Page 1

ISSN 2335-7193

Informacinis reklaminis leidinys

2013 m. balandis Nr. 3 (11)

Elžbieta Justeikaitė Lilija Bernatavičienė Alytuje geriausiai žinoma kaip šokių studijos „Alemana“ vadovė, kartu su vyru Kęstučiu paruošusi ne vieną šokėjų porą, užkopusią ant garbingų apdovanojimų pakylos. Tačiau ir pačios Lilijos pasiekimams išvardinti prireiktų nemažai vietos bei laiko. Ji – nacionalinės kategorijos sporto trenerė, Lietuvos sportinių šokių federacijos (LSŠF) S kategorijos teisėja, respublikinių dainų ir šokių švenčių baletmeisterė, 2006 metų Alytaus miesto kultūros premijos laureatė, savo gyveni-

mą lyginanti su kovą simbolizuojančiu šokiu – pasadobliu. Ramios ir trapios moters išorė, regis, slepia ne tik kovingą charakterį, bet tikrą energijos vulkaną, kuris prasiveržė kuriant išradingus Alytaus oranžinio choro pasirodymus, dainininko Justino Lapatinsko, Astos Pilypaitės šokių kompozicijas populiariems televizijų projektams. Pokalbis su Lilija Bernatavičiene ne tik apie šokį – karjerą, moteriško žavesio paslaptis, likimo galią ir svajones. Kam teikiate pirmenybę – šeimai ar karjerai? Tikriausiai šeimai, bet mano

L.Bernatavičienė: „Savo gyvenimą palyginčiau su pasadobliu. Tai šokis, simbolizuojantis kovą, kurios mano, kaip ir kiekvieno žmogaus gyvenime, nestinga“.

Per gyvenimą – pasadoblio ritmu

darbas taip artimai susijęs su šeima, kad jų net neįmanoma atskirti. Visa šeima – vyras, vaikai ir aš tarsi gyvename darbe. Su vyru Kęstučiu esate šokių studijos „Alemana“ treneriai. Kartu su juo dirbate renginiuose, pelnote apdovanojimus – ir miesto Kultūros premijos laureatais tapote abu. Ar lengva išsaugoti gražius santykius šeimoje, kai tiek daug laiko praleidžiate kartu? Mes darbe niekada negvildename šeiminių problemų, nediskutuojame apie šeimos reikalus. Darbe rūpi tik darbas. Kitkam paprasčiausiai nelieka laiko. Tačiau namuose nepavyksta išvengti kalbų apie darbą. Bet jau dvidešimt metų esame kartu – vadinasi kartu praleistas laikas netrukdo gražiems šeiminiams santykiams. Ko reikia, kad santuoka būtų laiminga? Svarbiausia yra pagarba ir vienas kito supratimas. Gyvenime visko nutinka, būna įvairių situacijų ir nesusipratimų, bet jei gerbi žmogų, visada randi išeitį, kuri priimtina abiems. Koks reikšmingiausias karjeros pasiekimas? Kokio nors vieno neturiu. Kas pasiekta, pasiekta kartu su vyru ir auklėtiniais. Kaskart labai džiaugiuosi nors mažu bet kokiu pasekimu. Paskutinis reikšmingiausias pasiekimas – išugdyti Lietuvos čempionai, nes Alytus mažas miestas ir sportinius šokius renkasi nedaugelis vaikų, todėl pasiekti aukštus sportinius rezultatus gana sudėtinga. Tai – pats aukščiausias sportinių šokių trenerio darbo įvertinimas. Prieš keletą metų mūsų parengta pora pasaulyje užėmė 13tą vietą. Nuo 2005 metų esu Respublikinės dainų ir šokių šventės baletmeisterė, dalyvavau televizijos projektuose, pripažinimas pelnytas kasdieniniu darbu. Daug patirties įgijau teisėjaudama tarptautinėse varžybose. Kiekvienas

>>> 3 psl.

* A. Jonyno g. 12B, Alytus * Telefonas 8-693-04040 * El. paštas spauda@alytausgidas.lt * www.alytausgidas.lt *


2

Aktualijos

Aktualijos

2013 m. balandis Nr. 3

Kovas Alytuje, Lietuvoje, pasaulyje Alytaus sporto ir rekreacijos centre – šeši kultūros renginiai per metus

Alytaus miesto savivaldybės taryba posėdyje svarsčiusi Alytaus sporto ir rekreacijos centro (ASRC) vadovo ir įstaigos veiklos ataskaitas, išgirdo atskiro svarstymo vertų argumentų, kodėl už milijonus rekonstruotame centre neverda aktyvus kultūrinis ir sportinis gyvenimas. Laikinai pareigas einantis ASRC vadovas Arvydas Brazaitis, paklaustas apie galimą rūmų uždarbį iš koncertų, pranešė, kad per 2012 metus įstaigoje įvyko 6 kultūros renginiai. „Kodėl tiek nedaug?“, – teiravosi politikai. „Mūsų arena buvo statoma daugiau sportui“, – atsakė A. Brazaitis, pridurdamas, kad nuo Alytaus iki vienos didžiųjų Lietuvos arenų – 60, iki kitos – 100 km. Tokie argumentai kai kurių miesto politikų netenkino. Gediminas Jegelevičius pasiteiravo, ar tokiu atveju, kai laikinasis vadovas neturi atsakymų, informacijos galima būtų paprašyti anksčiau dirbančiųjų. Nuo klausimo svarstymo nusišalinęs tarybos narys, vienas sporto ir rekreacijos centro di-

rektoriaus pavaduotojų Egidijus Mensevičius kolegoms pareiškė, kad „sporto ir rekreacijos centras – tai ne tik sporto rūmai – tai ir šaudykla Seirijų gatvėje, ir sporto mokykla Anzelmo Matučio gatvėje, ir stadionas Birutės gatvėje“. E. Mensevičius kratėsi ir politikų priekaištų dėl kai kurio nebūtinai reikalingo inventoriaus įsigijimo, esą pirkimus atliko ne sporto centras. Ponas Egidijus nesijaučia kaltas dėl prakiurusių arenos stogų. „Dėl brokų ir turto sugadinimo – klauskite statybininkų“, – sausas iš balos lipo ASRC direktoriaus pavaduotojas. Klausimai dėl Alytaus sporto ir rekreacijos centro teikiamų paslaugų kainų sąrašo tvirtinimo bei minėto centro direktoriaus pareigų konkurso iš miesto tarybos posėdžio dienotvarkės buvo išbraukti. „Prievartaujam įstaigą, kad ji užsidirbtų pinigų, o braukiam klausimą dėl įkainių. Kodėl?“, – nerimo E. Mensevičius. Tarytum patvirtinus naujus įkainius įstaiga imtų ir pradėtų dirbti kitaip.

Per klaidą nepateko į Seimą

GAMINAME MEDINES

Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorius Aurimas Truncė šiandien jau galėtų sėdėti Seimo nario kėdėje, jei ne balsų skaičiuotojų padaryta klaida. Ją išsiaiškino ne tik ikiteisminį tyrimą atlikę, bet ir A.Truncei atiduotus rinkėjų pirmumo balsus perskaičiavę Alytaus prokurorai. Paaiškėjo, kad Jotvingių apylinkės komisijos nariai nepastebėjo 30 pirmumo balsų, kurių A.Truncei pristigo, kad pagal Darbo partijos sąrašą būtų patekęs į Seimą daugiamandatėje apygardoje. Prokurorai balsų skaičiuotojų elgesyje tyčios neįžvelgė ir į teismą nesikreipė, o Vyriausioji rinkimų komisija pareiškė, kad praėjus daugiau kaip keturiems mėnesiams po rinkimų teisybės atstatyti neįmanoma, nes jau patvirtintas galutinis išrinktųjų sąrašas. Tačiau A.Truncė dar turi galimybę kreiptis į teismą ir svarsto, ar nevertėtų ja pasinaudoti.

