Page 1

1

VILNIAUS DAILĖS GALERIJOS

Toma Jucevičiūtė, 2014m.


2

Turinys 1.Sveiki ! ......................... 3psl 2.Šiek tiek istorijos .............. 4psl 3.Šiuolaikinis meno centras ........ 8psl 4.Galerija “Vartai” ................ 11psl 5.VDA parodų salės “Titanikas” ..... 13psl 6.Žemėlapis ........................ 16psl


3

Sveiki !

Sveiki, mielieji!

Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykloje mokausi penktus metus. Dailėtyros pamokų metu, nori nenori, teko apsilankyti daugumoje Vilniaus dailės galerijų. Pradžioj buvo baugoka: didelės tuščios aidinčios erdvės, piktos budėtojos, slegianti tyla. Tačiau metų bėgy taip pamėgau šias pamokas, kad ir laisvu laiku pradėjau lankytis įvairiose parodose, susidariau savo subjektyvią nuomonę apie galerijas, jų pliusus ir minusus. Ir nusprendžiau savo įspūdžius perteikti jums, iš visiems suprantamos, eilinio žmogaus perspektyvos.


4

Šiek tiek istorijos Lietuvos meninį ir galerijų gyvenimą nuolat veikė istoriniai, politiniai ir ekonominiai veiksniai. Mes visada turėjome ir turime ambicijų, jei ne aplenkti, tai bent jau pasivyti Europą. Esame sąlyginai jauna valstybė, taigi nenuostabu, kad ir meninis gyvenimas nuolat kinta, auga. Todėl mūsų galerijas ir meninį procesą jose sudėtinga, o gal ir netikslinga lyginti su tuo, kas vyksta Europoje. Pavyzdžiui, aplink vieną Paryžiaus aikštę yra tiek privačių galerijų, kiek suskaičiuotume visame Vilniuje. Tačiau seniausias tradicijas Lietuvoje turi institucinės meno galerijos ir centrai.


5

Institucinėms galerijoms kur kas lengviau dirbti, nes jos turi bazinį finansavimą ir patalpas, gali nesirūpinti komunalinėmis paslaugomis arba darbuotojų atlyginimais. Institucinės meno galerijos bei centrai yra įsimintiniausi, nes būtent čia kasmet vykdoma plačiausia kūrybinė programa, aprėpianti tiek tradicines dailės sritis, tiek šiuolaikinio meno reiškinius. Kartu jose pristatoma ir daugiausia pačių pajėgiausių šalies menininkų.

Tai yra institucinių galerijų ir meno centrų privalumas, lyginant su privačiomis galerijomis, kurios dirba tik su tam tikra menininkų grupe ir surengia gerokai mažiau parodų. projektinę veiklą. Tai iš dalies iškreipia ir taip silpną Lietuvos meno rinką.


6

Tačiau institucinės galerijos beveik nesiorientuoja į kūrinių pardavimą. Daugelis jų vykdo tik parodinę ar Taigi kodėl mūsų šalyje tiek mažai privačios iniciatyvos? Kad ir kaip būtų skaudu, bet reikia pripažinti – Lietuvoje meno rinka per maža, vis dar nėra pakankamos perkamosios galios. Be to, tenka konstatuoti, jog, neaugant kultūros suvokimui visuomenėje, neugdant meno supratimo ir nesant kolekcionavimo tradicijų, galerijų veikla atrodo neperspektyvi.


7

Iki sunkmečio jau buvo pradėję formuotis galerijų ryšiai su menininkais ir pirkėjais, bet per krizę viskas sugriuvo. Lietuvoje dar tik formuojasi tradicija pirkti meno kūrinį galerijoje.


8

Šiuolaikis Meno Centras (ŠMC) Vokiečių g. 2 ŠMC yra didžiausias šiuolaikinio meno centras Baltijos šalyse, jame nuolat pristatomos Lietuvos ir viso pasaulio menininkų parodos, instaliacijos, pasirodymai. Šiuolaikinio meno centras skirtas ne tik parodoms: čia įgyvendinamos pačios naujausios ir populiariausios meno retrospektyvos, organizuojamos paskaitos, susitikimai su profesionaliais menininkais. Jis yra įsikūręs miesto širdyje, šalia Vilniaus Rotušės, Vokiečių gatvės pradžioje. Mano manymu, tai yra vienas didesnių ŠMC’o pliusių: miesto širdis, netoli ir Pilies gatvė, Rotušė, Vokiečių gatvė, daugybė įvairiausių kavinukių, zujančių žmonių - žavi, paslaptinga Vilniaus dvasia visada šalia. užsibūti ilgiau, apžiūrėti kiekvieną kampelį, smulkmeną, dekoro detales. Vien žinojimas, į kokią aplinką pateksi keliaudamas į šį meno centrą nuteikia maloniai. O ir kelionės tiklsas ne ką prastesnis.


