Page 1


Böcek yapışmalarına ARACINIZ DEĞER Çamur, balata tozu vs. KAYBETMESİN Kuş pisliği tutunma ve aşındırmalarına Su lekelerine Ağaç özsu ve reçinelerine Su ve Solvent bazlı kimyasallar Kireçli su aşındırmalarına Oksitlenmeye Asit yağmuru aşındırmalarına Endüstriyel serpintilere Zararlı UV ışınlarına Parlaklık kaybına

SERAMİK

Aracınızı tüm bu olumsuz etkenlerden korunmak sizin elinizde!

0507 716 49 93 0533 762 59 49 İbrahim Mete Bulvarı (Eski Cezaevi Karşısı) CEYHAN


KASIM 2016

v

ANALİZ DERGİSİ

04-05

IÇİNDEKİLER

VALİLİK PATLAMA

28-29 “JİCA KREDİSİ İLE PROJELER DEVAM EDECEK”

30

MHP ADANA’DAN ANKARA ÇIKARMASI

31 300 POLİSLE ‘NARKO-TERÖR’ OPERASYONU

32 06

BÜYÜKŞEHİR TERÖRÜ LANETLEDİ

07 ENERJİ ZİRVESİ

09 BAKAN SOYLU

10 SÖZLÜ’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM ATAĞI

15 SAADETTİN ASLAN

17

155 VE 156 EL ELE

18 ÇELİKCAN, “YÜREĞİR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

19

22

21

ASKİ

14 ÇUKUROVA GİAD

34

ASKİ PROJELERİ HAYATA MAHMUT ÇELİKCAN GEÇİYOR

23

35

BAKANLARA ADANA ÇIKARMASI

İL EMEK BÜROSU KURULDU

24

“ŞİMŞEK VE TALİPOĞLU ADANALILARLA BULUŞTU

BALKAN EZGİLERİ ADANA’DA ESTİ

“KENTİN GELECEĞİNİ 25 ŞEKİLLENDİRECEK 11 PROJELERE İMZA ATIYORUZ” ADANA’NIN TARİHİ GÖRMEZ ADANA’YA GELDİ ORTAYA ÇIKACAK

12-13

BİLAL ULUDAĞ

27

ÇGC ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ SAĞLAR VE ŞEKER BULDU ÇUKUROVA’NIN KONUĞU OLDU

36 37 ASKİ ESNAF İLE ELELE

38 “GED ORGANİZE SANAYİ’DE”

39-40 ADANA SİNEMA MÜZESİ ARTIK DAHA ZENGİN

ATATÜRK’ÜN SEVDIĞI PROJELER 46 42 KARAİSALI’DA ŞARKILAR ADANA’DA YANKILANDI 47 DEVAM EDİYOR BAŞKAN SÖZLÜ,ŞEHİT YAKINLARI POLİS İÇİN MEVLÜT 49 48 ŞEHİT VE GAZİLERE VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU 50 OKUTULDU

İMTIYAZ SAHIBI Devlet İNCİ SORUMLU YAZI İŞLERI MÜDÜRÜ www.analizdergisi.com Burak GÖKDENİZ

ADRES Yeniyurt Mah. Mücahitler Caddesi Tekel Sitesi D Blok Kat:1 No:8 Seyhan / Adana

BASIM YERI VE TARIHI Truva Reklam B. Kırım Mah. Yücekök Cad. No25/A Ceyhan/Adana Kasım 2016

10 KASIM MESAJLARI TAG OTOYOLU-MİTHAT ÖZSAN BAĞLANTISI YENİLENDİ.

İLETIŞIM 0 506 730 57 21 www.analizdergisi.com analiz@analizdergisi.com /@Analiz_Dergisi v ANALİZ DERGİSİ /analizdergisi KASIM 2016

03


HAİNLER BU KEZ ADANA’YI HEDEF ALDI…

ARACIN ARAMA KAYDI YOK

Adana Valiliği önünde bombalı saldırı! Adana Valiliği otoparkında bombalı araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 kişi hayatını kaybederken, 5’i ağır 33 kişi de yaralandı. Saldırıya ilişkin otopark görevlisi gözaltına alındı. Saldırı sonrası başlatılan operasyonda ekiplerin dur ihtarına rağmen kaçan araç sürücüsü, polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. Bomba düzeneği olduğu belirlenen araç için bomba imha uzmanı istendi. Bölgeye çok sayıda ambulans, itfaiye ve polis sevk edildi. Patlama sonrası otoparkta yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Yangın kısa sürede söndürüldü. Polis ikinci bir saldırıya karşı olay yerinde önlem aldı.

Vali Mahmut Demirtaş, patlama ile ilgili yaptığı açıklamada patlatılan aracın arama kaydına rastlanmadığını açıkladı.

SÖZLÜ “VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ BİNADA DEĞİLDİ”

33 plakalı bombalı aracı kimliğini gizlemek için başörtüsü takan kadın teröristin valilikte mesainin başladığı sırada getirip, binanın protokol girişindeki açık otoparkta valinin makam aracının park alanına yakın bir yere bıraktığı ve ardından patlamanın olduğu belirtildi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yaptığı açıklamada “Devletimize, milletimize karşı yapılmış hain saldırılardan birini yaşadık, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın saldırı sırasında binada olmadığını söyledi. VALİ DEMİRTAŞ’IN GELİŞ SAATİNDE PATLATILDI Bombalı yüklü otomobilin, bir kadın terörist tarafından valilik otoparkına girişin yoğun olduğu saat 07.30 sıralarında dikkat çekmeden sokulduğu ve makam girişinin 5 metre yakınına park edildiği belirlendi. 04

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

ARANAN İKİNCİ ARAÇ BULUNDU Bombalı saldırıyla ilgili şüpheli olarak aranan hafif ticari araç, saat 15.25’de Küçükdikili Mahallesi’nde saptandı. Ekiplerin dur ihbarına rağmen kaçan araç sürücüsü, polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. ARACI KADIN TERÖRİST GETİRDİ

BAŞBAKAN BAKANLARDAN BİLGİ ALDI Başbakan Binali Yıldırım, Adana’daki patlamayla ilgili olarak ilgili bakanları arayarak bilgi aldı.”Terör bizi yıldıramaz, terörle mücadeleye her ne olursa olsun devam edeceğiz” dedi.

www.analizdergisi.com


HAİNLER BU KEZ ADANA’MIZI HEDEF ALDI…

KURTULMUŞ: SALDIRIYI LANETLİYORUM Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Adana’daki hain saldırıyı kınıyor, terörü ve destekçilerini lanetliyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Bölgede oynanan oyunu bozduğu için hedef haline gelen Türkiye, teröre teslim olmayacak, terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.” dedi. ALBAYRAK: KUKLALARA DEĞİL, KUKLACILARA SESLENİYORUM... Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, patlamaya ilişkin, “Bu millet 79 milyonuyla özgürlüğüne demokrasisine, ülkesine sahip çıktı. Bundan sonra çok daha güçlü bir şekilde çıkmaya devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Kuklalara değil kuklacılara sesleniyorum” dedi. ÖMER ÇELİK TWİTTER’DAN DUYURDU Patlamaya ilişkin ilk açıklama AB Bakanı Ömer Çelik’ten geldi. Çelik Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Adana Valiliği önünde otoparkta bir patlama gerçekleşti. Valimizle konuştum. Yaralılarımız var. Yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Aydınlığın işareti olan sabah saatlerinde bu alçak saldırı gerçekleşti. Adanamıza geçmiş olsun. Lanetli terör insanımızı hedef almaya devam ediyor. İnsanlık adına bu terörle sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi. www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

05


BÜYÜKŞEHİR TERÖRÜ LANETLEDİ Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda, Adana Valiliği önünde meydana gelen terör saldırısı kınandı. Saldırıda şehit düşen vatandaşlar anısına saygı duruşunda bulunuldu. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Adanamızda meydana gelen bu hayasız saldırıyı kınıyor, şehitlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak buradaydı. Enerji Zirvesi’ne katıldık. Şuanda da burada meclis toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Gerek Sayın Bakan’ın, gerekse bizlerin bu tavrı Türkiye’de terörün hayatı durdurma amacına ulaşamayacağının kanıtıdır” dedi. Saldırıya dair gündem öncesi söz alan MHP Grup Sözcüsü Mehmet Yasa, AK Parti Grup Sözcüsü Ozan Gülaçtı ve CHP Grup Sözcüsü Ulaş Çetinkaya ortak bir açıklama yaparak “meydana gelen terör saldırısıyla ilgili üzgünüz. Terörün her türlüsünü lanetliyor, kınıyoruz. Kentimizde terörün asla amacına ulaşamayacağını üç partinin grup sözcüleri olarak buradan gür sesle bir kez daha hatırlatıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz” diye konuştular.

06

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


ADANA ENERJİ ZİRVESİ

KURTULMUŞ: SALDIRIYI LANETLİYORUM Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Adana’daki hain saldırıyı kınıyor, terörü ve destekçilerini lanetliyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Bölgede oynanan oyunu bozduğu için hedef haline gelen Türkiye, teröre teslim olmayacak, terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.” dedi. ALBAYRAK: KUKLALARA DEĞİL, KUKLACILARA SESLENİYORUM... Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, patlamaya ilişkin, “Bu millet 79 milyonuyla özgürlüğüne demokrasisine, ülkesine sahip çıktı. Bundan sonra çok daha güçlü bir şekilde çıkmaya devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Kuklalara değil kuklacılara sesleniyorum” dedi. ÖMER ÇELİK TWİTTER’DAN DUYURDU Patlamaya ilişkin ilk açıklama AB Bakanı Ömer Çelik’ten geldi. Çelik Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Adana Valiliği önünde otoparkta bir patlama gerçekleşti. Valimizle konuştum. Yaralılarımız var. Yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Aydınlığın işareti olan sabah saatlerinde bu alçak saldırı gerçekleşti. Adanamıza geçmiş olsun. Lanetli terör insanımızı hedef almaya devam ediyor. İnsanlık adına bu terörle sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

07


08

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


AZESİNİ N E C N İ R ŞEHİTLE AŞIDI… T U L Y O S BAKAN Adana Valiliği’ne yapılan bombalı saldırıda hayatını kaybeden Kadir Kırbaç ve Gökhan Aygül, gözyaşları içerisinde son yolculuğuna uğurlandı. 27 yaşındaki Kadir Kırbaç’ın temmuzda evleneceği nişanlısı Ülkü Oktan, “Melekti o, düğünümüz vardı. Niye patlattılar o bombayı” diye ağıt yakarak teröre tepki gösterdi. Şehitlerin cenazesini polislerle birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu taşıdı. Şehitler için Adana Sabancı Merkez Camii’nde tören düzenlendi. 11 yaşında Nehir ve 13 yaşındaki Halil isimlerindeki 2 çocuk babası bahçıvan Gökhan Aygül’ün eşi Sema Aygül törende sinir krizi geçirdi. Annesi Sabiha ve babası Sabah Aygül ise güçlükle ayakta durabildi.

