Page 1

ANALIZ . . . . . >>>>>>>>>>

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ADANA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

>>>>>>>>>>>>>>>

VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ’ DATAEM MÜDÜRLÜĞÜ’NDE INCELEME BULUNARAK, KURUMUN FAALIYETLERI HAKKINDA BRIFING ALDI.

>>>>>>>>>>>>>>>

ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI VE KARAISALI BELEDIYESI ORTAKLIĞINDA KUVAYI MILLIYE ŞENLIKLERI GERÇEKLEŞTIRILDI.

>>>>>>>>>>>>>

SİYASET

ENGELLI ŞAMPIYONDAN EMNIYET MÜDÜRÜNE “OSMAN AMCA SENI ÇOK SEVIYORUZ”

>>>>>>>>>>>>>

AYLIK HABER

ASKİ GENEL MÜDÜRÜ HÜSEYİN OPRUKÇU: ‘’ŞEHRİN HER NOKTASINDA HİZMET VERİYORUZ’’

www.analizdergisi.com

EKONOMİ

AKTUALİTE

SPOR

KÜLTÜR DERGİSİ

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ADANA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

1


IÇİNDEKİLER 04-05

08

09

06

10

11

İMTIYAZ SAHIBI Devlet İNCİ

ADRES Yeniyurt Mah. Mücahitler Caddesi SORUMLU YAZI İŞLERI Tekel Sitesi D Blok Kat:1 MÜDÜRÜ No:8 Burak GÖKDENİZ Seyhan / Adana 2 ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

BASIM YERI VE TARIHI Truva Reklam B. Kırım Mah. Yücekök Cad. No25/A Ceyhan/Adana Nisan 2017

12

İLETIŞIM 0 506 730 57 21 www.analizdergisi.com analiz@analizdergisi.com /@Analiz_Dergisi /analizdergisi www.analizdergisi.com


NİSAN 2017

v ANALİZ DERGİSİ

13

18

18 14

16

17

19

20

22

26

21

24-25

27

29

ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI 15 YENI OTOBÜS DAHA ALDI.

30

KARATAŞ TUZLA MAHALLESI’NE YENI KANALIZASYON HATTI

31

KARALAR: “BELEDIYECILIKTE GÜNLÜK IŞLERI YAPARAK BAŞARILI OLAMAYIZ”

32

ADANA’YA MACERA TEMALI BOTANIK PARK

34

BÜYÜKŞEHİR EĞİTMENİNDEN EBRU SERGİSİ

35

“OKULLARARASI STEPARTISTIK CIMNASTIK İL BIRINCILIĞI” TAMAMLANDI.

36

ERKAN KOLEJI ÖĞRENCILERI, ŞARKILAR SÖYLEYIP, DANS EDEREK BAYRAMIN KEYFINI ÇIKARDI

37

ADANALILAR “ZUMBA” ILE COŞTU

38

A.B.B.VE KARAISALI BELEDIYESI ORTAKLIĞINDA KUVAYI MILLIYE ŞENLIKLERI GERÇEKLEŞTIRILDI.


LİK VE ÇOCUK EN EM EG L SA LU U N 23 NİSA ŞKUYLA KUTLANDI CO A ’D A N A D A I M A R BAY

>>>>>>>>

>>>>>>>>

k ı’n d a k i A t a t ü r k r a P k r ü t a t A i, r le 2 3 N is a n e t k i n l i k b a ş l a d ı. A r d ı n d a n k a r a l u n u s k n e l A n ı t ı’n a çe k u n d u. Ço c u k l a r o ı ş r a M l a l k i t s İ s ay g ı d u r u ş u ve e d i ye B a n d o s u’ n u n el B r i h e ş k ü y ü B l, ve p r o to ko d a n ı’n a y ü r ü d ü. ey M u c m u M r u ğ U marşları eşliğinde

Törene Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral İsmail Günaydın, askeri erkân, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

4

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

www.analizdergisi.com


Seyhan Mehmet Kamuran Tekin Özel İş Uygulama Merkezi Okulu down sendromlu öğrencilerin gösterisi, alanı dolduranların beğenisini kazandı. Engelli öğrencilerin ardından alana çıkan Sarıçam Remzi Oğuz Arık İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri mehter gösterisi sundu. Öğrencilerin mehter konseri etkinliğe katılanları coşturdu.

Halkoyunu gösterileriyle son bulan etkinlikte, Vali Mahmut Demirtaş ile protokol üyeleri 23 Nisan dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere çeşitli ödüller verdi. www.analizdergisi.com

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

5


ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANI HÜSEYIN SÖZLÜ, KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKINLIKLERINE KATILDI. ETKINLIKTE KONUŞAN BAŞKAN SÖZLÜ, HZ. MUHAMMED’I ANMANIN YOLUNUN O’NU ANLAMAKTAN GEÇTIĞINI VURGULADI.

“GÜVENİN YERYÜZÜYLE BULUŞTUĞU GÜN” Adana İl Müftülüğü tarafından düzenlenen ve Adnan Menderes Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, il ve ilçe müftüleri katıldı. Etkinliklerin açılışında konuşan Vali Demirtaş, Hz. Muhammed’in yaşamının, doğruluğu ve dürüstlüğünün tüm insanlığa örnek olması gerektiğini belirtirken İl Müftüsü Hasan Çınar, Hz. Muhammed’in güvenin, emanetin yeryüzüne çıktığı günün kutlu olduğunu ifade etti. “PEYGAMBERİMİZİN SEVGİ VE HOŞGÖRÜSÜNE İHTİYACIMIZ VAR” Etkinlikte konuşan Başkan Sözlü, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in, kaynağı hiç kesilmeyecek rahmet ve mağfiret pınarı olarak yeryüzünü şereflendirmesinin miladi 1446’ncı yılını karşılamanın eşsiz kıvancını yaşadıklarını belirtirken, O’nu anmanın yolunun, O’nu anlamaktan, O’nun öğretilerini, insanlığa mesajlarını daha derinlemesine ve daha kapsamlı olarak idrak etmekten geçtiğini ifade etti. İslam coğrafyasını kandan ve gözyaşından arındıracak çözümün de burada aranması gerektiğini aktaran Başkan Sözlü, insanlığa bir güneş gibi doğan Resulullah’ın davranışlarındaki ölçü, konuşmasındaki sakinlik, sevgi ve hoşgörüsüne ziyadesiyle ihtiyaç duyduğumuz bir zaman diliminden geçtiğimizi vurguladı. “İSLAM’IN ÖZÜNDE KARDEŞLİK VE HUZUR VARDIR” Hz. Muhammed’in asırlar öncesinden insanlık alemini doğruya yönlendiren mesajlarının tam olarak anlaşıldığı gün Dünya üzerindeki insan canına kast eden, yok etmeye yönelik, kinle, nefretle verilen savaşlar biteceğini, yeryüzü ve yaşadığımız coğrafyanın daha yaşanılır bir hale geleceğini düşündüğünü ifade eden Başkan Sözlü, ”Peygamberimiz yaşadığı müddetçe şahsi menfaatler peşine takılmamış, herkesi karşısına almak pahasına doğrudan taviz vermemiş, inançları istismar edici en küçük bir tavrın içerisinde bulunmamış, makamlar üstü konumunu asla bir başkasını ya da başkalarını hakir görmek, fayda sağlamak veya kendi ikbali için kullanmamıştır. Ne mutlu bizlere ki kendisine hasımlık edenlerin dahi doğruluğuna saygı duyduğu bir Peygamber’in ümmeti, takipçileriyiz. Biliyoruz ki Cenab-ı Allah’ın yanında üstünlük mezhebimizde, rengimizde değildir; üstünlük sosyal, siyasal, kültürel avantajlara göre şekillenmemiştir. Cenab-ı Allah’ın yanında en kıymetli olanımız O’na karşı gelmekten en çok sakınanımızdır. Bu itibarla kutlu dinimiz İslam’ın özünde kardeşlik, gerçek anlamıyla barış ve huzur içinde birlikte yaşama ülküsü vardır” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Program, Adana İl Müftülüğü tasavvuf korosunun dinletisiyle sonlandı.

