Page 1

ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA

MAGAZÍN

čistý rozměr 69 x 297 mm (+ 3mm na spad)

m

m

ÚNOR – BŘEZEN 2014

1/3

Foto: Zbyněk Čejka

AEROBIKOVÁ KRÁLOVNA

LENKA KOCIÁNOVÁ Pohyb je nedílnou čistý rozměr 104 x 147 mm součástí mého života. (+ 3mm na spad)

BIATLONOVÁ NADĚJE VERONIKA VÍTKOVÁ

TIPY NA ZDRAVÁ JÍDLA OD VÝŽIVOVÉHO PORADCE

BÝT NAŠÍM ZÁKAZNÍKEM SE VYPLATÍ, 10% SLEVA NA VŠECHNY PRODUKTY VITALAND


Jak nakupovat Snadno, rychle a za výhodné ceny dostanete vaše oblíbené produkty až domů. Nakupujte nejen produkty Vitaland, ale i výrobky značek Aminostar, Xpower a FatZero v pohodlí z domova.

Možnosti nákupu:

ON-LINE OBJEDNÁVKA

Vyberte si eshop www.vitaland.cz nebo www.aminostar.cz. Přihlaste se ke svému účtu, vyberte požadované produkty a odešlete objednávku.

TELEFONICKY

Volejte zdarma bezplatnou Zelenou infolinku 800 117 800 (Po-Pá 8:00-16:00 hod.) Vyškolené operátorky Vám pomohou s výběrem produktů a zařídí pro Vás objednávku.

E-MAILEM

Napište nám na email klub@vitaland.cz. Do předmětu uveďte „Objednávka“ a zprávu doplňte o kontaktní údaje (jméno, příjmení, členské číslo, doručovací adresu, telefonní kontakt a seznam přípravků včetně zvoleného objemu, příchutí a počtu kusů).

VITALAND PRODEJNY

Navštivte osobně jednu z našich 29 prodejen po celé České republice

iBOD prospívá vaší peněžence

Prodejny

29× v ČR

Dárek k nákupu produktů VITALAND

ZDARM A

v akci i bez akce nad částku 399 Kč vč. DPH.

Sbírejte ibody při každém nákupu u více než 30 partnerů a vyměňte je za slevové poukázky nebo odměny z bohatého katalogu.

www.vitaland.cz infolinka 800 117 800

Více na www.ibod.cz Platné od února do března 2014 nebo do vyprodání zásob ve VITALAND prodejnách.


obsah

editorial NOVÁ AEROBIKOVÁ KRÁLOVNA

Velký rozhovor s nejkrásnější dívkou Miss Aerobik 2013 Lenkou Kociánovou nejen o vítězství, ale také o zdravém životním stylu.

18

CO SUPLEMENTOVAT V BEZLEPKOVÉ DIETĚ?

8

Držíte bezlepkovou dietu a chcete užívat sportovní výživu? Poradíme vám, které produkty jsou pro vás nejvhodnější.

PŘÍPRAVA VERONIKY VÍTKOVÉ NA ZIMNÍ OLYMPIÁDU V SOČI

Rozhovor s českou biatlonovou nadějí pro ZOH v Soči Veronikou Vítkovou.

14 JAK JÍST PŘI TRÉNINKU VEČER V DIETĚ

16

Rady a tipy, co jíst ve večerních hodinách po náročném tréninku. Základ? Nehladovět!

UDRŽUJTE SI ZDRAVOU PLEŤ I V ZIMĚ

Proč vaše pleť v zimě trpí a jak ji udržet stále krásnou? Prozradíme vám v tomto článku…

poukázka

inzerce

VITALAND MAGAZÍN

Vážení zákazníci, příznivci sportu a aktivního životního stylu, doufám, že jste stejně jako my vstoupili do nadcházejícího roku 2014 tou pravou nohou. S novým rokem vždy přichází řada předsevzetí a mezi to naše patřilo připravit pro vás další číslo VITALAND magazínu v zcela novém kabátě. Jistě jste zaznamenali novou grafickou podobu a formát magazínu, který se vám nyní lehce vejde do každé kabelky či batůžku. Když prolistujete nové číslo VITALAND magazínu, zjistíte, že je plné rad a zajímavých článků o sportu, hubnutí a zdraví. Dozvíte se, jak přejít z objemového tréninku na rýsovací, jak správně jíst večer v dietě nebo vás naučíme běhat v zimě. Nechybí ani vaše oblíbené jídelníčky a tipy na produkty, se kterými vám ochotně poradíme v každé VITALAND prodejně. Za zmínku určitě stojí, že se neustále rozrůstáme a to tak, že nás nyní najdete již na 29 místech v ČR. Přijďte se podívat do našich nově otevřených prodejen v Galerii Šantovka v Olomouci, v NC Palladium Praha, v OC Krakov Praha, ve Forum Nová Karolina v Ostravě nebo v OC Olympia Brno. Připravili jsme pro vás řadu produktových novinek a slevových akcí. Těšíme se na vaši návštěvu…

24

Mgr. Aneta Zdeňková, šéfredaktorka VITALAND magazínu

Sleva 25 % na 1 kus z nákupu značky Aminostar, Xpower, FatZero a VITALAND. Platné od 1. 2. do 31. 3. 2014 ve vITalaND prodejnách Nelze kombinovat s jinou členskou slevou či akcí. Platí jen při využití poukázky z tištěné verze VITALAND magazínu (včetně slevového kuponu). Platí pouze pro členy VITALAND klubu. Každý člen může využít poukázku maximálně jednou.

KPF288

VITALAND magazín, čtvrtletník. ÚNOR–BŘEZEN 2014. Vydává: Společnost Aminostar, s.r.o. sídlem Loukov 55, Loukov u Mnichova Hradiště 294 00, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským úřadem v Praze, oddíl C, vložka 132619 ze dne 4. 8. 1993. IČ:49811274. Adresa redakce: Aminostar, s.r.o., Na Pankráci 1618/30, 140 00 Praha 4 – Nusle. Volejte ZDARMA: 800 117 800, e-mail: info@vitaland.cz, registrační číslo: MK ČR E 1451, www.vitaland.cz, www.aminostar.cz

3


SÍLA VYTRVALOST FORMOVÁNÍ POSTAVY ZDRAVÍ

RÝSUJEME S PROFESIONÁLEM

PO MĚSÍCÍCH TVRDÉHO TRÉNINKU ZAMĚŘENÉHO NA BUDOVÁNÍ SVALOVÉ HMOTY CHCETE ODBOURAT CO NEJVÍCE TUKU, ABYSTE MOHLI ODKRÝT VÝSLEDKY SVÉ SNAHY. CÍLEM JE TEDY MAXIMALIZACE ÚBYTKU TUKU A MINIMALIZACE ZTRÁT SVALOVÉ HMOTY. NIC LEHKÉHO. PROTO PRO VÁS MÁME RADY OD PROFESIONÁLA – VÝŽIVOVÉHO PORADCE A MISTRA ČECH V KULTURISTICE IFBB PAVLA SAMKA. „Klíčem pro spalování tuků je postupná manipulace s příjmem živin, musíte ale vědět, jak na to. Třeba náhlé omezení sacharidů by vedlo spíše ke stresu a ztrátě svalové hmoty, a to vy nechcete,“ říká zkušený osobní trenér, který pro vás sestavil třífázový rýsovací program s několika základními pravidly.

1.

ZAPOMEŇTE NA POČÍTÁNÍ KALORIÍ Kalorická hodnota 1 gramu bílkovin i 1 gramu sacharidů je stejná (4,2 kcal). Určitě je vám ale jasné, že kalorie ze sladkostí se nebudou v těle chovat stejně jako kalorie ze svíčkové, brokolice a batátů. Tuky mají zhruba 9 kcal, ale i přes vyšší kalorickou hodnotu se nemusí primárně uskladňovat ve formě tuku. Co to znamená? Že důležité je pracovat především se správnými poměry makroživin. Jejich kalorická hodnota je podřadná, protože při optimálním příjmu živin vám stejně optimálně vyjde i kalorická hodnota.

2.

JEZTE JEN KVALITNÍ POTRAVINY Zaměřte se na kvalitní bílkoviny z libového hovězího masa, ryb, drůbeže, vajec a určitého množství mléčných výrobků. Velmi pomáhají také kvalitní proteinové doplňky. Sacharidy čerpejte především z plnohodnotných zdrojů, jako jsou ovesné vločky, quinoa, batáty, rýže natural, celozrnný žitný chléb, celozrnné žitné a špaldové těstoviny. Určitě jezte zeleninu. Naopak se

vyhněte potravinám obsahujícím bílou mouku, sacharózu (bílý cukr), fruktózu (ovocný cukr) a mléčné výrobky s vysokým obsahem laktózy (mléčný cukr). Omezte pokud možno i konzumaci ovoce a v žádném případě nekonzumujte ovocné šťávy. Pozor i na sportovní výživu obsahující například invertní sirup, fruktózový sirup, palatinózu, maltózu a další formy jednodušších cukrů. Teď je čas na jiné suplementy. Tuky budete konzumovat v takzvané skryté formě - obsahují je vaše zdroje bílkovin, jako jsou vajíčka, hovězí maso, tučné mořské ryby a další. Jejich příjem je vhodné doplnit konzumací menších dávek semen, ořechů a vhodných typů olejů (olej z pupalky, lněný olej, rybí olej).

3.

JEZTE V PRAVIDELNÝCH INTERVALECH Pokaždé když jíte, stimulujete váš metabolismus. To platí zvláště pro jídla obsahující bílkoviny. Proto byste měli jíst minimálně 5 - 6x denně ve 2-3hodinových intervalech. Každé vaše jídlo by mělo obsahovat porci kvalitních bílkovin, vlákninu, komplexní sacharidy a tuky. Tím se zajistí optimální saturace živinami a omezí se kolísání hladin krevního cukru.

4.

PIJTE DOSTATEK VODY Vypijte alespoň 2,5 litru tekutin za den. Dostatečná konzumace vody odstraňuje nečistoty a nadbytek sodíku z vašeho těla. Proto se zaměřte především na čistou neperlivou vodu. Pitný režim můžete doplnit i o bylin-

Výhodný tip – BŘEZEN / Whey

35%

SLEVA

Protein Actions 85%

Směs vysoce biologicky hodnotných rychleji a pomaleji vstřebatelných bílkovin, které podporují nárůst svalové hmoty s prodlouženým účinkem. Výhodné kilogramové balení.

Platné v březnu nebo do vyprodání zásob. Nabídka platná pro členy VITALAND klubu. Slevy nelze kombinovat. Vhodné pro sportovce, se sladidlem.

4

Bc. PAVEL SAMEK

Působí jako osobní trenér a výživový poradce Specializuje se na osobní tréninky zaměřené především na cílené formování postavy. Dosáhl titulu mistra Čech v klasické kulturistice. V oblasti sportovní výživy se soustředí především na nutriční programy pro sportovce v silových a bojových sportech. Působí jako lektor na škole výživových poradců Nutris, kde přednáší problematiku Doplňků výživy a sportovní výživu. né čaje a malé množství minerálních vod. Kávu nepovažujte za nápoj, jde spíše o stimulační doplněk a zdroj antioxidantů. Pokud jsou vám jasná základní pravidla, je možné přistoupit ke zmiňovanému programu se třemi čtyřtýdenními fázemi. K dosažení tzv. plážové formy by vám mělo stačit prvních osm týdnů a k jejímu následnému udržení pak dodržování pravidel první fáze. Poslední čtyři týdny jsou určeny k finálnímu vyladění formy. FÁZE 1: JEZTE ČISTĚ Je důležité striktně dodržovat pravidlo číslo dva zmíněné výše. Tak si zajistíte kvalitní příjem důležitých makroživin. Příjem bílkovin se může pohybovat kolem 2,5 g na kilogram tělesné hmotnosti a je třeba ho rozdělit do šesti dávek. Pravidelná konzumace bílkovin je totiž nutná k optimalizaci vašeho metabolismu. V této fázi je vhodné zařadit i kvalitní proteinové doplňky na bázi syrovátkové bílkoviny zpracované metodou CFM. U sacharidů musíte jejich zdroje volit velmi obezřetně, ideálně se omezte na komplexní sacharidy. V první fázi


VITALAND MAGAZÍN

je možné volit hodnotu kolem 4 g/1 kg. Tuky v této fázi nastavte zhruba na hodnotu 0,9 – 1g/kg. FÁZE 2: PŘIROZENÁ HORMONÁLNÍ POMOC Dostáváme se k opravdové redukci tukových zásob. Máte za sebou čtyři týdny, kdy jíte zdravě, v ideálním případě jste neztratili na hmotnosti ani kilogram, a přesto je vaše postava pevnější. Je docela možné, že první fáze pro vás znamenala dokonce přírůstek hmotnosti a přitom mohlo dojít i k redukci tuku. Teď je čas na optimalizaci vašeho metabolického prostředí.

Dva z důležitých hormonů, které se podílejí na růstu svalové hmoty a spalování tuku, jsou inzulín a glukagon. Oba vznikají ve slinivce a regulují metabolismus sacharidů a tuků. Jestliže narůstá hladina cukru v krvi – obvykle po konzumaci sacharidů – vylučuje se inzulín. Glukagon má opačný účinek - je vylučován, když je hladina cukru v krvi nízká a aktivuje konverzi glykogenu na glukózu v játrech. To vyvolá spalování tuků, protože se tělu nedostává energie ze sacharidů, které jsou jako energetický zdroj preferovány. Poměry obou hormonů určují, zda nabíráte tuky, nebo je naopak spalujete. Stanovením 

ZDE JE PŘÍKLAD JÍDELNÍČKU, DÍKY KTERÉMU SI DOKÁŽETE VŠE PŘEDSTAVIT V REÁLU. PLÁN JE ZPRACOVÁN PRO SPORTOVCE VÁŽÍCÍHO 90 KG. POKUD SE VAŠE VÁHA OD TÉTO VÝRAZNĚ ODCHYLUJE, BUDETE MUSET UPRAVIT PORCE PODLE VÝŠE UVEDENÝCH DOPORUČENÍ.

