Page 1

інформаційний

тижневик

www.novosti.kr.ua

НОВИНИ № 19 (019) 8 грудня 2011 р. ЧЕТВЕР

стор. 2

КІРОВОГРАДЩИНИ стор. 9

На гарячому

Життєва історія

Хто допоможе двом сім'ям помиритися?

Податківця взяли на хабарі

стор.11

Рекомендована ціна 50 коп.

обласний

75 700

ТИРАЖ

примірників

Кількість сторінок зросла до 12-ти. Ціна не змінилася. ЄДИНА ОБЛАСНА ГАЗЕТА, ЯКА Є В КОЖНОМУ НАСЕЛЕНОМУ ПУНКТІ КІРОВОГРАДЩИНИ

Корисна сторінка

Поради і рецепти, правове навчання

стор.12

Гаряча лінія

Голови сільрад рулять Події тижня

Тема номера

Хроніка двох днів

ЯДЕРНОМУ ЗАВОДУ ВИДІЛИЛИ ЗЕМЛЮ

Голова Кіровоградської ОДА Сергій Ларін видав розпорядження «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її в постійне користування ДК «Ядерне паливо» для будівництва заводу з виробництва ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000 та припинення права постійного користування частиною земельної ділянки, наданої ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат». Загальна площа виділеної ділянки (під Смоліним Маловисківського району) – 6,8477 га.

Михайло Ярошенко, Новини Кіровоградщини

Протягом двох днів в області сталися три знакові події

ГОЛОВУ ОБЛРАДИ НАГОРОДИЛИ ОРДЕНОМ

Голову Кіровоградської облради Миколу Ковальчука нагородили орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. Про це йдеться в указі Президента Віктора Януковича № 1094/2011 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди 20-ї річниці підтвердження всеукраїнським референдумом Акта проголошення незалежності України 1 грудня 1991 року».

(Закінчення на 4 сторінці)

МАМОГРАФІЯ СТАЛА БЕЗКОШТОВНОЮ

Тенденції тижня

Цитати тижня

Ефективне реформування української армії залишається одним із найважливіших пріоритетів влади. Про це заявив Президент України – Верховний Головнокомандувач ЗСУ Віктор Янукович на урочистостях з нагоди 20-ї річниці Збройних Сил. Глава держави звернув увагу на важливість забезпечення армії новою та модернізованою технікою – а це вимагає сучасних підходів до ресурсного та матеріально-технічного забезпечення ЗСУ. Він також наголосив на необхідності вжиття всіх заходів для збереження офіцерських кадрів, підвищення престижу військової служби. Кабмін проводить політику зменшення адміністративного навантаження на діяльність господарюючих суб’єктів. Про нові умови видачі дозволів та експертизу йшлося на прес-конференції за участі заступника управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду у Кіровоградській області Віталія Заніздри та начальника Кіровоградського експертно-технічного центру Сергія Ткаченка. Новим урядовим документом визначено, що дозволи на проведення робіт підвищеної небезпеки тепер видаватимуть на 5 років.

«З давніх-давен захист незалежності та територіальної цілісності рідної землі був покликанням та обов’язком справжніх чоловіків. Певно, що і сьогодні сучасні солдати і офіцери, щодня щиро, вірою і правдою служать українському народові. І ми переконані, що українська армія буде незмінним гарантом стабільності та безпеки України, справжньою національною гордістю».

Сергій Ларін і Микола Ковальчук, голови облдержадміністрації та облради, привітали через офіційний сайт ОДА військовослужбовців із Днем Збройних Сил України.

«…бо незрозуміло, чи потрапляєш до відділення, чи відразу до моргу».

Андрій

Ніколаєнко, перший заступник голови ОДА про те, щоб при реконструкції приміщення майбутнього обласного гемодіалізного центру не забули про ремонт приймального відділення, яке наразі у дуже непривабливому вигляді. «Участь в Agritechnica та інших подібних значних машинобудівних форумах відкриває для «Гідросили» хорошу можливість для більш глибокої інтеграції в ринок гідроустаткування Західної Європи, в глобальний ринок цієї продукції».

Олексій Пономаренко,

керівник групи продажів в країни далекого зарубіжжя Торгового дому «Гідросила», про участь компанії у міжнародних виставках.

Персона тижня Анатолій Ревенко, очолив Кіровоградську обласну організацію партії Віталія Кличка «УДАР» Цитата з сайту «весь Кіровоград»: «Останні два роки ви нічого не чули про Ревенка, я припинив свою політичну діяльність. Чому я пішов із політики? Через глибоке розчарування. І взагалі політика – брудна справа. Тож два роки я нічим не займався, пасивно стежив за політикою. А місяць тому мене запросили до офісу Кличка і запропонували взяти участь у розбудові партії на території області. Спочатку я відмовився, але потім, все обдумавши, погодився». За підрахунками журналістів Новин Кіровоградщини, партія «УДАР» – щонайменше четверта у політичній біографії Анатолія Ревенка. До цього були два Народні рухи, НУНС і «Єдиний Центр». Анатолій Ревенко також працював в органах влади, зокрема в Антимонопольному комітеті та облдержадміністрації.

Шановні працівники органів місцевого самоврядування! 7 грудня − День працівників місцевого самоврядування − можна вважати однією з найважливіших дат у календарі професійних свят, адже це свято кожного, хто працює в ім'я України. Сучасне місцеве самоврядування – це ефективний інститут, що користується довірою у людей, забезпечує їхню активну участь у вирішенні важливих проблем. Від усього серця вітаю територіальну громаду Кіровоградщини, депутатський корпус, членів виконавчих комітетів, посадовців районних, сільських, селищних та міської рад, громадські об’єднання з Днем місцевого самоврядування. Прийміть слова вдячності за вашу самовіддану працю на благо розвитку міста й районів, області. Бажаю вам міцного здоров’я, наснаги, витримки, оптимізму, віри у щасливе майбутнє. Нехай ваша професійність і творче ставлення до виконання своїх обов’язків сприяють розбудові та розвитку нашої держави! Зі святом!

Обстеження на мамографі в обласному онкодиспансері не потребуватиме коштів пацієнтів. Про це повідомив головний лікар закладу Костянтин Яриніч. За його словами, завдяки спонсорським коштам жінки, що відвідуватимуть кабінет мамографії, не повинні купувати плівку для апарату, що коштує до ста гривень. Костянтин Яриніч розповів, що безкоштовним обстеження буде приблизно рік, увесь цей час спонсори будуть регулярно оплачувати витратний матеріал. Благодійником виступив, за словами головного лікаря, підприємець Андрій Табалов. Записатися на обстеження можна заздалегідь за телефоном рентгенкабінету онкодиспансера (0522) 22-05-51. Пацієнтам визначать дату процедури, що допоможе уникнути тривалого очікування у закладі й значно полегшить проходження обстеження для жительок периферії. За результатами обстеження, якщо необхідно, пацієнтка отримає направлення до мамолога, який, як і раніше, приймає пацієнток безкоштовно. В ОБЛАСТІ ЗРОСЛА КІЛЬКІСТЬ СКАЖЕНИХ ТВАРИН

Ріст рабічної інфекції в природі продовжує реєструватись на території області в 2011 році: з початку року зареєстровано 88 випадків сказу серед тварин, тоді як у 2010-му їх було 118. Найбільше виражена епізоотія в Бобринецькому, Компаніївському, Маловисківському, Новгородківському районах. Основне джерело поширення сказу – лисиці, які склали 44,3% в загальній структурі захворілих тварин, собаки – 20,5%, коти – 17%, велика та дрібна рогата худоба – 13,6%, інші – 4,5%. НАЙБІЛЬШЕ НАРКОМАНІВ – В ОЛЕКСАНДРІЇ ТА СВІТЛОВОДСЬКУ

Найбільше в Кіровоградській області молоді, враженої наркоманією, мешкає в Олександрії та Світловодську, далі йдуть Кіровоград та Знам’янка. Про це повідомив президент обласного благодійного фонду «Повернення до життя» Олександр Остапов на засіданні координаційної ради з питань профілактики наркоманії та протидії злочинності, пов’язаної з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів. За його інформацією, середній вік наркомана наразі складає 29 років, тоді як чотири роки тому був 34 роки. Збільшилася кількість осіб, які вживають так звані аптечні наркотики, або стимулятори, що протягом декількох років роблять з людини інваліда. За його підрахунками, ці засоби вживають уже приблизно 40% наркозалежних.


НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

www.novosti.kr.ua Земельне питання

Станіслав Березкін: «Україна

має стати одним зі світових лідерів сільського господарства»

Ольга Корецька, спеціально для Новин Кіровоградщини

На запитання щодо земельної реформи відповів народний депутат України Станіслав Березкін.

ДОВІДКА. Березкін Станіслав Семенович народився 12 травня 1959 року в селі Високі Байраки Кіровоградського району. Працював на керівних посадах у АСТ «Інгул» (1992), МП «Система» (1993 – 1994), СП «Алфета-Система » (1995),«Система ССБ» (1996), ЗАТ з іноземними інвестиціями «Сонола» (1996 – 2000), корпорації «Система ССБ» (2000 – 2006) та ЗАТ «Креатив» (з 2006-го). Обирався депутатом обласної ради. Нині – депутат Верховної Ради (фракція Партії регіонів). Станіславе Семеновичу, сьогодні багато хто проблему запровадження ринку землі називає доленосною. Чи дійсно це питання таке важливе для сучасної України, воно не є надуманим і роздутим?

− Доленосне – це досить влучне означення, бо результати такого кроку відчують на собі не лише ті, хто живе в селі чи працює на землі, а практично кожен українець. Мабуть, усі без винятку розуміють, що зараз іде мова про найбільше національне багатство, про найдорожчий товар. При правильному підході цей товар зможе стати не тільки стратегічною основою майбутнього відродження села, а й запорукою стрімкого зростання всієї української економіки.

− Мабуть, слід ще раз перечитати історію Михайла Грушевського, який колись писав, що добрий земельний закон заслужено займе в нашій національній бібліотеці місце поруч Шевченкового «Кобзаря». − Промовистими є не лише слова Грушевського, а й перевірені світом факти. Загальновідомо, що українські чорноземи становлять 29,9 відсотка світових запасів і майже 40 відсотків – європейських. А якщо 42 мільйони гектарів сільськогосподарських угідь, які маємо на території нашої держави, оцінити навіть за нинішньою кадастровою грошовою оцінкою (близько 12 тисяч гривень за гектар), то сумарна вартість цього товару складе понад 500 мільярдів гривень, що майже вдвічі переважає обсяг державного бюджету України. В сусідній Польщі ринок землі стартував із 1,5 тисячі доларів за гектар, та вже за кілька років у наших сусідів за той самий гектар давали тисячі доларів. Крім того, коли врахувати, що площі земельних угідь у світі невпинно скорочуються, насамперед – через постійне зростання чисельності населення, то неважко спрогнозувати їхнє подальше подорожчання.

– Яким чином Україна може використати свій земельний потенціал у світовому контексті? − Може, це пафосно прозвучить, але те, чи буде ситою Європа, великою мірою залежить від Росії та України. Експерти переконані, що потенціал кожної з двох країн надзвичайно великий – як щодо перспектив розширення виробництва сільськогосподарської продукції, так і підвищення врожайності культур. На жаль, це тільки в перспективі, бо нині продуктивність наших знаменитих на весь світ чорноземів залишається на відносно низькому рівні. Зараз Україна – одна з небагатьох країн світу, яка «заморозила» свої багатства, – точніше, ніж сказав Президент Віктор Янукович, ситуацію із землею в нашій країні годі охарактеризувати. І тим більше важко не погодитися з його розумінням переваг, які отримаємо від запровадження ринку землі. Цитую главу держави: «По-перше – це ефективне використання земельних ресурсів, подруге – земля стане ресурсом, який можна буде закладати при отриманні кредиту, потретє – власники земельних паїв зможуть нарешті здавати в оренду або продавати їх за гарною ціною».

− Незважаючи на позицію Президента, на земельному питанні тривалий час спекулюють деякі політики…

2

− І такі люди мають прихильників. Їх охоче підтримують ті, хто сьогодні або за безцінь орендує, або завдяки корупційним схемам незаконно приватизував величезні масиви землі, а тепер панічно боїться їх втратити. Пересічному громадянину нав’язується думка, що землю, мовляв, позабирають мало не до власних кишень якщо не іноземці, то свої «грошові мішки», які сплять і бачать, як заграбастати побільше чорноземів.

− Станіславе Семеновичу, виходить, лише реальний власник землі буде зацікавлений у її родючості не протягом 2-5 років, доки діє договір оренди, а впродовж десятиліть чи й навіть століть? Яка роль відведена великим корпораціям? − Звичайно, він не економитиме на ґрунтозахисних заходах, не боятиметься тимчасових втрат від того, що земля на якийсь час буде виведена з обробітку, оскільки пізніше ці втрати окупляться. Хоча малоземельний власник навряд чи зможе дозволити собі не лише проведення всього комплексу ґрунтозахисних заходів, а й організувати високорентабельне виробництво. Зрозуміло, що сучасне високопродуктивне конкурентоздатне підприємство під силу створити тільки великим корпораціям, які й візьмуть на себе виробництво основних обсягів продукції. Їм за сучасних умов під силу залучити як внутрішні, так і зовнішні інвестиції, не створюючи навантаження на державний бюджет. Вони реально спроможні завдяки впровадженню найсучасніших переробних технологій забезпечити перехід від експорту сировини до експорту готової продукції. Проте приватизувати землю лише в інтересах корпорацій було б неправильно. Тож дуже добре, що, беручи до уваги це надзвичайно делікатне питання, Уряд у законопроекті «Про ринок земель» намагається врахувати інтереси власників паїв, сільгоспвиробників, фермерів. Передбачається низка обмежень, які не дозволять приватизувати землю для спекулятивного перепродажу. Землю можна буде купити тільки за офіційні доходи, лише фізичним особам, і то не всім, а лише тим, хто має фахову освіту чи займається сільгоспвиробництвом. На перепродаж ділянок у перші кілька років планується накладати високі податки.

− А іноземні громадяни зможуть стати власниками української землі? − Дуже важливо, що іноземці не зможуть скупити наші землі. Не секрет, що багаті, розвинені країни готові вкладати мільярди доларів у купівлю землі країн, що розвиваються. Як показує практика, потім іноземні власники дають роботу в основному іноземним спеціалістам, а прибутки виводяться до країни походження інвестора. Проте запропонований Кабінетом Міністрів України законопроект не залишає для іноземного капіталу жодних лазівок.

− Розкажіть детально: який позитив земельної реформи для селян? − Власник землі буде зацікавлений у розвитку інфраструктури сіл та в якості робочої сили. Маючи землю у власності, він за цих умов навряд чи продовжуватиме торгувати лише зерном. Йому стане значно вигідніше налагоджувати глибоку переробку вирощеного не деінде, а на місці, в безпосередній близькості від лану. Переробні ж підприємства нині високотехнологічні, там зможуть працювати лише висококваліфіковані кадри. Та й сучасна землеобробна техніка вимагає серйозної підготовки – з молотком і зубилом до неї не підступишся. Оскільки возити людей за тридев’ять земель на роботу ніхто не буде, навчатимуть місцевих. Причому власники землі будуть зацікавлені, аби сільські жителі мали не лише нормальні зарплати, а й розвинену соціальну інфраструктуру – магазини, дороги, дитсадки і школи... Якщо ж людина не знайде своєї ніші в нових умовах, вона теж матиме вибір. Я часто спілкуюся з селянами і знаю, що багато хто з них, особливо молодь, хотіли б виїхати до міста, жити там, мати стабільну роботу. І, продавши земельний пай – хай не зараз, коли ціна на нього не визначена чи дуже занижена, то за кілька років, – вони зможуть спокійно придбати житло в місті. Хоча особисто я впевнений, що з часом вигідніше буде все-таки здавати землю в оренду. Сума оренди постійно зростатиме, це будуть стабільні надходження на все життя, які згодом успадкують діти й онуки нинішніх власників паїв. Хочу особливо наголосити, що не лише сільські жителі виграють від земельної реформи. Від включення в ринковий обіг землі збільшиться оцінка національного багатства, зростуть доходи держави і громадян, що стане дуже вагомою базою для поступального розвитку і зростання вітчизняної економіки. Мільйони людей стануть причетними до цих процесів, і кожен зможе отримати від участі в них свою вигоду. Насамкінець − ще один незаперечний плюс від приватизації землі. Той факт, що Україна, на території якої знаходиться третина світових чорноземів, закуповує за кордоном м’ясо, овочі та фрукти (далеко не екзотичні, а ті, що споконвіку чудово родили в наших широтах), витрачає на це величезні кошти, які могли б працювати на нашу економіку,– це не може залишити байдужим жодного свідомого громадянина, просто кожну мислячу людину. Тепер же, у результаті урядової реформи, ми отримуємо добру нагоду довести всьому світові, що можемо працювати не гірше від інших. І в світовому розподілі праці та ринків збуту ніша одного з головних виробників не лише сільгосппродукції, а й продуктів харчування повинна відтепер заслужено і назавжди закріпитися за нашою країною, яку природа недаремно так щедро обдарувала найкращими, найбагатшими чорноземами. Я глибоко переконаний, що ми обов’язково цього досягнемо.

8 грудня 2011 року Авторська колонка

По-новому Андрій Лисенко, Новини Кіровоградщини

Реорганізувати систему державного управління – складно. Треба побудувати чітку й ефективну структуру, яка би працювала як заведена, без збоїв. Треба відучити чиновників, які у цій структурі залишаться, красти і брати хабарі. Треба відучити громадян, які приходитимуть до чиновників, хабарі давати. Треба… Треба, зрештою, міняти саму концепцію управління державою. Провести земельну реформу – непросто. Сотні, тисячі нюансів, невідповідностей. Протести фермерів і виступи прихильників продажу ріллі. «Хлопотно», як говорив один кіногерой. Але це все глобальні речі. Щоб відчути зміни, варто докласти зовсім не багато зусиль. Причому постаратися має як влада, так і ми самі. Наведені нижче приклади – цілком реальні. Всі вони мають «кіровоградську прописку». Водоканал До власника однокімнатної квартири має прийти представник водоканалу і поставити підпис на якомусь папірці. Щось, що стосується нової пломби на лічильнику, – суть не в цьому. Із водоканалу телефонують заздалегідь. Дуже чемно: – Це Іван Іванович? – Так, я. – Просимо вас бути завтра вдома. До вас має прийти наш представник і остаточно вже узгодити те питання з лічильником. – О котрій чекати? – Він має підійти десь із дев’ятої ранку до четвертої вечора. І що робить Іван Іванович – бере відгул на роботі, заварює чай і сідає на кухні з улюбленою газетою. Ідилія. Робочого дня як і не було. Коли ж наповнювати державну скарбницю своїми податками? На водоканалі могли би додуматися прокладати маршрути кожного свого «представника», який ходить по квартирах і приватних будинках, із точністю до півгодини. Сідають отак начальник зі своїми підлеглими і розписують на папері: о дев’ятій ранку – на Жадова, номер такий-то, на десяту якраз устигаєш на Біляєва, стільки-то, о десятій сорок вже можеш бути на Ковалівці тощо. Державна структура Співробітниця приватної фірми має отримати якусь довідку. Робочий день у державній структурі – до п’ятої вечора. Після четвертої потрапити у кабінет – нереально. Жінка, на жаль, – не Сергій Бубка, у вікно третього поверху не заскочить, тому повертається додому. Приходить наступного дня, до четвертої. У кабінеті – розпал відзначення чийогось дня народження. Коридорами на перекур бігають веселі і червоні чиновники, смачно пахне ковбасою і оселедцями. Третій день виявляється неприйомним. Можливо, через те, що вона приходить із самого ранку, – хтозна, наскільки згадане вище свято вчора затягнулося. На четвертий день довідку нарешті майже дають. Майже – бо, виявляється, у співробітниці приватної фірми не вистачає довідки про те, що їй потрібна саме ця довідка. На п’ятий день не вистачає ще чогось… Просто так проблему не вирішити. Знову ж таки, необхідна реорганізація всієї системи. Однак змусити чиновників виконувати свою роботу – не так і складно. Для цього у влади є всі важелі – від батога до коржика. Ремонт дороги На вулиці – ямковий ремонт. Зрозуміло, посеред білого дня, тому перехожі змушені оминати недбало припаркований трактор із причепом. Ремонтувати дороги спозаранку чи вночі у нас взагалі не вміють. Ремонтник черпає з причепу лопатою відсів – і сипле його просто в калюжу. Навсібіч розлітаються бризки води, виблискують на сонці... Краса, достойна пензля художника. Якщо влада контролюватиме використання бюджетних коштів (у тому числі й на ремонт доріг) по-старому – ніякого «оновлення країни» ніхто не дочекається. Але не буде оновлення і без участі громадян, не обтяжених владним ярмом. Іван Іванович покірно чекатиме, поки «представник водоканалу» добереться до його помешкання. Співробітниця приватної фірми оббиватиме пороги кабінетів. Перехожі мовчки проходитимуть повз ремонтника, який пристрасно викидає бюджетні гроші у брудну калюжу. Так звикли. Так легше. Хата скраю… Чи, може, таки спробуємо жити краще?


НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

8 грудня 2011 року

Податківця взяли на хабарі

На гарячому Прокуратура області порушила кримінальну справу стосовно начальника одного з управлінь ДПА у Кіровоградській області. Встановлено, що радник податкової служби 1 рангу вимагав і одержав від керівника приватного підприємства хабар у сумі 30 тис. грн. за сприяння у зменшенні порушень податкового законодавства, виявлених позаплановою перевіркою, та зменшення сум донарахованих податків разом із штрафними санкціями. Хабарника спіймано на «гаря-

чому» завдяки злагодженим діям працівників прокуратури області та відділу внутрішньої безпеки при ДПА в області ДВБ ДПС України. Кримінальну справу порушено за ознаками складу злочину, передбаченого ч.3 ст.368 Кримінального кодексу України. Посадовця затримано в порядку ст. 115 КПК України. Наразі слідчий відділ прокуратури області проводить досудове слідство. У прокуратурі прізвище затриманого в інтересах слідства не розголошують.

«Мобільний Клієнт-банк»

«Мобільний Клієнт-банк» – сучасне рішення управління коштами середнього та малого підприємства. Наш час надзвичайно стрімко та динамічно змінює навколишнє життя. З’являються технології, що кардинально впливають на процеси та розвиток бізнесу. Щоб не просто залишатись на плаву, а й отримувати суттєву перевагу перед конкурентами, необхідно постійно відстежувати та зважено впроваджувати певні технологічні рішення для розвитку власної справи. Для значної кількості підприємців надзвичайно важливою є можливість отримувати оперативну інформацію щодо стану фінансів компанії. Донедавна дистанційно управляти коштами на рахунках клієнту допомагала система «Клієнт-банк». Однак на сьогодні вона не повністю задовольняє потреби клієнтів, у ній відсутні, наприклад, функції автономності та мобільності, адже користування «Клієнт-банком» передбачає наявність офісу або хоча б певного місця для роботи з доступом в Інтернет. Враховуючи, що чимало керівників та власників компаній значну частку свого часу проводять у ділових поїздках, відрядженнях, що зумовлено динамікою руху сучасної бізнес-діяльності, було знайдено зручне рішення завдяки органічному доповненню

Візит 41-річного Отця

Не хлібом єдиним

Фото Олени Карпенко, спеціально для Новин Кіровоградщини

3-5 грудня Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав (Шевчук) із душпастирським візитом перебував у Кіровограді. Він і раніше бував в обласному центрі, однак цього разу він уперше відвідав місто в якості глави УГКЦ. Упродовж трьох днів він зустрічався з місцевим духовенством і мирянами, представниками місцевої влади. У неділю, на свято Введення до храму Пресвятої Богородиці, Блаженніший Святослав очолив Архиєрейську Літургію в парафіяльній каплиці. Під час проповіді очільник УГКЦ висловив радість від відвідин Кіровоградщини і заявив про своє бажання особисто освятити греко-католицький храм, який зараз будується в обласному центрі.

Депутатський прийом

фон, кишеньковий комп'ютер або смартфон. Хочу акцентувати увагу підприємців, що до «Клієнт-банку» – система «Мобільний мобільний телефон має підтримувати Java Клієнт-банк». Саме такий інструмент нещо- ME». Для будь-якого бізнесу нагальним є пидавно впроваджено спеціалістами НАДРА БАНКУ задля підвищення рівня обслугову- тання унеможливлення несанкціонованого вання підприємців середнього та малого доступу до інформації та розповсюдження комерційно важливих даних. За словабізнесу. ми Олександра Чумака, у «Мобільному Клієнт-банку» безпека та конфіденційність інформації забезпечується системою захисту від несанкціонованого доступу та застосуванням криптографічного кодування. Серед основних переваг Усі види банківських послуг. Ліцензія НБУ України № 21 от 21.11.2011 р. системи «Мобільний Клієнтбанк» для підприємців такі: «Система «Мобільний Клієнт-банк» - здійснення контролю за фінансами уособлює зручність користування та висо- компанії в режимі он-лайн (моніторинг кий рівень безпеки, – зазначає директор вихідних і вхідних платежів); Департаменту малого і середнього бізнесу - можливість здійснювати розрахунки з Надра Банку Олександр Чумак. – За- партнерами та постачальниками в реальновдяки їй власник або директор компанії му часі; зможе дистанційно проводити весь ком- доступ до рахунків з будь-якої точки плекс банківських розрахунків будь-де, чи країни. Клієнти заощаджують свій час за то в поїздці, чи на діловій вечері або на відпочинку. Взаємодія клієнта з банком відсутності необхідності відвідування офісу здійснюється через простий і зрозумілий банку та вчасно отримують необхідну їм інтерфейс спеціально розробленої програ- інформацію стосовно руху коштів на рахунми, що встановлюється на мобільний теле- ках, обмінні курси валют тощо.

Отець Іван Третяк, декан Кіровоградський, найбільшим скарбом Кіровоградщини», – донастоятель парафіяльної каплички, в якій дав Святослав. проходила Архиєрейська Літургія, від імені Кажучи про найближчі цілі Грековірних греко-католиків привітав Главу УГКЦ Католицької Церкви, він зауважив, що метою на кіровоградській землі і зазначив, що цей діяльності будь-якої церкви є проповідування пастирський візит сприятиме розвитку церк- Слова Божого. ви у Кіровограді та області. «За кілька років відзначатимемо Щоб відвідини Блаженним Кіровограда 1025-річчя хрещення Русі. Але ми бачимо, залишилися пам’ятними і для Предстояте- скільки українців сьогодні на рідних землях ля, місцеві вірні й духовенство подарували ще не належать до жодної церкви. Колишнє йому ікону Пресвятої Богородиці з дитятком панування атеїзму дало свій результат. Тому Ісусом на руках «Нев’янучий цвіт», а також завдання кожної церкви – і Православної, і картину, на якій зображено частину міста. Греко-Католицької – проповідувати Слово У понеділок Святослав провів зустріч із секретарем міської ради Ігорем Вол- Боже, щоб кожен українець міг пізнати Ісуса ковим, також поспілкувався з головою Христа і віднайти свою дорогу до храму», – обласної ради Миколою Ковальчуком та сказав Глава УГКЦ. першим заступником голови облдержадміністрації Андрієм ДОВІДКА. Блаженніший Святослав (Шевчук), Ніколаєнком. Верховний Архиєпископ Києво-Галицький, Отець На прес-конференції, що відбулася після спілкування із і Глава УГКЦ народився 5 травня 1970 року у владою, Святослав окремо ак- м.Стрий Львівської обл. У 1991-1992 роках навчався центував увагу саме на діалозі у Центрі філософсько-богословських студій «Дон із її представниками. Він віддав Боско» у м. Буенос-Айресі (Аргентина), а у 1992їм належне, підкресливши, що 1994 роках – у Львівській духовній семінарії. У 1994влада демократично і толерант- 1999 роках навчався у Папському університеті Св. но ставиться до всіх церков. Томи Аквінського (Рим, Італія), де здобув доктоПредстоятель також рат з відзнакою Summa cum laude. 23 березня 2011 відзначив, що Кіровоград – для року на Виборчому Синоді Єпископів УГКЦ обраний нього зовсім не чуже й доволі Главою УГКЦ. 25 березня цей вибір благословив рідне місто, адже тут проживали дві його тітки (одна з них Папа Римський Венедикт XVI. Введений на превідійшла у вічність), тож має тут стол 27 березня 2011 року у Києві, у Патріаршому соборі Воскресіння Христового. братів і сестер. На Кіровоградщині душпастирюють три «Кожного разу, коли я сюди приїжджаю, зустрічаю тут дуже священики УГКЦ. Вони опікуються п'ятьма гродобрих відкритих людей, які мадами – двома в Кіровограді, однією у селі Черсправді вболівають за свою дер- воновершка Компаніївського району, де прожижаву і за свою церкву. Для мене вають люди, чиїх батьків колись переселили з особисто ці відвідини є збага- Лемківщини під час операції «Вісла». Інші дві гроченням, вони дають мені прямий мади − у селі Володимирівка Знам’янського райоконтакт із вірними. І, зокрема, із ну, і п’ята − у Знам’янці. тією родючою чорною землею,

Автобус №283 може знову змінити маршрут

Нещодавнє рішення посадовців Кіровоградської міськради про зміну схеми руху автобуса №283 призвело до того, що його постійним пасажирам, які працюють та навчаються у Кіровограді, доводиться діставатися до місця призначення з пересадками і витрачати більше грошей на проїзд, аніж раніше. Відтак для багатьох сімей схожі витрати – непосильні. Утім, проблема мешканців села Созонівка незабаром може розв’язатися. З проханням зарадити ситуації люди звернулися до депутата обласної ради від Партії регіонів, куратора Кіровограда Олександра Шаталова, який

щомісяця в кожну першу п’ятницю проводить особистий прийом. Як наслідок, уже найближчим часом відбудеться ініційована ним нарада з відповідальними за роботу транспорту фахівцями ОДА, міськвиконкому та міськради, під час якої планується обговорити можливість корегування внесених змін до схеми руху автобусу, котрий раніше курсував центральною вулицею обласного центру, а тепер – Жовтневої революції. Шаталов пропонує міській владі розглянути варіант руху автобуса №283 в аверсному режимі вулицею Чорновола

та в реверсному – вулицею Декабристів. Загалом це вже другий особистий прийом депутата у Кіровограді. Перший відбувся у листопаді. За місячний термін Олександру Шаталову вдалося вирішити хоч і не всі, однак чимало проблем, з якими зверталися люди. Так, невдовзі технічна рада обласного центру розгляне звернення директора дитсадка №72 про відновлення роботи басейну в дошкільному закладі, вже встановлені ворота, з якими просила допомогти літня кіровоградка. Розглянуті й інші, не менш важливі питання.

www.novosti.kr.ua Новини звідусіль Олександрія. На перехресті пр. Леніна та вул. Першотравневої 31-річний велосипедист при повороті не пропустив Volkswagen, що їхав у зустрічному напрямку, внаслідок чого сталося зіткнення. Велосипедист отримав черепно-мозкову травму та перелом основи черепа. Кіровоградщина. Новорічні відбірні сосни, вирощені у лісових господарствах області, коштуватимуть 45 гривень – до 1 метра, від 1 до 1,5 метру – 52 гривні, 1,5-2 метри і вище – в середньому 62 гривні. Лісівники мають намір повністю забезпечити потреби жителів області у новорічних ялинках – їх на плантаціях області вирощується 800 тис., близько 96 тисяч штук із них придатні до реалізації в цьому році при попиті у 30 тис. штук. Олександрійський район. Прокуратура області порушила кримінальну справу за фактом зловживання службовим становищем службовими особами Олександрійської ОДПІ. Вони реалізували майна державного підприємства «Трест Олександріярозрізобуд», яке перебуває у податковій заставі, на суму понад 8,2 млн грн. Знам’янський район. Міліція затримала 34-річного жителя району, який в одному з сіл під час сварки кілька разів ударив односельчанина сокирою по голові. Внаслідок отриманих тяжких травм потерпілий помер у лікарні. Петрівський район. У селі Червонокостянтинівка піротехніки УМНС області знешкодили 25 артснарядів калібру 45 мм та 3 артснаряди калібру 76 мм часів Другої Світової війни. Світловодськ. Міськрайонна організація «Союз Чорнобиль» 14 грудня біля будівлі міськвиконкому проведе мирну акцію протесту щодо неконституційних дій влади у День вшанування пам’яті учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Кіровоград. Депутати міської ради виступили з ініціативою розробити проект рішення про обмеження перебування неповнолітніх без супроводу дорослих після 22:00 у громадських місцях та розважальних закладах і на вулицях міста. Ульяновка. Тіло 44-річного чоловіка виявили на місці пожежі у приватному будинку. Причина смерті та пожежі встановлюється. Кіровоградщина. Показник дитячої смертності нижчий від середньоукраїнського лише в чотирьох районах області: Добровеличківському, Новомиргородському, Олександрівському та Петрівському. Світловодськ. Внаслідок шторму та зниження рівня води у Кременчуцькому водосховищі несамохідну баржу занесло на мілину до бетонних плит дамби ГЕС. Рятувальники допомогли закріпити баржу, щоб її не віднесло ще далі, та утримували до приходу буксира. Кіровоград. Перша в місті вільна Wi-Fi-зона відкрилася в педуніверситеті. Обладнання подарувала облдержадміністрація до 90-річчя ВНЗ в рамках проекту «Єлисаветград – креативне місто». Добровеличківський район. Начальник локомотивного депо Помічна, машиніст, інструктор локомотивних бригад, машиністи тепловозів локомотивного депо та інші (всього 13 осіб) накрали дизельного пального, яке належало Одеській залізниці, на 385 тис. грн. Наразі матеріали кримінальної справи знаходяться на розгляді у Добровеличківському районному суді. Знам’янка. Міський голова Ігор Крижановський від імені міської ради та її виконавчого комітету привітав з 90-річчям від дня народження ветерана Великої Вітчизняної війни Лідію Філіпенко. Олександрія. Міський фонд підтримки підприємництва з метою надання безвідсоткової фінансової допомоги суб’єктам малого підприємництва оголосив конкурс бізнес-проектів фізичних та юридичних осіб на 2012 рік. Конкурс триватиме з 4 січня до 30 листопада 2012 року на постійній основі. Кіровоградщина. В області розпочалася інвентаризація всіх пенсійних справ постраждалих від аварії на ЧАЕС. Протягом грудня будуть проведені необхідні перерахунки, щоб у січні наступного року «чорнобильці» отримали пенсії у нових розмірах. При підготовці матеріалів використані дані прес-служб органів влади, власна інформація. Більше новин – на www.novosti.kr.ua

3


НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

www.novosti.kr.ua Листи

Тема номера

Собаче питання

Дмитро Шамін, президент Добровільної спілки культури собаківництва

Я знову до теми, що турбує мене давненько Ось що цікаво! Були ж деякі успіхи у людей із хворою совістю. І добилися такі ентузіасти прийняття рішень на містечковому рівні. Але! Де ж результати? Надлишок у нашому прекрасному місті джентльменів у формі гарантів правопорядку не приніс жодних результатів. Погано виходить! Не виконують підпорядковані органи рішень керівних. І згадується одіозне «ех, Сталіна б сюди!». Але, дозвольте, ми ж люди цивілізовані!? До Європи ж прагнемо, аж шви від натуги тріщать! То, може, і будемо серйознішими? Є ж у лексиці певного типу соціальних елементів фраза «Пацан сказав − пацан зробив», так, може, дізнаємося-таки у наших «пацанів», хто ж у відповіді за виконання рішень про культуру собаківництва? Адже віз, який і нині там, − один із факторів імпотенції наших обраних. Імпотенції соціальної, яка гірше, ніж фізіологічна, хоча б уже тим, що характеризує нікчемність у суспільному житті таких індивідів. І ось тепер без емоцій поміркуємо. Проблема безпритульних собак не вирішена. Не вирішено, як бути з власниками, які водять небезпечних псів без намордників і вигулюють їх без повідків. Не вирішено абсолютно з утилізацією собачого гною (чи як там його делікатніше назвати). І не кажу вже про відсутність вагомого, виконуваного законодавства про відповідальність власників та дійсно серйозну компенсацію матеріальних і моральних збитків постраждалим від укусів. Люди, не варто наводити фактів, як хтось був обгавканий чи травмований, якщо це не призводить ні до чого, крім обурення. Нам є до кого звертатися, є у кого запитати − це ВЛАДА! Конституційно ця влада зобов'язується нас захищати! Чи боронити від ножових поранень благородніше, ніж від 40-міліметрових зубів злого собаки? Ми ж знаємо, що за травму ножем (тобто напад, та навіть і захист) громадянин несе кримінальну відповідальність. Але от цікава інформація. За час суверенітету України в нашій області, не найчисельнішій, одній із 25 областей держави, собаки покусали 35100 чоловік! Ви собі уявляєте цю кількість? Це більше, ніж 35 рядів по 1000 у кожному! Військові, скільки це дивізій? І серед них 809 чоловік ТЯЖКО травмованих! Це скільки батальйонів? Та дурниця якась. Всього вісім рядів по 100 чоловік. Якщо вони зможуть стояти! І хто зможе назвати мені кількість притягнутих до кримінальної відповідальності власників собак? Мені в МВС ласкаво відмовили. Може, у них і немає таких відомостей? Ви вірите в це? Напевно, нам треба все спихнути на безпритульних собак. За них ніхто не відповідає: ні містечкові власті, ні гаранти Конституції, ніхто... А, може, винні убогі бабусі, що підгодовують убогих же собачок зі своїх жирних пенсій? Чи спільнота екзальтованих «БІМовок»? Може, хтось переконає мене, надавши адреси і назвавши поіменно сотню (або хоча б десятку) тих людей, які отримали компенсацію на відновлення психічної травми і на пластичну операцію в хорошій клініці від власників собакагресорів? Ми перейшли від емоцій до створення Добровільної спілки культури собаківництва. Для того все це організовано, щоб спонукати нашу законодавчу та виконавчу владу захистити нас від злих пащек невихованих і неконтрольованих собак та психічно неблагополучних господарів. Дорогі мої земляки, я і надалі заявляю, що люблю собак, але... Людей я люблю більше! І не варто провокувати мене дешевими запитаннями, як я ставлюся до садистів-убивць, ґвалтівників та інших психопатів. До них не належу. Психами повинні займатися психопатологи. А Добровільна спілка культури собаківництва планує займатися захистом людей від собак і собак від людей. Тут роботи – непочатий край.

4

8 грудня 2011 року

Хроніка двох днів

Михайло Ярошенко, Новини Кіровоградщини

У п'ятницю, 2 грудня, голова облдержадміністрації Сергій Ларін зустрівся з представниками ділових кіл Латвії.

Фото з сайту Кіровоградської ОДА (Закінчення. Початок на 1 сторінці)

Ларін детально розповів про можливості регіону в галузі сільського господарства та переробки. – Цього року область зібрала рекордний за кілька останніх десятиліть врожай зернових – 3,4 млн тонн, – сказав він. – Але цей показник не відображає реального потенціалу нашого аграрного сектора. Ми маємо можливості збирати ще більші врожаї. Саме з цих мотивів обласна влада ставить перед собою завдання інтенсивно розвивати переробну промисловість, позбуваючись ознак сировинного придатку. Стратегічними напрямками для області є також відродження ключових галузей тваринництва. Хоча певні кроки в цьому напрямку вже реалізовані. У Компаніївському районі будується свинокомплекс на 60 тис. голів, в Олександрійському районі розпочалося будівництво одного з найбільших в Україні молочнотоварних комплексів. Потенціал для подальшого розвитку є, і область зацікавлена у реалізації спільних взаємовигідних проектах.

В ТЕМУ. Компанія «УкрАгроКом» (генеральний директор – Анатолій Кузьменко) планує побудувати молочнотоварний комплекс на 5 тис. голів дійного стада в селищі Нова Прага до кінця 2013 року. Загальна вартість проекту – 251 мільйон гривень. На будівництво, зокрема, буде витрачено 4 тисячі тонн металу, 20 тисяч кубів бетону. Загальна площа, на якій розміститься комплекс, – 56 гектарів. У комплексі будуть розміщені п'ять тисяч голів загального поголів'я. У вересні наступного року планується до здачі перша черга цього об'єкту, а в листопаді – перше молоко. Керівник латвійської делегації Атіс Слактеріс, який є власником селянського господарства MALNIEKI, відзначив, що делегація приїхала з конкретними планами та пропозиціями з реалізації спільних проектів у сільському господарстві, зокрема й на Кіровоградщині. У суботу, 3 грудня, перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко зустрівся з делегацією автономної Республіки Аджарія, до складу якої увійшли перший заступник міністра фінансів і економіки Автономної Республіки Аджарія Сулхан Джортменадзе, начальник департаменту міністерства фінансів і економіки Автономної Республіки Аджарія Тімур Ахвледіані, заступник міського голови Батумі Давід Леквеішвілі та помічник міського голови Батумі Губаз Хорава. Лейтмотивом стало обговорення шляхів та можливостей залучення іноземних інвестицій на певну територію. Так, представники Республіки Аджарія поділилися власним досвідом успішного залучення інвестицій не лише до їхньої території, а й до Грузії в цілому. Аджарія за останні п’ять років змогла досягти стрімкого і прогресивного розвитку, звісно, не без участі іноземного капіталу. А для того, щоб іноземні інвестиції могли вільно зайти, як розповів Сулхан Джортменадзе, в країні на законодавчому рівні спрощено систему оподаткування, знижено значну кількість тарифів і налагоджено сувору антикорупційну політику. Так, на прикладі одного із інвестиційних проектів,

що нині реалізується в одній із вільних індустріальних зон Аджарії, Сулхан Джортменадзе розповів про надані преференції інвесторові з грузинського боку, що включають в себе безкоштовне виділення земельної ділянки і безкоштовний генплан робіт та звільнення від податків. Окрім спрощеної системи оподаткування, Грузія, і Аджарія зокрема, для інвесторів привабливі вигідним географічним розташуванням, сприятливими кліматичними умовами, конкурентоздатною робочою силою та цікавою самобутньою культурою. Після презентації потенційних можливостей Аджарії, проведеної Губаз Хоравою, Андрій Ніколаєнко розповів про потенціал Кіровоградщини, виділивши ключові напрямки, що конче потребують приходу інвесторів. Він не приховував той факт, що Кіровоградщина поки не може похвалитися такими ж умовами для інвесторів, як Аджарія, але робота зі спрощення цілої низки процедур ведеться активно. Досить детально Ніколаєнко охарактеризував транспортні можливості Кіровоградщини, що завдяки своєму вигідному географічному положенню може мати чималий зиск, уже сьогодні територією області пролягають потужні міжнародні автотранспортні коридори, добре розвинена залізнична мережа, відновлюються авіаційні перевезення. Аджарську сторону зацікавила можливість налагодження авіасполучення між Кіровоградом та Батумі. Ще більшу зацікавленість у представників делегації викликала розповідь Ніколаєнка про надра Кіровоградщини – уран, залізну руду, каоліни. Приїзд на Кіровоградщину для делегації Автономної Республіки Аджарія продовжився знайомством із потужностями м’ясокомбінату «Ятрань» та з однією з найцінніших перлин історико-культурної спадщини області – «Хутором «Надією». Того ж дня авіакомпанія «УРГА» відкрила сучасний ангар з обслуговування літаків – єдиний такого рівня в Україні.

