Page 1

journal rehau nr. 1/2013...................

ideas that move. dla architektów i projektantów

Biuro Taras Wnętrza Akustyka i open space Mariaż sztuki z biznesem


2

Editorial PL

Journal dla

Wydawca i editorial team

Fotografie

Design concept

Nakład startowy

IDEAS THAT MOVE

architektów i

REHAU sp. z o.o.

REHAU

REHAU sp. z o.o.

5000 szt

Nr 1/2013

projektantów

Dział Przemysł Meblowy

BALMA

za UNLIMITED N'5

REHAU sp. z o.o.

METALMEX

Dział Przemysł Meblowy

WEBERWÜRSCHINGER


REHAU _ Editorial PL

Jakość i komfort jako podstawa kształtowania przestrzeni życiowej Jakość i komfort życia – to w ostatnim czasie bardzo ważne motywy przewodnie, coraz częściej uwzględniane w projektach przez specjalistów z wielu branż. Zmieniający się styl życia i pracy wymaga nowego podejścia do projektowania wnętrz mieszkalnych i biurowych. Dotyczy to także miejsc relaksu, ogrodów, balkonów i tarasów, jak również stref odpoczynku w pracy. W aranżacjach coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania z tworzyw nowej generacji. Kompozyty, tworzywa mineralne, nowoczesne włókniny stosowane w profilach meblowych umożliwiają realizację każdego założenia projektowego i spełnienie nawet najbardziej wyszukanych oczekiwań. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, które stawia nam współczesny świat, firma REHAU tworzy i udoskonala produkty, które pozwalają dowolnie kształtować otaczającą nas przestrzeń. W pracy spędzamy niewątpliwie dużą część naszego czasu. Czasu, który wymaga ogromnej koncentracji, często powiązanej ze stresem i napięciem. Komfort środowiska pracy jest zatem niezwykle ważny. Aranżacje nowoczesnych biur mają spełnić nie tylko wymogi narzucone przez przepisy, ale przede wszystkim stworzyć sprzyjającą kreatywności atmosferę pracy i budowania dobrych relacji. Po pracy natomiast wymagamy, aby nasza przestrzeń była nie tylko funkcjonalna i estetyczna, ale również dzięki zastosowanym do jej aranżacji materiałom, nieuciążliwa pod kątem utrzymania. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów umożliwi nam efektywną pracę i doskonały wypoczynek. Zatem dążenie do jakości i komfortu powinno towarzyszyć nam we wszystkich obszarach naszego życia. Założenie to w pełni odpowiada głównej formule Grupy REHAU - Unlimited Polymer Solutions. Przekonajcie się Państwo sami – zapraszam do lektury. Michał Reck Dyrektor ds. Handlowych Industrial Solutions REHAU sp. z o.o.

Fot. Dekoratornia


Rauvolet Acoustic Line

RAUVOLET ACOUSTIC LINE to odpowiedź na zapotrzebowanie nowoczesnego biura. Program żaluzji meblowych o właściwościach dźwiękochłonnych to niezbędny element wnętrz takich jak open-space. Obecne trendy i wiele zalet takiego rozwiązania w projektowaniu powierzchni biurowych naraża jednak pracowników na pracę w szkodliwym hałasie. Takie warunki nie sprzyjają skupieniu i niezakłóconej komunikacji, dlatego też REHAU postawiło na kompleksowe podejście do tego - jakże ważnego - tematu. Żaluzje meblowe ACOUSTIC LINE absorbujące dźwięk to najlepsze rozwiązanie dla powierzchni biurowych.


BIURO


REHAU _ Biuro

REHAU - korespondencja z architekturą > Ekskluzywny wywiad z p. Ryszardem Balcerkiewiczem, właścicielem marki NOTI oraz prezesem zarządu Fabryki Mebli Biurowych BALMA, oraz z p. Piotrem Kuchcińskim, architektem, zdobywcą tytułu Designera Roku.

REHAU: Jak rozpoczęła się Pana współpraca z Piotrem Kuchcińskim dla Balmy? Ryszard Balcerkiewicz: Piotra poznałem na początku lat 90-tych, gdy współpracował z jednym z biur architektonicznych w Poznaniu. Był jednym z kluczowych architektów w tym biurze. Na początku wspierał Balmę w drobnych zleceniach graficznych i przy korektach projektów mebli.