Şehit Gökhan Aygül’ün cenazesi Karayusuflu Mahallesi Mezarlığı’na, Kadir Kırbaç’ın cenazesi ise Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Törene katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da şehit yakınlarını teselli etmeye çalıştı. Törenin sonunda İl Müftüsü Arif Gökce cenaze namazını kıldırdı. Cenaze namazının ardından şehitlerin naaşlarını polislerle birlikte Bakan Süleyman Soylu taşıdı. Bakan Soylu’nun uzun namlulu silahlı korumalarının arasında olası saldırılara karşı çelik çantalı koruması da yer aldı.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

09


SÖZLÜ’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM

8 MAHALLEDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PLANLAMASI YAPILIYOR “MODERN YAŞAM ALANLARI YÜKSELECEK” Başkan Sözlü, “Göl Mahallesi’ndeki 240 dönüm alanda, Sinanpaşa Mahallesi’nde 560 dönüm alanda kentsel dönüşüm hedefliyoruz. Çarpık yerleşim, riskli yapılar, yetersiz altyapı ve güvensiz sosyal donatıların bulunduğu mahallelerde kentsel dönüşüm projeleri ile modern yaşam alanlarını yükselteceğiz. Kentsel dönüşümü yaparken, 50 yıl sonraki neslin de bizleri alkışlamasını istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

“YEREL YÖNETİMLERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ”

B

aşkan Hüseyin Sözlü, beraberinde Genel Sekreter Şaban Acar, Genel Sekreter Yardımcıları Sinan Gül, Mehmet Şahin, Oktay Karakuş, Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Durna TOKİ Başkanı M. Ergün Turan’ı makamında ziyaret etti. Adana’nın 8 mahallesinde kentsel dönüşüm planlamaları yürüten Başkan Hüseyin Sözlü, öncelikle Göl ve Sinanpaşa mahalleleri ile ilgili M. Ergün Turan’dan destek istedi.

10

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da vatandaşların güvenli yapılarda, daha güzel şehirlerde yaşamaları için yerel yönetimlerle ortak çaba harcadıklarını söyledi. Deprem riski, nüfus artışı, hızlı kentleşme ve gecekonduların şehirler için çok önemli sorunlar olduğunun altını çizen Turan, TOKİ olarak, afet riskinin ve çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu şehirlerde, farklı ihtiyaçları ve değişimleri göz önüne alarak, kentsel yenileme ve kentsel dönüşüm projelerini geliştirmekteyiz. Adana’da bu illerimiz arasında bulunuyor” diye konuştu. Ziyaretin sonunda Başkan Sözlü, TOKİ Başkanı Turan’a el dokuması kilim hediye edip, konukseverliğinden dolayı şükranlarını sundu.

www.analizdergisi.com


ama ne yazık ki bu cemaatler ruhban grupları oluşturup bir yerlerde pazarlık konusunda yetkili görebilmektedirler kendilerini” ifadelerini kullandı.

VALİ “FETÖ HAİNLİĞİ SÜREKLİ ANLATILMALI” Adana Valisi Mahmut Demirtaş da din adamlarının okuyan, araştıran, Kur’an’ı yaşayan ve yaşatan örnek ve önder insanlar olarak yaşamalarının pek çok sıkıntıyı minimize edeceğine değindi. FETÖ’ye de değinen Vali Demirtaş, terör örgütünün gerçek yüzünün vatandaşlara sürekli anlatılması gerektiğini kaydetti.

33. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’na katılmak üzere Adana’ya gelen Görmez, ilk olarak bombalı terör saldırısına uğrayan Adana Valiliği’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

GÖRMEZ’DEN GEÇMİŞ OLSUN

GÖRMEZ” İSLAM DİNİ HAYATA YÖN VERMEYE MUKTEDİRDİR” Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise kadına şiddet, çocuk istismarı, kısıtlanan özgürlükler, mülteci sorunları, mezhep ihtilafları, darbe gibi konularda tartışmanın sürekli İslam’a gelmesine karşı çıkarak, “İslam dini sadece dünü inşa etmeye değil, bugüne

GÖRMEZ ADANA’YA GELDİ de geleceğimize de yön vermeye muktedir büyük bir dinamizme sahiptir” ifadelerini kullandı.

“FETÖ DİN’E BÜYÜK ZARAR VERDİ” Türkiye’de bazı cemaatlerin ve din adamlarının da dini istismar ettiğini bildiren Mehmet Görmez, din istismarcılarına karşı kanuni düzenlemeler yapılması gerektiğine işaret etti. Görmez, çeşitli şura ve çalıştaylarla FETÖ’nün dine verdiği zararları tartıştıklarını anlatarak, “Dini cemaatlerin ana yolundan sapmaması, ilkelerinden sapmaması, toplumla, milletle doğru ilişkiler kurması, vatandaşa ne vaat ediyorsa ona sadık kalması gerekiyor. Uluslararası siyasetin, ticaretin bir piyonu olarak görmemeliyiz onları” şeklinde konuştu.

Valilik’teki şeref defterini imzalayıp Vali Mahmut Demirtaş’a geçmiş olsun dileklerinde bulunan Görmez daha sonra eşi Hatice Görmez ile birlikte istişare toplantısının yapılacağı otele gitti. Toplantı, 15 Temmuz darbe girişimi ve o sırada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı çalışmalar hakkında video sunumuyla başladı.

SÖZLÜ”FETÖ RUHBAN GRUPLARIYLA AYNI” Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise FETÖ yapılanmasını ruhban grubuna benzeterek, “İslam’da ruhban sınıfı yoktur

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

11


Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü değişen Büyükşehir yasasıyla birlikte genişleyen görev ve sorumluluk alanı için kolları sıvadı ve hayati önem taşıyan projeler bir bir hayata geçirildi. Cumhuriyet tarihinde su gitmeyen ve şebekesi bile olmayan yerleşim alanlarına özel projelerle adeta can suyu verildi.

2014 SEÇİMLERİYLE ASKİ ATAK YAPTI Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü 30 Mart 2014 yerel seçimleriyle birlikte 2.700 km² ve 5 ilçeden oluşan sorumluluk alanının 15 ilçeye ve 14.125 km²’ye çıktığını, seçimlerden önce 600 bin abone sayısı olan kurumun, bugün 805 bin aboneye sahip olduğunu ve bu sayının da giderek arttığını belirten Pekar; 1.650 bin kişiye hizmet veren ASKİ’nin şimdi ise; 2.250 bin kişiye hizmet verdiğini, ayrıca 500’e yakın mahallenin de dahil olduğunu, böylelikle hem sorumluluk alanı hem de abone sayısı ve hizmet verdiği insan sayısı artan ASKİ’nin 7/24 esasına dayalı çalışarak Adanalılara gerek kırsalda gerekse şehir merkezinde en iyi hizmeti ve en kaliteli içme suyunu ulaştırdığını söyledi.

”CUMHURİYET TARİHİNDE SU OLMAYAN YERLERE SU GÖTÜRDÜK” Yeni projelerle ciddi başarılara imza atan ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar; “seçimlerden sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü ile birlikte Adanalıların tüm sorunlarını ortadan kaldırmak için durmaksızın çalıştık, öncelikli olarak Cumhuriyet tarihinde su gitmeyen yerleri tespit ettik ve oralarla ilgili çalışmalara başladık. 100’ün üzerinde köyün suyu ve şebekesi yoktu, 2 yıl gibi bir zamanda %50’den fazlasını çözüme kavuşturduk ve şimdi bu bölgede insanların çeşmelerinden temiz, sağlıklı ve ucuz su akıyor. 2017 yılında yeni projelerle yine atak yapıp içme suyundaki hedefimizi 1050 km’nin üzerinde tutuyoruz. İşimizin, sorumluluğumuzun ve omuzlarımızdaki yükün bilincinde olarak hareket edip en kısa sürede Adanalı hemşerilerimizin sağlıklı, temiz ve ucuz su ile kanalizasyon hizmetinde rahat etmesini sağladık” dedi. 12

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


“EKİPLERİMİZ BÜYÜK PROJELERE İMZA ATIYOR” Ekiplerin İçme suyu ve kanalizasyon projelerine hız verdiğini, Adana’nın her noktasına ulaşarak vatandaşlara sorunsuz, temiz ve ucuz su götürmek için çalıştığını ifade eden Pekar; biz sadece kırsalda değil şehir merkezinde de büyük projeler yapıyoruz. Örneğin; birçok noktada hat yenileme çalışmaları yapılırken, yeni yerleşim yerlerinde de alt yapı çalışmalarımıza hız veriyoruz. Buruk mevkiinde vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda özellikle bölgenin sorunlarını tamamen ortadan kaldıracak olan Buruk Kollektörleri Projesinin ilk aşaması tamamlandı. Yine büyük emekler sonucunda imzalanan JICA kredisiyle ikinci etap çalışmaları da başlayarak Adanalılara en iyi hizmet verilecek. Böylece Buruk mevkiinde ki içme suyu ve kanalizasyon sorunu da tamamen ortadan kalkmış olacak” dedi. “SARIÇAM DERESİ VE METAL SANAYİ (TD8) ŞİMDİ TERTEMİZ” Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü’nün talimatlarıyla ekiplerimizin yapmış olduğu ıslah çalışmalarıyla bugün Sarıçam Deresinde, kanal boyunca Adanalılar yürüyüş yaparken, çocuklar da adeta kanal içini spor kompleksi gibi kullanıyor diyen Pekar;” Sadece konutlara değil işyerlerine de önem veriyoruz. ASKİ; Metal Sanayi esnafının yıllardır çözülmeyen sorununa da el attı. Yıllardır pis koku ve kötü görüntü oluşturan Metal Sanayi yanındaki TD8 kanalı üzerine önce Büyükşehir Belediyesi tarafından köprüler atıldı, sonra da ekiplerimiz tarafından dere yatağı temizlenerek beton çalışmaları başladı. Metal sanayi esnafı ile yapılan istişareler sonucunda ekipler esnafın tüm sorunlarını ortadan kaldırmak için bir taraftan dere yatağını yapıyor bir taraftan da bağlantı borularıyla esnafın alt yapı sorununu tamamen ortadan kaldırıyor” dedi.

