Page 1

ANALIZ

AYLIK HABER

.

SİYASET

.

EKONOMİ

.

AKTUALİTE

FEKE’NIN 97. KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜNE BÜYÜKŞEHIR DAMGASI

ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

4-5

. . SPOR

27

KÜLTÜR DERGİSİ

FEKE’NIN 97. KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 102. YILI

6-7 SEYHAN BELEDIYESI’NDEN 42 MILYON 440 BIN LIRALIK YATIRIM Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP’li Seyhan Belediyesi’nin toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.

26

17

10-11


IÇİNDEKİLER 08

04-05

09

06-07

10-11

13

İmtiyaz Sahibi Devlet İNCİ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Burak GÖKDENİZ 2

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

Adres Yeniyurt Mah. Mücahitler Caddesi Tekel Sitesi D Blok Kat:1 No:8 Seyhan / Adana Basım Yeri Truva Reklam B. Kırım Mah. Yücekök Cad. No25/A Ceyhan/Adana

14

İletişim 0 506 730 57 21 www.analizdergisi.com analiz@analizdergisi.com /@Analiz_Dergisi /analizdergisi

www.analizdergisi.com


MART 2017

v

ANALİZ DERGİSİ

15

17

16 18

20 22

21

24

26

23

28

27

MUHTARLARA “MUHTARLIK 29 ADANA’DA SANAT SOKAĞA ÇIKTI 30 ÇUKUROVA’DA 2 AÇILIŞ BIRDEN 31 SARIÇAMLI BİLGİ SİSTEMİ”SEMİNERİ VERİLDİ

32 RAMAZANOĞLU KONAĞI www.analizdergisi.com

ASKİ SPOR 35 ADANA 10.GALİBİYETİNİ ALDI

MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

3


18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 102. YILI

ADANA VALİSİ MAHMUT DEMİRTAŞ;

“Aziz şehitlerimizin sergilediği destansı kahramanlığın ışığında; rengini şehitlerimizin döktüğü kandan alan ay yıldızlı bayrağımızı, büyük bir inanç, coşku ve gururla dalgalandıracağımızı, tarih boyunca milli ve manevi değerlerine yürekten bağlı bir millet olarak özgürlüğümüz ve bağımsızlığımızdan asla taviz vermeyeceğimizi tüm dünyaya bir kez daha kararlılıkla ve yüksek sesle haykırıyoruz. Bilinmelidir ki aziz milletimiz; birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi, huzurumuzu ve toplumsal barışımızı bozmaya yönelik hain odakların amaçlarına ulaşmalarına asla izin vermeyecek, asla müsamaha göstermeyecek, gerekli yanıtı her koşulda verecektir.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü kapsamında 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı’nca Org. İzzettin Çalışlar Kışlası’nda şehitler adına fidan dikildi.

Tüm etnik kökenleriyle tarih boyunca birlikte barış içinde yaşamış olan milletimizi bölme gayretleri beyhude çabalar olmaktan öteye gidemeyecek, tarih boyunca her türlü zorluğa göğüs geren asil milletimiz bu vatan topraklarında özgürce, milli birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam edecektir. Bu duygularla, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, daima sahip çıkacağımız şehit aileleri ve yakınları ile milletimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

4

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

www.analizdergisi.com


18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü dolayısıyla şehitlerin isimlerinin isimlerin dikilecek fidanlara verileceği belirterek, “Burada düzenlediğimiz tören vesilesiyle bir kez daha terörü lanetliyoruz. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerimize sabırlar diliyorum. Şehitlerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun” dedi.

6. MEKANİZE PİYADE TÜMEN VE GARNİZON KOMUTANI TÜMGENERAL HAKAN ATINÇ;

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN SÖZLÜ; Türkiye’nin tarihte olduğu gibi bugün de emperyalist güçlere karşı sınırları içinde ve dışında büyük bir mücadele verdiğini ifade eden Başkan Sözlü, “Dünya’da güç konumundaki ülkeler teröre destek vererek Türk Milleti’nin varlığından rahatsızlık duyabilir. Ancak Nihal Atsız’ın da ‘Yırtıcılar az yaşar!’ dediği üzere Türk Milleti’nin yırtıcı yiğit evlatları ve o evlatların acısını yüreğinde kor gibi taşıyan anaları bitmez. Çanakkale ruhu bugün de diridir” dedi.

www.analizdergisi.com

MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

5


SEYHAN BELEDIYESI’NDEN 42 MILYON 440 BIN LIRALIK YATIRIM Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP’li Seyhan Belediyesi’nin toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. Havanın yağışlı olmasına karşın açılış törenine binlerce Adanalı katıldı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu yapılan hizmetlerden dolayı teşekkür ederken, Meydanlarda verdiğimiz sözün arkasında olduğumuzu Zeydan Başkan gösterdi, dedi.

6

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

KILIÇDAROĞLU: HUZUR İÇERİSİNDEYİM “Meydanlarda verdiğimiz sözün arkasında olduğumuzu Zeydan Karalar gösterdi” diyen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu yüzden huzur içerisinde olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu,“Bu memleketten huzur olsun, barış olsun dedik. Dünyanın en güzel memleketinde yaşıyoruz. Bu güzel ülkede hep beraber barış içerisinde, huzur içerisinde yaşamak istiyoruz. Ve bunun mücadelesini veriyoruz. Biz iktidar olursak sözüm söz asgari ücret bin 500 lira olacak dedik. Vatandaşımız takdir etmedi. Dedi ki; ‘bekleyin bunların sözleri var önce bu sözlerini yerine getirsinler’ Biz nerede CHP’li bir belediye var ise orada asgari ücret bin 500 lira oldu. Şimdi asgari ücretin üstünde... Yine sözüm vardı bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmesin, hiçbir ailenin geliri 600 liradan aşağı olmasın. Aile sigortası olsun, her evde huzur olsun, her evin aşı her evin işi olsun. Bütün belediyelerimiz sırayla uyguluyorlar Şimdi Zeydan Başkanımız başladı burada hiçbir ailenin geliri 600 liranın altında olmayacak. Meydanlarda verdiğimiz sözün arkasında olduğumuzu Zeydan başkan gösterdi. Bu güzden huzur içerisindeyim. Diyorlardı ki ya parayı neredene bulacaksın? Kul hakkı yemezsen, para var arkadaşlar. Türkiye zengin bir ülkedir. Siyasetçi cebini değil, vatandaşı düşünür ise parası vardır. Her türlü imkânımız vardır” şeklinde konuştu.

www.analizdergisi.com


BORÇLU BELEDİYEDEN YATIRIM YAPABİLEN BİR BELEDEYEYE Yapılan yatırımımlar ile ilgili bilgi veren Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Borçlu aldıkları belediyede hiçbir ek kaynak yaratmadan borçların tamamını ödeyip hizmet yaptıklarını belirtti. Başkan Zeydan Karalar, “Bugün burada birkaç hayırlı iş yapıyoruz. Mahalle merkezi değil şehir merkezi açıyoruz. Düğün salonları pahalı, çok daha ucuza burarda düğün yapacaksınız. Peygamberimizin emrettiği gibi komşunuz aç yatarken siz tok yatamayız dediğinden dolayı kimse aç yatmasın diye aşevi açıyoruz. Şehit Fatih Yeniay kardeşimizin ismini verdik mahalleye… Genel Başkanımızın hayalindeki projeyi gerçekleştirdik. Hiç kimse yatağa aç girmesin diye aile sigortası projesi sunduk. Bugün bin 500 aileye Seyhan halk kart dağıtacağız. Şakirpaşa, Ova, Onur, Uçak mahalle ortasında 10 bin metre kare alanda mega spor tesisi açacağız. 2 kreş 2 taziye evi açıyoruz. Ve yaptığımız binaların tamamında yeşil enerji kullanıyoruz. Kendi enerjisini kendi üretiyor. 20 bin kişinin çalıştığı yeni sanayide ara elaman ihtiyacını karşılayacak yer verdik ciddi bir eksiği giderecek” ifadelerine yer verdi. SEYHAN HALK KART İLE 1500 AİLEYE DÜZENLİ YARDIM Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı toplu açılış ve temel atma töreninde Seyhan Halk Kart’ın tanıtımı ve dağıtımı gerçekleştirdi. Maddi durumu iyi olmayan yaklaşık 1500 aileye “Seyhan Halk Kart” verildi. İhtiyaç sahibi aileler böylelikle her seferinde belediyeye veya herhangi bir yere başvuru yapmadan düzenli gıda ve giyim yardımlarından yaralanabilecek. Uygulamada aylık geliri 600 Türk Lirası altında olan aileler yararlanabilecek.

