Ampol-Merol Katalog Wiosna 2023

Page 1

Wiosna 2023

Kompleksowe zaopatrzenie rolnictwa
Produkty i technologie w trosce o naturę

W plebiscycie Izydory

Produkt Przyjazny dla Rolnika 2023 w kategorii „Hodowla i nasiennictwo roślin”

startuje…

• pszenica ozima o rewelacyjnych parametrach

• ulubiona odmiana tysięcy rolników w Polsce

• idealna na krajowe gleby

• za siew odpłaca się rekordowym plonem

Doceniamy ją My, WY - Izydory! Zapraszamy do głosowania

Szanowni Państwo,

wspólnie wchodzimy w nowy sezon. Przed nami kolejne wyzwania i konfrontacja z nieprzewidywalną naturą. Analiza sytuacji rynkowej skłoniła nas do kilku wniosków. Przede wszystkim inwestujemy w wysokiej jakości kwalifikowany materiał siewny, którego parametry pozwolą na osiąganie rekordowych plonów z hektara. Są to odmiany wyjątkowo odporne na warunki stresowe i choroby. W tym roku marka własna firmy Ampol-Merol – Nasze Nasiona® –obchodzi 10-lecie. Z tej okazji prezentujemy Państwu odmiany, które będą hitami tego sezonu. Na szczególną uwagę zasługuje pszenica ozima RGT Diplom, która została nominowana w plebiscycie Izydory 2023. W związku z tym zapraszamy Państwa do oddania głosów na produkt, który pokazał już swoje niezwykłe możliwości, a także zdobył zaufanie rolników w setkach gospodarstw na terenie kraju.

Kolejny wniosek, jaki się nasuwa, to rozwój gospodarstw bazujący na biologizacji rolnictwa. Mikrobiologia pokazuje nam niezwykłe możliwości grzybów i bakterii. Ich działanie jest nieocenione nie tylko dla polskich upraw, ale również gleb. W najbliższym sezonie rekomendujemy takie produkty biologiczne jak: Novobakt AzoFosfo, Novobakt Azo+, Synergia® Split i Synergia® Blue. Zapraszamy do lektury artykułów, z których dowiecie się Państwo, jak istotne jest zastosowanie produktów biologicznych na polskich plantacjach.

Trzecim czynnikiem warunkującym powodzenie sezonu jest odpowiednie nawożenie, a także ochrona z uwzględnieniem założeń Zielonego Ładu. W związku z tym, że narzuca on ograniczenia co do stosowania określonych grup substancji czynnych, przypominamy, że w opracowaniu skutecznych technologii ochrony pomogą jak zawsze nasi eksperci i doradcy terenowi. Nieocenione będą również schematy ochrony i nawożenia, które bazują na produktach najwyższej jakości, przetestowanych na naszych Demo Farmach na terenie całej Polski.

Powyższe wnioski wyznaczają cele, które będziemy realizować wspólnie z Państwem, w Waszych gospodarstwach. Życzymy Wszystkim naszym Klientom, aby lektura najnowszego katalogu Wiosna 2023 stała się inspiracją do podejmowania nowych wyzwań i osiągania możliwie najwyższych plonów.

04 Novobakt – czerpanie profitu z natury, Artur Kleina

08 Gospodaruj zgodnie z naturą, mgr inż. Grzegorz Kopeć

12 Biologizacja rolnictwa – Tu i Teraz, mgr inż. Jakub Kopeć

16 Hybrydowa ochrona roślin, dr hab. Łukasz Sobiech

18 Skuteczna ochrona w rozwiązaniach hybrydowych, mgr inż. Grzegorz Kopeć

20 Naturalny azot w glebie - rośliny bobowate w płodozmianie, mgr inż. Grzegorz Kopeć

25 Słonecznik - wykorzystanie i korzyści z uprawy, Bernadetta Ryńska

26 Express SX 50 SG - nowy herbicyd na chwasty dwuliścienne w słoneczniku, mgr inż. Grzegorz Kopeć

28 MacroSpeed® Green - magnez i siarka zamknięte w granuli

ZBOŻA

32 Wybór jest jeden - 10 lat marki Nasze Nasiona® – wywiad z Dyrektorem Łukaszem Winieckim, mgr inż. Krzysztof Lachutta

36 Odmiany zbóż jarych

42 Ochrona zbóż

61 Nawożenie zbóż

64 Nawożenie dolistne zbóż

KUKURYDZA 68

Prezes Zarządu

Ampol-Merol

93 Ochrona rzepaku

96 Nawożenie rzepaku

98 Nawożenie dolistne rzepaku

BURAK CUKROWY

100 Ochrona buraka cukrowego

ZIEMNIAK 106

138 Optymalna pasza objętościowa, czyli kiszonka traw z lucerną, Wojciech Lewandowski

146 Demo Farma

152 Skup płodów rolnych Ampol-Merol

153 Oddziały handlowe Ampol-Merol

Spis treści
Odmiany kukurydzy
Ochrona kukurydzy
Nawożenie kukurydzy
Nawożenie dolistne kukurydzy RZEPAK 88 Odmiany rzepaku
80
83
86
102 Nawożenie buraka cukrowego
104 Nawożenie dolistne buraka cukrowego
Ochrona
ziemniaka
108 Nawożenie ziemniaka
110 Nawożenie dolistne ziemniaka

Novobakt – czerpanie profitu z natury

W ostatnim czasie często rozważamy wpływ mikroorganizmów na uprawę roślin.

Pomimo ich występowania w glebie nie wszystkie składniki odżywcze są dostępne dla roślin.

Jako przykład może posłużyć fosfor, który pomimo wysokiej zawartości, w większej części występuje w formie nieprzyswajalnej.

Rozwiązaniem może być zastosowanie dodatkowego nawozu o wysokiej zawartości fosforu przyswajalnego lub też biologiczna alternatywa w postaci mikroorganizmów mających zdolność do przekształcania fosforu do form dostępnych dla roślin. Proces ten jest szeroko opisany w publikacjach naukowych i literaturze, a mikroorganizmy najlepiej poznane i wysokiej skuteczności to np. Bacillus megaterium, Bacillus cereus, Bacillus subtillis, Pseudomonas fluorescens, Rhizobium leguminosarum, Peanibacillus polymyxa

Kolejny z makroelementów, który jest kluczowym w warunkowaniu ilości i jakości plonu, jest azot. Z powodu obowiązujących regulacji i ustaw rolnik jest zmuszony do redukcji stosowania nawozów syntetycznych zawierających azot.

Czy istnieje sposób, który pozwoli na zmniejszenie użycia nawozów syntetycznych, jednocześnie dostarczając azot w niezbędnej ilości? Z ratunkiem przychodzą tutaj mikroorganizmy wiążące wolny azot. Efektywność bakterii wiążących wolny azot średnio waha się w granicach 20-30 kg czystego azotu związanego na hektar uprawy. Bakterie wiążące wolny azot - występujące w glebie - należą głównie do grupy z rodzaju Azotobacter, Azospirillum, Bacillus, Rhizobium i Peanibacillus

Najwyższą wydajność w wiązaniu azotu wykazują enzymy nitrogenazy wytwarzane przez bakterie z rodzaju Azotobacter i Azopirillum. Faktem jest, że powyższe mikroorganizmy występują w glebach roślin uprawnych, jednakże ich populacja poprzez zabiegi agrotechniczne i agrochemiczne jest zbyt niska, aby mogły one efektywnie wykorzystywać azot z powietrza. Rozwiązaniem tego problemu jest uzupełnienie rodzimej populacji mikroorganizmów, dzięki czemu wzrasta wydajność wiązania wolnego azotu.

4
Artur

Preparaty mikrobiologiczne stanowią idealne rozwiązanie na stawiane wyzwania z ograniczeniem stosowania nawozów syntetycznych. Najwyższą skutecznością będą charakteryzować się biopreparaty, które powstały na bazie mikroorganizmów wyizolowanych z polskich gleb. Mikroorganizmy takie będą uzupełniać rodzimą mikroflorę, nie będą jej zaburzać oraz będą miały małą ilość naturalnych wrogów. Dodatkowo będą dobrze przystosowane do charakterystyki ziem polskich, jak np. pH, źródło węgla, temperatury itd. Wprowadzanie gatunków obcych może się okazać zbędnym wydatkiem, gdyż takie mikroorganizmy często nie są przystosowane do naszego klimatu i roślin uprawnych.

Firma BGD Lab, połączyła najbardziej efektywne mikroorganizmy w preparacie Novobakt AzoFosfo, dzięki czemu gotową mieszaninę bakterii solibilizujących fosfor (Bacillus megaterium) oraz bakterii wiążących wolny azot (Azotobacter chroococcum i Azospirillum lipoferum) można aplikować w jednym zabiegu. Bakterie pochodzą z polskich gleb, co daje wyższą efektywność kolonizacji i adaptacji mikroorganizmów do naszego środowiska glebowego. Mikroorganizmy w preparacie tworzą konsorcjum (nie są antagonistyczne w stosunku do siebie), które zasiedlają ryzosferę korzeniową, gdzie nie tylko dostarczają roślinom makroelementów pozyskanych z powietrza czy gleby, ale również mikroelementów w postaci bakteryjnych chelatów. Dodatkowym atutem mikroorganizmów jest zdolność do wytwarzania fitohormonów wzrostu, dzięki czemu rośliny budują większy system korzeniowy i części nadziemnych. Budowanie systemu korzeniowego w początkowej fazie wzrostu uprawy jest kluczowe w warunkowaniu plonu oraz zdolności przetrwania w niekorzystnych warunkach środowiskowych, jak np. susza.

Preparaty zawierające mikroorganizmy glebowe powinny być aplikowane w dni pochmurne, w czasie deszczu, rosy lub w godzinach późno wieczornych, gdy wilgotność powietrza wzrasta. Powyższe warunki sprzyjają kolonizacji i przemieszczaniu się mikroorganizmów do i w glebie, dzięki czemu bakterie czy grzyby mogą zacząć swobodnie się rozwijać w swoim środowisku docelowym. Ważny jest też dobór kropli opryskiwacza, którym aplikujemy preparat z bakterii doglebowych. Im większa kropla, tym wyższe prawdopodobieństwo, że trafi do gleby.

Preparaty mikrobiologiczne wpisują się w narastający trend podążania za biologią roślin uprawnych, zachowania dobrostanu uprawy oraz wzbogacania gleb naturalnymi środkami. Zachowanie równowagi mikroorganizmów glebowych i racjonalne wsparcie upraw pomaga zwiększyć plon, jednocześnie ograniczając koszty produkcyjne.

5
Więcej
o produktach biologicznych na www.ampol-merol.pl

Podwójna moc z natury

• wiąże wolny azot z powietrza

• zwiększa odporność na stres

• zwiększa dostępność fosforu z gleby

• wspiera szybszy rozwój systemu korzeniowego

Z danych doświadczalnych można pozyskać

do 50 kg związanego azotu więcej

do 40 kg fosforu uwolnionego na 1 ha

Producent: BGD sp. z o.o. ul. Warszawska 49, 08-450 Łaskarzew www.bgdlab.pl 6

• preparat mikrobiologiczny

• stymulator wzrostu roślin, który znacząco poprawia właściwości gleby

• zwiększa dostępność składników pokarmowych z powietrza i gleby

• przyczynia się do większej ilości azotu i fosforu w podłożu

Skład

Wyselekcjonowane szczepy bakterii izolowane z polskich gleb, które wzbogacają mikroflorę.

Jedne z najlepiej poznanych i sprawdzonych bakterii od 50 lat – tutaj nie ma eksperymentów.

Łączna koncentracja nominalna bakterii 2x109 jtk/g.

Azospirillum lipoferum

Azotobacter chroococcum

Bacillus megaterium Jak

działa?

dodatkowy azot nawet do 50 kg/ha

STOSOWANIE

lepsza przyswajalność fosforu nawet o 30%

Zalecany oprysk średniokroplisty. Przygotowanie roztworu: wymaganą ilość preparatu wsypać do opryskiwacza i dopełnić określoną ilością wody. Stosowanie z innymi środkami agrochemicznymi tylko po wcześniejszej konsultacji z dostawcą. W przypadku zabiegu łączonego z środkami chemicznymi, preparat rozcieńczyć w zbiorniku opryskiwacza jako ostatni w cieczy roboczej. Preparat stosować w godzinach późno popołudniowych lub w dzień pochmurny. Występujące opady deszczu w trakcie zabiegu lub bezpośrednio po nim polepszają efekt przemieszczania się bakterii w glebie.

Uprawa Zalecana dawka preparatu Ilość zabiegów w okresie wegetacji Termin zabiegów (BBCH)

Zalecana ilość cieczy roboczej

Warzywa (burak ćwikłowy, czosnek, seler, brokuł, cebula biała, kapusta, kalafior, sałata, por, rzodkiew, marchew, pietruszka, burak cukrowy, pomidor)

produkt Polski, dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej

przyjazny dla środowiska i pożytecznych owadów

Wyłączny dystrybutor:

Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno

Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl

Zboża 250 g/ha 1-2 0-24; 25-31 200-400 l Rzepak 250 g/ha 1-2 0-18; 19-50 200-400 l Kukurydza 250-500 g/ha 1-2 0-11; 12-16 200-400 l Ziemniak 250 g/ha 1-2 0-24; 25-61 200-400 l
250-500 g/ha 2-3 Przed siewem
200-500 l
lub wysadzeniem rozsady do momentu zakrycia międzyrzędzi
7

Zgodnie z Naturą

Postępująca intensyfikacja produkcji roślinnej w krajach technologicznie rozwiniętych znacznie narusza równowagę w ekosystemach rolniczych.

Szczególnie odnosi się to do „żywotności – urodzajności gleby”, która jest siedliskiem dla roślin uprawnych. Notuje się, że z każdym rokiem spada w niej aktywność i jakość edafonu glebowego, co między innymi ma wpływ na tworzenie i zawartość próchnicy.

W Polsce taka sytuacja występuje również i ma szczególne nasilenie na glebach „słabych“, tzn. mało próchnicznych. Przeciętna jej zawartość waha się w szerokim przedziale od 0,5 (na glebach bielicowych-piaszczystych ) do 6% na glebach idealnych (rędziny, czarnoziemy, mady rzeczne).

Podsumowując, aż 56% powierzchni uprawowej w Polsce zawiera poniżej 2,0% próchnicy. Jest to najniższy poziom w UE, co jest bardzo niepokojące, szczególnie w dobie narastającej suszy, która ten areał corocznie powiększa.

Stąd też powstają trendy do tworzenia gospodarstw regeneratywnych, w których między innymi prawidłowa agrotechnika z wykorzystaniem racjonalnego płodozmianu - przy jednoczesnym wprowadzaniu bogatej masy organicznej - jest w stanie przerwać postępujący proces degradacji.

Niestety obecność samej masy organicznej nie daje rolnikowi gwarancji podwyższania jej urodzajności. Znaczącym czynnikiem wpływającym na jej wielkość jest obecność, jakość oraz aktywność życia biologicznego, jakim jest prawidłowo rozwijający się edafon. W jego skład wchodzą: najbardziej liczne bakterie, grzyby, glony, nicienie, pierwotniaki, znane nam dżdżownice, larwy, owady itd. Kolektywnie prowadzą one bardzo złożone procesy, które między innymi prowadzą do rozkładu materii organicznej w glebie i powstawania próchnicy – humusu.

W WIĘKSZOŚCI GLEB w POLSCE pełen rozkład i mineralizacja resztek roślinnych to proces bardzo powolny i niepełny. Często obserwujemy, że po roku, dwóch uprawy słoma w glebie jest nadal nierozłożona.

Gospodaruj
8
mgr inż. Grzegorz Kopeć, Ampol-Merol

Złożona masa roślinna występuje na różnym etapie rozkładu, który finalnie powinien zakończyć się powstawaniem humusu i uwalnianiem się składników pokarmowych do gleby. Niestety brak odpowiednich mikroorganizmów glebowych często blokuje powyższe procesy. To one stanowią jedną z najważniejszych części składowych tzw. „żywej” gleby.

To na niej producenci rolni mogą osiągać zdecydowanie większe plony o wysokiej jakości.

„Żywą glebę” charakteryzuje:

• bogatszy oraz intensywniejszy rozwój fauny i flory glebowej, która to aktywniej mineralizuje masę organiczną, uwalniając składniki pokarmowe do gleby, zwiększając jej żyzność, daje możliwość ograniczenia poziomu nawożenia mineralnego - niższe koszty zakupu nawozów;

• wyższa „zdrowotność”, gdzie przez pełny i szybki rozkład resztek roślinnych neutralizowane są organizmy chorobotwórcze, które są źródłem zakażeń roślin następczych, np. choroby płodozmianowe;

• większy potencjał magazynowanie składników pokarmowych w glebie, chroniąc je przed nadmiernym wymywaniem. Szczególnie dotyczy to azotu, wapnia, siarki i potasu;

• tworzenie się struktury gruzełkowatej, która glebie nadaje odpowiedni stosunek wody do powietrza, dzięki czemu magazynuje więcej wody, co przeciwdziała efektom długotrwałej suszy;

• łatwość do uprawy - gleby ciężkie rozluźnia – mniejsze opory, natomiast na glebach lekkich - piaszczystych silniej je wiąże, co zabezpiecza przed erozją wietrzną;

• nadanie glebie ciemniejszego koloru, co sprzyja jej szybszemu nagrzewaniu - ma to szczególne znaczenie w okresie wczesnej chłodnej wiosny, dzięki czemu rośliny na takich glebach szybciej wznawiają wegetację;

• większa buforowość zabezpiecza ją przed nagłym zakwaszeniem, np. przez wysokie nawożenie azotowo-siarkowe.

Istnieje możliwość podwyższenia żywotności Naszych gleb. Jednym ze sposobów jest uaktywnienie życia biologicznego poprzez wprowadzenie odpowiednio dobranych mikroorganizmów glebowych. To takie, które wykazują najwyższą i kolektywną aktywność w rozkładzie masy organicznej (np. ligniny, celulozy). Proponuję skorzystać z możliwości zastosowania bezpiecznego i naturalnego w 100% mikrobiologicznego produktu Synergia® Split. Wyróżnia go wyjątkowo biologiczny skład, który idealnie wpasowuje się w powyższe cele.

To produkt, który ma szerokie zastosowanie w procesie pełnego rozkładu i mineralizacji resztek roślinnych (słomy), liści, pędów, korzeni. Polecany w uprawach polowych w sadownictwie, warzywnictwie, szkółkach, parkach - wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać wskazany efekt.

SYNERGIA® SPLIT - ZGODNIE Z NATURĄ

Więcej o produkcie Synergia® Split na www.ampol-merol.pl

9

Współdziałanie

natury z nauką

Preparat mikrobiologiczny

przeznaczony do rozkładu

resztek pożniwnych

Przyspiesza proces mineralizacji i humifikacji słomy

Zwiększa zawartość próchnicy w glebie

Wspomaga przywracanie równowagi mikrobiologicznej gleby

Podnosi zasobność gleby w dostępne dla roślin składniki pokarmowe

10

Preparat mikrobiologiczny przeznaczony do rozkładu resztek pożniwnych – słomy

Skład:

Trametes versicolor, Pleurotus ostreatus, Cellulomonas uda, Cellulomonas gelida, Aspergillus awamori, Trichoderma reesei, Bacillus subtilis (łącznie 1.0 x 10^9 jtk/g).

Mikroorganizmy zawarte w Synergia® Split wzajemnie się uzupełniają i działają synergistycznie.

Poznajmy mechanizm działania preparatu

Synergia® Split:

Słoma, po procesie humifikacji i mineralizacji, jest cennym źródłem składników pokarmowych dla roślin. Średnio na 1 hektarze pozostawia, w zależności od plonu i gatunku rośliny uprawnej, od 50 do 70 kg azotu, od 20 do 50 kg fosforu, od 100 do 200 kg potasu, a poza tym znaczne ilości wapnia, siarki i mikroskładników. Słoma w naszych mało „żywych glebach” jest trudno rozkładana, a powyższe procesy przemian trwają często kilka lat. Objawem tego jest jej ciągłe wyorywanie na wierzch pola w czasie wykonywanych zabiegów uprawowych. Aby uaktywnić proces humifikacji i mineralizacji należy zastosować preparat Synergia® Split. Przyspiesza on rozkład resztek pożniwnych – słomy. Dzięki temu szybciej i w większej ilości uwalniają się składniki pokarmowe do gleby, które są bezpośrednio dostępne dla roślin uprawnych.

Korzyści z zastosowania

Synergia® Split:

• Przyspiesza proces humifikacji i mineralizacji słomy

• Zwiększa ogólną aktywność mikrobiologiczną gleby

• Podnosi zasobność gleby w składniki pokarmowe i próchnicę

• Zwiększa zawartość korzystnie działających fitohormonów w obrębie systemu korzeniowego

• Poprawia strukturę gleby

Dostępne opakowanie: 5 kg

Co wyróżnia preparat mikrobiologiczny

Synergia® Split?

• Wyselekcjonowany skład mikrobiologiczny pod względem użytych typów, gatunków czy szczepów

• Duża koncentracja mikroorganizmów w preparacie

• Wysoka odporność na czynniki klimatyczne, np. niskie temperatury

• Długi okres działania i wysoka trwałość biologiczna w glebie

• Możliwość mieszania z innymi produktami biologicznymi, nawozami i pestycydami

• Dobra rozpuszczalność w wodzie

• Zwiększa naturalną odporność roślin na choroby

korzeniowe:

-bezpośrednio: wydzieliny – antybiotyki – ituryna B

- pośrednio: szybkie rozłożenie resztek pożniwnych, w których zimują patogeny i szkodniki, co ogranicza źródło infekcji

• Umożliwia ograniczenie kosztów nawożenia przy tym samym poziomie plonowania

• Finalnie wpływa na wzrost i jakość plonu roślin następczych

800 100 000

www.caldena.com
Infolinia

Biologizacja rolnictwa

Tu i Teraz

W dzisiejszym rolnictwie prowadzone

technologie upraw dążą do maksymalizacji plonów. Wiąże się to z wieloma negatywnymi oddziaływaniami na glebę. Odkładające się substancje chemiczne niszczą życie mikrobiologiczne na polach uprawnych. Biologizacja rolnictwa to trend, czynności, które pomogą Państwu tym procesom

zapobiec. Obecnie w krajach europejskich wchodzi wiele dyrektyw ograniczających

nawożenie mineralne czy też stosowanie

środków ochrony roślin. W poniższym artykule dowiecie się Państwo, jakie rozwiązania na przyszłość proponuje firma Ampol-Merol.

MIKROBIOLOGIA W ROLNICTWIE

Mikrobiologia jest nauką zajmującą się mikroorganizmami. Organizmy te prowadzą szereg przemian enzymatycznych w glebie, uruchamiają wiele składników pokarmowych dla roślin, rozkładają resztki pożniwne, wydzielają fitohormony, a nawet walczą z organizmami niepożytecznymi - szkodnikami.

Niestety, przez wspomniane we wstępie wysokie dawki substancji chemicznych, przyczyniamy się do zmniejszenia populacji mikroorganizmów w glebie. Bardzo często spotykane niskie pH naszych gleb dezaktywuje rolę drobnoustrojów czy też blokuje składniki pokarmowe. Także uproszczone systemy uprawy przyczyniają się do zmniejszenia ich aktywności. Te procesy sukcesywnie prowadzą do degresji poziomu próchnicy, która jest istotą żyzności gleb.

AMPOL-MEROL + BIOLOGIA = WYSOKIE PLONY

Obecnie mamy do czynienia z wysokimi cenami nawozów mineralnych, zarówno azotowych jak i wieloskładnikowych. W związku z tym wielu rolników szuka alternatyw, aby utrzymać wysoki poziom plonowania przy optymalnym poziomie stosowania nawożenia doglebowego. W tym miejscu firma Ampol-Merol wychodzi naprzeciw Państwu, wprowadzając preparaty biologiczne dedykowane dla każdego gospodarstwa.

Jak zostało wspomniane, drobnoustroje przeprowadzają procesy enzymatyczne w glebie, dzięki którym składniki pokarmowe są uwalniane roślinom. Przestwory międzycząsteczkowe w glebie zbudowane są m.in. z powietrza wysyconego azotem. Ten właśnie makroelement wiązany jest przez bakterie azotowe, które w procesie mineralizacji enzymatycznej udostępniają go roślinom. Kolejnym makroelementem, często związanym w trudno rozpuszczalne związki w glebie, jest fosfor. Bakterie z rodzaju Bacillus wydzielają enzymy zwane fosfatazami, które rozpuszczają najczęściej występujące sole FePO4, Ca3(PO3)2 do form anionowych fosforu bezpośrednio pobieranego przez rośliny.

Takie wymagania spełniają produkty NOVOBAKT oraz SYNERGIA®.

12
mgr inż. Jakub Kopeć, Ampol-Merol

Novobakt AzoFosfo łączy w sobie bakterie azotowe oraz bakterie solubilizujące („rozpuszczające”) fosfor. Jest to produkt, który w swoim składzie zawiera dwa szczepy bakterii azotowych: Azospirillum lipoferum oraz Azotobacter chroococcum, a także szczep Bacillus megaterium uwalniający fosfor. Bakterie azotowe w Novobakt AzoFosfo wyróżnia wysoka aktywność w różnych warunkach tlenowych - Azospirillum lipoferum to bakteria, która wykazuje dużą aktywność w warunkach o niższym poziomie natlenienia, co pozwala czerpać azot z głębszych warstw gleb (istotne w uproszczonych uprawach), zaś Azotobacter chroococcum efektywnie wiąże azot w warunkach dobrze dotlenionych pól. Synergizm tych dwóch bakterii pozwala na bardzo wysoką wydajność wiązania i udostępniania azotu.

Towarzysz Bacillus megaterium skutecznie rozpuszcza związki fosforu, przekształcając go w formy pobierane przez rośliny (aniony fosforanowe). Dzięki zdolności do przetrwalnikowania wykazuje aktywność biologiczną w niemalże każdych warunkach. Novobakt AzoFosfo zdolny jest udostępnić roślinom nawet do 50 kg/ha azotu oraz do 40 kg/ha fosforu.

Kolejnym produktem jest Novobakt Azo+, który w swoim składzie zawiera wcześniej opisywane bakterie azotowe Azospirillum

lipoferum oraz Azotobacter chroococcum

Produkty Novobakt to produkty:

• Uniwersalne - nadające się do każdej uprawy i każdego gospodarstwa

• Stabilne - dzięki formie, w jakiej występują - liofilizacja

• Sprawdzone - każda partia posiada certyfikat

• Aktywne - już po wprowadzeniu do gleby rozpoczynają swoją aktywność

• Skuteczne - potwierdzone wieloma badaniami

SYNERGIA® BLUE i SPLIT - CALDENA

Do uniwersalnych produktów, uwalniających składniki pokarmowe, dedykowanych do Państwa gospodarstw, zalicza się produkt Synergia® Blue. Ten wielofunkcyjny preparat biologiczny zawiera kompleks drobnoustrojów: Paenibacillus azotofixans, Bacillus megaterium, B. mucilaginosus, B. mycoides, B. subtilis, B. licheniformis, Trichoderma viride oraz Mycorrhizal fungus, które działają synergistycznie. W ten sposób Synergia® Blue udostępnia roślinom azot, fosfor i potas, ogranicza rozwój chorób oraz zwiększa odporność na suszę.

We wszystkich gospodarstwach mamy do czynienia z masą resztek pożniwnych w postaci słomy czy liści. W tym miejscu nasuwa się pytanie: czy mogę zrobić coś, co przyspieszy ich mineralizację?