Piotr Kuchciński: Pierwszym projektem wdrożonym do produkcji i świetnie sprzedającym się do dziś był zestaw mebli gabinetowych In zaprojektowany dla Balmy. Miałem szczęście realizować wiele projektów, które nie odbiegały znacznie od moich wyobrażeń, a czasem wręcz te wyobrażenia prześcigały. Czułem się w pełni ich autorem i miałem satysfakcję. Dizajn stał się moją pasją. R: Czy Red dot Design Award za stolik H2 dla firmy BALMA to pierwsza nagroda nazywana często Oskarem Designu dla Pana firm? RB: Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami już drugiego Red Dota. Pierwszy - przyznany cztery lata temu dla marki Noti za krzesło Comma zaprojektowane przez Renatę Kalarus. Konkurencja w tym konkursie jest bardzo silna - ponad 4 tysiące zgłoszeń w ostatnich edycjach z blisko 60 krajów, tym bardziej cieszy, że nasze produkty zostały wyłowione w tym gąszczu i docenione. R: Czy NOTI i BALMA planują dalszą współpracę z Panem Piotrem? Jeśli tak, to co to będzie? RB: Planujemy współpracę z różnymi projektantami również z Piotrem, jednak w obecnej sytuacji musimy szczególnie obserwować czego potrzebuje rynek. Być może nasze marki Balma i Noti zaskoczą nowym nazwiskiem - uznanego światowego projektanta. To może przynieść korzyść dla marek i wymianę doświadczeń ze współpracującymi z nami polskimi projektantami. Pracujemy nad tym!

R: Panie Piotrze, pamięta Pan swój pierwszy projekt, który został wdrożony do produkcji?

6

R: Panie Piotrze, co oznacza dla Pana zdobycie tytułu Designera Roku? PK: Tytułu Designera Roku jest dla mnie na pewno najważniejszą w życiu zawodowym nagrodą. To wielki zaszczyt i wyróżnienie, zwłaszcza, że


REHAU _ Biuro

przyznano ją za wieloletni wkład w rozwój polskiego wzornictwa meblowego. Zaskakujące było dla mnie jak wiele osób fachowo zajmujących się wzornictwem śledzi od wielu lat moje projekty i jak wysoko są one oceniane. Czuję się doceniony. Otrzymałem mnóstwo gratulacji i wyrazów sympatii. To bardzo miłe:)

W salonie będą także dostępne produkty naszych partnerów: Rehau, Burmatex, Giroflex, Profim, Sitag. Wierzymy, że wspólna obecność tych kilku marek zainteresuje architektów. Przygotowujemy dla nich specjalne warunki współpracy.

R: Czy w czasie kryzysu jest miejsce na design, który jest kojarzony z luksusem i drożyzną? Czy klienci wybierają przedmioty dobrze zaprojektowane? RB: Design kojarzy jest często niesłusznie z czymś dziwnym, drogim. Na szczęście dużo w tym względzie się zmienia. Po pierwsze zmieniają się uczelnie kształcące projektantów. Z drugiej strony otwartość na świat daje duże możliwości obserwacji, chęć zmiany naszego otoczenia zgodnie z najnowszymi trendami. Dzięki temu sprzedaż produktów dobrze zaprojektowanych, ergonomicznych, wygodnych, dostosowanych do potrzeb Klienta rośnie. Dobrze zaprojektowane przedmioty wcale nie muszą być drogie, wręcz odwrotnie - kupujemy je na długie lata, bo odpowiadają na nasze potrzeby i wykonane zostały z dobrej jakości materiałów. To sprawia, że w dłuższej perspektywie to opłacalny zakup. R: Jakie są Panów najbliższe plany zawodowe, cele i marzenia? PK: Mam nadzieję i plan rozszerzyć trochę pole moich działań projektowych, wyjść poza świat mebli i zająć się również innymi dziedzinami produkcji, choć związanymi z szeroko pojętym tematem wyposażania wnętrz. Chciałbym się ciągle rozwijać, nową wiedzę i doświadczenia, poznawać nowe technologie, materiały, spotykać osobowości pełne pasji tworzenia, czerpać z nich, inspirować się i uczyć. RB: Nasze najbliższe plany związane są z otwarciem nowego salonu Balma we Wrocławiu, które planujemy pod koniec maja. Komfortowe, przestronne wnętrze pozwoli nam lepiej wyeksponować kolekcje Balmy oraz Noti.

fot. Rauvolet Acoustic Line

O czym marzę? Marzę o tym, by ambitne, polskie marki, które szybko nadrabiają stracony czas i inwestują w design i innowacyjne technologie, stały się rozpoznawalne w Europie i świecie. Aby tak się mogło stać, potrzebny jest wspólny i długofalowy plan promocji wspierany przez rząd. Tylko w ten sposób mamy szansę z taniej fabryki stać się liczącym się w świecie partnerem biznesowym i rozwijać potencjał branży meblarskiej. R: Dziękujemy za rozmowę, życząc Państwu i sobie dalszych sukcesów.


REHAU _ Biuro

Akustyka w nowoczesnych wnętrzach biurowych

> Redukcja szkodliwego hałasu jest obecnie jednym z przewodnich tematów w projektowaniu. W warunkach zakłócenia ciszy niemożliwa jest ani skoncentrowana praca, ani swobodna komunikacja. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zarówno projektanci tworzący określone rozwiązania architektoniczne, jak i przedsiębiorstwa zlecające opracowanie projektów, koncentrowały się na zapewnieniu kompleksowego komfortu w miejscu pracy.

