Page 9

odborné téma pediatrie

florence 12/16

6

5

8 Obr. 5 Prsťáček Obr. 6 Zubní kaz

7 Dudlík – ano, či ne? Zubní kaz (obr. 6) v časném dětství vzniká z důvodu nadbytečného přísunu sacharidů, nedostatečné péče o zoubky, namnožení povlaku (obr. 7). Je provázen bolestí a má vliv na psychiku dítěte. Návštěva zubního lékaře se pro ně může stát traumatizujícím zážitkem a dítě se poté obtížně ošetřuje. Hovoříme-li o správné péči o dutinu ústní, nelze vynechat problematiku používání dudlíku. Co vše může dudlík způsobit? Proč ho děti mají tak často rády? Je v něčem prospěšný? Sání neboli sací reflex je vrozený. Tento reflex je základní podmínkou přežití, uklidňuje a způsobuje dětem blažené pocity. Kdykoli jsou přetížené, nespokojené, neklidné z neznámého prostředí nebo z přemíry dojmů, hledají prs, dudlík, lahvičku, palec nebo jiný prst. Dudlík může způsobit řadu nežádoucích účinků, nicméně mnoho maminek si k němu najde velmi rychle cestu, jelikož po vložení dudlíku dítěti do úst se dítě většinou zklidní. Dudlík však může způsobit podráždění pokožky kolem úst, alergickou reakci nebo ortodontickou vadu. Když však má dítě potřebu stále něco dumlat, je lepší povolit mu dumlání dudlíku, než aby si například dumlalo palec nebo jiné prsty (obr. 8). Dudlík je ovšem třeba vnímat jen jako dočasnou záležitost. Pokud je potřeba dumlání stálá a přetrvává do 2–3 let, je nutno dudlík dítěti odebrat. I když „oddudlíkování“ stojí rodiče mnoho „nervů“ a úsilí, ve většině případů je úspěšné. Pokud dítě trápí prořezávání zubů, dá se mu pomoci od bolesti kousátky nebo chladicím gelem, který je k dostání v každé lékárně.

16

Prořezávání zoubků je provázeno mrzutou náladou dítěte a pláčem, dítě špatně spí. Dochází k většímu slinění, dáseň je v místě prořezávání zarudlá a nateklá, tvář na straně rostoucího zoubku je zarůžovělá a rozpálená, může být provázena celkovou zvýšenou teplotou. Děti častěji vkládají do úst prstíky nebo různé hračky. Pokud bolesti dlouhodoběji přetrvávají, je možné dát dítěti gumová kousátka se strukturovaným povrchem pro masáž dásní, masírovat dásně prsťáčkem nebo potřít dásně malým množstvím zklidňujícího balzámu (k dostání v lékárně). Vynikající jsou kousátka naplněná sterilní vodou, která se dají na chvíli do chladničky (nikoli do mrazničky!). Studené kousátko následně zmírní otok a bolest a děti je mají velmi rády. Nikdy by však rodiče neměli namáčet kousátko do medu nebo do sladkých nápojů! V případě potíží je vhodné se poradit se svým zubním lékařem. V žádném případě by neměli rodiče podávat dítěti léky proti bolesti ani prášky na spaní! Pokud dojde k předčasné ztrátě mléčných zubů, je následně negativně ovlivněn vývoj stálých zubů. První zuby totiž „drží místo“ těm druhým, a pokud o ně dítě předčasně přijde, druhé zuby rostou často s komplikacemi.

Doporučení : → S ústní hygienou je třeba začít co nejdříve, nejpozději po prořezání prvních dočasných zubů. → Čištění zubů se provádí 2× denně – ráno a večer před usnutím. → V mladším předškolním věku čistí zuby výhradně rodiče. → Pastu aplikuje na kartáček rodič lehkým potřením vláken kartáčku.

→ Pravidelná návštěva u zubního lékaře je nutností. → Rodiče by měli jít dítěti příkladem. → Rodiče by se měli při péči o ústní dutinu dětí obrnit trpělivostí.

Obr. 7 Zubní plak Obr. 8 Dumlání palce

Rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku zubního kazu: → Častá konzumace stravy bohaté na cukry. → Usínání dítěte s kojeneckou láhví, která obsahuje sladkou tekutinu (čaj, ochucené mléko, šťávu apod.) nebo u prsu při kojení. → Léky ve formě sirupu. → Sladké nápoje během dne a večer po vyčištění zubů. → Přenos bakterií z úst dospělých (rodiče, sourozenci, prarodiče apod.) do úst dítěte – např. olizováním dudlíku, olizováním prstů, používáním stejné lžičky k ochutnávání stravy apod. → Rodiče, kteří nedbají o svůj chrup, mají sami zubní kazy.

Literatura: 1. Broukal Z et al. Doporučení a postupy v prevenci zubního kazu u dětí a mládeže. [neuvedeno]: [neuveden], 2016. 16 s. 2. Kilian J et al. Prevence ve stomatologii. 2. vyd. Praha: Galén, 1996. 239 s. 3. Merglová V. Rizikové faktory vzniku zubního kazu u ročních dětí. Čes. stomatol. Prakt. zubní lék. 2012; 112–60(6):105–110 4. Merglová V. Příčiny a prevence zubního kazu v časném dětství. Lékařské listy. 2008;57(11):10–12 5. Ságlová S. Spolupráce dentálního týmu v individuální péči o dětské pacienty. Dentální tým, Suppl LKS 2010;20(2):A16–A19

Florence 12-16  

Odborný časopis pro nelékařské zdravotnické profese

Advertisement