Odpowiedzią na powyższe pytanie jest produkt Synergia® Split, zawierający dobrane mikroorganizmy rozkładające resztki pożniwne, wspomagające proces huminifikacji. Produkt złożony jest z 7 rodzajów uzupełniających się drobnoustrojów o stężeniu 1x10^9. Dzięki enzymatycznemu działaniu wyselekcjonowane szczepy bakterii i grzybów skutecznie rozkładają składniki słomy - celulozę, hemicelulozę oraz ciężko rozkładającą się ligninę. Dzięki Synergia® Split zwiększają Państwo w swoich gospodarstwach poziom próchnicy przez co udostępniacie Waszym uprawom niezbędne składniki.

Podsumowując...

Ampol-Merol, jako pewny partner Państwa gospodarstw, wprowadza na rynek biologiczny sprawdzone, uniwersalne i aktywne produkty mikrobiologiczne.

Zachęcam Państwa do stosowania produktów biologicznych przynoszących wiele dobra dla Państwa gospodarstw, a przede wszystkim dla uprawianych przez Państwa gleb. Stosowanie preparatów Novobakt lub Synergia® pozwala na osiąganie wysokich plonów.

Novobakt
Więcej o produktach biologicznych na www.ampol-merol.pl 13

Współdziałanie natury z nauką

Mikrobiologiczny stymulator wzrostu

o wielofunkcyjnym działaniu, przeznaczony

do aplikacji doglebowej, nalistnej oraz zaprawiania nasion i bulw

N

Efektywnie wiąże azot atmosferyczny

Umożliwia odzyskanie fosforu i potasu z form niedostępnych P K

Zwiększa odporność na suszę

Polepsza efektywność

wykorzystania nawozów mineralnych

dzięki ich interakcji z mikroorganizmami

14

Mikrobiologiczny stymulator wzrostu przeznaczony do aplikacji doglebowej, nalistnej oraz zaprawiania nasion i bulw

Skład:

Paenibacillus azotofixans, Bacillus megaterium, Bacillus mucilaginosus, Bacillus mycoides, Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis, Trichoderma viride, Mycorrhizal fungus (łącznie 1.0 x 10^9 jtk/g).

Mikroorganizmy zawarte w Synergia® Blue wzajemnie uzupełniają się i działają synergistycznie.

Poznajmy mechanizm działania preparatu

Synergia® Blue:

Pożyteczne i wyselekcjonowane bakterie zawarte w preparacie Synergia® Blue przekształcają azot atmosferyczny z powietrza do form dostępnych dla roślin. Dzięki temu rośliny dysponują dodatkową ilością cennego azotu, z którego budują wyższy plon. Jednocześnie działalność innych wyspecjalizowanych bakterii polega na rozpuszczaniu zblokowanych form fosforu i potasu z zasobów glebowych do związków łatwo przyswajalnych dla roślin uprawnych. Mikroorganizmy zawarte w Synergia® Blue zwiększają także efektywność nawożenia nawozami wieloskładnikowymi. Uwalniają fosfor z trudno rozpuszczalnych związków zawartych w nawozie, co oznacza, że bez nich rośliny uprawne nie byłyby go w stanie pobrać i wykorzystać do budowania plonu.

W preparacie Synergia® Blue występują spokrewnione dwa gatunki bakterii Bacillus licheniformis i subtilis. Produkują one naturalne antybiotyki, takie jak ituryna, bacytracyna. Skutecznie ograniczają rozwój grzybów chorobotwórczych, między innymi z grupy Fuzarium (fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła). Dodatkowo silnie powlekają system korzeniowy roślin uprawnych, tworząc skuteczną barierę na jego powierzchni przed licznymi patogenami. Zaobserwowano również, że jest on głębszy, dzięki czemu rośliny łagodniej przechodzą okres suszy, która w ostatnich latach znacznie ogranicza plonowanie upraw.

Preparat Synergia® Blue zawiera w swoim składzie również odpowiednio dobrane grzyby, które bardzo szybko zasiedlają glebę i system korzeniowy roślin uprawnych, tworząc tzw. zjawisko „zajęte miejsce”. Wówczas patogeny mają ograniczony dostęp do korzeni roślin uprawnych. Jednocześnie większa jego powierzchnia podnosi efektywność wchłaniania składników pokarmowych.

Dostępne opakowania: 1 kg, 5 kg

Co wyróżnia stymulator wzrostu

Synergia® Blue?

• Starannie wyselekcjonowany skład i stała kontrola jakości

• Wysoka koncentracja efektywnych szczepów bakterii i grzybów

• Synergizm mikroorganizmów

• Wielofunkcyjność

• Kompatybilność z większością agrochemikaliów

• Długi termin przydatności i wysoka stabilność

Korzyści z zastosowania Synergia® Blue:

• Doprowadza do wyższych zawartości NPK w glebie –możliwość zmniejszenia dawek nawozów mineralnych

- bakterie „azotowe” mają zdolność asymilacji azotu atmosferycznego

- bakterie „fosforowe” ługują fosfor z form niedostępnych

- bakterie „potasowe” uruchamiają zblokowany w glebie potas

• Poprawia stan fitosanitarny strefy korzeniowej – zdolność do obrony przed patogenami

- zawartość szczepów bakterii, które wydzielając antybiotyki i kolonizując w bliskim sąsiedztwie korzeni, chronią je przed infekcjami bakterii gnilnych

- efektywna ochrona przeciwko grzybom z rodzaju Fusarium

- istotne wsparcie w zakresie ograniczenia chorób

zgorzelowych

• Zwiększa odporność na stres suszy – lepsza absorpcja wody o 25%

- symbioza z grzybami mikoryzowymi, których grzybnia znacząco zwiększa powierzchnię chłonną korzeni i dzięki temu zapewniają optymalne zaopatrzenie roślin w wodę nawet w warunkach deficytu opadów

Infolinia 800 100 000 www.caldena.com

Hybrydowa ochrona roślin

Wyzwania, jakie stawia przed nami Zielony Ład, powodują, że trzeba będzie zastosować w ochronie roślin rozwiązania hybrydowe, które łączą chemię z metodami biologicznymi, mechanicznymi, agrotechnicznymi oraz płodozmianem i odpornymi odmianami.

Przy ograniczaniu liczby dostępnych substancji czynnych, czy ambitnych celach, jakie stawia przed nami Zielony Ład, szukamy alternatywny dla chemicznych środków ochrony roślin. Przykładowo w najbliższym okresie może zniknąć z rynku około 140 preparatów zawierających grzybobójczy tebukonazol. Niepewna jest również przyszłość substancji czynnej metkonazol. W przypadku dwóch wymienionych wcześniej substancji potencjalna ich strata spowoduje potrzebę zmian wielu programów ochrony fungicydowej w wielu uprawach, ale również nasili problem odpowiedniej regulacji roślin rzepaku. Istnieje także ryzyko, że ograniczony zostanie chlorotoluron – substancja, którą zawiera 11 herbicydów. Choć liczba tych ostatnich nie wydaje się wielka, to jest to jedna z ważniejszych substancji działających przez glebę do jesiennego ograniczania chabra bławatka w uprawie zbóż. Zniknięciem z rynku zagrożone są owadobójcze pyretroidy. Warto jednak dodać, że ta grupa preparatów staje się w ostatnich latach mniej skuteczna.

Narasta problem pojawiającej się odporności, m.in. mszyc na te substancje, czy utrudnienia w ich stosowaniu ze względu na mniejszą skuteczność podczas coraz częściej notowanych dużych wahań temperatur.

Pojawia się pytanie, czy wszędzie w ochronie roślin możliwe będzie zastosowanie rozwiązań hybrydowych, które łączą metody chemiczne z biologicznymi, mechanicznymi i innymi. W niektórych przypadkach tak będzie. Przykładowo w zwalczaniu chorób możliwe jest łączenie obniżonej dawki konwencjonalnych fungicydów z preparatami dopuszczonymi w produkcji ekologicznej, takimi jak miedź czy siarka, a także ze środkami mikrobiologicznymi. Stosowanie tego typu związków w nowych formach chemicznych lub ze zmienionymi formulacjami (np. miedź kompleksowana kwasem haptaglukonowym lub „siarka terpenoidowa”) pozwoli na utrzymanie wysokiej skuteczności, w dobie redukcji wielu substancji czynnych stosowanych do tej pory.

Substancja czynna Data zużycia zapasów

Dr hab. Łukasz Sobiech Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Tabela 1. Substancje czynne fungicydów, które zostały wycofane z rejestru w latach 2021-2023
Benmetalaksyl 5.10.2021 r. Tiofanat metylu 19.10.2021 r. Fenpropimorf 30.10.2021 r. Mankozeb 4.01.2022 r. Epoksykonazol 1.03.2022 r. Flutriafol 31.12.2022 r. Cyprokokonazol 31.12.2022 r. Prochloraz 1.10.2023 r. 16

Podobne rozwiązania można zastosować w zwalczaniu szkodników, uzupełniając syntetyczne insektycydy o metody mechaniczne zwiększające pokrycie roślin i fizycznie unieruchamiające szkodniki - co prowadzi do ograniczenia ich występowania.

Tabela 2. Insektycydy zarejestrowane w rzepaku ozimym do nalistnego zwalczania szkodników.

9 substancji czynnych, w tym 7 pyretroidów, 3 mechanizmy działania

miedź skompleksowana

Trudniejsze będzie wprowadzenie metod hybrydowych w ograniczaniu występowania chwastów. Przykładowo miotła zbożowa w uprawianej w wąskich rzędach pszenicy nie może być zwalczana mechanicznie. Na razie nie poradzą sobie z tym problemem systemy autonomiczne, czy sterowanie za pomocą kamer, gdyż chwast ten wytwarza wiązkowy system korzeniowy i trudno będzie go wycinać z łanu zbóż bez ryzyka uszkodzenia tych ostatnich. Pewnym rozwiązaniem będzie płodozmian, w którym ograniczymy glebowy bank nasion niektórych chwastów, czy zwalczymy je w roślinach uprawianych w szerokich rzędach. Należy pokładać nadzieję w przemyśle maszynowym, który zaproponuje rozwiązania zwalczania mechanicznego, czy za pomocą niższej dawki środka, ale bez zmiany stężenia, np. w opryskiwaniu punktowym, pasowym czy wspomaganym mapowaniem wizyjnym.

W najbliższych sezonach wegetacyjnych wskazana będzie zmiana wielu technologii ochrony roślin i odpowiednie dostosowanie ochrony hybrydowej dla danej uprawy oraz dla

wysoko przyswajalny kompleks miedzi o silnym działaniu systemicznym

utrudnia porażenie przez patogeny - funkcja prewencyjna

zwiększa pobieranie miedzi przez komórki roślinne

indukuje syntezę fitotoksyn, głównie terpenoidów

Środek stosować zawsze zgodnie z etykietą, instrukcją stosowania zamieszczoną na opakowaniu.

Wyłączny dystrybutor:

Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno

Producent:

Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl

REKLAMA
danego stanowiska. Substancja czynna Mechanizm działania wg IRAC Liczba zarejestrowanych preparatów Cypermetryna 3A Pyretroidy 22 Deltametryna 22 Gamma-cyhalotryna 6 Lambda-cyhalotryna 21 Etofenproks eter arylo-propylowy 3 Esfenwalerat kwas izowalerianowy 2 Tau-fluwalinat aminokwas waliny 3 Acetamipryd 4A Neonikotynoid 24 Flupyradifuron 4D Butenolidy 1
NAWÓZ SPECJALNY
w hybrydowej ochronie roślin
kwasem heptaglukonowym Skuteczne rozwiązanie na Zielony Ład

w rozwiązaniach hybrydowych

Zabiegi hybrydowe w rolnictwie to połączenie dwóch produktów, w których substancje czynne zawierają skrajne pochodzenie, np. syntetyczne z naturalnymi.

Pomimo znaczących różnic mają one za zadanie wykazywać między sobą obopólny synergizm działania, który wpływa na większą skuteczności zabiegu.

Hybrydy w agrotechnice

W obecnych czasach na świecie słowo „hybryda“ staje się coraz bardziej powszechne. Obejmuje ono, np. określenie napędu aut, które oparte jest na paliwie płynnym w połączeniu z energią elektryczną.

Powyższą tendencję obserwujemy również w rolnictwie, które idąc w kierunku regeneracji środowiska, wykorzystuje metody biologiczne lub łączy je z chemicznymi. Ma to na celu ograniczenie substancji czynnych lub zwiększenie skuteczności zabiegu. W ciągu kilkudziesięciu lat nauczyliśmy się walczyć z patogena mi za pomocą skutecznych i stosunkowo tanich rozwiązań che micznych. Łatwość w ich stosowaniu sprawiła, że w praktyce oparliśmy się wyłącznie na tej metodzie. Pociągnęło to za sobą negatywne skutki. Obecnie obserwujemy powszechne zuboże nie środowiska, np. pod względem występowania owadów po żytecznych czy też ich liczebności. Notuje się również, że wśród patogenów występuje duży stopień uodpornień na szereg sub stancji czynnych. To z kolei wymusza na producencie koniecz ność stosowania coraz wyższych dawek i bardziej agresywnych rozwiązań. Odpowiedzią na szkodliwość metody chemicznej stały się coraz większe restrykcje dotyczące zarówno dopusz czonych do stosowania substancji czynnych, jak i ograniczanie wielkości dawek.

Powyższy kierunek staje się napędem do utrzymania właściwej produktywności naszych plantacji przy zachowaniu wy sokiego bezpieczeństwa dla otoczenia. Dlatego też w ochronie dąży się do ograniczenia zużycia najbardziej niebezpiecznych substancji czynnych oraz wprowadzanie nowych substytutów powstałych na bazie mikroorganizmów. Tak też na rynku po jawiają się produkty pochodzenia biologicznego zawierające, np. żywe bądź przetrwalnikowe formy bakterii oraz grzybów.

Dodatkowo zwiększa się ilość produktów powstałych na bazie różnych substancji szybko biodegradowalnych, które nie stwarzają zagrożenia dla środowiska, a wykazują skuteczność w ograniczaniu populacji szkodnika.

Takim przykładem jest produkt o nazwie Western.

Ma on na celu polepszenie efektywności zwalczania szkodników w wielu uprawach polowych, warzywniczych czy sadowniczych. Produkt powstał na bazie odpowiednio dobranych oraz

Skuteczna
ochrona
18

OSTATNI ODDECH SZKODNIKA

ograniczania (eliminowania) szkodników, wykorzystując meto dę fizykomechaniczną. Po aplikacji produktu Western i pokryciu nim powierzchni ciała szkodnika tworzy się sieć polimerowa. W wyniku jej wysuszania następuje ograniczenie procesów ruchowych szkodnika przy jednoczesnym zatykaniu przetchlinek, zatrzymując jego procesy oddechowe.

Produkt jest bezpieczny dla środowiska, gdyż po krótkim czasie następuje jego naturalna degradacja.

Jak stosować Western?

Western można stosować samodzielnie - solo w dawce 0,3 l/ ha przy wydatku cieczy roboczej 200 l/ha lub w rozwiązaniu hybrydowym w połączeniu np. z insektycydem. Przy takim połączeniu rekomendujemy dawkę 0,15 l/ha łącznie z zalecanym insektycydem. Ze względu na konieczność kontaktu szkodnika z produktem, aplikacji należy dokonywać w momencie intensywnego nalotu lub przy jego wzmożonej aktywności.

Od tego (w dużej mierze) zależy skuteczność produktu Western. Produktu nie zalecamy do stosowania w momencie kwitnienia rośliny uprawnej oraz na plantacjach, gdzie intensywnie kwitną chwasty, aby nie narażać owadów zapylających na kontakt z produktem.

Produkt Western dodatkowo przy dawce 0,15 l/ha wykazuje wysokie właściwości fizyczne. Poprawia przyczepność roztworu do powierzchni rośliny, ograniczając jego spływalność na glebę oraz zwiększa jego powierzchnię powlekania - wchłaniania, zatem pełni rolę dobrego adiuwanta.

Rozwiązania hybrydowe produktu Western z insektycydami, fungicydami oraz herbicydami mają coraz częściej praktyczne zastosowanie w ochronie roślin. Jest to trafna alternatywa do zwiększenia skuteczności zabiegów i kierunek do ograniczenia zużycia tzw. „twardej chemii” w rolnictwie.

Western - zwalcza lub wspomaga zwalczanie szkodników

Zwiększa skuteczność i długość działania tradycyjnych środków ochrony roślin

Zwalcza insekty żerujące na zbożach, rzepaku, buraku cukrowym, ziemniaku i kukurydzy

Po aplikacji formuje strukturę na ciele owadów, która je unieruchamia oraz zatyka przetchlinki

To wysoka skuteczność bez ryzyka uodpornienia się szkodników

Można stosować kilkakrotnie bez ograniczenia okresem karencji

Redukuje możliwość zmywania cieczy roboczej w przypadku niespodziewanych opadów

Środek stosować zawsze zgodnie z etykietą, instrukcją stosowania zamieszczoną na opakowaniu.

Wyłączny dystrybutor:

Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno

Producent:

Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl
REKLAMA

rośliny bobowate w płodozmianie

Rośliny bobowate – strączkowe – pastewne uprawiane są głównie na nasiona. Jednak coraz częściej ich siew w gospodarstwie ma na celu pozyskiwanie własnych nasion do realizacji tzw. zazielenienia z przeznaczeniem na zielony nawóz.

Duże i grube nasiona wykorzystywane są głównie w celach paszowych jako bogate źródło białka, ale również w rozwijającym się przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Do roślin strączkowych, powszechnie uprawianych w naszym kraju, zaliczamy: łubin wąskolistny, żółty i biały, groch siewny ogólnoużytkowy i pastewny (peluszka), bobik i wykę. Ostatnio coraz większą popularnością „medialną” cieszy się soja, która w ciągu 3-4 lat uprawy w danym gospodarstwie staje się rośliną coraz wierniej plonującą, co wiąże się z pozyskaniem przez rolnika większego doświadczenia w jej uprawie.

Z agrotechnicznego punktu widzenia rosnący areał uprawy roślin strączkowych jest zjawiskiem bardzo korzystnym, a nawet koniecznym dla prawidłowego funkcjonowania płodozmianu, podwyższenia urodzajności gleb i troski o środowisko. Rośliny te, dzięki aktywnej symbiozie korzeni z bakteriami brodawkowatymi, wiążą wolny azot atmosferyczny, który wraz z resztkami pożniwnymi pozostaje w glebie. W ten sposób do gleby trafia średnio od 40 do 100 kg azotu na hektar bez żadnych dodatkowych nakładów. Bardzo wartościowe resztki pożniwne są doskonałym materiałem do rozwoju życia biologicznego, które wyraźnie aktywuje procesy mineralizacji substancji organicznej, nawet w roślinach następczych. To prowadzi do uwalniania wielu cennych składników pokarmowych, takich jak azot, fosfor, potas, wapń itp.

Rozwinięty system korzeniowy roślin strączkowych głęboko drenuje glebę, co w efekcie doskonale ją napowietrza, a szczególnie te warstwy, do których nie sięga uprawa. Dodatkowo pobiera on składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby, które zostały wcześniej wypłukane w głąb profilu glebowego. Korzenie roślin strączkowych wydzielają stosunkowo duże ilości kwasów korzeniowych, dzięki czemu uruchamiają fosfor, który wcześniej był niedostępny dla innych roślin uprawnych w płodozmianie.

Rośliny strączkowe znacząco podwyższają poziom próchnicy w glebie. Są to rośliny strukturotwórcze. Przyczyniają się do tworzenia właściwej struktury gruzełkowatej, która gwarantuje odpowiedni stosunek wody do powietrza. To z kolei wpływa na prawidłowy rozwój bakterii korzeniowych oraz na polepszenie pojemności wodnej gleby, a w efekcie zwiększa odporność na suszę. Rośliny strączkowe są idealnym przedplonem pod każdą inną roślinę uprawną, pozostawiając stanowisko w bardzo wysokiej kulturze (pod warunkiem zachowania prawidłowej regulacji zachwaszczenia).

Są idealnym przerywnikiem w wysyconych płodozmianach zbożowo-rzepaczanych, w których dochodzi do uciążliwej kompensacji chwastów i chorób płodozmianowych, przy jednocześnie spadającej skuteczności pestycydów. Wiąże się to przede wszystkim z licznymi uodpornieniami patogenów na źle dobrane substancje czynne, stosowane zbyt często po sobie i w nieodpowiednich (zaniżonych) dawkach.

Podsumowując - rośliny strączkowe to rośliny regenerujące glebę. Poprawiają jej właściwości biologiczne, mechaniczne, fizyczne i chemiczne. Jednym słowem - wprowadzają ład do środowiska.

Z ekonomicznego punktu widzenia rośliny strączkowe wpisane są w program Unii Europejskiej do tak zwanego zazielenienia, dzięki czemu rolnikowi przysługuje dodatkowa dopłata, która zwiększa rentowność ich upraw. Ponadto, jako rośliny regenerujące stanowisko, przyczyniają się do wzrostu plonu rośliny następczej nawet do 15%, bez dodatkowych nakładów. Pozostawiają znaczne ilości azotu, dzięki czemu możemy zmniejszyć potrzeby nawozowe na ten składnik w roślinie następczej, ograniczając wielkość nawożenia. Ponadto pełna agrotechnika roślin strączkowych nie należy do tzw. upraw intensywnych, czyli kapitałochłonnych i jest łatwa do odtworzenia.

Naturalny
azot w glebie
20

Nie wymaga dodatkowego, specjalistycznego sprzętu do siewu, ochrony czy zbioru, bo jest on jednocześnie wykorzystywany w uprawie zbóż czy rzepaku.

W aspekcie gospodarczym trwa trend powiększania areału uprawy roślin strączkowych pastewnych w celu zwiększenia w żywieniu zwierząt udziału białka roślinnego pochodzącego z naszych, krajowych upraw. Wiele podmiotów gospodarczych, zainspirowanych wzrastającą popularnością i trendem uprawy, przystosowuje się zarówno do skupu, jak i obróbki nasion w celach paszowych i konsumpcyjnych, inwestując w dodatkowe powierzchnie magazynowe oraz nowoczesne linie przetwórcze.

Wysokość plonowania roślin strączkowych okazuje się mało stabilna. Wynika to między innymi z nieodpowiedniego rozkładu opadów w stosunku do potrzeb rośliny, ale również z ograniczania ilości zarejestrowanych środków ochrony roślin. A to zmniejsza skuteczność regulacji zachwaszczenia, dojrzewania i naraża na duże straty powstające przez coraz liczniej występujące szkodniki. Zatem agrotechnika roślin strączkowych wymaga praktycznej znajomości podstawowych zasad ich uprawy.

1 WYMAGANIA GLEBOWE

Rośliny strączkowe mają wysoce zróżnicowane wymagania glebowe, co przedstawia tabela 1. Reagują one bardzo wyraźnie na nieodpowiednio dobrany rodzaj gleby i jej pH.

Często w praktyce poszczególne gatunki wysiewane są na gleby zdecydowanie słabsze niż wynika to z powyższej tabeli. Związane to jest między innymi z ograniczoną powierzchnią dobrych gleb w danym gospodarstwie, ponieważ na nie trafiają rośliny bardziej wymagające, jak: burak, rzepak, pszenica itp.

Dlatego w wielu przypadkach rolnicy uzyskują niezadowalające plony roślin strączkowych, których bezpośrednia wartość ze sprzedaży nie pokrywa kosztów produkcji, co zniechęca ich do dalszego kontynuowania tych upraw. Jednak dodatkowe dopłaty i własny materiał siewny do poplonów to korzyści, które w ostateczności zachęcają producentów do siewu tej grupy roślin.

2 STANOWISKO

Powinno być:

• odchwaszczone,

• w dobrej kulturze,

• w miarę „ciepłe” (szybkie wschody, intensywniejsze kwitnienie itd.).

Przedplon:

• przedplonem strączkowych mogą być różne rośliny uprawne (z wyłączeniem roślin motylkowych);

• najlepiej uprawiać je w 3.-4. roku po oborniku;

• przerwa w uprawie strączkowych na tym samym polu powinna wynosić co najmniej 3-4 lata.

W praktyce najczęściej strączkowe uprawia się po zbożach.

Są doskonałym przedplonem dla form ozimych, np.

• groch - dla rzepaku, jęczmienia i pszenicy ozimej, gdzie dysponujemy dłuższym czasem do pełnej uprawy roli pod siew rośliny następczej;

• bobik, soja - dla pszenicy ozimej;

• łubin - dla żyta i pszenżyta ozimego.

Klasa I Klasa II Klasa IIIa Klasa IIIb Klasa IVa Klasa IVb Klasa V Klasa VI
łubin żółty bobik soja łubin biały łubin wąskolistny peluszka grochy jadalne
21
Tabela 1. Wymagania glebowe roślin strączkowych

3 UPRAWA ROLI

Uprawa roli powinna przebiegać tak samo jak pod inne rośliny jare wczesnego siewu za wyjątkiem wyki ozimej.

Tabela 2.

Uprawa pożniwna i jesienna

1. Podorywka lub talerzowanie (przed zabiegiem w razie potrzeby wapnowanie)

2. Orka zimowa

Uprawa wiosenna

1. Zabiegi wczesnowiosenne (ograniczenie strat wody, wyrównanie powierzchni pola):

a. na glebach lekkich:

• bronowanie

b. na glebach cięższych:

• agregat, np. kultywator + brona lub włóka + brona ciężka lub

• narzędzia aktywne (gleby typowo gliniaste, ilaste)

2. Wysiew nasion

3. Wałowanie posiewne (za wyjątkiem: gleb zlewnych, wysokiej wilgotności gleby oraz tuż po opadach)

4 NAWOŻENIE PRZEDSIEWNE

a) nawożenie azotem

• rośliny strączkowe, dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi, wykorzystują azot atmosferyczny, lecz zanim się ona rozwinie, zalecane jest stosowanie przedsiewne azotu w ilości 25-30 kg N na 1 ha, jako tzw. dawkę startową;

• w uprawie łubinów można nawet zrezygnować z nawożenia azotowego;

b) nawożenie fosforem i potasem

Termin wysiewu

• jesienny - na glebach bardziej zwięzłych,

• wiosenny - na glebach lżejszych.

Wielkość dawek zależy od:

• zasobności gleby;

• wartości przedplonu;

• stopnia mineralizacji;

• wielkości przewidywanego plonu.

Tabela 3. Przykładowe ilości składników mineralnych

* Po ocenie stanowiska można zrezygnować z nawożenia azotowego. c) wapnowanie gleby

Właściwy odczyn gleby decyduje o prawidłowej symbiozie roślin strączkowych z bakteriami nitryfikacyjnymi, i tak:

• bobik, groch, soja i wyka jara wymagają obojętnego odczynu gleby. Jeśli zachodzi potrzeba odkwaszenia stanowiska, wówczas należy po zbiorze przedplonu zastosować nawozy wapniowe o wysokiej reaktywności, takie jak wapna kredowe, węglanowe (Morawica) czy też na gleby ubogie w próchnicę zastosować nawóz o nazwie Czarna Kreda. Zawiera ona 40% CaO i dodatkowo kwasy humusowe oraz węgiel organiczny;

• łubin wąskolistny i żółty dobrze znoszą odczyn lekko kwaśny, a ujemnie reagują na odczyn obojętny i zasadowy.

