Page 1

Заклад освіти І-ІІІ ступенів «Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр»

1 Випуск № 19’2018

Читайте у номері: Місяць лютий вітрами дує, на воді з льоду мости будує………………...…..1 20 цікавих фактів про сніг………………………2 Як література вривається в життя: незвичайні місця для читання…………….4 10 вигаданих місць, в які вам захочеться потрапити……………….7 Найсильніша легендарна зброя з міфів……………9 Письменники-фантасти, які передбачили майбутнє………………11

У випуску використано матеріали з Інтернету, сайту хорошого настрою fishki.net.

Назва «лютий» закріпилася за місяцем в середині минулого століття. Хоча другий місяць року і є найкоротшим серед зимових місяців, але він найпримхливіший. Справа в тім, що зима силкується втримати свої права, нагадуючи про себе частими завірюхами, снігопадами та морозами. Під цю пору селяни вже готувалися до весни – лагодили транспорт, вивозили на поля добрива, підготовляли посівний матеріал. Відтак з лютим пов’язано чимало прикмет і завбачень. Люди ретельно стежили за поведінкою погоди, аби передбачити, якими мають бути весна й літо. Адже в лютому сонце повертає на літо. День уже помітно збільшується. Крім офіційної назви місяця «лютий», у народі існує чимало інших назв. Більшість їх характеризує сувору і вередливу вдачу місяця – «сніжень», «лютий», «крутень», «зимобор», «бокогрій», «криводоріг», «межень» (тобто той, що межує з весною), «казибрід», «казидорога» (від слова казитися»).

Лютневі прикмети: метелиці та замети. Лютневий сніг зимою пахне. У лютому зима вперше з весною зустрічається.


 Біля 50% населення Землі ніколи не бачили справжнього снігу. Хіба що на фото.  Вважається, що двох сніжинок з однаковим візерунком не існує. Як запевняє фізик Джон Нельсон, варіантів геометричних форм сніжинок більше, ніж атомів у Всесвіті.  Сніжинки на 95 % складаються з повітря. Це означає, що їх основний колір – білий.  Сніг білий. Так. У переважній більшості випадків. Проте іноді він може бути іншого кольору. Наприклад, рожевим або червоним. Таке буває високо в горах і в приполярних областях Землі. Незвичайний відтінок йому надає поширена там водорость хламідомонада снігова.

 Більше того, як запевняють ті, хто бачив червоний сніг, за смаком він схожий на кавун! Зокрема, в 2006 році про «рожево-червоний сніг зі смаком кавуна» говорили жителі американського штату Колорадо. Смак – знову ж таки заслуга хламідомонади.

 А ось 31 січня 2007 року в околицях села Бутакова Знаменського району Омської області випав помаранчевий сніг. А роком раніше жителі півночі Приморського краю спостерігали кремово-рожевий сніг.  Через низьку щільність сніжинки падають на землю повільно – зі швидкістю приблизно 0,9км/год.  Можливо, життя на Марсі немає… Але сніг там точно є, і складається він зі твердої вуглекислоти.  Чому сніг хрускотить при ходьбі? Головна причина – кристали ламаються. Характер хрускоту залежить від температури снігу. Чим вона нижча – тим голосніше звук.

2


 До речі, скрип, схожий на хрускіт снігу, можна отримати, якщо стискати сіль і цукор. Раніше цей прийом досить часто використовувався при озвучуванні фільмів і в театральних постановках.  Відомо, що в 1949 році сніг випав у пустелі Сахара. І навіть протримався там цілих 30 хвилин. І цього річ у пустелі падав сніг!  Перша вдала фотографія сніжинки під мікроскопом зроблена в 1885 році. Заслуга належить завзятості і терпінню американського фермера Уїлсона Бентлі. Йому знадобилося для цього кадру 46 років спроб і помилок. Всього ж Бентлі належать більше 5 000 унікальних знімків. Твердження, що не існує двох однакових сніжинок, спочатку будувалося саме на його працях.  В Японії на острові Хоккайдо існує музей сніжинок. Він названий на честь фізика Накая Укітиро.  В США в лабораторії професора Кеннета Ліббрехта навчились штучно вирощувати сніжинки.  Існує Всесвітній день снігу. Він щорічно відзначається 19 січня.  Раніше вважалося, що слів для позначення снігу і льоду найбільше в мові ескімосів. А зараз пальму першості в цьому плані лінгвісти віддали саамам, що живуть на півночі Скандинавії (мінімум 180 слів для цих понять).  Передбачається, що в одному кубічному метрі снігу знаходиться 350 мільйонів сніжинок.  Зазвичай сніжинки мають у діаметрі 5 мм і важать близько 0,004 гр.  Але відомо і про сніжинку-рекордсмена. «Пухка» сніжинка потрапила на Землю 28 січня 1887 року у Форт-Кео (Монтана, США). Вона мала 15 дюймів у діаметрі (близько 38 см). Про це говориться в американських наукових журналах початку минулого століття.

