Page 1

№33 Листопад

Подолати кризу


Звернення Здоровье до читача детей

Кризи трапляються в житті кожної людини: криза творчості, криза мотивації, криза самооцінки і т. д. Але що робити з кризою віри… віри в  себе, в свої сили? Можливо є сенс піддатися і почати жаліти себе і дозволяти себе втішати? А можливо потрібно зупинитися, перевести дух, почекати і з новими силами повірити? Шкода, що багатьом з нас близький перший варіант. Для правильного вибору потрібна неабияка сила і підтримка, але винагорода того варта, чи не так? Зробіть правильний вибір і подолайте свою кризу. Ми впевнені, що нам є про що поговорити з Вами, чому повчитися і що розповісти. Допомагаючи один одному, ми стаємо сильніше і впевненіше в собі. З повагою, головний редактор журналу «Амазонки» Юлія Скрибантович amazonkimag@gmail.com

2


№33 Листопад

Зміст Досягнення 4 5 найбільших цьогорічних винаходів у галузі лікування раку молочної залози

Фізична активність 17 10 простих вправ в домашніх умовах, які допоможуть позбавитись зайвої ваги

Діагностика 6 Встановлено спосіб виявлення латентної стадії лімфедеми

Важливо 20 Ставлення до слів, якими описують людей з раком

Історія однієї жінки 8 У Члена Парламенту Нікі Кайє діагностували рак молочної залози

Необхідно знати 22 Розміри пухлин

Наука на варті здоров’я 9 Компанія Samsung Bioepis прагне зареєструвати в Європі біоаналог популярного протиракового препарату Краса і здоров’я 10 Догляд за спеціальною білизною та екзопротезами Думка експерта 14 Біопсія — міфи і реальність Інновації медицини 16 3D-мамографія дозволяє діагностувати рак на ранній стадії

Правильне харчування 24 Чи може вживання авокадо запобігти раку? Нові технології 26 Бюстгальтер, що допомагає підвищити точність променевої терапії Рецепти 28 Пиріг з картоплею, шпинатом і грибами 29 Бананові млинці без глютену 31 Наші контакти

3


Досягнення

5 найбільших цьогорічних винаходів у галузі лікування раку молочної залози 1

4

 омбінована К терапія, що дозволяє впоратись з раком молочної залози за 11 днів

2

 наліз крові, що А дозволяє виявити рак молочної залози

Сучасна діагностика раку молочної залози, У березні вчені з Інституту досліджень раку як правило, складається з мамографії в Лондоні виявили, що комбінація двох та подальшої інвазивної біопсії. Проте, протипухлинних препаратів (трастузумабу на початку цього року австралійські та та лапатінібу) дозволяє повністю впора- французькі вчені стали на крок ближчі тись з проявами раку молочної залози до розробки аналізу крові, який дозволить у 11% пацієнтів протягом лише 11 днів. виявляти рак молочної залози. Дослідники У 17% пацієнтів комбінація цих препаратів встановили, що наявність ізотопів вугприводила до такого зменшення розмірів лецю‑13 і азоту‑15 в певних пропорціях пухлини, що вони більше не потребували в зразку тканини допомагає встановити, проведення хіміотерапії. Ці препарати здорова ця тканина або чи присутні у ній діють на HER2 — білок, який сприяє росту ракові клітини. Це означає, що, найімовірHER2‑позитивного раку молочної залози, ніше, вже за кілька років лікарі зможуть що зустрічається приблизно в 1 з 10 всіх діагностувати це захворювання за доповипадків раку молочної залози. могою простого аналізу крові.


 чені знайшли В «ахіллесову п’яту» HER2‑позитивного раку молочної залози

5

 ідліток знайшов П спосіб зупинити потрійний негативний рак молочної залози

Досягнення

3

Наразі лікування HER2‑позитивного раку молочної залози є надзвичайно Потрійний негативний рак молочної важким завданням, оскільки сучасні залози дуже важко піддається лікуванню, методи терапії можуть тільки деак- оскільки у такій пухлині немає рецептотивувати ракові клітини, які здатні рів, на  які можуть впливати доступні сьогодні препарати. Однак 16‑річний відновитись в будь-який час. підліток з Англії виявив спосіб, який допоОднак нещодавно вчені з’ясували, що може зупинити прогресування пухлини саме робить неефективними поточні молочної залози до найбільш агресивної методи лікування HER2‑позитивного форми — потрійного негативного раку. раку молочної залози — це білок RAS, Також він встановив, яким чином можна який відповідає за відновлення сигналів зробити хіміотерапію потрійного негативросту, які надходять до рецепторів HER2. ного раку більш ефективною. У поєднанні Дослідники навіть пішли на один крок далі ці два відкриття допоможуть більш вдало й розробили сполуку, здатну зв’язуватися боротись з цією складною формою раку з HER2‑рецепторами і блокувати сиг- молочної залози. нали росту, які призводять до рецидиву захворювання.

4

 ідкриття 5 нових В генів, відповідальних за рак молочної залози

Нещодавно вчені секвенували геноми пацієнтів з раком молочної залози. При цьому вони виявили п’ять додаткових генів, пов’язаних з цим захворюванням, а також 13 нових мутацій, які впливають на розвиток пухлини. Це відкриття має далекосяжні наслідки. Наприклад, воно допомагає виявити нові причини захворюваності на рак, а також допомагає пояснити, чому хвороба вражає конкретних осіб. Крім того, це відкриття допоможе прокласти шлях до впровадження індивідуалізованої терапії кожного конкретного пацієнта.