2014 SEÇİMLERİYLE ASKİ ATAK YAPTI 2016 Yılı içinde bugüne kadar yapılan başarılı projelerle Gelen İçme suyu proje metrajı 1000 km’ye yaklaşırken, 12 ilçede hayata geçirilen projelerin maliyetleri ise 15.000.000 milyona yaklaştığını belirten ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar;“2000 km proje uzunluğu ile yeni yapılacak projeler arasında yer alan Yedigöze barajı ile Kozan, İmamoğlu, Ceyhan ve Yumurtalık ilçeleri ile köylerinin içme suyu temini gerçekleşirken; Çatalan barajı projesi de genişleyerek Kuzeydoğu Adana bölgesi ile Sarıçam, Yüreğir ve Yumurtalık ilçelerinin tamamının İçme suyu temini yapılacak” dedi.

“KANAL İÇİNE VE MAZGALLARA ÇÖP ATMAYALIM” Adanalılara en kaliteli hizmeti verebilmek için ‘gece-gündüz’ demeden çalışıyoruz. Gerek kanal içleri gerekse mazgallar özelliklede kış aylarında önem arz etmekte diyen ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar;”Ekiplerimiz vatandaşların sorunsuz bir kış geçirmeleri için elinden gelen çabayı gösteriyor. Ancak burada herkese görevler düşüyor. Vatandaşlarımız kanal içlerine ve mazgallara gereksiz çöp, kağıt ve bez parçalarını atmamalı. Atan kişiler vatandaş duyarlılığı ile uyarılmalı” dedi.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

13


ÇUKUROVA GİAD EMNİYET MÜDÜRÜ AK’I ZİYARET ETTİ

ÇUKUROVA GİAD

Çukurova Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Başkan Yardımcıları Kazım Tosun ve Hakan Burç, Yönetim Kurulu Üyesi Efsun Tekyeten, Üyeler Tolga Gezerşen ve Emre Onur Nargile, yaklaşık bir ay önce Adana’ya atanan Emniyet Müdürü Osman Ak’ı makamında ziyaret ettiler.

SAKARYA “ÇUKUROVA GİAD HER ZAMAN ADANA’NIN EMRİNDE” Dernek hakkında bilgi veren Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, çeyrek asırlık geçmişe sahip derneğin 200 üyesinin Adana’dan yapılan ihracatın 5’te 1’ini gerçekleştirdiğini bildirdi. Sakarya, Adana’yı hak ettiği gerçek yönüyle tanıtmak, yatırımcıların dikkatini çekmek amacıyla projeler geliştirdiklerini özellikle de 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimini unutturmamak, halkın bu konuda bilincini canlı tutmak amacıyla proje hazırladıklarını, projenin startını 1 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı

14

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

Mehmet Uçum’un da katıldığı toplantıyla verdiklerini kaydetti. Sakarya, “15 Temmuz gazilerimizin de katılımıyla yaptığımız toplantının ardından dev led ekran ve özel ses sistemi döşenmiş 2 kamyonla 11 ilçe dolaşıldı. Bu ilçelerin mahalle ve köyleri gezilerek, darbe girişimini anlatan filmin on binlerce kişi tarafından izlenmesini sağladık. Biz Çukurova GİAD olarak, doğduğumuz, doyduğumuz memleketimize borcumuzu ödemek için, Adana’mız için canla başla çalışıyoruz. Adana’mız için yapılacak her türlü çalışmada destek vermeye hazırız” dedi.

YAŞANABİLİR ADANA Çukurova GİAD’ı Adana için hayata geçirdikleri projeler nedeniyle kutlayan Adana Emniyet Müdürü Osman Ak da, “Adana’ya hizmet için geldik. Yaşanabilir, huzurlu, güvenli, geleceğe umutla bakan insanların yaşadığı bir Adana için çalışıyoruz. Geldikten sonra yaptığımız operasyonlarda, halkla birlikte hareket ettik. Halkımız, polisimizin yanlarında olduğunu gördü, destek verdi. Geçmişte polise taş atan çocuklar, bugün polisle futbol oynuyorlar” diye konuştu.

www.analizdergisi.com


YER KÖPRÜ YOL ÇALIŞMASI

KIZILDAĞ YAYLASI YOLU

VARDA KÖPRÜSÜ YOL ÇALIŞMASI

DEĞİŞEN VE GELİŞEN KARAİSALI’NIN MİMARI BAŞKAN ASLAN 2014 yerel seçimlerinde belediye başkanlık koltuğuna oturan Saadettin Aslan, ilçenin dört bir yanında sürdürmüş olduğu hizmet atağı ile gözle görülür, hızına yetişilemeyecek çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Karaisalı’da kalıcı eserler bırakmak istediğini kaydeden Aslan, “Göreve geldiğimizde Karaisalı’ya her şeyden önce kalıcı bir ilçe kimliği oluşturmak istiyorduk. Bunun içinde hedefimiz kalıcı eserlere, çalışmalara ve projelere imza atmak. Değişen ve gelişen Karaisalı’nın inşası için vatandaşlarımızın fikrine ihtiyaç duyuyoruz. Mahallelere giderek vatandaş-

www.analizdergisi.com

larımızın sıkıntılarının olup olmadığını soruyor ve çözümler üreterek neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. İlçemizde birlik ve beraberlik duygusunu her zaman ön planda tutuyoruz. Parti ayrımı gözetmeden vatandaşlarımıza hizmet ediyoruz” dedi.

ASLAN, “KARAİSALI’DA YOL SORUNU KALMAYACAK” Bir memlekette yol ve su olmazsa orasının yaşanılmaz hale geleceğini belirten Başkan Aslan, “Göreve gelir gelmez ilçe merkezinde ve mahallelerimizde ki yol ve su sorunlarına çözümler üretmeye başladık. Yan yana iki aracın zor geçtiği Kızıldağ Yaylası yolunu otoban genişliğinde

yaptık. Kızıldağ Yaylası Pozantı arası 25 kilometrelik yolu da Adana Büyükşehir Belediyesi ve belediyemizin imkanlarıyla açtık. Kızıldağ’dan Pozantı’ya ulaşmak için Adana üzerinden otoyolu kullanıp, 178 kilometre yol gitmek zorunda kalan hemşerilerimiz, bu çileden kurtuluyor. Artık Torosların eşsiz manzaralarına tanıklık ederek açacağımız 25 kilometrelik yeni yoldan 30 dakikada Pozantı’ya ulaşım sağlayacaklar. Çalışmalarımızda bize en büyük desteği veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ ye teşekkür ediyorum. İlçemizin değişmesi ve gelişmesi adına aralıksız çalışmaya devam edeceğiz” dedi. KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

15


16

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


155 VE 156 EL ELE “BOMBA” UYGULAMASI Son zamanlarda canlı bomba ya da bomba yüklü araçla eylem yapılmasından dolayı Adana Emniyet Müdürlüğü ve Adana İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tedbirleri en üst seviyeye çıkardı. Gücünü birleştiren jandarma ve polis, kentin 5 ayrı yerinde arama noktası oluşturarak şehre giren bütün araç ve şahısları tek tek arıyor.

”AHİR” HASSAS BURNUYLA SORGULUYOR

çevrede eller tetikte güvenlik önlemi alıyor. Ko-

Aramalara jandarma ekiplerinin bomba eğitimli

olarak arazide uzun namlulu silahlarıyla herhangi

köpeği “Ahir” durdurulan bütün araçlarda bomba

bir saldırı olasılığına karşı önlem alıyor. Ekipler bu

olup olmadığını kontrol etmek için hassas burnuyla

5 noktayı zaman zaman değiştiriyor. Uygulama

aramaya katılıyor. Polisler ise durdurulan bütün araç-

yaparken de polis ve jandarma şok baskın mantığıyla

lardaki şahısların önce üzerlerini arayıp daha sonra

hareket ediyor.

da kimlikten GBT sorgusu yapıyor. Polis ve jandarma ortak hareket ederek yaptığı bu

155-156 KOL KOLA

uygulamalarla vatandaşın can güvenliğini sağlamak için 7 gün 24 saat esasına göre çalışıyor.

Polis ve jandarma bu uygulamayı yaparken uzun namlulu silahlarla polis ve jandarma komandolar ise

www.analizdergisi.com

155 VE 156 EL ELE “BOMBA” UYGULAMASI

mandolar uygulama alanını gören bir yerde kamufle

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

17


ÇELİKCAN, “YÜREĞİR İÇİN ÇALIŞIYORUZ” Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Yenidoğan Mahallesi’nde vatandaşlarla buluştuğu toplantıda, doğalgaz çalışmaları nedeniyle bozulan yolların karayolları standardında yapılan asfalt çalışmasıyla yenilendiğini ve Yüreğir’in tamamında olduğu gibi Yenidoğan Mahallesi’nde de yol sorunun büyük ölçüde bittiğini söyledi. “YÜREĞİR’DE YOL SORUNUNU ÇÖZDÜK” Yaklaşık 7 yıllık görev süresinde Yüreğir’e yapılan hizmetler hakkında vatandaşları bilgilendiren Başkan Çelikcan “Yüreğir’de yol sorununu büyük ölçüde çözdük. Bir yandan da kentsel dönüşüm projelerimiz devam ediyor. Yüreğir’in çehresi değişiyor. Bizim belediye olarak faaliyetlerimiz, çalışmalarımız ve aynı YÜREĞİR BELEDİYE zamanda hükümetiBAŞKANI mizin ilçemize kazandırdığı kamu yatırımMAHMUT ÇELİKCAN ları Yüreğir’i bir cazibe merkezi haline dönüştürüyor. AK Parti Yüreğir İlçe Başkanı Ahmet Çözer, meclis üyeleri ve mahalle muhtarının da katıldığı toplantının ardından Başkan Çelikcan esnaf ziyaretinde de bulundu.

