Page 1

Moja wymarzona e-ksiÄ…Ĺźka

Anna Mataszek Kl. 1E


E-book Inna nazwa to książka elektroniczna, albo też e-książka. Są to treści zapisane w formie elektronicznej, które można odczytać przy pomocy właściwego oprogramowania. E-booki są to pliki tekstowe zapisywane najczęściej w formacie PDF a czasami w formacie txt i doc.

Wady i zalety e-booków Książki internetowe są jeszcze dość drogie, jednak coraz więcej dystrybutorów zauważa różnicę między nimi i książkami drukowanymi, obniżając cenę. Wiele e-booków wciąż wydawana jest w formacie PDF, z którym niektóre czytniki mają problem, ten typ książki wciąż ma wielu przeciwników – e-booki nie pachną, kartki nie szeleszczą, nie są „fizyczne”, jak książka tradycyjna. E-book nigdy nie zastąpi prezentu, jakim jest nowa powieść ulubionego autora wydana w twardej oprawie. Na e-booku nigdy mistrz literacki nie będzie mógł zostawić swojego autografu. E-booki mają również wiele zalet, m.in. są „lekkie” – ważą tyle, co urządzenie, na którym je czytamy. Można zabrać kilkaset e-książek za jednym razem – urządzenia mają pamięć, która pozwala na przechowywanie wielu książek, przydaje się to zwłaszcza podczas podróży. E-booki są łatwo i szybko dostępne – mogę mieć to, co mnie interesuje bez wychodzenia z domu, a za pośrednictwem księgarni e-booków. Po kilku minutach od zakupu mogę cieszyć się lekturą. Dla mnie jedną z najważniejszych zalet e-booków jest przeszukiwalność – w przypadku książki tradycyjnej musiałam czasem przerzucać kilkaset stron w celu znalezienia tego, co mnie interesuje. Teraz wystarczy wpisać szukane słowo i zostanie ono wyszukane i zaznaczone. Podczas czytania e-booków mamy możliwość zmiany wielkości czcionki, czy też jej kroju. Wszystko po to, aby było nam wygodnie ją czytać.


Książka tradycyjna Książka drukowana na papierze.

Wady i zalety książek tradycyjnych Nie został rozwiązany do końca problem przeszukiwania treści. Oczywiście znajdziemy w wielu wydaniach skorowidze, jednak często nam one nie wystarczają. Zwłaszcza podczas czytania lektur szkolnych jest to dość uciążliwe. Tego kłopotu nie będą natomiast mieli posiadacze książek elektronicznych. Wystarczy wpisać w określonym oknie słowo kluczowe i zostajemy przeniesieni do miejsca, gdzie spełnia dane kryterium. E- booki zajmują stosunkowo mało miejsca. Na jednej płycie CD zmieścimy nawet kilkaset książek elektronicznych, a dodatkowo e- book będzie i tak mniejszy, niż tradycyjna książka. Zdarzają się pomyłki - książki pisane są przez ludzi, a żaden człowiek nie jest doskonały. Mam na myśli drobne błędy, a nie poważne błędy merytoryczne. W każdym razie wydawnictwa udostępniają odpowiednie erraty i poprawki.

Tradycyjna książka posiada niezwykły klimat, który sprawia, że aż chce się czytać, te, które zostały oprawione w grube, naprawdę przepięknie zaprojektowane okładki wprawiają każdego czytelnika w nastrój. Książki tradycyjnej nie musimy czytać przed komputerem, monitor zwykle płata figla oczom i po godzinie pracy przed nim stają się zmęczone, a my znużeni. Spokojnie możemy oddać się lekturze nawet leżąc w łóżku w dowolnej pozycji. Książka jest rzeczą namacalną, więc kiedy już kupimy książkę możemy ją dotknąć. Wielu ludzi jest tradycjonalistami i nie są zupełnie przekonani do płacenia za rzeczy wirtualne. Tradycyjna książka góruje w przypadku braku prądu. Jesteśmy w stanie przeczytać ją zarówno w dzień, jak i wieczorem przy świecach. E-booki niestety wymagają energii elektrycznej.


Cecha Cena Nawigacja Wygoda

Klimat i przywiązanie

Dostępność

Książka tradycyjna wysoka

E-book Porównywalna, ale w przyszłości znacznie niższa Problem w przeszukiwaniu Łatwa nawigacja treści Nie ma potrzeby posiadania Niezbędne są dodatkowe dodatkowych urządzeń urządzenia, takie jak komputer czy tablet Brak możliwości wyboru wielkości czcionki Czytelność i możliwość zmiany wielkości czcionki Wprawiają w nastrój, Nie zastąpi prezentu, brak możliwość otrzymania emocjonalnego autografu, tworzenia przywiązania własnych księgozbiorów Powszechna Bariery elektroniczne (zabezpieczenia itp.)

Wydaje mi się, że w przyszłości e-book jest w stanie tradycyjną, ale dla mnie nic nie zastąpi tradycyjnej książki, wielkość, zapach, szelest papieru i można ją położyć pod książka to wartościowa rzecz materialna i może kolekcjonerskie.

zastąpić książkę ma swoją wagę, poduszkę. Dobra mieć znaczenie

Moja e-książka  

moja ksiazka

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you