5


Діагностика

Встановлено спосіб виявлення латентної стадії лімфедеми

Б

6

агато хто знає, що втрата волосся Враховуючи пізню появу проявів лімфеє поширеним побічним ефектом деми, повідомлення пацієнта про будь-які хіміотерапії. Та крім цього ще одним симптоми відіграє важливу роль у ранвкрай небажаним побічним ефектом ліку- ньому виявленні цього побічного ефекту вання раку є аномальний набряк однієї або хіміотерапії. кількох кінцівок, відомий як лімфедема. Тому дослідники з медсестринського Лімфедема найчастіше виникає коледжу Нью-Йоркського універсив результаті обструкції лімфатичних тету поставили перед собою за  мету судин незадовго після лікування раку визначити чутливість та специфічність або через 1–5  або навіть 20  років симптомів, які дозволяють виявити лімпотому. Однак, на  відміну від випафедему, пов’язану з раком грудей. діння волосся, яке може виникнути через 2–4  тижні після початку хіміДослідники зібрали дані 250 жінок, яких отерапії, симптоми лімфедеми було розділено на  три групи. Серед з’являються не так швидко. Латентний учасників дослідження було 60  здоперіод (тобто період, протягом якого рових дорослих жінок, 42  жінки, що відсутні прояви порушення) може триперенесли рак молочної залози та вати протягом місяців або навіть років. у яких було діагностовано лімфедему, Протягом цього часу, зміни в ураженій і 148  жінок після перенесеного раку кінцівці неможливо виявити за допомомолочної залози з підвищеним ризиком гою об’єктивних методів дослідження. лімфедеми.


У той час як кожен з цих симптомів та його ступінь тяжкості мали діагностичне значення, вчені виявили, що пацієнток з лімфедемою та ризиком цього порушення відрізнити від здорових жінок допомагає саме кількість симптомів.

Діагностика

У першій частині дослідження вчені оцінювали 22 симптоми, характерні для лімфедеми, спричиненої раком молочної залози. Жінки, які повідомили про відчуття тяжкості в  руці, затвердіння, підвищення температури руки, відчуття стискання, обмеження об’єму рухів руки, поколювання і біль в руці, мали у 5 разів більше шансів розвитку лімфедеми порівняно з жінками без цих симптомів. А жінки, які повідомили про обмеження рухів пальців, обмеження рухів у ліктьовому суглобі, обмеження рухів у зап’ясті, мали у 4 рази вищу ймовірність розвитку лімфедеми порівняно з жінками без цих симптомів. Жінки, які повідомили про біль в ураженій руці також мали майже вдвічі більше шансів розвитку лімфедеми в порівнянні з тими, хто не повідомляв про біль в ураженій руці.

3 симптоми дозволяють провести таку диференціацію з чутливістю 94% і специфічністю 97%, в той час як 9 симптомів допомагають виявити жінок з лімфедемою з чутливістю 64% і специфічністю 80%. Дослідники сподіваються, що за відсутності результатів об’єктивних методів дослідження, такий підхід допоможе виявляти латентну стадію лімфедеми та буде ефективно застосовуватись в клінічній практиці.

7


Історія однієї жінки

У Члена Парламенту Нікі Кайє діагностували рак молочної залози

М

іністр уряду Нікі Кайє знаходиться у відпустці після того, як їй поставили діагноз рак молочної залози.

36‑річна член Парламенту Нової Зеландії виступила із заявою, що ця новина була руйнівною для неї і її сім’ї. На своїй сторінці у Facebook, пані Кайє розповіла, що повідомила прем’єр-міністра Джона Кея в п’ятницю про відпустку і відсторонюється від своїх міністерських зобов’язань. «Мені дуже пощастило мати таку дивовижну сім’ю і друзів, які дарують мені любов і настільки сильні, що допомагають мені пройти через це,» — пише вона. «Я також хочу висловити подяку прем’єр-міністру за його турботу і підтримку.» Пані Кайє також просила «трохи простору і недоторканності для свого приватного життя» в  процесі лікування та подальшому одужанні. Пан Кей сказав, що він говорив з пані Кайє і запевнив її, що її підтримують усі колеги, оскільки вона має справу з важким діагнозом.

8

«Медична команда докладає всіх зусиль, щоб забезпечити повне одужання,»повідомив пан Кей. «Нікі направить усю свою енергію на позитивний результат і я бажаю їй всього найкращого.»

Пан Кей сказав, що обов’язки, які виконувала пані Кайє будуть перерозподілені. Джеррі Браунлі візьме на себе питання цивільної оборони, а Натан Гай виступатиме в якості міністра з надзвичайних ситуацій. Енн Толі виступатиме в  якості міністра у справах молоді, а асоційовані обов’язки у сфері освіти будуть делеговані Хекіа Параті. Пані Кайє виконує свої обов’язки з 2008 року.


Наука на варті здоров’я

Компанія Samsung Bioepis прагне зареєструвати в Європі біоаналог популярного протиракового препарату

К

омпанія Samsung Bioepis, частина всесвітньо відомої корпорації Samsung, подала до Європейського агентства з лікарських засобів заявку на  реєстрацію біоаналога препарату Герцептин виробництва «Roche», який вже протягом кількох років успішно використовується для лікування раку молочної залози. Це перший препарат-аналог Герцептину, заявку на схвалення якого представлено

в Європейський регуляторний орган. Біржовий оператор Південної Кореї минулого тижня схвалив заявку компанії Samsung щодо публічного розміщення акцій компанії-виробника біопрепаратів (які оцінюються в 2,72 мільярда доларів). В даний час компанія Samsung Bioepis продає два біоаналоги препаратів для лікування ревматоїдного артриту.

