Page 1

05-06

máj 2014 - jún 2014

I N F O R MÁ C I E , Z A U J Í M A V O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í K O V

A K N E L O V DO snov z

y l l e K o t u a nákupy v A

KU DOVOLEN TE ZÍSKAJTE V HODNO IE D A R Á ALEBO N

AŽ 4.000

014 2 . 5 . 1 3 o d n Le -5 viac na str. 4

e i d a r á n o b e l a ... e n l e i d j do vaše -7 viac na str. 6


BRZDOVÝ SORTIMENT • brzdové doštičky z najkvalitnejších materiálov • brzdové kotúče odolné voči extrémnemu zaťaženiu • vysokokvalitné brzdové čeľuste, ako aj EASYKITY • brzdové bubny z ocele s dlhou životnosťou • široká ponuka brzdových lanovodov a hadíc Viac informácií u Vášho obchodného zástupcu, priamo v pobočkách Auto Kelly alebo na www.starline-parts.com. Objednávajte v našom e-shope na www.autokelly.sk.


OBSAH // Info Auto Kelly // máj 2014 - jún 2014 04 AKCIA

13 KĹBY A POLOOSI

27 VALEO STIERAČE

Dovolenka snov

Novinka od SKF

Pre vašu bezpečnosť

06 VÝBAVA DO DIELNE

14 POŽIČOVŇA PRÍPRAVKOV

28 ZAUJÍMAVOSTI

Namiesto dovolenky

Na rozvody a spojky

BMW I3 ide na dračku

08 POBOČKA ZVOLEN

16 RÝCHLA OPRAVA

32 MOTOROVÉ OLEJE

Novootvorená

Štartérov a alternátorov STARLINE

Detergenty a diverzanty

09 ROZŠÍRENIE SLUŽIEB

18 PODVOZKOVÉ DIELY

34 LUK DMF

Objednávky cez E-shop do 19

Novinka od MONROE

Dvojhmotový zotrvačník

10 BRZDOVÉ STRMENE

20 JARNÁ JAZDA

36 ROZŽIARTE VOZIDLÁ

Novinka v sortimente

Pozvánka

Ponuka autokozmetiky

11 TURBODÚCHADLÁ

24 EFEKTÍVNE CHLADENIE

38 KOMPLETNÁ SÚPRAVA

Znižujeme ceny

Sortiment AUTO KELLY

INA kit s vodným čerpadlom

12 ROZVODOVÉ SADY

26 KLIMATIZÁCIE

41 VOĽNÝ ČAS

Novinka od GRAFu

Sady na opravu

Zábava s Auto Kelly

editoriál

8

10

12

18

28

36

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Máj lásky čas, to je obdobie kedy sú slnečné lúče čoraz hrejivejšie, príroda navôkol nás sa krásne zelení a kvitne do unikátnych príjemných vôní. A práve zelená farba je farbou nádeje a v neposlednom rade na semaforoch tá najželanejšia farba každého z nás. U nás v AUTO KELLY máte zelenú vždy. Našou snahou je čo najviac uľahčiť vašu prácu ponukou tých najlepších služieb a produktov z nášho portfólia. Mechanická sezóna je v plnom prúde a mnohí si istotne želáte aby deň trval aspoň 48 hodín aby ste mohli uspokojiť požiadavky vašich zákazníkov. Práve čas je čoraz dôležitejšou veličinou v našom živote, ale paradoxne je ho akosi stále menej a menej. Aj preto sme rozšírili naše služby a diely, ktoré si objednáte cez náš E-shop až do 19 hod. a sú dostupné na centrálnom sklade, budú vo vašich dielňach už nasledujúce ráno. Našu ponuku sme opäť obohatili o množstvo produktov. Odteraz si u nás môžete objednať napr. repasované brzdové strmene STARLINE, rozvodové sady s vodnou pumpou GRAF alebo podvozkové diely od spoločnosti MONROE. Aktualizovali sme aj spôsob zapožičávania prípravkov na rozvody a spojky. Nezabudnite, že práve prebiehajúca obratová akcia„Dovolenka snov“ sa končí už tento mesiac. Ešte stále však máte dostatok času na to aby ste nazbierali dovolenkové kupóny až do výšky 4000 € a vďaka nim zobrali vašich blízkych na neopakovateľnú dovolenku. Myslíme však aj na vás, ktorí ste sa rozhodli vylepšiť svoje dielne nákupom garážového vybavenia. Namiesto dovolenkových kupónov, môžete za rovnakých podmienok získať poukazy na nákup garážovej techniky. Garážovú techniku si môžete prísť vyskúšať a „ohmatať“ na májovú roadshow garážového vybavenia „Jarná jazda“. Okrem prezentácie servisnej techniky pre vás chystáme mnohé sprievodné akcie a možnosť získať dodatočné zľavy na nákup, napríklad jazdou na profesionálnom racing simulátore. Týmto vás chcem v mene celého tímu AUTO KELLY srdečne pozvať na„Jarnú jazdu“ garážového vybavenia a zaželať vám príjemné čítanie aktuálneho čísla Info Auto Kelly. Miloš Jedlička Člen marketingového tímu spoločnosti Auto Kelly

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

03

Info Auto Kelly Vydavateľ: AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o. Adresa redakcie: Zlatovská 1962, 911 05 Trenčín marketing@autokelly.sk www.autokelly.sk

w w w. autokell y.sk

Šéfredaktor: Mgr. Miloš Jedlička Prešlo jazykovou úpravou Samostatne nepredajné Tlačové chyby vyhradené


DOV DO VOLENKA 4 000€ OD AUTO KELLY V HODNOTE AŽ

Kupóny môžete získať už len do

Odmena 4 000,-

31.5.2014

3 600,3 200,2 800,2 400,2 000,1 600,1 200,800,400,-

brat

ný o

č Mesa

1 20

0€

2 40

0€

3 60

0€

4 80

0€

6 000

7 20

0€

8 40

0€

9 60

0€

10 8

00 €

12 0

00 €

Za každých 1200 € priemerného mesačného obratu získate poukaz v hodnote 400 € ! Príklady:

Ako získam poukaz v hodnote 400 € ? 1. Marcový obrat 2. Aprílový obrat 3. Májový obrat

- 1500 € - 1100 € - 1000 €

Priemerný obrat = 1200 €

Do obratu akcie sa započítava sortiment ponúkaný v spoločnosti Auto Kelly okrem garážového vybavenia, pneumatík, diskov kolies, skútrov, elektrobicyklov, originálnych dielov a akciových ponúk. Zostávajúci obrat na získanie poukážok nájdete po prihlásení v e-shope alebo na svojich faktúrach.

Ako získam poukaz v hodnote 1200 € ? 1. Marcový obrat 2. Aprílový obrat 3. Májový obrat

- 4500 € - 3300 € - 3000 €

Priemerný obrat = 3600 €

Výber zájazdov a pravidlá akcie nájdete na:

www.autokelly.sk/dovolenkasnov


KDEKOĽVEK Napríklad...

Taliansko, Sardínia

Hotel Palmasera **** Cena pre 2 osoby od 798,- € Letecky z Bratislavy a Košíc €

Chorvátsko, Stredná Dalmácia

Hotel Nimfa *** Cena pre 2 osoby od 599,- € Vlastná doprava

os, Amoudi Grécko, Zakynth zanos ***

Studia Ko 599,- € Cena pre 2 osoby od Letecky z Bratislavy

Grécko, Ko

Hotel Zorbas s, Psalidi Be Cena pre 2 os ach **** ob Letecky z Brat y od 1199,- € islavy a Košíc

a o, Kaláb**ri** Taliansk a ili qu A ia nc

de Hotel & Rezi 2 osoby od 678,- € šíc Cena pre atislavy a Ko Letecky z Br

Island

ČESKY / SLOVENSKY HOVORIACI DELEGÁT VO VŠETKÝCH DESTINÁCIÁCH!

Islandská pohľadnica Cena pre 2 osoby od 1999,- € Letecky z Bratislavy

Turecko, Turecká riviéra

Hotel White Gold ** *** Cena pre 2 osoby od 798,- € Letecky z Bratislavy, Sliača a Košíc

...a mnoho ďalších zájazdov

Taliansko, Sicília Hotel Blu Portorosa ***** € 9,Cena pre 2 osoby od 159 Letecky z Bratislavy a Košíc

a Grécko, Krét *

is **** Hotel Creta Mar 99,- € y od 17 Cena pre 2 osob slavy a Košíc Letecky z Brati

PRAVIDLÁ A PODMIENKY AKCIE: 1. Akcia platí od 3. 3. do 31. 5. 2014. Do obratu akcie je zahrnutý štandardný sortiment, ponúkaný spoločnosťou AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o., nevzťahuje sa na garážové vybavenie, náradie, pneumatiky, disky a príslušenstvo kolies, sortiment nemrznúcich zmesí a zmesí do ostrekovačov, štvorkolky, skútre a elektrobicykle. Do obratu akcie nie sú zahrnuté iné akciové ponuky práve prebiehajúce v AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o., pokiaľ nebude uvedené inak. 2. Za každých 1200 € mesačného obratu (3600 €/akcia) získa zákazník poukaz v hodnote 400 €. Nárok zákazníka na poukaz/-y vzniká po realizovaní vstupného obratu. Vstupným obratom sa rozumie obrat stanovený usporiadateľom akcie. 3. V období akcie je možné získať 10 poukazov. Počet poukazov je stanovený na základe obratu, ktorý sa vydelí hodnotou obratu potrebného na získanie jedného poukazu. 4. Poukazy v akcii nie je možné právne vymáhať. Počet je limitovaný. Zobrazenie poukazov je ilustratívne. 5. Poukazy budú odovzdané po skončení akcie. 6. Nákupy vo vernostnom programe (Vernostné body) a prekupy sa nezapočítavajú. 7. Podmienkou na odovzdanie poukazov je dobrá platobná morálka zákazníka počas akcie. V deň odovzdania musia byť splnené všetky záväzky zákazníka voči spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o.. V prípade, že to tak nebude, nárok na poukaz prepadá. 8. AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o., si vyhradzuje právo jednostranne, v odôvodnenom prípade akciu skrátiť, prerušiť alebo zrušiť, či zmeniť jej pravidlá. Ďalej si vyhradzuje právo rozhodovať podľa svojho uváženia a o všetkých

Alebo získajte poukážky na nákup náradia! Viac info na strane 6 - 7

9. 10. 11. 12. 13. 14.

otázkach týkajúcich sa akcie. Účastník akcie súhlasí s prípadným obstaraním fotografií na marketingové účely spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o.. Tlačová chyba vyhradená. Zmeny akcie sú účinné dňom ich zverejnenia na www.autokelly.sk. Podmienky na získanie poukazov musia byť splnené aj v deň fakturácie. V prípade vrátenia tovaru, ktorý umožňoval dosiahnuť cieľový obrat na získanie poukazu, bude obrat znížený a nárok na poukaz bude stanovený podľa príslušných pravidiel vzťahujúcich sa na výšku obratu. Do akcie sú zaradení len existujúci zákazníci, zaregistrovaní pred 1. 3. 2014. Akcia platí len pre registrovaných veľkoobchodných zákazníkov spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o., a vzťahuje sa na tovar, ktorý registrovaní zákazníci Auto Kelly sami priamo montujú koncovým zákazníkom, pokiaľ nie je dohodou stanovné inak. Rozhodujúca výška obratu, po dosiahnutí ktorého sa začína zarátavať obrat na získanie poukazov, je uvedená v informačnom poli na faktúre zákazníka. Uvádzané sumy týkajúce sa obratu sú vždy bez DPH. Na uplatnenie poukazov platia špeciálne podmienky stanovené poskytovateľom poukazov.

Viac informácií získate na www.autokelly.sk/dovolenkasnov, v pobočkách Auto Kelly a u svojho obchodného zástupcu.


Namiesto dovolenky Neláka vás dovolenka a uvažujete nad novým zariadením do dielne? Je to jednoduché, stačí namiesto dovolenkových kupónov požiadať o kupóny na nákup garážového vybavenia. Tieto kupóny získate za tých istých podmienok ako dovolenkové kupóny a môžete ich využiť na nákup neakciového garážového vybavenia z ponuky AUTO KELLY. Na ilustráciu vyberáme najžiadanejší tohtosezónny sortiment.

GAS 25 L SFC PROFESSIONAL + PRÍSLUŠENSTVO Kompaktný vysávač na mobilné použitie

• Jednoduché čistenie filtra vďaka poloautomatickému systému čistenia (SFC) • Pohodlný transport a prekladanie vďaka mimoriadne kompaktnej konštrukcii • Predĺžená životnosť filtra vďaka vypínaniu po naplnení vodou • Vyprázdňovanie nádoby bez zvyškov: nijaké hrany – nič neostane visieť • Automatika na diaľkové ovládanie pre vysoký komfort obsluhy Vaše už za 1 ks kupónu.

