Page 1

Жизнь после райсоветов: Кировоград могут оставить без районов

Освітній округ. Нова шкільна ера №7 (005) 2011 Вересень

ТЕМА НОМЕРА


21

№7 (005), сентябрь, 2011

Акценты месяца Новости Кировограда и области

4-5

Цитаты, циферблат Великие числа и слова

Vox populi Самые влиятельные

Ветер перемен Интервью А. Шаталова

Реформа Жизнь после райсоветов

У всех на слуху Образовательный округ. Новая школьная эра

6 8-10 11-13 14-15 16-18

Експерт номеру Людмила Талашкевич ділиться досвідом американських шкіл з організації процесу навчання, який отримала під час стажування у середній школі Wea Ridge у рамках Програми вчительської майстерності.

Мнение эксперта Лилия Сорока Алла Волошина Людмила Талашкевич

Рейтинг Топ-10 школ Кировограда

Инфраструктура Карта объектов строительства и ремонта области

История успеха Хороший хозяин на земле – благополучие края

19 20 21 22-23 26-27 28-31

Эффективные решения Сидя на мели, не стоит обращать внимания на подводные течения

Смотрим кировоградское Телевидение принадлежит народу... Так ему и надо!

Точка на карте И сербы тут отличились!..

История родного края Раевский уголок Кировоградщины

Автомобили Тюнинг

Жизнь на виду Светские новости региона

Спорт На полях «УкрАгроКома» Чемпионский выбор

Made in Kirovograd Игорь Крутой

32-33 34-35 36-38

32

Про те, що міські водоканали Кіровограда, Знам’янки, Олександрії і Світловодська треба об’єднувати із ОКВП «Дніпро-Кіровоград» та створювати єдине обласне комунальне підприємство, говориться вже, як мінімум, рік. Місяці роботи нарешті дали результат – читайте про нього у цьому номері журналу.

40-41 42

40

44 46-48 49 50

Журнал «Форум» создан в 2011 году группой журналистов и общественных деятелей и распространяется путем подписки среди читателей Кировограда и области. Редакция не несет ответственности за достоверность информации, размещенной в рекламных материалах (они помечены буквой Р). Материалы, размещенные в журнале, являются его интеллектуальной собственностью, и их перепечатка позволяется со ссылкой на «Форум». Юридическая поддержка журнала осуществляется Адвокатской компанией «Андрей Мягкий и партнеры» (тел.: (0522) 24-79-77, 24-79-77). Тираж журнала – 15 000 экз. Журнал зарегистрирован в Кировоградском областном управлении юстиции: серия КГ, №549/126Р Контакты: электронный адрес: forum@kirovograd.net телефон редакции: (0522) 32-05-31, 27-36-10 телефон департамента рекламы: 067-520-04-46

26

У рамках програми «Центральний регіон – 2015» на Кіровоградщині проводяться роботи з реконструкції та ремонту дорожнього покриття доріг із застосуванням провідних технологій холодної укладки асфальтобетонного дорожнього покриття за допомогою сучасної техніки провідних німецьких фірм.

Про те, що на території області знаходиться усипальниця сім’ї Раєвських, не чув хіба що лінивий. Мабуть, багато хто встиг побувати і у селі Розумівка Олександрівського району, де знаходилося спадкове помістя Раєвських. Більше про це читайте у статті «Раєвський куточок Кіровоградщини».

У цьому номері журналу статті та інтерв’ю для вас писали чимало авторів, у тому числі журналісти Олена Данилишин (зокрема, статтю про освітні округи), Лідія Сиротюк (стаття про агрофірму «П’ятихатська»), а також В'ячеслав Чебишев (стаття про ФК «УкрАгроКом»). Приємного читання!

28

16 ФОРУМ

46 3


АКЦЕНТИ МІСЯЦЯ

Впиши своє ім’я в історію храму!

Як довго триває пам’ять про людину? Доки її поминають у молитвах. Але тепер будь-який кіровоградець може залишити і своє ім’я – вписаним у стіни місцевої церкви, що відроджується у рамках благодійної акції. Мова йде про Храм Св. Володимира Великого (раніше – Покровська церква), який був закладений у 1795 та освячений у 1826 році. У роки радянської влади храм був перетворений на клуб, а згодом у склад, і аж у 1996 році переданий релігійній громаді. Звісно, відтворення первісного вигляду церкви потребує коштів,

тому будь-яка цеглина, придбана на пожертви благодійників, стає цінним даром. Якщо ви хочете, щоб ваше ім’я теж було вписано у стіни старовинної церкви, приїжджайте за адресою: Кіровоград, вул. Володарського, 73/5, або телефонуйте за номером (0522) 24-67-09, і, зробивши внесок на р/р 260023011712 у відділенні ВАТ «Державний Ощадний банк України» (МФО 323475, код 24152944), допомагайте церкві! Цеглину, придбану вами, підпишуть вашим ім’ям або ім’ям того, про кого б ви хотіли молитися.

Важко у навчанні – легко у спасінні!

Автор фото – Анатолій Уваренко

Не зважаючи на те, що всі зацікавлені інстанції світу прагнуть до підвищення безпеки польотів, статистика авіаційних випадків, на жаль, невблаганно сумна. І в окремих випадках кількість тих, хто вижив у катастрофі, залежить від чіткості рятувальних дій, які залежать від глибо-ких теоретичних знань та відпрацьованих до автоматизму навиків. Досіі в Україні не було повноцінного сучасного учбово-тренувального центруу для персоналу цивільної авіації, але на Кіровоградщині напередодні Дняя рятувальників відбулася передача під юрисдикцію державної льотної акаадемії бази у селі Дмитровка Знам'янського району – для створення там м такого міжнародного центру. Для його обладнання відповідно до існуюючих вимог і стандартів у селі є все необхідне – від водоймища до учбових их класів, гуртожитку, спортзалу і стадіону. Курсанти, які навчаються в акакадемії за фахом «Диспетчер координаційного центру пошуку і спасіння / Оператор технічних засобів контролю безпеки» (а простіше кажучи – рятувальники) і їх викладачі вже встигли у цьому переконатися на перших тренувальних зборах, про що нам і розповіла помічник ректора ДЛАУ Ольга Кушнір.

4

ФОРУМ

Нова програма для кіровоградців –

«Соціальна аптека»

На Кіровоградщині експерти перевірили діяльність аптечних закладів і з’ясували, що аптек із вивіскою «соціальна» вистачає, але у більшості випадків це означає лише існування знижок у межах 3-5% для окремих категорій громадян. Звісно, більшість аптек дотримуються Меморандуму про співробітництво, який було ініційовано головою облдержадміністрації Сергієм Ларіним і в якому йдеться про непідвищення цін на 80 лікарських препаратів, але цього недостатньо. Тому керівництво області ініціювало розробку спеціальної програми «Соціальна аптека Кіровоградщини», яка визначить стратегію створення та розвитку таких аптек, параметри цінової політики, системи знижок, асортименту та стандартів обслуговування. За концепцією, соціальні е ц єю, такі ак соц ал ааптеки ек мають бути у кожній медичній установі, аби малолозабезпечені пацієнти таа їх родичі не витрачали час на пошук більш дешевих их ліків за межами лікаррні. Впізнати соціальні ні аптеки можна буде заа спеціальним логотипом м торгової марки, яка на-разі проходить процесс реєстрації. автор фото

- Андрій М

унтян

Краєзнавчий ий музей має нарешті концепцію Журналіст Роман Любарський побував на громадських слуханнях, присвячених презентації нової концепції обласкон ного краєзнавног чого чо музею, яку провели дирекпр тор то музею Тамара Григор’єва та головний проекго тант, заслужета ний художник н України Семен У Равський. Так, судячи з їх аргументів і креслень, в усіх декресле сяти залах музею пануватиме гармонія експозицій та інтер’єрів. І навіть більше: все обіцяє бути ексклюзивним. Саме над цим працюють художники Валерій Губенко та Семен Равський. Ними ж запропоновані нові матеріали для декору і нові сучасні системи кріплення експонатів, освітлення, кліматконтролю та сигналізації. Це дозволить оптимально розгорнути експозиційно-виставкову площу і показати якомога більше раритетів із запасників фонду, який налічує понад 80 тисяч предметів. В основу проекту покладена думка: «Ми тут є, але нас немає – тут є експонати!» Підхід професійний, делікатний і витончений, але наукова концепція щодо нової ідейнотематичної розбудови музею залишилася, на жаль, поза рамками слухань. Та й як таких представників громади на «Громадських слуханнях» не було.


АКЦЕНТИ МІСЯЦЯ

111 років виповнилося селу Созонівка

Є на Кіровоградщині село, з якого не тікає молодь, де працюють школа і садочок, де у парку гуляють матусі із маленькими дітками, а автомобілі їздять по асфальтованим дорогам. Це село Созонівка, якому цієї осені виповнилося 111 років. У рамках святкування Дня села гуляння тривали цілий день – пройшли змагання із футболу та шахів, відбулися виступи десантників та караоке на майдані біля Будинку культури, де вже ввечері розпочався чудовий концерт. Відкриваючи урочисту частину концерту, сільський голова Дмитро Пузаков привітав односельчан, подякував ветеранам за ратний подвиг, а молоді – за те, що народжує малюків і дарує селу майбутнє. Керівництво села вручило подарунки молодятам, які одружилися протягом року, і було приємно бачити, що більшість жіночок, які піднімалися на сцену, були вагітними, а отже скоро стануть молодими мамами. Завітали на свято і гості – представники Комуністичної партії та Партії регіонів, лідери громадських організації і керівництво районної адміністрації та районної ради. Один із гостей – депутат районної ради Дмитро Січкарь – дуже влучно сказав, що три одиниці у святковій даті, що її святкує Созонівка, означають, що це село було, є і буде першим у Кіровоградському районі. Завдяки талановитим і гарним людям, мудрому, хоч і молодому керівникові та дружній владній команді!

Школярі будуть у безпеці завдяки спеціальній картці Проект «Шкільна карта» – це нова комплексна система безпеки і комунікації між учнями, вчителями та батьками, інформацію про яку привіз із Росії директор Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів влади Сергій Зелінський. Нині обласне керівництво зацікавлене у впровадженні проекту на Кіровоградщині, адже завдяки програмі кожен учень матиме спеціальну картку із даними про його відвідування школи, харчування та одержані оцінки, при цьому батьки, замовивши певний пакет послуг, будуть проінформовані через sms про всі дії своєї дитини. Пан Зелінський вважає, що картка не дозволятиме стороннім заходити до навчального закладу, учні зможуть обирати меню для свого обіду зі спеціальної сенсорної панелі touchpad, а батьки – контролювати успішність дітей. Презентована програма викликала живий інтерес у присутніх керівників шкіл, і деякі з них одразу ж висловили бажання спробувати реалізувати «Шкільну карту» в очолюваних ними закладах.

Свято з нагоди Дня Миру відбулося у Новоукраїнці Діти місцевої школи №8 із задоволенням втілювали своє розуміння миру у малюнках – і наймолодші, і старші. Виставка малюнків та постерів на англійській мові – це було їхнє окреме досягнення, а ще всі взяли участь у флеш-мобі – старші створили на шкільному подвір’ї слово «МИР», а молодші – «намалювали» сонечко із промінцями (на фото). До речі, старшокласники цієї школи взагалі активно цікавляться міжнародною діяльністю і навіть створили кілька років тому Молодіжний європейський центр, яким керує вчитель англійської мови Людмила Талашкевич. У центрі проходить чимало цікавих заходів, але

справді європейського вигляду центр нарешті почав набувати лише цієї осені, дякуючи голові обласної державної адміністрації Сергію Ларіну, який започаткував програму «Шкільна парта», відповідно до якої через обласне управління освіти школа отримала одномісні парти європейського зразка. Крім того, меценат, приватний підприємець Володимир Арсірій подарував центру сучасні стенди для виставки літератури, якої тут дуже багато – і про Європейський Союз, і про країни Євросоюзу, і про НАТО, і просто художньої літератури, яку для школи збирають та надсилають студенти американських університетів.

Знам'янська водолікарня стане комунальним підприємством На останній сесії обласної ради депутати прийняли рішення, відповідно до якого обласну бальнеологічну лікарню, що у місті Знам'янка, буде перетворено на комунальне підприємство. Нагадаємо, що розгляд цього питання переносився принаймні двічі. Крім того, незадовго до сесії головний лікар Ганна Шандра написала заяву на звільнення на ім’я начальника управління охорони здоров’я ОДА Миколи Бенета.

Відшуміли «Вересневі самоцвіти» Сорок перший раз пройшло на Кіровоградщині Всеукраїнське свято театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти», яке залишається непересічним явищем у культурномистецькому житті України і приваблює до області провідні театральні колективи та найшанованіших гостей. Цьогорічний фестиваль зібрав рекордну кількість колективів і був присвячений 155-річчю від дня наФОРУМ

родження видатного українського актора, режисера, письменника, театрального діяча Миколи Садовського. Тож, свято стало гідним внеском у продовження славних традицій українського театру і безумовно дало поштовх до творчих здобутків митців сьогоднішньої доби, не втратить своєї привабливості, краси, сонячної енергії та хвилюючої атмосфери. 5


ЦИФЕРБЛАТ

ЦИТАТИ МІСЯЦЯ

1

місце здобув кіровоградський спортсмен Святослав Цветков на чемпіонаті України із триатлону у Маріуполі

2

-гий Молодіжний фестиваль аматорського кіно «РАНОК» пройде навесні у Кіровограді

4

-тий фестиваль молодіжної книги «На вулиці Двірцевій» провела під відкритим небом обласна бібліотека для юнацтва імені О.М.Бойченка

5

хвилин проходить після того, як у школі натискають «тривожну кнопку», і перед тим, як з’являється міліція

6,66

«Чиновники дочекаються, що я особисто пройдуся по супермаркетах і якщо знайду порушення – по цінах, по якості товарів чи обслуговуванню, – то одразу особи, які відповідають за контроль цих питань, підуть зі своїх посад. Я не буду вас більше пхати носом у проблеми, як кошенят. Люди про проблеми знають, а чиновники – ні?! І так всюди – контролюючі органи десь поруч, але їх не видно!» Сергій Ларін, голова Кіровоградської обласної державної адміністрації

«Я розумію тих людей, які хочуть встановити автономне опалення, але не тоді, коли це робиться без відповідних дозволів, і при цьому увесь тягар оплати за централізоване теплопостачання лягає на плечі невеликої кількості мешканців, переважно пенсіонерів, яким бракує власних коштів, аби й собі встановити автономне опалення» Андрій Ніколаєнко, перший заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації

мільйона гривень коштуватиме будівництво газопроводу «Мошорино – Нова Прага – Головківка»

7,2%

площі Кіровоградської області займають лісові масиви – при оптимальній площі для наших земель у межах одинадцяти-дванадцяти відсотків

20

місць для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, буде у другій черзі міського соціального гуртожитку, що його планують будувати у Кіровограді

23

хореографічні колективи Кіровограда взяли участь у святкових програмах до Дня міста

73

«Село Розумівка – це справжня перлина України, і це пов’язано не тільки із чудовими краєвидами, але й із усипальницею родини Раєвських, яка розташована у селі та повинна стати об’єднавчим центром для дослідників і вчених, які вивчають історію війни 1812-го року, а також для туристів, які знайдуть у цьому місці чимало цікавого!» Віктор Петраков, керівник Федеральної служби з нагляду за дотриманням законодавства у галузі охорони культурної спадщини Міністерства культури Російської Федерації

«Відкриття гірничо-збагачувального комбінату з видобутку та переробки ільменітових пісків в Новомиргородському районі заплановано на кінець осені, але вже на сьогодні наша компанія є головним роботодавцем у районі, адже станом на вересень тут працює близько 140 осіб, а з початком роботи комбінату ми забезпечимо 450 робочих місць». Андрій Бродський, генеральний директор компанії «Велта»

злочини економічної спрямованості викрили податківці області з початку року

60

гривень коштуватимуть проїзні в автобусах для учнів та студентів Кіровограда

85,45

тисячі гривень – на таку суму було закуплено нові меблі для шкіл обласного центру у рамках програми «Шкільна парта»

155

років цьогоріч виповнюється Миколі Садовському – учню та послідовнику театральної школи М. Кропивницького 6

«Фактором детінізації робочих місць та заробітних плат є високий рівень інвестицій на підприємстві, адже чесні робочі місця коштують дорого для роботодавця. Якщо на підприємстві є інвестиції, то все буде добре із заробітною платою!» Павло Штутман, голова правління Організації роботодавців Кіровоградської області

«Чотири сезони поспіль перебував у своєрідній "сплячці" один потужний Олександрівський цукрозавод, але після особистого втручання губернатора вже 18 вересня було отримано перші тонни "солодкого золота", тож по завершенні сезону цукроваріння відрахування підприємства до районного та селищного бюджетів можуть складати близько мільйона гривень». Валерій Авксентьєв, голова Олександрівської райдержадміністрації

ФОРУМ ФОРУ РУМ М

«Навесні за пропозицією депутатів нашої фракції у міській раді до програми "Профілактика злочинності у Кіровограді на 2011- 2015 роки" був доданий пункт про заборону торгівлі у кіосках пивом та слабоалкогольними напоями у радіусі 300 метрів від шкіл, дитячих садочків та спортивних закладів. А тепер ми вимагаємо зобов’язали юридичний відділ міськради кожні півроку звітувати про виконання програми перед депутатами». Андрій Табалов, голова Кіровоградської територіальної організації партії «Фронт Змін»

«Девіз агрофірми "П’ятихатська" простий і логічний: «Ніякі закони, ніякі правила не можуть замінити людську порядність!» Олександр Поворознюк, директор ТОВ «Агрофірма П'ятихатська»

«Обласна влада тримає у постійному полі зору питання створення доступного середовища для маломобільних груп населення – саме для цього було створено обласну програму "Безбар’єрна Кіровоградщина", а її успішне виконання залежить у тому числі від пильного громадського контролю, до якого я закликаю усіх представників організацій інвалідів області». Вікторія Кулікова, начальник управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури облдержадміністрації


ЗДОРОВ'Я

Війну найгрізнішому остеохондрозу! ЗДОРОВ’Я оголосили у закарпатській глибинці. І перемагають! У Квасах вода – «квасна» У Квасах розпочинається один із кількох шляхів підйому на Говерлу із закарпатського боку, рукою подати до одного з п’ятьох двотисячників – Петроса. Село вважається столицею гуцульського ліжникарства: чимало майстринь тчуть барвисте і тепле диво з вовни. Тут діє старовинна церква Різдва Пресвятої Богородиці. Через Чорну Тису перекинуто кілька висячих мостів, що доповнюють собою пейзаж. Довколишня краса збагачується тут талановитими людьми, а також незбагненною лікувальною силою води, що струмує з-під землі. В роки іноземного панування до 1944 року село мало назви Боркут, Тисаборкут. Такою ж була назва і першої водолікарні та купелі «Буркут». Врешті-решт, село далеко від колишнього найменування не втекло: місцевою говіркою мінеральну воду називають не інакше як «квасною (кислою)».

атомних електростанцій. На сьогоднішній день санаторій «Гірська Тиса» є визнаним лідером в Україні у лікуванні захворювань опорно-рухового апарату та периферичної нервової системи. Лікувальна енергія води доповнюється дією новітнього медичного обладнання. У санаторії працюють відділення бальнео-, гідро- та озокеритотерапії, масажні та терапевтичні кабінети, фітобар, лікувально-фізкультурний і тренажерний зали.

«Наш природний фармацевт»

Ця оздоровниця починалася з однойменного пансіонату, відкритого в 1958 році. Спочатку він планувався як спеціалізований санаторій-профілакторій, в якому, за допомогою унікальної мінеральної води, мала проходити відновлювальна програма для льотчиків-космонавтів СРСР і персоналу

– Про підступність остеохондрозу говорити не доводиться, – розповідає керівник закладу, заслужений лікар України Іван Біляк. – Постійний біль у суглобах, ниючі хребет, спина і поперек, шия – все це ознаки тяжкої недуги, що розвивається внаслідок ослаблення та деформації міжхребцевих дисків. На неї страждає дедалі більше людей. Причиною цьому, передусім, є малорухливий спосіб життя та неправильне харчування. Ми протиставляємо цьому недугу, насамперед, унікальну воду Гірськотисянського родовища. Це – наш природний фармацевт. Вуглекисла миш'яковиста мінеральна вода видобувається з власної артезіанської свердловини, має неповторний склад цінних мікроелементів і цілющі властивості. Вона збільшує енергетичний потенціал клітин

і тканин. «Квасна» вода знижує тканинні окислювальні процеси. Поліпшуючи обмін речовин та «збуджуючи» уражені остеохондрозом органи, вона насичує їх киснем та силою, необхідною для активного відновлення нормальної життєдіяльності.

Музей відкинутих костурів... До Квасів приїжджають з набором хвороб – з артрозо-артритами, подагрою, остеохондрозом хребта, хворобою Бехтерєва, сколіозом, псоріазом, хронічними запальними гінекологічними захворюваннями, недугами периферійної нервової системи, опорно-рухового апарату, вегето-судинними розладами внаслідок радіоактивного впливу. Лікарі рекомендують пацієнтам «Гірську Тису» для боротьби з наслідками хвороб, пов'язаних із дією факторів антропогенного, в тому числі радіаційного забруднення. Саме через це тут проходять оздоровлення працівники атомної енергетики і люди, що постраждали від чорнобильської аварії. Але приписи лікарів не є тим показником, який свідчить про ефективність. Про нього ж свідчать історії хворих, які приїжджали з зігнутими спинами, а їхали додому з гордовитою поставою та словами, що «є порох у порохівницях». Один зі слуг Гіпократа в санаторії повідав, що має задум створити незвичний музей – відкинутих костурів. З ними пацієнти без жалю прощаються, побувавши в санаторії. Колекція з тими предметами для пересування, які стали непотрібними після перебування в оздоровниці, могла б бути чималенькою. Якщо вас уже замучив остеохондроз або артрит, артропатія чи дорсопатія, артроз і будь-які інші болі в суглобах – приїжджайте до санаторію «Гірська Тиса» та подаруйте своєму тілу непідробні чари цієї карпатської води, що здатна протистояти навіть найгрізнішому остеохондрозу!

КОНТАКТЫ: Санаторій «Гірська Тиса», с. Кваси Рахівського району Закарпатської області. Менеджер по роботі з клієнтами: тел.: +38 (095) 120-08-48 тел.: +38 (097) 062-12-11

тел.: +38 (03132) 3-24-16 факс: +38 (03132) 2-59-77 e-mail: reservation@tisa.uz.ua сайт: www.tisa.uz.ua


VOX POPULI

л лили социологам рассматривать ээту категорию людей как агентов ввлияния на общественное мнен ние и как тех, кто может оценить н настроения населения по разным ввопросам. Эдуард Клюенко, лабораттория которого осуществляла ээкспертный опрос, говорит, что пполученные данные в некоторой сстепени стали неожиданностью, ттак как мнение экспертов во м многом соответствует мнению о обывателя.

Социолог: «Лидер – это не тот, кто над людьми в красивом галстуке и с красивым лозунгом, а тот, кто впереди людей, кто идет с людьми и реальными делами».

По обращению журнала «Форум» впервые за всю историю независимости социологи провели экспертное

профессиональное исследование

под названием «Лидеры общественного мнения Кировоградщины». До этого подобные проекты хоть и имели место в области, но осуществлялись они на аматорском уровне и, по сути, ничего общего с научным подходом у них не было, и, как следствие, опросы не отображали реальной картины. Текст – Олена Данилишин

В проведенном в конце сентября исследовании приняли участие полсотни кировоградцев в возрасте от 25 до 60 лет, интересующиеся информацией и событиями в регионе, а также занимающие важные должности в различных сферах деятельности и являющиеся уважаемыми специалистами в своей работе. Все эти характеристики позво8

- Эдуард Александрович, на ч чем конкретно вы акцентировали внимание в ходе опроса? - Центрально-украинская социол логическая лаборатория проводила исследование по нескольким актуальным для Кировограда и области темам. Во-первых, это изучение мнения группы экспертов относительно того, кого можно считать влиятельными персонами и как именно – позитивно или негативно – они влияют на ситуацию. Во-вторых, мы исследовали оценку экспертов, поставленную работе власти в лице Сергея Ларина и Александра Саинсуса, а также деятельность кировоградской оппозиции. В-третьих, выяснялся взгляд экспертов на ход реализации главного проекта власти - программы «Центральный регион2015». И, наконец, в-четвертых, изучалась оценка экспертами электоральных предпочтений кировоградцев на предстоящих выборах по «мажоритарке». - Если говорить о лидерах, то в списке самых влиятельных людей мы видим восемь персон. Причем между первым местом рейтинга и последним – очень большой разрыв. Как это объясняется? - Это результаты ответов на «открытый» вопрос анкеты, когда эксперты сами называли фамилии тех, кто, по их мнению, является влиятельными персонами. Мы не предлагали список с фамилиями известных людей для оценки их влиятельности. Наша задача как раз и заключалась в том, чтобы узнать эти фамилии от экспертов. В целом мы просили опрашиваемых назвать пять влиятельных людей.

Однако каждый называл разную «пятерку» фамилий, поэтому в итоговый перечень влиятельных людей попали восемь персон. Как видите, это представители и власти, и бизнеса. - Сергей Ларин снова на первых позициях. Не боитесь, что вас обвинят в чрезмерной лояльности к губернатору? Ведь социология – наука беспристрастная. - Абсолютно. Поскольку именно в этом вопросе мнения экспертов и населения совпадают – Ларина считают влиятельным как основная часть экспертов, так и большая часть населения в репрезентативных опросах общественного мнения. Если губернатору удалось стать региональным лидером, то мы только отображаем этот факт, а «пристрастия» оставляем для политических дискуссий. Наша работа – сугубо научно-исследовательская, и мы ее проводим много лет, основываясь на известных стандартах качества. А доминирование Сергея Ларина можно объяснить с научной точки зрения. По мнению экспертов, глава облгосадминистрации ведет открытую и прозрачную политику, в постоянном контакте с населением, он не замешан в коррупционных скандалах, а также является инициатором многих важных социальных проектов, среди которых эксперты назвали «Горячую линию» и программу социальноэкономического развития «Центральный регион-2015». Опираясь на многолетний исследовательский опыт, могу сказать, что столь высокая оценка деятельности губернатора – беспрецедентная для Кировоградской области. До этого подобных показателей в глазах общественности не достигал ни один из его предшественников. Предыдущий губернатор имел популярность ниже в несколько раз после многих лет работы. - Проведенный вашей лабораторией опрос свидетельствует о том, что эксперты, хоть и назвали мэра Кировограда Александра Саинсуса вторым по влиятельности человеком в области, все же считают, что

ФОРУМ

он имеет не самое положительное влияние на ситуацию в регионе. С чем это связано? - Причина довольно высоких показателей негативного влияния на ситуацию Александра Саинсуса во многом заключается в самой его должности. Любая проблема, которая возникает в городе, сразу отражается на оценке работы мэра, он за все несет ответственность. Эксперты указали, что пока не видно значимых результатов работы городского головы. Они также отметили, что мало знают, чем он занимается. Думаю, подобное мнение сложилось из-за того, что Александр Саинсус несколько выпал и из информационного поля. (Хотя в то же время Сергея Ларина упрекают, что он, наоборот, много пиарится.) Кроме того, мэр хоть и предпринимает попытки изменить жизнь в городе, но пока, по мнению экспертов, они недостаточны и не оправдывают высоких ожиданий избирателей. Реализация многих его обещаний до сих пор пребывает в зачаточном состоянии. Также немаловажную роль в оценке работы Александра Саинсуса сыграло, как считают эксперты, отсутствие весомой команды профессионалов. По сути, результаты исследования показали, что мэр Кировограда ныне находится в довольно нестабильном, я бы сказал, «пограничном» положении – в критической точке на оси «доверие-недоверие». Это значит, если эффективность работы Александра Саинсуса в ближайшее время повысится, например, по подготовке города к зиме – показатели оценки будут в поле доверия, если нет – перейдут в поле недоверия и могут снизиться до нежелательного для городской власти критического уровня. - Эдуард Александрович, в числе тех, кого респонденты отнесли к влиятельным людям, есть представители бизнеса. В чем увидела их влиятельность исследуемая группа? - На предприятиях Штутмана, Березкина, Райковича и Табалова, которых назвали эксперты, работает значительная часть киро-


VOX POPULI

воградцев. Соответственно, эти бизнесмены имеют влияние на материальное состояние многих семей, на цены производимой ими продукции, на местный бюджет, то есть в целом – на большую часть регионального со-

циума. В то же время владельцы предприятий состоят в политических группах и осуществляют политическую деятельность. Кто-то более активно, кто-то менее. Например, в последний год очень активным в разных социальных

проектах является Павел Штутман. Однако сейчас существует риск, что из-за нестабильной деятельности Александра Саинсуса может пострадать и его рейтинг, поскольку в понимании населения и первый, и второй яв-

ФОРУМ

ляются представителями одной промышленной группы и политической команды. - Какие еще интересные особенности восприятия местных влиятельных бизнесменов об-

9


VOX POPULI цент негативного влияния на ситуацию в области. Как, повашему, в чем причина? - Нет какой-то одной причины. Среди нескольких наиболее важных экспертами назывались очень похожая на монополизм ситуация на рынке хлеба в области, что эксперты связывают, в свою очередь, с возможностью Табаловых повышать цены на хлеб, «когда они этого хотят». Назывались также и конфликт вокруг рынков, и информация о выведении бизнеса в оффшоры, о которых пишут ваши коллеги-журналисты. В общем, нет какой-то одной причины для формирования мнений людей о негативных влияниях семьи Табаловых.

