Page 1

Audi Magazin

SĂźgis/Talv 2017


Ka meie usume, et raha pole mitte eesm채rk vaid vahend eesm채rkide ja unistuste elluviimiseks.

LHV privaatpangandus

Intress 1% aastas arvelduskontol olevalt summalt kuni 1 000 000 eurot. Finantsteenuse pakkuja on AS LHV Pank. Tutvu tingimustega lhv.ee/privaatpangandus ja k체si n천u meie asjatundjalt.


JUHTKIRI

Meie tänane staar on uus Audi A8 Hea meel on selle ajakirjanumbriga tähistada uue Audi A8 saabumist Eestisse. Audi lipulaeva neljas põlvkond koos oma täiesti uue disainikeele ja uuendusliku puutetundliku juhtimise kontseptsiooniga on järjekordne illustratsioon Vorsprung durch Technik põhimõtetele. Siinsetel lehekülgedel pakume põhjalikku ülevaadet uue Audi A8 ja A8L versiooni kõikidest tehnoloogilistest uuendustest ja eripäradest (lk 16-55). Alles äsja, septembris, Frankfurti Autonäitusel üles astunud tulevikuauto Audi Aicon jõudis juba kaks nädalat pärast maailma esmaesitlust Eestisse. Tallinnas Kultuurikatlas 29. septembril Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise digitaalvaldkonna tippkohtumise raames toimunud näitusel eksponeeriti Audi Aicon mudelit kui uut teetähist ainult elektri jõul isesõitvate autode vallas (lk 12-13).

Foto: Sergei Zjuganov

Sel sügisel avas Tartus uksed uus Audi Approved :plus müügisalong, mis avardab märkimisväärselt Lõuna-Eesti klientide võimalusi soetada endale soovitud Audi mudel. Esinduse tegevjuht ja juhatuse liige Andrias Tammistu valgustab ettevõtte sünnilugu ja tulevikuplaane (lk 92-97). Selle sügise persooniloo peategelane on samuti tartlane Tarmo Uffert, Aasta Auto ja mitmete teiste kohalike autoesinduste asutaja ja omanik. Teeme mehega juttu mitte ainult autoärist, vaid ka tema mitmekülgsetest hobidest, sealhulgas silmapaistvast vanade autode kollektsioonist (lk 76-83).

Möödunud suve lõpus ja sügise hakul oli meil Eestis auto24ringil suurepärane võimalus pakkuda huvilistele sõidukoolitust Audi Sportscar Experience. Kohal oli 25 kõige uuemat Audi Sporti mudelit ning professionaalsed AUDI AG instruktorid. Arvestades positiivset tagasisidet ja suurt huvi ürituse vastu, soovime kindlasti ka edaspidi legendaarset sõidukoolitust Eestis korraldada. Adrenaliinirohke koolituse emotsioonidest on mõned hetked jäädvustatud ka käesoleva ajakirja pildigaleriis (lk 56-59). Selle suve alguses alustas rallilegend Margus Murakas projekti “Audi S1 Proto 4WD” eesmärgiga osaleda Saaremaa juubeli-rallil. Projektist ja tulemustest leiate ajakirjast meeleoluka lugemise meie kaasautori Kaido Soorski sulest (lk 60-67).

Nauditavat lugemist ja mõnusat sõitu! Peeter Tiitson Audi Eesti

Audi Magazin

003


004

Audi Magazin


Audi Magazin

005


Sisukord

016 edasiviiv jõud

eesmärgi poole

0 0 8 Audi uudised Uued mudelid, uus tehnoloogia. AUDI AG ja Audi Eesti uudised.

0 5 6 Küllaga adrenaliini, kiirust ja hobujõude Audi Sportscar Experience.

AUDI A8 ERI

0 6 0 Tahumatu Martha Legendaarse rallisõitja Margus Muraka põnev hobi.

0 2 4 Midagi enamat kui lihtsalt auto Kütkestavalt kerge ja dünaamiline uus Audi A8. 0 3 2 Rohkem nutikat tehnoloogiat Audi A8 uued juhiabisüsteemid näitavad teed tulevikku. 0 3 8 Rohkem isiklikku vabadust Audi A8 sisekujundus kui kõrgtehnoloogiline meistriteos. 0 4 4 Rohkem isiklikku mugavust Uue Audi A8 aktiivvedrustuse eelistest. 0 4 8 Rohkem intelligentset heli Uued mõõtmed Audi helikujunduses. 0 5 2 Rohkem supervõimeid Audi A8 seiklused kinoekraanil.

006

Audi Magazin

0 6 8 Audi pood Valik Audi aksessuaare.

inspiratsioon

056

0 7 2 Kuldsponsor Audi ERSO uue hooaja säravamad pärlid. 0 7 6 Mees nagu orkester Tartu “autokuningas” Tarmo Uffert. 0 8 4 Hea Eesti asi Uncle Paul ja tema vinged jalavarjud. 0 9 2 Meie oleme Audi Külas uuel Audi müügisalongil Tartus.

Fotod: Sergei Zjuganov, Audi, Uncle Paul

0 1 6 Rohkem intelligentset disaini Marc Lichte disainifilosoofia tagamaadest.

084

060


UU DISE D

Legendaarse RS-i tagasitulek: uus Audi RS 4 Avant

Audi Sport GmbH tõi rahvusvahelisel autonäitusel IAA 2017 publiku ette uue Audi RS 4 Avanti.

008

Audi Magazin


“Audi RS 4 Avant on meie legendaarne RS, millel on võrratu ajalugu,” kommenteerib Audi Sport GmbH tegevjuht Stephan Winkelmann. “Sarnaselt kõikide RS-mudelitega pakub ka Avant tohutut võimsust ja samas erakordset igapäevast praktilisust.” Uue Audi RS 4 Avanti V6 topeltturbomootori võimsuseks on 331 kW (450 hj). Maksimaalne pöördemoment 600 Nm – see on eelmisest mudelist 170 Nm rohkem – on saadaval laias pöörete vahemikus 1900 kuni 5000 p/min. Just seetõttu suudab Audi RS 4 saavutada paigalt kiiruse 100 km/h vaid 4,1 sekundiga. Tippkiiruseks on 250 km/h. Lisavarustusse kuuluva RS-i dünaamikapaketiga tõuseb tippkiirus 280 km/h-ni. Standardvarustusse kuuluv quattro nelikvedu jaotab V6 topeltturbomootori jõudu kõigi nelja ratta vahel. Neljanda põlve Audi RS 4 Avanti luues said disainerid inspiratsiooni paljudest Audi 90 quattro IMSA GTO mootorispordi detailidest. Esiosa defineerivad RS-ile tüüpilise kärjemustriga massiivsed õhu sissevõtuavad ning lai ja lame Singleframeesivõre. Tagaosale annavad iseloomuliku ilme RS-spetsiifilised difuuseri detailid, RS-väljalaskesüsteemi ovaalsed summutiotsad ja spoileriserv. Audi exclusive’i värvivalikusse kuuluv Nogaro sinine pärlmuttervärv meenutab esimese põlvkonna Avanti aastast 1999. Uue Audi RS 4 Avanti standardvarustusse kuuluvad 19-tollised alumiiniumveljed ja lisavarustusse 20-tollised veljed. Must sisemus rõhutab veelgi Audi RS 4 Avanti sportlikku karakterit. Kärjemustriga RS-i sportistmed, “lõigatud” alaosaga multifunktsionaalne sportlik RS-nahkrool, käiguvahetuspaneel ja valgustatud läveliistud on kaunistatud RS-logodega. Audi virtuaalsel näidikutepaneelil ja esiklaasinäidikul asuvad spetsiaalsed RS-ekraanid edastavad infot rehvirõhu, pöördemomendi ja raskusjõu kohta. Isikupära aitavad rõhutada läikivmustad, alumiiniumi/süsiniku või musta/süsiniku kombinatsiooniga sisupaketid. Programm “Audi exclusive” täidab peaaegu kõik erisoovid. Audi RS 4 Avanti saab tellida alates sügisest ning Saksamaa ja teiste Euroopa riikide müügiesindustesse jõuab see mudel 2018. aasta alguses. Hinnad algavad 79 800 eurost. //

Audi RS 4 Avant: Kombineeritud kütusekulu 8,8 l/100 km Kombineeritud CO2-heide g/km: 200-199 g/km* * Näitajad olenevad kasutatud rehvi/velje kombinatsioonist.

Audi Magazin

009


UU DISE D

Poiste U16 teivashĂźpe, 2017. aasta Eesti MV: 1. Mikk Saarse, 2. Margus Soosaar, 3. Andrei Bekker

Fotod: Marko Mumm, EKJL

Tulevik kuulub noortele 010

Audi Magazin


Tüdrukute U16 kuulitõuge, 2017. aasta Eesti MV: 1. Kelly Heinpõld (treener Tiit Aru), 2. Mariliis Lääniste, Eleriin Hirv

Alates 2014. aastast Audi Eesti poolt toetatud U16 koondislastest on mitmed tänaseks sirgunud U20 vanuseklassi sportlasteks, kes teevad kaasa ka täiskasvanute seas ja kuuluvad omaealiste Euroopa paremikku. Vahepealsete aastatega on tublisti kosunud ka noorte kergejõustiklaste isiklikud rekordid ning toimunud silmnähtav ja mõõdetav areng. Lisaks numbritele on noortel ette näidata mitmeid tiitleid nii kodustelt võistlustelt kui ka omavanuste rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt.

Mitmevõistleja Margit Kalk viis sel aastal oma rekordi seitsmevõistluses 5442 punktini. U20 Balti meistrivõistlustel tuli ta selle punktisummaga võitjaks. Sel suvel esindas Margit Tallinnas juba ka Eesti täiskasvanute koondist. Lisaks on sellest vanuseklassist jätkuvalt säravalt tegutsemas kaksikvennad Sander ja Martin Moldaud, õed Johanna ja Lishanna Ilves, Katre Sofia Palm ja mitmed teised noored ja lootustandvad ning andekad sportlased. Loodetavasti jätkub noortel entusiasmi ka edaspidi spordiga tegeleda ja püüelda kõrgete eesmärkide poole. //

Nii näiteks oli Robin Noole teivashüppe tippmark 2014. aastal 4.02. Sel aastal viis Nool selle 5.31-ni. Kõrgushüppes ületas Nool toona 1.59, tänavu juba 2.02. Või siis mitmevõistleja Hans-Christian Hausenbergi areng kõrgushüppes (1.86-st 1.96-ni) ja 400 meetri jooksus (51,13st on saanud 50,80). 2015. aastal tuli Hans-Christian U18 MM-il kümnevõistluses pronksile, lisaks on ta mitmetel teistel noorteklasside tiitlivõistlustel saavutanud kõrgeid kohti. Audi Magazin

011


UU DISE D

Eestis näidati isejuhitavat tulevikuautot Audi Aicon

012

Audi Magazin


Futuristlik disain, tulevikutehnoloogia ja mobiilsuskontseptsioon – Audi Aicon kasutab ära kõik võimalused, mida on pakkuda luksuslikul isejuhtival sedaanil. See neljaukseline 2+2 istmetega mudel näitab, milline saab olema järgmiste kümnendite auto nii väljast kui ka seest. Uudset tehnoloogiat demonstreeriv Aicon kombineerib jõuallika, vedrustuse, digitaliseerumise ja jätkusuutlikkusega seotud uuendusi äärmiselt visionäärlikul moel. Juba välimus on Audi Aiconil täiesti erakordne. Mudeli mõõdud (pikkus 5444 mm, laius 2100 mm ja kõrgus 1506 mm) asetavad ta tippu ehk D-segmenti. Disainerid vähendasid esi- ja tagaosa jooni miinimumini ja keskendusid suurtele ühtlastele pindadele. Sarnaselt ideeautole Audi e-tron Sportback on ka Aiconi esiosas tagurpidi kuusnurkne Singleframe esivõre, mis on Audi järgmiste põlvkondade elektriautode tüüpiliseks jooneks. Tugevalt kaldus esiosa siluett loob mulje ettepoole sööstvast autost – ka see on tüüpiline sportauto omadus. Esi- ja tagaosas ei ole traditsioonilisi valgusteid. Neid asendavad täisdigitaalsed pinnad, mis sisaldavad sadu kolmnurkseid pikslisegmente, mis on tegelikult Audi AI sümboli kolmemõõtmelised kujutised. Audi Aiconi uksed avanevad keskelt ette- ja tahapoole. B-piilar puudub sootuks. Seega avaneb autosse sisenedes sõitja ees terve sisemus. Salongi iseloomustavad dekoratiivpindade ja funktsionaalsete elementide rõhutatult horisontaalsed jooned. Üksainus pilk Audi Aiconi sisemusse räägib suurtest muutustest kasutuse ja kommunikatsiooni vallas. Rooli, pedaalide, nuppude ja näidikute asemel on suured katkematud pinnad. Kui reisija istub autosse, ärkab kõik kiiresti ellu.Lisaks haptilis-manuaalsetele vahenditele on autoga suhtlemiseks olemas ka hääljuhtimine ja silmajälgimine – esiosas asuvad sensorid jälgivad, kuhu reisija vaatab. Töötamine, suhtlemine, lihtsalt lõõgastumine või lausa uinaku tegemine: kõik on võimalik ning auto leiab samal ajal iseseisvalt ja turvaliselt õige tee. Ülitõhus elektriline jõuallikas tagab Audi Aiconi dünaamilisuse. Esi- ja tagasilla juurde on paigaldatud tervelt neli elektrimootorit. Energiasalvestid on integreeritud põranda alla. Neli elektrimootorit annavad kokku 260 kW võimsust ja 550 Nm pöördemomenti. Iga ratta juures on oma elektrimootor, võimaldades elektrooniliselt juhitavat quattro nelikvedu. Mitmest materjalist valmistatud kere kerge konstruktsioon ja optimeeritud aerodünaamika aitavad Audi Aiconil saavutada 700 – 800 kilomeetrist sõiduulatust ühe laadimisega. Ning isegi laadimisaega on vähendatud miinimumini. Tänu 800-voldisele kõrgepingesüsteemile laadib Aiconi aku end vähem kui 30 minutiga 80% ulatuses täis. Varustusse kuulub ka induktsioonlaadimise võimalus. Audi Aicon on mitmekülgne auto, millel on suurepärane ettevalmistus oma põhiülesandeks – pakkuda oma sõitjatele pika teekonna vältel maksimaalset mugavust, tipptasemel sidetehnoloogiat ja erilist vabadusetunnet. Audi Aicon jõudis Eestisse juba kaks nädalat pärast esmaesitlust Frankfurti Autonäitusel. Nimelt Tallinnas Kultuurikatlas 29. septembril Euroopa Liidu nõukogu eesistumise digitaalvaldkonna tippkohtumise raames toimunud näitusel eksponeeriti ka Audi Aicon mudelit. //

Audi Magazin

013


UU DISE D

Uus Audi A7 Sportback

014

Audi Magazin


Uus Audi A7 Sportback – Audi sportlik nägu luksusklassis. Kaunilt atleetlik ja emotsioone esile kutsuv disain, sportlik karakter ning uuenduslik tehnoloogia: Audi A7 Sportbackis saavad kokku kupee, sedaani ja Avanti tugevad küljed. • • •

Neljaukseline kupeemudel on progressiivse disaini ja tehnoloogia kehastus. Täisdigitaalne juhtimissüsteem, ülihea ühenduvus ja pehme hübriidtehnoloogia. Täiustatud sõiduomadustega Gran Turismo pakub suuremat mugavust ka pikematel sõitudel.

A7 Sportback, mille juures on kasutatud rohkelt Audi uut disainikeelt, täidab prologueideeauto poolt antud disainilubadused. See neljaukseline kupee paneb paika luksusklassi uued standardid progressiivsuse vallas. Uus mudel esindab oma dünaamilise kerekuju, süstemaatilise digitaliseerimise, sportlike sõiduomaduste ja funktsionaalse ruumikasutusega Gran Turismo uut stiili. Uut Audi A7 Sportbacki toodetakse Neckarsulmi tehases ja see saabub müügile 2018. aasta veebruari lõpul. 55 TFSI quattro S tronic versiooni hinnad algavad 67 800 eurost. //

Audi A7 Sportback 55 TFSI quattro S tronic versiooni kütusekulu on kombineeritud tsüklis 7,2 – 6,8 l/100 km ja CO2-heide 163 – 154 g/km.

Audi Magazin

015


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

ROHKEM INTELLIGENTSET DISAINI AUDI A8 — MARC LICHTE

PROGRESSIIVNE JA AJATU Audi disainijuhi Marc Lichte disainifilosoofia leiab esmakordselt väljundi seeriamudelis — uues Audi A8-s. Me külastame kirglikku meremeest tema peidupaigas, et rääkida proportsioonide jõust ja uuenduspüüdlustest. Bernd Zerelles (tekst) ja Andreas Lindlahr (fotod)

MIS KASU ON SELLEST MINULE :

AEG

016

MUGAVUS

ARENG

PÕNEVUS

OHUTUS

Tuul rebib laiali rünkpilvi ja saadab need tantsides üle taevasina. Kakskümmend sõlme. Läänemerel on seilamiseks täiuslik ilm. Me oleme väikeses sadamas Kieli lahe ääres. Just siin hoiab Audi disainijuht Marc Lichte oma jahti. Purjetamine on tema kirg. Ta alustas kuueaastaselt väikese Optimistiga, sellele järgnesid Laser, julla, veerandtonnine jaht, one-design-jaht – põhimõtteliselt on see terve regatikarjäär. Kieler Woche’l sai Lichte oma klassis kolm võitu ja kaks teist kohta Saksamaa meistrivõistlustel. Võib öelda, et purjetamine on talle jõuallikaks: “Ma olen seda tüüpi inimene, kellel on pidevalt antenn püsti. Mind inspireerib kõik – see, mida ma näen või söön, kellega ma räägin, kuhu ma reisin… Minu loovuse seisukohalt on kõige olulisem vabastada oma meel. Ja seda saan ma teha nimelt siin, oma purjekal. Kõik on vaikne, ainult tuult on kuulda. Täpselt vastupidiselt sellele elule, mida igapäevaselt elan.” Tema purjeka ahtrile on kirjutatud “Heima,” mis tähendab islandi keeles kodu. X-Yacht on voolujooneline, kiire ja sportlik ning sisaldab rohkelt süsinikku (“See muundab iga tuulehoo kiiruseks”). Mida Lichte oma jahilt ootab? “Selle sooritus peab olema täiuslik – just nagu ka välimus. Minu arvates on Xp 38 täiuslik jaht. Ta sõidab nagu unelm ja tema kuju on peaaegu ajatu. Jahi puhul on kõige olulisem selle kuju, pikkus ja proportsioonid – täpselt nagu ka Audi A8 puhul.” Ja siis, enne kui Marc Lichte jälle kord Kieli lahele seilab, suundubki vestlus uue Audi A8 disainile. >>


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

“Uue Audi A8 esiosa o n ä ä r m i s e l t u u e n d u s l i k .”

Lai, püstine ja uhke: Uue Audi A8 Singleframe-esivõre annab sellele mudelile väärika ilme.


MA RC LICHT E Hr. Lichte, uus Audi A8 on esimene seeriamudel, millel on teie kui Audi disainijuhi allkiri. Marc Lichte: Jah. Ja see tähendab, et A8-ga algab Audi jaoks uus disainiajastu, mis põhineb täiesti uuel disainifilosoofial.

Soorituseks loodud – Lichte jahi mast on valmistatud süsinikust.

Milline see disainifilosoofia on? Sellel on kaks peamist tugisammast. Esiteks Audi põhimõte Vorsprung durch Technik. Teine koosneb kolmest põhiväärtusest — progressiivsus, sportlikkus ja kõrgväärtuslikkus. Loomulikult peab Audi olema sportlik ja kõrgväärtuslik. Aga kõige olulisemaks aspektiks on siiski progressiivsus, kuna just see eristab meid konkurentidest. Kuidas nii? Mitte ühegi teise tootja premium-klassis ei ole toimunud arengut, mis oleks võrreldav sellega, mille on viimase 25 aasta jooksul läbinud Audi. Audit on alati iseloomustanud oma isiklik vaade tulevikku. Võtme näiteks quattro nelikveo. Konkurentide autod olid peamiselt tagaveolised. Aga Audi võttis quattro näol kasutusele intelligentsema kontseptsiooni. Või siis materjalide valik — meie konkurendid valmistasid oma autod enamasti terasest. Ent alumiinium on palju kergem ja tundub seega palju loogilisema valikuna. Nii ongi Audi autode kered alumiiniumist.

PÕNEVUS

Minult küsitakse sageli, millisel ajastul ma oleksin kõige rohkem tahtnud disainer olla. Vastan siis, et just praegu. Sest just praegu on kõige põnevam aeg. Järgmise 15 aasta jooksul muutuvad autod rohkem kui viimase 50 aastaga. Elektrimootorid, isejuhtivad autod ja digitaliseerumine toovad Audis endaga kaasa ennekuulmatuid kontseptsioone ja disainilahendusi.

