Page 1


Turinys 1.

Autoriaus žodis .......................................................................................... 3

2.

Kas yra sveika gyvensena?..................................................................... 4

3.

Samprotavimo rašinys ............................................................................. 5

4.

Dalai Lama apie gerumą ir dėkingumą ............................................ 6

5.

Kodėl rytais verta gerti šiltą vandenį su citrina? .......................... 7

6.

9 priežastys kodėl verta gerti žaliąją arbatą.................................. 8

7.

5 priežastys,dėl kurių verta sportuoti šaltame ore. .................... 9

8.

Kardio treniruotės ..................................................................................... 10

9.

Kas yra joga? ............................................................................................... 11

10. Interviu : Su dviratininke Laura Braziulyte ....................................... 12-13 11. Sveikatos horoskopas 2014 metams ................................................. 14-15 12. Kryžiažodis...........................................................................16-17

2


Autoriaus žodis

Ar tikrai kiekvieną dieną susimąstome: ar sveikai gyvename, ar valgome maistą, kuris nekenkia mūsų sveikatai, ar pakankamai laiko skiriame miegui? Juk 50 proc. žmogaus sveikatos lemia tai, kaip mes maitinamės, kokia gyvensena užsiimame. Kad žmogus jaustųsi sveikas ir gyventų pilnavertį gyvenimą, kiekvienas iš mūsų turi atitinkamai maitintis, judėti, vengti blogų įpročių - rūkymo, alkoholio ir narkotikų vartojimo. Žmonės dažniausiai vietoje fizinio aktyvumo savo laisvalaikį leidžia sėdėdami prie kompiuterio arba prie televizoriaus. Tai ne pats geriausias būdas praleisti žmogui laisvalaikį, toks elgesys gali pakenkti ir sveikatai. Juk kiekvieną kartą taip elgdamasis žmogus kenkia sau. Judėdami, sveikai maitindamiesi, vengdami blogų įpročių mes galim gyventi pilnavertį gyvenimą. Šiame leidinyje suprasite, kad dar neviskas prarasta,viską galima pakeisti. Galbūt tai ką darome savo noru kiekvieną dieną, padeda mūsų organizmui geriau jaustis. Trumpai susipažinsite su keliais treniruočių tipais,galbūt jus patrauks jo pavadinimas ar įdomūs pratimai,ir jais pradėsite užsiimti. Galbūt jus motyvuos sportininkų pasisakymai.Šis leidinys skirtas būtent tam,kad žmogus stengtusi išsaugoti savo sveikatą,net ir paprasčiausiais būdais.

3


Kas yra sveika gyvensena? Sveika gyvensena vikipedija interneto enciklopedijoje nėra išskirta kaip atskiras įrašas, apie ją užsimenama sveikatos rubrikoje, todėl kas yra sveika gyvensena, reikia ieškoti kituose informacijos šaltiniuose. Sveika gyvensena tai ištisas kompleksas žmogaus įpročių, leidžiančių negadinti sveikatos ir gyventi pilnavertį gyvenimą tam tikra nusistatyta tvarka. Tai visų pirma sveika mityba, kuri nėra tas pats kas dietos, greičiau alinančios organizmą nei padedančios jam stiprėti. Sveika mityba yra mitybos įpročių reguliavimas ir vystymas, siekiant, kad organizmas iš maisto produktų gautų visas reikalingas medžiagas ir ribojant ne jų įvairovę, o apimtis. Sveika gyvensena ir mityba pas kai kuriuos žmones eina koja kojon nuo jaunų dienų, tad šie gali girtis geresne savijauta. Tai protingo žmogaus gyvenimo būdas, siekiant ilgo pilnaverčio gyvenimo. Vieniems jį padiktuoja gyvenimo patirtis išgyvenus sveikatos problemas sukeliančias ligas, kitiems - natūralus organizmo poreikis valytis nuo šlamšto organizme, kurį kaupia nesureguliuota mityba, mažas fizinis aktyvumas ir daugybė neigiamų išorinių veiksnių. Kuo anksčiau pradėsite propaguoti sveiką gyvenseną, tuo greičiau pajusite jėgų antplūdį, būsite darbingesni, geresnės nuotaikos ir atsparesni ligoms bei stresui.

