Page 1

POMYSŁY, KTÓRE PORUSZAJĄ. ROZWIĄZANIA, KTÓRE DZIAŁAJĄ PROFIL PRZEDSIĘBIORSTWA REHAU


editorial

KREATYWNE POMYSŁY, INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA. NA DZISIAJ I NA JUTRO Samochody i samoloty muszą stać się lżejsze, budynki bardziej efektywne energetycznie, życie i praca bardziej elastyczne, a także bardziej indywidualne. Ekologiczne i ekonomiczne wyzwania naszych czasów są złożone i wymagają skutecznych, długotrwałych rozwiązań. Wizjonerskich rozwiązań i pomysłów jest wiele. Często są proste i genialne. Naukowcy, architekci, projektanci, konstruktorzy samochodów, rolnicy czy eksperci do spraw energii – każdy z nich chce kształtować świat jutra. Jest to także wymogiem REHAU. Już dzisiaj oferujemy całościowe rozwiązania i innowacyjne technologie, które udowodniły swoją wartość - szczególnie w dziedzinie długotrwałego zarządzania gospodarką wodną, budownictwa energooszczędnego, jak również w odniesieniu do koncepcji mobilności oraz zmieniających się warunków pracy i życia. Jako specjaliści od polimerów inicjujemy na całym świecie długotrwałe działania. W domu, w supermarkecie, na ulicy lub w powietrzu - wszędzie spotykacie się z naszymi produktami. Przyczyniają się one do ochrony środowiska jak i zasobów naturalnych, minimalizują zużycie energii. Zobaczcie na następnych stronach, co napędza REHAU, jakie mamy wizje, gdzie wykorzystujemy nasze mocne strony - jako kreatywny prekursor i świadomy odpowiedzialności pracodawca. Przekonajcie się Państwo, że REHAU tworzy również Waszą rzeczywistość. Dr. Veit Wagner

Rainer Schulz

Jobst Wagner

Wiceprezes Grupy REHAU

CEO Grupy REHAU

Prezes Grupy REHAU


kIM JESTEŚMY rehau w zarysie

SPECJALISTA Ds. TWORZYW SZTUCZNYCH Od momentu założenia w roku 1948 przez Helmuta Wagnera REHAU ulepsza rzeczy codziennego użytku, dzięki rozwiązaniom bazującym na polimerach. Odtąd, generacja za generacją, czerpią korzyści z wyjątkowych rozwiązań REHAU.

PRACOWNICY W ciągu ponad 60 lat ciągle wzrastała liczba pracowników REHAU. Kiedy założono firmę w 1948 r. było 3 pracowników. Dzisiaj jest ich 17.000 na całym świecie, pracujących dla Grupy REHAU.

KULTURA PRZEDSIĘBIORSTWA

Po ponad 60 latach uwieńczonej sukcesem historii firmy nic się nie zmieniło w istocie naszych zasad. Długoterminowe partnerstwo z pracownikami i klientami, zrównoważony wzrost, niezależność, innowacyjność oraz świadomość ochrony środowiska, są niezmiennymi i kluczowymi elementami kultury naszego przedsiębiorstwa. To nas wyróżnia.

NASZA DEWIZA

„Unlimited Polymer Solutions“ wyraża pasję REHAU w codziennym wyznaczaniu nowych możliwości przy wykorzystywaniu rozwiązań bazujących na polimerach.

1948:

3

2012:

17.000

KSZTAŁCENIE

Wśród oferowanych przez REHAU zderzaków istnieje ponad 500.000 wariantów (możliwości kolorów i wyposażenie). Czołowym wyrobem jest Model Audi A3. Tutaj REHAU projektuje i produkuje ponad 50.000 wariantów.

W samych tylko Niemczech firma REHAU oferuje 18 kierunków kształcenia zawodowego w zakresie technicznym i handlowym. Dzięki temu nasze przedsiębiorstwo zalicza się do czołowych jednostek kształcących. REHAU kształci łącznie 600 absolwentów rocznie.

CO TRZECI wyprodukowany w Europie

PALETA PRODUKTÓW Paleta produktów REHAU jest

pojazd wyposażony jest w rozwiązania systemowe firmy REHAU.

ogromna: oferta obejmuje ponad 40.000 produktów. Na początku lat 50-tych przedsiębiorstwo produkowało przede wszystkim pojedyncze produkty dla przemysłu obuwniczego i samochodowego. Obecnie oferta obejmuje kompleksowe rozwiązania systemowe i serwisowe dla branży budowlanej, meblowej oraz motoryzacyjnej, jak również dla wielu innych zastosowań.

500.000 MOŻLIWOŚCI

>76%

4

Od 2008 r. firma REHAU wyprodukowała ponad 10.000.000 metrów profili okiennych GENEO z tworzywa Hightech RAU-FIPRO. To niepowtarzalny, lekki materiał, zapewniający perfekcyjną efektywność energetyczną i wieloletnią trwałość. To czyni nas liderem innowacji w przemyśle okiennym.

