Page 1


№3(29), вересень 2013

Слово редактора

Я не повірю, що лиш ти одна на світі білім, як роса, — відкрита… Ну що простіше? — ти чекала літа, а вранці, перед вереснем, — сумна…

Осен ь кажд — это ый л ист вторая — цв еток весна, к огда . Альб ерт Камю .

На світі білім, де лягало з рук легке, мов тіло, плаття на ожину, ну що простіше? — тінь його незриму століттями лататиме павук.

Василь Герасим’юк

Карта історії технологій — ст. 3 Фотозвіт: нові обличчя — ст. 8 Інтерв’ю з Трубаровим І. В. —ст. 10 Nexus 7 (2013) — ст. 12 Халявна афіша — ст. 14

Якщо ви бажаєте взяти участь у ­ створенні ІТСки, то ласкаво просимо до нашої редколегії. Приходьте у Студраду (к. 308 30-го корпусу) щосереди о 14.00. Будемо творити разом. Або дзвоніть гол. редактору, завжди рада новим ідеям :)

2

В кінці серпня ми з подругою сиділи на Театральній площі в Чернівцях і пили каву. І читали цього вірша. Та це було влітку. А тепер осінь, Київ. У вірші автор пише про час: як він летить, спогади про минуле, яке було, і майбутнє, яке ще буде. Пам’ятаю, як 2 роки тому куратор впродовж 15-ти хвилин мені пояснював, як пройти до корпусу ФП. Тоді це було не смішно :) А ось недавно згадали, що у нас, третього курсу, скоро Екватор — і половина студентських років позаду. Кому-кому, а першокурсникам пощастило — у них все ще попереду: і перший Опен Ейр, і перша сесія, і ТЕК-1-2-3, і Електродинаміка... а потім той самий Екватор. Тож не забувайте ніде, дорогі наші новобранці, бігаючи по різним корпусам, свої тубуси і циркулі — вони вам знадобляться :) А ми вже можемо заводити загального зошита на всі предмети і не боятись n-тої сесії, бо вона нескоро — аж взимку.


Новини

Якщо Ви когось запитаєте, де вирує веселе студентське життя, то звичайно ж вам розповідатимуть про гуртожиток. Повернувшись з літнього відпочинку, студенти скучили не так за навчанням, як за друзями та сусідами по кімнаті.

ЩО Ж НОВОГО В РІДНІЙ 12-шці? Окрім ІТСників, цього навчального року тут проживатимуть, як і раніше, студенти факультетів ІСЗЗІ, ВІТІ, ММІФ, а також ФЕЛ, ІФФ та ВПІ. Усі гуртожитки студмістечка КПІ зараз переповнені, і наш не є винятком. Тренажерний зал, як завжди, чекає на спортивних студентів, вартість пропуску не змінилась (20 грн./місяць, можна замовити в Андрія Ткача). Наш мега хостел трішки привели у порядок: всюди зробили косметичний ремонт. А ще у нас з’явилися нові пральні машини! І вони вже навіть працюють! Також з цього навчального року були відмінені добровільні внески на покращення добробуту студмістечка. Добре це чи погано— вирішувати вам, але заходи гуртожитку тепер

підкріпленні лише ентузіазмом студентів, а не виділеними коштами. Відтепер у нас і новий мережевий адміністратор — Макаліш Владислав. Першокурсників набрали аж 7 груп: огого! Такого ще ІТС не бачив! Посвята-то у студенти відбулась, але ми знаємо, що «тру» ІТСник — це той, хто пережив третю сесію, так що не розслабляйтесь! А день Першокурсника відсвяткували 9-го вересня у Форсажі. Було весело: брали участь в конкурсах та дивилися відеоролики первачків, з яких обрали найкращий— від групи ТІ- 32. Ось вже 5 жовтня чекаємо на 12-тий Open Air, як завжди восени — в Святошинському лісі. Ви зможете відчути себе справжнім піонером, і для цього навіть не доведеться вигадувати машину часу, щоб потрапити назад до радянських часів! Молімося на хорошу, теплу та сонячну погоду. Тоді і палатку можна буде взяти, і шашличок забацати. Флаєра запитуйте в організаторів, але поспішайте, бо кількість футболок обмежена!

