Page 1

ANONSE www.polishadvertiser.uk

ISSN 2398-6824

www.katalogfirm.london

.CO.UK

DWUTYGODNIK OGŁOSZENIOWY

LUT.-MAR. 2018 20 WT. - 06 WT.

Informacje Ogłoszenia Rozrywka Imprezy

Wydanie

126

BEZPŁATNY DWUTYGODNIK - PORTAL OGŁOSZENIOWY www.polishadvertiser.uk / 020 8166 9928 Polish fortnightly magazine


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

2|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Downing Street: po wyjściu

z UE opuścimy unię celną Kancelaria premier Theresy May zapewniła, że Wielka Brytania opuści unię celną po wyjściu z UE - informują w poniedziałek brytyjskie gazety. W weekendowej prasie sugerowano głębokie podziały w tej kwestii wewnątrz Partii Konserwatywnej. Członkostwo w unii celnej pozwoliłoby Wielkiej Brytanii na zachowanie bezcłowego handlu z Unią Europejską, ale pozbawiłoby ją możliwości zawierania własnych porozumień handlowych z krajami trzecimi. W niedzielę minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, która w referendum z 2016 roku zagłosowała za dalszym członkostwem Wielkiej Brytanii w UE, opowiadała się za utrzymaniem jakiejś formy współpracy celnej z UE, podczas gdy wiceminister mieszkalnictwa, planowania i samorządu lokalnego Dominic Rudd wykluczał takie rozwiązanie. „The Times” zasugerował w poniedziałek, że Downing Street może rozważać kompromisowe rozwiązanie w formie ograniczonego czasowo przedłużenia pewnych elementów unii celnej - opuszczając ją wraz z wyjściem z UE, ale zachowując niektóre z ustaleń na okres potrzebny do przystosowania się do nowej sytuacji. Deklaracja Downing Street padła tuż przed poniedziałkową wizytą głównego unijnego negocjatora ds. Brexitu Michela Barniera w Londynie, a także przed dyskusją w ramach brytyjskiego rządu na temat relacji Wielkiej Brytanii z UE. W środę i czwartek premier May i czołowi ministrowie mają ustalić strategię na dalsze negocjacje - które na poziomie technicznym zostaną wznowione we wtorek - w tym w szczególności w sprawie około dwuletniego okresu przejściowego i porozumienia obejmującego przyszłe relacje. W niedzielę „The Sunday Times” poinformował o na-

rastającym niezadowoleniu wewnątrz rządzącej Partii Konserwatywnej z powodu tego, jak May zarządza procesem wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE. Jak opisano, zwolennicy tzw. twardego Brexitu mieli rozważać nawet próbę wymuszenia zmiany na stanowisku premiera; May miałby zastąpić minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Według tego scenariusza jego pierwszym zastępcą miałby zostać minister środowiska Michael Gove, który był najbliższym współpracownikiem Johnsona w trakcie zwycięskiej kampanii za wyjściem z UE w 2016 roku. Nowym ministrem finansów - zastępując proeuropejskiego Philipa Hammonda - miałby zostać ekscentryczny poseł Jacob Rees-Mogg, który przez krytyków jego wyniosłego zachowania jest nazywany „posłem reprezentującym XIX wiek”. Gazeta zastrzegła jednak, że takie zmiany wymagałyby procesu wymiany lidera Partii Konserwatywnej uruchomionego przez listy wyrażające brak zaufania wobec May od co najmniej 48 posłów, 15 proc. klubu parlamentarnego - i poważnej rekonstrukcji rządu. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do 29 marca 2019 roku. Według rządowych planów, następnie zachowa obecne warunki członkostwa - poza prawem głosu - w ramach tzw. okresu przejściowego, który potrwa od 21 do 27 miesięcy, kończąc się najpóźniej w czerwcu 2021 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Lloyds zabrania płacenia kartami

kredytowymi za kryptowaluty Lloyds Banking Group zabroniła swoim klientom, ze skutkiem natychmiastowym, płacenia kartami kredytowymi za zakup bitcoinów i innych kryptowalut. Koncern, do którego należą m.in. Lloyds, Halifax i Bank of Scotland, poinformował o tym w poniedziałek.

Podkreślono, że chodzi o ustrzeżenie klientów przed nadmiernym zadłużaniem się w rezultacie gwałtownych wahań kursów kryptowalut. Rzeczniczka Lloyds Banking Group zaznaczyła, że płacenie za kryptowaluty kartami debetowymi jest w dalszym ciągu możliwe.

Kurs bitcoina spadł ostatnio poniżej 8 tys. USD, podczas gry jeszcze w połowie grudnia znajdował się na rekordowo wysokim poziomie ok. 20 tys. USD. Także inne kryptowaluty odnotowują ostatnio spadki. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|3


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

4|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Rosja: Prasa: rzecznik nakłaniał

biznesmenów do powrotu z Londynu Rzecznik praw przedsiębiorców przy prezydencie Rosji Borys Titow spotkał się w Londynie z żyjącymi tam rosyjskimi biznesmenami, by omówić możliwość ich powrotu do kraju, a Władimirowi Putinowi przekazał listę chętnych do powrotu - pisze w poniedziałek „RBK”.

Brytyjczyk oskarżony o hakerstwo

nie zostanie wydany USA

Autystyczny Brytyjczyk Lauri Love, oskarżony w USA o hakerskie włamania do sieci komputerowych amerykańskich agencji rządowych, nie zostanie wydany Stanom Zjednoczonym - zdecydował w poniedziałek sąd w Londynie. Wysoki Trybunał (High Court) przyjął jego odwołanie od orzeczenia sądu niższej instancji i wykluczył ekstradycję. 32-letni Love, który cierpi na zespół Aspergera i depresję, jest oskarżony o udział w serii hakerskich włamań w USA w latach 2012-2013 m.in. do sieci FBI, Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA), Korpusu Saperów Armii USA, NASA oraz Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Sprawcy mieli kraść poufne dane i zakłócać działanie systemów. Reuters odnotowuje, że gdyby Love został w USA uznany za winnego, groziłaby mu tam kara dożywotniego więzienia. Brytyjczyk twierdził, że taka kara popchnęłaby go do samobójstwa. Sąd w Londynie zgodził się w 2016 roku na jego ekstradycję, mimo dotyczących jego zdrowia psychiczne-

go ostrzeżeń rodziny i prawników. Składając apelację, obrońcy Love’a argumentowali, że jego deportacja byłaby „niesprawiedliwa i opresywna”. W poniedziałek sympatycy Love’a wiwatowali, kiedy sędzia Ian Burnett ogłosił, że do ekstradycji nie dojdzie. Według władz USA Love był powiązany z międzynarodową grupą hakerów Anonymous, a swymi działaniami wyrządził szkody idące w miliony dolarów. Obrońcy Love’a argumentowali, że powinien on odpowiadać przed sądem brytyjskim. Wskazywali, że nowe przepisy ułatwiają brytyjskim sądom rozpatrywanie spraw, związanych z przestępstwami popełnionymi w W. Brytanii, ale dotyczącymi innych krajów. Odrzucając ekstradycję Wysoki Trybunał uznał, że Love może odpowiadać przed sądem brytyjskim. (PAP)

Rosyjski dziennik relacjonuje, że do spotkania z biznesmenami, którzy schronili się w brytyjskiej stolicy przed wszczętymi wobec nich w Rosji sprawami karnymi, doszło w sobotę 3 lutego. W spotkaniu uczestniczyło 25-30 osób. Byli wśród nich: Ilja Jurow, były współwłaściciel Banku Trust, były wiceprezes Rosnieftu Anatolij Łoktionow, były właściciel firmy Jewrosiet (Euroset) Jewgienij Cziczwarkin czy bliski współpracownik jednego z przywódców rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, Władimir Aszurkow. Titow zaproponował, by zwracać się do niego z problemami prawnymi – powiedział „RBK” jeden z uczestników spotkania. Inny dodał, że Titow mówiąc o prezydencie Putinie przekonywał, iż „problemem jest nie on, a system”. Titow potwierdził „RBK”, że doszło do takiego spotkania. „Postępowanie karne wobec tych osób jest najczęściej absolutnie bezpodstawne. Celem jest wywarcie na nich presji lub odebranie im biznesu. Wszyscy oni chcą wrócić do ojczyzny (…) i zwrócili się do mnie o pomoc i ochronę prawną” – powiedział rzecznik. Wyjaśnił także, że przekazał Putinowi listę z ponad 10 nazwiskami biznesmenów, którzy ukrywają się w Wielkiej Brytanii i pragną wrócić do Rosji. Zdaniem konsultanta politycznego Dmitrija Fetisowa Kreml będzie podejmował wszelkie możliwe działania na rzecz powrotu z zagranicy rosyjskich kapitałów. Fetisow powiedział „RBK”, iż kwestia ta staje się coraz bardziej aktualna w związku z możliwością zaostrzenia sankcji wobec Rosji. „Titow ogłosił swoją deklarację albo zdając sobie z tego sprawę, albo na bezpośrednią prośbę Kremla” - ocenił rozmówca gazety.

„RBK” podaje, że Titow spotkał się ponadto w Oxfordzie z brytyjskimi ekspertami. Inicjatorem tego spotkania był według gazety lord Raymond Asquith, w latach 80. dyplomata w Moskwie. Według „Daily Telegraph” Asquith był także agentem wywiadu i odpowiadał za ucieczkę z Rosji Olega Gordijewskiego, byłego zastępcy szefa rezydentury radzieckiego KGB w Londynie, który w 1985 roku przeszedł na stronę Zachodu. Titow ma zamiar startować w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji. Rzecznik praw biznesu „nie wywołuje alergii na Zachodzie i jest postrzegany przez elity polityczne i biznesowe Wielkiej Brytanii jako urzędnik państwowy, z którym można mieć do czynienia” – ocenił w rozmowie z „RBK” konsultant polityczny Oleg Orłow. O przekazaniu Putinowi przez Titowa listy biznesmenów chętnych do powrotu do kraju pisze także „Niezawisimaja Gazieta”. Dziennik wskazuje, że w Wielkiej Brytanii pojawiają się obecnie przepisy dotyczące luksusowych nieruchomości, których kupno sfinansowane było ze źródeł niejasnego pochodzenia. „NG” przypomina także, że według danych rosyjskiego banku centralnego wysokość wywiezionego z Rosji w latach 1997-2016 kapitału to 600 miliardów dolarów. „Co roku z kraju ucieka około 2 tys. osób, których majątek przekracza 1 mln dolarów. Najczęściej są oni skłonni osiedlać się właśnie w krajach o prawie anglosaskim, tj. w USA, Wielkiej Brytanii i Australii” – powiedział dziennikowi Andriej Nazarow z organizacji przedsiębiorców Diełowaja Rossija. Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Z R A K E L i k ols

P

istów l a j c e p s d 70

OGŁOSZENIA

ł o p e i n d o h c przy

Pona

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|5

zycji

dyspo j e j o w T w do terapeutó

n y d n o L y w o udni

ogów i

atol m o t s , y z lekar

ROZRYWKA

Tooting Medical Centre 5 London Rd London, Tooting SW17 9JR Tel: 020-8767-8389 www: polski-lekarz.london SW11 Medical 45 Lavender Hill London, Clapham Junction SW11 5QW Tel: 020-7223-5114 www: polskaklinika.sw11medical.uk

y n z c i g o l o k e Dzial Gin ie n y d n o L w i c ś Najlepsi denty

ji c a z i l a j c e p s h ic k t s y z s w e z r Leka e n j y r o t a r o b a L Badania

a n z c y t e t s Medycyna e


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

6|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Barnier: nadszedł czas na

dokonanie wyborów ws. Brexitu Główny negocjator Unii Europejskiej w sprawie Brexitu Michel Barnier ostrzegł w poniedziałek brytyjski rząd, że „nadszedł czas na dokonanie wyborów”, dotyczących przyszłości relacji Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą. „Potrzebujemy jasności” - zaznaczył. Polityk spotkał się w poniedziałek w Londynie z brytyjską premier Theresą May i ministrem ds. wyjścia z Unii Europejskiej Davidem Davisem. Ich rozmowy poprzedziły wtorkowe wznowienie negocjacji na poziomie urzędników obu stron, a także zaplanowane na środę i czwartek rozmowy wewnątrz brytyjskiego rządu dotyczące preferowanego politycznego wyniku rokowań o przyszłych stosunkach Wielkiej Brytanii z UE. „Jedyne co mogę powiedzieć to, że bez unii celnej i poza wspólnym rynkiem (UE) nie da się uniknąć ograniczeń w handlu dobrami i usługami” - powiedział Barnier. Zasugerował tym samym trudność w znalezieniu porozumienia, które pozwoli na zachowanie obecnego stanu braku granicy pomiędzy Irlandią a wchodzącą w skład Wielkiej Brytanii Irlandią Północną. Główny negocjator UE wykluczył także możliwość jakichkolwiek odstępstw od stanu prawnego UE w liczącym ok. dwóch lat okresie przejściowym pomiędzy datą wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty a wejściem w życie nowych ustaleń, dotyczących przyszłych relacji pomiędzy stronami. „W tym okresie wszyscy muszą grać według tych samych zasad” - zaznaczył Barnier. Dyplomata podkreślił, że dla polityków w Londynie „nadszedł czas na dokonanie wyborów”, a unijni negocjatorzy „potrzebują większej jasności dotyczącej brytyjskich propozycji”. Z kolei Davis powtórzył, że Wielka Brytania liczy na wypracowanie rozbudowanej umowy o wolnym handlu i porozumienia celnego, które pozwoli na handel przy minimalnych ograniczeniach regulacyjno-prawnych. Zastrzegł przy tym, że brytyjski rząd chce uzyskać prawo samodzielnego wypracowywania porozumień w krajami trzecimi, co jest niemożliwe do pogodzenia z członkostwem w unii celnej i wspólnym rynku UE. Davis wyraził również przekonanie, że obie strony w najbliższych tygodniach dojdą do porozumienia

w sprawie okresu przejściowego, co pozwoliłoby na podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej tego tematu podczas szczytu Rady Europejskiej 13 marca. Pomimo głębokich podziałów w rządzącej Partii Konserwatywnej w tej sprawie, w poniedziałek rzecznik premier May jednoznacznie zapowiedział, że Wielka Brytania planuje opuścić unię celną UE. W niedzielę minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, która w referendum z 2016 roku zagłosowała za dalszym członkostwem Wielkiej Brytanii w UE, opowiadała się za utrzymaniem jakiejś formy współpracy celnej z UE, podczas gdy wiceminister mieszkalnictwa, planowania i samorządu lokalnego Dominic Raab wykluczał takie rozwiązanie. „The Times” zasugerował w poniedziałek, że Downing Street może rozważać kompromisowe rozwiązanie w formie ograniczonego czasowo przedłużenia pewnych elementów unii celnej: opuszczając ją wraz z wyjściem z UE, ale zachowując niektóre z ustaleń na okres potrzebny do przystosowania się do nowej sytuacji. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do 29 marca 2019 roku. Według rządowych planów, następnie zachowa obecne warunki członkostwa - poza prawem głosu - w ramach tzw. okresu przejściowego, który potrwa od 21 do 27 miesięcy, kończąc się najpóźniej w czerwcu 2021 roku. Agencja Reutera zaznaczyła, że w razie braku porozumienia, które według Komisji Europejskiej powinno zostać osiągnięte najpóźniej do października br., Wielkiej Brytanii grozi chaotyczne wyjście z Unii Europejskiej; może m.in. zagrozić procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej, podkopać pozycję Londynu jako światowego centrum finansowego i znacząco osłabić brytyjską gospodarkę. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Zmarł weteran II wojny światowej

pułkownik Andrzej Jeziorski W wieku 95 lat zmarł w Londynie polski lotnik, uczestnik II wojny światowej, a później działacz polonijnych środowisk kombatanckich płk Andrzej Jeziorski. O jego śmierci na prośbę rodziny poinformowała w piątek rano ambasada RP w Londynie. Jeziorski zmarł 31 stycznia 2018 roku. „Płk Jeziorski był wzorem patrioty, do końca zaangażowanym w sprawy polskie. Prywatnie, pomimo wielu osiągnięć i ogromnego szacunku w środowisku, był niezwykle skromnym człowiekiem” – oświadczył ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Urodzony 23 grudnia 1922 roku w Warszawie Andrzej Jeziorski po wybuchu wojny w 1939 roku przedostał się przez Rumunię i Włochy do Paryża, gdzie rozpoczął edukację w Szkole Podchorążych Broni Pancernej, a po upadku Francji został zaokrętowany na ORP Sobieski, z którym przypłynął do brytyjskiego Plymouth. Na początku służył w wojskach pancernych w Szkocji, ale w 1942 roku rozpoczął szkolenie na pilota i zaczął latać na samolotach typu Wellington w 304. Dywizjonie „Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego”, m.in. nad Zatoką Biskajską i Hybrydami.

Po wojnie płk Jeziorski przeszedł do lotnictwa cywilnego; samoloty pilotował aż do 87. roku życia. Oprócz kariery wojskowej i zawodowej był również zaangażowany w działalność kombatancką, będąc m.in. współredaktorem czasopisma „Skrzydła” i przewodniczącym zarządu Fundacji Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie. W listopadzie 1990 roku został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 roku w uznaniu wybitnych zasług na rzecz polonijnych środowisk kombatanckich prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczony był również Orderem Zasługi RP klasy III i IV oraz Krzyżem Walecznych. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|7


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

8|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

W.Brytania: Obchody 100-lecia

uzyskania praw wyborczych przez kobiety

W.Brytania: Sąd odrzucił wniosek Assange’a

o uchylenie nakazu aresztowania Brytyjski sąd odrzucił we wtorek wniosek o uchylenie nakazu aresztowania założyciela demaskatorskiego serwisu WikiLeaks Juliana Assange’a, który od ponad pięciu lat przebywa na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Prawnicy Assange’a argumentowali przed sądem, że po tym, gdy w maju ub.r. szwedzka prokuratura zdecydowała o umorzeniu dochodzenia przeciwko Australijczykowi w sprawie zarzutów o gwałt na obywatelce Szwecji, dalsze utrzymywanie nakazu jest bezzasadne. Szwedzi zdecydowali się na to, nie widząc możliwości sprowadzenia Assange’a do Szwecji w dającej się przewidzieć przyszłości. Rozpatrująca sprawę sędzia Emma Arbuthnot powiedziała, że „nie została przekonana” do podjęcia takiej decyzji, dodając, że zwyczajowo wnioski w takich sprawach rozpatruje się jedynie w przypadku osobistego stawiennictwa osoby, która uchylała się od stanięcia przed wymiarem sprawiedliwości. Assange mieszka w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od ponad pięciu lat. Ukrywa się tam przed brytyjską policją, która chce go aresztować za zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku. Mężczyzna obawia się, że mógłby zostać wy-

dany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi amerykańskimi dokumentami dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA. Na początku stycznia Wielka Brytania odrzuciła wniosek Ekwadoru o przyznanie założycielowi WikiLeaks statusu dyplomatycznego, który pozwoliłby mu na opuszczenie kraju. Wkrótce po tym służby dyplomatyczne Ekwadoru poinformowały o tym, że otrzymał on obywatelstwo tego kraju. Lekarze alarmowali na początku br. w „Guardianie”, że stan zdrowia fizycznego i psychicznego Assange’a znacząco się pogarsza ze względu na ograniczone możliwości ruchowe i brak dostępu do światła dziennego. Do października 2015 roku przed ambasadą na stałe stacjonował patrol londyńskiej policji metropolitalnej gotowy do przeprowadzenia aresztowania w razie, gdyby Assange wyszedł na zewnątrz budynku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Wielka Brytania świętuje we wtorek setną rocznicę wprowadzenia ustawy, na mocy której kobiety powyżej 30. roku życia i posiadające nieruchomość uzyskały prawo do głosowania w wyborach do brytyjskiego parlamentu. Na mocy ustawy o reprezentacji narodu (Representation of the People Act) z 1918 roku elektorat rozszerzono nie tylko o wszystkich mężczyzn powyżej 21. roku życia, ale także o ok. 8,4 mln kobiet spełniających warunki dotyczące ich statusu społecznego. Po wejściu nowych przepisów w życie kobiety stanowiły ok. 43 proc. wyborców. W listopadzie 1918 roku kobiety uzyskały także bierne prawa wyborcze, zyskując możliwość ubiegania się o mandat poselski. Powszechne prawa wyborcze wprowadzono 10 lat później, w 1928 roku. Zmiana prawa nastąpiła w efekcie wieloletniej walki sufrażystek, w tym m.in. Emmeline Pankhurst i Millicent Fawcett, które przez lata były aresztowane lub brutalnie bite przez policję w reakcji na wysuwane przez nich żądania przyznania kobietom prawa głosu. We wtorek działająca na rzecz równouprawnienia organizacja Fawcett Society wezwała brytyjski rząd do wystosowania oficjalnych przeprosin pod adresem sufrażystek i ich rodzin, a także do unieważnienia wyroków, które zapadły przeciwko nim w trakcie walki o prawo do głosu. Szefowa organizacji, Sam Smethers, podkreśliła, że „działalność sufrażystek była szlachetna, a wiele z nich stało się więźniami politycznymi”. „Wydane wobec nich wyroki należałoby teraz unieważnić. Zdobyły się na wielkie poświęcenia, byśmy dziś mogły korzystać z tych praw, więc w żadnym razie nie były kryminalistkami” - przekonywała.