Obok takich czynników, jak oświetlenie i temperatura powietrza, szczególny wpływ na samopoczucie w miejscu pracy ma dobra akustyka wnętrza. Spokój i przyjemna atmosfera są tak samo ważne dla skoncentrowanej pracy, jak możliwość wymiany myśli ze współpracownikami. Współczesne przestrzenie biurowe muszą też uwzględniać obowiązujące trendy architektoniczne, dotyczące na przykład wykorzystania materiałów odbijających dźwięk (szkło, beton licowy), i odpowiednio spełniać nowe wymagania w zakresie akustyki pomieszczeń. Specjaliści firmy REHAU bardzo wcześnie dostrzegli konieczność spełnienia tych wymagań, opracowując innowacyjne rozwiązania w zakresie mebli pochłaniających dźwięki - żaluzje meblowe. Dowodem są opatentowane i wielokrotnie nagradzane żaluzje RAUVOLET acoustic-line. System żaluzji meblowych jako linearny absorber obejmujący całe pasmo częstotliwości pochłania średnio nawet do 80 procent dźwięków. RAUVOLET acoustic-line odznacza się przede wszystkim dobrą skutecznością pochłaniania dźwięków w zakresach mowy ludzkiej. Warto dodać, że mowa jest czynnikiem najbardziej zakłócającym koncentrację i wydajność w pracy. Długa lista referencji znanych klientów dowodzi wysokiej funkcjonalności i jakości wzornictwa tego systemu.

8


REHAU _ Biuro

Biurowiec Volksbank Paderborn

©©ThyssenKrupp

Budynek siedziby ThyssenKrupp ©©ThyssenKrupp

RAUVOLET acoustic-line składa się z profili o specjalnym przekroju, perforowanych na całej długości, oraz efektywnego systemu wewnątrz profilu komorowego. Włóknina akustyczna wewnątrz profili działa jak absorber, pochłaniając energię fal akustycznych, które wnikają do wnętrza profilu, i zapobiegając wydostaniu się ich na zewnątrz. W ten sposób następuje wyraźna redukcja czasu pogłosu w pomieszczeniu. RAUVOLET acoustic-line pochłania hałas w całym zakresie częstotliwości, w którym mieści się mowa ludzka oraz większość odgłosów występujących na co dzień w miejscu pracy. Dzięki temu produkt działa jak absorber liniowy. Nasz opatentowany produkt pochłania w niektórych zakresach częstotliwości siedmiokrotnie więcej dźwięku niż zwykła szafka. Przeciętny poziom sprawności absorpcji wynosi od 75 do 80%.

Budynek administracyjny DB Deutsche Bahn AG

Szacowany wskaźnik pochłaniania dźwięku αw RAUVOLET acoustic-line 8 = 0,75 RAUVOLET acoustic-line 12 = 0,80


REHAU _ Biuro

Rauvolet Pure Line 10


REHAU _ Biuro

Zupełnie gładka powierzchnia, nowa optyka żaluzji > Monolityczne wzornictwo o prostych liniach jest jedną z ważnych tendencji obserwowanych obecnie w architekturze wnętrz i wzornictwie meblowym. Fronty mebli utrzymuje się w stylu minimalistycznym, a wymóg ten spełniały – jak dotąd – wyłącznie drzwi skrzydłowe i przesuwne. Nowy produkt RAUVOLET pure-line umożliwił teraz wdrożenie koncepcji minimalistycznego wzornictwa także w systemach żaluzji. Czy w kontekście nowego mobilnego środowiska pracy, w którym ludzie nie siadają codziennie za swoim biurkiem, potrzebne są jeszcze biura w tradycyjnym rozumieniu? Czy może celem jest tworzenie wirtualnych firm, których pracownicy współpracują ze sobą połączeni przez cyfrową sieć? Odpowiedź jest prosta: Nie jest. Ale złożoność pracy dotycząca miejsca i wykonywanych czynności jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Nowatorskie rozwiązania koncepcyjne dla biur wspomagane innowacyjnymi produktami firmy Lista Office Jako wiodący producent mebli biurowych z siedzibą w Szwajcarii odczuwamy już teraz wśród myślących perspektywicznie pracodawców wzrost popytu na nowatorskie rozwiązania w zakresie wyposażenia biurowego. Większość z nich już od dawna zdaje sobie sprawę, że walka o najlepszych pracowników nie koncentruje się ani wokół przedmiotu pracy ani wysokości wynagrodzenia, lecz coraz istotniejsze stają się wolność wyboru, wygląd miejsca pracy i atmosfera. To spowodowało, że w obecnych czasach pracownicy mają do swojej dyspozycji środowiska pracy na najbardziej nowoczesnym poziomie. Jednak skuteczna realizacja tego typu koncepcji biurowych wymaga zastosowania