AEG

Audi A8 on Audi uue disainiajastu esimene mudel. Kõikehõlmav disainipoliitika tagab selle, et iga mudel on eksimatult osa brändist. Ent tulevikus saab ka igal mudelil olema oma unikaalne tooteidentiteet ja selgelt eristuv isikupära.

Kuidas väljendub progressiivsus disainis? Proportsioonid on hea disaini lähtepunktiks. Ja Audi puhul on need tõeliselt progressiivsed. Me oleme quattro. Minu jaoks on quattro midagi palju enamat kui ajamikontseptsioon – quattro on proportsioon, mis meid konkurentidest eristab. Teistes autodes paikneb salong tagaveo tõttu enamvähem tagarataste kohal, aga Audil on see sildade vahel. Tulemuseks on meie mudelite väga muskliline välimus. Õlajoon asub madalal ja ühendab rattaid. Me kasutame seda joont, et kõiki nelja ratast esile tõsta. Samal ajal paistab esiosa saledam ja oluliselt ilusam.

Proportsioonid tähendavad kõike: Audi salong on pugenud kahe silla vahele.

Kuidas see kõik Audi A8 kerekuju mõjutab? Kere kõik jooned on tugevalt väljavenitatud ja horisontaalsed – natuke nagu see purjekaski. Sellistena rõhutavad nad sõiduki pikkust. Enamikul premium-klassi autodel tundub salong olevat tohutu suur. See tähendabki eelkõige just ruumikat tagaosa. Uue Audi A8 30 millimeetrit kõrgem tagaosa ei ole proportsioonide seisukohalt just kõige parem, aga meil õnnestus seda varjata. Aknad on väga lameda kujuga. Eemalt vaadates paistab Audi A8 nagu kupee. Siis istute autosse ja saate aru, et see on tegelikult palju suurem kui eelkäijad. Te tunnete end tõesti oluliselt mugavamalt. Ja minu jaoks on see järjekordne märk arengust. >> 019


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

Marc Lichte oma jahi kajutis: ideeauto Audi prologue näitel selgitab ta selle disaini taga olevat ideed.

“quattro on midagi palju enamat kui veokontseptsioon— quattro on Audi p r o p o r t s i o o n .”

020


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

“Jahi puhul on kõige olulisem selle pikkus ja proportsioonid ning sama

Kupeelik kerekuju on Audi pikaaegne traditsioon. Jah, esimese põlvkonna Audi TT on minu jaoks tohutu inspiratsiooniallikas. Selle mudeli ülipeened A- ja C-piilarid ning lame katus on äärmiselt radikaalsed. Ükski auto ei ole varem selline olnud. Võib öelda, et kogu disain on siin võimas austusavaldus Bauhausi filosoofiale. See auto on mulle igatahes tohutult oluline. Audi esiosa ilme loob endiselt Singleframe esivõre. Ja ka see on üheks Audi A8 äärmiselt progressiivseks jooneks. Oleme teinud Singleframe-esivõre oluliselt laiemaks, nii et otsevaates tundub auto palju madalam ja seega ka sportlikum. Sellest hoolimata seisab see mudel uhkelt ja sirgelt, kaunistatuna teistest autodest palju suurema hulga kroomdetailidega. Ma kasutasime kroomi, et luua ebatavalised ribid, mis on otstest kahekordsed. See on fantastiline detail. Esivõre viimistlemiseks kulus palju aega ja hoolt. Seda tüüpi auto juures on esiosa tegelikult kõige olulisem. See peab auto staatust väljendama otsekohe.

iseloomustab ka ARENG

A u d i A 8 .”

Kuju määrab tee ilu juurde — seda ka auto puhul.

Tugevalt väljavenitatud katkematu horisontaalne õlajoon rõhutab kupeeliku kere peent musklilisust. Uues Audi A8-s saavad kokku külluslik luksus ja progressiivne sportlikkus.

Kas progressiivne disain peaks vaatajale väljakutse esitama? On see uuenduslik? Ajatu? Hea disain on enamasti ajatu. Ma tahan, et uue Audi A8 kohta saaks ka kahekümne aasta pärast öelda, et see on ilus auto. Harmoonilised proportsioonid ja vormid, millest puudub igasugune kergemeelsus ja trendikad elemendid, kogu see viimse detailini täiustatud disain – jah, minu jaoks on see ajatult progressiivne. Ja kuidas on välja toodud Vorsprung durch Technik? Loomulikult soovime, et meie progressiivne tehnoloogia oleks näha ka väljastpoolt. Üheks väikeseks näiteks on siin Audi A8 tagaosas olev tulederiba. See on vaid seitsme millimeetri laiune, kuid valgustab täiesti ühtlaselt. Ma ei tea ühtegi teist tootjat, kes midagi samasugust suudaks luua. Audi A8 lukustamisel või avamisel levib valgus keskpunktist väljapoole kogu laiuse ulatuses. See ei ole mitte ainult progressiivne tehnoloogia, vaid näeb ka lihtsalt hämmastav välja. //

Jaht Xp 38 — voolujooneline, kiire ja sportlik.

022


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

AUDI ON M I D A G I E N A M AT, K U I L I H T S A LT AUTO UUS AUDI A8

SPORTLIK PRESTIIŽ Uus Audi A8 kehastab motot “Vorsprung durch Technik”. Tippklassi sedaan kütkestab kerguse ja dünaamikaga nii disainis kui ka sõiduomadustes. See on hiilgav sümbioos sportlikkusest ja mugavusest. Bernd Zerelles (tekst) ja Holger Wild (fotod)

MIS KASU ON SELLEST MINULE:

AEG

024

MUGAVUS

ARENG

PÕNEVUS

OHUTUS


2 , 5  mm Audi täpsus: uue Audi A8 kerepaneelide vormimisel kasutati vaid 2,5 mm suurust nurgaraadiust. Autotööstuse keskmine standard on 8 mm.


1,581 mm

Massaažifunktsioon hõlmab juhi- ja kõrvalistmel (lisavarustusena) 16 ja tagaistmetel tervelt 18 pneumaatilist kolmikpatja, millel on kolm intensiivsusastet. Valida saab mitme erineva massaažiprogrammi vahel.

MUGAVUS

026

16

Mõnus ruumikuse- ja avarusetunne koos äärmiselt dünaamilise quattro juhtimisega tagavad silmapaistva premium-klassi mugavuse.


FA KT ID JA A RVUD

Tä n u e e l k ä i j a o m a s t s u u r e m a l e küünarnukiruumile (1581 mm) pakub uus Audi A8 tippklassi sõidukite hulgas üht suuremat salongi.

Audi uue, täiustatud nahkpaketi tellimiskood 7HD sisaldab nahkkatet mitte ainult näidikuploki ülemisel osal, keskkonsoolil ja turvapadjakattel, vaid ka uksekäepidemetel.

7HD

027


10x

Lisavarustusse kuuluvate HD-maatriks-LED-esitulede laserpunkti valgusintensiivsus on kümme korda suurem kui tavalistel esituledel. See tähendab, et laserpunkt ühendab maksimaalse valgusvõimsuse ja suurepärase energiatõhususe.


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

quattro

ARENG

PÕNEVUST

030

Uus Audi A8 näitab tulevikku. See mudel mitte ainult ei kuuluta uut ajastut väliskujunduses, vaid pakub ka intuitiivseid juhtelemente koos sisemise puutetagasisidega.

Dünaamika, prestiiž, kvaliteet – lipulaev Audi A8 paistab tippklassi sedaanide hulgas silma tugeva isikupäraga. Kõrgetasemeline kohandatavus loob ruumi ainulaadsele sõidukogemusele. Tehnoloogilisest vaatepunktist ühendub Audi A8 sujuvalt ümbritsevaga.


Registreeru konsultatsioonile: 77 00 000 info@citadele.ee www.citadele.ee Teenuse osutaja on AS Citadele banka Eesti filiaal, filiaali loa andmise otsuse number: 4.1-1/43, Narva mnt. 63/1, Tallinn 10152, Eesti. Telefon: +372 77 00 000, info@citadele.ee. Krediidi kulukuse määr on 3,71% järgmistel näidistingimustel: laenusumma 70 000 eurot, laenulepingu kestus 30 a, fikseerimata intressimäär 3,5% (marginaal +6 kuu Euribor), lepingutasu 840 eurot, tagasimaksete arv 360 makset, tagasimaksete summa 113 158,8 eurot, kogusumma 113 998,8 eurot. Eluasemelaen tagatakse hüpoteegiga. Kohustuslik on eluaseme kindlustuslepingu sõlmimine, kindlustusmakse suurus sõltub valitud eluasemest ning kindlustusandjast. Tutvuge finantsteenuse tingimustega www.citadele.ee ja pidage nõu spetsialistiga. Iga finantsotsusega kaasnevad riskid ja kohustused, mistõttu palume laenutoote tarbimise vajadus hoolikalt läbi mõelda.

Konstantin Vassiljev jalgpallur, Citadele eluasemelaenu klient

Eluasemelaen


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

ROHKEM NUTIKAT TEHNOLOOGIAT AUDI A8 — JUHIABISÜSTEEMID

8 NAGU A8 Rohkem mugavust, rohkem ohutust: uue Audi A8 juhiabisüsteemid* on progressiivsemad kui kunagi varem. Need süsteemid lihtsustavad juhi igapäevaseid tegevusi ja aitavad ära hoida õnnetusi. Hermann J. Müller (tekst)

Assistentsüsteemide juhtplokk Juhiabisüsteemid põhinevad sõiduki ümbruse pideval ja kõige olulisemates valdkondades lausa mitmekordsel kontrollimisel. Kõigeks selleks on vaja tohutul hulgal sensoreid, radareid, ultraheliandureid, kaameraid ja uue Audi A8 puhul esmakordselt ka laserskännerit. Andurite poolt kogutavad andmed kohtuvad assistentsüsteemide juhtplokis (zFAS) ja loovad auto ümbrusest põhjaliku mudeli. Andurite kogutud info tehakse kättesaadavaks arvukatele juhiabisüsteemidele. A8-s debüteeriv umbes tahvelarvuti mõõtu zFAS on kõrgtehnoloogiline andmekoguja. Süsteemi on integreeritud ülitõhusad arvutid, sealhulgas Nvidia Tegra K1 ja EyeQ3, mille on valmistanud Mobileye, üks maailma juhtivatest autodes kasutatava pilditöötluse algoritmide pakkujatest.

AEG

032

MUGAVUS

ARENG

PÕNEVUS

OHUTUS

* Abisüsteemid saavad juhti toetada ainult süsteemi seadistuste piirides. Juhi kohustuseks on jääda alati piisavalt tähelepanelikuks ja tegeleda juhtimisega.

Foto: Robert Grischek

KUIDAS SEE MULLE KASULIK ON :


1 Adaptiivne juhiabisüsteem Adaptiivne juhiabisüsteem on uue Audi A8 lisavarustusse kuuluva Tour Assist-paketi keskne komponent. Uue põlvkonna adaptiivne püsikiirusehoidja (ACC) on juhile abiks sõidukiirusel kuni 250 km/h, hoides sõidukit sõidurajal ja tegeldes samas ka pidurdamise ja kiirendamisega. Lisaks eessõitvate autode jälgimisele võtab süsteem arvesse reaalaja liiklusinfot, kiirusepiiranguid, pöördeid, ristmikke ja ringteid. Seda infot kasutades kiirendab või aeglustab auto automaatselt ning kohandab vajadusel sõidukiirust tee ja kehtivate kiirusepiirangutega. Lisaks suudab süsteem koguda tohutul hulgal andmeid, et võimaldada ennetavat ja kütusesäästlikku

sõidustiili. Kuidas täpselt? Näiteks koordineerides arukalt vabakäiku, mootori veojõudu ja kiirendust, kui on vaja planeerida kurvi sisenemise kiirust ja samas piirkiirusest kinni pidada. Kütusekulu väheneb eriti siis, kui sõidudünaamikat reguleeriv süsteem drive select on tõhususrežiimil. Kitsaskohaassistent on veel üks süsteem, mis korrigeerib kindlalt ja pidevalt rooli, et autot lubatud kiirusel vaistlikult läbi kitsaste kohtade ja teetööde juhtida. Pikisuunalist juhtimist mõjutades suudab süsteem ennetada katseid sõita liiga kitsastele sõiduradadele ja aitab juhil autot kõrvalrajal kahe auto vahele jäävale tühjale kohale vastavalt positsioneerida.


2 Ennetav efektiivsuse assistent Väike sõbralik meeldetuletus: kui Audi A8 näidikuteplokki ja esiklaasinäidikule ilmub roheline jala kujutis, tähendab see, et võiksite jala gaasipedaalilt tõsta. See vihje ennetavalt efektiivsuse assistendilt aitab sõita ettenägelikumalt ja seega ka kütusesäästlikumalt. Lisainfot annab gaasipedaal kerge vibratsiooniga. Auto arvutab välja vabakäigu parameetrid kasutades navigatsiooniseadme infot, sõiduki massi ja antud hetke veeretakistust. Vabajooksu, mootori veojõu ja rekupe-ratsiooni reguleerimine on pidevalt aktiveeritud ja vabakäiguga sõites äärmiselt tõhus.

Efektiivsuse assistent: vabajooksu, mootori veojõudu ja rekuperatsiooni reguleeritakse arukalt.


JUHIA BISÜST EEMID

OHUTUS

Õnnetuste vältimine on uue Audi A8 turvasüsteemide peamiseks eesmärgiks. Selleks jälgivad sensorid auto ümbrust ja juhtplokk hindab saadud infot ning asjaomast teega seotud infot. Auto suhtleb ka teiste sõidukitega.

ARENG

Homsed autod suhtlevad oma nutika ümbruskonnaga ja reageerivad juhi isiklikele soovidele. Audi A8 juhiabisüsteemid kasutavad tulevikutehnoloogiat juba praegu.

MUGAVUS

Masin soovitab, inimene otsustab: tippklassi juhiabisüsteemid toovad juhtimisse järjest kaalukamaid uuendusi. Eesmärgiks on autosistuja suurem mugavus. See ei tähenda mitte ainult turvalisemat ja stressivabamat juhtimist, vaid ka vähema saastega ja vähemate ummikutega sõite.

4 TopView 3D Aga kus siis droon on? See on esimene mõte, mis pähe kargab, kui näete MMI ekraanil TopView 3D funktsiooni (lisavarustus). Aga kuigi teie auto ja selle lähiümbruse kujutis on nii tõetruu nagu linnulennult tehtud foto, on tegemist siiski hoopis virtuaalse pildiga. Neljast kaamerast pärit andmed muundatakse ülinutikate protsessorite ja algoritmide poolt suurepärase kvaliteediga kahemõõtmeliseks ja lausa hämmastavaks kolmemõõtmeliseks vaateks. Parkimise ja kiirusel kuni 30 km/h sooritatavate manöövrite ajal kuvatakse auto lähiümbrust, et saaksite manöövreid vaevata ja täpselt läbi viia. Lisavarustusena pakutav uus manööverdamisassistent kasutab samuti selle tehnoloogia eeliseid. Kokkupõrkeohu korral liikumatu objektiga soovitab süsteem juhil sõidutrajektoori korrigeerida saates talle läbi rooliratta kerge tõuke. Kui juht seda hoiatust ignoreerib või kui süsteem tuvastab liikuva objekti, pidurdab Audi A8 auto vigastuste vältimiseks automaatselt enne võimalikku kokkupõrget.

Foto: Robert Grischek

3 Sõidurajalt kõrvalekaldumise hoiatussüsteem Aktiivne sõidurajalt kõrvalekaldumise hoiatussüsteem on veel üks oma nime õigustav lisavarustus. Töötades põhimõttel “kolm silma on parem kui kaks” kasutab süsteem kaamerat, et sõidu ajal pidevalt sõiduraja pikimärgistust jälgida. Kui juhi tähelepanu peaks hajuma ja tekkima oht, et Audi A8 võiks tahtmatult sõidurajalt kõrvale kalduda, sekkub süsteem ja hoiab autot aktiivselt õigel rajal. Juht kontrollib siiski alati olukorda ja saab vajadusel rooli vastavalt oma soovile keerata. 035


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

6 Ristmikuassistent Valikulise lisana pakutav uhiuus süsteem parandab turvalisust kiirusel kuni 30 km/h väljasõitudele ja ristmikele lähenedes ning hoiatab juhti võimalikest külgkokkupõrkeohtudest. Selleks jälgitakse pidevalt auto ette jäävat ala ja võimalikud küljelt lähenevad sõidukid kuvatakse MMI näidikule ja näidikuteplokki. Sõidu ajal hoiatab süsteem juhti eelseisvast külgkokkupõrkeohust näidikuteplokki kuvatava märgutule ja helisignaali abil. Kui juht hoiatusele ei reageeri, pidurdab ristmikuassistent automaatselt autot kiiruseni kuni 10 km/h.

5 Hädaabisüsteem “Emergency Assist” sekkub, kui juht ootamatult passiivseks muutub.

Ohuteavitus Tänu navigatsiooni ning teabe- ja meelelahutusteenustele Audi connect* saab Audi A8-st peagi täielikult võrgustatud auto. Seda demonstreerib äärmiselt muljetavaldavalt teenus car-to-x, kuhu kuuluvad liiklusmärgituvastuse ja ohuteavituse funktsioonid. Nii uus sedaan kui ka teised Audi praegused mudelid edastavad oma kaamerate poolt tuvastatud kiirusepiirangud ja ohtlikud kohad serverisse. Juhtplokk töötleb seda teavet ning edastab tulemused teistele võrku ühendatud ja ohtlike kohtade läheduses sõitvatele Audidele. Audi esitles juba 2016. aasta lõpul nende car-to-x teenuste pilootprojekti mitmel pool USA suurlinnades. Olles ühenduses liiklust juhtivate keskarvutitega saab Audi A8 teavet ka valgusfooride kohta. See teave võimaldab juhil otsustada, kas ta piirkiirusest kinni pidades jõuab järgmise rohelise fooritule alt läbi sõita. Uued teenused kasutavad HERE andmeplatvormilt pärinevaid kaarte, mida Audi koostöös BMW Groupi ja Daimler AG-ga pidevalt uuendab. HERE jälgib liiklustingimusi sentimeetri täpsusega, salvestades ja hinnates olukordi reaalajas.

7 Hädaabisüsteem “Emergency assist” Iga autojuhi suurimaks õudusunenäoks on roolis teadvuse kaotamine. Kui juht ei suuda roolimisega seotud toiminguid tavapärasel viisil teostada, registreerib uue Audi A8 lisavarustusse kuuluv hädaabisüsteem juhi tegevusetuse mitmesuguste kriteeriumite põhjal ning kui sõidukiirus ületab 55 km/h, siis süsteem sekkub, et hoida ära võimalikke katastroofilisi tagajärgi**.

* Juriidilise teabe ja tehnilised andmed leiate veebilehelt www.audi.com/connect. ** Süsteem töötab ainult seadistatud parameetrite piires. Juht vastutab sõiduki üle kontrolli säilitamise eest. 036

Foto: Stocksy

Kohe, kui sensorid tuvastavad ebahariliku tegevusetuse, asub süsteem mitmes etapis reageerima. Kõigepealt tagatakse kontroll auto piki- ja põikisuunalise liikumise üle ning antakse juhile näidikuplokki kuvatava hoiatusega märku juhtimise jätkamiseks. Järgmises etapis edastatakse helisignaal (teabe- ja meelelahutussüsteemi helitugevus väheneb enne seda automaatselt) ning seejärel hoiatab auto juhti uuesti kõigepealt turvavööd tõmmates ja seejärel pidureid jõnksutades. Kui juht ikka ei reageeri, aktiveerib süsteem ohutuled ja aeglustab autot iseseisvalt kuni täieliku peatumiseni. Kui auto on peatunud, tehakse hädaabikõne. Autot mitte lihtsalt ei pargita. Mõne sekundi pärast lülitatakse sisse ka salongivalgustus ja avatakse uste lukustus.


8 Pre sense 360˚ Audi pre sense 360˚ ennetussüsteem tuvastab autot igast küljest

Pre sense 360˚ sulgeb kõik külgaknad ja katuseluugi, pingutab

ähvardavad ohud ja võtab vajadusel kasutusele valikulised kaitsemeet-

turvavöid, parandab sõitjate istumisasendit, reguleerides seljatoe üla-

med. Läbi assistentsüsteemide juhtploki (zFAS) ühendatud arvukate sen-

osa, peatuge ja isetäituvaid patju ning lülitab sisse ohutuled, et hoiatada

sorite võrgustik töötab koos Audi A8 nurkadesse paigaldatud keskmise

tagant lähenevaid sõidukeid. Lisaks aitab kokkupõrke tagajärgi leevenda-

ulatusega radaranduritega, mis suudavad skaneerida kuni 75 meetri

da ka uus aktiivvedrustus. Külgkokkupõrkeohu korral tõuseb auto välgu-

kaugusele jäävaid alasid. Koostöös teavitatakse juhti aegsasti võimalikest

kiirusel kõrgemale, et kokkupõrge tabaks kõige ohutumat kohta.

objektidest, millele auto võib otsa sõita, ennustatakse otsasõidu tõenäosust ja hetke ning minimeeritakse selle mõju sõitjatele rakendades ennetavaid meetmeid.