Jídelníček SNÍDANĚ: •4  celá vejce (ideálně bio) • 100 g ovesných vloček • 50 g cibule • 1 cps. Aminostar Multi Mega Sport • 1 lžíce rybího oleje Bílkoviny – 38 g Sacharidy – 64 g Tuky – 30 g PŘESNÍDÁVKA: • 100 g krůtí prsa • 3 krajíce chleba z celozrnného žitného šrotu • 150 g cherry rajčat Bílkoviny – 32 g Sacharidy – 64 g Tuky – 3 g OBĚD: • 2 00 g libového hovězího masa • 75 g rýže natural • 250 g brokolice Bílkoviny – 44 g Sacharidy – 69 g Tuky – 9 g

TRÉNING: 90 min před tréninkem: • 1 odměrka Aminostar CFM Whey Protein Isolate 30 min před tréninkem: • 6 g BCAA Powder • 3 cps. Nitro Xplode Ihned po tréninku: • 9 g BCAA Powder • 5 g L-Glutamine •4  0 g 100% Pure Vitargo 30 min po tréninku: • 1 ,5 odměrky Aminostar CFM Whey Protein Isolate Bílkoviny – 79 g Sacharidy – 46 g Tuky – 2 g

VEČEŘE: • 200 g divokého lososa • 200 g batátů • 200 g zeleninového salátu • 10 ml lněného oleje • 10 ml balsamikového octa • 1 cps. Aminostar Multi Mega Sport Bílkoviny – 44 g Sacharidy – 46 g Tuky – 14 g DRUHÁ VEČEŘE: • 50 g Aminostar CFM Night Effective Proteins • 30 g vlašských ořechů Bílkoviny – 50 g Sacharidy – 5 g Tuky – 18 g

denní součet BÍLKOVINY – 287 g SACHARIDY – 294 g TUKY – 75 g

Kcal 3100

5


SÍLA VYTRVALOST FORMOVÁNÍ POSTAVY ZDRAVÍ správných porcí bílkovin a sacharidů proto můžeme ukládání tuku regulovat lépe, než jen redukcí příjmu kalorií. Dokonce můžeme při vyšším příjmu kalorií odbourávat tuky, což jste možná pozorovali v první fázi. Vzhledem k tomu, že kalorický příjem není omezen, můžeme navíc i budovat svalovou hmotu. Ve druhé fázi již navrhuji udržovat poměr bílkovin vůči sacharidům kolem 1:1, příjem bílkovin je přitom možné navýšit až na 3 g/kilogram. Příjem tuků se obvykle pohybuje kolem 0,8 g/kilogram. Nyní už je bezpodmínečně nutné, abyste konzumovali pouze superkvalitní potraviny. Navrhuji vyřadit jakékoli ovoce, mléčné produkty omezit pouze na kvalitní řecký případně selský jogurt. Zdroje bílkovin zůstávají stejné. Sacharidy zajistí ovesné vločky, quinoa, rýže natural, batáty a zelenina (salát, papriky, rajčata, zelené fazolky, květák, brokolice). Co se týče tuků, tak vhodný je především olej z pupalky dvoudomé, lněný olej a doplňky

výživy na bázi omega 3 mastných kyselin. Dobré je také zařadit doplňky výživy na bázi multivitamínů s minerály, abyste doplnili nezbytné mikroživiny. FÁZE 3: CYKLOVÁNÍ PŘÍJMU SACHARIDŮ Vaše postava nejspíš získala zcela nové tvary a beze strachu můžete vyrazit na pláž. Vy ale chcete víc, nechcete jen vypadat dobře. Chcete budit úžas a obdiv. K tomu je potřeba zabránit stagnaci ve spalování tuku, která by se dostavila při pokračování stávajícího programu bez dalšího zásahu. Proto je třeba zapojit takzvané sacharidové vlny neboli cyklování. Příjem sacharidů omezíte (2 g/kg) a můžete mírně zvýšit příjem bílkovin. Tuky by měly být na minimu, přesto by neměly klesnout na hodnotu nižší než 0,6 g na kilogram hmotnosti. Takto budete postupovat 3-4 po sobě jdoucí dny, abyste zabránili zpomalení metabolismu. Každý čtvrtý nebo pátý den pak zvýšíte

příjem sacharidů na 4-5 g/kg. V tyto dny také snížíte příjem bílkovin na maximálně 2g. Opakováním tohoto postupu neustále stimulujete váš metabolismus a nemusíte se bát, že tělo přepne do režimu ohrožení, ve kterém se snaží chránit tukové rezervy. Vy si tak můžete užít výslednou formu, která bude stát za to… 

inzerce

Máte zdravotní problémy a potřebujete poradit? Nevíte, jaké doplňky jsou pro Vás nejvhodnější? Chcete ještě lépe pečovat o své zdraví a svou kondici?

zdraví • sport • krása

LÉKAŘSKÉ KONZULTACE

ZDARMA

JEN V PRODEJNÁCH

Happy days Kalendář únor – březen 2014 místo

Olomouc Šantovka

datum a čas lékař 13. 2., 27. 2., 13. 3., 27. 3. MUDr. Nasswettr 15 - 17 hod.

Praha 9

19. 2., 19. 3.

MUDr. Martinča

Praha 4

5. 2., 20. 2., 6. 3., 20. 3.

MUDr. Martinča

OC Letňany OC Chodov

17 - 19 hod. 17 - 19 hod.

Ve vybraných prodejnách VITALAND probíhají lékařské konzultace ZDARMA pro všechny zájemce. Objednávky předem nejsou nutné, stačí přijít.

SLEVA 15% pátek a sobota platnost akce:

21. – 22. únor 2014 21. – 22. březen 2014

Sleva 15 % platí z plné maloobchodní ceny bez slevy. Slevy nelze sčítat s jinými slevami. Sleva se nevztahuje na rodinná balení, akční balení, na akce a nelze ji kombinovat s jinou členskou slevou. Uvedená sleva platí jen pro členy VITALAND klubu.


KULTURISTIKA OČIMA MILANA ŠÁDKA V PROSINCI MU BYLO TEPRVE 25 LET, V MUŽSKÉ KATEGORII NASTUPUJE DRUHÝM ROKEM A ZATÍM SE POHYBUJE NA AMATÉRSKÝCH SOUTĚŽÍCH. PŘESTO PATŘÍ MEZI NEJZNÁMĚJŠÍ TVÁŘE ČESKÉ KULTURISTIKY. MILAN ŠÁDEK MÁ NA KONTĚ DVA TITULY JUNIORSKÉHO VICEMISTRA SVĚTA A MOMENTÁLNĚ SE PŘIPRAVUJE NA ARNOLD CLASSIC. JEHO SNEM JE PŘESTUP MEZI PROFESIONÁLY. Milane, vy jste po boku otce objevil kouzlo fitka už jako dítě. Doporučil byste podobně brzký začátek i dalším klukům, nebo by radši měli počkat? Záleží hlavně na způsobu tréninku. Já měl tu výhodu, že jsem začínal s tátou, který mě učil správnou techniku cvičení. To je podle mě nejdůležitější. S odstupem času a získanými vědomostmi bych doporučil ve věku kolem 13 let, kdy já začínal, především funkční trénink s vlastní hmotností, klidně cvičení na TRX. Ale pod dohledem trenéra, aby se zpevnilo celé tělo a připravilo se na pozdější zátěž, kterou můžou třeba po půl roce být činky a stroje. Když mluvíme o doporučení, tak co byste poradil těm, kteří milují posilovnu a jejich prostředky na suplementy jsou omezené? Určitě multivitamin a proteinový přípravek. Pro ty, kteří těžce nabírají, tedy ektomorfní somatotypy, doporučuji ještě gainer. To je základ, se

kterým se dá vyjít. Poté se už může přidat kreatin, aminokyseliny a případně další potřebné doplňky. Předpokládám, že vy jich dnes využíváte mnohem více, i když začátky byly také skromné… To je jako nebe a dudy! V začátcích jsem měl od táty jen proteinové nápoje a až někdy kolem roku 2007, po třech letech cvičení, jsem se dostal k dalším doplňkům. Dnes jsem v jiné pozici - jako člen Amix Teamu mám možnost využívat ty nejlepší produkty na trhu, které se staly součástí mého jídelníčku. Do základu určitě stále patří proteiny – noční Night Pro Elite, v objemu Whey Pure Fusion a v dietě Pure Whey Hydro. Nechybí aminokyseliny (glutamin, Amino Hydro 32), něco pro péči o klouby, nebo můj hodně oblíbený potréninkový koktejl ReCore. Je chuťově vynikající a obsahuje vše, co je třeba doplnit. Po tréninku si dávám i protein s odměrkou VitarGo. Před tréninkem pak používám buď CellZoom nebo MyoCell, vše od Amixu. Základem je ovšem běžná strava. Jak vypadá váš jídelníček a kolik třeba sníte masa? Masa bude denně asi kilo. Většinu tvoří hovězí zadní, kuřecí a teď nově začínám přidávat i ryby, tilapii a lososa. Ráno mám nejradši ovesné vločky s proteinem, na svačiny a oběd i večeři mám maso s rýží. Na druhou večeři už jen hovězí maso se zeleninou nebo Night Pro Elite od Amixu.

S jídelníčkem i tréninkem dnes radíte ostatním z pozice osobního trenéra. Jak vlastně vypadá váš typický den? Vstávám v šest, nachystám si snídani a podívám se do kalendáře, co mě čeká. V sedm jsem už ve fitku, kde se věnuji jeho chodu a v případě potřeby i klientům. Od jedenácti většinou vedu první trénink. Pak jdu na byt, uvařím si oběd a mrknu na internet. Kolem jedné začnu svůj vlastní trénink, který zabere zhruba dvě hodiny. Proběhne potréninková suplementace, jídlo a od čtyř do sedmi mívám osobní tréninky. Některé dny pak ještě vedu lekci TRX. Končím v devět, uklidím fitko a kolem desáté se dostanu zpět na byt. Udělám si jídlo, opět sednu k internetu a kolem půlnoci jdu spát s pocitem, že jsem nic nestihl a že den je hrozně krátký (smích). Kulturistika je hodně specifický sport, ve kterém může rozhodovat subjektivní dojem rozhodčích. Jak se s tím srovnáváte? V tom je kulturistika nefér, to je pravda. Ale komu se to nelíbí, ať ji nedělá. Já s tím sice spokojený nejsem, ale žene mě to dál, abych ukázal, že právě já patřím na ta přední místa. Kulturistika je prostě výzva. Je o disciplíně a boji se sebou samým – jít na trénink, dodržovat stravu i odpočinek, připravit se na soutěž a bojovat. Je to neustálé sebepoznávání nejen fyzické, ale i psychické. Je to o překonávání stávajících limitů a neustálé posouvání se dál. Proto mám kulturistiku rád a jednou bych se jí rád živil jako profesionál. 

7


SÍLA VYTRVALOST FORMOVÁNÍ POSTAVY ZDRAVÍ

SUPLEMENTY A BEZLEPKOVÁ DIETA JSTE VÁŠNIVÝMI SPORTOVCI A MUSÍTE DRŽET BEZLEPKOVOU DIETU, AŤ UŽ Z DŮVODU CELIAKIE, ALERGIE NA LEPEK ČI DALŠÍCH AUTOIMUNITNÍCH ONEMOCNĚNÍ? POKUD NEVÍTE, KTERÉ VÝŽIVOVÉ DOPLŇKY JSOU PRO VÁS VHODNÉ, SEZNÁMÍME VÁS S TĚMI, KTERÉ MŮŽETE BEZ OBAV POUŽÍVAT. Tyto problémy je důležité začít řešit včas, jelikož může dojít k nenapravitelným poškozením střeva a při neléčení tohoto stavu k výskytu nádorových onemocnění.

S

právný stravovací režim je jedním z nejdůležitějších opatření pro člověka, u kterého se objevila porucha zažívacího systému. Ta bývá nastartována alergií na přítomnost lepku (glutenu) v potravě, který způsobuje onemocnění vyžadující dodržování přísné diety. Mezi nejčastější poruchy metabolismu patří celiakie (nesnášenlivost lepku), Duhringova dermatitida nebo alergie na lepek. Všechna tato onemocnění znamenají zvýšenou obezřetnost v rámci stravovacích návyků, a proto je třeba dodržovat bezlepkovou dietu. CO SE DĚJE V NAŠEM TĚLE Pokus náš organismus pracuje správně, dokáže naše tělo vstřebávat veškeré živiny, které mu stravou pravidelně dodáváme. V opačném případě dochází v tenkém střevě k usazování nestrávených živin, které způsobují přecitlivění sliznice, z níž mizí klky a mikroklky - záhyby na vnitřních stěnách střeva. To má za následek degeneraci povrchu střeva, díky němuž se zmenšuje schopnost trávení a vstřebávání živin. Dlouhodobé zažívací problémy pak postupně přechází na celý organismus a projevují se špatným vstřebáváním vápníku a nedostatkem železa.

8

NEBEZPEČNÝ LEPEK Hlavním opatřením v boji proti intoleranci na lepek je přísné dodržování bezlepkové diety. Lepek patří mezi rostlinné bílkoviny a najdeme ho v obilovinách (pšenice, žito, ječmen, oves). Proto je třeba, abychom konzumovali takové výrobky, kde se nevyskytuje. Musíme tak zapomenout na čerstvé rohlíčky z pekárny, na dobrou pizzu nebo cukrovinky. Vyhnout bychom se měli i některým alkoholickým nápojům, zejména pivu a destilátům, které mohou příměsi lepku obsahovat. Základem každé bezlepkové diety je kukuřice, pohanka, rýže, brambory, luštěniny, ovoce a zelenina. Pro přísun tekutin je nejlepší pít přírodní ovocné a zeleninové šťávy, bylinné čaje a minerální vody. Lidé trpící alergií na lepek by měli také tělu dodávat potřebné vitamíny a minerály ve formě potravinových doplňků, protože jejich organismus může postrádat důležité živiny. Jelikož je tato metabolická porucha zatím nevyléčitelná, pouze dodržování konzumace správných surovin, dokáže člověku zaručit stabilní zdravotní stav. V dnešní době se nemusíte bezlepkové diety obávat, jelikož existuje už řada specializovaných středisek zabývající se nesnášenlivostí na lepek. Ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou nakoupíte velké množství výlučně bezlepkových potravin, které by měly být řádně označeny symbolem přeškrtnutého klasu nebo etiketou označenou „Bez lepku“ nebo s „Velmi nízkým obsahem lepku“, jak to nařizuje směrnice Evropské komise o složení a označování potravin vhodných pro osoby s nesnášenlivostí lepku. Kromě toho se dnes dají koupit speciální bezlepkové těstoviny, mouka, sušenky nebo směsi na výrobu pečiva, které si pomocí návodu upečete sami v pohodlí svého domova. BEZLEPKOVÉ VÝHODY Dodržování bezlepkové diety je výhodné pro ty, kteří chtějí odlehčit svému zažívání. Nejenže vaše tělo bude schopné lépe trávit potravu, ale budete na sobě pociťovat i zvýšené množství tělesné energie, která vám zajistí větší výkon při fyzické aktivitě. Držet bezlepkovou dietu není žádná katastrofa, ba naopak, někteří sportovci ji drží pro svůj vlastní prospěch. Tenista srbského původu a světová tenisová dvojka Novak Djokovič je známý tím, že od roku 2010 dodržuje bezlepkovou stravu. Změna přístupu k výživě mu umožnila dosahovat lepších výsledků a Djokovič tak lépe zvládá náročnou zápasovou zátěž.


