Page 1

ANALIZ . . . . . SİYASET

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete geçmesiyle istihdamın artacağını söyledi.

SPOR

KÜLTÜR DERGİSİ

6

7

14-15

Adana Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü kente daha kaliteli hizmet sunmak adına araç filosunu genişletiyor.

9

> > > >> > >

OSMANLI SARAY ESVAPLARI DEFİLE VE SERGİSİ

BAŞKAN ULUDAĞ, ‘‘SARIÇAMLI ÇOCUKLAR YAZ SPOR OKULLARINDA BULUŞUYOR’’

Türkiye ve Orta Doğu’nun en büyük müze kompleksi Adana’da açıldı

MHP ADANA’DA ‘‘SERTAN DURAN’’ DÖNEMİ BAŞLIYOR

>>>>>>>

Başkan Sözlü: “Yörük Türkmenler Türk Milleti’nin ve ülkemizin teminatıdır”

>>>>>>>

AKTUALİTE

4-5

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 98’inci yılında Adana’da coşkuyla kutlandı

KAHRAMAN OLGAÇ 9.ANMA TURNUVASI BAŞLADI

EKONOMİ

> >> > > > > > >

AYLIK HABER


IÇİNDEKİLER 04-05

07

08

06

09

10

İMTIYAZ SAHIBI Devlet İNCİ

ADRES Yeniyurt Mah. Mücahitler Caddesi SORUMLU YAZI İŞLERI Tekel Sitesi D Blok Kat:1 MÜDÜRÜ No:8 Burak GÖKDENİZ Seyhan / Adana 2 ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

BASIM YERI VE TARIHI Truva Reklam B. Kırım Mah. Yücekök Cad. No25/A Ceyhan/Adana Mayıs 2017

12

İLETIŞIM 0 506 730 57 21 www.analizdergisi.com analiz@analizdergisi.com /@Analiz_Dergisi /analizdergisi www.analizdergisi.com


MAYIS 2017

v

ANALİZ DERGİSİ

13

19

18 14-15

17

18

20

20

21

23

21

26 30

KOSOVA BÜYÜKELÇISI AVNI SPAHIU ADANA’DA

33

ÜLKÜCÜ CAMİA ADANA’DA BULUŞTU

24

BÜYÜKŞEHIR ENGELSIZ ADANA KOMISYONU ÇALIŞMAYA BAŞLADI

27 31

34-35 38

KAHRAMAN OLGAÇ 9. ANMA TURNUVASI BAŞLADI

25

OSMANLI SARAY ESVAPLARI DEFILE VE SERGISI

BAŞKAN SÖZLÜ ENGELLI FARKINDALIĞI IÇIN YÜRÜDÜ

28 32

” SARIÇAMLI ÇOCUKLAR YAZ SPOR OKULLARINDA BULUŞUYOR.’

ALI ÖZGENTÜRK’ÜN 50. SANAT YILI

36

ÖĞRENCILER SU SAVAŞIYLA STRES ATTI

MHP ADANA’DA ‘‘SERTAN DURAN’’ DÖNEMI BAŞLIYOR


1 9 M A Y I S COŞKUSUNA İ Z M İ R M A R Ş I DAMGASI

ADANA’DA

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 98’inci yılında Adana’da coşkuyla kutlandı

Adana’daki kutlamalar Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı önüne çelenk konulmasıyla başladı. Öğrenciler, yaklaşık 120 metre uzunluğundaki Türk bayrağıyla Adana Büyükşehir Belediye Bandosu’nun seslendirdiği İzmir Marşı eşliğinde Uğur Mumcu Meydanı’ndaki kutlama alanına geldi. Bando tören alanına girişte ve daha sonra bir süre İzmir Marşı çaldı. Tören sırasında da ses sisteminden sık sık İzmir Marşı okundu. Marşa alanı dolduran öğrenciler de hep birağızdan eşlik etti.

4

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

www.analizdergisi.com


E

ngelli öğrencilerin Atatürk fotoğraflı tişörtle yaptıkları gösteri beğeni topladı. Engelli çocukların yakınları onları cep telefonu kameralarıyla görüntülemek için birbiriyle yarıştı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü bir basın mensubundan fotoğraf makinesini alarak engelli çocukların gösterisini çekti. Vali Demirtaş, bayram nedeniyle yapılan resim, kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi. Tören sırasında bir kadın baygınlık geçirince, alanda bulunan ambulans ile hastaneye kaldırıldı. Törene, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yanı sıra AK Parti ADANA VALISI MAHMUT Adana Milletvekili Tamer DEMIRTAŞ HALKIN BAYRAMINI Dağlı, CHP Adana Milletvekili KUTLADI. DAHA SONRA Zülfikar İnönü Tümer, siyasi partilerin il başkanları ve HALKOYUNU, JIMNASTIK, çok sayıda komutan katıldı. KARATE GÖSTERILERI YAPILDI.

www.analizdergisi.com

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

5


VALI DEMIRTAŞ: “CEYHAN OSB, ISTIHDAMI ARTIRACAK”

ADANA VALISI MAHMUT DEMIRTAŞ, CEYHAN ORGANIZE SANAYI BÖLGESI’NIN FAALIYETE GEÇMESIYLE ISTIHDAMIN ARTACAĞINI SÖYLEDI.

Ceyhan OSB’nin mevcut durumu, bütçesi, projeler, etüt, yatırım yapmak isteyen firmalar ve kamulaştırma çalışmalarının ayrıntılarıyla ele alındığı toplantıda konuşan Vali Mahmut Demirtaş, Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi’nin tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde, Adana ve bölge ekonomisinin gelişmesinin yanı sıra üzerinde önemle durdukları istihdamın da artacağına vurgu yaptı.

V

alilikte gerçekleştirilen toplantıya Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Ceyhan Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can ve diğer ilgililer katıldı. Toplantı, ilgili kurul üyeleri ve daire müdürlerinin sunumlarıyla görüş alışverişinde bulunulmasıyla sürdü.

6

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

www.analizdergisi.com


“ASLOLAN TÜRKLÜK VE CUMHURİYET”

BAŞKAN SÖZLÜ: “YÖRÜK TÜRKMENLER TÜRK MILLETI’NIN VE ÜLKEMIZIN TEMINATIDIR” Vatandaşın yoğun ilgisiyle karşılanan Başkan Sözlü şölende yaptığı konuşmada Yörük Türkmenlerin Türk Milleti’nin ve ülkemizin varlık teminatı olduğunu vurguladı.

“ASLOLAN TÜRKLÜK VE CUMHURİYET” Çukurova ve Havalisi Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu’na üye 14 dernek ile 8 kardeş derneğin dayanışmasıyla Sarıçam Mesire Alanı’nda yapılan ve bu yıl 15’ncisi düzenlenen Çukurova Yörük Türkmen Şöleni, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün katılımıyla gerçekleştirildi. Şölenin açılışında konuşan Başkan Sözlü, “Her birimiz Yörük, Türkmen, Oğuzlar’ın bir boyundan olabiliriz ama aslolan Türklük ve Cumhuriyet. Bunlar etrafında problem yaşamayacağız” dedi.

“ÜNİTER YAPIDAN, CUMHURİYETİMİZDEN, TÜRKLÜĞÜMÜZDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

www.analizdergisi.com

“Türkmenlerin hala burada yaşıyor olmaları, kültürlerini yaşatarak gelecek nesillere aktarma gayesinde olmaları Türklük ortak paydasında birleştiğimizi gösteriyor” diyerek Yörük Türkmenlerin Türk Milleti’nin ve Cumhuriyet’in teminatı olduğunu aktardı. Dışlayan değil, birleştiren, kucaklayan bir tavırla, siyasi kaygılardan uzak bir şekilde Yörük Türkmenlerin her zaman yanında olduğunu belirten Başkan Sözlü, “Türklüğü arkasından hançerleyip Yörük Türkmenlerin karşısında Türk Milliyetçisi kesilenler riyakarca davranıyorlar. Etnik ayrımcılığa ve hainlere fırsat vermeyecek, üniter yapıdan, Cumhuriyetimizden, Türk Milleti’nin sahibi oluşumuzdan taviz vermeyeceğiz” dedi.

ALANDAKİ ÇADIRLARI ZİYARET ETTİ Konuşmasının akabinde şölen alanında kurulan çadırları gezen Başkan Sözlü çadırlarda vatandaşlarla sohbet etti. Çadırlardan kendisine sunulan ikramları vatandaşa uzatan Başkan Sözlü, gezintisi sonrası şölen alanındaki vatandaşların fotoğraf çekilme isteğini geri çevirmedi.

v ANALİZ DERGİSİ MAYIS 2017 v

7


EMNIYET MÜDÜRÜ AK, GAZETECILERI NEZARETE ATTI Uçakların alçalma ve kalkış hattında olduğu gerekçesiyle Adana İdare Mahkemesi kararıyla 14 katından 6 katı yıkılan Adana Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası açılışına sayılı günler kaldı. Adana Emniyet Müdürü Osman Ak, bugün öğle saatlerinde binaya gelerek iki kurban kestirdi. Kurban kesiminden sonra dua okundu.