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

ROHKEM ISIKLIKKU VABADUST AUDI A8 — SISEKUJUNDUS Demonstreerimaks vajadust revolutsiooni järele, näitab Enzo Rothfuss meile kahte pilti. Üks on tehtud 2005. aastal popkontserdil, kus rahvas välgumihkleid pea kohal hoiab. Teine aga popkontserdil aastal 2015: ei ühtegi tulemasinat – kõik hoiavad käes valgustatud ekraaniga nutitelefone. “See näitab väga hästi, kuidas tehnoloogia on viimase kümnendi jooksul meie ühiskonda ja meie kõikide elusid muutnud. Ekraanid ja puutetundlikud toimingud on muutunud normiks, igapäevaelu osaks. Ja on loogiline, et tehnoloogia peegeldub ka autodes. Ingolstadti tööstuspiirkonnas asuvas salajases angaaris tutvustab Audi sisedisaini juht Enzo Rothfuss meile uue Audi A8 salongi. Tema silmad säravad, ta žestikuleerib hoogsalt ja räägib ülikiiresti. Igast tema poorist õhkub vaimustust. Sest tegemist on ju “tema’’ interjööriga. Lisaks on tegemist esimese omataolisega, ja see viitab, millised saavad olema tulevikumudelid. Ta on kindel, et “see ei ole mitte ainult evolutsiooniline, vaid ka revolutsiooniline samm.”

MITTE EVOLUTSIOON, VAID REVOLUTSIOON Minimalistlik elegants koos tehnoloogiliselt uuendusliku juhtimiskontseptsiooniga: uue Audi A8 sisekujundus viitab tulevikule. Bernd Zerelles (tekst) ja Benne Ochs (fotod)

KUIDAS SEE MULLE KASULIK ON :

AEG

038

MUGAVUS

ARENG

PÕNEVUS

TURVALISUS

Ilmselge vajadus lisada interjööri puuteekraane oli korraga nii inspiratsiooniks kui ka väljakutseks uuendada tervet salongi. Audi disainijuht Marc Lichte andis Rothfussile petlikult lühikesed juhised: “Ma tahan interjööri, kuhu oleksid integreeritud ekraanid nii, et ma ei saaks arugi, et need on ekraanid.” See osutus aga keerukaks ülesandeks. Puuteekraanid ei pea olema mitte ainult sõitjate käeulatuses, vaid ka pidevalt töövalmis. Kuna ekraane ei saa disainida nii, et neid võiks lihtsalt silma alt ära panna, peavad nad otseselt määratlema ära auto sisearhitektuuri. Mitte-integreeritavad ekraanid on seega minevik. Rothfuss selgitab: “Üksikud elemendid tõmbavad tähelepanu üldiselt kompositsioonilt kõrvale ja takistavad minimalistliku kontseptiooni rakendamist.” Disainereid rahuldavaks lahenduseks osutus lõpuks must paneel: “Väljalülitatuna näevad kõik salongis asuvad ekraanid välja nagu üks läikiv pind. Te ei saa aru, kus asuvad integreeritud ekraanid. Lisaboonuseks on üllatusefekt – sest alles siis, kui ekraan sisse lülitub, saate aru, kui suur see on. Läikivaid pindu silitades paistab Rothfuss äärmiselt pühendunud. >>


Must paneel: Ekraanid on stiilselt pindadesse integreeritud.


SISEKUJUN D US Puhas: õhuavad on peidetud ülejäänud pindadega ühtesulavate puitpaneelide taha.

 Tehnoloogilises mõttes on need puuteekraanid loomulikult tipptase – kõrgresolutsiooniga ekraane iseloomustab täpne ja minimalistlik graafika, tahvelarvutitest tuttav libistamisfunktsioon ja kombatav tagasiside sihiga vähendada juhi vajadust pilku teelt kõrvale pöörata. Kavalalt naeratades ütleb Enzo Rothfuss: “Graafikat saab uuendada, seega ei aegu selle auto tehnoloogia niipea.” Kogu graafika taust on must. “Sama tume, kui paneelid ise. Mitte selline hallikasmust nagu väljalülitatud televiisoril,’’ ütleb sisekujundaja. Ja kliendid ei pea muretsema, et nende sõrmed kaunitele mustadele pindadele jälgi jätaksid. Disaineril õnnestus integreerida ekraanid interjööri nipi abil: näidikuteploki ülaosa eraldab selle all olevast teisest ekraanist liist. “Näidikuteplokk on endiselt lai ja külluslik, aga pigem õhuke ja kerge kui kogukas – seda tänu konstruktsioonis olevale vaheliistule,’’ selgitab Rothfuss. Näidikud peaksid ju alati üldise disainiga kokku sobituma, ühendama endas funktsionaalsust ja esteetilisi printsiipe ning peegeldama auto isikupära.

ARENG

PÕNEVUS

Nutikas: paljusid sõiduki seadistusi saab reguleerida tagaistmete juures asuva kaugjuhtimispuldiga.

Audi A8 puuteekraanide kasutamine on iseenesestmõistetav.

Globaalne digitaliseerumine peegeldub ka Audi A8 tulevikku suunatud sisekujunduses. Lülitite ja näidikute ala sulandub kokku interaktiivsete pindadega, mis moodustavad osa arhitektuurist. Funktsioonid ja nupud on kompromissitult integreeritud mustadesse paneelidesse.

Uut interjööri iseloomustab kvaliteetne käsitöö ja digitaalne täpsus. Karakteriga ja autentsed materjalid äratavad oma iluga disainikeele ellu. Hoolika käsitöö tulemusena moodustavad need materjalid täiusliku ja luksusliku koosluse.

Disaineri sõnul võib uue Audi A8 karakteri võtta kokku järgmiselt: “Suurejooneline ning luksuslikult avar ja prestiižikas. Ajatult elegantne – kümne aasta pärast näeb see auto endiselt fantastiline välja. Siin ei ole midagi trendikat ega ultramoodsat. Disain on hea vaid siis, kui seda saab kolme lausega selgitada. Eiffeli torni või Sydney ooperimaja iseloomustamiseks piisab vaid kolmest lausest. Audi A8 mustad juhtpaneelid, nende kasutamise liigutused ja sisearhitektuur paneelide ümber mahuvad samuti kolme lausesse. Parimate luksusklassi sedaanide koorekihi seas esindab Audi A8 iga viimnegi detail tippkvaliteeti. Niivõrd põhjalik lähenemine kvaliteedile tähendab ka seda, et Audi on varustanud oma interjööri moodsaima tehnoloogiaga. Üheks näiteks on uue disainiga sisemine ukseavamise mehhanism. Rothfuss istub uue Audi A8 juhiistmele, sulgeb ukse ja asetab oma nimetissõrme uksekäepideme taha. Ukse elektriliseks avamiseks ei ole vaja muud, kui sõrmeots kaks millimeetrit kõrgemale viia. Puhas, kaasaegne, tipptasemel lahendus. >> 041


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I Ja siis veel armatuurlaual olevate õhuavade disain. Normaalse töötamise ajal on need täielikult katteliistu alla peidetud. Tulemus on puhas ja elegantne. Kate libiseb tagasi ja õhuavad liiguvad ettepoole paneelipinnaga ühele tasandile ainult siis, kui salongi temperatuuri reguleeritakse või soovitakse tugevamat õhuvoolu. Nagu Enzo Rothfuss ütleb: “See on küll pisidetail, aga samas tõeliselt geniaalne. Tippklassi autos ei soovi keegi, et tal õhuavad pidevalt silme ees oleksid. See on täiuslik tõestus kõrgtehnoloogia jõust. Just nii ärkab Vorsprung durch Technik ellu.” Sisekujunduse tähtsus ja ootused sellele on oluliselt suurenenud. Tipptasemel digitehnoloogia muudab juhtimise turvalisemaks ja mugavamaks. Aga vastukaaluks ratsionaalsele mõtlemisele, millest on motiveeritud Audi kõrgtehnoloogilised lahendused, soovivad kliendid, et ka nende emotsioonid oma osa saaksid. Kirgi tekitav (sise)kujundus täidab selle vajaduse. Rothfuss ütleb, et ’’sõidukite interjööris muutub esteetika järjest olulisemaks. Ma tahan, et kliendid oma autot pidevalt uuesti avastaksid, seda uuel viisil kogeksid, märkaksid, kui lahe on see õmblus siin või see detail seal.’’ Näitena toob disainer esile ühe oma lemmikdetaili uue Audi A8 juures. See on koht, kus esipaneel sulandub kokku kaasreisija uksega. ’’Ma armastan seda nurka! Paneel on integreeritud äärmiselt elegantselt – nagu kalliskivi sõrmuses.’’

Peen: A-piilaris paiknevad puidust detailid istuvad nagu kalliskivi sõrmuses.

MUGAVUS

Lihtne elegants ja korduvad disainimotiivid suunavad elementide, vormide ja teemade kasutamist. Need täiendavad üksteist ja loovad koos uskumatu avarustunde, muutes salongi visuaalselt nii pikemaks kui ka laiemaks.

“See on täiuslik tõestus kõrgtehnoloogia jõust. Just nii ärkab Vorsprung d u r c h Te c h n i k e l l u .“

Rothfuss tuleb Audi A8-st välja, kõnnib teisele poole, et avada parempoolne tagauks ja võtab uuesti istet. “Vaata kas või selle ukse pikkust,” kiidab ta tagaistmelt, mis on just pikemas mudeliversioonis “bossidele” mõeldud. Ka tagaistmetel reisijaid ümbritsevad mustad paneelid koos valikvarustusse kuuluvate puitpaneelide ja kroomitud liistudega esiistmete seljatugedel. Keskkonsoolil asub meediapleier (valikuline lisa), mis võimaldab tagaistmelt reguleerida paljusid sõiduki funktsioone, sealhulgas õhuvoolu. Keskkonsooli kurvikad jooned peegeldavad eesmise keskkonsooli dünaamilist kuju. Enzo Rothfuss rõhutab, et “selleks kulus palju aega ja pingutusi. Just siin on esmatähtis, et kõik, mis on minu silme ees, oleks ülikvaliteetne. Ma ütlen alati, et auto välimuse poolt antavad lubadused tuleb täita ka interjööris. Audi A8 taolise kõrgklassi auto puhul tähendab see väärikust, pikkust ja selgust. Materjalide ja vormide kooslus peab interjööris looma ahhaa-efekti.’’ Elevil Enzo Rothfuss väljub uue Audi A8 külluslikult varustatud tagaosast. Uue põlvkonna Audi sisemusest ilmselgelt vaimustuses, laseb ta oma mõtetel tulevikku rännata: “Kõikide tulevikus valmivate autode interjööri hakkab iseloomustama see eksimatult äratuntav signatuur. Aga iga individuaalne mudel väljendab varasemast palju jõulisemalt ka oma isikupära. Mis võiks näiteks olla veel sportlikum, kui...” Aga ei – see on juba üks teine lugu. //

042


HAVEN KAKUMÄE KODU SADAMAS

KORTERITE VALIK ON PIIRATUD! Haven Kakumäe – Kodu sadamas on täiuslik paik peredele, kelle sooviks on loodusega ühte sulades, nautida tervislikke ja aktiivseid eluviise Kakumäel, mugavas, moodsa tehnikaga varustatud keskkonnas.

Vaikne ja loodussõbralik paik Panoraamvaated merele ja päikeseloojangule Elamukompleks autovaba õuealaga

Sport ja vabaõhutegevus kogu perele Looduslikud viimistlusmaterjalid

Modernne jahisadam

+372 6777 700

|

www.havenk.com


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

ROHKEM ISIKLIKKU MUGAVUST AUDI A8 — AKTIIVVEDRUSTUS

NJUUTONEID JUURDE VÕI VÄHEMAKS Sõidumugavus on üks Audi A8 põhiomadusi. Uus aktiivvedrustus on esimene elektromehaaniline vedrustussüsteem, mis vähendab märkimisväärselt kere vertikaalkõikumist ja võimaldab tõsta või langetada kõiki rattaid eraldi. Hermann J. Müller (tekst) ja Nils Kasiske (pildid)

KUIDAS SEE MULLE KASULIK ON :

AEG

044

MUGAVUS

ARENG

PÕNEVUS

OHUTUS

Üldiselt ei ole vedrustussüsteem esimene asi, millele inimesed auto puhul mõtlevad. Stiili austajad keskenduvad auto kujule ja värvitoonile, sportlikumad kliendid on huvitatud peamiselt hobujõududest ja silindritest ning asjatundjad hindavad üle kõige mugavust. Loomulikult vajavad nad kõik ka vedrustust, aga sellest räägitakse harva. Mis on natuke üllatav. Sest kui mootori võimsus suureneb, kasvavad ka nõudmised teelpüsivuse osas — ja isegi kõige mugavamad istmed ei suuda varjata tasakaalustamata vedrustust. See on vedrustuse puhul klassikaline konflikt. Jäik vedrustus parandab juhitavust ja pehmem vedrustus suurendab mugavust. Ning parim vedrustus on alati kompromiss, mille puhul tuleb arvestada auto üldist iseloomu. Oluliseks edusammuks selles vallas oli Audi drive selecti funktsiooni kasutuselevõtmine aastate eest. Nüüd enamiku mudelitega pakutav drive select laseb juhil valida mugavus-, automaat-, dünaamika-, tõhusus- ja personaalse sõidurežiimi vahel. Audi drive selecti funktsioon on olnud alati eriti mitmekülgne just lipulaevade puhul — näiteks Audi A8 koos hüdrauliliste amortidega adaptiivvedrustusega, mis reageerib teekonarustele millisekunditega. Uue Audi A8 elektromehaaniline aktiivvedrustus on nüüd veelgi sujuvam kui eelmises mudelis kasutatud süsteem. Lisaks õhkvedrudele (mis võimaldavad reguleerida kerekõrgust ja hoiavad selle alati stabiilsena olenemata koormusest) ja hüdraulilistele amortidele (mis summutavad rataste hüplemist üle konaruste sõites) vähendab uus süsteem oluliselt vertikaalset kerekõikumist. Moodsaima elektroonika ja mehaanika abil on Audi inseneridel õnnestunud lisaks minimeerida sõiduki liikumist ümber põikitelje kiirenduse ja pidurduse ajal ning külgõõtsumist kurvis.


AKTIIVVEDRUSTUS

Kere aktiivne tasakaalustamine Stabiliseerib sõiduki keret, lahutades selle teekonarustest.

Pikikalde aktiivne reguleerimine Kiirendades ja pidurdades vähendatakse kere pikikallet, et saavutada dünaamilist ja samas sujuvat juhtimist.

Külgõõtsumise aktiivne reguleerimine Kurvis vähendab see süsteem kere õõtsumist, et tagada dünaamine ja samas ohutu juhtimine.

Aktiivvedrustuse ajuks on kontroller – elektrooniline vedrustusplatvorm – kuhu kogu juhtimisega seotud teave kokku kogutakse. See nutikas ja aktiivselt suhtlev platvorm salvestab ja hindab hetkega infot ning tõlgendab selle konkreetseteks käsklusteks, mis seejärel mõlemale sillale paigaldatud tipptehnoloogia abil täidetakse. Näiteks tagumise poolraami ümberpööratud U-osa täiendavad aktiivvedrustuse aktuaator ja elektroonikaseadmed. Kummaski otsas on elektrimootor, mis teeb ära füüsilise töö. Kui Audi vedrustussüsteemide arendusinsener Joachim Schmitt sellest räägib, tundub kõik väga lihtne: “Põhimõtteliselt me lihtsalt liidame või lahutame njuutoneid.” Teisisõnu kantakse jõude kere liikumise vähendamiseks vedrustusele üle vastavalt vajadusele või reguleeritakse vedrude jäikust. >> 045


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

Poolraami integreeritud võimsuselektroonika

046


AKTIIVVEDRUSTUS

OHUTUS

Kuna iga ratas reageerib teekonarustele välkkiirelt ja eraldi, on Audi A8 juhitavus ideaalne. Aktiivvedrustus reageerib hädaolukordadele ja kohandab koheselt mitmeid parameetreid, et võtta kasutusele täiendavaid turvameetmeid.

Ühendusvarras

Hoob

Praktikas on tegemist keeruka süsteemiga. Elektrimootori jõu ülekandmine amortidele nõuab peent mehaanilist süsteemi. Rihmajami abil kannab mootor pöördemomendi üle laineülekandele. Sealt edastatakse pöördemoment väändetorus asuva titaanist väändevarda kaudu hoovale, mis edastab lõpuks pöördemomendi vedrustus-/sillasüsteemile Ometi ei kasutata jõudu täiendava võimsuse saavutamiseks – seda on Audi A8-l niigi piisavalt. Pigem kontrollitakse ja mõjutatakse iga ratta puhul ratta ja kere vahelist vertikaaljõudu. Selleks, et see toimuks hetkega isegi ekstreemsetes tingimustes – näiteks üle raudteeületuskoha sõites – on vaja vastavat jõudu. Iga ratta puhul saab liita või lahutada kuni 350 kg, mis omakorda nõuab vastaval hulgal jõudu. Elektrimootoreid on neli ja neist igaühel on võimsust 2 kW, mis koos mehaanilise süsteemiga tekitab uskumatu 1100 Nm-se pöördemomendi. Joachim Schmitt ei saa jätta mainimata: “Ainus Audi grupi automootor, millel on suurem pöördemoment, on Bugattil.” Kiire ja tõhusa reaktsiooni tagamiseks saab süsteem toidet 48-voldiselt elektrisüsteemilt, mis varustab aktuaatormootoreid pingega, mida need nõudlikes oludes vajavad. Vaatamata sellele on kogu süsteemi keskmine voolutarbimine kiirel maanteesõidul üllatavalt madal ehk umbes 200 vatti – osaliselt seepärast, et süsteemi ei pea energiaga pidevalt varustama. Vedrustuse töötamise ajal kogutakse energiat — elektrimootorid toimivad generaatorina ja 48-voldine aku sisemise energiasalvestussüsteemina.

ELEKTROMEHAANILINE AKTUAATOR

Väändevarras Väändetoru

Elektrimootor Laine-ülekanne

MUGAVUS

PÕNEVUS

Uus Audi A8 tõstab sõidumugavuse latti. Tänu vähenenud vertikaalsele ja horisontaalsele õõtsumisele tundub see auto tee kohal lausa hõljuvat. Lisaks on kurvis tahtlikult lubatud õõtsumine tavalise vedrustusega sõidukitega võrreldes vaevumärgatav. Teekonarusi on lihtsalt oluliselt vähem tunda.

Uus Audi A8 lisab sõiduelamusele täiesti uue mõõtme. Selle sedaaniga sõites on isegi suured munakivid ja teekonarused vaevalt tajutavad. Vorsprung durch Technik kehtestab end mitmesugustes sõiduolukordades ja erinevatel kiirustel.

Tulemus on äärmiselt muljetavaldav. Kuna kõiki nelja ratast saab eraldi juhtida, on kere vertikaalne liikumine peaaegu hoomamatu ning tulemuseks täiesti uudne sõiduelamus. Teekonarused “triigitakse” sirgeks ilma, et sõiduk üles-alla hüpleks. Lisaks võimaldab süsteem tänu Audi drive selecti funktsiooni abil valitavatele sõidurežiimidele väga laias valikus mugavuse ja dünaamilise juhtimise erinevaid suhteid ilma et üldmulje suurepärasest vedrustusest selle all kannataks. “See ei ole varem ühegi teise vedrustussüsteemi puhul sellisel kujul võimalik olnud,” on Schmitt rahul. Aktiivvedrustus summutab pikiõõtsumisi täiel määral ainult kiirendamise ja pidurdamise ajal ning võimaldab kurvis teatud määral külgõõtsumist – ja seda heal põhjusel. Ehk tsiteerides Joachim Scmitti: “Juht peab siiski suutma tunnetada, kui kiiresti ta sõidab”. Ent Scmittil ei ole mingeid kahtlusi selle mudeli suurepärase juhitavuse osas: “Õõtsumisnurga mõttes on Audi A8 juhitavus täpselt selline, nagu Audi A8 puhul ikka – sama ergas kui parima sportvedrustuse puhul, aga palju mugavam.” // 047


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

ROHKEM INTELLIGENTSET HELI AUDI A8 — BANG & OLUFSEN

UUED MÕÕTMED HELIS Kas lähete kontserdisaali või istute lihtsalt oma autosse? Bang & Olufseni Advanced helisüsteem teeb Audi A8 salongis muusika kuulamisest unustamatu kogemuse. Philipp Kohlhöfer (tekst)

Kui Audi ja Bang & Olufseni vahelist koostööd abieluga võrrelda, oleks selle märksõnaks kindlasti kirglik armastus. Igatahes mitte mõistuseabielu, kuhu üks pooltest pelgalt vajaduse tõttu astub. Sõbrad nimetaksid neid täiuslikuks paariks. Enamik neist oleks ilmselt ka kadedusest rohelised, sest selline partnerlus on toiminud juba üle kümne aasta ja paistab ainult tugevamaks muutuvat.