Kód: GV BO0601979103 V hodnote:

375,-

207 DIELNA SADA NÁRADIA V MONTÁŽNOM VOZÍKU Kvalitný vozík od renomovaného výrobcu.

Vaše už za 2 ks kupónov.

Kód: TN E220317T V hodnote:

770,-

SUPERVAG COMFORT VW

Vaše už za 3 ks kupónov.

Nekompromisné riešenie pre prácu s koncernovými vozidlami, s ktorým ste schopní na koncernových vozidlách zdiagnostikovať a nastaviť takmer všetko. Teraz máte jedinečnú možnosť získať naviac tento mocný nástroj aj pre skupinu vozidiel PSA (Peugeot, Citroën).

Kód: DG SGCOMVW V hodnote:

1185,-


y výbava do dielne! TEXA NANO DIAG

Vaše už za 4 ks kupónov.

Plnohodnotná diagnostika pre osobné vozidlá za neuveriteľnú cenu! Malá rozmerom, veľká rozsahom a výkonom!

Kód: DG TXD06410

1690,-

V hodnote:

Vaše už za 5 ks kupónov.

NOŽNICOVÝ MOBILNÝ ZDVIHÁK STARLINE 3T (LYŽINOVÝ) Vlastnosti: • Jednoduché ovládanie • Ľahká manipulovateľnosť • Kompaktné rozmery, stabilná konštrukcia • Pneumatické bezpečnostné západky • Filtračná jednotka pre stlačený vzduch

Kód: GV ZST005 V hodnote:

2100,-

AUTOMATICKÁ PLNIČKA OLEJA AUTOMATICKÝCH PREVODOVIEK ATF 2 PROFI Vaše už za 6 ks kupónov.

Profesionálna plnička oleja automatických prevodoviek, kde celý proces výmeny oleja riadi mikroprocesor. Plničku je možné prevádzkovať aj v plne manuálnom režime. Táto plnička je nenahraditeľným pomocníkom pri údržbe každej modernej automatickej /DSG prevodovky, pretože vstavané tlakové čerpadlo dokáže odsať a spätne napustiť všetok olej v prevodovke. Naviac pred samotnou výmenou oleja dochádza k dôkladnému preplachu prevodovky čističom, ktorý rozpušťa aj tie najodolnejšie usadeniny a kaly, ktoré následne aj so starým olejom odtečú von z prevodovky. Vďaka tejto procedúre dochádza k predĺženiu životnosti celej prevodovky + zlepšeniu funkcie prevodovky, kedy napríklad vďaka upchatým prepúšťacím kanálikom vnútri mechatroniky v prevodovke neprebieha radenie plynule a hladko.

NOVINKA! Kód: GV ATF003 V hodnote:

3499,-

Viac produktov garážového vybavenia nájdete na stránke www.autokelly.sk alebo v najnovšom katalógu garážového vybavenia „jeseň 2014“.


auto kelly

pobočka zvolen

Novú predajňu

Auto Kelly nájdete už aj vo Zvolene Naša nová, už 18. predajňa v sieti AUTO KELLY má výbornú dostupnosť a je situovaná v obchodnom centre Retail park Zvolen. Pobočka bola zhotovená v najnovšom a najmodernejšom dizajne. So svojou celkovou rozlohou 600 m2 a predajňou 180 m2 patrí medzi najväčšie v sieti AUTO KELLY. Sme otvorení v pondelok až sobotu od 8:00 do 19:00 a v nedeľu od 10:00 do 19:00. Tešíme sa na vašu návštevu! KONTAKTY Pobočka Auto Kelly Zvolen Obchodná ulica 9731/1 (Retail park Zvolen) + 421 45 3214 446 + 421 905 510 396 + 421 905 510 362

Vedúci pobočky Roman Kmeť + 421 905 510 390

Kontakty - rozvozy + 421 905 510 401 - ZV + 421 905 482 155 - DT, LC, RS, Kokava n. Rimavicou, Jesenské, Fiľakovo + 421 907 757 646 - BS, KA

NÉ OTVORE ta: zvolen@autokelly.sk

Sobo Pondelo0k -- 19:00 8:0 Nedeľa1:9:00 :0 0 1 0-

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

otvorenie novej pobočky vo zvolene

08

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014


AUTO KELLY

Opäť pre Vás rozširujeme služby! Vážení zákazníci, objednajte si cez náš e-shop tovar až do 19:00 hod. a u vás bude už na druhý deň ráno! S príchodom mechanickej sezóny narastá aj potreba objednania autodielov v neskorších hodinách. Preto sme pre vás predĺžili čas na objednávku tovaru. Tovar, ktorý si objednáte medzi 17:00 a 19:00 hod. cez náš e-shop, a je dostupný na centrálnom sklade AUTO KELLY v Bratislave, k vám bude privezený už v ranných hodinách! Centrálny sklad AUTO KELLY v Bratislave má plochu 2 880 m2 a je najväčším skladom autodielov na Slovensku. Svojím naskladneným sortimentom je pripravený uspokojiť vaše požiadavky v plnej miere. Veríme, že oceníte našu snahu byť k vám blízko, aby ste mohli byť blízko aj vy k vašim zákazníkom! www.autokelly.sk

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

autokelly=odporúčaný partner pre BOSCH car servisy na Slovensku Spoločnosť AUTO KELLY sa stala oficiálne odporúčaným partnerom a distribútorom náhradných dielov pre BOSCH car servisy na území Slovenska. Nadviazali sme tak spoluprácu so silným partnerom, čo nás zaväzuje k neustálemu skvalitňovaniu našich služieb. Veríme, že obe spoločnosti budú zo spolupráce profitovať a budú smerovať k obojstrannému uspokojeniu potrieb svojich zákazníkov.

BOSCH car servisy ponúkajú rozsiahlu sieť autoservisov po celom Slovensku. Medzi ich hlavnú činnosť patrí autoservis pre všetky značky vozidiel, inšpekčné prehliadky, sezónne kontroly vozidiel, moderná diagnostika, mechanické práce, opravy autoelektriky a vstrekovania paliva, opravy brzdových systémov, klimatizácií a iné servisné úkony na vozidle.

w w w. autokell y.sk

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

09


novinka v SORTIMENTe

novinka v ponuke: Repasované brzdové strmene starline

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Pod značkou STARLINE uvádzame na trh širokú ponuku repasovaných brzdových strmeňov s vynikajúcim pokrytím vozového parku v SR.

10

Brzdové strmene STARLINE pre vás pripravujeme u renomovaného európskeho výrobcu, takže sa môžete spoľahnúť na vysokú kvalitu, identickú s novým výrobkom. Výhodou repasovaných strmeňov je ich nižšia cena vďaka vratnej zálohe, ktorú vám vyplatíme ihneď pri vrátení starého strmeňa. Nemusíte teda čakať na posúdenie od výrobcu. Kritériá na vrátenie dielov a  výšku vratnej zálohy nájdete po zadaní kódu konkrétneho dielu na www.autokelly.sk

Výber z aktuálnej ponuky brzdových strmeňov STARLINE: Obj. kód

Názov dielu

Príklady aplikácií / značka a model

MOC bez DPH

PB BT03

P Brzdový strmeň STARLINE - výmenný diel

FORD GALAXY; VW SHARAN; VW GOLF III

88,43 €

PB BT20

P Brzdový strmeň STARLINE - výmenný diel

ŠKODA OCTAVIA I; AUDI A3; VW Golf IV

73,69 €

PB BT06

L Brzdový strmeň STARLINE - výmenný diel

AUDI A4, A6; ŠKODA SUPERB I; VW PASSAT

84,18 €

PB BT09

P Brzdový strmeň STARLINE - výmenný diel

FORD MONDEO III Kombi

105,72 €

PB BT25

P Brzdový strmeň STARLINE - výmenný diel

AUDI A3; ŠKODA OCTAVIA II; VW GOLF V

65,87 €

PB BT27

P Brzdový strmeň STARLINE - výmenný diel

SEAT IBIZA IV; ŠKODA FABIA I,II

75,97 €

…a ďalších 54 položiek brzdových strmeňov na www.autokelly.sk

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014


sortiment auto kelly

Znižujeme ceny

turbodúchadiel!

Od prvého mája 2014 sa na všetky turbodúchadlá v ponuke Auto Kelly (nové aj repasované) vzťahuje zálohový systém na vrátenie starého kusu. To pre vás znamená dve hlavné výhody: výrazné zlepšenie dostupnosti turbodúchadiel a zníženie cien.

Rovnaká výška zálohy pre všetky turbodúchadlá

o plnohodnotnú náhradu (napr. Garrett x KKK).

Pri všetkých typoch turbodúchadiel je stanovená jednotná záloha vo výške 58,50 eur bez DPH, ktorá sa pripočíta k štandardnej predajnej cene. Túto zálohu vám vrátime ihneď pri odovzdaní starého dielu na pobočke, teda nečakáte na vyjadrenie dodávateľa. Pokiaľ odovzdáte starý diel ihneď pri nákupe nového či repasovaného dielu, okamžite poznáte finálnu cenu. Vyhnete sa tak čakaniu na vyjadrenie výrobcu, či starý diel uzná, alebo neuzná.

Podmienky na prijatie starého dielu • Starý diel musí byť odovzdaný v zmontovanom stave. • Starý diel musí byť kompletný, teda vrátane turbínovej, dúchadlovej, ložiskovej skrine a regulačného ventilu.

vonkajší

Podmienky na prijatie starého dielu vrátane ilustračných fotografií nájdete pri každej položke na www.autokelly.sk v sekcií - Dokumentácia k výrobku.

Výrazné zlepšenie dostupnosti repasovaných turbodúchadiel Hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje dostupnosť repasovaných turbodúchadiel, je dostatok starých dielov. Pri menej predávaných typoch je potom permanentný nedostatok starých dielov a dodávateľ je nútený čakať na zber starých dielov od zákazníkov.

Zálohu vám vrátime, keď splníte uvedené podmienky:

• Starý diel nesmie mať poškodený (dúchadlová + turbínová skriňa).

• Kódy náhrad musia zodpovedať referenčným kódom na www.autokelly.sk

obal

Starý diel môže byť dodaný s prasknutým hriadeľom rotora a aj s kompletne zničenými obežnými kolesami.

Na vrátenie prijmeme len: • Staré diely, ktoré sú od rovnakého výrobcu, a majú rovnaké katalógové číslo (resp. je nahraditeľné iným kódom od rovnakého výrobcu). • Staré diely, ktoré sú od iného originálneho výrobcu, ale ide

Zberom starých dielov aj u nových turbodúchadiel tak dôjde k navýšeniu skladovej zásoby starých kusov určených na repasovanie, a teda k výraznému zlepšeniu dostupnosti repasovaných turbodúchadiel.

Nižšie ceny Vďaka výkupu starých dielov zároveň môžeme premietnuť cenu vratného dielu aj do finálnej ceny a zaistiť vám tak jednu z najlepších cien na trhu. Vplyv zavedenia starých dielov na koncovú cenu turbodúchadiel je pozitívny. Turbodúchadlá STARLINE aj nové originálne turbodúchadlá sú teraz v priemere o 30 eur lacnejšie!

Cenové porovnanie pri odovzdaní starého dielu – repasované turbodúchadlá STARLINE: Obj. kód TD S1034T

TD S1120T TD S1138T TD S3007T TD S1111T

ŠKODA Octavia I 1.9TDI (66, 74, 81kW), Fabia I 1.9TDI (74kW) 00- VW Golf IV, Bora, Sharan 1.9TDI (66, 74, 81, 85kW) AUDI A3 (66, 74, 81kW) 97- SEAT Alhambra, Cordoba, Leon, Toledo II 1.9TDI (74, 81, 85kW) 96ŠKODA Octavia II 1.9TDI (77kW) 04- VW Golf V, Jetta III, Passat, Touran, Caddy 1.9TDI (66, 77kW) 03- AUDI A3 (77kW) 03SEAT Leon, Toledo III 1.9TDI (77kW) 04ŠKODA Octavia II 2.0TDI (103kW) 04- VW Golf V, Passat, Touran 2.0TDI (88, 90, 100, 103kW) 05- AUDI A3 (100, 103kW) 03SEAT Leon, Altea 1.9TDI (103kW) 04FORD Focus II, C-Max 1.6TDCI (80kw) 04- CITROËN C3, C4, C5 1.6HDi (80kW) 04- PEUGEOT 206, 207, 307 1.6HDi (80kW) 04MAZDA 3 1.6DI Turbo (80kW) 04FORD Focus II, C-Max, Fiesta V, Fusion 1.6TDCi (66kw) 04- CITROËN C3, C4, Berlingo, Jumpy, Xsara Picasso 1.6HDi (66kW) 04PEUGEOT 207, 307, 308, Expert, Partner 1.6HDi (66kW) 04- FIAT Scudo 1.6D Multijet (66kW) 07ŠKODA Superb I 1.9TDI (96kW), 2.0TDi (103kW) 01-08 VW Passat 1.9TDI (96kW), 2.0TDI (100kW) 00-05 AUDI A4, A6 1.9TDI (96kW), 2.0TDI (100kW) 04-