180 stadionach

i na boisNa ponad kach treningowych na całym świecie zastosowane zostały produkty REHAU. W szczególności w zakresie ogrzewania i chłodzenia powierzchni dużych obiektów sportowych ceni się nasze kompetencje jako specjalisty.


SEGMENTY NASZEJ DZIAŁALNOŚCI

BUDOWNICTWO

Jako wiodący producent innowacyjnych rozwiązań systemowych w zakresie efektywności energetycznej, zarządzania gospodarką wodną, infrastruktury oraz energii odnawialnych, REHAU rewolucjonizuje ekologię, ekonomię, wzornictwo i funkcjonalność. Dba także o bezpieczeństwo i komfort budowania. Najlepsze oferty w zakresie techniki okiennej i fasadowej, inżynierii lądowej i wodnej oraz budownictwa podziemnego cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie.

PRZEMYSŁ

Dla dzisiejszego i jutrzejszego świata REHAU tworzy nowe pomysły i projekty systemowe, które sprostają rosnącym wymaganiom w odniesieniu do komfortu i bezpieczeństwa. Tak dzieje się na przykład w przemyśle meblowym i w produkcji sprzętu AGD. Dzięki dopracowanym projektom, dotyczącym branży węży i przemysłu, REHAU podkreśla swoje kompetencje jako dostawca systemów.

MOTORYZACJA

W branży motoryzacyjnej REHAU jest partnerem wszystkich znanych producentów pojazdów. Nasze rozwiązania systemowe to elementy zewnętrzne (np. kompletne systemy zderzaków, błotników, nadkoli), systemy spryskiwaczy, prowadzenia powietrza czy uszczelek – sprawdzone od wielu lat na tysiącach dróg. Ten dział jest szczególnie zorientowany na przyszłość - angażuje się aktywnie w pracę nad alternatywnymi koncepcjami napędów oraz nowymi metodami mobilności.

WZORNICTWO REHAU oferuje ponad 15.000 różnych wzorów powierzchni, które cieszą się dużym zainteresowaniem w branży meblowej. Co roku powstaje 1.000 nowych wzorów. To czyni REHAU atrakcyjnym pomysłodawcą i partnerem w zakresie rozwoju w przemyśle meblowym.

OBRÓT W ubiegłych dziesięcioleciach Grupa REHAU rozwinęła się do przedsiębiorstwa, działającego na rynku międzynarodowym, osiągającego rocznie obrót w wysokości ponad 2,8 miliardów Euro.

SKŁADNIKI OBROTU Według segmentów naszej działalności PRZEMYSŁ 23%

BUDOWNICTWO 45%

MOTORYZACJA 32% Według kontynentów 8% Ameryka północna 73% Europa 14% Azja/Australia 2% Afryka 3% Ameryka południowa

MIĘDZYNARODOWOŚĆ

Azja, Afryka, Ameryka: Dookoła kuli ziemskiej nasi pracownicy z ponad 70 krajów wnoszą decydujący wkład w sukces Grupy REHAU. Wyróżnia nas różnorodność kulturowa. Niezależnie od płci, wieku lub pochodzenia, nasi pracownicy wnoszą kompetencje i kreatywne pomysły do ich wspólnej pracy.

13.000 KilometRÓW

Ponad rury AWADUKT PP RAUSISTO zostało już ułożonych. Odpowiada to odległości od Berlina do Sao Paulo.

5


woda pitna

2 Milliardy

ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej, są oni zdani na rzeki, jeziora, strumienie lub sadzawki.

Ludność świata

7 Milliardów

Aktualnie ponad będzie ponad osiem miliardów.

ludzi, prognoza: do roku 2024

CO NAS NAPĘDZA Następuje ogromnie szybki przyrost ludności. Zapotrzebowanie na energię, czystą wodę i jakość życia nieuchronnie wzrastają. Jesteśmy zmuszeni do zmiany stosunku do zasobów naturalnych. Musimy stworzyć nowe pomysły, koncepcje i przede wszystkim rozwiązania, aby już dzisiaj skutecznie i trwale kształtować naszą przyszłość.


Ścieki

2,3 Milliarda

ludzi żyje bez odpowiedniego wyposażenia sanitarnego.