наружило исследование? - Феномен восприятия фамилии Табалов обнаружен и в более ранних исследованиях. Речь идет о том, что в сознании кировоградцев доминирует образ семьи активных в политике и бизнесе людей – Табаловых, а не кого-то конкретного из них. Когда эксперты называли, к примеру, фамилию Штутман, то речь шла об одном конкретном человеке, а когда - Табалов, то речь шла скорее о Табаловых. В определенном смысле, это доставляет трудности для анализа, например, рейтинга каждого из представителей этой влиятельной семьи. - По мнению экспертов, у этого образа, помимо позитивного, довольно высокий про10

- Интересная ситуация с оценкой деятельности Игоря Шарова. Некогда самый влиятельный человек в области ныне таковым уже не является в сознании кировоградцев. Как это объясняли участники опроса? - Как я уже говорил, мы исследовали мнения людей, которые проявляют больший интерес к разной информации, чем среднестатистический гражданин, более склонны к ее анализу. Игоря Шарова они не видят в информационном поле города и области, считают, что он полностью дистанцировался от Кировограда, не уделяет горожанам никакого внимания, не осуществляет активной деятельности. Эксперты также отмечали, что собственность Игоря Шарова в культурноисторической части Кировограда, уже долгое время имеет бесхозный, заброшенный вид, например, бывший кинотеатр «Мир» или стоянка экскаваторов на перекрестке улиц Чорновила и Шевченко. - Эксперты сказали свое слово и в отношении реализации программы «Центральный регион-2015». В принципе она удовлетворительная. Но, если сравнивать с оценкой деятельности ее инициатора Сергея Ларина, она ниже… - Да. Оценка реализации этой программы – на тройку по пятибалльной шкале, а оценка деятельности Ларина – на четверку с плюсом. Почему? Потому что работа Сергея Ларина не ограничивается исключительно «Центральным регионом-2015», а реализация программы за-

висит не только от него, но и от должностных лиц в районах. А там, как отметили участники опроса, пока недостаточно сильная команда, которая часто подводит губернатора, не успевает за ним. Я бы также обратил внимание на то, что среди экспертов не было неопределившихся в оценке программы. Это значит, что наша исследуемая группа - достаточно компетентная и информированная. - Не так давно на сессии областного совета лидер местной ВО «Батьківщина» Валерий Кальченко обвинял власть, что программа «Центральный регион-2015» - сплошной популизм. Но четких аргументов, чтобы подтвердить это, у него не нашлось. Все свелось к обиде за высокую арендную ставку для офиса партии. Что говорят эксперты по поводу оппозиции? Она действительно столь слабая у нас? - Эксперты, наоборот, считают, что оппозиции в Кировоградской области практически нет. Почти 70% опрошенных оценили ее деятельность как неудовлетворительную. По их мнению, оппозиции очень не хватает яркого и харизматичного лидера в области, а вместе с этим и активных действий в интересах населения. При этом, отмечу, только каждый четвертый эксперт поставил тройку оппозиционерам по пятибалльной шкале. Среди конкретных оппозиционных сил лидером, конечно, названо ВО «Батьківщина», реже - коммунисты и «Свобода». А вот партию «Фронт Змін» недостаточно четко в Кировограде относят к оппозиции, что также является «местной спецификой», выясненной в ходе опроса. - В начале беседы вы говорили о том, что в рамках опроса спрашивали у агентов влияния, за кого проголосовали бы кировоградцы на выборах в Верховную Раду. В данном рейтинге, несмотря на высокий уровень доверия населения, нет Сергея Ларина. Люди не видят его среди парламентариев? - Вопрос относительно возможных кандидатов-мажоритарщиков задавался в двух вариантах. Первый – без списка, когда предлагалось назвать кандидата, самостоятельно имеющего шансы победить.

ФОРУМ

Второй – со списком, в который мы внесли вероятных кандидатов-мажоритарщиков от Кировограда. На открытый вопрос 74% экспертов ответили, что население областного центра проголосует за Сергея Ларина. Однако, в связи с неоднократными заявлениями губернатора, что он не намерен баллотироваться в народные депутаты, мы его не включили в наш список. Меня удивило, что первая потенциальная тройка возможных кандидатов, которых поддержали бы кировоградцы, – это люди, в большей или меньшей степени связанные с властью – Штутман, Райкович и Шаталов. Традиционно многие годы лидерами электоральных симпатий в Кировограде были представители оппозиции. Таким образом, мы видим, что ситуация меняется, и сейчас в совокупности провластные кандидаты могут иметь поддержку свыше 40% голосов избирателей. В связи с этим можно предположить, что на парламентских выборах по Кировограду высокими будут шансы кандидатов от власти, особенно если кого-то из них открыто поддержит популярный среди населения губернатор Ларин. Сразу за провластными кандидатами в рейтинге – Андрей Табалов и Роман Колесниченко. Первый представляет «Фронт Змін», второй – «Батьківщину». Именно между ними развернулась бы борьба за одного избирателя – оппозиционного, если бы кампания проходила прямо сейчас. Можно выделить и еще две интересных особенности. Первая – весьма заметная поддержка специнспектора Иванова. Сегодня он достаточно убедительно выглядит для электората левых политических сил, на который вполне может и рассчитывать. И вторая – это нулевой рейтинг у политика Ветвицкого. Исследование обнаружило, что, несмотря на максимально высокую рекламную активность и PR, можно не получить вообще никакой поддержки у населения. Огромные финансовые вложения не превратят виртуального кандидата в лидера, поскольку лидер - это не тот, кто над людьми в красивом галстуке и с красивым лозунгом, а тот, кто впереди людей, кто идет с людьми и реальными делами.


ВЕТЕР ПЕРЕМЕН

Александр Шаталов:

Кировограду нужны новые решения д в мировой практике появилось доПонятие «креативный город» статочно давно. Развитые страны уже длительное время отыскивают уникальные потенциалы своих территорий и строят на них будущее. Креативный город – это, прежде всего, зона успеха, активных людей и новый подход к строению экономики, социума и культуры населенных пунктов, независимо от их величины, количества населения и возможностей. Текст – Елена Данилишин В Украине проект по строительству территорий будущего стартовал еще в 2007 году. Поддерживал его Британский совет. Тогда участниками программы стало около десятка городов. Кировограда в перечне тех, кто решился на новаторский подход к формированию свежего мировоззрения на привычные вещи, не было. Идея сделать областной центр креативным городом возникла относительно недавно. Причем первый заместитель председателя областного совета Александр Шаталов настолько проникся ею, что поставил задачу провести переговоры с отцом теории и практики в создании креативных городов британцем Чарльзом Лэндри о возможном его приезде в Кировоград. На данный момент гуру муниципального креатива готов совершить сюда визит в январе следующего года и помочь создать новый облик населенному пункту, носящему имя русского революционера и советского партдеятеля. - Александр Сергеевич, для многих людей формулировка «креативный город» - это нечто сродни фантастики. Интуитивно, может, кто-то и понимает, о чем идет речь, но в большей части среднеста-

тистического сознания – это обычное словосочетание. Объясните, пожалуйста, что имеется в виду. - Когда мы говорим о теории креативного города, то имеем в виду, прежде всего, конкурентоспособность территорий с характерными только им свойствами, которые в дальнейшем станут визиткой каждой из них. Но для этого каждое решение, которое будет принято на той или иной территории, должно быть новаторским. То есть любой сферой жизнедеятельности города необходимо управлять творчески и нестандартно. Креативность должна проявляться не в том, чтобы ждать денег на ремонты, к примеру, лифтов и крыш, а в поиске новых подходов к решению проблем. Старые подходы в современном мире уже давно себя изжили. Креативный город – это, прежде всего, изменение системы управления, принятия решений, это стимулирование всех участников процесса администрирования решать проблемы территорий по-новому. Но самое главное – это коммуникация власти с горожанами. Создание креативного города – это создание некоего механизма, каждый винтик которого имеет свою уникальную миссию. К примеру, если мы говорим об

экономике и промышленности, значит, мы говорим не только о заводах, фабриках и так далее, мы говорим о социальноответственном бизнесе в том числе. Если мы говорим о культуре, мы имеем в виду развитие творческих течений в городе, создание им условий для полноценной деятельности. Если мы говорим об истории, мы должны поднять на поверхность то, что целыми десятилетиями пряталось под асфальт, и преподнести это жителям так, чтобы они стали патриотами своего города, а Кировоград превратится в крупный туристический центр. Миссия креативного города – это создание условий, чтобы каждому жителю было комфортно. - Вам не кажется, что это утопия? Построить идеальное общество – невозможно. - Утопия – это если ничего не делать. И сейчас мы не говорим о создании идеального общества. Речь идет о том, чтобы подготовить платформу для творческой атмосферы, в которой рождались бы новые и качественные идеи. Мы говорим о создании своеобразного банка идей. Тем более что модель креативного города имеет массу успешных примеров, когда населенные пункты, переживающие серьезный упадок, с помощью новаторских подходов становились культурными, экономическими и историческими центрами, признанными не только в своей стране, но и в целом мире. Сегодня ведь уже никто не поспорит, что Милан – не столица мировой моды, Дубаи – не город богатства, а Шанхай – не экономический центр Земли…

ФОРУМ

- Да, но, как по мне, Кировоград никогда не станет Миланом или Шанхаем… - А зачем нам это?! У Кировограда есть своя самобытность, аутентичность, есть свой шарм, и мы должны его развивать, а не гнаться за подобием чего-то. Креативный город - это новый метод стратегического городского планирования, дающий его жителям возможность творчески мыслить и действовать. Вот смотрите, благодаря нашей победе в телешоу «Майдан’S» Кировоград вернулся в совершенно забытое для себя состояние, или, правильнее будет сказать, возродил исторический статус – танцевальной столицы Украины. Теперь наша задача – развивать этот бренд и действовать по-новому, в новых культурных условиях. И если правильно подойти к этому процессу, к формированию нового облика города, мы вполне можем стать полноценной танцевальной столицей не только в масштабах одного государства, но и, например, Европы, путем открытия школ танца и профессиональных танцевальных агентств, проведение фестивалей… Просто Кировограду нужные новые решения, новое видение тех или иных процессов. И к этому необходимо стремиться, а управленцам города – создавать условия для самореализации творческих людей. По сути, задача власти должна стоять таким образом: если есть креативная идея – ее необходимо поддержать. - Но в наших кабинетах зачастую сидят те, кому уже глубоко за… - Не буду спорить. Однако опыт, которым владеют управленцы, 11


ВЕТЕР ПЕРЕМЕН сегодня нельзя списывать со счетов. При этом в органах власти работают и молодые люди. Возьмем, к примеру, областную администрацию. Ключевые должности в ней занимают представители, скажем так, новой формации. В то же время не стоит разделять на молодой – не молодой. Многие, как вы выразились, те, кому глубоко за, генерируют такие идеи, что молодежи, бывает, до них очень далеко. Главное – когда мы говорим о креативном городе, помнить о так называемом межсекторном общении. Когда представители культуры, власти, бизнеса, молодежи общаются на равных, на конкретной площадке. Если этого не происходит, значит, мы живем в разных мирах. И решения, например, о необходимости того или иного городского маршрута или же о планировании территории мы принимаем, глядя из окна своего автомобиля или кабинета, а на самом деле должны спросить у тех, кто в дальнейшем будет пользоваться этим. Концепция же креативного города заключается в необходимости тех самых межсекторных взаимоотношений, благодаря которым и будут формироваться новые, творческие, продуктивные идеи и решения, принимать которые нужно совместно, не боясь этого. - Если говорить конкретно о Кировограде как о креативном городе, какие перемены предусматривает данная идеология? - Креативный город – это, прежде всего, комфортный и экологически чистый населенный пункт. То есть город, имеющий качественную и отвечающую всем стандартам систему образования, развитую инфраструктуру с полноценной транспортной развязкой, парками, скверами, библиотеками, музеями, местами отдыха, в общем, полным комплексом различных услуг. - А конкретнее? - Как один из вариантов развития Кировограда я вижу восстановление его историко-культурного облика. В частности, в возвращении городу его исторического названия Елисаветград, в создании культурного центра на улице Дворцовой. Да, именно Дворцовой, а не Ленина. В пере12

оборудовании казарм воинской части под творческий арсенал, в насыщении города новыми и интересными, креативными памятниками, скульптурами, в том числе и танцевальными, в открытии большого фонтана, например, вместо памятника Кирову и во многом другом. Также существует идея воплотить в жизнь проект под названием «Город успешных детей», в рамках которого реализовать абсолютно новую систему воспитания. То есть создать условия для развития творческого мышления с детского сада до университета. Говоря в общем, Кировоград должен стать современным городом, где каждый человек будет иметь возможность саморазвиваться и самореализовываться. И главное, чтобы молодежь оставалась в нем, а не при первой лучшей возможности уезжала в мегаполисы. - Однако каким красивым и удобным для проживания ни был бы город, если в нем нет работы и, соответственно, заработка, молодежь в нем не останется. - Для этого в рамках развития Кировограда необходимо создавать так называемые бизнес-инкубаторы. Что такое бизнес-инкубатор? Это структура, направленная на комплексное решение вопросов создания, а потом и развития малых инновационных предприятий. В сферу деятельности бизнес-инкубатора входит профессиональный консалтинг от формирования концепции будущего проекта и привлечения первого капитала до последующего управления проектами. Считаю, что на сегодняшний день потенциал для работы таких структур – более чем предостаточный. Подобные бизнес-инкубаторы не только формировали бы определенный экономический потенциал, создавали рабочие места, но и задерживали бы в Кировограде людей молодого и продуктивного возраста. Более того, вызывали бы желание приезжать к нам. Например, сейчас можно создавать инкубаторы для музыкантов, художников, дизайнеров, архитекторов, танцоров,

программистов, аниматоров… - Александр Сергеевич, а вы не боитесь, что идея сделать Кировоград креативным городом многим не придется по вкусу? Ведь для ее воплощения понадобится не только ваше желание, но и, как минимум, понимание городской власти. - Мэр Александр Дмитриевич Саинсус также заинтересован в развитии Кировограда как креативного города. Более того, он за то, чтобы здесь реализовалась такая идея. Могу сказать, что в данном направлении у нас с ним схожая позиция. Он четко знает: если мы хотим двигаться вперед, то обязаны жить поновому. И такое восприятие, конечно, не может не радовать. Однако, к сожалению, в данном направлении существует немало рифов и основной из них – это старая система, которую сломать крайне тяжело. Людей, работающих долгое время в органах власти, очень сложно раскачать на продуктивность труда, а тем более на инновационный подход к нему. Поэтому кадровый потенциал необходимо сегодня укреплять, и желательно молодыми, энергичными, креативными людьми, имеющими нестандартное мышление. - Как вы считаете, Саинсусу удастся

что-то поменять? - Я уверен в этом. Да, существует человеческий фактор, в некотором роде саботаж, нежелание действовать и непонимание некоторых процессов, но Александр Дмитриевич четко видит, каким образом Кировоград можно вывести на новый уровень. Сейчас, к примеру, готовится реформа жилищнокоммунального хозяйства, в разработке программа по развитию транспортной отрасли в части пассажироперевозок. Это и есть, в некоторой степени, первые шаги к креативному городу – развитие инфраструктуры, о которой я уже говорил, и создание комфортных условий для горожан. Судя по всему, Кировоград просто обречен, в хорошем смысле этого слова, стать креативным городом. Возможно, в скором будущем его улицы, дома, кафешки и фаст-фуды, музеи и даже административные здания поглотит совершенно новая, до сих пор непривычная атмосфера, или же целая идеология креатива. И хочется верить, что благодаря ей и светлым умам творческих людей центр области превратится в центр государства не только по уровню экономического развития, как того хочет губернатор Ларин, но и по другим показателям, рост которых обеспечит тот самый инновационный подход.

Экологический город ( Лестер , Великобритания ) Лестер стал британским «Экологическим городом» в 1990 году. Для присвоения этого титула требуется творческое выполнение обязательств по устойчивому городскому развитию. Решение этой задачи привело к переосмыслению всей системы управления и использования ресурсов. Так, в городе были созданы специальные аналитические группы, объединившие представителей государственного, частного, общественного и академического секторов, а также открыт Центр исследования достижений. В рамках программы «Экологический город» были проведены экологические исследования, в результате которых закупочная стратегия Городского совета стала более «дружелюбной к природе». Был открыт демонстрационный «Экодом», способствующий снижению энергопотребления в муниципальных зданиях на 16% за десять лет, а промышленные предприятия получили гранты на озеленение. Были установлены энергосберегающие уличные фонари и проведено специальное исследование, посвященное роли 4000 частных садиков для городской природы. Азиатская община Лестера собрала средства для восстановления лесов в Индии. Двести благотворителей сделали «зеленые вклады» для сбора годного к переработке мусора по всему городу.

ФОРУМ


ВЕТЕР ПЕРЕМЕН

ИНТЕРЕСНО ЗНАТЬ Как создать нечто из ничего. Хей-он-Уай – город книг (Великобритания) Креативный Город. Чарльз Лэндри.

До 1961 года Хей-он-Уай был ничем не примечательным городком на границе Англии и Уэльса. Экономически он полностью зависел от ухудшавшейся конъюнктуры на рынке сельскохозяйственной продукции. Владелец полуразрушенного замка

Ричард Бут занялся букинистической книжной торговлей. Книги быстро заполнили его замок, и он стал покупать в городе другие здания, например, пожарную часть или закрывшийся кинотеатр. Идея, что городок, полный книжных магазинов, привлечет к себе международное внимание, была весьма необычной для своего времени. Однако букинистический магазин, расположенный в бывшем кинотеатре, вскоре получил славу «крупнейшего в мире» и был продан лондонскому бизнесмену. К началу 1970-х за Хеем закрепилась международная репутация книготоргового центра, и теперь в нем расположено 42 книжных магазина. В них можно найти книги на любую тему – посвященные кино, искусству, оккультным наукам, истории, военному делу, философии и экономике. Здесь также есть специальные магазины детской

литературы и американской литературы. Широкое общественное внимание и обилие посетителей, которых привлекала необычная специализация городка, позволили Буту и его коллегам открывать все новые и новые магазины. Личное участие Ричарда Бута в развитии города привлекло к созданию 26 рабочих мест в его магазинах и более 220 в других фирмах. Это обеспечило городу экономическую устойчивость, какую не могли дать ни удобряемое земледелие, ни промышленные скотофермы, ни поставки сельскохозяйственной продукции и крупные супермаркеты. Население города сейчас составляет всего 1400 человек. В нем и в ближайшей сельской округе действуют 15 больших гостевых домов, 4 гостиницы, множество мелких пансионов. Быстро растет число кафе и ресторанов, 12 из которых было от-

крыто в последние четыре года. В этот же период появились и десять антикварных лавок. Ежегодно город посещают более 110 тысяч туристов, наплыв гостей значительно увеличивается в мае, в период проведения литературного фестиваля. Хей не пострадал от спада розничной торговли, которому в 1980-е подверглись многие мелкие города Великобритании. Ричард Бут стал инициатором международного движения книжных городов. Повторяя опыт Хея, малые города по всему миру пытаются оживить свою экономику с помощью книжной торговли. В это движение сегодня включились Монтолье в южной Франции, Бредевоорот в Голландии, Бешерель в Бретани, Сент-Пьер-де-Клаж в Швейцарии, Реду в Бельгии, Стилуотер в США, Фьерланд в Норвегии, Кампунг Буку в Малайзии, Миягава в Японии.

Силы Света – Valon Voimat Пытаясь выяснить, как можно, опираясь на существующие в городе новаторские традиции, использовать специфические культурные ресурсы Хельсинки, я был поражен частыми упоминаниями «сезонного эмоционального расстройства» – синдрома недостатка света, который нередко приводит к депрессии, а в крайних случаях — и к суициду. Хотя, когда начинают падать снежинки, нельзя не почувствовать таинственную красоту финской зимы. Когда полярное сияние озаряет северное небо, жизнь в городе совершенно меняется. Дети катаются на коньках там, где они плавали летом, люди ездят на лыжах там, где летом они собирали ягоды. Длинная пятимесячная зима освещается снегом и огнями. Взаимосвязь между светом и темнотой, радостью и печалью была известна и раньше. Диковатый народный праздник «Vappu» в начале мая знаменует конец длинной темной зимы, а наступление лета – это, прежде всего, счастье света. И мне показалось, что зимний Фестиваль Света, задуманный как двухнедельное мероприятие, мог бы превратить недостатки темноты в ее преимущества. Кроме того, эта идея находилась вполне в русле традиции.

Фестиваль Valon Voimat («Силы Света») играет на противоречии света и тьмы. Он стал частью программы представления Хельсинки как города, интересного во все времена года. Это одновременно и празднование света в царстве тьмы, с инсталляциями, которые иногда становятся постоянными, и призыв относиться к городскому освещению серьезно. Первоначально проект предусматривал объединение города через символику света: установку иллюминации, веером расходящейся от центральной вокзальной площади, и организацию процессий с фонарями, стекающихся от окраин к центру. В конечном счете, фестиваль Valon Voimat вылился в комплексный проект развития, объединяющий самые разнообразные факторы: экономические, средовые, социальные и культурные. Вместе с тем, это пример концепции культурного планирования в действии, туристского аттракциона и целостного подхода к свету. Почти любое место в городе служит сценой для фестиваля: от магазинов и галерей до улиц, парков, музеев, даже фабрик и строительных площадок. Сегодня фестиваль не только порождает целую серию местных проектов, но и стимулирует международное сотрудничество, играя при этом роль бренда Хельсинки.

На выставках представлены инновации вроде «Светового ящика Сканно» (Skanno's 'Light Box') — домашней световой инсталляции, противодействующей «сезонному эмоциональному расстройству», или примеры уличного освещения. Это экономическое измерение фестиваля. Здания, общественные пространства и острова залиты светом и меняют свой цвет, напоминая Новый год в Гонконге. В 1996 году несколько студентовхудожников предложили пустить по улицам темный трамвай, пассажиры которого могут разглядывать освещенный город. Совокупный эффект фестиваля расширяется с точки зрения туризма, культуры и создания имиджа Хельсинки, задавая городу новые перспективы. Директор фестиваля Иссе Карстен старается привлечь к участию в нем людей из самых разных сфер жизни. В то время как команда организаторов формирует основную программу и приглашает художников по свету мирового значения, Карстен принимает идеи местных жителей — например, обитателей Пуистолы, украшающих дворики своих домов подсвечниками изо льда. Образовательное и социальное измерение фестиваля находит свое дальнейшее отражение в школьной программе, предла-

гающей детям самим мастерить всевозможные светильники, особенно в пригородных районах. Вначале проект спонсировала компания Philips, затем он превратился в совместное государственно-частное партнерство. Эта схема, необычная для Хельсинки в тот момент, стала впоследствии прототипом финансирования для множества художественных событий города. Свет стал новым брендом Хельсинки, а фестиваль — точкой отсчета в ежегодном календаре и главным элементом программы Хельсинки в качестве Европейского города культуры 2000 года. Фестиваль подтолкнул городских чиновников и частный бизнес к размышлениям о свете, его власти и воздействии с точки зрения инноваций. Задним числом использование света в качестве ресурса может показаться очевидным, поскольку он является ключевым элементом финской традиции. И все же концептуальным достижением было создание рамочной программы, внутри которой мог быть использован этот потенциал. Эта рамка — особого рода фестиваль, имеющий и экономическое, и культурное измерение, – достаточно широка и подвижна, чтобы объединить большое число различных участников, имеющих свои мотивы и цели.

ФОРУМ

13


КОММЕНТАРИЙ

РЕФОРМА

Жизнь после

райсоветов Быть или не быть? – вечный шекспировский вопрос.

Почти четыре десятка лет назад своим решением Президиум В ій З б і Валерій Заботкін, голова Ленінської районної у місті Кіровограді ради: «Система місцевого самоврядування в демократичній Україні потребує реформ, і вони відбуваються з початку 90-х років минулого століття на рівні районів у містах, щоправда, без достатнього наукового обґрунтовування та без серйозного аналізу результатів і вирішується стихійно та кон’юктурно. Адміністративний поділ міста на райони (створені районні суди та прокуратури, управління праці та Пенсійного фонду, міліція тощо) наближає управління до об’єкта, тобто громадян міста. Навіть в тих містах, де районні у місті ради ліквідовані, в структурі виконавчих органів міської ради все ж існують територіальні органи для управління районами. До компетенції міської ради належить право утворювати чи не утворювати районні у місті ради та надавати їм певаження. ні повноваження. Якість праці депутатів районної ради за-д лежить від співпраці з ми депутатами ди міської ради орна виборузі. чому окрузі. аща І чим краща аця, ця співпраця, ніше тим повніше лені представлені ромаінтереси громашенні дян у вирішенні еритопроблем теритоорення рії. Неутворення районних у місті меншить рад не зменшить витрати наа органи виконавчоїї влади ить предта зменшить о громаставництво цевому садян у місцевому анні». моврядуванні».

Верховного

Совета

Украинской ССР поделил Кировоград на два района – Кировский и Ленинский. Первому отошла западная часть города вместе с поселком Новым, второй

сконцентрировался

больше на центральной, охватив и юго-восток. Тогда, в далеком 73-м, усомниться в целесообразности

подобно-

го мероприятия даже мыслей не возникало. Сказано было провести

административно-

территориальное

деление,

вот и проводили. Текст – Елена Данилишин

Одновременно с внутригородскими территориальными единицами формировались и советы трудящихся, или рабочих, как их называли в то время. Первая сессия районных советов состоялась меньше чем через месяц после жизненно важного наа тот момент решения р ппленума. у

14 4

По современным меркам, все прошло просто молниеносно: 13 января 1974 года горожане избрали депутатов, а уже на третий день после выборов аппарат созвал сессию. Областной центр зажил новой для него административной жизнью. С того времени советский человек по потребностям бежал не в горисполком, а в более приближенный управленческий орган - районный. Социальные проблемы, развитие жилищнокоммунального хозяйства, работы по благоустройству территорий, ремонт дорог и строительство мостов, управление заводами и предприятиями – вот перечень того, чем занимались партфункционеры и чиновники в одном лице. На тот момент штат райисполкомов, впрочем, как и сейчас, был довольно раздут, а его структура создавалась по виду и подобию городского. Например, кроме высшего руководства – председателя, его зама (или замов), а также секретаря райсовета, в число «работающих во благо граждан» входило в среднем несколько сотен человек. Именно им предстояло совершенствовать Кировоград, выполнять р р разнарядки и, в некоторой степени пени, соревноваться друг с д другом по тем или иным п показателям. К слову, в 1980 году Кировский ра райсовет даже принял пл план, согласно которому он должен был стать те территорией высокопроду дуктивного труда, такой же высокой культуры и обр образцового порядка! Но времена прошли, госу государство стало капиталист листическим, а механизм рабо работы районных советов пост постепенно ржавел. Подобн добное положение дел уже не ус устраивало новую формаци мацию управленцев. Часть из ни них стали считать деньги и при пришли к выводу, что в открове кровенном дублировании функц функций смысла нет. Тем более чт что в современных услоФОРУМ

виях эффективность райсоветов существенно падала. Первым городом, отказавшимся от административнотерриториального деления, стал Львов. Еще в 95-м он провел реформирование системы самоуправления. Причем все произошло так, что сами районные советы пришли к довольно неожиданному выводу о необходимости перемен. А послужило такому прозрению обращение Львовского горсовета с просьбой к районным откровенно проанализировать целесообразность своего существования. Позже Анатолий Романюк, отечественный политолог, по этому поводу отметил, что опыт столицы Западной Украины был признан позитивным, а на его основании Верховная Рада хоть и сопротивлялась, но все же приняла поправки в закон о местном самоуправлении. К примеру, в результате реформы во Львове создались районные администрации, подконтрольные горисполкому. Именно они по сей день выступают связующим звеном, которое не формирует политику, а осуществляет оперативное управление районами города. Спустя некоторое время в том, что районные советы – эхо прошлого и они создавались в основном под интересы партии, убедились другие города. Через три года после львовской революции путем упразднения райсоветов пошли Запорожье, Николаев и Одесса. В 2001-м реформировали свое местное самоуправление Горловка и Макеевка. Среди основных причин, по которым города отказываются от районных советов, считают с одной стороны - нечетко распределенные полномочия между территориальными органами власти, в частности, речь идет об уже упомянутом дублировании полномочий городского и районных советов, а с другой - необходимость в удешевлении системы управления и, соответственно, сокращении расходов на бюрократический аппарат. Кстати, после реформы в одном из упомянутых городов количество депутатов уменьшилось на 900 (!) человек, а штат служащих – на 25%. При этом тем, кто остался, повысили заработную плату. Но самое главное, что таким образом удалось достичь более эффективной работы: изба-


РЕФОРМА виться от двойного подчинения, наладить жизнедеятельность районов и создать условия для реализации поставленных задач. В то же время, сконцентрировав полномочия в одном месте, удалось добиться исполнительской дисциплины. На сегодняшний день подобный административный Эдем привлекает многих градоначальников, мыслящих в направлении экономии, оптимизации армии чиновничьего труда и улучшения системы предоставления услуг горожанам. Однако оставить для истории пережитки прошлого получается не у всех. Например, Полтава сначала пробовала отказаться от административнотерриториального деления, но потом передумала. Херсон и Черновцы предпринимали попытки упразднить райсоветы, но не получилось. Единственные, кому в последние годы удалось сопоставить желания и возможности, – Харьков (2009 год), Винница (2009 год), Черкассы (2009 год) и Киев (2010 год). Ныне идея перестроить управленческую систему вызрела в головах кировоградцев. Отказаться от районных советов предлагает городской голова Александр Саинсус. Подобная инициатива возникла из-за того, что сейчас их полномочия крайне ограничены и особой погоды в управленческой жизни города они не делают: кроме как перераспределением бюджетных средств, райсоветы ничем иным не занимаются. Социальное же обеспечение – прерогатива профильных управлений исполкомов. Первый этап оптимизации системы управления городом имел место в начале текущего года. Тогда, в рамках административной реформы, инициированной Президентом Виктором Януковичем, состоялось внушительное сокращение персонала в райсоветах. Второй же этап подразумевает упразднить транзитную зону в виде депутатских корпусов, функции которых не несут в себе никакой смысловой нагрузки, но которые периодически вносят деструктив в общегородскую систему управления из-за политических спекуляций. Данный вариант очередной волны увольнений не предусматривает. Главная задача – избавиться от балласта, не дающего полноценно развиваться территориям, а также укрепить предоставление