6

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

7


DIŞ ÜNITI SAYISI 207’YE ULAŞACAK

>> İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri ile birlikte hastane inşaatında incelemelerde bulunan Ünüvar, Fatma Kemal Timuçin Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin ardından Adana’ya kazandırdıkları ikinci ağız ve diş sağlığı hastanesinde çalışmaların hızla ilerlediğini ifade etti. 6 bin 500 metrekare arsa üzerine inşa edilen hastanenin 50 ünit ve 5 yataklı olacağını kaydeden Ünüvar, “Ağız ve diş sağlığı hastanelerinde fazla yatak olmaz. Özellikle ameliyat gerektiren hususlarla ilgili yatak konulacak ama 50 ünitin bulunması çok önemli” dedi.

Diş üniti sayısı 207’ye ulaşacak

AK PARTI ADANA MILLETVEKILI NECDET ÜNÜVAR, GEÇTIĞIMIZ AYLARDA INŞAATINA BAŞLANAN YÜREĞIR AĞIZ VE DIŞ SAĞLIĞI HASTANESI’NIN YILSONUNDA TAMAMLANARAK, BÖLGE HALKININ HIZMETINE AÇILACAĞINI SÖYLEDI.

Adana’nın ağız ve diş sağlığı hizmetleri yönünden önemli mesafeler kat ettiğini vurgulayan Ünüvar, “2002’de 46 ünit varken, bugün 157 diş ünitine ulaşılmış durumda. Bu inşaatı tamamlayıp, 50 üniti de eklediğimiz zaman sayı 207’ye çıkmış olacak. Ağız ve diş sağlığı hizmetlerini çok önemsiyoruz. O yüzden bu alanda yatırımlarımız devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Yıl sonuna tamamlanacak AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Yüreğir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin bu yılın sonunda tamamlanarak halkın hizmetine açılmasının planlandığını dile getirerek, şöyle devam etti: “Hastanemizin hizmete girmesiyle vatandaşlarımız ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden daha fazla yararlanmış olacak. Kaldı ki 2002-2017 yılları arasında küçük bir mukayese yapmamız gerekirse gerek dolgu gerekse protez sayısında önemli artışların olduğunu görüyoruz. Örneğin; 2002 yılında 9 bin civarında dolgu yapılırken, bu rakam 32 bine çıkmış. 6 bin civarında protez yapılırken, bu rakam da 14 bine çıkmış.” Sadece Sağlık Bakanlığının değil, üniversite ve özelde de diş hekimlerinin çok yoğun çalıştığını ifade eden Ünüvar, “Biz bu vesileyle hem hastanemizin yapımında görevli arkadaşlarımızı hem de konuyu yakından takip eden İl Sağlık Müdürlüğünde görevli arkadaşlarımızı kutluyorum” ifadelerini kullandı. 8

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

www.analizdergisi.com


+ Vali Yardımcısı Cengiz

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde inceleme bulunarak, kurumun faaliyetleri hakkında brifing aldı.

Horozoğlu, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Muhammet Ali Tekin ve kurum yetkililerinin hazır bulunduğu ziyarette konuşan Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Abdullah Çil, Enstitü’nün Doğu Akdeniz ve Geçit Bölgesi’nde yer alan Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman illerinde tarımsal araştırma ihtiyaçlarını karşılamakla ihtiyaçları ile ilgili Vali Mahmut Demirtaş’a bilgi verdi.

D

oğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Çil, Enstitü’de endüstri bitkileri (pamuk, soya, ayçiçeği, susam, yer fıstığı), tahıllar (ekmeklik ve makarnalık buğday, mısır), yem bitkileri (yonca, korunga, fiğ, üçgül, çimler, buğdaygil yem bitkileri), çayır mera ıslah ve yönetimi, yemeklik tane baklagiller (nohut vb) alanlarında genetik kaynakların muhafazası, kaynak materyal geliştirme, ıslah, yetiştirme tekniği, hastalıklara dayanıklılık, kalite değerlendirme ve geliştirme, eğitim ve yayım hizmetlerini yapmakta olduklarını dile getirdi. Ayrıca, büyükbaş hayvancılıkta biyoteknoloji, ıslah ve yetiştirme araştırmaları, gen kaynaklarının muhafazası ve besleme çalışmaları yapmakta olduğunu ifade eden Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Çil, ülkedeki diğer araştırma enstitüleri ile koordineli bir şekilde çalıştıklarını da vurguladı.

Vali Demirtaş ise kurumun çalışma sahalarını tek tek gezerek, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün kentteki önemine işaret etti ve bugüne kadar yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür edip, başarılar diledi. www.analizdergisi.com

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

9


Halk Günü’ne gelen vatandaşların sorularını yanıtlayan Başkan Çetin’e, Belediye Evleri Mahallesi’nde yapılacak Kentsel Dönüşüm ile ilgili çok sayıda soru geldi. Projeyle ilgili ayrıntılı bilgi veren Çetin, “1078 dönüm alanda Türkiye’nin her yerinden herkesin gelip incelemek isteyeceği bir kenti Adana’ya kazandıracağız. Yakın zamanda etap etap Belediye Evleri sakinlerini birebir görüşmeye çağıracağız. En yaygın sorulan ve merak edilen 30 soru tespit ettik. Başkan Çukurova’yı Dinliyor ekibimiz en çok sorulan 30 sorunun cevabının yer aldığı broşür ile mektubu Belediye Evleri sakinlerimize dağıtacak. Ben bu projede halkımızın tarafındayım ve halkın avukatıyım. Belediye Evleri sakinlerimiz rahat olsun. Her şey çok güzel olacak, hiç endişeniz olmasın” dedi. Gazipaşa Futbol Okulları’ndan Halk Günü’ne gelen sporcu gençler ise okullarına yapılan destek için Başkan Çetin’e teşekkür ederek plaket ve çiçek verdi.

BELEDIYE EVLERI SAKINLERININ KAFASINDA SORU IŞARETI KALMAYACAK

Sadece Çukurova’ya değil Adana’nın her yerine hizmet götürdüklerini aktaran Çetin, “Karataş, Pozantı, Tufanbeyli ve Saimbeyli ilçelerimize malzeme yardımında bulunduk. İlçelerimizin ibadethanelerini de evimiz gibi düşünüyor ve destekte bulunuyoruz. Karataş’ın Helvacı köyünde hasar gören cami minaresinin yapımı tamamlandı. Yakında vatandaşlarımız ibadethanelerinden yararlanmaya başlayacak. Biz halkımızın hizmetkarıyız. Bizlere verdiğiniz oylara layık olmaya çalışıyoruz. Sizlere vaat ettiğimiz sözleri gerçekleştirmek için gece gündüz demeden, ayağımızı gazdan çekmeden çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi’yle ilgili yaygın sorulan 30 sorunun cevabının yer aldığı broşürlerinin mahalle sakinlerine dağıtılacağını söyledi.

10

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

www.analizdergisi.com


SARIÇAM BELEDIYESI VE ARIF NIHAT ASYA ORTAOKULU IŞBIRLIĞIYLE HAZIRLANAN PROJE KAPSAMINDA VELILERE YÖNELIK DÜZENLENEN KITAP OKUMA YARIŞMASINDA DERECEYE GIREN VELILER ÖDÜLLENDIRILDI.