Poparcie dla kampanii w tej sprawie wyraziło wielu posłów i czołowych polityków, w tym liderka szkockiej Partii Konserwatywnej Ruth Davidson. W ramach obchodów setnej rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych na popołudnie zaplanowane jest przemówienie premier Theresy May, która ma zapowiedzieć zaostrzenie walki ze słowną agresją i groźbami w internecie pod adresem młodych polityków, a w szczególności kobiet. Wieczorem w parlamencie odbędzie się przyjęcie rozpoczynające parlamentarną kampanię „Vote 100”, na którą zostały zaproszone wszystkie kobiety, które kiedykolwiek zasiadały w Izbie Gmin. Wiele muzeów zorganizowało także specjalne wystawy przypominające o działaniach sufrażystek. We wtorek ujawniono także szczegóły na temat powstającego pomnika Millicent Fawcett, który w kwietniu stanie na placu przed brytyjskim parlamentem jako pierwszy w centrum Londynu monument poświęcony kobiecie. Jednocześnie trwają prace nad postawieniem w Manchesterze pomnika Emmeline Pankhurst. Od wyborów parlamentarnych w czerwcu 2016 roku w Izbie Gmin zasiada rekordowo wiele posłanek; jest ich 208, co stanowi 32 proc. wszystkich deputowanych. Jednocześnie kobiety stanowią 50,7 proc. brytyjskiej ludności. Theresa May jest drugą w historii kobietą na czele brytyjskiego rządu. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Szkocki sąd odrzucił wniosek dotyczący decyzji o Brexicie Sąd w Edynburgu odrzucił we wtorek wniosek grupy proeuropejskich polityków szkockich o skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) prośby o potwierdzenie prawnej możliwości wycofania się Wielkiej Brytanii z decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej. Autorami wniosku była ponadpartyjna grupa proeuropejskich szkockich polityków, którzy zabiegali o skierowanie sprawy do TSUE w celu rozstrzygnięcia dyskusji prawnej o tym, czy brytyjski rząd ma prawo jednostronnie wycofać się z procedury opuszczenia Wspólnoty na mocy artykułu 50 traktatu lizbońskiego, czy też wymaga to jednogłośnej zgody pozostałych państw członkowskich. Prowadzący sprawę sędzia J. Raymond Doherty odrzucił jednak ich argumenty, tłumacząc, że jego zdaniem sprawa „nie ma realnych szans powodzenia”, a „ponieważ ani parlament, ani rządu nie zamierza wycofać notyfikacji” artykułu 50, to złożony wniosek jest „hipotetyczny i akademicki”. Mimo to wspierający aktywistów prawnik Jo Maugham zapowiedział, że złoży odwołanie od wyroku, zaznaczając, że jest gotów nawet skierować sprawę do rozpatrzenia przez kolejne sądy, w tym nawet do Sądu Najwyższego (Supreme Court) w Londynie. Jak dodał, wyjaśnienie tego, czy Wielka Brytania może jednostronnie zatrzymać procedurę wyjścia z UE leży „w interesie narodowym” i pozwoliłoby na jednoznaczne ustalenie, czy istnieje możliwość zachowania obecnego członkostwa, wraz z wyłączeniami sektorowymi i rabatem na wpłaty do unijnego budżetu.

BBC zaznaczyło jednak, że w celu kontynuowania działań konieczne będzie zebranie nowych środków finansowych. Dotychczas autorzy wniosku zgromadzili dzięki zbiórce w internecie około 50 tys. funtów. W referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej Szkocja zagłosowała stosunkiem 62 do 38 proc. za pozostaniem we Wspólnocie. Jednak w skali całej Wielkiej Brytanii wyborcy zadecydowali o wyjściu z UE - taki ruch poparło 52 proc. Brytyjczyków. Dotychczasowe sondaże nie wykazały znaczących zmian opinii na temat tej decyzji. Zgodnie z opublikowanym pod koniec stycznia badaniem ośrodka ICM dla „Guardiana” aż 47 proc. Brytyjczyków byłoby jednak za powtórzeniem referendum, kiedy znane będą warunki negocjowanego porozumienia w sprawie przyszłych relacji z UE. Przeciwnego zdania jest 34 proc. badanych. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do 29 marca 2019 roku. Według rządowych planów, kraj zachowa jeszcze obecne warunki członkostwa - poza prawem głosu - w ramach tzw. okresu przejściowego, który potrwa od 21 do 27 miesięcy, kończąc się najpóźniej w czerwcu 2021 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|9


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

10|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

PRZEMYT pod pozorem zlecenia

P

rzewoźnik międzynarodowego transportu drogowego rzadko kiedy obawia się kontroli granicznej. Czego bowiem miałby się bać? Wykonuje on zlecenie transportowe i jego zadaniem jest bezpiecznie dostarczenie towaru na miejsce. A jednak, praktyka pokazuje jak “łatwo” można wpaść w spiralę problemów celno-skarbowych. Ciosem jest utrata pojazdu, którym przewożone są towary, jeśli w trakcie kontroli okaże się, iż w towarze lub innym miejscu ukryte były towary akcyzowe. Jak odzyskać pojazd, który często jest własnością banku? Jak ominąć kary finansowe nakładane przez urząd skarbowy w następstwie zatrzymania? Wyjście z kłopotów często okazuje się niezwykle trudne. Urząd państwowy liczy potencjalne straty. Jego zadaniem jest stanie na straży interesów państwa, nie jest więc zasadniczo skory do ustępstw. Argumentuje krótko: „Skoro nie zwracałeś wystarczającej uwagi na to, co dzieje się z twoim pojazdem, licz się z konsekwencjami”. I tu jest sedno sprawy. Przewoźnik to podmiot gospodarczy, od którego wymaga się należytej staranności w prowadzeniu swej działalności. A to zakłada przyjęcie określonych zasad, tak w zakresie procedury w przyjmowaniu wykwalifikowanych, doświadczonych i zaufanych kierowców, jak i obsługi zleceń tansportowych. Dlaczego? Ponieważ przewoźnik posiada coś - środek transportu, który jest atrakcyjny, bo konieczny, dla przeprowadzenia działań przestępczych. Jest to bowiem środek, za pośrednictwem którego można przemycić towar pod pozorem legalnego zlecenia. Przewoźnik często jest rzeczywiście niewinny co do samego przemytu, o którym szczerze nic nie wiedział. Przyjął zlecenie, załadował towar, wypełnił dokumenty transportowe i...stracił pojazd na granicy. Tu pojawia się pytanie – czy można było zapobiec zdarzeniu? Czy było coś, co wzbudzało wątpliwości, było nietypowe, podejrzane, a jednak zlekceważone? Czy rzeczywiście, w świetle całokształtu okoliczności sprawy, można uznać, iż przewoźnik dołożył staranności na tyle, by zauważyć i zredukować czynniki ryzyka. A może przymknął on oko, bo „musi zarabiać a czasy są ciężkie”. Niestety, czasy okazują się o wiele cięższe, gdy samochód ulega przepadkowi na rzecz państwa jako „narzędzie” przemytu a tuż za rogiem jawi się urząd z rachunkiem do zapłaty na kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych. Jak w wielu innych przypadkach, znaczenie ma - prewencja. Bezwzględnie obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Oczy szeroko otwarte mogą, w razie problemu, uchylić drzwi do odzyskania utraconego mienia.

Zrozumiałe jest, iż w obliczu strat, przewoźnicy protestują przeciwko drastycznym rozwiązaniom, w wyniku których tracą własność mienia o dużej wartości. Tracą też możliwości dalszego zarobkowania, co tylko potęguje straty. Plus, w perspektywie jawią się kary i zobowiązania podatkowe. A przecież, w świetle litery prawa, nie popełnili przestępstwa, które obejmuje działania zamierzone. Niemniej, jak wskazuje praktyka, z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności i związane z nim ryzyko praktyk przestępczych osób trzecich, organy państw, których interesy mogą być naruszone, oczekują od przewoźników należytej staranności, uzasadnionej rozwagi. Nie ma tu miejsca na „przymykanie oczu” i tolerowanie ryzyka działań przestępczych. Może to bowiem skutkować uznaniem przyczynienia się do przemytu, to jest jego umożliwienia czy ułatwienia. A to oznacza dotkliwe konsekwencje. Jeśli, podczas kontroli granicznej dojdzie do wykrycia ukrytych towarów akcyzowych, urząd celny lub skarbowy ma prawo zatrzymać pojazd i orzec jego przepadek. Przewoźnik, celem dochodzenia zwrotu mienia, musi podjąć określone formalne działania wg ustalonych procedur. Jeśli urząd odmówi wydania pojazdu w pierwszej instancji, przewoźnik może wnioskować o rewizję decyzji, od której następnie może odwołać się do trybunału podatkowego. Ten oceniać będzie, czy ostateczna decyzja odmowna urzędu była słuszna. Niemniej jurysdykcja trybunału w tego rodzaju sprawach jest ograniczona do w/w oceny. Jeśli więc, trybunał uzna, iż decyzja urzędu była niesłuszna, wówczas nie

uchyla jej a przekazuje do ponownego rozpatrzenia przez organ decyzyjny. Co innego, jeśli sprawa dotyczy odwołania od decyzji urzędu skarbowego w sprawie nałożenia na przewoźnika zobowiązania podatkowego oraz kary – w ścisłym związku / następstwie wcześniejszego zatrzymania pojazdu z uwagi na przemyt. Czasem od zatrzymania celnego do zgłoszenia się urzędu skarbowego z rachunkiem może minąć nawet więcej niż rok. Nie ma tu większego znaczenia, iż pojazd został uwolniony przez organ zatrzymujący, natomiast to, co może mieć znaczenie, to jakie było uzasadnienie decyzji tegoż organu. Warto tu zaznaczyć, iż praktyka zapłaty przez kierowcę opłaty za wydanie pojazdu „od ręki”, to jest w dniu zatrzymania, najczęściej przy niższych wartościach akcyzowych, bez wiedzy przewoźnika (pracodawcy) o samym zdarzeniu, może w przyszłości skutkować problemami. Pojazd/ przewoźnik będzie w wyniku takiego zatrzymania figurował w rejestrze zatrzymanych z powodu przemytu, co będzie miało znaczenie w przypadku kolejnych zatrzymań, i może zrodzić odpowiedzialność podatkową. W tego rodzaju sprawach, nazwijmy to podatkowych w związku z przemytem, właściwość trybunału jest pełna, to jest może on znieść decyzję, tym samym całkowicie uwolnić przewoźnika od odpowiedzialności finansowej. Tu, odsyłamy do jednej z prowadzonej przez nas spraw przed trybunałem podatkowym, w której z powodzeniem uwolniliśmy przewoźnika od odpowiedzialności za zobowiązanie sięgające w przeliczeniu około 1 miliona złotych – sprawa TC/2015/00463.


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

Oferujemy najpopularniejsze i najbezpieczniejsze przelewy zagraniczne:

Jesteśmy na rynku od 2003 roku!

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|11

GLOBAL CENTRE

POLSKIE BIURO POMOCY EUROPEJCZYKOM TŁUMACZENIA BENEFITY POMOC PRAWNA ODSZKODOWANIA UBEZPIECZENIA KSIĘGOWOŚĆ AGENCJA PRACY

Nasze biuro jest dla każdego mającego problem z benefitami, opieką społeczną, prawem. A może jesteś chory i nie dostałeś benefitów, masz problemy z urzędem miasta, nie znasz języka, a dokumenty brytyjskie cię przerażają? Skontaktuj się z nami! DOŚWIADCZENIE ZOBOWIĄZUJE WYGRALIŚMY 100% SPRAW! NASZA FIRMA CIESZY SIĘ NIEZMIENNYM I ROSNĄCYM ZAUFANIEM, KTÓRYM OBDARZYŁO OBDARZYŁO NAS JUŻ TYSIĄCE OSÓB West Bromwich Office 312-314 High Street West Bromwich B70 8EN Godziny otwarcia: Pn-Sb 10:00-20:00 Niedziela 11:00-16:00 Solarium i Przelewy

Realizacja czeków Prowizja tylko 5,99%*!

globalcentreuk 0121 553 5455

gcwrexham 01978 800 818

www.globalcentre.eu

www.wrexham.globalcentre.eu

info@globalcentre.eu

info@wrexham.globalcentre.eu

Wrexham Office 19 Charles Street Wrexham LL13 8BT Godziny otwarcia: Pn-Pt 10:00-18:00 Sobota 10:00-16:00 Solarium i Przelewy


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

12|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

„Telegraph”: Soros wspiera kampanię przeciw Brexitowi Brytyjski dziennik „The Telegraph” poinformował w czwartek, że amerykański finansista węgierskiego pochodzenia George Soros zaangażował się we wspieranie kampanii, mającej na celu powstrzymanie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W tekście - który napisało trzech dziennikarzy „Telegrapha” i szef kancelarii premier Theresy May w latach 2016-2017 Nick Timothy, obecnie komentator gazety - ujawniono, że Soros zorganizował w ubiegłym tygodniu w swoim londyńskim domu kolację dla sześciu sponsorów Partii Konserwatywnej, próbując ich przekonać do poparcia nowej inicjatywy „Best for Britain”. Dziennik przypomniał jednocześnie, że Soros zasłynął tym, że w 1992 roku zarobił ponad miliard funtów, grając na rynku walutowym przeciwko brytyjskiemu funtowi tuż przed wycofaniem się przez Wielką Brytanię z Europejskiego Mechanizmu Kursów Walutowych (ERM). „Urodzony na Węgrzech biznesmen uczynił z siebie personę non grata dla wielu reżimów i rządów we wschodniej Europie i był oskarżany o współudział w upadku wielu rządów. W ostatnich miesiącach skierował swoją uwagę na Wielką Brytanię i Brexit” - zaznaczono, wskazując, że jego organizacja charytatywna wspierająca liberalne przemiany społeczne i polityczne - Open Society Foundations - została zakazana m.in. w Rosji i Uzbekistanie w obawie o „ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju”. Według informacji „Telegrapha” Soros przekazał 400 tys. funtów na rzecz kampanii, która ma ruszyć jeszcze pod koniec lutego. W jej ramach publikowane będą reklamy w przestrzeni publicznej, a także organizowane wiece i koncerty. Organizatorzy będą się w szczególności starać zdobyć poparcie wśród młodszych wyborców. Jak ustaliła gazeta, celem inicjatywy jest doprowadzenie do drugiego referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej lub przedterminowych wyborów parlamentarnych, które de facto zostałyby zamienione w plebiscyt nad uczestnictwem we Wspólnocie. Z dokumentu, do którego dotarli dziennikarze, wynika, że celem jest wypracowanie poparcia większości Brytyjczyków dla pozostania w UE, a także wywarcie presji na deputowanych, by doprowadzili do wstrzy-

mania negocjacji dotyczących wyjścia ze Wspólnoty. Wielka Brytania uruchomiła procedurę opisaną w artykule 50 traktatu lizbońskiego 29 marca ub.r. i powinna opuścić UE 29 marca 2019 roku. Oprócz Sorosa swoje poparcie dla nowej inicjatywy wyrazili m.in. biznesmen i były olimpijczyk Andrew Peel, były minister w rządzie Partii Pracy Lord Malloch-Brown, prezes agencji reklamowej WPP Martin Sorrell i bizneswoman Gina Miller, która w ubiegłym roku pokonała w sądzie brytyjski rząd w związku z prerogatywami do uruchomienia procesu Brexitu. W oświadczeniu przesłanym mediom, w tym PAP, Malloch-Brown podkreślił, że organizacja „przestrzega wszystkich zasad i regulacji dotyczących wpłat finansowych” i „ma niezbędne procedury zapewniające zgodność z prawem i umożliwiające raportowanie przychodów”. Jak dodał, „fundacje George’a Sorosa wraz z wieloma innymi znacznymi sponsorami przekazały istotne wpłaty na naszą pracę, (...) ale mniejsi darczyńcy zebrali łącznie większą kwotę”. „(Soros) jest istotnym i cenionym przez nas darczyńcą, ale jego wpłaty są jednymi z wielu” - zaznaczył Malloch-Brown. „Jesteśmy dumni z kampanii, którą rozpoczynamy. Myślimy, że Brytyjczycy zasługują na prawo ostatniego głosu w sprawie porozumienia dotyczącego Brexitu. (...) To demokratyczny i patriotyczny wysiłek na rzecz odzyskania naszej przyszłości i cenimy sobie wsparcie dla naszych działań od wielu osób” - dodał. Dotychczasowe sondaże nie wykazały znaczących zmian opinii na temat decyzji o Brexicie podjętej w 2016 roku. Zgodnie z opublikowanym pod koniec stycznia badaniem ośrodka ICM dla „Guardiana” aż 47 proc. Brytyjczyków byłoby jednak za powtórzeniem referendum, gdy znane już będą warunki negocjowanego porozumienia w sprawie przyszłych relacji z UE. Przeciwnego zdania jest 34 proc. badanych. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|13


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

14|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

BBC World Service o kontrowersjach wokół ustawy o IPN Nadające na cały świat brytyjskie radio BBC World Service wyemitowało we wtorek w programie „Newshour” kilkuminutową audycję poświęconą kontrowersjom wokół zmian w ustawie o IPN. W materiale warszawskiego korespondenta BBC Adama Eastona wypowiedział się m.in. wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski, który bronił założeń ustawy i przekonywał, że „inaczej niż w innych europejskich krajach, tak jak we Francji rządy Vichy (...), w Polsce nie było władz kolaborujących” z Niemcami. „Wiele wycierpieliśmy w czasie wojny, (ale) nie wolno nam zapomnieć, że najbardziej wycierpieli Żydzi. Z drugiej strony jednak, to niemieccy okupanci i najeźdźcy sprowadzili tę katastrofę na naród żydowski” - tłumaczył. BBC World Service przypomniało w kontekście zmian w ustawie wpadkę byłego amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy, który w 2012 roku w trakcie przemówienia z okazji nadania Janowi Karskiemu Prezydenckiego Medalu Wolności użył zwrotu „polskie obozy śmierci”. W materiale zaznaczono jednocześnie, że wśród osób uznanych za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata za zasługi na rzecz ratowania Żydów są „tysiące Polaków”. Korespondent radia rozmawiał także z publicystą Konstantym Gebertem, przewodniczącą Gminy Wy-

znaniowej Żydowskiej w Warszawie Anną Chipczyńską i szefem działu naukowego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dr Michałem Trębaczem. Ten ostatni przypomniał o roli Polaków w pojedynczych przypadkach mordów na społeczności żydowskiej np. w Jedwabnem, ale zaznaczył, że „państwo polskie absolutnie nie było współwinne” i „w żadnym stopniu nie kolaborowało z Niemcami”. „Polacy, pojedyncze osoby - tak, oni tak, w różnym stopniu. Ale to działo się w całej okupowanej Europie” - podkreślił. We wtorek rano prezydent Andrzej Duda poinformował, że po analizie sytuacji i proponowanych przepisów, zdecydował się na podpisanie nowelizacji ustawy o IPN. Jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa. Decyzję Dudy BBC określiło „gestem w stronę Izraela”. Szacowana tygodniowa słuchalność angielskiego wydania BBC World Service to ok. 75 milionów osób na świecie. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

„Times”: UE planuje sankcje za

złamanie reguł okresu przejściowego Dziennik „The Times” poinformował w środę, że Unia Europejska planuje zapisanie w umowie dotyczącej okresu przejściowego po wyjściu W. Brytanii ze Wspólnoty możliwość nakładania sankcji za złamanie reguł, w tym nawet zawieszenia dostępu do wspólnego rynku UE. Wśród proponowanych narzędzi wywierania wpływu na rząd w Londynie miałyby się też znaleźć prerogatywy, pozwalające na przykład na zawieszenie połączeń lotniczych z W. Brytanią oraz nałożenie ceł i wprowadzenie pełnej kontroli granicznej. Gazeta zaznaczyła, że proponowane zapisy nie podlegałyby nadzorowi Trybunału Sprawiedliwości UE. Ich użycie mogłoby - zdaniem dziennika - wywołać poważne napięcia w relacjach UE z W. Brytanią, a nawet wojnę handlową. Według „Timesa” unijni negocjatorzy zażądali także, aby brytyjska premier Theresa May przedstawiła wiążące prawnie zobowiązanie dotyczące planów uniknięcia tzw. twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią. W razie braku wiarygodnego pomysłu na rozwiązanie tej kwestii bez zachowania dotychczasowego członkostwa W. Brytanii we wspólnym rynku i unii celnej, przedstawiciele UE są gotowi nawet zablokować dalsze negocjacje. Dziennik podkreślił, że „pięciostronicowy prawniczy tekst przygotowany przez Komisję Europejską (...) wywoła wściekłość posłów Partii Konserwatywnej, którzy uznają okres przejściowy za zredukowanie W. Brytanii do roli wasala Unii Europejskiej”. Typowany na przyszłego lidera Partii Konserwatywnej poseł Jacob Rees-Mogg skomentował doniesienia gazety mówiąc, że „należy dziękować niebiosom, iż opuszczamy organizację, która stosuje tak agresywne

podejście, kiedy nie wypełniamy jej rozkazów”. „Times” napisał, że decyzja UE o konieczności wypracowania takich rozwiązań „ilustruje poziom nieufności pomiędzy (brytyjskim) rządem a europejskimi państwami”. Informacje „Timesa” podkreślają wzrost temperatury w negocjacjach pomiędzy W. Brytanią a Unią Europejską. We wtorek wznowione zostały negocjacje pomiędzy przedstawicielami Londynu i Brukseli w nadziei na przygotowanie na marcową Radę Europejską porozumienia w sprawie mającego trwać do 27 miesięcy okresu przejściowego. W środę rozpoczęła się z kolei dwudniowa sesja podzespołu w ramach brytyjskiego rządu, który ma doprowadzić do wypracowania kompleksowej strategii negocjacyjnej W. Brytanii i jednoznacznego zdecydowania o tym, jaki jest preferowany efekt rozmów o przyszłych relacjach z Unią Europejską. Brytyjskie media spekulowały, że rozmowy mogą jedynie podkreślić konflikty wewnątrz gabinetu Theresy May. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do 29 marca 2019 roku. Według rządowych planów, kraj zachowa jeszcze obecne warunki członkostwa - poza prawem głosu - w ramach tzw. okresu przejściowego, który potrwa od 21 do 27 miesięcy, kończąc się najpóźniej w czerwcu 2021 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

Pałac Buckingham zakazał

plastikowych butelek i słomek Brytyjska królowa Elżbieta II poparła działania aktywistów na rzecz ograniczenia zużycia plastiku i wprowadziła zakaz używania plastikowych butelek oraz słomek na terenie posiadłości należących do rodziny królewskiej - poinformował w poniedziałek „The Times”.

