Page 1

№2 (014) 2013 Вересень

Вовремя вносить коррективы как в долгосрочные, так и в краткосрочные программы – мировой тренд, который реализовывают на Кировоградщине


12-14

№ 2 (014), сентябрь 2013

Акценты месяца Новости Кировограда и области

4-5

Цифры и цитаты Мнения, достижения и перспективы

6

Центральный регион – 2015 Приказано актуализировать!

Vox populi Эдуард Клюенко – о результатах исследования

Экономика Школа инвестиционной привлекательности

Политика Оппозиция в некрасивой позиции

АПК Урожай-2013: исторический рекорд

ЦНАП Целый набор актуальных услуг

Промышленность «Велта»: история успеха

Аналитика Зеленая энергоэффективная энергетика

Медицина Оздоровление здравоохранения

Путешествия Туристическая карта области

Маршрут выходного дня Светловодский район Новоархангельский район

Точка на карте Визит в село Мартоноша

Сельские женщины Судьба каждой – в ее руках!

Дети, креатив, молодежь Ирина Глобенко – о номинантах этого года Детские площадки в Кировограде Ирина Жарова – об Исторической линии

Юбилей Три года "Горячей линии"

Спорт Три футболиста Кировоградский бейсбол Легкая атлетика

Made in Kirovograd Анастасия Артеева

8-9 10-11

Термін «інвестиція» походить від лат. investio, що означає «одягаю». У сучасній зарубіжній літературі термін «інвестування» часто трактується як придбання цінних паперів. В Україні цей термін ідентифікується з терміном «капітальні вкладення». Інвестиції в цьому разі розглядаються як вкладення у відтворення основних фондів.

12-14 15 16-17 18-19 20-21 22-23 24-25 26-27

Думку однієї людини можна вислухати і забути. А чи можливо забути або навіть проігнорувати думку багатьох людей, що має статус громадської та впливає на важливі державні рішення? Щоб уникнути такої ситуації, громадську думку треба постійно вивчати та оприлюднювати, чим, зокрема, і займається вже багато років Центральноукраїнська соціологічна лабораторія під керівництвом Едуарда Клюєнка.

10-11

18-19

28 29 30-31 32-33 34-35 36-37 38-39 40-41 44 46-47 48-49 50

Журнал «Форум» создан в 2011 году группой журналистов и общественных деятелей и распространяется путем подписки среди читателей Кировограда и области. Редакция не несет ответственности за достоверность информации, размещенной в рекламных материалах (они помечены буквой Р). Материалы, размещенные в журнале, являются его интеллектуальной собственностью, их перепечатка позволяется со ссылкой на «Форум». Юридическая поддержка журнала осуществляется Адвокатской компанией «Андрей Мягкий и партнеры» (тел.: (0522) 24-79-77). Тираж журнала – 15 000 экз. Журнал зарегистрирован в Кировоградском областном управлении юстиции: серия КГ, №549/126Р. Подписаться на издание можно в отделениях «Укрпочты». Индекс журнала – 89665.

Яким чином кожного з нас, читачів журналу «Кіровоградський Форум», стосуються відкриття центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) на Кіровоградщині? Ми спробували розібратися в тому, для чого відкривають такі центри, які вигоди отримує малий і середній бізнес від цього, які завдання ставить перед керівниками нашої області вище керівництво держави і що очікує на Кіровоградщину у сфері адміністративних послуг найближчим часом. У цьому номері журналу статті та інтерв’ю для вас писала низка авторів, зокрема журналісти Ася Цуркан (статті про візит у Світловодськ, концепцію Історичної лінії, конкурс "Молода людина року" та інші), Ольга Гріднєва (статті про візит у Новоархангельск та розвиток легкої атлетики), а також Олександр Виноградов (стаття про розвиток кіровоградського бейсболу).

28

29

Контакты: электронный адрес: forum@kirovograd.net

ФОРУМ

46 3


АКЦЕНТИ МІСЯЦЯ

Святковий першовересень на Ковалівці

На початку навчального року біля кіровоградської школи № 20 для школярів і жителів мікрорайону Ковалівка, що в обласному центрі, відкрився новий спортивний майданчик. Спорудження майданчика із синтетичним покриттям на базі НВО №20 – ДЮЦ «Сузір’я» пройшло в межах реалізації соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України» і стало можливим за підтримки народного депутата України Віктора Вікторовича Януковича. Сучасний спортивний майданчик обладнано новими тренажерами та

гімнастичним обладнанням для дітей різного віку, а також гойдалками та каруселями для наймолодших школярів. Радник народного депутата Лідія Шевченко поздоровила юних і дорослих кіровоградців з такою знаковою подією і передала привітання від Віктора Вікторовича кіровоградським школярам, у якому він сподівається, що на спортмайданчику виростатимуть нові чемпіони і що там завжди буде гамірно і весело. Після розрізання символічної стрічки дітлахи побігли випробовувати всі тренажери та гойдалки.

Кіровоградці представили область на Всеукраїнському форумі Захід надихнув лідерів молодіжних громадських організацій та державних службовців області, зокрема тих, хто реалізовує державну молодіжну політику, на нові звершення. За довгі роки діяльності активна молодь вперше стала учасником дійства, яке очолював Президент України. Вражена високим організаційним рівнем форуму, молода еліта області скористалася можливістю безпосереднього спілкування та обговорення актуальних проблем сьогодення в молодіжному середовищі з керівництвом Міністерства молоді та спорту України. Таким чином, активісти молодіжного руху Кіровоградщини отримали непересічний досвід для реалізації проектів та впровадження нової системи роботи з молоддю. Кожен з членів делегації окреслив плани для подальшої діяльності. Президент України зазначив: «Наше завдання – це якісне оновлення молодіжної політики. Новостворене Міністерство молоді та спорту України має забезпечити більш ефективне формування та реалізацію державної політики в молодіжній сфері. Найближчим часом буде затверджено Стратегію молодіжної політики України. Вона передбачатиме нові цілі й завдання в реалізації молодіжної політики та визначить її першочергові кроки».

Тисяча першокурсників – майбутніх педагогів Цієї осені в Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка справжнє свято – вісімсот студентів очного та двісті заочного відділень поповнили сім’ю навчального закладу. Кіровоградщина виховала чимало видатних особистостей не лише українського, а й світового масштабу. Чого вартий лише всесвітньовідо-

4

мий Учитель Василь Сухомлинський, який жив і творив у Павлиші! Гості врочистостей побажали молоді і далі продовжувати славні традиції української науки. Крім того, голова облдержадміністрації вручив ректорові університету Олегові Семенюку сертифікат на обладнання для облаштування wi-fi-зони у двох корпусах закладу.

ФОРУМ

«Беркут»: знайомство зблизька За ініціативою працівників кримінальної міліції у справах діл ттей спецпідрозділ «Беркут» відчинив свої двері для кіровоградських школярів. Підлітки побували у служб і б і і оглянули зброю, бових приміщеннях беркутівців, спецзасоби й техніку, якими ті користуються у щоденній діяльності. Екскурсія відбулась у межах усеукраїнського профілактичного заходу «Урок», що проходить на території держави на початку вересня. Гостям розповіли про особливості служби в «Беркуті» та основні завдання, покладені на працівників спецпідрозділу. Найбільше захоплення в учнів викликали броньовані розвідувально-дозорні машини (БРДМ), біля яких юні кіровоградці охоче фотографувалися на пам’ять про зустріч.


АКЦЕНТИ МІСЯЦЯ

Конкурс на здобуття премії Олександра Осмьоркіна

Тридцять п’ять нових автобусів

Премія присуджується за досягнення визначних успіхів в образотворчому мистецтві та створення яскравих мистецьких доробків у різних видах образотворчого мистецтва, які утверджували б національну традицію, зберігали основи класичного мистецтва, впроваджували новітні форми в образотворчому мистецтві, адаптовані до сучасності. На здобуття премії висуваються завершені твори професійних художників, мистецтвознавців, істориків, краєзнавців, педагогів образотворчого мистецтва, що пройшли фахове випробування та отримали громадське визнання. Премія встановлюється у трьох номінаціях: «Національна традиція», «Новітні спрямування», «Мистецтвознавство та історія мистецтв». Твори, висунуті на здобуття премії 2013 року, журі приймає і розглядає до 15 жовтня 2013 року. Докладнішу інформацію можна отримати в секретаря журі Анатолія Кімнатного; контактний телефон: (0522) 22-36-98.

Напередодні нового навчального року ключі від тридцяти п’яти новеньких шкільних автобусів отримали представники освітніх закладів з усіх районів Кіровоградщини. Вітаючи сільських учителів зі знаковою подією, очільник області Андрій Ніколаєнко відзначив, що головне завдання влади – це створити комфортні умови для здобуття освіти дітьми з найвіддаленіших районів. Президент України визначив одним

для сільських шкіл

з пріоритетних завдань прискорення виконання державної програми «Шкільний автобус», тож обласна влада докладатиме максимум зусиль для вирішення освітянських проблем – оснащення шкіл, їх кадрового забезпечення, а також доставки дітей і педагогів до навчальних закладів. Новенькі шкільні автобуси з головної площі обласного центру вирушили практично в усі райони Кіровоградщини.

Найкращі кінологи – у Петрівській колонії Улітку на Кіровоградщині (на базі виправної колонії № 6) відбулися змагання з багатоборства кінологів на першість територіального органу управління. У змаганнях брали участь представники трьох установ області, а переможець визначався за виконання вправ комплексу загальної підготовки, комплексу вправ спеціальної підготовки та подолання смуги перешкод. У запеклій боротьбі вкотре показали найкращі результати представники Петрівської виправної колонії № 49. Вони посіли перше місце та здобули кубок змагань. Друге місце обійняли представники Кіровоградської виправної колоні № 6, а третє – Кіровоградського слідчого ізолятора.

Форум «Elisavetgrad Investment Day» Уже Третій Міжнародний інвестиційний форум «Elisavetgrad ID» Кіровоград традиційно зустрічатиме восени – на початку жовтня. Цього року форум пройде на базі кіровоградського «Експоцентру». Як і в попередні роки, безпосередньою організацією заходу займається організація з ім'ям у проведенні публічних конференцій «Conference House». В

основі концепції форуму лежить поділ заходу на три дискусійні панелі, з конкретною темою і модератором. За попередніми підрахунками, учасників форуму буде близько 300 осіб. Це – підприємці області, а також представники українських та закордонних бізнесових кіл. Паралельно з форумом у місті пройде Перша агропромислова виставка «АгроЕкспо».

Податкова відшкодувала 166 мільйонів ПДВ

Акція «Стоп хам!» тепер і в Кіровограді

Кіровоградською ОДПІ протягом серпня 2013 року відшкодовано платникам Кіровограда 166,0 млн гривень податку на додану вартість, з них за процедурою автоматичного відшкодування – 165,1 млн грн, повідомляє прес-служба Кіровоградської ОДПІ. Для отримання відшкодування в автоматичному режимі платник податку на додану вартість насамперед не повинен перебувати в судових процедурах банкрутства; повинен мати всі необхідні відомості про себе та перебувати за своїм місцезнаходженням; його середня заробітна плата має бути вищою у 2,5 разу від мінімально встановленого законодавством рівня, а кількість працівників повинна перевищувати 20 осіб за останніх чотири звітних періоди. Дані критерії визначені п. 200.19 Податкового кодексу України.

Восени в Кіровограді почалася масштабна акція, мета якої – припинити незаконне паркування автомобілів у місті. Ініціатор акції – обласна організація всеукраїнського молодіжного об’єднання «Молоді регіони». Вона і презентувала «Стоп хам» у Кіровоградському прес-клубі. Як розповідає натхненник акції Олександр Рихлицький, мета проекту – привернути увагу громадськостіі до проблеми порушення правил дорожнього руху та неввічливого ставлення до пішоходів, зокрема – паркування автомобілів із порушенням ПДР, а також до необхідності підвищення рівня культури водіїв. ФОРУМ

5


ЦИФЕРБЛАТ

ЦИТАТИ МІСЯЦЯ

10

нових ігрових майданчиків відкрито в Кіровограді за ініціативою очільника області.

300

учасників Міжнародного інвестиційного форуму «Elisavetgrad ID – 2013» приїде до Кіровограда восени.

28

родин у Кіровограді отримали ключі від новеньких квартир у будинку на вулиці Жадова.

4 000 000

На гривень вдалося зменшити заборгованість із заробітної плати в області з початку року.

«Cвято «Вересневі самоцвіти» стане знаковим ще й тому, що врочистості в державному музеї-заповіднику «Хутір Надія» за участі гостей з усієї області та багатьох куточків України дадуть старт масштабним проектам до 75-річчя утворення Кіровоградщини». Валентина Животовська, директор Департаменту культури, туризму та культурної спадщини ОДА.

7 500 000

гривень виділено з державного бюджету, щоб здійснити інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення державної власності на Кіровоградщині.

95

років від дня народження великого педагога, нашого земляка Василя Сухомлинського виповнюється у вересні.

22

камери відеонагляду для спостереження за правопорядком у громадських місцях встановлено в Кіровограді.

5000

Понад вареників смакували кіровоградці на Фестивалі вареника у День Незалежності України.

«На Кіровоградщині спостерігається позитивна динаміка в розслідуванні за окремими категоріями кримінальних правопорушень, а саме: на 48,5% більше розслідувано умисних убивств, на 42,9% – зґвалтувань, на 11,2% – грабежів, на 75,0% – розбійних нападів, на 7,7% – шахрайств». Костянтин Пожидаєв, начальник управління МВС в області.

20

«У рамках актуалізації головної програми області «Центральний регіон – 2015» чи не найбільше нашої уваги дістається освітнім закладам, адже ремонти освітніх закладів, створення НВК, реалізація програми «Шкільний автобус» безпосередньо кореспондуються із завданнями Президента України, які глава держави визначив у нових соціальних ініціативах «Діти – майбутнє України». Андрій Маліцький, голова Кіровоградської райдержадміністрації.

«Офіційна делегація Кіровоградщини відвідала Нітрянський самоврядний край у Словаччині, де було обговорено низку питань щодо двосторонньої співпраці, яка в подальшому може бути корисна не лише для наших регіонів, а й для обох країн». Ірина Саєнко, президент Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати.

«Розпочався новий навчальний рік, але не потрібно забувати, що не за горами зима і потрібно виконувати розпорядження Прем’єр-міністра України щодо стовідсоткового забезпечення твердим паливом соціальних об’єктів!» Галина Пастух, заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації.

«Колектив льотної академії успішно подолав великий підготовчий етап до нового навчального року, щоб професіоналізм курсантів усіх спеціальностей вийшов на якісно новий рівень – від введення в експлуатацію нових літаків та відповідного їм і європейським вимогам ангара і до забезпечення готовності навчатися й навчати спеціальним дисциплінам англійською мовою». Сергій Неділько, керівник Кіровоградської льотної академії НАУ.

світлин дивовижного міста Вилкового було представлено на виставці в Кіровограді.

11 000 000

Більше гривень відшкодовано до бюджету з початку року завдяки фінансовим розслідуванням.

160

Більше найменувань ковбас та м'ясних делікатесів – від масових до елітних – виготовляють на Світловодському м’ясопереробному підприємстві «ВК і К».

19

учнів та викладачів музичної школи повернулися з фестивалю «Славянский венець» у Болгарії з нагородами. 6

«У зовнішній політиці Президент України окреслив основний напрямок – Євросоюз, але це не означає протистояння східного та західного векторів та розриву відносин України з Росією. Російська Федерація, члени Митного союзу є нашими стратегічними партнерами». Олександр Гавриленко, голова правління обласної громадської організації Всеукраїнського громадського об'єднання «Правозахист».

«Одним із джерел поповнення бюджету Пенсійного фонду України є легалізація зайнятості населення, детінізація зарплати та її підвищення. Тому робота в цих напрямках, як і раніше, залишається одним з основних напрямів роботи управління Фонду в області». Людмила Поліщук, начальник Головного управління Пенсійного фонду в області.

ФОРУМ ФОР РУМ Р У

«Діти повинні зростати в атмосфері безмежної любові й турботи з боку як батьків, так і влади, бо вклад у наших дітей – є вкладом у наше майбутнє. Тому до кінця вересня ми завершимо спорудження всіх десяти дитячих майданчиків в обласному центрі, даруючи малечі такі гарні місця для відпочинку і розвитку». Олександр Чернявський, заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації.


Приглашаем предпринимателей, лидеров общественных организаций, политиков – в кировоградский Центр деловых переговоров!

Подробнее о работе Центра деловых переговоров – по телефонам: (0522) 27-36-10, 099-121-30-54. Адрес: улица 50 лет Октября, 1-А, вход со стороны супермаркета "Строй-Двор" (ТРЦ "Копилка").

• два зала на 15 и 20 человек каждый • отдельная relax-зона с кофе/чаем • Wi-Fi, презентационное оборудование • оборудование для переговоров (столы, стулья, диваны) • в здании – отель "Елисаветград", пиццерия, маркет • цифровой проектор, экран


ЦЕНТРАЛЬНЫЙ РЕГИОН

ПРИКАЗАНО АКТУАЛИЗИРОВАТЬ! Планирование экономики уже давно является трендом для многих стран. Мир научился считать деньги, поэтому старается четко улавливать малейшие финансовые колебания, а вместе с тем – во избежание рисков – вовремя вносить коррективы как в долгосрочные, так и в краткосрочные программы. текст – Елена Данилишин

Губернатор Андрей Николаенко – представитель новой формации государственных управленцев. Привычное потребительское отношение к ресурсам ему не знакомо, в то время как современные тенденции – более чем. Именно поэтому, когда от людей начали поступать предложения о внесении изменений в программу «Центральный регион – 2015», было принято решение провести её актуализацию. – Андрей Иванович, как Вы лично восприняли тот факт, что вопрос актуализации подняли сами жители – по сути, те, кого должен больше беспокоить результат, нежели сам процесс? – Воспринял позитивно, по одной простой причине: мы знали и чувствовали о необходимости внести коррективы в программу. Однако был риск и, наверное, определенные опасения, что нарвемся на критику или, еще хуже, на

8

ФОРУМ

отторжение жителей области данной инициативы. Поэтому я очень рад, что все сложилось именно так, а не иначе, что люди сами почувствовали потребность в изменениях. А это свидетельствует о том, что все поняли – и районная власть, и население, и бизнес, – что наличие их предложений в программе дает гораздо больше шансов на реализацию. К тому же главы районов ответственно относятся к этому вопросу, они понимают: раз объект или проект попал в программу, значит, за него буду спрашивать, и прежде всего – по той причине, что это инициатива, которая исходила от людей, которую они будут и контролировать. – Каким образом будет осуществляться коррекция планов? То есть каков алгоритм действий? – Я дал поручение своему первому заместителю очень тщательным образом заняться этим процессом. Руководители районов и мэры городов получили задание поработать с населением, понять, что сегодня важно, услышать о новых проблемах, понять, что потеряло актуальность, а что – наоборот – приобрело. Что сегодня наиболее важно и актуально для людей. Например, два года назад в одном из районов люди внесли в программу чистку колодцев. Их почистили, они увидели результат – и сейчас просят почистить еще несколько. Это неплохо. Как говориться, совершенству нет предела. Сама жизнь вносит коррективы. Сегодня очень актуальный для людей вопрос – состоя-


ЦЕНТРАЛЬНЫЙ РЕГИОН ние дорог. Думаю, что к тому моменту, когда мы будем выносить актуализированную программу «Центральный регион – 2015» на сессию облсовета, у нас будет четкое понимание того, как, например, в стране будет работать механизм управления дорогами областного и местного значения. Это очень важно, так как сейчас речь идет о колоссальной масштабной реформе, и ответственность за состояние дорог теперь ложится на местную власть. То есть на наши плечи. Не хочу никого обидеть – район району рознь, но людям чаще виднее, нежели чиновникам, какую дорогу необходимо ремонтировать в первую очередь. Актуализация даст нам возможность получить дополнительную информацию от населения, и тогда мы будем понимать весь перечень потребностей и, по возможности, учитывать их. Я не устану повторять, что все, что тревожит людей, обязательно должно найти свое отображение в процессе актуализации. Таким образом, алгоритм действий будет следующим: после обсуждения на местах будет проводиться генерация всех предложений, затем они будут передаваться на областной уровень. Дальше специалисты профильных управлений займутся анализом, в частности, экономических проектов, анализом их целесообразности и реальности. И когда мы говорим о создании, например, животноводческого комплекса, то должны учитывать все факторы. Задача профильных управлений будет состоять, в том числе, и в качественном анализе всех составляющих проекта. Например, если Ульяновский район вдруг напишет, что в 2015 году построит элеватор, то это, конечно, хорошо, но тогда руководство района мне должно будет объяснить, почему оно не обратило внимания на его газификацию. Должна быть четкая приоритетность, сориентированная на первоочередные потребности жителей! У нас уже был вопиющий случай, когда в Маловисков-

ском районе решили вдруг строить мусороперерабатывающий завод на такое количество мусора, которое не продуцирует даже вся область! Руководство района, тамошние специалисты посчитали, что это нормально. Это не нормально! И мы все прекрасно помним, чем это закончилось… Мы должны включать реальные проекты. Например, хочет «Велта» дальше развиваться, значит, мы должны ей оказывать содействие. Это социально ответственный бизнес. Мы хотим построить какой-то новый объект в Голованевске, Александрии или Светловодске, который не был запланирован, а сегодня появилась такая возможность, – значит надо п вносить его в программу и реализовывать, используя все имею-

щиеся оресурсы. И хоояяврошо, когда появляется такая инициатива. Мы должны ее поддержать. Все успешные страны, в особенности развивающиеся, работали и работают, основываясь на планировании экономики, без этого в современном мире нельзя. Таким путем пошли и Китай, и Сингапур, и сегодня идет Бразилия. – Что даст актуализация программы? – Когда программа писалась, главы районов, сел, которые собирали предложения людей, часто самые простые и быстро реализуемые проекты ставили вперед, а сложные – оставляли на последние годы. С расчетом на «авось», что не придется делать. Сегодня все уже поняли – делать придется! Актуализация программы, прежде всего, даст большую детализацию, сделает ее эффективнее. То есть покажет, как будут осуществляться проекты, вынесенные на 2014-2015 годы. И мы будем настаивать, чтобы

руководители районов, защищая свои обновленные сегменты программы, четко объясняли, как они будут их реализовывать, чтобы они основательно доказывали реальные перспективы и устанавливали конкретные сроки выполнения, а также финансовые источники. Кроме того, актуализация даст возможность сделать следующий шаг – и о нем отчитаться перед людьми. – Поменяется ли что-то в системе общественного контроля над выполнением программы «Центральный регион – 2015»? – Контроль и в дальнейшем будет осуществляться через сайт. Такая система доказала свою

эффективность. К тому же публичность запланированных проектов держит в тонусе глав РГА… – Планируете ли Вы смену механизма защиты? И что делать тем территориям, которые уже презентовали свои сегменты и которым еще только предстоит это сделать? – Механизм защиты кардинально менять не будем. Как и прежде, будем проводить выездные коллегии, на которых руководители территорий будут отчитываться: первое – о проделанной работе, второе – говорить о конкретных планах и путях их осуществления, а также о новых проектах, добавленных в рамках актуализации. А тот, кто защитился, вовсе не будет отдыхать! Я вам скажу больше: не факт, что мы будем ехать сейчас исключительно в

ФОРУМ

те районы и города, которые не защищались, у некоторых может быть и вторая защита. Вполне возможно, что снова заедем в тот же Новомиргород, который презентовал свой сегмент программы первым. Да, много сделано, но есть и много вопросов. Если бы сегодня проводили защиту, то я не уверен, что она была бы такой же успешной. И таких примеров немало. Другой вопрос – порядок защиты. Думаю, сейчас как раз то самое время, чтобы заслушать города. Правильно и разумно было бы в числе первых дать слово Александрии. – У губернатора Николаенко есть проекты, внесенные в «Центральный регион – 20 2015» и уже реализованные, ко которые особенно ценны? Которыми он гордится? – Для меня ценен каждый реализованный проект, большой или маленький – не имеет з н а чения. Ведь за каждым из них прежде всего стоят люди, будь то театр или реконструкция ФАПа в самом отдаленном селе. Да и вешать медали на себя не хочу. Все, что сделано, сделано нашей командой, общими усилиями. Есть ряд разочарований. К сожалению, я никак не могу добиться понимания, мешают все время какие-то обстоятельства в отношении реализации проекта в Канатово. У меня есть четкое понимание, как его воплотить в жизнь. Но бюрократическая машина пока не поддается, и вследствие этого мы теряем драгоценное время. Однако я уверен, что рано или поздно этот проект состоится, другого разумного использования данной территории, которое бы дало столь хороший экономический эффект для области, попросту нет. То, что выходит за пределы полномочий области, – гораздо сложнее двигать. Но я думаю, что с изменением акцента в сторону регионов нам будет легче работать и гораздо проще реализовывать такого рода проекты. Я в этом уверен! 9


ГРОМАДСЬКА ДУМКА

Едуард Клюєнко: «Людям є на що сподіватися,

оскільки вони вже не безнадійно хочуть виїхати, а з надією хочуть залишитися»

Думку однієї людини можна вислухати і забути. А чи можливо забути або навіть проігнорувати

думку

бага-

тьох людей, що має статус громадської та впливає на важливі

державні

рішення?

Щоб уникнути такої ситуації, громадську думку треба постійно вивчати та оприлюднювати, чим, зокрема, і займається вже багато років Центрально-українська соціологічна лабораторія під керівництвом Едуарда Клюєнка. текст – Ася Цуркан, фото – Ігор Демчук

На Кіровоградщині було проведено соціологічне опитування, про яке Едуард Олександрович розповів журналу «Кіровоградський Форум». – Які проблеми нині турбують людей? Чого вони чекають від місцевої влади, яких дій? – У межах соціологічного опитування «Стан громадської думки Кіровоградської області» ми ставили людям два запитання. Перше стосовно того, які три головні проблеми турбують кожного з наших респондентів. (Одразу скажу, що структура цих проблем не змінилася з першого кварталу 2013 року.) Можна було б виділити не три, а чотири такі проблеми. Перша – низькі зарплати і загалом низький рівень доходів людей, у тому числі пенсій та стипендій. У зв’язку з цим і друга проблема – високі ціни. Якщо в людей низькі доходи, то ціни як такі та порівняно із зарплатами люди оцінюють як високі. Третя проблема – безробіття, недостатня кількість робочих місць в області. Четверта – стан доріг. Саме на це люди звертають увагу. І якщо казати конкретніше, то проблема безробіття найгостріше стоїть у селах області, проблема низьких зарплат і ви10

соких цін здебільшого в райцентрах, а стан доріг виділяють більшою мірою кіровоградці. Населення не є тотожним або однорідним у виділенні цих проблем. Для кожного типу населеного пункту характерна окрема громадська думка, яка ставить одну з цих чотирьох проблем на перше місце. Варто зазначити, що в цьому переліку відсутня як проблема погана робота місцевої влади. Я знаю, що в деяких місцевостях до четвірки ця проблема входить. У нас же в громадській думці це не спливає. І якщо казати про очікування від влади, то вони загалом позитивні. Немає, скажімо так, неприйняття або неприязні до обласної влади. І власне друге питання, яке ми задавали нашим респондентам, стосувалося того, чого вони конкретно очікують від обласної влади. Найбільші очікування стосуються ремонту доріг. Люди розуміють, що не в компетенції обласної влади підвищити пенсії, стипендії чи зарплати, адже це все великою мірою залежить від загальнодержавної політики. На другому місці – створення нових робочих місць. Респонденти вважають, що це саме та сфера, в яку обласна влада повинна втручатися активніше.

