Page 1

bezpłatny magazyn firmowy – numer 2(08), październik 2008

od redakcji

Mariola Michalczyk Dominik Wartecki

wiadomości

Szanowni Państwo! Oddajemy w Państwa ręce kolejne wydanie Centra Magazynu. Warto zauważyć, że to już dwa lata, jak za pomocą naszego biuletynu przekazujemy Państwu najważniejsze informacje z naszej firmy. Mam nadzieję, że obecne wydanie będzie nie mniej ciekawe niż poprzednie oraz pozwoli Państwu jeszcze lepiej przygotować się do nadciągającego wielkimi krokami sezonu na akumulatory. Tematem przewodnim październikowego Centra Magazynu są zmiany. Oczywiście w naszym przypadku są to zmiany na lepsze. Czysto formalną, ale dość znaczącą w perspektywie wszelkiego rodzaju czynności administracyjnych, jest zmiana nazwy firmy. Z końcem lipca Centra S.A. zmieniła nazwę na Exide Technologies S.A. Jest to związane ze strategią ujednolicenia działań wizerunkowych przez Exide na całym świecie. W praktyce, dla klientów „poznańskiej Centry”, nie niesie to jednak za sobą żadnych niedogodności. Więcej o tym temacie piszemy na stronie 2. Wraz z nowym sezonem wprowadzamy także do sprzedaży nową, odświeżoną pod względem wizerunkowym, a przede wszystkim ulepszoną w zakresie proponowanych parametrów gamę produktów. Bazą do powstania nowej, lepiej odpowiadającej realnym potrzebom klientów oferty produktowej była pogłębiona analiza całego procesu zakupowego oraz obiektywnych czynników, które mają wpływ na wybór konkretnego akumulatora. O zmianach w ofercie oraz towarzyszącemu im programowi Centra Evolution mogą Państwo przeczytać wewnątrz tego numeru. Ostatnimi czasy Exide Technologies S.A. poczynił także dość znaczące inwestycje w  rozbudowę linii produkcyjnej akumulatorów do samochodów ciężarowych. Dzięki inwestycjom zakład w Poznaniu podwoi swoją zdolność produkcyjną w zakresie akumulatorów ciężarowych.

Nowe produkty już w sprzedaży Od połowy października na rynku dos­ tępna jest nowa gama akumulatorów do aut osobowych spod znaku Centra. Oferta marki Centra obejmuje trzy gamy zaspokajające potrzeby poszczególnych segmentów rynku. W każdej z nich wprowadzono pewne modyfikacje i ulepszenia, głównie są to podwyższone parametry techniczne. Najwięcej zmian prezentuje gama Centra Futura, dedykowana do samochodów z mocnymi silnikami benzynowymi lub Diesel’a, z bogatym wyposażeniem, użytkowanych intensywnie, również w trudnych warunkach pogodowych. Więcej na temat zmian w gamie produktów można przeczytać na str. 3.

targi

Dominik Wartecki, Mariola Michalczyk

Exide na targach Automechanika 2008 Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Branży Motoryzacyjnej „Autome­ chanika” swoją ekspozycję wystawił Exide Technologies. Targi we Frankfurcie były do­ skonałą okazją do prezentacji nowej gamy produktów koncernu. Grupy produktów prezentowanych na Targach Automechanika 2008:

Z poważaniem Jarosław Nadstazik Marketing Manager EXIDE Technologies SA

W NUMERZE zz Centra zmienia się w Exide Kilka słów o zmianie nazwy Centra S.A. str. 2 zz Nowa gama produktów Nowe akumulatory na nowy sezon.

str. 3

zz Wielka inwestycja w duże akumulatory Zwiększamy moce produkcyjne linii akumulatorów ciężarowych. str. 6

Największe spotkanie branży motoryzacyjnej odbyło się w dniach 16-21 września we Frankfurcie nad Menem. Exide postanowił wykorzystać zainteresowanie, jakim cieszą się te targi do przedstawienia nowych gam swoich produktów: Exide Premium, Exide Excell i Exide Classic. Dodatkowo, jak zawsze mocno podkreślone zostały pozostałe wiodące europejskie marki koncernu: Tudor®, Fulmen®, Centra®, Sonnak® i Deta®. Wsparciem dla wprowadzanych na rynek nowych gam produktów jest po raz pierwszy zademonstrowany właśnie we Frankfurcie Program Evolution (o polskiej wersji programu piszemy w szczegółach na stronie 4 i 5 Centra Magazynu). Dodatkowo, ekspozycja Exide miała na celu podkreślenie wprowa-

dzonej niedawno na rynek linii akumulatorów motocyklowych Exide® BIKE, przewidzianych wyłącznie na rynki europejskie. Targi organizowane są co dwa lata, od 1971 r. Tegoroczna, 20 już edycja, pobiła następne rekordy jeżeli chodzi o wystawiających i zwiedzających. Targi zgromadziły 4 689 wystawców i ponad 1500 dziennikarzy z całego świata, wystawy odwiedziło 166 tys. zwiedzających ze 146 krajów. Jak podają statystyki, najwięcej odwiedzających poza Niemcami pochodziło z Wlk. Brytanii, Włoch i Polski. Cieszymy się, że ekspozycja Exide spotkała się z dużym zainteresowaniem odwiedzających. Szczególnie dziękujemy odwiedzającym z Polski oraz partnerom zza wschodniej granicy.