Pôvodná MOC bez DPH

Nová MOC bez DPH

Zlacnené o

445,66 €

423,38 €

22,28 €

529,84 €

503,35 €

26,49 €

577,37 €

519,63 €

57,74 €

504,41 €

453,97 €

50,44 €

468,76 €

421,88 €

46,88 €

500,37 €

450,33 €

50,04 €

Pôvodná MOC bez DPH

Nová MOC bez DPH

Zlacnené o

729,52 €

673,04 €

56,48 €

655,68 €

610,25 €

45,43 €

864,25 €

803,60 €

60,65 €

731,26 €

683,06 €

48,20 €

639,57 €

589,97 €

49,60 €

795,86 €

759,27 €

36,59 €

Cenové porovnanie pri odovzdaní starého dielu – nové turbodúchadlá: Obj. kód TD 1G-0126T TD 1G-0353T TD 1G-0327T TD 1G-0362T TD 1M-0025T TD 1G-0309T

Názov dielu ŠKODA Octavia I 1.9TDI (66, 74, 81kW), Fabia I 1.9TDI (74kW) 00- VW Golf IV, Bora, Sharan 1.9TDI (66, 74, 81,85kW) AUDI A3 (66, 74, 81kW) 97- SEAT Alhambra, Cordoba, Leon, Toledo II 1.9TDI (74, 81, 85kW) 96ŠKODA Octavia II 1.9TDI (77kW) 04- VW Golf V, Jetta III, Passat, Touran, Caddy 1.9TDI (66,77kW) 03- AUDI A3 (77kW) 03SEAT Leon, Toledo III 1.9TDI (77kW) 04ŠKODA Octavia II 2.0TDI (103kW) 04- VW Golf V, Passat, Touran 2.0TDI (88, 90, 100, 103kW) 05- AUDI A3 (100, 103kW) 03SEAT Leon, Altea 1.9TDI (103kW) 04FORD Focus II, C-Max 1.6TDCi (80kw) 04- CITROËN C3, C4, C5 1.6HDi (80kW) 04- PEUGEOT 206, 207, 307 1.6HDi (80kW) 04MAZDA 3 1.6DI Turbo (80kW) 04FORD Focus II, C-Max, Fiesta V, Fusion 1.6TDCi (66kw) 04- CITROËN C3, C4, Berlingo, Jumpy, Xsara Picasso 1.6HDi (66kW) 04PEUGEOT 207, 307, 308, Expert, Partner 1.6HDi (66kW) 04- FIAT Scudo 1.6D Multijet (66kW) 07ŠKODA Superb I 1.9TDI (96kW), 2.0TDi (103kW) 01-08 VW Passat 1.9TDI (96kW), 2.0TDi (100kW) 00-05 AUDI A4, A6 1.9TDI (96kW), 2.0TDi (100kW) 04-

w w w. autokell y.sk

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

TD S1135T

Názov dielu

11


Novinka v sortimente

Novinka:

Rozvodové sady s vodnou pumpou GRAF Jedna aplikácia – jedno balenie!

Pripravili sme pre vás rozšírenie sortimentu rozvodov o rozvodové sady s vodnou pumpou GRAF od overeného výrobcu Metelli. Tento sortiment vám prináša výborný pomer kvality a priaznivej ceny.

Bezproblémová montáž Nové rozvodové sady GRAF obsahujú rozvodový remeň, kladky, napínací mechanizmus a kompletnú vodnú pumpu GRAF. V balení nájdete všetko potrebné príslušenstvo, ktoré potrebujete na bezproblémú montáž.

Všetky komponenty v rozvodových sadách s vodnou pumpou GRAF sú vysokej kvality a firma Metelli ako líder na poli vodných čerpadiel garantuje ich vysokú kvalitu.

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Jednoduchá identifikácia dielu

12

Hlavnou výhodou rozvodových sád s vodnou pumpou GRAF je zjednodušená identifikácia komponentov určených na výmenu rozvodov vozidla. To znamená, že všetko potrebné na správny výber nájdete podľa jedného kódu pre danú aplikáciu namiesto ďalších troch (remeň, kladky, napínací mechanizmus). Všetko sa tu nachádza v jednom balení. Týmto sa zaručene vyhnete zakúpeniu nesprávnych komponentov pred výmenou rozvodov.

Príklady rozvodových sád s vodnou pumpou GRAF v našej ponuke: Obj. kód

Názov dielu

GR KP904-1 rozvodová sada s vodnou pumpou GRAF GR KP762-1 rozvodová sada s vodnou pumpou GRAF GR KP938-1 rozvodová sada s vodnou pumpou GRAF GR KP861-2 rozvodová sada s vodnou pumpou GRAF GR KP674-1 rozvodová sada s vodnou pumpou GRAF

MOC bez DPH

Príklady aplikácií / značka a model AUDI A3, A4 1.6 / VW Bora, Golf IV, New Beetle 1.6 / SEAT Cordoba II, Ibiza III 1.6, Leon I 1.6 / ŠKODA Octavia II (r.v. 97-05) AUDI A3 I, A4 II, A6 II / SEAT Alhambra I 1.9 TDi / VW Bora 1.9 Tdi, Caddy III 2.0 (r.v. 00-10) PEUGEOT 206, 207, 307, 308, 407 1.6 Hdi (r.v. 03-10/ 10-) PEUGEOT 307, 407, 607 2.0 HDi / VOLVO C30 2.0 D 20v / CITROËN C4, C4 Picasso, Grand Picasso 2.0 HDi (r.v. 03-11) AUDI A2 1.4 / VW Bora, Caddy 1.4 / SEAT Cordoba 1.4 / ŠKODA Fabia I+II 1.4 (r.v. 98-09)

102,97 € 169,34 € 147,17 € 147,52 € 178,67 €

…a ďalších 61 produktov na www.autokelly.sk

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014


Novinka v sortimente

Kĺby, poloosi a manžety Sortiment pohonu kolies (označenie VKJ) je vyrábaný v závode SKF v Talianskom Poggio Rusco. Sortiment SKF, samozrejme, spĺňa všetky OE špecifikácie. Séria VKJ je tiež najrýchlejšie rastúci sortiment vo výrobnom programe SKF. Ročne vyprodukuje cca 150 – 200 noviniek.

Homokinetické kĺby (VKJA)

s vnútorným a  vonkajším kĺbom so  všetkými manžetami. Pri poloosiach SKF ide vždy o nový diel, nepoužívajú sa repasované diely. V  ponuke je 1167 sád pokrývajúcich široké portfólio európskych a ázijských vozidiel.

Manžety kĺbov (VKJP)

VKN 400 – nástroj na uťahovanie univerzálnych spon na manžetách.

Ponuku tvorí 703 sád – 416 sád pre európske vozidlá a 287 sád pre ázijské vozidlá. Celkovo je pokrytie cca 76%, pri VAG cca 85%. Sada VKJA obsahuje všetko potrebné na montáž – kĺb, návod, spony a svorky, mazivo do manžety, manžetu kĺbu, novú kolesovú skrutku alebo maticu, dodatočné diely, ako sú prachovky, podložky atď.

VKN 401 – kliešte na uťahovanie OE spon.

Poloosi (VKCJ)

Náradie

Sady poloosí SKF sú vždy plne zostavené a pripravené na priamu montáž bez dodatočných úprav. Obsahujú teda poloos

Na profesionálnu prácu ponúka spoločnosť SKF tri sady náradia, určeného na pohon kolies:

Kĺby SKF majú fosfátovaný povrch. Ide o vysoko účinnú ochranu proti korózii, ktorej výsledkom je tmavý, matný povrch kĺbu. Fosfátovanie zaisťuje najvyššiu ochranu proti nepriaznivým podmienkam (voda, soľ, nečistoty,...).

VKN 402 – hydraulický rozťahovák na montáž univerzálnych manžiet.

Všetky sady náradia obsahujú stručný bezjazykový obrázkový návod, rozťahovák VKN 402 naviac obsahuje 2 najbežnejšie vzduchové spojky.

Ku všetkému sortimentu SKF je k dispozícii aj séria montážnych videí popisujúcich presný postup pri výmene konkrétneho dielu. Videá nájdete na kanáli SKF na YouTube: http:// www.youtube.com/skfaftermarket

Výber dielov SKF na pohon kolies v našej ponuke: Obj. kód SK VKJC7004 SK VKJC5205 SK VKJC1105 SK VKJA3002 SK VKJA5264 SK VKJA3028 SK VKJP3158 SK VKJP3104

Názov dielu Sada hnacieho hriadeľa SKF Sada hnacieho hriadeľa SKF Sada hnacieho hriadeľa SKF Sada homokinetického kĺbu SKF Sada homokinetického kĺbu SKF Sada homokinetického kĺbu SKF Sada manžiet hnacieho hriadeľa SKF Sada manžiet hnacieho hriadeľa SKF

Príklad použitia / značka a model FORD Galaxy; SEAT Alhambra; VOLKSWAGEN Sharan (95-06) 1.9 TDI VOLKSWAGEN TRANSPORTER V karoserie (04/03-) 2.5 TDI VOLKSWAGEN Golf III; AUDI A3; SEAT Leon (11/99-06/06) 1.9 TDI AUDI A4 (11/94-09/01) 1.8 T; ŠKODA SUPERB (12/01-03/08) 1.8 T ŠKODA FABIA (08/99-03/08) 1.2, 1.4, 1.9 Sdi ŠKODA OCTAVIA (02/04-), SUPERB, YETI 1.8 TSI, 2.0TDi ŠKODA FABIA (08/99-03/08) 1.0, 1.2, 1.4, 1.4 TDi, 1.9TDi; SEAT Polo ŠKODA FAVORIT, ŠKODA FELICIA 1.3, 1.6

MOC bez DPH 172,71 € 303,34 € 207,25 € 75,97 € 62,55 € 82,97 € 12,65 € 5,96 €

... a ďalších 2 611 položiek na www.autokelly.sk

w w w. autokell y.sk

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Sada kĺbu obsahuje (tam, kde je to technicky správne) aj zostavenú prachovku, čím sa šetrí doba práce mechanika a znižuje sa možnosť chybnej montáže. Vo vybraných sadách SKF sa začínajú objavovať kĺby s 8 guľôčkami (klasicky ich je šesť), čo je nový dizajn objavujúci sa v moderných vozidlách (napr. Alfa Romeo Mito).

Manžety kĺbov sú v drvivej väčšine vyrábané z termoplastu, iba pri starších aplikáciách sú z nitrilu. Sada obsahuje všetky súčiastky potrebné na správnu montáž – vlastnú manžetu, spony, balíček s mazivom, kolesovú maticu alebo skrutku a ďalšie nutné diely, ako sú podložky, krúžky, atď. V  ponuke je 545 sád. Súčasťou ponuky sú aj univerzálne manžety, ktoré sa dajú upraviť podľa konkrétnej aplikácie. Tieto manžety majú vysokú pružnosť a pomocou mechanického „rozťahováka“ sa dajú ľahko namontovať aj bez demontáže samotného kĺbu. V ponuke je 15 takýchto sád. V skupine VKJP však nájdete aj sady manžiet riadenia. Ich vlastnosti sú rovnaké ako pri manžetách kĺbov, teda plne zodpovedajú všetkým OE špecifikáciám. V  súčasnosti je v ponuke 204 sád pre všetky kľúčové vozidlá na našom trhu.

13


Novinka v Auto Kelly

Novinka:

Bezplatné zapožičanie prípravkov na rozvody a spojky Spoločnosť AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o., vám ponúka možnosť bezplatného zapožičania sád na nastavenie spojok a časovanie rozvodov s cieľom odbremeniť vás, našich zákazníkov, od zabezpečovania nákladných sád špecifických pre každý koncern výrobcov motorových vozidiel. V poslednej dobe sa udialo zopár zásadných zmien s cieľom zabezpečiť efektívnu, rýchlu a dobre fungujúcu službu určenú zákazníkom AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o. Dovoľte, aby sme vám prostredníctvom nasledujúcich riadkov predstavili nový a vylepšený koncept zapožičiavania nastavovacích prípravkov. Na otázky nám zodpovedal Peter Višňovský, obchodno-technický konzultant a člen oddelenia služieb a vybavenia autoservisov.

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Pre koho je služba požičovňa prípravkov určená? Sady na časovanie rozvodov a sady na nastavenie spojok si môžu bezplatne zapožičať registrovaní veľkoobchodní zákazníci spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o. Podmienkou zapožičania je nákup príslušnej rozvodovej sady, realizovaný prostredníctvom E-shopu, resp. nákupom v jednej z našich 18-tich pobočiek. Po zakúpení rozvodovej alebo spojkovej sady si zákazník vyžiada príslušnú nastavovaciu sadu prípravkov na daný typ rozvodov, resp. spojky. Nastavovaciu sadu má zákazník k dispozícii na zapožičanie bezplatne počas 2 pracovných dní. Po tejto lehote je nevyhnutné daný prípravok vrátiť späť na príslušnej pobočke.

