Page 1


ВОВЕД СЛЕДИТЕ ГИ НАШИТЕ СОВЕТИ И ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ ЌЕ БИДЕ БЕЗБЕДНО И СИГУРНО!

АМСМ КЛУБ МОБИЛИТИ Членско списание ИЗДАВАЧ: АВТО-МОТО СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА ул. „Митрополит Т. Гологанов“ бр. 51 1000 Скопје Република Македонија Тел: 02/ 3181-181 Факс: 02/ 3181-119 amsm@amsm.com.mk www.amsm.mk ГЛАВЕН И ОДГОВОРЕН УРЕДНИК: Маргита Поповска ГРАФИЧКИ ДИЗАЈН: Бојан Димитријевиќ РЕДАКЦИЈА: ул. „Митрополит Т. Гологанов“ бр. 51 1000 Скопје Република Македонија Тел: 02/ 3181-351 Факс: 02/ 3181-349 redakcija@amsm.com.mk www.amsmklubmobiliti.mk

ИЗДАВАЧКИ СОВЕТ: проф. д-р Спасе Јовковски (претседател) проф. д-р Иво Дукоски (член) Калинка Танеска (член) Јован Теговски (член) Миле Атанасов (член) Димитар Пендов Митко Смилков

НАДВОРЕШНИ СОРАБОТНИЦИ: Жарко Атанасоски Љубомир Анастасовски Данчо Здравковски Андријан Трипунов Александар Табаковски Игор Ландсберг

Летото и годишните одмори се во полн ек. Tоплото време, а со тоа и високите температури се една од причините за возачките проблеми за кои најчесто многумина возачи не се подготвени. Можеби сте ги слушнале и прочитале стотина пати, но сепак потсетете се на советите за патување во летниот период, особено ако сте возач-почетник. Не тргнувајте на пат кога високите температури го достигнуваат својот максимум. Одморни и расположени започнете го вашето патување рано наутро или во доцнежните попладневни часови. Пред поаѓање на пат возилото треба добро да се проветри, со што ќе се овозможи поголемо циркулирање на воздухот и делумно изедначување на надворешната и на внатрешната температурна разлика, која може да изнесува и до 10 степени. Секако не треба да се заборави да се прават и почести паузи, особено ако патувањата се подолги. Голем број возачи преферираат ноќно патување, особено ако патувањето е подолго. Но, и покрај тоа, ноќното возење на отворен пат може да биде напорно, особено за оние кои имаат проблеми со видот и кои носат очила. Доколку ѝ припаѓате на оваа група се препорачува да ги избегнувате ноќните патувања. Секако, ноќното возење има и свои предности. При престигнување лесно се осознава дали од спротивната насока се приближува возило, бидејќи светлината на фаровите може да се види многу побрзо од самото возило. Ако пред вас нема возило, а и од спротивната насока не доаѓа возило, треба да ги вклучите долгите светла. Покрај тоа што на тој начин имате подобра прегледност пред себе, воедно ќе им овозможите на останатите возила да ве престигнуваат. Во случај кога од спротивната насока доаѓа возило или сакате да престигнете некое возило, се препорачува задолжително да ги изгаснете долгите светла. Светлото од возилото кое е зад вас може да ви создаде поголеми проблеми отколку возилото кое доаѓа од спротивната насока, бидејќи ви го одвлекува вниманието од патот. Автопатиштата не се препорачливи за т.н. ,,туристички разгледувања“ кога поголемо внимание им се посветува на околните пејзажи отколку на самиот сообраќај. Концентрацијата треба секогаш да биде максимална, особено кога од тесен и кривулест пат се преминува на модерен пат, со две или повеќе ленти во една насока. Обично возачите се водат од сигурноста која ја нудат овие патишта, при што си дозволуваат да се опуштаат, така што вниманието им се намалува и оттаму произлегува неможноста навреме да реагираат во одредени ситуации. Треба внимателно да се вози и да се води грижа и за останатите учесници во сообраќајот кои не се ,,осветлени“, а кои ги гледате само тогаш кога ќе ги осветлите со светлата од вашето возило. Следното издание на „АМСМ Клуб Мобилити“ очекувајте го во септември 2019 година, во печатена верзија на вашата домашна адреса и на веб страницата на АМСМ www.amsm.mk. 

ТИРАЖ: 10.000 примероци

Маргита ПОПОВСКА главен и одговорен уредник

ПЕЧАТИ: Печатница „Серафимовски“ - Скопје БАНКА: Комерцијална Банка А.Д. Скопје ЖИРО-СМЕТКА: 300000000915716 ЕДИНСТВЕН ДАНОЧЕН БРОЈ: 4030991238264 ISSN 1857-6133

© Сите права се заштитени. Овој труд не смее да биде преведен или копиран во целина или негов дел без дозвола на издавачот. Забрането е било какво складирање и архивирање, електронско прилагодување, компјутерско програмирање или користење со некоја слична или различна технологија позната до денес или која ќе се развие во иднина.

Почитувани членови на АМСМ, Ве повикуваме на нашата е-маил адреса redakcija@amsm.com.mk да ни ги испратите своите е-маил адреси за да можеме да ви го доставиме интернет-изданието на списанието „АМСМ Клуб Мобилити“.

07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.

3


СОДРЖИНА

7 9 14 16 24

26

32

38

44 46

48 52 56 58

НОВОСТИ

26

ИДНИНАТА НА ОДДЕЛОТ МОТОР СПОРТ КОРСА ПО ШЕСТИ ПАТ

АВТО-МОТО

НЕШТО ПОУБАВО ОД ПРЕТХОДНОТО НЕНАМЕТЛИВ ФАВОРИТ

АМСМ

ПРОЕКТ ЗА ИНДЕКС НА ЗЕЛЕНИ ВОЗИЛА

Тргнувате со автомобил на одмор и од долготрајното патување, миризбата во автомобилот не ви е пријатна. Тоа е ....

....

ТЕСТОВИ И СОВЕТИ

МАЛИ СОВЕТИ ЗА БЕЗГРИЖЕН ЛЕТЕН ОДМОР

ПАТУВАЊЕ

Парга е мало космополитско одморалиште на Јонското Море, кое последниве години станува сѐ попопуларна туристичка ....

ГРЧКИ ГРАД СО МЕДИТЕРАНСКИ ШМЕК

СТИЛ

ПЕТКРАТЕН ПОБЕДНИК ВО ФОРМУЛА ЕДЕН

32

HI-TECH

ТРЕБА ДА ЗАВРТИМЕ НОВ ЛИСТ

ИСТОРИЈА

ВОЛВО, НИЛС БОХЛИН, РЕМЕНОТ ВО ТРИ ТОЧКИ И НЕГОВИТЕ 60 ГОДИНИ

СПОРТ

ТОЈОТА ЗАЕДНО СО ЛАНСКОТО ТРИО ПОВТОРНО ПРВИ ВИЊАЛЕС И МАРКЕЗ СТАВИЈА ПЕЧЕТ НА ПОЛУСЕЗОНАТА ШОУ НА ФЕРСТАПЕН, ХОНДА ДОБИ КРИЛЈА ФИЛМСКИ ЗАПЛЕТ ВО БОРБАТА ЗА ТИТУЛА

58

Вториот по големина остров во Медитеранот, Сардинија беше домаќин на осмиот настан од Светскиот шампионат во рели....

07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.

5


ШВЕДСКА

Цени на патарина на мостови Мостот Оресунд Мостот на кој се наплаќа патарина ги поврзува градовите Копенхаген во Данска и Малме во Шведска. Патувањето преку мост изнесува 7,8 км и преку тунел од 4 км. За да стигнете до мостот во Малме, користете ја обиколницата E6 / E20. Следете ги знаците за патот „Köpenhamn“ ( = Копенхаген на шведски). Патарини се наплаќаат во Малме, за патување во двете насоки. Плаќањето е во готово (SEK, DKK или EUR) или со кредитна картичка. Рачното плаќање, исто така, е можно. Редовните патници користат електронски уред што ја намалува патарина за околу 50%.

ПЛАЌАЊЕ ПРЕКУ ЕЛЕКТРОНСКА ПОШТА

ПЛАЌАЊЕ НА НАПЛАТНА СТАНИЦА

МОТОЦИКЛ

27.00

29.00

АВТОМОБИЛ

48.00

53.00

КАМПЕР 6 -10 МЕТРИ ВО ДОЛЖИНА АВТОМОБИЛ+ КАРАВАН, ВКУПНА ДОЛЖИНА 15 М, КОМБИ 6 - 9 МЕТРИ ВО ДОЛЖИНА

96.00

106.00

СРБИЈА

Измени на патарина Делницата од Прешево до Ниш (Дољевац) е затворен систем и се наплаќа целосно (вклучена е и делницата Грделица). За патнички возила цената е 540,00 динари или 5 евра. - Ниш - Белград останува 800,00 динари или 7 евра; - Белград - Суботица 560 ,00 динари или 5 евра; - Белград - Шид 370,00 динари или 3,5 евра;

КОСОВО

Меѓународни документи - без МВД во Косово Ратификуван Договор со Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи Собранието на 20-ти мај 2019 го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Владата на Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи. Отсега, граѓаните на нашата држава ќе можат да возат слободно на територијата на Косово, без да имаат потреба од вадење на меѓународна дозвола.

6

07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


BMW

ИДНИНАТА НА ОДДЕЛОТ МОТОРСПОРТ

П

оследната недела од јуни БМВ ја одбележа со претставување на концептот „вижн м некст“. Тоа е класичен спортски купе автомобил со кој производителот покажува во кој правец ќе се движи БМВ во иднина, односно во кој правец ќе се движи спортскиот оддел М (Моторспорт). Погонот е хибриден, четири електромотори за секое тркало по еден и бензински четирицилиндричен турбо мотор кој ја задвижува задната оска. Комбинацијата од мотори произведува вкупно 600 КС, забрзување од 0 до 100 км/ч за 3,0 секунди и

крајна брзина од солидни 300 км/ч за ваков примерок на четири тркала. Новиот баварски автомобил со име „бмв вижн м некст концепт“ ви овозможува да изберете дали сакате вие да возите или тој вас да ве вози. На вас останува да одлучите која можност ќе ја одберете. Некогаш БМВ се рекламираше дека повеќе од задоволство е да се возат нивните автомобили. Кинеската автомобилска индустрија со засилено темпо станува се пожестока и пожестока на светскиот пазар, а на домашниот веќе го има приматот. •

KIA XCEED

ВО „НАПАД“ СО ВОЗИЛА ЗА ЗАБАВА

В

елат дека ова е последната изведба од популарниот модел „сид“, а тоа е „икс сид“, кој не е „сув“ туку „кув“ односно кросовер јутилити викл, а тоа е современа изведба на традиционалните сув возила. Како што производителот вели новото возило „икс цид“ ќе биде сместено помеѓу „стоник“ и „спортаж“. Официјалното претставување се случи на 26 јуни, а светската саемска премиера е наменета за Франкфурт каде есенва ќе продефилираат најновите достигнувања од индустријата на четири тркала. Еден модел повеќе изведби, дури три од програмата на тие наменети за забава. Купувачите тоа сакаат, класичните лимузини и комбилимузини, а до

некаде и караваните им станаа „досадни“ и сега сакаат нешто поинакво, поразлично, несекојдневно. „Икс сид“ располага со 4,4 метри должина, 1,83 метри ширина и 1,49 метри висина, додека растојанието од едната до другата оска е 2650 мм. Погонските агрегати започнуваат со бензискиот 1,0 литри со три цилиндри и 120 КС, 1,4 литарскиот со 140 и 1,6 со 215 КС. Покрај нив има дизел со зафатнина од 1,6 литри во две изведби, со 115 и 136 КС. Сите мотори поседуваат турбо полначи. Продажбата треба да започне на есен, веднаш по светската премиера во Франкфурт. Колку за информација, премиерно прикажаниот мотор е потпишан од Стефан Венгер, мајсторот на својот занает. •

07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.

7


PEUGEOT

ПЕЖО И „СУВ“ МОДАТА

С

ветот сериозно тргнал вo правец на развој и производство на возилата за забава, во превод спорт јутилити викл „сув“. Од ден на ден, овој вид возила сè повеќе и повеќе се купува и процентуално нивниот удел во вкупната продажба постојано е во нагорна линија. Затоа производителите речиси од секој сегмент изведуваат сув возило. Ни Пежо не е исклучок. На основа од моделот „208“ во 2013 го претстави сув моделот „2008“, а годинава во Франкфурт премиерно ќе ја претстави втората генерација. Новиот модел располага со должина од 4,3 метри и меѓуоскино растојание од 2,6 метри, а одделот

за товар има 434 литри, димензии кои се во границите на конкуренцијата. Погонските единици во состав бензински и дизел, ги имаат следниве силини. Бензинскиот мотор со 1,2 литри зафатнина е реден со три цилиндри. Со турбо полнач развива 100, 130 и 155 КС. Дизелот е, исто така, реден, но со четири цилиндри чија зафатнина изнесува 1,5 литри. Со помош на турбо полначот развива 100 и 130 КС. Покрај моторите со внатрешно согорување Пежо подготвил и мотор кој како гориво ја користи електричната енергија, а моделот во кој се вградува тој мотор е наречен „е-2008 гт“. •

VOLVO CARS MACEDONIA

ОФИЦИЈАЛНО ОТВОРЕН НОВИОТ САЛОН НА VOLVO CARS ВО ДРЖАВАТА

С

алонот кој се наоѓа во Скопје е изграден според највисоките Volvo Retail Experience стандарди и претставува симбол за нов, свеж почеток на брендот Volvo во Македонија. Освен што е салон за автомобили, замислен е како еден дел од Шведска во нашата земја во кој можете да го почувствувате, допрете и вистински да го доживеете шведскиот бренд и да имате уникатно искуство. Со овој потег, Премиум АГС го поставува Volvo на цврсти нозе во нашата држава. Покрај просториите за продажба на нови возила, во склоп на центарот се наоѓа и сервисниот дел, кој е опремен со последните технологии и тестери на Volvo. Освен новите простории, гостите имаа можност

8

07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

одблиску да ги видат автомобилите кои се дел од понудата на Volvo. Еден од нив беше и најновиот модел V60 во Cross Country изведба, а него го придружуваа V90 CC и целосната XC гама на возила. Свое обраќање имаше директорот на продажба, Деан Јадровски - Веруваме дека преку новиот Volvo центар кој го изградивме, многу подобро ќе се запознаете со брендот и практично ќе го доживеете и почуствувате значењето на Volvo. Новиот салон ги исполнува највисоките стандарди на Volvo Cars, тимот кој го води Volvo во нашата земја е висококвалификуван и искусен и веруваме дека сето ова ќе произведе одлични резултати, истакна Јордановски. •


OPEL CORSA

КОРСА ПО ШЕСТИ ПАТ

Е

ден од легендарните градски автомобили на континентов добива наследник и тоа по шести пат, а се работи за моделот „корса“ кој што Опел за првпат го претстави во 1982 година. И по четири децении постоење новата „корса“ наскоро ќе почне да ја „ситни“ петтата. Новата „корса“ со себе носи 406 должински сантиметри, а во нив покрај одделот за патниците и товарот, во одделот за погонските агрегати носи трици-

линдрични турбо мотор со зафатнина од 1,2 литри, а дизелот е застапен со 1,5 литарскиот од кој ќе бидат „вадени“ повеќе силини, што е ист случај како и кај бензинскиот трубо мотор. Изведбата со 131 КС од 0 до 100 км/ч забрзува за 8,7 секунди, а во најава е изведба и со 150 КС. Во понатамошниот тек на производството сигурно ќе биде понуденa и добро познатата изведба со ознака „опц“ во кој можеби ќе сместат 200 или повеќе коњски сили. •


ZENVO TSR-S

„СЕКОЈДНЕВЕН“ СО 700 ИЛИ 1177 КОЊСКИ СИЛИ

З

енво во превод значи нешто како данска манџа. Делува малку чудно и уште повеќе необјасниво како тоа таа „манџа“ од северот да биде толку забиберена и олутена? Тие немаат таков темперамент и сега се прашуваме од каде им толку лута „направа“. Пред неколку години еден нивни сосед направи нешто слично и сè уште опстојува како таков, а неговото име е „кенигсег“, во превод кралското јајце. Зенво е нешто слично на него. Неодамна претставениот модел „тср – с“ ќе се прави само во пет примероци годишно. Некој ќе каже тоа го прават поради ексклузивитет. Точно, тука ексклузивитетот е пресуден, но има еден ситен детал кој не е присутен кај останатите од неговата класа или се претерано ретки. Што е тоа толку посебно кај „зенво тср – ц“. Тоа е автомобил од ултра спортската класа чија шасија и севкупната конструкцијата се изработени од легиран челик и алуминиум, а школката во себе содржи исклучиво карбонски материјали, односно нивни комбинации, композити. Бидејќи конструкторите сакале да создадат автомобил кој ќе влече кон вистинските вредности на спортските купе автомобили со предзнак „супер“ и „ултра“, од пресудно значење им била тежината. Намалувањето на килограмите не одело само преку лесните материјали туку и ослободување од клима уредот, од електриката на стаклата, електриката на седиштата и останатите украси во внатрешноста. Тоа „с“ значи „стрит’ односно улица, уличен. Да појасниме. Изведбата „тср – с“ е сместена помеѓу нивниот гран туризмо автомобил „тс1 гт“ и тркачкиот „тср“. Практично имате тркачки автомобил само што има дозвола за возење на обичните улици. Најголемата новост кај него е што задниот спојлер игра улога не само да го држи автомобилот при големи брзини на правците, туку и да ја намали центрифугалната сила. Затоа го нарекуваат центрипетално крило. Со тоа

10 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

автомобилот има поголема стабилност во свиоците – центрипетално крило ја намалува центрифугалната сила која тежнее да го исфрли автомобилот надвор од свиокот, посебно задниот дел. Рачно изработениот „зенво тср – с“ поседува 5,8 литарски V8 мотор со силина во распон од најмалку 700 и најмногу 1177 КС. Во зависност од тоа кој режим на работа на моторот ќе го одберете, електрониката и компјутерот ќе определат колку коњски сили да ви остават на располагање.,„Минимум“, „и ку“ или „максимум“. Тоа кај максимумот значи дека имате на располагање 1177 КС. Затоа од 0 до 100 км/ч потребни му се само 2,8 и 6,8 сек. од 0 до 200 км/ч. За крајната брзина се грижи електрониката и воедно ја ограничува на „скромни“ 325 км/ч. Со режимот „и ку“ раководи компјутерска единица, односно како возите така се прилагодува и ве исправа ако претерате, а со минимумот имате само 700 КС. Со помош на електрониката се контролира и контактот на пневматиците на подлогата, таканаречената контрола на тракцијата. Кога сензорите јавуваат дека некое тркало го губи контактот со подлогата во однос на останатите, тогаш системот одзема од брзината и го забавува автомобилот сè до моментот кога сензорите ќе откријат дека сите тркала имаат добар контакт со подлогата. Скротувањето на тие максимални 1177 КС секако дека ќе оди со електронски системи, бидејќи секој возач инема чувство да управува со ултра супер брзо купе. Тие коњски сили од централно сместениот мотор се пренесуваат на задната оска преку седум степен менувач. Сувата тежина на автомобилот „оди“ до скоро 1,5 тони, 1495 кг и сето тоа е сместено во следниве димензии: должина 4815 мм, ширина 2038 мм (без ретровизори) и 1198 мм висина, додека растојанието меѓу оските изнесува 2906 мм. •


ASTON MARTIN VALHALLA

УЛТРА СУПЕР КУПЕ, ГЛУМЕЦ И ДРУМСКИ ТРКАЧ

З

ошто токму „Валхала“? – името е дадено според нордијската митологија во која Валхала е рајот на воините. Дали ова име му прилега на најновиот модел што треба да излезе во 2021 година, за тоа одлучете вие. Супер или ултра супер купето ќе биде направено во само 500 примероци, што е доволен знак за неговата ултра луксузна лоза. Оваа направа на четири тркала правена е во соработка со „Ред Бул Рејсинг“ и првично беше позната како „ам – рб 003“. Подоцна беше најавено дека името ќе биде „сан оф валкире“, но по неколку месеци, одговорните во компанијата изјавија дека ултра супер купето ќе го

носи името „валхала“. Телото целосно ќе биде изработено од композитни материјали (карбон фибер) и шасија од лесна метална легура и сето тоа ќе тежи 1.350 кг. Погонската единица со шест цилиндри во V снабдена со двоен турбо полнач ќе развива 1000 КС, а ќе поседува и „керс“ систем, како тие во формула 1. Механичкиов склоп ќе биде направен во сопствените погони и ќе користи систем за брзо менување на моторнито масло познат како „кастрол нексцел“. Овој систем го менува маслото за 90 сек. и за првпат е применет во моделот „вулкан“ исклучиво наменет за трки. Токму овој модел ќе „глуми“ во најновиот филм за Џејмс Бонд. •

07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.

