Page 1

YDANIA PARTNER W

BEZPŁAT

PARTNER W

YDANIA

NY INFOR

MATOR D

LA MATUR

ZYSTÓW


UEK – więcej niż studia!  Studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia  Studia w języku polskim i angielskim  Studia podyplomowe, w tym MBA i MPA  Studia doktoranckie  Współpraca z ponad 200 uczelniami na całym świecie  Praktyki i staże w ponad 500 firmach partnerskich WIĘCEJ INFORMACJI:

Dział Nauczania ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków tel. 12 293 56 28, 12 293 54 25 e-mail: studiainfo@uek.krakow.pl

KIERUNKI:

 Administracja  Analityka gospodarcza  Ekonomia  Europeistyka  Finanse i rachunkowość  Gospodarka i administracja publiczna  Gospodarka przestrzenna  Informatyka i ekonometria  Informatyka stosowana  Międzynarodowe stosunki gospodarcze  Rachunkowość i controlling  Socjologia  Stosunki międzynarodowe  Towaroznawstwo  Turystyka i rekreacja  Zarządzanie  Zarządzanie i inżynieria produkcji www.facebook.com/uczelnia.sukcesu

patron medialny:


SPIS TREŚCI STUDIA

10 powodów dla których warto studiować Encyklopedia studiów Najpopularniejsze kierunki 2012 Stypendialne know-how Erasmus czyli Europa czeka Studia na kredyt Pierwsza sesja - jak ją przeżyć Ile zapłacisz za bezpłatne studia? Kasa pod kontrolą

KARIERA

CV i rozmowa kwalifikacyjna Pierwsza umowa: jaka? Jak znaleźć staż, praktyki, pracę? Własna firma krok po kroku

TEŻ WAŻNE

Po co mi języki obce? Mieszkanie - wynajmuj z głową Jak wybrać dobrą eLkę? Ile co kosztuje w polskich miastach? Studenckie wyjazdy - wakacje Twoich marzeń

WYDAWCA:

ADRES REDAKCJI:

JB Company,

ul. Królewska 65 a

ul. Królewska 65 a

30-081 Kraków

PARTNERZY

4 6 8 10 12 14 16 18 20

20 26 28 29

30 32 33 34 35

30-081 Kraków ZDJĘCIA: REDAKTOR WYDANIA:

PhotoXpress,

Dorota Czyż

Dreamstime, iStock PROJEKT GRAFICZNY: Aleksandra Klusińska

Znajdź nas na Facebooku: facebook.com/zostanstudentem i bądź na bieżąco!

www.zostanstudentem.pl


STUDIA

10 1

POWODÓW DLA KTÓRYCH

WARTO STUDIOWAĆ

Wykształcenie i rozwój

2

wuTo jedyny etap edukacji, w którym spra o czeg , tym nad rolę kont ną pew jesz iei w jaki sposób się uczysz. Możesz wyb rać specjalistyczne przedmioty, rozwijać swoje zainteresowania w kołach studenckich, organizować wydarzenia

Podczas tych pięciu lat poznasz ogromną ilość ludzi, zarówno studentów jak i wykładowców. Te znajomości zostaną Ci na całe życie. Niejednokrotnie też pomogą. Studia to nie tylko nauka, al e także liczne kontakty towarzyskie.

kulturalne.

3

Juwenalia

Studenckie święto trwające przez cały tydzień, podczas którego symbolicznie przekazuje się żakom klucze do bram miast. Jest to tydzień wypełniony wydarzeniami kulturalnymi, kabaretonami i koncertami, podczas którego imprezom nie ma końca.

5

4

3-miesięczne wakacje

Bynajmniej - nie służą one leniuchowaniu. Co roku będziesz mieć aż 3 miesiące na to, by zrobić praktyki lub staż, wyjechać za granicę na program typu work&travel, czy po prostu by podreperować swój skromny studencki budżet (ewentualnie spędzisz czas na przygotowaniu się do wrześniowych poprawek).

4

Ludzie

Zniżki studenckie Nie oszukujmy się, bilety autobusowe, teatr, kino, koncerty, piwo, obiady, książki – to wszystko będzie nas kosztować mniej, niż gdybyśmy nie studiowali.

,


6

7

System boloński

W trakcie studiowania stwierdzas z, że 3 lata socjologii wystarczy, ale chcesz uczyć się czegoś innego? System 3+2 umożliwia Ci kontynu owanie studiów na zupełnie innym kierunku, a nawet innym wydziale, bez konieczności zaczynania nauki od pierwszego roku. Licencjat z dziennikarstwa a magist erium z kulturoznawstwa? Nie ma problemu!

Wyjazdy zagraniczne

Studiowanie daje Ci możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju programach mających na celu wymianę studentów. Możesz wyjechać na semestr albo i cały rok akademicki do innego kraju i studiować tam zamiast w Polsce!

3+2

8

Stypendia

Warto przyłożyć się do nauki, jeśli ma się w perspektywie fakt, że w kolejnym roku akademickim co miesiąc na nasze konto będą wpływały pieniążki. I to niemałe!

9

Nauka pokory i radzenia sobie z biurokracją

Już pierwsza wizyta w dziekanacie i zderzenie się z uczelnianą biurokracją uświadomi Ci, dlaczego ludzie nie lubią urzędów. Będziesz biegać z podaniami, poznasz sekretariaty od podszewki, postoisz w wielogodzinnych kolejkach. Po pięciu latach żadne formalności nie będą Ci straszne. REKLAMA

10 Wspomnienia Anegdoty o ekscentrycznych wykładowcach, opowieści o dziwnych formach zdawania egzaminów, sto jeden sposobów na zaliczenie kolokwium, wygranie konkursu picia piwa na czas – tylko dzięki studiowaniu możesz zdobyć takie wspomnienia!


STUDIA

Encyklopedia studiów A

bsolutorium – czas, kiedy niby skończyłeś studia. Masz pozaliczane wszystkie egzaminy i musisz jeszcze obronić pracę dyplomową.

B

iblioteka – miejsce, w którym spędzisz dużo czasu, przygotowując się do egzaminów. Rzadko kiedy da się stąd cokolwiek wypożyczyć, a ksero jest potwornie drogie lub go nie ma.

C D

zesne – forma abonamentu za studia. Płaci się go z góry za cały semestr.

ziekanat – najbardziej piekielna instytucja, stworzona dla spraw administracyjnych. Idziesz, bo musisz! W wolnym tłumaczeniu „dziekanat” oznacza: „sekretariat”.

E

CTS – punkty, które ocenią „wagę” danego przedmiotu. Im więcej ma punktów, tym (najczęśćiej) więcej trzeba się uczyć do egzaminu.

F G H I

ilozofia – przedmiot obowiązkowy na prawie wszystkich kierunkach studiów. Tak dla zasady! odziny rektorskie/dziekańskie – dni wolne od zajęć, dzięki którym na studiach masz dużo długich weekendów.

armonogram – dumne określenie na studencki podział godzin.

ndeks – kiedyś zielona książeczka, gdzie zbierało się autografy wykładowców. Dziś zamieniony na elektreoniczną platformę.

J K L

uwenalia – trwająca przez cały tydzień impreza, która odbywa się zazwyczaj na początku maja. olos (kolokwium) – studencka kartkówka. Często bywa zaskoczeniem, rzadziej jest zapowiadana.

aborki (laboratoria) – zajęcia, na które uczęszcza się w białych fartuchach.

6

M N

agisterka – praca, którą piszesz na zakończenie studiów w celu uzyskania tytułu magistra.

umer albumu – taki jakby studencki PESEL. To ciąg cyfr, który znajdziesz na swojej legitymacji i będziesz wpisywać we wszystkich podaniach i formularzach.

O

biegówka – służy do pochwalenia się przed studentem ilością obiektów, jakie ma uczelnia, a w których nigdy w czasie studiowania nie był. Uzupełnia się ją pieczątkami po skończeniu studiów.

P

oprawka (kampania wrześniowa) – druga szansa, jaką daje wykładowca po tym, jak oblejesz egzamin. Wyniki letniej sesji poprawkowej (kampanii wrześniowej) decydują o tym, czy nadal jesteś studentem.

R S

ektor – największa szycha na uczelni, szef wszystkich szefów. Nigdy go nie poznasz.

esja – dwa tygodnie wieńczące każdy semestr studiów, podczas których zdajesz wszystkie egzaminy bijąc rekordy Guinessa w ilości nieprzespanych nocy, wypitych kaw i przeczytanych książek. Termin SESJA po rozwinięciu brzmi: System Eliminacji Studentów Jest Aktywny.

T

ermin – nie licz na to, że wszystko zaliczysz za pierwszym razem. Terminy występują w kolejności od „0” do „2” (choć są wykładowcy, którzy ogłaszają ich nawet kilkanaście).

U W

SOS – System informatyczny służący inwigilacji studentów. Z założenia miał ułatwić życie, ale...

ykład – zajęcia, na których najwyższa frekwencja jest na pierwszym roku, bo później okazuje się, że obecność na nich nie jest obowiązkowa.

Z

aliczenie (Zalka) – ocena z ćwiczeń, która nie liczy się do średniej, ale bez niej nie możesz podejść do egzaminu z danego przedmiotu.


Marzysz o studiach zagranicą? Wybierz się z nami na studia do Wielkiej Brytanii! Chcesz zostać w Polsce? Na miejscu pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru.

www.zostanstudentem.pl www.studiujwuk.pl


STUDIA

Najpopularniejsze KIERUNKI W 2012 Pewnie zastanawiasz się ile osób ma podobne plany na przyszłość jak Ty. Wybór kierunku studiów decyduje przecież nie tylko o najbliższych pięciu latach Twojego życia, ale także o tym, jak potoczy się Twoje życie zawodowe. THE WINNER IS… W skali ogólnopolskiej króluje… Informatyka! W zeszłym roku podania o przyjęcie na ten kierunek złożyło ponad 30 tysięcy osób. Na drugim miejscu plasuje się Zarządzanie, które musiało oddać palmę pierwszeństwa i koronę najpopularniejszego kierunku 2012 roku.

