Page 1

1 APRIL 2011

#

ABOUT ADVERTISING


//exp0se

AGNESE LEMŠA

Mini, mini mīkliņu. Tie ir tikai 33, bet miljardiem cilvēku liek smaidīt, brīnīties, jautāt, augt un BŪT. Nedaudz pateikšu priekšā. Klausies: „Apaļš ābols bumbierim cep čības. Divmetrīgā eglē ērglis filmē gliemežu ģimeni...”.* Nesen iznākusī bērnu grāmatiņa māca bērniem pamatu pamatus... Tas ir AlphaBēts. Piedodiet – alfabēts ar saviem 33 pastāvīgajiem iemītniekiem – burtiem. Tikai 33, bet veido mūs visus – Tevi, mani, Viņus. Mēs liekam burtu pa burtam, vārdu pa vārdam un kā rūpīgi namdari uzceļam vārdu māju. Lasi. Mani. Lasi kā atvērtu grāmatu. Lasi no rīta, dzerot neganti stipro espreso kafiju - modinātāju. Lasi, ēdot savu slepeno, jau trešo pēc kārtas Vecrīgu. Lasi, klausoties Kings of Leon. Lasi, kad vēlies vairāk vielas pārdomām un analīzei – savai, citu un tam, kas notiek apkārt. Lasi domājot un domājot lasi. Pabaro savu intelektu, jo apetīte tam ir liela un nekad tam nekad nebūs par daudz kaloriju. Mēs gribam runāt ar Tevi. Par visu, kas svarīgs mums un svarīgs Tev. Par cilvēkiem te un tur. Par cilvēku notikumā un notikumu cilvēkā. Re, – tur iet Viņš, kas zina visu par GRP un TRP. Es nezinu. Bet uzzināšu un pastāstīšu Tev. Un uzzināšu arī Viņa cilvēciskos rādītājus, kas atklāj Viņu vēl līdz šim neredzētā gaismā. Es aicināšu palīgā 33 pasaules valdniekus un arī Tev parādīšu Viņa alter ego. Spoguļojoties kafejnīcas logos, es aiz tiem ieraugu Viņu pie portatīvā datora ar iPhone pie auss, aizņemtu, izrīkojot savus darbiniekus. Viņa ir izcila mārketinga direktore. Ļaudis melš - Viņa esot Ledus karaliene. Nezinu, bet mēģināšu Viņu atkausēt – varbūt man tas izdosies, bet varbūt tomēr ne. Bet būs interesanti.

sabiedrisko attiecību projektu vadītāja

Un Tu taču pazīsti arī Viņu, vai ne? Viņš ir liels vīrs – svarīgs, zināms, viņa teikto respektē VISI. Ak, nē, Viņu nepazīst neviens, jo Viņš cilvēkos iziet tikai ar masku. Es mēģināšu viņam šo masku novilkt. Kaut vai tik, lai ieraudzītu, kādā krāsā Viņam ir acis. Varbūt zilas un laipnas. Lasi. Jo mēs esam atvērti. Tagad un arī pēc mēneša. Un... * ”Joka pēc alfabēts”, Indra Sproģe.

april2011


cr3dits //

AGNESE LEMŠA

LIENE GAIGALA

RE:AD redaktore

mākslinieciskā redaktore-dizainere

Vācieši apguva sabiedrisko attiecību pamatus no Freida. Amerikāņi tos iemācījās no vāciešiem, bet Agnese – no amerikāņiem. Tāds ir sabiedrisko attiecību zinību ciltskoks.

Viņu iedvesmo Vorhols, Pikaso, Goija, Mone, Karavadžo, Matiss, Dalī, Jānis Rainis un daudzi citi. Vienmēr gatava palūkoties uz lietām no neierasta skatu punkta un radīt ko patiesi skaistu un nebijušu.

ALEKSEJS GATIS BELOKOPITOVS ROZENFELDS fotogrāfs

radošais direktors

Reiz Gēte sūdzējās, ka skaisti mirkļi ir zūdoši. Lūk, nu tie ir paliekoši. Un nav neviena, kurš tos spētu tvert labāk kā Aleksejs.

Kam gan prasīt pēc padoma, kad nepieciešamas 222 radošas idejas piecu minūšu laikā? Protams, Gatim. Viņš ir dzirkstošs līderis, nepārspēts stāstnieks un nebeidzams iedvesmas avots ikvienam.

april2011

KRIŠJĀNIS PAPIŅŠ

KASPARS CEĻMALNIEKS

tekstu autors

web dizaineris

Tekstu autori sacer reklāmu tekstus. Teksti sastāv no vārdiem, bet vārdi – no simboliem un skaņām. Tādējādi rakstīt tekstu nozīme gleznot un komponēt vienlaicīgi.

