowania azylantów z krajów UE. Każdy kto przekroczy polską granicę, która jest także zewnętrzną granicą UE, z zamiarem uzyskania azylu podlega polskim regułom azylowym” - napisała w niedzielę na Twitterze

rzecznik rządu Joanna Kopcińska. „Prowadzimy bardzo restrykcyjną politykę azylową i tego nie zmieniamy” - zapewniła. Wcześniej dementi w tej sprawie złożył rzecznik MSZ Artur Lompart. „Polska nie zawarła żadnego porozumienia dotyczącego przyjmowania odsyłanych z Niemiec osób ubiegających się o azyl” - powiedział w sobotę wieczorem agencji Reutera. Podobne zapewniania złożyli premier rządu Czech Andrej Babisz i rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Szef MSZ: będziemy dowodzić, że reforma sądownictwa

leży w kompetencji państw członkowskich

Trybunał Sprawiedliwości UE jest instytucją, która ma rozstrzygać spory dot. prawa europejskiego, będziemy dowodzić, że reforma sądownictwa, leży w kompetencji poszczególnych państw członkowskich - mówił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wysłała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia dot. ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o przepisy dot. przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. Władze w Warszawie mają miesiąc, aby odpowiedzieć na to wezwanie KE. KE może - i zdarza się to często - wszczynać procedurę o naruszenie unijnego prawa, jeśli uzna, że w danym kraju doszło do naruszenia prawa UE, unijne przepisy nie są wdrażane albo zostanie złożona skarga w sprawie ich naruszenia. Postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego obejmuje trzy etapy: pierwszy to wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, drugi to danie krajom określonego czasu na zmiany, a w trzecim etapie KE może pozwać dany kraj do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Czaputowicz pytany w poniedziałek o decyzję KE ws rozpoczęcia procedury dot. ustawy o SN, podkreślił, że już w styczniu mówił, że jeśli KE ma wątpliwości w kwestii tej ustawy, to „może przejść na tryb sądowy”. Według niego prowadzone już wobec Polski postępowanie w trybie art. 7 unijnego traktatu dot. ochrony praworządności, to postępowanie „polityczne”. „Wszystko wskazuje na to, że ta droga art. 7 z perspektywy KE może być niewłaściwa w tym sensie, że nie uzyska ona (poparcia) większości państw. Tak to interpretujemy” mówił szef MSZ nawiązując do rozpoczęcia przez KE procedury dot. przepisów ustawy o SN. „Uważamy, że Trybunał Sprawiedliwości jest instytucją, która ma rozstrzygać spory prawne w ramach UE, dot. prawa europejskiego. Tutaj będziemy dowodzić, że ta kwestia, czyli reforma sądownictwa, leży w kompetencji poszczególnych państw członkowskich” - powiedział Czaputowicz. „To uzasadnienie ze strony KE jest niewłaściwe i będziemy tego dowodzić przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Jesteśmy spokojni, oczekujemy na decyzje. Jeżeli decyzja będzie orzeczona, to oczywiście jest kwestia jej zastosowania - będziemy się zastanawiać na ten temat, jak do tej pory Polska zawsze realizowała orzeczenia TSUE, jak choćby w wypadku decyzji dot. wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej” - dodał. Czaputowicz podkreślił, że rząd stoi na stanowisku, iż

w tym sporze ma racje i spór rozstrzygnie na swoją korzyść. W poniedziałkowym komunikacie KE przypomniała, że we wtorek 27 sędziom SN spośród 72 „grozi przymusowe przejście w stan spoczynku” ze względu na obniżenie wieku emerytalnego do 65 lat. „Przepis ten ma również zastosowanie do pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, którego sześcioletnia kadencja zostałaby przedwcześnie zakończona. Zgodnie z ustawą obecni sędziowie mogą zadeklarować prezydentowi RP chęć dalszego zajmowania stanowiska. Prezydent może dwukrotnie przedłużyć mandat sędziego każdorazowo na okres trzech lat. Brak jest kryteriów, którymi ma się kierować Prezydent, podejmując decyzję o przedłużeniu; nie ma też możliwości przeprowadzenia kontroli sądowej takiej decyzji” napisała KE w komunikacie. „Komisja jest zdania, że środki te naruszają zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów, a tym samym Polska nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej” - dodała KE. Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas podkreślił w poniedziałek, że jeśli nie uda się porozumieć z Polską w sprawie zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE. Dodał, że KE wierzy, że polskie władze rozważą sprawę tych przepisów. „Mamy nadzieję, że zmienią swoje zdanie. (...) Jeśli nie, od Trybunału Sprawiedliwość UE będzie zależało wydanie wyroku” - powiedział Schinas. Jednocześnie - jak deklarował - KE jest gotowa kontynuowania z Polską toczącego się dialogu dotyczącego praworządności. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. W SN orzeka obecnie 74 sędziów, spośród których 27 osiągnęło ten wiek. (PAP)

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|21


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

22|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

LOT: regularność połączeń w czerwcu br.

spadła o niecały procent wobec czerwca ub.r. PLL LOT odwołały w czerwcu br. 150 rejsów na ponad 9,5 tys. zaplanowanych – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik spółki Adrian Kubicki. Dodał, że w porównaniu z czerwcem ub.r. regularność połączeń spadła o niecały procent. „Skala odwołań rejsów w LOT nie zmieniła się znacząco w ostatnim czasie. W maju i czerwcu br. w porównaniu z tymi samymi miesiącami ub.r. regularność naszych połączeń spadła o niespełna 1 procent, dokładnie o 0,8 proc., z 99,3 proc. w maju i czerwcu ub.r. do 98,4 proc. w maju i czerwcu br.” – powiedział Kubicki, odnosząc się do informacji medialnych na temat odwoływanych w ostatnim czasie przez LOT rejsów i opóźnionych lotów. Jak wyjaśnił, oznacza to, że na 9,5 tys. obsłużonych przez LOT rejsów w czerwcu przewoźnik odwołał ok. 150. Statystyki w maju były podobne. Jeśli chodzi o opóźnione rejsy, Kubicki tłumaczy, że „nie ma absolutnie najmniejszego powodu, aby mówić o tych zmianach w statystykach w kategoriach jakiegokolwiek kryzysu”. „Rzeczywiście obserwujemy spadek punktualności. To jest mniej więcej różnica względem tych samych miesięcy, czyli maj i czerwiec poprzedniego roku, ok. 10 pkt. proc” – powiedział. Kubicki poinformował, że w ub.r. w maju wykonano o czasie ok. 85 proc. rejsów, a w czerwcu ok. 70 proc. W tym roku w maju o czasie wykonano ok. 75 proc. rejsów, a w czerwcu ok. 60 proc. „Poziom tych opóźnień jest absolutnie porównywalny z innymi liniami lotniczymi i wynikają one z tych samych przyczyn” – zaznaczył. Opóźnienia te wynikają m.in. z problemów z przepustowością na lotniskach i w przestrzeni powietrznej, problemów technicznych

samolotów, pogody, obsługi handlingowej, dostawy paliwa, czy cateringu. „LOT spotyka w tym sezonie letnim dokładnie ten sam zestaw problemów, które ma całe lotnictwo w Europie. Właściwie można powiedzieć, że po raz pierwszy na taka skalę materializują się wszelkie problemy, o których wielokrotnie mówią i alarmują różne organizacje, w tym IATA. Po pierwsze przepustowość lotnisk w Europie, dużych węzłów komunikacyjnych jest właściwie już wyczerpana, co powoduje ogromne utrudnienia nie tylko na Lotnisku Chopina w Warszawie, co oczywiście nas dotyczy najbardziej, ale również na wielu innych lotniskach, do których latamy w dużych hubach, jak Amsterdam, Londyn, czy Frankfurt” – powiedział. Kolejny problem to zatłoczona przestrzeń powietrzna, która powoduje, że linie lotnicze nie dostają godzin startów i lądowań samolotów, jakie mają w rozkładzie. „Zapchana przestrzeń powietrzna powoduje często opóźnienia w rejsach. Jedno poranne opóźnienie często przekłada się na kolejne” – dodał. Także zapowiedzi i strajki kontrolerów ruchu lotniczego wpływają na zmiany trasy lotów samolotów, co w rezultacie wydłuża ich rejsy. „LOT dodatkowo zmaga się z problemami silników w swoich Boeingach 787-8 Dreamliner zamontowanych przez Rolls-Royca. Jest to sytuacja, która jest niezależna od LOT, ponieważ problemy z silnikami

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

w samolotach typu dreamliner dotyczą całej floty na świecie, która je ma zainstalowane. To kilkaset samolotów na całym świecie” – powiedział. Dodał, że LOT bada sprawność tych silników zgodnie z zaleceniami producenta, co kilka tygodni. „Za każdym razem po takim badaniu podejmowana jest decyzja, czy samolot może dalej te silniki użytkować, czy też nie. W tej chwili dwa samoloty B787-8 Dreamliner są wyłączone z eksploatacji” – powiedział. LOT ma osiem sztuk B787-8. Jak powiedział, LOT wyleasingował tymczasowo jednego dreamlinera od hiszpańskiej linii Neos, który

wykonuje połączenia dalekiego zasięgu. „Jest nam przykro z powodu odwołanych rejsów i opóźnień, ale nasi pasażerowie nie powinni mieć powodów do obaw, decydując się na podróż LOT-em” – zaznaczył Kubicki. Przypomniał, że w przypadku odwołanego lotu, linia oferuje rejsy z innymi przewoźnikami, zapewnia hotel, czy też może zwrócić równowartość zakupionego biletu. Kwota odszkodowania dla pasażera odwołanego lotu jest regulowana w zależności od przepisów obowiązujących w danych kraju. W UE pasażer może dostać maksymalnie do 600 euro. (PAP)

Premier: przyszłość Europy - rozwój technologiczny,

bezpieczeństwo i wrażliwość społeczna Aby przyszła Europa była wielka i silna, należy się skupić na trzech aspektach: Europie 4.0, czyli Unii Europejskiej w awangardzie rewolucji technologicznej, przemysłowej i cyfrowej, Unii bezpiecznej oraz społecznie wrażliwej mówił w PE premier Mateusz Morawiecki. Polski premier odpowiadając w środę na pytania podczas debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej przyszłości Unii Europejskiej wskazał, że „aby przyszła Europa była wielka i silna”, potrzebne jest skupienie się na trzech podstawowych filarach, do których zaliczył Europę 4.0, czyli Unię Europejską w awangardzie rewolucji technologicznej, przemysłowej i cyfrowej, Unię bezpieczną oraz społecznie wrażliwą. „Unia Europejska w awangardzie rewolucji technologicznej, przemysłowej, rewolucji cyfrowej. To jest bardzo ważna część agendy i przyszłość wspólnego rynku” - zaznaczył Morawiecki. „Po drugie Unia bezpieczna. Nie spodziewałem się, że mówimy tak unisono. To bardzo dobry znak w kontekście Nord Stream 2 i agendy transatlantyckiej, wal-

ki z protekcjonizmem, ale też w kontekście wspólnej polityki obronnej - to dla mnie pozytywny sygnał na przyszłość” - dodał premier. Jako trzeci aspekt Morawiecki wskazał Unię obywatelską i społecznie wrażliwą. „Trzeci aspekt to Unia obywatelska, Unia społecznie wrażliwa, wspierająca swoich obywateli i broniąca ich przed siłą globalnych korporacji. Dzisiaj są monopole globalne i nie mamy globalnych urzędów antymonopolowych. Dlatego Polska popiera digital tax i walkę z rajami podatkowymi, walkę o sprawiedliwą dystrybucję dochodów, która spowoduje, że europejska klasa średnia (...) na powrót uwierzy w ideę wielkiej Europy, a dumne narody będą dalej mogły budować przyszłość Europy” - mówił.(PAP) autor: Mateusz Mikowski


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

„The Times”: May chce dalszej

współpracy z UE w sprawach bezpieczeństwa Premier Theresa May zaapelowała do unijnych liderów, by zmienili stanowisko w sprawie współpracy z Wielką Brytanią w zakresie bezpieczeństwa po Brexicie i ostrzegła, że jej osłabienie może stanowić zagrożenie dla obywateli UE - pisze w piątek „The Times”.

Przemawiając w trakcie czwartkowego posiedzenia Rady Europejskiej, May zwróciła się bezpośrednio do przywódców - ponad głowami unijnych negocjatorów - apelując o rozszerzenie modelu przyszłej współpracy po wyjściu W. Brytanii z UE w celu zapewnienia bezpieczeństwa na terenie całego kontynentu. May w szczególności podkreśliła konieczność dalszej współpracy w ramach systemów wymiany informacji na temat osób skazanych za przestępstwa kryminalne, zaginionych lub poszukiwanych przez władze w którymkolwiek z państw członkowskich. Chodzi np. o System Informacyjny Schengen (SIS) i Europejski system przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS) oraz nową bazy danych DNA, Prum. Komisja Europejska odrzucała dotychczas możliwość zachowania bliskiej współpracy w zakresie wymiany tych danych, tłumacząc, że jest to niemożliwe w przypadku relacji z państwem trzecim, którym W. Brytania stanie się po opuszczeniu Wspólnoty. „Istniejące ramy prawne dla państw trzecich nie pozwolą nam zrealizować ambitnego partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa, które, w co wierzę, leży w interesie nas wszystkich. Nie będziemy już udostępniać w czasie rzeczywistym powiadomień o poszukiwanych osobach, w tym groźnych kryminalistach, i będziemy wolniej odpowiadali na informacje o zaginionych osobach po którejkolwiek ze stron Kanału” - tłumaczyła May. Jak ostrzegła, „nasza wspólnotowa zdolność rozpracowywania sieci terrorystycznych w Europie i możliwość oddania podejrzanych w ręce wymiaru sprawiedliwości będzie ograniczona”. „To nie jest to, czego ja chcę i nie wierzę, żebyście wy także tego chcieli” - dodała. „Kiedy spotkacie się w formule 27 państw członkow-

skich, wzywam was do rozważenia tego, co leży w najlepszym interesie waszych obywateli i moich, a następnie dania negocjatorom mandatu, który pozwoli nam na osiągnięcie tego istotnego celu” - apelowała May. Szczyt 27 państw członkowskich - bez Wielkiej Brytanii - odbędzie się w piątek. Wysokiej rangi urzędnik unijny ostrzegł jednak w rozmowie z „Timesem”, że nie spodziewa się, by interwencja May doprowadziła do natychmiastowej zmiany stanowiska UE, ale nie wykluczył powolnej zmiany podejścia w miarę upływu czasu. Jak zastrzeżono, rozszerzenie dotychczas omawianego modelu przyszłej współpracy w zakresie bezpieczeństwa prawdopodobnie spotkałoby się z gniewną reakcją przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera. „Podstawowym warunkiem porozumienia w sprawie bezpieczeństwa jest zaakceptowanie przez Wielką Brytanię konsekwencji swoich decyzji. My nie chcemy, aby w wyniku tych decyzji powstała luka w naszej współpracy. Jeśli do tego dojdzie, to z powodu Brexitu, a nie Unii Europejskiej” - ocenił urzędnik, dodając, że „odnosi wrażenie, że Wielka Brytania próbuje przerzucić na UE odpowiedzialność za swoje decyzje”. „Times” zaznaczył, że władze w Londynie niemal pogodziły się z tym, iż W. Brytania nie będzie mogła pozostać stroną Europejskiego Nakazu Aresztowania ze względu na to, że niektóre z państw UE mają konstytucyjne zapisy, zabraniające ekstradycji ich obywateli do państw, które nie są członkami UE. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca ubiegłego roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|23


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

24|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

MŚ 2018 - POLSCY PIŁKARZE DZIĘKUJĄ IRENA SZEWIŃSKA SPOCZĘŁA NA POWĄZKACH

TRENEROWI ADAMOWI NAWAŁCE

Po prawie pięciu latach selekcjoner Adam Nawałka zakończył pracę z piłkarską reprezentacją Polski. „Zaangażowanie i pasja z jaką Pan pracował budziły nasz podziw” - napisał na swoim profilu na Facebooku Robert Lewandowski.