Šaltinis :http://www.sulieknek.lt/geriau-vietiniai-ar-atveztiniai-vaisiai/ 4


Kaip nugyventi ilgą gyvenimą? Kai kurie žmogaus sveikatos ir gyvybiškumo požymiai nulemiami genų. Tačiau yra labai daug ir kitų veiksnių, tokių kaip mūsų fizinis aktyvumas, mityba, kūno svoris ir panašiai, darančių įtaką mūsų galimybėms gyventi sveikai ir ilgai. Pradėkime rūpintis sveikata jau nuo jaunų dienų. Mums dar esant motinos įsčiose, labai didelę įtaką mūsų sveikatai gali padaryti būtent motinos pasirinktas gyvenimo būdas. Labai svarbu žinoti, kad nėštumo metu vartojamas alkoholis lemia vaisiaus išsivystymą. Taip pat negimusiam vaikui svarbi ir mamos mityba. Nėsčiosios netinkami mitybos įpročiai gali sukelti vaisiaus tam tikrus pokyčius. Naujagimiui svarbu kuo daugiau būti saulėje, nes jos spinduliai padeda mūsų organizmui sintetinti vitaminą D. Šiuo metu maždaug kas ketvirtam vaikui nustatomas šio vitamino trūkumas. Vitaminas D, kaip žinia, mums reikalingas tam, kad formuotųsi stiprūs ir sveiki kaulai. Be to, jis padeda organizmui pasisavinti maiste esantį kalcį ir fosforą. Gyvenimo būdas ir mitybos įpročiai, pavyzdžiui, maitinimasis daug kalcio turinčiais maisto produktais ir aktyvi fizinė veikla gali padėti išsaugoti sveikus kaulus ir sumažinti jiems kylantį lūžių pavojų. Laiminga vaikystė irgi yra labai reikšmingas veiksnys mūsų gyvenime. Todėl mes turime rūpintis savo savijauta jau nuo mažų dienų. Svarbu būti fiziškai ir socialiai aktyviems. Kasdieniai rūpesčiai tiek darbe, tiek ir namie žmogų priverčia jaustis taip, kad jam ima atrodyti, jog mankštai nebėra laiko. Fizinių pratimų teikiama nauda yra įvairiapusė: jie ne tik padeda atsikratyti viršsvorio, bet ir lemia gerą bendrą savijautą. Mankšta naudinga širdžiai, pagerina psichikos būklę. Tačiau darydami mankšta neužmirškime ir savo draugų, bei artimųjų. Visi žinome, kokie svarbūs mums draugai – jie mums būtini tam, kad galėtumėm jaustis laimiingi. Jausdamiesi laimingi mes jaučiames žymiai geriau,pozityviau žvengiame į pasaulį,pamiršdami visus aplinkui esančius rūpesčius. Taigi, rūpindamiesi savo sveikata,mes ne tik prailginam savo gyvenimą,bet ir patyriame laimingiausias akimirkas su savo draugais. Nereikėtų susispjauti ant savo sveikatos,nes ji vienintelis mūsų turtas, kuris mums leidžia gyventi pilnavertį gyvenimą ir juo džiauktis.

5


Dalai Lama apie gerumą ir dėkingumą

“Kiekvieną rytą, kai atsikeliate, pagalvokite, kad man pasisekė, jog esu gyvas, turiu nuostabų žmogaus gyvenimą ir aš nešvaistysiu jo veltui. Aš naudosiu visą savo energiją, kad tobulėčiau, kad atverčiau savo širdį kitiems žmonėms, kad pasiekčiau nušvitimą vardan visos gyvybės žemėje. Apie kitus galvosiu tik teigiamai ir nebūsiu kitiems piktas ir negeras. Aš padėsiu kitiems kaip tik galėsiu.”

