Page 1

Sekrety Innowacji (Steve Jobs) >7 zasad innowacji a aspekty twojego życia 1. “Rób to, co kochasz” - Kariera 2. ”Odcisnij ślad we wszechświecie” - Wizja 3. “Uruchom swój mózg” - Myślenie 4. “Sprzedawaj marzenia, nie produkty” - Klienci 5. “Powiedz tysiącu rzeczy >NIE<” - Projektowanie 6. “Twórz absolutnie niesamowite doznania” - Doświadczenie 7. “Doprowadź przekaz do perfekcji” - Opowiadanie 1.Rób to, co kochasz >Idź za głosem serca - Przyjrzyj się ludziom w twoim otoczeniu którzy poszli za głosem pasji. Czy mają twórcze, oryginalne pomysły? Czy wydają się mieć wiecej energii i entuzjazmu niż inni ? Porozmawiaj z nimi. Możesz dowiedziec się czegoś ciekawego o tym, jak przeszli do pracy nad czymś, co ich nie interesowało, do robienia tego, co kochają. - Czy masz jakieś zainteresowania poza swoją pracą zarobkową? Jeśli tak, dokładnie je przeanalizuj. Możesz się zdziwić, jak często takie pasje można przełożyć na sukces finansowy. - Spróbuj w tym roku czegoś nowego. Idź na kurs, przeczytaj książkę albo weź udział w konferencji nie mającej nic wspólnego z twoją pracą i zawodem. >Pomyśl inaczej o swojej karierze - Rób to, co kochasz. Jeśli jeszcze tego nie znalazłeś, szukaj dalej. Nie zadowalaj się byle czym. - Jeśli tkwisz w pracy, której nie cierpisz, podejmij już dzisiaj kroki, choćby drobne, w kierunku znalezienia firmy lub stanowiska bardziej odpowiadającego twoim umiejętnościom i prawdziwemy powołaniu. Nigdy nie poczujesz innowacji, jeśli nie traktujesz swojej roli z pasją. - Jeśli kierujesz zespołem pracowników w dużej korporacji, kształtuj intraprzedsiębiorców, dając podwładnym czas, środki i motywacje do realizowania własnych pasji i tworzenia nowych pomysłów, a także przede wszystkim - spraw, by poczuli się na tyle pewnie, aby móc zaryzykować porażkę. 2.Odciśnij ślad we wszechświecie >Zainspiruj apostołów - Nigdy nie lekceważ potęgi śmiałej wizji i jej mocy tworzenia postępu społecznego - Czy twoja firma lub sprawa ma śmiałą, konkretną, zwięzłą i spójną wizję, z która mogą utożsamiac się wszyscy członkowie twojego zespołu? Jeśli nie, pora taka wizję znaleźć. - Czy znasz kogoś, komu udało się zmotywować innych poprzez przedstawienie wielkiej wizji swojej firmy lub iniczjatywy? Zwróć uwagę na to, jak tacy ludzie przemycają swoją wizję w rozmowach. >Pomyśl inaczej o swojej wizji [ “Daruj sobie skromne plany - nie mają mocy poruszania serc.” Daniel Hudson Burnham ] - Pozwój sobie na wielkie marzenia. Stwórz wizję swojej marki, która będzie cię inspirować i sprawi, że co rano będzie ci się chciało wstawać. Znajdź szczytny cel, który nada twojemu życiu sens. Istnieją szanse że zainspurujesz w ten sposób swój zespół.