O rezygnacji Nawałki z dalszej pracy z drużyną narodową zaważył nieudany występ w rosyjskim mundialu. Biało-czerwoni w swoim pierwszym meczu w MŚ 2018 przegrali z Senegalem 1:2, a później ulegli Kolumbii 0:3 i stracili szansę na awans do 1/8 finału. Na zakończenie pokonali Japonię 1:0. „Trenerze, współpraca z Panem i całym sztabem to był zaszczyt. Zaangażowanie i pasja z jaką Pan pracował budziły nasz podziw. Za wszystkie lata wspólnej pracy, za piękne chwile, za wspaniałe zwycięstwa. Za ten wyjątkowy czas dla polskiej piłki nożnej. Wraz z całą drużyną - DZIĘKUJĘ!” - brzmi pełny wpis Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji nie był jedynym, który za pośrednictwem mediów społecznościowych wyraził swoją wdzięczność. Część, jak Jakub Błaszczykowski, była oszczędna w słowach. „Dziękuję trenerze za wspólnie spędzony czas i zaufanie. Powodzenia!” - napisał 100-krotny reprezentant kraju. „5 lat, 50 meczów, wiele pięknych chwil. Dziękujemy, Trenerze” - to wpis Grzegorza Krychowiaka. „Dziękuję za lata pracy, najlepszy selekcjoner jakiego

miałem, ja i drużyna dziękujemy za lata pracy, po prostu po ludzku dziękujemy!” - napisał Kamil Glik. Inni byli za to bardzo wylewni. „Trenerze! Był Pan, jest i wciąż będzie jedną z ważniejszych osób w moim życiu! Rzadko spotyka się człowieka, który interesuje się nie tylko pracą na boisku, ale pyta też o najbliższych, zdrowie i samopoczucie, który jest nie tylko trenerem, ale przede wszystkim przyjacielem. Dziękuję za te wszystkie lata pracy! Piłka pisze różne scenariusze, wiec nie mówię +żegnaj+, a +do zobaczenia+!” - wyraził wdzięczność Arkadiusz Milik. „Zbudował mnie Pan jako piłkarza, zawsze rozumiał i wspierał. Dziękuję za wszystko Trenerze” - napisał Kamil Grosicki dodając emotikony serca i piłki. Łącznie Nawałka prowadził kadrę w 50 meczach, począwszy od listopada 2013 roku. Bilans zespołu pod jego wodzą to 26 zwycięstw, 15 remisów i dziewięć porażek, bramki: 99-49 na korzyść biało-czerwonych. Jego kadencja zakończy się 30 lipca, a potem PZPN ogłosi nazwisko nowego szkoleniowca.(PAP)

Irena Szewińska, najbardziej utytułowany polski sportowiec, Dama Orła Białego, spoczęła w czwartek w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. „Żegnamy królową królowej sportu” - powiedział na zakończenie mszy św. prezydent RP Andrzej Duda. W ostatniej drodze wybitnej lekkoatletce towarzyszyły setki kibiców i ludzi nie interesujących się na co dzień sportem. Ci podkreślali, że przyszli oraz przyjechali z różnych stron kraju, by oddać hołd „wielkiej postaci i osobowości”. „Odejście Ireny Szewińskiej to wielka strata dla całej rodziny olimpijskiej” - podkreślił przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach podczas uroczystości pogrzebowej na cmentarzu, którą celebrował delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców biskup Marian Florczyk. „Każdy, kto był świadkiem jej występów sportowych widział, w jakim stylu osiąga sukcesy, widział, że towarzyszy temu nieodparta elegancja. Wszyscy, którzy mieli kontakt z Ireną jako przyjaciółką, zetknęli się z jej wielkim ciepłem i serdecznością” - mówił Niemiec. Mistrz igrzysk w Montrealu (1976) w drużynowym turnieju florecistów wskazał, że Szewińska cała życie poświęciła sportowi. „Była wzorem dla wszystkich i we wszystkim, a jednocześnie była niesamowicie skromna. Właśnie dlatego była inspiracją dla lekkoatletów i kobiet na całym świecie” zauważył szef ruchu olimpijskiego. „Żegnaj moja przyjaciółko, Irena!” - zakończył wystąpienie w języku polskim wielce wzruszony Bach. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał w skrócie wielką karierę Szewińskiej, która chciała być... aktorką. „Była wielką nadzieją dla Polski w trudnych czasach. Dawała chwałę polskiemu sportowi, była wzorem nie tylko dla sportowców, ale dla wszystkich Polaków. I za to jesteśmy jej ogromnie wdzięczni” - podkreślił nad trumną. Szef rządu dodał, że pokazywała, jak poprzez sport tworzyć lepszy kraj i lepsze społeczeństwo. Minister sportu i turystyki Witold Bańka wspomniał, że powiedzieć o Szewińskiej „wybitna” to za mało. „Była najwybitniejszą polską sportsmenką, pierwszą damą polskiego sportu, naszą sportową mamą. Ale przy tej całej wielkości była niezwykle skromną, dobrą osobą, wzorem dla zawodników i działaczy”. W imieniu lekkoatletów Szewińską pożegnał dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, wiceprezes PZLA Tomasz Majewski, zwracając uwagę, że sportowi poświęciła 60 lat. „Tron królowej sportu jest pusty”. Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki w swym wystąpieniu podkreślił, że „to co nas łączy dzisiaj, to wielki hołd jaki chcemy oddać osobie, która całe swoje życie oddała, aby polski sport był pełen blasku”. Zaznaczył też, że to co może nie było tak oczywiste, to fakt, że nade wszystko kochała swoją rodzinę. Jak poinformował, na adres PKOl napłynęły kondolencje ze wszystkich stron świata. „To nie były dziesiątki, a setki depesz”. Przez najbliższy tydzień w siedzibie PKOl wyłożona będzie księga kondolencyjna. Andrzej Szewiński, najstarszy syn, podkreślił: „Dla mnie i mojego brata Jarosława była wspaniałą mamą, dla taty Janusza - żoną, dla wnuków - babcią. Była najwspanialszą kobietą. Rok temu rodzice obchodzili 50-lecie ślubu. Uczyła nas mądrości życiowej od najmłodszych lat”. Pogrzeb zmarłej w miniony piątek zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce, która ostatnio pełniła funkcję wiceprezesa PKOl i była członkinią MKOl, miał charakter uroczystości państwowej. Odbył się w asyście Kompanii Wojska Polskiego, z salwą honorową. Ceremonię pogrzebową na cmentarzu poprzedziła msza święta w katedrze polowej Wojska Polskiego. „Królowa królowej sportu” - powiedział o pierwszej damie polskiego sportu i Damie Orderu Orła Białego prezydent Duda, któremu towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda. „To jedno z tych sportowych nazwisk, które sły-

szeliśmy najczęściej”. Prezydent podkreślił, że nazwisko Szewińskiej było symbolem polskiego sportu, było w nim obecne od zawsze i trudno sobie wyobrazić, że jej teraz zabraknie. „W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia. Była wspaniała pod każdym względem. Myślę, że mogę to powiedzieć - miała wspaniałe życie. Miała talent, który został odkryty. Na szczęście dla nas i dla Polski. Ilu ludzi nosi w sobie talent, który nigdy nie zostanie odkryty?” - mówił prezydent. „Niech zawsze ze wszystkimi polskimi sportowcami będą mądre słowa pani Ireny, że życie nie może się składać tylko z pogoni za medalami. Bo wtedy klęska na stadionie będzie też życiową porażką” - przypomniał. „Żegnamy panią z żalem, ale przede wszystkim z wielką wdzięcznością. Będzie pani dla nas zawsze przykładem. Cześć Jej pamięci” - powiedział prezydent Duda. We mszy udział wzięli także m.in. minister Bańka, Thomas Bach z małżonką, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) lord Sebastian Coe, prezes PKOl Kraśnicki, posłowie i senatorowie RP. Nabożeństwo koncelebrował i homilię wygłosił biskup Florczyk. „Swoimi osiągnięciami budowała dumę i radość w polskich sercach” - podkreślił. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w katedrze, w nabożeństwie uczestniczyli tylko członkowie rodziny zmarłej, goście specjalni z kraju i zagranicy oraz przedstawiciele rodziny olimpijskiej, przyjaciele-sportowcy, m.in. Ewa Kłobukowska, z którą Szewińska zdobyła w Tokio (1964) złoty medal olimpijski w sztafecie 4x100 m, Anita Włodarczyk, Ludwika Chewińska, Barbara Ślizowska, Jacek Wszoła, Władysław Kozakiewicz, Robert Korzeniowski, Włodzimierz Lubański, Wojciech Fibak, Wojciech Fortuna, Janusz Peciak-Pyciak, Czesław Kwieciński, Edward Skorek, Andrzej Supron, Czesław Lang, Władysław Zieliński czy piosenkarz Andrzej Rosiewicz, który w młodości uprawiał skok w dal. Przed rozpoczęciem nabożeństwa przy trumnie czuwało osiem wart złożonych z przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Komisji Sportu Kobiet PKOl, mediów i sponsorów. „To bardzo smutny dzień” - powiedział PAP wzruszony Tadeusz Mytnik, były znakomity kolarz, który jako chorąży wprowadził do katedry sztandar PKOl na czele 17 innych pocztów sztandarowych związków, organizacji i klubów sportowych. „Przyjaźniliśmy się wiele lat. Ostatnio spotkaliśmy się w maju. Rozmawialiśmy na temat jej zdrowia. Mówiła: +Tadeuszku, nie martw się, wszystko w porządku, przetrzymam. Będę funkcjonowała, mam jeszcze siłę i radość życia+. Odpowiedziałem jej wtedy, uczciwie mówię: „Zawsze zdrowaśkę za ciebie odmawiam, żyj jak najdłużej, raduj polskie społeczeństwo+. I tu nagle - nie ma jej. Szok! - Była to sportsmenka wzorcowa, nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Pokazywała, jak wielką pracą, determinacją, pokorą, można osiągnąć znakomite wyniki. Pamiętam jedno zdarzenie, gdy mieszkałem na AWF w hotelu Meksyk. Wstawałem o szóstej rano. Patrzę - pada śnieg z deszczem, a Irenka już ćwiczy na pobliskim stadioniku. I do sportu, i do życia podchodziła z wielkim zaangażowaniem, kulturą, godnością. Wspaniała kobieta” - mówił Mytnik. Irena Szewińska zmarła 29 czerwca w stołecznym szpitalu. Miała 72 lata. Była rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach. W swej karierze wierna była barwom klubowym założonej w 1911 roku Polonii Warszawa. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|25

DO KOŃCA ROKU SZEŚĆ MECZÓW PIŁKARSKIEJ

KADRY POLSKI I NOWEGO SELEKCJONERA

Sześć meczów, w tym dwa towarzyskie i cztery w ramach Ligi Narodów UEFA, rozegra do końca roku piłkarska reprezentacja Polski. Już pod wodzą nowego selekcjonera, bo dotychczasowy - Adam Nawałka - odchodzi z tego stanowiska. Koniec lata i jesień będą czymś zupełnie nowym w polskim futbolu. Po nieudanym mundialu w Rosji (porażki 1:2 z Senegalem i 0:3 z Kolumbią, wygrana w meczu o „honor” z Japonią 1:0) reprezentacja zostanie zapewne mocno przebudowana. Kilku piłkarzy zastanawia się na zakończeniem kariery w kadrze, pojawią się nowi gracze, drużynę poprowadzi inny selekcjoner, który na dodatek rozpocznie przygodę z kadrą od zupełnie nowych w Europie rozgrywek. „Obecny trener pracuje do końca lipca, później poszukamy nowego selekcjonera” – zapowiedział we wtorek prezes PZPN Zbigniew Boniek. Wiadomo na pewno, że debiut przyszłego selekcjonera wypadnie 7 września, w pierwszym meczu Ligi Narodów UEFA - na wyjeździe z Włochami. To nowe rozgrywki, mające uatrakcyjnić i w dużym stopniu zastąpić towarzyskie potyczki. Polska wystąpi w grupie 3. dywizji A (tzw. grupa A3), gdzie oprócz Włoch jej rywalem będzie Portugalia. Zrzeszone w Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) federacje zostały podzielone na cztery dywizje - A, B, C i D, na podstawie rankingu tej organizacji (innego niż FIFA). W czasie ustalania koszyków Polska zajmowała w nim dziewiąte miejsce. Dywizje A i B liczą po 12 zespołów, C - 15, a D - 16. W każdej z dywizji Ligi Narodów powstały cztery grupy, złożone z trzech lub czterech zespołów, aby reprezentacje mogły rozegrać po cztery lub sześć meczów (systemem mecz i rewanż). W przypadku dywizji A grupy składają się z trzech zespołów. Faza grupowa zostanie rozegrana od września do listopada 2018. Zwycięzcy grup dywizji A awansują do Final Four, zaplanowanego na czerwiec 2019 roku. Pomiędzy poszczególnymi dywizjami będą obowiązywały zasady awansów i spadków. Do niższej spadną po cztery najsłabsze zespoły z dywizji A, B i C, a do wyższej awansują po cztery najlepsze z B, C i D. Liga Narodów jest też szansą wywalczenia kwalifikacji na Euro 2020 dla tych, którym nie uda się awansować w tradycyjnych eliminacjach. W mistrzostwach Europy przewidziano cztery takie miejsca - po jednym dla

każdej dywizji. Rywalizacja będzie się toczyła w specjalnych barażach pod koniec marca 2020 roku. Jeżeli zwycięzca grupy Ligi Narodów awansuje do mistrzostw Europy przez tradycyjne eliminacje, jego miejsce w barażach zajmie następna najwyżej sklasyfikowana drużyna z danej dywizji. Powstanie tych rozgrywek nie wyklucza całkowicie tradycyjnych meczów towarzyskich. Jesienią 2018 roku będzie sześć terminów na mecze Ligi Narodów, a przecież np. drużyny z dywizji A, czyli również Polska, zagrają tylko cztery spotkania w grupie. Zostają więc dwa wolne terminy, w których można zagrać towarzysko. PZPN wykorzysta oba terminy na spotkania z Irlandią (11 września we Wrocławiu) oraz Czechami (15 listopada w Gdańsku). Prezes Boniek podkreślał już wielokrotnie, jeszcze przed odejściem trenera Nawałki, że Liga Narodów może służyć sprawdzeniu m.in. młodszych piłkarzy. Teraz, gdy wiadomo już, że nastąpi zmiana na stanowisku selekcjoner, nazwał udział w tych rozgrywkach poligonem dla nowego szkoleniowca. Bez względu na nazwisko przyszłego selekcjonera, główne zadanie będzie czekać go dopiero od wiosny 2019 roku. Wówczas zaczną się kwalifikacje Euro 2020. „Najważniejszym zadaniem (następcy Nawałki – PAP) będzie projekt +marzec 2019+, czyli przygotowanie drużyny do eliminacji mistrzostw Europy. Chcemy co dwa lata brać udział w wielkiej imprezie piłkarskiej” – podkreślił we wtorek Boniek. Plan reprezentacji Polski do końca 2018 roku: 7 września – Włochy – Polska, Liga Narodów 11 września – Polska – Irlandia, towarzyski (Wrocław) 11 października - Polska – Portugalia, Liga Narodów (Stadion Śląski, Chorzów) 14 października – Polska – Włochy, Liga Narodów (Stadion Śląski, Chorzów) 15 listopada – Polska – Czechy, towarzyski (Gdańsk) 20 listopada – Portugalia – Polska, Liga Narodów (PAP)

NAWAŁKA: GODNIE ŻEGNAM SIĘ Z REPREZENTACJĄ Adam Nawałka uważa, że za jego kadencji polska piłka zrobiła krok do przodu. „Godnie żegnam się z reprezentacją” - powiedział szkoleniowiec, biorąc odpowiedzialność za niepowodzenie biało-czerwonych na mistrzostwach świata w Rosji.