социальных и административных услуг. При этом немаловажным является бюджетный вопрос в части его формирования и выполнения. В одном населенном пункте, как ни крути, должна быть единая казна и единые правила финансирования. В противном случае жители разных районов оказываются в неравных условиях из-за разницы в эффективности использования бюджетных средств. Чтобы выйти из административного ступора, существует несколько путей. Первый – горсовет принимает решение о непроведении будущих выборов в районах и, соответственно, неформировании советов очередного созыва. В данном случае придется ждать еще четыре года до логического окончания реформы системы местного самоуправления в Кировограде. То есть, пока не истечет срок полномочий депутатов шестого созыва. Второй – если парламентарии проголосуют за поправки группы депутатов Михаила Чечетова, Анатолия Горбатюка, Александра Егорова и Олега Надоши в Закон «О местном самоуправлении», лежащие ныне в Верховной Раде. Предлагаемые изменения, согласно которым городские советы получат полномочия упразднять районные в любое время до начала избирательной кампании, существенно упростили бы всю процедуру. Но ждать подобных поправок в законодательство можно довольно долго. И, наконец, третий, причем наиболее оптимальный. Районные советы принимают решение о своей бесполезности и самораспускаются. Разумеется, пойти на такой политический подвиг – довольно сложно, и большинство окажется не готовым к сложению мандатов. В связи с этим среди депутатского корпуса (а народных избранников в каждом районе по 50 человек) необходимо провести серьезную разъяснительную работу. Впоследствии данный путь, конечно, оправдает себя. И самое главное – он предоставит возможность быстрой реализации планов для социальноэкономического развития города. Правда, ни первый, ни второй, а тем более третий вариант не сработают в отношении еще одной админединицы, которую ФОРУМ

КОММЕНТАРИЙ намерены упразднить – Новен-ского поссовета, состоящего изз м 36 депутатов. Обеспечить там прямое администрирование гор-асоветом может либо само нао селение, дав свое добро, либо постановление все той же Вер-ховной Рады. Однако поселковый советт решил опередить инициатив-о ность городской власти. Хорошо помня 2000 год, когда город ужее предпринимал попытки упразд-нить поссовет, в 2011-м послед-м. ний решил идти в атаку первым. Внеочередная сессия проголо-совала за проведение так назы-ваемого совещательного опро-о са всех жителей Нового. Его результаты должны продемон-стрировать, существует ли необ-а, ходимость в роспуске поссовета, или нет. Председатель поселкаа и Ольга Мельник говорит, если граждане выскажутся «за» – онаа смирится с гласом народа. Хотяя уже сейчас можно предсказатьь й исход опроса. При правильной агиткампании он будет в пользуу депутатов. Ведь на кону стоитт земля. Новенский совет – един-ы ственный из трех, что намерены упразднить, – занимается вы-в. делением земельных участков. А на его территории незанятыхх гектаров более чем предостаточ-но, как и, скорее всего, желаю-щих ими овладеть… Если же говорить о Верхов-жной Раде как о втором возможном рычаге ликвидации поссо-вета то возлагать надежды наа и решение вопроса теоретически а, можно. Единственная проблема, которая может возникнуть, – временная волокита. Но, так какк поддержка области в парламентее довольно сильная, более-менеее быстрая реакция парламентари-ев в этом случае вполне реальна.. На данный момент в Украинее существует около двух десятковв городов, где осталось делениее р, на районные советы. Например, в соседних Днепропетровске ихх восемь, в Днепродзержинске с населением почти как в Кирово-граде – три района. Этот списокк можно продолжать, но стоит ли?? о В Минрегионстрое говорят, что нет. Там уже давно выступают заа в, сокращение количества городов, аимеющих такую достопримечаы, тельность, как районные советы, с целью оптимизации работы и асохранения денег налогоплательщиков. Тем более что опытт говорит об улучшении качестваа администрирования после ре-формы. 15 5

А Александр Р Рацул, председатель Кировского районного в городе Кировоград совета: «Я уверен, что ликвидация райсоветов в городе отрицательно отразится, в первую очередь, на жителях района. Ведь это полное отсутствие работоспособного депкорпуса, потому что депутатам горсовета тяжело решать проблемы избирателей в одиночку и депутаты райсоветов им в этом помогают, вкладывая свои материальные и финансовые ресурсы. Депутат райсовета - это наиболее приближенный к людям человек, который может реально помочь в сложных ситуациях. Понимаете, если не будет районных депутатов – гражданам будет практически невозможно достучаться до власти. Для тех, кто не владеет информацией, это решение о ликвидации советов может казаться прогрессивным, ведь не секрет, что некоторые граждане не любят депутатов в основном за их высокие зарплаты. К сожалению, мало кто помнит, что депутаты районных и городских советов работают на общественных началах. В свою очередь, распределение бюджетных средств осуществляют депутаты горсовета, планируя определенные деньги на реализацию своих полномочий, в отличие от депутатов райсоветов. А значит, утверждение, что ликвидация Ленинского и Кировского советов предполагается с целью уменьшения расходов на содержание депкорпуса, является сомнительным, ибо никаких расходов тут нет вообще. Кроме того, уменьшить расходы из местного бюджета на зарплату должностных лиц тоже не удастся, потому что категории должностей в горсовете выше, чем в райсовете, соответственно, выше оклады и зарплаты в целом. Так откуда же, скажите мне, пожалуйста, возьмётся та экономия средств, о которой все говорят?!»


У ВСЕХ НА СЛУХУ

Образовательный округ.

Новая школьная эра Школа – это мастерская, где формируется мысль подрастающего поколения, и надо крепко держать ее в руках, если не хочешь выпустить из рук будущее. Анри Барбюс, французский писатель и общественный деятель

Почти пять лет наз назад в рамках программы о равном доступ доступе населения Украины к качественному образован образованию по заказу профильного министерства Институт социальных технологий провел исследование. Изучая тогда удовлетворенность украинцев государственной системой образования, социологи проделали немалый объем работ, опросив наших соотечественников во всех регионах страны. Данные, которые появились после тщательного анализа, уже тогда свидетельствовали о том, что в украинских школах, особенно сельских, не все в порядке. Текст – Елена Данилишин, фото – Игорь Демчук Как родители учеников, так и педагоги жаловались на недостаточный уровень материальнотехнического состояния, на неукомплектованность спецкабинетов и лабораторий, хронический холод в классах в зимнее время, отсутствие спортивного инвентаря, компьютеров и многих других необходимых вещей для получения полноценного образования. Такая картина, отмечали эксперты, характерна для всей территории Украины. Естественно, где-то ситуация получше, где-то похуже, но в целом подобный синдром наблюдался везде. Центр, разумеется, не стал исключением. Точно так же, как на востоке, юге, западе или севере страны, школьники и педагоги, живущие в самом сердце Украины, в 2007-м году мечтали о совершенно простых, но неподъемных для государства условиях. Собрав воедино все пожелания, социологи разработали идеальный вариант материально-технического обеспечения школ, вписав в перечень необходимого ремонт классов и целых зданий, замену систем отопления, водоснабжения и канализации; оборудование спортзалов и лабораторий; обнов16

ление парт и другой мебели; недорогое качественное питание; компьютеризацию с беспрепятственным выходом в Интернет и многое другое. За четыре года ситуация практически не изменилась. В настоящее время сотни тысяч школьников и учителей, формирующих отечественную систему среднего образования – один из самых крупных национальных холдингов по производству будущего, – все так же мечтают о примитивном. А эксперты продолжают предупреждать, что столь убогое сегодняшнее – не что иное, как бомба замедленного действия, которая вот-вот рванет, а последствия станут уж очень болезненным завтра. Однако «школьная» проблема возникла не пять лет на-

зад. Ее хвост тянется с начала 2000-х. Президент Леонид Кучма то ли сам пришел к выводу, то ли ему подсказали, что системе необходима реформа. Таким образом, сначала принимается закон, а потом и общегосударственная стратегия, выписанная в Национальной доктрине развития образования. Документ, состоящий из шестнадцати разделов и чуть больше четырех десятков пунктов, говорит не только о каких-то декларативных вещах и гарантированных Конституцией правах, но и об ожидаемых результатах. В 2002-м году, когда была принята доктрина, верилось, что спустя десяток лет наше образование по оснащенности сможет конкурировать с европейским и даже мировым, а потенциал общества благодаря приобретенным знаниям даст возможность не только сократить темпы отставания Украины в развитии, но и существенно приблизиться к уровню жизни передовых стран. Тогда же общеобразовательные учреждения начали приобретать несколько обновленное лицо. Появились частные школы, а государственные в один момент стали превращаться в гимназии, коллегиумы, лицеи, научно-воспитательные комплексы… Казалось бы, система задышала по-новому. Но если бы не один фактор. Бурные и одновременно нищие 90-е не могли не

ФОРУМ ФО Ф ОРУ РУМ

сказаться на уровне рождаемости и, соответственно, на количестве школьников. С каждым годом детей, рожденных в 90-х, идущих по утрам с ранцем, становилось все меньше. Именно поэтому к 2011-му многие готовились по-особенному. Этот год стал рекордным по сокращению количества выпускников общеобразовательных школ. Позже и 2000-е сказали свое: демографический кризис, пусть и не такой, как в 90-х, все равно не минул бесследно. С 1991 по 2007-й, согласно официальным данным, количество новорожденных сократилось почти на 200 тысяч, из которых чуть больше 50 тысяч – в сельской местности. Сегодня в Министерстве образования и науки крайне осторожно отмечают, что в целом за годы независимости ряды школьников поредели практически на 40%! Естественно, подобное положение дел отразилось на учебных учреждениях. Оптимизация – именно так назвали процесс, регулирующий соотношение количества школ и учеников в государстве. С начала 2000-х он коснулся практически всех регионов Украины. Из-за демографического кризиса в стране за десять лет закрылось порядка двух тысяч школ. В связи с ухудшающимися тенденциями, в 2003 году Кабинет Министров, во главе которого стоял нынешний Президент Виктор Янукович, своим постановлением принял целевую программу «Школьный автобус». В сложившихся обстоятельствах, по сути, это был первый и крайне важный шаг к обеспечению учеников, живущих в сельской местности, гарантированным правом на беспрепятственное по-


У ВСЕХ НА СЛУХУ лучение образования. На тот момент подвоза к школам требовали свыше четверти миллиона отечественных школьников, или 12% от общего количества учеников. Сегодня эта цифра достигает 95 тысяч. Таким образом, за семь-восемь лет государству удалось обеспечить транспортом две трети школьников… Кировоградская область в процессе оптимизации – не исключение. За последние десять лет с карты региона исчезло четыре десятка общеобразовательных учебных учреждений! Пик этого процесса пришелся на 2005-2007 годы. Но из-за болезненности вопроса информация о закрытии школ не выносилась на всеобщее обсуждение. Причем, если сейчас речь идет о временной заморозке общеобразовательных учреждений до лучших времен, то тогда никто и не думал о подобном – школы закрывались одним росчерком ручки и без особых угрызений совести. Не последнюю роль в такой молчанке сыграла политическая целесообразность. Ведь кому хотелось провоцировать социальный всплеск, тем более в столь нестабильное время, когда страна начала постепенно выходить из демократической эйфории, а ее экономика – переживать очередной передел и, как следствие, довольно непростые времена. Ныне, говорят специалисты, если бы шесть лет назад к оптимизации школ подошли с чувством, толком и расстановкой, ситуация была бы куда оптимистичнее, а систему образования и, главное, общественность не так лихорадило. Но пять лет назад мало кто задумывался о последствиях. На сегодняшний день «школьная» тема вышла далеко за рамки ее главных героев. Реформа стала одной из составляющих политического процесса. И если в 2005-м оппозиция того времени, а ныне власть, отнеслась к процессу оптимизации общеобразовательных учебных учреждений с пониманием, то в 2011-м те, кто тогда руководил страной, наоборот, накаляют обстановку, будоража общественность от запада до востока страны судебными тяжбами и пикетами. Хотя в данном процессе стоило бы попросту включить здравый рассудок.

По состоянию на сегодняшний день, в нашем регионе один ученик обходится в среднем в 7,5 тысяч гривен в год. В эту сумму входят заработная плата педагогов и технического персонала школ, оплата счетов по потребленным жилищнокоммунальным услугам, в том числе и энергоносителей, текущие расходы на приобретение, к примеру, канцтоваров, а также капитальные расходы. Однако необходимо учесть, что данный коэффициент вычисляется, исходя из количества учеников в той или иной школе. Соответственно, чем меньше детей посещают учебное заведение, тем больше денег требуется на обучение одного ребенка и тем меньше выделяемых средств идет на нужды непосредственно учебного учреждения. К примеру, самый оптимальный показатель затрат на одного ученика в Кировоградской области – в… Нет, не в областном центре, а в Знаменке. Согласно плановым расходам на этот год, образование одного тамошнего школьника стоит 4,5 тысячи гривен. В то же время одна учительская ставка обходится в 42,6 тысячи гривен, а вся школа – чуть больше, чем в два миллиона. При этом в Знаменке ныне действует шесть школ. По сравнению со всеми районами и городами областного подчинения – это самое низкое количество. Но, тем не менее, наполняемость классов там – на уровне 80-90%. По прогнозам на пятилетку, этот показатель должен достигнуть почти 100%. Более-менее уверенно в нынешних реалиях чувствует себя Знаменская городская школа №3. Из 1176 учеников, на которых она рассчитана, ее посещают 973. Директор школы Елена Подвыженко говорит, что процесс формирования образовательных округов в Кировоградской области – дело полезное. В первую очередь, по ее мнению, выгоду от него получат сельские школьники старших классов, поскольку смогут приобретать более качественные знания, что в дальнейшем им поможет при продолжении учебы. Ныне в упомянутой знаменской школе 38 классов. В каждом из них учится порядка 25 детей. Часть из них уже сегодня посещает Малую академию наук в Кировограде. В распоряжении каждого школьника – уютные

классы с установленными пластиковыми окнами, два компьютерных кабинета, современная спортивная площадка, ресурсный центр по изучению иностранных языков, хорошая библиотека, отремонтированная столовая и многое другое. Около 80 учеников посещают хореографический кружок. Часть из них позже пополнит ряды гимназии-интерната-школы искусств Анатолия Короткова. К слову, он неоднократно делал комплименты Елене Подвыженко по поводу уровня знаний ее воспитанников, среди которых победители олимпиад разных уровней, серебряные призеры всеукраинского конкурса по математике… Многие школы о подобных условиях и достижениях могут только мечтать, и это невзирая на то, что сегодня на некоторые из них выделяется значительно больше средств. В числе таких - общеобразовательные учреждения Кировоградского, Светловодского и Устиновского районов, где из-за низкой посещаемости образование одного ученика в среднем стоит 10,7 тысячи гривен в год, а это более чем в два раза превышает сумму отчислений на одного школьника в Знаменке.

Эльза Лещенко, начальник областного управления науки и образования

С й коэффициент фф Столь высокий затрат можно объяснить оттоком детей на более развитые территории. Из Кировоградского района школьники мигрируют в областной центр, из Светловодского – либо в Светловодск, либо в Кременчуг, из Устиновского – в

ФОРУМ

Николаевскую область. Таким образом, наши классы пустеют, а школы требуют все большего финансирования. Рекордсменом по расходам можно назвать школу в уже упомянутом Устиновском районе, где содержание одного ученика попросту зашкаливает, достигая 55 тысяч гривен в год! Разумеется, подобная ситуация серьезно влияет на качество обучения, поскольку вместо усовершенствования учебной базы дирекции школы приходится отапливать пустые классы, выбрасывая, по сути, деньги на воздух… Аналогичных общеобразовательных учреждений в Кировоградской области, к сожалению, немало. Нельзя сказать, что дети, которые учатся в них, ограничены во всем, – нет, но во время полной глобализации, когда компьютер стал едва ли не техническим продолжением человека, его азы они изучают «на пальцах». Да и реакции на уроках химии (если она вообще преподается не на бумаге) могут себе только вырисовать в уме. Сегодня управление образования вынуждено констатировать: в связи с непрофессиональным подходом своих предшественников к оптимизации школ, уровень знаний у учеников сельских школ существенно упал, и, как следствие, они все реже демонстрируют высокие результаты на различных олимпиадах и других состязаниях, проводимых среди школьников. Тянуть дальше резину и говорить, что в регионе все хорошо, – у нынешней областной власти нет ни актерского мастерства, ни желания. Проанализировав ситуацию, местные чиновники пришли к выводу, что существующий в регионе подход к систе17


У ВСЕХ НА СЛУХУ ме образования необходимо менять. Да, местами перемены будут резать по живому, да, не все их поймут, но конечный результат стоит этого. Ведь все, что запланировано программой «Образовательный округ-2015», будет предприниматься исключительно ради школьников. Уже сейчас специалисты просчитали, что за счет создания образовательных округов в Кировоградской области удастся сэкономить в нынешнем году свыше 14 миллионов гривен, а до 2015 – более 63 миллионов. В первую очередь данные средства будут направлены на улучшение условий образования. С одной стороны, речь идет об обновлении парка школьной мебели, приобретении профильных кабинетов по ряду предметов и, естественно, компьютеризации, с другой - о полноценной реализации программы «Школьный автобус». На текущий год за средства местных бюджетов профильное управление запланировало покупку свыше двух десятков учебно-компьютерных комплексов. В течение пяти лет школы региона власть намерена оснастить почти полутора сотнями подобных классов. Таким образом, до 2015-го вопрос относительно потребности названных комплексов будет закрыт. Говоря в процентном соотношении, это значит, что все учебные учреждения первого-третьего уровней аккредитации будут 100% компьютеризированы и подключены к Интернету.

18

Вместе с этим состоится замена изношенной школьной мебели на более современную и, что самое важное, отвечающую требованиям специалистов и времени. По состоянию на сегодняшний день в Кировоградской области уже несколько тысяч учеников пересело за новые парты. Часть мебели регион получил как гуманитарную помощь из Голландии, часть заменили собственными силами при участии органов власти и меценатов, часть просто отремонтировали, придав новый вид. Разумеется, данное количество – это всего лишь небольшая доля от общих планов, но, как говорится, было бы желание… Второй не менее важный вопрос – подвоз учеников к школам. Согласно нор-

мативам, предоставление транспорта полагается школьникам, живущим за три километра от альма матер. Почти за десяток лет за счет разных источников финансирования (бюджетных и внебюджетных) Кировоградской области удалось приобрести около полутора сотен школьных автобусов. Вместе с ними услуги по перевозкам учеников предоставляют и частные перевозчики. В итоге на сегодняшний день мы имеем почти две сотни автобусов, бегающих по не всегда гладким «магистралям» в направлении школ. До полного обеспечения осталось совсем немного: предоставить транспорт менее чем 4% учеников и… отремонтировать дороги. Впрочем, и этим тоже сейчас озабочены органы власти. На данный момент уже сформирована так называемая дорожная карта, где четко указано состояние дорог на маршрутах, по которым курсируют и будут курсировать школьные автобусы. По данным управления образования области, в некоторых районах уже ведутся работы по ремонту дорог в рамках программы «Школьный автобус». В частности, речь идет о Добровеличковском, Долинском, Новоукраинском районах. Остальные – ждут либо своей очереди, либо финансовых ассигнований… В настоящее время можно многое услышать о реформировании отечественной системы образования. То оппозиция даст оплеуху, то родители обратятся в суд… Но в своих прениях взрослые забывают о самом главном – объекте, ради которого все происходит, – о детях. Или, иначе говоря, о том самом

ФОРУМ

будущем, которое нынешние ученики в скором времени будут строить. Ну вот сейчас, положа руку на сердце, кто может сказать, каким вырастет ребенок, если за 11 лет жизни вместо 28 одноклассников у него было их всего 4; каким он будет, если всю зиму не ходил в школу изза снегопадов; как он обустроит свою дальнейшую жизнь, если компьютер видел либо на картинке, либо по телевизору; какие знания вложит в него учитель, преподающий одновременно труды, математику и украинскую литературу?.. На этот вопрос можно дать ответ, но он вряд ли кого-то порадует или обнадежит. Так вот, чтобы в нашем с вами обществе такие картины вырисовывались исключительно как пример, уже сегодня необходимо думать о том, как не допустить подобного в реальной жизни. Действующая власть нашла такой выход из ситуации. Хороший он или плохой – оценку ему даст время. Но цель, которую она себе поставила, оправдывает средства. В 2005-2007 годах школы закрывались «втихую». Сегодня же этот процесс публичный, а гражданам объясняют, почему назрела такая необходимость, слушают их мнение и только тогда принимают решение, предоставляя альтернативу со всеми вытекающими – надлежащими условиями и качеством образования. Формирование образовательных округов в Кировоградской области завершится в следующем году. К тому времени семьи школьников, которых уже сегодня коснулась оптимизация, почувствуют разницу. И вряд ли они захотят вернуть время назад.


ДУМКА ЕКСПЕРТА

Лілія Сорока: «Корекційна і реабілітаційна робота у нас ведеться комплексно і спрямована на загальне покращення здоров’я дітей!» Минулого року дошкільна освіта для маленьких українців стала обов’язковою. Відтоді дитина може отримувати дошкільне виховання у сім’ї лише до

досягнення

п’ятирічного

віку, а далі держава має забезпечити малюкам обов’язкову дошкільну освіту. З цієї нагоди, а також щоб розповісти про цікавий досвід роботи одного із кіровоградських дитячих садків, журнал «Форум» запросив до розмови Лілію Сороку, керівника спеціального дошкільного

закладу

«Кра-

плинка», в якому виховують діток із вадами зору. Текст – Олена Самсонова Наша розмова із Лілією Юріївною почалася з того, що ми окреслили акценти, котрі стоять у системі дошкільної освіти в Україні. Перш за все, це акцент на особистісному підході до виховання дітей, що відповідає і сучасним підходам у галузі освіти на європейському та світовому рівні, і має на меті перетворити малюків на життєздатних, свідомих та креативно мислячих людей. Зрозуміло, що така робота повинна починатися із раннього дитинства, оскільки саме у цей період закладається фундамент світобачення, формуються уявлення дитини про свої права та обов’язки, засвоюються моральні правила та норми, розвивається поведінка. - Якщо раніше батьки та педагоги сприймали дошкільний заклад як інституцію, відповідальну лише за здоров’я та підготовку дитини до школи, то сьогодні ситуація змінилася, - каже Лілія Сорока. – Нині поряд із традиційними аспектами діяльності дитячих садків все більш важливою стає соціалізація дитини, адаптація її до реалій життя, розвиток її особистісних рис та відчуття значу-

щості у світі. На це спрямовані і базові програми розвитку дитини «Я у світі» та «Впевнений старт», якими керуються у своїй роботі педагоги нашого закладу. До речі, треба сказати, що у дитячому садку «Краплинка» педагогічний колектив дуже досвідчений – серед двадцяти шести педагогів двадцять три мають вищу освіту, а тифлопедагоги В.Рогач та О.Матусевич свого часу брали участь у розробці корекційної програми, за якою досі працюють спеціальні (для слабозорих дітей) дошкільні заклади України. Хочемо сказати, що садочок «Краплинка» має статус спеціального, адже тут перебувають дітки із різними вадами зору. Враховуючи те, що 25% дітей в Україні мають проблеми із зором, батькам треба пам’ятати, що цю хворобу краще попередити, аніж потім її лікувати. Тож огляд очей і перевірку зору слід робити ще немовляті, у перший же місяць після народження, і постійно контролювати стан зору, перевіряти його та тренувати малюка. Якщо ж у дитини є вроджені патології чи, не зважаючи на лікування, зір дитини не покращується, слід віддавати малюка до такого дитячого садка, як «Краплинка», куди кіровоградські дітлахи потрапляють за направленням лікаря і після проходження медикопедагогічної комісії. – Якщо говорити мовою цифр, то у нас сьогодні 163 дитини, і групи у садку переповнені. Ми виховуємо і лікуємо півсотні діток із косоокістю, понад три десятки малюків із далекозорістю, двадцять п’ять мають астигматизм і ще три десятки – інші вади зору, – розповідає Лілія Сорока. – Крім того, зазвичай дітки, які мають проблеми із зором, потребують і уваги логопедів та психологів, тому корекційнореабілітаційна робота у нашому садку ведеться комплексно і спрямована на загальне покращення здоров’я дітей. Пані директор розповідає, що у «Краплинці» створено сприятливі умови для максимального інтелектуального, психічного та

фізичного розвитку, а також стану зору вихованців. Зрозуміло, що при багатьох хворобах зору повного одужання можна досягти лише при умові ранньої діагностики і лікування, тому переважної більшості дітей, що перебувають у садочку «Краплинка» і регулярно займаються в ортоптичних кабінетах, зір або значно покращується, або повністю відновлюється. І це притому, що лікування для вихованців закладу є повністю безкоштовним. – Особливістю нашого садка є комплексний медикопедагогічний вплив, адже на базі садочка працюють два постійно діючі ортоптичні кабінети, де медичні сестри дитячої лікарні щоденно за допомогою різних апаратів лікують зір діткам віком від двох до семи років, - розповідає Лілія Сорока. – Наприклад, «імпульсним спалахом» лікують далекозорість, астигматизм та амбліопію, а кольоростимулятор «АСО-2» допомагає при лікуванні короткозорості. Є у нас і амбліотренер, м’язотренер та багато інших апаратів, які допомагають досягти позитивної динаміки у лікуванні слабозорих дітей. Дітям лікування подобається, адже проходить воно у формі гри. Звичайно, у садку не вистачає додаткових лікувальних апаратів, адже більшість з них були куплені багато років тому. Та й комп’ютерів, які суттєво допомагають у роботі педагогів, у закладі всього чотири, тобто на один комп’ютер припадає біля сорока діток. А майже кожен з цих малюків потребує корекції вад зору у тому числі за допомогою розвиваючих ігор та спеціальних програм, які перетворюють лікування на захопливу гру. Директор садка каже, що нині за підтримки батьківського комітету заклад планує придбати для роботи із дітками мультимедійний проектор, який дозволить транслювати зображення у великому розмірі на екран, і ці картинки зможуть бачити більше діток, а не лише ті, які сидять поруч із монітором комп’ютера. Спілкуючись із пані Сорокою,

ФОРУМ

Лілія Сорока, завідуюча спеціальним дошкільним навчальним закладом (ясласадок) №46 «Краплинка»

ми з’ясували, що у закладі немає, на жаль, такого важливого апарату, як амбліокор, адже він коштує понад 150 тисяч гривень. Втім, такий апарат діє в одній із приватних клінік Кіровограда, і наразі Лілія Юріївна планує звернутися за сприянням до керівництва міста і області, а також до керівництва клініки, щоб останні взяли шефство над дитячим садком і надали бодай для однієї дитини на місяць безоплатний курс лікування. Це суттєва допомога, адже у результаті за рік, як мінімум, 12 діток покращать свій зір, а значить, зможуть повноцінно включитися у життя суспільства. – Сьогодні у нашому суспільстві широко обговорюється можливість інклюзії дітей із особливими освітніми потребами у повсякденне освітнє середовище, - зазначає Лілія Сорока. – І я повинна сказати, що завдяки злагодженій роботі усіх медичних та педагогічних працівників садочка наші випускники підготовлені до навчання у звичайних загальноосвітніх школах і почуваються там досить комфортно. Наостанку скажемо, що обов’язкова дошкільна освіта для дітей п’ятирічного віку в Україні проходить переважно у формі гри, яка має підготувати дітей до самостiйності, навчити поводитися у колективі, спілкуватися та дотримуватися певних правил поведінки. Досі ніяких документів про отримання дітьми дошкільної освіти профільне міністерство не вимагає, але батьки і самі мають розуміти, що дошкільна освіта дає дитині змогу підготуватися до школи морально. Погодьтеся, що першокласники, які плачуть на Першому дзвінку, коли потрібно відійти від мами чи тата, не такі щасливі, як їх задоволені усміхнені однолітки! 19


ДУМКА ЕКСПЕРТА

Зовнішнє незалежне оцінювання: історія питання

Алла Волошина, віце-президент творчого об'єднання «TOPO» – Контактної групи в Україні Transparency International

Усі батьки хочуть, щоби їхня дитина здобула гарну освіту. Тим більше що ст. 53 Конституції України констатує, що «Держава забезпечує доступність

і

безоплатність

дошкільної, повної середньої, професійно-технічної,

вищої

освіти в державних і комунальних вищих навчальних закладах». Громадяни України мають право на безоплатну освіту в усіх державних та комунальних навчальних закладах, незалежно від статі, раси, національності, соціального та майнового стану. Як же безоплатність освіти реалізується на практиці, наочно кажуть нам соціологічні дослідження. Отже, протягом 2009 року переважна більшість (62%) опитаних, які контактували з представниками вищих навчальних закладів, стикалися з будь-якими проявами корупції у сфері вищої освіти. При цьому 43,8% стали жертвами вимагання, 27,3% пропонували хабара з власної ініціативи, намагаючись залагодити свою справу, а 26,9% користувались особистими зв’язками, «блатом». Найбільш вдала реформа щодо подолання корупції у вищих навчальних закладах на етапі вступу була проведена у 2008-2009 роках. Запровадження зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) при вступі до вищих навчальних закладів було однією з найбільш успішних антикорупційних ініціатив останніх років. Причини такого 20

успіху полягають в: - активній підготовчій роботі, яку проводили донори та громадянське суспільство задовго до впровадження зовнішнього незалежного оцінювання і яка створила експертну та технічну спроможність для проведення цієї реформи. Центр тестових технологій Міжнародного фонду «Відродження» спільно з Міністерством освіти почали проводити пробні тестування з 2002 року, розробляючи відповідні технології адміністрування тестів; - наявності політичної волі до змін у президента та міністра освіти. Указом від 4 липня 2005 року президент В. Ющенко доручив Міністерству освіти і науки України протягом 2005-2006 років здійснити перехід до проведення вступних випробувань до вищих навчальних закладів шляхом проведення зовнішнього незалежного оцінювання; - активній співпраці між закладами освіти, донорами та громадськими організаціями на етапі впровадження реформи. Донорські програми моніторингу проведення як самого тестування, так і вступної кампанії до вишів за його результатами, до реалізації яких залучалися місцеві та всеукраїнські громадські організації, стали важливим інструментом контролю, зворотного зв’язку між університетами, абітурієнтами та Міністерством освіти і науки України. Це був перший приклад конструктивної співпраці між громадськими організаціями та Міністерством освіти та науки України задля зменшення рівня корупції на етапі проведення зарахування абітурієнтів та вдосконалення системи вступу до вищих навчальних закладів. Етапи впровадження зовнішнього незалежного оцінювання як єдиного безальтернативного механізму вступу до вищих навчальних закладів виглядає таким чином (дивись таблицю). За даними громадського моніторингу 2009 року, 98,7% абітурієнтів стверджували, що завдяки запровадженню механізму вступу до вищих навчальних закладів за сертифікатами

зовнішнього незалежного оцінювання рівень хабарництва при вступі значно зменшився або відсутній. На жаль, на даний час роль зовнішнього незалежного оцінювання при вступі до вищих навчальних закладів зведена до мінімуму і зараховується поруч із 1) балом атестату при повну загальну середню освіту, 2) вступними випробуваннями, які проводять вищі навчальні закладі та 3) іншими додатковими умовами, що визначають Міністерство освіти і науки України та вищі навчальні заклади. За

цих умов змушені констатувати, що реформа, яка сприяла зниженню рівня корупції при вступі до вищих навчальних закладів, зведена нанівець та до механізму вступу повернуті усі корупційні механізми: купівля балу випускних іспитів у школах; штучне покращення поточної шкільної успішності окремого учня (переписування класних журналів заднім числом); купівля довідок, що дозволяють на пільгових умовах вступити до вузу; купівля балу вступного іспиту у працівника вищого навчального закладу тощо.