Ja sastopaties ar izcilu mājas lapu, web spēli vai iPhone aplikāciju, ir liela varbūtība, ka to radījis Kaspars. Jo viņš ne tikai zina, kā pareizi uzrakstīt kodu, bet arī, kas liek jūsu sirdij pukstēt straujāk.

Mums ir ko teikt. Pieredze. Domas. Idejas. Sajūtas. Prieks un nopietnība sastopas šā žurnāla lapās un stāsta jums par to, kāda ir dzīve reklāmā – kādu to redzam mēs. Baudiet.


//ag3nda

LATVIJAS IZCINIEKI 05 2011 TAUTAS SKAITĪŠANA 07 2011 TUVOJAS 09 MARATONU LAIKS LATVIJAS LIELĀKO KOMERCTELEVĪZIJU 11 VASARAS PĀRSTEIGUMI MEKLĒJOT INFORMĀCIJU 12 NEPARASTI PRESES RELĪZES IR 14 MIRUŠAS! FACEBOOK helps you connect&share with 16 the people in your life. VAI TIEŠĀM? CEĻOJUMS 18 MALTA un SICĪLIJA IEDVESMAI 22

april2011


//pr0jects

LATVIJAS IZCILNIEKI 2011

22.martā klubā Artelis. Gandrīz teātris žurnāls Rīgas Viļņi pasniedza nacionālo TV skatītāju balvu Zelta Vilnis 2010. Kategorijā Gada speciālizlaidums ar 2168 skatītāju balsīm 3.vietu ieguva Latvijas Izcilnieki. Turpinot labi iesākto, arī šogad kopīgi ar projekta idejas autoru un mecenātu, veikalu tīklu Maxima Latvija, un sadarbības partneri Latvijas Neatkarīgo televīziju (LNT) organizējam stipendiju konkursu Latvijas Izcilnieki. Konkursa mērķis ir novērtēt un atbalstīt spējīgos un talantīgos jauniešus. Atgādinām, ka projektā var pieteikties 4. – 11.klases skolēni, savus sasniegumus iesniedzot kādā no piecām dažādām kategorijām – eksaktās zinātnes, humanitārās zinātnes, mākslas, kultūras un mūzikas joma, sporta un veselības joma un sabiedriskās aktivitātes. Kopējais Maxima stipendiju fonds ir 9000 Ls - 40 skolēni saņems vienreizēju 100 Ls stipendiju, bet pieci skolēni 1000 Ls stipendiju. Pieteikšanās līdz 22.maijam. Jāmin, ka iegūtā stipendija nav augstākais punkts savu prasmju slīpēšanā. Apkopojot saņemtās vēstules no iepriekšējā gada stipendiātiem, secinām, ka lielākā daļa jauniešu iegūtos līdzekļus ieguldījuši sevis tālākai attīstībai - dažādu papildu mācību, kursu un treniņu apmeklējumiem. Tāpat tiek apmaksāta dalība dažādos

konkursos un sacensībās, kur gūti jauni sasniegumi un pirmās vietas. „Piedalīšanās konkursā nesa man daudz jaunu, negaidītu pārmaiņu, par kurām iepriekš nebiju domājusi. Līdz šim mākslu biju uzskatījusi tikai par savu vaļasprieku, taču jau sākot ar 2010.gada 1.septembri uzsāku mācības Preiļu Mūzikas un mākslas skolā. Esmu neizsakāmi priecīga, ka mana dzīve ir šādi iekārtojusies, jo tagad es varu profesionāli apgūt divas manas sirds lietas – sportu un mākslu,” stāsta 100 latu stipendijas ieguvēja mākslas un kultūras jomā Ērika Gribonika no Preiļu novada. Šogad esam arī padomājuši par konkursa vizuālās puses uzlabošanu. Ir tapuši jauni, vēl atraktīvāki dizaini, lai kāds, kas palaidis garām saturisko informāciju, nepalaiž garām košos plakātus un dinamiskos TV klipus un piesakās pats vai iesaka to izdarīt citiem. Pastāsti par to savai meitai māksliniecei, māsas dēlam – fiziķim vai kaimiņu Jankam – futbolistam, lai nenokavē šo fantastisko iespēju! Visiem tiem, kas izlēmuši piedalīties lai izskan mūsu novēlējums - jaunie zinību alpīnisti, lai jums veicas sasniegt savas virsotnes! Ienāc arī: www.latvijasizcilnieki.lv twitter.com/izcilnieki