Na konferencji prasowej w Warszawie prezes PZPN Zbigniew Boniek powiadomił, że Nawałka pozostanie na stanowisku tylko do 30 lipca, a później rozpoczną się poszukiwania nowego trenera. „Od września musimy ruszyć do dalszej pracy. Szczerze chciałbym wielce podziękować Adamowi Nawałce za te pięć lat pracy” - powiedział szef PZPN. Biało-czerwoni w swoim pierwszym meczu w Rosji przegrali z Senegalem 1:2, a później ulegli Kolumbii 0:3 i stracili szansę na awans do 1/8 finału. Na zakoń-

czenie udziału w mundialu pokonali Japonię 1:0. „Okres mistrzostw nie przekreśla pracy, którą wykonał sztab przez te kilka lat. Czuję się odpowiedzialny, że na mundialu nie spełniliśmy planów i oczekiwań kibiców” - podkreślił Nawałka. Szkoleniowiec prowadzi drużynę narodową od listopada 2013 roku. W czwartkowym meczu z Japonią zasiadł na ławce trenerskiej po raz 50. i odniósł 26. zwycięstwo. Poza tym jego bilans to 15 remisów i dziewięć porażek, bramki: 99-49.(PAP)

TOUR DE POLOGNE - CZESŁAW LANG: BĘDĄ WIELKIE NAZWISKA Za miesiąc, 4 sierpnia w Krakowie, rozpocznie się 75. kolarski Tour de Pologne. „W stawce będą z pewnością wielkie nazwiska, choć szczegółów na razie nie mogę zdradzić” - powiedział PAP dyrektor wyścigu Czesław Lang. „Na składy poszczególnych drużyn jest za wcześnie. Spodziewamy się większości tych kolarzy, których widzieliśmy w maju na Giro d’Italia. Część zawodników uczestniczących w Tour de France pewnie też przyjedzie do Polski. Przecież Majka w 2014 roku przyjechał na Tour de Pologne prosto z Francji i wygrał nasz wyścig” - przypomniał Lang. Najlepsi polscy kolarze Rafał Majka i Michał Kwiatkowski wystartują 7 lipca w Tour de France. Czy jest szansa, że wezmą udział w tegorocznej edycji TdP? „Są zaproszeni i na pewno są zainteresowani” - odpowiedział Lang, który rozmowę z PAP przeprowadził... na rowerze, wspinając się na przełęcz w Andorze na wysokości 2400 m n.p.m. Dyrektor wyścigu zapewnił, że przygotowania do wyścigu przebiegają bez problemu. „Jeśli chodzi o trasę, wszystko jest domknięte, są wszystkie pozwolenia, zgody. Teraz zamykamy umowy sponsorskie i szykujemy się do części promocyjnej” - zakończył. Rywalizacja rozpocznie się 4 sierpnia etapem o długości 132 km ze startem i metą w Krakowie. W kolej-

nych dniach kolarze będą finiszować w Katowicach, Zabrzu, Szczyrku, Bielsku-Białej i dwukrotnie w Bukowinie Tatrzańskiej. W tej ostatniej miejscowości wyścig zakończy się po raz drugi. Na starcie staną wszystkie 18 grup World Tour, a „dzikie karty” otrzymały: francuski Cofidis, rosyjskie Rusvelo, CCC Sprandi Polkowice i Reprezentacja Polski. Tour de Pologne obchodzi w tym roku potrójny jubileusz: mija 90 lat od pierwszych zawodów, będzie rozgrywany po raz 75., a Lang organizuje go od ćwierćwiecza. Na dodatek kolarze będą się ścigać w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowy patronat nad tą największą kolarską imprezą w kraju objął Prezydent RP Andrzej Duda. Ubiegłoroczny Tour de Pologne był niezwykle zacięty, a walka o zwycięstwo praktycznie toczyła się do ostatnich metrów ostatniego etapu. W klasyfikacji generalnej zwyciężył młody Belg Dylan Teuns, który tylko o dwie sekundy wyprzedził Rafała Majkę oraz o trzy Holendra Wouta Poelsa.(PAP)


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

26|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

BŁĄD W SMARTFONACH SAMSUNGA POWODUJE WYSYŁANIE ZDJĘĆ DO PRZYPADKOWYCH OSÓB Błąd w smartfonach Samsunga z serii Galaxy Note 8 i Galaxy S9 powoduje automatyczne wysyłanie zdjęć z aparatu w telefonie do przypadkowych osób z książki kontaktowej bez wiedzy i zgody użytkowników - podaje we wtorek serwis Gizmodo.

CENY KART GRAFICZNYCH MOGĄ

SPAŚĆ W LIPCU NAWET O 20 PROC. Ceny kart graficznych mogą spaść w lipcu nawet o 20 proc. dzięki spadkom na rynkach kryptowalutowych - ocenia w poniedziałek serwis Tech Radar. Rentowność pozyskiwania kryptowalut za pomocą mocy obliczeniowej oferowanej przez nowoczesne karty graficzne była do tej pory czynnikiem, który w znacznym stopniu napędzał rynek tej kategorii sprzętu - informuje serwis. Tech Radar podkreśla, że spadki cen to korzystna wiadomość dla graczy, którzy mogą w lipcu spróbować zaopatrzyć się w lepsze karty graficzne po niższej cenie. Spadki cen to jednak problem dla producentów sprzętu. Malejący popyt na karty graficzne, który towarzyszy osłabieniu się najpopularniejszych kryptowalut, może doprowadzić do nadwyżek magazynowych odkładających się na półkach m.in. takich producentów, jak Nvidia. Zdaniem Tech Radar firma ta zbyt wysoko oceniła prognozy zapotrzebowania rynkowego na karty

graficzne ze strony osób zainteresowanych pozyskiwaniem kryptowalut, w wyniku czego w magazynach firmowych spoczywa większa niż potrzeby rynkowe liczba kart graficznych obecnej generacji. Tech Radar spekuluje, że nadmiar magazynowy może spowodować opóźnienia w premierach kart następnej generacji u Nvidii. Obecnie firma ta ma mieć na stanie ponad milion niesprzedanych egzemplarzy. W ostatnich dniach ceny najpopularniejszych kryptowalut odnotowały gwałtowne spadki. Bitcoin, który jest najczęściej wymienianą kryptowalutą na świecie, wart jest obecnie 6,3 tys. dolarów za token. W końcu ubiegłego tygodnia wartość tej kryptowaluty spadła do poziomu 5,8 tys. dolarów, czyli najniższego od grudnia ubiegłego roku, kiedy to cena jednego tokena zbliżała się do 20 tys. dolarów. (PAP)

Serwis powołuje się na zamieszczone na forum internetowym Reddit wpisy dotkniętych problemem użytkowników tych modeli smartfonów Samsunga. Według nich, błąd w działaniu dotyczy aplikacji Samsung Wiadomości (ang. Samsung Messages), która w telefonach tej marki domyślnie służy do wysyłania SMS-ów. Jeden z użytkowników Reddita napisał, że aplikacja ta przesłała wszystkie zapisane w jego telefonie zdjęcia do przypadkowej osoby z książki kontaktowej w środku nocy. Inni z kolei informowali o wysyłce pojedynczych zdjęć do przypadkowych kontaktów z telefonu. Gizmodo zauważa, że w przypadku tego błędu najwięcej kłopotów sprawia fakt, iż niechciana wysyłka zdjęć nie pozostawia w telefonie żadnych śladów. Użytkownicy urządzeń nie mają więc szans dowiedzieć się, że ich zdjęcia zostały wysłane przez telefon do kogoś ze spisu numerów bez sprawdzenia tego u operatora sieci komórkowej w logach przesyłu danych.

Powołując się na wpisy użytkowników Reddita, Gizmodo stwierdza, że obecnie najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem błędu jest nieprawidłowość w działaniu aplikacji Wiadomości w telefonach Samsunga, spowodowana ostatnią aktualizacją protokołu do obsługi SMS-ów i MMS-ów u operatorów telekomunikacyjnych, w tym - firmy T-Mobile, z której korzysta większość osób dotkniętych problemem. W odpowiedzi na doniesienia medialne Samsung oświadczył, że wie o występowaniu błędu i obecnie nad rozwiązaniem problemu pracuje już zespół inżynierów koncernu. Operator telekomunikacyjny T-Mobile natomiast poinformował, że nieprawidłowość z pewnością nie ma źródła w działaniu tej sieci komórkowej. Serwis Gizmodo zaleca użytkownikom dotkniętym problemem korzystanie z innych aplikacji do obsługi wiadomości, dopóki błąd w działaniu domyślnego dla telefonów Samsunga programu nie zostanie usunięty. (PAP)

TWITTER I FACEBOOK Z NOWYMI

NARZĘDZIAMI DO KONTROLI REKLAM Twitter i Facebook udostępniły nowe narzędzia do kontroli reklam i przejrzystości ich finansowania. Decyzja o ich uruchomieniu zapadła w związku ze zbliżającymi się w USA wyborami uzupełniającymi do Kongresu - poinformowała agencja Reutera. Udostępnione przez Twittera „Centrum Przejrzystości Reklam” pozwala użytkownikom serwisu podejrzeć wszystkie reklamy polityczne zamieszczane na tej platformie. Narzędzie jest według Twittera kolejnym krokiem w stronę wdrożenia polityki przejrzystości względem promocji treści o charakterze politycznym. Kroki mające zagwarantować użytkownikom większą orientację w zakresie promowanych treści politycznych podejmuje również Facebook. W ubiegłym miesiącu koncern Marka Zuckerberga umożliwił mieszkańcom USA korzystającym z najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego wyszukiwanie reklam politycznych w specjalnie przygotowanym do tego archiwum.

Facebook poinformował też, że w swoich wysiłkach na rzecz większej przejrzystości reklam idzie o krok dalej i udostępnił użytkownikom sieci społecznościowej możliwość podejrzenia wszystkich aktywnych reklam wykupionych przez daną stronę w serwisie - niezależnie od tego, czy operatorem strony jest podmiot polityczny, czy nie. Użytkownicy Facebooka zyskali również wgląd w historię zmiany nazw stron w serwisie, co ma pomóc w walce z wykorzystywaniem platformy do szerzenia dezinformacji i fałszywych wiadomości. Według Reutera, podobną funkcjonalność jeszcze latem tego roku planuje udostępnić swoim użytkownikom Google. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|27

PODRÓŻ Z NARKOTYKAMI ZAKOŃCZYLI W ARESZCIE Grudziądzcy policjanci podczas kontroli drogowej znaleźli w zatrzymanym oplu ponad 2 kg marihuany. Do sprawy mundurowi zatrzymali trzy osoby podróżujące samochodem: dwóch mężczyzn i kobietę. Wszyscy usłyszeli zarzuty posiadania znacznej ilości środków odurzających. Dwoje z nich decyzją sądu zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące. Wobec trzeciego z podejrzanych sąd zastosował dozór policyjny i poręcznie majątkowe.

INFEKOWALI TELEFONY KLIENTÓW BANKÓW

I KRADLI PIENIĄDZE Z RACHUNKÓW

Dwoje członków grupy przestępczej – 20-latkę i 50-latka, obywateli Mołdawii – zatrzymali policjanci Biura do walki z Cyberprzestepczością Komendy Głównej Policji. Grupa działająca na terenie Warszawy wykorzystywała wirusy komputerowe do infekowania telefonów komórkowych klientów polskich banków i kradła pieniądze z ich rachunków. Jak wynika z szacunków, w ten sposób podejrzani mogli okraść tylko w ostatnim czasie kilkadziesiąt rachunków bankowych obywateli Polski. Oboje zatrzymani zostali już tymczasowo aresztowani.