ENGELLİ SPOR MERKEZİ ATMA TÖRENİ Sosyal belediyecilik ile ilgili olarak 3 yılda sayasız birçok projeyi hayata geçiren Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kısa adı GENÇMER olan Engelli Spor Merkezi’nin de temelini attı. Engelli Spor Merkezinde; paralimpik spor akademisi, spor okulu, fizik tedavi merkezi, kültür sanat atölyeleri, etüt merkezi bulunmakla birlikte, bireysel gelişim desteği, mesleki eğim, aile eğimi gönüllülük programı ve farkındalık ligleri üzerine çalışmalar ve eğitimler verilecek. TELLİDERE VE GÜRSELPAŞA KREŞLERİ Ülkenin önemli sorunlarından biride okul öncesi eğitim ve çalışan annelerin çocuklarını güvenilir bir yere bırakma sıkıntısıdır. Bu soruna eğilen Başkan Zeydan Karalar, ilçesine 2 kreşi aynı anda açtı. Gürselpaşa ve Tellidere kreşleri açılışı yapılan yerlerden. TAZİYE EVLERİ VE MUHTARLIK BİNALARI Adana’ya yeni taziye evleri ve muhtarlık binaları kazandıran Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 10’nuncu taziye evini açtı. Geniş bir alanda yapılan binaların en büyük özelliği ise enerjisini güneşten alıyor alması. Yani yeşil enerji ile çalışıyor. www.analizdergisi.com

BEY VE BARBAROS MAHALLERİ MAHALLE MERKEZİ Açılışı yapılan tesislerden olan ve Adana’da ilk defa uygulaması yapılacak olan yerlerden ilki mahalle merkezi oldu. Bey ve Barbaros mahallerine hizmet verecek olan mahalle merkezinde düğün salonu, aşevi, gençlik merkezi, meslek edindirme kursları ile ASKİ tahsilat ve abone merkezi bulunuyor. Mahalle merkezi 2 bin 300 metrekare alan üzerine kurulu durumda. ADANA’NIN EN KAPSAMLI SPOR KOMPLEKSİ Adana’nın en kapsamlı spor kompleksini ilçesine kazandıran Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın Şakirpaşa Mahallesi’nde yaptırdığı tesis 10 bin metre kare alan üzerine kurulu. 200 bin kişinin yaşadığı 4 mahallenin tam ortasında bulunan tesiste 2 bin metrekare kapalı alan bulunuyor. Şakirpaşa Spor Kompleksi’nde spor salonunun yanında, tenis kortu, suni çim futbol sahası, basketbol sahası, tenis kortu, kaykay pisti, uzun atlama havuzu, 375 metre uzunluğunda tartan kauçuk atletizm ve yürüyüş parkuru ile gençlerin spor sonrası dinlenmeleri için 250 metrekare kapalı alan içerisinde kapsamlı bir kütüphanenin olduğu bir kafeterya bulunuyor. YENİ ŞANTİYE KOMPLEKSİ 70 bin metre kare üzerine kurulacak olan yeni belediye merkez şantiyesin de temeli atıldı. Şantiye içerisinde günlük bin 600 ton asfalt üretebilen yeni bir asfalt plenti de bulunuyor. Bu plentle birlikte Seyhan Belediyesi 2. asfalt şantiyesine ve günlük 2 bin 600 ton asfalt üretme kapasitesine sahip olacak. Hatırlanacağı üzere Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar göreve geldiğinde asfalt şantiyesindeki asfalt hırsızlığını ihbar ederek gündeme gelmişti. Makine Mühendislerdi Odası Adana Şubesi ile birlikte hayata geçirilen projede kalifiye elaman yetiştirilecek. Özellikle sanayi alanında ihtiyaç duyulan ve işverenin bedelli olarak eğitmek durumunda kaldığı elemanların eğitimi sağlanacak. MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

7


EV’LENIYORUZ 2017

ADANA’DAKI PROGRAMLARINI SÜRDÜREN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLIK BAKANI DR. MEHMET MÜEZZINOĞLU, TÜYAP ADANA ULUSLARARASI FUAR VE KONGRE MERKEZI’NDE DÜZENLENEN “ADANA EV’LENIYORUZ 2017 FUARI”NIN AÇILIŞINI YAPTI. Açılışta konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “EV’leniyoruz” başlığının içeriğinin çok geniş olduğunu aktararak, “Evin içinden, orada yaşayanlara, her odasından tutun her mekânına kadar veya evlilik hayatını düşünen kadın, erkek bireyler için çok farklı boyutları var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak beni ilgilendiren kısmı ise bir defa evleniyor olmak çok önemli. Az önce girişte ‘Bekaroğlu’ firmasını gördüm. ‘Bekaroğlu’ diye olan kimse kalmamalı. Evli olmalı herkes. Herkesin kendisinin bir hayat arkadaşı, bir yaşam paydaşını bulmasını temenni ediyoruz. Hayat paylaşıldıkça güzeldir. Bu anlamda mümkünse huzurlu, mutlu bir aileyi kurmak, bir yuvayı kurmak Rabbim herkese nasip etsin” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, evlilikte geçen hafta 40 yılını doldurduğunu belirterek, “Hanıma diyorum ki; esas kutlamayı 41’de yapacağız. Çünkü 41 kere maşallahı almamız lazım” diye konuştu. Fuarın sektörde yeniliklere, farklılıklara ve bakış açısı değişikliklerine katkı sağlayacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, “Ülke olarak büyük bir milletin mensuplarıyız. Güçlü bir ülkemiz ve büyük bir milletimiz var. Geleceğe umut ve güvenle yürüyoruz. Bu yürüyüşte birbirimizi ne kadar severseniz hayat o kadar, paylaşarak güzelleşir. Sevgi ise paylaşarak büyür ve zenginleşir. Millet olarak da birbirimizi daha çok sevmek ve birlikten güç doğar anlayışına, dünyayla yarışa hep birlikte sahip çıkmak ancak birlik ve beraberliğimizden geçer. Milletimizin birlik ve bütünlüğünü bozmak isteyen hainlere karşı duruşumuzu birlikten ve güçlü olmaktan, birbirimizi daha çok sevmekten yana koymalıyız. Ayrıştıranlara, çatıştırmak isteyenlere, ülkemize tuzak kurmak isteyenlere, fitneye ve fesada fırsat vermemeliyiz. Birbirimizi severek ve ‘birlikten güç olur’ anlayışına sahip çıkarak, muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki o büyük Türkiye’yi, o güçlü milleti oluşturmayı Rabbim bizlere nasip etsin” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, konuşmanın ardından Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve kamu kuruluşu temsilcileri ile birlikte fuarın açılışını yaparak, stantları gezdi. 8

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

www.analizdergisi.com


ADANA VALISI MAHMUT DEMIRTAŞ Şehit İdari Ateşe Bora Süelkan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında düzenlenen okul müdürleri ile okul aile birliği yöneticileri toplantısında Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu ile İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri de hazır bulundu. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, okul müdürleri ve okul aile birliği yönetecileri ile bir araya geldi.