zz części samochodowe i podzespoły, układy (układ kierowniczy, hamulcowy, hydrauliczny, wydechowy), elementy wyposażenia wnętrza samochodu (kokpit, tapicerka, poduszki powietrzne, siedzenia, urządzenia elektryczne, czujniki sensorowe), systemy nawigacji, radia samochodowe, systemy głośnomówiące; zz akcesoria samochodowe i motocyklowe, nowoczesny tuning i design, opony i felgi; zz elementy wyposażenia warsztatów samochodowych, narzędzia, części zamienne, naprawa i utrzymanie pojadów, balcharstwo, lakiernictwo, utylizacja i recycling; zz IT i komputerowe systemy zarządzania dla warsztatów, dealerów samochodowych, stacji kontroli pojazdów i specjalistycznych firm szkoleniowych; zz wyposażenie stacji benzynowych i myjni samochodowych (sprzęt, nowoczesne systemy i urządzenia).

nr 2(08), 2008

centra magazyn

1


wiadomości

Dominik Wartecki

Centra zmienia się w Exide

Dotychczasowa pełna nazwa spółki brzmiała CENTRA Spółka Akcyjna (S.A.) i została ona zmieniona na EXIDE TECHNOLOGIES Spółka Akcyjna (S.A.). Jak mówi Jarosław Nadstazik, Marketing Manager – „Działania te podyktowane są chęcią zwiększenia synergii w bieżącej działalności spó­ łek będących własnością Exide na całym świecie oraz promocji produktów”. Należy podkreślić, iż zmianie ulega tylko sama naz­wa firmy. Niezmienione pozostają numery: NIP, REGON, KRS, kont bankowych, siedziba i adres firmy, etc. Praktyczne zmiany we współpracy z partnerami handlowymi ograniczają się do tego, że faktury handlowe i inne dokumenty wystawiane będą przez firmę EXIDE TECHNOLOGIES  S.A., a nie jak dotychczas przez CENTRA S.A. Niezmiennym pozostaje również fakt, że poznańska firma nadal będzie sprzedawać i intensywnie promować akumulatory pod marką CENTRA.

logies jedną z najprężniejszych jest polska spółka, która stała się własnością koncernu w 1995 roku. Obecnie EXIDE posiada w Europie pięć kluczowych marek: Exide, Tudor, Deta, Centra i Fulmen.

Najważniejsze daty z historii firmy

zz 1910 – powstanie niewielkiej fabryki baterii w Berlinie, z inicjatywy polskiego przedsiębiorcy Andrzeja Kaczmarka. zz 1919 – przeniesienie fabryki do Poznania (oficjalna nazwa: Pierwsza Poznańska Fabryka Elementów i Bateryj). zz 1925 – pierwsze produkty pod marką CENTRA. zz 1945 – nacjonalizacja firmy, rozpoczęcie produkcji m.in. baterii płaskich i okrągłych, latarek „Mikro”. zz 1953 – jako pierwsza w Polsce rozpoczyna produkcję baterii płytkowych, co miało ogromne znaczenie dla rodzącego się przemysłu elektronicznego i radiowego. W dalszej kolejności R6 i R14. zz 1970 – połączenie z Poznańskimi Zakładami Elektronicznymi ALCO i powstanie Zjednoczonych Zakładów Elektrochemicznych CENTRA (ZZE Centra). Rozpoczęcie produkcji akumulatorów samochodowych. Kooperacja z Fiatem. zz 1993 – komercjalizacja, ZZE Centra przekształca się w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa – Centra S.A. w Poznaniu. zz 1994 – prywatyzacja, sprzedaż 75% akcji firmie CEAC z siedzibą w Paryżu. zz 1995 – firmę CEAC, a tym samym Centrę, kupił amerykański koncern Exide Corporation – największy producent akumulatorów na świecie. Amerykanie przejęli łącznie 98% akcji. zz 2008 – zmiana nazwy prawnej firmy na EXIDE Technologies S.A.