VITALAND MAGAZÍN

ANEB JAK SE V TOM VYZNAT! SPORTOVNÍ VÝŽIVA V široké škále sportovní výživy najdete jak produkty obsahující lepek nebo jeho příměsi, tak ty bezlepkové. Do hlavního portfolia sportovních produktů bez obsahu lepku patří syrovátkové, vaječné a kaseinové proteinové výrobky. Tyto produkty jsou rychle stravitelné a zaručí konzumentovi dodání potřebných bílkovin pro správné budování svalů. Pro nárůst svalové hmoty a optimální regeneraci je považováno množství od 2 do 2,5 g bílkovin/kg tělesné hmotnosti. Výrobky bez příměsi glutenu najdete i mezi aminokyselinami (BCAA Extreme Pure), anabolizéry (Anabolic Booster XXL), gainery (Whey Gainer Actions) nebo kreatiny (Creatine monohydrate). Sportovci trpící metabolickou poruchou se tak nemusí obávat, že by si ze širokého portfolia sportovních produktů nevybrali.

TIPY NA PRODUKTY

VYBERTE SI PRODUKT Z NAŠEHO ŠIROKÉHO BEZLEPKOVÉHO PORTFOLIA, KTERÝ VÁM USNADNÍ CESTU K VAŠEMU VYSNĚNÉMU CÍLI.

PROTEINY

Doplnění bílkovin a nárůst svalové hmoty. To všechno vám zajistí kvalitní proteinové přípravky. Jde o koncentrované bílkovinné směsi, které jsou lehce rozpustné a stravitelné. Najdete je ve formě sypkých směsí, z nichž během několika sekund vytvoříte lahodný proteinový koktejl, který vám určitě bude chutnat.

VITAMÍNY A MINERÁLY Myslete i na dostatečné doplňování vitaminů a minerálů. Během bezlepkové diety ztrácíte spoustu živin, které je nutné tělu dodat ve formě doplňků stravy. Vitamíny skupiny B pomáhají udržovat energii a vitalitu organizmu, vitamín C napomáhá ke správné funkci nervového a imunitního systému.

AMINOKYSELINY

Zdrojem energie jsou aminokyseliny, které by neměly chybět ve vašem tréninkovém balíčku. Aminokyseliny ochrání vaši svalovou hmotu před poškozením a tělo je potřebuje ke svalovému růstu, regeneraci po fyzické aktivitě a také ke zvýšení svalového výkonu a zlepšení imunity.

V dnešní době se již řada společností zasazuje o to, aby jejich produkty byly stoprocentně bezlepkové. Důležité je však kontrolovat to, co kupujete, protože produkty sportovní výživy zatím nejsou speciálně označeny symboly signalizujícími, že se jedná o bezlepkové výrobky. Nákup sportovní výživy a doplňků stravy tak závisí na samotném zákazníkovi, popřípadě odborníkovi, který je schopen správně poradit, který výrobek je zdravotně nezávadný. BOJ S LAKTÓZOU V současnosti se v hojné míře objevuje společně s alergií na lepek i laktózová intolerance. Jedná se o neschopnost trávicího traktu zpracovávat laktózu neboli mléčný cukr. Při užívání sportovních doplňků si musíte dávat pozor, abyste se vyvarovali příjmu mléčného cukru, který bývá v produktech zastoupen. Lidé s touto poruchou nemohou konzumovat gainery (Whey Gainer Actions, Gain Star) a proteiny s nižším procentem bílkovin (100% Pure Whey Star, ROX 68, Whey Protein Actions 65). Pokud nemáte intoleranci extrémně silnou, je možné konzumovat vysokoprocentní proteiny (World No.1, CFM Whey Protein Isolate a CFM Long Effective Proteins). Zcela bezlaktózové produkty jsou kreatiny, aminokyseliny, kapslové produkty a tablety, u nich však pozor na jejich složení, některé mohou obsahovat nepatrné stopy laktózy (Amino 2300). NA CO SI DÁT POZOR Vykřičník visí nad energetickými a proteinovými tyčinkami. V těchto doplňcích stravy založených na vysokém obsahu sacharidů naleznete stopy lepku, laktózy, sladu či rafinovaných cukrů, a proto patří pro „bezlepkáře“ do zakázaného území. Pokud chcete při fyzické aktivitě rychle doplnit energii, musíte sáhnout po energetických gelech, jelikož neobsahují lepek a díky komplexnímu složení rychlých a pomalých cukrů poskytnou tělu rychlou dávku energie. Pokud chcete provozovat kratší fyzickou aktivitu a nutně potřebujete doplnit energii, sáhněte po produktech obsahujících zejména jednoduché cukry – glukózu nebo fruktózu. Vhodným suplementem je Xpower SpeedGel XT obsahující kombinaci velmi rychle vstřebatelných a tím i energeticky využitelných sacharidů. Jestliže hledáte produkt určený pro vytrvalostní zátěž, vyberte si takový, který obsahuje složitější sacharidy - isomaltulósu nebo maltodextrin. Toto složení naleznete například v Xpower Carbogelu XT. 

9


váš příběh

„PILATES JE MOJE VÁŠEŇ“ ŘÍKÁ ALENA NEJEDLÁ

před proměnou

ZHUBLA VÍCE NEŽ DVACET KILO BĚHEM DVOU LET A ZCELA ZMĚNILA SVŮJ ŽIVOT. LEKTORKA PILATES ALENA NEJEDLÁ JE DŮKAZEM TOHO, ŽE POKUD MÁ ČLOVĚK PEVNOU VŮLI A JDE SI ZA SVÝM CÍLEM, DOKÁŽE ZÁZRAKY. Dostat se do tak skvělé formy po dvou dětech je skoro až neuvěřitelné. Většina žen s tímto problémem bojuje. Co pro tebe bylo tím hnacím impulsem? Už jsem nechtěla vypadat tak, jak jsem vypadala. Před dětmi jsem byla vždycky hubená, a proto jsem chtěla o sebe začít víc dbát a mít ze sebe celkově lepší pocit. Bylo mi 28 let, vážila jsem okolo 80 kilogramů a vypadala jsem jako velryba. Začínala jsem mít i zdravotní problémy, zadýchávala jsem se, a tak jsem chtěla zhubnout hlavně kvůli sobě. Kdy sis poprvé řekla, že už vypadáš dobře a že jsi se svou postavou spokojená? Ještě nikdy. Ale zase si říkám, že po dvou dětech v pětatřiceti letech bych spokojená být mohla, určitě bych něco vylepšit chtěla, ale nijak to nehrotím. Jak vypadal tvůj jídelníček v době redukce hmotnosti? To byl základ, to bylo první, díky čemu šla kila dolů. Odbourala jsem smažené věci. Milovala jsem brambůrky, křupky, piškoty po dětech, tohle všechno jsem úplně přestala jíst. Jedla jsem hodně zeleniny,

10

zeleninových salátů, bílé jogurty a celozrnné chleby. Překopala jsem celý svůj jídelníček, a to byl první impuls. K výživovému poradci jsem nikdy nechodila, byla to jenom moje pevná vůle. Změnil se tvůj jídelníček nějak od té doby? Je horší, než býval předtím, to určitě. V jídle se už neomezuji. Udělala jsem si kurz výživového poradce, a tak se snažím jíst zdravě, ale nepřeháním to. Smažené věci téměř nejím, víceméně vůbec. Jím zdravě, ale když mám

chuť na čokoládu a sušenku nebo na koláček, tak si ho prostě dám. U nás doma ale rozhodně nenajdete kachnu a houskový knedlík. Upřednostňuji těstoviny a rýži. Teď se trošku odbývám, ale chtěla bych to znovu nastartovat a začít. Jak reagovalo tvoje okolí na tak razantní změnu? Podporovalo tě v tvém snažení nebo si myslelo, že to nezvládneš? Zpočátku mě podporovali, ale pak nastal zlom, kdy začali hledat důvody, proč hubnu. Někteří mi fandili,

ALENA NEJEDLÁ

Narozena: 10. 2. 1979 Stav:  rozvedená, dvě děti, Nikola (14) a Lucie (10) Váha:  před (80 kg), po (56 kg), nyní (61 kg) Školení:  Pilates- level 1 a 2 (Renata Sabongui), Flowin, Flowin pilates, TRX, Břišní pekáč (H. Kynychová), Výživový poradce, dietolog, Osobní trenér


jiní mě odrazovali. Lidé závidí, když vidí, že žena projde viditelnou změnou vizáže. Zkrátila jsem si vlasy, začala nosit minisukně a na to se někteří lidé začali dívat ošklivě. Nejvíce mi fandily moje dvě dcery, ty jsou na mě pyšné dodnes, podporoval mě i můj bývalý manžel. Dá se na redukci -�bez�sacharózy hmotnosti připravit psychicky? Hlavní je, neříkat si, že musíš zhubnout, ale že chceš. Já -�bez�fruktózy jsem se chtěla změnit kvůli mně samotné, nikoli kvůli mému okolí.

-�s�komplexními�sacharidy z�prémiových�zdrojů Jak ses dostala ke cvičení pilates?

To byla hrozná náhoda. Tenkrát ke mně přišla kamarádka, -�jednoduchá�příprava že si půjde zacvičit, tak jestli nechci jít s ní. Bylo léto, u nás ve Strakonicích to byla novinka, tak jsem souhlasila. Kamarádka nakonec nešla, ale já se rozhodla, že pojedu sama. Tak jsem si zacvičila, a ačkoli jsem byla po první lekci v rozpacích, jelikož se jednalo o pomalé cvičení, šla jsem i podruhé a potřetí a už jsem u pilates zůstala. Pamatuji si, že jsem byla po lekci zničená víc, než po kterémkoli jiném cvičení.

Knuspi�rychlé�vločky v

Snídane Idealní pro vaši dietu -�bez�sacharózy -�bez�fruktózy -�s�komplexními�sacharidy z�prémiových�zdrojů -�jednoduchá příprava

Kdy ses rozhodla, že svoje zkušenosti budeš předávat dál klientům? Když se mi dařilo hubnutí. A když jsem viděla, že cvičení se stravou dohromady vykazuje dobré výsledky. Během léta jsem shodila 9 kilo a začala jsem si věřit. Už jsem nebyla ta šedá myška v teplácích, co stojí každý den u plotny. Pilates úplně odbouralo mou bolest zad, od té doby je prakticky vůbec necítím. Přihlásila jsem se na kurz pilates, který jsem dělala u Renaty Sabongui, kapacity tohoto oboru u nás. Úspěšně jsem absolvovala 4–5 měsíců kurzu včetně fyzických zkoušek a začala jsem pilates předcvičovat. Zpočátku jednou, pak dvakrát týdně a pak už to bylo na denní bázi. Pilates se stalo mojí vášní.

Máš nějaké zkušenosti s užíváním sportovní výživy nebo doplňků stravy, ať už jde o vitamíny, minerály atd.…. Abych pravdu řekla, žádné stálé suplementy neberu. V době, kdy jsem chtěla zhubnout, jsem užívala L-carnitine na podporu spalování tuků, teď už pouze multivitaminy. Poradila bys něco našim čtenářům, kteří také usilují o to mít takovou štíhlou postavu, jako máš ty? První důležitá věc je nebýt líný. Člověk stále hledá důvody, proč to nejde, ale přitom to jde, ale musí se sebou začít něco dělat. Hlavní je upravit si jídelníček, začít jíst vyváženě a k tomu mít dostatečný pohyb. 

doplněk stravy

O pilates se říká, že je to specifické cvičení, kde člověk musí pořádně vnímat své tělo. Je to pravda? Ano. Člověk musí kontrolovat každý svůj pohyb. Naučí se vnímat své tělo a mít se rád. Jedná se o pomalé prodýchávací cvičení, které má své nezapomenutelné kouzlo.

* Při nákupu 2ks Carnitine2000® (višeň, meruňka, malina) dostanete 1ks Carnitine2000® malina navíc. Platí jak pro samostatnou ampuli, tak celé balení.


SÍLA VYTRVALOST FORMOVÁNÍ POSTAVY ZDRAVÍ

FIT

JAK BĚHAT V ZIMĚ A BÝT

AŤ UŽ JSTE ZAČÁTEČNÍKY NEBO VÁŠNIVÝMI BĚŽCI, NEMĚLI BYSTE ZAPOMÍNAT NA ZÁKLADNÍ PRAVIDLA, JAK SPRÁVNĚ BĚHAT V ZIMNÍM OBDOBÍ. OSVĚŽTE SI PÁR TRIKŮ A UVIDÍTE, ŽE VÁŠ VÝKON BUDE I V CHLADNÉM POČASÍ STÁT ZA TO!

N

e nadarmo se říká, že běh je nejlepším druhem pohybu, kde komplexně zapojujete celé své tělo a zároveň zlepšujete svou fyzickou výkonnost. Je to jeden z mála sportů, kterému se můžete věnovat i v zimě. Na to, abyste uběhli pár kilometrů, potřebujete jenom správné vybavení, odhodlanost a vůli vytrvat. Běžecké období totiž nekončí s prvními mrazíky, ba naopak, pokud budete pořádně připraveni, můžete běhat i v chladném zimním počasí. OBLEČENÍ JE ZÁKLAD Pokud chcete vyrazit na zimní výběh, nezapomeňte na to, že venkovní teplota se bude pohybovat okolo bodu mrazu. Proto se teple oblečte, aby vaše tělo neprochladlo. Vezměte si na sebe více vrstev a nezapomínejte na funkční materiály, které jsou nejlepším pomocníkem při odvádění potu z těla. Vaše pokožka potřebuje dýchat, a proto jedna silná vrstva neprodyšného oblečení nestačí. Udává se, že až 25 % tepla uniká z končetin, rukavice a speciální ponožky by tedy měly být nepostradatelnou součástí každého běžce, neboť´ izolují okolní mráz a pokud je propotíte, rychle vám uschnou. V zimě nezapomínejte i na pokrývku hlavy. Nejenže vám neofouknout uši, ale předejdete tak zbytečnému nachlazení. Poslední důležitou věcí je vybrat si správnou obuv, a to ostražitě vzhledem k chladnému počasí. Nejlepší spolehnutí je na kvalitní sportovní obuv s hrubší podrážkou, která zafixuje vaši nohu a bude eliminovat následky v případě podklouznutí na sněhové pokrývce.

Výhodný tip – BŘEZEN / CarniXplode

25%

SLEVA

Obsahuje maximální denní dávku L-Carnitinu 2000mg a vitamín B6, který přispívá ke snížení únavy a vyčerpání, normálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu.

Platné v březnu nebo do vyprodání zásob. Nabídka platná pro členy VITALAND klubu. Slevy nelze kombinovat. Vhodné pro sportovce, se sladidlem.