Transport lotniczy W roku 2025 globalne

obciążenie CO2

spowodowane przez transport lotniczy wyniesie do 1,5 miliarda ton. (dzisiaj: 670 milionów ton rocznie)

Mobilność w mieście

80 procent 20 - 29-latków myśli, że nie potrzebuje już dzisiaj samochodu w mieście ze względu na

lokalny ruch komunikacyjny Zużycie energii

Nasilenie ruchu Światowa produkcja samochodów wzrosła w roku 2010 do

77.609.901

w krajach uprzemysłowionych

6.500 Watów

na głowę


2000-WaTOWE SPOŁECZEŃSTWO Energia jest jego konikiem: Thomas Blindenbacher jest nie tylko długoletnim miejskim doradcą do spraw energii w firmie Amstein + Walthert AG. Jako zagorzały orędownik „2000-watowego społeczeństwa” reprezentuje przekonanie, że w krajach uprzemysłowionych przeciętne zużycie energii wynoszące obecnie 6500 watów na osobę, można zredukować do 2000 watów. Można to osiągnąć poprzez: tolerancję klimatyczną, efektywność energetyczną i globalne zastosowanie. Rozwinięta w ETH Zurych wizja długotrwałej przyszłości ma na celu równe rozdzielenie zużycia energii na wszystkich mieszkańców Ziemi. Ekspert widzi rozwiązanie w intensywnej współpracy gmin, przedsiębiorstw i społeczeństwa, w technologiach efektywnych pod względem energetycznym oraz w zwiększonym stosowaniu energii odnawialnych. Liczne projekty pilotażowe w Szwajcarii pokazały, że pomysł ten może funkcjonować w dniu codziennym. www.2000watt.ch


EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

BUDOWAĆ EFEKTYWNIE ENERGIA MA WIELE ASPEKTÓW Zapotrzebowanie energetyczne ludności świata jest zaspokajane w 90 procentach poprzez spalanie kopalnych nośników energii, takich jak ropa naftowa, węgiel i gaz. Żyjemy w czasach techniki energetycznej: kopalniana energia jest zastępowana alternatywną energią, jest oszczędniej wykorzystywana i redukuje się jej straty. W odniesieniu do efektywnego pod względem energetycznym budowania i modernizowania, długotrwałych koncepcji mobilności, technologii chroniących środowisko, nowych materiałów oraz inteligentnych infrastruktur – zapotrzebowanie na efektywne pod względem energetycznym rozwiązania jest olbrzymie. REHAU, dzięki swoim rozwiązaniom systemowym, wnosi wielki wkład w redukcję strat energii oraz w skuteczniejsze jej wykorzystywanie. W szczególności w branży budowlanej: dzięki nowoczesnym systemom okiennym, drzwiowym i fasadowym, straty energii można w sposób decydujący minimalizować. Innowacyjne systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyzn, jak również stropy grzewczo-chłodzące, stawiają

25%

na długotrwałe i efektywne wykorzystanie energii. A do jej uzyskania są dalej ciągle rozwijane różne rozwiązania, dotyczące energii geotermalnej. Ale także w zakresie klimatyzacji lub budownictwa z lekkich materiałów można znaleźć wiele rozwiązań REHAU, które projektujemy, planujemy i wdrażamy wraz z naszymi partnerami w najróżniejszych branżach.

Strata energii w domu

spowodowana jest przez stare, nieszczelne okna.. Źródło: Fundacja Warentest

SYSTEMY OKIENNE I FASADOWE

OGRZEWANIE PŁASZCZYZNOWE STROPY GRZEWCZO-CHŁODZĄCE

50%

Systemy dla urz. chłodzących

zużycia energii w supermarkecie powodują urządzenia chłodzące. Źródło: KI Kälte - Luft - Klimatechnik

12%

energii można zaoszczędzić przy przejściu z konwencjonalnego ogrzewania kaloryferami na ogrzewanie płaszczyznowe. Źródło: Energie-Fachberater.de

9


WIEŚ BIOENERGETYCZNA To, co wymyślił rolnik pasjonat i zdecydowany obrońca przyrody Marcus Appel dla swojego zakładu, wychodzi na dobre dzisiaj całej gminie. Mieszkańcy górno frankońskiej wsi Effelter zaopatrują się w prąd i ciepło prawie całkowicie ze źródeł energii odnawialnej. A wszystko dzięki wydajnej instalacja na biogaz, przy której nie jest stosowana kukurydza, lecz kiszonki z trawy, obornik oraz małowartościowe zboże paszowe. Ciepłownia z trocin oraz przyłączone prywatne systemy grzewcze są opalane tylko drewnem z obrębu gminy, popiół jako nawóz jest wywożony do lasu. Lokalny system ciepłowniczy o długości ponad 2,4 kilometra doprowadza energię do ogrzewania i ciepłą wodę tam, gdzie jest ona potrzebna. Dodatkowo urządzenia solarne na powierzchniach prywatnych dachów zwiększają produkcję prądu do 200 procent własnego zapotrzebowania. www.bioenergiedorf-effelter.de