18

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


“KENTİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRECEK PROJELERE İMZA ATIYORUZ” Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi’nde düzenlenen Belediye Başkanları Toplantısı’na katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve ilçe belediye başkanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, MHP’li belediyelerde olması gereken çalışma prensiplerini anlattığı konuşmasını can kulağıyla dinledi.

“BAHANE YOK, ADALETLİ HİZMET VAR”

Toplantının ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve beraberindeki ilçe belediye başkanları, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya’yı makamında ziyaret etti. Karakaya’yı ziyaretlerinde Adana’nın yalnızca bugününü değil, geleceğini de planladıklarını belirten Başkan Sözlü, “Kentte Milliyetçi Belediyeciliğin bize yüklediği sorumlulukla hareket ediyoruz. Bahanelerin ardına sığınmadan hizmet üretmeyi sürdürüyor, kentin geleceğini şekillendirecek projelere imza atıyoruz. Kırsaldaki ilçe belediye başkanlarımızla daima görüş alışverişinde bulunarak hizmeti adil olarak dağıtıyor, ilçe belediye başkanlarımızla birlikte uyumlu çalışarak, kırsalda kalkınmaya büyük önem veriyoruz” dedi.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

19


20

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


ÇGC ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU 2015 yılı boyunca yerel ve ulusal medyada çalışan basın mensuplarının emeğinin ödüllendirildiği gece Türkiye Spor Yazarları Derneği Nihat Geven Tesislerinde gerçekleştirildi. Törene, Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile çok sayıda protokol üyesi ve gazeteci katıldı.

“BASIN MİLLETİN ORTAK SESİDİR” Gecenin açılışında konuşan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, “Gazetecilerin basın özgürlüğünün daha geniş olması için gazetecilerin basın meslek etiklerine sahip çıkması gerekir. Basın milletin ortak sesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi basın özgürlüğünden doğuracak sorunları bile giderecek tek yol yine basın özgürlüğüdür” dedi. “ŞANTAJ YAPAN GAZETECİLER DIŞLANSIN” Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de ödül takdimi sırasında basın meslek ilkelerinin önemine değindi. Sözlü, şantaj yapan gazetecilerin de dışlanmasını istedi. Daha sonra yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

21


ASKİ PROJELERİ HAYATA GEÇİYOR… Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri Adanalılara daha iyi hizmet verebilmek için her zaman her yerde durmaksızın çalışmaya devam ediyor. İçme suyu ve Kanalizasyon projelerine de gece gündüz demeden hız veren ASKİ, Adananın her noktasına ulaşarak vatandaşlara sorunsuz, temiz ve ucuz su götürmek için çalışıyor.

“HAT YENİLEME VE BAĞLANTI NOKTALARI SORUNSUZ” ASKİ Kanalizasyon ekipleri Kozan yolu üzerindeki hat yenileme çalışmalarına başladı. Yolu Trafiğe kapatan ekipler önce Kanalizasyon borusunun olduğu noktayı iş makineleriyle açarken bağlantı noktasındaki boruları da değiştiriyor. Böylelikle ekiplerin birkaç günlük çalışmasıyla Kozan yolu üzerindeki kanalizasyon hat yenileme projesi de tamamlanmış olacak.

22

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

BURUK’TA YENİ OLUŞAN MAHALLELERİN ALT YAPI ÇALIŞMALARI BAŞLADI” ASKİ, hem şehir merkezinde hem de kırsalda çalışmalarına devam ederken, birçok yeni yapının yer aldığı Buruk mevkiinde de vatandaşlardan gelen istek ve talepler doğrultusunda çalışmalarına hız verdi. Özellikle Buruk bölgesinin sorunlarını tamamen ortadan kaldıracak olan Buruk Kollektörleri Projesinin ilk aşaması tamamlanırken, yine büyük emeklerle ve çalışmalar sonucunda imzalanan JICA Kredisiyle ikinci etap çalışmaları da başlayarak Adanalılara en iyi hizmet verilecek ve Buruk mevkiinde ki gerek içme suyu gerekse Kanalizasyon sorunu tamamen ortadan kalkacak.

www.analizdergisi.com


BAKANLARA ADANA ÇIKARMASI

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana milletvekilleriyle birlikte Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı ziyaret etti.

Vali Demirtaş, Adana milletvekilleri Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Mehmet Şükrü Erdinç, Tamer Dağlı, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Sabri Beytorun ve AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni’den oluşan heyetle ile birlikte, Ankara’da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı makamında ziyaret etti. BOZDAĞ’A ADANA ANLATILDI Vali Demirtaş ve milletvekillerinin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı ziyaretlerinde, Adana’nın genel durumu ve Adalet Bakanlığı’nca Adana’da gerçekleştirilen yatırımlar ayrıntılı şekilde ele alındı. Heyet üyelerinin ziyaretlerinden dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek teşekkür eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adana’nın Türkiye’nin en önemli ve metropol kentlerinden biri olduğunu belirtip, kentin gelişiminin yanı sıra özellikle adli sorunlarının çözümü noktasında gerekli hassasiyeti gösterdiklerini ifade etti ve yatırımların takipçisi olduklarını söyledi. BAKAN ARSLAN’I ZİYARET Vali Demirtaş, Adana milletvekilleri Fatma Güldemet Sarı, Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Mehmet Şükrü Erdinç, Tamer Dağlı, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun ve AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni ile birlikte, Ulaştırma, Denizcilik ve

www.analizdergisi.com

Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı da makamında ziyaret etti. Demirtaş ve beraberindeki heyet üyeleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı ziyaretlerinde, Adana’nın genel durumu hakkında ayrıntılı bilgiler verdi ve beklentileri dile getirdi. Vali Mahmut Demirtaş ve milletvekillerinin ziyaretlerinden büyük

mutluluk duyduğunu kaydeden Bakan Arslan, hükümet olarak Adana’nın kamu yatırımlarında hak ettiği payı almasına büyük önem verdikleri söyledi. Bakan Arslan, kentin gelişimi amacıyla gösterdikleri hassasiyetten dolayı heyet üyelerine teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

23


BALKAN TÜRKLERİ

BALKAN EZGİLERİ ADANA’DA ESTİ

Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen Mesut Tunalı Rumeli Türküleri Konseri’ne, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Gül, Adana Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı-Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun, Bulgaristan Şumnu Vilayeti Gerlova Vakfı Başkanı Orhan Mustafa, Adana Kent Konseyi Başkan Vekili Ömer Güner Sazak ve konuklar katıldı. Konsere yoğun ilgi gösteren Balkan Türkleri ve dostları; Rumeli Türküleri tutkunları için, birbirinden güzel 12 eser seslendiren Mesut Tunalı performansıyla izleyicilerinden büyük beğeni aldı.

BALKAN TÜRKLERİ ANADOLU’NUN IŞIĞIDIR Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Balkan Türkleri’nin çalışkan, medeni, ülkesine gönülden bağlı, Anadolu’nun Türk’e vatan olmasında önemli payı bulunan insanlar olduğunu ifade etti. MESUT TUNALI’YI DİNLEMENİN AYRICALIĞINI YAŞADIK Balkan Türkleri’nin Anadolu’ya, Adana’ya kattığı değerlerden bahseden Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun da, Adana’daki Balkan Türkleri olarak Mesut Tunalı’yı dinlemenin ayrıcalığını yaşadıklarını kaydetti.

24

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” “Hiç tanımadığım bu coğrafyaya Kardeşim Mükremin Duygun’un misafiri olarak geldim. Bu programı organize etmek için dört gündür büyük gayretle çalışan Adana Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına ve Başkanım Hüseyin Sözlü’ye çok teşekkür ederim. ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ diyerek bir selam da Osman Paşa’ya, Atam Mustafa Kemal’e ve tüm Balkanlar’a” dedi.

www.analizdergisi.com


ZE YDA N KA RALAR ADANA’NIN TARİHİ ORTAYA ÇIKACAK

Tarihe önem veren ve Adana’nın binlerce yıllık kültür miraslarının korunması için çalışıp, gayret gösteren Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Magarsus Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkartılması için değim yerinde ise kolları sıvadı. Seyhan Belediye Meclisi Kasım ayı 2. birleşiminde gündeme gelen madde ile Karataş’da bulunan ve kuruluş tarihinin M.Ö. 7.yüzyıla dayandığı bilinen Magarsus Antik Kenti’ndeki Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile yapılan arkeolojik kazıların devamının sağlanması için protokol yaparak destekte bulunma kararı alındı. Konuşmaların ardından CHP Grup Başkan Vekili Elif Uzun konu ile ilgili olarak Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ a Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Adana Müze Müdürlüğü’yle protokol imzalaması yönünde yetki verilmesi maddesinin müdürlüğünden geldiği gibi kabul edilmesi teklifinde bulundu. Ak Parti Grubu’nun maddenin reddi teklifine rağmen madde CHP, MHP ve HDP’li üyelerin oları ile kabul edildi.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

25


V İ T O M O T O L E D O M

26

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


SAĞLAR VE ŞEKER ÇUKUROVA’NIN KONUĞU OLDU Çukurova Belediyesi’nin “Her Ayın 19’unda Saat 19.00’da” düzenlediği konferanslar dizisi, CHP PM üyesi Fikri Sağlar ve CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in katılımı ile Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Fikri Sağlar ile Ali Şeker, konferansta Atatürk, laiklik ve son siyasi gelişmeleri değerlendirip, seyircilerden gelen soruları cevaplandırdı.

“ATATÜRK BUGÜNLERİ GÖRMÜŞTÜ” CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Mustafa Kemal Atatürk’ün müthiş bir öngörüye sahip olduğunu ifade ederek, “Ulu Önder, o zamanlardan bugünlerde geldiğimiz noktayı görmüştü.