W 2008 roku Exide Technologies S.A., noszący wtedy nazwę Centra S.A., otrzymał tytuł Solidnego Pracodawcy Polski Zachodniej 2007. Tytuł ten potwierdza, że przedsiębiorstwo z wyróżnieniem wywiązuje się ze swoich zobowiązań względem pracowników oraz prowadzi dobrą politykę kadrową. Kryteria, jakimi organizatorzy programu kierowali się przy wyborze kandydatów, a następnie laureatów, to przede wszystkim wskaźnik solidności zatrudnienia, obejmujący warunki pracy, terminowość wypłat, warunki socjalne, ścieżki kariery (szkolenia pracowników), a także zewnętrzne i wewnętrzne opinie o firmie (m.in. PIP, Urzędów Pracy, władz lokalnych organizacji biznesowych). Troska o pracowników i ich warunki pracy w CENTRA S.A. zostały docenione już po raz drugi, albowiem w 2006 roku firma otrzymała nagrodę Solidnego Pracodawcy Wielkopolski. Tytuł Solidnego Pracodawcy nadawany jest od czterech lat przez Grupę Media Partner, wydawcę dodatków promocyjno – informacyjnych do dzienników ogólnopolskich, takich jak: Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza.

TARGI

Jarosław Nadstazik

INTER-AUTO 2008 – Moskwa Tradycyjnie już na przełomie sierpnia i września miały miejsce w Moskwie Miedzynarodowe Targi Branży Motoryzacyjnej INTERAUTO. Są to największe targi w tym regionie. W ciągu 5 dni trwania, na ponad 50 000 m2 prezentowały się setki firm produkujących części, komponenty i akcesoria motoryzacyjne. W bieżącym roku dało się zaobserwować wzrost liczby wystawiających się firm z Azji (Chiny, Korea Płd., Wietnam), które od wielu już lat starają się zdobywać rynki krajów WNP. Rosja jest największym z nich, a zarazem oknem dla pozostałych. Swojej prezentacji dokonała również branża akumulatorowa, która w tym roku była dość licznie reprezentowana, jednak głównie były to wystawy największych importerów i dystrybutorów. Spośród producentów wystawili się głównie ci lokalni. W zakresie produktów nie pokazano nowości, które mogłyby stanowić jakikolwiek przełom w stosunku do obecnie funkcjonującej na rynku rosyjskim oferty. Z ciekawostek marketingowych faktem godnym odnotowania była prezentacja akumulato-

2

centra magazyn

Mariola Michalczyk

Solidny pracodawca

Z dniem 24 lipca 2008 roku oficjalnie została zmieniona nazwa prawna jednego z naj­ większych polskich producentów akumulatorów, spółki Centra S.A. na Exide Tech­ nologies S.A. Zmiana podyktowana jest strategią ujednolicania nazewnictwa spółek koncernu Exide na całym świecie. Amerykański koncern Exide Technologies jest jednym z największych producentów akumulatorów kwasowych na świecie. Istnieje od 1888 roku. Wśród europejskich firm działających pod egidą EXIDE Techno-

o nas

nr 2(08), 2008

ra marki „ABSOLUT”. Projekt o tyle ciekawy, co ryzykowny, a zarazem dość standardowy jeśli chodzi o podejście do kreowania i promowania marek w Rosji. Czas trwania targów w tym roku nasza firma wykorzystała na zorganizowanie prezentacji dla swoich obecnych i potencjalnych partnerów handlowych. Prezentacja dotyczyła nowych gam produktów pod markami EXIDE, CENTRA i TUDOR, ale także całościowej koncepcji Programu EXIDE EVOLUTION oraz koncepcji wsparcia marketingowego. Pozytywne reakcje klientów każą z nadzieją wypatrywać wyników sprzedaży w rozpoczynającym się właśnie sezonie 2008/2009. Na co, oczywiście, bardzo liczymy. Prezentacja akumulatorów marki „Absolut” na Targach INTER-AUTO w Moskwie


NASZE akumulatory

Mariola Michalczyk, Dominik Wartecki

Nowa gama produktów Kierowcy, którzy zdecydują się na zakup nowego akumulatora przed zimą będą mieli okazję wybierać z nowej oferty produktów marki Centra. Poznański producent EXIDE Technologies S.A. przygotował nową, ulepszoną w zakresie proponowanych parame­ trów gamę produktów. Nowe akumulatory są dostępne na rynku już od połowy października tego roku. Bazą do powstania nowej, lepiej odpowiadającej realnym potrzebom klientów oferty produktowej była pogłębiona analiza całego procesu zakupowego oraz obiektywnych czynników, które mają wpływ na wybór konkretnego akumulatora. W modelu uproszczonym klient lub jego doradca w postaci sprzedawcy lub mechanika zwracają uwagę tylko i wyłącznie na typ i pojemność silnika. Koncepcja nowych gam produktów Centry uwzględnia dodatkowo także takie czynniki jak: stopień zaawansowania (bogactwo) wyposażenia samochodu (zapotrzebowanie z tego powodu na energię w pojeździe w ostatnich latach wzrosło o 300%), sposób użytkowania pojazdu (jazda w trybie miejskim, czy też długie kilkadziesiąt- lub kilkusetkilometrowe trasy) oraz warunki klimatyczne (tereny nadmorskie albo górskie).

zz większej odporności na rozładowanie i zdolności przyjęcia ładunku uzyskanego przez podwyższoną spójność pasty aktywnej na kratce, zz większemu zapasowi pojemności osiągniętemu przez zastosowanie udoskonalonego rodzaju płyt; zz większej odporności na korozję dzięki użyciu udoskonalonych stopów metalu.