дження засвідчило дуже велику кількість жителів області, яким було важко щось сказати. А нині ми бачимо, що приблизно 25% з тих, які не визначилися минулого разу, вже змогли оцінити його діяльність. Тож відсоток тих, хто не визначився, став меншим, хоч

– А як люди оцінюють діяльність головних місцевих керівників? – Ми вивчали ставлення й оцінку людей щодо діяльності двох основних керівників нашої області – голови облдержадміністрації та міського голови системоутворювального міста – Кіровограда. Говорячи про оцінку діяльності роботи голови облдержадміністрації, скажу, що за другий квартал цього року значна кількість людей почала визначатися зі своїм ставленням до цього керівника. У першому кварталі ми казали про те, що дві третини людей приглядалися до нового керівника, і квітневе наше досліФОРУМ

і залишається ще значчним. При цьому варто ввідзначити, що більшість л людей позитивно стали ввизначатися щодо оцінкки діяльності керівника о області. Людей, яким не ввсе подобається в роботі гголови ОДА, приблизно 10%, а тих, які оцінюють й його роботу позитивно, – 35%. Що стосується м міського голови Кіровогграда, то можна відзначчити, що оцінки людей ззмінилися тут не в кращ щий бік. Десь приблизно 4 40% негативно оцінили д діяльність очільника Кір ровограда. Але разом з тим відзначу, що міському голові, очевидно, поки вдається утримувати своїх виборців. Це десь 30% людей, які проголосували за нього на виборах. Приблизно така ж кількість кіровоградців позитивно оцінила його роботу. Ось такий вигляд сьогодні має картина оцінки діяльності головних місцевих керівників. – Люди взагалі знають, чим займається влада, що робить, які стратегічні напрямки її роботи? – Це питання цікаве тому, що приблизно три-чотири роки тому люди взагалі мало що могли сказати про якісь стратегічні кроки чи напрямки роботи місцевої влади. Тому що, мабуть, підходи тоді були зовсім інші. Останні роки, досліджуючи громадську думку нашої області, ми фіксуємо таку цікаву річ: мешканці Кіровоградщини нині не відчужені від владних структур, а головні проекти, які започаткувала і втілює влада, стали частиною їх уявлень про місцеве життя. Проекти є відомі й упізнавані людьми. Це і «Гаряча лінія», і стратегічна програма комплексного розвитку «Центральний регіон – 2015». Можна сказати, що хоч і спостерігається «літнє» зниження зацікавленості роботою влади, та все ж рівень упізнаваності владних проектів в області залишається високим. Справді, часто зацікавленість людей роботою влади має сезон-


ГРОМАДСЬКА ДУМКА ний характер. Улітку вони занурюються у свої приватні справи, менше слідкують і за новинами, і за тим, що відбувається в області. – Як люди оцінюють названі проекти? – Оцінка втілення цих проектів висока. Близько 50% знають і позитивно оцінюють здійснення програми «Центральний регіон – 2015». Задумайтесь – це половина мешканців області. Це дуже високий показник. Що стосується «Гарячої лінії», то знають її 80%, а позитивно оцінюють її роботу 60%. Тож не можна казати, що 2013 року ситуація не така, якою вона була 2012-го чи 2011-го. Поки що владі вдається втримувати довіру населення області до того, що вона робить. Очікування від обласної влади вже декілька років загалом мають стабільно позитивний характер, і суттєвих коливань немає. – Нинішня влада намагається залучити область до системи широких міжнародних зв’язків, відбуваються різні інвестиційні форуми. Якою, у зв’язку із цим, є зовнішньополітична орієнтація насе-

лення Кіровоградщини, куди воно дивиться – на Захід чи на Схід? – Наша область стала більшою мірою залучена в міжнародне життя. Це відчувається, ми стали відкритішими для світу. І пов’язано це, зокрема, саме з міжнародними інвестиційними форумами та великою кількістю різноманітних заходів, метою яких є інтегрування області в широкий світ. У зв’язку із цим можу сказати, що громадська думка нашої області щодо зовнішньополітичних орієнтацій є неоднозначною. З одного боку, наші земляки загалом не підтримують вступ до НАТО, лише фактично кожен п’ятий мешканець області за втуп до цього альянсу. Водночас, з іншого боку, люди позитивно ставляться як до вступу до Митного союзу з Росією, так і до Європейського Союзу. А це, з точки зору політологів і економістів, є взаємовиключними кроками. Для наших співгромадян є характерною суперечливість, коли в одній і тій самій голові вкладаються дві протилежні позиції. Ми хочемо бути і на Сході, і на Заході водночас, що, з погляду геополітики, практично не

можна реалізувати. Ось така суперечливість та відсутність чіткої позиції характерна для наших громадян в їхній зовнішньополітичній орієнтації. – Чи вивчали ви, як наші люди ставляться до політики? Чи є вони політично активними й терпимими? – Ми говорили про те, що в зовнішньополітичних орієнтаціях наші люди суперечливі. А от з точки зору політичної активності є абсолютно пасивними. Лише до 10% кажуть про те, що вони є членами якихось політичних, профспілкових, суспільних або громадських організацій. Це надзвичайно низький відсоток. Наприклад, у деяких західноєвропейських країнах понад 50% громадян є членами одночасно кількох таких організацій, а в США навіть і більше. Це свідчить про їх доволі високу політичну активність. А от у ставленні до представників різних релігій і національностей населення області є толерантним, терпимим. Так, лише до 8% людей у нашій області заявили, що вони зіштовхувалися з проявами обмеження прав людини і упередженим ставленням до них через національність чи віросповідання. Це свідчить про те, що мешканці Кіровоградщини терпимі в цих двох аспектах один до одного. Тобто загалом громадська думка Кіровоградщини в зовнішньополітичних орієнтирах – суперечлива, з точки зору політичної залученості – пасивна, а з точки зору ставлення до інших релігій та етносів – толерантна. – А як наша громада загалом ставиться до рідного краю? – У нашому опитувальнику було таке запитання: «Скажіть, будь ласка, якби у Вас була можливість виїхати з нашої області, то Ви зробили б це чи ні?» Саме з відповідей на нього ми визначали, наскільки люди прив’язані до своєї землі, наскільки вони є патріотами свого краю. Мушу відзначити, що ми зафіксували неочікувані для нас зміни в громадській думці. Якщо років чотири-п’ять тому близько 60% людей відповіли, що хотіли б переїхати на іншу територію, то зараз ми зафіксували, що 60% хочуть залишитися, а 35% хотіли б виїхали. Тобто ситуація змінилася суттєво. Про що це свідчить? Це непрямо свідчить про зростання патріотичної тональності

ФОРУМ

в настроях людей, нехай там як воно пафосно і звучить! Для соціологів це є непрямим, але доволі чітким свідченням більшої прив’язаності людей до власної території. І це, на наш погляд, пов’язано з більшою активністю і конструктивом з боку обласної влади. Бо людям тепер, мабуть, все ж є на що сподіватися, оскільки вони вже не безнадійно хочуть виїхати, а з надією хочуть залишитися. 11


ЕКОНОМІКА

Школа інвестиційної привабливості Термін «інвестиція» походить від лат. investio, що означає «одягаю». У сучасній зарубіжній літературі термін «інвестування» часто трактується, як придбання цінних паперів. В Україні цей термін ідентифікується з терміном «капітальні вкладення». Інвестиції в цьому разі розглядаються як вкладання у відтворення основних фондів. Водночас інвестиції можуть спрямовуватись на поповнення обігових коштів, придбання нематеріальних активів (патентів, ліцензій, ноу-хау).

ни, центральні органи влади, зі свого боку, вирішують питання підвищення інвестиційної привабливості України в цілому, а місцева влада та громади територій також не можуть перебувати осторонь від цих загальнодержавних процесів та долучаються до вирішення проблеми підвищення інвестиційної привабливості свого краю.

текст – Ірина Прилуцька

Кому потрібні інвестиції? Залучення інвестицій (як зовнішніх, так і внутрішніх) сприятиме розвитку регіонів, наголошує Президент України Віктор Янукович. «Без підняття рівня фінансування, інвестування різних галузей економіки неможливо підняти рівень економіки і збільшити попит на нашу продукцію», – сказав глава нашої держави. Президент також зазначив, що покращення інвестиційного клімату в усіх напрямках має дати поштовх для розвитку економіки та створення основи для надання якісніших послуг. Інвестиції – це нові робочі місця, розвиток інфраструктури, збільшення виробництва. Усе це переваги, які отримує територія і, зрештою, її жителі в разі залучення інвестицій. За яких же умов інвесторові вигідно вкладати свої кошти в кіровоградські проекти?? Як відомо, в умовах ринкової економіки прибуток є основним мотивом інвестування. Тож, вкладаючи, інвестор насамперед оцінює всі переваги, які має територія. Ідеться про трудовий, інноваційний, ресурсносировинний потенціал. А також прагне мінімізувати ризики, пов’язані з інвестуванням. Інвестиційна привабливість області формується двома факторами: інвестиційним потенціалом та інвестиційним ризиком. Необхідною умовою для залучення інвестицій є створення сприятливого інвестиційного клімату, тобто умов, які сприяти12

муть процесам інвестиційної діяльності. До основних чинників, які визначають стан інвестиційного клімату як у країні в цілому, так і на рівні окремих регіонів, належать: політичні ризики; нестійкість ситуації на макроекономічному рівні, залежність економіки від цін і тенденцій на

«Центральний регіон – 2015»: залучення інвестицій – пріоритетне завдання Основна програма «Центральний регіон – 2015», за якою зараз живе та розвивається Кіровоградщина, визначає своєю місією створення належних умов для життєдіяльності та підвищення добробуту населен-

Шлях до отримання інвестицій нелегкий, але вартий кінцевої мети

світових ринках, що впливає на темпи економічного розвитку регіонів; повільне зростання реального платоспроможного попиту населення через недостатні темпи зростання реальних грошових доходів; нестабільність податкової системи; низький рівень розвитку ринкової інфраструктури; недостатня участь банківської системи у фінансуванні реального сектора економіки; низький рівень кваліфікації управлінських кадрів, які займаються регулюванням питань інвестиційної діяльності. Зважаючи на завдання щодо залучення іноземних інвестицій, яке поставив Президент Украї-

ня області. б Д Досягнення такого результату вбачається саме в активізації інвестиційної діяльності, забезпеченні ефективного використання потенціалу економіки області та в динамічному розвитку інфраструктури. Започаткована 2010 року за ініціативи Сергія Ларіна та підтримана й продовжена теперішнім головою ОДА Андрієм Ніколаєнком, програма «Центральний регіон – 2015» стала серйозним поштовхом для економічного розвитку області, зокрема значно пожвавила процес залучення інвестицій. Реальне, а не деклароване сприяння входженню капіталу в область,

ФОРУМ

створення належних умов для інвесторів призвело до того, що вже сьогодні на Кіровоградщині реалізовано 216 інвестиційних проектів, у процесі виконання – ще 90. І це не межа для нашої області. Нам є що запропонувати як українським, так й іноземним потенційним інвесторам. Андрій Ніколаєнко наполягає на ефективному використанні потенціалу Кіровоградщини. А головні її козирі – це агропромисловий комплекс і видобувна промисловість, саме за цими напрямками потенціал області має розвиватися на повну потужність. У названих напрямках область має чимало цікавих інвестиційних пропозицій. Наприклад, будівництво заводів з виробництва етанолу із зерна кукурудзи на території Долинського та Новоукраїнського районів, виробництво біодизельного пального на території Світловодського району. Існує низка цікавих пропозицій щодо розвитку тваринництва, причому здебільшого запропоновані об’єкти мають рівень готовності на 50-80%. Виробництво яловичини на базі відгодівельного комплексу в Новоукраїнці, ферми з виробництва молока в Бобринецькому та Олександрійському районах, створення свинокомплексу в Олександрівці О та Олександрійському районі. Не менш привабливими є пропозиції щодо відновлення роботи чи запуску переробної промисловості: плодоконсервного заводу в Новоукраїнському районі, заводу з виробництва молочної продукції в Голованівську тощо. У видобувній галузі пропонуються проекти будівництва заводу з виробництва сухих будівельних сумішей з відкриттям родовища пісків у Світловодську, організації видобутку гранітних блоків та видобування каоліну зі збагаченням на місці видобутку в Новоукраїнському районі тощо.


ЕКОНОМІКА «Заговори зі мною, щоб я тебе побачив» Якою б гарною та привабливою не була наша область, та якщо про це ніхто не знатиме, то реалізувати всі прагнення та сподівання буде неможливо. Тому одне з найважливіших завдань, яке ставить перед собою Андрій Ніколаєнко, – показати Кіровоградщину світові та розповісти про можливі напрямки співпраці. Системна робота з представниками Республіки Корея, що поклала гарний початок налагодженню зв’язків з іноземними інвесторами, уже перейшла у стадію конкретних переговорів за різними напрямками та укладення договорів і меморандумів. Під час літнього візиту нашої делегації під керівництвом Андрія Ніколаєнка до Республіки Корея вдалося досягти цілого ряду домовленостей. Зокрема, міністра сільського господарства, продовольства та сільських справ Південної Кореї Лі Донг Пхілема зацікавив наш продуктовий ринок. Кіровоградщина як аграрний край може залучити інвестиції компанії «Нyundai», що входить до першої п’ятірки найпотужніших компаній Південної Кореї. Її інтереси також спрямовані й на аграрний сектор. Корпорація вже почала інвестувати в Україну, зокрема в Черкаську область. Окрім традиційного напрямку рослинництва, представників «Нyundai» цікавлять тваринництво та виробництво молока. Андрій Ніколаєнко запропонував корейським партнерам відвідати Кіровоградську область та розглянути проекти, які можуть бути цікаві представникам «Нyundai». Такий візит відбудеться вже восени поточного року. Крім того, бізнеспартнером Кіровоградщини готова стати й компанія «Daewoo International Corporation». Та як виявилось, співпраця між Кіровоградщиною та Південною Кореєю відбуватиметься не лише в сільськогосподарському секторі. Корейська сторона проявила значний інтерес до освітніх програм для пілотів (їх готує Кіровоградська льотна академія НАУ), про що засвідчив підписаний меморандум про співпрацю між Кіровоградщиною й містом Інчхон, яке є важливим транспортним вузлом

Республіки Корея. Окрім цього, під час зустрічей було досягнуто домовленостей з корейськими інвесторами щодо будівництва заводу з виробництва поливних систем на території області, а також підприємства з виготовлення пакувальної тари для овочевої продукції.

Проте найбільший інвестиційний проект (проект державного рівня, який на сьогодні реалізується на Кіровоградщині) – це результат домовленостей між російськими та українськими партнерами. Ідеться про українсько-російське будівництво заводу з виробництва ядер-

Реалізація програми «Центральний регіон – 2015» – це й поліпшення матеріально-технічної бази аграрних підприємств (на знімку – техніка господарств Новоархангельського району)

Т і Також цікавим та корисним для нашої області може стати продовження перемовин з польською стороною. Під час нещодавньої зустрічі голови облдержадміністрації з надзвичайним і повноважним послом Республіки Польща в Україні Генріком Літвіном визначились деякі нові напрямки спільної діяльності. Андрій Ніколаєнко запевнив пана Літвіна, що створення сприятливого інвестиційного клімату на території області є одним з пріоритетних напрямків роботи місцевої влади. Посол же висловив припущення щодо можливих напрямків співпраці між Польщею і Кіровоградською областю. На його думку, сьогодні необхідно реалізовувати не лише багаторічні, а й одноразові проекти. Наразі в контексті розвитку польських інвестицій можна розглядати участь Кіровоградщини у програмі утеплення будинків та енергозбереження, яку курує Віце-прем'єр-міністр України Олександр Вілкул.

і С ного палива у С Смоліному. Сума загальних вкладень – майже півмільярда доларів. Як зазначив Андрій Ніколаєнко, поточного року в будівництво «ядерного заводу» буде інвестовано близько 700 мільйонів гривень (по 350 млн. грн від кожної сторони). Обласна влада значну увагу приділила соціальному пакету, який реалізовуватиметься разом з будівництвом заводу, і цю позицію обласної влади підтримав глава держави Віктор Янукович. Соцпакет передбачає, що 10% від вартості об’єкта буде вкладено в соціальну інфраструктуру Смоліно. За попередніми підрахунками, уже цього року в інфраструктуру буде вкладено від 15 до 20 мільйонів гривень. Перспективи розробки родовища залізної руди, що знаходиться на межі Олександрійського та Онуфріївського районів, можуть стати реальністю вже за кілька років завдяки залученню інвестицій індійської компанії. Це стало

ФОРУМ

основною темою нещодавніх переговорів між Андрієм Ніколаєнком та представниками четвертої за темпами розвитку в Індії і 66-ї у світових рейтингах компанії. З потенційними інвесторами обговорювався не лише видобуток сировини, а насамперед організація повного циклу виробництва – з будівництвом заводу та розвитком інфраструктури. Крім того, А Андрій Ніколаєнко обговорив з інвесторами можливість створення на території нашого краю технопарків. Індійська сторона готова інвестувати й у такі проекти. Пропозицію інвестувати в б будівництво індустріального парку в Канатовому отримал ли й представники компанії «Jiangsu Jintan Construction Engineering Group Co., LTD» (Китайська Народна Респуб бліка). На порядку денному – необхідність створення сучасних індустріальних парків, які дали змогу низці країн, у тому числі й Китаєві та Бразилії, здійснити потужний ривок в економічному розвитку, зазначив голова облдержадміністрації. Українським законодавством передбачено значні пільги інвесторам, що погодяться реалізовувати проекти індустріальних парків. Україна стоїть на порозі підписання Угоди про асоційоване членство з Європейським Союзом, а також підписання Угоди про зону вільної торгівлі. Тож нові сучасні спільні потужності дадуть змогу виробникам уникнути зайвих митних витрат і отримати вихід на ринки країн СНД та Європейського Союзу. Обласна державна адміністрація схильна розглядати пропозиції країн Південно-Східної Азії, зокрема Китаю, Японії, Південної Кореї, Сінгапуру, що мають значний досвід у реалізації подібних індустріальних парків. Натомість партнер-інвестор матиме право увійти до складу управляючої компанії майбутнього технопарку. Південна Корея, Польща, Росія, Індія, Китай – країни, які завдяки зусиллям Андрія Ніколаєнка бачать Кіровоградщину своїм стратегічним бізнес-партнером. Це результат лише двох неповних років інформаційнопрезентаційної роботи, яку здійснює обласна влада для залучення іноземного капіталу. 13


ЕКОНОМІКА Інвестиції в цифрах та оцінках експертів Для того щоб скласти уявлення про реальний стан речей та оцінити динаміку розвитку ситуації, ми звикли користуватися рейтинговими оцінками та статистичними даними. Однак висновки рейтингового оцінювання бувають доволі суперечливими, залежно від критеріїв, за якими їх проводять. Так, наприклад, за даними рейтингу інвестпривабливості регіонів України, який підготувало ТОВ «Київський міжнародний інститут соціології ЛТД» для Держінвестпроекту, Кіровоградщина перебуває в нижній частині списку. Проте якщо проаналізувати, за якими критеріями складався «рейтинг Каськіва», то ситуація здається не такою вже й сумною. Для визначення інвестиційної привабливості того чи іншого регіону було взято до уваги два роди факторів. До першої групи факторів належали ті, що навряд чи скоро можуть змінитися – географічне розташування, наявність природних ресурсів, інфраструктури, робочої сили. До другої групи – діловий клімат, відкритість влади на місцях, ефективність держорганів, корупція, діловий оптимізм. Для того щоб оцінити першу групу, можна скористатись різними статистичними даними, що ж до другої – то про об’єктивну оцінку говорити важко. Опитування інвесторів і експертів повинні були стати основою оцінки інвестиційної привабливості і складання рейтингу. Методологія дослідження, перелік експертів і компаній інвесторів для участі в опитуванні погоджувався з Держінвестпроектом, тобто замовником рейтингу. А значить, були наявні вплив людського фактора та певна суб’єктивність підходу. Мабуть, об’єктивнішою є оцінка інвестиційного клімату в області, якщо звернутись до абсолютних показників та неупереджених даних. Так, обсяг інвестицій торік, порівняно з 2011 роком, зріс у 1,7 раза, або на 3,3 млрд грн. І це показник лише за дев’ять місяців. За темпами залучення інвестицій Кіровоградщина – на першому місці в державі. Таку інформацію оприлюднив під час засідання 14

Ради інвесторів області перший заступник голови облдержадміністрації Віктор Серпокрилов. Відбувається нарощування обсягів виробництва, збільшується експорт. Загалом Рада інвесторів визнає, що інвестиційний клімат в області значно покращився. По-перше, на рівні держави вже зроблено чимало для спрощення дозвільної системи при залученні на територію інвестицій. На обласному рівні Андрій Ніколаєнко ставить завдання перед місцевою владою спростити дозвільну систему та

влади, бізнесу й громади – це запорука успіху будь-якого починання в суспільно-політичній та економічній діяльності. Саме тому при облдержадміністрації функціонує Громадська рада, яка опікується й питанням інвестиційної привабливості нашого краю. Одне з останніх засідань Громадської ради було присвячене питанням формування позитивного міжнародного та інвестиційного іміджу Кіровоградщини. Його учасники, заступник голови облдержадміністрації Ярослав

весторів. Вони звертали увагу на необхідність створення в державі та області конструктивної співпраці між бізнесом та контролюючими органами, усунення недоліків у дозвільній системі та формуванні звітності, а також на необхідність посилення інформаційно-консультативної роботи з потенційними інвесторами, яким не вистачає знань для розробки якісного бізнесплану. Разом з тим, відзначено і кроки влади зі створення здорового бізнес-клімату як у державі, так і в області. Досвід ефективної міжсекторної співпраці влади і громади в Кіровоградській області, який набули всі її учасники під час створення, реалізації та контролю за виконанням головної програми розвитку області «Центральний регіон – 2015», дає небезпідставні сподівання на те, що міцний ланцюг обласна влада – бізнес – громада, створений попереднім головою ОДА Сергієм Ларіним та підтриманий сьогоднішнім очільником області Андрієм Ніколаєнком, Інвестиції в економіку області розвивають і дасть змогу вивести нашу соціальну сферу – дитсадки, школи, літні табори, область у першу п’ятірку зокрема й табір «Бригантина» (на знімку) найбільш інвестиційно зробити її зручною для потен- Арсірій, лідери громадських привабливих б б областей України. ційних інвесторів. На сьогодні в організацій, керівники підпри- А перші вагомі кроки у формуобласті створено два центри на- ємств, обговорюючи питання, ванні позитивного іміджу Кіродання адміністративних послуг пріоритетним завданням гро- вограда й області вже зробле– у Кіровограді та Олександрії, мадськості визначили її участь но. Це, зокрема, проведення паралельно в інших містах і се- в інформаційно-презентаційній щорічних форумів «Креативне лищах відкриваються інші до- роботі, створенні позитивного місто», унаслідок чого в Кізвільні центри. іміджу Кіровоградщини. ровограді реалізовано низку Також на Кіровоградщи«Наше головне завдання цікавих проектів. ні змінили керівника торгово- – створити уявлення про Кіпромислової палати. Новий ровоградську область як про Організація інвестиційних фокерівник Ірина Саєнко має пе- регіон з багатою культурою та румів, реалізація проектів для ред собою завдання зробити історичною спадщиною, розви- підтримки позитивного іміторгово-промислову палату ак- нутим аграрним та індустріаль- джу Кіровоградщини, робота тивним лобістом інтересів бізне- ним потенціалом. Наш край має з дозвільними та контролюсу, у тому числі й за кордоном, сприйматися як надійний і пе- ючими органами зі спрощення як того вимагає глава держави. редбачуваний партнер у вітчиз- та формування прозорості у У планах – створення ма- няному та міжнародному про- взаємодії з інвесторами, пешинобудівного кластера із за- сторі», – такий меседж прагнув ремовини з партнерами, сулученням іноземних представ- донести до громади заступник проводження інвестиційних ництв і подальшим розвитком голови ОДА Ярослав Арсірій. проектів від початку до їх регіонального виробництва. Від імені обласної влади він ще реалізації – усе це питання, раз наголосив, що влада готова якими опікується Андрій НіКоли третій – не зайвий до діалогу з громадськістю з на- колаєнко для залучення інвесНеобхідність тісної співпра- гальних питань і буде прислуха- тицій в область. І, зважаючи ці між владою та бізнесом, коли тися до слушних пропозицій та на результати, досягнуті ним йдеться про інвестиційну діяль- рекомендацій громади. Зі свого протягом двох років, хочетьність, – беззаперечна. Проте боку, лідери громадських орга- ся вірити, що за декілька років не можна забувати й про такий нізацій висловили своє бачення саме до нас приїздитимуть важливий сегмент взаємодії, перспектив розвитку області як перші особи інших областей як участь громади в залучен- регіону, що є привабливим для по досвід залучення іноземних ні інвестицій. Адже співпраця українських та закордонних ін- інвестицій. ФОРУМ


ПОЛИТИКА

Главных общих проблем у кировоградских оппозиционных сил сразу несколько. Первая – это их разобщенность. Пожалуй, за последние полгода местных лидеров «Батькивщины», УДАРа и «Свободы» никогда не видели вместе: ни за круглым столом, ни на митинге, ни в телеэфире, ни еще где бы то ни было. А, казалось бы, у них общий интерес – борьба с правящим режимом. Но нет, сидят каждый на своем хуторе и считают себя самыми главными и независимыми. Судя по тому, что разрекламированная всеукраинская акция оппозиции «Вставай, Украина!» в Кировограде так и не прошла, то либо оппозиционные боссы не считают наш регион электорально привлекательным, либо не верят, что их наместники смогут сагитировать людей прийти на митинг. Вторая общая проблема – это отсутствие финансирования. Из центра приходит очень ограниченное количество денег, что дает возможность максимум содержать партийный офис в областном центре и иметь две-три зарплаты для его работников. А местные бизнесмены не очень спешат давать деньги. И не столько из-за боязни властей, сколько из-за того, что не видят у них ни лидеров, ни деятельности, ни перспектив. Мизерное финансирование сказывается на том, что партии практически не присутствуют со своей позицией (если она вообще есть) о жизни региона в местных средствах массовой информации. Правда, они сами тут оправдываются, что все СМИ области контролирует власть. Минимальное финансирование также не дает возможности содержать структуры в районах, поэтому если у оппозиции там и есть свои ячейки, то они состоят исключительно из энтузиастов. А в этом случае говорить о системной политической работе в регионе не приходится. Третьей и, пожалуй, главной проблемой кировоградских оппозиционных сил является отсутствие сильных харизматичных лидеров, которые могли бы на местном уровне повести за собой весь оппозиционный фронт и которым бы поверили избиратели. Их, попросту говоря, нет. Недавно с поста главы кировоградской «Батькивщины» ушел народный депутат Валерий Кальченко, который,