“EĞİTİM EN BÜYÜK SORUN”

CHP PM Üyesi Fikri Sağlar ise 19 Mayıs 1919 ruhunu diri tutarak, Atatürk ve laik Cumhuriyete sahip çıktığı için Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e teşekkür etti. Ülkedeki en önemli sorunlardan birinin eğitim olduğunu söyleyen Sağlar, “Mustafa Kemal Atatürk, 7 düvele karşı kurtuluş savaşı mücadelesi verdi ve 15 yıl boyunca bu ülkeyi yöneterek, halkı aydınlanma devrimleriyle buluşturdu” dedi.Konferansa, CHP Adana Milletvekilleri İbrahim Özdiş ve Elif Doğan Türkmen, CHP İl Başkan Yardımcısı Yüksel Karaaslan, CHP Seyhan İlçe Başkanı Abeydullah Kolcu, CHP Çukurova İlçe Başkanı Yüksel Erdoğan ile meclis üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda partili katıldı.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

27


“JİCA KREDİSİ İLE PROJELER DEVAM EDECEK”

Yine uzun ve başarılı bir çalışma neticesinde imzalanan Jica kredisiyle hayata geçecek ve bazı projelerle ilk etapta 6 ilçenin içme suyu isale ile şebeke hattının tamamlanacağını ifade eden Pekar; kendi öz kaynaklarımızla da çalışmalarımız tüm ilçelerde devam etmektedir. Tüm ilçeleri kapsayacak şekilde hayata geçen proje metrajı ise 2000 kilometrenin üzerinde olacak” dedi. Pekar ayrıca; Şehir merkezi başta olmak üzere tüm ilçelerde çalışmalarını yürüten ASKİ ekiplerinin Kanalizasyon ve Yağmur suyu projelerinde de, kullanmış olduğu Jica kredisi desteğiyle ilk etapta 9 ilçede yeni projelere imza attığını belirtti.

“JİCA KREDİSİYLE HEDEFLERİMİZ DAHA DA BÜYÜYOR”

ADANA SU VE KANALİZASYON İDARESİ

Jica kredisiyle yapılan diğer projelerden bazılarının da; Yüreğir ilçesi Doğankent, Solaklı, Yunusoğlu Atık Su arıtma tesis ile Sarıçam İlçesi Kürkçüler-Suluca-Grup Atık Su arıtma tesisi olduğunu ifade eden Genel Müdür Pekar; Kanalizasyon ve Yağmursuyu projelerinin 400 kilometrenin üzerine ulaştığını, devam eden ve yıl sonuna kadar tamamlanacak olan proje metrajının 100 kilometre, 2017 hedeflerinin ise; 500 kilometrenin üzerinde yeni hat projesini hayata geçirmek olduğunu söyledi.

“40 YILLIK SU PROBLEMİ GÖLLER PROJESİ İLE SON BULDU”

“Göller Yaylası’nın 23500 metre içme suyu yatırımı ile sağlıklı ve temiz suya kavuştuğunu ifade eden Pekar; “40 yıllık su problemi son bulurken birçok ilçe ve köyü içine alan bu proje ile bölge insanı temiz, sağlıklı ve ucuz suya kavuştu, ayrıca Kanalizasyon ve Yağmursuyu projeleri 400 kilometrenin üzerine ulaştı” dedi.

HAVUTLU’NUN ALT YAPI SORUNU BİTİYOR”

Kanalizasyon ekiplerimiz, Havutlu mahallesinde yeni hat projesine başladı diyen Pekar;” ana hat üzerine 600’lük borularla alt yapı çalışması yapılıyor, ara hatlarla birlikte toplamda 13 kilometrelik bir proje olan Havutlu, 3 aylık bir çalışma ile neredeyse tamamlanmak üzere. Havutlu bölge halkının alt yapı sorununu çözecek proje tamamlandıktan sonra da bölgedeki atık sular olduğu gibi arıtma tesisine ulaştırılacak. İhaleleri ve projeleri hazır olan çalışmalar tam gaz devam ederken, ekipler Havutlu halkının sorunsuz alt yapı şebekesine kavuşması için gece gündüz çalışmalarına devam ediyor” dedi.

28

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


EN UCUZ SU ADANA’DA “Adana Su ücretleri sıralamasında Türkiye’deki birçok ilden daha ucuz olurken, şehrimizden daha ucuza su veren illerde ise kademeli tarifeler uygulanmaktadır. Yani belli bir kullanım oranını geçtiğinizde tarifeniz otomatik olarak iki katı artmaktadır. ASKİ’de ise; ne kadar su kullanırsanız kullanın tarifeniz asla değişmez” diyen Rahmi Pekar, su fiyatlarını ve detaylarını şöyle sıralıyor; Adana 3.23 (Kademesiz), Bursa 3.22 (Kademeli), İzmir 3.60 (Kademeli), Gaziantep 3.80 (Kademeli), İstanbul 4.08 (Kademeli), Hatay 2.75 (Kademeli), Mersin 4.10 (Kademeli), Ankara 5.27 (Kademesiz), Konya 3.17 (Kademesiz), Denizli 3.75 (Kademeli), Samsun 3.25 (Kademesiz), Adapazarı 3.25 (Kademesiz)

SU DEPOLARIMIZI TEMİZ TUTALIM

ADANA’DA SU ÇEŞMEDEN İÇİLİR “Uzman personellerimiz ve çok ciddi parametrik tahlillerden geçen Çatalan İçme suyu ile Adana’da su çeşmeden içilir” diyen Genel Müdür Pekar;”Her şeye rağmen tüketicilerden gelen şikayetlerden dolayı çözüm bulmak amacıyla, alınan şikayet mahalline ekiplerimiz hemen ulaşmakta, şikayet nedeni araştırılmaktadır. Tüketici şikayetleri araştırılırken numuneler su depo girişi ve depo çıkış musluklarından alınmaktadır. Numunelerin analizi sonrasında depo giriş değerleri sağlıklı iken depo çıkış değerleri uygun bulunmamaktadır. Bu da bize şikayetlerin depoların kirliliğinden kaynaklandığınıgöstermektedir” dedi.

Pekar; ”Kurumumuzca temin edilen içme suyunun kalite kontrolü çalışmaları sırasında kontrol edilen bazı apartman, ev, okul, hastane ve işyerlerindeki su depolarının kirli, paslı, hastalık yapıcı mikrop ve bakteri barındırdığı gözlenmektedir. İçme suyu depoları 6 ayda bir temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Zaten suyumuzu sadece biz değil, bakanlıkta detaylı bir şekilde belli periyotlarda inceliyor” dedi.

HEM HİZMET HEM DE İSTİHDAM SAĞLIYORUZ Adana ASKİ’nin hem hizmet hem de istihdam sağladığını belirten Genel Müdür Pekar; diğer illerle birçok konuda kıyaslama yapılıyor ama bu doğru değil. Mesela Gaziantep ve Bursa sanayide bizden çok daha ileride şehirler, Adana işsizlik sıralamasında neredeyse başı çekiyor, diğer illerde insanlar fabrikalarda çalışırken bizde tam tersi kurumumuza ve belediyemize karşı yoğun bir talep var. Bizlerde gerek hizmet alımıyla gerekse yapılan atamalarla kurumumuza en iyi şekilde katkı sağlayacak uzman personelleri işe alıyoruz. Bu yüzden de zaman zaman su fiyatları ve işe alımlarla ilgili acımasız www.analizdergisi.com

eleştirilere maruz kalıyoruz. Oysa gerek ucuz su gerekse de istihdam için mücadele verirken Devlet’in resmi rakamlarına bir nevi işsizlik verilerinin düşmesine de katkı koyuyoruz” dedi. “Diğer illerle kıyasladığımızda en ucuz ve en kaliteli içme suyu ile kanalizasyon hizmetini ASKİ’nin verdiğini ifade eden Pekar; “Şehit Ailelerine, Gazilerimize ve Engelli vatandaşlarımızı da %50 indirimli tarife uyguluyoruz” dedi.

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

29


MHP ADANA’DAN ANKARA ÇIKARMASI MHP Adana heyeti, önce Meclis’teki MHP Grup Toplantısına katılarak Bahçeli’yi dinledi.

MHP ADANA’DAN ANKARA ÇIKARMASI

BAHÇELİ’DEN HEMŞEHRİLERİNE SELAM VAR

ANKARA ZİYARETİNİN AMACI…

MHP Adana heyeti, önce Meclis’teki MHP Grup Toplantısına katılarak burada Bahçeli’yi dinledi. Bahçeli’nin konuşmasının ardından Yusuf Baş, İl Kadın Kolları Başkanı Dudu Yaşar ile birlikte Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye, içinde portakal, mandalina, turunç, limon ve pamuk bulunan bir sepet; yanı sıra el işi, göz nuru maşrapa hediye etti. Baş, “Sayın Genel Başkanım; başta Adana olmak üzere Çukurova bölgemizde üreticilerimizin sorunlarına bu vesileyle dikkat çekmek istedik.” ifadesini kullandı. Bahçeli de; bu duyarlı davranışından ötürü Baş’ı tebrik etti.

Genel Başkan Devlet Bahçeli, İl Başkanı Yusuf Baş başkanlığındaki Adana heyetini MHP Genel Merkez binasında da kabul etti. Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, MYK Üyesi Adana Milletvekili Muharrem Varlı’nın da hazır bulunduğu ziyarette Bahçeli, Adana’nın verimli toprakları, sanayisi, tarımı; kültür ve sanata yaptığı katkılarla, güler yüzlü, sıcak kanlı insanlarıyla çok önemli bir kent olduğunu söyledi. Bahçeli, “Biz Adana’yı ve hemşehrilerimizi seviyoruz. Adanalı hemşehrilerim de bizi sevmeye ve bize güvenmeye devam etsinler. Hepsine ayrı ayrı selam ediyorum.” dedi.

Ziyaretin ardından açıklamada bulunan MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, “Ülke ve millet olarak içeride ve dışarıda ciddi sorunlarla meşgul ediliyoruz. Bu zorlu süreçte Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli, kullandığı inisiyatifle; tıkanan, patikaya dönen yolları otobana dönüştürme çabasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin önünü açmaya çalışıyor. Sağduyu sahibi herkes bunu görüyor. Kimi çevreler ise meseleye Brüksel’den, Kandil’den bakma gayreti içinde liderimize ve partimize saldırıyor. Bizler de Adana teşkilatları olarak Genel Başkanımızın yanında olmak, sevgimizi ve saygımızı iletmek istedik” diye www.analizdergisi.com konuştu.