Okul müdürleri ve okul aile birliklerinin yöneticilerinden okulların genel durumu hakkında bilgiler alan Vali Demirtaş, Seyhan’ın özellikle Güney bölgelerindeki okullarında eğitim ve öğretim alanındaki sorunların farkında olduklarını, devamsızlık başta olmak üzere güvenlik, derslik açığı, kaliteli eğitim gibi sorunların çözümü için çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Adana’nın eğitimdeki başarısının arttırılmasının en öncelikli hedeflerinden biri olduğunu kaydeden Vali Demirtaş, okul müdürleri ve okul aile birliklerinin yöneticilerine hitaben yaptığı konuşmada, “Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için eğitime büyük önem vermemiz lazım. Zaman zaman okulları ziyaret ediyorum. Okullarımızda fiziki yetersizliklerimiz var. Derslik ihtiyaçlarımız var. Eğitimde zaman mefhumunun da iyi planlanması gerekiyor. Öğrencilerimizin okullarda daha fazla zaman geçirmeleri konusundaki çalışmalar da sürüyor. Adana’daki akademik başarının da artması gerekiyor. Bunun sağlanmasında okul müdürlerinin çabası büyük önem taşıyor. İyi bir yönetici sorunları analiz eden ve çözen kişidir. Daha iyi bir yönetici pratik olan sorunları süratle çözen kişidir. En iyi yönetici sorun çıkarmayan ve sorun çıkmasını önleyen kişidir. İdareci bilgisiyle

www.analizdergisi.com

kültürüyle, adaletiyle topluma yön veren örnek insandır” dedi. Vali Demirtaş, okul müdürleri ile öğretmenler arasındaki sağlıklı diyaloğun geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Okul müdürleri olarak, öğretmenlerle sağlıklı diyalog kurun, onları dinleyin, öğretmen odalarını ve derslikleri en güzel şekilde düzenleyin. Okul yöneticilerinin güvenlik konusunda titiz ve duyarlı olmaları şart. Okulunuz çevresinde gördüğünüz herhangi bir olayda hemen emniyet güçlerine haber verin. Göç alan mahallelerdeki eğitim ve öğretim sıkıntılarını çözümlemek için çalışmalarımız var. Bunları en kısa sürede yaşama geçirmeyi planlıyoruz. Adana’daki birinci önceliğimiz eğitim. Devlet olarak, hükümet olarak kaynak sorunumuz yok, yer sorunumuz var. Seyhan’da yer sorununu önemli ölçüde hallettik. Dolayısıyla, derslik sayısını artırmak konusunda önemli mesafeler alacağımıza inanıyorum. Siz değerli okul müdürlerimiz ve aile birliği üyelerimize çalışmalarınızda başarılar diliyorum” ifadesine yer verdi.

MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

9


Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu olağan kongresi geçtiğimiz gün Adana Tüyap Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun; Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Antalya, Ceyhan, Osmaniye, Kozan, Boşnak Balkan Türkleri Dernekleri, Çukurova ve Sarıçam üyelerinin oybirliği ile 3’nci defa başkanlığa seçildi.

ÇANAKKALE’DE DE GÖREVİMİZİ YAPTIK

ATA YURDUNA YOLCULUK

BAŞKAN SÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR

ÇANAKKALE’DE DE GÖREVİMİZİ YAPTIK

18 Mart Çanakkale Zaferini Kutlama ve Şehitleri Anma günü nedeniyle hazırlanan özel program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun, “ Anadolu’da kalan son toprak

parçasının korunması ve İstanbul’a düşman ayağının basmaması için Çanakkalenin geçilmesine izin verilmedi. Balkan Türkleri olarak bu mücadelede bize de ihtiyaç vardı ve görevimizi yaptık. Bugün de bir görev verilirse yapmaya hazırız. Çanakkale Zaferi’nin yıldızlaştırdığı

Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi. Çukurova Üniversitesi İİBF Doçent Hakkı Çiftçi’nin Çanakkale Zaferi için hazırladığı sunumun ardından, Kuran-ı Kerim okundu, Sarı Zeybek oyunu sergilendi.

yıllık çalışmalarına değinen Duygun, ”Kurulduğumuz tarihte 5 adet olan dernek sayımızı bugün 10’a çıkardık. Federasyon olarak Balkanlar’a düzenlediğimiz gezi benim için oldukça önemliydi. Atalarının

toprağını ilk defa gören arkadaşlarımızın heyecanı beni derinden etkiledi. Bu gidiş gelişler sevgiyi ve muhabbeti artırdı. Bir daha ki sefere daha geniş katılımlı bir gezi programı olur inşallah “ dedi.

proje hayata geçirildi, Eski Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün katkılarıyla Şeytancık Meydanı’na Cihan Pehlivanımız Koca Yusuf’un heykeli dikildi. Bunda Araştırmacı – Yazar Mecit Sağır’ın katkısı çok büyüktür.

Dolayısıyla Mecit Sağır’a ve o süreçte bizden desteğini esirgemeyen Başkanımız Hüseyin Sözlü’ye de çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

ATA YURDUNA YOLCULUK

Ö zel programın ardından

divan oluşturuldu ve Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkan Mükremin Duygun oybirliğiyle 3’nci kez başkanlığa seçildi. Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu’nun 4,5 BAŞKAN SÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR

OOrtalama 8 yıl süren bir

çabanın sonucu Bulgaristan Şumnu Karalar Köyü’nde bulunan Koca Yusuf Evi’ni, müze haline getirdik. Ayrıca biz bu çalışmalara başladığımızda bölgede Koca Yusuf adına bir çok

10

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

www.analizdergisi.com


AKDENIZ BALKAN TÜRKLERI FEDERASYONU BAŞKANI MÜKREMIN DUYGUN 3’CI DEFA BAŞKAN SEÇILEREK GÜVEN TAZELEDI. ÇANAKKALE’DE DE GÖREVİMİZİ YAPTIK

SARIÇAM’DA BALKAN EVİ

BİRLİK VE BERABERLİK RUHU

ÇUKUROAVA TARİHİNDE BİR İLK

F ederasyon üyesi derneklerle 2 ayda bir düzenlemeye başladıkları kahvaltıları ‘Balkan Türkleri, Balkan Türkleri ile Buluşuyor” programı ile taçlandırdıklarını ifade eden Duygun, “Söz konusu program kapsamında

Yeni Yayla’da 3 bin 500 kişi toplandık. Çukurova tarihinde bir ilki gerçekleştirdik. Kısacası Federasyonun ne işe yaradığını 4 sene sonra öğrenmiş olduk. Federasyonla birlikte Konfederasyonun da işlevini

yüklendik. Bölgemizden haberi olmayanlara bizden haber verdik. Böylece Konfederasyon yönetimi de ilk defa Anadolu’ya açılmış oldu” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK RUHU

K onuşmasının sonunda SARIÇAM’DA BALKAN EVİ

Ö nümüzdeki dönem projelere de değinen Duygun şunları

söyledi: “Sarıçam Belediyesi Kültür Evi’ni aynı zamanda Balkan Evi olarak kullanıma açıyoruz. İnşallah gelecek sene 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinliklerini burada yapacağız. Bu bağlamda Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’a da teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca Selanik’te Atatürk’ün doğduğu ev ile ilgili bir projemiz var. İnşallah bunu da en kısa zamanda hayata geçireceğiz” www.analizdergisi.com

Balkan Türkleri olarak birlik ve beraberlik ruhu içerisinde olmanın önemine vurgu yapan Duygu, “ Dernek olmak siyasi parti üzeri olmak demek değildir. Ülke yönetimini dernekler değil, siyasi partiler yapar. Dernekleri siyasileştirmeyelim. Particilik partide, dernekçilik dernekte 11 v ANALİZ DERGİSİ MART 2017 yapılır” dedi.


V İ T O M O T O L E D O M

12

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

www.analizdergisi.com


BAŞKAN ULUDAĞ, HER FIRSATTA HALKLA BİRLİKTE

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, seçildiği günden beri her fırsatta Sarıçamlılarla birlikte olmaya önem veriyor. Halkı ziyaret ederek onları dinleyen Başkan Bilal Uludağ, eksiklikleri görme açısından halkla birlikte olmanın önemli olduğunu vurgulayarak,”Bizler sizler için varız ve her zaman sizinle birlikteyiz.”dedi.

Belediye Başkanı Bilal Uludağ, seçildiği günden itibaren tüm mahalleleri her fırsatta ziyaret etmeyi ihmal etmiyor. Daha önce de defalarca ilçe halkıyla bütünleşen Başkan Uludağ, ilçe halkıyla buluşmalarını hafta sonunda da sürdürüyor. Esnaf ziyaretlerine de ara vermeden devam eden Uludağ, birçok mahalleleri birden fazla ziyaret etme imkânı buldu. Fırsat buldukça cenaze evlerine taziye ziyaretleri de yapan Başkan Uludağ, hasta ziyareti düğün ve nişanları da unutmuyor. Fırsat buldukça esnaf ziyaretinde bulunan ve onlarla sohbet eden Bilal Uludağ, belediyenin hizmetlerine ve beklentilere ilişkin görüş alış-verişinde bulunuyor. Mahalle ziyaretleri ve esnaf ziyaretlerine her zaman devam edeceğini belirten Uludağ,” Belediyenin temel hizmetleri kadar Sarıçamlılarla da birlikte olmayı önemsiyorum. Bizi seçen ve belediye başkanlığı makamına getiren hemşerilerimiz bizim için önemli ve bize sunacakları görüşleri değerlidir.

www.analizdergisi.com

Hemşerilerimize her zaman değer veriyor ve görüşlerini de önemsiyoruz. Hizmet önceliğimizi belirlerken ve geleceği planlarken Sarıçamlıların görüşlerini dikkate alıyoruz. Bunun için bu ziyaretlere devam ediyorum.” diye konuştu.

MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

13


ADA

NA’N PAZA IN YÜRE ĞIR RI PT T EV ILÇESI ND LERI MAH E IKINC I ALL ESI’N KAPALI SE DE A ÇILD MT I.

Törende konuşan AK Parti Adana Milletvekili Şükrü Erdinç, kendisinin de PTT Evleri Mahallesi’nde oturduğunu hatırlatarak, kurulan bu kapalı semt pazarında vatandaşların rahat bir ortamda alışveriş yapacaklarını belirtti. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ise uygun yer bulunduğunda diğer mahallelere de kapalı semt pazarı yapacaklarını vurgulayarak, “Yüreğir’de vatandaşlarımızın alışverişlerini rahat yapabilmeleri amacıyla Yüreğir’de kapalı semt pazarı sayısını çoğaltıyoruz. Bunun için Yüreğir’de yaptığımız kentsel dönüşüm alanlarını, içerisinde kapalı semt pazarı olacak şekilde planlayacağız” dedi.

14

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

Yüreğirli vatandaşların kışın yağmurdan ve çamurdan, yazın ise sıcaktan ve tozdan koruyup rahat alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla kapalı semt pazarlarını çoğaltacaklarını belirten Başkan Çelikcan, “Yüreğir’e ilk kapalı semt pazarını Serinevler Mahallemize yaptık. İkincisini PTT Evleri Mahallemizde hizmete açtık. 3814 metrekare kapalı alanı olan semt pazarımızın içerisinde idari binaları da var. Amacımız kapalı semt pazarı sayılarını artırarak Yüreğir’de sokaklara kurulan semt pazarlarına son vermektir” diye konuştu. Kapalı semt pazarlarından vatandaşların farklı şekillerde faydalanacağını söyleyen Başkan Çelikcan, şunları kaydetti:

“Pazarın kurulmadığı günlerde burada gençlerimizin spor yapabileceği şekilde düzenleme yapıyoruz. Kapalı semt pazarlarımızı derneklerimiz, sivil toplum örgütlerimiz kermes ve toplantı amaçlı olarak da kullanabileceklerdir. Kurban Bayramında ise kurban kesim merkezleri olarak vatandaşlarımıza hizmet verecektir. Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda Serinevler Kapalı Semt Pazarımızda vatandaşlarımız kurbanlarını rahatça kestiler. Buradan da bu şekilde faydalanabileceklerdir. Bir kaç mahallenin ortak kullanacağı bu semt pazarları sayesinde Yüreğir’de görüntü kirliliği ortadan kalkacak” www.analizdergisi.com


BAŞKAN SÖZLÜ: “HAKLI GURURUMUZU YAŞIYORUZ” ATATÜRK’ÜN ADANA’YA GELİŞİNİN 94. YIL DÖNÜMÜ İSTASYON MEYDANI’NDA YAPILAN TÖRENLE KUTLANDI

ATAT Ü R K ’ Ü N A D A N A’ YA G E L I Ş I N I N 94. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMALARI İ S TA S Y O N MEYDANI’NDA GERÇEKLEŞTIRILDI.

“HALKA GÜVENMİŞ HAKK’A SIĞINMIŞTIR” Milli bağımsızlık ve egemenlikdüşüncesinin Adana’da oluştuğunu ve kurtuluş mücadelesi sonrası Atatürk’ü bağrına basan ilk şehrin Adana olduğunu belirten Başkan Sözlü, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk her türlü himaye ve mandaya karşı durmuş, güce tapmamış, halkına güvenmiş Hakk’a sığınmıştır. Bu inançla büyük Türk Milleti ve O’nun Lideri Atatürk emperyalizmin gücüne karşı duruş sergilemiştir. Adana’ya gerçekleştirdiği ilk ziyaretten sonra İstanbul’a giden, işgal kuvvetlerinin demir atmış savaş gemilerini gördüğünde söylediği o meşhur ‘Geldikleri gibi giderler’ sözünün de ilham kaynağı Adanalılar olmuştur. Adana, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e manevi cesaret veren şehirdir” diye konuştu.

www.analizdergisi.com

>>>>>>>>

>>>>>>>>>>

Törende günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Esaret tanımaz Türk Milleti’nin bağımsızlığı ve egemenliği düşüncesinin Adana’da oluşması Adana’nın haklı gururudur”

“BAĞIMSIZLIK FİKRİ ADANA’DA TEMELLENMİŞTİR” Törende günün anlam ve önemine dair konuşan Başkan Sözlü, Atatürk’ün bağımsızlık meşalesini Adana’dan yakarak Türk Milleti’nin esarete boyun eğmeyeceği mesajını verdiğini, Atatürk’ün liderliğine inanmış bir belediye başkanı olarak bugünün haklı gururunu yaşadığını ifade etti. Esaret tanımaz Türk Milleti’nin bağımsızlığını Adana’da temellendirdiğini belirten Başkan Sözlü, “Adanalılar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e inancı ve kararlılığıyla ilham vermiş, büyük zaferin kazanılmasında, Türk Milleti’nin esareti yıkarak bağımsızlık haykırışında Adana’nın etkisini Atatürk, 15 Mart 1923’te Adana’ya geldiğinde söylediği, ‘Efendiler, bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette,bu güzel Adana’da doğmuştur’ sözleri ile ifade etmiştir. Bu söz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında Adana’nın tarihi önemini açıkça belirtmektedir” dedi.

“TÜRK MİLLETİ’NİN BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR” Atatürk’ün Hatay planlamasını Adana’da yaptığını, Hatay’ın derin siyasi tercihle Türk topraklarına kazandırılmasında Adana’nın yiğit insanlarının katkısı olduğunu vurgulayan Başkan Sözlü, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti için verdiği bağımsızlık mücadelesi hala devam etmektedir. Son günlerde Avrupa ülkelerinde yaşadığımız krizler de bu mücadeleden dolayıdır. Anlaşılıyor ki emperyalizmin, o dönemin iş birlikçilerinin aziz Türk Milleti’ne karşı duruşlarında bir değişiklik yok. Unutulmasın ki tarihin hiçbir noktasında bağımsızlığından ödün vermeyen Büyük Türk Milleti bugün de hiçbir güç önünde eğilmeyecek, Türk vatanı ilelebet var olacaktır. Türk Milleti’nin inancı, azmi ve kararlılığı diridir” dedi. MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

15


ZEKI KIVANÇ

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç: “Adana’nın aldığı payı artırmayı hedefledik”

Avrupa Birliği (AB) tarafından verilen fonlardan daha çok yararlanılmasını amaçlayan “Çukurova’da Avrupa Birliği Çalışmalarına Yönelik Kapasitenin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında bilgilendirme seferberliği başlatıldı. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Adana Milletvekili Ömer Çelik’in katılımıyla 2016 Aralık ayında ilan edilen ve Adana Valiliği, Yüreğir Belediyesi, Adana Sanayi Odası ve Çukurova Kalkınma Ajansı işbirliğiyle hazırlanan projenin bilgilendirme toplantısı Adana Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

A

B Hibe Programları Bilgilendirme Toplantısı’nın açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, projeyle Avrupa Birliği fonlarından daha çok yararlanılmasının hedeflendiğini söyledi. Kıvanç, “Bölgemizin AB Fonlarından daha çok istifade edebilmesine için projemize öncülük eden Avrupa Birliği Bakanımız sayın Ömer Çelik’e şükranlarımızı sunuyorum” dedi. AB fonlarının önemli itici güç olacağını, ancak bu imkandan yeterince

16

yararlanılamadığını belirten Kıvanç, öncelikli olarak bölgenin proje hazırlama kapasitesinin geliştirileceğini, bilgilendirme çalışmalarıyla daha nitelikli projeler hazırlanmasına katkı sağlanacağını vurguladı. Kıvanç, “Bizlere düşen bu fırsattan mümkün olduğunca etkin şekilde yararlanarak, daha etkin projeler hazırlamak, Adana’nın projelerden aldığı payı yükseltmektir. En büyük görev proje hazırlayacak olan kurum temsilcilerine düşmektedir” diye konuştu.