9


Краса і здоров’я

Догляд за спеціальною білизною та екзопротезами

Сабіна Гахова, консультант Кабінету Anita care

С

пеціальна білизна та екзопротези — важлива складова повноцінного життя після операції на грудях. Вони допомагають жінці почуватися, як і раніше, привабливою та впевненою: якщо білизна та протез підібрані правильно, ніхто нічого не помітить, та й ви самі часто будете забувати про те, що носите протез. Головне — знайти моделі, які бездоганно підходять саме вам.

10

Давайте розберемося, як правильно доглядати за спеціальною білизною та

протезами різних видів, щоб вони зберігали свої властивості та служили як можна довше. Почнемо з догляду за білизною.

Догляд за білизною Говорячи про спеціальну білизну, ми маємо на  увазі, у  першу чергу, бюстгальтери. Білизна прослужить максимально довго, збереже привабливий вид та підтримуючі властивості, якщо прати її вручну при температурі не вище 40 °C. Завжди звертайте увагу на рекомендації по догляду, які написані на етикетці. Це загальні правила. Але в період відновлення після операції виконувати цю пораду може видатися дуже важко: рухливість руки обмежена.


аби не прати вручну, добрим помічником стануть спеціальні аксесуари для прання у  машинці  — сітчасті мішечки для прання білизни або спеціальні шари (сфери) для прання бюстгальтерів. Сфери надзвичайно підходять для прання бюстгальтерів з ущільненою чашкою — бюстгальтер вкладається усередину сфери так, щоб його чашки не деформувалися. Звісно, навіть у цьому випадку треба прати на делікатному режимі та роздільно від інших речей.

Краса і здоров’я

Виробники спеціальної білизни після мастектомії пропонують для цього періоду декілька моделей післяопераційних бюстгальтерів — вони зроблені з особливо м’яких тканин, мають кишеню для носіння первинного (текстильного) протезу, їх застібка часто знаходиться попереду. Як правило, ці моделі випускаються в  базових, стійких у  догляді, кольорах: білому, бежевому, чорному. Такі бюстгальтери можна прати в пральній машинці на делікатному режимі, але не віджимати та не сушити автоматично.

Застосовуйте при пранні м’який миюУ подальшому (приблизно через чий засіб (краще — рідкий) та дозуйте 1,5–2 місяці після операції), коли заживуть його правильно: занадто велика кільшви, можна починати носити повсяк- кість засобу може пошкодити тканину, денну спеціальну білизну. Вона також а недостатня кількість — погано випере має потайну кишеню для протезу, але білизну. Не  застосовуйте кондиціона цьому її різниця від звичної вам до опе- нери для білизни та засоби з ефектом рації, модної та привабливої, білизни відбілювання. закінчується. Поєднання ніжних тканин, мережива, декоративних елементів та Віджим та сушка білизни в машинці забомодні кольори — все це робить машинне ронена. Як же сушити білизну правильно? прання протипоказаним. Прати таку Візьміть сухий, чистий рушник, покладіть білизну потрібно вручну при температурі у нього мокрий бюстгальтер та обережно від +30  до  +40  °C  — тоді вона прослу- відіжміть (не викручуючи!). Після чого жить вам довго, не втрачаючи форми та найкраще — це розправити бюстгальтер привабливості. Якщо ж ви готові до того, на рівній поверхні та дочекатися, поки він щоб бюстгальтер прослужив менше, висохне природнім шляхом.

11


Краса і здоров’я

Н е б а ж а н о в і ш а т и б ю с т г а л ь т е р Силіконові протези для постійного на  мотузку для білизни, так як при носіння — можна починати носити через цьому він швидко деформується. Можна 1,5–2 місяці після операції (проконсульвикористовувати плечики для одягу: туйтесь зі своїм лікарем). Не забудьте, акуратно повісити на них бюстгальтер, що спочатку підбирається бюстгальтер застебнути застібку на спині, і вже самі під здорову грудь і тільки потім — силікоплечики можна вішати на мотузку для новий протез. Саме таке правило підбору білизни. Не сушіть білизну на батареях забезпечує ідеальну посадку. При праопалення, на електроприладах та на від- вильному догляді силіконовий протез критому сонці. прослужить багато років. Виробники якісних протезів дають на них офіційну Як часто потрібно прати бюстгальтер? гарантію до 2 років. Це залежить від ваших звичок, потреб та кількості бюстгальтерів у вашому повсяк- Бережіть протез від механічних пошкоденному гардеробі. джень. Оболонка силіконового протезу виготовлена з дуже міцної плівки. Навіть Правила догляду за  спеціальними 10  людей, розтягнувши шматок такої купальниками такі  ж, як по  догляду плівки, не зможуть її порвати. Але достатза спеціальною білизною. Прати купаль- ньо проколоти плівку тонкою голкою, ник після кожного відвідування басейну щоб повністю зіпсувати протез — з нього або купання у річці або морі. Не сушити почне витікати силікон і відновити такий купальник на  відкритому сонці. Якісні протез неможливо. Тому будьте уважні з спеціальні купальники зроблені із тканин гострими предметами: брошки, булавки, підвищеної стійкості кольорів не линяють кігті тварин та пташок, навіть шипи роспри пранні та не вигорають. лин можуть безнадійно пошкодити протез.

Догляд за протезами Догляд за протезами різного типу — різний.