ENERGIE ODNAWIALNE

ZBIORY ENERGII WYKORZYSTANIE ZASOBÓW NATURALNYCH Już dzisiaj przewidywane jest wyczerpanie naturalnych surowców. Prowadzi to do wzrastających w bardzo szybkim tempie cen energii. W związku z tym konieczna jest zmiana mentalności oraz odpowiednie działanie. Przyszłość należy do źródeł energii odnawialnej, takich jak słońce, energia geotermalna i biomasa. REHAU jest od wielu lat prekursorem postępowych rozwiązań w zakresie energii odnawialnych. Wspieramy i zachęcamy inwestorów, architektów i planistów, także gminy, do wykorzystywania nieograniczonych zasobów naturalnych – w zależności od danego zapotrzebowania. Dzięki sieci współpracy z wyższymi uczelniami i partnerskimi przedsiębiorstwami jesteśmy elastycznym partnerem, nastawionym na rozwój, aby w przyszłości stosować na przykład słomę do uzyskiwania energii. Dla prywatnych domów, zabudowań gospodarczych lub publicznych budynków oferujemy działające ze sobą komponenty systemo-

25%

we, za pomocą których można kształtować szyte na miarę rozwiązania i otwierać alternatywne źródła energii. Promieniowanie słoneczne, geotermia i ciepło otoczenia, czy skojarzona gospodarka energetyczna dla równoczesnego wytwarzania prądu i ciepła dzięki spalaniu biogazu – możliwości są różnorodne. W długofalowej perspektywie zyskuje na tym środowisko a wydatki klienta na energię zmniejszą się. Rozwiązania geotermalne, jak również komponenty dla urządzeń biogazowych są połączone w kompleksowy system, który posiada tylko firma REHAU.

obecnego zużycia energii będzie pokrywane w 2030 r.dzięki wykorzystywaniu

bio-energii. Źródło: Europejska Agencja do spraw środowiska (EEA)

SystemY DLA URZĄDZEŃ BIOGAZOWYCH

30%

GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA

-owa oszczędność energii jest możliwa, jeżeli przy niskich temperaturach zewnętrznych (poniżej 5°C) doprowadzane jest powietrze zasilające do systemu wentylacyjnego poprzez gruntowy wymiennik ciepła. Źródło: BINE Informationsdienst

78%

SYSTEMY GEOTERMALNE

właścicieli nieruchomości w nowym budownictwie uważa uzyskiwanie części ciepła z energii odnawialnych za sensowne. Źródło: Forsa

11


Airdrop Australijski projektant Edward Linacre opracował inteligentny system nawadniający dla ekstremalnie suchych regionów – opierając się na przykładzie owada. Czarny chrząszcz Namibii potrafi przeżyć w suchych regionach dzięki temu, że zdobywa wilgoć z powietrza. Maleńkie cząstki wody skraplają się na jego skórze. Linacre zaufał mądrości natury. Nawet najbardziej suche powietrze zawiera molekuły wody, które mogą być uzyskiwane wskutek spadku temperatury powietrza do temperatury kondensacji. Jego projekt Airdrop pompuje powietrze poprzez sieć rur, znajdujących się pod ziemią, redukuje jego temperaturę do temperatury rosy i pobiera z powietrza wilgoć. Uzyskana w ten sposób woda dociera bezpośrednio do korzeni roślin. Według obliczeń konstruktora, nawet w najbardziej suchych regionach można uzyskać z jednego metra sześciennego powietrza aż do 11,5 ml wody. www.haute-innovation.com


ZARZĄDZANIE GOSPODARKĄ WODNĄ

CZYSTA WODA ŹRÓDŁO WZROSTU Czysta woda jest jednym z najbardziej drogocennych zasobów. Niebawem, według badań ONZ, woda mogłaby mieć większe strategiczne znaczenie niż ropa naftowa.

Już dzisiaj ponad 2 miliardy ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Wskutek wzrostu ekonomicznego w wielu krajach rozwijających się oraz globalnego wzrostu zaludnienia problem ten jeszcze się zaostrzy. Dlatego ważne jest zapobieganie takiemu scenariuszowi i świadome, troskliwe obchodzenie się już dzisiaj z życiodajnym płynem. Dzięki kreatywnym pomysłom, począwszy od materiału, poprzez techniki powlekania aż do konstrukcji kompleksowych rozwiązań systemowych, udaje się REHAU pełnić rolę prekursora.

Systemy zarządzania wodą firmy REHAU pokrywają dzisiaj kompletny obieg wody - począwszy od pobrania ze źródła aż do celowego, ponownego przetworzenia z następującą recyrkulacją ścieków. Należą do tego między innymi systemy do zaopatrywania w wodę pitną, do zagospodarowania wody deszczowej, ochrona wód gruntowych poprzez niezawodne usuwanie ścieków, jak również rozwiązania w odniesieniu do usuwania i oczyszczania ścieków. Spełniają one najwyższe wymogi odnośnie higieny, bezpieczeństwa i gospodarności.