REKRUTACJA 2012 W LICZBACH

Prawo zajęło ostatnie miejsce na podium, a czwartym najpopularniejszym kierunkiem z ponad 24 tysiącami chętnych było Budownictwo. Pierwszą piątkę zamyka, ciesząca się niesłabnącym od wielu lat zainteresowaniem, Pedagogika. Kolejne miejsca pod względem popularności zajmują kolejno: Ekonomia, Inżynieria środowiska, Zarządzanie i inżynieria produkcji, Finanse i rachunkowość, Mechanika i budowa maszyn.

KIERUNKI STUDIÓW NAJPOPULARNIEJSZE NDYDATÓW): (WEDŁUG LICZBY KA

1. Informatyka 30639 2. Zarządzanie 27579 3. Prawo 24985

OBLEGANE POLITECHNIKI Zeszłoroczna rekrutacja na studia potwierdziła trwający od 3 lat trend wybierania uczelni technicznych. O ile jeszcze w 2007 roku maturzyści najchętniej składali papiery na uniwersytety, o tyle w kolejnych latach, prowadzenie pod względem zainteresowania studiami wyraźnie przejęły politechniki. W pierwszej piątce najbardziej obleganych uczelni są aż cztery politechniki – Warszawska, Gdańska, Poznańska i Łódzka. Uczelnie techniczne okazały się też najchętniej wybieranym przez kandydatów typem uczelni, tuż za nimi znalazły się uczelnie rolnicze, które wyprzedziły w rankingu popularności uniwersytety i uczelnie wychowania fizycznego. Politechnika Warszawska piąty rok z rzędu obroniła miano najbardziej obleganej uczelni w kraju – na każde wolne miejsce na studiach przypadało tam 8,9 kandydata.

9 4. Budownictwo 2496 5. Pedagogika 20215

6. Ekonomia 20202 ska18973 7. Inżynieria środowi ieria produkcji 17654 yn inż i 8. Zarządzanie owość 17642 9. Finanse i rachunk wa maszyn 17209 10. Mechanika i budo

NAJBARDZIEJ OBLEGANE UCZELNIE:

1. Politechnika Warszawska 8,9

2. Politechnika Gdańska 7,4

3. Politechnika Poznańska 7,3

4. Politechnika Łódzka 6,2

8

5.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie 6,0


Warszawska Szkoła Filmowa jest jedną z trzech wyższych uczelni filmowych w Polsce, założoną przez Fundację Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy LATERNA MAGICA. Siedziba uczelni mieści się na warszawskim Żoliborzu.

Wypełnij pustkę. KIERUNKI STUDIÓW: Dla studentów kierunku „reżyseria i produkcja gier wideo” możliwość stażu u naszych partnerów – liderów na rynku gier wideo: cdp.pl oraz techland.

KURSY: • • • •

Kurs filmowy Kurs aktorski Kurs scenariuszowy Kurs montażu

1. REŻYSERIA 2. KIERUNEK OPERATORSKI 3. MONTAŻ FILMOWY 4. AKTORSTWO 5. PRODUKCJA FILMOWA 6. FOTOGRAFIA 7. FILMOZNAWSTWO PRAKTYCZNE 8. MENADŻER KULTURY - EKONOMIA KULTURY - nowość!!! 9. REŻYSERIA I PRODUKCJA GIER WIDEO- NOWOŚĆ!!!

Atuty Warszawskiej Szkoły Filmowej: • Praktyczna nauka umiejętności pracy na planie filmowym jest priorytetem uczelni.

KONTAKT: www.szkolafilmowa.pl

• Nasi studenci uczestniczą w praktycznych ćwiczeniach prowadzonych przez aktywnych zawodowo przedstawicieli środowiska filmowego. • Aktywna współpraca studentów przy produkcji filmów dyplomowych, podczas ogólnowydziałowych warsztatów i przy indywidualnych ćwiczeniach reżyserskich, operatorskich i aktorskich. • Nacisk na umiejętność współpracy między poszczególnymi pionami, tak aby nasi absolwenci opuścili Szkołę gotowi do pracy na planach filmowych i telewizyjnych. • Uprzywilejowana pozycja startowa absolwentów ze względu na edukację praktyczną.

info@szkolafilmowa.pl Tel.: 793 018 305 (22) 839 00 50 01-518 Warszawa ul. Generała Zajączka 7 INFORMACJE NA TEMAT REKRUTACJI: www.szkolafilmowa.pl

Polub nas na facebooku: www.facebook.com/wsfilmowa


STUDIA

Stypendialne KNOW-HOW

Czy wiesz, że już od pierwszego roku studiów możesz starać się o uzyskanie od uczelni środków, które zasilą Twój skromny studencki budżet? Warto o tym wiedzieć, bo liczba tych świadczeń jest dość spora, a o przyznanie niektórych z nich musisz starać się jeszcze przed otrzymaniem legitymacji. STYPENDIUM SOCJALNE

Przyznawane są osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Każda uczelnia określa maksymalną kwotę przychodów na osobę w rodzinie, która umożliwia otrzymanie stypendium socjalnego. Oscyluje ona w okolicach 550 zł. Bardzo ważne jest to, byś sprawdził terminy składania wniosków – niewykluczone, że starał się będziesz o to stypendium jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Przyznane stypendium przez semestr przelewane jest co miesiąc na Twoje konto bankowe. W kolejnym semestrze tego samego roku akademickiego ponownie składasz wniosek o to świadczenie. Oczywiście musisz zdobyć cały plik najróżniejszych dokumentów, które poświadczą dochód na osobę w Twojej rodzinie. Będziesz musiał także określić ilość członków rodziny i przykładowo, nie wliczasz w nią rodzeństwa powyżej 18 roku życia, jeśli to rodzeństwo nie jest uczniem lub studentem. Jeśli pochodzisz z rodziny rolniczej, zupełnie inaczej będziesz dokumentować jej przychody niż gdyby Twoi rodzice prowadzili firmę. Najczęstszym dokumentem, jaki poświadcza dochody Twojej rodziny jest zaświadczenie o wysokości uzyskanych przychodów (lub o ich braku, jeśli tychże nie było), które otrzymujesz bezpłatnie na wniosek we właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Każdy członek rodziny będzie musiał złożyć osobny wniosek o wydanie takowego zaświadczenia. Będzie ono wystawione na podstawie złożonych deklaracji PIT.

10


STUDIA

STYPENDIUM MINISTRA

STYPENDIUM REKTORA

To świadczenie przyznaje się dla 10% najlepszych studentów na danym roku. Pod uwagę brana jest zarówno średnia z ocen z zeszłego roku jak i dodatkowe osiągnięcia, takie jak: działalność w kołach naukowych, publikacje naukowe, uczestnictwo w konferencjach i inne osiągnięcia (artystyczne, sportowe itd.). Wniosek o przyznanie stypendium składa się na początku roku akademickiego. Stypendium jest przyznawane na cały rok akademicki i przelewane co miesiąc na Twoje konto bankowe. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja średnia i osiągnięcia wystarczą, by otrzymać stypendium, nie wahaj się i złóż wniosek. Stypendia nie są przyznawane „z automatu” studentom mającym najwyższe średnie, ale tym, którzy są najlepsi spośród osób składających wnioski. Co to oznacza dla Ciebie? Że możesz dostać stypendium mimo niewiele niższej średniej niż ta osiągnięta przez zapominalskiego kujona.

Jesteś jednym z wymienionych studenckich typów? Śmiało składaj zatem wniosek o stypendium ministra! Zostanie on zaopiniowany przez radę wydziału, na którym studiujesz, a następnie przesłany do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Musisz być cierpliwy, bo termin składania wniosków przypada na początek października, a decyzję otrzymasz dopiero w połowie grudnia. Niemniej, jeśli okaże się, że stypendium zostało Ci przyznane, jeszcze w grudniu zostaną wypłacone Ci pieniądze, z wyrównaniem od października. Stypendium jest wypłacane przez 10 miesięcy.

O to stypendium mogą starać się dwa typy studentów: student-mózg oraz student-superman. Studentem-mózgiem jesteś, kiedy Twoja średnia przekroczy 4,5 a przy tym możesz się pochwalić osiągnięciami naukowymi, artystycznymi (np. Twój rockowy zespół występował na Coke Live), działalnością w kołach naukowych itp. Studentem-supermanem stajesz się, kiedy masz wybitne osiągnięcia sportowe – bierzesz udział w igrzyskach olimpijskich albo zajmujesz jedno z pięciu pierwszych miejsc w mistrzostwach europejskich lub międzynarodowych. Zawody o zasięgu ogólnopolskim są mniej doceniane – tu musisz już stanąć na podium, aby móc starać się o pieniądze z Ministerstwa.

REKLAMA

wojewódzki zespół szkół policealnych nr 2 w Gdańsku to szkoła publiczna i bezpłatna, bez ograniczenia wieku. warunkiem przyjęcia do szkoły jest ukończona szkoła średnia (nie jest wymagana matura). Przyjmowanie dokumentów na rok szkolny 2013/2014 odbędzie się w okresie 01.07.2013 – 21.08.2013. Na kierunki: Technik Farmaceutyczny i Technik Masażysta planowane są rozmowy kwalifikacyjne. Na pozostałe kierunki decyduje kolejność zgłoszeń. Naszą kadrę stanowią wysoko wykwalifikowani pedagodzy, którzy są również egzaminatorami. Część zajęć prowadzą pracownicy naukowi z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Szkoła gwarantuje miejsce odbywania zajęć praktycznych i praktyk zawodowych u najlepszych pracodawców w Trójmieście.

opiekunkA dziecięcA

eFektem ksztAłceniA Jest 100% zdAwAlność eGzAminów zewnętrznycH Szkoła dysponuje następującymi pracowniami: • • • • • • •

tecHnik mAsAżystA

• • • opiekun medyczny

tecHnik FArmAceutyczny

Pracownia recepturowa Pracownia leku jałowego Pracownia masażu Pracownia zajęć technicznych Pracownia zajęć plastycznych Pracownia pielęgnacji dziecka Pracownia zabiegów higienicznych i opieki nad osobą chorą i niesamodzielną Pracownia anatomii Pracownia fizjoterapii Pracownia kinezyterapii

Dla słuchaczy zamiejscowych zapewniamy miejsca w Domu Słuchacza, znajdującym się na III piętrze budynku szkoły, w pokojach dwu i trzy-osobowych.