Zgodnie z decyzją monarchini na wszystkich spotkaniach woda będzie serwowana ze szklanych butelek, które podlegają łatwiejszemu recyklingowi. Wycofane zostaną także plastikowe słomki, które stopniowo będą znikać ze wszystkich rezydencji od Pałacu Buckingham w Londynie po Pałac Holyrood w Edynburgu, a pracownicy kantyn będą zachęcani do używania porcelanowych talerzy oraz kubków jednorazowych podlegających pełnemu recyklingowi. Dziennik przypomniał, że także szkocki rząd pracuje nad nowymi przepisami, które m.in. zakażą używania słomek i wprowadzą systemy zachęcające do zwracania plastikowych butelek. Z podobną inicjatywą wyszła na początku roku także londyńska popołudniówka „London Evening Standard”, która zaczęła zachęcać szefów kuchni i właścicieli popularnych barów w mieście do dobrowolnej rezygnacji ze słomek. Taką decyzję podjęli już właściciele m.in. sieci barów All Bar One, pubów JD Wetherspoon, kawiarni Costa Coffee i restauracji Pizza Express. Na początku stycznia brytyjska premier Theresa May przedstawiła 25-letni plan ograniczenia ilości plastikowych odpadów, m.in. przez zwiększenie opłat za torebki foliowe i zachęcanie supermarketów do tworzenia alejek sklepowych bez plastikowych opakowań. Przemawiając w rezerwacie przyrody London Wetland Centre, szefowa rządu zapowiedziała wzmocnienie wysiłków na rzecz dbania o środowisko naturalne tak, by stać się pierwszym pokoleniem, które zostawi je w lepszym stanie, niż zastało. „Myślę, że w przyszło-

ści ludzie będą równie zszokowani tym, w jaki sposób dopuściliśmy do produkcji tak ogromnej ilości niepotrzebnego plastiku” - mówiła. Premier zaznaczyła, że co roku Brytyjczycy produkują tyle jednorazowych plastikowych odpadów, że można by nimi ponad tysiąc razy wypełnić legendarną halę koncertową Royal Albert Hall w Londynie. May zwróciła również uwagę, że plastik jest zabójczy dla dziesiątków gatunków zwierząt. Według szacunków rocznie nawet milion ptaków i ponad 100 tys. ssaków morskich oraz żółwi ginie z powodu zjedzenia plastikowych odpadów lub zaplątania się w nie. Premier przypomniała, że w 2015 roku rząd Partii Konserwatywnej zmusił największe supermarkety do wprowadzenia opłaty pięciu pensów (ok. 24 groszy) za torebki foliowe, co na przestrzeni trzech lat zmniejszyło liczbę używanych jednorazówek o ponad 9 mld. Te przepisy będą teraz rozszerzone na wszystkie typy sklepów. Wcześniej grupa posłów Izby Gmin zaproponowała wprowadzenie „podatku latte” w wysokości 25 pensów (ok. 1,17 zł) na wszystkie napoje sprzedawane w jednorazowych kubkach plastikowych, przypominając, że zaledwie ok. 1 proc. z nich podlega recyklingowi. Według szacunków Brytyjczycy zużywają ok. 2,5 mld jednorazowych kubków rocznie. Po publikacji stanowiska posłów sieć sklepów RTV/AGD Argos odnotowała pięciokrotny wzrost zainteresowania kubkami wielokrotnego użytku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Nicola Sturgeon: Szkocja też chce

pozostać członkiem jednolitego rynku

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon oświadczyła, że Szkocja powinna osiągnąć takie samo porozumienie, jak Irlandia Północna w przypadku, gdyby ta pozostała w ramach jednolitego rynku i unii celnej po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. „Jeśli Irlandia Północna utrzyma się na jednolitym rynku, o co zabiega również Szkocja - i nie chodzi tu o argument, że +w takim razie my także+ - nasze pozostanie stanie się praktyczną koniecznością” - napisała w piątek na Twitterze szefowa Szkockiej Partii Narodowej. Sturgeon uważa, że gdyby tak się nie stało, Szkocja znalazłaby się „w bardzo nierównej sytuacji, jeśli chodzi o przyciąganie inwestycji i tworzenie miejsc pracy”. W ten sposób Sturgeon odniosła się do słów Michela Barniera, głównego negocjatora z ramienia Unii Europejskiej, który powiedział w piątek, że UE powinna zawrzeć w porozumieniu końcowym o wyjściu W. Brytanii opcję przewidująca, iż Irlandia Północna pozostanie we wspólnym rynku i w unii celnej, aby uniknąć stworzenia fizycznej granicy z Republiką Irlandii. „Naszym obowiązkiem jest włączenie tej trzeciej opcji do tekstu porozumienia o wystąpieniu w celu zagwarantowania, że niezależnie od okoliczności nie

powstanie sztywna granica” - oświadczył Barnier podczas konferencji prasowej zwołanej po kolejnej rundzie negocjacji. Problemowi granicy między Republiką Irlandii i Północną Irlandią po Brexicie poświęcona była część pierwszego etapu zakończonych w grudniu rozmów, a w tym tygodniu delegacje brytyjska i unijna omawiały techniczne aspekty sprawy. Barnier podkreślił, iż rząd brytyjskiej premier Theresy May nie wyjawił dotąd, jakie będzie rozwiązanie, podczas gdy opcja preferowana przez Brukselę polega na utrzymaniu reguł jednolitego rynku i unii celnej na całej irlandzkiej wyspie. Rząd Sturgeon broni pozostania Zjednoczonego Królestwa na jednolitym rynku jako najlepszej opcji, mogącej zredukować negatywne następstwa Brexitu dla gospodarki, podczas gdy gabinet May odrzuca możliwość pozostania w unii celnej z UE po opuszczeniu Unii przez W. Brytanię. (PAP)

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|15

UWAGA WAŻNE!

Szanowny Pacjencie byłej Przychodni Zielonej w Londynie Chcielibyśmy poinformować ze zostaliśmy oficjalnie upoważnieni do czasowego przechowania i przekazania Twojej dokumentacji medycznej. Zapraszamy do odbioru dokumentów, które stanowią istotna cześć Twojej historii medycznej i pobytowej w Anglii, lub do kontynuacji leczenia u najwyższej klasy specjalistów w przychodni na Tootingu oraz na Clapham, w których łącznie pracuje ponad 70 specjalistów lekarzy, stomatologów i terapeutów do Twojej dyspozycji. Z poważaniem, Zespól Polskiej kliniki medycznej Dokumenty do odbioru na Clapham SW11 MEDICAL 45 Lavender Hill Londyn - Clapham Junction, SW11 5QW 020-7223-5114 www.sw11medical.uk www.polskaklinika.sw11medical.uk www.polski-lekarz.london


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

16|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

W. Brytania: „Daily Mail”: Soros, zatrzymaj swoje brudne pieniądze Brytyjski tabloid „Daily Mail” skrytykował w piątek miliardera George’a Sorosa za wsparcie kampanii mającej na celu powstrzymanie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. „Spadaj, panie Soros. Możesz zatrzymać swoje brudne pieniądze” - napisała gazeta.

„Daily Mail” odniósł się do informacji opublikowanych w czwartek przez „Daily Telegraph”, według których Soros za pomocą stworzonej przez siebie Open Society Foundation zdecydował się wesprzeć kampanię „Best for Britain”; kampania ta ma doprowadzić do powtórzenia referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Miliarder miał również podjąć w swoim londyńskim domu sześciu sponsorów rządzącej Partii Konserwatywnej w nadziei, że przekona ich do przekazania darowizny na rzecz jego inicjatywy. Tabloid ocenił w komentarzu redakcyjnym, że aktywność Sorosa przypomina, że choć UE była „założona w najszlachetniejszym z celów - by szerzyć braterstwo, pokój i dobrobyt wśród narodów, które jeszcze niedawno były w stanie wojny”, to „przez dekady (istnienia) zdegenerowała się i przyjęła formę antydemokratycznej, nierozliczającej się przed wyborcami, niewydolnej i protekcjonistycznej biurokracji prowadzonej przez międzynarodowe elity polityczne i finansowe na ich korzyść”. Dziennik podkreślił, że oprócz miliardera w wydanych przez niego kolacjach wzięli udział także: zarabiający 48 mln funtów rocznie prezes firmy reklamowej Martin Sorrell, były dyrektor wykonawczy Goldman Sachs Stephen Peel i były minister w rządzie Partii Pracy Mark Malloch-Brown, który doradzał m.in. w Banku Światowym i ONZ. „Oni po prostu nic nie rozumieją. Nie rozumieją, że jednym z wielu powodów, dla których tak wiele osób zagłosowało za Brexitem, jest niechęć do tej nowej, aroganckiej klasy elit, która poucza ich, jak mają żyć” napisał „Daily Mail”, krytykując w szczególności Mallocha-Browna, który w radiowym wywiadzie ewentualną zmianę decyzji o Brexicie porównał do zmiany decyzji po wyjeździe na wakacje nad morze, jeśli pogoda na miejscu okaże się niekorzystna. „Prawda, której zatwardziali zwolennicy pozostania w UE nie chcą zrozumieć, jest taka, że podjęta decyzja w referendum (o wyjściu z UE) nie wynikała wyłącznie ani nawet w przeważającym stopniu ze względów ekonomicznych. Nie, w znacznie większym stopniu wynikała ona z głęboko zakorzenionej ludzkiej potrzeby odzyskania tożsamości narodowej i niezależności, odzyskania kontroli nad naszymi granicami, prawodawstwem, pieniędzmi i handlem zagranicznym. Dla uzyskania tej cennej nagrody wielu wyborców gotowych było zaryzykować obniżenie standardu życia, przynajmniej w krótkim okresie” - podkreśliła gazeta. Redakcja tabloidu zaznaczyła, że pomysł stworzenia kampanii reklamowej, która miałaby doprowadzić do

zmiany decyzji o opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię, to „obelga dla brytyjskiej demokracji - równie obraźliwa, co sugerowane próby wpływania przez Rosję na wybory prezydenckie w USA na korzyść Donalda Trumpa”. „Dla Sorosa mamy prostą wiadomość: odczep się od brytyjskiej polityki. Nie chcemy twoich brudnych pieniędzy, przestań wtrącać się w naszą demokrację. (...) Nasi obywatele mają świadomość, że gdybyśmy mieli wycofać się z decyzji (o Brexicie - PAP), to stalibyśmy się pośmiewiskiem świata. (...) To może pasować panu, Goldman Sachs i Sir Martinowi (Sorrellowi), któremu ciężko się żyje za 48 milionów funtów, ale dla patriotycznych Brytyjczyków, którym zależy na ich kraju, nie ma odwrotu (od tej decyzji)” - napisano. W zamieszczonym na pierwszych stronach gazety artykule poświęconym Sorosowi podkreślono, że miliarder sam pisał kiedyś o sobie, że „ma wyolbrzymione mniemanie o swoim znaczeniu”. „Mówiąc szczerze, uważałem siebie za jakiegoś boga. (...) Rzeczywistość zbliżyła się wystarczająco do mojej fantazji, abym mógł przyznać się do tego sekretu” - tłumaczył w opublikowanej w 1987 roku książce „Alchemia Finansów”. „To wyznanie (...) może przynajmniej częściowo tłumaczyć, dlaczego miliarder zdecydował się spędzić ostatnie lata życia na mieszaniu w polityce w niemal każdym zakątku świata” - ocenił „Daily Mail”. Jak dodano, 87-letni Soros wydał ok. 14 mld funtów na „promowanie głównie lewicowych kwestii, próbując zliberalizować przepisy aborcyjne i imigracyjne, zalegalizować narkotyki i nie doprowadzić do wybrania na stanowisko niektórych konserwatywnych polityków, w tym prezydentów USA George’a W. Busha i Donalda Trumpa”. Tabloid pisze też o zaangażowaniu Sorosa w finansowanie stypendiów dla czarnoskórych studentów w RPA od 1979 roku, tj. jeszcze w czasach apartheidu, a także jego wsparcie dla sił demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej u schyłku komunizmu i w okresie transformacji. Gazeta zaznaczyła, że działania Sorosa są „pełne sprzeczności”, bo jego fundacja jako jeden ze swych celów wskazuje „budowanie żywotnych i tolerancyjnych demokracji, których rządy ponoszą odpowiedzialność i włączają swoich obywateli” w procesy decyzyjne, tymczasem miliarder chce teraz wesprzeć finansowo kampanię przeciwko referendum w sprawie Brexitu, które „było jednym z największych przykładów demokracji (...) w brytyjskiej historii”. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|17


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

18|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Polski ambasador odpowiada

Grossowi w liście do „FT” Polski ambasador w Londynie Arkady Rzegocki napisał w czwartek list do „Financial Timesa”, polemizując z komentarzem historyka Jana Tomasza Grossa dla tej gazety. „Jestem zasmucony, ale nie zaskoczony” - napisał w liście udostępnionym na Twitterze ambasady RP. Zdaniem Rzegockiego, który był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, „to kolejny przypadek, kiedy Gross zdecydował się kwestionować dobre intencje stojące za nową ustawą (o IPN), której celem jest sprzeciw wobec błędnemu przypisywaniu państwu polskiemu i narodowi jako całemu odpowiedzialności za przestępstwa Holokaustu, które były skrupulatnie zaplanowane i bezwzględnie wykonane przez nazistowskie Niemcy”. Ambasador podkreślił, że nowe przepisy są „reakcją na systemowo błędne przedstawianie polskiej historii, w szczególności przez błędne określanie obozów koncentracyjnych założonych i zarządzanych przez nazistowskie Niemcy na terenie okupowanej Polski jako +polskie+”. „W przeciwieństwie do tego, co twierdzi Gross, ustawa nie ogranicza badań naukowych ani działalności artystycznej; nie zakazuje też mówienia o niektórych aktach kryminalnych dokonanych przez pojedyncze osoby lub grupy Polaków na narodzie żydowskim podczas drugiej wojny światowej” - napisał Rzegocki. Zaznaczył, że „jest istotna różnica, której Gross nie chce zaakceptować, pomiędzy pojedynczymi aktami a zinstytucjonalizowaną kryminalną działalnością państwa, co nie miało nigdy miejsca w Polsce”. Jak przypomniał, „Polska w żaden sposób nie kolaborowała z nazistami”, a „polski rząd na uchodźstwie, który działał w Londynie, uznał szantażowanie ukrywających się Żydów lub Polaków, którzy chronili Żydów podczas nazistowskiej okupacji za przestępstwo karane śmiercią”. „Polska była jedynym państwem w okupowanej Europie, które stworzyło podziemną Radę Pomocy Żydom. Mimo groźby kar śmierci, tysiące Polaków brało udział w pomaganiu Żydom w ucieczce z Holokaustu” - podkreślił. Rzegocki zaznaczył, że „odmawiając polskiemu państwu prawa obrony swoich własnych obywateli przed fałszywymi oskarżeniami, Gross wydaje się ignorować w całości niewyobrażalne okrucieństwo niemieckiej okupacji Polski i Polaków, którzy również cierpieli

w wyniku przebywania w obozach koncentracyjnych”. Przypomniał, że oprócz 3 mln Żydów podczas niemieckiej okupacji zginęło też ok. 2,8 mln etnicznych Polaków. „Polski naród wierzy, że ma moralne prawo do walki o historyczną prawdę w tej sprawie, która wciąż jest zmieniania i zniekształcana” - podkreślił. „Nikt nie zaprzecza, że tysiące Polaków, czy to z powodu bezpośredniego zagrożenia ze strony Niemców, biedy, własnego antysemityzmu czy chciwości, przyłożyło się do tragicznego losu Żydów” - przyznał ambasador. Jednak: „nie możemy pozwolić na rozszerzanie odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskich Niemiec na miliony Polaków, które ich nie popełniły” - zastrzegł. „Właśnie tego typu generalizacje będą zwalczane za pomocą tego nowego prawa. Prawda o niemieckich obozach śmierci i okrutnych realiach niemieckiej okupacji Polski jest istotnym elementem historii Holokaustu” - podkreślił Rzegocki. Wyraził nadzieję, że „Gross przestanie specjalnie wyszukiwać złych intencji polskiego rządu i zacznie doceniać dziedzictwo, które to prawo próbuje chronić”. W środę na łamach „FT” Gross, emerytowany wykładowca historii na Uniwersytecie Princeton i autor budzącej kontrowersje książki „Sąsiedzi”, stwierdził, że wbrew zapowiedziom rządu dotyczącym walki o „godność i prawdę historyczną” ostatecznym celem nowelizacji ustawy o IPN „jest zafałszowanie historii Holokaustu”. Jak ocenił, „polskie władze chcą zdławić wszelką debatę o współudziale Polaków w prześladowaniach żydowskich obywateli, sprawiając, że nielegalne stanie się dyskutowanie o tym +publicznie i wbrew faktom+”. Gross napisał także m.in. o „obawach, że w wyniku (przyjęcia) nowego prawa praktycznie każdy Żyd, który przeżył Holokaust w Polsce, może zostać oskarżony”. „Przeczytałem setki świadectw osób, które ocalały, i nie przypominam sobie ani jednego, w którym autor nie opisywałby zdrady, zastraszania lub donosu ze strony polskich obywateli” - napisał. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

„Times”: Polacy piątą największą grupą pracowników służby zdrowia Dziennik „The Times” opublikował w piątek statystyki dotyczące obywatelstwa pracowników publicznej służby zdrowia (NHS) w Wielkiej Brytanii. Polacy, których w NHS pracuje 8,5 tysiąca, stanowią tam piątą największą grupę. Polscy obywatele w NHS plasują się za Brytyjczykami, Indusami, Filipińczykami i Irlandczykami. Ujawnione liczby pochodzą z raportu przygotowanego przez bibliotekę brytyjskiej Izby Gmin i zostały opracowane we współpracy z NHS Digital. Łącznie w NHS reprezentowane są aż 202 narodowości. Według danych 85,5 proc. pracowników służby zdrowia to Brytyjczycy, 5,6 proc. pochodzi z innych państw UE, 4,2 proc. z krajów azjatyckich, a 1,9 proc. z Afryki. „Times” zaznaczył, że pomimo obaw o odpływ wykwalifikowanych pracowników po referendum w sprawie wyjścia kraju z UE z czerwca 2016 roku, odsetek leka-

rzy i pielęgniarek pochodzących z Unii - odpowiednio 10 proc. i 6 proc. - nie uległ większej zmianie. Jak jednak zaznaczono, odnotowano znaczący odpływ hiszpańskich pracowników, których liczba w ciągu półtora roku zmalała o 6 proc. - niespełna 500 osób. Dziennik zwrócił także uwagę, że rozkład narodowości w służbie zdrowia nie odzwierciedla struktury szerszego rynku pracy: zaledwie 1,6 proc. pracowników pochodzi z 13 państw, które do UE weszły od 2004 roku (w tym Polski), podczas gdy ogółem jest to 4,2 proc. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|19


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

20|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

W.Brytania: „Economist” o ustawie o IPN:

PiS chce przepisać historię na nowo Liberalny brytyjski tygodnik „The Economist” skrytykował w czwartek nowelizację ustawy o IPN, pisząc, że „rządzące Prawo i Sprawiedliwość chce przepisać historię na nowo, tak aby Polacy byli jedynie ofiarami - nigdy sprawcami”. Tekst, który ukaże się w najnowszym wydaniu drukowanym, opublikowano w czwartek na stronie internetowej czasopisma. „Polacy od dawna zwalczali zwrot +polskie obozy śmierci+, o czym przekonał się także Barack Obama, kiedy bezmyślnie go użył w 2012 roku. Ale to pojęcia odzwierciedla raczej niezgrabność, a nie historyczny rewizjonizm: nikt nie argumentuje przecież, że to Polacy prowadzili obóz Auschwitz lub jakikolwiek z obozów w Polsce” - oceniono w komentarzu. Zaznaczono, że naukowcy i artyści są wyłączeni z zapisów ustawy, dodając, że „polscy nauczyciele czy dziennikarze mogą się jednak zawahać przed przypomnieniem na przykład masakry w Jedwabnem w 1941 roku”. Zdaniem „Economista” podobnie kontrowersyjny jest zapis o karaniu za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. „Polacy i Ukraińcy są związani historią okupacji, pogromów i deportacji - czasem jako sojusznicy, częściej jako wrogowie” - przypomniał tygodnik, wskazując m.in. na działalność Stepana Bandery. Jak jednak zaznaczył, „jest najlepiej, kiedy takie spory rozstrzygają naukowcy, a nie politycy - ale polski rząd, kierowany od 2015 roku przez populistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość, chce użyć historii w służbie politycznych, partyjnych interesów”. „W regionie pełnym rywalizujących narracji, ukrytych krzywd i słabych państw, liderzy lubujący się w demagogii zawsze będą kuszeni sięgnięciem po przepastny arsenał pamięci historycznej” - tłumaczy „Economist”, wskazując m.in. na ukraińskie przepisy dotyczące dekomunizacji, węgierskie dyskusje o traktacie z Trianon z 1920 roku, a także podobne zabiegi parlamentów w Rosji, na Litwie, a nawet w Grecji, która kwestionuje nazwę państwa Macedonia. „Economist” odnotował, że ustawa o IPN wzbudziła wiele kontrowersji. Wskazał m.in. na protest pod Pałacem Prezydenckim z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o „zdjęcie jarmułki” i krytykę ze strony ukraińskiej Rady Najwyższej, a także zastrzegł, że „obecność skinheadów z hasłem +Czysta Polska+ jest częstym widokiem na polskich marszach, a pojawiają

się także oznaki ksenofobii wobec około milionowej społeczności Ukraińców”. Tygodnik ocenia, że polski rząd „wydaje się pisać prawo w kierunku zgodnym z cyniczną definicją narodu przedstawioną przez czeskiego politologa Karla Deutscha: +to grupa ludzi zjednoczonych w błędnym przekonaniu o historii i nienawiści do swoich sąsiadów+”. Jak zaznacza, „jeśli nowe prawo miało odwrócić uwagę od polskich błędów w przeszłości, to odniosło odwrotny skutek”, a od „zagraniczne media od tygodni omawiają przypadki polskich okrucieństw z czasów wojny”. „Czy to błąd? Niezbyt. PiS kwitnie dzięki takim potępieniom. Polityczny atak na polskie instytucje, w szczególności sądownictwo, oraz błędy dyplomatyczne wywołały ostracyzm w Europie i zraziły sojuszników, w tym Amerykę. Choć wielu wyborców tego nienawidzi, rosnąca ich liczba ma jednak inne zdanie i PiS ma prawie 50 proc. poparcia w sondażach. Międzynarodowa reakcja na ustawę wspiera jedynie rządową narrację, że jedynie im można ufać w realizacji zadania ochrony prawdy i honoru polskiego narodu” - pisze brytyjski tygodnik. Ocenia, że wprowadzone przez rząd przepisy „w mniejszym stopniu mają poprawić zapis historyczny, a bardziej przekręcić historię narodu polskiego w opowieść o byciu ofiarą - odrzucając sceptyków jako zdrajców”. Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent podpisał nowelę we wtorek; postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do TK. Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Eurostar uruchomi bezpośredni

pociąg Londyn-Amsterdam Spółka Eurostar, która jest operatorem połączeń kolejowych Londynu z Paryżem i Brukselą przez tunel pod Kanałem La Manche, uruchomi 4 kwietnia również bezpośrednie połączenie z Amsterdamem poinformowały brytyjskie media. Trasę z Londynu przez Brukselę i Rotterdam do Amsterdamu pociąg będzie pokonywał w 3 godziny i 41 minut. Od czasu zainaugurowania przez Eurostar połączenia Londynu z Paryżem w 1994 roku coroczne przewozy pasażerskie między obu tymi miastami - zarówno kolejowe, jak i lotnicze - podwoiły się. Między Londynem a Amsterdamem podróżuje obecnie samolotami ponad 4 mln osób rocznie i nowy pociąg może przyciągnąć tutaj dodatkowych klientów.

Na razie nie będzie bezpośredniego pociągu Eurostar z Amsterdamu do Londynu, gdyż w Brukseli ma się odbywać przesiadka połączona z kontrolą paszportową i bezpieczeństwa. Sytuacja zmieni się w 2019 roku wraz z wejściem w życie brytyjsko-holenderskiego porozumienia międzyrządowego, zezwalającego na dokonywanie tych kontroli w Holandii. Większościowym udziałowcem Eurostar są francuskie koleje państwowe SNCF. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|21


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

22|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

Johnson przedstawił argumenty

za „liberalnym Brexitem” Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson nakreślił w środę argumenty za „liberalnym Brexitem” i zaapelował do Brytyjczyków o wybicie się ponad podziały polityczne z kampanii referendalnej ws. członkostwa w Unii Europejskiej w czerwcu 2016 roku. Wystąpienie Johnsona w Policy Exchange było wygłoszone w formie odpowiedzi na wątpliwości pewnej mieszkanki z okręgu wyborczego szefa MSZ, która „miała wrażenie, że nikt nie próbuje zrozumieć jej odczuć ws. Brexitu”. „Rozpoznałem w jej słowach uczucie żalu i wyobcowania, bo w ciągu ostatnich 18 miesięcy tak często słyszałem o podobnych odczuciach ze strony przyjaciół, rodziny, a nawet osób, które obrażają mnie na ulicy” - tłumaczył Johnson w długim wystąpieniu inspirowanym liberalizmem Johna Stuarta Milla. Brytyjski minister ostrzegł zwolenników pozostania w Unii Europejskiej przed próbą doprowadzenia do drugiego referendum i odwrócenia oryginalnej decyzji, mówiąc, że byłby to „katastrofalny błąd, który skutkowałby stałym i nieusuwalnym poczuciem zdrady” wśród wielu wyborców. „Nie możemy do tego do-

puścić” - podkreślił. Minister przyznał jednocześnie, że pomimo zwycięstwa w referendum zwolenników wyjścia z UE nadal mają oni obowiązek przekonywania opinii publicznej do swoich racji. Zdaniem ministra nie należy napawać się zwycięstwem. „Nie wystarczy powiedzieć zwolennikom pozostania w Unii Europejskiej: przegraliście, dajcie sobie spokój. Musimy zaakceptować, że ogromna większość była motywowana absolutnie szlachetnymi pobudkami, prawdziwym poczuciem solidarności z naszymi europejskimi sąsiadami oraz chęcią, aby Wielka Brytania osiągała sukcesy” - tłumaczył. Johnson podzielił główne obawy wyborców na trzy kategorie, dotyczące kwestii związanych z polityką bezpieczeństwa, tożsamością narodową oraz negatywnymi skutkami gospodarczymi.

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

„Nasze zobowiązanie do chronienia Europy jest bezwarunkowe i nienaruszalne” - zapewnił, wskazując m.in. na obecność 800 brytyjskich żołnierzy w Estonii i wysokie wydatki na system obronny i składając zapowiedź, że Wielka Brytania „nadal będzie bardzo zaangażowana w europejską politykę zagraniczną i politykę bezpieczeństwa”. Szef MSZ odrzucił sugestie, że przez wyjście z UE Brytyjczycy staną się bardziej odizolowani od kontynentu. „Nie widzę żadnego rozsądnego powodu, dla którego nie moglibyśmy nadal przechodzić na emeryturę w Hiszpanii lub gdziekolwiek indziej” - mówił. Dodał, że Wielka Brytania „może kontynuować wymiany akademickie, które były elementem europejskiego życia kulturalnego od średniowiecza”. „Nie chodzi o powrót do autarkicznego menu opartego na mielonce, kapuście i wątróbce z lat 50., ale o kontynuowanie imponującej rewolucji smaków i stylów (...), do której doszło nie tyle z powodu członkostwa w Unii Europejskiej, (...) ile w wyniku naszej historii i globalnych koneksji, otwartości na ludzi i na idee, które sprowadziły na ulice Londynu ponad 300 języków, czyniąc z niego prawdopodobnie najbardziej różnorodną stolicę na świecie” - przekonywał. Jego zdaniem decyzja o Brexicie „to wyrażenie zasadnego i naturalnego dążenia do samorządu - rządów ludzi, dla ludzi i przez ludzi - a nie jakiejś reakcyjnej faradżystowskiej koncepcji” państwa (nawiązanie do radykalnie prawicowej, antyunijnej polityki Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa UKIP i jej byłego lidera Nigela Farage’a). „Aby zrozumieć, dlaczego unijne regulacje nie zawsze odpowiadają interesom gospodarczym Wielkiej Brytanii, kluczowe jest zrozumienie, że prawo UE jest szczególne” - mówił Johnson. Jego zdaniem regulacje „są wręcz teleologiczne i mają pozwolić na osiągnięcie politycznego celu: (...) stworzenie nadrzędnego państwa europejskiego jako podstawy dla nowej, europejskiej tożsamości politycznej”. Polityk pytał retorycznie o to, ile z osób na sali jest w stanie nazwać swojego europosła. „To jest argument, który czasem przedstawiam tym, którzy witają mnie obelgami: przynajmniej wiedzą,

kim jestem i mniej więcej wiedzą, co robię. Gdybyśmy mieli znaleźć osoby odpowiedzialne za przygotowanie następnej fazy unijnej integracji (...) nie wiedziałbym jednak, gdzie ich szukać, ani tym bardziej jak pozbawić je urzędu. Właśnie dlatego ludzie zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej: nie dlatego, że są wrogo nastawieni do europejskiej kultury i cywilizacji, ale dlatego, że chcieli odzyskać kontrolę nad tym procesem” - tłumaczył. Mówiąc o korzyściach gospodarczych wynikających z opuszczenia Wspólnoty, Johnson zaznaczył, że Wielka Brytania musi utrzymać status kraju przyciągającego ambitne, zmotywowane osoby, ale musi też zadać sobie trudne pytania dotyczące skutków 20 lat niekontrolowanej imigracji, które „wielu rozumie jako obniżenie płac i porażkę inwestowania w rozwój młodych ludzi z tego kraju”. Zwrócił uwagę na - jak to określił - „zasłużony zmierzch” po Brexicie UKIP-u - jedynej ostro antyimigracyjnej partii w Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem stało się to dlatego, że ludzie poczuli, iż ich głos w sprawie uzyskania kontroli został usłyszany. „Tym bardziej uderzający jest kontrast z niektórymi krajami Schengen, gdzie taka kontrola nie jest możliwa, a radykalna prawica zyskuje coraz większe poparcie” - zauważył Johnson. Odnosząc się do kwestii prawnych, szef MSZ zaznaczył, że „byłoby absurdem”, gdyby Wielka Brytania musiała przestrzegać unijnych przepisów po pełnym opuszczeniu Wspólnoty, ale jednocześnie zasygnalizował, że jest gotów zaakceptować dwuletni okres przejściowy, w którym rząd w Londynie będzie nadal związany unijnym prawodawstwem. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku z możliwym przedłużeniem obecnych warunków członkostwa w ramach okresu przejściowego - bez prawa głosu - przez następne 21 do 27 miesięcy. Boris Johnson to były burmistrz Londynu (20082016) i jeden z faworytów do zastąpienia Theresy May na stanowisku premiera. W roku 2016 był jednym z liderów kampanii za wyjściem z UE. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|23


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

24|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

„Times”: system rejestracji przyszłych

migrantów z UE może nie być gotowy na czas Dziennik „The Times” ostrzegł w poniedziałek, że nowy system służący do rejestracji przyszłych migrantów z Unii Europejskiej przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii po wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty może nie być gotowy na czas. Według informacji gazety opóźnienie to efekt ustaleń politycznych wewnątrz rządu na temat przyszłego statusu migrantów z państw UE, w tym Polski, którzy przyjadą w trakcie około dwuletniego okresu przejściowego między datą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, 29 marca 2019 roku a datą wejścia w życie nowego porozumienia o relacjach kraju ze Wspólnotą (prawdopodobnie między grudniem 2020 a czerwcem 2021 roku). „Times” zaznaczył, że w ramach konsultacji wewnątrzrządowych brytyjskie MSW opowiadało się za utrzymaniem dla tych osób wszystkich praw, w tym do osiedlenia się w kraju, którymi obecnie cieszą się obywatele UE w ramach swobody przepływu osób, ale spotkało się to ze sprzeciwem m.in. ze strony premier Theresy May. Szefowa rządu, a także czołowi zwolennicy Brexitu poparli stworzenie alternatywnego systemu obowiązkowej rejestracji obywateli UE przyjeżdzających w trakcie okresu przejściowego. Jak jednak podkreśliła gazeta, „ta decyzja wywołała alarm w Home Office”, a „rządowe źródła przyznały, że prace nad takim rozwiązaniem +dopiero co się zaczęły+ i +niemal na pewno nie będą gotowe na czas+”. W ubiegłym tygodniu „Times” podał, że większość brytyjskich ministrów uważa, iż po całkowitym wyjściu z UE i zakończeniu okresu przejściowego należy wprowadzić system migracyjny, który stworzy równe warunki dostępu do brytyjskiego rynku pracy dla obywateli UE i reszty świata, wymagając od wszystkich uzyskania uprzednio specjalnej wizy. Dziennik ostrzegł jednak, że w ubiegłym roku władze

brytyjskie wydały 164 tys. wiz dla obywateli państw spoza UE, a gdyby uwzględnić wszystkie osoby, które przyjechały ze Wspólnoty, to ta liczba wzrosłaby do ok. 400 tys., znacząco zwiększając obciążenia administracyjne. Omówiony przez „Timesa” system rejestracji obywateli UE w okresie przejściowym jest jednak zupełnie oddzielną bazą danych niż ta, która będzie regulowała status 3,3 mln osób już mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym około miliona Polaków. Nowe rozwiązanie, oparte o zasadę „statusu osoby osiedlonej”, ma zostać wdrożone w drugiej połowie 2018 roku, a rejestracja - jak zapewniają jego twórcy - będzie znacznie prostsza niż obecna procedura wymagająca m.in. wypełnienia 75-stronicowego formularza i będzie w całości przebiegała przez internet. W ubiegłym roku brytyjski rząd przeprowadził konsultacje w sprawie nowego systemu z przedstawicielami polskiej społeczności w Londynie, Birmingham i Edynburgu. Pod koniec lutego podobne spotkania w formule „Community Connect” odbędą się także w walijskim Cardiff (21 lutego) i północnoirlandzkim Belfaście (23 lutego). Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do 29 marca 2019 roku. Według rządowych planów kraj zachowa jeszcze obecne warunki członkostwa - poza prawem głosu - w ramach tzw. okresu przejściowego, który potrwa od 21 do 27 miesięcy, kończąc się najpóźniej w czerwcu 2021 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Rząd W. Brytanii pokazał narzędzie

do blokowania treści ekstremistycznych Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Amber Rudd przedstawiła we wtorek rządowe narzędzie służące do wykrywania i blokowania treści dżihadystycznych i ekstremistycznych w internecie. Jego stworzenie kosztowało 600 tys. funtów. Zbudowania rządowego narzędzia do walki z ekstremizmem w sieci podjęła się londyńska firma ASI Data Science. Stworzyła ona algorytm, który wykorzystuje uczenie maszynowe do analizy i identyfikacji nagrań zawierających treści propagandowe Pań stwa Islamskiego (IS). Zdaniem brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w testach narzędzie poradziło sobie z wykryciem 94 proc. propagandowych treści dżihadystycznych z dokładnością na poziomie 99,995 proc. Departament twierdzi, że algorytm ma „niesamowitą dokładność”, a jedynie 50 nagrań wideo wybranych losowo ze zbioru liczącego milion plików wymaga ponownej moderacji przez człowieka. Właściciele wielkich platform internetowych, takich jak Google czy Facebook, od pewnego czasu chwalą się, że dysponują własnymi technologiami pozwalającymi na skuteczną walkę z treściami propagandowymi IS. Zdaniem władz Wielkiej Brytanii rządowe narzędzie będzie jednak bardziej skuteczne, może bowiem znaleźć zastosowanie również na mniejszych platformach, które nie dysponują tak dużymi zasobami technologicznymi, jak internetowi giganci, wobec

czego nie mogą opracować własnych narzędzi do walki z ekstremizmem. Amber Rudd zapowiedziała również, że rząd nie zamierza rezygnować z legislacji zezwalającej na podjęcie kroków prawnych celem usuwania propagandy IS z sieci. „Celem tych materiałów wideo jest sianie przemocy w naszych społecznościach, werbowanie bojowników, a także zastraszanie społeczeństwa” - powiedziała. „Wiemy, że zautomatyzowana technologia w rodzaju nowego narzędzia może znacznie utrudnić działania terrorystów, a także uchronić ludzi przed obcowaniem z ich przerażającymi treściami” dodała minister Rudd. Brytyjska minister spraw wewnętrznych obecnie odbywa podróż po zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, której celem jest podjęcie dialogu z największymi firmami technologicznymi na temat metod zapobiegania obecności propagandy IS na ich platformach. W planach Rudd jest również spotkanie z przedstawicielami władz USA, którego celem ma być dyskusja o współpracy obu państw na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się treści terrorystycznych w internecie. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|25


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

26|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

POSZUKIWANY ENA ZATRZYMANY

PRZEZ POLICJANTÓW DROGÓWKI. WCZEŚNIEJ SAM ZGŁOSIŁ KOLIZJĘ 66-latek poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania został zatrzymany przez międzyrzeckich policjantów drogówki. Wcześniej sam zadzwonił na Policję, ponieważ chciał zgłosić kolizję drogową, której był uczestnikiem. Mężczyzna był poszukiwany do sprawy przestępstw podatkowych, do których miało dochodzić na terytorium Niemiec.

We wtorek (13 lutego) dyżurny międzyrzeckiej Policji otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej, do której doszło na terenie jednej ze stacji paliw w Skwierzynie. Policjanci drogówki, który przyjechali na miejsce niegroźnej stłuczki podjęli czynności, które miały ustalić sprawcę kolizji. Policjanci po ustaleniu uczestników zdarzenia, każdego z nich sprawdzili w policyjnych bazach danych. Dzięki temu policjanci ustalili, że jeden z mężczyzn jest poszukiwany europejskim nakazem aresztowania. 66-latek został zatrzymany i przewiezio-

ny do Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Z zebranych informacji wynika, że mężczyzna pracujący od wielu lat na terenie Niemiec jest poszukiwany do sprawy przestępstwa podatkowe, które miały narazić skarb państwa na kwotę około 300 tysięcy euro. W Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wlkp. prowadzone będą czynności procesowe z zatrzymanym 66-latkiem, po których zapadnie decyzja co do jego dalszej przyszłości. Źródło: asp. Justyna Łętowska Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

ZACZĘŁO SIĘ OD WYMIANY SŁÓW SKOŃCZYŁO

NA USIŁOWANIU ZABÓJSTWA

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 26-latka podejrzanego o usiłowanie zabójstwa 37-letniego mężczyzny. Na jednej z ulic w centrum Warszawy doszło do wymiany słów między mężczyznami. W trakcie awantury Adrian Cz. wyjął nóż i zadał 3 groźne ciosy pokrzywdzonemu w okolicę brzucha i klatki piersiowej. Na miejsce natychmiast przyjechali policjanci i ratownicy medyczni. Podejrzany trafił do policyjnego aresztu a ranny w stanie krytycznym do szpitala. Na wniosek policjantów i prokuratora śródmiejski sąd zastosował 3 miesięczny areszt wobec zatrzymanego, który tłumaczy się, że nic nie pamięta. Teraz grozi mu kara 25 lat więzienia albo dożywotniego pozbawienia wolności.

Kilka minut po północy na jedej z ulic Śródmieścia w drogę weszły sobie dwie grupy mężczyzn wracające z wieczornych spotkań. Między 26-latkiem a 37-latkiem z mijających się grupek doszło do krótkiej wymiany słów, która chwilę później przerodziła się w awanturę i szarpaninę. Koledzy towarzyszący mężczyznom, między którymi doszło do rękoczynów, próbowali ich rozdzielić. Jednak bezskutecznie. W pewnym momencie Adrian Cz. wyjął nóż, którym trzykrotnie ugodził 37-latka w okolicę brzucha i klatki piersiowej. Intwerwencję w tej sprawie podjęli będący w pobliżu policjanci, którzy udzielili pokrzywdzonemu pierwszej pomocy. Po kilku minutach od wezwania na miejsce przyjechali

ratownicy medyczni, którzy nieprzytomnego mężczyznę w stanie ciężkim przewieźli do szpitala. Policjanci natomiast zatrzymali podejrzanego, zabezpieczyli nóż, który przy sobie posiadał, przesłuchali świadków oraz zabezpieczyli monitoring i niezbędne ślady. Po zebraniu materiału dowodowego 26-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty usiłowania zabójstwa. Tłumaczył się, że nie pamięta całego zajścia, gdyż był pijany. Na wniosek policjantów i prokuratora sąd zastosował wobec niego 3 miesięczny areszt. Teraz, w zależności od wyroku, może on spędzić w więzieniu nawet 25 lat. ea/rk


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ŁĘCZNA: POLICJANCI ZATRZYMALI SPRAWCĘ USIŁOWANIA ZABÓJSTWA

Policjanci z Łęcznej zatrzymali podczas pościgu 41-latka, który nożem atakował innego mężczyznę. Do zdarzenia doszło wczoraj w nocy na osiedlu Niepodległości w Łęcznej. Sprawca został obezwładniony i trafił do policyjnego aresztu. Miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Ofierze została udzielona pomoc medyczna. Policjanci pojawili się na miejscu dzięki zgłoszeniu dotyczącym bójki dwóch mężczyzn. Dziękujemy osobom, które powiadomiły łęczyńskich policjantów o tym zdarzeniu. Ich czujność oraz obywatelska postawa a także szybka reakcja policjantów uratowały życie ofierze przestępstwa.