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

Avrupa Birliği Bakanlığı Sosyal, Bölgesel ve Yenilikçi Politikalar Başkanı Kaynar Özüm, ülkemizin AB programlarından 2002 yılından itibaren başladığını hatırlatarak, son dönemde rekabetçilik ve istihdam dahil birçok alanda uygulandığını bildirdi. Türk kullanıcıların AB ülkelerindeki ortaklarıyla çalışma ve proje hazırlama kültürü edinmesini, projelendirme yeteneğine kavuşmasını önemsediklerini belirten Özüm, “Avrupa Birliği Bakanlığı olarak AB programlarının getirdiği imkanlardan en iyi şekilde faydalanılmasını, ülkemiz kullanıcılarının kapasitesinin güçlendirilmesini hedefliyoruz” dedi. Adana Vali Yardımcısı İsmail Hakkı Ertaş ise, AB programları ile ilgili proje sayı ve kalitesinin artması için yoğun bir eğitim sürecine girildiğini, projeyle Adana’ya katma değer kazandırılmasının amaçlandığını söyledi. Toplantıda, AB İlişkileri Uzmanı Altan Apar, “Programlara Katılım”, TÜBİTAK Gıda, Tarım, Denizcilik, Biyoteknoloji Kıdemli Ulusal İrtibat Noktası Ayşe Çınar Öner “Ufuk 2020 Programı”, KOSGEB KOBİ Uzmanı Onur Aslan “İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı”, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Uzmanı Can Karacan da “İstihdam ve Sosyal Yenilik Programı” ile ilgili bilgilendirmede bulundu. www.analizdergisi.com


ÖĞRENCILER ‘OSMAN ABI’LERI ILE FOTOĞRAF ÇEKTIRMEK IÇIN BIRBIRIYLE YARIŞTI

Adana Emniyet Müdürü Osman Ak’ın, “Mutlu Gelecek Projesi” kapsamında lunaparka gönderdiği öğrenciler, teşekkür etmek için geldikleri makamda müdürle Adana Emniyet Müdürü Osman Ak’ın, fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarıştı. “Mutlu Gelecek Projesi” kapsamında Öğrenciler, “Lunaparka ilk kez gittik, çok lunaparka gönderdiği öğrenciler, hoşumuza gitti. Bizi ikinci kez gönderir misiniz” teşekkür etmek için geldikleri diye sordu. makamda “Çok hoşumuza gitti. İlk kez gittik, bizi ikinci kez gönderir Emniyet Müdürü Ak ise öğrencileri istedikleri misiniz” diye sordu. zaman lunaparka götürebileceğini söyleyerek anahtarlık hediye etti.

www.analizdergisi.com

Adana Emniyet Müdürü Osman Ak’ın talimatıyla okuyan çocukların toplumla bağlarını güçlendirmek amacıyla başlatılan “Mutlu Gelecek Projesi” kapsamında, Havuzlubahçe Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi öğrencileri bugün lunaparka eğlenmeye gitti. Yaklaşık 60 öğrenci, sabahtan öğlen sonuna kadar gönüllerince lunaparkta eğlendi. Öğrenciler, lunaparktan sonra kendilerine bu imkanı sunan Emniyet Müdürü Osman Ak’a teşekkür etmek isteyince öğretmenleri tarafından Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Osman Ak’ın makamında kabul ettiği öğrenciler, lunaparka ilk kez gittiklerini, çok heyecanlı ve mutlu bir gün geçirdiklerini belirterek, “Osman abi çok güzeldi, bazı eğlence aletlerine binince çok korktuk ama biz yine gitmek istiyoruz. Bizi ikinci kez gönderir misiniz” dedi. Bunun üzerine Müdür Ak, öğrencilerin her zaman yanında olduğunu, istedikleri her zaman gönderebileceğini söyledi. Ak, daha sonra öğrencilere anahtarlık hediye etti, onlarla toplu fotoğraf çektirdi. Öğrenciler daha sonra tek tek fotoğraf çektirmek isteyince, Adana Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyonlarda ele geçirilen malzemelerin sergilendiği alana gelen Ak, burada tek tek öğrencilerle fotoğraf çektirdi. Öğrenciler Emniyet Müdürü Osman Ak ile fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarıştı. Çıkışta öğrenciler, polislerin kendilerine çok kibar davrandığını, bu gezilerden sonra polise bakış açılarının değiştiğini belirterek, “Çoğumuz polis olmak istiyoruz” dediler.


AOSB AKADEMI’DE YILIN ILK DERSI: TEŞVIK UYGULAMALARI

SGK ve İŞKUR işbirliği ile gerçekleştirilen seminerde, firma temsilcilerine “Teşvik Uygulamaları” anlatıldı.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanlığının firmalara eğitim desteği sağlamak amacıyla kurduğu AOSB Akademi kapsamında, bu yılın ilk semineri düzenlendi.

AOSB Bölge Müdürü Mustafa Keskin, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Altunbaş, SGK İl Müdür Yardımcısı Ali Yıldız, sanayiciler ve firma yöneticilerinin katılımıyla Seyhan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde, katılımcılara; iş gücü eğitimleri, iş başı eğitim programları, yabancıların çalışma izinleri, sigorta prim teşvikleri, asgari ücret desteği, yatırım teşviği ve 987 sayılı KHK çerçevesinde çıkarılan teşviklerle ilgili detaylı bilgiler verildi. Seminerin konuşmacıları SGK İl Müdürlüğü’nden Bülent Şahan ile İŞKUR iş ve meslek danışmanları Ergin Koluman ve Serkan Erdoğan, gerçekleştirdikleri detaylı sunumlarla, sanayicilerin teşvik uygulamaları ile ilgili merak ettikleri her konuya açıklık getirdi. Tarihin en büyük istihdam seferberliği Ülkede tarihin en büyük istihdam seferberliğinin başlatıldığını ve bu kapsamda birçok fırsat sunulduğunu ifade eden Bülent Şahan, özel sektör işverenlerinin 31 Aralık 2017 tarihine kadar mevcut çalışanlarına ilave alacakları her bir sigortalı çalışanın sigorta vevvergi yükünü 18 ANALİZ DERGİSİ MART2017

devletin üstlendiğini belirtti. Şahan, “İşverenlerin ilave istihdam ettikleri her bir sigortalı için 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanıyor” dedi. İşveren desteğinden yararlanılabilmesi için, 1 Şubat-31 Aralık 2017 tarihleri arasında işe alınan sigortalıların işe giriş tarihi itibariyle Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı işsiz olması ve 2016 yılı Aralık ayı çalışan sayısına ilave olması gerektiğini vurgulayan Şahan, sunumunun son bölümünde işverenlere, e-bildirge kanalıyla sistemden nasıl işlem yapılacağını anlattı. İŞKUR iş ve meslek danışmanları Ergin Koluman ve Serkan Erdoğan da katılımcılara; istihdam desteğinden yararlanabilecek işverenler, sigortalılarda aranılan şartlar, işverende aranan şartlar, prim desteğinin hesaplanması, başvurunun nasıl yapılacağı konularının yanı sıra; İŞKUR’un iş gücü eğitimleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

19


Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kentin yönetiminde sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ile uzlaşı kültürü içerisinde hareket etmekten memnun olduklarını söyledi. Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak ve yürütme kurulu üyeleri Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü makamında ziyaret etti. Ziyaretleri esnasında Adana’nın gelişerek değişimi için sivil toplum kuruluşları ve Adana Büyükşehir Belediyesi arasında güçlü bir bağ olduğunu ifade eden Sazak, yeni yönetim ile bu bağın daha da kuvvetlendirileceğini belirtti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Sözlü, oluşturulan yeni yönetim kurulunun hem Adana Kent Konseyi’ne hem de Adana’ya katkı sağlayacağını, kentin gelişim ve değişiminde aktif rol oynayacağını düşündüğünü belirtti. Adana’da kolektif bir ruhun hakim olduğunu ifade eden Başkan Sözlü, “Kentin yönetiminde sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ile uzlaşı kültürü içerisinde hareket etmekten memnunuz, bu kent hepimizin” dedi.