В ТЕМУ. Кабінет Міністрів передав Нацбанку відразу шість родовищ золота. Три – у Кіровоградській області, два – у Дніпропетровській і одне – в Одеській. Загальні розвідані запаси – до 600 тонн. Наступного року розроблятимуть саме кіровоградську золоту руду. Тут можна видобувати 2 тонни металу щорічно. За планами, витрати окупляться за 3 роки. Все золото йтиме в Національний банк. Нацбанк – серйозний регулятор, тому до нього вже тепер звертаються впливові інвестиційні групи.

– Це не просто відкриття чергової будівлі, – сказав на урочистостях Андрій Ніколаєнко. – Ми відкриваємо об'єкт, який напряму пов'язаний з авіаційним майбутнім Кіровоградщини. Міжнародний термінал уже відкрито, він сертифікований, і ми маємо всі підстави стверджувати, що готові до міжнародних рейсів. Після двадцяти років незалежності 2011 рік став переломним у розвитку авіаційної галузі області. Невдовзі у Кіровограді відбудеться виїзне засідання комітету Верховної Ради на чолі з Максимом Луцьким щодо розвитку підготовки льотного складу в Україні взагалі. Минулого тижня відбулася нарада у прем'єр-міністра Миколи Азарова щодо оснащення злітної смуги в Кіровограді. Наступного року для ДЛАУ планується закупити десять літаків для навчання курсантів. Все це – складові одного процесу: авіаційному Кіровограду – бути! Колись говорили, що не буде терміналу, що не відродиться авіаційний Кіровоград. Як бачимо, відкривається (міжнародний термінал відкрито минулого року. – Ред.) і відроджується. Ангар побудований за європейськими стандартами. Температура всередині нього не опускатиметься нижче 15 градусів за Цельсієм, щоб можна було обслуговувати техніку в комфортних умовах. Під час урочистостей представник Асоціації авіакомпаній в Східній Європі вручив керівнику компанії «УРГА» Леоніду Шмаєвичу головний документ, що дозволяє компанії здійснювати технічне обслуговування за європейськими правилами – сертифікат РАRТ-45. Шмаєвич сподівається, що компанія обслуговуватиме не лише свої літаки, а й з інших регіонів України.

В ТЕМУ. Протягом останніх двох місяців «УРГА» здійснила 50 чартерних рейсів із Кіровограда. Наступного року планується впровадження регулярного рейсу до Києва. Зі статті кіровоградського краєзнавця Юрія Матівоса: «Єлисаветград – Зінов’ївськ – Кіровоград по праву називають авіаційним центром України. Перший політ на міському іподромі 8 вересня 1910 року здійснив пілот із Одеси Павло Кузнєцов на аероплані французького виробництва Bleriot ХІ. У травні 1924 року в Україні було створено Акціонерне товариство повітряних сполучень «Укрповітрошлях». Перший повітряний рейс із пасажирами на борту відбувся 25 травня на лінії Харків – Єлисаветград – Одеса. Літаки сідали і злітали з іподрому, розташованого спочатку в районі сучасної вулиці Маланюка. Пізніше аеродром віддали військовій авіації (з 1926 року на аеродромі у Зінов’ївську базувалася сьома авіабригада), а для цивільної збудували злітно-посадкову смугу в районі сучасного Колгоспного ринку, а потім на околиці Балашівки. Аеродром діяв до початку Другої світової війни. Після її закінчення і до сьогодні аеродром й аеропорт знаходяться у районі Миколаївки – Некрасівки». Відтак протягом лише п'ятниці – суботи Кіровоградщина отримала потужний поштовх до подальшого економічного розвитку. Лишається сподіватися, що в недалекому майбутньому аеропорт гостинно зустрічатиме багатих іноземних інвесторів. Тим паче, що вкладати гроші є куди.


НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

8 грудня 2011 року

12 грудня УТ-1

ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ

09.15 Море по коліно 09.55 «Смерч». Х/ф 12.10, 13.10 «Помста». Т/с 12.45 Факти. День 12.55 На рівних 16.55 «День «Д». Х/ф 18.45 Факти. Вечір 19.25, 00.50 Надзвичайні новини 20.25 «Морські дияволи». Т/с 22.30 Факти. Підсумок дня Новий канал 06.55, 07.05, 07.40 «Підйом» 22.45, 03.05 Свобода слова 01.50 «Термінатор: Хроніки 07.00 М/с «Барбоскіни» 07.30, 09.00, 19.00, 00.00 Ре- Сари Коннор-2». Т/с 02.35 Факти портер 09.10, 23.05 Т/с «Щасливі СТБ разом» 06.35, 02.30 «Бізнес+» 11.00, 19.35 Т/с «Татусеві 07.35, 14.40 «Нез'ясовно, але дочки» факт» 12.05 Т/с «Кадети» 08.40, 18.10 «Неймовірна 14.00 М/с «Бетмен» правда про зірок» 14.35 М/с «Маска» 09.40 Х/ф «Крапля світла» (1) 14.55, 15.55 Teen Time 13.35, 19.50 «Екстрасенси ве15.00 Т/с «Дрейк і Джош» дуть розслідування» Iнтер 16.00 Т/с «Джоуї» 05.10 Х/ф «Благословіть 17.00 Т/с «Звабливі та вільні» 15.40 «Битва екстрасенсів. Третя світова» жінку» 17.55 Т/с «Вороніни» 07.00, 08.00, 08.30, 09.00, 19.15, 00.15 Спортрепортер 18.00, 22.00 «Вікна-Новини» 12.00, 18.00 Новини 20.55 «Куб» 20.10 Аферисти 07.10, 07.35, 08.10, 08.35 «З 21.05 Т/с «Третя планета від 22.25 Х/ф «Оксамитові ручновим ранком» ки» (1) сонця» 07.30, 20.30 «Спорт у Подро- 22.10, 00.30 Т/с «Щоденники 00.50 Т/с «Доктор Хаус» (2) бицях» 02.20 «Вiкна-Спорт» вампіра» (2) 09.10 Х/ф «Терапія любов'ю» 03.20 Х/ф «Два капітани» (1) ICTV 11.10 Д/с «Зрозуміти. Про04.25 Нічний ефір 05.20 Світанок бачити» Канал «1+1» ТРК «Україна» 06.15, 07.35 Ділові факти 06.55, 07.10, 07.40, 08.05, 12.15, 03.15 «Знак якості» 06.00 Срібний апельсин 06.30 «Таксі». Т/с 12.40 Х/ф «Я дочекаюся» 09.10 «Сніданок з 1+1» 07.00, 17.00, 19.00 Події 07.40 Факти тижня 07.00, 08.00, 09.00, 19.30, 16.20 «Жди меня» 08.45 Факти. Ранок 07.15, 18.00 Т/с «Єфросинія. 18.10 Т/с «Обручка» 783 с. Продовження» (1) Не проґавте! 08.20, 14.10 Т/с «Слід» (1) 09.00, 11.10 Т/с «Фурцева. Легенда про Катерину» (1) 13.20 Ток-шоу «Нехай говорять» 15.50 Федеральний суддя 17.15, 03.50 Критична точка Субота, 10 грудня 19:00 19.20 Т/с «Маруся. Випробування» (1) Голова облдержадміністрації 20.15 Т/с «Дикий - 2» (1) 21.15 Т/с «Гонитва за тінню» 22.15 Х/ф «Р.Е.Д.» (2) 00.25 Х/ф «Вуличний боєць» зустрінеться з учасниками 02.10 Х/ф «Два квитки на проекту «Статський радник» денний сеанс» (1) 04.30 Т/с «Дарунок Божий» 09.00 Підсумки тижня 09.40 Точка зору 10.00 Ток-шоу «Легко бути жінкою» 10.55 Шеф-кухар країни 12.00 Новини 12.10 Діловий світ 12.25 Право на захист 12.45 Армія 13.00 Х/ф «Сто днів після дитинства» 14.35 Вікно в Америку 15.00, 18.20 Новини (із сурдоперекладом) 15.15 Euronews 15.30 Діловий світ. Агросектор 15.45 Х/ф «Мир тому, хто входить» 17.20 Т/с «Епоха честі-2» 7с. 18.45 Діловий світ 19.00 After Live (За лаштунками Шустер-Live) 19.20 Атака магії 19.50 Караоке для дорослих 20.35 Сільрада 20.50 221. Екстрений виклик 20.55 Офіційна хроніка 21.00 Підсумки дня 21.20 Плюс-мінус 21.25 Діловий світ 21.30 Хокей. Чемпіонат світу серед юніорів. УкраїнаКорея У перерві: 22.35 Трійка, Кено, Секунда удачі

23.55 ТСН: «Телевізійна служба новин» 07.15 М/с «Чіп і Дейл: Бурундуки-рятівники» (1) 09.25 Кулінарне шоу «Смакуємо» 09.55, 17.20 «Шість кадрів» 10.10 «Краса по-українськи» 12.20 Х/ф «Шахраї» (1) 14.00 Х/ф «Ніжні зустрічі» (1) 15.40 «Пекельна кухня» 17.00 «ТСН. Особливе» 17.30 Х/ф «Коханнязітхання» (1) 20.15, 20.50, 02.35 Т/с «Інтерни» (2) 21.20 «Холостячки. Нове кохання» 23.10, 03.25 «Tkachenko.ua» 00.10 Х/ф «Вакансія на жертву» (3) 01.40 «Мама в законі» 04.05 Х/ф «Перетинаючи кордон» (2) 05.55 «Чесно»

20.00, 02.45 «Подробиці» 20.35 Т/с «Дівоче полювання» 21.35 Т/с «Свати 5» 22.40 Д/ф «Свати-5. Життя без гриму. Фільм про фільм» 23.55 «Позаочі» 00.55 Х/ф «Знайомство з батьками» 04.35 Д/ф «Іронія долі Георгія Буркова»

Телеканал «Кіровоград»

Сергій ЛАРІН

13 грудня УТ-1 09.00 Підсумки дня 09.25 Світло 09.50 Ток-шоу «Легко бути жінкою» 11.05 В гостях у Д. Гордона 12.00 Новини 12.10 Діловий світ 12.15 Хай щастить 12.40 До дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Прем'єра. Д/ф «Чорнобиль. Політверсія» 13.25 Х/ф «Сталінград» 1с. 15.00, 18.20 Новини (із сурдоперекладом) 15.15 Euronews 15.30 Діловий світ. Агросектор 15.40 Х/ф «Гарячий сніг» 17.25 Т/с «Епоха честі-2» 8с. 18.45 Діловий світ 19.10 Гала-вистава з нагоди 20-ї річниці Федерації футболу України 20.50 221. Екстрений виклик 20.55 Офіційна хроніка 21.00 Підсумки дня 21.25 Плюс-мінус 21.30 Світ спорту 21.40 Діловий світ 21.55 221. Екстрений виклик. Тиждень 22.45 Погода 22.50 Трійка, Кено, Максима

Канал «1+1»

06.45 «Служба розшуку дітей» 06.55, 07.10, 07.40, 08.05, 09.10 «Сніданок з 1+1» 07.00, 08.00, 09.00, 19.30, 23.25, 02.35 ТСН: «Телевізійна служба новин» 07.15 М/с «Чіп і Дейл: Бурундуки-рятівники» (1) 09.50, 17.45 «Сімейні мелодрами» 10.45, 18.35 «Не бреши мені - 2» 11.40, 05.45 «Чесно»

www.novosti.kr.ua

ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ

12.35 «Ілюзія безпеки. Ревнива зараза» 13.30, 02.50 Т/с «Розкрутка» 14.25 «Тиждень без жінок» 15.45 «Пекельна кухня» 17.00 «ТСН. Особливе» 17.20 «Шість кадрів» 20.15, 20.45, 02.10 Т/с «Інтерни» (2) 21.15 «Міняю жінку - 4» 22.25 «Гроші» 23.45 Х/ф «Штормове попередження» (3) 01.15 «Мама в законі» 03.40 Т/с «Одружені. З дітьми» (2) 04.25 Х/ф «Вакансія на жертву» (3)

смерті»

Новий канал

06.55, 07.05, 07.40 «Підйом» 07.00 М/с «Барбоскіни» 07.30, 09.00, 19.00, 00.00 Репортер 09.10, 23.05 Т/с «Щасливі разом» 11.00, 19.35 Т/с «Татусеві дочки» 12.00 Т/с «Кадети» 14.00 М/с «Бетмен» 14.35 М/с «Маска» 14.55, 15.55 Teen Time 15.00 Т/с «Дрейк і Джош» 16.00 Т/с «Джоуї» 17.00 Т/с «Звабливі та вільні» 17.55 Т/с «Вороніни» Iнтер 19.15, 00.20 Спортрепортер 05.25 Т/с «Танго з ангелом» 20.10 ТОП-100 06.15, 12.40 Д/с «Слідство 21.05 Т/с «Третя планета від вели... з Леонідом Каневсь- сонця» ким» 22.10, 00.30 Т/с «Щоденники 07.00, 08.00, 08.30, 09.00, вампіра» (2) 12.00, 18.00 Новини ICTV 07.10, 07.35, 08.10, 08.35 «З 06.20, 07.40 Ділові факти новим ранком» 07.30, 20.30 «Спорт у Подро- 06.40, 22.30 «Таксі». Т/с 07.50 Ти не повіриш! бицях» 08.45 Факти. Ранок 09.10, 21.35 Т/с «Свати 5» 10.15 Д/ф «Свати-5. Життя 09.30, 19.25, 01.35 Надзвибез гриму. Фільм про фільм» чайні новини 11.20 Д/с «Зрозуміти. Про- 10.30, 16.30 «Далекобійники». Т/с бачити» 12.35, 13.00 Анекдоти по12.15, 04.05 «Знак якості» українськи 13.35 Д/с «Детективи» 12.45 Факти. День 14.15 «Судові справи» 13.10 Comedy Club 16.05 Т/с «Дар» 14.10, 20.25 «Морські дияво18.10 Т/с « Обручка» 785 с. ли». Т/с 20.00, 03.30 «Подробиці» 20.35 Т/с «Дівоче полюван- 18.45 Факти. Вечір 22.55 Факти. Підсумок дня ня» 22.40 Д/ф «Свати-5. Життя 23.10 «Офіцери-2. Одна доля на двох». Т/с без гриму. Добронравов» 02.30 «Термінатор: Хроніки 23.55 «Моя країна» 00.15 Д/ф «Григорій Распутін. Сари Коннор-2». Т/с 03.45 «Офіс». Т/с Чисто російське вбивство» 01.25 Х/ф «Собачий полу- СТБ день» (2) 06.10, 02.25 «Бізнес+» 04.00 «Телевізійна служба 06.15, 00.20 Т/с «Адвокат» розшуку дітей» 07.55, 14.50 «Нез'ясовно, але 04.30 Д/ф «Гоголь. Таємниця факт»

09.00, 18.10 «Неймовірна правда про зірок» 10.40 «ВусоЛапоХвіст» 11.35 Х/ф «Оксамитові ручки» (1) 13.45, 19.05 «Екстрасенси ведуть розслідування» 15.50 «Битва екстрасенсів» 18.00, 22.00 «Вікна-Новини» 20.10 «Весільні битви» 22.25 «Кохана, ми вбиваємо дітей» 23.25 Т/с «Доктор Хаус» (2) 02.15 «Вiкна-Спорт» 02.30 Х/ф «Два капітани» (1) 03.40 Нічний ефір

ТРК «Україна»

06.00 Срібний апельсин 07.00, 17.00, 19.00 Події 07.15, 18.00 Т/с «Єфросинія. Продовження» (1) 08.30, 14.15, 22.15 Т/с «Слід» 09.10, 20.15 Т/с «Дикий - 2» 10.10, 21.15 Т/с «Гонитва за тінню» (1) 11.10 Т/с «Фурцева. Легенда про Катерину» (1) 12.15 Т/с «Ментовські війни - 5» (1) 13.15 Ток-шоу «Нехай говорять» 15.50 Федеральний суддя 17.15, 04.00 Критична точка 19.20 Т/с «Маруся. Випробування» (1) 23.50 Т/с «Плащ» (2) 00.45 Х/ф «Р.Е.Д.» (2) 02.25 Х/ф «З життя начальника карного розшуку» (1) 04.40 Т/с «Дикий» (1)

Понеділок Кіровоград 07.00 «Ранкова кава». 09.00 Мультфільми 09.30 Д/с «Квиток до пригод» 10.00 Погляд. Повтор від 11 грудня 10.40 Х/ф «Все, чого я хочу на Різдво» 12.10 Д/с «Життя серед життя» 13.00 Маестро 13.35 «Моя земля-моя власність» 13.45 Мультфільм «Конекгорбунок» 18.00 Іноземна для дітей 18.10 Т/с «Чужі гріхи» 46 с. 19.00 «День за днем» 19.20, 21.20 Ділові новини 19.25, 21.25 Тема дня 19.45 Ток-шоу «МИ!» 20.45 Засинайка 21.00 «День за днем» 21.40 Док.фільм 22.00 Х/ф «Маленькі трагедії» 1 с. 23.30 Час країни

НТН

06:00 Х/ф «Десять лет без права переписки» 07:50 Т/с «Детективы» 08:30 «Легальный доход» 08:35 «Друга смуга» 08:40 «Правда жизни». Кулибины 09:10 Т/с «Закон и порядок» 11:00 Т/с «CSI: Нью-Йорк» 12:00 Т/с «Детективы» 12:35 Т/с «CSI: Нью-Йорк» 13:30 Т/с «Марш Турецкого» 15:30 Х/ф «Эхо из прошлого» 1 с. 16:35 Х/ф «Щит Отечества» 18:20, 02:55 «Агенты влияния» 19:00, 21:30, 00:00 «Свідок» 19:20 Т/с «Улицы разбитых фонарей – 9» 20:20 Т/с «CSI: Майами» 22:00 Т/с «NCIS: охота на убийцу» 23:00 Т/с «Закон и порядок» 00:20 Х/ф «Война Логана» 02:00, 05:05 «Свідок» 02:25 «Речовий доказ» 04:00 «Правда жизни» 05:30 «Уроки тетушки Совы»

Вівторок від 12 грудня 13.10 Наодинці з усіма 13.40 Д/с «Квиток до пригод» 14.05 «Народна служба порятунку-101» 14.20 Армія 14.30 Мультфільм 18.00 Іноземна для дітей 18.10 Т/с «Чужі гріхи» 47 с. 19.00, 21.00 «День за днем» 19.20, 21.20 Ділові новини 19.25 Тема дня 19.45 Ток-шоу «МИ!» 20.45 Засинайка 21.25 Тема дня 21.45 Х/ф «Маленькі трагедії» 2 с. 23.05 Д/с «Хроніки злочинів» 23.30 Час країни

НТН

06:00 Х/ф «Горячий снег» 07:50 Т/с «Детективы» 08:30 «Легальный доход» 08:35 «Друга смуга» 08:40 «Свідок» 09:00 Т/с «NCIS: охота на убийцу» 10:00 Т/с «Закон и порядок» 11:00 Т/с «CSI: Майами» 12:00 Т/с «Детективы» 12:35 Т/с «Улицы разбитых фонарей – 9» 13:35 Т/с «Марш Турецкого» 15:25 Х/ф «Эхо из прошлого» 2 с. 16:35 Х/ф «Приказ: огонь не открывать» 18:30 «Речовий доказ». Последний километр любви 19:00, 21:30, 02:00 «Свідок» Кіровоград 19:20 Т/с «Улицы разбитых фонарей – 9» 07.00 «Ранкова кава». 20:20 Т/с «CSI: Майами» 09.00 Т/с «Чужі гріхи» 46 с. 22:00 Т/с «NCIS: охота на 09.45 Мультфільм 10.00 «День за днем». По- убийцу» 23:00 Т/с «Закон и порядок» втор від 12 грудня 00:20 Х/ф «Ледяные пауки» 10.20 Ділові новини 10.25 Тема дня 02:25 «Речовий доказ» 10.40 Х/ф «Маленькі 03:20 «Правда жизни» трагедії» 1 с. 04:20 «Агенты влияния» 12.10 Ток-шоу «МИ!» Повтор 05:40 «Уроки тетушки Совы»

У ЦЕЙ ДЕНЬ — 12 грудня • 65 років від дня народження артистки естради Клари Новікової (справжнє прізвище Герцер).

