Page 1

ANALİZ . . . . . AYLIK HABER

SİYASET

EKONOMİ

AKTUALİTE

SPOR

KÜLTÜR DERGİSİ

Avrupa B. B. Ömer Çelik Bakan Çelik’ten şehit ailesine taziye

Vali Mahmut Demirtaş İçişleri Bakanlığı tarafından doğrudan vatandaşlarla temas kurularak yapılacak iş ve işlemlerin hızlandırılması amacıyla hazırlanan “Açık Kapı “ projesi

Adana E. Müd. Selami Yıldız Adana polisi tarafından 18 günde yapılan 25 operasyonda 3.3 milyon lira değerinde kaçak içki, akaryakıt ve sigara ele geçirildi.

A.B.B. Hüseyin Sözlü Başkan Sözlü: “Türk Ordusu Asırlardır Zalime Yavuz Mazluma Yunus Olmuştur”

MHP LIDERI BAHÇELI: “BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI EMIN VE EHIL ELLERDEDIR”

Aski Gücüne Güç Katıyor Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü gücüne güç katmaya devam ediyor.

Seyhan B.B. Zeydan Karalar Şair Nazım Hikmet 116. doğum gününde Adana’da düzenlenen etkilik ile anıldı.

www.analizdergisi.com

Aski, 2017 Yılında Yapılan Yatırım Miktarlarını Açıkladı

ASKİ GENEL MD. HÜSEYİN OPRUKÇU ASKİ, 2017 yılı içerisinde kırsalda ve şehir içinde yol, alt yapı ve su sorununun çözümü için çok sayıda hizmete imza attı.

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

1


IÇİNDEKİLER

İMTIYAZ SAHIBI Devlet İNCİ SORUMLU YAZI İŞLERI MÜDÜRÜ Burak GÖKDENİZ 2

04

05

06

07

10

11

12

13

ADRES Yeniyurt Mah. Mücahitler Caddesi Tekel Sitesi D Blok Kat:1 No:8 Seyhan / Adana

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

BASIM YERI Truva Reklam B.Kırım Mah. Yücekök Cad. No25/A Ceyhan/ADANA Basım Tarihi:26 Ocak 2017 Sayı:14

İLETIŞIM 0 506 730 57 21 www.analizdergisi.com analiz@analizdergisi.com /@Analiz_Dergisi /analizdergisi

www.analizdergisi.com


OCAK 2018

v

ANALİZ DERGİSİ

16-17

18

19

20

22

23

26

27

28

2018’DEN GEÇEN YILA BAKIŞ

www.analizdergisi.com

29

MHP İL BAŞKANI AVCI’DAN SARIÇAM PLATFORMU’NA DESTEK

21

30

ASKİ, 2017 YILINDA YAPILAN YATIRIM MIKTARLARINI AÇIKLADI OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

3


Bakan Çelik’ten şehit ailesine taziye Hakkari’nin Çukurca ilçesinde teröristlerce düzenlenen füzeli saldırıda şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Bülent Alp’in Adana’nın Kozan ilçesindeki baba ocağını ziyaret eden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, şehidin ailesine başsağlığı diledi. Bakan Çelik ilk olarak Hacıbeyli Mahallesi’ndeki vatandaşlar ile selamlaşarak başsağlığı dileklerini iletti. Daha sonra şehidin evini ziyaret eden Bakan Ömer Çelik şehidin babası Mahmut Alp, şehidin annesi Müşerref Alp ile şehidin kardeşleri ve komşularına başsağlığı dileğini iletti. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, taziye ziyaretinin ardından Kozan Belediyesi’ne geçti. Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk, Bakan Çelik’i makamında ağırladı. Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk, Kozan Belediyesi’nin çalışmaları hakkında Bakan Çelik’e bilgi verdi.

Başkan Öztürk, Bakan Ömer Çelik’in Kozan Belediyesi’ne yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Çelik’e Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile diğer protokol üyeleri de eşlik ettiler. 4

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

www.analizdergisi.com


VALİ DEMİRTAŞ, AÇIK KAPI PROJESİ BÜRO ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

V

ali Mahmut Demirtaş, İçişleri Bakanlığı tarafından doğrudan vatandaşlarla temas kurularak yapılacak iş ve işlemlerin hızlandırılması amacıyla hazırlanan “Açık Kapı “ projesi kapsamında Valilik girişinde oluşturulması planlanan büro alanında incelemelerde bulundu.

Y

etkililerden proje ve yürütülecek işlemler hakkında bilgiler alan Vali Demirtaş, vatandaşların taleplerinin etkin ve hızlı alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulacak ofis sayesinde talep, öneri ve şikâyetlerin tek noktadan çözüme kavuşturulabileceğini dile getirdi.

www.analizdergisi.com

Vatandaş odaklı hizmet anlayışı ile çalışmaların kararlılıkla yürütüldüğünü ifade eden Vali Demirtaş, amaçlarının vatandaş memnuniyetini arttırmak olduğunu ifade etti.

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

5


25 operasyonda ekonomiye 3.3 milyonluk katkı

ADANA POLISI TARAFINDAN 18 GÜNDE YAPILAN 25 OPERASYONDA 3.3 MILYON LIRA DEĞERINDE KAÇAK IÇKI, AKARYAKIT VE SIGARA ELE GEÇIRILDI.

Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız göreve geldikten sonra vergisini ödemeden yasal olmayan yollardan her türlü kaçakçılığın önüne geçeceklerinin mesajını vermesinin ardandan Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık Suçlarla Mücadele Büro Amirliği ekipleri şok operasyonlar yapmaya başladı. Bu kapsamda 01-18 Ocak tarihleri arasında Adana genelinde ‘kaçakçı avı’ başlatan polis, buna göre 25 ayrı operasyon gerçekleştirdi. Polis, bu 25 operasyonda 124 bin 905 paket kaçak sigara, 5.3 ton akaryakıt, 21 ton kaçak rakıyla birlikte 45 şişe kaçak içki ve 13 gümrük kaçağı cep telefonu ele geçirdi. Yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 25 kişiden 4’ü, emniyetteki ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, 6’sı ‘adli kontrol’ şartıyla serbest kaldı, 8’i de tutuklanarak cezaevine gönderildi. Aynı dönemde yakalanan 7 zanlının da gerekli yasal işlem yapılması için olayın yaşandığı bölgeden sorumlu olan polis merkezi amirliklerine teslim edildiği öğrenildi. Kaçakçılık Suçlarla Mücadele Büro Amirliği’nce son 18 günlük zaman diliminde gerçekleştirilen operasyonlarda ‘Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’ kapsamında el konulan kaçak sigara, içki ve yakıtların gümrüklenmiş değerinin de tam 3 milyon 350 bin 957 lira olduğu belirlendi. Polis, böylelikle hem milyonlarca liralık vergi kaybının önüne geçerken, hem de insanların zehirlenmesini engellemiş oldu.