Roślina N P2O5 kg/ha K2O kg/ha bobik 25-30 60-80 100-160 groch 20 60-80 100-160 łubin żółty 20* 40-60 80-120 łubin wąskolistny 20* 40-60 80-120 łubin biały 20* 60-80 80-140 wyka jara 25-30 60-90 100-160 wyka ozima 25-30 60-80 100-140 soja 20 50-70 100-120
22

EKSPERT RADZI

Nawozy wapniowe należy dokładnie oraz płytko wymieszać z glebą. Częstym błędem po wywiezieniu i rozrzuceniu nawozów wapniowych jest ich głębokie przyoranie. Wówczas wapno zalega na głębokości 15-20 centymetrów. Natomiast świeżo wyorana warstwa gleby nadal wykazuje właściwości kwaśne. W takich niekorzystnych warunkach młode i słabo ukorzenione rośliny wyraźnie reagują na niski odczyn gleby poprzez zahamowanie wzrostu, odbarwienia liści – liścieni, a nawet zamieranie siewek (bobik, groch).

5 SIEW

a) przygotowanie materiału siewnego

• materiał siewny powinien być dobrej jakości (energia kiełkowania – 75-95%, czystość ok. 98%, brak uszkodzeń mechanicznych);

• bezpośrednio przed siewem nasiona należy zaprawiać produktem Novobakt Rhizo. To szczepionka zawierająca bakterie nitryfikacyjne, które intensyfikują proces powstawanie brodawek korzeniowych odpowiedzialnych za symbiozę azotu;

• Novobakt Rhizo zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii dopasowane konkretnie do danego gatunku bobowatych, tworząc serię produktów: Novobakt Rhizo Groch, Novobakt Rhizo Łubin, Novobakt Rhizo Bobik, Novobakt Rhizo Soja. Bakterie z produktu Novobakt Rhizo można również zastosować w postaci oprysku w terminie: tuż przed siewem, po siewie, w czasie wschodów, a nawet do fazy 2-3 liści właściwych (patrz etykieta). W ten sposób zyskujemy szeroki zakres wprowadzania bakterii brodawkowych do gleby.

b) termin i parametry siewu (Tabela 4.)

Rośliny strączkowe są wrażliwe na opóźniony termin siewu. Powstaje wówczas większa podatność roślin na choroby, wydłuża się okres wegetacji, co opóźnia termin zbioru.

LICZBA ROŚLIN NA 1 m2 x MTN NORMA WYSIEWU w kg/ha ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– + 5% + WP ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA w %
OKREŚLENIE NORMY WYSIEWU:
Liczba roślin na 1 m 2 – patrz Tabela 4. MTN – patrz etykieta na opakowaniach Zdolność kiełkowania – patrz etykieta na opakowaniach
Roślina Liczba roślin [na 1 m2] MTN [g] Głębokość siewu [cm] Norma wysiewu [kg/ha] Termin siewu bobik 45-65 400-550 8-10 220-350 najwcześniejszy do 20 kwietnia groch 100-120 170-250 4-6 200-300 najwcześniejszy do 20 kwietnia łubin żółty 60-70 110-150 3-4 120-160 najwcześniejszy do 20 kwietnia łubin wąskolistny 80-100 100-140 3-4 130-180 najwcześniejszy do 20 kwietnia łubin biały 40-60 250-320 4-5 150-250 najwcześniejszy do 20 kwietnia wyka jara 180-200 40-60 4-6 100-140 najwcześniejszy do 20 kwietnia soja 60-80 150-200 3-4 140-180 lub 4-4,5 jed. 20 kwietnia - 5 maja
Tabela 4. Termin i parametry siewu
23
WP – wschody polowe. Są niższe od zdolności kiełkowania (warunki laboratoryjne), zatem do wyniku należy dodać od 5 do 10% normy wysiewu.

6 PIELĘGNACJA

a) zabiegi agrotechniczne

• wałowanie po siewie – efekt: wyrównane i szybkie wschody. W przypadku grochu – łatwiejszy zbiór;

• bronowanie broną lekką lub typowym chwastownikiem po wschodach roślin i chwastów ma na celu:

• zerwanie skorupy glebowej – przerwanie parowania;

• niszczenie wschodzących chwastów. Rośliny strączkowe długo kiełkują oraz przechodzą tzw. okres powolnego wzrostu i dlatego też w tym czasie są bardziej podatne na zachwaszczenie;

EKSPERT RADZI

Bronowania nie należy wykonywać po wcześniejszym zastosowaniu herbicydów o działaniu doglebowym, gdyż powoduje to zerwanie warstwy ochronnej i w konsekwencji zwiększenie stopnia zachwaszczenia w późniejszym okresie wegetacyjnym roślin strączkowych.

b) zabiegi chemiczne:

• stosowanie pestycydów zgodnie z zaleceniami IOR

7 CHOROBY I SZKODNIKI

Tabela 5.

Roślina Choroby Szkodniki

bobik czekoladowa plamistość, askochytoza

groch askochytoza, rdza grochu, mączniak prawdziwy

strąkowiec bobowy, oprzędziki, mszyce

pachówka strąkóweczka, strąkowiec grochowy, oprzędziki, zmienniki, mszyca, wciornastki, śmietka

łubiny antraknoza, fuzarioza oprzędziki, pachówka strąkóweczka

8 OCHRONA CHEMICZNA

Pełen wykaz aktualnie zarejestrowanych preparatów - wg gatunków roślin - do zwalczania szkodników, chorób i regulacji zachwaszczenia znajdziecie Państwo na stronie www.ampol-merol.pl w zakładce Porady.

Zapraszamy na nasza stronę!

Znajdziecie tam Państwo wiele materiałów pomagających w produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Świadomy producent rolny uprawy roślin strączkowych w swoim gospodarstwie nie ocenia wyłącznie „kalkulatorem”, ale również bierze pod uwagę korzyści bezpośrednio niewyliczalne, takie jak: zwiększenie zawartości próchnicyw glebie – większa pojemność wodna, poprawa struktury gleby – łatwiejsza uprawa, głębsze spulchnianie korzeniowe - przerwanie podeszwy płużnej i odzyskanie wypłukanych składników, zmniejszenie kompensacji chwastów i chorób – skuteczniejsza ochrona itp. Rośliny strączkowe zdecydowanie ratują degradujące stanowiska, budując racjonalne płodozmiany w rolnictwie zrównoważonym. Tym samym wprowadzają do środowiska ZIELONY ŁAD.

Tabela dostępna na: www.ampol-merol.pl 24

Polska: produkcja wg wybranych upraw (tys. ton)

Legenda: nasiona słonecznika

e - dane szacunkowe

f - dane prognozowane

Dane: Unijne Centrum

Monitorowania Rynku Upraw

2010 5 5 5 2 2 4 6 10 4 16 34 63 6 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021e 2022f 0 10 20 30 40 50 60 70
25

Express SX 50 SG - nowy herbicyd

na chwasty dwuliścienne w słoneczniku

mgr inż. Grzegorz Kopeć, Ampol-Merol

Ampol-Merol Sp. z o.o. to dystrybutor innowacyjnych produktów i technologii w produkcji rolnej. Już niebawem wprowadzi na polski rynek kolejny wysoce praktyczny produkt Express SX 50 SG.

Jest to herbicyd zwalczający chwasty dwuliścienne w słoneczniku* w terminie długo powschodowym, bo aż do 8. liścia. To preparat, który był dotychczas stosowany (z dużym powodzeniem) w Niemczech, Słowacji czy Czechach.

Środek Express SX 50 SG zawiera substancję czynną tribenuron metylowy, który ma działanie systemiczne. Jest to substancja dobrze nam znana, ale specjalna formulacja w tym produkcie SX 50 SG występuje w postaci dobrze rozpuszczalnego mikrogranulatu i  jest bezpieczna dla tej uprawy *.

W chwastach zahamowuje ich wzrost i rozwój. Głównie pobierany jest przez liście. Szybki efekt chwastobójczy uzyskuje się już po 14 dniach od zastosowania.

Express SX 50 SG najskuteczniej działa na młode intensywnie rosnące chwasty (od liścieni do fazy 6 liści).

Skutecznie zwalcza chwasty dwuliścienne, takie jak: samosiewy rzepaku, gorczyca polna, tobołki polne, tasznik polny, gwiazdnica pospolita, rumian polny, maruna bezwonna, komosa biała, rdest plamisty, mak polny, psianka czarna, żółtlica drobnokwiatowa, słonecznik konwencjonalny w postaci samosiewu, ostrożeń polny, chaber bławatek – formy wrażliwe. Wykazuje również dobrą skuteczność w ograniczeniu szkodliwości takich chwastów jak: fiołek polny, przytulia czepna czy rdest powojowy.

Praktyczne stosowanie produktu w słoneczniku będzie odbywać się w Technologii Express Sun

Polega ona na wzajemnym połączeniu preparatu Express SX 50 SG z odmianami odpornymi na tribenuron metylowy. Tylko one posiadają zdolność rozkładu substancji czynnej do związków neutralnych – nieszkodliwych dla rośliny.

Ampol-Merol Sp. z o.o. w swojej ofercie posiada szeroką gamę takich odmian, które dokładnie wpisują się w powyższą Technologię Express Sun. Są to odmiany: SUMIKO, ALEXA SU, DAVERO SU

z Syngenty; MAS 83SU, MAS 83SU z Maisadour i LG 50.479 SX z Limagrain. Pochodzą one od znaczących i wysoko cenionych na rynku światowym hodowców i dystrybutorów.

Ampol-Merol Sp. z o.o. w roku 2023 będzie promował i wdrażał wysoce skuteczną i wyjątkowo elastyczną Technologię Express Sun.

Regulację zachwaszczenia w słoneczniku możemy przeprowadzić na 2 sposoby:

Sposób: Zabieg jednorazowy

• Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 60 g/ha środka + adiuwant**.

• Termin stosowania: Środek stosować do fazy 8 liści słonecznika (BBCH ≤ 18).

• Liczba zabiegów: 1.

Sposób: Zabieg dzielony

• Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 30 g/ha środka + adiuwant**.

• Termin stosowania: Środek stosować od fazy 2 liści do fazy 4 liści słonecznika (BBCH 12–14).

• Liczba zabiegów: 2.

Herbicyd Express SX 50 SG dodatkowo posiada rejestrację do zwalczania chwastów w uprawach: pszenica ozima, pszenżyto ozime, pszenica jara i jęczmień jary.

Ampol-Merol Sp. z o. o. zachęca Państwa do uprawy coraz bardziej popularnego słonecznika z wykorzystaniem Technologii Express Sun.

* odmiany tolerancyjne na tribenuron metylowy

** adiuwant będzie w pakiecie

26

Więcej o uprawie słonecznika na: www.ampol-merol.pl

27

MacroSpeed® Green Magnez i siarka zamknięte w granuli

MacroSpeed® Green to nawóz mineralny zawierający wysoką koncentrację magnezu (25% MgO) i siarki (50% SO3), całkowicie rozpuszczalnych w wodzie.

Magnez zawarty w nawozie MacroSpeed® Green jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Szczególnie duże wymagania pokarmowe w stosunku do tego pierwiastka wykazuje kukurydza, burak cukrowy i pastewny, lucerna, koniczyna oraz użytki zielone. Rośliny te pobierają powyżej 50 kg MgO z ha. Do roślin o średnim zapotrzebowaniu na magnez, pobierających od 20 do 50 kg MgO z ha, należy rzepak, ziemniak i rośliny bobowate grubonasienne. Z kolei stosunkowo niskimi potrzebami pokarmowymi charakteryzują się rośliny zbożowe, pobierające poniżej 20 kg MgO z ha.

Magnez stanowi podstawowy składnik chlorofilu i tym samym zwiększa efektywność procesu fotosyntezy. Oddziałuje na transport asymilatów i aktywuje enzymy oraz wpływa |na przemiany energetyczne

Bierze również udział w przemianach węglowodanów, białek i kwasów nukleinowych. Ponadto pobudza rozwój systemu korzeniowego, zwiększając pobieranie przez rośliny składników mineralnych i wody, co jest niezwykle istotne przy jej niedoborach.

Obecny w nawozie MacroSpeed® Green magnez sprzyja pobieraniu fosforu przez rośliny oraz jego włączaniu w związki wysokoenergetyczne, fosfolipidy, kwasy nukleinowe i nukleoproteidy.

Pierwiastek ten aktywuje także kompleks nitrogenazy, który odpowiada za redukcję azotu atmosferycznego do amoniaku.

Magnez wpływa na zwiększenie plonów roślin oraz poprawę parametrów jakościowych plonu użytkowego, między innymi ograniczając nagromadzenie azotanów(V) w roślinach.

28

Magnez zwiększa plon ziarna roślin zbożowych i ilość zawartego w nim białka oraz poprawia jego jakość poprzez podnoszenie zawartości aminokwasów egzogennych, między innymi tryptofanu. Ponadto kształtuje zawartość tłuszczu w nasionach roślin oleistych, cukru w korzeniach buraka cukrowego oraz skrobi w bulwach ziemniaka. Oddziałuje na wielkość oraz wybarwienie owoców i warzyw, a także nadaje im odpowiedni aromat. Magnez zwiększa również odporność roślin na ataki pasożytów i grzybów, utrudniając ich przenikanie przez ściany komórkowe, a tym samym osłabiając ich negatywne oddziaływanie na rośliny.

Magnez uczestniczy w ponad

300 reakcjach enzymatycznych, biorąc udział w procesie oddychania, syntezie kwasów nukleinowych, węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin i barwników roślinnych.

W związku z wysoką zawartością siarki nawóz MacroSpeed® Green zalecany jest szczególnie w uprawie roślin o dużych wymaganiach pokarmowych w stosunku do tego składnika. Rośliny ze względu na zapotrzebowanie na siarkę dzieli się na trzy grupy. Bardzo duże zapotrzebowanie wykazują rośliny krzyżowe – rzepak, kapusta, gorczyca, rzodkiew i rzepa oraz liliowate – cebula i czosnek. Pobierają one około 40 kg siarki z hektara, przy czym pobranie tego pierwiastka może dochodzić nawet do 80 kg z ha. Bardzo wysokie potrzeby pokarmowe tej grupy roślin na siarkę wiążą się z produkcją specyficznych związków siarki, od których zależy ich przydatność użytkowa, takich jak kwasy tłuszczowe czy olejki gorczyczne. Do roślin o dużym zapotrzebowaniu na ten pierwiastek należą bobowate, zwłaszcza lucerna, koniczyna oraz burak cukrowy i pastewny, które pobierają od 20 do 40 kg siarki z ha. Wysokie wymagania roślin bobowatych w stosunku do tego składnika wynikają z ich symbiozy z bakteriami wiążącymi wolny azot oraz z produkcji dużych ilości białka. Z kolei niewielkie zapotrzebowanie na siarkę wykazują różne gatunki traw łąkowych i pastwiskowych, zboża oraz ziemniaki – pobierają od 12 do 25 kg z ha. Ta grupa roślin reaguje na nawożenie siarką szczególnie przy wyższym poziomie nawożenia azotem. Siarka zawarta w nawozie MacroSpeed® Green stanowi składnik aminokwasów, białek i tłuszczów oraz uczestniczy w metabolizmie roślin, występując między innymi w takich związkach jak koenzym A czy ferredoksyna. Koenzym A kontroluje procesy oksydoredukcyjne i proces fotosyntezy oraz bierze udział w produkcji kwasów tłusz-czowych i metabolizmie tłuszczów. Ferredoksyna stanowi składnik grup prostetycznych enzymów oraz kontroluje reakcje

oksydoredukcyjne i transport elektronów, jak również wchodzi w skład aparatu fotosyntetycznego roślin. Bierze także udział w redukcji azotu atmosferycznego przez bakterie brodawkowe, które żyją w symbiozie z roślinami bobowatymi.

Siarka jest składnikiem witamin (B1 i H) oraz związków, które odpowiadają za specyficzny smak czy zapach wielu roślin (olejki czosnkowe, olejki gorczyczne). Olejki czosnkowe występują w roślinach z rodzaju Allium (w czosnku, cebuli i porach) oraz w mięcie pieprzowej, chrzanie czy ananasach. Z kolei olejki gorczyczne o ostrym smaku występują w roślinach z rodziny Cruciferae

Obecna w nawozie MacroSpeed® Green siarka wpływa na lepsze wykorzystanie fosforu i potasu z nawozów mineralnych. Zwiększa plonowanie roślin poprzez korzystny wpływ na efektywność wykorzystania przez nie azotu oraz jego przemiany w związki o charakterze białkowym. Wpływa na poprawę parametrów jakościowych poprzez zwiększenie zawartości tłuszczu w nasionach roślin oleistych, sacharozy w korzeniach buraka cukrowego, a także skrobi, karotenu oraz witaminy C w bulwach ziemniaka.

Siarka wpływa na poprawę wartości odżywczej oleju, głównie poprzez wzrost udziału nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przypadku roślin zbożowych pierwiastek ten poprawia wartość żywieniową pszenicy oraz oddziałuje korzystnie na parametry przemiałowe ziarna i wartość wypiekową mąki.

Dodatkowo siarka zwiększa naturalną odporność roślin na stresy biotyczne. Dzieje się tak, gdyż między innymi odpowiada za syntezę lignin występujących w ścianie komórkowej, które zwiększają odporność roślin na działanie patogenów. Również inne związki siarki, takie jak cysteina, siarkowodór, glutation, sulfolipidy, glukozynolany, fitoaleksyny i alliiny poprawiają naturalną odporność roślin.

MacroSpeed® Green

zwiększa efektywność wykorzystania

azotu przez rośliny.

MacroSpeed® Green

Sprawdzony w osiąganiu wyższych plonów

Co wyróżnia nawóz mineralny MacroSpeed® Green?

Najwyższa jakość

Wyrównana granulacja (2-5 mm) i optymalna gęstość nasypowa – 1280 kg/m3

Szybka i całkowita rozpuszczalność w wodzie

Uniwersalność zastosowania – typ gleby, gatunek roślin, termin

Równomierny wysiew do szerokości 40 m

Zadeklarowana zawartość

składników pokarmowych w % (m/m):

25% tlenku magnezu (MgO) (= 15% Mg) rozpuszczalnego w wodzie

50% tritlenku siarki (SO3) (= 20% S) rozpuszczalnego w wodzie

30

Korzyści z zastosowania

Zwiększa efektywność wykorzystania azotu

Dostarcza roślinom magnez i siarkę niezależnie od pH gleby

Stymuluje syntezę chlorofilu i proces fotosyntezy

Usprawnia rozwój i funkcjonowanie systemu korzeniowego

MacroSpeed® Green Pokoloruj rośliny na zielono

Wspomaga zdrowotność roślin poprzez zwiększanie ich odporności na patogeny

Zwiększa tolerancję roślin na suszę i mróz

Nie powoduje zakwaszenia gleby

Poprawia parametry jakościowe plonu użytkowego, takie jak zawartość białka, tłuszczu, nienasyconych kwasów tłuszczowych, skrobi, sacharozy

* W celu precyzyjnego ustalenia potrzeb nawożenia należy wykonać chemiczne oznaczenia zawartości składników pokarmowych w glebie.

Infolinia 800 100 000
www.caldena.com
Roślina uprawna Dawka [kg/ha]* Zboża 100-140 Rzepak 150-200 Kukurydza na ziarno 170-260 Kukurydza na kiszonkę 130-200 Ziemniak 140-240 Burak cukrowy 200-400 Rośliny bobowate (strączkowe) 100-150 Użytki zielone 150-250 Warzywa 40-240 Drzewa i krzewy owocowe 200-500 Zalecenia stosowania

Marka Nasze Nasiona® od 10 lat nieustannie jest z rolnikami, dla rolników i kształtowana przez wytrawne „rolnicze oko”. Znawca nasiennictwa, człowiek z pasją, łączący własne zainteresowanie z rozwojem marki, która stała się jego konikiem. Dyrektor Działu Nasiennictwa Ampol-Merol Łukasz Winiecki razem ze swoim zespołem wprowadził na polskie pola odmiany pszenicy, pszenżyta i wielu innych zbóż, które nie tylko sprostały polskim warunkom klimatycznym, ale stały się topowymi odmianami, które szybko zdobywały zaufanie plantatorów.

Łukaszu, jak się czujesz jako dziesięciolatek?

Jeśli masz na myśli moje ostatnie 10 lat pracy, a tym samym całe życie - całe 10 lat Naszych Nasion®, to czuję się bardziej doświadczony i to samo dotyczy Naszych Nasion®. Nasiona przez te 10 lat ewoluowały wiele razy - począwszy od samej idei, a skończywszy na produkcie finalnym, który trafia do rolnika. W efekcie rolnicy nie chcą kupować innych nasion niż Nasze Nasiona®.

To jest miłe i to się potwierdza, i tak szczerze mówiąc, widzę to nawet u swoich klientów, zawsze mówią: „Krzysztof, ale wiesz, ta Euforia, nie chcę w jakichś tam innych białych workach, tylko chcę z napisem Nasze Nasiona®”.

I właśnie tutaj fajnego punktu dotknąłeś, bo nie ulegliśmy nigdy pokusie, aby cudzy towar ładować w worki Nasze Nasiona®.

I to się szanuje, i to się potwierdza w rynku. Ale tak mówimy Nasze Nasiona®, Nasze Nasiona®, a więc rozwińmy - Nasze Nasiona® to…

Nasze Nasiona® to sposób myślenia. Kiedyś słyszałem takie fajne zdanie. Ktoś zadał pytanie: Co to jest zdrowa żywność? Przecież żywność z definicji jest zdrowa, bo służy do odżywiania się przez ludzi, więc musi być zdrowa. Tak samo nasiona.

Nasiona to jest ten produkt, który rolnik wysiewa. Rolnik wysiewając je, pokłada nadzieję, że zbierze plon, że zarobi coś na tym plonie, że utrzyma rodzinę. W takim układzie to musi być bardzo dobry materiał, a skoro chcemy produkować bardzo dobry materiał siewny, w którym rolnicy będą pokładać nadzieję, to i my musimy w niego wierzyć, musimy się z nim utożsamiać. W związku z tym muszą to być Nasze Nasiona®. Począwszy od szefostwa, zarządu, poprzez naszą eskadrę desantową w biurach, a skończywszy na handlowcach w terenie, wszyscy utożsamiają się z marką. Także Nasze Nasiona® to jest sposób myślenia. Dokładnie. Teoretycznie można powiedzieć, że marka Nasze Nasiona® to dziecko Łukasza Winieckiego, czyli właściwie już czwarte dziecko Łukasza Winieckiego.

W tym troje biologicznych:)

Jak przebiegał proces wyboru nazwy, bo na pewno nie było to łatwe. Historia nazwy i w ogóle samego pomysłu, żeby nazwać materiał siewny Ampol-Merol, to była bardzo ciekawa idea. Wraz z początkiem mojej pracy w Ampol-Merol zacząłem doszukiwać się ciekawych rzeczy, doszukiwać się nowych rzeczy,

Wybór jest jeden!
32
Z Łukaszem Winieckim Dyrektorem Działu Nasiennego rozmawia Krzysztof Lachutta Specjalista ds. Nasiennictwa i Innowacji

które chcielibyśmy zmienić jako zespół. I wyszedłem z propozycją do zarządu, że chcemy rozpocząć proces budowania marki materiału siewnego w Ampol-Merol. Pamiętam, że jedna z osób, która pełniła pewną funkcję w marketingu, próbowała mnie otrzeźwić: „Czy masz świadomość, co to znaczy budować markę, wyjść z marką w rynek? To się nie uda”. Ja jednak wierzyłem w cały projekt. Rozpoczął się wtedy monotonny proces wyboru nazwy. Było bardzo wiele, bardzo ciekawych propozycji i bardzo rzadko w języku polskim. Najczęściej były to inspiracje z języka angielskiego, żeby wyglądało wybitnie i świetnie, ale zawsze w każdej dyskusji padało pytanie, jak nazwiemy Nasze Nasiona®?

Jaką damy nazwę naszym nasionom? I ja wtedy tak się tym dyskusjom przysłuchiwałem i mówię na głos: „Słuchajcie, my już mamy nazwę, każdy z was tę nazwę wymyślił. To są Nasze Nasiona®”. I wtedy nagle była konsternacja, zrobiła się cisza. Potwierdziło się, że genialne jest to, co jest proste.

Czyli nazwa wzięła się stąd, że każdy ją nieświadomie powtarzał.

I co ciekawsze, postanowiliśmy szybko ubrać ten pomysł w znak słowno-graficzny i go opatentować, i było ryzyko, czy tego ktoś nie zrobił przed nami. Było to tak genialne w swojej banalności, że nikt na to wcześniej nie wpadł.

Czyli dlatego mamy “erkę” w nazwie Nasze Nasiona®?

Dokładnie, bo nikt wcześniej na taką nazwę nie wpadł.

OK. Czyli mamy już za sobą etap wyboru nazwy. I kolejne pytanie: Jak wyglądały początki wprowadzania marki na rynek?

Tutaj wrócę do tego, co mówiłem na początku. Materiał siewny z definicji powinien być bardzo dobrej jakości. Niestety rolnicy w Polsce mają różne doświadczenia z różnymi producentami, gdzie ta jakość daje wiele do życzenia. Najważniejszym było to, aby przekonać rolników, że produkt który oferujemy jest powtarzalny, o określonych parametrach, o określonej - niezmiennie wysokiej jakości. Nie ma tutaj kategorii pierwszej czy drugiej produktu. Każdy materiał jest numerem jeden. Wymagało to ode mnie wiele pracy z zespołem sprzedażowym, jak i z klientami na różnego typu spotkaniach, na plantacjach, podczas Dni Pola czy konferencji. Udowadnianie, że są to fajne odmiany, że jest to profesjonalnie przygotowany produkt. Także nie było łatwo. Początki były jak po przysłowiowych grudach.

Czyli jak zawsze.

Jak zawsze.

A na czym polega siła marki Nasze Nasiona®?

Siła marki Nasze Nasiona® polega na tym, że nie idziemy na ustępstwa. To jest tak, jak w naszej technologii obróbki surowca

33

nasiennego - sam doskonale wiesz, jak skonstruowane są nasze

technologie - nie ma drogi na skróty. Idziemy pełnym cyklem. Każdy kilogram nasion przechodzi taką samą drogę - nie ma bocznego korytarza, gdzie można skrócić proces i tym samym go przyspieszyć - nie da się. Materiał musi przejść wszystkie etapy produkcji, dlatego tutaj też jest ta siła i nie ma się do czego przyczepić.

A jakie były przełomowe momenty dla marki?

Przełomowe momenty można wyróżnić w dwojaki sposób. Pamiętajmy, że przełom w rolnictwie odbywa się wtedy, kiedy coś się dzieje - nie zawsze pozytywnego. I tutaj takim przełomem był np. rok 2012, gdy było bardzo dużo wymarznięć, następnie zima 2015, 2016 tak samo. No i tutaj wyszły naprzód odmiany, które w takich warunkach sobie doskonale poradziły. Doskonałym przykładem jest odmiana Transfer, która jest z nami od początku istnienia marki. Jest to odmiana, która w tamtych ciężkich zimach przetrwała i nawet polskie COBORU, czyli Centralny Ośrodek Badania

Odmian Roślin Uprawnych stwierdził, że to jest jedyna odmiana w polskich odmianach, która miała 0% uszkodzeń po zimie. Wła -

zagłębiając się w informacje na temat rynku materiału siewnego, sprawdziłem, że rynek nasienny w tamtym czasie stanowił około 16-17% ogólnego rynku, czyli 16-17% nasion kwalifikowanych w swoich zasiewach wykorzystywali rolnicy. No dzisiaj niestety w skali Polski cały czas mamy ten sam wynik, czyli rynek jest ten sam. Rynek jest niezmienny. Gdzieś ta mentalność rolników powiązana jest z opłacalnością. Jednak nie mieszałbym tutaj opłacalności, bo z własnego doświadczenia wiem, że zawsze warto jest wymienić nasiona na kwalifikowane. Nie mniej jednak gdzieś w tej mentalności jest problem. Zmienia się rynek, jeśli chodzi o wymagania, kierunki użytkowania, o oczekiwania klientów. Klienci chcą kupić nasiona zaprawione fungicydem, ale i mieć jeszcze jakąś wartość dodaną. My wartość dodaną daliśmy już 10 lat temu na samym początku wdrażania Naszych Nasion® - dodawaliśmy produkty firmy Caldena®, produkty marki Agravita®, które dodatkowo stymulowały polową zdolność wschodów. Rolnicy dzięki temu mogli poczynić oszczędności, ograniczając normy wysiewu i spodziewając się tym samym lepszej obsady już na samym starcie.