Dalai Lama Lietuvoje./ekspresas.co.uk nuotrauka

6


Kodėl rytais verta gerti šiltą vandenį su citrina? 1. Sustiprinsite imuninę sistemą. Su citrina gausite vitamino C ir kalio, kuris stimuliuoja nervų sistemą ir kontroliuoja kraujo spaudimą. 2. Toks gėrimas atkuria šarmų balansą, mat citrinų rūgštis nerūgština organizmo, kaip būtų galima numanyti, o puikiai subalansuoja šarmų ir rūgščių pusiausvyrą. 3. Galėsite greičiau ir lengviau lieknėti. Citrinų sultyse gausu pektinų, kurie padeda numalšinti alkį. Be to, įrodyta, kad žmonės, besilaikantys organizmą šarminančios dietos, svorį meta lengviau. 4. Citrinų sultys skatina virškinimą. Šiltas vanduo stimuliuoja virškinimo traktą ir skatina žarnyno peristaltiką. 5. Gėrimas šiek tiek skatina šlapimo išsiskyrimą, tad padeda greičiau valyti organizmą, šalinti iš jo šlakus. 6. Pradėdamos rytą tokiu gėrimu, greitai pastebėsite, kad pagražėjo veido oda. Be to, vitaminas C mažina raukšles, o dėmelės ima palaipsniui nykti, nes iš kraujo šalinami toksinai. 7. Stiklinė vandens su citrina – tai gera pradžia naujai dienai. Visos organizmo sistemos, o ypač antinksčiai, išskiriantys hormonus, ima dirbti kaip laikrodis.

Fotolia nuotr. / Vanduo su citrina 7


9 priežastys, dėl kurių verta gerti žaliąją arbatą Jei per dieną galite padaryti tik vieną dalyką dėl savo sveikatos, pridėkite žaliąją arbatą į sąrašo viršų. Štai kodėl: 1) Joje yra daug antioksidantų. Žalioji arbata turi labai daug antioksidantų, ypač grupės pavadinimu katechinai. Tyrimo metu paaiškėjo, jog katechinai yra pajėgesni už vitaminą C ir E, mažinant ląstelių pažeidžiamumą. 2) Gerai Jūsų širdžiai. Žalioji arbata blokuoja blogąjį cholesterolį ir didina gerąjį cholesterolį. Tai taip pat gerina širdies funkcionavimą. 3) Mažina hipertenzijos riziką. Tyrimas parodė, jog žalioji arbata 46%65% mažina hipertenzijos riziką. 4) Sumažina pilvo riebalus. Tyrimai universitete atskleidė, jog žalioji arbata turi daug EGCG, kuris mažina pilvo riebalus. 5) Ji gali sumažinti raukšles. EGCG yra žymiai stipresnis už vitaminą E, naikinant laisvuosius radikalus, kurie yra pavojingi odai. 6) Ji detoksikuojanti. Tradicinė medicina teigia, jog žalioji arbata išvalo organus nuo pavojingų medžiagų. 7) Virškinimas. Ji buvo naudojama tūkstančius metų Kinijoje virškinimo gydymui. Jei jūs turite problemų su virškinimu, Kinijoje rekomenduojama gerti žaliąją arbatą pusryčiams, pietums ir vakarienei. 8) Padeda numesti jums svorio. Manoma, jog EGCG pagreitina medžiagų apykaitą, kuri padeda numesti svorį. 9) Stiprina imuninę sistemą. Flavonoidai bei polifenoliai, esantys žaliojoje arbatoje, stiprina imuninę sistemą.

Shutterstock nuotr. /delfi.lt

8


5 priežastys, dėl kurių verta sportuoti šaltame ore Ar kai paspaudžia šaltukas jums kyla pagunda nerti po šilta antklode ir nekelti kojos iš namų? Tai tikrai atrodo kaip geras pasiteisinimas, tačiau mankšta http://www.askmen.com/sports/bodybuilding/winter-running-gear.html šaltame ore iš tikrųjų turi neblogų privalumų. 1. Sudeginsite daugiau kalorijų. Jūsų kūnas dirbs intensyviau, medžiagų apykaita pagreitės ir kūnas sudegins daugiau kalorijų bei riebalų, pagamindamas daugiau energijos kol sportuojate. 2. Didėja jūsų ištvermė. Mesdami įšūkį šaltam orui, stiprinate širdį, plaučius ir kraujotakos sistemą kartu gerindami visą bendrą savo kūno sveikatą. 3. Sportuodami lauke žiemos metu galite apsisaugoti nuo sezoninių ligų. Būdami gryname ore kai šalta, mes savo protą aštrų ir apsaugome save nuo depresijos,nes sportuodami,savo kūne gaminame vitaminą D. 4. Sportas šaltame ore padidina geruosius endorfinus,kurie verčia jus jaustis laimingesniais! Šaltis stimuliuoja jūsų parasimpatinę nervų sistemą. Šie endorfinai gali sukelti dopamino ir serotonino išsiskyrimą (būtent šie du cheminiai junginiai ir priverčia mus jaustis laimingais,laisvais nuo depresijos). 5. Tai sukelia žvalumo bei dinamiškumo. Nėra nieko smagiau, kaip išraudę skruostai po intensyvaus sporto šaltame ore.