12

PŘEDCHÁZEJTE ZRANĚNÍM Dávejte na sebe pozor. Náledí a sněhová zimní pokrývka vám mohou způsobit řadu nepříjemností od natažených svalů, výronu kotníku až po zlomeniny. Proto před během nezapomínejte na rozehřátí svalů v podobě 10–15 minutového vyklusání. Následně proveďte základní strečink, který zaměřte především na protažení dolních končetin. Čím více totiž běháte, tím více jsou vaše svaly namáhány a zkracují se. Zejména lýtkové svaly, svaly zadní části stehna a čtyřhlavý sval stehenní potřebují procvičit, aby nedocházelo ke svalovým dysbalancím. Nejenže se tak vyhnete zraněním, ale budete schopni absolvovat běžecké tréninky bez problémů opakovaně. JAK BĚHAT V zimním období nepřeceňujte své síly a běhejte pohodovým tempem. Nesprintujte, protože jinak se nadýcháte studeného vzduchu a budete náchylnější k nachlazení. Zbytečně


VITALAND MAGAZÍN

neposkakujte a nedělejte dlouhé kroky. Důležité je, abyste se správně uvolnili a aby i délka vašeho kroku byla přiměřená. Hlavním pravidlem při běhu je aktivně zapojovat horní polovinu těla, kdy by paže měly společně s nohama pracovat při každém kroku. Základem běhání je i správné dýchání, proto vdechujte a vydechujte v zimě nosem. Vdechovaný vzduch se vám při průchodu nosem trochu ohřeje a sníží možnost vašeho nachlazení. Pokud zaznamenáváte, že vaše běžecká kondice klesá, vyměňte běh za svižnější chůzi a střídejte ho s chůzí v intervalech. DOPLŇUJTE ENERGII Během běhání ztratíte velké množství energie, a proto je důležité ji opakovaně doplňovat v závislosti na délce vašeho běhu. Intenzita běhu,

jak pomalé, tak i rychlé cukry, které představují okamžitý zdroj energie a vy tak snadno a rychle doplníte ztracené zásoby. ZÁSADY PITNÉHO REŽIMU Stejně jako v létě, tak i v zimě je třeba dodržovat pitný režim. Dehydratace těla se může vyskytnout nejenom v letních měsících, ale i v zimě, jelikož při sportování dochází k nadměrnému úbytku tekutin v těle. Jelikož v zimě obvykle přijímáme méně tekutin, měli bychom se na jejich doplňování více zaměřit. Předejdeme tak snižování naší výkonnosti a třeba i zdravotním problémům (bolest hlavy, nevolnost). Pitný režim je třeba doplňovat v pravidelných intervalech a v menších dávkách. Dostatečně se napijte před, během a po tréninku. Energetické zdroje doplníte vhodnými energetickými nápoji, ať už hotovými (Xpower

Non-Stop Energy, Xpower GO & Win) nebo koncentráty (Xpower Flash, Xpower Iont StarSport sirup), které si namícháte podle návodu. Vyhněte se konzumaci studených nápojů, ochráníte tak svou sliznici před bakteriemi a viry, které mohou v zimním období snadno zaútočit na vaši ústní dutinu. Nejlepším způsobem je konzumace vlažných nápojů nezatěžující váš organismus. Před křečemi se ochráníte nejlépe konzumací magnesia (Xpower magnesium), které obsahuje vysokou dávku hořčíku, jenž přispívá k normální činnosti svalů. Těchto několik rad ukazuje, že běhání v zimě není žádná věda. Důležité je nic nepodcenit a dbát na základní pravidla nutná pro správný a účinný zimní trénink. Neobávejte se ani chladných teplot ani sněhového povrchu, protože pokud budete chtít a mít vůli, zjistíte, že běhat se dá za každého počasí! 

Co byste si s sebou měli přibalit na zimní výběh? NA NABUZENÍ:

Pokud potřebujete pořádně nabudit před výběhem, dodejte svému tělu komplex sacharidů, které vám dodají okamžitou i dlouhodobou energii (Xpower Non-Stop Energy). Pro potlačení únavy a posílení psychické vitality můžete užívat Guaranu, Taurin, Inosin, L-carnitine, látky, které vám pomohou podat co nejlepší výkon.

NA ŽÍZEŇ: jeho délka, vaše výkonnost, to všechno jsou faktory ovlivňující sportovní aktivitu. Základem je před tréninkem nehladovět, protože jinak vaše tělo nebude mít sílu a vy moc daleko nedoběhnete. Ideální je dopřát si lehce stravitelná jídla, z kterých si tělo vezme potřebné látky a nebude strádat. Před fyzickým výkonem pak využijte produktů, které vám dodají ztracenou energii v krátkém časovém intervalu. Nejlepším řešením jsou energetické gely (Xpower Carbogel, Xpower Speedgel) nebo tyčinky (Xpower Energy bar), které se vám snadno vejdou do každé malé kapsy. Tyto výrobky v sobě obsahují

Při běhu ztrácíte nejen energii, ale i minerály. Iontovými nápoji doplníte ztracené tekutiny a dodáte tělu potřebné látky (hořčík, draslík, chrom). Pro váš výběh bude nejvhodnějším řešením tekutý sirupový koncentrát Xpower IontStar Sport Sirup, který si nadávkujete zcela sami, a pak stačí už jen vyběhnout!

NA ENERGII:

Správným zdrojem energie během vašeho zimního tréninku budou energetické gely (Xpower Carbogel, Xpower Speedgel) a tyčinky (Xpower Energy bar). Tyto energizéry dodají vašemu tělu energii v podobě rychlých a vstřebatelných cukrů a jejich velkou výhodou je dobrá vstřebatelnost, stravitelnost. Tak dobrou chuť!

13


SÍLA VYTRVALOST FORMOVÁNÍ POSTAVY ZDRAVÍ VERONIKA VÍTKOVÁ

„Na olympiádu se moc těším“

ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY V SOČI SE NEZADRŽITELNĚ BLÍŽÍ A ČESKÝ BIATLON VYŠLE DO BOJE

O MEDAILE HNED NĚKOLIK SVÝCH NADĚJÍ. JEDNOU Z NICH JE I PĚTADVACETILETÁ RODAČKA Z JILEMNICE A ČLENKA AMINOSTAR PROFI TEAMU VERONIKA VÍTKOVÁ, KTERÁ SE PODÍVÁ JIŽ NA SVOU DRUHOU ZIMNÍ OLYMPIÁDU. Veroniko, sezonu jste zahájila skvělým prvním místem v závodě smíšených štafet, následovalo druhé místo ve sprintu v individuálním závodě žen. Takový start jste asi nečekala… Byl to pro nás hodně povzbuzující a příjemný úvod. Snad je to i částečné potvrzení toho, že příprava před ZOH jde správným směrem. Prozradíte, kde všude jste trénovali během biatlonové závodní pauzy? Jelikož se nám osvědčil model z loňského roku, tak jsme se ho snažili letos napodobit. Na začátku sezony jsme odjeli do slovinské Pokljuky. Následovaly výcvikové tábory v Obertilliachu a Oberhofu proložené tréninky doma, respektive v Jablonci. V Obertilliachu jsem byla dokonce opakovaně. V Oberhofu už příprava probíhala na lyžích, jelikož v tamním areálu je tunel s umělým sněhem. V říjnu jsme dvakrát odjeli do Ramsau, odkud jsme dojížděli lanovkou na ledovec - Dachstein.

14

Závěrečné soustředění před prvním kolem Světového poháru letos proběhlo v norském Beitostolenu.

riziko není. Kdyby mi nový způsob nevyhovoval, vždycky se můžu vrátit k původnímu stylu.

V letní přípravě jste změnila způsob střelby. Už nestřílíte od prostředního terče, ale zleva doprava. Proč jste se rozhodla před olympijskou sezonou pro tuto razantní změnu? Je to důsledek toho, že se s trenérem snažíme neustále hledat prostor pro zlepšení, řešit i detaily. Drobnosti mohou ve výsledku znamenat cenné sekundy, které rozhodují. Fakt, že nás letos čekají ZOH, není podle mě argument proti tomu, abychom se za každou cenu vyvarovali změn. Konkrétně u střelby vleže jsme vypozorovali, že 95% ran mimo terč mi chodilo doprava. Proto jsem změnila pořadí terčů při střelbě a zatím to, myslím, funguje.

Co se vám honí hlavou, když stojíte na střelnici a začnete mířit. Jste nervózní? Je to zvláštní, ale po závodě si většinou ze střelby nic nepamatuji. Trochu nervózní ale bývám.

Není trochu riskantní, měnit již něco zažitého… Myslím, že v tomto případě to

Když se podíváte na běžeckou a střeleckou stránku vašeho výkonu, vidíte ještě někde výraznější rezervy? Jasně, těch je ještě spousta. Dokud nebudu vyhrávat, tak bude vždycky co zlepšovat. Momentálně se snažím co nejvíce zapracovat na technice běhu, ale je toho mnohem víc. Český biatlon je od loňského roku výrazně na vzestupu. Výsledky jak ženské, tak mužské reprezentace se pravidelně pohybují do dvacátého místa. Kde hledat „ohniska“ tohoto úspěchu?


VITALAND MAGAZÍN

To je těžké říci a spíš otázka na trenéry. Já to beru jako odměnu za tu dřinu při trénincích. Velkou motivací bylo samozřejmě loňské mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, kde jsme se chtěli před domácími fanoušky vytáhnout. Vrcholem letošní sezony budou určitě ZOH v Soči. Jak se na olympiádu těšíte? Přeci jenom

jste už okusila atmosféru ZOH ve Vancouveru před čtyřmi lety. Na olympiádu se moc těším. Naše závody budou sice vlastně jako každé jiné, ale atmosféra kolem je něco úplně jiného. Budeme se potkávat i s dalšími sportovci a snad bude šance je jít i podpořit. Ráda bych se koukla třeba na závod Martiny Sáblíkové. Jaké jsou Vaše ambice na olympiádě, předpokládám, že byste si ráda přivezla nějakou medaili… O medaili teď mluvit nechci. Bude záležet na tom, jak budou připraveny soupeřky, každopádně já udělám všechno pro to, abych podala co nejlepší výkon a byla jsem spokojená sama se sebou. Dá se očekávat, že v Soči budou velké mrazy. Je způsob, jak se s tím poprat? Jaké počasí by vám osobně vyhovovalo? Slyšela jsem, že počasí dole v Soči

a nahoře v areálu se může hodně lišit, takže když bude zima, pojedu se ohřát dolů k moři.:-) Popravdě jsem předpověď nesledovala, ale já mám radši sluníčko a teploty lehce pod nulou.

Mám ráda kontaktní závody, takže mi nejvíce vyhovují stíhací závody a závody s hromadným startem.

Měla jste nyní nějaký speciální tréninkový program před zahájením ZOH? Po Světovém poháru v Anterselvě jsme zůstali v Itálii na závěrečnou

Sportovci musí dodržovat správnou životosprávu. Co vy a výživa? Jednu dobu jsem ohledně stravy spolupracovala s panem Petrem Havlíčkem. Na základě jeho rad se nyní snažím stravovat podle sebe, ale žádné speciální skladby jídelníčku

přípravu. Mimo to, nic speciálního trenér neplánoval, protože by to znamenalo vynechat některý z proběhlých závodů.

nečekejte. Často bydlíme po hotelích a někdy ani není možnost ovlivnit, co dostaneme. Já s tím ale žádný problém nemám.

Prozradíte, který ze závodů ženské části Světového poháru máte nejraději?

Hřešíte někdy? Musím se přiznat, že jo. Tělo si vždycky řekne, co potřebuje. :-)

VERONIKA VÍTKOVÁ

Doplňky stravy jsou důležité pro každého vrcholového sportovce. Vy již několik let spoléháte na sportovní výživu Aminostar, jaké produkty nejvíce využíváte? Spoléhám na produkty, které mi pomáhají jak v tréninku, tak při závodě. Ráda využívám vytrvalostní řadu Xpower a především výrobky Xpower Flash, Xpower Recovery, Xpower Speed Gel, Xpower CarboGel a Xpower Energy Bar. Z ostatních produktů užívám gainer Whey Gainer Actions, karnitin NEW L-Carnitine Liquid a aminokyseliny BCAA. 

Narozena: 9. 12. 1988 Aminostar Profi team

Sportovní úspěchy: • Stříbro v individuálním závodě SP (2013) • Zlato ve smíšené štafetě SP (2013) • Stříbro a bronz ve štafetách SP (2011, 2012) • 2x juniorská vicemistryně světa (2008, 2009) • 2x juniorská mistryně světa (2006, 2009)

15


SÍLA VYTRVALOST FORMOVÁNÍ POSTAVY ZDRAVÍ

ABY NOVOROČNÍ HUBNUTÍ VYDRŽELO CELÝ ROK NEJČASTĚJŠÍM PROBLÉMEM DOBŘE MYŠLENÝCH NOVOROČNÍCH PŘEDSEVZETÍ JE TO, ŽE JSOU PŘÍLIŠ DRASTICKÁ. MOŽNÁ I PROTO JE STĚŽÍ DODRŽUJEME ALESPOŇ BĚHEM PRVNÍHO MĚSÍCE. PROTOŽE NEJČASTĚJŠÍM PŘEDSEVZETÍM BÝVÁ REDUKCE VÁHY, NABÍDNEME VÁM PÁR TIPŮ, JAK SI HO UDRŽET PO CELÝ ROK. NEBUĎTE NA SEBE PŘÍLIŠ TVRDÍ Myslete na to, že ke stávajícímu stylu života jste dospěli postupně během několika let. Vaše tělo si na tento rytmus zvyklo a jakákoliv změna bude stresující. Učiníte-li najednou změn mnoho, je velká pravděpodobnost, že tělo se začne bránit. Je možné, že kvůli tomu nebudete dosahovat vytoužených cílů a původní záměr vůbec nerealizujete. DÁVEJTE SI REÁLNÉ CÍLE Klaďte si postupné a jen splnitelné cíle, které vás budou motivovat. Nemyslete si, že během měsíce zhubnete o 20 kilogramů. Redukce hmotnosti, aby byla účinná, musí být pozvolná. Nepanikařte tedy, když po prvním měsíci neprojde vaše tělo viditelnou proměnou. Dejte vašemu tělu čas. ZMĚŇTE SVŮJ ŽIVOTNÍ STYL Změny, které jste se rozhodli učinit, nejsou krátkodobou výhybkou. Nebavíme se o krátkodobé dietě, z níž naskočíte zpět poté, co drastickými způsoby dosáhnete požadované váhy. Takový postup vede k jojo efektu a váš stav může z dlouhodobého pohledu jen zhoršit. Cestou k dlouhodobě stabilní vysněné váze je nový životní styl, ve kterém pro vás vše musí být přirozené, příjemné a bez komplikací či stresu. Jen takové aktivity mají naději, že je budete provozovat pravidelně. ZAŘAĎTE POHYB Pohyb má pro lidský organismus řadu pozitivních přínosů. Některé s hubnutím přímo souvisí (zvýšený výdej energie, rozvoj svalové hmoty), jiné na tělesnou hmotnost nemají žádný vliv, ale přesto působí pozitivně na naše zdraví (okysličení organismu, myšlenkový odpočinek,