KUIDAS SEE MULLE KASULIK ON:

AEG

048

MUGAVUS

ARENG

PÕNEVUS

TURVALISUS

Kokku on autosse paigaldatud 23 kõlarit. Suletud korpustesse mahutatud kõlarid ei ole auto kerega otseselt ühendatud. See tähendab, et auto vibreerimine ei mõjuta heli kvaliteeti praktiliselt üldse. Peale selle on mõned kõlaritest ehitatud auto ülemise osa sisse – näiteks A-piilari piirkonda – ja nüüd ka esimest korda tahaossa B- ja C-piilarite vahele, ning igal kõlaril on oma kanal. Niimoodi pakub helisüsteem autos kolmemõõtmelist helikogemust. >>

Foto: Holger Wild

Pole kahtlustki see paar on tõepoolest täiuslik. Need on kaks tehnikaettevõtet – üks autotööstuses ja teine elektroonikas – mille kaubamärgid uhkeldavad ka tugeva disainipoolega ja ei tee samas järeleandmisi põhilises ehk oma oskusteabes. Kvaliteetkaubamärkide paar on koos töötanud juba 2005. aastast saadik. Võiks öelda, et selline korraldus on midagi enamat kui vaid üksikosade summa. Või siis võiks lihtsalt rõõmustada, et sellisest koostööst on sündinud uue Audi A8 täiustatud helisüsteem – kahtlemata üks paremaid omasuguste seas.


Audi A8 kontserdisaal: spetsiaalne algoritm toob teie autosse pĂľhimĂľtteliselt terve orkestri.


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

“Meie eesmärk oli suunata heli a u t o s i g a i s t m e n i .“

Kõlaritevahelist signaali reguleerib pidevalt spetsiaalne algoritm. Nii saab Audi A8 igal istmel mõnusat heli nautida.

Selline heli kannab igaühe justkui omaette kontserdisaali. “Meie eesmärk oli suunata heli konkreetselt iga istmeni,” ütleb Bang & Olufseni autode helitehnika vanemjuht Grzegorz Sikora. “Usun, et saime asjale hästi pihta.” Selline tulemus on osaliselt tingitud spetsiaalsest algoritmist, mis signaali kõlarite vahel laiali jaotab. Tarkvara arendajaks oli MP3 tehnoloogia leiutaja Fraunhoferi instituut. Heli kõlab tõesti nii, nagu musitseeriks autos bänd või orkester – laulja keskel ja pillid tema ümber. Ja tulemus pole ka bändist just oluliselt vaiksem – maksimaalne helivõimsus 1900 vatti tekitab tunde, nagu viibiksite staadionil rock-kontserdil (kui te muidugi just seda soovite). Ja loomulikult ei pea siin muretsema teiste kontserdikülastajate ehmatavate rõõmuhõisete pärast. 050

Akustiline lääts levitab heli kogu salongis laiali, tagades niimoodi suurepärase helikvaliteedi.

Fotod: Holger Wild (2), Bang & Olufsen (1); Graafika: Bang & Olufsen

PÕNEVUS

Audi A8 uuel 3D-helisüsteemil on 23 kõlarit.


B A N G & OLUFSEN Audi A8 pakub sellist funktsiooni nagu sõiduki müra kompenseerimine (VNC), mis säilitab ühtlast helikvaliteeti isegi siis, kui autos müra suuremaks läheb. Mikrofon salvestab müra ja algoritm töötleb pidevalt sõidukisiseseid tingimusi. Kõiki neid andmeid kasutatakse heli optimeerimiseks. Lisaks sellele jälgivad neli autosse paigaldatud mikrofoni VNC algoritmi abil pidevalt ümbritsevat müra. Mikrofonid summutavad vastasfaasis helilaine abil kõlarisüsteemi kaudu enamiku mootorimürast – sellise süsteemi väljaarendamiseks on kulunud sadu töötunde. Niimoodi saab süsteem auto akustikat parandada, sest VNC toimib isegi siis, kui muusika parasjagu ei mängi. Süsteemi tööpõhimõte on sarnane õhufiltri omale. Seega ei avalda väline, näiteks mootorist, rehvidest või isegi õhukonditsioneerist ja ilmastikutingimustest tulenev müra muusikale mingit mõju.

Kõlarid, võimendid, summutid – kodune BeoSound helisüsteem koosneb moodulitest.

Esmakordselt tuleb Bang & Olufsen välja kodu helisüsteemiga, mis parandab ka ruumi akustikat. BeoSound Shape’i abil mattub teie kodu mõnusalt muusikasse ja helilaineid neelavad kolmemõõtmelised plaadid summutavad soovimatu müra. Moodulitest koosnevad kuusnurgad on saadaval nii kõlarite kui ka võimenditena. Ja isegi summutitena, mis täidavad sama funktsiooni nagu akustilised plaadid professionaalsetes salvestusstuudiotes. Praktiliselt igaks suuruseks kohandatav ja loomulikult juhtmevaba BeoSound Shape sobib igal ajal igasse elustiili ja keskkonda. Kuid sõiduki müra kompenseerimine (VNC) ei ole veel kõik, mida Audi A8 pakub. Akustilised läätsed on paigaldatud armatuurlauale esiklaasiga paralleelselt vasakule ja paremale. Kui helisüsteem käivitub, kerkivad need armatuurlaual esile ning süsteemi väljalülitamisel tõmbuvad uuesti sisse. Kõrgemate helisagedustega valjuhääldid tagavad heli sirgjoonelise liikumise, nii et see ei haju ära ülespoole katuse suunas nagu tavaliste membraanide puhul. Niimoodi leitakse optimaalne koht, kus helilained kokku saavad ja suurepärast muusikakogemust pakuvad. Lõpuks levitavad läätsed muusika auto salongi. Seega on kõik istekohad uues Audi A8-s kõigi sõitjate jaoks võrdselt mõnusad. //

AEG

MUGAVUS

Võimas helisüsteem pakub hetki iseendale: sõites uues Audi A8-s, on teil muusika nautimiseks oma aeg ja ruum ning 3D-helisüsteem teeb sellest veel eriti väärtusliku kogemuse.

Ruumi suurus ei avalda muusika kvaliteedile mingit mõju. Võite kõlareid, summuteid või võimendeid lisada või eemaldada just nii nagu parasjagu vajate.

051


EDA SIVIIV JÕ UD | AUDI A8 E R I

ROHKEM SUPERVÕIMEID AUDI A8 — ÄMBLIKMEES

SUPERKANGELANE PANNAKSE PROOVILE. Eelarvamustega eksamineerija, superkangelane, kurikaelad (otse loomulikult!) ja uuenduslike intelligentsete tehnoloogiatega* varustatud uue Audi A8 prototüüp – tulemuseks on igas mõttes eriline sõidueksam ja suurepärane isutekitaja Marveli/Sony stuudiote uuele filmile “Ämblikmees: Kojutulek”. Birte Mußmann (tekst)

KUIDAS SEE MULLE KASULIK ON:

AEG

052

MUGAVUS

ARENG

PÕNEVUS

TURVALISUS

On jäänud veel üks paratamatu tõke enne maanteele suundumist ja piiramatu sõidunaudingu kogemist – nimelt sõidueksam. Käes on võimas finaal pärast nädalaid kestnud teooria- ja praktikatunde. Ja kuigi see peaks olema pidupäev, toob sõidueksam nii mõnelegi värskele juhile külma higi otsaette. Isegi tahtmatult on üks konkreetne isik siiski alati vastutav vähemalt ühe kannatusterikka osa eest selles vaevalises protsessis - nimelt eksamineerija, pealtnäha süütu kaasreisija, kelle võimuses aga on lõpliku otsuse tegemine. Iga salajane kõrvalpilk või läbi peegli piidlemine meenutab juhile, et teda jälgitakse pidevalt. Ükski eksimus ei jää märkamata, vaid märgitakse hoolikalt eksamilehele. Sõidu lõppedes selgub, kas eksam läbiti või mitte. Kui võrrelda linnaliiklust vanaRooma areeniga, siis võib eksamineerijat pidada tänapäeva tseesariks. Audi video “Sõidueksam” näitab, et eksami eel ei närveeri mitte ainult tavalised inimesed. Isegi superkangelastel on autokooli ooteruumis tõehetke oodates liblikad kõhus. Antud juhul ei ole see keegi muu kui Ämblikmees ehk Peter Parker, kes närviliselt toolilt tõuseb, kui sõiduõpetaja sisse astub ning dramaatilisel ilmel ja endaga rahulolevalt naeratades teatab, “OK, eksamiaeg on käes. Hakkame pihta!” Ta paistab arvavat, et tegemist on lihtsalt järjekordse “geeniusega”, kes on määratud eksamil läbi kukkuma. Ent see lugu läheb hoopis teisiti, kui ta arvas. Teismelise eksamieelne ärevus kaob kohe, kui nad parklasse jõuavad. Sest “erariides” superkangelane on võtnud eksamile kaasa oma isikliku muljetavaldava auto, mille Singleframeesivõrel ilutseb Audi nelja rõngaga logo. “Päris hea auto 15-aastase lapse jaoks,” ütleb kirjutusalusega mees. “Tegelikult kuulub see mu sõbrale Tonyle. Tegemist on prototüübiga,” vastab Peter Parker. >>


Ä MB LIKMEES: KOJUT ULEK

PÕNEVUS

“Ämblikmees: Kojutulek”: Filmis “Kapten Ameerika: Kodusõda” sensatsioonilise etteaste teinud noor Peter Parker/Ämblikmees (Tom Holland) üritab linateoses “Ämblikmees: Kojutulek” oma äsja avastatud superkangelase identiteedist paremini aimu saada. Tasujatega põneva kogemuse omandanud Peter naaseb koju, kus ta elab tädi Mayga (Marisa Tomei) oma uue õpetaja Tony Starki (Robert Downey Jr) valvsa pilgu all. Peter üritab tavalist elu jätkata, kuid ihkab samas olla enamat kui kõigi lemmik Ämblikmees. Kui aga välja ilmub uus kurikael Vulture (Michael Keaton), satub kõik Peterile kallis ohtu.

Superkangelane läbib nutika auto abil sõidueksami. Tõsi, videos ‚“Sõidueksam” ei ole Ämblikmees ehk Peter Parker ainus staar. Ta jagab rambivalgust Audiga – täpselt nii nagu menufilmis ‚“Ämblikmees: Kojutulek”, mis sel suvel ka kogu maailma kinodesse jõudis.

*Siin ja seiklusfilmis tutvustatavad juhiabisüsteemid või pilootjuhtimise tehnoloogiad on hetkel alles väljatöötamisel ning ei ole seeriamudelitel saadaval. Enamikus riikides ei ole pilootjuhtimine üldkasutatavatel teedel seadusega lubatud.

053


Ä MB LIKMEES: KOJUT ULEK

Uus Ämblikmees Tom Holland sündis Inglismaal Kingston upon Thames’is 1. juunil 1996. Aastal 2008 hakkas tema karjäär hoogu sisse saama. Briti näitleja mängis Londoni West Endis muusikalis “Billy Elliot”– kõigepealt kõrvalosa ja seejärel juba peaosa. Tema suur läbimurre toimus 2012. aastal draamafilmis “Võimatu”, mis rääkis 2004. aasta hävitavast tsunamist. Selle osa eest sai Holland rohkelt auhindu, muuhulgas valiti ta 2013. aasta parimaks nooreks näitlejaks. Ämblikmeest mängivale näitlejale tuleb tantsu- ja akrobaatikakogemus ainult kasuks.

Marveli maailma fännid teavad loomulikult, et Tony on Anthony (Tony) Stark – geniaalne leiutaja ja suurtööstur, kes muutub raudmeheks, kui ta oma nutika kõrgtehnoloogilise kostüümi selga paneb. Seega on loogiline, et Audi prototüüp, mida sõidueksamil kasutatakse, on saadaval koos mitmete üsna põnevate vidinatega. Õige pea pärast parklast väljumist leiab Peter end esimesest järsust kurvist. Sõiduõpetaja stressitase tõuseb, samas kui tema õpilane lõõgastub ja pinnapealseid kommentaare pillub. Ja ometi ei ole asjad päriselt kummagi kontrolli all. Juhtimise võtab üle Audi. “Vaadake siia. Ma vajutan sellele nupule,” ütleb Peter Parker, aktiveerides lüliti tähisega “Audi AI.” Too vajutus osutab autojuhtimise tulevikule ehk pilootjuhtimisele. Peter Parkeri sõidueksam võimaldab publikul sellele korraks pilgu heita. Auto saab ise hakkama sõidurajal püsimisega ning pidurdab ja kiirendab vastavalt olukorrale. Eksami lõpul saab ta täiesti üksi hakkama isegi kurikuulsa närvesööva manöövriga – külgboksi parkimisega. USA koomiku J. B. Smoove’i poolt kehastatud eksmineerijale avaldab see muljet ja ajab veidi ka segadusse. Me ei paljasta teile, kas Parker saab eksamil läbi – kuigi meie superkangelasele ulatati võimas tehniline abikäsi. Kui soovite teada, kuidas tal läks, külastage Audi Summiti veebilehte (www.summit.audi/A8). Ütleme ainult niipalju: Peter Parkeri auto on Ingolstadtist pärinev prototüüp, mis sarnaneb väga uue Audi A8-ga. Ka sellel mudelil on sel suvel kinolinale jõudnud Marveli/Sony uusimas filmis ’’Ämblikmees: Kojutulek’’ episoodiline roll. Ühes stseenis laseb Tom Holland, noor briti näitleja, kes aastal 2016 ämblikmehe rolli Andrew Garfieldilt üle võttis, oma ihukaitsjal Happy Hoganil end uues Audi A8-s ringi sõidutada. See vahemäng annab kinokülastajatele aimu, kui suureks abiks on pilootjuhtimine ummikutes ja kui palju see juhi elu lihtsustab. Aktiveeritud Audi AI ummikuabilisega Audi A8 võtab juhtimise üle ja rooli keeratakse justkui võluväel. Peter Parkerile (ja tema autojuhile) annab see võimaluse hetkeks lõõgastuda. Sest lõpuks vajavad isegi superkangelased aeg-ajalt veidi abi. Ja uue Audi A8 integreeritud tehnoloogia teeb rõõmuga kõik, mis suudab. //

Ehmatav hetk sõidueksami ajal: Eksamineerijal ei ole aimugi kõigist neist uuenduslikest abisüsteemidest ja pilootjuhtimise funktsioonidest, mida Peter Parker Audi AI nupu abil aktiveerida saab.

Foto: Chuck Lorem Zlotnick/Sony Ipsum Pictures

TURVALISUS

MUGAVUS

Tänaseks on Audi mudelid juba saadaval uuenduslike abisüsteemide ja pilootjuhtimise funktsioonidega. Omavahelises koostöös on need tehnoloogiad tulevikus võimelised pilootjuhtimiseks ka seeriamudelites.

Isegi superkangelane vajab aeg-ajalt puhkepausi: Audi AI ummikuabilisega võtab uus Audi A8 ummiku ajal juhtimise üle, andes Peterile võimaluse hetkeks lõõgastuda.

055


EESMÄ RGI P O O L E

Audi Sportscar Experience – küllaga adrenaliini, kiirust ja hobujõude.

Suve lõpus, 30. augustist kuni 3. septembrini, toimus Pärnumaal, Audru auto24 ringil sõidukoolitus Audi Sportscar Experience. Viie päeva jooksul said 240 kiirusehuvilist adrenaliinirohke sõiduelamuse osaliseks. Poolepäevane treeningupakett koosnes lühikesest teoreetilisest osast ja kolmetunnisest erinevatest sõiduharjutustest koosnevast programmist ringrajal. Sõidukoolitust olid juhendamas professionaalsed AUDI AG instruktorid ja sõitjatele pakuti kokku 25 Audi Sport mudelit – 17 Audi R8 5.2 FSI V10 plus, kuus Audi RS 5 Coupé ja kaks Audi TTRS Coupé mudelit. Foto: Sergei Zjuganov

056

Audi Magazin


Audi Magazin

057


EESMÄ RGI P O O L E

058

Audi Magazin


Audi Magazin

059


EESMÄ RGI P O O L E

Tahumatu Mar tha

060

Audi Magazin


Selle loo käigus kohtute Sinise Murakaga ja saate teada, miks Audi ja VW nelikveoliste kuumpärade omanikud peaksid Joosep Tootsile vähemasti kolm jooki välja tegema. Ja kogu möllu keskne kuju on sinise triibuga dresse kandev tütarlaps, kelle nimi on… Martha.

Maanteeameti andmetel on Eestis arvel kolm S1, millest tavapärase pereautona teenib leiba vaid seni ainus viieukseline isend.

Kaido Soorsk, whatcar.ee (tekst) & Sergei Zjuganov (fotod)

See lugu saab alguse õige veidral moel, kui ühel päeval helistab mulle üks “bensiinisõltlane”, et uurida, kas Eestisse on müüdud ka mõni Audi S1. Mees otsib elukaaslasele uut autot, mis peaks ühtpidi olema stambivaba valik ja teisalt pakkuma ehk sõidupõnevust ka talle endale, kui ta mõnikord rooli peaks sattuma. Ainsa tõsiseltvõetava kandidaadina olevat realistlikus hinnaklassis sõelale jäänud Audi S1, aga seda ei julge ta ilma proovisõiduta osta - veebis kohatud hala kiirete ülekannete pärast on teinud ta ettevaatlikuks. Ja küsimus “Kas sa tead mõnd sellise auto omanikku, kellelt võiks proovisõitu küsida?” põhjustab esialgu küll naerupahvaku. Ilmselgelt on mu vestluskaaslane parandamatu optimist, sest selliseid autosid meil veel müüa ei õnnestu. Need, kes sääraseid sooviksid, ei jõua neid osta – 231 hj arendava nelikveolise baashinnaks on kolmeukselise kere korral 30 600 eurot. Ning ostujõuliste jaoks on see S1 jällegi liialt väike ja mitte just kõige väärikam mängukann. Meie maanurgas on kurjade kuumpärade kultuur alles lapsekingades ja kitsarinnaline äripartner võib vaadata pisut kummaliselt, kui tõsine ja täisjõus mees kohtumisele saabudes “ridikülist” välja astub. Seepärast olen maaletooja numbrit valides enam kui pessimistlik, ent küsimusele järgnev on pehmelt öeldes üllatav… >> Audi Magazin

061


EESMÄ RGI P O O L E

062

Audi Magazin


Auto läheb dünostendi niipea, kui sellel õige käigukast küljes on. Eelnevalt proovides meelitati mootorist välja 315 hj ja 520 Nm, kuid seda koos katalüsaatoriga, mis seadistaja hinnangul toimib kui summutisse topitud karvamüts.

Photo: Lorem Ipsum

“Jaa, me oleme müünud kaks rallikat” See kõlab sama pööraselt kui lubadus, et järgmisest nädalast jooksevad hipodroomil hobuste asemel valged ükssarvikud. Esimese auto olevat ostnud keegi rahvarallit sõitev huviline ja teisest ehitavat Margus Murakas ralliautot! Tavakasutusse neid müüdud ei ole, aga – “Helista Margusele, tema tunneb ka esimese auto ostjat.” Teen seda jalamaid ja saan teada, et esimese auto soetanud Audi-fanaatik varustas oma ostu otsekohe toekama siduri, juhtaju tegusama seade ja mitme muu sooritusvõimet parandava teguriga. Marguse Audi olevat aga Valdur Reinsalu värkstoas, kus ta saab laiemat rööbet katvatele uutele kerepaneelidele viimast lihvi. Huviline võivat projekti oma silmaga üle vaadata niipea, kui toorik jälle pealinnas tagasi on. Ja veel – “Tema nimi on Martha.” Laual olevat olnud ka “Merkel,” aga seda peeti lõpuks liialt pretensioonikaks. Mõni ime, et sellel autol juba nimi olemas on, sest Marguse uus lelu valmib vastavalt võistlusklassi 4WD Proto tehnilistele tingimustele, mille sünni juures ta ise algusest peale on asjatanud. Mina näen autot esimest korda vähem kui kaks nädalat enne Saaremaa ralli starti ning töökoja uksel tervitab mind sinisesse mehaanikukombesse pakitud mitmekordne meister isiklikult, näol käeseljaga tõmmatud õline triip. See on märk olukorra tõsidusest, sest tavaliselt kulgeb mees võistlusauto lähikonnas hoopis värvilisemates tunkedes ning tõstukil rippuva prototüübi sildadeta rümp on üsna õnnetus seisus. Seest ja väljast värvimata ilma sildadeta kest, millel välistest kerepaneelidest küljes vaid klaasid ja … katus.