śnie takie przypadki pomagają w rozwoju, jak i hity, które wprowadzamy co roku. Ty sam, Krzysiu, jesteś współudziałowcem wdrażania naszych najlepszych odmian. Dla przykładu na Demo Farmach, nad którymi trzymasz pieczę, szeroko zasiany został

RGT Diplom, który jest bardzo fajną pszenicą. Z całą pewnością rolnicy będą kupować, siać i zbierać wysoki plon z RGT Diplom przez wiele sezonów.

A jak przez te wszystkie lata zmienił się rynek? Okres od 2012 do 2023 to przecież ponad dekada.

Tutaj powiem ci ciekawą rzecz - rynek się nie zmienił. Jak ja zaczynałem swoją karierę w nasionach już prawie 17 lat temu, to

Tutaj warto nawiązać, na czym polega innowacyjność marki Nasze Nasiona® i jaki udział w budowaniu tej innowacyjności ma proces zaprawiania nasion? Poza wspomnianą Agravitą® Aktiv 48, która jest oczywiście innowacyjnością. W obrębie produkcji materiału siewnego, to właśnie najwięcej innowacyjności poza samymi odmianami jest właśnie w procesie zaprawiania. Jeszcze parę lat temu takim bardzo innowacyjnym podejściem do samego procesu zaprawiania było ograniczenie pylenia zaprawianych nasion i tutaj też się stosowało różnego rodzaju zaprawy z udziałem polimerów, które mają zabezpieczyć tę zaprawę, aby nie odrywała się od nasion.

34

Dzisiaj obserwujemy innowacyjność w postaci udoskonalania mikstury zaprawowej. Sami z resztą - na Twoją prośbę - dodawaliśmy do zaprawy biologiczne produkty, które również mają na celu mieć działanie stymulujące. W tej chwili jesteśmy na etapie testów, są pozakładane plantacje - duże plantacje towarowe. To nie są poletka, tylko to są duże plantacje towarowe, na których będziemy testować tego typu rozwiązania. Właściwie już testujemy. Czy z okazji 10-lecia marki Nasze Nasiona® pojawią się nowości produktowe?

Nowością produktową, która będzie miała szansę dotrzeć do jeszcze większej grupy klientów, jest oczywiście pszenica RGT Diplom, która wyróżnia się na tle innych jakością, wyrównaniem, ciężarem właściwym ziarna, a tym samym tym, o co rolnikowi chodzi - plonem.

A jaka kompleksowa oferta kryje się dzisiaj pod marką Nasze Nasiona®?

Marka Nasze Nasiona® to początkowo były same nasiona zbóż. Dzisiaj pod marką Nasze Nasiona® można już znaleźć rośliny strączkowe, w tym sezonie jest to groch; można znaleźć mieszanki roślin poplonowych dedykowanych pod konkretną produkcję, czyli mieszanki poplonowe dedykowane dla tych rolników, którzy chcą wzbogacić strukturę gleby, czyli rizosferę dla kolejnych roślin. Są to te mieszanki poplonowe, które mają za chwilę spełniać oczekiwania Zielonego Ładu, czyli być tymi produktami, które rolnicy będą mogli wykorzystywać w ramach realizacji ekoschematu.

Jak wyobrażasz sobie firmę, a właściwe markę Nasze Nasiona® za kolejnych 10 lat?

Z uwagi na to, że jesteśmy na etapie planowania sporych inwestycji, wiąże się to również z dużą innowacyjnością na etapie samego zaprawiania. Czyli z jednej strony będziemy ciągle udoskonalać nasz produkt i cały czas wyszukiwać nowych odmian, żeby być zawsze na bieżąco. Nie pozostajemy w miejscu - idziemy do przodu. Nasi dostawcy odmian, czyli hodowcy, czy to Polscy, czy zagraniczni są z nami w kontakcie. Nie ograniczamy się do samego rynku polskiego, szukamy odmian poza granicami Polski, odmian dostosowanych do naszych realiów, a przede wszystkim do zmieniających się realiów otoczenia rolnika.

Czego można Wam życzyć?

Złożę takie pobożne życzenia dla całej branży nasiennej, aby rolnicy trochę zmienili swoją mentalność, czyli rzeczywiście zaczęli wykorzystywać więcej nasion kwalifikowanych w zasiewie w swoich gospodarstwach, bo to im się realnie opłaci. Mają dostęp do oryginalnych nasion, zbadanych, odpowiednio przygotowanych, a to postęp i podstawy produkcji kryją się za sukcesem Waszych Naszych Nasion®:)

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i do zobaczenia
Więcej o marce Nasze Nasiona® na: www.naszenasiona.pl 35
w gospodarstwach.

Tabela odmian zbóż jarych

Gatunek pszenica jara jęczmień jary

Typ odmiany A pastewny

Hodowca/Dystrybutor Wiersum Plantbreeding KWS Lochow Polska Sp. z o.o.

Termin kłoszenia średni średnio wczesny

Wysokość roślin średnia niska do średniej

MTZ średnia średnia

Liczba opadania -

Odporność na porastanie -

Odporność na wyleganie

Mączniak prawdziwy

Rdza brunatna/Rdza jęczmienia

Brunatna plamistość liści/Plamistość siatkowa jęczmienia

Septorioza liści/Rynchosporioza (jęczmień)

Septorioza plew/Czarna plamistość jęczmienia -

Fuzarioza kłosów/Helmintosporioza (owies) -

Choroby podstawy źdźbła/Rdza źdźbłowa (owies) -

Wybitne cechy przewódki. Bardzo dobra zdrowotność i sztywna słoma. Duży potencjał plonowania. Wykorzystywana też do mieszanek.

Ocena zimotrwałości [skala 9°]:

Legenda:

Bardzo stabilnie i wysoko plonująca odmiana (na LOZ aż w 10 województwach). Parametry ziarna najlepsze w grupie (9 pkt). Świetnie plonuje na słabszych glebach o uregulowanym pH.

Cecha: wybitna bardzo dobra dobra średnia

4,5-6,5 3,5-4,0 2,5-3,0
Odmiana TYBALT KWS VERMONT
Wymagania glebowe średnie średnie Przydatność mąka/pasza pasza Obsada ziaren (szt./m2) 360-400 280-330 Ilość wysiewu (kg/ha) 170-200 130-150
Cechy
36

LG ANDANTE MARIOLA BINGO

jęczmień jary jęczmień jary owies

pastewny pastewny pastewny, konsumpcyjny

Limagrain Polska Sp. z o.o. IGP Polska Sp. z o.o. Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o.

średnio wczesny wczesny/średnio wczesny wczesny

średnia średnia/niska średnia do wysokiej

bardzo duża bardzo duża bardzo duża

niskie i średnie niskie i średnie średnie

Nr 1 COBORU 2021. Nic więcej nie trzeba dodawać. Wg COBORU najplenniejsza odmiana jęczmienia jarego w Polsce!

Bardzo dobrze plonująca odmiana. Idealna na średnie i słabsze gleby. Na lepszych stanowiskach wykazuje bardzo dobrą odporność na wyleganie. Odmiana o wybitnej odporności na mączniaka prawdziwego i rynchosporiozę.

Ocena zimotrwałości [skala 9°]:

Legenda:

Jedna z najlepiej plonujących odmian o małym udziale łuski, przydatna do mieszanek w wysiewie czystym.

Cecha: wybitna bardzo dobra dobra średnia

-
- ----
- -
pasza pasza/kasza mąka/pasza 300-320 280-330 400-450 130-150 130-150 160-180
4,5-6,5 3,5-4,0 2,5-3,0 37

RGT Diplom

Pszenica ozima

STABILNY, BARDZO WYSOKI PLON

Charakterystyka:

• pszenica jakościowa B/A

• rejestracja COBORU 2021

• średnia wysokość (ok. 90 cm)

• termin kwitnienia - średnio wczesny

• termin dojrzewania - średnio wczesny

• odporność na wyleganie - bardzo dobra

• bardzo dobra zimotrwałość - 4,0

• bardzo dobra zdrowotność - szczególnie odporna na mączniaka prawdziwego i rdzę żółtą (i to na obu poziomach ochrony)

• bardzo dobre parametry ziarna - super gęstość i wyrównanie

• bardzo dobra i stabilna plenność - nawet w trudnych warunkach

Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 38

Lemmy pszenica ozima

ODPORNA NA PRYSZCZARKA ZBOŻOWEGO

NAJLEPSZA WŚRÓD

WCZESNYCH ODMIAN

Charakterystyka:

• typ odmiany A

• bardzo wysoki potencjał plonowanianawet 126% wzorca (COBORU 2018)

• bardzo wysoka zawartość białka

• genetyczna odporność na pryszczarka zbożowego

• wysoka odporność na choroby podstawy źdźbła oraz wyleganie

• bardzo dobra odporność na porastanie

• kierunek użytkowania - mąką i pasza

• wczesny termin kłoszenia

• średnie wymagania glebowe

• wymaga rzadkich siewówoszczędność na materiale siewnym

Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 39

IDEALNA NA SŁABE GLEBY

Charakterystyka:

• Wysoki plon - 103% wzorca wg badań COBORU (2020)

• Odmiana pastewna

• Odporna na wyleganie - 7,3/9

• Wysoka MTZ - ok. 50 g

Odporność na choroby (1-9)

• Mączniak prawdziwy - 8,5

• Plamistość siatkowa - 7

• Rdza jęczmienia - 7,6

• Rynchosporioza - 7,5

MARIOLA O KO C I M SPOJRZENIU
Rejestracja COBORU 2020
Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 40

LG Andante

Charakterystyka:

• Pierwsza rejestracja: Niemcy 2020

• Odmiana pastewna

• Idealna na średnie i słabsze gleby

• Wysoka MTZ - 47,5 g

• Bardzo dobra odporność na choroby

• Odmiana średniowczesna

• Wysokość 70 cm

• Odporność na wyleganie - dobra

• Plonowanie bardzo wysokie

• Wysoka masa hektolitra ziarna

• Bardzo dobre wyrównanie ziarna

• Wymagania glebowe - średnie

LIDER PLONOWANIA
JĘCZMIEŃ JARY
110% WZORCA!
Nr 1 w badaniach COBORU 2021
Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 41

Legenda do programów ochrony roślin

fungicydy

insektycydy

herbicydy regulator wzrostu

sklejacz nawozy dolistne

Pole tekstowe zawiera:

• nazwę preparatu lub mieszaninę preparatów

• dawkę na 1 ha

Położenie pola tekstowego w schemacie wskazuje na: fazę - termin stosowania oznaczony na dolnej części schematu

uzyskasz:

Więcej informacji nt. produktów

Dział środków ochrony roślin Ampol-Merol

+48 56 688 48 72

sor@ampol-merol.pl

42

miotła zbożowa, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, niezapominajka polna, rumian polny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, owies głuchy, stokłosa żytnia, wyczyniec polny, tobołki polne

chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przytulia czepna do fazy 7-8 okółków, rdest plamisty, rdestówka powojowata, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne, chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przytulia czepna do fazy 7-8 okółków, rdest plamisty, rdestówka powojowata, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne

bniec biały, chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, komosa biała, niezapominajka polna, ostrożeń polny, przytulia czepna, rdest plamisty, rdest powojowaty, rumian polny, stulicha psia, tobołki polne, samosiewy rzepaku

chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, mak polny, maruna bezwonna, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity

jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, wyczyniec polny

bodziszek drobny, chaber bławatek, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, przetacznik polny, przytulia czepna, rdest powojowy, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne

pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto ozime

pszenica ozima, pszenica jara, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, jęczmień jary

pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto, pszenica jara, pszenżyto jare, jęczmień jary, owies

pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime, jęczmień jary, pszenica jara, pszenżyto jare

pszenica ozima, pszenżyto ozime, pszenica jara, jęczmień jary

pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime, pszenica jara, jęczmień jary

Free 360 SL glifosat 3-4 l niszczenie chwastów - desykacja pszenica ozima, jęczmień ozimy

CHOROBY - FUNGICYDY

mączniak prawdziwy, łamliwość podstawy źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy korzeni, rdza brunatna, septorioza paskowana liści, septorioza plew, brunatna plamistość liści, rdza karłowa, plamistość siatkowa, rynchosporioza

łamliwość podstawy źdźbła, mączniak prawdziwy, brunatna plamistość liści, rdza brunatna, septorioza paskowana liści, septorioza plew, plamistość siatkowa, rynchosporioza

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia

pszenica ozima, pszenica jara, pszenżyto ozime, jęczmień jary, jęczmień ozimy

pszenica ozima, jęczmień jary, żyto ozime

Ochrona
Nazwa Substancja aktywna Dawka/ha Zwalczane agrofagi Stosowanie CHWASTY - HERBICYDY Atlantis 12 OD jodosulfuron metylosodowy, mezosulfuron metylowy 0,45-1,2 l
zbóż
Camaro 306 SE florasulam, 2,4-D 0,4-0,6 l
Gold 450 EC 2,4-D; fluroksypyr 1-1,25 l
Toscana Top 75WG tribenuron metylowy 20-25 g
Rumba 069 EW fenoksapropP-etylu 0,8-1,2 l chwastnica
Tomigan S 250 EC fluroksypyr 0,6-0,8 l
Klinik
EC protiokonazol, spiroksamina
Thesorus 460
0,75-1 l
Boogie Xpro 400 EC protiokonazol, biksafen, spiroksamina 0,9-1,5 l
i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania
43
produktu wskazanych na etykiecie.

Ochrona zbóż

Nazwa Substancja aktywna Dawka/ha Zwalczane agrofagi Stosowanie

CHOROBY - FUNGICYDY

Celsivo 750 EC fenpropidyna

0,75 l

mączniak prawdziwy, rdza żółta, rdza brunatna, rynchosporioza

pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto ozime, jęczmień ozimy, pszenica jara, jęczmień jary

Pakiet Elatus Plus

Zboża (Elatus Plus

Sakura 274 EC)

solatenol + bromukonazol + tebukonazol pakiet na 8,33-10 ha

mączniak prawdziwy, rdza brunatna, fuzarioza kłosów, czerń zbóż, rdza żółta, septorioza paskowana liści, septorioza plew

pszenica ozima, pszenica jara

Sakura 274EC bromukonazol, tebukonazol 1,2 l mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septorioza paskowana liści, fuzarioza kłosów, czerń zbóż

pszenica ozima, pszenica jara

Orius Extra 250 EW tebukonazol 1 l

mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna, septorioza paskowana liści, fuzarioza kłosów, rdza jęczmienia, plamistość siatkowa jęczmienia

pszenica ozima, jęczmień ozimy, jęczmień jary

Plexeo 60 EC metkonazol 1,2-1,5 l septorioza paskowana liści, fuzarioza kłosów pszenica ozima, pszenica jara

Poleposition 300 EC protiokonazol 0,33-0,65 l

mączniak prawdziwy, rdza brunatna, rdza żółta, septorioza paskowana liści, brunatna plamistość liści, septorioza plew, fuzarioza kłosów, plamistość siatkowa, rynchosporioza, septorioza liści, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów rynchosporioza

pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime, pszenica jara, jęczmień jary

Dobromir Top 250 SC azoksystrobina 0,8-1 l

mączniak prawdziwy, brunatna plamistość liści, rdza brunatna, septorioza liści, septorioza plew, fuzarioza kłosów, czerń kłosów, rynchosporioza

pszenica ozima, pszenica jara, żyto ozime, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, jęczmień jary

Unix 75 WG cyprodynil 0,7-1 kg

łamliwość źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, mączniak prawdziwy, septorioza liści, brunatna plamistość liści

pszenica ozima, jęczmień ozimy

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

44

Ochrona zbóż

Nazwa Substancja aktywna Dawka/ha Zwalczane agrofagi Stosowanie

SZKODNIKI - INSEKTYCYDY

ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime

jęczmień jary

Western

tłuszczowe

REGULATORY

pszenica ozima, pszenica jara, żyto ozime,pszenżyto ozime, owies

pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, jęczmień jary, żyto, owies siewny, pszenica jara

pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime, pszenica jara, jęczmień jary, owies siewny

pszenica ozima, pszenica jara, pszenżyto ozime, jęczmień jary, jęczmień ozimy, żyto ozime

SPECJALISTYCZNE

l ograniczenie porostu ziarniaków przed zbiorem

0,075 l na 100 l cieczy roboczej

0,15 l na 100 l cieczy roboczej

Just-Oil 95 EC olej mineralny 1-1,5 l

właściwości antypieniące, obniżenie napięcia i zapobieganie znoszenia cieczy użytkowej, zwiększenie aktywności preparatów systemicznych i kontaktowych, zmniejszenie zmywalności ŚOR oraz umożliwienie obniżenia ilości wody na hektar

zwalcza szkodniki w sposób mechaniczny, tworząc na powierzchni roślin lepką powłokę polimerową

obniża napięcie powierzchniowe, zapobiega znoszeniu cieczy opryskowej, zwiększa aktywność preparatów systemicznych i kontaktowych, zmniejsza zmywalność środków ochrony roślin przez deszcz i rosę.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

pszenica ozima, pszenica jara, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto

pszenica ozima, pszenica jara, jęczmień ozimy, jęczmień jary, pszenżyto ozime, pszenżyto jare, żyto

wszystkie rośliny uprawne

wszystkie rośliny uprawne

wszystkie rośliny uprawne

Nexide 60 CS gammacyhalotryna 50-80 ml mszyce, skrzypionki
Cimex One 500 EC cypermetryna 50 ml mszyce, skrzypionki
pszenica
pszenica ozima, pszenica jara,
WZROSTU Antek 725 SL chloromekwatu chlorek 1,7-2,1 l zapobieganie wyleganiu
250 EC trineksapak etylu 0,3-0,6 l zapobieganie wyleganiu
Moddus
Meros 250 EC trineksapak etylu 0,3-0,6 l zapobieganie wyleganiu
Cerone 480 SL etefon 0,75 - 1 l zapobieganie wyleganiu
FitoAktiv Cu kwas heptaglukonowy + Cu 1-2 l nie dotyczy
Magnus karboksylowany kopolimer butadienowostyrenowy 0,3-0,5
Applico
etoksylowane
Plus
alkohole
45
Program ochrony pszenicy ozimej kłoszenie Profesjonalny poziom ochrony krzewienie
kolanko
kolanko liść fl agowy dojrzewanie BBCH 29-31 BBCH 33-39 BBCH 51-59 BBCH 80 Rumba 069 EW 1,0 l/ha + Just Oil 95 EC 1,0 l/ha Camaro 306 SE 0,4-0,6 l/ha Atlantis 12 OD 0,45-1,2 l/ha + Camaro 306 SE 0,4-0,6 l/ha Tomigan S 250 EC 0,6 l/ha + Toscana Top 75 WG 20 g/ha Western 0,3 l/ha Cimex One 500 EC 0,05 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T0 FitoAktiv Cu 1,0 l/ha T1 Boogie XPRO 400 EC 1,2-1,5 l/ha T2 Pakiet Elatus Plus Zboża + Applico Plus 0,15 l/ha T3 Orius Extra 250 EW 0,6 l/ha + FitoAktiv Cu 1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha Moddus 250 EC 0,3 l/ha lub Meros 250 EC 0,3 l/ha + Antek 725 SL 1,0-1,5 l/ha Moddus 250 EC 0,2 l/ha lub Meros 250 EC 0,2 l/ha Nexide 60 CS 0,06 l/ha + Western 0,15 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Agravita® Galaxy 3,0 l/ha Magnus 0,3-0,5 l/ha Klinik Free 360 SL 2,0-3,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha 46
1.
3.
kłoszenie krzewienie 1. kolanko 3. kolanko liść fl agowy dojrzewanie BBCH 29-31 BBCH 33-39 BBCH 51-59 BBCH 80 Rumba 069 EW 1,0 l/ha + Just Oil 95 EC 1,0 l/ha Camaro 306 SE 0,4-0,6 l/ha Atlantis 12 OD 0,45-1,2 l/ha + Camaro 306 SE 0,4-0,6 l/ha Tomigan S 250 EC 0,6 l/ha + Toscana Top 75 WG 20 g/ha Western 0,3 l/ha Cimex One 500 EC 0,05 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T1 Thesorus 460 EC 1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T2 Pakiet Elatus Plus Zboża + Applico Plus 0,15 l/ha T3 Plexeo 60 EC 0,7 l/ha + FitoAktiv Cu 1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Moddus 250 EC 0,2 l/ha lub Meros 250 EC 0,2 l/ha Nexide 60 CS 0,06 l/ha + Western 0,15 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Klinik Free 360 SL 2,0-3,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Magnus 0,3-0,5 l/ha Program ochrony pszenicy ozimej Pełna kontrola plantacji T0 FitoAktiv Cu 1,0 l/ha Moddus 250 EC 0,3 l/ha lub Meros 250 EC 0,3 l/ha + Antek 725 SL 1,0-1,5 l/ha Agravita® Galaxy 3,0 l/ha Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha 47

Elatus™ Plus ZBOŻA

Twoje pole bez septoriozy i rdzy

Pakiet Elatus™ Plus ZBOŻA gwarantuje długie profilaktyczne zabezpieczenie roślin przed chorobami. Wykazuje działanie lecznicze oraz wyniszczające w przypadku już zainfekowanych przez chorobotwórcze grzyby roślin.

Skuteczna ochrona fungicydowa!

To mieszanina trzech substancji czynnych o różnym mechanizmie działania: solatenol, bromukonazol i tebukonazol

Najskuteczniej chroni zboża przed rdzą oraz septoriozami

Posiada szeroki zakres terminu stosowania BBCH 31-59

Rozwiązanie kompleksowe do zwalczania i ochrony roślin zbożowych

Szybkie i wyniszczające działanie

Bezpieczny dla roślin

Technologia godna XXI wieku

Opryski grzybobójcze

Elatus™ Plus ZBOŻA to skuteczna walka z zagrożeniami

Więcej o produkcie na stronie www.ampol-merol.pl
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie. www.rolnictwoodpowiedzialne.pl
Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 48
Wyłączny dystrybutor:Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno

SKUTECZNIE ZAPOBIEGA I SZYBKO INTERWENIUJE, GDY POJAWIAJĄ SIĘ GRZYBY.

Do stosowania prewencyjnego i przy pierwszych objawach chorób takich jak:

• łamliwość podstawy źdźbła

• fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni

• mączniak prawdziwy zbóż i traw

• rdza brunatna

• septorioza paskowana liści

• septorioza plew

• brunatna plamistość liści

• rdza karłowa

• plamistość siatkowa

• rynchosporioza zbóż

Fungicyd w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej

Stosowanie: pszenica ozima, pszenica jara, jęczmień ozimy, jęczmień jary

Dawka: 1 l/ha

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Wyłączny dystrybutor:

Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno

o produkcie na www.ampol-merol.pl

Więcej
Więcej o produkcie
www.ampol-merol.pl Grzyby?
na stronie
Nie przejdą!
50

ADIUWANT DO STOSOWANIA ZE ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN

znacznie ogranicza pienienie się środków ochrony roślin

obniża napięcie powierzchniowe i kąt przylegania cieczy opryskowej

zwiększa aktywność preparatów systemicznych i kontaktowych

zapobiega znoszeniu cieczy opryskowej

umożliwia obniżenie wydatku cieczy opryskowej (mniejsza ilość wody na hektar)

Dawka:

75 ml/100 l wody

150 ml/ha

Środek stosować zawsze zgodnie z etykietą, instrukcją stosowania zamieszczoną na opakowaniu. Producent

Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 51
WZMACNIA DZIAŁANIE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN

Program ochrony pszenicy ozimej

Zdrowa

kłoszenie krzewienie 1. kolanko 3. kolanko liść fl agowy dojrzewanie BBCH 29-31 BBCH 33-39 BBCH 51-59 BBCH 80 Rumba 069 EW 1,0 l/ha + Just Oil 95 EC 1,0 l/ha Camaro 306 SE 0,4-0,6 l/ha Atlantis 12 OD 0,45-1,2 l/ha + Camaro 306 SE 0,4-0,6 l/ha Tomigan S 250 EC 0,6 l/ha + Toscana Top 75 WG 20 g/ha Western 0,3 l/ha T1 Unix 75 WG 0,6 kg/ha + Celsivo 750 EC 0,4 l/ha + Plexeo 60 EC 0,6 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T2 Pakiet Elatus Plus Zboża + Applico Plus 0,15 l/ha T3 Orius Extra 250EW 0,6 l/ha + FitoAktiv Cu 1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Moddus 250 EC 0,2 l/ha lub Meros 250 EC 0,2 l/ha Nexide 60 CS 0,06 l/ha + Western 0,15 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Klinik Free 360 SL 2,0-3,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Magnus 0,3-0,5 l/ha
podstawa sprawny liść
T0 FitoAktiv Cu 1,0 l/ha Moddus 250 EC 0,3 l/ha lub Meros 250 EC 0,3 l/ha + Antek 725 SL 1,0-1,5 l/ha Agravita® Galaxy 3,0 l/ha Cimex One 500 EC 0,05 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha 52
czyste ziarno
kłoszenie krzewienie 1. kolanko 3. kolanko liść fl agowy dojrzewanie BBCH 29-31 BBCH 33-39 BBCH 51-59 BBCH 80 Rumba 069 EW 1,0 l/ha + Just Oil 95 EC 1,0 l/ha Camaro 306 SE 0,4-0,6 l/ha Atlantis 12 OD 0,45-1,2 l/ha + Camaro 306 SE 0,4-0,6 l/ha Tomigan S 250 EC 0,6 l/ha + Toscana Top 75 WG 20 g/ha Western 0,3 l/ha T1 Thesorus 460 EC 0,75 l/ha + Unix 75 WG 0,6 kg/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T2 Pakiet Elatus Plus Zboża + Applico Plus 0,15 l/ha T3 Orius Extra 250 EW 0,6 l/ha + FitoAktiv Cu 1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Moddus 250 EC 0,2 l/ha lub Meros 250 EC 0,2 l/ha Nexide 60 CS 0,06 l/ha + Western 0,15 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Klinik Free 360 SL 2,0-3,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Magnus 0,3-0,5 l/ha Program ochrony pszenicy ozimej Większe ryzyko wystąpienia chorób podstawy źdźbła T0 FitoAktiv Cu 1,0 l/ha Moddus 250 EC 0,3 l/ha lub Meros 250 EC 0,3 l/ha + Antek 725 SL 1,0-1,5 l/ha Agravita® Galaxy 3,0 l/ha Cimex One 500 EC 0,05 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha 53
kłoszenie krzewienie 1. kolanko dojrzewanie BBCH 29-31 BBCH 33-39 BBCH 51-59 BBCH 80 Rumba 069 EW 1,0 l/ha + Just Oil 95 EC 1,0 l/ha Camaro 306 SE 0,6 l/ha Western 0,3 l/ha Cimex One 500 EC 0,05 l/ha + Western 0,15 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T1 Thesorus 460 EC 0,75-1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T2-T3 Pakiet Elatus Plus Zboża + Applico Plus 0,15 l/ha MicroSpeed® Smart 1,0-1,5 l/ha MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha MicroSpeed® Action 1,0-1,5 l/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha Moddus 250 EC 0,3 l/ha lub Meros 250 EC 0,3 l/ha Magnus 0,3-0,5 l/ha Program ochrony pszenicy jarej 54
kłoszenie krzewienie 1. kolanko dojrzewanie BBCH 29-31 BBCH 33-39 BBCH 51-59 BBCH 80 Rumba 069 EW 1,0 l/ha + Toscana Top 75 WG 20 g/ha + Just Oil 95 EC 1,0 l/ha Camaro 306 SE 0,4-0,6 l/ha Gold 450 EC 1,0-1,25 l/ha Western 0,3 l/ha Cimex One 500 EC 0,05 l/ha + Western 0,15 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T1 Thesorus 460 EC 0,75-1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T2-T3 Pakiet Elatus Plus Zboża + Applico Plus 0,15 l/ha Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha MicroSpeed® Action 1,0-1,5 l/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha Moddus 250 EC 0,2-0,4 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Magnus 0,3-0,5 l/ha Program ochrony jęczmienia jarego 55
kłoszenie krzewienie 1. kolanko dojrzewanie BBCH 29-31 BBCH 33-39 BBCH 51-59 BBCH 80 Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha Gold 450 EC 1,0-1,25 l/ha Camaro 306 SE 0,4-0,6 l/ha Rumba 069 EW 1,0 l/ha + Naxel 75 WG 20 g/ha + Just Oil 95 EC 1,0 l/ha Western 0,3 l/ha Cimex One 500 EC 0,05 l/ha + Western 0,15 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T0 FitoAktiv Cu 1,0 l/ha T1 Thesorus 460 EC 0,75 l/ha + Celsivo 750 EC 0,35 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Moddus 250 EC 0,4-0,6 l/ha lub Meros 250 EC 0,4-0,6 l/ha Klinik Free 360 SL 2,0-3,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Magnus 0,3-0,5 l/ha T2-T3 Dobromir Top 250 SC 0,6 l/ha + Orius Extra 250 EW 0,5 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha
ochrony jęczmienia ozimego 56
Program
kłoszenie krzewienie 1. kolanko dojrzewanie BBCH 29-31 BBCH 33-39 BBCH 51-59 BBCH 80 Program ochrony pszenżyta ozimego i żyta hybrydowego Atlantis 12 OD 0,45-1,2 l/ha + Camaro 306 SE 0,6 l/ha Gold 450 EC 1,0-1,25 l/ha Camaro 306 SE 0,4-0,6 l/ha Western 0,3 l/ha Nexide 60 CS 0,06 l/ha + Western 0,15 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T0 FitoAktiv Cu 1,0 l/ha T1 Poleposition 300 EC 0,35 l/ha + Celsivo 750 EC 0,4 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Moddus 250 EC 0,3 l/ha Meros 250 EC 0,3 l/ha lub Antek 725 SL 0,8-1,0 l/ha Magnus 0,3-0,5 l/ha T2-T3 Dobromir Top 250 SC 0,6 l/ha + Poleposition 300 EC 0,3 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha 57