16

změny ve struktuře cholesterolu apod.). Pohyb má rovněž pozitivní vliv na náš imunitní systém a samozřejmě i rozvoj fyzičky. Díky tomu pak i běžné denní aktivity budete zvládat lépe. MYSLETE NA SACHARIDY Ve svém jídelníčku se zaměřte na sacharidy s vysokým glykemickým indexem, tedy veškeré sladkosti, slazené nápoje a limonády, denaturované a příliš průmyslově zpracované potraviny včetně sladkých instantních kaší a snídaňových cereálií. Obsahují především jednoduché cukry, které se okamžitě vstřebávají do krve a velmi rychle zvýší hladinu krevního cukru. Tím vybičují k nadměrnému výkonu slinivku břišní s cílem vyloučit hormon inzulín, který musí hladinu cukru stabilizovat. Je-li to častý jev, může si slinivka jednoho dne říci, že „už se na to může vykašlat“ – a to je moment vzniku diabetu druhého typu. Druhý problém je v tom, že nadbytek krevního cukru se musí někam uložit a v případě zaplněných glykogenových zásob ve svalech jsou jediným možným místem tukové zásoby. VEČER OMEZTE PŘÍJEM SACHARIDŮ ÚPLNĚ Sacharidy jsou pro lidský organismus zdrojem nejrychleji dostupné energie. Oproti tukům relativně brzy zvýší hladinu krevního cukru, čímž nabudí a aktivují organismus. To může být přínosné během dne, ale

večer, kdy by se mělo tělo ukládat ke spánku, to příliš vhodné není. Energii je navíc potřeba nějak využít nebo zpracovat. Ale jak, když večer spíše uleháme ke spánku? Proto se tato přijatá energie uloží do energetických zásob, tedy do tuků. Asi nejméně příznivá zpráva je, že vysoká hladina krevního cukru zamezí vyloučení tzv. růstového hormonu. Ten se vždy v největší míře vylučuje přes noc během spánku a jeho úkolem je regenerovat vyčerpaný organismus a opravovat svalová vlákna. K tomu využívá energii z tuků, takže se dá říci, že máme možnost hubnout během spánku. Když však vyloučení růstového hormonu znemožníme snědením sacharidů před spaním, neumožníme mu takto pracovat. Proto je vhodná bílkovinová večeře se zeleninovým salátem. NAVYŠTE PŘÍJEM BÍLKOVIN Bílkoviny vyvolávají větší pocit sytosti než sacharidy a tuky. Jídelníček s vysokým obsahem bílkovin je spojen se zvýšenou termogenezí (produkcí tepla), která ovlivňuje a podporuje výdej energie. Na fyziologické a metabolické procesy spojené s trávením a vstřebáváním bílkovin je třeba vynaložit 30 % celkového kalorického příjmu, což je nejvíce ze všech živin. Jídelníček se středně vysokým obsahem bílkovin může mít stimulační účinek na svalový anabolismus. Tím minimalizuje ztrátu svalové hmoty a zlepšuje bazálně-metabolický profil. 


REDUKČNÍ JÍDELNÍČEK

Patříte mezi ty, kteří si dávají novoroční předsevzetí? Chcete redukovat svoji hmotnost? Pak je potřeba upravit vaše stravovací návyky. My vám přinášíme jídelníček, který vám ukáže, jakou stravou dosáhnete vysněného výsledku. Jeho autorem je nutriční specialista a výživový poradce Pavel Samek. Tak vzhůru do toho… Snídaně:

VAJEČNÁ OMELETA

Suroviny: 2 vejce, 50 g ovesných vloček, ½ cibule, 1 cps. One Daily 2 cps. FatZero CLA, 2 cps. FatZero Carnitine Výživové hodnoty: Bílkoviny 19 g, Sacharidy 33 g, Tuky 15 g, 350 kcal Přesnídávka: JOGURTOVÉ POTĚŠENÍ Suroviny: 170 g 2% řeckého jogurtu, 15 g semínek chia, 20 g vlašských ořechů Výživové hodnoty: Bílkoviny 20 g, Sacharidy 11 g, Tuky 17 g, 205 kcal Oběd: KRŮTÍ PRSA S OBLOHOU Suroviny: 100 g krůtích prsou, 200 g zelených fazolek, ½ pečeného batátu, 1 lžička panenského olivového oleje, 2 cps. FatZero CLA, 2 cps. FatZero Carnitine

Výživové hodnoty: Bílkoviny 30 g, Sacharidy 27 g, Tuky 5 g, 293 kcal Před cvičením: •F  aZero ThermoGenius Fat Reducer • 2 cps. BCAA Extreme Pure Po cvičení: • 3 cps. BCAA Extreme Pure •2  0 g 100% Whey Protein CFM Výživové hodnoty: Bílkoviny 13 g, Sacharidy 8 g, Tuky 1 g, 87 kcal Večeře: LOSOSOVÝ STEAK SE ZELENINOU Suroviny: 100 g steaku z divokého lososa, 50 g quinoi, 150 g zeleninové směsi, 1 lžička bio kokosového oleje, 2 cps. FatZero CLA Výživové hodnoty: Bílkoviny 30 g, Sacharidy 34 g, Tuky 10 g, 358 kcal

Kcal 1280

DENNÍ SOUČET Výživové hodnoty: Bílkoviny 112 g, Sacharidy 113 g, Tuky 48 g

Doporučení:

Bílkoviny v dávce zhruba 2 g bílkovin na 1 kg hmotnosti. Převažovat by měly plnohodnotné zdroje jako libové hovězí, drůbež, ryby, vajíčka, tzv. CFM syrovátkové proteinové doplňky a v menším množství mléčné produkty (jogurty). Úplně se vyhněte taveným sýrům a mléku. Příjem sacharidů měňte podle vašeho aktuálního stavu, ale neklesejte pod úroveň 1,5 g na 1 kg hmotnosti. Ze sacharidů by měly převažovat ovesné vločky, rýže, celozrnné špaldové těstoviny, zelenina, v rozumné míře drobné ovoce (bobulovité druhy). Příjem tuků by neměl klesnout pod hodnotu 0,75 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Vhodnými zdroji tuku jsou ořechy, semena, panenské oleje, ale i tučné mořské ryby a vaječné žloutky.

Poznámka:

Uvedený jídelníček i s naznačovanými výpočty vychází z běžné praxe výživového specialisty. Redukční jídelníček je příkladem pro ženu o váze 70–-75 kg, jejímž cílem je redukce hmotnosti až o 10–15 kilogramů. Jako kvalitní doplňky stravy lze zařazovat výše zmíněné produkty.

A

Abeceda aktivních a účinných látek ACETYL L-KARNITIN je látka zastavující přirozený pokles testosteronu. Stálým užíváním ALC je možné zvyšovat přirozenou hladinu testosteronu a současně snižovat vysokou hladinu katabolických hormonů. Další vlastností ALC je schopnost oxidovat mastné kyseliny – narušovat jejich pevné vazby. Tím tělu účinně napomáhá spalovat tuky během cvičení a poté je efektivně přeměnit na využitelnou energii.

AMINoKYsELINY s RozvěTvENýM řETězCEM (BCAA) jsou esenciální aminokyseliny valin, leucin a izoleucin. Chrání svalovou hmotu před rozpadem, urychlují regeneraci. Obsahuje: BCAA Extreme Pure, BCAA liquid, BCAA Powder, BCAA Max protect

AMYLázA je trávící enzym, který štěpí amylózu a amylopektin (produkt Obsahuje: Aminostar ALC, Anabolic štěpení škrobu) na kratší řetězce. Booster Obsahuje: Digestive Enzym Star ALANIN - neesenciální aminokyselina. Je důležitým zdrojem energie pro svaly, mozek a centrální nervový systém. Pomáhá při metabolismu cukrů a organických kyselin.

ANABoLIzéRY stimulují nárůst svalové hmoty a síly, chrání svalovou hmotu před devastací, urychlují regeneraci a obnovení svalové hmoty.

Obsahuje: Aminostar Amino 2300 Anabolizéry: HMB, Trigon 2:1:1, NitroXplode, Anabolic Booster, TribuMax, a Egg Amino Nitric Oxide Expander, GRH/SRH, TribuALBUMIN - nejrozšířenější bílko- luss Terrestris, Nitric Oxide, ZMA vina v krvi resp. v krevní plazmě. Tvoří se v játrech, účastní se při srážení krve, udržuje osmotický tlak, takže zadržuje tekutinu v cévách a tím zabraňuje otokům. Transportuje vitamíny, hormony, ionty nebo léčiva. Při onemocnění ledvin, jater nebo při zánětech a  podvýživě klesá, při dehydrataci stoupá.

ANTIoxIdANTY - sloučeniny chránící organismus před oxidačním stresem. Navazují na sebe nebezpečné volné radikály, atomární kyslík a  jiné nebezpečné substance. Mezi antioxidanty patří vitamíny C a  E, BETA KAROTEN, ale také minerály selen a zinek. Potřeba těchto sloučenin Obsahuje: Aminostar produkty 100% stoupá s fyzickou zátěží. Whey Protein, World No.1 a  Night Obsahuje: Aminostar Mutli Mega Sport, Aminostar One Daily, Vitaland Effective Protein, Egg Amino. Vitamín C 1000 a  600 mg, Vitaland AMINoKYsELINY jsou orga- Vitamín E, Vitaland Beta Karoten, Vitanické látky obsahující dusík a uhlík, land Multi Energy, Vitaland SelZin. které slouží jako základní stavební jednotka bílkovin. Tělo je potřebuje ARgININ je neesenciální aminok tvorbě, obnově a řízení látkové vý- kyselina. Má pozitivní vliv na  zdraví měny. Některé si tělo dokáže vytvořit srdce a podporuje vylučování inzulínu, samo, ostatní musí získat z potravy. hormonu glukagonu a růstového horDělí se na esenciální a neesenciální. monu. V  přirozené formě se nachází Obsahuje: Amino 2300, Egg Amino, v mase, rybách, ořechách a čokoládě. Amino Liquid, proteinové přípravky

Obsahuje: Aminostar L-Arginin Extra Pure


rozhovor

Lenka Kociánová

MILUJU PIZZU A ČOKOLÁDU JEŠTĚ PŘED PÁR MĚSÍCI BY JI ANI NENAPADLO, ŽE SE STANE AEROBIKOVOU KRÁLOVNOU. LENKA KOCIÁNOVÁ, PŮVABNÁ STUDENTKA OBCHODNÍ AKADEMIE, ZAZÁŘILA VE VELKÉM FINÁLE MISS AEROBIK A STALA SE NEJKRÁSNĚJŠÍ DÍVKOU ČESKA SE SPORTOVNÍM TALENTEM. Lenko, jak dlouho se aerobiku věnujete? A jak jste se ke cvičení dostala? Aerobiku jsem se věnovala spíše jako malá. Začínala jsem na základní škole, poté jsem přestoupila do aerobik klubu AC Hip hop, kde působím až doteď. Byla jsem členkou závodního týmu aerobiku, ale v té době vznikl nový tým, který se věnoval mažoretkovému sportu s náčiním pom pom. Lákalo mě zkusit něco nového, tak jsem skončila s aerobikem a začala se věnovat tomuto sportu, který jsem si zamilovala a věnuji se mu již 8 let. Dovedete si představit život bez pohybu? Pohyb je nedílnou součástí mého života už od té doby, co jsem začala chodit. Mí rodiče mě vedli ke sportu odmala. V zimě jezdíme

18

na hory, v létě jezdím nejraději na in-line bruslích, ale tanec a aerobik mám nejraději. Ale abych řekla pravdu, mou oblíbenou činností je také lenošení, takže to tak různě střídám. Jaká byla Vaše motivace přihlásit se do Miss Aerobik? Byla to Vaše první zkušenost s „missí“ soutěží? Podobných soutěží jsem se nikdy neúčastnila, a pokud nebudu počítat táborovou miss, tak toto byla moje první zkušenost. Nikdy jsem na nic podobného neměla ambice. Za moji účast v této soutěži vděčím shodě okolností mé mamce s tetou. Na krajském kole jsem měla vystoupení a moje mamka s tetou cvičily v kategorii Missis. Přihlásily mě, protože naše kategorie cvičily spolu a myslely, že by to mohlo být pěkné rodinné odpoledne. Ani jednu z nich

nenapadlo, že by to mohlo skončit mým vítězstvím. Ve finále jste konverzovala se známým fotbalistou Antonínem Panenkou. Jaký máte osobně vztah k jiným druhům sportovních odvětví? Ke sportu celkově mám dobrý vztah. Nejsem sice nějaký velký znalec, ale trošku se ve sportu orientuji nebo se alespoň snažím. Pana Panenku jsem znala již předtím, než mi byl vybrán a myslím, že jsem nemohla mít šťastnější volbu, protože je to pro mě velká osobnost a jsem ráda, že jsem měla tu čest ho poznat osobně. Jak jste zmínila, kromě aerobiku se věnujete i mažoretkovému sportu. Prozraďte nám něco o tomto Vašem koníčku… Mažoretkový sport je trošku odlišný.


VITALAND MAGAZÍN

Na první pohled tím, že cvičíme s náčiním pom pom, což jsou třásně. I díky nim jsem se rozhodla pro tento druh tance, protože mi cvičení přijde zajímavější a pestřejší. Dá se s nimi velmi dobře pracovat, dělat různé vlny a obrazce, které přitáhnou diváky. Na druhý pohled je to odlišné především v povinných prvcích a pravidlech. Máme jiné cviky, skoky a je to více taneční. Máte nějaký sportovní vzor? Mým vzorem je Věra Čáslavská, která byla ve své době, dle mého názoru, nejlepší ve svém oboru. Byla to vynikající gymnastka, která je inspirací pro některé až dodneška. Obdivuji ji nejen za její úspěchy, ale také za její názory postoje k režimu v roce 1968. Není ale můj jediný vzor. Myslím si, že v České republice je spousta nadaných a vynikajících sportovců, kteří by zasloužili stejného uznání jako ona. Lenko, jak byste charakterizovala Váš vztah k výživě? K výživě nemám žádný zvláštní vztah. Podle mě by měl člověk jíst tak, aby se cítil dobře. Aby nebyl nafouklý, ale aby ani nehladověl. Pokud člověk ví, kde má své hranice, co mu chutná a nechutná, tak by se toho měl držet. Máte krásnou štíhlou postavu. S tou souvisí nejen pravidelné cvičení, ale zcela jistě i dodržování správné životosprávy. Povězte nám, jak vypadá Váš obvyklý jídelníček? Především snídám každý den. Jakmile se ráno nenajím, tak mám za chvilku hlad a musím si něco dát. Ke svačině si dávám většinou jogurt,

