Page 5

Bisiklet turu, keyifli bir fark ediştir. Mikrodalga fırında yemek yapmakla hamur açmak arasındaki farkı, ya da duvardaki bir tablonun önünde saatlerce dikilmekle tek tıkla sonraki resme geçmek arasındaki farkı anlamak gibidir. İşte bu duyguyu her gün üstelik tüm gün boyunca hissettiğini hayal et. Toprak kadar basit bir şey, oldukça önemli bir hal alır. Katmanları, yumuşaklığı, ıslaklığı… Toprağı, gerçekten görmeye başlarsın. İnsanları görürsün. Manzaralar, yemekler. Ve hatta, kendini bile görürsün.

-rJ, An Adventure Called Bicycling www.anadventurecalledbicycling.blogspot.com

İşler zorlaştığında biraz durup bekleyin, ya da en yakın otobüse, trene, uçağa atlayıp bir sonraki noktaya hareket edin.

Şayet fiziken formda değilseniz de cesaretiniz kırılmamalı. Yolculuğun kendisi bile bir antremandır. Başta biraz yavaş gidersiniz, o kadar.

Her detayı çözeceğim diye takıntı yapmayın. Her yolculuk gibi bunda da ilk adımı atmadan önce yapılacak şeyler var elbette ama aslında, özünde bisiklet turu gayet sade ve basittir.

Diğer detaylar, yani bisiklet seçimi, çanta ya da bagaj tercihi, harita veya GPS kullanımı vb. – tüm bunlar tercihe bağlıdır. Eğer içinize sinmeyen bir şey varsa diğer opsiyonu deneyin ve kendiniz için en doğru yolu bulun.

En önemli unsurlar bir bisiklet ve bu bisikleti kendi mahallenizden başka yerlerde de sürme arzusudur. Tecrübe ve ekipman da çok faydalıdır ama olmazsa olmaz değildir.

Sonuç olarak, en iyi hazırlık, dışarı çıkıp bu işi yapmaya başlamaktır. Yolda kendiniz için uygun olan ve olmayan şeyleri çabucak öğreneceksiniz. z

Karl Creelman, ilk kez dünyayı bisiklet ile turlayan Kanadalı. 1899’da buna kalkıştığında bisiklet sürmeyi neredeyse yeni öğrenmişti, çantası incecikti ve üzerini değiştirmek için sadece bir yedek kıyafeti vardı. Cüzdanı da bomboştu.

Bisiklet Turunun Temelleri - Bas Pedala | 5

Bisiklet Turunun Temelleri  

Friedel ve Andrew çiftinin bisikletle üç yıl süren dünya turunun ardından hazırladıkları rehber niteliğinde bir çalışma. Bisiklet turu yapm...

Bisiklet Turunun Temelleri  

Friedel ve Andrew çiftinin bisikletle üç yıl süren dünya turunun ardından hazırladıkları rehber niteliğinde bir çalışma. Bisiklet turu yapm...

Advertisement