11

Adres: Al. Gen. J. HAllerA 17, 80 – 410 GdAńsk * tel. (58) 341 25 93 * www.medyk.GdA.pl * e-mAil: sekretAriAt@medyk.GdA.pl


STUDIA

Erasmus jest programem wymiany studentów, ale nieco inaczej zorganizowanej niż wymiany, które znamy z liceum.

Erasmus CZYLI EUROPA CZEKA

Jadąc na wymianę w ramach tego programu nie będziesz mieszkać w domu obcej rodziny i nie będziesz zobowiązany do przyjęcia u siebie zagranicznego gościa. Wymiany odbywają się na poziomie uczelnianym, a zatem jedna uczelnia podsyła drugiej swoich studentów i odwrotnie. W ramach jednego kierunku podczas jednego semestru w programie może wziąć udział od kilku do aż kilkunastu osób. Wymiana zwykle trwa jeden semestr, w trakcie którego normalnie uczęszczasz na zajęcia i zdajesz z nich egzaminy. Możliwe są wyjazdy od 3 do 12 miesięcy, zawsze w trakcie tego samego roku akademickiego. Wyjazdy w ramach tego programu są organizowane do następujących krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlan-

12

dia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja , Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

JAK TO WYGLĄDA?

Najpierw musisz się zarejestrować na swojej uczelni, wypełnić wszystkie formularze i dostarczyć wymagane dokumenty takie jak choćby CV, list motywacyjny, czy zgoda Twojego opiekuna naukowego na wyjazd. Konieczne jest wykazanie się znajomością języka obcego, w którym będziesz studiować za granicą. Najczęściej wymagany jest język angielski, choć jest to zależne od konkretnej uczelni. Aby zakwalifikować się do programu musisz pomyślnie przejść rozmowę, w trakcie której zostaną sprawdzone Twoje umiejętności językowe i w której będziesz

musiał umieć uargumentować dlaczego wybierasz dany kraj i daną uczelnię. Warto więc wcześniej się nad tym zastanowić, sprawdzić jakie zasoby ma uczelniana biblioteka i na jakie zajęcia chcesz uczęszczać podczas wymiany. Ważnym kryterium będzie też Twoja średnia ocen, dlatego też powinieneś wziąć się za naukę i już w semestrze letnim brać udział w rekrutacji, jeśli zamierzasz wyjechać na drugim roku.

ILE TO KOSZTUJE?

Przed wyjazdem zostanie Ci przyznaje stypendium, które pokryje koszt opłacenia akademika lub studenckiego mieszkania. Pamiętaj, że jesteś dorosły i sam będziesz musiał uporać się ze wszystkimi formalnościami – od wynajęcia akademika przez zapisanie się na odpowiednie zajęcia. Wysokość przyznawanych


STUDIA

Wspomnienia z Erasmusa: JOANNA, DORTMUND (NIEMCY) Przed wyjazdem na stypendium byłam trochę sceptyczna w ocenie Erasmusa. Fejsbukowe grupy typu „nie umiem żyć po Erasmusie” i znajomych zachwycających się swoją wymianą uważałam za grubą przesadę. Wybierając miasto do którego chcę pojechać kierowałam się względami praktycznymi: chciałam nauczyć się płynnie niemieckiego, jednak po przyjeździe do Dortmundu zrozumiałam, że to nie kraj i nie miasto, ale ludzie, których poznajesz, czynią z Erasmusa wyjątkowe przeżycie. Pokonanie barier językowych i kulturowych daje niesamowitą satysfakcję i sprawia, że lepiej rozumiemy samych siebie i swoja własną narodowość. Mam jednak także jedno ostrzeżenie dla kandydatów na Erasmusa: studiowanie po niemiecku nie jest łatwe!

stypendiów różni się w zależności od kraju, jest przyznawane na cały semestr i wynosi 1200 lub 1600 Euro. Jak łatwo policzyć, nie jest to kwota, która pozwala na szastanie pieniędzmi i mieszkanie w luksusowych warunkach. Decydując się na wyjazd, musisz się liczyć zarówno z oszczędnościami jak i z faktem, że wsparcie finansowe rodziców okaże się nieodzowne, jeśli podczas wymiany będziesz chciał jeść coś więcej niż makaron z keczupem.

ANITA, WALENCJA (HISZPANIA) Erasmus to przygoda życia, nowe wyzwania i spełnienie wielu marzeń. Studiowanie w międzynarodowym środowisku to szansa na pogłębienie znajomości języków obcych, głównie za sprawą bezpośredniego kontaktu z ludźmi z różnych kultur. Erasmus to spojrzenie na życie z innej perspektywy, poznanie systemu kształcenia i metod nauczania w innym kraju. To możliwość poznania nowych i ciekawych miejsc oraz nawiązania wielu interesujących znajomości. Erasmus jest szkołą życia, w której sprawdzisz się pod każdym względem, samodzielnie podejmując decyzje i rozwiązując różne problemy nowym miejscu. Dzięki takiemu programowi łamane są bariery kulturowe i językowe.

Ł AMBU ER, ST

JA)

(TURC

ć pozna okazję przyy m ś ieli łem A Musia awa, m razy ię ciek rę i religię. ilkanaście zała s u k a lt t k u e o jących k a w ą ja a w n n rc y n z u a ie T w iększą a odm e kilka zinów z blisk do tego, ż krzyki mue cem z najw ie są n ć js a m te n ie k łe m y a ty z e w st mecz ie słys y mu buł je dzienn litwę Stam świecie, a więc każd anym a r d , n b o ” y e m w n w na etó w wa ę mecz litwę pomn ronizo liczbą ą „zsynch ch na mod ycia nie za tryną, ż b y y c o n a r s c h ie w oń ze nyc . Do k zywa u pie kropio ezin w iebie czasie h małży s k i zapach usztu r s c ja y z z ż k e wie prz u, ta osto aku ś orank dło się pr linka. też sm dłem o p rą ja knie mi ś tó ja k e , któr niny iś cie j bara do dz czone śl, o której y m i na

AND LEKS

REKLAMA

Dobra informacja jest taka, że po powrocie do Polski nie musisz nadrabiać żadnych przedmiotów – studia za granicą są traktowane jako integralna część Twojego toku studiów. Z tego też powodu zdarzają się wyjazdy studenckie mające na celu uniknięcie jakiegoś trudnego egzaminu.

DLACZEGO WARTO?

Przede wszystkim udział w programie to doskonała okazja na poznanie obcej kultury. Jako „Erasmus” będziesz miał szansę poznać „Erasmusów” z całej Europy nie tylko dzięki wspólnemu uczęszczaniu na zajęcia, ale także liczne imprezy integracyjne. Poza tym z pewnością podszkolisz swój język, staniesz się bardziej samodzielny, będziesz mógł zobaczyć jak funkcjonują zagraniczne uniwersytety. Bardzo często na wyjazd w ramach programu Erasmus studenci decydują się ze względu na niezwykle ciekawe zajęcia organizowane na zagranicznej uczelni a także bogate zasoby tamtejszych bibliotek.

więcej informacji szukaj: www.erasmus.org.pl

13


STUDIA

Studia

NA KREDYT Dla jednych może być to jedyny sposób na zdobycie pieniędzy umożliwiających studiowanie, dla innych będzie to świetny początek gromadzenia zasobów finansowych. Niezależnie od tego, w której grupie się znajdujesz, kredyt studencki z pewnością okaże się bardzo pomocny.

DLA KOGO?

O ten kredyt ubiegać może się każdy: zarówno uczelni prywatnej jak i państwowej, pod warunkiem, że rozpocznie studia przed ukończeniem 25 roku życia. Bez znaczenia jest też fakt czy są to studia dzienne, wieczorowe czy zaoczne.

JAKIE BANKI?

Banki, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę określających zasady korzystania ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich, to: • mBank • Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. • Bank PEKAO S.A. • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. • Bank Zachodni WBK S.A. • Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. • Kredyt Bank S.A. • PKO Bank Polski S.A.

JAK TO DZIAŁA?

Kredyt studencki jest udzielany na okres studiów i wypłacany maksymalnie przez okres 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich - przez okres 4

14

lat. Transze kredytu wypłacane są co miesiąc w wysokości 600 zł. Warunkiem otrzymywania transz kredytu jest przedstawianie w banku w terminach do dnia 31 października i 31 marca ważnej legitymacji studenckiej lub doktoranckiej. Specjalne zaświadczenie o studiach będziesz zobowiązany przedstawić w banku jedynie przy ubieganiu się o kredyt lub aneksowaniu dotychczasowej umowy o kredyt. Spłata kredytu rozpoczyna się dwa lata od daty ukończenia studiów. Liczba rat spłaty kredytu stanowi dwukrotność liczby wypłaconych rat kredytu, zaś odsetki od kredytu spłacane przez studenta są naliczane w wysokości połowy stopy redyskontowej (jest to udzielenie kredytu przez Bank Centralny „zwykłemu” bankowi, w tym wypadku temu u którego my zaciągamy kredyt) przez okres równy dwukrotności liczby wypłaconych rat kredytu. Jeżeli student ukończy studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni, może wystąpić do banku o umorzenie 20% kredytu. Kredyt może być również umorzony częściowo lub w cało-

ści z uwagi na trudną sytuację życiową, trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań lub śmierć kredytobiorcy.

JAK DOSTAĆ KREDYT?