ovoce nebo pečivo. Obědy mám po každé jiné, podle toho co nám školní jídelna zrovna přichystá za překvapení, pak zase nějaká svačina a k večeři, co dům dá. Nejraději mám spíše nezdravá jídla, miluju třeba pizzu, čokoládu nebo smažená jídla. Naopak bych třeba nikdy nesnědla rýžové chleby. Držela jste někdy dietu? Dietu jsem nikdy nedržela. Mám dobré geny po svých rodičích, takže jsem to nikdy neměla zapotřebí. Jím normálně, ale nijak se nepřecpávám, a když do toho zahrnu fyzickou zátěž, tak je pro mě dieta zbytečná. Jsem ráda, že si můžu dát to, na co mám zrovna chuť a nemusím se nijak omezovat. Měli jste během soutěže možnost zkonzultovat svoji stravu s nějakými odborníky? Během soutěže nám se stravováním pomáhal pan Havlíček, který je specialista na výživové poradenství. Na jednom ze soustředění se sešel s každou z 12 finalistek a probral s námi naše stravovací návyky. Také ho zajímala naše fyzická činnost a i zdravotní stav. Vyplňovaly jsme dotazníky a na jejich základě nám pan Havlíček řekl, jaký způsobem by bylo vhodné se stravovat. Některým finalistkám udělali i testy a potom jim dali jídelníčky na míru. Co poradil pan Havlíček přímo Vám? Po konzultaci mi bylo řečeno, že mé stravovací návyky jsou v pořádku a není potřeba nic měnit. Takže jsem nezkoušela žádné diety ani nic podobného. Hlavně jsem se snažila, abych se cítila dobře a byla schopná podat co nejlepší výkon. Určitě by

nemělo cenu držet hladovku a potom někde omdlít. Líbilo se mi, že to ostatní holky měly stejně a žádná nijak neexperimentovala. Teď v zimním období jsou lidé náchylní na nachlazení. Snažíte se Vy sama nějak udržovat ve formě? Já jsem celkem odolná. Někdy dostanu nějakou rýmu, ale většinou se jí zbavím rychle a celkově nebývám často nemocná. Ráno si dám čaj a hlavně se teple oblékám, protože nemám ráda, když mi je zima. Také mám ráda saunu, takže pokud se mi naskytne příležitost, tak si do ní zajdu, ale moc často to nebývá. Používáte nějaké doplňky stravy, které přispívají k udržování obranyschopnosti Vašeho organismu? Ať už jde o vitamíny, minerály, doplňky na imunitu apod.… Musím se přiznat, že jediné, co používám je Betakaroten. Samozřejmě, když jsem nemocná, tak beru něco na imunitu, ale nic pravidelného. Mým asi nejoblíbenějším doplňkem stravy byli Marťánci, které kupovali rodiče mně a mé sestře, když jsme byly malé. Za několik dní nás čekají zimní olympijské hry v Soči. Budete sledovat tuto velkolepou sportovní událost? Naše rodina docela pravidelně sleduje české sportovce i týmy a olympijské hry jsme si nenechali ujít, ani když jsme byli na dovolené. Nejvíce se asi těším na hokej a Martinu Sáblíkovou. Určitě budu dění v Soči sledovat a našim reprezentantům přeji mnoho štěstí, úspěchů a hlavně, aby se obešli bez zranění. 

LENKA KOCIÁNOVÁ Věk: 19 let Míry: 82-63-87 Největší úspěchy: • Vítězka Miss aerobik 2013 • 2. vicemistryně Evropy 2011 • mistryně Evropy v mažoretkovém sportu 2011

19


SÍLA VYTRVALOST FORMOVÁNÍ POSTAVY ZDRAVÍ

VEČER PO CVIČENÍ: JÍST ČI NEJÍST? „PRAVIDELNĚ CVIČÍM, DŘU JAKO KŮŇ, PŘÍLIŠ NEJÍM A ANI NEMOHU, PROTOŽE SNÍDANĚ ANI OBĚDY NESTÍHÁM. TAKŽE SE POŘÁDNĚ NAJÍM JEN JEDNOU ZA DEN, A TO VEČER. A PŘESTO, MILÝ PANE, NEHUBNU!“ POSTĚŽOVALA SI NEDÁVNO PANÍ MARTA. „CO S TÍM?“ DODALA, JAKO BY CHTĚLA ZDŮRAZNIT, ŽE V JEJÍM PŘÍPADĚ ŽÁDNÁ DOPORUČENÍ NEFUNGUJÍ. TAKÉ SE V PANÍ MARTĚ VIDÍTE? předem naplánovat a rozložit do jídel předcházejících večernímu cvičení třeba tak, že 80 gramů sacharidů přijmete během snídaně, 40 gramů během dopolední svačiny, 100 gramů v rámci oběda, 40 gramů během odpolední svačiny a zbylých 40 gramů dvě hodiny před cvičením, abychom na něj měli dostatek energie. V případě redukčního jídelníčku musí paní Marta poměr živin změnit, a to tak, aby konzumovala 30% bílkovin, 30% tuků a 40% sacharidů.

L

idí (nejen žen) s podobným problémem je více. Abychom mohli být v našich doporučeních konkrétnější, musíme detailněji popsat denní harmonogram paní Marty. Vzhledem k časové vytíženosti již od ranních hodin je její snídaní šálek čaje a dopolední svačinou kafíčko. Oběd, když na něj vyjde čas, je tedy prvním pořádným denním jídlem. Asi i proto se po něm Marta cítí „nacpaná“ a úlevu hledá v další denní kávě. Pracovní vytížení je i odpoledne enormní… a najednou je šest hodin. Takže rychle vyřídit poslední mail a od sedmi na domluvený spinning. „Paní cvičitelka za to dnes nějak vzala“, pomyslí si Marta, která je kvůli svému dennímu jídelníčku bez energie, a proto i její subjektivní pocit vynakládaného úsilí je značný. Silou vůle a s vypětím všech sil vydrží celou lekci. Ale po ní je už natolik unavená, že doma sedá k večeři a dožene vše, o co se tělo hlásí – jídla, na která se během dne nedostalo, a nad rámec i energii po vyčerpávajícím výkonu (s pocitem, že to může, protože cvičení bylo hodně náročné a spotřebovalo hodně energie). Teď už je jasné, proč paní

20

Marta nehubne. A důvodů je bohužel hned několik. 1. NEDOSTATEČNÝ PŘÍJEM SACHARIDŮ Ano, i když chceme redukovat váhu, měli bychom konzumovat sacharidy, kterých by měl být dostatek. Ovšem sacharidy nerovná se sladkosti. Sacharidy v tomto případě představují ty s nízkým glykemickým indexem, tedy žádné sladkosti, zákusky, sladké pečivo, denaturované potraviny či slazené nápoje, ale naopak celozrnné těstoviny, pohanka, luštěniny (třeba i ve směsi s rýží), kuskus, quinoa apod. Řekněme, že Marta by měla denně přijmout energii ve výši 2 200 kcal. U racionálního jídelníčku by měla její energie vycházet z trojpoměru živin 19% bílkovin, 30% tuků a 51% sacharidů. (dle nutričního specialisty doktora Petra Fořta). Tato nadpoloviční část celkového energetického příjmu odpovídá 280 gramům zkonzumovaných sacharidů denně. Když je tělo během dne nedostane, přihlásí se o ně samo, a to bohužel večer, v nejméně vhodnou chvíli. Proto bychom si měli jejich příjem důkladně

2. NÍZKÝ PŘÍJEM BÍLKOVIN U lidí, jejichž cílem je redukce hmotnosti, by mělo dojít k navýšení příjmu bílkovin. Bílkoviny mají větší sytící schopnost, na jejich využití a vstřebání je třeba vynaložit více energie. Také podporují regeneraci a obnovení svalových vláken, které jsou pro redukci hmotnosti významné i proto, že svaly spotřebovávají energii i v klidu.Jestliže sacharidů by měla Marta přijmout 280 gramů, v případě bílkovin je to 104 gramů, což odpovídá cca 500 gramům hovězího (ve 100 gramech hovězího je cca 20 gramů bílkovin). To je poměrně velké množství, které s sebou může nést druhotný problém s příjmem ne právě žádoucích živočišných tuků nebo cholesterolu. Tento problém se dá řešit jednoduše a elegantně příjmem bílkovin prostřednictvím proteinových koktejlů, nejlépe vícesložkových. Bílkoviny by pak měly tvořit hlavní složku večerního jídla po cvičení. 3. NEVHODNÉ ČASOVÁNÍ JÍDELNÍČKU Rozložení jídel během dne je v případě paní Marty zcela nevhodné. Jsou zde příliš dlouhá časová „okna“ bez příjmu živin, na což tělo reaguje tím, že utlumí metabolismus. Ten


VITALAND MAGAZÍN

TIPY PRO KAŽDÉHO! Vyberte si z naší jedinečné a komplexní hubnoucí řady FatZero produktů a z řady VITALAND produktů pro krásnou a štíhlou linii.

FatZero tipy

VITALAND tipy SLIM MASTER PREMIUM Slim Master Premium obsahuje účinné látky, které pomáhají udržet vaši tělesnou hmotnost pod kontrolou. Díky svému bohatému složení přispívá k omezení chuti na jídlo, podporuje zdravé trávení a pozitivně působí na stav tlustého střeva a také podporuje metabolismus tuků, čímž přispívá ke snížení tělesné hmotnosti.

FATZERO ULTRA DIET SHAKE FatZero Ultra Diet Shake je ideální doplněk jídelníčku v době, kdy nestíháte běžné jídlo. Obsahuje garciniu cambogia přispívající ke snížení tělesné hmotnosti a ukládání tuků a chrom, který pomáhá udržet správnou hladinu glukózy v krvi. Ultra Diet Shake obsahuje vysoký podíl vlákniny – polydextrosa, L-karnitin, inulín z čekanky, chitosan a důležité vitamíny.

DIET FOR NIGHT Produktem, který zkvalitní váš spánek je Diet for Night. Obsahuje látky, které mají zklidňující účinky a pomáhají odbourat stres (kozlík lékařský). Diet for Night také napomáhá omezit chuť k jídlu (garcinia cambogia), přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi (chrom) a díky obsahu zinku přispívá k správnému metabolismu sacharidů a mastných kyselin.

FATZERO SYNEPHRINE PLUS FatZero Synephrine Plus je skvělým pomocníkem v boji proti tukovým polštářkům. Citrus Aurantium usnadňuje odbourávat tukové zásoby, snižuje procento tělesného tuku a přispívá ke snížení tělesné hmotnosti. Obsahuje guaranu, zdroj kofeinu, která potlačuje pocit hladu, odstraňuje únavu, pocit vyčerpanosti a stimuluje mozkovou činnost.

FATZERO PRETTY BODY FatZero Pretty Body vám pomůže při redukci hmotnosti, snižování tuku v těle a tvarování postavy. Obsahuje komplex jedenácti extrémně silných spalovačů tuku, stimulantů a látek, především citrus aurantium, guaranu, extrakt ze zeleného čaje, chrom, yerba mate, cayenne extract a další. FatZero Pretty Body vám pomůže získat vysněnou postavu.

jakoby přibrzdí, aby mu nedostatečně přijímaná energie stačila. A protože příjem potravy je nahodilý a celkově nedostatečný, začne si tělo pro jistotu velkou část přijaté energie ukládat do tuků. Výsledek tedy je, že se cítíme unavení a nesoustředění (protože tělo utlumilo svoji aktivitu), současně nám rostou tukové zásoby. Navíc tělo během dne hladoví, takže se vehementně přihlásí o svá práva v době, kdy už nemá nic jiného na práci, tedy večer. Jezte pravidelně maximálně po pěti hodinách, mezi jídly však dodržujte přísný „půst“ (tzn. žádné „zobání“, žádné „uždibování“, žádné sladké

nápoje). Dbejte na dostatečný příjem energie a živin během snídaně, která patří mezi tři hlavní denní jídla. 4. CVIČENÍ S NEVHODNOU INTENZITOU Z vyjádření paní Marty můžeme usuzovat, že absolvované cvičení bylo v příliš vysoké intenzitě, tzn., že během cvičení sotva popadala dech. Cvičila tedy v anaerobním pásmu, kde převažuje spalování sacharidů (glykogenu) nad tuky. A v tom je další důvod, proč si tělo „řeklo“ o vysokou dávku jídla po skončení cvičení. Nejenže potřebuje ukojit hlad po celodenním hladovění, ale zároveň vysoká

JABLEČNÝ OCET + PAPAIN Tablety s obsahem vitamínu C, chromu, jablečného octa a papainu. Vitamín C přispívá ke správnému energetickému metabolismu, chrom přispívá k přirozenému metabolismu bílkovin, cukrů a tuků. Jablečný ocet + papain příznivě ovlivňuje proces redukce hmotnosti.

intenzita výkonu vyčerpala glykogen (sacharidy) ze svalů a o chybějící sacharidy (cukry) si tělo řekne vždy. Cvičení absolvujte pouze s mírnou intenzitou. Tu poznáte podle toho, že nejste příliš zadýchané a můžete si během cvičení i povídat. Při takové intenzitě převažuje spalování tuků, které podpoříte i tím, že po skončení výkonu budete ještě zhruba hodinu bez jídla a bez slazených nápojů (možná je pouze voda a vhodný je příjem aminokyselin BCAA). Jídlo přijaté přibližně hodinu po skončení cvičení by mělo být čistě bílkovinové se zeleninou (žádné sacharidy). 

21


SÍLA VYTRVALOST FORMOVÁNÍ POSTAVY ZDRAVÍ

ZRUŠTE JARNÍ ÚNAVU! Výhodou je kombinace důležitých vitaminů s minerály a stopovými prvky – všimněte si také, co ve svém složení nabízejí přípravky navíc. Hodí se výtažky z bylin přispívající k posílení imunity (např. echinacea, aloe vera, ženšen). Podívejte se, jestli výrobci deklarují plnohodnotný zdroj vitaminů, zda zvýšená dávka určitých látek odpovídá například vyšší potřebě vitaminů a minerálů při námaze, v zátěži, při sportu. Význam v tomto čase mají antioxidanty, což jsou především vitamin C, A, D, selen, zinek, koenzym Q 10, vitaminy skupiny B. Pokud se k pocitům únavy občas přidají i svalové křeče, je vhodné zvýšit dávky hořčíku, vápníku, vitaminu B6 a zlepšit pitný režim.

V DOBĚ, KDY JE VYTOUŽENÉ JARO UŽ TÉMĚŘ ZA DVEŘMI, NA NÁS OBVYKLE PADNE ÚNAVA. CÍTÍME SE MALÁTNÍ, PŘIPADÁME SI „VYŠŤAVENÍ“ A BEZ NÁLADY. PŘESTO NEMUSÍME JARNÍ ÚNAVĚ PODLEHNOUT.