PORYWA DO TAŃCA ZBOŻA OZIME I JARE

Z PRZYTUPEM ZWALCZA CHWASTY JEDNOLIŚCIENNE

Skład:

fenoksaprop-P - 69 g/l (6,69%)

Uprawy:

pszenica ozima

pszenica jara

pszenżyto ozime

jęczmień jary

Zwalczanie:

miotła zbożowa

owies głuchy

chwastnica jednostronna

Rumba 069 EW
Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 58
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Producent:

Wykaz i skład chemiczny nawozów wykorzystanych w wiosennych programach nawożenia doglebowego roślin uprawnych

Nazwa Producent Składniki pokarmowe N P2O5 K2O MgO SO3 CaO Na2O Mikro Pulrea + INu Mocznik + inhibitor Grupa Azoty SA 46 - - - - - -Pulan Grupa Azoty SA 34 - - - - - -Pulan MACRO Grupa Azoty SA 32 - - - - - -RSM Grupa Azoty SA 32 - - - - - -Salmag z borem Grupa Azoty SA 27 - - - - 0,2 B ZAKsan Grupa Azoty SA 33,5 - - - -Saletrzak Grupa Azoty SA 27 - - - -Saletrosan 26 Grupa Azoty SA 26 - - - 32,5 - -YaraBela Sulfan Yara Poland Sp. z o.o. 24 - - - 15 12 -YaraBela Nitromag (CAN 27) Yara Poland Sp. z o.o. 27 - - 4 - 7 -Saletra amonowa Anwil SA 34 - - - - - -Canwil Anwil SA 27 - - 4 - -YaraMila Power Yara Poland Sp. z o.o. 20 7 10 2 10 - -MacroSpeed Power Caldena sp. z o.o. sp. k 12 15 21 - 20 - -MacroSpeed Optima Plus Caldena sp. z o.o. sp. k - 16 32 - 8 11,8 - 0,2 Zn Polifoska 5 Grupa Azoty SA 5 15 30 2 8 - -POLIDAP Grupa Azoty SA 18 46 - - 5 - -MacroSpeed Green Caldena sp. z o.o. sp. k - - - 25 50 - -Korn-Kali K+S Kali GmbH - - 40 6 12 - 4Patentkali K+S Kali GmbH - - 30 10 42 - -KALISOP K+S Kali GmbH - - 50 - 45 - -Legenda: Producent wskazuje na występowanie składnika w nawozie bez określenia jego procentowej ilości. Nazwa Przeznaczenie Dawkowanie Opakowanie NovaTec One inhibitor nitryfikacji DMPP24,9% - do stosowania łącznie z nawozem RSM 1,5-3,0 l NovaTec One / 100 kg azotu z RSM 100 kg RSM 32% N = 0,72 l NovaTec One 100 l RSM 32% N = 0,95 l NovaTec 20 l Nawozy pozostałe
azotowe 60
Nawozy

Szczegóły stosowania –patrz etykieta

łącznie o 30 kg N/ha.

azotowego w drugiej i trzeciej dawce

można ograniczyć poziom nawożenia

Uwaga: Stosując produkt Novobakt AzoFosfo,

obsadzie pędów żywych wiosną

rozkrzewionych zbożach jesienią i wysokiej

program

rozkrzewione jesienią

program standard

Ilość dostarczanych składników [kg/ha]

Program wiosennego nawożenia doglebowego pszenicy ozimej z przeznaczeniem na konsumpcję

61

ruszenie wegetacji 1-2 kolanka BBCH 21-29 BBCH 39-54 BBCH 31-32 N194 Mg37 + S45 N200 Mg37 + S56 N198 Mg37 + S30 1 2 3 MacroSpeed® GREEN* ZAKsan® 0,2 t/ha YaraBela™ Sulfan 0,25 t/ha YaraBela™ Nitromag 0,25 t/ha YaraBela™ Sulfan 0,2 t/ha *MacroSpeed® GREEN stosowany w terminie zimowym lub wczesnowiosennym 0,12-0,15 t/ha MacroSpeed® GREEN* Pulan® 34 0,25 t/ha RSM® 32 0,2 t/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha YaraBela™ Nitromag 0,25 t/ha ZAKsan® 0,2 t/ha ZAKsan® 0,2 t/ha
1
2
Legenda: 3
program
zalecany pod zboża słabo
zalecany przy zbyt mocno
Novobakt AzoFosfo.

Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha

ZAKsan® 0,2 t/ha

ZAKsan® 0,15

Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha

Pulan® 34 0,25 t/ha

Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha

Yara Mila Power 0,15 t/ha

YaraBela™ Nitromag 0,2 t/ha

MacroSpeed® GREEN* RSM® 32 0,2 t/ha

1-2 kolanka BBCH 39-54 BBCH 31-32 N170 Mg30 + S24 N172 Mg30 + S24 N172 + P23 + K32 Mg30 + S12 N172 Mg30 + S24 1 2 3 4 Legenda: 1 program standard 2 program zalecany pod zboża słabo rozkrzewione jesienią 3 program zalecany w okresie chłodnej i przedłużającej się wiosny (dodatkowe wczesnowiosenne wprowadzenie P, K i S) 4 program zalecany przy zbyt mocno rozkrzewionych zbożach z jesieni i wysokiej obsadzie pędów żywych wiosną MacroSpeed® GREEN* ZAKsan® 0,2 t/ha YaraBela™ Sulfan 0,15 t/ha Canvil 0,2 t/ha ZAKsan® 0,15 t/ha YaraBela™ Nitromag 0,15 t/ha *MacroSpeed® GREEN stosowany w terminie zimowym lub wczesnowiosennym 0,12 t/ha MacroSpeed® GREEN*
t/ha ZAKsan® 0,15 t/ha ZAKsan® 0,2 t/ha Ilość dostarczanych składników [kg/ha] Wiosenne nawożenie doglebowe pszenżyta ozimego i żyta hybrydowego Uwaga: Stosując produkt Novobakt AzoFosfo, można ograniczyć poziom nawożenia azotowego w drugiej i trzeciej dawce łącznie o 30 kg N/ha. Szczegóły stosowania –patrz etykieta Novobakt AzoFosfo. ruszenie wegetacji BBCH 21-29 62

Szczegóły

Uwaga:

Legenda:

liść fl agowy przed siewem BBCH 39-54 BBCH 31-32 N167 P 2 O 545 K 2 O90 Mg25 S65 N131 P 2 O 564 K 2 O128 Mg25 S38 + Zn N –93 P 2 O 545 K 2 O90 S40 1 2 3 Polifoska 5 0,3 t/ha Canwilsaletrzak 0,15 t/ha MacroSpeed® OPTIMA PLUS 0,4 t/ha RSM® 32 0,2 t/ha + NovaTec One Polifoska 5 0,3 t/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha ZAKsan® 0,2 t/ha MacroSpeed® GREEN 0,1 t/ha ZAKsan® 0,2 t/ha YaraBela™ Nitromag 0,3 t/ha
Wiosenne nawożenie doglebowe zbóż jarych
Ilość dostarczanych składników [kg/ha]
3 program nawożenia
pod jęczmień
zalecany
browarniany
Stosując produkt Novobakt AzoFosfo, można ograniczyć poziom nawożenia azotowego o 30 kg N/ha.
63
stosowania –patrz etykieta Novobakt AzoFosfo.

Agravita® Aktiv 48

Nawóz o działaniu stymulującym

NPK 8-20-20 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Stymulacja, regeneracja, większa odporność na stresy

• wspomaga regenerację roślin po uszkodzeniach pozimowych

i herbicydowych

• poprawia wigor i kondycję roślin

• stymuluje rozwój systemu korzeniowego i krzewienie zbóż

• zwiększa powierzchnię blaszki liściowej i efektywność fotosyntezy

• podnosi odporność roślin na stresy środowiskowe

Agravita® Galaxy

Nawóz zawierający siarkę w formie tiosiarczanowej, o właściwościach antyseptycznych

NK (SO3) 6,6-19,9 (33,2) + Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Wsparcie zdrowotności zbóż i poprawa jakości ziarna

• zwiększa odporność na choroby dzięki zawartości siarki w formie tiosiarczanowej, która wpływa na budowanie naturalnej odporności roślin na patogeny

• podnosi tolerancję roślin na suszę

• zwiększa efektywność nawożenia azotem

• poprawia syntezę aminokwasów białkowych (metionina, cysteina, cystyna) – większa zawartość białka w ziarnie

Agravita® Complete

Nawóz o zrównoważonym składzie NPK

z mikroskładnikami pokarmowymi

NPK 20-20-20 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Mo, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Kompleksowe odżywienie roślin

• szybko dostarcza roślinom makro- i mikroskładniki

• poprawia kondycję roślin

• zwiększa biomasę zbóż

• wpływa na prawidłowe formowanie elementów struktury plonu

Agravita® Cu EDTA Plus

Nawóz wyprodukowany w technologii aktywizującej pobieranie składników pokarmowych

Miedź (Cu) 8% schelatowana przez

+ Mn – 2%, Zn – 3%, N – 5%, MgO – 2,5%

Większa odporność na choroby i wyleganie

• wspiera zawiązywanie kłosków w kłosie

• usztywnia ściany komórkowe i zmniejsza podatność zbóż

na wyleganie

• ogranicza redukcję źdżbeł kłosonośnych

• zwiększa odporność zbóż na patogeny grzybowe

• kontroluje przemieszczanie się azotu z liści i źdźbła do ziarniaków –

większa zawartość białka i glutenu

MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha

Agravita® Galaxy 3 l/ha

Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha

Agravita® Complete 2,5 kg/ha

Agravita® Cu EDTA Plus 0,3 kg/ha

Agravita® Mn EDTA Plus 0,5 kg/ha

LIŚĆ FLAGOWY POCZĄTEK STRZELANIA W ŹDŹBŁO FAZA 2-3 LIŚCI KRZEWIENIE SZPILKOWANIE SUCHY ZIARNIAK Zabiegi opryskowe nawozami Agravita® i MicroSpeed® należy wykonywać zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Do każdego zabiegu zaleca się dodać Agravita® Siarczan Magnezu Siedmiowodny.
64

Agravita® Mn EDTA Plus

Nawóz wyprodukowany w technologii aktywizującej pobieranie składników pokarmowych

Mangan (Mn) 8% schelatowany przez + Zn – 2% , N – 5%, MgO – 4%

Efektywniejsze wykorzystanie azotu

• stymuluje pobieranie fosforu i żelaza z gleby

• wpływa na gospodarkę azotową roślin

• wzmaga zabiegi regulacji pokroju zbóż

• wspomaga produkcję flawonoidów – większa odporność zbóż na choroby grzybowe

• szczególnie zalecany na rośliny uprawiane na glebach świeżo zwapnowanych i o pH > 6,0

MicroSpeed® Energy

Biostymulator z rewolucyjną

technologią IRC

IRC 2 g/l, kwas pidolowy 320 g/l

Intensyfikowanie wydajności fotosyntezy

i wydłużenie okresu wegetacji

• hamuje rozpad chlorofilu w warunkach stresogennych

(susza, wysoka temperatura) i zwiększa jego koncentrację

• wydłuża okres zieloności liści

• opóźnia naturalne żółknięcie liści w wyniku starzenia

• zwiększa efektywność wykorzystania azotu

• poprawia wydajność i jakość plonu

Agravita® Aktiv 70 Nawóz o działaniu stymulującym

NPK 10-52-8 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Większa liczba ziaren w kłosie i MTZ

• intensyfikuje zawiązywanie ziarniaków

• poprawia kondycję roślin i wydłuża okres nalewania ziarna

• aktywizuje transport węglowodanów do ziaren – większa MTZ

• poprawia parametry technologiczne ziarna (m.in. zwiększa zawartość białka)

• wyrównuje dojrzewanie zbóż

Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha

Agravita® Galaxy 3 l/ha

DOJRZEWANIE KWITNIENIE DOJRZAŁOŚĆ MLECZNA KŁOSZENIE
Infolinia 800 100 000 www.caldena.com Strategia nawożenia dolistnego zbóż

MicroSpeed® Action

Nawóz zawierający aminokwasy oraz azot, fosfor, potas i mikroskładniki pokarmowe

Co wyróżnia nawóz dolistny organiczno-mineralny MicroSpeed® Action?

Płynna formulacja Unikalna technologia hydrolizy enzymatycznej

Skład

Zawartość najwyższej jakości L-aminokwasów pochodzenia roślinnego

Wysoka zawartość wolnych aminokwasów (biologicznie aktywnych) - 61,9 g/l

Aminokwasy oraz azot, fosfor, potas i mikroskładniki pokarmowe

Synergia aminokwasów i składników pokarmowych

Infolinia 800 100 000
www.caldena.com
Materia organiczna 25,42% m/m | 33,80% m/v | 338 g/l Wolne aminokwasy 4,66% m/m | 6,19% m/v | 61,9 g/l Azot całkowity (N) 3,07% m/m | 4,08% m/v | 40,8 g/l Pięciotlenek fosforu (P2O5) 3,27% m/m | 4,35% m/v | 43,5 g/l Tlenek potasu (K2O) 9,59% m/m | 12,75% m/v | 127,5 g/l Bor (B) całkowity 0,07% m/m | 0,09% m/v | 0,9 g/l Miedź (Cu) rozpuszczalna w wodzie 1,59% m/m | 2,11% m/v | 21,1 g/l w tym schelatowana przez EDTA 1,24% m/m | 1,65% m/v | 16,5 g/l Mangan (Mn) rozpuszczalny w wodzie 0,83% m/m | 1,10% m/v | 11,0 g/l w tym schelatowany przez EDTA <0,05% m/m | <0,06% m/v | <0,6 g/l Cynk (Zn) rozpuszczalny w wodzie 0,19% m/m | 0,26% m/v | 2,6 g/l w tym schelatowany przez EDTA <0,05% m/m | <0,06% m/v | <0,6 g/l

Rolniku - czas na Twój głos!

Startujemy w plebiscycie

Produkt Przyjazny dla Rolnika

w kategorii

Nawozy, Użyźniacze i Biostymulatory

BESTSELLER

Agravita® Siarczan Magnezu Siedmiowodny

MgO 16%, SO3 32%

Nawóz do zadań specjalnych

najwyższa jakość i bezpieczeństwo potwierdzone oznakowaniem CE nowoczesna technologia produkcji

wysoka czystość chemiczna błyskawiczna i całkowita rozpuszczalność w wodzie skuteczność potwierdzona w praktyce

Kryształ wśród nawozów!

Twój głos ma znaczenie!

Oddaj go na www.izydory.com

Głosowanie trwa do 25.03.2023 r.

Infolinia 800 100 000
www.caldena.com

odmian kukurydzy

Kierunek użytkowania ziarno/kiszonka ziarno/kiszonka kiszonka/ziarno ziarno/kiszonka

Wigor wiosenny bardzo dobry bardzo dobry bardzo dobry bardzo dobry

Wysokość roślin wysokie średnie niskie do dobrych średnie do wysokich

Wymagania glebowe wszystkie typy gleb wszystkie typy gleb wszystkie typy gleb wszystkie typy gleb

Cechy szczególne

Nowowchodząca na europeiski rynek odmiana kukurydzy. Podwójny kierunek użytkowania = wszechstronność wykorzystania. Doskonale dostosowuje się do warunków glebowych (również słabsze stanowiska). Rośliny wysokie z kolbą na średniej wysokości (dobrze usytuowany środek ciężkości). Odmiana JAKLEEN jest następcą bardzo popularnego HENLEYA, ale ma istotną różnicę - plonuje dużo lepiej!

Wybitna, wczesna odmiana o podwójnym kierunku użytkowania. Bardzo dobra strawność kiszonki oraz wybitne cechy i potencjał plonowania na ziarno - w warunkach suszy posiada doskonale zaziarnione kolby. Ponadto cechuje ją bardzo dobry Stay Green i szybki Dry Down.

Najnowsza odmiana z palety Syngenty o rewelacyjnych cechach kiszonkowych: rewelacyjna strawność i doskonałe parametry na Biogas. W kierunku ziarnowym: bardzo wysoki plon ciężkiego ziarna (głównie w typie flint). Mała osadka i bardzo dobra tolerancja na wczesne siewy.

Legenda: SC - mieszaniec pojedynczy, TC - mieszaniec trójliniowy

Jedna z naszych najnowszych odmian tzw. do zadań specjalnych i na wszystkie typy gleb. Duża odporność na stres oraz bardzo duży potencjał plonowania w połączeniu z szybkim oddawaniem wody.

Hodowca/ dystrybutor Limagrain
z o.o. Limagrain Polska
z o.o. Syngenta Polska Sp. z o.o. Saatbau Polska Sp. z o.o. FAO 230-240 230 220-240 240-250 Typ odmiany TC TC SC TC Typ ziarna flint/dent flint/dent flint-flint/dent flint/dent
Tabela
Odmiana JAKLEEN LG 31.222 SY SOLARIUS FANTOSO
Polska Sp.
Sp.
Zalecana
(tys. szt./ha) 80-95 80-95 75-85 80-90 Pojemność opakowania (tys. ziaren) 50 50 50 50
obsada
STRATEG STRATEG STRATEG STRATEG 68

bardzo dobry bardzo dobry bardzo dobry bardzo dobry bardzo dobry

średnie wysokie do b. wysokich wysokie średnia średnie do wysokich

gleby średnie i lepsze wszystkie typy gleb

Bardzo ciekawa odmiana, bo bardzo wczesna i do tego z ziarnem dent. Odmianę cechuje bardzo dobry Dry Down. Dodatkowo kształt ziarna generuje niskie koszty suszenia w suszarni. Odmiana dedykowana do uprawy na terenie całego kraju.

Średnio-późny mieszaniec z przeznaczeniem na ziarno i kiszonkę o bardzo dobrej strawności i dużej zawartości skrobii. Rośliny bardzo wysokie i bardzo odporne na wyleganie.

Odmiana jest bardzo plastyczna względem stanowiska glebowego.

Kolby na roślinach są bardzo duże, o średniej wielkości osadce i dużych ziarniakach.

Doskonała odmiana z przeznaczeniem przede wszystkim na ziarno, ale i na strawną kiszonkę.

JUSTY to młodsza siostra kukurydzy MOROCK (kolba też jest spłaszczona w części wierzchołkowej).

Odmiana bardzo stabilna z uwagi na to, że jest mieszańcem SC. Osadka smukła - odmiana bardziej ziarnowa niż MOROCK.

Plonuje wysoko i stabilnie. III miejsce w plonie w grupie wczesnej (104% wzorca COBORU 2020). Odmiana posiada certyfikat STRESSLESS - doskonale radzi sobie w suszy. Jesienią szybko oddaje wodę. Rośliny są zdrowe i odporne na łamanie się.

Najnowsza rejestracja EU 2021. Rewelacyjna odmiana kukurydzy o bardzo dużym poziomie plonowania ziarna. Posiada cienką osadkę oraz luźne liście okrywowe kolby, dzięki czemu szybko oddaje wodę. Doskonale sprawdza się na szerokim zakresie gleb (od średnich do dobrych).

DKC 3169 CRUMBER JUSTY RGT BERNAXX RGT LANXXAM BAYER Saaten-Union IGP Polska Sp. z o.o. RAGT Semences Polska Sp. z o.o. RAGT Semences Polska Sp. z o.o. 220-230 270 250 230 270-280 SC SC SC SC SC dent flint/dent flint-dent/dent flint-dent/dent dent ziarno kiszonka/ziarno ziarno/kiszonka ziarno ziarno/kiszonka
wszystkie
gleb niskie do dobre wszystkie typy gleb 75-85 80-90 75-85 80-90 80-85 50 50 50 50 50
typy
STRATEG STRATEG STRATEG STRATEG STRATEG 69
Legenda: SC - mieszaniec pojedynczy, TC - mieszaniec trójliniowy

Tabela odmian kukurydzy

Typ odmiany SC SC SC

Typ ziarna flint flint/dent flint flint/dent

Kierunek użytkowania ziarno/kiszonka ziarno/kiszonka ziarno

Wigor wiosenny bardzo dobry bardzo dobry wybitny

Wysokość roślin wysokie wysokie średnie do wysokie

Wymagania glebowe wszystkie typy gleb toleruje mozaiki glebowe słabe gleby

Bardzo duży plon ziarna i wysoka zawartość skrobi w ziarnie - 9 wg badań BSA, Niemcy. Kolba fix w pełni zaziarniona, rewelacyjna zdrowotność i odporność na fuzariozę kolb i głownię guzowatą. Odmiana o podwójnym użytkowaniu - na ziarno i kiszonkę.

Doskonale sprawdza się zwłaszcza na ziarno. Odmiana posiada bardzo dobry wigor wiosenny. Osiąga rekordowy plon ziarna w grupie odmian wczesnych. Idealnie nadaje się do każdych warunków glebowych.

Lider plonowania na słabych glebach (w suchych latach o tonę ziarna/ha więcej od innych odmian z tej samej grupy wczesności). Imponujące kolby do 22 rzędów, a ilość ziaren w rzędzie - do 44. Bardzo dobra tolerancja na susze, potwierdzona w latach 2018 i 2019.

Legenda: SC - mieszaniec pojedynczy, TC - mieszaniec trójliniowy

STRATEG STRATEG STRATEG
Odmiana GALACTUS HENLEY CODIGIP Hodowca/ dystrybutor Saaten-Union
Sp. z o.o. Limagrain Polska Sp. z o.o. IGP Polska Sp. z o.o. FAO 230-240 230 260
Polska
Zalecana obsada (tys. szt./ha) 80-90 75-85 83-93 Pojemność opakowania (tys. ziaren) 50 50 50
Cechy szczególne
70

Doskonała odmiana ziarnowa o wysokiej MTZ i drobnej osadce. Wykazuje bardzo dużą odporność na fuzariozę kolb. Kolby typu FIX łatwe w omłocie i zawsze w pełni zaziarnione niezależnie od warunków.

Odmiana uniwersalna na ziarno i kiszonkę, wysoki plon ziarna, wysoka energetyczność kiszonki, bardzo dobry wigor wiosenny, wysoka odporność na głownię guzowatą.

Bardzo dobrze adaptuje się do zmiennych warunków glebowych. Równomiernie plonuje nawet w warunkach suszy dzęki w pełni zaziarnionej kolbie.

Odmiana o wybitnej odporności na łamanie się. Ziarno cechuje się niską wilgotnością w trakcie zbioru, a wysoki plon uzyskuje się dzięki dużej powtarzalności kolb. Zalecana do uprawy na terenie całego kraju.

Legenda: SC - mieszaniec pojedynczy, TC - mieszaniec trójliniowy

Odmiana uniwersalna do uprawy na ziarno i kiszonkę. Roślina wysoka, o bardzo dobrym ulistnieniu, dobra zdrowotność, dobry wigor wiosenny i stabilny poziom plonowania.

STRATEG STRATEG STRATEG STRATEG STRATEG ABELARDO MOROCK ARMILLA AMELLO SL MAGELLO Syngenta Polska Sp. z o.o. Saatbau Polska Sp. z o.o. IGP Polska Sp. z o.o. Saatbau Polska Sp. z o.o. Saatbau Polska Sp. z o.o. 220-230 230 230 230 250 SC TC TC SC SC flint flint flint flint/dent flint flint/dent semi dent ziarno/kiszonka ziarno/kiszonka ziarno/kiszonka ziarno ziarno/kiszonka bardzo dobry bardzo dobry bardzo dobry doskonały dobry wysokie wysokie średnie średnie wysokie średnie słabe, średnie średnie i słabsze średnie średnie, dobre 80-85 70-80 80-90 80-85 70-95 50 50 50 50 50
71

Fantoso

K U K U R Y DZ A

FANTOSO {240-250}

FANTASTYCZNY PLON ZIARNA I KISZONKI

Charakterystyka

• Niezawodny mieszaniec trójliniowy o odpornych na gorsze warunki siedliskowe roślinach

• Doskonałe połączenie wydatnych plonów kiszonki i ziarna o pierwszorzędnych

parametrach jakościowych

• Wysoka stabilność plonowania w różnych latach

Wyłączny dystrybutor:

Więcej
www.ampol-merol.pl
o produkcie na stronie
Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 72

KUKURYDZA Abelardo Abelardo

Doskonały na ziarno FASCYNUJĄCY PLON!