VIDAUS IR LAUKO DURIS

Dūriai policijai

Jundos g. 2 Padvariškių k. Punios sen. Alytaus r. Tel.8-620-65757 www.junda.eu

PAGAL INDIVIDUALIUS UŽSAKYMUS IŠ JUODALKSNIO, ĄŽUOLO IR UOSIO MEDIENOS

Lietuvoje nusikaltimų aukomis tampa žmonės, laiku nesulaukę policijos pagalbos,

o visuomenės kaltinimų smaigalyje atsidūrę pareigūnai teisinasi pinigų stygiumi. Į Seimą iškviestas policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis skundėsi, kad dėl ketvirtadaliu sumažėjusio finansavimo rajonuose patruliuoti gali tik vienas patrulis, kuris ne visuomet pajėgia laiku reaguoti į iškvietimus. Vasarį Klaipėdos rajone nesulaukusi pareigūnų pagalbos nuo smurtaujančio vyro rankos žuvo keturių mažamečių vaikų motina.

Žūtys keliuose

Lietuvos keliuose žūsta daugiausia žmonių Europos Sąjungoje – milijonui gyventojų tenka 100 mirčių. Pernai šis skaičius siekė 97. Tai skelbiama Europos Komisijai pateiktoje mirtingumo keliuose statistikoje. Visoje Europos Sąjungoje užfiksuota 28 tūkst. tragiškų autoįvykių, tai 3 tūkstančiais mažiau nei ankstesniais metais. Tačiau dviejose šalyse – Lietu-

voje ir Rumunijoje – žuvusiųjų skaičius išaugo. Dažniausios tragiškų avarijų priežastys – girtumas, greičio viršijimas, neprisegti saugos diržai.

Naujasis popiežius džiugina ir stebina

tifiko prašymu, inauguracija pasižymėjo kuklumu ir paprastumu, kurį 266-asis popiežius demonstruoja nuo pat savo išrinkimo akimirkos. Jis nuoširdžiai bendrauja su žmonėmis, mieliau vaikšto pėsčias, o ne važinėja automobiliu. Katalikų bažnyčios vadovas nepanoro kraustytis į pontifiko apartamentus ir pasiliko gyventi viešbučio kambaryje, nori, kad draugai ir toliau vadintų ne popiežiumi, o pavarde Bergoglio. Didįjį ketvirtadienį prieš Velykas jis plovė kojas ne kunigams, o 12 kalinių, tarp kurių buvo ir dvi merginos bei du musulmonai.

Atlyginimai

Europoje kunkuliavo aistros dėl Kipro bankų, prieš kuriuos užsimojo tarptautiniai kreditoriai, panūdę apmokestinti indėlius. Tokiems užmojams pasipriešinusio Kipro bankų veikla sustojo, ekonomika buvo paralyžuota. Lengvatinių mokesčių rojumi vadintas Kipras gali netekti šio titulo, o kartu su juo ir čia gausiai įkūrusių rusų bei atvykėlių iš kitų šalių, pristeigusių Kipre savo įmonių, pinigų. Reaguodamas į susidariusią situaciją Kipro prezidentas nusprendė ketvirtadaliu susimažinti savo atlyginimą, o vyriausybės nariams jis sumažintas penktadaliu.

Vatikane susirinkusių kardinolų išrinkto naujojo popiežiaus Pranciškaus inauguracijoje dalyvavo beveik milijonas tikinčiųjų, 103 valstybių vadovai, tarp jų – ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pon-

Superkame visų modelių

AUTOMOBILIUS nuo 1987 iki 2010 metų. tinkamus eksploatuoti ir su defektais. Dokumentus sutvarkome ir atsiskaitome iš karto!

Tel.8-685-85848.

* A. Jonyno g. 12B, Alytus * Telefonas 8-693-04040 * El. paštas spauda@alytausgidas.lt * www.alytausgidas.lt *

2013 m. balandis Nr. 3

3

Per gyvenimą – pasadoblio ritmu <<< 1 psl. pasiekimas labai brangus, nes jų dėka galiu tobulėti. Labai didžiuojuosi, kad net keturi mūsų studijos auklėtiniai pasirinko sportinių šokių trenerio kelią. Šiuo metu studijuoja Klaipėdos universitete ir šoka „Žuvėdros“ ansamblyje. Tikiuosi, kad gegužės 18 dieną Vilniuje jie padovanos Lietuvai aukso medalius. Abu jūsų vaikai – dukra Žymantė ir sūnus Ligitas – sportinių šokių šokėjai. Meilė šokiui perduota su genais ar atžalos pakluso tėvų valiai? Viskas susiklostė savaime. Vaikai augo mūsų darbinėje aplinkoje, jie matė mus šokančius ir patys pradėjo šokti. Manau, kad visi vaikai turėtų lavintis šokdami, nesvarbu, ar jie taps profesionaliais šokėjais, ar ne. Šokdami vaikai išmoksta ne tik elegancijos, bet ir pagarbaus bendravimo. Buvimas tarp bendraminčių, rezultato siekimas, dalyvavimas šventėse ar koncertuose kiekvienam vaikui suteikia didelį džiaugsmą, leidžia pajusti, koks jis reikalingas ir svarbus, įgyvendinant vadovų užmanymus ir vizijas.

Jėgas atgauti geriausiai padeda geros emocijos, kurias atneša pasiekti rezultatai. Kai auklėtinius lydi sėkmė, gerų emocijų ir jėgų pakanka visai savaitei, nereikia jokio kito poilsio. Kai pavyksta ką nors sukurti, jaučiuosi energinga. Ar daug dėmesio skiriate savo išvaizdai ir kokių grožio paslapčių turite? Visada žaviuosi gražiomis moterimis. Pati kažkokių ypatingų priemonių nesiimu. Nors žinau,

tamą siuvėją Alytuje ir mėgstamą dizainerę Klaipėdoje. Labai patenkinta jų darbu ir kiekvienais metais leidžiu sau užsisakyti kokį nors rūbelį. Ar dažnai tenka ištarti moterų mėgstamą frazę: „Neturiu kuo apsirengti“? Tokius žodžius pasakau tik tada, kai esu kviečiama į kokį nors specialų priėmimą ar renginį. Šiaip man visai pakanta turimo garderobo.

Ar mėgstate gaminti maistą? Mėgstu gaminti kitiems. Bet nemėgstu eksperimentuoti. Galbūt todėl, kad mūsų šeimoje nėra gurmanų. Mėgstame tradicinę virtuvę su kotletais, cepelinais, bulvių plokštainiu ir burokėlių sriuba. Būdami kartu savaitgalį pasilepiname išskirtiniais pietumis, žinoma, su desertu.

o kartais geriau jos nežinoti. Kartais tiesą geriau nutylėti. Tai nereiškia, kad nori meluoti. Tiesiog stengiesi apsaugoti artimą žmogų nuo žiaurios tikrovės.

Koks mėgstamiausias jūsų patiekalas? Neturiu tokio. Viską valgau,

Kokius žmones labiau mėgstate – panašius į save ar priešingybes? Man patinka bendrauti su visais žmonėmis. Aš labai vertinu nuomonę ne tik, tų kurie palaiko mano mintis ir idėjas, bet ir tų, kurie turi savo viziją. Ar turite autoritetą, asmenybę, kuria žavitės ir sekate? Man didžiausias autoritetas ir asmenybė – Skaistutė Idzelevičienė, Klaipėdos universiteto sportinių šokių ansamblio „Žuvėdra“ trenerė. Tai moteris, kuri žavi pasiektais darbo rezultatais, mokėjimu bendrauti, gebėjimu sukurti kolektyvą, pasiekti pačius aukščiausius rezultatus, dirbti bei išlikti jaunatviška.