 До речі, москвичі теж мали можливість милуватися сніжинками-гігантами. 30 квітня 1944 року на російську столицю падали сніжинки розміром майже з людську долоню (діаметром приблизно 10 см). Вони були схожі на страуси ні пір’я.

3


Чуєш цей шелест? То література сторінками прочитаних книжок стрімко вривається в Твоє життя. Озирнись навкруги! Вона всюди — у кронах дерев, у довколишніх фонтанах, у чашці Твоєї улюбленої кави. А французи навіть додумались «втиснути» книги в автомати. Про найнезвичніші місця, де на Тебе чатує література, а також про цікаві літературні ініціативи у різних куточках світу — сьогоднішня розмова. КНИЖКОВІ ЛАВОЧКИ, СТАМБУЛ, ТУРЕЧЧИНА Хочеш поніжитись під ласкавим турецьким сонечком, розслабитись, присівши на дизайнерську лавочку в Стамбулі? Де там! Твори найвідоміших турецьких письменників не дадуть Тобі забути про літери навіть під час літніх канікул за кордоном. Книжкові лавочки розкидані по всьому Стамбулу: в парках, бульварах та скверах. Зроблені вони у формі книжок 18 популярних авторів. Кожна «книга» відкрита на найцікавішій сторінці. Прогуляйся парком на Камліка-Хілл або пройди вуличкою вздовж Кеннеді-стріт і неодмінно помітиш місцеві архітектурні родзинки, та ще й культурно збагатишся. Звісно, якщо зрозумієш турецький текст. В ЛОНДОНІ ТЕЖ ЛЮБЛЯТЬ СИДІТИ НА «КНИГАХ»!

Подібні Стамбульським книжкові лавочки виготовили і в Лондоні, однак англійські — набагато яскравіші. Те що треба для маленьких туристів, які обожнюють читати! Кілька років тому вуличні лавочки, зведені за ініціативою Національного фонду грамотності, «розбрелися» вулицями Лондона, аби віддати данину вітчизняним літературним шедеврам та їх авторам. «Katie in London» — улюблена книжка всіх дітей Великобританії. Вона розповідає про маленьких дівчинку та хлопчика, які оживили лева з Трафальгарської площі, а той влаштував їм екскурсію Лондоном. А Ти б хотів такого гіда? Світовий бестселер «Щоденник Бріджит Джонс» теж знайшов втілення у декоративній лавочці. А ось і славнозвісний «Пітер Пен»! Хлопчик не хоче дорослішати. Він дружить із феями та вміє літати.