Анжела Дудник ТЗ-21

3

№3(29), вересень 2013

Наш гуртожиток «Ω»


№3(29), вересень 2013

Трохи історії

Карта історії технологій 11 липня до 20-річчя «МТС Україна» у 1-му корпусі проводилася конференція «Карта історії технологій», де провідні спеціалісти з різних галузей знань висвітлювали революційні події та дати у сфері інформаційних технологій. 40 років тому, а саме З квітня 1973 р., Мартін Купер здійснив перший у світі дзвінок з мобільного телефону Motorolla своєму опонентові з компанії Bell Labs. Тоді цей пристрій важив 1,15 кг, але серійне виробництво почалося лише через 10 років. За цей час телефон «схуд» на 300 грам та коштував як автомобіль середнього класу (приблизно 3,5 тис. доларів). Проте люди були настільки вражені можливістю бути завжди на зв’язку, що утворювались тисячні черги за цією іміджевою новинкою. А от першим українським абонентом став Леонід Кравчук, який 1 липня 1993 р. подзвонив послу України в Німеччині Івану Пскову. Тим самим він поклав початок першій вітчизняній мережі UMC (Ukrainian Mobile Communications) за підтримки німецько-датсько-голландських інвесторів, а нині — МТС (Мобильные ТелеСистемы) за підтримки росіян. Тоді абонплата складала аж $200 на місяць, і на 1993 рік налічувалось всього 2800 абонентів. Вже сьогодні можна знайти вигідний тариф за 30 грн./ міс., та й кількість користувачів «трохи» збільшилася — до 21 млн. Наша кафедра Телекомунікацій першою в Україні почала випускати фахівців за напрямом «телекомунікації». Не дивно, що її 20-річчя співпало з ювілеєм українського мобільного зв’язку, бо з самого початку з кафедрою співпрацювала компанія UMC, надаючи сучасне обладнання для її лабораторій. 4

–А лло! – Дада!

– Іване Миколайовичу? – Так, слухаю.

– Доброго дня Вам, це Леонід Макарович Кравчук .

– Здрастуйте, Леоніде Макаровичу, вітаю

Вас. Зв’язок

дуже хороший !!!

А тепер пропоную трішки заглибитись в історію безпровідних технологій, починаючи з телефону, радіо і закінчуючи стандартами GSM та мобільними «новинками».


Трохи історії

1799

Жюпема Негрі помістили у божевільню, бо він стверджував, що винайшов апарат, за допомогою якого можна спілкуватися на відстані.

1854

Шарль Бурсель першим використав слово «телефон» та написав дисертацію на цю тему, проте на жаль, він не отримав підтримки і помер у бідності ніким не визнаним 84-річним дідусем.

1860

Філліп Рейс досить успішно впорався зі звуком при роботі телефону та продемонстрував свій винахід Фізичній спілці. Як завжди, всі схвалили, але на цьому все і закінчилось.

1865

Іноченсо Манзетті, запевняють італійці, першим винайшов електричний телефон, але він не запатентував свій винахід і нібито його ідею вкрали хитрі англійці та Белл.

1871

1876

Антоніо Майччі подав заяву на отримання патенту на телефон, але чомусь справа «заглохла»: пліткували, що винахідник отримав 500 тис. лір за відмову від своїх прав, якими нібито також скористався Белл. Грехем Белл просто опинився в потрібний час в потрібному місці: компанія «Вестерн Юніон» шукала того, хто винайде спосіб передачі декількох телеграм по одній парі проводів без прокладки додаткових ліній. І обрала його «варіант» телефону.

В Росії основоположником телефону вважають Павла Голубіцького, але царський уряд його розробок не підтримав. Влада вирішила не ризикувати, а використати вже винайдену Беллом технологію. Та вчений рук не опустив і взявся покращувати звук, додавши вугільний мікрофон, який і до нині «живе» в наших телефонах.