Przy składaniu wniosku należy przedstawić dochody na osobę w rodzinie. Sposób dokumentowania dochodów jest podobny do sposobu obowiązującego przy ubieganiu się o świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym w uczelni. W grudniu 2013 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustali maksymalną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającą do otrzymania kredytu studenckiego. W poprzednim roku akademickim dochód na osobę w rodzinie studenta uprawniający do otrzymania kredytu wynosił 2.100 zł. W terminie do dnia 15 lutego 2014 r. bank dokona oceny zabezpieczenia spłaty kredytu. Bank odmówi zawarcia ze studentem umowy, jeżeli wysokość zabezpieczenia kredytu okaże się niewystarczająca. W przypadku oceny negatywnej student będzie mógł w terminie do dnia 28 lutego 2014 r. złożyć wniosek o udzielenie kredytu w innym banku. Paweł Korpet


Czekam na Ciebie w Banku Pekao S.A.

~ Kazimierz Wielki

y Kupon promocyjn 3 r. 1 ważny do 31.05.20

Załóż Eurokonto Intro lub Kieszonkowe i odbierz 50 zł! Z Eurokontem zyskujesz:

• bezpłatne prowadzenie konta, • dostęp do konta przez internet i aplikację mobilną bez opłat za udostępnienie, • bezpłatny dostęp do szerokiej sieci bankomatów Banku Pekao S.A. i Euronet.

www.pekao.com.pl 801 365 365 (opłata wg cennika operatora)

Materiał sporządzony według stanu na dzień 16.04.2013 r. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Program promocyjny dotyczy osób w wieku 13-25 lat, które otworzą Eurokonto Intro (dostępne dla osób w wieku 18-30 lat) lub Eurokonto Kieszonkowe (dostępne dla osób w wieku 13-18 lat). Nowi Klienci otrzymają premię w wysokości 50 zł, jeżeli otworzą w Banku Pekao S.A. Eurokonto Intro lub Eurokonto Kieszonkowe oraz wykonają 3 transakcje bezgotówkowe kartą debetową wydaną do nowo otwartego rachunku w ciągu dwóch miesięcy od dnia jego otwarcia. Szczegółowy regulamin programu dostępny w oddziałach Banku Pekao S.A. oraz na www.pekao.com.pl. Program promocyjny trwa do 31.05.2013 r. lub do wyczerpania łącznej wartości premii. Program nie dotyczy osób, które w chwili otwarcia rachunku objętego programem posiadały w Banku Pekao S.A. inny rachunek typu Eurokonto prowadzony w PLN. Szczegółowe informacje dotyczące rachunków Eurokonto Intro i Kieszonkowe wraz z obowiązującą taryfą prowizji i opłat dostępne są w oddziałach Banku Pekao S.A. oraz na stronie internetowej i pod numerem infolinii. Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 53/57, wpisany pod numerem KRS: 0000014843, do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP: 526-00-06-841, wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego: 262 470 034 zł, według stanu na dzień 28 grudnia 2012 r.


STUDIA

Pierwsza sesja JAK JĄ PRZEŻYĆ? Zaznajomieni z tematyką twierdzą, że SESJA to po prostu skrót od zdania System Eliminacji Studentów Jest Aktywny. Po semestrze mniej lub bardziej (choć zwykle mniej) wytężonej pracy, nadchodzi dwutygodniowy okres, w którym studenci muszą wykazać się zdobytą wiedzą. Wykładowcy sprawdzają to na egzaminach ustnych lub pisemnych.

ORGANIZACJA

Na początku roku akademickiego wybiera się starostę roku, czyli osobę odpowiadającą stanowisku przewodniczącego klasy w szkole średniej. Starosta jest odpowiedzialny za kontakt z wykładowcami i dziekanem, otrzymuje sylabusy, skrypty i inne materiały z zajęć. Przed sesją dobrym pomysłem jest namówienie starosty na założenie e-maila dla całego roku wraz z listą mailingową, dzięki którym przepływ informacji będzie skuteczny. Wspólny e-mail ułatwi także wymienianie się notatkami, umożliwi zadawanie pytań i ustalanie dogodnych terminów egzaminów. Nawet jeśli opuściłeś jakiś ważny wykład, z pewnością ktoś z roku na nim był i może udostępnić Ci swoje notatki. Jeśli wykładowca proponuje termin „zerowy” egzaminu (zwłaszcza, gdy jest to tzw. „zerówka bez konsekwencji”), skorzystaj z tej możliwości. Po pierwsze, zerówki zwykle łatwiej zdać, bo oceniany jesteś mniej surowo, po drugie zdanie egzaminu w przedterminie sprawia, że masz o jeden egzamin mniej w samej sesji.

FORMY EGZAMINÓW

Trudno określić, która metoda egzaminowania budzi największą grozę. Jedni mówią, że egzamin ustny, bo spotkanie twarzą w twarz z profesorem stresuje bardziej niż jakakolwiek forma pisemna. Inni boją się tzw. opisówek, są też tacy, którzy drżą na myśl o teście wielokrotne-

16

go wyboru z punktami ujemnymi. Jedno jest pewne – warto zaczerpnąć informacji o egzaminie i samym wykładowcy od kolegów ze starszych lat. Być może będą oni w stanie pomóc w przygotowaniu się do sesji, podpowiedzą na co zwrócić szczególną uwagę i jakich błędów unikać. I mogą też dysponować materiałami, które ułatwią Ci przygotowanie się do egzaminu. Choć nie jest to wymóg formalny, na egzamin przyjdź w eleganckim stronu, dotyczy to zwłaszcza egzaminu ustnego – pamiętaj, że to co masz na sobie mówi o tym, jaki jest Twój stosunek do prowadzącego zajęcia.

DO ROBOTY!

Przy pierwszej sesji nie licz raczej na łut szczęścia – do egzaminów po prostu musisz się solidnie przygotować. Jedne przedmioty są bardziej, inne mniej wymagające. Zaplanuj naukę tak, by znaleźć odpowiednią ilość czasu na ogarnięcie całego materiału. Przed egzaminem postaraj się wyspać – wypoczynek jest ważny dla dobrego funkcjonowania umysłu i pamięci. Po zdaniu egzaminu nie zaczynaj od razu uczyć się do kolejnego, tylko daj sobie kilka godzin odpoczynku od nauki. Obejrzyj mało ambitny film, idź na kawę lub spacer. Zakuwanie w kółko i bez odpoczynku sprawia, że w głowie masz mętlik i cała przyswojona wiedza zaczyna się mieszać ze sobą.


Studia licencjackie • Kosmetologia • Dietetyka • Filologia angielska Studia magisterskie • Kosmetologia Studia podyplomowe

2000


STUDIA

Ile zapłacisz

ZA BEZPŁATNE STUDIA?

Podobno „w życiu nie ma nic za darmo”. Choć konstytucja gwarantuje obywatelom wolny dostęp do edukacji, okazuje się, że nie jest to równoznaczne z całkowicie bezpłatnymi studiami – nawet dziennymi, nawet na uczelni państwowej. Na każdym etapie przygody ze studiami napotykamy na różnego rodzaju opłaty, wydatki, koszty, które musimy ponieść. Płacimy za proces rekrutacyjny (składamy podania na więcej niż jeden kierunek studiów), legitymację, indeks (coraz częściej wypierany przez e-indeks) i, według nowych ustaleń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poniesiemy koszty za naukę – po przekroczeniu (dozwolonej, czyli bezpłatnej) ilości punktów ECTS. Co się z tym wiąże? Najprościej mówiąc nie ma możliwości swobodnego studiowania na dwóch i więcej kierunkach. Dla 10% najbardziej utalentowanych studentów przewidziana jest „ulga”, która może pozwolić im na studiowanie drugiego kierunku. Wprowadzając opłatę za drugi kierunek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chciało wyeliminować problem długoletniego studiowania, „zalegania” na uczelniach, czyli po prostu modnego w ostatnim

18

czasie przedłużania młodości wiecznych studentów. Pomysł może i szlachetny dla rozwoju gospodarczego, w końcu jest to bardzo wyraźny impuls, by – kolokwialnie mówiąc – „wziąć się do roboty”, ale co zrobić z osobami, które wiążą swoją przyszłość z nauką i chcą poszerzać swoje horyzonty chociażby na drugiej specjalizacji tego samego kierunku? Czy tylko talent ma wystarczyć? W związku z wprowadzonymi opłatami rodzi się kolejne pytanie o przyszłość i zasadność studiów komparatystycznych czy jakichkolwiek studiów porównawczych. Co można ze sobą porównywać będąc specjalistą w jednej tylko dziedzinie? Nowe ustalenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowokują bardzo wiele pytań i budzą niemałe kontrowersje w środowisku akademickim. Za co jeszcze płacimy? Oczywiście za tzw. pomoce naukowe – książki, ksero, wszelkiego rodzaju przyrządy i mate-

riały dydaktyczne, ponieważ większość pracowni specjalistycznych pozostawia bardzo wiele do życzenia. Kiedy już przejdziemy przez całą edukacyjną ścieżkę ponosimy opłaty za dyplom ukończenia studiów wyższych, odpis czy dyplom w języku obcym. Dołóżmy do tego podstawowe opłaty za mieszkanie czy akademik oraz wydatki „na życie”, a okaże się, że od ziarnka do ziarnka a uzbiera się całkiem pokaźna miarka. Urszula Pieczek

Koszty studiowania: • opłata rekrutacyjna • opłata za indeks, legitymację, książeczkę zdrowia • drugi kierunek • książki i ksero • opłata za dyplom i jego odpis w języku obcym


WYŻSZA SZKOŁA ZARZĄDZANIA I BANKOWOŚCI W KRAKOWIE

Studia I stopnia: Zarządzanie Finanse i rachunkowość Informatyka

Punkty rekrutacyjne: Kraków 30-079 Kraków, al. Kijowska 14, pok. 105 (dziekanat, I piętro) tel. 12 635 68 05, 12 635 68 06

Studia II stopnia: Zarządzanie

Myślenice Sekretariat Powiatowego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego ul. Żeromskiego 17 tel: 12 272 37 99

rekrutacja@wszib.edu.pl www.wszib.edu.pl Znajdź nas na Faceeboku i Goldenline: www.facebook.com/wszib www.goldenline.pl/uczelnie/wszib