W miniony piątek (29.06.18) około 21.00 grudziądzcy policjanci na ul. Peszkowskiego w Grudziądzu zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem zafira. Pojazdem podróżowały trzy osoby. Jeden z mężczyzn związany był ze środowiskiem pseudokibiców i był znany policjantom. Funkcjonariusze szczegółowo skontrolowali auto. W trakcie przeszukania znaleźli zafoliowaną paczkę, której zawartość zainteresowała mundurowych. Podejrzenia policjantów okazały się trafne. Pakunek zawierał ponad 2 kg marihuany. Wszyscy zostali zatrzymani do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. W niedzielę (1.07.18) troje podejrzanych usłyszało prokuratorskie zarzuty posiadania wspólnie

i w porozumieniu znacznych ilości środków odurzających. Następnego dnia (2.07.18) policjanci doprowadzili ich do sądu, celem rozpatrzenia wniosku oskarżyciela dotyczącego zastosowania sankcji wobec podejrzanych. Sąd zadecydował, że 43–letni mężczyzna, kierujący pojazdem, będzie musiał stawiać się w jednostce policji w ramach policyjnego dozoru 4 razy w tygodniu oraz zobowiązał podejrzanego do wpłacenia poręczenia majątkowego. Pasażerowie (22–letni mężczyzna i 21–letnia kobieta) trafili na 3 miesiące tymczasowo do aresztu. Za przestępstwo narkotykowe zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

SZUKAŁY GO 32 PROKURATURY Z CAŁEGO KRAJU, ZATRZYMALI GO POLICJANCI Z KWP ZS. W RADOMIU Policjanci z Sekcji Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP zs. w Radomiu zatrzymali 43-latka podejrzanego o szereg oszustw na terenie całego kraju, których mężczyzna miał się dopuścić wykorzystując internetowe portale ogłoszeniowe. W ostatnim czasie to kolejna osoba zatrzymana przez „poszukiwaczy”. To kolejny sukces na koncie policjantów z Sekcji Poszukiwań i Identyfikacji Osób z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. To oni ścigają najgroźniejszych przestępców z naszego województwa, zwłaszcza tych, którzy od lat wydają się być nieuchwytni. Na ich liście są także osoby poszukiwane przez sądy i prokuratury z całego kraju do przestępstw, które są uciążliwe dla społeczeństwa. 43-latek z Radomia jest dobrze znany wymiarowi sprawiedliwości. Od pewnego czasu wykorzystując internetowe portale ogłoszeniowe wystawiał do sprzedaży m.in. sprzęt wędkarski, lunety, wzmacniacze. Kwoty, jakich żądał za przedmioty, wahały się od 500 zł do 6 tys. zł. Osoby pokrzywdzone wpłacały pieniądze, a jak łatwo się domyśleć, przedmioty okazywały się wirtualne. Gdy sprawa trafiła do policjantów z Sekcji Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji zs.

w Radomiu, wiadomo było, iż wcześniej czy później mężczyzna trafi tam, gdzie jego miejsce, czyli za więzienne kraty. Próbował zmylić „poszukiwaczy” zmieniając miejsce pobytu co kilka dni. Najczęściej wybierał też hotele obok spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, skąd rano wypłacał pieniądze przelane na jego konto przez osoby pokrzywdzone. Policjanci z KWP zs. w Radomiu ustali, że mężczyzna przebywa w Bydgoszczy. Nie krył zaskoczenia, gdy na jego rękach zatrzasnęły się policyjne kajdanki. 43-latek trafił do aresztu, a jego sprawą będą zajmowały się prokuratury, które prowadzą postępowania w sprawie oszustw, których się dopuścił. Sekcja Poszukiwań i Identyfikacji Osób istnieje od jesieni 2016 r. Swoją podległością należy do struktury Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Jak wynika z informacji uzyskanych przez policjantów pionu do walki z cyberprzestępczością członkowie grupy działali na terenie Warszawy, ale nie można wykluczyć, że pokrzywdzonymi są również mieszkańcy innych miejscowości. W ciągu kilku ostatnich miesięcy przestępcy byli aktywni w stosunku do użytkowników jednego z popularnych systemów operacyjnych używanych w telefonach komórkowych. Na platformie programów dostępnych dla tych użytkowników dostępna była darmowa aplikacja, która posiadała funkcje niezgodne z oficjalnym opisem. Oprogramowanie to wymuszało fikcyjną aktualizację systemu operacyjnego telefonu, a sprawcy w toku symulacji tego procesu uzyskiwali w sposób nieuprawniony hasło i login do bankowości internetowej. Ponadto oprogramowanie wymuszało nadawanie uprawnień na wysyłanie i odbieranie komunikatów SMS, co w efekcie pozwalało sprawcom przechwytywać wiadomości autoryzacyjne umożliwiające zlecenie operacji bankowych. Działanie wirusów obejmowało również to, że po wszystkim aplikacja przywracała zainfekowany telefon do ustawień fabrycznych niszcząc ślady przestępstwa. Wirusy przekierowywały wyprowadzone bez wiedzy ich właścicieli pieniądze na rachunki zdefiniowane w kodzie wirusa. Rachunki te zakładane były w Polsce przez obywateli Mołdawii z użyciem fałszywych rumuńskich paszportów. Sprawcy jedno-

razowo bezprawnie pozyskiwali po około 20 tys. złotych. Członkowie grupy na terytorium Polski przemieszczali się samochodem o mołdawskich numerach rejestracyjnych. Jako pierwszy w ręce policjantów wpadł 50-latek, który w centrum Warszawy posługiwał się podejrzanym pojazdem, a w toku dalszych sprawdzeń zlokalizowano i zatrzymano również 20-letnią kobietę, która posługując się fałszywym paszportem w jednym z oddziałów bankowych w Warszawie usiłowała wypłacić pieniądze pochodzące z przestępstwa. Podczas przeszukań przeprowadzonych z udziałem policjantów Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV, ujawniono różne fałszywe dokumenty wydane poza granicami RP i gotówkę spakowaną w nierównych porcjach w koperty, co odzwierciedlało dokonane w ostatnim czasie bezprawne wypłaty. Należy szacować, że grupa zdołała okraść tylko w ostatnim czasie kilkadziesiąt rachunków bankowych obywateli Polski. 1 lipca 2018 roku decyzją Sądu Rejonowego Warszawa Wola zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Policjanci zwracają się do osób, które w ostatnim czasie utraciły pieniądze w wyniku przestępstwa o opisanym wyżej mechanizmie, z prośbą o kontakt drogą e-mail z Biurem do Walki z Cyberprzestępczością KGP na adres: cyber-kgp@policja.gov.pl.


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

28|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|29


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

30|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|31


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

32|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

Darmowy

RAPORT KREDYTOWY Sprawdź co wiedzą o Tobie Banki i czy zostanie przyznany Ci kredyt

Wszystko o Twojej zdolności Kredytowej

Pomoc w poprawie zdolności kredytowej

Planujesz kupić dom, samochód,

Pozytywne i negatywne wskaźniki

sprzęt lub wziąść kredyt?

wpływające na Twój wynik

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|33

KULT W LONDYNIE 2018-09-22 THE FORUM GODZINA: 18:00 LONDON NW5 1JY HIGHGATE ROAD 9-17

LIPIEC 2018

w POSKu

Niedziela 01.07 godz. 15:00 JAZZ CAFÉ Finał 18 Loterii Polskiej Fundacji Kulturalnej oraz koncert fortepianowy Evy Doroszkowskiej Wstęp wolny

Niedziela 12.08 godz. 16:00 SALA TEATRALNA ŚWIĘTO ŻOŁNIERZA POLSKIEGO org. Fundacja SPK w WB. Wstęp wolny Kontakt: 020 8741 1911

GALERIA

Informacje tel 020 8742 6430 we środy godz. 11:00 –14:00) 30. 06- 13.07 Ealing Art Group 14.07 - 27.07 ‚Korespondencje’. Tomasz Tobolewski. Wystawa indiwidualna 28.07 - 03.08 Irena Sendler Fund – wystawa historyczna 04.08 - 17.08 Wystawa Artystów z Japonii 18.08 - 24.08 Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” 25.08 – 04.09 APA - instalacja, rzezba, video.

Piątek 06.07 godz. 18:00 BIBLIOTEKA POLSKA POSK Spotkanie w Bibliotece Polskiej POSK. ZAJĘCIA I IMPREZY STAŁE Występujący: dr hab. Adam Fitas zespołu Pieśni i Tańca „TATRY”- w każdy piątek godz. 19:30. Tel: 07811 454432 Także www.tatry.org.uk Temat: Józef Mackiewicz i pierwsza książka Próby KAWIARNIA JAZZOWA zaprasza w każdą sobotę od godz. 20:00 do północy Dalsze informacje: www.jazzcafeposk.co.uk oraz email: jazzcafe@posk.org o Katyniu KOLEKCJA POSKu – zwiedzanie i informacje - Kierownik Domu 020 8741 1940 PUNO POLSKI UNIWERSYTET NA OBCZYŹNIE – Wykłady i kursy - www.puno.edu.pl BIBLIOTEKA POLSKA POSK – Godziny otwarcia: Pon. i śr. 10:00–20:00, Piątek 10:00–17:00, sobota 10:00–13:00. Tel: 020 8741 0474 PYTAJCIE O POLSKIE KSIĄŻKI W BIBLIOTEKACH LOKALNYCH POSKlub – zabawy taneczne w każdą sobotę od godz. 20:00 – 23:30 Tel 020 8742 6415 email: library@polishlibrary.co.uk Polskie Towarzystwo Filatelistyczne w WB – zebrania kwartalne. Tel 020 8567 7934 Szkoła Tańca U PIOTRA w Londynie Tel 07540473454 także www.naukatanca.co.

Informacje są aktualne w chwili oddania Informatora do druku. Za zmiany odpowiadają organizatorzy imprez


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

34|

ROZRYWKA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

i k w ó ż y z Kr dla

Ciebie!

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

HOROSKOP od 10 lipca do 24 lipca 2018 Rak 22.06 - 22.07 Miłość: Charakteryzować Cię będzie w tym tygodniu zmienność nastroju. Jak już wszystko będzie dobrze, natychmiast zaczniesz szukać dziury w całym i oczywiście ją znajdziesz. Kieruj się zasadą: najpierw myślę, potem mówię. Praca: W tej kwestii porywczość również nie jest wskazana. Jak już coś Cię mocno wkurzy, przemyśl co zrobić żeby załagodzić sytuację, ponieważ brak wyczucia może doprowadzić do większego konfliktu. Finanse: Twoją stabilną sytuację może zakłócić jedna nierozważna decyzja, więc każdy projekt przemyśl dwa razy, zanim wydasz pieniądze i stracisz je bezpowrotnie. Jeśli zachowasz rozsądek, zachowasz również pieniądze. Zdrowie: Może w tym tygodniu zabraknąć Ci motywacji do dbania o swoje zdrowie, co bardzo niekorzystnie się na nim odbije. Unikniesz problemów, jeśli dobrze zaplanujesz aktywność i będziesz konsekwentny w tych działaniach.

Lew 23.07 - 23.08

Miłość: Wskazana jest większa aktywność, zaangażowanie, pokaż bliskiej osobie że Ci na niej zależy, to ważne. Samotni natomiast mają szansę poznać kogoś nowego, interesującego i są to dobre rokowania na przyszłość. Praca: Obecna praca jest dla Ciebie zbyt wyczerpująca, dlatego masz nadzieje na znalezienie czegoś nowego. Ale tutaj zachowaj ostrożność, bo nie wszystko złoto, co się świeci. Na razie niczego nie zmieniaj. Finanse: Pewnie wolałbyś mieć większą swobodę finansową, ale na to trzeba jeszcze chwilę poczekać. Pod koniec tygodnia wpadniesz na jakiś super pomysł, który pozwoli Ci działać na własny rachunek. Zdrowie: Istnieje prawdopodobieństwo, że rozważania typu: co by było, gdyby, wprowadzą Cię w jeszcze gorszy nastrój i już w ogóle nie będziesz wiedział co robić. Ogarnij się drogi Lwie i zacznij działać z właściwą Ci siłą i mocą.

Panna 24.08 - 22.09 Miłość: Amor z łuku strzela, czasami na oślep, ale w tym tygodniu może trafić akurat w Ciebie. Zobaczysz że świat stoi przed Tobą otworem i to cudowne uczucie napełni Cię ogromnym optymizmem i energią do dalszych działań. Praca: W pracy nie za bardzo będziesz mógł się skupić na sprawach zawodowych, ale w porę to zauważysz i zabierzesz się sumiennie za swoje obowiązki. Dla poszukujących pracy, dobre prognozy. Finanse: Nasuną Ci się smutne refleksje, że chociaż uczciwie pracujesz, nie otrzymujesz za to godziwego wynagrodzenia. Jednak to przykre uczucie zostanie zniesione przez super propozycję, którą teraz możesz otrzymać. Zdrowie: Wspaniały nastrój sprawi, że będziesz mieć równie wspaniałe samopoczucie. Tylko nie popsuj tego szczegółową analizą każdego wydarzenia, raczej zaplanuj sobie miły pobyt za miastem.

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|35

Wodnik 21.01 - 20.02 Miłość: Trochę liczysz na nowe znajomości, ale jednocześnie nie chcesz zmieniać dotychczasowego trybu życia i dlatego nic szczególnego w tym tygodniu się raczej nie wydarzy; czyli na zmiany musisz jeszcze poczekać. Praca: Twoje pomysły mają szansę realizacji w tym tygodniu, co niewątpliwie doda Ci skrzydeł, i tak podbudowany będziesz pracować z podwójną energią, co niewątpliwie zostanie zauważone i docenione przez Twojego szefa. Finanse: Prawdopodobnie liczysz na nagrodę za włożony wysiłek, ale niestety nie otrzymasz jej tak szybko, jak byś chciał. Nie zniechęcaj się, wystarczy tylko cierpliwie poczekać a należne pieniądze z czasem się pojawią. Zdrowie: Chyba w tym tygodniu zrezygnujesz z nadmiernej ilości imprez i bardzo dobrze, bo dzięki temu odzyskasz kondycję i znacznie lepiej się poczujesz fizycznie. Pomyśl o regularnych ćwiczeniach.

Ryby 21.02 - 20.03 Miłość: Prawdopodobnie nawet nie domyślasz się, że bliska osoba cierpi na brak zainteresowania z Twojej strony. Jeśli nie chcesz żeby zniechęciła się do końca, okaż jej jak najszybciej zainteresowanie. Praca: Praca daje Ci siłę i poczucie własnej wartości, więc skąd to zniechęcenie? Jeśli Ci obecne zajęcie nie odpowiada, poszukaj nowego, zwłaszcza że w tym tygodniu masz szansę na super propozycję. Finanse: Dobra sytuacja finansowa pozwoli Ci na spokojne planowanie urlopu i bardzo dobrze, ale postaraj się tak rozłożyć wydatki, żebyś nie wydał wszystkiego na raz, koniecznie zostaw coś na później. Zdrowie: Na brak zdrowia na pewno narzekać nie będziesz, ale postaraj się nie wpadać tak często w melancholię, bo przez to tracisz na animuszu i pozbywasz się energii. Więcej równowagi i optymizmu.

Skorpion 24.10 - 22.11

Miłość: Niestety, w tym tygodniu może Cię spotkać rozczarowanie, bliska osoba nie okaże takiego zainteresowania, na jakie liczysz. Natomiast osoby wolne mogą teraz liczyć na poznanie kogoś, z kim mają szansę stworzyć udaną relację. Praca: W tym tygodniu czekają Cię jakieś zawirowania, niepewne prognozy, nawet chwile zwątpienia w sens tego, co robisz. Jednak okaże się, że to tylko z wielkiej chmury mały deszcz, więc możesz spać spokojnie. Finanse: Prawdopodobnie zmieniłeś strategię działania, dlatego możesz teraz liczyć na poważne zyski, które dzięki konsekwentnej pracy mają szansę się jeszcze pomnożyć. Świetny okres na inwestycje. Zdrowie: To nie poważne schorzenia są przyczyną Twojego złego samopoczucia, lecz brak ruchu oraz wyjątkowo pesymistyczne nastawienie do życia. Koniecznie zmień sposób myślenia i wyjedź gdzieś, choćby na parę dni.

Baran 21.03 - 20.04

Miłość: Będziesz w tym tygodniu rozmarzony, rozkapryszony, sam nie będziesz wiedział, czego chcesz i będzie to trwało tak długo, dopóki nie zamęczysz siebie i otoczenia. Może czas na jakieś konkrety? Praca: Początek tygodnia zapowiada się kiepsko, ale ogarniesz wszystko i doprowadzisz sprawy do pomyślnego zakończenia. Dobry czas na planowanie własnego biznesu. Finanse: Wszystko jest w jak najlepszym porządku, ale bardzo uważaj na nie przemyślane wydatki, żeby Cię coś nie podkusiło. Twój budżet może także nadwyrężyć jakiś nieplanowany wyjazd. Zdrowie: Możesz mieć tendencje do wszczynania kłótni małżeńskiej z powodów finansowych, co doprowadzi do poważnego rozdźwięku, a tym samym zaburzy Twój spokój i radość życia.