6

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

www.analizdergisi.com


“LİDERİMİZ BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR EDERİZ”

BAŞKAN SÖZLÜ: “TÜRK ORDUSU ASIRLARDIR ZALİME YAVUZ MAZLUMA YUNUS OLMUŞTUR”

Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Bayraklar asılsın terörün kökü kazınsın’ kampanyası Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’nda Türk Ordusu’na güç vermek için “Bayraklar asılsın terörün kökü kazınsın” başlığı ile bir milyon bayrak dağıtımı kampanyası başlatarak esnafa ve vatandaşlara Türk Bayrağı dağıttı. Kampanyayı bir açık hava toplantısı ile başlatan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Zeytin Dalı Harekatı’nın yalnızca bir sınır ötesi operasyon olmadığını vurgularken milli şuurun uyanık, milli direncin ayakta olduğunu ortaya koyduğunu belirtti

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na güç vermek için Adana Büyükşehir Belediyesi “Bayraklar asılsın terörün kökü kazınsın” kampanyası başlattı. Kampanya, Adana Büyükşehir Belediyesi tarihi bina önünde gerçekleştirilen açık hava toplantısı ile başlatıldı. Dualarla başlayan toplantıda konuşan Başkan Hüseyin Sözlü, operasyonun üçüncü gününde şahit olan Musa Özalkan’ı rahmetle anarken şehidin Telafer’de bir anaokulu, kreş ya da kültür merkezi yapılması vasiyetini yerine getireceğini ifade eden MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye Adanalı hemşerileri adına teşekkür etti.

“ÇATLAK SESLERİ MİLLİ RUHUN İHTİŞAMI BOĞMUŞTUR” Afrin’in yalnızca bir sınır ötesi harekatı olmadığını, sınırlarımızın öte yakasından gelebilecek her türlü tehdide karşı dimdik duracağımızın ispatı olduğunu aktaran Başkan Hüseyin Sözlü, “Cenab-ı Allah’a şükürler olsun ki milli şuur uyanık milli direnç ayaktadır. Milletimiz bir ve bütün olarak harekat başladığı andan itibaren zafer odaklanmıştır. Elbette ki çatlak sesler vardır fakat milli ruhun ihtişamı o sesleri boğmuştur” dedi. Kerkük meselesindeki duruş ve tavırlarının Afrin için de sergilediklerini aktaran Başkan Sözlü, “Milli bekamız söz konusu olduğunda ‘önce ülkem ve milletim’ diyen liderimiz Devlet Bahçeli’nin yanında, emrindeyiz” dedi. ESNAFA VE VATANDAŞLARA BAYRAK DAĞITTI

www.analizdergisi.com

Konuşmasını “Zaman ordunun yanında dimdik durma zamanı, elimizden geldiği dilimiz döndüğünce onlara dua etmek zamanı. Türk Ordusu asırlardır zalime yavuz mazluma yunus olmuştur. Zeytin Dalı harekatı Suriye’deki herhangi bir etnik gruba karşı değil; Türk Devleti’nin sınırının güvenliği ve o coğrafyadaki şer güçlere karşı bir harekattır. Zeytin Dalı operasyonunda çarpışan Allah’ın arslanları Türk Güvenlik güçlerine başarılar diliyorum Cenab-ı Allah yar ve yardımcıları olsun” diyerek bitiren Başkan Hüseyin Sözlü, konuşmasının ardından civardaki esnaf ve vatandaşlara Türk Bayrağı takdim etti.


8

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

9


C

eyhan Atıksu Arıtma Tesisi Avrupa Birliği hibe projesi kapsamında ASKİ Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Daire Başkanlığı’na kazandırılan ve 7 gün 24 saat Adanalıların hizmetinde olacak 7 araçta göreve başladı. 2 adet Kombine Kanal Temizleme aracı 2 adet Vidanjör 1 adet 14 tonluk Damperli Kamyon 1 adet Konteyner Taşıma Vinç’i 1 adet Kanal Görüntüleme Robotu “BİZ BU PROJEYİ HEP BİRLİKTE BAŞARDIK” Törende ilk olarak konuşan Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve AB Hibe Proje Koordinatörü Mehmet Şahin; “Yıllar önce bu görevin sorumluluğunu bana veren Hüseyin Başkanımın yüzünü kara çıkarmamak için çok mücadele ettim. Bu zorlu ve uzun süreçte bana olan güvenini ve inancını kaybetmediği için de ayrıca minnettarım. Bu projenin evraksal süreci tamamlandıktan sonra kabul görmesiyle kurumumuza toplamda 7 adet altyapıda önem arz eden araçlar kazandırdık. Bu proje bugün hayata geçti ve bu proje sadece benim mücadelemle olmadı. Başta Hüseyin Başkanım olmak üzere biz mesai arkadaşlarımızla birlikte başardık ve hayata geçirdik. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarken, bu araçlar da Adanamıza hayırlı uğurlu olur inşallah” dedi.

ASKİ KANALIZASYON DAIRE BAŞKANLIĞI’NA 7 ADET ALTYAPI IÇIN ARAÇ ALDI... Yıllardır takibi yapılan ve evraksal süreci sonrasında kabul gören proje kapsamında ASKİ Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Daire Başkanlığı’na kazandırılan 7 adet altyapı araçları ASKİ Kuzey Şantiye’de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün katılımıyla gerçekleşen törenle Adanalıların hizmetine başladı. 10

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

“1 GÜNDE METREKAREYE 205 KG YAĞMUR DÜŞTÜ, SIKINTI YAŞANMADI” Daha sonra kürsüye çıkan ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Durna;” Normal şartlarda ortalama Ocak ayında metrekareye 102 kg yağmur düşerken, geçtiğimiz günlerde aşırı yağan yağmurda bu sayı 205 kg’a ulaşmıştır. Buna rağmen Adana’da sel felaketi ve herhangi bir sorun yaşanmamıştır. Bu da mesai arkadaşlarımızın özellikle o yağmurlarda 48 saat boyunca sürekli mazgalları temizlemesi ve bu araç gereçlerin kullanılmasıyla olmuştur. Ayrıca büyük sorunların yaşanmamasının bir diğer sebebi de geçtiğimiz yıllar Adana’nın toplam alt yapı şebeke uzunluğu Kanalizasyon ve Yağmur suyu dahil 3600 km olurken, biz göreve geldikten sonra sadece 3 yıllık süreçte altyapı da 600 km Kanalizasyon ve Yağmur suyu alt yapı şebekesine yatırım gerçekleştirdik” dedi.

www.analizdergisi.com


NAZIM HIKMET SEYHAN’DA ANILDI

ŞAIR NAZIM HIKMET 116. DOĞUM GÜNÜNDE ADANA’DA DÜZENLENEN ETKILIK ILE ANILDI. Şiirleri 50’den fazla dile çevrilen ve memleket hasreti ile Moskovo’da yaşamanı yitiren Şair Nazım Hikmet 116. doğum gününde Seyhan Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı. Etkinlikte ilk olarak Salime Kaman’ın Nazım Hikmeti konu alan resim sergisinin açılışı yapıldı. Serginin gezilmesinin ardından anma etkinliğine geçildi. Açılış konuşmasını yapan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar Nazım Hikmet’in Türkiye ve dünya açısından önemine vurgu yaptı. Başkan Karalar, “Burası bizim için büyük bir mutluluk tablosu 30 Mart 2014 öncesi Adanalılara sanatı unutturmuşlardı. Öyle bir şehirde yaşıyoruz ki; dünyadaki 3 önemli ovadan bir tanesi. Çok güzel insanlar yetiştirir bizim memleketimizde. Dünyanın en büyük sanatçıları Adana’da yetişir. Abidin Dino, Yılmaz Güney, Orhan Kemal, Yaşar Kemal. Büyük mutluluktur bu güzel memleketin insanı olmak. Ben bir Allah’ına kadar Adanalı olarak büyük mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Şükrü Erbaş şiir dinletisi ile Adanalılarla buluştu. Şiir dinletisinin ardından Hüsnü Arkan konser verdi. www.analizdergisi.com