Sekrety innowacji (Steve Jobs) 2.Odciśnij ślad we wszechświecie - pomyśl inaczej o swojej wizji - Poddaj swoją wizję próbie. Niech będzie śmiała, konkretna, zwięzła i systematycznie powtarzana. Sformułuj ją tak, by zmieściła się w jednym poście na Twitterze, czyli miała najwyżej 140 znaków. - Wyobrażaj sobie, że już zrealizowałeś swoją wizję, bez względu na to, jak daleka droga jeszcze cię czeka. Pacja to paliwo, które daje ci energię do spełniania marzeń, ale wizja stanowi mapę pokazująca, jak dotrzec do celu. 3.Uruchom swój mózg >Szukaj nowych doświadczeń - Wykorzystuj analogie i metafory, myśląc o danym problemie. Znajdując podobieństwa między dwiema niezwiązanymi z sobą rzeczami, twój mózg wytwarza nowe, czasem bardzo istotne połączenia. - Wychodź co jakis czas ze swojej strefy komforty. Ma to kluczowe znaczenie dla pobudzenia procesu twórczego. - Nie bój się nowości. Wychodź zmianom naprzeciw. Otwórz się na różnorodne opinie i doświadczenia. >Pomyśl inaczej o tym, jak myślisz. [“Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy” - Albert Einstein ] -Poświęć piętnaście minut dziennie na zadawanie pytań, które podważaja status quo. Zamiast pytać “jak” stawiaj pytania zaczynające sie od “dlaczego” i “a gdyby tak” - Szukaj nowych doświadczeń. Jeśli zazwyczaj czytasz teksty popularnonaukowe, przeczytaj powieść. Jeśli zwykle wybierasz czasopisma biznesowe, zajrzyj raz na jakiś czas do innego działu, na przykład “ Dom i Ogród” albo “Sztuka i Antyki”. Chodż na konferencje spoza twojej branży. Weż udział jako wolontariusz w przygotowaniu lokalnych imprez niemajacych nic wspólnego z twoją pracą. Wykorzystuj każdą okazję do podróżowania. Naukowcy stwierdzili, że w im wiekszej liczbie krajów ktoś mieszkał, tym bardziej prawdopodobne, że wykorzysta to doświadczenie do stworzenia nowych koncepcji, procesów lub metod. -Przy zatrudnianiu pracowników wychodź poza konwencionalne normy. Pamiętaj, co powiedział Steve Jobs o ludziach, którzy projektowali i wprowadzali na rynek pierwszego macintosha. Zespół odniósł sukces, bo byli w nim muzycy, artysci , poeci i naukowcy. Psycholodzy organizacji i innowacyjne firmy projektowe odkryli że najbardziej kreatywne są zespoły róznorodne, złożone z osób o bardzo różnych, ale uzupełniajacych się talentach, umiejętnościach i doświadczeniach. 4.Sprzedawaj marzenia, nie produkty >Dostrzeż geniusz w ich szaleństwie -Dąż do perfekcji w kazdym aspekcie swojej działalności. - Wymagaj doskonałych wyników od innych. - Zmobilizuj siebie i cały zespół do traktowania satysfakcji klientów jako kwestii priorytetowej.


Sekrety Innowacji (Steve Jobs) 4.Sprzedawaj marzenia, nie produkty >Pomyśl inaczej o swoich klientach { ”Twoje produkty nikogo nie obchodzą (oprócz ciebie) “ - David Meerman Scott ] - Nie chodzi tu o ciebie, ale twoich klientów. Ty ich nie obchodzisz ; dla nich liczą się ich marzenia. Zadają sobie pytanie: ” W jaki sposób ten produkt lub usługa zmieni moje życie na lepsze? “ Pomóż im spełnić marzenia, a sprzedaż twoich produktów poszybuje w górę. - Bądź swoją własną gupą fokusową. Żadna grupa z zewnątrz nie da ci zielonego światła na tworzenie przełomowych innowacji. - Słuchanie klientów nie jest aż tak cenne jak ich poznanie. Dopilnuj najdrobniejszych szczegółów dotyczących każdego aspetku budowania satysfakcji klienta. 5.Powiedz tysiacu rzeczy ”NIE” > Prostota to najwyższy stopień wyrafinowania - Czy nie rozmieniasz się na drobne? Skup się na tych dziedzinach, w których się wyrózniasz i możesz najwiecej osiągnąc. Resztę zostaw innym - Stosuj regułę trzech przy realizowaniu swojej listy zadań. Większość czasu poświęć na trzy najważniejsze rzeczy, które mozesz zrobić w tej chwili, aby rozwijać swoją firmę. - Zacznij częsciej mówić “nie” . Może to dać niewiarygodne poczucie swobody. >Pomyś inaczej o designie. - Postaw sobie pytanie: “Jaki jest najgłęczy powód, dla którego ludzie kupują mój produkt?” Odpowiedź powinna wskazać ci, na czym się skoncentrować w tym produkcie. Wszystko, co odciąga od tych najitotniejszych kwestii uwagę, należy wyeliminować. - Przeanalizuj swój produkt lub usługę z perspektywy klienta. Zadaj sobie pytanie : “Po jaką jedną rzecz przychodzą do nas klienci?” Ułatw im zadanie - niech zrobienie lub znalezienie tej jednej rzeczy będzie proste. Przyjrzyj się wszystkiemu - produktowi, opakowaniu, stronie internetowej instrukcjom obsługi, teksotm, poprzez które komunikujesz się z klientem. Czy są przeładowane zbędnymi elementami i chaotyczne czy proste i eleganckie? - W ramach postanowień noworocznych - albo w dowolnym momecie roku - sporządź listę rzeczy, które powinieneś przestać robić. Ogranicz czas jaki poświęcasz na projekty lub zadania, które nie przybliżają cię do głownego celu ani nie stanowią realizacji twojej pasji.