Kokia brangiausia jūsų šeimos šventė? Visos šventės labai brangios, nes dažniausiai tik per jas galime aplankyti savo tėvus. Vyras kilęs iš Anykščių, o aš šiaulietė, tad dėl atstumo ir didelio užimtumo negalime savo artimųjų dažnai aplankyti. Mūsų tėvelių lankymai sezono metu yra, galima sakyti „dalykiniai“. Nors didžiausios šventės, kai galime visa šeima pabūti kartu. Kaip pavyksta suderinti darbą, buitį ir eleganciją? Nieko ypatingai nederinu. Dirbu visus namų ruošos darbus, kaip ir daugelis moterų. Keliuosi valanda anksčiau ir einu miegoti kiek vėliau nei visa šeima. Tik taip galiu skirti laiko ir sau.

Ar galėtumėte atleisti išdavystę? Atleisčiau, bet apie tai negalvoju, nes gyvenimas dar nepateikė tokio išbandymo.

Ar galite pasakyti, kad jūsų svajonės ir norai dažnai išsipildo? Manau, kad svajonės išsipildo tiek, kiek mes jų norim ir siekiam. Jei būtų suteikta galimybė, ar norėtumėte gyvenimą pakartoti iš naujo su korekcijomis? Tikriausiai ne. Viskas gerai taip, kaip yra. „Mano laimė susideda iš daugybės mažų laimių. Laiminga, kad turiu gražią šeimą, vaikus, mėgstamą darbą“, - sako L. Bernatavičienė.

Kokio namų ruošos darbo labiausiai nemėgstate? Darau viską, net nepagalvodama, kad šitas darbas gali būti nemėgstamas. Netgi indus plauti man patinka, nors žinau, kad daugelis moterų to nemėgsta. Dažniau susiduriu su kita problema – nespėju nudirbti visų darbų. Todėl tenka namų ruošą planuoti.

kad įvairios procedūros padeda saugoti grožį, neturiu kada jomis savęs lepinti, tai esu dariusi vos porą kartų per gyvenimą. Dėl išvaizdos sulaukiu patarimų iš sūnaus ir jo nuomonė man labai svarbi. Niekada gyvenime nesilaikiau ir jokių dietų. Man priimtiniausia nuostata – nepersivalgyti. Žinau, kad ištampyti skrandį labai lengva, o vėl jį sugrąžinti į ankstesnę apimtį – sudėtinga, todėl jeigu kartais persivalgau, daugiau pasportuoju ir problemos nelieka.

Kas padeda atgauti jėgas, kur mėgstate poilsiauti? Išvažiuoti į šiltus kraštus ir ilsėtis užmiršus visus darbus, neturime laiko. Mūsų darbotvarkė jau planuojama ateinantiems metams. Žinoma, kartais priimu spontaniškus sprendimus ir trumpam leidžiu sau atsipūsti.

Siuvatės drabužius pagal individualius užsakymus ar perkate parduotuvėje? Drabužių turiu labai nedaug, nes visas dienas praleidžiu darbe su sportine apranga, savaitgalio apranga – dalykiniai kostiumėliai. Perku ir parduotuvėse ir užsisakyti mėgstu. Turiu savo mėgs-

Ką jums reiškia pinigai ir kokią vietą jie užima jūsų gyvenime? Manau, pinigai labai svarbūs kiekvieno žmogaus gyvenime. Be jų nepragyvensi, nepataisysi sveikatos, neturėsi turiningo laisvalaikio. Pinigai užtikrina komfortą ir gyvenimo kokybę. Jeigu neturėsiu ko padėti vaikams ant stalo ir sakysiu, jog tai mano gyvenimo laimė – meluosiu. Sakoma, kad sveikatos nenusipirksi už pinigus, bet nebūsi sveikas ir be jų. Ar patinka vaikščioti po parduotuves? Kaip ir kiekvienai moteriai man patinka vaikščioti po parduotuves, bet einu su tikslu ir žinodama, ko man ar mano šeimai reikia.

kas yra skanu. Ar jaučiatės laiminga? Kiekvieno žmogaus laimė yra kitokia. Manoji susideda iš daugybės mažų laimių. Laiminga, kad turiu gražią šeimą, vaikus, mėgstamą darbą. Džiaugiuosi visais gražiais ir gerais dalykais, kurie nutinka mano gyvenime. Kiekvieną kartą jiems nutikus, ištariu: „Esu pati laimingiausia“. Kas priimtiniau – skaudi tiesa ar „šventas“ melas? Viskas priklauso nuo konkrečios situacijos. Kartais labai skaudu išgirsti tiesą, bet to reikia,

Mes esme savo likimo valdovai ar tik marionetės aukštesniųjų jėgų rankose? Galbūt yra kažkas mus nukreipiantis tam tikru keliu, tačiau kaip jį nueiti, kiekvieno pasirinkimo reikalas. Esu įsitikinusi, jog mūsų likimas ir laimė priklauso nuo mūsų pačių. Kaip mes pasuksime gyvenimą, toks likimas ir bus. Ką gyvenime veiktumėte, jeigu nebūtumėte sportinių šokių trenerė? Dievinu mažus vaikus, todėl jei nemokyčiau jų šokti, dirbčiau kitokį darbą, bet tik su vaikais. Su kokiu šokiu galėtumėte palyginti savo gyvenimą? Su pasadobliu. Tai šokis simbolizuojantis kovą, kurios mano, kaip ir kiekvieno žmogaus gyvenime, nestinga.

* A. Jonyno g. 12B, Alytus * Telefonas 8-693-04040 * El. paštas spauda@alytausgidas.lt * www.alytausgidas.lt *


4

Aplinka

2013 m. balandis Nr. 3

Patarimai

Atliekų rūšiavimas alytiškiams – misija įmanoma

Alytaus regiono gyventojai turėtų pradėti atidžiau rūšiuoti atliekas, mat nuo šių metų kovo mėnesio pradedami tikrinti atliekų konteineriai. Tuo užsiims Alytaus regiono atliekų tvarkymo centre (ARATC) įsteigto kontrolės padalinio specialistai, kurių pagrindinė funkcija – kontroliuoti, kaip žmonės rūšiuoja atliekas, o už netinkamą elgesį su jomis taikyti numatytas poveikio priemones. Įsteigti kontrolės padalinį ARATC valdyba nusprendė po ilgai trukusių svarstymų, kurių metu prieita išvados, kad nuolatinė kontrolė privers gyventojus atsakingiau rūšiuoti atliekas ir tai padės sumažinti į sąvartyną patenkančių komunalinių atliekų kiekį. Atliekų konteinerių turinys bus tikrinamas jų išvežimo dienomis. Kontrolės padalinio specialistams talkins seniūnai, savivaldybių ekologai. „Svarbiausias kontrolės padaliniui keliamas tikslas – kad

į mišrių atliekų konteinerius nepatektų pakuotės, žaliosios, statybų, pavojingos, elektros ir elektronikos atliekos – jos turi būti išvežamos į specialiai tam skirtas aikšteles“, – sakė ARATC direktorius Algirdas Reipas. Anot jo, atliekų kontrolė regione buvo vykdoma ir anksčiau, tačiau tai nebuvo sisteminga veikla: konteinerius keletą kartų per metus patikrindavo atliekas surenkančių bendrovių ir ARATC specialistai. Patikrinimai būdavo atliekami norint žinoti realią situaciją, siekiant išsiaiškinti gyventojų rūšiavimo įgūdžius. Šiuo metu Alytaus regione jau baigiami dalinti pakuočių surinkimo konteineriai, miestų individualių namų gyventojai aprūpinami kompostavimui skirtais konteineriais. Turėdami sąlygas rūšiuoti atliekas namuose gyventojai privalo tą ir daryti. Kovo pabaigoje ARATC specialistai kartu su atliekų tvarkytojais svėrė ir skaičiavo išvežamų pakuočių konteinerių turinį.