Етапи впровадження зовнішнього незалежного оцінювання як єдиного безальтернативного механізму вступу до вищих навчальних закладів Рік

Характеристика впровадження зовнішнього незалежного оцінювання в Україні

2003

Центр тестових технологій Міжнародного фонду «Відродження» разом із Міністерством освіти і науки України провели тестування з математики та історії 3121 випускника з 670 загальноосвітніх шкіл України. Чотири вищі навчальні заклади визнали результати тестування нарівні з результатами вступних іспитів.

2004

Центр тестових технологій Міжнародного фонду «Відродження» разом із Міністерством освіти і науки України провели тестування з математики, української мови, економіки та історії 4485 випускників Києва, Донецька, Львова, Харкова та Одеси. 31 вищий навчальний заклад прийняв рішення про визнання цих результатів тестування як результатів вступних іспитів.

2005

Президент України В.Ющенко указом від 4 липня доручив Міністерству освіти і науки України протягом 2005-2006 років здійснити перехід до зовнішнього незалежного оцінювання, що замінить вступні іспити до вищих навчальних закладів. Постановою Кабінету Міністрів України було утворено Український центр оцінювання якості освіти. Було проведено тестування 10030 учнів із 1567 шкіл.

2006

У державному бюджеті України на 2006 рік уперше було передбачено кошти на запровадження зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти. Розпочав роботу Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Були створені 8 регіональних центрів УЦОЯО. Було проведено тестування 41818 випускників українських шкіл (близько 10% всіх випускників). У грудні була впроваджена ініціатива з підтримки зовнішнього незалежного оцінювання в Україні як частина Порогової програми корпорації «Виклики тисячоліття» (МСС).

2007

Завершено створення регіональних центрів оцінювання якості освіти. Проведено тестування 116000 випускників українських шкіл з усіх регіонів України (26% усіх українських випускників).

2008

Використання результатів зовнішнього незалежного оцінювання стало обов’язковим при вступі до вищих навчальних закладів для всіх абітурієнтів. Зі свого боку усі українські виші зобов’язані були приймати сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання і зараховувати їх як вступні випробування до вищого навчального закладу. Але при вступі на деякі спеціальності необхідно було складати випробування, наприклад, іноземну мову, фізичну підготовку, творчі випробування тощо (тести з цих дисциплін не були передбачені). Зазначимо, що за бажанням учня міг бути зарахований як бал державної підсумкової атестації.

2009

До вищих навчальних закладів випускники шкіл зараховувалися виключно за результатами зовнішнього незалежного оцінювання.

ФОРУМ


ДУМКА ЕКСПЕРТА

Діти у США самі обирають школу, в якій хочуть навчатися Певно, хоч раз у житті кожен з нас мріяв побувати за кордоном, щоб побачити, як і чим живуть там люди. Це не кожному по кишені, тому і я не вірила, що проста вчителька зможе коли-небудь побувати за океаном. Допоміг випадок – я стала учасником Програми вчительської майстерності, яка діє за підтримки Державного департаменту США і дозволяє вчителям проходити стажування в американських університетах. Щоб потрапити на стажування до США, я спершу заповнила анкету, потім пройшла співбесіду у головному офісі Ради з міжнародних досліджень та обмінів у Києві, здала тести і стала однією із дев’яти українських вчителів, які отримали змогу стажуватися в Америці. До речі, всього нас було 140 учасників із двадцяти країн світу. Вражень досі дуже багато, і я хочу розказати про звичайну американську школу, в якій ми працювали протягом двох тижнів, – мова йде про середню школу Wea Ridge, назва якої походить від імені індіанського вождя. Відразу скажу, що, попри всі мої теоретичні знання про систему американської шкільної освіти, я була дійсно вражена. Отже, школа знаходиться на утриманні громади, тобто існує

за рахунок податків, які сплачують громадяни. Крім цієї школи, у містечку є ще одна середня та дві початкові школи. Діти самі обирають школу, в якій хочуть навчатися, і чим більше дітей у закладі, тим вища заробітна плата вчителів. Коли дітей стає занадто багато, будують нову школу і роблять це надзвичайно швидко та якісно, адже у кожному штаті діє окрема Шкільна корпорація, яка відповідає за будівництво та за шкільні автобуси. До речі, ця ж корпорація і друкує підручники для штату. Що стосується будівництва школи, то у проекті відводиться досить значна територія на навчальний комплекс, щоб поруч із будівлею зручно розташувалися і стадіон, ігрові майдан-

спеціальних «дитячих» зупинках і везли їх до школи. Автобуси обладнані спеціальною «мигалкою», яка показує всім водіям, що автобус везе школярів. Водій дуже скрупульозно дотримується правил дорожнього руху і ні за яких обставин не має перевищити швидкості. І жодний (!) автомобіль не має права обігнати такий автобус. Коли автобус зупиняється, то і весь транспорт позаду нього зупиняється. Відповідно до сезону, в автобусі включають опалення або кондиціонер. До речі, їздити у шкільному автобусі мають право лише діти та вчитель, який їх супроводжує. Заняття у кожній школі починаються у різний час, тож автобуси підвозять дітей згідно

чики чики, і технічні будівлі будівлі, а також парковки – окремо для шкільних автобусів, окремо – для іншого транспорту. Було дуже цікаво спостерігати, коли щоранку шкільні автобуси забирали дітей на

розкладу і курсують між шко школами приблизно протягом 45 хвилин – із 8.15 до 9.00. Після занять учні теж їдуть додому автобусом. Щоб розуміти, наскільки велику територію охоплюють автобуси, скажу, що школа, яка навчає 1200 дітей, має 32 шкільні автобуси. Розповідаючи про американську школу, окремо хочу сказати, що діти у США дуже люблять спорт, особливо баскетбол, американський футбол та легку атлетику. Бути членом спортивної команди школи дуже престижно, тож часу і зусиль на це не шкодують. У спортивних залах школи, де я стажувалася, є автоматично регульовані баскетбольні корзини, перегородки, які при потребі ділять зал на дві половини, стільці, на яких можуть сидіти і відпочивати діти або вболівальники.

ФОРУМ

Людмила Талашкевич, вчитель англійської мови у Новоукраїнській школі №8, керівник євроклубу «Веселка»

Наостанок скажу про шкільну бібліотеку. У ній не тільки багато книг, але є і чимало комп'ютерів. Справа у тому, що американські школярі, як і українські, не дуже полюбляють читати. Їм набагато цікавіше подивитися фільм чи погратися на комп'ютері. Щоб діти більше читали, корпорація, про яку я вже згадувала, розробляє списки літератури, яку діти певного класу мають прочитати обов'язково. Потім, виконавши на комп'ютері тести за змістом цих книг, діти отримують свою оцінку у вигляді балів, яка заноситься у журнал. Чи є в них порушники дисципліни? Звичайно, але небагато. Майже немає випадків, щоб діти спізнювалися, хіба що за сімейними обставинами, але тоді батьки підвозять дитину у школу і відразу ж повідомляють про це директора. Якщо учень має зауваження від вчителя або був відправлений з уроку за погану поведінку, то через селекторний зв'язок про це відразу ж повідомляється директор, а учень проведе цілий день у кімнаті із відеокамерою, працюючи наодинці над уроками і не спілкуючись ні з ким. Цікаво, правда? Але нам теж є чим здивувати заокеанських колег! Найбільше їх вразила наша система класного керівництва. Вони навіть не уявляли, що таке може бути. А ми вже так звикли до цього, та ще й за літо дуже скучили за своїми дітьми. Тому зараз, восени, з новими силами поринаємо у роботу, спілкуємося з дітьми, виховуємо їх, навчаємо, відповідаємо на всі питання. Бо хто ж, як не вчитель?! 21


РЕЙТИНГ

Топ-10 школ Кировограда Если сделать официальный запрос в структуры, которые руководят учреждениями образования на уровне области или города, и попросить предоставить рейтинг школ, то вам, по понятным причинам, вряд ли скажут, как определ лить «класс» школы. Чиновники в основном предпочитают пер переводить разговор в иную плоскость. Мол, сегодня нужно боль думать не о том, какая школа лучше, а о том, чтобы больше подни поднимать уровень образования по всей Кировоградщине. Текст – Ольга Гриднева

Задача повышения уровня образования, безусловно, безальтернативная и актуальная. Однако понимание всей ее важности – увы, слабое утешение для множества пап и мам, которым на вполне естественный и правомочный вопрос «Какая школа лучше?» четкий ответ нужен уже сегодня. Поэтому журнал «Форум» и подготовил своеобразный

рейтинг, в котором перечислены лучшие, по мнению многих родителей и учеников города, учебные заведения Кировограда. Те, которые сегодня, как говорится, «на слуху» и которые пользуются популярностью. Разместили мы их по номерам, которые присвоены этим школам.

Гимназия № 5

Школа №11

Официальное название: Учебно-воспитательное объединение «Специализированное общеобразовательное учебное заведение школа I ступени «Гармония» – гимназия имени Тараса Шевченко – Центр внешкольного воспитания «Контакт». Руководитель: Галина Георгиевна Войная.

Официальное название: Учебно-воспитательный комплекс «Кировоградский коллегиум – специализированное учебное заведение I-III ступени – дошкольное учебное заведение – центр эстетического воспитания». Руководитель: Елена Олеговна Максимова.

Гимназия №5 может похвастаться самой сильной подготовкой гуманитарного профиля. Ежегодно по результатам внешнего независимого тестирования выпускники школы выводят ее в сотню лучших школ Украины. Кроме того, гимназия – самая старая в городе – ведет свою историю от основанной во второй половине XIX века Елисаветградской военной прогимназии.

Школа № 6 Официальное название: Специализированная общеобразовательная школа I-III ступени №6. Руководитель: Надежда Станиславовна Кравченко. В шестой школе отлично учат иностранным языкам. Это, в первую очередь, французский язык, ведь все остальные кировоградские школы «с уклоном» учат английскому. Да и богатой историей школа может поспорить с пятой и одиннадцатой, ведь в здании этого учебного заведения еще в 1870 году обитала Елисаветградская общая женская гимназия. А еще шестая школа – самая близкая к власти, ведь ее здание расположено буквально через дорогу от горсовета.

Школа № 8 Официальное название: Коммунальное заведение «УчебноОфициальн воспитательн воспитательное объединение: природо-экономико-правовой лицей – специализированная сп школа I-III ступени № 8 – Внешкольн ный центр». Руководитель: Игорь Владимирович Яковлев. Р В восьмую школу идут, прежде всего, те мальчики и деввочки, которые нацелены на изучение естественных нау В частности, лучше всего тут преподают биологию, наук. несм мот на то, что в названии заведения присутствуют и танесмотря кие модн дн направления, как экономика и право. модные

22

ФОРУМ

Школа № 11 носит статус «элитной» еще с советских времен. Одно из зданий, занимаемых коллегиумом, – то самое здание гимназии, в которой учился Арсений Тарковский. Изюминкой школы являются также специализированные «Д»-классы, в которых дети, параллельно с национальной школьной программой, изучают американскую программу, в совершенстве овладевая английским языком. У школы также есть свой веб-сайт: http://collegium.net.ua

Школа № 21 Официальное название: Коммунальное заведение «Учебно-воспитательное объединение «Общеобразовательное учебное заведение I-III ступени № 21 – общественно-гуманитарный лицей – дошкольное учебное заведение». Руководитель: Людмила Вячеславовна Засинец. Двадцать первая школа расположена также далеко не в центре – в районе Старой Балашовки, однако она может гордиться самым красивым школьным двором. Кроме обязательных для школьного двора спортплощадок и прочего оборудования, двадцать первой школе повезло быть построенной прямо на берегу Ингула, а точнее, водохранилища, около городской ТЭЦ. Красиво тут и зимой, и летом!


РЕЙТИНГ

Школа № 22

«Пролисок»

Официальное название: Общеобразовательная школа I-III ступени №22. Руководитель: Борис Стефанович Набока.

Официальное название: Кировоградский градский областной общеобразовательный учебновоспитательный комплекс гуманитарнооэстетического профиля (гимназия-интернат ат – школа искусств). Руководитель: народный артист Украины ны Анатолий Егорович Коротков.

Школа расположена в поселке Горном, но заслуг имеет не меньше, чем любая центральная. Например, школьная газета Alma mater выпускается с 1996 года и является настоящим зарегистрированным средством массовой информации и неоднократным победителем национального конкурса школьных газет. Школьный парламент двадцать второй школы – старейший в Украине, а школьный музей, который посвящен освобождению Кировограда от фашистских захватчиков, имеет статус народного.

Школа № 26 Официальное название: Коммунальное заведение «Учебно-воспитательное объединение «Общеобразовательное учебное заведение I-III ступени № 26 – дошкольное учебное заведение – детский юношеский центр «Зорецвит». Руководитель: Елена Васильевна Яровая. Двадцать шестая школа – самая молодая в городе. Здание, в котором она сейчас располагается, построено последним из ныне действующих школ. Поэтому здесь хватает места всем, и дети, в отличие от нескольких других школ города, учатся исключительно в одну смену, а значит, могут, как минимум, лишние полчаса поспать утром.

Школа № 34 Официальное название: Коммунальное заведение «Учебно-воспитательный комплекс «Общеобразовательная школа I-III ступени № 34 – экономикоправовой лицей – детский юношеский центр». Руководитель: Виктор Семенович Ануфриев. Тридцать четвертая школа также значится в числе престижных. Здесь все «на уровне»: и преподавание, и расположение. Однако мы хотим отдельно отметить еще и самую красивую школьную форму, которую носят ученики школы и которая здесь является обязательной для всех мальчиков и девочек!

«Пролисок», в отличие от всех остальныхх учебных заведений в нашем рейтинге, пододчинен не городским, а областным властям. тям. Главная особенность этого учебного заведения ения – танцы. Благодаря серьезной хореографической й подготовке, которую получают здесь, «Пролисок» входит в пятерку самых престижных школ Украины. И еще одна особенность – железная дисциплина. Многие дети, кстати, не выдерживают на первых порах и уходят. Но те, кто остается, получают замечательное разностороннее образование.

Гимназия новых технологий обучения Официальное название: Гимназия новых вых технологий обучения. Руководитель: Любовь Степановна Краснова. овек, В гимназии учится около 200 человек, а значит, это учебное заведение лидией на рует по количеству внимания учителей одного ребенка. Учебный процесс здесьь включает всяческие инновации, и есть надежда на то, что в школе будет-таки эффективно внедрена открытая социально-педагогическая система «Школа будущего»!

Куда после школ поступают кировоградские выпускники?! ВУЗ

Год основания

Уровень аккредитации

Направления подготовки*

Количество заявок на поступление в 2011 году**

Кировоградский государственный педагогический университет имени В.Винниченка http://kspu.kr.ua

1881

IV

иностранные языки, история и право, изобразительное и декоративно-прикладное искусство, естественные науки, физика и математика, физическое воспитание, филология и журналистика

2 930

Кировоградский национальный технический университет http://kntu.kr.ua

1929

IV

экономика и предпринимательство, сельскохозяйственное машиностроение, автоматика и энергетика, проектирование и эксплуатация машин, технология машиностроения

2 041 1

Государственная летная академия http://glau.kr.ua

1951

IV

обслуживание воздушных судов, аэронавигация и менеджмент

487 87

Кировоградский институт коммерции http://kik.kr.ua

1993

III

экономика, менеджмент и маркетинг

59

Кировоградский институт регионального управления и экономики http://kiruenew.narod.ru

1993

III

экономика, психология, правоведение и дизайн

112

Социально-педагогический институт «Педагогическая академия» http://pa.kr.ua

1994

III

лингвистика, английский язык и литература, психология и педагогика

9

Кировоградский институт развития человека «Украина» http://institutukraine.at.ua

1998

IV

здоровье человека, правоведение, финансы и кредит, издательское дело, документоведение и информационная деятельность, менеджмент

215 5

Кировоградский институт имени Св. Николая МАУП

2000

IV

экономика и предпринимательство, право и менеджмент

6

*По информации портала http://www.osvita.com.ua и кировоградских вузов ** Заявки на дневную и заочную формы, на первый курс и на младшего специалиста та