Arif Nihat Asya Ortaokulunda düzenlenen ödül törenine Sarıçam Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Şükrü Gedik, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürü Alparslan Akıllı, Yazar Davut Can, öğretmenler ve veliler katıldı. İlçede okuma alışkanlığının geliştirilmesi ve velilerin okuma konusunda öğrenciler üzerindeki etkinliğinin artırılmasının amaçlandığı yarışmaya katılan 75 veli arasından dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

BİLAL ULUDAĞ: ‘BU YARIŞMANIN KAYBEDENİ YOKTUR’ Velilerin öğrenciler üzerindeki etkilerinin önemli olduğunu ve yapılan etkinliğin ilçelerinde de okuma alışkanlığını olumlu yönde etkileyeceğine inandıklarını belirten Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ şunları kaydetti: ‘’Düzenlenen yarışma kapsamında

www.analizdergisi.com

velilerimiz için kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak ‘Başarı Evde Başlar’ adlı kitabı hediye ettik. Çocuklar için ilk örnek aileleridir. Velilerimizin kitap okuma alışkanlığı edinmeleri kendilerini örnek olan çocukları için de çok faydalı olacaktır. Biz bu doğrultuda öğrencilerimizin ve velilerimizin ortak bir proje etrafında çalışmalarını sağlayarak okul başarılarını arttırmak için, öğrenciveli-okul işbirliğine her daim katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.Yarışmada dereceye girenleri kutluyorum. Bu yarışma her açıdan öğrenciler, veliler ve bizler için kazanımdır. Bu yarışmanın kaybedeni yoktur.” Yarışmaya katılan 75 veli arasında yapılan değerlendirme neticesinde, Pınar Şahin birinci olurken, ikinci Ayfer Kaplan, üçüncü Tülay Yaşar, dördüncü Şenay Kılıç ve beşinci Nazlı Gedik’e ödülleri protokol tarafından takdim edildi.

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

11


ASKİ GENEL MÜDÜRÜ HÜSEYİN OPRUKÇU

Aski Projeleri Sürüyor Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ekipleri hız kesmeden proje üretmeye devam ediyor. Hem kırsalda hem de şehir merkezinde sürekli çalışmalar yaparak Adanalılara sorunsuz hizmet sunuyor.

ASKİ'DEN D-400 KARAYOLU'NA 15 KILOMETRELIK YENI İÇME SUYU HATTI

ASKİ İçme suyu ekipleri D-400 karayolu üzerinde karşılıklı olarak incirlik mevkiinden Organize Sanayi Bölgesine kadar hat döşeme çalışmalarına başladı. Yaklaşık 15 kilometre mesafede hat döşeme çalışmaları yapan ASKİ ekipleri 225 mm çapında içme suyu boruları döşeyerek bölgede bulunan vatandaşların ve esnafların sağlıklı, temiz ve ucuz içme suyuna kavuşmalarını sağlayacak. 12

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

Yaklaşık olarak iki ay gibi kısa

7 gün 24 saat vatandaşların hizmetinde olan ASKİ, hat yenileme çalışmaları ve yeni hat uygulamalarına devam ederken, gerek içme suyu gerekse kanalizasyon hatlarındaki sorun veya şikayetlere de anında çözüm üretiyor.

bir sürede tamamlanacak olan proje tüm hızıyla devam ederken, ASKİ Genel Müdürü Hüseyin Oprukçu çalışmalar hakkında bilgi verdi. Oprukçu, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü’nün talimatlarıyla Adanalılara en iyi hizmeti vermek için gece gündüz demeden çalışırken, ekip arkadaşlarımızla da adeta bir aile sıcaklığında emek harcıyoruz. Amacımız bugünü değil gelecekteki Adana’yı inşa etmek.” dedi. www.analizdergisi.com


Seyhan Çalışanlarına Eğitim Semineri

S

eyhan Belediyesi çalışanlarının halkla ilişkilerinin artırılıp iletişim eksikliklerinin giderilmesi için Yrd. Doç. Dr. Yusuf Ziya Halefoğlu tarafından hizmet içi eğitim semineri verildi. Seyhan Belediyesi çalışanları “İletişim ve Protokol Kuralları” konulu seminerinde bir araya geldi. Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Yusuf Ziya Halefoğlu’nun verdiği seminere Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da katıldı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Karalar, iletişimin önemine vurgu yaptı. Başkan Zeydan Karala, “İletişim son zamanlarda önemini arttırdı. Bizim insanlarımız empati yapmak, karşıdakinin yerine kendini koyma noktasında biraz zayıf. Oysa birlikte yaşamak durumunda olan insanlar zaman zaman karşıdaki ne düşünüyor www.analizdergisi.com

demek yerine ‘benim düşündüğüm olsun!’ diyor. Bunun yerine ortak bir davranış biçimi bulabilirsek mutlu oluruz. ‘Ben doğru düşünüyorum’ derseniz ve karşı tarafta aynı şeyi düşünürse bir anlaşma zemini olmaz. Dolayısıyla bu nedenle iletişim çok önemli” ifadelerine yer verdi. Açılış konuşmasın ardından Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Yusuf Ziya Halefoğlu iletişimin nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler aktardı.

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

13


ADANALI ÇIFTÇIYE AŞI VE ILAÇ DESTEĞI

Ziraat mühendisi, çiftçi ailenin bireyi Başkan Hüseyin Sözlü, kırsal kalkınma projeleriyle hemşehrilerinin yüzünü güldürmeyi sürdürüyor. Adana’da tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla uygulamaya koyduğu kırsal kalkınma projeleriyle çiftçinin alın teri ve emeğinin daha çok değer bulmasını sağlayan Adana Büyükşehir Belediyesi, hayvan hastalıklarının önüne geçmek üzere 3 yıllık süreçte 1 milyon 773 bin doz aşı, 6 bin litre kene ilacı ve bin 1500 litre insektisit ilacı desteği sağladı.

ÜÇGÜL VE MAVİDİL HASTALIKLARIYLA MÜCADELE Adana Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Daire Başkanı Memili Güven, 2017 yılında küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerine dağıtılmak üzere temin edilen aşı ve ilaçları Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin’e teslim etti. Memili Güven, üçgül, mavidil ve LSD başta olmak üzere vektörle bulaşan, uçucu sineklerle yayılan hayvan hastalıklarına ve kene gibi zararlılara karşı Adanalı çiftçilere her yıl düzenli olarak destek sunduklarını belirtti. 14

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

ZİRAAT MÜHENDİSİ BAŞKAN SÖZLÜ, ÇİFTÇİNİN YANINDA Ziraat mühendisi ve çiftçi bir ailenin bireyi olan Başkan Hüseyin Sözlü’nün talimatları doğrultusunda titiz bir çalışma yürüttüklerini aktaran Memili Güven, “2017 yılı için 550 bin doz aşı ve bin litre insektisit ilacını uygulama yapmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne temsil ediyoruz. 2015-2017 yılları arasında Adana Büyükşehir Belediyemiz, 1 milyon 773 bin doz aşı, 6 bin litre kene ilacı, bin 500 litre insektisit ilacı temin edip, toplam 971 bin liralık destek sağlamış oldu” dedi. EKİPLER KÖY KÖY GEZEREK HAYVANLARI AŞILAYACAK Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin ise 15 ilçenin tamamında ekiplerin köy köy gezerek aşı ve ilaçların uygulanmasının düzenli olarak devam ettirileceğini ifade etti. Ali Tekin, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri, Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi çalışanlarına teşekkür etti. Tekin “Bu mücadelenin devamı için Büyükşehir Belediyemizin her zaman yanımızda olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

15


Engelli şampiyondan emniyet müdürüne “Osman amca seni çok seviyoruz”

Yüzmede Türkiye 3.’sü olan down sendromlu Ali Kaan Kadıoğlu, ziyaretine geldiği Adana Emniyet Müdürü Osman Ak’a polis aracındaki megafondan “Osman amca seni çok seviyoruz” anonsu yaptı. Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Mutlu Gelecek Projesi” kapsamında Emniyet Müdürü Osman Ak’ı down sendromlu çocuklar ziyarete geldi. Osman Ak, ziyarete gelen engelliler arasında bulunan Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda 3. olan Ali Kaan Kadıoğlu ile yakından ilgilendi. Boynuna takılı madalyalarıyla gelen Kadıoğlu, madalyalarını tek tek Ak’a gösterip bunları nerelerde kazandığını anlattı. Ak, Kadıoğlu’na oyuncak polis arabası hediye etti. Kadıoğlu, bir süre daha emniyet müdürünün makamında kaldıktan sonra arkadaşlarıyla birlikte ayrıldı. Emniyet bahçesinde de trafik polisi motosikletine ve polis aracına binen engelliler çok mutlu oldu. Bu arada Kadıoğlu, polis aracına binince megafonu eline alarak “Osman amca seni çok seviyoruz” diye anons yaptı. Kadıoğlu bir süre de polis sireni çaldıktan sonra emniyetten ayrıldı.