30

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016


300 POLİSLE ‘NARKO-TERÖR’ OPERASYONU

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Asayiş polisleri olmak üzere 300 polis, terörden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Türkoğlu yönetiminde Barbaros mahallesinde ‘Narko-Terör’ operasyonu gerçekleştirdi. Operasyonda, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve uzun namlulu silahlı polisler çevrede güvenlik önlemi aldı. Gerçekleşen operasyonda polis, çok sayıda ev ve işyerinde kimlik kontrolü yaptı. Operasyon sırasında bazı vatandaşların, olaylara aldırış etmeden dama oynaması dikkat çekti. Ayrıca, operasyonda plakasız 2 motora da el konuldu.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

31


SARIÇAM BELEDİYESİ

BİLAL

ULUDAĞ ”Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde havalarında uygun gitmesiyle ekiplerimiz birçok yerde çalışmalarını sürdürüyor. İlçemize hayırlı olsun.” 32

S

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

arıçam Belediyesi tarafından devam ettirilen hizmet atağından bu kez de Kılıçlı, Kızılkaş, Avcılar ve Yeniyayla mahalleleri nasibini alıyor. Buralarda kısa bir süre önce başlatılan yolların asfalt ve parke çalışması yapılıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen ve bilgi alan Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ,”Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde havalarında uygun gitmesiyle ekiplerimiz birçok yerde çalışmalarını sürdürüyor. İlçemize hayırlı olsun.” dedi.

Asfalt ve parke çalışması yapılan yerleri gezen Belediye Başkanı Bilal Uludağ, ”Ben ve ekibim hiçbir zaman mahalle ayırımı yapmadan ilçede acil ihtiyaç olan yerlere öncelik vererek çalışmalarımızı bir plan dahilinde yapıyoruz. Şu ana kadar birçok yerde asfalt, kaldırım ve kilit parke çalışmaları yapıldı ve yapılmaya da devam edecek. Bizler hizmet için göreve geldik ve bununda hakkını vermek için çabalıyoruz. Gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim. Her zaman ilçemize sizlere layık olmaya çalışacağım.”şeklinde konuştu. www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

33


MAHMUT ÇELİKCAN Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, ‘Belediyeniz Yanınızda’ projesi ile ev ziyaretleri kapsamında 96 yaşındaki Fatma Kallıkçı’yı Selahattin Eyyubi Mahallesi’ndeki evinde ziyaret etti. Çelikcan Fatma ninenin elini öptü, hayır duasını aldı. Fatma nineye ziyarete geldiğini gören komşuların da yoğun ilgi gösterdiği buluşmada Başkan Çelikcan, mahalle sakinleri ile de sohbet etti, sorunlarını dinledi. Vatandaşların talepleri ilgili belediye birimlerine talimat verdi.

34

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


CHP ADANA İL EMEK BÜROSU KURULDU

SEYHAN BELEDIYESI YAŞAR KEMAL KÜLTÜR MERKEZI’NDE DÜZENLENEN ETKINLIKTE, CHP İL BAŞKANI AYHAN BARUT VE GENEL MERKEZ EMEK BÜROLARI YÖNETICILERI ÖMER FETHI GÜRER, BURHANETTIN BULUT ILE ALI BERBEROĞLU’NUN KATILIMIYLA ADANA İL EMEK BÜROSU’NUN KURULUŞU ILAN EDILDI.

S

eyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, CHP İl Başkanı Ayhan Barut ve Genel Merkez Emek Büroları Yöneticileri Ömer Fethi Gürer, Burhanettin Bulut ile Ali Berberoğlu’nun katılımıyla Adana İl Emek Bürosu’nun kuruluşu ilan edildi.

yerine getirecek. Yönetmeliğinde, ‘Kuruluş amacı: İşsizler, emekliler, kamu ve özel sektör çalışanları ile birlikte tüm emekçilerin güncel, ekonomik ve sosyal sorunlarını araştırma, gözlem ve kurumsal ilişki kurarak tespit etmek. CHP’yi emek alanına daha çok sokacak, çalışan, işsiz ve emekli örgütleri ile ilişki kuracak ve var olan ilişkileri geliştirip, ilEtkinlikte konuşan CHP gili kuruluşlar arasında etkin Adana İl Başkanı Ayhan Ba- dayanışmayı da sağlayacak, rut, “Sorunların tespiti ve emek örgütlerinin eylemlere çözümü noktasında emek katkı sunulmasını sağlayabüroları çok önemli bir işlevi cak.”dedi.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

35


ŞİMŞEK VE TALİPOĞLU ÇUKUROVA’DA

Başkan Soner Çetin’in düzenleği Halk Günü’ne CHP 22. dönem milletvekili Berhan Şimşek ve Gazeteci Tayfun Talipoğlu’da katıldı.

C

HP Genel Merkezinin başlattığı ‘CHP Çalışıyor Türkiye Kazanıyor’ konulu tanıtım çalışmasının finalini Çukurova Belediyesi’nin yapacağını ifade eden Çetin, “Yaptığımız tüm hizmetler, Türkiye’deki diğer belediyeler tarafından örnek alınıyor. Bunu gururla söylüyorum” dedi.

“ŞİMŞEK VE TALİPOĞLU ADANALILARLA BULUŞTU Berhan Şimşek ve Tayfun Talipoğlu, Halk Günü’nü baştan sona ilgiyle takip etti. Program yapımcısı ve gazeteci Tayfun Talipoğlu, “Halk günü kolay iş değil. Halkın karşısına çıkmak yürek işidir. Bu bulunmaz bir nimettir, değerini bilin” diyerek salona seslendi. “Belediye başkanlığı hakka ve halka hizmet için yapılır. Ben burada bunu görmenin onurunu yaşıyorum” diyen Berhan Şimşek, “Yönetim budur, özgürlük, demokrasi, adalet budur. Bu toplantıları yapmak, yürek ister. Soner Çetin, Çukurova’nın şansıdır.

36

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


ASKİ ESNAF İLE ELELE Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü her zaman Adanalılara en iyi, en temiz ve en ucuz suyu ulaştırmak için çalışmalarına devam ediyor. Sadece konutlara değil işyerlerine de önem veren ASKİ Metal Sanayi esnafının yıllardır çözülmeyen sorununa da el attı.

KÖTÜ GÖRÜNTÜ VE PİS KOKULARA SON Yıllardır pis koku ve kötü görüntü oluşturan Metal Sanayi yanındaki TD8 kanalı üzerine önce Büyükşehir Belediyesi tarafından köprüler atıldı, sonra da ASKİ ekipleri tarafından dere yatağı temizlenerek beton çalışmaları başladı. Metal sanayi esnafı ile yapılan istişareler sonucunda ekipler esnafın tüm sorunlarını ortadan kaldırmak için bir taraftan dere yatağını yapıyor bir taraftan da bağlantı borularıyla esnafın alt yapı sorununu tamamen ortadan kaldırıyor. Çalışmalarla ilgili bölge esnafı duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye ve ASKİ ekiplerine teşekkür etti.

ASKİ KIRSALDA DA DURMUYOR ASKİ ekipleri 7 gün 24 saat esasına dayalı olarak çalışırken, en iyi hizmeti vermeyi kendisine ilke ediniyor; ayrıca sadece şehir merkezi değil kırsalda da büyük projelere imza atıyor. ASKİ Cumhuriyet tarihinde su gitmemiş ya da alt yapısı olmayan bölgelere bile hizmette sınır tanımıyor. Yine yıllardır sorun yaşayan Karaisalı’nın Demirçit köyündeki vatandaşlarımızın sorununu ekiplerimizin yoğun ve başarılı çalışmaları sonucunda çözüme kavuştu. Son aşamaya gelerek testler yapılan köyde Su deposu ile sadece içme suyu değil bahçe sulamada da kullanılacak olan suyu köylülere ulaştırıldı.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

37


CARİ AÇIĞA “ÇATI” FORMÜLÜ Zahit Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Zahit Balbay, “8 milyon konutumuzun çatısı güneş panelleriyle kaplansa Türkiye enerjiden cari açığa birçok sorununu çözmüş olur” dedi.

“GED ORGANİZE SANAYİ’DE”

Girişimcilik Ekosistemi Derneği

Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) yöneticilerini Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesisinde ağırlayan Zahit Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Zahit Balbay, Türkiye’nin güneş enerjisi santrali yatırımlarıyla birlikte mevcut konutları birer santral niteliğine kavuşturacak sistemi faaliyete geçirmesi gerektiğini anlattı.

CARİ AÇIĞA “ÇATI” FORMÜLÜ

B

albay, “Enerji arz güvenliğine küçük küçük ama toplamda en büyük katkıyı sağlayacak çözüm, çatıları güneş enerjisi panelleriyle donatmaktan geçiyor. 8 milyon çatı boş ve kullanılmıyor. Güneş alma gün sayısı bakımından Türkiye’den daha az potansiyeli bulunan Avrupa ülkelerinde konut çatılarının yüzde 50’den fazlasında yıllardır elektrik üretiliyor” dedi. YERLİ ÜRETİM 200 MEGAVATA ULAŞTI Güneş enerjisi panel üretiminde şu ana kadar Türkiye’nin 1000 megavatın üzerinde üretime ulaştığını, bunun 65 megavatının kendi markaları Zahit Solarfield tesislerinde gerçekleştirildiğini ifade etti. Ayrıca Balbay, “Güneş enerjisi yatırımlarında önemli bir pazarız. GES’te ülke olarak henüz 745 megavatlık kurulu güce ulaştık. Bunun sadece yüzde 5’lik bölümü yerli üretim; kısaca en temiz enerji üretim kaynağı güneşi iyi değerlendiren Türkiye daha hızlı büyür” diye konuştu. ÖZDEN “SEKTÖR YENİ GİRİŞİMCİLER BEKLİYOR GED Başkanı Esra Özden, bu alana yatırım yapan Zahit Alüminyum yöneticilerine teşekkür etti. Özden, yeni dönemde kurulacak güneş enerjisi santrallerinin ve çatı enerji sistemlerinin üretilmesinden kurulmasına, teknik personele, bu alana girecek yeni girişimcilere ihtiyaç duyulacağına vurgu yaparak, “Üniversite ve meslek okullarında bu alanla ilgili girişimlerin hızlandırılması gerekiyor. Yeni inşa edilecek konut ve sanayi alanlarının, alışveriş merkezlerinin kendi enerjisini üretir yeşil binalar olmasını teşvik etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. GED’in kurumsal üyelerini ziyaret programında GED Başkan Yardımcısı Barış Avcı, Yönetim Kurulu Üyeleri Aysel Eyüpoğlu, Yrd. Doç. Dr. Burak Nakıboğlu ve Kazım Aktaş hazır bulundu.