april2011

05


//pr0jects

TAUTAS SKAITĪŠANA 2011 Tautas skaitīšana rit pilnā sparā. Pašlaik jau norit tās otrais posms. Mūs informē puisis TV ekrānos, paskaidro balss radio, pārliecina reklāma iemīļotajā žurnālā, uzrunā baneris portālā draugiem.lv un aicina plakāts ceļa malā. Un visi par to runā – gan kolēģi pīppauzēs, gan diktori ziņās. Protams, jo tautas skaitīšana ir desmitgades nozīmīgākais statistikas projekts, kas norisinās arī citās pasaules valstīs! Tomēr, uzsākot darbu pie šā grandiozā projekta, mums nācās saskarties ar izaicinājumu – sabiedrības skepsi un neieinteresētību sadarboties. Alpha Baltic organizēja mērķauditorijas fokusa grupas un padziļinātās intervijas. To analīze pierādīja – daudzu Latvijas pilsoņu attieksme pret šo projektu būs skeptiska. Izlēmām ne tikai informēt, bet arī pārliecināt – bez didaktiskas pirksta kratīšanas un draudēšanas, bet gan vienkārši un visiem saprotami. Ikviens Latvijas iedzīvotājs, pat pamodināts no vissaldākā nakts miega, mācēs uzzīmēt savas valsts kontūru. Par kampaņas logo izvēlējāmies Latvijas valsts karti. Tā, veidota no dažādiem Latvijas pilsētu un vietu nosaukumiem, parāda, ka mēs visi, gan Tu, kas esi no Rīgas, gan Anna no Jelgavas un Jānis no tālās Cīravas – esam svarīgi Latvijai, mēs visi veidojam to un esam atbildīgi savas valsts priekšā, tāpat kā valsts mūsu priekšā. Citos vizuāļos, sistemātiski izkārtojot dažādus ar projektu saistītus jautājumus, atbildes un atziņas, informējam par svarīgāko, kas varētu uzrunāt ikvienu. Ja kādu patriotu uzrunās atziņa – būt daļai no valsts, tad kāds cits, slinkāks eksemplārs, atviegloti nopūtīsies, izlasot, ka tas ir vienkārši.

uztveramu, nepārsātinot to ar nevajadzīgiem dizaina elementiem. Prieks, ka esam ieguldījuši savu radošo artavu un veicinājuši lielo iedzīvotāju aktivitāti, pieskaitoties internetā - to veikuši vairāk nekā 650 tūkstoši iedzīvotāju. Tas ir divreiz vairāk nekā sākotnēji bija plānots. Tie, kuri nepaguva aizpildīt tautas skaitīšanas anketas internetā, esiet atvērti un gaidiet ciemos tautas skaitītāju! 1,2,3, nu Tu esi brīvs! Bērnu skaitāmpantiņš skan tik rotaļīgi un vieglprātīgi, jo bērniem tie ir tikai cipari! Bet cik daudz tie var pateikt! Tās ir atbildes Latvijas nākotnei! Valsts attīstībai nepieciešama detalizēta informācija par tās iedzīvotājiem. Par Tevi. Par mani. Par mums visiem. Ienāc arī: twitter.com/skaitiisana www.facebook.com/tautasskaitisana www.draugiem.lv/tautasskaitisana

Mūsu pārziņā bija arī projekta mājas lapas www.tautasskaitisana.lv dizaina izstrāde. Veidojām to tīru un viegli

april2011

07


//pr0jects

TUVOJAS MARATONU LAIKS 2011. gada 5.februārī šā gada maratonu sēriju atklāja distanču slēpošanas sacensības Apkārt Alaukstam. Tas kļuvis par lielāko, populārāko un vienīgo šādu tik plaša mēroga pasākumu Latvijā. Iekļaujot šo slēpojumu Euroloppet maratonu sērijā, tam piešķirts arī starptautisks vēriens. Maratona trīs dažādās distancēs devās rekordliels dalībnieku skaits. Tas pierāda, ka distanču slēpošana kā sporta veids kļūst aizvien populārāks gan profesionāļu, gan pārējo iedzīvotāju vidū.