11


PORSCHE МАКЕДОНИЈА

ПРЕМИЕРА НА НОВАТА ŠKODA SCALA

Н

а почетокот на јуни во салонот на Škoda, официјално беше претставен новиот член на семејството на Škoda – новиот модел, „Scala“. Овој нов модел на чешкиот производител комплетно го редефинира сегментот за компактен семеен автомобил, а во понудата на Škoda се позиционира помеѓу Fabia и Octavia, заменувајќи го моделот Rapid кој завршува со своето производство. Името „Scala“ претставува латински збор кој означува скалила, што според Škoda го означува големиот напредок и исчекор во компактниот сегмент. Инкорпорирајќи нова технологија, емотивен дизајн, високо ниво на функционалност и конективност, новата Scala ја поставува новата основа во компактниот сегмент. Дизајнерски Škoda Scala ја претставува следната фаза од еволуцијата на дизајнот на компанијата, со истакнати безвременски, софистицирани, скулпторски форми и динамични детали. Истиот се темели на концептот VISION RS и се карактеризира со прецизни и динамични линии, извонредна интеракција на светлината и сенките и уметнички тродимензионални форми претставени пред сè со впечатливата предна решетка и задните стоп-светла. Внатрешноста на Škoda Scala освен што е препознатливо пространа и комфорна, отсега импресионира и со добро осмислена модерна ергономија и емотивно осмислен дизајн. Во внатрешноста се истакнуваат квалитетните и меки материјали и огромниот 9,2” дисплеј. Секако Škoda Scala е вистинска Škoda што значи дека секогаш нуди највеќе простор за патниците и огромен багажник. Безбедноста на патниците во Škoda Scala доаѓа во сериска опрема со напредните безбедносни системи. Škoda е добро позната по своите т.н. Simply Clever практични решенија. Новата Scala не е исклучок на ова, содржејќи повеќе интелигентни функционалности кои го прават секојдневието полесно за возачите. За почеток на македонскиот пазар, Scala ќе се нуди со два турбо-бензинци со 1.0 литарски мотор и 95 или 115 коњски сили со мануелен или DSG автоматски менувач и еден турбо-дизел 1.6 литарски кој испорачува 115 коњски сили и може да има мануелен или DSG автоматски менувач. Додека најмоќниот 1.5 литарски турбо-бензинец со 150 коњски сили ќе биде достапен од октомври. Почетната цена на новата Skala со послабиот бензински агрегат изнесува 14.560 евра и оди до 22.310 евра за најопремениот дизел модел со DSG автоматски менувач. Миле Станчев - Бренд Менаџер на Škoda, во своето обраќање кон новинарите изјави: – Би сакал да истакнам дека Škoda Scala е најважниот модел за брендот Škoda на Македонскиот пазар, затоа што нуди најголема вредност за вложените пари. Отсега и нашите купувачи ќе може да добијат модерен, просторен, технолошки напреден и безбеден автомобил за цена далеку поприфатлива споредено со директните конкуренти во компакт класата. • 12 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


Мercedes - Benz AMG GT

НЕШТО ПОУБАВО ОД ПРЕТХОДНОТО

СИ ЈА ЗНАТ РАБОТАТА, ГО ИСПЕКЛЕ ЗАНАЕТОТ ДО НАЈМАЛА СИТНИЦА И СЕГА СÈ ШТО ТРГНУВААТ ДА НАПРАВАТ ПРЕТСTАВУВА САМО РУТИНА И УСОВРШУВАЊЕ, НЕМА ДОПРВА УЧЕЊЕ, ТУКУ ЕДНОСТАВНО ВО МЕРЦЕДЕС ОТСЕКОГАШ ВЛАДЕЕЛЕ „МАЈСТОРЛАКОТ“ И ТРАДИЦИЈАТА.

14 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


М

инаа пет години откако мерцедесовиот спортски оддел „АМГ“ го претстави тогаш новото купе „амг гт“. Тоа беше вистинско освежување во класата на спортските купе автомобили. Збогатување на понудата секогаш е добредојдена за купувачите, но не и за останатите производители во класата затоа што добиле сериозен конкурент. А тоа дека Мерцедес е сериозен, тоа се нагласува при секое претставување на нов модел. По пет години стаса и редизајнот, купето да биде поубаво, да се отстранат негативностите ако воопшто ги имало и секако да се продолжи продажниот век на моделот. „Мерцедес бенц амг гт“ е класика од спортски купе автомобил, дури може да се каже дека ја има онаа исконска купе линија, долг и широк преден дел и оддел за возачот и совозачот со простор, и удобност наменет пред сè за спортско возење, но и за секојдневна употреба. Ова второво значи да може секој возач првенствено да ужива и во удобноста на спортските автомобили. Некогаш овие „улични тркачи“ беа спартански опремни со тврди седишта наменети исклучиво да го држат телото во речиси тркачка позиција итн. Сè беше посветено на брзината, на стабилноста, на мала тежина, без клима уреди, без електрични прозори, без аудио уреди и што уште не. Ова од една страна држи вода, но од друга воопшто нe. Ако тоа е спортски автомобил, тогаш оставете го да биде таков, спортски. Малку е чудно спортски автомобил да

носи „патики за секојдневна употреба“. Тоа нитu било, нитu ќе биде, но денешните купувачи не се наклонети кон овој вид филозофија и си тераат по свое. Едноставно сакаат да дадат пари за автомобил кој покрај суровите спортски одлики ќе има и удобни седиште, клима уред, внатрешност пресвлечена со кожени и други благородни материјали и детали изработени од дрво, но и од платна кои содржат процент на кашмир, свила, коноп – природни материјали. Правецот во кој се движи автомобилската индустрија, всушност е правец кој го диктира купувачот. Некогаш спортските купе автомобили беа речиси како тркачките, а денес се видно изменети во насока на поголема удобност за сопствениците. Не многу одамна спортските купе автомобили беа резервирани само за добрите познавачи на возењето, затоа што таа дивина од коњски сили мораше да се контролира со многу добро познавање на возачката вештина. Денес нивните наследници имаат еден куп електроника која го потпомага возењето во целост така што и обичен возач кому автомобилот му служи да отиде од една до друга точка, може да вози купе со 400, 500 и повеќе коњски сили. И најзакоравените спортски автомобили кои до вчера беа неудобни за долги патувања, денес се претворени во некое удобно и пријатно катче со сите луксузи во него, а некои од нив самите се паркираат. И „мерцедес амг гт ц“ е таков автомобил, купе, двосед, со сите удобности за возачот и совозачот. Неговиот рачно направен мотор со 4,0

литри зафатнина поделена во осум цилиндри кои, пак, се поставени во V. Како „капак“ доаѓа и двојниот турбо полнач со кој моторот развива 550 КС, доволни да го понесат автомобилот од 0 до 100 км/ч за само 3,6 секунди. Електрониката овозможува и друго задоволство. Имате можност да изберете како да одговори автомобилот на притискањето на педалата за забрзување. Почнува со „слипери", а потоа продолжува со „конфорт", „спорт", „спорт+", „рејс" и „индивидуал". Набројаниве имињата самите кажуваат во каков режим ќе работи моторот и целиот склоп при возењето, така што дополнителни објаснување не се потребни. Другите електронски системи како тие што помагаат при искачување по рид или возење во надолнини, самопаркирање, држење растојание со возилата пред вас, уште што не спомнавме. Сето тоа е добро и речиси сè оди во служба на поголема безбедност при возењето, исто како вртењето на задните тркала, мало задоволство за подобро и побрзо влегување во и излегување од свиоците. Воопшто нема да биде лошо ако се одлучите да станете сопственик на „мерцедес амг гт ц“ но пред да седнете во него, земете некој час обука со пробен возач за да ви дообјасни како треба да возите автомобил со 550 КС. Тоа нема да бидат џабе фрлени пари, туку паметно употребени, како што спомнавме претходно, сè во служба на безбедно возење. • Жарко Атанасоски

07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.

15


Kia Rio 1.2 Vision

НЕНАМЕТЛИВ ФАВОРИТ

ПОСЛЕДНАТА ГЕНЕРАЦИЈА НА KIA RIO E ТИПИЧЕН ПРЕТСТАВНИК НА НОВАТА КОРЕЈСКА ФИЛОЗОФИЈА ЗА ПОИМАЊЕ НА ВОЗИЛА КОИ ПОКРАЈ ОДЛИЧНАТА МЕХАНИЧКА ПОДЛОГА НУДАТ И ДОПАДЛИВ ИЗГЛЕД НА НАДВОРЕШНОСТА КОЈА КОРЕНСПОНДИРА СО ТРЕНДОВСКИ ОБЛИКУВАНАТА КАБИНА. 16 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


К

орејската марка во последниов период работи во жесток ритам, Повеќето модели добија свои нови генерациски изведби, а на пазарот се појавија и голем број модели кои досега не биле составен дел од портфолиото на компанијата. Како еден од клучните модели за европскиот пазар се смета токму моделот Rio што се натпреварува во исклучително конкурентниот сегмент во кој доминантната улога им припаѓа на европските брендови. Од тие причини, Kia подготви своевиден одговор со кој самоуверено и храбро зачекорува на пазарот. СВЕЖИ И КАРАКТЕРНИ ЛИНИИ При креирањето на екстериерот кај четвртата генерација компанијата игра на картата која ги таргетира лицата што од автомобилот бараат карактерен младешки дизајн и свеже линија. Сè започнува со предниот дел на Kia Rio кој поседува изразена динамика, особено поради имплементација на корпоративниот „tiger nose“ и одлично вкомпонираните светлосни склопови кои

влегуваат длабоко во страните на автомобилот, кои патем се со интегрирани LED дневни светла. Страничната силуета е со карактеристична линија која се протега скоро по целата површина на автомобилот и оди по нагорна линија. Започнува од предните светла и се движи по каросеријата одвојувајќи го металниот дел од прозорците на вратите искачувајќи се до крајот на задните светлосни групи. Завршетокот на Kia Rio е само доплолнување на претходно зададените форми на исполенти оштри потези, со допадливо обликувани светлосни елементи и кров кој дискретно се спушта кон крајот во вид на спојлер давајќи му на автомобилот своевиден спортски изглед. СКРИЕНИ АДУТИ Најголемиот дизајнерски пресврт во однос на предходникот се случува во внатрешноста на автомобилот, целокупната кабина оддава впечаток дека е посветено големо внимание, и доколку не е знакот на управувачот многу лесно може да претпоставите дека сте седнати во некој од европските модели. Возачката позиција е особено добра, предните седишта се одлично

профилирани и одмерено тврди, надворешните габарити особено се приметни на задната клупа која може да се пофали со простор кој е поголем од вообичаеното во класата. За впечатокот да биде целосен се погрижиле и инженерите кој на Rio му подарија багажен волумен што може да ја прилагодува висината, со максимална зафатнина од 325 литри. Податок што сигурно оди во негова полза ако се земе во предвид дека на нашиот пазар моделите од оваа класа се и единствено возило во семејството. Инструментите пред возачот се со едноставна и читлива форма а брзиномерот и бројачот на вртежи се врамени во сребрени прстени. Главно место на центаралниот гребен зазема „инфотејмент“ системот со 7” екран осетлив на допир преку кој се командува со повеќето секундарни функции на автомобилот, истиот подржува поврзување со паметен телефон преку Android Auto и Apple Car Play апликации. Вградените материјали во внатрешноста се изведени од тврда пластична компонента која се одликува со висок квалитет и допадлив дизајн, со сè што гарантира


ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ

голема издржливост и долг век на експлоатација. СВОЈСТВА ПО ИЗБОР НА ВОЗАЧОТ Моторизацијата на моделот кој го имавме на тест беше во облик на добро познатиот 1.2 литарски бензински агрегат со 84 КС и 121 Нм влечна сила кој се сретнува и кај други модели од корпорацијата. Овој агрегат од неодамна претрпе измени и сега може да се пофали со податокот дека ги исполнува најстрогите Euro 6d-Temp нормативи. Моторот е одлично избалансиран и тивок, пред сè наменет е за секојдневна употреба каде што поголемиот дел од километрите ќе се поминат во градските гужви. На автопат не се срами да потегне и со полна пареа да повлече во повисока брзина и без мака да ја понесе 1.100 килограми тешката каросерија до посакуваната брзина. Може да се смета за

18 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

динамичен или умерен во зависност од моменталната потребата на возачот. Максималната брзина во оваа конфигурација е 170 км/ч ,а постигнатата потрошувачка за време на тестот во просек изнесуваше 7,5 литри на секои 100 километри. Спојот на агрегатот со петстепениот мануелен менувач е одлично усогласен, во сите степени на пренос солидно забрзува прецизен е и без преголем од на рачката. Подвозјето е припремено по примерот на најдобрите модели од класата, готово германски бидејќи во свиоците држи цврсто а предниот дел може да побегне единствено ако се претера. Компромисот е присутен и тука, на една страна нуди динамички својства кои за момент ќе ве натераат и поагресивно да влезете во борба со кривините, но од друга страна е удобен и тивок со цел да ги исполни семејните потреби.

МОТОР:

Четирицилиндричен бензинец

ЗАФАТНИНА:

1.248 СМ3

МОЌНОСТ:

84 КС При 6.000 врт/мин.

МЕНУВАЧ:

5 Степен Мануелен

ПОГОН:

На предните тркала

ОБЕСУВАЊЕ НА ТРКАЛА:

НАПРЕД: MCPHERSON НАЗАД: ТОРЗИОНА ОСКА

СОПИРАЧКИ:

Напред: Вентилирачки дискови Назад: Дискови

ГУМИ:

напред 185/65 R15, позади 185/65 R15

МАСА НА ВОЗИЛОТО:

Кг 1.100 кг

ДИМЕНЗИИ: Д/Ш/В:

4065Х1725Х1450 ММ

ЗАБРЗУВАЊЕ ОД 0 ДО 100 КМ/Ч:

12.9 СЕКУНДИ

ПРОСЕЧНА ПОТРОШУВАЧКА:

5.6 лит/100 км

МАКСИМАЛНА БРЗИНА:

173 КМ/Ч

ЦЕНА НА ТЕСТ МОДЕЛОТ

11.540 ЕВРА

Корејскиот производител Kia преку моделот Rio јасно покажува дека продолжува кон својата зацртана цел, секогаш да понуди подобар производ со поконкурентна цена отколку европските марки, што всушност и го докажува преку цената од 11.290 евра и дарежливиот пакет на сериска опрема во верзијата Vision. • Данчо Здравковски


MERCEDES-AMG A45 S 4MATIC+ И CLA 45 S 4MATIC+

ИНСТРУМЕНТИ ЗА ВРВНО ВОЗАЧКО ДОЖИВУВАЊЕ

НАЈМОЌНИОТ СЕРИСКИ 2.0 ЛИТАРСКИ ТУРБО БЕНЗИНЕЦ НА СВЕТОТ НАВИЕН НА 421 КС, СПОРТСКИ ТЈУНИРАНАТА ШАСИЈА И ВАРИЈАБИЛНИОТ ПОГОНОТ НА ЧЕТИРИ ТРКАЛА СО ПОСЕБЕН МОДУС DRIFT ВЕТУВААТ УЛТИМАТИВНА ЗАБАВА ЗАД ВОЛАН.

О

дгледувачницата на змееви од Афалтербах, „MercedesAMG“ на писта испраќа две ламји кои кога ќе се притисне педалот за гас се претвораат во инструменти за ултимативно возачко доживување со секој одвозен метар. Станува збор за новата генерација на врелиот хечбек Mercedes-AMG A 45 S 4MATIC+ и неговата седан изведба CLA 45 S 4MATIC+. Две изведби со различна форма, но идентична содржина полна со беснотилак. 45-те на AMG се комплетно редизајнирани од моторот, преку шасијата до погонот, сѐ со цел да се подигне возната динамика и спортските перформанси до ниво кое досега беше незамисливо во сегментот на компактни спортски автомобили. Воедно AMG го зацврстува своето реноме како специјалист способен да ги создаде најмоќните и најдинамичките компактни спортисти, а со тоа ја нагласува важноста на овој специфичен сегмент. НАЈМОЌНИОТ 2.0 ЛИТАРЕЦ НА СВЕТОТ Комплетно новоконструираниот 2.0 литарски линиски четирицилиндарец веднаш се закитува со епитетот „Најмоќниот сериски 2.0 литарец на светот”. Инженерите на MercedesAMG успеале од 2.0 литарецот да извлечат максимални 421 КС, или 211

20 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

КС од литар зафатнина. Тоа е повеќе отколку што можат да се пофалат дури и некои извикани суперспортски модели. Моторот се склопува според принципот „Еден Човек, еден Мотор”, принцип кој функционира и кој ден денес се негува во AMG. Излеан од алуминиум моторот носи цилиндри преслечени со NANOSLIDE, технологија која го прави цилиндерот мазен како огледало за минимално триење меѓу клипот и сидот на цилиндерот. Развиена и заштитена со патент од Daimler AG оваа технологија се наоѓа и во моторите од Формула 1. Поставени се поголеми издувни вентили за побрз одвод на согорените гасови. Вбризгувањето на горивото е во две фази со што се подобрува одзивот при ниски вртежи и зголемува моќноста при високи. За да се намали триењето во турбо полначот и да се добие побрз одзив на педалот за гас првпат во индустријатра AMG користи тркалачки лежишта кои дозволуваат турбината лесно да достигне 169.000 min-1. Со нејзина срдечна помош 2.0 литарецот своите 421 КС ги истискува при 6750 min-1 и остварува вртежен момент од масивни 500 Nm кои стојат на располагање меѓу 5000 и 5250 min1 . Максималниот број на вртежи што може да ги достигне моторот е 7200 min-1 по што се вклучува заштитата. Сето ова е доволно за вртоглави

перформанси со спринт од место до 100 km/h за 3,9 секунди за А 45 S и 4,0 секунди за CLA 45 S, и максимална брзина електронски ограничена на 270 km/h. ПОГОН НА ЧЕТИРИ ТРКАЛА СО МОДУС DRIFT Моќноста која ја ослободува овој биковски силен мотор се испраќа до сите четири тркала преку автоматскиот менувач со две спојки и осум степени на пренос. Како моторот, така и менувачот е нов. Станува збор за AMG Speedshift DCT-8G кој според брзината на менување на степените лесно влегува во класата на спортски менувачи. Внимателно распоредените преносни односи му овозможуваат на возачот да го почувствува забрзувањето без задршка. Едноставно менувачот префрла така за моторот да може да влече, и влече со полна сила низ цел режим на работа. Нормално со користење на паметна управувачка електроника AMG Dynamic Select возачот може да го бира модусот на работа според своите афинитети. Секако тука е и неизбежното рачно менување на степените преку палки поставени зад волан. Ултимативниот модус е Race-Start кој дозволува максимално забрзување без губитоци од пролизгување. Овој модус е избор за сладокусци и дозволува во подмени да се одбере


модусот Drift преку кого возачот може да ужива во контролирано пролизгување кога тоа го дозволуваат условите. Тогаш системот ESP се исклучува, а менувачот оди во рачно менување. Погонот е на четири тркала. Познатиот 4МATIC+ воведува уште една новина кај серијата 45. Имено задната оска добива две повеќеламелни спојки секоја задолжена за по едно погонско тркало. Овие две спојки дозволуваат рамномерна распределба на вртежниот момент меѓу предната и задната оска и меѓу тркалата на задната оска. На овој начин инженерите успеале да постигнат максимална тракција која е потребна за безбедност на пат и за вртоглави перформанси на писта. ПРЕЦИЗНО ВОДЕЊЕ И СИЛНО СОПИРАЊЕ Посебно развиеното управување со електромеханичка асистенција и варијабилен преносен однос кој се менува зависно од брзината, но и од избраниот модус. Во зависност од изборот на програмот возачот ќе добие стегнато управување со ултра брз одзив на волан и полно повратни информации од тркалата, или, пак, комфорно ориентирано управување со мек одзив кое не заморува кога се вози на долги рути или во градскиот метеж. За начинот на кој реагира

управувањето е задолжен и системот за активна контрола на потпирањето. Адаптибилното потпирање има три модуси на работа од комфорно, преку спортско, до тркачко. И тоа допринесува за прецизното водење кое им дозволува на А 45 и CLA 45 да возат како по шини. Кусиот сопирачки пат и отпорноста на прегревање дури и на патека се должи на масивниот сопирачки апарат. Напред брзината ја голтаат вентилирани и бушени сопирачки дискови со димензии 360 х 36 mm кои ги зафаќаат фиксни шест клипни сопирачки клешти. Одзади работат дискови со димензии 330 х 22 mm и нив ги зафаќаат пливачки сопирачки клешти со еден клип. За повпечатлив визуелен настап сопирачките клешти се обоени во црвен боја и го носат логото на AMG и ѕиркаат низ бандажите од 19 инчи обуени во гуми 245/35 кај A 45 S 4MATIC+ и 255/35 кај CLA 45 S 4MATIC+. ЗВУК КОЈ НАЕЖУВА Покрај сите одлики на чистокрвно спортско грло и A 45 S 4MATIC+ и CLA 45 S 4MATIC+ имаат и соодветна звучна поддршка. Звукот кој доаѓа од четирите издувни цевки секоја со дијаметар од 90 mm е модулиран и зависи од избраниот модус на возење. Модулацијата

е контролирана од клапна која автоматски се прилагодува зависно од бројот на вртежите на моторот и оптоварувањето за да се добие хармоничен и дискретен тон кога се вози во програмите: Slippery, Comfort и Sport, а при програмите: Sport+ и Race таа е комплетно отворена и тогаш контролираното брборење се претвора во вистинско крешендо кое наежува. Но, не е само звукот кој наежува. Mercedes-AMG A 45 S 4MATIC+ и неговата седан изведба CLA 45 S 4MATIC+ наежуваат и со визуелниот настап. Личат како да бришкаат 200 km/h дури и кога стојат. Најзаслужна за ваквиот лик е специфичната маска на AMG со 12 вертикално изведени пречки. Делува како челуст и совршено одговара со севкупниот дизајн на предницата кого го во AMG го нарекуваат нос на ајкула. Соодветно е дотерана и внатрешноста. Спортскиот луксуз е акцентиран со жолти линии на арматурата и седиштата од кожа кои, пак, се прошиени со жолт конец. Воланот има жолт белег на средина кој на патека му помага на возачот полесно да го забележува центарот, а хромираните детаљи го подигнуваат чувството на благородност очекувана во моделите на Mercedes-AMG. • Љубомир Анастасовски

02.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

21


Повеќе информации на АМСМ инфо линија

02/ 3181-181

ПАТУВАЈТЕ И ЛЕТУВАЈТЕ БЕЗГРИЖНО СО АМСМ! ПОДГОТВЕТЕ ГИ МЕЃУНАРОДНИТЕ ДОКУМЕНТИ И ИСКОРИСТЕТЕ ГО ПОПУСТОТ НА АМСМ EUROPE PREMIUM ЧЛЕНСТВОТО Ако ова лето патувате надвор од Македонија, тогаш задолжително проверете ја важноста на меѓународните документи кои ви се неопходни за излез од државата (зелен картон, овластување за управување со туѓо моторно возило, меѓународна возачка дозвола и патничко осигурување). Притоа, не заборавајте дека при вадење на било кој меѓународен документ добивате можност да станете АМСМ Europe Premium член со 30% попуст. Така ќе заштедите 810,00 денари, а ќе патувате безгрижно во земјата и било каде во Европа. Акцијата може да ја искористите до 31.08.2019 година во АМСМ Скопје (Центар и Чаир), АМСМ Велес и во сите авто-мото. друштва низ државата.