ФОРУМ

23 23


ǨǷǶǹǺǰdzȄǺǨDzǶǵǹǻdzȄǹȄDzǨdzǭǫǨdzǟǯǨǾǟȇ ȁȖ ȚȈȒȍ ȈȗȖșȚȐȓȤ ȚȈ ȒȖȕșțȓȤșȤȒȈ ȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȧ" Ǿȍ ȗȐȚȈȕȕȧ ȊȐȕȐȒȈȫ ȗȘȐ ȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮ ȌȖȒțȔȍȕȚȭȊ dzȍȋȈȓȭȏȈȞȭȧȌȖȒțȔȍȕȚȈ²ȞȍȏȌȭȑșȕȍȕȕȧȕȐȏȒȐȊȐȏȕȈȟȍȕȐȝȜȖȘȔȈȓȤȕȐȝȗȘȖȞȍȌțȘȌȓȧȕȈȌȈȕȕȧȌȖȒț ȔȍȕȚțȦȘȐȌȐȟȕȖȮșȐȓȐȕȈȚȍȘȐȚȖȘȭȮȭȕȠȖȮȌȍȘȎȈȊȐ DzȭȕȞȍȊȖȦȔȍȚȖȦȗȘȖȞȍȌțȘȐȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮȌȖȒțȔȍȕȚȈȊȐȌȈȕȖȋȖȕȈȚȍȘȐȚȖȘȭȮȖȌȕȭȫȮȌȍȘȎȈȊȐȫȔȖȎȓȐȊȭșȚȤȑȖȋȖȗȖȌȈȕȕȧȌȖȖȜȭȞȭȑȕȐȝ ȖȘȋȈȕȭȊȭȕȠȖȮȌȍȘȎȈȊȐǾȧȗȘȖȞȍȌțȘȈȊȒȓȦȟȈȫȗȭȌȚȊȍȘȌȎȍȕȕȧȟȐȕȕȖșȚȭȌȖȒțȔȍȕȚȈȏȈșȊȭȌȟțȫȚȤșȧșȗȘȈȊȎȕȭșȚȤȗȭȌȗȐșȭȊȗȖșȈȌȖȊȐȝ Ȗșȭȉ ȕȈ ȌȖȒțȔȍȕȚȭ Ȉ ȚȈȒȖȎ șȗȘȈȊȎȕȭșȚȤ ȊȭȌȉȐȚȒȭȊ ȠȚȈȔȗȭȊ ȚȈ ȗȍȟȈȚȖȒ ȧȒȐȔȐ șȒȘȭȗȓȍȕȖ ȌȖȒțȔȍȕȚ dzȍȋȈȓȭȏȈȞȭȧ ȌȖȒțȔȍȕȚȈ ȕȈȌȈȫ ȑȖȔțȗȘȈȊȖȕȈȭșȕțȊȈȕȕȧțȔȭȎȕȈȘȖȌȕȖȔțȖȉȭȋțǪȈȎȓȐȊȐȑȔȖȔȍȕȚȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȧȌȖȒțȔȍȕȚȈȏȈȊȎȌȐȏȌȭȑșȕȦȫȚȤșȧȕȈȚȍȘȐȚȖȘȭȮȓȐȠȍ ȚȭȫȮȒȘȈȮȕȐȊȧȒȭȑȑȖȋȖȉțȓȖȊȐȌȈȕȖȈȉȖȖȜȖȘȔȓȍȕȖ ǪǻȒȘȈȮȕȭȭșȕțȫȌȊȈșȗȖșȖȉȐȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮȌȖȒțȔȍȕȚȭȊ²ȒȖȕșțȓȤșȤȒȈȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȧȭȚȈȒȏȊȈȕȈȈȗȖșȚȐȓȧȞȭȧǨǷǶǹǺǰdzȄ±ȞȍșȚȈȕȌȈȘ ȚȐȏȖȊȈȕȐȑșȍȘȚȐȜȭȒȈȚȟȐȠȚȈȔȗ ȧȒȐȑȕȖșȐȚȤȕȈȏȊț$SRVWLOOH ȧȒȐȑșȚȈȊȐȚȤșȧȕȈȌȖȒțȔȍȕȚȈȝȈȉȖȖȜȖȘȔȓȧȫȚȤșȧțȊȐȋȓȧȌȭȌȖȌȈȚȒț ȌȖȌȖȒțȔȍȕȚȈǬȖȒțȔȍȕȚȐȧȒȭȏȈȊȭȘȧȦȚȤșȧȚȈȒȐȔȟȐȕȖȔȕȍȗȖȚȘȍȉțȦȚȤȌȖȌȈȚȒȖȊȖȮȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮȗȘȐȟȖȔțȮȝȏȖȉȖȊ¶ȧȏȈȕȭȊȐȏȕȈȊȈȚȐ ȕȈȉțȌȤȧȒȖȔțȌȍȘȎȈȊȕȖȔțȘȭȊȕȭȊȒȘȈȮȕȈȝțȟȈșȕȐȒȈȝǫȈȈȏȤȒȖȮDzȖȕȊȍȕȞȭȮǨȗȖșȚȐȓȭȏȖȊȈȕȭȌȖȒțȔȍȕȚȐȊȭȌȔȭȕȧȦȚȤȊȐȔȖȋȐȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮ ȭȕȖȏȍȔȕȐȝȖȜȭȞȭȑȕȐȝȌȖȒțȔȍȕȚȭȊǵȈșȤȖȋȖȌȕȭȠȕȭȑȌȍȕȤȒȖȕȊȍȕȞȭȦȗȘȐȑȕȧȓȐȉȭȓȤȠȍȕȭȎȌȍȘȎȈȊșȍȘȍȌȧȒȐȝǹȀǨȔȈȑȎȍȊșȭ ȒȘȈȮȕȐǝǹȈȚȈȒȖȎȇȗȖȕȭȧǨȊșȚȘȈȓȭȧǷǨǸǸȖșȭȧǻȒȘȈȮȕȈ ȗȘȐȫȌȕȈȓȈșȧȌȖǫȈȈȏȤȒȖȮȒȖȕȊȍȕȞȭȮȋȘțȌȕȧȘȖȒț  ǨȗȖșȚȐȓȤȔȈȫȜȖȘȔțȒȊȈȌȘȈȚȈȏȭșȚȖȘȖȕȖȦȕȍȔȍȕȠȍȕȭȎșȔ ǼȖȘȔȈȕȈșȚțȗȕȈ $3267,//(DzȘȈȮȕȈȉțȊȗȭȌȗȐșȈȕȐȑ ȗȘȭȏȊȐȡȍ ȧȒȐȑȊȐșȚțȗȈȫțȧȒȖșȚȭșȒȘȭȗȓȍȕȐȑȗȍȟȈȚȒȖȦȠȚȈȔȗȖȔ ȕȈȏȊȈȏȈȒȓȈȌț  ǯȈȊȭȘȍȕȖȊ ȌȈȚȈ  ȕȈȏȊȈȖȘȋȈȕțȡȖȏȈșȊȭȌȟțȫ ȏȈȹȗȍȟȈȚȒȈȠȚȈȔȗȗȭȌȗȐș ǬȖȋȘțȌȕȧȘȖȒțȊǻȒȘȈȮȕȭȌȖȒțȔȍȕȚȐȌȓȧȉțȌȤȧȒȖȮȭȕȖȏȍȔȕȖȮȌȍȘȎȈȊȐȗȘȖȝȖȌȐȓȐȗȘȖȞȍȌțȘțȒȖȕșțȓȤșȤȒȖȮȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮ Ǭȓȧ Ȋșȭȝ ȌȖȒțȔȍȕȚȭȊ ȖȉȖȊ ȧȏȒȖȊȐȔ ȉțȓȖ ȗȘȖȝȖȌȎȍȕȕȧ ȟȍȘȍȏ ǬȍȗȈȘȚȈȔȍȕȚ ȒȖȕșțȓȤșȤȒȖȮ șȓțȎȉȐ Ǵǯǹ ǻȒȘȈȮȕȐ Ȉ ȗȖȚȭȔ ȟȍȘȍȏ ȒȖȕșțȓȤșȤȒȭșȓțȎȉȐȊȐȏȕȈȟȍȕȐȝȗȖșȖȓȤșȚȊǪȭȌȗȖȊȭȌȕȖȧȒȡȖȌȖȒțȔȍȕȚȗȘȖȝȖȌȐȊȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȦțȒȖȕșțȓȤșȤȒȖȔțȊȭȌȌȭȓȭǷȖșȖȓȤ șȚȊȈǼȘȈȕȞȭȮȊǻȒȘȈȮȕȭȚȖȊȭȕȔȭȋȊȐȒȖȘȐșȚȖȊțȊȈȚȐșȧȊȐȒȓȦȟȕȖțǼȘȈȕȞȭȮ ȋȘțȌȕȧȘȖȒțȊǻȒȘȈȮȕȭȕȈȉȘȈȓȈȟȐȕȕȖșȚȭǫȈȈȏȤȒȈDzȖȕȊȍȕȞȭȧȧȒȈșȒȈșțȊȈȓȈȊȐȔȖȋțȒȖȕșțȓȤșȤȒȖȮȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮȌȖȒțȔȍȕȚȭȊț ȊȭȌȕȖșȐȕȈȝȔȭȎȒȘȈȮȕȈȔȐțȟȈșȕȐȞȧȔȐȞȭȫȮDzȖȕȊȍȕȞȭȮǨȗȖșȚȐȓȧȞȭȧ²ȞȍșȗȘȖȡȍȕȈȗȘȖȞȍȌțȘȈȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮȌȖȒțȔȍȕȚȭȊȗȘȐȑȕȧȚȈȔȭȎ ȒȘȈȮȕȈȔȐțȟȈșȕȐȞȧȔȐDzȖȕȊȍȕȞȭȮǶȜȭȞȭȑȕȭȌȖȒțȔȍȕȚȐȭȕȖȏȍȔȕȐȝȌȍȘȎȈȊȧȒȭțȊȭȑȠȓȐȌȖǫȈȈȏȤȒȖȮDzȖȕȊȍȕȞȭȮȗȖȊȐȕȕȭȉțȚȐ ȏȈșȊȭȌȟȍȕȭșȗȍȞȭȈȓȤȕȐȔȠȚȈȔȗȖȔǨȗȖșȚȐȓȤ>TRXWH@ȡȖșȚȈȊȐȚȤșȧȒȖȔȗȍȚȍȕȚȕȐȔȖȘȋȈȕȖȔȒȘȈȮȕȐȊȧȒȭȑȉțȓȖșȒȓȈȌȍȕȖȈȉȖ ȖȜȖȘȔȓȍȕȖȌȖȒțȔȍȕȚǬȖȒțȔȍȕȚȐȕȈȧȒȐȝȗȘȖșȚȈȊȓȍȕȖȞȍȑȠȚȈȔȗȕȍȗȖȚȘȍȉțȦȚȤȉțȌȤȧȒȖȋȖȗȖȌȈȓȤȠȖȋȖȏȈșȊȭȌȟȍȕȕȧ ȭȔȖȎțȚȤȊȐȒȖȘȐșȚȖȊțȊȈȚȐșȧȕȈȚȍȘȐȚȖȘȭȮȊșȭȝȒȘȈȮȕțȟȈșȕȐȞȤǫȈȈȏȤȒȖȮDzȖȕȊȍȕȞȭȮǵȈȗȘȐȒȓȈȌșȊȭȌȖȞȚȊȖȗȘȖȠȓȦȉȊȐ ȌȈȕȍȊǻȒȘȈȮȕȭȗȭșȓȧȈȗȖșȚȐȓȧȞȭȮȉțȌȍȗȘȐȑȕȧȚȖȧȒȌȖȒțȔȍȕȚȖȜȭȞȭȑȕȐȔȐȖȘȋȈȕȈȔȐȧȒǹȀǨȚȈȒȭǼȘȈȕȞȭȮȭǫȘȍȞȭȮǯȗȍȘȍȓȭȒȖȔ ȒȘȈȮȕțȟȈșȕȐȞȤǫȈȈȏȤȒȖȮDzȖȕȊȍȕȞȭȮȔȖȎȕȈȖȏȕȈȑȖȔȐȚȐșȧȕȈșȈȑȚȭǴǯǹǻȒȘȈȮȕȐ ǪȭȌȗȖȊȭȌȕȖȌȖȗȖșȚȈȕȖȊȐDzȈȉȭȕȍȚțǴȭȕȭșȚȘȭȊǻȒȘȈȮȕȐȠȚȈȔȗ©ǨȗȖșȚȐȓȤªșȚȈȊȐȚȤșȧǴȭȕȭșȚȍȘșȚȊȖȔȖșȊȭȚȐȭȕȈțȒȐ²ȕȈȖȜȭȞȭȑȕȐȝ ȌȖȒțȔȍȕȚȈȝȡȖȊȭȌȕȖșȧȚȤșȧȌȖșȜȍȘȐȖșȊȭȚȐȭȕȈțȒȐȊȐȌȈȕȐȝȕȈȊȟȈȓȤȕȐȔȐȏȈȒȓȈȌȈȔȐȌȍȘȎȈȊȕȐȔȐȖȘȋȈȕȈȔȐȗȭȌȗȘȐȫȔșȚȊȈȔȐ țșȚȈȕȖȊȈȔȐȚȈȖȘȋȈȕȭȏȈȞȭȧȔȐǬȖȚȈȒȐȝȌȖȒțȔȍȕȚȭȊȕȈȓȍȎȈȚȤȌȐȗȓȖȔȐȗȘȖȖșȊȭȚțșȍȘȚȐȜȭȒȈȚȐȗȘȖȗȘȐșȊȖȫȕȕȧȊȟȍȕȐȝȏȊȈȕȤȈȚȍ șȚȈȚȐȌȖȊȭȌȒȐȏȕȈȊȟȈȓȤȕȐȝȏȈȒȓȈȌȭȊȕȈȊȟȈȓȤȕȭȗȓȈȕȐǴȭȕȭșȚȍȘșȚȊȖȔȦșȚȐȞȭȮǻȒȘȈȮȕȐ²ȕȈȌȖȒțȔȍȕȚȈȝȡȖȊȐȌȈȦȚȤșȧȖȘȋȈȕȈȔȐ ȦșȚȐȞȭȮȚȈșțȌȈȔȐȈȚȈȒȖȎȕȈȌȖȒțȔȍȕȚȈȝȡȖȖȜȖȘȔȓȦȦȚȤșȧȗȘȐȊȈȚȕȐȔȐȚȈȌȍȘȎȈȊȕȐȔȐȕȖȚȈȘȭțșȈȔȐȕȈȚȍȘȐȚȖȘȭȮǻȒȘȈȮȕȐǬȖȕȐȝ ȕȈȓȍȎȈȚȤțșȭșȊȭȌȖȞȚȊȈȚȈȌȖȊȭȌȒȐȊȐȌȈȕȭȖȘȋȈȕȈȔȐǸǨǾǹșțȌȖȊȭȘȭȠȍȕȕȧȏȈșȊȭȌȟȍȕȭȕȖȚȈȘȭțșȖȔȏȈȧȊȐȚȈȗȖșȊȭȌȟȍȕȭȌȖȊȭȘȍȕȖșȚȭ ǴȭȕȭșȚȍȘșȚȊȖȔȏȈȒȖȘȌȖȕȕȐȝșȗȘȈȊǻȒȘȈȮȕȐ²ȕȈȌȖȊȭȌȒȈȝȊȐȌȈȕȐȝȈȘȝȭȊȕȐȔȐțșȚȈȕȖȊȈȔȐȌȖȊȭȌȒȈȝȗȘȖșȚȈȕȏȌȖȘȖȊ ȧ ȏȈțȔȖȊȐ ȮȝȕȤȖȋȖ ȏȈșȊȭȌȟȍȕȕȧ ȋȍȘȉȖȊȖȦ ȗȍȟȈȚȒȖȦ ȖȉȓȈșȕȖȋȖ țȗȘȈȊȓȭȕȕȧ ȖȝȖȘȖȕȐ ȏȌȖȘȖȊ ȧ ȚȈ ǴȭȕȭșȚȍȘșȚȊȈ ȖȝȖȘȖȕȐ ȏȌȖȘȖȊ ȧ  ȌȖȊȭȌȒȈȝ ȊȐȌȈȕȐȝȖȘȋȈȕȈȔȐǴǪǹǻȒȘȈȮȕȐȚȈȕȈȕȐȏȞȭȭȕȠȐȝȌȖȒțȔȍȕȚȭȊǟșȕțȫȞȭȓȐȑȘȧȌȊȐȔȖȋȌȖȖȜȭȞȭȑȕȐȝȌȖȒțȔȍȕȚȭȊȧȒȭȗȘȐȑȔȈȦȚȤșȧ ȕȈȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȦǺȈȒȖȜȭȞȭȑȕȐȔȌȖȒțȔȍȕȚȖȔȫȗȐșȤȔȖȊȍȗȭȌȚȊȍȘȌȎȍȕȕȧȜȈȒȚȭȊȭȗȖȌȭȑȧȒȭȔȈȦȚȤȦȘȐȌȐȟȕȍȏȕȈȟȍȕȕȧȈȉȖȏȧȒȐȔȐ ȟȐȕȕȍȏȈȒȖȕȖȌȈȊșȚȊȖȗȖȊ ȧȏțȫȊȐȕȐȒȕȍȕȕȧȏȔȭȕțȈȉȖȗȘȐȗȐȕȍȕȕȧȗȘȈȊȭȖȉȖȊ ȧȏȒȭȊȜȭȏȐȟȕȐȝȈȉȖȦȘȐȌȐȟȕȐȝȖșȭȉǬȖȒțȔȍȕȚȐ ȊȐȒȓȈȌȍȕȭȕȈȌȊȖȝȭȉȭȓȤȠȍȖȒȘȍȔȐȝȓȐșȚȈȝȗȖȊȐȕȕȭȉțȚȐȗȘȖȠȐȚȭȈȈȘȒțȠȭȗȘȖȕțȔȍȘȖȊȈȕȭȚȈșȒȘȭȗȓȍȕȭȗȭȌȗȐșȖȔȭ ȗȍȟȈȚȒȖȦǵȍȗȘȐȑȔȈȦȚȤșȧȕȈȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȦȌȖȒțȔȍȕȚȐȚȍȒșȚȧȒȐȝȕȍȔȖȎȓȐȊȖȗȘȖȟȐȚȈȚȐțȘȍȏțȓȤȚȈȚȭȗȖȠȒȖȌȎȍȕȕȧ ȌȖȒțȔȍȕȚȐȡȖȕȈȗȐșȈȕȭȈȉȖȗȭȌȗȐșȈȕȭȖȓȭȊȞȍȔȈȉȖȖȚȘȐȔȈȕȭȟȍȘȍȏȏȈșȖȉȐȜȈȒșȐȔȭȓȤȕȖȋȖȈȉȖȍȓȍȒȚȘȖȕȕȖȋȖȏȊ ȧȏȒț ǷȭȌȗȐșȐ ȗȖșȈȌȖȊȐȝ Ȗșȭȉ ȭ ȊȭȌȉȐȚȒȐ ȗȍȟȈȚȖȒ ȗȖȊȐȕȕȭ ȉțȚȐ ȟȭȚȒȐȔȐ ǯȈșȊȭȌȟțȊȈȓȤȕȐȑ ȕȈȗȐș ȗȖȊȐȕȍȕ ȉțȚȐ ȕȈȗȐșȈȕȐȑ ȉȍȏ ȗȭȌȟȐșȚȖȒȌȖȗȐșțȊȈȕȕȧȚȈȭȕȠȭȊȐȗȘȈȊȓȍȕȕȧ²ȖȉțȔȖȊȓȍȕȭǬȖȒțȔȍȕȚȐȕȍȗȖȊȐȕȕȭȔȭșȚȐȚȐȎȖȌȕȐȝȏȈȗȐșȭȊȈȉȖȠȚȈȔȗȭȊȡȖȕȍ ȔȈȦȚȤȊȭȌȕȖȠȍȕȕȧȌȖȏȔȭșȚțȌȖȒțȔȍȕȚȈDzȘȭȔȚȖȋȖȗȘȐȗȖȌȈȟȭȌȖȒțȔȍȕȚȭȊȕȈȈȗȖșȚȐȓȧȞȭȦșȓȭȌȊȘȈȝȖȊțȊȈȚȐȡȖȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮ ȕȍȗȭȌȓȧȋȈȦȚȤȌȖȒțȔȍȕȚȐȭȈȒȚȐȧȒȭșțȗȍȘȍȟȈȚȤȏȈȒȖȕȖȌȈȊșȚȊțǻȒȘȈȮȕȐȈȉȖȔȖȎțȚȤȏȈșȊȖȮȔȏȔȭșȚȖȔȏȈȊȌȈȚȐȠȒȖȌȐ ȭȕȚȍȘȍșȈȔǻȒȘȈȮȕȐ²ȖȘȐȋȭȕȈȓȐȒȖȗȭȮȚȈȜȖȚȖȒȖȗȭȮȊȕțȚȘȭȠȕȭȝȋȘȖȔȈȌȧȕșȤȒȐȝȗȈșȗȖȘȚȭȊȊȭȑșȤȒȖȊȐȝȒȊȐȚȒȭȊȚȘțȌȖȊȐȝ ȒȕȐȎȖȒȌȖȒțȔȍȕȚȭȊȧȒȭȔȈȦȚȤȝȈȘȈȒȚȍȘȓȐșȚțȊȈȕȕȧȌȖȏȊȖȓȭȊȕȈȕȖșȭȕȕȧȏȉȘȖȮșȊȭȌȖȞȚȊȗȘȖȘȍȫșȚȘȈȞȭȦȚȘȈȕșȗȖȘ ȚȕȐȝȏȈșȖȉȭȊ ȚȍȝȕȭȟȕȐȝȗȈșȗȖȘȚȭȊ ȗȖșȊȭȌȟȍȕȕȧȊȖȌȭȧȗȖșȊȭȌȟȍȕȕȧȖșȖȉȐȕȖȘȔȈȚȐȊȕȖȗȘȈȊȖȊȐȝȈȒȚȭȊȚȈȘȖȏ ȧșȕȍȕȤ ȡȖȌȖȮȝȕȤȖȋȖȏȈșȚȖșțȊȈȕȕȧǺȈȒȖȎȌȖȒțȔȍȕȚȐȊȐȌȈȕȭȖȘȋȈȕȈȔȐȚȈȗȖșȈȌȖȊȐȔȐȖșȖȉȈȔȐȏȗȍȘȍȊȐȡȍȕȕȧȔȮȝȗȖȊȕȖȊȈȎȍȕȤǵȍ ȔȖȎțȚȤ ȉțȚȐ ȗȘȐȑȕȧȚȭ ȕȈ ȚȍȘȐȚȖȘȭȮ ǻȒȘȈȮȕȐ Ȍȓȧ ȗȘȖșȚȈȊȓȍȕȕȧ ȈȗȖșȚȐȓȧ ȖȘȐȋȭȕȈȓȐ ȖȜȭȞȭȑȕȐȝ ȌȖȒțȔȍȕȚȭȊ ȊȐȌȈȕȐȝ țșȚȈȕȖȊȈȔȐ ȒȖȓȐȠȕȭȝșȖȦȏȕȐȝȘȍșȗțȉȓȭȒțșȒȓȈȌȭǹǸǹǸǨȗȖșȚȐȓȤȏȋȭȌȕȖȏȏȈȒȖȕȖȌȈȊșȚȊȖȔȕȍșȚȈȊȐȚȤșȧȚȈȒȖȎȕȈȌȖȒțȔȍȕȚȐșȒȓȈȌȍȕȭ ȌȐȗȓȖȔȈȚȐȟȕȐȔȐȈȉȖȒȖȕșțȓȤșȤȒȐȔȐțșȚȈȕȖȊȈȔȐȕȈȈȌȔȭȕȭșȚȘȈȚȐȊȕȭȌȖȒțȔȍȕȚȐȡȖȔȈȦȚȤȗȘȧȔȍȊȭȌȕȖȠȍȕȕȧȌȖȒȖȔȍȘȞȭȑȕȐȝȈȉȖ ȔȐȚȕȐȝȖȗȍȘȈȞȭȑ ȕȈȗȘȐȒȓȈȌȌȖȊȭȘȍȕȖșȚȭȕȈȏȌȭȑșȕȍȕȕȧȖȗȍȘȈȞȭȑȚȈȗȍȘȍȔȭȡȍȕȕȧȚȖȊȈȘȭȊȟȍȘȍȏȒȖȘȌȖȕȌȖȋȖȊȖȘȐȈȉȖȒȖȕȚȘȈȒȚȐ ȗȘȖȗȖșȚȈȊȒțȚȖȊȈȘȭȊȚȈȕȈȌȈȕȕȧȗȖșȓțȋȗȘȖȊȐȒȖȕȈȕȕȧȘȖȉȭȚȚȈȘȖȏȘȈȝțȕȒȐȏȈȕȐȝ ǺȍȘȔȭȕȘȖȏȋȓȧȌțȌȖȒțȔȍȕȚȭȊȌȓȧȗȘȖșȚȈȊȓȍȕȕȧȈȗȖșȚȐȓȧ²ȘȖȉȖȟȐȝȌȕȭȊȈȓȍȏȈȏȕȈȟȍȕȐȑȚȍȘȔȭȕȔȖȎȍȉțȚȐȗȘȖȌȖȊȎȍȕȐȑȌȖ ȘȖȉȖȟȐȝȌȕȭȊțȘȈȏȭȗȖȚȘȍȉȐȖȚȘȐȔȈȕȕȧȌȖȌȈȚȒȖȊȖȮȭȕȜȖȘȔȈȞȭȮȌȓȧȊȐȘȭȠȍȕȕȧȗȐȚȈȕȕȧȗȘȖȗȘȖșȚȈȊȓȍȕȕȧȈȗȖșȚȐȓȧ ǷȘȖȞȍȌțȘȈȒȖȕșțȓȤșȤȒȖȮȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮȗȘȖȌȖȊȎțȫȏȈșȚȖșȖȊțȊȈȚȐșȧȌȓȧȗȭȌȋȖȚȖȊȒȐȌȖȒțȔȍȕȚȭȊȌȖȒȘȈȮȕȡȖȕȍȗȘȐȫȌȕȈȓȐșȧ ȌȖǫȈȈȏȤȒȖȮDzȖȕȊȍȕȞȭȮ ȕȈȗȘȐȒȓȈȌDzȈȕȈȌȐdzȭȊȭȮǩȘȈȏȐȓȭȮ ǺȈȒȖȎȊȖȕȈȏȈșȚȖșȖȊțȫȚȤșȧțȊȭȌȕȖșȐȕȈȝȔȭȎǻȒȘȈȮȕȖȦȚȈǵȭȔȍȟȟȐȕȖȦ ȧȒȈȊȐșȓȖȊȐȓȈșȧȗȘȖȚȐȗȘȐȫȌȕȈȕȕȧǻȒȘȈȮȕȐȌȖǫȈȈȏȤȒȖȮDzȖȕȊȍȕȞȭȮǬȓȧȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮȖȜȭȞȭȑȕȐȝȌȖȒțȔȍȕȚȭȊȒȖȕșțȓȤșȤȒȈȗȖșȈȌȖ ȊȈ ȖșȖȉȈ ȕȈ ȚȍȘȐȚȖȘȭȮ ǻȒȘȈȮȕȐ ȒȖȘȐșȚțȫȚȤșȧ ȗȍȟȈȚȒȖȦ ȚȈ ȠȚȈȔȗȖȔ ǴȭȕȭșȚȍȘșȚȊȈ ȏȈȒȖȘȌȖȕȕȐȝ șȗȘȈȊ ǻȒȘȈȮȕȐ ǷȘȍȌșȚȈȊȕȐȞȚȊ ǴǯǹȕȈȚȍȘȐȚȖȘȭȮǻȒȘȈȮȕȐ ȏȈȒȖȘȌȖȕȖȔ²ȗȍȟȈȚȒȖȦȚȈȠȚȈȔȗȖȔȏȈȒȖȘȌȖȕȕȖȮȌȐȗȓȖȔȈȚȐȟȕȖȮțșȚȈȕȖȊȐǻȒȘȈȮȕȐǬȍȗȈȘȚȈȔȍȕȚ ȒȖȕșțȓȤșȤȒȖȮșȓțȎȉȐǴǯǹǻȒȘȈȮȕȐǷȘȍȌșȚȈȊȕȐȞȚȊȈǴǯǹȕȈȚȍȘȐȚȖȘȭȮǻȒȘȈȮȕȐȏȈȒȖȘȌȖȕȕȭȌȐȗȓȖȔȈȚȐȟȕȭțșȚȈȕȖȊȐǻȒȘȈȮȕȐȔȈȦȚȤ ȏȘȈȏȒȐȗȍȟȈȚȖȒȚȈȗȭȌȗȐșȭȊȗȖșȈȌȖȊȐȝȖșȭȉȧȒȭȊȗȖȊȕȖȊȈȎȍȕȭȏȌȭȑșȕȦȊȈȚȐȌȭȮȏȒȖȕșțȓȤșȤȒȖȮȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮȖȜȭȞȭȑȕȐȝȌȖȒțȔȍȕȚȭȊ șȒȓȈȌȍȕȐȝ ȏȈ țȟȈșȚȦ ȖȘȋȈȕȭȊ ȌȍȘȎȈȊȕȖȮ ȊȓȈȌȐ ȚȈ ȖȘȋȈȕȭȊ ȔȭșȞȍȊȖȋȖ șȈȔȖȊȘȧȌțȊȈȕȕȧ ǻȒȘȈȮȕȐ ȈȉȖ ȚȈȒȐȝ ȡȖ ȊȭȌ ȕȐȝ ȊȐȝȖ ȌȧȚȤȌȐȗȓȖȔȈȚȐȟȕȐȝȗȘȍȌșȚȈȊȕȐȞȚȊȟȐȒȖȕșțȓȤșȤȒȐȝțșȚȈȕȖȊȭȕȖȏȍȔȕȐȝȌȍȘȎȈȊǻȘȈȏȭȕȈȧȊȕȖșȚȭȊȒȘȈȮȕȭȗȍȘȍȉțȊȈȕȕȧȊȐȔȖȋ ȒȖȕșțȓȤșȤȒȖȮȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮȌȖȒțȔȍȕȚȭȊȧȒȭșȒȓȈȌȍȕȭȚȈȏȈșȊȭȌȟȍȕȭȊǻȒȘȈȮȕȭȚȈȓȍȋȈȓȭȏȖȊȈȕȭȊǬȍȗȈȘȚȈȔȍȕȚȭȒȖȕșțȓȤșȤȒȖȮșȓțȎȉȐ ǴǯǹǻȒȘȈȮȕȐȒȖȕșțȓȤșȤȒȈȗȖșȈȌȖȊȈȖșȖȉȈȏȌȭȑșȕȦȫȒȖȕșțȓȤșȤȒțȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȦȗȘȍȌșȚȈȊȓȍȕȐȝȌȖȒțȔȍȕȚȭȊ ǵȍ ȗȭȌȓȧȋȈȦȚȤ ȒȖȕșțȓȤșȤȒȭȑ ȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮ ȖȜȭȞȭȑȕȭ ȌȖȒțȔȍȕȚȐ șȒȓȈȌȍȕȭ ȚȈ ȏȈșȊȭȌȟȍȕȭ Ȋ ǻȒȘȈȮȕȭ ȭ ȧȒȭ ȕȍ ȗȘȖȑȠȓȐ ȗȖȗȍȘȍȌȕȤȖ ȏȈșȊȭȌȟȍȕȕȧțǬȍȗȈȘȚȈȔȍȕȚȭȒȖȕșțȓȤșȤȒȖȮșȓțȎȉȐǴǯǹǻȒȘȈȮȕȐǹȗȖȌȭȊȈȦșȤȡȖȏȈȏȕȈȟȍȕȈȭȕȜȖȘȔȈȞȭȧȌȖȗȖȔȖȎȭȚȤȋȘȖȔȈȌȧȕȈȔȗȘȐ ȕȍȖȉȝȭȌȕȖșȚȭȓȍȋȈȓȭȏȈȞȭȮȌȖȒțȔȍȕȚȭȊȭȊȐȘȭȠȍȕȕȭȗȐȚȈȕȤ

ǷȘȐȊȈȚȕȐȑȕȖȚȈȘȭțș DzȭȘȖȊȖȋȘȈȌșȤȒȖȋȖȔȭșȤȒȖȋȖȕȖȚȈȘȭȈȓȤȕȖȋȖȖȒȘțȋț ǬȘȈȕȈǟȘȐȕȈǪȈȓȍȕȚȐȕȭȊȕȈ ǴȭșȚȖDzȭȘȖȊȖȋȘȈȌȊțȓȐȞȧǫȖȋȖȓȧ Țȍȓ 


СЕЛЬХОЗТЕХНИКА • ЗАПАСНЫЕ ЧАСТИ • СЕРВИС Новые тракторы серии 8R с диапазоном мощности от 260 до 340 л.с.

ОФИЦИАЛЬНЫЙ ЫЙ ДИЛЕР

Откройте потенциал уборки урожая с роторными комбайнами серии STS

ООО «Ландтех», Кировоградская обл., Кировоградский р-н., с. Великая Северинка тел: 050 321 77 79 www.landtech-ukraine.com


ІНФРАСТРУКТУРА

Кіровоградська область Перелік об’єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонтів а/д М-12 Стрий-ТернопільКіровоград-Знам'янка км 609+000 - км 611+500 поточний ремонт

а/д М-12 Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка км 604+100 - км 609+000 капітальний ремонт

/ О121207 Т а/д Торговиціі вихід на а/д М-12 поточний ремонт 6 км поточний ремонт мосту через р. Синюха км 4+425

а/д М-12 СтрийТернопільКіровоградЗнам'янка км 614+670 - км 619+850 капітальний ремонт

а/д Н-14 Ол Миколаїв км поточний ре

а/д М-12 Стрий-Тернопільрнопіль Кіровоград-Знам'янка нка км 611+500 - км 613+460 3+460 капітальний ремонтт а/д М-12 Стрий-ТернопільКіровоград-Знам'янка км 626+200 - км 631+200 реконструкція

а/д Р-06 Ульяновка-Миколаїв км 2+800 - км 11+500 поточний ремонт

а/д Вели км 1 реко

а/д М-12 Стрий-ТернопільКіровоград-Знам'янка км 631+200 - км 636+200 реконструкція

а/д Новомиргород Велика Виска км 16+700 - км 20+700 реконструкція

а/д Р-06 Ульяновка-Миколаїв км 26+600 - км 27+200 поточний ремонт а/д Р-06 Ульяновка-Миколаїв км 12+700 - км 13+600, поточний ремонт

а/д Р-06 Ульяновка-Миколаїв км 34+900 - км 35+900, поточний ремонт

а/д Р-06 Ульяновка-Миколаїв км 28+600 - км 29+500,, поточний р ремонт а/д Р-06 Ульяновка-Миколаїв км 36+800 - км 37+200 поточний ремонт

У рамках програми «Центральний регіон – 2015» на Кіровоградщині активно проводяться роботи з реконструкції та поточного ремонту дорожнього покриття автомобільних доріг із застосуванням провідних технологій холодної укладки асфальтобетонного дорожнього покриття за допомогою сучасної техніки таких провідних німецьких фірм, як Hamm та Wirtgen. У багатьох районах області проводиться капітальна рекон26

а/д Т-12-14 НовоархангельськДобровеличківка-Миколаївдо М-13 км 40+100 - км 72+700 поточний ремонт

а/д Р-06 Ульяновка-Миколаїв км 38+200 - км 43+580, поточний ремонт

струкція, яка передбачає зняття ґрунту, укладку багатошарової щебеневої подушки та нового асфальтобетону. До речі, технологія холодної укладки дозволяє здешевити вартість дорожніх робіт вдвічі – це відбувається завдяки повторному застосуванню старого асфальту, який подрібнюється та змішується зі спеціальною емульсією у надпотужній роторній машині, де суміш у наслідок складних хімічних реакцій перетворюється в надміцний асфальтобетон. Крім високої еко-

номічної ефективності, застосування цієї технології дозволяє забезпечити і високі показники щільності та міцності відремонтованої частини дороги та, відповідно, подовжує строк її служби. Крім того, після реконструкції окремих ділянок полотно багатьох доріг буде розширено на кілька метрів. На окремих ділянках автошляхів області застосовуються і литі емульсійно-мінеральні суміші (ЛЕМС) типу «Сларри Сил». Родзинкою технології

ФОРУМ

мінерально-емульсійних сумішей є те, що цей метод дозволяє отримувати їх шляхом змішування у мобільній установці безпосередньо у дорожніх умовах. Також перевагою даної технології є висока якість дорожнього покриття, не кажучи вже про те, що не треба нагрівати та сушити будівельні матеріали – вже через 30 хвилин після укладки покриття застигає, а через дві години по емульсійномінеральному покриттю може їхати автотранспорт.


ІНФРАСТРУКТУРА

а/д Н-01 Київ-Знам'янка км 241+622-245+700 поточний ремонт

лександрівка-Кіровоградм 1+360 - км 46+386 емонт

а/д Обхід м. Знам'янка км 3+000 - км 6+400 будівництво

а/д Обхід м. Знам'янка км 0+000 - км 3+000 будівництво

а/д М-04 Знам'янка-Луганськ-Ізварине км 40+100 - км 72+088 поточний ремонт

Новомиргород ика Виска 2+700 - км 16+700 онструкція

а/д Ст.Шарівка-Інгуло-Кам'янка км 0+000-13+000 капітальний ремонт

а/д Н-14 ОлександрівкаКіровоград-Миколаїв км 107+800 - км 111+800 реконструкція

а/д Н-14 Олександрівка-КіровоградМиколаїв км 103+800 - км 107+800 реконструкція

а/д Н-23 Кіровоград-Кривий РігЗапоріжжя км 75+589 капітальний ремонт мосту

Будівництво та реконструкція

Капітальний ремонт

Поточний ремонт

ФОРУМ

27


ІСТОРІЯ УСПІХУ

Хороший господар на землі –

добробут у краю!

Останнім часом увага всеукраїнських ЗМІ прикута до підприємця з Кіровоградщини Олександра Поворознюка. І не дивно, адже генеральний директор ТОВ «Агрофірма П’ятихатська» на сьогодні має достатньо досягнень, аби стати прикладом для наслідування та гордістю нашого краю, яку визнали на загальнодержавному рівні. За благодійність Олександр Григорович нагороджений орденом Cвятого Станіслава V ступіня та Лицарським Хрестом, відзначений почесним дипломом за особистий внесок у розвиток підприємництва в аграрній галузі у рамках всеукраїнського кондприємкурсу «Успішний керівник АПК – 2010», а двома роками раніше його підприємого ство за відданість у справі було нагороджено як переможця державного конкурса «Суспільне визнання – 2008». Текст та фото – Лідія Сиротюк Журналу «Кіровоградський Форум» також стало цікаво поспілкуватися із Олександром Поворознюком та дізнатися, що є запорукою успіху підприємця. Тож творча група журналу вирушила у село Володимирівка Петрівського району Кіровоградської області – до адміністративного корпусу ТОВ «Агрофірма П’ятихатська» – і приїхала на місце призначення вранці – саме тоді, коли Олександр Григорович виходив із будівлі підприємства та прямував до свого позашляховика. Нам пощастило побачитися із паном Поворознюком до того, як він поїхав оглядати своє господарство, адже якраз у цей час комбайни у полях збирали соняшник, гречку та звозили на тік. Побачивши журнастів із Кіролістів

вограду, Олександр повернувся до свого кабінету, де нас і прийняв, як і годиться гостинному господареві. За смачною кавою відбулася довга та цікава розмова. З перших хвилин бесіди пан Поворознюк здивував нас прямолінійністю у висловлюваннях та відкритістю у розповіді про своє життя та ведення справ. «Я людина чесна і відкрита. Я такий, який я є. Тому завжди повторюю, що любив і буду любити три речі – золото, гарних дівчат та хороші автомобілі», - посміхаючись, сказав Олександр Григорович.