Sergio Renda, >kierownik działu marketingu i rozwoju produktu w Lista Office AG

nowych technologii przy jednoczesnym wykorzystaniu sprawdzonych produktów. Jasną odpowiedzią na tak stawiane wymagania jest seria mebli biurowych „Mindport® by Lista Office“. Zakres zastosowania tego systemu jest tak wszechstronny, jak nigdy wcześniej – zapewnia optymalne środowisko do wykonywania każdej czynności w ramach pracy jednoosobowej i interaktywnej współpracy pracowników. Dodatkowym atutem jest przyjemność pracowania wśród mebli nagrodzonych przez międzynarodowy świat wzornictwa. System „LO Mindport“, zaprojektowany przez „greutmann bolzern designstudio“, wygrał w tym roku renomowany konkurs red dot award z oceną „best of the best“ i został nominowany do nagrody Republiki Federalnej Niemiec za najlepsze wzornictwo. Generowanie wiedzy przyszłości Lista Office nie chce jednak na tym poprzestać. Dlatego wspólnie z firmą REHAU bierzemy udział w wielobranżowym globalnym projekcie sieci „future_bizz“.


REHAU _ Biuro

Best office award dla środowiska pracy REHAUWORK Kolejnym sztandarowym przykładem współczesnego rozumienia innowacyjnej kultury biurowej jest projekt pod nazwą „rehauwork“, zrealizowany przez firmę REHAU i biuro architektoniczne WEBERWÜRSCHINGER, polegający na odnowie środowiska pracy w głównej siedzibie firmy w Rehau.

Na przykład w pomieszczeniach pionu motoryzacyjnego ustawiono duże stoły o wymiarach trzy na dziewięć metrów, potrzebne do wykładania projektów konstrukcyjnych, a ściany zabudowano szafkami biurowymi z wysuwanymi szufladami do przechowywania dużych elementów systemowych, takich jak zderzaki i spojlery. Poza drobnymi praktycznymi rozwiązaniami inwestor i architekci przykładali dużą wagę przede wszystkim do stworzenia takiej przestrzeni, która umożliwiałaby wzajemne oddziaływanie między wymianą informacji, a skupioną pracą. Do dyspozycji pracowników oddano liczne otwarte i zamknięte pomieszczenia biurowe, transparentne dzięki zastosowaniu przeszkleń. Centralna strefa lounge zaprasza do spontanicznych rozmów i narad w nieformalnej atmosferze.

©©WEBERWÜRSCHINGER / fotografia: Markus Weidlich

W zabytkowym kompleksie nieczynnej już miejscowej fabryki porcelany (nazwanej teraz w całości budynkiem „Strontium“) stworzono środowisko pracy, które pod względem funkcjonalnym ściśle opiera się na procesach pracy wykonywanej przez pracowników, a pod względem estetycznym spełnia najbardziej wygórowane wymagania. To nowoczesne i nowatorskie miejsce pracy biurowej otrzymało w 2006 roku nagrodę „Best Office Award 2006", co oznacza, że inwestycja została wybrana najlepszym biurem w Europie przez przyznający nagrodę magazyn Wirtschaftswoche, targi w Kolonii i Instytut badań stanowisk pracy i doradztwa organizacyjnego (iafob). Projekt prowadzony pod nazwą „rehauwork“ otrzymał tę zaszczytną nagrodę w kategorii średnich przedsiębiorstw. W uzasadnieniu podano, że biura stworzone we współpracy z pracownikami pionu motoryzacyjnego zostały we wzorowy sposób skrojone na miarę potrzeb wszystkich realizowanych w nich procesów, wspierają wydajność, kreatywność i elastyczność oraz wpływają na dobre samopoczucie pracowników, zwiększając ich radość z wykonywanej pracy. Zorganizowano warsztaty, podczas których pracownicy mieli możliwość przedstawienia swoich pomysłów, życzeń i wymagań względem nowych miejsc pracy. Ich sugestie zostały uwzględnione bezpośrednio w projekcie i planach aranżacji wnętrz.

12

©©WEBERWÜRSCHINGER / fotografia: Markus Weidlich

©©WEBERWÜRSCHINGER / fotografia: Markus Weidlich


rehauwork

Nowe inspiracje - od wizji do realizacji


Taras stanowi wyraz indywidualności budynku, którego jest dopełnieniem oraz ludzi, którzy go tworzą i ożywiają. Nowoczesne i eleganckie ryflowanie desek REHAU RELAZZO nie tylko przypomina o naturalnym charakterze drewna, lecz nadaje im cechy antypoślizgowe i zapobiega tworzeniu się drzazg. Dzięki temu materiał ten nadaje się również na wykończenie schodów. Także we wnętrzach RELAZZO sprawdzi się znakomicie jako materiał na posadzki.