ЗАШТЕДЕТЕ СО СПЕЦИЈАЛНАТА ПОНУДА И ОСИГУРАЈТЕ ГО ВАШИОТ ДОМ И АВТОМОБИЛ Ако досега не сте осигурале сѐ што ви е важно, не ја пропуштајте можноста да го сторите тоа сега и значително да заштедите. Со специјалната понуда на Мобилити Брокер добивате гратис осигурување од дополнителен ризик-земјотрес со избирање на еден од пакетите за домаќинско осигурување согласно вашите потреби: - Стандард пакет-МОЈОТ ДОМ - Премиум пакет-МОЈОТ ДОМ - Протект пакет-МОЈОТ ДОМ - Мој Дом 50/50; Доколку со полисата за домаќинско осигурување направите и каско осигурување за вашиот автомобил, добивате 20% попуст на премијата за осигурување. Специјалната понуда важи до 31.08.2019 година. Повеќе информации за понудата можете да добиете на 02/3181-402.

ПОДАРОК ЗА ОБУКА ЗА „Б“ КАТЕГОРИЈА Летото е совршено време за обука за „Б“ категорија. Со пријавување за обука за „Б“ категорија, добивате подарок- АМСМ Light членство бесплатно за првата година, со услуги во вредност од 17.000 денари, вклучувајќи попусти во кафулиња, продавници за спортска опрема, гардероба, бела техника, во повеќе од 250 продажни места низ земјата. Обуката вклучува: прва помош, теоретска настава од 5 дена и практична обука од 36 моточаса. Можност за плаќање на рати без камата со платежните картички на: Дајнерс (12 рати), Комерцијална банка (6 рати), Стопанска банка (6 рати) и Тутунска банка (4 рати), Пријавете се веднаш на 02/3181-240 и 02/3181-241. 22 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


  “FRESH EXPRES”

         

   ,     .

     

  500 

    

         .

            ,     .

            .       .              .           30     .     ,         .

-10% + 10% ! 

 “FRAN”

  “”

 “ ”

 “OTTICA ITALIANA”

    ,

. -  

  „“


ФИА

ПРОЕКТ ЗА ИНДЕКС НА ЗЕЛЕНИ ВОЗИЛА НА 1 ЈУНИ 2019 ГОДИНА ЗАПОЧНА ЕВРОПСКИОТ ПРОЕКТ ЗА ИНДЕКС НА ЗЕЛЕНИ ВОЗИЛА (GVI), ФИНАНСИРАН ОД ПРОГРАМАТА „ЕУ ХОРИЗОНТ 2020“. ФИА РЕГИЈА I ЈА ЗАФАЌА ТЕХНИЧКАТА КООРДИНАЦИЈА НА ОВОЈ ПРОЕКТ, КОЈ Е ТЕСНО ПОВРЗАН СО „ЗЕЛЕН NCAP“ (GREEN NCAP).

К

лубовите членки на ФИА Регија I се вклучени во „Green NCAP “ и GVI. Клубот ADAC ја надгледува програмата за верификација и валидација на лабораториските тестирања на педесет и едно возило. ACI ги води плановите за дисеминација и експлоатација за приватните и јавните чинители. ÖAMTC ќе креира извештај со насоки и ќе придонесе во активностите за дисеминација, додека TCS го води техничкото тестирање. GVI е продолжување на проектот „Green NCAP“, иницијатива која го промовира развојот на чисти, енергетски ефикасни и еколошки автомобили. „Green NCAP“ користи различни тестови за испитување на перформансите на возилото и ги оценува преку рангирање со ѕвезди и индексен систем кој овозможува лесна споредба на перформансите на возилото во однос на животната средина. Амбицијата на проектот GVI е да се овозможи „Green NCAP“ да стане главна референца за индустријата, потрошувачите и властите во полето на еколошките перформанси на автомобилите. •

ТРАНСПОРТОТ-ПРИЧИНА ЗА ЗГОЛЕМЕНА ЕМИСИЈА НА СТАКЛЕНИЧКИ ГАСОВИ ВО 2017 ГОДИНА ВО ЕУ ВО МАЈ 2019 ГОДИНА ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА (ЕЕА) ГИ ОБЈАВИ ОФИЦИЈАЛНИТЕ ПОДАТОЦИ ЗА ВКУПНИТЕ ЕМИСИИ НА СТАКЛЕНИЧКИ ГАСОВИ ВО ЕУ ЗА 2017 ГОДИНА. ЕЕА ПОКАЖА ДЕКА ВКУПНИТЕ ЕМИСИИ СЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА 0,7% ВО СПОРЕДБА СО 2016 ГОДИНА.

Г

лавна причина за овој пораст е зголемувањето на емисиите од транспорт, четврта година по ред, мерено од 2013 година наваму. Емисиите на јаглерод диоксид од патниот сообраќај се зголемени, како од товарни, така и од патнички возила. Покрај ова, најголем пораст беше предизвикан од зголемената потрошувачка на дизел гориво од страна на камионите и комбињата. Полска и Шпанија учествуваа со најголем пораст на емисиите на стакленички гасови во апсолутни вредности во 2017 година. Во Полска, зголемувањето главно се должи на повисоките емисии од патниот сообраќај. Во Шпанија најголемиот дел од нето-зголемувањето на емисиите се должи на употребата на јаглен за производство на електрична енергија. Најголемо зголемување на релативните вредности во 2017 година се случи во Малта, Португалија и Естонија. •

24 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


ФИА

BEUC ПРЕТСТАВИ 3 НАЧИНИ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ЕЛЕКТРИЧНОТО ПОЛНЕЊЕ НА ВОЗИЛАТА НА 23-ТИ МАЈ, BEUC (ЕВРОПСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ЗА ПОТРОШУВАЧИ) JA ОБЈАВИ СВОЈАТА ПОЗИЦИЈА ВО ВРСКА СО ПОДОБРУВАЊЕ НА ПОЛНЕЊЕТО НА ЕЛЕКТРИЧНИТЕ АВТОМОБИЛИ.

Официјалната позиција постави три услови: 1. Пристапни точки за електрично полнење: BEUC утврди дека треба да постои правно обврзувачко распоредување и подобро финансирање од ЕУ за решавање на диспаритетот во бројот на станици за полнење низ цела Европа. 2. Едноставно користење и плаќање на местата за електрично полнење: BEUC се залага за воведување на „ad hoc“ полнење, односно за можноста корисниците на електрични возила да ги надополнуваат истите на „ad hoc“ основа, без да склучат договор со снабдувачот на електрична енергија или друг засегнат оператор. Ако ова не е можно, тогаш BEUC изјави дека треба да постои систем за роаминг, кога возачот ја користи станицата за електрично дополнување која му припаѓа на друг оператор со апликација / картичка на нивниот домашен оператор и притоа плаќа одреден надомест за тоа. 3. Тарифите (цените) за полнење да бидат фер, транспарентни и споредливи: кај многу места за полнење со електрична енергија, информациите за цените честопати се недостапни, за разлика од бензинските станици каде информациите за цените се задолжителни. Како резултат на тоа, BEUC препорача дека станиците за полнење треба да утврдат тарифи засновани на количината на електрична енергија со која е наполнет автомобилот (цена / kWh) и таквите информации задолжително да бидат прикажани. • Благица Блажевски

06.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

25


Безбедност во сообраќајот

МАЛИ СОВЕТИ ЗА БЕЗГРИЖЕН ЛЕТЕН ОДМОР МНОГУ Е УБАВО КОГА ЛЕТНИОТ ОДМОР ВО ЦЕЛОСТ ЌЕ ВИ СЕ ПОГОДИ. ТОА ЗНАЧИ ДЕКА СЀ ОДЕЛО КАКО ПОД КОНЕЦ, КАКО ВИЕ ШТО СТЕ САКАЛЕ. ИМА ЕДЕН МОМЕНТ КОЈ СЕКОЈ ПАТНИК СО АВТОМОБИЛ МОРА ДА ГО ИСПОЧИТУВА, А ТОА Е НАМАЛУВАЊЕ НА РИЗИКОТ, ОДНОСНО ДА ВНИМАВАТЕ И ДА НЕ ГИ ПРЕПУШТАТЕ НЕШТАТА НА ЗАБОРАВОТ.

Т

ргнувате со автомобил на одмор и од долготрајното патување, миризбата во автомобилот не ви е пријатна. Тоа е затоа што внатрешниот дел не сте го исчистиле темелно. Кога одмарате за време на патувањето, автомобилот задолжително да биде некаде под сенка и прозорите да бидат отворени по еден сантиметар, за да може внатрешноста да „дише“, а ако сте во можност отворете го и капакот од моторот, така истиот побрзо ќе си дојде на себе и воедно ќе го проверите нивото на течноста за ладење на моторот, течноста за ветробранските стакла и течноста за сопирачките. Проверката е многу едноставна, нивото треба да биде помеѓу минимумот и максимумот. Земете го резервниот клуч од автомобилот. Се случува едниот да го изгубите и потоа одморот во тие моменти ќе ви се претвори во кошмар. Втора неприлика со клучот е ако и него сте го земале на капење.

Стигнувате на одреденото место и сега автомобилот е паркиран и оттаму не го мрдате две до три недели. Најнапрeд најдете му место некаде под сенка и пожелно е да биде покриен со церада, платно итн, но исто така да бидат покриени и пневматиците. Ако сајлата од рачната сопирачка не е добро исчистена и наново подмачкана при долго стоење на автомобилот рачната може да „запече“, односно да заглави и потоа да имате проблем. Сајлата од рачната сопирачка да биде исчистена од насобраната прашина и корозија, а потоа соодветно подмачкана. И за вас и за автомобилот ќе биде убаво да прошетата до некое друго место во близина, вие ќе се прошетата и ќе видите нешто повеќе, а и автомобилот ќе се „размрда“. Не е добро кога возилото стои во место подолго време. Ако со вас имате и приколка, не тргнувајте сè додека не се уверите во исправноста на светлосната групација. Да не се залажуваме, приколката мора да има исправна светлосна сигнализација. Токму поради

26 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


ќе се сталожи и од прилика резервоарот има место за „дишење“ од околу три четири а некогаш и пет литри празен простор. Летото со себе носи високи температури, а горивото при такви температури се шири, односно испарувањата се поголеми и тие пареи вршат голем притисок врз ѕидовите на резервоарот - нема простор за „дишење“, може да предизвика експлозија, односно има некое повратно црево, но во тој случај горивото ќе истече. Значи престанувате да го полните резервоарот кога пиштолот за првпат ќе исклучи. И најлошата варијанта е да останете без гориво некаде на автопат или да ставите погрешно гориво. А за крај ви препорачуваме да не претерувате со бројот на торбите односно облеката и останати непотребни или помалку потребни нешта. Ослободете се од нив, а тоа веднаш ќе се одрази на вашиот џеб, затоа што моторот ќе биде помалку жеден. Најупотребувано нешто ќе биде клима уредот. Биде-

приколката ќе треба да внимавате и на спојката. Не држете ја ногата на педалата од спојката (квачило, куплунг). Спојката е наменета за употреба само при менување на брзините, а не и да ја држите притисната педалата кога чекате на семафор или кога бавно се движите во колона. Зошто? Затоа што спојката може да прегрее и да откаже и потоа проблем. И уште нешто, не ја претоварајте приколката. Ако нејзината носивост на пример е 200 кг, вие товарете ја до крајни 175, односно бидете во минус најмалку 12 отсто. Со тоа ќе и направите услуга на приколката, на автомобилот и себе си. Резервоарот за гориво не оставајте го на резерва. Може да повлече од нечистотиите и да дојде до запушување на системот за напојување на моторот со гориво. Не оставајте го на резерва, но не го полните до крај. Најдобро е кога пиштолот од пумпата ќе исклучи за првпат и тука да престанете со полнењето. Пената која се создала при полнењето на резервоарот

те крајно внимателни со него. Големата разлика во температури, во автомобилот и надвор од него може да предизвика сериозни здравствени проблеми. Ако надвор е +40, температурата внатре треба да биде +33 степени, но никако под. Често се случува климата да ја пуштите на +20 степени додека надвор е над +40. Не ризикувајте, следете ги нашите совети, добронамерни се и го чуваат вашето здравје. • Жарко Атанасоски


Безбедност во сообраќајот

ПОСВЕТУВАЈТЕ ПОГОЛЕМО ВНИМАНИЕ НА ВОЗЕЊЕТО

ШТО НАЈМНОГУ ВИ ГО ОДЗЕМА ВНИМАНИЕТО ДОДЕКА ВОЗИТЕ, ВО ШТО НАЈМНОГУ СЕ ЗАГЛЕДУВАТЕ? ОВА СЕ ПРАШАЊА НА КОИ НАЈЧЕСТО НИ САМИТЕ ВОЗАЧИ НЕ ЗНААТ ВЕДНАШ ДА ОДГОВОРАТ.

В

озачите со тек на време во својот возачки стаж развиваат некои лоши навики од кои подоцна тешко се одвикнуват, а тие навики некогаш можат многу скапо да ги чини. Во секојдневието се случуваат сообраќајки поради недисциплината или поточно недоволното посветување внимание на возењето. Што им го одзема најмногу вниманието на возачите во денешно време? Испитувањата кажуваат една многу голема и воедно вистинита занимливост. Не постои возач кој нема да го заинтересира следниов податок, а се зборува за „слепата точка“ или возењето на слепо. Поради лошите навики стекнати со текот на годините, возачите сè повеќе си дозволуваат да го тргнат погледот од патот и да посветат внимание на нешто друго во или надвор од ав-

28 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

томобилот. Ако само на две секунди го тргнете погледот а притоа се движите со брзина од 50 км/ч, вие заедно со возилото ќе изминете пат во должина од 27 до 28 метри. Во тие две секунди или 30 метри може се да се случи, буквално сè. А зошто да е така? Само поради вашата негрижа и лошите навики? Возачите кои мислат дека можат да вршат и друга работа додека возат автомобил, односно дека можат да возат на слепо неколку мигови, се лажат самите себе си. • При неколку испитувања во Британија, најголем дел од возачите, се изјасниле дека најмногу внимание им одземаат децата, односно поради нив го тргаат погледот од патот по кој возат. Нивните експерти даваат неколку совети како да постапите со децата доколку тргнете на пат со нив. Според нив, на децата треба да им подготвите некои игри за кои не е

потребна директна помош од возачот. ДВД плеерите и дигиталните играчки се како створени за децата додека патувате, но подобро е децата да имаат и слушалки, бидејќи звуците од играчките и плеерите може исто толку да ви одземе внимние како и џагорот на децата. Оставете им на задните седишта доволно количество храна и напитоци, но не заборавајте ги најлонските кеси во случај да им се слоши од патувањето. Застанувајте почесто за да можат децата „да одморат од постојаното седење. Во никој случај не се вртете назад да се справувате со нивните кавги. Најдобро е веднаш да најдете безбедно место за застанување и дури потоа да се справите со малите проблеми. • Како втор виновник за одземање внимание, возачите го посочуваат радиото, односно менувањето на радио станицата. На истото место се наоѓаат и патниците од задната


клупа. Тие заедно со радиото се виновници број два на топ листата. • Третиот „виновник“ е мобилниот телефон. Потоа следи навигацискиот уред. Тој е четвртата најголема причина поради која возачите го тргаат погледот од патот. • Не е мал бројот на возачи кои се загледуваат во некоја привлечна личност – особено посилниот пол се „вртат“ по привлечната женска популација, а помал е процентот на дами кои се вртат по машката популација. Излозите од продавниците и рекламните паноа се причина за неколку секундното „замижување“ на возачите, од нив ги „снимаат“ шаренилата од излозите и паноата. Ретки се возачите кои до крајност се посветени на возењето и не оставаат ништо на случајноста. За таквите возачи важи правилото, на прво место безбедноста, а потоа се останато. Кај нив нема колебање и двоумење. Да се сите како нив кога се зад управувачот тогаш безбедноста ќе биде подигната на највисоко можно ниво. • Жарко Атанасоски

02.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

29


30 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


ПОСЕТЕТЕ ЈА

НАШАТА ПРОДАВНИЦА

за автомобилска галантерија во АМСМ Станицата за технички преглед во Скопје, Центар!

ЗАШТЕДУВАТЕ 360 ден.

ЗАШТЕДУВАТЕ 239 ден.

ЗАШТЕДУВАТЕ 580 ден. 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.

31


Парга

ГРЧКИ ГРАД СО МЕДИТЕРАНСКИ ШМЕК Секој што еднаш ќе дојде во Парга, тешко може да ја заборави, а многу туристи од цел свет доаѓаат со децении и летуваат на ова место од бајките на брегот на Егејското Море. Обидете се и вие да го почувствувате шармот на овој дел од Грција и нема да се покаете.

П

арга е мало космополитско одморалиште на Јонското Море, кое последниве години станува сѐ попопуларна туристичка дестинација. Прекрасно мало место со карактеристични тесни медитерански улици, со камени скали што водат до ридот каде што е тврдината, а оттаму се протега фантастичен поглед на синото море и на заливот. Доволна причина да посакате вашиот одмор да го поминете и да уживате во сè што ќе ви понуди ова место.

32 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

Парга се наоѓа меѓу Игуменица и Превеза, лоцирана во залив каде што има многу острови и карпи што се појавуваат од водата. Има мало пристаниште што зафаќа дел од градската плажа, по чија должина има шеталиште со безброј таверни, продавници и пекарници. Овој прекрасен град претставува комбинација на венецијанската и традиционалната грчка архитектура со тесни, кривулести улици, мали плоштади и безброј цркви. Во историјата првпат се

појавила во 14 век пр.н.е., односно во периодот кога Микена владеела со овој регион. По Античка Грција во овој регион дошле Римјаните, потоа Византија која останала тука до почетокот на 15 век, кога Венеција ја презела власта над oвој дел од Медитеранот. На крајот на 18 век настапиле тешки времиња и борба за превласт меѓу Англичаните, Французите и Русите. Во 1817 година Турците ја купиле Парга од Англичаните, а локалните жители побегнале на Крф, кој никогаш не паднал во турски раце. Дури по Балкан-


ските војни Парга била ослободена од турските власти и обновена. Старата венецијанска тврдина (датира од 14 век) го дели центарот на Парга од плажата Valtos. Од тврдината имате прекрасен поглед на градот, пристаништето и на малите острови и околните плажи. Стариот дел на градот Парга е навистина уникатен. Со закон е предвидено сите куќи во стариот дел задолжително да бидат обоени во жолта или во црвена боја и тука не е дозволено да се подигнуваат повеќе катови. Плажата Миртос, Кефалонија

Во Парга се наоѓа музејот Parageа, каде што може да се види филм за производството на маслиново масло во што се вклучени сите локални жители. Оттука многу лесно се стигнува до Крф, Лефкада, Јонските Острови. Исто така, задолжително треба да се оди на крстосување до Сината Пештера и на островот Паксос и Антипаксос, каде што водата има исклучително тиркизна боја. Младите можат да се забавуваат во многубројните кафулиња и коктел-барови, каде што често има музика

во живо. Најдобри ресторани се Arkudas, Edem, Veneciano, Filomila, најпопуларни барови се Del Mar, Il Posto, Sugar ISpice , Терра бар, Blue bar, Veranda и Sail in. Тука е и Cape North West, еден вид ресорт што се наоѓа на крајот од плажата Valtos. Преубаво место што ви нуди прекрасно чувство на слобода и убавина во кое може да уживате во добра музика, да вкусите одлични коктели или да ручате во ресторанот во кој услугата е совршена. Парга има две градски плажи: Krioneri, главна песочна 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.