14

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014

com. Je však potrebné si uvedomiť, že zapožičanie sady je viazané na nákup príslušnej rozvodovej sady, resp. spojky.

Čo v prípade, že bude vrátená sada poškodená, resp. nekompletná? V prípade, že zamestnanec AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o., pri preberaní sady od zákazníka zaregistruje poškodenie alebo nekompletnosť príslušnej sady, spoločnosť si vyhradzuje právo takúto sadu od zákazníka neprevziať a následne bude zákazníkovi uvedená sada fakturovaná vo výške bežnej maloobchodnej ceny.

Aké sú možnosti zapožičania príslušnej sady?

Aké najdôležitejšie zmeny sa v projekte „požičovňa náradia“ udiali?

Samotnú požiadavku na zapožičanie sady je možné realizovať viacerými spôsobmi. Buď prostredníctvom E-shopu v sekcii príslušenstvo, služby, ostatné/požičovňa náradia, alebo prostredníctvom nášho predajného operátora AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o. Získať nastavovaciu sadu je možné aj po dohovore s príslušným obchodným zástup-

Medzi najdôležitejšie zmeny, ktoré si dovolím spomenúť, je vytvorenie dvoch distribučných stredísk, z ktorých sa dané sady budú zákazníkom distribuovať, a  to z distribučného strediska Bratislava a z distribučného strediska Košice. Zabezpečíme tým kvalitnú a rýchlu distribúciu pre všetkých našich zákazníkov.


Novinka v Auto Kelly

Distribučný sklad Košice bude realizovať zapožičanie pre nasledovné pobočky: AK Košice, AK Prešov, AK Vranov nad Topľou, AK Spišská Nová Ves, AK Bardejov. Pre sady: PO S KE – PSA

PO S KE – OPEL

PO S KE – VW

PO S KE – FORD

PO S KE – OPEL2

PO S KE – RENAULT

PO S KE – FSI

Distribučný sklad Bratislava bude realizovať zapožičanie pre nasledovné pobočky: AK Bratislava, AK Banská Bystrica, AK Levice, AK Nitra, AK Nové Zámky, AK Pezinok, AK Prievidza, AK Senica, AK Trenčín, AK Trnava, AK Žilina, AK Liptovský Mikuláš. Pre sady: PO S BA– PSA

PO S BA– OPEL

PO S BA– VW

PO S BA– FORD

PO S BA – OPEL2

PO S BA– RENAULT

PO S BA – FSI

Peter Višňovský Sú aj iné zmeny v požičiavaní náradia? Ďalšou významnou novinkou je doplnenie sortimentu sád na časovanie rozvodov o  sadu pre benzínové motory FSI a TFSi koncernu VAG. A, samozrejme, najdôležitejšou zmenou je zaradenie projektu „požičovňa náradia“ do E-shopu našej spoločnosti, kde si môže zákazník s  ľahkosťou zistiť dostupnosť požadovanej sady alebo si ju jednoducho objednať. Veríme, že vám nová a lepšia požičovňa náradia uľahčí každodennú prácu a pomôže prehĺbiť vzájomnú spoluprácu.

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

w w w. autokell y.sk

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

15


SORTIMENT AUTO KELLY

Oprava so štartérmi a alternátormi STARLINE:

Rýchlo a ekonomicky

Od uvedenia štartérov a alternátorov STARLINE do našej ponuky v roku 2008 ste namontovali desaťtisíce týchto celkov. To dokazuje obľúbenosť ekonomickej série tohto sortimentu, ktorý pre vás znamená výhodný pomer kvality za priaznivé ceny.

Vhodná alternatíva nielen pre staršie vozidlá

3)

Sortiment predstavuje vhodnú alternatívu nielen pre vozidlá staršie ako 10 rokov. Pretože si stojíme za kvalitou dielov STARLINE, máte možnosť využiť predĺženú záruku až o 3 roky.

Je nutné skontrolovať elektroinštaláciu vozidla, hlavne diely súvisiace s funkciou štartéra (káble/káblové zväzky pripojené na štartér, poistky, diely zapaľovania a ich funkcie, ukostrenie motora, atď.).

Pri väčšine štartérov a alternátorov nájdete v balení aj tzv. test report s technickými parametrami dielov.

4) Je nutné skontrolovať stav, napnutie a opotrebovanie pohonu alternátora (drážkového/klinového remeňa, napínacích/ vodiacich kladiek).

Rady pred inštaláciou štartérov

5) Odporúča sa skontrolovať pamäť porúch riadiacej jednotky (pomocou diagnostiky) a prípadné poruchy odstrániť.

1) Je nutné skontrolovať, či bol štartér pre danú aplikáciu vozidla vybraný správne (podľa aplikácie vozidla, výkonu, typu, kódu motora, parametrov pôvodného štartéra, napätia).

6) Alternátor musí byť namontovaný podľa výrobcom určených špecifikácií (hlavne uťahovacie momenty).

2) Je nutné skontrolovať stav nabitia autobatérie a hladinu elektrolytu. 3)

Je nutné skontrolovať elektroinštaláciu vozidla, hlavne diely súvisiace s funkciou štartéra (káble/káblové zväzky pripojené na štartér, poistky, diely zapaľovania a ich funkcie, ukostrenie motora, atď.).

4) Je nutné skontrolovať stav a opotrebovanie zotrvačníka. 5) Odporúča sa skontrolovať pamäť porúch riadiacej jednotky (pomocou diagnostiky) a prípadné poruchy odstrániť. 6) Štartér musí byť namontovaný podľa výrobcom určených špecifikácií (hlavne uťahovacie momenty).

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Rady pred inštaláciou alternátorov

16

1)

Je nutné skontrolovať, či bol alternátor pre danú aplikáciu vozidla vybraný správne (podľa aplikácie vozidla, výkonu, typu, kódu motora, parametrov pôvodného alternátora, prúdu a napätia).

2) Je nutné skontrolovať stav nabitia autobatérie a hladinu elektrolytu.

Štartéry a alternátory STARLINE, to je výhodný pomer kvality za priaznivé ceny.

Výber z ponuky štartérov a alternátorov STARLINE: Obj. kód

Názov dielu

Príklad použitia / značka a model

AX 1081 AX 1143 AX 1120 AX 1150 AX 1205 SX 2099 SX 2104 SX 2101

Alternátor STARLINE Alternátor STARLINE Alternátor STARLINE Alternátor STARLINE Alternátor STARLINE Štartér STARLINE Štartér STARLINE Štartér STARLINE

SX 2112

Štartér STARLINE

SX 2123

Štartér STARLINE

ŠKODA Favorit, Felicia; OPEL Movano; RENAULT Laguna, Traffic; VOLVO S40, V40; FIAT Doblo, Panda, Punto; OPEL Astra, Combo, Corsa, Meriva; FORD Mondeo; CITROËN Berlingo, C2, C3, Saxo, Xsara; PEUGEOT 106, 206, 306, 307, Partner; RENAULT 19, Clio, Laguna, Mégane ŠKODA Favorit, Felicia; ŠKODA Fabia, Octavia; AUDI A2, A3; SEAT Ibiza, Cordoba, Leon; VW Bora, Golf, Passat, Polo; FORD Escort, Fiesta, Mondeo;

MOC bez DPH 89,90 € 190,90 € 200,99 € 148,50 € 176,75 € 77,67 € 78,28 € 70,50 € 125,10 € 111,10 €

…a ďalších 297 položiek alternátorov a 203 štartérov na www.autokelly.sk

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014


Novinka v sortimente

Podvozkové diely Monroe® Suspension V našej ponuke nájdete takmer 3 500 položiek dielov riadenia a zavesenia Monroe®. Ponuku dielov pre podvozky automobilov rozširujeme o produkty značky Monroe®, ktoré sú rovnako ako tlmiče pérovania Monroe® dodávané spoločnosťou Tenneco, celosvetovým lídrom v oblasti podvozkových systémov.

Ucelená séria podvozkových dielov Monroe® Suspension bola predstavená pred niekoľkými rokmi. Jej základom sú produkty dodávané spoločnosťou Tenneco do prvovýroby – tzv. dodávky do OE (original equipment). Tu je spoločnosť Tenneco celosvetovým lídrom v dodávkach pružných dielov, tzv. elastomerov. Tieto diely sú popredným automobilkám dodávané pod značkou CLEVITE® Elastomers.

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Originálna kvalita a dizajn sofistikovaných elastomerov

18

Riešiť problémy s reklamáciami zákazníkov len pár dní alebo týždňov po montáži podvozkových dielov je pre ktorýkoľvek autoservis vždy nepríjemnou záležitosťou. Každá sťažnosť, či už ide o  hluk, vibrácie, tvrdosť, spätnú odozvu riadenia alebo akýkoľvek iný problém, môže poškodiť vašu ťažko vybudovanú povesť. Preto sa ako automobilový odborník budete spoliehať len na takých výrobcov dielov riadenia a zavesenia, ktorému môžete plne dôverovať.

Ako definujete dôveru? Dve hlavné kritériá sú: • originálne technológie, • OE kvalita a parametre. Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014

„Kvalitou OE“ sa prezentuje mnoho výrobcov autodielov, ale táto kvalita v skutočnosti vyžaduje rozsiahle investície do výskumných, vývojových a technologických prostriedkov. A toto sú investície typické hlavne pre globálnych výrobcov, ktorí si vybudovali silné vzťahy s poprednými výrobcami autoobilov. Tenneco a jeho značka Monroe® patrí medzi elitných výrobcov originálnych automobilových dielov. Je tiež súčasne dôveryhodným lídrom v kategórii náhradných dielov pre aftermarket. A  pokiaľ hovoríme o  zaslúženej dôvere, len niekoľko značiek znesie porovnanie so značkou Monroe®, ktorá je celosvetovým lídrom v  oblasti kompletných riešení podvozkov – vrátane tlmičov, pružín, ramien, čapov, tiahiel, puzdier

a ostatného kompletného sortimentu dielov v OE kvalite.

Vedecká disciplína nazývaná elastomery Premýšľali ste niekedy o tom, ako môžu výrobcovia vozidiel dosahovať takú vysokú úroveň presnosti riadenia bez nežiaducich problémov s  rôznymi vibráciami prichádzajúcimi z  podvozku vozidla? Jeden z kľúčov k tejto výnimočnej výkonnosti sa nachádza v oblasti vývoja a výroby pružných puzdier (tzv. silentblokov) a ďalších pružných dielov (elastomerov), ktoré sú použité pri konštrukcii moderných systémov riadenia a zavesenia kolies vozidiel.


NOVINKA V SORTIMENTE Zatiaľ čo mnoho „elastomerných dielov“ vyzerá úplne rovnako alebo podobne, ich zloženie, a teda aj výsledný výkon môžu byť diametrálne odlišné. „Pokiaľ výrobca dielov riadenia a  zavesenia hovorí, že ponúka technológiu OE, je dôležité sa spýtať, či je tiež výrobcom OE elastomerov, pretože toto je odbor, na ktorý sa dnes zameriava veľká časť dostupných inžinierskych a technických kapacít,“ povedal Chrisitan Claeskens, senior produktorý manažér pre diely riadenia Monroe® Suspension spoločnosti Tenneco. Tenneco je jedným z  popredných svetových výrobcov moderných elastomerových zmesí a  komponentov pre automobilový priemysel. Inžinieri spoločnosti Tenneco využili skúsenosti nahromadené pri vývoji a dodávkach OE dielov na hľadanie a navrhnutie ideálnych materiálov pre aftermarket. Medzi zákazníkmi spoločnosti Tenneco v oblasti dodávok pre OE sú napríklad spoločnosti Audi, Chevrolet, Fiat, Ford, Honda, PSA, Renault, Toyota a Volkswagen. Toto vedúce postavenie v  oblasti dodávok pre OE pomáha zaistiť, že každý diel riadenia Monroe® Suspension ponúka parametre požadované dnešnými spotrebiteľmi.

Okrem toho Monroe® ponúka širokú ponuku dielov pre najnovšie a najpopulárnejšie vozidlá vrátane: • Ford Focus III a C-Max II - „alu“ ramená a aj verzie ramien z plechu • Peugeot 508 - kované ramená a ďalšie komponenty • VW Up, Seat Mii a Škoda Citigo ramená a ďalšie podvozkové diely

Dôvera a dostupnosť Spoločnosť Tenneco plne chápe, že nestačí jednoducho hovoriť o OE kvalite dodávaných dielov, ale že dodávateľ musí rovnako investovať do rozsiahleho pokrytia potrebného na to, aby autoservisy mohli opraviť každé vozidlo, ktoré sa k  nim dostaví s  poruchou na podvozku. Len v  minulom roku zaradila značka Monroe® Suspension do vývoja a výroby viac ako 400 nových dielov.