STUDIA

Kasa

pod kontrolą

Jakoś tak się utarło, że gdy słyszymy słowo „student” od razu przypominają się nam żarty o najlepszych studenckich potrawach, jak np. chleb posmarowany nożem… Rzeczywistość jest nieco mniej przygnębiająca, jednak w wielu wypadkach prawdziwa nauka planowania budżetu to codzienne zmagania z piętrzącymi się wydatkami i tym, jak odpowiednio nimi zarządzać. Skoro tak, to na pewno przyda się rachunek bankowy i to taki, który nie będzie generował dodatkowych kosztów. Przeciętny student musi z własnego budżetu wygospodarować fundusze na wynajęcie mieszkania, utrzymanie się, zakup książek, komunikację miejską czy opłacenie kursów językowych, nie wspominając o życiu kulturalnym, które przecież także kosztuje. Razem to sporo biegania z pieniędzmi do odbiorców, płacenia w sklepach, dziekanatach, a gotówkę trzymaną w szufladzie, bądź w całości w portfelu można łatwo stracić. Dlatego już na wczesnym etapie studiowania, warto wyposażyć się w rachunek bankowy. Na swoje własne konto można otrzymywać przelewy od rodziców, wynagrodzenie czy stypendium naukowe. Ponadto, konto osobiste daje możliwość zlecenia stałych przelewów, dzięki czemu nie trzeba co miesiąc

20

pamiętać o płatności za mieszkanie. Mając konto można też bez problemu płacić za zakupy w sieci – czy z użyciem karty do rachunku, czy przelewu internetowego. Najważniejsze, to policzyć koszty. Nie warto otwierać rachunku, który będzie dodatkowo obciążać studencki budżet. Trzeba więc sprawdzić, ile kosztuje otwarcie i prowadzenie rachunku, a też karta debetowa - a jeśli kosztuje, to czy opłaty można uniknąć? Niezależne portale ułatwiają nam wybór, organizując plebiscyty na najlepsze rachunki i tak na przykład Money.pl poleca rachunek w mBanku – eKONTO dla młodych (18-26 lat), którego założenie i prowadzenie nic nie kosztuje, wykonywanie przelewów, polecenia zapłaty, zlecenia stałe przez

internet i szybki przelew mTransfer oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów przez pierwszy rok - wszystko jest darmowe. Karta do rachunku jest także darmowa, jeśli w miesiącu dokonamy płatności przynajmniej na 100 zł. eKONTO daje też dodatkowe zniżki i bonusy: program rabatowy dla kart – zniżki do 55%, zniżki w szkołach językowych (do 25% taniej), bezpłatna zbliżeniowa karta-naklejka (można ją nakleić np. na telefon i swobodnie płacić) czy program rekomendacyjny PolecamBank, w którym można zarobić nawet 50 zł za polecenie rachunku znajomemu. Rekomendację portalu można sprawdzić samodzielnie na stronie www.mBank.pl w zakładce KONTO dla młodych: http://www. mbank.pl/konta/osobiste/ekonto-dla-mlodych/


KARIERA

CV i rozmowa

kwalifikacyjna Pierwsze kroki na rynku pracy nigdy nie są łatwe. Sprawa staje się jednak dużo prostsza, kiedy uświadomimy sobie wszystko jest w naszych rękach. Jak przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść?

CV – WRÓG CZY PRZYJACIEL? CV musi być przede wszystkim jasne i przejrzyste. Musimy pamiętać, że rekruterzy często muszą przeglądnąć dziesiątki aplikacji. Ułatwmy im to! Dla osoby, która dopiero zaczyna na rynku pracy, maksymalna objętość to jedna strona A4 – CV to nie jest referat. Jeśli nasze CV zanudzi czytającego, to niestety nasza kandydatura najpewniej wyląduje w koszu. Jakie informacje są zbędne? Rekruterzy często dostają życiorysy zawierające takie dane jak data urodzenia, stan cywilny, liczba dzieci, czy nawet wymiary. Oczywiście, są zawody gdzie warto takie rzeczy nadmienić, jak na przykład hostessa, czy modelka. W większości przypadków jednak nie można nawet takich tematów podjąć

22

na rozmowie. Jeśli aplikujemy do miejsca gdzie wygląd ma zasadnicze znaczenie, koniecznie przemyślmy jakiego typu zdjęcie zamieszczamy. Doświadczenie zawodowe to kolejny bolesny punkt. Jakie doświadczenie, skoro dopiero zaczynamy? – Przede wszystkim nie ma się czego wstydzić – mówi Piotr Sedlak z firmy Sedlak & Sedlak, która od lat zajmuje się doradztwem personalnym w Polsce. – Każdy przecież kiedyś stawiał pierwsze kroki. Być może mamy jakieś doświadczenie w wolontariacie, czy w kołach naukowych? Warto o tym wspomnieć – dodaje. Przy wymienianiu poszczególnych pozycji, konieczne jest opisanie czym dokładnie się zajmowaliśmy. Słowa „asystentka prezesa firmy”

niewiele mówią rekruterowi. Inaczej sprawa ma się w przypadku, kiedy napiszemy: organizowanie spotkań biznesowych, archiwizacja danych, czy przygotowywanie prezentacji dla klientów. Pamiętajmy, obca osoba nie czyta nam w myślach! Ostatnią rubrykę, zainteresowania, wbrew pozorom jest najtrudniej wypełnić. Bardzo często się zdarza, że tutaj kandydat puszcza wodze fantazji i pisze co tylko mu się zamarzy. Musimy pamiętać, że często osoba prowadząca z nami rozmowę może podzielać te pasje. Jeśli interesujemy się jazdą konną, to lepiej wiedzieć co to znaczy, że koń jest kary. Przy wysyłaniu CV też można popełnić duże błędy. – Zdarza się, że e-maile są nieprawidłowo zaadreso-


REKLAMA

Wojewodzki Zespół Szkół Policelanych w Szczecinie

wane w momencie, kiedy aplikujemy do kilku instytucji – opowiada Piotr Sedlak. – Trzeba uważać, żeby w liście motywacyjnym nie pisać o konkurencyjnej firmie – tłumaczy ekspert. W nazwie pliku poza magicznym zwrotem „CV” koniecznie dopiszmy nasze imię i nazwisko – to ułatwi rekruterowi znalezienie nas w gąszczu aplikacji. Ostatnio w dobrym tonie jest wysyłanie CV w formacie PDF, to daje nam gwarancję, że wszystkie czcionki będą wyglądały na komputerze rekrutera tak samo jak na naszym. SPOKOJNIE, TO TYLKO ROZMOWA REKRUTACYJNA CV wysłane, dostajemy odpowiedź, firma jest zainteresowana naszą kandydaturą. Naszą rozmowę zaczynamy tak naprawdę przed wyjściem z domu. Co założyć na siebie? Najbezpieczniej ubrać się w strój biznesowy. W przypadku bardziej kreatywnych stanowisk, takich jak praca w agencji reklamowej, czy agencji projektowej, można sobie pozwolić na niestandardowy dodatek, jak szal zamiast krawata, czy kolorowa broszka. Jeśli jednak nie mamy pewności – lepiej odpuścić sobie dodatkowe ozdoby. O dżinsach i podkoszulku można zapomnieć. Z takiego powodu kandydata można nawet wyprosić z rozmowy (a zdarzają się takie przypadki!). Po każdym pytaniu mamy prawo się zastanowić. Nie wolno odpowiadać tego, co nam się akurat nasunie. Jeśli potrzebujemy chwili, można bez wstydu poprosić o nią osobę przeprowadzającą rozmowę. Należy również nawiązywać umiarkowany kontakt wzrokowy. Nie można przez cały czas rozmowy patrzyć się na rekrutera, ale nie jest też dobrze jeśli uciekamy cały czas wzrokiem. Ograniczmy gestykulację. Nasze ruchy powinny być spokojne i wyważone. Jakkolwiek stresująca potrafi być rozmowa rekrutacyjna, nie bawmy się rękami, ani nie zakładajmy nogi na nogę. Na koniec – delikatny uśmiech na przywitanie i pożegnanie potrafi dużo zdziałać! Rozmowa to najbardziej stresujący etap podczas poszukiwania pracy. Co nam pomoże przezwyciężyć nerwy? Przede wszystkim solidne przygotowanie. Przećwiczmy możliwe pytania i odpowiedzi. Możemy również poćwiczyć nasz oddech, aby był spokojny i miarowy. – Koniecznie należy dobrze zapoznać się ze stroną internetową firmy – radzi Piotr Sedlak. Skomplikowane? Nikt nie mówił, że będzie łatwo! Pamiętajmy jednak, że nie jest to tak trudne jak się może wydawać. Każdy przez to przecież przechodzi. Bartek Pałacki

Na następnej stonie radzimy jak przygotować idelane CV

Kształcimy w zawodach medycznych i społecznych • Asystent osoby niepełnosprawnej • Opiekun medyczny • Opiekun osoby starszej • Opiekun środowiskowy • Opiekun w domu pomocy społecznej

• • • • • •

Opiekunka dziecięca Technik dentystyczny Technik elektroradiolog Technik farmaceutyczny Technik masażysta Terapeuta zajęciowy

Sekretariat: ul. Broniewskiego 9, Szczecin tel.: 091 454-17-61, sekretariat.wl@wzsp.pl

www.