Relazzo


TARAS


REHAU _ Taras

Taras kompozytowy - spokój i pewność na lata

> Nowatorskie rozwiązanie firmy REHAU jednoczy w sobie naturalność prawdziwego drewna z zaletami nowoczesnych polimerów (ekologiczny polipropylen). Panele wyglądem do złudzenia przypominają drewno, podczas gdy właściwości naturalnego tworzywa zostały dalece przewyższone.

Unikalne właściwości Powierzchnia paneli RELAZZO jest ekstremalnie twarda, cechuje ją przy tym wysoka antypoślizgowość. Panele są również

Ich właściwości sprawiają, że panelami Relazzo zainteresowani będą zarówno właściciele przydomowych tarasów, basenów czy ogrodów zimowych, jak również architekci, projektanci i inwestorzy szukający nowoczesnego rozwiązania do zastosowań w restauracjach, hotelach, na pomostach czy molach. Twardszy od codzienności Praca na tarasie, dziecięce przyjęcia urodzinowe, spotkania z przyjaciółmi, bawiące się zwierzęta domowe – już nie trzeba się martwić o taras. Niezwykle wytrzymała powierzchnia sprawia, że Relazzo sprawdzi się w każdej sytuacji.

wysoce odporne na działanie warunków pogodowych, butwienie, powstawanie rys, odprysków oraz drzazg, pozostają przy tym przyjemne w dotyku. Deski dostępne są w sześciu kolorach. Panel na lata Możliwości zastosowania paneli RELAZZO są tak szerokie jak spektrum ich właściwości. Przydomowe tarasy, baseny, ogrody zimowe, restauracje, a nawet mola i pomosty. Firma REHAU przygotowała system paneli tarasowych RELAZZO, dzięki którym można cieszyć się trwałym, bezproblemowym tarasem przez wiele lat. Panele tarasowe Relazzo wykonane z materiału WPC stanowią unikalne połączenie drewna i tworzywa sztucznego.

16

Przyjemny w dotyku Kombinacja drewna z polimerami pozwala na połączenie pozytywnych cech obu materiałów. Relazzo to idealna synteza unikalnych właściwości tworzywa z optyką i strukturą litego drewna, przewyższająca pod każdym względem materiały naturalne. Relazzo jest wyjątkowo odporne na ścieranie, butwienie, pęcznienie i pękanie. Różnorodność zastosowania Klipsy montażowe systemu Relazzo wykonane są ze specjalnie powlekanej stali nierdzewnej V4A. To wysokiej jakości rozwiązanie pozwala na umieszczenie Relazzo w zastosowaniach związanych z wodą czyli w środowisku narażonym na działanie soli i chloru. Ciągły rozwój REHAU projektując system tarasowy RELAZZO konsekwentnie rozwija go jako pioniera w zakresie trwałości, w celu uzyskania z roku na rok coraz wyższego komfortu.


REHAU _ Taras

Terra

Wiedza w pigułce TARAS REHAU RELAZZO: • produkowany w Austrii, w jego skład wchodzi: 50% drewna europejskiego, iglastego oraz 50% najwyższej jakości, ekolo gicznego polipropylenu • wyjątkowo trwały i odporny na warunki atmosferyczne, takie jak: mróz, śnieg, deszcz czy słońce • nie wymaga żadnej konserwacji, malowania ani olejowania, zachowując swoje właściwości użytkowe przez wiele lat • łatwy montaż za pomocą wkrętarki i piły do drewna • wyjątkowo przyjemny w dotyku, o zapachu naturalnego drewna • łatwy w codziennej pielęgnacji i utrzymaniu w czystości

Ametista

Ambra

Sasso

Grano

Ciottolo


REHAU _ Taras

> Tarasy kompozytowe - zdaniem użytkowników

ZBYSZKO RYBAK, WŁAŚCICIEL. HOTEL VERDE, MŚCICE. „Taras RELAZZO służy nam od dwóch lat, jest jednym z ważniejszych miejsc w naszym obiekcie, goszczą na nim liczni turyści przez cały rok – mówi Pan Zbyszko Rybak, Właściciel hotelu Verde w nadmorskich Mścicach niedaleko Koszalina - przy takim nakładzie pracy, jaki mamy prowadząc hotel, „bezproblemowy” taras niewymagający pielęgnacji, to niesamowity komfort. Mamy też pewność, że jest miejscem bezpiecznym dla naszych gości – nie powstają na nim drzazgi, ma właściwości antypoślizgowe i, co ważne, latem jego powierzchnia się nie nagrzewa. ”

To nie tylko ekologia, ale i bardzo dobre właściwości materiałowe, potwierdzone licznymi certyfikatami. Do takich certyfikatów należą między innymi Niemiecki znak jakości Instytutu Technologii Drewna VHI, TÜV, atest PZH czy aprobata ITB. Oznacza to, że są to produkty spełniające najbardziej surowe kryteria oceny jakości, są neutralne dla zdrowia i pewne pod kątem technicznym. Właściwości mechaniczne są cyklicznie badane – poddawane regularnym kontrolom przez niezależne instytuty. Dodatkowe punkty system RELAZZO otrzymał za ekstremalnie niską nasiąkliwość, co gwarantuje trwałość, odporność na warunki pogodowe, pleśnie i zapewnia stabilność kolorów. Do tego prosty, intuicyjny montaż, a w razie konieczności naprawy możliwość błyskawicznego demontażu, nawet pojedynczej deski. Relazzo cieszy się dużym powodzeniem na całym świecie, od kilku lat z entuzjazmem stosowany również w Polsce, w prywatnych domach, w dużych obiektach typu hotele, ale również na przejściach czy kładkach.