9


Kardio treniruotės Vienas geriausių būdų mažinti svorį yra kardio treniruotės. Kardio treniruotės yra naudingos tuo, kad jos ne tik smarkiai degina riebalus, tačiau ir pagerina kraujospūdį bei medžiagų apykaitą. Todėl, trumpa įžanga į tai, ką vadiname „kardio treniruote“.

http://mediablender.com.ua/wp-content/

Kardio treniruotės. Tai lyginant su darbu su svarmenimis labai sudėtingos treniruotės. Jų esmė – organizmo privertimas dirbti praktiškai maksimaliu režimu. Kardio treniruotėmis gali būti laikomas bėgiojimas, dviračio minimas, aerobika ir kt.

Kardio treniruočių nauda. Kardio treniruotės tai labai geras būdas atsikratyti per didelio svorio. Intensyviai jomis užsiimant organizmas smarkiai degina riebalus. Taip pat, su dideliu širdies apkrovimu žmogaus kūnas prakaituoja, o tai leidžia organizmui atsikratyti nereikalingų šlakų ir tokiu būdu pagerinti medžiagų apykaitą. Trečias, svarbus elementas yra tai, kad kardio treniruotės padeda sureguliuoti kraujo spaudimą. Na ir paskutinis, bene svarbiausias – kardio treniruočių metu riebalai virsta į energija. Organizmas turintis daugiau energijos leidžia jaustis kur kas geriau.

Koks turėtų būti kardio treniruočių intensyvumas? Kardio treniruotė turėtų trukti nuo 20 iki 60 minučių. Optimaliausias variantas 30-40 minučių. Tokiomis treniruotėmis reikėtų užsiimti mažiausiai 3 kartus per savaitę, kad pajausti rezultatus. Įspėjimas: geriausia kardio treniruotes pradėti su treneriu ir tokioje vietoje, kurioje būtų galima apskaičiuoti širdies darbą. Neprotingai apskaičiuotos kardio treniruotės ne tik gali sugadinti sveikatą, vietoj to, kad ją pagerintu, bet ir

užsibaigti tragedija.

10


Kas yra joga? Joga - tai senovės indų religinė filosofinė asmenybės dvasinio, taip pat ir fizinio, protinio tobulinimo sistema, pagrįsta psichofizine treniruote, kuri padeda sąmonei transformuotis, individo sielai susilieti su dievybe. Ji atsirado Indijoje prieš daugelį tūkstančių metų. Tai tiesiog savęs pažinimo būdas, kuris prasideda kūno tobulinimu, o baigiasi dvasios tobulinimu. Pirmieji jogai Indijoje buvo apsišvietę mistikai, kuriems labiausiai rūpėjo mirtingo žmogaus kūno ir nemirtingos dvasios ryšys. Ilgus amžius jie tyrė įvairius atsipalaidavimo, susikaupimo ir mąstymo metodus, ieškojo įvairių kvėpavimo tipų, fizinių ir protinių pratybų, tinkamo maisto, kūno pozų įtakos sąmonės būklei. Galiausiai jie susistemino savo ieškojimų rezultatus ir pavadino visa tai jogos mokymu. Žodis "joga" sanskrito kalboje reiškia "ryšį, susijungimą". Toks pavadinimas pasirinktas todėl, kad jogos tikslas - mirtingo žmogaus dvasios susiliejimas su amžina pasauline dvasia, harmonija, o taip pat individualios sąmonės susivienijimas su kosmine sąmone. Indui joga - tai filosofija, mokymas, menas ir gyvenimo būdas.

http://www.taohealth.de/wp-content/uploads/2013/03/

11


Interviu: Laura Braziulytė

Asmeninio archyvo nuotr.