.pl


KARIERA

TWOJE PERFEKCYJNE CV KROK PO KROKU DANE OSOBOWE

Jan Kowalski 25.05.1986 Al. Słowackiego 38, 00 – 542 Kraków 500-123-123 jan.kowalski@gmail.com

Imię i nazwisko: Data urodzin: Adres: Numer telefonu: E-mail:

Wstaw eleganckie zdjęcie Aktualne dane kontaktowe

DOŚWIADCZENIE 12.2010 – obecnie

Key Account Manager – Amazon ● realizacja strategii handlowej portalu poprzez realizowanie założonych planów sprzedaży ● maksymalizacja sprzedaży do grupy klientów kluczowych ● budowanie długotrwałych relacji z klientami

02.2008 – 11.2010

Specjalista ds. Sprzedaży – Amazon ● sprzedaż form reklamowych w serwisie ● pozyskiwanie sponsoringu do sekcji tematycznych ● stała obsługa kluczowych klientów zakresie planowania działań marketingowych

07.2006 – 01.2008

Asystent działu handlowego – Elgito  prowadzenie analiz sprzedaży działu i wysyłanie raportów  przygotowywanie prezentacji dla klientów

Doświadczenie - od najnowszego do najstarszego, dokładnie opisany zakres obowiązków

WYKSZTAŁCENIE 2009 – 2010

Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie studia podyplomowe: Podyplomowe Studium Zarządzanie Wartością Klienta

2003 – 2008

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie studia magisterskie: Psychologia

W wyształceniu wpisz tylko ostatnią szkołę

PRZEBYTE KURSY I SZKOLENIA ● Psychologia sprzedaży dla zaawansowanych ● Efektywna sprzedaż – techniki sprzedaży aktywnej ● Marketing perswazyjny

DODATKOWE INFORMACJE Znajomość: ● pakiet MS Office ● Adobe Photoshop, Adobe InDesign

Określ stopień znajomości języków obcych

Języki obce: ● język angielski (poziom zaawansowany), Business English ● język niemiecki (w stopniu komunikatywnym) Zainteresowania: ● wspinaczka skałkowa ● hokej

Zainteresowania też są ważne!

Inne: ● prawo jazdy kat. B i D Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych, Dz. Ust. Nr 133 poz. 883.

KREATYWNE CV

24

Nie zapomnij o klauzuli o danych osobowych


25


KARIERA

Pierwsza umowa JAKA BĘDZIE NAJBARDZIEJ KORZYSTNA? Rozpoczynając drogę zawodową warto zapoznać się z różnicami podpisywanych po raz pierwszy umów. Najważniejszą rzeczą jaką musisz zapamiętać, jest fakt, że pracodawca najchętniej zatrudnia studentów na umowę o dzieło czy umowę zlecenie. Jako student posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, którego twój pracodawca nie musi za ciebie płacić. Koszty ponoszone przy zatrudnianiu oraz przy utrzymaniu pracownika są bardzo duże, a zatrudnienie studenta obniża je do minimum. Jeżeli nigdy wcześniej nie pracowałeś i nie posiadasz żadnego doświadczenia, nie licz na to, że od razu dostaniesz umowę o pracę. Umowa o pracę zapewnia pracownikowi wszystkie świadczenia, takie jak składka emerytalna, rentowa, ubezpieczenie zdrowotne. Mając ten rodzaj umowy zatrudniony nie musi się martwić o dodatkowe opłaty, jak w przypadku innych umów.

26


KARIERA

UMOWA O DZIEŁO: Najważniejsze informacje dotyczące umowy o dzieło, które warto zapamiętać: • podpisując umowę o dzieło zobowiązujesz się do wykonania konkretnej pracy, rzeczy (dzieła) w sposób wybrany przez ciebie, zamawiający (pracodawca) nie może narzucić ci formy i sposobu wykonania, • jako przyjmujący zamówienie nie masz obowiązku osobistego wykonania dzieła, chyba że fakt ten został zaznaczony w umowie i zgodziłeś się na osobiste wykonanie danej rzeczy, • umowa o dzieło jest odpłatna, zamawiający u ciebie dane dzieło w momencie odbioru dzieła ma obowiązek zapłacić kwotę równą wartości tego dzieła, może zdarzyć się tak, że w umowie zapisane jest nieodpłatne wykonanie danej czynności i wtedy nie masz żadnych praw do żądania zapłaty, • wykonując konkretne zadania na umowę o dzieło sam jesteś zobowiązany do opłacenia ubezpieczenia, ponieważ zamawiający nie płaci za ciebie żadnych składek.

Zlecenie czy dzieło??? Umowa o dzieło różni się od umowy zlecenia zarówno pod względem tego, w jaki sposób ma być wykonana praca, jak pewnymi względami formalnymi.

CO WYBRAĆ?

Podpisując pierwszy raz umowę z pracodawcą, warto zastanowić się nad korzyściami, jakie przyniesie ci umowa o pracę, umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Będąc studentem nie będziesz miał codziennie wolnych 8 godzin, które mógłbyś poświęcić na pracę, więc automatycznie odpada umowa o pracę. Jeżeli bardzo zależeć ci będzie na umowie o pracę, a nie masz wspomnianych 8 godzin dziennie czasu wolnego, zawsze możesz negocjować z pracodawcą podpisanie umowy na ¼ lub ½ etatu. W tej sytuacji musisz pamiętać o tym, aby poinformować rodziców o posiadaniu umowy o pracę. Informacja ta spowoduje, że rodzice nie będą płacić za ciebie ubezpieczenia, obowiązek ten przejmie twój pracodawca. Do wyboru pozostaje jeszcze umowa zlecenie lub umowa o dzieło, najbardziej popularna wśród studentów jest umowa o dzieło. Forma ta daje dużo możliwości, pozwala ci się rozwijać, a przy okazji zarobić trochę pieniędzy. Jeśli planujesz studiować na przykład informatykę, w trakcie studiów możesz wykonywać umowy o dzieło programując, robiąc grafiki czy strony internetowe. Obszar działania jest duży, decyzja należy do ciebie. Jeżeli tylko znajdziesz chwilę na pracę sam zdecyduj co przyniesie ci większe korzyści. Magda Wiśniewska

UMOWA ZLECENIE:

retnej czynnouje do wykonania konk ąz wi bo zo nie ce zle a Umow ażniejsze infornięcia rezultatu. Najw iąg os do nie a , nie tel rze ści miętania to: y zlecenie, warte zapa macje dotyczące umow la się osobę wykoumowie zlecenie okreś • zleceniobiorca (tak w zuje się starannie isując umowę zobowią nującą zlecenia) podp isaną w umowie, wykonać czynność op , zleceniobiorcenia jest obowiązkowe zle nie na ko wy e ist ob • os nania przedmiotu ć komuś innemu wyko ca nie może przekaza t zapisana, owie taka możliwość jes umowy, chyba że w um musi to być zapisaże być nieodpłatna, ale • umowa zlecenie mo ne w treści umowy, bie składki ) może płacić za cie ca aw od ac (pr a wc da • zlecenio może też ten any w umowie, jednak zcz ies um t jes pis za i ten zlecenie jest podosobie, z którą umowa obowiązek przekazać ieczyć i opłacić y samemu się ubezp pisywana, wtedy należ wszystkie składki

27


KARIERA

Szukamy i znajdujemy PRACĘ, STAŻ, PRAKTYKI, WOLONTARIAT

Zanim otrzymasz wymarzo ną pracę, musisz skupić się na odpowiedniej kolejności. Najpierw dopieść swoje CV (kilka stron wcześniej opisywaliśmy krok po krok u jak to zrobić) i zastanów się jakiej pracy czy praktyk szukasz. Czy ma mieć ona bezpośredni związek z kierunkiem studiów? A moż e w głębi serca marzysz o wyjeździe na wolontariat do Peru?

Moc Internetu

W sieci znajdziemy całą masę portali rekrutacyjnych, w których pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników i stażystów. Wystarczy zaznaczyć region, wybrać branżę i już można się cieszyć setkami ogłoszeń. Ważne jest, żeby czytać ze zrozumieniem – jeśli pracodawca zaznacza, że szuka absolwentów, nie ma sensu wysyłać swojej aplikacji i zapychać mu skrzynki. Najpopularniejsze portale to: • Gumtree.pl • Pracuj.pl • Jobman.pl (agencja pracy tymczasowej) • Jobpilot.pl • Praca.gazeta.pl

28

Biura Karier

Targi pracy i kariery

Wejdź na www swojej uczelni - z pewnością już na stronie głównej znajdziesz link do swojego biura karier i jego adres.

Uczestnictwo w targach to doskonała okazja by w swobodnych warunkach i na neutralnym gruncie poznać rekruterów z największych firm w Polsce, porozmawiać z nimi o możliwościach zatrudnienia, zadać frapujące pytania i oczywiście… dostać pracę! Na targi kariery przyjdź dobrze ubrany i koniecznie weź ze sobą kilka egzemplarzy CV.

Dziś nie istnieje już chyba uczelnia, która nie miałaby swojego własnego biura karier. To specjalna jednostka powołana właśnie po to, żeby pomagać studentom w odnalezieniu pracy czy praktyk. Biuro karier służy też poradami zawodowymi – pracownicy tam zatrudnieni chętnie pomogą Ci sprecyzować plany zawodowe i powiedzą jak dążyć do wyznaczonego celu. Poprzez uczelniane biura kariery można znaleźć zarówno płatną pracę, staż, jak i wakacyjną praktykę.

Dziś niemal każda szkoła wyższa stawia sobie za punkt honoru, by choć raz w roku akademickim zorganizować u siebie targi pracy. Są dwa „sezony” na targi: pierwszy zaczyna się w połowie października i trwa do połowy listopada, drugi przypada na semestr letni – od połowy marca do połowy kwietnia.