Mis on prototüüp ja miks just Audi? Marguse sõnul hakkas tal mõte seesugusest autost arenema aasta tagasi Soome MM-rallil. Seal esitles Pekka Savela põhjanaabrite esimest prototüüpi, mis nägi välja nagu VW Polo WRC. Kui üldistada, siis on prototüüpide näol tegu autodega, kus mõne uue väikeauto kompaktne kere on varustatud aegunud homologeeringuga nelikveolise tehnikaga, millega enam tipptasemel võistelda ei saa. Enamasti on sellisteks autodeks erinevad N-rühma Mitsubishi Lancer Evolutionid või Subaru Impreza WRX/STI modifikatsioonid, mille uusi versioone ei ole enam peale tulemas, aga mille hoolduse ja remondiga saadakse siinkandis hästi hakkama. Lisaks saavad võistlejad ehitada enestele autosid neile (rahaliselt) sobivas tempos ja tänu vabameelsetele tehnilistele tingimustele võivad nad kopeerida ideid, mida autotootjad eneste WRC ja R5-klassi autode juures juurutanud on. Selliste autode ehitamine pole odav, ent võrreldes uute R5-klassi masinatega – mille soetamine maksvat Fordi ja Škoda näitel umbes 230 000 eurot – on see ikkagi kordades odavam. Eriti kui sul aegunud tehnika juba garaažis vedeleb. Marguse sõnul on Eesti 4WD Proto tehnilised tingimused välja kasvanud kodanik Savela käest saadud põhjast, ent meie reeglid olevat veermiku osas vabameelsemad ning eestlased said need lukku löödud isegi enne soomlasi. Täna on sellised võistluskorras prototüübid olemas juba Rainer Ausil (VW Polo), Egon Kauril (Ford Fiesta) ja Priit Koigil (Ford Fiesta). Oma autot on lõpetamas Roland Murakas (Ford Fiesta) ning Marguse Martha on juba viies, kuigi ülejäänutest üksjagu erinev prototüüp. Tema auto ei kasuta nimelt mitte Mitsubishi, vaid Audi enese modifitseeritud tehnikat ja on arendatud homologeerimata mudeli baasil. See aga teeb auto ehitaja ülesande tunduvalt keerulisemaks. >>

Hoolimata viis kuud kestnud ehitusmaratonist on Marguse nägu taas nalja täis, sest tema uus mänguasi on jälle ratastel.

Audi Magazin

063


Tagantvaate järgi võiks Marthat süüdistada liigses kuklilembuses. Lai “puusakaar” annab autole kurjakuulutava ilme. Laiemat rööbet peitvad tiivalaiendid ei tohi üheski punktis olla laiemad kui 14 sentimeetrit.

EESMÄ RGI P O O L E

Aga miks just Audi? “Et teha midagi huvitavat ja erilist,” ütleb Margus ning tunnistab, et oli viimase “Evo” ja STI nende suuruse tõttu enda jaoks juba ralliautona maha kandnud ja seepärast ei tõusnud tema käsi ka väiksema “Evo” ehitamiseks. Saati siis olukorras, kus kolm analoogilist projekti juba olemas on. Tema plaanidesse kuuluks ka Martha välja rentimine ja selle kasutamine sõidukoolitustes, millega auto originaalne loomus samuti ilusasti kokku mängib. Seepärast hakkaski talle meeldima Raul Reusneri S1 – mäletate veel seda esimest autot loo algusest? – mille Margus enne enesele sõiduki soetamist dünostendi tiris. Eesmärgiga järele uurida, kuidas töötab auto veoskeem ning kui palju annaks tavaseades 170 kW/231 hj arendavast mootorist veel jõudu välja võluda. Vastused olid ilmselt rahuldavad, sest seejärel vormistati tellimus ja mai lõpuks seisis punane S1 juba Tallinnas Prorehvi kontori ees. Striptiisile järgneb saleduskuur Martha ei jõudnud õieti kiljatadagi, kui temalt kõik kasutu maha kooriti ja ta seejärel 7. juunil Elva suunas teele saadeti. Seal võtsid Reinsalu Sporti töötajad vajalikest detailidest vormide tarvis jäljendid ning siis lasti nad ketaslõikuritega kere kallale. Viimase juures on lisaks nõuetekohasele turvapuuri paigaldusele ulatuslikult ümber ehitatud ka amortisaatorite “kannud,” et mahutada tavaseadest toekamat ning pikemat vedrustuse käiku võimaldavat Reigeri vedrustust. Lisaks sellele 064

Audi Magazin

ehitati tulemüüri juurest alates laiemaks ka käigukastitunnel, et mootoriruum tõhusamalt ventileeritud saaks. Välised kerepaneelid on kujundatud Reinsalu Sporti poolt ja Martha rattakoobaste ülaosad peaksid töötama autot vastu teepinda suruvate spoileritena – just nagu tänastel WRC-autodelgi. Prototüüpidel on tiivalaiendid lubatud ning nende materjal vaba, aga auto kere ei tohi üheski kohas muutuda laiemaks kui 14 sentimeetrit. Vedrustuse geomeetria on võistkonna omalooming ja Marguse sõnul said nad selle tänu omavalmistatud torudest õõtshoobadele ideaalselt paika. Muudetud jõuülekande tähtsaimaks elemendiks saab aga KAPS Transmissionsi poolt valmistatud järjestiklülitusega kuuekäiguline käigukast, mis on esimene, mille see Tšehhi ettevõte on nelikveoliste VW Grupi autode jaoks valmistanud. Tšehhide ülesanne on enam kui keeruline, sest vaid osaliselt muudetud kujuga käigukastikorpusesse tuleb neil istutada aeglasemate (ja toekamate) ülekannetega käigukast, millega töötab käsikäes nelikveosüsteemi juhtaju. Nn Haldexi kontroller võimaldab juhil muuta autot vastavalt vajadusele kas üle- või alajuhitavaks – erineva momendi tagaratastele suunamiseks on juhi päralt kokku kaheksa seadistust – ning süsteem arvestab momenti ümber jaotades ka auto kiiruse ja gaasipedaalilie avaldatava survega. Lisaks on Martha tagateljel piiratud libisemisega diferentsiaal, mida


Enne Saaremaa rallit ehivad Martha katust SA Eesti Lastefondi toe­tuskampaanias osalenud inimeste nimed.

mudelile Audi S1 ei saa isegi lisaraha eest. Marguse sõnul õnnestus neil leida Viljandi lähedalt Joosep Tootsi (!) nimeline meistrimees, kes suutis omavahel ühendada Audi tagadiferentsiaali ja “Evo” arsenalist pärineva piiratud libisemisega “luku.” Marguse sõnul peaks selline lahendus sobima kõigi VW/Audi kontserni nelikveoliste kuumpärade tagasilda ja ta ennustab, et “Joosep sõidab juba õige pea väga kalli autoga.” Sinisesse pakitud Muraka näost on näha, et mees on surmani väsinud, kuid Margusele omaselt ei näita ta seda jutus millegagi välja ja lubab puuduva käigukasti kas või teel Saaremaale praami peal alla kruvida. Oktoobri teiseks nädalavahetuseks peab auto iga hinna eest sõiduvõimeline olema, sest ühena Saaremaa ralli võitjatest on Margus lubanud korraldajatele juubeliüritusel kindla peale kohal olla. Tema sõnul on üks meestest pidevas valves, et esimese kõne peale Tšehhimaale käigukasti tooma tormata. Arenduseks oli lubatud neli nädalat, kuid nüüd on täis tiksunud juba 12. Tõstukil oleva auto küljes on Rauli rahvarallika käigukast, et mehaanikud saaksid enne värvitöid lõpetada jõuülekande ja sildade koostamise. Vaadates tõstukil rippuvat Marthat julgen ma selles kahelda, aga Margus pole mees, kes püssi niisama lihtsalt põõsasse viskaks. >>

Saaremaal kasutas Margus tuttava autolt laenatud originaalkäigukasti, mis on ralli sõitmiseks liialt kiirete ülekannetega. Aeglasemate ülekannetega uus käigukast muudab aga auto sooritusvõimet tundmatuseni.

Audi Magazin

065


EESMÄ RGI P O O L E

Martha on ostetud aastavanuse pruugitud autona, mille läbisõiduks oli 8600 km. Kuniks autol kasutatakse originaalset juhtaju, ei saa immobilaiseri pärast loobuda ka tehaseseades näidikutepaneelist. Mudelite S1 ja S1 Sportback kere tagaosa on tänu nelikveo olemasolule baasmudelist üksjagu erinev. Allkiri põhja juurde: Mudelite S1 ja S1 Sportback kere tagaosa on tänu nelikveo olemasolule baasmudelist üksjagu erinev.

Järellugu Ega visanudki. Viiekümnes Saaremaa ralli on tänaseks ajalugu ja esimest korda startis sellel ka Audi S1. Ja mitte Walter Röhrli legendaarne B-rühma monstrum, vaid Margus Muraka võistkonna poolt ehitatud Audi S1, mille tänavaversioon turunduslikel eesmärkidel kõigi aegade ägedaima ralliauto järgi nimetatud sai. Jah, Margus jõudis valmis, aga mitte tšehhid ja seepärast mindi starti võistlusautole sarnaneva toorikuga, mille külgi ehtisid sinised triibud ja katust SA Eesti Lastefondi toetuskampaanias osalenute nimed. Tehnilises kontrollis saadi tõreleda liialt valju väljalaske eest – lubatud müratasemeks on ralliautodel 103 dB, Marthal oli see number aga 104 – ja pärast linnupesa summutisse toppimist oli Margusel enne starti testideks täpselt nii palju aega, et proovida neli korda läbi sõita üht vasakkurvi.

Margus tänab kõiki, kes Martha ehituse juures kaasa lõid. Eriti aga ühingut SOCIETAS PISCATORUM ET AUTOCINETORUM, mis tähistab ladina keeli kalameeste ja autosportlaste seltsingut. Sama seltskond on taastanud ka Uuno Aava IŽ 412, et osaleda sellega Mannergute Mõõduvõtul.

066

Audi Magazin

Seepärast võttis Margus kogu üritust kui rahvarohket testi ja jättis selle teisel päeval pooleli. Auto võimsusest polnud meestel õrna aimugi, sest kui originaalseades aju ja 0,8 baarise ülelaade rõhuga arendas auto hoolimata 34 mm õhuvõtupiirajast 177 kW/241 hj, siis võistluse kestel sõitsid nad seades, mille korral oli rõhk juba pea kaks korda suurem, ehk 1,5 baari. Marguse sõnul ei suutnud aga seegi liigutus kastaneid tulest välja tuua, sest tänavaauto kiired ülekanded jäid suure läbimõõduga kruusarehvide jaoks liialt jõuetuks. Küll aga rabas teda auto neutraalne juhitavus, sest Martha ei hakanud libisema ka kõige kiirematel Kaugatoma ja Taritu kiiruskatsetel, mis seavad auto vedrustusele suuri nõudmisi. Nüüd on järgmiseks eesmärgiks auto sajaprotsendiselt võistluskorda saada, et sellega saaks osaleda talverallil. See meeldiks Margusele kõige rohkem. “Annaks jumal, et seekord ikka ka talve tuleks,” ohkab mees ja lubab seejärel pühenduda koolitamisele ja Martha rentimisele, mille rooli võib piisava huvi ja tengelpunga korral pääseda ükskõik kes. Margus võib sellise auto valmis ehitada ka teile, sest pärast esimesele kogemusele kulunud higi ja vaeva on tal võimalikele küsimustele kõik vastused olemas ning Martha õdede kokkupanek juba kordades kiirem. //


Ilmselt parim ringrada Põhjamaades

t rajaautode ren used • sõiduelam sed • firmaüritu umid • seminariru

Broneeringud:

kontakt@auto24ring.ee

+372 58 666 636

www.auto24ring.ee


AUDI P OO D

Kell (must/sinine) Stiilne siniste elementide ja kolme osutiga kell. Sinised seierid, musta IP-kattega roostevaba korpus, must roostevabast terasest pandlaga silikoonrihm, Jaapani quartz-mehhanism Miyota 2115, veekindlus 5 ATM, tugevdatud mineraalklaas, Audi rõngad. Premium blue linenokats ja polosärk meestele Auto iluliistude struktuuri imiteeriva trükiga nokats. Valmistatud kergelt strukruursest polüestrist. Struktuur nokaosal ja reguleerpaelal, sinised õmblused, hõbedane Audi rõngastega reguleerpannal, tonaalsed Audi rõngad eesosal. Materjal: 100% polüester Suurus: üks / 55–59 cm Blue line-disainiga polosärk. Äärisvarrukate ja külglõhikutega, rinnal tikitud mustad Audi rõngad. Suurus: S–XXXL Materjal: 95% puuvill, 5% elastaan Hooldus: masinpestav 40°C

Kronograaf (must/sinine) Audi roostevaba korpusega kronograaf. Siniste elementidega must sihverplaat, punased kronograafiosutid, helendavad kellaosutid, Jaapani quartz-mehhanism Citizen 6 S10, kronograafifunktsioon, kuupäevanäit, veekindlus 10 ATM, Audi rõngad. Kronograaf on valmistatud Saksamaal.

Materjal: roostevaba teras, silikoon Korpuse läbimõõt 45,5 mm, kõrgus 13 mm, rihma pikkus 215 mm Toote number: 3101700100 Hind: 129 €

Materjal: roostevaba teras ja kumer turvaklaas K1, halli õmblusega nahkrihm Korpuse läbimõõt 42 mm, kõrgus 6,5 mm

Toote number: 3101700300 Hind: 199 €

Toote number: 3131701700, 3131700902-07 Hind: Polosärk 39 € / Nokats 25 €

Saunalina ja rätikud (suur, keskmine, väike) Audi kaardisaini ja meekärjestruktuuriga rätikud. Rätiku nurgal asub Audi logo. Valmistatud koostöös kaubamärgiga Möve. Suur: 80x150 cm, Keskmine: 50x100 cm Väike: 30x45 cm Materjal: 100% puuvill Hooldus: 60°C masinpestav, trummelkuivatus Toote number: 3131603200, 3131603300, 3131603400 Hind: L: 39 € / M: 35 € / S: 9 €

068

Termotass (tumesinine) Roostevabast terasest stiilne ja praktiline termotass. Vaakumisoleeritud, lekke- ja loksumiskindel tänu autoseal-tehnoloogiale, joogireservuaar aitab liiga kuumal joogil enne joomist jahtuda, säilitusvõime 5 tundi kuuma ja 12 tundi külma. Materjal: roostevaba teras, kaas: plastik Hooldus: toode on nõudepesumasinakindel Toote number: 3291700100 Hind: 39 €

Audi Magazin


Termotass (punane) Topeltseintega isoleeritud plastiktass tõelisele Audi-fännile. Lekkekindel kaas. Toode on sobiv nii külmadele kui ka kuumadele jookidele. Maht: 350 ml Materjal: plastik Hooldus: nõudepesumasin Toote number: 3291700300 Hind: 12 €

Termotass Audi Sport (must) Topeltseintega isoleeritud plastiktass. Lekkekindel kaas, sobib nii kuumadele kui ka külmadele jookidele. Ideaalne kaaslane nii sportimisel kui ka reisil.

Junior quattro vegas (kollane) Audi Sporti eksklusiivne lasteauto. Nahast kollase meekärjekujulise õmblusega istmepolster Vegas, must optikapakett (must kõrgläikega esivõre ja viie kodaraga rootorveljed), lülitatavad tumendatud klaasidega LED-esituled. Komplektis kaasas patareid. Seeria on limiteeritud ainult 600 autoga. Toote number: 3201700400 Hind: 179 €

Audi R8 Coupé RC (1:24, Dynamit-punane) Detailne mänguauto Audi R8 Coupé RC. Funktsioonid: vasak/parem, edasi/tagasi, stopp. Värv: Dynamit-punane. 27-MHZ-juhtpult. Toide: 5 x AA (pole kaasas). Skaala: 1:24. Lastele vanuses üle kolme aasta. Toote number: 3201700010 Hind: 29 €

Maht: 350 ml Materjal: plastik Hooldus: toode on nõudepesumasinakindel Toote number: 3291700310 Hind: 12 €

Võtmehoidja Start/Stopp Audi R8 Start/Stopp-nupu kujuline nahkrihmaga võtmehoidja. Kiri nupul: “START NEVER STOP”. Kiri võrul: #LeagueofPerformance. Võtmehoidjal on Audi Sport logo. Nupp on vajutatav. Mõõdud: 3x2 cm Toote number: 3181700100 Hind: 25 €

Audi Magazin

069


AUDI P OO D

quattro rannalina Suur rehimustrijäljendit imiteeriva quattro kirjaga rannalina. Pehmest ja tugevast kangast. Valmistatud koostöös kaubamärgiga Möve. Mõõdud: 80 x 180 cm Materjal: 100% puuvill Hooldus: 60°C masinpestav ja -kuivatatav Toote number: 3131603500 Hind: 39 €

quattro dressipluus ja fliisjakk (meestele) Kapuutsiga quattro dressipluus. Tumehall, silikoonnuppudega kapuutsinöörid, rehvimustri disainiga quattro logo, kängurutasku, Audi rõngad taskul. Suurus: S–XXL Materjal: 50% puuvill, 50% polüester Hooldus: 40°C masinpestav Kõrge kraega quattro fliisjakk. Pealtpoolt must, seest tumehall. Kaks sileda metall-lukuga küljetaskut, luku tõmbeaasadel Audi rõngad. Seljal ja rinnal tikitud quattro logo, taskul Audi rõngad. Suurus: S–XXL Materjal: 100% polüester (hästihingav, vee- ja tuulekindel) Hooldus: 30°C masinpestav

Multitööriist (must) Kompaktne ja usaldusväärne roostevabast terasest multitööriist. Traadilõikuriga näpitsad, suur nuga, metallviil, kruvikeeraja, saag, avaja jms. Avatud asendis fikseeritav, must vutlar. Marterjal: roostevaba Mõõdud: 103x42x20 mm Kaal: 286 g Toote number: 3291700200 Hind: 29 €

quattro T-Särk (meestele) ja unisex-nokats Hall quattro-kirjaga T-särk. Suurus: S–XXL Materjal: 100% puuvill Hooldus: 30°C masinpestav Sirge nokaga quattro müts. quattro logo ees ja Audi rõngad tagaosal. Suurus üks / 55–59 cm Materjal: esiosa – 60% vill, 40% polüester Teised paneelid – tvill (65% polüester, 35% puuvill) Hooldus: niiske puhastus Toote number: 3131701602-06, 3131700800 Hind: T-särk 29 € / Müts 19 €

Toote number: 3131700702-06, 3131700602-06 Hind: dressipluus 59 € / Fliis 89 € 070

Audi Magazin


UUS, SPORTLIK JA VÄGA KERGE Audi Sport e-tron MTB mägijalgratas Audi Sport e-tron Mountain Bike mägijalgratas on elektrijalgrataste kategoorias erakordne. Vaid 18,2 kg kaaluv ratas on üks kergemaid süsinikust elektrilisi mägijalgrattaid maailmas. Monokokk-süsinikraami ja sellega suurepäraselt sobivate kvaliteetsete komponentidega Audi Sport e-tron Mountain Bike on eksklusiivne jalgratas, mida valmistatakse vaid 100 eksemplari. Tutvu Audi Sport e-tron Mountain Bike mägijalgrattaga: www.audi.de/e-tron-bike 27,5-tolline maratoni täisvedrustusega cross-country (XC) elektriline mägijalgratas Kõrge elastsusmooduliga ühesuunalisest süsinikkiust monokokk-raam suuruses 50 cm Bosch Performance CX keskel asuv mootor, 250 W, maks. 75 Nm Bosch 36 V, 500 Wh liitiumioonaku Shimano XTR Di2 11-käiguline elektrooniline käiguvaheti DT Swiss OPM O.D.L. 120 sportvedrustusega kahvel/X313 süsinikust amort DT Swiss XMC 1200 Spline süsinikvelgedega rattad Magura MT8 süsinikust pidurihoobadega ketaspidurid Tune titaanist ketirattaga süsinikvänt Audi Fine Napa originaal-nahkkattega Selle Italia Flite Tekno Flow sadul GPS-navigatsiooniga ning 2D- ja 3D-kaardiga Bosch Nyon kompuuter Värvidisain: Audi tööstusdisain, München Elektriline tugi (pedelec) kiirusel kuni 25 km/h Valmistaja: Haibike Piiratud väljaanne – 100 eksemplari Värv: must/punane/hõbedane

Toote number: 3161600030 Hind: 5965 €

Audi Magazin

071


I N SPIR ATSIO O N

Olari Elts ja Baiba Skride To p e l t e n e r g i a , m i d a toetab 15 aasta pikkune koostöö nii Euroopa kui ka Ameerika kontserdilavadel

Septembris Ameerika staarbaritoni Thomas Hampsoni ja Hiina pianisti Zee Zee etteastetega alanud ERSO 91. hooaeg toob publiku ette erakordselt palju põnevaid külalissoliste ning dirigente. Juba novembris astub ERSO ette kontserdilavade üks säravamaid tähti, viiuldaja Baiba Skride – Lätis sündinud ja haridusteed alustanud muusik, kes nüüdseks on juba üle poole oma elust veetnud Saksamaal.