A

k, daha sonra basın mensuplarına emniyet müdürlüğü hizmet binasını gezdirdi. Gazetecileri nezarethaneye götüren Ak, basın mensuplarını nezarete atıp demir parmaklıkları da kapatarak, “İlk misafirimiz siz oldunuz” dedi.

A

ADANA EMNIYET MÜDÜRÜ OSMAN AK, YENI EMNIYET BINASINI GEZDIRDIĞI GAZETECILERI NEZARETE GÖTÜRÜP ÜZERINE KAPILARI KAPATTI, “İLK MISAFIRIMIZ SIZ OLDUNUZ” DEDI.

8

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

k daha sonra kendisi de nezarethaneye girerek basın mensupları ile oturup sohbet ettikten sonra öz çekim yaptı. Ak, emniyet müdürlüğü binası içinde özel olarak yapılan arşiv bölümünü de basın mensuplarına gezdirdi. Ak, hizmet binasına kademe kademe taşınma yapılacağını, ilk etapta operasyonel şubelerin taşınacağını belirterek, “Hizmet binamız kesin olarak Ağustos ayında bitecek. O döneme kadara asayiş, terör, narkotik ve kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şube müdürlüğü birimlerimiz taşınmış olacak. Binanın girişini de fuaye yapacağız. Olgunlaşma Enstitüsü ile ortak bir çalışma yapıyoruz” dedi.

O

sman Ak, binanın yan tarafına ek hizmet binası yapılacağını söyledi.

www.analizdergisi.com


ASKİ ARAÇ FILOSUNU GENIŞLETIYOR

Sözlü: “Yerli üretim yeni araçlarımızla kentte hizmet kalitesini arttıracağız” Adana Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü kente daha kaliteli hizmet sunmak adına araç filosunu genişletiyor. ASKİ Genel Müdürlüğü şantiyesinde 15 adet su tankeri (arazöz), 2 adet acil müdahale aracı, 2 adet lowbet olmak üzere toplam 19 aracın tanıtımının yapılarak hizmete girdiği açılış törenine katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Kente daha kaliteli hizmeti, kendi öz kaynaklarımızla sağlayacağız” dedi. Göreve geldiklerinden bu yana ASKİ makine parkının genişlediğini belirten Başkan Sözlü, “Araçlarımızın alımında en yüksek yerlilik oranını tercih ettik. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak yerli üretimden yana tavrımızı her noktada gösteriyoruz. Cari açığa reçete olması adına Avrupa standartlarında yerli üretim araçlarımızla Adana’ya hizmete devam edeceğiz” dedi.

www.analizdergisi.com

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

9


adı ralar, kısa a K n a d y e anı Z itim lediye Başk r Yardımlaşma ve Eğ Seyhan Be se ü diği kerme Akkapı Kült le n n e la z o ü d D E k a Y r AK ola geleneksel Derneği’nin katıldı. kte alar ile birli ek r a K y a r u N rs verm alar, eşi ençlere bu g Başkan Kar n a y u k o açılışını rsitede ermesinin k ım d r geliri ünive ın a y acak olan rnek binasın için kullanıl Akkapı’da bulunan de esin leşen kerm rdi. gerçekleşti ve bahçesinde gerçek a iyi h ençlerin da nu g lo , a r s la o a r tr a i a K tiy inden gelen an Başkan r ş e u ll n e o k in a iç d i açılışın bilmes renim göre ğ ö a d r a tl ı belirtti. r şa yaptıkların rtpay, eyin Cöme s ü H ı n a k ş Ba ay, etim Kurulu tti. Cömertp AKYED Yön n herkese teşekkür e ük dikleri büy r ti ik ir b u emeği geçe y ıza izde yıl bo ın kollarım d im a s k e n m e r d e e K “ eyen rganize ergileyen o . Desteklerini esirgem r s i r le k e m e im şekkü ekkür eder klarımıza te ip u n o k sonsuz teş m tü österen rılı bir ek e ve katılım g ED ailesi olarak başa rımızın ivm ederiz. AKY n geçtikçe çalışmala . Biz u ve gü duyuyoruz k lu u tl u m olduğumuz farkında bir dan büyük ın in s iz a m im r n a le z r a k ğe m ve ortak de meye deva büyük güçlü ile gün geçtikçe büyü tak çatısı or ua aileyiz ve b işe herkesin konuştu. tm e y n e id d eklinde edecek. Ye edeceğiz” ş m a v e d a olmay ı esin açılışın m r e k a r n aha so ıda n Karalar d lışveriş yaparak katk a d y e Z n a k Baş ra a rdikten son ndu. gerçekleşti bulu

10

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

AKYED’DEN RMESI E K K E T S E EĞITIME D

www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

v ANALİZ

DERGİSİ

11


Orhan Kemal Kültür Merkezi’ndeki buluşmada konuşan eski milli hakem ve CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, Adana’nın kendisi için ayrı bir yeri olduğunu belirterek, “Çukurova ilçesi de, Cumhuriyetin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerine, en çok sahip çıkılan ilçeler arasında. Referandumda da, siz Çukurovalılar, bunu en iyi şekilde gösterdiniz ve temsil ettiniz. Aynı Çankaya’da olduğu gibi. Biz de, Çankaya’da bu görevimizi yerine getirdik. Bizler, Ankara’yı aldık. Sizler de, Adana’da ‘hayır’ı çıkararak, çok büyük bir başarıya imza attınız. Bunda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Adana’nın benim için ayrı bir önemi var. Her zaman da yakın bir şekilde takip ediyorum. Kıymetli Başkanımı ve çalışma arkadaşlarını, burada yaptığı başarılı çalışmaları nedeniyle kutluyorum ve başarılar diliyorum” dedi. Salona girişte, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’i ‘İzmir Marşı’ ile karşılayan Adanaspor taraftarları, “Halkçı Başkan”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları attı. Taraftarlar adına konuşan Adanaspor Taraftarlar Derneği Başkanı Refik Gül, “ Sayın Başkanım, bugün burada, Adanaspor Taraftarlar Derneği Başkanı Refik Gül olarak değil, şeffaflığınıza hayran, Çukurova’da yaşayan bir Soner Çetin sevdalısı olarak buradayım. Bizler Adanaspor’a gönül vermiş, her birimiz birer Adana sevdalısı bireyleriz. Bize ve takımımıza her zaman destek oldunuz. Bu desteklerinizi hiçbir zaman unutmayacağız. Adanaspor’a sağladığınız tesislerden taraftarlar olarak, halk olarak yararlanamıyoruz. Bu konuda bir çözüm üretmenizi bekliyoruz” diye konuştu.

“HALK GÜNÜ” STADA DÖNDÜ

Çukurova Belediyesi’nin her hafta düzenlediği Halk Günü, eski milli hakem ve CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli ile Adanaspor taraftarının katılımıyla adeta stada döndü.

Taraftarların sorununu dikkatle dinleyen Başkan Soner Çetin, her zaman halkın yanında olduğunu ve halk yararına işler yaptığını belirterek, “Adanaspor ne kadar bir şirketleşmeye gitmiş olsa da, Adana halkının takımıdır. Eşini, çocuğunu, yaz kış demeden bırakarak takımına destek vermeye gidenler, hiçbir zaman bir isim için oraya gitmezler. Gönül verdikleri, sevdalı olduklarını takımı desteklemek için sahalara koşarlar, dış sahalarda takımlarını desteklerler” şeklinde konuştu. Başkan Çetin, belediye hizmetleriyle ilgili halkı bilgilendirdikten sonra, vatandaşların sorunlarını dinledi ve sorunları not alarak, bürokratlarına bir an önce çözüme kavuşturulması için talimat verdi.

Başkan Çetin: “Her zaman halkımın yanındayım” 12

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

www.analizdergisi.com


SÖZLÜ: “BALKAN TÜRKLERI, ATATÜRK’Ü ANADOLU’YA ARMAĞAN ETMIŞLERDIR” Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından Sarıçam Yörük Ormanı’nda 28. Geleneksel Hıdırellez Şöleni düzenlendi. Binlerce vatandaşın katılımıyla düzenlenen şölene Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de katıldı. Şölende konuşan Başkan Sözlü, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anadolu’ya armağan eden Balkan Türkleri ile bir arada olmaktan bahtiyar olduğunu ifade etti.