16

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

www.analizdergisi.com


Büyükşehir, Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam belediyeleri, şenlik ve festival gibi büyük ölçekli etkinlikleri birlikte gerçekleştirecek

A

dana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam ilçe belediyeleriyle güç birliği oluşturdu. Büyük ölçekli etkinliklerin birlikte gerçekleştirilmesini amaçlayan belediye bürokratları, 7 Mayıs’taki Yörük Türkmen Şenliği’nin dayanışma içinde yapılmasına karar verdi. Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mete Şahin, merkez ilçeler Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam belediyelerinin kültür ve sosyal işler müdürlerini ağırladı. Toplantıda, Adana genelinde çeşitli kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerince düzenlenen festivaller ve şenliklere belediye desteklerinin güçlendirilmesi ele alındı. Seyhan’dan İbrahim Hakverdi, Çukurova’dan Saim Yılmaz, Sarıçam’dan Şükrü Gedik ve Yüreğir’den Mustafa Özden’in katıldığı toplantıda, büyük ölçekli etkinliklere sağlanacak desteğin Büyükşehir Belediyesi koordinesinde tek elden yürütülmesi kararlaştırıldı. Mete Şahin, ilçe belediyelerindeki meslektaşlarının duyarlılığına teşekkür edip, Adana’daki şenlik ve festivallerin daha başarılı geçmesi için verimli bir ortak çalışma sergileyeceklerini söyledi.

ADANA’DA KÜLTÜR-SANAT HIZMETLERINDE GÜÇ BIRLIĞI

Toplantıda 7 Mayıs’ta Sarıçam Piknik Alanı’nda yapılması planlanan Yörük Türkmen Şenliği’nin belediyelerin sağladığı güçbirliğiyle gerçekleştirilmesine karar verildi. Geleneksel Yörük Türkmen Şenliği’nin görkemli yapılması için Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin görev bölümü yapıp, çalışmalara şimdiden başlandığı bildirildi.

www.analizdergisi.com

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

17


FEKE’DE 100 YILLIK SU SORUNUNA ÇÖZÜM ADANA’NIN FEKE ILÇESINDE 9 MAHALLENIN SU PROBLEMI ÇÖZÜLDÜ.

S Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar sonucu Feke’nin Akkaya Mahallesi’ndeki Pınar Gözü kaynağı ile Tapan mevkisindeki Paşalı, Tenkerli, Kaşaltı, İncirci, Topallı, Bahçeli, Kerpiçli mahallelerinin 100 yıllık su sorunu çözüme kavuştu.

18

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

u kaynağında incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 21, yüzyılın Türkiye’sine ve Adana’sına yakışmayan, eşek sırtında vatandaşın evine su taşıdığı zamanların geride kaldığını, Adana’ya yakışır hizmetin kırsal merkez ayrım gözetilmeksizin devam edeceğini söyledi.

Y

üz yıllık su sorunu çözülen dokuz mahallenin sakinleri ise Başkan Sözlü’ye teşekkür etti.

www.analizdergisi.com


ADANA’NIN YÜREĞIR ILÇESINDE BELEDIYE TARAFINDAN ÇAĞIRKANLI MAHALLESI’NDE YAPTIRILAN SPOR TESISI, TAZIYE EVI VE PARKTAN OLUŞAN TESISI TÖRENLE AÇILDI.

Y

üreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, törende yaptığı konuşmada, açılışı yaptıkları spor kompleksin içerisinde 1 adet futbol sahası, 1 adet basketbol sahası, soyunma odaları ve idari binadan oluştuğunu belirtti. Aynı anda kapalı ve açık alanı olan taziye evi ve çocuk parkını da hizmete açtıklarını söyleyen Çelikcan, yapılan bu tesislerin bölgede büyük bir eksikliği giderdiğini vurguladı.

Çelikcan, “Vatandaşlarımız taziyelerini artık rahat ve temiz ortamda yapabilecekler. Gençlerimiz ise yeni açılan spor tesislerinde spor yaparak boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirecekler. Ailelerimiz çocuklarını güvenli bir şekilde parkımıza getireceklerdir. Vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Amacımız her mahalleye bir spor tesisi yapmaktır” şeklinde konuştu.

Özellikle spor tesisinin yapılmasında AK Parti Adana Milletvekili Şükrü Erdinç’in katkısının büyük olduğunu belirten Çelikcan “Gençlik ve Spor Bakanımız Çağatay Kılıç ve Spor Toto Teşkilatının katkılarıyla Yüreğir’de spor tesislerini çoğaltıyoruz. Bizlere bu konuda yardımcı olan bakanlarımıza ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum” dedi.

www.analizdergisi.com

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

19


SONER ÇETIN

Çukurova’da her salı açılış, her perşembe temel atma günü Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Kenan Evren Bulvarı Şehit Faik Balcı Parkı içerisinde yer alan Belediye İletişim Merkezi ve Çok Amaçlı Toplantı Salonunun açılışını gerçekleştirdi.

Başkan Çetin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını büyük bir coşkuyla kutlayacaklarını belirterek, “Cumhuriyetimize ve ulusal egemenliğimize her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. 23 Nisan Pazar günü saat 19.00’da Duygu Kafede toplanıp bir meşale yürüyüşü gerçekleştireceğiz. O gün çocuklarımızın da çok sevdiği sanatçımız Atiye bir konser verecek. Bu coşkulu kutlamaya tüm halkımızı davet ediyorum” diye konuştu. Çukurova’nın yaşam standartlarının her geçen gün yükseldiğinin altını çizen Başkan Soner Çetin, “Her salı

20

açılış her perşembe temel atma töreni yapıyoruz. 2 Mayıs Salı günü Salbaş halkına verdiğimiz sözü yerine getirerek düğün salonunun açılışını yapacak, 9 Mayıs Salı günü Belediye Evleri Adana Koop’ta Mangal Park’ın açılışını gerçekleştireceğiz. Bize bir gün bile dinlenmek yok. Tüm ekip arkadaşlarımla beraber gece gündüz demeden ayağımızı gazdan çekmeden çalışmaya devam ediyoruz. Vücudumuzdaki her su damlasını ter olarak akıtıp aldığımız oyların hakkını vereceğiz. Aynı hızda aynı azimle çalışmaya devam edecek ve yolumuzdan dönmeyeceğiz” dedi.

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

www.analizdergisi.com


HÜSEYİN SÖZLÜ Başkan Sözlü: “Yaşadığımız toprakları bize vatan yapan ecdadımıza sorumluluğumuz var” Adana Büyükşehir Belediyesi ve Karaisalı Belediyesi ortaklığıyla düzenlenecek olan Kuvayi Milliye şenliklerinin basın toplantısında konuşan Başkan Hüseyin Sözlü, Kuvayi Milliye sayesinde Karaisalı’ya düşman ordularının giremediğini vurgulayarak, Adanalıları şenliğe davet etti.

“BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDERIZ” 23 Nisan Pazar günü Karaisalı’da düzenlenecek Kuvayi Milliye Şenlikleri için basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan ve Kuvayi Milliye Derneği Genel Başkanı İrfan Söker katıldı. Toplantıda konuşan Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, Kuvayi Milliye Şenlikleri’nin gelecek nesillerin tarihte verilen mücadeleyi unutmaması için önemli olduğunu belirtirken desteklerinden dolayı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye teşekkür etti.