M

áme za sebou období s krátkou dobou slunečního svitu, což se negativně odráží na náladě většiny z nás. Na rytmus světla a tmy reagují i naše biologické hodiny (v organismu fungují jedny centrální, řídící produkci hormonů a tělesnou teplotu, a několik orgánových, které se v určité hodiny aktivují a tlumí činnost jednotlivých tělesných orgánů). V zimním období jejich přirozené nastavení poněkud mateme umělým osvětlením. U citlivých jedinců nebo osob se zdravotními problémy se to může projevit i větší únavou. (Nezapomínejme, že i uprostřed technologicky vyspělé civilizace funguje naše tělo podobně jako u lovců a sběračů doby kamenné). Na přelomu zimy a jara obvykle míváme nedostatek vitaminů. Mnozí z nás si zvykli na méně pohybu a tučnější stravu, což zvyšuje zátěž trávicí soustavy. Pohyb na čerstvém vzduchu, který přispívá k lepšímu prokrvení organismu, dobré kondici i náladě, si mnohdy kvůli inverzi a znečištěnému ovzduší ani dopřát nemůžeme. Ukažme si tedy, co lze proti jarní únavě dělat. VITAMINY, VITAMINY, VITAMINY Nejvíce vitaminů je v kvalitní čerstvé zelenině a ovoci – což znamená, že v období přechodu zimy a jara jsme na tom s tímhle nejpřirozenějším zdrojem na štíru. Zejména nedostatek vitaminu C, který tělo nedokáže delší dobu uchovávat, se projevuje vyšší únavou a náchylností k infekcím. Alespoň nějaké vitaminy a důležité minerální látky máme šanci získat ze správně skladované zeleniny, zejm. kořenové, zelí, pórku, kapusty, cibule a česneku. Posledně jmenované mají skvělé přírodní antibiotické účinky,

22

dopřejte si je i syrové: kolečky cibule posypte guláš, do česnečky přidejte plátky čerstvého česneku a přikusujte opečený očesnekovaný chleba. Nadějným zdrojem vitaminů je ovoce a zelenina mražená, kysané a kvašené zelí. Čínská medicína doporučuje k podpoře imunity hlívu ústřičnou. Na kousku vaty si můžeme vypěstovat řeřichu. Drobná rostlinka obsahuje vitaminy C, B1, ale i draslík, železo, hořčík a vápník. Podporuje trávení, činnost žlučníku, jater a přispívá k pročištění močových cest. Za pozornost stojí i další byliny, které v obchodě či na trhu objevíte.

tip: TIP: ČAS NA MULTIVITAMINY

Právě teď můžeme vytěžit maximum užitku z multivitaminových přípravků z přírodních zdrojů.

ZKLIDNĚTE NERVY, ZLEPŠÍTE VÝKON I mentální výkon dokážeme ovlivnit stravou. Postupně ubírejte těžkých pokrmů, ale nápoje by měly mít vyšší teplotu než tělesnou (bylinné a zelené čaje, ovocný džus můžeme zředit teplou vodou), energii i teplo dodají vývarové polévky. Vhodné jarní úpravy jsou vaření a příprava pokrmů v páře. Na „nenáladu“ pomáhají potraviny s vitaminy B: sýry, celozrnné obiloviny, maso, vejce, luštěniny, brambory, ořechy, listová zeleniny, kvasnice. A také světlo – hlavně po ránu. TIP: PŘÍRODNÍ DOPLŇKY tip: A PSYCHICKÁ POHODA

Komplex vitaminů B a vitamin C působí i proti stresu, psychickou aktivitu podpoří guarana či ginkgo biloba. Při pocitech úzkosti a špatném spaní může pomoci L-tryptophan, který příznivě působí na hladinu serotoninu, hormonu štěstí (obsahují ho například i banány a čokoláda). 

Výhodný tip – BŘEZEN / Super

20%

SLEVA

Detox

Kombinace rostlinných výtažků a nutričně významných látek pro účinnou detoxikaci organismu. Pomáhá usnadnit odplavení škodlivin z těla.

Platné v březnu nebo do vyprodání zásob. Nabídka platná pro členy VITALAND klubu. Slevy nelze kombinovat. Produkt není náhradou pestré stravy.


UK

VÝH

O D N Ý N Á KU

Bez konzervantů Slazeno extraktem stévie

+ P3

1F

ISOLINE 3d TOP dávkovací uzávěr přináší nové možnosti při přípravě nápojů. Je složen ze tří pístků a v každém z nich je instantní směs se speciálním složením. 3d TOP je koncipován tak, aby přinášel tři různé funkční nápoje pro tři různé fáze dne. Tři nápoje v jednom uzávěru za cenu jednoho.

DÁVÁME VÁM VÍC NEŽ NAPÍT

www.isoline3dtop.com

Denisa Barešová mistryně světa ve sportovním aerobiku

FUNKČNÍ NÁPOJE V JEDNOM UZÁVĚRU

NÍC

H NÁPOJŮ

DÁVÁME VÁM VÍC NEŽ NAPÍT


SÍLA VYTRVALOST FORMOVÁNÍ POSTAVY ZDRAVÍ

VÍTE, CO DOPŘÁT SVÉ PLETI V ZIMĚ? V ZIMĚ SE PLEŤ RYCHLEJI VYSOUŠÍ, BÝVÁ VÍC CITLIVÁ A PODRÁŽDĚNÁ. BEZ NÁLEŽITÉ PÉČE SVĚDÍ A „ŠUPINKUJE“. NEJVĚTŠÍ ZÁTĚŽI JE VYSTAVENA POKOŽKA OBLIČEJE – TRPÍ V MRAZU, VĚTRU I PŘI PŘECHODECH Z CHLADU DO TEPLA. VÍTE, JAK SVOU PLEŤ SPRÁVNĚ CHRÁNIT?

P

řestože si mnozí myslí, že největší sucho bývá v parných letních dnech, nejsušší vzduch je v zimním mrazivém počasí. Není divu, že vysychá i naše pokožka. „V zimě se moje

lupy i u zákazníků, kteří s nimi v jiném ročním období problémy nemají. Dehydratace a nedostatečná výživa se odráží i na kvalitě vlasů a nehtů. Pleť na obličeji je z celého těla nejméně chráněná, hrozí jí ztráta elastičnosti a rychlejší stárnutí spojené s tvorbou vrásek a praskáním kapilárních cév. Pokud vyrazíte na hory, může se za slunných dnů k faktorům ovlivňujícím pokožku připojit i UVA a UVB záření, jež je se vzrůstající nadmořskou výškou intenzivnější. NEBOJTE SE HYDRATACE První, po čem vaše pleť v zimě touží, je důkladná hydratace. Přesto se stále setkáváme s mýtem, že hydratační přípravky v zimě nejsou vhodné, protože kůži zvlhčí a zvýší se riziko, že při mrazu popraská. Není to pravda, moderní hydratační krémy a tělová mléka nepůsobí na povrchu, ale dostávají se do hlubších vrstev pokožky. Navíc jsou obohacené o vyživující složky jako glycerin, aloe vera, kyselina hyaluronová apod.

kůže chová úplně jinak. Někdy je tak suchá, že dotykový display mobilu vůbec nereaguje na můj prst. Musím si prst lehce naslinit a pak se mi teprve podaří display odemknout,“ říká čtyřicetiletá Jana. Nepříjemné napětí a svědění suché kůže se může objevit kdekoli na těle. Na nohách míváme suché šupinky, kadeřníci potvrzují, že kvůli vysušené pokožce se objevují

BONUS NAVÍC: Pokožce prospívá i celková hydratace organismu, tedy dodržování pitného režimu. A s tím máme v zimě problém, protože žízeň nepociťujeme tak silně jako v létě. Zkuste vařit různé druhy čajů, v konvici si při pozvolném chladnutí nakonec udrží příjemnou pokojovou teplotu. Zajímavé účinky má i pití teplé vody – kromě hydratace přispívá k lepšímu trávení, protože

Výhodný tip – ÚNOR / Beauty

you

Směs vitamínů a minerálních látek s obsahem přesličky rolní a přírodního extraktu pycnogenolu pro podporu zdravého růstu vlasů, kůže a nehtů.

DÁREK K NÁKUPU NAD 399 KČ

Platné v únoru nebo do vyprodání zásob pouze na prodejnách. Nabídka platná pro členy VITALAND klubu. Slevy nelze kombinovat. Produkt není náhradou pestré stravy.

24

zrychluje metabolismus. Když zapijeme teplou vodou tučnější jídlo, tuky snáze a svižněji procházejí trávicím traktem a neulpívají na střevních stěnách, takže se necítíme tak plní a snižujeme riziko jejich ukládání. Vyživující účinné látky mohou pozitivně ovlivnit pleť i v případě, že je přijímáme v potravě nebo formou doplňků stravy (aloe vera a jiné rostlinné výtažky, esenciální aminokyseliny, vitaminy, minerální látky, kolagen, kyselina hyaluronová). CHLADNÁ VODA PRO MLADÝ VZHLED Pleť na obličeji sice nemůžeme před zimou ochránit vrstvou kožešin ani hřejivého mikrovlákna, zato ji můžeme velmi dobře otužovat studenou vodou – nejlépe tak, že zadržíme dech a obličej opakovaně ponoříme do umyvadla s co nejstudenější vodou. Je to drsné (alespoň zpočátku), ale účinné. Pleť bude jednak odolnější vůči nepříznivým povětrnostním vlivům, ale navíc si déle udrží mladistvý vzhled bez vrásek. Důkazem toho je slavný muzikant Paul McCartney (1942), který má na svůj věk neobvykle svěží pleť s minimem vrásek. Na otázky bulváru, kolik že má za sebou plastických operací, odpovídá, že žádnou – udržuje se prý tím, že každé ráno několikrát ponoří celý obličej na 20 vteřin do ledové vody. I PLEŤ POTŘEBUJE VÝŽIVU V zimních měsících vaše pleť uvítá hutnější, výživnější krémy či pleťová mléka, zvlášť na noc, kdy může v klidu využívat účinné látky k regeneraci buněčných struktur. Vhodnými ingrediencemi jsou například bambucké máslo, jojobový a další kvalitní rostlinné oleje, výtažky ze semen (sezam, slunečnice, dýně), různých léčivek (výtažky z arniky například pomáhají zklidnit místa s popraskanými žilkami) či mořských řas, které obsahují cenné vitaminy (zejména A, B, D, E) a minerální látky s antioxidačním efektem. Dopřejte své pleti i výživné masky – můžete si je udělat i sami doma, například z kvalitního jogurtu, medu, olivového oleje a citronové šťávy.


POSTAREJTE SE O SVOU POKOŽKU I V CHLADNÉM POČASÍ. NABÍDKA PRO KAŽDÉHO!

Beta karoten 25000 I.U. + Panthenol Kapsle obsahující vysokou koncentraci beta karotenu (zdroj vitamínu A) a kyselinu pantothenovou (zdroj vitamin B5) jsou skvělým pomocníkem i v zimním období.

Selzin Selzin aktivně působí proti procesu stárnutí a přispívá k posílení imunity. Přípravek obsahuje tablety s vyváženou kombinací minerálů a vitaminů pro účinnou ochranu organismu před účinky volných radikálů.

BONUS NAVÍC: I zdravá výživa na talíři a kvalitní výživové doplňky mohou blahodárně ovlivnit stav namáhané pleti, vlasů i nehtů. Například nenasycené mastné kyseliny (třeba v mase či oleji mořských ryb, v rostlinných zasyrova lisovaných olejích a ve výtažcích ze semen). Bohatým zdrojem živin jsou i mořské řasy a jejich výtažky. Vše, co podporuje imunitu, zlepšuje i kvalitu pokožky, která je naším nej-

Pupalkový olej s vitamínem E Tablety s vitaminem E a pupalkovým olejem zkvalitňují stav pokožky a přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Pupalkový olej se podílí na imunologické funkci organismu.

Vitamin E 100 I.U. Tablety obsahují vysokou denní dávku vitaminu E pro organismus. Vitamin E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a je důležitým antioxidantem chránící buněčnou membránu před volnými radikály.

větším imunitním orgánem (aloe vera, vitamin C, echinacea, selen, zinek a další antioxidanty). NEPODCEŇUJTE ZIMNÍ SLUNCE Pokud se chystáte na hory, rozhodně nezapomeňte přibalit hutnější krém s ochranným UV faktorem. BONUS NAVÍC: Přípravky s beta-karotenem a dalšími karotenoidy přispívají k rychlejší aktivaci

Multi Energy Komplex vitaminů, minerálů a stopových prvků pro dodání energie na každý den. Přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu (vitamin C, A, D), pomáhá udržet energii a vitalitu organismu (biotin, hořčík, železo) a chrání před oxidačním poškozením (vitamin E, mangan, selen, zinek).

pigmentu melaninu, který kůži chrání před nežádoucími účinky slunečního záření. Zatímco krém s UV filtrem použijeme až na horách, karotenovou kúru je potřeba zahájit o 3–5 týdnů dřív. Ochrana před slunečními paprsky se vyplácí v každém ročním období. Chcete-li, aby vaše pleť vypadala krásně, vsaďte na komplexní ochranu. 

inzerce

Vy jste naše hvězdy Staňte se členem VITALAND klubu Připojte se k těm, kteří s námi vyznávají zdravý a aktivní styl života. Členství ve  VITALAND klubu je zcela bezplatné a  není podmíněno žádným nákupem. Naopak členství ve VITALAND klubu vám přináší spoustu výhod a snaží se členy motivovat k udržení zdravého a aktivního stylu života.

Členství ve VITALAND klubu Vám přináší:

Jak se registrovat?

» » » » » » » » » » » »

speciální akce – každý měsíc pro vás připravujeme výběr produktů s až 35% slevou Happy Days – dny s 15% slevou na veškerý sortiment 10% slevu na produkty značek Vitaland ve všech VITALAND prodejnách 5% slevu na produkty značek Aminostar, FatZero a Xpower 5% slevu na objednávky z eshopu na www.vitaland.cz a www.aminostar.cz VITALAND magazín pro aktivní zákazníky lékařské konzultace ve vybraných prodejnách VITALAND zdarma měření tělesného tuku a krevního tlaku zdarma ve všech VITALAND prodejnách bezplatnou poradenskou službu doporučení odborníků bezplatnou zelenou infolinku 800 117 800 pravidelné informace o novinkách ze světa obecné a sportovní výživy

Registraci do VITALAND klubu můžete provést na www.vitaland.cz nebo v každé prodejně VITALAND. Registrovat se můžete také na bezplatné Zelené infolince 800 117 800.


SÍLA VYTRVALOST FORMOVÁNÍ POSTAVY ZDRAVÍ

TAJEMSTVÍ VLÁKNINY

JAK MOC JE VLÁKNINA PRO NÁŠ ORGANISMUS DŮLEŽITÁ? KONZUMUJEME ŠIROKOU ŠKÁLU POTRAVIN OBSAHUJÍCÍ VLÁKNINU A PŘITOM MOŽNÁ ANI NEVÍME, JAKÉ ÚČINKY MÁ VLÁKNINA V NAŠEM TĚLE A JAKÉ NÁSLEDKY MŮŽE ZPŮSOBIT JEJÍ NEDOSTATEK. PROTO SI VLÁKNINU PŘEDSTAVÍME A POODHALÍME JEJÍ SKRYTÁ TAJEMSTVÍ.

V

lákninu, která patří mezi významné složky potravy, řadíme mezi polysacharidy, látky, které ovlivňují trávení a imunitu každého z nás. Proto bychom měli dbát na dostatečný příjem vlákniny ve stravě nebo formou doplňků stravy, které jsou dnes na trhu k dispozici.

dávkování vlákninou, tedy jejímu nadbytku v těle (nad 40 g), není tělo schopno dokonale využívat stopové prvky, zejména železo, které je důležité pro správnou krvetvorbu. Tyto látky můžeme doplňovat s pomocí výživových doplňků (Super minerály, Multi Energy).