40%

wyniesie wzrost zapotrzebowania na świeżą wodę do roku 2030. Źródło: Światowa Organizacja Żywienia FAO 2011

ZAOPATRYWANIE W WODĘ PITNĄ

56%

URZĄDZENIe do oczyszczania ściEków

kosztów zarządzania całą wodą przypada na oczyszczanie i usuwanie ścieków. Źródło: Pacific Institute for Studies in Development, Environment & Security und ORISA Umweltconsulting GmbH

39%

ZAGOSPODAROWANIE WODY DESZCZOWEJ

używanej wody pitnej daje się pokryć dzięki użytkowaniu wody deszczowej (przeciętna w Niemczech). Źródło: Umweltbundesamt (Urząd do spraw Środowiska)

13


Monotracer Pojazdy z napędem elektrycznym nie są sportowe, są powolne, mają mały zasięg i do tego wyglądają niedynamicznie? W żadnym wypadku! Szwajcarskiemu przedsiębiorstwu Start-up Peraves, wraz z jego głównym projektantem Rogerem Riedenerem, udało się skonstruować zdaje się najbardziej efektywny energetycznie pojazd elektryczny na świecie. Przy 100km/h, Monotracer zużywa w przeliczeniu mniej niż 0,6 l na 100 km, tym samym pokonując wyniki wszystkich małych samochodów ekologicznych. Dzięki futurystycznemu wyglądowi, opływowemu kształtowi i przede wszystkim dzięki zasięgowi jazdy do 300 kilometrów, łączy prestiż i komfort jazdy samochodem sportowym z dynamiką i przyjemnością jazdy motocyklem. Bezpieczny, zgrabny i chroniący przed warunkami atmosferycznymi Monotracer osiąga szybkość do 240 km/h z zapotrzebowaniem na mniejszą moc niż 40% jego 204 KM. Bagażnik o pojemności do 200 litrów oferuje ponadto wystarczającą ilość miejsca na zakupy weekendowe lub na wycieczkę. Można jednocześnie redukować CO2 w i nie rezygnować ze sportowej jazdy i eleganckiego wyglądu. www.monotracer.com


MOBILNOŚĆ

MOTOR I MOTYWATOR NOWE KONCEPCJE MOBILNOŚCI Szybki wzrost liczby ludności świata oraz problem ze zwiększającą się emisją CO2 zmieniają także mobilny świat. W toku industrializacji i migracji ze wsi rozwijają się w wielu regionach świata wielkie miasta z milionami mieszkańców i z naglącymi problemami, dotyczącymi polityki ruchu drogowego.

Wzrastające potoki ruchu i obciążenie powietrza stanowią ważne wyzwania. W odniesieniu do wybiegających w przyszłość koncepcji mobilności, REHAU projektuje obudowy do akumulatora dla pojazdów elektrycznych, nowe tworzywa wielowarstwowe, które sprawiają, że pojazdy i samoloty stają się lżejsze i bezpieczniejsze. Inteligentne systemy strumieniowe redukują szkodliwe spaliny samochodów. REHAU projektuje nowe koncepcje napędów, na przykład na bazie

16%

ogniw paliwowych. Mobilność przyszłości poszukuje innowacyjnych koncepcji. Jako partner-projektant i wiodący międzynarodowy dostawca systemów, REHAU bierze aktywny udział w kształtowaniu przemysłu motoryzacyjnego przyszłości. Punktami ciężkości są tutaj projektowanie systemów, bazujących na polimerach, w zakresie lakierowanych karoserii, zarządzania powietrzem i wodą, jak również systemów uszczelniających.

nowo rejestrowanych samochodów osobowych w Nowym

Jorku będzie w roku 2015 pojazdami elektrycznymi. Źródło: Car-Center Universität Duisburg-Essen, Doradztwo dla przedsiębiorstw McKinsey

MODUŁY AKUMULATORÓW

10%

SYSTEM FLUIDÓW

diesla można zaoszczędzić dzięki oczyszczaniu i redukcji spalin dzięki technologii SCR (AdBlue). Źródło: dlz Kwiecień 2011

LEKKIE MATERIAŁY

0,3

litra benzyny na 100 kilometrów oszczędzi samochód średniej klasy, jeżeli jego waga zostanie zredukowana o 100 kilogramów. Źródło: Volkswagen

15


Self To, że komfortowe mieszkanie na małej powierzchni jest możliwe, nawet jeśli pozostają do dyspozycji tylko naturalne źródła energii, udowadnia inżynier budowlany Mark Zimmermann, we współpracy z Instytutami Badawczymi Empa i Eawag w Szwajcarii. Jego projekt „Self“ jest nowoczesną, zaplanowaną na dwie osoby przestrzenią do mieszkania i pracy, z sypialnią, łazienką i kuchnią. Sama zaopatruje się w energię i wodę. Prawie wszystko w projekcie «Self» składa się ze specjalnie zaprojektowanych i zaplanowanych komponentów. Także osłony budynków- wykorzystane są tutaj płyty warstwowe z tworzywa sztucznego, ze wzmocnionymi włóknami szklanymi, jako alternatywa budownictwa z lekkich materiałów w stosunku do metalu lub betonu. Zaledwie tak duży jak kontener z ładunkiem na statku, sześcian mieszkalny może być ustawiony wszędzie – na przykład jako mobilna stacja badawcza, jako budynek przydatny przy organizacji różnych wydarzeń, mobilny pokój gościnny lub jako środek reklamy możliwy do zamieszkania www.eawag.ch