“KARAISALI IÇIN KUVAYI MILLIYE ÖNEMLI” Toplantıda konuşan Başkan Sözlü, Karaisalı’nın işgale uğramadığını ve Kuvayi Milliye’nin merkezi olduğunu ifade ederken Kuvayi Milliye programlarının Karaisalı için önemli olduğunu vurguladı. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak destek vermekten Adanalılar adına mutlu olduklarını dile getiren Başkan Sözlü, “Yaşadığımız toprakları bize vatan yapan, Milli Mücadele’yi veren ecdadımıza karşı sorumluluğumuz var. Kuvayi Milliye kahramanlarının hakkını ödeyemeyiz” dedi.

www.analizdergisi.com

“Anadolu’dan yükselen ilk ses Adana’dır” Atatürk’ün “Gidip Toros Dağları’na bakınız; eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla Türk’ü yenemez” sözünü hatırlatan Başkan Sözlü, Atatürk’e Milli Mücadele döneminde ilham verenin Adana olduğunu, Milli Mücadele’den sekiz ay önce Atatürk’ün Adana’da bulunduğunu belirtti. Milli bağımsızlık mücadelesinde Anadolu’dan çıkan ilk sesin Adana’dan yükseldiğini söyleyen ve bunu da “Bende bu vekayin ilk hissi teşebbüsü bu güzel Adana’da doğmuştur” diyerek vurguladığını belirten Başkan Sözlü, basın toplantısı sonunda tüm Adanalıları Karaisalı’da düzenlenecek şenliklere davet etti.

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

21


ÇUKUROVA GAZETECILER CEMIYETI (ÇGC) 42.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI.

42. yıl kutlaması kapsamında Başkan Cafer Esendemir, Yönetim Kurulu üyeleri ve gazeteciler, Atatürk Anıtı’nda bir araya geldi. Başkan Esendemir ve Yönetim Kurulu üyeleri Hüseyin Arat ile Süreyya Uri Aksoy, Atatürk Anıtı’na çelenk koyup, saygı duruşunda bulundu. Daha sonra etkinliğe katılanlarla Basın Anıtı’na geçildi.

ÇGC

Ç

GC Başkanı Cafer Esendemir, Semra Abik ve Emre Ekici Basın Anıtı’na çelenk koyarken, Özgürlük Meşalesi’ni de Başkan Esendemir, Yönetim Kurulu üyeleri birlikte yaktı. Esendemir, Basın Anıtı’nda yapılan törende şunları söyledi: “Temel görevi halkı bilgilendirmek olan medya ve mensupları, son yıllarda hak etmediklerine inandığımız uygulamalarla karşı karşıya kalmaktadır. Malesef demokrasiyi, basın ve ifade özgürlüğünü içselleştirememiş olan bazı çevreler; yayın kuruluşlarında yer alan haber ve eleştirilere tahammül gösterememekte, işi bazen tehdit ve boykota, bazen de fiili saldırıya kadar götürmektedirler. Medya çalışanları olarak her şart ve koşulda; Atatürkçü çizgide, demokrasiye sonuna kadar bağlı kalarak kamuoyunu doğru bilgilendirme görevimizi yerine getirme çabası içerisinde olacağız.” Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili İbrahim Özdiş basın anıtındaki törende, “Gazetecilerin bugün burada yaktığı özgürlük meşalesi sonsuza kadar yanık kalsın, ülkemizi ve milletimizi aydınlatmaya devam etsin” diye konuştu. Törene CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, ÇGC Yönetim Kurulu üyeleri, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Adana Şube Başkanı Mustafa Boz, ÇGC üyesi ve gazeteciler katıldı. 22

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

www.analizdergisi.com


V İ T O M O T O L E D O M

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

23


“ULU ÇIÇEĞ SLARARA ON B I KARNA SI PORTA VALI INLE ” BU KAL RCE IN Y BULU SANI AD IL DA A ŞTUR DU. NA’DA

L A V A N R A K A D ' A ADAN U S U K Ş O C

i österdiğ bir ilgi g n u e ğ t k o li y rın çok larla bir atandaşla usunu vatandaş Adana’nın v e v ı ığ , şk nd rin yaşa Demirtaş stival co lilik görüntüle isi sırasında, fe n Vali Mahmut ı ile kent r li k la n u e g r y z u e e d d g e a Hayli i k de ışm l Çiçeği alanında luğu ifa ve dayan ana’da Portaka lu t k u li r m e b u a karnaval Ad ber duğ çen ve tan duy meği ge al birlik, Nisan’da k “ s e a m n e m r a lu a e y p z ş la o ü a ğ y ıra, t tkılar sa si olmak ın yanı s nemli ka ta tertip komite ö tanıtımın e in s e etti. aş gelişm esinde b luşlara teşekkür m n niyet bilincinin le n e z ana Em ın dü e kuru d n v ” A lı a m a v u d r a u n ın i, k Kar dikleri alan n tüm kiş in sergile yla rnaval e a r in r k e v le k a e im d t t des ti sırasın l hareket re coşku uzun sü n ziyare iş ekipleri ve öze ’ı a ş c a r t ir la ş m a y e , vatand hmut D unus timleri, asa izlenerek Vali Ma Y lı le ğ iy a n b e e beğ ğü’n Müdürlü üyük bir ilgi ve b r e gösteril ı. alkışland 24

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

www.analizdergisi.com


Karnavala Vali Mahmut Demirtaş , Eşi Hanımefendi Beyh an Demirtaş’ın yanı sı ra Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Jandarma Bölge Komutanı Tümgene ral Hacı İlbaş, Büyükş ehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, İl Emniyet Müdürü O sman Ak, Oda Başkanla rı, Kamu ve Sivil Toplum Ku ruluşu Temsilcileri ile binl erce vatandaş katıldı.

r katılanla inliklere k t li e m e n n e len tin ö a düzen rdu. Ken ld u n a ld v a o a d d n ın i r r ış a rtd dele n k en ve yu k ve cad a çevire d a k ın k o in n o ç iç s la t a a r le d u n riy nın ı. Y bir şöle klerin ya nk giysile oğunluk yaşand k li e ü r in y a k ü g t b n e e i li r Kent rken, üyük y , eğlence ortak olu aval alanında b rnavalda a k n n a coşkuya r r a u e a buluşt inde ve k e eğlenc caddeler ce kişiyi Adana’d ite de yer aldı. nserde is lanında o r iv k t le i k a in iğ l b d r a e a gelen sanats plarının v i çekti. Karnaval ltürel ve g dora Gru il n aşandı. k a y ü P y a e sayıda kü ü v m b olpa patla ri de K a le ı, r d e ığ ın s r d n ıl la t o in satış zey’in k işinin ka ı ürünler Umut Ku n fazla k sına olmama 50 binde tı. Redd Grubu ve ği temalı el yapım j e t r o k içe ıldır aval laş gibi karn e ortakal ç , son 2 y zirveye u t p r iz a u d k im r z iğ o la d t B e d stan n hedefl li Haydar i bir süre kurulan önderi A rek, “Yola çıkarke onuma, 5 yıl gib ir k fi ın k te rnavalı’n ediğimiz ığını belir Çiçeği Ka in hedefl ahip çıkt dedi. iç s ” e z r la u ü a r s v o Portakal a yaşıy karn zun bir u ın u n u lk a akal r a h u h a r d n u ve g . Çok nen Port lı u rağme le a n n v u e a ğ z n ü r lu d a lu im lkın k beşincisi a ünlü is anın mut artık “ha ti. Bu yıl atından çok sayıd rmış olm t a e ş a ın b k ı a y y ulaşma Adana’ya miyet ha bu yıl da e birlikte iş ve ce r la a im s çı il ada, l için ünlü ok sayıda sanat u. Yarışm an ld Karnava ç o a e ’n n lı h rnava ecana sa r arasınd Çiçeği Ka üyük hey nsıtan kostümle an Oğuz b e in y ı. i d a de katıl tanbul’d lduğu gib alı’nın ruhunu y ı. İkinci İs her yıl o v a d ı” n n r s a a a z a K m k i ış ğ i e iğ Yar rtakal Çiç ı kostüm birincil Tasarım ışı ile Po ığ y ti. “Kostüm d t la la e n r a e a a s ta n eld mod itşahin’in l’dan Ezgi Gülme iğ fütüristik Y e r an Cem ü İstanbu Adana’d çüncülüğ ü , n e k r Şahin olu www.analizdergisi.com

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

25


KADIN SANAYICILER “MÜKEMMELLIK MODELI” ILE TANIŞTI Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) faaliyet gösteren kadın sanayicilere, şirketlerin kurumsallaşması için önemli bir yönetim modeli olan “EFQM Mükemmellik Modeli” tanıtıldı.