33


плажа во центарот на градот, а по само неколку минути одење доаѓате до малата скриена каменита плажа Pisо Krioneri. На северната страна на Парга има две песочни плажи Valtos (Валтос) и плажа Lichnos (Лихниос). До Валтос се доаѓа за околу десет минути одење покрај тврдината. Плажа Валтос е добро уредена, со лежалки, чадори, тушеви, спортови на вода и голем број таверни. Песочната плажа Лихнос се наоѓа на околу 4 километри од центарот на Парга и до неа може да се дојде пешки по патот што води покрај ридот со маслинки и прошетката трае околу 50-60 минути. Лихнос се наоѓа во прекрасен тивок залив. Опкружена е со хотели и апартмани, со неколку таверни и автокамп. И до плажата Лихнос може да се 34 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

стигне со чамец што поаѓа од пристаништето во Парга или со автомобил бидејќи има асфалтен пат до плажата. Најпознати и најубави плажи во близина на Парга, до кои водат и локалните чамци се Sarakiniko, Loutsa и плажата во Sivota, која е многу блиску, наречена Mikri Ammos. ПАКСОС И АНТИПАКСОС Во близина на Парга се наоѓаат малите острови Паксос и Антипаксос до кои локалните туристички агенции секојдневно организираат екскурзии. Иако овие острови се најмали во Јонското Море, претставуваат вистинското скриено богатство. Паксос зафаќа површина од само 19 квадратни километри и постојано население од околу 2.300 жители. Бидејќи нема аеродром, до него може

да се стигне со само со траект и затоа е заштитен од налетот на современиот туризам. Паксос е остров на бескрајни маслинови дрвја, а Антипаксос, всушност, е едно големо лозје. Овде ќе се сретнете со лежерно темпо на живот, релаксирачко, со искрено пријателско грчко гостопримство. Селото Гајос е главен град на Паксос и централно пристаниште на островот. Веднаш штом ќе влезете во Гајос, ќе видите две зелени острова. Островот Панагија и островот Св. Никола. На островот Св. Никола ќе наидете на венецијанска тврдина изградена со помош на дизајнот на познатиот италијански уметник Леонардо да Винчи. Ако сакате да ја посетите тврдината, мора да добиете дозвола од општината. Не треба да


ја пропуштите и посетата на Музејот Паксос, општинската галерија и прошетката по тесните патишта. На северната страна е селото Лака, скриено во пристаништето во форма на потковица. Ова е многу популарно место за пливање и за спортови на вода. Исто така, неверојатно е тивко и има прекрасни таверни. Може да ги посетите светилникот и црквата Ypapanti. На источната страна е лоцирано рибарското село Логос. Тоа е најмало, но исто така и најживописно од овие три. Камените куќи и шарените прозорци се едноставно фасцинантни. Неколку барови и ресторани го опкружуваат пристапот до вода, а тука се наоѓа и одлична пекарница. Постојат одлични таверни во Логос, кои се многу популарни меѓу локалното население и туристите, па затоа вреди да резервирате маса. Една чаша вино на зајдисонце на тераса, со поглед на морето е

едно од најубавите искуства што некогаш ќе го доживеете. Баровите служат свежо овошје и алкохолни коктели, како и широк избор на пијалаци и кафе. Кога ќе стигнете до овие места, оставете ги нозете сами да си одат низ островот. Постојат многу пешачки патеки низ маслиновите дрвја, каде што ќе видите стари села и цркви. Може да одите преку западниот брег и да го посетите Tripitos - импресивен камени лук, или да уживате во драматичните бели гребени Erimitis, како и напуштеното село и да направите неколку одлични фотографии. Кога добро ќе го разгледате Паксос, упатете се кон помалиот Антипаксос. Ова е навистина мал остров (само 4 километри долг), целосно недопрен, навистина идеален за одмор ако сакате вистински да побегнете од сѐ. Нема продавници, нема вистински патишта. На островот има

само неколку таверни, неколку расфрлени куќи и лозја. Во Антипаксос (Аntipaxos) ќе најдете мир и тишина, прекрасни плажи, како што се Vrika и Voutoumi, познати по своите чисти води и глетка што го одзема здив. Vrika има чист бел песок, а на Voutoumi песокот се наоѓа под површината на водата. Бродовите еднаш дневно ги носат посетителите од блискиот Паксос. Кога последниот брод ќе го напушти ова место во доцните попладневни часови, целосен мир го „заробува“ островот, сонцето заоѓа, а ѕвездите и месечината го покажуваат целиот свој сјај. Иако островите Паксос и Антипаксос се многу мали, сепак, никој оттаму не си заминува со празно срце и без многу спомени. • Маргита Поповска

07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

35


ЌЕ ПАТУВАМ ВО ЕВРОПА, КАДЕ МОЖАМ ДА ЗАШТЕДАМ СО МОЈАТА АМСМ ЧЛЕНСКА КАРТИЧКА? Со програмата Show your Card! како АМСМ членови штедите каде и да патувате надвор од границите на нашата земја, но и во нашата држава. Што значи тоа? Тоа значи дека со покажување на Вашата АМСМ членска картичка во продажното место SyC! каде што ќе ја препознаете налепницата со логото Show your Card! на самиот влез, Вие ќе добиете од 10% до 50% попуст. Достапна каде било во Европа, САД и во Канада, програмата Show your Card! или накратко SyC! ви нуди ексклузивна можност за попусти, дополнителни бенефиции и заштеди во познати светски синџир-хотели, рентакар агенции, туристички атракции и во повеќе од 25.000 продавници само во Европа. Сè што е потребно за да ги користите попустите Show your Card! е да покажете членска картичка со логото SyC!. Ова важи и за вашите пријатели од странство, членови на нивните матични автомото и туринг клубови. АКО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛИ ПЛАНИРААТ ДА ПРОШЕТААТ НИЗ МАКЕДОНИЈА, ЕВЕ КАДЕ МОЖАТ ДА ДОБИЈАТ ПОПУСТ И ДА ЗАШТЕДАТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ ШТО ЧИНИ НИВНАТА ЧЛЕНСКА КАРТИЧКА:

HOLIDAY INN HOTEL До 30% попуст за АМСМ членови преку програмата SyC! BEST WESTERN HOTELS EUROPE До 20% попуст за АМСМ членови преку програмата SyC! HERTZ Car rental До 10% попуст за АМСМ членови преку програмата SyC!

1

2

3

Секаде каде што ќе го забележите логото SHOW YOUR CARD!

Покажете ја Вашата АМСМ - ЧЛЕНСКА картичка

и ПОПУСТОТ е Ваш!

Сите попусти може да ги пребарате на www.amsm.mk во делот на Show your Card!-пребарување на попусти низ Европа. АМСМ членовите секогаш добиваат повеќе! 36 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


СТИЛ Луис Хамилтон

ПЕТКРАТЕН ПОБЕДНИК ВО ФОРМУЛА 1 НА ДВАЕСЕТ И ТРИГОДИШНА ВОЗРАСТ ПРВПАТ СЕ ЗАКИТИ СО ТИТУЛАТА СВЕТСКИ ШАМПИОН ВО ФОМУЛА 1. ОД НЕГО НЕ СЕ ОЧЕКУВАШЕ НИШТО ПОМАЛКУ СО ОГЛЕД НА НЕПРИКОСНОВЕНАТА ЖЕЛБАТА ЗА ПОБЕДА, УСПЕХ. ШАМПИОНСКАТА ТИТУЛА ЈА ПОНЕСЕ И ВО 2014-ТА И ВО 2015-ТА И ВО 2017-ТА И ВО 2018-ТА. НЕГОВОТО ИМЕ (КРСТЕН Е ПО КАРЛ ЛУИС) КАКО ДА МУ ЈА ПРЕДОДРЕДИЛА СУДБИНАТА НА ЅВЕЗДА, СЕКОГАШ ВО ДРУШТВО НА УБАВИЦИ ОД „РАНГОТ“ НА ДОЛГОНОГАТА НАОМИ КЕМПБЕЛ.

38 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


М

алкумина знаат дека е крстен по некогашниот рекордер во трчање на 100 м - Карл Луис, којшто е познат како најбрзиот човек на светот. Не случајно, велат родителите на петкратниот победник во Формула 1, бидејќи знаеле дека нивниот син ќе ги повтори успесите, па и ќе ги надмине, и во друга спортска „игра“. Можеби не покажувал интерес кон трчањето, но постојано мечтаел за победа, уште во детството. Работите се одвивале како што треба, подмачкано. На дваесет и тригодишна возраст (и триста дена, попрецизно) станал шампион, победник во најбрзиот карван на светот. Возачот на McLaren Mercedes, во последната трка на сезоната во Бразил 2008 го претрка Фелипе Маса (Ferrari) и стана најмладиот шампион на сите времиња. Мајка му, Кармен Ларбалестиер, ретко го бодри, речиси никогаш не присуствува на трките, крај патеките, иако навива за него, бидејќи се плаши да гледа како Луис вози со брзина од триста и дваесет километри на час и животот го става на коцка. Се развела со Ентони Хамилтон кога Луис имал две години. Заедно живееле до неговата дванаесетгодишна возраст, кога се преселил кај татко му, а тој, пак, запоставил сè за да му се посвети целосно на синот, во секој поглед, дури кога е во прашање и остварувањето на неговите соништа. Кога имал шест години, му купил картинг со што му го привлекол вниманието, да вози, вежба..., и да ги заинтересира McLaren-овите скаути. За

да му обезбеди учество во картингнатпреварите и да го придружува на патувањата, Ентони морал да се занимава со неколку работи во исто време. Тој не пропуштил ниедна трка во која настапувал Луис. Склон кон бомбастични изјави, надмен, со краток фитил и без влакна на јазикот, Хамилтон уште на десетгодишна возраст ја покажувал својата речитост, но и страсната желба за успех, за реализација на плановите. „Добар ден. Јас сум Луис Хамилтон. Сакам да возам, еден ден, за вас“, му рекол на Рон Денис, шефот на McLaren-овиот тим, а тој, пак, му одговорил: „Побарај ме за десет години, ќе средиме нешто“. Две години подоцна се нашол во Young Driver Support Program, McLarenовата фабрика за асови. Едноставно, дванаесетгодишникот не се срамел да покаже дека патеката му е предизвик, провокација, дека сака да се натпреварува. Но, и да победува, повеќе од мнозината. Дебитираше во 2007 год., во McLaren. Го дочека Фернандо Алонсо, инаку двократен првак (2005, 2006 г.). Се разбира, Британецот сакаше да биде најдобар, не доаѓаше предвид да падне во неговата сенка. Затоа и настана голема мешаница во McLaren-овиот тим, па така Алонсо во 2008 година се врати најпрвин во Renault, а потоа во Ferrari, но не успеа повторно да стане шампион. За разлика од него, Хамилтон како човек во чиј речник не постои зборот „неуспех“, во Mercedes ја освои титулата за 2008, 2014, 2015, 2017 и 2018 год. Петкратниот победник во Формула

1 се изедначи со легендарниот Хуан Мануел Фанџо. Пред него е само Михаел Шумахер со засега недостижни седум шампионски титули. „Не знам дали ќе имам прилика да освојам повеќе, којзнае, но ќе дадам сè од себе. Имам многу победи, стотина, тука ќе бидам уште неколку години, па се надевам дека барем ќе му се приближам на Шумахер. Михаел беше гениј, и според тоа како се вклопи во Ferrari, и според тоа што направи со екипата. Секогаш ќе бидам негов фан“, неодамна изјави Луис. Годинава што изминува ги освои Бахреин, Кина, Шпанија, Монако, Канада, Франција. Хамилтон не е интригантен само на патеките. Напротив, важи и како голем заводник. Неговото име сигурно ќе остане забележено во историјата на Формула 1, но многумина ќе го споменат и кога ќе помислат на една од најубавите жени во светот - Наоми Кемпбел. Долгоногата убавица е постара од Луис неполни петнаесет години, но возраста не беше пречка за шампионот. Беа во краток, бурен однос пред да вплови во љубовна врска, полна со страсти, но и пресврти, со Никол Шерцингер, најпопуларната членка на „The Pussycat Dolls“, каде што пееше од 2003-та до 2010-та. Заедно беа осум години. Потоа се редеа и други убавици, вклучувајќи ги и „празните муабети“ од неговата спална соба. Како и да е, едно е сигурно - поради својата луцидност на патеките, храброста и бескомпромисноста, Луис ќе остане запаметен како еден од најдобрите возачи на Формула 1 кога и да било. • Игор Ландсберг 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.

39


Прашања и одговори македонски таблички, полномошно треба да извадите во нашата држава. Доколку имате потреба од дополнителни информации ги очекуваме Вашите прашања на нашиот e-mail contact@ amsmstp.mk или во контакт центарот на АМСМ на следниот телефон +389 (0)2 3 181 181, а исто така можете да ја посетите нашата web страна www. amsmstp.mk • Колку чини зелен картон за пола година за возило од 55 kw Благодарам, Сашо

• Со семејството живеам подолго време во Германија и сега сакам на одмор да дојдам во Скопје, со семејно возило кое гласи на име на татко ми (кој ќе биде присутен во возилото). Возилото сакам да го управувам и во Скопје, па ме интересира дали полномошно морам да извадам од овде, или може истото да се извади и во АМСМ? Поздрав, Јована АМСМ: Ако возилото е со германски таблички, полномошно треба да извадите во Германија, а ако возилото е со

АМСМ: Зелениот картон е врзан за регистрацијата на возилото или поточно за полисата за автоодговорност и важи додека е возилото регистрирано. До кога е возилото регистрирано до тогаш важи зелениот картон. Значи нема зелен картон за пола година. Цената на зелениот картон до 66 кв е 3.690,00 денари, и додека ви трае регистрацијата на возилото важи и зелениот картон. Затоа како препорака при регистрација на возилото земете и зелен картон, за да Ви важи цела година. • Имам потреба од една информација, доколку е во Вашиот домен се разбира. Колку коли има и колку се регистрирани во Република Македонија? Дали вие имате информации и за останатите земји, ако не, дали би можеле да ме посочите каде

би можела да добијам таква информација? Стојан, Скопје АМСМ: Информации од ваков тип не сме во можност да Ви доставиме, од причина што не е во делокругот на нашата работа. Вакви информации треба да побарате од Министерството за Внатрешни работи, Националното биро за осигурување или Дражавниот завод за статистика кој собира и обработува вакви податоци. • Меѓународната возачка дозвола ми важи до крајот на август 2019. Во меѓувреме, бидејќи ја изгубив возачката дозвола (сè уште важечка), оваа година извадив нова. Дали мојата меѓународна возачка дозвола сè уште важи или со оглед на промената на националната возачка дозвола престанала важноста на меѓународната возачка дозвола и сега морам да извадам нова? Стојан, Скопје АМСМ: Со промената од стара во нова национална возачка дозвола престанува и важноста на меѓународната возачка дозвола. Тие се поврзани бидејќи на меѓународната стои бројот на националната возачка, што во вашиот случај е невалидна. Потребно ќе биде да извадите нова меѓународна возачка дозвола.

ВАШИТЕ ПРАШАЊА ИСПРАЌАЈТЕ ГИ НА ЕЛЕКТРОНСКАТА ПОШТА: contact@amsm.com.mk

*сите наведени телефонски броеви важат за повик од фиксен и од мобилен телефон 40 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


„Е, БАШ МЕ ЗАБОЛЕ!“ МАРК МЕНСОН

В

о оваа книга-водич за самопомош, авторот не нè замајува со глупости од типот дека треба постојано да се обидуваме да бидеме „позитивни“, за навистина да станеме подобри и посреќни луѓе. Веќе со децении ни се сервира тезата дека позитивното мислење е она клучното што води кон среќен и исполнет живот. Но, Марк Менсон вели: „Море кој ја „врти“ позитивноста. Да бидеме искрени - нештата се зафркнати, но немаме друг избор освен да живееме со нив онакви какви што се“. На неговиот многу популарен блог на интернет, Менсон не ја бојадисува стварноста во розово, туку ги изложува работите токму онакви какви што се. Тој преку оваа книга комуницира со читателот непосредно и директно, а четивото е исполнето со мноштво интересни приказни и со хумор „без влакна на јазикот“. Овој своевиден манифест истовремено е и една освежувачка шлаканица в лице за секој од нас што може да ни овозможи да почнеме да живееме поисполнет и потрезвен живот. •

„MADAME X“ MADONNA

M

adame X“ е четиринаесеттиот студиски албум на познатата американска пејачка Мадона што го лансира минатиот месец. Нему му претходеше синглот „Medellín“, кој излезе во април, а го испеа и на Евровизија. Албумот го снимаше во Лисабон, Лондон, Лос Анџелес и Њујорк, а пее на шпански, португалски и англиски. Освен стандардно издание, во продажба е пуштено и јапонско, но и неколку луксузни едиции. Има тринаесет нумери. Прва е, секако, „Medellín“ (со Maluma, 4:58), потоа „Dark Ballet“ (4:14), „God Control“ (6:19), „Future“ (со Quavo, 3:53), „Batuka“ (4:57), „Killers Who Are Partying“ (5:28), „Crave“ (со Swae Lee, 3:21), „Crazy“ (4:02), „Come Alive“ (4:02), „Faz Gostoso“ (вклучително и Anitta, 4:05), „Bitsh I’m Loca“ (пак со Maluma, 2:50), „I Don’t Sarch I Find“ (4:08) и „I Rise“ (3:44). Турнејата ја започна во мај, а во септември ќе настапува и во театри. Паралелно ја одбележува и триесетгодишнината од нејзиниот прв сингл воопшто - „Like a Prayer“, поради што не го симнува од репертоарот. •

„ONCE UPON A TIME IN… HOLLYWOOD“ (БЕШЕ ЕДНАШ ВО... ХОЛИВУД)

П

ремиерата на филмот се одржа во Кан, на овогодишниот фестивал, привлекувајќи го вниманието и на стручната и на пошироката јавност. Во киносалите почна да се прикажува овој месец. Познатиот американски режисер успеа да ги собере врвните глумци на едно место и, преку ликовите што ги играат, да ја раскаже приказната за „бледиот“ телевизискиот актер и неговиот двојник, кои настојуваат да успеат, да стекнат слава, и тоа во последните години (1969-та) од Златната доба на филмската индустрија во Лос Анџелес. За снимањето на филмот беше одвоен доста висок буџет, меѓу 95 и 100 милиони долари. •

ЖАНР: Црна комедија ГЛУМЦИ: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Kurt Russell, Timothy Olyphant, Dakota Fanning, Luke Perry, Margaret Qualley, Al Pacino РЕЖИЈА: Quentin Tarantino


ГАСТРОНОМИЈА

Препорачано од ресторан „БАРБАКАН“

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 20 гр. модар домат 20 гр. тиквици 20 гр. брокула 20 гр. морков 10 гр. кромид 10 гр. пиперки 180 гр. рижото (ориз) маслинов зејтин власец пармезан

42 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

ВЕГЕТЕРИЈАНСКО РИЖОТО НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Во загреана тава на маслиново масло, најпрвин, целиот зеленчик се пропржува. Потоа го додаваме оризот кој неколку минути со мешање се пропржува. Во него се додава лук и бело вино, за да се деглазира зеленчукот, и се додава претходно подготвениот бујон. На крај, вкусното вегетаријанско рижото се декорира со пармезан и со власец.

ДОБАР АПЕТИТ!


HI-TECH Високата технологија и автомобилите на електричен погон

ТРЕБА ДА ЗАВРТИМЕ НОВ ЛИСТ

СОНЦЕТО, ВОДАТА, ВЕТЕРОТ СЕ ПОЗНАТИ КАКО ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ НА ЕНЕРГИЈА. СПОРЕД ВРВНИТЕ ПОЗНАВАЧИ НА ПРОБЛЕМАТИКАТА НАЈДОБРО Е ДА СЕ КОРИСТИ СОНЧЕВАТА ЕНЕРГИЈА. ВО ПРИКАЗНАВА ЦЕЛОСНО ЌЕ СЕ ВКЛОПАТ И ЕЛЕКТРОМОБИЛИТЕ, АКО НАЈГОЛЕМ ДЕЛ ОД „ГОРИВОТО“ ПОТЕКНУВА ОД СОНЧЕВАТА ЕНЕРГИЈА, А НЕ ОД ЈАГЛЕН И СЛИЧНИ НЕШТА.

Ш

том ќе се спомнат електричните автомобили веднаш се помислува на нешто несекојдневно, нешто супер современо, нешто толку многу напредно и совршено. Добро, што има тука толку напредно и совршено кога електричните автомобили биле првите кои го освојувале светот, а дури потоа на ред доаѓаат моторите со внатрешно согорување. Неколку пати ја кажувавме приказната за електромобилот направен и возен од Т. А. Едисон кој изминал 1.600 километри со едно полнење на батериите и тоа со брзина од 25 км/ч. И не заборавајте да спомнете дека тоа се случило пред повеќе од еден век. Денес, тие исти автомобили се совршенство на кое му се чудиме и восхитуваме, а всушност се работи за погонски агрегат кој е 100 пати поедноставен за произдовство и 44 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

одржување отколку моторите со внатрешно согорување и воедно е најмалку пет пати полесен. Она што треба да направиме е да ги отстраниме автомобилите чии мотори загадуваат, а на нивно место ќе ги замениме со тие на електричен погон. Со смената на обичните автомобили со електрични, ќе добиеме многу. Но дали е така? Електромобилите како погонско гориво користат „струја“ која треба да се произведе. Кај нас најголем дел од електричната енергија се произведува во термоцентралите. Овој вид капацитети како гориво користат јаглен. Тоа значи дека истите испуштаат големи количества чад. Ние сме ги замениле обичните возила со електрични, но производството на електрична енергија ни зависи од термоцентралите. На едно место чадењето сме го намалиле, а на друго место сме го зголемиле (термоцентралите). Повторно

чад! За да го нема чадот најдобро е струјата да ја произведуваме во хидроцентрали, ветерници, односно најдобро е да го користиме сонцето. Ние немаме потребна инфраструктура и капацитети да произведуваме струја од обновливи извори на енергија - сонце, вода, ветар. Не само ние што немаме, туку светов нема или не сака да ја има затоа што сè уште резервите на фосилните горива се огромни и штета е толку лесно да се откажеме од нив, посебно тоа важи за сопствениците на нафтоносните полиња и рафинериите од кои имаат профит тежок мерен во тони злато. По големата катастрофа со атомската централа во Фукушима, Јапонија, една од најразвиените земји во светот забрани понатамошно градење на атомски централи на нејзино тло, а старите капацитети сега работат со една третина од вкупната силина со цел да се намали ризикот од катастро-


„Лајтиар уан“, електромобил кој на горните површини има фотоволтаични ќелии - потрошената електрична енергија ја надополнува преку прибирање и претворање на сончевата енергија. Сепак автомобилот сè уште е зависен од „кабелот“ и градската електрична мрежа.