arī divas stundas pirms brauciena ieturēt ogļhidrātiem bagātas brokastis. Jūrmala šogad pulcēs ne tikai sauļoties gribētājus, bet arī sporta aktivitāšu cienītājus, jo tur notiks ne viens vien maratons. 7.augustā jāmeklē skrituļslidas un jāpiedalās Spices skrituļslidošanas maratonā, mēģinot visu laiku noturēties vertikālā stāvoklī. Savukārt 21.augustā atkal uztjūnējam sevi un braucamo, jo klāt būs Jūrmalas MTB maratons. 11.septembrī notiks Baltic Miles skriešanas pusmaratons, tāpēc jau laikus jānopucē kedas. Vai zinājāt, ka skriešanas laikā pa ķermeni plūst endorfīni, kas liek justies laimīgam un vienlaikus bez maksas uzlabo jūsu veselību? Jāatzīmē, ka daļa no 2011.gada vasarā rīkotajiem maratoniem ir iekļauti starptautiskos kalendāros un daļai no sporta maratoniem ir piešķirts Latvijas čempionāta statuss.

Pavisam drīz, 20.maijā, Jūrmalā notiks riteņbraukšanas maratons Jūrmala Grand Prix, kurā piedalīsies profesionālas komandas. Mēs, parastie cilvēciņi, varēsim vērot īstus amata meistarus, mācīties no viņiem un baudīt saules pielieto, pēc priežu skujām smaržojošo kūrortpilsētu. Bet nesatraucieties, jo pienāks arī mūsu kārta kāpt savam braucamajam sedlos! Nopūšam ziemā sakrājušos putekļus no saviem šekumdriļļiem, notīrām rūsu no braucamrīka rāmja, jo riteņbraukšanas maratons tautas un sporta klasēs notiks 21. maijā. Riteņbraucējiem iesakām jau laikus sagatavot savu braucamrīku tehniskā kārtībā, pirms brauciena iesildīties un padomāt par piemērotu apģērbu, nodrošināties ar dzeramo ūdeni, kā

Vai esam gana sportiski? Šķiet, ka muskuļi šogad neierūsēs un būsim tikpat fiziski aktīvi, cik radoši aktīvi jau esam! Ienāc arī: www.maratoni.lv www.facebook.com/maratonilv www.draugiem.lv/maratoni twitter.com/maratonilv

april2011

09


//pr0jects

LATVIJAS LIELĀKO KOMERCTELEVĪZIJU VASARAS PĀRSTEIGUMI

ON

Nāk pavasaris un, gaisam kļūstot siltākam un saulei spožākai, it kā krietni mazāk laika tiek pavadīts pie zilajiem ekrāniem. It kā, jo varbūt tā bija līdz šim, bet ne šogad! Mūsu lielākās komerctelevīzijas šai vasarai ir sarūpējušas patīkamus pārsteigumus! TV6 un TV3 ir parūpējušies, lai šī vasara zilajos ekrānos būtu aizraujoša! TV3 programmas nodaļas direktore Evija Tigule stāsta, lai gan pieņemts uzskatīt, ka vasara televīzijās kļūst par miera ostu bez jaunumiem un pārsteigumiem, šogad viss būs citādi! Kanālos TV3 un TV6 tiks piedāvāti pilnīgi jauni, pašu veidoti raidījumi. „Lai arī paši raidījumi vēl top, ar idejām jau esam pilnīgā skaidrībā - TV6 ekrānos jūs sveiks skaistākās Latvijas meitenes, solām daudz saules, smieklu un varbūt pat kādu slapjo krekliņu konkursu. TV6, kā zināms, ir vīriešu iecienīts kanāls,  tad nu šovasar viņus sagaida ne viens vien pārsteigums. Savukārt TV3 turpinās rūpēties, lai prieks kopā būt visai ģimenei! Blakus jau ierastajām filmām, animācijām, seriāliem, Bez Tabu un TV3 ziņām, šobrīd top pilnīgi svaigs un visādā ziņā garšīgs projekts,” noslēpumaini ziņo Evija Tigule.

pārsteigumus – visas vasaras garumā LNT un Latvijas Mūzikas kanālā (LMK) tiks rādīts realitātes šovs Akadēmija. Pašreiz top Mājokļa jautājuma vasaras raidījumu sesija un vēl... „Vasarā mums būs LIELĀKAIS TV GADA NOTIKUMS ...,” intrigu saglabā Guntars Traubergs. Vai ieintriģējām? Gaidām gada siltākos mēnešus ar ieslēgtiem televizoriem! :)

Arī Latvijas Neatkarīgās televīzijas (LNT) un TV5 pārdošanas direktors Guntars Traubergs sola

april2011

11


pr0jects //

MEKLĒJOT INFORMĀCIJU  NEPARASTI Pārfrāzējot visiem zināmo dzimšanas dienu gaudu dziesmiņu, jāsaka tā - digitālā vide skrien kā stirna un nenāk atpakaļ. Tā attīstās tik strauji, ka daudzi tai vienkārši nespēj izsekot līdzi. Kāds tikko ir atklājis iPhone fenomenu, bet citam jau tā ir sena pagātne. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, varam sniegt un saņemt informāciju kur, kad un cik vien ātri vēlamies.