A

OSB Bölgesinde faaliyet gösteren bir restoranda Türkiye Kalite Derneği (KalDer) işbirliğiyle düzenlenen programda, KalDer eğitimcisi Müjgan Kerman, katılımcılara, Türkiye’deki küçük ve büyük ölçekli şirketlerin mükemmellik yolculuğunda derneğin üstlendiği çalışmaların öneminden bahsetti. Kerman, KalDer’in, mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek, ülkenin rekabet gücü ve refah düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmayı kendisine misyon edindiğini, ülkemizde sürdürülebilir iş yaşam kalitesine yön gösteren, dönüşüme liderlik eden bir sivil toplum kuruluşu olmayı hedeflediğini kaydetti. “EFQM Mükemmellik Modeli”nin, mükemmel kuruluşların sahip oldukları ortak temel değerler, bu değerleri hayata geçirmek için neler yaptıkları ve elde edilen sonuçların neleri kapsadığına ilişkin geniş bir bakış açısı oluşturmak üzere Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı tarafından geliştirilen yönetim çerçevesi olduğuna işaret eden Kerman, bu modelin; iş mükemmelliği ve mükemmel kuruluşlarla ilgili tüm unsurları ortaya koyduğunu ifade etti. Müjgan Kerman, “’EFQM Mükemmellik Modeli’, sürekli gelişme ve mükemmel sonuçlara ulaşmak için bir rehberdir. Aynı zamanda kurumsal mükemmellik için bir değerlendirme aracı, Toplam Kalite için de bir yol haritasıdır” dedi. 26

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

Bu modelin, iyileştirme fırsatlarına ve kuruluşun nasıl çalıştığına bakılmasına yarayan ileriye dönük bir sistem olduğunu vurgulayan Kerman, “Bu sistemde temel kavramlar; müşterilere değer katma, sürdürülebilir bir gelecek yaratma, kurumsal yetenekleri geliştirme, yaratıcılık ve yenileşimden yararlanma, vizyoner, esin veren ve bütünsel liderlik, çeviklikle yönetme, çalışanların yetenekleri ile başarma ve mükemmel sonuçları sürdürmedir. Temel kavramlar, EFQM tarafından tanımlanan mükemmellik için yapılacaklardır. Bu kavramlar, kuruluşun hedeflerini gerçekleştirmesine yarayan iyileştirmeye ve öğrenmeye temel oluşturur“ ifadelerini kullandı. www.analizdergisi.com


Polislik hayali gerçek olan 5 yaşındaki Z iya Yusuf Can Mermer, Adan a Emniyet Müdürü Osm an Ak’a plake t ve fotoğrafların ın olduğu tablo takdim etti Adana Emniy et Müdürü Os man Ak, Mavi Çocu k Utku Umut Işıkları Derne ği tarafından lösemili çocu klara yönelik düzenlenen m oral yemeğin e katıldı. Polisli k hayali gerçe k olan 5 yaşınd aki Ziya Yusu f C an Mermer, gece de Ak’a plake t ve fotoğrafla rının olduğu ta b lo takdim etti. İmza attığı so syal sorumlu luk projeleri ile ço cukların “Osm an amcası” halin e gelen Adana Emniyet Müd ürü Osman A k, Mavi Çocuk U tku Umut Işık la rı Derneğinin lö semili çocukla ra ve ailelerine d üzenlediği mo ral yemeğine katı lıp çocuklara sürpriz yaptı. Bir otelde düzenlenen y emeğin açılışın da konuşan Mav i Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başk anı Kemal Yücel, kendi çocuğun u da lösemiden do layı kaybettiğ ini, bu yüzden lös emili çocukla r için ellerinden gele ni yaptıklarını belirtti. www.analizdergisi.com

B ü y üd ü ğ ü n d e polis olmak isteyen ve geçtiğimiz ay larda polis kıyafeti giydirilip İl Em niyet Müdürlüğüne eskort eşliğinde götü rülen 5 yaşındaki lö sem i hastası Ziya Y usu f Can Mermer, yemekte Adana Emniy et Müdürü Osma n Ak’a plaket ve fotoğrafların ın yer aldığı bir tablo takdim etti. Program s on u n d a çocuklar, Ak il e bol bol fotoğraf çekti rdi. Düzenlenen m oral yemeğine CHP Adana Milletvekili İbra him Özdiş ve Toplu m Destekli polis ler de katıldı.

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

27


28

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

www.analizdergisi.com


ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI 15 YENI OTOBÜS DAHA ALDI. Otobüs alımı töreninde konuşan Başkan Sözlü, kent insanının daha huzurlu ve konforlu ulaşımı için alım gerçekleştirdiklerini ifade etti.

DAHA HUZURLU VE KONFORLU ULAŞIM Adana Büyükşehir Belediyesi, ulaşım ağını güçlendirmek amacıyla TEMSA’dan 15 adet otobüs alımı gerçekleştirdi. Otobüs alımında konuşan Başkan Sözlü, Adanalıların toplu taşımada daha konforlu ve huzurlu yolculuk etmesini önemsediğini ifade etti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü

“KENTIN ÖZ KAYNAKLARINI KULLANIYORUZ” Adana’nın yatırımcıya kapılarının açık olduğunu belirten Başkan Sözlü, “Adana Büyükşehir Belediyesi olarak dışarıdan gelen yatırımcıya kapılarımız her zaman açık ancak kentin kendi kaynakları varken o kaynakları kullanmaktan taraf bir belediye başkanıyım. TEMSA’da istihdam edilenler Adana halkının insanları. Adana’ya konfor ve estetik katacak araçların kazasız belasız Adanalıya hizmet etmesini temenni ediyorum” dedi.

www.analizdergisi.com

Törenin ardından Başkan Sözlü’ye 15 otobüsün anahtarı takdim edildi.

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

29


ASKİ Hizmette Dur Durak Bilmiyor

Karataş Tuzla Mahallesi’ne Yeni Kanalizasyon Hattı

Adana’nın dört bir yanında içme suyu ve kanalizasyon hizmetlerini aralıksız sürdüren Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), Karataş İlçesi’ne bağlı Tuzla Mahallesi’nde kanalizasyon hattı döşeme çalışması gerçekleştiriyor. ASKİ ekiplerinin özveriyle gerçekleştirdikleri yeni hat projesi kısa bir süre içerisinde sona erecek. Proje sonunda toplam uzunluğu 3 kilometre olacak hattın 1,5 kilometrelik kısmı döşendi. Yeni kanalizasyon hattının tamamlanmasının ardından Tuzla mahallesi sakinlerinin kanalizasyon ve altyapı sorunları tamamen ortadan kalkacak. Karataş Tuzla Mahallesi’nde gerçekleştirilen yeni kanalizasyon hattı projesiyle birlikte aynı zamanda mesken 30