4


Однак простояли диво-лавочки не довго — через кілька місяців після встановлення їх виставили на продаж. Кожен витвір мистецтва вдалося продати за суму з чотиризначним числом. Однак найбільшими вигадниками виявилися французи. У найромантичнішій країні світу література з легкістю може захопити будівлю Податкової інспекції, просочитися в метро і навіть конкурувати з кавовими автоматами. Не віриш? Читай далі — переконаєшся! ЛІТЕРАТУРНІ АВТОМАТИ У ФРАНЦІЇ Чим зайнятися на вокзалі в очікуванні рейсу: купити сандвіч чи попити кави? А як щодо того, аби збагатити себе ще одним літературним твором? На вокзалах французького Гренобля встановили спеціальні літературні автомати. На папірці, схожому на чек, автомат видає твори сучасних французьких авторів. Найцікавіше те, що покупець не знає, яке оповідання йому попадеться. Вибрати можна лише розмір твору: на одну, три або п’ять хвилин. Автомат вміщує 600 творінь, тож не варто хвилюватися, що текст повториться. Твори в автоматах сміливо можна назвати обраними, адже вони пройшли конкурс серед 60 000 інших текстів. Сто творів на місце — солідно чи не так?! ПАРИЗЬКЕ МЕТРО — НЕ ДЛЯ СУМУ! Купа вільного часу в метро, який аж ніяк не хочеться марнувати? Парижани знайшли альтернативу ґаджетам та навушникам. Щовесни паризьке метро проводить конкурс непрофесійних поетів. Їдеш у вагоні, вигадуєш рими, а потім відправляєш їх на сайт метрополітену — і все, ти вже учасник. Найкращі твори вивішують на стінах і у вагонах метро. Поезії радують парижан та гостей міста протягом двох літніх місяців. Серед усіх претендентів обирають трьох переможців: молодше 12 років, віком 12–18 років та дорослого. Після закінчення конкурсу паризький метрополітен видає книгу «Сто віршів, аби подорожувати», яку розігрує на своїй сторінці у «Фейсбук». ЧИТАТИ НЕ ОЗНАЧАЄ СИДІТИ НА МІСЦІ Французьке містечко Рубе славиться незвичайною літературною цікавинкою — пам’ятником-сходинками Артюру Рембо. Аби прочитати вірш поета «П’яний корабель», Тобі доведеться спуститися та піднятися сходами, що розходяться в різні боки, — ось тоді Ти по-справжньому відчуєш навмисне розхитаний ритм поезії!

5


Цей же вірш можна прочитати на стінах Податкової інспекції Парижа. Саме тут, у ресторані, якого нині вже не існує, 30 вересня 1917 року сімнадцятирічний Артюр Рембо прочитав його вперше.

КНИЖКОВИЙ ФОНТАН, РИМ, ІТАЛІЯ Спроектований молодим архітектором П’єтро Ломбарді книжковий фонтан у Римі не збагатить Тебе новим твором, але запросто втамує спрагу. Один із найоригінальніших питних фонтанів Риму насправді невеличкий за розміром, тож його легко не помітити. Голова оленя з рогами підтримує чотири антикварні книги. Пам’ятник вмонтований у стіну колишнього Римського університету і розташований неподалік від славнозвісної площі П’яцца Навона. НАЙОРИГІНАЛЬНІШИЙ КНИЖКОВИЙ МАГАЗИН, ІКСЕЛЬ, БЕЛЬГІЯ Не зважаючи на те, що книжковий магазин Ptyx відкрили зовсім недавно, 2012-го, він швидко прославився завдяки оригінальному фасаду. Світлини магазину миттєво розлетілися Інтернетом. А все завдяки тому, що на його екстер'єрі намальовані портрети відомих письменників з короткими біографіями. Розташований магазин в комуні Іксель Брюссельського столичного регіону неподалік музею Орта.