12

Первинні текстильні протези — потрібні відразу після операції. Вони мають вигляд текстильної «подушечки» анатомічної форми, наповненої м’яким медичним волокном. Прати їх потрібно вручну за  потребою, застосовуючи рідкі миючі засоби. Акуратно відтиснувши за  допомогою сухого рушника, сушити текстильний протез так само, як і білизну — природнім шляхом (як правило, за ніч такий протез повністю висихає). Так само, як і білизну, не сушіть текстильні протези на батареях опалення, на електроприладах та на відкритому сонці.

Мити протез потрібно так само, як ви миєтесь самі: теплою водою із застосуванням делікатних миючих засобів для шкіри. Витирайте протез м’яким рушником.


Краса і здоров’я Силіконові протези з адгезивними Скільки силіконових протезів необхідно елементами — існують протези, які мати? Силіконові протези доброї якості можна закріпити на  тілі за  допомо- дуже довговічні. Є випадки, коли жінки гою клейких (адгезивних) елементів. носили один і той самий протез 8  та Адгезивний елемент має вигляд клейкої навіть 10 років без втрати комфорту та стрічки особливої форми. Однією сто- збереженні його зовнiшнього вигляду. роною вона клеїться на протез, друга Але якщо ваша вага відносно стабільна сторона залишається клейкою та фіксує (без різких змін), найкраще мати по два протез до  тіла. Ці елементи розрахо- протези на  одну прооперовану грудь. вані на багаторазове застосування. При Вони можуть бути різні  — наприклад, цьому існує важлива специфіка догляду: повноваговий та полегшений, або протез протез із адгезивним елементом миється із класичною внутрішньою поверхнею так само, як і інші силіконові протези, та протез-ракушка з ребристою внуале потрібно слідкувати, щоб миючий трішньою поверхнею, який дуже добре засіб не містив силікон. Не витирайте підходить для плавання. По-перше, так протез ані паперовими серветками, ані вони довше будуть служити, по-друге, рушником, так як вони можуть залишити дадуть вам більше комфорту у  різних свої часточки на адгезивному елементі. ситуаціях, а по-третє, ви не залишитеся Просто струсіть воду, та за деякий час без протезу, навіть якщо випадково ви побачите, що адгезивні властиво- пошкодите один із них. сті відновилися. Після цього накрийте адгезивний елемент захисною плівкою, Матеріал підготувала Сабіна Гахова, наданою у комплекті. У випадку, якщо Консультант Кабінету Anita care, спеціклейкість адгезивного елементу переально для онлайн-видання «Амазонки» стала відновлюватися, потрібно замінити елемент на новий. Зберігайте усі силіконові протези у  спеціальних ложементах, які, як правило, продаються у комплекті — так протези довше збережуть свою форму.

13


Думка експерта

Біопсія — міфи і реальність

Б

іопсія — страшне слово в  уяві більшості з нас. Дуже часто доводиться чути від пацієнтів велику кількість різних міфічних версій про цю процедуру.

Ось найпоширеніші «міфи» про біопсію:  Небезпечна через можливі ускладнення.

14

Ступницький Андрій Ігорович, лікарендоскопіст МЦ Святої Параскеви

 Біопсію виконують, підозрюючи лише злоякісне захворювання.  Проведення біопсії прискорює ріст і поширення пухлини.


Отже, біопсію проводять для встановлення точного морфологічного діагнозу будьякого захворювання. Наприклад, гастрит може бути кількох різних типів. Щоб поставити точний діагноз і застосувати правильне ефективне лікування, найкраще провести біопсію слизової оболонки шлунка. До прикладу, в Австрії при всіх ендоскопічних обстеженнях обов’язково проводять біопсію слизової оболонки органів. Ризик ускладнень теоретично існує, проте він мізерний. Лікар завжди бачить, чи є загрози, які можуть призвести до ускладнення. Якщо вони є, біопсію не проводять.

Наприклад, в нашому Центрі ми щорічно виконуємо до  3,000  ендоскопічних обстежень і 500–600 біопсій. Протягом чотирьох років роботи ускладнень, пов’язаних з біопсією не було.

Думка експерта

Передусім пояснимо, що це за маніпуляція насправді. Біопсія  — забір невеликого шматочка будь-якої тканини розміром переважно кілька міліметрів для проведення її мікроскопічного аналізу. Мікроскопія дозволяє визначити будову тканини і процеси (захворювання), що в ній відбуваються.

Твердження про прискорений ріст і поширення пухлини після біопсії теж не відповідає дійсності. Цей міф лише яскраво демонструє, що у  більшості випадків злоякісні захворювання, на жаль, діагностуються на пізніх стадіях. Діагноз злоякісної пухлини остаточно ставлять лише тоді, якщо є морфологічне підтвердження. Біопсія забезпечує це морфологічне підтвердження. От і виходить, що поставили діагноз  — і хвороба почала швидко прогресувати. Але її прогресування пояснюється не проведеною біопсією, а пізньою стадією діагностики. Чи з біопсією, чи без неї — хвороба прогресує однаково. Є, щоправда, виняток  — меланома, але, якщо є підозра на цю пухлину, біопсію не проводять.

15


Інновації медицини

3D-мамографія дозволяє діагностувати рак на ранній стадії

У

США почали використовувати пристрій, який, поряд зі звичними 2D-знімками, дозволяє робити 3D-мамографічні знімки молочних залоз. За один сеанс апарат створює 15 знімків під кутом 15 градусів, а потім виводить зображення зрізів товщиною 1 мм. Це дає лікарям можливість бачити новоутворення в тканині молочної залози набагато чіткіше, ніж при звичайній 2D-мамографії, і діагностувати рак грудей значно раніше.