ABELARDO [FAO 220-230]

· idealny na wczesny zbiór · doskonale się wymłaca · łatwo oddaje wodę

• plon 113% wzorca COBORU 2018

• plonuje lepiej niż inne odmiany w tej samej wczesności

• odmiana na wszystkie typy gleb

• odporna na fuzariozę kolb

• szybko osiąga dojrzałość do zbioru

• kolba typu FIX - prawidłowe zaziarnienie niezależnie od warunków

• bardzo duża MTZ

Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 73

Odmiana, która pozytywnie zaskakuje nawet w trudne lata!

• Najlepiej rokująca odmiana 2019 r.

• Znakomite ziarno w typie flint

• Wysoka tolerancja na chłody wiosenne

• Bardzo dobra odporność na Fusarium

• Bardzo duży plon ziarna

• Kolba fix w pełni wypełniona

• Odmiana o podwójnym użytkowaniu na ziarno i kiszonkę

• Roślina kompaktowa - bardzo dobra wymłacalność

• Odporność na fuzariozę kolb i głownię guzowatą

• Potwierdzona tolerancja na złe warunki pogodowe w suche lata

Potwierdzone: Badania BSA / Niemcy

Producent:

Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 74

SY Solarius

SY SOLARIUS {FAO 220-240}

DOSKONAŁE

Charakterystyka

• Odmiana o dwóch kierunkach użytkowania

• Piękne w pełni zaziarnione kolby - w każdych warunkach

• Kiszonka o doskonałej strawności

ZIARNO I STRAWNA KISZONKA
dystrybutor: Więcej o produkcie na stronie www.ampol-merol.pl
Wyłączny
U K U
Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 75
K
R Y DZ A

RGT Lanxxam

U K U R Y
FAO 270-280
Jeden
najwyższych poziomów plonowania ziarna
Bardzo szybki Dry Down - oszczędności w suszeniu ziarna
Rośliny zdrowe (nie łamiące się) i o dużej odporności na wyleganie Charakterystyka CZOŁÓWKA WŚRÓD NAJLEPSZYCH ODMIAN W SEGMENCIE ODMIAN ŚREDNIO PÓŹNYCH Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 76
K
DZ A Strzał w dziesiątkę! •
z

NIEZASTĄPIONY NA WSZYSTKICH STANOWISKACH

CZOŁÓWKA PLONOWANIA WŚRÓD ODMIAN WCZESNYCH

Charakterystyka

• FAO 230

• Mieszaniec SC

• Ziarno flint-dent/dent

• Odmiana przeznaczona na ziarno

• Plonuje wysoko i stabilnie - 104% wzorca COBORU 2020

• Bardzo dobry wigor wiosenny

• Odmiana posiada certyfikat STRESSLESSdoskonale radzi sobie w suszy

• Jesienią szybko oddaje wodę

• Rośliny są zdrowe i odporne na łamanie się

Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 77
Z 250 K 250 JUSTY MISTRZYNI WYDAJNOŚCI IGP Polska sp. z o.o. sp. k. • ul Wyspiańskiego 43 • 60-751 Poznań tel. +48 882 015 579 • e-mail: k.pilat@igp-polska.pl • www.igp-polska.pl
KRÓL SŁABSZYCH GLEB IGP Polska sp. z o.o. sp. k. • ul Wyspiańskiego 43 • 60-751 Poznań tel. +48 52 333 8 007 • e-mail: info@igp-polska.pl • www.igp-polska.pl 260 CODIGIP NAWET TONA WIĘCEJ Z HEKTARA W WARUNKACH SUSZY! Rejestracja COBORU Z B I ÓR KUKURY DZY NAZIAR N O R E KOR D P O LS K I K Y Z B I ÓR KUKURY DZY NAZIAR N O R E KOR D P O LS K I KU 2018 Z B I ÓR KUKURY DZY NAZIAR N O R E KOR D P O LS K I K 2017

Ochrona kukurydzy

substancji aktywnych ml/g/% Dawka na 1 ha

na 1 ha

OCHRONA INSEKTYCYDOWA

Karate Zeon 050 CS lambda-cyhalotryna 50 0,1-0,2 l/ha

Legenda: średnio wrażliwe wrażliwe

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Preparat Substancja aktywna Dawka
Ploniarka zbożówka Omacnica prosowianka Zachodnia kukurydzianastonka korzeniowa Mszyce
80
Ilość
Chwastnica
Perz właściwy Włośnice Fiołek polny HERBICYDY PRZEDWSCHODOWE Lumax 537,5 SE terbutyloazyna + mezotrion + S-metolachlor 185,5 + 37,5 + 312,5 3,5-4 l Gardo Gold 500 SE terbutylazyna, S-metolachlor 187,5 + 312,5 4 l HERBICYDY POWSCHODOWE Nikosar 060 OD nikosulfuron 60 0,5-0,7 l Mentum 040 OD nikosulfuron 40 1 l Tezosar 500 SC terbutyloazyna 500 1 l Notos 100 SC mezotrion 40 0,75-1,5 l Maister Power 42,5 OD foramsulfuron + jodosulfuron metylosodowy + tienkarbazon metylu 31,5 + 1 + 10 1,25-1,5 l Mocarz 75 WG tritosulfuron + dikamba 500 + 250 0,2 kg Gardo Gold 500 SE terbutylazyna, S-metolachlor 187,5 + 312,5 4 l
Preparat/ mieszanki Substancja aktywna
jednostronna

Ochrona kukurydzy

Gwiazdnica pospolita Jasnota Komosa biała Przetacznik Przytulia czepna Rdest Rumianowate Szarłat szorstki Tasznik pospolity Tobołki polne Samosiewy rzepaku Ostrożeń polny

HERBICYDY PRZEDWSCHODOWE

Preparat

HERBICYDY POWSCHODOWE

Substancja aktywna

SPECJALISTYCZNE

Dawka na 1 ha

Inger etoksylowane kwasy tłuszczowe, rafinowany olej rzepakowy 0,5 l/ha

Western zwalcza szkodniki w sposób mechaniczny, tworząc na powierzchni roślin lepką powłokę polimerową 0,15 l na 100 l cieczy roboczej

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

81
siew 1 liść 2 liście 3 liście 7 liści 8 liści wyrzucenie wiechu 4-6 liści Nikosar 060 OD 0,7 l/ha + Notos 100 SC 0,7 l/ha + Tezosar 500 SC 0,7 l/ha Gardo Gold 2,5 l/ha + Mentum 40 OD 1,0 l/ha Maister Power 42,5 OD 1,25-1,5 l/ha Maister Power 42,5 OD 1,25-1,5 l/ha Maister Power 42,5 OD 1,25-1,5 l/ha Nikosar 060 OD 0,7 l/ha + Mocarz 75 WG 0,2 kg/ha Tezosar 500 SC 1,0 l/ha + Inger 0,5 l/ha Lumax 537,5 SE 3,0-4,0 l/ha + Inger 0,5 l/ha Karate Zeon 050 CS 0,1-0,2 l/ha + Western 0,15 l/ha Western 0,3 l/ha Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha 1 2
82
Program ochrony kukurydzy
ruszenie wegetacji siew współrzędny wschody 2-3 liście 4-5 liści Uwaga: Stosując produkt Novobakt AzoFosfo, można ograniczyć poziom nawożenia mineralnego o 20-30%. Szczegóły stosowania –patrz etykieta Novobakt AzoFosfo. Wiosenne nawożenie doglebowe kukurydzy N199 P85 K160 S52 Mg38 + Zn N198 P75 K180 S40-50 +Zn N196 P92 K160 S16 Mg24 MacroSpeed® OPTIMA Plus 0,35 t/ha Pulrea + INu 0,4 t/ha Nawozy wapniowe przedsiewne i pogłówne (granulowane) Polifoska 5 0,6 t/ha RSM 32% 0,4 t/ha Korn-Kali® 0,4 t/ha ZAKsan 0,25 t/ha MacroSpeed® OPTIMA Plus 0,15 t/ha Polidap® 0,2 t/ha MacroSpeed® GREEN 0,15 t/ha RSM® 0,3 t/ha Pulrea INu 0,25 t/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Ilość dostarczanych składników [kg/ha] 1 2 3 83

ZWIĘKSZA SKUTECZNOŚĆ HERBICYDU

NOWOCZESNY ADIUWANT DOGLEBOWY

poprawia skuteczność chwastobójczą herbicydów, zwięszając koncentrację herbicydu w wierzchniej warstwie gleby obniża ryzyko fitotoksyczności herbicydów doglebowych

zapobiega znoszeniu cieczy opryskowej w trakcie wykonywania zabiegów opryskiwania

obniża napięcie powierzchniowe i kąt przylegania cieczy opryskowej

umożliwia obniżenie wydatku cieczy opryskowej (mniejsza ilość wody na hektar)

Stosowanie:

kukurydza, rzepak, ziemniak, zboża, rośliny motylkowe grubonasienne (strączkowe), warzywa

Dawka:

0,5 l/ha

Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 85
Środek stosować zawsze zgodnie z etykietą, instrukcją stosowania zamieszczoną na opakowaniu.
Producent

MicroSpeed® Energy

Biostymulator z rewolucyjną

technologią IRC

IRC 2 g/l, kwas pidolowy 320 g/l

Intensyfikowanie wydajności fotosyntezy

i wydłużenie okresu wegetacji

• hamuje rozpad chlorofilu w warunkach

stresogennych (susza, wysoka temperatura) i zwiększa jego koncentrację

• wydłuża okres zieloności liści

• opóźnia naturalne żółknięcie liści w wyniku starzenia

• zwiększa efektywność wykorzystania azotu

• poprawia wydajność i jakość plonu

Agravita® Aktiv 48

Nawóz o działaniu stymulującym

NPK 8-20-20 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Stymulacja, regeneracja, większa odporność na stresy

• stymuluje rozwój systemu korzeniowego i liści oraz wydłużanie

pędu kukurydzy

• wspomaga regenerację roślin po uszkodzeniach herbicydowych

i przymrozkowych

• zwiększa odporność kukurydzy na stresy termiczne i wodne

• wspiera prawidłowe formowanie zawiązków kolb

Agravita® Zn EDTA Plus

Nawóz wyprodukowany w technologii

aktywizującej pobieranie składników pokarmowych

Cynk (Zn) 10% schelatowany przez + B – 1%, N – 5%, MgO – 3%

Zestaw kluczowych mikroskładników

• stymuluje syntezę auksyn (hormonów wzrostu)

• zwiększa liczbę zawiązków kwiatowych w kolbie

• poprawia żywotność ziaren pyłku – większa liczba ziarniaków w kolbie

• podnosi efektywność wiązania dwutlenku węgla, co zwiększa ilość węglowodanów w ziarniakach – wzrost masy tysiąca ziaren

Agravita® Complete

Nawóz o zrównoważonym składzie NPK

z mikroskładnikami pokarmowymi

NPK 20-20-20 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Mo, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Kompleksowe odżywienie roślin

• szybko dostarcza roślinom makro- i mikroskładniki w początkowych fazach rozwoju, kiedy pobieranie ich z gleby jest utrudnione

• poprawia wigor i kondycję roślin

• zwiększa biomasę kukurydzy

• wpływa na prawidłowe formowanie elementów struktury plonu

MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha

Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha

Agravita® Zn EDTA Plus 0,5 kg/ha

Agravita® Complete 2,5 kg/ha

LIŚCI
FAZA 7
FAZA 6 LIŚCI FAZA 4-5 LIŚCI FAZA 2-3 LIŚCI SUCHY ZIARNIAK
Zabiegi opryskowe nawozami Agravita® i MicroSpeed® należy wykonywać zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Do każdego zabiegu zaleca się dodać Agravita® Siarczan Magnezu Siedmiowodny.
86

Agravita® Aktiv 70

Nawóz o działaniu stymulującym

NPK 10-52-8 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Poprawa zaziarnienia kolb i większa MTZ

• reguluje tempo podziałów komórkowych

• wpływa na prawidłowe zawiązywanie ziarniaków

• usprawnia transport metabolitów do kolby – lepsze gromadzenie skrobi

i wyrównanie ziarna

• poprawia wigor i kondycję roślin

• zwiększa zawartość białka w ziarnie kukurydzy

Agravita® Bor 15

Nawóz zawierający bor w formie

boroetanoloaminy

Bor (B) 15%

Większa liczba ziarniaków w kolbie

• reguluje podział i wzrost komórek w merystemach

łodyg oraz korzeni

• wpływa na kiełkowanie pyłku i wzrost łagiewki pyłkowej –lepsze zaziarnienie kolb

• bierze udział w kształtowaniu struktury ścian komórkowych –większa odporność mechaniczna łodygi

• wpływa na poprawę zdrowotności kukurydzy

Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha

Agravita® Zn EDTA Plus 0,5 kg/ha

Agravita® Bor 15 1 l/ha

DOJRZEWANIE WIDOCZNY WIERZCHOŁEK WIECHY ROZWÓJ ŹDŹBŁA FAZA 8 LIŚCI
Infolinia 800 100 000
www.caldena.com
Strategia nawożenia dolistnego kukurydzy

TERMINATOR PLONOWANIA

Charakterystyka: Wyniki plonowania

• Nr 1 w COBORU

2021 - plon 140% wzorca

• odporność na wirusa żółtaczki rzepy TuYV

• odporność na pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion w niekorzystnych warunkach podczas zbioru

• szybka regeneracja wiosną

• bardzo duża liczba odgałęzień bocznych

Plon nasion (% wzorca) wg COBORU 2021

Średni plon (dt/ha): 55,86

Zawartość tłuszczu: 46,1%

o.o. ul. Mikołaja
28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl
Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z
z Ryńska
rejon I rejon II rejon III rejon IV rejon V rejon VI wzorzec 151 138 143 131 135 152
NAJWYŻSZY POZIOM PLONOWANIA LG Arnold LG Arnold LG Arnold LG Arnold LG Arnold LG Arnold 88

rzepak ozimy

Plon na miarę Olimpu

Charakterystyka: Wyniki plonowania

• Podwójna odporność na choroby:

• wirusowe – gen odporności na żółtaczkę TuYV

• grzybowe – gen odporności na phomę RLM 7

• Wysoka odporność łuszczyn na pękanie i osypywanie się nasion

• Odmiana zdrowa i dynamiczna w rozwoju jesiennym

• doskonale radzi sobie w latach, w których występują wektory TuYV (mszyce)

• Wysoka zimotrwałość

• Odmiana średniowczesna w kwitnieniu

• Odmiana średniopóźna w dojrzewaniu

Plon nasion (% wzorca) wg COBORU 2022 Średni plon (dt/ha): 51,1 dt/ha

NOWOŚĆ
rejon 1 111 rejon 2 114 rejon 3 104 rejon 4 110 rejon 5 130 rejon 6 112 wzorzec Zeus F1 Zeus F1 Zeus F1 Zeus F1 Zeus F1 Zeus F1
Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 89
Wyłączny dystrybutor:

MISTRZ PLONOWANIA

Charakterystyka:

• łuszczyny odporne na pękanie

• obfite plonowanie

• wysoka zawartość tłuszczu

• bardzo dobra zimotrwałość

Wyniki plonowania:

Plon nasion (% wzorca) wg COBORU (doświadczenia rozpoznawcze "CCA" 2019-2020, rejon III) 112 wzorzec Invigor Dazzler 2020
Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 90

RAGNAR F1

rzepak ozimy

• MAX PLON • MAX ZIMOTRWAŁOŚĆ •

• MAX BEZPIECZEŃSTWO •

Charakterystyka:

• odmiana silnie budująca rozgałęzienia boczne

z bardzo dużą liczbą łuszczyn

• wyjątkowa odmiana dająca rekordowy plon

• charakteryzuje się doskonałą zimotrwałością

• średnio wczesny termin kwitnienia

• bardzo dobra tolerancja na wyleganie

• bardzo dobra tolerancja na suchą zgniliznę kapustnych (Rlm7)

• średni termin dojrzewania

• odmiana zalecana do uprawy na terenie całego kraju

• odporność na wirusa żółtaczki rzepy TuYV

Wyniki plonowania:

Plon nasion (% wzorca) wg COBORU * rejon VI

2017 2018 2019*

wzorzec 121 Ragnar 122 Ragnar 124 Ragnar
Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 91
Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a
87-200 Wąbrzeźno

Harvey rzepak ozimy

EKONOMICZNE ROZWIĄZANIE

Wyniki plonowania: Charakterystyka:

• bardzo niski koszt kwalifikowanego materiału siewnego na 1 ha

• regularnie i wysoko plonuje również na słabszych glebach

• średnio późne kwitnienie

• znakomita zimotrwałość

Plon nasion (% wzorca). Doświadczenia hodowcy, Starowice Dolne (woj. opolskie) 2018

Doświadczenia własne: 44,7 t/ha (źródło: AGES 2017-2018, badania urzędowe Austria, n=16)

105
wzorzec Harvey
Wyłączny dystrybutor: Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl 92

Agil-S

Ochrona rzepaku

CHWASTY

chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, palusznik krwawy, perz właściwy, samosiewy zbóż, włośnica sina, włośnica zielona, życica trwała

chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, perz właściwy, samosiewy zbóż, włośnice, życica trwała jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, włośnica zielona, włośnica sina, wiechlina zwyczajna, perz właściwy

glifosat 3-4 l desykacja rzepak ozimy

CHOROBY - FUNGICYDY

Orius Extra 250 EW tebukonazol 1 l sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, szara pleśń, zgnilizna twardzikowa rzepak ozimy

Dobromir Top 250 SC azoksystrobina 0,8 l czerń krzyżowych, szara pleśń, zgnilizna twardzikowa rzepak ozimy

Propulse 250 SE fluopyram, protiokonazol 1 l zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych, szara pleśń rzepak ozimy, rzepak jary

Toprex 375 SC difenokonazol, paklobutrazol 0,35 l sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, szara pleśń rzepak ozimy

Plexeo 60 EC metkonazol 0,7-1 l sucha zgnilizna, czerń krzyżowych, szara pleśń, cylindrosporioza rzepak ozimy

Pictor 400 SC dimoksystrobina, boskalid 0,5 l sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń rzepak ozimy

Caryx 240 SL chlorek mepikwatu, metkonazol 1-1,4 l sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, szara pleśń rzepak ozimy

SZKODNIKI - INSEKTYCYDY

Nexide 60 CS gamma-cyhalotryna 50-80 ml chowacz brukwiaczek, słodyszek rzepakowy rzepak ozimy

Cimex One 500 EC cypermetryna 50 ml słodyszek rzepakowy, chowacz podobnik rzepak ozimy

Sekil 20 SP acetamipryd 0,08-0,25 kg słodyszek rzepakowy, chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik, chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny rzepak ozimy Inazuma

chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny, słodyszek rzepakowy, pryszczarek kapustnik, chowacz podobnik, tantniś krzyżowiaczek, pchełka rzepakowa, śmietka kapuściana, mszyce, mączliki

chowacz brukwiaczek, słodyszek rzepakowy, chowacz czterozębny, chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik

zapobiega pękaniu łuszczyn i osypywaniu się nasion przed zbiorem i podczas zbioru

właściwości antypieniące, obniżenie napięcia i zapobieganie znoszenia cieczy użytkowej, zwiększenie aktywności preparatów systemicznych i kontaktowych, zmniejszenie zmywalności ŚOR oraz umożliwienie obniżenia ilości wody na hektar

ozimy, rzepak jary

wszystkie rośliny uprawne

zwalcza szkodniki w sposób mechaniczny, tworząc na powierzchni roślin lepką powłokę polimerową wszystkie rośliny uprawne

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia

i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nazwa Substancja aktywna Dawka/ha Zwalczane agrofagi Stosowanie
- HERBICYDY
EC propachizafop
100
0,5-1,5 l
rzepak
ozimy
Wizjer 50 EC chizalofop-Petylowy 0,75-2 l
rzepak
Free 360 SL
ozimy Klinik
acetamipryd,
0,16-0,3 kg
130 WG
lambda-cyhalotryna
rzepak ozimy Mavrik Vita 240 EW tau-fluwalinat 0,2 l
rzepak ozimy SPECJALISTYCZNE Magnus karboksylowany kopolimer butadienowostyrenowy 0,5-1 l
rzepak
Applico Plus etoksylowane alkohole tłuszczowe 0,075 l na 100 l cieczy roboczej
Western 0,15 l
100 l cieczy roboczej
na
93
początek kwitnienia opadanie płatków ruszenie wegetacji powstawanie pędów BBCH 61-63 BBCH 67-69 dojrzewanie wypełnianie łuszczyn Wizjer 50 EC 0,75 -2,0 l/ha + Just Oil 95 EC 1,0 l/ha Agil-S 100 EC 0,5-1,5 l/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha Western 0,3 l/ha Sekil 20 SP 0,2 kg/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Sivanto Energy 0,75 l/ha Sivanto Energy 0,75 l/ha Nexide 60 CS 0,06 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Mavrik Vita 240 EW 0,2 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Inazuma 130 WG 0,16-0,2 kg/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Toprex 375 SC 0,35 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Propulse 250 SE 0,8-1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Amistar Gold Max 1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Magnus 0,3-0,5 l/ha Applico Plus 0,15 l/ha Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha
ochrony rzepaku ozimego T0 FitoAktiv Cu 1,0 l/ha Klinik Free 360 SL 2,0-4,0 l/ha
intensywny 94
Program
Program
początek kwitnienia opadanie płatków ruszenie wegetacji powstawanie pędów BBCH 61-63 BBCH 67-69 dojrzewanie wypełnianie łuszczyn Program ochrony rzepaku ozimego T0 FitoAktiv Cu 1,0 l/ha Program standard Agil-S 100 EC 0,5-1,5 l/ha Wizjer 50 EC 0,75 -2,0 l/ha + Just Oil 95 EC 1,0 l/ha Western 0,3 l/ha Inazuma 130 WG 0,16 kg/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Klinik Free 360 SL 2,0-4,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Sekil 20 SP 0,15 kg/ha + Cimex Plus 500 EC 0,05 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Nexide 60 CS 0,06 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Mavrik Vita 240 EW 0,2 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Toprex 375 SC 0,35 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha T3 Orius Extra 250 EW 0,6 l/ha + FitoAktiv Cu 1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha Dobromir Top 250SC 0,6 l/ha + Tores 250 EC 0,4 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha 95

Wiosenne nawożenie doglebowe rzepaku ozimego

Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha

Novobakt

MacroSpeed® GREEN* 0,2 t/ha

Ilość dostarczanych składników [kg/ha]

ZAKsan® 0,3 t/ha

YaraMila POWER 0,2 t/ha

ZAKsan® 0,25 t/ha

KornKali® 0,15 t/ha

YaraBela™ Nitromag 0,4 t/ha

*MacroSpeed® GREEN stosowany w terminie zimowym lub wczesnowiosennym

Legenda:

1 technologia nawożenia „MacroSpeed® GREEN“ 2 technologia nawożenia zalecana dla szybszego wznowienia wegetacji wiosennej (dodatkowe wczesnowiosenne wprowadzenie dostępnego P, K, Mg i S)

wzrost łodygiluźny pąk

2 tygodnie później

ruszenie wegetacji

technologia nawożenia zalecana na gleby lżejsze przy uzupełnieniu potasu (w terminie styczeń-luty)

nawożenia azotowego o 30 kg N/ha.

-
S -
N -
P30 + K42 N -
K56 S52
2 3
3
N204 MgO
50
50
186
186
1
AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha YaraBela™ Nitromag 0,4 t/ha Saletrosan® 26 0,3 t/ha Saletrosan® 26 0,3 t/ha
Uwaga:
poziom
Szczegóły
Novobakt
96
Stosując produkt Novobakt AzoFosfo, można ograniczyć
stosowania –patrz etykieta
AzoFosfo.

Agravita® Aktiv 48

Nawóz o działaniu stymulującym

NPK 8-20-20 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Stymulacja, regeneracja, większa odporność na stresy

• stymuluje rozwój systemu korzeniowego i pędów

bocznych rzepaku

• przyspiesza regenerację roślin po uszkodzeniach pozimowych

i herbicydowych

• zwiększa powierzchnię blaszki liściowej i efektywność fotosyntezy

• osłabia dominację pędu wierzchołkowego na rzecz bocznych

• zwiększa odporność rzepaku na stresy środowiskowe i uprawowe

Agravita® Bor 15

Nawóz zawierający bor w formie boroetanoloaminy

Bor (B) 15%

Prawidłowy wzrost i rozwój organów generatywnych

• wpływa na podział i wzrost komórek w merystemach łodyg oraz korzeni

• odpowiada za prawidłową budowę ścian komórkowych i redukuje pękanie

łodyg rzepaku

• zwiększa odporność rzepaku na choroby - synteza związków obronnych

wytwarzanych przez roślinę w miejscu zakażenia

• poprawia kwitnienie rzepaku oraz warunkuje prawidłowe zawiązywanie i wykształcanie nasion

Agravita® Mn EDTA Plus

Nawóz wyprodukowany w technologii

aktywizującej pobieranie składników

pokarmowych

Mangan (Mn) 8% schelatowany przez + Zn – 2%, N – 5%, MgO – 4%

Efektywniejsze wykorzystanie azotu

• odpowiada za trwałość chlorofilu i intensyfikuje proces fotosyntezy

• stymuluje pobierania fosforu i żelaza z gleby

• wpływa na gospodarkę azotową rzepaku

• zwiększa odporność rzepaku na czerń krzyżowych

• szczególnie zalecany na rośliny uprawiane na glebach świeżo zwapnowanych i o pH > 6,0

Agravita® Complete

Nawóz o zrównoważonym

składzie NPK z mikroskładnikami

pokarmowymi

NPK 20-20-20 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Mo, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Kompleksowe odżywienie roślin

• szybko dostarcza roślinom makro- i mikroskładniki

• wspiera wzrost roślin w początkowych fazach rozwoju, kiedy pobieranie składników pokarmowych z gleby jest utrudnione

• zwiększa biomasę rzepaku

• wpływa na prawidłowe formowanie elementów struktury plonu

Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha

Agravita® Mn EDTA Plus 0,5 kg/ha

Agravita® Bor 15 1,5 l/ha

Agravita® Complete 2,5 kg/ha

ROZWÓJ PĘDÓW BOCZNYCH FAZA 9 LIŚCI LUB WIĘCEJ RUSZENIE WEGETACJI LIŚCIENIE CAŁKOWICIE ROZWINIĘTE SUCHE NASIONA FAZA 2-3 LIŚCI
98
Zabiegi opryskowe nawozami Agravita® i MicroSpeed® należy wykonywać zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Do każdego zabiegu zaleca się dodać Agravita® Siarczan Magnezu Siedmiowodny.