PRZESTRZEŃ DO MIESZKANIA I PRACY

DOBRE SAMOPOCZUCIE PRZESTRZEŃ DO MIESZKANIA, ŻYCIA I PRACY Jak będą żyć i pracować ludzie w przyszłości? Trend urbanizacji jest nieprzerywalny. W toku globalizacji powstaje światowa sieć wielkich miast (Global Cities) jako centrów ekonomicznych. Nie tylko tam atrakcyjne pomieszczenia mieszkalne i biurowe stają się cenniejsze i droższe. Rozwój ten wymaga innowacyjnych koncepcji umeblowania i projektowania wnętrz w odniesieniu do przestrzeni do życia i pracy. REHAU kieruje swoją główną uwagę na połączenie globalnych trendów i indywidualnych wymagań, integruje funkcjonalność i wzornictwo, kształtuje atrakcyjnie przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne oraz pokonuje granice między mieszkaniem i pracą. Gdziekolwiek człowiek szuka schronienia i odpoczynku, systemy REHAU pomagają uczynić świat bardziej unikalnym, elastycznym i mobilnym.

60%

Przestrzeń życiowa będzie w przyszłości kształtowana według kulturowych i indywidualnych potrzeb, na przykład odpowiednio do danego wieku lub kształtowana skutecznie pod względem akustycznym. Także recykling materiałów w procesie produkcji będzie mieć wpływ na rozwój i wzornictwo przyszłych produktów. REHAU jest tutaj partnerem do spraw rozwoju i pomysłodawcą dla przemysłu meblowego – od tworzywa na obrzeża meblowe do wstępnie konfekcjonowanej części mebla.

pracowników w biurach w otwartej powierzchni podaje, że hałas jest największym

POCHŁANIANIE DŹWIĘKÓW

czynnikiem zakłóceń. Źródło: Narodowe duńskie Centrum Badawcze do spraw Środowiska Pracy

INDYWIDUALNE KONCEPCJE UMEBLOWANIA I PROJEKTOWANIA WNĘTRZ

32%

wzrostu produktywności byłoby możliwe w środowisku biurowym, zaprojektowanym przez samych pracowników. Źródło: Informacje Prasowe ORGATEC 2012

17


EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA Liczne kroki zaradcze są dowodem ambitnego dążenia REHAU do zmniejszenia zapotrzebowania na energię, szczególnie w procesie produkcyjnym. W ramach pozostającego do dyspozycji w danym roku specjalnego budżetu wspierane są w zakładach projekty, które na stałe obniżają koszty energii oraz powodują wzrost efektywności energetycznej. Zastosowanie chłodziarki absorpcyjnej w połączeniu z lokalną elektrociepłownią zostało zrealizowane na przykład w bawarskim zakładzie Feuchtwangen z inicjatywy pracownika REHAU Reinholda Hoppe. Rolnik z sąsiedztwa eksploatuje biogazownię i dostarcza zakładowi poprzez lokalną elektrociepłownię energię cieplną. Ciepło zostaje następnie przetworzone przez chłodziarkę absorpcyjną i dostarczone ostatecznie do procesu produkcyjnego jako chłodziwo. Dzięki tej inteligentnej koncepcji oraz dobrej współpracy między rolnikiem a REHAU, można zaoszczędzić rocznie ponad 500.000 kilowatów.


ŚRODOWISKO

ODPOWIEDZIALNIE PRZEWIDYWAĆ OCHRONA ŚRODOWISKA NA WSZYSTKICH POZIOMACH Dla REHAU długotrwałość oraz świadoma ochrona środowiska są od zawsze sprawą oczywistą. Aktywne przejmowanie przez nas odpowiedzialności i nasze zaangażowanie w projektowanie i rozpowszechnianie przyjaznych środowisku produktów i procesów jest na stałe ustanowione w filozofii naszego przedsiębiorstwa. Zasady te są powszechnie obowiązujące i dotyczą wszystkich zakresów naszej działalności. Nasze rozwiązania, efektywne pod względem ochrony zasobów naturalnych i energii, są tak projektowane, aby ogólny proces tworzenia wartości był w równej mierze uwzględniany. Już przy projektowaniu produktów i materiałów nasi pracownicy uwzględniają i sprawdzają cały cykl żywotności produktu – począwszy od zakupu, poprzez produkcję, aż do usunięcia bądź recyklingu. Przy tym podejmujemy kroki we wszystkich lokalizacjach firmy, czy to w budynkach admi-

nistracyjnych czy też w zakładach produkcyjnych na całym świecie, odnośnie ochrony środowiska i efektywności energetycznej. Podstawę stanowi tutaj od lat funkcjonujące zarządzanie środowiskiem i energią, które zapewnia nieprzerwaną modyfikację efektywności pod względem energii i zasobów naturalnych. Wspólnie z każdym pracownikiem, partnerem i klientem REHAU udaje się nam trwała redukcja zanieczyszczeń środowiska oraz długoterminowa poprawa jakości życia.