BALKAN TÜRKLERİ

“CUMHURIYETI KURANLAR TÜRK ORDUSU’DUR” 15 Temmuz kalkışmasına dikkat çeken Başkan Sözlü, Türk Ordusu içindeki Fetöcülerin ordunun tamamının ancak yüzde 1’ine tekabül ettiğini belirtirken Türk Ordusu’nun, içerisine sızan bir kısım iş birlikçi ve gafil dolayısıyla tamamının Fetöcü ilan edilemeyeceğini vurguladı. Cumhuriyet’i kuranların Türk Ordusu olduğunu ifade eden Başkan Sözlü, Balkan Türklerinin büyük acılar çektiğini, yaşadıkları sıkıntılara tarihin şahit olduğunu belirtti. “BALKAN TÜRKLÜĞÜ, AVRUPA TÜRKLÜĞÜDÜR” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasında Anadolu’nun Türk yurdu olması için bedel ödeyen Balkan Türklüğü’nün Avrupa Türklüğü olduğunu aktaran Başkan Sözlü, “Bugün Cumhuriyetin geldiği aydınlık yüz varsa bu Balkan Türklüğü sayesindedir” dedi. Konuşmalarının sonunda, Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Aziz Sağıroğlu, Başkan Sözlü’ye bir teşekkür plaketi verirken, Sarıçam Şubesi Başkanı da bir tablo hediye etti.

www.analizdergisi.com

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

13


TÜRKIYE VE ORTA DOĞU’NUN EN BÜYÜK MÜZE KOMPLEKSI ADANA’DA AÇILDI

Adana’da 68 bin 530 metrekare hizmet alanıyla Orta Doğu’nun ve Türkiye’nin en büyük müze kompleksi Adana Müze Kompleksi’nin ilk etabı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, AB Bakanı Ömer Çelik ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla açıldı. Müzenin açılışında konuşan Bakan Avcı, Türkiye topraklarından çıkarılan Kilia tipi idolün, New York’taki müzayedede satılmasının ardından UNESCO sözleşmelerinin yetersizliğine vurgu yapıp, tepki gösterdiklerini hatırlatarak, “UNESCO Genel Sekreteri Irina Bakova ile mutabakat sağladık. Dünyanın 5’ten büyük olduğunu UNESCO içindeki gayretlerimizle göstereceğiz” dedi. 14

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

Adana’nın en eski sanayi kuruluşlarından biri olan ünlü yazar Orhan Kemal’in de bir dönem bekçi olarak çalıştığı tarihi Milli Mensucat Fabrikası’nın yerine inşa edilen müze kompleksinin ilk etabı için bugün Bakan Avcı, Çelik ve Elvan’ın katılımıyla 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü’nde açılış töreni düzenlendi. Törenin açılış konuşmasını yapan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 68 bin 532 metrekare alana kurulu müze kompleksinin tarihi Milli Mensucat Fabrikası’yken, günümüzde müze olarak gelecek kuşaklara hizmet vereceğini anlattı. Kompleksin ilk etabında arkeoloji, mozaik ve çocuk müzesinin olduğunu kaydeden Demirtaş, “2’nci etap çalışmalarına ise etnografya, tarım ve sanayi müzelerinin yapımı gerçekleştirilecek. Etapların tamamlanmasıyla müzemiz Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük müze kompleksi olma unvanına sahip olacaktır. Bu bina sayesinde Adana, kültür ve turizm pastasından daha fazla pay almaya çalışacaktır” diye konuştu.

www.analizdergisi.com


BAKAN ELVAN: “YETER KI TÜRKIYE MIRASINA SAHIP ÇIKSIN” Açılışı gerçekleştirilen müzenin sosyal donatılarıyla bilim, eğitim bölümleriyle, müze kompleksinin çeşitliliğiyle Türkiye’de model müzelerden biri haline geleceğini aktaran Elvan, “Yeter ki Türkiye mirasına sahip çıksın. Çukurova ve Adanamız mirasına sahip çıksın. Kalkınma Bakanlığı olarak biz bu topraklara artı değer getiren her projenin inşallah kaynağını bugüne kadar sağladık bundan sonra da sağlayacağız ve gereken desteği vereceğiz. Buralar bereketli topraklar. Sadece ürettiğiyle, tarımıyla değil, insanı olan her alanda kültürüyle turizmiyle tarihiyle de bereketli topraklar. Bu toprakları, şanına yakışacak şekilde dünya insanının gezip görmesi için tüm imkanları değerlendirerek hiçbir masraftan kaçınmayarak turizme kazandırmaya kararlıyız. Taş çağından bugüne kadar tüm uygarlıkların bu coğrafyada izleri var. Binlerce eserden seçme olan, temsili özelliği olan 3 bin eser ilk etapta burada sergileniyor. Günümüzden 10 bin yıl öncesinin eserleri de inşallah burada görülebilecek. Adanamıza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÇELIK: “BU ESER ADANALININ EMEĞININ KUTSANMASI, ÇILESININ SELAMLANMASIDIR” Müze kompleksinin fikir babası ve mimarlarından AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de Adana tarihini yerin altından üstüne getirdiklerini vurgulayarak, ikinci etapta inşa edilecek tarım, sanayi müzesiyle de Adana’da yerin üzerindeki Adana kimliğini ortaya çıkaracaklarını ve kentteki pek çok höyükten çıkartılmış tarihi eserlerin burada sergileneceğini dile getirdi. Adana Müze Kompleksi sayesinde çocukların sıkıcı binalar içerisinde gezmeyeceklerini belirten Bakan Çelik, “Adanalı çocuklar AVM’lerde büyümeyecek. Adanalı çocuklar, bu müzelerde, sokaklarda ve ağaç altlarında büyüyecekler. Burada bütün yaz boyunca çocuklarımıza sinema filmi göstereceğiz. Burada bir çocuk bahçesi ortaya çıkacak. Adanalı çocukları, burada çalışmış işçi ve çiftçilerin çocukları, burada tarihi eserlerin arasında cıvıl cıvıl gezerken, ben bir kenarda oturup kahvemi içerken onları izlediğimde dünyanın en mutlu insanı olacağım” ifadelerini kullandı.

BAKAN AVCI: “UNESCO’DA 72 GEÇICI, 16 KALICI ESERIMIZ VAR” Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da Adana’nın antik Kilikya bölgesinin en önemli şehirlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, yapılan müze kompleksinin büyük bir külliye olacağını ifade etti. UNESCO Dünya Mirası geçici listesine Çanakkale’deki Asos Arkeoloji Alanı’nı, Balıkesir Ayvalık Endüstriyel Kültür Peyzajı’nı ve Konya’daki İvriz Kültürel Peyzajı’nı kaydettirdiklerini vurgulayan Bakan Avcı, UNESCO geçici listesindeki eser sayılarının 72’ye çıktığını, kalıcı unsur sayısının ise 16 olduğunu ifade etti. UNESCO Dünya Mirası listesindeki eser sayısı itibarıyla dünyada 17. sırada olduklarına dikkat çeken Avcı, temmuz ayında Polonya’da düzenlenecek olan 41’inci Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda da Aydın’daki Afrodisias Antik Kenti’nin, sonraki toplantıda da Şanlıurfa’daki Göbekli Tepe’nin kalıcı listeye alınmasını görüşeceklerini bildirdi. www.analizdergisi.com

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

15


16

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

www.analizdergisi.com


ÇELIKCAN: “YÜREĞIR MODERN KONUTLARA, OFISLERE KAVUŞACAK”

ÇELIKCAN: “YÜREĞIR MODERN KONUTLARA, OFISLERE KAVUŞACAK” Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen Kozan Çarşısı’ndaki kentsel dönüşüm projesiyle ilçenin yeni ve modern konutlara, ofislere kavuşacağını söyledi. Başkan Çelikcan, Kozan Çarşısı’ndaki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında Yüreğir Belediyesi meclis üyelerine bilgi verdi. 22 hektar alanın 6306 Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun çerçevesinde yapıldığını belirten Başkan Çelikcan, vatandaş görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Kozan Çarşısı’nın 2013/5062 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kararına istinaden 24 Temmuz 2013 tarih ve 28717 sayılı Resmi Gazete’de www.analizdergisi.com

yayınlanarak buranın “Riskli Alan” olarak ilan edildiğini hatırlatan Çelikcan “Şehir merkezinde kalan ve şehir estetiğini bozan Kozan Çarşısı olarak anılan 22 hektar alanda dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Yapılan vatandaş görüşmelerinde çoğu vatandaşımız buranın dönüşmesinden yana. Bizim amacımız burada bütün vatandaşlarımızla el sıkışarak rızalarını alarak mutlu sona ulaşmaktır. Şu ana kadar yapılan görüşmelerde hak sahibi vatandaşlarımızın yüzde 50’sinden fazlası kabul etmiş durumda” diye konuştu. Yapılacak projede yeşil alan, dini tesis ve yer altı kapalı otoparkın bulunduğunu da belirten Başkan Mahmut Çelikcan, “Hazırlanan projede 836 konut, 163 iş yeri ve 234 ofis planlanmaktadır. Bu proje tamamlandığında Yüreğir’in merkezi burası olacaktır. Proje ile Yüreğir yeni ve modern konutlara, ofislere kavuşacaktır” dedi. MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

17


SONER ÇETIN

Adana’da Mangal Park açıldı Adana’nın Çukurova ilçesinde 10 dönüm alan üzerine yaptırılan Mangal Park, düzenlenen törenle açıldı. Bir ailenin mangal ihtiyacını karşılayacak, her türlü imkanın bulunduğu parkın açılışında, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin kestirdiği 5 kurbanla, halka mangal ziyafeti çekti.