А щодо мобільного зв’язку — так тут все дещо складніше: майже через 100 років був здійснений перший такий дзвінок. Після отримання патента на керамічні зубні протези у дантиста Махлона Луміса з’явився нездоровий інтерес до електричних явищ, і невдовзі він отримав наступний патент — на безпровідний телеграф (тоді Попову було всього 9 років; Марконі навіть не народився; 4 закони електродинаміки Максвелла, які доводили існування хвиль у просторі, ще ніхто не визнав у світі; Генріх Герц розпочне свої досліди і відкриє електромагнітні хвилі лише через 19 років; а Тесла ще не придумав схему радіо, бо він же використовував праці Герца!). Луміс першим додумався піднімати передавальну та приймальну антени високо над землею (але робив це за допомогою повітряних зміїв О_о) та продемонстрував безпровідний зв’язок на відстані в 22 км! На жаль, ні копійки фінансування від американського уряду він не отримав і невдовзі помер від важкої хвороби, а про його феноменальний винахід усі забули. Здається, в попередній частині статті була схожа ситуація з творцями телефону, і не одна. Прикро, звичайно, що держава боялася ризику провалу експерименту, але ж сума, яку потребував винахідник, не така і велика: 50 тис. доларів могли змінити всю історію, і ми б не знали ні про Попова, ні про Марконі — винахідників радіо. Я довго шукала відповідь на питання: чи дійсно Попов і Марконі незалежно один від одного винайшли радіо, як нам розповідали у школі? Англієць Бранлі в якості приймача придумав скляну трубку з металічним порошком, по якому проходив електричний сигнал. Його земляк Лодж зібрав радіо за схемою Нікола Тесли 5

№3(29), вересень 2013

Всі ми чули про Александра Грехема Белла, винахідника телефону, проте мало хто знає, що він був не першим творцем звичайного приймача, здатного перетворювати електричні сигнали в звук. Просто встиг подати заявку на патент на півтори години раніше за Ілайшу Грея. Хоч останній і подав до суду, але патента так і не отримав.


з приймачем Бранлі. До цього пристрою Попов додав лише антену для вловлювання радіохвиль та дзвінок для реєстрації вхідного сигналу. Першу радіограму з текстом «Генріх Герц» він відправив у 1896 р. Фатальною помилкою Попова було те, що він не «кричав» про свій винахід всім і всюди (цю систему телеграфії він створював для військово-морського флоту Росії, і вона мала залишатися в таємниці).

у світі є занадто великою, тому кожен хоче перетягти ковдру на себе: Радянський Союз розділив вчених на попередників Попова (М.Фарадея, Дж.Максвелла, Г.Герца, Э.Бранлі, О.Лоджа) та його послідовників (найзнаменитішим з них називають Марконі), тоді як один американський журнал опублікував статтю, в якій піддавалася сумніву перша у світі радіограма Попова, стверджуючи, що він створив лише маленький приймач, а

VS

­

№3(29), вересень 2013

Трохи історії

Марконі використав схему приймача Попова (скопіював один в один за винятком другорядних деталей), а передатчик йому допоміг сконструювати професор Августо Ріга. Дальність радіозв’язку була 7 км (секундочку, ми недавно про 22 км прочитали!). Патент №7777 (насправді, це випадковий збіг цифр) приніс Марконі світову славу, бо він мав підприємницьку жилку: читав усі праці про зв’язок, які друкувалися на той час, не пропускав жодної чужої ідеї, працював з багатьма відомими вченими, був наполегливим у праці та розробках і заробляв на цьому зовсім непогані гроші. Попов запатентував свій винахід на­півтора роки раніше за Марконі, та роль радіо 6

Марконі — всю безпровідну систему телеграфії. 17 червня 1946 року в Сент Луїсі, США, компанії AT&T і Southwestern Bell запустили першу радіотелефонну мережу. Проте на той час існували 2 проблеми: одна з яких — це те, що апаратура була призначена лише для установки в автомобіль, бо телефон важив не менше 40 кг; друга — обмеженість частотного ресурсу, що викликала взаємні завади у близьких за частотою каналах. Вже у 1947 році У. Шоклі, У. Браттайн і Дж. Бардін, співробітники Bell Laboratories, винайшли транзистор, що вирішило першу проблему. Д. Рінг видав ідею сотового


Трохи історії 10 мобільних телефонів, що змінили світ Nokia 9000 Motorola StarTAC Communicator

√√ 1-й телефон-розкладушка √√ 2 в 1: мобілка + PDA (КПК) √√ вібровиклик √√ факс + електронна пошта √√ 1996 р.­ √√ 1996 р.