Metas mokytis rūšiuoti: atliekos nuo šiol bus tikrinamos nuolat.

Nustatyta, kad daugiau kaip 70 proc. į pakuočių konteinerius išmestų atliekų yra perdirbimui arba kitokiam panaudojimui tinkamos pakuotės. Vieno apvažiavimo metu buvo surinktos atliekos iš 298 pakuočių konteinerių, esančių prie individualių Alytaus mies-

to gyventojų namų. Patikrinus jų turinį paaiškėjo, kad mišrios atliekos, kurias teks šalinti sąvartyne, sudaro mažiau kaip 29 proc. viso atliekų kiekio. Didžiausią perdirbimui tinkamų pakuočių dalį – beveik 12 proc. – sudarė kartoninės ir popierinės pakuotės atliekos. Kiek mažiau – maždaug po 11 proc. – surinkta plastikinės pakuotės ir PET atliekų. Į pakuočių konteinerius žmonės išmetė ir nemažai stiklo pakuočių, nors pagal reikalavimus stiklo pakuotės į šiuos konteinerius neturėtų būti metamos – jie skirti tik popieriaus, plastiko ir metalo pakuočių atliekoms. Tarp pakuočių konteineriuose aptiktų perdirbimui netinkamų atliekų didžiausią dalį sudarė drabužiai, batai, plastikinės au-

tomobilių dalys, plastiko lentelės, kurios nėra pakuotės. Kai kur aptikta ir plastiko kibirų su dažų ar kitokių cheminių medžiagų likučiais – tokios atliekos jau priskirtinos pavojingų atliekų kategorijai ir turi būti gabenamos į specialias surinkimo aikšteles. Ateityje konteineriuose aptikus ne tos rūšies atliekas, žmonės bus įspėjami, ant konteinerių bus klijuojami lipdukai, perspėjantys, kad atliekų turinys neatitinka taisyklių. Nerūšiuojantiems gyventojams bus siūloma 50 proc. branginti rinkliavą, o nepaisantiems atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimų, kaip griežčiausia poveikio priemonė būtų taikoma administracinė bauda iki 2 tūkst. litų. „Alytaus gidas“ informacija

Balandžio darbai sode ir da rže 6-8 d. – lapų dienos. Sodinkite ankstyvąsias bulves, sėkite žoles (jei norite, kad jos augtų lėtai). 9 d. – vaisių diena. Sėkite, sodinkite, pikiuokite daržoves, auginančias vaisius virš žemės, šakniavaisines daržoves, jas tręškite. Genėkite vaismedžius. 11-12 d. – šaknų dienos. Sėkite ir sodinkite gėles, gyvatvores. Sėkite veją, dekoratyvinius augalus. Persodinkite kambarinius augalus. Sodinkite ir persodinkite dekoratyvinius medžius ir krūmus. 13-15 d. – žiedų dienos. Sėkite, sodinkite moliūginius augalus (agurkus, moliūgus, arbūzus, cukinijas ir kt.), vijoklines gėles, vaistinius augalus. Skiepykite rožes, persodinkite kambarines gėles. 16-18 d. – lapų dienos. Sėkite, sodinkite, pikiuokite lapines daržoves, dekoratyvinius žolinius augalus. Sėkite veją. 19-20 d. – vaisių dienos. Sėkite, sodinkite, pikiuokite daržoves, auginančias vaisius virš žemės. Sėkite veją. Skiepykite vaismedžius. Negalima tręšti, laistyti ir ravėti augalų. 21-22 d. – šaknų dienos. Sėkite, sodinkite daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinkite ūglius, veją. Dauginkite krūmus atlankomis. Persodinkite kambarines ir balkonines gėles. 24 d. – žiedų diena. Sodinkite gėles, žiedinius kopūstus, brokolius, vazonines gėles. 26 d. – lapų diena. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius ir žiedinius kopūstus. Genėkite gyvatvores. 27-28 d. – vaisių dienos. Sėkite, sodinkite šakniavaisines daržoves, tręškite. 29-30 d. – šaknų dienos. Sėkite, sodinkite, tręškite šakniavaisines daržoves ir bulves.

Medelių sodinimas Išėjus pašalui ir žemei kiek pradžiūvus, sodinkime prikastus ir naujai įsigytus medelius. Prieš sodinimą būtina labai gerai apžiūrėti jų šaknis. Žiemą jas galėjo apgraužti pelėnai, gal ant kai kurių yra gumbų (vėžio) – tokių medelių geriau visai nesodinti. Per ilgas šaknis reikia patrumpinti ir pamirkyti iš karvių mėšlo ir molio padarytame mišinyje, kuris atgaivins šaknis ir pagerins prigijimą. Duobė iškasama tokio gylio,

* A. Jonyno g. 12B, Alytus * Telefonas 8-693-04040 * El. paštas spauda@alytausgidas.lt * www.alytausgidas.lt *

2013 m. balandis Nr. 3

kad šaknys gerai tilptų ir į gylį, ir į šonus. Medelio šaknies kaklelis turi būti ties žemės paviršiumi. Vaismedžių derėjimas labai priklauso nuo sodinukų kokybės, todėl juos reikia rinkti atidžiai. Sodinukai turi būti nepadžiūvę ir nepašalę bei turėti tvirtą viršūnę. Šalia viršūnės stačiai augantys ūgliai turi būti pašalinti. Vienmečiai sodinukai gali būti nešakoti. Dvimečiai sodinukai privalo turėti ne mažiau kaip keturias, tinkamu kampu augančias ir proporcingai aplink kamieną išsidėsčiusias, ne trumpesnes kaip 20-30 cm šakas. Kokybiškų sodinukų šaknys turi būti gerai išsivysčiusios. Jų žievė nesunkiai atsiskiria nuo medienos, vidus yra baltas, nesudžiūvęs. Jeigu įsigyto sodinuko negalima pasodinti iš karto, reikia jį prikasti žemėmis.

Darbai braškyne

Ruošdami braškyną naujam sezonui pirmiausia išgrėbkite visus nuo praėjusių metų užsilikusius lapus, po kuriais sau prieglobstį randa ligos ir kenkėjai. Senesniame (3-4 metų) braškyne išraukite visus deformuotus, sumažėjusius augalus, nes juos tikriausiai užpuolė žemuoginės erkės. Tuščiose vietose pasodinkite naujų daigų. Jei praėjusiais metais palikote ūsus, juos nukirpkite ir išraukite, kitaip motininiai augalai išeikvos daug energijos ir nusilps. Išgrėbkite seną šiaudų mulčių ir prieš pradedant braškėms žydėti, paberkite naujo. Pavasarį pradėjusias augti braškes ir naujus daigelius patręškite azoto trąšomis. Su dideliu žemės gumulu pasodinti daigai jau pirmaisiais metais duoda nemažą derlių. Naujai pasodintų braškių lysvėse pirmais metais galite auginti ir kitas daržoves. Tinka ridikėliai, špinatai, lapinės ir gūžinės salotos, ankstyvosios morkos. Į tarplysvius galima pasėti ir prieskoninių daržovių.