6


Набридло лежання на пляжі, оглядання пам’яток і навіть екстремальний туризм? Як щодо вигаданих локацій? Що, якби Хогвартс, Середзем’я або Нарнія стали реальністю? Що, якби ми могли піти за кроликом у Країну Див? Нажаль, подорожей у вигадані світи не існує, проте ці місця як і раніше існують в усній і письмовій традиції, а також у літературі, тобто і в нашій уяві. Пропонуємо Вам ще 10 таких місць (окрім Хогвартса і Середзем’я). Готуйте паспорт для контролю! ЕЛЬДОРАДО – МІСТО ЗОЛОТА Витоки легенди про Ельдорадо лежать у джунглях Південної Америки і сходять до історії про вождя індіанського племені, що покрив себе золотим пилом після приходу до влади. Легенда про Ельдорадо з’явилася в епоху Великих географічних відкриттів, в ХV столітті, коли серед іспанців пройшла чутка про золоте місто в джунглях Нового Світу. Віками дослідники і першовідкривачі намагалися знайти Ельдорадо, але так і не досягли успіху АТЛАНТИДА Утопічна держава, що ідеалізується, Атлантида уперше згадана в діалогах Платона в 330 р. до н.е. Атлантида описувалася як місце, відоме ідеальною системою державного управління, і полонила уми мрійників і окультистів. Народ Атлантиди вважався нащадками бога морів Посейдона. За легендою, Атлантида завоювала велику частину Європи, перш ніж піти під воду в 9000 р. до н.е. Деякі джерела згадують, що Посейдон, розгнівавшись на народ Атлантиди за аморальну поведінку і непокору, затопив острів; інші пояснюють подію силами природи. Досі не відомо, чи була Атлантида утопією Платона або реальним островом, похованим на дні морському. ХАЙ-БРАЗИЛ В ірландському фольклорі Хай-Бразил, що в перекладі з гельської означає «острів блажених», – один із небагатьох згадуваних міфічних островів. За легендою, це – царство короля світу Бразила, який може змусити острів піднятися увись або затонути. Хай-Бразил з’явився на карті в 1325 році. Безліч мореплавців шукали його, та так і не знайшли. ВАЛЬХАЛЛА – НЕБЕСНИЙ ЧЕРТОГ ОДИНА У скандинавській міфології Вальхалла – божественне царство Одина, розташоване в Асгарді. Дах Вальхалли складається з позолочених щитів, а поряд з ним росте найпрекрасніше дерево Глазир. Є тільки одна проблема з відвідуванням Вальхалли: це загробний світ для германських воїнів і героїв, які повстануть, коли настане Рагнарек – загибель богів.

7


КАМЕЛОТ – ДВІР КОРОЛЯ АРТУРА Суперечки про розташування «справжнього» Камелота ведуться з ХV століття, але дослідник легенд про Короля Артура Норріс Лейсі резюмував краще всього: «Камелот не знаходиться ніде конкретно, і в той же час – скрізь». Легенда розповідає про замок і двір короля Артура десь у Британії. На звання «адреси» короля Артура претендують Уїнчестер, Сомерсет і уельське місто Каерлеон. МІСТО ЦЕЗАРІВ Розташоване десь у Південній Америці, місто Цезарів носить декілька імен. Воно відоме також як місто Патагонії та Місто, що Блукає (деякі вважають, що воно зачароване і з’являється тільки в певні моменти). Попри те, що ніяких доказів його існування немає, чутки про Місто Цезарів ходять вже більше 200 років. Його описують як місто золота, срібла і коштовностей. Існують історії, що воно розташоване між двох гір у Андах – однією з чистого золота та другою, алмазною. КОКЕЙН – КРАЇНА ДОСТАТКУ Країна Кокейн (чи Коань), образ якої прийшов із середньовічної міфології, – це уявна країна блаженства і достатку. Тут розкіш і задоволення всюди, а неробство – головне заняття. У поемі «Країна Кокейн» це місце описується як суспільство, позбавлене турбот і обмежень, те, що не знає потреби і утримує все необхідне безкоштовно. ШАНГРІ-ЛА Уперше Шангрі-Ла згадується у китайського поета Тао Юаньміна в його «Казці про весняний квітучий персик». Але європейці дізналися про міф тільки близько 1530 року. В 1933 році в романі «Останній горизонт» британський письменник Джеймс Хілтон описав Шанрі-Ла як прекрасне місто в Тібеті, ізольоване від світу; це – вічно щаслива країна, символ світу і спокою. БЕЙМЕНИ – ФОНТАН ЮНОСТІ Історії про джерело вічної молодості ходять серед карибських народів з ХVІ століття. Легенда розповідає про містичну землю Беймени, де знаходиться джерело, що поновлює сили. За переказами, воно розташоване в затоці Гондурасу. Сьогодні Беймени асоціюється з островом Богаміни (Багами), і хоча там дійсно прісна водойма, присвячена джерелу молодості, до візиту іспанців на острів його називали Ла В’єха. Тобто справжня земля Беймени як і раніше прихована!