Mangal Park’ın açılışında konuşan Belediye Başkanı Soner Çetin, belediyelerin hizmet makamı olduğunu ve kesinlikle siyasi partilerle, uzaktan, yakından ilgili olmaması gerektiğini söyledi. Hizmetin olduğu yerde, siyasetin ikinci planda olduğunu belirten Çetin, “Benim işim siyaset değil. Benim işim, gecemi gündüzüme katıp, sizlere hizmet etmek. Benim başka bir işim yok. Çukurova Belediyesi’ni, Türkiye’deki bütün belediyeler yakından takip ediyor. Eğer bir iş düzgün yapılıyorsa, gidip bakmak lazım. Bugün, Türkiye’nin birçok kentinden belediyeler gelip, hizmetlerimiz, projelerimiz üzerinde inceleme yapıyor, araştırma yapıyor. Belediyecilik anlayışımızı, olduğu gibi alıp, kendi bölgesinde, kendi yöresinde uygulamaya çalışıyor. Her salı günü açılış yapmak, her perşembe temel atmak, her cuma halkın karşısına çıkmak, her ayın 10’unda, saat 10.00’da Anıtkabir’de Ata’nın huzuruna çıkmak, her ayın 19’unda, saat 19.00’da Atatürk’le ilgili bir panel yapmak, Türkiye’de görülmüş bir şey değildir. Bunlar, eşi benzeri olmayan, görülmemiş, duyulmamış projeler” diye konuştu. “Söz verdiğimiz her şeyi yapıyoruz” Seçim öncesi Çukurova halkına vaatlerde bulunduğunu hatırlatan Başkan Soner Çetin, şöyle devam etti: “Seçim öncesi vaatlerimiz vardı. Bu vaatlerimizin 3 yılda, yüzde 70’ini yerine getirmiş olmanın huzuru ve vicdani rahatlığı içindeyim. Geriye 2 yıl zaman kaldı. Bu zaman içerisinde, bıkmadan, dinlenmeden çalışmaya devam edeceğiz. Size ne vaat ettiysek, hepsini yerine getireceğiz. Mart 2019’dan önce karşınıza çıkacağız, ‘Biz sizlere vaat ettiklerimizi sayıp, hepsini de yerine getirdik’ diyeceğiz. Bunun mutluluğunu hep beraber yaşayacağız.” Mangal Park’ı, 10 dönüm alan kurduklarını belirten Çetin “Mangal kültürünün Adana’da ayrı bir yeri var. Biliyorum ki, hepiniz bu kültürün birer parçasısınız.

18

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

Dolayısıyla, böyle bir mekanda, böyle bir ortamda, böyle bir doğada, çocuklarınızla birlikte mangal keyfi yapacaksınız. Bu parkımız, bu tesisimiz, çok değerli halkımıza hayırlı, uğurlu olsun.” Başkan Çetin’in açılış konuşmasının ardından, Çukurova Belediyesi Halk Oyunları ekibi, gösteri yaptı. Başkan Çetin, Mangal Park’ı gezerek vatandaşlarla sohbet etti ve hizmetlerle ilgili düşüncelerini aldı. Son olarak, mangalın başına geçen Başkan Çetin, 5 kurban kestirip, pişirdiği kebapları halka ikram etti. Belediye Evleri Mahallesi Muhtarı Yemliha Yücel, mahalle sakinleri adına bu hizmetinden dolayı Belediye Başkanı Soner Çetin’e teşekkür etti. www.analizdergisi.com


“BİN 550 METREKAREDE, 4 KATLI OLARAK PROJELENDİRİLDİ”

CEYHAN HACI BEKTAŞI VELI ANADOLU KÜLTÜR VAKFI CEYHAN ŞUBESI CEMEVI TEMEL ATMA TÖRENI GERÇEKLEŞTIRILDI. TÖRENDE KONUŞAN BAŞKAN SÖZLÜ, YAPILAN HIZMETIN CUMHURIYET NESLI OLMANIN BIR SORUMLULUĞU OLDUĞUNU VURGULADI.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Ceyhan’da bin 550 metrekare arsa üzerinde 4 katlı olarak projelendirilen Ceyhan Cemevi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Başkan Sözlü, yapılacak Cemevi’nin bodrum katında morg ve gasilhanede cenaze hizmetleri verilecekken zemin katta yine cenaze hizmetlerine dönük taziye odaları bulunacağını, bu katta toplu yemek hizmetlerinin verileceğini, binanın birinci katında konferans salonu, 30 kişilik misafirhane ve idari birimler olurken en üst kat ise cemevi olarak düzenleneceğini bildirdi.

“CUMHURİYET NESLİ OLARAK BORCUMUZ”

Ceyhan Cemevi hizmetinin amacının “Cumhuriyet nesli olarak borcumuzu, sorumluluğumuzu yerine getirmek noktasında Cumhuriyet’in çocuklarına bu ülkenin vatandaşı olduğunun şerefini, hazzını hissettirebilmek. Bu, çağdaş Türkiye’de bize düşen yegane sorumluluktur” diyerek ifade eden Başkan Sözlü, “Bu eserlerimizin hizmete sunulmasıyla birlikte, Adana’da inanç temelli bir uzlaşı tesis etmek noktasında çok mesafe kat edeceğiz” dedi.

“ORTAK PAYDAMIZ ÜLKEMİZ”

Hz. Ali’nin yolunun Hz. Muhammed’in yolu olduğunu vurgulayan ve Hz. Muhammed’in “Birbirini sevmeyenler iman etmiş olmaz” hadisini hatırlatan Başkan Sözlü “Ortak paydamız ülkemiz. Cumhuriyetimizi, milletimizi omuzlar üzerinde taşıyacak, milletler içinde en yüksek konuma getireceğiz; Cumhuriyet nesli olarak bu bizim sorumluluğumuz. Bu hukukla, demokratik kültürü içselleştirmekle olur” dedi.

“SAMİMİYET ŞART”

Adana Büyükşehir Belediyesi olarak Çağdaş Türkiye inşasına katkı sunmak adına bu hizmetin yapıldığını belirten Başkan Sözlü, “Sizlere hizmet etmek gayesindeyim. Şehrimizdeki insanlara Allah rızası için hizmet etmenin gururunu yaşıyorum. Aleviler bu toplumda vardır; halk nezdinde kabul edilmemek gibi bir durum yok. Samimi bir dille, yaklaşımla çözülmeyecek sorunumuz yok” dedi. Konuşmaların ardından Başkan Sözlü ve protokolün düğmeye basmasıyla Cemevi inşaatı başladı. www.analizdergisi.com

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

19


ÖZEL HAREKAT POLISININ FILM GIBI TERÖR TATBIKATI Operasyonu Adana Emniyet Müdürü Osman Ak, özel harekat kıyafeti ile bizzat yönetti. Adana’da özel harekat polisi, senaryo gereği ormanlık alanda tespit edilen PKK’lıyı yakalamak için film gibi operasyon gerçekleştirdi.

ADANA’DA ÖZEL HAREKAT POLISI, SENARYO GEREĞI ORMANLIK ALANDA TESPIT EDILEN PKK’LIYI YAKALAMAK IÇIN FILM GIBI OPERASYON GERÇEKLEŞTIRDI

Ak’ın özel harekat kıyafeti giyerek katıldığı tatbikatta senaryo gereği Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı Yerköy mevkiinde ormanlık alanda bölücü terör örgütü PKK üyesi bir militanın olduğu belirlendi. Bunun üzerine harekete geçen yaklaşık 30 kişilik özel harekat timi, başlarında Emniyet Müdürü Osman Ak ile birlikte alana intikal etti. PKK’lının olduğu alana doğru polisler uzun namlulu silahlarla eller tetikte ilerlerken, kobra denilen araç da yüksek bir yerden polislerin güvenliğini aldı. Polisler, zaman zaman dürbün ile de gözetleme yaptı. Polisler, bazen diz çöküp ortam dinlemesi de yaptı. Emniyet Müdürü Ak ise bu sırada polisleri yönlendirdi. Bir

20

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

Adana Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler, Adana Emniyet Müdürü Osman Ak’ın bizzat yönettiği tatbikat gerçeğini aratmadı.

süre sonra polisler, PKK’lının ormanlık alanda olduğunu belirledi. Ekipler hemen ormanlık alana sağdan ve soldan tırmanarak PKK’lıyı çembere aldı. Ancak PKK’lı buna rağmen polise direnmeye çalışıp hedef küçülterek alanda izini kaybettirmeye çalıştı. Buna rağmen polis, çemberi daraltarak teröristin yerini tam olarak tespit ettikten sonra teslim ol çağrısında bulundu. Ancak terörist teslim olmak yerine kaçmayı tercih edince bir süre sonra yakalanıp yere yatırılarak kıskıvrak yakalandı. Bu anlar film sahnelerini aratmadı. Tatbikattan sonra özel harekat polisi ve Ak, yaklaşık 5 bin metre yürüyüş yaptı.

www.analizdergisi.com


ASKİ GENEL MÜDÜRÜ HÜSEYIN OPRUKÇU, 13 MAYIS CUMARTESI GÜNÜ ITIBARIYLE AKÇATEKIR YAYLASI’NDA ÇEŞMELERDEN SU AKMAYA BAŞLADIĞINI BELIRTTI Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Oprukçu, 13 Mayıs Cumartesi günü itibariyle Pozantı ilçesine bağlı Akçatekir Yaylası’nda çeşmelerden su akmaya başladığını bildirdi. Oprukçu, ASKİ Genel Kurulu’na katılan tüm meclis üyelerine teşekkür ederken, “Genel kurulumuzdan geçen tüm maddelerin Adanamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi. 6360 Sayılı Yeni Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından hizmet alanlarına dahil olan yerlerin problemlerini seri şekilde çözüme kavuşturmak için çalıştıklarını söyleyen Oprukçu, “Yakında Adana’da yayla ve deniz sezonu tamamen başlamış olacak. Biz de ekiplerimizle birlikte

www.analizdergisi.com

vatandaşlarımızın bir mağduriyet yaşamaması adına deniz ve yayla turizminin yaygın olduğu yerleşim birimlerinin sorunlarını çözmek için kolları sıvadık. Zaten geçen sene de söz konusu bölgelere kapsamlı çalışmalar yapılmış ve birçok yerin problemlerine son verilmişti. Bu sene Ramazan ayının da erken başlayacak olması sebebiyle Akçatekir Yaylası’na suyu erkenden vermek istedik. Buradan da tüm vatandaşlarıma müjdeliyorum, 13 Mayıs Cumartesi öğlen saatlerinden itibaren Akçatekir’deki çeşmelerden sağlıklı sular akmaya başladı” şeklinde konuştu. Hüseyin Oprukçu, yaşanabilecek aksaklıklara anında müdahale edilmesi amacıyla vatandaşların hafta sonu yayladaki evlerine giderek gerekli kontrolleri yapmalarını da istedi.