38

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

39


ADANA SINEMA MÜZESI ARTIK DAHA ZENGIN Adana Büyükşehir Belediyesi, tarihi Tepebağ evini restore edip, Adana Sinema Müzesi’ne ek bina kazandırdı. İZGÜ VE SAMANCILAR ADANA SİNEMA MÜZESİ’NE GÜÇ VERDİ Adana Büyükşehir Belediyesi, Türk sinemasına yüzlerce film kazandıran Adanalı oyuncu, yönetmen ve yazarların anılarının yaşatıldığı, önemli afiş, arşiv, kamera ve materyallerin sergilendiği Adana Sinema Müzesi’ne ek bina kazandırdı. Tarihi Taşköprü’nün yakınında, Adana’nın kültür mirası Tepebağ evlerinin restorasyonuyla kente kazandırılan Adana Sinema Müzesi’nin ek bina açılışını Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, usta yazar Muzaffer İzgü ve ünlü aktör Menderes Samancılar ile birlikte yaptı. Geçen eylül ayında gerçekleştirilen 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde Babamın Kanatları filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Menderes Samancılar, Adana Sineme Müzesi’ne 35 mm’lik sinema makinesi hediye etti ve kazandığı tüm ödülleri bağışladı. ‘ADANALILIK RUHUNU YAŞATIYORUZ’ Adana Sinema Müzesi’nin ek bina açılışına Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Türkiye’nin en çok okunan gülmece,genç ve çocuk kitapları yazarlarından Muzaffer İzgü, sinema kariyerinde 41 yılı geride bırakan ünlü aktör Menderes Samancılar, Genel Sekreter Yardımcısı Nermin Akray ile çok sayıda davetli ve

40

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

ilkokul öğrencileri katıldı. Törende hemşehrilerine hitap eden Başkan Vekili Ramazan Akyürek, “Adanalılık ruhu” vurgusu yaptı. Akyürek, birbirinden değerli yapımcı, yönetmen ve oyuncuları yetiştiren Adana’nın çok sayıda filmi doğal plato olduğunu ve Türk sinemasını beşiklik ettiğini dile getirdi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün toplum için yapılan

sanata her zaman destek verdiğini vurgulayan Akyürek, Adanalılık ruhunu Adana Sinema Müzesi’nde yaşattıklarını ve ek bina ile daha zengin hale getirilmesini sağladıklarını belirtti.

www.analizdergisi.com


Konuşmaların ardından Başkan Vekili Akyürek, Menderes Samancılar’a, Genel Sekreter Yardımcısı Nermin Akray da Muzaffer İzgü’ye teşekkür plaketleri verdi. Daha sonra Akyürek ve iki Adanalı usta, alkışlar eşliğinde Adana Sinema Müzesi’nin ek bina açılışını gerçekleştirdi. Açılışa katılanlar, nostaljik müzeyi gezip, Türk sinema tarihinde yolculuk yaptı.

ATATÜRK’ÜN SÖZÜ AKLINDAN ÇIKMIYOR Zıkkımın Kökü, Öğretmen, Selamsız Bandosu, Üç Halka 25, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Sarı Necmiye-İt Adası Yazar adlı eserleri sinemaya uyarlanan Muzaffer İzgü ise Adanalı hemşehrileriyle buluştuğu için çok mutlu oldu. Adana Sinema Müzesi’nde balmumu heykeli de bulunan Muzaffer İzgü, 5 yaşında iken Adana Garı’na gittikleri ve babasının omuzlarında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü çıplak gözle görmenin heyecanını yaşadığını anlattı. Yokluklar içinde hayat mücadelesi verdiğini aktaran İzgü, Atatürk’ün “Çok çalışmalıyız arkadaşlar” sözünü ilke edindiğini, yeni neslin de bunu örnek almasını istedi.

SAMANCILAR ÖDÜLLERİNİ BAĞIŞLADI 100’ü aşkın filmde rol alan Menderes Samancılar daAdanalı olmaktan gurur duyduğunu vurguladı. Adana Sinema Müzesi’ne hediye ettiği 35 mm’lik sinema makinesini İstanbul’da kebapçılık yaptığı yıllarda dükkanın önünden geçen eskicinin tezgahında gördüğünü ve 4 lahmacun ve bir bardak ayran karşılığında satın aldığını anlatan Menderes Samancılar, hayata gözlerimi yumduktan sonra sahip olduğu tüm ödüllerin Adana Sinema Müzesi’nde sergilenmesini arzuladığını ifade edip, bağış yaptığını duyurdu.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

41


KARAİSALI’DA PROJELER DEVAM EDİYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Karaisalı Belediyesi tarafından uygulamaya geçirilen projede ki amaç, üreticilerin kalkınmasına destek olarak, bölgesel kalkınmayı sağlamak. Proje hakkında bilgi veren Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, “Et sığırı yetiştiriciliği projesi, bu proje sayesinde yetiştiricilerimizin ürettikleri hayvanların et veriminin, kalitesinin ve işletme karlılığının artırılması ile ilçemizin kalkınmasını sağlayacağız. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye teşekkür ediyorum. İlçenin geleceğini planlayarak toplumun refah seviyesini yükseltmek istiyoruz. Bu tür projelerle göçü önleyerek vatandaşlarımızın huzurlu, mutlu, karnı tok yaşamalarını sağlayacağız” dedi. Projeye başvurmak isteyen üreticiler, Karaisalı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nemüracaat edeceklerdir.

42

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


BAŞKAN SÖZLÜ’NÜN ARKASINI EŞİ KOLLUYOR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün eşi ile fotoğrafını sosyal medyada “ Arkamız sağlam” ifadesiyle paylaşması büyük beğeni topladı. Sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanan ve özel günlerin yanı sıra sıkça eşi Zeynep Sözlü’yü paylaşımlarıyla onore eden Başkan Sözlü, Facebook hesabı üzerinden takipçilerine bildirimde bulunarak birkaç basamak arkasında bulunan eşi Zeynep Sözlü ile çektirdiği fotoğrafı paylaştı. Başkan Sözlü’nün fotoğraf açıklamasında “ Arkamız Sağlam” yazması takipçilerinden yüzlerce yorum ve beğeni aldı.

www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

45


Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi Dinletileri kapsamında Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar konseri duygu dolu anlar yaşattı. Atatürk’ün sevdiği şarkılar Adana’da yankılandı

“Adana, Atatürk’e Milli Mücadelenin Şevkini, İnancını, Cesaretini Verdi”

“Evlatlarımız Cumhuriyet Mirasını Yüceltecek”

Adana Büyükşehir Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 78’inci yıldönümü etkinlikleri kapsamında Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar konseri düzenledi. 75. Yıl Sanat Galerisi Dinletileri kapsamında gerçekleştirilen konserde, Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı sanatçıları, birbirinden eşsiz şarkılarla duygu dolu anlar yaşattı. Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar Konserine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karaisalı İlçe Belediye Başkanı Saadettin Aslan, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mete Şahin ile Adana’nın sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Kuruluşunun 30’uncu yılını kutlayan Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal etmeden önce severek dinlediği Çanakkale İçinde Vurdular Beni, Burası Huştur Yolu Yokuştur, Havada Bulut Yok, İzmir’in Kavakları, Sigaramın Dumanı eserleri başta olmak üzere sevilen şarkıları ve türküleri seslendirdi.

Konserin sonunda Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı sanatçılarına çiçekler vererek teşekkür eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türk Milletinin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anısını ve O’nun eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatacağına olan inancını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varoluşu sürdürmenin yolunun Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bağlı kalmaktan geçtiğinin altını çizen Başkan Sözlü, “Kıydığım her nikahta, hayatını birleştiren çiftlere ‘Ne mutlu Türk’üm diyen evlatlar yetiştirin’ diyorum. İnşallah evlatlarımız Atatürk’ün bize miras bıraktığı değerler bütünü içinde cumhuriyet mirasını sahiplenecekler, yüceltecekler ve ülkemizi hak ettiği noktaya getireceklerdir. Çünkü Türkiye, Ortadoğu’daki etnik bataklık içinde çatışanlardan aynı bir noktaya geldiyse, bu cumhuriyetin eseridir” diye konuştu.

46

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı bağımsızlık meşalesinden 8 ay önce Adana’ya geldiğini ve Çukurova insanından milli mücadele şevkini aldığını anımsatan Başkan Hüseyin Sözlü, “Atatürk, 19 Mayıs 1919’da bağımsızlık mücadelesini başlatırken, O’na ilk ses veren yerlerin başında Adana gelmiştir. Adana, Atatürk’e milli mücadelenin şevkini, inancını, cesaretini vermiştir. Adanalılar olarak ne kadar öğünsek azdır” dedi.

Başkan Sözlü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitleri rahmetle anıp, sınır ötesinde ve terörle mücadelede kahramanca mücadele veren askerlerimize muvaffakiyetler diledi.

www.analizdergisi.com


YUSUF BAŞ Yusuf Baş, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucu Lideri ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 78. Yıl dönümü münasebetiyle yayınladığı mesajda, Atatürk’ün milliyetçilik anlayışının, vatan sevgisinin, devlet adamlığının, millete olan inancının ve ihanete karşı tavizsiz duruşunun herkesçe örnek alınması gerektiğini söyledi.

RAHMİ PEKAR ATATÜRK’Ü ANARKEN, ANLAYABİLMELİYİZ” Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Rahmi Pekar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 78. Yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Ulu önderimizin fikirleriyle aydınlattığı yolda ülkenin aydınlık geleceği için daima çalışacaklarını ifade eden Genel Müdür Rahmi Pekar, “Son günlerde ülkemizde yaşanan gelişmeler, fikirleri ve öngörüleriyle ülkemizin aydınlık geleceğine ışık tutan dünya lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü sadece anmak değil anlayabilmenin de ne denli önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Söylemleriyle bizleri daima uyaran, büyük devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü unutmamak ve unutturmamak gerektiği düşüncesiyle, ölümünün 78. Yılında minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

BUGÜN DAHA ÇOK ARIYOR VE ÖZLÜYORUZ Baş “Türk-İslam düşmanlarının kirli oyunları, himayemiz altındaki unsurların ihaneti ve devlet yönetimindeki zafiyet sonucunda çöken küresel bir güç olan Osmanlı’nın küllerinden milli bir devlet kurmayı başaran Milli Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bugün daha çok arıyor ve özlüyoruz.” dedi. 10 KASIMLAR VESİLE OLSUN MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş mesajını şöyle tamamladı: “Dolayısıyla; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarken, 10 Kasımların Atatürk’ü daha iyi anlamaya, O’nun bağrından çıktığı Türk milletinin esenliği yolunda verdiği muhteşem destansı mücadeleyi daha iyi tahlil etmeye ve günümüzde yaşadığımız dertlere milli bir reçete olarak uyarlamaya vesile olmasını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kere daha rahmetle minnetle anıyor, eserlerine ve fikirlerine sahip çıkacağımız inancını paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun!”