16

Якщо це захворювання вдається швидко виявити і почати лікування раніше, ніж з’являться метастази, коефіцієнт

виживання в наступні п’ять років становить більше 98%, стверджують експерти. Крім того, на ранній стадії потрібне менш об’ємне хірургічне втручання і часто не потрібна хіміотерапія. Проте, дослідники відзначають, що при 3D-мамографії існує ризик пропустити вогнище кальцифікації. Преінвазивні ракові пухлини (так званий рак in situ, коли пухлина не проростає в прилеглі тканини, а її клітини гинуть з тією ж швидкістю, з якою діляться), що представлені у  вигляді кальцифікатів, краще піддаються діагностиці за допомогою 2D-мамографії.


Ц

ей простий план тренування вдома допоможе досягти гарної фізичної форми без потреби відвідувати тренажерний зал! Ні для кого не секрет, що знайти час для тренувань у повсякденному графіку «робота-сім’я-соціальні зобов’язання» іноді дуже складно. Але це не повинно бути так.

Під час збирання речей для прання Інструкції: кожен підхід до пральної машини слід супроводжувати випадами і підніманням корзини з білизною на рівень плечей (5 підходів). Ціль: серцево-судинна система та м’язи рук

Фізична активність

10 простих вправ в домашніх умовах, які допоможуть позбавитись зайвої ваги Вам не прийдеться купувати обладнання, змінювати свій графік або ходити у спортзал. Просто робіть ці легкі вправи в домашніх умовах протягом усього дня. Кожна з них займає хвилину або дві; до вечора усі групи м’язів будуть задіяні. Почніть перетворення вже сьогодні.

Біля умивальника

Інструкції: відступаємо на 1 метр від умивальника та спираємося на нього. Робимо 20 віджимань. Ціль: м’язи рук та грудей

17


Фізична активність

18

Поки заварюється кава

Під час роботи на кухні

Інструкції: притуляємося спиною до рівної поверхні та починаємо поступово присідати аж поки наші ноги зігнуті в колінах не стануть паралельно до полу. Зупиняємося та тримаємося статично протягом 15 секунд (повторюємо протягом 1 хвилини) Ціль: стегна та м’язи сідниць

Інструкції: кожного разу, коли вам необхідно нагнутись за чимось - присідайте замість цього. За один раз можна брати лише одну річ. Ціль: нижня частина тіла Підказка: під час присідання тримаємося на носочках - це збільшить навантаження на литкові м’язи.

Під час гри з дітьми

Розмовляючи по телефону

Інструкції: лягаємо на підлогу лицем донизу і робимо планку - утримуємося лише на передпліччі та носочках. Якщо у вас маленькі діти, дозвольте їм сідати на вас зверху. Ціль: спина Підказка: якщо у вас дорослі діти, зробіть це у вигляді змагань.

Інструкції: сідаємо рівно на стілець, піднімаємо одну ногу паралельно до землі і тримаємо її 15 секунд. Змінюємо ногу. Якщо розмова довга, зменшуємо інтервал і швидше змінюємо ноги (ніби біг на місці). Ціль: сідниці та спина


Фізична активність

Під час поїздок (на авто, міському транспорті та ін.) Інструкції: напрягаємо м’язи живота так ніби хтось збирається нас вдарити в живіт. Затримуємо цей ефект якомога довше. Ціль: кишковий тракт

За столом

В ліжку

Інструкції: робимо напівмісток - згинаємо ноги в колінах та відштовхуємо сідниці, намагаючись зробити пряму лінію від колін до плечей. Тримаємо напругу 15 секунд, відпочиваємо 10 секунд і робимо ще 3 підходи. Ціль: спина, сідниці та поперек

Під час приготування їжі

Інструкції: сідаємо дуже близько до столу, долоні догори та міцно притискаємо до нижньої частини столу так ніби Інструкції: стаємо рівно та заводимо намагаємось його підняти - утриму- руки за спину і намагаємося сплеснути в ємо цю напругу протягом 30 секунд. долоні. Повноцінно сплеснути не вдасться, Відпочиваємо 10 секунд та робимо ще але намагаємося дотягнутися. Робимо 25 сплесків, переводимо руки наперед та 2 підходи. робимо 25 сплесків. Робимо 2 підходи. Ціль: верхня частина тіла Ціль: трицепси та грудний відділ

19


Важливо

Ставлення до слів, якими описують людей з раком

С

лова, які використовуються для опису людини з раком, такі як «боротися з хворобою» або «вижити після захворювання», зовсім по-різному сприймаються самими пацієнтами. Одні слова можуть мотивувати людину, в той час як інші її засмучують. Тому ми хочемо розповісти вам думки пересічних пацієнтів з раком та їх ставлення до подібних висловлювань.

«Боротися з захворюванням» Людину, що проходить лікування з приводу раку, часто описують як таку, що «бореться з хворобою».

20

Інес вважає, що такі слова, як «боротьба» краще залишити для опису бойових дій, а не лікування хвороби.

Я вважаю, що людська природа полягає в тому, щоб бажати контролювати різні речі, в тому числі й перебіг хвороби, але подібні слова просто створюють додатковий тиск на людей, хворих на рак. Тому коли оточуючі люди кажуть вам «продовжувати боротьбу», коли ви відчуваєте себе слабким, це змушує вас відчувати себе недостатньо стійким або боягузливим”.