Produkcja chroniąca zasoby naturalne

Efektywne pod względem energetycznym wykorzystywanie energii i środowiska

Nasza cała uwaga spoczywa na efektywności energetycznej oraz ochronie zasobów naturalnych. Dzięki ambitnym celom i licznym krokom zaradczym stajemy się z roku na rok lepsi.

Stosowanie naszych produktów umożliwia naszym klientom i ostatecznym użytkownikom zaoszczędzenie energii oraz zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska.

Badanie i rozwój Nasze kompetencje w odniesieniu do materiałów i systemów umożliwiają optymalizację właściwości produktów oraz wzrost efektywności energetycznej i zasobów naturalnych.

Odpowiedzialny zakup Oczywiście także od naszych dostawców oczekujemy odpowiedzialnego obcowania z ludźmi i środowiskiem. Dlatego stawiamy na kooperację, jak również na zrównoważone zarządzanie wyborem dostawców.

Usuwanie odpadów/Recykling Naszym celem jako członka inicjatyw, takich jak VinylPlus lub Rewindo, jest ciągła poprawa przeprowadzania recyklingu i stosowania materiałów do recyklingu.

19


Czy produkty pod koniec ich żywotności można ponownie uczynić nowymi? Czy z tworzyw sztucznych ze starych pojazdów mogę wyprodukować nowy zderzak? Wspólnie w zespole umożliwiamy Recycling produktów z polimerów. Dr. Steven Schmidt, kierownik działu C-R+D Advanced Materials

Tworzenie nowych Technologii na całym świecie jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Badanie, rozwój i celowe wdrażanie jest moją pasją i dokładnie to mogę robić w REHAU. Dr. Ralf Sander, Head of Corporate Department R+D Process Technologies

Od koncepcji, poprzez wdrożenie, aż do wprowadzenia na produkcję w zakładzie – towarzyszę procesowi powstawania zderzaków od A do Z. Po ukończeniu studiów poszukiwałam interesującego, odpowiedzialnego zajęcia. Znalazłam je w REHAU. Elisabeth Rückerl, Projektingenieurin AUDI-Team

Od dawna jestem związany z

rodzinną firmą, z czego jestem bardzo zadowolony. Cieszyłbym się, gdyby mój syn poszedł w moje ślady. Kansas Mrwashu, technik do spraw produkcji, zakład Port Elizabeth, Afryka Południowa

Zdjęcia: Christian Grund, Arsineh Houspian, REHAU AG + Co


PRACOWNICY

Ludzie inspirują REHAU WSPÓLNIE OSIĄGAMY WIĘCEJ W laboratorium, przy maszynie, w biurze i u klienta na miejscu. Wszędzie na świecie pracownicy REHAU angażują się w realizowanie nowych pomysłów odnośnie rozpowszechniania wiedzy technicznej (know-how), rozwiązań odnośnie produktów oraz usług serwisowych u naszych klientów oraz w dalszy rozwój. szkoleniom wewnętrznym skorzystałam z Dzięki

szansy prowadzenia dzisiaj własnego zespołu. Blanca Estela Núñez Lopez; specjalista w zakładzie produkcyjnym Celaya, Mexiko

Nasze przedsiębiorstwo stawia na własne inicjatywy oraz świadomą odpowiedzialność. Dzięki szerokiej ofercie, dotyczącej możliwości dokształcania i zdobywania kwalifikacji w naszej Akademii, wspieramy każdego w rozwijaniu swoich mocnych stron. Promujemy osobisty rozwój pracowników i umożliwiamy, na przykład za pomocą różnych modeli czasu pracy, pogodzenie życia rodzinnego i pracy zawodowej. Pełni zaufania, w sposób partnerski i niezawodny – tak wspólnie z 17.000 pracowników kształtujemy sukces naszego niezależnego, rodzinnego przedsiębiorstwa na całym świecie.

21


REHAU jest reprezentowane na całym świecie w ponad 70 lokalizacjach. Na początku wieloletniej, pełnej sukcesów historii, we wczesnych latach 50-tych istniały łącznie 3 lokalizacje REHAU w Niemczech i w Austrii.

Rehau Od 1948 r. główna siedziba i największa lokalizacja Grupy REHAU z ponad 2000 pracowników

Vancouver

Montreal

jest oddaloną najbardziej na zachód lokalizacją grupy firm. Znajduje się tutaj biuro handlowo-techniczne, które jest oddalone o 30 godzin lotu od położonego najdalej na wschodzie oddziału firmy, od biura handlowo-technicznego w Chabarowsk, Rosja.