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

21


22

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

www.analizdergisi.com


T

epreş Şöleni, Ceyhan’ın Çakaldere Köyü’nde gerçekleştirildi. İstiklal Marşı ve dualarla başlayan şölenin açılış konuşmasını Kırım Türkleri Derneği Başkanı, Adana Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü İsmail Taymaz yaptı. Tepreş’in, Kırım Türklerinin geleneği olduğunu belirten Taymaz, “Bizler de bu geleneği yaşatmaya, geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Kırım Türkleri, Türk Milleti’nin ayrılmaz parçasıdır. 93 harbinden bu yana Kırım Türkleri zulme maruz kalmaktadır. Soydaşlarımız Rusya’nın esareti altında zor günler geçiriyorlar. Kırım Türklerinin bundan böyle sürgünlerle, işkencelerle anılmasına son verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

S

özlü: “Kırım Türkleri ve geleneklerinin yaşatılmasını önemsiyoruz”

Başkan Sözlü de şölende yaptığı konuşmada, dünyanın her yerinde Kırım Tatarlarının bulunduğunu ifade ederek, Ceyhan’ı Kırım Tatarlarının kurduğunu söyledi. Kırım Tatarlarının Ceyhan’da yaşatılmasını önemsediğini dile getiren Sözlü, “Omurgayı teşkil eden, Anadolu’da bekamızı temsil eden maya bu mayadır. Kırım Türkleri büyük eziyetlere maruz kalmış, büyük çileler çekmişlerdir” ifadelerini kullandı.

K

BAŞKAN SÖZLÜ: “DAVAYI DIRI TUTMAK IÇIN TEPREŞ ŞÖLENI’NDEYIZ” Kırım Türklerinin Hıdrellez sonrası kutladıkları bahar bayramı Tepreş Şöleni, Adana’nın Ceyhan ilçesinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. Şölene katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Yalnızca eğlenmek için değil, davayı diri tutmak için burada, Tepreş Şöleni’ndeyiz” dedi. www.analizdergisi.com

ırım Tatarlarının zor günlerden geçtiğine dikkat çeken Sözlü, Kırım’da Rusların mezalimini anlamak için yalnızca insan olmanın yeteceğini vurguladı. Sözlü, “İnsan şerefliyse Kırım’daki zulme sağır, kör, dilsiz olamaz. Gaspıralı İsmail Bey’in büyük coğrafyalarda parçalı olarak yaşayan Türkler için söylediği ‘Dilde, fikirde, işte birlik’ sözü bugün hala rehberdir. Türk Milleti’nin Balkanlara sürülüşü, anaların sırtlarında çocuklarıyla Balkanlar’dan Anadolu’ya gelişini düşünürsek bu coğrafyada yaşamak için ödediği bedel ortadadır. Eğlenmek için değil, davayı diri tutmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

Ş

ölende daha sonra Kırım Türklerinin geleneksel gösterileri sergilendi.

v ANALİZ DERGİSİ MAYIS MART 2017 2017v

23


CAHIT SEYHANLI’YA, 60. SANAT YILI’NDA VEFA GECESI

A

danalı ünlü Gazelhan Cahit Seyhanlı için, Büyükşehir Belediyesi tarafından vefa gecesi düzenlendi. Gecede sanatçıyı, sanatçı dostları ve Adanalılar yalnız bırakmadı.

A

dana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nca Adanalı sanatçı Cahit Seyhanlı’nın 60. Sanat Yılı anısına, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde vefa gecesi düzenlendi. Gazelhan Ustası, Altın Plak sahibi, ‘Veremli Kız’ isimli plağı 1 milyon satan Cahit Seyhanlı için düzenlenen gece, sanatçının hayatının ve başarılarının konu edildiği görüntülü sunumla başladı.

G

ecenin sunuculuğunu ve moderatörlüğünü üstlenen Mahmut Tülek, 78 yaşındaki sanatçının, 40 yaşındayken sahneyi bıraktığını belirtti. Tülek, “Sanatçımız Cahit Seyhanlı, son 1 yıla kadar herhangi bir sanatsal faaliyetin içinde yoktu. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü’nün talimatıyla 1 yıl önce başlattığımız Çukurova’dan Sesler Projesi’ne kendisini dahil ettik ve Çukurova’ya gönül veren ses sanatçılarının hayatlarını belgeleyen çalışma başlattık. Bu çalışma ben ve Yusuf Delikoca tarafından hayata geçiriliyor. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak daha önce Abdurrahman Yağdıran için bir vefa gecesi yaptık. Vefa gecesi çalışmalarımız, birçok sanatçımızı kapsayarak devam edecek. Diğer büyük ustalar için de geceler düzenleyeceğiz” dedi.

A

bdurrahman Yağdıran, Sabit Gürses, Hacı Ahmet Tekbilek ve Burhan Paker gibi sanatçıların da katıldığı gecede, araştırmacı-yazar Halil Atılgan, Cahit Seyhanlı’nın hayatıyla ilgili bilgi aktardı.

G

ecede Cahit Seyhanlı canlı performans sergileyerek, Veremli Kız adlı ünlü parçasını ve diğer bazı eserlerini seslendirdi. Ayrıca sanatçının bazı eserleri eski plak çalınarak dinlendi. Sanatçıyı yalnız bırakmayan ses ustalarının da sahne aldığı gecede Mahmut Tülek “Bu ne sevgi ah” parçasını seslendirdi. Finalde ise “Aman Adanalı” parçası okundu.

G

ecenin sonunda sanatçıya çiçek ve plaket sunuldu. Geceye MHP İl Başkanı Yusuf Baş, Büyükşehir bürokratları ve Adanalılar katıldı.

24

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

www.analizdergisi.com


KADIN SANAYICILER FIDAN DIKTI Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Kadın Sanayiciler Platformu üyeleri tarafından, Anneler Günü etkinlikleri kapsamında fidan dikimi gerçekleştirildi. Bölgede faaliyet gösteren firmaların üst düzey yöneticilerinin, kadın girişimci potansiyelini artırma adına oluşturduğu AOSB Kadın Sanayiciler Platformu üyeleri, “Kadın Sanayiciler Platformu Hatıra Ormanı” projesi için ilk adımı “Anneler Günü” etkinlikleri kapsamında attı. Daha yeşil ve daha yaşanılabilir bir dünya hedefiyle projeyi hayata geçiren kadın sanayiciler, hep birlikte fidan dikimi gerçekleştirdi. Kimteks Tekstil İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Ayça Çelik öncülüğündeki platform üyesi kadın sanayiciler ile AOSB’YE KADIN kadın çalışanların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, SANAYICILER yaklaşık 2 saat sürdü. Etkinliğe katılanlar, fidanları PLATFORMU büyük bir titizlikle toprakla HATIRA ORMANI buluşturduktan sonra can suyunu verdi. AOSB Kadın Sanayiciler Platformu Başkanı Ayça Çelik, Anneler Günü etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen bu programın aylar öncesinden planlandığını ifade etti. Hatıra ormanı projesi ile gelecek nesillere daha güzel ve daha temiz bir dünya bırakmayı hedeflediklerini belirten Çelik, diktikleri fidanların gelişmesi, büyümesi için de ilerleyen süreçte gereken takibi yapacaklarını kaydetti.

www.analizdergisi.com

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

25


BÜYÜKŞEHIR ENGELSIZ ADANA KOMISYONU ÇALIŞMAYA BAŞLADI İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırma Merkezi, UNESCO Kültürel Diplomasi-Yönetim ve Eğitim Kürsüsü, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı iş birliğiyle düzenlenen, Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi’nde “Dezavantajlı Grupların Kente Entegrasyonu” dalında birinci seçilen “Engelsiz Adana” projesi kapsamında Adana Büyükşehir Belediyesi’nce oluşturulan komisyon çalışmalarına başladı.

ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI, GAYRET ARTIYOR Adana Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen komisyon toplantısına Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak başkanlık yaptı. Sazak, “Adana’nın engelliler için daha yaşanabilir bir kent haline gelmesi ve ‘Engelsiz Adana’ hedefine yönelik çalışmaların hız kazanması için tüm birimlerimiz gayret göstermektedir. Engelsiz Adana Belgesi pek çok açıdan sadece kentimiz için değil, diğer kentler içinde rehber niteliği taşımakta ve ilham kaynağı olmaktadır. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Bey, ‘Engelsiz Adana’ amacına ulaşmada çok kararlı” dedi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırma Merkezi, UNESCO Kültürel Diplomasi-Yönetim ve Eğitim Kürsüsü, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı iş birliğiyle düzenlenen, Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi’nde “Dezavantajlı Grupların Kente Entegrasyonu” dalında birinci seçilen “Engelsiz Adana” projesi kapsamında Adana Büyükşehir Belediyesi’nce oluşturulan komisyon çalışmalarına başladı. BÜYÜKŞEHİR LOKOMOTİF ROL ÜSTLENMELİ Komisyonda,“Engelsiz Adana Projesi” konusunda sunum yapan Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş, “Projenin başarıya ulaşmasında Adana Büyükşehir Belediyesi lokomotif rol üstlenmelidir. Bu proje makro açıdan bütüncül hazırlanmış bir proje olup, tüm kamu kurumlarını ilgilendirmektedir. Bu nedenle kurumlar arası koordinasyona gereksinim duyulmaktadır diye konuştu. BİRLİKTELİK BAŞARI ŞANSINI ARTIRIR Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya da,ilgili tüm birimlerin özverili çalışmaları ve birlikte hareket edilmesi durumunda amaca ulaşmanın çok daha kolay olacağını söyledi. Komisyon çalışmalarına Adana Kent Konseyi yöneticileri ve Adana Büyükşehir Belediyesi Bürokratları katıldı.

26

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

www.analizdergisi.com


Soner Çetin Kahraman Olgaç 9. Anma Turnuvası başladı

Adanalı Satranç Ustası Kahraman Olgaç anısına yapılan Ulusal Satranç Turnuvası, başladı. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, satrancın muhakeme ve düşünce gücünü geliştiren değerli bir spor olduğunu belirterek, tüm velilere çocuklarını satranç sporuna yönlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.

22 - 27 Mayıs 2017 tarihleri arası Adana’nın Çukurova ilçesindeki Satranç Park’taki Kahraman Olgaç Satranç Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan Kahraman Olgaç 9. Anma Satranç Turnuvası başladı. Satranç Federasyonu Onursal Başkanı Kahraman Olgaç'ı anma etkinliğine Adana satranç ailesi ve Çukurovalılar yoğun ilgi gösterdi. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Adananın Türk satrancında çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, “Çukurova Belediyesi tarafından hizmete sunulan Kahraman Olgaç Satranç Merkezi ile bu önem taçlandı. Böylesine özel, böylesine güzel bir pakta, Adanalı Kahraman Olgaç’ın adının yaşatılması çok güzel. Adana, Türk satrancında çok önemli bir yere sahip. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e ve emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi. “TEMALI PARKLAR HALKA SÖZÜMÜZDÜ” Satranç sporuna özel bir önem verdiğini ifade eden Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Biz göreve gelirken Çukurova halkımıza bazı sözlerimiz vardı. Bunların biri de temalı parklar yapmaktı. Satranç sporu, bizim çok değer verdiğimiz bir spor. Bu spor için bir şeyler yapmak istiyorduk. Bu tesisi Adana’ya kazandırmış olmaktan mutluyum” dedi. Tesisin ilk açıldığı günden bu yana ses getirdiğini belirten Çetin, “Satranç muhakeme ve düşünce gücünü geliştiren değerli bir spor. www.analizdergisi.com

Düşünen, sorgulayan, muhakeme yeteneği gelişmiş bireylerin yaşadığı bir toplum istiyorsak, bu spora özel önem verilmesi gerekiyor. Burada nezih bir ortamda, güzel bir parkın içerisinde, hem yarışmaları yapmanız, hem de devam eden eğitim çalışmaları bizim çok önem verdiğimiz konular” diye konuştu. “ÇOCUKLARINIZI SATRANCA YÖNLENDIRIN” Tüm velilere, çocuklarını satranç sporuna yönlendirmeleri tavsiyesinde bulunan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, turnuvada yarışacak tüm sporculara başarı dileklerini sundu. Açılış konuşmalarının ardından Başkan Çetin ve Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, yaklaşık 70 yıldır çeşitli şekillerde Türk satrancına hizmet etmiş, sporcular yetiştirmiş Adanalı satranç ustası Mehmet Emin Güzelsoy'a teşekkür plaketi takdim etti.

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

27


Osmanlı Saray Esvapları defile ve sergisi

Yüreğir Belediyesi Kültürevleri’nde görev yapan öğretmen ve öğrenciler 90 branşta açılan yaklaşık 600 kursta üretilen ürünler, sergilendi. Bu yıl tarihte en uzun süre tahtta kalmış padişah ve sultanların kaftanları da defile ile sergilendi.

Y

üreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Yüreğir Kültür Merkezi’nde sergilenen ürünlerin el emeği göz nuru eserler olduğunu belirterek, “Yüreğir Belediyesi Kültürevleri’nde üretilen Osmanlı Saray Esvapları’ndan oluşan tahtta en uzun kalan padişahlarımız ve tarihte en etkili olan sultanlara ait 26 adet kaftanı izleyicilerin beğenisine sunduk. Tamamı kültürevlerimizde üretilen ürünler çok güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

S

ergide 15 Temmuz’da hain FETÖ/PYD örgütünün darbe girişimine karşı Türk milletinin gösterdiği direnç bir heykelle anlatıldı. Seramikten yapılan heykel, sergiye katılanların ilgisini çekti. Yüreğir Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi’nde resim eğitimi gören görme ve bedensel engelli vatandaşlar öğretmenlerinin de desteğini alarak eserler ortaya çıkartarak engelleri aştılar.

B

uralarda çok güzel işler yapılıyor. Özellikle öğrencilere yönelik verilen destek kursları sayesinde çocuklarımız çok güzel okullara yerleştiler. Çocuklarımız için ne yapsak azdır. Toplumları ayakta tutan eğitim, kültür ve sanattır. Biz de bunu Yüreğir’de hizmete açtığımız kültürevleri sayesinde başlattık” diye konuştu.

Y

üreğir Belediyesi Kültürevleri’nde ortaya çıkan ürünlerden oluşan serginin 22-24 Mayıs tarihleri arasında açık olacağını belirtildi.

Y

üreğir’de hizmete açılan kültürevlerinin ilçenin bakış açısını değiştirdiğini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, “Bundan önce olumsuzluklarla anılan Yüreğir artık kültürle, sanatla ve eğitimle anılır oldu. Yüreğirli vatandaşlara fırsat verildiğinde neleri başarabileceklerini hep beraber görüyoruz. Kültüre, sanata, eğitime önem veren toplumlar gelişmiş toplumlardır. Kültürevlerimiz de 88 branşta verilen eğitimden yılda yaklaşık 30 bin kişi faydalanıyor. 28

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

29


KOSOVA BÜYÜKELÇISI AVNI SPAHIU ADANA’DA KOSOVA CU M HU R I YETI AN K A R A B ÜY ÜK E L Ç I SI A V N I SP A H I U, E K O NO M I A LANIN D A I K I L I G Ö R Ü Ş M EL E R Y A P M A K ÜZ E R E A D A N A ’ Y A GE L DI.

Büyükelçisi Avni Spahiu, ilk olarak Vali Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret etti. Valilik Şeref Defterini imzalamasının ardından Vali Demirtaş ile bir süre makamında görüşen Spahiu, iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarına değinerek, ekonomi alanında ikili görüşmeler yapma konusunda ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>

30

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

Vali Mahmut Demirtaş ise, ziyarette duyduğu memnuniyeti belirterek, Kosova ile geçmişten gelen bir dostlukları olduğunu, gerek ticari gerekse de tarihsel bir bağları olduğunu vurguladı ve Büyükelçisi Avni Spahiu’ya ziyaretleri dolayısıyla teşekkür etti.

www.analizdergisi.com


BAŞKAN SÖZLÜ ENGELLI FARKINDALIĞI IÇIN YÜRÜDÜ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Engelliler Haftası dolayısıyla Adana Kent Konseyi tarafından düzenlenen yürüyüşe katıldı BAŞKAN SÖZLÜ, TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANDI Adana Kent Konseyi Engelliler Haftası münasebeti ile Adana Kent Konseyi tarafından yürüyüş düzenlendi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen ve Atatürk Parkı’ndan başlayan yürüyüşe Başkan Sözlü de katıldı. Engelli bireylerin ön sıralarda yer aldığı ve Başkan Sözlü’nün tekerlekli sandalyedeki bir vatandaşın arkasında katıldığı yürüyüş, İstasyon Meydanı’nda sonlandı. GÜVERCİN UÇURDULAR Atatürk Parkı’ndaki çelenk koyma töreninin ardından güvercin uçuruldu. Başkan Sözlü yaptığı açıklamada Adana’nın engelsiz bir kent haline getirilmesi adına çalışmaların hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirtirken tören sonunda engelli bireylere karanfil uzattı ve onların fotoğraf çekilme isteklerini geri çevirmedi.

www.analizdergisi.com

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

31


BILAL ULUDAĞ

BAŞKAN ULUDAĞ,” SARIÇAMLI ÇOCUKLAR YAZ SPOR OKULLARINDA BULUŞUYOR.’ Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, spor okullarının sadece futbol değil değişik kategorilerde yapılacağını belirterek, buradaki amacın çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutarak spora yönlendirmek olduğunu söyledi. Belediye Başkanı Bilal Uludağ, farklı spor kategorilerinde yapılması planlanan spor okulu faaliyetlerinin futbol bölümünün Buruk Stadyumunda, diğer kategorilerin ise Asım Savaş Kapalı Spor Salonunda yapılacağını kaydedip,” Sarıçam’da bulunan çocuklarımızı Yaz Spor okullarına bekliyoruz. Geçen yıllarda olduğu gibi yine ilginin büyük olacağı inancındayız. Sarıçamlı çocuklarımız en eğlenceli okulda buluşacaklar. Çocuklarımız futbol, hentbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, jimnastik, tekvando, karate, badmington, satranç branşlarında açılacak olan spor okullarımızda spora doyacaklar. “dedi.