Siemens SL10 Siemens SL45 Nokia 7650

√√ 1-й слайдер √√ кольоровий √√ 1999 р.

√√ MP3-плеєр √√ карта пам’яті √√ 2001 р.

Motorola V70 Motorola RAZR V3

√√ ротатор √√ 2002 р.

√√ дуже тонкий­ √√ 2004 р.

HTC Touch

√√ 1-й смартфон (Symbian 6.1) √√ камера 0.3мп + MMS √√ 2002 р.­

Sony Ericsson

K750i

√√ камера з автофокусом √√ підтримка відео √√ 2005 р.

iPhone 2G, 3G, 3GS, 4, 4S, 5... ­

√√ сенсорний інтерфейс √√ 2006 р.

√√ одна кнопка + багатопальцеві жести √√ 2007 р.

Може в якомусь з телефонів ви впізнали свій? :)

Олександра Кравець ТЗ-11

7

№3(29), вересень 2013

принципу організації мереж мобільного зв’язку, яка вирішувала другу. Але все не так просто: на вдосконалення цих мереж пішло 26 років!!! І нарешті в 1973 році у Нью-Йорку на вершині 50-ти поверхової будівлі Alliance Capital Building була змонтована перша у світі базова станція сотового зв’язку, яка обслуговувала всього 30 абонентів. Саме тоді Мартін Купер здійснив перший у світі дзвінок з мобільного телефону. З цього моменту сотовий зв’язок розпочав своє розповсюдження по всьому світу. У 1993 в Україні з’явилася перша мобільна мережа стандарту NMT (Nordic Mobile Telephone), запущена компанією UMC. Вона була аналоговою, тому розмову можна було підслухати за допомогою звичайного радіоприймача. Апаратура важила декілька кілограм і встановлювалась переважно в автомобілях. Користування такими послугами обходилось недешево — декілька сотень доларів на місяць. Ця мережа відносилась до стандартів першого покоління — 1G («G» - Generation) і дозволяла передавати лише голос. Друге покоління цієї мережі (2G) — це GSM-мережа (Global System for Mobile Communications), яка з’явилась у 1996 році і була цифровою. Це означало можливість передачі ще й SMS + інтернет. Технологія GPRS дозволила збільшити швидкість доступу до інтернету, на EDGE покладали великі надії щодо онлайн-телебачення, але вдалося лише трішки збільшити швидкість у порівнянні з GPRS. 3G стартувала у 2006 році зі стандартом CDMA, що лише надає швидкісний доступ до інтернету без голосових послуг. 4G обіцяє швидкість вхідних даних до 1 ГБіт/с для стаціонарних терміналів та 100 МБіт/с для мобільних ( рухливих).


№3(29), вересень 2013

Інтерв’ю з Трубаровим І. В.

Трубаров И. В

?

Игорь Владимирович, расскажите о себе немного. Я родился 19 июня 1985 года в Киеве, мне 28 лет. Закончил в лицей №142. Любимым предметом у Вас была физика, наверное? Кстати, нет. Математика и история нравились. Говорили, что вы и на ФТИ учились. Трудно было совмещать его с ИТС? Я учился на ИТС, а со второго курса параллельно поступил на Физ-тех. Нагрузка распределялась неравномерно: на младших курсах на ИТС было легко, а на старших — тяжело. На ФТИ всё как раз на оборот: первые 3 курса — просто мрак! После окончания магистратуры я поступил в аспирантуру. Где-то около года я проработал в НИИ «Телекоммуникаций» (Научно-исследовательный институт), а теперь работаю в ИТС . А как насчет собственной дисциплины? Сейчас принимаю лабораторные и практические занятия, а со следующего семестра скорее всего буду вести курс «Схемотехника-2».

? ?

?

10

?

Игоря Владимировича мы знаем с 3-го семестра, когда он вместо Якорнова Е. А. вел практические занятия и модули по Технической Электродинамике. В 4-ом семестре он принимал у нас еще и лабораторные (мы уж думали расслабиться и вздохнуть спокойно, но не тут-то было. Скажу чесно, пришлось поднапрячься).