Кріс також сумнівається, що слово «боротися», є досить вдалим терміном для усіх пацієнтів з раком.

Моя двоюрідна сестра померла після того, як мужньо боролася з раком протягом восьми років. Але більшу частину цього часу вона почувалася добре, не проходила виснажливого лікування й не побоювалась, що її хвороба призведе до смерті”.


Людей з раком іноді описують як «хоробрих», оскільки їм доводиться проходити виснажливе лікування та перемагати стрес. Сьюзен проти використання цього терміна. «Я не люблю, коли мене вважають хороброю», говорить вона.

Ви просто не маєте іншого вибору, окрім як долати подібні перешкоди й можете позитивно ставитись до подібних ситуацій, але це не хоробрість”.

Елеонора, навпаки, схвалює використання цього слова.

Я рада, коли пацієнтів з раком називають сміливими і сильними, оскільки вважаю, що це прекрасний опис людей, що перенесли рак”.

«Вижити після захворювання»

Оскільки у мене є вторинний рак молочної залози, такий опис не досить доцільний”.

Важливо

«Хоробрий»

«Жертва» Це термін, який не подобається практично усім опитаним пацієнтам з раком, що й не дивно. Люди не вважають себе жертвою раку, просто їм не пощастило, що в їх організмі почали розмножуватись ракові клітини. Яким же словам віддають перевагу люди з раком?

Я вважаю за краще використовувати такі терміни, як «жити з раком» та «відновитися після лікування раку», говорить Віккі.

Сьюзен просто говорить, що вона проходила лікування з приводу раку молочної залози. Керолайн також любить спрощувати речі. «Я вважаю за краще говорити, що я «проходила лікування раку» або що «наразі я перебуваю в стані ремісії».

Людей, які успішно перенесли лікування раку та перемогли його, часто описують як таких що «вижили після цієї хвороби». Проте, далеко не всі у захваті від такого терміна. Кріс говорить, що рак може повернутися після багатьох років, і цей факт не можна ігнорувати. Крім того, метою лікування є відновлення нормального життя, але коли про людину говорять, що вона «вижила», тоді наче озираються в її минуле, а не у майбутнє. Елеонорі також не  подобається цей термін.

21


Необхідно знати

Розміри пухлин

З

’ясування точного розміру пухлини За розміром пухлини діляться на чотири молочної залози впливає на поста- класи: новку точного діагнозу і визначення оптимального сценарію лікування. Ви П‑1  становить від 0–2  см.  Це пухзнаєте якого розміру ваша пухлина? лина менша за  2,5  см в  діаметрі, Пропонуємо візуалізувати розмір пухлини, до 10 см. Розмір перця горошком та гороху. використовуючи усім знайомі продукти. П‑2 становить від 2–5 см. Такі пухлини На цій фотографії використовують кілька мають розміри від приблизно 10  см об’єктів для порівняння (шкала в сантиме- до 5 см в діаметрі. Від розміру журавлини трах). Чорний перець і горох вписуються до волоського горіха. в категорію П‑1. Журавлина і волоський горіх — в П‑2, а лайм — в П‑3. П‑3 більше за 5 см. Це пухлини більші за 5 см в діаметрі. Розмір лайму. Рак молочної залози поділяють за системою ПЛМ (TNM): розмір пухлини, стан П‑4 представляє собою пухлина будь-якого лімфатичного вузла і метастазування. Це розміру, яка прорвала (виразка) шкіру, або також називається система AJCC. прикріплена до стінки грудної клітки.

22


Розміри пухлин вимірюють рентгенологи за допомогою мамографії або УЗД грудей. Але не всі пухлини прості, округлі за формою та легко вимірюються. Пухлина може бути подовженою і зображення може бути під кутом, так що рентгенолог не зможе оцінити розмір пухлини. Деякі пухлини мають нерівні краї і тому важко оцінити загальний діаметр пухлини.

Як розмір пухлини впливає на визначення стадії РМЗ Розмір пухлини, стан лімфатичних вузлів і метастазів, об’єднуються для розрахунку стадії раку молочної залози в систему ПЛМ. Ця важлива інформація використовується для оцінки варіантів хірургічного втручання, а також методів лікування. П = Розмір пухлини: П1 = 0–2 см, П2 = 2–5 cm, П3 => 5 см, T4 = виразка або прикріплена до стінки грудної клітки Л = Стан лімфатичного вузла: Л0 = чисті, без уражень, Л1 = уражені вузли M = Метастази: M0 = немає поширення пухлини, M1 = пухлина поширилася

Стадія 0: передракова Стадія 1: П‑1, Л‑0, М‑0 Стадія 2: Може бути будь-яка з цих комбінацій:  П‑1, Л‑1, М‑0. Позначення: П1 Л0 M0

Необхідно знати

Як вимірюються розміри пухлин

 П‑2, Л‑0 або Л1, М‑0  Позначення: П2 Л0 М0 або П2 Л1 М0  П‑3, Л‑0, М‑0  Позначення: П3 Л0 M0 Стадія 3: Може бути будь-яка з цих комбінацій:  П‑будь-яка, Л‑1, M‑0: Позначення П1 Л1 M0, П2 Л1 М0, П3 Л1 M0, П4 Л1 M0  П‑3, Л‑0 або Л‑1, M‑0: Позначення П3 Л0 M0, П3 Л1 M0  П‑4, Л‑0, M‑0  Позначення: П4 Л0 M0 Стадія 4: П‑будь-якого розміру, Л‑будь-який статус, М‑1. Умовні позначення: П1  Л0  M1, П1 Л1 М1, П2 Л0 M1, П2 Л1 M1, П3 Л0 M1, П3 Л1 М1, П4 Л0 M1, П4 Л1 M1

23


Правильне харчування

Чи може вживання авокадо запобігти раку?