EN EĞLENCELİ OKUL; YAZ SPOR OKULLARI

SARIÇAM BELEDIYESI TARAFINDAN HER YIL AÇILAN YAZ SPOR OKULLARININ KAYITLARINA BAŞLADI. 7-16 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR IÇIN BAŞLANAN KAYITLARIN ARDINDAN YAZ SPOR OKULLARI BIRINCI DÖNEMI 12-30 HAZIRAN 2017 TARIHLERI ARASINDA AÇILACAK.

32

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

Başkan Bilal Uludağ, yaz spor okullarında çocuklara kendi seçecekleri spor dallarında, branşlarında uzman antrenörler eşliğinde eğitimlerinin verileceğini de belirterek,” Çocuklarımızın yaz aylarını verimli geçirmeleri, eğitim ve öğretim boyunca topladıkları enerjilerini harcamaları için haftanın belirli günlerinde eğitim verilecek. Sporun, çocukların bedensel ve ruhsal gelişimine büyük katkısı olduğunu biliyoruz. Bu bilinçle yüzlerce çocuğumuza spor yapma imkânı sunuyoruz” diye konuştu. Yaz spor okullarında kayıtlarında birinci dönemin 12-30 Haziran 2017 tarihleri, ikinci dönemin 3-28 Temmuz2017 tarihleri, üçüncü dönemin ise 1-25 Ağustos 2017 tarihleri arasında başlayacağını belirten Bilal Uludağ, başvuruların Sarıçam Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğüne yapılacağını sözlerine ekledi.

www.analizdergisi.com


ÜLKÜ OCAKLARI EĞITIM VE KÜLTÜR VAKFI ADANA İL BAŞKANLIĞI’NIN BIRLIK VE BERABERLIK ŞÖLENI’NE ONBINLER KATILDI.

DENİZ: TÜRK BAYRAĞI’NIN GÖLGESİNDE BOZKURT GİBİ BİR VE BÜTÜNÜZ

Şölenin evsahibi olarak ilk sözü alan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Adana İl Başkanı Soner Deniz, birlik, beraberlik ve dayanışma mesajları verdi. Soner Deniz, “2023 Lider Ülke Türkiye yolunda Ülkü Ocaklı gençler olarak ayrıştıran değil bütünleştiren, yozlaştıran değil aydınlatan, ötekileştiren değil birleştiren bizler; ay yıldızlı Türk Bayrağı’nın gölgesinde bozkurt gibi bir ve bütünüz. Yılmadan, yıkılmadan, yiğitçe, mertçe Türk Milleti’nin ve Turan hayali ile yanıp tutuşan tüm soydaşlarımızla el ele, gönül gölüne hedefe bir mızrak gibi varacağımıza and içtik. Adımız bir, acımız bir, andımız birdir. Kuzeyden güneye, doğudan batıya tek bilek, tek yüreğiz ve biz Türkiye’yiz. Ne mutlu Türküm diyene!” dedi. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Adana’da organize ettiği Birlik ve Beraberlik Şöleni onbinlerce Ülkücünün katılımıyla büyük coşkuyla kutlandı. Vatanın bölünmez bütünlüğünün simgesi şanlı Türk Bayrağı’nı gururla dalgalandıran Ülkücüler, sevilen sanatçılar Ali Tahir Mert, Osman Öztunç ve Ali Kınık’ın şarkılarıyla eğlendi. Görkemli gecede gönüldaşlarına hitap eden Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Olcay Kılavuz, “Ülkü Ocakları, Cennet Mekan Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in izinde, Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in emrinde, ilke ve ülkülerine bağlı kalarak yalnız Türk Milleti’nin hizmetindedir“ dedi.

ÜLKÜCÜ CAMİA ADANA’DA BULUŞTU

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kül-

www.analizdergisi.com

tür Vakfı Adana İl Başkanlığı’nın evsahipliğinde Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen Birlik ve Berabirlik Şöleni, Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş’ta yaşayan ülkücüleri buluşturdu. Birlik ve Beraberlik Şöleni’ne Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Olcay Kılavuz, MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, İmamoğlu Belediye Başkanı Gazi Adamhasan, ASKİ Genel Müdürü Hüseyip Oprukçu, Türk Kamu-Sen Adana İl Temsilcisi Selahattin Dolgun, Adana Taş Medreseli Ülkücüler Derneği Başkanı Fuat Toygar, komşu illerin Ülkü Ocakları başkanları, MHP ilçe başkanları ve Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile binlerce vatandaş katıldı.

KILAVUZ: MİLLİYETÇİ HAREKET’İN KURULUŞUNDA ADANA’NIN YERİ BÜYÜK

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Olcay Kılavuz da konuşmasında Türk Milleti’nin yegane umudu, güvenç kaynağı ve milli direncin adresi Milliyetçi Hareket’in kuruluşunda Adana’nın çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Ülkücü, Milliyetçi Türk gençliği olarak Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin emrinde olduklarının altını çizen Olcay Kılavuz, şunları söyledi: “Büyük Türk milleti’nin değerlerinden ilham alıp, Türklüğün bekasını tüm menfaatlerin üzerinde gören Ülkü Ocakları, Türk Milleti’nin kararlarının üzerinde hiç bir gücün olmadığının bilincindedir. Milli birlik ve beraberliğimize, bin yıllık kardeşliğimize, vatanımıza ve devletimize kasteden tüm kumpaslar, milletimizin ve Ülkücülerin kararlı duruşları karşısında hüsrana uğramaya mahkumdur. Binlerce şehidimizin canı, gazimizin kanı, sayısız mağdurumuzun gözyaşı ve milyonlarca Türklük sevdalısının dualarıyla elde edilen kazanımlarımızı koruyan Milliyetçi-Ülkücü Hareket, bahanelerin ardına sığınmadan kutlu yolculuğuna devam edecektir. Ülkü Ocakları, hiç bir karşılık beklemeksizin, inadından değil davamıza özgü öğretilerimizden kaynaklanan inancımızdan dolayı dün olduğu gibi bugün ve yarın da Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in yanında ve emrindedir. Bu hesapsız duruş, Allah davasına olan, son nefer ve son nefese kadar baki kalacak sadakatimizin gereğidir. Adana’da böylesine güzel bir şöleni organize eden Ülkü Ocakları Adana İl Başkanımız Soner Deniz’e ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

33


Ali Ö

zgen

türk’

dan

ılı A y t a n . Sa

ün 50

tlan u k a d a’

Dünyaca ünlü Yönetmen ve Senarist Ali Özgentürk'ün 50. sanat yılı Seyhan Belediyesi ev sahipliğinde Adana’da kutlandı. Gecenin sonunda Özgentürk’ün senaristliğini yaptığı “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin Cahit Berkay imzalı unutulmaz müziği eşliğinde Ali Özgentürk ve Türkan Şoray’ın dans etti.