Trumpai apie dviratininke:

Rezultatai:

Sportuoti pradėjo 12 metų (2004). Dalyvavo vaikų, jaunučių, jaunių ir moterų plento, treko ir dviračių kroso lenktynėse, tarptautinėse lenktynėse, Lietuvos ir Europos čempionatuose. Mėgstama dviračių sporto disciplina- plento dviračių lenktynės. Keliauti mėgstanti plento dviratininkė dažniausiai atostogauja Lietuvoje – prie ežerų, atokiau nuo žmonių. Lietuvos jaunių vicečempionė didžiuojasi savo kantrybe ir sugebėjimas išlikti ramia kritinėse situacijose.

2011 m. Klaipėdos maratonas - 2 vieta (moterų elito grupė) 2010 m. Lietuvos plento čempionatas (grupinės lenktynės) - 2 vieta (jaunių merginų grupė) Lietuvos plento čempionatas (asmeninės lenktynės laikui) - 2 vieta (jaunių merginų grupė) Kauno dviračių maratonas - 1 vieta (jaunių merginų grupė) 2008 m. Lietuvos MTB čempionatas - 3 vieta (jaunių merginų grupė) Lietuvos jaunių MTB sporto žaidynės - 3 vieta (jaunių merginų grupė).

12


Kas jus paskatino pradėti užsiimti dviračių sportu? Paskatino tai, kad aš neturėjau dviračio, bet labai norėjau važinėti, o būtent dviračių sporte buvo suteiktos visos galimybės tai daryti.

Užsiiminėjote dviračiu sportu gana ilgai. Kas jus motyvavo nesustoti ? Labiausiai motyvavo - pergalės. Mano nuomone,tai didžiausia motyvaciją visose srityse .

Kokiu galimybių jums atvėrė dviračių sportas? Didžiausia galimybė tai pamatyti pasaulį, apsilankyti įvairiose šalyse, bendrauti su įvairiais žmonėmis. Stovyklos dažniausiai vykdavo ispanijoje arba italijoje, trukdavo maždaug du mėnesius. Taip pat varžybos, kurios vykdavo daugumoje europos šalių.

Antanas Minkevičius photography

Nemaloniausia sportinio gyvenimo dalis? Didžiausias nemalonumas yra sunkios bei varginančios treniruotės. Taip pat asmeninio gyvenimo nebuvimas. Teko daug ka paaukoti, siekant geresnių rezultatų.

Kaip motyvuotum žmones nepasiduoti dėl savo tikslo? Mano nuomone,tikslo turėjimas ir yra didžiausia motyvacija.

Ar propaguojate sveika gyvensena? Taip. Stengiuosi sveikai maitintis, užsiimu aktyvia fizinę veikla.

Jei galėtumėte grįžtumėt į dviračių sportą? Aš galėčiau grįžti, bet kyla klausymas, ar aš to norėčiau? Deja, dingus motyvacijai, dingo ir noras.

Kokia buvo jūsų svajonė kai pradėjote užsiiminėti dviračių sportu? Ar tai pavyko? Kažkokių svajonių neturėjau. Buvo tiesiog iškelti tikslai, kurių siekiau. Vieni buvo pasiekti sėkmingai, kiti taip ir liko tikslais. Ačiū už atsakymus. 13