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

11


Yüreğir Belediyesi’nce yaptırılan Doğankent Aile Sağlığı Merkezi, Doğankent, sağlık merkezine kavuşuyor

Semt Polikliniği, 112 Acil Servis inşaatı tamamlandı. Yüreğir Belediyesi tarafından inşasına başlanan, 560 metrekare alan üzerine projelendirilen sağlık merkezi 7 adet muayene odası, acil müdahale odası, 2 adet laboratuar, radyoloji odası, 2 adet aşı ve bebek izleme odası ile 7 gün 24 saat hizmet verecek. Şubat ayı içerisinde hizmete açılması için İl Sağlık Müdürlüğü’ne teslim edilmesi planlanan Doğankent Aile Sağlığı Merkezi konumu itibarıyla bölge sakinlerinin sağlık alanında önemli bir ihtiyacını karşılamış olacak.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ile birlikte sağlık merkezi inşaat alanında incelemelerde bulunan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan çalışmalar hakkında bilgi aldı. 15 yıllık AK Parti iktidarı ile Türkiye’de pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da devrim niteliği taşıyan adımlar atıldığını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, “Adanamız bu dev sağlık yatırımlarından payına düşeni alıyor. Bin 550 yataklı şehir hastanemiz Yüreğir sınırlarımız içerisinde hizmete girdi. Doğankent gibi merkeze kısmen uzak mahallelerimizin acil ihtiyaçlarını karşılamak için de noktasal sağlık merkezlerimiz hizmet veriyor. Doğankent aile sağlığı merkezimiz Şubat ayı içerisinde İl Sağlık Müdürlüğümüze teslim edilerek hizmete başlayacaktır. Adana’mıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

12

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

www.analizdergisi.com


BAŞKAN ULUDAĞ, ”ÜNLÜCE’YE KALİTELİ, MODERN YOLLAR YAPIYORUZ”

Sarıçam Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından sürdürülen sıcak asfalt ve kaldırım çalışmalarına kış aylarında havalar elverdiğince devam ediliyor.

Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Sarıçam halkı için yol yapım çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Eskiden köy olan Ünlüce mahallemizde de Sarıçam’a yakışır yollar yapıyoruz. Planlanmalarımız doğrultusunda bu güne kadar birçok mahallede asfalt ve parke yapım çalışmaları tamamlandı.”dedi. Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, yol yapım çalışmaların da her zaman kaliteye ve modern görünüme ağırlık verdiklerini belirterek, önceliğin hiç asfalt yapılmamış yerler olduğunu ifade etti. Başkan Bilal Uludağ, “Kış aylarında da hava şartları uygun olduğu zamanlarda yol yapım çalışmalarımıza ekiplerimiz ara vermeden devam ediyor. Daha önce de eskiden köy olan birçok mahallemizde asfalt veya parke taşı ile yollar yaptık.“diye konuştu. Belediye Başkanı Bilal Uludağ, asfalt çalışmaları devam eden Ünlüce mahallesine beraberinde Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Belediye meclis üyeleri Tahsin Şahin ve Hacı Ali Yaşar, Başkan Yardımcısı Hasan Aydınlı ile Ünlüce mahallesine giderek devam eden yol çalışmaları yerinde inceledi. Uludağ,” Bundan sonra yapılacak olan tüm yollarımızda şerit uygulaması sürecek. Fen www.analizdergisi.com

işlerine bağlı yol ekiplerimiz yoğun bir tempoda çalışıyorlar. Tek amacımız Sarıçamlılara hizmet etmek. Bizler bunun için seçildik. Daha önce de söylediğimiz gibi 2018’de de asfalt hamlemiz aralıksız sürecek.” şeklinde konuştu. Ünlüce Mahalle Muhtarı Sedat Saygı ise, Başkan Bilal Uludağ ve ekibine yaptıkları hizmetler nedeniyle mahalle sakinleri adına teşekkür etti. OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

13


14

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

www.analizdergisi.com


PROFESYONEL OTO TEMİZLİK MERKEZİ

" n i r i eğişt

D i z i n tn ileri

e l k e "B

Hızlı Oto Yıkama Pasta-Cila Boya Koruma Detaylı İçTemizlik

Vip Oto Yıkama Far Yenileme Kaput Koruma Filimi Folyo Kaplama

Birant UZEL

Tel: 0 507 716 49 93

www.analizdergisi.com

İnönü BulvarıNo:125/A (Sebze Hali Civarı) Ceyhan info@brttuning.com www.brttuning.com


'1071 RUHU' MEYDANLARA SIĞMADI MILLIYETÇI HAREKET PARTISI GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELI, ADANA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI'NIN 1071 HIZMETININ TOPLU AÇILIŞ VE TEMEL ATMA TÖRENINE KATILDI.

Adana'nın 96'ncı kurtuluş yıl dönümüne özel gerçekleştirilen 1071 hizmetin toplu açılış ve temel atma töreninde konuşan Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi'nin üretken belediyecilik anlayışının Adana'da karşılığını bulduğunu, layıkıyla temsil edildiğini aktarırken "Adana Büyükşehir Belediyesi emin ve ehil ellerdedir. Ve de özünde çalışkanlık, sözünde itibar vardır. Adana Büyükşehir Belediyesi farkını göstermiş, rüştünü ispatlamıştır" dedi.

"BİZİM BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZ MİLLİYETÇİ TÜRKİYE İDEALİNE HİZMET EDER" 2014 Mahalli İdareler Seçimleri'nin ardından bütün şehir yasası ile sorumluluk bölgelerinin 7, yol ağlarının 3 kat arttığını ifade eden Başkan Hüseyin Sözlü, hiç bir zaman mazeretler ardına sığınmadığını, insan odaklı hizmet ettiğini vurguladı. Başkan Sözlü açılışı gerçekleştirilip temeli atılacak 1071 hizmetin en dikkat çekicilerinden olan Adnan Menderes Sahil Yolu Rekreasyon Projesi, Alparslan Türkeş Farklı Seviyeli Kavşak Projesi, ASKİ Atatürk Spor Salonu hakkında bilgi verdi. MHP Lideri Bahçeli'den aldığı

16

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI 1071 RUHUNA ENGEL OLAMADI Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün göreve gelişinden bu yana yapılan 3089 hizmetin 1071'inin açılış ve temel atma töreni, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin katılımı ile gerçekleştirildi. Mustafa Yıldızdoğan konseri ile başlayan açılış ve temel atma törenine sağanak yağış, hava şartlarının elverişsiz olmasına rağmen on binler akın etti. Törende ev sahibi olarak konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, konuşmalarında Adana'nın milli mücadeledeki tarihi misyonuna dikkat çekerek Adana'nın Başbuğ Alparslan Türkeş'in Şubat 1969'da Milliyetçi Türkiye ideali ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin tohumlarını attığı bereketli topraklar ve Devlet Bahçeli'nin evi, Milliyetçi Ülkücü Hareket'in kalesi olduğunu ifade etti.