Názov dielu Tyč/vzpera, stabilizátor MONROE Uloženie, riadiaci mechanismus MONROE Hlava priečneho tiahla riadenia MONROE Tyč/vzpera, stabilizátor MONROE P Riadiaca páka, zavesenie kolies MONROE L Riadiaca páka, zavesenie kolies MONROE

Príklad použitia / značka a model ŠKODA Fabia, Roomster, Citigo ŠKODA Fabia, Roomster; VW Fox, Polo FORD Transit 2006PEUGEOT Partner Tepee; CITROËN Berlingo ŠKODA Octavia; VW Golf IV; AUDI A3 ŠKODA Octavia; VW Golf IV; AUDI A3

MOC bez DPH 13,39 € 9,87 € 14,57 € 20,57 € 66,62 € 66,62 €

…a ďalších takmer 3 500 podvozkových dielov Monroe® Suspension na www.autokelly.sk

w w w. autokell y.sk

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Výber z noviniek sortimentu podvozkových dielov Monroe® Suspension: Obj. kód MO L29617 MO L29858 MO L16147 MO L28621 MO L29545 MO L29546

19


JARNÁ JAZDA

GARÁŽOVÉHO VYBAVENIA

Od 6. 5. do 27. 5. 2014 na 5 vybraných pobočkách v sieti Auto Kelly. Príďte si vyjazdiť dodatočné ZĽAVY na profi racing simulátore!


Vždy od 12:00 do 21:00 hod. Prešov

Trenčín Zvolen Nitra Bratislava

Bratislava - 6. 5. utorok Prešov - 13. 5. utorok Zvolen - 15. 5. štvrtok Trenčín - 20. 5. utorok Nitra - 27. 5. utorok

všetky vaše otázky Tím odborníkov pripravený zodpovedať

1) ZĽAVY AŽ 10 % Získajte zľavu na sortiment garážového vybavenia (okrem akciových položiek). a) Uzavrite objednávku v hodnote nad 333 €. b) Zajazdite stanovený čas na profi simulátore. 2) ZĽAVA AŽ 100 € ZA POTVRDENIE ÚČASTI VOPRED Získajte zľavu až 100 € na vybrané sortimenty garážového vybavenia. 3) NOVINKY V SORTIMENTE - plničky oleja automatických prevodoviek - profi prezúvačka Ravaglioli s centrálnym rýchloupínaním - špeciálne prípravky - tepovač interiéru vozidiel

Čaká na vás: •

Zľavy až 50 % na garážové vybavenie

Viac ako 100 akciových položiek

Možnosť vyjazdiť si dodatočnú zľavu na profi racing simulátore

Nový katalóg ZDARMA s viac ako 400 novinkami

Tím odborníkov pripravený zodpovedať všetky otázky

Perfektné občerstvenie

Praktické ukážky lepenia skiel

Individuálne ponuky financovania

Výber z najširšej ponuky náradia

Prezentácia špecializovaných prípravkov

Nové trendy v servise klimatizácií

Zmenená a rozšírená ponuka pre pneuservisy

• •

Praktické predstavenie sériovej a paralelnej diagnostiky všetkých prémiových značiek

• •

Prakticky zamerané sekcie s diagnostikou TEXA, BOSCH, SUPERVAG

Doplnkové sprievodné akcie: lepenie plastov, zváranie, oprava autoskiel


1 2 3

4

5

MÁJ

6

7 8 9 10

11 12

13

14 15 16 17

18

19

20

21 22 23 24

25

26

27

0

1 28 29 30 31

2

4


SORTIMENT AUTO KELLY

Efektívne chladenie a kúrenie Najširší sortiment dielov chladenia nájdete v našej ponuke. Od renomovaných dodávateľov ponúkame náhradné diely na chladenie motora, chladenie oleja, chladenie vzduchu a kúrenia. ventilátor kúrenia/ klimatizácie

chladič kúrenia

teplotný ventil

ovládanie kúrenia/klimatizácia

kompresor

expanzná nádobka chladič vody

tlakový spínač

výparník expanzný ventil

intercooler

plniaci port/ventil vysúšač

kondenzátor

sahara, ventilátor

kúrenie klimatizácia chladenie oleja

chladič oleja

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

chladič oleja prevodovky

24

olejový filter

chladič motorového oleja

termostat

chladenie motora chladenie vzduchu

Chladič vody

Kompresor

Vedeli ste, že AUTO KELLY rozširuje ponuku chladičov TOP QUALITY, ktoré sú vyrobené technológiou 5mm? Termín 5 mm vyjadruje, že medzery medzi rúrkami chladiča sú len 5 mm, vďaka čomu chladiče lepšie chladia a majú nižšiu hmotnosť.

Vedeli ste, že v ponuke AUTO KELLY nájdete len nové kompresory? Podľa prianí našich zákazníkov ponúkame len špičkovú kvalitu za prijateľnú cenu, repasovaný kompresor u nás nehľadajte.

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014


sortiment auto kelly

Sahara a ventilátory

Intercooler

Vedeli ste, že AUTO KELLY ponúka okrem kompletných sahár aj samostatné ventilátory? Pri poškodení ventilátora teda nemusíte meniť kompletnú saharu, ale pri najbežnejších značkách ponúkame ventilátory samostatne.

Vedeli ste, že účinnosť intercoolera sa zvyšuje rýchlosťou automobilu? Čím ide vozidlo rýchlejšie, tým rýchlejší je prísun chladnejšieho vzduchu a efektívnejšie chladenie stlačeného vzduchu z  turbodúchadla. AUTO KELLY vám momentálne ponúka najširšiu ponuku intercoolerov za výhodné ceny.

Vysúšač Vedeli ste, že pri oprave klimatizácie, hlavne pri výmene kompresora, je inštalácia vysúšača posledným krokom? Funkciou vysúšača je totiž zadržať vlhkosť v klimatizačnom systéme a pokiaľ by sme ho nainštalovali skôr, ako hermeticky uzavrieme klimatizačný okruh, absorboval by vzdušnú vlhkosť a došlo by k strate jeho funkčnosti.

› Chladenie, kúrenie a klimatizácia v AUTO KELLY:

Výparník Vedeli ste, že výparník je najvlhším miestom klimatizačného systému? Pri zapnutej klimatizácii chladivo vo výparníku odoberá zo vzduchu nielen teplo, ale tiež aj vzdušnú vlhkosť. Vlhký výparník je potom ideálnym miestom na množenie baktérií a plesní, a preto v ponuke AUTO KELLY nájdete niekoľko produktov na dezinfekciu klimatizácie.

- Kompletná ponuka obsahuje viac než 20 000 položiek. - Najvýhodnejšie ceny. - Najpredávanejšie položky skladom v dostatočnom množstve.

Motor, ako jeden z najdôležitejších komponentov auta, sa bez systému chladenia motora, oleja a jednotlivých súčastí jednoducho nezaobíde.

Názov dielu chladič vody

40.15.550

chladič vzduchu - intercooler

42.12.590

chladič kúrenia

16.46.540

chladič klimatizácie - kondenzátor

DK K0692

kompresor

12.26.570

sahara chladiča

42.13.570-MV1

motor a vrtule sahary chladiča

DC 1022

expanzná nádoba

DK V0216

vysúšač

DK R0124

výparník

DK S0001

tlakový spínač

DK M0065

ventilátor kúrenia a klimatizácie

DK E0038

expanzný ventil

Príklad použitia / značka a model PEUGEOT BOXER (03/94-04/02), CITROËN JUMPER (02/94-04/02), FIAT DUCATO (02/94-04/02) ŠKODA OCTAVIA (02/04-), AUDI A3 (05/03-08/12), VOLKSWAGEN GOLF (10/03-02/09), SEAT ALTEA (03/04-) ŠKODA OCTAVIA (09/96-12/10), AUDI A3 (09/96-05/03), VOLKSWAGEN GOLF IV (08/97-06/05), SEAT LEON (11/99-05/06) CITROËN BERLINGO (04/08-), PEUGEOT 307 (08/00-), CITROËN C4 (11/04-) ŠKODA OCTAVIA (02/04-), ŠKODA FABIA (12/06-), AUDI A1 (05/10-), VOLKSWAGEN PASSAT (08/10-), SEAT LEON (05/05-) AUDI A4 (11/94-09/01), VOLKSWAGEN PASSAT (11/00-05/05) ŠKODA OCTAVIA (02/04-), AUDI A3 (05/03-08/12), VOLKSWAGEN GOLF (10/03-02/09), SEAT ALTEA (03/04-) BMW 3 (02/98-04/05) ŠKODA OCTAVIA (09/96-12/10), AUDI A3 (09/96-05/03), VOLKSWAGEN GOLF IV (08/97-06/05), SEAT LEON (11/99-05/06) ŠKODA OCTAVIA (09/96-12/10), AUDI A3 (09/96-05/03), VOLKSWAGEN GOLF IV (08/97-06/05), SEAT LEON (11/99-05/06) ŠKODA OCTAVIA (09/96-12/10), ŠKODA FABIA (10/07-), VOLKSWAGEN PASSAT (08/10-), AUDI A4 (11/00-12/04), SEAT CORDOBA (06/99-11/09) FORD TRANSIT (06/94-07/00), FORD TRANSIT (01/00-05/06) ŠKODA OCTAVIA (09/96-12/10), AUDI A3 (09/96-05/03), VOLKSWAGEN GOLF IV (08/97-06/05), SEAT LEON (11/99-05/06)

MOC bez DPH 94,59 117,10 11,54 130,50 268,50 42,50 81,47 88,39 22,23 89,90 42,52 69,59 43,75

... a ďalších viac ako 20 000 položiek dielov chladenia a klimatizácie na www.autokelly.sk

w w w. autokell y.sk

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Výber dielov chladenia v ponuke AUTO KELLY: Obj. kód 18.22.500

25


Novinka v sortimente

Sady na opravu klimatizácií S príchodom letnej sezóny sme pre vás pripravili zaujímavú novinku – sady na pohodlný servis klimatizácií. Po novom naša ponuka obsahuje sady na detekciu úniku chladiva, na údržbu plničiek klimatizácií, boxy s o-krúžkami, ventily, krytky či škrtiace ventily.

Najpredávanejšie produkty máme, samozrejme, skladom. Jednoduché dokúpenie

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Všetky sady dodávame v prehľadne usporiadanom plastovom kufríku či boxe s detailným popisom. Väčšinu produktov, ktoré sa v sadách nachádzajú, ponúkame aj samostatne a môžete si ich kedykoľvek dokúpiť podľa potreby. Najpredávanejšie sady máme, samozrejme, skladom.

26

Kód výrobku: DK P0229

Ušetrite čas a peniaze výhodným nákupom sád pre servis a klimatizácie! Výber z nových sád na servis klimatizácií: Obj. kód DK O0797 DK O0800 DK O0795 DK O0799 DK P0229 DK P0165 DK P0166 DK O0794 DK P0236 DK P0238 DK P0109 DK P0072 Kód výrobku: DK P0165

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014

Názov dielu sada tesniacich O-krúžkov, univerzálna 1 (120 kusov) sada tesniacich O-krúžkov, krytiek a ventilov sada ventilkov (50 ks) + skrutkovač na ventilky sada tesniacich podložiek pre kompresory (36 kusov) sada na detekciu úniku pomocou UV látky 4 sada na detekciu úniku chladiva metódou vodíka sada na detekciu úniku metódou dusíka (s fľašou) sada škrtiacich ventilov klimatizácie 1 sada na údržbu plničky klimatizácii 1 (pre VALEO) sada na údržbu plničky klimatizácii 2 sada na stláčanie prírub hadíc sada prípravkov (svorka) na pružinové spojky

Akciové ceny platia do 30.6.2014.

Použitie

U N I V E R Z Á L N E

MOC bez DPH 14,78 € 45,25 € 55,52 € 45,25 € 75,43 € 629,59 € 256,57 € 37,70 € 86,60 € 60,34 € 693,48 € 53,36 €

Akciová cena 11,66 € 35,81 € 41,47 € 35,81 € 58,45 € 490,53 € 199,96 € 29,77 € 67,89 € 47,13 € 490,53 € 34,36 €

... a ďalších viac ako 100 sad na www.autokelly.sk


sortiment auto kelly

Valeo Silencio®,

naše špičkové skúsenosti pre vašu bezpečnosť! Pre vlastnú bezpečnosť je výmena stieračov odporúčaná pravidelne. Šoféri obvykle menia lišty stieračov každé 2 alebo 3 roky. Ale lišty stieračov sú kľúčové pre lepšiu viditeľnosť, a teda aj pre bezpečnosť. To je dôvod, prečo sa odporúča výmena stieračov minimálne jedenkrát ročne. V zlých poveternostných podmienkach, ako sú extrémne horúčavy, mrazy alebo dážď, by sa mali lišty stieračov meniť ešte častejšie. Že nastal čas na výmenu stieračov, napovie indikátor opotrebovania, ktorý je na väčšine líšt Silencio® Valeo. Pokiaľ sú stierače opotrebované, zafarbí sa indikátor dožlta. Vďaka svojej vysokej kvalite je spoločnosť Valeo jedným z najčastejšie zvolených dodávateľov systémov stieračov u  výrobcu v prvovýbave vozidiel na celom svete. Tieto odborné znalosti zúročí tiež v ponuke na trhu s náhradnými dielmi. Valeo Silencio® je odrazom týchto technologických znalostí v systémoch stieračov. Je to kvalita prvovýbavy, 100% navrhnutá, vyrobená, balená a predávaná v Európe. Od svojho uvedenia na trh v  roku 1998 sa séria Valeo Silencio® neustále vyvíja, aby sa prispôsobila potrebám šoférov aj profesionálov.