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

bağlantıları da gerçekleştiriliyor. OPRUKÇU: ‘’ŞEHRİN HER NOKTASINDA HİZMET VERİYORUZ’’ Şehrin her noktasında ayrım yapmaksızın hizmet verdiklerini dile getiren ASKİ Genel Müdürü Hüseyin Oprukçu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün vatandaşların mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi konusunda hassas olduğunun da altını çizdi. Oprukçu, ‘’Zaman kaybetmeden vatandaşlarımızın sorunlarını çözüme ulaştırmaya çalışıyoruz. Şehir merkezine olduğu kadar ilçelerimize de aynı sorumlulukla hizmet götürüyoruz. Adana’da çözülmedik sorun bırakmayacağız.’’ şeklinde konuştu.

www.analizdergisi.com


SEYHAN BELEDIYE BAŞKANI ZEYDAN KARALAR: “BELEDIYECILIKTE GÜNLÜK IŞLERI YAPARAK BAŞARILI OLAMAYIZ”

Seyhan Belediyesi tarafından Mürseloğlu Mahallesi’ne yaptırılan yol, muhtarlık binası ile çocuk ve dinlenme parkının açılışı yapıldı. Açılış törenine Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yanı sıra Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Sözütek, CHP Seyhan İlçe Başkanı Abeydullah Kolcu, Yüreğir İlçe Başkanı İsmet Yüksel Seyhan ilçesi mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri katıldı. Göreve geldikten sonra hizmette ayrım yapma işine son verdiklerini belirten Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mürseloğlu’nun en büyük sorunlarından biri olan tapu ve imar sorunu da yakın zamanda çözeceklerini söyledi. Karalar, “Bir dizi açılış yapıyoruz. Adanalılar, Seyhanlılar sayesinde her açılışımız bir miting gibi oluyor. Tabi hakikaten son 3 yılda Adana’da, Seyhan’da değişimi görmemek mümkün değil. Seyhan’ı ciddi anlamda dönüştürüyoruz. İlk belediye başkanı olduğumda dedik ki; günlük işleri yaparak iyi bir belediye başkanlığı yaptığımızı saylamacağız. 50- 60 yıldır el atılmayan problemlere el attık. Bu memlekete doğan neredeyse bu memleketin her sorunun bilen bir kardeşinizim. Mürseloğlu seddeden ayrılmış bir yer Sadece burada değil birkaç köy burada böyle; toprak sizin değil DSİ’nin bunu çözeceğiz inşallah. İnşallah bu dönem bitmeden buraları imarlı bölgeler haline getireceğiz. İmar uygarlık demek, daha sağlam dayanıklı binalar demek, güzel konutlarda oturmak, daha geniş yollar demektir” şeklinde konuştu. “Başkan Karalar ile hizmetler gecikmez oldu” Merkez ilçe olmalarına rağmen yerleşim yeri olarak Adana’ya çok uzak kaldıklarına ve bu yüzden bazı hizmetlerin geç kaldığına vurgu yapan Mürseloğlu www.analizdergisi.com

Mahalle Muhtarı Mehmet Kiçik, Zeydan Karalar’ın seçilmesi ile birlikte tüm hizmetleri eksiksiz aldıklarını söyledi. Muhtar Kiçik, “Mürseloğlu Mahallesi Adana’nın merkezi, kalbi konumundaki Seyhan ilçesinin en uç mahallesidir. Her ne kadar merkez ilçenin bir mahallesi olsak ta ilçenin en uzağında biz varız. Bu nedenle bazı hizmetler buruya gelmekte biraz gecikir. Anacak Seyhan Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar seçildikten sonra bu gecikmeyi yaşamaz olduk. Merkezde ne yapılıyorsa burada da o hizmeti fazlasıyla görüyoruz. İşte bu nedenledir ki şahsım ve mahalle halkımız Başkanımız Zeydan Karalar’ı çok sevmektedir. Bugün mahallemizde yol, park ve muhtarlık binası açılışımızı gerçekleştiriyoruz. Bugün yapacağımız açılışlar bunlar. Ancak bununla birlikte yıllar boyu mahallemizde çözüm bekleyen bir sorun daha vardı. Çözülmesi için uzun süre uğraş verdiğimiz ancak hükümetlerin bile çözemediği tapu sorununu bugün başkanımız Sayın Zeydan Karalar’ın çabaları ile çözüm aşamasına gelmiştir. Ben başta kendisi olmak üzere mahallemize hizmetleri getiren tüm belediye personelimize teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından yol, muhtarlık binası ile çocuk ve dinlenme parkının açılışı yapıldı.

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

31


ADANA’YA MACERA TEMALI BOTANIK PARK

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Seyhan Nehri’nin Yüreğir yakasında 122 bin metrekare alana macera temalı botanik park yapacaklarını söyledi.

Seyhan Nehri’nin Yüreğir yakasında 122 bin metrekare alana sahip yeni park yapacaklarını belirten Çelikcan “Proje ihalesi yapılan park, macera temalı olacak. İçerisinde temalı çocuk alanları, aromatik peyzaj alanları olup, botanik park olarak projesi hazırlanıyor” dedi.

Çelikcan, yaptığı açıklamada, Adanalı’nın nefes alacağı mekanlar oluşturma gayreti içerisinde olduklarını belirterek, yeni projeleri Adanalıyla buluşturacaklarını ifade etti.

32

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

Bu projeyle Seyhan Nehri ile vatandaşları buluşturmak istediklerini vurgulayan Çelikcan “Dünyada içerisinden böyle temiz bir nehir geçen başka bir şehir yoktur. Ama biz bundan yeterince faydalanamıyoruz. Bu amaçla Orman Bölge Müdürlüğümüze ait olan ve fidanlık olarak kullanılan alanı yeşil alan ve park yapmak üzere tahsisini gerçekleştirdik. Proje ihalesini yaptık ve yakında yapım ihalesini de gerçekleştireceğiz. Parkın içerisinde su kayağı tesisi, yüzer sahne, marina amfi, optimist marina, yelken kulübü, ahşap iskele, 2 adet kır kahvesi, emekli ve engelli evleri, festival alanları, seyir terasları ve deniz feneri olacak” diye konuştu.

www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

33


BÜYÜKŞEHIR EĞITMENINDEN EBRU SERGISI

dana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı okuma salonlarında Ebru Sanatı eğitmenliği yapan Tülin Kayhan, 2. kişisel sergisini 75.Yıl Sanat Galerisi’nde açtı.

A

Kayhan’ın ‘‘Mistik Yolculuğum’’ adını taşıyan sergisinde 150 eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 27 Nisan’a kadar sanatseverlerin beğenisine açık olan sergide “Çiçekli Ebru, Akkase Ebru, Kumlu Ebru, Mumlu Ebru, Rölyef, Resim olmak üzere 6 kategorideki eserler sanatseverlerle buluştu.

Adana Büyükşehir Belediyesi olarak sanata ve sanatçıya her zaman destek olduklarının altını çizen Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı bürokratları, sergiyle ilgili şunları söyledi: “Adana, daima sanatla iç içe yaşamış ve sanata sahip çıkmış bir şehirdir. İçinden ünlü sanat isimleri çıkaran Adana, sanatın şehridir. Ebru sanatı bilinen en eski Türk sanatıdır. Okuma salonlarında yüzlerce vatandaşımıza ebru sanatı eğitimi vererek bu sanatın yaşamasına katkıda bulunuyoruz. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra da sanata ve sanatçıya daima sahip çıkacağız.’’

75. YIL SANAT GALERISI’NDEKI SERGININ AÇILIŞINA ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI BÜROKRATLARI VE ADANALI SANATSEVERLER KATILDI. 34

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

www.analizdergisi.com


Yüreğir Serinevler Spor Salonu’nda gerçekleştirilen yarışmalarda kız ve erkek öğrencinin katıldığı müsabakalar çekişmeli geçti. Dereceye giren sporcular “Türkiye Okullararası StepArtistik Cimnastik Grup Yarışması”nda Adana’yı temsil etmeye hak kazandılar. Yapılan müsabaka sonunda kategorilerinde dereceye giren okulların isimleri şu şekilde:

Küçükler: Özel Mektebim

Çukurova Bilfen, Kabasakal Ortaokulu, Tuğrul Bey Ortaokulu, Süreyya Nihat Oral Ortaokulu

Yıldızlar: Özel Başkent

"

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği “Okullararası StepArtistik Cimnastik İl Birinciliği” tamamlandı.