W sobotę po godzinie 3 w nocy dyżurny łęczyńskiej komendy odebrał dwa zgłoszenia o tym, że na osiedlu Niepodległości w Łęcznej bije się dwóch mężczyzn. Niezwłocznie wysłał na miejsce patrol interwencyjny. Policjanci po dojechaniu na miejsce zobaczyli jak jeden z mężczyzn używając noża zadaje ciosy drugiemu. Sprawca na widok policjantów rzucił się do ucieczki. Po drodze wyrzucał noże. Po przebiegnięciu kilkuset metrów został zatrzymany przez policjantów. Okazał się nim 41 letni mieszkaniec Łęcznej. Miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Ofierze została udzielona pomoc medyczna. 37-latek, mieszkaniec Łęcznej z ranami kłutymi na całym ciele został przewieziony do szpitala. Śledczy pracują nad ustaleniem okoliczności w jakich doszło do zdarzenia. Dziś zatrzymany 41-latek zostanie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Lublinie a następnie do sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt. Dziękujemy osobom, które powiadomiły łęczyńskich policjantów o bójce dwóch mężczyzn. Ich czujność oraz obywatelska postawa z dużym prawdopodobieństwem uratowały życie ofierze przestępstwa. M.G.

SZYBKO USTALONY I ZATRZYMANY

ZA ZABÓJSTWO 78-LATKI

Policjanci Wydziału Kryminalnego w Sulęcinie zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dokonanie brutalnego zabójstwa 78-letniej mieszkanki Sulęcina. Skuteczne działania operacyjne pozwoliły szybko wytypować, a następnie zatrzymać podejrzanego, który usłyszał już zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. 29-latek przyznał się do zbrodni.

W czwartek (8 lutego) dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonych sąsiadów, że w mieszkaniu starszej kobiety na terenie Sulęcina głośno gra muzyka i nikt nie reaguje na pukanie do drzwi. Na miejsce skierowany został dzielnicowy, który ustalił, że mieszka tam 78-letnia kobieta, z którą od dłuższego czasu nie ma kontaktu. Policjant podjął decyzje o wyważeniu drzwi. W mieszkaniu odnalazł skrępowane zwłoki kobiety. Sprawą natychmiast zajęli się sulęcińscy kryminalni, którzy w wyniku skutecznej pracy operacyjnej bardzo szybko wytypowali, a następnie zatrzymali podejrzanego o zabójstwo mężczyznę. W wyniku dalszych czynności procesowych policjanci ustalili, że 29-latek wtargnął do mieszkania pokrzywdzonej, obezwładnił ją, skrępował ręce, nogi oraz zakleił usta taśmą izolacyjną. Następ-

nie splądrował mieszkanie, kradnąc znaczną ilość pieniędzy i biżuterię. Niestety kobieta w następstwie poniesionych obrażeń i braku swobodnego oddychania zmarła. Kryminalni zatrzymali w tej sprawie także konkubinę 29-latka, która usłyszała zarzut paserstwa w związku przechowywaniem pieniędzy i kosztowności skradzionych przez jej partnera. Wobec 22-letniej kobiety zastosowano dozór policyjny. 29-letni mieszkaniec Sulęcina usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i posiadania środków odurzających. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt tymczasowy. W przeszłości był notowany za rozboje i oszustwa, za co został skazany na wieloletnie więzienie. Tym razem za zabójstwo grozi mu dożywocie. Źródło: asp. szt. Andrzej Barciński Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|27


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

28|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

FACEBOOK UTRACI W CIĄGU ROKU 2 MLN NOWA WERSJA SYSTEMU ANDROID MA KUSIĆ KONKURENCYJNEGO APPLE UŻYTKOWNIKÓW W WIEKU DO 24 LAT UŻYTKOWNIKÓW Nowa wersja systemu operacyjnego Android ma kusić użytkowników kon-

Do końca 2018 roku z Facebooka utraci 2 mln użytkowników poniżej 25 roku życia. Odpływ młodych odbiorców postępuje szybciej, niż przewidywano. Na tendencji najbardziej zyskuje Snapchat - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu eMarketera.

W Stanach Zjednoczonych należąca do Marka Zuckerberga platforma wciąż zyskuje na popularności, jednak wyłącznie wśród starszych odbiorców. Do końca 2018 roku całkowita liczba aktywnych amerykańskich użytkowników FB wzrośnie o niespełna 1 proc. - do 169,5 mln w miesiącu. W tym czasie Facebook straci 9,3 proc. użytkowników w USA w wieku 11 lat i młodszych. W przedziałach od 12-17 i od 18-24 lat spadek sięgnie odpowiednio 5,6 proc. i 5,8 proc. Łącznie z FB zrezygnują 2 mln użytkowników w wieku poniżej 25 lat - przewidują analitycy eMarketera. Wskutek tego po raz pierwszy w historii Facebooka z serwisu będzie korzystała mniej niż połowa internautów w przedziale 12-17 lat. Facebook stara się minimalizować malejącą popularność wśród młodszych odbiorców poprzez inwestycje w inne platformy, jak zapowiedziany w grudniu komunikator Messenger Kids czy zwłaszcza Instagram. Zgodnie z szacunkami eMarketera ta ostatnia platforma wzrośnie w ciągu roku o 13,1 proc., osiągając miesięczną bazę aktywnych użytkowników na poziomie 104,7 mln osób w Stanach Zjednoczonych. Analitycy przewidują, że do Instagrama dołączy oko-

kurencyjnego iOS od Apple do zmiany - podał w poniedziałek serwis Bloomberg. Zaplanowana na jesień aktualizacja ma m.in. znacznie zmieniać wygląd systemu, a także zwiększać wydajność baterii.

ło 1,6 mln użytkowników poniżej 25 roku życia. W międzyczasie Snapchat ma zyskać 1,9 mln użytkowników w podobnym wieku, utrzymując przewagę w przedziale wiekowym 12-24 mimo mniejszego ogólnego tempa wzrostu i rozmiarów - o 9,3 proc. w skali roku, do 86,5 mln użytkowników. „Snapchat może doczekać się większego wzrostu w starszych grupach wiekowych w związku ze zmianami ułatwiającymi korzystanie z platformy” - twierdzi główna analityk eMarketera, Debra Aho Williamson. „Pytanie tylko, czy utrzyma sympatię młodszych użytkowników po tym, jak zaczną z niego korzystać ich rodzice i dziadkowie. To właśnie spotkało Facebooka” - dodaje. Notowania Snapa, właściciela aplikacji Snapchat, wzrosły w środę o 35 proc. po tym, jak firma opublikowała pierwszy wzrost liczby użytkowników od jej wejścia na rynek w 2017 roku. Głównym konkurentem platformy pozostaje należący do Facebooka Instagram. Według doniesień Bloomberga nad wprowadzeniem podobnej funkcjonalności pracuje także Twitter, w którego wypadku wzrost liczby użytkowników w minionym kwartale również przełożył się na skok notowań o ponad 20 proc. (PAP)

Kolejnymi ulepszeniami, które trafią na urządzenia użytkowników Androida wraz z jesienną aktualizacją, mają być większa integracja z asystentem głosowym Google, a także dostosowanie Androida do współpracy ze zginającymi się wyświetlaczami i wieloma ekranami. Kluczowym aspektem zmian, które Google planuje wprowadzić w swoim systemie na urządzenia mobilne, ma być wypuszczenie na rynek takiego produktu, który może skłonić użytkowników konkurencyjnego systemu iOS od Apple do przejścia na Androida - pisze Bloomberg, powołując się na źródła zbliżone do sprawy. System Android obecnie dominuje na rynkach o średnim i niskim poziomie upowszechnienia technologii urządzeń mobilnych i smartfonów. Apple z kolei kontroluje sporą część rynku użytkowników, którzy aktywnie śledzą nowinki technologiczne i wydają więcej zarówno na urządzenia, jak i na aplikacje mobilne. W ich pozyskaniu mają pomóc Androidowi zmiany

w wyglądzie systemu, który od dawna przez użytkowników Apple jest krytykowany jako przestarzały. Jak zauważa Bloomberg, nowa wersja systemu Android nie rozwiąże jednak najbardziej palącego problemu, z jakim boryka się Google w kwestii urządzeń mobilnych. Ponad miliard urządzeń z Androidem na całym świecie działa obecnie na przestarzałych wersjach tego systemu, narażając tym samym użytkowników na niebezpieczeństwa podczas korzystania w sieci, a także hamując innowacyjność produktów Google. Nowa, przeprojektowana i ulepszona wersja Androida, znana jako Android P, ma według Bloomberga w tym roku stanowić spory kontrast względem zaplanowanych również na jesień aktualizacji systemowych Apple, które zrezygnowało ze spektakularnych nowości na rzecz usprawniania działania systemu iOS i zwiększania jego bezpieczeństwa. (PAP)

GOOGLE CHROME OZNACZY WSZYSTKIE STRONY HTTP JAKO „NIEBEZPIECZNE” Zapowiadana na lipiec aktualizacja przeglądarki Google Chrome 68 będzie oznaczała wszystkie niezaszyfrowane strony internetowe (HTTP) jako „niebezpieczne”. To część starań firmy o zwiększenie bezpieczeństwa internautów - podał International Business Times.

Aktualizacja będzie zwieńczeniem procesu zapoczątkowanego w ubiegłorocznej wersji Chrome 56, która jako pierwsza oznaczała jako „niebezpieczne” wszystkie strony, które nieposiadające certyfikatu SSL, a mimo to zawierające formularze wymagające wpisywania poufnych danych, takich jak loginy i hasła czy numery kart kredytowych. Październikowa wersja Chrome 62 rozszerzyła to ostrzeżenie na wszystkie niezaszyfrowane połączenia w trybie prywatnym (incognito). Poczynając od Chrome 68, to samo rozwiązanie będzie stosowane również w trybie normalnym. To tylko część wdrożonych przez Google środków nacisku, z których najpoważniejszym jest gorsze pozycjonowanie niezabezpieczonych stron. Według infor-

macji podanych na blogu firmy jej działania przynoszą rezultaty - spośród 100 najpopularniejszych stron internetowych już 81 stosuje protokół HTTPS. Szyfrowane połączenia odpowiadają za 68 proc. ruchu internetowego z użyciem przeglądarki Chrome na komputerach z systemem Windows i urządzeniach mobilnych z Androidem oraz 78 proc. w wypadku użytkowników Maców i Chrome OS. Przejście z niezabezpieczonego protokołu HTTP na szyfrowany HTTPS wymaga odpowiednich działań ze strony administratorów i właścicieli witryn internetowych. Aby ułatwić wprowadzenie wymaganych zmian, Google udostępniło nową wersję narzędzia Lighthouse. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|29


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

30|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

EKSTRAKLASA PIŁKARSKA - SPÓŁKA PROWADZĄCA

ROZGRYWKI PRZECIW POWIĘKSZENIU LIGI

Rada Nadzorcza Ekstraklasy S.A., po spotkaniu z klubami, nie zdecydowała się wnioskować do PZPN o rozszerzenie najwyższej klasy rozgrywkowej do 18 zespołów. Od sezonu 2019/20 do pierwszej ligi spadać jednak mają trzy drużyny.

„Rada Nadzorcza finalnie rozważała tylko dwa scenariusze formatu rozgrywek. Pozostanie przy ESA-37 lub ESA-34. Zgodziliśmy się, że w obecnych warunkach rozwiązanie zakładające poszerzenie rozgrywek o kolejne dwa kluby nie przyniosłoby oczekiwanego, wyraźnego wzrostu jakości. W najbliższych latach, równocześnie z zaostrzaniem i rygorystycznym podejściem do przepisów licencyjnych w zakresie infrastruktury klubowej, Ekstraklasa będzie się jednak otwierać na pierwszą ligę” – powiedział przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy S.A. Karol Klimczak, cytowany w komunikacie spółki. Rekomendacje zakładają, że w ekstraklasie nadal będzie obowiązywać system rozgrywek ESA-37. Oznacza to, że po części zasadniczej, składającej się z 30 kolejek, drużyny zostaną podzielone na dwie grupy po osiem i rozegrają dodatkowe siedem spotkań w rundzie finałowej. Nie będzie jednak, podobnie jak w tym i następnym sezonie, podziału punktów na pół, co stosowano w latach 2013-2017. Jak podkreślono, nie wyznaczono żadnych ram czasowych obowiązywania tego systemu i w najbliższych latach nie przewiduje się potencjalnych zmian w rozgrywkach. „Ekstraklasa oraz kluby chcą zapewnić stabilność rozgrywek oraz zagwarantować zgodność kalendarzy Ekstraklasy i rozgrywek UEFA. Wkrótce rozpoczną się rozmowy i negocjacje poprzedzające przetarg na przyznanie praw mediowych. Kluczową wartością dla każdego z potencjalnych nabywców telewizyjnych jest przewidywalność oraz coraz wyższa jakość produktu. Zadaniem Ekstraklasy jest zapewnienie tego” – zazna-

czył kierujący spółką Marcin Animucki. Zmianie ma ulec natomiast liczba zespołów spadających z ekstraklasy. Od sezonu 2019/20 najwyższą klasę mają opuszczać po trzy drużyny i tyle samo będzie awansować z 1. ligi. Zasady awansu ustali PZPN. „Uważam, że to bardzo inteligentna i mądra decyzja, która została podjęta w interesie całej polskiej piłki. W docelowym systemie do Ekstraklasy bezpośrednio awansować mają dwie drużyny, a zespoły z kolejnych miejsc będą walczyły w barażach. Natomiast 14. klubowi Ekstraklasy zapewniona ma być poduszka finansowa, by spadek nie miał na niego aż tak negatywnego wpływu” – powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek, który reprezentuje związek w radzie nadzorczej Ekstraklasy S.A. Kolejnym wnioskiem ze spotkania z klubami są prawdopodobne zmiany w przepisach licencyjnych PZPN. Mają one na celu, by w ekstraklasie mógł występować tylko ten klub, który posiada własny stadion i jest w pełni przygotowany do gry pod względem infrastruktury. Oznacza to, że do rozgrywek nie będą dopuszczane stadiony rezerwowe w innych miastach. Tak obecnie wygląda sytuacja Sandecji Nowy Sącz, która po pierwszym w historii awansie do krajowej elity podejmuje ligowych rywali w Niecieczy. Klub ten ma zdecydowanie najniższą frekwencję na meczach, a grudniowy pojedynek z Lechią Gdańsk obejrzały 834 osoby, co jest niechlubnym rekordem. Modyfikacji ma również ulec system rozgrywek Pucharu Polski, ale PZPN szczegóły ogłosi w terminie późniejszym.(PAP)

LIGA ANGIELSKA - PRAWA TELEWIZYJNE

SPRZEDANE ZA 4,5 MLD FUNTÓW

Angielska ekstraklasa piłkarska Premier League sprzedała w sumie za 4,5 mld funtów (około 5 mld euro) trzyletnie prawa do transmisji telewizyjnych dwóm konkurencyjnym stacjom - Sky Roberta Murdocha i BT. Sky zapłaciła 3,6 mld funtów za prawo do transmisji w sezonie 128 meczów ligowych. BT natomiast podpisała umowę na 885 mln funtów i rocznie będzie mogła pokazać 32 spotkania. Kwota uzyskana obecnie jest niższa niż w 2015 roku, gdy stacje telewizyjne zapłaciły Premier League w sumie 5,14 mld funtów. Obecna umowa obejmuje trzy lata, od sezonu 2019/20 do 2021/22. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

EWA BRODNICKA PEŁNOPRAWNĄ MISTRZYNIĄ

ŚWIATA WBO W BOKSIE ZAWODOWYM

Ewa Brodnicka (Tymex Boxing Promotion) została uznana przez władze World Boxing Organization pełnoprawną zawodową mistrzynią świata tej organizacji w wadze super piórkowej - poinformował PAP jej promotor Mariusz Grabowski.

„Niemka Ramona Kuehne nie zdecydowała się na walkę z Ewą Brodnicką i nie podpisała kontraktu. Zdecydowała się oddać pas” - powiedział Grabowski. Do tej pory niepokonana na profesjonalnych ringach 33-letnia Brodnicka (rekord 14-0) była posiadaczką tzw. tymczasowego pasa WBO, pełnoprawną mistrzynią tej federacji pozostawała zaś pięć lat starsza Kuehne (26-1). „Niecałe trzy tygodnie temu wygraliśmy w Budapeszcie przetarg na pojedynek o mistrzostwo świata WBO. Miał się on odbyć na wiosnę w Polsce. Teraz już wiemy, że Kuehne nie przyjedzie bronić tytułu, a nową mistrzynią została Brodnicka. Czekamy na decyzję WBO, kto będzie jej pierwszą rywalką” - dodał promotor. Grabowski miał nadzieję, że dotychczasowa czempionka, która w przeszłości unikała starcia z Polką, wreszcie stanie do bezpośredniej rywalizacji. Tymczasem Niemka być może zakończy karierę, w ostatnich

latach boksowała bardzo rzadko, raz do roku. Od listopada 2015 roku tylko trzykrotnie wychodziła na ring. Pochodząca z Zakroczymia Brodnicka pod koniec 2016 roku zdobyła mistrzostwo Europy w kategorii lekkiej, a w maju 2017 sięgnęła po tymczasowe (interim) mistrzostwo świata WBO w super piórkowej, pokonując jednogłośnie na punkty Irmę Adler z Bośni i Hercegowiny. Wkrótce pięściarka Tymexu ma zacząć treningi z Gusem Currenem, amerykańskim szkoleniowcem m.in. byłego mistrza świata dwóch kategorii wagowych Tomasza Adamka oraz Łukasza Wierzbickiego. Zawodowo Brodnicka boksuje od pięciu lat. W historii kobiecego polskiego pięściarstwa pasy zawodowej mistrzyni świata zakładały: Iwona Guzowska, Agnieszka Rylik, Karolina Łukasik i Ewa Piątkowska.(PAP)

RANKING FIFA - POLSKA POZOSTAJE

NA SIÓDMYM MIEJSCU

Reprezentacja Polski pozostaje na siódmym miejscu w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). W czołowej dziesiątce nie zaszły żadne zmiany. Wciąż prowadzą mistrzowie świata Niemcy, przed Brazylijczykami oraz mistrzami Europy Portugalczykami.