Vďaka kovovej konštrukcii, ktorá obmedzuje vôľu medzi oblúkmi, ponúkajú stierače Silencio® vynikajúcu životnosť. Výhodou je tiež prírodná guma zosilnená mimoriadnym ochranným poťahom, ktorý zlepšuje sklz a odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Valeo Silencio X.trm® lišty Flat Blade Ich plochý dizajn zvyšuje priľnavosť a umožňuje lepšie aerodynamické správanie, a tým aj vyššiu výkonnosť pri vysokých rýchlostiach. Integrovaná konštrukcia ploché stierače chráni pred mrazom, takže ich výkonnosť je zachovaná po celý rok, dokonca aj v zime. Aj pokiaľ nimi nie je pôvodné vozidlo vybavené, w w w. autokell y.sk

Jednoduchá montáž Pretože jednoduchá a rýchla montáž je dôležitým faktorom spokojnosti užívateľov, sú stieracie lišty Valeo Silencio® vybavené univerzálnymi adaptérmi so systémom Auto-clic. Spoločnosť Vale pripravila montážne video typu krok za krokom, ktoré je k  dispozícii na internetovej adrese (www.youtube.com/ValeoGroup) a  priamo prístupné cez QR kód na obale Silencio X.trm®.

KVALITA Každý rok vyrába Valeo viac ako 100 miliónov líšt stieračov. Na otestovanie výrobkov používa Valeo unikátny testovací protokol. Najprv produkty prechádzajú sériou laboratórnych testov, ako je test trhania za studena, skúšky za rôznych klimatických podmienok a záťažové testy. Potom sú produkty testované z hľadiska aerodynamických vlastností. Zárukou kvality série Silencio® je označenie valeorigin. Garantuje používanie technológií podobných ako pri výrobe v prvovýbave alebo splnenie rovnakých výkonov, ako majú diely pre prvovýbavu.

HBLADE® Najnovšia inovácia stieracích líšt série Valeo Silencio®, ktorá kombinuje konvenčné prvky a ploché stieracie lišty (Fat Blade). Vďaka svojmu výraznému dizajnu sa stávajú častým výberom pre japonských a kórejských výrobcov. Séria Silencio® HBlade® dnes pozostáva z 8 špecifických sád pre vozidlový park s viac ako 3 miliónmi vozidiel v Európe (35 rôznych modelov vozidiel).

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Valeo Silencio® konvenčné stieracie lišty

ponúka Valeo Silencio X.trm® možnosť modernizácie stieračov z konvenčných stieračov na stierače typu Flat Blade (ploché lišty).

27


zaujímavosti

BMW I3 ide na dračku

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Elektromobil BMW i3 sa predáva podstatne lepšie, než sa pôvodne očakávalo. Súčasná produkcia továrne v Lipsku je 70 vozidiel denne, v krátkom čase sa však má navýšiť na rovných 100 kusov. Len v tomto roku opustilo brány továrne vyše 5000 týchto karbónových elektromobilov. Vzhľadom na to, že onedlho začína predaj i3 v USA – čo je preň najdôležitejší trh – možno toto navýšenie výroby nie je posledné. U nás je zatiaľ predaj elektromobilov BMW i v nedohľadne – chýbajú dobíjacie stanice a štátna podpora pre predaj, ktorá je bežná vo vyspelých krajinách EÚ.

28

Predaj áut v EÚ rastie Jesenné a zimné mesiace sú definitívne preč a rekordne nízke predaje osobných áut vo väčšine krajín EÚ sa razom vyšvihli na rekordne vysoké predaje v marci. V Európe sa v marci predalo 1.476.318 nových áut, čo je o 9,3 % viac než v marci 2013. Renault si vďaka úspechu Capturu polepšil dokonca až o 21 %, rekordérom je však Dacia, ktorá vďaka skvelým predajom Sandera a Loganu zaznamenala medziročný nárast predajov až o 42 %!

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014


zaujímavosti

Peugeot Boxer 2015 Automobilka Peugeot je jedným z najväčších producentov úžitkových automobilov v  Európe. Od roku 1950 už predali takmer 1,8 milióna úžitkových vozidiel a  udržať pozíciu na trhu má i  tretia generácia typu Boxer. Nový Boxer sa vyznačuje podstatne pevnejšou karosériou, novými mechanizmami posuvných bočných dverí, prepracovanými závesmi kolies i väčšími a zároveň výkonnejšími brzdami. Dominantnou pohonnou jednotkou bude štvorvalec 2,2 HDi vo

viacerých výkonových verziách. Sériovo bude Boxer vybavený ABS, ESP, AFU (podpora brzdenia v núdzovej situácii), airbagom vodiča a elektrickým ovládaním okien, taktiež aj plechovou priečkou medzi kabínou a nákladnou zónou, ktorá prispieva k zníženiu hlučnosti. V záujme ochrany proti krádeži je nový PEUGEOT Boxer vybavený centrálnym zamykaním dverí i nezávislým zamykaním a odomykaním nákladného priestoru.

Audi TT Offroad Concept Zdá sa, že automobilka Audi to s rozširovaním modelového radu TT myslí smrteľne vážne. Podobne ako automobilka Mini pod taktovkou BMW dnes produkuje 7 rôznych modelov, Audi by mohlo rozšíriť rad TT o niekoľko zaujímavých verzií. Na autosalóne v  čínskom Pekingu predstavilo koncept TT Offroad s  hybridným pohonom a  celkovým výkonom vyše 400 koní. Audi sa zrejme snaží dobehnúť „elektrický vlak“, v ktorom mu najmä BMW v poslednom období dosť ušlo. Spaľovací motor je dvojlitrový prepĺňaný štvorvalec s  výkonom 292 koní, dopĺňajú ho dva elektromotory s výkonom 40 a 85 kW. Zrýchlenie na stovku zvláda koncept tesne nad 5 sekúnd. I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

SUV Jaguar sa blíži Zdá sa, že koncept SUV C-X17 značky Jaguar mal veľký ohlas. Automobilka totiž usilovne testuje jeho mechaniku, okrem iného vozidlo denne krúži po trati Nordschleife. Vtipné je, že kvôli utajeniu dizajnových detailov je „oblečené“ do starostlivo maskovanej karosérie, pripomínajúcej Range Rover Evoque alebo Freelander. Premiéra produkčnej verzie sa očakáva na niektorom z jesenných autosalónov.

w w w. autokell y.sk

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

29


zaujímavosti

Bude Lamborghini Urus Automobilka Lamborghini, patriaca firme Audi, je známa ako výrobca exkluzívnych a unikátnych superšportových vozidiel s mimoriadnymi výkonmi a exkluzívnymi cenovkami, ktoré vám vženú slzy do očí. Aj malé deti vedia, že tieto športové skvosty sa rodia v Santa Agata v severnom Taliansku. Najnovší prírastok – športové SUV Urus však údajne uzrie svetlo sveta na Slovensku – v bratislavskom závode koncernu VW! Cieľom je zrejme racionalizácia výrobných nákladov, keďže Urus bude zdieľať koncernovú platformu MLB s VW Touareg, Porsche Cayenne a možno i s pripravovaným SUV od Bentley. Predbežne plánovaný štart výroby je v roku 2017.

Mini Paceman Adventure

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Karosárske verzie automobilov Mini pribúdajú ako huby po daždi a najnovším prírastkom – i keď zrejme len v  jedinom exemplári – je štýlový pick-up. Ten je postavený na báze trojdverového crossoveru Paceman a tvári sa patrične drsne. Karoséria prišla o zadnú časť strechy a vzadu vznikla šikovná úložná plocha. Pribudli aj prídavné svetlá v  prednej maske i na záhradke. Pohonná jednotka verzie Cooper S zostala nezmenená, rovnako ako pohon všetkých kolies ALL4. Koncept vznikol v réžii mladých dizajnérov značky Mini, s výrobou menšej série sa však nepočíta.

30

Renault chce späť titul Prestížny titul najrýchlejšieho hatchbacku s predným pohonom na legendárnom okruhu Nordschleife patril od leta 2011 Renaultu Megane RS 265 s časom 8:07.97, ktorý bol pre konkurenciu nedosiahnuteľný. Nový Seat Leon Cupra 280 si však so„Zeleným peklom“ poradil za skvelých 7:58.40, vďaka čomu zaujal miesto na tróne kráľa hatchbackov. Francúzi však chcú titul získať späť. K spolupráci prizvali skutočne renomované firmy – výrobcu ladených výfukov Akrapovič, výrobcu podvozkových komponentov Őhlins a výrobcu časomeracej techniky B.R.M. Rovnako ako v prípade Seatu, aj Renault používa plášte Michelin. Podrobnosti ešte nie sú známe, ale Renault si zrejme dá dobrý pozor na najdôležitejšie pravidlo o sériovom automobile. Na získanie titulu je nutné prejsť trať za čas aspoň o 1,61 sekundy rýchlejšie.

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014


s o l u z i o n e g ro u p. c o m

Homokinetické kĺby

Vodné pumpy

- Výrobky podliehajúce extrémne vysokým štandardom kvality. - Záruka maximálnej spoľahlivosti, životnosti a komfortu.

- Široký výber vodných púmp, ktorý pokrýva celý európsky vozový park. - Rýchla reakcia na potreby trhu s neustálym doplňovaním noviniek.

www.metellispa.it


INFORMÁCIE PRE SERVISY

Vlastnosti motorových olejov 5

Detergenty a diverzanty

V tomto čísle Info Auto Kelly budeme pokračovať už v piatej časti seriálu venovanému vlastnostiam motorových olejov. V predchádzajúcom vydaní sme si ozrejmili pojmy kyslosti a alkality olejov. Aktuálne sa zameriame na detergenty a diverzanty. Čo tieto názvy znamenajú a prečo sú tieto zložky v motorovom oleji dôležitou súčasťou, si prečítate priamo v článku.

Vývoj kvality motorových olejov

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Prvé motorové oleje neobsahovali žiadne prísady a išlo iba o  málo rafinované základové oleje. Kvalita olejov sa postupne zlepšovala len účinnejšou rafináciou. Dnes už ani nežijú pamätníci, ktorí by si pamätali „brabancový olej“, vo svojej dobe veľmi populárny a spomínaný dokonca aj v  hymne tribológov. To bol mazací olej, ktorý pochádzal z Brabantska (holandská provincia), kde bola postavená jedna z prvých olejových rafinérií. Výmenné lehoty prvých motorových olejov sa pohybovali v stovkách kilometrov, neskôr to bolo jeden až dvetisíc kilometrov. Prvý prielom v kvalite znamenal prídavok antioxidantov, ktoré chránili olej pred nadmernou oxidáciou, a pomáhali aj v predĺžení výmenných intervalov motorových a ďalších olejov. Dlhšie výmenné lehoty ale priniesli iné problémy. Musel sa vyriešiť problém s nečistotami, ktoré sa pri dlhšej prevádzke začínali v  oleji hromadiť. A to bola doba nástupu detergenčných prísad. Dnes si motorové a iné druhy mazacích olejov bez použitia detergentov a disperzantov nevieme predstaviť. Udržovanie čistoty motora alebo iných mazaných strojných zariadení je prioritná vlastnosť, ktorú dnes musí každý mazací olej spĺňať.