Хороший керівник – процвітаюче підприємство! Почуття гумору та відкритість – далеко не основні переваги підприємця. підприє Адже, щоб реалізуватися реал як власнику великовласник го господарства, го треба тре мати

Г Генеральний директор ТОВ « «Агрофірма П'ятихатська» Олександр Поворознюк

сильний ий характер та навички ички хорошого управлінця. Саме останнє творча група «Кіровоградського Форуму» побачила зразу ж, перебуваючи в адміністративному корпусі агрофірми. «В основі будь-якого успіху головними є дисципліна, послідовність та наполегливість, - почав розповідати Олександр Поворознюк. - Вимогливе ставлення перш за все до себе та рішучість у вирішенні питань тренують витривалий характер, тоді і людьми можна керувати. У мене всі люди на своїх місцях. Я ставлю їм

Механізатор О. Самовол

28

ФОРУМ

певні певн завдання, піклуюся про те, щоб для реалізації плану щ було безперебійне фінансування бе та оснащення необхідною технікою, а вони виконують свою роботу. І це приносить користь усім. Наприклад, наш головний бухгалтер Валентина Сувора завдяки своєму професіоналізму та відданості роботі у цьому році отримує заслуженого. Взагалі, керуючи людьми, дуже важливий контроль. Найкращим вважаю метод кнута та пряника, а головний важіль впливу на дисципліну працівників – фінансовий: вчасна зарплата, грошове


ІСТОРІЯ УСПІХУ

Голова Ганнівської сільради Ніна Цапенко

б штрафи. ф У мене заохочення або такі правила: хороший працівник потрапляє на Дошку пошани, а у кінці року отримує премію у розмірі 5 тисяч гривень, а також цінні подарунки, наприклад, телевізор, мікрохвильова піч, холодильник. Якщо порушив дисципліну – штрафується або навіть звільнюється. Правила дисципліни я встановив зразу ж, коли очолив агрофірму у 2006 році. Тоді це підприємство мало борги у декілька мільйонів гривень та

місці. Не всі повірили. Тож з 80 механізаторів залишилося 26 найкращих. І крадіжки присік. Найперше – вчасною зарплатою. Протягом 5 років на ТОВ «Агрофірма П’ятихатська» вона видається з місяця у місяць. Також я виставив на об’єктах свою охорону та відеоспостереження». Такий підхід у побудові аграрного бізнесу в Петрівському районі виправдався на 100%. На сьогоднішній день Олександр Поворознюк хазяйнує на 12 тисячах га землі. Вирощує пшеницю, ячмінь, овес, кукурудзу, просо, гречиху, горох, сою, рапс, соняшник. Має у господарстві і свої сади, плантації овочей. На скотарському дворі тримає свиней, овець,

Олександр Григорович Поворознюк Народився 6 березня 1971 року Генеральний директор ТОВ «Агрофірма П’ятихатська» Депутат Петрівської райради Почесний професор Інституту розвитку аграрних ринків Удостоєний звання «Успішний керівник АПК – 2011» Має дружину Людмилу та трьох дітей – Віталія, Ілону та Олександра курей та 350 корів, поголів’я яких заплановано збільшити ще на 90 голів до кінця цього року. Крім того, у селах, які підпорядковані ТОВ «Агрофірма П’ятихатська», є млин, олійня, крупорушка, пекарня, макарон-

ний цех, машинний двір, автозаправна станція. Запланована побудова м’ясного цеху та молокозаводу.

Як батько рідний Незважаючи на жорсткість в управлінні Олександра Григоровича, селяни горняться до нього, підтримують. І це зрозуміло, адже він не лише вимагає, але й щедро дає. До того ж ми

впевнені, що у сучасному селі з його нюансами процвітати може лише те господарство, яке має сильного лідера та вправного господаря. І жителі 9 сіл, на території яких пан Поворознюк має власні та орендовані землі, це розуміють. Тому вже тричі виказували свою довіру до нього, обираючи у Петрівську районну раду. Під час останніх виборів минулого року Олександр Поворознюк балотувався в районну раду від власної партії «Відродження села». За результатами голосування аграрій набрав 83,7% голосів. Авторитет підприємця у районі підтвердився. «Виступаючи перед виборцями, я не обіцяв їм гори, – згадує депутат Петрівської райради. – Проте говорив, що різниця між мною та іншими кандидатами у тому, що ті чимало наобіцяють і після виборів поїдуть, а мені доведеться дивитися в очі людям щодня». Як показує життя, пану Поворознюку не соромно дивитися селянам в очі, адже те, що обіцяно, виконано. І собі створив хороші умови для життя та роботи, й іншим. Не обділені увагою і пайовики, яких у нього по дев’яти селах 1500 чоловік. Під час бесіди у кабінеті з

Механізатор А. Хитрук

б й стан справ. О занедбаний От я і почав піднімати господарство: сплатив борги та налагодив роботу працівників. Розумієте, нашу людину треба виховувати: щоб не пив, не брехав та не крав. Пам’ятаю випадок, коли привіз новенький трактор John Deere, я механізаторів попередив, що ця техніка може замінити п’ять Т-150, яких обслуговує 10 чоловік, тож звільнятиму кожного, хто пиячитиме на робочому

Будинок культури с.Ганнівка

ФОРУМ

Перший заступник О. Кращенко

29


ІСТОРІЯ УСПІХУ

Комбайнер Валерій Сіденко

«Кіровоградським Форумом», Олександр Григорович дістав роздруківку: «Ось, подивіться, за якими смішними цінами ми відпускаємо для своїх продукти». На папері чітко значилося наступне: крупа пшенична, ячмінь по 1,5 грн. за кг, борошно, гречана січка, горох, пшоно – по 2 грн., молоко – по 2,5 грн. за літр, гречка – по 5 грн. за кг, яйця – по 5 грн. за десяток, олія, цукор – по 6 грн., сало – 10 грн., м’ясо – 15 грн. На знак поваги до керівника жителі сіл до дня його народження 6 березня зробили подарунок – автомобільний номерний знак з написом «ПАПА». Це зайвий раз доводить, що петрівчани ставляться до Олександра Григоровича як до батька рідного. «З цим прізвиськом пов’язаний цікавий випадок, – посміхнувся гендиректор "Агрофірми П’ятихатська". – Приїхав я якось до міліції реєструвати автомат Калашнікова (як член Комітету зі сприяння правоохоронним органам України маю дозвіл на носіння зброї). У комп’ютері

Комбайнер Андрій Хитрук

Комбайнер Василь Хитрук

ОП Сергія Тишика, з яким ми С і Т оглянули машинний двір, тік, заїхали на поле, де як раз збирали гречку. Але найпершим на маршруті став Будинок культури – на сьогоднішній день гордість села Ганнівка та самого пана Поворознюка. Наново відбудований сільський клуб звернув на себе увагу обласної влади. На відкриття будинку 31 серпня приїжджав з делегацією і губернатор Кіровоградщини Сергій Ларін. Як згадує сам Олександр Поворознюк, очільник області підкреслив у промові, що в Україні це єдиний

Завідуюча другим відділком Т. Євдокимова

Завідуюча током В. Бояр

Механізатор О. Коломієць

і і і й ф й з відкрили відповідний файл моїм ім’ям, і я побачив, що у ньому написано: "Поворознюк О.Г. – кримінальный авторитет. Контролює Петрівський район. Прізвисько – Папа". А у дужках пояснення – "Поворознюк Александр Петровский Авторитет". Я був у шоці! Це ж треба було таке придумати!»

Перший в Україні Після розмови у кабінеті Олександр Григорович призначив творчій групі журналу екскурсовода по ТОВ «Агрофірма П’ятихатська» – інженера

Водій Петро Софіянчук

сільський клуб, відбудований за рахунок виключно інвестора та подарований сільській громаді. «У будівництво було вкладено понад мільйон гривень. Будівельні та ремонтні роботи тривали 16 днів, працювало 28 бригад. Клуб розраховано на 250 чоловік,» – говорить гендиректор агрофірми. На момент виходу журналу придбано комплект апаратури на 39 тис. грн. для проведення різних заходів. Крім клубу, побудовано і банкетний зал на 160 чоловік. Тепер селянам буде де по-людськи відпочити. Олександр Поворознюк є активним у наданні підтримки громаді. За його ж словами, якщо він бере землю у пайовиків, то повинен не лише платити дивіденди, але й робити хороші справи. Так, тільки у 2011 році його ТОВ виділило понад 2 млн грн. на соціальні потреби: на ремонт шкіл, дитячих садочків, оснащення фельдшерських кабінетів для 9 сіл, в яких живуть пайовики та робітники. Крім того, підприємець інвестував газифікацію деяких сіл, будівництво храмів.

Головний бухгалтер Валентина Сувора

30

Тракторист Олександр Стародубцев

ФОРУМ


ІСТОРІЯ УСПІХУ

Комбайнер Олександр Самовол

Водій Микола Радченко

Гідне ставлення – хороший врожай Будувати правильні стосунки з людьми – це вірний підхід, коли хочеш досягти чималих результатів у своїй діяльності. Проте в аграрному бізнесі важливо «подружитися» і з землею. «До 2006 року я сам працював у полі: удобрював грунт, сіяв та збирав врожай. Постійно експериментував з видами добрива та способами посіву конкретних культур, спостерігав кількість зібраних центнерів з гектару, аналізував результати. Звичайно, тепер у мене є хороший агроном Віталій Козловський, якому я довіряю цю важливу справу, але і зараз можу дозволити собі вийти у поле, щоб подивитися, як вродило, який стан землі, або просто зняти стрес, – ділиться думками Олександр Поворознюк. – Без зайвого пафосу, але врожаї на моїх землях у середньому вищі ніж загальнообласні показники. Я навіть Віталію сказав напередодні посівної: "Виконаєш план – отримаєш заслуженого агронома". Тому 29 вересня 2011 року Віталій отримує звання "Кращий агро-

Тракторист Віктор Погорілий

ном сільскогосподарського підприємства АПК". Повірте, він його здобув. Секрет родючості землі дуже простий – шанобливе ставлення. Я використовую у господарстві тільки натуральні добрива та перевірений досвід. Технічне забезпечення також важливе. Надаю перевагу американській сільгосптехніці John Deere. Особисто відвідав завод John Deere у США та через їх дилерів, фірму "Райс", замовив комбайни, сіялки і трактори. Відвідував виставку сільхозтехніки у Ганновері в Німеччині».

Влада і бізнес Журналіст «Кіровоградського Форуму» поцікавився,

Водій Юрій Омаровський

як Олександр Григорович будує стосунки з владою. «Влада та бізнес повинні товаришувати, – впевнений пан Поворознюк. – Влада має розуміти, що від протистояння підприємництву в Україні страждають найперше прості люди. А керівники бізнесу мають розуміти, що за ними стоїть чимало людей, і це велика відповідальність! Яка б влада не була, люди завжди повинні мати, як заробити собі на нормальне життя». У розмові підприємець відмітив і хорошу тенденцію у розвитку владно-бізнесових стосунків: «Раніше чиновники приїжджали до нас похизувати-

Водій Андрій Овчаров

ся на камеру, ніби то їх заслуга, що господарство розвивається. Багато обіцялося на люди, але майже нічого не робилося. Тепер все по-іншому. Я не одноразово зустрічався із Сергієм Ларіним, обговорювалися ідеї, плани. Можу сказати, що з боку влади є готовність йти назустріч та допомагати. Знаєте, коли це бачиш, хочеться ще більше зробити, втілити». Знайомство з ТОВ «Агрофірма П’ятихатська», його керівником та працівниками тривало цілий день. Творча група побачила, як збирають гречку, як звозять її на тік, готують комбайни до роботи на машинному дворі, пересвідчилася у затишності нового сільського клубу. Закінчити розповідь хочеться словами однодумця Олександра Поворознюка – голови Ганнівської сільради Ніни Цапенко, яку ми зустріли біля клубу: «Олександр Григорович – порядний і дбайливий господар й у людях добре розуміється».

Головний агроном Віталій Козловський

ФОРУМ

31


ЕФЕКТИВНІ РІШЕННЯ Про те, що міські водоканали Кіровограда, Знам’янки, Олександрії і Світловодська треба об’єднувати із ОКВП «ДніпроКіровоград» та створювати єдине обласне комунальне підприємство, говориться вже, як мінімум, рік – з того моменту, коли команда фахівців на чолі із Сергієм Ларіним зайнялася пошуком ефективних рішень в управлінні комунальним майном. Місяці роботи нарешті дали результат – на момент написання статті рішення про реорганізацію міських водоканалів прийняли сесії Кіровограда та Знам’янки, Олександрії та Світловодська. Текст – Олександра Шевченко Не секрет, що і водоканалам, і теплокомуненерго України сьогодні не вистачає якісного управління та вміння використовувати наявні ресурси. Не кажучи вже про борги, розкрадання матеріально-технічної бази та політичну тяганину, коли владі доводиться піднімати тарифи, бо все дорожчає, а опозиція цьому процесу противиться. Та й інвесторів на підприємства ЖКГ залучити досить складно, адже приватні компанії виявляють стриманий інтерес до проектів на водоканалах або до можливості взяти

Сергій Ларін, голова Кіровоградської ОДА: «У процесі об’єднання водоканалів інтерес у нас один – якість послуг для жителів області. Так само ми повинні використати цей момент та зменшити втрати води, зокрема припинити незаконні врізки різноманітних підприємств до водопровідних мереж. Я думаю, що має бути відпрацьований чіткий механізм каральних заходів у межах чинного законодавства, аби покласти край подібним діям не чистих на руку господарників. Що ж стосується чуток про можливу передачу створеного підприємства у концесію чи взагалі продаж, то ніякої мови про це не може бути. Ми створимо єдине обласне підприємство, яке матиме філії у містах і належатиме до комунальної власності. Це моя принципова позиція!» 32

Ігор Крижановський, міський голова Знам'янки: «Знам'янські депутати на сесії міськвиконкому ще на початку літа проголосували за цю ініціативу. Ми взяли до уваги кілька позицій, зокрема зношеність матеріальнотехнічної бази та неможливість використовувати у якості питної чи навіть технічної воду із місцевих джерел. Ця вода «важка», у ній багато солей та металів. Та й стан наших очисних споруд критичний – за останній час сталося два пориви тільки на колекторі, на якому немає навіть аварійної гілки скиду нечистот! У нас вже готовий проект ремонту колектора, ми пройшли державну експертизу, тепер потрібні кошти. Так що для Знам’янки об’єднання водоканалів – це один великий плюс, куди не глянь!»

Степан Цапюк, міський голова Олександрії: «Перед тим як олександрійський депутатський корпус дав згоду на об'єднання водоканалів, у нас відбулися громадські слухання, і мешканці Олександрії схвалили це рішення. Що ж стосується втрат води, то я вважаю, що коли вони сягають 60%, як в окремих будинках, то тут у першу чергу хитрує населення. Тож, з цим ми будемо боротися. А боржникам не варто сподіватися на умовно, кажучи, амністію – рахунки доведеться сплачувати, хоч вже і іншому підприємству – обласному водоканалу».

ФОРУМ

їх в оренду та навести там лад. Втім, зараз мова про це не йде. Мова йде про те, щоб захистити інтереси мешканців області на отримання якісної питної води, а отже створити єдину структуру, робота якої дозволить зменшити витрати на воду та, відповідно, собівартість послуг для населення. У цій статті читайте думки експертів, зважайте на цифри та робіть власні висновки, спираючись на об’єктивні дані.

Юрій Котенко, міський голова Світловодська: «У Світловодську спочатку громада висловилася за об'єднання водоканалів – із більш ніж 500 присутніх на слуханнях лише п’ятеро були проти. Пізніше на сесії міської ради своє "так" сказали і депутати. Це рішення тим більш виправдане, адже мережі нашого водоканалу не зазнавали капітальних ремонтів і реконструкцій з часу введення їх у експлуатацію, тобто з 60-х років минулого століття, і нині знаходяться у вкрай незадовільному стані. Сукупна зношеність його виробничих потужностей дорівнює 75%, та й фінансовий стан підприємства невтішний, тож виправити ситуацію на краще самі ми б не змогли».


7 причин, щоб об’єднати водоканали 1. Зменшення витрат на покупну воду та адміністративних витрат. 2. Отримання однієї ліцензії на централізоване водопостачання та водовідведення, замість п’яти. 3. Оптимізація основних фондів підприємств – виробничих баз, лабораторій і цехів – і зменшення собівартості послуг. 4. Затвердження тарифів на послуги по одному підприємству, що дозволить зменшити тариф на 5%. 5. Усунення протиріч, які існують між підприємствами у частині розрахунків за спожиту воду. 6. Передача майна водоканалів у спільну власність територіальних громад сіл, селищ і міст. 7. Підвищення рівня зарплат. 8. Об'єднання водоканалів визначено одним зі стратегічних пріоритетів на рівні держави.

Сергій Яременко, радник голови облдержадміністрації: «Спільно із Головним управлінням житлово-комунального господарства облдержадміністрації ми розпочали роботу над тим, щоб відпрацювати шляхи погашення всієї заборгованості. Також ми пам’ятаємо, що у співпраці із Пенсійним фондом та Головним управлінням соціального захисту мають бути узгоджені питання соціального захисту та пенсійного забезпечення працівників всієї структури».

ЕФЕКТИВНІ РІШЕННЯ

Які проблеми потрібно вирішити ? Майно кількох підприємств знаходиться у податковій заставі ОКВП «Дніпро-Кіровоград» на 6722 тис.грн. (об’єкти незавершеного будівництва), заборгованість до бюджету – 9840 тис.грн. КП «Кіровоградське водопровідноканалізаційне господарство Кіровоградської міської ради» на 3990 тис.грн., заборгованість до бюджету – 11812,9 тис.грн. КП «Світловодський міський водоканал» на 240 тис.грн., заборгованість до бюджету 2937,0 тис.грн., заборгованість із заробітної плати працівникам – 823,3 тис.грн., заборгованість до Пенсійного фонду – 982 тис.грн. та заборгованість по єдиному соціальному внеску – 1238 тис.грн. Знам’янське виробниче управління водопровідно-каналізаційного госповодопровідно каналізаційного госпо дарства на 1137,0 тис.грн., заборгованість до бюджету 1066,5 тис.грн. водоканал» КП «Олександрія водока анал» л» – податкова застава на ввсе се майно, заборгованість до о бюджету – 4 081 тис.грн.

Сергій Колотуха, перший заступник голови ДПА в області: «Хоча саме податкова частка найбільша у загальній структурі боргу підприємств, податкове законодавство не обмежує у подібні реорганізації чи об'єднання за умови дотримання єдиної вимоги имоги – нове підприємство риємство повинно створюватися творюватися з обов’язковою бов’язковою фіксацією ксацією праа вонаступності наступностіі податкового боргу!» ргу!»

Окремі підприємства мають кредитні зобов’язання: ОКВП «Дніпро-Кіровоград» – на 685 тис.грн. КП «КВКГ» Кіровоградської міської ради – на 2158,9 тис.грн. Знам’янське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства – на 91,9 тис.грн. КП «Світловодський міський водоканал» – на 2700 тис.грн.

Є і заборгованість підприємств за електроенергію ю ОКВП «Дніпро-Кіровоград» – 10350,6 тис.грн. КП «КВКГ» Кіровоградської міської ради – 1817,07 тис.грн. Знам’янське виробниче управління водопровідноканалізаційного господаргосподар рства – 29,27 тис.грн. КП «Світловодський місь«Св С міський водоканал» – 585,15 тис.грн. ти ис.грн.

Микола Вєщєв, заступник кіровоградського міського голови: «З огляду на комплексний підхід, який пропонується застосувати під час реорганізації головного ловного ппідприємства, яке постачає вводу, думаю, варто використа використати шанс і забезпечити цент централізованим водопостачанням ті численні населені пункти – села і селища, – які зн знаходяться у безпосередній близькості до водоводу водово ДніпроКіровоград Кіро овоград на всій його протяжності протяж жності у 120 кілометрів».

ФОРУМ ФО Ф ОР РУ УМ

Андрій Ніколаєнко, перший заступник голови облдержадміністрації: «Зараз почнеться нова фаза нашої спільної роботи із об'єднання міських водоканалів в одне ефективне підприємство. Перед нами стоїть задача провести офіційне оформлення всіх документів, і цей процес очевидно триватиме максимум протягом трьох місяців. Окрім цього, буде створено окрему наглядову раду, яка контролюватиме роботу обласного водоканалу і до складу якої обов’язково увійдуть представники Кіровограда, Олександрії, Знам'янки та Світловодська». 33


СМОТРИМ КИРОВОГРАДСКОЕ

Телевидение принадлежит народу…

Так ему и надо!

Когда кировоградцы включают телевизор, то даже не подозревают, что зачастую смотрят свое «кировоградское» телевидение. Над многими программами на центральных каналах работают выходцы именно из нашей области. Причем жанры этих программ разнообразны, а если собрать всех ребят вместе, то набирается приличная профессиональная команда. Текст – Андрей Богданович

Так, утренний блок, безусловно, за Анной Жижей. Бывшая теле- и радиоведущая телекомпании «TTV» (90-е годы) и киевского канала «Тонис», Анна до недавнего времени была шеф-редактором программы «Подъем» на канале «Новый». Так что успех экс-ведущих Анна Жижа этого утреннего шоу – Сергея Притулы, и Ольга Фреймут Александра Педана и Ольги Фреймут – это, конечно, и заслуга нашей землячки. «Подъем» оставался самым популярным утренним шоу на протяжении трех лет. Сейчас Аня перешла в новости. В вечерних семичасовых выпусках «Репортера» кировоградцы видят именно ее.

Евгений Самойленко – на экране его можно вспомнить в программах телеканала «Эра» – был продюсером новостей на телеканалах «Интер» и К1, асейчас обитает на «1+1». Проекты, которые он курировал, думаю, помнят все – это новогодние огоньки, а также программа «Место пноз-шоу встречи…» и шоу «Що ти робив Кадр из ги минулої ив б о р минулої п’ятниці?». «Що ти »

п’ятниці?

Тексты Ивана Шишмана читает Андрей Молочный

Иван Шишман – человек, который постоянно остается за кадром многих юмористических проектов. «Камеди клаб Украина» и «Украинцы Афигенные», «Файна Юкрайна» и «Рюрики», «Наша Раша» и «Недоторкані», «Насправді-шоу» – вы, наверное, и не подозреваете, но везде есть скетчи этого кировоградского автора. Сейчас Иван плотно работает с Андреем Молочным.

Владимир Мельниченко тесно был связан с «Мелорамой» начала века. Чуть ли не каждая программа на «Интере» того времени – его режиссерских рук дело. Разносторонний режиссер. Его особенность – постоянные переходы от кино к телевидению и обратно. Еще недавно, в 2009-2010 годах, он был главным режиссером ТРК «Украи- Кадр из сериала «Костоправ» на» и теперь снова снимает сериалы. 34

Артем Овдиенко – еще один кировоградец, работающий на «канале честных новостей». Родился в 1979 году, в Кировограде закончил технический университет, но на заводе проработал лишь полгода. На телевидение пришел, как говорят, с улицы, точнее – с «Уличного Телевидения». Был в свое время такой ICTV-шный проект. На том же ICTV работал собкором в регионе. Потом был НТН, и вот, наконец, теперь - «5 канал», на котором Артем появляется в студии с утра и в новостных выпусках.

Кировоградкой можно считать и Ирину Дмитренко. Она хоть и родилась в Борисполе, а взрослела в северной столице России и о Ленинграде сохранила исключительно приятные и ностальгические воспоминания, активную журналистскую деятельность начинала все же именно в нашем областном центре. С телевидением Ирина столкнулась по возвращении семьи в Украину, добывая диплом программистаоператора ЭВМ. Так, в 1996 году она впервые как ведущая появилась в кадре канала ТРК «Стимул» в Кировограде, а как журналист писала в газету «Украина-Центр» и работала на «АБ-радио». Это и стало толчком к определению последующих планов – учебе в Киеве, в INTERNEWS-UKRAINE. Дальше была работа в информационной службе телерадиокомпании «ТВ-центр», в программе «Спецрепортаж», где Ирина принимала участие в создании проекта «Зона особенного внимания». После на том же канале стала автором и ведущей программы «Поколение 2000». Потом девушка работала на «Пятом канале» ведущей программы «Час новин» под псевдонимом Ирина Ким. С 2005-го девушка постоянно появляется в программе «Ділові факти» на канале ICTV.

Владимира Мельниченко

ФОРУМ

Павел Кужеев – еще один воспитанник «ТТV» - теперь один из основных телеведущих «5 канала». На его счету рекордный 52часовой телемарафон «Украинская Независимость». Павел является старожилом «Пятого».

Ведущие Павел Кужеев и Татьяна Даниленко


СМОТРИМ КИРОВОГРАДСКОЕ Гарик Бирча – тоже одна из ярких телеличностей. Его специализация – шоу Алексей Чемерис и юмор. Вместе с Антоном Лирником Гарик начинал в интеровском «Кто – его многие запомкрайний?», прошел горнило КВН высшей лиги АМиК, снялся нили уже этим летом. в десятках сериалов. За его плечами – шоу «УкраАлексей был частым инцы Афигенные» на ICTV, «Шуры-Муры» там же, а гостем на телевидетакже Love stories на К1, «Насправді-шоу» на ТРК нии и в прессе, ведь Алексей «Украина» и нашумевшие в Интернете, хоть и так и отвечал на вопросы, Чемерис с женой не вышедшие в эфир «Недоторкані». связанные со съемками Еленой фильма «Синдром дракона». Он – линейный продюсер проекта. И в целом в Вадим Мурованый – сценарист своей карьере часто выступал нескольких художественных фильименно в этой роли. Впрочем, мов, ведущий «интеровских» на экранах Алексей тоже появпрограмм «Гурманика» и «Первая лялся – в частности, в художеэкспедиция», был в свое время проственных фильмах, а также в граммным директором телеканала рекламе. Именно он подносит «КРТ». Вадим Жоржевич тоже скорее пиво императору в ролике пива «закадровый» человек, но его управ«Старопрамен», а еще играет Вадим Мурованный ленческий, режиссерский и авторский в «Насправді-шоу». Сейчас сосыграл как актер в опыт позволил ему реорганизовать рабофильме «На белом средоточен на кинопроектах. ту всей Кировоградской областной госукатере» дарственной телерадиокомпании. За свой Сергей Мамаев – профессионализм этим летом господин Мурованый был награжнастоящий профессиАндрей Богданович, на ден Почетной грамотой Кабинета Министров, а наша областная онал новостного цеха. чьих плечах лежит огромная телекомпании в результате названа лучшей в Украине. «5 канал», интернетответственность за эффективиздание «Корреспонную работу областного теледент», К1, «Интер», канала, а также за выход его Группа СТБ – вот его далеко авторской аналитической проАнтон Лирник – флагман кировоLirnik Band не полный послужной граммы «Погляд», начал свою градской диаспоры на украинском ТВ. список. В 2010-2011 бурную творческую жизнь в В Кировограде он начинал с областгоду именно он помосередине 90-х годов, играя ной телерадиокомпании и работы на гал реформировать в КВН и работая на местных «ТV-центре». Позже стал популярным кировоградское обтеле- и радиостанциях. Творведущим – после своего успеха в «каластное телевидение, а чество Андрея приобрело медиклабовском» дуэте имени Чехова. сейчас работает шефмножество поклонников в Начинал Антон с дефицит-шоу «Кто редактором утренней родном городе, но, тем не мекрайний?» на «Интере» в 2002 году, запрограммы на канале нее, для дальнейшего творчетем работал на «Новом». Помните, как «Интер». Одновременского и карьерного развития начинала Даша Малахова? Ее первые проно Сергей пробует себя он в 2000 году переехал граммы снимал именно Антон. Затем были на ниве продюсерства в Киев, где работал в «Камеди клаб», «Насправді-шоу» на ТРК и уже снял первый собпроекте Comedy Club «Украина», а также сценарная и режиссерственный проект – шоу UA (был резидентом, ская работа над художественными фильма«Пройдисвіт» для К1. автором и редактором), ми и сериалами. Сейчас Антон ведет шоу Также Мамаев препоа в 2007 году принял ре«Самозванцы» на ICTV, а на «2+2» однодает в «Интершколе». шение изменить сферу временно выходит его проект Real Comedy, деятельности и стал ведугде он и актер, и автор, и режиссер. Андрей щим программы новостей Богданович «Один день» на К1. Впрочем, стремление дарить людям смех взяло верх, и уже Среди журналистов также стоить отметить Ивана Гребенюка, в середине следующего года который еще в прошлом году работал на канале «Кировоград», а Андрей возобновил работу сейчас покоряет СТБ. После тяжелых месяцев работы в новостях в юмористических проектах, Иван замечен в редакторской группе «Х-фактора». один из примеров которых – Также передаем привет Юлии Танской, которая работала в ношоу «Украинцы Афигенные», востях «День за днем» на канале «Кировоград», а потом вместе с Юлия Танская где Богданович стал ведумужем Денисом Беглецовым переехала в Киев, где и работает вес другим щим, редактором и актером. дущей на «Первом деловом» телеканале. Сфера ее профессиональкировоградцем – Через год он принял участие ных интересов – истории известных торговых марок, анализ рынка Павлом Колчиным в съемках юмористическоаксессуаров и модельный бизнес. политического сериала Есть и такие журналисты, которые сразу уехали пробовать свои силы в Киев. К ним относится «Недоторкані», где удачно сыталантливая Павлина Василенко – журналистка «Вікон» на СТБ. Павлина родилась в Светловодграл Юрия Луценко, а потом в ске. С 2007-го и по сей день ее репортажи постоянно появляются в эфире. пародийно-юмористической Заканчивая статью, подумалось: а здорово было бы собрать их всех в Кировограде! Да, это программе «Насправді шоу» фантастика, но иногда так хочется, чтобы все наши телевизионные и не очень лица чаще прина ТРК «Украина» и в юмоезжали в родной город. Их опыт и знания для нынешнего поколения и телевизионщиков, и зриристической телепрограмме телей просто бесценны. И одновременно стоит помнить, что без первых кировоградских шагов «ГПУ» на «1+1». нынешние «звезды» не смогли бы закрепиться на телевизионном небе. ФОРУМ