manevi güç, hemşerilerinin desteği, Allah'ın yardımıyla Adana'nın geleceğini inşa ettiğini aktaran Başkan Sözlü, konuşmasını "Bizim belediyecilik anlayışımızın öznesinde insan, yükleminde adalet vardır.Bizim belediyecilik anlayışımız durağanlığı reddeder, akılcı, yenilikçi, toplumun tüm kesimlerini kucaklar. Bizim belediyecilik anlayışımız en ücra köşede yaşayan vatandaşının dahi ihtiyaç ve sorunlarından haberdar olan, vatandaşın memnuniyetini ve refahını ülkü edinmiş bir belediyecilik anlayışıdır. Bizim belediyecilik anlayışımız Milliyetçi Türkiye idealine hizmet eden, çalışkan, adil ve şeffaf belediyeciliktir" diyerek noktalandırdı.

www.analizdergisi.com


“ÜRETKEN BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI ADANA’DA KARŞILIĞINI BULMUŞ”

Y

oğun bir sevgi seli ve alkış tufanı ile on binlere hitap etmek üzere kürsüye çıkan MHP Lideri Bahçeli, her gelişinde Adana’yı daha güzelleşmiş bulduğunu belirterek “Her ziyaretimde Adana’nın kamburlarından biraz daha kurtulduğunu görüyorum. Ne mutlu sizlere ki Adana büyüyor, güzelleşiyor, gürbüzleşiyor, prangalarını söküp atıyor. Böyle de olması gerekiyor, çünkü Adana Türkiye’nin özeti, Türk milletinin özü, istikbalin özgüvenidir. Çukurova hamdolsun parlıyor, bereket saçıyor. Adana yükseliyor, birlik meşalesini canlı tutuyor. Her biri birbirinden değerli 1071 Hizmetin Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni münasebetiyle burada olmaktan, Adana’nın şanına yakışır çalışmalara bizzat şahitlik etmekten kıvanç duyuyorum. Bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü Bey’e teşekkür ve takdirlerimi iletiyorum” dedi.

Törenin sonunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, MHP Lideri Bahçeli’ye Adanaspor ve Adana Demirspor atkıları ile üzerinde Devlet Bahçeli yazan formalarını hediye etti. Daha sonra Bahçeli ve protokol üyeleri birlikte kurdele keserek, 1071 hizmetin toplu açılış ve temel atma törenini gerçekleştirdi.

www.analizdergisi.com

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

17


VALI DEMIRTAŞ: “CEYHAN ENERJI İHTISAS BÖLGESI IŞSIZLIĞI AZALTACAK” 1550 yatak kapasiteli Adana Şehir Hastanesi’nin hizmete girmesiyle birlikte Adana’nın sağlık alanında bölgesel bir çekim merkezi olduğunu söyleyen Vali Demirtaş, 200 yataklı Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi, 200 yataklı Kozan Devlet Hastanesi, Saimbeyli Devlet Hastanesi, İmamoğlu Devlet Hastanesi ek bina inşaatları ile Ceyhan ve Yumurtalık ilçelerinde ASM ve TSM binalarının hizmete girdiğini ifade etti. Yüreğir ilçesine bağlı Karataş yolunda, 100 yataklı yeni bir devlet hastanesi yapılması yönündeki çalışmaların hızla sürdüğünü belirten Vali Demirtaş, Seyhan ilçesine de 150 yataklı yeni bir devlet hastanesinin yapılacağını dile getirdi. Vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmek için var güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Vali Demirtaş, Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi’nin tamamlanmasıyla Adana’nın işsizlik sorununun büyük ölçüde azalacağını belirtti.

VALI DEMIRTAŞ, MERKEZDEKI MUHTAR VE VATANDAŞLARLA VALILIK TOPLANTI SALONU’NDA BIR ARAYA GELDI.

18

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi’nin yapılması muhtemel rafineri ve petro-kimya tesisleri ile Adana’nın gelecekteki en önemli projesi olarak ön plana çıktığını belirten Demirtaş, projede gelinen aşama ile ilgili de vatandaşlara bilgiler verdi. Adana’ya geldiği günden beri elinden geldiği kadar vatandaşlarımızla bir araya gelmeye özen gösterdiğini aktaran Vali Demirtaş, daha sonra kendisine iletilen talepleri dinledi ve sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi.

www.analizdergisi.com


Ç

ukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Türkiye’nin en büyük sorunu olan işsizliğe çözüm için ürettiği projelerle binlerce kişiye iş kapısı açıyor. Başkan Çetin, göreve geldiği yıl kurduğu İstihdam Birimi ile 7 bin işsize iş bulunmasını sağlarken, KOSGEB Girişimcilik Kursu ile yüzlerce girişimcinin hibe desteği almasına imkan tanıyor. Çukurova Belediyesi’nin, KOSGEB işbirliği ile açtığı kurslara katılan yüzlerce girişimciye sağlanan hibe desteğinden yararlananların bir kısmı kendi işlerini kurdular. 2018 yılında da KOSGEB eğitimlerine devam eden Çukurova Belediyesi’nin 1. dönem KOSGEB Girişimcilik Kursu eğitimleri başladı. Kendi işini kurmak isteyen girişimciler 12 grup halinde Haziran ayına kadar eğitim görecekler. Haziran ayında toplam 360 kursiyer KOSGEB eğitimini tamamlamış olacak. Katılımcılar herhangi bir ücret ödemeyecekler. “İSTIHDAMA KATKI SAĞLAMANIN GAYRETI IÇINDEYIZ”

"

İşsizliği azaltmak amacıyla KOSGEB ile işbirliği yapan Çukurova Belediyesi’nin yeni dönem KOSGEB eğitimleri başladı.

"

www.analizdergisi.com

Çukurova Belediyesi olarak KOSGEB Girişimcilik Kurslarına önem verdiklerini ve girişimcilerin yoğun taleplerine karşılık vermeye çalıştıklarını belirten Başkan Soner Çetin, gerçek girişimcilerin tespit edildiği kurslarla yüzlerce işyeri sahibine karşılıksız hibe sağladıklarını söyledi. KOSGEB eğitimlerinin başladığını ve kursların Haziran’a kadar gruplar halinde devam edeceğini belirten Çetin, “Her seferinde üzülerek belirtiyorum ki malesef Adanamız işsizlikte Türkiye şampiyonu. Projelerimizle istihdama katkı sağlamanın gayreti içindeyiz. Adana’daki işsizliği azaltmak amacıyla KOSGEB ile ortaklaşa yürüttüğümüz girişimcilik kurslarına bu sene de devam ediyoruz. Haziran ayına kadar toplamda 360 girişimciye eğitim verip istihdam sağlayacağız. Kursiyerlerimiz hibelerini alıp işyerlerini kuracak ve kendi işlerinin patronu olacaklar” dedi.

KOSGEB EĞITIMLERI BAŞLADI

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

19


4 AYDA 504 ‘TORBACI’ TUTUKLANDI

Y

ADANA EMNIYET MÜDÜRÜ SELAMI YILDIZ GÖREVE BAŞLADIĞINDAN BU YANA BIN 113 OLAYDA GÖZALTINA ALINAN BIN 947 TORBACIDAN 504’Ü TUTUKLANDI.