У 1968 закінчила Київську студію естрадно-циркового мистецтва. За направленням працювала у Кіровоградській обласній філармонії. Лауреат премії «Золотий Остап» Міжнародного фестивалю гумору та сатири у Петербурзі. Заслужена артистка Російської Федерації. Народна артистка Росії.

• 95 років від дня народження Почесного громадянина Олександрії Юрія Осмоловського (1916-1990) У 1940 році закінчив Київський медичний інститут. Учасник ВВв. Після війни – головний лікар Новоархангельської районної лікарні (до 1950). З 1950-го по 1988-й – головний лікар Олександрійської лікарні №1. 6.02.1991 на головному фасаді центральної лікарні Олександрії відкрито меморіальну дошку на честь Осмоловського. Також у цей день 1674 – у Києво-Печерській друкарні вийшов перший короткий нарис історії України – «Синопсис». 1764 – російська імператриця Катерина II скасувала Гетьманщину в Україні. 1818 – у Полтаві було відкрито Інститут шляхетних панянок. 1925 – у США відкритий готель «Мотель», що дав назву всім мотелям. 1937 – в СРСР відбулися перші вибори у Верховну Раду за новою Конституцією. Понад 98,5 відсотка голосів отримав блок комуністів і безпартійних. 1979 – політбюро ЦК КПРС прийняло рішення про введення військ в Афганістан. 1991 – Верховна Рада України ухвалила закон, яким скасувала кримінальну відповідальність за добровільні гомосексуальні стосунки.

Іменини (за православним календарем): Олексій (Алексій), Борис, Василь, Всеволод, Гаврило (Гаврил), Іван (Іоанн), Микола, Никін, Палладій, Пинуфрій, Роман, Серафім, Сергій (Cергий), Федір (Феодор), Текля (Текла), Феодосій і Яків (Іаков).

У ЦЕЙ ДЕНЬ — 13 грудня • 95 років від дня народження (с. Табурище, тепер у складі Світловодська) Почесного громадянина Світловодська Андрія Цимбала (1916-2006), військового діяча

У лавах Червоної Армії − з 1938 року. У вересні 1941-го приєднався до партизанського загону С. Ковпака. Брав участь у 97 бойових операціях, у зруйнуванні 4 залізничних мостів. Герой Радянського Союзу. Після війни жив у Світловодську, працював у Крилівському лісництві. Влада Польщі вручила йому найвищу нагороду своєї країни – Золотий Хрест.

• 75 років від дня народження (с. Новоолександрівка Томської області) Михайла Зіновіка, хіміка

З 1990 року живе і працює в Кіровограді. Завідувач кафедри хімії та основ екології КНТУ. З 2004 – завідувач кафедри екології та охорони навколишнього середовища КНТУ. Автор 190 робіт, 38 винаходів.

Також у цей день 1769 – почалося перше концертне турне 13-річного Вольфганга Амадея Моцарта по Італії. 1942 – футболіст паризького «Расінга» Стефан Станіс забив у матчі Кубка Франції 16 голів у ворота команди «Обрі» (світовий рекорд для професійного футболу). Матч закінчився з рахунком 32:0. 1994 – у Массачусетському технологічному інституті (США) відбулась перша організаційна зустріч консорціуму World Wide Web (W3C), створеного як міжнародна асоціація для розробки і поширення уніфікованих протоколів передачі даних в Інтернеті. Народилися

• 1893 – Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист, один з основоположників пореволюційної української прози. • 1908 – Ростислав Плятт, російський театральний і кіноактор («Сімнадцять миттєвостей весни»). • 1981 – Емі Лі, американська співачка, солістка і співзасновник рок-гурту «Evanescence».

Іменини (за православним календарем): Андрій, Іван (Іоанн) і Фрументій.

5


НОВИНИ

www.novosti.kr.ua

У ЦЕЙ ДЕНЬ — 14 грудня • День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – день пам’яті в Україні

Відзначається щорічно 14 грудня у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. День встановлено в Україні «…з метою гідного відзначення мужності, самовідданості і високого професіоналізму учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та на підтримку ініціативи громадських організацій і Міністерства праці та соціальної політики України…», згідно з Указом Президента України «Про День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» від 10 листопада 2006 р. № 945/2006. Також у цей день 1900 – день народження квантової механіки: Макс Планк виступив із доповіддю у Німецькому фізичному товаристві про сформульований ним закон випромінення. 1901 – у Лондоні проведено перший турнір з настільного тенісу. 1911 – людина вперше підкорила Південний полюс. Експедиція норвежця Руала Амундсена на їздових собаках досягнула точки, де, за розрахунками, був полюс. Через 35 днів цієї ж точки пішки досягнула експедиція Роберта Скотта. 1918 – гетьман Павло Скоропадський зрікся влади на користь Директорії УНР. 1958 – третя радянська антарктична експедиція вперше досягла полюса недоступності в Антарктиді (найвіддаленішої від узбережжя материка точки). 1962 – американська автоматична міжпланетна станція «Марінер-2» стала першим апаратом, який полетів до Венери. 2008 – 29-річний журналіст єгипетського телеканалу «Аль-Багдадія» Мунтазар Аль Зейді кинув черевики у американського президента Джорджа Буша зі словами: «Це тобі мій прощальний поцілунок, собако!». 2009 – у центрі Стокгольма відбувся запуск в експлуатацію першої в світі мобільної мережі на базі технології Long Term Evolution.

Іменини (за православним календарем): Ананій (Ананія), Наум і Філарет.

У ЦЕЙ ДЕНЬ — 15 грудня • 70 років від Дня народження Ганни Бєльської (Знам’янка), музиканта, педагога У 1960 закінчила Олесандрійське культурноосвітнє училище, у 1965 – Кіровоградське музичне училище, у 1973 – КДПІ ім. О. Пушкіна. З 1965 працює у Долинській, де домоглася створення і відкриття дитячої музичної школи (з 1999 районної школи мистецтв), якою незмінно керує понад 40 років. Бєльська з чоловіком та сином у 2000 та 2003-го роках ставали дипломантами Міжнародного фестивалю родинної творчості «Мелодія двох сердець». Заслужений працівник культури України (2009).

Також у цей день

1699 – Указом царя Петра I в Московії замість літочислення від «сотворіння світу» введено юліанський календар; відлік і святкування нового року перенесено з 1 вересня на 1 січня. 1932 – ЦК Компартії України затвердив перелік 82 районів України, куди припинялося надходження промислових і продовольчих товарів за зрив планів хлібозаготівлі. 1934 – у Києві, в підвалах Народного комісаріату внутрішніх справ УСРР (пізніше Жовтневий палац), за вироком виїзної сесії Військової колегії Верховного Суду СРСР розстріляні 28 «членів» вигаданого чекістами «Об’єднання українських нацiоналiстiв», серед яких – українські письменники Дмитро Фальківський, Григорій Косинка, Кость Буревій, Олекса Влизько, Іван Крушельницький. 1939 – в Атланті відбулася прем’єра фільму Дейвіда Селзніка за участю акторів Вів’єн Лі і Кларка Ґейбла «Віднесені вітром», поставленого за романом лауреата Пулітцерівської премії Марґарет Мітчелл. Наступного року стрічка отримала 9 «Оскарів». 1970 – вперше здійснено посадку космічного апарату з Землі на іншу планету (міжпланетна станція «Венера-7»).

Іменини (за православним календарем):

Авакум (Абакум), Андрій, Оникій (Іоанникій), Панас, Борис, Володимир, Данакт, Іван (Іоанн), Іессей, Ираклемон, Кирило, Костянтин, Маргарита, Марія, Матвій (Матфей), Матрена (Матрона), Миропия, Момей, Микола, Онисифор, Сергій (Сергий), Соломон, Степан (Стефан), Тамара, Февронія, Федір (Феодор) і Феофіл.

6

Середа УТ-1 09.00 Підсумки дня 09.30 На зв'язку з урядом 10.00 Ток-шоу «Легко бути жінкою» 11.10 «Досвід» з Н.Семенченко 12.10 Діловий світ 12.20 Кордон держави 12.35 Темний силует 12.45 Х/ф «Сталінград» 2с. 14.30, 18.20 Новини (із сурдоперекладом) 14.40 Euronews 14.55 Діловий світ. Агросектор 15.00 Парламентські слухання у Верховній Раді України на тему: «Створення в Україні сприятливих умов для розвитку індустрії програмного забезпечення» 18.45 Діловий світ 19.10 Чоловічий клуб. Змішані єдиноборства 19.55 Про головне 20.20 Д/ф «Зона неправди» 20.50 221. Екстрений виклик 20.55 Офіційна хроніка 21.00 Підсумки дня 21.15 Плюс-мінус 21.20 Діловий світ 21.25 Хокей. Чемпіонат світу серед юніорів. УкраїнаУгорщина У перерві: 22.25 Мегалот 22.30 Суперлото, Трійка, Кено

Канал «1+1» 06.45 «Служба розшуку дітей» 06.55, 07.10, 07.40, 08.05, 09.10 «Сніданок з 1+1» 07.00, 08.00, 09.00, 19.30, 23.20, 03.30 ТСН: «Телевізійна служба новин» 07.15 М/с «Чіп і Дейл: Бурундуки-рятівники» (1) 10.15, 17.40 «Сімейні мело-

КІРОВОГРАДЩИНИ

ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ

драми» 11.10, 18.30 «Не бреши мені - 2» 12.10, 05.50 «Чесно» 13.00 «Ілюзія безпеки. Смерть у мікрохвильовці» 13.50, 02.40 Т/с «Розкрутка» 14.45 «Тиждень без жінок» 15.45 «Пекельна кухня» 17.00 «ТСН. Особливе» 17.20 «Шість кадрів» 20.15, 20.50, 02.15 Т/с «Інтерни» (2) 21.15 «Краса по-українськи» 23.40 Х/ф «Рікер» (3) 01.20 «Мама в законі» 03.45 Т/с «Одружені. З дітьми» (2) 04.30 Х/ф «Штормове попередження» (3)

Iнтер 05.25 Т/с «Танго з ангелом» 06.20, 12.40 Д/с «Слідство вели... з Леонідом Каневським» 07.00, 08.00, 08.30, 09.00, 12.00, 18.00 Новини 07.10, 07.35, 08.10, 08.35 «З новим ранком» 07.30 Спорт у Подробицях 09.10, 21.35 Т/с «Свати 5» 10.15 Д/ф «Свати-5. Життя без гриму. Добронравов» 11.20 Д/с «Зрозуміти. Пробачити» 12.15, 03.20 «Знак якості» 13.35 Д/с «Детективи» 14.15 «Судові справи» 16.05 Т/с «Дар» 18.10 Т/с « Обручка» 787 с. 20.00, 02.45 «Подробиці» 20.30 «Спорт у Подробицях» 20.35 Т/с «Дівоче полювання» 22.40 Д/ф «Свати-5. Життя без гриму. Кравченко» 23.55, 03.45 Д/ф «Секретні території. Дзеркало. Паралельні світи» 01.00 Х/ф «Остін Пауерс: шпигун, який мене споку-

09.00 Підсумки дня 09.15 Православна енциклопедія 09.50 Книга.ua 10.10 Ток-шоу «Легко бути жінкою» 11.10 Здоров'я 12.00 Новини 12.10 Діловий світ 12.25 Аудієнція. Країни від А до Я 12.50 Крок до зірок. Євробачення 13.35 Х/ф «Вогняні версти» 15.00 Новини (із сурдоперекладом) 15.15 Euronews 15.30 Діловий світ. Агросектор 15.45 Біатлон. Кубок світу. Спринт (чол.) 17.25 Т/с «Епоха честі-2» 9с. 18.20 Новини (із сурдоперекладом) 18.45 Діловий світ 19.00 Про головне 19.35 Чоловічий клуб. Змішані єдиноборства 20.50 221. Екстрений виклик 20.55 Офіційна хроніка 21.00 Підсумки дня 21.20 Плюс-мінус 21.25 Діловий світ 21.30 Хокей. Чемпіонат світу серед юніорів. УкраїнаІспанія У перерві: 22.35 Трійка, Кено, Максима 01.20 Підсумки дня 01.40 ТелеАкадемія 02.25 Ніч артхаусу. Х/ф «Кайдан» 04.15 Х/ф «Вогняні версти» 05.50 Діловий світ. Агросектор

Канал «1+1» 06.45 «Служба розшуку дітей» 06.55, 07.10, 07.40, 08.05, 09.10 «Сніданок з 1+1» 07.00, 08.00, 09.00, 19.30, 23.35, 03.25 ТСН: «Телевізійна служба новин»

сив» 03.15 «Телевізійна служба розшуку дітей» 04.35 Д/ф «Сергій Маковецький. Раб сцени»

07.15 М/с «Чіп і Дейл: Бурундуки-рятівники» (1) 09.55, 17.40 «Сімейні мелодрами» 10.50, 18.30 «Не бреши мені - 2» 11.50, 05.55 «Чесно» 12.45 «Ілюзія безпеки. Таблетка від старості» 13.35, 02.30 Т/с «Розкрутка» 14.30 «Тиждень без жінок» 15.45 «Пекельна кухня» 17.00 «ТСН. Особливе» 17.20 «Шість кадрів» 20.15, 20.50 Т/с «Інтерни» (2) 21.15 «Чотири весілля» 22.25 «Здивуй мене-2» 23.55 Х/ф «Сто футів» (3) 01.35 «Мама в законі» 03.45 Т/с «Одружені. З дітьми» (2) 04.30 Х/ф «Рікер» (3)

Iнтер 05.30 Т/с «Танго з ангелом» 06.15, 12.40 Д/с «Слідство вели... з Леонідом Каневським» 07.00, 08.00, 08.30, 09.00, 12.00, 18.00 Новини 07.10, 07.35, 08.10, 08.35 З новим ранком 07.30 Спорт у Подробицях 09.10, 21.35 Т/с «Свати 5» 10.15 Д/ф «Свати-5. Життя без гриму. Кравченко» 11.20 Д/с «Зрозуміти. Пробачити» 12.15 «Знак якості» 13.35 Д/с «Детективи» 14.15 «Судові справи» 16.05 Т/с «Дар» 18.10 Т/с « Обручка» 789 с. 20.00, 02.50 «Подробиці» 20.30 «Спорт у Подробицях» 20.35 Т/с «Дівоче полювання» 22.40 Д/ф «Свати-5. Життя без гриму. Феклістов» 23.55 Д/ф «Жадібність. Ті, що худнуть» 01.00 Х/ф «Два дні в долині» 03.20 «Телевізійна служба розшуку дітей» 03.25 Д/ф «Жадібність»

14 грудня

вокат» 08.05, 18.10 «Неймовірна правда про зірок» 09.00 Кінець ефіру ПРОФІЛАКТИКА 10.00 «ВусоЛапоХвіст» Новий канал 10.50 «Куб» 04.25 Т/с «Курсанти» 11.50 «Весільні битви» 08.00 Профілактика 13.40, 19.05 «Екстрасенси ве14.00 М/с «Бетмен» дуть розслідування» 14.35 М/с «Маска» 14.45 «Нез'ясовно, але факт» 14.50, 15.55 Teen Time 15.50 «Битва екстрасенсів» 14.55 Т/с «Дрейк і Джош» 18.00, 22.00 «Вікна-Новини» 16.00 Т/с «Джоуї» 20.10, 22.40 «МастерШеф» 16.55 Т/с «Звабливі та вільні» 00.40 Т/с «Доктор Хаус» (2) 17.50 Т/с «Вороніни» 02.15 «Вiкна-Спорт» 19.00, 00.00 Репортер 03.15 Х/ф «Два капітани» (1) 19.15, 00.20 Спортрепортер 04.35 Нічний ефір 19.20, 00.25 Погода ТРК «Україна» 19.35 Т/с «Татусеві дочки» 20.10 Ревізор 06.15 Срібний апельсин 21.05 Т/с «Третя планета від 07.00, 17.00, 19.00 Події сонця» 07.15, 18.00 Т/с «Єфросинія. 22.10, 00.35 Т/с «Щоденники Продовження» (1) вампіра» (2) 08.30, 14.15, 22.15 Т/с «Слід» 23.05 Т/с «Щасливі разом» 09.10, 20.15 Т/с «Дикий - 2» 10.10, 21.15 Т/с «Гонитва за ICTV тінню» (1) 05.20 Світанок 11.10 Т/с «Фурцева. Легенда 06.10, 07.35 Ділові факти про Катерину» (1) 06.30, 22.25 «Таксі». Т/с 12.15 Т/с «Ментовські війни 07.45 Провокатор - 5» (1) 08.45 Факти. Ранок 13.15, 04.40 Ток-шоу «Нехай 09.30 Надзвичайні новини 10.30, 16.30 «Далекобій- говорять» 15.50 Федеральний суддя ники». Т/с 12.35, 13.00 Анекдоти по- 17.15, 04.00 Критична точка 19.20 Т/с «Маруся. Випробуукраїнськи вання» (1) 12.45 Факти. День 23.50 Т/с «Плащ» (2) 13.10 Comedy Club 14.10, 20.25 «Морські дияво- 00.45 Х/ф «Важка мішень» 02.20 Х/ф «Вперше замули». Т/с 18.45 Факти. Вечір жем» (1) 19.25 Змова. Д/ф 1 с. 05.30 Т/с «Дикий» (1) 22.55 Факти. Підсумок Кіровоград 23.10 «Офіцери-2. Одна доля 07.00 «Ранкова кава». на двох». Т/с 01.40 «Термінатор: Хроніки 09.00 Т/с «Чужі гріхи» 47 с. 09.45 Мультфільм Сари Коннор-2». Т/с 10.00 «День за днем». По02.55 «Офіс». Т/с втор від 13 грудня СТБ 10.20 Ділові новини 06.15, 02.25 «Бізнес+» 10.25, 19.25, 21.25 Тема дня 06.20, 01.30, 02.30 Т/с «Ад- 10.40 Х/ф «Маленькі

трагедії» 2 с. 11.55 «Коли рання стане зоря…» Херсонська ОДТРК 12.10 Ток-шоу «МИ!» Повтор від 13 грудня 13.10 Х/ф «Душа» 18.00 Іноземна для дітей 18.10 Т/с «Чужі гріхи» 48 с. 19.00, 21.00 «День за днем» 19.2, 21.20 Ділові новини 19.45 Ток-шоу «МИ!» 20.45 Засинайка 21.45 Х/ф «Маленькі трагедії» 3 с. 23.00 Д/с «Хроніки злочинів» 23.30 Час країни

04.35 Д/ф «Олександр Поро- 07.55, 14.45 «Нез'ясовно, але ховщиков. Приборкування факт» норовливого» 09.00, 18.10 «Неймовірна правда про зірок» Новий канал 09.55 «ВусоЛапоХвіст» 06.55, 07.05, 07.40 «Підйом» 11.45 Х/ф «Дорога, що веде 07.00 М/с «Барбоскіни» до щастя» (1) 07.30, 09.00, 19.00, 00.05 Ре- 13.40, 19.05 «Екстрасенси вепортер дуть розслідування» 09.10, 23.05 Т/с «Щасливі 15.50 «Битва екстрасенсів» разом» 18.00, 22.00 «Вікна-Новини» 10.55, 19.35 Т/с «Татусеві 20.10, 22.40 «Зважені та дочки» щасливі» 12.00 Т/с «Кадети» 00.00 Т/с «Доктор Хаус» (2) 14.00 М/с «Бетмен» 02.35 «Вiкна-Спорт» 14.35 М/с «Маска» 02.50 Х/ф «Два капітани» (1) 14.50, 15.55 Teen Time 04.00 Нічний ефір 14.55 Т/с «Дрейк і Джош» ТРК «Україна» 16.00 Т/с «Джоуї» 06.15 Срібний апельсин 16.55 Т/с «Звабливі та вільні» 07.00, 17.00, 19.00 Події 17.55 Т/с «Вороніни» 07.15, 18.00 Т/с «Єфросинія. 19.15, 00.20 Спортрепортер Продовження» (1) 20.10 Кухня на двох 08.30, 14.15, 22.15 Т/с «Слід» 21.05 Т/с «Третя планета від 09.10, 20.15 Т/с «Дикий - 2» сонця» 10.10, 21.15 Т/с «Гонитва за 22.10, 00.35 Т/с «Щоденники тінню» (1) вампіра» (2) 11.10 Т/с «Фурцева. Легенда 00.30 Служба розшуку дітей про Катерину» (1) 12.15 Т/с «Ментовські війни ICTV - 5» (1) 06.10, 07.35 Ділові факти 13.15, 04.30 Ток-шоу «Нехай 06.30, 22.25 «Таксі». Т/с говорять» 07.45 Максимум в Україні 15.50 Федеральний суддя 08.45 Факти. Ранок 17.15, 03.50 Критична точка 09.30 Змова. Д/ф 1 с. 19.20 Т/с «Маруся. Випробу10.30, 16.35 «Далекобійвання» (1) ники». Т/с 23.50 Т/с «Мій особистий во12.35, 13.00 Анекдоти по- рог» (2) українськи 00.45 Х/ф «Стій, або моя 12.45 Факти. День мама стрілятиме» (1) 13.20 Comedy Club 02.15 Х/ф «Приборкувачка 14.20, 20.25 «Морські дияво- тигрів» (1) ли». Т/с 05.20 Д/с «Пункт призначен18.45 Факти. Вечір ня - правда» (1) 19.25 Змова. Д/ф 2 с. Кіровоград 22.55 Факти. Підсумок дня 23.10 «Офіцери-2. Одна доля 07.00 «Ранкова кава» 09.00 Т/с «Чужі гріхи» 48 с. на двох». Т/с 01.30 «Термінатор: Хроніки 09.45 Мультфільм 10.00 «День за днем». ПоСари Коннор-2». Т/с втор від 14 грудня 02.45 «Офіс». Т/с 10.20 Ділові новини СТБ 10.25 Тема дня 06.10, 02.45 «Бізнес+» 10.40 Х/ф «Маленькі 06.15, 01.00 Т/с «Адвокат» трагедії» 3 с.