MicroSpeed® Energy

Biostymulator z rewolucyjną

technologią IRC

IRC 2 g/l, kwas pidolowy 320 g/l

Intensyfikowanie wydajności fotosyntezy

i wydłużenie okresu wegetacji

• hamuje rozpad chlorofilu w warunkach

stresogennych (susza, wysoka temperatura) i zwiększa jego koncentrację

• wydłuża okres zieloności liści

• opóźnia naturalne żółknięcie liści w wyniku starzenia

• zwiększa efektywność wykorzystania azotu

Agravita® Aktiv 70

Nawóz o działaniu stymulującym

NPK 10-52-8 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Większa liczba łuszczyn i nasion

• intensyfikuje kwitnienie i wspomaga zawiązywanie łuszczyn rzepaku

• usprawnia transport asymilatów z liści do łuszczyn

• zwiększa liczbę nasion i MTN

• wpływa na wzrost zawartości tłuszczu w nasionach

• wyrównuje dojrzewanie rzepaku

Strategia nawożenia dolistnego rzepaku

Agravita® Fe EDTA Plus

Nawóz wyprodukowany w technologii

aktywizującej pobieranie składników

pokarmowych

Żelazo (Fe) 8% schelatowane przez + Mn – 2%, N – 5%, MgO – 3%

Ograniczenie strat łuszczyn

• wpływa na syntezę lignin, biorących udział w budowie ściany komórkowej –większa odporność roślin na ataki patogenów

• ogranicza odrzucanie najmłodszych łuszczyn i pędów bocznych rzepaku

• bierze udział w transporcie składników pokarmowych i asymilatów

Agravita® Galaxy

Nawóz zawierający siarkę w formie tiosiarczanowej, o właściwościach antyseptycznych

NK (SO3) 6,6-19,9 (33,2) + Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Poprawa zdrowotności rzepaku i zaolejenia nasion

• wspomaga zdrowotność roślin poprzez udział w budowaniu ich naturalnej odporności na patogeny

• intensyfikuje żółte zabarwienie kwiatów rzepaku

• podwyższa zawartość tłuszczu w nasionach – lepsza wartość odżywcza oleju

MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha

Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha

Agravita® Fe EDTA Plus 0,5 kg/ha

Agravita® Bor 15 1,5 l/ha

Agravita® Galaxy 2 l/ha

Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha

POCZĄTEK DOJRZEWANIA KWITNIENIE FAZA ZIELONEGO PĄKA FAZA ŻÓŁTEGO PĄKA WZROST PĘDU GŁÓWNEGO
OPADANIE PŁATKÓW
Infolinia 800 100 000 www.caldena.com

Ochrona buraka cukrowego

Nazwa Substanc ja aktywna Dawka/ha Zwalczane agrofagi Stosowanie

CHWASTY - HERBICYDY

Belvedere Extra 400 SC fenmedifam, etofumesat 1 l fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, przytulia czepna, rdest powojowaty, tobołki polne

Agil-S 100 EC propachizafop 0,5-1,5 l

Wizjer 50 EC chizalofop-Petylowy 0,75-2 l

Safari 50 WG triflusulfuron metylowy 0,03 kg

Goltix S 700 SC metamitron 1-2 l

Goltix Titan 565 SC metamitron, chinomerak 2 l

Burakomitron 700 SC metamitron 1-2 l

Venzar 500 SC lenacyl 0,5-1 l

Faworyt 300 SL chlopyralid 0,3 l

chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, palusznik krwawy, perz właściwy, samosiewy zbóż, włośnica sina, włośnica zielona, życica trwała

burak cukrowy

burak cukrowy

chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, perz właściwy, samosiewy zbóż, włośnice, życica trwała jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, włośnica zielona, włośnica sina, wiechlina zwyczajna, perz właściwy burak cukrowy

jednoroczne i dwuletnie chwasty dwuliścienne burak cukrowy, burak pastewny

fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, przetacznik perski, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, wilczomlecz obrotny, żółtlica drobnokwiatowa burak cukrowy

gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, jasnota purpurowa, komosa biała, łoboda rozłożysta, przytulia czepna, psianka czarna, rumianowate, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, tobołki polne burak cukrowy

chaber bławatek, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, maruna bezwonna, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne burak cukrowy

dymnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, jasnota różowa, niezapominajka polna, poziewnik szorstki, przetacznik perski, rdest powojowy (rdestówka powojowata), rdest ptasi, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne, wilczomlecz obrotny, żółtlica drobnokwiatowa

burak cukrowy

chaber bławatek, dymnica pospolita, maruna bezwonna, ostrożeń polny, psianka czarna, rdest plamisty, rumian polny, starzec zwyczajny burak cukrowy

CHOROBY - FUNGICYDY

Amistar Gold Max azoksystrobina, difenokonazol 1 l chwościk, rdza, mączniak prawdziwy, brunatna plamistość liści burak cukrowy

Spyrale 475 EC fenpropidyna, difenokonazol 1 l chwościk, rdza, mączniak prawdziwy, brunatna plamistość liści burak cukrowy

SZKODNIKI - INSEKTYCYDY

Karate Zeon 050 CS lambda-cyhalotryna 0,2 l szarek komośnik burak cukrowy

Cimex 500 EC cypermetryna 50 ml szarek komośnik, tarczyk mgławy, tarczyk złotosmugi burak cukrowy

SPECJALISTYCZNE

Western 0,15 l na 100 l cieczy roboczej

Applico Plus etoksylowane alkohole tłuszczowe 0,15 l

Inger

etoksylowane kwasy tłuszczowe, rafinowany olej rzepakowy 0,5 l

Insert 0,2 l

zwalcza szkodniki w sposób mechaniczny, tworząc na powierzchni roślin lepką powłokę polimerową

właściwości antypieniące, obniżenie napięcia i zapobieganie znoszenia cieczy użytkowej, zwiększenie aktywności preparatów systemicznych i kontaktowych, zmniejszenie zmywalności ŚOR oraz umożliwienie obniżenia ilości wody na hektar

wszystkie rośliny uprawne

wszystkie rośliny uprawne

ograniczenie przemieszczania się substancji w głąb profilu glebowego burak cukrowy

obniża napięcie powierzchniowe, zapobiega znoszeniu cieczy opryskowej, zwiększa aktywność preparatów systemicznych i kontaktowych, zmniejsza zmywalność środków ochrony roślin przez deszcz i rosę

burak cukrowy

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje

zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

100
wschody liścienie 2 liście właściwe 4 liście właściwe 6-8 liści właściwych zakrywanie rzędów Safari 50 WG 15-30 g/ha + Trend 0,05% Faworyt 300 SL 0,15-0,3 l/ha Venzar 500 SC 0,25-1,0 l/ha Burakosat 500 SC lub Kemiron Koncentrat 500 SC 0,2-0,66 l/ha Wizjer 50 EC 0,75-2,0 l/ha + Just Oil 95 EC 1,0 l/ha lub Agil-S 100 EC 0,5-1,5 l/ha Belvedere Extra 400 SC 1,0 l/ha + Insert 0,2 l/ha Goltix Titan 565 SC 2,0 l/ha Goltix Titan 565 SC 2,0 l/ha Goltix Titan 565 SC 2,0 l/ha Belvedere Extra 400 SC 1,0 l/ha + Insert 0,2 l/ha Belvedere Extra 400 SC 1,0 l/ha + Insert 0,2 l/ha Karate Zeon 050 CS 0,2 l/ha Cimex One 500 EC 0,05 l/ha + Western 0,15 l/ha Western 0,3 l/ha 2 x Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha Belanty 1,5 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Amistar Gold Max 1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Spyrale 475 EC 1,0 l/ha + Applico 0,15 l/ha FitoAktiv Cu 1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Zabieg można powtarzać 3-4 razy w czasie wegetacji co 10 dni (można łączyć z fungicydem). Program ochrony buraka cukrowego Burakomitron 700 SC 1,0-2,0 l/ha lub Goltix S 700 SC 1,0 l/ha 101
Wiosenne nawożenie doglebowe buraka cukrowego tuż przed siewem 3-4 tygodnie przed siewem siew faza 3-5 liści N146 P 2 O 596 K 2 O192 MgO50 S58 + Zn N135 MgO50 S40 N148 MgO12 Ilość dostarczanych składników [kg/ha] Legenda: 1 programy zalecany przy braku nawożenia jesiennego PK na glebach o lżejszym składzie mechanicznym. 2 program zalecany na gleby o lżejszym składzie mechanicznym przy dawkach dzielonych K: jesień i wiosna. MacroSpeed® OPTIMA PLUS 0,6 t/ha + MacroSpeed® GREEN 0,2 t/ha Korn-Kali® 0,2 t/ha Canwil 0,3 t/ha MacroSpeed® GREEN 0,2 t/ha Salmag® 0,3 t/ha Canwil 0,3 t/ha YaraBela™ Nitromag 0,25 t/ha ZAKsan® 33,5 0,2 t/ha Canwil 0,2 t/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha 1 2 3 Uwaga: Stosując produkt Novobakt AzoFosfo, można ograniczyć poziom nawożenia azotowego o 30 kg N/ha. Szczegóły stosowania –patrz etykieta Novobakt AzoFosfo. 102

MicroSpeed® Energy

Biostymulator z rewolucyjną

technologią IRC

IRC 2 g/l, kwas pidolowy 320 g/l

Intensyfikowanie wydajności fotosyntezy

i wydłużenie okresu wegetacji

• hamuje rozpad chlorofilu w warunkach

stresogennych (susza, wysoka temperatura) i zwiększa jego koncentrację

• wydłuża okres zieloności liści

• opóźnia naturalne żółknięcie liści w wyniku starzenia

• zwiększa efektywność wykorzystania azotu

• poprawia wydajność i jakość plonu

Agravita® Aktiv 48

Nawóz o działaniu stymulującym

NPK 8-20-20 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Stymulacja, regeneracja, większa odporność na stresy

• stymuluje wzrost rozety liściowej i korzeni

• zwiększa powierzchnię liści i wydajność fotosyntezy

• poprawia zdolność pobierania składników pokarmowych i wody z gleby

• zwiększa odporność roślin na stres wywołany przez herbicydy oraz niskie temperatury

Agravita® Zn EDTA Plus

Nawóz wyprodukowany w technologii

aktywizującej pobieranie składników pokarmowych

Cynk (Zn) 10% schelatowany przez + B – 1%, N – 5%, MgO – 3%

Efektywniejsze wykorzystanie azotu

• zwiększa syntezę auksyn regulujących wzrost roślin

• pobudza rozwój korzeni

• wspomaga pobieranie azotu z gleby

• zwiększa odporność roślin na niskie temperatury, suszę oraz patogeny grzybowe

Agravita® Bor 15

Nawóz zawierający bor w formie

boroetanoloaminy

Bor (B) 15%

Większa zawartość cukru i odporność na choroby

• zmniejsza podatność roślin na choroby – zgorzel liści sercowych i suchą zgniliznę korzeni

• kontroluje gospodarkę węglowodanową

• bierze udział w transporcie cukru z liści do korzenia spichrzowego

• wpływa na czystość soku

MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha

2 x Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha

Agravita® Zn EDTA Plus 0,5 kg/ha

Agravita® Bor 15 2 l/ha

FAZA 4-6 LIŚCI FAZA 2 LIŚCI WSCHODY SUCHE KŁĘBKI Zabiegi opryskowe nawozami Agravita® i MicroSpeed® należy wykonywać zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Do każdego zabiegu zaleca się dodać Agravita® Siarczan Magnezu Siedmiowodny.
104

Agravita® Complete

Nawóz o zrównoważonym

składzie NPK z mikroskładnikami

pokarmowymi

NPK 20-20-20 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Mo, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Kompleksowe odżywienie roślin

• szybko dostarcza roślinom makro- i mikroskładniki

• poprawia wigor i kondycję roślin

• zwiększa biomasę

• podnosi odporność na niekorzystne warunki środowiskowe

Agravita® Aktiv 70

Nawóz o działaniu stymulującym

NPK 10-52-8 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Wzrost plonu korzeni i polaryzacji

• zwiększa odporność buraka na warunki stresowe

• poprawia wigor i kondycję roślin

• aktywizuje transport cukru do korzenia spichrzowego

– wyższa polaryzacja

• zwiększa plon korzeni buraka cukrowego

• poprawia jakość technologiczną plonu użytkowego

Strategia nawożenia dolistnego buraka cukrowego

Agravita® Mn EDTA Plus

Nawóz wyprodukowany w technologii

aktywizującej pobieranie składników

pokarmowych

Mangan (Mn) 8% schelatowany przez

+ Zn – 2%, N – 5%, MgO – 4%

Lepsza jakość technologiczna plonu

• aktywuje enzymy biorące udział w metabolizmie azotowym

• zmniejsza zawartość melasotwórczych związków azotu

• podnosi wydajność fotosyntezy – większa zawartość cukru w korzeniach

• zwiększa odporność roślin na chwościk buraka

Agravita® Galaxy

Nawóz zawierający siarkę w formie tiosiarczanowej, o właściwościach antyseptycznych

NK (SO3) 6,6-19,9 (33,2) + Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Wsparcie zdrowotności i poprawa jakości plonu

• wspomaga zdrowotność roślin poprzez udział w budowaniu ich naturalnej odporności na patogeny

• zwiększa tolerancję roślin na suszę

• poprawia jakość technologiczną plonu – zwiększa polaryzację

i zmniejsza zawartość niepożądanego azotu α-aminowego

Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha

Agravita® Mn EDTA Plus 0,5 kg/ha

Agravita® Bor 15 2 l/ha

Agravita® Complete 2,5 kg/ha

Agravita® Galaxy 3 l/ha

INTENSYWNY WZROST KORZENIA
FAZA 9 LIŚCI LUB WIĘCEJ
100 000 www.caldena.com
ZAKRYWANIE MIĘDZYRZĘDZI Infolinia 800

Ochrona ziemniaka

Agil-S 100 EC propachizafop 0,5-1,5 l

Wizjer 50 EC chizalofop-P-etylowy 0,75-2 l

chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, palusznik krwawy, perz właściwy, samosiewy zbóż, włośnica sina, włośnica zielona, życica trwała

chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, perz właściwy, samosiewy zbóż, włośnice, życica trwała jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, włośnica zielona, włośnica sina, wiechlina zwyczajna, perz właściwy

Boxer 800 EC prosulfokarb 3-5 l gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, miotła zbożowa, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, przytulia czepna

Aurelit 70 WG metrybuzyna 0,5-0,75 kg

Racer 250 EC flurochloridon 2 l

ziemniak

ziemniak

ziemniak

chaber bławatek, chwastnica jednostronna, gorczyca polna, komosa biała, przetacznik perski, rdest powojowaty, żółtlica drobnokwiatowa ziemniak

dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, komosa biała, kurzyślad polny, łobody, mak polny, miotła zbożowa, maruna bezwonna, psianka czarna, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku

CHOROBY - FUNGICYDY

-

(larwy i chrząszcze) ziemniak

Cimex One 500 EC cypermetryna 60 ml larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej ziemniak

INNE

FitoAktiv Cu kwas heptaglukonowy + Cu 1-2 l ziemniak

Spotlight Plus  060 EO karfentrazon etylowy 1 l desykacja, niszczenie naci ziemniak

Western 0,15 l na 100l cieczy roboczej

Inger etoksylowane kwasy tłuszczowe, rafinowany olej rzepakowy 0,5 l

Applico Plus etoksylowane alkohole tłuszczowe 0,15 l

zwalcza szkodniki w sposób mechaniczny, tworząc na powierzchni roślin lepką powłokę polimerową

wszystkie rośliny uprawne

ograniczenie przemieszczania się substancji w głąb profilu glebowego ziemniak

właściwości antypieniące, obniżenie napięcia i zapobieganie znoszenia cieczy użytkowej, zwiększenie aktywności preparatów systemicznych i kontaktowych, zmniejszenie zmywalności ŚOR oraz umożliwienie obniżenia ilości wody na hektar

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia

i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

wszystkie rośliny uprawne

Substancja aktywna Dawka/ ha Zwalczane agrofagi Stosowanie
Nazwa
CHWASTY - HERBICYDY
ziemniak
CX cymoksanil, zoksamid 0,45 kg zaraza ziemniaka ziemniak Genkotsu amisulbrom 0,5 l zaraza ziemniaka ziemniak Dobromir Top 250 SC azoksystrobina 0,5-3 l rizoktonioza,
ziemniak
alternarioza, zaraza ziemniaka ziemniak
zaraza ziemniaka ziemniak
stonka
Electis
alternarioza
Carial Star 500 SC mandipropamid, difenokonazol 0,6 l
Infinito 687,5 SC propamokarb, fluopikolid 1,2-1,6 l
SZKODNIKI
INSEKTYCYDY Sekil 20 SP acetamipryd 0,08 kg
ziemniaczana
106
zakrywanie międzyrzędzi kwitnienie tworzenie jagód i dojrzewanie bulw wschody formowanie stolonówtuberyzacja Racer 250 EC 2,0-3,0 l/ha + Inger 0,5 l/ha Boxer 800 EC 4,0 l/ha + Inger 0,5 l/ha Aurelit 70 WG 0,5-0,75 kg/ha Agil-S 100 EC 0,5-1,5 l/ha Wizjer 05 EC 0,75-2,0 l/ha + Just Oil 95 EC 1,0 l/ha Western 0,3 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha (co 10-14 dni) Cimex One 500 EC 0,06 l/ha + Western 0,15 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha (dwukrotnie) Sekil 20 SP 0,08 kg/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha (2 x co 10 dni) MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha Electis CX 0,45 l/ha (max. 6 zabiegów) + Applico Plus 0,15 l/ha Infi nito 687,5 SC 1,2-1,6 l/ha (max. 4 zabiegi) + Applico Plus 0,15 l/ha Carial Star 500 SC 0,6 l/ha (max. 3 zabiegi) + Applico Plus 0,15 l/ha Genkotsu 0,5 l/ha (max. 6 zabiegów) + Applico Plus 0,15 l/ha lub Genkotsu 0,3 l/ha + Dobromir Top 250 SC 0,5 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha FitoAktiv Cu 1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Zabieg można powtarzać 3-4 razy w czasie wegetacji co 10 dni (można łączyć z fungicydem). Spotlight PLUS 060 EO 1,0 l/ha + Applico Plus 0,15 l/ha Program ochrony ziemniaka 107

Wiosenne nawożenie doglebowe ziemniaka

Legenda: 1 polecany
produkcji
2 zalecany program nawożenia odmian
3 propozycja nawożenia odmian:
oraz z przeznaczeniem
chipsy Uwaga: Stosując produkt Novobakt AzoFosfo, można ograniczyć poziom nawożenia mineralnego o 20%. Szczegóły stosowania –patrz etykieta Novobakt AzoFosfo.
do
sadzeniaka
skrobiowychpóźnych
jadalnych
na frytki lub
N146 P 2 O 596 K 2 O192 MgO50 S58 + Zn N135 MgO50 S40 N148 MgO12 Ilość dostarczanych składników [kg/ha] 1 2 3 MacroSpeed® OPTIMA Plus 0,6 t/ha MacroSpeed® OPTIMA Plus 0,6 t/ha Polidap® 0,3 t/ha Patentkali 0,7 t/ha ZAKsan® 0,3 t/ha Canwil 0,4 t/ha MacroSpeed® GREEN 0,15 t/ha Pulrea + inh 0,15 t/ha Saletrzak 0,4 t/ha 2 x Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha 3-5 tygodni przed sadzeniem formowania redlinsadzenie wschody wyrzędowanie Novobakt AzoFosfo 0,25 kg/ha 108

MacroSpeed® Optima Plus

Optymalizowanie nawożenia

Co wyróżnia nawóz mineralny MacroSpeed® Optima Plus?

Połączenie potasu i polihalitu - naturalnej kopaliny zawierającej potas, wapń, magnez i siarkę

Zawartość 5 składników pokarmowych w jednej granuli

Zadeklarowana zawartość

składników pokarmowych w % (m/m):

Bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie

17,0% pięciotlenku fosforu (P₂O₅) (= 7,4% P) całkowitego

16,4% pięciotlenku fosforu (P₂O₅) (= 7,1% P) rozpuszczalnego w obojętnym roztworze cytrynianu amonu

Doskonałe parametry fizyczne

- wyrównane granule

- gęstość nasypowa 1000-1200 kg/m3

Równomierny wysiew do szerokości 36 m

15,8% pięciotlenku fosforu (P₂O₅) (= 6,9% P) rozpuszczalnego w wodzie

32,0% tlenku potasu (K₂O) (= 26,5% K) rozpuszczalnego w wodzie

11,0% tlenku wapnia (CaO) (= 7,8% Ca) rozpuszczalnego w wodzie

8,0% tritlenku siarki (SO₃) (= 3,2% S) rozpuszczalnego w wodzie

0,2% cynku (Zn) rozpuszczalnego w wodzie w postaci tlenku

Infolinia 800 100 000
www.caldena.com

Agravita® Aktiv 48

Nawóz o działaniu stymulującym

NPK 8-20-20 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Stymulacja, regeneracja, większa odporność na stresy

• stymuluje przyrost biomasy ziemniaka

• zwiększa powierzchnię blaszek liściowych i efektywność fotosyntezy

• wpływa na lepsze wykorzystanie składników nawozowych

• wspomaga regenerację uszkodzeń herbicydowych i przymrozkowych

• zwiększa odporność roślin na stresy wodne i termiczne

Agravita® Mn EDTA Plus

Nawóz wyprodukowany w technologii

aktywizującej pobieranie składników

pokarmowych

Mangan (Mn) 8% schelatowany przez + Zn – 2% , N – 5%, MgO – 4%

Regulowanie procesów przemiany materii

• kontroluje gospodarkę azotową roślin

• wpływa na wcześniejsze kwitnienie ziemniaka

• zwiększa odporność roślin na choroby fizjologiczne i grzybowe, w tym między innymi zarazę ziemniaka, parcha zwykłego czy rizoktoniozę

• zmniejsza tendencję do ciemnienia i pouderzeniowej plamistości miąższu

• zwiększa zawartość witaminy C i skrobi w bulwach

Agravita® Bor 15

Nawóz zawierający bor w formie

boroetanoloaminy Bor (B) 15%

Podniesienie zawartości skrobi i wartości handlowej bulw

• wpływa na lepsze zawiązywanie bulw

• reguluje syntezę i transport węglowodanów – większa zawartość skrobi w bulwach

• poprawia jakość skórki – zapobiega rogowaceniu i pękaniu

• wpływa na ograniczenie występowania rdzawej plamistości miąższu

• zwiększa odporność na parcha zwykłego ziemniaka, co podnosi wartość handlową i przechowalniczą bulw

Agravita® Complete

Nawóz o zrównoważonym

składzie NPK z mikroskładnikami

pokarmowymi

NPK 20-20-20 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Mo, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Kompleksowe odżywienie roślin

• szybko dostarcza roślinom makro- i mikroskładniki w warunkach

ograniczonego pobierania ich z gleby

• zwiększa biomasę ziemniaka

• poprawia kondycję roślin

• podnosi odporność na niekorzystne warunki środowiskowe

• kształtuje wielkość i skład chemiczny bulw

Agravita® Aktiv 48 0,5 kg/ha

Agravita® Mn EDTA Plus 0,5 kg/ha

Agravita® Bor 15 1 l/ha

Agravita® Complete 2,5 kg/ha

ZAWIĄZYWANIE BULW TWORZENIE LIŚCI I ŁODYG FORMOWANIE PĘDÓW BOCZNYCH WSCHODY SADZENIE BULW Zabiegi opryskowe nawozami Agravita® i MicroSpeed® należy wykonywać zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Do każdego zabiegu zaleca się dodać Agravita® Siarczan Magnezu Siedmiowodny.
110

MicroSpeed® Energy

Biostymulator z rewolucyjną

technologią IRC

IRC 2 g/l, kwas pidolowy 320 g/l

Intensyfikowanie wydajności fotosyntezy

i wydłużenie okresu wegetacji

• hamuje rozpad chlorofilu w warunkach stresogennych

(susza, wysoka temperatura) i zwiększa jego koncentrację

• wydłuża okres zieloności liści

• opóźnia naturalne żółknięcie liści w wyniku starzenia

• wpływa na ograniczenie stresu oksydacyjnego

• zwiększa efektywność wykorzystania azotu

• poprawia wydajność i jakość plonu

Agravita® Galaxy

Nawóz zawierający siarkę w formie tiosiarczanowej, o właściwościach antyseptycznych

NK (SO3) 6,6-19,9 (33,2) + Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Poprawa zdrowotności i jakości bulw

• wspomaga zdrowotność roślin poprzez udział w budowaniu

ich naturalnej odporności na patogeny

• zwiększa tolerancję ziemniaka na suszę

• ogranicza nagromadzanie azotanów i cukrów redukujących, co poprawia jakość technologiczną ziemniaka

• zwiększa w bulwach zawartość białka, witaminy C, skrobi

• ogranicza ciemnienie i pouderzeniową plamistość miąższu

MicroSpeed® Energy 0,2-0,25 l/ha

2 x Agravita® Aktiv 70 0,5 kg/ha (co 10 dni)

Agravita® Mn EDTA Plus 0,5 kg/ha

2 x Agravita® Bor 15 1 l/ha

2 x Agravita® Galaxy 2 l/ha

Agravita® Aktiv 70

Nawóz o działaniu stymulującym

NPK 10-52-8 + B, Cu*, Fe*, Mn*, Zn*

* mikroskładniki schelatowane przez

Większa liczba bulw, poprawa ich wartości konsumpcyjnej

i technologicznej

• wpływa na rozwój stolonów, pobudza zawiązanie bulw i ich rozrost

• wspomaga tworzenie pąków kwiatowych

• usprawnia transport asymilatów do bulw i poprawia ich skład chemiczny

• wpływa korzystnie na strukturę plonu bulw

• zwiększa odporność skórki na uszkodzenia mechaniczne i poprawia zdolność przechowalniczą bulw

ZASYCHANIE NACI KWITNIENIE ROZWÓJ
BULW TWORZENIE PĄKÓW KWIATOWYCH
Infolinia 800 100 000 www.caldena.com Strategia nawożenia dolistnego ziemniaka

Biostymulator z rewolucyjną technologią

IRC

Energy IRC

MicroSpeed® Energy

Innowacyjny skład

Stosując rewolucyjny biostymulator MicroSpeed® Energy, wprowadzamy do tkanek roślin dwie substancje aktywne:

2 Kwas pidolowy Prekursor do powstawania aminokwasów

2 g/l

Zapobiega przedwczesnej degradacji cząsteczki chlorofilu, zarówno w wyniku naturalnych procesów życiowych roślin (starzenia się), jak i działania stresów

Zwiększa koncentrację chlorofilu

Maksymalizuje produkcję kwasu glutaminowego

W optymalnych warunkach wzrostu:

- przyspiesza przyswajanie azotu

- zwiększa produkcję aminokwasów

W warunkach stresowych:

- ogranicza nagromadzanie

1 IRC Inhibitor Rozpadu Chlorofilu
substancji Wzór strukturalny IRC
Nazwa substancji Zawartość
Działanie
Kwas pidolowy 320 g/l
się toksycznego amoniaku N N HN HN CH3 O S O H N O O OH N N HN HN CH3 O S O H N O Energy IRC

Jakie funkcje pełni biostymulator MicroSpeed® Energy?

Hamuje rozpad chlorofilu w warunkach stresowych, takich jak susza, wysokie temperatury

Znacząco zwiększa koncentrację chlorofilu i wydajność fotosyntezy

Opóźnia naturalne żółknięcie liści w wyniku starzenia

Przyspiesza regenerację i odbudowę części zielonych roślin uszkodzonych wskutek działania stresów abiotycznych

Wydłuża okres wegetacji roślin, co wpływa na wykorzystanie w maksymalny sposób ich potencjału genetycznego

Zwiększa efektywność wykorzystania azotu i neutralizuje nagromadzanie toksycznego amoniaku w warunkach stresowych

Zalecenia stosowania

MicroSpeed® Energy

Infolinia 800 100 000 www.caldena.com
Dostępne opakowania: 1 l, 5 l Uprawa Dawka Ilość wody Termin stosowania Zboża 0,2–0,25 l/ha 100-300 l/ha BBCH 25-55 Rzepak 0,2–0,25 l/ha 100-300 l/ha BBCH 18-61 BBCH 70-79 Kukurydza 0,2-0,25 l/ha 100-300 l/ha BBCH 13-18 Ziemniak 0,2-0,25 l/ha 100-300 l/ha BBCH 20-79 Burak cukrowy 0,2-0,25 l/ha 100-300 l/ha BBCH 14-39 Groch 0,2-0,25 l/ha 100-300 l/ha BBCH 12-55 BBCH 70-79 Słonecznik 0,2-0,25 l/ha 100-300 l/ha BBCH 18-65
MicroSpeed® Energy zalecany jest do stosowania profilaktycznego, jak i interwencyjnego.