KARIERA

Własna firma

KROK PO KROKU

Nie jest tajemnicą, że zostanie przedsiębiorcą wymaga pewnych poświęceń. Zanim zaczniesz rozkręcać swój biznes i zarabiać pieniądze, musisz uporać się z biurokracją i papierologią. Krok po kroku przedstawiamy gdzie się zgłosić, jakie dokumenty wziąć ze sobą i jakie druki wypełnić, by zostać właścicielem firmy. Internet ułatwia sprawę

Na początku gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony www.firma.gov.pl za pomocą której można wygenerować wniosek o wpis do krajowego rejestru gospodarczego (CEIDG-1). Jest to o tyle wygodne, że za pomocą kilku kliknięć i z wsparciem kreatora uzyskujesz dokument, który raz złożony załatwia za Ciebie naraz aż 3 sprawy. A zatem: wypełniasz wniosek podając w nim wszystkie swoje dane, wybierasz nazwę firmy, rodzaj wykonywanej działalności i drukujesz. Warto wiedzieć, że nie istnieją ograniczenia co do ilości działalności, którymi będzie się zajmowała Twoja firma. Możesz zarówno zajmować się sprzątaniem jak i masową produkcją przetworów a także wypożyczaniem samochodów. Nazw nie wymyślasz sam, tylko korzystasz z Polskiej Klasyfikacji Działalności (dostępne na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod linkiem: http://www.stat.gov.pl/klasyfikacje). Z wypełnionym i własnoręcznie podpisanym wnioskiem zgłaszasz się do Urzędu Miasta lub gminy właściwego dla adresu firmy. Za pomocą tego dokumentu zyskujesz NIP, REGON oraz wpis do rejestru przedsiębiorstw a także wybierasz interesującą Cię formę opodatkowania działalności.

ZUS

Nie później niż 7 dni od rozpoczęcia działalności, musisz zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że założyłeś firmę i oto co miesiąc będziesz przelewał im swoje ciężko zapracowane pieniądze. W tym celu wypełniasz druk ZUA. Jeśli poza firmą pracujesz gdzieś indziej, na pełny etat, wypełniasz natomiast druk ZPA. Druk również możesz pobrać przez Internet, na stronie www.zus.pl.

Pieczątka i konto bankowe

Jeśli nie zamierzasz zatrudniać pracowników, to Twoja przygoda z biurokracją właśnie się zakończyła. Nie pozostaje już nic innego, jak wyrobić swoją pieczątkę i cieszyć się tym, że można ją przybijać. Nie ma formalnego wymogu posiadania pieczątki, ale warto ją wyrobić, żeby sprawiać wrażenie profesjonalnego biznesmena. Proponuję zawrzeć w niej następujące informacje: nazwa firmy, adres, NIP i REGON, opcjonalnie numer telefonu. Nie ma obowiązku posiadania firmowego konta bankowego o ile transakcje nie przekraczają kwoty 15 000 Euro, niemniej warto je założyć, gdyż jest to po prostu niezwykle wygodne. Pamiętaj, że konto możesz założyć dopiero po otrzymaniu numeru REGON.

Księgowa to skarb

Jeżeli nie znasz się za dobrze na podatkach, ZUS-ach, PIT-ach i innej papierologii i nie masz ambicji by się na nich poznać, kolekcjonować faktury i wklepywać dane do programu komputerowego lub wypełniać księgi przychodów i rozchodów, skorzystaj z usług biura księgowego. Za stosunkowo niewielką opłatę (ok. b100-150 zł miesięcznie) profesjonalista rozliczy Twoje faktury i przypilnuje zapłaty składek PIT, VAT i ZUS.

Chcesz pracowników?

Tutaj sprawy nieco się komplikują. Nie minie Cię wizyta w Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidzie. Te instytucje będziesz musiał poinformować nie później niż 30 dni w przypadku PIP i 14 dni w przypadku Sanepidu o miejscu, charakterze i zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Sanepidowi musisz dodatkowo w przybliżeniu określić liczbę pracowników, których zatrudnisz.

Wzory druków i szczegółowej informacje znajdziesz na stronach: www.pip.gov.pl oraz www.gis.gov.pl

29


TEŻ WAŻNE

Po co mi

JĘZYKI OBCE?

Umiejętność swobodnego porozumiewania się w języku angielskim to współcześnie standard i absolutna konieczność. Na uczelniach wyższych istnieje wymóg, aby kończący je studenci potrafili wykazać się odpowiednim poziomem językowym. Przykładowo – świeżo upieczony licencjat musi mówić w wybranym języku obcym na poziomie samodzielności czyli minimum B1. Skoro wszyscy mówimy po angielsku w stopniu komunikatywnym, to przyszły pracodawca będzie wymagał od swojego pracownika czegoś więcej. W jakich językach mówi świat?

Choć ustalenie dokładnej liczby jest źródłem konfliktów między językoznawcami, to szacuje się, że świat mówi w 6-7 tysiącach języków. Co ciekawe, większość z nich ma formę bezpiśmienną, a zatem słowa i zdania nie mają swojego odzwierciedlenia w piśmie. Jeśli weźmiemy pod uwagę ogół ludzkości, to okaże się, że tuż za językiem angielskim, najbardziej rozpowszechniony będzie… chiński (mandaryński), a na trzecim miejscu uplasuje się hindi. Oczywiście w samej Europie znalezienie osób komunikatywnie posługujących się mandaryńskim będzie dość trudne. Z badań wykonanych przez Komisję Europejską wynika, że najważniejszymi językami obcymi dla Europejczyków są angielski, niemiecki oraz francuski. W Polsce istnieje silny trend uczenia się także języka ro-

30

syjskiego – taka umiejętność otwiera przed nami duże możliwości i umożliwia porozumienie się w niemal wszystkich krajach ściany wschodniej.

Dobry angielski to podstawa

Żyjemy w świecie, w którym co druga osoba posługuje się językiem angielskim. Bez takiej umiejętności po prostu utrudniamy sobie życie – nie jesteśmy w stanie wyszukiwać przydatnych informacji, przeczytać instrukcji obsługi pralki, zrozumieć tekstów naszych ulubionych piosenek, zapytać za granicą o drogę, zrobić zakupów przez internet w zagranicznych sklepach. Studia dadzą Ci prawdopodobnie ostatnią szansę na to, by za darmo podszkolić swój angielski. Jeśli tylko będziesz miał okazję, korzystaj z jak największej ilości anglojęzycznych źródeł informacji podczas przygotowywania referatów, czy pisania pracy dyplomowej. W wolnej chwili staraj się przeglądać zagraniczne wydania anglojęzycznej prasy, wchodzić na zagraniczne portale, oglądać filmy i seriale możliwie bez napisów – to wszystko pozwoli Ci na szlifowanie języka. Pamiętaj, że język, którego nie używasz bardzo szybko staje się językiem martwym, dlatego staraj się wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do porozmawiania z obcokrajowcem.


TEŻ WAŻNE Język ojczysty + 2

Unia Europejska ma ambitny plan – chce wykształcić u swoich obywateli umiejętności posługiwania się dwoma językami obcymi. Standardem w gimnazjach i liceach jest nauka angielskiego i drugiego języka obcego. Warto przyłożyć się do tych lekcji, gdyż w przyszłości za kursy językowe będzie trzeba sporo zapłacić. Pamiętajmy, że nasz przyszły pracodawca może wymagać przynajmniej komunikatywnej znajomości drugiego języka obcego. Przydaje się to także podczas zagranicznych wojaży, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że np. we Francji czy we Włoszech dość trudno jest znaleźć osobę dobrze mówiącą po angielsku.

Nietypowy język - twój atut

Przyszedł Ci do głowy pomysł, żeby uczyć się mało popularnego języka? Nie rezygnuj z tego! Współcześnie coraz więcej firm działa na zasadzie outsourcingu, co oznacza, że np. niemiecka firma zatrudnia swoich pracowników w Polsce do obsługi niemieckich klientów. Czemu tak się dzieje? Bo w Polsce koszty utrzymania stanowiska pracy są niższe niż w Niemczech. Często takie firmy zatrudniają pracowników w oparciu o zaledwie jeden wymóg – biegłej znajomości języka obcego. Wszystkich innych rzeczy pracodawca nauczy Cię na szkoleniu, za które będziesz opłacany jak za normalną pracę. Brzmi wspaniale, prawda? Dlatego coraz częściej zachęca się młodych ludzi, których umysły są niezwykle chłonne, do nauki nietypowych języków – portugalskiego, jidysz, węgierskiego i innych.

Radzimy:

Słuchaj zagranicznej muzyki Oglądaj filmy bez lektora (a jeśli jesteś w stanie, to także bez polskich napisów) Każda okazja, żeby porozmawiać w języku obcym jest na wagę złota! Śledź zagraniczne portale, staraj się korzystać z anglojęzycznych źródeł informacji REKLAMA

KONKURS! ANGIELSKI fiszki SLANG I CYTATY FILMOWE to jedyny w swoim rodzaju zestaw fiszek zawierających najważniejsze zwroty z języka potocznego i slangu. Wyrażenia, zilustrowane przykładowymi zdaniami, zainspirowane zostały żywym, oryginalnym językiem angielskim, który możemy usłyszeć na ulicy, wśród młodych ludzi lub w filmach. Wyrażenia pochodzą z różnych odmian angielskiego w tym: brytyjskiego, londyńskiego cockney, amerykańskiego, australijskiego czy irlandzkiego. Zestaw podzielono na 16 grup tematycznych, w tym część poświęcona słynnym cytatom z filmów angielskojęzycznych. Uwaga! Zestaw zawiera wulgaryzmy. Mamy dla Was do rozdania 3 zestawy ANGIELSKI fiszki SLANG I CYTATY FILMOWE. Wystarczy że przyślecie do nas tytuły filmów, z jakich pochodzą poniższe cytaty, oraz krótko opiszecie scenę, w której zostały użyte. Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do 30 czerwca 2013 roku pod adresem konkurs@edgard.pl Wśród prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy 3 zwycięzców. to on my desk I stand up e w t a th lf yse remind m at k o antly lo must const ferent way. dif things in a

You hear me talki n', hillbilly boy? I ain't through wi th you by a damn sight. I'm gonna get Medieval on your ass.

God, I'd give anything for a drink. I'd give my god-damned soul for just a glass of beer.

31


TEŻ WAŻNE

Mieszkanie WYNAJMUJ Z GŁOWĄ

Nie każdy świeżo upieczony student będzie mieszkał w akademiku. Ci, którzy zdecydują się na wynajęcie mieszkania – bez względu na to, czy zrobią to sami czy większą grupą – powinni przygotować się na to, że nie każdy właściciel mieszkania będzie uczciwy. Jak się nie dać oszukać?