11.50 Д/с «Квиток до пригод» 12.20 Ток-шоу «МИ!» . Повтор від 14 грудня 13.20 Х/ф «Укрощение строптивой» 18.00 Іноземна для дітей 18.10 Т/с «Чужі гріхи» 49 с. 19.00 «День за днем» 19.20 Ділові новини 19.25 Тема дня 19.45 Ток-шоу «Ми!» 20.45 Засинайка 21.00 «День за днем» 21.20 Ділові новини 21.25 Тема дня 21.45 Х/ф «Сны о России» 23.45 Час країни

ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ

Четвер УТ-1

8 грудня 2011 року

НТН 06:40 Х/ф «Чернобыль. Последнее предупреждение» 08:30 «Світло православ'я» 09:00 Т/с «NCIS: охота на убийцу» 10:00 Т/с «Закон и порядок» 11:00 Т/с «CSI: Майами» 12:00 Т/с «Детективы» 12:35 Т/с «Улицы разбитых фонарей – 9» 13:40 Т/с «Марш Турецкого» 15:30 Х/ф «Эхо из прошлого» 3 с. 16:40 Х/ф «Приказ: перейти границу» 18:30 Д/ф «Чернобыль. 3828» 19:00 «Свідок» 19:20,1:30 «Акценти дня» 19:40 «Казковий світ малят» 20:00 «Карт-бланш» 20:20 Т/с «CSI: Майами» 222:00 Т/с «NCIS: охота на убийцу» 23:00 Т/с «Закон и порядок» 00:00, 02:10,05:15 «Свідок» 00:30 «Покер Дуэль» 01:25 «Политтеррор» 02:35, 03:15 «Речовий доказ» 03:40 «Правда жизни» 04:45 «Агенты влияния» 05:35 «Уроки тетушки Совы»

15 грудня

НТН

05:55 «Легенды бандитского Киева» 06:20 Х/ф «Бешеное золото» 07:55 Т/с «Детективы» 08:30 «Легальный доход» 08:35 «Друга смуга» 08:40, 19:00 «Свідок» 09:00,19:20 «Акценти дня» 09:30 «Карт-бланш» 10:00 Т/с «Закон и порядок» 11:00 Т/с «CSI: Майами» 12:00 Т/с «Детективы» 12:35 Т/с «Улицы разбитых фонарей – 9» 13:35 Т/с «Марш Турецкого» 15:30 Х/ф «Эхо из прошлого» 4 с. 16:40 Х/ф «Похищение «Савойи» 18:30 «Легенды уголовного розыска». Двойник Берии 19:40 «Казковий світ малят» 19:50 «Відверто» 20:20 Т/с «CSI: Майами» 21:30 «Акценти дня» 22:00 Т/с «NCIS: охота на убийцу» 23:00 Т/с «Закон и порядок» 00:00, 02:25, 05:00 «Свідок» 00:30 «Покер Дуэль» 01:30 «Политтеррор» 02:50 «Речовий доказ» 03:20 «Правда жизни» 03:55 «Агенты влияния» 05:20 «Уроки тетушки Совы»


НОВИНИ

8 грудня 2011 року

КІРОВОГРАДЩИНИ

16 грудня УТ-1 09.00 Підсумки дня 09.30 Феєрія життя 10.00 Прем'єра. Д/ф «Адронний колайдер» 10.25 Ток-шоу «Легко бути жінкою» 11.10 Ток-шоу «Віра. Надія. Любов» 12.00 Новини 12.10 Діловий світ 12.15 «Надвечір'я» з Т. Щербатюк 12.45 Околиця 13.10 «Это было недавно, это было давно...» Р.Карцев 13.50 Х/ф «Це ми, Господи» 15.00 , 18.20 Новини (із сурдоперекладом) 15.15 Euronews 15.30 Діловий світ. Агросектор 15.40 Біатлон. Кубок світу. Спринт (жін.) 16.50 Т/с «Епоха честі-2» 10,11с. 18.40 Магістраль 19.00 Наша пісня 19.40 Чоловічий клуб. Богатирські ігри 20.35 After Live (За лаштунками Шустер-Live) 21.00 Підсумки дня 21.10 Плюс-мінус 21.15 Діловий світ 21.25 Шустер-Live 22.45 Трійка, Кено, Секунда удачі 01.20 Шустер-Live 02.35 Хіт-парад «Національна двадцятка» (із сурдоперекладом) 03.40 Д/ф «Коли наука виходить на берег»

Канал «1+1» 06.45 «Служба розшуку дітей» 06.55, 07.10, 07.40, 08.05, 09.10 «Сніданок з 1+1» 07.00, 08.00, 09.00, 19.30 ТСН: «Телевізійна служба новин» 07.15 М/с «Чіп і Дейл:

В об'єктиві

ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ Бурундуки-рятівники» (1) 10.00, 17.40 «Сімейні мелодрами» 10.55, 18.30 «Не бреши мені - 2» 11.55 «Чесно» 12.50 «Ілюзія безпеки. Штучні діти» 13.35, 03.20 Т/с «Розкрутка» 14.35 «Тиждень без жінок» 15.45 «Пекельна кухня» 17.00 «ТСН. Особливе» 17.20 «Шість кадрів» 20.15 «Велика різниця поукраїнському» 21.10 Х/ф «Грозові ворота» (2) 00.55 «Мама в законі» 01.50 Х/ф «Сто футів» (3) 04.10 Т/с «Одружені. З дітьми» (2) 04.55 Х/ф «Їхали два шофери»

Iнтер 05.25 Т/с «Танго з ангелом» 06.15, 12.15 Д/с «Слідство вели... з Леонідом Каневським» 07.00, 08.00, 08.30, 09.00, 12.00, 18.00 Новини 07.10, 07.35, 08.10, 08.35 «З новим ранком» 07.30, 20.30 «Спорт у Подробицях» 09.10 Т/с «Свати 5» 10.15 Д/ф «Свати-5. Життя без гриму. Феклістов» 11.20 Д/с «Зрозуміти. Пробачити» 14.10 «Судові справи» 16.00 Т/с «Дар» 18.10 Т/с « Обручка» 791 с. 20.00, 02.55 «Подробиці» 20.35 Т/с «Дівоче полювання» 22.35 «Велика політика з Євгенієм Кисельовим» 01.15 Х/ф «Дон Жуан де Марко» (2) 03.25 «Знак якості»

Новий канал

06.30 М/с «Джуманджи» 06.55, 07.05, 07.40 «Підйом» 07.00 М/с «Барбоскіни» 07.30, 09.00, 19.00, 23.35 Репортер 09.10 Т/с «Щасливі разом» 11.00, 19.35 Т/с «Татусеві дочки» 12.00 Т/с «Кадети» 14.00 М/с «Бетмен» 14.35 М/с «Маска» 14.50, 15.55 Teen Time 14.55 Т/с «Дрейк і Джош» 16.00 Т/с «Джоуї» 16.55 Т/с «Звабливі та вільні» 17.55 Т/с «Вороніни» 19.15, 23.50 Спортрепортер 20.10 Інтуїція 21.15 Х/ф «Дівчина із Джерсі»

ICTV 05.20 Світанок 06.15, 07.35 Ділові факти 06.30 «Таксі». Т/с 07.45 Стоп-10 08.45 Факти. Ранок 09.30 Змова. Д/ф 2 с. 10.30, 16.35 «Далекобійники». Т/с 12.35, 13.00 Анекдоти поукраїнськи 12.45 Факти. День 13.20 Comedy Club 14.20 «Морські дияволи». Т/с 18.45 Факти. Вечір 19.15 Надзвичайні новини 20.10 «Картина крейдою». Х/ф 01.25 Голі та смішні 02.20 «Термінатор: Хроніки Сари Коннор-2». Т/с 03.40 «Офіс». Т/с

СТБ 04.30, 00.45, 02.20 Х/ф «Карнавал» (1) 06.55 «Бізнес+ 07.00 Х/ф «Дорога, що веде до щастя» (1)

www.novosti.kr.ua

П'ятниця

09.00 Х/ф «Принцеса та жебрачка» (1) 17.45, 22.00 «Вiкна-Новини» 17.55 Х/Ф «Дівчата» (1) 20.00 «Національне талантшоу «Танцюють всі!-4» 22.45 «Національне талантшоу «Танцюють всі!-4» Підсумки голосування» 23.45 «ВусоЛапоХвіст» 02.05 «Вiкна-Спорт» 02.15 «Бізнес+» 03.30 Х/ф «Два капітани» (1) 04.45 Нічний ефір

12.40 Ток-шоу «Ми!». Повтор від 15 грудня 13.40 Д/с «Життя серед життя» 14.10 Мультфільми 18.00 Іноземна для дітей 18.10 Т/с «Чужі гріхи» 50 с. 19.00 «День за днем» 19.20 Ділові новини 19.25 Тема дня 19.45 «Людина тижня» 20.45 Засинайка 21.00 «День за днем» 21.20 Ділові новини ТРК «Україна» 21.25 Тема дня 06.00 Срібний апельсин 21.45 Х/ф «Велика пригода 07.00, 17.00, 19.00, 03.30 Зорро» Події 23.15 Д/с «Незвідана країна» 07.15, 18.00 Т/с «Єфросинія. 23.30 Час країни Продовження» (1) НТН 08.20, 14.00 Т/с «Слід» (1) 09.00, 20.15 Т/с «Дикий - 2» 05:50 «Легенды бандитско10.00 Т/с «Гонитва за тінню» го Киева» 11.00 Т/с «Фурцева. Легенда 06:15 Х/ф «Мордашка» 07:50 Т/с «Детективы» про Катерину» (1) 12.00, 22.15 Т/с «Ментовські 08:30 «Легальный доход» 08:35 «Друга смуга» війни - 5» (1) 08:40 «Свідок» 13.00, 04.30 Ток-шоу «Нехай 09:00 «Акценти дня» говорять» 09:30 «Культурна скарбнич15.35 Щиросерде зізнання ка» 16.00 Федеральний суддя 10:00 Т/с «Закон и порядок» 17.15, 03.50 Критична точка 11:00 Т/с «CSI: Майами» 19.20 Т/с «Маруся. Випробу- 12:00 Т/с «Детективы» вання» (1) 12:30 Т/с «Улицы разбитых 21.15 Шоу «Хвилина на пере- фонарей – 9» могу» 13:30 Т/с «Человек войны» 02.00 Ласкаво просимо 19:00 , 01:00, 05:15 «Свідок» 02.45 Т/с «Безмовний свідок 19:20 «Акценти дня» - 3» (2) 19:40 «Казковий світ малят» 05.20 Д/с «Пункт призначен- 20:00 «Телелікарня» 20:20 «Музика на «ТТV» ня - правда» (1) 21:10 «Акценти дня» Кировоград 21:30 «Свідок» 07.00 «Ранкова кава» 22:00 Х/ф «Днепровский ру09.00 Т/с «Чужі гріхи» 49 с. беж» 09.45 Мультфільм 01:20 Х/ф «Меткий стрелок» 10.00 «День за днем». По- 02:50 «Свідок» втор від 15 грудня 03:15 «Правда жизни» 10.20 Ділові новини 03:50 «Речовий доказ» 10.25 Тема дня 04:15 «Агенты влияния» 05:40 «Уроки тетушки Совы» 10.40 Х/ф «Зорро»

У ЦЕЙ ДЕНЬ — 16 грудня • День народження прокурора Кіровоградської області, державного радника юстиції 3 класу Олега Левицького (1958)

На займаній посаді − з 13 липня 2010 року. Народився у смт Букачівці Рогатинського району Івано-Франківської області. Закінчив у 1985 році юридичний факультет Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка. В органах прокуратури − з липня 1984 року. Уся трудова діяльність пов’язана з прокуратурою Кіровоградської області. Почесний працівник прокуратури України. Також у цей день 1497 – Васко да Гама обігнув Мис Доброї Надії, першим із європейців пройшовши в Індійський океан. 1809 – Наполеон розлучився з імператрицею Жозефіною, оскільки вона не народила йому дітей. 1899 – в Італії засновано футбольний клуб «Мілан», один з найтитулованіших клубів за всю історію світового футболу. 1913 – на студії «Кістоун Філм» молодий британський актор Чарлі Чаплін почав зніматися у своєму першому фільмі «Боротьба за життя», в якому зіграв маленького вусатого шахрая з моноклем. 1922 – створений Верховний Суд України. Він здійснює правосуддя, забезпечує однакове застосування законодавства усіма судами загальної юрисдикції. Суддею ВСУ може бути особа, яка має стаж роботи на посаді судді не менше 15 років. 1957 – радянська експедиція вперше досягла південного геомагнітного полюса Землі. 1979 – уперше людина подолала звуковий бар’єр, пересуваючись поверхнею Землі (американський автогонщик Стен Барретт). 1989 – у Румунії розпочались антикомуністичні протести, які призвели до повалення диктатури Ніколае Чаушеску.

Іменини (за православним календарем): Агапій, Ангеліс, Андрій, Варисій, Гаврилій (Гаврило), Георгій (Єгор, Юрій), Глікерія, Іван (Іоанн), Мамонт (Мамант), Мелана, Неофіт, Микола, Сава, Селевк, Софон (Софоний, Софония) і Федір (Феодор).

У Кіровограді один за одним почали відкриватися пункти буккросингу. Перший з'явився у кав'ярні «Сіті» (торговорозважальний центр «Манхеттен»). Принцип простий: приходиш зі своєю книгою й обмінюєш її на будь-яку з тих, що стоять на полиці. Ініціатор руху – перший заступник голови облради Олександр Шаталов. Фото Олени Карпенко, спеціально для Новин Кіровоградщини.

Податкова продемонструвала дітям мультфільм «Місто мрії». Головна ідея стрічки – навчити дітей бути чесними та добровільно сплачувати податки. Маленькі гості кінотеатру «Портал» уважно спостерігали за дійством на великому екрані. Фото Олени Карпенко, спеціально для Новин Кіровоградщини.

Ресторатор і «юний орел» української естради Михайло Поплавський відкрив пам’ятник «Українському салу», який знаходиться на 235 кілометрі траси Київ-Одеса (Ульяновський район) біля ресторану мережі «Батьківська хата». Під пісню «Сало» гостям заходу презентували скульптуру – всміхнену золоту свинку. Фото з сайту «Подробности».

У Кіровоградському обласному художньому музеї відкрилася експозиція, присвячена 20-й річниці Всеукраїнського референдуму з питання проголошення незалежності України. Значну частину експозиції складають роботи із гіпсу. Це макети медалей із зображенням історичних постатей, які поклали своє життя заради того, щоб Україна змогла реалізувати себе як незалежна держава: зображення Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Михайла Грушевського, Симона Петлюри, Володимира Винниченка. Фото надане адміністрацією музею.

7


www.novosti.kr.ua

У ЦЕЙ ДЕНЬ — 17 грудня • 155 років від дня народження (на Херсонщині) Данила Крижанівського (1856-1984), педагога, композитора

Знання у галузі музики й співу отримав у Єлисаветградському духовому училищі та Одеській духовній семінарії (1872-1878). Деякий час жив і працював на Єлисаветградщині. Автор вокальних і хорових творів, зокрема оди для хору і фортепіано «Пам’ятник» на текст О. Пушкіна, пісні «Чи у полі, чи у борі» (слова невідомого автора) та пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» (1886) на текст із поеми Т. Шевченка «Причинна», яку присвятив М. Л. Кропивницькому. Також у цей день 1897 – На Харківському паровозобудівному заводі збудували перший український паровоз. 1917 – Українська Центральна Рада отримала урядову телеграму з Петрограда від Ради Народних Комісарів, в якій зазначалося, що уряд радянської Росії «визнає Українську Народну Республіку, її право цілком відокремитися від Росії… зараз же, без обмеження та безумовно». 1917 – розпочав роботу Всеукраїнський з’їзд робітничих, солдатських і селянських депутатів, який підтримав Українську Центральну Раду. 20 грудня з’їзд відкинув ультиматум петроградської Ради Народних Комісарів, що стало приводом для українсько-більшовицької війни.

Іменини (за православним календарем): Олександр, Варвара, Василь, Катерина, Кіра, Микола, Уляна (Юліана.

У ЦЕЙ ДЕНЬ — 18 грудня • Міжнародний день мігранта

Відзначається, за пропозицією Генеральної Асамблеї ООН, щорічно, починаючи з 2000 року. У цей день в 1990 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Міжнародну конвенцію про захист прав всіх трудящих-мігрантів та членів їх сімей. Генеральний секретар ООН неодноразово закликав усі держави приєднатися до конвенції, оскільки світова економіка все більше залежить від трудящих-мігрантів – без їхнього вкладу суспільство збідніло б. Також у цей день 1892 – у Санкт-Петербурзі відбулась прем’єра балету Петра Чайковського «Лускунчик». 1920 – Раднарком УРСР ухвалив постанову «Про облік музичних інструментів» – один із нормативних актів, за якими переслідували кобзарів. 2007 – Юлія Тимошенко стала прем’єрміністром України. Народилися 1892 − Микола Куліш, український письменник, режисер, драматург. 1908 − Юрій Косач, український письменник, небіж Лесі Українки. 1921 − Юрій Нікулін, російський кіноактор («Операція «И», «Кавказька полонянка», «Діамантова рука»), телеведучий та клоун. 1946 − Стівен Спілберг (на знімку), американський кінорежисер, продюсер, лауреат «Оскара» («Список Шиндлера», «Люди в чорному», «Врятувати рядового Райана», «Термінал», «Щелепи»). (фотка - http://www. molomo.ru/img/dir10.jpg ) 1967 − Микола Рудьковський, український політик, бізнесмен і управлінець.

Іменини (за православним календарем): Оверкій, Анастасій, Геннадій, Гурій, Захар (Захарій, Захарія), Ілля (Илія), Каріон, Нектарій, Сава, Сергій (Сергий) і Філофей.