35


ТОЧКА НА КАРТІ

І серби тут відзначилися!.. Готуючи туючи нашу вже постійну рубрику, цього разу я завітав до ла Суботці. І перше, що кинулося мені у вічі, було прибирання села риторії населеного пункту. Причому чепурили тут відразу території всі проблемні місця – і трава підрізалася, і кущі, і сміття збиралося та вивозилося. Текст і фото – Роман Борисенко Для тих, хто не їздить по трасі із Кіровограда на Знам’янку, розповім, що Суботці – це село у Знам’янському районі, розташоване від обласного центру всього у двадцяти п’яти кілометрах. Місцевій сільраді підпорядковані також села Костянтинівка та Коханівка. Населення села – більше трьох тисяч чоловік, а що стосується національної складової, то переважно у Субботцях живуть українці, хоча є і росіяни, і молдавани, і навіть гагаузи. У далекому 1240 році монголо-татари спустошили та обезлюднили наш край, і тоді – з ХІІ по ХVІ століття – колишня територія Київської Русі була пустелею, яку історики називали Диким полем. Тож там, де зараз село, українці билися на смерть із кримськими татарами, турецькими яничарами та польською шляхтою. Ще в ХІVХVІ сторіччі до села підходив 36

Чорний ліс, але згодом його викорчували під посіви. У 1740 році північна сторона Дикого поля разом з усіма землями запорізького війська стала володіннями Російської держави. Взимку того ж року розпочалась російсько-турецька війна, і кримський хан Керім Гірей чи не повністю спалив і розорив наш край. Згодом ці землі заселяли втікачі від панської неволі, а з 1772 року в селі почалися селитися відставні солдати – з роками їх кількість сягнула понад сімдесят чоловік. Тож, коли у 1753 році на правому березі річки Аджамки та її притоки Сріблянки виникло військове поселення, воно і дало початок нинішньому селу Суботці. Кажуть, що назва села пішла від першого поселенця села на ймення Суботів, але є й інша думка. Так, у 1752-1764 роках тут стояла чотирнадцята рота кінного новосербського Гусарського

полку. У той час полк називали Аджамський шанець, Субботиц, Суботиц (сербський аналог – Суботиця). Тобто, назва може мати і сербське коріння. Цікаво, що місцеве населення ворожо сприйняло прийшлих, які завітали у село «зі своїм уставом», як казали місцеві мешканці. Це були озброєні люди, які хотіли закріпачити місцеве населення. Тож деякий час у поселенні відчувалася напруга, але згодом люди притерпілися, а розбіжності залишилися у минулому. У 1798 році у селі Суботці вже було понад тисячу жителів і до населеного пункту було при-

ФОРУМ

Сільський пейзаж

писано майже вісім ти тисяч десятин землі. Село росло швидко, і вже за даними 1896 1896-го року тут проживало понад три тисячі людей. Поміщицею була пані А. В. Олексіїва, яка мала 88 десятин землі та дві тисячі сажень. Крім неї, були також такі поміщики, як Павлов, Енгельс та Фольд. Народилися у селі і видатні особи – відважні протестувальники. Мабуть, кров «пам’ятала» боротьбу із несправедливістю. Так, у 1905 році, коли на Чорному морі виникло повстання на броненосці «Потьомкін», серед повстанців був і наш земляк – Іван Корецький. Також відваж-

Центральна вулиця


ТОЧКА НА КАРТІ ним агітатором і борцем проти самодержавства був Павло Іванович Прийма, який закликав селян виступати проти царського самодержавства. Пройшло село і через революцію, і через громадянську війну – боролося, жило і виживало… У липні 1936 році у Суботцях виник хоровий гурток під керівництвом Івана Корнійовича Грузіна. Існував у селі національний молдавський хор, працював танцювальний гурток. Кращими танцюристами були Маша Делістіянова та Данило Семинюк. Ще в 30-ті роки минулого сторіччя село мало дві неповні середні школи (одна українська, друга – молдавська), одну початкову школу, два клуби, дев’ять хат-читалень та дві амбулаторії. Тоді ж було створено і почтове агентство, яке очолив пан Л.Д. Булгаз. Село мало вісім колгоспів, понад шість тисяч гектарів землі, чимало техніки. Кращими колгоспниками називали Олену Ніколаєнко, Панаса Кириленка, Івгу Гарбузову, Антона Маляра і Одарку Червону, яка була делегатом районного з’їзду рад. Втім, навала німецько-фашистських орд перервала мирну працю суботчан – 5-го серпня 1941 року Суботці були окуповані механізованими німецькими військами генерала Евальда фон Клейста, і визволене село було аж у січні 1944 року під час Кіровоградської наступальної операції. Після війни село стало відбудовуватись, і з того часу у Суботцях діють школа, дитсадок та Будинок культури. Школа на 80% від потреб фінансується із місцевого бюджету, і за останні 2,5 роки тут на 800 тисяч гривень придбано енергозберігаючі вікна, мультимедійний клас географії, зроблено ремонт

покрівлі та опалення у спортивному залі. У дитсадку також за рахунок сільради замінені вікна у половині приміщення. Інша частина чекає свого часу. Хоча дитячий садок розрахований майже на 100 місць, а у селі півтори сотні діток, виховується у садку близько п’ятдесяти хлопчиків і дівчаток, а рештою вдома опікуються дідусі та бабусі. Багато матерів сидять у декретних відпусках і нянчаться зі своїми дітьми. Це якраз ті діти, яких назвали «восьмитисячниками». У селі є кілька підприємств, що є ключовими для громади. Основним і бюджетоутворюючим є Знам’янське кар’єроуправління Одеської залізниці. Тільки за минулий рік це підприємство сплатило до місцевого бюджету близько 2,5 млн грн. Інші підприємства – сільськогосподарські. Це і ТОВ «Хлібодар», і ЗАТ «Знам’янська зерноторгова компанія», і ПП «Ареал». Також обробітком землі займаються одноосібники, які, зрозуміло, сплачують у сільський бюджет менші податки, але забезпечують достатком власні родини. Як і в багатьох українських селах, роботи у Суботцях майже немає. На різних підприємствах усіх форм власності та в установах місцевого самоврядування

Пам'ятник у селі Суботці

людей. зайняті трохи більше 400 людей Тому на сьогодні основна задача сільради і депутатського корпусу – шукати способи, як розширити кількість робочих місць, щоб утримати людей у селі й тим самим продовжити існування Суботців. Інша проблема – дороги і ще раз дороги… У сільській раді переконані, що будуть їх робити, не зважаючи на подорожчання асфальту у два рази, і не зважаючи на те, що належать дороги не місцевій громаді. Десь ямковий ремонт проводять, десь кладуть нове покриття… Це планують робити за кошти сільського бюджету, хоча коштів завжди не вистачає.

Будинок культури

Сільска рада

Суботці С б і – спортивне село. Тут спорт культивується на достатньо серйозному рівні – є власна футбольна команда, є свої атлети. Команда приймає участь у змаганнях у масштабі району, а гравці виступають за збірну Знам’янського району на обласних змаганнях. Матеріально-технічне забезпечення команди знаходиться на високому рівні – є і своя оригінальна форма, і м’ячі. Був колись автобус, але, оскільки його ФОРУМ

придбали за рахунок сільського бюджету, то, виявляється, не можна використовувати поза межами села. На ньому підвозяться тільки діти до школи. Навіть не можна повезти хлопчиків та дівчаток до Кіровограду – у музей чи театр. Свята у Суботцях відзначають всі – не буває так, щоб пропустили нагоду і не зробили концерт. У Будинку культури, який є окремим предметом гордості села, працює 13 штатних працівників, діє три народних колективи. Найбільш відомий серед них – колектив «Вишиванка», який виступає на районних та обласних фестивалях, а також представляв нашу область на Сорочинському ярмарку. Діє також два танцювальних колективи і гурток театрального мистецтва, тож у культурне життя села залучено близько 130 дітей. Під час свят більшість із них приймають участь у концертах, тому і проблем із наповненням концертних програм немає взагалі. Та й зал Будинку культури може прийняти 450 глядачів, а реально, під час концертів, там перебуває близько семисот – люди навіть стоять у проходах і сидять на додаткових стільцях. Тож, місцевий Будинок культури – справжній осередок цивілізації у селі Суботцях. Мешканці села знають, що завжди можуть побачити тут щось новеньке, подивитися на своїх дітей, порадуватися за онуків. Журналістам «Форуму» розповіли, що у червні цього року у селі біля Будинку культури відбулось обласне свято фольклору «Невичерпні джерела», яке відбувається раз на два роки на Трійцю і в якому беруть участь аматорські фольклорні колективи з усіх районів області. Тра37


ТОЧКА НА КАРТІ диційно на святі представляють фольклорні театралізовані дійства із використанням фрагментів народних обрядів веснянолітнього циклу. Це і «Зустріч весни» та «Зелені свята», і свято Івана Купала та «Українське весілля». Цьогоріч учасників свята об’єднало фольклорне театралізоване дійство «Ой там, на товчку, на базарі», під час якого прозвучали обрядові, козацькі та жартівливі пісні. Вшанували на святі і рушник Всеукраїнської рушникової доріжки єдності та ікону Святогірської Божої Матері, які люди змогли побачити у рамках Всеукраїнського проекту

діла, то треба сказати, що у Суботцях вміють і відпочивати, і працювати, і будувати. Так, на завершальній стадії знаходиться спортивний комплекс, який включає два зали – один для чоловіків, другий для жінок – та матиме тренажерний і фітнесзали. Обійшлося це сільраді у чималенькуу суму у у – майже двісті тисяч гривень, т які були вия трачені на рет монт старого м приміщення та т нові тренажери. У наж ступному році с планується зробити зал з важкої атлев тики, і наразі т шукають приш міщення під м цей заклад, ц адже у селі є а спортсмени, с які я приймають участь навіть у у міжнародних м Пам'ятний знак на честь загиблих змаганнях і їм з односельчан потрібно доп для тренувань. помогти з залом дл Хоча зараз наступила осінь, хочемо сказати, що особливо

«Єдина Україна: схід і захід разом». Майстрині-вишивальниці Знам’янського району Раїса Айвазовська та Тетяна Маслова разом з почесними гостями свята дошили рушник Кіровоградщини, освячений у СпасоПреображенському соборі, до Всеукраїнської рушникової доріжки. Вона була презентована р Президенту України Віктору Януковичу у рамках святкування 20-ї річниці незалежності України. Якщо від свят переходити до

Під час прибирання села

Головна

Політика

Економіка

Дайджест

Події

Офіційна хроніка

Спорт

Культура

Афіша

добре у селі Суботці влітку. Тут вам і широкий степ, і тепла річка, і парне молоко, щоб відпочити від міської метушні. На жаль, в Україні досі не так розвинений сільський зелений туризм, як, наприклад, у Європі, де він приносить від 10% до 20% від загального доходу туристичної індустрії. Причиною такого інтересу європейців, 35% з яких їдуть відпочивати на лоно природи, є і невисокі ціни на відпочинок, і інтерес до народних ремесел, самобутньої кухні та фольклору. Звісно, у селі туризм створює нові робочі місця і приносить гарні додаткові доходи. Втім, поки що ця казка не про нас. Хоча наше село приваблює мальовничою природою і українською гостинністю, вітчизняні досягнення у цій області більш ніж скромні. Про зелений туризм у нас взагалі згадали років десять назад, і сьогодні можна говорити хіба що про десяток садиб, готових прийняти сучасного вибагливого українського туриста. Із великих міст люди їдуть у Крим та на Закарпаття. А так хочеться, щоб у цьому списку була і Кіровоградщина з її цікавим степовим колоритом!

Форум

Реклама

Редактор Андрій Лисенко: +38 050 453 85 80 Кореспондент (обласна влада, політика, економіка, спорт) Ігор Крушеніцький: +38 066 288 95 09 Кореспондент (МНС, МВС, культура, афіша) Алла Левінська: +38 099 772 46 95 Кореспондент (Олександрія й Олександрійський район) Антоніна Третяк: +38067 996 06 59; +38066 752 77 39

http://www.novosti.kr.ua_

Кореспондент (Новомиргород і Новомиргородський район) Володимир Пісковий: +38098 852 83 12

38

ФОРУМ Прес-релізи, подяки, зауваження і пропозиції надсилайте на info@novosti.kr.ua

Контакти


Ротарі Клуб Кіровограда www.rotary.kr.ua

Стань членом Ротарі Клубу або візьми участь у благодійних акціях і проектах, що їх реалізовує клуб на території Кіровограду та області Реквізити: р\р 26003000169271 у ПуАО «СЕБ Банк», МФО 300175, ЄДРПОУ 25966175 Призначення платежу: Безповоротна благодійна допомога / пожертва на статутну діяльність Ротарі Клуба Телефонуйте: 066-328-40-48 (відповідальний секретар клубу – Жанна Січкарь) 050-300-84-96 (скарбник клубу – Юлія Лобікова)

Департамент реклами й розповсюдження медіа-групи «весь Кіровоград» Реклама в глянцевому журналі «Ланруж»

Реклама в газеті «СІТІ»

Реклама в Інтернеті

Зовнішня реклама

Реклама в суспільнополітичному журналі «Форум»

Телефон офісу: (0522) 27-36-10, безлімітний мобільний: 067-520-04-46 Е-mail: media-gruppa@ukr.net


ІСТОРІЯ РІДНОГО КРАЮ

Про те, що на території Кіровоградської області знаходиться усипальниця сім’ї Раєвських, не чув хіба що лінивий. Ну і багато хто вже встиг побувати в селі Розумівка Олександрівського району, де колись знаходилося спадкове помістя Раєвських, а нині функціонує історикоархітектурний заповідник родини Раєвських. А 2011 рік дав нам календарний привід в черговий раз згадати про цей перспективний туристичний об’єкт краю, адже цього року виповнюється 240 років з дня народження Миколи Миколайовича Раєвського (1771-1829). Текст – Дмитро Шульга

Раєвські: славне минуле У родинних зв’язках Раєвських можна легко заплутатися. Тільки Микол Миколайовичів у цій родині було аж троє, і кожен з них зробив свій особливий внесок в історію. Цьогорічний ювіляр Микола Миколайович Раєвський (старший) – російський військовий діяч, генерал від кавалерії, герой Вітчизняної війни 1812 року, який особливо відзначився в Бородінській битві (батарея Раєвського увійшла в історію як «могила французької кавалерії»); брав участь у «Битві народів» під ппіід Лейпцигом Лее Л та взятті Парижа, після піссл пі ля чого ччо ого о був буувв призначений комендантом дантом да нтто н ом мф французької ранц ра нцуз узькко узьк оїї столиці.

40 4 0

Микола Миколайович Раєвський (середній) (1801 - 1843) - генерал-лейтенант, проте найбільш визначні досягнення мав у галузі садівництва, зокрема займався питанням розведення яблук у середніх та північних областях Росії. Завдяки його роботі в Абхазії культивуються чайні та цитрусові плантації, вирощується пробкове дерево. Крім того, був начальником Чорноморської берегової лінії й одним із засновників Новоросійська. Не тільки на традиційній ниві військової звитяги здобув собі славу Микола Миколайович Раєвський (молодший) (1839 - 1876). Зокрема, його йо о ввважають вааж жааю ютть пе ппершим рш ши им м вітчизняним його баавво б баво овн вняяр рем рем м. Кр К ріім м ттого, огго ймовірно, о ого бавовнярем. Крім що саме сам аме ме це цей пр цей ппредставник еед дссттавв що родини Раєв Раєв Ра євссьькки их бу б о дни ним з прототипів Раєвських бувв од одним геро ге р я р ро о ома ман ма нуу Л То ол лсс героя роману Л.. Т Толстого «Анна Кааре К рені ніна на» В Вр ронсь онсьькко он ого ого го ДослуживКареніна» Вронського. ся до до звання зван зв ння ня пполковника, олко ол ковн вни вни ся загинув С ер рб бії ії, д дее д об о бро ровво ол у Се Сербії, добровольцем пішов вво ою ювват ати пр ппроти прот ротти тту урк урк рків. івв. Н воювати турків. На місці його заагги ибе белі лі б уул ло по ппобудовано обу будо дова ва церкву. ва загибелі було Гі ідн дни им ми ст сстати таатти ге ггероїнями еро ро Гідними літерааттуур р рн ни ихх ттворів вор во ріів бу б ули ли й жінки родиратурних були и Раєвських. Рааєєвс євс вськ ьких их. На Н апр рикла икла ик ла дружина ни Наприклад, Мико Ми Мико ко оли ли М ли икол икол ик олай айов йов овичча (старшого) Миколи Миколайовича Софі Софі Со фія ія Ол О леекксі ксі сіїв ївна ївна на Р ає ає Софія Олексіївна Раєвська (Констан ст тан анти тино нова ва) була булаа д бу онь он стантинова) донькою бібліотекааря те тека ря іімператриці мпеер мп рат рат атр ри иц ціі К аатт текаря Катерини ІІ та довво до од ди ил лаася ся о нучкою ну ччккою ою видатному доводилася онучкою ФОРУМ Ф ФО ОРУМ РУ УМ

вченому М. В. Ломоносову. А їхня донька Марія Миколаївна, дружина декабриста С. Г. Волконського, першою подала приклад і відправилася за засудженим на каторгу чоловіком у Забайкалля. В Іркутську функціонує дім-музей, присвяченій Волконським.

Раєвські: сьогодення й майбутнє До 240-pіччя з дня народження героя Вітчизняної війни 1812 року Миколи Миколайовича Раєвського 6-7 вересня 2011 року відбулася Міжнародна науково-практична

Лариса Філоретова, декан факультету історії та права КДПУ імені В. Винниченка

конференція Раєвських в ф і «Сім’я Сі ’ Р історико-культурному просторі слов’янського світу», організована Кіровоградським державним педагогічним університетом імені Володимира Винниченка, обласною державною адміністрацією та обласною радою, обласним краєзнавчим музеєм. Про результати історико-краєзнавчих досліджень, які висвітлювалися й обговорюва-


ІСТОРІЯ РІДНОГО КРАЮ

лися на міжнародному науковому зібранні, розповідає один із співорганізаторів конференції, декан факультету історії та права КДПУ імені В. Винниченка Лариса Мартіївна Філоретова: «Наш факультет, зокрема кафедри історії України та всесвітньої історії, приділяє велику увагу краєзнавчій дослідницькій роботі, і вона охоплює достатньо широке коло питань. Наприклад, в контексті Російськофранцузької війни 1812 року ми досліджуємо не тільки постать генерала Раєвського, але й історію Єлисаветградського гусарського полку. Цього року це була вже третя наукова конференція, присвячена родині Раєвських. Варто відзначити, що практично усі виступи були змістовними, вирізнялися новизною змісту. А деякі архівні дані були вперше введені у науковий обіг. Наприклад, виголошена на пленарному засіданні доповідь завідувача кафедри історії для гуманітарних факультетів Київського національного університету, професора Григорія Казьмирчука «Родина Раєвських і декабристи», яка містила багато цікавого й ще невідомого матеріалу. Не менш цікаво було слухати наших колег із Сербії - професорів Васіліє Стояновича та Зорана Стевановича про полковника Миколу Раєвського та інших російських добровольців, що брали участь у сербсько-турецькій війні 1876 року. Пізнавальною була й доповідь завідувача відділом обліку та комплектації державного музею О. С. Пушкіна Дмитра Іваннікова з Москви, в якій він розповідав про портрети із зібрання музею. Знайденими новими архівними матеріалами вражали виступи голови благодійного фонду імені Раєвських Вадима Бух ха рова ро ва т а харова та

Віктор Петраков біля раніше невідомого портрета Марії Раєвської

крає кр аєєзн знав ав вчіі р озв оз озві віідкки пр ре ед дст с ав в краєзнавчі розвідки представників Кам’янського історикокультурного заповідника. Зрозуміло, що й викладачі кафедр історії України та всесвітньої історії університету також поділилися з гостями конференції не менш цікавими результатами своїх багаторічних наукових досліджень. Проте все одно залишається велика кількість недослідженого матеріалу. Наприкінці вересня має вийти фотоальбом, присвячений родині Раєвських, а наступного року планується в рамках відзначення 200-річчя Російсько-французької війни 1812 року широкомасштабна міжнародна конференція за участю російської сторони, сподіваємося, й сербської. Хочемо також запросити нащадків Раєвських, котрі зараз живуть у Парижі і з якими ми підтримуємо зв’язки».

Раєвські: Раєв московський моско портрет портре та новозеландська возела монета мон Один Од О д з учасників ни н и конф ференції,

С іб і монети на честь видатних Срібні полководців війни 1812 року: Михайла Кутузова, Петра Багратіона та Миколи Раєвського

ФОРУМ

вико ви виконувач к ну ко н ва вачч об обов’язків бов ов’’я ’язкків ів ккерівника ер ерів рівни івни ів ика ка Федеральної служби з нагляду за дотриманням законодавства в галузі охорони культурної спадщини Російської Федерації Віктор Петраков розповів, що наприкінці серпня відбулася офіційна передача Державному музею імені О.С. Пушкіна раніше невідомого портрета Марії Раєвської, який було придбано мерією Москви у приватного колекціонера в Санкт-Петербурзі спеціально для музею. На портреті зображена згадувана вище дочка генерала від кавалерії Миколи Миколайовича Раєвського Марія. Є версія, що портрет був змальований художником Й.Олешкевичем і міг бути замовлений у зв’язку з майбутнім заміжжям Марії Миколаївни в січні 1825 року в Києві. Віктор Петраков також випустив спеціальну поштову картку (листівку), присвячену М.М.Раєвському, спеціально для учасників конференції «Сім’я Раєвських в історико-культурному просторі слов’янського світу». Мистецький подарунок до ювілею генерала Раєвського зробив і світловодський художник В’ячеслав Васильович Попов. За інформацією газети «Народне слово», він вже підготував ескіз і виконав модель пам’ятної медалі на честь Миколи Раєвського. А в далекій Новій Зеландії було відкарбовано три прямокутні срібні монети на честь видатних полководців війни 1812 року: Михайла Кутузова, Петра Багратіона та Миколи Раєвського. 41


АВТОМОБИЛИ

Многие видели на кировоградских дорогах машиашины разнообразных марок с теми или иными элеавило, ментами спортивного автомобиля. Как правило, автолюбители стараются в первую очередьь пооставить спойлер, реже антикрыло и карбоноти вые заменители деталей. Считается, что эти уи элементы не только улучшают аэродинамику о приустойчивость на дороге, но и повышают его той ставлекательность. Как вы уже поняли, речь в этой тье пойдет о тюнинге – процессе улучшения как ходовых я. параметров, так и внешнего вида автомобиля. Текст – Артем Ересько Тюнинг автомобиля можно разделить на два основных подвида – это настройка и регулировка узлов и агрегатов автомобиля и изменение его внешнего вида. Наверное, самым популярным и самым дешевым в наших широтах изменением внешнего вида автомобиля является наклеивание различных наклеек на корпус. Как правило, это недорогие наклейки с названием известных фирм-производителей автомобильных аксессуаров. Эта традиция уходит корнями еще во времена СССР, когда автолюбители клеили на свои «Москвичи» и ВАЗы разнообразные наклейки, подтверждающие, что их автомобиль побывал за рубежом. Сейчас содержание наклеек и различных шильдиков несколько изменилось. Часто можно увидеть надписи Sparco, Brabus и прочие названия известных в кругу автолюбителей брендов. Более дорогим, но тоже широко распространенным вариантом тюнинга является спойлер. Спойлер – это элемент кузова автомобиля, который призван изменить аэродинамические показатели автомобиля. То есть со спойлером

42 42

аэродинамика автомобиля улучшается, уменьшается сопротивление воздуха, повышается грязезащита. Все эти параметры заранее тестируются в аэродинамической трубе или с помощью лирования. компьютерного моделирования. зные обвеВообще разнообразные ы сы очень популярны в среде автолюбителей. Кроме того, что автомобилю при-сдается более агресасивный вид, аэродинаак мические обвесы, как ют и спойлер, улучшают иля поведение автомобиля шой на дороге на большой бойскорости. Нельзя обойти стороной и такие поеленпулярные в определенных кругах ксеноновыее фар фары. Большинство кировоградских автолюбителей сталкивались с некачественным или самостоятельно установленным ксеноном. Когда на трассе в ночное время встречный автомобиль слепит вас светом, а на привычное моргание дальним светом он отвечает своим включением дальнего и полным ослеплением всех участников движения, вы понимаете, что перед вами владелец са-

мостоятельно установленных ксеноновых фар. При установке ксеноновых фар в заводских условиях соблюдаются несколько условий, а именно: устанавливаются омыватели фар, линзовая оптика и автокорректор. Устар р новив же газоразрядные лампы вместо галогенных и

не выдержав указанные выше условия, вы получаете прожектор, который слепит всех и вся на дороге. Почему так получается? Для ксеноновой фары даже минимальное изменение фокусного расстояния очень сильно искажает рассеивание светового пучка. Потому для нее необходим специальный меха-

ФОРУМ ФО Ф ОР РУ УМ

низм, динамическая система стабилизации. Не менее важным для ксенона является омыватель фар, так как грязь меняет направление светового потока ксеноновой фары. Кроме внешнего тюнинга автомобиля, стоит также чиптюнинг. Современные автомобили оснащены достаточным колич количеством электроники, и упра управление основными узлами автомобиля передано про программам. Как правило, дан данные программы имеют уср усредненные, универсальны ные параметры, которые не учитывают особенности о отечественного дорожногго покрыти покрытия, марок топплива и многого мно другого. Именно изменением э этих парам метров и зан нимаются при чип-тюнинге. Ст Стоит отметить, что в результате мож можно добиться существенного повы повышения мощност ности автомобиля. Те Тем, кто не желает ссталкиваться с «гаражным» тюни тюнингом, но хочет изменить внешн внешний и внутренний вид своего авто автомобиля, следует обращаться в ссертифицированные тюнинговые ателье. В таком ателье вы наве наверняка получите только сертифи сертифицированные детали, и работат работать с вашим автомобилем будут профессионалы. Однако цена н на такие услуги остается доста достаточно высокой, потому в Ки Кировограде крупных тюн тюнинговых ателье пока нет.


СВІТСЬКЕ ЖИТТЯ

В ресторане «Primo Violino» Ларін п’є каву без новый шеф-повар! цукру і записує відеокліпи! Ресторан «Primo Violino» к осеннему с сезону подготовил для любимых гостей и новых посетителей обновленное меню, р разработанное новым шеф-поваром. Т Тридцатилетний Виталий Сидоренко ( (на фото) в течение полутора десятка л осваивал мастерство кулинарии, и лет н сегодняшний день является одним из на с самых достойных поваров Украины. Раб ботая в лучших ресторанах Киева, учас ствуя в различных шоу и программах для п поваров, печатаясь в профессиональных и изданиях, Виталий совершенствовал с стиль приготовления различных блюд. Т Теперь он живет в Кировограде и готов для гостей «Primo Violino». вит

Чеський дует DoМa Ensemble завітав до Кіровограду Своїм виступом у кіровоградському пабі «Ла Манш» чеський гурт DoМa Ensemble продовжив всеукраїнський тур, який розпочався у Сімферополі на міжнародному фестивалі JazzKoktebel. Це був перший приїзд дуету до України, тож вони із нетерпінням чекали зустрічі із кіровоградськими шанувальниками і почувалися у нашому місті, як дома. Дует DoМa Ensemble – це союз двох видатних музичних особистостей. Марсель Барта – мультиінструменталіст, який після закінчення консерваторії у Плзені за

Автор фото – Дмитро Дурач

класом кларнета співпраі цював із такими відомими іноземними музиканта-

ми, як Андреа Келлер (Австралія), Річ Перрі (США) та Інгрід Дженсен (Канада). Дорота Барова – вокаліста та віолончелістка – закінчила консерваторію в Остраві за класом віолончелі і нині виступає у дуеті з гітаристом Йозефом Остранскім та створює музику для театральних постановок і кінострічок. Унікальний голос Дороти у супроводі віолончелі, саксофона та кларнета чарує, тож усі глядачі концерту дякують організаторам, зокрема, Чеському центру в Україні, за чудову нагоду насолодитися мистецтвом.

«Формула Смаку» випекла рекордний торт вагою 257 кг До Дня міста Кіровограда ПАТ «Паляниця» виготовила найдовший торт – розміром в 11 метрів та шириною у 80 сантиметрів, який важив 257 кілограмів. Саме стільки років – 257 – виповнилося у вересні Кіровограду. «Паляниця» вже подала заявку у Національний реєстр рекордів у категорії атегорії «найдовший торт», а всі, хто бажав, міг ще й покуштувати уштувати це диво кулінарії. До речі, це вже стало гарною ю традицією – проводити значимі події в обласному ному центрі за участі Групи компаній «Формула ула смаку». Так, минулої осені кулінари ари випекли торт у вигляді відреставроваованої площі перед міськрадою, а раніше іше – торт у вигляді Кубку УЄФА. Цей торт важив 40 кілограмів та мав розмір 100 на 80 см.

44

ФОРУМ

На початку вересня гостем телевізійного шоу «Ранкова Кава» на каналі «Кіровоград» став голова обласної державної адміністрації Сергій Ларін, який презентував власноруч створений відеокліп про участь Кіровограда у проекті «Майдан’S». До речі, пісню гурту «Машина часу» «Не нужно прогибаться под изменчивый мир», яка звучить у кліпі, виконує теж Сергій Ларін. «Цей кліп – подарунок для друзів, який зберігає всі переживання учасників подій навколо "Майдан'Sу". Я записав його для себе, для друзів. Тепер, думаю, треба його трохи доповнити виступом наших танцюристів на відкритті другого сезону проекту та відео нових дитячих майданчиків», – сказав Сергій Миколайович. Також він розповів, що найближчим часом на в’їзді до Кіровограда з’явиться стела на честь танцювальної столиці України. До речі, на момент здачі номеру у друк, кліп пана Ларіна на сайті Youtube переглянули понад півтори тисячі разів.