Başkan Sözlü: “Adana’da kolektif bir ruh hakim” Ziyaret sonunda Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak Adana Kent Konseyi adına Başkan Sözlü’ye bir tablo takdim etti.

20

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

www.analizdergisi.com


VALI DEMIRTAŞ, BÜYÜKŞEHIR STANDINDA EBRU YAPTI Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ziyaret ettiği Adana Büyükşehir Belediyesi’nin standında ebru yaptı, el emeği, göz nuru ürünleri inceledi. Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Adana İl Müdürlüğü’nce Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Adana 6’ncı İstihdam Fuarı’nın açılışında, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Çukurova Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Şeref Erdoğan, İŞKUR Destek Hizmetleri Daire Başkanı Fahrettin Kaya, oda ve borsa başkanları, çok sayıda öğrenci ve iş arayan vatandaşlarla buluştu. Her yıl 2 bin gence iş olanağı sağlayan istihdam fuarında Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı ile İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı da stant açtı. www.analizdergisi.com

100 firmanın katılım sağladığı fuarın açılış töreninden sonra stantları ziyaret eden Adana Valisi Mahmut Demirtaş, resimden ebruya, diksiyondan web tasarımına, bilgisayarlı muhasebeden piyanoya kadar 15 farklı kurstan ücretsiz yararlanan Adanalıların el emeği, göz nuru ürünlerini Adana Büyükşehir Belediyesi standında yakından inceledi. Vali Demirtaş, geleneksel Türk sanatlarından olan ebru yapma deneyimini de Büyükşehir standında yaşadı. Usta öğreticiden ebru sanatıyla ilgili kısa bilgi alan Vali Demirtaş, kitreyle yoğunlaştırılmış su üzerinde dilediği motifi oluşturup, tezyini kağıt ile ebruyu oluşturdu. Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek’i, Adanalılar yararına 21 yürütülen çalışmalardan dolayı tebrik MARTetti. 2017 v ANALİZ DERGİSİ


ÇETİN, EMEKLI DINLENME EVINDE YAŞLILARLA BULUŞTU

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası nedeniyle Hasan Balıkçı Emekli Dinlenme Evi’nde yaşlılarla bir araya gelerek günlerini kutladı. Yaşlı vatandaşlara karanfil dağıtan ve hediyelerini veren Başkan Çetin, yaşlı vatandaşların söylediği şiirleri dinledi, şarkılara eşlik etti. Vatandaşların taleplerini dinleyen ve hayır duasını alan Çetin, “Yaşlılarımızın yaşam sevinci hiç kaybolmasın” dedi. Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası nedeniyle Yurt Mahallesi’nde bulunan Hasan Balıkçı Çocuk Parkı ve Emekli Dinlenme Evi’nde yaşlılarla bir araya gelerek vefa örneği gösterdi. Başkan Çetin’i gören yaşlılar büyük mutluluk yaşarken, kendilerini unutmadığı için Çetin’e teşekkür ettiler. Yaşlılara karanfil dağıtıp hediyelerini veren Belediye Başkanı Soner 22

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

Çetin, yaşlılarla bir süre sohbet etti, taleplerini dinledi. “GEÇMIŞINI BILMEYEN GELECEĞE YÖN VEREMEZ” Yaşlıların okuduğu şiirleri dinleyen ve şarkılara eşlik eden Başkan Çetin, “Bugün yaşlılarımızla bir araya gelerek onlara moral vermek, yanlarında olmak istedik. “Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Geçmişini bilmeyen geleceğe yön veremez.’ Toplumumuzun temel direği olan yaşlılarımız geçmişle gelecek arasında bize yol gösteren, bize ışık tutan yaşamımızın temel kaynağıdır. Bizler belediye olarak yaşlılarımıza hak ettiği değeri veriyor ve bunun bir görev olduğuna inanıyoruz. Hayatımıza anlam katan büyüklerimize sahip çıkalım; çocuklarımıza örnek olalım” dedi. Yaşlılarla hatıra fotoğrafı çekilen Çetin, “Yaşam sevinciniz hiç kaybolmasın” diyerek yaşlılarla vedalaştı. www.analizdergisi.com


YAŞLILAR

HAFTASI

KIZILAY, YAŞLILARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Adana Huzurevi sakinleri, Türk Kızılayı Adana Şube Başkanlığının geleneksel hale getirdiği yemek programında, gönüllü gençlerle keyifli saatler geçirdi. Her yıl 18-24 Mart Yaşlılar Haftası’nda etkinlik düzenleyen Kızılay, huzurevi sakinlerini, Nezihe Yalvaç Uygulama Oteli’nde Kızılay’ın genç gönüllüleri ile buluşturdu. Buluşma yemeğine; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeynel Abidin Koç, Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, Yönetim Kurulu Üyeleri Nevzat Aslan, Reşat Karaca, Mahmut Nimet Dalkır, Zubeyit Şendur ve Ahmet Çolak da katıldı.

A

ile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeynel Abidin Koç, yaşlıların kendilerini sağlıklı, mutlu, iyi ve üretken hissetmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, “Toplumumuzun değerlerini ve ihtiyaçlarını her zaman gözeten Türk Kızılayı’na ve değerli yönetici ve gönüllülerine teşekkür ediyorum” dedi. “Büyüklerimiz her zaman başımızın tacıdır” diyen Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı ise, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz bu anlamlı buluşmanın amacı, gençlerimizle yaşlılarımızı bir araya www.analizdergisi.com

getirmek. Hepimiz için hafızalarımızda güzel anlar, güzel hisler, güzel izler bırakmak. Türk Kızılayı olarak büyük bir aileyiz ve yaşlılarımız da bu ailenin en önemli parçalarından biri. Bu akşam için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Aslan’da anlamlı bir şiir okuyarak geceye renk kattı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından, yaşlılar tarafından şiirler okundu. Kızılay gönüllüleri, etkinlik boyunca yaşlılarla şarkılar söyleyip, onlarla dans etti. Etkinlik sırasında hem Kızılay gönüllüleri hem de yaşlıların yüzlerinden hiç eksik olmayan gülümseme, etkinliğin amacına ulaştığının da en büyük kanıtı oldu.

MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

23


YÜREĞİR BELEDİYE BAŞKANI MAHMUT ÇALİKCAN

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, mahalleleri gezerek hem belediye çalışmalarını anlatıyor hem de vatandaşların taleplerini dinliyor. Her gün 5-6 ev toplantısı düzenleyen Çelikcan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ve Anayasa Değişiklik Paketi’ni de anlatıyor. Yüreğir’de yaşayan hasta ve yaşlı vatandaşları da ziyaret eden Başkan Çelikcan onlara moral veriyor. Yaşlıların geleceğimize ışık tutan birer deniz fenerleri olduğunu ifade eden Başkan Çelikcan, “Türkiye’nin hangi şarlardan geçtiğini en iyi yaşlılarımız bilmektedirler. Yıllarca kuyrukta beklediler. Çok şükür o günler geride kaldı. Yaşlılarımız yılların verdiği birikimle saygıyı hak eden birer ulu çınarlardır. Onlara her zaman saygı göstermeliyiz” dedi. Hasta vatandaşların da en çok morale ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Çelikcan “Acılar, dertler, sıkıntılar paylaşıldıkça azalır” ifadesini kullandı.