Оппозиция в некрасивой

позиции

Если вы попытаетесь вспомнить хоть какое-то оппозиционное политическое телодвижение соответствующих кировоградских партийных ячеек за последние полгода, то вряд ли что-то вспомните. Кроме разве что обрисованных стен магазинов и киосков надписями про «донецких оккупантов» и «банду ПР», которые, скорее, бесят хозяев этих самых стен. Все же попробуем охарактеризовать готовность основных оппозиционных сил к новому политическому сезону, который традиционно начнется в сентябре. текст – Александра Левина при разном к нему отношении, все же – целая эпоха в кировоградской политике. Его заменил до того находящийся в тени депутат областного совета Александр Черноиваненко. Всем понятно, что при выборе этой кандидатуры Кальченко руководствовался одним: уходя, сохранить влияние над структурой партии. Для этого ему и был нужен малоамбициозный наследник, коим и является Черноиваненко. Но смене лидера в «Батькивщине» все же предшествовала некая интрига. Заключалась она в том, что после того как на всеукраинском уровне «Фронт Змин» рас-

пустился и влился в «Батькивщину», то появились слухи, что местную «Батькивщину» может возглавить молодой и перспективный руководитель фракции «Фронта Змин» в Кировоградском горсовете Александр Горбунов. Но старые БЮТовцы прекрасно понимали, что это прямая угроза для них еще и потому, что за Горбуновым стоят влияние и деньги Табаловых. Последние после всем известных событий в Верховной Раде ушли в тень, но не оставляют попыток легализировать себя в той или иной политической силе. Не получилось завести своих людей в «Батькивщину»

ФОРУМ

и пока ни к чему не приводят переговоры с УДАРом. Поэтому всего лишь ограничились сменой названия фракции в горсовете с «Фронта Змин» на бесцветное «Спильный дим». В переговорах с соратниками Виталия Кличка Табаловым очень мешает желание одиозного экс-регионала Николая Онула заполучить Кировоградскую городскую организацию УДАРа. И это несмотря на то, что именно Онул на последней стадии парламентских выборов активно помогал Андрею Табалову выиграть мажоритарный округ в Кировограде. Но здесь, как говорится, Боливар не вынесет двоих. А самому Николаю Онулу, чтобы сохранится в политике и реализовать свои мэрские амбиции, чрезвычайно нужна политическая крыша. Вот он и развязал борьбу за УДАР, попутно помогая местной «Свободе», предоставляя им свои ситилайты для рекламы их акций. Сама областная организация партии Кличка УДАР настолько погрязла в скандалах, что только их перечисление заняло бы несколько страниц печатного текста. Последний из них – это тайная конференция в каком-то заштатном кафе на окраине Кировограда, на которой из партии исключили, по сути, второго в организации человека – главу Кировоградской городской организации Игоря Козуба. Пожалуй, учитывая то, что творится в кировоградском УДАРе, заслуживает отдельного визита Виталия Кличка к своим однопартийцам. Желательно в боксерских перчатках. У местной ячейки ВО «Свобода» нет таких проблем с руководством. Там ребята давно, и друг друга из партии не исключают. У них другая проблема – вряд ли в Кировограде можно найти среди простых незаангажированных политикой избирателей хоть десяток людей, которые назовут имена лидеров кировоградской «Свободы». Из всего этого напрашивается лишь один вывод – кировоградская оппозиция очень слабо подготовлена к активной политической борьбе. Поэтому местным оппозиционным политикам следует сделать правильные выводы из сложившейся ситуации и направить все силы для ее изменения, иначе довольно слаженная машина власти их просто переедет. 15


АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС

Урожай - 2013: історичний рекорд в Україні На

противагу

торішньому

врожаю, що був дуже пошкоджений засухою, 2013 року аграрії сподіваються отримати рекордний урожай зерна, що може перевищити навіть показник 2011 року. Очікується, що валовий збір зернових цьогоріч становитиме близько 57,1 млн тонн, що на 11 млн тонн більше від торішнього. Такий прогноз озвучив голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков. «Завдяки сприятливим погодним умовам і копіткій праці сільгоспвиробників вдалося виростити рекордний урожай зернових», – зазначив експерт. Це історичний максимум, який на 0,4 млн тонн перевищить рекорд 2011 року. За підсумками жнив на 90% площ є всі підстави очікувати, що прогнози Мінагропроду здійсняться. Ранніх зернових було зібрано близько 33 млн тонн. «Збір кукурудзи тільки розпочато, але оскільки всі умови для визрівання були сприятливими, то можна сміливо розраховувати на 24,5–25 млн тонн», – зазначає начальник агрометеорологічного відділу Українського гідрометцентру Тетяна Адаменко. Таких же високих результатів досягнуто і щодо олійних культур – їх загальний збір, за оцінкою генерального директора асоціації «Укроліяпром» Степана Капшука, досягне 15 млн тонн, з них соняшнику

– безпрецедентні 9 млн тонн. На Кіровоградщині було зібрано більше 1,6 млн тонн ранніх зернових і зернобобових культур. У зоні степу наша область посідає перше місце за рівнем урожайності, а в цілому по Україні – 8-ме. Найвищу врожайність ранніх зернових і зернобобових культур мають в Олександрійському, Знам'янському, Новгородківському та Онуфріївському районах. Серед лідерів за врожайністю озимої пшениці – господарства Олександрійського, Знам’янського та Ульяновського районів. Що ж до очікувань експертів, то на Кіровоградщині разом з кукурудзою та круп’яними культурами 2013 року очікується отримати 3 млн 294 тис. тонн зернових культур, що майже на рівні 2011 року, який за валовим збором для нашої області залишається одним з найбільш урожайних (3 млн 465 тис. тонн). Агроформування області вже розпочали збирання соняшнику і отримують в середньому майже по 22 ц/га, що на 15% краще врожайності 2012 року. Доволі пристойна врожайність і сої – майже на 5 ц/га вища, аніж торік. Як правило, після сприятливих сезонів показники врожаю знижуються. Але 2014 рік може стати виключенням. Станом на 27 серпня сільгосппідприємства засіяли близько 300 000 га ози-

мих. І як констатує пані Адаменко, умови для осінньої посівної були близькі до ідеальних. Разом з тим експерти звертають увагу на цінову ситуацію, що склалася сьогодні на ринку зернових і олійних культур, яка загрожує аграріям значними збитками. Зокрема, за даними пана Новікова, на внутрішньому ринку вартість пшениці в липні 2013 була нижчою проти аналогічного періоду минулого року на

Техніка СТОВ «Степове» 15 20% У серпніі розрив збільбі 15–20%. шився до 26–27%. Так, якщо середня ціна пшениці 2-го класу дорівнювала 1950–1965 грн/т, то на сьогодні вона «просіла» до 1540–1550 грн/т. Схожа картина і з ячменем. «Навіть за врожайності пшениці 3,5 тонни з гектара реалізація її за серпневими цінами призведе до збитків на рівні 10%», – резюмує Новіков. За словами виконавчого директора Українського клубу аграрного бізнесу Олександра Вержиховського, наразі створено міжвідомчу робочу групу з питань логістичних витрат, яка вишукує нові схеми для здешев-

Показники ТОВ «Хлібодар»

16

ФОРУМ

лення транспортних перевезень збіжжя на експорт. «Сільгоспвиробники покладають на неї великі надії і сподіваються, що результатом діяльності цієї групи стане здешевлення логістичних послуг і підвищення цін на зерно», – підсумував він. Зі свого боку органи місцевої влади теж намагаються зробити все можливе, щоб убезпечити селян від збитків у нинішній урожайний рік. Передусім треба знятти з ринку (зв'язати) н надлишкову пропозиц цію зерна. Саме тому о обласною державною аадміністрацією забезппечено режим максим мального сприяння р роботі Аграрного ф фонду та Державної ппродовольчо-зернової ккорпорації, які здійсснюють масштабну і закупівельну діяльність зерна в області через проведення форвардних та спотових закупівель. Державні оператори планують найближчим часом розпочати програму форвардних закупівель зернових урожаю 2014 року та заставні закупівлі зерна цьогорічного врожаю. Це дасть змогу аграріям отримати обігові кошти на посівну та не поспішати реалізовувати зерно на «спадному» ринку під час нестабільної цінової ситуації. Збираючи врожай та закладаючи основу на наступний рік (адже посівну озимих уже розпочато), аграрії та експерти аналізують фактори, що сприятимуть збільшенню врожайності і в наступні роки. Деякі пов’язують можливість значного збільшення врожайності завдяки присутності на ринку крупних агрохолдингів. Адже саме їм доступні перспективні ринки збуту та сучасні технології виробництва. Великий бізнес може розвивати зернову логістику, тобто будувати елеватори, склади, порти. Завдяки таким компаніям виробництво зерна в Україні за 10 років може збільшитись до 80 млн тонн. Деякі експерти роблять ставку на виробництво в Україні якісної зернозбиральної техніки та розробку лізингових програм, щоб ця техніка стала доступною і для невеликих фермерських госпо-


АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС дарств. Велику ставку експерти роблять на залучення в аграрну галузь солідних інвестицій. За попередніми прогнозами, як зазначив аналітик аграрних ринків, інвестори повинні вкласти до трьох мільярдів доларів в АПК, однак уже до 2023 року цю суму можна збільшити вдесятеро. Ще одним фактором збільшення врожайності, який має стратегічне значення, є ефективне використання земельного фонду. Не секрет, що Україна за природно-ресурсним та аграрним потенціалом посідає провідне місце у світі. Однак цей потенціал використовується недостатньо ефективно. Звідси одне з ключових завдань державної політики – підвищити ефективність аграрного сектора шляхом раціонального використання земель. Особливо актуальним це питання є для нашої аграрної області. Саме тому голова Кіровоградської обласної державної адміністрації Андрій Ніколаєнко під час нарад та засідань неодноразово наголошував на необхідності постійно тримати питання ефективного використання земель у регіоні в полі зору. «Президент нам ставить чітке завдання, щоб землі використовувалися раціонально. Зрозуміло, тут потрібен облік і контроль. Насамперед ми – аграрна область. І хоча наша мета – розвинений переробний комплекс, без сировини – зерна, овочів – не буде чого переробляти. Тому сьогодні нам усім необхідно об’єднати свої зусилля – владі, підприємцям – і почати спільно працювати в цьому напрямку», – наголосив голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко. А порушень у сфері землекористування на території області ще чимало. Нині тільки один Бобринецький район недоотримує за рік більше мільйона гривень від сплати за оренду земель сільськогосподарського призначення, – констатує начальник головного управління Держземагентства в області Віктор Петрикеєв. За його словами, там понад 800 гектарів землі використовують без документів, у тому числі майже 200 – на території Бобринецької міської ради. «Якщо ситуацію переламати, то економічний ефект буде відчутним», – підкреслив посадовець. Як зазначає Андрій Ніколаєнко, у нас, на жаль, досі є приклади самовільного зайняття землі. Це не тільки землі сільськогосподарського призначення, як на

території Федорівської сільради Добровеличківського району та на території Головківської сільради Олександрійського району. Там уже матеріали направлено до органів прокуратури. Не краща ситуація і з тими ділянками, що використовуються в аграрному секторі без проектів екологоекономічного обґрунтування сівозмін. Як, наприклад, на території Устинівського району та на території Червонопільської сільської ради Бобринецького району. Разом з тим є й позитивні приклади виими не користання земель, якими нещодавно поділилися керівники СТОВ «Степове» й ТОВ «Хлібодар» у Новомиргородському та Знам’янському районах. Хоча підходи до обробітку землі у них різняться, та їх об’єднує одне – розуміння того, що земля – це багатство нашого краю. У СТОВ «Степове» (с. Мартоноша Новомиргородського району) від для всіх звичних культивування і боронування перейшли до сучасної технології No-Till, тобто технології нульового обробітку землі. Суть технології полягає в тому, що всі пожнивні рештки сільськогосподарських культур залишаються на полі, поступово перегниваючи природнім шляхом. Століттями наші діди і прадіди саме так і господарювали на землі. Такий природній килим рослинних решток захищає ґрунт від ерозії, зберігає в ньому вологу, а згодом стає органічним добривом, підвищуючи тим самим рівень гумусу в ґрунті. Зрозуміло, що все це не може не вплинути на показники врожайності. Так, показники урожайності ранніх зернових, що з кожним роком зростають, лише це підтверджують. За словами директора підприємства Сергія Пістоля, торік урожайність озимої пшениці становила 42 ц/га, а нинішнього сягнула 55 ц/га. Думки щодо впровадження технології No-Till різняться. Голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко вважає, що для певного господарства чи території ця технологія може бути найбільш прийнятною і виграшною. «Головна мета, яку необхідно досягти, полягає у збереженні родючості ґрунтів – на цьому наполягає і Президент України. Для збереження родючості ґрун-

тів необхідно дотримуватися і ключових принципів сівозміни», – сказав керівник області. А от про сівозміни та їх еколого-економічне обґрунтування є що розповісти керівникові ТОВ «Хлібодар» у селі Суботцях

Техніка ТОВ «Хлібодар» Знам'янського району району. Тут приді приділяють велику увагу мінеральним добривам, під кожну культуру розробляють цілу карту-схему їх внесення. Дотримуються в господарстві і сівозмін. При цьому керівник «Хлібодару» Руслан Згривець доводить, що не варто так категорично ставитися до соняшнику (після нього спеціалісти наполегливо не рекомендують сіяти озиму пшеницю). Проте цього року в «Хлібодарі» пшениця після соняшнику дала вдвічі більшу врожайність. Тут також знайомі із технологією No-Till. Але кількарічний глибокий порівняльний аналіз урожайності після застосування різних технологій обробітку землі довів, що при різних погодних умовах, з урахуванням особливостей ґрунтів цього району, No-Till може бути і малоефективним. Тому тут від гли-

ФОРУМ

бокого і поверхневого обробітку землі не відмовляються, навпаки, лише удосконалюють ці процеси із використанням передових технологічних напрацювань провідних підприємств-виробників сільськогосподарської техніки зі с світовим ім'ям. «Хлібодар» – це п потужна агрофірма, в о обробітку якої більше п п’яти тисяч гектарів з землі, цей факт так впливає на добре кож р розуміння Руслана З Згривця усіх ринков віянь не лише внувих т трішньодержавних, а й світових. Він відзначає чає, що в ппроцесі протистояння України тискові світової кризи точкою зростання став агропромисловий комплекс. Так, виробництво галузі зросло на 15% порівняно з минулим роком. Зібрано один з найкращих за роки незалежності врожаїв зернових та зернобобових культур, і це стосується не лише держави. Андрій Ніколаєнко відзначив, що Кіровоградщина також сподівається на перевершення власних рекордів у 3,5 мільйона тонн врожаю зернових. У цілому економіка держави очікує і збільшення обсягів експорту продовольства на зовнішні ринки. Що стосується області, то вагомість ролі АПК для економіки регіону також сумнівів не викликає. Ця галузь реальної економіки розвивається значними темпами, доказ тому – підвищення врожайності, поява нових потужностей з переробки і зберігання зерна.

Показники ТОВ "Хлібодар"

17


ЦЕНТРИ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ

ЦНАП: цілий набір актуальних послуг Яким чином кожного з нас, читачів

журналу

градський ються надання

«Кірово-

Форум»,

відкриття

стосуцентрів

адміністративних

послуг (ЦНАП) на Кіровоградщині? Ми спробували розібратися в тому, для чого відкривають такі центри, які вигоди отримує малий і середній бізнес від цього, які завдання ставить перед керівниками нашої області вище керівництво держави і що очікує на Кіровоградщину у сфері адміністративних послуг найближчим часом? текст - Ірина Прилуцька Кіровоградщина має честь реалізовувати різноманітні інноваційні проекти, важливі у масштабах не тільки нашої області, а й усієї країни. Це і створення першого перинатального центру, і робота «Гарячої лінії», і відкриття Центру надання адміністративних послуг, якому в грудні виповниться два роки. Чого ж очікують люди, звертаючись адміністрась до центрів це тивних послуг? т По-перше, П

швидкого та якісного надання послуг, далі – уважного ставлення та вичерпних консультацій. Усе це стає можливим завдяки роботі подібних центрів, діяльність яких обумовлена завданнями Президента України щодо спрощення процедур, скорочення термінів їх виконання. У результаті відбувається прискорення економічних реформ. Економіка ж, як відомо, дає змогу розвиватися соціальній сфері. В області успішно реалізовано пілотний проект створення Центру надання адміністративних послуг – у Кіровограді.. Наразі він одночасно виконує також функції регіонального дозвільного центру, а набутий ним досвід буде поширено на територію всієї області. Тепер на черзі райони. Улітку Кіровоградський район став першим, де було відкрито сучасний адміністративний центр. Він працюватиме для більш ніж тисячі фізичних осіб-підприємців, майже 1,2 тисячі підприємств та двохсот фермерських господарств. До листопада центри адміністративних послуг діятимуть по всій Кіровоградщині – таке завдання ставить перед керівниками районів голова обласної державної адміністрації Андрій Ніколаєнко. Наступним кроком, відповідно до завдань глави держави, стане розширення

кількості послуг та підвищення їх якості. Громадяни зможуть у центрах отримувати послуги з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у тому числі на земельну ділянку, а також послуги з видачі витягів із Державного земельного кадастру. Така вимога – складова Національного плану дій на 2013 рік, який створено для того, щоб усюди – від малого села до великого міста – людям було максимально зручно отримувати послуги з реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців та інші послуги також. Та Президент України ставить завдання не тільки зменшувати тиск на бізнес, а й робити умови його роботи комфортнішими. На Кіровоградщині основні напрямки взаємодії влади та бізнесу зосереджені в Регіональній програмі розвитку малого та середнього підприємництва на період до 2015 року. Реальним механізмом реалізації цієї комплексної програми є надання фінансової підтримки малому підприємництву з обласного та місцевих бюджетів. Фінансову допомогу надають не просто так, а лише на реалізацію інвестиційних проектів. За останні два роки по-

Центр надання адміністративних послуг Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 41. Координатор – Антон Олександрович Шевченко

Президент України вимагає створення сприятливих умов для розвитку малого тта середнього бізнесу 1) Створення центрів надання адміністративних послуг: - завершити до листопада створення центрів надання адміністративних послуг; - оснастити центри обладнанням і сучасними електронними системами документообігу; - донести до людей через засоби масової інформації інформацію про роботу центрів – їх адреси, перелік послуг тощо.

Рішення про створення

Доручення Президента України від 15 серпня 2011 року № 1-1/1792. Рішення виконкому Кіровоградської міськради від 20 вересня 2011 року № 969.

Дата відкриття

29 грудня 2011 року.

Організаційна структура

1) Дозвільний центр «Діалог-центр», його роботу забезпечують шестеро державних адміністраторів.

2) Спрощення процедур започаткування бізнесу: - сприяти створенню належних умов для розташування територіальних органів юстиції, які відповідають за проведення державної реєстрації суб’єктів господарювання; - забезпечити умови для надання послуг з державної реєстрації підприємств у центрах надання адміністративних послуг. 3) Спрощення дозвільних процедур у сфері будівництва: - вжиття всіх заходів для безумовного виконання вимог містобудівного законодавства на місцях; - недопущення встановлення додаткових, не передбачених законодавством, процедур чи порушень термінів або розмірів оплати наявних; - розроблення генеральних планів населених пунктів. 18

дібну допомогу отримали 17 суб’єктів малого підприємництва на загальну суму в понад півтора мільйона гривень. Обсяги реалізації продукції цими суб’єктами склали протягом 2011-2012 років майже 40 млн грн, відповідно їхні платежі до бюджету перевищили чотири

ФОРУМ

2) Суб'єкти надання адміністративних послуг – структурні підрозділи міськвиконкому. 3) Реєстраційна служба Кіровоградського міського управління юстиції в області. 4) Головне управління Держземагентства в області. Результати роботи

2012 року в ЦНАПі прийнято 32 899 заяв, надано 60 175 консультацій. З початку 2013 року – прийнято 20 395 заяв, надано 24 220 консультацій.


ЦЕНТРИ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ За два роки на підтримку бізнес-проектів було спрямовано понад 1,5 мільйона гривень Підтримка на Кіровоградщині надається тим бізнеспроектам, які спрямовані на: 1) упровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 2) створення нових підприємств та модернізацію діючих; 3) розвиток туристичного бізнесу, зеленого туризму; 4) відродження народних промислів та ремісництва. мільйони гривень. Чому це важливо для кожного з нас? Тому що в результаті реалізації зазначених проектів за два роки було створено ще й 92 нових робочих місця, а збережено – майже шістсот. Суб’єкти малого і середнього бізнесу беруть участь у вирішенні актуальних питань, які стосуються розвитку бізнесу в краї. Ідеться про виконання обласної програми «Центральний регіон – 2015» (про її актуалізацію читайте детально на сторінках нашого видання), а також проекту «Купуй кіровоградське!». Одним з прикладів створення владою сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу є виробництво підприємця Інни Чижик. Три роки Інна Борисівна отримувала фінансову допомогу в сумі 51 тис. грн з обласного бюджету – на реалізацію проекту «Збільшення обсягів виробництва та покращення якості швейних виробів». Можливо, на перший погляд може видатися, що це й не така велика сума, але, як запевняє Інна Чижик, на той час ці кошти відіграли ключову роль у становленні виробництва, бо ці гроші використали на закупівлю обладнання. Результат від такого капіталовкладення є: підприємство нарощує потужності, має потенціал, як і бажання подальшого розвитку. Нині це виробництво виконує замовлення з пошиття дитячих комбінезонів. Декілька цифр: обсяг реалізованої торік продукції перевищив півмільйона гривень, підприємство працює цілком легально, штат із 38 працівників має повний соцпакет, середня заробітна плата скла-

дає більше двох тис. грн, лікарняні, декретні – виплачуються, як і належить це робити. Швейна майстерня «Мрія» – це один з наочних прикладів кіровоградського соціально відповідального бізнесу. Наприклад, вона підтримує дитячі будинки, для вихованців яких шиє одяг. Окрім цього, виконує президентські завдання, зокрема зі створення нових робочих місць. Підприємство також працевлаштовує на перше робоче місце молодих спеціалістів, які щойно закінчили навчання. Наостанок декілька слів про те, що зроблено для стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу на рівні держави. Не будемо багато уваги надавати переліку законів та нормативних актів, адже всі ці дані за бажання можна знайти в мережі Інтернет. Натомість звернемо увагу на те, що саме відповідно до доручення глави держави центри з надання адміністративних послуг не просто діють за принципом «єдиного вікна». У них (і в Кіровограді також) запроваджено електронну чергу, влаштовано робочі місця для осіб з обмеженими можливостями та зручні зали для очікування. Поступово вдосконалюється і порядок здійснення державної реєстрації через мережу Інтернет. Тепер он-лайн можна зареєструвати підприємство,

Начальник відділу дозвільних процедур Кіровоградської міської ради Антон Шевченко: "Улітку ми погодили з Міністерством економічного розвитку і торгівлі перелік робіт, товарів і послуг, що дає нам зараз змогу готувати тендерну документацію із введенням в дію третьої черги ЦНАПу. д Ми плануємо долучити до роботи центру реєстраційну службу, тобто там знаходитимуться всі без винятт ку реєстрації речових прав на нерухоме майно. Також у центрі буде розміщено кадастрових реєстраторів Держкомагентства, КП «Землевпорядник», яке займатиметься розробкою проектів землеустрою, КП «Правник», яке допомагає в приватизації нерухомості. Тобто, матимемо в одному місці повний замкнутий цикл оформлення землі і нерухомості. Третє крило буде також мати аналогічний вигляд, як перше і друге, всі процедури здійснюватимуться через електронну систему керування чергою. Далі планується встановлювати електронну систему документообігу в міській раді". і вже існує взаємний обмін інформацією між Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і відомчими реєстрами органів статистики, податкових органів та Пенсійного фонду України про взяття на облік і зняття з обліку юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Крок за кроком – десь швидше, а десь повільніше, але невпинно – ситуація в Україні

ФОРУМ

у сфері надання таких далеких, здавалося б, від нас, але насправді дуже важливих для кожного адміністративних послуг, – покращується. І важливість тих переваг ЦНАПів, які є сьогодні і які будуть посилені найближчим часом, не викликає сумнівів. Це – орієнтація на наші з вами потреби, оперативне надання послуг, зручні прийомні години та доступність необхідної інформації.

19


ПРОМИСЛОВІСТЬ

«Велта»: історія успіху

Наприкінці липня цього року відбулось урочисте відкриття об’єктів другої черги будівництва ГЗК з видобутку та переробки ільменітових руд ТОВ ВКФ «Велта». Цю дату треба вважати днем, коли одне з найбільш масштабних будівництв Кіровоградщини було повністю завершено.

твердила, відвантаживши першу партію продукції в квітні 2012го. До речі, останнє гірничозбагачувальне підприємство такого типу в Україні збудували в далеких 70-х роках минулого століття. До того ж ГЗК компанії «Велта» спроектовано таким чином, що негативний вплив на навколишнє середовище мінімізовано. Адже у своїй діяльності компанія послуговується правилом – максимально обережно використовувати природні ресурси.