Genel Müdür Pekar, mesajını şu şekilde tamamladı;

ZEYDAN KARALAR

“Ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “ VATANINI EN ÇOK SEVEN GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR” sözünden yola çıkarak, onun bıraktığı mirasa sahip çıkmak için, görevimizi en iyi şekilde yapmalıyız. Bu vesile ile görevini en iyi şekilde yapabilmek için hiç düşünmeden canını feda eden tüm şehitlerimize de Allahtan rahmet dilerim.

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü şükran ve rahmetle andıklarını belirten Başkan Zeydan Karalar, “Atatürk’ün ilke ve inkılâpları ile hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığı uygarlık yolunda, kararlı ilerleyişimizi sürdürmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

BİLAL ULUDAĞ Sarıçam Belediye Başkanı Başkan Bilal Uludağ, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 78. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Uludağ, mesajında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle andığını belirtti. Bilal Uludağ, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 78. Yılında özlem, minnet ve şükranla andıklarını belirti. Bilal Uludağ,”Büyük Önder Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyetle Türkiye’nin ilelebet payidar kalması için, Türkiye Büyük Millet Meclisinin yol göstericiliğinde güçlü bir irade ortaya koyulmuştur. Atatürk tarih boyunca yetişen en büyük deha ve önderlerden biridir.”dedi. www.analizdergisi.com

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

47


ŞEHİT POLİS İÇİN MEVLİT OKUTULDU Adana'da korsan gösteri sırasında şehit olan polis memuru Mustafa Yeli için Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde mevlit okutuldu. Adana'da bölücü terör örgütü PKK yandaşlarının 6 Kasım günü yaptığı korsan gösteriye müdahale sırasında ağır yaralandıktan sonra şehit olan polis memuru Mustafa Yeli (22) için Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bahçesinde mevlit okutuldu. Mevlide Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Emniyet Müdürü Osman Ak, asker ve polisler katıldı. Mevlitte Adana İl Müftüsü Arif Gökçe ve vaizler dua okudu. Mevlide şehit yakınları da katıldı.

48

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

www.analizdergisi.com


TÜRK ORDUSU’NA HİZMET ETMENİN ŞEREFİNİ YAŞIYORUZ

T

ürkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesi, Başkan Hüseyin Sözlü’nün bir süre önce kamuoyuna duyurduğu gibi, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kürek İhtisas Kulübü binasına taşındı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesi’nin yer soruna çözüm bulmak için, Adana Büyükşehir Belediyesi Kürek İhtisas Kulübü binasının kendilerine tahsis edilmesiyle ilgili verdiği söz yerine getirildi.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesi’nin yeni hizmet binasının açılışı törenle gerçekleştirildi. Törene Başkan Hüseyin Sözlü’nün yanı sıra Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Muhammed Çetin, derneğin eski yöneticileri ve üyeleri, şehit yakınları, gaziler, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve Adanalılar katıldı.

BAŞKAN SÖZLÜ, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERE VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU

TÜRK ORDUSU’NA HİZMET ETMENİN ŞEREFİNİ YAŞIYORUZ

T

ürk Ordusu’nun ve Türk Polisi’nin daima yanında olduklarını de ifade eden Başkan Hüseyin Sözlü, “Çalıştığımız her dönemde, Türk Polisi ve Türk Ordusu’nun işini kolaylaştırmak için elimizden geleni yaptık. Gönüllü çalışan akradaşlarımız Türk Ordusu’ndan, Polis Teşkilatı’ndan takdirmameler kazandılar. Türk Ordusu’na hizmet etmenin şerefini yaşıyoruz. Allah gönüllü çalışan arkadaşlarımızdan razı olsun. Ateş çemberinin içine girmede bize görev düşerse hiç bir zaman çekinmeyiz. Gerek Adana’da, gerek ülkemizin her noktasında harp malulü gazilerimiz, onların yakınları ve şehit yakınlarının kıymeti biliniyor, onlara hürmet ediliyor. Bugün açılışını yaptığımız tesis de, Adana’da kendilerine, milletimizin hürmetinin nişanesi olsun. Hayırlı, uğurlu olsun. Varlığınızı burada sürdürürken bundan sonra da yanınızdayız” diye konuştu.

www.analizdergisi.com

GENEL BAŞKANDAN, BAŞKAN SÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran da, Adana şubelerinin yeni hizmet binasının açılışında Adana’da bulunmaktan onur ve gurur duyduğunu vurguladı. Uran, şunları söyledi: “Genel Merkez olarak başta Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” BAŞKAN SÖZLÜ ŞEREF DEFTERİNE YAZDI Konuşmaların ardından dernek şube binasının açılışı yapıldı. Başkan Hüseyin Sözlü, dernek şeref defterine duygu ve düşüncelerini yazdı. Başkan Sözlü, yazısını “Gazi Mustafa Kemal’in emaneti Cumhuriyet’in ebedi bekçilerine hayırlı olsun” mesajıyla bitirdi.

KASIM 2016 v ANALİZ DERGİSİ

49


Başkan Sözlü, Adana Entegre Sağlık Kampüsü ve Yonca Kavşak Projesi için yenilenen güzergahta incelemelerde bulundu.

Büyükşehir, TAG Otoyolu-Mithat Özsan Bulvarı bağlantısını yeniledi

Adana Büyükşehir Belediyesi, inşaatı devam eden 1550 yatak kapasiteli Adana Entegre Sağlık Kampüsü bünyesinde yer alacak fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinin yapılacağı arazinin kullanıma açılması için TAG Otoyolu-Mithat Özsan Bulvarı bağlantısını yeniledi. Ceyhan ve Mersin yönünden gelen taşıtların Adana’ya girişini sağlayan yeni bağlantı yolunda incelemelerde bulunan Başkan Hüseyin Sözlü, 6 ayrı hastanenin hizmet vereceği sağlık merkezinden vatandaşların sorunsuz yararlanması için belediye imkanlarının seferber edildiğini belirtip, bu sayede Yonca Kavşak Projesi’nin de altyapısını oluşturduklarını söyledi. ÖNCE KAMULAŞTIRMA, SONRA GÜZERGAH YENİLEMESİ Merkez Yüreğir İlçesi’nde TAG Otoyolu’nu Mithat Özsan Bulvarı’na bağlayacak Yonca Kavşak Projesi’nin gerçekleşmesi için lokomotif rol üstlenen Adana Büyükşehir Belediyesi, 100 bin metrekarelik alanda yaklaşık 12 milyon liralık kamulaştırma çalışmasının ardından otoyolun Ceyhan ve Mersin yönünden gelen taşıtların Mithat Özsan Bulvarı’na geçişini sağlayan bağlantı yolunu yeniledi. Adana Büyükşehir Belediyesi, genel hastane, kadın doğum ve çocuk hastanesi, onkoloji hastanesi, kalp ve damar cerrahisi hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ile adli psikiyatri hastanesinden oluşan Adana Entegre Sağlık Kampüsü’nün proje alanı içinde kalan otoyol bağlantı yolunda değişiklik yaptı. Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi yapılacak arazi içinde kalan bağlantı yolunun24 Kasım’a kadar trafiğe kapatıldığını duyuran Adana Büyükşehir Belediyesi, alternatif güzergahı planlanandan bir hafta önce tamamladı.

Başkan Hüseyin Sözlü, yeni bağlantı yolunda incelemelerde bulundu.

YONCA KAVŞAK İÇİN TAM UYUMLU ÇALIŞMA Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Gül’den yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alan Başkan Hüseyin Sözlü, Adana Entegre Sağlık Kampüsü’nde oluşacak trafik yoğunluğunu göz önünde bulundurarak yol ve altyapı hizmetlerinin tamamlanması için belediye imkanlarının seferber edildiğini söyledi. Başkan Sözlü, Yonca Kavşak Projesi Adana’ya kazandırılması için Ulaştırma, Denizcilik ve

50

ANALİZ DERGİSİ v KASIM 2016

Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı, Adana Valiliği başta olmak üzere ilgili kamu kurumlarıyla tam uyumlu çalışma ortaya koyan Adana Büyükşehir Belediyesi’nin şehir hastanesininyoğun trafiğine de uygun bir çözüm geliştirdiğini kaydetti.

www.analizdergisi.com


ASKİ EKİPLERİ 7/24 SİZİNLE Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ekipleri kış hazırlığına devam ediyor.

www.adana-aski.gov.tr

www.dogrusuaski.org

www.askicocuk.org

En ucuz ve kaliteli içme suyu ile kanalizasyon hizmetini veren özellikle de kırsalda adeta dağları delip birçok bölgeye su gitmesini sağlayan ASKİ, şehir merkezinde birçok noktada görev yapan ekipleri ile de hat yenileme ve yeni hat çalışmalarını sürdürüyor.

MAZGALLAR TEMİZLENİYOR Adana’nın dört bir tarafında çalışan ASKİ ekipleri yağmur suyu ve kanalizasyonda hat yenileme çalışmasını aralıksız sürdürürken, yapılan çalışmalar kışın aşırı yağmurlarda halkın mağdur olmasını engellerken, mazgalların temizlenmesi de yine su baskınlarının önüne geçecek.

“MAZGALLARI KAPATMAYALIM” Genel Müdür Rahmi Pekar, vatandaşlara özellikle mazgalların üzerini kapatmamaları ve ızgaralardan içeri boruların tıkanmasına neden olacak maddelerin atılmaması konusunda uyarılarda bulunarak duyarlı olmalarını istedi.

7/24 – YAZ-KIŞ DEMEDEN ADANALILARIN HİZMETİNDEYİZ Ayrıca ASKİ ekipleri vatandaşların kış aylarında mağdur olmaması için çalışmalarını sadece bunlarla sınırlı tutmayıp; gerek şehir merkezinde gerekse de kırsalda çalışmalarına hız kesmeden devam edecek.


ANALİZ DERGİSİ SAYI 1  
ANALİZ DERGİSİ SAYI 1  
Advertisement