Із Днем міста Кіровоград вітали «Мандри» Привітати гор родян зі святом д до обласного ц центру завітало ч чимало артистів, у тому числі – відомий україн« ський гурт «Мандри», який нещ щодавно презентував свій сві новий альбом нещодавно «Світ» що став результатом трирічної роботи «Світ», муз музикантів і відкрив нову сторінку в естетиц цього колективу. Лідер гурту Сергій тиці Фо Фоменко каже, що новий альбом буде вели ликою несподіванкою для всіх, хто звик до фолькового звучання пісень «Манд дрів». У цьому переконалися і глядачі та с слухачі у Кіровограді. Зі сцени на площі К Кірова їх вітали також гурти «Тартак», « «С.К.А.Й» та Анюта Славська.


СПОРТ

На полях «УкрАгроКома»

Вид на стадион с высоты колокольни

Сегодня «УкрАгроКом» – это бренд, который хорошо знают не только в Кировоградской области, но и далеко за её пределами. Однако если раньше это название ассоциировалось исключительно с группой компаний аграрного направления (сельскохозяйственные предприятия, элеваторы, сахарный завод), то нынче всё чаще и чаще «УкрАгроКом» упоминается в спортивных кругах. Текст – Вячеслав Чебышев, заслуженный тренер Украины, мастер спорта, руководитель пресс-центра ПФК «УкрАгроКом», фото автора и Сергея Макаренко

Если быть более конкретным, то «УкрАгроКом» теперь активно упоминается в футболе, ведь профессиональный футбольный клуб с таким названием с 2011 года выступает во второй лиге Профессиональной футбольной лиги Украины. Кстати, упомянутый год для Кировоградщины выдался особенным в футбольном плане. Судите сами, в премьер-лиге играет ПФК «Александрия», в первой – кировоградская «Зiрка», а во второй – ПФК «УкрАгроКом» из Головковки Александрийского района. Уже одно это говорит о несомненном прорыве области в профессиональном футболе.

Экскурс в историю Нашему профессиональному футбольному клубу всего год от роду. А начиналось всё так. Генеральный директор ООО «УкрАгроКом», кавалер ордена «За заслуги» III степени и депутат областного совета многих созывов Анатолий Иванович Кузьменко и его сын Сергей, который на сегодняшний день является председателем Александрийской районной государственной администрации, в одно прекрасное время (в 2005 году) решили 46

чера – уставшие и голодные, но зато довольные. Гоняя мяч, мы вдребезги разбивали всю новую обувь, которую нам покупали родители. Для нас главным был ФУТБОЛ, а не английский язык, – в шутливом ключе завершает свои воспоминания Сергей Анатольевич. От себя добавлю, что занятия этой популярной игрой не помешали Сергею Кузьменко успешно окончить школу и поступить в Кировоградский институт сельскохозяйственного машиностроения, где он продолжил занятия футболом на более высоком уровне. Кстати, получив в 1997 году диплом учёного агронома, Сергей Кузьменко совершенствовался дальше и в 2011 году стал магистром в области государственного управле-

Генеральный директор ООО «УкрАгроКом» Анатолий Кузьменко

построить в своей й родной й ГГоловковке современный стадион и создать любительскую футбольную команду. Почему футбол? – спрашиваете вы. Ларчик просто открывается. Ещё в детстве Сергей Кузьменко увлёкся футболом, а его папа всячески поддерживал сына. – Возле нашей школы в Головковке была спортивная площадка (она есть и по сей день. – Автор) с футбольным полем, – вспоминает Сергей Анатольевич. – Как только заканчивались уроки, мы – группа пацанов – выбегали на это поле и играли с таким азартом в футбол, что теряли счёт времени. Домой приходили уже после пяти-шести ве-

Почётный президент клуба Сергей Кузьменко

ния, окончив Д Днепропетровскую региональную государственную академию при президенте Украины по специальности «Государственная служба». Хорошие урожаи на полях сельскохозяйственных дали возможность отцу и сыну, при поддержке компаньонов, построить поле футбольное. Да какое! Это современный красавец-стадион

ФОРУМ

на 628 посадочных мест с отличным газоном, электронным табло и всей необходимой инфраструктурой. Здесь же находится и открытый теннисный корт. Название стадиону дали во всех отношениях меткое – «ГОЛовковский»! Его открытие (12 октября 2008 года) превратилось в настоящий праздник для селян. В церемонии приняли участие знаменитые футболисты Андрей Биба и Олег Саленко (лучший бомбардир ЧМ-1994). Был матч ветеранов киевского «Динамо» и известных в прошлом александрийских убелённых сединой игроков. Было много музыки и песен от группы «ТiК», мощный фейерверк… И уж коль упомянул стадион, добавлю, что он впечатлил не одного арбитра и инспектора из украинских мегаполисов, которые побывали в Головковке, чему я свидетель. Ведь, едучи к нам, они думали, что село, мол, и есть село. А тут такое грандиозное спортивное сооружение! Колорит добавляет и рядом стоящий православный храм, малиновые перезвоны колоколов которого иногда слышны во время матчей, и памятник казацкому сотнику Андрею Головко – основателю села. Так вот, в том же 2008 году создаётся любительская футбольная команда аграриев. Слово и дело никогда не расходятся у Кузьменко, будь то отец или сын! А уже в 2009 году новичок выигрывает Кубок Кировоградской области по футболу! Амбициозный, в самом позитивном смысле слова, молодой спортивный коллектив повторил свой успех в 2010 и 2011 годах. А в июне 2010 года регистрируется устав профессионального футбольного клуба «УкрАгроКом» и по-


СПОРТ даётся заявка в ПФЛ на участие команды во второй лиге в сезоне – 2010/2011. Однако клуб тогда не прошёл лицензирования, что не помешало команде успешно выступать в любительском чемпионате страны, который проводится под эгидой Ассоциации аматорского футбола Украины.

Первые борозды на профессиональной ниве Забыл упомянуть, что почётным президентом профессионального футбольного клуба единогласно избрали Сергея Кузьменко. Именно Сергей Анатольевич всё это время методически и скрупулёзно вёл работу по переводу клуба на неформальные профессиональные рельсы. В этой статье не описать всего объёма работы, которая была проделана за кратчайший промежуток времени (за год!), чтобы получить желанный аттестат (читай – путёвку) во второй дивизион. Итак, 16-го июня 2011 года ПФК «УкрАгроКом» получает долгожданный аттестат – в Киеве, в Федерации футбола Украины, его лично получил почётный президент клуба Сергей Кузьменко. Как признаётся сам Сергей Анатольевич, это был один из самых счастливых моментов в его жизни. А уж о радости всех членов нашего клуба и говорить не приходится. Став не только де юре, но и де факто профессиональной структурой, коллектив столкнулся с новыми вызовами. Это встречи в Кубке Украины и участие в новом для себя чемпионате. Впрочем, объективности ради отмечу, что все без исключения дебютанты второй лиги оказались в таком же положении. – Не робейте, ребята! – подбадривал Сергей Кузьменко тренерский штаб и футболистов перед первым матчем в ранге профессионалов в Кубке Украины с краматорским «Авангардом». А они и не думали робеть! Боевое крещение было успешным – победа со счётом 2:1! Такой же отличный старт команда сделала и в чемпионате Украины, разгромив «Динамо» из Хмельницкого со счётом 3: 0! Знай наших! Кстати, наша команда выступает в группе А – так называемой западной группе, где конкуренция очень и очень высокая. Тем

выше цена каждой победы! Согласны? Первый круг чемпионата (лето-осень) набирает обороты, и ПФК «УкрАгроКом» достойно выступает в каждом матче. Уже после нескольких ярких побед с убедительным счётом, в том числе над фаворитами группы – «Энергией» из Новой Каховки и «Сумами», на официальном сайте ПФЛ Украины нашу команду назвали «крепким орешком», а на сайте football.ua – «грозой авторитетов». Это дорогого стоит, учитывая наш статус дебютанта.

Тренерский штаб и администратор команды Поскольку я сам тренер, то могу более-менее объективно охарактеризовать работу своих коллег – главного тренера команды Юрия Гуры и тренера Сергея Лактионова. Если бы передо мной стояла задача оценить их работу по пятибалльной шкале, то я бы им обоим уверенно поставил по четвёрке с плюсом. Ведь в футбольном коллективе важно не только отработать, скажем, розыгрыши стандартных положений или точные длинные диагональные передачи. Куда важнее создать здоровый микроклимат, нацелить команду на самоотверженную, с полной самоотдачей игру. Именно это удалось сделать нашему тренерскому тандему. Это большой плюс, ведь, как известно, у многих футболистов есть чувство мегаломании (завышенного самомнения), они тонкие и порой ранимые натуры, остро чувствующие несправедливость, а иногда реагирующие неадекватно в каждой конкретной ситуации. Конечно, без конфликтов не живёт ни один коллектив, однако здоровый боевой дух и высокие моральноволевые качества нашего – это несомненная заслуга Юрия Гуры

Нападающие: Андрей Вдои Сергея Лактионова. Не могу не сказать пару тё- виченков – 15.10.1986, Виталий плых слов и об администраторе Швец – 10.02.1990, Роман Литкоманды Александре Ткаче. Лю- вин – 20.03.1986. дей такой профессии полушутя-полусерьёзно называют бойцами невидимого фронта. Да, Саша, несмотря на свой гигантский рост, не выделяется нигде и никогда. Он немногословен и скромен, а Юрий Гура, Сергей Лактионов, Александр Ткач ведь выполняет большой объём На то Н ё работы. б Н Настоящих б буйных й мало он и администратор! Кстати, на «Вот и нету вожаков», – пел скамейке запасных на стадионах в своё время Владимир Высоцстраны они всегда рядом – как кий. Не случайно вспомнил эти на публикуемом фото. строки его песни. Недавно в разговоре со своими коллегами из Роли и исполнители информационно-аналитического Вратари: Ярослав Швец – центра ПФК «Александрия» 24.11.1982 г.р., Михаил Попов – Юрием Биланюком и Иваном 5.04.1991, Владимир Шоботенко Мельником, прозвучала такая – 22.05.1987. фраза: «Удивительная вещь, при Защитники: Александр Бо- заполненных трибунах стадиона рячук – 25.04.1991, Александр "ГОЛовковский" такая слабая Булычёв – 26.04.1984, Руслан поддержка собственной команДемянос – 7.09.1992, Андрей Де- ды!» Увы, полностью соглашаордица – 7.04.1988, Александр юсь с их выводом. На «Нике», Никитин – 17.05.1989, Сергей По- где играет команда из Алекномаренко – 18.12.1983, Алек- сандрии, такой проблемы нет. сандр Шмыговский – 2.10.1990, Местные ультрас, да и обычные Вадим Яровой – 27.08.1978. зрители дают волю своим эмоПолузащитники: Роман Ан- циям и всячески поддерживают дриенко – 15.08.1979, Алексей любимых игроков. Но это город, Башаков – 3.01.1988, Олег Вол- а у нас – село. К слову, процесс ков – 20.04.1984, Дмитрий Во- формирования фан-клубов даже лодченков – 15.02.1987, Вита- в мегаполисах занимает годы. лий Горобец – 5.03.1988, Юрий При этом команда должна играть Грищенко – 22.11.1985, Михаил достойно, а не пасти задних. ПоКазноха – 21.11.1989, Андрей нятно, что без «заводил» в этом Марущук – 23.03.1989, Алек- процессе не обойтись. Остаётся сандр Паламарь – 10.06.1986, надеяться, что и в рядах наших Александр Пивень – 12.09.1992, болельщиков найдутся яркие лиНиколай Стус – 18.05.1983, Ген- деры, которые смогут «завести» надий Хроль – 8.08.1979. зрителей и объединить самыхсамых с в группу поддержк А уж мы подумаем, ки. к их брать с собой на как в выездные матчи.

Заходите на наш сайт!

Они победили аэромобильную дивизию

ФОРУМ

Ну кто не знает популярной п фразы: «Кто в владеет информацией, тот т владеет миром!»? Интернет т служит подтверждением д сказанному. Как и любой профессиональн ный клуб, ПФК «УкрАгроКом» имеет свой А сайт: с pfc.ukragrocom.com. О его творце и главном 47


СПОРТ администраторе Сергее Макаренко и пойдёт речь. Он родился в первый зимний день 1988 года в Головковке. Уже в детстве Сергей тянулся к технике и всему, что связано с электроникой. Поэтому после окончания школы перед ним не стоял вопрос, кем быть – в 2011 году он успешно окончил Кировоградский национальный технический университет по специальности «инженер-системотехник». Честно говоря, не часто встретишь в наше время молодого человека, который сочетает в себе ответственность, профессиональные знания и коммуникабельность. А вот наш Сергей – именно такой! Не случайно он занимает должность заместителя председателя Александрийского районного совета, а ведь ему ещё нет и двадцати трёх лет! Так что Сергей Дмитриевич не только знаток Hi Tech, но и молодой успешный политик! Именно он разработал и ведёт сайты Александрийской районной государственной администрации и ПФК «УкрАгроКом». Приглашаю всех вас на наш сайт, заходите, смотрите, и вы сами убедитесь, что наш портал – БОМБА! А ещё Сергей Макаренко делает классные снимки, часть из которых украшают эту публикацию, разрабатывает чудесные программки к каждой домашней встрече команды… Он с детства играет в футбол и как футболист-любитель защищает честь района в областных спартакиадах среди госслужащих. Мне, прожившему долгую жизнь, приятно осознавать, что есть представители новой генерации, такие, как Сергей Макаренко, которые сделают нашу державу по-настоящему ВЕЛИКОЙ!

Нужна помощь? Иди к директору! Вы представляете, что значит быть директором профессио-

Администратор клубного веб-портала Сергей Макаренко

48

нального футбольного клуба? Не очень? Тогда рассказываю. Директор в клубе – ЭТО ВСЁ! Он решает все-все вопросы жизнедеятельности большого футбольного коллектива: от миниатюрного светодиода на электронном табло стадиона до финансирования всей профессиональной спортивной структуры! Таким директором, конкретно решающим вопросы от А до Я, в ПФК «УкрАгроКом» является Павел Фесюк. Мы знаем, что, будь то совсем мелочная проблема или наоборот – глобальная, стоит обратиться к Павлу Дмитриевичу, и, можете быть уверены, вопрос обязательно будет решён, ведь он – менеджер от Бога и чуткий человек реальных дел! Если сравнить нашу дружную команду с симфоническим оркестром, то Павел Фесюк – умелый дирижер. Его слово не расходится с делом, он пользуется авторитетом в коллективе и является активным болельщиком. Вы бы видели, как эмоционально он смотрит матчи с участием родной команды! Это что-то! Здесь и подсказки футболистам, и гнев на неверные решения судей, и взрыв позитива, когда кто-то из наших забивает… Такой он у нас директор – Павел Фесюк!

современный забор и небольшую трибуну для тренерского состава и гостей. – Ну а рядом мне ещё предстоит разбить небольшой сквер, – завершает повествование Михаил Бездольный. Добавлю, что Михаил Фёдорович фанатично, в хорошем смысле слова, болеет за свою команду и является одним из самых преданных и страстных наших зрителей. Директор ПФК «УкрАгроКом» Павел Фесюк

пишет качественные спортивные репортажи с выездных встреч и остается надёжным другом и отзывчивым человеком!

База в Приютовке Почётный президент клуба Сергей Кузьменко большое внимание уделяет развитию инфраструктуры клуба. Это знают все. Наглядным примером может служить создание базы клуба, которая, пардон за каламбур, приютилась в Приютовке – ближайшем к Александрии селе. Я буквально только что оттуда вернулся, где встречался с известным ландшафтным дизайне-

Что осталось за кадром Как известно, председатель областной государственной администрации Сергей Ларин часто посещает самый крупный район области – Александрийский. Нередко его путь лежит в Головковку. Когда рабочая часть поездки завершается, Сергей Николаевич обязательно встречается с командой из нашего села. Это не случайно, ведь он является председателем областной федерации футбола! Именно с его именем мы и связываем прорыв в футболе, о котором я писал в начале этого материала. Мы благодарны ему за то внимание, которое он оказывает нашему клубу. СПА-СИ-БО!

Ярослав и Паша – опора наша! Если вы подумали, что Ярослав и Паша – футболисты, то ошиблись. Наш клуб – хорошо структурированная организация. Без этого нельзя в большом футболе. Так вот, Ярослав Гугленко является секретарём клуба, а Павел Слободянюк – руководителем сектора информационных технологий. Оба они молодые и очень энергичные люди, выполняющие важные функции. Если коротко охарактеризовать направление деятельности Ярослава, то он теснее всего связан рабочими узами с директором клуба Павлом Фесюком и координирует работу организации. Большой объём полезной работы выполняет и Павел Слободянюк. На его плечах лежит заключение договоров с различными структурами (милиция, МЧС, «скорая помощь»…), работа с документацией и живое общение с людьми. А ещё наш Паша ведёт видеосъёмку всех матчей с участием команды, монтаж материала и его размещение в Интернете. Двадцатипятилетний руководитель сектора ИТ

Жилой комплекс для футболистов

ром и специалистом по созданию футбольных полей Михаилом Бездольным… Мне нравится Приютовка. Красавицы-сосны с янтарного цвета клеем на стволах, гладь водохранилища, чистый воздух и чистые улочки села напоминают мне Дзинтари, где те же сосны, чистота, пропитанный фитонцидами свежий воздух и умиротворяющая тишина курортного городка… Гениальное решение! Лучшего места для базы не найти! Жилой комплекс, в котором будет жить команда, – это современное кирпичное здание, рядом с которым – футбольное поле, которое, по словам Михаила Федоровича, имеет размеры игровой зоны 68 на 110 метров, воду для полива, будет иметь

ФОРУМ

Н На заре становления украинской независимости слепая болгарская провидица с македонскими корнями Ванга предсказала, что будущее Украины не в богатых углем Донбасса и железной рудой Кривбасса недрах, не в потенциале Азовского и Чёрного морей, а в сельском хозяйстве. Видя, как отлично идут дела у аграриев Александрийского района, которым руководит молодой и харизматический лидер Сергей Анатольевич Кузьменко, я понимаю, что предсказание Ванги сбывается. «Не останавливаться на достигнутом!» – таков лозунг украгрокомовцев, добивающихся успехов как на полях сельскохозяйственных, так и на полях футбольных. Нас ждут новые горизонты! Вперёд, друзья, к победам!


СПОРТ Професійний боксер у на-пів важкій категорії Олександр Черв’як з Кіровограда переконаний, що вже незабаром він розпочне титульні бої за звання чемпіона світу по кількох

Чемпіонський вибір

версіях, в усякому разі його ім’я вже з’явилося в «десятках» найсильніших боксерів. В червні цього року йому запропонувала контракт на проведення боїв промоутерська компанія братів Кличко «К-2». Текст – Сергій Полулях, фото - www.boxnews.com.ua Герой нашої розповіді має типічно боксерсько-хокейну зовнішність із рекламних роликів – не вистачає пари передніх зубів, зате має майже дитячу посмішку і лагідні очі. Він займається професійним боксом, але одночасно продовжує працювати на будівництві. Йому всього тридцять років, але при цьому вони з дружиною Наталією виховують П’ЯТЕРО дітей. Він уже має свій фан-клуб у Кіровограді, але його команду представляє лише одна людина – тренер Валерій Чудін, з яким Олександр Черв’як і прийшов на інтерв’ю. Валерій і почав відповідати на запитання: - Насправді у нас команда є, але це всього п’ять чоловік, так би мовити, спеціалісти широкого профілю, - сміється він, а Олександр продовжив: - За великим рахунком, тренер у мене дійсно один, це Валерій, який відповідає і за техніку, і за фізику, і за тактику, і за підготовку, та і взагалі, мене як боксера без нього б не було. - Перед боєм-реваншем з чемпіоном Європи Віталієм Русалем влітку цього року в Києві вас оголосили як «хлопця з поганим характером», чому так? - Це ви у них спитайте, я б про себе так не сказав. Можливо, так потрібно для шоу, а можливо, він сказав так тому, що в ринзі ми не даємо спуску нікому. - Як ви самі себе оцінюєте, скажімо, на прикладі футбольної традиції? - Ну, якщо порівнювати з футболом, - починає Олександр, - ми вже у вищій лізі. А Валерій продовжує: - За інформацією авторитетного журналу «Ринг», Олександр вже займає місця в кількох світових версіях.

Олександр Черв’як переміг. 4 грудня 2010 року, м. Бровари

ій закінчили і -В Ви сенсаційно другий бій з Русалем, нокаутували його вже в першому раунді на очах київської публіки. Який з двох поєдинків був важчим? Валерій відповідає не задумуючись: - Звичайно, перший бій, адже Сашко перед тим програв німцю Гутнехту, просто не вистачило досвіду, адже це був його лише дев’ятий бій, до того ж часу на підготовку до бою з Русалем нам практично не дали – всього чотири дні, плюс у Сашка хворіла дитина, та й сам він хворів, але він мене переконав, сказав, що ми «прорвемося». Звичайно, ми ризикували, адже Русаль був чемпіоном Європи, провів 28 боїв і отримав 27 перемог, з них 19 – нокаутом. - Це було все до вашого «виходу на сцену»? - Так вийшло, хоча Сашко перед другим поєдинком, до якого ми вже готувалися два місяці, заявив в інтерв’ю, що хоче виграти достроково. - Олександре, ви не переоцінювали свої сили? - Та ні, я вже був у собі впевнений, до того ж в залі був присутній Віталій Кличко. - А що вам допомагає перемагати – злість, можливо лють? - Що ви! Ніяких негативних емоцій, бо вони лише заважають. От настрій на бій – це інша справа. Бокс не настільки, вибачте за слово, дурний вид спорту, як про це інколи думають люди. Суперника важливіше передумати, переграти, але підкріпити це відповідною фізичною підготовкою. Просто нам потрібно тренуватися більше, ніж чемпіонам. - 24 вересня, на День Кіровограда, у вас буде рейтинговий

бій в київському ї П Палаціі спорту, причому поєдинок будуть транслювати на «Інтері». Вам відоме ім’я суперника? - Поки що ні. - Як це може бути? А якщо він має якісь особливості? - Ми це передбачили, у нас гарна підготовка. Ми готові до будьякого суперника, адже від цього бою буде залежати і доля титульних поєдинків за чемпіонські пояси. Так що ми готові зробити подарунок Кіровограду і Кіровоградській області. - На кого ви виходите в разі успіху? - Імена суперників кажуть самі за себе - Вячеслав Узелков, той же німець Гутнехт, Ісмаїл Силах. Навіть Рой Джонс. Це вже справжні чемпіони Європи чи світу. - Олександре, ви як спортсмен вийшли на дуже високий рівень, але ж ви ще й міцний сім’янин, батько п’яти дітей. Чи не краще було б подумати про якусь іншу професію, щоб віддавати родині більше часу та грошей? - У мене нормальна робота, в сенсі заняття боксом. Це і адреналін, напруга та емоційні сплески, які мене приваблюють. Можливо, раніше я і подумав би над вашим запитанням, але життя вибрало для мене таку дорогу. Раніше, можливо, і подумав би, але не напередодні «титулу». Хочеться залишити свій слід в професійному боксі, а потім вже думати про щось інше. - Ну а чималенька сім’я як ставиться до вашого захоплення? - Сім’я мене якраз і стимулює, до того ж у мене як тренера четверо власних вихованців (сміється). Я з ними регулярно займаюся. - З ким, можна поіменно?

ФОРУМ

- З синами, по ранжиру: Сашкові – 13 років, Дмитру – дванадцять, Макс Максиму – п’ять, а Артему – три роки Вони всі тренуються захороки. плен і я бачу, що бокс для них плено, – ст стихія. Так що мені є для кого бити в ринзі. Є ще донечка Іра, битися ше шести років, але вона боксером не буде. Думаю, що бокс – це вс все-таки не жіноча справа. - А ваша дружина? м дружина і мати моїх дітей - А моя Ната тримає всю нашу сім’ю. Наталія - А як вона тримає сім’ю в сім чоловік? - Та так і тримає. Нормально. Як і всі люди. Ми все робимо дружно. Разом наварили їсти, разом сіли поїли та лягли спати. Як і всі сім’ї, (знову сміється). - А засоби для існування бокс дає? - Поки що ні. Валера і друзі все взяли на себе. А я займаюся будівництвом, можу і руками попрацювати, на будь-якому місці. Спорт – спортом, а потрібно ще і заробляти на життя. - Уточніть, будь-ласка, ви тренуєтесь чи працюєте на будівництві? - Я працюю на будівництві між тренуваннями. Вранці – тренування, потім їду на об’єкт, правда, зараз я працюю як прораб, даю цінні вказівки, потім відпочиваю, а ввечері - знову на тренування. - Це нормальна практика в професійному боксі? - Очевидно, для нас – так, але в принципі ми виходимо на той рівень, коли бокс може змінити матеріальний стан. - А який ваш статус в професійному боксі зараз? - Після бою з Русалем, на якому був Віталій Кличко, мене запросили на переговори з промуотерською компанією братів Кличків «К-2». Я поїхав. - Переговори були з кимось із братів? - Поки що ні, але я підписав контракт на проведення боїв з їхнім представником. «Яка ваша мрія?», – запитую на останок обох співрозмовників, і вони відповідають практично одночасно і однаково: «Наша мрія – стати чемпіоном світу. Абсолютно точно!» - А чого не вистачає для здійснення мрії? - Десь трохи розуміння, уваги та підтримки місцевої влади хоча б у організаційному плані, бо з орендою спортивних залів в Кіровограді є проблеми, але думаємо, що всі разом ми повернемо в Кіровоград якісний бокс. 49


MADE IN KIROVOGRAD

Настоящий народный

космополит, артист

России

композитор Игорь Яковлевич Крутой родился 29 июля 1954 года в городе Гайворон Кировоградской области, а ныне живет и работает в Москве и Нью-Йорке.

Наш земляк – не только творческая личность и заслуженный деятель искусств Российской Федерации, он – успешный предприниматель, владелец продюсерской фирмы «АРС», которая известна миллионам любителей эстрады по программам «Песня года», «Утренняя почта» и «Доброе утро, страна!». Один из создателей фестиваля «Новая волна» в Юрмале, Игорь Яковлевич постоянно поддерживает молодежь – он является музыкальным продюсером «Фабрики звёзд-4», владеет частью телеканала «Муз-ТВ» и нескольких радиостанций. Но перед тем, как рассказать, что Игорь Крутой писал песни для Александра Серова, Александра Буйнова, Ирины Аллегровой, Михаила Шуфутинского, Лаймы Вайкуле, Валерия Леонтьева и многих других настоящих

50

звезд эстрады, хотим вернуться к его детству и юности. Родился Игорь в семье Якова Александровича, который был диспетчером на заводе «Радиодеталь» и Светланы Семеновны, которая ныне работает в фирме «АРС» в отделе писем Музыкальные способности Игоря Крутого проявились рано – в школе на детских утренниках он играл на баяне, аккомпанировал хору, а уже в шестом классе организовал свой ансамбль. Когда надо было решать с профессией, Игорь по совету мамы начал готовиться к поступлению в музыкальное училище и, чтобы поступить, потратил год, стараясь овладеть игрой на фортепиано. В 1974 году Игорь Крутой с отличием окончил теоретическое отделение Кировоградского музыкального училища, преподавал курс баяна в Гайвороне и в селе Бандурово, а через год поступил в Николаевский музыкально-педагогический институт на дирижерский факультет. Он много работал, учился, и лишь через одиннадцать лет сбылась мечта юноши, и он поступил на композиторский орский факультет Саратовской консерватории имени Собинова. Во время учебы в Нико-л лаеве Игорь Крутой играл л на танцах, подрабатывал пианистом в ресторанах и офилармонии, в ВИА «Пооду ющие юнги». В 1979 году кий его пригласили в Московский аноконцертный оркестр «Панорама», а через два годаа он уже работал у Валентины тины Толкуновой – сначала пиаодитенистом, а затем руководитеериод лем ансамбля. В этот период астроон много сотрудничает и гастролирует с концертами с Евгением ением Леоновым. Первый большой успехх пришел к Игорю Крутому в 1987 году, когда он написал песню

«Мадонна» для своего давнего друга Александра Серова. Песня стала лауреатом телевизионного фестиваля «Песня года», и за ней последовали такие хиты, как «Музыка венчальная» и «Ты меня любишь». С 1989 года, кроме творческой деятельности, Крутой начинает активно заниматься также продюсерской деятельностью. Он возглавляет фирму «АРС», которая со временем превращается в одну из крупнейших концертно-продюсерских организаций России и сотрудничает со всеми известными отечественными исполнителями. В последние годы фирма успешно проводит творческие вечера народного артиста России Игоря Крутого в России, странах СНГ, США, Германии и Изразраиле. Ежегодно звезды зды эстрады радуют зритеителей новыми шлягерами ами Игоря Крутого. Компопозитор выпустил серию ию дисков с записями свооих песен, сейчас пишет ет много инструменталььной музыки и музыкуу к художественным м фильмам. Что касается личной жизни героя

ФОРУМ

нашего рассказа, то супруга композитора Ольга Крутая проживает в Нью-Джерси (США) и занимается бизнесом. Сын Николай (от первого брака) женат, есть внучка Виктория – певица, дочь Александра закончила школу. За выдающиеся заслуги в области музыкального искусства Игорю Крутому были присвоены звания «Заслуженный деятель искусств России» (1992) и «Народный артист России» (1996). В 1998 году на Площади Звезд у ГЦКЗ «Россия» была заложена именная звезда Игоря Крутого, а в июле 2009 года Указом Президента РФ он был награжден орденом «За заслуги перед Отечеством» IV степени.

Игорь Круто ой и Дмитрий Хвор о осстто оввсскки ий й

Игорь

р Игорь К

амой утой с м

Круто

й и Бо

рис М

оисее

в


Кировоградский форум №7 (005)  

Кировоградский общественно-политический журнал "Кировоградский форум"

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you