Oferta marki Centra obejmuje trzy gamy zaspokajające potrzeby poszczególnych segmentów rynku. W każdej z nich wprowadzono pewne modyfikacje i ulepszenia, głównie są to podwyższone parametry techniczne. Najwięcej zmian prezentuje gama Centra Futura, dedykowana do samochodów z mocnymi silnikami benzynowymi lub Diesel’a, z bogatym wyposażeniem, użytkowanych intensywnie, również w trudnych warunkach pogodowych. Obecna konstrukcja tych akumulatorów pozwoliła wydłużyć czas ich użytkowania w stosunku do standardowych odpowiedników dzięki:

Gama Centra Plus przeznaczona jest do większości obecnego parku samochodowego w Polsce, posiadającego standardowe wyposażenie. Obejmuje 32 typy akumulatorów (w tym do marek samochodów z Azji), z których każdy jest w pełni bezobsługowy, wyposażony w centralne odgazowanie i wkładkę antyiskrową oraz magiczne oczko, wskazujące poziom naładowania akumulatora.

wiadomości

Dodatkowo Centra Futura charakteryzuje się wyjątkowo wysoką mocą rozruchową, a także daje gwarancję większej liczby rozruchów silnika. Centra Futura posiada również certyfikat „Original Part Matching Quality”, co oznacza, że produkt ten jakoś­ ciowo dorównuje i może stanowić zamiennik dla akumulatorów oryginalnie montowanych w fabrykach samochodów, jako tzw. „pierwsze wyposażenie (OE)”.

Dla starszego parku samochodów przewidziana jest gama Centra Standard, obejmującą 10 typów produktów. Ich podstawową cechą jest dobra jakość w adekwatnej cenie.

Dominik Wartecki

Program Centra Evolution W ostatnich latach zapotrzebowanie na energię w nowoczesnych pojazdach sa­ mochodowych wzrosło o 300%.

Aby dobrać odpowiedni akumulator, warto wziąć pod uwagę nie tylko pojemność silnika i jego moc, ale także inne czynniki. Program CENTRA EVOLUTION, który był podstawą do powstania nowej koncepcji gam produktów Centry, uwzględnia dodatkowo także takie czynniki jak: stopień zaawansowania (bogactwo) wyposażenia samochodu, sposób użytkowania pojazdu (jazda w trybie miejskim, czy też długie kilkadziesiąt- lub kilkusetkilometrowe trasy) oraz warunki klimatyczne (tereny nadmorskie albo górskie). Program CENTRA EVOLUTION to usystematyzowanie powszechnej wiedzy fachowej na temat podstawowych elementów wpływających na właściwy dobór akumulatora i pomoc w tym zakresie Twoim klientom.

Dzięki Programowi, określając cztery kryteria i podążając za jasnymi wskazaniami programu, klient zainteresowany kupnem akumulatora może w prosty sposób sprawdzić, który konkretny typ stanowi dla niego optymalną ofertę. Program Centra Evolution jest dostępny na stronie: www.centra.com.pl oraz w portalu akumulatorowym: www.akumulator.pl Więcej o Centra Evolution na stronach 4-5.

nr 2(08), 2008

centra magazyn

3


Silniki Diesla i silniki benzynowe <= 1,6 L pojemności

mocne silniki Diesla i silniki benzynowe > 1,6 L pojemności

Akumulator zawsze powinien mieć wystarczającą moc rozruchową, dostosowaną do pojemności i mocy silnika. Jako minimalne parametry akumulatora, stosuj rekomendowane przez producenta pojazdu. Moc rozruchowa to prąd rozruchu (w Amperach wg. EN [A(EN)]) dostarczany przez akumulator. Do mocnych silników benzynowych i do silników Diesla wymagana moc rozruchowa będzie ważnym kryterium wyboru.

1

` ` I TYP SILNIKA POJEMNOSC

U

SIL

4

Standardowo użytkowany pojazd.

4

centra magazyn

nr 2(08), 2008

Intensywnie użytkowany pojazd.

Ż

Y

NIK

W T KO ANI

E

. WARUNKI UZYTKOWANIA

Intensywny sposób użytkowania charakteryzuje się zwiększoną ilością rozruchów silnika i pokonywaniem stosunkowo krótkich dystansów, co powoduje zużycie dodatkowej energii z akumulatora. System ładowania w pojeździe (alternator) nie zawsze wystarczająco doładuje akumulator podczas jazdy na krótkich dystansach, przez co obniża się pojemność, co skutkuje krótszym czasem użytkowania. W sytuacji intensywnego użytkowania akumulator powinien posiadać wyższą pojemność, aby zachować długi czas użytkowania i jego potencjał.


Akumulator jest źródłem energii dostarczanej do wszystkich urządzeń w pojeździe. Ilość dostępnej energii w obwodzie elektrycznym jest wprost proporcjonalna do pojemności akumulatora, która jest mierzona w Amperach na godzinę (Ah).