Расскажите про вашу поездку в Антарктиду! Начну с предыстории. ИТС сотрудничает с Украинским научно-антарктическим центром, вот нас и отправили в Антарктиду организовывать там систему св­язи. Мы были на станции «Академик Вернадский», это на острове Галиндез Аргентинского архипелага. То есть это не сам Южный полюс, а очень рядом, но климат все-таки немного другой – чуть тепле. После распада СССР Россия все станции забрала себе, а эту нам подарила Великобритания за $1, раньше она называлась «Фарадей». Там конечно существует связь, но только вблизи стоящих станций. А с материком и с Киевом можно связаться только через спутник, а это очень дорого. Вот мы и хотели вычислить, какие спутники видны оттуда с достаточным уровнем сигнала. Для этого нам нужна была антенна, которую мы везли аж из Киева. Она была диаметром в полтора метра, поэтому ее пришлось распились на дольки, как апельсин, и распределить в ручной клади между всеми членами экспедиции.


Інтерв’ю з Трубаровим І. В. №3(29), вересень 2013

?

Долго добирались? Эта поездка заняла 30 дней, из которых на станции я пробыл только три : ) Все остальные ушли на дорогу туда и обратно. На самолете летели с двумя пересадками: Киев — Рим, Рим — Буэнос-Айрес, а оттуда до Ушуая — самого южного города Земли. Дальше до станции мы добирались на судне. Предвидятся ли еще куда-нибудь поездки такого плана? Может быть скоро опять в Антарктиду направят. Расскажите о своем хобби. Честно говоря, последние 2 года моим хобби была диссертация. Хоть и защитился, но до сих пор никак отойти не могу.

? ?

Леонид Верес ТЗ-11

11


№3(29), вересень 2013

IT-сторінка

Обзор Nexus 7 (2013) Прошел ровно год с момента выпуска Nexus 7 первого поколения, и вот уже представлен обновленный вариант этого планшета. Он имеет достаточно много отличий от предыдущего, поэтому будет целесообразно сравнить их характеристики.

Комплектация и дизайн Новый Nexus 7 поставляется в более яркой коробке, внутри которой находится еще одна — белого цвета. Логотипы семейства Nexus на обеих коробках сменили логотипами компании Google. В комплекте идет сам планшет, краткое руководство пользователя, гарантийный талон и к о м пак тное 10-ваттное зарядное устройство с USB кабелем. Планшет стал легче и тоньше. При этом задняя крышка т е п е р ь выполнена не из дырчатого пластика, а из

12

цельного прорезиненного soft-touch пластика. Также, на ней можно увидеть объектив основной 5-мегапиксельной камеры (напомню, что в предыдущем поколении ее вообще не было) и две перфорированных зоны над стереодинамиками (ранее динамик был всего один). Выпускается планшет лишь в одном — черном варианте исполнения.

Дисплей Главное отличие нового поколения Nexus 7 от старого — это великолепный FullHD IPS матрица. Ее диагональ составляет все те же 7 дюймов; разрешение — 1920х1200, что соответствует соотношению сторон 16:10 (Google позаботился о нас и оставил лишнюю полоску для сенсорных клавиш в ландшафтном режиме). Сенсорная панель выполнена по емкостной технологии и поддерживает до десяти прикосновений одновременно. Углы обзора, как и цветопередача, просто шикарные,


IT-сторінка №3(29), вересень 2013

поскольку используется очень качественная матрица. Диапазон яркости меняется от 9 до 475 кд/м2, либо автоматически. Отмечу, что авторегулировка яркости работает очень хорошо. Сверху дисплей прикрыт защитным стеклом.

Интерфейс Поскольку перед нами практически референсное устройство, то версия ОС на нем самая «свежая». На планшете установлен Android 4.3. Каких-то явных изменений нет, разве что появились профили с ограниченным доступом. Сам же интерфейс, несмотря на большой размер дисплея, работает весьма шустро и отзывчиво. В синтетических тестах планшет набирает достойное количество баллов, при этом не сильно уступая флагманским решениям. ­

Беспроводная связь Планшет поддерживает WiFi всех актуальных стандартов, кроме новейшего 802.11ac. Также имеется модуль Bluetooth версии 4.0, NFC и GPS. Отмечу, что GPS работает достаточно шустро, поиск занимает минуту-полторы.