Salieras

5

ĮVAIRENYBĖS

’’Burokėliai, kurie žinomi jau maždaug 4000 metų, labai ilgai buvo vadinami kivirčų bei apkalbų simboliu. Tiesa, tai netrukdė juos vartoti kaip vaistinius augalus, vartoti jų lapus mišrainėms. Burokėlių šakniavaisius imta valgyti maždaug prieš 2800 metų. ’’Svogūnus europiečiai garbino nuo seno. Senovės graikai juos laikė visatos simboliu ir aukojo dievams, bet dėl svogūnų kvapo laikė juos prasčiokų maistu. ’’Romėnai svogūnų kvapo nebijojo, todėl juos valgė ir turtuoliai, o kad kvapas taip stipriai nesijaustų, p r i -

re – migdo. Praeityje salotos buvo ir niekintos, ir garbintos. XIII a. vėl sulaukusios pripažinimo salotos buvo pradėtos vadinti „dievišku maistu“. Garsiausi kulinarai maistą ruošdavo mūvėdami baltomis pirštinėmis ir tik dėl „jos didenybės“ salotų jas nusiimdavo. Salotas maišydavo rankomis, šakučių nenaudojo, nes jos kenkiančios salotų skoniui. Ypač garsėjo prancūzų „salotų meistrai“. Vienas nusigyvenęs dvariš-

Salieras kilęs nuo Viduržemio jūros pakrančių. Jau daugiau kaip prieš 2000 metų jį augino egiptiečiai, graikai, romėnai. Europoje salieras kaip prieskoninis augalas pradėtas vartoti XV a. Lietuvoje jis labiau paplito tik po Antrojo pasaulinio karo. Salieras – daržovinis, prieskoninis ir vaistinis augalas. Jis gali būti lapinis, lapkotinis ir šaknikis, nuvykęs į Londoną, pranis. turtėjo tik todėl, kad mokėjo Į dirvą salierai sodinami geparuošti salotas – už vieną jo gužės pabaigoje. Daigai sodinavizitą smaližiai šeimininkai mi 40-50 cm eilėmis. Lapiniai ir mokėdavo maždaug 100 svalapkotiniai salierai sodinami 15rų sterlingų. 20 cm, šakininiai, atsižvelgiant į ’’Pomidorai XVII a. Prancūveislę, 25-40 cm atstumu. zijoje buvo laikomi nevalgoKad šakniniai salierai užaumais, o kai kas aiškino, jog jie gintų didesnius gumbus, viršunet nuodingi. Vis dėlto prantinės šaknies dalies neužberkite cūzai pomidorus augino kaip žemėmis. dekoratyvinį augalą ir, matyt, Salierams reikia parinkti derdėdavo petražolių lapelių, dėl ryškios vaisių spalvos lingą dirvožemį, kuris negreitai riešutų. Romėnai svogūnus pavadino juos „meilės obuoišdžiūsta, ir saulėtą vietą. Tada jie laikė žvalumo, energijos teiliais“ (pomme d‘amoure). kiančiu maistu. bus aromatingesni. Šakininiams ’’Pupeles senovės romėnai varsalierams tinka purus lengvo ir ’’Senovės germanams svogūnai tojo kosmetikai. Jas sumaldasimbolizavo jėgą, stiprumą. vidutinio sunkumo priemolis. vo ir dėdavo į savotišką kreTodėl svogūnų žiedus (!) doLapkotinius ir lapinius salierus mą pudrą – „comentum“. Tuo vanodavo kovose pasižymėgeriausia auginti priesmėlio ir „komentumu“ bandė lyginti jusiems kariams. Norėdami lengvo priemolio dirvose. raukšles, gaižmogų pagirti, lygino jį su Salieras – viena vertingiausių vinti odą. svogūnu. daržovių. Lapai ir šaknys vartoVi d u jami kaip prieskoniai, jų dedama ’’Salotos reiškė grožio ir gyvyrambės trapumą. Bet tai nesutrukį salotas, sriubas. Salierai kepažiais dė garsiajam praeities gydytomi, troškinami, verdami. pupelių jui Galenui manyti, kad salotų Salieruose yra gausu eterinių miltai pienelyje yra gydomųjų savyvartoti aliejaų, kalio, magnio, kalcio, bių: ryte jis tonizuoja, o vakaveidui pablyškinti. fosforo ir natrio druskų, vitaminų A, C, B1, B2, PP bei kitų Parengta pagal žurnalą „Pagrandukas“, 1991 m. naudingų medžiagų. Šie augalai ramina nervus, reguliuoja širdies, kraujagyslių sistemą, gydo uždegimus, gerina virškinimą, šlapimtakių darbą. Tel. +370 614 78280 Salierai gerina vandens ir drusTel. +370 698 22051 kų apykaitą organizme, todėl juos Tel.faks. +370 315 23730 ypač sveika valgyti pagyvenuautomobiliu_stiklai@aktv.lt siems žmonėms. Jaunimo g. 20, Alytus Salierų sėklos turi baktericidinių savybių. Liaudies medici- • Valytuvai • Stiklų keitimas • Stiklų įtrūkimų remontas • • Klijai ir priedai • Didmeninė, mažmeninė prekyba • noje jos vartojamos kaip šlapimą • Pagal iškvietimus atvykstame pas klientus • varanti priemonė sergant šlapimo pūslės ir inkstų ligomis. Salierų sultys gerina apetitą, skatina medžiagų apykaitą, stiprina nervų sistemą.

AUTOMOBILIŲ

STIKLAI

Parengta pagal „Sodininko, daržininko kalendorių 2012“, „Sodo dienoraštį – darbai pagal mėnulį 2013 metams“, internetinį portalą www.mamosgidas.lt.

* A. Jonyno g. 12B, Alytus * Telefonas 8-693-04040 * El. paštas spauda@alytausgidas.lt * www.alytausgidas.lt *


6

Žvilgsnis

2013 m. balandis Nr. 3

Balandžio mėn. horoskopas 12 Zodiako ženklų Balandžio mėnesį mums į pagalbą atskubės Merkurijus. Jis sustiprins savo įtaką ir pasirūpins, kad sugebėtume aiškiai įvertinti padėtį ir priimti išmintingus sprendimus. Ir meilės reikalai balandį nebus nuobodūs: imkimės iniciatyvos patys, atvirai ir garbingai parodykime, ko trokštame.

AVINAS

SVARSTYKLĖS

Impulsų metas

Žaidimas su ugnimi

Aviną bus sunku sustabdyti. Deja, jo genialios idėjos ne visur bus sutinkamos su entuziazmu. Užtat širdies reikalai klostysis pagal jo norus: nestigs aistros, meilės ir bus palankios aplinkybė keliui į tikslą. Patarimas: sausais faktais pavyks lengviau įtikinti nei dideliais pažadais. Savo idėjas dėstykite ramiai ir glaustai, nesikarščiuodami dėl to, kad jūsų nesupranta – tik taip galėsite jas prastumti.

Svarstyklės išgyvens jaudinamą metą. Stiprūs jausmai gali apsukti galvą, o žaidimas su ugnimi – per skaudžiai nudeginti. Patarimas: būkite apdairūs įsileisdami į savo gyvenimą naują meilę. Žmogus, kuriuo susižavėsite, gali pasirodyti esąs netaktiškas ir per daug įkyrus. Bus sunku jo atsikratyti. Nebent jums patinka grubūs ir netašyti tipai.

JAUTIS

Geriau nebūna!

Viskas, ko jautis imsis, bus laiminama gerųjų žvaigždžių, todėl jo laukia sėkmė ir pelnas. Balandį Jautis galės leisti sau atsipalaiduoti. Antroje mėnesio pusėje netrūks jausmingų romantiškų valandėlių dviese. Patarimas: jei turite didelių planų – puiku! Jei ne, rimtai pasvarstykite, ko norėtumėte pasiekti, ir imkitės darbo. Tokio palankaus meto negalima praleisti!

DVYNIAI

Energijos fontanai

Dvyniai visada būna judrūs, o balandį mėnesį jie dar labiau suaktyvės, skubės, sieks lenktyniauti ir žvelgs į pasaulį pro rožinius akinius. Ir meilėje, ir darbe viskas klostysis kaip sviestu patepta. Patarimas: būkite atsargūs! Kartkartėmis verta sustoti ir pažvelgti į tikrovę atidžiu žvilgsniu. Tik taip sugebėsite saugiai sulaukti saldžių savo entuziastingos veiklos vaisių.