W Grupie Azoty wciąż poszerzamy ofertę, tworzymy produkty nowoczesne, które mają praktyczne zastosowanie w różnych warunkach i dla różnorodnych upraw. Warto to wykorzystać.

www.nawozy.eu

www.grupaazoty.com

agro@grupaazoty.com

Poznaj wszystkie nawozy, skanując kod lub odwiedzając stronę:

ZACZYNAMY OD ZIEMI

Żyzna i urodzajna gleba to podstawowy warunek rozwoju rolnictwa. W wyniku zmian klimatu i działalności człowieka gleba ulega degradacji. Obniża się jej potencjał plonotwórczy. Nawozy Grupy Azoty przywracają jej równowagę i odpowiednie wartości odżywcze. Grupa Azoty zaleca regularne przeprowadzanie badań gleby.

www.nawozy.eu

www.grupaazoty.com

agro@grupaazoty.com

Poznaj wszystkie nawozy, skanując kod lub odwiedzając stronę:

WODA JEST ŻYCIEM

To element niezbędny do produkcji rolnej. W ostatnich latach stała się zasobem niezwykle cennym. Grupa Azoty, kładąc nacisk na staranny dobór składników oraz form aplikacji swoich nawozów, pomaga rolnikom ograniczać negatywne skutki niedoboru wody.

www.nawozy.eu

www.grupaazoty.com

agro@grupaazoty.com

Poznaj wszystkie nawozy, skanując kod lub odwiedzając stronę:

ZA PLON

W rolnictwie istotna jest wysokość plonu, ale i jego jakość. Musimy pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy działalnością człowieka a przyrodą. Technologie proponowane przez Grupę Azoty są efektywne i przyjazne dla środowiska.

Poznaj wszystkie nawozy, skanując kod lub odwiedzając stronę:

www.nawozy.eu

www.grupaazoty.com

agro@grupaazoty.com

ODPOWIEDZIALNI

NIEZBĘDNI NA POLACH

Nie istnieją uniwersalne zasady uprawy ziemi. Metodę powinno się dostosować do warunków panujących na polach. Grupa Azoty wspiera dobre praktyki rolnicze oparte na racjonalnej gospodarce nawozami, ochronie wód i gleb, ochronie bioróżnorodności krajobrazu.

www.nawozy.eu

www.grupaazoty.com

agro@grupaazoty.com

Poznaj wszystkie nawozy, skanując kod lub odwiedzając stronę:
28% N, 30% N, 32% N 26% N + 3% S Nowoczesne standardy nawożenia www.grupaazoty.com www.nawozy.eu agro@grupaazoty.com WPŁYNIE NA URODZAJ

Niezastąpione wiosną!

Potas i magnez na każdą pogodę!

Od kilku sezonów towarzyszy nam problem niskich temperatur oraz okresowych niedoborów wody, zwłaszcza wiosną. Jednym z podstawowych elementów agrotechniki, który może złagodzić skutki tych niekorzystnych czynników, jest odpowiednie zaopatrzenie w składniki pokarmowe. Wiosną, poza azotem, należy dostarczyć składniki odpowiedzialne za zwiększenie efektywności pobierania tego składnika z gleby. Magnez znacząco wpływa na rozwój systemu korzeniowego, dzięki czemu rośliny efektywniej pobierają składniki pokarmowe oraz wodę. Siarka natomiast wspomaga pobieranie azotu oraz umożliwia jego przetwarzanie w białko. Magnez i siarka w ESTA® Kieserit

Zalecane dawki ESTA® Kieserit przy średniej zasobności gleby w magnez

Nawożenie nalistne – Niezbędne uzupełnienie

Uzupełnieniem nawożenia doglebowego jest nawożenie nalistne. W praktyce stosuje się je w fazach krytycznych, łącznie ze środkami ochrony roślin. Z naszej palety polecamy produkty EPSO Top®, EPSO Microtop® oraz EPSO Combitop®, czyli naturalne siarczany magnezu z mikroelementami jak bor, mangan i cynk. Użycie tych nawozów gwarantuje pokrycie zapotrzebowania roślin na mikroelementy, uzupełniając również ewentualne niedobory siarki i magnezu.

są pochodzenia naturalnego i działają synergistycznie, dzięki czemu są szybciej i efektywniej pobierane przez rośliny. Przystępując do wiosennej korekty nawożenia, należy również uwzględnić potas, którego większość roślin pobiera w największych ilościach. Bez odpowiedniego zaopatrzenia w potas roślina nie może pobierać efektywnie azotu. Składnik ten odpowiada również za gospodarkę wodną rośliny, co jest szczególnie istotne w przypadku coraz częściej występujących niedoborów wody. Zwiększając udział soku komórkowego w roślinie, poprawia również ich odporność na przymrozki. Korn-Kali®, oprócz dużych ilości potasu, dostarcza roślinom magnez i siarkę z kizerytu oraz sód, który w lata suche wspomaga działanie potasu.

Zalecane dawki Korn-Kali® przy średniej zasobności gleby w potas

– 5 kg na każde 100 litrów cieczy roboczej.

• EPSO Top: 16% MgO, 32% SO 3

• EPSO Microtop: 15% MgO, 31% SO 3, 0,9% B, 1% Mn

• EPSO Combitop: 13% MgO, 34% SO 3, 4% Mn, 1%Zn

ESTA® Kieserit
i Korn-Kali®
Jakub Lis , K+S Polska sp. z o.o.
Uprawa Plon
Zboża 5-7 100-150 Rzepak 3-4 100-200 Kukurydza 8-10 200-300 Burak cukrowy 50-60 300-400
t/ha ESTA® Kieserit kg/ha
Uprawa
Zboża 5-7 250-350 Rzepak 3-4 400-500 Kukurydza 8-10 500-650 Burak cukrowy 50-60 800-1000 Dawka
Plon t/ha ESTA® Kieserit kg/ha
Tab. 1. Zalecenia stosowania ESTA® Kieserit
130
Tab. 2. Zalecenia stosowania Korn-Kali®
www.nawozy.pl ul. Romana Maya 1, 62-030 Luboń Wydział Handlu Nawozami: tel. 61 8900 200

WAPNO NAWOZOWE

ODKWASZAMY • NATURALNIE • Z MYŚLĄ O WYSOKIM PLONIE

Wapno nawozowe:

• Wspomaga wzrost roślin

• Podnosi jakość plonu

• Odkwasza glebę i poprawia jej strukturę

• Uzupełnia niedobory wapnia

• Wpływa na lepsze wykorzystanie nawozów NPK

• Poprawia skład i strukturę gleby

• Napowietrza podłoże

Szeroki wybór

wapna nawozowego od sprawdzonych dostawców:

OFERTA

Szybka dostawa zawsze na czas +48 56 688 48 30 nawozy@ampol-merol.pl Konkurencyjne ceny Dostawa od ręki!
Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno Więcej o nawozach wapniowych na www.ampol-merol.pl 135

czyli kiszonka traw z lucerną

Konflikt militarny na Ukrainie, duże amplitudy cen soi, pszenicy czy rzepaku, a także zmiany klimatyczne zachodzące w ostatnich latach w całej Europie, charakteryzujące się długotrwałymi suszami spowodowały, iż model żywienia krów wysokowydajnych oparty wyłącznie na kiszonce z kukurydzy oraz wysokobiałkowej paszy treściwej wzbogacanej aminokwasami z tak zwanego „wora” w wielu gospodarstwach stał się zupełnie nieekonomiczny.

Zmiany te wymusiły na hodowcach szukania rozwiązań mających za zadanie poprawę zdrowotności zwierząt, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności stada mieszczące się w ramach ekonomii. Pomimo wzrostu wydajności krów mlecznych w ostatnim dziesięcioleciu wciąż aktualne jest powiedzenie naszych dziadków: „Krowa pyskiem doji” dzięki temu wraca się do przez laty zaniedbywanych podsiewów łąk oraz zasiewów wysokowydajnych białkowych mieszanek traw z motylkowymi. Widać to, gdyż w ostatnich 3 latach struktura zasiewów lucerny, mieszanek traw o znacznym udziale lucerny, a także mieszanek poplonowych o dużej zawartości wyki ozimej nieustannie rośnie. Wysoka zawartość białka w lucernie – średnio 200 g w 1 kg suchej masy w fazie pąkowania roślin oraz jej skład aminokwasowy, dobrze uzupełniający niedobory aminokwasowe białka kukurydzy, czynią lucernę idealnym komponentem uzupełniającym kiszonkę z kukurydzy. Lucerna wytwarza bardzo głęboki system korzeniowy, odporna jest na przedłużające się susze. W Europie jest to gatunek wolny od GMO. Co ważne wysokobiałkowe pasze z lucerny charakteryzują się korzystnym składem mineralnym, zawartością aminokwasów egzogennych, soli mineralnych, mikroelemenów i witamin przede wszystkim alfa-tokoferoli i beta-karotenu.

Optymalna
pasza objętościowa,
138
Wojciech Lewandowski

Cechami kluczowymi dla wysiewanych lucern jest nie tylko ich plonowanie czy wysokość białka. Warto znać ich liczbę spoczynku oraz zimotrwałość, dlatego też należy wybierać lucerny rekomendowane - odporne na wymarzanie. Z badań przeprowadzanych w latach 2017-2020 najwyższa mrozoodpornością, przy białku sięgającym powyżej 20% w suchej masie, charakteryzuje się Lucerna Dymitra dostępna w Ampol-Merol.

Pomimo szeregu zalet wynikających z produkcji wysokobiałkowych pasz z lucerny samo ich przygotowanie jest procesem trudnym i wymaga dużej precyzji. Uprawy lucerny należy zaniechać na stanowiskach o nieuregulowanym odczynie pH czy też stanowiskach okresowo zalewowych. Na optymalnie wilgotnych stanowiskach jednym z rozwiązań jest zastosowanie do lucerny roślin dodatkowych w postaci wysokich traw, między innymi życic czy festulolium lub kupkówki na glebach kompleksu żytniego. Odpowiedzią firmy Sowul na zapotrzebowanie jest mieszanka Luśka 40% lucerny plus słodkie trawy, takie jak życica czy festulolium. Cukier zawarty w życicach poprawia smakowitość paszy i ułatwia zakiszanie. Na stanowiskach kompleksu żytniego zamiast życic korzystnie jest stosować późne odmiany kupkówki

w proporcji 50:50 z lucerną. Dodatek kupkówki pozwala na zbieranie bardzo wydajnej paszy objętościowej, nawet na słabszych stanowiskach i podczas niedoboru wilgoci.Podsumowując, wysiew lucerny z trawami to gwarancja dobrego zbilansowanego pod względem białka i energii pokosu, niezależnie od warunków atmosferycznych czy bonitacji gleb. To idealne połączenie wysokowydajnej mieszanki kośnej ze wszystkimi zaletami lucerny.

Mieszanki dostępne w ofercie Ampol-Merol

Więcej o produkcie na www.ampol-merol.pl

139

Żywienie zwierząt

Żywienie zwierząt to proces związany z pielęgnacją i hodowlą żywych organizmów, dlatego tak ważna jest dbałość o najwyższą jakość i właściwy dobór produktów żywieniowych. Eksperci z Ampol-Merol, bazując na wiedzy i doświadczeniu, stworzyli ofertę, która jest połączeniem najnowszych osiągnięć naukowych z zakresu żywienia z elastycznością dostosowania do indywidualnych potrzeb poszczególnych stad. Dzięki temu każdy nasz Klient przy współpracy z działem żywienia zwierząt zyskuje pewność, że Ampol-Merol, oferując wysokiej jakości produkty DARVITmax, a także będąc autoryzowanym dystrybutorem największych koncernów, przedstawia najlepszą z możliwych ofert.

Oferta:

• Śruty białkowe

• Otręby zbożowe

• Śruty zbożowe

• Wysłodki buraczane

• Oleje roślinne

• Pasze pełnoporcjowe

• Koncentraty

Partnerzy:

• Alltech Poland Sp. z o.o.

• Cargill Poland Sp. z o.o.

• De Heus Polska Sp. z o.o.

• Sano Sp. z o.o.

• Trouw Nutrition Polska Sp. z o.o.

• Premiksy

• Preparaty mlekozastępcze

• Dodatki paszowe

• Zakiszacze

• Zakwaszacze

• Środki dezynfekcyjne

• Surowce ekstrudowane

Zapraszamy do głosowania!

+48 696 012 262 zywienie@ampol-merol.pl
www.izydory.com
Mieszanka DARVIT MAX DJ NIOSKA firmy RODAR zakwalifikowała się do I etapu IZYDORY 2023
142
+48 56 688 48 83 info@ampol-merol.pl 143

Gęstość: 130 g/m2

Wymiary:

• 12 x 19 m

• 10 x 12 m

• 12 x 25 m

WŁÓKNINA POLIPROPYLENOWA

• Eliminuje pleśń, porosty i wietrzenie bel

• W zestawie 25 obciążników z taśmą mocującą

• Gwarantuje 3-6 lat ochrony

• Do przykrywania stogów słomy, siana, buraków cukrowych, kopców ziemniaków, wióru drzewnego, drewna opałowego

• Przyjazna dla środowiska

• Odporna na promienie UV, przebicia i rozdarcia

FOLIE PRYZMOWE

wymiary:

• 8 x 33

• 10 x 33

• 12 x 33

• 12 x 50

FOLIE JUMBO

wymiary:

• 8 x 300

• 10 x 300

• 12 x 300

• 14 x 300

Pakowanie plonów w nowej odsłonie

Rozwijaj się bez ograniczeń

z rękawami foliowymi IpesaSilo

• doskonałe właściwości konserwujące ziarno

• zmniejszone koszty przechowywania

NOWOŚĆ

Pakowanie plonów
144

Covernet 2000

• szerokość: 123 cm

• waga: 19 kg

• szt./pal.: 50

SIATKI i SZNURKI

• Lepsze zakiszanie

• Łatwiejsze przenoszenie

• Ochrona przed deszczem i wilgocią

• Do wszystkich modeli pras rolujących

Covernet 3000

• szerokość: 123 cm

• waga: 27,5 kg

• szt./pal.: 36

TamaNet 2800

• szer. 123 cm

• średnica rolki: 24 cm

• szt./pal. 36

TamaNet 3800

• szer. 123 cm

• średnica rolki: 27 cm

• szt./pal. 28

Sznurek TamaTwine Typ 130

• wytrzymałość w kilogramach: 355

• ilość metrów w kłębku: 1100

• ilość kłębków na palecie: 112

• kolor sznurka: rdzawy

Covernet 3600

• szerokość: 123 cm

• waga: 31 kg

• szt./pal.: 32

Sznurek TamaTwine Typ 500

• wytrzymałość w kilogramach: 80

• ilość metrów w kłębku: 2000

• ilość kłębków na palecie: 240

• kolor sznurka: biały

BEZPIECZNE BELE I KISZONKA

WYSOKIEJ JAKOŚCI

• 5 warstw

• znakomita przyczepność odporność na rozdarcia ochrona przed promieniowaniem UV doskonała jakość

+48 56 688 48 83 info@ampol-merol.pl 145

Demo Farma Ampol-Merol

to 13 lokalizacji polowych w całej Polsce, gdzie nasi Eksperci we współpracy z Rolnikami, na ich polach uprawnych, testują nasiona oraz programy nawożenia i ochrony opracowane wg technologii Ampol-Merol

Znajdziesz nas w:

• woj. kujawsko-pomorskim

• woj. pomorskim

• woj. wielkopolskim

• woj. zachodniopomorskim

• woj. dolnośląskim

• woj. lubelskim

• woj. podkarpackim

Masz pytania? Więcej informacji: Krzysztof Lachutta

+48 608 395 757

krzysztof.lachutta@ampol-merol.pl

Więcej
www.demo-farma.pl 146
www.demo-farma.pl
o projekcie Demo Farma na

najbliżej Rolnika, działamy również w Social Mediach

Jestnas 6,8tys.!

Wejdź, subskrybuj, udostępniaj!

Na naszym kanale obejrzysz filmy prezentujące:

• lustracje pól - czyli aktualny stan plantacji

• rekomendowane programy nawożenia i ochrony

• relacje z eventów Ampol-Merol

Wejdź, polub i zaproś do polubienia!

Znajdziesz tu:

• najciekawsze relacje z pola - filmy oraz zdjęcia przedstawiające obecny stan plantacji

• informacje o nowościach produktowych

• nowinki z życia firmy

147
Nowa seria odcinków 2023

Wiosenne nawożenie, czyli Ogród Start!

Nim rozpocznie się kalendarzowa wiosna, to już na przełomie lutego i marca widać jej pierwsze oznaki. Pęcznieją bazie kotki na wierzbie, pod drzewami pojawiają się przebiśniegi, a kolorowe krokusy zwiastują, że niebawem swoje kiełkowanie rozpoczną kolejne kwiaty cebulowe.

To właśnie w tym okresie większość ogrodników skupia się na planowaniu nasadzeń, kupowaniu nasion i robieniu pierwszych wysiewów. Jednocześnie warto wykonać przegląd posiadanych nawozów i uzupełnić braki. Dlaczego? Otóż wiosenne nawożenie to najważniejszy proces pozwalający z przytupem rozpocząć sezon wegetacyjny.

Nawożenie warzyw

O kondycję gleby większość ogrodników zadbała jesienią, stosując obornik granulowany, i z zachowaniem czterotygodniowego odstępu – EKO KREDĘ. Z początkiem wiosny należy jednak zadbać o dostarczenie niezwykle cennego składnika, jakim jest azot. Najlepiej w zbilansowanej formie NPK dostosowanej do potrzeb poszczególnych grup warzyw.

Dla początkujących ogrodników idealnie sprawdzi się nawóz uniwersalny GardenStart, a także nawozy ekologiczne, takie jak: nawóz do narzyw i ziół czy nawóz do pomidorów i papryki. Jeśli przygotowujemy glebę do wysiewu, nawozy należy wymieszać z ziemią 3 tygodnie przed planowanym wysiewem.

Nawożenie roślin ozdobnych

Najlepiej sprawdzają się nawozy dedykowane do poszczególnych grup roślin, takie jak: nawóz do iglaków, nawóz do róż, nawóz do roślin kwaśnolubnych, nawóz do roślin cebulowych, nawóz do kwiatów ogrodowych, czy nawóz do bukszpanów. Pamiętajmy, aby nawozy rozsypać wokół roślin, delikatnie przemieszać z ziemią i na koniec podlać.

Nawożenie sadów i jagodników

Teren wokół drzew owocowych najlepiej odchwaścić, a ziemię delikatnie spulchnić. Następnie warto zastosować nawóz do drzew i krzewów owocowych. Granule rozsypujemy wokół korony drzewa i delikatnie mieszamy z wierzchnią warstwą gleby.

Nawożenie trawnika

Wiosenne nawożenia trawnika to najbardziej czasochłonny etap prac. W pierwszej kolejności trawnik należy oczyścić z zimowych resztek. Następnie przeprowadzamy aerację i wertykulację – dzięki temu darń jest oczyszczona z filcu i odpowiednio napowietrzona. Po tych dwóch zabiegach warto wykonać również piaskowanie, a później można przystąpić do nawożenia.

Pierwsza dawka startowa powinna być bogata w azot, dlatego polecamy nawóz na trawnik MAX, który jest numerem jeden w polskich ogrodach. Efekty jego działania są widoczne w bardzo krótkim czasie. Trawnik zyskuje soczystą zieleń, darń się zagęszcza, a tym samym minimalizujemy ryzyko pojawienia się chwastów.

Nawożenie roślin domowych

Po zimie szczególnej troski wymagają kwiaty domowe. Wiosna to doskonały moment na sprawdzenie, czy bryła korzeniowa mieści się w doniczce; jeśli nie, roślinę należy przesadzić do większej. Podczas przesadzania roślin pamiętajmy nie tylko o drenażu – z kamyków lub keramzytu, które umieszczamy na dnie. Równie istotne jest użycie hydrożelu, który mieszamy razem z ziemią. Jest to doskonały absorbent wody, dzięki, któremu minimalizujemy ryzyko przesuszenia roślin, czy zbrylania się ziemi.

Dodatkowo rośliny domowe mają zapewnione doskonałe warunki powietrzne do rozwoju strefy korzeniowej. Już od wiosny każdy kwiat doniczkowy wymaga systematycznego nawożenia. Doskonale sprawdzą się nawozy dedykowane do poszczególnych grup roślin – dostępne w wygodnych butelkach. Są to takie nawozy płynne jak: nawóz do storczyków, nawóz do roślin zielonych, nawóz do palm, juk i dracen, nawóz zamiokulkas.

HIT

Przyjazne formy AGRO finansowania

Kup już dziś!

sprawdzone nasiona niezbędne nawozy skuteczne środki ochrony maszyny i urządzenia

Dlaczego warto?

wiele ofert czołowych banków w Polsce w jednym miejscu atrakcyjne finansowanie

Co oferujemy?

kredyt do 2 000 000 zł karencja do 6 miesięcy kredytowanie do 120 miesięcy

Korzystne formy AGRO ubezpieczeń

OC Rolników

śmierć, utrata zdrowia uszkodzenie mienia osoby trzeciej

Mienia

budynki

maszyny i urządzenia wyposażenie gospodarstwa

Upraw

dopłaty do 65% franszyza 8%

Zwierząt

dopłaty do 65%

Komunikacyjne

OC, AC, NNW inne

Nie pobieramy dodatkowych prowizji i opłat

Masz pytanie? Zadzwoń:

Tomasz Rasiewicz

tomasz.rasiewicz@agrokasa.pl

+48 887 772 214

INFOLINIA 800 060 600

Katarzyna Sobkowska

katarzyna.sobkowska@agrokasa.pl

+48 608 033 979

Skup płodów rolnych

Ampol-Merol w kompleksowy sposób dba o swoich Klientów. Prowadzimy całoroczny skup i organizujemy transport we własnym zakresie. Prowadzimy całoroczny skup:

• zbóż konsumpcyjnych i paszowych

• pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta

• rzepaku

• roślin strączkowych

• kukurydzy

Sprawdź, jakie to proste:

• skup zbóż i rzepaku prowadzimy na terenie całego kraju

• towar odbieramy od producentów we własnym zakresie

• przez cały rok podpisujemy umowy kontraktacyjne i handlowe na odbiory płodów rolnych

• terminy i płatności dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów

Punkty skupu:

Wąbrzeźno

Ampol-Merol Karol Smoleński ul. Kętrzyńskiego 49

87-200 Wąbrzeźno

tel. 56 688 48 77

Kornatowo

Oddział Handlowy Ampol-Merol

Pniewite 86

86-230 Lisewo

tel. 56 676 77 80

Rywałd

Oddział Handlowy Ampol-Merol

87-220 Radzyń Chełmiński

tel. 56 674 68 27

Nasza działalność zgodna jest z europejskim systemem REDcert oraz GMP+, które są gwarancją wysokiej jakości.

Lidzbark Warmiński

Oddział Handlowy Ampol-Merol ul. Olsztyńska 15f

11-100 Lidzbark Warmiński tel. 608 294 342

Pronie

Oddział Handlowy Ampol-Merol

82-450 Stary Dzierzgoń tel. 55 276 91 33

Białogard

Oddział Handlowy Ampol-Merol ul. Połczyńska Boczna 1

78-200 Białogard tel. 94 312 62 48

Rodar - Firma Zbożowa Sp. z o.o. ul. Zbożowa 4

87-152 Łubianka

tel. 56 674 80 51

Trępnowy Caldena Sp. z o.o. Sp. k. ul. Parkowa 2

82-230 Trępnowy

tel. 660 549 556

Ryńsk

Oddział Handlowy Ampol-Merol ul. Kościelna 5

87-213 Ryńsk

tel. 56 688 52 33

Tralewo

Oddział Handlowy Ampol-Merol

82-230 Nowy Staw

tel. 784 496 275

Łubianka k. Torunia
+48 56 688 48 43 skup@ampol-merol.pl 152

Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a

87-200 Wąbrzeźno

tel. +48 56 688 48 00

Kujawsko-Pomorskie

Wąbrzeźno

ul. 1-go Maja 55

87-200 Wąbrzeźno

tel. 56 688 48 80

Jabłonowo Pomorskie

ul. Kościelna 5

87-330 Jabłonowo Pomorskie

tel. 662 280 645

Jądrowice

Jądrowice 6a

87-880 Brześć Kujawski

tel. 54 252 21 04

Kornatowo

Pniewite 86

86-230 Lisewo

tel. 56 676 77 80

Kwieciszewo

Kwieciszewo 37

88-321 Kwieciszewo

tel. 52 315 83 25

Łubianka

PHU Agromix

ul. Zbożowa 4

87-152 Łubianka

tel. 56 674 80 51

Mełno

86-330 Mełno

tel. 56 468 35 37

Ostaszewo

PHU Agromix

Ostaszewo 1

87-152 Łysomice

tel. 56 674 04 11

Radomin

Radomin 10

87-404 Radomin

tel. 56 682 70 90

Ryńsk

ul. Kościelna 5

87-213 Ryńsk

tel. 56 688 52 33

Rywałd

Rywałd 70A

87-220 Radzyń Chełmiński

tel. 56 688 68 27

Świętosław Świętosław 41

87-408 Ciechocin

tel. 56 683 70 27

Twarda Góra

86-170 Nowe n/Wisłą

tel. 52 332 88 90

Unisław

PHU Agromix

ul. Dworcowa 3a

86-260 Unisław

tel. 56 686 63 44

Lubelskie

Lublin

ul. Diamentowa 5

20-447 Lublin

tel. 508 929 273

Wielkopolskie

Borzykowo

ul. Wrzesińska 104

62-306 Kołaczkowo

tel. 61 437 85 07

tel. 696 041 483

Dominowo

ul. Sportowa 10a

63-012 Dominowo

tel. 61 285 92 40

tel. 608 369 390

Kłoda

ul. Kolejowa 7

64-130 Kłoda

tel. 696 794 636

Słupca

ul. Dworcowa 64

62-400 Słupca

tel. 63 277 18 09

tel. 602 339 225

Szczytniki Czerniejewskie

Szczytniki Czerniejewskie 20a

62-250 Czerniejewo

tel. 61 427 41 37 tel. 664 765 825

Pomorskie

Pronie

82-450 Stary Dzierzgoń tel. 55 276 91 33

Sąborze

Sąborze 2b

76-231 Damnica tel. 59 846 50 14

Trępnowy Caldena Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Parkowa 2

82-230 Trępnowy

tel. 660 549 556

Warmińsko-Mazurskie

Lidzbark Warmiński ul. Olsztyńska 15f

11-100 Lidzbark Warmiński tel. 608 294 342

Lubawa

ul. Kupnera 68

14-260 Lubawa

tel. 668 633 782

Zachodniopomorskie

Białogard

ul. Połczyńska Boczna 1

78-200 Białogard

tel. 94 312 62 48

Łęczyca

Łęczyca 13a

73-112 Stara Dąbrowa

tel. 91 562 82 88

Wierzbnica

Wierzbnica 69

74-300 Myślibórz tel. 95 747 01 28

Oddziały handlowe
www.ampol-merol.pl
Ampol-Merol Sp. z o.o. ul. Mikołaja z Ryńska 28a 87-200 Wąbrzeźno tel. +48 56 688 48 00 www.ampol-merol.pl
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.