Seyhan Belediyesi’nin 2. Sanat Günleri etkinlikleri kapsamında, Yaşar Kültür Merkezi’nde Adanalı dünyaca ünlü Yönetmen ve Senarist Ali Özgentürk’ün 50. sanat yılı beyaz perdenin ünlü yüzleri ile kutlandı. Gecenin sunuculuğunu Gülsen Tuncer yaparken geceye sinema sanatçıları Türkan Şoray, Halil Ergün, Ayşe Kökçü, Gökhan Mete, Cengiz Sezici, Suna Selen, Rıza Akın, Elif İnci, Yönetmen Engin Ayça, Gazeteci Sedat Ergin, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, ve çok sayıda davetli katıldı. KARALAR: YEŞİLÇAM NE KADAR ÖNEMLİ İSE ADANA’DA O KADAR ÖNEMLİDİR Seyhan Belediye Başkanı Karalar, burada yaptığı konuşmada, kentin kültür ve sanatın merkezi olduğunu belirterek kültüre ve sanata sahip 34

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

çıkmanın seçilmiş bir belediye başkanın asli görevi olduğunu söyledi. Adana’nın ve Adanalının sanat dünyasına önemli katkıları olduğunu belirten Başkan Karalar, “Adanalı için sinemanın geçmişten gelen bir önemi var. Adanalı için sinemanın geçmişten gelen bir önemi var. 1940’lı 50’li yıllarda yazlık sinemaların adeta her sokak başında olduğu Adana’da birçok film çekilirdi. Bu filmler önce Adanalının beğenisine sunuluyor, beğeni toplarsa Türkiye’ye yayılıyordu. Sabahın erken saatlerinde fabrika ve tarlalarda çalışmaya giden işçilerin en büyük zevki, akşam gazoz ve çekirdekle yazlık sinemalarda film izlemekti. 103 yıllık Türk sinema tarihinde Adana’nın Adanalının rolü çok büyük oldu. Türk sinema tarihinde Yeşilçam ne kadar mühimse Adana’da bir o kadar önemlidir. O kadar önemlidir ki, Türk filmcilik sektörü film yapım

şirketlerinin bürolarının bulunduğu sokaktan adını almamış olsa, bugün tarihler belki de Yeşilçam yerine Adana diye de yazılabilirdi” şekilde konuştu. “BÖYLE BİR GECEDEN SONRA ARTIK ÖLÜNÜR” Ali Özgentürk’te gecede yaptığı konuşmada yazdığı ve yönettiği filmlerden bahsederek , “Bana böyle bir gece yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Anılarım hep gözümde canlandı. Ne güzel günler geçirmişiz. Böyle bir geceden sonra, bu kadar güzel kelimelerden sonra ölünür artık. Bizim Adana’da bir değim vardır. Biri size iyi bir şey yaptığı zaman ve o iyiliğe söylenecek söz bulamadığı için ‘Ben sana ne deyim ki?’ denir. E ben şemdi size ne deyim ki? “ ifadelerine yer verdi.

www.analizdergisi.com


ŞORAY: ALİ ÖZGENTÜRK DEMEK,‘SELVİ BOYLUM, AL YAZMALIM’ DEMEKTİR. “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin başrol oyuncusu olan sinema sanatçısı Türkan Şoray’da Ali Özgentürk ile yaşadığı hatıraları anlatarak “Bu gece çok güzel bir şey paylaşmak için buradayız. Ömrünü sinemaya adamış değerli sinemacı, değerli insan için buradayız. Ali Özgentürk demek, ‘Selvi Boylum, Al Yazmalım’ demektir. Bu film bir mucizedir. Bu filmde her şey birbirini tamamladı. Ülkemizde bu filmi seyretmeyen yoktur. Kariyerimde böyle bir filmde oynadığım için çok gurur duyuyorum. O filmde oynamak benim için çok gurur vericiydi.” dedi. Geceye katılan diğer sanatçılarda sahneye dek tek gelerek Ali Özegntürk’ü anlattı. Gecenin sonunda Özgentürk’ün senaristliğini yaptığı “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin Cahit Berkay imzalı unutulmaz müziğini eşliğinde Ali Özgentürk ve Türkan Şoray’ın dans etti. Gecede ünlü yönetmenin arşivinden oluşan birde sergi açıldı. Sanatçının daha önce arşivini bağışladığı Kadir Has Üniversitesi’nin hazırladığı ve küratörlüğünü Didem Güntay Önal’ın yaptığı “En İyi Filmim Hayatım” sergisi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde açıldı. Sergi 1 hata boyunca gezilebilecek.

www.analizdergisi.com

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

35


ÖĞRENCILER SU SAVAŞIYLA STRES ATTI

Adana’da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) öğrencileri, belediyeye ait su arazözlerinin yardımıyla stres atmak ve kavurucu sıcaklardan kurtulmak için su savaşı yaptı.

ÇÜ Sinerji Kulübü, yaklaşan final sınavları öncesinde stres atmak ve kentin kavurucu sıcağından bir nebze de olsa kurtulmak için üniversite kampüsünde su savaşı organizasyonu yaptı. Yüreğir Belediyesi’nin 2 arazözle destek verdiği etkinlikte öğrenciler kova, su silahları, balonlar ve hortumlarla birbirini ıslatarak stres attı. Sırılsıklam olan öğrenciler daha sonra 36

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

rampalı alana muşamba koyarak su ve deterjan yardımıyla kayak yaptı. Mehmet Can Gül, İpek Koçak, Kübra Yılmaz isimli öğrenciler her yıl kampüste bu organizasyonu düzenleyip stres attıklarını belirterek, diğer öğrencileri de etkinliğe davet etti.

www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

37


MHP Adana’da ‘‘Sertan Duran’’ dönemi başlıyor

Adna n İstikl Mendere al Ma s rşı ile Spor Sa Dr. M lo b e MHP vlüt Kar aşladı. M nu’nda y ap a H M k Seyf YK Üye aya’nın P Genel B ılan kon gr divan et si aşka n Ya e, Şehitl Söyl tin Yılm Adana b a ş k r e M eme z, MH az, katip illetvek anlığını y dımcısı A re saygı i a d l d P İl B i p ü aşka yelikler Muharr tığı kon ana Mille uruşu ve n Yar em V gred ini is tvek ili Pr e, ya dımc e M arlı, o ısı Ar H r if Bat P Yumu MHP Ad dımcılıkla f. a ur üs r r tlend talık İlçe na Millet ını v i. e Başk anı H kili alim “MHP 2019’DA IKTIDARA TALIPTIR” Mevlüt Karakaya, yaptığı konuşmada, bugün 41 ilde kongre yapıldığını hatırlatarak “Milliyetçi Hareket Partisi 41 ilde dimdik ayakta, güçlü bir şekilde kongrelerini gerçekleştirmekte, Allah’ın izniyle bugün burada Adana’mızda bu salonda yaptığımız Adana il kongresiyle, diğer illerde yapılan il kongreleriyle ve devamıyla 2019’da iktidar olmaya iddialı bir şekilde taliptir, adaydır” dedi. KONGREDE ADAY OLMAYAN MEVCUT İL BAŞKANI YUSUF BAŞ ISE KONUŞMASINDA ŞUNLARI KAYDETTI: “Şunu net olarak ifade etmek isterim ki; benim bu davada hiçbir alacağım yoktur. Allah ömür verdikçe bu davaya olan borcum asla bitmeyecektir. Bu mübarek sancağı bugün burada devir alacak olan Sertan Duran kardeşime hayırlı ve başarılı görevler icra etmesini temenni ediyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bu günden sonra da liderim, genel başkanım Sayın Devlet Bahçeli’nin emrinde O’na olan sadakatim ve bağlılığım hiç eksilmeyecek, artarak devam edecektir. Davamıza, partimize bir nefer olarak tüm gücümle hizmet edeceğim.” “GÖK GIRSIN KIZIL ÇIKSIN” Kongrenin tek listesinde ‘İl Başkan Adayı’ olan Sertan Duran da, “Böyle kutlu bir da-

38

ANALİZ DERGİSİ v MAYIS 2017

vanın neferiyken çalışmaya, gayrete, ter dökmeye, taşın altına gövdesini koymaya bir an bile ara vermeyi ülkücü onuruma zül sayarım. 1997’de Adana Ülkü Ocakları başkanlığımla başlayan, iki dönemdir Milliyetçi Hareket Partisi Çukurova İlçe Başkanı olarak devam ettirdiğim hizmet yarışımda bu düsturu kendime hep şiar edindim. Bundan sonra da aynı şevkle ve kararlılıkla davama hizmet etmezsem gök girsin kızıl çıksın” şeklinde konuştu. DURAN; ŞÖYLE DEVAM ETTI: “Bu niyetle mensubu olmaktan şeref duyduğum partime farklı bir noktada hizmet etmek, Adana’da MHP’yi yeniden şaha kaldırmak, küskünlükleri, kırgınlıkları bitirmek, tek yürek, tek bilek olmak için, cennet mekan Başbuğumuzun yolunda, bilgi liderimizin emrinde 12. Olağan Kongremizde MHP Adana İl Teşkilatı için tek aday, tek listeyle değerli delegelerimizin karşısındayız. Didişerek, çekişerek, bölünerek, ayrışarak, farklılaşarak büyük ülkülere ulaşılmaz. Bu bilinçle yönetim anlayışımız, geçmişi kaşıyan değil birleştiren, ayrılıkları kışkırtan değil bütünleştiren, hassasiyetleri tahrik eden değil, ülkü bayrağı altında birleştiren, dirliği, düzeni bozmak isteyenlere ise dersini veren bir yönetim anlayışı olacaktır.”

www.analizdergisi.com


PROFESYONEL OTO TEMİZLİK MERKEZİ

" n i r i eğişt

D i z i n tn ileri

e l k e "B

Hızlı Oto Yıkama Pasta-Cila Boya Koruma Detaylı İçTemizlik

Vip Oto Yıkama Far Yenileme Kaput Koruma Filimi Folyo Kaplama

Birant UZEL

Tel: 0 507 716 49 93

www.analizdergisi.com

İnönü BulvarıNo:125/A (Sebze Hali Civarı) Ceyhan info@brttuning.com www.brttuning.com MAYIS 2017 v ANALİZ DERGİSİ

39


ANALİZ DERGİSİ SAYI 6  
ANALİZ DERGİSİ SAYI 6  
Advertisement