8


Мова сьогодні буде йти про мечі, луки і сокири, якими легендарні боги і древні герої убивали своїх ворогів. СЕРП КРОНУ Уран – верховний бог у грецькій міфології, найбільше боявся загинути від рук власних дітей. Саме тому усіх їх він скидав у Тартар. Але Гея, дружина Урана, страждала від того, що її діти терплять страшні страждання в підземній темниці, намовила титанів і титанід напасти на батька. Своєму молодшому синові Крону вона дала спеціальний серп чи то з якогось надміцного металу, чи то і зовсім з алмазу. Саме цим серпом Крон оскопив свого батька і зайняв його місце, ставши верховним богом. МЕЧ ГРАМ Цей меч належав Сигурду, а раніше – його батьку Сигмунду, який у свою чергу, отримав його від самого Одина. Легенда свідчить, що цим мечем Сигурд з одного удару розрубав ковадло до самої основи. Ним він неодноразово у битвах рубав ворогів надвоє прямо в обладунках. ЕСКАЛІБУР Мабуть, цей меч – один із найвідоміших мечів в історії. Легенди, які розповідають про історію цього меча, різняться. Згідно однієї з них, Ескалібур викував богковаль Велунд, згідно іншої, – його викували на Авалоні. Сам Артур дістав цей меч за допомогою чарівника Мерлина – Ескалібур тримала над водами таємнича рука, що належала Володарці озера. Після останньої битви Артура, коли король відчув, що помирає, він попросив сера Бедивера кинути меч в найближчу водойму – повернути його Володарці озера. Лише переконавшись, що це виконано, Артур спокійно помер. Часто Ескалібур плутають із мечем в камені, але більшість історичних текстів говорять, що це були різні мечі. МЕЧ МЕСНИК В ірландській міфології існує бог на ім’я Мананнан Мак Лір – володар моря, якого часто називали «вершником хвиль моря, що здіймаються», а самі хвилі – «його скакунами». У Мананнана був особливий меч на прізвисько Месник. Легенда свідчить, що цей меч був викуваний зі застиглої хвилі і наділений силою управляти вітром й пробивати стіни ворожих укріплень.

9


КЛИНКИ МУРАМАСИ Мурамаса – знаменитий мечник і коваль, що жив у феодальній Японії орієнтовно в ХІV столітті. За переказами клинки, зроблені цим майстром, буквально «жадають кровопролиття». Вважалось, що голий клинок Мурамаси не повернеться в піхви, поки не зазнає смаку крові, нехай навіть і свого власника. МЙОЛЬНІР Знаменитий молот бога Тора, який окрім нього самого могли підняти лише його сини Магни і Моди. Легенди свідчили, що цей молот абсолютно чарівний, смертоносний і не відає промаху, а після метання, немов бумеранг, повертається в руку того, хто метав. Один удар Мйольніра викликав грім з небес і міг руйнувати гори. КЛАЙОМ СОЛАС Легендарний меч кельтського володаря богів Нуади. За переказами зроблений він був зі застиглого променя сонця. Меч міг освітлювати шлях своєму хазяїну і навіки засліплювати ворогів. У битві кожен удар цього меча неодмінно розтинав ворога навпіл. УКОНВАСАРА Молот фінського бога-громовержця Укко, який був настільки добре заточений, що міг використовуватися і як сокира. Вважалося, що блискавка – це не що інше, як удари Уконвасари. Цим молотом Укко перемагав злих демонів.

СУДАРШАНА Вогняний диск, що обертається, який за легендою викував Тваштаром для бога Вишну. Сударшана має 108 найгостріших граней і 10 мільйонів голок, що розташовані в два ряди і рухаються в протилежних напрямках (така собі подвійна циркулярна пила). Вважається, що Сударшана – зброя остаточного знищення. Вишну посилає диск для виконання певних завдань, наприклад, знищення ракшасів. ЛУК ЕРОСА Лук грецького бога любові. За різними даними він був подарований Еросу чи то Афродітою, чи то самим Зевсом. Стріляє цей лук двома типами стріл: одні – золоті, оперені голубиним пір’ям (вони викликають любов), інші – свинцеві зі совиним пір’ям (вони викликають байдужість).