Н

езважаючи на скептичне ставлення з боку медичного братства, існують свідчення превентивних властивостей продуктів, наприклад, авокадо. Авокадо родом з Мексики і Центральної Америки, насправді це ягода з однією великою насіниною. В  даний час він культивується по всьому світі як у Середземномор’ї, так і в тропічному кліматі. Авокадо вкрите зеленою шкіркою, як правило, грушоподібне і дозріває після збору врожаю.

24

Авокадо вміщує багато жиру (від 75 до 80% калорій, які організм отримує з жиру), але це не завадить здоровому харчуванню; лише невелика частина від загальної кількості це насичені жири, а решта здорові моно- і поліненасичені.

Авокадо являється єдиним плодом, який містить значну кількість мононенасичених жирів. Основою жиру авокадо є олеїнова кислота, яка може захистити організм від раку молочної залози. Чи може авокадо дійсно запобігти або вилікувати рак? Відповідно до звіту в журналі Journal of Nutritional Biochemistry, каротиноїди і токофероли (хімічні сполуки, які спонукають активність вітаміну E) в авокадо пригнічують ріст раку передміхурової залози в штучному середовищі (у пробірці). Дослідження також показало, що фітохімічні сполуки фруктів авокадо пригнічують і вбивають ракові клітини.


Провідний автор дослідження, Стівен М Д’Амброзіо, який співпрацює з дослідниками з коледжу фармакології штату Огайо, виявив, що фітохімічні сполуки авокадо впливають на кілька сигнальних шляхів і збільшують кількість реактивного кисню в  клітинах, що призводить до загибелі клітин в предракових клітинних сполученнях. Але в той же час вони не шкодять нормальним клітинам. Авокадо містить наступні протиракові фітохімічні сполуки і антиоксиданти:  Каротиноїди, такі як альфа- і бета-каротини і зеаксантин. Ягода містити 11 каротиноїдів, які забезпечують переваги для здоров’я, зменшують ризик захворювань (зокрема, деяких видів раку і захворювань очей). Продукт з високим вмістом бета-криптоксантину (природний пігмент каротиноїда) захищає клітини від шкідливої дії вільних радикалів і забезпечує вітаміном А. Ці каротиноїди можуть також зменшити ризик раку легенів.  Вітамін Е. Існують деякі свідчення того, що антиоксидант вітамін Е у своїй природній формі захищає від раку. Американське Товариство з питань хіміопрепаратів описує авокадо, як плід з високим вмістом клітковини, калію, вітаміну B6, вітаміну Е і антиоксидантними властивостями. Половина авокадо

сорту Хасс має 1,3 мг вітаміну Е, який пояснює його здатність мінімізувати окиснення і боротися з вільними радикалами — молекулами кисню, які можуть викликати захворювання.  Лютеїн, який міститься в таких овочах, як брокколі, капуста та шпинат. Він знижує ризик розвитку раку молочної залози.

Правильне харчування

Дослідники Університету штату Огайо в США підтвердили це. Вони виявили, що екстракти з авокадо сорту Хасс вбивають або зупиняють зростання передракових клітин, які призводять до раку порожнини рота. Вони опублікували свої висновки в журналі Seminars in Cancer Biology.

 Глутатіон. Високий рівень глутатіону (головний антиоксидант організму), провокує основну функцію печінки — детоксикація організму і захист від окиснення.  Олеїнова кислота. Авокадо є багатим джерелом олеїнової кислоти, яка захищає організм від раку молочної залози. Олеїнова кислота дуже важлива, тому що всі перераховані вище фітохімічні сполуки оптимально поглинаються організмом при певній кількості здорових жирів. Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі AU Journal of Technology, жінки, які вживають продукти з багатим вмістом олеїнової кислоти знижують ризик розвитку раку молочної залози.

25


Нові технології

Бюстгальтер, що допомагає підвищити точність променевої терапії

Б

26

ільше 38,000 жінок в Англії щороку Однак під час опромінення груди можуть проходять променеву терапію з дещо рухатись, що підвищує ризик розприводу раку молочної залози. Ця витку побічних ефектів, особливо в разі процедура включає щоденні повторні опромінення серця і легень. сеанси протягом 3–4  тижнів та вимагає, щоб жінки роздягалися до  пояса. Наразі вчені з Шеффілдського уніНаявність металу в більшості бюстгаль- верситету у  співпраці з великою терів заважає пучку випромінювання компанією нижньої білизни створили і тому знаходитись під час процедури бюстгальтер, в якому використовуються в одязі вельми небажано, тому що навіть спеціальні надувні кишені для точного тканина може поглинати випромінювання, позиціонування грудей під час процедури зменшуючи ефективність лікування. опромінення.


Нові технології

самопочуття пацієнток під час особливо важкого для них періоду життя. Мета розробників такого необхідного предмету гардеробу полягає в тому, щоб мати бюстгальтер, який буде широко використовуватися. Представник компанії жіночої білизни Panache, яка допомагає вченим у цьому проекті, сказав: “Бюстгальтер допоможе покращити ефективність лікування і дозволить пацієнткам не соромитись”.