«Железо»

Автономность

Новый Nexus 7 полностью унаследовал «начинку» Nexus 4. Это четырехъядерный процессор Snapdragon S4 Pro частотой 1,5 ГГц, графическое ядро Adreno 320 и два гигабайта оперативной памяти. Такого набора задач хватает даже для большинства требовательных пользователей. Даже при 4-5 ресурсоемких играх, висящих в фоне, планшет не начинает тормозить, интерфейс все так же работает плавно и без «глюков».

Автономность является одной из сильнейших сторон аппарата. В Nexus 7 установлен литий-полимерный аккумулятор емкостью 3950 мАч, что дает нам 9-10 часов непрерывного использования. У меня аппарат продержался 6 дней при суммарном восьмичасовом использовании­м­(из которых около 5 – это просмотр потокового FullHD видео) за это время. Для планшета это довольно хороший показатель.

Александр Дакаев ТЗ-11

13


№3(29), вересень 2013

Афіша

Ми, студенти, люди небагаті (скільки там тої стипендії, якщо вона є!). Тому це природньо, що нас не цікавлять дорогущі концерти та виставки. Ми не проти і на халяву кудись сходити:) Будинок кіно 18-22 вересня 2013 р. — короткометражні фільми премії ім. Андрія та Арсенія Тартаковських; 30 вересня–2 жовтня — Дні іспанського кіно. «Артклуб 44» ­­ щоденні безкоштовні кінопокази у Малому залі з 19.00 до 21.00. «Кіноклуб на Подолі» щочетверга демонстрація художніх фільмів, можна залишитись і на обговорення. Кіноклуб у Могилянці («НАУКМА») слідкуй за розкладом.

Будинок Актора приблизно раз на тиждень вільний вхід на якийсь вечір або виставу. Київський академічний Молодий театр (вул. Прорізна, 17) щосереди вхід вільний. Київський театр «Вільна сцена» (вул. О. Гончара, 71) вільний вхід щонеділі. Київська майстерня театрального мистецтва «Сузір’я» (вул. Ярославів вал, 14-б) щоденно (за наявності вільних місць).

14

Олександра Кравець ТЗ-11

Арт-паб «Docker’s ABC» шарові концерти молодих виконавців. Фест-рест «Диван» кожного дня виступи молодих гуртів.

Free Walking Tours (безкоштовні пішохідні екскурсії Києвом англійською мовою) щоденно о 12.00 та 16.00 ТРЦ «Караван» безкоштовний роледром до ­Нового року! Можемо зібратися і сходити всі разом великою компанією. 4 жовтня чекайте на «Ніч пожирачів реклами» у «Сінема Сіті» в Ocean Plaza. Це п’ятигодинне кіношоу, протягом якого ви зможете подивитися рекламні ролики, зняті в різний час у різних країнах. Вони транслюються на великому екрані не в якості реклами, а в якості мистецтва. Власником цього бренду є Жан Марі Бурсіко (в його колекції більше мільйона роликів: як нових 2013 року, так і вінтажних) .


Щоб вам не довелося сумувати на парах 8 3

2

5

1 7 4 9 3 1 2 3 7

6 5 3

4 9 8 7

6

3 6 4

№3(29), вересень 2013

4

9

7

6

3 3

2

1 9

2

2 8

4

1

Окрім класичних правил судоку, тут є й інші умови: • в кружечках можуть знаходитися лише цифри 1, 2, 3 • в квадратиках — 4, 5, 6 • ­­в пустих клітинках — 7, 8, 9

1 7

8

2 1 2 2 1 2 10 10

1

1 1 2 2 5 9 7 2 2 10 9 2

3 2 2

3

3 2 2 2

2 4 4 2 3 1 1 1 1 1 1 3 16 19 18 17 17 18 17 15 19 16 14 16 11 12 9 9 2 1 2 1 1 2 2 2 1 1 3 2 2 2 2 3 6 2 2 1 2 16 2 20 2 1 22 2 20 2 28 25 22 1 24 1 19 2 16 1 2 18 1 1 2 17 3 1 15 3 2 13 4 10 15 15


ITSka Veresen' 2013  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you