Page 25

Tehlikeli olabilir biliyorum. Annemin de dikkat çektiği üzere, dışarıdaki yırtıcı hayvanlar sadece ayılar değil. Bu yolculuğun inanılmaz derecede zorlu ve genellikle yalnız, sinir bozucu, sıkıcı, korkunç, sıcak, soğuk, ıslak ve rüzgarlı olacağını biliyorum. Bu yolculuğun berbat olabileceğinin de farkındayım. Bir de ne var biliyor musunuz? Eğer bu yolculuk berbat olursa, zararın neresinden dönsem kârdır diyeceğim ve planlarımı değiştireceğim. Rotamda değişiklik yapabilirim, bazen birkaç günlüğüne durabilirim ya da ne bileyim, Gürcistan’a uçabilirim. Bisikletle ilgisi olmayanlara ve aileme, bu yolcuğun göründüğü kadar şaşırtıcı ve korkutucu olmadığını açıklamaya çalışıyorum. Etrafınıza bir bakın: Ülkede bisikletle turlamak o kadar da ender rastlanan bir durum değil ki.

Yaşlılar, gençler, çiftler ve çocuklar her yerde bisikletle turluyorlar. Amerika kıtasında bisikletle turlamak bazıları için gelenek haline gelmiş bile.

İkinci olarak, anne babam ve aile büyüklerim.

Hep tutkularını yaşamak gerektiğini öğütledikleri halde bu durumda benim yoldan Çin’de, Afrika’da, Himalayalar’da çıktığımı ve kendime zarar insanlar turluyor. Ben en azından vermeden önce güvenliğimin sağlanması gerektiğinden pasaport ve vizeyle uğraşmak, sınır görevlilerine rüşvet vermek endişeliler. veya bazı bölgelerde baş örtüsü Üçüncüsü ise, masum kadın takmak zorunda olmayacağım. cinayetlerinin çözülmemiş gizemlerine dayanan çok daha Ailemi strese sokmak absürd ve mantıksız bir endişe. istemiyorum. Onları endişelendirmek istemiyorum. İlk ikisi gerçekçi konuşmalarla, Bu yolculuk için kendim detaylı hazırlıklarla falan yeterince endişelendim. çözülebilecek endişeler. Farkettim ki burada endişenin Sonuncusu içinse yapılacak bir üç türü var ve bunlar zorluk şey yok. Ailemin benim için derecesine göre şöyle endişelenmesindense bana dua sıralanıyor. etmesini isterim. İlk olarak, sevgili ailem endişe ve Diliyorum durumu kabullenirler. şoku yaşadı, çünkü onlar bu yolculuğu ilk kez duyan; z bisikletle ilgisi olmayan kişiler.

Bisiklet kullanmayan birine, tüm kıtayı pedallamakla ilgili planlarımı anlatmak hem heyecanlı, hem de can sıkıcı olabiliyor. "NE?!" diye bağırıyorlar. "Bisikletle NEREYE?" Ve malum son tepki: "TEK BAŞINA?!"

Çeviri: Ayşen AKGÜN

diana johnson TURDAYKEN www.crazyguyonabike.com/doc/or2ga2011

Bisiklet Turunun Temelleri - Bas Pedala | 25

Bisiklet Turunun Temelleri  

Friedel ve Andrew çiftinin bisikletle üç yıl süren dünya turunun ardından hazırladıkları rehber niteliğinde bir çalışma. Bisiklet turu yapm...

Bisiklet Turunun Temelleri  

Friedel ve Andrew çiftinin bisikletle üç yıl süren dünya turunun ardından hazırladıkları rehber niteliğinde bir çalışma. Bisiklet turu yapm...

Advertisement