W 1961 roku otworzył tutaj REHAU swoją pierwszą fabrykę na amerykańskim kontynencie..

Ross on Wye Przy Ross-on-Wye, na południe od Birmingham, znajduje się od 1995 r. Administracja REHAU dla Regionu Wielka Brytania i Skandynawia. Pod nazwą „Hill Court“ poza hrabstwem Herefordshire znany jest historyczny dworek.

Muri Cullman z fabryki REHAU w południowych stanach pochodzą systemy dla przemysłu motoryzacyjnego, jak również programy odnośnie ogrzewania podłogowego i zaopatrywania w wodę pitną.

Leesburg Główna administracja REHAU dla regionu Ameryka Północna znajduje się od 1979 roku w stanie Virginia (USA).

Od lat 60-tych Muri koło Bern jest siedzibą Centrali Administracji Grupy REHAU. Tutaj znajduje się także główna siedziba Centralnej Gospodarki Materiałowej i Logistyki Grupy Firm.

Erlangen W siedzibie Administracji REHAU Segment działalności „Budownictwo” czeka na odwiedzających własne Centrum Innowacji, jak również Akademia REHAU „Budownictwo”.

Celaya Oddalona 250 kilometrów od MexikoCity, znajduje się w Celaya – trzecie co do wielkości miasto w stanie Guanajuato, i od 1993 r. - siedziba zakładu produkcyjnego REHAU, administracji i biura handlowo-technicznego. Ponad 250 pracowników produkuje tutaj profile z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego, urządzeń gospodarstwa domowego i przemysłu meblowego dla południowoamerykańskiego rynku.

Buenos Aires jest politycznym, przemysłowym i kulturalnym Centrum Argentyny. Od 1994 znajduje się tam biuro sprzedaży REHAU.

Neulengbach koło Wiednia W 1956 r. REHAU zakłada pierwszy zakład produkcyjny za granicą.

Guntramsdorf Lokalizacja Biura Sprzedaży „Budownictwo“ w Austrii i od 1996 r. także Head Office Regionu Europa Południowo-Wschodnia.

Györ Węgierski zakład produkcyjny należy do najmłodszej historii firmy.Produkuje się tutaj od 2013 r. produkty dla AUDI.


NA ŚWIECIE W DOMU

BYĆ BARDZO BLISKO KLIENTA ODDZIAŁY REHAU NA CAŁYM ŚWIECIE

Poznań Od 1993 roku główna siedziba REHAU w Polsce dla działów Budownictwo i Przemysł.

Śrem Od 1998 roku nowoczesny zakład produkcyjny profili okiennych i Centrum Logistyczne.

Taicang

Gshel

Zakład REHAU w Chinach leży 48 kilometrów na północny Zachód od Shanghaiu. Produkuje się tutaj w pierwszym rzędzie profile okienne i obrzeża dla przemysłu meblowego. REHAU jest reprezentowane przez łącznie osiem chińskich lokalizacji.

W pobliżu Moskwy REHAU produkuje od 2005 r. profile okienne dla rosyjskiego rynku. W samym roku otwarcia zakład wyprodukował 15.000 ton profili okiennych na ośmiu odcinkach ekstruzji. REHAU reprezentowany jest w Rosji przez dziesięć lokalizacji łącznie.

Dubai Sprzedaż dla Bliskiego i Dalekiego Wschodu przebiega poprzez lokalizację firmy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Pune Indyjski zakład oraz oba biura handlowo-techniczne w Mumbai i Bangalore otwierają jeden z najbardziej zaludnionych krajów na Ziemi.

Singapur Małe państwo wyspiarskie Południowowschodniej Azji jest od 1997 r. siedzibą Głównej Administracji REHAU dla Azji i Australii.

Jakarta Lokalizacja REHAU w indonezyjskiej metropolii, która do 2015 r. wzrośnie do tzw. Mega City.

Port Elizabeth W 2009 r. REHAU otworzył swój zakład położony na wschodzie afrykańskiego kontynentu. Tutaj i w oddalonym o 280 kilometrów zakładzie Fort Jackson są produkowane części systemowe dla Grupy VW i Daimler, które są stosowane w pojazdach na azjatyckim i amerykańskim rynku.

Melbourne REHAU jest reprezentowany przez biuro handlowo-techniczne w milionowym mieście świata najbardziej wysuniętym na południe. Geograficzne współrzędne : 37,49 stopni południowej szerokości geograficznej, 144,57 stopni wschodniej długości geograficznej.


REHAU AG + Co, Rheniumhaus, 95111 Rehau AV0735 08.2013

REHAU - poznaj nas od środka  
REHAU - poznaj nas od środka  

Profil przedsiębiorstwa REHAU

Advertisement