Page 1

Oyun oynarken sadece eğlenmeyi ve zaman geçirmeyi amaçlamayız. Oynarken aynı zamanda kendimize bir şeyler katabileceğimiz oyunları oynamalıyız. Mesela strateji oyunları. Bu oyun tarzı insanların hem karar verme hemde taktiksel özelliklerini geliştirir. Herhangi bir soruna karşı nasıl çözüm üreteceğiniz konusunda sizlere yardımcı olur. Bu oyunları oynarken sizlerin haberi olmadan bu özellikleriniz gelişir. Strateji oyunları bu

özellikleriyle daha özel oyunlardır. Dışardan baktığınız zaman diğer oyun türlerine göre fazla kullanıcısı olmaz. Çünkü bu oyunları oynamak yeni başlayanlar için çile gibidir. Zevk vermez ve genellikle başarısız olurlar. Oyuna alışamadan bırakırlar. Bu yüzden pek kullanıcısı olmaz strateji oyunlarının. Ama oyuna alışan insanlar bu oyunlardan başka oyunlardan da zevk almazlar. Strateji oyunlarının insanı geliştirmesi açısından farklı bir yeri vardır diğer oyun türleri arasında. Baktığınız zamanda bu oyun türünde pek çeşitte bulmanız zordur. Kaliteli strateji oyunlarının sayıları azdır. Söz yerinde ise azdır ama özdür. Strateji oyunları diğer oyun türlerine göre daha çok bağımlılık yaratır. Oyun üzerinde ki tüm hakimiyet üzerinizde olduğu için karar verme özelliğiniz de bir yandan gelişir. Farkında olmadan bu oyunlar sizin kişisel özelliklerinize etki eder. İnsanları oyun oynarken bir yandan geliştiren baka bir oyun türü yoktur. Strateji oyunları bu oyunların en etkilisi ve en keyiflisidir. En keyiflisidir diyorum çünkü strateji oyunları bir yönetim, idare oyunlarıdır. İnsanların egolarıda bu yönde keyif alan etkenlerdir. Strateji oyunları browser tabanlı olarak oldukça popülerdir. Hatta çoğunlukla insanlar strateji oynamak istedikleri zaman oyun sitelerine değil browser tabanlı sitelere yönelir.

Bigpoint.com browser (tarayıcı) tabanlı oyun sitelerinin cennetidir diyebiliriz. Strateji oyunlarının browser tabanlı versiyonlarına bu site aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Strateji oyunlarını online olarak oynayarak rakipleriniz arasında ki sıralamanızı ve başarınızı görebilme şansınız vardır. Ama eğer kendi başınıza strateji oyunlarını oynamak istiyorsanız oyun sitelerinde bunlarda mevcut. Normal bir oyun sitesinden strateji oyunları kategorisi ile


bu oyunlara ulaşabilir ve kendi başınıza oynayabilirsiniz. Browser tabanlı strateji oyunlarının kullanıcıları da rekabet olduğu için daha fazladır normal strateji oyunlarına göre. Bu yüzden strateji oyunları browser tabanlı olarak popüler olmuştur.

Straetji oyununu en kısa şekilde tarif etmemiz gerekirse, şöyle diyebiliriz: Oyuncunun ilerleyişinde, uzun vadeli planlamanın önemlı olduğu bir oyun. Strateji oyunları bu konuda ya hiç, ya da çok az şans veya rasgele unsurları içerir. Bu oyunlar bazen de taktik oyunları adı altında geçiyorlar. Ancak bir taktik oyununda, oyuncu, kendine avantaj kaznmak için, durumsal olarak karar almak zorundadır. Strateji oyunları yanı sıra oyun teorisinin araştırma konusudur. Bu konu matematik ve ekonomi de kullanılıyor. Tipik karar teorisine aksine, oyun teorisi, karar durumlarını tarif eder ve kişinin başarısının sadece kendi hamlesine bağlı olmadığını, aynı zamanda diğerlerin aksiyonlarına bağlı olduğunu ıspatlıyor. En ünlü geleneksel strateji masa oyunlarından bir tanesı satrançdır. Diğer geleneksel oyunlar Dama, Mancala ve Go oyunudur. Bunun ötesinde bilgisayarda strateji oyunları da vardır. Genelde bir Ülke, şehir, kıta ya da medeniyeti yönetmek ile alakalı olan uyunlar. Bazıları ise tarihi olaylar ile alakalı ve oyuncunun tarihi değiştirmek için önemli ve dikkatli şekilde karar vermesini ön görür. Tabii ki bu tarz bilgisayar oyunları çok büyük bir eylence sunuyor. Belirli zamana kadar bu oyunlar sadece offline olarak evdeki bilgisayardan oynanılabiliyordu. Artık bu deviri teknoloji çoktan geçti. Şimdi internete bi göz attığımızda, görüyoruz ki her yer online oyunu kaynıyor. Saatlerce internette strateji oyunları oynayarak vakit geçiren bir çok insan var. Çünkü bu şekilde günlük streslerine ve rutin hayatlarına bir ara vermiş oluyorlar. Dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır bu konuda, bir çok online oyun siteleri bu tür hizmetleri ücretli olarak sunuyorlar. İyice araştırmak gerek ve ücretsiz olan, oyuncuya uzun vadede sınırsız oyun imkanı sunan ve gerçekten yüksek kalite oyunlar barındıran oyun web sitelerı bulmak gerek.


Bu oyun sitelerinde sadece tek başınıza oynamanıza gerek de yoktur tabiki. Strateji oyunları gerçek rakiplere karşı, hatta dünyanın en ücra köşesinden katılan oyuncuya karşı daha da zevkli olur. Strateji oyunun tadını hakkıyla çıkarabilmek için yukarıda saydığım online oyun web siteleri niteliklerine sahip olan, çok tanınmiş bir web sitesi de www.bigpoint.com. Siteye sadece bir kayıt, sınırsız ve bedava oyun için tamamıyla yeterlidir.

Strateji oyunlarì  
Strateji oyunlarì  

Oynarken aynı zamanda kendimize bir şeyler katabileceğimiz oyunları oynamalıyız.

Advertisement