вих вод з площі кар’єру до русла річки Велика Вись та в малі водостоки; для раціонального використання природних вод підприємство використовує її в замкнутому циклі; здійснюється постійний контроль щодо можливої радіоактивності корисних копалин і відбуваються систематичні перевірки рівня забруднення повітря та води. За результатами інвестицій у перший етап будівництва ГЗК компанії «Велта» їх було визнано інвестицією року, а на той час

текст – Оксана Гуцалюк, фото – прес-служба ПКФ "Велта Із самого початку появи компанії в області події розвивалися стрімко та масштабно. «Велта» відразу почала демонструвати принципово нові стандарти та підходи до ведення бізнесу й співпраці з владою та громадою. Зокрема, керівники раніше дніпропетровської, а тепер уже кіровоградської компанії на чолі з генеральним директором Андрієм Бродським стали піонерами в налагодженні взаємодії з територією. Ще до початку будівництва в Новомиргородському районі ГЗК з видобування та переробки ільменіту між «Велтою», облдержадміністрацією та обласною радою було підписано тристоронню угоду про соціальне партнерство. Документ передбачав, що 500 тисяч гривень «Велта» вкладає в розвиток району під час будівництва, а надалі (від початку отримання прибутку) п’ять відсотків від прибутку підприємство інвестуватиме в розвиток соціальної сфери Новомиргородщини. Але чекати пуску виробництва на «Велті» не стали. До того ж фактично збільшили суму коштів у розвиток району більш ніж удвічі (до 1,2 мільйона гривень). Ці кошти пішли на придбання шкільного автобуса, оновлення доріг, придбання автомобілів для інвалідів ВВВ, підтримку футбольної команди... Окрім того, компанія стала опікуватися закладами соціальної сфери району, зокрема допомагаючи школам підручниками та пальним, придбавши за власний кошт шкільний автобус... Тоді ж, 2011 року, за гроші компанії «Велта» 20

було виконано капітальний ремонт дитячого відділення районного територіального медичного об’єднання «Новомиргородське». Вартість робіт склала 295 тисяч гривень. 27 грудня 2011 року першу чергу комбінату – за участі керівництва області – було врочисто відкрито. Підприємство стало одним з двох гірничодобувних комбінатів, збудованих в Україні за роки незалежності. Та одним з трьох, які провели оцінку запасів сировини за міжнародною системою JORC. За підсумками V Всесвітнього конгресу титанової промисловості, що відбувся в Гонконгу в листопаді 2011 року, «Велту» визнано єдиною новою компанією, яка здатна почати поставки ільменіту 2012 року, що вона й під-

Робота на підприємстві кипить і вдень, і вночі

б Тому збагачення руд відбувається без використання будь-яких хімічних речовин і виключно завдяки фізичним властивостям корисних копалин; на відпрацьованих ділянках компанія проводитиме рекультивацію землі; максимальна концентрація забруднюючих речовин є удвічі нижчою за припустиму згідно із санітарно-гігієнічними нормами; виробництво не впливає на рівень та чистоту підземних вод у найближчих населених пунктах. Повністю виключено стікання поверхне-

Так усе починалося, липень 2011 року

ФОРУМ

уже депутат Кіровоградської обласної ради Андрій Бродський очолив загальноукраїнський рейтинг «Людина року» в цій номінації. А також став почесним громадянином Новомиргорода – місцева громада гідно оцінила внесок підприємства в розвиток району та його участь у житті території. Адже лише 2011 року надходження від комбінату до бюджетів різних рівнів склали 7,5 мільйона гривень. А середня зарплатня на «Велті» складає 3,7 тисячі гривень. Декілька років пос спіль у Новомиргороді з і ініціативи «Велти» широко с святкують День робітників м металургійної та добувної п промисловості, ця галузь н тільки стала стратегічне н ною для території, а й заб безпечує район робочими м місцями, а родини – стаб більністю та добробутом. Ще один принциповий м момент: дніпропетровська к компанія з ініціативи її кер рівництва отримала кіров воградську прописку: 2010 р року було відкрито Кіровог градський філіал ТОВ ВКФ « «Велта», а вже через рік Т ТОВ ПКФ «Велта» перереє єструвалося в Кіровоград-


ПРОМИСЛОВІСТЬ Одночасно з відкриттям завершеної другої черги будівництва за участі керівництва області було також відкрито відремонтоване пологове відділення РТМО «Новомиргородське». Роботи тут були виконані на умовах співфінансування «Велти» (740 тисяч гривень) та районного бюджету (600 тисяч гривень). Окрім того, завдяки «Велті» на Кіровоградщині вперше

привабливий стан призведе до пожвавлення зеленого туризму. Це дасть надію на відновлення життєдіяльності району, який ще недавно через відсутність роботи й фінансових перспектив покидала молодь. «Розчищення річок – не наша профільна діяльність. Але створивши два роки тому півтисячі робочих місць на ГЗК, ми побачили, що для стратегії підприємства важливо мати

Друга черга ГЗК

ській області. б Тоді в Державній податковій службі Кіровоградської області високо оцінили цей крок: «Раніше підприємство відраховувало податки в інший регіон, хоча виробничі потужності будувались на території нашої області. Тепер же всі відрахування від їхнього доходу надходитимуть до місцевих бюджетів», – відзначав очільник служби Ігор Вірієнко. Треба сказати, що з часу запуску комбінату підприємство не втрачало динаміки розвитку. Навпаки, керівництво компанії ставило перед собою нові завдання. Збудувавши в рекордні терміни (вісім місяців) першу чергу виробництва, на «Велті» вже через півроку, у липні 2012го, заклали капсулу на честь старту будівництва другої черги ГЗК. Роботи тривали близько року. Складовими будівництва стали корпус гравітації та реконструйована дільниця доводки. Вартість другої черги будівництва складає 10,5 мільйона доларів. Введення в експлуатацію нових об’єктів передбачає збільшення кількості робочих місць на ГЗК на 25 відсотків – до 550 осіб. Загальний обсяг інвестицій у першу та другу черги будівництва склав більш ніж 122 мільйони доларів, з них 107 мільйонів доларів склали кредитні кошти «Промінвестбанку». Близько 25 відсотків цієї суми було витрачено на модернізацію виробництва. Зокрема, уперше в Україні на ГЗК компанії «Велта» запроваджують світову технологію використання пастового згущувача. Цей метод, який обійдеться компанії в шість мільйонів доларів та дасть змогу скоротити споживання води виробництвом та зменшити її викиди назовні,

за межі підприємства, запрацює на ГЗК вже восени 2013 року. Введення нових об’єктів в експлуатацію призведе до збільшення потужності комбінату з 185 тисяч до 300 тисяч тонн ільменітового концентрату на рік. «Таким чином, після виходу на проектну потужність, ГЗК компанії «Велта» забезпечуватиме два відсотки світового обсягу видобування ільменіту», – повідомив генеральний директор ТОВ ВКФ «Велта» Андрій Бродський. При цьому соціальну діяльність компанія, як і раніше, не припиняє. Наприклад, на початку торішнього грудня було врочисто відкрито реконструйований спортивний зал факультету фізичного виховання КДПУ ім. В. Винниченка. Вартість робіт склала близько 2,5 мільйона гривень, які інвестувала компанія «Велта». Новий зал став тренувальною та ігровою базою для трьох баскетбольних команд Кіровоградщини – чоловічих БК «Кіровоград» і БК «Кіровоград-2» та жіночої БК «Єлисавет-Баскет». Роботи було проведено спільними зусиллями компанії «Велта» – титульного спонсора БК «Кіровоград», який взяв на себе витрати з ремонту спорткомплексу, а також Кіровоградської обласної державної адміністрації та обласної федерації баскетболу. Відремонтований спорткомплекс став першою та єдиною спортивною ареною Кіровоградщини нового, сучасного рівня.

Кар'єр ГЗК, липень 2013 року

в Україні річку Велика Вись в Новомиргородському районі розчищають за унікальною європейською «розумною технологією», яку спеціально розробили для малих річок. Роботи проводять за кошти компанії, соціальною стратегією якої передбачено відновлення привабливості депресивної частині області. Загальний обсяг інвестицій у проект складає майже 12 мільйонів гривень. Після розчищення Великої Висі баланс навколишнього середовища порушено не буде. За словами фахівців Українського НДІ екологічних проблем, роботи ведуть делікатно, за допомогою міні-земснарядів, мала вага та габарити яких дають змогу проводити точкові роботи в необхідних і важкодоступних місцях. Русло, яке жодного разу не розчищали, буде звільнене від замулення і заростей очерету в межах Новомиргородського району на ділянці понад 17 кілометрів, а береги укріплені. Після комплексного очищення річка стане придатною для купання і риболовлі, а воду з неї знову можна буде вживати в їжу. Місцева влада також очікує, що приведення річки у

ФОРУМ

благополучну територію зі стабільною екологією, позитивно налаштованими місцевими жителями, для яких компанія не просто роботодавець, а стратегічний партнер на довгі роки», – зазначив власник і гендиректор «Велти» Андрій Бродський. Зараз роботи з розчищення активно тривають. Завершити їх заплановано до першого вересня поточного року. Андрій Бродський завжди підкреслює, що соціально відповідальний бізнес, який співпрацює з органами влади, – це не зайвий клопіт для ділових людей, а цілком нормальна практика у всьому світі. До речі, зовсім недавно «Велта» в районі побудувала об’їзну дорогу... «Динаміка підприємства вражає, – зазначив під час урочистостей з нагоди завершення будівництва ГЗК голова ОДА Андрій Ніколаєнко, – а «Велта» встановлює світові рекорди зі швидкості розвитку». Дійсно, попереду у «Велти» – чимало планів. Адже компанія вже отримала ліцензію на геологічну розвідку Лікарівського родовища в тому ж Новомиргородському районі та вже розпочала проводити ці роботи. 21


АНАЛІТИКА

Зелена ощадна енергетика: Слово «енергоощадність», безумовно, відоме кожному з нас, і його значення нам здається абсолютно очевидним: удома треба вимикати світло, коли виходите з кімнати, перекривати воду, щоб не платити зайві гроші, розумно використовувати газ, опалюючи домівку. Але часто ефективне використання енергії закінчується відразу за порогом нашої квартири чи будинку, і тоді вже про зменшення споживання природного газу, енергоефективність та енергозбереження має думати влада та бізнес. Тим часом запаси відновлюваних джерел енергії вичерпуються, а сучасні способи виробництва завдають непоправної шкоди довкіллю й людині. І про те, що енергію необхідно заощаджувати, доведеться одного разу подумати кожному з нас. текст – Ірина Прилуцька Зменшене споживання природного газу та використання альтернативних джерел енергії в Україні загалом, і на Кіровоградщині зокрема, лежать в основі реформування галузі житлово-комунального господарства. Якби запаси копалин, з яких видобувають енергію, були невичерпні, то цієї теми не виникло б ніколи. Але, на жаль, усе хороше закінчується. Уже більше двохсот років «прогресивне людство» відправляє в трубу свої ресурси, а заодно й ресурси майбутніх поколінь. На видобутку та переробці копалин побудовані всі наддержави вчорашнього, сьогоднішнього, але не завтрашнього дня. Це тим більш актуально для України, яка має н не едо дост с ат атні н ззапаси а ас ап аси и вл влас асни нихх ко ккопапа-па недостатні власних ли л ин,, щ об ууспішно сппіш шно н роз р озви оз вива ви ваала лася с лин, щоб розвивалася е он ек о ом омік ікка та т заможно зам амож ожно но о економіка ж жи или л л юди. юд и. Н ссьоо-жили люди. Наа сь годн го дніі ст дн стрі рімк рі мко мк о зр росста т є годні стрімко зростає впли вп ливв чи ли чинн нн никків ів, що що вплив чинників, сспонукають сп пон онуккааю ють н ас д ас о нас до енер ен ерго ер ргго озб збер бер ереж ежеен ення – енергозбереження це і ппос це ості ос стіійн йнее зр рос о та тан ння постійне зростання цін ці н на на еенергоносії, неерг ргон о о он оссії, іїї, і ппідвищення пі ідв ідв двищ ищен и енняя аадм ення ен дмі д дм міі адмін ні сттра рати тивн ти вноїї ттаа вн вної ністративної еекономічної ек к он н ом о м іч і ч ної но ої відп ві дпов дп овіов івідпові-

дальності за перевитрати, і нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів. Світова тенденція вирішення проблем щодо забезпечення людства енергоносіями полягає в зниженні енергоспоживання як у житловій, бюджетній, так і в промисловій сфері. Звичайно, енергозбереження не є окремою галуззю економіки, якою мають опікуватися тільки певні державні структури, а є сферою, що охоплює практично всі галузі господарства. Тому питання енергозбереження та запровадження енергоощадних технологій є одним з пріоритетних у стратегії розвитку Кіровоградської області. Його визначено як одне з основних у програмі Ц р р «Центральний регіон – 2015», воно но сстимулює тиму м лює му лю ює пі ідп дпри риєм ри єм мст ства ва й підприємства уустанови ус т но та нови ви и обл о б ас бл асті ті р роз озро робл блят яти и тта області розробляти впро вп р ва ро вадж джув дж уват ув а и за ат захо х ди д хо для л ссколя ко ко впроваджувати заходи роче ро ченн че нняя ен нн енер ер ерго рго осппож жив иван анн ання няя. Н рочення енергоспоживання. Не пе ере р ст стає аєє н ц ьо ом му на наго голо лошу ло шува шу ват ва перестає наа ць цьому наголошувати й Ан А ндр ндр рій йН Нік ікол ік олає а нк ає нко о, ггол олов лова об Андрій Ніколаєнко, голова обл ла ласн асн с ої о д е жа ер жавн вноїї аадм дмін ініс істр тр рац ції ласної державної адміністрації, ос оскі скі к лььки к ззапровадження апро ап ро р ова ова вад адж джен е ня ня ссучасучас уч час ас оскільки ни н их ен еенергоефективних енер нер ерго гоеф го ефек еф еккти ивн нихх ттехнолоехноло ех но ол ло о них ггій гі ій – це о дне ззі дне дн одне стра ст ратегі ра теегі гічн чн них и зза а стратегічних заввдань вд дань дан ан нь Пр П рез езид ез иден ид ен Президента У краї кр аїни аї їни ни В іккто т р України Віктора Янук Ян уукков о ич ича. а. Януковича.

Корисні поради будівельникам і керівникам закладів 22 2 2

Відомо, що в енергозбереженні закладений величезний потенціал економії енергетичних і природних ресурсів, таких як газ, електроенергія, тепло та вода. Утім, для багатьох кіровоградських комунальних підприємств, здається, досі залишається невідомою та істина, що енергозбереження – це надійний, хоча й не простий шлях заробляти реальні гроші. Натомість вкладання цих зароблених, чи то пак зекономлених, коштів у нові проекти дає можливість підвищувати якість послуг і навіть знижувати тарифи, а це вже безпосередньо стосується кожного мешканця Кіровоградщини. Найголовніше – усе це сьогодні доступне для впровадження на підприємствах житлово-комунального господарства тепло-, газо-, електро-, водопостачання і водовідведення. Такого висновку доходиш після ознайомлення з досвідом вирішення аналогічних завдань за кордоном, на території України та навіть нашої області. Звідки сьогодні Кіровоградщина отримує енергію й тепло? Головне джерело, звичайно, – це теплові станції, на яких використовують різні види палива – і вугілля, і газ, і мазут. Утім, хоча вугілля в нашій державі доволі багато, але відновити його запаси неможливо. Родовища нафти та газу теж обмежені й не відновлюються. Що лишається? Побудовані на річках електростанції виробляють приблизно 2% електроенергії у світі. В Україні цей показник становить близько 6%, чого, погодьтеся, недостатньо. Атомні електростанції виробляють приблизно 1% світової електроенергії, тоді як в Україні цей показник сягає 45%. Запасів сировини для цих станцій, звичайно, вистачить на тисячі років, але велика проблема ви-

никає з відпрацьованим паливом для АЕС, бо вони дуже небезпечні. Та й аварія у Чорнобилі, від наслідків якої постраждало немало мешканців Кіровоградщини, показала, що наслідки катастрофи такого масштабу мають глобальний характер. Наразі найпотужнішим джерелом екологічно чистої енергії лишається сонце. У районах Кіровоградської області вже є досвід використання систем опалення та виробництва енергії із залученням цього джерела, але темпи розвитку в даному напрямку стримують висока вартість обладнання та великі території, які необхідні для будівництва сонячних електростанцій. Тим часом електростанція в Новоукраїнському районі потужністю 1,5 МВт дозволила місцевим аграріям уже зекономити значні кошти. Що можна зробити, щоби мінімізувати шкідливий вплив енергетики на довкілля? На думку аналітиків та науковців, які працюють у кіровоградських внз, існує кілька

1. Закриваючи на ніч вікна шторами чи жалюзі у школах і лікарнях, можна зменшити втрати тепла через н них. 2. Якісна теплоі теплоізоляція при будівництві – це запорука економії енергоресурсів та збереження нормального мікроклімату (втрати енергії через холодні стіни становлять 40–70 % від запотреби). гальноїї її потр реби електроенергію можна і завдяки кольору стін у будівлях: біла стіна відбиває 80% 3. Економити ел лектр спрямованого о на н неї світла Сонця, темно-зелена – лише 15%, брунатна – лише 9%. 4. Кран, що пові повільно льно протікає, призводить до втрат 7 000 літрів води на рік. Якщо ж вода біжить тоненькою ці то цівкою, вкою то її втрати становитимуть до 30 000 літрів на рік. Щодня 5. Щодн одня енергетичні енергеетичн витрати в Україні сягають ста мільйонів гривень. Тільки води ми втрачаємо на чотири чо міль мільйони гривень, що негативно впливає на економіку країни.

ФОРУМ ФО Ф ОР РУ У


АНАЛІТИКА

перспективи Кіровоградщини шляхів. Перше – це зменшення енергоємності обладнання, яке використовують для обігріву соціальних установ та підприємства. Другий напрямок – це вдосконалення обладнання вітрових та сонячних електростанцій, а також геотермальна енергія (використання енергії внутрішнього тепла Землі). У кількох районах Кіровоградщини вже використовують теплові насоси, які діють на різниці температур. Тим часом незаслужено мало уваги в нашій області приділяють біотехнологіям, зокрема використанню метанобактерій, що розмножуються на будь-яких органічних рештках, виробляючи біогаз. Сьогодні питання енергетичної незалежності та енергобезпеки є ключовим для Кіровоградщини, адже ціни на традиційні види палива, зокрема на газ, стрімко зростають. Коментуючи практичну площину застосування даної тези, заступник голови обласної державної адміністрації Олександр Чернявський під-

креслює актуальність переведення котелень, що обігрівають соціальні об’єкти та житлові будинки на Кіровоградщині, з дорогого імпортного газу на значно дешевші види палива, зокрема на брикети та пелети. Це дозволить не лише зекономити бюджетні кошти, а й допоможе державі стати енергетично незалежною. У зв’язку з цим в області найближчим часом планується скоротити на 50% споживання газу котельнями, перевівши їх на дешевші альтернативні види палива. За оцінками спеціалістів відділу промисловості департаменту інфраструктури та промисловості облдержадміністрації економічний ефект у межах реалізації обласної програми енергоефективності вже склав 1,6 млн грн. На впровадження заходів з енергозбереження з державного бюджету було виділено 4,4 млн грн, з місцевих бюджетів – майже п’ять мільйонів, із власних коштів підприємств – два. Паралельно підприємства та громадяни нашої області активно замінюють традиційні лампи розжарювання на сучасні, енергозберігальні, утеплюють фасади та міняють вікна на енергозберігальні склопакети. За останніх роки в області проведено масштабну роботу зі створення підприємств, які виробляють альтернативні відновлювані

1. Утеплення обласної лікарні – у межах проекту, пов’язаного із Кіотським протоколом. 2. Оснащення будинків у місті Помічній електрообігрівальними приладами виробництва кіровоградського підприємства «Умный дом». 3. Фотоелектрична сонячна наземна електростанція й теплові насоси в селі Іванівці Новоукраїнського району, збудовані Сергієм Омельяненком. 4. Масштабна акція зі збору використаних батарейок та акумуляторів, організована крамницею «Офіс Майстер» та компанією «Укрекоресурси».

види палива. На сьогодні на Кіровоградщині є близько трьох десятків компаній, які виробляють брикети та пелети, виготовляючи їх з решток сільгоспвиробництва. Для більш ефективної реалізації державної політики у сфері енергозбереження з обласного бюджету виділено субвенцію в розмірі 600 тис. грн – на встановлення в закладах соціальнокультурної сфери паливних котлів, які працюють на альтернативних видах палива. Кошти отримали поки лише три райони (Новомиргородський, Компаніївський та Маловисківський), але результати вже відчутні. Тільки в Живанівській школі та дитячому садку «Пролісок», де встановлено сучасні котли виробництва ПрАТ «Кіровоградський завод дозуючих автоматів», вдалося відмовитися від використання газу та вугілля, а також майже вдвічі зекономити бюджетні кошти. Тим часом триває робота для допомоги іншим районам, зокрема й силами партнерів. Голова обласної державної адміністрації Андрій Ніколаєнко не перестає нагадувати керівникам територій про можливості спільного проекту Європейського Союзу та програми ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», завдяки якому вже на тридцяти об’єктах соціальної інфраструктури в області проведено заміну вікон та дверей на енергозберігальні,

відремонтовано системи опалення. Економія коштів, отримана завдяки вжитим заходам, склала від 10 до 15%. Паралельно комунальні підприємства та органи місцевого самоврядування користуються можливостями, що їх надає Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО). Втім, за словами спеціаліста НЕФКО, кіровоградця Андрія Каташова, корпорація за роки роботи в Україні отримала лише кілька заявок з Кіровоградської області, хоча могла б надати суттєво більші обсяги фінансування для проектів, спрямованих на енергозбереження. Загалом зі вступом до Європейського енергетичного співтовариства Україна здійснила серйозні кроки до формування прозорого ринку відновлювальних джерел енергії. Уже найближчим часом, не змінюючи структуру посівів, Україна зможе щороку виробляти з біомаси 15% усієї потрібної їй електричної енергії, а також значну частину автомобільного пального (біодизеля, біоетанолу, біогазу). Яку роль у цій роботі відіграє Кіровоградщина, залежить виключно від спільних зусиль представників влади і бізнесу. Обговорюючи тему енергозбереження, не можна не сказати і про те, що здорожчання газу, нафти та електроенергії для населення – це лише питання часу. Кіровоградцям варто пам’ятати, що нині триває обговорення економічно обґрунтованих тарифів для населення, цей процес набирає обертів і неодмінно закінчиться тим, що рано чи пізно ми побачимо у своїх рахунках ціни, які «кусатимуться». Саме тому про енергетичне майбутнє нашої країни потрібно думати кожному з нас, вкладати власні кошти у своє житло. Що ж стосується держави, то Україна має лише один варіант – почати нарешті розвивати енергозберігальні технології.

5. Встановлення в обласному онкологічному диспансері котельні, що працює на тирсі. За перший рік її експлуатації вона зекономила закладові понад мільйон гривень. 6. Геліобатареї в Ульяновському районі, що забезпечують лікарню гарячою водою і працюють унаслідок використання сонячної енергії та нагрівають за день дев’ять тонн води. 7. Реконструйоване вуличне освітлення в центрі Кіровограда завдяки перемозі Кіровоградської міськради в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування.

ФОРУМ

Сім прикладів успішного застосування енергоощадності на Кіровоградщині 23


МЕДИЦИНА

Медицинская реформа:

оздоровление здравоохранения Понятно, что никогда и ни одно преобразование в любой сфере не проходило безболезненно и безбоязненно. А здесь – еще и такая гиперчувствительная и мегаважная отрасль, как здравоохранение… Какие преобразования, новации, преимущества и, чего греха таить, подводные камни и проблемные места влечет за собой (пусть и растянутая во времени, но все же) медицинская революция? Поскольку во главу угла реформы поставлен институт семейной медицины, то одним из главнейших вопросов в реализации реформы является вопрос подготовки соответствующих кадров. Здесь сомневаться не приходится: семейный врач должен иметь базовую подготовку. Надежда на то, что переучатся на семейных врачей участковые терапевты, педиатры, акушерыгинекологи, другие узкие специалисты, как минимум, наивна. Может ли доктор в возрасте за пятьдесят, всю жизнь проработавший по определенной специальности, съездив на 6-месячные курсы, вернуться специалистом-универсалом?! Участковые врачи в этой ипостаси – тоже отнюдь не оптимальный вариант. Потому и идет сейчас речь о введении института врача общей практики, которого чаще называют семейным врачом. Особенно это важно на селе. Согласитесь, зачем больного направлять в ЦРБ для того, чтобы, к примеру, вымыть ушную пробку? Поэтому вполне логичным выглядит идея улучшения медицинской помощи именно на уровне амбулаторнополиклинического звена. Ведь, по статистике, люди свои проблемы, связанные с медициной, в 95–98 процентах случаев решают именно на амбулаторнополиклиническом уровне. И только в 2–5% случаев – в стационарах. Главное – и в этом понимании едины все идеологи всех вариантов реформирования – пирамида должна перевернуться: если, как минимум, 60–70% пациентов могут и 24

В проблемных случаях рожениц должны направлять в перинатальный центр Практически все – и власть, и оппозиция – говорят о том, что преобразования в отечественном здравоохранении, кстати, инициированные Президентом Украины, не только нужны, но и назрели давно. Об этом свидетельствует тот факт, что среди политических сил разработано несколько концепций реформирования. И общей здесь является ведущая роль первичного звена и семейного врача (врача первого контакта). текст – Оксана Гуцалюк, фото - Иван Леонов

должны лечиться на первичном уровне, нужно этот процесс четко организовать. Это – принципиально, качественно другой подход, когда пациентом будет заниматься конкретный врач, который будет определять его дальнейший медицинский маршрут. И к 2020 году таким врачом должен стать семейный врач, врач первичного контакта. И отвечать за состояние и процесс лечения пациента должен именно этот, один, конкретный врач. Таким образом, после реализации реформы врачи будут «ходить» вокруг пациента, а не пациент, пытаясь организовать себе полноценную медпомощь, по-прежнему будет теряться среди кабинетов, лабораторий и метаться в поисках конкретного человека, способного организовать ему эффективную, полную

и результативную медпомощь. Более того, такой врач будет призван отвечать не только и не столько за процесс лечения, но прежде всего за то, чтобы пациент выздоровел. При этом главная его задача будет заключаться в том, чтобы пациент вообще не заболел: вовремя обнаружить начинающийся недуг, провести профилактику и т. д. То есть критерии, поясняют чиновники, будут выписаны (в том числе и финансовые) не столько в привязке к излечению, сколько – к «неболению». Конечно, подготовка таких специалистов требует времени – и не месяцев, а лет. И это – пожалуй, главная проблема реализации реформы. Формально процесс растянется до 2020 года, когда произойдет естественное вытеснение нынешних врачей (а сейчас треть из них

ФОРУМ

– предпенсионного или пенсионного возраста) молодыми, специально подготовленными кадрами. Если начинать сейчас, то подготовка семейного врача займет не менее восьми лет: шесть лет в медицинском университете и два года – в интернатуре. Сейчас же переученных врачей семейными считать, по большому счету, вряд ли стоит: они все так же работают по образцу участковых и принципу активного вызова пациента, а не в направлении профилактики. То есть не вызвал пациент на дом – тем спокойнее (если нет контрольных явок, которые тот же врач назначил по диспансерной группе). А у семейного врача отслеживать состояние здоровья семьи, не допустить возникновения или уже развития заболевания (вплоть до сбора аптечки, если семья едет на курорт) будет введено в основную обязанность. До этого времени, как выяснилось, по-прежнему будут работать участковые терапевты – внутри действующих и вновь созданных учреждений: принудительного переучивания «на семейного врача» не будет. Однако данная ситуация не так уж и однозначна. Есть мнение, что для городов и сел эта часть реформы должна быть дифференцирована с учетом специфики и масштабов территорий. Ведь если для сельской местности врач общей практики – это реальное улучшение доступности и объемов медпомощи, то нужно ли в городах, где есть педиатрические участковые службы и женские консультации, их ликвидировать? Педиатрия – вообще отдельная тема, к которой нужно подходить и бережно, и ответственно. Ведь, говорят педиатры, ребенок – это не маленький взрослый. А тонкий, специфический организм, живущий с учетом своих физиологических законов. Поэтому с осторожностью нужно говорить о том, что переучившийся на курсах терапевт вполне уверенно возьмется лечить маленького


МЕДИЦИНА пациента. Или обратный пример, когда педиатр после переобучения становится семейным врачом, – пойдут ли к такому врачу не только дети, но и их мамы? Однако менеджеры в сфере медицины говорят: педиатр – это должен быть специалист второго уровня, а не первого. Но с пониманием того, что «взрослые» врачи сегодня не готовы работать с маленькими пациентами, до подготовки и выпуска полноценных семейных врачей с базовой подготовкой каждого ребенка на всех этапах оказания медицинской помощи будет непременно сопровождать «детский» доктор. Формально же, согласно реформе, перестанут такие учреждения (женские и детские консультации) существовать только как отдельные звенья, войдя в структуру консультативнодиагностических центров, которые обслуживают и стационары, и центры ранней диагностики. Так что, заверяют госчиновники, их число не уменьшится. По поводу же ведомственных медучреждений ответ однозначен: они доживают последние времена, поскольку не вписываются в концепцию создания единого медицинского пространства на территориях. И, собственно, своим существованием противоречат идее организации равного доступа граждан к услугам медиков… Могут возникнуть вопросы и в связи с тем, что главная роль на первичном этапе оказания медицинской помощи отведена сугубо врачу общей практики. И только на втором уровне «на сцену» выходят узкие специалисты. Таким образом, замечают некоторые эксперты, семейные врачи остаются практически без диагностических служб,

