Page 1

Видано за підтримки Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України»

ÁÎÐÎÒÜÁÀ Ç ÂÒÎÌÎÞ інформація та поради для пацієнтів


Програма «Рак виліковний» Перша і єдина в Україні масштабна програма надання допомоги онкологічним хворим, спрямована на поліпшення якості діагностики та лікування пацієнтів за допомогою новітнього устаткування та впровадження світових стандартів лікування раку. Це найбільша інвестиція у розмірі 315 мільйонів гривень у розвиток державної онкологічної служби України. Географія програми: Київ, Донецьк, Львів, Рівне, Тернопіль, Хмельницький, Івано-Франківськ, Луцьк, Ужгород, Чернівці. У рамках програми Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» •

Надає людям можливість отримувати якісну діагностику та лікування відповідно до світових стандартів за місцем проживання – у регіонах

Розвиває в Україні радіологію – важливий напрям у лікуванні раку, показаний пацієнтам у 60-70% випадків (за даними ВООЗ)

Сприяє розвитку професійного рівня лікарів для покращення якості послуг пацієнтам


Вступ У цій брошурі розповідається про втому як один з факторів, який ви можете відчути під час і після завершення курсу лікування. Ступені втоми не є однаковими для кожної людини, тому інформація подана лише для ознайомлення. Втому відчуватимуть не всі. Якщо після прочитання цієї брошури у вас виникли запитання, повідомте нам - ми з радістю надамо вам детальнішу інформацію.


Що таке втома? Втому відчувають майже усі онкохворі пацієнти. Вона порізному вражає людей, і часом важко зрозуміти цей стан. Друзі і сім’я можуть недооцінювати ваше самопочуття. На відміну від зламаної руки, втому неможливо побачити.

Скільки вона триває? Тривалість коливається, оскільки втома вражає кожного порізному. Деякі люди відчувають підвищення енергетичного рівня за один-два місяці після завершення курсу лікування. У інших цей процес може тривати набагато довше. Якщо ви відчуваєте себе надмірно змореним, втомленим або млявим, важливо повідомити про це медичному персоналу, яка за вами доглядає. Є деякі фактори втоми, які легко піддаються лікуванню, наприклад, анемія. Деякі інші фактори неможливо уникнути, тому важливо навчитися справлятись із втомою.


Що спричиняє втому? Втому можуть спричиняти такі фактори (окремо або у поєднанні між собою): • лікування онкологічного захворювання (променева терапія, хіміотерапія, біотерапія) • нудота - відсутність апетиту • інші медичні проблеми • порушення режиму сну • фізична пасивність • анемія • неспокій, стрес, тривога

Що робити? Хоча втома й може вас вразити, існують способи, які можуть допомогти відновити сили. Не почувайтеся винними, якщо не справляєтесь із буденними справами. Часто допомогти можуть члени сім’ї, друзі та сусіди, і вони з радістю підтримають вас.


Прості способи зарадити проблемі: Встановлення пріоритетів Прямо тепер виберіть те, що вам приносить задоволення. Коли це тільки можливо, доручайте комусь виконання інших завдань. В міру підвищення енергетичного тонусу ви можете поступово збільшити кількість виконуваних вами завдань. Планування Якщо ваш енергетичний тонус змінюється протягом дня, плануйте ваш день в залежності від цих змін. Відпочивайте у перерві між завданнями і займайтесь справами, якомога менше себе навантажуючи, наприклад, де тільки можливо, виконуйте дрібні завдання сидячи. Відпочинок під музику або розмова про ваші тривоги може зменшити стрес. Задавання темпу Працюйте потроху щодня, але пам’ятайте, що можуть бути як сприятливі, так і несприятливі дні. Намагайтесь не навантажувати себе у сприятливий день, оскільки ви можете перевтомитись.


Сон Важливо, щоб ви, за можливості, добре висипались. Короткий сон удень може піти вам на користь, але якщо це завадить добре виспатись вночі, спробуйте налаштувати будильник. Дозволяйте собі не більше 30-40 хвилин короткого сну. Це корисніше, оскільки у цей відрізок часу сон не є дуже глибоким. Вправи Фізичні вправи можуть посприяти послабленню симптомів втоми. Якщо ви зазвичай є досить активною людиною і отримуєте задоволення від фізичної діяльності, тоді від цього отримаєте користь. Якщо ж ні, тоді, скоріш за все, рутинні справи будуть для вас достатнім фізичним навантаженням. Якщо ж ви спробуєте виконувати вправи, пригадайте, як ви себе почували наступного дня. Чи були вони надто важкими для вас? Якщо так, спробуйте менші навантаження наступного разу. Поступово ви зможете збільшити навантаження.


Їжа та напої Відчуваючи втому, інколи тяжко готувати їжу та напої. В нагоді можуть стати наступні поради: • якщо вживати легку їжу або закуску 5-6 разів на день, вона легше засвоюватиметься організмом • корисною буде їжа більш калорійна і багата на протеїни (білки), особливо, якщо ви вживаєте її лише у невеликих порціях • м’яку їжу легше їсти, наприклад, картопляну запіканку з м’ясом, яєчню • приймайте допомогу при покупках від членів сім’ї або друзів. Якщо вони пропонують зготувати вам страву, це ще краще У наявності є брошура під назвою «Добре харчування під час лікування», у якій є ще більше корисних порад щодо їжі та напоїв. Якщо вам потрібна додаткова інформація, будьласка, зверніться до нас за копією. Для отримання більш детальних відомостей про боротьбу з втомою, будь ласка, зверніться до вашого лікаря.


Серія видань та методичних рекомендацій Про захворювання молочних залоз Догляд за шкірою і променева терапія (інформація та поради для пацієнтів) Добре харчування під час лікувального курсу (інформація та поради для пацієнтів, які проходять курс променевої терапії і хіміотерапії) Боротьба з втомою (інформація та поради для пацієнтів) Променева терапія (інформація та поради для пацієнтів)

Ця брошура є адаптованим перекладом відповідного матеріалу для пацієнтів, що розповсюджується у Musgrove Park Hospital, Великобританія


Для нотаток


Боротьба з утомою. Інформація і поради для пацієнтів  
Боротьба з утомою. Інформація і поради для пацієнтів  

Брошюра видана за підтримки Фонду Ріната Ахметова "Розвиток України", у межах програми "Рак виліковний" http://www.fdu.org.ua/ua/health/canc...

Advertisement