VĖŽYS

Grumtynės su stresu Ramybę mėgstančiam Vėžiui balandis prasidės neramiai. Ypač darbe jo tykos nemalonumai ir susierzinimas. Nuo mėnesio vidurio rūpesčių sumažės, pamažu įsivyraus ramybė ir grįš vidinė pusiausvyra. Patarimas: suimkite save į rankas, patausokite nervus. Ginkitės, kai kiti stengsis suversti jums kaltę dėl savų klaidų. Venkite savigraužos ir savigailos. Saugokite sveikatą.

LIŪTAS

Pergalė apdairiems

Liūtui nė į galvą nešaus skųstis rutina. Jam atsivers naujos galimybės ir norėsis kuo greičiau šokti į priekį. Pokyčiai į gera įmanomi. Patarimas: nepulkite beatodairiškai prie naujų tikslų. Viską reikia gerai apsvarstyti, suplanuoti ir iš anksto užsitikrinti pergalę. Venkite apsimetinėjimo - veikite garbingai ir apdairiai.

MERGELĖ

Nuotykių troškimas

Balandis – galimybių praplėsti akiratį, progų įgauti naujos patirties ir žinių metas. Deja, jis bus netinkamas flirtui, meilės sferoje neatsiras jokių pokyčių. Mergelė gali susigundyti kelione į egzotišką šalį ar susidomėti nauja interesų sritimi. Patarimas: nebūtina visada elgtis tik protingai. Truputis avantiūrizmo ir spontaniškumo nepakenks. Ryžkitės nuotykiams. Nieko bloga neatsitiks, kol jūs neišduosite savo moralinių principų.

SKORPIONAS

Erotinės pagundos

Balandžio pradžia Skorpionui nebus džiaugsminga. Kankins smulkios nesėkmės, įkyrios mintys, nepasitenkinimas savimi. Nuo balandžio vidurio jis sulauks paguodos, pasitaikys proga įsimylėti. Jei sugebės suimti save į rankas, pasijus pakylėtas ir pamirš visas ankstesnes nesėkmes. Patarimas: liaukitės graužę save. Nėra jokio pagrindo jaustis nevykėliu. Suvokite, kur išklydote iš tiesaus kelio, ir pakeiskite kursą.

AR ŽINOTE, KAD...

’’Senovės Egipto žyniai, gyvenę prieš 5000-6000 metų, nevalgė mėsos. ’’Romos imperijos laikais kareivio (legionieriaus) dienos maisto norma buvo 800 g kviečių grūdų ir 100 g sūrio. Iš trečdalio grūdų buvo verdama tiršta sriuba, iš likusiųjų kepdavo paplotėlius. Mėsą valgydavo išimtiniais atvejais, kai pristigdavo grūdų. ’’Juoda duona iš rupaus malimo miltų buvo pagrindinis Senovės Egipto valstiečių maistas. Piramidžių statytojai irgi buvo maitinami duona ir nesmulkintų javų košėmis. ’’Prieš 200 metų kiaulę reikėjo auginti dvejus metus, kol jos svoris būdavo 50 kg, o dabar per 11 mėnesių galima išauginti iki 150 kg.

ŠAULYS

OŽIARAGIS

Energijos perteklius

Netikėta naujiena gali sujaukti visus Ožiaragio planus. Jis kankinsis negalėdamas apsispręsti, ar jam verta žengti nauju keliu. Jei stabilumą mėgstantis ir drastiškų permainų bijantis ožiaragis sugebėtų įgauti drąsos ir lankstumo, surastų optimalius sprendimus. Darbe laukia įtampos ir stresų metas. Patarimas: nesileiskite provokuojami konfliktams, verčiau panaudokite energijos perteklių sėkmingam flirtui.

VANDENIS

Iššūkiai ir atpildas

Balandis bus geras mėnuo. Netrūks erotinių pagundų. Projektai, kurių imsis, bus be vargo įgyvendinami. Gali pasitaikyti galimybių pakilti karjeros laipteliais. Finansinės problemos taip pat nevargins. Patarimas: kad balandis iš tikrųjų būtų toks geras, pirmiausia būtina nugalėti savyje tūnantį priešą, kuris nuolatos sėja abejones. Tikėkite pergale ir laimėsite! Mąstykite pozityviai ir nepasiduokite tinguliui.

ŽUVYS

Skrajojimas padebesiais Žuvys bus linkusios statyti oro pilis. Bet juk dideli darbai visada prasideda nuo didelių svajonių. Pasvajoti gerai. Tik kils pavojus per daug atitrūkti nuo realybės, tapti nesavikritiškomis ir naiviai patikliomis. Patarimas: saugokite savo širdį ir piniginę! Abu dalykus galite nesunkiai prarasti. Svajokliai tampa lengvu grobiu nesąžiningiems kolegoms, lovelasams ir finansiniams sukčiams.

’’Višta, laikoma natūraliomis sąlygomis, per metus sudeda 70-90 kiaušinių, o pramoniniuose paukštynuose, kur šviečia dirbtinė saulė ir duodamas dėslumą stimuliuojantis lesalas, višta sudeda net 240 kiaušinių. ’’Cukraus suvartojimas nuo kos ligomis ir tiesiosios žar1900 iki 1960 metų išaugo 10 nos vėžiu. kartų. Kartu dažnėja vadina- ’’Pitagoras išgyveno beveik mosios civilizacijos ligos. 100 metų. Jis peikė mėsos ’’Mažų Okeanijos salų gyvenvartojimą. Vegetarai buvo tojai apie cukrų sužinojo iš Buda, Zaratustra, Sokratas, baltųjų keliautojų. Greit Platonas, Plutarchas, Ovidijiems teko pažinti ir jus, Seneka... Yra duomenų, dantų skausmą dėl kakad anksčiau ar vėliau mėsos rieso. atsisakė ir Leonardas da Vin’’Eskimai minta beveik tik čis, Mikelandželas, Niutonas, mėsa, žuvimi ir gyvuliniais Spinoza, Ruso, Getė, Vagneriebalais. Jų amžiaus vidurkis ris, Šileris, Baironas, Sėlis, – 27-30 metų. Šopenhaueris, Meterlinkas, ’’Lyginant mitybos duomenis Linkolnas, Nyčė, Volteras, su sergamumu, paaiškėjo: kuo Ibsenas, Selma Lagerlef, Berdaugiau suvartojama mėsos, nardas Šo, Rabindranatas Tatuo dažniau sergama psichigorė, Gandis, Levas Tolstojus. Parengta pagal žurnalą „Pagrandukas“, 1991 m.

Idėjų generatorius

Šaulys balandį bus tikras energijos verpetas. Labai svarbu, kad sugebėtų paskirstyti ją tolygiai ir neeikvotų tuščiai. Jis turės daug gerų idėjų, bet sunkiai įstengs jas įgyvendinti. Patarimas: pasirinkite tai, kas svarbiausia ir geriausia, kad rezultatai būtų didesni už kelis karšto oro burbulus. Balandį galite pasiekti tikrai nepaprastų dalykų.

Renginiai

’’Kiekvienas sodininkas žino, jog kalio chloridas yra blogesnė trąša už kalio salietrą, nes chloras kenkia daržovių skoniui ir kokybei. ’ ’Tuo tarpu mes uoliai „tręšiame“ save kitu chloridu, kurį vadiname „valgomąja druska“. ’’Žinomas amerikiečių dietologas Polis Bregas knygoje „Badavimo stebuklas“ rašo, jog ši druska neturi jokios maistinės vertės. Priešingai ji kenkia inkstams, šlapimo pūslei, kraujagyslėms, širdžiai. ’’Druska sulaiko audiniuose vandenį, ir tai gali tapti ligos priežastimi. ’’Druska didina dirglumą, o juk dirgiklių mums užtenka ir be jos. ’’Druska skatina kalcio šalinimą iš organizmo, kenkia virškinimo trakto gleivinei. ’’Jeigu abejojate, ar P. Bregas teisus ir jums negaila prarasti savo auginamos vištos ar kiaulės, pradėkite jas girdyti stipriai pasūdytu vandeniu, sūdykite pašarus. Jeigu vis dėlto gyvūnų jums gaila, kodėl nepagailėjus ir savęs? ’’Kodėl žmonės vartoja druską, jeigu ji tokia žalinga? O kodėl jie rūko? Beje, ir tabako žala ne išsyk buvo įrodyta. Ir narkotikai dar ne taip seniai buvo laikomi tik puikia, skausmą malšinančia medžiaga.