8

Субота

НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

8 грудня 2011 року

ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ

УТ-1

Канал «1+1»

06.00 Ранкова молитва 06.05, 07.05 Погода 06.10 Мультфільм 06.40 Світ православ'я 06.50, 07.40 Наші найкращі 07.10 Ера здоров'я 07.30 Корисні поради 07.45 На олімпійський Лондон 08.00 Шустер-Live 12.30 Глибинне буріння 13.00 Біатлон. Кубок світу. Гонка переслідування (чол.) 13.45 Х/ф «Корпус генерала Шубнікова» 15.10 Зелений коридор 15.25 Біатлон. Кубок світу. Гонка переслідування (жін.) 16.15 Погода 16.20 В гостях у Д. Гордона 18.05 Світ атома 18.30 Майстер-клас 19.00 Золотий гусак 19.30 «Это было недавно, это было давно... «Смеяться, право, не грешно...» 20.55 Зворотній зв'язок 21.00 Підсумки дня 21.25 Хокей. Чемпіонат світу серед юніорів. НідерландиУкраїна У перерві: 22.25 Мегалот 22.30 Суперлото, Трійка, Кено 23.10 Ультра. Тема 23.30 Ера здоров'я 23.50 Погода 23.55 Українська мрія М.Поплавського 00.50 Корисні поради 01.20 Підсумки дня 01.45 After Live (За лаштунками Шустер-Live) 02.05 ТелеАкадемія 02.55 Ніч артхаусу. Х/ф «Бентежна Ана» 05.00 «Надвечір'я» з Т. Щербатюк 05.30 Околиця

04.35 Т/с «Курсанти» 05.25 Т/с «Журнал мод» 06.30 Х/ф «Піт у пір'ях» 08.00 Х/ф «Моє велике грецьке літо» 10.00 Ревізор 11.00 Аферисти 12.00 ТОП-100 13.00 Новий погляд 14.00 Даєш молодь 15.05 Х/ф «Дівчина із Джерсі» 17.15 М/ф «Панда Кунг-фу. Свято» 17.55 М/ф «Шрек. Різдво» 18.15 Х/ф «Помста пухнатих» 20.10 Х/ф «Чекаючи дива» 22.10 Х/ф «Дочка мого боса» 00.00 Спортрепортер 00.05 Х/ф «Будь крутіше» (2) 02.20, 03.20, 04.45 Зона ночі 02.25 Леопольд, або втеча від свободи 02.55 Мольфар Iнтер 03.25 Зірка Вавілова 04.10 Зона ночі Культура 04.10 Х/ф «Батьки та діди» 05.25 «Велика політика з 04.15 Майстер музи 04.30 Неприборкана Євгенієм Кисельовим» 07.35, 04.15 «Формула ICTV любові» 06.05 Козирне життя 08.35 «Городок» 06.30, 03.35 «Доктор Ду09.00 «Орел і Решка» літл-4: Рівняння на хвіст». 10.00 «Україно, вставай!» Х/ф 10.40 «Вирваний натовпу» 08.05 Бережись автомобіля 11.20 «Найрозумніший» 09.05 Люди, коні, кролики..і 13.20 Х/ф «Горобини грона домашні ролики червоні» 10.05 Квартирне питання 17.20 Спецпроект «Поробле- 11.00 ЄвроФуд-2012 но в Україні» 11.55 Спорт 19.00 «Розсміши коміка» 12.00, 21.55 Наша Russia 20.00, 03.45 «Подробиці» 12.25 Останній герой 20.30 «Вечірній квартал. Но- 13.35 Стоп-10 вий 2010 рік» 14.35 Провокатор 23.40 Вечір боксу на «Інтері». 15.35 Максимум в Україні Макс Бурсак - Лаатеквей Ха- 16.35 «Холостяк». Х/ф монд 18.45 Факти. Підсумок дня 02.00 Х/ф «Спецназ міста 19.00 «Бомбило». Т/с. 7-9 с. ангелів» (2) 23.10 «Апокаліпсис». Х/ф (2) 05.00 «Знак якості» 02.00 «Сновиди». Х/ф (2)

06.30 М/ф «Смурфи» (1) 07.25 «Справжні лікарі - 2» 08.15 «Світське життя» 09.05 «Хто там?» 10.05 М/с «Месники» (1) 10.30 М/с «Тімон і Пумба» 10.55 «Світ навиворіт - 2: Індія» 11.50 «Шість кадрів» 12.05 «Чотири весілля» 13.15, 03.45 Х/ф «Роман з каменем» (1) 15.10 Х/ф «Моя суперколишня» (1) 16.55 «Велика різниця поукраїнському» 17.50 Х/ф «Джентльмени удачі» (1) 19.30, 02.25 ТСН: «Телевізійна служба новин» 20.00 Х/ф «Службовий роман» (1) 22.55 Х/ф «Грозові ворота» 02.55 «Гроші»

08.20 Укравтоконтинент 08.50 Корисні поради 09.00 Погода 09.05 Як це? 09.30 Ближче до народу 10.00 Хто в домі хазяїн? 10.20 Крок до зірок. Євробачення 11.00 Шеф-кухар країни 11.50 Кумири і кумирчики 12.20 Караоке для дорослих 13.00 Атака магії 13.35 Х/ф «Три доби після безсмертя» 15.05 Золотий гусак 15.35 Біатлон. Кубок світу. Змішана естафета 17.00 Маю честь запросити 17.45 Діловий світ. Тиждень 18.25 Погода 18.30 Міжнародний турнір з професійного боксу. Автанділ Хурцидзе - Оссі Дюран 20.40 Головний аргумент 20.50 Офіційна хроніка 21.00 Підсумки тижня 21.30 Хокей. Чемпіонат світу серед юніорів. Литва-Україна У перерві: 22.30 Трійка, Кено, Максима 23.10 Ера бізнесу. Підсумки 23.40 На олімпійський Лондон 23.55 Погода 00.00 Док. фільм «Микола Суворий» 00.50 Корисні поради 01.20 Підсумки тижня 01.50 Д/ф «Чорнобиль. Політверсія» 02.35 Х/ф «Корпус генерала Шубнікова»

СТБ 04.55 «Наші улюблені мультфільми: КонекГорбунок» (1) 06.05, 01.40 Х/ф «Арфа для коханої» (1) 07.40 «Караоке на Майдані» 08.40 «Сніданок з Юлією Висоцькою» 08.50 «Їмо вдома» 10.00 «ВусоЛапоХвіст» 10.50 «Зважені та щасливі» 13.55 «Національне талантшоу «Танцюють всі!-4» 16.55 Х/ф «Дівчата» (1) 19.00 «Х-Фактор. Революція» 22.05 «Весільні битви» 23.20 «Х-Фактор. Революція. Підсумки голосування» 00.45 «Куб» 03.05 Х/ф «Два капітани» (1) 04.10 «Мобільна скринька» 04.25 Нічний ефір

ТРК «Україна» 06.00, 05.15 Срібний апельсин 07.00, 19.00, 03.40 Події 07.10 Х/ф «Четверта група» 09.45 Х/ф «Крила янгола» (1) 12.00, 02.10, 04.00 Т/с «Дикий» (1) 15.00 Х/ф «Тільки повернися!» (1) 16.50 Т/с «Фурцева. Легенда про Катерину» (1) 19.20 Х/ф «Вийти заміж за генерала» (1) 23.20 Ток-шоу «Заміж за мого сина» 00.20 Х/ф «Коханці» (1) 04.50 Х/ф «Обережно, бабуся!» (1)

07.30 «Холостячки. Нове кохання» 09.05 Лотерея «Лото-забава» 10.05 М/с «Месники» (1) 10.30 М/с «Тімон і Пумба» 10.55 «Дикі і смішні» 11.20 «Хованки» 12.10 Т/с «Незвичайна сім'я» 13.45 «Шість кадрів» 14.00 Кулінарне шоу «Смакуємо» 14.25 «Я так живу» 15.00 Х/ф «Джентльмени удачі» (1) 16.35 Х/ф «Службовий роман» (1) 19.30 «ТСН-тиждень» 20.15 Х/ф «П'ять наречених» 22.15, 05.40 «10 кроків до кохання» 23.15 «Світське життя» 00.15 «Телевізійна служба новин» 01.05 Х/ф «Прогулянка» (1) 02.45 Х/ф «Венді Ву: Королева воїнів» (1) 04.15 Х/ф «І так, і ні» (1)

Iнтер

05.30 Вечір боксу на «Інтері». Макс Бурсак- Лаатеквей Хамонд 07.15 М/с «Вінкс» 08.00 «Це моя дитина» 09.00 М/с «Маша та Ведмідь» 09.30 «Школа доктора Комаровського» 10.00 «Ранкова Пошта з Пугачовою і Галкіним» 10.40 НЕДІЛЯ З «КВАРТАЛОМ» 11.35 «Смачна ліга з А.Заворотнюк» 12.35 Концерт «Івануш-кі International в Олімпійському» 14.20 «Вечірній квартал. НоКанал «1+1» вий 2010 рік» 06.00 М/ф «Атлантида: Загу- 17.35, 21.00 Х/ф «Забутий» блена імперія» (1) 20.00, 01.30 «Подробиці 07.05 Мультфільм (1) тижня»

23.05 Х/ф «Знайомство з Факерами» 02.15 Х/ф «Відвертість юної нареченої» (2) 03.40 Д/ф «Сонька - золота ручка» 04.25 «Знак якості»

Зорро» 11.30 «Кобзарі». Херсонська ОДТРК 11.40 Мультфільм «Місто мрії» 12.00 «Киньте все, гармошка грає!» м. Новоукраїнка. 1 ч. 12.30 Д/с «Життя серед життя» 13.00 «12 балів» 13.45 У народному стилі 14.20 «Людина тижня». Повтор від 16 грудня 15.20 Сильні духом 18.00 Спортленд 18.30 К-Авто 19.00 Статський радник 19.30 Лінія захисту 20.00 Озирнись! 20.30 Маестро 21.05 Д/с «Квиток до пригод» 21.30 Кіноманія «Різдво Джорджа Лопеса» 23.00 Д/с «Хроніки злочинів», 2 серії

НТН

06:00 «Легенды бандитской Одессы» 06:55 Т/с «Инспектор Деррик» 09:40 «Акценти дня» 10:00 «Культурна скарбничка » 10:20 «Відверто» 10:50 «Ми йдемо в гості» 11:10 «Податки без таємниць» 11:30 «В розрізі тижня» 12:00 «Главный свидетель» 13:00 Х/ф «Днепровский рубеж» Кіровоград 15:55 Т/с «Штрафбат» 08.00 «День за днем». По- 19:00 Т/с «Золотой капкан» 23:00 Х/ф «Минотавр» втор від 16 грудня 01:00 Х/ф «Острые ощуще08.20 Ділові новини ния» 08.25 Тема дня 08.40 Т/с «Чужі гріхи» 50 с. 02:45 «Речовий доказ» 03:40 «Правда жизни» 09.25 Гаджети 09.50 Студентський квиток 04:45 «Агенты влияния» 10.05 Х/ф «Велика пригода 05:15 «Уроки тетушки Совы»

ПРОГРАМА ТЕЛЕБАЧЕННЯ

Неділя УТ-1

Новий канал

17 грудня

18 грудня

04.05 Інтерактив. Тижневик 12.10 Православний кален04.25 Люди, коні, кролики..і дар домашні ролики 12.30 «Киньте все, гармошка грає!» м. Новоукраїнка. 2 СТБ частина 05.05 «Наші улюблені 13.00 Статський радник мультфільми: «Казка про 13.30 «12 балів» царя Салтана» (1) 14.15 Спортленд Новий канал 06.00 Х/ф «Час збирати 14.45 «Євро-2012» 04.40 Т/с «Курсанти» каміння» (1) 15.15 Лінія захисту 06.15 Кліпси 07.45, 16.10 «МастерШеф» 18.00 Сильні духом 06.35 Т/с «Журнал мод» 08.40 «Сніданок з Юлією Ви- 18.30 Кіровоградська філар07.45 Церква Христова соцькою» монія представляє… 08.50 «Їмо вдома» 08.00 Запитайте в ликаря 19.00 Погляд 10.00, 01.35 «Неймовірні 19.35 «Сильні світу цього». 08.25 Даєш молодь історії кохання» 09.05 М/ф «Панда Кунг-фу. Поп-зірки. 11.00 «Караоке на Майдані» 20.00 Д/с «Екстремальне Свято» 12.00 «Х-Фактор. Революція» довкілля» 09.40 М/ф «Шрек. Різдво» 19.00 «Битва екстрасенсів. 20.30 «Наодинці з усіма» 10.00 Я - ГЕРОЙ! Третя світова» 12.50 Шоуманія 21.00 Погляд 21.15 Х/ф «Час щастя» (1) 13.25 Файна Юкрайна 21.40 «Глас Православний» 14.10 Х/ф «Уроки кохання, 23.40 Х/ф «Час щастя-2» (1) 22.10 Кіноманія. «Обман» 02.20 Нічний ефір або Не вчора народилася» 23.45 Д/с «Незвідана країна» 16.20 Х/ф «Помста пухнатих» ТРК «Україна» НТН 18.15 Х/ф «Чекаючи дива» 06.00, 05.40 Срібний апель- 06:00 «Легенды бандитской 20.15 Х/ф «На гачку» (2) син Одессы» 22.15 Хто проти блондинок? 06.50 Події 07:25 Т/с «Паутина» 23.10 Х/ф «На риболовлю» 07.10 Х/ф «Тільки поверни11:30 «Легенды уголовного 01.10 Спортрепортер ся!» (1) 01.15 Х/ф «Моє велике 09.00 Ток-шоу «Заміж за розыска». Двойник Берии 12:00 «Агенты влияния» грецьке літо» мого сина» 12:55 «Моя страна» 10.00 Х/ф «Коханці» (1) ICTV 14:00 Д/с «Православные 12.00, 01.30 Т/с «Дикий» (1) 05.25, 05.40 Погода святые» 15.00 Х/ф «Вийти заміж за 05.30 Факти 15:00 Т/с «Золотой капкан» генерала» (1) 05.45 Квартирне питання 19:00 «Культурна скарбнич19.00, 03.40 Події тижня 06.30 Анекдоти пока» 19.30 Х/ф «Сибіряк» (1) українськи 19:20 «Ми йдемо в гості» 21.30 Щиросерде зізнання 06.50 ЄвроФуд-2012 19:40 «Податки без 22.20 Футбольний вікенд 07.35 «Бомбило». Т/с. 7-9 с. 23.30 Х/ф «Відділ. По праву» таємниць» 10.35 Ти не повіриш! 20:00 «Світло православ’я» 04.10 Х/ф «Чужа рідня» (1) 11.35 Козирне життя 20:30 «В розрізі тижня» Кіровоград 12.00 Інший футбол Підсумкова інформаційна 12.25, 19.40 Спорт 08.00 Озирнись! програма 12.30 «Містер Няня». Х/ф 08.30 У народному стилі 21:00 Х/ф «Безумный 14.10 «Помста». Т/с. 5-8 с. 09.00 Гаджети Макс – 2: воин дороги» 18.45 Факти тижня 09.30 «Глас Православний» 23:00 Х/ф «Оборотень» 19.45 Наша Russia. 10.00 К-Авто 01:15 Х/ф «Минотавр» 20.05 Останній герой 10.30 В гостях у казки. 02:45 «Речовий доказ» 21.15 «Без права на помил- 10.35 Х/ф «Санта-молод- 03:15 «Правда жизни» ку». Т/с ший» 04:20 «Агенты влияния» 01.55 «Апокаліпсис». Х/ф (2) 12.00 Армія 05:20 «Уроки тетушки Совы»


НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

8 грудня 2011 року Життєва історія Андрій Лисенко, Новини Кіровоградщини

Сусідська війна

Молоді душею Михайло Ярошенко, Новини Кіровоградщини

КОМЕНТАР. Психолог Юлія Епельбаум:

таюся додому – шибки вибиті у хаті. Каміння аж у кімнаті. Через кілька днів поїхали у Бобринець на базар, повернулися – один собака отруєний лежить уже, інший – доходить якраз. Ми відпоїли його сироваткою, вижив, але наступного разу не пощастило – знову

було. І половина людей – за мною. Інша половина – за кумою. Зрештою, збори наполягли везти Максимка до психіатра. Мені страшно було це робити, адже серце в дитини… Він лягає – я не знаю, чи встане, і встає – не знаю, чи доживе до вечора. А тут – до психіатра… Але таки з’їздили. Довідку нам ніяку не дали – лікар пояснив, що робить це лише на офіційні запити, але на словах сказав, що хлопчик абсолютно здоровий.

отруїли (на знімку. – Ред.). Питаю в куми, навіщо вона вікна побила, чую відповідь: «Якщо ти напишеш заяву, що я вікна побила, я напишу заяву, що ти в мене зерно покрала». Знову все розповіла дільничному – і він знову не приїхав. Тиждень тому знову шибку вибили. Максим якраз із ванної вийшов, покупався – добре, що каменюка в хату не залетіла. Постійний психологічний тиск на хлопчика призвів до того, що він нині боїться виходити з дому. – Дійшло все до того, що йому страшно вийти на вулицю, – каже мама Максимка. – Як куди йде – то балкою, не дорогою. Побачить когось – чи Настю, чи матір її або батька – до будь-кого у двір заскакує, щоб лише не зустрічатися з ними… – Собачок він якось урятував, – перескакує раптом на іншу тему Віра і втирає сльози. – Хтось викинув чотирьох, він одного цуцика підібрав – за ним усі прийшли. Але з однією він найбільше. Каже, що то його єдиний друг. Це дожитися – таке почути від дитини… Хрещені батьки Максимка зупинятися не збираються. Нещодавно вони організували збори у сільському клубі, на яких у кращих традиціях радянських часів хотіли розібрати поведінку хлопчика: – Буквально кілька днів тому о восьмій ранку мені телефонує зовсім стороння мені людина і каже, що в сільському клубі на одинадцяту годину – батьківські збори щодо моєї дитини. Я йшла туди з острахом, адже я в цьому селі лише п’ятнадцять років, я тут чужа фактично. Ну, думаю, кум, сват, брат… Не доходжу метрів п’ятсот до клубу – це десь хвилин двадцять одинадцятої було – як мені вже кума телефонує і повідомляє про збори. Це ж спеціально так зробили: скликали на одинадцяту, а мені подзвонили ледь не в останній момент. Якби не та людина, що зранку сказала, я могла би і не встигнути просто. А якби поїхала кудись? Зібралися люди, батьки ці. Десь чоловік дванадцять

Згодом до Віриного обійстя завітала комісія з району: – Приїжджали до нас додому, дивилися, як ми живемо. Бідно живемо, але дітки в мене одягнені, не голодні, до школи ходять. Мішок цукру он стоїть, мішок борошна, вермішель, консервація, картопля. Хазяйство у нас: корову тримаю, поросята щороку – одне здаю, одне ріжу, індики, кози… Я пенсію отримую невелику. Все роблю, щоб ніколи не було такого: скажуть мені діти, що їсти хочуть, а мені нагодувати їх нічим. Словом, подивилася комісія, що все нормально в нас, і спробувала помирити мене з кумою. Не вийшло… Наостанок Віра ділиться зовсім уже жахливими подробицями: – Минулої осені діти надворі гралися. Темно вже було, думаю, погукаю. Позад хати виходжу – а там Настя зі своє подружкою, Максимко й Маша. Вони не бачать мене, а я все бачу і чую. І Настя каже: «Максиме, давай ти спочатку Машу т…, а потім – нас». Я вийшла з-за хати – наче ж пояснила, що не можна так говорити і взагалі рано про це думати. Нікому про це не казала, навіть матері її. Аж коли через два тижні десь Максимко заходить, мнеться, мнеться… «Що ж таке, синку?» − «Та, мамо, ти мене лаятимеш». – «Не буду, кажи». – «Настя і подружка її водили мене у сінник. Зразу показували на телефоні якісь фотографії, картинки, а потім зав’язали мені очі й зняли штани…» Далі він не став розказувати… Виходу з ситуації, заручниками якої стали передовсім діти, на перший погляд, немає. – Я не знаю просто, – Віра проводжає мене за хвіртку. – Виїхати звідси ми не можемо, бо тут хату ніхто не купить. Помиритися – та я на дружбу й не набиваюся колишню, якби тільки дитину мою не чіпали, − ми не можемо ніяк. Лишається чекати продажу землі, щоб я продала свою землю і поїхала звідси з дітьми світ за очі. Що робити – я просто не знаю. Мені страшно за своїх дітей…