Strzelec 23.11 - 21.12

Byk 21.04 - 20.05

Miłość: Niestety, Twoja apodyktyczna postawa może doprowadzić w tym tygodniu do zerwania relacji, czego będziesz później mocno żałował. Przemyśl może, czy warto tak wszystko stawiać na ostrzu noża. Praca: Prawdopodobnie z powodu stagnacji zastanawiasz się nad zmianą pracy i to jest dobry moment, żeby taką decyzję poważnie rozważyć. Być może trudno Ci będzie się na coś konkretnego zdecydować, dlatego kieruj się intuicją. Finanse: W finansach raczej spokojnie, jak widać, narzekać nie możesz, ale i tak będziesz nosem kręcić, bo będzie Ci się wydawało, że to wciąż za mało. W tym tygodniu możesz otrzymać świetną propozycję, która poprawi Ci nastrój. Zdrowie: To chyba nie jest dobry okres na jakieś konkrety, bo nawet planowany zabieg może być odwołany, ale generalnie jest wszystko w porządku, nie musisz się o nic martwić.

Miłość: W relacjach napięcia, kłótnie, i raczej całkowity brak porozumienia. Dobrze by było powstrzymać się przed ostrą krytyką i lepiej próbować złagodzić atmosferę, niż podtrzymywać istniejący już konflikt. Praca: Świetnie sobie radzisz teraz w sprawach zawodowych, mało tego, w tym tygodniu prawdopodobnie skrystalizują Ci się plany na przyszłość, które, jeśli zrealizujesz, przyniosą Ci spodziewane efekty. Finanse: Możliwe, że ktoś będzie próbował wmanewrować Cię w jakiś podejrzany interes, na szczęście zachowasz zdrowy rozsądek i dzięki temu unikniesz wpadki finansowej, która mogłaby Cię doprowadzić do ruiny. Zdrowie: Udany tydzień napełni Cię takim optymizmem, że z największą przyjemnością oddasz się beztroskiemu wypoczynkowi. Możliwy krótki wyjazd, który dodatkowo naładuje Twoje baterie.

Waga 24.09 - 23.10

Koziorożec 22.12 - 20.01

Bliźnięta 21.05 - 21.06

Miłość: W stałych relacjach po prostu idylla i oby tak dalej. W związkach, które są jeszcze niepewne, zacznie się okres stabilizacji, dochodzenia do porozumienia i kształtowania się dalszej wspólnej drogi. Praca: W tym tygodniu nie są wskazane jakiekolwiek drastyczne cięcia, czy to dotyczące odejścia z pracy, czy choćby tylko słownych potyczek. Najlepiej przeczekaj, nic nie rób, nie odzywaj się. Finanse: Możliwe, że przechodzisz obecnie kryzys finansowy, ale spokojna analiza sytuacji pozwoli Ci wyjść z trudnego położenia i już pod koniec tygodnia poczujesz, że Twoje sprawy nabierają pozytywnego tempa. Zdrowie: Twoje samopoczucie zdecydowanie poprawiłyby jakieś konkretne działania, bo to Ci jest w tej chwili najbardziej potrzebne do tego, by poczuć się jeszcze lepiej. Więcej optymizmu i fantazji.

Miłość: Wybuchu uczuć wprawdzie nie widać, ale za to będziesz mieć bogate życie towarzyskie. Jest nawet szansa na poprawienie swojej relacji poprzez komunikatywność i kreatywne podejście do drugiej osoby. Praca: Tydzień dosyć intrygujący, postanowisz rozstać się z pracą, do której masz wielki sentyment, ale brakuje Ci satysfakcji. Energiczne poszukiwania czegoś innego szybko dadzą efekty, jednak każdą nową propozycję dokładnie przemyśl. Finanse: Twój stan posiadania ma szansę znacznie się powiększyć, a to za sprawą propozycji, którą otrzymasz, i która przyniesie Ci nie tylko bardzo korzystną umowę, ale również poważne pieniądze. Zdrowie: Bardzo udany tydzień rozbudzi Twoją wyobraźnię, zaczniesz marzyć, zauważysz że świat stanął przed Tobą otworem i to Cię napełni tak wielką energią, że będziesz zdolny góry przenosić.

Miłość: Jeśli jesteś w stałej relacji, teraz zaczniesz się zastanawiać, czy to na pewno ta osoba, o której marzyłeś. Obawa przed stagnacją jest zrozumiała, ale może wystarczy tylko wprowadzić jakieś urozmaicenie. Praca: Bardzo trudno Ci będzie skupić się na sprawach zawodowych, ponieważ w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto Ci się bardzo podoba, ale zanim przystąpisz do ataku może najpierw upewnij się, czy możesz liczyć na wzajemność. Finanse: Jest duża szansa, że w tym tygodniu skończą się Twoje problemy finansowe, najprawdopodobniej przez otrzymanie świetnej oferty pracy, lub stałego etatu i to będzie początek dobrej passy dla Ciebie. Zdrowie: Jesteś w bardzo dobrej formie i jeśli tylko z niczym nie przesadzisz, utrzymasz dobry humor a tym samym dobre samopoczucie. Wszystko co robisz, rób z umiarem.


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

36|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Mieszkania POKOJE 1 OSOBOWE

ERITH - POKOJ DO WYNAJECIA / Pokoje do wynajecia w domu z duzym ogrodem w erith da83ny w domu znajduje sie w pelni wyposazona kuchnia z jadalnia, w ogrodzie jest gril i stol z krzeslami posiadam 2 pokoje z podwojnymi łóżkami i 1 z pojedynczym lozkiem w domu sa 2 lazienki Tel:rydzu.Rydzewski@gmail.Com HAYES TOWN - DWÓJKA DO WYNAJECIA / Wynajme duzy pokoj za 100£ dla spokojnej dziewczyny lub za 120£ dla pary(bez dzieci) w czystym domu z dwiema lazienkami duza przestronna kuchnia,jadalnia,ogrodem, wszystkie rachunki wliczone. Dom znajduje sie w samym centrum hayes town tak wiec jes Tel:07478881945

POPLAR/CANARY W - JEDYNKA W DOBREJ LOKALIZACJI - ZONE 2 / Jedynka zone 2, blisko city 110 p/w 2 min metro, busy (nocny), 15 min city, 3 min canary wharf, 2 supermarkety, local shopping centre pokoj umeblowany, 2 tygodnie depozyt rachunki wliczone dostepne 01/07/2018. Tel:07788682917

INNE

LONDON/PLAISTOW - POKOJ DLA SPOKOJNEJ OSOBY / Mam do wynajecia przytulny pokoj dla jedej osoby w cichej i milej okolicy. W domu mieszkaja tylko 4 osoby. Lazienka z wanna i prysznicem, duza kuchnia i ogrod. Tel:83magma@gmail.Com

DZIAŁKA BUDOWLANA / sprzedam działkę budowlaną w Bartoszowie k.Rymanowa 52 ary 07597019411

LONDON - POKOJ DLA SPOKOJNEJ OSOBY / Wynajmę pokój jedynkę dla spokojnej osoby w wieku ok 35 lat, bez nałogów i pracującej w ciągu dnia. Dom jest duży, czysty bez wilgoci i grzyba, z ogrodem i duża kuchnia. Tylko 4 lokatorów. Tel:83magma@gmail.Com

PERIVALE-LONDYN - MIEJSCE W DWÓJCE / Miejsce w dwójce dla Pana.Dom z ogrodem.Polska telewizja oraz internet,Dom spokojny bez imprezowania,Depozyt.Czynsz 65/tydz. Tel;07424264506 lub 07902721487

BECKTON/CYPRUS/CANARY W LONDYN - JEDYNKA W CICHEJ SPOKOJNEJ OKOLICY / Jedynka w cichej okolicy 25min city, 15 min canary w, 2 min metro w okolicy asda supermarket i lokalny shopping centre, takze polski sklep. Dom z ogrodem/ living roomem, duza kuchnia. Szybki internet, rach wliczone, 2 tyg dep,dostepne od zaraz 95pw Tel:07788682917

LONDON - POKOJ DWOJKA NA KRUTKO / Oferujemy pokoj do wynajecia na kótko w spokojnym domu w dzielnicy Leyton.  Cena: £45 za noc w pokoju dwuoosobowym,dla dwoch Dla kazdego z gosci mamy swieza posciel, reczniki oraz darmowa kawe i herbate. Dostep do internetu w cenie £5 za dobe tel:07809446590

POPLAR/CANARY WHARF - JEDYNKA W DOBREJ LOKALIZACJI - ZONE 2 / Jedynka w super lokalizacji 15 min od city, 5 min canary w, 2 min do stacji metra i autobusow.W okolicy 2 supermarkety i lokalny shopinh centre pokoj umeblowany, internet/rachunki wliczone, 2 tyg depozyt. Dostepne od 07/07/18 £110 p/w Tel:07788682917

LONDYN NORTHOLT - LADNE MIESZKANIE DO WYNAJECIA BLISKO REC / 1 pokojowe mieszkanie na Northolt blisko Rectory Park UB5. Mieszkanie składa się z dużej dwójki, salonu, osobnej kuchni i łazienki z wanną. Dostępny parking. Dostępne od 1.08.2018. £1070 za miesiąc plus rachunki. Nr tel.07597376263

LONDYN - POKÓJ JEDNOOSOBOWY / Spokojnej,pracującej,niepalacej ladny ogrod,wspólna kuchnia z jadalnią,łazienka i toaleta/osobno w cenie rachunki, internet, srodki czystosci 500£/mies. Możliwość opłat tygodniowych w domu są 4 sypialnie rodzinna atmosfera, od zaraz. Tel:07472883173

LONDYN NORTHOLT - MIESZKANIE W SPOKOJNEJ DZIELNICY NORTHOL / 3 pokojowe mieszkanie po remoncie na Northolt . Kuchnia z salonem, 2 podwójne sypialnie, 1 jedynka i łazienka z wanną. Dostępny parking. Mieszkanie dostępne od zaraz Cena £1400 plus rachunki Nr tel.07597376263

LONDON - POKÓJ DWÓJKA DLA 1 OSOBY / Witam. Mam do wynajęcia pokój dwójkę dla 1 osoby (£500 miesięcznie) dom znajduje się w spokojnej okolicy minutę spacerem do stacji stoneleigh (linia south-western railway z której odjeżdżaja pociągi do waterloo, clapham junction, wo. Tel:78787878787 LONDON,STRATFORD -  POKOJ JEDNO OSOBOWY / Wynajme pokoj jednoosobowy na stratford 2 min od metra £ 100 za tydz. Do dyspozycji salon z polska tv i internetem. Osobno lazienka i toaleta wszystkie rachunki wliczone po wiecej info prosze dzwonic. 07883005668 LONDON,STRATFORD -  POKOJ JEDNO OSOBOWY / Wynajme pokoj jednoosobowy na stratford 2 min od metra £ 100 za tydz. Do dyspozycji salon z polska tv i internetem. Osobno lazienka i toaleta wszystkie rachunki wliczone po wiecej info prosze dzwonic. 07883005668 HAYES TOWN - DUZA JEDYNKA Z PODWÓJNYM LÓZKIEM 85£ / Duza jedynka z podwójnym lózkiem do wynajecia dla spokojnej dziewczyn w czystym domu z ogrodem, przyjazna atmosfera. Wszystkie rachunki wliczone w samym centrum hayes town latwy dostem do autobusow u4,h98,140,e6 i 7 min do stacji pociagow ,15 min. Tel:07478881945

POKOJE 2 OSOBOWE PERIVALE-LONDYN - POKÓJ DWÓJKA LUB JAKO JEDYNKA / pokój dwójka dla pary lub jako jedynka.Łóżko dwuosobowe.Dom z ogrodem.Polska telewizja oraz internet,w domu spokój bez imprezowania. Depozyt. Najlepiej dzwonić po 19-nastej tel;07424264506 lub 07902721487 LONDON -  POKOJ DWOJKA DLA 1 LUB PARY / witam, mam do wynajecia przestronna dwojke w domu w okolicy leyton, dostepna teraz dla pary lub dwoch dziewczyn/ chlopakow. Dobry dojazd do centrum. Samchody osobowe moga parkowac na ulicy przed domem.  Rachunki wliczone,szybki internet wi-fi spoko tel:07809446590 STREATHAM - DUŻY POKÓJ DWUOSOBOWY DLA PARY / streatham, do wynajęcia bardzo duży pokój dwuosobowy z podwójnym łóżkiem, cicha i spokojna okolica, dogodna lokalizacja blisko komunikacja i sklepy, w mieszkaniu mieszkają spokojni ludzie. Internet i rachunki wliczone w canę 1 tydz. Depoz Tel:07707488971 HIGHWYCOMBE -  POKÓJ DO WYNAJĘCIA / do wynajęcia bardzo duży pokój do wynajęcia dla jednej, lub dwóch osób.W domu jest cisza ,spokój nie ma libacji.Blisko do centrum.Rachunki wliczone w cene.Dzwonić po godzinie 18 wdni robocze Tel:7761106066 LONDON WINCHMORE HILL -  POKÓJ DWÓJKA WINCHMORE HILL N21 3BB / Pokój dwójka dom z małą ilością ludzi cała duża lodówka tylko do rego pokoju tylko dwie osoby korzystaja z łazienki ola 07895424011 duża kuchnia salon ogród internet parking na samochód zapraszam spokojne osoby ILFORD -  DUŻA DWÓJKA DLA 1OSOBY / Do wynajęcia duży pokoj dla jednej osoby (dziewczyny/ kobiety) . Lokalizacja ilford ig1 , 3 min pieszo do stacji . Dobre połączenie tfl do centrum 10min stratford , 15 min liverpool street . W około dużo sklepów w tym również polski lond. Tel:07341852872 ILFORD -  DUŻA DWÓJKA DLA 1OSOBY / Do wynajęcia duży pokoj dla jednej osoby (dziewczyny/ kobiety) . Lokalizacja ilford ig1 , 3 min pieszo do stacji . Dobre połączenie tfl do centrum 10min stratford , 15 min liverpool street . W około dużo sklepów w tym również polski lond Tel:07341852872 LONDYN LEYTONE10 - POKOJ 2 OD ZARAZ NA LEYTON E10 / Dwa pokoje dwojki dostepne sa jedna od zaraz druga od 20 lipiec na dzielnicy leyton e10 7 min od stacji metra. Rachunki wliczone tygodniowy depozyt. Tel:07446161160 LONDYN LEYTONE10 - POKOJ 2 OD ZARAZ NA LEYTON E10 / Dwa pokoje dwojki dostepne sa jedna od zaraz druga od 20 lipiec na dzielnicy leyton e10 7 min od stacji metra. Rachunki wliczone tygodniowy depozyt Tel:07446161160