Biało-czerwonych wyprzedzają jeszcze reprezentacje Argentyny, Belgii i Hiszpanii. Z rywali Polaków w tegorocznych mistrzostwach świata najwyżej jest Kolumbia - 13. pozycja. Senegal zanotował spadek o trzy pozycje i zajmuje 27. lokatę, zaś Japonia awansowała o jedno miejsce i jest 55. W marcu sparingowymi rywalami polskiej drużyny narodowej będą Nigeria i Korea Południowa. Te zespoły są, odpowiednio, na 52. i 58. miejscu na liście FIFA. W czerwcu natomiast Polacy zagrają towarzysko z Chile (10. pozycja) i Litwą (147.). Kolejny ranking 15 marca. Czołówka rankingu FIFA - stan na 15 lutego 2018 roku: (w nawiasach miejsce w poprzednim notowaniu):

1. (1) Niemcy 1602 pkt 2. (2) Brazylia 1484 3. (3) Portugalia 1358 4. (4) Argentyna 1348 5. (5) Belgia 1325 6. (6) Hiszpania 1231 7. (7) Polska 1213 8. (8) Szwajcaria 1190 9. (9) Francja 1183 10. (10) Chile 1153 ... 13. (13) Kolumbia 1095 27. (24) Senegal 855 52. (51) Nigeria 606 55. (56) Japonia 593 58. (59) Korea Płd. 556 147. (147) Litwa 179 (PAP)

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|31


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

32|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

„Guardian”: apel posłanki

o niewpuszczenie Ziemkiewicza Brytyjska posłanka Partii Pracy Rupa Huq zaapelowała do brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, by odmówiło wpuszczenia do kraju publicysty Rafała Ziemkiewicza - poinformował w środę brytyjski dziennik “The Guardian”. W artykule zamieszczonym w serwisie internetowym gazety podkreślono, że apel Huq, która reprezentuje w parlamencie tradycyjnie zamieszkiwaną przez Polaków dzielnicę Ealing na zachodzie Londynu, ma związek z “rosnącym zaniepokojeniem z powodu wysyłania przez ekstremistyczne grupy (do Wielkiej Brytanii) osób, które szerzą nienawiść”. Publicysta zapowiedział na Twitterze, że „zamierza pozwać tę panią Huq i zmusić do przeprosin”. „Liczę na pomoc polskiej ambasady, bo bezkarność tego oskarżania każdego Polaka o faszyzm tylko dlatego, że jest Polakiem powinna wreszcie spotkać się z należną odpowiedzią” - podkreślił. Według “Guardiana” Ziemkiewicz w przeszłości porównywał muzułmanów do “najeźdźców” i “barbarzyńców”. Zaznaczono, że publicysta pisał także, iż “nie widzi nadziei” dla Francji ze względu na rzekomą aktywność francuskich muzułmanów we wprowadzaniu religijnego prawa szariatu. W tekście zaznaczono, że za sprawą interwencji Huq odwołano niedzielne spotkanie z Ziemkiewiczem w Acton - zachodniej dzielnicy Londynu. Planowane są jednak dalsze wydarzenia, m.in. w Bristolu i Cambridge. “Obecność Ziemkiewicza nie służy dobrym relacjom między ludźmi różnych ras (...). Tak jak opowiadałam się w Izbie Gmin za zakazem przyjazdu dla (prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda - PAP) Trumpa, tak utrzymuję, że także Ziemkiewicz nie jest mile widziany” - tłumaczyła posłanka. Jak dodała, publicysta “ma za sobą historię świadomego antagonizowania mniejszości społecznych za pomocą swoich fanatycznych komentarzy”. Podobne wątpliwości dotyczące twórczości Ziemkiewicza wyraził reprezentujący Cambridge poseł Partii Pracy Daniel Zeichner, który zaznaczył, że “żadna osoba

lub grupa, która wspiera islamofobię, antysemityzm lub dyskryminację rasową, nie jest mile widziana”. Ziemkiewicz odrzucił w rozmowie z gazetą zarzuty i powiedział, że “nie widzi powodów do obaw o jego spotkania w Wielkiej Brytanii”. Jak zapewnił, “w jego książkach, artykułach itd. nie ma nic niezgodnego z prawem lub nieprzyzwoitego”. „Jestem dobrze znany w Polsce i koło dziesięciu moich książek trafiło na listy bestsellerów. (...) Przez ponad 20 lat moja praca pozostaje w głównym nurcie życia publicznego w Polsce. Tak długo, jak konserwatywne i patriotyczne pozycje nie są zakazane w Europie (...), stanowczo odrzucam te oskarżenia” - tłumaczył Ziemkiewicz. Pytany przez dziennikarzy rzecznik brytyjskiego MSW odmówił spekulacji dotyczących konkretnych przypadków, ale potwierdził, że możliwe jest zabronienie wjazdu obywatelowi UE, jeśli minister spraw wewnętrznych uzna, że taka osoba stanowi “realne i wystarczająco poważne zagrożenie”. “Guardian” przypomniał jednocześnie, że to nie pierwszy przypadek kontrowersji wokół prawicowych aktywistów i komentatorów z Polski. W przeszłości brytyjskie MSW zdecydowało m.in. o dwukrotnej odmowie wjazdu dla byłego księdza i działacza narodowego Jacka Międlara, który miał wziąć udział w wiecach radykalnie antymuzułmańskiej partii “Britain First”. Z kolei w październiku ub. roku policja doprowadziła do odwołania debaty publicznej z udziałem byłego kandydata na stanowisko prezydenta RP Mariana Kowalskiego, tłumacząc to jego radykalnymi poglądami i podkreślając, że chciano “wysłać jasny sygnał, że szerzenie nienawiści jest nieakceptowalne”. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

UE: Facebook, Google i Twitter muszą „robić więcej” dla ludzi Europejska komisarz sprawiedliwości Vera Jourova powiedziała Facebookowi, Twitterowi i Google’owi, że muszą „zrobić więcej”, by uzgodnić warunki użytkowania platform z unijnym prawem. Ich dotychczasowe kroki uznała za „niewystarczające” - podała w czwartek agencja Reutera. Europejskie instytucje odpowiedzialne za ochronę praw konsumentów uznały za niewystarczające środki naprawcze zaproponowane przez amerykańskie firmy internetowe w odpowiedzi na ubiegłoroczne zarzuty dotyczące informowania użytkowników o usuwaniu treści i rozwiązaniu kontraktu. Jeśli Facebook, Twitter i Google nie dostosują się do zaleceń UE, mogą być zagrożone grzywnami - wskazuje Reuters. „Prawa konsumenckie UE powinny być respektowane. W przeciwnym razie firmy powinny spotkać się z sankcjami” – powiedziała komisarz Jourova w przytaczanym przez Reutera oświadczeniu. „Część firm wprowadza obecnie zmiany zwiększające bezpieczeń-

stwo ich platform dla konsumentów. Jednak fakt, że zmiany te nie zostały jeszcze sfinalizowane, jak i czas, jaki zajmują, jest nie do zaakceptowania” - dodała. Oprócz Unii Europejskiej zarzuty względem Facebooka, Google’a i Twittera formułował również amerykański Kongres. Facebook jest również przedmiotem postępowania niemieckich organizacji konsumenckich i antymonopolowych, zarzucających firmie Marka Zuckerberga nadużywanie dominującej pozycji i działania sprzeczne z prawami konsumenta, a także nielegalne zbieranie i przetwarzanie danych osobowych ze źródeł trzecich. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|33


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

34|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|35


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

36|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|37


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

38|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

Darmowy

RAPORT KREDYTOWY Sprawdź co wiedzą o Tobie Banki i czy zostanie przyznany Ci kredyt

Wszystko o Twojej zdolności Kredytowej

Pomoc w poprawie zdolności kredytowej

Planujesz kupić dom, samochód,

Pozytywne i negatywne wskaźniki

sprzęt lub wziąść kredyt?

wpływające na Twój wynik

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|39


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

40|

ROZRYWKA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

i k w ó ż y z Kr dla

miesięcznik budowlany

Ciebie!

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

HOROSKOP od 20 lutego do 06 marca 2018 Ryby 21.02 - 20.03 Miłość: W stałych związkach porozumienie i harmonia. Dominuje umiejętność godzenia się kompromisu. Samotne Ryby przygotujcie się na spotkanie kobiety lub mężczyzny swojego życia. Finanse: W tym tygodniu pieniądze będziecie wydawali lekką ręką, nie zachwieje to jednak Waszym budżetem, a nawet jeśli tak się stanie to szybko przywrócicie mu równowagę. Praca: W pracy bez zmian, aczkolwiek Wasze wysiłki w tym tygodniu zostaną docenione dopiero z przyszłego miesiąca. Zdrowie: Nowy przypływ energii, który koniecznie trzeba wykorzystać. Siły witalne nie opuszczą Was przez cały ten tydzień.

Baran 21.03 - 20.04 Miłość: Coraz częściej myślicie o stabilizacji, w tym tygodniu zechcecie wdrożyć swoje plany w życie i to z powodzeniem. Samotne Barany mogą w tych dniach spotkać miłość swojego życia. Finanse: Stabilizacja finansowa wzmocniona wsparciem osoby trzeciej. Praca: Drobne spięcia z szefem, mogą być przyczyną nieciekawej atmosfery w pracy, ale jest to stan przejściowy, który w dodatku szybko minie. Zdrowie: Niewinny katar może być zapowiedzią poważnego przeziębienia. Nie lekceważcie go.

Byk 21.04 - 20.05 Miłość: W stałych związkach zrozumienie i harmonia. Taki stan rzeczy sprawi, że zechcecie pozostać dłużej w obecnej relacji. Wolne Byki spotkają na swojej drodze kogoś szalenie inteligentnego, kto zaabsorbuje ich uwagę do tego stopnia, że zapomną o wszystkim wokół. Finanse: Czas na spłatę wszystkich długów. Zacznijcie już teraz, żeby mieć to jak najszybciej za sobą. Praca: Cisza przed burzą. Wszystko zapowiada zmianę pracy, ale na to musicie poczekać jeszcze ten tydzień. Perspektywy bardzo korzystne. Zdrowie: Dobra energia nie opuści Was do końca tygodnia, będziecie mieć mnóstwo siły na realizację wyznaczonych celów.

Bliźnięta 21.05 - 21.06 Miłość: W stałych związkach mogą narastać konflikty. Być może zechcecie porzucić obecnych partnerów dla nowego uczucia. Okres niełatwy dla spraw sercowych. Samotne Bliźnięta będą miały problem z podjęciem właściwej decyzji życiowej. Finanse: Warto poszukać dodatkowego źródła dochodów, przed Wami trudny czas jeśli chodzi o finanse. Koniecznie zostawcie jakieś oszczędności. Praca: Stabilizacja i zadowolenie. Czerpiecie satysfakcję z tego, co robicie. Zdrowie: Wasza kondycja zdrowotna jest ogólnie dobra. Dla wzmocnienia wzbogaćcie dietę o więcej warzyw.

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|41

Waga 24.09 - 23.10

Miłość: Czas rozstań i pożegnań przed Wami. W tym tygodniu będzie miał miejsce początek końca starych związków, bądź też starych przyzwyczajeń, które zastąpi coś zupełnie nowego. Ogólnie droga w kierunku otwarcia się na drugą osobę. Finanse: Niby wszystko jest w normie, jednak czasami odczuwacie brak dodatkowych środków. Od tego tygodnia warto zacząć oszczędzanie. Dobry czas na gromadzenie kapitału. Praca: W sferze zawodowej szykują się zmiany bądź to awanse, bądź nowe posady. Wszystko idzie ku lepszemu. Zdrowie: Wagi w tym tygodniu nie powinny się przepracowywać, ponieważ może to źle odbić się na ich zdrowiu.

Skorpion 24.10 - 22.11 Miłość: W stałych związkach wzajemne szczęście i dużo radości z partnerstwa. Wspaniale się dogadujecie i oby tak dalej. Samotne Skorpiony powinny właśnie w tym tygodniu ruszyć na polowanie, duże prawdopodobieństwo, że spotkacie kogoś już na całe życie. Finanse: Spróbujcie ograniczyć troszkę swoją rozrzutność, ponieważ możecie popaść w długi, które później będzie trudno spłacić. Praca: Idealny czas dla tych z Was, którzy szukają bądź planują zmienić pracę. Teraz mogą trafić się Wam intratne propozycje zawodowe. Nie zastanawiajcie się zbyt długo. Zdrowie: Konieczny jest odpoczynek, zbyt dużo energii tracicie denerwując się z błahych powodów.

Rak 22.06 - 22.07

Strzelec 23.11 - 21.12

Miłość: W stałych związkach dość trudne relacje, nie można się z Wami dogadać. Uparcie obstawiacie przy swoim. Potrzeba kompromisu. Samotni przed Wami burzliwy i namiętny romans. Finanse: Uwaga na wydatki, jeśli przesadzicie może to się na Was odbić z końcem miesiąca. Praca: Jeśli planujecie zmianę pracy zacznijcie wysyłać aplikacje w tym tygodniu. Duża szansa, że trafią w ręce dobrego pracodawcy. Zdrowie: Oszczędzajcie energię, nie jest to dobry czas dla Was. Szczególną uwagę zwróćcie na gardło.

Miłość: Jesteście teraz w okresie emocjonalnej pustki. Warto przeczekać ten czas, ponieważ zawsze po takiej stagnacji przychodzi gwałtowne i namiętne uczucie, które rzadko kiedy przemija. Finanse: Wasz budżet nie jest zachwycający w tej chwili, warto spróbować trochę oszczędzić, zwłaszcza że nie macie co liczyć na dodatkowe dochody w tym tygodniu. Praca: Wasza ciężka praca może zostać nagrodzona awansem lub premią w najbliższym czasie, ale tylko jeśli zaangażujecie się z całego serca w nowy projekt. Zdrowie: Uwaga na przeziębienia, Strzelce są teraz szczególnie podatne na wirusy i bakterie.

Lew 23.07 - 23.08

Koziorożec 22.12 - 20.01

Miłość: Spokój i harmonia, bez większych uniesień. Warto urozmaicić ten czas romantyczną kolacją lub weekendowym wyjazdem. Wolne Lwy niech zainwestują w siebie, niedługo będą miały okazję wykorzystać swój urok w trakcie spotkania z kimś wyjątkowym. Finanse: Wasz portfel zasili jakaś hojna osoba trzecia, pozwoli Wam to na zakup czegoś o czym od dawna marzyliście. Praca: Macie teraz okazję wykazać się przed szefem i zawalczyć o awans. Opłaci się. Zdrowie: Zapasy energii na cały tydzień pozwolą Wam na zrealizowanie każdego zadania.

Panna 24.08 - 22.09

Miłość: W stałych związkach stosunki burzliwe. Nie umiecie spokojnie ze sobą rozmawiać, jest wiele napięć ,ale ta sytuacja minie. Wolne Panny zapoznają teraz kogoś bardzo zafascynowanego ich osobą, ale niewiele z tego wyniknie. Finanse: Potraficie dobrze gospodarować pieniędzmi, dlatego środków do życia Wam

nie zabraknie. Praca: Relacje ze współpracownikami będą poprawne, ale możecie poczuć znudzenie tym, co robicie. Zdrowie: Zdecydowanie za mało ruchu. Pora zainwestować w aktywność fizyczną.

Miłość: W stałym związku nieustanne wzajemne dowartościowywanie się. Głębokie zrozumienie i dużo miłości. Samotne Koziorożce będą pod wrażeniem pewnej nowo poznanej osoby. Uwaga na zupełny brak krytycyzmu. Finanse: Dobry czas na inwestycje i zakładanie lokat. Przychody wciąż rosną. Praca: W tym tygodniu dokonają się wszystkie zmiany jakie już od dawna wisiały w powietrzu i będą to zmiany na lepsze. Zdrowie: Pomyślcie nad nową, zdrowszą dietą. Brakuje wam witamin i cennych minerałów.

Wodnik 21.01 - 20.02

Miłość: W stałym związku rutyna. Różnice poglądów na wiele spraw doprowadzić mogą do chwilowych kłótni. Warto odpocząć od siebie, ażeby gorące uczucie mogło powrócić ze zdwojoną siłą. Samotnych czeka raczej przelotny, mało satysfakcjonujący romans aniżeli długotrwały związek. Finanse: Wydatki i dochody Wodników w tym tygodniu równoważą się. Utrzymujecie równowagę w finansach. Praca: Sukces zawodowy zasłużony i sprawiedliwy. Dobry czas na zwiększenie liczby kontaktów i spotkań zawodowych. Zdrowie: Wystrzegajcie się nerwowych sytuacji, które mogą spowodować utratę resztek zapasów energii. W tym tygodniu powinniście spróbować nowych form relaksu.


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

42|

IMPREZY

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

DRAGON PRODUCTIONS PROUDLY PRESENTS

HEATHEN CRUSADE 2018

MONDAY 16TH APRIL

ISLINGTON ASSEMBLY HALL UPPER STREET, ISLINGTON N1 2UD / TEL: 0207 527 8900

DOORS 7:00PM TICKETS £25.00 ADVANCE STARGREEN 0207 734 8932

WWW.STARGREEN.COM


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|43


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

44|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Mieszkania POKOJE 1 OSOBOWE MORDEN SM4 6HR. MALE STUDIO (POKOJ Z ANEKSEM KUCHENNYM I LAZIENKA) /

Wylacznie dla 1 osoby. £155/tyg. Wszystkie oplaty wliczone. 25min do stacji metra. 07340340840 ROMFORD - POKOJ JEDYNKA DO WYNAJECIA £85/TYDZIEŃ / Pokoj jedynka do wynajecia £85/ tydzień romford harold hill pokój jednoosobowy w cenie 85£/tydzień ​na harold hill/romford/. W pokoju znajduje się łóżko jednoosobowe oraz szafa. Pokój zostanie odświeżony przed wynajęciem. Tel:07949888552 LONDYN - STRATFORD - POKOJ DO WYNAJECIA / Witam, mam do wynajecia pokoj dwójka dla 1 osoby w 4-pokojowym spokojnym i czystym domu okolice e11 w pobliżu są trzy stacje metra stratford, leyton oraz leytonstone. Tylko dla osoby niepalacej dostepny od 1 lutego, koszt £510 (rachunki wliczone. Tel:07857973370 LONDON - BARDZO ŁADNY, DUŻY POKÓJ! HOUNSLOW! / Do wynajęcia komfortowy, duży pokój dla pracującej, spokojnej osoby na hounslow, 15 min. Piechotą hounslow high street, 10 min. Hounslow station, 6 min autobusem do stacji metra hounslow central (bus h20 przystanek pod domem). Na podłodze pane. Tel:07803271486 LONDON - JEDYNKA HOUNSLOW / Do wynajęcia jedynka dla pracującej, spokojnej osoby, w domu na hounslow, 15 min. Piechotą hounslow high street, 10 min. Hounslow train station, 6 min autobusem do stacji metra hounslow central (bus h20 przystanek pod domem). W domu czysto i spok. Tel:07803271486 WOOD GREEN - POKOJ DWOJKA DLA SPOKOJNEJ OSOBY / Witam, wynajme pokoj dla spokojnej osoby, pracujacej (najlepiej kobiety), ktora ceni sobie spokoj i cisze oraz porzadek w mieszkaniu. Cena 120 za tydzien, tydzien depozytu. Tel:07438352090 LONDYN/PLAISTOW - JEDYNKA DLA SPOKOJNEJ OSOBY / Przytulny pokoj dla jedej osoby.W domu mieszkaja 4 spokojne osoby w wieku ok 35 lat.Szukamy osoby w podobnym wieku, bez nalogow i ceniacej sobie spokoj i cisze. W domu nie mam wilgoci i grzyba. Ogrzewanie dziala 24h na dobe. Internet szybki,no limit. Tel:83magma@gmail.Com SHIREBROOK - POKOJE W SHIREBROOK / Do wynajecia przytulny pokoj blisko polskich sklepow, 15 minut pieszo od centrum . W pokoju do dyspozycji lokatora lozko, szafa oraz komoda. W czesci wspolnej lazienka oraz w pelni wyposazona kuchnia. Brak opłat agencyjnych!! Wiosenna promocja Tel:07895264511 SHIREBROOK -  POKÓJ DWUOSOBOWY W SHIREBROOK / Do wynajecia przytulny pokoj blisko polskich sklepow, 15 minut pieszo od centrum . W pokoju do dyspozycji lokatora lozko, szafa oraz komoda. W czesci wspolnej lazienka oraz w pelni wyposazona kuchnia. Zadzwon i zapytaj o wiecej szczegolow! Tel:07895264511 NOTTINGHAM - POKÓJ W NOTTINGHAM / Do wynajecia przytulny pokoj blisko polskich sklepow, 15 minut pieszo od centrum . W pokoju do dyspozycji lokatora lozko, szafa oraz komoda. W czesci wspolnej lazienka oraz w pelni wyposazona kuchnia. Zadzwon i zapytaj o wiecej szczegolow! Tel:07895264511 MANSFIELD -  POKÓJ DWUOSOBOWY W MANSFIELD / Do wynajecia przytulny pokoj blisko polskich sklepow, 15 minut pieszo od centrum . W pokoju do dyspozycji lokatora lozko, szafa oraz komoda. W czesci wspolnej lazienka oraz w pelni wyposazona kuchnia. Zadzwon i zapytaj o wiecej szczegolow! Tel:07895264511 WORKSOP - POKÓJ DWUOSOBOWY W WORKSOP / Do wynajecia przytulny pokoj blisko polskich sklepow, 15 minut pieszo od centrum . W pokoju do dyspozycji lokatora lozko, szafa oraz komoda. W czesci wspolnej lazienka oraz w pelni wyposazona kuchnia. Zadzwon i zapytaj o wiecej szczegolow! Tel:07895264511 EALING, LONDYN -  WYNAJMĘ DUŻY WYGODNY POKÓJ NA EALINGU / Duży pojedynczy lub podwójny przestronny pokój do wynajęcia w pięknym mieszkaniu, które oferuje doskonałe poczucie przestrzeni ze względu na wysokie sufity. Stacje metra south ealing i ealing broadway są łatwo dostępne. Jest to pokój ze w. Tel:07907732913 LONDYN - POKOJ JEDNOOSOBOWY W CROYDON / Do wynajecie jedynka dla dziewczyny w trzypokojowym domu , 2-3 osoby max w domu , w cichej lokalizacji . Rachunki wliczone,cena 100/tydz,bezprzewodowy szybki internet.Blisko polskie sklepy ,gym,parki,najblizsze stacje east croydon waddon. Tel:07806669566 NORTHOLT/ SOUTH HARROW0 - MALA JEDYNECZKA DO WYNAJECIA OD ZARAZ / Mam do wynajecia w cieplym domu pokoik dla spokojnej pracujacej osoby. Koszt wynajmu 90£ plus tydz depozytu. Rachunki i internet w koszcie wynajmu. Pokoj znajduje sie w poblizu metra na northolt, tk max, lidl... Tel. 07780851068. Tel:kasia9581@o2.Pl HAYES TOWN - DUZA JEDYNKA DO WYNAJECIA / Duza jedynka z podwójnym lózkiem do wynajecia dla dziewczyn w czystym domu z ogrodem, przyjazna atmosfera. Wszystkie rachunki wliczone w samym centrum hayes town latwy dostem do autobusow u4,h98,140,e6 i 7 min do stacji pociagow ,15 min do centru. Tel:07478881945