Yıldız’ın bizzat yönettiği operasyona 26 Eylül 2017 tarihinde 15 Temmuz şehitleri Ahmet ve Mehmet Oruç kardeşlerin adının verilmiş 2 bin 500 polis ile 210 adrese eş zamanlı baskın yapılmış, şok baskınlara helikopter ve drone de havadan destek vermişti. Operasyonda 180 torbacıyı gözaltına alınmış bunlardan 150’si tutuklanmıştı. Daha sonraki süreçlerde de Yıldız, peş peşe uyuşturucu operasyonları yaptırdı. Yıldız, hiç yakalanmayacağını ileri süren Adana’nın baronu olarak bilinen uyuşturucu tacirini de bir şafak operasyonunda yakalatarak tutuklanmasını sağladı.

20

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

ıldız, Bursa’dan Adana Emniyet Müdürü olarak İçişleri Bakanlığının kararnamesiyle atandıktan sonra 28 Ağustos 2017 tarihinde Adana’da göreve başladı. Yıldız, Adana’da göreve gelir gelmez, “Torbacıların kökünü kazıyacağız, çocuklarımızın, gençlerimizin zehirlenmesine izin vermeyeceğiz” mesajını verdi.

Yıldız, göreve geldiği 4 aylık süre içinde uyuşturucu tacirlerine yönelik bin 113 operasyon yaptırdı. Bu operasyonlarda bin 947 kişiye yasal işlem yapılırken bunlardan ‘torbacı’ diye tabir edilen 504 sokak satıcısı tutuklandı. Bu operasyonlarda, 738 kilo esrar, 167 kilo eroin, 133 kilo toz esrar, 41 bin 448 uluşturucu hap, 346 gram kokain, 542 kök Hint keneviri, 460 gram metamfetamin ve uyuşturucu satışından elde edilen 94 bin 500 lira para ele geçirildi. Ele geçirilen uyuşturucuyla 18 milyon liralık gelir ve 2 milyon 300 bin kişinin zehirlenmesinin önüne geçildiği bildirildi.

www.analizdergisi.com


Yağmur suyu hatlarının ve ızgaralarının tıkanmaması için vatandaşlara da büyük rol düştüğünün altını çizen Genel Müdür OPRUKÇU, yağmur suyu ızgaralarına çöp ya da herhangi bir atık atmamaları ve mazgalların üzerlerinin çeşitli malzemelerle kapatılmaması konusunda uyarıda bulundu. Çevreye bırakılan her türlü atığın büyük sorun teşkil ettiğini söyleyen OPRUKÇU, sözlerini şöyle sürdürdü:

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), Adanalı vatandaşların sorunsuz hizmet alabilmesi adına tüm görev ve sorumluluklarını eksiksiz yerine getiriyor. Sonbahar ve kış mevsimlerinden önce su taşkını yaşanmaması amacıyla her sene hazırlıklarını gerçekleştiren ve her türlü önlemi alan ASKİ, çok şiddetli yağışlarda dahi Adana’da büyük problemlerin oluşmasını engelliyor. Yıl boyunca görev kapsamı dahilindeki her yerde rutin olarak gerçekleştirilen mazgal temizliklerinin öneminin büyük olduğunu belirten ASKİ Genel Müdürü Hüseyin OPRUKÇU, ‘’Mazgallarda biriken yapraklar, çamur ve çeşitli atıklar tıkanıklık oluşmasına sebebiyet veriyor. Vatandaşlarımızın herhangi bir problem yaşamaması için de ekip arkadaşlarımız düzenli olarak mazgalların temizliğini yapıyor. ‘’Özellikle aşırı yağışlar başlamadan önce çalışmalarımızı hızlandırıyoruz.’’ dedi.

www.analizdergisi.com

‘’Bazı vatandaşlarımız ne yazık ki mazgallara, kanallara atık maddeler bırakarak hatların tıkanmasına neden oluyor. Şiddetli yağışlarda da su tahliyesi çok zorlaşıyor. Aynı zamanda birçok semtte mazgalların üzeri çeşitli materyallerle kapatılıyor. Bu durum, su baskınları için tehdit oluşturmaktadır. Neticede hatların tıkanması ve taşması, vatandaşların sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin SÖZLÜ’den de aldığımız güçle gece gündüz çalışıyoruz. Bu hususta değerli Adanalılara da önemli bir görev düştüğünü hatırlatıyor ve onları duyarlı davranmaya çağırıyorum. Lütfen, çeşitli atıkları atarak mazgalları tıkamayalım; sokaklarda su birikintisi oluşmasına ve kanalizasyon şebekesinin verimli çalışmasına engel olmayalım.’’ OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

ASKİ’DEN VATANDAŞLARA UYARI

OPRUKÇU: ‘’MAZGALLARA ATILAN ÇEŞİTLİ MADDELER KANALLARI TIKIYOR’’

21


Yüreğir Belediyesi öğrencileri kampa aldı

Yüreğir Belediyesi, kültürevlerinde eğitim gören 8. sınıf öğrencileri ve üniversite hazırlık kursu gören öğrencilere yönelik olarak 1 haftalık yoğunlaştırılmış kamp programı düzenledi. Her yıl gerçekleştirilen kamp programında bu yılda kültürevlerinde eğitim gören 800 8. sınıf öğrencisi ve üniversite hazırlık kursu gören öğrenciler eğitsel, sosyal ve sportif etkinliklerle yoğunlaştırılmış kampta stres atacaklar.

çerçevesinde 5 adet deneme sınavı, konu tekrarı, test çözümleri, rehberlik çalışmaları ve kişisel gelişim seminerleri verileceğini belirterek, ‘’Kamp süresince çocuklarımızın hem stres atmaları sağlanıyor, hem de çocuklarımız gezi, sinema etkinlikleriyle sosyal ve kültürel etkinliklerle kaynaşacaklardır’’ dedi.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Karboğazı gezisiyle başlayan kamp programı 22

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

www.analizdergisi.com


Adana Büyükşehir Belediyesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütlerinin yuvalandığı Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nda kahramanca çarpışan Mehmetçiklere ve Türkmen mücahitlere Kızılay aracılığıyla içme suyu ulaştırdı. İki TIR dolusu şişelenmiş içme suyu, Suriye’nin Halep iline bağlı Çobanbey kasabasında bulunan Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Sultan Murad ve Muntasır Billah tugaylarına teslim edildi. FIRAT KALKANI’NDA DA YARDIM YAĞDIRMIŞTI Daha önce şanlı Türk Ordusu’nun yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekatı’nda Mehmetçiğin terör örgütlerinden temizlediği Suriye topraklarında su, enerji ve altyapı hizmetleri veren, Türkmenlerin yaşadığı bölgelerde gıda yardımında bulunan, okulları onarıp, günlük hayatın normale dönmesi için çalışmalar yapan Adana Büyükşehir Belediyesi, teröristlerin yuvalandı Afrin’e yönelik yürütülen Zeytin Dalı Harekatı’nda da hareket geçti.