24

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

16 Nisan’da yapılacak olan referandumun kişi meselesi değil memleket meselesi olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Anayasa Paketi değişikliğinden “Evet” çıkmasıyla Türk Milleti’nin yarınlara daha güvenle bakacaktır. Siyasi krizler ortadan kalkacak, buna bağlı olarak ekonomik krizler de son bulacaktır. Bürokrasi hantallığı ortadan kaldırılıp, yatırımlar hızlanacaktır. Vesayet dönemi ortadan kalkacaktır. Türkiye her konuda daha hızlı karar alan ve uygulayan bir ülke olacaktır. Vatandaşlarımızın 16 Nisan’da yapılacak referandum da evet demesiyle Türkiye’de yaşanacak bütün krizlerin önü kesilecektir. Türkiye ayaklarındaki bazı prangalardan kurtulacak hızla büyüyecektir.”

www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

25


sinde Ceyhan ilçe , ş ta ir m e D ımıza i Mahmut n vatandaş a m a z r e h Adana Valis ımız etinde, “Kap edi. esnafı ziyar e esnafımıza açıktır” d v t yhan Ticare e C , y o s lü n fa Ü anı akamı Musta han Ziraat Odası Başk m y a K n a h y y Ce n, Ce ratif anı Şeref Ca n Esnaf Kefalet Koope Odası Başk a h ım Bulut, Cey çe Gıda Tar İl n a h y e C e Muhammet v nduğu ahim İkidağ a’nın da bulu aşlarla g u K Başkanı İbr h ti a F atand Müdürü e bulunun v d Hayvancılık in r le r e y snaf ve iş ziyarette, e sohbet etti. geçen ler Sitesi’ne ü c r tö k a a r T Ceyhan afın yayınd Daha sonra alilik olarak daima esn n ş, v ız her zama Vali Demirta ulayarak “Bizim kapım snafımız urg ıza açıktır. E orun ve ım olduğunu v f a n s e e v ıza nların s vatandaşım a giderek, o r m la n o iz b n e irlikte çözü bize gelmed at yerinde inceleyip, b birlikteyiz. izz isteklerini b mak için bugün sizlerle ançlar lış kaz bulmaya ça llah’tan hayırlı ve bol A dedi. Esnafımıza diliyorum” de Mahallesi’n l a m e K ık Nam iyaret etti. t Demirtaş, Vali Mahmu palı semt pazarını da z meyveye bze ve bulunan ka daşların se n ta pazarcı a v , ş ta ine getiren r e y i v Vali Demir le iş üre a önemli bir unları dinleyerek, bir s d ın s a m ş la u sor getirdikleri esnafın dile sohbet etti. Vali da görüşen kte la r la ş a d n ri ile birli lunan vata l yöneticile e Pazarda bu r e y da e v u m kam ma noktasın Demirtaş, tü aha iyi hizmeti ulaştır yledi. ra d ılacağını sö p a y vatandaşla ın r la a lışm gereken ça

26

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

APIMIZ HER K “ : Ş A T IR VALI DEM IK” ZAMAN AÇ

www.analizdergisi.com


FEKE’NIN 97. KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜNE BÜYÜKŞEHIR DAMGASI

HÜSEYIN SÖZLÜ Feke’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünde gerçekleşen açılışta konuşan Başkan Sözlü, insana hizmet etmekten dolayı bahtiyar olduğunu vurgularken “Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin tüm ilçelerimizde eşit ölçüde çalışıyor, halkımıza hizmet ediyoruz” dedi. “BAŞKAN SÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR EDERİZ”

“TÜRKİYE BAŞI DİK SIRTI PEK İNSANLARIN ÜLKESİ OLMALI” Açılışta konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, fikir namusu olan yerel yönetici olarak görev süresi olan 5 yılın hakkını vermek adına halka hizmet ettiğini ifade etti. Önceliklerinin iyi bir insan olmak olduğunu belirten Başkan Sözlü, “Herkes kapısının önünü süpürürse Dünya tertemiz bir yer olurmuş. Bizler de memleketimizde, Adanamızda, Adanamızın ilçelerinde sürdürdüğümüz hizmetlerle ülkemizin gelişimine katkı sunmaya çalışıyoruz. Ülkemiz başı dik, sırtı pek insanların ülkesi olmalı, kafasına esen ambargo koyacak durumda olmamalı. İçerdeki birliğimizi tesis edersek iç sorunlarımız da çözümlenecek, kalkınmamız için alt yapı oluşacaktır” dedi.

“SİYASİ PARTİ AYRIMI GÖZETMİYOR, GÜÇ BİRLİĞİ İLE ÇALIŞIYORUZ”

www.analizdergisi.com

Hiç bir siyasi kaygı içerisinde olmadıklarını vurgulayan Başkan Sözlü, insana hizmet etmenin Türkiye için gerekli olduğunu bildiğini belirtirken “Feke’de, Saimbeyli’de, bu ilçelerimizdeki partilimiz olan belediye başkanlarımızla nasıl çalışıyorsak Tufanbeyli’de de aynı ölçüde çalışıyoruz. Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin belediye başkanlarımızla iş birliği içerisindeyiz. Kentimize hizmet noktasında kollektif bir ruhla çalışıyoruz” diyerek Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kentin en uzak ilçelerinden merkez ilçelere kadar birlik ve beraberlik içerisinde çalıştıklarını belirtti. Asfalt üretim şantiyesinin açılış töreninin ardından Başkan Sözlü, Feke’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Feke Stadyumu’nda düzenlenen Ankaralı Ayşe konserine katıldı.

Feke’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünde Adana Büyükşehir Belediyesi ve Feke Belediyesi iş birliği ile Feke Asfalt Üretim Şantiyesi açılışı gerçekleştirildi. Açılışa MHP Genel Başkan Yardımcısı, Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, MHP MYK Üyesi, Adana Milletvekili Muharrem Varlı, MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, MHP’li İlçe Belediye Başkanları, Feke ilçesi mahalle muhtarları ve Feke halkı katıldı. Açılışta konuşan Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, Feke’nin yıllarca unutulmuş bir ilçe olduğunu ancak Hüseyin Sözlü’nün göreve gelmesinden bu yana ilçenin hizmetle tanıştığını belirtti ve Başkan Sözlü’ye Feke’ye verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.

MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

27


Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Nevruz Bayramı kutlama programı gerçekleştirildi.

Başkan Sözlü, Nevruz’un istismar edilmesine fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayarak “Nevruz, Türk’ün olduğu yerde kutlanır” dedi. NEVRUZ ATEŞI ETRAFINDA DEMIR DÖVDÜLER Nevruz Bayramı kutlamaları münasebetiyle Adana Büyükşehir Belediyesi binası önünde yakılan Nevruz ateşi etrafında halay çeken Adana Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibine Başkan Sözlü de eşlik etti. Nevruz ateşi etrafında çekilen halayın ardından günün anlam ve önemine binaen Başkan Sözlü öncülüğünde, Adana Ülkü Ocakları Başkanı Soner Deniz, ASKİ Genel Müdürü Hüseyin Oprukçu demir dövdü.

BAŞKAN SÖZLÜ’NÜN ÖZEL ISTEĞI Adana Büyükşehir Belediyesi binası önündeki program sonrası Tiyatro Salonu’nda Nevruz Bayramı Konseri gerçekleştirildi. Konser, Başkan Sözlü’nün özel isteği ile Atatürk’ün sevdiği şarkılardan olan Selanik Türküsü ile başladı. Programda konuşan Başkan Sözlü, Türk’ün Ergenekon’dan çıkışından bu yana bayramı olan Nevruz Bayramı’nın Türk Dünyası’nın olduğu yerde, Türk’ün olduğu yerde kutlandığını ifade etti.

BAŞKAN SÖZLÜ’NÜN ÖZEL ISTEĞI Adana Büyükşehir Belediyesi binası önündeki program sonrası Tiyatro Salonu’nda Nevruz Bayramı Konseri gerçekleştirildi. Konser, Başkan Sözlü’nün özel isteği ile Atatürk’ün sevdiği şarkılardan olan Selanik Türküsü ile başladı. Programda konuşan Başkan Sözlü, Türk’ün Ergenekon’dan çıkışından bu yana bayramı olan Nevruz Bayramı’nın Türk Dünyası’nın olduğu yerde, Türk’ün olduğu yerde kutlandığını ifade etti. 28

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

www.analizdergisi.com


ADANA’DA SANAT SOKAĞA ÇIKTI

Bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Çukurova Sanat Günleri kapsamında Seyhan Belediyesi katkıları ile Alidede Mahallesi’nde eski dükkanların kepenkleri ve bazı evlerin duvarları boyanarak yapılan grafiti sergisi açıldı. ‘Yerelden ulusala, ulusaldan evrensele’ sloganıyla yola çıkıp 11 yılı geride bırakan Uluslararası Çukurova Sanat Günleri’nde çok sayıda etkinliğe imza atılırken “Eski Sokakların Düşü 2” isimli grafiti sergisinin açılışını Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar yaptı.

