Ampol-Merol Katalog Wiosna 2022

Page 102

Genkotsu chroni bulwy ziemniaka

mgr inż. Grzegorz Kopeć Dyrektor ds. Innowacji Ampol-Merol Sp. z o.o.

Zaraza ziemniaka to najczęściej występująca i najgroźniejsza choroba w ziemniaku. Prowadzi ona do znacznej redukcji powierzchni asymilacji. Straty ilościowe w plonie mogą sięgać 60% i więcej. Jej szkodliwość przechodzi również na bulwy, które są bardziej narażone na atak chorób przechowalniczych w wyniku czego powstają dodatkowe straty podczas ich składowania. Zaraza ziemniaka pogarsza jakość konsumpcyjną bulw i obniża ich wartość handlową. Jak się przed tym skutecznie zabezpieczyć? Proponujemy zastosować fungicyd Genkotsu (amisulbrom), który chroni liście i łodygi oraz jest mistrzem w ochronie bulw ziemniaka.

Dwukierunkowe działanie Genkotsu to świadomy wybór skutecznej profilaktyki w okresie najwyższej presji zarazy ziemniaczanej w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Preparat Genkotsu posiada wysoką koncentrację substancji czynnej - amisulbromu (200 g/l). Według doświadczeń przeprowadzonych przez EuroBlight w maju 2017 roku amisulbrom uzyskał bardzo wysoką ocenę w ochronie liści - 4,5 pkt. (max: 5 pkt.) oraz 3,7 w ochronie bulw. Wysoka koncentracja substancji czynnej w preparacie Genkotsu warunkuje stosowanie niskich dawek na hektar rzędu 0,3 l-0,5 l przy zachowaniu bardzo wysokiej skuteczności. Działa on zarówno: powierzchniowo: najskuteczniej ogranicza rozwój zarodników na powierzchni liści i łodyg, ograniczając kolejne źródło infekcji, np. bulw oraz translaminarnym: przenika do wnętrza tkanek rośliny i długo je zabezpiecza przed rozwojem pasożytniczego grzyba.

Bezpieczeństwo dla rośliny Genkotsu jest bezpieczny dla rośliny, gdyż wnikanie i stabilizacja substancji czynnej (amisulbromu) nie stwarza ryzyka poparzeń brzegów liści. Taka sytuacja może się zdarzyć przy zbyt częstym stosowaniu substancji układowych kumulujących się w ich obrębach. Dzięki zastosowaniu nowej substancji aktywnej rzadko 102

stosowanej w naszym kraju (częściej np. w Anglii) jaką jest amisulbrom, zmniejszamy ryzyko uodpornień patogenu na preparat Genkotsu.

Stosowanie Genkotsu Genkotsu to długa i perspektywiczna ochrona - rejestracja preparatu jest aktualna aż do końca 2026 roku. Można go stosować sześć razy w całym okresie wegetacyjnym, w terminie od pierwszych pędów bocznych BBCH 21 do fazy początku żółknięcia liści BBCH 91. Mieszanina Genkotsu z preparatem Amistar 250 SC lub Dobromir Top 250 SC w pierwszych zabiegach dodatkowo zabezpiecza rośliny ziemniaka przed alternariozą: Genkotsu 0,3 l/ha + Amistar 250 SC lub Dobromir Top 250 SC 0,5 l/ha + Applico 0,15 l/ha Preparat Genkotsu doskonale wbudowuje się w specjalistyczne programy ochrony ziemniaka w naprzemiennym stosowaniu z preparatami zawierającymi substancje czynne o działaniu systemicznym. Genkotsu to bezpieczeństwo dla konsumenta, które związane jest krótką karencją 7 dni (liczba dni od zastosowania preparatu do zbioru – bezpiecznego spożycia).

Schemat stosowania Genkotsu na plantacji ziemniaka

0,5 l/ha (max. 6 zabiegów) Genkotsu 0,3 l/ha + Dobromir Top 250 SC 0,5 l/ha + Applico 0,075 l/100 l wody

zakrywanie międzyrzędzi

formowanie stolonów tuberyzacja

kwitnienie

dojrzewanie