фа. Додека има нуклеарно гориво централите ќе работат, а потоа ќе бидат затворени. Истовремено таа држава даде целосна подршка за изнаоѓање посовршени начини за што поголемо искористување на сончевата енергија. Иако државата е пребогата и се наоѓа на север од континентов и има далеку помалку сончеви денови од Македонија, сепак ние сè уште не сме ни на почетокот од приказната во која треба да бидеме ако сакаме почиста животна срдина. И сега ја имаме следнава ситуација, фрливме 500.000 возила со погон на фосилни горива, а нивното место

„Најчистата“ електрична енергија се добива од сонцето.

го зазедоа електомобилите, кои се напојуваат со електрична енергија произведена главно од термоцентралите. Главен извор за производство на електрична енергија во нашата држава се термоцентралите. Значи, 500.000 издувни системи кои ја загадуваа животната средина сега ги заменивме со три четири големи оџаци кои за неколку пати повеќе ја загадуваат животната средина, но ние и натаму сме спокојни затоа што возилата повеќе не чадат. Единствента придобивка која ја имаме од тие 500.000 возила е исчезнување на бучавата. Засега, тое е единствената чиста придо-

бивка без последици, од употребата на електромобилите. Сè додека електричната енергија ја добиваме од термоцентрали, загадувањето нема да исчезне иако возиме електромобили. За целосна корист од електромобилите, треба да завртиме нов лист и да произведеме електрична енергија со помош исклучиво од сонцето, затоа што според експертите по екологија, градењето ветерници и хидроцентрали предизвикува еколошко пореметување на животната средина. • Жарко Атанасоски


ИСТОРИЈА

Безбедносни ремени

ВОЛВО, НИЛС БОХЛИН, РЕМЕНОТ ВО ТРИ ТОЧКИ И НЕГОВИТЕ 60 ГОДИНИ

Нилс Бохлин

ДВЕ ТОЧКИ НА СТРУКОТ И ЕДНА НА РАМОТО, А ВРСКАТА ПОМЕЃУ СТРУКОТ И РАМОТО ЈА ЧИНИ ДИЈАГОНАЛАТА. ТАА ЦЕЛОСНО ГО ДРЖИ ТЕЛОТО НА ПАТНИКОТ И ПРЕКУ ПОСЕБНИ МАКАРИ ПОСТЕПЕНО СЕ ЗАТЕГА НЕДОЗВОЛУВАЈЌИ ИМ НА ПАТНИЦИТЕ ДА ИЗЛЕТААТ ОД ВОЗИЛОТО.

O

вој пат рубриката „Историја“ се сели на Скандинавскиот Полуостров, поточно одиме на гости кај Волво, а повод е годишнината од создавањето на безбедносниот ремен во три точки, тој што денес го имаме во сите, апсолутно во сите автомобили на планетава. Безбедносните ремени датираат од многу поодамна, но современиот кој денес е во употреба, е создаден пред точно 60 години, односно во 1959 година. Овие појаси за првпат биле вграде-

46 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

ни во два автомобили од Волво во 1959 год. во моделите „п 122 амазон“ и „пв 544“. Тие два модели ги напуштаат производните капацитети на 13 август и чекаат на фабричкиот паркинг да бидат распределени во продажните места. Тоа што го запишале педантни статистичари на Волво го вели следново, првиот автомобил со вградени безбедносни ремени кој влегол во продажен салон е моделот „пв 544“ во градот Кристијанштад, Шведска. Кој е Нилс Бохлин? Тој е иноватор и конструктор кој некогаш

бил вработен во „СААБ“, поточно во фабриката за производство на авиони. Н. Бохлин работел таму на катапултирачките седишта за воените авиони. Подоцна, во 1958 година, е најмен од Волво со цел да се изнајде подобро решение од ремените со две точки кои во сообраќајните незгоди правеле повеќе штета отколку корист. Требало да се создаде ремен кој ќе биде крајно едноставен за употреба, дури и дете да може лесно да се врзи со него и што е најважно ременот да биде ефикасен, да ја


ИСТОРИЈА

врши зададената работа и да не биде комплициран за производство, туку едноставен и ефтин. Тоа и се случило во 1958 година кога првите позитивни резултати излегле на површина. Ременот речиси бил готов и сега останал само делот во кој се вршеле зголемен број тестирања. Откако ременот во три точки ги покажал своите способности, а притоа бил сосема едноставен за производство вградување и употреба, Волво веднаш го ставил во своите два модели. Филозофијата на Волво е многу разбирлива – најнапред безбедноста, а потоа сè останато. Кај него сè е во знакот на безбедноста, ако Волво е познат по нешто во светот, тогаш тоа е неговата посветеност кон безбедноста на патниците и учесниците во сообраќајот. Дури и најситните делови од неговите автомобили во себе содржат од филозофијата наречена безбедност. БЛАГОРОДНАТА МИСИЈА НА НИЛС Откако јавноста дознава за благодетите од ременот во три точки, Волво можел тој производ да го заштити, затоа што е негов и од тоа да заработува тешки милијарди сè додека постојат автомобилите, односно додека светот има потреба од тој ремен. И токму во овој момент доаѓа клучната „разврска“. Волво не го патентира пронајдокот туку го остава отворен за сите кои сметаат дека од таа направа има некаква полза, можат слободно да го направат и вградат во свои-

те возила. Волво се откажува од патентирањето бидејќи не сака да заработува од изум кој спасува животи. Таа направа и ден денес беспрекорно си ја врши зададената задача и е толку многу ефикасна, а едноставна за употреба. Најголемите стручни лица на денешницава кои работат на безбедноста во сообраќајот велат дека ременот во три точки е најдобриот изум што го поседува еден автомобил од кога постои индустријата на четири тркала. Нити пред, а ни по појавувањето на изумот не се нашол досега некој друг изум да му го преземе приматот во безбедноста. Благородната мисија на Нилс Бохлин и Волво преминува во легенда која треба секој да ја знае и бескрајно да ја почитува. Замислете си колку доблест има во Волво и колкава скромност се „криела“ во таткото на ременот во три точки. Можеме да се обложиме и апсолутно да бидеме сигурни дека ако поставиме прашање за патентирање на производ со кој во светот ќе се спасуваат милиони животи годишно, со гаранција 99,9 отсто од анкетираните ќе се изјаснат за патентирање на тој производ, затоа што живееме во едно светско општество во кое парите се буквално сè, дури ќе ви кажат дека со нив може и среќата да се купи, дека со нив се купува и почитувањето, и угледот. Сите овие украсни зборови за Волво немале никакво значење. Ако имале некакво значење денес Волво ќе беше производител со најмногу пари, но не е, затоа

што за таа фабрика, за тој производител човекот и безбедноста во сообраќајот е од врвен интерес. За ваквиот чекор на Волво секој возач и патник треба да биде благодарен, истовремено кон тоа име да гледа со голема почит, затоа што таа благородна мисија на Волво сè уште не е надмината, а како што тргнале работите нема ни да биде надмината затоа што парите во денешниов свет се неприкосновен владетел. Таква голема одлука носат единствено големи луѓе, луѓе кои имаат благородна душа и ум. Две точки на струкот и една на рамото, а врската помеѓу струкот и рамото ја чини дијагоналата која всушност е од пресудно значење при наглото сопирање на автомобилот или при судар. Дијагоналата целосно го држи телото на патникот и преку посебни макари постепено се затега и при тоа не дозволува возачот и сопатникот да излетаат од возилото. Тоа е најкусото објаснување за совршениот производ на Нилс Бохлин, ременот во три точки. Употребата на ременот го намалува ризикот од фатални последици кај патниците од предните седишта во 40 до 50 отсто од случаите, а кај патниците од задната клупа процентот варира од 25 до 75. Врзете се со ремените во вашите автомобили, ќе ви го спасат животот. Советувајте ги сопатниците да го следат вашиот пример. Употребата на ремените е задолжителна за сите и за патниците од задните седишта. • Жарко Атанасовски 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.

47


24 h Le Mans 2019

ТОЈОТА ЗАЕДНО СО ЛАНСКОТО ТРИО ПОВТОРНО ПРВИ

ТОЈОТА И ЛАНИ И ГОДИНАВА ПРВА НА ПАТЕКАТА САРТ, А ПОКРАЈ НЕА СЛАВАТА ИМ ПРИПАДНА И НА ФЕРАРИ И НА ФОРД. ТАКА НАКУСО СО ЕДНА РЕЧЕНИЦА МОЖЕ ДА СЕ ОПИШЕ 87. ИЗДАНИЕ ОД НАЈПОЗНАТАТА ТРКА НА ИЗДРЖЛИВОСТ 24 ЧАСА ЛЕМАН.

Д

ве титули една по друга за Тојота и, воедно, две титули една по друга за триото Алонсо, Накаџима и Буеми. Тука не е крајот на двете убедливи победи на Тојота, затоа што и првата лани и оваа годинашнава имаат потврда и од второпласираните, односно двете победи се „еден – два“. Сега можеме да кажеме дека 86. и 87. издание на легендарната трка на издржливост мина во доминација на Тојота. Се надеваме дека и догодина тимот на Тојота ќе ги задржи позициите 1 и 2, но како што се наговестува, возачите нема да бидат во ист состав. Таман се наместија работите за „хет трик“, но не било пишано. Велат дека Фернандо Алонсо, двократниот шампион од трките во Формула 1, а сега и двократен на 24 часа Леман, ја напушта Тојота 48 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

и шампионатот во трките на издржливост. Најверојатно ќе се „сели“ во јатото наречено Дакар(!?), се шират гласини и за Формула Инди. Сепак тоа се само гласини, а што навистина ќе се случи, ќе ни каже мајстор Алонсо, само што треба да почекаме да дојде време за тоа. Генерално најпознатата трка на издржливост мина во знакот на Тојота и како што велат сите, класата ЛП1 била досадна за гледање бидејќи при врвот немало никакви превирања, превртувања, нервози и адреналински шокови. Тојотините болиди со стартни броеви 7 и 8 си ја водат трката и во ниту еден момент не ја донеле таа ситуација во неизвесност освен што во последниот час кога болидот со број 7 возен од Хозе Марија Лопез, дотогаш водечкиот, влегува во бокс да менува пневматици, затоа што така му покажал сензорот во болдот и

првото место заслужено го добива „осумката“ на Накаџима, Алонсо и Буеми со извозени 385 круга. Така Камуи Кобајаши, Хозе М. Лопез и Мајк Конвеј остануваат без првото место. Тоа се нарекува среќа за „осумката“. - Тие секако ја заслужија победата, но среќата отсекогаш била многу важен фактор во автомото спортот, им изјавил Алонсо на новинарите. Безброј пати првото место било губено не во последниот час туку во последниот круг. Како за пример ќе ги наведеме Пежо и Тојота. Тие најдобро ја вкусиле горчината на поразот во последните и последниот круг. Третото место со шест кругови задоцнување му припадна на рускиот тим СМП Рејсинг, стартен број 11, во кој возеа Виталиј Петров, Михаил Алешин и Штофел Вандорн. Следната класа е ЛП2, а таму славеше Сигнатек Алпина Матмут со


болидот „алпина а470 гибсон“. Класата ГТЕ Про беше резервирана за најупорните и најиздржливите и повторно за најсреќните – тимот АФ Корсе со „ферари 488 гте ево“ беа привилегирани да ја имаат среќата на своја страна. Автомобилот „ферари 488 гте ево“ возен од Алесандро Пер Гуиди, Даниел Сера и Џејмс Каладо, со итрина и со големо трпение стаса до победата на 87. издание на трката 24 часа Леман. Најнапред тимот на Корвета Рејсинг доживеа дебакл кога автомобилот на Јан Магнусен (дотогаш првопласиран), излета од патеката во „свиоците порше“. И како што нештата бидуваат на патеката Сарт, никогаш не се знае што ќе се случи во следниот момент, побрзиот од дуото во тимот на Астон Мартин Рејсинг излетува при влез во свиокот

„индијанаполис“. И сега на патеката најсериозни за освојување на титулата беа фабричките поршиња и ферарито од тимот на АФ Корсе. Сепак, италијанската „направа“ им ги замрси конците на тие од Порше. Така автомобилот со стартен број 51 стигна прв на целта по истекот на 24 часа. Во класата ГТЕ Ам победи триото во состав Перфети / Линдзи / Бергмеистер со „порше 911 рср“. Посетителите кои според организаторот биле над 260.000 илјади, имале прилика да присуствуваат на убава забава посебно во веќе спомнатата класа ГТЕ Про, но воедно биле присутни и на досадната трка во ЛП1. Сепак, тоа е доживување да се гледа во живо 24 часовна трка и не било која туку 24 часа Леман, најстарата од сите трки на издржливост, и од многу други, трка на

која секој возач ја сонува победата. Оваа трка е една од трите легендарни – 24 часа Леман, Монте Карло и Индијанаполис 500. Засега најдобри шанси за освојување на титулата „тројна круна“ се Фернандо Алонсо и Хуан Пабло Монтоја. На првиот му недостасува Индијанаполис 500, а на вториот 24 часа Леман. Најтрофеен, „Мистер Леман“ е Том Кристенсен со девет победи, легенда на патеката Сарт и трките на издржливост. Најтрофејни марки се: Порше со 19, Ауди со 13 и Ферари со 10 победи. Следната година го очекуваме 88. издание на најтешката трка од сите трки на издржливост кои се возат во рамките на Светскиот Шампионат во издржливост. • Жарко Атанасоски

Драган Ванев со сите победници

07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

49


Интервју со Ристо Вуков

ГОДИНАТА НА РИКО МАКЕДОНИЈА ОДАМНА СЛУШНА ЗА РИСТО ВУКОВ КОГА ТОЈ ГИ ПРАВЕШЕ ПРВИТЕ УСПЕСИ ВО НАСТАПИТЕ СО КАРТИНГ, НО ДЕНЕС 23-ГОДИШНИОТ ВОЗАЧ ИМА ПРЕД СЕБЕ ДРУГИ МОТИВИ И ЦЕЛИ.

Р

исто Вуков веќе четири години ја гради својата кариера меѓу возрасните возачи, каде што реши најпрвин да го „испече занаетот“ на трките од Отвореното првенство на Србија. Во ова интервју открива дека првичните планови не се покажале најпрецизни, но и дека рестартирањето на македонските трки многу му помогнале. Повторно е со високи предизвици, како и визија што понатаму во овој спорт. АМСМ КМ: Веќе неколку години настапуваш во Отвореното првенство на Србија, а од неодамна и во рестартираниот македонски шампионат. Во минатите интервјуа не ги криеше аспирациите за настап во некоја од европските тркачки серии како ТЦР Европа, па еве за почеток објасни ни какви се твоите визии во овој момент? Вуков: Морам да бидам искрен и да кажам дека изостанаа успесите кои ги очекував, или уште подобро, сфатив дека агендата која си ја зацртав бара повеќе време и посветеност отколку што мислев. Немав намера да си отидам од 50 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

Отвореното првенство на Србија додека не го остварам зацртаното, односно да го освојам шампионатот, па да си заминам достоинствено во повисок ранг на натпреварување. Големата приказна наречена ТЦР сè уште е далеку за нас, но охрабрува тоа што сè повеќе наши возачи стигаат до ова ниво, и сè повеќе мечтаат да возат на меѓународната сцена. АМСМ КМ: Има ли некои новини во твоите подготовки за оваа сезона, било на спортски, било на технички план? Вуков: Оваа сезона имам поминато повеќе километри во тестирања, отколку што извозев минативе три години заедно. Максимално сум посветен на тоа и резултатите почнуваат да се покажуваат. Веќе завршив со факултетот, поконцентриран сум, но во исто време и поопуштен, благодарение на искуствата од претходните сезони. Лани на три трки две водев, но имав малери – на Ушќе ми пукна клип, а во Краљево во претпоследен круг откажа разводник. Сменивме сè од корен на автомобилот, плус направивме второ возило кое е 95% идентично, за „не дај Боже“ дефекти кои

на трките секогаш се можни. Екипата околу мене остана иста, одлично се познаваме и работиме во континуитет. Секој тренинг е испланиран, постојано го проверуваме автомобилот, постојано корегираме ако забележиме потреба, буквално сме посветени на оваа мисија. АМСМ КМ: Започна да победуваш, дали имаш направено подетална анализа на што се должат успесите, дали конкуренцијата и понатаму е доволно силна или во игра се други фактори? Вуков: „Хибридот“ е класа која на некој начин е престижна во Србија, па најсилните возачи се токму тука. На асфалтот сите се брзи, а и нема ситуација како во минатото да се одвојат двајцатројца и да возат трка сами за себе. Сега буквално има случаи да се стартува од седмо или осмо место и да се избие во водство. Меѓутоа, мене лично многу ми помогна враќањето на македонските трки, со нив добив многу на психички план план, затоа што победите ме дигнаа, после напорните три сезони во Србија веќе почнав и да се сомневам во себе. Со двете победи на трките во


Скопје нештата почнаа да се менуваат и оваа година со многу подобро чувство влегов во првенствата. Во Македонија возев и победив во Кичево и во Скопје, а во Србија веќе ги совладав сите патеки, на секоја од нив имам возено барем по три четири трки. Оваа сезона за мене почна во Кичево, па на крилјата на тој успех почнаа да се нижат победи; во Нови Сад, Бања Лука, и повторно во Кичево. АМСМ КМ: Кои се плановите до крајот на оваа сезона? Вуков: Следен настап е во Краљево, трета трка од Отвореното првенство на Србија. Мислам дека може да биде пресудна, во смисла на справување со конкуренцијата, тактизирање со поените. Освен Часлав Тошиќ, мислам дека солидни шанси имаат и Душан Настасијевиќ, Предраг Ламбаша и Петар Милорадовиќ, но не смее да се исклучат ни останатите. Потоа следи традиционалната трка на крајот од летото на Ушќе, а финалето ќе биде во Скопје, со трка која што се бодува и за македонското и за српското првенство.

АМСМ КМ: Тоа значи дека титулата во Србија ти е посебен предизвик? Вуков: Титулата е еден предизвик, но имам уште еден, кој се надоврзува на ова но остава и подлабока трага, бидејќи се огледува и со квалитетот на возачите од минатото. Предизвик ми е да победам на сите трки, мислам дека такво нешто што не се случило во оваа класа откако постои. Очекувам ова да ми биде последна сезона во Србија, па така желбата да заминам „на висока нога“ , со претставителен резултат е уште поголема. Тоа ќе биде своевидно збогување со „југовците“ од моја страна, одлична школа што сметам дека секој мора да ја помине, но исто така, разликите со другите класи на тркачки автомобили стануваат многу големи и мора да се стекнуваат и други искуства и да се прошируваат знаењата. АМСМ КМ: Дали тоа значи дека сите планови за ТЦР се поместени за идната година? Вуков: Во моментов будно ја следам ситуацијата, имаме и двајца наши возачи кои веќе се натпреваруваат таму, па секако и нивните искуства ми значат многу. Доколку се укаже шанса да се вози барем една трка до крајот на се-

зоната во ТЦР Европа, ќе ми значи многу за идните планови, од аспект на искуството. Но, секако, ако има трка ќе има и тестирања, бидејќи не би се натпреварувал ако не се подготвам добро. АМСМ КМ: Доаѓаш од минато со картинг, но постојано говориш за трки во ТЦР шампионатот? Вуков: Едноставно ме пленат интересните трки што се возат таму, а нивото на конкуренција во европското првенство е уште потешко. Разликата е што таму, исто така, мора многу да се тренира, а тоа чини многу, многу повеќе отколку самите трки. Мора да го познаваш добро возилото, мора да се помине процесот на созревање во секоја средина, па затоа сум свесен дека иако е тоа најблиску до нашите трки, сепак е многу далеку во финансиска смисла. Секој километар на тестирањата е важен, однесувањето на возилото во дадени ситуации, а сето тоа е можно во различни временски услови. Ќе повторам, успехот лежи во напорните тестирања, па ако дојде до шанса за настап, тоа би значело и многу наменски тестирања, трошење на десетина сетови гуми, испробување различни штелувања. • Александар Табаковски

06.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

51


Светско првенство во МОТО ГП

ВИЊАЛЕС И МАРКЕЗ СТАВИЈА ПЕЧАТ НА ПОЛУСЕЗОНАТА

СО ТРКИТЕ ВО ХОЛАНДИЈА И ГЕРМАНИЈА БЕШЕ ОДРАБОТЕНА ПРВАТА ПОЛОВИНА ОД КАЛЕНДАРОТ ВО СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО МОТОЦИКЛИЗАМ, ПРИ ШТО НА ПРВИТЕ ДВЕ ПОЗИЦИИ СЕ СМЕНИЈА ДВАЈЦА ВОЗАЧИ – МАВЕРИК ВИЊАЛЕС И МАРК МАРКЕЗ.

52 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.