Praca PRACA / przy sprzedaży bezpośredniej produktów „nowość” PHOTOLUMINESCENCE (znaki , cyfry i litery na domy samoświecące. tel: 07817035176 BALQUHIDDER FK198PQ - PRACA NA SPRZĄTANIU BEZ DOŚWIADCZENIA / Witam poszukujemy osób na pozycje housekeeper w hotelu monachyle mhor praca na cały etat 45h / tygodniowo umowa na czas nieokreślony stawka godzinowa plus napiwki . Oferujemy również zakwaterowanie i wyzywienie dla pracowników . Osoby za Tel:edradomska@wp.Pl SOUTH WEST LONDON - POSZUKUJEMY PAN DO SPRZOTANIA DOMKOW PRY / Doswiadczona firma sprzatajaca z dlugoletnim stazem na rynku poszukuje pan do sprzatania domkow prywatnych na terenie poludniowo-zachodniego londynu. Stawka:10£ph Tel:clean@dustbusterslimited.Co.Uk CHERTSEY - PRACA FIZYCZNA OD ZARAZ / Firma simvic ltd poszukuje pracownikow do pracy przy segregacji zlomu. Praca od poniedzialku do piatku od godziny 08.00 Do 17.00, Oraz w soboty od 08.00 Do 15.00 Praca od zaraz!!! Przed skontaktowaniem sie z nami uprzejmie prosimy o sprawdzenie moz Tel:info@simvic.Co.Uk LONDON - NIANIA/AU PAIR/POMOC DOMOWA / Szukamy odpowiedzialnej, pracowitej i energicznej pomocy domowej/ niani dla 10 letniego victora i 7 latki- olivi na okres minimum 1 roku. Znajomosc jezyka nie jest wymagana. Konieczne jest prawo jazdy. Powinna ona dbac o dom i lubic dzieci. Szu Tel:lujarus@yahoo.Com LONDON - DIAGNOSTA LABORATORYJNY / BIOMEDICAL SCI / Laboratorium (północno-zachodni londyn, jubilee line) poszukuje osobę na stanowisko diagnosta laboratoryjny / technik analityki medycznej. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie cv (en) na e-mail: medstaffrecruitment@gmail.Com MANCHESTER / MIDDLETON -  POSZUKIWANE FRYZJERKI OD ZARAZ / Poszukujemy fryzjerek oraz stylistek do pracy w nowootwartym salonie w middleton shopping centre. Dowolne warunki zatrudnienia - full time, part time, self employed, dni oraz godziny do wyboru. Język angielski komunikatywny. Tel:01617060533 LONDYN -  ZATRUDNIĘ FACHOWCA / Zatrudnie solidnych fachowcow do prac ogólnobudowlanych i wykończeniowych z doświadczeniem. Praca na terenie londynu od zaraz. Tel:malama1918@gmail.Com


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

COBHAM , SURREY - PRIVATE RESIDENTIAL CLEANERS NEEDED / Dlugoletnia , firma sprzatajaca ltd. Poszukuje kandydatki na lidera teamu cleanerek cleanerke do domow prywatnych w surrey . Mile widziane prawo jazdy kat. B ( samochod sluzbowy ) . Mozliwosc zakwaterowania na terenie cobham ( surrey ). Tel:07711955416

SOUTH WEST LONDON - SPRZOTANIA MIESZKAN PO WYPROWADZKACH/ PO / Poszukujemy osob z doswiadczeniem do sprzotania mieszkan po wyprowadzkach/ po remoncie/ generalnych dustbusters cleaning agency poszukuje na pol etatu doswiadczonych cleanerow z wlasnym samochodem i sprzetem (wlocznie z maszyna do prania dywanow) Tel:07827968486

SHEFFIELD - PRACA OD ZARAZ - SHEFFIELD / Firma zajmujaca sie produkacja obuwia mieszczaca sie w sheffield poszukuje pracownikow na stanowisko krojczy. Doswiadczenie mile widziane, ale nie jest wymagane. Kontakt: office@goral-shoes. Co.Uk, tel: 01142420641. Tel:office@goral-shoes.Co.Uk

LOWFIELD HEATH - WAREHOUSE OPERATIVE - SORTOWANIE PACZEK / Zakres obowiązków: • sortowanie przesyłek według określonych kryteriów, przy taśmie • skanowanie paczek • loading and unloading oczekujemy: • dużej sprawności fizycznej – praca może być chwilami ciężka • motywacji do s Tel:diana.Cygan@ staffline.Co.Uk

07548781648 - SZUKAM DZIEWCZYN DO WSPÓŁPRACY LONDYN / Hej ;) jeżeli masz dosyć ciągłego szukania pracy to ogłoszenie jest dla ciebie. Jest to praca w londynie. Szukam dziewczyn do współpracy w charakterze eskort girl. Jeżeli tylko masz chęci do pracy to gwarantuje dobre zarobki. Oferuje wsze. Tel:majaavenue@ outlook.Com BATH -  POSZUKIWANY SZEF KUCHNI DO HOTELU B&B / Poszukiwany jest szef kuchni do hotelu b&b - bathen house (www.Bathenhouse.Co.Uk). Praca 6 dni w tygodniu w godzinach porannych, gwarantowane 36-40 godzin tygodniowo, ok 11 gbp na godzinę. Tel:07544037311 BATH - PRACA W HOTELU / HOUSEKEEPING / Poszukiwane są osoby do sprzątania w nowym hotelu b&b w bath - bathen house (www.Bathenhouse.Co.Uk). Praca 6/5 dni w tygodniu w godzinach porannych, gwarantowane 24-30 godzin tygodniowo, ok 8,50 gbp na godzinę. Tel:07544037311 BATH - SZEF KUCHNI DO HOTELU B&B / Poszukiwany jest szef kuchni do nowego, doskonale prosperującego hotelu b&b w bath - bathen house (www.Bathenhouse. Co.Uk). Praca 6 dni w tygodniu w godzinach porannych, gwarantowane 36-40 godzin tygodniowo, ok 11 gbp na godzinę. Tel:07544037311

LONDON - HOTEL STAFF HEATHROW / Immediate jobs available for linen porters and housekeepers located slough and heathrow. Www.Premiumstaffinguk.Co.Uk Tel:07448036709

WOLVERHAMPTON - SKILLED TECHNICIAN/MECHANIC / Knowledge of engine components is necessary. Ability to communicate effectively between customer and employer. Must be able to use email, microsoft word and excel. Fluent in english speaking and written. £10-£15/Hr depend on skills and exper Tel:finance@welcombesolutions.Com

NANTWICH - FARMA MLECZNA / Pilnie poszukujemy pracowników farm mlecznych w wielkiej brytanii . Masz wcześniejsze doświadczenie w pracy z krowami? Pracowałeś na dużej farmie lub w małym, rodzinnym gospodarstwie rolnym ? Jeśli tak, możemy ci zaoferować pracę na cały Tel:office@agricolarecruitment.Co.Uk

LONDYN - PRACA PRZEZ INTERNET Z TELEFONU LAPTOPA / Witam serdecznie !!! :) W portfelu brakuje ci kilku funtów? Twoje produkty które kupujesz w sklepie są coraz droższe? Jesteś pewna / pewny czy twoje produkty są bezpieczne dla zdrowia? Tak ? Tel.: +447491094972 ( Tomek ) Tel:tomwitek94@gmail.Com

BASILDON, ESSEX - PRACOWNIK OBIEKTU RECYKLINGOWEGO- PUNKT / Praca stala. Od zaraz. £9.32 Na godz. Basildon, essex. Obecnie rekrutujemy na stanowisko pracownika fizycznego w essex, basildon do pracy na obiekcie recyklingowy, punkcie zlomu. Praca bedzie obejmowac sortowanie i porzedkowanie metali na obie Tel:01912305444

BROMLEY - SPRZĄTANIE PRYWATNYCH DOMÓW W BROMELY / Domestic cleaners in bromley and surroundings. Flexible hours,part-time,self-employed,pay starts from £8.50! Requirements: cleaning experience,previous job reference and easy access to croydon! Www.Cleaningvacancies.Co.Uk/full-cleaner-application Tel:jobs@cleaningvacancies.Co.Uk

LONDON - POSZUKUJEMY EKIP BUDOWLANYCH / Defined construction ltd poszukuje doświadczonych i wykwalifikowanych ekip budowlanych chętnych do podjęcia współpracy w zakresie wykonywania naszych projektów. Tel:01213187000

LONDON - SPRZĄTANIE PRYWATNYCH DOMÓW ORPINGTOP / Domestic cleaners in orpington and surroundings. Flexible hours,part-time,self-employed,pay starts from £8.50! Requirements: cleaning experience,previous job reference and easy access to croydon! Www.Cleaningvacancies.Co.Uk/full-cleaner-application Tel:jobs@cleaningvacancies.Co.Uk

BATH - KUCHARZ ( PRACA + ZAKWATEROWANIE) / Kucharz, uk (praca+mieszkanie) rekrutacja dla dużej grupy restauracyjnej, posiadającej ponad 70 restauracji na terenie anglii południowej. Zarobki od 8-15 gbp w zaleznosci od doświadczenia. Bardzo tanie zakwaterowanie. Tel:artur.Baranik@hmserwis.Pl CANARY WHARF - OSOBY DO SPRZĄTANIA APARTAMENTÓW / Witam firma eweleen-clean. Zatrudni panie do sprzątania apartamentów jak i mieszkań prywatnych. Wymagania komunikatywny język angielski: doświadczenie w sprzątaniu na wysokim poziomie. Self employed. Płaca 10 na godzine. Po okresie pró. Tel:eweleen. Clean@mail.Com BRIGHTON - GOSPODYNI / Szukamy starszą panie, gospodyni, do zamieszkania w brighton (portslade). Osobny pokój z łazienką bezpłatnie. Obowiązki to sprzątanie domu, pilnowania i spacer z psem co dziennie wiec jest możliwość poszukiwanie sobie pracę w czasie dnia gospodyniportslade@gmail.Com SKONE.LTD@GMAIL.COM -  DAM PRACE WYMAGANE CSCS LUB CCDO / Oferty pracy wymagane cscs lub ccdo karta. Dobre warunki,praca na terenie całego londynu język angielski nie wymagany. Tel:07432587188 LONDON -  PRACA DLA KITCHEN PORTERA I KUCHARZA WŁ / Poszukuje osób chętnych do pracy na kuchni w roli kitchen portera jak również kucharza praca full lub part time , busy włoska restauracja w centrum, okolice paddington train station płatny trening wymagana podstawowa znajomość języka angiel Tel:marcinstolarz1987@gmail.Com LONDON - PRACA DLA POMOCNIKOW I MALARZY / Przyjme do pracy pomocnikow na start 90£ oraz malarzy na start 130£ bez nalogow dyspozycyjnych wymagane insurance number konto w banku karta cscs jesli niemasz karty cscs wyrobimy ci ja jak najszybciej i podejmiesz prace u nas w firmie praca na kon. Tel:tadeuszkolos96@ gmail.Com LEICESTER - STUDIA Z DOFINANSOWANIEM / ********Tajna misja******** lokalizacja: leicester / londyn kampania uswiadamiajaca nie siedz w domu- idz na studia! Nie siedz w domu- idz do teatru! O co w tym wszystkim chodzi? Wspieramy akcje motivation academy ktora pomaga w aplika Tel:kamila@motivationacademy.Org.Uk LONDON -  PRACA DLA PAN I PANOW / Praca w hotelach w centrum londynu 8/10£/h 1.Room attendant (cleaner ) dzien lub wieczory 2. Housekeeping porter loundry porter 3. Public area cleaner 4.Kitchen staff . Oferujemy wyplaty co tydzien w karzy piatek lunch w hotelu platne holiday Tel:anna@orchidhumanresources.Co.Uk LONDON - SPRZEDAWCZYNI NA PELEN ETAT / Skelp z sukniami wieczorowymi diversity design zatrudni symaptyczna dziewczyne na stanowisko sales assistant na pelen etat. Wymagania: - dobra znajomsc jezyka angielskiego - punktualnosci cierpliwosc - umietnosc pracy w zespole - doswiadczenie Tel:sales@diversity-design.Co.Uk LONDON, HANWELL - SPRZATANIE POPOLUDNIU / Szukam osobe z zachodniego londynu najlepiej okolic ealing ,hanwell, grenford do pracy jako cleaner w poniedzialki , srody i piatki popoludniami start 16- 16.30 , 1.5Godz. W celu uzyskania wicej informacji prosze o kontakt emalowy Tel:arek@shieldgroup.Co.Uk BANBURY - PRACA DLA KIEROWCOW KAT. C (CLASS II) W / Praca dla kierowcow.Classii.Firma zajmujaca sie dowozem zywnosci do restauracji. Lgv c (hgv class 2) monday – friday (days) = £12.50 Paye / £14.00 Ltd lgv c (hgv class 2) weekend rates (days) = £13.50 Paye / £15.00 Ltd. Tel:07392095103 TEWKESBURY - PRACA DLA KIEROWCOW KAT. C W TEWKESBURY / Kierowcy kat c. / Tewkesbury Tel:07392095103 LONDYN - STUDIA W WIELKIEJ BRYTANII / Care international academy zaprasza do kontaktu osoby chcace podjac dalsza edukacje w wielkiej brytanii. Bezplatanie pomozemy ci dostac sie na wybrana uczelnie w londynie, birmingham, manchesterze. Dostaniesz pozyczke od rzadu do £12000 na rok. Tel:07874366315studyinuk@ yahoo.Com LONDYN POLUDNIOWY -  KIEROWCA VANA ORAZ POMOCNIK POSZUKIWANI / Szukam doswiadczonego kierowcy vana oraz pomocnika do pracy w firmie kurierskiej. Praca w dwie osoby, platnosc co tydzien self-employed. Kierowca wiek min. 25 Lat. Osoby musza umiec jezyk angielski - rozmowa z klientem. Okolice sutton, morden, mitcha. Tel:07737162592 GRAYS, THURROCK, ROMFORD - KIEROWCA VANA ORAZ POMOCNIK POSZUKIWANI / Szukam doswiadczonego kierowcy vana oraz pomocnika do pracy w firmie kurierskiej. Praca w dwie osoby, platnosc co tydzien self-employed. Kierowca wiek min. 25 Lat. Osoby musza umiec jezyk angielski - rozmowa z klientem. Tel:07737162592 SOUTHEND ON SEA ORAZ OKOLICE - PRACOWNICY W FABRYKACH I MAGAZYNACH / Jark southend, poszukuję obecnie pracowników do pracy tymczasowej lub stałej w magazynach oraz w fabrykach w lokalizacjach takich jak : basildon, southend on sea, rainham, purfleet., Wickford. Doświadczenie nie jest wymagane. Podstawowa zn Tel:01702 338 882 WARRINGTON - KIEROWCA CLASS 1/ CLASS 2 / itam obecnie aktywnie rekrutujemy kierowcow class1 oraz class 2 do pracy na ternie warrington, runcorn, widnes, wigan oraz manchesteru. Po wiecej informacji prosze o kontakt pod numerem 07880031633 Tel:l.Michalec@jobsatfirst.Com

IMPREZY

INNE FIRMY / INNE USŁUGI LAPTOP TABLET KONSOLA GPS TELEFON WWW / Serwis i sklep. Sprzedaż (nowe i używane) Naprawa Wirusy, wolna praca, wymiana baterii, klawiatur, ekranów, zmiana języka, strony www, zalanie, SIMLOCK, telewizory, GPS, XBOX/PS3 - Naprawy u klienta lub w naszym sklepie. www.fixitlondon.co.uk 02088865030