со скудным арсеналом в виде тонометра и фонендоскопа. А организовать взаимодействие семейного врача с узкими специалистами, с управленческой точки зрения, может оказаться сложнее, если они будут находиться на разных уровнях и на разных бюджетах. Да и одно дело, к примеру, невропатолог поликлиники, занимающийся лечением и диспансеризацией профильных больных, другое – консультирующий в консультативной поликлинике второго уровня… Однако при бережном и вдумчивом подходе возможны варианты, которые можно считать оптимальными в рамках реализуемой реформы. К примеру, в Александрии уже готов проект решения о создании Центра первичной медико-санитарной помощи. Но здесь пошли путем предусмотрительным и рациональным: в структуре ЦПМСП оставив и узких специалистов (кардиологов, ревматологов, эндокринологов и т. д.), и возможности для диагностики (УЗИ, флюорограф, маммограф). Немаловажным фактором является более рациональное использование финансовых средств. В той же Александрии местной власти удалось не только провести за короткий период времени огромный объем ремонтов, закупить нужное оборудование, но и обеспечить бесплатное лечение и питание детей в детской больнице, бесплатное ведение беременных, бесплатные основные лабораторные исследования… И это – даже вне рамок реформы, которая само собой предусматривает рационализацию распределения финансовых потоков. Концепция реформы предусматривает именно такой, ра-

Один из индикаторов успеха медицинской реформы – снижение общего коэффициента детской и материнской смертности

Особенно важна роль врача общей практики – семейного врача – в селах Кировоградщины циональный, финанй подход к ф сированию. Во-первых, если схематично, деньги будут выделяться не на конкретное койкоместо, как это было до сих пор, а исходя из объема и качества услуг, которые предоставляет то или иное учреждение. Вовторых, смета составляется под конкретную задачу, программу или показатель. Скажем, в списке индикаторов успеха медицинской реформы значится снижение общего коэффициента детской (до 6,5 случаев на одну тысячу рожденных живыми) и материнской (до 13 летальных исходов на одну тысячу родов) смертности… Впрочем, достичь этих показателей можно будет только тогда, когда в проблемных случаях рожениц – пример для Кировоградщины – каждый раз будут направлять из ЦРБ в перинатальный центр, а не до последнего держать на месте. Поэтому уже сейчас в области создан и ведется реестр беременных, где в каждом случае анкетируются возможные риски, поэтому, заверяют чиновники, каждая будущая мама «ведется» буквально в режиме онлайн… Безусловно, значительным подспорьем для медицины Кировоградщины в этом плане стали более чем 200 миллионов гривен (беспрецедентная сумма), которые за два года были вложены в уникальное оборудование (а это более 450 наименований), открытие профильных (скажем, кардиологического) центров, оборудование центров ранней диагностики. Возвращаясь к объему и качеству, повторимся: от этих показателей, согласно реформе, будет зависеть и степень финансирования тех или иных медучреждений. Среди наших экспертов по этому вопро-

ФОРУМ

су разногласий й не возникает: маломощные медучреждения нужно закрывать. И не только из-за неоправданных затрат на их содержание. А прежде всего потому, что из-за отсутствия (или недостатка) необходимой практики квалификация специалиста, особенно хирурга, начинает вызывать, мягко говоря, сомнения… При этом нам обещают: диспропорции в равном доступе к медицинской помощи на территориях не будет. Как утверждают чиновники-медики, в большинстве случаев помощи терапевта на первичном уровне вполне достаточно. Более того, самодиагностика и попытки все же пробиться к узкому специалисту, минуя первичный уровень, приводят и к ненужному удорожанию (с учетом перспективы страховой медицины) этой помощи, и к многочасовым очередям в поликлиниках. Существующая же сеть узких специалистов сохраняется и в нынешнем, и в будущем формате. Более того, по новой схеме они будут не столько пользовать (зачастую – неоправданно расходуя время и квалификацию) больных с их предположениями, но помогать как раз семейным врачам, консультируя тех насчет правильности их назначений… Положения и рамки реформы выписаны, процесс стартовал. Остается только ожидать, окажется ли столь позитивным, как это предполагают все запланированные новации, опыт пилотных регионов (Киев, Винницкая, Днепропетровская, Донецкая области), удастся ли обойти все подводные камни, которыми чреваты первые этапы преобразований. По крайней мере, для оценки первых результатов реформы нужно подождать, как минимум, год. 25


КІРОВОГРАДЩИНА Гайворонський район

Новомиргородський район

Дитячий табір "Чайка"

Комплекс споруд районної лікарні

"Розташований у лісовому урочищі під назвою Дубинка на березі Південного Бугу табір постійно приймає та оздоровлює дітей з Кіровоградщини. Протягом багатьох сезонів у “Чайці” працюють волонтери Корпусу Миру США в Україні, які навчають дітей англійської мови". Ульяновський У й район й

Водяний млин у селі Луполовому "Живописні руїни млина незмінно привертають увагу туристів. Його триповерхову будівлю зведено на рукаві Південного Бугу, що омиває один з островів, ще 1901 року. Греблю і водоспад, який раніше обертав водяне колесо, місцеві жителі називають "джакузі" і використовують для купання".

"Міська лікарня (лікарня Ганни Дмитрян) – це комплекс історичних будівель, пам'ятка архітектури початку XX століття, зведена відомим єлисаветградським архітектором Яковом Паученком на кошти Ганни Дмитрян – дочки грецького купця Мартакі. Характерною особливістю будівлі є її цегляний декор".

Новомиргородський район • Комплекс споруд районної лікарні • Златопільська гімназія

Бобринецький район

Пам’ятка природи "Слони" "Це геологічна пам'ятка природи поблизу села Полум'яного. Три кам'яні велети – гранітні брили, що здіймаються над поверхнею, – ніби прийшли напитися до водосховища. Двом маленьким "слоненятам" вода аж перехльостує через спини. Третій "слон" великий, над водою видно близько шести метрів його кам'яного тіла".

Голованівський район • Заповідне урочище «Дуб-велетень» • Музей Ракетних військ стратегічного призначення • Музей історії підпільної молодіжної організації «Спартак»

Новоархангельський район

Ульяновський район

Маловисківський район

• Дитячий оздоровчий табір «Бригантина» • Місце Синьоводської битви

• Водяний млин у селі Луполовому • Гідрологічна пам'ятка «Кам'яна криниця»

• Урочище Каскади • Оздоровчий комплекс «Лісова пісня»

Вільшанський район • Спортивна база з веслування на байдарках

Новоукраїнський район

Гайворонський район • Оздоровчий табір «Чайка» • Гідрологічна пам'ятка «Іванкова криниця»

Добровеличківський район • Пам’ятний знак «Географічний центр України» • Гідрологічна пам’ятка «Козацька криниця»

• Санаторій «Гусарське урочище» • Глодоський скарб

Добровеличківський район

Гідрологічна пам’ятка "Козацька криниця”

Голованівський район

Музей Ракетних військ стратегічного призначення "Основна експозиція розгорнута на базі колишнього командного пункту 309-го ракетного полку 46-ї ракетної дивізії, яка входила до 43-ї ракетної армії РВСП СРСР. Експозиція відображає історію Ракетних військ стратегічного призначення – тут збережено підземний командний пункт і одну з ракетних шахт, представлено техніку та засоби, які використовува26 ли при обслуговуванні ракетних комплексів ".

"Вода у джерелі має добрий мінеральний склад та приємна на смак. Минуло століття, а козацька криниця і нині вихлюпує підземну прохолоду на висоті більш як сорок метрів на пагорбі. У цьому її унікальність. Над криницею три верби гомонять своїми вітами, запрошуючи скуштувати води. І той, хто скуштує, оздоровиться цілющим степовим повітрям".

ФОРУМ

Устинівський район

Монастирище "Біля села Завтурового річка Інгул прорізує гранітний щит та утворює крутий каньйон, посеред якого знаходиться велика скеля. Це особлива місцина, і глухий відгомін народних споминів розповідає чимало легенд, пов'язаних з урочищем. Минуле з його нерозгаданими таємницями і забутими істинами не так просто відкриває їх раціональним людям XXI-го століття".


ТУРИСТИЧНА

Новоукраїнський район

Олександрівський район

Олександрійський район

Усипальниця Раєвських у селі Розумівці

Олександрійський кінний завод № 174

Глодоський скарб

"Завод знаходиться на території села Лікарівки і є одним з провідних в Україні. Найкращі коні заводу неодноразово ставали переможцями чемпіонатів світу та Олімпійських ігор. Українська верхова порода є національною гордістю держави".

"Свято-Хрестовоздвиженська церква є пам’яткою містобудування і архітектури національного культурного надбання України. В усипальниці поховані генерал від кавалерії герой Вітчизняної війни 1812 року Микола Раєвський і його онук полковник Микола Раєвський".

Світловодський район

"Скарб золота вагою 2,58 кг та срібла вагою 1,02 кг знайшов школяр на початку 1960-х у селі Глодосах – у степу, під каменем. Ідеться про поховання, що належало багатому знатному вождеві кінця VII – початку VIII сторіччя після Різдва Христового".

• Гідроелектростанція • Зоопарк у селі Озерах

Знам'янський район

Олександрівський район

• Чорне озеро • Пам’ятний знак Козаку Мамаю • Бальнеологічна лікарня

• Зелена садиба в селі Бовтишці • Усипальниця Раєвських у селі Розумівці

Онуфріївський район

Онуфріївський район • Онуфріївський парк • Музей Сухомлинського в селі Павлиші

Кіровоградський район • Музей-заповідник «Хутір Надія» • База «Золотий карась»

Новгородківський район • Заповідне урочище Терник • Ботанічний заказник «Волова балка»

Олександрійський район • Ландшафтний заказник «Велика і Мала скелі» • Олександрійський кінний завод № 174

Компаніївський район

Долинський район • Дендропарк «Веселі Боковеньки» • Орнітологічний заказник «Шмаліївський»

Петрівський район • Водоспад на озері в селі Зеленому • Хрестовоздвиженська церква у селі Іскрівці

Умовні позначення: – природа, флора та фауна – приватні садиби, бази

• Пам’ятка природи «Слони» • Заказник «Шумок»

"У парку три ставки, півсотні видів дерев і кущів, ялівцевий гай. Збереглись також цегляна арка головного в'їзду, парадна огорожа, винний льох. У парку відбуваються кінні прогулянки на англійських скакунах з прославленого кінного заводу № 175".

Новоархангельський район

• Урочище Розлитий Камінь • Долинівсько-Покровський ландшафтний заказник

Бобринецький район

Онуфріївський парк

Устинівський район

– спортивні, оздоровчі, дитячі заклади

• Монастирище

– водні об’єкти – музеї, пам’ятники, археологія

Табір "Бригантина" "Чудове місце для відпочинку та рекреації дітей та молоді. Табір розташований у сосновому бору – на березі Синюхи. Тут можна поплескатись у дуже чистій річці, позасмагати на пляжі, навчитися плавати в басейні, поплавати на моторному човні та катамаранах. Сосновий ліс, повітря якого насичене цілющими фітонцидами, запрошує до екскурсій і походів!"

Компаніївський район

Урочище Розлитий Камінь "Це єдине місце в області, де росте тюльпан гранітний – рідкісна квітка, яка занесена до Червоної книги України. В іншому заказнику на території району й – у Долинівсько-Покровській балці – є дуже рідкісний птах – орел-змієїд, якого також занесено до Червоної книги України".

Дізнавайтеся більше про привабливі туристичні місця Кіровограда та ФОРУМ області

27


МАРШРУТ ВИХІДНОГО ДНЯ Відпочинок буває різним. Усе залежить від особистих уподобань та фінансових можливостей. Буває так, що ці самі вподобання не збігаються з фінансовими

можливостя-

ми, тож доводиться шукати компроміс. Скажімо, маєте ви декілька вихідних, а куди поїхати – не знаєте. Для цього існують найрізноманітніші маршрути вихідного дня. Витрат мінімум – задоволення максимум. Один з варіантів – подорож Світловодським районом. текст та фото – Ася Цуркан

З чого почати? Найприємнішим сюрпризом для Вас та Ваших дітей стане приватний зоопарк «Ахрика», що знаходиться в селі Озера і належить місцевому фермерові Олександру Швецю. З нього й варто розпочати свою подорож. Цей зоопарк розтазташований на території колишньої ьої покинутої птахофабрики, а назва «Ахрика» з’явилася тому, що з вивіски «Птахофабрика», яка досі є при в’їзді в зоопарк, повипадали літери. Тож вийшла пречудова назва. До речі, вхід у зоопарк є безкоштовним, його можутьь відвідувати всі охочі сім днів наа тиждень. Очевидно, що благоодійні кошти, які можна кинути ти до спеціальної скриньки, навіть ть мінімально не покривають витрат на утриманням такої кількості звірів. Тож варто подякувати місцевому фермерові, який створив цей зоопарк і опікується ним. Судячи з вигляду звірів, вони завжди нагодовані та доглянуті. А це – рідкісний випадок для сучасних зоопарків.

Маєш вільний час? Мандруй Світловодським краєм! То кого ж там можна побачити? Пітонів, левів, леопарда, ведмедів, вовків, лисиць, страусів, бізонів, мавп, черепах, крокодила, верблюдів, рись, леопарда. І це, повірте, ще не всі представники тамтешнього тваринного світу. Деяких з них можна погладити та погодувати. Від цього відвідувачі мають неабияке задоволення, особливо діти. Але тут слід бути обережним та уважним. Занадто активні мавпи, наприклад, можуть схопити Вас за руку, у якій буде щось смачненьке, і навіть укусити. Одним словом, перших вражень від подорожі до Світловодського району буде більш ніж достатньо. Заряджені позитивною енергією, можете рушати далі. За декілька кілометрів від зоопарку знаходиться пам’ятка архітектури – Спасо-Преображенський храм, розташований у сусідньому селі Талова Балка.

як склад. Сьогодні храм реставрує братія чоловічого монастиря, створеного при ньому. Сама по собі споруда має позитивну енергетику, а мальовничі пейзажі довкола додають храмові таємничості та супокою. До речі, у межах туристичного маршруту представники чоловічого монастиря можуть організувати для мандрівників смачний обід із вирощених ними екологічно чистих продуктів. Такого не купиш у крамниці і не скуштуєш у ресторані. На свіжому повітрі можна поласувати борщем, домашнім хлібом, варениками, кисломолочними продуктами тощо. А після трапези – перепочити на березі одного з трьох озер, що розташовані неподалік. Пляжі там чисті, а вода доволі прозора, аби не боятися гарненько в ній похлюпатися в літню спеку. Якщо Ви подорожуєте, не кваплячись, діло йде до веква чора, а повертатися додому чор ще не плануєте, то заночувати можна на одній з баз ват відпочинку на березі Кревід менчуцького водосховища. ме Їх у Світловодському районі й йо оні більш

зи відпочинку

Озеро біля ба

Храм побудовано Х б 1806 6 року на кошти першого о землевласника у селі – Федора Артемовича Бооровського. Церква діяла ла до 1920-х років, а потім її закрили богоборці. Триваалий час споруду викорисистовували тову ли

ніж достатньо. Різні умови – різні ціни. Є бази відпочинку прямо в лісі, природно-заповідній зоні. Там немає світла, але є все для того, щоби поєднатися з природою. Інші мають абсолютно все те, до чого Ви звикли вдома. Ціни – різноманітні. Найекономніший варіант – 40 грн, один з найдорожчих – 800 грн. Обирати Вам та Вашому гаманцеві. Далі можна помандрувати до Світловодського міського краєзнавчого музею. Там Вам кваліфіковано й цікаво розкажуть про історію та археологію краю. Потім варто відвідати Кременчуцьку ГЕС, щоб на власні очі побачити незабутнє видовище – шлюз, дамбу, що стримує могутню водну широчінь. Далі, вражені природною силою води, рушайте до місцевого яхт-клубу. Ну а далі – що забажаєте. Прогулянка під вітрилами, поїздка на військовій техніці (БРДМ, БТР), мандрівка на теплоході, ночівля на яхті, риболовля. Усе це для Вас організують привітні люди. Тут можна буде оцінити кухню Придніпровського краю: ароматна юшка, риба гарячого копчення, шашлик та багато чого іншого стануть чудовим заверста шенням у Вашій подороше жі. Повертатиметеся Ви поєднанням з приємним п втоми та відчуттям того, вто ніби ніб вже сто років не були бу вдома. На згадку залишаться Ваше та за друзів усміхнені обд личчя на світлинах, що ли прикрасять сімейний п альбом! а

Зоопарк

Прогулянка на

катері

Довідка С і Світловодськ – місто і обласного б підпорядкування, адміністративний і промисловий п центр. Місто розташоване в північно-східній частині Кіровоградської с області на Кременчуцькому водосховищі на відстані 320 км від Києва. Населення – 48 тис. жителів.

Храм

28

ФОРУМ відпочинку База


МАРШРУТ ВИХІДНОГО ДНЯ

Новоархангельский район:

terra habitabili Выходные созданы для того, чтобы поездить по районам Кировоградщины, полным удивительных мест, о которых мы

знаем

непростительно

мало, хотя сотни и тысячи лет назад по этой же земле ходили другие люди. Богатейшее историческое наследие имеет Новоархангельский район, здесь история – прямо под ногами, а вокруг – легенды на фоне удивительной природы. текст и фото – Ольга Гриднева

Новоархангельск – одно из самых давно обжитых мест на Украине. Здесь человек жил уже в эпоху позднего палеолита. Около шести тысяч лет назад будущую Новоархангельщину обжили трипольцы. Есть артефакты Черняховской культуры. Река Синюха долгие годы была южной границей Киевской Руси. Западный берег Синюхи облюбовали монголо-татары – жители современного поселка Торговица ходят по земле огромного по меркам XIV века золотоордынского Ябу-города. Более 600 лет назад люди пользовались тут водопроводом, чеканили монету. Торговицкий берег Синюхи – место активных археологических раскопок. Один из последних раскопов – древний хамам. В строении площадью около 200 кв. м остались следы солидных технологий – паровой подогрев пола, оштукатуренные стены. Говорят, менее ста лет назад развалины татаро-монгольского «SPA» были видны невооруженным глазом, но

древние кирпичи разоошлись на постройки ки местных жителей. Также же исчезли с лица земли ли остатки дворца Поотоцкого, сожженного о гайдамаками, и форти-фикационные соору-жения. На протяжении столетий Новоархангельщина была местом знаковых событий. Здесь прошла знаменитая битва тва на Синих Водах – начало освобождения от монголо-татарского ига, здесь казаки и крестьяне, возглавляемые Наливайко, одержали победу над войском гетмана Жолковского. В Торговице была ставка атамана Ивана Сирко, в славной биографии которого 244 больших и малых сражения, из которых он никогда не выходил побеждённым. Среди местного населения бытует легенда, что знаменитое письмо турецкому султану казаки писали на берегах Синюхи. При такой богатой истории просто удивительно, что местный музей – очень молод. Создали его менее 10 лет назад, но тут уже есть что посмотреть – предметы казацкого периода, сельского быта. Есть в музее и легендарный экспоонат – граммофон. Многие ие местные жители считают, т, что принадлежал аппарат ат самому Нестору Махно. Самая активно попол-няемая часть экспозиции – посвященная войне. Предметы передают музею члены организации «НаУманщиродная память Уманщи Владиславв Рынны». Журналист Владисла дюк уже несколько лет проводит оводит поиски безымянных захоронений в урочище Зеленая Брама. Во время Великой Отечественной в этом урочище в начале августа 1941 года в окружение попали 6-я и 12-я армии ЮгоЗападного фронта. Около недели бойцы

стояли насмерть, благодаря чему удалось эвакуировать Киев, Днепропетровск, Днепродзержинск и Запорожье. Выжила едва ли десятая часть личного состава. В девяти окрестных селах – 14 братских могил, и еще сотни ненайденных пока захоронений в самом лесу. Из найденных останков идентифицируют одну десятую, остальных ых безымянными ми перезахороняяют в братских их могилах. Пооисковики гоотовы водитьь экскурсии, ихх цель – сохра-нить память.. Но, к сожале-нию, есть

у поисковиков и конкуренты – «черные копатели». Эти люди охотятся за наградами, оружием, ох личными вещами убитых... ли Но довольно истории. Новоархангельщина сегодня – это ар сельская местность (на территосе рии района нет ни одного горори да). И для того, чтобы окунуться да в ссельский быт, стоит остановиться в зеленой усадьбе. Например, в усадьбе «У Микулича» в живописном селе Синюха под Новопи архангельском (хозяйка – Лариар са Полищук).

ФОРУМ

Даже, наверное, стоит начинать знакомство с Новоархангельщиной с посещения гостеприимных хозяев. Здесь колоритный дом, в котором моостановиться компания жет оста из восьми человек. и Снаружи постройки С в усадьбе ярко распписаны местной художницей, а внутри д – кровати с высокими вышитыми подушкавы ми, забавные коврики ми на беленых стенах, простая мебель, рушпро ники, вязаные салфетник ки. Но при этом все удобства для избалоудо ванных цивилизацией ван путников. Несмотря на путн название села, до собственно реки Синюхи больше двух километров, а рядом – пруды. Впрочем, радушные хозяева отвезут на реку и даже покатают на катере или организуют индивидуальные экскурсии к местным достопримечательностям. Но это, конечно, после того, как отведаете традиционной украинской кухни в исполнении хозяйки.

удивительВот такой удивитель ный микс из разных истоны рических эпох. Это земля, ри где, вскапывая огород, гд запросто можно найти зозап лотоордынскую, польскую, лот греческую монетку. Здесь гре в стены сельских хат вмурованы кирпичи, изготовленные в средневековье, и части дворца Потоцкого. Здесь в Нерубаевке стоит церковь XVIII века, строившаяся как костел. Здесь археологи недавно открыли любопытнейший объект, в котором буквально перемешаны три слоя – трипольский, золотоордынский и казацкий. А может, Вам повезет, и, ныряя в водах Синюхи, именно Вы найдете легендарный греческий корабль, груженый золотом?! 29


ТОЧКА НА КАРТЕ

Визит в одно село: Мартоноша Села Кировоградщины… В этих словах каждый может услы-

активное участие в Канежском восстании (село Канеж, кстати, расположено буквально рядышком!)

но жители решили в долгу не оставаться. Помещика и управляющего казнили, а сами стали собирать людей, чтобы дать отпор войскам. Боевые действия продолжались чуть больше двух недель и закончились поражением повстанцев. Не последнюю роль в «разруливании» той ситуации сыграл последний гетман Украины Павел Скоропадский (его просьба: село не уничтожать, большевиков расстрелять). Благодаря ему казнили чуть больше сотни участников восстания (при том, что брат убитого помещика настаивал на полном их уничтожении). Огромной трагедией для Мартоноши стал Голодомор

И б История для тех лет обыденная. Помещик вернулся в соседнее село, где обнаружил, что его владения разграблены. Недолго думая, он обратился за помощью к австрийскому военному гарнизону. После показательного наказания виновных гарнизон покинул село,

1932 33 годов. З 1932–33 За эти два страшных года население сократилось с 4500 тысячи до 152 человек. Правда, данный источник все-таки несколько сомнителен (это всего лишь статья в газете, опубликованная в 90-х годах прошлого века). А сомнительна она потому, что, соглас-

шать что-то свое. Для кого-то это звук заброшенных хат, в которых пара десятилетий назад еще теплилась жизнь, а сейчас они разваливаются год за годом и никому не нужны. Для кого-то это память о родных и близких, которые оставили свой вклад в становление нашей области. Ну а для кого-то, кто неравнодушен к селу и не дает погаснуть искрам жизни в этих населенных пунктах, возможность работать, поддерживая и развивая сельское хозяйство. текст – Игорь Петренко, фото – Ирина Лисовая

Каждое село на Кировоградщине – это буква, слово, предложение в книге нашей истории. И забывать эти слова не стоит. Наша область не должна замолчать, и поэтому журнал «Кировоградский Форум» продолжает цикл статей о точках на карте. И в этом номере мы поговорим о селе Мартоноша Новомиргородского района. Добраться сюда не сложно. Направляясь в сторону Новомиргорода, до села можно доехать буквально за пару часов. И вот вы уже можете любоваться живописными пейзажами Мартоноши, ведь находится село в живописной долине реки Большая Высь. Прежде чем приступить к более детальному обзору дня сегодняшнего, пара слов об истории. Основана Мартоноша была в середине XVIII века выходцами с Балкан. Большую часть переселенцев составляли молдаване. В 1918 году, когда на украинских землях шла гражданская война, жители села брали

30

ФОРУМ

но официальным источникам, уже в Великой Отечественной войне приняло участие 600 местных жителей. Заметьте, что это военнообязанное население. То есть, кроме них, в 1941 году в селе были еще женщины и дети. Хотя бы по три человека на каждого военнообязанного. Но строго судить автора той статьи не будем…. Хотя и годы независимости сказались не лучшим образом. Из 2615 человек (перепись 1970 г.) в селе осталось 1554 (перепись 2001 г.). За прошедшие двенадцать лет после последней переписи хочется верить в прогресс. Но из прошлого впору вернуться в день сегодняшний. При въезде в село в голову не приходит мысль о том, что все плохо. Все-таки артерии любого населенного пункта, дороги, здесь поддерживаются в хорошем состоянии. Возможно, сказывается небольшая отдаленность от районного центра, Новомиргорода, и от одной из главных областных магистралей. Отголосками далекой трагедии Великой Отечественной войны служат памятники расстрелянным евреям, крестьянам, а также братская могила советских солдат, которые погибли во время освобождения села. А ценители советской эпохи найдут здесь для себя довольно уникальный памятник Ленину, а также Максиму Горькому, что находится возле Дома культуры по ул. Мира. На той же улице находится и еще одна гордость села – детский садик «Солнышко».


ТОЧКА НА КАРТЕ Почему гордость? Да потому что он существует уже более сорока лет и отлично функционирует. Это хороший показатель для села, ведь в малонаселенной Кировоградской области нынче в селах существование не то что детских садов, но и целых школ ставится под сомнение. На смену приходит оптимизация, крупные школы и программа «Школьный автобус». Кстати, на заметку молодым родителям, которые планируют отдавать свое чадо в детский садик. В день за содержание ребенка здесь платят пять гривен. Еще столько же доплачивает местная власть. Многодетные же семьи пользуются пятидесятипроцентной льготой. Это неплохой стимул к повышению рождаемости, точнее, гарантирование будущего для семей. А пока кировоградские детские сады ждут третьих этажей от одного из народных депутатов, в Мартоноше этим летом провели замену окон и дверей на современные металлопластиковые. Работы прошли в рамках реализации международного проекта общественной организации «Здоровье-2009». Особенность проекта такова, что международные средства были предоставлены в размере 50% от необходимой суммы. Остальные предоставили областной, районный и городской бюджеты. Как по мне, это отличный пример фандрейзинга! Одним из главных предприятий села стоит считать сельско-

изводства. В 2012 году его рентабельность составила 175%, тем самым превысив рентабельность 2011го года на 34%. При этом общая выручка составила около 23,5 млн грн (около л 5 млн грн прибыли). Одним из рецептов успешной деятельности является внедрение технологии «ноутилл» (No-till).