53


Р

азочарувањата и возбудувањата одат „рака под рака“ во најбрзите спортови на светот, па додека некои легенди како Валентино Роси и Хорхе Лоренцо се соочуваат со тешки моменти во својата кариера, други фатија залет токму пред летната пауза. Ако Хорхе Лоренцо предизвика вистински хаос на последната трка која се возеше во Барселона, на неполни две недели по големиот инцидент, шпанскиот возач си нанесе штета на самиот себе на петочните тренинзи во Холандија. Поранешниот трикратен светски првак ја распарчи својата Хонда и си нанесе незгодни повреди откако неколку пати се удри од земјата, па по направените детални прегледи беше утвредено дека има скршеница на еден пршлен. Во ситуацијата не станува збор за некоја посериозна повреда, но сепак препораките на докторите беа дека тој мора да го пропушти викендот во Асен. Од друга страна, Јамаха долго време се мачи со адаптацијата со новиот мотор, а по неколку катастрофални викенди, првите луѓе на тимот од Јапонија конечно дочека да се израдуваат на првата победа оваа сезона. Истата им ја донесе Маверик Вињалес кој беше феноменален цел викенд во Холандија, започнувајќи од тренинзите, па сè до трката во која и покрај една грешка, успеа да го надмудри Марк Маркез кој повторно беше крајно компетитивен со својата Хонда. Вињалес му ја обезбеди првата победа на тимот кој забележа значителни подобрувања на последните три трки, а сега конечно стигна и триумфот кој со нетрпение се чекаше. Маркез во најголем дел од трката го следеше Вињалес и

НОВА МОТО ГП ТРКА ВО ФИНСКА

се обидуваше да остане блиску до него, но во последните пет круга комплетно се откажа од ризик, бидејќи сите останати ривали за титулата беа далеку зад него. Андреа Довициозо заврши четврти зад Фабио Квартараро, додека Алекс Ринс излета уште на стартот. Веќе следниот викенд Вињалес потврди дека сè уште го има приматот во таборот на Јамаха, пред „докторот“ Роси, но ѕвезда на денот беше Маркез кој стигна до нов триумф на патеката Заксенринг во Германија, што е негова десетта победа во низа на еден автодром (гледано и од пониските класи). Со ова тој го изедначи рекордот на Роси поставен во Муџело и е на најдобар пат следната година да го подобри. Трката не почна точно најдобро за Фабио Квартараро кој од втората стартна позиција падна на седмото место, а веќе во вториот круг, излета надвор од патеката и предвреме ја заврши трката. Алекс Ринс прво постави најбрз круг, за кратко потоа го помина Маверик Вињалес, по што успеа да направи добра предност, но сè повеќе заостануваше зад водечкиот Маркез. Кога сите го видоа Ринс дека е сигурен на пиедесталот, тој имаше неочекуван пад со брзина од над 170 километри на час. Вињалес се

врати на позицијата број два, а Крачлоу, со добро темпо до крајот, стигна до последното место на подиумот. По серијата трки во кои се бореа за победи, свиокливата патека на Заксенринг не им одеше во прилог на возачите на Дукати, но на крајот Петручи стигна како четврт, пред Довициозо, иако претходниот ден во квалификациите имаше спектакуларен инцидент од кој излезе неповреден. По слабите квалификации, Валентино Роси колку-толку успеа да надокнади од изгубеното со пласман на осмото место на крајот од трката, пред Франк Морбидели и Штефан Брадл (на местото на повредениот Лоренцо во Хонда). Маркез има убедливо водство во генералниот поредок, па така сега е прв со 185 поени, а Довициозо останува втор, но со 58 поени помалку, што е сериозна предност (повеќе отколку што може да се освои со победа во две трки). Петручи има 121 бод, Ринс остана на 101, по што следат возачите на Јамаха, Вињалес со 85 и Роси со 80 поени. Втората половина на сезоната носи уште 10 трки во кои сè е можно, а стартот е предвиден на 4 август во Брно, по што следува Ред Бул Ринг на 11 август. • Александар Табаковски

Маркез има пет шампионски титули во Мото ГП, или вкупно седум ако се земат во предвид победите во Мото 1 и Мото 2, но дури сега успеал да го положи возачкиот испит за А категорија кој сега ќе му овозможи да вози мотоцикл и во приватниот живот. – Го положив испитот за мотоцикл пред три недели. Положив од прва, полагав заедно со мојот брат Алекс. Изминатава зима го положивме делот кој заснова теорија, а сега, по трката во Муџело полагав практично. Комисијата знаеше дека ќе полагаме и јас и брат ми, но не бевме воопшто поштедени. Возев цели 40 минути низ улиците и ми беа зададени сите вежби. Во практичниот дел пред возењето на улица, еден од надгледувачите ми порача дека очекувал повеќе од мене, – откри Маркез кој во февруари наполни 26 години.

54 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


ОЧЕКУВАМ МНОГУ СКОРО ДА ПРОРАБОТИ СПОРТСКИОТ ИНСТИНКТ И КАЈ ОНИЕ КОИ ЈА ЦЕНАТ ЕЛЕКТРОМОБИЛНОСТА ПРЕД КОНВЕНЦИОНАЛНИТЕ РЕШЕНИЈА, ПА ДА ВИДИМЕ ТРКИ СО ЕЛЕКТРИЧНИ МОПЕДИ И СКУТЕРИ, А НАСКОРО И СО КАРТИНЗИ И ПРВИТЕ ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ. МОРА НАВРЕМЕ ДА СЕ РАЗМИСЛУВА И ЗА СПОСОБНОСТА НА НАЦИОНАЛНИТЕ ФЕДЕРАЦИИ КОИ СЕГА ПОСТОЈАТ, ДАЛИ И КОЛКУ СЕ ВО МОЖНОСТ ДА ГИ РЕГУЛИРААТ ВАКВИТЕ ТРКИТЕ, ИЛИ И ТИЕ ТРЕБА ДА СЕ ПРЕСТРОЈАТ, ИЛИ, ПАК, СПЕЦИЈАЛИЗИРААТ ЗА ПОСЕБНИ КАТЕГОРИИ?

Н

овиот бран на правила кои го „запоседнаа“ авто мото спортот неодминливо го вклучуваат електричното напојување како примарен или секундарен извор на движечка енергија. На тврдокорните љубители на брзините тоа не им се допаѓа, бидејќи спектаклот повеќе не е ист: човекот своите судови за одредени нешта ги дава преку осознавање со сетилата, а во овој случај таквите чувства се осиромашени за емоции кои произлегувале од звукот, сировата механика или обожување на култот на техниката вткаена во моторите со внатрешно согорување. Имајќи предвид колку се проширила идеата за електрификација на спортот преку воведување на Формула Е, потоа планирање на Мото Е класа во шампионатот на две тркала, станува јасно дека овој процес е незапирлив,

иако не е по мерка на секого. Трките од овие првенства можеби сè уште ги нема на телевизија, но веројатно не е далеку ни тој ден кога и таму ќе го преземат приматот. Во прво време – не од што се поинтересни, туку од тоа што се поевтини. Формула 1 и Мото ГП одамна се пренесуваат на ТВ, но цените за нивно емитување од година во година растат и полека ги селат овие преноси на телевизиите со претплата. Би рекол дека единствена дилема е дали да се продолжи и натаму да се бара спој на двете работи или тие комплетно да се поделат, доколку е тоа можно. Од друга страна, никој не може да гарантира дека на новите генерации ќе им се допаѓа старата механичка технологија и дека ќе ја фаворизирааат пред модерната и воедно најсофистицирана. Едноставно, од Тесла наваму, сè повеќе луѓе се опчинети од електрицитетот и од неговите можности, додека фосилните горива кои ја загадуваат планетата и се во сопственост на мал број земји се сметаат за ретроградни и некомпатибилни со иднината. Своевремено, читавме и гледавме за автомобили со погон на енергија добиена од сонцето, но таа технологија сè уште е скапа за да се симне на најниско корисничко ниво. Овој век веројатно е осуден да ја понесе транзицијата меѓу двете ери, и тоа е веќе лесно воочливо, по сè претходно напишано. Но, дали сме и ние подготвени за тоа? Ако сме искрени, во државава едвај

заживеаја вистинските професионални трки, а преставници на европската сцена имаме помалку отколку што имаме прсти на една рака. Причините за тоа се и субјективни, но и објективни имајќи предвид дека малечок пазар како нашиот не е најатрактивен за големите компании чии реклами „ги вртат тркалата“. Сè уште нема знаци дека технологијата ќе поевтини со овие нови трендови, но отвора нови простори за нови натпреварувања. Очекувам многу скоро да проработи спортскиот инстинкт и кај оние кои ја ценат електромобилноста пред конвенционалните решенија, па да видиме трки со електрични мопеди и скутери, а наскоро и со картинзи и првите електрични автомобили. Спортот и трките како такви, претставуваат подвижна лабораторија за големите компании кои се заинтересирани да ја унапредуваат технологијата и да ги подобрат перформансите и корисничките искуства. Оттука, мора на време да се размислува и за способноста на националните федерации кои сега постојат, дали и колку се во можност да ги регулираат ваквите трките, или и тие треба да се престројат, или, пак, специјализираат за посебни категории? Иднината е – веднаш зад аголот... • 07/08.2019 | www.amsmklubmo-

55


Светско првенство во ФОРМУЛА 1

ШОУ НА ФЕРСТАПЕН, ХОНДА ДОБИ КРИЛЈА

ЛУИС ХАМИЛТОН СЕ ИЗДВОИ НА ВРВОТ НА ТАБЕЛАТА СО ДВЕ ПОБЕДИ ВО НИЗА, НО И ДВЕТЕ БЕА ОПТОВАРЕНИ СО КАЗНИ НА НЕГОВИТЕ НАЈБЛИСКИ РИВАЛИ.

В

раќањето на Формула 1 во Европа, по кусиот излет во Канада, најпрво ја донесе трката во Франција каде што Мерцедес имаше нова доминација, а Луис Хамилтон без вистински ривал на патеката стигна до нова победа. Но, откако карванот се пресели во Австрија, неочекувано сликата на перформансите се смени и на површина излегоа црвените болиди на Ферари кои се наметнаа од самиот старт на гран при викендот. Откако слободните тренинзи укажаа дека Леклер е „опасен“, во квалификациите се разви интересна борба, каде што со мошне мали разлики меѓу водечките, младиот Моначанец зад воланот на Ферари успеа по втор пат во кариерата да стигне до пол позиција. Леклер најдобриот круг на патеката го извози за 1:03.003 минути, односно постави нов рекорд на патеката. 56 07/08.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

Луис Хамилтон се најде на второто место, но за жал беше казнет со три позиции на стартот поради блокирање на Раиконен. – Направив грешка, иако таа беше ненамерна. Преземам одговорност, казната е заслужена, но утре е нов ден и се надевам дека ќе можам да се борам за врвот, истакна возачот на Мерцедес. На тој начин, Ферстапен од третото место беше промовиран во првиот ред, со што беше креирана историја, односно најмладиот возачки пар некогаш виден на старт од една Ф1 трки, со Леклер и Ферстапен. Следуваа Ботас и Магнусен, но данецот, исто така, заработи казна заради промена на менувачот, па Хамилтон наместо на петто, се најде на четврто место на стартот. Фетел не успеа да извозе круг во последнат трета сесија, а неговите механичари мораа да интервенираат на болидот детектирајќи можен

дефект пред истиот да се случи. На стартот од трката најголем губитник беше Ферстапен, кој слабо појде, за разлика од Хамилтон кој веднаш „го прелета“, а исто така и Фетел брзо напредуваше. Ферари беше единствениот тим со возачи кои користеа „меки“ пневматици, додека нивните ривали се обидоа со поиздржливите „медиум“, но тоа не им помогна. Леклер се одвои и без проблеми се одржуваше на врвот, а двајцата возачи на Мерцедес не создадоа шанса за напад. Откако во првите пит стоп сите се одлучија за „тврди“ гуми со кои возеа до крајот, до израз дојде тајмингот на менувањето. Ферстапен влезе последен во боксот, десет круга подоцна од другите и во финишот на трката имаше посвежи пневматици, па со вонсериска брзина почна да ги престигнува ривалите, за на крај да дојде и до Леклер. Возачот на Ферари успеш-


– Мислам дека Леклер беше истуркан од патеката, но не е важно бидејќи фановите сакаат спектакуларна Формула 1, каква што видовме денеска. Одиме понатаму, во Канада сметав дека победата треба да биде наша, денешната одлука е погрешна, но ќе ја прифатиме. Му честитам на Ферстапен, а ние ќе се концентрираме на следната трка. Постои можност за жалба на оваа одлука, но ние нема да ја поднесеме бидејќи сметаме дека оваа одлука ќе има позитивно влијание за иднината на овој спорт, потенцирал Биното. Со овие тројца го имаме најмладиот подиум во историјата на Ф1, поточно годишната возраст е 24 години и 156 денови. Четвртата место го зазема Себастијан Фетел од Ферари, а пак како петти заврши бранителот на титулата Луис Хамилтон (првпат сезонава без пиедестал).

но се одбрани во неколку наврати, за на крајот Ферстапен да преземе маневар со влез од внатрешната страна на свиокот, по што не му дозволи на Леклер да се врати на патеката. Меѓу нив имаше контакт, па стјуардите го испитуваа целиот случај иако дозволија Ферстапен да го добие пехарот, за разлика од ситуацијата со Фетел во Канада, кога имплементираа казна од пет секунди во текот на трката. Кристијан Хорнер очекувано беше меѓу најеуфоричните по победата на Макс Ферстапен и правеше медиумски притисок пред одлуката да биде донесена. - Мислам дека Макс му остави доволно простор на Леклер, тој влезе агресивно, што можеше Макс да направи? Ова се момци на иднината и ако му ја одземат победата на Ферстапен, тоа ќе биде кражба за цела Формула 1, потребно ни е возачите да одат тркало на тркало и да се борат, вели тимскиот шеф на Ред Бул. На крајот, стјуардите решија да не го казнат возачот на Ред Бул за претекнувањето на Шарл Леклер во завршницата на натпреварот. Официјалното објаснување е дека не може да се лоцира одлучувачка вина кај еден од двајцата возачи и ситуацијата се смета за возачки инцидент. Одлуката не им се допадна во таборот на Скудерија, но тимскиот шеф Матија Биното истакна дека ќе биде прифатена без многу драматизирање. • Александар Табаковски

06.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk

57


WRC – Рели Сардинија

ФИЛМСКИ ЗАПЛЕТ ВО БОРБАТА ЗА ТИТУЛА СО ЗАВРШУВАЊЕТО НА ПРВИОТ ДЕЛ ОД СЕЗОНАТА СЕ СЛУЧУВА ФИЛМСКИ ЗАПЛЕТ ВО РАЗРЕШУВАЊЕ НА БОРБАТА ЗА ТИТУЛА. ТРОЈЦАТА КАНДИДАТИ ЗА ТИТУЛА ОТ ТАНАК, СЕБАСТИЈАН ОЖИЕ И ТИЕРИ НУВИЛ СЕ РАЗДЕЛЕНИ СО САМО 7 БОДОВИ.

В

ториот по големина остров во Медитеранот, Сардинија беше домаќин на осмиот настан од Светскиот шампионат во рели годинава и воедно се закити со епитетот најпревртливото рели во досегашниот дел од сезоната. Но, превирањата кои се случија на релито на Сардинија не застануват тука. По завршувањето на настанот тројката која се наоѓа во трката за титула От Танак, Себастијан Ожие и Тиери Нувил според бодовното салдо е тесно распоредена. Ја двојат само седум бодови кои воедно ветуваат дека борбата за титула во останатиот дел од сезоната која ќе стартува по летната пауза на првиот ден од месец август ќе биде уште пожестока. Планираното повлекување во последните метри и повлекување од очигледната победа на прет58

07/8.2019 | www.amsmklubmobiliti.mk


ходното рели на Португалија, на От Танак му донесе предност на Сардинија. Со препуштањето на победата на Ожие, Танак воедно му ја препушти и улогата на метла на лизгавиот чакал на Сардинија. Оваа одлука на Естонецот се покажа како повеќе од исправна. Уште на самиот старт на релито Ожие се сретна со проблеми. Лошата стартна позиција не му дозволи да стигне понапред од деветото место, а потоа удри во камен оштетувајќи ја суспензијата по што мораше да се повлече од релито. Со многу проблеми се сретна и Нувил. Мака мачеше со лошиот избор на гуми, потоа имаше проблеми со забелешките и на крај го оштети ладилникот. Сепак, првиот ден го заврши на седмата позиција. Лидер на релито стана Дани Сордо со Hyundai i20. Шпанецот возеше константно и успеа да му побегне на Танак, единствен од лидерската тројка кој се спаси од проблеми. Она што го пропушти во првиот ден од релито Танак го надомести во вториот. Победи на сите шест брзински испити и успеа да стекне солидна предност од 25,9 секунди пред Сордо кој го заврши денот на второ место. Тимо Сунинен со Ford Fiesta кој претходниот ден заврши втор, сега падна на трето место. Нувил продолжи да го бара вистинскиот сетап на својот Hyundai i20, но не јаде вистински одговор. Ожие кој по поправката на возилото доби прилика да стартува на релито повторно удри во камен сега оштетувајќи ја задната суспензија поради што повторно остана со куси ракави. Танак на последниот ден продолжи онаму каде што заврши претходниот. На врвот. Возеше беспрекорно и на последниот брзинец од релито веќе имаше солидна предност во однос на Сордо. Но, среќата го напушти. Проблемите со управувањето на неговата Toyota Yaris не му дозволија да победи. Загуби повеќе од две минути во однос на Сордо и мораше да се задоволи дури со петтото место. Очекувано победата отиде во рацете на Сордо. Втор заврши Сунинен, а трет Андреас Микелсен со Hyundai i20. Сепак, освоените бодови му овозможија на Танак да поведе во шампионатот за возачи. Со 150 бодови Танак води пред Ожие која има 146 бодови и Нувил со 143 бодови. Победата на Сордо и третото место на Микелсен го промовираа Hyundai во лидер меѓу производителите. Води со 242 бодови пред Toyota со 198 и Citroen со 170 и Ford со 150 бодови. Расплетот кој се очекува во останатиот дел од сезоната почнува со релито во Финска. •Љубомир Атанасовски


КУПУВАЈТЕ СО ПОПУСТ СО ВАШАТА АМСМ ЧЛЕНСКА КАРТИЧКА! ОСВЕН БЕСПЛАТНА ПОМОШ НА ПАТ И ШЛЕПУВАЊЕ, АМСМ ЧЛЕНСТВО ВИ НУДИ СПЕЦИЈАЛНИ ПОПУСТИ ВО НАД 250 АМСМ ПАРТНЕР ПРОДАЖНИ МЕСТА! ОД ТУРИСТИЧКИ АГЕНЦИИ, РЕСТОРАНИ, ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА, БУТИЦИ, ПРОДАВНИЦИ ЗА СПОРТСКА ОПРЕМА, АВТО ДЕЛОВИ, КАФУЛИЊА, ОПТИКИ И УШТЕ РЕД ДРУГИ МЕСТА, КАДЕ ПОПУСТОТ МОЖЕТЕ ДА ГО КОРИСТИТЕ НЕОГРАНИЧЕН БРОЈ ПАТИ ВО ТЕКОТ НА ГОДИНАТА, САМО СО ПОКАЖУВАЊЕ НА ВАЛИДНА АМСМ ЧЛЕНСКА КАРТИЧКА. ВО ПРИЛОГ САМО ДЕЛ ОД НИВ:

Избирајќи ги вашите дестинации и аранжмани преку „Balkan Fun“, патувате и штедите. Само покажете ја вашата валидна членска картичка и добивате 7% попуст на избраниот аранжман. Локација: ул. „Аминта Трети“ бр.59 - Скопје

Ако барате каде да избегате од летните горештини, ви ја препорачуваме Струга и хотел „Монтенегро“, лоциран на најдобрата локација во градот и познат по љубезниот персонал и извонредната услуга. Локација: ул. „Димче Ковачевски“ бр.20 - Струга

Во јули сите патишта водат во Прилеп. А кога сте веќе таму, дополнете го резервоарот и заштедете 1,5ден. на секој литар со покажување на вашата валидна АМСМ членска картичка. Локација: ул. „Стефан Димески Ништакот“ бр.5А -Прилеп

Изберете парчиња од најновите колекции на италијанските брендови PHARD, CERTIFICATO и ZUELEMENTS и уживајте во врвниот квалитет и најновите модели по достапни цени! Локација:„Кеј 13 ноември“ ГТЦ - Скопје

АМСМ Партнер попустите не можете да ги користите за производи и услуги кои се на акциска цена. Сите останати АМСМ Партнер продажни места и детални информации за нив можетеда најдете во брошурата во прилог, на веб страницата на АМСМ како и на бесплатната АМСМ мобилна апликација наменета за Android и iOS базирани мобилни телефони.


Споделете ја Вашата страна од приказната во порака на нашите социјални мрежи на Facebook и Instagram, на email адресата clenstvo@amsm.com.mk

В

ПОЧИТУВАНИ ВЕРНИ АМСМ ЧЛЕНОВИ,

ие сте оние кои нè мотивираат да бидеме подобри и поотворени во годините кои следат и затоа комуникацијата со Вас ни е особено важна. Со цел да ја наградиме Вашата лојалност кон нашиот бренд, одлучивме да отстапиме простор да ги раскажете Вашите интересни случувања, настани... Можеби тргнавте на сопствената свадба и останавте во дефект па ги повикавте жолтите АМСМ ангели, или имате поинтересна случка која би сакале да ја споделите и да ја преточите во Ваша лична АМСМ приказна, ве очекуваме, со задоволство ќе ја слушнеме и најинтересните ќе ги објавиме. Затоа, во текот на 2019-та година, споделете ја Вашата страна од приказната во порака на нашите социјални мрежи на Facebook и Instagram, на email адресата clenstvo@amsm.com.mk или во просториите на АМСМ Членство во Скопје Центар на булевар „Митрополит Теодосиј Гологанов“ бр.51. Најинтересните стории ќе ги објавиме на нашите социјални мрежи и во членското списание „АМСМ Клуб Мобилити“, кое сите вие 15.000 АМСМ членови го добивате на домашна и на електронска адреса.