DERBY BURTON - KIEROWCY CE DERBY BURTON NOWA REKRUTACJA / Zatrudniamy kierowcow kat.Ce w derby i burton. Praca dlugoterminowa. Stawki: pn-pt £140.00 Za shift sb-nd £150.00 Za shift wymagania: kategoria ce minimum 6 miesiecy skonczone 18 lat kontakt: 07834590599 recruitment@mkmem Tel:07834590599 LONDON -  PRACOWNIK BUDOWLANY / Potrzebuje pomocnika do remontu domu na balham. Prosze dzwonic tel. 07405856450 W godzinach 8 rano 6 po poludniu Tel:07405856450 LONDON -  NIANIA/AU PAIR/POMOC DOMOWA Z ZAMIESZKAN / Szukamy odpowiedzialnej, opiekunczej, pracowitej i energicznej pomocy domowej/ niani dla 10 letniego victora i 7 latki- olivi na okres minimum 1 roku. Konieczne jest prawo jazdy. Wiecej szczegolow przy zgloszeniu. Placa £650 miesiecznie na reke Tel:lujarus@ yahoo.Com LONDON - MECHANIK - SAMOCHODY CIEZAROWE AUTOYZOWA / Mechanik - samochody ciezarowe autoyzowany serwis siec - znany najlepszy pracodawca w uk zmien prace na lepsza i zacznij zarabiac! Start natychmiastowy £14/godz plus dodatek zmianowy: pozniejsze lub wczesniejsze + £3.14/Godz nadgodziny Tel:talent@ horizonsrecruitment.Co.Uk

Motoryzacyjne SAMOCHODY OSOBOWE SWANLEY KENT - MECHANIK SAMOCHODOWY / Poszukuje mechanika do Angielskiego warsztatu mechanicznego. Praca od Zaraz. Wiecej informacji pod numerem 07713173324 GREENHITHE - MERCEDES-BENZ SLK 1.8 SLK200 BLUEEFFICIE / Low mileage Mercedes SLK 1.8 SLK200 Bluefficiency AMG Sport Automatic ,Cat D all fixed .Drive like new. New Mot end june 2019 . satellite navigation (not installed), full leather interior, panoramic glass roof (work perfect), front and rear parking s tel:07715692329 LONDYN -  ODDAM ZA DARMO RENAULT MEGANE 1 SPORT PO / Oddam za darmo Renault megane rocznik 1999 bezn + gaz Przebieg 304 tyś Ważne opłaty do marzec 2019r Przegląd do stycznia 2019 r Stan Samochodu oceniam na dobry silnik igła zawieszenie też do drobnych poprawek lakierniczych. Dodbry samoc tel:519631607 LONDYN -  PEUGEOT 307 NA SPRZEDAŻ / Peugeot 307 (LG 56 JVN) - sprzedaż z powodu wyjazdu z UK. Auto w bardzo dobrym stanie. Wymieniony pasek rozrządu, chłodnica, nowy akumulator. Na bieżąco serwisowany. Sprawna klimatyzacja. zestaw głośnomówiący Bluetooth. Tempomat. 71800ml tel:07459510111

Usługi TAXI, PRZEWÓZ OSÓB PROFESIONALNE **TAXI** / Zapraszamy do korzystania z naszych usług, jesteśmy profesjonalną firmą z pozwoleniami i ubezpieczeniami. Zawsze przyjedziemy pod umówiony adres. Oferujemy transport na lotniska, dworce i wszystkie lokalne kursy. tel: 02082412661

FINANSE, UBEZPIECZENIA, PRAWNICZE POMOC 24H Miałeś wypadek? Doznałeś obrażeń? Na pewno należy Ci sie odszkodowanie! WYPADKI DROGOWE (pieszo, rowerem, samochodem, jako pasażer) - WYPADKI W PRACY - WYPADKI W SKLEPIE Firma zapewnia pomoc osobie poszkodowanej w wypadku. Tel: 02035190051 / 24h - tel: 08000588807 / 24h Numer Darmowy

FRYZJERSTWO, KOSMETYKA, TIPSY POLSKI FRYZJER / Zapraszamy w godzinach: Poniedziałek - Sobota 9.00 do 19.00 Niedziela 10.00 do 16.00 Strzyżenie damskie, Strzyżenie męskie, Strzyżenia dziecięce, Kolor, Pasemka. Tel: 0208 166 9749

10 WT. - 24 WT.

|37

Sprzedam, kupię BERMONDSEY,LONDON - LOZECZKO DLA NIEMOWLAKA / Lozeczko dla niemowlaka, uzywane ale w bardzo dobrym stanie razem z materacem i pokrowcem na materac (chroni przed ewentualnym zamoczeniem przez dziecko). Wymiary 70, 120, 60cm. Waga 11.7Kg. Tel:07846284637 SOUTHAMPTON - SPRZEDAM MARLBORO 6 KARTONÓW / Cześć, sprzedam 6 kartonów marlboro, cena za karton 60 funtów ale przy zakupie wsyzsktich 6 mogę lekko zejść z ceny tylko sms lub mail Tel:grancowskipiotr@gmail.Com

ERITH - POLSKIE M. GOLD / Na sprzedaż 6 kartonów polskichm. Gold w twardej oprawie do odbioru w erith Tel:07379402593 LANARK - KOMPLET SOF, FOTEL I STÓŁ DREWNIANY / Witam mam do sprzedania komplet sof z fotelem , narożnikowa 5 osobowa z opcją łóżka , 3 osobowa i fotel do tego jest stół z solidnego drewna. Tel:07578636657

WRÓŻKA / Chcesz wiedzieć co Cię czeka, co być musi, a czego możesz uniknąć, pomogę Ci rozwiązać Twoje problemy, 07407068195 Dzwoń do Polski z Wielkiej Brytanii / Koszt połączenia na stacjonarne Teraz 0.5p MNIEJ NIZ PENS! Na komórkę 1p/min . Na stacjonarny 0843 851 0019. na komórkowy 0843 854 0019. Po usłyszeniu komunikatu wybierz 0048, a następnie numer, pod który chcesz zadzwonić. Naciśnij # poczekaj chwilę i rozmawiaj!

WARRINGTON - SPRZEDAM PAPIEROSY CIENKIE / Sprzedam papierosy cienkie nz gold oraz czarne po 22 za wagon ilosci hurtowe Tel:07713773178 PETERBOROUGH -  POTRZEBNA PRYWATNA POŻYCZKA NA PROCENT / Pilnie potrzebuje pożyczyć 3000f na max 12 miesięcy prosze o kontakt na emalia Tel:krzysiek_7903@wp.Pl MITCHAM - ANG MARLBORO LIGHT DUTY FREE £35 / Marlboro light £35 dowóz gratis okolice mitcham sutton morden tooting balham clapham brixton norbury london sw większe ilosci lepsza cena 07701317958 LONDYN - ODDAM ZA DARMO RENAULT MEGANE 1 SPORT PO / Oddam za darmo renault megane rocznik 1999 bezn + gaz przebieg 304 tyś ważne opłaty do marzec 2019r przegląd do stycznia 2019 r stan samochodu oceniam na dobry silnik igła zawieszenie też do drobnych poprawek lakierniczych. Dodbry samoc Tel:xmjbihas@gmail.Com COBHAM - SPRZEDAM GRACO EVO XT KOMPLETNY SYSTEM 3 / Sprzedam kompletny travel system graco evo xt 3 w 1 dla dziecka od urodzenia do 3 latek . Frame , carry cot , car seat adapter . Kupiony oryginalny w mothercare i w bardzo dobrej kondycji . Fotelik samoichodowy jest isofix . Dokladam angel nappie b Tel:07711955416 LONDON - PAPIEROSY WHINSTSON CZERWONE 100S / Sprzedam polskie papierosy winston czerwone setki Tel:0740491468 SZCZECIN - OBRAZY NA ZAMÓWIENIE MILENA OLESINSKA / Obrazy na zamówienie - obrazy olejne na płótnie,portrety malowane ze zdjęć,pejzaże,obrazy realistyczne,kopie obrazów znanych autorów Tel:+48601698355

LONDON - SPRZĄTANIE PRYWATNYCH DOMÓW PUTNEY!! / Domestic cleaners in putney and surroundings. Flexible hours,part-time,self-employed,pay starts from £8.50! Requirements: cleaning experience,previous job reference and easy access to croydon! Www.Cleaningvacancies.Co.Uk/full-cleaner-application Tel:jobs@ cleaningvacancies.Co.Uk SOUTH WEST LONDON - END OF TENANCY CLEANING/ AFTER BUILDER / Poszukujemy doswiadczonych cleanerow do sprzrzotania domow po wyprowadzkach/ remontach/ generalnych sprzotan. Wymagamy wlasnego samochodu, maszyny do prania dywanow, odkurzacz, mop i produktow. Praca na terenie south west london. Tel:07827968486

LIPIEC 2018

LONDYN - PAPIEROSY TYTON / Sprzedam marlboro red original 45 premier red original 34 tyton 1kg 50 0,5 kg 30 tyton golden virginia classic 50g 7 amber leaf 50g 7 mozliwy dowoz Tel:07460556616

CAŁE UK - DODATKOWA PRACA W DOMU / Zapisy do avon - tańsze kosmetyki dla ciebie lub dodatkowy zarobek! Www.Konsultantka-anglia.Co.Uk nie musisz wysyłać zamówień co katalog! Nie ma minimalnej kwoty zamówień! Darmowa dostawa i zwroty! Darmowy katalog tylko dla konsultantek. Tel:07557346135

SOUTH ENGLAND - KUCHARZ ( PRACA + ZAKWATEROWANIE) / Kucharz, uk (praca+mieszkanie) rekrutacja dla dużej grupy restauracyjnej, posiadającej ponad 70 restauracji na terenie anglii południowej. Restauracje zlokalizowane są w różnych miejscowościach anglii południowej, gdzie pracodawcy oferu Tel:artur.Baranik@ hmserwis.Pl

LONDYN - HOUSEKEEPERS / HOTEL ROOM ATTENDANTS / Poszukujemy pokojowek do pracy w okoloicach kings cross - centrum londynu, placa £8.00 -£10.00 Na godzine , przy pelnych godzinach i wzaleznosci od doswiadczenia. Godziny pracy : 08:00-17:00 od poniedzialku do niedzieli. Wymagany angielski. Tel:0208 578 2179

ROZRYWKA

WEST LONDON - HOTEL STAFF HEATHROW / Immediate jobs available for linen porters and housekeepers located slough and heathrow. Www.Premiumstaffinguk. Co.Uk. Tel:07448036709

BATH - SPRZĄTANIE W HOTELU B&B/ HOUSEKEEPING / Poszukiwane są osoby do sprzątania w nowym hotelu b&b w bath - bathen house (www.Bathenhouse. Co.Uk). Praca 6/5 dni w tygodniu w godzinach porannych, gwarantowane 24-30 godzin tygodniowo, do 8,50 gbp na godzinę. Tel:07544037311

LONDON - POTRZEBNI KIEROWCY OD ZARAZ !!! / Nasza firma poszukuje kierowcow z prawem jazdy kat.B jako multidrop delivery driver. Jezeli posiadasz wlasnego vana zapraszamy.Jezeli nie posiadasz to zaden problem!Nasza firma jest w stanie cie zaopatrzyc.Trening zapewniony ! £115 Do £135 na dzien. Tel:07840268123

OGŁOSZENIA

ŚWINOUJŚCIE - JUSTIN TIMBERLAKE W LONDYNIE 9 LIPCA, 2 / Sprzedam dwa bilety na koncert justina timberlake’a w londynie, który odbędzie się 9 lipca. Wysyłka ekspresowa , z polski lub niemiec Tel:pauli.Bilard@gmail.Com BRISTOL -  ODSTĄPIĘ BILETY LOTNICZE BRISTOL KRAK / Dzień dobry z powodu zmiany planów odsprzedam bilety lotnicze 26/07 wylot z bristol do kraków 12/08 powrót kraków do bristol cena 100 £ + przebookowanie zapraszam do kontaktu Tel:07936 918647

PIĘKNE VOLVO S60 / 2.0t benzyna, rocznik 2005, przebieg 83000 mil, kolor ciemna zieleń,szyberdach, wspomaganie kierownicy,poduszki powietrzne, tempomat, podgrzewane fotele, czujnik parkowania tył, elektryczne lusterka, klimatyzacja, radio CD, automatyczna skrzynia biegów, koła 19 opony prawie nowe. Pelny bak paliwa free! £1000 Moj numer 07826864779 Paulina

BROMSGROVE - SZUKAM OSZUSTA!!! SREBRNY METALIK CITROE / Szukam oszusta, . Wysoka nagroda za adres w uk lub polsce. Prosze o kontakt Tel:07440544334 SZAMOTULY -  PS4 PRO JAK NOWE +GRY / Mam na sprzedaz ps4 pro kupiona w grudniu 2017 jeszcze na gwarancji plus gry moge rowniez odsprzedac konto psn z ok 20 grami cyfrowymi stan idealny jak nowy . Ps4 pro z grami(15)gier (fifa 18,for honor ,call of duty ww2,assassins creed orgins,itd Tel:adik405@wp.Pl MITCHAM,TOOTING - PAPIEROSY / Witam. Posiadam richmond blue 33gbp, mayfair i richmond black 25gbp,marlboro red polskie 45gbp, zebra czarna superslim 30gbp Tel:07538638765


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

38|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Towarzyskie ogłoszenia promowane źródło: www.angolia.co.uk / www.felcia.co.uk / www.anonse.co.uk KOBIETA SZUKA MĘŻCZYZNY

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

DONCASTER - SUKAM / Szukam kobiety z malym dzieckiem. Jezeli nie masz nic przeciwko zyciu z zajebistym starszym facetem to przyjme cie pod moj dach i zaopiekuje sie wami. Fotka mile widziana ;) O mnie: spokojny, nie gruby, nie brzydki, trzezwo patrzacy na zycie. tel:bobby19011969@gmail.com LONDON - SZUKAM KOBIETY / Wysoki 43 latek po rozwodzie bez dzieci. Szukam kobiety z Londynu otwartej zdecydowanej 07772387104 LONDYN - MĘŻCZYZNA SZUKA KOBIETY / Witam Szukam kobiety na wspólna kawę pogawędkę itd. Jestem 39letnim facetem niezależny finansowo. Mam dzieci lecz jestem w trakcie separacji, No cóż zostałem sam? tel:07432587188 LONDON - SPOTKAM SIE NORMALNĄ KOBIETĄ / Witam Jak w tytule spotkam się z kobietą napiszę bezpośrednio w wiadomym celu nie jest żadną ujma napisać w tej formie poniewaz każdy facet jak i kobieta ma swoje potrzeby. Pani do 55 lat lecz to nie warunek. Mieszkam w Londynie okolice tel:brekbrek@o2.pl LONDON - CZESC WAM DZIEWCZYNY / witam wszystkie panie :) poszukuje zdecydowanej kobiety lekko napalonej albo bardzo napalonej ogolnie szukam zajebistej znajomosci buziaki dla wszystkich napalonych dam tel:07594411861 MITCHAM LONDON - NORMALNY SZUKA KOCHANKI / Normalny z poczuciem humoru 37 letni facet szuka kochanki-przyjaciółki Jestem wysokim i szczupłym brunetem? hmmm na górze głowy już szpakowaty. heh Podobno przystojny ,dbający o higiene tel:driver2106@wp.pl EAST MIDLANDS - SZARMANCKI / Witam, szukam tutaj przyjazni zrozumienia I normalnej rozmowy. Jesli chcialabys poznac milego wysokiego mezczyzne , ktory lubi spedzic czas na swierzym powietrzu to zapraszam. 07842758874. cala anglia tel:07842758874 LONDON - SPOTKAM SIE NORMALNĄ KOBIETĄ / Witam. Spotkam się ze zdecydowaną Panią piszę bezpośrednio w wiadomym celu.w wieku do 55 lat . Mieszkam w Londynie spotkanie może być u mnie lecz nie koniecznie. Spotkanie zorganizujemy tak jak będziemy oboje chcieli . Jestem normalnym f tel:brekbrek@o2.pl LONDON - WITAJCIE SEKSOWNE MAMUŚKI / Witam wszystkie mamuśki i puszyste panie (bo właśnie w takich gustuje) o mnie . Mam 25 lat brunet średniego wzrostu , przystojny wyluzowany. Będę szczery nic na to nie poradzę ze podobają mi się mamuśki (dojrzale kobiety) wiec jeżeli któr tel:Majewski2323@gmail.comlomdon ANGLIA -  TA JEDYNA / Wysoki 188cm brunet 40 lat szuka odpowiedniej kobiety do stałego związku opartego na miłości i zaufaniu.Nie interesują mnie przygody.Jeśli chcesz być kochana i potrafisz odwzajemnić to samo odezwij się. tel:07754587393 ANGLIA -  TA JEDYNA / Wysoki 188cm brunet 40 lat szuka odpowiedniej kobiety do stałego związku opartego na miłości i zaufaniu.Nie interesują mnie przygody.Jeśli chcesz być kochana i potrafisz odwzajemnić to samo odezwij się. tel:07754587393 ANGLIA -  TA JEDYNA / Wysoki 188cm brunet 40 lat szuka odpowiedniej kobiety do stałego związku opartego na miłości i zaufaniu.Nie interesują mnie przygody.Jeśli chcesz być kochana i potrafisz odwzajemnić to samo odezwij się. tel:tomek.k1978@wp.pl