Standardowe wyposażenie: • komputer pokładowy; • radio i CD; • alarm.

Nowe pojazdy są wyposażone w wiele urządzeń zabezpieczających, podwyższających komfort lub luksusowych: klimatyzacja, GPS, DVD, podgrzewane siedzenia, itp.

Bogate wyposażenie: • klimatyzacja; • nawigacja GPS; • zaawansowany system audio-video; • podgrzewane siedzenia; • zaawansowany system grzewczy • dodatkowe wyposażenia tuningowe.

Im wyższy poziom wyposażenia, tym większa wymagana jest pojemność akumulatora do dostarczenia potrzebnej energii dla zainstalowanych w pojeździe urządzeń.

. WYPOSAZENIE

O SA Ż E N

I

E

W

YP

2

K L I M AT

KLIMAT 3 Temperatury ekstremalne mogą wpłynąć na pracę akumulatora oraz długość jego użytkowania. Wyższa temperatura pracy niszczy materiał aktywny w celi i powoduje korozję kratki. Ma to wpływ na pracę akumulatora oraz skraca czas jego użytkowania (o dwa razy z każdym wzrostem temperatury pracy o 10°C). Przyspiesza także proces samorozładowania, wpływając na pracę oraz zmniejszenie pojemności akumulatora (o dwa razy z każdym wzrostem temperatury pracy o 10°C). W warunkach pracy w wysokiej temperaturze, powinien być dobrany akumulator z większą pojemnością – aby zachować jego potencjał i długi czas użytkowania.

Temperatury umiarkowane

Temperatury ekstremalne

W warunkach zimnego klimatu wzrasta opór wewnętrzny w akumulatorze, obniża się zdolność rozruchowa i zdolność przyjęcia ładunku. Pojazdy pracujące w tych warunkach będą wymagały akumulatorów z wyższym prądem rozruchu dla zapewnienia niezawodności uruchomienia silnika.

nr 2(08), 2008

centra magazyn

5


nasz zakład

Mariola Michalczyk

Wielka inwestycja w duże akumulatory Dzięki decyzji zarządu EXIDE TECHNOLOGIES, zakład w Poznaniu podwoi swoją zdol­ ność produkcyjną w zakresie akumulatorów ciężarowych. Jest to możliwe dzięki wdrażanym obecnie inwestycjom w proces technologiczny, których łączna wartość wynosi ponad 4 miliony Euro. Wzrost zdolności produkcyjnych zakładu w Poznaniu będzie największy wśród wszystkich fabryk koncernu w Europie. Aktualnie w Poznaniu produkuje się około 250 tys. sztuk akumulatorów do samochodów ciężarowych. Po zakończeniu inwestycji zdolność wzrośnie do co najmniej 550 tys. sztuk akumulatorów ciężkich rocznie. Stanowić to będzie 30% całej zdolności produkcyjnej EXIDE w tym asortymencie w Europie. Warto podkreślić, że po zakończeniu inwestycji poznańska fabryka przygotowana będzie do produkcji całej gamy akumulatorów ciężkich. Dwie fazy inwestycji Inwestycja realizowana jest na dwóch wydziałach: montażu i formacji. Na wydziale montażu zainstalowane będzie w pełni zautomatyzowane urządzenie do odlewania połączeń miedzygrodziowych typu COS 6, angielskiej firmy TBS, światowego lidera w produkcji tego typu systemów. Dzięki instalacji COS 6 znacznie wzrośnie wydajność tego etapu procesu oraz wyeliminuje się bardzo uciążliwe i narażone na ekspozycje ołowiem ręczne czynności załadunku zestawów do urządzenia i wyładunku zestawów płyt. Największa rewolucja technologiczna szykuje się jednak na wydziale formacji. Aktualnie formacja akumulatorów ciężkich jest wąskim gardłem, nawet przy dzisiej-

szym poziomie produkcji. Akumulatory ładowane są w tradycyjny sposób, bez wymuszonego systemu chłodzenia, a cały cykl trwa średnio 54 godziny. W ramach tej inwestycji wdrażana jest najnowsza technologia formowania akumulatorów z recyrkulacją elektrolitu i jego chłodzeniem. Proces ten pozwala na skrócenie cyklu ładowania akumulatorów ciężarowych do 8 godzin! Proces jest całkowicie hermetyczny, nie są emitowane opary kwasu i nie powstaje elektrolit odpadowy, co w radykalny sposób poprawia warunki pracy. Wszystkie parametry procesu formowania (natężenie i napięcie prądu ładowania, temperatura elektrolitu i jego gęstość) są monitorowane i regulowane przez system komputerowy w trakcie całego cyklu ładowania.

Przyłącza służące do wymiany elektrolitu w akumulatorze w trakcie jego formowania.