06.2019


 ,    ! ,          ,     . 

          ­€ ‚ƒ ‚          !      “FRESH EXPRES”   “FRAN”   “”  “ ”  “OTTICA ITALIANA”    , . -   „“

  2

06.2019

02 3181 108


СКОПЈЕ РЕСТОРАНИ Кубански ресторан „CASA CUBANA“ 20% попуст Кеј „13 ноември“

Бистро „БАРБАКАН“ 10% попуст Булевар „8-ми Септември“ тел. 02/30-75-093

Ресторан „СКОПСКИ МЕРАК“ 10% попуст ул. „Дебарца“ 51 (Дебар маало) тел. 078/343-630 www.skopskimerak.mk

Ресторан „LATERRAZZA“ 20% попуст Плоштад „Македонија“ тел. 02/ 31-13-380

Ресторан „ПЕРТЕ“ Попуст: 15% попуст (попустот не важи за on-line нарачки) Ул. „Даме Груев“ бр. 28 - Скопје тел. 02/ 32-54-603; 078/306 - 966

Паб ресторан „ПИВНИЦА СТАР ГРАД“ 10% попуст Стара чаршија тел. 076/ 462-376

Кафе ресторан „КОЛЕКТИВ“ 10% попуст Плоштад „Македонија“ тел. 02/ 32-13-099

КАФУЛИЊА

Кафе-бар „РАДИО БАР“ 10% попуст ул. „Пиринска“ бр.52 Дебар маало кај кружен тек тел. 071/ 489-288

Кафе-ресторан „ТРЕНД“ 15% попуст Плоштад „Македонија“, „Аеродром“, „Сити Мол“ тел. 02/ 31-32-425 www.caffetrend.mk

Кафе-бар „9“ 10 % попуст ТЦ „Беверли Хилс“

Кафе-ресторан „DOLCE LATERRAZZA“ 20% попуст Плоштад „Македонија“ тел. 02/ 31-13-380

АМСМ Услуги Станица за технички преглед 10% попуст на технички преглед www.amsmstp.mk

АМСМ Услуги Служба за помош и информации на пат 20% попуст на сервисни услуги и 5%-10% попуст на резервни делови www.amsmspi.mk

20% попуст во АМСМ продавница за галантерија само за АМСМ членови www.amsmspi.mk

АМСМ Партнер - Попуст за членови!

06.2019

3


СКОПЈЕ ШОПИНГ Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk Спортска опрема „SPORT REALITY“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман Ул. „11 Окомври“ бр. 13 ГТЦ приземје, тел.: 070/ 390-028 Веро Центар тел.: 070/ 409-264 Watches and jewelry „MY TIME“ 10 % попуст „Сити Мол“, „Рамстор“ и „ГТЦ“ www.mytime.mk Спортска опрема и обувки „SPORT M“ 10% попуст adidas shop – ГТЦ, кат I, ул. „Кеј 13-ти Ноември“ лок. 322-1. тел: 02/32-32-646 Sport M – ГТЦ, кат I, ул. „Кеј 13-ти Ноември“ лок. 322-2. тел: 02/32-13-490 Sport M – „ТЦ Рамстор“, кат I, ул. „Мито Хаџивасилев Јасмин“, Скопје. тел: 02/32-21-990 www.sport-m.com.mk Спортска опрема „MASTERSPORT“ 10% попуст ул. Народен Фронт бр.19 А ТЦ Беверли Хилс локал: 25a (ниско приземје) тел/факс : +389 2 3130 078 Булевар 8-ми Септември 12 СЦ Сала Борис Трајковски тел/факс : +389 2 3090 115 www.mastersport.com.mk Бутик „ПАПИЛОН“ 15% попуст Т.Ц. „Бисер“ 1ви кат - тел. 078 539 534 Т.Ц „Буњаковец“ 1ви кат - тел.071 349 035 Т.Ц „Козле,“ Ул.Козле бр. 88 Пет центар „ЖИВОТИНСКО ЦАРСТВО“ 7% попуст ул. „9. Мај“ бр. 24/26 лок.2 тел. 070/242-097 Оптика „OTTICA ITALIANA“ 20 % попуст и бесплатна проверка на диоптрија Веро „Центар“ тел. 071/357-035 Продавница за велосипеди и велосипедска опрема „BIKE MARKET“ Велосипед „СКОТ“- 15% попуст, сите други велосипеди 22% попуст, резервни делови 25% попуст Бул.„Илинден“ бр.69 - Скопје 077/626-899 Продавница за велосипеди и велосипедска опрема „“ Велосипед „СКОТ“- 15% попуст, сите други велосипеди 22% попуст, резервни делови 25% попуст Бул.Митрополит Теодосиј Гологанов бр.42/8 Скопје 077/626-899 Продавница за детски колички и детски авто седишта „BABY BLU“ 10 % на авто седишта Сити Мол 2 кат бул.„Јане Сандански“ бр.79а лок.10

4

06.2019

Спортска опрема и обувки „URBAN X STORE“ 10 % попуст Urban X Store - „Skopje City Mall“, кат I, ул. „Љубљанска“ бр.4 лок.218 тел: 02/30-78-545 Urban X Store - „ГТЦ“, кат I, ул. Кеј „13-ти Ноември“ лок.5 ДЕ84 тел: 02/32-01-211 Спортска опрема и обувки „SPORT VISION“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман,попустот не важи во аутлетите. - Ул.„Св.Кирил и Методиј бр.13, Рамстор - Кеј 13 Ноември бр.К2/4 ГТЦ Локал 5/Д.Е.124 -Сити Мол -Бул.„Јане Сандански„ бр.71А, ТЦ Капитол Мол www.sportvision.mk Apple Premium Reseller „ISTYLE“ 5 % на компјутери, 10 % на акцесоари „Сити Мол“, приземје 02/30-96-985 www.istyle.eu/mk Бутик „ШЕВИЊОН“ 15 % попуст „ГТЦ“ (прв кат) , тел. 02/32-14-411 Бутик за спортска опрема „ДЕЛТА СПОРТ - NIKE“ 10% попуст Сити Мол 2 кат, ТЦ Рамстор 1 кат, плоштад Македонија Накит и часовници „OXETTE“ 10% попуст ГТЦ 1 кат тел. 071/380-292 Сити Мол тел. 071/380-293 ТЦ Рамстор тел. 071/225-258 Фотостудио „ПРОФОТО ЗДРАВКО“ 20% попуст ул. „Димитрие Чуповски“ 3-1/1 тел. 02/32-27-080 www.profotozdravko.mk Цвеќара „ГРАЦИЈА“ 10% попуст на целиот асортиман Ул.„Димо Хаџидимов“ бр. 113 02/3117-079 „АГРОТЕХНА“ 6% попуст на целиот асортиман (Попустот не важи на производи кои веќе се на попуст) Ул. Мирче Ацев бр.2 локал 1 и 2 - Скопје тел. 078/482-650 Ул. Иван Козаров бр.48 - Скопје тел. 078/411-801 Ул.Благоја Стевковски бр. 59А - Скопје тел. 078/411-802 Ул.Ѓорче Петров бб - Скопје тел. 078 411 805 ул.Коста Новаковиќ бр.14 - Скопје тел. 078/481-998 Ул.Партизански одреди бр.119 - Скопје тел. 078/411-807 www.agrotehna.com.mk Салон за пневматици и фелни „МОТОЦЕНТАР“ лојалти картичка 3% лојалти поени за подарок Бул.„Србија“бр.10 - Скопје (на кружниот тек кај скопска цементарница) www.motocentar.com.mk Салон Aqua Bau Market „САНМАРТИ“ 10% попуст ул. „Пролетерска“ - 54 А ул. „Илинденска“ - 134 02/20-37-070 www.sanmarti.com.mk Бутик „PHARD“ 20% попуст ГТЦ - приземјe - поглед Жена парк 078/394-541


СКОПЈЕ Продавница за велосипеди и велосипедска опрема „BIKESTOP“ 10% попуст ул. „Орце Николов“ бр.101 локал 6 тел. 070/765-289 www.bikestop.com.mk Увозници, дистрибутери и сервисери на реномираните светски брендови Black&Decker, DeWALT и Stanley „GM&M“ ул.„Благоја Стефковски“ бр.7 15% попуст тел: 02/31-09-760 mail: gmmsk@mt.net.mk www.gmm.com.mk Музеј на македонската „БОРБА-СКОПЈЕ“ 50% попуст (се однесува само за индивидуални посети) „Иљо Војвода“ ББ, п.ф.211 тел. 072/422-986, 02/32-56-667 www.mmb.org.mk Клучар „БАЖЕ“ 10% попуст ул. „Јордан Мијалков“ бр. 6 тел. 075/426-220

МОМЕНТ МАЛ

Училиште за странски јазици, превод, лектура „МОМЕНТ МАЛ“ 20% попуст ул. „Михаил Чаков“ бр. 7А-1-3 тел. 02/52-01-086 Бутик „PIERRE CARDIN“ 10% попуст, „ГТЦ“ приземје тел. 02/31-35-464 www.nenicompany.com.mk

„АУТОФИЛТЕР“ Попуст: 10% попуст на потрошни резервни делови (Попустот не важи за производи кои веќе се на акција/промоција) Бул.„Партизански одреди“ бр.88 лок 22;Ул. „Благоја Стевсковски“ бб; Ул.„Коста Новаковиќ“ бр. 7 лок.5. - Скопје02/ 2526 - 100www.autofilter. mk/ Козметички и тоалетни препарати и сувенири „ТЕСОРИ ДИ МАРЕ“ Ул. „Благој Давков“ бр. 2/1 локал 3 • 10% на Casyopea и Verona • 5% на La Soy Тел: 070/468-163, 075/416-628 www.tesoridimare.mk Картинг центар „ART“ 10% попуст бул. „8-ми Септември“ бб (во рамки на СЦ „Борис Трајковски“) тeл. 02/30-61-202 www.artkartingcentar.mk Внатрешно уредување на дом и канцеларија „KARES“ 5% попуст ул. „Дичо Панов“ 3/А Тел: 078/254-617 www.kares.mk Центар за сува градба „РИТАМ ТРЕЈД“ 5% попуст ул. „Козле“ бр. 91 Тел: 02/3222-519 ул. „Борижс Трајковски“ бр.40а Тел: 02/2747-050 www.ritamtrejd.com.mk Специјализирани продавници за ортопедски помагала, спорт, фитнес, рехабилитација „MEDICUS HELP“

„SIGNORI“ 5% попуст на одело ул. „Васил Главинов“ 3/5 тел. 072/590-590

10% попуст

Јадранска Магистрала 165A (Визбегово) Тел: 02 / 3220 745 Моб: 070 / 260 864 www.medicushelp.com.mk

ТУРИСТИЧКИ АГЕНЦИИ Туристичка агенција „ДАЛАС УНИОН“ 3 - 7 % на аранжмани, 10 евра на авио билети ул. „Дебарца“ бр.29 1000 Скопје, тел. 02/ 32-22-981 www.dalasunion.com.mk

Туристичка агенција „ОСКАР ТРАВЕЛ“ 5 - 7 % на аранжмани, Бул. „Гоце Делчев“ 6, 1000 Скопје, / НУБ Св. „Климент Охридски“ www.oskartravel.com.mk Туристичка агенција „BALKAN FUN“ 7 % на аранжмани, Ул. Аминта Трети бр. 59, 1000 Скопје, тел. 02/3201-771 | 078/910-300 www.balkanfun.mk

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА Авто делови „MEGA AUTO PARTS“ 10% попуст ул. Џон Кенеди, бр. 2/2Македонија тел. 071/222-130

ХЕМИСКО ЧИСТЕЊЕ И ВОДЕНО ПЕРЕЊЕ Автоперална MR.CAR WASH •Комплетно перење на автомобилот 150 ден. •Хемиско чистење на автомобил 2000 ден. Бул. „3-та Македонска бригада“ бр.25

ул. Митрополит Теодосиј Гологанов, бр. 112 тел. 071/334-436 , 071/386-434

Хемиско „FRESH EXPRESS“ 10% попуст „Веро“ Тафталиџе, „Веро Центар“ „Тинекс ГОДЕЛ“, „Тинекс КОНЧАР“, „Капитол мол“ „Сити Мол“ и „Карпош 4“ тел. 02/30-69-656

бул. Борис Трајковски, бр. 4 тел. 071/222-130 ул. Јужноморавски бригади, бр. 11 тел. 071/391-620

Автопералница „ПИЦИКАТО“ •Комплетно перење на автомобилот 150ден •Хемиско чистење на автомобил 2500 ден. Антон Попов бр. 1 078/987-874

АМСМ Партнер - Попуст за членови!

06.2019

5


СКОПЈЕ ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Фризерско студио „DIVAS“ 20% попуст ул. „Мирче Мацан“ бр. 28 тел. 070/626-199 Стоматолошка ординација ПЗУ „ДЕНТА НОВА“ 20% попуст ул. „Дебарца“ бр.51 тел. 075/471-947 ПЗУ Универзитетски стоматолошки центар, проф д-р БОЈО АНДРЕСКИ Ул. „М.Х.Јасмин“ бб 10 % попуст на стоматолошки примарни и секундарни услуги www.eurmdentalcenter.mk Студио „ФИГУРЕЛА“ 10% попуст ул. „Орце Николов“ бр. 68 тел. 02/60-90-610 www.studiofigurella.mk Салон за естетика „БЕЛИСИМА“ 10% - 30% попуст Бул. „Јане Сандански“ бр.15-1/3 тел. 070/398-829 Модно студио „ФРАН“ 10% попуст ул. „Васил Главинов“ 3/5 тел. 070/630-306 www.fran.mk Центар за масажа„ФИЗИОМЕД“ 10% попуст ул. „Киро Крстевски-Платник“ бр. 11/2-8 тел. 070/588-562

П.З.У „Д-р КРИСТИЈАН“ Попуст: 15% попуст Ул.1 бр.4 Бардовци - Скопје 071 350 - 394 Центар за слабеење, фризерски и козметички услуги „СИЛУЕТИ“ 10% попуст Салон Скопје Центар Ул. „Васил Главинов“ 7б тел. 02/31-31-313 Салон Скопје - Сити Мол II кат тел. 078/334-304 www.silhouette.com.mk Фитнес центар „ФИТНЕС РЕВОЛУЦИЈА“ 10% попуст ул. „Мајка Тереза“ бр. 60 078/301-791

Природни козметички производи „HEMEL “ 10% попуст ТЦ „Веро Центар “ www.hemel.mk Очна оптика „ГЕТАЛДУС’ 10% попуст и бесплатен преглед „Камени Мост“ (зграда Ибнипајко) тел. 02/31-15-607; 078/393-032 Тафталиџе тел. 02/32-22-190; 078/393-267 Градски Трговски Центар (Златарска улица) тел. 02/3 224 629; 078/393-033 ТЦ Бисер тел. 02/2452-052; 078/393-056 Драчево тел. 078/393-365

КИНА, ФЕСТИВАЛИ, НАСТАНИ... Креативен центар „МАЛИ КРЕАТИВЦИ“ 15% попуст Ул. „Миле Поп Јорданов“ бр.50А Тел. 02/30-84-675

НАЕМ НА ВОЗИЛО „СЕТКОМ РЕНТ А КАР“ Попуст: 20% попуст во сезона (пролет и лето), 25% попуст вон сезона (есен и зима) Бул.„Александар Македонски“ бб (Хотел Континентал) Бул. „Александар Македонски“ бб - Скопје www.setkom-rent.com.mk/

6

06.2019

EUROPCAR 15% попуст за наем на возило каде било во светот Скопје: хотел „Алек. Палас“, аеродром „Алек. Велики“ и Охрид: хотел „Метропол“, Аеродром „Св. Апостол Павле“ и Тетово тел. 02/ 3091-141 www.europcar.com.mk Резервација на наведените тел. броеви или веб-страницата. Во графата promotional/contract, АМСМ-членовите задолжително го внесуваат кодот 421918881


ОХРИД ХОТЕЛИ и РЕСТОРАНИ Хотел „АЛЕКСАНДРИЈА“ 10% попуст ул. „Коста Абраш“ бб тел. 046/258-860, 258-861 www.hotelaleksandrija.com.mk Хотел „ПЕЛА“ 10% попуст за сместување населба „Св.Стефан“ бб тел. 046/230-420 тел. 046/230-421 www.hotelpela.com.mk

Хотел „ТИНО“ 10% попуст кеј „Маршал Тито“ бр.55 тел. 046/261-665, 230-450 www.hoteltino.com.mk

Ресторан „Св. СОФИЈА“ 10% попуст ул. „Цар Самоил“ бр.88 тел. 046/267-403 www.restoransvetasofija.com.mk

Пицерија „НЕМО“ 10% попуст ул. „Цар Самоил“ бб. тел. 046/253-355 www.pizzanemo.com

ШОПИНГ Спортска опрема и обувки „SPORT M“ 10% попуст ул. Св. „Климент Охридски“ тел: 046/250-270 Sport M 2– ул. Св. „Климент Охридски“, тел: 046/230-174 www.sport-m.com.mk

Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Очна оптика „ГЕТАЛДУС’ 10% попуст и бесплатен преглед Ул. „7 Ноември“ бр. 179 (скалеста зграда) тел. 046/266-717; 075/289-404

ХЕМИСКО ЧИСТЕЊЕ И ВОДЕНО ПЕРЕЊЕ Авто перална „К&М’ •Комплетно перење на автомобилот 150ден •Хемиско чистење на автомобил 2500 ден. •30% попуст на полирање на автомобил. Ул. Страшо Пинџур бр.10 076/776-900

Специјализирани продавници за ортопедски помагала, спорт, фитнес, рехабилитација „MEDICUS HELP“

10% попуст

Гоце Делчев бб (ЈЗО Св. Еразмо) Тел: 046 / 271 005 Моб: 070 / 346 440 www.medicushelp.com.mk

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА Авто делови „MEGA AUTO PARTS“

10% попуст -Булевар Железничка бб ,6000 Охрид, Македонија +389/ 72-225-111

Салон за пневматици „ТУБЕЛЕС“ 30% попуст на гуми и 20% попуст на услуги -Ул. Абас Емин бр. 49 046/264-647

АМСМ Партнер - Попуст за членови!

06.2019

7


СТРУМИЦА ХОТЕЛИ

ПРОЕКТИРАЊЕ И ДИЗАЈН Салон за железарија и санитарија „ЏИДАЛО“ 5% попуст ул. „Маршал Тито“ бр.51 тел. 034/348-440

Мотел-ресторан „ПОДГОРСКИ АН“ 10% за сместување, 5% за угостителските услуги с. „Колешино“ тел. 034/351-100 ШОПИНГ Сервис „МАНИ“ 10% попуст за сервис на климауреди за автомобили ул. „Климент Охридски“ бр. 105 тел. 078/432-141, 075/432-474

Спортска опрема и обувки „SPORT M“ 10% попуст adidas shop – ул. „Маршал Тито“ бр.44, тел: 034/320-451 Sport M – ул. „Ленинова“ бр. 44-36/1, ТЦ „Глобал“ тел: 034/374-787 www.sport-m.com.mk

Спортска опрема и обувки „SPORT VISION“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман,попустот не важи во аутлетите. Ул. „Ленинова“ бр.44 ГТЦ Глобал тел.: 076/311-034 www.sportvision.mk

Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Очна оптика „ГЕТАЛДУС’ 10% попуст и бесплатен преглед Ул. „Гоце Делчев“ бб (бараките спроти поранешна Иднина) тел. 034 /323-112; 078 /568-247

Специјализирани продавници за ортопедски помагала, спорт, фитнес, рехабилитација „MEDICUS HELP“

10% попуст

Маршал Тито бр.1 Тел: 034 / 340 900 Моб: 071 / 342 103 www.medicushelp.com.mk

НЕГОТИНО

КРУШЕВО ХОТЕЛ - Крушево

ШОПИНГ

АВТО СЕРВИС КАЛЕШ

Хотел „МОНТАНА ПАЛАС“ 10% попуст на хотелско сместување ул. „Питу Гули“ бб тел. 048/477-121 факс: 048/477-680 www.montanapalas.com.mk

Авто сервис „КАЛЕШ“ 20% попуст на работна рака во сервис ул. „ЈНА“ бр. 35 тел. 075/420-888

ГОСТИВАР ШОПИНГ

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Спортска опрема и обувки „SPORT VISION“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман,попустот не важи во аутлетите. ул. Плоштад „Маршал Тито“ ББ тел.: 071/209-034 www.sportvision.mk

8

06.2019

Специјализирани продавници за ортопедски помагала, спорт, фитнес, рехабилитација „MEDICUS HELP“

10% попуст

М. Чеде Филиповски бр. 242 Тел: 042 / 219 948 Моб: 071 / 225 661 www.medicushelp.com.mk


КУМАНОВО ШОПИНГ

ХОТЕЛИ и РЕСТОРАНИ Хотел-ресторан „ХАРМОНИЈА“ 10% попуст „Долно Којнаре“ ул. „1“ бр.93 тел. 070/211-860

Спортска опрема и обувки „SPORT VISION“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман,попустот не важи во аутлетите. Ул. „Моша Пијаде“ бр.14 ТЦ Сума тел.: 075/268-129 Салон за чевли „ПОМПА“ 5% попуст ул. „Народна револуција“ бр.51

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Очна оптика „ГЕТАЛДУС’ 10% попуст и бесплатен преглед Ул. „Народна Револуција“ бр. 18 тел. 031/ 420-783; 078/ 278-017

Бутик „СТАЛ“ 10%-15% попуст ул. „Кирил и Методиј“ 1А

Специјализирани продавници за ортопедски помагала, спорт, фитнес, рехабилитација „MEDICUS HELP“

10% попуст

11 Октомври бр. 1А Тел: 031 / 419 077 Моб: 070 / 291 819 www.medicushelp.com.mk

Продавница за чевли„БИАНА“ 5% попуст ул. „Доне Божинов“ бр. 18 „ПСИХОМОДУС ЛМ“ психолошки советувања 15% попуст ул. „Фетка Наскова“ 11/1

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА Салон за пневматици и фелни „МОТОЦЕНТАР“ 30% попуст на гуми ул.Козјачка бр.38 С.Доброшане www.motocentar.com.mk

Бутик за деца „МАРТАС“ 5% попуст ул. „Илинденска“ бр. 40 тел. 031/430-405

Авто делови „MEGA AUTO PARTS“ 10% попуст ул. Доне Божинов 43 Тел: 031/432-241

Бутик „ФОБО - ИВАНИ“ 10% попуст ул. „Илинденска“ бр.72 тел. 070/313-505

ВИНИЦА ШОПИНГ

ПРОЕКТИРАЊЕ И ДИЗАЈН Градежни материјали„МЕЛАРЕД“ 10% попуст ул. „Страшо Пинџур“ бр.7 Виница тел.070/533-918, 033/363-314 www.melared.mk „АНТИДА ПОКС“ Попуст: 5 % попустУл.„Ванчо Прке“ бр. 8 Виница078/447-881

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА „САНИ - КАР“

„ЈУРОП-92“

Авто делови „САНИ - КАР“ 5% попуст ул. „Браќа Миладинови“ бр. 45 тел. 076/951-250, 071/913-913 Авто делови „ЈУРОП-92“ 5% попуст ул. „Илинденска“ бб тел. 070/ 213-144, 033/ 364-120

Проектирање, дизајн и производство на мебел „ПАМИ-ТРЕЈД“ 5% попуст ул. „Климент Охридски“ бр. 11 тел. 070/318-923, 078/318-923 Санитарија „ОСКА - ПРОМ“ 10% попуст ул. „Страшо Пинџур“ бр.3 тел. 033/363-841 Автоделови и козметика Железарија, електроматеријали, делови, инструменти и опрема, водоводна опрема и материјали „ЅУБЕКС“Попуст: 10% попуст на целиот асортиманУл.„Илинденска“ бр. 41 б Виница033/ 360 - 915

АМСМ Партнер - Попуст за членови!