’DE HIR’DEN AFRIN E Ş K Ü Y Ü B A IMI ADAN ARA SU YARD L N A M A R H A ÇARPIŞAN K

İÇME SUYU, BATTANİYE, YATAK VE GIDA YARDIMI Başkan Hüseyin Sözlü’nün talimatları doğrultusunda Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Fatih Karayandı ve ekibi, 2 TIR dolusu şişelenmiş içme suyunu Suriye’nin Halep iline bağlı Çobanbey kasabasına ulaştırdı. Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Sultan Murad ve Muntasır Billah tugaylarına bağlı Türkmen mücahitler, içme suyu ile birlikte battaniye, yatak ve gıda yardımlarını teslim aldı. Sultan Murad Tugayı komutanlarından Ahmet Arap, içme suyu ihtiyacını karşılamaya yönelik desteklerinden dolayı Başkan Hüseyin Sözlü’ye teşekkür edip, “Hüseyin Sözlü başkanımızdan, Adanalı kardeşlerimizden Allah razı olsun” diye konuştu.

www.analizdergisi.com

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

23


24

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

www.analizdergisi.com


www.analizdergisi.com

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

25


Adana’da bu yıl 11’incisi düzenlenen Çukurova Kitap Fuarı’nda ziyaretçi rekoru kırıldı. 6-14 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen Çukurova Kitap Fuarı’nı 9 günde 340 bin 935 kişi ziyaret etti. Geçen yıla göre 75 bin 878 kişilik fark ve yüzde 28.63’lük artış kaydedildi.

T

ÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 303 yayınevi ile 500 yazarı okurlarıyla buluşturan 11. Çukurova Kitap Fuarı’na Adanalılar yoğun ilgi gösterdi. 80 kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Çukurova Kitap Fuarı’nda Türk edebiyatına yön veren yazarlar, imza günü ve söyleşilerde okurlarıyla buluşma fırsatı yakaladı. Adana Büyükşehir Belediyesi, fuar merkezi ve okullar arasında ücretsiz seferler yaparak öğrencilerin kitaplar ve yazarlarla buluşmasına öncülük etti. Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Çukurova Fuarcılık A.Ş.’de (ÇUFAŞ) kiraladığı servis araçlarıyla ücretsiz ring seferleri düzenleyerek, kitap fuarına ulaşımı kolaylaştırdı. Yılın ilk büyük edebiyat etkinliği olan Çukurova Kitap Fuarı’nı 9 gün boyunca 340 bin 395 kişi ziyaret etti. Geçen yıla göre ortaya çıkan 75 bin 878 kişilik fark ve yüzde 28.63’lük artış, Adanalıların kitap sevgisini ortaya koydu. 26

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

www.analizdergisi.com


Adana Organize Sanayi Bölgesi

AOSB Yönetimi kadın sanayicilerle kahvaltıda buluştu

Başkan Bekir Sütcü, Kimteks Tekstil İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Ayça Çelik’in başkanlığındaki kadın sanayicilerin yoğun katılım gösterdiği toplantıdaki konuşmasında, bu platformu kurmadaki amaçlarının ikinci nesil sanayiciler arasında birlik, beraberlik ve kaynaşmayı sağlamak olduğunu söyledi. 2017 yılının genel bir değerlendirmesini yaparak, 2018 yılı hedeflerinden de söz eden Başkan Bekir Sütcü, AOSB’nin Türkiye’deki sanayi bölgeleri arasında ilk 5’te yer aldığını, üretim ve istihdam açısından oldukça verimli bir yıl geçirdiklerini, kapasite kullanımında son 3 yılın rekorunu kırdıklarını vurguladı. EN ÇEVRECI OSB Başkan Sütcü, 500’e yakın sanayi kuruluşu ve yıllık yaklaşık 1 milyar dolar ihracat ile ekonomiye güç veren AOSB’nin Türkiye’nin en çevreci Sanayi Bölgeleri arasında yer aldığını da kaydetti. Başkan Sütcü, “Her yıl ortalama 35-40 bin civarında ağaç dikimi yapıyoruz. Ayrıca isteyen sanayi www.analizdergisi.com

kuruluşlarına hatıra ormanı oluşturmaları için alan tahsis ediyoruz” dedi. Kurdukları AOSB Akademi ile sanayicilere ve çalışanlarına eğitim desteği de sağladıklarını ifade eden Başkan Sütcü, 2017 yılındaki eğitimlerle ilgili aldıkları olumlu geriş dönüşlerin kendilerini mutlu ettiğini bildirdi. Başkan Sütcü, bu hizmetlerinin 2018 yılında da süreceğini, verilecek eğitimlerin konusunun ise sanayiciler ve çalışanlarla yapılan anketlerden çıkan sonuçlara göre belirleneceğini kaydetti. AOSB’nin kuruluş gereği karma bir sanayi bölgesi olduğuna dikkat çeken Başkan Sütcü, 2018 yılı hedeflerine de değinerek, “Sanayi Bölgemiz adeta bir kenti andırıyor. Yatırımcılarımızın ve çalışanlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü olanağı sağlıyoruz” diye konuştu. Toplantının sonunda talep ve görüşlerini paylaşan kadın sanayiciler Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerine teşekkür ederken, Başkan Sütcü AOSB için faydalı olacak tüm projelerin destekçisi olacaklarının sözünü verdi. OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

27


2018’DEN GEÇEN YILA TÜRK BİRLİĞİ OLUŞTURULMALI

MÜKREMİN DUYGUN Bu yazımda 2017’yi uğurlar, 2018’e merhaba derken; 2017 yılınagerek ülkemize, gerekse dünyaya damgasını vuran olayları şöyle bir değerlendirmek istedim.2017’ye maalesefelim bir terör olayı ile girmiştik. Yılbaşı gecesi İstanbul Reina Gece Kulübü’ne, ‘Türkiye’de terörü unutturmamak’ adına bir saldırı düzenlenmiş; saldırgan kısa bir süre sonra yakalanmıştı. Yapılan araştırmada saldırganın dağılan Rusya’daki Türk Cumhuriyetlerinden birinin vatandaşı olduğu, uzun süre Türkiye’de kaldığı ve olayı gerçekleştirmek üzere İstanbul’a geldiği tespit edildi. Ancak katilin arkasında kimlerin olduğu, bu grupların bahsi geçen terör örgütünü taşeron olarak kullandığına dair (reklamını yapamamak için, terör örgütünün ismini özellikle kullanmıyorum) bilgiler hala açıklığa kavuşmadı.Aslında burada önemli olan saldırıyı gerçekleştirenin kimliği değil,yaşadıkları, insanları bu hale nasıl getirdikleriydi. İnsanların kimlik ve karakterlerini değiştirme adına yapılan deneyler demek ki başarılı oluyor. Türkiye’nin geleceğine kötü bir anı olarak giren Reina olayının ardındaki gerçekler inşallah en kısa zamanda gün ışığına çıkar.

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNİN ÖN KABULU: REFERANDUM

2017’nin en önemli olayı kanımca referandumdu. Türkiye sistem değiştirerek, yarı başkanlık sistemine yani partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçmiş oldu. Seçim kısmı tamamlanan sistemin uygulaması 2019 seçim sonrasına kaldı. Peki, bu sistem değişikliğine neden olan olaylar neydi? Bunun için biraz daha geçmişe girmemiz lazım.

İHTİLAL DEĞİL, İŞGAL..