ALEXANDRA- SLICZNOTKA:) / mam na imie ola. 31Latek. Podoba ci sie , jesli tak to dzwon szybciutko to razem sobie pofiglujemy..... Nie bede sie opisywac bo nie na tym polega zabaw- pisanie jest dla dzieci. 07391005382 1000 PROCENT / prawdziwe ogloszenie prawdziwej dziewczyny skierowany do panów. Spotkanie ze mna to spotkanie na najwyzszym poziomie .Przyjezdzam do ciebie lub spotykamy sie w hotelu ze mna mozesz spelnic swoje pragnienia i fantazje, o których zawsze marzyles. Jest to moje ogloszenie prywatne. 07405636593 EDGWARE - SŁODKA / jestem śliczną, sympatyczną brunetką o zmysłowym głosie. Prawdziwą i przemiłą dziewczyną dla panów, którzy pragną bliskości i ciepła drugiej osoby, swobodnej rozmowy lub milczenia bez zażenowania. 07404987171 DOJAZDY - LONDYN I OKOLICE / jestem mila sympatyczna blondynka i oferuję ci świetną zabawę na wielu poziomach. Obiecuje ze zrobie wszystko zebys poczul sie spelniony. Zawsze szukam nowych doświadczeń, doceniając wszystkie przyjemności i emocje, które życie ma do zaoferowania. Mogę być idealną towarzyszką na romantyczne wieczory, weekendy lub inne okazje, zadzwon i sam sie przekonaj.Na pewno bedziesz zadowolony i zapamietasz na dlugo to spotkanie. 07852808897 DOJAZDY - LONDYN I OKOLICE / jeżeli jesteś ciekawy co kryje się pod tym słodkim wdziankiem i chcesz się przekonać na co mnie stać zadzwoń i umów się na spotkanie, przyjade do ciebie i zrobie wszystko zebyś poczuł się spełniony:) 07402865109 KING CROSS - GORACA 42 LATKA / proszę o telefony tylko od konkretnych panów zdecydowanych na spotkanie bo nie lubię gawędziarzy. Cena 120 na 1 i 30 min £80 bez dodatkowych oplat - dojsc moze unlimited !!!! Zapraszam do mojego przytulego mieszkanka w centrum londynu 5 min od stacji kings cross prrosze o tel 07748060822 TYLKO WYJAZDY-LONDYN I OKOLICE / myslisz ze miales juz wszystko? Nie oklamuj sie, nie miales mnie:) mam ognisty temperament i to cos, co sprawi ze jeszcze nieraz bedziesz chcial sie ze mna spotkac. Dzwon codziennie po 20:30 07377291538 HOUNSLOW- 3 DZIEWCZYNY / trzy dziewczyny umila wam chwile mloda starsza i szalona bondyneczka gotowa do dzialania nie czekajcie dzwoncie jestesmy zwarte i gotowe telefon 07448189457 SZALONA BRUNETKA ZAPRASZA / Szalona brunetka zaprasza panow na ciche chwile w swoim prywatnym apartamencie... Szalona pelna fantazji 19 letnia o duzym biuscie zaspokoi panow w kazdym wieku.. 07424259711 WEMBLAY BRENT CROSS - 100% SATYSFAKCJI DOJAZDY CALY LONDYN / Nie będę się rozpisywała, tyle nie chciałoby ci się czytać ;) uważam, iż telefon z twojej strony będzie lepszym rozwiązaniem. Dlatego też jeśli jakkolwiek przykułam twoją uwagę, zapraszam do kontaktu. Całuję. 07435113382 AMANDA - TYLKO WYJAZDY / Blondyneczka amanda zaprasza panów na erotyczne spotkania pełne rozkoszy. Jeśli lubisz kobiece kształty, duży biuścik i pupę oraz kobiety o ognistym temperamencie, zadzwoń do mnie! Oferuję tylko wyjazdy na terenie londynu. Czekam na twój telefon... Tylko wyjazdy – 07907603448 EDGWARE - MŁODA BLONDYNECZKA Z BOGATYM SERWISEM / Jestem śliczną, sympatyczną blondyneczka o zmysłowym głosie. Prawdziwą i przemiłą dziewczyną dla panów, którzy pragną bliskości i ciepła drugiej osoby, swobodnej rozmowy lub milczenia bez zażenowania. 07459898041 HEATHROW- NOWA W MIEŚCIE / Sliczna dziewczyna, z fajna, jedrnym cialkiem ma przyjemnosc zaprosic . Panów na cudowne chwile relaksu i odprezenia. Masz ochote mnie posmakowac? Zaznac tej wyjatkowej slodyczy i nieziemskiej Rozkoszy? Czemu nie? 07442487449 POBAW SIĘ MNĄ / Zapraszam kulturalnych panów na spotkanie pełne namiętności. Jestem młodą i bardzo ładną dziewczyną pełną wdzięku i klasy. To ja odbieram swój telefon i ze mną się umawiasz. Więc jeśli cenisz sobie u kobiety urodę, klasę, inteligencję i interesuje cię spotkanie na wysokim poziomie - zapraszam serdecznie !!! 07424304666 PALMERS GREEN - WITAM PANOWIE ! / Zmysłowa,, niebanalna i intrygująca dziewczyna da ci wszystko to, co kochanka może dać mężczyźnie. Spotkajmy się już dziś! 07496460451 EALING- NAPALONA BLONDI / Zmyslowa atrakcyjna dojrzala kobieta wiedzaca czego pragna mezczyzni chetnie spedzi z toba milo czas. Jezeli jestes zainteresowany takim spotkaniem to niezwlekaj tylko zadzwon. Jesli masz ochote na cudowne przezycia i niezapomniana zabawe to zadzwon ;) czekam na kontakt od ciebie i do zobaczenia. 07440630885 ZGRABNA / Zgrabna, zmysłowa i delikatna dziewczyna z jędrnym smukłym ciałkiem, gładką, delikatną skórą. Czekam na ciebie w swoim przytulnym mieszkanku. Spotkanie minimum godzinka 80f 07840164786 GREENFORD - NOWA BLONDYNKA / Nieprzyzwoicie ładna, nieziemsko słodka z ogromnymi jeśli masz ochotę spędzić miłe i gorące chwile z cudownym aniołem, to zapraszam do mojego dyskretnego apartamentu. Całuję gorąco 07466781086 GREENFORD- MASZ OCHOTĘ NA DOJRZAŁA KOBIETĘ / Witam i zapraszam. Gwarantuję pełną dyskrecję, spełnię wszelkie twoje ukryte fantazję ..... Również masaż relaksujący miłą atmosferę. Buziaki 07405726731 UWIELBIAM DOBRA ZABAWE / Uwielbiam się dobrze zabawić i zapewnię ci ogromną rozkosz. Przyjedź i przekonaj się sam, będzie nam cudownie. 07424335468 DOJADĘ DO CIEBIE CODZIENNIE / Jestem mloda ale doswiadczona w pelnym rozkwicie kobiecosci i wiem jak dogodzic mezczyznie, jak sprawic zeby wychodzil z mojej sypialni na miekkich nogach. Masz ochote na niezapomniane chwile po ktorych bedziesz za mna tesknil ;) ? Zapraszam, jestem do twojej dyspozycji. Czekam na telefon 07424715001 BOUNDS GREEN - DWIE ATRAKCYJNE KOLEZANKI / W moim towarzystwie będziesz miał okazję przeżyć spotkanie pełne atmosfery i uroku. Postaram się u ciebie wywołać doznania, których jeszcze nie poznałeś! Mogłabym wiele superlatyw pisać o sobie jak inne dziewczyny, ale najlepiej jak przekonasz się sam blondynka viki 27 lat, brunetka sonia 24 lata 07903388486 BUCKHURST HILL - PIĘKNA NAOMI X / Chciałbyś zasmakować czegoś dzikiego i namiętnego? Nie wiesz z jaką niesamowitą kobietką masz do czynienia... Mój temperament to dynamit a fantazja sięga szczytu, ze mną jest jazda na maxa. W rekach sprawnej kochanki takiej jak ja sięgniesz zenitu xxx Mam 25 lat, duży biust, prawdziwe kobiece kształty ;) przyjdź do mnie...07466794832 SLICZNA BRUNETKA-DOJAZDY / Jestem mila, mloda i filigranowa brunetka - rozmiar 6 uwielbiam meskie towarzystwo i dobra zabawe. Chetnie spotkam sie z panami, ktorzy pragna odrobiny relaxu ,dobrej zabawy i milych chwil spedzonych u boku pieknej mlodej kobiety, ktore na zawsze pozostana w twojej pamieci. Dzwon po 20:30 07932699412 WOKING- SZALONA CHANEL / Zmysłowa, niebanalna i intrygująca kobieta da ci wszystko to, co kochanka może dać mężczyźnie Piękna buzia i szczuplutkie, jędrne ciałko! Bogaty serwis i max zaangażowania! Jestem zawsze perfekcyjnie przygotowana do spotkania: nie czekaj, zadzwoń 07438397151 NOWA MAYA FULL SERVIS ! / Prześliczna buzia, jędrny biust, odstająca pupcia, szczupłe, długie nogi... To tylko niektóre z moich wielu atutów ;) jestem kobieta twoich marzeń i jestem tu specjalnie dla ciebie ! 07741877043 ZAWSZE CHĘTNA / Cześć, panowie! Może wyglądam jak aniołek, ale w łóżku jestem prawdziwym diabełkiem. Jestem młodą blondynką, która uwielbia spędzać czas w miłym towarzystwie mój serwis jest bardzo bogaty , zadzwoń do mnie po więcej szczegółów. Całuję sylwia xx 07405686575 NAMIĘTNA IWONA ZAPRASZA / Jeżeli pragniesz poznać ładną, inteligentną kobietę serdecznie zapraszam:) Kocham pończoszki, szpileczki i bieliznę.. Gwarantuję w pełni dyskrecję. 07769082249 STRATFORD - ROZKOSZNA / Rozkoszna bez ograniczen pelna dyskrecja czekam na twoj przyjazd 07827060923 STRATFORD – SARA 22 LATA / Witam mam na imię sara. Niedawno przyjechałam do londynu. Lubię się zabawić. Zapraszam wszystkich spragnionych miłosnych uniesień panów na chwile rozkoszy ze mną :) Mieszkam na stratford blisko stacji metra. Cennik: 1 godzina -100 30 minut- 60 15 minut- 40. Zapraszam mam 22 lata i jestem blondyneczką o cudownych kształtach. Napewno będziesz zadowolony i wrócisz :* 07827060926

MĘŻCZYZNA SZUKA KOBIETY LONDYN - POSZUKUJE / witajcie piękne panie szukam koleżanki do wspólnego wyjścia na kawę lub jakieś piwko do pubu albo parku ,ja mam 41 lat fajny facet z poczuciem humoru otwarty towarzyski,w wieku 30 -45 lat ,jeśli jest jakaś chętna na zapoznanie się to czekam tel:7448066192 MANCHESTER - POZNAM MILA ZWARIOWAN KOBIETE / Hej ja zonaty 45 i w tym celu szukam mezatki takze samotne Kobiety ktora sie troche nudzi w zwiazku lub masz dosc samotnosci, zeby sobie czasami popisac a z czasem milo spedzic czas we dwoje wiec zapraszam do kontaktu pozdrawiam jesli anons widniej tel:marco.xperia@interia.pl

LONDON - POZNAM SINGIELKE OK. 40-KI / Sympatyczny, nieglupi singiel pozna mila, ciepla, twardo stapajaca po ziemi kobiete... Samotnosc czasami naprawde trudno poskromic. We dwojke oczywiscie razniej:D tel:touch-up@o2.pl LONDYN - SZUKAM KOBIETY / Wysoki 43 latek po rozwodzie bez dzieci. Szukam kobiety z Londynu 07772387104

KOBIETA SZUKA MĘŻCZYZNY MIASTO - POZNAM KOLEGĘ / Zwyczajna dziewczyna szuka kolegi n tel:email@gmail.com LEICESTER - POZNAM FAJNEGO FACETA / witam serdecznie , pragnę poznać fajnego, kochanego, dobrego, człowieka .Tego jedynego na zawsze . Mam 40 lat i jest mi samej bardzo smutno . Może znajdzie się ktoś kto chciałby zawładnąć moim sercem .... tel:07424248069 LONDYN - SZUKAM KAWALERA 37-43 LAT KRAJ/ZAGRANICA / panna 41 lat mieszkam w Polsce ale moge sie przeniesc szukam na stałe kawalera domatora w zblizonym wieku powyzej 175 cm kwiatowa@onet.pl FEMALE SEARCHING FOR A MAN / am 26 yrs old,am doing my master degree in business and am looking for a relationship which can eventually materialise to marriage. tel:joicepet1@gmail.com WALTHAMSTOW -  JESTES POSZUKIWANY / Witam, Witam, mam 37. Mieszkam w Londynie ale w najblizszym czasie chce przeprowadzic sie do Walii. Mam 2 slodkich dzieci: corka ma 12 lat a syn 9lat. Pracuje jako opiekunka do osob starszych z demencja. Mam 2 koty ale najbardziej chcialabym miec ps tel:07783473677

IMPREZY

LIPIEC 2018

10 WT. - 24 WT.

|39


Anonse - Polska gazeta w UK. Wydanie (136) 2018.07.10  

Pobierz darmow? aplikacj? Anonse www.katalogfirm.london - www.anonse.co.uk - Gazeta Anonse UK powsta?a w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anon...

Anonse - Polska gazeta w UK. Wydanie (136) 2018.07.10  

Pobierz darmow? aplikacj? Anonse www.katalogfirm.london - www.anonse.co.uk - Gazeta Anonse UK powsta?a w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anon...

Advertisement