LONDYN - DUZA DWOJKA Z BALKONEM DLA PARY / Witam, mam do wynajecia bardzo duza dwojke z wlasnym balkonem w nowym domu w okolicy thornton heath, dostepna od zaraz. 160£ Na tydz. Tel:07850230766 MANCHESTER - POKOJ DO WYNAJECIA BOLTON BL3 6RS / Do wynajecia: pokoj dwuosobowy z double bed w bolton bl3. Cale mieszkanie z trzema sypialniami, dwiema lazienkami, kuchnia i jadalnia. Czynsz £75/tydz. Depozyt za 3 tygodnie. Kontakt: kasia, tel. 07576615743 BARNSLEY - POKOJ DLA 2 OSOB / Witam, mam do wynajecia pokoj dla 2 osob, ladny dom z orgodem w barnsley, nowe karpety, nowa lazienka, i kuchnia, rachunki wliczone. Zdjecia pokoju niebawem zamieszcze, wymiana karpetow trwa. Zapraszam Tel:07588785783 LONDON - POKÓJ DWÓJKA / Witam. Wynajmę pokój dwójke koło stacji stretham common, niedaleko polskie sklepy, przystanek autobusowy,lidl,sainsbury. W mieszkaniu mieszkają normalni ludzie którzy szukaja normalnego lokatora. Cena za dwujke 120f plus 2 tygodnie depozytu. Tel:07867075511

INNE BRADFORD - TANIE REMONTY, CENY DO NEGOCJACJI / Tanie Remonty 1. Malowanie 2. Montaz Scartingow 3. Montaz Okien oraz Drzwi wraz z obrobka 4. Montaz Scianek Dzialowych 5. Elektryka 6. Kanalizacja 7. Plumberka 8. Kladzenie Paneli, List Przypodlogowych, Linoleow oraz Dywanow wykladzin tel:07824449686 CHIGWELL -  ONE BEDROOM FLAT W CHIGWELL / Do wynajecia One bedroom flat we wschodnim Londynie w odleglosci 450m od Hainault Station w 4 strefie metra Central line. Mieszkanie czyste i zadbane, czesciowo umeblowane. W poblizu sklepy,szkola, przystanek autobusowy Czynsz £900 + rachunki+depoz. tel:07533826924 MORDEN -  MORDEN. MALE STUDIO / Morden SM4 6HR. Male studio (pokoj z aneksem kuchennym i lazienka). Wylacznie dla 1 osoby. £155/tyg. Wszystkie oplaty wliczone. 25min do stacji metra. 07340340840 50000 - CZEŚĆ PANIE / Cześć Panie / Pani Pozwól, że skontaktuję się z tobą w ten dzień. Chciałbym poinformować, że jestem osobą fizyczną, która oferuje pożyczki finansowe na pomoc potrzebującym. Nie jesteśmy nieświadomi, że kryzys na naszym kontynencie. tel:jairoaraujobrandao@gmail.com PRESTON - DO WYNAJECIA STUDIO FLAT PRESTON / Do wynajęcia mieszkanie w Preston, cena £400. Wymagamy depozyt za 1 miesiac. Mieszkanie znajduje sie na parterze, posiada salon, sypialnie, lazienke osobno toalete, a takze niewielka ogrodzona przestrzen na zewnatrz. Zainteresowane osoby proszę o. tel:07590304060

Praca ZATRUDNIĘ FRYZJERKĘ / FRYZJERA Z DOŚWIADCZENIEM / Praca w południowo - zachodnim Londynie. 07847846969 LONDON - TANCERKA POLE DANCE / Prestiżowy club w centrum londynu poszukuje striptizerek. Jeśli jesteś komunikatywna i przebojowa napisz do nas.Doświadczenie nie jest wymagane. Wysokie zarobki, praca z przyjaznym, młodym zespołem. Mówimy po polsku. Tel:07957484858 LONDYN - SPRZATANIE PRYWATNEGO DOMU / Poszukuje do sprzatania domu 3 razy w tygodniu 6 godz.Dziennie. Tel:07533208130 LONDYN, NEWCASTLE - FRYZJERKA, MAKIJARZYSTKA, MANIKIURZYSTKA / Witam, szukam pan takich profesji jak fryzjerka, makijarzystka, manikiurzystka i masazystka praca na self employment i stala! Wiecej info na email pozdrawiam gosha. Tel:gosha@hnbatelier.Com PRESTON-LANCASHIRE -  SALON KOSMETYCZNY-STANOWISKA DO WYNAJECI / Beauty zone!! Salon kosmetyczno-fryzjerski w preston posiada gabinety kosmetyczne do wynajecia dla kosmetyczek,masazystek,make-up,makijaz permanentny , stanowiska fryzjerskie oraz stanowisko -styl.Paznokci koszt gabinetu £75/tyg styl.Pazno. Tel:07749037626 HOUNSLOW - PRACOWNIK BIUROWY-PELNY ETAT-OD ZARAZ / Poszukiwana osoba do pracy w biurze na pelny etat w firmie zajmujacej sie tworzeniem produktow dla projektantow wnetrz. Wymagania: - jezyk angielski w pismie i w mowie w stopniu zaawansowanym - obsluga komputera (ms office, zarzadzanie maila. Tel:agy@bespokemetalstudio.Com CROYDON - ZACZNIJ SWOJ WLASNY BIZNES / Dobrze prosperujacy salon fryzjersko kosmetyczny oferuje miejsca pracy dla samozatrudnionych fryzjerek i kosmetyczki. W samym centrum croydon, niski czynsz, caly zarobek twoj! Sama ustalasz ceny, start natychmiast. Mozliwosc pracy na procent! Tel:karolinalashes@googlemail.Com OSTENDA -  ZATRUDNIMY 2 TYNKARZY MASZYNOWYCH / Poszukujemy ekipę 2 tynkarzy maszynowych do prac wewnątrz budynków mieszkalnych. Praca na terenie belgi. Wymagamy: _ prowadzenia działalności gospodarczej. - Doświadczenia w prowadzeniu ww prac. Reszta info telefonicznie. Tel:+48729475717

POKOJE 2 OSOBOWE

ERITH - OD ZARAZ SPRZATANIE DOMOW PRYWATNYCH / Od zaraz poszukuje solidnej, czystej pani do sprzątania domow prywatnych na pelen etat. Z okolic: woolwich, erith, bexley wymagania: uczciwa, mila, mile widziana znajmosc jezyka ang.,Umiejętność poruszania się transportem publicznym. Tel:07903991063

ISLEWORTH HOUNSLOW - DWÓJKI I JEDYNKI NA ISLEWORTH / Duże dwójki i jedynki do wynajecia.Dzwonic po szczegoly. Tel:07424751369

LONDYN - HOUSEKEEPER / Poszukuje osby do sprzatania domu 3 razy w tygodniu po 6 godz.(Poniedzialek,sroda,piatek) Tel:07533208130


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

PRACA DLA KIEROWCY 7.5 TON / Kcj recruitment recrutuje kierowow 7.5 Ton. Mozliwosc stalego kontraktu po 2-3 tygodniowym okresie probnym. Firma oferuje trening na zdobycie kfalifikacji na kierowce kategori 2 (class2) po 6 mcach. £10.50 /H kate.Arkus@kcjrecruitment.Co.Uk Tel:01793200110 WEST MOLESEY - PLASTRARZ NA CENE / Witam, potrzebujemy plastrarza na cene do wykonania prac w kuchni 19 lutego. Takze jako firma budowlana mamy extension na west molesey, rowniez potrzebujemy plastrarza. Mozliwosc ciaglej wspolpracy i stalych zlecen. Anna 07460114222 SURBITON, WEST MOLESEY, ESHER - ELEKTRYKA NA STALA ZLECENIA / Podejme wspolprace z elektrykiem. Osobe, ktora wywiazuje sie z podjetego projektu na czas. Prace w esher, west molesey, surbiton. Tel:07460114222 LONDON -  WAITERS AND KITCHEN PORTERS NEEDED / Agencja recrutacyjna gig poszukuje osób zainteresowanych pracą na stanowisku: kelner / kelnerka – waiter / waitress £7,50 - £8.50 Per hour pomoc kuchenna – kitchen porter £8.25 - £8,50 Per hour 5* i 4* hotele. Tel:anna@gigtogig.Co.Uk LEE-LEWISHAM -  FRYZJER/FRYZJERKA / Zatrudnie fryzjerke/fryzjera na bardzo dobrych warunkach, wiecej informacjii 07837620274 HODDESDON -  KIEROWCA CLASS2 / Kcj recruitment rekrutuje kierowcow kat c (class2) dla klienta w hoddesdon. Praca od zaraz po zdanym 2 godzinnym assasmencie. Multi drop, nocne zmiany ,podwojnie obsadzone.Wymagana znajomosc jezyka angielskiego, angielskie prawo jazdy £15/h ltd. Tel:01793200110 BANBURY - PRACA DLA KIEROWCY CLASS2 / Kcj recruitment rekrutuje kierowcow kat c dla klienta w banbury !! Moze byc polskie prawo jazdy z kodem 95. Komunikatywny angielski, dostawy do pizza hut,puby itp.Gwarantowane 4/5 dni z maksymalna iloscia godzin. £14-£15/H ltd. Tel:01793200110 YORK -  ROZWOŻENIE ZAMÓWIEŃ - DELIVEROO - ROW / Praca w deliveroo polegająca na rozwożeniu zamówień part time/ full time self employed atrakcyjne wynagrodzenie 12-16 funtów na godzinę więcej informacji pod podanym numerem telefonu. Tel:07459759412 CAŁA ANGLIA -  POSZUKUJEMY KONSULTANTEK / Wchodząca na angielski rynek firma kosmetyczna nawiąże współpracę z paniami +18. Zajmujemy się dystrybucją wysokiej jakości dermokosmetyków. Poszukujemy osób odpowiedzialnych za profesjonalną obsługę klientów, aktywną sprzedaż oraz d. Tel:07460859039 NEWCASTLE UPON TYNE - ZATRUDNIMY DO PRAC ZIEMNYCH W ANTWERPII / Zatrudnimy 3 robotników do prac ziemnych w porcie w antwerpi. - Na własnej działalności, - z autem, z podstawowymi narzędziami, - j. Angielski komunikatywny co najmniej jedna osoba na ekipę. Więcej info telefonicznie. Tel:+48729475717 LONDYN - PRACA DLA NORMALNYCH DZIEWCZYN / Poszukuje normalnych dziewczyn ktore chca zarobic. Mozliwosc z zamieszkaniem lub bez. Sama wybierasz godziny. Nie obiecuje kokosow. Wszystko zalezy od twojegoi zaangazowania. Praca jest w milej atmosferze z normalnymi ludzimi. Chcesz zarobic. Tel:07378889523 CAŁE UK - POSZUKUJEMY PRZEDSTAWICIELI HANDLOWYCH / Poszukujemy osób do sprzedaży powierzchni reklamowej w medium polonijnym w uk. Praca elastyczna, oparta wstępnie o wynagrodzenie prowizyjne, następnie etatowe. Wymagana umiejętność komunikowania się, rzetelność, dobry humor. Tel:mn.Invest@outlook.Com WROCŁAW - WYPELNIANIE ANKIET / Praca polega na wypełnianiu ankiet. Firma posiada też swój oficjalny fanpage z rankingiem najlepszych i jakieś nagrody tam są, w każdym razie wszystko w pełni legalnie i żadne oszustwo. praca_dodatkowa-92@wp.Pl NAAS - MIG WELDER / Firma business bridge group sp. Z o.O. Jest profesjonalną agencją rekrutacyjną. Współpracujemy z firmami w zakresie poszukiwania najlepszych specjalistów i menedżerów na terenie całej polski i ue, dbając przy tym o zapewnienie satysfakcjonu. Tel:788 05 88 WARENDORF - PRACA/NIEMCY / Consing zeitarbeit gmbh z siedzibą w freckenhorst koło warendorf należy do grupy agencji doradztwa personalnego. Swoją wiedzą i doświadczeniem służymy pomocą w podnoszeniu kwalifikacji i znalezieniu satysfakcjonującej pracy w niemczech. Cybulska-edwork@o2.Pl NAAS - CNC PRESS BRAKE OPERATOR / Cnc press brake operator. Tel:665 336 503 PRACA Z DOMU PRZED KOMPUTEREM / Witam, zatrudnie osobę do pracy z domu, przy komputerze. Poszukuję osoby, która posiada dużo wolnego czasu i mogłaby spedzić przy komputerze codziennie kilka godzin, mniej więcej od 10.00 Do 16.00. Placa 7.85 Na godzine. Marcinkowalo@yahoo.Com LONDYN -  PRACA W DOMU PRZEZ INTERNET / Witam . Praca jaka oferuje to praca w mediach społecznościowych glownie facebook .My nic nie sprzedajemy . Promujemy sklep z produktami uzytku codziennego na bazie naturalnych skladnikow wysokiej jakości, , bezpiecznymi dla rodziny i środowiska Tel:izabellazajac25@gmail.Com BRIGHTON - ROZWOŻENIE ZAMÓWIEŃ W DELIVEROO / Praca polegająca na rozwożeniu zamówień part time/ full time self employed wymagany własny transport:rower/skuter/auto atrakcyjne wynagrodzenie średnio 12-16 f/h bonus 50f na start więcej informacji: 7459759412 e-mail: wera455@op.Pl LONDYN - PRACA STAŁA LUB DORYWCZA / Szukam zdecydowanych osób do pracy przy promocji sklepu online. Wymagane są chęci do pracy, oraz dostęp do internetu. Wypłata co miesiąc na konto bankowe. Zainteresowane osoby proszę o kontakt: promocja.Sklepu.Online@gmail.Com LONDON - MASAŻYSTKA OD ZARAZ - WYSOKIE ZAROBKI / Przyjmę do pracy masażystkę na part time albo full time. Dni i godziny pracy do ustalenia. Znajomość technik masażu bardzo mile widziana, aczkolwiek niekonieczna ( swedish, deep tissue, b2b). Szkolenie dla osób bez doświadczrnia zapewnione. Tel:beata.Job@interia.Pl POMOCNIK DO PRAC BUDOWLANYCH / Praca dla pomocnika do prac budowlanych.Wymagane samozatrudnienie i karta cscs.Tel 07530195102 wolverhampton. bogo817@googlemail.Com BURNLEY - PRACA NA MAGAZYNIE Z ODZIEZA W BURNLEY! / Praca w magazynie z odzieza wymagana jedynie podstawowa znajomosc jezyka angielskiego stawka godzinowa: £7.60 - £8.75 Dostepny bonus £100 - o szczgoly zmiany 12h, w systemie 3:3 (dniowki i nocki) Tel:07779984524 LONDON - WSPOLNICZKI/WSPOLNIKA SZUKA, WSPOLNIE MO / Szukam osoby ,ktora jest otwarta na wspolprace bieznesowa, wspolne zarabianie, sprawiedliwy podzial zyskow moj wklad to gotowka, zjanomosc jezyka, wiedza, kontakty szukam kogos z wiedza/ pomyslem/ doswiadczeniem/biznesem/ znajomosciami interesuja. Tel:businessoppgroup@gmail.Com PRACA W SALONIE MASAZU / Naturalny masaz potrzebne dziewszyny do salanu masażu w anglii. Wysokie zarobki.Profesjonalne strudio i sprzet. Możliwość zamieszkania start natychmiast. Musisz mieć powyżej 18 lat. Proszę o wysłanie zdjęcia na adres email: internetrewolution@gmail.Com GRÜNBERG - PRACA DLA HYDRAULIKÓW / Obecnie poszukujemy hydraulikow do pracy na terenie niemiec wymagania: – minimum dwuletnie doswiadczenie przy montazu instalacji wodno – grzewczych i sanitarnych w obiektach mieszkaniowych i handlowych – doswiadczenie w zakresie bialeg. el:+49491728269342 BANBURY - PRACA DLA KIEROWCY CLASS 2 / Kcj recruitment rekrutuje kierowcow kat c dla klienta w banbury !! Moze byc polskie prawo jazdy z kodem 95. Komunikatywny angielski, dostawy do pizza hut, kfc,puby itp. Gwarantowane 4/5 dni z maksymalna iloscia godzin. £14-£15.50 /H. Tel:01793200110 ELSTON - SPRZATANIE BASENU/PRALNIA-TYLKO WEEKENDY / Zatrudnię mężczyznę do sprzatania basenu w spa oraz pomocy w pralni. 5.00-13.00 Tylko sobota i niedziela. Praca w spa w elston (ng5pg). Praca na umowe, platny urlop, prywatne ubezpieczenie, lunch na zmianie. Konieczny wlasny transport. Tel:ola.Bartoszewicz@edenhallspa.Co.Uk LONDYN - POSZUKUJEMY MODELI I MODELEK / Yumm jestesmy profesjonalna agencja modelek a nie platforma. Poszukujemy interesujacych ludzi w kazdym wieku, o roznych typach urody, kazdy wzrost i waga. Prosimy o wypelnienie formularza zgloszeniowego na naszej stronie, badz kontakt ze mna. Tel:paulina@yumm.Org.Uk LONDON - PILNIE POSZUKIWANA PANI DO POMOCY W DOMU / Pani do domu polsko-angielska rodzina z dwojgiem dzieci (chłopcy 14 i 15 lat) poszukuje gospodyni do pomocy w eleganckim domu w londynie. Rodzina mieszka na stale w londynie, jednak przebywa czasami w domu w warszawie. Poszukujemy osoby, któr. Tel:homehelp999@gmail.Com SOUTHAMPTON - REJESTRACJA KANDYDATOW – PRACE BUDOWLA / Firma fbr construction recruitment rejestruje kandydatow do prac budowlanych, takich jak: pomocnik budowlany, malarz, stolarz, groundworker, zlota raczka itp. Jezeli jestes zainteresowany otrzymywaniem ofert pracy w branzy budowlanej prosimy o kontak. Tel:02380332438 LONDYN - MASAŻYSTKA OD ZARAZ - WYSOKIE ZAROBKI / Przyjmę do pracy masażystkę na part time albo full time. Dni i godziny pracy do ustalenia. Znajomość technik masażu bardzo mile widziana, aczkolwiek niekonieczna ( swedish, deep tissue, b2b). Szkolenie dla osób bez doświadczrnia zapewnione. Tel:beata.Job@interia.Pl CNC PRESS BRAKE OPERATOR / Firma business bridge group sp. Z o.O. Jest profesjonalną agencją rekrutacyjną. Współpracujemy z firmami w zakresie poszukiwania najlepszych specjalistów i menedżerów na terenie całej polski i ue, dbając przy tym o zapewnienie satysfakcjonu. Tel:rekrutacje@bbgroup.Com.Pl

OGŁOSZENIA

LONDYN, MANCHESTER - ANT BM - POLSKA HURTOWNIA BUDOWLANA W UK / Budujesz lub remontujesz dom? Zapraszamy do ant bm! W ofercie posiadamy szeroki asortyment, m. In.: – Docieplenie budynków (system ceresit etics visage ewi impactum) – kleje do plytek (cekol, wim) – hydroizolacja – kamien dekoracyjny Tel:info@antbm.Co.Uk HALIFAX -  NAROZNIKI ZFUNKCJA SPANIA, SOFY, MEBLE D / Serdecznie zapraszam do zapoznania sie z nasza oferta na www.Topsofas.Co.Uk oferujemy szeroki wachlarz mebli: narozniki z funkcja spania, meble do salonu oraz szafy. Oferujemy opcje ratalne i nie tylko. Tel:support@topsofas.Co.Uk LONDYN, MANCHESTER - ANT BM - POLSKA HURTOWNIA BUDOWLANA W UK / Budujesz lub remontujesz dom? Zapraszamy do ant bm! W ofercie posiadamy szeroki asortyment, m. In.: - Docieplenie budynków (system ceresit etics visage ewi impactum) - kleje do plytek (cekol, wim) - hydroizolacja - kamien dekoracyjny (zwenetr Tel:0330-8080-451 LONDYN I OKOLICE -  KUPIE PAPIEROSY M BIALE I M CZERWONE. WI / Kupie m biale i m czerwone wieksze ilosci prosze o kontakt jezeli masz do sprzedania biale i czerwone oryginalne w twardej paczce. Interesuja mnie wieksze ilsosci ( minimalnie 10 kartonow + ) Tel:07376498678 LUTON - PERFUMY MESKIE / Witam sprzedaje perfumy meskie trwałe zapachy płatniość paypal koszt wywłki 3.7 Funta Tel:07340562477 EDYNBURG - KUPIĘ LIŚCIE TYTONIU / Witam, jak w tytule . Kupię liście tytoniu , zależy mi na stałej współpracy! Pozdrawiam. Tel:majmarcin1989@gmail.Com

Motoryzacyjne SAMOCHODY OSOBOWE MITCHAM LONDYN - SPRZEDAM VOLVO XC90 / Witam. Sprzedam Volvo XC90,stan techniczny bardzo dobry. Więcej informacji pod numerem kontaktowym. Dziękuje i zapraszam tel:07500057484 MAIDSTONE -  AVENSIS T27 SALON POLSKA 2014ROK !! / Auto zakupione w Polskim Salonie 2014 rok Przebieg 95 tys km silnik 2.0 diesel Wiecej info udziele zainteresowanym telefonicznie Jesli nie odbieram prosze o sms oddzwonie tel:07442650507 HARROW - HYUNDAI AMICA 1.0 / Idealny pierwszy Samochod Hyundai Amica Przeglad techniczny do kwietnia Cd/Usb Nowa Zapasowka El szyby Książka Serwisowa 2 kluczyki tel:07459054255 LONDON - VW GOLF 4 / Sprzedam Vw Golf 1.6 petro mamual 2003 Rok 68 tys mil orginalny przebieg auta nowy akumulator opony bardzo dobry stan nie posiada Tax Moto było do końca roku cena 300f tel:07821679868 LONDON -  VAUXHALL VIVARO 2006 R. / witam,mam do sprzedania Vauxhall Vivaro 2006 r,okolo roku temu bylo wymieniane na nowe,turbina,pompa wspomagania,skrzynia,samochod gotowy do pracy(powod sprzedazy-koniec pracy na vanie) po wiecej informacji prosze dzwonic pod nr.07860603116 LUTON - CBR 1000R HURRICANE / Honda CBR 1000r hurricane 1996rok,135 km.Kupiony 2,5 Roku temu od 1go wlasciciela.Zadbany.w dobrej kondycji.100% sprawny.Automatyczne smarowanie lancucha podczas jazdy.Podwojny system hamowania (po wcisnieciu przedniego hamulca sila jest rozdzielana tel:07448857807