Імена героїв історії змінені з етичних міркувань. А розігралася – вірніше, розігрується – ця драма в одному з невеличких сіл Бобринецького району. …Вже 15 років живуть по сусідству куми. У Віри – син Максимко і донька Маша. У її кумів – донька Настя. Максимку скоро виповниться 14, Насті – 16. Раніше вони товаришували. Її батьки хрестили Максимка, а тепер залякали так, що він боїться вийти на вулицю. Ми спілкуємося з мамою Максимка Вірою в їхній старенькій хаті. На плиті булькає великий казан. У кухні – бідно, але чисто. З явних ознак цивілізації – електричний чайник на столі й електрична ж духовка на підлозі. – Максимко народився з вадою серця, – розповідає Віра. – У рік і три місяці ми знайшли спонсорів, зробили йому операцію в Києві. Потрошки все налагодилось. Купили хатинку ось цю на виплату. З сусідами жили – ну як по-сусідськи живуть: посварилися – помирилися. Коли Максимко пішов у школу, не закінчив навіть першу чверть, у нього ніжки терпли, кровообіг був порушений. Чотири роки вчителька займалася з ним удома. Це був, так би мовити, тихий період. Далі тиша скінчилася. Сусідська Настя ні з того, ні з сього організувала справжню травлю на хлопця. У результаті ледь не загинули обоє. – Потім підріс, його почали підтравлювати, – продовжує мама Максимка. – Сусідська оця дівчинка передусім. А цього літа стався серйозний конфлікт. Він пішов у посадку по дрова, щоб свиням каші наварити. Узяв маленьку сокирку. Вона і подружки її пішли за ним. Настя стала його бити, він упав на землю. Вдарила ногою в лице. Дівчата сміються, а він піднятися не може, бо вона знов і знов його на землю штовхає. От він і відмахнувся сокиркою – вдарив Настю обухом по голові. Дівчата схопили ту сокирку і побігли в село. А він, злякавшись, що вдарив її, навіть до хати не заскочив. Схопив ліску від закидушки і… Якби менша сестричка не побачила… Вона прибігла до мене: Максим на горіху вішається. Я вибігла з хати – а дістати не можу, високо. Якраз і Настя зі своєю мамою підійшли, то Настя й обрізала ліску ножицями. Коли Максимка витягли з петлі, першою його фразою була: «Хрещено, чому ви мене ненавидите? Крім мами й Маші, мене ніхто не любить!..» Дві родини зразу ж почали розбиратися між собою – просто на вулиці. Настя у всьому звинувачувала Максима, хлопчик відмовчувався, лише тихенько шморгав носом. А потім не втримав і розридався: «Хрещено, я не хотів! Хочете, я на коліна впаду? Я не хотів!» – Я забрала його додому, насилу відійшла, – Віра вже теж ладна розплакатись. – Розказала, що так не можна. А на другий день кума питає: «Ти покарала його?» «Він ще від цього не може відійти», − кажу їй. А вона радить: «Та закрий ти його в погребі на кілька днів, фуфайку йому кинь – і хай сидить там». Ну як так можна? Трошки часу пройшло, я думала, що минулося все. Аж якось знову хрещена на вулиці його перестріла і питає: «Що, Максимку, мотузку дати?» Так що нічого не пройшло, лише почалося. З палицею його перестрівала, Настя ж увесь час піддражнює, б’є. Він якось Машу до школи провів і сидів отут, під двором, на лавочці. Підскочила – губу розбила. Це п’ятниця була, точно пам’ятаю. В той же день я пішла до дільничного, він пообіцяв заїхати в понеділок. Але так і не заїхав. З часом конфлікт між дітьми переріс у справжню війну. – Максимко нині займається за індивідуальним планом, три дні на тиждень, – говорить Віра. – Везу його до школи, бо документи треба було там оформити, повер-

www.novosti.kr.ua

– Не можна розглядати дитину окремо від її родини. В даному випадку насамперед необхідно подивитися на історію взаємовідносин у цій сім'ї. Ми не знаємо, які відносини були між батьками. Діти – як сусідська дівчинка, так і хлопчик – це дзеркала своїх сімей. І якщо між батьками є якась неприязнь, між сусідами, мається на увазі, і вони якось приховують це, то у дітей це все вилазить назовні. Таким от чином воно і вилізло. На порожньому місці такі події не відбуваються, там є якась передісторія. Це по-перше. По-друге, дуже важливо подивитися на позицію мами хлопчика. В даному випадку у неї – позиція жертви. І дитина це теж повною мірою відображає. Коли були серйозно порушені права хлопчика, мама не дізналася, що було далі. Мама вважала за краще не знати про те, як поглумилися над її сином. Тоді ситуація набула більший масштаб. Це дуже важливий момент. Зрозуміло, що наша міліція може реагувати порізному. Але, коли з'являється впевненість у батьків, це відображається і на дітях. Все це може дуже сильно вплинути на хлопчика. У нього був досвід захисту себе, і цей досвід обернувся досить великим комплексом провини – він мало не вбив людину і не позбавив себе життя. Можуть бути, повторюся, дуже тяжкі наслідки. Дуже важко з такої ситуації вибратися самому, тим більше в 14-річному віці. Потрібна допомога дуже високо кваліфікованого психолога, щоб повернути той душевний стан, в якому можна починати доросле життя. Лише тоді це буде нормальний старт. Якщо ж конфлікт і далі триватиме, можливі кілька варіантів. У тому числі повтор спроби самогубства. Або ж наступного разу він вже сокирою добре дасть. Також його агресія може вилитися на когось, вона ж нікуди не дівається, вона накопичується. Або ж вона піде всередину – і він захоче вбити себе, або ж на когось. А якщо він з часом захоче зробити щось нехороше кожній шістнадцятирічній дівчинці? Моторошно, але цілком реально. Мета будь-якої війни – мир. Мета ж війни, описаної вище, – мир у квадраті. Адже її жертвами стали двійко дітей. І якщо не знайдуть між собою спільної мови дорослі… ВІД РЕДАКЦІЇ. Новини Кіровоградщини мають контактні дані героїв цієї сумної історії. Якщо хтось виявить бажання помирити дві сусідські родини, ми готові всіляко посприяти.

Катерина Безнищенко: «Головне, що я зробила в житті,

Новини Кіровоградщини поспілкувалися з керівником і засновником кіровоградського хору «Ветеран» Катериною Безнищенко.

– виховала сина і створила цей хор»

– Розкажіть, будь ласка, трохи про себе і про історію створення хору. – Я заочно закінчила Московський державний університет культури, працювала в кіровоградському Будинку офіцерів інструктором з культурно-художньої роботи. Одного разу нас зібрали в Києві. Побачила там хор ветеранів – і загорілася ідеєю створити такий же тут, у Кіровограді. Спочатку троє учасників було, п'ять, сім, потім потроху кількість людей зростала. Сьогодні, крім учасників війни, в хорі є ще й діти війни. Про кожного з учасників можна книгу написати, стільки всього пережито. Першим художнім керівником хору була Ольга Кукліна. Нині художнім керівником працює Вікторія Карпова, акомпаніатором – Юрій Малиновський. Мої незмінні помічники – Анна Лозова і Григорій Хоменко. А керівник вокальної групи Валентина Босенко – це просто музична енциклопедія.

Займалися в Будинку офіцерів. Раз на тиждень збиралися на репетиції... Я особисто в основному працювала над тим, щоб людям було затишно у нас. Взагалі, я вважаю, що головне, що я зробила в житті, – виховала сина і створила цей хор. І вони мене просять, щоб я їх не залишала, та й сама не можу залишити. Не мислю себе просто без цього колективу. Основні глядачі в Кіровограді – госпіталь інвалідів Великої Вітчизняної війни. Хоча ми й гастролюємо іноді, буває, в інші області їздимо. – Скільки нині в хорі людей? – Тридцять шість. Але ми рахуємо і тих, які працювали раніше, проте тепер не можуть через здоров'я. Ми не забуваємо їх, провідуємо, запрошуємо до нас постійно. Правда, раніше було набагато простіше. Я могла дістати і водичку будь-яку, і солодощі, накрити стіл. У Будинку офіцерів ми проводили вечори. Великий зал, накривали солодкий стіл... Зараз домогтися чогось для людей дуже важко. Може, кризи всі ці впливають, може, люди зачерствіли. Хоча була ось у Саінсуса (мера Кіровограда Олександра Саінсуса. – Ред.) – він дав нам автобус, ми їздили на Бла-

китне озро. Компанія «УРГА» постійно допомагає, Євген Бахмач – коли б я не попросила. – А зараз де збираєтеся? – Є такий генерал – Федорчак (начальник УМНС в області Віктор Федорчак. – Ред.). Він мене добре знає ще з тих часів, він тоді майором був. Пішла до нього, він мене прийняв, поговорив зі мною. І ми назад повернулися – в ту ж будівлю Будинку офіцерів колишнього, зараз там МНС. Спілкуємося, репетируємо, дні народження справляємо. До речі, кожному на його день народження ми співаємо пісню, це обов'язково. – А день народження у самого хору є? – Складно сказати. Місяць – точно травень. Хор зараз напередодні свого двадцятип'ятиріччя. – Скільки років найстаршому учаснику? – Ой, важко отак відразу відповісти. За вісімдесят. Багато у нас тих, хто помер. Дуже багато. Але ми пам'ятаємо всіх. – А улюблена пісня є? – «Берегите, друзья, ветеранов войны» – це взагалі візитна картка хору... Хочеться вірити, що співатимемо ми її ще довго.

9


НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

www.novosti.kr.ua

8 грудня 2011 року

Футбол

Наші проти наших

Черговий, 19-й тур української прем'єр-ліги для вболівальників Кіровоградщини був примітний тим, що ПФК «Олександрія» зустрічався з сімферопольською «Таврією», де провідну роль відіграє вихованець кіровоградського футболу Сергій Назаренко, а «Дніпро» Євгена Коноплянки мірявся силами з маріупольським «Іллічівцем», за який виступає ще один наш представник в еліті – Ігор Бажан. Роль першої скрипки в атаках «Таврії», як це Олександрійці після знакової перемоги буває в більшості зустрічей сімферопольців, над одним із основних конкурентів у боротьбі взяла на себе «наша людина» Сергій Наза виживання – луганською «Зорею» – заренко. Саме його навіс у штрафний на сподівалися здобути очки й у Сімферополі, 26-й хвилині привів до плутанини в штрафде в «Таврії» на минулому тижні веселили і бентежили всіх своїми звинуваченнями ному олександрійців, а Давид Таргамадзе, вибиваючи м'яч із воротарського, влучив у на адресу один одного почесний президент Матюхіна, який записав на свій рахунок авклубу Сергій Куніцин і віце-президент Дмитогол. тро Селюк. Втім, конфлікт двох керівників Після цього атаки господарів стали ще не вплинув на переможний настрій кримбільш настирними і небезпечними – оборочан. Гості чинили опір лише до 30-ї хвилина гостей почала потихеньку розсипатися, ни першого тайму, поки не трапився сумний що призвело до другого голу. Калиниченко для олександрійців епізод з видаленням за фол останньої надії Олексія Довгого, який з півкола віддав пас ліворуч на Аделейе, за половину тайму встиг стати і героєм, і той, увірвавшись у штрафний майданчик, бив у дальній кут, але Паньків парирував. антигероєм протистояння. На підсумковий На нещастя олександрійців, першим на дорезультат не могло не вплинути, що наставбивання встиг Шиндер, на удар якого зреанику наших земляків Володимиру Шарану гував лише Довгий, який вибив м'яч рукадовелося зіткнутися з кадровими проблеми в ефектному стрибку з порожніх воріт. мами. Відразу три футболіста центральної Як наслідок – справедливе видалення і зони – Чередниченко, Гітченко і Дмитро Напенальті, який реалізував Гігіадзе. заренко – через травми не могли допомогти Після перерви команди не поспішали своїй команді. Склад гостей виглядав наступним чином: форсувати події. «Таврія» комфортно почувала себе, маючи перевагу в рахунку, Паньків – у воротах, Запорожан, Матюхін, а футболістам «Олександрії» в меншості Сидоренко і Казанюк – в обороні, Довгий і потрібно було бути гранично уважними, щоб Зейналов склали пару опорних, Таргамадне пропустити ще. Але господарі їх особливо зе і Старенький – флангові півзахисники, а й не напружували, при цьому на 53-й хвилині Ксьонз з глибини допомагав висунутому впепідопічні Шарана провели дуже небезпечну ред Кабанову. вилазку на половину поля кримчан, яка заУ цьому сезоні в більшості виїзних вершилася прострілом Старенького справа, поєдинків ПФК «Олександрія» немов але Таргамадзе не вистачило зовсім трохи, переслідує зла доля. Як тільки підопічні щоб на дальній штанзі переправити м'яч у Володимира Шарана на виїзді забивають ворота. швидкий гол, то не лише не можуть збеБлижче до середини тайму «Таврія» все регти перевагу, а й поступаються. Досить згадати протиборства з дніпропетровським ж додала в активності, що відразу ж вилилося в низку моментів біля воріт гостей, однак «Дніпром» і донецьким «Металургом». поки удари Шиндера і Аделейе особливої Так було і цього разу. Вже чи не перша загрози воротам Паньківа не несли. А ось атака гостей привела до успіху. Після кутона 76-й хвилині господарі забили втретє. вого захисники кримчан дозволили Олексію Сергій Назаренко дивовижною передачею зі Довгому безперешкодно вразити ціль з своєї половини поля відправив Шиндера на близької відстані. рандеву з голкіпером, а Антон свого шансу Але ця невдача тільки розохотила не упустив, спокійно перегравши стража гогосподарів поля, які з подвоєною енергією стьових воріт. кинулися на штурм воріт Юрія Паньківа.

Баскетбол

епізоді за фол на Ігорю Тищенку. Якщо ж додати до цього спірне видалення Івана Стрініча, то обурення суддівством наставника дніпропетровців Хуанде Рамоса можна зрозуміти. Тим більше, що «Дніпро», який провалив перший тайм, в результаті поступився – 2:3. Ще один наш голкіпер, Ігор Березовський, у гостьовій битві за 6 очок своєї «Оболоні» з луганською «Зорею», що потихеньку йде на дно, повинен дякувати партнерам, які виправили його помилку на виході, коли Хомченовський відкрив рахунок. Далі Ігор зібрався і став діяти впевненіше, а кияни змогли виграти завдяки двом влучним ударам Григорія Баранця. Після цієї перемоги становище «Оболоні» не виглядає так безнадійно, як раніше, адже від «Зорі» киян відділяє всього 1 очко. Не можуть себе почувати спокійно й олександрійці, що випереджають «Оболонь» на 3 пункти. Тепер у заключному матчі першої частини чемпіонату наших земляків у їхніх рідних стінах екзаменуватиме харківський «Металіст», і поразка може суттєво ускладнити турнірне становище ПФК «Олександрія». А ось у групі лідерів без змін. Попереду київське «Динамо», що випереджає на 1 очко донецький «Шахтар» і на 5 – харківський «Металіст».

своїй тарілці почувалися Ярослав Гогієв та Олександр Кодола. Явно нижче своїх можливостей зіграли Дмитро Ігнатенко та Олександр Підопригора. З гравців основної обойми тільки Давид Майсурадзе та Іван Гусаров діяли на звичному для себе рівні, але цього виявилося мало для підсумкового успіху. Зазначу, що за відведений йому на майданчику час непогано проявив себе вихованець кіровоградського баскетболу Олексій Мохонько, який приніс команді 9 очок і закінчив матч з позитивним показником корисних дій. До речі, й у інших поєдинках Олексій чітко виконував тренерську установку, зробив свій внесок у переможні результати і зараз реально претендує на місце в основному складі. А от Володимир Фурман та Сергій Шевцов в першому протиборстві з криворіжцями трохи розгубилися і не можуть занести собі цю зустріч в актив. Зрозуміло, що на поєдинок з нашими старими знайомими з Дніпропетровська мої підопічні виходили з підвищеною мотивацією. Адже нам протистояли срібні призери чемпіонату світу серед спортсменів з вадами слуху, які отримали непогану ігрову практику саме в Кіровограді перед виїздом на світову першість. Тоді ми обидві зустрічі виграли – одну впевнено, а другу – з перевагою в 1 очко. Зараз же наставник «Інваспорту» Станіслав Коковкін, якому, до речі, найближчим часом повинні присвоїти звання «Заслужений тренер України», вирішив зіграти проти нас у зонний захист. Але позначилася перевага моїх підопічних в рості і швидкості, що дозволило здобути впевнену перемогу – 85:41. У цій грі ми задіяли всіх 12 гравців. Але кращими в цей вечір були капітан команди Дмитро Ігнатенко (23 очки + 10 підборів і перехоплень), який реабілітувався за відносно невдалу попередню гру, а також наш впевнений у собі центровий Давид Майсурадзе, на рахунку якого теж дабл-дабл (20+10). Рубіж у 10 очок скорився й Івану Гусарову. Про Мохонька я вже говорив, а ще виділю Олександра Петрова і Дениса Забєліна, яким цей матч вдався. Далі ми горіли бажанням взяти реванш у КТУ, і це нам вдалося. Незважаючи на те, що ще в першій чверті отримав травму і вибув на два тижні капітан і лідер команди

Дмитро Ігнатенко. До речі, Ігнатенко до своєї травми встиг набрати 6 пунктів і зробити 2 підбирання. Правда, у суперників у другій десятихвилинці травмувався один з кращих гравців – Нетреба. Так що в цьому плані відновився паритет. А ось в ході гри позначилося надбажання наших хлопців реабілітуватися за попередній прикрий програш. Найбільше жага реваншу проявилася в Олександра Кодоли, який реалізував 3 триочкові спроби з 6, а з 6-ти двоочкових кидків Саша поцілив у кошик 5 разів. У результаті з 75 відсотками реалізації Кодола набрав 19 очок, ще при цьому не дав розгорнутися своєму гравцеві, закінчивши зустріч з показником корисності плюс 11. Це говорить про те, що наш снайпер і в обороні відпрацював відмінно. Як завжди, на висоті в прямому і переносному сенсі був Давид Майсурадзе, в активі якого – 18 очок і 14 заволодінь м'ячем. Не можу не виділити 14 очок Сергія Шевцова і 15 точних попадань, а також 5 підбирань і перехоплень Івана Гусарова. Знову не зіпсував каші Мохонько (5+3 при ККД +3). Загалом всі 7 основних виконавців заслужили цю перемогу – 86:81. Другу гру з дніпропетровцями ми провели вже на куражі, взявши гору – 94:56. Тут нарешті проявили себе Ярослав Гогієв та Олександр Підопригора, які в трьох попередніх матчах трохи випадали з загальної обойми. Також це була найкраща гра у другому турі для Романа Войця. Знову одним з кращих був Гусаров. А ось Майсурадзе вчетверте оформив дабл-дабл, знову набравши більше 20 очок і 10 заволодінь, продемонструвавши, що в нашій команді поряд з Ігнатенком є справжнім лідером, якому властива стабільність. До речі, всі 11 гравців у цьому протиборстві принесли очки в командну скарбничку, гідно завершивши непростий для команди виїзний тур в Маріуполі, де юні господарі майданчика виступали у ролі старанних учнів, програвши обидва поєдинки дніпропетровцям і КТУ. А ось БК «Кіровоград» завдяки перемозі в 5 очок над суперниками з Кривого Рогу випередив головних конкурентів за додатковими показниками, очоливши турнірну таблицю в групі А «Центр». Постараємося і в наступному турі в Павлограді 10-11 грудня не збавляти обертів і добитися успіху в двох зустрічах із місцевим «Шахтарем». Поступово ми набираємося впевненості і рухаємося вперед до наміченої мети – виходу до вищої ліги українського баскетболу.

БК «Кіровоград» підтвердив свої лідерські амбіції

Баскетбольний клуб «Кіровоград» зіграв поєдинки другого туру чемпіонату України серед команд першої ліги. У Маріуполі нашій команді двічі довелося помірятися силами з суперниками з Криворізького технічного університету та дніпропетровським «Інваспортом». І якщо в першій зустрічі кіровоградці поступилися криворіжцям з різницею в одне очко, то надалі змогли зібратися і здобути три перемоги. Про те, як складалися для його підопічних матчі в Маріуполі, Новинам Кіровоградщини розповів головний тренер БК «Кіровоград» Валерій Мельничук: – Одразу скажу, що протистояти команді Криворізького технічного університету нам було непросто. Адже баскетболісти з Кривого Рогу до цього незмінно виступали у вищій лізі, а в перший дивізіон опустилися лише через фінансові причини. Природно, що в плані історії команди, традицій, рівня комплектації та ігрового досвіду суперники нас переважали. Але в першій чверті нам вдалося не тільки битися на рівних, але й вийти вперед – 32:29. А ось у другій десятихвилинці стався провал, який зрештою і привів до по-

10

А щоб перемога виглядала переконливіше, «Таврія» через три хвилини забила і четвертий. Знову результативний пас на свій рахунок записав Сергій Назаренко, який з правого флангу викотив м'яч на лінію штрафної під удар Калиниченку, а Максим пробив «щічкою» точно в ближній кут – 4:1. На післяматчевій прес-конференції головний тренер олександрійців Володимир Шаран поскаржився на помилки в обороні і видалення, зазначивши, що вдесятьох грати з такою вмотивованою і класною командою, як «Таврія», надзвичайно складно. Що стосується інших вихованців кіровоградського футболу, то для них цей тур склався по-різному. Ігор Бажан поки не витримує конкуренцію за місце основного голкіпера в «Іллічівці» з Богданом Шустом, але все одно перемога над дніпропетровським «Дніпром» його не могла не порадувати. А от Євген Коноплянка, як і вся дніпропетровська команда, провів далеко не найкращий матч, хоча і відзначився парою фірмових дальніх пострілів та гострих передач на партнерів. Сама ж зустріч запам'ятається низкою помилок рефері ФІФА Ігоря Іщенка, який в одному випадку не помітив порушення у штрафному проти Дениса Олійника, а в іншому – поставив пенальті у такому ж

разки. Цей ігровий відрізок наші конкуренти виграли – 27:19, і далі ми весь час наздоганяли. У цій зустрічі гра в атаці, як у нас, так і у КТУ, виходила краще, ніж в обороні. Про це свідчить підсумковий результат, де обидві команди набрали більше 100 балів. Характерно, що третю і четверту чверті ми виграли з однаковим рахунком – 27:25, але цього не вистачило для перемоги в матчі. На останніх секундах за рахунку 105:106 не на нашу користь мої хлопці володіли м'ячем і мали можливість схилити шальки терезів на свою користь. Але, на жаль, Сергій Шевцов промахнувся, і ми зазнали першої поразки в чемпіонаті. На це були певні причини, оскільки не в

Сторінку підготував Юрій Ілючек, спеціально для Новин Кіровоградщини


НОВИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ

8 грудня 2011 року Лікбез для споживача

Як знайти справжній кефір

Майже 70% продукції з назвою «кефір» на споживчому ринку – це зовсім інший продукт. У чому ж підробка? Для того, щоб створити справжній класичний кефір, потрібно використовувати закваску на кефірних грибках (це цілий букет мікроорганізмів: молочнокислі стептококі, дріжджі, корисні бактерії і т.д.). Лише в цьому випадку можна бути впевненим, що ваш організм отримає корисні речовини, властиві кефіру. Класична технологія приготування кефіру складна. Виробники ж, щоб полегшити собі роботу, часто використовують закваски не на кефірних грибках, а на чистих культурах молочнокислих бактерій, тим самим не досягаючи необхідного зовнішнього вигляду і смаку, властивих кефіру. Як можна відрізнити справжній кисломолочний напій? Єдиний спосіб для споживача купити справжній кефір – уважно читати маркування на упаковці. У складі кефіру має бути вказано: молоко (можлива незначна кількість сухого молока), закваска кефіру. Не піддавайтеся рекламним прийомам. Якщо в складі кефіру замість закваски вказані «чисті культури», то з упевненістю можна сказати, що до кефіру цей продукт не має ніякого відношення. До того ж у кефір заборонено додавати будь-які барвники, консерванти чи стабілізатори. Купуйте кефір тільки в магазинах, тому що він має зберігатися при температурі від 0 до +6°, а будь-які відхилення від норми приводять до збільшення в ньому кількості дріжджів або мікроорганізмів. У такому випадку кефір псується, тому вживання такого продукту може привести до харчового отруєння.