06.2019

9


ПРИЛЕП ХОТЕЛИ Хотел „КРИСТАЛ ПАЛАС“ 10% попуст ул. „Ленин“ бр.184 тел. 048/418-050 факс: 048/418-060 www.kp.mk

Хотел „САЛИДА“ 10% за сместување и 5% попуст за угостителските услуги „Иво Лола Рибар“ бб тел. 048/400-333 факс: 048/400-444 www.hotelsalida.com.mk

Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk

Бензинска станица „БМ ОИЛ“ Попуст 1,5 денари за литар гориво и бесплатна БМ ОИЛ клуб картичка Бул. „Гоце Делчев“ бб тел. 048/423-262

ШОПИНГ

Бижутерија „КОЛОСЕУМ ЕКСКЛУЗИВ“наспроти градскиот саат 10% попуст Ул. Јане Сандански бр. 8 тел. 077/851-500

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Очна оптика „ГЕТАЛДУС“ 10% попуст и бесплатен преглед Ул. „Гоце Делчев“ бр.60 тел. 048/424 694; 078/ 393 037

Превоз во земјата и во странство „РОМАН“ 10% попуст Ул. Илија Василевски бр.12 тел. 075/259-499, тел. 048/430-001 www.roman.com.mk Спортска опрема и обувки „SPORT VISION“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман,попустот не важи во аутлетите. Бул. „Маршал Тито“ бр.36-Б тел.: 075/411-124 www.sportvision.mk

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА

Авто делови „МАТАДОР“ 10% попуст ул. „Сотка Георгиевски“ бр.63 тел. 048/416-960 Салон за пневматици и фелни „МОТОЦЕНТАР“ 30% попуст на гуми Бул.Александар Македонски бр.580 (на влезот после Lukoil) www.motocentar.com.mk

ТУРИСТИЧКИ АГЕНЦИИ Туристичка агенција „BALKAN FUN“ 7 % на аранжмани, Ул. 11 Октомври бр. 11А Тел. 078 385 915 www.balkanfun.mk

10

06.2019

Салон за пневматици „УНИ РОЈАЛ“ 35% попуст на зимски гуми, 10% попуст на резервни делови, бесплатна работна рака за ситна поправка на возилото со купени авто делови Ул. „Александар Македонски“ бр. 458 тел. 048/413-389 www.uniroyal.mk


ТЕТОВО РЕСТОРАНИ Ресторан „ТЕТОЕЦ“ 10% попуст „Ајдучко Маало“ тел. 044/613-111

Ресторан „БЕЛА МИА“ 10% попуст ул. „Гоце Делчев“ бр. 108 тел. 044/331-332, 070/224-554

Компјутери и сервис „ГИМЕКС“ 5% попуст на производите 10% попуст на услугите „Веро“ Тетово ул. „133“ бр. 7 www.gimex.com.mk

Бои и лакови „ДАРЕ ПРОМЕТ“ 10% попуст на производите на JUB и HELIOS ул.„120“ бр.10 Бои и лакови „ДАРАКОМ“ 5% попуст ул. „Благоја Тоска“ бр. 112 ул. „Маршал Тито“ бр. 136/3

ШОПИНГ

ТП „АЦКО КВ ТРАНС“ 10% попуст за превоз на патници ул. „Вера Циривири“ бр.14 тел. 070/555-121, 072/246-661 Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk

Оптика „ЈОВАНОВСКИ“ 15% попуст ул. „Благоја Тоска“ бр.218 Спортска опрема и обувки „SPORT VISION“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман,попустот не важи во аутлетите. Ул. „Маршал Тито“ Палма мол тел.: 076/350-561 www.sportvision.mk

„ДАРАКОМ“ бои и лакови

Цвеќарница „МИМИ“ 10%-20% попуст ул. „Благоја Тоска“ бр.43 тел. 078/447-708 Бутик „ЏУДО“ 7% попуст ул.„Тодор Ципоски Мерџан“ бр. 6 тел. 044 336-760 Бутик за чевли „МАРКЕТИНГ МИКС“ (ЏУДО) 10% попуст ул. „Страшо Пинџур“ бр.75 тел. 044/336-760 Спортска опрема и обувки „SPORT REALITY“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман Ул. „Маршал Тито“ бр. 1 тел.: 075/ 297-057 ул. Скопски пат бр. 8 / лок. ФФ16 ТЦ Палма Мол

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА Вулканизер „СЕМПЕРИТ ПЛУС“ 20% попуст на работна рака ул. „Маршал Тито“ бб - Тетово тел. 070/628-540 Авто сервис „ТИМУР“ 5%-10% попуст ул. „Косовска“ бр.14 тел. 070/422-116, 070/465-668 Сервис „АВТО ЧАЈКА“ 10% попуст на лимаро-фарбарски услуги и хемиско чистење ул. „Маршал Тито“ бб www.avtocajka.com.mk

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Очна оптика „ГЕТАЛДУС’ 10% попуст и бесплатен преглед Ул. „Тодор Ципоски Мерџан“ тел. 044/336-314

Авто сервис „ОТО БМВ КУЈТИМ“ 20% попуст на работна рака ул. „Индустриска“ бб - Тетово тел. 070/209-875 Авто сервис „ЦЕНТРУМ СЕРВИС“ 10% попуст на работна рака ул. „Маршал Тито “бб - Тетово тел. 044/351-811 www.centrum.com.mk Авто сервис „СПЕКТРУМ СЕРВИС“ 10% попуст на делови и 20% попуст на работна рака ул. „Маршал Тито’ бб - Тетово тел. 044/342-500 Авто делови „MEGA AUTO PARTS“ 10% попуст ул. Илинденска бб Тел: 071/222-027

АМСМ Партнер - Попуст за членови!

06.2019

11


ГЕВГЕЛИЈА ШОПИНГ Железарија „ИНТЕР КОМЕРЦ“ 5% попуст ул. „7-ми Ноември“ тел. 034/213-872

Фотостудио „СПЕКТАР КМ“ 10% попуст ул. „7 Ноември“бр. 45 тел. 034/213-996 070/433-702

Бутик „РОСИ“ 10% попуст ул. „Маршал Тито“ бб тел. 034/214-323

Продажба и сервис на компјутери и компјутерска опрема, канцелариск и школски материјал, производство на термални и адинг ролни „ВАНТОНИ“ 2 % попуст на компјутерска опрема, 10 % попуст на канцелариски материјал Ул.„Ристо Фаршини“ бр.20 тел. 034/215-665

Бела техника, мебел, греење и климатизација „ЏИВИ“ 3% попуст за плаќање во готово и бесплатна достава ул. „Железничка“ б.б. тел. 034/214-299 www.jivi.mk

Оптика „ОМЕГА-В“ 10% попуст Ул. „7ми ноември“ бр.2 034/550-229, 078/443-550

Авто школа „СТИЛ“ Обука за а, б, ц и е категорија 10% попуст ул. „Љубљанска“ бр.13 тел. 034/215-512 070/528-170

Изработка на уникатен накит , откуп и поправка „ГОЛДЕН ХИТ “ 10 % попуст Ул. „Димитар Влахов“ бб 075/943-348

Бутик за детска облека „ЕЛЕНА КИДС“ 10% попуст Ул.„Слободан Митров Данко“ бр.91 Тел.034/611-568, 075/481-588

Трговија на мало со метална стока, бои и стакло во специјализирани продавници „ИЦЕ“ 5% попуст Ул. „Деко Ковачев“ бр.11 Тел.034/211-859 Бутик „МАГНОЛИА“ 10% попуст Ул.„Самоилова“ бр.29 Тел. 077/812-360 Продажба на опрема и храна за миленици „HAPPY PETS“ 10% попуст Ул.„Таља Бикова“ бр.7 Тел. 078/849-534

Салон за мебел „ЈОСИФ КОМЕРЦ “ 5% попуст Ул. „Маршал Тито“ бр.128 Тел.034/213-869 E-mail: josifkomerc@yahoo.com Дукан за електроматеријали и рзсвета „ЗАРЕ КОМЕРЦ“ 5% попуст Ул.Маршал Тито 107 071/207-710, 034/212-939

ПРОЕКТИРАЊЕ И ДИЗАЈН

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Стоматолошка ординација „ДЕНТИЦИЈА“ 10% попуст ул. „Ѓорѓи Велков“ бр.6 тел. 034/215-319, 075/500-502 ПРОЕКТИРАЊЕ И ДИЗАЈН Плочки „ИНТЕР КОРНИ“ 7% попуст ул. „7 Ноември“ бб тел. 034/213-591, 216-591

ПВЦ столарија „НИКИ“ 10% попуст ул. „Страшо Пинџур“ бр.5 тел. 034/222-560 „Маршал Тито“- Богданци Железарија „РИ-НА КОМ“ 7% попуст ул. „Момински пат“ бр.41 тел. 034/217-666

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА Авто сервис „ФОРС ПЛУС“ 10% попуст на делови 20% попуст на услуга Ул. „Борис Кидрич„ бб тел: 034/211-866 070/218-367 www.forsplus.mk

12

06.2019

Авто делови „ИВИ“ 5% попуст ул. „Гевгелиски партизански одреди“ бр.34


БИТОЛА ХОТЕЛИ и РЕСТОРАНИ

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Ресторан-пицерија „КОРЗО“ 10% попуст (попустот не важи за семејни веселби)

ул. „Маршал Тито“ бр.95 тел. 047/241-888 www.restaurantkorzo.com Хотел-ресторан „КАПРИ“ 10% попуст нас. „Довлеџик“ тел. 047/256-500

АНИМА ПЛУС

Аптека „ХИГИЈА ФАРМ “ 5% попуст на козметика и витамини (ОТЦ програма), 10% попуст за производи од галенската лабораторија на „Хигија фарм“ и 10% на „Хигија козметика“ ул. „Скопска“ бр.17 тел. 047/202-208 Фитнес, пилатес и зумба „АНИМА ПЛУС“ 10 % попуст (во хотел Епинал) Специјализирани продавници за ортопедски помагала, спорт, фитнес, рехабилитација „MEDICUS HELP“

10% попуст

ул. Маршал Тито бр. 113 (Широк Сокак) Тел: 046 / 271 005 Моб: 070 / 346 440 www.medicushelp.com.mk

ШОПИНГ

Продавница „БОХЕМИА“ 5% попуст ул. „Ј. Јосифовски“ бб тел.047/237-496

Спортска опрема и обувки „SPORT VISION“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман,попустот не важи во аутлетите. Ул. „Димитар Илиевски- Мурато“ бр 2 лок 1 тел.: 076/344-100 www.sportvision.mk Очна оптика „ГЕТАЛДУС’ 10% попуст и бесплатен преглед Ул. Јорго Осман бр.10 (наспроти саат кулата) тел. 047/ 233-899; 078/393-035 Клуч сервис „ТОШЕВИ“ ул. „П.П.Његош“ бр.133 10% попуст за автомобилски клучарски услуги тел. 047/237-181, 070/237-181 www.tosevi.com.mk

Бутик за долна облека „ВЕЛИСИА“

Бутик за долна облека „ВЕЛИСИА“ 5% попуст ул. „Маршал Тито“ бр.134 Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА

Бутик „ВЕЛВЕТ“ 10% попуст ул. „Маршал Тито“ бр. 40 тел. 047/241-900 Продавница за детски колички и детски авто седишта „BABY BLU“ 10 % на авто седишта ул. „Столарска“ бб Продавница за сребро

„SILVER MOON“

Бутик „БИНЈАПИ МОДА“

„SILVER MOON“

10 % попуст ул. „Широк сокак“ (до хотел Епинал) 075/225-090

Бутик „БИНЈАПИ МОДА“ 10% попуст ул. „Ордан Николов“ бр. 53

ХЕМИСКО ЧИСТЕЊЕ И ВОДЕНО ПЕРЕЊЕ

Салон за пневматици и фелни „МОТОЦЕНТАР“ 30% попуст на гуми ул.„Краварски пат“ бб www.motocentar.com.mk

Авто перална „ЦЕНТАР“ 10% попуст нас. „Довлеџик“ тел. 047/256-500

КИЧЕВО РЕСТОРАНИ СТАРА КУЌА 2008 ШОПИНГ ВАШЕ ТАКСИ

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА Ресторан „СТАРА КУЌА 2008“ 5% попуст „Магистрален пат“ бб (АМД Кичево) Такси „ВАШЕ ТАКСИ“ 5% попуст ул. „4 Јули“ бб тел. 15 555 Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk

Авто делови „MEGA AUTO PARTS“ 10% попуст

-Магистрален пат бр.34, 6250 Кичево, Македонија +389/ 76-277-111

Компјутерка опрема, карго експрес и фискални апарати „СПИКОМП“ 5% попуст ул. „Борис Кидрич“ бб тел. 045/222-699 АМСМ Партнер - Попуст за членови!

06.2019

13


ШТИП ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА

ШОПИНГ Очна оптика „ГЕТАЛДУС’ 10% попуст и бесплатен преглед Ул. „Тошо Арсов“ бр. 14 тел. 032/397-337; 078/393-036

Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА

Спортска опрема и обувки „SPORT VISION“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман,попустот не важи во аутлетите. Ул. „Карл Маркс“ бр. 60 лок. 1 тел.: 076/339-986

Салон за пневматици и фелни „МОТОЦЕНТАР“ 30% попуст на гуми ул. Индустриска Зона Македонка 65/8 www.motocentar.com.mk

www.sportvision.mk

Специјализирани продавници за ортопедски помагала, спорт, фитнес, рехабилитација „MEDICUS HELP“

10% попуст

Кеј Маршал Тито бр. 144 Тел: 032 / 382 070 Моб: 072 / 309 866 www.medicushelp.com.mk

ВЕЛЕС РЕСТОРАНИ и КАФУЛИЊА Гостилниц „ХАЈДУК Гостилница ИНЃИЛИЗОВ“ „ХАЈДУК 10% попуст ИНЃИЛИЗОВ“ ул. „Петре Прличко“ бр.1 Тел. 043/233-350 ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Ординација за дијагностика и третман на болести на уво, нос и грло „ПЗУ ЗОГРАФСКИ“ 10% за сите основни и специјалистички прегледи ул. „Владимир Назор“ бр.41 тел. 070/375-001, 043/222-511

ШОПИНГ

Очна оптика „ГЕТАЛДУС’ 10% попуст и бесплатен преглед Ул. „8-ми Септември“ бр. 160 (Маршал Тито) тел. 043/231-733; 078/393-082

Спортска опрема и обувки „SPORT M“ 10% попуст ул. „Благој Ѓорев“ бр. 67а, тел: 043/225-201 ул. Благој Ѓорев бб, тел: 043/242-656 www.sport-m.com.mk

Автоперална „ТАВЕКО“ 15% попуст нас.Речани тел. 070/216-809 Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА

Спортска опрема и обувки „SPORT REALITY“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман Ул. „8 Септември“ бр. 40 тел.: 070/ 383-865

Салон за пневматици „ДОМИНИК“ 30% попуст на сите видови гуми и 10% попуст на работна рака Ул. Академик Панчо Дачев бр.73 тел. 075/216-044

МАВРОВО ХОТЕЛ - Маврово Хотел „АЛПИНА“ 10% попуст тел. 042 388-024 www.hotelalpinamavrovo.com www.nehartravel.com.mk

14

06.2019

Хотел „РАДИКА“ с.Леуново-Маврово 10% попуст на пансионски услуги Тел. 042 22 33 00 Тел. 075 325 306 info@radika.com.mk www.radika.com.mk


КАВАДАРЦИ РЕСТОРАНИ

ШОПИНГ

Ресторан Ресторан „ЛС КВАРТУМ“ „ЛС КВАРТУМ“ 10% попуст спортска сала „Јасмин“ тел. 043 415-755

Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА

Бутик за чевли „ХИТ ШУС - Р“ 5% попуст ул. „Шишка“ бб тел. 043/418-550

Очна оптика „ГЕТАЛДУС’ 10% попуст и бесплатен преглед Ул. „Едвард Кардељ“ бр. 13 тел. 043/420-934; 078/393-054

Спортска опрема и обувки „SPORT M“ 10% попуст ул. „Илинденска“ бр.60, тел: 043/365-838 www.sport-m.com.mk

Специјализирани продавници за ортопедски помагала, спорт, фитнес, рехабилитација „MEDICUS HELP“

10% попуст

ЈНА бр. 42 Тел: 043 / 411 520 Моб: 072 / 309 865 www.medicushelp.com.mk

СТРУГА ХОТЕЛИ и РЕСТОРАНИ

ШОПИНГ Ресторан „КУТМИЧЕВИЦА“

Ресторан „Св. НИКОЛА“ 5% попуст ул. „Гоце Делчев“ бр.88 тел. 070 362-720 Пицерија „АНГЕЛА“ 10% попуст ул. „Димитар Влахов“ бр.2 (на кејот на реката Црн Дрим) тел. 046/786-242 Хотел „БИСЕР“ - с.Калишта 10% попуст тел. 046 785-700, 046 780-010 www.hotelbiser.com.mk

Ресторан „АВОН“ 10% попуст ул. „ЈНА“ бб тел. 046 786-440

Ресторан „КУТМИЧЕВИЦА“ 10% попуст Вевчани Република Македонија тел. 046 798 626, 071 273 087 e-mail: kutmicevica@yahoo.com Спортска опрема и обувки „SPORT M“ 10% попуст ул. Маршал Тито бр.1, тел: 046/791 532 www.sport-m.com.mk

„РАНДЕМ“ 10% попуст на опрема за видео надзор и 10% попуст на опрема за обезбедување ул. „Мирче Ацев“ бр.5а

Ресторан „АНТИКА“ 10% попуст кеј „Борис Кидрич“ бр. 34 тел. 046/783-468 Хотел „МОНТЕНЕГРО“ 10% попуст (за сместување по лице) тел. 046 780-330 www.hotelmontenegro.mk

Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk

Спортска опрема и обувки „SPORT REALITY“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман Ул. „Маршал Тито“ бр. 101 Комплекс Рамо 2 тел.: 070/ 338-166

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА

АВТО ДЕЛОВИ, СЕРВИС И КОЗМЕТИКА Авто делови „MEGA AUTO PARTS“ 10% попуст

Фризерски салон „САРА СТАЈЛ“ 10% попуст ул. „Македонска“ бр.12 тел. 078/336-567, 046/788-125

-Мислесевски пат бр.13, 6330 Струга, Македонија +389/ 71-277-111

КОЧАНИ

РАДОВИШ ШОПИНГ

ШОПИНГ Книжарница „ПРОСВЕТНО ДЕЛО“ 15% попуст во сите книжари на Просветно Дело www.prosvetnodelo.com.mk

Спортска опрема и обувки „SPORT REALITY“ 10% попуст на сите цени на целиот асортиман Ул. „Стево Теодосиевски“ бр. 23 влез 4 АМСМ Партнер - Попуст за членови!

06.2019

15


06.2019

Profile for AMSM

АМСМ КЛУБ МОБИЛИТИ ЈУЛИ-АВГУСТ 2019 бр.40 електронско  

АМСМ КЛУБ МОБИЛИТИ ЈУЛИ-АВГУСТ 2019 бр.40 електронско  

Profile for amsm5
Advertisement