Docelowo zainstalowanych będzie sześć jednostek, z których każda posiada zdolność formowania około 350 akumulatorów dziennie. Pierwsze dwie jednostki zostaną zainstalowane jeszcze w październiku tego roku. Całość inwestycji, zarówno w obszarze formacji jak i montażu, zakończona zostanie na początku lata 2009 roku. Wyprodukowane akumulatory o pojemności od 110Ah do 235Ah, trafią zarówno do klientów na rynku wtórnym, jak i do odbiorców z rynku pierwotnego - Grupy Volvo Trucks, do której należy również firma Renault Trucks.

wiadomości

Dominik Wartecki

Elastyczne połączenia pomiędzy formowanymi akumulatorami a modułem formacyjnym, służące do cyrkulacji elektrolitu.

Nowy Exide Premium Od jesieni tego roku na rynku w ramach marki Exide pojawi się nowa gama akumula­ torów do aut osobowych.

Widok modułu do formowania akumulatorów ciężarowych z wymianą elektrolitu w trakcie tego procesu.

o nas

Dominik Wartecki

E5 w dobrych rękach W ramach zmian w ofercie pojawi się nowy produkt o nazwie Exide Premium. Zastąpi on dotychczasowy akumulator z poziomu „best” – X-Treme2. Akumulator Exide Premium łączy w sobie ponadprzeciętną wytrzymałość w zakresie ilości cykli (rozładowanie-doładowanie), jaką posiadał poprzednik oraz znakomite parame-

6

centra magazyn

nr 2(08), 2008

try rozruchowe. Został stworzony z myślą o nowoczesnych autach ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Szczególnie rekomendowany do samochodów z silnikami Diesla. Nowa gama produktów Exide jest dostępna w sprzedaży od połowy października.

Od 1 czerwca bieżącego roku do naszego zespołu Przedstawicieli Handlowych dołączył Leszek Badurowicz. Wziął on pod swoją opiekę jeden z najbardziej rozległych regionów – E5, który obejmuje swoim zasięgiem województwa lubelskie i podkarpackie (szczegółowa mapka – patrz ostatnia strona). Nasz Nowy Przedstawiciel Handlowy ma 33 lata, urodził się i mieszka w Lubli-

nie. W tym zawodzie pracuje już 13 lat. Leszek interesuje się motoryzacją i szeroko rozumianym sportem. Wolny czas spędza w sposób bardzo aktywny z rodziną. Na temat firmy: „W tym roku stwierdziłem, że czas na zmiany i tym samym dołączyłem do działu sprzedaży w Centrze. Podoba mi się tu zgranie zespołu sprzedażowego i jasne, przejrzyste zasady pracy.”


prezentujemy najlepszych

Rozmawiała: Maria Wiktoria Słyż

Praca, praca, praca. Trzeba robić swoje. Sezon akumulatorowy zaczyna się lada chwila. Między innymi z tej okazji na łamach ósmego już wydania Centra Magazynu, pre­ zentujemy najlepszy Punkt Sprzedaży Detalicznej. Tym razem z regionu W2 – obejmującego województwa: wielkopolskie i lubu­ skie. Odwiedziliśmy firmę AUTO-TRAF z Kalisza.

Od lewej: Piotr Lubecki, Karol Pomykała, Dariusz Barczyński – właściciele firmy AUTO-TRAF.

Marta Wiktoria Słyż: AUTO-TRAF to firma będąca własnością trzech osób: Piotra Lubeckiego, Karola Pomykała i Dariusza Barczyńskiego. Pozwolę sobie przy tej okazji zadać standardowe pytanie – przyjaźń ze szkoły, studiów czy poznaliście się Panowie w pracy? Piotr Lubecki: Cała nasza trójka pracowała w Polmozbycie i tam właśnie się poznaliśmy. MWS: To ile już lat razem? PL: To już będzie 25 lat. MWS: Muszę przyznać, że to niezły wynik. Nie jest rzeczą prostą, by przez tyle lat z powodzeniem prowadzić firmę, gdy wpływ na decyzje mają w tym samym stopniu trzy osoby. PL: To jest biznes. My do pracy podchodzimy profesjonalnie pozostawiając sprawy osobiste na boku. MWS: Czy można przez to rozumieć, że rodzina nie angażuje się w Państwa działalność? PL: Dokładnie tak. To jest biznes naszej trójki. MWS: Ile osób w takim razie składa się na zespół AUTO-TRAFu? PL: Oprócz nas jest jeszcze siedmiu pracowników. MWS: Rozumiem, że o dobrego pracownika w tej branży nie łatwo… PL: Ludzie w pracy to podstawa. Rzeczywiście nie może to być pierwsza lepsza osoba z ulicy. MWS: AUTO-TRAF to nie tylko sklep motoryzacyjny, ale również usługi, prawda? PL: Zgadza się, prowadzimy jednocześnie serwis – to duże ułatwienie w sprzedaży części do samochodów, szczególnie w przypadku akumulatorów. Dlatego szkolenia w tej branży, nie tylko pracowników, ale również dla nas, to istotna sprawa. Z tego, co się orientuję, w Centrze przeprowadza je Pan Władek. MWS: Tak jest, Pan Władysław Kujawa, nasz ekspert przeszkolił już 1000 osób z  serwisów motoryzacyjnych sprzedających akumulatory na terenie całej Polski. Po takim szkoleniu Pan Władek wręcza certyfikat uprawniający do oceny stanu akumulatora. Rzeczywiście, takie szkolenie to bardzo pożyteczna sprawa i żałujemy, że tylko nieliczni mogą w nim uczestniczyć. Wracając do AUTO-TRAFu, Panie Dariuszu, z tego, co widzę panuje tu ciągły ruch, wszyscy uwijają się w pocie czoła – chyba kładą Panowie na łopatki całą konkurencję w okolicy? PL: Nie interesuje mnie konkurencja.