Смачно і недорого

Кльоцки по-шльонськи

28 листопада розпочався Різдвяний піст, який триватиме 40 днів і закінчиться 7 січня святом Різдва Христового. Згідно зі статутом Церкви, у піст слід утримуватися від м’яса, сиру, вершкового масла, молока, яєць, а іноді й риби. В нашій рубриці ми й надалі будемо пропонувати також рецепти пісних страв. Розпочнемо ж зі страви польської кухні, яка підійде для посту. Відварити картоплю в мундирах, очистити та перемолоти на м'ясорубці. Добре утрамбувати картоплю в тарілці, розгладити та поділити умовно на 4 частини. Одну частину вийняти, і в це місце засипати борошно. Потім повернути ту частину картоплі, котру вийняли, назад, та добавити солі, перцю, 1-2 яйця, якщо ви не дотримуєтесь посту, і вимішати. Зробити невеличкі кульки і посередині – дірку. Кидати в киплячу підсолену воду і виймати, коли спливуть наверх. Кльоцки смакують з підсмаженою цибулькою.

Краса в кімнаті Як доглядати за кімнатними рослинами взимку? Поливати чи ні? Чи вносити підкормку? Чи можна пересаджувати? Зі скороченням світлового дня всі кімнатні рослини переживають важкий період. У теплих і сухих квартирах у них посилюється дихання, прискорюється витрата накопичених поживних речовин, а синтез їх різко скорочується через недостатнє освітлення. Щоб допомогти рослинам, розмістіть їх якомога ближче до вікна, а при необхідності організуйте підсвічування. Звичайні лампи розжарювання для підсвічування використовувати не можна. Вони дуже гріють повітря і листя. Підійдуть лампи денного світла або схожі з ними за формою енергозберігаючі лампи зі звичайним цоколем. Вони практично не нагріваються, і їх можна розташувати на відстані 20-25 см від листя. Для посилення ефекту можна використовувати також відбивачі з фольги або білого паперу. Включати лампи слід вранці та ввечері. У розпал зими їх краще залишати включеними на 8-10 годин на день. Квітучі кімнатні рослини додатково підсвічувати вранці і ввечері, продовжити світловий день до 12-14 годин. Тропічним видам в ідеалі потрібні 12-годинний день та 12-годинна ніч. Вночі підсвічувати рослини не можна, в темряві вони дихають. Провітрюючи приміщення, захищайте кімнатні рослини від потоків холодного повітря. Перевірити напрямок повітряних потоків можна за допомогою запаленої свічки. Протяг особливо небезпечний для рослин з тонкими листовими пластинами. Активний рух повітря призводить не стільки до переохолодження кімнатних рослин, скільки до пересушування їх листя, особливо молодого. Це вкрай небажано. Такі листки можуть повністю обсипатися, навіть не змінившись зовні.

Секрети здоров’я

Як зігрітися у холодну погоду

З настанням зими на вулиці стає вкрай холодно і зовсім не комфортно. До того ж переохолодження організму може стати причиною багатьох захворювань. Тікаючи від холоду, ми ховаємося в тепло улюбленої квартири. Але потрібно знати, як правильно зігрітися. Виявляється, і тут є кілька нюансів.

Як правильно зігрітися

Ви прийшли з вулиці, і вам усе ще холодно. Найшвидший і банальний спосіб зігрітися – теплий, але не гарячий чай з лимоном. Краще – зелений чай з медом і лимоном. Якщо в будинку є молоко – підігрійте його і додайте столову ложку меду. Дуже добре випити, знову-таки теплого, але не гарячого чаю з імбиром. Якщо відчуваєте, що можете захворіти, – вам терміново потрібні доза вітамінів і гарячий душ. Корисно також зробити самомасаж – це додатково розжене кров і розслабить вас. Гаряча ванна тут не дуже допоможе – через деякий час з’явиться відчуття, що тіло знаходиться в холодній воді. Якщо з душем проблеми – прийміть хоча б ванну для ніг. І, нарешті, якщо ви вже не збираєтеся нікуди виходити з дому, зваріть глінтвейн. Зловживати, звичайно, не варто. Але загорнутися в теплу ковдру з чашкою глінтвейну в руках – не тільки корисно, а й романтично.

Кілька корисних порад

Придбайте термос. У холодну погоду просто необхідний ковток гарячої кави або чаю. Він зігріє душу і підніме настрій. Наблизьте до себе літо. На роботі і вдома розмістіть на підвіконнях квітучі рослини яскравих кольорів. Для того, щоб квіти радували протягом холодів, зверніться у квітковий магазин. Досвідчені продавці порадять вам, які рослини довше зберігають квіточки, яку температуру вони витримують, який догляд їм необхідний. Змініть палітру одягу. Одягайтеся в одяг теплих тонів. Теплі кольори спектру випромінюють енергію, активність, життєву силу. Важливо: хвилі теплих кольорів певної частоти стимулюють роботу серця, спонукають до руху, активізують вироблення гормону тироксину, який забезпечує Правове навчання

Добра господиня

Для захисту квітів від теплого повітря, що йде від батарей центрального опалення, до підвіконня прикріплюють щиток, наприклад, з плексигласу. Взимку рослини частіше гинуть від перезволоження ґрунту, ніж через якусь іншу причину. У всіх рослин листя і коріння взаємодіють по діагоналі – так, якби вам наступили на ліву ногу, а захворіла права рука. І якщо з одного боку підморозити коріння, то листя опаде з іншого боку крони. Холодна вода викликає в рослин стрес, тому перед поливом її підігрівають на 2-3° вище кімнатної температури. Занадто тепла вода може спровокувати передчасний небажаний ріст. Поливати в зимовий час краще вранці. Квіти, що ростуть в пористих керамічних горщиках, частіше страждають від переохолодження коренів. Взимку вологолюбні кімнатні рослини краще розмістити на кухні, тому що повітря там зазвичай більш вологе, ніж в інших кімнатах. Температура води, призначеної для обприскування рослин, повинна бути 60-70° (вона значно охолодиться при розпиленні). Не варто обприскувати рослини з сильно опушеним або покритим восковим нальотом листям. Обрізаючи підсохлі кінчики листя, завжди залишайте на них малопомітну суху крайку близько 1 мм шириною, інакше всихання листа прискориться.

Сторінку підготувала Ольга Березіна, спеціально для Новин Кіровоградщини

www.novosti.kr.ua

організм теплом, змушує кров текти швидше. Віддайте перевагу червоним і оранжевим тонам. Сперечайтеся. Запеклі суперечки підігрівають організм. Під час суперечки у співрозмовників піднімається тиск, підвищується температура тіла, обмінні процеси йдуть швидше. Харчуйтеся правильно. Мова йде про продукти, які мають свої інь і янь. Продукти з інь-біоенергетикою заспокоюють і охолоджують організм. Тому нам просто необхідно акцентувати свою увагу на продуктах янь. Що ж до них відноситься? Ось що: морква, цибуля, часник, хрін, баклажани, буряк, петрушка, перець, гірчиця, свинина, курятина, баранина, фініки, горіхи, солодкі яблука, родзинки, інжир, мед, шоколад, яйця, козяче молоко. Підвищуйте холодостійкість. Організм людини виробляє достатню кількість тепла, але ми продовжуємо мерзнути. Найпростіша процедура для підвищення холодостійкості – обливання рук холодною водою. Повторюйте цю процедуру кілька разів на день – це підвищить ваш тонус, активізує обмін речовин.

Як не можна зігріватися

Всупереч поширеній думці грітися алкоголем не можна. Особливо якщо ви на вулиці в морозну погоду. Так, перші 50 грамів чого-небудь міцного нормалізують кровообіг, розширюючи судини, і принесуть відчуття тепла. А от якщо прийняти більше – посилюється кровотік у шкірі і значно збільшується тепловіддача організму. Таким чином, в результаті прийому алкоголю є шанс швидше замерзнути, ніж зігрітися.

Якщо ви застудилися

Якщо ви тільки відчули, що застудилися, – не варто зразу приймати препарати, що знімають симптоми, на зразок «Колдрексу» або «Терафлю». По-перше, вони вас насправді не вилікують, а просто приховають хворобу. А по-друге, у всіх подібних порошках міститься велика кількість парацетамолу, який руйнує печінку. Причому для вельми неприємного отруєння парацетамолом досить чотирьох таблеток. Словом, якщо зібралися пити симптоматичний препарат, то робіть це тільки в крайньому випадку. Краще спробуйте прості та нешкідливі способи зігрітися, що описані вище.

Як отримати спадщину

Коли людина втратила когось з близьких, дуже часто губиться від свого горя та несвоєчасно звертається за оформленням спадщини. А це призводить до необхідності звертання до суду. Що і як робити, щоб отримати спадщину?

тора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі. Однак спадкоємець, який прийняв спадщину, відповідає за борги спадкодавця лише в межах дійсної вартості успадкованого ним майна. Також особа може відмовитись від спадщини.

Для того, щоб почати сам процес оформлення спадщини, треба мати свідоцтво про смерть, з яким слід звертатись до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини (місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, але, якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна) та подати заяву про отримання спадщини. Загальний термін на прийняття спадщини встановлений, у відповідності до вимог ст. 1270 ЦК України, у 6 місяців і розпочинається з дня відкриття спадщини. Після закінчення цього терміну у спадкоємця виникає право на отримання свідоцтва про право на спадщину. Звернувшись до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини, можна дізнатись про майно, яке є спадщиною. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини, існування яких не припиняється його смертю. Не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права, право на відшкодування шкоди у зв'язку з каліцтвом. До спадщини входять і борги спадкодавця. Борги спадкодавця – це майнові зобов’язання, які прийняв на себе спадкодавець перед фізичними або юридичними особами-кредиторами, але смерть позбавила його можливості виконати їх. Частиною 1 статті 1281 Цивільного кодексу України встановлено, що: «спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги». Окрім обов'язку повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, частиною 1 статті 1282 Цивільного кодексу України визначено, що: «спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен зі спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині». Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом креди-

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування отримують спадкоємці за законом в порядку черговості, визначеної у статтях 1261 – 1265 цього кодексу. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менше п’яти років до часу відкриття спадщини. У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Також у п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї. Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім’ї спадкодавця, але не менш п’яти років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування. Ст. 67 Закону України «Про нотаріат» встановлює порядок видачі свідоцтва про право на спадщину, якщо спадщину на нерухоме майно прийняло кілька спадкоємців. У цьому випадку свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців. Встановлений порядок видачі на ім’я кожного спадкоємця окремого свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно закріплює за кожним спадкоємцем право власності на спадкове майно та обов’язок проведення кожним з них державної реєстрації права на спадщину.

11


НОВИНИ

www.novosti.kr.ua

8 грудня 2011 року

КІРОВОГРАДЩИНИ

Гаряча лінія

Василь Назаренко, Новини Кіровоградщини

Голови сільрад рулять

За всю історію «Гарячої лінії» голови Кіровоградської облдержадміністрації випадків із намаганнями відправити скаржників до божевільні досі не було.

ДОВІДКА. Станом на 5 грудня 2011 року від початку роботи «Гарячої лінії» позитивно вирішено 81% проблем, порушених у зверненнях. Загалом станом на цю дату їх надійшло 21772. Номер телефону «Гарячої лінії» – 0 800 500 238. Дзвінки зі стаціонарних телефонів – безкоштовні, з мобіль-них – згідно з тарифами оператора. Номер ICQ – 629149355. «Гаряча лінія» у Skype – garyacha_liniya. Один із фігурантів справи – голова сільради у Новгородківському районі – саме так і вирішив вчинити із заявницею на службу 0 800 500 238, яка наважилася на нього поскаржитися. Причин заявити було достатньо: у селі заявниці раптово зникла вода, причому на чималий термін – цілих два місяці. «Заявниця, – як зазначено у зверненні, – клопоче про прискорення відновлення водопостачання… Воду зі ставка злили. Криниці висохли, водопровід пошкоджений... Жителі села вистоюють чималі черги, щоб набрати пару відер води. Сільському голові байдуже до людей». Це – цитата з першого звернення жінки.

Подяка

Друге звучить узагалі «весело»: «Залякана заявниця звернулася зі скаргою на голову сільської ради, який викликав (цей термін у законі про місцеве самоврядування поки що не передбачили!) жінку на дев’яту годину до себе та погрожував тим, що помістить її до психіатричної лікарні. Крім того, назвав її п’яницею, хоча, запевняє жінка, алкоголю не вживає». Більше того, голова сільради пригрозив їй тим, що позбавить права на субсидію на комунальні послуги, і взагалі – спокійного життя в селі їй не буде! А все через те, що справедливо обурена жінка «посміла» пожалітися на «Гарячу лінію» голови Кіровоградської облдержадміністрації. Епілог історії – голова сільради оговтався («поводиться адекватно» – записано в архіві відповідей «Лінії») і зрозумів свою, м’яко кажучи, помилку. Та й водопостачання відновили. Голова іншої сільради, в Кіровоградському районі, в своїх знущальних діях пішов ще далі. Він вирішив вдатися до середньовічних способів у стосунках із чоловіком, який повернувся з місць позбавлення волі. До сільради прийшов, щоб отримати характеристику і довідку для пред’явлення у райвідділі міліції, як того вимагає закон. Однак ця проста процедура виявилася не такою вже й простою. Голова сільради вирішив у свій спосіб чи то допока-

Тепер дітям тепло

рати колишнього злочинця, чи скористатися нагодою. Адже замість видати затребувані документи примушував… прибирати сміття біля місцевих генделиків! Ось таким новаторським способом голова вирішив допомогти колишньому в’язню акліматизуватися у суспільстві… Оператор «Гарячої лінії» повідомила про випадок голові райдержадміністрації, який пообіцяв розібратися із сільським головою і допомогти заявнику. Трапляється й так, що працівники служби 0 800 500 238 самі стають свідками неприємних ситуацій і дають хід скаргам. Так, днями одна з операторів «Лінії» у Кіровограді стала свідком неадекватної поведінки водія маршрутного таксі №77. «Він при пред’явленні однією з пасажирок посвідчення пенсіонера почав лаятися, висловлював образливі слова на її адресу, кидав спересердя мобільний телефон та, не доїхавши до кінця маршруту, розвернув машину і поїхав в інший бік, спантеличивши пасажирів, не давши їм навіть вийти», – йдеться в заяві. Жінка-пенсіонер розплакалася, операторці «Гарячої лінії» довелося її заспокоювати. Але на водія це не подіяло: він висадив пасажирів біля обласної лікарні, і їм довелося повертатися власним ходом. Наразі, як повідомили НК працівники міськвиконкому, питанням займаються і запевнили, що водія буде покарано дуже суворо.

***

У групі №11 в кіровоградському дитсадочку №54 «Чебурашка» – 18 діток. Виникла нагальна потреба утеплити спальну кімнату. Батьки скинулися грошима, придбали всі необхідні матеріали. А от коштів на те, щоб заплатити за роботу, не лишилося. Тоді ми попросили допомоги у генерального директора ПАТ «Гідросила», депутата Кіровоградської міської ради Івана Юрченка (виборчий округ №16). Буквально наступного дня у дитсадку вже працювала бригада робочих. Ми висловлюємо Івану Афанасійовичу безмежну подяку за піклування про здоров'я дітей – майбутнього нашого міста й держави. Бажаємо йому успіхів у професійній діяльності, здоров'я і наснаги і принагідно вітаємо з наступаючими новорічними святами!

Як відомо, виконавчий комітет Кіровоградської міської ради 29 листопада вніс зміни до свого рішення від 2 серпня 2011

ДО УВАГИ МЕШКАНЦІВ ОБЛАСТІ! телефонуйте на «Гарячу лінію» голови ОДА Сергія Ларіна. Вас вислухають. Вам допоможуть.

З повагою, адміністрація та батьки Кіровоградського дошкільного навчального закладу №54 «Чебурашка».

Обласний інформаційний тижневик

«Новини Кіровоградщини» № 19 (019), 8 грудня 2011 року

Свідоцтво про державну реєстрацію засобу масової інформації – КГ № 553/130Р від 29 квітня 2011 року, видане Головним управлінням юстиції у Кіровоградській області. Газета виходить щочетверга з 4 серпня 2011 року. Тираж 75700 примірників.

Передплатний індекс: 00037

Засновник – ТОВ «Мобі-Експрес» Видавець – ТОВ «Редакція газети «Україна-Центр» Номер надруковано у друкарні «СТПРЕС» (Кривий Ріг, вул. Окружна, 12, тел. (056) 404 35 88). Свідоцтво про реєстрацію Держкомтелерадіо України ДК №2794 від 19.03.2007.

Замовлення № 952.

Контакти:

року №730 «Про встановлення ЖЕКу №10 тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій». Як зазначалося в офіційній інформації, перегляд чинних тарифів ініціювали депутати міської ради, які подали відповідні депутатські запити. Але чи не найголовнішу роль у цьому відіграла саме «Гаряча лінія» голови ОДА, через яку пройшла хвиля заяв від мешканців обслуговуваних цим ЖЕКом будинків. Лише протягом тижня її працівники прийняли і дали хід більше тридцяти скаргам на підвищення тарифу. Отож після детального аналізу та перегляду реальних площ прибудинкових територій, закладених у розрахунки тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, розмір такого тарифу для мешканців 16 багатоповерхівок ЖЕКу №10 зменшився в середньому на 20%. Ще одним позитивним моментом минулого тижня стало те, що люди перестали телефонувати на «Лінію» щодо невиплати так званих «дитячих». Із 15 листопада лише на службу 0 800 500 238 звернулося з цією проблемою більше 40 жителів області. А вже у двадцятих числах Кабмін додатково виділив для цих виплат в області 36,9 млн грн., наразі виплати відновлено, заборгованість відсутня.

Кіровоград, вул. Орджонікідзе, 7 (бізнес-центр «Ельворті»), офіс 301. Тел.: (0522) 35-40-74 (редактор); 35-40-68, 35-40-69, 35-40-73 (рекламний відділ); Інтернет: www.novosti.kr.ua; переписка з читачами: 25013, Кіровоград, а/с 23; електронна пошта: info@novosti.kr.ua

0 800 500 238

Редактор – Андрій Лисенко. Думки авторів публікацій не завжди збігаються з позицією редакції газети. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен тощо несуть автори публікацій. Редакція не листується з читачами. Надіслані на редакційну пошту матеріали не рецензуються і не повертаються.

Матеріали, позначені РЕКЛАМА, публікуються на правах реклами. Відповідальність за зміст реклами несе рекламодавець. При використанні матеріалів газети посилання обов’язкове. При використанні матеріалів у мережі Інтернет – обов’язкове активне гіперпосилання на www.novosti.kr.ua

Новини Кіровоградщини №19  

08.12.2011 - перший номер на 12 сторінках

Новини Кіровоградщини №19  

08.12.2011 - перший номер на 12 сторінках

Advertisement