хозяйственное общество б с ограниченной ответственностью «Степове». Его директором является заслуженный работник сельского хозяйства Сергей Иванович Пистоль. Хозяйство обрабатывает 2 842,13 га земли, из которых 328,5 га – го-

Система нулевой обработки почвы (No-Till – «ноутилл») – хоть и современная, но на самом деле достаточно старая технология земледелия. т Родоначальником «нулевой» системы землел делия в России является И.Е. Овсинский, который еще в 1871 году начал практические опыты по выращиванию сельскохозяйственных культур х без глубокой вспашки. В б США и Канаде интерес к «нулевой» технологии возник в 1931–1935 гг. после знаменитых пыльных бурь. В Великобритании в 1945 г. появились первые научные публикации и отчёты Х.П. Аллена, где

сударственной собственности собственности. Предприятие не останавливается на достигнутом и постоянно наращивает объемы про-

полобыли сделаны выводы о поло жительных результатах применения технологии прямого сева. В Советском Союзе ана-

ФОРУМ

лог «нулевой» технологии начал применяться с 1954 года после пыльных бурь в Северном Казахстане и Западной Сибири. Однако эта технология не являлась «нулевой», так как предусматривала обработку почвы плоскорезами без оборота пласта с сохранением пожнивных остатков на поверхности почвы и получила название безотвальной обработки почвы. Резкое повышение цен на энергоносители в 1991–1995 годах побудило сельхозпроизводителей Бразилии, Аргентины и других стран Латинской Америки перейти на «ноутилл» и добиться при этом столь значительных результатов в аграрном секторе, что позволило им занять лидирующие позиции в мире в области сельскохозяйственного производства. И несколько слов о том, что же можно почерпнуть о Мартоноше из Всемирной паутины. Есть страничка в Википедии, причем украиноязычная версия дает больше информации, чем русскоязычный вариант. Также есть тематическая страница молодежи в социальной сети «ВКонтакте». И еще сайт школы (http://martonosha. ucoz.ru/). Правда, последний размещен на не самом удачном бесплатном хостинге, в итоге поисковики предупреждают об опасности посещения этого сайта, что популярности ему не добавляет. В целом село Мартоноша живет своей жизнью. Оно не находится на задворках цивилизации, здесь есть грамотное управление и развитый аграрный бизнес. Поэтому наши дальнейшие встречи на страницах журнала сомнению не подлежат!

31


ЖІНКИ МАЮТЬ ПРАВО

Тетяна Стритьєвич та Дмитро Кобець на ток-шоу "Ми"

Вікторія Талашкевич та Ольга Гріднєва на ток-шоу "Ми"

Жінки знають, як перетворити власне захоплення на прибуткову справу Сучасні жінки вже давно зламали стереотипи, нав’язані їм суспільством. Нині вони, не вагаючись, обирають чоловічі професії, доводять, що можуть бути фінансово незалежними і при цьому залишатися турботливими мамами та дружинами. Завдяки потужній внутрішній енергетиці вміло поєднують сімейні клопоти з діловими перемовинами. текст і фото – Ася Цуркан Громадська організація «Фундація прав людини» за підтримки посольства Фінляндії реалізовує на Кіровоградщині проект «Програма захисту трудових прав жінок, які мешкають у сільській місцевості». У рамках цього проекту, що триватиме по лютий 2014 року, відбудуться три тренінги в селах Кіровоградщини, на яких усім охочим тренери розкажуть, як генерувати та втілювати арт-ідеї, що треба для того, аби розпочати та просувати власний бізнес, а також те, як психологічно налаштуватися на ведення власної справи. «Починаючи проект, ми прагнули допомогти безробітним жінкам у селі щодо особистісного зростання, професійної орієнтації, а також покращити соціальний супровід таких жінок при працевлаштуванні», – розповів Євгеній Фомін, наш земляк, кіровоградець, а нині – директор громадської організації «Фундація прав людини». На його думку, особливо на Кіровоградщині, яка є аграрним краєм, важливо підвищити рівень надання соціальних послуг місцевими громадськими організаціями, що працюють у сільській місцевості в царині захисту права жінок на працю, а також 32

– підтримати професійний розвиток лідерів громадських організацій, працівників центрів зайнятості та журналістів у питаннях адвокації прав жінок. Також фахівці громадської організації «Фундація прав людини» створили сайт «Сільські жінки: ми швидко розвиваємося!» www.ruralwomen.net Зелений туризм, бізнесові та арт-ідеї, фермерство та цілющі трави – ось лише декілька тем, що публікуються та обговорюються на цьому сайті. Тобто це означає, що фактично було створено постійно діючу міжрегіональну мережу партнерства між громадськими організаціями, роботодавцями та регіональними центрами зайнятості для запобігання поширення безробіття серед жінок у селах. Нині кожен охочий може не тільки скористатися інформацією, викладеною на сайті, а й стати активним дописувачем до нього. У межах цього проекту також створено фільм «Ти зможеш усе сама». У ньому показано історії успіху

кількох жінок, які мешкають у сільських місцевостях у різних куточках України. Автори фільму переконують, що відомий німецький вислів «діти, кухня, церква», що окреслює соціальний статус жінки, відходить у небуття. Для жінок настав час спроб і помилок, через які треба пройти. Головне – не сумніватися в собі та розвивати власні здібності, особливо якщо це до душі. Автори фільму також акцентують увагу на тому, що жінкам не варто слухати тих, хто каже, що в них нічого не вийде. У фільмі розповідається про жінок, які зуміли створити власний бізнес, живучи в селі, не маючи особливих капіталовкладень, економічних та правових знань. А все тому, що намагаються улюблене заняття перетворити на прибуткову власну справу. Перша формула успіху – повна віддача бізнесу, коли людина готова займатися ним 24 години на добу. Починати треба із вдалої незвичної ідеї. Досягти

ФОРУМ

успіху значно легше, коли менше конкурентів. Про декілька таких ідей і йдеться у стрічці. Так, Леся Самоцька із Глухова свого часу почала виготовляти ляльки з пластикових пляшок. Спочатку виготовляла їх для себе та родини, а коли помітила зацікавленість сторонніх людей, то всерйоз замислилася над започаткуванням власної справи. Леся подолала острах, що над нею сміятимуться через таке незвичне хобі. Тепер, коли її запрошують за кордон на різноманітні виставки, вона впевнено представляє свої вироби, за які, до речі, іноземці готові платити чималі кошти. У жінки є навіть постійні клієнти. Ось так, не маючи художньої освіти, великих капіталовкладень, але маючи бажання, Леся створила власну історію успіху. А Оксана Бас, яка нині є господинею садиби «Подільська громада», вірила у свою ідею навіть тоді, коли всі вважали це абсурдом. Ініціативу колишньої вчительки зайнятися «зеленим» туризмом підтримав її чоловік. Вони багато експериментували, докладали колосальних зусиль, аби втілити мрію в реальність. Спочатку до садиби запрошували знайомих, які ділилися власними враженнями з іншими. Оксана розповідає, що не мала багато грошей на те, чого хотілося, тож усе робили поступово.


ЖІНКИ МАЮТЬ ПРАВО

Дмитро Кобець, Ірина Новосьолова та Ірина Терещенко на ток-шоу "Ми" Спочатку, аби привабити гостей, розмалювали хату й ворота. І туристи приїжджали навіть незважаючи на те, що зручності – на вулиці. Приїжджали за свіжим молоком та повітрям. Адже те, що в селі є звичним, у місті – на вагу золота. Серед розваг гостям пропонували навчитися варити самогон та вживати його з користю для організму. Дехто з гостей навіть ліз до корови, щоб спробувати її доїти, щоправда, спочатку обов’язково потренувавшись на гумовій рукавичці. А в тому, що все, що існує на світі, колись було мрією, переконана майстриня із Західної України Наталія Гаївська, яка виготовляє із сіна пахучі сувеніри. Оксана ніде цьому не вчилась, просто мала до цього зацікавленість із дитинства. Як це робити, їй показав прадід. Нині ж попит на такі вироби шалений. Аромат сіна в міських квартирах допомагає наблизитися до природи. А ще люди готові платити гроші за майстер-класи, аби самим навчитись виготовляти такі пахучі речі. Наталія каже, що її захоплення і родину годує, і задоволення дає. Фермер Тетяна Яблонська, яка ще десять років тому мешкала в Києві, навіть подумати не могла, що колись займатиметься вирощуванням екологічно чистих овочів на селі. Проте мала міцну мотивацію: була переконана, що сім’я має харчувалася чистими продуктами. Тож, не вагаючись, продала квартиру у столиці і створила на селі фермерське господарство. Наразі покупців не шукає – вони знаходять її самі. Це лише декілька історій успіху жінок, які стали самостійними і незалежними, які навчилися заробляти гроші на тому, що приносить їм задоволення. Іншим жінкам вони рекомендують для початку відчути, що

для них є важливим та цікавим. І якщо це природний потяг до самореалізації, а не намагання якомога швидше заробити грошей, скажімо, на автомобіль чи яхту, то все обов’язково вийде. До речі, якщо немає своїх коштів для старту власної справи, то по допомогу можна звернутися до служб зайнятості, де фінансово підтримають. Чекати ж шалених коштів одразу – марна справа. Середні дані розвитку бізнесу свідчать, що три роки людина має вкладати у власну справу, далі повертається те, що було вкладено, і лише на сьомий рік можна отримати кошти, на які сподіваєшся… Якщо ж говорити про Кіровоградщину, то це аграрна область, територія якої – доволі значна, а от населення мало. І воно переважно скупчене в селі. І якщо чоловіки ще хоч якось знаходять роботу – механізаторів, трактористів, то в жінок вибір вкрай малий – або сидіти вдома, або їхати на заробітки за кордон… Багато сіл на Західній Україні через це стоять пусткою, а дітей виховують бабусі й дідусі. На Кіровоградщині в селах зараз активно реконструюють дитячі садочки, а отже, у мам звільняються руки. То куди їх прикласти? Чим себе зайняти? Якими можуть бути ідеї для жінок, що мешкають у селі, але прагнуть працювати, мати власну справу? Про це дискутували на токшоу «Ми», що виходить на каналі «Кіровоград», Тетяна Стритьєвич, тренер з мотивації, Лариса Новосьолова, майстердекоратор, Ірина Терещенко, майстер з хенд-мейду, Ольга Гріднєва, юрист і викладач, та Вікторія Талашкевич, керівник проекту «Програма захисту трудових прав жінок, що мешкають у сільській місцевості» на Кіровоградщині.

Учасники на ток-шоу "Ми"

Так, Вікторія Талашкевич розповіла, що завдання проекту – мотивувати жінок перетворити своє дозвілля на власну справу. Допомогти в цьому може спеціально створений сайт www. ruralwomen.net, на якому жінки можуть обмінюватися думками, ідеями, порадами. А також продавати речі, виготовлені власними руками. А до власного захоплення можна залучати дітей, знайомих, подруг. Просувати власний бізнес можна і через соціальні мережі. Останнім часом Інтернет у сільській місцевості – уже не проблема. Інтернет є в кожній районній бібліотеці. Ним можна користуватися безкоштовно. «Нині в селах відкривають багато дитячих садочків, у жінок з’являється більше вільного часу. Або на дозвілля, або на роботу, – зауважила Вікторія Талашкевич. – От наш проект має мистецьку спрямованість. Плануємо провести декілька тренінгів у різних селах, на яких жінки зможуть навчитися використовувати свої можливості. Наразі триває відбір. Ми кинули клич і чекаємо, коли активні сільські громади виявлять бажання відвідати тренінги та майстер-класи. Так оберемо три села, в які і приїдемо». Ольга Гріднєва приєдналася до обговорення теми й зауважила, що в сільських жінок дуже багато талантів, але мало інформації. Хоча стиль їх життя не надто відрізняється від життя міських жінок. «У всіх однаково багато клопотів. Незважаючи на це, має бути бажання себе реалізувати. А для цього потрібні знання. От якраз моя роль у цьому проекті – показати жінкам, що власна справа – це не складно і не страшно в юридичному аспекті. Головне – бути активною. На це потрібно не так багато часу і сил», – розповіла Ольга Гріднєва.

ФОРУМ

Лариса Новосьолова повідомила, що на майстер-класах жінки дізнаються про нові матеріали та різноманітні техніки. Як використовувати їх для виготовлення одягу та предметів інтер’єру, які можна продати. Семінари матимуть два етапи: перший буде присвячений мотивації, другий – практичній частині. Запрошена на програму Ірина Терещенко розповіла, що займається трикотажем і художньою повстю: «Цю техніку мало хто знає, вона складна, але різноманітна. Я сама побачила її в Києві на виставці й вирішила спробувати. Мене підтримав чоловік, який згодом відзняв проморолик про моє захоплення. За допомогою цієї техніки можна виготовляти одяг, килимки, підставки під чашки, бусинки, панно та багато чого іншого. І все це з вовни. Я, наприклад, використовую шерсть овець з Англії. Можна її, звісно, закуповувати і в Західній Україні, але там вовна трохи жорсткіша, хоча це вже нюанси. От шарф, який я виготовила власними руками з шерсті та шовку, коштує приблизно 400 гривень. Його можна виготовити за день, маленьку квітку – за годину, а одяг – за декілька днів. Усі ці речі можна спокійно прати, прасувати, вони матимуть такий же чудовий вигляд. Тетяна Стритьєвич підтримала колег по проекту: «Сьогодні сільським жінкам треба допомогти стати активними. Зламати стереотипи «я не вмію», «у мене не вийде». Головне, щоб не опускалися руки, ніколи не здаватися і не сумніватися в собі». Тож формула успіху насправді не така вже й складна. Часом жінкам просто не вистачає лише впевненості в собі. А життя може змінитися лише тоді, коли вони зрозуміють: усе, що є на світі, колись було мрією! 33


МОЛОДА ЛЮДИНА РОКУ

Ющишен Кирил Олександрович

Пугаченко Ольга Борисівна

Колісніченко Сергій Володимирович

Богатирьов Максим Олександрович

Ірина Глобенко: «Еліта української нації прославляє Кіровоградський край!» Декілька років тому на Кіровоградщині було започатковано гарну традицію – відзначати молодих людей, які досягли успіхів у професійній та громадській діяльності. Тож відтоді щороку під патронатом голови Кіровоградської обласної державної адміністрації проходить конкурс «Молода людина року». текст – Ася Цуркан

Ірина Глобенко, начальник відділу з питань молодіжної політики управління молоді та спорту Департаменту освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської ОДА

Цьогорічна врочиста церемонія нагородження переможців обласного конкурсу пройшла в Кіровоградському обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім. М.Л. Кропивницького. Про-

Матяш Євген Сергійович

34

сторий зал театру заповнили їхні батьки, друзі, колеги та знайомі, шли привітати їх і пора які прийшли пораих. Про Пр ро молодих, активдіти за них. рчих таа професійних люних, творчих працю юють не тільки дей, які працюють е, а й на благо для себе, розпо овіла інших, розповіла лобен нІрина Глобенальни ик ко, начальник питаань відділу з питань ної поп молодіжної правлііння літики управління сппормолоді та спорартаменту ту Департаменту освіти, науки,, моспортту Кілоді та спорту дськоїї обровоградської держ жавної ласної державної рації. адміністрації. кох молодих м – Скількох цьогго року людей цього изнан но найбуло визнано и на Кіровокращими ні? градщині? – До еліти ької української

Середа Юлія Валентинівна

Секмедін Юлія Петрівна

ФОРУМ

нації, яка прославляє Кіровоградський край, приєдналися мо шістнадцятеро молодих та енергійних людей. Кожен б п з них багато працював. І не для того, оттримати якусь аби отримати нагород ду, а що нагороду, щоб мешн о канці нашої області пишалися нею. УпевнеУ пишалися н з переможців перем на, кожен отр розуміє, що отримати «М Молода людизвання «Молода п на року» почесно й відповідально о. Адже ти одповідально. стаєєш прикладом прик разу стаєш к для інших.. Цей конкурс спеціально створений сстворен для того, аби ввідзначи відзначити соціально акти ивну мол активну молодь у різних сфер рах сус сферах суспільної діяльності, н аголоси наголосити на важливості кож жної про кожної професії, підтримати тих, хто вміє і, головне, ххоче пр працювати на корист ть суспіл користь суспільства. І те, що наг нагороди от тримали тільки отримали

Орешніков Кирило Петрович


МОЛОДА ЛЮДИНА РОКУ

Сотник Дмитро Сергійович

Жарова Ірина Миколаївна

Стрижаков Артем Олегович

шістнадцятеро молодих людей, зовсім не означає, що гідних більше немає. Їх ще дуже багато, і ми намагатимемося й надалі знаходити найкращих. – Коли вперше відбувся такий конкурс і що виявилось найскладнішим під час його підготовки та проведення? – Перший обласний конкурс «Молода людина року» на Кіровоградщині було проведено ще 2008 року. Найважчим у запровадженні цієї ініціативи, як, власне, і будь-якої іншої, усе ж було питання старту. Адже від ідеї до її реалізації – тривалий часовий проміжок. Тож головне – зробити перший крок. І якщо проект цікавий, то кожен наступний крок робити вже легше. – Як довго тривало обговорення цьогорічних кандидатур та скільки їх було подано для участі в конкурсі? – Розгляд та оцінювання кандидатур на звання «Молода людина року» тривав більше двох місяців. Паралельно відбувалася підготовка до врочистого відзначення найкращих. За умовами конкурсу передбачено

Євдокимов Євген Валентинович

16 номінацій, які максимально охоплюють «молодіжні» професії. Силами оргкомітету було опрацьовано близько ста пакетів матеріалів. – За якими критеріями обирали переможців? – Критерієм, за яким визначають лауреатів конкурсу, є соціальна вагомість сукупних досягнень кандидатів у відповідній галузі протягом попереднього календарного року. При цьому можуть бути взяті до уваги й досягнення кандидатів за попередні роки. Також нагадаю, що в конкурсі можуть брати участь громадяни України віком від 14 до 35 років, які про-

живають на території області. – Назвіть прізвища тих, хто здобув почесне звання «Молода людина року» – Розпочну з того, що серед номінантів було чимало вже добре відомих, навіть з професійним досвідом, фахівців, які встигли чимало зробити або відзначитися в обраній ними справі. Але все ж конкурс на те і є конкурсом, аби на ньому було обрано переможців. Тож ось вони: «Кращий журналіст року» – Кирил Ющишен, «Кращий юрист року» – Юлія Секмедін, «Кращий працівник галузі охорони здоров’я року» – Кирило Орешников, «Кращий аграрій року»

Тетеревятнікова Тетяна Сергіївна

Стороженко Тетяна Олександрівна

ФОРУМ

Шутка Володимир Васильович

– Євген Євдокимов, «Відкриття року в галузі спорту» – Тетяна Тетерев’ятнікова, «Кращий освітянин року» – Сергій Колісніченко, «Кращий державний службовець року» – Володимир Шутка, «Відкриття року в галузі культури та мистецтва» – Тетяна Стороженко, «Кращий підприємець року» – Юлія Середа, «Кращий робітник року» – Богдан Погребняк, «Кращий науковець року» – Ольга Пугаченко, «Кращий депутат року» – Артем Стрижаков, «Кращий громадський діяч року» – Ірина Жарова, «Кращий рятувальник року» – Максим Богатирьов, «Кращий правоохоронець року» – Євген Матяш, «Кращий будівельник року» – Дмитро Сотник. – Як гадаєте, подібні ініціативи корисні для суспільства й повинні мати продовження? – Звичайно. От, скажімо, наш конкурс спонукає талановитих молодих людей проявляти більшу активність, ставати не просто професіоналами у своїй справі, а дійсно найкращими. І завдяки сприянню та підтримці однодумців конкурс «Молода людина року» має майбутнє.

Погребняк Богдан Петрович

35


СВІТ Д ДИТИНИ

Десять дитячих майданчиків встановлено в Кіровограді Улітку в Кіровограді – за ініціативою голови обласної державної адміністрації – від його мешканців надходили заявки з інформацією про те, де варто встановити ще десять новеньких ігрових дитячих майданчиків. Загалом, на «Гарячу лінію» надійшло понад 800 заяв від кіровоградців з понад сорока вулиць. текст – Ірина Савченко, фото – Олена Карпенко

36

Найбільш активними виявилися мешканці вулиць Степняка-Кравчинського (більше 200 заявок) та Героїв Сталінграда – також більше двох сотень. Дещо менше прохань отримали оператори «Гарячої лінії» від жителів вулиць Попова, Бєляєва, 50 років Жовтня. Оскільки попит на майданчики у зв’язку з названою кількістю заявок задовольнити повністю не вдасться, керівництво області вирішило не обмежуватися десятьма адресами. Буде створено спеціальну комісію, яка проаналізує звернення та виїде на місця. Після цього вона розгляне можливість монтажу окремих модулів, тренажерів наявних майданчиків. Тобто їх таким чином оновлять і розширять. Отож акція голови облдержадміністрації Андрія Ніколаєнка триватиме й надалі!

ФОРУМ


СВІТ ДИТИНИ

ФОРУМ

37


КРЕАТИВНЕ МІСТО

Ірина Жарова: «Кіровоградці все роблять зі смаком, навіть прокидаються по-особливому!» Кіровоград потихеньку звикає бути креативним містом. Реалізовуються нові ідеї та проекти, а місцеві жителі із задоволенням не лише спостерігають за тим, що відбувається, а й активно долучаються до їх реалізації. Ірина Жарова, директор Кіровоградського обласного Інформаційно-ресурсного центру, керівник «Громадського офісу», розповіла про перетворення Кіровограда зі звичайного містечка на особливе місто. текст – Ася Цуркан, фото – Олександра Лєвіна

– Пані Ірино, розкажіть нашим читачам, з чого ж починався проект «Єлисаветград – креативне місто»? – Близько півтора року тому в Кіровограді відбувся Перший міжнародний форум «Єлисаветград – креативне місто». У ньому взяли участь спеціалісти з брендингу, які розповідали про європейський досвід, давали поради, чим, власне, і Кіровоград може виділитися серед великої кількості схожих міст. На форум до нас, зокрема, приїхали експерти з брендингу Чарльз Лендрі та Денис Візгалов. Цей захід дав поштовх для реалізації на території нашого міста креативних проектів. Спочатку було вирішено розробити брендинг Кіровограда. Протягом тривалого часу відбувалися семінари, круглі столи, різноманітні зустрічі, в яких взяла участь велика кількість людей. Так, близько 500 осіб брали активну участь у розробці брендингу та написанні проекту. Багато сумнівів існувало стосовно того, яку тему обрати, на чому зробити акцент. Зупинилися на слогані «Кіровоград – рухайся зі смаком!». – Нещодавно в Кіровограді з’явилася Перша історична лінія. У місцевих жителів одразу виникло багато запитань: що це за лінії на асфальті, хто і для чого їх намалював? – Коли розглядали танцювальну і театральну спрямованість нашого міста, то всі розуміли, що це доволі вузь38

кіі поняття. А слоган «КіровоКі град – рухайся зі смаком!» усе об’єднує. У ньому є твердження: усе, що ми робимо, робимо з певним смаком, у певному стилі. Не так, як інші. Навіть прокидаємося по-особливому. В усьому є тонке відчуття, тонкий смак. Коли брендинг був розроблений і презентований – це зовсім не означало, що на цьому буде поставлено крапку. Адже будь-які проекти не є ідеальними, їх постійно потрібно вдосконалювати. А для цього потрібні нові ініціативи, нові люди. юди. Тобто це такий глибокий окий процес, що потребує часу. Тож у межах нашого ого брендингу, що вже існував (я кажу про ті стрічки, що ми використовуємо на певній продукції), було вирішено зробити щось нове. Зібралися місцеві краєзнавці, іссторики, активісти, волонолонтери, громадські діячі. Після тривалого обговорення вирішили запустити «Першу історичну лінію». Спочатку не йшлося про те, що це буде саме історична лінія. Була ідея

запустити проект під кодовою назвою «Лінії». Такі проекти активно впроваджуються в Європі та Росії. Власне, автор цієї ідеї мешкає в Росії. Він також приїжджав у Кіровоград. А ми провели моніторинг, подивилися, які лінії вже існують, який вони мають вигляд і яке мають інформаційне навантаження. Усі, хто брав участь у цьому проекті, одноголосно активно підтримали цю ідею. Зібралося багато людей, які захотіли взяти у ньому участь на волонтерських засадах: історики, краєзнавці, студенти. Цих людей багато. І всім їм – величезна подяка, бо на ентузіазмі передусім вибудовуються ефективні гарні проекти. Тож було вирішено відштовхнутися від історії. Адже це те, що в нас було, є і буде, це те, чим ми можемо пишатися і про що хочемо розповісти іншим. – За яким принципом обирали об’єкти для «Першої історичної лінії»? – Кожна історична точка, з якої можна запустити маршрут, повинна приваблювати якоюсь осо-

ФОРУМ

бливістю. Якщо ми рухаємося зіі б і Я смаком, значить, і об’єкти мають бути вибрані зі смаком. А з історією нічого вигадувати не потрібно. Ми маємо багато об’єктів, що заслуговують на увагу. Провели моніторинг і з’ясували, що майже 80% мешканців міста взагалі не знають його історії. Лише старше покоління може згадати щось зі шкільної програми. Нині ж історію нашого міста у школах взагалі не вивчають. І діти не зацікавлені у її вивченні, а це призводить до того, що не розвивається місцевий р патріотизм. п Тож ми обрали певну н кількість об’єктів, що охоплюють саме цено тральну частину міста. т Звичайно, багато цікаЗ вих в історичних пам’яток розташовані на виїзді р з Кіровограда, однак залучати їх в історичну з лінію недоцільно. Для л цього потрібні дуже вец ликі кошти, однак це не л має м сенсу, бо гуляти таким маршрутом к ніхто не буде. н Тож «Перша ісТ торична лінія» т бере свій початок б від в фортеці Святої Єлисавети й т охоплює різні ісо торичні об’єкти, т біля яких розб ташовані щити з т


КРЕАТИВНЕ МІСТО інформаційною довідкою. Деякі кіровоградці казали, що історична лінія має вигляд дорожньої розмітки. На ній є стрічка, що символізує наш брендинг. Такий варіант було обрано тому, що він надійний, економний та привабливий. Він теж потребує вдосконалення, тож наступна лінія може мати інший вигляд. Головним для нас було запустити проект, залучити якомога більше людей, привернути їхню увагу до того, що відбувається. – Хто слідкуватиме за станом цієї лінії та щитів?