2013 m. balandis Nr. 3

7

Kur nueiti? Ką pamatyti? 4-30 d. Jauniaus Augustino (Druskininkai) politinių karikatūrų paroda. J. Kunčino viešoji biblioteka, Seirijų g. 2. 5 d. 18 val. AMT premjera „Tamsta mokytojas“. Didžioji salė. Alytaus miesto teatras. Rotušės a. 2. 5-25 d. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Algimanto Aleksandravičiaus fotografijos darbų paroda. Atidarymas 5 d. 17 val. Alytaus miesto teatro mažosios salės fojė, Rotušės a. 2. 6 d. 14 val. Popietė ,,Kultūrų skoniai. Prancūzija“. Maisto degustacija, pokalbiai su Simonu Nafru. Alytaus kraštotyros muziejus, Savanorių g. 6. 8 d. 18 val. ,,Domino“ teatro spektaklis „Daktaras“. Didžioji salė. Alytaus miesto teatras. Rotušės a. 2.

13 d. 13 val. Muzikinė veiksmo komedija vaikams „Zita – pelytė“. Aktorių ansamblis „Degam“. Mažoji salė. Alytaus miesto teatras. Rotušės a. 2. 13 d. 14 val. Popietė ,,Kam jums tų knygučių?“, skirta Anzelmo Matučio 90-mečiui. A. Matučio memorialinis muziejus, A. Matučio g. 8. 13 d. 18 val. Komedija „Tetos“. Aktorių ansamblis „Degam“. Mažoji salė. Alytaus miesto teatras. Rotušės a. 2. 18 d. 18 val. „Tūla arba esame okupuota šalis“ pagal Jurgį Kunčiną. Mažoji salė. 19 d. 16 val. Muzikos mokyklos mokinių koncertas Alytaus miesto bendruomenei ,,Muzikinis pavasaris“. Alytaus muzikos mokykla, Sporto g. 12. 20 d. 14 val. Popietė ,,Kultūrų

valdybės II a. fojė, Rotu- 27 d. 9-16 val. Jurginių mugė. skoniai. Tolimoji Indija“. Maisto degustacija, pošės a. 4. Alytaus dailiųjų amatų kalbiai su Rajni ir Arvin- 26 d. 17 val. Jubiliejinis vakaras mokykla, S. Dariaus ir S. du. Alytaus kraštotyros Girėno g. 27. „20 metų drauge: susipamuziejus, Savanorių g. 6. žinkime iš naujo“, skirtas Iki 30 d. Prijuosčių (iš Alytaus 22 d. 18 val. „Domino“ teatro J. Kunčino viešosios biblikraštotyros muziejaus miuziklas „Paryžiaus Kaotekos veiklos 20-mečiui. rinkinių) paroda ,,Raštai tedra“. Didžioji salė. AlyJ. Kunčino viešoji bibliomargi prijuostėn sudėti“ taus miesto teatras. Rotuteka, Seirijų g. 2. Alytaus kraštotyros mušės a. 2. ziejus, Savanorių g. 6. 26-28 d. Tarptautinis franko23 d. 11 val. Gamtos atbudimo foniškų teatrų festivalis 30 d. 18 val. AMT premjera šventė – Jurginės. Alytaus „Pirmoji uždanga“. Aly„Tamsta mokytojas“. Dikraštotyros muziejus, Sataus miesto teatro mažoji džioji salė. Alytaus miesvanorių g. 6. salė, Rotušės a. 2. to teatras. Rotušės a. 2. 23 d. 11 val. Arkadijaus Vinokuro knygos vaikams „Tadas ir Misteris Arkadas: Mano Lietuva“ pristatymas. J. Kunčino viešoji biblioteka, Seirijų g. 2. 24 d. 18 val. Muzikinis monospektaklis „Dievo žmogaus istorija“. Mažoji salė. 25 d. 16 val. Alytaus miestų partnerių tarptautinė fotografijų parodos ,,Viena diena Alytuje“ atidarymas. Alytaus miesto savi-

DRUSKA

’’Vartodami druską apgaudinė- ’’Amerikiečių specialistai įspėjame savo organizmą, nes joje ja tėvus, kad vaikai negertų esančio natrio mūsų ląstelės sūraus pieno – jis kenkia jų net negali pasisavinti (mums širdelei, inkstams. Žinoma, reikia organinio natrio). Tai, ir mūsų mažiesiems druska kad organizmui nereikia sveikatos neprideda, bet mes tiek valgomosios druskos, net nežinome, kokį pieną gerodo troškulys, kurį ria mūsų vaikai. Todėl bent jaučiame sūjau ten, kur galime, pasiriau pastenkime riboti druskos valgę. kiekį. ’ ’ Nuo vaikystės pratinami prie sūraus maisto ir suaugę neįstengiame jo atsisakyti. ’’ Specialistai irgi nesutaria dėl natrio normų ir požiūrio į valgomąją druską. Vieni įspėja, kad nevartotume chemiškai grynos druskos, kiti rašo apie jodo prisodrintos ir šiaip rupios druskos ’’Širdies raumuo labai jautriai naudą, nes ten yra kitų vertinreaguoja į natrio-kalio pugų mineralinių medžiagų. Vis siausvyrą kraujyje. Druska ją dėlto niekas neragina valgyti suardo, ir, pagausėjus natrio, sūriai. Ir nėra nė vienos gydoširdies raumuo pradeda dažmosios dietos, kur būtų sūrių niau susitraukti, pakyla krauproduktų. Priešingai, gydoma jospūdis. tik bedruske dieta. ’’Potraukį druskai P. Bregas (ir ’’Teigiama, kad per mėnesį kitą ne tik jis) laiko mitybos įpronuo druskos atprantama tiek, čiu, kuris suformuojamas vaikad juoda duona tampa ganėkystėje. tinai sūri, pradedama justi ir ’’Karvės irgi laižo druską tonatūralus maisto sūrumas. Padėl, kad žmonės jas įpratina. vyzdžiui, nesūdyti pomidorai, Troškulio kamuojami galvijai bulvės atrodo sūroki. Juose geria daugiau skysčių, geriau ir yra nemažai natūralaus naėda ir pieno daugiau duoda. trio. Jo gauname ir valgydami Ir niekas nedraudžia to dažuvį, jūros kopūstus, burokėryti – druskos procento piene lius, salierus, ropes, morkas ir netikriname. kitas daržoves. Parengta pagal žurnalą „Pagrandukas“, 1991 m.

* A. Jonyno g. 12B, Alytus * Telefonas 8-693-04040 * El. paštas spauda@alytausgidas.lt * www.alytausgidas.lt *

* A. Jonyno g. 12B, Alytus * Telefonas 8-693-04040 * El. paštas spauda@alytausgidas.lt * www.alytausgidas.lt *


8

Paskutinis puslapis

2013 m. balandis Nr. 3

Iki balandžio 15 d. registruojame norinčius laikyti

Naujoji 128, LT-62003 Alytus. Tel. (8-650)77936, (8-650)70273, (8-655)24652, (8-655)24651, (8-315)77950, faks.(8-315)78458.

www.enermega.lt El. p.: enerec@enermega.lt henrikas@enermega.lt

TARPTAUTINIUS ANGLŲ KALBOS EGZAMINUS Alytuje, gegužės ir birželio mėnesiais. Pearson Test of English tinka ir moksleiviams, ir suaugusiems.