Sztuka innowacji (Steve Jobs) 6. Twórz absolutnie niesamowite doznania >Jesteśmy tu, by pomóc ci w rozwoju - Nie rozprowadzaj towaru. Wzbogacaj życie - Przyjżyj się uważnie każdemu punktowi styczności klienta z twoją marką. Wykorzystaj każdą okazję, aby tworzyć głębsze, trwalsze więzi z klientami. - Odwiedź Apple Store, bez wzgledu na to, czy chcesz kupić jakiś produkt Apple’a czy nie. Przyjżyj się wystrojowi i obsłudze klienta. Czy możesz wykorzystać któreś z zaobserwowancyh technik, aby wzmocnić pozytywne odczucia klienta związane z twoją marką ? >Pomyśl inaczej o swojej marce i postrzeganiu jej przez klientów - Poszukaj pomysłow na to, jak się odróznić od konkurencji, poza swoją branżą. - Zatrudniaj pracowników, którzy pasują do kultury korporacyjnej twojej firmy i wyszkol wszystkich aby stali się eksperami od tej kultury. - Baw się. Pasja jest zaraźliwa. Jeśli twoi pracownicy nie czerpią radości z tego, co robią, klienci też nie będą śię dobrze bawić. 7.Doprowadź przekaz do perfekcji >Korporacyjny mistrz opowieści - Obejrzyj którąś z prezentacji Steve’a Jobsa. Wejdź na stronę YouTube.com i wyszukaj “ Steve Jobs + Keynote” - Przeczytaj książkę Steve Jobs: sztuka prezentacji, jeśli interesuje cię dokładniejsza analiza krasomówniczego talentu Jobsa. -Zastanów się jaką historię chces opowiedzieć, zanim otworzysz PowerPointa albo Keynote’a (albo ilustratora) >Pomyśl inaczej o swojej historii - Od razu zacznij opowiadać swoją historię i często ją powtarzaj. Niech komunikacja stanie się podstawą twojej marki. -Opowieść o twojej marce powinna być spójna i ujednolicona na wszystkich platformach: w prezentacjach, stronie nternetowej, w reklamie, materiałach marketingowych i w mediach społecznościowych. - Zmień sposób myślenia o swoim stylu prezentacji. Przeanalizuj wystąpienia Steve’a Jobsa, poczytaj ksiązki o designie i zwracaj uwagę na wywierające największe wrażenie prezentacje - zastanów się, czym się róznią od przeciętnego przekazu w PowerPoincie. Każdy może podnieść poprzeczkę w sztuce prezentacji ale sprostanie temu wyzwaniu wymaga otwartego umysłu i pełnego zaangażowania w doskonalenie swoich umiejętności .

Steve Jobs: Sekrety innowacji  

Streszczenie książki Carmine Gallo - Steve Jobs: Sekrety Innowacji

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you