9

ŠMC’o pirmas aukštas visada gyvas, pilnas įdomių, užsiėmusių žmonių, aplinka verčia Pro antro aukšto langus matosi gražios Vilniaus gatvės, ekspozicijų salės nors ir pakankamai erdvios, turi savito jaukumo jausmą, priešingai nei, pavyzdžiui, NDG, nesinori kuo greičiau apžiūrėti parodos ir dingti.


10

O apžiūrėjus parodą galima užsukti į tikrai labai nuostabią ŠMC’o kavinukę - bene populiariausią visų Vilniaus menininkų susitikimų vieta. Vienu žodžiu, mano nuomonė apie šiuolaikinį meno centrą – tikrai nebloga. P.S. ŠMC‘o kiemelyje vasaros naktimis rodomas „Kinas po žvaigždėm“, kur vyksta turbūt jaukiausi kino žiūrėjimai su pledais, arbata, ir gaiviu vasaros vakaro vėjeliu. Kviečiu apsilankyti progai pasitaikius !


11

Galerija „Vartai“ Vilniaus g. 39 „Vartai“ yra didžiausia privati galerija Lietuvoje, įsikūrusi Vilniaus mokytojų namuose. Joje ne tik pristatomi žymių lietuvos bei užsienio menininkų nekomerciniai projektai, ten taip pat galima įsigyti įvairių menininkų darbų, aš išsinuomuoti juos renginiams. Nors tai ir yra didžiausia privati galerija Lietuvoje, išties ji dydžiu nepasižymi. Yra vos keletas nedidelių erdvių, kurias net parodų salėm neapsiverčia liežuvis pavadint. Tačiau interjeras labai skoningas, minimalus ir išbaigtas, tvyro jaukus namų jausmas. Galerijos lubos neaukštos, pro langus atsiveria puikus vaizdas į Vilniaus gatvę, šv. Kotrynos bažnyčią.


12

„Vartai“ yra išties labai svetinga ir jauki galerija, į kurią visiems siūlyčiau nueiti.


13

VDA parodų salės „Titanikas“ Maironio g. 3

Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centre įsikūrusiose ekspozicinėse „Titaniko“ salėse yra rengiamos Akademijos muziejaus rinkinių, dėstytojų, absolventų, Lietuvos ir užsienio meno kūrėjų parodos, baigiamųjų bakalauro ir magistro darbų parodos, organizuojami metodiniai užsiėmimai, paskaitos, konferencijos. O šiaip, ką aš galiu pasakyt – Titanikas yra mano mėgstamiausia galerija(taip pavadinkim) Vilniuje. Absoliučiai puiki vieta tarp Užupio ir Katedros, dailus pastatas, viduje viskas paprasta ir tvarkinga, parodų salės nei per mažos nei per didelės, įrengtos per kelis aukštus. Yra rūbinė, dėl to žiemą per parodų atidarymus nereikia vaikščioti sukaitus arba tampytis paltų.


14


15

O geriausia vieta – ketvirto aukšto balkonas. Iš jo atsiveria vaizdas į kaip tik neseniai sutvarkytą Bernardinų sodą, trijų kryžių kalną ir Užupio namų stogus. Ten labai gera pabėgti per parodų atidarymus, pavargus nuo žmonių spūsties ir triukšmo, įkvėpti gryno oro.

Tikrai siūlau apsilankyti „Titanike“, juolab, kad ten rengiamos išties geros parodos, ir ekspozicijos atnaujinamos pakankamai dažnai, taigi visada yra ką naujo pamatyti.


16

Tai yra Vilniaus ナセemト様apio dalis, kuriame yra nurodyta, kur galima rasti minト葉as galerijas.

Vilniaus dailės galerijos  

Toma Jucevičiūtė