 Pervynioja elektrinius variklius, transformatorius, remontuoja starterių ir generatorių elektrinę dalį.  Atlieka elektros įrenginių bandymus ir elektrinių parametrų matavimus, apsauginių ir izoliuotų elektros priemonių bandymus.  Nustato žemos ir vidutinės įtampos kabelio linijų gedimo vietas, atlieka remonto darbus.

• Level 4 atitinka C1 lygį arba 100 balų valstybinio anglų kalbos egzamino.

• Level 3 atitinka B2 lygį arba nuo 11 iki 98 balų valstybinio anglų kalbos egzamino. Pasitikrinkite savo žinias ir gaukite tarptautinį sertifikatą! Jo galiojimo laikas yra neribotas.

AMES Alytaus filialas tel.8-687-15287.

NAUDOTI BALDAI, BUITINĖ TECHNIKA ir kt. prekės

IŠ VOKIETIJOS  Mobilųjį telefoną „Nokia 2330c“ (80 Lt). Tel. 8-648-60020.

Transporto priemonės

Ulonų g. 16, Alytus (AB „Dainava“). Tel. 8-674-05844.

TAKSI

8-315-35555 8-650-81030 8-618-27713 8-603-92030

PARDUODA

 FORD FIESTA (1994 m. 03 mėn., 1,3, benzinas, 3 durys, TA iki 2013 m., raudona sp., 700 Lt; priedas – 4 vasarinės padangos su originaliais ratlankiais). Tel. 8-647-27444.

 Sportinių šokių suknelę (juoda spalva, su Swarovski kristalais ir gėlių aplikacijomis, 156 cm ūgio mergaitei). Tel. 8-611-17317.

 Veikiančią uždarąją akcinę bendrovę. Tel. 8-615-14738.

Buities prekės

Sudoku – galvosūkiai, kuriuose reikia surasti ir įrašyti skaitmenis nuo 1 iki 9 taip, kad skaitmenys nesikartotų eilutėse, stulpeliuose bei paryškintuose 9 langelių (3×3) kvadratuose.

5 8

7

4

9

7 3 9

8

1

3

2 8 4

5

5

9

6

1

2

4

5

8

6

1

7 7

5

2 4

2

1

9

6

2

3

8 6

7

8

9

 2 kambarių butą VIII a. mūr. name, Jurgiškių g. 49 (b.pl. 51 kv. m, du balkonai, netoli mokykla, darželis, 75000 Lt). Tel.  Savivarčiu (4x4) su kranu vežame žvyrą 8-687-52721. ir statybines medžiagas iki 10t svorio (ir mažesniais kiekiais). Mini krautuvu  3 kambarių butą III a. 5 a. name, Ulonų g. (1 balkonas, plastikiniai langai su stiklo BOBCAT gręžiame žemę poliniams papaketais, 70000 Lt). Tel. 8-656-50212. matams, stumdome, lyginame. Maišome www.joturta.lt betoną. Krauname padėklus palečių šakėmis. Tel. 8-610-20464.  3 kambarių butą II a. 5 a. mūr. name, Druskininkuose, (b.pl. 66 kv. m, su baldais, įstiklintas balkonas, šarvuotosios durys, 180000 Lt). Tel. 8-682-12111.  10,78 a namų valdos paskirties žemės sklypą Alytaus mieste Putinų g. (šalia yra el. įvadas, netoli dujotiekis, geras privažiavimas, 50000 Lt). Tel. 8-682-12111. www.joturta.lt

2 5 4

3 9

2

7

8

3

6

5

9

1

9 3

3

4 3 1

7

1

9 8

6

2

8

7

5

2

9

6 4

2

IŠSINUOMOJA

5 3

7

 Mūrinį namą Lazdijuose, Alyvų g. (b.pl. 319 kv.m, visos komunikacijos, mūriniai pastatai, garažas, 30 a žemės, 250000 Lt). Tel. 8-687-92235. www.joturta.lt  Neįrengtą namą Druskininkų sav. Neravų k. (b.pl. 220 kv.m., yra rūsys, miesto vandentiekis, elektra, 15 a žemės, 250000 Lt). Tel. 8-687-92235.

1 4

IEŠKO DARBO

7

 1-2 k. butą Vidzgirio mikrorajone (pageidautina su baldais). Tel. 8-611-17317.

Perka

 Neveikiančią grindų šlifavimo mašiną. Tel. 8-611-17359.  Mobilųjį telefoną. Tel. 8-648-60020.

 Mobilųjį telefoną „Samsung Galaxy S2“ arba „Samsung Galaxy S3“ (su garantija). Tel. 8-611-35585.

 LCD televizorių „Samsung“. Tel. 8-67192888.  Planšetinį kompiuterį „Samsung“. Tel. 8-648-60020.

Reklamos kainos 1 cm2:

pirmame puslapyje: 1,30 Lt; vidiniuose puslapiuose: 1,00 Lt. Paslaugos (eilute): 10 Lt.

Taikome nuolaidas! 5 skelbimai mokami + 1 NEMOKAMAS. * Kainos nurodytos be PVM.

Dėl reklamos kreipkitės telefonu 8-693-04040 arba el. paštu

spauda@alytausgidas.lt

Asmeniniai skelbimai priimami

NemokamAi el.paštu

skelbimai.gidas@gmail.com

Mes Jūsų

paslaugoms!

ta u

s

4

8

Tel.8-645-40000.

 MAZDA 626 dalimis (1993 m., 1.8, benzinas-dujos, sedanas, kap. suremontuotas variklis, odinės sėdynės, vyšnių sp.). Tel.  25 metų mergina biuro administratorės 8-647-27444. darbo. Darbo pamainomis nesiūlyti. Tel.  Padangas M+S 195/75 R 16 C (4 vnt., po 8-607-19891. 60 Lt). Tel. 8-610-20464.  Vyras darbo Norvegijoje. Tel. 8-64860020. Nekilnojamasis turtas

 Skalbimo mašinas „Privileg“ ir „Bosch“  15,40 a žemės sklypą Druskininkų sav. Neravų k. (trifazis el. įvadas, miesto van(naujo modelio, po 490 Lt). Tel. 8-687dentiekis ir kanalizacija, 105000 Lt). Tel. 27449. 8-687-92235.  Mobilųjį telefoną „Huawei Ascend G300“   16 a žemės sklypą Bitininkų g. 11C (440 Lt). Tel. 8-671-92888. (elektra, kanalizacija, vandentiekis, a–  Mobilųjį telefoną „Nokia 6700c“ (170 5300Lt). Tel. 8-655-80475. Lt). Tel. 8-605-58533.  50 a žemės sklypą Alytaus r. Luksnėnų k. prie Luksnėnų ežero (20 m ribojasi su ežeru, 80000 Lt). Tel. 8-610-13700.

7

Atvykstu į namus.

Aly

Įvairios prekės

6

Surenku ir išvežu senus kompiuterius ir kitą smulkią elektrotechniką.

Paslaugos

 Sekciją „Freda“ (3 dalys, 200 Lt), prieškambario baldų komplektą „Sodžius“ su antresolėmis (150 Lt), dvi 2 durų spintas su antresolėmis (300 Lt). Tel. 8-64534968.

3

Nebrangiai taisau kompiuterius, įdiegiu programas.

www.alytausgidas.lt

Leidėjas UAB „Media sprendimai“ El. paštas spauda@alytausgidas.lt Tiražas 5000 vnt. Apimtis 2 spaudos lankai.

ISSN 2335-7193

Redakcija už skelbimų turinį neatsako.

* A. Jonyno g. 12B, Alytus * Telefonas 8-693-04040 * El. paštas spauda@alytausgidas.lt * www.alytausgidas.lt *

Alytaus gidas Nr.3  

Alytaus gidas