Par jaunumiem e-pasaulē stāsta

GATIS ROZENFELDS Jautājumi un atbildes Vienlaikus ar jau plaši zināmiem un izmantotiem jautājumu/atbilžu pakalpojumiem, tādiem kā aardvark.com, answers.yahoo.com  un  wikipedia.org,  darbību plašumā vērš arī  quora. com. Tas ir lietotāju kopienas veidots resurss, kas atšķiras ar to, ka atbilžu sniedzēji uzkrāj reputāciju, pakāpeniski iegūstot arvien lielāku ietekmi. Pagaidām  quora.com  gan ieeja tikai ar ielūgumiem.

12

april2011


//pr0jects

Kas tas ir? Nezini, kas tas ir? Tā gadās, tāpēc ļoti ērta ir meklēšana pēc attēla. Jā, tas ir iespējams! Ar jauno Google Googles pakalpojumu, kad meklētājā teksta vietā ievada attēlu, bet Google sistēma sniedz par to visu internetā atrodamo informāciju. Izmēģiniet šo no sava viedtālruņa jau šodien – nofotografējiet pieminekli, grāmatu, vīna etiķeti, uzņēmuma logo, pat tekstu un pārliecinieties, ko par to spēj pastāstīt Google Googles! www.google.com/mobile/goggles/#text

Palīdz ietaupīt līdz pat 3,5 miljardiem sekunžu... Vēl viens Google sistēmas jaunums ir dinamiskā meklēšana. Tas nozīmē, ka rezultāti meklētājā uzrādās vēl pirms esat beidzis ierakstīt, ko tieši meklējiet. Google saka, ka šādi ik dienas ir iespējams ietaupīt 3,5 miljardus sekunžu!

Kur mēs esam? Kas lēni nāk, tas labi nāk, – to iespējams attiecināt uz ilgi gaidīto Facebook ģeolokācijas pakalpojumu. Tas, izmantojot viedtālruņa aplikāciju, ļauj uzzināt, kur pašreiz atrodas jūsu draugi un kur esat jūs pats. Iespējams uzzināt par interesantām vietām sev blakus un pievienot tās kartei, kā arī informēt citus, ar ko pašreiz jūs esat

kopā.

Varbūt jaunu rotaļlietu? Daudzi no jums jau būs dzirdējuši par iPad2, kas jau rotā ASV veikalu plauktus. Tāpat drīz gaidāms tā konkurents BlackBerry PlayBook, bet cits mobilo sakaru gigants Nokia savas problēmas un nespēju sekot līdzi laika garam cer atrisināt Microsoft apkam- pienos.

Spēlējam arheologus Un beigās pats svarīgākais. Pavisam nesen ikvienam ir pieejams jauns pakalpojums – memolane.com, kura galvenā funkcija ir padarīt viegli pārskatāmas un pieejamas jūsu aktivitātes sociālajos medijos. Tagad ir vienkāršāk un ērtāk uzzināt, kādus video skatījāties un ko rakstījāt feisbukā vai twiterī pirms mēneša vai gada. Turklāt jūs varat aplūkot arī savu memolane.com reģistrēto draugu sociālo mediju arhīvus. Aizraujoša lieta tā arheoloģija, jo īpaši, kad runa par senām fotogrāfijām. Tomēr nedēļas nogalē noteikti izmēģiniet ko nedigitālu. Atceraties, ka ārpus datora un interneta pasaules eksistē arī saule, vējš, mežs un jūra! Izbaudiet to.

april2011

13


pr0jects //

Preses relīzes ir Mirušas!

LAI DZĪVO PRESES RELĪZES!