“EN BÜYÜK IDEALIMIZ HALKIMIZIN MUTLULUĞU” Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, en büyük amaçlarının halka hizmet ve halkın mutluluğu olduğunu söyledi. Başkan Zeydan Karalar, “Seyhan’da yaşayan insanların mutlu, huzurlu yaşamaları bizim en büyük idealimiz. Bunun için de gece gündüz çalışıyoruz. Buraların güzelleşmesini hayal eden bir insanım ama her şeyi bir anda yapmak mümkün olmuyor. Yoktan var etmek Allah’a mahsus. Bize biraz para, biraz imkan, biraz zaman lazım. İşte bugünde barış için, sevgi için, kardeşlik için, yeniden istikrar için hayırlı olsun diliyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN KARALAR’A SANAT TEŞEKKÜRÜ Uluslararası Çukurova Sanat Günleri’ni düzenleyen Çukurova Sanat Girişimi’nin kurucusu Çetin Yiğenoğlu ise sanatı sokağa çıkartmaktan ve halkla bütünleştirmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Sanata ve sanatçıya katkılarından ötürü Başkan Zeydan Karalar’a teşekkürlerini ileten Yiğenoğlu, “Grafiti sergisinin açılışı için buradayız. Sanat sokakta anlayışının ürünü olan bu çalışmada halkın başkanın desteğini hiçbir zaman unutmayacağız. Kendisine teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından Adanalı Grafiti Sanatçısı Kerem Ali Yengüner’in hazırladığı açık hava sergisinin açılışı yapıldı. Açılışın ardından konukları sergiyi gezdi. Açılış törenine ve çok sayıda sanatsever katıldı.

www.analizdergisi.com


ÇUKUROVA’DA 2 AÇILIŞ BIRDEN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 28 Nisan’da satranç temalı parkın ve Güzelyalı Semt Kreşi’nin açılışını yapacak Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Halk Günü’nde vatandaşlarla biraya gelerek, 28 Nisan’da satranç temalı parkın ve Güzelyalı Semt Kreşi’nin açılışının CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl tarafından gerçekleştirileceğini söyledi. Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde başkan yardımcıları ve müdürlerle halkın karşısına çıkan Başkan Çetin, rutin belediyecilik hizmetlerinin aksamadan devam ettiğini ve halka verdiği tüm sözleri de yerine getireceğini vurguladı. Çetin, “Her salı açılış yapıp, halkla kucaklaşmamızı sürdürüyoruz. 28 Nisan Salı günü 2 açılış birden yapacağız ve açılışları CHP Genel Başkan Yardımcımız Sayın Tekin Bingöl ile gerçekleştireceğiz. Tüm hemşehrilerimi bekliyorum” dedi. 30

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

Vatandaşları yapacakları açılışlara davet eden Başkan Çetin, 28 Nisan Salı günü 2 açılış birden yapacaklarını ve açılışları CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ile gerçekleştireceklerini söyledi. Çetin, “CHP Genel Başkan Yardımcımız Sayın Tekin Bingöl, temelini yine beraber attığımız Güzelyalı Semt Kreşimizin açılışına katılacak. Sayın Tekin Bingöl ile salı günü 2 açılış birden gerçekleştireceğiz. Saat 17.00’de Türkiye’de bir ilk olan satranç temalı parkımızın açılışını yapıp, saat 18.00’de ise Güzelyalı Semt Kreşimizin açılışını gerçekleştireceğiz” diye konuştu. www.analizdergisi.com


SARIÇAMLI MUHTARLARA “MUHTARLIK BİLGİ SİSTEMİ” SEMİNERİ VERİLDİ

Başkan Uludağ,”Muhtarlık kurumu bizim için önemli” Sarıçam Belediyesi tarafından organize edilen ve muhtarların katılımı ile gerçekleştirilen “Muhtarlık Bilgi Sistemi” semineri yapıldı. Başkan Bilal Uludağ, muhtarların bölgelerinde aldıkları hizmetleri kolaylaştırma, sistem hakkında bilgi sahibi olmaları için bu seminerin yapıldığını belirterek,”Muhtarlarımız vatandaşa en yakın seçilmiş kamu görevlileridir. Muhtarlık kurumu bizim için önemli. Bu nedenle muhtarlarımızın taleplerini de her zaman dikkate alacağız.”dedi. 4 gün süren ve Afyon’da bir otelde yapılan seminere Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ile ilçedeki 36 muhtar katıldı. Eğitimin faydalı olacağına inançların tam olduğunu belirten Başkan Bilal Uludağ, Muhtarlık Bilgi Sistemi eğitimiyle muhtarların bilgi karmaşasından kurtulacağını ifade etti. Uludağ,” Eğitimle artık muhtarlarımıza gelen taleplerin ilgilisine iletilmesinde büyük kolaylık sağlanmış olacak. Gelen taleplere bu sistem ile hızlı ve etkin bir geri dönüş sağlanacak. Böylece muhtarlarımız bizlerle yüz yüze görüşmeden şikâyet, talep ve teşekkürlerini ister ekran başından, isterse mobil uyumlu sistem üzerinden cep telefonuyla iletip cevaplarını takip edebilecekler.” diye konuştu.

Eğitime katılan mahalle muhtarları ise, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’a kendilerine böyle bir imkânı sağladığı için teşekkür ettiler. Muhtarlar,”Artık taleplerimiz ve takibi kolaylaşacak. Sarıçam Belediyesi bizlere gerek hizmet, gerekse bu tür eğitimlerle her türlü kolaylığı

www.analizdergisi.com

sağlıyor. Bizler de daha güzel bir Sarıçam için birlikte çalışmaya devam ediyoruz.” dediler. Seminer sonunda ise katılan muhtarlara Başkan Bilal Uludağ ve eğitimi veren Türkiye Belediyeler Birliği Çevre ve Şehircilik Danışmanı Ayşe Ünal tarafından katılım sertifikaları verildi.

MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

31


O

+ ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI’NIN GELENEKSEL HALE GETIRDIĞI RAMAZANOĞLU KONAĞI RESITALLERI’NDE NOSTALJI ÜÇLÜSÜ SAHNE ALDI.

smanlı Padişahları Kanuni Sultan Süleyman ve 4. Murat’ın misafir edildiği 500 yıllık konakta, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın düzenlediği resitaller dizisinde perküsyon sanatçısı Sabahattin Nazik, saksafon virtüözü Ferdi Oruç ve usta gitarist Dudu Dilek Akınçay nostalji rüzgarı estirdi. En sevilen şarkıları seslendiren Nostalji Üçlüsü, notalarla zamanda yolculuk yapan dinleyicilere keyif dolu bir akşam yaşattı.

32

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

RAMAZANOĞLU KONAĞI Konserin sonunda Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bürokratları, usta sanatçılara anı plaketi ve çiçek takdim etti. Sabahattin Nazik, Ferdi Oruç ve Dudu Dilek Akınçay, kültür ve sanat merkezine dönüştürülen tarihi konakta Adanalılara konser vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirtip, sanatı ve sanatçıyı destekleyen Başkan Hüseyin Sözlü’ye teşekkür etti.

www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

33


34

ANALİZ DERGİSİ v MART2017

www.analizdergisi.com


ADANA ASKİ SPOR 10.GALİBİYETİNİ ALDI Bilyoner.com kadınlar basketbol ligi takımlarından Adana Aski Spor, evinde konuk ettiği TT Osmaniye Gençlik Spor’u 76-74 mağlup etti.

FATIH YÜCEL, ‘HEDEFIMIZ PLAY – OFF OYNAMAK’

KARŞILAŞMAYA YOĞUN İLGI Adana Aski Spor ile TT Osmaniye arasındaki maça ilgide yoğun oldu. Karşılaşmayı Adana Demirspor Başkanı Sedat Sözlü, Adana Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, Osmaniye Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Şahin’de izledi.

www.analizdergisi.com

Adana Aski Spor Genel Menajeri Fatih Yücel, ‘Tosyalı Osmaniye takımı son haftalarda ivme kazanmış bir takım. Bu maçın zor olacağını tahmin ediyorduk. Maç sonunu iyi oynayarak maçtan galip gelmesini bildik. Sporcularımızı ve teknik ekipte yer alan arkadaşlarımı kutluyorum. Bizleri yalnız bırakmayan Adanalı sporseverlere ayrıca teşekkür ederim. Önümüzde MBK Doğuş Hastanesi deplasmanı var. Bu maça hazırlanmaya başladık. Hedefimiz play-off oynamak. Hedefimizden şaşmadan yolumuzda ilerlemeye devam edeceğiz.’ diye konuştu.

MART 2017 v ANALİZ DERGİSİ

35


ANALİZ DERGİSİ SAYI 4  
ANALİZ DERGİSİ SAYI 4  
Advertisement