Türkiye üzerinde emelleri olan güçler,siyasi iktidarı değiştirmek adına bir cemaati kullandılar ve hedefTürkiye Cumhuriyeti’nin işgaliydi. ‘İhtilal ’değil, ‘işgal’ tanımlamasını kullanmayı özellikle tercih ediyorum çünkü 15 Temmuz, TBMM’ne karşı yapılan bir darbe girişimidir. Sonuçta, cemaatin devletteki yapılanması açığa çıktı.Ancak bu girişimden1,5 yıl sonra bile failleriyle ilgili soruşturma devam ediyor. Asıl suçlular hala yurt dışında.Türk halkının beklentisi, bunu gerçekleştirenlerin bir an önce mahkeme önüne çıkartılmasıdır. 28

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

Türkiye, bu darbe girişiminin arkasında Batılı devletlerin olduğunu zaten biliyordu. 15 Temmuz’dan sonra her kesimden insanın terörü ve darbeyi lanetlemek adınaoluşturduğu bir ‘Yenikapı Ruhu’ortaya çıktı. Bundan sonrasında ilk adım olarak Milli Mutabakat Hükümeti kurmak olmalıydı.İç barışı sağlamak adına, içinde TBMM’de bulunan siyasi partilerin de yer alacağı bir Milli Mutabakat Hükümeti oluşturulsaydı,ne bu kadar keskinleşmiş muhalefet, ne de bu kadar keskinleşmiş bir iktidar olmazdı. Dolayısıyla birbirine saygı ve hoşgörüyle bakan bir topluma ulaşırdık. İkinci adımda da batı ekseni de diyebileceğimiz NATO ve AB’nin karşısına, ‘Asya Ekseni’ diyebileceğimiz bir “Türk Birliği” oluşturulmalıydı. Bu teşkilat, Rusya’dan ayrılmış Türk Cumhuriyetleri ve İslam ülkelerini de kapsayarak güçlendirilebilirdi. Maalesef şu ana kadar böyle bir çalışma gerçekleştirilmedi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının beklediği kararlar bunlardı.Çünkü Avrupa’nın sağladığı refahın sahte olduğuna inanan milletimiz,batı hegemonyasını artık istemiyor.Bu nedenle NATO ve AB konularınıtekrar masaya yatırmamız gerektiğini düşünüyorum.

TAŞLAR YERİNDEN OYNADI

Ülkemizde yaşananların biraz önce değindiğim konularla ilgili olduğuna inanıyorum. Taşlar yerinden oynamaya başlayınca, hangi taşın nereye düşeceğini tespit etmek çok zor. Bu taşların da bazısı komşu ülkelerle, bazısı da çok uzak ülkelerle olan ilişkilerimizi etkiledi. Süreç içerisinde NATO müttefikimiz ABD ve Avrupa ülkeleriyle Türkiye Cumhuriyeti devletinin arasına nifak girdi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ‘vize kolaylığı gelecek, vize ortadan kalkacak’ diye beklerken, vize yasağı ile karşılaştı.Şu anda birçok ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına vize vermiyor. Bunun nedeni de büyük ihtimalle Türkiye’den beklentilerini karşılayamayan ülkelerin bu yöntemle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını cezalandırmasıolduğunu düşünüyorum. Neyse ki ABD ile olan vize sorunu yeni yıla günler kala çözüldü.

REFERANDUM, KUTUPLAŞMAYI ARTIRDI

Referandum aslında çok riskli sonuçlar doğurabilirdi. Yüzde 49’a yüzde 51 gibi bir sonuç Türkiye’de keskinleşmiş olan kutupları daha da belirginleştirdi. Ancak ülkenin keskinleşmeye değil daha yumuşak geçişlere ihtiyacı var. Bu bağlamda toplumsal rızanın oluşturulması önem kazanıyor.

SURİYEİÇ SAVAŞI BİTMELİ

Büyük Ortadoğu Projesi’nin hayata geçirilmesi için önce Mısır’da başlatılan ve tüm Arap ülkelerine yayılan‘Arap Baharı’ dediğimiz gelişme, domino taşı etkisiyle Asya ülkelerine de yansıdı. Kimi liderini kaybetti, kimisinde de yönetim, sistem değişti.Irak ve Suriye’deki gelişmeler ise komşu olmamız nedeniyle ülkemizi çok yakından ilgilendiriyor. Türkiye, Suriye’de yaklaşık 6 yıldır devam eden iç

BAKIŞ...

savaşa ilk önce taraf olmadı; daha sonra ise Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) destek verdi. Bunca zamandır devam eden iç savaşın bitmesi gerektiğini artık herkes deklare ediyor. Keşke hiç olmasaydı, keşke sorunlar barış yoluyla çözülmüş olsaydı.

TÜRKLER ÜZERİNDEN OYUN KURULUYOR

2017’nin bir diğer önemli olayı da Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen referandumdu. Irak’ta 11-12 yıl önce meydana gelen baskın işgalden sonra bölgeye yerleşen ve kendini ‘Kürt Hükümeti ‘ olarak tanımlayan bölgesel yönetim, Kuzey Irak’ta bir referandum yapmaya çalıştı. Ancak sonuçlar açıklanmadıve yerel yönetim başkanı görevi bıraktı. Sonuçta Irak Hükümeti’nin yaptığı müdahaleyle başkent ya da üs olarak kullandıkları yerden uzaklaştırıldılar. Bu olaylar, Türkiye’de olası bir sistem çözülmesinde insanların başına ne geleceğini gösterme açısından önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti, sistemin Kerkük ve Musul üzerindeki etkilerini daha net okudu. Hem Suriye, hem de Irak’ta bulunan soydaşlarımız; ya peyderpeyh ülkelerini terk ettiler ya ülke içinde yer değiştirdiler ya da Türkiye Cumhuriyeti devletinin kanatları altına sığınarak vatandaşlık için başvuruda bulundu. Dolayısıyla, Suriye ve Irak’ta meydana gelen olayları, Türk grupları bölgeden uzaklaştırmak adına oynanan bir oyunun parçası olduğunu düşünüyorum.Irak’taki referandumda da herkes kendi hesabına göre bir çözüm yolu düşündü ama maalesef olmadı. Gelecekte referandumla ilgili bir değerlendirme yapıldığında, ‘keşke referandum yapılmasaydı da ülkede yaşayan insanların mutluluğu için bazı adımlar atılsaydı’ yorumları yapılacağına inanıyorum.

TÜRKİYE- HOLLANDA GERİLİMİ

Geçen yılTürkiye- Hollanda arasında yaşanan gerilimi de yukarıda değindiğim konular çerçevesinde değerlendirmek gerekir.NATO üyesi olan ve AB üyeliği için çabalayan Türkiye, bu konuda da sırtından hançerlenmiştir. Son yıllarda ticari hacmimizin yüksek meblağlara ulaştığı Hollanda’nın bize dost eli uzattığını düşünmüyorum. Hollanda’nın bu tavrını bir kere daha buradan kınıyorum.