TIJA EZERIŅA Rakstīts vārds ir spēcīgs kā espreso kafija. Tas pamodina visas maņas – dzirdi, redzi, jā, arī garšu. Viens no klasiskākajiem sabiedrisko attiecību instrumentiem, kas izdzīvojis cauri gadu desmitiem, ir preses relīzes. Neskatoties uz atsevišķu mārketinga un sociālo mediju speciālistu uzskatiem, arī šobaltdien labi uzrakstīta preses relīze nav zaudējusi savu vērtību. Atbilstoši darvinisma labākajām tradīcijām arī šī komunikācijas forma ir evolucionējusi līdz ar tehnoloģisko progresu.

14

april2011

Lasītāju loks paplašinās Līdz ar elektronisko mediju, tai skaitā arī sociālo mediju nozīmes palielināšanos, ir paplašinājies arī preses relīžu lasītāju loks. Tagad tie ir gan mediji, gan arī sabiedrībā kopumā – esošie un topošie klienti, uzņēmuma darbinie-


//pr0jects

ki, vienkārši gadījuma informācijas meklētāji. Tādēļ rakstiet tā, it kā jūs rakstītu teju ikvienam interneta lietotājam.

visticamāk neizmantotu meklētājprogrammu, ja zinātu, kas ir un ko dara jūsu uzņēmums. Tieši tāpēc efektīvāk būtu pievienot hipersaites tiem atslēgas vārdiem, kas raksturo jūsu uzņēmumu vai konkrētos produktus. Tādējādi jūs sniegsiet lasītājiem papildu informāciju.

Hipersaites un atslēgvārdi - ceļš uz jūsu Sociālo mediju relīzes uzņēmuma mājaslapu – kāpēc nē? Komunikācijā ar patērētājiem uzņēmumiem itin būtiski, lai potenciālais klients apmeklē arī to mājaslapu. Tādēļ preses relīzēs atceramies pievienot hipersaites uz mājaslapu, karstās saites (hotlink) uz saistītajiem materiāliem, tāpat īpašu uzmanību jāpievērš atslēgas vārdu izvēlē un iekļaušanai tekstā. Šeit jums noteikti arī palīdzēs Google atslēgvārdu rīks. Domājiet par atslēgas vārdiem kā par frāzi, ko cilvēki tik tiešām lieto ikdienas sarunās, piemēram, pavasara dārza darbi, lētāks auto remonts u.tml.

Latvijā jau krietnu laiku atpakaļ izveidota sociālo ziņu izplatīšanas vietne Buzzpodium.lv. Sociālo mediju relīzēm ir raksturīgs dinamisks saturs – pievienoti video, audio, foto un prezentācijas. Iepriekš minētā vietne salīdzinoši atvieglo informācijas izplatību arī sociālajos tīklos. Tas gan ir maksas prieks, taču iespējams arī bezmaksas izmēģināšanas periods.

Saturs ir svarīgāks par Pirmie 250 vārdi ir tie visu! svarīgākie Šis lielā mērā atbilst arī less is more filozofijai. Pirmie 250 vārdi ir svarīgi, lai pievērstu/noturētu lasītāju uzmanību, kā arī tas palīdz padarīt efektīvāku meklētājprogrammu darbu (šeit būtiski ir atcerēties par atslēgas vārdiem!). Kā pateikt būtiskāko iespējami īsāk? Sāciet ar uzrunājošu virsrakstu – vēlams ne garāku par 14 vārdiem un līdz vienai rindiņai, pirmā rindkopa jeb līds aptuveni 20-35 vārdi, bet vienā teikumā līdz 13-16 vārdiem (tas arī palīdz lasītājiem vieglāk uztvert). Tekstu saīsināt palīdz arī ciešamās kārtas izmantošana tikai tad, kad to patiesi vajag.

Neatkarīgi no tā, kādas dažādas gudrības būsim samācījušies par meklēšanas programmām, efektīvu rakstīšanu utt. preses relīzē svarīgākais jebkuros laikos paliks saturs – lai tas ir ziņas un lasīšanas vērts. Un tikai mūsu, to autoru, spēkos ir atrast to skatupunktu, kas būs interesants mūsu lasītājiem. Lai izdodas!

SEO? SEO [search engine optimization] jeb meklētājprogrammu optimizācija arī preses relīžu kontekstā ir nesenākais modes pīkstiens. Vienkāršiem vārdiem runājot, pareizi izmantotas SEO tehnikas, tai skaitā pareizi atslēgas vārdi, palīdzēs jūsu uzņēmumam, tā produktiem nokļūt meklētājprogrammu (piemēram, Google) piedāvāto rezultātu saraksta augšpusē. Tas, protams, ir ilgtermiņā. Teju ikviens var atrast sev piemērotāko tehniku. Situācija. Bieži vien preses relīzēs hipersaiti pievieno uzņēmuma nosaukumam. Piemēram, Mūsu [uzņēmums] ir vadošais ražotājs lieliskam produktam #1 un lieliskam produktam #2. Šajā gadījumā jāatceras, ka cilvēki

april2011

15


pr0jects //

Facebook helps You connect and share with the people in Your life. VAI TIEŠĀM?