Sveikatos horoskopas 2014 metams

Avinas Šiais metais Avinams verta tapti kiek galima didesniais egoistais gerąja prasme. Jiems reikėtų rūpintis savo kūnu – žiūrėti, ką valgo, geria, kaip ilsisi, kiek ilsisi. Iki lapkričio pabaigos reikia lepinti savo kūną – poilsiu, gera kosmetika, masažais, aliejais, aromatais, glamonėm, šiluma, švelnumu, sportu. Jautis Jie patys neretai sau išsikelia iššūkius ir šiais metais Jaučiams taps svarbu tuos iššūkius įveikti. Tai bus jiems svarbu iki liepos mėnesio. Gali padidėti nervingumas dėl namuose esančių nereikalingų, didelių daiktų. Dvyniai Iki liepos vidurio vertėtų susitvarkyti jums svarbius santykius. Šie metai – tai savo reakcijų pažinties metas, todėl Dvyniai eis į naujus sunkumus ir iššūkius. Atrodys, tarsi kažkas sukuria sunkias, skaudžias situacijas, gali būti ir fizinių skausmų. Vėžys Vėžiams bus grąžinti visi patirti nuostoliai. Vėžiai turi didelę vidinę energiją, kurią reikia pakaupti. Bus didesnis kokybiško maisto poreikis. Ko organizmas norės, tą jam reikia ir duoti. Per žarnyno lepinimą bus galima atkurti viso kūno odos būklę Liūtas Reikės atmesti savo aikštingumą, nors bus didelis apribojimas visus metus. Teigiamai veiks buvimas mažose šventėse, dovanų dovanojimas. Gali atsirasti poreikis pedantiškai švarai – tai bus padiktuota vidinių emocijų, bet nereikia tokios švaros prašyti iš kitų. Mergelė Norėsis viską padaryti geriau patys sau kelit iššūkius. Stenkitės per daug nevadovauti. Jei Mergelė tarnaus savo svajonei ir nesikiš į kitų reikalus – tada bus gera savijauta.

14


Sveikatos horoskopas 2014 metams

Svarstyklės Tinka auginti medetkas ir levandas – mėgautis jų spalva ir kvapu. Verta saugoti blauzdas. Gali varginti tiek uodų įkandimai į blauzdas, tiek ilgi pasivaikščiojimai. Iki liepos vidurio reikia lepinti rankas – turėkite daug gražių pirštinių, riešinių. Skorpionas Nuo liepos antros pusės jiems atsivers paslaptys, kurios buvo nuo jų slepiamos. Save palepinsite, jei dainuosite, skaitysite garsiai, darysite kvėpavimo pratimus. Šaulys Iki liepos Šaulio ženkle bus Baltasis Mėnulis. Geras metas pasilinksminimams, savęs, aplinkos puošimui. Jei tai sau suteiksite, būsite sveiki ir energingi. Svarbiausia netriukšmauti ir nevadovauti. Po liepos verta gyventi tingaus katino gyvenimą. Ožiaragis Didelė atvirų, sunkių traumų tikimybė, todėl nereikia rizikuoti. Iki liepos pradžios bus daugiau progų pasilepinti, jomis reikia pasinaudoti. Nuo vasaros pradžios bus daugiau galimybių vidinei asmenybės plėtrai. Vandenis Šiais metais orientuokitės į tikslų siekimą ir juos tiksliai formuluokite. Prarastas jėgas padės atkurti vietos, kur yra aukšto lygio aptarnavimas, restorane, viešbutyje. Žuvys Verta stengtis išlaikyti lengvą šventiškumo nuotaiką iki metų vidurio. Nuotaiką gerins garderobo formavimas. Iki liepos kurdami garderobą, atrasit naujus pojūčius. Labai norėsis kokybiškų daiktų. Šio ženklo žmonėms apranga ir savijauta turi milžinišką sąsają.

15


Kryžiažodis 1.

Visus organizmo veiksmus skatinanti jėga.

2.

Nesisteminis darbo ir enerigos matavimo vienetas.

3.

Vienas svarbiausių žmogaus laimės komponentų,viena didžiausių vertybių.

4.

Žoliniai augalai,kurių įvairios sultingos dalys vartojamos maistui.

5.

Labiausiai paplitęs žemėje skystas junginys.

6.

Žmogaus organų ir audinių sistema, apsauganti organizmą nuo kenksmingų svetimkūnių.

7.

Žmogaus veikla,skirta varžymuisi,laisvalaikio praleidimui.

8.

Organizmo atsparumas įvairiems vadiniams ir išoriniams veiksmams.

9.

Tikslingas žmogaus fizinių savybių stiprinimas,lavinimas.

10. Bendras nusiteikimas,priklausantis nuo žmogaus būsenos. 11. Šokiruojantis poelgis. Sau iškeliamas išbandymas. 12. Siekiamas rezultatas. 13. Organizmo veiklos sritis, apimanti apsirūpinimą maisto medžiagomis. 14. Gyvosios būtybės organų visuma. 15. Žmogaus neišvengiama ramybės būsena.

16


17

Sveika gyvensena  
Sveika gyvensena  

Reda Braziulytė 2013/2014

Advertisement