DOPORUČENÉ MNOŽSTVÍ Hlavními úkoly vlákniny je urychlení průchodu potravy střevem a ustálení střevní flóry. Proto je důležité konzumovat jí denně okolo 2535 g (u dospělého člověka), aby docházelo k správnému trávení a zažívání. Udává se, že v dnešní době konzumujeme velice málo této potravinové složky, něco okolo 15 g denně, a proto také dochází k častějším onemocněním trávicího traktu a riziku vzniku rakoviny tlustého střeva nebo žaludku. V opačném případě, kdy dochází k pře-

DRUHY VLÁKNINY Vlákninu nalezneme pouze v potravinách rostlinného původu, živočišná strava ji neobsahuje. Rozlišujeme dva druhy - rozpustnou a nerozpustnou. To znamená, že rozpustná vláknina má schopnost na sebe vázat vodu, a tak zvětšuje svůj objem, upravuje kyselost vnitřního prostředí, snižuje cholesterol a chrání střevní sliznici před poškozením. Konzumujeme ji prostřednictvím obilovin, ovoce a zeleniny. Vláknina nerozpustná, která se někdy označuje jako „hrubá“, na sebe vodu neváže. Do

OBSAH VLÁKNINY v různých potravinách ve 100g: Potravina Vláknina Vláknina Vláknina celkem rozpustná nerozpustná Chléb konzumní 4,3 2,1 2,2 Chléb celozrnný 1,5 0,9 0,6 Müsli 6,1 1,8 4,3 Rýže loupaná 0,2 stopy 0,2 Ovesná kaše 0,9 0,5 0,4 Jablka 1,6 0,6 1,0 Banány 1,1 0,7 0,4 Fazole bílé 3,5 2,1 1,4 Brambory 1,2 0,7 0,5

26

Zdroj: FOŘT, Petr: Co jíme a pijeme

VLÁKNINA MIX: Obsahuje komplex až osmi druhů rostlinné vlákniny v jedné tabletě. Její konzumace může být vhodným způsobem, jak doplnit nedostatek vlákniny v těle a jak navodit tělu pocit sytosti. Dostatek vlákniny nejenže uleví vašemu zažívání, ale bude působit blahodárně na Váš organismus. LACTOBACILLUS 8 (BŘEZEN -20% SLEVA): Komplex látek obsahující bakterie Lactobacillus a Bifidobacterium, které jsou základní složkou střevní mikroflóry. Lactobacillus 8 je složen z osmi druhů bakterií v maximální denní dávce. Vhodný doplněk v období užívaní antibiotik. CHLORELLA: Výtažek sladkovodní řasy Chlorella pyrenoidosa, která má příznivý vliv na játra a zajišťuje očištění organizmu, příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru, podporuje normální funkci střeva, podporuje přirozenou detoxikaci organizmu a posiluje vitalitu a energii organizmu.

těla ji přijímáme díky ořechům, semínkům, a celozrnnému pečivu. Tato vláknina je nestravitelná, proto putuje až do tlustého střeva nerozštěpená a zvyšuje tak objem stolice. KDE JI NAJDEME Mezi základní zdroje patří již výše zmíněné potraviny - ovoce, zelenina, luštěniny a obilniny. Ty je nezbytné zařadit do našeho jídelníčku, protože jedině tak zajistíme našemu tělu správný přísun vlákniny a zamezíme příchodu zdravotních problémů. Ovoce patří mezi hlavní přírodní zdroje, proto je potřeba dát si každé ráno k snídani müsli s ovocem nebo ovesnou kaši doplněnou o nakrájený banán, jablka či hrušky. Nesmíme však zapomínat i na zeleninu, která má oproti ovoci menší obsah sacharidů, a proto je vhodnější stravou pro ty, kteří usilují o redukci hmotnosti. Listové saláty, okurky, brokolice a další druhy zeleniny by určitě neměly chybět na vašem talíři. Stejně tak celozrnné pečivo, které se během vašeho pracovního dne může stát vaší trvalou svačinkou. Když budete pravidelně tělu dodávat dostatečné množství vlákniny v rostlinné podobě, zcela jistě se vám zlepší trávení a nebudete mít problém s tuhou stolicí. Díky správnému štěpení a vstřebávání vlákniny v zažívacím traktu se budete cítit lépe, jak po fyzické, tak i psychické stránce, jelikož Vám odpadnou každodenní nářky, že Vás bolí břicho nebo že trpíte zácpou. 


VITALAND MAGAZÍN

VITALAND PRODEJNY VŽDY NĚCO NAVÍC… VE VITALAND PRODEJNĚ PRACUJE ROK A PŮL A VEDE DVĚ BRNĚNSKÉ POBOČKY. SYMPATICKÁ HNĚDOVLÁSKA BC. KAROLÍNA JAGOŠOVÁ, DIS., ŘÍKÁ, ŽE BY SVOU PRÁCI NEMĚNILA. „PRÁCE S LIDMI JE PRO MĚ VELMI ZAJÍMAVÁ A NAPLŇUJÍCÍ. DENNĚ SE V NÍ SETKÁVÁM SE ZAJÍMAVÝM LIDMI, A PROTO RÁDA ŘÍKÁM, ŽE PRO NÁS JSOU HVĚZDY NAŠI ZÁKAZNÍCI.“ Jaký máte vztah ke sportu? Pravda je taková, že než jsem začala pracovat v prodejně VITALAND, tak jsem se o sport téměř nezajímala, pokud nepočítám běh na 1500 m na základní škole. Vše se však změnilo s mou novou prací, rozhodla jsem se pro aktivnější život, začala jsem více chodit pěšky, doma aktivně využívám rotoped, a pokud to příroda dovolí, jezdím na in-line bruslích, na kole a jednou za čas si zajdu do posilovny. V neposlední řadě mi přibyla nová sportovní aktivita a tou je izraelské bojové umění Krav Maga, kterému jsem se začala věnovat. Můžete čtenářům VITALAND magazínu prozradit, jaké produkty patří mezi Vaše nejoblíbenější? Zcela jistě jsou to ty, díky kterým jsem příjemnou a nenásilnou formou dokázala zhubnout o celých 15 kg! Mé číslo jedna je dozajista CFM Long Effective Proteins, který se výborně hodí jako pozdní večeře. Číslem dvě je FatZero Pretty Body Shake a FatZero Ultra Diet Shake. Pokud jdu cvičit, tak užívám unisexový Fat Burner Thermogenic. Lidé vstupují do nového roku s řadou předsevzetí, většinou chtějí právě zhubnout. Pozorujete to nějak viditelně v druhu prodávaného sortimentu? Samozřejmě. Novoroční předsevzetí zhubnout patří mezi ty nejčastější, a tak se do popředí dostává naše velmi oblíbená růžová řada pro ženy FatZero. Velice oblíbeným produk-

tem je výborný komplexní dvoufázový spalovač tuku FatZero Pretty Body, tekutý i kapslový FatZero L-Carnitin nebo FatZero Ultra Diet Shaky, což jsou plně zasycující koktejly, které nahradí až dvě jídla denně. K potlačení chuti po povánočním období doporučujeme FatZero HCA, jež vyrovnává kolísání hladiny cukru v krvi a tím dopomáhá k pevnější vůli nemlsat. Připravily si VITALAND prodejny pro své zákazníky nějaké novinky v letošním roce? Prozraďte nám, na co se můžou zákazníci těšit… Od ledna jsme připravili pro naše klubové zákazníky příjemnou 10% slevu na kompletní sortiment VITALAND produktů. Nově se v našem portfoliu VITALAND výrobků objevilo Chromium Picolinate Forte, Aminostar přišel s novinkou CarnoSyn Beta-alanine. Pro zákazníky jsme přichystali i inovované složení našich produktů Vitalita Forte nebo Reishi Forte. Pro muže jsme rozšířili výrobky od firmy Amix, a to dlouho očekávanou zelenou řadou MuscleCore® Line suplementů slavného profesionálního kulturisty Dennise Wolfa. Velíte brněnským VITALAND prodejnám. Nová prodejna v OC Olympia byla otevřena na konci listopadu loňského roku. Představte nám, prosím, novou prodejnu… Prodejna VITALAND Brno Olympia se nachází u tamního hypermarketu přímo u prvního vchodu. Její otevírací doba je od 9:00 do 21:00, a to od

Výhodný tip – ÚNOR / Ženšen

AKCE :

korejský 3 ZA CENU 2

VITALAND Ženšen korejský pomáhá udržovat fyzickou i psychickou sílu v období vyčerpání, slabosti a únavy a podporuje paměť. Obsahuje rostlinný extrakt z kořene ženšenu korejského – Panax ginseng. Platné v únoru nebo do vyprodání zásob. Nabídka platná pro členy VITALAND klubu. Slevy nelze kombinovat. Produkt není náhradou pestré stravy.

pondělí až do neděle. Po jejím otevření jsme zaznamenali pozitivní ohlasy zákazníků, a proto věřím, že se prodejně bude dařit stejně tak dobře jako prodejně VITALAND Brno Vaňkovka, kterou mám také na starost. Pomalu se blíží sezona, kdy přivítáme jarní období. To bude znamenat pro řadu lidí oslabenou imunitu. Jaké produkty byste jim doporučila užívat? Pro posílení imunity bych doporučila Imufit s betaglukany, hodně oblíbeným produktem je i Echinacea Forte, Hlíva ústřičná či kombinace Hlíva+Echinacea+Rakytník. Jarní období je však i vhodnou dobou pro tzv. detoxikaci organismu. Za tímto účelem mohou použít SuperDetox či poslední dobou velmi oblíbenou Yuccu. Pro podporu imunity je nepostradatelný Vitamin C. Co byste VITALAND prodejnám popřála v začínajícím roce 2014? Do roku 2014 přeji všem prodejnám i těm nově otevřeným hlavně úspěch, prosperitu a hodně stálých i nových zákazníků. Rovněž mým kolegyním a kolegům přeji mnoho osobních i pracovních úspěchů, a to nejenom pro rok 2014. 

27


ún

or

zdraví • sport • krása

za

ce nu

3 2

14

Při zakoupení tří kusů zobrazených produktů VITALAND v libovolné kombinaci zaplatíte pouze dva. Třetí produkt s nejnižší cenou obdržíte ZDARMA!

sleva

20%

sleva

20%

Podmínkou využití všech uvedených akcí je být členem VITALAND klubu. Uvedené akce nelze kombinovat s dalšími slevami. Pl Platnost t t 11. 2. 2 – 28. 2. 2014 nebo do vyprodání zásob. Vyhrazujeme si právo akce měnit či zrušit v průběhu akce bez předchozího upozornění. Neručíme za tiskové chyby.


ce

ak é v o b lu

0 % 5 ž a levy

2+1

-25% %  4

-25% %

 1

1000 g

150 ml, juicy orange

 1

3+1

-50% %  4

 3

-25% %

 2

3+1

+tnesss bread

-50% %  4

25 ml, meruňka-zázvor, malina, višeň

 2

350 g, vanilka

11500 g

2+1

 2

500 g, vanilka, kakao

1800 g, lesní ovoce

-25% %

 2

+ 4 tbl GT Sportt

 4

-25% %  2

 2

35 g, čokoláda-crisp, jahoda-jogurt

 1

1+1

-50% %  2

 2

+shakerr zdarmaa

-25% %  2

 3

75 g, beef jerky original, peppered + 25 g beef snack original, peppered

+snack zdarma

3+1

 2

 2

fa e r t á obr

D

Vyobrazené produkty: potravina pro zvláštní výživu se sladidlem  2 výživový doplněk pro sportovce  3 výživový doplněk se sladidlem  4 potravina pro zvláštní výživu  1

Veronika Vítková členka Aminostar pro Teamu 3. Místo MS biatlon 2013 (štafeta)

-35%

 1

1000 g, čokoláda, jahoda, jogurt, vanilka

-50% %  2

příchutě banán, oříšek

25 ml, original, cherry, cappuccino, grapefruit

-25% %  1

zdraví • sport • krása

14‘ r o n ú

-25% %  2

1000 g, vanilka, lesní ovoce

-25% %  3

s

500 g

1000 ml, broskev, citron, pomeranč, višeň

Sp

1000 g

ní k ortov

Podmínkou využití všech uvedených akcí je členství ve VITALAND klubu. Uvedené akce nelze kombinovat s dalšími slevami. Platnost 1. 2. – 28. 2. 2014 nebo do vyprodání zásob. Vyhrazujeme si právo akce měnit či zrušit v průběhu akce bez předchozího upozornění. Neručíme za tiskové chyby.


zdraví • sport • krása

březen 14‘

SLEVA 20 %

Podmínkou využití všech uvedených akcí je být členem VITALAND klubu. Uvedené akce nelze kombinovat s dalšími slevami. Platnost 1. 3. – 31. 3. 2014 nebo do vyprodání zásob. Vyhrazujeme si právo akce měnit či zrušit v průběhu akce bez předchozího upozornění. Neručíme za tiskové chyby.


zdraví • sport • krása

Sportovní klubové akce

slevy až 50 %

příchutě banán, oříšek

2+1

-50% %  4

-50% %  4

+tnesss bread

35 g, čokoláda-crisp, jahoda-jogurt

1+1

 1

Vyobrazené produkty: potravina pro zvláštní výživu se sladidlem výživový doplněk pro sportovce

 1

 3

 2

 4

-25% %  2

 2

 2

55 g,, lesní směs,, sušenky-smetana y

-25% %  2

2+1

 2

75 g, beef jerky original či peppered + 25 g beef snack original či peppered ed 600 g, citron, červené, ovoce, pomeranč

+ 26 tbl GT Sportt

 4

25 ml, meruňka-zázvor, malina, višeň  2

 1

400 g, pomeranč

1500 1 g

3+1

 2

3+1

500 ml, ananas, třešeň, pink grep

-25% %  2

 1

500 g, vanilka, kakao

140 ml, čokoláda

-25% %  2

25 ml, original, cherry, cappuccino, grapefruit

-25% %  3

-35%

2+1  3

 1

1000 g

-25% %

1000 g

-25% %  2

2200 g, banán-jahoda, čokoláda

-25% %  3

-50% %

1000 g, čokoláda, jahoda, banán, vanilka

1000 ml, citron, pomeranč

březen 14‘

 2

výživový doplněk se sladidlem potravina pro zvláštní výživu

+bidon zdarmaa

 3

-50% %

 2

+snack zdarma

 2

3+1

 2

Podmínkou využití všech uvedených akcí je členství ve VITALAND klubu. Uvedené akce nelze kombinovat s dalšími slevami. Platnost 1. 3. – 31. 3. 2014 nebo do vyprodání zásob. Vyhrazujeme si právo akce měnit či zrušit v průběhu akce bez předchozího upozornění. Neručíme za tiskové chyby.


VITALAND magazín  

S novým rokem, nový vzhled. VITALAND magazín vychází ještě hezčí, pestřejší a zajímavější. Nové číslo VITALAND magazínu pro měsíc únor a bře...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you