OLGA MEŽALE 16

april2011


//pr0jects

Cik daudz mūsu e-pasaulē ļaujam ienākt uzņēmumiem? Skati tabulu – tā noteikti noderēs, lai nesanāktu kā tirgū, kad paejam garām nepagaršojuši sev tik tīkamos skābētos kāpostiņus tikai pārlieku uzbāzīgas pārdevējas dēļ!

visbiežāk piedalīties iespējams tikai konkrētā zīmola faniem. Noskaidrots, ka 26% Facebook lietotāju pievienojas uzņēmuma fanu pulkam tieši labuma dēļ, ko viņi var gūt piedaloties dažādās akcijās.

Cilvēku attiecības ar zīmoliem Facebook un kādēļ tās beidzas

Interesanti, ka 17% respondentu izjūt nepatiku, ja zīmola komunikācija Facebook kļūst pārāk pļāpīga un publicētās ziņas zaudē pievienoto vērtību! Tāpēc ieteikums vienmēr atcerēties, ka zelta ir tikai vidusceļš!

Nesen klajā nācis CoTweet un ExactTarget kopīgi veiktais pētījums, kurā analizētas cilvēku attiecības ar zīmoliem sociālajos medijos. Pētījuma svarīgākais jautājums – kādēļ cilvēki izvēlas pārtraukt saņemt ziņas no kāda zīmola. Kā izrādās, galvenais iemesls ir pārāk bieža ziņu ievietošana, lietotāja jaunumu sienas noslogošana ar mārketinga vēstījumiem. Tāpat pētījums apliecina, ka cilvēkiem nepatīk, ja uzņēmumi ziņas dublē vai atkārto, padarot saturu garlaicīgu un neinteresantu. Pēdējā laikā īpaši lielu popularitāti guvusi dažādu konkursu un izložu organizēšana Facebook faniem. Tajās

april2011

17


0ff the t0pic //

DAINA SALIŅA Kādā aukstā ziemas vakarā sēžot mājās un malkojot tēju, sapratu, cik ļoti man gribas baudīt saules siltumu un uzlādēt savas enerģijas baterijas. Tādēļ manā galvā dzima ideja par atvaļinājumu kādā no Eiropas dienvidu valstīm. Tā kā vēlējos paātrināt pavasara iestāšanos, tad brīvdienas ieplānoju marta beigās, kad Latvijā ziema tomēr nevēlas atkāpties. Izpētot visas iespējas, izvēle par labu krita Sicīlijai un Maltai. Tagad, rakstot šīs rindas, jāteic, ka ne mirkli to nenožēloju. Malta un Sicīlija ir divi pretstati. Sicīliju var raksturot kā nepieradinātu zemi, kuru nav sabojājuši tūristu pūļi, savukārt Maltā viss lielā mērā ir pakārtots ārzemju viesu ērtībai. Tagad par visu pēc kārtas. Sicīlijā visspilgtākie iespaidi man saistās ar mazo Favignana salu, kurā ir neaprakstāmi skaista daba, kuru cilvēka roka vēl nav spējusi sabojāt. Vietējie šo salu mēdz saukt arī par taureni, jo tās forma atgādina šo trauslo lidoni. Izīrēju riteni un devos salas apskatē. Laiks bija ideāli piemērots šādam pārbraucienam, jo saulīte sildīja tieši tik, lai nebūtu ne par karstu, ne par aukstu. Braucot pa salu, es ievēroju, ka ik pa laikam parādās interesantas klints formas. Apskatoties ceļvedī atklāju, ka tās ir vecās tufa akmeņlauztuves. Tufs ir kaļķakmeņa veids, kas ir ļoti izplatīts Itālijā. Tagad šīs akmeņlauztuves ir neaktīvas, bet agrāk tas bija viens no galvenajiem ienākumu avotiem salā. Šo iezi eksportēja gan uz Sicīliju, gan Ziemeļāfriku. Savukārt, nokļūstot salas daļā, ko sauc par Cala Rossa, man aizrāvās elpa. Šī vieta ir maģiska. Cala Rossa ir sa-

