Page 38

SIK SORULAN SORULAR: CEVAPLADI!

Fotoğraf: FRIEDEL

Her yeni bisiklet gezgininin kafasında bisiklet seçimiyle ilgili sorular vardır. Biz de sık sorulan bu sorulara kendi fikirlerimizle yanıt vermeye çalıştık.

1. ÇELİK Mİ ALÜMİNYUM MU

Kadro malzemesi olarak çeliğin mi alüminyum un mu tercih edileceği, tur bisikleti dünyasında asla sonu gelmeyen bir tartışmadır. İşin aslı kişisel tercih olsa biz her iki malzemeden yapılmış bisikletle de tura çıktık ve ikisinin de artılarını ve eksilerini gözlemledik.

& ANDREW, WWW.TRAVELLINGTWO.COM

Alüminyum kadro ise bir nebze daha ekonomiktir. Biraz daha hafif olur ve çelik kadroya kıyasla daha sert bir sürüş sunar. Ayrıca paslanma sorunu yoktur. Bu da demektir ki çelik kadroda zaman zaman yaptığınız o pas temizleme ve makyajlama gibi işlemleri alüminyum kadroda yapmanız gerekmez.

Alüminyuma kıyasla çelik, kaynakla birleştirilmesi daha rahat bir malzemedir ve bu da tartışmada çelik lehine bir artı puan getirir. Yani en düz mantıkla bisikletinizin kadrosu hasar görürse, çeliği onaracak birini bulmanız alüminyuma göre çok daha kolaydır.

Bazıları alüminyum kadroların çelikten daha dayanıksız olduğunu söyler. Burada önemli olan bisikletin yaşıdır. Yani aynı yaştaki iki eski kadroda bu durum doğru olabilir. Malzeme olarak alüminyumun metal yorgunluğu çelikten önce gelir. Ama bu karşılaştırmada asıl mühim olan malzemenin çeşidinden çok nasıl işlendiği, ne şekilde kullanıldığıdır. Doğru işlendiğinde alüminyum sağlam ve uzun ömürlüdür.

Bir açıdan bu doğru olsa da bu göreceli bir durumdur. Kaynakçının becerisine ve hasarın büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Biz de turumuz sırasında çelik kadromuzda zaman zaman oluşan çatlakları yolda tamir ettirip devam ettik. Ama ufak çatlaklar dışındaki büyük ve ciddi hasarlarda kaynak yapmak yeterli olmayacaktır. Böyle bir durumda pamuk ipliğine bağlı gitmektense yeni bir kadro satın almanız en sağlıklısı olur.

Hangi malzemeyi seçerseniz seçin tamamı metal olan bir kadro kullanmalısınız. Karbon fiber ya da titanyum gibi hem pahalı hem de tamiri çok zor olan malzemeler kullanmak uygun olmaz.

Çelik, geleneksel bir bisiklet malzemesidir. Özel üretim yapan pek çok bisiklet üreticisinin öncelikli tercihidir. Canlı ve yumuşak bir sürüş sağlamasıyla ünlüdür.

38 | Bisiklet Turunun Temelleri - Bas Pedala

Bisiklet Turunun Temelleri  

Friedel ve Andrew çiftinin bisikletle üç yıl süren dünya turunun ardından hazırladıkları rehber niteliğinde bir çalışma. Bisiklet turu yapm...

Bisiklet Turunun Temelleri  

Friedel ve Andrew çiftinin bisikletle üç yıl süren dünya turunun ardından hazırladıkları rehber niteliğinde bir çalışma. Bisiklet turu yapm...

Advertisement