32

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014

Funkcia detergentov a disperzantov Funkcia detergentov je známa nám všetkým, ktorí používame mydlo, saponát na umývanie riadov a ďalšie čistiace prostriedky. Detergenty v  motorovom oleji majú úplne rovnakú funkciu – neustále čistia kovové povrchy motora a  uvoľňujú zárodky rôznych usadenín, kalov alebo karbónových povlakov z povrchu mazaných dielov. Uvoľnené nečistoty však nie je dobré ponechať v  oleji bez dozoru a  bez kontroly. Dôsledkom by bolo ich spájanie, zväčšovanie rozmerov jednotlivých častíc nečistôt a  ich opätovné usádzanie v  olejovom systéme. Preto všetky uvoľnené nečistoty od detergentov preberajú disperzanty, ktoré každú časticu nečistoty obalia a  nepripustia vzájomné spájanie či zhlukovanie častíc a ich následné usádzanie. Názorný príklad pôsobenia disperzantov je ilustrovaný na obrázku 1. Každá molekula disperzantov má jeden koniec polárny, ktorý sa prichytí na nečistote. Druhý koniec molekuly je nepolárny a dokonale rozpustný v oleji. Vďaka tomuto mechanizmu sú všetky malé čiastočky nečistôt v oleji dobre dispergované a  nemôžu sa usadiť. Rozmer väčšiny dispergovaných čiastočiek nečistôt je dostatočne malý, niekoľko sekúnd

Obr. 1 Predstava pôsobenia diverzantov.

až maximálne desatín mikrometrov. Rozmer je omnoho menší, ako je hrúbka mazacieho filmu, a bez problémov prechádza všetkými filtrami. Takto zaistené nečistoty preto v oleji


INFORMÁCIE PRE SERVISY nepôsobia žiadne podstatné problémy. Pri musia disperzanty udržať sadze v pohybe nadmernej koncentrácii nečistôt, napr. sadzí a zabrániť ich usadzovaniu. v olejoch vznetových motorov, však už môžu nastať problémy so zvýšeným opotrebova- Alkalická rezerva olejov ním niektorých častí motora. Kyslosti a alkalite motorových olejov sme sa Pomocou veľmi účinných disperzantov sa venovali v minulej časti, kde sme si vysvetpreto dnes môžeme spoľahnúť na to, že náš lili, že detergenty sú nositeľmi tzv. alkalickej motor bude vždy čistý. Samozrejme, že deter- rezervy. Tá má za úlohu neutralizovať kyslé gentné a  disperzné schopnosti motorového splodiny spaľovania paliva, ktoré sa dostanú oleja nie sú nekonečné a  aj z  tohto dôvodu do oleja, alebo kyslé produkty oxidačnej deje preto nutné dodržiavať výmenné intervaly gradácie oleja. a včas motorový olej vymeniť. V oleji sa časom hromadia aj väčšie častice rôznych nečistôt, napr. častice prachu alebo oteru, hlavne pri nižšej účinnosti vzduchových, palivových a  olejových filtrov, s  ktorými si disperzantné prísady už nie sú schopné poradiť.

Aditivácia olejov Detergenty a disperzanty sa do motorového oleja nepridávajú samostatne, ale ich kvalita a množstvo musia byť funkčne zladené s ďalšími prísadami, ktoré sa v oleji musia nachádzať. Preto sú súčasťou tzv. aditivačného balíka, ktorým sa dodávajú motorovému oleju jeho výkonové vlastnosti.

Pozrime sa bližšie na túto alkalickú rezervu oleja – čím je tvorená, aké zásadité zlúčeniny sa používajú a ako sú viazané na samotný detergent. Hneď na úvod je však potrebné spomenúť, že to nie je jednoduchá záležitosť. Detergenty motorových olejov sú omnoho zložitejšie ako mydlo alebo saponát na umývanie riadu. Schematická ukážka štruktúry detergentov je uvedená na obrázku 3. Sú to tzv. micely, ktorých jadro je tvorené väčšinou vápencom (uhličitan vápenatý CaCo3). Tento vápenec je schopný reakcie s kyslými látkami, ktoré neutralizuje, ale sám sa pritom spotrebováva. Vápenec v  jadre micely je tak dôležitou alkalickou rezervou motorového oleja. Jadro micely je obalené molekulami vlastného detergentu, ktorý tak udržuje minerálny vápenec rozpustený v oleji, rovnako ako disperzanty udržujú nečistoty v oleji v pohybe.

Obr. 2 Zloženie motorových olejov.

w w w. autokell y.sk

Obr. 2 Štruktúra detergentov.

Moderný typ detergentov s alkalickou rezervou je na obrázku 4. Je zrejmé, že štruktúra tohto detergentu je ešte zložitejšia. Jadro micely je opäť tvorené vápencom. Alkalický charakter detergentov je zosilnený vrstvičkou vápna (hydroxid vápenatý, Ca(OH)2), ktorá obaľuje jadro micely. Tento celok je potom opäť obklopený molekulami detergentov, aby celá micela bola rozpustená v oleji.

Obr. 2 Moderný detergent.

Ako disperzanty sa používajú polymérne zlúčeniny, ktorých veľké molekuly napomáhajú disperzným vlastnostiam. Rozmer polymérnych molekúl disperzantov sa pohybuje rádovo v desatinách mikrometrov, teda približne v  rovnakom rozmedzí ako molekuly detergentov. Vývoj v  oblasti detergentov a  disperzantov stále pokračuje. Potrebné to bude hlavne pre novú generáciu motorových olejov, tzv. low SAPS, ktoré sa v  roku 2005 objavili na trhu. Ide o motorové oleje so zníženým obsahom fosforu a síry pre generáciu motorov spĺňajúcu emisné limity Euro 4. Tieto oleje musia mať znížený obsah všetkých aditív, ktoré tvoria sadze, teda aj detergentov, pretože obsahujú kov. To môže mať dôsledky v  zhoršených detergentných účinkoch a nutnosti skrátenia výmenných intervalov low SAPS olejov. Pri týchto olejoch je potrebné dodržiavať výmenné intervaly predpísané výrobcami motorov a  dané hodnoty považovať naozaj za maximálne. Text: Jaroslav Černý Úprava textu: Miloš Jedlička Autor pôsobí na VŠCHT Praha – Ústav technológie ropy a alternatívnych palív. Prevzaté z časopisu AutoEXPERT.

Rozmer a zloženie detergentov a disperzantov Ako môžete vidieť na obrázku 4, celá micela detergentu má priemer okolo jednej desatiny

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Na obrázku 2 je schematicky uvedené zloženie motorových olejov a zloženie aditivačného balíka. Pri miešaní motorového oleja sa v základovom oleji (alebo zmesi základových olejov) rozpustí polymérny a pevný modifikátor viskozity v množstve okolo 1 % hm., prípadne 5-7 % hm. modifikátora viskozity, ktorý je dodávaný už rozpustený v nosnom oleji. Na ďalších až 20 hmotnostných percentách motorového oleja sa podieľa výkonový aditivačný balík. Približne polovicu tohto množstva tvorí opäť nosný olej, druhú polovicu aditíva. Z obr. 2 je veľmi dobre vidieť, že viac ako polovicu celkového množstva aditív „majú na svedomí“ disperzanty, štvrtinu detergenty a zvyšok aditivácie predstavujú ďalšie druhy prísad. Z tejto bilancie je veľmi dobre vidieť, akú dôležitosť dnes majú detergentné a disperzantné prísady v  motorovom oleji, a  aká dôležitosť sa preto prikladá čistote motora. Význam disperzantov je mimoriadne dôležitý v prípade olejov pre veľkoobjemové vznetové motory. Tieto motory majú dnes výmenný interval až 100 – 150 tis. km a po celú dobu

mikrometra. Rozmerovo je micela detergentu teda dostatočne malá, aby nenarušovala mazací film medzi dvoma trecími povrchmi a nebránila tak kvalitnému mazaniu. Ako vlastné detergenty, ktoré obaľujú celú micelu (obr. 3 a 4), sú do motorového oleja pridávané najčastejšie sulfonáty, ktoré obsahujú síru. V  motorových olejoch novej generácie s nízkym obsahom síry a fosforu (low SAPS) sa používajú bezsírne salicyláty. V  molekule detergentov je vždy obsiahnutý kov, väčšinou vápnik (Ca) alebo horčík (Mg).

33


SCHAEFFLER AUTOMOTIVE AFTERMARKET

DVOJHMOTOVÝ ZOTRVAČNÍK s odstredivými kyvadlami

Moderné spaľovacie motory ponúkajú vysoký točivý moment už v oblasti nízkych otáčok a umožňujú tak prevádzku s veľmi nízkou spotrebou paliva aj nízkou tvorbou emisií. Pri bežných vozidlách však práve pri jazde s nízkymi otáčkami vznikajú rušivé hluky, ktoré bránia plnému využitiu tohto potenciálu úspor. Veľmi dôležitú úlohu tu zohráva efektivita tlmenia vibrácií dvojhmotových 1. Primárny zotrvačník s ozubeným vencom 2. Kyvná hmota 3. Kladky 4. Príruba zotrvačníkov (DMF). Odstredivý kyvadlový tlmič, vyvinutý spoločnosťou LuK, 5. Oblúkové pružiny 6. Sekundárny je schopný sa samočinne prispôsobiť otáčkam motora a umožňuje tak zotrvačník úplne využiť výkonnostný potenciál moderných hnacích jednotiek bez ovplyvnenia komfortu jazdy.

VYŠŠÍ KOMFORT Konvenčný systém

Kolísanie otáčok

VYROVNÁVACIA SILA 2 1

0 1000

Kyvadlá (1) kmitajú proti pohybu torzného kmitania motora (2). Najväčší výkyv majú kyvadlá pri nízkych otáčkach motorov, kedy má tiež motor najväčšie torzné kmitanie. Odstredivé kyvadlá sa samočinne pohybujú proti pôsobeniu vibrácií a kompenzujú tak nežiaduce torzné kmitanie. Takmer úplne eliminujú aj rušivé hluky motorov prevádzky v nízkych otáčkach.

LuK – OE kvalita pre automobilový priemysel a aftermarket

2000

MENEJ PALIVA DMF s kyvadlami

3000

otáčky 1/min

Na rodiel od konvenčných systémov, dvojhmotový zotrvačník s odstredivým kyvadlom výrazne redukuje vibrácie vznikajúce nerovnomerným otáčaním kľukového hriadeľa. Efekt: vedľa minimalizácie rušivých hlukov umožňuje veľmi úspornú a  komfortnú jazdu pri nízkych otáčkach.

LuK DMF – na bezproblémovú výmenu dvojhmotového zotrvačníka

Spotreba v l/100 km

Od tohto bodu je možná plynulá jazda

LuK Repset DMF – všetko na výmenu spojky a dvojhmotového zotrvačníka

Pevný zotrvačník

5,4

4,9

DMF

DMF s kyvadlami

Možnosť jazdy pri veľmi nízkych otáčkach motora otvára v porovnaní s bežnými systémami, dokonca aj v porovnaní so systémami s konvenčným dvojhmotovým zotrvačníkom, obrovský potenciál úspory paliva.


SCHAEFFLER AUTOMOTIVE AFTERMARKET

DVOJHMOTOVÝ ZOTRVAČNÍK (DMF) Súčasné vývojové trendy, ktoré smerujú k splneniu často protichodných požiadaviek na znižovanie spotreby paliva a emisií pri súčasnom zvyšovaní výkonu, paradoxne znamenajú pre dnešné moderné automobily omnoho väčšiu záťaž torznými vibráciami. Spaľovanie chudobnejších zmesí, vyššia kompresia, nižšie voľnobežné otáčky, znižovanie trecieho odporu v agregátoch a oproti tomu idúce vyššie nároky na komfort spôsobujú, že sa 1. Ozubený veniec spúšťača 2. Primárny zotrvačník 3. Sekundárny zotrvačník 4. Klzné uloženie dnes nezaobídeme bez účinného tlmenia vibrácií. Vďaka 5. Trecia jednotka s plávajúcim uložením dokonalému tlmeniu torzného kmitania je totiž možné 6. Príruba 7. Oblúkové pružiny 8. Primárne veko zmeniť nastavenie motora s cieľom minimalizovať spotrebu paliva a emisie. Na dosiahnutie týchto cieľov výrobcovia vozidiel stále častejšie využívajú pri konštrukcii a výrobe automobilov dvojhmotový zotrvačník. Dôvodom sú technické výhody dvojhmotového zotrvačníka, ktorý umožňuje vysoko efektívne tlmenie vibrácií motora.

FUNCKIA DMF

pohyb príruby v závislosti od premeny momentu a veľkosti torzného kmitania motora

poloha príruby pri vypnutom motore

M poloha príruby pri jazde (zaťažení)

Pri jazde sú oblúkové pružiny čiastočne stlačené v závislosti od točivého momentu motora [M]. Vplyvom zmeny zaťaženia motora a veľkosti torzného kmitania dochádza v  určitom uhle k pohybu príruby a tlmeniu vibrácií.

LuK – OE kvalita pre automobilový priemysel a aftermarket

VÝHODY DMF Na rodiel od riešenia s pevným zotrvačníkom a  torzne odpruženou lamelou, umožňuje pružinový tlmič DMF niekoľkonásobne väčší uhol pootočenia (v súčte min. 120°). Navyše má DMF dve zotrvačné hmoty - primárny a sekundárny zotrvačník. Práve hmota sekundárneho zotrvačníka výrazne zvyšuje moment zotrvačnosti vstupného hriadeľa prevodovky, a tým stabilizuje jeho otáčanie. Významne tak napomáha tlmeniu vibrácií, zníženiu hluku, ale tiež napr. uľahčuje radenie prevodových stupňov a znižuje namáhanie prevodovky.