MWS: Odważne stwierdzenie, ale widocznie może sobie Pan na nie pozwolić… Sławomir Rajewicz: Nie ma co ukrywać, że to jest największy punkt sprzedaży akumulatorów w Wielkopolsce. Co więcej, firma się rozwija, chętnie podzielę się informacją o rozbudowie AUTO-TRAFu… PL: Tak, wg naszych planów, na obrzeżach Kalisza powstanie obiekt o powierzchni 600m2. MWS: Czy znakiem tego rezygnują Panowie z obecnego punktu sprzedaży? PL: Nie, absolutnie nie. To bardzo dobra lokalizacja – w centrum miasta – jak najbardziej będziemy funcjonować również tu, przy ul. Zgodnej. MWS: Tym bardziej, że mnóstwo klientów pewnie już się przyzwyczaiło, by przychodzić właśnie do tego miejsca, a panująca tu atmosfera jest naprawdę przyjazna i widać tą profesjonalną obsługę. PL: Bo my naprawdę prowadzimy serwis. Bardzo rzadko taki produkt, jak akumulator sprzedajemy „na wynos”. 90% z nich jest montowanych na miejscu. Dzięki temu praktycznie nie mamy swoich reklamacji… MWS: …ale generalnie zdarzają się? PL: Tak, i to dosyć często. Klient kupuje akumulator w innym miejscu, np. w supermarkecie, gdzie nie ma fachowej obsługi, a potem przychodzi do nas. Przeważnie jest to kwestia niewłaściwego doboru akumulatora do pojazdu. MWS: Niestety, to jest właśnie często pojawiający się problem – brak świadomości kierowców, że zakup akumulatora nie jest równoznaczny z produktem spożywczym. Tu potrzebna jest profesjonalna pomoc. Proszę mi powiedzieć w takim razie, czy reklamacje odnoszące się do złej jakości akumulatora to niewielki procent tych wszystkich? PL: Jedno muszę przyznać w przypadku Centry – jakość. To naprawdę dobry akumulator. MWS: A sprzedaż którego z nich przedstawia się najlepiej? PL: Wszystkich: Futura, Standard, Plus. Tester podłączony do każdego akumulatora Centry trafiającego do nas z produkcji, zawsze wskazuje o tych kilka amperów więcej niż jest to napisane na etykiecie. Zresztą… co ja tu będę opowiadał… najlepiej to pokazać… (W tym momencie Pan Dariusz wziął z  półki pierwszy lepszy akumulator Centry i zmierzył, to samo zrobił z następnym.

W obu przypadkach rzeczywiście tester podskoczył wyżej, niż pokazywały parametry akumulatora). PL: Tak jest zawsze. Nigdy nie trafił do nas niedoładowany produkt. MWS: Rzeczywiście, wg opinii naszych dystrybutorów czy użytkowników, akumulatory Centra charakteryzują się nawet wyższym prądem rozruchu niż deklarowany. Oczywiście bardzo duże znaczenie w tym przypadku mają inne czynniki, jak chociażby warunki przechowywania. Czy satysfakcja z naszych produktów oznacza, że w przypadku akumulatorów tylko Centrą Panowie handlują? PL: Absolutnie nie. Na naszych półkach jest również Bosch, Jenox. Nie możemy ograniczać się do jednej marki. Mamy taką „święta zasadę” – jeśli klient przy wejściu prosi o konkretny akumulator, czy będzie to Bosch czy Centra, to właśnie taki trzeba mu sprzedać. MWS: Z tego, co widać w AUTO-TRAFie mamy nie tylko szeroką ofertę biorąc pod uwagę producenta, ale także jeśli chodzi o typ akumulatora. PL: Rzeczywiście jest u nas cała gama – posiadamy akumulatory żelowe, a oprócz tych standardowych do samochodów osobowych, mamy także motocyklowe oraz ciężarowe. MWS: Jak wygląda sprzedaż akumulatorów do motocykli? PL: Codziennie wkładamy bardzo dużo serca w motocykle. W związku z tym u nas „motocyklówka” bardzo dobrze się sprzedaje. MWS: Kierowcy tych pojazdów to zupełnie inny klient… PL: Tak, to hermetyczna grupa, bardzo specyficzna. MWS: Czy stosują Panowie określoną formę reklamy tak, by przykładowo taki motocyklista trafił właśnie tu? PL: Nasza reklama to poczta pantoflowa. Zainteresowane osoby nie mają problemu, by tu trafić i wiedzą, że znajdą tu szeroki wybór potrzebnych im produktów. MWS: Wracając jeszcze do tematu motocykli – czy Exide Bike cieszy się dużą popularnością?