коли лінія зітреться к зовсім, після відновз лення вона матиме л зовсім інший вигляд. з Якщо в когось виникЯ нуть якісь ідеї, ми зан вжди відкриті в до спілкуд вання. в

– Щити біля історичних об’єктів були прийняті на баланс Кіровоградської міської ради для подальшого утримання, адже їх зношення може настати протягом двох років. Подібні щити були встановлені й раніше, у межах реалізації грантів проекту «Єлисаветград – креативне місто», на вулиці Дворцовій. Тому ми вирішили розповсюдити цю практику і залучити інші території нашого міста, щоби вже була цілісна картина цього креативного проекту. Нині щити в хорошому

стані, і люди із і задоволенням їх ї читають та обережно до них ставляться. Сподіваюся, що так буде й надалі. А лінія обов’язково буде поновлюватися. Малювали її активісти-волонтери, молодь нашого міста. До речі, саме вони виявили бажання гуляти цією лінією і регулярно підмальовувати її. Можливо,

– Чи можна н вважати «Першу іс« торичну літ нію» туристичн ним маршрутом? н – Під кінець навчального г року цією лінією було проведено екскурсійні п програми для школярів. п Керівники департаменту К освіти і науки Кіровоо градської ОДА зацікавиг лися ідеєю залучити до л екскурсійної програми е всі в школи міста і навіть області. Нехай не всією о лінією, адже вона доволі довга і і – 4 кілометри 120 метрів, але її можна поділити на певні частини. А департамент культури, туризму та культурної спадщини облдержадміністрації пропонує туристичним агентствам включати історичну лінію до своїх екскурсійних маршрутів. Сенс не в тому, щоб передати чітку історію такою, як вона була написана в архівах. Сенс у тому, щоб екскурсії були цікавими, щоб створювали атмосферу певного часу. А якщо людина захоче знати більше, то вона може розширити свої пізнання, прочитавши інформаційні щити. – Ця лінія буде єдиною в Кіровограді? н – Ні. Хочемо створити ще щ молодіжну, спортивну і дитячу лінії. Ця т ідея наразі відкрита і для д дискусій. Пропонуємо приєднатися всім є охочим. о – Чи затратний цей проект? п – До цього проекту були залучені спонсорб ські кошти та волонс терська робота. Нас т підтримали фонд «Розп виток Кіровоградщив ни», небайдужі люди, н багато підприємств та б організацій. До речі, о дуже активно долучид лися церкви. л

ФОРУМ

39


ГОРЯЧАЯ ЛИНИЯ

Андрей Лейбенко: «Если бы во всех структурах все было хорошо, то на «Горячую линию» никто бы не звонил» О «Горячей линии» главы Кировоградской облгосадминистрации сегодня не знают разве что очень ленивые. «Горячая линия» – это и последняя надежда, и «группа поддержки» в критических ситуациях. Но это далеко не все!.. текст – Ася Цуркан, фото – управление информационной деятельности ОГА Андрей Лейбенко, директор Кировоградского областного контактного центра («Горячая линия» главы Кировоградской облгосадминистрации) рассказал много интересного и удивительного. Например, что звонят люди, которые просят добра и мира во всем мире, а операторам даже стихи читают. – Этим летом «Горячей линии» исполнилось три года. Сколько обращений было зафиксировано за это время? – На сегодняшний день оформлено более 60 тысяч. Еще несколько тысяч звонков от жителей, которые просто получают от операторов разъяснения и не требуют дополнительного, письменного, ответа. Раньше практически все обращения мы направляли исполнителям в работу, а год назад эту схему начали менять. Допустим, в городе произошли какие-то аварийные ситуации или же плановые отключения электроэнергии, воды, тепла. Об этих событиях мы всегда знаем, так как всю информацию нам регулярно предоставляют облэнерго, водоканал и тепловики. Когда

дома по одному и тому же вопросу позвонили 25 человек – и каждому нужно дать письменный ответ, а нам потом еще и проконтролировать эти ответы! Это колоссальная и никому не нужная работа, которой могут быть заняты шесть операторов, два аналитика, начальник отдела обращений и директор. – Насколько я знаю, вы работаете с обращениями, которые поступают не только на местную «Горячую линию»? – Да, ведь мы – государственная структура, все обращения, которые поступают на правительственную «Горячую линию», проходят через нас. Они поступают в электронном виде, мы направляем их в работу и контролируем сроки выполнения, а скоро будем принимать и звонки напрямую, чтобы человеку было проще обратиться и решить проблему.

начинаются звонки от жителей, наши операторы, уже владея нужной информацией, разъясняют людям, почему произошло отключение и в какие сроки будут выполнены ремонтные работы. У себя в программе такие заявки мы закрываем с пометкой «разъяснение». Я вообще против того, чтобы грузить людей лишней работой. Зачем тратить время на письменные ответы, если человека нужно просто проинформировать?! А представьте себе, если с одного

– Чем конкретно занимаются аналитики на «Горячей линии»? – Аналитики контролируют сроки выполнения обращений, вносят информацию в базу, следят за соответствием заявки и ответа. Ведь бывает и так, что вопрос, например, был один, а ответ ему не соответствует. А иногда исполнители в ответе пишут отказ, а на самом деле оказывается, что помочь можно. В общем, задача аналитиков, как и моя, сделать так, чтобы все вопросы максимально решались, а не откладывались. – Сколько звонков принимают операторы за день? – В среднем оператор получает около 200–300 звонков и обращений, а регистрирует около 100–120. Много поступает вопросов, на которые операторы стараются дать самые полные ответы. Если же вопрос требует глубокого рассмотрения, тогда оформляется специальная карточка и направляется исполнителю. Ставится срок, в который исполнитель обязан дать ответ, и за три дня до истечения этого

40

ФОРУМ

срока мы напоминаем ему, что гражданин ожидает ответа. – Как за всем процессом можно уследить при таком огромном количестве обращений? – Все сделано так, чтобы исключить ручную, я имею в виду бумажную, работу – с таблицами, сортировкой и прочим. Для этого у нас существует специальная программа, ведь наша цель – тратить время не на бумаги, а на решение проблемы. – На «Горячей линии» довольно часто дежурят заместители главы облгосадминистрации, а иногда и он сам. Каковы результаты такой практики? – Очень позитивные! Люди могут позвонить и напрямую пооб-

Как все начиналось? «Горячая линия» была создана по инициативе Сергея Ларина, когда он был главой облгосадминистрации. Ставились задачи – вернуть доверие людей, минимизировать сроки рассмотрения обращений, решать все эффективно, а еще – контролировать чиновников на местах. Но это не означает, что людям кто-то запрещает обращаться в другие инстанции, просто на «Горячей линии» рассматриваются вопросы, которые не терпят отлагательств. Тут самые короткие сроки выполнения – заявитель получает результат за 15 дней! Конечно, ответ можно дать и раньше, но главное – реально помочь решить проблему. Работает «линия» с понедельника по пятницу, а в субботу и воскресенье несколько человек дежурят. Руководитель «линии» на связи в любое время суток и для структурных подразделений, и для правительственной «Горячей линии». Даже если обращения поступают поздно вечером, тут реагируют мгновенно!


ГОРЯЧАЯ ЛИНИЯ щаться с конкретным человеком, после чего заместитель главы облгос-администрации берет вопрос на личный контроль. Эта практика в нашей области давно является нормальным явлением – руководство области всегда нацеливало нас, что с людьми нужно больше общаться. В результате люди иногда звонят, чтобы просто поблагодарить за то, что их выслушали. – Бывает так, что с одним и тем же вопросом человек обращается по нескольку раз? – Когда на один и тот же вопрос приходится давать по два-три ответа, мы сразу же начинаем разбираться. Если человек повторно обращается, значит, он чем-то недоволен, что-то его не устраивает. Подводим итоги, что было упущено. Кстати, мы рассматриваем не все обращения, ведь некоторые не входят в компетенцию главы облгосадминистрации. Например, касаются прокуратуры, банковской деятельности. Мы их тоже принимаем, но заявителя предупреждаем, что это не в нашей компетенции. – Какое самое необычное обращение вы помните? – Как-то позвонила нам женщина и сообщила, что упало гнездо с птенцами аистов. Эти птенцы ходили у нее во дворе с курами. Но проблема была в том, что у женщины не было возможности постоянно покупать им рыбу. Она просила приехать и сделать новое гнездо для птиц, чтобы их могли кормить родители. Вот так! А сколько обращений, в которых просят котят достать из стен, щенков из люков?! В таких случаях мы звоним в Государственную службу чрезвычайных происшествий и просим их помощи. Поступает также очень много разных предложений, нашим операторам даже стихи читают! А есть люди, которые просят добра и мира во всем мире. Они, кстати, звонят регулярно и тоже требуют ответов на такие обращения. В общем, какие-то комические вещи происходят практически каждую неделю. – А непосредственно к вам в офис люди приходят? – А как же! По одному и целыми делегациями. И это тоже нормальная практика. Как-то к нам обратился человек, у которого не было паспорта. Он везде был – и никто не хотел ему помочь,

– Кто чаще обращается – жители городов или районов? – Самые активные – жители Кировограда. Много обращений из Александрии, Светловодска и Знаменки. Все зависит от численности населения, но нет районов, из которых нам не звонят вообще. Больше всего обращаются из Долинского, Знаменского, Маловисковского, Новоукраинского и Александровского районов, а вот из Ольшанского – совсем немного. Важна также работа главы территории – чем больше глава района общается с людьми, тем меньше они обращаются к нам. Но типичные вопросы обычно одинаковы для всех – это сфера жилищнокомунальных услуг, транспортная система и вопросы Пенсионного фонда. Бывают пиковые моменты, например, когда проводилась транспортная реформа в областном центре, телефоны разрывали жители Кировограда.

а без паспорта ему не начисляли пенсию. Когда-то давно он работал в России, но все документы были утеряны, а сам человек – толковый и грамотный. Мы обратились в Пенсионный фонд, миграционную службу – и он таки получил паспорт! Я уверен – разделять людей на категории нельзя, и мы реагируем на просьбу о помощи каждого, кто обращается. – Как работается с другими службами, находите общий язык? – В принципе, исполнители воспринимают наши обращения, как идущие лично от губернатора. Но отписки все равно есть, хоть мы их и пресекаем, делаем повторный «дозвон», если они призабыли о своих обязанностях. Проблема в том, что если бы во всех структурах все было хорошо, то на «Горячую линию» никто б не звонил. Люди ведь тоже понимают, что сделать абсолютно все невозможно, к сожалению. Но отношение к гражданам должно быть нормальным. Типичная ситуация: вызвали электрика, его две недели нет, а в ЖЭКе еще и нахамили. Куда это годится? Для этого у нас есть проект «Тайный покупатель». – Это интересно. А подробнее расскажете? Или это какая-то ваша «тайная фишка»? – Секрета тут нет – этот проект мы запустили в феврале. Суть в том, что наши операторы, по заранее продуманной легенде, под видом обычного жителя, звонят во все государственные организации, которые имеют отношение к обслуживанию населения: ЖЕКи, собесы, центры занятости, структуры Пенсионного фонда. Они задают определенный (везде одинаковый) вопрос, получают консультацию, а по итогам заполняют лист-опросник. По каждому параметру выставляется балл, высчитывается средний рейтинг, и мы понимаем, почему люди нам звонят. Как правило, подтверждается факт, по которому нам звонят многие люди, – они действительно не могут добиться нужной информации! Результаты периодически озвучиваются на аппаратном совещании в облгосадминистрации. Этот проект тоже стимулирует

чиновников, держит их в тонусе. Структуры начали менять свое отношение к звонкам даже в районах. Они часто думают, что это звонит «тайный покупатель», так что стараются быть вежливыми и предоставлять нужную информацию. Кстати, аналогов такому проекту в Украине нет, поэтому к нам постоянно ездят представители со всех областей, перенимают опыт. Многие вещи, которые для нас очевидны, для других в новинку.

ФОРУМ

– А к вам можно только позвонить? – Нет, не только. «Горячая линия» доступна во всех ее проявлениях – телефон (функция «звоните – перезвоним»), страничка на сайте ОГА, Skype, ICQ. У меня есть блог, в котором я описываю все новации, есть блог в Интернете, где можно задавать вопросы, а мы отвечаем. То есть обращаются к нам со всех сторон, и моя совесть чиста, ведь если бы все работали так, как мы, то на «Горячую линию» звонили бы единицы… И то – поздравить губернатора с днем рождения. Такая у нас работа – далеко не скучная и не монотонная. Я, честно говоря, даже не знаю, что у меня написано в штатном расписании насчет обязанностей, да и не хочу знать. Если надо спасти человека, нам не важно, чьи это обязанности, мы просто делаем все, что можем!

41


АКЦЕНТИ МІСЯЦЯ

Юна художниця отримала подарунок Сім'я Дудників з обласного центру звернулася до Президента України в рамках проекту «Діалог з країною» з приводу того, що їхня дочка Аліна має серйозні вади слуху й потребує спеціального пристрою для слухового апарата. Проблемами цієї дитини за дорученням глави держави перейнялася обласна влада. Картини талановитої дівчинки просто вражають, а біда з її здоров'ям не може нікого залишити байдужим. Минуло небагато часу – і Аліна отримала сертифікат на спеціальний пристрій для слухового апарату. ОДА й надалі підтримуватиме родину Дудників, адже дитячі потреби, особливо талановитих дітей, завжди в полі зору влади – як це задекларовано в нових президентських соціальних ініціативах, як того й вимагає глава держави, що оголосив поточний рік Роком дитячої творчості.

Пологове відділення в Новомиргороді реконструйовано за європейськими стандартами

На Кіровоградщині немало куточків, куди приємно завітати туристам. Детально про них можна прочитати на сторінках нашого журналу. А тим часом тривають реставраційно-відновлювальні роботи у СвятоХрестовоздвиженській церкві – усипальниці родини Раєвських у селі Розумівці Олександрівського району. До кінця року заплановано відновити інтер’єр церкви (буде ліпний декор з бронзуванням, живопис, художні вітражі та іконостас), а також інтер’єр усипальниці. Нині тривають реконструкція входу та оздоблювальні роботи. Підлога буде з граніту, а також буде встановлено нові вікна.

Велетенський «диво-птах»

42

з підготовки до зими

Наша область лідирує щодо підготовки житловокомунального господарства та об’єктів соціальної сфери до роботи в осінньо-зимовий період 2013– 2014 років. Про це сказав міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Темник під час селекторної наради з регіонами. Міністр наголосив, що підготовку котелень до опалювального сезону в області виконано на 64,1%, підготовку теплових мереж – на 65,2%, ремонт або заміну водопровідних мереж виконано на 67,3%, комплексну підготовку будинків – на 67,9%. Геннадій Темник доручив до першого вересня 2013 року завершити підготовку до опалювального сезону закладів освіти із підписанням паспортів готовності, а підприємств житлово-комунального господарства – до першого жовтня 2013 року.

Усипальниця родини Раєвських стане ще величнішою

Цього літа українські міста вже вдруге готували свої сувеніри для фестивалю «Парад вишиванок», який пройшов у День незалежності в Києві. Якщо торік були розмальовані гігантські писанки, то цьогоріч до столиці «злетілися» колоритні птахи, які

Кіровоградщина – у лідерах

стали символами фестивалю. Торік Кіровоград став переможцем у номінації «Найкраща диво-писанка», тож цьогоріч команда майстрів (Андрій Кадигроб, Ігор Вишніченко, Тетяна Стороженко, Олександр Демиденко, Євген Івасюта) була сповнена натхненням н створити щось особливе, що, безперечно, б їм ї і вдалося зробити! Кіровоград увійшов до д числа переможціва та т отримав приз – грошову винагороду. ш І глядачі, і журналісти як з Кіровограду, л так т і з усіх куточків країни ї відзначили, що наш «диво-птах» став одним « з головних об’єктів уваги г учасників параду та всіх, хто спостерігав за в ним н по телебаченню! ФОРУМ

Серед низки кроків у межах Національного проекту «Нове життя» одним з найвагоміших цього літа стало відкриття реконструйованого приміщення пологового відділення районного територіального медичного об’єднання «Новомиргородське». Символічну стрічку на вході до приміщення перерізали голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко, народний депутат Віталій Грушевський та генеральний ьний директор ТОВ ВКФ «Велта» Андрій Бродський. Облдержадміністрація подарувала відділенню телевізор та холодильник, а народний депутат презентував кисневий концентратор. Зміни, яких зазнало пологове відділення, сталися завдяки коштам у сумі 1,34 млн грн, більшу частину з яких (740 тис. грн) було надано в межах угоди про соціальне партнерство з ТОВ ВКФ «Велта». Стаціонар за сприяння голови облдержадміністрації Андрія Ніколаєнка вже цьогоріч отримає все необхідне нове сучасне медичне обладнання. У найближчій перспективі – проведення необхідної перепідготовки медичних працівників.


АКЦЕНТИ МІСЯЦЯ

Восени почнеться будівництво «ядерного» заводу Російська паливна компанія «ТВЕЛ» і український державний концерн «Ядерне паливо» завершили проектування «Заводу з виробництва ядерного палива», зареєстрованого у формі ПрАТ, який споруджуватимуть у селищі Смоліному. Проектна документація цього підприємства ще має пройти державну експертизу, а підготовчі роботи розпочнуться в серпні – вересні цього року. Першу чергу заводу заплановано ввести в експлуатацію 2015 року, другу – до 2020-го. Українській стороні належатиме 50% + одна акція підприємства. Вартість будівництва оцінюють у 300–400 млн доларів, які сторони вкладатимуть відповідно до розподілу часток. Спеціалісти прогнозують, що при виході заводу на проектну потужність кількості вироблених паливних тепловиділяючих збірок (ядерного палива) вистачатиме як для забезпечення українських атомних електростанцій, так і для АЕС інших країн (майже 38% продукції заводу). Не виключено, що серед них буде низка європейських країн (зокрема, Білорусь), яким нині постачає ядерне паливо російський «ТВЕЛ».

Мистецькі, спортивні веселі вихідні

Кілька тижнів поспіль у Кіровограді проходить акція «Мистецькі вихідні», у межах якої кіровоградці та гості міста можуть насолодитися музикою, поезією, мистецтвом фотографів, танцюристів. Кожні вихідні не схожі на попередні – проходять спортивні змагання для дітей та дорослих, тривають танцювальні флешмоби з Олександром Лещенком, змагаються поети і любителі екстремальному спорту на вулиці Дворцовій, дають концерти на майданчику біля кібернетико-технічного коледжу молоді і вже знані колективи. З ідеями та пропозиціями щодо наповнення акції звертайтеся до Інформаційноресурсного центру: Кіровоград, вул. Дзержинського, 53-а, телефон: (0522) 32-16-62.

Нове дихання театрального готелю «Версаль» На День будівельника в Кіровограді було закінчено першу чергу реставрації будівлі, де нині розміщується мистецький факультет Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, а раніше був театральний готель «Версаль», побудований

у стилі неокласицизму в середині XIX століття за проектом архітектора А.М. Достоєвського. Майже рік тому управління капітального будівництва облдержадміністрації уклало угоду про реставрацію фасадів будинку цієї пам’ятки архітектури, адже незадовго до того обласна о комісія з питань техногенно-екологічної т безпеки б та надзвичайних ситуацій с визнала стан приміщення п колишнього г «Версаля» таким, що може призвести до виникм нення н надзвичайної ситуації ц та загибелі людей. Тож ремонт р розпочали оперативно, т а вже сьогодні будівля милує очі та прикрад шає ш Театральну площу.

Світловодські дороги потроху ремонтують Ні для кого не секрет, що у Світловодську чи не найгірші дороги з-поміж міст Кіровоградської області. Тому завдання перед дорожниками стоять непрості, але вони намагаються ситуацію змінити – і кардинально. Зокрема, тепер світловодці зможуть пересуватися рівним якісним покриттям на вулиці Богдана Хмельницького. В Виконавціі робіт і гарантію дають – три роки, тож мешканці міста можуть весь цей

час, а за сприятливих умов і б більше, насолоджуватися походами та поїздками автодорогами без ям та вибоїн.

У Небелівці ще два роки розкопуватимуть трипільське поселення Дослідження, які проводять на Кіровоградщині українські та зарубіжні науковці, мають великий позитив, адже сприяють підвищенню іміджу області, створюють додаткові можливості для розвитку туристичної галузі. Про це йшлося напередодні Дня археолога на зустрічі, яку провів із науковцями очільник Кіровоградщини Андрій Ніколаєнко. Окрему подяку голова ОДА висловив археологам за дослідження поселення-гіганта трипільської культури в селі Небелівці Новоархангельського району. Роботу, яку там проводять за активної участі зарубіжних науковців, – один з наочних прикладів інвестування закордонних коштів у наукову сферу. У результаті досліджень фонди обласного краєзнавчого музею та музею археології при педагогічному університеті поповнилися справді унікальними експонатами. У Небелівці розкопки триватимуть ще два роки, а за їх результатами археологи планують провести в Кіровограді велику міжнародну наукову конференцію. ФОРУМ

43


КИРОВОГРАДСКИЙ ФУТБОЛ

Андрей Пятов

Евгений Коноплянка

Сергей Назаренко

Андрей Валерьевич Пятов – украинский футболист, вратарь клуба «Шахтер» (Донецк) и сборной Украины – родился 28 июня 1984 года в Кировограде.

Евгений Олегович Коноплянка – украинский футболист, полузащитник клуба «Днепр» (Днепропетровск) и национальной сборной Украины – родился 29 сентября 1989 года в Кировограде.

Сергей Юрьевич Назаренко – украинский футболист, который долгое время был полузащитником клуба «Таврия» – родился 16 февраля 1980 года в Кировограде.

В футбольную секцию в Кировограде восьмилетнего Андрея привел друг. Отсюда и можно вести отсчет его футбольной но ой жизни. Мальчишка та ак влюбился в футбол, так ччтто практически сразу что з за забросил остальные з за занятия, среди которы были и плавание, ры рых и рукопашный бой. В Вообще он умудрялся о одновременно посещ щать около пяти спорт тивных секций. Первый матч на высш вы сшем сш ем м ууровне р высшем Андрей Пятов провел в сезоне 2002/2003 в составе полтавской «Ворсклы», куда его из команды «Артемида» (Кировоград) пригласил работавший тогда в Федерации футбола Полтавской области Анатолий Дяченко. В сезоне-2005/2006 вратарь сыграл уже 11 поединков, из которых шесть отстоял на ноль. Да и процент отраженных ударов был на уровне – 83%. Но на полную катушку в «Ворскле» Пятов заиграл только в следующем чемпионате, проведя ввс се матчи от звонка до звонка и войдя в все п теерк пя рку л рку лу учш чшихх в В чших ысш лиге. ыс пятерку лучших Высшей 3 д дек екаб ек абря ря 2 006 00 6 года «Шахтер» 13 декабря 2006 пр рио и бр б ел е П ятто оваа у по ов пполтавской «Ворприобрел Пятова скклы ы» за 6,06 6,0 ,06 6 млн млн склы» грив гр рив ивен ен н, но но ппоз озво оз вол во олил гривен, позволил по олт л авча авччаана ав нам о ос ста т вви ить полтавчанам оставить вр рат а ар а я у се ебя б д о ко онца вратаря себя до конца сезо се зона зо н на 2 00 06/ 6/20 20 2 007 0 сезона 2006/2007 наа пр прав рав авах вах ах ааренды. р нд ре нды.. Н Е ро р оправах Наа Ев Евро20 012 1 Андрей Анд ндре реей ст рей стал ал о осн с овсн 2012 основным голкипером голк го олк л ип лк и ер е ом о ссборной борн бо рно рн ой ным вссле ледсств ледс т ие ие ттра равм Ш ра оввко овко ков ов вследствие травм Шовковског ск ког ооиД Ди ика каня аня ня и д иссквва ского Диканя дисквалификации Рыбки. Другие олод ол лод деж жно ного го о достижения: вице-чемпион м молодежного чемпионата Европы U-21 2006 года; чемпион Украины (4): 2007/2008, 2009/2010, 2010/2011, 2011/2012; обладатель Кубка Украины (3): 2007/2008, 2010/2011, 2011/2012; обладатель Суперкубка Украины (2): 2008, 2010; обладатель Кубка УЕФА 2008/2009; заслуженный мастер спорта Украины (2009 г.), лучший вратарь украинской Премьер-лиги сезонов 2009/2010, 2010/2011 и лучший игрок украинской Премьерлиги 2010 года.

Коноплянка всегдаа хотел играть в Премьерлиге. Даже когда делал первые шаги в футболе в родном Кировограде. Он всегда верил в себя и знал, что может играть на этом уровне! Евгений рос в семье, где спорт занимал особое место. Начинал все шаг за мь ле летт зани за ан ни има мался лсся в шагом, постепенно. В семь занимался секции карате, где у него были определенные успехи. Параллельно играл в футбол, причем родители отдавали предпочтение именно этой игре. Потом он так увлекся, что уже не представлял себя без футбольного мяча. Занимался в кировоградском «Олимпике» у Юрия Кевлича. Также в ДЮФЛ выступал за ДЮСШ-2 (Кировоград). В «Днепре» оказался, когда парню было 16. Зимой 2006 года был переведен в дубль «Днепра». Первую зарплату получил в размере 300 долларов. В Высшей лиге Украины дебютировал 26 августа 2007 года в домашнем матче против ужгородского «Закарпатья» (0:0), Коноплянка вышел на 83 минуте вместо Джабы Канкавы. Первый гол в чемпионате Украины зааб 28 февраля 2010 года в домашнем м забил м матче против луганской «Зари» (2:2), наа 3 минуте в ворота Богдана Шуста. Во о 34 в второй половине сезона 2009/10 Коно-п плянка показал хорошую игру, во всехх и играх он отыграл полные матчи. Послее эт эт и,, этого его сравнивали с Лионелем Месси, Ра Ра Рафаэлем ван дер Вартом и Диего. Выступал за юношеские сборные У Ук Украины до 17 лет и до 19 лет. В молодеж де ж дежной сборной Украине до 21 года деб бю бютировал 14 октября 2008 года в матче против Португалии (0:1). В составе «молодежки» выиграл турнир памяти Валерия Лобановского в августе 2009 года, в финале Украина обыграла Турцию (1:0). В апреле 2010 года Мирон Маркевич впервые вызвал Евгения Коноплянку в состав национальной сборной Украины на матчи в конце мая и начале июня 2010 года против Литвы, Румынии и Норвегии. Коноплянка сыграл во всех трех играх и забил свой первый гол в сборной.

Воспитанник ДЮСШ «Звезда» ((Кировоград) (тренер – М.Г. Калита) и днепропетровского спортинтерната (т (тренеры – С.И. Собецкий и И.Л. Веттрогонов). тр Выступал за команды: «Звезд НИБАС-2» (Кировоград) (1997), да « «Д «Днепр-2» (Днепропетровск) (1998– 2 20 2002), 0 «Днепр» (Днепропетровск) ((1999–2008), (1 9 «Днепр-3» (Днепропеттровск) тр ро (2000–2002). В Высшей лиге деб бю бютировал 3 октября 1999 года в матче «Металлург» (Донецк) – «Днепр» (Дне«М пропетровск) (5:1). В июне 2011 года Назаренко покинул днепропетровский «Днепр». В команде он играл на протяжении 13 лет. Девятого июня 2011 года подписал трехлетний контракт с симферопольской «Таврией», где главным тренером был Семен Альтман, бывший тренер сборной Украины. Тем же летом в команду перешли экспартнеры Назаренко по сборной – Езерски ск и и Калиниченко. ский В составе «Таври рии ии рии» дебютировал 9 9г июля 2011 года в 9-го пе е первом туре чемпиона а Украины сезона ната 20 2011/12 в домашнем м ма матче против луганск к ской «Зари» (3:1), Н Назаренко в этой и игре забил гол на 6 66-й минуте в ворота И Игоря Шуховцева. Четвертьфин налист Чемпионара по о ф б бо таа мира футболу – 2006 год, бронзовый призер чемпионата Украины 2003/2004 года, финалист Кубка Украины 2003/2004 года, лучший футболист чемпионата Украины по итогам традиционного опроса газеты «Команда» за 2007 год. Всего в Премьер-лиге (раньше – Высшая лига) провел 201 матч, забил 41 мяч. В составе национальной сборной Украины провел 33 матча, забил 7 мячей. Дебютировал 11 октября 2003 года в матче Украина – Македония (0:0). Назаренко в Кировограде и Днепропетровске, а также за пределами этих городов, очень любят. И он отвечает болельщикам взаимностью. Но все же самым ярким событием последних лет Сергей называет рождение второго ребенка – сына, которого он с женой Аней назвали Ярославом. Первого сына футболиста зовут Назар.