LuK DMF – na bezproblémovú výmenu dvojhmotového zotrvačníka

LuK Repset DMF – všetko na výmenu spojky a dvojhmotového zotrvačníka

PRENOS TORZNÉHO KMITANIA S pevným zotrvačníkom

t

o

S dvojhmotovým zotrvačníkom

t

o motor

prevodovka


SORTIMENT AUTO KELLY

Rozžiarte vozidlá zákazníkov! S príchodom letných mesiacov a stabilného počasia zákazníci túžia nielen po 100% funkčnom technickom stave vozidla, ale aj po dokonalom vzhľade svojich„tátošov“. Nezabudnite ich preto pri kontrole a oprave auta vybaviť produktmi z nižšie uvedenej ponuky, ktoré za pár eur rozžiaria a rozvoňajú interiér aj exteriér vozidla. Letná zmes do ostrekovačov, 1 l / 3l Odpudzuje vodu, nečistoty a oleje. Dlhodobá ochrana pred znečistením a poškriabaním.

cena od / liter

Objednávací kód produktu

Zip Wax autošampón s voskom, 500 ml + 500 ml

DO CFS09

Baranica

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Všetky ceny sú uvedené v MOC bez DPH

36

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014

3,02 €

7,96 € Objednávací kód produktu

Objednávací kód produktu DO R021685 / DO R37203

Čistič klimatizácie - penový, 400 ml

AC C5318

Klima fresh, 100 ml

Jednorazový čistič klima Odstráni nepríjemné zápachy z klimatizácie a zanechá svieži, čistý vzduch.

Prostriedok na čistenie a dezinfekciu klimatizácie, antibakteriálny účinok, spoľahlivo odstráni plesne a infekčné vírusy.

7,33 € ACST016

Prípravok určený na ošetrenie pneumatík, vonkajších plastov a všetkých gumených častí.

cena od

4,33 €

Objednávací kód produktu

Oživovač plastov a pneumatík, 400 ml

Rukavice na umývanie

Zanecháva ochranný voskový film s dlhodobou trvanlivosťou.

KO TW5574

4,99 € Objednávací kód produktu

NA SWL-1 / NA SWL-3 ACST036

Objednávací kód produktu

Obsahuje umývaciu špongiu, umývaciu rukavicu, stierku a nádobu na vodu.

0,60 €

0,80 € NA SWLN-1 / NA SWLN-3

Čistia od zvyškov hmyzu, mastnôt a iných nečistôt, nepoškodzujú lak ani gumové časti karosérie.

cena od / liter

Objednávací kód produktu

Umývací set

Letné zmesi do ostrekovačov, 1 l / 3 l

Kokpit sprej, 400 ml

citrón, vanilka, jablko, pomaranč, matný efekt Čistí, leští a ošetruje všetky časti z plastických hmôt, kože, dreva a koženky v interiéri vozidla.

12,67 € Objednávací kód produktu DO-P6121

3,17 € Objednávací kód produktu

AC C5320 / AC C5315 / AC C5319 / AC C5246 / AC C5246


Technické informácie

Kompletná súprava pre profesionálov!

INA KIT s vodným čerpadlom

Spoločnosť Schaeffler Automotive Aftermarket pred časom rozšírila sortiment značky INA o rozvodové sady INA KIT s vodným čerpadlom. Tieto sady obsahujú vodiace a napínacie kladky, rozvodový remeň, vodné čerpadlo, potrebné tesnenia a všetko montážne príslušenstvo potrebné na výmenu rozvodov podľa špecifikácie výrobcu vozidla, všetko v originálnej kvalite. Prostredníctvom ozubeného remeňa sa v mnohých automobiloch poháňa nielen sústava rozvodov motora (vačkový hriadeľ, palivové čerpadlo...), ale aj vodné čerpadlo. To potom funguje ako ďalší prvok rozvodového mechanizmu a podlieha teda rovnakému namáhaniu ako vodiace a napínacie kladky. Prax ukazuje, že pokiaľ sa vymení iba remeň a kladky, zvýšené pnutie nových dielov spôsobuje oveľa rýchlejšie opotrebovanie tesnenia a ložiska starého vodného čerpadla. Rapídne sa tak zvyšuje nebezpečenstvo jeho poruchy, a tým vzniká riziko vážneho poškodenia motora.

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Odporúčanie svetových výrobcov automobilov

38

Poprední svetoví výrobcovia automobilov preto odporúčajú pri údržbe rozvodov výmenu všetkých komponentov vrátane vodného čerpadla. Rovnako tak pri výmene samotného vodného čerpadla sa odporúča vymeniť rozvodový remeň bez ohľadu na jeho vek a dobu použitia. Najlepším spôsobom, ako sa úplne vyhnúť všetkým prípadným problémom, je vymeniť kompletnú sadu komponentov rozvodového mechanizmu. S ohľadom na výšku nákladov za opravu zničeného motora je preventívna výmena vodného čerpadla vždy rozumným riešením. INA KIT s vodným čerpadlom ponúka pod jedným katalógovým číslom istotu kvalitne vykonanej práce s použitím všetkých potrebných dielov, tradične v najvyššej kvalite dodávateľa do prvovýroby. S ročnou produkciou vyše 60 miliónov kusov rozvodových komponentov je INA absolútnym lídrom na svetovom trhu.

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014

INA KIT – Vaše výhody

• Všetky potrebné dielce v jednom balení • Originálna kvalita • Záruka od jedného dodávateľa • Montážne pokyny zadarmo


NOVÝ CASTROL EDGE - SILA VÝKONU Technológovia Castrol EDGE

Technológovia Castrol EDGE

TEST 1 - FLUID STRENGTH TEST

TEST 2 - EXTRÉMNY TEST MAXIMÁLNEHO VÝKONU

Testovali sme nový produktový rad olejov Castrol EDGE FST až na hranici ich možností a preukázali, že redukuje kontakt kovových častí motora až o 40 % lepšie voči poprednému konkurenčnému produktu.

Pri nezávislom teste maximálneho výkonu bol dosiahnutý o 35 % dlhší čas voči poprednému konkurenčnému produktu.

• testovali sme ho na najnamáhanejších častiach motora, kde vačkové hriadele a hlavy piestov pracujú pri neuveriteľných otáčkach • v týchto miestach musí olej odolať tlaku ako 10 000 kg/cm • Castrol EDGE FST –

• motor v maximálnom výkone pracoval tak dlho, pokiaľ nedošlo k jeho zničeniu z dôvodu straty funkcie oleja. Spotrebovali sme 13 650 litrov paliva, 4 sady pneumatík, ale iba jednu olejovú náplň

viac

redukuje kontakt kovových častí motora až o 40 %, znižuje trenie, maximalizuje výkon motora

• preukázali sme vysokú kvalitu oleja, ktorá vydrží aj pri dlhodobej záťaži na hranici vlastných možností motora • Castrol EDGE FST - istota maximálneho výkonu a životnosti motora pri najrozličnejších prevádzkových podmienkach


40

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V


VOĽNÝ ČAS ťažké SUDOKU

Čo je to nič? Liter slivovice pre dvoch Slovákov. Chlapík nasadá do taxíka a vodič mu vraví:  „Ukážte mi, prosím, dlaň pravej ruky! Mám zlé brzdy a beriem len ľudí s dlhou čiarou života.“ Večer sa pýta priateľ svojho dievčaťa, oblečeného len v krátkej minisukni a priesvitnom tričku:  „Nie je ti zima?“  „Nie,“odpovedá kráska. „Mám na sebe takú vrstvu mejkapu, že by som pokojne mohla chodiť nahá.“ V tuneli:  Pesimista v tuneli nič nevidí.  Optimista vidí vzdialené svetlo.  Realista vidí svetlá prichádzajúceho vlaku.  Rušňovodič vidí troch bláznov na koľajniciach.

STREDNE ťažké SUDOKU

Kedy muž otvorí žene dvere na aute? 1. Keď má nové auto.  2. Keď má novú ženu. Príde chlap na policajnú stanicu a opýta sa vrátnika, kde je „bonzáreň“. Vrátnik ho pošle na prvé poschodie. Chlapík zaklope, vojde dnu, kde sedí službukonajúci policajt pýtajúc sa, čo si praje. Chlap mu odpovie:  „Môj sused má na dvore kopu dreva!“  „No a čo, to nie je žiadny trestný čin.“  „Ale on s tým chodí za hranice!“  „To tiež nie je trestný čin.“  „Ale on v tom vozí zlato!“  Policajt sa poteší a pošle chlapa domov. Keď príde chlap domov zdvihne telefón a volá susedovi:  „Sused, zohnal som ti ľudí na rúbanie toho dreva. Budú ti to robiť tí istí, čo ti na jar kopali záhradu.“

Jemná autoumyvárka.

Pilot porušil pravidlo pravej ruky.

Vždy pripravené vám pomôcť.

w w w. autokell y.sk

Favorit do terénu.

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Prírodný zdvihák.

41


naši dodávatelia

Karosárske diely

Autodoplnky svetlomety, smerovky a zadné svetlá

plechové a plastové diely

chladiče, kúrenia a klimatizácie

zámky, spínacie skrinky, viečka nádrží a prepínače

spätné zrkadlá

autokozmetika

autodoplnky

autosklá plynové vzpery snehové reťaze

Elektrické diely čidlá, snímače a diely zapaľovania

lambda sondy

váhy vzduchu

alternátory a štartéry

ventily

Motorové diely

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

silentbloky

42

Brzdové diely filtre

remene

napínacie a vodiace kladky

časti spojky

zapaľovacie káble

brzdové čeľuste

termostaty

brzdové bubny

brzdové platničky

spojková hydraulika

sviečky a žhaviče

vodné pumpy palivové čerpadlá

brzdové lanovody turbodúchadlá

TOYOTA MITSUBISHI

Info Auto Kell y | m áj 2014 - j ú n 2014

tesnenia


naši dodávatelia

garážové vybavenie

ťažné zariadenia

univerzálne diely autochémia

nemrznúce zmesi a chladiace kvapaliny

brzdové kvapliny

akumulátory

oleje

žiarovky

stierače

náradie

navigácie

hadicové spony

diagnostika

DISKY

výfuky

disky

katalyzátory

príslušenstvo výfukov

výfuky

ložiská

manžety

tlmiče

KFZ

Pneumatiky

podvozkové diely

pneumatiky

diely riadenia

homokinetické kĺby a poloosi

pružiny perovania brzdové kotúče

brzdová a spojková hydraulika

brzdové príslušenstvo

Adresa

Bratislava Banská Bystrica Bardejov Košice Levice Liptovský Mikuláš Nitra

Stará Vajnorská 15 Zvolenská cesta 173 Duklianska ulica 3821 Južná trieda 66 Mestský majer 5427 Garbiarska 2584 Šuranská cesta 1

Nové Zámky Pezinok Prešov Prievidza Senica Spišská N. Ves Trenčín Trnava Vranov nad Topľou Zvolen Žilina

w w w. autokell y.sk

GSM

+421 905 845 530 +421 918 824 492 +421 905 321 393 +421 905 207 143 +421 917 715 156 +421 905 203 499 +421 905 998 609 +421 917 124 330 Komárňanská cesta 92 +421 917 125 496 +421 917 687 611 Šenkvická cesta 12/D +421 917 687 612 Jilemnického 1 +421 907 673 280 Nadjazdová 1 +421 915 989 778 Hurbanova 2941/40A +421 907 727 855 Mlynská 39 +421 917 144 511 Staničná 1707 +421 905 471 626 Priemyselná 3 +421 915 989 775 Duklianskych hrdinov 1682/21 +421 915 577 707 Obchodná ulica 9731/1 +421 905 510 396 Závodská 42 +421 918 605 736

Telefón

E-mail

+421 24 44 61 803 +421 48 41 62 618 +421 54 32 11 301 +421 55 63 21 173 +421 36 63 34 933 +421 44 32 11 361 +421 37 65 80 074 +421 35 64 12 747 +421 35 64 12 748

bratislava@autokelly.sk banska.bystrica@autokelly.sk bardejov@autokelly.sk kosice@autokelly.sk levice@autokelly.sk liptovskymikulas@autokelly.sk nitra@autokelly.sk

+421 33 64 00 783

pezinok@autokelly.sk

+421 51 75 81 209 +421 46 54 39 061 +421 34 62 28 457 +421 53 44 14 802 +421 32 65 95 205 +421 33 53 46 020 +421 57 44 32 151 +421 45 32 14 446 +421 41 70 02 309

presov@autokelly.sk prievidza@autokelly.sk senica@autokelly.sk spisskanovaves@autokelly.sk trencin@autokelly.sk trnava@autokelly.sk vranovnadtoplou@autokelly.sk zvolen@autokelly.sk zilina@autokelly.sk

novezamky@autokelly.sk

I n fo A u to Ke l l y | m á j 2 0 1 4 - jú n 2014

I N F O R M ÁC I E , Z AU J Í M AV O S T I A N O V I N K Y P R E Z Á K A Z N Í KO V

Pobočky AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o. Mesto

43


ELEKTRODIELY • štartéry, alternátory a váhy vzduchu vysokej kvality • materiál, komponenty a parametre zodpovedajúce OEM dielom • dlhá životnosť a 100% fungovanie vďaka precíznemu spracovaniu • široký sortiment pre všetky typy vozidiel

Viac informácií u vášho obchodného zástupcu, priamo v pobočkách Auto Kelly alebo na www.starline-parts.com. Objednávajte v našom e-shope na www.autokelly.sk.

Profile for AKVPA

Info Auto Kelly 5 - 6/2014  

Info Auto Kelly 5 - 6/2014  

Profile for akvpa
Advertisement