Ortaokulu, Özel Mektebim Çukurova Bilfen, Akşemsettin Ortaokulu, Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç Ortaokulu, Süreyya Nihat Oral Ortaokulu

Gençler: Özel Başkent

"

Fen Lisesi, Yüreğir Halıcılar Anadolu Lisesi

www.analizdergisi.com

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

35


2

3 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Adana’da da coşkuyla kutlandı. Erkan Koleji öğrencileri, şarkılar söyleyip, dans ederek bayramın keyfini çıkardı.

E

rkan Koleji’ndeki kutlamalar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılışta konuşan Erkan Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü İzzettin Yüzçelik, konuşmasına, çocuklara bu bayramı hediye eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkür ederek başladı. Yüzçelik, “Bu güzel günü hazırlayan bütün hocalarıma, siz değerli öğrencilerimize ve en önemlisi sizler kadar değerli evlatlar yetiştiren velilerinize teşekkür ediyorum” dedi.

36

ANALİZ DERGİSİ v NİSAN 2017

www.analizdergisi.com


ADANALILAR “ZUMBA” ILE COŞTU FARKLI ŞEHIRLERDEN 35 ZUMBA EĞITMENINI BIR ARAYA GETIREN “MASTERCLASS ZUMBA” ETKINLIĞINE, SPOR VE EĞLENCE TUTKUNU ADANALILAR ILGI GÖSTERDI

ERKAN SPORTS LIFE

S

ağlıklı yaşamın ilk şartı olarak nitelendirilen sporu sevdirmek ve geniş kitlelere yaymak amacıyla Erkan Okulları bünyesinde düzenlenen etkinliğe katılanlar, hem spor yaptı hem de doyasıya eğlendi.

F

azla kilolarından kurtulup, fit bir görünüme sahip olmak isteyenler ile sağlıklı yaşam için spordan vazgeçemeyenler, son zamanların en gözde dans-fitness akımı “zumba” ile stres attı. Adana, Aydın, Karaman, Mersin, Hatay, Ankara, Konya, Şanlıurfa, Osmaniye ve Manisa’dan gelen 35 zumba eğitmeninin katıldığı “Masterclass Zumba” etkinliğine Adanalılar ilgi gösterdi. Ünlü zumba eğitmeni Mahmut Özmetli öncülüğünde, DJ’in çaldığı hareketli müzikler eşliğinde yapılan zumba dansı, katılımcılara keyif dolu anlar yaşattı. www.analizdergisi.com

Erkan Sports Life Müdürü Gülben Dönmez, Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Türkiye’nin birçok şehrinden organizasyonumuz için gelen eğitmenlere de teşekkür ediyorum. Çok keyifli bir etkinlik oldu, tüm katılanlara sağlıklı bir hayat diliyorum” dedi. Organizasyon sonunda yapılan çekilişte; 1 kişiye 1 aylık üyelik, 3 kişiye 1 haftalık giriş, 1 kişiye de istediği bir arkadaşıyla tüm spor tesisinden 1 gün boyunca yararlanma hakkı hediye edildi.

NİSAN 2017 v ANALİZ DERGİSİ

37


Adana Büyükşehir Belediyesi ve Karaisalı Belediyesi ortaklığında Kuvayi Milliye Şenlikleri gerçekleştirildi.

KARAISALI’DA KUVAYI MILLIYE ŞENLIKLERI

Şenlik alanında vatandaşlara hitap eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karaisalı’nın Kuvayi Milliye’nin merkezi olduğunu vurgularken bağımsızlık meşalesinin yakıldığı Adana’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kurtuluş ilhamı verdiğini ifade etti.

Karaisalı Stadı’nda gerçekleştirilen, geleneksel Kuvayi Milliye Şenlikleri bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çeşitli aktiviteler ve yöresel kültürel etkinliklerle on binlerce vatandaşla buluştu. Programın ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, Karaisalı’nın kahraman Kuvayi Milliyeciler sayesinde düşman işgaline uğramadığını, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini bu süreçte bir olmak, iri ve diri olmak gerektiğini vurgularken programa katkılarından dolayı Adana Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Sözlü’ye teşekkür etti. Aslan’ın ardından kürsüye çıkan Karaisalı Kaymakamı da Kurtuluş Savaşı’nın kahramanları Kuvayi Milliyecileri rahmetle anarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı. “YÖRÜKLER DÜŞMANA ‘DUR’ DEMIŞTIR” Konuşmasında Kuvayi Milliye şenliklerinin yalnızca bir şenlik olarak algılanmaması gerektiğini, günün bu topraklarda Kuvayi Milliye ateşini yakan vatanımız ve bayrağımız için canını ortaya koyan kahramanların ruhlarının hala diri olduğunu gösterme günü olduğunu belirten Başkan Sözlü, Kuvayi Milliye’nin Karaisalı için çok büyük bir önem arz ettiğini ifade ederek, “Memleketin dört bir yanı, vatan toprağı düşmanın çizmeleri altında eziliyorken Karaisalı’nın yiğit Yörükleri tarihi bir görevi üstlenmiş ve düşmana Toroslar’ın eteğinde ‘dur’ demiştir” dedi.

“EGEMENLIĞIN YEGANE VE MUTLAK SAHIBI TÜRK MILLETI’DIR” Atatürk’ün Samsun’a çıkıp Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmadan sekiz ay önce Adana’da bulunduğunu, milli mücadelenin bağımsızlık meşalesinin Adana’dan yakıldığını hatırlatan Başkan Sözlü, Kuvayi Milliye şenliklerinin anlamlı bir günde, 23 Nisan’da gerçekleştirilmesinin günü daha da anlamlandırdığını belirtti. Egemenliğin yegane ve mutlak sahibi Türk Milleti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ile kendi mukadderatına sahip çıktığını açıkça gösterdiğini aktaran Başkan Sözlü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milli iradenin sembolü olduğunu söyledi. “TÜRK ÇOCUKLARI DÜNYA’YA TÜRK’ÜN ADALETINI HAYKIRACAKLAR” Türk Milleti’nin geleceğinin kaynağının çocuklar olduğunu belirten Başkan Sözlü, “İnanıyorum ki Türk çocukları, Atatürk’ün açtığı bu kutlu yolda, gösterdiği hedefe koşar adım yürüyecek, Türk Milleti’nin yarınlarında söz sahibi olmakla kalmayacak Dünya’ya Türk’ün esaret tanımazlığını, adaletini, yılmaz ve yıkılmazlığını haykıracaklardır” diye konuştu. Öte yandan Başkan Sözlü alanda kurulan Yörük çadırlarını ziyaret ederken vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı. Vatandaşlarla sohbet eden Başkan Sözlü, onların ikramlarını ve fotoğraf çekilme isteklerini geri çevirmedi. Programın ikinci bölümünde ise Ankaralı Ayşe ve Osman Öztunç sahne aldı.


Böcek yapışmalarına ARACINIZ DEĞER Çamur, balata tozu vs. KAYBETMESİN Kuş pisliği tutunma ve aşındırmalarına Su lekelerine Ağaç özsu ve reçinelerine Su ve Solvent bazlı kimyasallar Kireçli su aşındırmalarına Oksitlenmeye Asit yağmuru aşındırmalarına Endüstriyel serpintilere Zararlı UV ışınlarına Parlaklık kaybına

SERAMİK

Aracınızı tüm bu olumsuz etkenlerden korunmak sizin elinizde!

0507 716 49 93 0533 762 59 49 İbrahim Mete Bulvarı (Eski Cezaevi Karşısı) CEYHAN


ANALİZ DERGİSİ SAYI 5  
ANALİZ DERGİSİ SAYI 5  
Advertisement