10


Майбутнє у фантазіях письменників представлялося усім по-своєму, але ці люди передбачили його, і надихнули нинішніх учених на нові винаходи. РЕЙ БРЕДБЕРІ Рей Бредбері – один із небагатьох американських фантастів, книги якого активно видавались у СРСР. Складно сказати, які винаходи письменник передбачив, а які надихнув своїми працями. В його творах фігурує, наприклад, замок, що відкривається за допомогою відбитку пальця хазяїна, а також потяг на повітряній подушці, який японці вже зробили бувальщиною. АРТУР КЛАРК Британець Артур Кларк заслужено удостоївся лицарського звання від королеви Єлизавети ІІ, ставши сером Артуром. Він був не лише письменником, але ще винахідником і ученим. Кларк передбачив появу штучних супутників ще в 1945 році. Він припускав, якщо помістити супутники на екваторіальній орбіті, вони, як і Земля, матимуть швидкість обертання у 24 години. Такі супутники сьогодні транслюють ТVсигнали, а їх орбіта називається «Поясом Кларка». АЙЗЕК АЗІМОВ

смартфонів, супутникового електростанцій у пустелях.

Американському фантастові Айзеку Азімову випала непроста доля: в 1964 році його запросили зробити доповідь про те, яким буде життя людства через півстоліття. Звичайно, Азімов був талановитим письменником і ученим, але ж не ясновидцем! Він потрапив у халепу, припускаючи, що половина енергії на планеті вироблятиметься АЕС. Зате відмінно передбачив появу 3D-фільмів, безпровідних технологій, зв’язку та Інтернету, будівництво сонячних

ГЕРБЕРТ УЕЛЛС Нащастя, не усі фантазії Герберта Уеллса виявилися реалістичними, інакше на нас би чекала «тяжка» доля, описана в романі «Машина часу», де людство звиродніло в дві раси: наземну і підземну. Ближче до правди виявився написаний у 1898 році роман «Війна світів». Письменник описав лазер задовго до його винаходу – тільки через 18 років Ейнштейн зробить припущення про вимушене випромінювання, фізичну основу будь-якого лазера. А вже перший оптичний квантовий генератор з’явиться і того пізніше. Крім того, Уеллс розробив концепцію ведення біологічних воєн і описав повітряні бомбардування, до яких залишалося ще років сорок. Втім, це такі пророцтва, про які можна сказати: аби тільки не здійснились.

11


РОБЕРТ ХАЙЛАЙН Якщо не знати, коли жив і творив Роберт Хайлайн, непідготовлений читач може запросто визнати його сучасником. Адже письменник помер в дуже похилому віці ще в 1988 році. Хайнлайн недарма став першим професійним письменником-фантастом і сьогодні вважається одним із найкращих. Слава заслужена: Роберт Хайнлайн у своїх творах описав прообрази мобільного телефону, мікрохвильової печі і навіть пошукову систему Інтернету. 12

ЖУЛЬ ВЕРН Роман Жуля Верна «Із Землі на Місяць» вийшов у 1865 році. Напевно, читачі ХІХ століття були захоплені силою невгамовної фантазії письменника – ще б, важка ракета відривається від поверхні планети і вирушає на місяць – фантастика! Але мешканці позаминулого століття здивувалися б ще більше, якби знали, що їх сучасник у своїх романах передбачив безліч відкриттів і винаходів майбутнього. ЕДВАРД «ДОК» СМІТ У 1934 році Едвард «Док» Сміт у своїй книзі придумав металеві диски, на яких записана інформація, – насправді вони з’явилися через 25 років. Крім того, він придумав картограф – невеликий пристрій, що записує маршрут руху – аналог сучасної GPS-навігації.

ДЖОН БРАНЕР У 1975 році вийшла книга «Що осідлав хвилю шоку» Джона Бранера. У ній уперше з’являється таке поняття, як комп’ютерний вірус, черв’як. Завдяки цій книзі термін «worm» (черв'як) увійшов до нашого життя. Крім того, фантасти передбачали ще ряд речей – як приємних, так і неприємних – мініатюрні електронні книги, автоматична розсилка комп’ютерної програми, і навіть поява хакерів.

Profile for anastasiyakusheva

Газета №19'2018  

Шкільна газета

Газета №19'2018  

Шкільна газета

Advertisement