Kontsert E LT S J A S K R I D E K, 15.11.2017 kell 19 Vanemuise kontserdimaja R, 17.11.2017 kell 19 Estonia kontserdisaal Franz Schreker. Avamäng ooperile “Märgistatud” Heino Eller. Viiulikontsert Igor Stravinski. Ballett “Petruška” BAIBA SKRIDE viiul, ERSO, dirigent OLARI ELTS

072

Audi Magazin

On täiesti erakordne, et Eestis toob Baiba Skride koos ERSO ja orkestri külalisdirigent Olari Eltsiga publikuni Eesti muusikaklassiku Heino Elleri viiulikontserdi. Tegemist on teosega, mille tähtsust on võimatu üle hinnata – Eller on loonud üldse esimese viiulikontserdi Eesti muusikaloos. Lisaks Tallinnale kantakse viiulikontsert ette ka Heino Elleri sünnilinnas Tartus ning ajaloolise tähtsusega esitusi jääb tähistama plaadistus. Kontserdi teises pooles kõlab ERSO ja Eltsi esituses Stravinski muinasjutuline ja piltlikult ilmekas balletimuusika “Petruška” ning kontserdi avalooks on avamäng Austria helilooja Franz Schrekeri ooperile “Märgistatud”, mille esiettekandest eeloleval kevadel möödub sada aastat ja mis just viimasel kümnendil on taas pälvinud tähelepanu mitmete Euroopa teatrite repertuaaris. // Foto: Marco Borggreve

“Eltsi dirigeerimisstiilis kajastub vastupandamatu energia ja rõõm” (Artsfile Ottawa, 30.03.2017)

Baiba Skride tundelised ja kirglikud interpretatsioonid ning loomulik lähenemine muusikale kütkestavad nii dirigente, orkestreid kui publikut. Tema uhkes tõusujoones kulgev solistikarjäär toob igal hooajal uusi vallutusi nii mainekates kontserdipaikades kui ka maailma parimate orkestrite ees. 2016. aastal kutsuti ta esmakordselt esinema New Yorgi Filharmoonikute ette ning käesoleva hooaja jaanuaris jätkab ta koostööd selle maailma absoluutsesse tippu kuuluva orkestriga, tuues koos Soome dirigendi Susanna Mälkkiga ettekandele Tšaikovski viiulikontserdi. Napilt kuu aega hiljem on ta juba laval koos Berliini Filharmoonikutega, et Eestigi publikule tuttava dirigendi Dima Slobodeniouki juhatusel lasta kõlada Šostakovitši teisel viiulikontserdil. Lisaks Bostoni Sümfooniaorkester, Pariisi Orkester, Leipzigi Gewandhaus-orkester, Jaapani NHK Sümfooniaorkster, Londoni orkester The Philharmonia – ja needki on vaid mõned tuntumad nimed Skride lavapartnerite seas.


Esinemise teeb eriliseks see saladuslik “miski” Intervjuu Baiba Skridega Teil on olnud Olari Eltsiga pikk koostöö. Milline dirigent ta on? Tunnen tõesti Olarit juba väga kaua ja olen alati meie koostööd nautinud. Ta on väga emotsionaalne ja kirglik, samas väga rikkalike teadmistega dirigent. Ta teab, mida orkestrilt tahab ja teab ka seda, kuidas soovitud tulemuseni jõuda. Ehk meenub mõni huvitav olukord ühistest lavakogemustest? Lavalt praegu ei meenu, kuid meie viimaste ühiste kontsertide ajal Seattle’is korraldasime kontserdipäevade vahel endile Boeingu tehase külastuse. See oli küll üks tõeliselt lõbus päev. Olari Elts soovis kindlasti just Teid Heino Elleri viiulikontserdi esitajaks nii kontsertidel kui ka salvestusel. Millised tunded teid selle teie jaoks täiesti uue teose suhtes valdavad? Igale uuele teosele läheneb interpreet respektiga, püüdes leida parima võimaliku viisi selle tundmaõppimiseks. Kuna ma naudin väga uusi väljakutseid, siis on just vähetuntud teostega kohtumine minu jaoks väga eriline ja põnev. Kuidas te Elleri viiulikontserti kirjeldaksite? Elleri kontsert on nii tehniliselt kui muusikaliselt üsna keerukas. Samas on ta väga ilus, nii et ma olen väga õnnelik ennast sellele teosele pühendades. See teos koondab endas väga palju erinevaid meeleolusid– traagilisust, igatsust, sisemist ärevust. Seal on helgemaid ja õnnelikumaid hetki, samas ka ratsionaalsust. Helilooja kasutab isegi rahvamuusika sugemeid, põimides kõik meisterlikult ühtseks tervikuks. Millised on teie alanud hooaja eeldatavad kõrghetked? Olen väga rahul, et saan juba kolmandat korda esineda koos Berliini Filharmoonikutega ja teist korda New Yorgi Filharmoonikutega. Ees ootab taaskohtumine Gewandhaus-orkestriga ja Euroopa-turnee Bostoni sümfooniaorkestriga. Kuid loomulikult teevad rõõmu kõik esinemised. Sündisite Lätis, kuid elate Saksamaal. Kui sageli külastate oma kodumaad? Vaid paar korda aastas. Kuid hinges kannan teda kogu aeg. Mis on maailmakuulsaks artistiks olemise juures kõige keerulisem? Pidev vajadus nõudmistele ja ootustele vastata, eriti neile, mille ise endale seadnud olen. Lisaks enesedistsipliin, vajadus toime tulla paljude ootamatute olukordadega, seda nii vaimses kui puhtpraktilises mõttes. Kuid ka kõike seda arvesse võttes on mul suurepärane ja täiuslikku rahuldust pakkuv elu! Mis teeb ühe esinemise eriliseks? Kui sünnib see saladuslik “miski”. Kui kõik, kes ettekandega seotud, tõusevad üksteist jäägitult usaldades justkui uuele tasandile, kus ollakse vabad nii eksperimenteerimisel, muusika kogemisel kui ka selle publikuni kandmisel. //

Audi Magazin

073


I N SPIR ATSIO O N

Sümfooniline muusika kui rock või heavy metal Esinemisnärvist, suurimatest väljakutsetest ja hobidest räägivad äsja KULKA helikunsti sihtkapitali aastapreemia pälvinud ERSO muusikud Triin Ruubel, Indrek Vau ja Theodor Sink. Tekst: Maarja Kasema

1. oktoobril ehk rahvusvahelisel muusikapäeval toimunud Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemiate jagamisel oli laureaatide seas lausa kolm ERSO muusikut – orkestri kontsertmeister Triin Ruubel, trompetirühma kontsermeister Indrek Vau ja tšellorühma kontsertmeister Theodor Sink.

Triin Ruubel – särav solist ja kontsertmeister, kõrgetasemeline muusikutöö orkestrites ja ansamblites; Indrek Vau – silmapaistev solist, väsimatu eesti muusika salvestaja; Theodor Sink – preemia särava hooaja eest solisti ja orkestrandina.

Mis on praegu teie jaoks suurim väljakutse? Triin Ruubel: Kevadel on meil ERSO-ga ees suured sõidud ning selle kõrvalt pean olema olemas oma õpilastele ning töötama sooloprojektidega. Navigeerimine kõikide nende ülesannete vahel on suur väljakutse ning muutub aja möödudes üha keerulisemaks. Lihtsalt kohustusi tuleb pidevalt juurde ning järjepidevalt kasvavad ka enda seatud nõuded kvaliteedile. Indrek Vau: Suurim väljakutse on see, kuidas meie üha kiirenevas maailmas säilitada oma tegevuse kvaliteeti. Theodor Sink: Sõltub, mis külje alt vaadata. Erialalises mõttes on mu värske töökoht ERSO tšellorühma kontsertmeistrina juba iseenesest päris suur väljakutse nii repertuaari omandamise kui ka isikliku mängutaseme arendamise osas. Üldelulises aspektis kummitab mind siiani seni lugemata jäänud raamatute virn koduses raamaturiiulis. Loodan selle vea parandada. Millised noodid on praegu teie noodipultidel? Triin: Puldil on ERSO järgmiste sümfooniliste kavade kõrval ka Mendelssohni viiulikontserdi noot ja partituur. Mul on rõõm esitada seda teost ERSO ja Arvo Volmeriga jaanuaris Estonia kontserdisaalis ning seejärel mitmel kontserdil meie ühisel USA-turneel. Indrek: Rodion Štšedrini ja Mark-Anthony Turnage’i trompetikontserdid. Theodor: Kuna mul on koos pianist Kadri-Ann Sumeraga tulemas duokontsert Mustpeade maja Valges saalis, siis olen praegu haaratud just sellest kavast. Ettekandele tulevad Alfred Schnittke ning César Francki tšellosonaat, mis tähendab, et hetkel on just need heliloojad mu parimad sõbrad. Esinemisnärv – mis see on? Triin: Kutsuksin seda pigem positiivseks elevuseks. Seda elevust tunnen hästi. See ajab haigutama, et saada lisahapnikku. Süda peksab kõvasti ja aja kulg aeglustub. Mulle on see tähtis, et kes074

Audi Magazin


Globaalse majanduse multimeediakantaat. Režissöör Marina Landia

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Dirigent KRISTJAN JÄRVI

1. detsember 2017 Estonia kontserdisaal

REGULAR CRISIS PÖFF 21 TALLINN 17 NOV – 3 DEC 2017

16 / 22 € erso.ee • piletilevi.ee KULDSPONSOR

HOOAJA PEASPONSOR

TULEVIKUMUUSIKA — esitleb 4 Energia TOETAJAD

PÖFF 21

MEEDIAPARTNER

TALLINN 17 NOV – 3 DETS 2017

kenduda ning olla tähelepanelikum ja kiirema reaktsiooniga. Indrek: Kogen positiivset esinemisnärvi iga kord enne lavale minekut. Theodor: See on n-ö artistide needus, mis võib teinekord esituse kvaliteedi ning vastutusrikka kontserdi puhul mõjutada ka muusiku edasist loomingulist saatust. Kõigil on see erinev, mõnel läheb suu kuivaks ja põlved nõrgaks, mõnel hakkab süda puperdama ning käed värisema ning mõni kaotab mõtlemisvõime täielikult. Kuid mis loeb, on see, kuidas inimene sellega hakkama saab. Kui vaadata maailmakuulsaid mängijaid tuhandepealise publiku ees esinemas, tekib tunne, et nad on esinemisnärvi vallutanud ning ei pea sellega enam tegelema. Samas on see vaid mulje. Ja sõltumata esinemisnärvist saab lõpuks otsustavaks ikkagi mängutase. Tihti öeldakse, et muusikutel pole aega hobideks. Peab see paika? Triin: Ma olen mõned korrad väljalülitamise ja kiire puhkuse eesmärgil hobisid proovinud, aga ajapuudusel on see kõik jäänud siiski põgusaks. Ükskord restaureerisin vana kapi ning saavutasin soovitud efekti. Sain fookuse panna millelegi muusikavälisele ning oma käte all näha objekti valmimist. Enamjaolt tuleb lõõgastuseks siiski piirduda lugemisega. Indrek: Kui sa ise oma aega ei planeeri, siis hakkab aeg planeerima sinu tegemisi. Tuleb siiski tunnistada, et töö on mulle ka hobi. Theodor: Osalt peab see paika küll. Harvadel vabadel päevadel üritan metsa või lähimasse rabasse jõuda, et kiirest elustiilist lähtuvat infokoormust lahustada. Trenni tegemine on samuti üks lemmikhobisid, kuid seda saan viljeleda ainult siis, kui pole vaja midagi väga tehnilist lähiajal esitada – lihtsalt sõrmede tundlikkus võib sellega seoses ajutiselt väheneda. Mõnikord mõt-

len naljaga pooleks, et kui ma muusikaga ei tegeleks, teeksingi vist kogu aeg ainult trenni. See mõjub ülimalt hästi üldisele enesetundele ja seeläbi ka vaimsele tervisele. Kuidas julgustaksite inimesi tulema sümfooniaorkestri kontserdile? Triin: Esiteks vaatab meile muusikast tihti vastu ajalugu. See kannab atmosfääri ja meeleolusid ning erinevatel aegadel inimeseks olemise tunnet meie aega. Teiseks on kuulamiskogemus midagi väga isiklikku ja subjektiivset. Sealt võib leida emotsioone, mida saab kõige paremini kogeda just läbi helide ning see on väga rikastav. Indrek: Enamik sümfoonilistest teostest mõjuvad inimestele emotsionaalselt samavõrd tugevalt kui kvaliteetne rock-kontsert. Vaatamata tõsisele sisule on näiteks Šostakovitši kaheksas või üheteistkümnes sümfoonia kõlalises plaanis nagu täielik heavy metal. Theodor: Arvan, et tänapäeva valitsevas stabiilses infomüras on sümfooniaorkestri kontserdil viibimine kindlasti esialgu harjumatu elamus. Lugudele eelnev vaikus ning sellest välja kasvav muusika sunnivad inimest korraks aega maha võtma, unustama kõik muu peale hetkel toimuva ning ühele asjale keskenduma. See on omamoodi austusavaldus iseendale ning ümbritsevale. Tihtipeale arvatakse, et kontserdile tulles peavad olema eelteadmised, mingid kindlad asjad, mida jälgida... Kui ma kunagi väikse poisina ERSO kontserdil käisin, ei teadnud ma heliloojatest ega teostest midagi. Kuid sellest hoolimata suutsin nautida toimuvat, näha erinevaid kujutluspilte ja mõelda mõtteid, mis tekkisid muusika ajal ning pikalt pärast seda. Ja siis tekkis mul huvi ka nende eelteadmiste järele. Ütleks vaid, et tuleb lihtsalt kohale tulla ja kõik ülejäänu juhtub juba loomulikult ja iseenesest. //

Audi Magazin

075


I N SPIR ATSIO O N

TARMO UFFERT– MEES NAGU ORKESTER Oktoobris Tartus avatud Audi Approved :plus esindussalongi, samuti Audi tehase vastava teeninduskeskuse ning mitmete teiste kohalike autoesindusettevõtete asutaja ja omanik Tarmo Uffert on ere näide mehest, kelle äriedu taga on aastakümnetepikkune sihikindel töö ja tohutu pühendumine. Kuid oleks ekslik arvata, et töö on kõik, millest Tarmoga rääkida võib. Kaugeltki mitte! Sügavast huvist autoajaloo vastu on alguse saanud silma-paistev vanade autode kollektsioon, Tarmo on kursis nii vormeli kui ka rallimaailmas toimuvaga.

Tekst Sille Kübarsepp Fotod: Sergei Zjuganov

Auto Union 1000 Coupe S 1961., Auto Union 1000 Sp Coupe 1960. a , Audi NSU RO 80 1973. a

076

Audi Magazin


Audi Magazin

077

Fotod: Sergei Zjuganov


I N SPIR ATSIO O N

078

Audi Magazin


Auto Union 1000 Sp Coupe 1961. a , Audi 100 LS 1974. a

Tarmo Uffert on enamat kui lihtsalt edukas. Liialdamata võib öelda, et Lõuna-Eestis on autoäri just tema kätes. Mitukümmend aastat tagasi, värsked autoremondilukksepa paberid taskus, Sepa tänava autoteeninduses alustanud noor mees ei osanud aga uneski näha, et kunagi rajab ta just sinnasamasse Sepa tänavale oma autoimpeeriumi. Ma tean, et oma tagasihoidlikkuses keelduks Tarmo igal juhul sellest, kui ma teda “Tartu autokuningaks” nimetaksin, kuid tõsi on, et Ropka ja Aardla linnaosas asuvale neljale suurele autovaldkonnas tegutsevale ettevõttele (Aasta Auto, Tauf-Auto, Aasta Auto Pluss ning oktoobris avatud Audi Tartu) pole ka kogu Eesti mastaabis kellelgi midagi vastu panna. Kokku on Tarmol vaja kätt pulsil hoida koguni seitsmel (!) talle kuuluval ettevõttel ja nende meeskondades on saanud tööd üle saja inimese. Tarmo ütleb sarnaselt paljudele edukatele ettevõttejuhtidele, et üksi ei tee midagi ära. Et vaja on tugevat meeskonda, kes kõik selle asja püsti hoiavad ja väärtusi loovad. Aga seda suurt orkestrit juhatab ikkagi tema. Kuid miski pole tulnud Tarmole endalegi kergelt. Alles möödunud kümnendi lõpus loobus ta laupäeval tööl käimast ning mitukümmend aastat oli tema (ja paraku ka perekonna jaoks) tavaline see, et perepea tegi 12–14-tunniseid tööpäevi ja seda lausa seitse päeva nädalas. Täna on Tarmo enda sõnul n-ö mõistlikumalt käituma hakanud ja pühendab aega nii iseendale, perele kui ka lastelastele varasemast märksa rohkem. Igal juhul meeldib lastelastele selline vanaisa, kes peab autopoodi, kel on päris oma vanade autode kollektsioon ja kes käib õhinal vormeliringraja ääres kuulamas, kuidas automootorid põrisevad. “Kahjuks ei vilise enam kummid nii nagu vanasti ja ka mootorid on palju vaiksemaks jäänud. Aga äge on ikka ja sellist feeling’ut telerist vaadates ei saa,” põhjendab Tarmo ise. Kindlasti on Tarmol üks kõva pluss veel – tal on olemas hea huumorimeel, mis ei lase elu ega tööd kogu aeg surmtõsiselt võtta. Kuigi autofirma omanikul võiks autoroolis istumisest saada tõsiselt villand, ei suuda Tarmo enda sõnul autos kõrvalistmel istuda ning kui nooruses jäi rallikirg rahapuudusel rakenduseta, teeb Tarmo pea igal aastal koos kamraadidega ühe pikema automatka.