18

april2011


// 0ff the t0pic

APCEĻOJOT MAZĀS, ŠARMANTĀS SALAS Malta un Sicīlija


0ff the t0pic //

las klinšainā piekraste, kuru apskalo tirkīzzils ūdens. Šo vietu unikālu padara arī tas, ka piekrastes klintīs ir saglabājušies tufa ieguves tuneļi. Sicīlijā mani apbūra cilvēku vienkāršība. Trapani pilsētā, kur pavadīju diezgan ilgu laiku, ielās uzkrītoši varēja redzēt pavisam mazas mašīnas, kas nebija tās jaunākās. Kā man pastāstīja vietējais sicīlietis, kuram piederēja 20 gadus veca Fiat Cinquecento, tad šāda veida automašīnas uzskatīta par ekskluzīvām. Arī man šie dzelzs rumaki likās ļoti šarmanti. Sicīlieši ir ļoti izpalīdzīgi, neskatoties uz to, ka vienīgā valoda, ko viņi pārvalda, ir itāliešu. Šī valodas barjera viņiem netraucē kaut ko aizrautīgi tev stāstīt. Tā kā uz Sicīliju braucu ar domu, ka varēšu izdzīvot ar savām spāņu valodas zināšanām, tad jāsaka, ka tik viegli nebija. Lai arī valodas ir nedaudz līdzīgas, tās tomēr atšķiras. Savukārt Malta mani sagaidīja ar savu atvērtību tūristiem. Tā kā otra oficiālā valoda ir angļu, tad sazināties šajā valstī nebija problēmu. Tomēr šajā zemē mani pārsteidza viena lieta - autobusi. Braukt ar tiem bija īsts piedzīvojums. Autobusi vienmēr pārvietojās ar atvērtām durvīm, bet, lai izkāptu, bieži vien bija jārausta pie griestiem piestiprinātā aukla un jālec ārā vēl no braucoša autobusa, jo šoferi nepūlējās pilnībā apstāties.

20

april2011

Malta ir maza sala, kur viss ir sasniedzams rokas attālumā, tāpēc mazajā brītiņā, ko tur pavadīju, man izdevās apceļot tās dienvidu daļu. Kā viena no šarmantākajām vietām man likās mazā zvejnieku pilsēta Marsaxlokk. Dienā, kad biju šajā pilsētā, norisinājās svētdienas tirdziņš, kur vietējie iedzīvotāji tirgoja gan svaigas zivis, gan dažādus saldumus, gan arī rokdarbus, kā arī citas lietas. Cik jauki bija redzēt, ka tikko piebraukusī zvejnieku laiva izkrauj nupat nozvejotās zivis. Par savu ceļojumu varētu stāstīt vēl un vēl, tomēr šoreiz pielikšu punktu. Šķiet, vēl ilgi kavēšos brīvdienu atmiņās. Novēlu ikvienam uzlādēt savas enerģijas baterijas, dodoties tuvā vai tālā ceļojumā. Galvenais, lai pēc tam paliek pēcgarša par īstu atpūtu.


// 0ff the t0pic

O CAPO

SAN VI TO L

ARS TRAPANI C

TRAPANI LIZARD

VALETT

MALTA

B US

A

april2011

21


inspirati0n //

direktors

LAURIS ŠPILLERS Kapteinis, kurš drošu roku vada kuģa stūres ratu pat vislielākajā vētrā un ir savas komandas cienīts, – šis teikums pilnībā attiecināms uz Alpha Baltic vadītāju Lauri Špilleru.

Sets Godins. Violetā govs. Kļūsti IEVĒROJAMS, pārveidojot savu biznesu. «Viss, ko jūs darāt, ir mārketings — pat ja jūs nestrādājat mārketinga firmā» ir teicis Sets Godins. Un te man nav ko piebilst...

Filma Martina Skorsēzes Aviators (2004). Manuprāt, tā spilgti attēlo nebeidzamu tieksmi pēc izcilības, vēlmi sasniegt aizvien augstākas virsotnes par spīti visam.

Modern Talking Winning the race. Lielā mērā saistās ar vienu no tām lietām, kas man ir ļoti tuva, tas ir, ar riteņbraukšanu un sportu kopumā.

Taizeme. Pilnīgi atšķirīga vide. Iespēja distancēties no ikdienas darbiem un stresa.

22

april2011


RE:AD  
RE:AD  

Mums ir ko teikt. Pieredze. Domas. Idejas. Sajūtas. Prieks un nopietnība sastopas šī žurnāla lapās un stāsta jums par to kāda ir dzīve reklā...

Advertisement