ADANA’YA DEV YATIRIM

2017 yılında elbette güzel gelişmelerde oldu. Ekonomik çalkantılara rağmen ülkemizde birçok yatırım yapıldı. Bunlardan en önemlisi bence Adana’da yapımınabaşlanan;1.650 metre ile3’üncü Boğaz Köprüsü’nden sonra Türkiye’nin en uzun köprüsü olacak olan Devlet Bahçeli Köprüsü’dür. Adana’nın trafik yükünü sırtlayacak bu projeyi hayata geçiren Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü’yehemşehrilerimiz adına teşekkür ederim. Turan için harcanan emekler boşa gitmeyecek inşallah. Ne Mutlu Türküm Diyene www.analizdergisi.com


MHP İL BAŞKANI AVCI’DAN SARIÇAM PLATFORMU’NA DESTEK

S

arıçam Platformu üyeleri, MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı’yı ziyaret ederek, ilçenin sorunları hakkında hazırladıkları raporu sundu. Ziyarette platformun kuruluş amacıyla ilgili bilgiler veren Platform Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Cankoy, Sarıçam’a değer katmak istediklerini söyledi. Sarıçam’da 5 milyar TL kamu, 10 milyar TL de özel sektör yatırımı

M

HP İl Başkanı Bünyamin Avcı da iş adamlarının Sarıçam için böyle bir birliktelik oluşturmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. MHP olarak bölgenin gelişmesi adına yapılan her türlü girişime destek olmanın kendileri adına önemli olduğunu vurgulayan Avcı, “Sarıçam bölgesi son zamanlarda çok hızlı

www.analizdergisi.com

bulunduğunu ifade eden Cankoy, 20 bin de oturuma hazır konut bulunduğunu dile getirdi. Sarıçam’ın hastane, üniversite, stat ve adliye gibi yatırımlarla güzel bir ivme yakalandığını vurgulayan Cankoy, buna rağmen Sarıçam’a yaraşır yeterince hizmet göremediklerini ifade etti. Büyükşehir ve Sarıçam belediyelerinin aynı partiden olmasının bölge için büyük bir avantaj olduğunu belirten Cankoy, Avcı’dan destek istedi.

bir şekilde büyüdü. Devlet yatırımlarıyla birlikte büyük bir ivme sağladı. Biz de parti olarak bölgenin daha yaşanabilir olması adına Sarıçam Platformu’na gereken her türlü desteği sağlayacağız. İnşallah yakın bir zamanda bölgeye giderek incelemelerde de bulunacağız” ifadelerini kullandı.

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

29


Adana Büyükşehir Belediyesi ile Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), 2017 yılı içerisinde kırsalda ve şehir içinde yol, alt yapı ve su sorununun çözümü için çok sayıda hizmete imza attı. Kaynakların verimli kullanılmasına özen gösteren ASKİ, sosyal belediyecilik anlayışının da gereğini yerine getirerek vatandaşların kaliteli hizmete ulaşabilmesi ve refah seviyesinin yükselmesi için çalıştı. Uzak yakın demeden Adana’nın her noktasına hizmet götüren Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi, içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarını aralıksız sürdürdü. 2014 yılından 2017 yılının sonuna kadar tüm ilçelerde gerçekleştirilen yatırımların toplam uzunlukları şu şekilde: Seyhan: 83.484 metre içme suyu hattı, 159.871 metre kanalizasyon hattı, 21.000 m dere temizlik çalışması Çukurova: 56.761 metre içme suyu hattı, 36.833 metre kanalizasyon hattı, 5000 m dere temizlik çalışması Yüreğir: 155.587 metre içme suyu hattı, 109.004 metre kanalizasyon hattı, 7000 m dere temizlik çalışması Sarıçam: 200.380 metre içme suyu hattı, 108.008 metre kanalizasyon hattı, 12.000 m dere temizlik çalışması Karaisalı: 57.410 metre içme suyu hattı, 3.732 metre kanalizasyon hattı, 4000 m dere temizlik çalışması ve 4.500.000 metrekare araziyi sulayan kanalet sistemi sulama projesi Ceyhan: 99.730 metre içme suyu hattı, 7.626 metre kanalizasyon hattı, 4000 m dere temizlik çalışması İmamoğlu: 29.161 metre içme suyu hattı Kozan: 302.090 metre içme suyu hattı, 2.748 metre kanalizasyon hattı, 5000 m dere temizlik çalışması Yumurtalık: 55.959 metre içme suyu hattı, 10.000 m dere temizlik çalışması Karataş: 131.438 metre içme suyu hattı, 1595 metre kanalizasyon hattı, 13.000 m dere temizlik çalışması Pozantı: 52.951 metre içme suyu hattı, 4.111 metre kanalizasyon hattı, 3000 m dere temizlik çalışması ve 22.630.000 metrekare araziyi sulayan kanalet sistem sulama projesi

ASKİ, 2017 Yılında Yapılan Yatırım Miktarlarını Açıkladı 30

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

Aladağ: 82.384 metre içme suyu hattı, 8794 metre kanalizasyon hattı, 5.000.000 metrekare araziyi sulayan kanalet sistem sulama projesi Feke: 89.630 metre içme suyu hattı, 120.000 metrekare araziyi sulayan kapalı sistem sulama projesi Saimbeyli: 92.498 metre içme suyu hattı, 987 metre kanalizasyon hattı, 2.630.000 metrekare araziyi sulayan kapalı sistem sulama projesi Tufanbeyli: 63.259 metre içme suyu hattı, 8.034 metre kanalizasyon hattı, 12.200.000 metrekare araziyi sulayan kapalı sistem sulama projesi www.analizdergisi.com


YÜREĞIR BELEDIYESI, TÜRK HAVA KURUMU IŞBIRLIĞI ILE MODEL UÇAK BAŞLANGIÇ KURSU AÇTI. ‘’Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi’’nde açılan kursta gençlere uçak sevgisi aşılamanın yanı sıra kendi uçaklarını yapabilecekler, el becerilerinin gelişmesi sağlanacak ve havacılığın bir ucundan tutmaları imkanı verilecek. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Yüreğir’de hizmete açılan 11 adet kültürevi, ‘’Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi’’ kültür merkezi ile öncelikle öğrencilerin ve Yüreğirli vatandaşların hizmetinde olduklarını belirterek, ‘’Buralarda açılan hobi kursları ve meslek kursları ile vatandaşlarımızın; yaşam boyu kullanabileceği kişisel gelişimine yararlı olabilecek, üretken, bilim ve teknoloji üretimine yatkın, beceri düzeyi yüksek, iyi ilişkiler kurabilmesi, işe uyum sağlayabilmesi gibi genel bilgi ve becerileri kazandırılmaktadır. Buralardan her yıl 30 bin civarında vatandaşımız faydalanmaktadır. Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi içerisinde ise model uçak başlangıç kursu hizmete açıldı. Burada çocuklarımız boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirirken el becerilerini geliştirecekler ve havacılıkla tanışacaklar’’ şeklinde konuştu.

YÜREĞIR’DE MODEL UÇAK KURSU AÇILDI www.analizdergisi.com

Kursa katılan öğrencilerin ilk önce planör uçak yapmayı öğreneceklerini belirten kurs öğretmeni Yalçın Öğür, ‘’Öğrencilerimiz uçuş tekniklerini ve düzgün uçak yapmayı öğrenecekler. Önümüzdeki yıllarda Yüreğir’den bir takım çıkarıp Türkiye Şampiyonasına katılmayı hedefliyoruz. Çocuklarımıza bu imkanı sağlayan Yüreğir Belediyesine teşekkür ediyorum’’ diye konuştu. OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

31


32

OCAK 2018 v ANALİZ DERGİSİ

www.analizdergisi.com

ANALİZ DERGİSİ SAYI 14  
ANALİZ DERGİSİ SAYI 14  
Advertisement