18


REHAU _ Taras

> Konfigurator ilości i fotodesigner online dla tarasu RELAZZO

REHAU oferuje internetowy konfigurator zapotrzebowania materiałowego RELAZZO, który jest profesjonalnym serwisem umożliwiającym jeszcze łatwiejsze planowanie, projektowanie i zamawianie tarasu. Z pomocą konfiguratora w mgnieniu oka można wizualizować indywidualny projekt tarasu i obliczyć dokładne zapotrzebowanie na materiał. Szkic, plan i listę materiałową można zapisać, dowolnie edytować i wydrukować lub wysłać jako PDF. Projektanci, dystrybutorzy i montażyści mogą tworzyć indywidualne oferty dla swoich klientów.

REHAU oferuje także program Fotodesigner, będący profesjonalnym serwisem umożliwiającym praktyczną wizualizację tarasu. „Fotodesigner” umożliwia udostępnianie własnych zdjęć tarasu i wizualizację na ich podstawie – pod kątem geometrii, kierunku ułożenia desek, kolorów. Projekt można zapisać i przesłać poprzez e-mail, otrzymując kompletną wizualizację tarasu.

Pobierz szczegółowe materiały dotyczące tarasu RELAZZO pod adresem www.relazzo.pl lub skanując kod QR po prawej stronie.


RAUVISIO mineral to kreatywność w najczystszej postaci: jednorodny, barwiony w masie materiał mineralny składa się w jednej trzeciej z żywicy akrylowej i w dwóch trzecich z wodorotlenku glinu z pigmentami barwiącymi. Ten nowoczesny kompozyt znakomicie nadaje się do stosowania w ambitnych, wykonanych na wymiar rozwiązaniach wzorniczych, np. w kuchni, łazience oraz jako element do wykończenia wnętrz dla bardziej wymagających klientów. Program oferuje kompletny system, składający się z płyt, akcesoriów do obróbki, umywalek i zlewozmywaków.


Rauvisio Mineral

WNĘTRZA


REHAU _Wnętrza

Płyty mineralne - plastyczny kamień > Droga od idei do rzeczywistości wymaga innowacyjnych materiałów, które nie będą ograniczać kreatywności, lecz ją pobudzać. Uwolnij swoją fantazję – z linią materiałów mineralnych RAUVISIO mineral. Nadaje się ona idealnie do ambitnych, kreatywnych rozwiązań wzorniczych w kuchniach, łazienkach, obiektach użyteczności publicznej, jak również do efektownego wyposażenia wnętrz.

RAUVISIO mineral – program tworzywa mineralnego RAUVISIO mineral to jednorodny, barwiony w masie materiał mineralny, składający się w jednej trzeciej z żywicy akrylowej i dwóch trzecich z wodorotlenku glinu z pigmentami barwiącymi. Zalety wynikające z właściwości poszczególnych komponentów łączą się, tworząc materiał o wszechstronnych możliwościach stosowania, który swoim wyglądem imituje kamień, a jednocześnie pozostaje ciepły i przyjemny w dotyku. Dodatkowo odznacza się znakomitymi właściwościami podczas obróbki, co umożliwia uzyskiwanie najlepszych efektów w stosunkowo krótkim czasie. Nieograniczone możliwości projektowania Fantazja stała się rzeczywistością: RAUVISIO mineral oferuje wiele nie tylko w zakresie swojego wyglądu i możliwości kreacji nowych form, również jego łatwa obróbka przemawia za tym nowoczesnym materiałem: --RAUVISIO mineral daje się formować termicznie --RAUVISIO można stosować w rozwiązaniach pionowych i poziomych Dzięki tym cechom można stworzyć bezproblemowo właściwie każdy, dowolny, niepowtarzalny kształt.