44

ФОРУМ


СПОРТ

Юрий Бойко: «Мы заслужили эту победу тем, что показали большое желание победить!» Этим летом кировоградская команда «КНТУ-Елисаветград» выиграла очередной в своем послужном списке квалификационный турнир розыгрыша Европейского Кубка по бейсболу. Не первая подобная победа наших бейсболистов, даст Бог, конечно, и не последняя, хотя на этих соревнованиях была пара-

сква, Россия) (счет – 16:0) и «Белград-96» (Белград, Сербия) (счет – 15:2). Из этого следует первый вопрос главному тренеру клуба «КНТУ-Елисаветград» Юрию Бойко:

тройка моментов, произошедших впервые. текст – Александр Виноградов, фото – Евгений Дзюбенко Впервые украинская бейсбольная команда играла на выезде в Греции. Впервые кировоградский клуб добирался до места проведения европейского турнира не автобусом, а самолетом. Впервые за долгое время наши ребята не выглядели «бедными родственниками» в плане экипировки. Ах да, питчер Дима Лимаренко одержал-таки свою первую в шести попытках победу против какой-либо российской команды. Украинские бейсболисты играли в афинской квалификационной группе. Место проведения турнира – Глифада, предместье столицы Греции, элитный район Больших Афин. Вся местная приморская инфраструктура с роскошными и дорогими магазинами и бутиками, виллами и изысканными ресторанами, яхт-клубами, 46

гольф-клубами и ночными клубами получила название Аттическая Ривьера. Команда «КНТУ-Елисаветград» выступала в одной группе с командами «Спартакос Глифада» (Афины) (счет в игре против греков – 16:1), «Espoo Expos» (Эспоо, Финляндия) (счет – 14:0), «Атлетик» (София, Болгария) (счет – 10:2), «МГПУ-СДЮШОР – 42» (Мо-

– Судя по счетам матчей в группе, вы одни приехали играть в бейсбол, а остальные команды – посмотреть Акрополь, отдохнуть близ роскошного курорта и искупаться в Эгейском море. – Нет, я бы так не сказал. Обычно на подобные турниры команда привозит одного-двух качественных питчеров и четыре-пять резервных питчеров. И каждая из команд может переиграть абсолютно любого соперника, если будут играть, условно, основ-

ФОРУМ

ной питчер клуба-1 и резервный питчер клуба-2. Многое зависит от расписания – в каком туре, какие команды встречаются, это влияет на стратегию проведения турнира. Мы не могли заранее ознакомиться с составами соперников – организаторам соревнований отключили электроэнергию на стадионе, и они не успели поставить на сайт заявки участников квалификации с указанием гражданства, игровых позиций. Мы лишь по именам могли догадываться о наличии в составах соперников иностранцевлегионеров. Благодаря тому, что в первом туре наш поединок против хозяев был последним в программе игрового дня, мы с Олегом Бойко (тренер клуба «КНТУ-Елисаветград») просидели два матча на стадионе, делая записи: кто и как играет в командахсоперниках. Мы увидели, что у финнов основной питчер – игрок национальной сборной Тимоти Хариккала, американец финского происхождения, который бросает мяч со скоростью 90–94 мили в час (это уровень МЛБ, в Украине таких питчеров нет). Он на этом турнире сыграл три матча – все три выиграл, второй год подряд получил приз лучшего питче-


СПОРТ ра квалификационной группы. В составе сербской команды – два американца и мексиканец. Даже у москвичей был кубинец российского происхождения – Юрий Бакалец (до 2002 года играл за юношеские сборные Кубы). То есть в первый же день мы просмотрели практически всех соперников, кроме греков. Мы не знали эту команду, но слышали, что многие из игроков «Спартакоса» разговаривают между собой на английском языке. И мы поставили задачу – в первых двух турах начинать игру с максимально возможным сильным составом, чтобы обязательно выигрывать у греков и финнов. Греки выставили против нас стартовым питчером одного из своих американцев, но он не показал ничего сверхъестественного. У финнов против нас подавал не Хариккала, а американец Мэттью Эндрюс, и мы выиграли без проблем. А матч с финнами – это был, по сути, поединок за выход в финал. Оценив соперников в первый день, мы предположили, что за две путевки в финал будут бороться три команды: мы, русские и финны. Поэтому до тех пор, пока не обеспечили себе пропуск на финальный матч, у нас в команде не было ни экскурсий, ни выходов в город, ничего! – Из четырех квалификационных групп в двух победу одержали команды-хозяева, в одной хозяева играли в финале. И только у нашей группе хозяева-греки заняли последнее место, с пятью поражениями из пяти. Уровень бейсбола в Греции настолько низкий? Опять же, зрителей было мало на трибунах… – Специально под летние Олимпийские игры – 2004 в Афинах построили приличную бейсбольную базу, но дальнейшего развития бейсбол в Греции не получил, хотя в этом году греков приглашали на «Мировую бейсбольную классику» – турнир, аналогичный чемпионату мира по бейсболу. Некоторое время назад владелец клуба МЛБ «Балтимор Ориелс» хотел сохранить олимпийский бейсбольный стадион, инвестировать в него и сделать весеннюю тренировочную базу своей команды

(проводить подготовку к сезону не в штате Флорида, а в Греции). Но ему не отдали стадион, а переоборудовали спорткомплекс под футбольный. Поля, где проходили квалификационные соревнования Еврокубка, во время Олимпийского турнира были запасными (тренировочными). Я думаю, сегодня они сохранили свою бейсбольную специализацию только потому,

ровоградской области Андреем Николаенко. Всем соперникам наша новая форма понравилась. Хотя те же россияне обновляют джерси ежегодно. В этом году они заказывали игровую форму в США, и она ничем не лучше нашей. Наша даже красивее! А если серьезно, – самое важное, что на этот раз внешне мы ничем не отличались от других команд. Да, никого не удивили – на ев-

что расположены на территории американской вооенной базы.

рокубках все играют в такой форме. Но раньше мы та в своей старой-престарой игровой одежде выглядели просто смешно. Сейчас – были как все.

– На групповом этапе турнира три из пяти матчей вы начинали с утра. Это было удобно? Отыграли два-три часа – и потом предоставлены сами себе, можно отдыхать весь остаток дня: экскурсии, пляж? – В первых двух турах мы обязаны были выигрывать – и выиграли. Дальше появилась возможность лавировать. После матча с болгарами (конечно, в случае победы) была запланирована экскурсия в Афины. На следующий день мы запланировали шопинг (он особо не состоялся, потому что цены там заоблачные). Но время на отдых – только два дня, дальше – лишь подготовка к финалу. Разве что после 19:00 разрешали ребятам пойти на пляж, а жили мы в 50 метрах от моря. Раньше – очень жарко, свыше 40 градусов по Цельсию. Там все время жарко, если без кондиционера. – Так комплект сине-красной формы сам по себе «жаркий», в нем еще и играть?.. – Мы на турнир приехали в двух комплектах новой формы, подаренной президентом Федерации бейсбола и софтбола в Ки-

– А кроме бейсбола и тренировок как еще время провоодили? – Не считая моря и пляжа, у нас ас была только одна экскурсия в Афины. Прямо там, где мы жили ли в Глифаде, находится конечечная остановка трамвая. Через рез 40 остановок – центр города. да. Мы выбрали себе маршрут экскурсионного автобуса (покупаупаешь проездной, он целый день действителен, можно выйти и на любой остановке, посмотреть реть достопримечательности и сесть на следующий автобус этого о же маршрута) и пять часов посвятивятили экскурсии по историческим еским местам Афин. Учитывая,, что это был первый выезд команды манды в Грецию, ребята посмотрели отрели памятники, о которых читали итали на уроках истории в школе. оле. Первым делом – Акрополь, ль, Олимпийский стадион 1896 96 года и другие исторические кие места.

соперников: «Руанские хаски» (Франция), «Кардиналы» (Берн, Швейцария), «Белки из Бург» (Антверпен, Бельгия), «Тамплиеры Сенарта» (Франция), «Северные звезды СДЮШОР» (Москва, Россия). Уже начали планировать следующий турнир или еще рано? – То, что мы будем готовиться к плей-офф, – не вызывает сомнений. Однако мы сейчас на таком ээтапе пути, на котором, в ппервую очередь, требуетсся определить долгосрочную стратегию развития н кклуба. Чего мы хотим добиться и на что нам наб целиваться? В любых соц ревнованиях необходимо р побеждать. сстремиться Если рассчитывать побежЕ дать в плей-офф – нужд но усиление состава, как н ззачастую происходит у ззападноевропейских клубов – два-три качественб ных иностранца. В прон шлом году мы уступили в ш пплей-офф «Технике» из Брно с двумя австралийБ сскими легионерами. Если мы нацелены дальше играть в «Топ-12» Европейского Кубка – это совершенно другой уровень, а на сегодня на этом уровне мы не конкурентоспособны. Если мы рассчитываем выступать в группе «А» своими силами, необходимо развивать инфраструктуздесь разв ру. На таких полях, как у нас, ни в группе «А», ни в группе «Б» не играют. Поэтому нужно разрабатывать стратегию на будущее, определить, куда мы движемся, и поэтапно идти к тому, к чему мы стремимся.

– Теперь команде преддд стоит играть в плейофф Еврокубка с кем-то из следующих х

ФОРУМ

47


СПОРТ

Игорь Гоцул: «Легкая атлетика должна быть массовой!» В этом году Украина прини-

борьбу за родителей, которые выбирают для ребенка спортивную секцию. Следующий момент – постепенно накапливались проблемы с тренерским корпусом. Зарплата тренера достаточно невысокая, положение тренеров непрестижно, и это отталкивает людей, которые заканчивают вузы, от тренерской работы. Тренерский корпус стареет, да еще и тренеры в Украине теряли квалификацию, потому что не была в достаточной степени организована информационная подпитка. Передовые разработки существуют в данное время преимущественно на английском языке и, к сожалению, недоступны для наших тренеров. В федерации не был организован ликбез, отсюда технологическое отставание от других стран. Что касается телевидения, то при проведении турниров не ставилась задача привлечь болельщиков, журналистов, внести интригу. Соревнования проводились рутинно. Главной задачей было замерить, кто как пробежал, кто как прыгнул. Не было даже попытки превратить это в зрелище!

успех его подопечных. Тренер всю жизнь ищет. Есть стандартный набор упражнений и инструментов, который может привести к результату, но их компоновка, чередование, другие нюансы, из которых по крупицам куется победа, это ноу-хау каждого отдельного тренера, это интересный творческий процесс. Один раз «заболев» этим, человек остается в тренерской работе на всю жизнь. Поэтому наша задача, с одной стороны, – сделать труд тренера более приятным, в том числе и в экономическом отношении, а с другой стороны, – увлечь этой идеей как можно больше людей. Как можно в этом помочь?! Нужны новые манежи и стадионы с современным оборудованием, где будет комфортно работать. Наша работа направлена и на то, чтобы сделать легкую атлетику популярной и интересной, а значит модной и престижной, – это тоже фактор, влияющий на молодежь.

спорта, хотя на момент исследования ее практически не было на телевидении. Потенциал у легкой ревнования за всю историю атлетики прекрасный, готовность независимости – юношеский смотреть у болельщика есть. Это не новинка – люди моего покоЧемпионат мира по легкой ления и старше хорошо помнят атлетике. О развитии «коровремена, когда легкоатлетичелевы спорта» в Украине и о ские соревнования собирали стадионы. Но сейчас многие вещи перспективах Кировоградской нужно начинать делать заново. области рассказал президент Что касается отдельных Федерации легкой атлетики всплесков, несомненно, есть Украины (ФЛАУ) и наш земляк интересный региональный опыт. Мы стараемся такой опыт расИгорь Гоцул. пространять. Недавно, после многолетнего перерыва, мы текст – Ольга Гриднева, провели семинар для руковофото – Игорь Демчук дителей региональных федераций. Одним из главных вопросов было проведение соревнований, – Игорь Евгеньевич, недавно которые являются своеобразВы возглавили ФЛАУ. Какие ной «витриной» легкой атлетики позитивные и негативные тенкак вида спорта. Соревнования денции можете отметить? должны быть зрелищными. Что – Я был генеральным секретакасается конкретных примерем ФЛАУ с 2003 по 2008 год ров… Скажем, в Донецке прово– почти шесть лет. На пост предят прекрасный турнир «Звезды зидента федерации был избран шеста» под патронатом Сергея в ноябре 2012 года. Изменения – Вы говорите, что сейчас лег- Бубки. Эти соревнования стали есть и в федерации, и в легкой кая атлетика мало интересна настоящим праздником, хороатлетике, как и в спорте в целом. спортсменам и зрителям. А шей традицией. Но не только Но, на мой взгляд, негатив пока есть ли в Украине исключения такие гранды как Бубка и не превалирует. из этого правила – региональ- только такие города как Донецк – Негатив какого рода? Мате- – Вы упомянули о старении ные соревнования, где у орга- могут позволить себе проведериальные трудности, пробле- тренерского корпуса. Какие низаторов действительно по- ние ярких соревнований. В мае шаги Вы делаете, чтобы при- лучается сделать спортивный я побывал в Ковеле, где силами мы с кадрами или что-то еще? энтузиастов проводится легко– Я бы сказал так: сразу несколь- влечь молодых специалистов? праздник для всех? ко направлений определяют – Это комплексная работа. Обы- – Во-первых, я позволю себе не атлетический пробег. Невероэту негативную составляющую. ватель скажет: платите больше согласиться с тем, что легкая ат- ятное количество участников – Во-первых, продолжает сокра- денег – и молодые к вам сами летика неинтересна зрителю. Мы несколько тысяч человек, весь щаться количество стадионов и придут. Но на практике это вовсе проводили социологические ис- город на этом событии, ценманежей, пригодных для занятий не так. Конечно, высокая зарпла- следования предпочтений насе- тральные улицы перекрыты! Для легкой атлетикой. Во-вторых, в та – мощный стимул, и поиски ления и по большинству показа- людей это настоящий праздник. последние годы легкая атлети- путей ее повышения ведутся, но телей легкая атлетика попадала И это уже тоже традиция, визитка проигрывала соревнования тренерская работа – это еще и в пятерку наиболее интересных ная карточка города. А ведь Кодругим видам спорта за своего творчество. Успех тренера – это украинским болельщикам видов вель – всего-навсего райцентр. Очень хорошие зрителя, за своего ттрадиции умного, спортсмена, потому пправильного провечто не было выстрод дения соревнований ено эффективной ппо легкой атлетике, кампании ее попуо ориентированных на ляризации на телеззрителей, существувидении и в других ю ют в Ялте. Также, не СМИ. Федерация не и имея своего стадиозанимала наступан на, Ивано-Франковск тельную позицию ппытается быть среди в этом отношении л лидеров легкоатлеи, как следствие, ттического движения. проигрывала соревТ Там на протяжении нование за внимам многих лет проходят ние зрителя и спонззрелищные массосоров. И, что очень Геннадий Заболотный, Игорь Гоцул, Андрей Николаенко и Сергей Колодяжный ввые соревнования по важно, проигрывала мает самые масштабные со-

48

ФОРУМ


СПОРТ С СП ПОР О Т спортивной ходьбе «Вечерний Ивано-Франковск», куда с удовольствием приезжают люди со всей страны и из-за границы. Поддерживая эту инициативу, мы подали заявку в Европейскую федерацию о проведении в городе Кубка Европы. В свое время Кировоград показал всей Украине, как маленький и, в общем, не самый сильный в легкоатлетическом отношении город, где до этого уже много лет не функционировал легкоатлетический стадион, смог показать новое качество соревнований по легкоатлетическому кроссу. Это прогремело на всю Украину, это было ярко, неожиданно, это был принципиально новый подход, доселе у нас невиданный. Тем, кто хочет и делает, а не плачет, федерация старается в первую очередь помогать. – То есть успех работы на местах не зависит напрямую от того, насколько это экономически сильный регион? – Нельзя сказать «нет» и нельзя сказать «да». Понятно, что любое мероприятие требует ресурсов и их проще привлечь в экономически сильном регионе. С другой стороны, то, что регион не является экономическим лидером страны, – вовсе не повод отказываться от проведения соревнований. Задача любого грамотного менеджера – правильно оценить ресурсы, которыми он может распорядиться. И это относится к менеджерам, которые стоят во главе такого начинания, как турнир по легкой атлетике. С другой стороны, легкая атлетика сама по себе может выступать катализатором процессов, в том числе и экономических. Десять лет назад в Сумах был построен легкоатлетический манеж хорошего уровня – на окраине города, в новом районе. Первое время, когда мы туда приезжали, вокруг не было практически ничего. Сейчас сумская легкая атлетика является одним из лидеров в стране, а их спортсмены сегодня входят в элиту украинского спорта. Но изменения коснулись не только спорта – манеж стал катализатором положительных изменений в той части города: вокруг появились гостиницы, рестораны, сервисные службы, бассейн, фитнес-клубы. Возник кумулятивный эффект, когда одно развивает другое. Да и мы, предлагая местной власти или частному бизнесу

н построить стадион иили манеж, не прий ходим с протянутой рукой. На сорев-й нование по легкой атлетике приходитт тысяча, а иногдаа и больше участни-ков. Федерация платит за аренду стадиона, за проживание, питание, транспортные услуги. Плюс каждый ый й спортсмен и тренер ер покупает что-то для ля себя. Если соревноования проводятся ся где-то постоянно, о, многие едут в этот от город на учебноотренировочные сборы. В прошлом м году только по лиинии Министерстваа молодежи и спор-та на подготовкуу спортсменов и организацию со-ревнований было о потрачено болеее 36 миллионов. Это о – бюджет, за который стоит побороться.

Комментарий президента ФеК чт работы уже прошчто дерации легкой атлетики Кид ли несколько стадий, ровоградской области (ФЛАр то сможем говорить КО) Геннадия Заболотного: К о соревнованиях на«По реконструкции стадиоци ционального уровня на «Зирка» в Кировограде уже н в Кировограде уже в готово техническое задание, го 2014 20 году. проведены обмеры стадиона. пр – Какие еще спорСтроительство такого объекта С тивные сооружения в тив для Кировограда – это не содл Кировограде рассмаКи циальный проект в чистом виде. ци триваются, возможтри Это экономически обоснованЭт но, в перспективе, ный проект, который позволяет ны для реконструкции? при хорошем уровне менеджмента не только снизить – Это скорее сфера затраты на содержание стадиона , но и выйти на опредеинтересов областной инт ленный уровень доходности. Каж дая гривна, вложенная федерации. Мы отдаем фед в спорт, в конечном итоге превращ ается для общества в себе отчет в том, что себ десять гривен позитива – здоровье , повышение качества нельзя объять необъятнел жизни. Мы уже провели нескольк о этапов переговоров ное, и Федерация легное с собственником стадиона, а такж е очень надеемся на кой атлетики Украины, губернатора – Андрея Николаен сожалению, не может к со ко, который помогает в процессе переговоров, идущем под заниматься всеми стазани его личным патронатом. Сейчас ситуация такова, что, дионами в стране. Пока дион достигнув определенных успехов и не имея базы для наша задача – совретренировок, хорошие атлеты покидают Кировоград. А менный стадион с синменн ведь у нас прекрасные тренеры, есть перспективные спор тетическим покрытием тетич тсмены! Поэтому мы каждой области. Это в ка и возлагаем такие надежды на обновленный стадион, условие необходимое, но усло который быстро даст отдачу – и социальную, и эконодостаточное. По евроне до мическую. Федерация в этом тоже заинтересована, ведь пейским меркам в таком пейск сейчас основная тренировочная база – это Ялта, но трегороде, как Кировоград, город неры и спортсмены неоднократно высказывались в польдолжно быть, по меньшей долж зу смены места проведения сборов, и Кировоград вполне мере, десять легкоатлетимог бы стать таким местом! Перспект ивы очень хорошие, ческих сооружений с синчески но нужно делать, иначе это сделает какой-нибудь другой тетическим покрытием. тетиче город. Что же касается привлечения понимая, как сложно Но по как можно большего количества непрофессиональных этот вопрос решается, спортсменов в легкую атлетику, то мы планируем сдел ставим перед собой мы ст ать массовый забег, приуроченный ко Дню города. Хоти задачу-минимум – сейчас задачу м в первую очередь привлечь к этому студентов и шко стадион «Зирка» являетстадио льников».

– Во время визита в Кировоград Вы говорили о реконструкции стадиона «Зирка» с тем, чтобы использовать его о для проведения легкоатлетичеегкоатлетиче ских соревнований. На какой стадии сейчас это проект? – Мы активно продолжаем работать над этим проектом совместно с Федерацией легкой атлетики Кировоградской области (ФЛАКО) и областной госадминистрацией. Постоянно сверяем наши планы, координируем усилия. По просьбе федерации две группы экспертов выезжали в Кировоград, чтобы оценить состояние стадиона, а также, что нужно сделать, чтобы закончить реконструкцию. Есть договоренность, что в ближайшее время состоится совещание у губернатора с участием представителей ФЛАКО, собственника стадиона, профильного управления и проектировщика. На этапе принятия решения мы готовы выступить гарантом проведения в Кировограде определенного количества соревнований национального уровня, а также

учебно тренировочных сборов учебно-тренировочных сборов. Мы сможем рассмотреть вопрос и о том, чтобы предоставить помощь стадиону инвентарем и оборудованием. Вклад Федерации легкой атлетики Украины будет ощутимым! – Когда кировоградцы смогут ожидать всеукраинских соревнований? – Дата пока не определена, но предварительно видится, что при наличии воли и желания уже в этом году возможно закончить реконструкцию стадиона. Если это произойдет, мы однозначно сможем закладывать в календарь планы на 2014 год. Но тут нужно поторопиться, ведь календарь уже в сентябре будет окончательно утвержден. И при всем моем уважении и любви к Кировограду я не смогу подвергать риску основные национальные соревнования. Если стадион будет готов или мы будем видеть,

ФОРУМ

ся для нас приоритетом, поскольку здесь легче поскол соблюсти необходимые всего соблю параметры. Если будут другие стадионы, – замечательно! Ведь это нужно не только и не столько Федерации легкой атлетики – это нужно, в первую очередь, городу и области. Это – здоровье детей, здоровье населения, пропаганда здорового образа жизни. Каждый такой стадион – это центр влияния на жизнь прилегающих районов. Можно ведь идти разными путями. Можно сокращать физкультуру в школах по принципу «как бы чего не вышло» – и это легкий путь, но это путь в никуда. Получается замкнутый круг: дети и так сейчас нездоровые, а запретив физкультуру, мы сделаем их еще слабее. И так постепенно будем двигаться к вырождению. Можно пойти другим путем: вовлечь детей в спорт, прививать им определенные навыки. Но в ХХI веке в школе на физкультуре бегать по асфальту – это дикость! 49


MADE IN KIROVOGRAD

О таких девушках как Анастасия Артеева говорят – ее любит объектив. Кировоградка с педагогическим образованием стала успешной фотомоделью в США. Карьера учительницы завершилась, так и не начавшись. Но об этом Настя нисколько не жалеет. Ее творческое увлечение переросло в профессию, которая подарила ей много интересных знакомств и незабываемых путешествий. Уже несколько лет Анастасия живет в Нью-Йорке, а объездив полмира, летом возвращается в родной Кировоград, чтобы хоть немного побыть дома. текст – Ася Цуркан – Настя, так Вы учительница? Вот так взяли и сменили тетрадки на фотографии? – Да, я педагог. Вот как практику закончила, так и прекратилась моя учительская деятельность. И началась всяческая творческая. По натуре я человек, которому сложно находиться в каких-то рамках, сидеть на одном месте. По жизни я полухиппи, полубогемная мадам. И жизнь у меня такая. Много путешествую. Последние года три прожила на чемоданах. Сейчас в Нью-Йорке у меня есть маленький уголок. – Забыли совсем Украину? – Да нет. Я люблю Украину, но Америка мне уже тоже близка, объездила ее вдоль и попрек. Это безумно богатая и разнообразная страна, в природном смысле. Там потрясающие пейзажи: горы, пустыни, океаны, скалы, леса. В каждом уголке живут люди со своей культурой. Там уютно и комфортно. – Когда и с чего началась Ваша карьера фотомодели? – Все началось с Михаила Полярного. В Кировограде он тренирует деток по теннису. У него было хобби – фотография. У нас с ним была какая-то романтическая встреча. Я шла из института домой и забежала в магазин. Когда начался дождь, стояла на выходе и смотрела, как падают капли, бегают промокшие люди. Потом увидела, что меня кто-то фотографирует, причем наглым образом. Я ужасно возмутилась. А он заулыбался, начал показывать кадры, которые наснимал. Потом представился, рассказал, что фотограф, и пригласил на 50

съемку в студию. Это было такое любительское мероприятие с обеих сторон. Для меня это вообще были первые шажочки. Сейчас даже вспоминать смешно, так было все наивно. Первые фотографии, которые у нас получились, я выложила на какието украинские фотосайты. Меня начали замечать киевские фотографы. Все это было, конечно, на творческих началах. В Украине вообще этим сложно зарабатывать деньги, поэтому мною двигал творческий порыв, интерес к процессу. Хорошие фотографы помогли создать качественное портфолио. А после съемки в Днепропетровске, для торговой марки «Шевроле», меня пригласили в Америку на одну съемку для магазина ретромашин, там была большая выставка. Я подумала: а почему бы и нет? И согласилась. – Как встретили вас Соединенные Штаты Америки? – Когда приехала, поняла, что там с моим портфолио и именем находить работу будет несложно, тем более что некоторые меня уже даже знали. Сначала приехала на месяц, а осталась на три. А потом вернулась еще на шесть – и понеслось. Сейчас это уже моя основная работа и заработок. Там уже чуть больше двух лет. Я стараюсь ничего не планировать на будущее, но чувствую, что там потихоньку прорастают корни, появляются друзья, связи, другие привычки. Но домой все же тянет, поэтому каждое лето приезжаю. – С английским не было проблем?

– Английский я учила в Кировограде в специализированной школе и в институте на иньязе. Сначала было немножко сложно, даже с моей базой. Но сейчас уже нахваталась. – Работать тяжело? – Бывает иногда и тяжело. Особенность моей работы – много поездок, по две-три съемки в день. – Чем еще хотите заниматься? – Хотелось бы больше внимания уделить видеоработе, сняться в кино, но в Америке с этим сложно, потому что нужен хороший английский. У меня он хороший, но все-таки есть акцент. Надеюсь, что скоро исчезнет, но может и остаться. – В новой стране комфортно себя чувствуете? – Никаких психологических проблем нет. Многие жалуются, говорят, что американцы тупые. Это не так. Вот в Нью-Йорке, где намешано столько культур и национальностей, жить очень интересно. Это вдохновляет, хочется творить и развиваться. – С кем Вы сотрудничаете? – Я работаю с творческими личностями, которые снимают для себя, для выставок, для своих книг. Треть всех моих работ связана с коммерческими проектами, но они всегда носят творческий характер. – Вы знаете об особенностях своей внешности? – Я не фешн-модель, и вообще не думаю, что обладаю таки-

ФОРУМ

ми качествами. Но знаю свои сильные стороны, знаю, почему меня нанимают. За какой-то классический look старого кино. Есть немножко «ретринки» во внешности, и на любой съемке она из меня буквально «вылазит», хочешь того или нет. – Какой климат вы предпочитаете? – В Нью-Йорке климат похож на украинский, только немного теплее и снега меньше. Но так как я постоянно путешествую, то всю зиму провожу в теплых краях: на юге Америки, в Бразилии, Панаме, на Гавайях. – Какая часть работы приносит самое большое удовольствие? – Для меня – это творческий процесс. И все обычно происходит под моим контролем, хочет того фотограф или нет. Я отвечаю за одежду, стиль, макияж, прически. Накопила чемоданы гардероба, который использую для съемок. Покупки делаю постоянно и везде, где путешествую. Это могут быть какие-то барахолки, блошиные рынки, винтажные магазинчики, где продается именно то, что мне нужно для образа. А в процессе съемки стараюсь почувствовать фотографа, понять, чего он от меня хочет, какое у него настроение. Важно нащупать нужную нотку и вжиться в роль. Это же актерская игра. Пусть даже примитивная, но очень интересная.


Кіровоградський Форум №14