Ma ei tea teist, Tarmo, just eriti palju. Välja arvatud see, et väidetavalt on Tartus autoäris teie ettevõtete käes automüügi, remondi- ja hooldusetööde osas jäme ots ja et teil on muljetavaldav vanade autode kollektsioon. No ega ma isegi ei tea kõike! Aga mis teid huvitab? Alustame äkki sellest, et mitmel juhitoolil te korraga istute? Võib öelda, et paljudel. Ja ka kabinette, kus ma tööd teen, on hetkel kaks - üks Volkswageni ja teine Škoda majas. Olen mõlema firma omanik ja juhatuse liige. Audi salongi avamine oktoobris toob kolmanda kabineti juurde. Millal te autoäris alustasite ja millest see tõuke sai? Ma siin just ükspäev mõtisklesin selle üle ja tean oma algtõuget täpselt – see oli aastal 1983, mil ostsin oma esimese auto müügiks. See oli Corrida punane Lada 06 (VAZ 2106) ja hiljem värvisin selle tumepruuniks, mis oli tol ajal kõige luksuslikum ja ilusam värv. Mis on tänapäeval kõige ilusam värv? Ilus autovärv on alati vaataja silmades – kellele mis meeldib. Aga maailmas on kõige levinum autovärv valge. Eestis on valge värv alles populaarsust kogumas. Näiteks aastaid tagasi oli valget värvi autot võimatu müüa – see tundus lihtsalt igav! Tänapäeval on see muutumas. Aga kõige populaarsem värv on klientide jaoks hall metallik. Seevastu enamik müüdud Audisid on tumedat värvi. Inimestel on tekkinud teatud kuvand ja eelistused iga automargi puhul ja sellest on neid raske kõrvale kallutada. Nii näiteks eelistatakse Ferrari ja Chevrolet Corvette´i puhul punast, Lamborghini peaks olema kollane ning Audi ja Bentley puhul valitakse must. >>

Audi Magazin

079


Kui te oma esimese Corrida punase 06-ga koduõuele vurasite, siis läks ju päris oma autoärini veel aega… Äri algas siis, kui olin noor ja raha uue auto jaoks polnud ning ega seda kusagilt osta saanudki. Ma panin lehte kuulutuse, et ostan avariilise auto. Töötasin ise sel ajal siinsamas Sepa tänaval autoteeniduses plekksepana ja mõtlesin, et küll ma selle üles putitan. Elasin tol ajal vanemate juures sünnikodus Puka lähistel ja ennäe imet! Mulle helistatigi lauatelefonile ja pakuti Lada 06, mis oli vaid 9000 km sõitnud. Käisin selle eest välja 5500 rubla ja tuhat läks remondiks. See number on mul tänini meeles. Ega mul endal seda raha muidugi ei olnud, pidin laenu võtma nii isa-ema kui vanaema ja vanatädi käest. Terve pere pani mu ettevõtmisele õla alla. Vanaemale ja vanatädile maksin võla tagasi, ema-isa jätsid selle mulle algkapitaliks. Läksin autole Abja-Paluojasse järele, kaasas väike valik tööriistu. Tagusingi mõned kõverad plekid enam-vähem sirgeks, võtsin pool esitiiba tükkis küljest ära ning vurasin minema, sest auto ise oli muidu täiesti sõidukorras. Kui peremees seda kõike nägi, kratsis ta kukalt ja ütles, et oleks ta vaid teadnud, et see asi nii lihtsalt käib, poleks ta elu sees seda autot mulle müünud. (Naerab südamest) Plekksepa amet – kuidas see elukutsevalik sündis? Pärast keskkooli lõppu käisin aasta Tallinnas Tehnikakutsekoolis nr. 19. Seejärel suunati mind Tartusse Sepa tänava autoteenindusse, kus alustasin autoremondilukksepana. See oli oma välisele ebaglamuursusele vaatamata väga hinnatud amet, sest oskajad mehed olid hinnas. Selle ametiga kaasnes väga lai tutvusringkond ja Nõukogude ajal oli ju tutvustel kaalu. Lukksepana töötasin umbes pool aastat, siis tuli minna sõjaväkke ja naastes asusin tööle plekksepana – see oli märksa huvitavam ja loomingulisem töö. Plekksepa ametist tõusin töökoja meistriks. Tänapäeval ei tehta enam autode kallal pooltki nii palju tööd, kui toona – siis tuli ju teha eimillestki midagi, sest mitte midagi ju saada ei olnud. Mulle see aga meeldis, sest olen alati olnud suur tehnikahuviline. Ostsin autosid kokku ja muudkui putitasin neid üles. Nii see autoäri algas. Tehnikahuvi olen vist pärinud vanaisalt, kes oli väga kõva tehnikamees. Tal oli möödunud sajandi 30ndatel Pukas elades oma auto – puukodaratega Chevrolet. Samuti ehitas ta ise müügiks rehepeksumasinaid. Kahjuks suri vanaisa juba 1933. aastal, kui minu isa oli alles kaheaastane. Ärivaistu olen saanud aga vanaemalt. Ta oli hakkaja ja terane naine, kes pidas üksi pärast mehe surma kolme lapse kõrvalt ka Pukas poodi ja oli alati rahaasjades väga täpne. Kuidas autoäri käima läks? Ma olin noor mees ja õhtul ei raatsinud kohe koju minna, sest tahtsin ise midagi oma kätega teha! Ega kodus sellele väga hästi ei vaadatud, et tegin 12-tunniseid ja pikemaid tööpäevi, kuid samas tekkis sellest perele oluline lisasissetulek. Ja ega ma ei saa üle ümber klassikalisest küsimusest – millal ikkagi teenisite oma esimese miljoni? (Naerab südamest.) See tuli päris kiiresti, 90ndatel. Suurt autoäri alustasin just siis ja algul oma põhitöö kõrvalt. Hakkasin Hollandi ja Saksa autoturgudelt autosid Eestisse müügiks tooma. Nüüd kahetsen – oleks pidanud olema nii palju julgust, et end kohe töölt lahti võtta ja iga nädal Hollandisse või Saksamaale sõita!

080

Audi Magazin

Oli see pelgalt hasart, või terendasid juba siis silme ees konkreetsed sihid? Unistused hakkasid kuju võtma kohe, kui välismaal sai käima hakatud. Ja ma ütlen ausalt, et juba siis tekkis unistus, et kunagi tahaks Audi esinduse avada. Audi hakkas kohe teiste markide seas silma atraktiivse disaini, nutikate tehniliste lahenduste ja väga heade sportlike sõiduomadustega. Kui kergelt või raskelt olete selleni jõudnud? Kui ajatelge vaadata, siis kulus selleks veerand sajandit. Kui palju üldse kohaliku kapitaliga autoesindusi Eestis on? Eesti kapitaliga autodiilereid on väheks jäänud. Näiteks Volkswageni esindustestest on Aasta Auto Pluss Tartus ainus selline ettevõte, ülejäänud Volksawageni diilerid on kõik Norra kapitali käes. Tartus esindame veel Škodat. Teised Škoda esindused Eestis on Auto 100 ja Mølleri omanduses. Audiga alustasime 2001. aastal, samal aastal kui Volkswageniga, kuid Audi ametliku teeniduspartneri staatuse saime alles koos Škoda maja valmimisega ning tänavu oktoobris avasime eraldi Audi vähekasutatud autode müügisalongi ja teeninduskeskuse. Nii Audi kui ka teiste suurte automarkide puhul on tänapäeval esindusnõuded väga karmid - peavad olema kaasaegne valmistajatehase nõuetele vastav töökojasisustus, koolitatud ja vastavate oskuste-kogemustega inimesed, tipptööriistad ja -seadmed. Ühesõnaga väga korralik riist-, tark- ja inimvara. Igal aastal tehakse valmistajatehase nõuete täitmise kontrollimiseks audit ja kui midagi on paigast ära või midagi puudu, siis sa seda auditit ei läbi. Audiitorid käivad autotehasest, kuid kaasatakse ka maaletoojate kohapealne ekspert. Audi maaletoojal Al Mare Autol on tootjatehase poolt tipptasemel väljakoolitatud audiitor. Viimase kümne aastaga on nõuded eriti karmiks läinud ja kõik peab perfektselt korras olema. See on ka väga õige. Teisiti ei saa, kui tahad esindada selliseid auotootjaid nagu Audi, Škoda ja Volkswagen. Tavaliselt on Eesti kapital põlvili surutud ja ohjad välismaalaste poolt üle võetud. Teiega on läinud teisiti… Ehk pole neil Tartu vastu nii suurt huvi olnud. (Tarmo muigab.) Aga tegelikult ei tohigi ühe maaletooja käes olla 100% turust. Konkurents on ju edasiviiv jõud. Ma tean, et lisaks mitme autofirma juhtimisele jätkub teil huvi ja jaksu tegeleda ka vanade autode kollektsioneerimisega. Ma kollektsioneerin erinevaid asju – vanu autosid, aga ka näiteks Eesti rallispordi ajalugu käsitlevaid aastaraamatuid. 2006. aastal leidsin ühe huvitava 1972. aasta Cadillaci, otsin ära, restaureerisin ja seejärel soetasin mitu pealesõjaaegset, 60–70ndate Auto Unioni mudelit – NSU-sid, DKW-sid ja Audisid. Audi ajalugu on keeruline olnud, sest Audi tehased pommitati Teise maailmasõja ajal kõik peaaegu maatasa. Alles pärast sõda hakati kusagil küüni all uuesti käsitsi “Audi-laadseid” autosid kokku panema, peal kahetaktiline mootor. Ütleme ausalt, et sõjaeelne Audi erines sõjajärgsest tundmatuseni. Algul oli tegu luksusautodega, sõja järel oli see muutunud sõiduriistaks, millele oli peale pandud nn segumasina mootor, kus väntvõll oli veel kuullaagritel. Kui Audi jõudis pärast mitmekordseid tehinguid Volkswageni Grupi kätte, lubati neil valmistada ainult Volkswageni põrnikaid, kuid Audi inseneridel olid oskused ja tahtmine viia Audi taas kõrgustesse. Nii nad siis lõidki 1966. aastal pooleldi põranda all esimese Audi 100. Kuna see oli nii äge, pani Volkswagen sellele kohe oma märgid külge, kuid samas anti Audi inseneridele loomingus vabad käed uute Audi mudelite väljatöötamiseks. >>

Audi 100 LS 1974. a, Auto Union 1000 S Coupe 1961. a ja Auto Union 1000 Sp Coupe 1960. a

I N SPIR ATSIO O N


Audi Magazin

081


I N SPIR ATSIO O N

Kui suureks teie autokollektsioon tänaseks kasvanud on ja kus seda näha saab? Kuna mulle meeldib ise oma autosid aeg-ajalt vaatamas ja silitamas käia, siis olen neile leidnud koha oma Tauf-Auto müügihallis. Kollektsioonis on praegu üle kolmekümne auto. Kas hasardile lisaks on kollektsioon omandanud teie jaoks ka mingi sisulisema tähenduse? Üks asi on see, et mind tõesti huvitab Audi ajalugu ja ma tahaksin seda säilitada. Kahjuks pole mul nii palju vaba raha, et jõuaksin osta korralikke sõjaeelseid Audisid või Horche. Kuigi ennesõjaaegsed Horchid on ühed kõige vingemad autod, siis tegelikult tuleb praegu silm peal hoida ka Audi 70–80ndate aastate mudelitel, sest ka neid jääb järjest vähemaks. Kõik kollektsioonis olevad autod on sõidukõlbulikud, kuid mitte kõik pole täielikult restaureeritud. Auto peab natuke sõitma igal aastal, kuid olulisem on, et ta peab seisma katuse all kuivas ja õigel temperatuuril – talvel võiks see olla +5 kuni -10 ning ka suvine kuumus ja päike ei tee vanadele autodele head. Valgustage natuke autokollektsionääride maailmas toimuvat. Üle maailma on vanaautode kogujaid väga palju, kõige enam Ameerikas. Ka kõige suuremad oksjonid toimuvad seal. Euroopas on palju oksjoneid Inglismaal, Saksamaal ja Taanis – võimalusi on palju, ka netioksjonitel osalemiseks. Ega mina ei olegi tegelikult ametlikult kollektsiooni omanik – omanikud on minu firmad. Olete nii kaua olnud automaailmas ja oskate seega kindlasti öelda, mis on nende aastakümnete jooksul olnud kõige suuremad või põhimõttelisemad muutused selles vallas. Muutused on olnud tõesti väga suured, alustades kasvõi sellest, et kui vanasti võis iga mees, kes natukenegi tehnikat jagas, ise oma auto korda teha, siis nüüd see enam nõnda lihtne ei ole. Korralik autoremondimees peab olema juba tõeline IT-spetsialist. Kliendidki on muutunud palju teadlikumaks ja nõudlikumaks. Vene ajal oli remondimees kuningas, keda klient pidi paluma. Kui enne toodi meile suitsuvorsti ja konjakit, siis nüüd pakuvad automüüjad piltlikult öeldes seda kõike kliendile. (Naerab.) Mis siis tänapäeval, kui IT-valdkond nõnda populaarne, ajendab noor mehi valima autoremondi eriala? Ala on jätkuvalt populaarne, sest ka autode mehaanikud ja diagnostikud on tänapäeval eelkõige IT-mehed. Ning see on ideaalne valdkond tehnikahuviga noortele, aga tehnikahuvi on ju poistele nii loomuomane. Lisaks saavad nad oma töös kasutada kõige uuemat tipptehnoloogiat, samuti pakutakse neile suurepäraseid koolitusi. Kui mina tööle läksin, pidid mul omal tööriistad olema. Olin üliõnnelik kui suutsin hankida chrome vanadium padrunvõtmete komplekti. Normaalseid tööriistu polnud tollal isegi riiklikel autoteenindustel anda. Kui tagasi vaadata, siis mis on teie jaoks olnud teie ettevõtete saatuse seisukohalt kõige põhjapanevamad otsused? On mitmeid otsuseid, mille puhul olen tükk aega põdenud, et miks ma selle küll tegemata jätsin. Kuid hiljem olen ennast mõttes tänanud, et valik just selline sai.

082

Audi Magazin

Kas elu jooksul on tekkinud ka see tarkus ja oskus, et aeg maha võtta ning iseendale ja perele rohkem aega pühendada? Algusaastatel oli minu ainuke puhkepäev pühapäev. 1992. aastast kuni umbes 2006–2007. aastani olin tööl ka igal laupäeval. Ja minu jaoks polnud mingi probleem see, et päevad venisid 12–14 tunni pikkuseks. Siis sain aru, et tuleb tõesti nii endale kui perele rohkem aega võtta. Olen palju mõistlikumaks muutunud. Kus te sel suvel puhkasite? Peamiselt Eestis, sest tegemisi on palju – emal-isal on Valgamaal suur talu ja ka mina puhkan seal. Algul mõtlesin Otepää kanti suvila ehitada, kuid siis sain aru, et nagunii on vaja ema-isa aitamas käia ja siis on juba mõistlikum sinna oma maja ehitada. Hakkasin 2000ndate algul sinna ka väikest tiiki rajama, aga kopamees läks hoogu ja ütles, et siia saab ju terve järve teha… Ega ma sinna ka nii tihti ei jõua kui ehk tahaks, sest muid tegemisi ja huvisid on ka. Vähemalt korra igal aastal sõidame koos perega (koos lastelastega üheteistkümnekesi) soojale maale puhkama. Samuti käime sõpradega erinavates maailma paikades vormelisõite vaatamas. Tänavu käisime näiteks Monacos. Meil on oma vormeliklubi, kuhu kuulub viisteist inimest. Meil on oma kostüümid ja muud värgid. Isegi kaameramehed tunnevad meid. Täieliku vormelivõhikuna tahaksin ma veidi irriteerida ja küsin, et kui jätkusuutlik see kummide vilistamine ja bensiini raiskamine tänapäeval ikkagi on? Näiteks suletakse maailmas järjest ringradu… (Naerab südamest.) Eks kunagi vist tõesti see mootori põristamine lõpeb, sest elektrivormelid on juba rajal. Aga kui tõsiselt rääkida, siis publikut jääb tõesti järjest vähemaks, sest piletid on läinud hirmkalliks ning kummid enam ei vilisegi nii väga ja vormelite hääled pole enam need… Mis teid seal siis ikkagi köidab? Meeleolu – see on veel olemas! Kui aus olla, siis telekast näeb kordades rohkem kui VIP- või kuldtribüünilt, aga telekast ei saa siiski seda õiget feeling’ut. On teil oma lemmikud? Muidugi! Räikkonen, Vettel, Verstappen. Ja Ricciardo – tema on eriti kihvt vend. On teil kahju, et omal ajal jäi Muuga vormelirada ehitamata? Väga kahju! Tänu sellele, et Muugale elanike vastuseisu tõttu ei ehitatud, rajati Hungaroring Ungarisse. Oleksime muidu veel Nõukogu Liidu rahadega enestele ringraja saanud, selle ehitamine on ju väga kallis lõbu. Kas teile endale meeldib roolis olla? Ainult roolis meeldibki! Kõrval ma üldse istuda ei suuda. Tulime äsja koos sõpradega pikalt autoreisilt marsruudiga Gruusia-Armeenia-Aserbaidžaan, kokku läbisime dzhiipidega keerulistes oludes umbes 2700 km. //


I N SPIR ATSIO O N

Uncle Paul ja tema vinged jalavarjud

084

Audi Magazin


Kohtume Paul Valliveerega tema Järvel asuvas kontoris. Paul ilmub uksele nagu tõeline viiking – mitte kuidagi ei oskaks seda pikakasvulist ja sportlikku meest pidada Uncle Pauli firmamärki kandvate värvirõõmsate ja vingete jalavarjude autoriks. Tekst: Sille Kübarsepp Fotod: Liina Notta/Oliver Rõõmus

Audi Magazin

085


I N SPIR ATSIO O N

Uncle Pauli kingade ja saabaste põhitunnusteks ongi põnevad värvid ning klassikalise jalanõu elegants ühenduses kerge ja mugava sportliku tallaga.

Mu esmamulje Pauliga kohtudes ei petagi. Oleme vaevalt istet võtnud (Paul suure sõudetiimi plakati ette), kui jutt veereb kohe spordile. Sellest ei saa Pauli puhul üle ega ümber. Mees ise tõdeb, et kõik tema elus on otseselt või kaudselt spordiga seotud. Sport voolis tugevalt Pauli iseloomu ning koos sünnipärase jäärapäisusega oli see tõhus turbojõud nii tippspordis kui ka äris kaugele jõudmiseks. Veri, higi ja pisarad Pauli sõudjakarjäär pakkus sõna otseses mõttes ohtralt verd, higi ja pisaraid nii legendaarse sõudetreeneri Matti Killingu tiimis kui Nõukogude Liidu koondises ning andis vastutasuks kamaluga igat karva medaleid ja tiitleid. Paul on sõudmises 20-kordne Eesti meister, juunioride MM-i hõbemedalimees, mitmekordne Nõukogude Liidu meister, spartakiaadivõitja… See nimekiri võiks veelgi jätkuda. Kuid sporditee algus polnud sugugi roosiline. Noor Pärnu-Jaagupi kutt jäi uute sporditalentide otsijatele silma eeskätt oma pikkusega, aga rippus kangil nagu märg pesu nööril. Ehk Pauli enda sõnul polnud ta tegelikult üldse sportlik tüüp: “Pigem selline Tõnissoni moodi mees, maal peki ja kartuli peal kasvanud”. Siiski viis elutee ta Pärnu Internaatkooli juurde loodud spordiklassi ning see tähendas treeningud, mis võtsid silme eest mustaks. “Aga tuju mul ära ei läinud, sest jonn ja tahtmine olid nii kõvad,” kinnitab Paul täna. Kulus vaid kaks aastat, kuni esimene noortevõistluste medal visale harjutajale kaela riputati. Paul meenutab, kuidas “see oli aeg, mil spordis valitsesid üsna julmad katse-eksituse-meetodid ja robustsed treeningkoormused, mil taastumine oli lapskingades ja kohati nappis ka toitu.” Aga ta lisab: “Sporditegemine on andnud mulle tohutult. See kasvatas mu iseloomu, andis raskuste suhtes paksu naha ning isegi kui tippsport võib hakata tervisele, siis teisalt see ka annab tervist. Seda enam, et sõudmine oli väga mitmekesine ala – mängisime trennis jalgpalli, korvpalli, suusatasime, jooksime, ujusime, sikutasime kangi…“ >>

086


Audi Magazin

087


I N SPIR ATSIO O N

Spordiga jättis Paul hüvasti kolmekümneselt ning kuigi see otsus tuli raskelt, tuli sellest hetkest teistmoodi edasi elada. Sõudevõistlusi jälgib Paul suure huviga tänaseni ning elab Eesti sõudekoondisele südamest kaasa. Uus elu algab nüüd! Uus elu ilma spordita algas Pauli jaoks Soomes ehitusmehena küprokit seina pannes ja maalritöid tehes. “See oli ka omamoodi äge aeg! Pealegi just Soomes tutvusin inimesega, kes tõi maale New Balance´i spordijalanõusid ja pakkus seda võimalust ka mulle. New Balance oli mulle silma jäänud juba aastal 1982, kui liidu täiskasvanute sõudmiskoondis tuli Ameerikast tagasi ja neil olid jalas NB spordisussid – see oli täielik kosmos! Meile harjumuspäraste Adidase ja Karhu kõrval tundusid need nii ilusad ja kerged. Ning muidugi pani selline pakkumine mul kõrvad kohisema ja nii ütlesin kohe jah! Äri algas nii, et mina viisin Eestist viina ja suitsu ning tõin koju kotiga esimesed paarid New Balance’i spordisusse. Müüsin sõpradele ja tuttavatele ning käisin ka poodidesse pakkumas.” West Sport oli üks esimesi spordipoode Eestis, kuhu udupeened jalavarjud müüki võeti ning hoolimata asjade näilisest algelisusest, käivitus äri suure hooga. „Kõik oli uus 088

Audi Magazin

ja põnev, meie jaoks esialgu täiesti tundmatu maa - turundus, reklaam, esimesed teleklipid. See kõik oli üks suur leiutamine, kuid sarnases seisus olid toona kõik,“ tõdeb Paul. Äris tuli ette nii tõuse kui ka mõõnasid. Oma brändi loomise idee hakkas Pauli peas aga selget kuju võtma kuus aastat tagasi, kui New Balance´i turud kokku tõmmati. Balti riigid ja Soome said ühise peakontori Helsingis ja Paulist sai Baltimaade müügiagent. „New Balance’i uus tõus tuli siis, kui Itaalia Vogue tuli välja numbriga, kus kõik moekollektsioonid olid tehtud New Balance’i retrotossudega – see oli kui megaplahvatus!“ Ning sellel, et New Balance’il hakkas taas väga hästi minema, on ka Uncle Pauli kaubamärgi sünniloos tähtis koht. Just edu foonil tekkis Paulil rohkem aega pühenduda oma hobile ehk disainjalanõude loomisele. Paul räägib: „Kui sul midagi ikka kord peas mõlgub, siis ega sa sellest lahti ei saa. Nime leidmisega raskusi ei olnud, sest minu Saaremaa sõber kutsus mind „Sopranode“ seriaali järgi Uncle Pauliks. Esimesed Uncle Pauli firmasilti kandvad jalanõud olid tossud ja sandaalid, kuid asi liikus aina enam tänavajalanõude ja edevuse suunas,“ tunnistab Paul. Tõsi, lustlikkust ja värvirõõmu on Uncle Pauli jalavarjudes küllaga. Nad loovad meeleolu ja see kandub ka kandjale üle. >>


Audi Magazin

089


I N SPIR ATSIO O N

Perefirma vinge trio: vasakult abikaasa Siret (tagala ja tugi), tütar Anna-Maria (sotsiaalmeedia ja PR) ja Onu Paul.