22

Wyjątkowe zalety i właściwości produktu: --możliwość wszechstronnego zastosowania --najwyższa jakość: zastosowanie specjalnych technologii produkcji sprawia, że materiał Rauvisio nie zawiera naprężeń wstępnych i zapewnia ciągłą powtarzalność dekorów --RAUVISIO mineral jest łatwy w obróbce, a miejsca łączeń są praktycznie niewidoczne --RAUVISIO mineral ma gładką, nieporowatą powierzchnię, którą można łatwo regenerować - rysy można usunąć polerując, a większe uszkodzenia naprawić bez pozostawiania śladów --łatwy w pielęgnacji --odporny na promienie UV --odporny na ścieranie --odporny na domowe kwasy i ługi --przyjemny w dotyku


REHAU _ Wnętrza

Maksymlana indywidualizacja i wszechstronność, wysoka jakość produktu i wymgające wzornictwo – to najważniejsze atrybuty, odgrywające ogromną rolę w procesie tworzenia mebli i pomieszczeń. Ponadto aktualne trendy w architekturze i wyposażeniu wnętrz wymagają rozwiązań, które są zarówno elastyczne jak i multifunkcjonalne, dopasowane do coraz to nowszych oczekiwań. Firma REHAU, we współpracy z biurem „innovia-tas“ oraz specjalistami ds. wyposażenia wnętrz z firmy „Herpich & Rudorf“ stworzyła nowoczesną kuchnię z zastosowaniem tworzywa mineralnego RAUVISIO mineral.

Tworzywo mineralne, dzięki swoim właściwościom i licznym zaletom daje możliwość niemalże bezgranicznego formowania. Jego higieniczna, nieporowata powierzchnia, którą można obrabiać praktycznie bezfugowo, szeroka paleta kolorystyczna oraz możliwość podświetlania to ogromne zalety, które powodują, że RAUVISIO to „wszechstronny materiał” o dużych możliwościach. Prototypowa kuchnia przygotowana we współpracy m.in. z biurem architekt. „INNOVIA-TAS” zawiera płytę grzewczą, zlewozmywak, systemy do przechowywania a także rozkładany i wysuwany element stołu, który może służyć jednocześnie za blat roboczy czy część jadalni. Ponieważ kuchnia zbudowana jest modułowo, w wersji ostatecznej można uwzględnić i zastosować inne życzenia Klientów dotyczące wyposażenia, wymiarów itp. W kuchni uwzględniono również aspekt ergonomiczny. Płytę grzewczą i blat można regulować do wymaganej, dowolnej wysokości, co zapewnia optymalne wykorzystanie powierzchni i odpowiedni komfort pracy. Kompaktowa kuchnia modułowa uwzględnia z jednej strony wszystkie szczegóły nowoczesnej kuchni, z drugiej jednak łączy wszelkie możliwości i wizje, które zostały zrealizowane na bardzo małej powierzchni. Optymalne wykorzystanie powierzchni, zarówno w swerze prywatnej, jak i zawodowej, to jedno z najważniejszych wymagań w dzisiejszych czasach. Dzięki mobilności poszczególnych modułów, naszą kuchnię kompaktową można bezproblemowo i swobodnie zintegrować w różnych pomieszczeniach. Oprócz funkcjonalności naszej kuchni, główną rolę odgrywa również optyka.

fot. DEKORATORNIA, kuchnia z materiału RAUVISIO, aktorki p. Grażyny Wolszczak

Prosty, wręcz purystyczny design, oparty na nowoczesnej architekturze nadaje szlachetności. W kwestii kolorystyki nie znamy granic – RAUVISIO mineral to szeroka gama kolorów i dekorów, z możliwością podświetlania lub zadrukowania, co daje nam maksymalną swobodę tworzenia. Kuchnia kompaktowa, stworzona w ramach wspólnego projektu biura architektonicznego „innovia-tas“, specjalistów wyposażenia wnętrz z firmy „Herpich & Rudorf“ oraz firmy REHAU, daje niesamowity obraz współgrania doboru materiału i designu w postaci nowoczesnych rozwiązań. Wszechstronny materiał RAUVISIO jest chętnie wykorzystywany zarówno w projektach prywatnych jak i w dużych inwestycjach obiektowych na całym świecie. To nie tylko możliwość tworzenia blatów kuchennych i łazienkowych, ale i lad sklepowych czy barowych oraz wszelkiego rodzaju blatów w hotelach i restauracjach.


MARIAŻ SZTUKI Z BIZNESEM


REHAU _ Mariaż sztuki z biznesem

Spotkania z cyklu "Mariaż sztuki z biznesem" > ...czyli jak nie zatracić się w pędzących z niewyobrażalną prędkością czasach, gdzie oferta jest ogromna, a wyrażenie „nie mam czasu” stało się tak powszechne jak „dzień dobry” czy „do widzenia”. Wyjątkowy wywiad z p. Violettą Kowalczyk, v-ce prezes firmy METALMEX.