Społeczność LONDON LEYTONSTONE - MAMA SZUKA MAMY / Hej samotne mamy:) jezeli szukasz towarzystwa dla siebie i swojego maluszka smialo napisz do nas wiadomosc:)moj synek 12mcy i ja chetnie ubarwnimy swoja szara rzeczywistosc nowymi przyjaciolmi:)chetnie pojdziemy razem na playgroupe kawe czy zakupy : Tel:07788616350 LONDON -  PRODUKTY 100% NATURALNE / Promocja do 14 lutego 2018 £ 100 / 100 € / pln 400 zwrotu za zakupy czyż nie cudownie! I wszystko naturalne bez chemii. Ja tylko polecam ja nie sprzedaje ja sprawdziłam i działa. Powiem lub napisze ci więcej jeśli tylko chcesz. Tel:07707456966 LONDON - ADVANCED ENGLISH / Angielski dla zaawansowanych, zajecia indywidualne lub w malych grupach. Business & academic english, ielts / esol / b1-c2 etc. Pomoc studentom w pracach zaliczeniowych, licencjackich, magisterskich na kazdym poziomie. Sm 07480656699 CALE UK - OSOBA PRYWATNA POSZUKIWANA! / Witam, poszukuje osoby prywatnej, która udzieli mi pożyczki do max £200 na okres maksymalnie trzech miesięcy. Liczę się z kosztami! Jestem w podbramkowej sytuacji życiowej. Rzetelna i pracująca. Jestem w stanie spłacać zadłużenie w ratach. Tel:aniauk201802@onet.Pl LONDYN -  POSZUKUJE PILNIE POŻYCZKI!! / Witam, poszukuje osoby prywatnej, która udzieli mi pożyczki do max £1500 na okres maksymalnie trzech miesięcy. Liczę się z kosztami! Jestem w podbramkowej sytuacji życiowej. Rzetelna i pracująca. Jestem w stanie spłacać zadłużenie w ratac. Tel:aniauk201802@onet.Pl RZESZÓW - WIMBLEDON PILNE ! / Witam, od ponad 4 miesięcy poszukuję brata który nie daje oznak życia.. Wszystko zgłoszone zostało na policję polska i angielską również i do ambasady. Ale próbuję sam szukać na własną rękę. Ostatnio mieszkał na wimbledonie i w tych Tel:787 984 293

Usługi TAXI, PRZEWÓZ OSÓB PROFESIONALNE **TAXI** / Zapraszamy do korzystania z naszych usług, jesteśmy profesjonalna firma z pozwoleniami i ubezpieczeniami. Zawsze przyjedziemy pod umówiony adresem. Oferujemy transport na lotniska, dworce i wszystkie lokalne kursy. tel: 02082412661

FINANSE, UBEZPIECZENIA, PRAWNICZE POMOC 24H Miałeś wypadek? Doznałeś obrażeń? Na pewno należy Ci sie odszkodowanie! WYPADKI DROGOWE (pieszo, rowerem, samochodem, jako pasazer) - WYPADKI W PRACY - WYPADKI W SKLEPIE Firma zapewnia pomoc osobie poszkodowanej w wypadku. Tel: 02035190051 / 24h - tel: 08000588807 / 24h Numer Darmowy

FRYZJERSTWO, KOSMETYKA, TIPSY POLSKI FRYZJER / Zapraszamy w godzinach: Poniedzialek - Sobota 9.00 do 19.00 Niedziela 10.00 do 16.00 Strzyzenie damskie, Strzyzenie meskie, Strzyzenia dzieciece, Kolor, Pasemka. Tel: 0208 166 9749

INNE FIRMY / INNE USŁUGI

NAAS - MIG WELDER/IRLANDIA / Firma business bridge group sp. Z o.O. Jest profesjonalną agencją rekrutacyjną. Współpracujemy z firmami w zakresie poszukiwania najlepszych specjalistów i menedżerów na terenie całej polski i ue, dbając przy tym o zapewnienie satysfakcjonu Tel:rekrutacje@bbgroup.Com.Pl LEICESTER - PROGRAMISTA CNC/LEICESTER / Firma business bridge group sp. Z o.O. Jest profesjonalną agencją rekrutacyjną. Współpracujemy z firmami w zakresie poszukiwania najlepszych specjalistów i menedżerów na terenie całej polski i ue, dbając przy tym o zapewnienie satysfakcjonu Tel:rekrutacje@bbgroup.Com.Pl MILLINGAR -  CAR MECHANIC/MULLINGAR / Firma business bridge group sp. Z o. O. Jest profesjonalną agencją rekrutacyjną. Współpracujemy z firmami w zakresie poszukiwania i zatrudniania najlepszych specjalistów i menedżerów na terenie całej polski i ue, dbając przy tym o zapewnien Tel:788 05 88 NORTHAMPTON - DO PRACY NA STANOWISKU MECHANIK SAMOCHOD / Firma northampton motor centre przyjmie na stałe do pracy na stanowisku mechanik samochodowy. Wymagania: doświadczenie w zawodzie, umiejętność pracy w zespole, szybka organizacja pracy, rzetelność, odpowiedzialność. Zarobki - ł1500 kont Tel:07837172118 LONDYN - PRACA OD ZARAZ / Zatrudnię kobietę w średnim wieku jako housekeeper z zamieszkaniem. Tel:+447340887580

Sprzedam, kupię LONDYN - MARLBORO GOLD LIGHT 50£ ZA WAGON / Witam, mam na sprzedaż polskie marlboro lighty/gold. 50£ Za wagon na paczki po 6£ za paczkę e-mail adam.Kowaaalski@wp.Pl LONDYN - PAPIEROSY MARLBORO LIGHT / GOLD WAGON / Sprzedam po 45 £ za wagon , dostępne od zaraz. Paczka po 5£ odpowiadam na mail od razu. Tel:adam.Kowaaalski@wp.Pl LONDON - CCTV 1080P HDTVI,HDD Z PODGLĄEM NA TELE / Sprzedam zestaw cctv 1080p hdtvi 4,8 kamer 2000tvl. Dysk 500gb,1tb,2tb hdd, z podgladem na telefonie - tablet. Kamery widza w nocy do 25m.Polskie menu. !!! Montaż na terenie londynu gratis !!! Tel:07574517000 LONDYN GREENFORD - MARLBORO LIGHTS GOLD / Sprzedam marlboro lights . 1 Paczka 5£ 10 paczek 45£ kontakt na e-mail , odpowiadam od razu. Tel:adam.Kowaaalski@wp.Pl LONDON - SPRZEDAM DWIE DWUOSOBOWE SOFY SKORZANE / Sprzedam dwie dwuosobowe sofy skorzane,sofy wloskie w bardzo dobrym stanie... Tel:monic33a@gmail.Com HOUNSLOW - LAJTY PO 45F HOUNSLOW LDN ZACH DOWIOZE / Lajty po 45f hounslow ldn zach dowioze sprzedaje tez na paczki po 5f Tel:+447424521921

WRÓŻKA / Chcesz wiedzieć co Cię czeka, co być musi, a czego możesz uniknąć, pomogę Ci rozwiązać Twoje problemy, 07407068195 LAPTOP TABLET KONSOLA GPS TELEFON WWW / Serwis i sklep. Sprzedaz (nowe i uzywane) Naprawa Wirusy, wolna praca, wymiana baterii, klawiatur, ekranow, zmiana jezyka, strony www, zalanie,   SIMLOCK, telewizory, GPS, XBOX/PS3 - Naprawy u klienta lub w naszym sklepie. www.fixitlondon.co.uk 02088865030 Dzwoń do Polski z Wielkiej Brytanii / Koszt polaczenia na stacjonarne Teraz 0.5p MNIEJ NIZ PENS! Na komorke 1p/min . Na stacjonarny 0843 851 0019. na komorkowy 0843 854 0019. Po usłyszeniu komunikatu wybierz 0048 a następnie numer, pod który chcesz zadzwonić . Nacisnij # poczekaj chwilę i rozmawiaj!

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|45


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

46|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Towarzyskie ogłoszenia promowane źródło: www.angolia.co.uk / www.felcia.co.uk / www.anonse.co.uk KOBIETA SZUKA MĘŻCZYZNY

EALING- EMILKA / decydując się na spotkanie ze mną masz zupełną pewność, że to ja właśnie otworzę ci drzwi, a nie - podstawiona i podobna dziewczyna. Nie jestem jedną z „wielu” dziewczyn do towarzystwa, jestem wyjątkowa pod każdym względem. Nie brakuje mi elegancji, kobiecości oraz seksapilu. 07466660913 EALING- ZMYSLOWA / jestem atrakcyjną, zadbaną, kobiecą blondyką ze zdjęć o aksamitnym ciele, cudownym uśmiechu oraz pięknym naturalnym biuście. Mam bardzo duże poczucie humoru, tworzę miłą atmosferę, ponieważ jestem zawsze uśmiechnięta i bezpośrednia. Zdjęcia są moje w 100% autentyczne. Dyskrecja gwarantowana. 07480244727 POLSKIE DZIEWCZYNY ZAPRASZAJA / witajcie panowiē ,chcecie milo spedzic czas zapraszamy do nas. Panie w roznym wieku w roznym rozmiaze. Po wiecej informacii zadzwon... 07404159654 GREENFORD - PIĘKNA / zapraszam cię na niezwykle chwile relaksu. Masz fantazję, którą chcesz spełnić, a brakuje ci tylko namiętnej i szalonej? Opowiedz mi o niej, a dołożę wszelkich starań, by ją spełnić. Wyobraź sobie co ty, mógłbyś zrobić ze mną i co ja mogłabym zrobić dla ciebie. Zapewniam dyskrecje i miło spędzony czas. Zadzwoń, by ustalić szczegóły i umówić się. Moje stawki to 70£/30min oraz 100£/1h. Czekam!!! 07424476820 MISIACZEK WYJAZDY / jestem dziewczyną, pełną wdzięku i elegancji w towarzystwie której przeżyjesz niezapomniane uniesienia. Dzięki swojej klasie, delikatności i jednocześnie niesamowitej energii w pięknym stylu stworzę atmosferę podniecenia i namiętności. 07708089793 LOLLA UWIELBIAM DOBRA ZABAWE / jestem zabawna 28latka. Uwielbiam dobra zabawe . Lubie dominacje. Mam dosc duza wyobraznie. Wszystko oczywiscie dopoki jest to przyjemne dla nas obydwojga. 07480767560 ROKSANA VIP + DUET WIKTORIA / witajcie panowie, panie i pary. Wracam w nowej odsłonie. To ja. Wasza ulubienica. Hilton, paris i ferrari. Brzmi jak bajka? Uważaj, bo marzenia się czasami spełniają. A co jak przerosnę twoje najśmielsze oczekiwania? 07341582278 NATURALNA I REALNA / piękna, uśmiechnięta, „naturalna” ;) dziewczyna dla panów który pragną bliskości, ciepła drugiej osoby, i dyskretnej intymności. Spotkania z swobodną, pełną zrozumienia miłą rozmową lub milczeniem bez zażenowania.Podstawą znajomości ze mną jest obopólna dyskrecja i kultura. 07404639661 CROYDON - KUSZACA WIKTORIA / jestem ekskluzywną dziewczyną do towarzystwa dla panów szukajacych dziewczyny z klasą. Jestem bardzo zadbana, uwielbiam bieliznę, sukienki i szpilki. Mam piękną twarz, tajemnicze spojrzenie i długie nogi. 07425654199 WEST LONDON - DIANA ZAPRASZA NA WYSMIENITA ZABAWE / Jestem wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju, dlatego będziesz bardzo miło zaskoczony rzeczami jakie potrafię wyrabiać w łóżku. Pozdrawiam i czekam na twoj telefon. Buziaki miśki. 07391005382 KINGSTON - CUDOWNA CHANEL XX / Szukasz niezapomnianych doznan? To ogloszenie jest dla ciebie! Uwielbiam to co robie i lepszej niz ja nie znajdziesz. Jestem tu wlasnie dla ciebie !! Nie czekaj dzwon juz dzis 07438397151 YEOVIL – GORĄCA KATEE / Zapraszam wszystkich miłośników zabawy do mojego gniazdka rozkoszy. Spełnię wszystkie twoje zachcianki i pragnienia.... Chętnie spełnię każde twoje marzenie, umilę szarość życia.Postaram dać z siebie wszystko abyś był zadowolony i mnie jeszcze kiedyś odwiedził. Czekam ;** 07459557541 SW11- MASAZ SIOSTR / Jestesmy siostrami z polski (18 i 22 lata). Masaze wykonujemy w naszym wlasnym bardzo komfortowym mieszkaniu. Dla twojej wygody posiadamy bezplatny parking . Pracujemy codziennie od 10 do 10. Zadzwon i umow sie z nami juz dzis :) tel. 07424071939 SUTTON - CZARNULKA / Zmysłowa, zjawiskowa, uwodzicielska. Taka właśnie jestem;) Jeśli pragniesz poznać młodą i piękną kobietę, to jestem idealna 07404647727 ACTON – MLODA 19 / Namietny i ekscytujace spotkanie z piekna mloda dziewczyna z polski. Przyjme cie w moim mieszknku na acton. 07927513212 HOUNSLOW -ZGRABNA BLONDYNECZKA / Jestem szalona blondynka z dużym biuście i świetnym tyłkiem. 07448189457 WOKING- NAMIĘTNA MONIKA XXX / Nie pozwól mi długo na siebie czekać... Mogę być twoją słodką przytulanką i perwersyją lolitką. 07521790399 WOKING- ŚLICZNA LILKA / Zmysłowa, niebanalna i intrygująca dziewczyna da ci wszystko to co może dać mężczyźnie.Jestem zawsze perfekcyjnie przygotowana do spotkania: pończochy, szpileczki, bielizna, zmysłowy makijaż... Wybierając mnie masz pewność, że wybierasz spotkanie na najwyższym poziomie x Nie czekaj, zadzwoń 07448641260 PADDINGTON - SLODKA / Jestem mloda studentka z polski szukajacach prawdziwych pasjonujacych wrazen jako twoja prawdziwa kochanka :) 07917933462

KOBIETA SZUKA MĘŻCZYZNY LONDYN - SYMPATYCZNA DZIEWCZYNA SZUKA BLISKOŚCI / Natalia, mam 25 lat.Szczupła blondynka, miła i rozrywkowa to cała ja! od 2 lat mieszkam w Londynie, pracuje jako instruktorka fitness :) jeśli chcesz mnie bliżej poznać odezwij się, tel:misia011@onet.pl LONDYN - BRUNETKA SZUKA MĘŻCZYZNY / Szukam mężczyzny do wspólnych rozmów, zabaw i zdobywania świata :D Jestem otwarta, szczera i trochę szalona ;) Nie narzucam z góry jak ma wyglądać relacja, wszystko się okaże, więc pisz bez względu na to jakiej relacji szukasz ty :) Wię tel:elwira13.06@interia.pl WATFORD -  POZNAM SHEMALE / Hej.Tak jak w tytule poznam shemale na dluzsza znajomosc. Ja normalny,zdrowy i pracujacy facet. Wiecej na priv. tel:miroslawmirek@yahoo.com HARINGAY - POZNAM / poznam Pana spokojnego kulturalngo w wieku 45-po 50.Jestem niska z poczuciem humoru samodzielna a jednak brakuje mi tej drugiej polowki do wspolnego zycia ktore jeszcze zostalo przed nami.Mile zeby oprocz piwa potrawil cos naprawic w domu .Proponuje tel:07405082783 LONDYN - SZUKAM KAWALERA 37-43 LAT Z KRAJU LUB ZA / panna 41 lat mieszkam w Polsce ale moge sieprzeniesc szukam z kraju lub zagranicy kawalera w zblizonym wieku domatora powyzej 175 cm majorka@onet.pl BRADFORD - SZUKAM PANA / Szukam mężczyzny 50 -55 lat. Na dobre i na zle . Sex oferty mnie nie interesuja. Jezeli jestes samotny i chcialbyś z kims porozmawiac napisz. tel:ewa.linda@interia.pl

MĘŻCZYZNA SZUKA KOBIETY LONDON - DROGIE PANIE / Wolny 38letni wysoki zadbany mezczyzna poszukuje dojrzalej kobiety.. London,Kent.. tel:07405123917 LONDYN LUB OKOLICE - POZNAM PANIĄ PO PIĘĆDZIESIĄTCE / Witam Ma 35 lat 175 cm wzrostu szczupłej budowy ciała Szukam dojrzałej kobiety w wieku 55+ Do wspólnych spotkan. Pani która potrzebuje pieszczot i ciepła proszę o kontakt. Pozdrawiam. tel:00447586336356 LONDYN - POZNAM DZIEWCZYNE / Witam Mam na imię Adam, Mieszkam samotnie w Londynie i chciałbym Poznać dziewczynę do 30-tu lat . Ja 31 lat . Więcej priv Pozdrawiam. tel:00447586336356 LONDYN - SZUKAM PRZYJACIÓŁKI 40+ / Szukam przyjaciółki 40+ Ja kulturalny spokojny czterdziestolatek, bez nałogów. Możliwy przyjacielski sponsoring. tel:Scully@int.pl BRADFORD - POZNAN KOBIETE / Jestem po rozwodzie bez zobowiazan I juz dojrzalym facetem Mam disc samotnosci chetnie poznam kobiete powarznie myslaca o stalym zwiazku Ja 185 - 87 - 50+ niebieskie oczy tel:07732430707 LONDYN -  SZUKAM WYJATKOWEJ KOBIETY / Czesc! Kilka slow o mnie 178 cm wzrostu , zielone oczy, przystojny , usmiechniety, pachnacy,pewny siebie, pozytywnie nastawiony do zycia, uprawiam sport, bez nalogow, dobrze tancze oraz posiadam wlasny transport.Mam wszystko, oprocz bratniej duszy:) tel:adrianldn@interia.pl LONDYN - KOLERZANKI-PRZYJACIÓŁKI -BRATNIEJ DUSZ / Witam Chciałbym poznac kobietę. Napisz do mnie. golab.a@yahoo.com SINGIEL / Czesc. Jestem miłym, sympatycznym i wesołym 30-latkiem, wyglądającym znacznie młodziej, jestem singlem, chętnie spędzę czas wraz z miłą kobietą , jestem otwarty na wszelkie propozycje, nie oczekuję nic w zamian po za uśmiechem :) Sebobow84@gmail.com GREENFORD - POZNAM ON 21 MIŁY / Chętnie poznam dobra duszyczke:) kawa herbata ewentualnie piwo, spacer. thomaz9971@gmail.com LONDYN - 32 LETNI TYLKO POWARZNE / Powiedz czego pragniesz a ja postaram sie to spełnić w 100% bez zbędnych rozmuw i marnowania czasu tylko powarzne oferty dojadę w wyznaczone pszez ciebie miejsce niesposoruje i nieoczekuj czysty sex taki na jaki bedzesz miała ochotę zdjęcia wy. tel:robert1986321@mail.com LONDON - GDZIE TE KOKIETKI / Witam wszystkie slodkie kobiety !!! jestem tu po raz kolejny I mam nadzieje ze tym razem poznam jakas zwariowana puszysta I dojrzala kobiete :) ja brunet 34 lata 193 cm wzrostu 88 kg wagi od 6 lat w londynie :) czekam na odzew buziaki. tel:07594411861 LONDYN - SINGIEL / Jestem miłym, sympatycznym i wesołym 30-latkiem, wyglądającym znacznie młodziej, jestem singlem, chętnie spędzę czas wraz z miłą kobietą , jestem otwarty na wszelkie propozycje, nie oczekuję nic w zamian po za uśmiechem:) Sebobow84@gmail.com

KOBIETA SZUKA KOBIETY LONDYN - JESTEM BI SZUKAM DZIEWCZYNY / Mam na imie Jagoda mam 30lat szukam dziewczyny ktora chcialaby sie zabawic. Jesli jestes glodna sexu z kobieta napisz!!!Interesuja mnie tylko kobiety. tel:kobietaszukakobiety@gmail.com SOUTHAMPTON -  WSZYSTKIE DZIEWCZYNY! / Hej! Znudzona 20- latka pozna dziewczynę . Chętnie spróbowałabym zabawić się z druga kobieta, ale przyjaźń tez wchodzi w grę. Brakuje mi tu kogoś bliskiego . Piszcie dziewczyny! :) tel:mlodasuka1997@gmail.com

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

LUT.-MAR. 2018

20 WT. - 06 WT.

|47


Anonse - Polska gazeta w UK. Wydanie (126) 2018.02.20  
Anonse - Polska gazeta w UK. Wydanie (126) 2018.02.20  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london - www.anonse.co.uk - Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anon...

Advertisement