Värvid ja vormid “Ise ma muidugi mingi kingsepp ega disainer ei ole,” ütleb Paul, aga lisab, et see-eest teadis ta täpselt, mida tahab. Kui Uncle Paul alustas, oli kingapoodides värve kasinalt ja meeste jalanõude riiulitel valitsesid must ja pruun. Värv oli üks tahk, millele Uncle Paul jalavarjude puhul rõhus, teine oli sportlikud tallad. Uncle Pauli kingade ja saabaste põhitunnusteks ongi põnevad värvid ning klassikalise jalanõu elegants ühenduses kerge ja mugava sportliku tallaga. Paul tunnistab ka, et tegelikult ei oska ta isegi joonistada. Selleks, et oma unistuste jalanõud reaalsuseks muuta, tuli leida keegi, kes need esmalt paberile paneks. “Ja leidsingi ägeda disainibüroo Hongkongist. Ma kasutan väga klassikalisi lõikeid ja mudeleid nagu näiteks Oxford ja neid teab tegelikult iga disainer. Tallad ja liistud ostan sisse ja et hinda ohjes hoida, kasutan turul olemasolevaid tallamudeleid. Iga suurusnumbri jaoks loodav unikaalne jalanõuvorm maksab umbes 500-700 USD.” Põhjus, miks Uncle Pauli kingad-saapad Hiinas valmivad, on lihtne – seal asuvad terved mono-manufaktuursed linnad, kus on kohapeal olemas kõik tootmiseks vajalik. Nii näiteks on “jalanõude linnas” olemas tallatööstus, nahatööstus, paelatööstus, aksessuaaride tööstus jne. Kui küsin Pauli käest, kuidas need linnad tegelikkuses välja näevad, raputab ta pead ja ütleb et tal pole õrna aimugi. Vähe sellest, et ta pole seal kunagi käinud – ta pole oma jalga isegi Aasiasse tõstnud! „Kõik käib neti teel. Enne kui jõuame seeriatootmiseni, tellin proovitooted, tutvun põhjalikult materjalidega.” Samas tunnistab Paul, et on maksnud ka omajagu kooliraha. „Tehaseid on neis linnades palju, kuid neid, kellega saab koostööd teha ja kus töö kvaliteet minu ootustele vastab, on ikka väga vähe. Igatahes tuli otsida päris põhjalikult, enne kui jõudsin selleni, millega täna koostöö käib. Paljud praakisin välja juba tootenäidistest tehtud piltide järgi.“ Paul tõdeb, et ega kogu see äri päris terve mõistusega võttes

090

Audi Magazin

mingi arukas tegevus ei olegi, aga see meeldib talle. „Äriliselt mõttes on muidugi raske, sest hinnataseme küsimuse ja Eesti turu väiksusega seisavad silmitsi kõik siin tegutsevad firmad. Eesmärk on pakkuda omanäolisi, kvaliteetseid ja mõistliku hinnaga trendikaid jalanõusid. Ja naha kvaliteet on jalanõu puhul esmatähtis.“ Uncle Paulil on olemas juba üpris suur fänniklubi ning hea koostöö teiste Eesti moeloojatega. Tänavusel Tallinn Fashion Weekil tehti näites koostööd Tiina Talumehega. Värvirõõmsad Uncle Pauli disainjalanõud on müügil Tallinna Kaubamajas, ABC Kingas, Oksana Tanditi salongis, Tallinn Design House’is, Pärnu butiigis Siluett, kuid ka online- portaalis Osta.ee. Hetkel otsib Paul juba aktiivselt uusi turge ja mõned päevad tagasi pani teele esimese katsepartii Hispaaniasse. Ega uute turgude leidmine kerge ole. “Soomes öeldakse küll, et oi kui vahvad ja kui mõistliku hinnaga, kuid asi edasi ei liigu. Kõik turud on tegelikult uute tulijate suhtes tõrksad ja kliendid teevad harjumuspäraseid valikuid. Eestis on asi selles mõttes lihtsam, et me oleme uuele avatumad ning meie jalanõud on ju ikka oma Eesti asi.” Paul ütleb, et õppida tuleb kogu aeg, sest muidu jääb ajale jalgu. “Ma olen küll loomult natuke põikpäine, aga olen üldiselt kursis, mis moemaailmas toimub. Käin aeg-ajalt moenädalatel, kus jälgin pigem heas mõttes “hulle” tegijaid ja trendivärvidel hoian samuti pidevalt silma peal. Jälgin värve üldisemalt ja mitte ainult moes, vaid ka looduses. Huvitav on näiteks see, et autode puhul on inimestel väga kindel arusaam, mis värvi üks või teine automark peab olema. Täna tuleb juba tunnistada, et eesti mehed on muutunud palju moeteadlikumaks ja vastuvõtlikumaks nii värvide kui ka mudelite osas.” Kui küsin, missugused näevad välja Uncle Pauli tulevikuplaanid, ütleb Paul, et edasi tuleb liikuda tasa ja targu – esialgu rihtida naaberriikidesse ja siis vaadata kaugemale.//


MEIE OL EM E AUDI

092

Audi Magazin


Audi pere noorim liige Tartus 16. oktoobril avas Tartus uksed uhiuus Audi Approved :plus müügisalong, mis avardab märkimisväärselt Lõuna-Eesti klientidele võimalusi soetada endale ammuihaldatud automark. Esinduse tegevjuht ja juhatuse liige Andrias Tammistu valgustab ettevõtte sünnilugu ja tulevikuplaane.

Tekst: Sille Kübarsepp Fotod: Sergei Zjuganov

Audi Magazin

093


MEIE OL EM E AUDI

Ühtuses peitub jõud – Audi Tartul on tugev ja suurte kogemustega meeskond.

Tartu Audi sünniloo jutustamiseks tuleb minna natuke ajas tagasi ja kindlasti tasuks lugeda läbi ka käesoleva Audi ajakirja persoonilugu autoäris enam kui kolmkümmend aastat tegutsenud Tarmo Uffertist (lk 76-83). Need kaks kirjutist koos annavad aimu, kui palju kulus aega ühe Tartumaa ettevõtja unistuse täitumiseks. Ning kuigi see aeg tundub üüratu, kinnitaksid automaailmas toimuvaga kursis olevad inimesed vastupidist – ainult veerand sajandit! Kui Saksa värk, siis Saksa värk! 2000. aasta märtsis Tarmo Ufferti poolt asutatud Aasta Auto AS tegeleb tänini kahe kaubamärgiga – Audi ja Škodaga. Tõsi, loodud sai ettevõte hoopis selleks, et alustada Lõuna-Eestis Volkswagenite müüki. Esimesena kolisid Sepa tänava müügihalli Volkswagenid ja Škodad, kuid paari aasta pärast läksid seni ühe katuse alla mahtunud automargid sõbralikult lahku. Uue nime saanud Volkswagenite esindus ehk Aasta Auto Pluss kolis uude koju Aardla tänaval ning Škoda sai valgusküllase esinduse hoovi teises servas. Seega jäi üks väärt müügihall jõude ning omanikel tuli nüüd nuputada, mis heas asukohas olevast hoonest edasi saab. Tänaseks on hoone põhjalikult ümber ehitatud ning juba oktoobri algul reetsid seal kohad sisse võtnud uhiuued šikid Audid, et nüüd läheb müügiks. Ettevõtte Aasta Auto omanik Tarmo Uffert kõnnib intervjuud andes silmnähtava rahuloluga peagi avatavas kasutatud Audide müügisalongis ringi ning märgib, et kõige muu hulgas, mida Audi peamajast Saksamaalt erinevatele esindustele kõikjal maailmas ette kirjutatakse, on kindlaks määratud ka näiteks põrandakivide, mööbli ja valgustite värv, disain ja

094

Audi Magazin

tootjafirma. Tulemuseks on muidugi sisekujunduslik ja stiililine ühtlus ning kõrge Saksa kvaliteet. Audi nõudlikele klientidele meeldib see kõik muidugi üliväga ning nõnda on välistatud ka igasugused rukkilillede, kirivööde ja pääsulindudega hullutamine. Tähtede mäng “Nimevalik Aasta Auto, oli puhtalt tähtede mäng,” selgitab ettevõtte tegevjuht ja juhatuse liige Andrias Tammistu. Internet oli uus asi ja kõik väga põnevil. Kui tahtsid olla netiotsingus eespool, oli ideaalne see, kui ettevõtte nimi algab A-tähega. Veel parem, kui selles on koguni kaks A-d. Nii sündiski Aasta Auto AS. Nimi oli seda tugevam, et igal aastal võidi ka reaalselt kandideerida aasta automüüjaks. Lõuna-Eestis on olnud Škoda viimased seitse aastat ühtejutti enimmüüdud auto ning brändi esindajaks ei ole keegi muu kui Aasta Auto AS. Aasta Auto AS on olnud aastaid Audi ametlik koostööpartner Tartus ning Lõuna-Eestis uute Audide järelhoolduse, remondi ja hooldustööde teenusepakkujana. Ning ettevõtte hea müügivõimekus on Audi esindaja staatusesse pürgija jaoks täpselt täidetud tehniliste nõudmiste kõrval äärmiselt oluline. Lai kliendivõrgustik ja klientide rahulolu on usalduse märgiks ning annab alust arvata, et ka Audil läheb hea ja hoolsa peremehe käe all hästi. Ükskõik missuguses ärivaldkonnas teatakse, et usalduslikke suhteid ehitatakse üles väga pika aja jooksul. Kuni oktoobri keskpaigani pidid Audit osta soovivad LõunaEesti kliendid võtma ette pika teekonna Audi Tallinna esindusse, nüüd aga piisab sõidust Tartusse. Uues Audi kasutatud


autode esindussalongis Audi Approved :plus asub tööle kokku viisteist oma ala parimat asjatundjat. “Jah, me oleme ambitsioonikad ja kindlasti astume nüüd ka kellelegi kandadele,” ütleb Andrias Tammistu ning pole vähimatki kahtlust, et ta on tulevases edus kindel. Või miks tulevases edus? Edu on praegugi olemas - septembris registreeriti Aasta Autos üle seitsmekümne müüdud auto, lähimal konkurendil jäi see number kolmekümne ringi. “Aga sellegipoolest on Audi ametlik esindamine meie jaoks suur väljakutse, hoolimata pikaajalistest kogemustest automaailmas. Toon ühe näite. Škodat võime võrrelda soojade saiakestega pagaritöötoa aknal – lõhn meelitab ligi, hind on taskukohane ja kaup kõigile kättesaadav. On ainult üks mure: jõuaks ainult küpsetada ja müüa! Audi puhul arvestame, et auto müügiks kulub Škodaga võrreldes keskeltläbi kümnekordne aeg. See on nagu rätsepaülikonna õmblemine – väga personaalne ja täpsust nõudev töö ning seeläbi ka ajakulukas. Audil pole olemas valmis toodet, kuid selle asemel on võimalik kliendile pakkuda midagi muud - komplekteerida just talle meelepärane auto. See on aga suur väljakutse!” ütleb Andrias niisuguse sisendusjõuga, mis saab iseloomustada ainult inimest, keda müügiprotsess ka päriselt köidab. “Aga just nii see ongi!,” ütleb Andrias Tammistu. “Ma alustasin müügikonsultandi ametikohalt ja müügitöö pakub mulle tänini tohutut naudingut.” >>

Puhas nagu opetarsioonisaal – Audide hooldus- ja remondiruumides on kõik tööks valmis.

Täiesti uue ilme saanud müügisalongis ootavad Audid oma uusi omanikke ning kõik on tehtud selleks, et ka kliendid end seal mugavalt tunneksid.

Audi Magazin

095


MEIE OL EM E AUDI

Ettevõtte tegevjuht Andrias Tammistu lubab naerusui, et Tartu Audi müügisalongi avades nad konkurentide elu kindlasti lihtsamaks ei tee.

Ja mis talle selles töös täpselt rahuldust pakub? “Iga eestlane tahaks ju endale Audit, kuid paraku seab hind soovidele piirid. Kuid kui leiad kliendile meelepärase auto, kõik klapib ja ta sellega lõpuks salongist välja sõidab, on see kogu pingutust väärt.” Sõltuvalt automargist, varieerub ka klientuur, tõdeb Andrias ja toob taas sisse hinnafaktori: “Mida kõrgemale kerivad numbrid, seda keerulisemaks läheb, sest klienti huvitavad sel puhul järjest peenemad detailid.” Strateegiline otsus Kui seni pakkus Aasta Auto AS Audidele järelteenindust, tehnilist hooldust ja remonditeenust, siis 2017. aasta 16. oktoober on kuupäev, millel ettevõtte jaoks sümboolne tähendus. Piltlikult öeldes sai siis teoks automüüjate kõrgseltskonda arvamine. See pole liialdus, sest nõuded Audide müügiesindajatele on ülimalt kõrged ja täis loendamatuid detaile. “Me ei ole küll Audi diilerid, kuid meil on õigus müüa vähekasutatud Audisid ja seepärast kannab meie müügisalong nime Audi Approved :plus,” selgitab Andrias Tammistu. Tartu esinduse lisandudes, on Audi Approved :plus esindusi Eestis koos Tallinna ja Kuressaare esindusega kokku kolm. “Saada endale Audi hoolduse ja remondi vallas hangitud pikaajalise kogemuse baasil ka Audi esindusõigused Tartus ja Lõuna-Eestis – see oli kahtlemata meie jaoks strateegiline otsus. Konkurentide elu me kohe kindlasti kergemaks ei tee!,” ütleb tegevjuht. Ja lisab, et kasutatud auto ost on alati suure usalduse küsimus ning seepärast läbivad kõik Audi Approved :plus autod enne müüki jõudmist põhjaliku tehnilise ülevaatuse ja 110-punkti kontrolli. “Enne kui müügiks läheb, näitame potentsiaalsele ostjale võimalikult palju kogu müügiprotsessi köögipoolt ja autot endast. Sisuliselt tunneb klient oma tulevast autot kuni detailideni välja, on tutvunud selle käekäiguga, on teadlik pisimatestki puudustest (pisimõlgid, täkked, kriimustused) ja paljust muust juba ammu enne seda, kui ta temaga müügisaalis kohtub.” Andrias näitab mulle Audi infopangas olevaid autosid ning avab nende tehnilised raportid, milles on detailne tehniline info, kvaliteetsed fotod ja hinnavõrdlus. See autopank võimaldab leida maksimaalselt kliendi ootusi ja soove täitva auto minutitega. “Klient saab oma tulevase auto kohta väga põhjaliku raporti ja teab täpselt, missuguses seisukorras on auto, mida ta osta plaanib,” kinnitab Andrias. Pöördudes tagasi Audi hinna juurde, on Andrias valmis selgitama ja tutvustama Audi kõiki võlusid ja võimalusi, millest autoasjades võhikul isegi aimu pole, kuid mida asjatundjad mõistagi ise märgata oskavad. “Mugavused, millest ma enam ise loobuda ei raatsi on näiteks nelikvedu ja adaptiivne püsikiirusehoidja. Mulle ei meeldi enam autot võtmega avada ja käivitada ning mulle sobib, et kui mu käed on hõivatud, avaneb ja sulgub pagasiluuk vaid jalavibutuse peale. Või siis ka näiteks Matrix-tuled… Kliendid on erinevad ja nende harjumusi, elustiili ja soove teades saab talle auto kokku panna lausa tõelise rätsepatööna. Kuid automüük on – tahad või ei taha – nii umbes 90% ulatuses ikkagi emotsioonide müük.” Kas teie tunnete kedagi, kellele ei läheks korda positiivsed emotsioonid? Mina küll ei tunne. //

096

Audi Magazin


Vihmasaju võimalus suureneb. Aga nähtavus on endiselt sama hea: Audi Originaalosad. Alati Audi. Selleks, et nähtavus oleks hea ka tuulisel sügisel ja äärmuslikes ilmastikutingimustes: Audi Originaal klaasipuhasti harjad, klaasipesuvedelik ning ka tuuleklaasi vahetus. Originaal klaasipuhastiharjad -20%, koos tuuleklaasi vahetusega aga on

klaasipuhastiharjad:

NB! Pakkumine kehtib Audi esindustes koos märksõnaga „sügiskampaania“ kuni 31.12.2017.

0€

Audi Originaalosad


Väljaandja: Audi Eesti / Al Mare Auto OÜ E-mail: audi@audi.ee www.audi.ee Toimetus: Smile Group OÜ E-mail: smile@smilegroup.ee Küljendus: Smile Group OÜ Artiklite tõlge: Eiffel Meedia tõlkebüroo Reklaam ja trükk: Nordicom E-mail: reklaam@nordicom.ee www.nordicom.ee Audi Magazin'is avaldatud artiklid, fotod ja illustrat­sioonid on autoriõigusega kaitstud teosed. Nende reprodutseerimiseks tuleb loa taotlemiseks pöördu­da Al Mare Auto OÜ poole.

Kuidas läheb, Magnus Kirt?

© 2017 Audi Magazin. Kõik õigused kaitstud.

Audi Tallinn Reval Auto Esindused OÜ Paldiski mnt 100a, 13522 Tallinn E-mail: tallinn@audi.ee Üldtelefon: 611 2000 Autode müük: 611 2011, 611 2012, 611 2013 Kasutatud autode müük: 611 2015, 611 2016 Teenindus: 611 2020 Keskus on avatud: tööpäeviti 8.00 - 19.30 Kasutatud autode salong: tööpäeviti 9.00 - 18.00 Audi Pärnu Reval Auto Esindused OÜ Tallinna mnt 87e, 80034 Pärnu E-mail: parnu@audi.ee Üldtelefon: 444 7130 Autode müük: 444 7135 Teenindus: 444 7140 Keskus on avatud: tööpäeviti 8.00 - 18.00 Audi teeninduskeskus Kuressaares Reval Auto Esindused OÜ Tallinna tn 61a, 93818 Kuressaare E-mail: kuressaare@audi.ee Üldtelefon: 453 0100 Autode müük: 453 0115 Teenindus: 453 0110 Keskus on avatud: tööpäeviti 8.30 - 17.30

Audi teeninduskeskus Virumaal Moller Auto Viru AS Narva mnt 143, 41536 Jõhvi E-mail: viru@moller.ee Üldtelefon: 680 82 00 www.mollerauto.ee Keskus on avatud: tööpäeviti 8.30 - 18.00

Mina olen Magnus, 27-aastane odaviskaja Tõrvast. Hiljuti saavutasin ma kergejõustiku maailmameistrivõistlusel Londonis 11. koha odaviskes. Eesti kõigi aegade edetabelis kuulub mulle teine tulemus. Üritan end sportlasena lähiaastatel veelgi arendada ning loodan maailma tippudele kandadele astuda. Lähimad eesmärgid on seotud 2018. aastal Berliinis toimuvate Euroopa meistrivõistlusega ning võib öelda, et ettevalmistav töö on juba alanud.                                        Audi Eesti ja Magnus Kirt sõlmisid koostöölepingu. 2018. aasta Berliini EM-ile eelneval perioodil on koostöökokkuleppele tuginedes sportlase kasutuses uus Audi A4 mudel.

Sinu arvamus on meile tähtis! Hea lugeja! Kõik ettepanekud ja ideed selleks, et muuta ajakiri huvitavamaks ja teemavalikult sisukamaks on oodatud meiliaadressile audimagazin@audi.ee Audi Magazin asub internetis: www.audi.ee/magazin. Kontaktandmete muutusest palume teatada e-posti vahendusel aadressil audimagazin@audi.ee.

098

Audi Magazin

Foto: Andres Putting/Delfi

Audi teeninduskeskus Lõuna-Eestis ja Tartus Aasta Auto AS Sepa 24B, 51013 Tartu E-mail: info@aastaauto.ee Üldtelefon: 730 0855 www.aastaauto.ee Keskus on avatud: tööpäeviti 8.00 - 18.00


Å V EI T S I K E L L Roosikrantsi 11, Tallinn Tel : +372 667 6220

G O L DWATC H Estonia pst 9, Tallinn Tel : +372 660 0417

G O L DWATC H Tartu mnt 87, Tallinn Tel : +372 600 8844

Audi Magazin Sügis/Talv 2017  
Audi Magazin Sügis/Talv 2017  
Advertisement