Sławomir Rajewicz

W moim regionie jest wiele firm, które moglibyśmy przedstawić w tym artyku­ le, ale trzeba tę jedną. Dlaczego AUTO-TRAF? zz 70 % sprzedaży Centra zz fachowość i profesjonalizm zz wzajemne relacje, dwunastoletnia współpraca zz zaufanie i odpowiedzialność i to „coś”, co posiadają właściciele firmy.

PL: Exide generalnie się sprzedaje, ale jest mało znany, a w przypadku Bike’a – jest też drogi. My głównie sprzedajemy MotoPower. Akumulatory motocyklowe w Polsce to tak zwane „sezonówki”. Jesienią motocykl jest chowany w garażu, aż do wiosny. W takiej sytuacji akumulator nie ma szans na przeżycie. Dlatego tak istotną rolę odgrywa w tym przypadku cena. MWS: Biorąc pod uwagę wszystkie akumulatory – ile, w przybliżeniu, sprzedają ich Panowie w ciągu roku? PL: Około 4 tysięcy Centry i znaczną ilość innych marek. MWS: To naprawdę dobry wynik. Jak widać, w większości handlują Panowie Centrą. Czy to rzeczywiście zasługa dobrej jakości? PL: Tak, na pewno. Podstawą jednak są tu relacje ze Panem Sławkiem Rajewiczem, Piotrem Fedderem, Romanem Buszewiczem czy Władysławem Kujawą. To właśnie dzięki ludziom współpraca z Centrą jest super i sprzedaż tych rozmiarów to ich zasługa. Bez tego nawet bardzo dobra jakość produktów Centry zdałaby się na nic… MWS: Zgadzam się – sukces nie tylko w życiu osobistym, ale i w pracy, opiera się na umiejętności pielęgnowania kontaktów z  ludźmi w naszym otoczeniu. Od ilu lat są Panowie z Centrą? PL: Od samego początku, chociaż pierwsza faza współpracy nie wyglądała tak kolorowo. Wtedy uzys­ kanie plafonu świetlnego to był wielki problem… Ale to były zupełnie inne czasy. MWS: Tak, to prawda. Teraz generalnie sytuacja na rynku wygląda inaczej. Pozwolę sobie jeszcze zapytać o  Victora, bo zapewne przy takiej sprzedaży punkty szybko wskakują na konto. Jakie nagrody wzbudzają największe zainteresowanie? PL: U nas Victor to oprzyrządowanie do warsztatów, komputer. MWS: I na koniec tradycyjnie: co jest, wg Pana, kluczem do sukcesu? PL: Praca, praca, praca. Trzeba robić swoje. MWS: Dziękuję za rozmoNa poczekaniu wykonany test akumulatorów Centry dał więcej, niż bardzo wę. dobre efekty.

nr 2(08), 2008

centra magazyn

7


przedstawiciele handlowi

Rejony działania Przedstawicieli Handlowych Exide Technologies S.A.

Przedstawiciele Handlowi Exide Technogolies S.A.:

zz zz zz zz zz zz zz zz zz zz 8

W1 W2 W3 W4 W5 E1 E2 E3 E4 E5

– – – – – – – – – –

Zbigniew Chorchiel Sławomir Rajewicz Dariusz Matuszak Krzysztof Wilkowski Marcin Kępiński Paweł Broniarek Marcin Mirgos Grzegorz Patera Waldemar Maciołek Leszek Badurowicz

centra magazyn

nr 2(08), 2008

0 601 974 802 0 502 387 621 0 502 516 498 0 601 268 084 0 601 974 804 0 601 873 552 0 601 873 514 0 601 873 516 0 601 974 803 0 601 873 513

chorchielz@exide.pl rajewiczs@exide.pl matuszakd@exide.pl wilkowskik@exide.pl kepinskim@exide.pl broniarekp@exide.pl mirgosm@exide.pl paterag@exide.pl maciolekw@exide.pl badurowiczl@exide.pl

Redakcja: Jarosław Nadstazik, Mariola Michalczyk, Dominik Wartecki, Filip Morawski, Marta Wiktoria Słyż Adres: Exide Technologies S.A. ul. Gdyńska 31/33, 61-016 Poznań tel. (48 61) 87 86 305 e-mail: marketing@exide.pl www.centra.com.pl

Centra magazyn nr 2(08) (pazdziernik 2008)  
Centra magazyn nr 2(08) (pazdziernik 2008)  

W tym numerze przeczytacie o targach Automechanika 2008 we Frankfurcie, o targach Interauto 2008 w Moskwie oraz o programie Centra Evolution...

Advertisement