Violetta Kowalczyk, v-ce prezes firmy METALMEX, organizatorka spotkań "Mariaż sztuki z biznesem"

REHAU: W Państwa firmie pojawiła się wyjątkowa, bardzo ciekawa inicjatywa połączenia codziennego biznesu z niecodzienną sztuką. Czy może Pani przybliżyć istotę przedsięwzięcia? Violetta Kowalczyk: Dzisiejszy zabiegany świat stawia zupełnie inne wymagania - oczekuje bowiem kumulacji wszystkiego co możliwe - stąd też popularność centrów handlowych, gdzie można zjeść, zrobić zakupy, oglądnąć film, skorzystać z pralni. Podążając z duchem czasu, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom chcemy aby Metalmex też był miejscem, w którym nie tylko robi się interesy, ale gdzie można spotkać ciekawych ludzi, zetknąć się ze sztuką. Przy filiżance kawy i lampce wina trochę odetchnąć, podyskutować o tym co dzieje się wokół. Spotkania z cyklu Mariaż Sztuki z Biznesem, stanowią więc swoista ofertę dla obecnych czasów. Jesteśmy firmą kreatywną, stawiającą tak jak i cała Wielkopol-

26

ska na nowoczesne rozwiązania, na rozwój przez design. Natomiast impulsem do podejmowania przez nas licznych firmowych inicjatyw są słowa Henry Forda, który niegdyś powiedział - „Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. Ale kiedy firma przestaje być twórcza, kiedy uważa, że osiągnęła doskonałość i teraz musi tylko produkować – już po niej” R: Sztuka i biznes to dwie odrębne dziedziny, czy można je ze sobą pogodzić? VK: Świat biznesu i sztuki kieruje się innymi wartościami i realizuje odmienne cele, nie przekreśla to jednak możliwości nawiązania współpracy i czerpania obopólnych korzyści. Mam nadzieję, że w dobie wszechobecnej mody na design nasza firma stanie się jedną z platform, gdzie łączność tych dwóch różnych światów będzie widoczna.


REHAU _ Mariaż sztuki z biznesem

Mariaż sztuki z biznesem to cykliczne spotkania czwartkowe, które odbywają się w firmie METALMEX w Wysogotowie k/Poznania. Spotkaniom towarzyszą wystawy najambitniejszych malarzy, grafików i fotografów. Inicjatywa ma na celu umożliwienie poznania świata biznesu ze światem sztuki, gdzie w inspirującej atmosferze można poruszyć tematy z rozmaitych dziedzin zainteresowań obu ze stron.

Sztuka powinna być inspiracją dla innowacyjnych pomysłów w biznesie i jednocześnie uczyć się od niego filozofii handlu. Aby tak mogło być musi spróbować wyjść poza miejsca, które dotąd były jej przeznaczone. Obrazy czy grafiki nie muszą być prezentowane wyłącznie w salach muzealnych, a opera czy operetka na scenach teatralnych - choć niewątpliwie te przestrzenie wydają się najodpowiedniejsze. To mogą też być sale widowiskowe czy właśnie hale firmowe i to bez straty dla dostojeństwa sztuki. R: Spotkania organizowane są w czwartki. Czy wybór tego właśnie dnia jest spowodowany szczególnym zamiarem? VK: Wzorce czerpiemy z polskiej kultury. Wzorujemy się na obiadach czwartkowych organizowanych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. R: Mariaż sztuki z biznesem to synonim ciekawych osobowości, które współtworzą to wydarzenie, kto dotychczas gościł na Państwa czwartkowych spotkaniach? VK: Jak dotąd, gościli u nas: graficy - Ryszarda Baloń, Edward Kreft, malarze - Tomasz Perlicjan, Sergiusz Sacho, Tomasz Akusz, fotograficy - Robert Andre, Sławomir Tobis oraz niemiecki plastyk Klaus Dobler. R: Pomysł jest rzeczywiście mają charakter cykliczny?

niecodzienny, czy

spotkania

VK: Tak, mamy już za sobą kilka spotkań i do końca zaplanowany obecny rok, mogę więc mówić o cykliczności - co nie ukrywam dla organizatora -jest niezmiernie ważne, ponieważ utwierdza w przekonaniu trafności inicjatywy i zachęca do pracy. fot. METALMEX

R: Dziękujemy za ciekawą rozmowę, życzymy dalszych sukcesów w tym inspirującym przedsięwzięciu.


BEZPŁATNA PRENUMERATA - w formie papierowej lub w elektronicznej Wystarczy wysłać e-mail pod adres: przemysl@rehau.com

Wysłanie danych jest dobrowolne i równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich przet-

W jego treści prosimy podać adres do korespondencji – w przypadku

warzanie tylko i wyłącznie przez firmę REHAU w celach dystrybucji prenumeraty.

prenumeraty drukowanej lub adres e-mail w przypadku wersji elektronicznej. REHAU Sp. z o.o. 62-081 Przeźmierowo k. Poznania - Baranowo, ul. Poznańska 1 A - tel. 0-61 84 98 400 - fax 0-61 84 98 401 przemysl@rehau.com NIP 781-00-16-806 - Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; nr KRS 0000049439 - Kapitał zakładowy: 46 500 000,00 zł

www.rehau.pl

© REHAU PL 05.2013

Journal rehau nr 1 2013  
Journal rehau nr 1 2013  

IDEAS THAT MOVE magazyn REHAU dla architektów i projektantów

Advertisement