Właściciel czy agencja?

Już na etapie poszukiwawczym musisz zdać sobie sprawę z tego, że w gazetach i portalach przeważają ogłoszenia od pośredniczących w wynajmie biur nieruchomości. Z jednej strony skorzystanie z takiego pośrednika jest dość wygodne, zarówno dla właściciela mieszkania, jak i dla najemcy, bo to na biurze nieruchomości spoczywają wszelkiego rodzaju obowiązki papierkowe i oprowadzanie po mieszkaniach. Z drugiej strony, pośrednik nie robi przecież tego za darmo. Jeśli skorzystasz z oferty pochodzącej od biura, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał przygotować jeden miesięczny czynsz więcej, by opłacić jego prowizję.

Dodatkowy koszt: kaucja

Kiedy ktoś użycza Ci swojego mieszkania, musisz liczyć się z tym, że będzie się obawiał różnego rodzaju zniszczeń. Żeby uniknąć dramatycznych scen przy rozstaniu, już na początku współpracy między Tobą a właścicielem

32

ustalana jest kwota, która ma pokryć koszt napraw ewentualnych zniszczeń, które potencjalnie mogą się pojawić. Tą kwotą jest właśnie kaucja, która najczęściej wynosi tyle, ile miesięczny czynsz.

Czynsz do kwadratu

Przeglądając ogłoszenia na portalach, zawsze zwracaj uwagę na to, czy w podaną wysokość czynszu został wliczony czynsz do spółdzielni. Najczęściej oferujący mieszkanie już w tytule ogłoszenia zaznacza, czy mieszkanie jest bezczynszowe. Czynsz do spółdzielni – w zależności od metrażu i lokalizacji – wynosi zwykle od 100 do 350 złotych. Umowa najmu – na co zwracać uwagę Przed wynajęciem mieszkania, będziesz z właścicielem podpisywać umowę. Warto ją przeczytać od deski do deski. Powinna ona zawierać takie informacje jak: kwota wniesionej kaucji, kwota czynszu, dzień miesiąca, do którego należy opłacić czynsz. Jeśli wynajmu-

jesz mieszkanie, które jest umeblowane, w umowie powinien znaleźć się także wykaz wszystkich mebli i sprzętów, które znajdują się w mieszkaniu. Przy podpisywaniu umowy warto wziąć aparat fotograficzny i dokładnie udokumentować stan mieszkania w momencie jego wynajmu. Zrób zdjęcia wszystkim sprzętom, podłodze, ścianom, a także każdemu uszkodzeniu, które było w mieszkaniu zanim się do niego wprowadziłeś. Taka dokumentacja może zostać dołączona do umowy jako załącznik i z całą pewnością pomoże Ci uniknąć nieprzyjemności przy zdawaniu mieszkania – wielu właścicieli niechętnie oddaje wpłaconą wcześniej kaucję i doszukuje się najróżniejszych zniszczeń, próbując obarczyć Cię ich kosztami. I na koniec rzecz wydawałoby się oczywista – sprawdź, czy dane osoby, z którą podpisujesz umowę są takie same jak dane właściciela mieszkania.


TEŻ WAŻNE

Tekst: Magda Wiśniewska

Wybierz

WŁAŚCIWĄ „ELKĘ”

Idąc na studia, część świeżo upieczonych studentów, posiada już prawo jazdy. Ci, którzy w czasie liceum nie zdążyli się zapisać na kurs, znajdą tutaj kilka wskazówek dotyczących tego na co zwracać uwagę w czasie wyboru szkoły jazdy.

JAKOŚĆ CZYLI…

Za jakością kursów kryją się odpowiednio wyszkoleni prowadzący, zajęcia teoretyczne na wysokim poziomie, wyposażone sale zajęciowe, zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy, sprawne samochody oraz prywatny plac manewrowy. Warto zwracać uwagę na te szczegóły, bo dzięki nim nauczysz się poprawnie kierować samochodem i odpowiedni zachować się w różnych sytuacjach na drodze.

INSTRUKTOR NA MIARĘ ZŁOTA

NISKA CENA – STOP!

Nie zawsze niska cena idzie w parze z jakością. To przekonanie sprawdza się także w przypadku kursów jazdy. Warto wiedzieć, że szkoły oferujące przesadnie niskie ceny przeważnie są firmami jednoosobowymi. W takiej szkole nie będziesz miał możliwości wyboru instruktora, ponieważ jest on tylko jeden. Terminy jazd będą bardzo sztywne, ponieważ jednej osobie ciężko byłoby w ciągu jednej godziny uczyć jeździć kilku kursantów jednocześnie. Warto zapoznać się z ofertami kilku szkół i wybrać tą, która posiada cenę adekwatną do jakości kursów oraz odpowiedniej ilości instruktorów.

Instruktor to osoba, z którą będziesz miał kontakt przez co najmniej 30 godzin zegarowych. Zwróć uwagę na to czy jest on cierpliwy do „mało pojętnych” uczniów, pomoże ci to w skupieniu na jeździe, a nie denerwowaniu się tym, że osoba siedząca obok ciebie ciągle krzyczy i ma pretensje, że nie potrafisz odpowiednio prowadzić pojazd. Doświadczenie instruktora oraz jego podejście do kursanta to najważniejsze elementy, pamiętaj o tym, że to czego cię nauczy, będzie ci przydatne przez całe twoje życie.

SZEROKIEJ DROGI!

Kiedy dokładnie zbadasz cenę, jakość kursu oraz uprawnienia i predyspozycje przyszłego instruktora, nie pozostaje ci nic innego jak wybór odpowiedniej szkoły i terminu, kiedy rozpoczniesz swoją przygodę z jazdą za kółkiem.

33


TEŻ WAŻNE

Ile co kosztuje W RÓŻNYCH MIASTACH? Gdzie i za ile można zamieszkać?

Podane kwoty zawierają opłatę za wynajem, czynsz, wodę. Dodatkowe koszty to prąd, gaz, internet oraz ewentualna kaucja. Kaucja wpłacana jest właścicielowi mieszkania na okres całego wynajmu, w momencie wyprowadzki jest ona zwracana, jednak kiedy okaże się, że stan mieszkania pozostawia wiele do życzenia (zniszczone drzwi, wybite okno czy dziurawa ściana itp.) musisz liczyć się z tym, że pieniądze z kaucji nie będą ci oddane, lecz zostaną przeznaczone na naprawę szkód. MIASTO

MIEJSCE W POKOJU

WŁASNY POKÓJ

Warszawa

450-500 zł

700-800 zł

Kraków

450-500 zł

650-750 zł

Wrocław

400-450 zł

600-650 zł

Poznań

400-450 zł

500-550 zł

Katowice

350-400 zł

500-550 zł

Łódź

250-350 zł

450-500 zł

MIASTO

OBIAD W BARZE PIWO W KNAJPIE

Warszawa

18 zł

9 zł

Kraków

16 zł

8 zł

Wrocław

15 zł

7 zł

Poznań

15 zł

7 zł

Katowice

13 zł

6 zł

Łódź

14 zł

6 zł

Ile kosztuje obiad i piwo?

Sprawdzamy ile kosztuje obiad (zupa plus drugie danie) w przeciętnej, niedrogiej restauracji (choć określenie „bar” byłoby tu bardziej adekwatne). Drugim kosztem, dość często ponoszonym w czasie studiów jest zakup piwa w knajpie. Braliśmy pod uwagę średnią „rynkową” cenę piwa, nie uwzględniając przy tym ani ekstremalnych happy hours ani cen w skrajnie ekskluzywnych lokalach.

Ile kosztuje przejazd?

Na zajęcia na jakoś trzeba dojechać, bo przecież nie każdemu udaje się wynająć mieszkanie w pobliżu swojej uczelni. Sprawdzamy zatem ile kosztują bilety na komunikację miejską w największych polskich miastach. Wszystkie ceny uwzględniają oczywiście ulgę studencką.

34

MIASTO

BILET 20-MIN

30-DNIOWY

Warszawa

1,70 zł

50 zł

Kraków

1,40 zł

47 zł

Wrocław

1,50 zł

45 zł

Poznań

1,80 zł

53,50 zł

Katowice

1,60 zł

63 zł

Łódź

1,30 zł

40 zł

wszystkie linie


TEŻ WAŻNE

Studenckie wyjazdy – twoje wakacje marzeń! Studenckie wyjazdy to jest właśnie to, czego powinieneś doświadczyć! Za nieduże pieniądze w doborowym towarzystwie będziesz mógł do woli studiować piękno krajobrazów i architektury oraz poznawać uroki egzotycznych plaż. Nie może cię zabraknąć na szalonych imprezach, które trwają do białego rana, ani na pełnych atrakcji objazdowych wycieczkach, na przykład do Istambułu, Wenecji czy Rzymu. Ulubione wakacyjne kierunki studenckich wyjazdów to słoneczna Bułgaria, Hiszpania i Grecja. Specjalnie dla ciebie znaleźliśmy takie miejsca, gdzie są wspaniałe plaże i można się świetnie zabawić i zrelaksować. W Słonecznym Brzegu doświadczysz prawdziwego luksusu, nie rujnując przy tym portfela. W Lloret de Mar spotkasz najlepszych didżejów, odwiedzając tętniące życiem kluby, a na Riwierze Olimpijskiej poczujesz się po prostu bosko. Studenckie wyjazdy organizują prawdziwi pasjonaci podróży i eksperci od niezapomnianych wrażeń. Poczuj wiatr we włosach i uwolnij się od stresów i codziennych zmartwień. Spełnij Swoje marzenia o wakacjach życia! Rada dla niezdecydowanych: jeśli nie możesz się zdecydować, czy wolisz imprezować nad morzem, czy w górach, to najlepszą opcją będzie wyjazd na Riwierę Makarską – znajdziesz tam i jedno, i drugie, a przy okazji zwiedzisz słynny Mostar czy Dubrownik.

35


Zostań Studnetem 2013  

Zostań Studnetem 2013 - infomrator dla maturzystów