Page 1

SÜRÜŞ İZLENİMİ

Mercedes-Benz Vito 115 CDI

Kokpitin tasarımı ticari bir araçtan çok büyük bir SUV’u hatırlatırken, malzeme ve işçilik kalitesi sınıfının en iyileri arasında. Eşya gözleri yeterli.

Arkadaki koltukları hareket ettirmek veya tamamen sökmek kullanışlılığı arttırsa da, bu işlemi bir kişinin tek başına yapması neredeyse imkansız.

3 koltuk sırasında da yeterli genişlik var ve 3 noktalı emniyet kemerleri standart. 75 lt’lik yakıt deposunun girişi sürücü kapısının ardında.

T

Tavana kadar uzanan stoplar Vito’yu sınıfında özgün hale getiriyor. Büyük bagaj kapağını açıp kapatmak için güçlü ve uzun kollar şart.

22

otohaber TMP 2009

ürkiye otomobil pazarında ticari modeller önemli bir yer tutarken, binek otomobillerde olduğu gibi bu sınıfta da bazı üreticiler ve modelleri, statü göstergesi ve prestij unsuru olarak ön plana çıkıyor. Tıpkı Mercedes-Benz Vito gibi. Alman üreticinin ilk nesli 1996 yılında satışa sunulan orta boy minibüsü, 2003 yılında tamamen yenilenerek ikinci nesliyle yollara çıktı. 2009 yılı içinde yeni donanım ve detay iyileştirmelerini içeren küçük çaplı bir makyaja uğrayan araç, Türkiye pazarında hepsi 2.2 lt hacminde ve 95 HP, 116 HP, 150 HP güçlerinde 3 motor ve 4 karoser

Arkadaki yolcular için sunulan bağımsız klima sisteminin kumanda elemanları Direksiyonun solundaki sinyal kolu aynı tavana yerleştirilmiş. zamanda silecekleri de barındırıyor.

Fotoğraf: Özgür Karakaya

Tİcarİ Prestİj

Izgarasında yıldız taşıyan araçların ayrıcalıklı görüldüğü Türkiye’de, Mercedes-Benz Vito da armasına uygun bir şekilde hafif ticari sınıfında prestijin adı.

Teknik veriler

Sürücü tarafındaki ışıklı makyaj aynası, aracın sınıfı için şaşırtıcı bir donanım.

tipiyle satılıyor Ticari yıldız, sayfalarımıza sürücü dahil 9 kişilik bir iç mekana sahip olan 150 HP’lik, 115 CDI Minibüs versiyonuyla konuk oluyor. Çamurluklara doğru kıvrılan badem formlu farları, Mercedes yıldızına ev sahipliği yapan ön ızgarası ve pek çok rakibinden daha eğimli tasarlanan burun yapısıyla sınıfının en çekici ve dinamik ön görünümlerinden birini sunan Vito, tavandan tampona kadar uzanan stoplarıyla da özgün ve göze hoş gelen bir arka tasarıma sahip. Mercedes-Benz’in binek otomobillerinden tanıdığımız detaylarla süslenen kokpit, gerek görünümü gerekse kalitesiyle bu

sınıfın en kalitelileri arasında yer alıyor. Makyajla birlikte değişen gösterge tablosunda artık daha modern bir tasarım göze çarparken, direksiyonun solundaki silecek kolu ve ayakla devreye sokulan park freni gibi MercedesBenz geleneklerinde herhangi bir değişiklik yapılmamış. Ön bölümde, rahat koltuklar, yüksek oturma pozisyonu ve başarılı kokpit bir araya gelince sürücü ve yolcunun kendilerini bir SUV’da hissetmeleri bile mümkünken, arka bölümdeki 7 kişilik 3 sıra koltuklar bir minibüste olduğumuzu hatırlatıyor. Her yolcu için 3 noktalı emniyet kemerleri sunmasıyla takdirimizi kazanan

Vito’da ayrıca yolcu bölümü için bağımsız bir klima sistemi de unutulmamış. Sistem en önemli; daha doğrusu tek dezavantajı, en arkadaki koltuk sırasında yolculuk edenler için hava kanallarına sahip olmaması. Bu olumsuzluğu gidermek için en arkada kelebek camı kullanılmış. Genel anlamda her koltuk sırasında başarılı bir genişlik sunan araçta, zemindeki raylar sayesinde, koltukları hareket ettirmek ve daha fazla diz mesafesi elde etmek mümkün. Ancak koltukların yüksek ağırlığı ve karmaşık kilit mekanizması ne yazık ki bu işlemi bir kişinin tek başına yapmasını neredeyse olanaksız kılıyor.

Kaputun altında görev yapan 150 HP gücündeki partikül filtreli dizel motor, boş ağırlığı 2 ton sınırında olan ve uzunluğu 5.200 mm’yi aşan ağır siklet Vito’ya, gerekenden fazla bile denebilecek bir performans kazandırıyor. Ön konsola entegre vites koluna ulaşmak problemsizken, 6 ileri manuel şanzımanın vites geçişleri için rakiplerinden daha kemikli ve daha fazla güç gerektiriyor demek mümkün. Standart donanımdaki ESP ve ASR sistemleri arkadan itişli aracın yeterince dengeli ve güvenli yol almasını sağlasalar da, özellikle virajlarda aracın uzun yapısını akıldan çıkartmamak gerekiyor.

Marka/Model Mercedes-Benz Vito 115 CDI Motor 2148 cc, sıralı 4 silindirli, 16V, turbo dizel Maksimum güç 150 HP 3800 d/d Maksimum tork 330 Nm 1800-2400 d/d Maksimum hız 174 km/s 0-100 km/s hızlanma 13.0 sn Yakıt tüketimi 8.2 lt/100 km Aktarma Arkadan itişli Şanzıman 6 ileri manuel Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk Boyutlar (u/g/y) 5223/1901/1872 mm Dingil mesafesi 3430 mm Boş ağırlık 2015 kg Yükleme kapasitesi 715 kg Depo kapasitesi 75 lt

izlenimi

Eray Özgür

Binek otomobiller söz konusu olduğunda Premium segmentinin yıldızları arasında yer alıp, konfor, performans ve kalite konularında her zaman zirvenin en büyük adaylarından olan Mercedes-Benz, hafif ticari sınıfında da Vito ile benzer bir pozisyonda olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Zengin donanımı karşılığında rakiplerinden çok da yüksek olmayan bir fiyat etiketi taşıyan araç, güçlü motoru ve kaliteli iç mekanıyla dikkat çekerken, turistik işletmeler ve şirketler kadar, çok çocuklu kalabalık Türk aileleri için de hem geniş hem de prestijli bir seçenek.

HHHHH otohaber TMP 2009

23

MERCEDES-BENZ VITO 115 CDI  

Mercedes-Benz Vito 115 CDI Teknik veriler otohaber TMP 2009 Direksiyonun solundaki sinyal kolu aynı zamanda silecekleri de barındırıyor. Sür...