Компактна форма дозволяє розташовувати цей бюстгальтер подалі від основних органів людини. Він міцно утримується Міністр охорони здоров’я Великобританії на місці за допомогою серії кріплень. Цей також визнав позитивний момент такого бюстгальтер був створений в  рамках починання  — “Чудово, що все більше проекту, що фінансується Національним жінок успішно перемагають рак молочної інститутом досліджень в галузі охорони залози. Але також важливо, щоб вони здоров’я. себе впевнено відчували під час лікування”. Інноваційні дослідження можуть М о ж л и в і с т ь о д я г а т и б ю с т г а л ь - не тільки підвищити точність променевої тер під час лікування може грати терапії, але й допомогти жінкам більш ключову роль в збереженні жіночої гід- комфортно себе почувати під час і після ності, що значно б поліпшило настрій і лікування.

27


Рецепти

Пиріг з картоплею, шпинатом і грибами Кількість порцій: 4 Час підготовки: 15 хвилин Час приготування: 45 хвилин Харчова цінність (1 порція) Калорії: 215 Жири: 8 г Білки: 9 г Вуглеводи: 29 г

Клітковина: 5 г Цукор: 4 г Натрій: 0,77 г Інгредієнти 400 г шпинату 1 столова ложка оливкової олії 500 г грибів 2 зубчика часнику (подрібненого) 250 мл овочевого

1 Розігріваємо духовку

до 200°C. Ошпарюємо шпинат в друшляку гарячою кип’яченою водою.

2 Розігріваємо половину масла у вели-

28

кій антипригарній сковороді і обсмажуємо гриби на сильному вогні до золотистого кольору. Додаємо часник і готуємо протягом 1 хвилини. Додаємо овочевий бульйон, гірчицю, мускатний горіх і картоплю (нарізану на невеликі

бульйону 300 г молодої картоплі (вареної) 1 столова ложка гірчиці в зернах 1 чайна ложка тертого мускатного горіху 2 столових ложки сметани 3 пласти листового тіста 300 г зеленої квасолі і брокколі (приготованих на пару)

шматочки). Випарюємо. Приправляємо і знімаємо з вогню; додаємо сметану і шпинат. Викладаємо усе у форму для випікання і даємо охолонути протягом декількох хвилин.

3 Змащуємо тісто олією і виклада-

ємо на начинку пирога. Випікаємо протягом 20–25 хвилин до золотистого кольору. Подаємо із квасолею і брокколі.


Рецепти

Бананові млинці без глютену Час підготовки: 10 хвилин Час приготування: 10 хвилин Харчова цінність (1 порція) Калорії: 250

1 Підігріваємо злегка

Холестерин: 370 мг Жири: 10 г Білки: 14 г Вуглеводи: 28 г Натрій: 140 мг Цукор: 15 г Клітковина: 3 г

змащену маслом сковороду на середньому вогні.

2 Розминаємо банан в мисці.

Інгредієнти 1 стиглий банан 2 яйця 1/2 чайної ложки ванільного цукру кориця

3 Додаємо яйця, ваніль, корицю і збиваємо. 4 Виливаємо тісто в сковороду тонким слоєм. Готуємо протягом приблизно 1–2 хвилин з кожного боку до золотистого кольору.

29


Ідея для бізнесу

Журнал «Амазонки» для Ваших клієнтів

Ви — власник клініки? Цінуєте комфорт своїх пацієнтів? Тоді Ви точно замислювались чим зайняти клієнтів, які очікують прийом лікаря. Ніхто не любить витрачати час даремно. Відомий факт — захоплене читання змушує забути про час. Забезпечте своїх відвідувачів корисною літературою. Вони будуть вдячні! Замовте друковану версію журнала “Амазонки”. Це саме той випадок, коли якість важливіша за кількість. З питань замовлення друкованого варіанта журнала звертайтесь: amazonkimag@gmail.com +38 067 460 02 44

30 Редакція журнала «Амазонки»

30


Завжди раді Вашій участі та увазі!

Наші контакти

«Амазонки» - це результат спільної роботи багатьох людей. Кожен день наша команда докладає максимум зусиль для створення якісного, корисного і

цікавого джерела здоров’я - журналу «Амазонки». Сподіваємося, що об’єднання наших спільних зусиль і віра в спільну справу, зробить «Амазонок» незамінною частиною життя кожного читача.

Ми завжди на зв’язку: Тетяна Авраменко Керівник проекту tetiana.avramenko@gmail.com тел. +38 067 964 10 48 Skype: RIA MED

Юлія Скрибантович Головний редактор amazonkimag@gmail.com тел. +38 096 366 56 72

Олександра Ковіна Відділ продажів інтернет-реклами та спецпроектів тел. +38 067 460 02 44 kovina.ria@gmail.com

Олександр Шмерхлев Редактор - перекладач

Ірина Ситник Редактор сайту, SMM-адміністратор Аліна Слободянюк PR відділ, інформаційне співробітництво medic.ria@gmail.com

Віталій Короліщук Дизайнер

Інформація в журналі не повинна бути заміною кваліфікованому медичному призначенню або обслуговуванню. Будь-яка зміна раціону харчування, кількості фізичних навантажень або вживання медикаментів має бути узгоджена з фахівцем. Редакція не несе відповідальності за зміст і достовірність рекламних матеріалів. Видання публікується за підтримки громадської організації «Амазонки - разом проти раку молочної залози».

31


№32 Жовтень

Читайте попередні випуски журналу Амазонки А свіженький номер буде чекати Вас уже в грудні! До зустрічі!

Незламні

Amazonki November 2016  
Amazonki November 2016  
Advertisement